Об утверждении Правил возмещения ущерба, причиненного здоровью и имуществу сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, а также ущерба, причиненного здоровью и имуществу членов семьи и близких родственников сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан в связи с исполнением им служебных обязанностей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2022 года № 1024.
В соответствии с пунктом 6 статьи 69 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения ущерба, причиненного здоровью и имуществу сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, а также ущерба, причиненного здоровью и имуществу членов семьи и близких родственников сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан в связи с исполнением им служебных обязанностей.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2022 года № 1024
Правила возмещения ущерба, причиненного здоровью и имуществу сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, а также ущерба, причиненного здоровью и имуществу членов семьи и близких родственников сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан в связи с исполнением им служебных обязанностей
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения ущерба, причиненного здоровью и имуществу сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, а также ущерба, причиненного здоровью и имуществу членов семьи и близких родственников сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан в связи с исполнением им служебных обязанностей (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 69 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и определяют порядок возмещения ущерба, причиненного здоровью и имуществу сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан (далее – сотрудник), а также ущерба, причиненного здоровью и имуществу членов семьи и близких родственников сотрудника в связи с исполнением им служебных обязанностей.

Қазақстан Республикасының құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерiнiң денсаулығы мен мүлкiне келтiрiлген залалды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерiнiң қызметтiк мiндеттерiн атқаруына байланысты оның отбасы мүшелерi мен жақын туыстарының денсаулығы мен мүлкiне келтiрiлген залалды өтеу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 желтоқсандағы № 1024 қаулысы.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 69-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерiнiң денсаулығы мен мүлкiне келтiрiлген залалды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерiнiң қызметтiк мiндеттерiн атқаруына байланысты оның отбасы мүшелерi мен жақын туыстарының денсаулығы мен мүлкiне келтiрiлген залалды өтеу қағидалары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 1024 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерiнiң денсаулығы мен мүлкiне келтiрiлген залалды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерiнiң қызметтiк мiндеттерiн атқаруына байланысты оның отбасы мүшелерi мен жақын туыстарының денсаулығы мен мүлкiне келтiрiлген залалды өтеу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерiнiң денсаулығы мен мүлкiне келтiрiлген залалды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерiнiң қызметтiк мiндеттерiн атқаруына байланысты оның отбасы мүшелерi мен жақын туыстарының денсаулығы мен мүлкiне келтiрiлген залалды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 69-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерiнiң (бұдан әрі – қызметкер) денсаулығы мен мүлкiне келтiрiлген залалды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерiнiң қызметтiк мiндеттерiн атқаруына байланысты оның отбасы мүшелерi мен жақын туыстарының денсаулығы мен мүлкіне келтірілген залалды өтеу тәртібі мен шарттарын айқындайды.

2. Ущерб, причиненный здоровью и имуществу сотрудника, а также ущерб, причиненный здоровью и имуществу членов семьи и близких родственников сотрудника в связи с исполнением им служебных обязанностей, возмещается в полном объеме из бюджетных средств с последующим взысканием этой суммы с лица, причинившего ущерб.
3. Суммы, выплаченные в виде возмещения ущерба согласно настоящим Правилам, подлежат возмещению за счет лиц, причинивших ущерб, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок возмещения ущерба
5. Основанием для возмещения ущерба, причиненного здоровью и имуществу сотрудника, а также ущерба, причиненного здоровью и имуществу членов семьи и близких родственников сотрудника в связи с исполнением им служебных обязанностей, является вступившее в законную силу решение суда о признании сотрудника и (или) членов семьи и близких родственников сотрудника пострадавшими вследствие противоправных действий иных лиц.
6. Для возмещения ущерба лица, имеющие право на его возмещение, представляют в правоохранительный орган, орган гражданской защиты, государственную фельдъегерскую службу Республики Казахстан следующие документы:
1) рапорт (заявление) установленного образца по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) сведения о номере банковского счета в теңге;
4) копию решения суда;
5) документ, подтверждающий полномочия законного представителя в случае, если интересы лица, имеющего право на возмещение ущерба, представляет законный представитель.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Срок рассмотрения рапорта (заявления) о возмещении ущерба составляет пятнадцать рабочих дней.
8. Размер ущерба, подлежащего возмещению, определяется в судебном порядке.
9. Возмещение ущерба осуществляется на основании приказа руководителя правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан либо уполномоченного руководителя путем перечисления в течение десяти рабочих дней со дня издания приказа денежных средств на банковский счет лица, имеющего право на его возмещение.
10. В случаях, когда возмещение ущерба произведено за счет причинившего его виновного лица, правоохранительным органом, органом гражданской защиты, государственной фельдъегерской службой Республики Казахстан денежные выплаты не производятся.
Глава 3. Заключительные положения

2. Қызметкердің денсаулығы мен мүлкіне келтірілген залал, сондай-ақ қызметкердің қызметтік міндеттерін атқаруына байланысты оның отбасы мүшелері мен жақын туыстарының денсаулығы мен мүлкіне келтірілген залал бюджет қаражатынан толық көлемде өтеледі, кейіннен бұл сома залал келтірген адамнан өндіріп алынады.
3. Осы Қағидаларға сәйкес залалды өтеу ретінде төленген сома Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес залал келтірген адамдардың есебінен өтелуге жатады.
2-тарау. Залалды өтеу тәртібі
5. Қызметкердің және (немесе) оның отбасы мүшелерi мен жақын туыстарының өзге адамдардың құқыққа қарсы әрекеттері салдарынан зардап шеккен деп танылғаны туралы заңды күшіне енген сот шешімі қызметкердің денсаулығына және мүлкіне келтірілген залалды, сондай-ақ қызметкердiң қызметтiк мiндеттерiн орындауына байланысты оның отбасы мүшелерi мен жақын туыстарының денсаулығы мен мүлкiне келтiрiлген залалды өтеу үшін негіздеме болып табылады.
6. Залалды өтеу үшін оны өтеуге құқығы бар адамдар Қазақстан Республикасының құқық қорғау органына, азаматтық қорғау органына, мемлекеттік фельдъегерлік қызметіне мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі баянат (арыз);
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) теңгелік банк шотының нөмірі туралы мәліметтер;
4) сот шешімінің көшірмесі;
5) залалды өтеуге құқығы бар адамның мүдделерін заңды өкіл білдірген жағдайда заңды өкілдің өкілеттігін растайтын құжат.
Ескерту. 6-тармақтың 3) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Залалды өтеу туралы баянатты (арызды) қарау мерзімі он бес жұмыс күнін құрайды.
8. Өтелуге жататын залалдың мөлшері сот арқылы белгіленеді.
9. Залалды өтеу Қазақстан Республикасының құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі басшысының не уәкілетті басшының бұйрығы негізінде бұйрық шығарылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде оны өтеуге құқығы бар адамның банктік шотына ақша қаражатын аудару жолымен жүзеге асырылады.
10. Залал келтірген кінәлі адамның есебінен залал өтелген жағдайларда Қазақстан Республикасының құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі ақшалай төлемдерді жүргізбейді.
3-тарау. Қорытынды ережелер

11. Действия, направленные на незаконное получение выплат, влекут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Споры, вытекающие по возмещению ущерба, рассматриваются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
____________________________________
Приложение
к Правилам возмещения ущерба,
причиненного здоровью и
имуществу сотрудника
правоохранительного
органа, органа гражданской
защиты, государственной
фельдъегерской службы
Республики Казахстан,
а также ущерба, причиненного
здоровью и имуществу членов
семьи и близких родственников
сотрудника
правоохранительного органа,
органа гражданской защиты,
государственной
фельдъегерской службы
Республики Казахстан в связи
с исполнением им служебных
обязанностей
Кому: __________________________
(руководителю органа)
от: _____________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) заявителя)
проживающего __________________
тел: ____________________________
Рапорт (заявление)
На основании вступившего в законную силу решения суда прошу Вас произвести
денежные выплаты по возмещению ущерба, причиненного моему здоровью и имуществу в
связи с исполнением _______________________________________ служебных обязанностей.
(для заявителя Ф.И.О. сотрудника (при его наличии) и степень родства)
К рапорту (заявлению) прилагаю следующие документы:
1.____________________________
2.____________________________
3.____________________________
4.____________________________
Подпись _____________.
Дата "___" ____________ года.
_____________________

11. Төлемдерді заңсыз алуға бағытталған әрекеттер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.
12. Залалды өтеуден туындайтын даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаралады.
Қазақстан Республикасының
құқық қорғау органы, азаматтық
қорғау органы, мемлекеттік
фельдъегерлік қызметі
қызметкерiнiң денсаулығы мен
мүлкiне келтiрiлген залалды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының құқық қорғау
органы, азаматтық қорғау
органы, мемлекеттік
фельдъегерлік қызметі
қызметкерiнiң қызметтiк
мiндеттерiн атқаруына
байланысты оның отбасы
мүшелерi мен жақын
туыстарының денсаулығы мен
мүлкiне келтiрiлген залалды
өтеу қағидаларына
қосымша
Кімге: ____________________
(органның басшысына)
Кімнен:
__________________________
(арыз берушінің Т.А.Ә. (бар
болса)
__________________ тұрады
тел: _____________________
Баянат (арыз)
Заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде _____________________________
қызметтік міндеттерін атқаруына (арыз иесі үшін қызметкердің Т.А.Ә. (бар болса) және туыстық дәрежесі) байланысты менің денсаулығыма және мүлкіме келтірілген залалды өтеу бойынша ақшалай төлемдер жүргізуіңізді сұраймын.
Баянатқа (арызға) мынадай құжаттарды қоса беремін:
1. ____________________________
2. ____________________________
3. ____________________________
4. ____________________________
Қолы _____________.
Күні _____ жылғы "___"____________.