О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 204 "Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядка налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых" и от 27 июня 2019 года № 449 "Об утверждении перечня месторождений (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, относимых к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных, внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 204 "Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядка налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2022 года № 1144. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 2026 года № 105
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.02.2026 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 204 "Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядка налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядка налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 720 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Көмірсутек шикізаты кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидаларын және пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібін бекіту туралы" 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 204 және "Рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз және сарқылған кен орындары санатына жатқызылатын көмірсутек шикізаты кен орындарының (кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) тізбесін бекіту, "Көмірсутек шикізаты кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидаларын және пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 204 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2019 жылғы 27 маусымдағы № 449 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 31 желтоқсандағы № 1144 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 23 ақпандағы № 105 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.02.2026 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Көмірсутек шикізаты кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидаларын және пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 204 қаулысында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Көмірсутектер кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және игерілген санатқа жатқызу қағидаларын және пайдалы қазбаларды өндіру салығы бөлігінде салық салу тәртібін бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексі (Салық кодексі) 720-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемые Правила отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядок налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых.";
Правила отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядок налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2019 года № 449 "Об утверждении перечня месторождений (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, относимых к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных, внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 204 "Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядка налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении перечня месторождений (группы месторождений, части месторождения) углеводородов, относимых к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных, внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 204 "Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядка налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 720 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемый перечень месторождений (группы месторождений, части месторождения) углеводородов, относимых к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных.";
в перечне месторождений (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, относимых к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных, утвержденном указанным постановлением;
заголовок изложить в следующей редакции:
"Перечень месторождений (группы месторождений, части месторождения) углеводородов, относимых к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных";
в таблице перечня месторождений (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, относимых к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных:
столбец седьмой изложить в следующей редакции:
"Критерии отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных";
столбец восьмой изложить в следующей редакции:
"Категория месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов";
столбец девятый изложить в следующей редакции:
"Ставка налога на добычу полезных ископаемых для обводненных, малодебитных, выработанных, высоковязких месторождений (групп месторождений, частей месторождений) углеводородов (%)".

"1. Қоса беріліп отырған Көмірсутектер кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) кенорындарының рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және игерілген санатқа жатқызу қағидалары және пайдалы қазбаларды өндіру салығы бөлігінде салық салу тәртібі бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебитi аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидалары және пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібі осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) "Рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және сарқылған кен орындары санатына жатқызылатын көмірсутек шикізаты кен орындарының (кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) тізбесін бекіту, "Көмірсутек шикізаты кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидаларын және пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 204 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 27 маусымдағы № 449 қаулысында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және игерілген санатқа жатқызылатын көмірсутек кен орындарының (кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) тізбесін бекіту, "Көмірсутектер кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және игерілген санатқа жатқызу қағидаларын және пайдалы қазбаларды өндіру салығы бөлігінде салық салу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 204 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (Салық кодексі) 720-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және игерілген санатқа жатқызылатын көмірсутек кен орындарының (кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) тізбесі бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз және сарқылған кен орындары санатына жатқызылатын көмірсутек шикізаты кен орындарының (кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) тізбесінде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және игерілген санатқа жатқызылатын көмірсутек кен орындарының (кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) тізбесі";
рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз және сарқылған кен орындары санатына жатқызылатын көмірсутек шикізаты кен орындары (кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) тізбесінің кестесінде:
жетінші баған мынадай редакцияда жазылсын:
"Көмірсутек кен орнын (кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және игерілген санатқа жатқызу өлшемшарттары";
сегізінші баған мынадай редакцияда жазылсын:
"Көмірсутек кен орнының (кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) санаты";
тоғызыншы баған мынадай редакцияда жазылсын:
"Су басқан, дебитi аз, игерілген, тұтқырлығы жоғары көмiрсутек кен орындары (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) үшін пайдалы қазбаларды өндiру салығының мөлшерлемесі (%)".

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, но не ранее 1 января 2023 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2022 года № 1144
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 апреля 2018 года № 204
Правила отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядок налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых
Глава 1. Порядок отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории низкорентабельных и порядок налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых
Параграф 1. Порядок подачи и рассмотрения заявлений об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории низкорентабельных
1. Для отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории низкорентабельных недропользователь, осуществляющий деятельность, предусматривающую разработку месторождения углеводородов, соответствующего критериям, определенным подразделом 2 настоящего раздела, обращается в уполномоченный орган по государственному планированию (далее – уполномоченный орган) с заявлением.
2. Заявление об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных на текущий незавершенный календарный год подается по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в срок не позднее 1 сентября данного календарного года. К заявлению прилагаются копии следующих документов на электронных носителях:
1) финансовая отчетность за предыдущий финансовый год, подписанная первым руководителем или лицом, его замещающим, а также главным бухгалтером (бухгалтером);
2) аудиторский отчет за предыдущий финансовый год юридических лиц, для которых законодательными актами Республики Казахстан установлено обязательное проведение аудита (в случае, если заявление подается до 1 июня текущего года, то представляется аудиторский отчет за финансовый год, предшествующий предыдущему финансовому году);
3) финансовая отчетность юридического лица-недропользователя за отчетный период текущего календарного года (квартал, полугодие или девять месяцев), предшествующий дате подачи заявления;
4) отчет об исполнении бюджета за предыдущий календарный год, заверенный руководителем юридического лица-недропользователя или лицом, его замещающим;

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң, бірақ ерте дегенде 2023 жылғы 1 қаңтарда қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1144 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 18 сәуірдегі
№ 204 қаулысымен
бекітілген
Көмірсутектер кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебитi аз және игерілген санатқа жатқызу қағидалары және пайдалы қазбаларды өндiру салығы бөлігінде салық салу тәртібі
1-тарау. Көмiрсутектер кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу тәртібі және пайдалы қазбаларды өндiру салығы бөлігінде салық салу тәртібі
1-параграф. Көмiрсутектер кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы өтініштерді беру және қарау тәртібі
1. Көмiрсутектер кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу үшін осы бөлімнің 2-кіші бөлімінде айқындалған өлшемшарттарға сәйкес келетін көмiрсутектер кен орнын игеруді көздейтін қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) өтініш береді.
2. Ағымдағы аяқталмаған күнтiзбелiк жылға кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы өтiнiш ағымдағы күнтiзбелiк жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берiледi. Өтінішке мынадай құжаттардың электрондық жеткізгіштердегі көшірмелері қоса беріледі:
1) бірінші басшы немесе оны алмастыратын тұлға, сондай-ақ бас бухгалтер (бухгалтер) қол қойған алдыңғы қаржы жылындағы қаржылық есептілік;
2) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде міндетті түрде аудит жүргізу белгіленген заңды тұлғалардың өткен қаржы жылындағы аудиторлық есебі (егер өтініш ағымдағы жылғы 1 маусымға дейін берілсе, онда өткен қаржы жылынан бұрынғы қаржы жылының аудиторлық есебі ұсынылады);
3) жер қойнауын пайдаланушы заңды тұлғаның ағымдағы күнтізбелік жылдың өтініш берілген күнінен бұрынғы есепті кезеңі (тоқсан, жартыжылдық немесе тоғыз ай) үшін қаржылық есептілігі;
4) жер қойнауын пайдаланушы заңды тұлғаның басшысы немесе оны алмастыратын тұлға растаған өткен күнтізбелік жылғы бюджеттің атқарылуы туралы есеп;

5) расчет бюджета на текущий календарный год, заверенный руководителем юридического лица-недропользователя или лицом, его замещающим;
6) отчет об исполнении бюджета за отчетный период текущего календарного года (квартал, полугодие или девять месяцев), предшествующий дате подачи заявления, заверенный руководителем юридического лица-недропользователя или лицом, его замещающим;
7) налоговая отчетность (декларации по корпоративному подоходному налогу (далее – КПН) по контракту и налогу на сверхприбыль (далее – НСП) по контракту за предыдущий налоговый период и налогу на добычу полезных ископаемых (далее – НДПИ) по контракту за текущий и предыдущий календарные годы);
8) расчет авансовых платежей по КПН (если недропользователь является плательщиком авансовых платежей) и расчет запланированного на текущий отчетный год размера КПН;
9) расчет налоговых обязательств по КПН, а также расчет чистого дохода, рентабельности продаж по контракту за текущий налоговый период с детальной привязкой данных расчетов к бюджету юридического лица-недропользователя, прогнозной цене на углеводороды и планируемым объемам добычи углеводородов по контракту за этот же период;
10) обоснование прогнозной цены на углеводороды, использованной для расчетов показателей рентабельности по контракту;
11) планируемый объем добычи углеводородов по контракту, согласованный с компетентным органом.
3. Заявление об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных на предстоящий календарный год подается по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, не ранее 30 сентября текущего года, но не позднее 31 декабря текущего года. К заявлению помимо документов, указанных в пункте 2 настоящих Правил, прилагаются копии следующих документов на электронных носителях:
1) расчет бюджета на предстоящий календарный год, заверенный руководителем юридического лица-недропользователя или лицом, его замещающим;
2) расчет налоговых обязательств компании по КПН по контракту, а также расчет чистого дохода, рентабельности продаж по контракту за предстоящий календарный год с детальной привязкой данных расчетов к бюджету юридического лица-недропользователя, прогнозной цене на углеводороды и планируемым объемам добычи углеводородов по контракту за этот же отчетный период.

5) жер қойнауын пайдаланушы заңды тұлғаның басшысы немесе оны алмастыратын тұлға растаған ағымдағы күнтізбелік жылға арналған бюджеттің есеп-қисабы;
6) жер қойнаудың пайдаланушы заңды тұлғаның басшысы немесе оны алмастыратын тұлға растаған, ағымдағы күнтізбелік жылдың өтініш берілген күннен бұрынғы есепті кезеңі (тоқсан, жартыжылдық немесе тоғыз ай) үшін бюджеттің атқарылуы туралы есеп;
7) салықтық есептілік (келісімшарт бойынша корпоративтік табыс салығы (бұдан әрі – КТС) және өткен салық кезеңіндегі келісімшарт бойынша үстеме пайда салығы (бұдан әрі – ҮПС) мен ағымдағы және өткен күнтізбелік жылдардағы келісімшарт бойынша пайдалы қазбаларды өндіру салығы (бұдан әрі – ПҚӨС) бойынша декларациялар);
8) КТС бойынша аванстық төлемдердің есеп-қисабы (егер жер қойнауын пайдаланушы аванстық төлемдерді төлеуші болса) және ағымдағы есепті жылға жоспарланған КТС мөлшерінің есеп-қисабы;
9) КТС бойынша салықтық міндеттемелердің есеп-қисабы, сондай-ақ ағымдағы салық кезеңіндегі келісімшарт бойынша таза кірістің, сату рентабельділігінің есеп-қисабы, бұл есеп-қисаптар жер қойнауын пайдаланушы заңды тұлғаның бюджетіне, көмірсутектердің болжамды бағасына және сол кезеңдегі келісімшарт бойынша көмірсутектерді өндірудің жоспарланатын көлеміне егжей-тегжейлі байланыстырылады;
10) көмірсутектердің келісімшарт бойынша рентабельділік көрсеткіштерінің есеп-қисабы үшін пайдаланылған болжамды бағасын негіздеу;
11) келісімшарт бойынша көмірсутектерді өндірудің жоспарланатын, құзыретті органмен келісілген көлемі.
3. Кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы алдағы күнтiзбелiк жылға өтiнiш ерте дегенде ағымдағы жылғы 30 қыркүйекте, бірақ ағымдағы жылғы 31 желтоқсаннан кешіктірмей, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берiледi. Өтінішке осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген құжаттардан басқа, мынадай құжаттардың электрондық жеткізгіштердегі көшірмелері қоса беріледі:
1) жер қойнауын пайдаланушы заңды тұлғаның басшысы немесе оны алмастыратын тұлға растаған алдағы күнтізбелік жылға арналған бюджеттің есеп-қисабы;
2) компанияның келісімшарт бойынша КТС бойынша салықтық міндеттемелерінің есеп-қисабы, сондай-ақ алдағы күнтізбелік жыл үшін келісімшарт бойынша таза кірістің, сату рентабельділігінің есеп-қисабы, бұл есеп-қисаптар жер қойнауын пайдаланушы заңды тұлғаның бюджетіне, көмірсутектердің болжамды бағасына және сол есепті кезеңдегі келісімшарт бойынша көмірсутекті өндірудің жоспарланатын көлеміне егжей-тегжейлі байланыстырылады.

При этом сведения, указанные в подпунктах 3) и 6) пункта 2 настоящих Правил, представляются за девять истекших месяцев текущего календарного года.
4. Уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления в случаях представления неполных сведений в документах, представляемых заявителем, или представления неполного перечня документов, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящих Правил, или подачи заявления с нарушением требований, установленных настоящими Правилами, направляет мотивированный отказ в рассмотрении заявления.
5. Уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после принятия к рассмотрению заявления и (или) дополнительных документов и расчетов, обосновывающих сведения, содержащиеся в заявлении, направляет копии заявления и прилагаемых к нему документов на рассмотрение нижеперечисленным государственным органам для подготовки заключений по вопросам в:
1) Министерство финансов Республики Казахстан – для подтверждения данных налоговой отчетности;
2) уполномоченный орган в области углеводородов – по вопросам обоснованности планируемых объемов добычи углеводородов и объема операций по недропользованию с учетом утвержденных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке рабочих программ (годовых программ работ) и (или) проектных решений и обязательств по контракту на недропользование;
3) иные государственные органы – по вопросам, входящим в их компетенцию и поставленным уполномоченным органом в целях выработки обоснованных решений по конкретным размерам индивидуальной ставки НДПИ.
Заключения соответствующих государственных органов представляются в уполномоченный орган в срок не позднее двадцати календарных дней со дня получения копии заявления и прилагаемых к нему документов от уполномоченного органа. Уполномоченный орган в указанный срок производит расчет рентабельности по контракту на основе представленных заявителем данных и подготавливает предложения по конкретным размерам индивидуальной ставки НДПИ.
6. В срок не позднее семи рабочих дней с даты получения всех заключений государственных органов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, уполномоченный орган вносит заявление с приложением заключений государственных органов на рассмотрение межведомственной комиссии по выработке рекомендаций по отнесению контракта на недропользование к категории низкорентабельного, а также месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных, за исключением общераспространенных полезных ископаемых (далее – комиссия), которая вырабатывает рекомендации по отнесению месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных, за исключением общераспространенных полезных ископаемых.
В срок не позднее десяти рабочих дней комиссия рассматривает заявление и заключения государственных органов и вырабатывает предложение об отнесении или отказе в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводорода к категории низкорентабельных, размере ставки НДПИ по низкорентабельному месторождению (в случае выработки предложения об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводорода к категории низкорентабельных).

Бұл ретте осы Қағидалардың 2-тармағының 3) және 6) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер ағымдағы күнтізбелік жылдың өткен тоғыз айы үшін беріледі.
4. Өтініш беруші ұсынатын құжаттарда мәліметтер толық болмаған, немесе осы Қағидалардың 2 және 3-тармақтарында көзделген құжаттардың тізбесі толық ұсынылмаған, немесе өтініш осы Қағидаларда белгіленген талаптар бұзылып берілген жағдайларда уәкiлеттi орган өтініш түскеннен кейiн бес жұмыс күнiнен кешіктірмей өтiнiшті қараудан уәжді бас тарту жібереді.
5. Уәкiлеттi орган өтiнiшті және (немесе) өтiнiште қамтылған мәліметтерді негiздейтін қосымша құжаттар мен есеп-қисаптарды қарауға қабылдағаннан кейiн бес жұмыс күнiнен кешіктірмей өтiнiш пен оған қоса берiлетін құжаттардың көшiрмелерiн мәселелер бойынша төменде тізбеленген мемлекеттiк органдарға қорытындылар дайындау үшін:
1) салық есептілігінің деректерін растау үшін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне;
2) жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшарт бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен бекiтiлген жұмыс бағдарламаларын (жұмыстардың жылдық бағдарламаларын) және (немесе) жобалық шешiмдер мен мiндеттемелердi ескергенде көмiрсутекті өндiрудiң жоспарланатын көлемi мен жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операциялар көлемiнiң негiздiлiгi мәселелерi бойынша көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға;
3) өз құзыретіне жататын және уәкiлеттi орган қойған мәселелер бойынша ПҚӨС жеке мөлшерлемесінің нақты мөлшері жөнінде негізделген шешімдер тұжырымдау мақсатында өзге де мемлекеттiк органдарға жібереді.
Тиiстi мемлекеттiк органдардың қорытындылары өтiнiш пен оған қоса берiлетiн құжаттардың көшiрмелерi уәкілетті органнан алынған күннен бастап күнтiзбелiк жиырма күннен кешіктірмей уәкiлеттi органға беріледі. Уәкiлеттi орган өтiнiш берушi ұсынған деректердің негiзiнде көрсетiлген мерзiмде келiсiмшарт бойынша рентабельдiлiктiң есеп-қисабын жүргiзедi және ПҚӨС жеке мөлшерлемесінің нақты мөлшері бойынша ұсыныстар дайындайды.
6. Осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдардың барлық қорытындылары алынған күннен бастап жеті жұмыс күнiнен кешіктірмей уәкілетті орган мемлекеттік органдардың қорытындылары қоса берілген өтінішті кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты рентабельділігі төмен санатқа, сондай-ақ кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген санатқа жатқызу бойынша ұсынымдар тұжырымдау жөніндегі ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – комиссия) қарауына енгізеді, ол кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, көмiрсутектер кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебитi аз және игерілген санатқа жатқызу жөнінде ұсынымдар тұжырымдайды.
Комиссия өтініш пен мемлекеттік органдардың қорытындыларын он жұмыс күнінен кешіктірмей қарайды және көмiрсутек кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу немесе жатқызудан бас тарту, рентабельділігі төмен кен орны бойынша ПҚӨС мөлшерлемесінің мөлшері (көмiрсутектер кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы ұсыныс тұжырымдалған жағдайда) туралы ұсыныс тұжырымдайды.

7. В случае выработки комиссией предложения об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводорода к категории низкорентабельных уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней разрабатывает и в установленном законодательством порядке вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления Правительства Республики Казахстан о включении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводорода в перечень месторождений углеводородов, отнесенных к категории низкорентабельных, с приложением ставок НДПИ, устанавливаемых в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, и указанием календарного года, в течение которого применяются такие ставки.
8. Ставка НДПИ устанавливается на календарный год. В случае, если ставка НДПИ устанавливается в течение указанного года, то НДПИ, начисленный и уплаченный с начала календарного года по обязательствам этого года, пересчитывается по ставке, установленной в соответствии с настоящими Правилами.
9. Решение об отказе в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории низкорентабельных принимается уполномоченным органом с учетом предложений, выработанных комиссией, и доводится до сведения недропользователя в письменном виде в течение десяти рабочих дней после вынесения комиссией соответствующего решения с указанием причин отказа.
10. Основаниями для отказа в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории низкорентабельных являются:
1) несоответствие представленного расчета налоговых обязательств по уплате КПН, а также расчета чистого дохода, рентабельности продаж по месторождению (группе месторождений, части месторождения) на соответствующий календарный год налоговому законодательству Республики Казахстан, в том числе пункту 11 настоящих Правил;
2) применение недропользователем необоснованной прогнозной цены на углеводороды за соответствующий календарный год, используемой для расчета уровня рентабельности;
3) несоответствие заявленных по месторождению (группе месторождений, части месторождения) объемов добычи на соответствующий календарный год планируемым объемам добычи;
4) существенное (свыше 10 %) и (или) необоснованное увеличение производственных затрат, затрат на реализацию и общеадминистративных затрат в расчете на тонну углеводородов в сравнении с данными за предыдущий календарный год, если заявление подается на текущий календарный год, либо с данными по текущему календарному году, исходя из прогнозных данных по году, рассчитанных на основе бюджета за указанный период с учетом вносимых корректировок, если заявление подается на предстоящий календарный год;

7. Комиссия көмiрсутек кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы ұсыныс тұжырымдаған жағдайда уәкiлеттi орган он бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес белгiленетiн ПҚӨС мөлшерлемелерін қоса беріп және осындай мөлшерлемелер қолданылатын күнтізбелік жылды көрсетіп, көмiрсутек кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельдiлiгi төмен санатқа жатқызылған кен орындарының тiзбесiне қосу туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының жобасын әзiрлейдi және заңнамада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзедi.
8. ПҚӨС мөлшерлемесі күнтізбелік жылға белгіленеді. Егер ПҚӨС мөлшерлемесі көрсетілген жыл ішінде белгіленсе, онда осы жылдың міндеттемелері бойынша күнтізбелік жылдың басынан бастап есепке жазылған және төленген ПҚӨС осы Қағидаларға сәйкес белгіленген мөлшерлеме бойынша қайта есептеледі.
9. Уәкiлеттi орган көмiрсутектер кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызудан бас тарту туралы шешiмді комиссия тұжырымдаған ұсыныстарды ескере отырып қабылдайды және комиссия тиісті шешім шығарғаннан кейін он жұмыс күнi iшiнде бас тарту себептерiн көрсетіп, жазбаша түрде жер қойнауын пайдаланушының назарына жеткiзедi.
10. Көмiрсутектер кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызудан бас тарту үшін:
1) КТС төлеу бойынша салықтық міндеттемелердің ұсынылған есеп-қисабының, сондай-ақ таза кірістің, кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша тиісті күнтізбелік жылға арналған сату рентабельділігі есеп-қисабының Қазақстан Республикасының салық заңнамасына, оның ішінде осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес келмеуі;
2) жер қойнауын пайдаланушының тиісті күнтізбелік жылға көмiрсутектердің рентабельділік деңгейін есептеу үшін пайдаланылатын негізсіз болжамды бағасын қолдануы;
3) кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша тиісті күнтізбелік жылға мәлімделген өндіру көлемінің жоспарланатын өндіру көлеміне сәйкес келмеуі;
4) егер өтініш ағымдағы күнтізбелік жылға берілсе, өткен күнтізбелік жылдың деректерімен не өтініш алдағы күнтізбелік жылға берілсе, енгізілетін түзетулер ескеріле отырып көрсетілген кезеңдегі бюджет негізінде есептелген жыл бойындағы болжамды деректер негізге алынған ағымдағы күнтізбелік жылдың деректерімен салыстырғанда көмірсутектердің бір тоннасына есептелген өндірістік шығындардың, өткізу шығындары мен жалпы әкімшілік шығындардың елеулі (10 %-дан жоғары) және (немесе) негізсіз ұлғайтылуы;

5) превышение фактического уровня рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) по итогам отчетных периодов (полугодие или девять месяцев), предшествующих дате подачи заявления, текущего незавершенного календарного года уровня 0 %.
В случае устранения причин, по которым недропользователю отказано в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводорода к категории низкорентабельных, он вправе направить повторно заявление в уполномоченный орган в порядке, установленном настоящей главой.
Параграф 2. Критерии отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории низкорентабельных
11. Месторождение (группа месторождений, часть месторождения) углеводородов относится к категории низкорентабельных в случае, если планируемый уровень рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) по итогам предстоящего календарного года или текущего незавершенного календарного года по расчетам, производимым недропользователем самостоятельно в порядке, установленном настоящим пунктом, равен или менее 0 %.
Расчет планируемого уровня рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородов за календарный год производится на основании прогнозных данных недропользователя, включая цены на углеводороды за соответствующий период, и на основании объемов добычи, подтвержденных уполномоченным органом.
Планируемый уровень рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) определяется по следующей формуле:
РПк – рентабельность продаж по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородов в процентах;
ЧДк – чистый доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородов, исчисленный в соответствии с настоящим пунктом и методикой ведения раздельного налогового учета недропользователя, утвержденной в налоговой учетной политике в соответствии с условиями статьи 723 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – методика недропользователя);
Ук – сумма полученных и непогашенных убытков по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородов, исчисленных в соответствии с главой 31 Налогового кодекса Республики Казахстан, возникших после 31 декабря 2008 года;
СГДк – совокупный годовой доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородов, исчисленный в соответствии с методикой недропользователя.
Размер чистого дохода по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородов за налоговый период определяется недропользователем по следующей формуле:
КПНк – корпоративный подоходный налог по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородов, исчисленный в соответствии с методикой недропользователя;
НДк – налогооблагаемый доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородов, исчисленный в соответствии с методикой недропользователя, уменьшенный на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 28 Налогового кодекса Республики Казахстан.
При определении налогооблагаемого дохода сумма вычетов за налоговый период не должна превышать сумму вычетов за предыдущий налоговый период, за исключением сумм вычетов за счет дополнительных налоговых обязательств, либо увеличения сумм вычетов за счет расходов, увеличение которых связано с повышением тарифов на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии. В случае отклонения планируемого объема добычи углеводорода в текущем незавершенном (предстоящем) календарном году более чем на 10 % от уровня предыдущего (текущего) календарного года, сумма вычетов для целей определения уровня рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводорода корректируется пропорционально изменению объемов добычи.

5) ағымдағы аяқталмаған күнтізбелік жылдың өтініш берілген күнінен бұрынғы есепті кезеңдердің (жартыжылдық немесе тоғыз ай) қорытындылары бойынша кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша рентабельділіктің іс жүзіндегі деңгейінің 0 %-дан жоғары болуы негіз болып табылады.
Жер қойнауын пайдаланушыға көмiрсутек кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызудан бас тартудың себептері жойылған жағдайда ол осы тарауда белгіленген тәртіппен уәкілетті органға қайтадан өтініш жолдауға құқылы.
2-параграф. Көмiрсутек кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу өлшемшарттары
11. Егер алдағы күнтiзбелiк жылдың немесе ағымдағы аяқталмаған күнтiзбелiк жылдың қорытындылары бойынша кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша рентабельдiлiктiң жоспарланатын деңгейi жер қойнауын пайдаланушы осы тармақта белгiленген тәртiппен дербес жүргiзетін есеп-қисаптар бойынша 0 %-ға тең немесе одан аз болса, көмiрсутек кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) рентабельдiлiгi төмен санатқа жатқызылады.
Көмiрсутектер кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жоспарланатын рентабельдiлiк деңгейiнiң күнтiзбелiк жылдағы есеп-қисабы көмiрсутектердің тиiстi кезеңдегі бағаларын қоса алғанда, жер қойнауын пайдаланушының болжамды деректері мен уәкілеттi орган растаған өндiру көлемiнiң негiзiнде жүргiзiледi.
Кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жоспарланатын рентабельдiлiк деңгейі мынадай формула бойынша айқындалады:
СРк – көмiрсутектер кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша сату рентабельдiлiгi, пайызбен;
ТКк – осы тармаққа және Қазақстан Республикасы Салық кодексiнiң 723-бабының шарттарына сәйкес салықтық есепке алу саясатында бекiтiлген жер қойнауын пайдаланушының салықты есепке алуды бөлек жүргiзу әдiстемесiне (бұдан әрi – жер қойнауын пайдаланушының әдiстемесi) сәйкес есептелген көмiрсутектер кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша таза кіріс;
Зк – көмiрсутектер кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша алынған және өтелмеген, Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 31-тарауына сәйкес есептелген, 2008 жылғы 31 желтоқсаннан кейін туындаған залал сомасы;
ЖЖКк – көмiрсутектер кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдiстемесiне сәйкес есептелген жылдық жиынтық кіріс.
Салық кезеңiнде көмiрсутектер кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша таза кірістің мөлшерiн жер қойнауын пайдаланушы мынадай формула бойынша айқындайды:
ТКк = ССКк – КТСк, мұнда:
КТСк – көмiрсутектер кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдiстемесiне сәйкес есептелген корпоративтiк табыс салығы;
ССКк – көмiрсутектер кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша Қазақстан Республикасы Салық кодексiнiң 28-бабында көзделген кiрiс пен шығыс сомасына азайтылған, жер қойнауын пайдаланушының әдiстемесiне сәйкес есептелген салық салынатын кіріс.
Салық салынатын кірісті айқындаған кезде қосымша салық мiндеттемелерiнiң есебінен шегерімдер сомасын не ұлғайтылуы табиғи монополия субъектiсiнiң реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарлар, жұмыстар) тарифтердің жоғарылауымен байланысты шығыстар есебінен шегерімдер сомасының ұлғаюын қоспағанда, салық кезеңіндегі шегерімдер сомасы өткен салық кезеңіндегі шегерімдер сомасынан аспауға тиіс. Ағымдағы аяқталмаған (алдағы) күнтiзбелiк жылы көмiрсутектер өндiрудiң жоспарланатын көлемi өткен (ағымдағы) күнтізбелік жылдың деңгейiнен 10 %-дан аса ауытқыған жағдайда көмiрсутек кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша рентабельділік деңгейін айқындау мақсаттары үшін шегерiмдер сомасы өндiру көлемiнiң өзгеруіне қарай пропорционалды түрде түзетiледі.

12. Ставки НДПИ для месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов, отнесенного к категории низкорентабельных, устанавливаются с целью достижения уровня рентабельности по контракту 0 % по шкале мировых цен за баррель нефти с шагом в 1 доллар США.
Минимальная ставка НДПИ по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородов, отнесенному к категории низкорентабельных, устанавливается в размере 5 % от общеустановленной ставки НДПИ, действующей в соответствующем налоговом периоде. При этом ставки НДПИ, устанавливаемые для месторождения (группы месторождений, части месторождения), отнесенного к категории низкорентабельных в соответствии с настоящими Правилами, не должны превышать общеустановленных ставок НДПИ, действующих в соответствующем налоговом периоде.
В случае, если ставки НДПИ для месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов, отнесенного к категории низкорентабельных, на соответствующий календарный год устанавливаются в течение указанного года, то НДПИ, уплаченный с начала календарного года, пересчитывается по ставкам, установленным в соответствии с настоящей главой, исходя из фактически сложившихся цен за истекшие налоговые периоды.
Недропользователь самостоятельно применяет ставки, установленные в соответствии с настоящим пунктом, на основе цены, определяемой в порядке, установленном статьей 741 Налогового кодекса Республики Казахстан.
13. Налогоплательщик в срок не позднее 15-го февраля года, следующего за календарным годом, в котором им применялись ставки НДПИ, установленные в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, производит расчет показателей рентабельности за истекший год на основе фактических данных с применением данных ставок НДПИ.
В случае, если уровень фактической рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) превысит значение 0 %, недропользователь производит перерасчет налоговых обязательств по НДПИ по ставке, рассчитываемой по следующей формуле:
СНк – ставка НДПИ по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородов в процентах;
СГДк – совокупный годовой доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородов, исчисленный в соответствии с методикой недропользователя;
Вк – вычеты по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородов, не включая НДПИ, исчисленные в соответствии с методикой недропользователя;
НБк – налоговая база НДПИ по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородов, исчисленная в соответствии с методикой недропользователя.
При этом размер ставки НДПИ, рассчитанный в соответствии с настоящим пунктом, исчисляется с точностью до двух знаков после запятой с округлением к большему, и не должен выходить за рамки пороговых значений, указанных в пункте 13 настоящих Правил.

12. Рентабельділігі төмен санатқа жатқызылған көмiрсутектер кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) үшін ПҚӨС мөлшерлемелері келісімшарт бойынша рентабельділік деңгейін 0 % деңгейіне жеткізу мақсатында мұнайдың бір баррелі үшін әлемдік баға шәкілі бойынша 1 АҚШ доллары өлшемімен белгіленеді.
Рентабельділігі төмен санатқа жатқызылған көмiрсутектер кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша ПҚӨС ең төмен мөлшерлемесі тиісті салық кезеңінде қолданылатын ПҚӨС жалпыға бірдей белгіленген мөлшерлемесінің 5 %-ы мөлшерінде белгіленеді. Бұл ретте осы Қағидаларға сәйкес рентабельділігі төмен санатқа жатқызылған кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) үшін белгіленетін ПҚӨС мөлшерлемелері тиісті салық кезеңінде қолданылатын ПҚӨС жалпы жалпыға бірдей белгіленген мөлшерлемелерінен аспауға тиіс.
Егер рентабельділігі төмен санатқа жатқызылған көмiрсутектер кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) үшін тиісті күнтізбелік жылға арналған ПҚӨС мөлшерлемелері көрсетілген жыл ішінде белгіленсе, онда күнтізбелік жылдың басынан бері төленген ПҚӨС өткен салық кезеңдерінде іс жүзінде қалыптасқан бағалар негізге алына отырып, осы тарауға сәйкес белгіленген мөлшерлемелер бойынша қайта есептеледі.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 741-бабында белгіленген тәртіппен айқындалатын баға негізінде осы тармаққа сәйкес белгіленген мөлшерлемелерді жер қойнауын пайдаланушы дербес қолданады.
13. Салық төлеушi осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес белгіленген ПҚӨС мөлшерлемелерді қолданған күнтiзбелiк жылдан кейiнгi жылдың 15 ақпанынан кешiктiрмей осы ПҚӨС мөлшерлемелері қолданылған нақты деректердің негiзiнде өткен жылдың рентабельдiлiк көрсеткiштерiнiң есеп-қисабын жүргiзедi.
Егер кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша нақты рентабельділік деңгейі 0 % мәнінен асып кетсе, жер қойнауын пайдаланушы мынадай формуламен есептелетін мөлшерлеме бойынша ПҚӨС бойынша салықтық міндеттемелерді қайта есептеуді жүргізеді:
СПк – көмiрсутек кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша ПҚӨС мөлшерлемесі, пайызбен;
ЖЖКк – көмiрсутектер кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген жылдық жиынтық кіріс;
Шк – ПҚӨС қоспағанда, көмiрсутектер кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген шегерімдер;
СБк – көмiрсутек кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген ПҚӨС салықтық базасы.
Бұл ретте осы тармаққа сәйкес есептелген ПҚӨС мөлшерлемесінің мөлшері үлкен санға қарай дөңгелектеу арқылы үтірден кейін екі белгіге дейінгі дәлдікпен есептеледі және осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген шекті мәндердің шеңберінен аспауға тиіс.

Полученное значение ставки НДПИ применяется недропользователем для исчисления суммы НДПИ, подлежащей уплате за истекший календарный год. В случае, если сумма НДПИ, исчисленная за истекший календарный год в соответствии с настоящим пунктом, превысит сумму НДПИ, исчисленную за истекший календарный год по ставке, установленной в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил, соответствующая сумма превышения отражается в дополнительной декларации по НДПИ. Сумма НДПИ, указанная в данной декларации, является налоговым обязательством 4-го квартала истекшего календарного года и подлежит уплате в общеустановленном порядке. В случае изменения показателей, использованных при расчете фактического уровня рентабельности по формуле, указанной в части третьей пункта 12 настоящих Правил, недропользователь самостоятельно производит перерасчет и исполнение налоговых обязательств в соответствии с настоящим пунктом в срок, не превышающий 45 календарных дней с момента отражения таких изменений в налоговом учете.
Глава 2. Порядок отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядок налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых
Параграф 1. Порядок подачи и рассмотрения заявлений об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных
14. Недропользователь, осуществляющий разработку месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводорода, обращается с заявлением в уполномоченный орган об отнесении данного месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных при одновременном выполнении следующих условий:
1) месторождение соответствует одному из критериев, указанных в пункте 27 настоящих Правил;
2) объем добычи углеводородов по месторождению (группе месторождений, части месторождения) не превышает 3 (три) миллионов тонн в год;
3) фактический или планируемый уровень рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) по итогам прошедшего календарного года или текущего незавершенного календарного года равен или менее 25 %.
Для целей настоящего пункта расчет рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) производится в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил на основе показателей по месторождению (группе месторождений, части месторождения).

Жер қойнауын пайдаланушы ПҚӨС мөлшерлемесінің алынған мәнін өткен күнтізбелік жылы төлеуге жататын ПҚӨС сомасын есептеу үшін қолданады. Егер осы тармаққа сәйкес өткен күнтізбелік жылға есептелген ПҚӨС сомасы осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес белгіленген мөлшерлеме бойынша өткен күнтізбелік жылға есептелген ПҚӨС сомасынан асып кетсе, асып кеткен тиісті сома ПҚӨС жөніндегі қосымша декларацияда көрсетіледі. Осы декларацияда көрсетілген ПҚӨС сомасы өткен күнтізбелік жылдың 4-тоқсанының салықтық міндеттемесі болып табылады және жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен төлеуге жатады. Рентабельділіктің нақты деңгейі осы Қағидалардың 12-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген формула бойынша есептелген кезде пайдаланылған көрсеткіштер өзгерген жағдайда жер қойнауын пайдаланушы осындай өзгерістер салықтық есепке алуда көрсетілген сәттен бастап күнтізбелік 45 күннен аспайтын мерзімде салықтық міндеттемелерді осы тармаққа сәйкес қайта есептеуді және орындауды дербес жүргізеді.
2-тарау. Көмірсутектер кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және игерілген санатқа жатқызу және пайдалы қазбаларды өндiру салығы бөлігінде салық салу тәртібі 1-параграф. Көмірсутектер кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген санатқа жатқызу туралы өтініштерді беру және қарау тәртібі
14. Көмірсутек кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) игеруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы уәкілетті органға осы кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген санатқа жатқызу туралы өтінішпен жүгінеді, бұл ретте мынадай шарттар қатар орындалуы шарт:
1) кен орнының осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген өлшемшарттардың біріне сәйкес келеді;
2) кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша көмірсутектер өндіру көлемі жылына 3 (үш) миллион тоннадан аспайды;
3) өткен күнтізбелік жылдың немесе аяқталмаған ағымдағы күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша рентабельділіктің нақты немесе жоспарланатын деңгейі 25 %-ға тең немесе одан аз.
Осы тармақтың мақсаттары үшін кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша рентабельділіктің есеп-қисабы кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша көрсеткіштер негізінде осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес жүргізіледі.

15. Заявление недропользователя об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных подается по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. К заявлению прилагаются копии следующих документов на электронных носителях:
1) отчет о соответствии достигнутых технологических показателей месторождения (группы месторождений, части месторождения) утвержденным проектным решениям;
2) протокол Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан;
3) отчет о выполнении контрактных (лицензионных) обязательств по состоянию на дату окончания последнего квартала, предшествующего дате подачи заявления;
4) документы, указанные в пункте 2 настоящих Правил.
16. При необходимости уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления запрашивает у заявителя другие документы и расчеты, обосновывающие сведения, содержащиеся в заявлении.
Заявитель после получения соответствующего запроса уполномоченного органа в срок не позднее десяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган на электронных носителях документы и расчеты, обосновывающие сведения, содержащиеся в заявлении, запрашиваемые согласно настоящему пункту Правил.
17. Уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления и (или) дополнительных документов и расчетов, обосновывающих сведения, содержащиеся в заявлении, в случаях представления неполных сведений в документах, представляемых заявителем, или представления неполного перечня документов, предусмотренных пунктами 15 и 16 настоящих Правил, или подачи заявления с нарушением требований, установленных настоящими Правилами, направляет мотивированный отказ в рассмотрении заявления.
18. После поступления заявления уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней направляет копии заявления и прилагаемых к нему документов на рассмотрение в государственные органы, указанные в пункте 4 настоящих Правил, а также в уполномоченный орган в области нефти и газа для подготовки заключения о соответствии или несоответствии месторождения (группы месторождений, части месторождения) критериям высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных и соблюдении заявителем утвержденных проектных решений.
Заключения соответствующих государственных органов представляются в уполномоченный орган в срок не позднее двадцати календарных дней с момента получения копии заявления и прилагаемых к нему документов от уполномоченного органа.

15. Жер қойнауын пайдаланушының кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген санатқа жатқызу туралы өтініші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі. Өтінішке мынадай құжаттардың:
1) кен орнының (кен орындарының тобының, кен орнының бір бөлігінің) қол жеткізілген технологиялық көрсеткіштерінің бекітілген жобалық шешімдерге сәйкестігі туралы есептің;
2) Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссия хаттамасының;
3) өтініш берілген күннен бұрынғы соңғы тоқсан аяқталған күнгі жағдай бойынша келісімшарттық (лицензиялық) міндеттемелердің орындалуы туралы есептің;
4) осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген құжаттардың электрондық жеткізгіштердегі көшірмелері қоса беріледі.
16. Қажет болған жағдайда уәкiлеттi орган өтініш келіп түскеннен кейін бес жұмыс күнiнен кешіктірмей өтiнiш берушiден өтiнiште қамтылған мәлiметтерді негiздейтін басқа да құжаттар мен есеп-қисапты сұратады.
Өтініш беруші уәкiлеттi органның тиісті сұрау салуын алғаннан кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей Қағидалардың осы тармағына сәйкес сұратылатын, өтiнiште қамтылған мәліметтерді негіздейтін құжаттар мен есеп-қисаптарды уәкілетті органға электрондық жеткізгіштерде береді.
17. Уәкiлеттi орган өтініш беруші ұсынған құжаттарда мәліметтер толық болмаған, немесе осы Қағидалардың 15 және 16-тармақтарында көзделген құжаттардың толық тізбесі ұсынылмаған, немесе өтініш осы Қағидаларда белгіленген талаптарды бұза отырып берілген жағдайда өтініш және (немесе) өтiнiште қамтылған мәлiметтерді негiздейтін қосымша құжаттар мен есеп-қисаптар түскеннен кейiн бес жұмыс күнiнен кешіктірмей өтiнiшті қараудан уәжді бас тартуды жібереді.
18. Өтініш келіп түскеннен кейін уәкілетті орган кен орнының (кен орындарының тобының, кен орнының бір бөлігінің) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген өлшемшарттарға сәйкестігі немесе сәйкес еместігі және өтініш берушінің бекітілген жобалық шешімдерді сақтауы туралы қорытынды дайындау үшін бес жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш пен оған қоса берілетін құжаттардың көшірмелерін осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдарға, сондай-ақ мұнай және газ саласындағы уәкілетті органға қарауға жібереді.
Тиiстi мемлекеттiк органдардың қорытындылары уәкiлеттi органға өтiнiш пен оған қоса берiлетiн құжаттардың көшiрмелері уәкілетті органнан алынған кезден бастап күнтiзбелiк жиырма күннен кешіктірмей берiледі.

19. В срок не позднее семи рабочих дней со дня получения заключений государственных органов уполномоченный орган вносит заявление с приложением заключений на рассмотрение комиссии.
20. В срок не позднее десяти рабочих дней комиссия рассматривает заявление и вырабатывает предложение об отнесении или отказе в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных.
21. В случае вынесения комиссией предложения об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней разрабатывает и в установленном порядке вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления Правительства Республики Казахстан о включении месторождения (группы месторождений, части месторождения) в перечень высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных месторождений, в котором содержатся следующие сведения:
1) наименование и координаты месторождения (группы месторождений, части месторождения) в соответствии с горным отводом;
2) дата и регистрационный номер контракта на недропользование и лицензии (при наличии);
3) один или несколько критериев, указанных в пункте 28 настоящих Правил, которому (которым) соответствует месторождение (группа месторождений, часть месторождения).
В случае включения месторождения (группы месторождений, части месторождения) в перечень высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных месторождений, НДПИ, уплаченный с начала календарного года, в котором принято соответствующее решение Правительства Республики Казахстан, пересчитывается по ставкам согласно приложению 2 к настоящим Правилам, исходя из фактически сложившихся цен за истекшие налоговые периоды, определяемых в порядке, установленном статьей 741 Налогового кодекса Республики Казахстан, путем подачи дополнительных деклараций.
В случае, если месторождение (группа месторождений, часть месторождения) соответствует нескольким критериям, указанным в пункте 27 настоящих Правил, для которых установлены различные ставки НДПИ, для целей исчисления и уплаты указанного налога применяется ставка с наименьшим значением.
В случае отнесения части месторождения к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных для определения пониженной ставки НДПИ учитывается весь объем добычи по контракту.
22. В случае отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных пониженные ставки НДПИ, указанные в приложении 2 к настоящим Правилам, по решениям Правительства Республики Казахстан, принятым после 1 января 2019 года, действуют в течение трех календарных лет, начиная с 1 января года, в котором принято такое решение.
До истечения срока действия пониженных ставок НДПИ недропользователь повторно обращается с заявлением в уполномоченный орган в соответствии с положениями настоящих Правил.
При этом трехлетний срок ограничения действия пониженных ставок НДПИ, установленный в части первой настоящего пункта, не применяется в отношении юридического лица, контрольный пакет акций которого принадлежит национальной компании и (или) юридическим лицам, 70 и более процентов голосующих акций которых принадлежат национальной компании.

19. Мемлекеттік органдардың қорытындылары алынған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті орган қорытындылар қоса берілген өтінішті комиссияның қарауына енгізеді.
20. Комиссия он жұмыс күнінен кешіктірмей өтінішті қарайды және кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген санатқа жатқызу немесе жатқызудан бас тарту туралы ұсыныс тұжырымдайды.
21. Комиссия кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген санатқа жатқызу туралы ұсыныс шығарған жағдайда уәкілетті орган он бес жұмыс күні ішінде кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген кен орындарының тізбесіне енгізу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын әзірлейді және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді, онда мынадай мәліметтер:
1) тау-кендік бөлуге сәйкес кен орнының (кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) атауы және координаталары;
2) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың және лицензияның (бар болса) берілген күні және тіркеу нөмірі;
3) осы Қағидалардың 28-тармағында көрсетілген кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) сәйкес келетін бір немесе бірнеше өлшемшарт қамтылады.
Кен орнын (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген кен орындарының тізбесіне енгізілген жағдайда Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті шешімі қабылданған күнтізбелік жылдың басынан бері төленген ПҚӨС қосымша декларациялар беру жолымен Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 741-бабында белгіленген тәртіппен айқындалатын өткен салық кезеңдерінде іс жүзінде қалыптасқан бағалар негізге алына отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мөлшерлемелер бойынша қайта есептеледі.
Егер кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) ПҚӨС әртүрлі мөлшерлемелері белгіленген осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген бірнеше өлшемшартқа сәйкес келсе, көрсетілген салықты есептеу және төлеу мақсаттары үшін мәні неғұрлым аз мөлшерлеме қолданылады.
Кен орнының бір бөлігі тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген санатқа жатқызылған жағдайда ПҚӨС төмендетілген мөлшерлемесін айқындау үшін келісімшарт бойынша барлық өндіру көлемі ескеріледі.
22. Кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген санатқа жатқызылған жағдайда 2019 жылғы 1 қаңтардан кейін қабылданған Қазақстан Республикасы Yкіметінің шешімдері бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген ПҚӨС төмендетілген мөлшерлемелері осындай шешім қабылданған жылдың 1 қаңтарынан бастап күнтізбелік үш жыл бойы қолданылады.
ПҚӨС төмендетілген мөлшерлемелерін қолдану мерзімі өткенге дейін жер қойнауын пайдаланушы осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес уәкілетті органға өтінішпен қайта жүгінеді.
Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген ПҚӨС төмендетілген мөлшерлемелерінің қолданылуын шектеудің үш жылдық мерзімі акцияларының бақылау пакеті ұлттық компанияға тиесілі заңды тұлғаға және (немесе) дауыс беретін акцияларының 70 және одан да көп пайызы ұлттық компанияға тиесілі заңды тұлғаларға қатысты қолданылмайды.

23. Налогоплательщик, применявший ставки НДПИ в соответствии с частью второй пункта 21 настоящих Правил, в срок не позднее 15-го февраля года, следующего за истекшим календарным годом, в котором применялись данные ставки НДПИ, производит расчет фактической рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) за истекший год на основе фактических данных по формуле, указанной в части третьей пункта 11 настоящих Правил, на основе показателей по месторождению (группе месторождений, части месторождения) с применением ставок НДПИ согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случае, если уровень фактической рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения), рассчитываемой по формуле, указанной в части третьей пункта 11 настоящих Правил, превысит значение 20%, но не более 25%, недропользователь производит перерасчет налоговых обязательств по НДПИ по ставке согласно приложению 2 к настоящим Правилам, увеличенной на 5% от базовой ставки НДПИ, установленной Налоговым кодексом Республики Казахстан на соответствующий год.
В случае, если уровень фактической рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения), рассчитываемой по формуле, указанной в части третьей пункта 11 настоящих Правил, превысит значение 25%, недропользователь производит перерасчет налоговых обязательств по НДПИ по ставке, рассчитываемой по следующей формуле:
СНм – ставка НДПИ по месторождению (группе месторождений, части месторождения) в процентах;
СГДм – совокупный годовой доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения), исчисленный в соответствии с методикой недропользователя;
Вм – вычеты по месторождению (группе месторождений, части месторождения), не включая НДПИ, исчисленные в соответствии с методикой недропользователя;
НБм – налоговая база НДПИ по месторождению (группе месторождений, части месторождения), исчисленная в соответствии с методикой недропользователя;
К – значение ставки КПН, установленной налоговым законодательством Республики Казахстан на соответствующий налоговый период, переведенное в десятичную дробь путем деления ставки в процентах на 100.
При этом размер ставки НДПИ, рассчитанный в соответствии с настоящим пунктом, исчисляется с точностью до двух знаков после запятой с округлением к большему и не должен выходить за рамки пороговых значений, указанных в пункте 12 настоящих Правил.
Полученное значение ставки НДПИ применяется недропользователем для исчисления суммы НДПИ, подлежащей уплате за истекший календарный год.

23. Осы Қағидалардың 21-тармағының екінші бөлігіне сәйкес ПҚӨС мөлшерлемелерін қолданған салық төлеуші ПҚӨС осы мөлшерлемелері қолданылған өткен күнтізбелік жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірмей осы Қағидалардың 11-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген формула бойынша нақты деректер негізінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ПҚӨС мөлшерлемелерін қолдана отырып кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша көрсеткіштер негізінде кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша өткен жылғы нақты рентабельділіктің есеп-қисабын жүргізеді.
Егер кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша осы Қағидалардың 11-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген формула бойынша есептелетін нақты рентабельдік деңгейі 20 % мәнінен асып кетсе, бірақ 25 %-дан аспаса, жер қойнауын пайдаланушы ПҚӨС бойынша салықтық міндеттемелерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Салық кодексінде тиісті жылға белгілеген ПҚӨС базалық мөлшерлемесінен 5 %-ға ұлғайтылған мөлшерлеме бойынша қайта есептеуді жүргізеді.
Егер осы Қағидалардың 11-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген формула бойынша есептелетін кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша нақты рентабельділік деңгейі 25 % мәнінен асып кетсе, жер қойнауын пайдаланушы мынадай формуламен есептелетін мөлшерлеме бойынша ПҚӨС бойынша салықтық міндеттемелерді қайта есептеуді жүргізеді:
СМк – кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша ПҚӨС мөлшерлемесі, пайызбен;
ЖЖКк – кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген жылдық жиынтық кіріс;
Шк – ПҚӨС-ті қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша шегерімдер;
СБк – кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген ПҚӨС салықтық базасы;
К – Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен тиісті салық кезеңіне белгіленген КТС мөлшерлемесінің пайыздағы мөлшерлемені 100-ге бөлу арқылы ондық бөлшекке ауыстырылған мәні.
Бұл ретте осы тармаққа сәйкес есептелген ПҚӨС мөлшерлемесінің мөлшері үлкен санға қарай дөңгелектеу арқылы үтірден кейін екі белгіге дейінгі дәлдікпен есептеледі және осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген шекті мәндердің шеңберінен аспайды.
Жер қойнауын пайдаланушы ПҚӨС мөлшерлемесінің алынған мәнін өткен күнтізбелік жыл үшін төленуге тиіс ПҚӨС сомасын есептеу үшін қолданады.

В случае, если сумма НДПИ, исчисленная за истекший календарный год в соответствии с настоящим пунктом, превысит сумму НДПИ, исчисленную за истекший календарный год по ставке согласно приложению 2 к настоящим Правилам, соответствующая сумма превышения отражается в дополнительной декларации по НДПИ. Сумма НДПИ, указанная в данной декларации, является налоговым обязательством 4-го квартала истекшего календарного года и подлежит уплате в общеустановленном порядке. В случае изменения показателей, использованных при расчете фактического уровня рентабельности по формуле, указанной в части третьей пункта 11 настоящих Правил, производится перерасчет налоговых обязательств в соответствии с настоящим пунктом.
24. Решение об отказе в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных, принимается уполномоченным органом с учетом предложений, выработанных комиссией, и доводится до сведения недропользователя в течение десяти рабочих дней с указанием причин отказа.
25. Основания для отказа в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных включают:
1) несоответствие представленного расчета налоговых обязательств по КПН, а также расчета чистого дохода, рентабельности продаж по контракту на соответствующий календарный год налоговому законодательству Республики Казахстан, в том числе пункту 11 настоящих Правил;
2) применение недропользователем необоснованной прогнозной цены на углеводороды за соответствующий календарный год, используемой заявителем для расчета уровня рентабельности;
3) несоответствие заявленных объемов добычи планируемым объемам добычи на соответствующий календарный год;
4) фактический или планируемый уровень рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) по итогам прошедшего календарного года или текущего незавершенного календарного года превышает 25%;
5) несоответствие месторождения (группы месторождений, части месторождения) ни одному из заявленных критериев, указанных в пункте 28 настоящих Правил;
6) заявленный критерий (критерии) достигнут в результате нарушения заявителем утвержденных проектных решений (документов).
26. Изменение параметров месторождения (группы месторождений, части месторождения), указанных в заявлении, произошедшее после принятия решения об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных, в результате принятия мер, направленных на увеличение отдачи месторождения (группы месторождений, части месторождения) в соответствии с утвержденными в установленном законодательством Республики Казахстан порядке проектными решениями (документами), не являются основанием для пересмотра ранее принятого решения.
В случае увеличения первоначальных утвержденных запасов по месторождению, включенному в перечень высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных по критерию выработанности, комиссия пересматривает ранее принятое решение, если в результате такого увеличения месторождение (группа месторождений, часть месторождения) не соответствует указанному критерию, при условии, что изменение критерия не связано с принятием недропользователем мер, направленных на увеличение отдачи месторождения (группы месторождений, части месторождения).
Уполномоченный орган в области углеводородов ежегодно представляет по месторождениям (группе месторождений, части месторождения), включенным в перечень высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных, данные об извлекаемых запасах в уполномоченный орган по бюджетному планированию по состоянию на 1 января текущего календарного года.
Недропользователь обращается в уполномоченный орган с заявлением по изменению критерия (критериев), которому (которым) соответствует месторождение (группа месторождений, часть месторождения), указанное (указанные) в перечне высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных, в порядке, установленном настоящей главой.

Осы тармаққа сәйкес өткен күнтізбелік жылға есептелген ПҚӨС сомасы өткен күнтізбелік жылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мөлшерлеме бойынша есептелген ПҚӨС сомасынан асып кеткен жағдайда асып кеткен тиісті сома ПҚӨС жөніндегі қосымша декларацияда көрсетіледі. Бұл декларацияда көрсетілген ПҚӨС сомасы өткен күнтізбелік жылдың 4-тоқсанының салықтық міндеттемесі болып табылады және жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен төленуге тиіс. Осы Қағидалардың 11-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген формула бойынша рентабельділіктің нақты деңгейін есептеген кезде пайдаланылған көрсеткіштер өзгерген жағдайда осы тармаққа сәйкес салықтық міндеттемелерді қайта есептеу жүргізіледі.
24. Кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген санатқа жатқызудан бас тарту туралы шешімді уәкілетті орган комиссия әзірлеген ұсыныстарды ескере отырып қабылдайды және он жұмыс күні ішінде бас тартудың себептерін көрсете отырып, жер қойнауын пайдаланушының назарына жеткізеді.
25. Кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген санатқа жатқызудан бас тарту негіздері мыналарды қамтиды:
1) КТС бойынша салықтық міндеттемелердің ұсынылған есеп-қисабының, сондай-ақ таза кірістің, келісімшарттар бойынша тиісті күнтізбелік жылға арналған сату рентабелділігінің есеп-қисабының Қазақстан Республикасының салық заңнамасына, оның ішінде осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес келмеуі;
2) жер қойнауын пайдаланушының көмірсутектердің рентабельділік деңгейін есептеу үшін өтініш беруші пайдаланатын тиісті күнтізбелік жылғы негізсіз болжамды бағасын қолдануы;
3) мәлімделген өндіру көлемінің тиісті күнтізбелік жылға арналған жоспарланатын көлеміне сәйкес келмеуі;
4) өткен күнтізбелік жылдың немесе ағымдағы аяқталмаған күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша рентабельділіктің нақты немесе жоспарланатын деңгейінің 25 %-дан асып кетуі;
5) кен орнының (кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) осы Қағидалардың 28-тармағында көрсетілген, мәлімделген өлшемшарттардың бірде-біреуіне сәйкес келмеуі;
6) мәлімделген өлшемшартқа (өлшемшарттарға) өтініш берушінің бекітілген жобалық шешімдерді (құжаттарды) бұзуы нәтижесінде қол жеткізу.
26. Өтініште көрсетілген кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) параметрлерінің өзгеруі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген жобалық шешімдерге (құжаттарға) сәйкес кен орнының (кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) қайтарымын ұлғайтуға бағытталған шаралар қабылдаудың нәтижесінде кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген санатқа жатқызу туралы шешім қабылданғаннан кейін орын алса, бұл бұрын қабылданған шешімді қайта қарауға негіз болмайды.
Тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген кен орындарының тізбесіне игерілу өлшемшартына қарай енгізілген кен орны бойынша бастапқы бекітілген қорлар ұлғайтылған жағдайда өлшемшарттың өзгеруінің жер қойнауын пайдаланушының кен орнының (кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) қайтарымын ұлғайтуға бағытталған шаралар қабылдауымен байланысты болмауы шартымен, егер мұндай ұлғайтудың нәтижесінде кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) көрсетілген өлшемшартқа сәйкес келмесе, комиссия бұрын қабылданған шешімді қайта қарайды.
Көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган жыл сайын бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға күнтізбелік жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген кен орындарының тізбесіне енгізілген кен орындары (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша ағымдағы алынатын қорлар туралы деректерді ұсынады.
Жер қойнауын пайдаланушы уәкілетті органға тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген кен орындарының тізбесінде көрсетілген кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) сәйкес келетін өлшемшартты (өлшемшарттарды) өзгерту жөніндегі өтінішпен осы тарауда белгіленген тәртіппен жүгінеді.

Параграф 2. Критерии отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных
27. Месторождение (группа месторождений, часть месторождения) относится к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных при условии, что на месторождении (группе месторождений, части месторождения) в ходе разработки в соответствии с утвержденными проектными решениями достигнут один из показателей по выработанности, обводненности, малодебитности либо месторождение (группа месторождений, часть месторождения) характеризуется высокой вязкостью нефти, которые соответствуют следующим значениям:
1) выработанность месторождения (каждого месторождения в отдельности по группе месторождений, части месторождения) углеводородов составляет 80 и более процентов от утвержденных в установленном порядке извлекаемых запасов.
Степень выработанности месторождения (группы месторождений, части месторождения) рассчитывается по следующей формуле:
Св – степень выработанности запасов нефти, выраженная в процентах от утвержденных извлекаемых запасов нефти;
Qн – накопленная добыча нефти на месторождении (части месторождения) в целом в тоннах;
Qи – утвержденные извлекаемые запасы нефти в тоннах;
2) обводненность продукции месторождения (каждого месторождения в отдельности по группе месторождений, части месторождения) углеводородов составляет 85 и более процентов.
Обводненность месторождения (части месторождения) рассчитывается по следующей формуле:
Ом – процент обводненности месторождения (части месторождения);
QB – объем добытой воды за период не менее девяносто календарных дней, предшествующих дате подачи заявления;
Qж – объем добытой жидкости за период не менее девяносто календарных дней, предшествующих дате подачи заявления;
3) вязкость нефти месторождения (каждого месторождения в отдельности по группе месторождений, части месторождения) в пластовых условиях составляет 200 мПа*сек и более;
4) средний дебит скважин месторождения (каждого месторождения в отдельности по группе месторождений, части месторождения) составляет менее трех тонн в сутки.
Среднесуточный дебит нефти одной скважины по месторождению (части месторождения) рассчитывается по следующей формуле:
qH – среднесуточный дебит нефти одной скважины по месторождению (части месторождения);
QH – объем среднесуточной добычи нефти по месторождению (части месторождения) в тоннах за период не менее девяносто календарных дней, предшествующих дате подачи заявления;
N – среднее количество действующего добывающего фонда скважин месторождения (части месторождения) за соответствующий период.
_____________________
Приложение 1
к Правилам отнесения
месторождения (группы
месторождений, части
месторождения) углеводородов
к категории низкорентабельных,
высоковязких, обводненных,
малодебитных и выработанных
и порядку налогообложения в
части налога на добычу
полезных ископаемых
Заявление об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных

2-параграф. Көмірсутектер кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген кен орындарының санатына жатқызу өлшемшарттары
27. Кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген санатқа кен орнында (кен орындарының тобында, кен орнының бір бөлігінде) бекітілген жобалық шешімдерге сәйкес игеру барысында игерілу, су басу, дебиттің азаюы көрсеткіштерінің біріне қол жеткізілуі немесе кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) мұнайдың жоғары тұтқырлығымен сипатталуы шартымен жатқызылады, олар мынадай мәндерге сәйкес келеді:
1) көмірсутектер кен орнының (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі бойынша бөлек-бөлек әрбір кен орнының) игерілуі белгіленген тәртіппен бекітілген қазып алынатын қорлардың 80 және одан көп пайызын құрайды.
Кен орнының (кен орындарының тобының, кен орнының бір бөлігінің) игерілу дәрежесі мынадай формула бойынша есептеледі:
Ди –мұнай қорының игерілу дәрежесі, бекітілген қазып алынатын мұнай қорларына қатысты пайызбен көрсетіледі;
Qж – тұтас кен орнындағы (кен орнының бір бөлігіндегі) жинақталған мұнай өндіру, тоннамен;
Qқ – мұнайдың бекітілген қазылып алынатын қорлары, тоннамен;
2) көмірсутектер кен орнының (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі бойынша бөлек-бөлек әрбір кен орнының) өнімін су басу 85 және одан көп пайызды құрайды.
Кен орнын (кен орнының бір бөлігін) су басу мынадай формула бойынша есептеледі:
Ск – кен орнын (кен орнының бір бөлігін) су басу пайызы;
QС – өтініш берілген күннен бұрынғы күнтізбелік тоқсан күннен кем болмайтын кезеңде өндірілген су көлемі;
Qсұйықт. – өтініш берілген күннен бұрынғы күнтізбелік тоқсан күннен кем болмайтын кезеңде өндірілген сұйықтық көлемі;
3) кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі бойынша бөлек-бөлек әрбір кен орнының) мұнайының қойнауқат жағдайындағы тұтқырлығы 200 мПа*сек және одан да көп;
4) кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі бойынша бөлек-бөлек әрбір кен орнының) ұңғымаларының орташа дебиті тәулігіне үш тоннадан аз.
Кен орны (кен орнының бір бөлігі) бойынша бір ұңғыма мұнайының орташа тәуліктік дебиті мынадай формула бойынша есептеледі:
qм – кен орны (кен орнының бір бөлігі) бойынша бір ұңғыма мұнайының орташа тәуліктік дебиті;
Qм – өтініш берілген күннен бұрынғы күнтізбелік тоқсан күнен кем болмайтын кезеңде кен орны (кен орнының бір бөлігі) бойынша мұнай өндірудің орташа тәуліктік көлемі, тоннамен;
N – кен орны (кен орнының бір бөлігі) ұңғымаларының тиісті кезеңдегі қолданыстағы өндіруші қорының орташа саны.
Көмiрсутектер кен орнын
(кен орындарының тобын,
кен орнының бiр бөлiгiн)
рентабельділігі төмен,
тұтқырлығы жоғары, су басқан,
дебитi аз және игерілген
санатқа жатқызу қағидаларына
және пайдалы қазбаларды
өндiру салығы бөлігінде салық
салу тәртібіне
1-қосымша
Кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебитi аз және игерілген санатқа жатқызу туралы өтініш

1. Полное наименование недропользователя (юридического либо физического лица)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
2. Местонахождение (почтовый адрес)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
3. Бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный
номер
___________________________________________________________________.
4. Контракт на недропользование, в рамках которого осуществляется добыча
углеводородов и предполагается применение порядка отнесения месторождения (группы
месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных, высоковязких,
обводненных, малодебитных или выработанных:
4.1. Полное наименование, стороны контракта, дата заключения контракта
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________;
4.2. Дата и номер регистрации контракта в компетентном органе:
___________________________________________________________________;
4.3. Наименование контракта (месторождения, группы месторождений, части
месторождения):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________;
4.4. Расположение контрактной территории (месторождения, группы месторождений,
части месторождения)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________;
4.5. Вид добываемого полезного ископаемого ____________________
___________________________________________________________________.
5. Основание для подачи заявления (в выбранных строках проставить знак "X"):
низкая рентабельность;
высокая вязкость;
обводненность;
малый дебит;
выработанность.
6. Контактное лицо (фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность, телефон)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Приложения:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя, должность
______________________________________________________________
Место печати
Дата подачи заявки "___" ________ 20 __г.
__________________________
Приложение 2
к Правилам отнесения
месторождения (группы
месторождений, части
месторождения) углеводородов
к категории низкорентабельных,
высоковязких, обводненных,
малодебитных и выработанных
и порядку налогообложения в
части налога на добычу
полезных ископаемых
Ставки налога на добычу полезных ископаемых для обводненных, малодебитных, выработанных, высоковязких месторождений (групп месторождений, частей месторождений) углеводородов

1. Жер қойнауын пайдаланушының (заңды не жеке тұлғаның) толық атауы:
______________________________________________________________
______________________________________________________________.
2. Орналасқан жері (пошталық мекенжайы):
_______________________________________________________________.
3. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі
_______________________________________________________________.
4. Көмірсутектер өндіруді жүзеге асыруға және кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген санатқа жатқызу тәртібін қолдануды болжауға негіз болатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт:
4.1. Келісімшарт тараптарының толық атауы, келісімшарт жасалған күн:
_______________________________________________________________;
4.2. Құзыретті органда келісімшарттың тіркелген күні мен нөмірі:
_______________________________________________________________;
4.3. Келісімшарттың (кен орнының, кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) атауы:
_______________________________________________________________;
4.4. Келісімшарттық аумақтың (кен орнының, кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) орналасуы:
_______________________________________________________________;
4.5. Өндірілетін пайдалы қазбаның түрі: _____________________________;
5. Өтініш беруге негіздеме (таңдаған жолдарға "Х" белгісін қойыңыз):
рентабельділігі төмен;
тұтқырлығы жоғары;
су басқан;
дебиті аз;
игерілген;
6. Байланысатын адам (тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, телефоны):
_______________________________________________________________.
Қосымшалар:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Басшының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы
_______________________________________________________________
Мөрдің орны
Өтініш берілген күн: 20__ ж. "___" _______________
Көмiрсутектер кен орнын
(кен орындарының тобын,
кен орнының бiр бөлiгiн)
рентабельділігі төмен,
тұтқырлығы жоғары, су басқан,
дебитi аз және игерілген
санатқа жатқызу қағидаларына
және пайдалы қазбаларды
өндiруге салынатын салық
бөлігінде салық салу тәртібіне
2-қосымша
Көмірсутектердің су басқан, дебиті аз, игерілген, тұтқырлығы жоғары кен орындары (кен орындарының топтары, кен орындарының бөліктері) үшін пайдалы қазбаларды өндiру салығының мөлшерлемелері