Об утверждении Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 960.
В соответствии с пунктом 84 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 29.07.2026 № 671.
1. Утвердить прилагаемую Концепцию развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы (далее – Концепция).
2. Центральным, местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию) и иным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию Концепции:
1) принять необходимые меры по реализации Концепции;
2) представлять информацию о ходе реализации Концепции в порядке и сроки, установленные постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2021 года № 960
Концепция развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы
Раздел 1. Паспорт (основные параметры)
1.1. Используемые термины и определения
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
2.1. Растениеводство
2.2. Животноводство
2.3. Переработка сельскохозяйственной продукции
2.4. Развитие рынков
2.5. Техническое оснащение
2.6. Сельскохозяйственная кооперация и инфраструктура агропромышленного комплекса
2.7. Научное и кадровое обеспечение агропромышленного комплекса
2.8. Земельные ресурсы
2.9. Цифровизация агропромышленного комплекса
2.10. Государственная поддержка
Раздел 3. Обзор международного опыта
3.1. Растениеводство
3.2. Животноводство
3.3. Переработка сельскохозяйственной продукции
3.4. Развитие рынков
3.5. Сельскохозяйственная кооперация и инфраструктура агропромышленного комплекса
3.6. Научное и кадровое обеспечение агропромышленного комплекса
3.7. Земельные ресурсы
3.8. Цифровизация агропромышленного комплекса
3.9. Государственная поддержка
Раздел 4. Видение развития агропромышленного комплекса
4.1. Растениеводство

Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 960 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 84-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.07.2026 № 671 қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрі – Тұжырымдама) бекітілсін.
2. Тұжырымдаманы іске асыруға жауапты орталық, жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша) және өзге ұйымдар (келісу бойынша):
1) Тұжырымдаманы іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
2) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде тұжырымдаманың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне жүктелсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 960 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасы
1-бөлім. Паспорт (негізгі параметрлер)
1.1. Пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
2.1. Өсімдік шаруашылығы
2.2. Мал шаруашылығы
2.3. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу
2.4. Нарықтарды дамыту
2.5. Техникалық жарақтандыру
2.6. Ауыл шаруашылығы кооперациясы және агроөнеркәсіптік кешен инфрақұрылымы
2.7. Агроөнеркәсіптік кешенді ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету
2.8. Жер ресурстары
2.9. Агроөнеркәсіптік кешенді цифрландыру
2.10. Мемлекеттік қолдау
3-бөлім. Халықаралық тәжірибеге шолу
3.1. Өсімдік шаруашылығы
3.2. Мал шаруашылығы
3.3. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу
3.4. Нарықтарды дамыту
3.5. Ауыл шаруашылығы кооперациясы және агроөнеркәсіптік кешен инфрақұрылымы
3.6. Агроөнеркәсіптік кешенді ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету
3.7. Жер ресурстары
3.8. АӨК-ті цифрландыру
3.9. Мемлекеттік қолдау
4-бөлім. Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту пайымы
4.1. Өсімдік шаруашылығы

4.2. Животноводство
4.3. Переработка сельскохозяйственной продукции
4.4. Развитие рынков
4.5. Техническое оснащение
4.6. Сельскохозяйственная кооперация, инфраструктура агропромышленного комплекса
4.7. Научное и кадровое обеспечение агропромышленного комплекса
4.8. Земельные ресурсы
4.9. Цифровизация агропромышленного комплекса
4.10. Государственная поддержка
Раздел 5. Основные принципы и подходы развития
5.1. Растениеводство
5.2. Животноводство
5.3. Переработка сельскохозяйственной продукции
5.4. Развитие рынков
5.5. Техническое оснащение
5.6. Сельскохозяйственная кооперация, инфраструктура агропромышленного комплекса
5.7. Научное и кадровое обеспечение агропромышленного комплекса
5.8. Земельные ресурсы
5.9. Цифровизация агропромышленного комплекса
5.10. Государственная поддержка
Раздел 6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты
1. Паспорт
Сноска. Раздел 1 "Паспорт" – в редакции постановления Правительства РК от 29.07.2026 № 671.
Наименование
Концепция развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы (далее – Концепция развития АПК)
Основания для разработки
Задача 5. "Реформирование агропромышленного сектора для адаптации к новым условиям" Общенационального приоритета 8. "Построение диверсифицированной и инновационной экономики" Национального плана развития Республики Казахстан до 2025 года, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636, пункт 84 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790.
Государственный орган-разработчик
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Государственные органы, ответственные за реализацию Концепции
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан, Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан, Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан, Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Министерство финансов Республики Казахстан, Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан, Министерство энергетики Республики Казахстан, Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", акционерное общество "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек", некоммерческое акционерное общество "Национальный аграрный научно-образовательный центр"
Сроки реализации

4.2. Мал шаруашылығы
4.3. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу
4.4. Нарықтарды дамыту
4.5. Техникалық жарақтандыру
4.6. Ауыл шаруашылығы кооперациясы, агроөнеркәсіптік кешен инфрақұрылымы
4.7. Агроөнеркәсіптік кешенді ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету
4.8. Жер ресурстары
4.9. Агроөнеркәсіптік кешенді цифрландыру
4.10. Мемлекеттік қолдау
5-бөлім. Дамудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері
5.1. Өсімдік шаруашылығы
5.2. Мал шаруашылығы
5.3. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу
5.4. Нарықтарды дамыту
5.5. Техникалық жарақтандыру
5.6. Ауыл шаруашылығы кооперациясы, агроөнеркәсіптік кешен инфрақұрылымы
5.7. Агроөнеркәсіптік кешенді ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету
5.8. Жер ресурстары
5.9. Агроөнеркәсіптік кешенді цифрландыру
5.10. Мемлекеттік қолдау
6-бөлім. Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер
1. Паспорт
Ескерту. 1-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.07.2026 № 671 қаулысымен.
Атауы
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрі – АӨК-ні дамыту тұжырымдамасы)
Әзірлеу үшін негіз
Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспарының "Әртараптандырылған және инновациялық экономика құру" деген 8-жалпыұлттық басымдығының "Жаңа жағдайларға бейімдеу үшін агроөнеркәсіптік секторды реформалау" деген 5-міндеті, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 84-тармағы
Әзірлеуші мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Тұжырымдаманы іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі, Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі, Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі, Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі, Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі, Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі, Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі, Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі, "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы, "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы, "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Іске асыру мерзімдері

Так, объем валовой продукции сельского хозяйства в 2020 году по сравнению с 2000 годом увеличился в 15 раз (в номинальном выражении).
Приток инвестиций в сельское хозяйство увеличился по сравнению с 2003 годом почти в 22 раза.
В период 2018 – 2020 годы объем валовой продукции сельского хозяйства вырос в 1,3 раза и по итогам 2020 года составил 6,3 трлн теңге.
Приток инвестиций в основной капитал сельского хозяйства за тот же период увеличился в 1,6 раза и составил в 2020 году 565,4 млрд теңге.
Производительность труда на одного занятого в сельском, лесном и рыбном хозяйстве за 2020 год составила 3,0 млн теңге.
При этом среднегодовые темпы роста производительности труда в сельском, лесном и рыбном хозяйстве составляют почти 6,3 %.
2.1. Растениеводство
За эти годы тенденция стабильного развития растениеводческой отрасли продолжала сохраняться, Так, посевная площадь сельхозкультур увеличилась на 3 %, в том числе: масличных – на 2 %, овощебахчевых культур и картофеля – на 4,2 %.
Площадь орошаемых земель увеличилась на 5 %, а площади применения водосберегающих технологий – на 9 %.
Средняя урожайность картофеля выросла на 4 %, овощей – на 3 %, сахарной свеклы – на 6%, плодово-ягодных культур – на 7,8 %.
Вместе с тем не на должном уровне идет процесс диверсификации в растениеводческой отрасли. В основных зерносеющих регионах страны преобладает монокультура. Недостаточное внимание уделяется развитию кормопроизводства. Крайне медленными темпами идут расширение орошаемых земель и внедрение современных влагосберегающих технологий. Имеются недостатки в работе по сохранению плодородия почвы. Объемы вносимых минеральных удобрений составляют только 23 % от научно-обоснованных норм, а по органическим – всего лишь 1,2 %. За указанный период объемы отечественных удобрений составили в среднем 65 % от общего объема внесения удобрений, импортных – 35 %. У сельхозтоваропроизводителей пользуются спросом удобрения, не производимые в Республике Казахстан (карбамид, сульфат аммония, сложные (азотно-фосфорно-калийные) удобрения, жидкие и микроудобрения). Сложная ситуация складывается и в системе семеноводства. Из-за недостаточного развития отечественной системы семеноводства снижается обеспеченность по семенам основных видов сельскохозяйственных культур. Так, импорт семян пшеницы за последние пять лет вырос в 7 раз, ячменя в 4 раза, а обеспеченность по семенам гибридов масличных, овощных культур и сахарной свеклы составляет порядка 10 %. Отстают от требований времени и темпы обновления технического парка сельского хозяйства. Так, в 2020 году этот показатель составил 4,1 % при нормативе 6-8 %. В настоящее время около 76 % технического парка имеют сроки эксплуатации свыше 10 лет. В большинстве регионов нет реальной диверсификации в растениеводческой отрасли, нарушаются правила землепользования на фоне отсутствия действенных методов контроля.

Мәселен, 2020 жылы ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің көлемі 2000 жылмен салыстырғанда 15 есеге (номиналды мәнде) ұлғайды.
Ауыл шаруашылығына инвестициялар ағыны 2003 жылмен салыстырғанда 22 есеге жуық ұлғайды.
2018 – 2020 жылдар кезеңінде ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің көлемі 1,3 есе өсіп, 2020 жылдың қорытындысы бойынша 6,3 трлн теңгені құрады.
Ауыл шаруашылығының негізгі капиталына инвестициялар ағыны нақ сол кезеңде 1,6 есе ұлғайып, 2020 жылы 565,4 млрд теңгені құрады.
2020 жылы ауыл, орман және балық шаруашылығында жұмыс істейтін бір адамға еңбек өнімділігі 3,0 млн теңгені құрады.
Бұл ретте ауыл, орман және балық шаруашылығындағы еңбек өнімділігінің орташа жылдық өсу қарқыны 6,3 %-ға жуықтайды.
2.1. Өсімдік шаруашылығы
Осы жылдар ішінде өсімдік шаруашылығы саласының тұрақты даму үрдісі сақталып келді. Мәселен, ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алаңы 3 %-ға, оның ішінде: майлы дақылдар алаңы 2 %-ға, көкөніс-бақша дақылдары мен картоп алаңы 4,2 %-ға ұлғайды.
Суармалы жерлер алаңы 5 %-ға ұлғайды, ал су үнемдеу технологиялары қолданылатын алаң 9 %-ға ұлғайды.
Орташа түсімділік картоп бойынша 4 %-ға, көкөніс бойынша 3 %-ға, қант қызылшасы бойынша 6 %-ға, жеміс-жидек дақылдары бойынша 7,8 %-ға өсті.
Сонымен қатар өсімдік шаруашылығы саласында әртараптандыру процесі тиісті деңгейде жүріп жатқан жоқ. Еліміздің негізгі астық егетін өңірлерінде монодақыл басым. Азық өндірісін дамытуға жеткілікті көңіл бөлінбейді. Суармалы жерлерді кеңейту және заманауи ылғал үнемдеу технологияларын ендіру өте баяу қарқынмен жүруде. Топырақ құнарлылығын сақтау жұмысында кемшіліктер бар. Енгізілетін минералды тыңайтқыштардың көлемі ғылыми негізделген нормалардың тек 23 %-ын, ал органикалық тыңайтқыштар бойынша небәрі 1,2 %-ын құрайды. Көрсетілген кезеңде жалпы тыңайтқыштар енгізу көлемінде отандық тыңайтқыштардың көлемі орта есеппен 65 %-ды, импорттық тыңайтқыштардың көлемі 35 %-ды құрады. Қазақстан Республикасында өндірілмейтін тыңайтқыштар (карбамид, аммоний сульфаты, күрделі (азот-фосфор-калий) тыңайтқыштар, сұйық және микротыңайтқыштар) ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің сұранысына ие. Тұқым шаруашылығы жүйесінде де күрделі жағдай қалыптасып отыр. Отандық тұқым шаруашылығының жүйесі жеткілікті дамымай отырғандықтан ауыл шаруашылығы дақылдарының негізгі түрлерінің тұқымдары бойынша қамтамасыз етілу төмендеуде. Мәселен, соңғы бес жылда бидай тұқымдарының импорты 7 есе, арпа тұқымдарының импорты 4 есе өсті, ал майлы, көкөніс дақылдары мен қант қызылшасы будандарының тұқымдары бойынша қамтамасыз етілу шамамен 10 %-ды құрайды. Ауыл шаруашылығының техникалық паркін жаңарту қарқыны да уақыт талабынан арта қалуда. Мәселен, 2020 жылы бұл көрсеткіш нормативтегі 6-8 %-дың орнына 4,1 %-ды құрады. Қазіргі уақытта техникалық парктің шамамен 76 %-ының пайдаланылу мерзімі 10 жылдан асады. Көпшілік өңірлерде өсімдік шаруашылығы саласында нақты әртараптандыру жоқ, бақылаудың пәрменді әдістерінің болмауы аясында жер пайдалану қағидалары бұзылуда.

В Республике Казахстан ежегодная потребность семян по группам культур: зерновых культур и зернобобовых – 2,0 млн тонн, масличных культур – 87 тыс. тонн, кормовых культур – 23 тыс. тонн, картофеля – 289 тыс. тонн. По остальным культурам, таким как кукуруза, плодовые, ягодные, орехоплодные, рожь озимая, овощные, бахчевые, семена картофеля и сахарная свекла, обеспеченность семенами отечественной селекции составляет менее 10 %.
Материально-техническое оснащение семеноводческих хозяйств в Казахстане исправной техникой составляет 36 %, более 60 % семеноводческих хозяйств имеют технику со сроком службы свыше 10 лет, требующую обновления.
Начата работа по развитию органического земледелия. С 2009 года сертифицированные площади органических земельных угодий увеличились более чем в 2 раза – с 134 тысяч га до 300 тысяч га. В настоящее время 70 хозяйств получили сертификаты иностранных органов по подтверждению соответствия на производство органической продукции. В 2020 году Казахстан экспортировал органическую продукцию на сумму 12,5 млн млрд долларов США.
По международному рейтингу IFOAM из 123 стран, экспортирующих органическую продукцию в страны-члены ЕС, Казахстан занимает 9-е место, в том числе по органической пшенице – 4-е место, по органическим семенам масличного льна – 6-е место.
Не на должном уровне используются имеющие возможности по развитию органического земледелия. Из общей площади сельхозкультур 22 млн га по технологиям органического растениеводства возделываются всего лишь около 1,5 %. При этом по расчетам зарубежных экспертов в Казахстане 46 % используемой пашни (11,5 млн га) и 70 % пастбищ по экологическому состоянию пригодны для ведения органического растениеводства и животноводства. В стране не существует внутреннего рынка сертификационных услуг в области органического производства. Отсутствуют формы коллективной сертификации производителей органической продукции.
Нуждается в совершенствовании нормативно-правовая база производства и оборота органической продукции.
За 2018 – 2020 годы площадь очагов карантинных объектов снижена с 135,8 тысяч га до 61,8 тысяч га в 2021 году. Вместе с тем, в связи с развитием интеграционных процессов и ростом товарооборота с другими странами остро стоит вопрос модернизации фитосанитарной службы.
Нет системы фитосанитарной прослеживаемости, учета оборота и применения средств защиты растений.
Основными проблемами растениеводческой отрасли являются:
низкий уровень диверсификации;
отсталость селекционной работы и системы семеноводства, необеспеченность семенами отечественной селекции;
ухудшение плодородия почвы;
низкий уровень применения водосберегающих технологий на орошении;
низкая техническая и технологическая оснащенность отрасли;
высокая коррупционная составляющая при осуществлении контрольных и надзорных функций, оказании государственных услуг;
низкий уровень цифровизации отрасли;
неразвитость органического земледелия, отсталость технологий производства и переработки органического сырья, а нормативные правовые акты и национальные стандарты, действующие в области органического производства, не отвечают интересам отечественных производителей и не соответствуют международной практике.

Қазақстан Республикасында дақылдар топтары бойынша тұқымның жыл сайынғы қажеттілігі: дәнді дақылдар мен дәнді-бұршақты – 2,0 млн тонна, майлы дақылдар – 87 мың тонна, жемшөп дақылдары – 23 мың тонна, картоп – 289 мың тонна. Жүгері, жеміс-жидек, жаңғақ, күздік қара бидай, көкөніс, бақша, картоп тұқымы және қант қызылшасы сияқты қалған дақылдар бойынша отандық селекцияның тұқымымен қамтамасыз етілу 10 %-дан аз.
Қазақстандағы тұқым шаруашылықтарын жарамды техникамен материалдық-техникалық жарақтандыру 36 %-ды құрайды, тұқым шаруашылықтары техникасының 60 %-дан астамының қызмет ету мерзімі 10 жылдан асады және жаңартуды қажет етеді.
Органикалық егіншілікті дамыту жұмысы басталды. 2009 жылдан бастап органикалық жер алқаптарының сертификатталған алаңдары 2 еседен астам ұлғайып, 134 мың гектардан 300 мың гектарға дейін жетті. Қазіргі уақытта 70 шаруашылық шетелдік органдардың органикалық өнім өндіруге сәйкестікті растау жөніндегі сертификаттарын алды. 2020 жылы Қазақстан 12,5 млн доллар сомасына органикалық өнім экспорттады.
IFOAM халықаралық рейтингі бойынша ЕО-ға мүше елдерге органикалық өнім экспорттайтын 123 елдің ішінде Қазақстан 9-орында, оның ішінде органикалық бидай бойынша 4-орында, майлы зығырдың органикалық тұқымдары бойынша 6-орында.
Органикалық егіншілікті дамыту бойынша қолда бар мүмкіндіктер тиісті деңгейде пайдаланылмайды. Ауыл шаруашылығы дақылдарының жалпы 22 млн гектар алаңы ішінен органикалық өсімдік шаруашылығы технологиялары бойынша шамамен 1,5 %-ында ғана өнім өсіріледі. Бұл ретте шетелдік сарапшылардың есептемелері бойынша Қазақстанда пайдаланылатын егістіктің 46 %-ы (11,5 млн га) және жайылымдардың 70 %-ы экологиялық жай-күйі бойынша органикалық өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығын жүргізуге жарамды. Елде органикалық өндіріс саласында көрсетілетін сертификаттау қызметтерінің ішкі нарығы жоқ. Органикалық өнім өндірушілерді ұжымдық сертификаттау нысандары жоқ.
Органикалық өнім өндіру мен оның айналымының нормативтік-құқықтық базасы жетілдіруді қажет етеді.
2018 – 2020 жылдары карантиндік объектілер ошақтарының алаңы 135,8 мың гектардан 2021 жылы 61,8 мың гектарға дейін төмендеді. Сонымен қатар интеграциялық процестердің дамуына және басқа елдермен тауар айналымының өсуіне байланысты фитосанитариялық қызметті жаңғырту мәселесі өзекті болып тұр.
Фитосанитариялық қадағалап отыру, өсімдіктерді қорғау құралдарының айналымы мен қолданылуын есепке алу жүйесі жоқ.
Өсімдік шаруашылығы саласының негізгі проблемалары:
әртараптандыру деңгейінің төмендігі;
селекциялық жұмыстың және тұқым шаруашылығы жүйесінің артта қалуы, отандық селекцияның тұқымдарымен қамтамасыз етілмеу;
топырақ құнарлылығының нашарлауы;
суаруда су үнемдеу технологияларын қолдану деңгейінің төмендігі;
саланың техникалық және технологиялық нашар жарақтандырылуы;
бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру, мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде сыбайлас жемқорлық белгілерінің жоғарылығы;
саланы цифрландыру деңгейінің төмендігі;
органикалық егіншіліктің дамымауы, органикалық шикізатты өндіру және өңдеу технологиясының артта қалуы, ал органикалық өндіріс саласында қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер мен ұлттық стандарттар отандық өндірушілердің мүдделеріне жауап бермейді және халықаралық практикаға сәйкес келмейді.

2.2. Животноводство
За 2018 – 2020 годы валовой выпуск продукции отрасли (далее – ВВП) животноводства увеличился с 2,1 до 2,6 трлн теңге, в т.ч. за счет увеличения производства: мяса всех видов в убойном весе – на 10,3 %, молока – на 6,4 %.
Отмечается увеличение поголовья крупного рогатого скота – на 9,8 % до 7,9 млн голов, овец – на 8,1 % до 17,7 млн голов, лошадей – на 19 % до 3,1 млн голов, верблюдов – на 9,7 % до 227,7 тысяч голов.
Увеличилась продуктивность скота. Так, за эти годы средний надой молока на одну корову в сельхозпредприятиях увеличился на 5,2% и достиг уровня 4320 кг, среднесдаточный вес КРС на 1,7 % и составил 418 кг.
Увеличилось количество фермерских хозяйств, занятых породным преобразованием, с 6,3 тысяч до 25,3 тысяч, промышленных молочно-товарных ферм с 65 до 206, что позволило увеличить производство товарного молока в организованных хозяйствах на 14,7 % с 894,2 до 1 025,8 тысяч тонн.
Доля маточного поголовья КРС, охваченного породным преобразованием, увеличилась с 29,6 % до 37,7 %.
Вместе с тем развитие животноводства идет без учета возможности кормовой базы. В целом по стране объемы производства кормов ниже в 2 раза, чем это требуется по зоотехническим нормам. В зависимости от регионов от 20 % до 60 % пастбищных угодий деградированы. 48 % пастбищных угодий не используется из-за отсутствия водопоя. Ощущается острый дефицит пастбищных угодий для скота личных подсобных хозяйств, что стало одной из самой злободневной проблемой сегодняшнего дня.
Страна не достигла самообеспеченности по мясу птицы и молочной продукции.
За этот же период эпизоотическая ситуация в стране по ряду особо опасных болезней останется сложной. Это в основном связано с имеющими рисками заноса болезней животных из других стран, климатическими условиями, увеличением объемов международной торговли, движением и перемещением животных и продукции животного происхождения и т.д. В 2018 году по стране было зарегистрировано 226 очагов особо опасных болезней, а за 2020 год это количество составило 330 очагов. В частности, такое резкое увеличение связано с регистрацией 98 очагов высокопатогенного гриппа птиц в конце 2020 года, в результате которых уничтожено около 2,0 млн голов птиц.
На сегодня государственная монополия сохраняется на проведение диагностики особо опасных и энзоотических болезней животных, что ограничивает развитие конкуренции в этом секторе.
Из-за ограниченности бюджетных возможностей государства из года в год ухудшается материально-техническая оснащенность государственных ветеринарных организаций. В большинстве из них основные средства производства физически изношены и морально устарели. Низкий уровень заработной платы привел к тому, что на местах все больше ощущается дефицит практических ветеринарных работников, а также снижается привлекательность данной профессии. Подготовка кадров в области ветеринарии, а также повышение квалификации ветеринарных специалистов также являются одним из проблемных вопросов.
Основными проблемами отрасли являются:
высокий удельный вес скота в личных подсобных хозяйствах населения, не охваченного технологическими процессами и не обеспеченного достаточным количеством кормов;
высокая доля беспородного скота, прежде всего в личных подсобных хозяйствах населения;
дефицит пастбищ для поголовья сельских населенных пунктов;
слабость кормовой базы, низкая доля кормовых культур в севообороте, на орошаемых землях, а также деградация и низкая продуктивность пастбищных угодий;
сложная эпизоотическая ситуация и низкий уровень заработной платы ветеринарных специалистов;
низкий уровень освоения отгонных пастбищ в виду их недостаточной обводненности;
ограниченный экологический мониторинг в секторе, в частности, в отношении эмиссии парниковых газов;
дефицит квалифицированных кадров в животноводстве.

2.2. Мал шаруашылығы
2018 – 2020 жылдары мал шаруашылығы саласының жалпы өнім беруі (бұдан әрі – ЖӨБ) 2,1 трлн теңгеден 2,6 трлн теңгеге дейін ұлғайды, оның ішінде өндірісті ұлғайту есебінен сойыс салмағындағы барлық ет түрлері 10,3 %-ға, сүт 6,4 %-ға өсті.
Ірі қара мал басының 7,9 млн басқа дейін 9,8 %-ға, қойдың 17,7 млн басқа дейін 8,1 %-ға, жылқының 3,1 млн басқа дейін 19 %-ға, түйенің 227,7 мың басқа дейін 9,7 %-ға артқаны байқалады.
Мал өнімділігі артты. Мәселен, осы жылдар ішінде ауыл шаруашылығы кәсіпорындарындағы бір сиырға шаққанда орташа сүт сауу 5,2 %-ға артып, 4320 кг деңгейіне жетті, ІҚМ-ның орташа өткізу салмағы 1,7 %-ға артып, 418 кг құрады.
Тұқымдық түрлендірумен айналысатын фермерлік шаруашылықтардың саны 6,3 мыңнан 25,3 мыңға дейін, өнеркәсіптік тауарлық сүт фермалары 65-тен 206-ға дейін ұлғайды, бұл ұйымдастырылған шаруашылықтарда тауарлық сүт өндірісін 894,2-ден 1 025,8 мың тоннаға дейін 14,7 %-ға ұлғайтуға мүмкіндік берді.
Тұқымдық түрлендірумен қамтылған аналық ІҚМ басының үлесі 29, 6%-дан 37,7 %-ға дейін ұлғайды.
Сонымен қатар мал шаруашылығын дамыту жемшөп базасының мүмкіндігін ескермей жүргізілуде. Жалпы еліміз бойынша жемшөп өндіру көлемі зоотехникалық нормалар бойынша талап етілетіннен 2 есе төмен. Өңірлерге байланысты жайылымдық жерлер 20 %-дан 60 %-ға дейін тозған. Жайылымдық жерлердің 48 %-ы суаттың болмауына байланысты пайдаланылмайды. Жеке қосалқы шаруашылықтардың малдары үшін жайылымдық алқаптар өте тапшы, бұл бүгінгі күннің ең көкейкесті проблемаларының біріне айналды.
Ел құс еті мен сүт өнімдері бойынша өзін-өзі қамтамасыз етуге қол жеткізген жоқ.
Осы кезеңде елімізде бірқатар аса қауіпті аурулар бойынша эпизоотиялық ахуал күрделі болды. Бұл негізінен басқа елдерден жануарлар ауруларының енуі қатерлеріне, климаттық жағдайларға, халықаралық сауда көлемінің ұлғаюына, жануарлар мен жануарлардан алынатын өнімдердің қозғалысы мен орын ауыстыруына және т.б. байланысты болды. 2018 жылы ел бойынша аса қауіпті аурулардың 226 ошағы тіркелді, ал 2020 жылы – 330 ошақ болды. Атап айтқанда, мұндай күрт өсу 2020 жылдың соңында жоғары патогенді құс тұмауының 98 ошағының тіркелуімен байланысты болды, нәтижесінде 2,0 млн бас құс жойылды.
Бүгінгі таңда жануарлардың аса қауіпті және энзоотиялық ауруларының диагностикасын жүргізуде мемлекеттік монополия сақталып отыр, бұл осы сектордағы бәсекелестіктің дамуын шектейді.
Мемлекеттің бюджет мүмкіндіктерінің шектеулі болуына байланысты мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың материалдық-техникалық жарақтандырылуы жылдан жылға нашарлап келеді. Олардың көпшілігінде өндірістің негізгі құралдары физикалық тұрғыдан тозған және моральдық тұрғыдан ескірген. Жалақы деңгейінің төмендігі жергілікті жерлерде практикалық мал дәрігерлерінің тапшылығы көбірек сезілуіне, сондай-ақ аталған мамандық тартымдылығының төмендеуіне алып келді. Ветеринария саласында кадрлар даярлау, сондай-ақ ветеринариялық мамандардың біліктілігін арттыру да проблемалы мәселелердің бірі болып табылады.
Саланың негізгі проблемалары:
халықтың жеке қосалқы шаруашылықтарында технологиялық процестермен қамтылмаған және жемшөптің жеткілікті мөлшерімен қамтамасыз етілмеген малдың жоғары үлес салмағы;
асыл тұқымды емес малдың, ең алдымен, халықтың жеке қосалқы шаруашылықтарындағы осындай малдың жоғары үлесі;
ауылдық елді мекендердегі мал басы үшін жайылымдардың тапшылығы;
жемшөп базасының әлсіздігі, ауыспалы егістегі, суармалы жерлердегі жемшөп дақылдары үлесінің төмендігі, сондай-ақ жайылымдық жерлердің тозуы және өнімділігінің төмендігі;
күрделі эпизоотиялық ахуал және ветеринариялық мамандар жалақысы деңгейінің төмендігі;
шалғайдағы жайылымдардың жеткіліксіз суландырылуына байланысты оларды игеру деңгейінің төмендігі;
секторда экологиялық мониторингтің, атап айтқанда, парниктік газдар эмиссиясына қатысты экологиялық мониторингтің шектеулілігі;
мал шаруашылығында білікті кадрлардың тапшылығы.

2.3. Переработка сельскохозяйственной продукции
За 2018 – 2020 годы производство продуктов питания увеличилось с 1 527,7 млрд теңге до 1 957,2 млрд теңге. Темп роста за период 2018-2020 годы составил в среднем 100,9 %, индекс физического объема в 2020 году – 103,2 %.
По состоянию на 1 января 2021 года в Республике Казахстан функционирует 1 168 предприятий, в том числе зерноперерабатывающих – 248, мясоперерабатывающих – 172, масложировых – 68, по переработке плодов и овощей – 36, молокоперерабатывающих – 172, крупяных – 59, макаронных – 40, кондитерских – 40, пекарен – 305, рыбоперерабатывающих – 25, сахарных завода – 4, по глубокой переработке зерна – 3 и т.д.
Доля переработки зерновых культур в 2020 году составила 38 % (в 2018 году – 33,8 %), масличных культур – 40,2 % (в 2018 году – 36 %), сахарной свеклы – 89 % (в 2018 году – 87 %), молока – 35,8 % (в 2018 году – 31,2 %), мяса – 32,4 % (в 2018 году – 32, 9%).
Инвестиции в основной капитал в производство продуктов питания в 2020 году составляли 109 млрд теңге, в 2018 году – 125,7 млрд теңге.
За 2018 – 2020 годы в сфере переработки сельхозпродукции введено в эксплуатацию 49 новых предприятий, в том числе по переработке масличных - 9 предприятий, плодов и овощей – 6, молока – 15, мяса - 5, риса – 6, по производству кондитерских изделий – 3, крупы – 2, муки – 1, макаронных изделий – 1, глубокой переработке зерна – 1.
В целом в сфере переработки сельскохозяйственной продукции существует потенциал двукратного увеличения объемов производства на существующих мощностях.
Основными проблемами отрасли являются:
недостаточность, высокая стоимость и низкое качество сырья;
высокий уровень морального и физического износа основных средств;
ограниченность рынков сбыта произведенной продукции;
отсутствие льготных кредитных ресурсов для пополнения основных и оборотных средств;
недостаточность субсидий для дальнейшего развития отрасли;
снижение конкурентоспособности отечественной сельскохозяйственной продукции ввиду меньших объемов государственной поддержки.
2.4. Развитие рынков
Обеспеченность внутреннего рынка по основным видам продовольственных товаров, включая 19 видов социально значимых продовольственных товаров, за счет отечественного производства составляет 80 и более процентов.
При этом по шести товарным позициям доля отечественного производства во внутреннем потреблении все еще остается на низком уровне. В частности, это яблоки (73 %), мясо птицы (58 %), колбасные изделия (61,5 %), сыры и творог (51 %), сахар (31 %), рыба (75 %).

2.3. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу
2018 – 2020 жылдары тамақ өнімдерінің өндірісі 1 527,7 млрд теңгеден 1 957,2 млрд теңгеге дейін ұлғайды. 2018 – 2020 жылдар кезеңінде өсу қарқыны орта есеппен 100,9 %-ды құрады. 2020 жылы нақты көлем индексі 103,2 %-ды құрады.
2021 жылғы 1 қаңтардағы жай-күйі бойынша Қазақстан Республикасында 1 168 кәсіпорын, оның ішінде 248 астық өңдеуші кәсіпорын, 172 ет өңдеуші, 68 май-тоң май, 36 жеміс пен көкөніс өңдеуші, 172 сүт өңдеуші, 59 жарма кәсіпорны, 40 макарон, 40 кондитерлік кәсіпорын, 305 наубайхана, 25 балық өңдеуші кәсіпорын, 4 қант зауыты, 3 астықты тереңдете өңдеуші кәсіпорын және т.б. жұмыс істейді.
2020 жылы өңдеу үлесі дәнді дақылдар бойынша 38 %-ды (2018 жылы – 33,8 %), майлы дақылдар бойынша 40,2 %-ды (2018 жылы – 36 %), қант қызылшасы бойынша 89 %-ды (2018 жылы – 87 %), сүт бойынша 35,8 %-ды (2018 жылы – 31,2 %), ет бойынша 32,4%-ды (2018 жылы – 32,9 %) құрады.
Тамақ өнімдері өндірісінің негізгі капиталына құйылған инвестициялар 2020 жылы 109 млрд теңгені, 2018 жылы 125,7 млрд теңгені құрады.
2018 – 2020 жылдары ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу саласында 49 жаңа кәсіпорын, оның ішінде майлы дақылдарды өңдеу бойынша 9, жеміс пен көкөніс өңдеу бойынша 6, сүт өңдеу бойынша 15 кәсіпорын, ет өңдеу бойынша 5, күріш өңдеу бойынша 6, кондитерлік өнімдер өндіру бойынша 3, жарма өндіру бойынша 2, ұн өндіру бойынша 1, макарон өнімдерін өндіру бойынша 1, астықты тереңдете өңдеу бойынша 1 кәсіпорын пайдалануға берілді.
Тұтастай алғанда, ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу саласында бар қуаттарда өндіріс көлемін екі есе ұлғайту әлеуеті бар.
Саланың негізгі проблемалары мыналар болып табылады:
шикізаттың жеткіліксіздігі, жоғары құны және сапасының төмендігі;
негізгі құралдардың моральдық және физикалық тозуының жоғары деңгейі.
шығарылған өнімді өткізу нарықтарының шектеулі болуы;
негізгі және айналым қаражатын толықтыру үшін жеңілдікті кредиттік ресурстардың болмауы;
саланы одан әрі дамыту үшін субсидиялардың жеткіліксіздігі;
мемлекеттік қолдау көлемінің аз болуына байланысты отандық ауыл шаруашылығы өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігінің төмендеуі.
2.4. Нарықтарды дамыту
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының 19 түрін қоса алғанда, азық-түлік тауарларының негізгі түрлері бойынша ішкі нарықтың отандық өндіріс есебінен қамтамасыз етілуі 80 және одан да көп пайызды құрайды.
Бұл ретте алты тауарлық позиция бойынша ішкі тұтынудағы отандық өндірістің үлесі әлі де төмен деңгейде қалып отыр. Атап айтқанда, бұлар – алма (73 %), құс еті (58 %), шұжық өнімдері (61,5 %), ірімшік пен сүзбе (51 %), қант (31 %), балық (75 %).

За последние 3 года экспорт продукции АПК увеличился на 289 млн долларов США и составил 3,3 млрд долларов США (2018 год – 3,1 млрд долларов США).
Наблюдается рост экспорта пшеницы на 24,2 % (с 971,8 млн долларов США до 1 млрд долларов США), льна на 48 % (со 141,1 млн долларов США до 206,5 млн долларов США), масла подсолнечного на 72,5 % (с 66,2 млн долларов США до 103,4 млн долларов США), макаронных изделий в 1,4 раза (с 18 млн долларов США до 44,2 млн долларов США).
При этом экспорт переработанной продукции АПК за три года увеличился на 215,2 млн долларов США и составил 1,3 млрд долларов США (2018 г. – 1,1 млрд долларов США).
В общей структуре экспорта продуктов переработки сельскохозяйственной продукции на долю муки приходится 36,3 %, растительного масла – 7,7 %, кондитерских изделий – 8,4 %, молочной продукции – 4,1 %, рыбопродуктов – 10,7 %, минеральных вод – 2,7 %.
Основными рынками сбыта являются страны СНГ, Азии и ЕС. В страны СНГ экспортируется порядка 58,4% сельскохозяйственной продукции, Азии (17,6 %) и ЕС (7,3 %) и другие страны – 17 %. Порядка 57,7 % экспорта продукции АПК составляет растениеводческая продукция – зерновые и масличные, лен, хлопковое волокно, зернобобовые, картофель.
Также в настоящее время открыты рынки Ирана, стран ЕС, Объединенных Арабских Эмиратов, Королевства Саудовской Аравии, Монголии, Японии, Турции, Кореи, Грузии, Китая для экспорта живых животных и продукции животного происхождения.
Обеспеченность внутреннего рынка по основным видам продовольственных товаров за счет отечественного производства составляет 80 % и более процентов.
Вместе с тем сохраняются импортозависимость по шести товарным позициям, слабая вовлеченность мелких и средних производителей в сбытовую цепочку, сложность доступа к торговым объектам для средних и мелких фермеров в силу их мелкотоварности и нестабильности поставок продукции.
Не выстроенная система цепочки сбыта отечественной сельхозпродукции приводит к увеличению цены, появлению неэффективных посредников.
Также ввиду нестабильности и мелкотоварности поставок, несоответствия требованиям (калибровка, фасовка, пищевая безопасность) торговые сети предпочитают работать с крупными производителями и поставщиками.
Основными проблемами в вопросах развития рынков являются:
низкая конкурентоспособность отечественной продукции;
неразвитая система заготовки, хранения, первичной подработки и сбыта продукции;
наличие большого числа посреднических структур;
импортозависимость по некоторым товарным позициям;
недостаточный уровень интеграции в систему сбыта;
ветеринарные, фитосанитарные и торговые барьеры;
ограниченность транспортных возможностей;
отсутствие развитой транспортно-логистической инфраструктуры (изношенная инфраструктура, низкая пропускная способность железной дороги, нехватка вагонов в сезон);
высокие транспортные издержки и логистические сложности;
таможенные барьеры, включая сложности в процессе таможенного оформления;
недостаточное использование экспортерами нефинансовых мер поддержки (аналитика рынка, обучение, участие в торговых экономических миссиях и выставках, вывод на электронные торговые площадки, экспортная акселерация);
волатильность рынка и колебания цен на мировых рынках.

Соңғы 3 жылда АӨК өнімдерінің экспорты 289 млн АҚШ долларына ұлғайып, 3,3 млрд АҚШ долларын құрады (2018 жылы – 3,1 млрд АҚШ доллары).
Экспорттың бидай бойынша 24,2 %-ға (971,8 млн АҚШ долларынан 1 млрд АҚШ долларына дейін), зығыр бойынша 48 %-ға (141,1 млн АҚШ долларынан 206,5 млн АҚШ долларына дейін), күнбағыс майы бойынша 72,5 %-ға (66,2 млн АҚШ долларынан 103,4 млн АҚШ долларына дейін), макарон өнімдері бойынша 1,4 есе (18 млн АҚШ долларынан 44,2 млн АҚШ долларына дейін) өскені байқалады.
Бұл ретте өңделген АӨК өнімінің экспорты үш жыл ішінде 215,2 млн АҚШ долларына ұлғайып, 1,3 млрд АҚШ долларын құрады (2018 жылы – 1,1 млрд АҚШ).
Ауыл шаруашылығы өнімдерінің өңделген өнімдері экспортының жалпы құрылымында ұнның үлесіне 36,3 %, өсімдік майына 7,7 %, кондитерлік өнімдерге 8,4 %, сүт өнімдеріне 4,1 %, балық өнімдеріне 10,7 %, минералды суларға 2,7 % тиесілі.
Негізгі өткізу нарықтары ТМД, Азия және ЕО елдері болып табылады. ТМД елдеріне ауыл шаруашылығы өнімдерінің шамамен 58,4 %-ы, Азия (17,6 %) және ЕО (7,3 %) елдеріне және басқа да елдерге 17 %-ы экспортталады. АӨК өнімдері экспортының шамамен 57,7 %-ын өсімдік шаруашылығы өнімдері – дәнді және майлы дақылдар, зығыр, мақта талшығы, дәнді-бұршақты дақылдар, картоп құрайды.
Сондай-ақ қазіргі уақытта тірі жануарлар мен жануарлардан алынатын өнімдерді экспорттау үшін Иран, ЕО елдері, Біріккен Араб Әмірліктері, Сауд Арабиясы Корольдігі, Моңғолия, Жапония, Түркия, Корея, Грузия, Қытай нарықтары ашылды.
Азық-түлік тауарларының негізгі түрлері бойынша ішкі нарықтың отандық өндіріс есебінен қамтамасыз етілуі 80 % және одан да көп пайызды құрайды.
Сонымен бірге алты тауарлық позиция бойынша импортқа тәуелділік, ұсақ және орта өндірушілердің өткізу тізбегіне тартылудың әлсіздігі, олардың ұсақ тауарлылығы мен өнім жеткізудегі тұрақсыздығына байланысты орта және ұсақ фермерлер үшін сауда объектілеріне қол жеткізудің қиындығы сақталуда.
Отандық ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізу тізбегі жүйесінің құрылмағандығы бағаның өсуіне, тиімсіз делдалдардың пайда болуына алып келуде.
Сондай-ақ жеткізілімдердің тұрақсыздығы мен ұсақ тауарлы болуына, талаптарға сәйкес келмеуіне (калибрлеу, өлшеп-орау, тамақ қауіпсіздігі) байланысты сауда желілері ірі өндірушілермен және жеткізушілермен жұмыс істегенді жөн көреді.
Нарықтарды дамыту мәселелеріндегі негізгі проблемалар мыналар болып табылады:
отандық өнімнің бәсекеге қабілеттілігінің төмендігі;
өнімді дайындау, сақтау, бастапқы өңдеу және өткізу жүйесінің дамымағандығы;
көптеген делдалдық құрылымдардың болуы;
кейбір тауарлық позициялар бойынша импортқа тәуелділік;
өткізу жүйесіне интеграциялау деңгейінің жеткіліксіздігі;
ветеринариялық, фитосанитариялық және сауда кедергілері;
көліктік мүмкіндіктердің шектеулі болуы;
дамыған көлік-логистикалық инфрақұрылымның болмауы (инфрақұрылымның тозуы, теміржолдың өткізу қабілетінің төмендігі, маусымдық кезеңде вагондардың жетіспеушілігі);
жоғары көлік шығындары және логистикалық қиындықтар;
кедендік ресімдеу процесіндегі қиындықтарды қоса алғанда, кедендік кедергілер;
экспорттаушылардың қаржылық емес қолдау шараларын (нарықты талдау, оқыту, сауда экономикалық миссиялары мен көрмелерге қатысу, электрондық сауда алаңдарына шығару, экспорттық акселерация) жеткілікті пайдаланбауы;
нарықтың құбылмалылығы және әлемдік нарықтардағы бағаның ауытқуы.

2.5. Техническое оснащение
Уровень обновления парка сельхозтехники за последние 3 года показывает положительную динамику.
Так, если в 2018 году уровень обновления составлял 3,5 %, то к 2020 году составил 4,1 % (увеличение 17 %). Оптимальный технологический уровень обновления составляет 6-8 %. При этом основными проблемами являются:
низкие темпы уровня обновления техники, в том числе в средних и мелких хозяйствах;
низкая доля локализации сельскохозяйственной техники отечественного производства, и соответственно, рост цен на сельхозтехнику.
2.6. Сельскохозяйственная кооперация и инфраструктура АПК
За 2018 – 2020 годы общий объем валовой продукции сельского хозяйства увеличился с 4,5 до 6,3 трлн теңге. Доля сферы услуг в общем объеме валовой продукции сельского хозяйства снизилась с 13,1 до 10,9 млрд теңге, что составляет менее 0,2 %. Именно из-за неразвитости обслуживающей инфраструктуры сегодня СХТП вынуждены покупать товаро-материальные ресурсы, необходимые для производства, по высоким ценам, а продавать свою продукцию по низким ценам. К тому же абсолютное большинство средних и мелких товаропроизводителей не в состоянии содержать у себя в штате специалистов, хотя в их услугах они нуждаются больше всего.
Для большинства фермеров остаются недоступными кредитные ресурсы. Причинами тому являются, с одной стороны, неразвитость различных видов финансовых инструментов, отсутствие структурных подразделений банков второго уровня на местах, а с другой, отсутствие у них приемлемого залогового обеспечения.
На фоне низких темпов обновления сельскохозяйственной техники и оборудования в целом по отрасли особенно сложная ситуация сложилась с энерговооруженностью и техническим оснащением малых крестьянских и личных подсобных хозяйств.
В последние годы для стимулирования развития кооперации введены следующие меры господдержки:
инвестиционное субсидирование;
удешевление стоимости заготовленного сельскохозяйственного сырья;
установлен специальный налоговый режим для сельскохозяйственных кооперативов, предусматривающий 70 %-ую льготу по всем налогам.
Кроме того, предусмотрены упрощенная процедура регистрации, информационная и финансовая поддержка, составлены государственный реестр и статистический мониторинг.
На начало 2021 года в Казахстане зарегистрировано 2 919 сельскохозяйственных кооперативов и 49 374 их члена.
Вместе с тем эффективность деятельности этих кооперативов остается крайне низкой и это для большинства СХТП выступает отталкивающим фактором. По итогам проведенного аудита 2018 года выявлено, что 18 % кооперативов являлись недействующими, а 42 % – "фиктивными", организованными для получения государственных субсидий.
Однако есть и успешные примеры кооперативов. Так, в Павлодарской области "Ертіс-Агро", который объединяет порядка 40 крестьянских хозяйств. Члены данного кооператива оптом подешевле покупают ГСМ, удобрения и гербициды и пулом, однородной партией продают выращенный урожай. Более того, данный кооператив приобрел элеватор и все члены кооператива являются его совладельцами, сами определяют правила работы элеватора по принципу один член-один голос.
В Костанайской области действует успешная модель организации кооператива "Успеновка Сут" по производству и реализации молока, объединяющего личные подсобные хозяйства. Данный кооператив заключил договор с крупным молокоперерабатывающим предприятием "МИЛХ" по гарантированному закупу сырого молока по фиксированной цене в 110 теңге/литр.
На юге страны успешно работают кооперативы по выращиванию и откорму молодняка КРС.
Успешный опыт кооперации личных подсобных хозяйств в Жамбылской области показал перспективность объединения ЛПХ для совместного решения общих вопросов.
В 2020 году в Северо-Казахстанской области для реализации проектов в отрасли АПК был запущен механизм по льготному кредитованию, который предусматривает реализацию крупных инвестиционных проектов. Механизм кредитования через СПК предусматривает более оперативное рассмотрение кредитной заявки потенциального инвестора, гибкие условия залогового обеспечения (прием в залог приобретаемого оборудования и скота), а также диверсификацию экономики крупных зерновых компаний путем развития животноводства, что позволило обеспечить круглогодичную занятость сельского населения.

2.5. Техникалық жарақтандыру
Соңғы 3 жылда ауыл шаруашылығы техникасы паркін жаңарту деңгейі оң серпін көрсетіп отыр.
Мәселен, егер 2018 жылы жаңарту деңгейі 3,5 %-ды құраса, 2020 жылға қарай 4,1 %-ды құрады (ұлғаю – 17 %). Жаңартудың оңтайлы технологиялық деңгейі 6-8 %-ды құрайды. Бұл ретте негізгі проблемалар мыналар болып табылады:
техниканы жаңарту деңгейі, оның ішінде орта және шағын шаруашылықтарда жаңарту деңгейі қарқынының төмендігі;
отандық өндірістің ауыл шаруашылығы техникасын локализациялау үлесінің төмендігі және тиісінше ауыл шаруашылығы техникасына бағаның өсуі.
2.6. Ауыл шаруашылығы кооперациясы және АӨК инфрақұрылымы
2018 – 2020 жылдары ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің жалпы көлемі 4,5-тен 6,3 трлн теңгеге дейін ұлғайды. Ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің жалпы көлеміндегі көрсетілетін қызметтер саласының үлесі 13,1-ден 10,9 млрд теңгеге дейін төмендеп, 0,2 %-дан азды құрайды. Қызмет көрсету инфрақұрылымының дамымағандығынан бүгінде АШТӨ өндіріске қажетті тауарлық-материалдық ресурстарды жоғары бағамен сатып алып, ал өз өнімін төмен бағамен сатуға мәжбүр. Сонымен қатар орта және шағын тауар өндірушілердің басым көпшілігі өздері мамандар қызметтеріне мұқтаж бола тұра, оларды штатында ұстауға қауқарсыз.
Көптеген фермерлер үшін кредиттік ресурстар қолжетімді емес. Мұның себептері, бір жағынан, әртүрлі қаржы құралдары түрлерінің дамымауы, жергілікті жерлерде екінші деңгейдегі банктердің құрылымдық бөлімшелерінің болмауы, екінші жағынан, оларда қолайлы кепілмен қамтамасыз етудің болмауы болып табылады.
Жалпы сала бойынша ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын жаңарту қарқынының төмендігі аясында, әсіресе, шағын шаруа және жеке қосалқы шаруашылықтардың энергиямен жарақталуы мен техникалық жарақтандырылуына байланысты күрделі жағдай қалыптасты.
Соңғы жылдары кооперацияны дамытуды ынталандыру үшін мынадай мемлекеттік қолдау шаралары енгізілді:
инвестициялық субсидиялау;
дайындалған ауыл шаруашылығы шикізатының құнын арзандату;
ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін барлық салықтар бойынша 70 %-дық жеңілдікті көздейтін арнайы салық режимі белгіленген.
Бұдан басқа, жеңілдетілген тіркеу рәсімі, ақпараттық және қаржылық қолдау қарастырылған, мемлекеттік тізілім және статистикалық мониторинг жасалған.
2021 жылдың басына Қазақстанда 2 919 ауыл шаруашылығы кооперативі және олардың 49 374 мүшесі тіркелген.
Мұндай кооперативтер қызметінің тиімділігі өте төмен және бұл көптеген АШТӨ үшін жағымсыз фактор болып табылады. 2018 жылғы жүргізілген аудит қорытындысы бойынша кооперативтердің 18 %-ы жұмыс істемейтін, ал 42 %-ы мемлекеттік субсидиялар алу үшін ұйымдастырылған "жалған" кооперативтер екені анықталды.
Алайда табысты кооперативтер де бар. Мәселен, Павлодар облысында 40-қа жуық шаруа қожалығын біріктіретін "Ертіс-Агро". Бұл кооперативтің мүшелері ЖЖМ, тыңайтқыштар мен гербицидтерді арзан бағамен сатып алады, өсірілген өнімді пулмен біртекті партиямен сатады. Сонымен қатар бұл кооператив элеватор сатып алды және кооперативтің барлық мүшелері оның ортақ иелері болып табылады, элеватордың жұмыс істеу қағидаларын бір мүше – бір дауыс қағидаты бойынша өздері айқындайды.
Қостанай облысында жеке қосалқы шаруашылықтарды біріктіретін сүт өндіретін және өткізетін "Успеновка Сүт" кооперативін ұйымдастырудың табысты моделі жұмыс істейді. Аталған кооператив "МИЛХ" ірі сүт өңдеу кәсіпорнымен шикі сүтті литріне 110 теңге белгіленген бағамен кепілдендірілген сатып алу жөнінде шарт жасасты.
Еліміздің оңтүстігінде ІҚМ төлін өсіретін және бордақылайтын кооперативтер сәтті жұмыс істейді.
Жамбыл облысында жеке қосалқы шаруашылықтар кооперациясының табысты тәжірибесі жалпы мәселелерді бірлесіп шешу үшін ЖҚШ-ны біріктірудің перспективалылығын көрсетті.
2020 жылы Солтүстік Қазақстан облысында АӨК саласындағы жобаларды іске асыру үшін ірі инвестициялық жобаларды іске асыруды көздейтін жеңілдетілген Кредиттеу жөніндегі тетік іске қосылды. ӘКК арқылы кредиттеу тетігі әлеуетті инвестордың кредиттік өтінімін неғұрлым жедел қарауды, кепілмен қамтамасыз етудің икемді шарттарын (сатып алынатын жабдық пен малды кепілге алу), сондай-ақ мал шаруашылығын дамыту жолымен ірі астық компанияларының экономикасын әртараптандыруды көздейді, бұл ауыл тұрғындарын жыл бойы жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуге мүмкіндік берді.

Благодаря этому механизму за 2 года в Северном Казахстане построена 21 молочно-товарная ферма. В результате порядка 648 тыс. тонн молока или 10,3% всего молока по стране производит Северо-Казахстанская область.
Основными проблемами кооперации на селе являются:
низкое доверие фермеров к кооперативам из-за негативного опыта прошлых лет и ошибок, допущенных при создании кооперативов на местах;
слабая осведомленность о кооперативной модели;
несовершенство нормативно-правовых актов.
2.7. Научное и кадровое обеспечение АПК
В настоящее время система научного обеспечения АПК представлена НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр" (далее – НАНОЦ), в состав которого входят 3 вуза, 12 НИИ, 17 ОПХ и СХОС, 2 сервисных центра. Кроме того, научными исследованиями для АПК занимается 10 НИИ МНВО РК и МЭПР РК.
Реформирование системы аграрной науки Республики Казахстан позволило НАНОЦ выстроить стройную научно-производственную вертикаль согласно международной практике, так по сравнению с 2018 годом количество НИИ сократилось с 23 до 12, а количество ОПХ и СХОС увеличилось с 13 до 17. Кроме этого, в системе НАНОЦ за последние годы создано 3 демонстрационные площадки и 60 модельных ферм.
Оптимизирована штатная численность системы НАНОЦ до 8035 единиц (до 2018 года составляла 10349 единиц). В том числе: около 2452 человек – научные сотрудники, из них: докторов наук – 226, кандидатов – 795, PhD докторов – 392 и магистров – 1039 человек.
Подготовку кадров с высшим образованием для АПК осуществляют 3 специализированных агроуниверситета НАНОЦ, 8 региональных университетов, имеющих сельскохозяйственные факультеты, и 12 многопрофильных университетов. Кроме того, 56 колледжей аграрного профиля осуществляет подготовку кадров с техническим и профессиональным образованием.
В настоящее время функционирует 25 центров распространения знаний (ЦРЗ).
В аграрной науке наблюдаются старение научных кадров, снижение доли остепененности научных сотрудников, высокий уровень морального и физического износа научного и технологического оборудования, снижение бюджетного финансирования. В результате низкой остается доля РННТД, переданных в аграрное производство, и неудовлетворенность бизнеса в подготовке специалистов для АПК.
Основные проблемы:
слабая связь аграрной науки и образования с производством, в том числе в вопросах подготовки кадров;
недостаточное финансирование аграрных научных исследований (менее 1% от ВП сельского хозяйства);
низкая востребованность РННТД субъектами АПК и их внедрения в производство;
неразвитость сервисной инфраструктуры аграрной науки, в том числе нехватка ЦРЗ, трансферта и коммерциализации агротехнологий;
недофинансирование мероприятий по распространению знаний, коммерциализации и трансферту агротехнологий;
слабое взаимодействие с ведущими научными центрами развитых стран мира.

Осы тетіктің арқасында 2 жыл ішінде Солтүстік Қазақстанда 21 сүт-тауар фермасы салынды. Нәтижесінде шамамен 648 мың тонна сүт немесе ел бойынша барлық сүттің 10,3 % Солтүстік Қазақстан облысы өндіреді.
Ауылдағы кооперацияның негізгі проблемалары мыналар болып табылады:
өткен жылдардың теріс тәжірибесі мен жергілікті жерлерде кооперативтер құру кезінде жіберілген қателіктерге байланысты фермерлердің кооперативтерге сенімінің төмендігі;
кооперативті модель туралы хабарсыздық;
нормативтік-құқықтық актілердің жетілдірілмеуі.
2.7. АӨК-ті ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету
Қазіргі уақытта АӨК-ті ғылыми қамтамасыз ету жүйесін "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КеАҚ (бұдан әрі – ҰАҒББО) ұсынып отыр, оның құрамына 3 ЖОО, 12 ҒЗИ, 17 ТӨШ және АШТС, 2 сервис орталығы кіреді. Бұдан басқа, АӨК үшін ғылыми зерттеулермен ҚР ҒЖБМ-ның 10 ҒЗИ және ҚР ЭТРМ айналысады.
Қазақстан Республиканың аграрлық ғылым жүйесін реформалау ҰАҒББО-ға халықаралық практикаға сәйкес үйлесімді ғылыми-өндірістік вертикаль құруға мүмкіндік берді, мысалы 2018 жылмен салыстырғанда ҒЗИ саны 23-тен 12-ге дейін қысқарды, ал ТӨШ және АШТС саны 13-тен 17-ге дейін ұлғайды. Бұдан басқа, ҰАҒББО жүйесінде соңғы жылдары 3 көрсету алаңы және 60 модельдік ферма құрылды.
ҰАҒББО жүйесінің штат саны 8035 бірлікке дейін оңтайландырылды (2018 жылға дейін 10349 бірлікті құрады). Оның ішінде: 2452-ға жуық адам – ғылыми қызметкерлер, оның ішінде: ғылым докторлары – 226, кандидаттар – 795, PhD докторлары – 392 және магистрлер – 1039 адам.
АӨК үшін жоғары білімі бар кадрлар даярлауды ҰАҒБО-ның 3 мамандандырылған агроуниверситеті, ауыл шаруашылығы факультеттері бар 8 өңірлік университет және 12 көпбейінді университет жүзеге асырады. Аграрлық бейіндегі 56 колледж техникалық және кәсіптік білімі бар кадрлар даярлауды жүзеге асырады.
Қазіргі уақытта 25 білім тарату орталығы (БТО) жұмыс істейді.
Аграрлық ғылымда ғылыми кадрлардың егде тартуы, ғылыми қызметкерлердің дәрежелілік үлесінің төмендеуі, ғылыми және технологиялық жабдықтардың моральдық және физикалық тозуының жоғары деңгейі, бюджеттік қаржыландырудың төмендеуі байқалады. Осының салдарынан аграрлық өндіріске берілген ҒҒТҚН-ның үлесі және АӨК үшін мамандар даярлаудағы бизнестің қанағаттанбауы төмен күйінде қалып отыр.
Негізгі проблемалар:
аграрлық ғылым мен білімнің өндіріспен, оның ішінде кадрлар даярлау мәселелеріндегі байланысының нашарлығы;
аграрлық ғылыми зерттеулерді қаржыландырудың (ауыл шаруашылығы ЖӨ-сінің 1 %-ынан кем) жеткіліксіздігі;
АӨК субъектілерінің ҒҒТҚН-ға және оларды өндіріске енгізуге сұранысының төмендігі;
аграрлық ғылымның сервистік инфрақұрылымының дамымауы, оның ішінде МДМ-нің, агротехнологиялар трансферті мен коммерцияландырудың жетіспеушілігі;
білімді тарату, агротехнологияларды коммерцияландыру және трансферттеу жөніндегі іс-шаралардың толық қаржыландырылмауы;
әлемнің дамыған елдерінің жетекші ғылыми орталықтарымен өзара іс-қимылдың әлсіздігі.

2.8. Земельные ресурсы
Площадь земель сельскохозяйственного назначения, закрепленных за землепользователями, составляет 108,6 млн га.
В категории земель сельскохозяйственного назначения находятся наиболее ценные для сферы сельского хозяйства и АПК сельхозугодья, в том числе пашня, многолетние насаждения, залежь, сенокосы, пастбища.
По состоянию на 1 января 2021 года в структуре земель сельскохозяйственного назначения сельхозугодья составляют 97,2 %, в том числе: пашня – 23,8 %, многолетние насаждения – 0,1 %, залежь – 1,7 %, сенокосы – 2,0 %, пастбища – 69,6 %.
За последние 3 года отмечается рост пашни на 5 %, составив 26,3 млн га, сенокосов – на 5 %, составив 2,2 млн га, пастбищ – на 7,4 %, составив 75,6 млн га. Отмечается снижение залежи на 40%, составив 1,8 млн га.
Кроме того, за последние 3 года из земель сельскохозяйственного назначения было выведено 307 тысяч га земель в целях расширения границ населенных пунктов и промышленности.
За период с 2018 – 2020 годы выполнены работы по сельскохозяйственному картографированию на площади 34 млн га.
Созданная автоматизированная информационная система Государственного земельного кадастра содержит 6,5 млн сведений по земельным участкам в атрибутивной части и 5 млн сведений в графической части.
В 2018 – 2020 годах была проведена масштабная работа по цифровизации земель сельскохозяйственного назначения.
Разработана и внедрена технология космического мониторинга, позволяющая контролировать ход посевных и уборочных работ.
Вместе с тем проведенное в 2014 году разделение полномочий между центральным и местными исполнительными органами привело к разрушению единой вертикали земельной инспекции и как результат к ослаблению контроля за процессами землепользования. Остаются разрозненными структуры, призванные проводить агрохимическое обследование почв.
Все еще остаются недостаточными объемы финансирования работ по проведению почвенных изысканий и геоботанического обследования земель.
Помимо этого, неудачно выбранная тактика центральных исполнительных органов по использованию института частной собственности для активизации процесса вовлечения земель сельскохозяйственного назначения в рыночный оборот в 2016 году вызвали негативную реакцию общественности, в результате которой пришлось наложить мораторий на отдельные положения Земельного кодекса. К сожалению, этот вопрос до сих пор остается нерешенным.
В результате земельных реформ количество хозяйствующих субъектов существенно выросло и в 2020 году составило 227 515 субъектов, в том числе крестьянские и фермерские хозяйства – 215806 субъектов на площади 66,2 млн га, негосударственные юридические лица – 11099 субъектов на площади 40,3 млн га, государственные юридические лица – 610 субъектов на площади 0,8 млн га.
Тем не менее, остаются не до конца решенными вопросы осуществления контроля за процессами землепользования из-за отсутствия их действенных методов определения видового состава растений на полях и пастбищах, основанных на современных цифровых технологиях. С целью сохранения стабильности границ земель нынешних сельхозформирований, чьи земельные участки в свое время были сформированы за счет земельных долей сельских жителей, предстоит пересмотреть и конкретизировать отдельные положения Земельного кодекса касательно прав граждан на условную земельную долю.
Основные проблемы:
нерациональное использование земель сельскохозяйственного назначения, отсутствие эффективной системы контроля за процессами землепользования и соблюдением севооборотов;
полная децентрализация сферы управления земельных отношений и государственного контроля за использованием и охраной земель;
ухудшение качества земель, отсутствие единой службы и платформы по качественному (почвенный, геоботанический, агрохимический) учету земель, невыполнение требований периодичности обследования ввиду отсутствия финансирования;
отсутствие информации из единого источника о свободных земельных участках в электронном формате;
низкие темпы вовлечения неиспользуемых сельскохозяйственных земель в оборот;
проблемы условных земельных долей в части выхода из состава с конкретным земельным участком, в выплате дивидендов и запрета выхода при залоге в банках второго уровня;

2.8. Жер ресурстары
Жер пайдаланушыларға бекітіліп берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің ауданы 108,6 млн га құрайды.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер санатында ауыл шаруашылығы саласы және АӨК үшін неғұрлым құнды ауыл шаруашылығы алқаптары, оның ішінде егістік, көпжылдық екпелер, тыңайған жерлер, шабындықтар, жайылымдар бар.
2021 жылғы 1 қаңтардағы жай-күй бойынша ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің құрылымында ауыл шаруашылығы алқаптары 97,2 %-ды, оның ішінде: егістік 23,8 %-ды, көпжылдық екпелер 0,1 %-ды, тыңайған жерлер 1,7 %-ды, шабындықтар 2,0 %-ды, жайылымдар 69,6 %-ды құрайды.
Соңғы 3 жылда егістіктің 26,3 млн гектарды құрап, 5 %-ға, шабындықтың 2,2 млн гектарды құрап, 5 %-ға, жайылымның 75,6 млн гектарды құрап, 7,4 %-ға өскені байқалады. Тыңайған жерлердің 1,8 млн гектарды құрап, 40 %-ға азайғаны байқалады.
Соңғы 3 жылда ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерден елді мекендер мен өнеркәсіптің шекарасын кеңейту мақсатында 307 мың га жер шығарылды.
2018 – 2020 жылдар кезеңінде 34 млн га алаңда ауыл шаруашылығын картаға түсіру жұмыстары орындалды.
Мемлекеттік жер кадастрының құрылған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі жер учаскелері бойынша атрибуттық бөлігінде 6,5 млн мәліметтен және графикалық бөлігінде 5 млн мәліметтен тұрады.
2018 – 2020 жылдары ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді цифрландыру бойынша ауқымды жұмыс жүргізілді.
Егіс және егін жинау жұмыстарының барысын бақылауға мүмкіндік беретін ғарыштық мониторинг технологиясы әзірленіп, енгізілді.
Сонымен бірге, 2014 жылы орталық және жергілікті атқарушы органдар арасында жүргізілген өкілеттіктерді бөлу жер инспекциясының бірыңғай вертикалінің бұзылуына, осының салдарынан жер пайдалану процестерін бақылаудың әлсіреуіне алып келді. Топырақты агрохимиялық зерттеп-қарауды жүргізуге арналған құрылымдар бытыраңқы күйінде қалып отыр.
Топырақты іздестіру және жерді геоботаникалық зерттеп-қарау жұмыстарын қаржыландыру көлемі әлі де жеткіліксіз болып қалуда.
Бұдан басқа, 2016 жылы ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді нарықтық айналымға тарту процесін жандандыру үшін жеке меншік институтын пайдалану бойынша орталық атқарушы органдардың сәтсіз таңдалған тактикасы жұртшылықтың теріс реакциясын тудырды, соның нәтижесінде Жер кодексінің жекелеген ережелеріне мораторий енгізуге тура келді. Өкінішке орай, бұл мәселе әлі күнге дейін шешілмей келеді.
Жер реформаларының нәтижесінде шаруашылық жүргізуші субъектілердің саны айтарлықтай өсіп, 2020 жылы 227 515 субъектіні, оның ішінде шаруа және фермер қожалықтары 66,2 млн га алаңда 215806 субъектіні, мемлекеттік емес заңды тұлғалар 40,3 млн га алаңда 11099 субъектіні, мемлекеттік заңды тұлғалар 0,8 млн га алаңда 610 субъектіні құрады.
Дегенмен заманауи цифрлық технологияларға негізделген егістіктер мен жайылымдардағы өсімдіктердің түрлік құрамын айқындаудың пәрменді әдістерінің болмауына байланысты жерді пайдалану процестеріне бақылауды жүзеге асыру мәселелері соңына дейін шешілмей келеді. Кезінде жер учаскелері ауыл тұрғындарының жер үлестері есебінен қалыптасқан қазіргі ауыл шаруашылығы құралымдарының жер шекараларының тұрақтылығын сақтау мақсатында Жер кодексінің азаматтардың шартты жер үлесіне құқықтарына қатысты жекелеген ережелерін қайта қарау және нақтылау қажет болады.
Негізгі проблемалар:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің ұтымсыз пайдаланылуы, жерлерді пайдалану процестеріне және ауыспалы егістердің сақталуына тиімді бақылау жүйесінің болмауы;
жер қатынастарын басқару мен жерлердің пайдаланылуы мен қорғалуына мемлекеттік бақылау саласын толық орталықсыздандыру;
жер сапасының нашарлауы, жерді сапалы (топырақтық, геоботаникалық, агрохимиялық) есепке алу бойынша бірыңғай қызмет пен платформаның болмауы, қаржыландырудың болмауына байланысты зерттеп-қарау кезеңділігі талаптарының орындалмауы;
электрондық форматта бірыңғай көзден бос жер учаскелері туралы ақпараттың болмауы;
пайдаланылмайтын ауыл шаруашылығы жерлерін айналымға тартудың төмен қарқыны;
нақты жер учаскесімен құрамнан шығу бөлігінде шартты жер үлестерінің проблемалары, дивиденттер төлеу және екінші деңгейдегі банктерде кепіл кезінде шығуға тыйым салу;

несоответствие методологического подхода в оценке состояния земельных ресурсов требованиям классификации LDN (показатель ЦУР 15.3.1), что не позволяет провести сравнительный анализ и оценку с другими странами.
2.9. Цифровизация АПК
На сегодняшний день в сельском хозяйстве доля сельхозпроизводителей, применяющих цифровые технологии, незначительна, что ограничивает рост производительности и сокращения расходов.
Используется практика внедрения элементов "точного" земледелия в пилотных хозяйствах, что позволило снизить затраты фермеров на 20 % и повысить урожайность, например, зерновых до 25 центнеров с гектара.
В пилотных животноводческих хозяйствах цифровизация сократила расходы на 15 – 20 % при снижении падежа и увеличении поголовья на 15 и 10 %.
Также применение современного оборудования отразилось на увеличении надоя молока более чем на 18 %, выход телят вырос на 20 %. За счет наблюдения за физическим состоянием КРС удалось сократить сервисный период коров (от отела до оплодотворения).
Основные проблемы:
слабость и неустойчивость сети мобильной связи и интернета в сельской местности;
отсутствие знаний и навыков по применению цифровых решений;
отсутствие на местах специалистов на стыке сельского хозяйства и IT-решений;
отсутствие единой цифровой платформы агропромышленного комплекса.
2.10. Государственная поддержка
Объемы государственной поддержки АПК продолжали стабильно увеличиваться и в последние годы. Так, объемы лизинговой программы в 2020 году по сравнению с 2017 годом выросли на 155 % и достигли 114 млрд теңге, а объемы субсидирования – на 20,4 % и достигли уровня 260,5 млрд теңге. На этом фоне выросли и объемы льготного кредитования сезонных сельскохозяйственных работ. Если в 2017 году на эти цели было направлено 67,3 млрд теңге льготных кредитных ресурсов, то в 2020 году этот показатель достиг уровня 86,2 млрд теңге.
Сформирована институциональная система финансовой поддержки АПК через специализированные организации, переданные в 2021 году под единое управление в АО "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек".
Все бизнес-процессы для получения субсидий автоматизированы. Осуществлен переход от обязательного агрострахования к добровольному. Тем не менее, здесь все еще имеются проблемы. Это низкая оценка финансовых институтов к залоговому обеспечению мелких и средних фермеров, ограниченность как кредитных, так и бюджетных средств, неполное покрытие интернет-связью сельской местности по всей территории Республики Казахстан.
В настоящее время субсидирование в агропромышленном комплексе осуществляется по 12 направлениям и по 51 видам.
Основные проблемы:
низкая инвестиционная привлекательность АПК;
низкая степень доступности банковских кредитов и отсутствие стимулирования негосударственного финансового сектора к снижению процентных ставок по кредитам и лизингу;
ограниченность ресурсов квазигосударственных институтов развития для финансирования отрасли;
недостаточность залогового обеспечения, непривлекательность сельхозземель из-за их низкой ликвидности;
низкий уровень финансовой грамотности фермеров;
отсутствие встречных обязательств получателя субсидий и четких, легко контролируемых индикативов, показывающих результативность субсидий;
отсутствие системы эффективного планирования и мониторинга субсидирования.
В целом за последние годы благодаря реализации мер государственной поддержки, наблюдается положительная динамика развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан (далее – АПК), увеличиваются объемы производства сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки, растет оснащенность оборудованием и современной высокопроизводительной сельхозтехникой.
В условиях рыночной экономики в рамках мировой системы производства и торговли сельскохозяйственной продукцией, приоритетное значение приобретают национальные конкурентные преимущества и их развитие. Обеспечение конкурентоспособности аграрного сектора предполагает его устойчивое развитие, основанное на индустриализации аграрного производства и росте его эффективности.
АПК имеет перспективы для дальнейшего развития: имеются емкие рынки сбыта, достаточные площади сельскохозяйственных угодий, высокие перспективы развития орошаемого земледелия, усиливаются экспортные позиции масличной и мясной подотрасли, а по зерну и муке Казахстан входит в число крупнейших стран-экспортеров в мире.
Членство Казахстана в Евразийском экономическом союзе (далее – ЕАЭС) и Всемирной торговой организации (далее – ВТО) создает возможности и одновременно предъявляет высокие требования к конкурентоспособности отрасли АПК как на внутреннем, так и внешних рынках. В этой связи важной ролью являются эффективное государственное регулирование АПК и стимулирование его развития.
SWOT-анализ АПК показывает существенную уязвимость аграрного сектора, как от объективных факторов – узкого рынка потребления продовольствия, отсутствия прямого выхода к морским перевозкам, высоких рисков от климатических условий, ограниченности водных ресурсов, недоступность кредитного финансирования, низкая вовлеченность банков второго уровня в кредитование финансирования отрасли, низкая развитость торгово-логистической инфраструктуры, систем жизнеобеспечения в сельской местности.
SWOT-анализ АПК
Сильные стороны
Слабые стороны
по площади территории Казахстан занимает девятое место в мире;
по площади пахотных земель на душу населения Казахстан занимает второе место в мире;

жер ресурстарының жай-күйін бағалаудағы әдіснамалық тәсілдеменің LDN сыныптау талаптарына сәйкес келмеуі (ТДМ көрсеткіші 15.3.1), бұл басқа елдермен салыстырмалы талдау және бағалау жүргізуге мүмкіндік бермейді.
2.9. АӨК-ті цифрландыру
Бүгінгі күні ауыл шаруашылығында цифрлық технологияларды қолданатын ауыл шаруашылығы өндірушілерінің үлесі мардымсыз, бұл өнімділіктің өсуін және шығыстардың қысқаруын шектейді.
Пилоттық шаруашылықтарда "нақты" егіншілік элементтерін енгізу практикасы пайдаланылуда, бұл фермерлердің шығындарын 20 %-ға төмендетуге және түсімділікті, мысалы, дәнді дақылдарды гектарына 25 центнерге дейін арттыруға мүмкіндік берді.
Пилоттық мал шаруашылықтарында цифрландыру өлім-жітімнің төмендеуі және мал басының 15 және 10 %-ға өсуі жағдайында шығыстарды 15 – 20 %-ға қысқартты.
Сондай-ақ заманауи жабдықтарды қолдану сүт сауудың 18 %-дан астам артуына әсер етті, бұзаулардың шығымы 20 %-ға өсті. ІҚМ-ның физикалық жай-күйін бақылау есебінен сиырлардың сервистік кезеңі қысқартылды (төлдеуден ұрықтандыруға дейін).
Негізгі проблемалар:
ауылдық жерлердегі мобильді байланыс және интернет желісінің әлсіздігі мен тұрақсыздығы;
цифрлық шешімдерді қолдану бойынша білім мен дағдылардың болмауы;
жергілікті жерлерде ауыл шаруашылығы мен IT-шешімдер тоғысында мамандардың болмауы;
агроөнеркәсіптік кешенде бірыңғай цифрлық платформаның болмауы.
2.10. Мемлекеттік қолдау
АӨК мемлекеттік қолдау көлемі соңғы жылдары да тұрақты түрде ұлғаюды жалғастырды. Мәселен, лизингтік бағдарламаның көлемі 2017 жылмен салыстырғанда 2020 жылы 155 %-ға өсіп, 114 млрд теңге, ал субсидиялау көлемі 20,4 %-ға өсіп, 260,5 млрд теңге деңгейіне жетті. Осыған орай маусымдық ауыл шаруашылығы жұмыстарына жеңілдікпен кредит беру көлемі де өсті. Егер 2017 жылы осы мақсаттарға 67,3 млрд теңге жеңілдікті кредиттік ресурстар бағытталса, 2020 жылы бұл көрсеткіш 86,2 млрд теңге деңгейіне жетті.
2021 жылы "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдинг" АҚ-ның бірыңғай басқаруына берілген мамандандырылған ұйымдар арқылы АӨК-ні қаржылық қолдаудың институционалдық жүйесі қалыптастырылды.
Субсидия алу үшін барлық бизнес-процестер автоматтандырылды. Міндетті агросақтандырудан ерікті сақтандыруға көшу жүзеге асырылды. Дегенмен мұнда әлі де көптеген проблемалар бар: бұл шағын және орта фермерлерді кепілдікпен қамтамасыз етуге қаржы институттарының төмен бағасы, кредиттік қаражаттың да, бюджет қаражатының да шектеулі болуы, Қазақстан Республикасының бүкіл аумағы бойынша ауылдық жерлердің интернет-байланыспен толық қамтылмауы.
Қазіргі уақытта агроөнеркәсіптік кешендегі субсидиялау 12 бағыт және 51 түр бойынша жүзеге асырылады.
Негізгі проблемалар:
АӨК инвестициялық тартымдылығының төмендігі;
банк кредиттеріне қолжетімділіктің төмен дәрежесі және мемлекеттік емес қаржы секторын кредиттер мен лизинг бойынша пайыздық мөлшерлемелерді төмендетуге ынталандырудың болмауы;
саланы қаржыландыру үшін квазимемлекеттік даму институттары ресурстарының шектеулілігі;
кепілдікпен қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі, ауыл шаруашылығы жерлері өтімділігінің төмендігінен олардың тартымсыздығы;
фермерлердің қаржылық сауаттылығы деңгейінің төмендігі;
субсидиялар алушының қарсы міндеттемелерінің және субсидиялардың нәтижелілігін көрсететін айқын, оңай бақыланатын индикаторлардың болмауы;
субсидиялауды тиімді жоспарлау және мониторингтеу жүйесінің болмауы.
Тұтастай алғанда, соңғы жылдары мемлекеттік қолдау шараларын іске асырудың арқасында Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешені (бұдан әрі – АӨК) дамуының оң серпіні байқалады, ауыл шаруашылығы өнімін және оның өңделген өнімдерін өндіру көлемі ұлғаюда, жабдықпен және заманауи жоғары өнімді ауыл шаруашылығы техникасымен жарақтану өсуде.
Нарықтық экономика жағдайында ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру мен саудасының әлемдік жүйесі шеңберінде ұлттық бәсекелестік артықшылықтар мен олардың дамуы басым мәнге ие болады. Аграрлық сектордың бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету аграрлық өндірісті индустрияландыруға және оның тиімділігінің өсуіне негізделген оның тұрақты дамуын болжайды.
АӨК-тің одан әрі дамуы үшін ауқымды өткізу нарықтары, ауыл шаруашылығы алқаптарының жеткілікті алаңдары, суармалы егіншілікті дамытудың жоғары перспективалары бар, майлы дақылдар және ет салаларының экспорттық позициялары күшеюде, ал астық пен ұн бойынша Қазақстан әлемдегі ірі экспорттаушы елдердің қатарына кіреді.
Қазақстанның Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) және Дүниежүзілік сауда ұйымына (бұдан әрі – ДСҰ) мүшелігі мүмкіндіктерге жол ашады және бір мезгілде ішкі, сол сияқты сыртқы нарықтарда АӨК саласының бәсекеге қабілеттілігіне жоғары талаптар қояды. Осыған байланысты АӨК-ті тиімді мемлекеттік реттеу және оның дамуын ынталандыру маңызды рөл болып табылады.
АӨК SWOT-талдауы аграрлық сектордың азық-түлікті тұтыну нарығының тарлығы, теңіз тасымалдарына тікелей шығудың болмауы, климаттық жағдайлардан жоғары тәуекелдер, су ресурстарының шектеулігі, кредиттік қаржыландырудың қолжетімсіздігі, саланы қаржыландыруға кредит беруге екінші деңгейдегі банктердің аз тартылуы, сауда-логистикалық инфрақұрылымның, ауылдық жерлердегі тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің төмен дамуы сияқты объективті факторлардың алдында әлсіз екендігін көрсетті.
АӨК SWOT-талдауы
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
Қазақстан аумағы бойынша әлемде тоғызыншы орында;
Қазақстан жан басына шаққандағы егістік жер көлемі бойынша әлемде екінші орында;

наличие 1,4 млн га орошаемых земель;
Казахстан входит в число крупнейших экспортеров по зерну и муке;
большие площади свободных и неиспользуемых пастбищ;
развита традиционная культура пастбищного скотоводства;
значительные трудовые ресурсы: доля сельского населения составляет 43 % от всего населения;
разнообразие почвенно-климатических зон, позволяющих производить широкую линейку сельскохозяйственной продукции и обеспечивать продовольственную независимость страны;
наличие многоукладности в организационных формах сельхозпроизводства;
растущий спрос на продовольственную продукцию в сопредельных странах.
ограниченный внутренний рынок потребления продовольствия и недостаток экспортной товарной массы;
преобладание мелкотоварного производства отдельных отраслей АПК;
высокая степень деградации и опустынивания пастбищ;
значительная удаленность от дешевых транспортных коридоров;
недостаточный уровень переработки сельхозсырья;
неразвитость торгово-логистической инфраструктуры и оптового звена;
недостаточный уровень применяемых агротехнологий;
низкие темпы обновления сельскохозяйственной техники;
низкий уровень энерговооруженности;
отсутствие должной взаимосвязи науки с производством;
высокая капиталоемкость отрасли;
низкий уровень банковского кредитования сельского хозяйства;
высокая зависимость развития агробизнеса от финансирования через квазигосударственные институты;
высокие риски от климатических условий;
отсутствие действенных и эффективных методов контроля за процессами землепользования;
ограниченность водных ресурсов, формирование 44 % стока происходит на территории сопредельных государств;
недостаточный уровень социальной инфраструктуры сельских территорий;
отсутствие прозрачных механизмов перераспределения земельных ресурсов;
недостаточный уровень жизнеобеспечения сельских территорий;
недостаток кадров и квалифицированных специалистов сельхозпроизводства;
отсутствие системы мониторинга и контроля за влиянием сельхозпроизводства на загрязнение;
отсутствие целостной системы прослеживаемости продукции АПК;
тенденция загрязнения окружающей среды и снижения плодородия почв;
низкий охват системой информационно-консультационного обеспечения агробизнеса;
отсутствие комплексного подхода продвижения продукции АПК, в том числе на экспортные рынки;
высокая доля импортных ресурсов производства;
отсутствие системного комплексного анализа и мониторинга развития АПК, рисков;
слабое развитие агрометеорологического прогнозирования;
несовершенная система распределения и контроля целевого использования субсидий.
Возможности
Угрозы
повышение эффективности сельхозпроизводства на основе развития национальных конкурентных преимуществ;
использование выгодного географического положения для выхода казахстанской продукции на внешние рынки;
высокий потенциал производства и экспорта органической продукции;
увеличение площади орошаемых земель и повышение их эффективности;
создание условий для устойчивого развития АПК на основе учета специфики многоукладности организационных форм сельхозпроизводства, создания современной социальной инфраструктуры сельских сообществ и сохранения экологического статус-кво;
большой потенциал для привлечения в АПК иностранных инвестиций.
влияние глобального изменения климата на традиционные агротехнологии;
рост конкуренции на международных рынках, в том числе в странах СНГ;
рост неравенства в доходах и системах жизнеобеспечения сельского и городского населения;
риск неэффективного государственного регулирования развития отрасли;
снижение доли сельского населения в связи с урбанизаций и нехватка трудовых ресурсов;
нестабильность на финансовых (инфляция) и валютных (девальвация) рынках;
необоснованная выдача субсидий.
Вместе с тем аграрный сектор Казахстана имеет существенный неиспользованный потенциал и национальные конкурентные преимущества по сравнению с другими странами, которые при эффективной аграрной политике могут обеспечить его устойчивое развитие и внести значительный вклад в экономику страны и повышение благосостояния населения.

1,4 млн га суармалы жердің болуы;
Қазақстан астық пен ұн бойынша ірі экспорттаушылардың қатарына кіреді;
бос және пайдаланылмайтын жайылымдардың үлкен алаңдары;
жайылымдық мал шаруашылығының дәстүрлі мәдениеті дамыған;
елеулі еңбек ресурстары: ауыл халқының үлесі барлық халықтың 43 %-ын құрайды;
ауыл шаруашылығы өнімдерінің кең желісін өндіруге және елдің азық-түлік тәуелсіздігін қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін топырақтық-климаттық аймақтардың алуантүрлілігі;
ауыл шаруашылығы өндірісінің ұйымдық нысандарында көпқұрылымдылықтың болуы;
шектес елдерде азық-түлік өнімдеріне өсіп келе жатқан сұраныс.
азық-түлікті тұтынудың шектеулі ішкі нарығы және экспорттық тауар массасының жеткіліксіздігі;
АӨК жекелеген салаларының ұсақ тауарлы өндірісінің басым болуы;
жайылымдар тозуының және шөлейттенуінің жоғары деңгейі;
арзан көлік дәліздерінен едәуір шалғайлық;
ауыл шаруашылығы шикізатын өңдеу деңгейінің жеткіліксіздігі;
сауда-логистикалық инфрақұрылымның және көтерме сауда буынының дамымауы;
қолданылатын агротехнологиялардың жеткіліксіз деңгейі;
ауыл шаруашылығы техникасын жаңартудың төмен қарқыны;
энергиямен жарақталудың төмен деңгейі;
ғылымның өндіріспен тиісінше өзара байланысының болмауы;
саланың жоғары капитал сыйымдылығы;
ауыл шаруашылығына банктік кредит беру деңгейінің төмендігі;
агробизнес дамуының квазимемлекеттік институттар арқылы қаржыландыруға жоғары тәуелділігі;
климаттық жағдайлардан жоғары тәуекелдер; жерді пайдалану процестерін бақылаудың пәрменді және тиімді әдістерінің болмауы;
су ресурстарының шектеулілігі, ағынның 44 % қалыптасуы шектес мемлекеттердің аумағында жүреді;
ауылдық аумақтардың әлеуметтік инфрақұрылымының жеткіліксіз деңгейі;
жер ресурстарын қайта бөлудің бүкпесіз тетіктерінің болмауы;
ауылдық аумақтардың тыныс-тіршілігін қамтамасыз етудің жеткіліксіз деңгейі;
ауыл шаруашылығы өндірісінің кадрлары мен білікті мамандарының жетіспеушілігі;
ауыл шаруашылығы өндірісінің ластауға әсерін мониторингтеу және бақылау жүйесінің болмауы;
АӨК өнімдерін қадағалап отырудың тұтас жүйесінің болмауы;
қоршаған ортаның ластану және топырақ құнарлылығының төмендеу үрдісі;
агробизнесті ақпараттық-консультациялық қамтамасыз ету жүйесімен қамтудың төмен деңгейі;
АӨК өнімдерін, оның ішінде экспорттық нарықтарға ілгерілетудің кешенді тәсілінің болмауы;
өндірістің импорттық ресурстарының жоғары үлесі;
АӨК дамуын жүйелі кешенді талдау мен мониторингтеудің, тәуекелдердің болмауы;
агрометеорологиялық болжамның нашар дамуы;
субсидияларды бөлу мен мақсатты пайдалануды бақылаудың жетілмеген жүйесі.
Мүмкіндіктер
Қауіптер
ұлттық бәсекелестік артықшылықтарды дамыту негізінде ауыл шаруашылығы өндірісінің тиімділігін арттыру;
қазақстандық өнімнің сыртқы нарықтарға шығуы үшін ұтымды географиялық жағдайды пайдалану;
органикалық өнім өндірісі мен экспортының жоғары әлеуеті;
суармалы жерлердің алаңын ұлғайту және олардың тиімділігін арттыру;
ауыл шаруашылығы өндірісінің ұйымдық нысандарының көпқұрылымдық ерекшеліктерін есепке алу, ауылдық қоғамдастықтардың заманауи әлеуметтік инфрақұрылымын құру және экологиялық мәртебе-квоны сақтау негізінде АӨК-тің тұрақты дамуы үшін жағдайлар жасау;
АӨК-ге шетелдік инвестицияларды тарту үшін үлкен әлеует.
климаттың жаһандық өзгеруінің дәстүрлі агротехнологияларға әсері;
халықаралық нарықтардағы, оның ішінде ТМД елдеріндегі бәсекелестіктің өсуі;
ауыл және қала тұрғындарының табысы мен тіршілікті қамтамасыз ету жүйелеріндегі теңсіздіктің өсуі;
саланы дамытуды тиімсіз мемлекеттік реттеу тәуекелі;
урбанизацияға байланысты ауыл халқы үлесінің төмендеуі және еңбек ресурстарының жетіспеушілігі;
қаржы (инфляция) және валюта (девальвация) нарықтарындағы тұрақсыздық;
субсидияларды негізсіз беру.
Сонымен бірге Қазақстанның аграрлық секторының басқа елдермен салыстырғанда айтарлықтай пайдаланылмаған әлеуеті және ұлттық бәсекелестік артықшылықтары бар, олар тиімді аграрлық саясат кезінде оның орнықты дамуын қамтамасыз ете алады және ел экономикасына және халықтың әл-ауқатын арттыруға елеулі үлес қоса алады.

3. Обзор международного опыта
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.07.2026 № 671.
3.1. Растениеводство
Обзор мирового опыта показывает, что во всех развитых странах взят курс, с одной стороны, на повышение устойчивости развития земледелия на фоне всевозрастающего негативного влияния глобальных климатических изменений, а с другой, на переход к ресурсосберегающим и органическим технологиям, направленным на улучшение экологической ситуации и сохранение окружающей среды. Это, прежде всего, высокая степень диверсификации, переход к технологии точного земледелия и цифровизация всех технологических процессов. Особое внимание уделяется на селекцию и вывод новых сортов растений с использованием ускоренных методов, основанных на молекулярной биологии и генной инженерии. Благодаря этому научные организации через каждые 5-6 лет выводят и передают для практического применения новые высокоурожайные сорта сельскохозяйственных культур, устойчивых к болезням и стрессовым ситуациям.
Важным моментом является повышение точности в прогнозировании погодных условий, которое достигается за счет создания широкой сети метеостанций на территории страны и формирования соответствующей базы данных о многолетних метеонаблюдениях.
В настоящее время производство органической продукции в мире динамично развивается. Повышение спроса на нее имеет устойчивую тенденцию, а мировой рынок органической продукции продолжает демонстрировать положительную динамику. Земельные площади ОСХ достигли 71 млн. га, что составляет 1,5 % мировой площади земель сельскохозяйственного назначения.
Мировая практика и положительный опыт стран-лидеров (США, ЕС) по производству органической продукции показывают, что экономический дисбаланс компенсируется за счет мер, стимулирующих производителей оставаться органическими.
Опыт стран членов ЕАЭС. Так, в Российской Федерации выдача сертификатов осуществляется исключительно на основе лабораторных заключений (ФГБУ ВНИИКР), при этом инспектор не принимает решение по фитосанитарному состоянию вывозимой продукции. При импорте инспектор отбирает образцы и в обязательном порядке отправляет на лабораторную экспертизу, по результатам которой принимает решение. Внедрена информационная система ФГИС "Аргус-ФИТО".
Практически во всех странах лабораторные исследования качества продукции осуществляются на платной основе и за счет владельца продукции.
На уровне ЕС внедрена единая информационная система прослеживаемости TRACES, а также применяются национальные информационные системы.
Как показывает анализ зарубежного опыта, переход на платное проведение карантинного фитосанитарного контроля и выдачу разрешительных документов на платной основе имеет преимущество в сравнении с действующей в нашей стране системой проведения карантинного фитосанитарного контроля и выдачи разрешительных документов по следующим причинам:
исключены коррупционные риски;
поступающие средства, часть из которых направляется в бюджет, а остальная часть – на материальное поощрение инспекторов, обновление материально-технической базы службы.

3. Халықаралық тәжірибеге шолу
3.1. Өсімдік шаруашылығы
Әлемдік тәжірибені шолу барлық дамыған елдерде, бір жағынан, жаһандық климаттық өзгерістердің күн санап өсіп келе жатқан теріс әсері аясында егіншілікті дамытудың тұрақтылығын арттыру, екінші жағынан, экологиялық жағдайды жақсартуға және қоршаған ортаны сақтауға бағытталған ресурс үнемдейтін және органикалық технологияларға көшуге бет бұрғанын көрсетеді. Бұл – ең алдымен, әртараптандырудың жоғары деңгейі, нақты егіншілік технологиясына көшу және барлық технологиялық процестерді цифрландыру. Молекулалық биология мен гендік инженерияға негізделген жеделдетілген әдістерді қолдана отырып, өсімдіктердің жаңа сорттарын таңдауға және шығаруға ерекше назар аударылады. Осының арқасында ғылыми ұйымдар әрбір 5-6 жыл сайын ауруларға және стрестік жағдайларға төзімді дақылдардың жаңа жоғары өнімді сорттарын шығарады және практикада қолдану үшін таратады.
Ел аумағында метеостанциялардың кең желісін құру және көпжылдық метеобақылаулар туралы тиісті дерекқорды қалыптастыру есебінен қол жеткізілетін ауа райы жағдайларын болжаудағы дәлдікті арттыру маңызды сәт болып табылады.
Қазіргі уақытта әлемде органикалық өнім өндірісі қарқынды дамып келеді. Оған тұрақты түрде сұраныс артып келеді, ал органикалық өнімдердің әлемдік нарығы оң серпін көрсетуді жалғастыруда. ОАШ жерлерінің алаңдары 71 млн га жетті, бұл ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің әлемдік ауданының 1,5 %-ын құрайды.
Әлемдік практика және көшбасшы елдердің (АҚШ, ЕО) органикалық өнім өндіру жөніндегі оң тәжірибесі экономикалық теңгерімсіздік өндірушілерді органикалық болып қалуға ынталандыру шаралары есебінен өтелетінін көрсетеді.
ЕАЭО-ға мүше елдердің тәжірибесі, мәселен, Ресей Федерациясында сертификаттар беру тек зертханалық қорытындылар (БӨКО ФМБМ) негізінде жүзеге асырылады, бұл ретте инспектор әкетілетін өнімнің фитосанитариялық жай-күйі бойынша шешім қабылдамайды. Импорт кезінде инспектор үлгілерді іріктейді және нәтижелері бойынша міндетті түрде зертханалық сараптамаға жібереді, шешім қабылдайды. "Аргус-ФИТО" ФМАЖ ақпараттық жүйесі енгізілді.
Іс жүзінде барлық елдерде өнім сапасын зертханалық зерттеу ақылы негізде және өнім иесі есебінен жүзеге асырылады.
ЕО деңгейінде TRACES қадағалап отырудың бірыңғай ақпараттық жүйесі енгізілді, сондай-ақ ұлттық ақпараттық жүйелер қолданылады.
Шетелдік тәжірибені талдау көрсеткендей, карантиндік фитосанитариялық бақылауды ақылы жүргізуге және рұқсат беру құжаттарын ақылы негізде беруге көшудің елімізде қолданылып жүрген карантиндік фитосанитариялық бақылау жүргізу және рұқсат беру құжаттарын беру жүйесімен салыстырғанда мынадай себептер бойынша артықшылығы бар:
сыбайлас жемқорлық тәуекелдері жоқ;
түсетін қаражат, оның бір бөлігі бюджетке, ал қалған бөлігі инспекторларды материалдық көтермелеуге, қызметтің материалдық-техникалық базасын жаңартуға жұмсалады.

3.2. Животноводство
Во всех передовых странах развитие животноводства базируется на прочной кормовой базе. Кормовые культуры занимают львиную долю в севообороте.
Так, в США почти 65 % уборочной площади занимают зерновые и зернобобовые культуры, а сбор кормового зерна в 4 раза больше, чем продовольственного.
Особое внимание уделяется повышению генетического потенциала скота.
Селекция животных ведется с использованием современных методов биотехнологии, геномного и ДНК анализа, ускоренных способов воспроизводства. Благодаря этому в передовых странах все поголовье скота консолидировано.
В мае 2021 года вступило в силу Соглашение об унификации селекционно-племенной работы в рамках ЕАЭС, которое ратифицировали все государства-члены ЕАЭС. В целях унификации селекционно-племенной работы на территории ЕАЭС, в рамках Соглашения разработаны и утверждены акты ЕЭК, которые позволят проводить однообразную работу по апробации породы, определению породы, проведению ДНК исследованию перемещаемой племенной продукции (материала), перечень необходимой информации в племенных животных. Также утверждены методики "индексной оценки" крупного рогатого скота молочного и мясного направления продуктивности и свиней. На основании указанных документов на территории ЕАЭС унифицируется селекционно-племенная работа.
Передовые страны, в частности, ЕС и США, также включают принципы экологической устойчивости и зеленого роста при планировании инвестиций и разработке мер политики в секторе животноводства и управления пастбищами.
3.3. Переработка сельскохозяйственной продукции
Развитые страны путем стимулирования модернизации техники и технологий сферы переработки добились высоких результатов в продовольственном обеспечении населения.
В России развитие перерабатывающей отрасли осуществляется путем поддержки производства сельхозсырья, модернизации и наращивания мощностей за счет проведения технического перевооружения и строительства на основе инновационных технологий и ресурсосберегающего оборудования, стимулирования кооперации производителей сельхозпродукции и переработчиков.
В Евросоюзе производители и переработчики сырья и другие бенефициары развития сельских районов могут воспользоваться кредитами или гарантиями для покрытия операционных расходов на очень благоприятных условиях, таких как предельно низкие процентные ставки или удобные графики платежей.
В США проводится работа по стимулированию частных компаний инвестировать в развитие инноваций и компетенций в отрасль на основе внедрения и массового освоения научных разработок на базе новых технологий, способствующих повышению производительности труда.
Также в мире все большую актуальность приобретает вопрос укрепления устойчивых долгосрочных отношений между производителями сельскохозяйственного сырья, перерабатывающими предприятиями и торговли как фактор роста производительности и стоимости продукции.

3.2. Мал шаруашылығы
Барлық озық елдерде мал шаруашылығын дамыту берік жемшөп базасына негізделеді. Жемшөп дақылдарының ауыспалы егістегі үлесі үлкен.
Мәселен, АҚШ-та егін жинау алаңының 65 %-ын дәнді және дәнді-бұршақты дақылдар алып жатыр, ал жемдік астық жинау азық-түлікке қарағанда 4 есеге көп.
Малдың генетикалық әлеуетін арттыруға ерекше көңіл бөлінеді.
Жануарлар селекциясы биотехнологияның, геномдық және ДНҚ талдаудың заманауи әдістерін, өсімін молайтудың жеделдетілген әдістерін пайдалана отырып жүргізіледі. Осының арқасында алдыңғы қатарлы елдерде барлық мал басы шоғырланған.
2021 жылғы мамырда ЕАЭО шеңберінде селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты біріздендіру туралы келісім күшіне енді, оны ЕАЭО-ға мүше барлық мемлекеттер ратификациялады. ЕАЭО аумағында селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты біріздендіру мақсатында Келісім шеңберінде ЕЭК актілері әзірленді және бекітілді, олар тұқымды байқаудан өткізу, тұқымды айқындау, орын ауыстырылатын асыл тұқымды өнімге (материалға) ДНҚ зерттеу жүргізу бойынша біркелкі жұмыс жүргізуге, асыл тұқымды малдардағы қажетті ақпарат тізбесін жүргізуге мүмкіндік береді. Сондай-ақ сүтті және етті бағыттағы ірі қара мал мен шошқаларды "индекстік бағалау" әдістемесі бекітілді. Көрсетілген құжаттар негізінде ЕАЭО аумағында селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс біріздендіріледі.
Алдыңғы қатарлы елдер, атап айтқанда, ЕО және АҚШ инвестицияларды жоспарлау және мал шаруашылығы мен жайылымдарды басқару саласындағы саясат шараларын әзірлеу кезіндегі экологиялық тұрақтылық пен жасыл өсу қағидаттарын да қамтиды.
3.3. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу
Дамыған елдер өңдеу саласындағы техника мен технологияларды жаңғыртуды ынталандыру жолымен халықты азық-түлікпен қамтамасыз етуде жоғары нәтижелерге қол жеткізді.
Ресейде өңдеу саласын дамыту ауыл шаруашылығы шикізатын өндіруді қолдау, инновациялық технологиялар мен ресурс үнемдейтін жабдықтар негізінде техникалық қайта жарақтандыруды және құрылысты жүргізу есебінен қуаттарды жаңғырту және өрістету, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілер мен өңдеушілердің кооперациясын ынталандыру жолымен жүзеге асырылады.
Еуроодақта шикізатты өндірушілер мен қайта өңдеушілер және ауылдық аудандарды дамытудың басқа да бенефициарлары операциялық шығыстарды өте төмен пайыздық мөлшерлемелер немесе ыңғайлы төлем графиктері сияқты өте қолайлы жағдайларда жабу үшін кредиттерді немесе кепілдіктерді пайдалана алады.
АҚШ-та жеке компанияларды еңбек өнімділігін арттыруға ықпал ететін жаңа технологиялар базасында ғылыми әзірлемелерді енгізу және жаппай игеру негізінде салаға инновациялар мен құзыреттерді дамыту үшін инвестициялауға ынталандыру бойынша жұмыс жүргізілуде.
Сондай-ақ әлемде ауыл шаруашылығы шикізатын өндірушілер, өңдеуші кәсіпорындар мен сауда арасындағы ұзақ мерзімді тұрақты қатынастарды өнімнің өнімділігі мен құнының өсу факторы ретінде нығайту мәселесі өзекті бола түсуде.

3.4. Развитие рынков
Анализ наиболее продвинутых стран позволяет выделить следующие закономерности и подходы, направленные на развитие сбыта отечественной продукции АПК:
Международный опыт свидетельствует, что залогом успешного участия в сбытовой цепочке фермеров является сбытовая кооперация. На сегодняшний день в Европе через кооперативы реализуется до 70 % продукции, в США и Канаде – 60 %.
К примеру, в Нидерландах, кооперативы реализуют более 80 % товарного молока, почти все овощи, 95 % фруктов и 90 % шерсти. Французские кооперативы производят и сбывают на международном рынке до 70 % вина, высоко их участие и в выпуске спирта и оливкового масла. Сбытовые кооперативы формируют большие партии товара и заблаговременно заключают договоры о поставке.
Развитая торгово-логистическая инфраструктура по всей сбытовой цепочке. Примерами успешных товаропроводящих сетей на базе ОРЦ (сетей ОРЦ) являются оптовый рынок Rungis (Париж, Франция), сеть оптовых рынков Mercasa (Испания) и оптовый рынок Bronisze (Варшава, Польша).
Сеть обеспечивает потребности 3600 арендаторов, из которых 32 % занимаются плодоовощной продукцией, 12.5 % – рыбной продукцией и морепродуктами, 8.2 % – мясной продукцией, 3 % – цветочной и 44 % – другими видами.
Международные стандарты и требования (СФС меры, HACCP, GLP и т.д.) внедрены в развитых странах (Канада, Австралия, Новая Зеландия), что повышает уровень доверия и качеству производимой продукции в этих странах.
Непременным компонентом торговой политики развитых стран является продвижение интересов экспортеров на межгосударственном уровне путем проведения переговоров по устранению торговых барьеров и заключению соглашений и других документов. Наиболее активными странами являются США, ЕС, Австралия, Канада, Бразилия, Мексика, Япония.
3.5. Сельскохозяйственная кооперация и инфраструктурное развитие АПК
В большинстве стран ОЭСР кооперативы присутствуют на всех участках сельскохозяйственной производственно-сбытовой цепочки, и фермерские хозяйства всех размеров участвуют в кооперативных предприятиях. Сельскохозяйственные кооперативы высоко развиты в ЕС: почти 22 000 кооперативных предприятий объединяют более 6,1 млн членов, генерируя годовой оборот, приблизительно составляющий 347 млрд евро. В среднем в ЕС в кооперативах участвуют 57 % фермерских хозяйств, в США – 92 %. В Австрии, Финляндии, Германии и Швеции среднестатистический фермер является членом минимум двух сельскохозяйственных кооперативов. Это говорит о том, что кооперативам в странах-членах ОЭСР свойственна специализация (например, сбыт, переработка, поставка средств производства); зачастую они функционируют под эгидой вторичных и третичных кооперативных организаций (например, союзов и федераций).
Именно кооперативы во многих странах мира стали основой инфраструктуры сельского хозяйства.
Так, например, кооперативы США поставляют фермерам топливо, минеральные удобрения, корма, оказывают маркетинговые и транспортные услуги своим членам, занимаются розничными продажами сельхозпродукции.

3.4. Нарықтарды дамыту
Неғұрлым озық елдерді талдау АӨК отандық өнімін өткізуді дамытуға бағытталған мынадай заңдылықтар мен тәсілдерді бөліп көрсетуге мүмкіндік береді.
Халықаралық тәжірибе фермерлердің өткізу тізбегіне табысты қатысудың кепілі өткізу кооперациясы болып табылатынын куәландырады. Бүгінгі таңда Еуропада кооперативтер арқылы өнімнің 70 %-ы, АҚШ пен Канадада 60 %-ы өткізіледі.
Мысалы, Нидерландыда кооперативтер тауарлық сүттің 80 %-дан астамын, барлық көкөністердің, жемістердің 95 %-ын және жүннің 90 %-ын өткізеді. Француз кооперативтері халықаралық нарықта 70 %-ға дейін шарап шығарады және өткізеді, олардың алкоголь мен зәйтүн майын шығаруға қатысуы жоғары. Өткізу кооперативтері тауардың үлкен партияларын қалыптастырады және күні бұрын жеткізу туралы келісімдер жасайды.
Бүкіл өткізу тізбегі бойынша дамыған сауда-логистикалық инфрақұрылым. КТО (КТО желілері) негізіндегі табысты тауар өткізу желілерінің мысалдары Rungis көтерме сауда базары (Париж, Франция), Mercasa көтерме сауда базарлары желісі (Испания) және Bronisze көтерме сауда базары (Варшава, Польша) болып табылады.
Желі 3600 жалға алушының қажеттіліктерін қамтамасыз етеді, олардың 32 %-ы жеміс-көкөніс өнімдерімен, 12.5 %-ы балық және теңіз өнімдерімен, 8.2 %-ы ет өнімдерімен, 3 %-ы гүл өнімдерімен және 44 %-ы басқа түрлермен айналысады.
Халықаралық стандарттар мен талаптар (СФС шаралары, HACCP, GLP және т.б.) дамыған елдерде (Канада, Аустралия, Жаңа Зеландия) енгізілген, бұл осы елдерде өндірілетін өнімнің сенімділігі мен сапасын арттырады.
Сауда кедергілерін жою жөнінде келіссөздер жүргізу және келісімдер мен басқа да құжаттар жасасу арқылы экспорттаушылардың мүдделерін мемлекетаралық деңгейде ілгерілету дамыған елдердің сауда саясатының ажырамас құрамдас бөлігі болып табылады. Ең белсенді елдер – АҚШ, ЕО, Аустралия, Канада, Бразилия, Мексика, Жапония.
3.5. Ауыл шаруашылығы кооперациясы және АӨК-ті инфрақұрылымдық дамыту
ЭЫДҰ елдерінің көпшілігінде кооперативтер ауыл шаруашылығы өндірістік-өткізу тізбегінің барлық учаскелерінде болады және барлық мөлшердегі фермерлік шаруашылықтар кооперативтік кәсіпорындарға қатысады. Ауыл шаруашылығы кооперативтері ЕО-да жоғары дамыған: 22000-ға жуық кооператив 6,1 млн астам мүшені біріктіреді, жылдық айналымы шамамен 347 млрд еуроны құрайды. Орта есеппен ЕО-да кооперативтерге фермерлік шаруашылықтардың 57 %-ы, АҚШ-та 92 %-ы қатысады. Аустрияда, Финляндияда, Германияда және Швецияда орташа фермер кемінде екі ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшесі болып табылады. Бұл ЭЫДҰ-ға мүше елдердегі кооперативтерге мамандану тән екенін көрсетеді (мысалы, өткізу, өңдеу, өндіріс құралдарын жеткізу); олар көбінесе екінші және үшінші кооперативтік ұйымдардың (мысалы, одақтар мен федерациялардың) қамқорлығымен жұмыс істейді.
Әлемнің көптеген елдерінде дәл осы кооперативтер ауыл шаруашылығы инфрақұрылымының негізі болды.
Мысалы, АҚШ кооперативтері фермерлерге отын, минералды тыңайтқыштар, жемшөп жеткізеді, өз мүшелеріне маркетингтік және көліктік қызметтер көрсетеді, ауыл шаруашылығы өнімдерін бөлшек саудада сатумен айналысады.

В конце 2017 г. в США был принят Закон, дающий большие налоговые преференции фермерам, продающим свою продукцию кооперативам. Налоговому вычету подлежит 20 % от суммы продаж кооперативу. Если налогооблагаемая прибыль фермера окажется меньше, чем пятая часть поставок в кооператив, то он будет вообще освобожден от уплаты налогов.
В функции крупных снабженческих кооперативов США входят: оптовые закупки семян, химикатов, горючего и ветеринарных препаратов; изготовление комбикормов, контроль за качеством кормовых ингредиентов, доставка корма на ферму; ремонт техники и оборудования, доставка запасных частей.
Сегодня в аграрном секторе Канады насчитывается около 1 500 кооперативов, членами которых являются более 4 млн человек. Причем один фермер может быть учредителем нескольких кооперативов, которые подразделяются по видам деятельности на потребительские, обслуживающие, перерабатывающие, смешанные. Через кооперативы реализуется свыше 50 % зерна и масличных культур, 36 % минеральных удобрений, 21 % комбикормов, 19 % семян.
В ЕС кооперативам оказывается большая поддержка, так как их воспринимают в том числе как один из главных факторов устойчивого развития сельских территорий. Напротив, в странах СНГ, например, четко прослеживается картина того, что агрохолдинг может способствовать развитию агропромышленного комплекса, но не всегда развитию сельских территорий.
Важное направление кооперативной деятельности в странах ЕС – производственное снабжение фермерских хозяйств. На долю закупочно-снабженческих кооперативов в ЕС приходится примерно 50 % объема поставок товаропроизводителям необходимых им средств производства. Основа кооперативной снабженческой деятельности – обеспечение минеральными удобрениями и кормами.
В настоящее время в Нидерландах насчитывается более 2 500 активных кооперативов, а сельское хозяйство и финансы остаются крупнейшими секторами. Около 70 % сельскохозяйственного оборота находится в кооперативах, что выше среднего уровня ЕС в 45 %.
В ряде стран ЕС кооперативам принадлежит существенная роль в снабжении фермеров семенами. Например, в Дании на их долю приходится 35 % поставок всего семенного материала, в Ирландии – 55 %, во Франции – 73 %. Следует отметить, что в современных условиях для кооперативного движения характерны тенденции к диверсификации деятельности кооперативов различных видов, к углублению связей между ними, совмещению в рамках одной кооперативной организации нескольких функций по экономическому обслуживанию фермерских хозяйств.
Все фермерские хозяйства Японии за малым исключением являются членами сельскохозяйственных кооперативов, организованных в каждом районе. Функции кооперативов многообразны: сбор и сбыт продукции, закупка и продажа производственных материалов и предметов потребления, строительство и управление предприятиями по переработке и сбыту сельскохозяйственной продукции, банковские и страховые операции – прием сбережений и предоставление ссуд, страхование жизни и на случай болезни, обеспечение больничным и курортным обслуживанием.

2017 жылдың соңында АҚШ-та өз өнімдерін кооперативтерге сататын фермерлерге үлкен салықтық преференциялар беретін заң қабылданды. Салықтық шегерімге кооперативке сату сомасының 20 %-ы жатады. Егер фермердің салық салынатын пайдасы кооперативке жеткізудің бестен бір бөлігінен аз болса, онда ол салық төлеуден мүлдем босатылады.
АҚШ-тың ірі жабдықтау кооперативтерінің функцияларына: тұқымдарды, химикаттарды, жанармай мен ветеринариялық препараттарды көтерме сатып алу; құрамажем дайындау, жемдік ингредиенттердің сапасын бақылау, фермаға жемшөп жеткізу; техникалар мен жабдықтарды жөндеу, қосалқы бөлшектерді жеткізу кіреді.
Бүгінгі таңда Канаданың аграрлық секторында 4 млн астам адам мүшесі болып табылатын 1 500-ге жуық кооператив бар. Сонымен қатар, бір фермер қызмет түрлеріне қарай тұтынушылық, қызмет көрсету, өңдеу, аралас болып бөлінетін бірнеше кооперативтердің құрылтайшысы болуы мүмкін. Кооперативтер арқылы 50 %-дан астам астық және майлы дақылдар, 36 % минералды тыңайтқыштар, 21 % құрамажем, 19 % тұқым өткізіледі.
ЕО-да кооперативтерге үлкен қолдау көрсетіледі, өйткені оларды ауылдық аумақтарды тұрақты дамытудың басты факторларының бірі ретінде қабылдайды. Керісінше, ТМД елдерінде, мысалы, агрохолдинг көбіне ауылдық аумақтардың дамуына емес, агроөнеркәсіптік кешеннің дамуына ықпал етуі мүмкін көрініс айқын көрінеді.
ЕО елдерінде кооперативтік қызметтің маңызды бағыты – фермерлік қожалықтарды өндірістік жабдықтау. ЕО-да сатып алу-жабдықтау кооперативтерінің үлесіне тауар өндірушілерге қажетті өндіріс құралдарын жеткізу көлемінің шамамен 50 %-ы тиесілі. Кооперативтік жабдықтау қызметінің негізі – минералды тыңайтқыштармен және жемшөппен қамтамасыз ету.
Қазіргі уақытта Нидерландыда 2500-ден астам белсенді кооперативтер бар, ал ауыл шаруашылығы мен қаржы ең ірі сектор болып қала береді. Ауыл шаруашылығы айналымының шамамен 70 %-ы кооперативтерде, бұл ЕО-ның орташа деңгейінен 45 % жоғары.
ЕО-ның бірқатар елдерінде кооперативтер фермерлерді тұқыммен қамтамасыз етуде маңызды рөл атқарады. Мысалы, Данияда олардың үлесіне барлық тұқым материалын жеткізудің 35 %-ы, Ирландияда 55 %-ы, Францияда 73 %-ы тиесілі. Айта кету керек, қазіргі жағдайда кооперативтік қозғалыс үшін алуан түрдегі кооперативтердің қызметін әртараптандыру, олардың арасындағы байланыстарды тереңдету, бір кооперативтік ұйым аясында фермерлік қожалықтарға экономикалық қызмет көрсету бойынша бірнеше функцияларды біріктіру үрдістері тән.
Жапонияның фермерлік қожалықтарының аздаған бөлігін қоспағанда, барлық дерлік фермерлік қожалықтар әр ауданда ұйымдастырылған ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері болып табылады. Кооперативтердің функциялары әралуан: өнімді жинау және өткізу, өндірістік материалдар мен тұтыну заттарын сатып алу және сату, ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу және өткізу бойынша кәсіпорындарды салу және басқару, банктік және сақтандыру операциялары – жинақтарды қабылдау және несиелер беру, өмірді сақтандыру және ауырған жағдайда, ауруханалық және курорттық қызмет көрсетумен қамтамасыз ету.

Национальная федерации сельскохозяйственных кооперативов Республики Кореи (NACF) с годовой выручкой, превышающей 55 млрд долларов США, объединяют более 80 % фермеров страны или 2,5 млн человек.
Около 70 % сельских жителей Израиля состоят в сельхозкооперативах – кибуцах, мошавах шиттуфи, мошавах овдимах. На долю кооперативов приходится около 75 % обрабатываемой земли, в том числе в пользовании кибуцев находится 41 %, мошавов овдимов – 29 %, мошавов шиттуфи – 4 %. При этом на их долю приходится около 80 % производимой в стране аграрной продукции, владеют 75 % основных производственных фондов.
Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН (ФАО) признает решающую роль кооперативов и других фермерских организаций в поддержке малых сельскохозяйственных производителей.
3.6. Научное и кадровое обеспечение АПК
Доля наукоемкой продукции и расходы на науку в общем объеме ВВП являются основными показателями экономики, основанной на знаниях.
В развитых странах доля затрат на НИОКР составляет в среднем 3 % от ВВП (в Швеции – 3,8%, Финляндии – 3,5 %, Японии – 3,04 %, Швейцарии – 2,73 %, США – 2,84 %, Германии – 2,44 %). При этом доля государства в этих расходах составляет в среднем 25-34 %.
Затраты на НИОКР в расчете на душу населения в странах с развитой экономикой составляют: в США – 892, Швеции – 875, Финляндии – 726, Швейцарии – 688, Исландии – 613, Германии – 580, Дании – 541, Норвегии – 479, Франции – 478, России – 420 долларов США, а в Казахстане – 10,27 доллара США /человек (82 млрд теңге при населении 19 млн человек), что в 86,8 раза меньше, чем в США и в 40,9 раза меньше, чем в России.
В развитых странах на долю новых или усовершенствованных технологий, продукции, оборудования, содержащих новые знания или решения, приходится от 70 до 85 % прироста ВВП, так как внедрение технологических инноваций на постоянной основе осуществляют в Германии – 71,8 % предприятий, Бельгии – 53,6 %, Эстонии – 52,8 %, Финляндии – 52,5 % и Швеции – 49,6 %, а в Казахстане – менее 1 %.
3.7. Земельные ресурсы
Государственное регулирование в сфере земельных отношений осуществляется во всех странах мира.
В частности, ряд стран законодательно запрещает раздел сельскохозяйственных угодий на участки меньше определенного размера, чтобы предотвратить дробление сельхозземель, в то время как другие ограничивают чрезмерную концентрацию сельскохозяйственных земель с тем, чтобы не развивались земельные латифундии. Многие страны также требуют, чтобы покупатели или арендаторы сельскохозяйственных угодий проживали по соседству с целью иметь контроль за собственностью.
В Дании физическое лицо обладает правом пользования землей сельхозназначения лишь в том случае, если имеет профессиональную подготовку, в возрасте не более 50 лет, располагает необходимым капиталом.
Опыт большинства экономически развитых стран свидетельствует о широко распространенной практике ограничения максимально допустимых размеров сельскохозяйственных земельных участков. Так, в Дании максимально возможной является площадь в 150 га, впрочем, приобретение большей земельной площади допускается лишь по специальному разрешению (для его получения надо доказать, что такое количество земли обусловлено спецификой производства). Действуют ограничения по максимально возможным площадям сельскохозяйственных земель также в Италии, Норвегии, Новой Зеландии и других странах. Такой регулятор имеется и в российском законодательстве, причем, учитывая разнообразие природных, экономических и иных факторов в регионах для каждого субъекта РФ, это определяется его законодательством.
На обеспечение рациональности землепользования направлено ограничение необоснованной излишней делимости земельных участков, которая может привести к фрагментации участков, чересполосице, вклиниваниям, другим неудобствам в использовании. Соответствующие нормы имеются в законодательстве Испании, Италии, Норвегии, Германии и других стран. В российском законодательстве, так же как и для максимально возможных размеров общей площади земель, это детально регламентируется законами субъектов РФ.

Корея Республикасының жылдық табысы 55 млрд АҚШ долларынан асатын Ұлттық ауыл шаруашылығы кооперативтер федерациясы (NACF) ел фермерлерінің 80 %-ын астамын немесе 2,5 млн адамды біріктіреді.
Израиль ауыл тұрғындарының шамамен 70 %-ы кибуцытар, мошавах шиттуфи, мошавах овдимах сияқты ауыл шаруашылығы кооперативтерінің құрамына кіреді. Кооперативтердің үлесіне өңделетін жердің шамамен 75 %-ы тиесілі, оның ішінде кибтуцтардың пайдалануына 41 %-ы, мошавов овдимовтарға 29 %-ы, мошавов шиттуфиларға 4 %-ы тиесілі. Бұл ретте олардың үлесіне елде өндірілетін аграрлық өнімнің 80 %-ға жуығы тиесілі, негізгі өндірістік қорлардың 75 %-ына иелік етеді.
БҰҰ-ның Азық-түлік және ауыл шаруашылығы ұйымы (ФАО) кооперативтер мен басқа да фермерлік ұйымдардың шағын ауыл шаруашылығы өндірушілерін қолдаудағы шешуші рөлін мойындайды.
3.6. АӨК-ті ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету
Ғылымды көп қажет ететін өнімнің үлесі және ЖІӨ-нің жалпы көлеміндегі ғылымға арналған шығыстар білімге негізделген экономиканың негізгі көрсеткіштері болып табылады.
Дамыған елдерде ҒЗТКЖ-ға жұмсалатын шығындардың үлесі ЖІӨ-нің орта есеппен 3 %-ын құрайды (Швецияда – 3,8 %, Финляндияда – 3,5 %, Жапонияда – 3,04 %, Швейцарияда – 2,73 %, АҚШ-та – 2,84 %, Германияда –2,44 %). Бұл ретте осы шығыстардағы мемлекеттің үлесі орта есеппен 25-34 %-ды құрайды.
Экономикасы дамыған елдерде жан басына есептегенде ҒЗТКЖ-ға жұмсалатын шығындар: АҚШ-та – 892, Швецияда – 875, Финляндияда – 726, Швейцарияда – 688, Исландияда – 613, Германияда – 580, Данияда – 541, Норвегияда – 479, Францияда – 478, Ресейде – 420 АҚШ долларын, ал Қазақстанда бір адамға 10,27 АҚШ долларын (19 млн адамға 82 млрд теңге) құрайды, бұл АҚШ-қа қарағанда 86,8 есе, Ресейге қарағанда 40,9 есе аз.
Дамыған елдерде жаңа немесе жетілдірілген технологиялардың, жаңа білімдер немесе шешімдер қамтылған өнімдердің, жабдықтардың үлесіне ЖІӨ өсімінің 70-тен 85 %-ға дейіні тиесілі, өйткені технологиялық инновацияларды тұрақты негізде енгізуді Германияда кәсіпорындардың 71,8%-ы, Бельгияда 53,6 %-ы, Эстонияда 52,8 %-ы, Финляндияда 52,5 %-ы және Швецияда 49,6 %-ы, ал Қазақстанда 1 %-дан азы жүзеге асырады.
3.7. Жер ресурстары
Жер қатынастары саласындағы мемлекеттік реттеу әлемнің барлық елдерінде жүзеге асырылады.
Атап айтқанда, бірқатар елдерде ауыл шаруашылығы жерлерінің бөлінуіне жол бермеу үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын белгілі бір мөлшерден аз учаскелерге бөлуге заңды түрде тыйым салынады, ал басқалары жер латифундиясының дамымауы үшін ауыл шаруашылығы жерлерінің шамадан тыс шоғырлануын шектейді. Көптеген елдер ауыл шаруашылығы алқаптарын сатып алушылардың немесе жалға алушылардың өз меншігін бақылап отыруы үшін көрші тұруын да талап етеді.
Данияда кәсіптік даярлығы бар, 50 жастан аспаған, қажетті капиталы бар жеке тұлға ғана ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді пайдалану құқығына ие болады.
Көптеген экономикасы дамыған елдердің тәжірибесінде ауыл шаруашылығы жерлері учаскелерінің барынша рұқсат етілетін мөлшерін шектеудің кең таралған практикасы бар. Айталық, Данияда барынша мүмкін болатын алаң – 150 га, бұдан үлкен жер учаскесін тек арнайы рұқсат бойынша ғана сатып алуға жол беріледі (оны алу үшін мұндай жер көлемі өндіріс ерекшелігіне байланысты екенін дәлелдеу қажет). Италияда, Норвегияда, Жаңа Зеландияда және басқа елдердегі ауыл шаруашылығы жерлерінің барынша мүмкін болатын алаңдары бойынша шектеулер бар. Мұндай реттеуіш Ресей заңнамасында да бар, сонымен қатар табиғи, экономикалық және басқа да факторлардың алуантүрлілігін ескере отырып, өңірлерде РФ-ның әр субъектісі үшін бұл оның заңнамасымен айқындалады.
Жер пайдаланудың ұтымдылығын қамтамасыз ету үшін жер учаскелерінің негізсіз артық ұсақталуы шектелген, себебі бұл учаскелердің фрагментациясына, жоларалықтарға, сыналануға және пайдаланудағы басқа да қолайсыздықтарға алып келуі мүмкін. Тиісті нормалар Испанияның, Италияның, Норвегияның, Германияның және басқа елдердің заңнамасында бар. Ресей заңнамасында жердің жалпы алаңының барынша мүмкін болатын мөлшері сияқты бұл да РФ субъектілерінің заңдарымен егжей-тегжейлі реттеледі.

3.8. Цифровизация АПК
По цифровизации сельского хозяйства в Европе первое место занимает Германия, которая уделяет особое внимание формированию условий для цифрового преобразования АПК. В течение почти двух десятилетий в Германии практикуется использование систем точного земледелия и умной фермы.
Ирландская государственная программа "Smart Farming" была запущена в 2014 г. Индивидуальным предпринимателям в конкретной области сельскохозяйственного производства предлагаются различные варианты использования цифровых технологий и платформ, которые могут снизить расходы и уровень вредных выбросов. В настоящее время в программе работает 1 900 хозяйств. Экономия в каждом из них составила в среднем 5 000 евро в 2018 г., расход топлива снизился на 10 %. Смарт-фермерство, как отмечают швейцарские ученые, ослабляет вредное влияние сельского хозяйства на окружающую среду за счет минимизированного или точного внесения удобрений и пестицидов.
Фермеры получают информацию на основе аналитики больших данных (Big Data): источников данных с полей, сельскохозяйственных животных и машин на основе различных регистраторов и интернета вещей; организации хранения данных; методов искусственного интеллекта и машинного обучения для обработки данных и превращения их в информацию. Эти же данные и информация могут быть использованы еще где-нибудь, например, уполномоченными органами, которым информация нужна для контроля и управления.
Последним трендом в цифровизации АПК стало создание цифровых платформ товаропроводящих цепочек, что позволяет сбалансировать поставки продуктов питания рынке, обеспечить прослеживаемость (безопасность) продукции, оптимизировать расходы на логистику и посреднические услуги.
3.9. Государственная поддержка
Государственное регулирование агропромышленного комплекса является общемировой практикой и применяется во всех странах. Приоритетным направлением большинства стран при этом является всесторонняя поддержка производителей с использованием различных экономических рычагов (компенсация издержек производства, поддержка цен, субсидии для производственной структуры, реализация различных программ). Однако его формы и методы, направленные на создание благоприятной конъюнктуры для обеспечения устойчивого функционирования агропромышленного комплекса, отличаются друг от друга в зависимости от специфики развития АПК, а также от природно-климатических условий каждой страны. В США субсидируется рентабельность сельскохозяйственного производства, а в европейских странах субсидии выдаются на каждый гектар сельхозугодий. Есть страны, так называемая "Кернская группа", расположенные в зоне субтропики, где государство вообще не субсидирует сельское хозяйство. В то же время во многих развитых странах большое внимание уделяется вопросам косвенной поддержки сельского хозяйства. Это, прежде всего, обучение фермеров через государственные программы по распространению знаний. Во многих странах финансируются мероприятия по повышению качества производимой продукции, обеспечению ветеринарного надзора, внедрению достижений научно-технического прогресса, охране окружающей среды, стимулированию производства в проблемных районах, обеспечению минимального уровня доходов мелким хозяйствам.
В структуре государственных субсидий зарубежных стран наибольший удельный вес занимают средства на поддержку цен. Система государственного регулирования цен практически во всех странах с развитой рыночной экономикой предусматривает установление верхних и нижних пределов колебания цен и индикативной цены, которую стремится поддерживать государство, приобретение и реализацию нескоропортящейся продукции в целях поддержания необходимого уровня цен.
В целом обзор мирового опыта показывает, что в Казахстане есть предпосылки к переходу к ресурсосберегающим и органическим технологиям, направленным на улучшение экологической ситуации и сохранение окружающей среды, созданию прочной кормовой базы, которая позволит обеспечить развитие животноводства.
Кроме того, Казахстану необходимо перенять опыт по созданию сбытовой кооперации и созданию инфраструктуры для сельского хозяйства, а также принять меры по стабильности мер государственной поддержки АПК и повышению финансирования аграрной науки.

3.8. АӨК-ті цифрландыру
Еуропада Ауыл шаруашылығын цифрландыру бойынша бірінші орынды Германия алады, ол АӨК-ті цифрлық түрлендіру үшін жағдай жасауға ерекше көңіл бөледі. Германияда жиырма жылға жуық уақыт бойы нақты егіншілік пен ақылды ферма жүйелері қолданылуда.
Ирландияның "Smart Farming" мемлекеттік бағдарламасы 2014 жылы іске қосылды. Ауыл шаруашылығы өндірісінің нақты саласындағы дара кәсіпкерлерге шығыстар мен зиянды шығарындылардың деңгейін төмендететін цифрлық технологиялар мен платформаларды қолданудың әртүрлі нұсқалары ұсынылады. Қазіргі уақытта бағдарламада 1 900 шаруашылық жұмыс істейді. Олардың әрқайсысында үнемдеу 2018 жылы орта есеппен 5 000 еуроны құрады, отын шығыны 10 %-ға төмендеді. Швейцария ғалымдары атап өткендей, смарт-фермерлік тыңайтқыштар мен пестицидтерді барынша азайтып немесе нақты енгізу арқылы ауыл шаруашылығының қоршаған ортаға зиянды әсерін әлсіретеді.
Фермерлер ақпаратты: танаптардан, ауыл шаруашылығы жануарларынан және машиналардан әртүрлі тіркеушілер мен заттар интернеті негізінде дереккөздерден; деректерді сақтау ұйымдарынан; деректерді өңдеу және оларды ақпаратқа айналдыру үшін жасанды интеллект және машинамен оқыту әдістерімен үлкен деректерді талдау (Big Data) негізінде алады. Нақ осы деректер мен ақпарат басқа жерде де, мысалы, ақпарат бақылау және басқару үшін қажет уәкілетті органдар пайдалануы мүмкін.
АӨК-ті цифрландырудағы соңғы тренд тауар өткізетін тізбектердің цифрлық платформаларын құру болды, бұл нарыққа тамақ өнімдерін жеткізуді теңгерімдеуге, өнімнің қадағаланып отыруын (қауіпсіздігін) қамтамасыз етуге, логистика мен делдалдық көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстарды оңтайландыруға мүмкіндік береді.
3.9. Мемлекеттік қолдау
Агроөнеркәсіптік кешенді мемлекеттік реттеу жалпы әлемдік практика болып табылады және барлық елдерде қолданылады. Бұл ретте көптеген елдердің басым бағыты әртүрлі экономикалық тетіктерді (өндіріс шығындарын өтеу, бағаларды қолдау, өндірістік құрылым үшін субсидиялар, әртүрлі бағдарламаларды іске асыру) пайдалана отырып, өндірушілерді жан-жақты қолдау болып табылады. Алайда агроөнеркәсіптік кешеннің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қолайлы жағдай жасауға бағытталған оның нысандары мен әдістері АӨК-тің даму ерекшелігіне, сондай-ақ әр елдің табиғи-климаттық жағдайларына байланысты бір-бірінен ерекшеленеді. АҚШ-та ауыл шаруашылығы өндірісінің рентабельділігі субсидияланады. Ал Еуропа елдерінде субсидиялар ауыл шаруашылығы алқаптарының әр гектарына беріледі. Субтропиктер аймағында орналасқан "Керн тобы" деп аталатын елдер бар, мұнда мемлекет ауыл шаруашылығына мүлдем субсидия бермейді. Сонымен қатар, көптеген дамыған елдерде ауыл шаруашылығын жанама қолдау мәселелеріне көп көңіл бөлінеді. Бұл – ең алдымен, білім тарату жөніндегі мемлекеттік бағдарламалар арқылы фермерлерді оқыту. Көптеген елдерде өндірілетін өнімнің сапасын арттыру, ветеринариялық қадағалауды қамтамасыз ету, ғылыми-техникалық прогресс жетістіктерін енгізу, қоршаған ортаны қорғау, проблемалы аудандардағы өндірісті ынталандыру, шағын шаруашылықтарға табыстың ең төменгі деңгейін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар қаржыландырылады.
Шет елдердің мемлекеттік субсидиялар құрылымында бағаны қолдауға арналған қаражаттың үлесі ең көп. Нарықтық экономикасы дамыған барлық дерлік елдердегі бағаларды мемлекеттік реттеу жүйесі бағаның қажетті деңгейін ұстап тұру мақсатында тез бұзылмайтын өнімдерді сатып алуға және өткізуге мемлекет қолдау көрсетуге ұмтылатын бағалар мен индикативтік бағаның жоғарғы және төменгі ауытқу шектерін белгілеуді көздейді.
Тұтастай алғанда, әлемдік тәжірибені шолу Қазақстанда экологиялық жағдайды жақсартуға және қоршаған ортаны сақтауға бағытталған, ресурс үнемдейтін және органикалық технологияларға көшуге, мал шаруашылығын дамытуды қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін мықты жемшөп базасын құруға алғышарттары бар екенін көрсетеді.
Бұдан басқа Қазақстан өткізу кооперациясын құру және ауыл шаруашылығы үшін инфрақұрылым құру жөніндегі тәжірибені үйренуі, сондай-ақ АӨК-ті мемлекеттік қолдау шараларының тұрақтылығы және аграрлық ғылымды қаржыландыруды арттыру жөнінде шаралар қабылдауы тиіс.

4. Видение развития сферы
Сноска. Раздел 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.03.2023 № 268; от 28.02.2024 № 132; от 29.07.2026 № 671.
Климатические изменения, дефицит водных ресурсов имеют непосредственное влияние на возможности по обеспечению продовольственной безопасности и достижение устойчивого развития. Изменение климата приводит к изменению культуры земледелия, технологий в животноводстве.
По оценке экспертов в Казахстане есть риск возникновения дефицита воды, а к 2050 году Республика Казахстан может оказаться в списке государств катастрофического водного стресса. Это в свою очередь окажет влияние на социально-экономическое развитие страны. В частности, наибольшее воздействие данная ситуация окажет на развитие агропромышленного комплекса, так урожайность некоторых культур к 2030 году снизится на 9-47 % к современному уровню, а это напрямую влияет на показатели производительности труда и вопросы продовольственной безопасности.
Главным фактором минимизации указанных рисков являются "зеленые" технологии и устойчивое производство, включающие эффективное управления ресурсами, модернизация существующей и развитие новой инфраструктуры, повышение благосостояния населения и качества окружающей среды за счет применения реальных мер сокращения степени воздействия на окружающую среду.
Поэтому основными приоритетами развития АПК до 2030 года станут:
учитывая имеющийся значительный потенциал сельского хозяйства по производству сырья и узкость внутреннего рынка, переход от сырьевой направленности экспортной политики на переработанную продукцию. Рост отраслей переработки за счет увеличения объемов экспорта обеспечит и качественный рост сельского хозяйства, и рост доходов по всей цепочке добавленных стоимостей.
диверсификация производства и соблюдение севооборотов, что обеспечит переход на производство высокорентабельных культур, в том числе кормовых культур, и соответственно, переход на развитие интенсивного животноводства за счет активизации разъяснительной работы среди землепользователей, усиления контроля за выполнением требований земельного законодательства, технологии дистанционного зондирования земли по определению видового состава растений на полях, а также путем совершенствования системы агрохимического обслуживания сельхозпроизводства с пересмотром подходов проведения агрохимического обследования почв.
в условия пандемических угроз приоритетом будет обеспечение продовольственной независимости страны по реализации импортозамещающих инвестиционных проектов по основным видам продуктов питания;
индустриализация аграрного производства через принятие комплекса мер по качественному росту технической оснащенности отраслей АПК, соблюдению научно-обоснованных агротехнологий, усилению научного обеспечения и внедрению инновационных разработок, формированию системы кадрового обеспечения в соответствии с потребностями реального сектора.
развитие современной инфраструктуры АПК, включающей в себя развитие систем ветеринарной и фитосанитарной безопасности; системы заготовки и хранения сельскохозяйственной продукции; развитие финансовой и страховой инфраструктуры АПК.
катализатором роста производительности и качества продукции АПК на основе использования резервов вертикальной и горизонтальной интеграции станет развитие экосистем по приоритетным направлениям АПК.
С учетом международного опыта, а также глобальных тенденций в развитии АПК отечественное сельское хозяйство будет ориентировано на стимулирование роста конкурентоспособности и устойчивости сектора к глобальным вызовам. Будет создана стимулирующая эти процессы законодательная база, повышена эффективность системы государственной поддержки, сформирована эффективная система распространения знаний, что создаст условия для повышения доходов жителей сельской местности.
Структура сельскохозяйственного производства будет основана на развитии конкурентоспособности, сбалансированности в соответствии с потребностями внешних рынков и получением наибольшей выгоды от производства продукции сельского хозяйства.
В основу реформ агропромышленного сектора будут заложены:
переориентация политики сопутствующих расходов на достижение долгосрочной конкурентоспособности отрасли;
фокус на знаниях и цифровизации как драйверах производительности;
смещение акцента с отдельных производств на цепочки создания стоимости.
Государство будет продолжать политику приверженности к открытой торговле и инвестициям, позволяющим стимулировать рост за счет усиления конкуренции, предпочтения более производительных предприятий и обеспечения ускоренного технологического обновления.
В целях сокращения доли теневой экономики в сельском хозяйстве будут приняты меры по цифровизации отрасли, в том числе будет внедрена информационная система прослеживаемости в растениеводстве (далее – ИСР).

4. Саланы дамыту пайымы
Ескерту. 4-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.03.2023 № 268; 28.02.2024 № 132; 29.07.2026 № 671 қаулыларымен.
Климаттық өзгерістер, су ресурстарының тапшылығы азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және орнықты дамуға қол жеткізу мүмкіндіктеріне тікелей әсер етеді. Климаттың өзгеруі егіншілік дақылының, мал шаруашылығындағы технологияның өзгеруіне алып келеді.
Сарапшылардың бағалауы бойынша Қазақстанда су тапшылығының туындау қаупі бар, ал 2050 жылға қарай Қазақстан Республикасы жіті су күйзелісіне ұшыраған мемлекеттердің тізімінде болуы мүмкін. Бұл өз кезегінде елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсерін тигізеді. Атап айтқанда, бұл жағдай агроөнеркәсіптік кешеннің дамуына ең көп ықпалын тигізеді, өйткені кейбір дақылдардың түсімділігі 2030 жылға қарай қазіргі деңгейге қарағанда 9-47 %-ға төмендейді, ал бұл еңбек өнімділігінің көрсеткіштері мен азық-түлік қауіпсіздігі мәселелеріне тікелей әсер етеді.
Аталған тәуекелдерді барынша азайтудың басты факторы "жасыл" технологиялар және ресурстарды тиімді басқаруды, қолда бар инфрақұрылымды жаңғыртуды және жаңа инфрақұрылымды дамытуды, қоршаған ортаға әсер ету дәрежесін қысқартудың нақты шараларын қолдану есебінен халықтың әл-ауқаты мен қоршаған орта сапасын арттыруды қамтитын орнықты өндіріс болып табылады.
Сондықтан АӨК-ті дамытудың 2030 жылға дейінгі негізгі басымдықтары мыналар болады:
шикізат өндіру бойынша ауыл шаруашылығының қолда бар елеулі әлеуетін және ішкі нарықтың тарлығын ескере отырып, экспорттық саясаттың шикізаттық бағыттылығынан өңделген өнімге көшу болмақ. Экспорт көлемін ұлғайту есебінен өңдеу салаларының өсуі ауыл шаруашылығының сапалы өсуін және қосылған құнның барлық тізбегі бойынша кірістердің өсуін қамтамасыз етеді;
өндірісті әртараптандыру және ауыспалы егісті сақтау, бұл жоғары рентабельді дақылдардың, оның ішінде жемшөп дақылдарының өндірісіне көшуді және тиісінше жер пайдаланушылар арасында түсіндіру жұмыстарын жандандыру, жер заңнамасы талаптарының орындалуын бақылауды күшейту, танаптардағы өсімдіктердің түрлік құрамын айқындау бойынша жерді қашықтықтан зондтау технологиясы есебінен, сондай-ақ топырақты агрохимиялық зерттеп-қарауды жүргізу тәсілдерін қайта қарай отырып, ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету жүйесін жетілдіру жолымен қарқынды мал шаруашылығын дамытуға көшуді қамтамасыз етеді.
пандемиялық қауіп-қатер жағдайында тамақ өнімдерінің негізгі түрлері бойынша импортты алмастыратын инвестициялық жобаларды іске асыру есебінен елдің азық-түлік тәуелсіздігін қамтамасыз ету басымдыққа ие болады;
АӨК салаларын техникалық жарақтандыруды сапалы арттыру, ғылыми негізделген агротехнологияларды сақтау, ғылыми қамтамасыз етуді және инновациялық әзірлемелерді енгізуді күшейту, нақты сектордың қажеттіліктеріне сәйкес кадрлық қамтамасыз ету жүйесін қалыптастыру жөніндегі шаралар кешенін қабылдау арқылы аграрлық өндірісті индустрияландыру;
ветеринариялық және фитосанитариялық қауіпсіздік жүйелерін; ауыл шаруашылығы өнімдерін дайындау және сақтау жүйесін дамытуды; АӨК-тің қаржылық және сақтандыру инфрақұрылымын дамытуды қамтитын АӨК-тің заманауи инфрақұрылымын дамыту;
АӨК өнімдерінің өнімділігі мен сапасының өсу катализаторы тік және көлденең интеграция резервтерін пайдалану негізінде АӨК басым бағыттары бойынша экожүйелерді дамыту болады.
Халықаралық тәжірибені, сондай-ақ АӨК-ті дамытудағы жаһандық үрдістерді ескере отырып, отандық ауыл шаруашылығы бәсекеге қабілеттіліктің өсуін және сектордың жаһандық сын-қатерлерге орнықтылығын ынталандыруға бағдарланатын болады. Осы процестерді ынталандыратын заңнамалық база құрылады, мемлекеттік қолдау жүйесінің тиімділігі артып, білімді таратудың тиімді жүйесі қалыптастырылатын болады, бұл ауылдық жерлер тұрғындарының табысын арттыру үшін жағдай жасайды.
Ауыл шаруашылығы өндірісінің құрылымы бәсекеге қабілеттілікті дамытуға, сыртқы нарықтардың қажеттіліктеріне сәйкес теңгерімділікке және ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруден барынша пайда алуға негізделетін болады.
Агроөнеркәсіптік сектор реформаларының негізі мыналар болады:
саланың ұзақ мерзімді бәсекеге қабілеттілігіне қол жеткізуге ілеспе шығыстар саясатын қайта бағдарлау;
өнімділік драйверлері ретінде білім мен цифрландыруға назар аудару;
назарды жекелеген өндірістерден құн жасау тізбектеріне ауыстыру.
Мемлекет бәсекелестікті күшейту, неғұрлым өнімді кәсіпорындарды таңдау және жедел технологиялық жаңартуды қамтамасыз ету есебінен өсуді ынталандыруға мүмкіндік беретін ашық сауда мен инвестицияларға қатысты бейілділік саясатын жалғастырады.
Ауыл шаруашылығындағы көлеңкелі экономиканың үлесін қысқарту мақсатында саланы цифрландыру жөнінде шаралар қабылданып, оның ішінде өсімдік шаруашылығындағы қадағалаудың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ӨАЖ) енгізілетін болады.

4.1. Растениеводство
Будет создано устойчивое интенсивное растениеводство с высокой и стабильной урожайностью и рентабельностью, адаптированное к изменению климата.
Будет достигнута высокая экономическая эффективность использования факторов производства путем:
диверсификации структуры посевных площадей;
увеличения использования высококачественных семян отечественного производства;
расширения площадей орошаемых земель и широкого внедрения водосбрегающих технологий полива;
ускорения темпов обновления машино-тракторного парка.
4.2. Животноводство
Повышение устойчивости развития животноводства на основе создания прочной кормовой базы, генетического потенциала скота и внедрения современных технологий на основе принципов зеленого роста путем:
внедрения передовых технологий воспроизводства скота, повышения продуктивности пастбищных угодий и освоения новых пастбищ;
подготовки специалистов для животноводческой отрасли на основе обновленных образовательных программ;
обучения малых и средних фермерских хозяйств лучшим устойчивым практикам и технологиям ведения хозяйства;
развития экологического мониторинга в секторе, в частности, эмиссии парниковых газов;
обеспечения эпизоотического благополучия;
развития экспортных рынков животноводческой продукции;
создания условий для развития рынка частных ветеринарных услуг;
разработки и внедрения информационных систем и автоматизации процессов и документации в области ветеринарии;
повышения заработной платы ветеринарным специалистам.
Проработка вопроса улучшения материально-технической базы путем:
закупа современного лабораторного оборудования для ветеринарных лабораторий с целью обеспечения пищевой безопасности, сохранения экспорта казахстанских производителей животноводческой продукции;
закупа инструментариев для отбора проб по пищевой безопасности, термочемоданов, средств индивидуальной защиты, видеорегистраторов, планшетов с целью обеспечения государственных ветеринарно-санитарных инспекторов;
закупа специальной техники в количестве 695 единиц (инсинераторы, специальная автомашина с дезинфекционной установкой Комарова (ДУК), специальная автомашина с повышенной проходимостью, специальная автомашина с прицепом для перевозки сельскохозяйственных животных и др.) для государственных ветеринарных организаций, созданных МИО (районные ветеринарные станции с ветеринарными пунктами);
закупа мобильных (передвижных) расколов для фиксации сельскохозяйственных животных при проведении ветеринарных мероприятий (проведение идентификации, отбора проб крови, вакцинации и т.д.) для государственных ветеринарных организаций, созданных МИО;
строительства типовых скотомогильников (биотермических ям);
строительства ветеринарных пунктов для ветеринарных врачей МИО;
сохранения эпизоотического благополучия и недопущения заноса особо опасных болезней животных, а также сохранения экспортных рынков путем строительства ветеринарных лабораторий и 32 стационарных ветеринарно-контрольных постов на пунктах пропуска для государственных ветеринарно-санитарных инспекторов.
В целях эффективного развития отрасли животноводства будут разработаны дорожные карты в мясном и молочном скотоводстве, а также овцеводстве и птицеводстве.
Так, в мясном скотоводстве в рамках дорожной карты будут предусмотрены индикаторы и мероприятия по созданию семейных и обучающих ферм (модельные фермы, которые будут оснащены современными технологиями для обучения фермеров) по обеспечению фермеров племенными быками для улучшения генетики беспородных животных, по созданию цепочки промышленного забоя скота – производство готовой продукции – глубокой переработки продукции, по переработке шкур, рациональному использованию пастбищ, широкому обучению фермеров, освоению рынков для стабильного роста экспорта говядины;
в овцеводстве будут предусмотрены мероприятия, направленные на улучшение качества овец за счет селекционно-племенной работы, создание семейных овцеводческих хозяйств, развитие отгонного овцеводства путем освоения пастбищных угодий; переработке шкур и шерсти, повышение экспортного потенциала баранины и ягнятины;
в птицеводстве мероприятия будут направлены на разведение высокопродуктивных и технологичных кроссов (пород) и гибридов различных видов птицы, создание современных племенных хозяйств 2 порядка и родительских стад, повышение продуктивности мясной и яичной птицы, увеличение объемов охлажденного мяса и продуктов глубокой переработки.
Кроме того, будут проведены работы по внедрению эффективных методов селекции, стимулированию в фермерских хозяйствах селекционной и племенной работы в коневодстве и верблюдоводстве путем государственной поддержки ведения селекционно-племенной работы, а также направленные на улучшение качественного состава имеющегося поголовья, производства и переработки продукции.
4.3. Переработка сельскохозяйственной продукции
Будет достигнута высокая экономическая эффективность использования факторов производства продукции переработки путем:
повышения качества сельскохозяйственного сырья;
модернизации материально-технической базы перерабатывающих предприятий;
расширения линейки производимой продукции;
внедрения безотходных технологий переработки;
строительства новых производств.
Будет пересмотрена налоговая политика для стимулирования развития переработки сельскохозяйственной продукции.
В целях эффективного развития отрасли переработки сельскохозяйственной продукции будет разработан Комплексный план по развитию переработки сельскохозяйственной продукции, предусматривающий:
кредитование на реализацию проектов по переработке сельскохозяйственной продукции;
кредитование для пополнения оборотных средств перерабатывающим предприятиям;
увеличение объемов субсидирования на сданную на переработку сельскохозяйственную продукцию (шерсть, шкура, плоды и овощи).

4.1. Өсімдік шаруашылығы
Климаттың өзгеруіне бейімделген жоғары және тұрақты түсімділігі мен рентабельділігі бар орнықты қарқынды өсімдік шаруашылығы құрылады.
Мыналар:
егістік алаңдарының құрылымын әртараптандыру;
отандық өндірістің жоғары сапалы тұқымдарын пайдалануды арттыру;
суармалы жер алаңдарын кеңейту және суарудың су үнемдейтін технологияларын кеңінен енгізу;
машина-трактор паркін жаңарту қарқынын жеделдету арқылы өндіріс факторларын пайдаланудың жоғары экономикалық тиімділігіне қол жеткізіледі.
4.2. Мал шаруашылығы
Мықты жемшөп базасын, малдың генетикалық әлеуетін құру және жасыл өсу қағидаттары негізінде заманауи технологияларды енгізу негізінде мал шаруашылығын дамытудың тұрақтылығын мыналар арқылы арттыру:
малдың өсімін молайтудың алдыңғы қатарлы технологияларын енгізу. Жайылымдық алқаптардың өнімділігін арттыру және жаңа жайылымдарды игеру;
жаңартылған білім беру бағдарламалары негізінде мал шаруашылығы саласы үшін мамандар даярлау;
шағын және орта фермерлік шаруашылықтарды шаруашылық жүргізудің үздік орнықты практикалары мен технологияларына оқыту;
секторда экологиялық мониторингті дамыту, атап айтқанда, парниктік газдар эмиссиялары;
эпизоотиялық саламаттылықты қамтамасыз ету;
мал шаруашылығы өнімдерінің экспорттық нарықтарын дамыту;
жеке ветеринариялық көрсетілетін қызметтер нарығын дамыту үшін жағдайлар жасау;
ветеринария саласындағы ақпараттық жүйелерді әзірлеу мен енгізу және процестер мен құжаттаманы автоматтандыру;
ветеринария мамандарының жалақысын көтеру.
Материалдық-техникалық базаны мына жолдармен жақсарту мәселесін пысықтау:
азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, қазақстандық мал шаруашылығы өнімдерін өндірушілердің экспортын сақтау мақсатында ветеринариялық зертханаларға арналған заманауи зертханалық жабдықтар сатып алу;
мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларды қамтамасыз ету мақсатында азық-түлік қауіпсіздігі бойынша сынама алу үшін құралдар, термоқондырғылар, жеке қорғану құралдарын, бейнетіркегіштер, планшеттер сатып алу;
ЖАО құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар үшін (ветеринариялық пункттері бар аудандық ветеринариялық станциялар) 695 бірлік арнайы техника сатып алу (инсинераторлар, Комаров дезинфекциялық қондырғысы (КДҚ) бар арнайы автомашина, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы автомашина, ауыл шаруашылығы жануарларын тасымалдауға арналған тіркемесі бар арнайы автомашина және т.б.);
ЖАО құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар үшін ветеринариялық іс-шараларды жүргізу (сәйкестендіру, қан сынамаларын алу, вакцинациялау және т.б. жүргізу) кезінде ауыл шаруашылығы жануарларын тіркеу үшін мобильді (жылжымалы) бөлгіштер сатып алу;
типтік мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырлар) салу;
ЖАО ветеринариялық дәрігерлері үшін ветеринариялық пункттер салу;
эпизоотиялық салауаттылықты сақтау және жануарлардың аса қауіпті ауруларының енуіне жол бермеу, сондай-ақ мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар үшін өткізу пункттерінде ветеринариялық зертханалар мен стационарлық 32 ветеринариялық бақылау бекетін салу арқылы экспорттық нарықтарды сақтау.
Мал шаруашылығы саласын тиімді дамыту мақсатында етті және сүтті мал шаруашылығында, сондай-ақ қой және құс шаруашылығында жол карталары әзірленетін болады.
Мәселен, етті мал шаруашылығында жол картасы шеңберінде отбасылық және оқыту фермаларын (фермерлерді оқыту үшін заманауи технологиялармен жарақтандырылатын модельдік фермалар) құру, асыл тұқымды емес жануарлардың генетикасын жақсарту үшін фермерлерді асыл тұқымды бұқалармен қамтамасыз ету, малды өнеркәсіптік сою тізбегін құру – дайын өнім өндіру – өнімді терең өңдеу, теріні өңдеу, жайылымдарды ұтымды пайдалану, фермерлерді кеңінен оқыту, сиыр еті экспортының тұрақты өсуі үшін нарықтарды игеру бойынша индикаторлар мен іс-шаралар көзделетін болады;
қой шаруашылығында селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс есебінен қойлардың сапасын жақсартуға, отбасылық қой өсіру шаруашылықтарын құруға, жайылымдық алқаптарды игеру жолымен шалғайдағы қой шаруашылығын дамытуға; тері мен жүнді өңдеуге, қой еті мен қозы етінің экспорттық әлеуетін арттыруға бағытталған іс-шаралар көзделетін болады;
құс шаруашылығында іс-шаралар жоғары өнімді және технологиялық кростар (тұқымдар) мен әртүрлі құс түрлерінің будандарын өсіруге, заманауи 2-санаттағы асыл тұқымды шаруашылықтар және ата-енелік табындар құруға, ет және жұмыртқа құстарының өнімділігін арттыруға, салқындатылған ет пен терең өңдеу өнімдерінің көлемін ұлғайтуға бағытталатын болады.
Бұдан басқа селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты жүргізуді мемлекеттік қолдау жолымен селекцияның тиімді әдістерін енгізу, фермерлік шаруашылықтарда жылқы шаруашылығы мен түйе шаруашылығындағы селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты ынталандыру бойынша жұмыстар, қолда бар мал басының сапалық құрамын жақсартуға, өнімді өндіру мен өңдеуге бағытталған жұмыстар жүргізілетін болады.
4.3.Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу
Мыналар:
ауыл шаруашылығы шикізатының сапасын арттыру;
өңдеу кәсіпорындарының материалдық-техникалық базасын жаңғырту;
өндірілетін өнім желісін кеңейту;
қалдықсыз өңдеу технологияларын енгізу;
жаңа өндірістер салу арқылы өңдеу өнімдерін өндіру факторларын пайдаланудың жоғары экономикалық тиімділігіне қол жеткізіледі.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді дамытуды ынталандыру үшін салық саясаты қайта қаралатын болады.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу саласын тиімді дамыту мақсатында:
ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу жобаларын іске асыруға кредит беру;
қайта өңдеу кәсіпорындарының айналым қаражатын толықтыруға кредит беру;
қайта өңдеуге өткізілген ауыл шаруашылығы өнімдерін (жүн, тері, жемістер мен көкөністер) субсидиялау көлемін ұлғайту көзделген Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді дамыту жөніндегі кешенді жоспар әзірленетін болады.

Общая потребность составляет 1,4 трлн теңге за счет привлечения средств БВУ, дочерних организаций АО "НИХ "Байтерек" и других финансовых институтов.
Будут приняты меры по поэтапному переходу от первичного производства к выпуску продукции более высоких переделов и увеличению доли переработанной продукции в агропромышленном комплексе (молоко, мясо, семена масличных, рис, кукуруза, гречиха) до 70 %.
Будет продолжено субсидирование сданной на переработку сельскохозяйственной продукции для обеспечения доступным и качественным сырьем переработчиков.
Будут реализованы инвестиционные проекты по созданию и модернизации перерабатывающих производств путем льготного кредитования, субсидирования части затрат при инвестиционных вложениях.
В целях повышения рентабельности производства будут увеличены объемы льготных кредитов на пополнение основных и оборотных средств и субсидирования ставок вознаграждения по кредитам.
Для повышения экспортного потенциала переработки сельскохозяйственной продукции планируется открытие новых рынков.
В целях импортозамещения и насыщения внутреннего рынка продовольственными товарами, а также развития экспортного потенциала будет масштабирован опыт Северо-Казахстанской области по финансированию инвестиционных проектов (производство мяса птицы, молока, проекты по орошению, овощехранилища, промышленные тепличные хозяйства, предприятия мясного животноводства и переработки сельскохозяйственной продукции, в том числе производства с высоким переделом, а также другие проекты растениеводческой и животноводческой продукции) через поверенного (агента).
Во исполнение поручения Главы государства по увеличению производства валовой продукции сельского хозяйства в два раза за 5 лет необходимо принять меры, в том числе путем проработки вопросов по:
доведению объемов субсидирования до допустимого уровня в рамках вступления во Всемирную торговую организацию как минимум в 2 раза;
обеспечению льготным кредитованием весенне-полевых и уборочных работ в объеме не менее 1,5 трлн теңге (на приобретение семян, удобрений, пестицидов, горюче-смазочных материалов);
доведению объемов льготного лизинга до 450 млрд теңге для финансирования приобретения отечественной сельскохозяйственной техники, оборудования в целях обновления сельскохозяйственной техники на уровне 8-10 % в год (предметом лизинга являются отечественные сельскохозяйственные техника и оборудование, по которым имеется соглашение о промышленной сборке);
финансированию реализации инвестиционных проектов на сумму 800 млрд теңге, в том числе по опыту Северо-Казахстанской области.
Для реализации вышеуказанного поручения индикаторы и мероприятия будут декомпозированы до каждого региона с закреплением персональной ответственности должностных лиц.
В целях снижения коррупционных рисков и упрощения доступа к минеральным удобрениям, пестицидам, технике и оборудованию субсидии планируется выплачивать напрямую отечественным заводам-производителям и финансовым институтам вместо субъектов АПК.
Субсидирование процентной ставки напрямую финансовым институтам для упрощения процесса субсидирования и получения субъектами АПК сразу удешевленного кредита.

ЕДБ, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ еншілес ұйымдары және басқа да қаржы институттарының қаражатын тарту есебінен жалпы сұраныс 1,4 трлн теңгені құрайды.
Бастапқы өндірістен неғұрлым жоғары дәрежеде өңдеп-жасалған өнімдерді шығаруға кезең-кезеңмен көшу және агроөнеркәсіптік кешендегі өңделген өнімнің (сүт, ет, майлы дақылдар, күріш, жүгері, қарақұмық) үлесін 70 %-ға дейін ұлғайту жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Өңдеушілерді қолжетімді және сапалы шикізатпен қамтамасыз ету үшін өңдеуге тапсырылған ауыл шаруашылығы өнімдерін субсидиялау жалғасатын болады.
Кредит беру, инвестициялық салымдар кезінде шығындардың бір бөлігін субсидиялау арқылы өңдеу өндірістерін құру және жаңғырту жөніндегі инвестициялық жобалар іске асырылады.
Өндірістің рентабельділігін арттыру мақсатында негізгі және айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттердің көлемі және кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау ұлғайтылады.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеудің экспорттық әлеуетін арттыру үшін жаңа нарықтар ашу жоспарлануда.
Импортты алмастыру және ішкі нарықты азық-түлік тауарларымен толықтыру, сондай-ақ экспорттық әлеуетті дамыту мақсатында Солтүстік Қазақстан облысының сенім білдірілген өкілі (агенті) арқылы инвестициялық жобаларды (құс еті, сүт өндірісі, суару жөніндегі жобалар, көкөніс сақтау қоймалары, өнеркәсіптік жылыжай шаруашылықтары, етті мал шаруашылығы және ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу кәсіпорындары, оның ішінде қайта бөлінуі анағұрлым жоғары өндірістер, сондай-ақ өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерінің басқа да жобалары) қаржыландыру жөніндегі тәжірибесі таратылатын болады.
Мемлекет басшысының ауыл шаруашылығының жалпы өнімін өндіруді 5 жыл ішінде екі есеге арттыру жөніндегі тапсырмасын орындау үшін мынадай шараларды қабылдау, оның ішінде:
Дүниежүзілік сауда ұйымына кіру шеңберінде субсидиялау көлемін рұқсат етілген деңгейге дейін кемінде 2 есеге жеткізу;
кем дегенде 1,5 трлн теңге көлемінде көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жеңілдетілген кредиттеумен қамтамасыз ету (тұқым, тыңайтқыш, пестицидтер, жанар-жағармай материалдарын сатып алуға);
ауыл шаруашылығы техникасын жылына 8-10 % деңгейінде жаңарту мақсатында отандық ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын сатып алуды қаржыландыру үшін жеңілдікті лизинг көлемін 450 млрд теңгеге дейін жеткізу жөніндегі мәселелерді пысықтау арқылы ұлғайту (өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімі бар отандық ауыл шаруашылығы техникалары мен жабдықтары лизингтің нысанасы болып табылады);
инвестициялық жобаларды 800 млрд теңге сомасына, оның ішінде Солтүстік Қазақстан облысының тәжірибесі бойынша іске асыруды қаржыландыру жөніндегі мәселелерді пысықтау арқылы қабылдау қажет.
Жоғарыда көрсетілген тапсырманы іске асыру үшін индикаторлар мен іс-шаралар лауазымды тұлғалардың дербес жауапкершілігін бекіте отырып, әрбір өңірге дейін декомпозицияланатын болады.
Сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін азайту және тұқымдарға, минералды тыңайтқыштарға, пестицидтерге, техника мен жабдыққа қол жеткізуді жеңілдету мақсатында субсидияларды АӨК субъектілерінің орнына отандық өндіруші зауыттар мен қаржы институттарына тікелей төлеу жоспарлануда.
Субсидиялау процесін жеңілдету және арзандатылған кредитті АӨК субъектілерінің бірден алуы үшін пайыздық мөлшерлемені тікелей қаржы институттарына субсидиялау.

Кроме того, планируется финансирование крупных якорных импортозамещающих и экспортоориентированных инвестиционных проектов агропромышленного комплекса стоимостью свыше 5 млрд теңге через акционерное общество "Банк Развития Казахстана", которое ежегодно будет осуществляться по ставке вознаграждения не более 7 % годовых для конечных заемщиков, сроком не более 20 лет, с собственным участием предприятия не менее 20 % от суммы проекта. Источником финансирования будут являться бюджетные средства и рыночное фондирование в пропорции 85/15.
4.4. Развитие рынков
Для увеличения сбыта отечественной продукции АПК на внутреннем и внешних рынках будут приняты меры по:
развитию сети торгово-логистической инфраструктуры;
устранению торговых барьеров на внешних рынках и расширению рынков сбыта, в том числе и за счет государственной протекции;
дальнейшему расширению географии экспорта с продвижением казахстанских товаров на зарубежных рынках;
увеличению экспорта продукции с высокой добавленной стоимостью;
стимулированию инвестиций в экспортоориентированные производства;
сокращению транзакционных издержек, связанных с таможенным оформлением и логистикой;
активизации деятельности акционерного общества "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" по продвижению казахстанского зерна на экспорт.
4.5. Техническое оснащение
Доведение темпов обновления сельскохозяйственной техники до 8–10 % в год с учетом интересов отечественных производителей техники и аграриев путем дальнейшей реализации следующих мер поддержки и мероприятий:
стимулирования приобретения аграриями сельскохозяйственной техники (в том числе отечественного производства) путем реализации программ инвестиционного субсидирования части стоимости приобретенной сельскохозяйственной техники;
фондирования институтов развития АО "НИХ "Байтерек" для реализации программ льготного кредитования и лизинга;
субсидирования процентной ставки кредитования/лизинга сельскохозяйственной техники;
создания единой интегрированной базы данных по учету процессов, связанных с оборотом сельскохозяйственной техники (приобретение, лизинг, использование, техническое состояние), путем введения единого электронного паспорта регистрируемой сельскохозяйственной техники;
проведения инвентаризации парка самоходной сельскохозяйственной техники.
4.6. Сельскохозяйственная кооперация, инфраструктура АПК
В основе видения развития сельскохозяйственной кооперации лежит акцент на развитие цепочек добавленной стоимости через укрепление связей в цепочке между фермерами, переработчиками и потребителями, а также на развитие платформ и институтов по распространению инноваций, обучению, управлению качеством, обеспечению доступа к рынку так называемых экосистем.
Экосистема – это непрерывное взаимодействие звеньев отраслевых цепочек на основе якорного стратегического предприятия, как правило переработчиков сельхозсырья.
Экосистема включает в себя:
якорное предприятие (стратегический инвестор, предприятие по переработке сельхозсырья);
СХТП (откормплощадки, репродукторы, теплицы и др.), ЛПХ, обеспечивающие якорное предприятие сырьем и кормами;
рынки сбыта (ОРЦ, ТЛЦ, трейдеры);
заготовительные организации, объекты по хранению продукции;
производители семян, удобрений, пестицидов, техники;
научные и образовательные организации;
ветеринарное и фитосанитарное сопровождение.
Основными критериями, характеризующими создание экосистемы (будут определены по каждой экосистеме в отдельности) будут являться:
объем производства продукции АПК;
количество вовлеченных семейных и фермерских хозяйств;
рабочие места.
Будут сформированы крупные продовольственные экосистемы по производству и переработке мяса, фруктов, овощей, сахара, зерновых, масличных культур, молочной продукции.
Якорные предприятия будут расположены в соответствии с природно-климатическими и экономическими факторами следующим образом:
производство и глубокая переработка зерновых культур мощностью 300 тысяч тонн в Северо-Казахстанской области;

Бұдан басқа, агроөнеркәсіптік кешеннің құны 5 млрд теңгеден астам ірі зәкірлік импортты алмастыратын және экспортқа бағдарланған инвестициялық жобаларын "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы арқылы қаржыландыру жоспарлануда, ол жыл сайын түпкілікті қарыз алушылар үшін жылдық 7 %-дан аспайтын сыйақы мөлшерлемесі бойынша 20 жылдан аспайтын мерзімге кәсіпорынның өзінің жоба сомасының кемінде 20 %-ымен қатысуымен жүзеге асырылатын болады. Қаржыландыру көзі 85/15 пропорциясымен бюджет қаражаты және нарықтық қорландыру болып табылады.
4.4. Нарықтарды дамыту
АӨК-тің отандық өнімін ішкі және сыртқы нарықтарда өткізуді ұлғайту үшін:
сауда-логистикалық инфрақұрылым желісін дамыту;
сыртқы нарықтардағы сауда кедергілерін, оның ішінде мемлекеттік қорғау есебінен жою және өткізу нарықтарын кеңейту;
шетелдік нарықтарда қазақстандық тауарларды ілгерілетумен экспорт географиясын одан әрі кеңейту;
қосылған құны жоғары өнім экспортын ұлғайту;
экспортқа бағдарланған өндірістерге инвестицияларды ынталандыру;
кедендік ресімдеу мен логистикаға байланысты транзакциялық шығындарды қысқарту;
қазақстандық астықты экспортқа жылжыту бойынша "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының қызметін жандандыру бойынша шаралар қабылданатын болады.
4.5. Техникалық жарақтандыру
Отандық техника өндірушілер мен диқандардың мүдделерін ескере отырып, мынадай қолдау шаралары мен:
сатып алынған ауыл шаруашылығы техникасы құнының бір бөлігін инвестициялық субсидиялау бағдарламаларын іске асыру арқылы диқандардың ауыл шаруашылығы техникасын (оның ішінде отандық өндіріс) сатып алуын ынталандыру;
жеңілдетілген кредит беру және лизинг бағдарламаларын іске асыру үшін "Бәйтерек" ҰИХ" акционерлік қоғамының даму институттарын қорландыру;
ауыл шаруашылығы техникасына кредит берудің/лизингтің пайыздық мөлшерлемесін субсидиялау;
тіркелетін ауыл шаруашылығы техникасының бірыңғай электрондық паспортын енгізу арқылы ауыл шаруашылығы техникасының айналымына (сатып алу, лизинг, пайдалану, техникалық жай-күйі) байланысты процестерді есепке алу бойынша бірыңғай интеграцияланған дерекқор құру;
өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы паркіне түгендеу жүргізу іс-шараларын одан әрі іске асыру арқылы ауыл шаруашылығы техникасын жаңарту қарқынын жылына 8-10 %-ға дейін жеткізу.
4.6. Ауыл шаруашылығы кооперациясы, АӨК инфрақұрылымы
Ауыл шаруашылығы кооперациясын дамыту пайымының негізінде фермерлер, өңдеушілер мен тұтынушылар арасындағы тізбектегі байланыстарды нығайту арқылы қосылған құн тізбектерін дамытуға, сондай-ақ инновацияларды тарату, оқыту, сапаны басқару, экожүйелер деп аталатын нарыққа қол жеткізуді қамтамасыз ету жөніндегі платформалар мен институттарды дамытуға баса назар аударылады.
Экожүйе – бұл зәкірлі стратегиялық кәсіпорын, әдетте, ауыл шаруашылығы шикізатын өңдеушілер негізінде салалық тізбектер буындарының үздіксіз өзара іс-қимылы.
Экожүйе мыналарды қамтиды:
зәкірлік кәсіпорын (стратегиялық инвестор, ауыл шаруашылығы шикізатын өңдеу кәсіпорны);
зәкірлік кәсіпорынды шикізатпен және жемшөппен қамтамасыз ететін АШТӨ (бордақылау алаңдары, репродукторлар, жылыжайлар және т.б.), ЖҚШ;
өткізу нарықтары (КТО, СЛО, трейдерлер);
дайындаушы ұйымдар, өнімді сақтау жөніндегі объектілер;
тұқымдар, тыңайтқыштар, пестицидтер өндірушілер, техника шығарушылар;
ғылыми және білім беру ұйымдары;
ветеринариялық және фитосанитариялық сүйемелдеу.
Экожүйені құруды сипаттайтын негізгі өлшемшарттар (әрбір экожүйе бойынша жеке айқындалатын болады) мыналар болып табылады:
АӨК өнімдерін өндіру көлемі;
тартылған отбасылық және фермерлік шаруашылықтар саны;
жұмыс орындары.
Ет, жемістер, көкөністер, қант, дәнді, майлы дақылдар, сүт өнімдерін өндіру және өңдеу бойынша ірі азық-түлік экожүйелері қалыптастырылады.
Зәкірлі кәсіпорындар табиғи-климаттық және экономикалық факторларға сәйкес былайша орналасатын болады:
Солтүстік Қазақстан облысында – қуаты 300 мың тонна астық дақылдарын өндіру және терең өңдеу;

производство и переработка баранины мощностью 15 тысяч тонн и говядины с мощностью 20 тысяч тонн в Алматинской и Актюбинской областях;
производство и переработка масличных культур общей мощностью 700 тысяч тонн в Акмолинской, Восточно-Казахстанской и Северо-Казахстанской областях;
производство и переработка молока общей мощностью 204 тысяч тонн в Алматинской, Павлодарской и Северо-Казахстанская областях;
производство и переработка плодов и овощей мощностью 5 тысяч тонн в Жамбылской области;
производство и переработка фруктов общей мощностью 5 тысяч тонн в Алматинской, Жамбылской и Туркестанской областях;
производство сахара общей мощностью 150 тысяч тонн в Алматинской и Жамбылской областях.
Укрупнение отечественных агрофирм, а также активное привлечение транснациональных корпораций на взаимовыгодных условиях.
Будут обеспечены пошаговое отражение формирования 7 крупных экосистем в информационной платформе, а также ежемесячное размещение информации на сайте Министерства сельского хозяйства, в том числе по задействованным и необходимым стейкхолдерам в процессе создания экосистем.
Инфраструктура или сфера услуг сельскохозяйственного производства Казахстана должна создаваться на основе кооперативов самих сельхозтоваропроизводителей и объединений этих кооперативов.
Необходимо начать с формирования кооперативов личных подсобных хозяйств, на долю которых приходится почти половина валовой продукции отрасли. Причем кооперативы ЛПХ должны создаваться в каждом сельском округе. Первоначально желательно создание пилотных кооперативов в 30-60 сельских округах 3-6 районов 2-3 областей.
В функции такого кооператива должны входить:
организация заготовки, хранения, первичной обработки, хранения, оптовой реализации сельхозпродукции;
обеспечение своих членов-ЛПХ товарно-материальными ценностями, необходимыми для производства сельхозпродукции, – семенами, удобрениями, пестицидами, ГСМ, комбикормами и т.п.;
оказание услуг в области ветеринарии, механизации, мелиорации, кормозаготовке и т.п.;
консультирование в вопросах применения новых пород, сортов, технологий, изменений в законодательстве;
доведение мер государственной поддержки.
На втором этапе будут созданы кооперативы мелких крестьянских хозяйств на уровне сельских районов с теми же функциями, что и у кооперативов ЛПХ. Кроме того, на этом этапе необходимо приступить к созданию районных объединений сельских кооперативов ЛПХ для выполнения более узких задач – создания перерабатывающих предприятий, оказания специализированных услуг, например, услуги в области ветеринарии, защиты растений и т.п. В районные кооперативы входят и кооперативы мелких крестьянских хозяйств.
На третьем этапе создание на уровне областей кооперативов средних и крупных сельхозтоваропроизводителей. На этом же этапе создаются областные объединения районных кооперативов.
Для стимулирования кооперации необходимы следующие меры государственной поддержки:
инвестиционное субсидирование стоимости оборудования, приобретаемого кооперативами для обслуживания своих членов;
субсидирование стоимости услуг, оказываемых кооперативами своим членам;
бюджетное финансирование мероприятий по распространению знаний – информационно-маркетинговому обеспечению членов кооперативов.

Алматы және Ақтөбе облыстарында – қуаты 15 мың тонна қой еті мен қуаты 20 мың тонна сиыр етін өндіру және өңдеу;
Ақмола, Шығыс Қазақстан және Солтүстік Қазақстан облыстарында – жалпы қуаты 700 мың тонна майлы дақылдар өндіру және өңдеу;
Алматы, Павлодар және Солтүстік Қазақстан облыстарында – жалпы қуаты 204 мың тонна сүт өндіру және өңдеу;
Жамбыл облысында – қуаты 5 мың тонна жемістер мен көкөністер өндіру және өңдеу;
Алматы, Жамбыл және Түркістан облыстарында – жалпы қуаты 5 мың тонна жеміс-жидек өндіру және өңдеу;
Алматы және Жамбыл облыстарында – жалпы қуаты 150 мың тонна қант өндіру.
Отандық агрофирмаларды ірілендіру, сондай-ақ өзара тиімді шарттарда трансұлттық корпорацияларды белсенді тарту.
Ақпараттық платформада 7 ірі экожүйені қалыптастырудың қадамдық көрінісі, сондай-ақ Ауыл шаруашылығы министрлігінің сайтында, оның ішінде экожүйелерді құру процесінде іске қосылған және қажетті стейкхолдерлер бойынша ақпаратты ай сайын орналастыру қамтамасыз етілетін болады.
Қазақстанның ауыл шаруашылығы өндірісінің инфрақұрылымы немесе қызмет көрсету саласы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің кооперативтері және осы кооперативтердің бірлестіктері негізінде құрылуға тиіс.
Жеке қосалқы шаруашылықтардың кооперативтерін құрудан бастау керек, олардың үлесіне саланың жалпы өнімінің жартысына жуығы тиесілі. Сонымен қатар ЖҚШ кооперативтері әр ауылдық округте құрылуға тиіс. Бастапқыда 2-3 облыстың 3-6 ауданының 30-60 ауылдық округінде пилоттық кооперативтер құрған жөн.
Мұндай кооперативтің функцияларына:
ауыл шаруашылығы өнімдерін дайындауды, сақтауды, бастапқы өңдеуді, сақтауды, көтерме өткізуді ұйымдастыру;
өзінің ЖҚШ-ның мүшелерін ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруге қажетті тауарлық-материалдық құндылықтармен – тұқымдармен, тыңайтқыштармен, пестицидтермен, ЖЖМ-мен, құрамажеммен және т.б. қамтамасыз ету;
ветеринария, механикаландыру, мелиорациялау, жемшөп дайындау және т.б. саласында қызметтер көрсету;
жаңа тұқымдарды, сұрыптарды, технологияларды қолдану, заңнамадағы өзгерістер мәселелері бойынша консультация беру;
мемлекеттік қолдау шараларын жеткізу кіруге тиіс.
Екінші кезеңде ЖҚШ кооперативтеріндегідей функциялармен ауылдық аудандар деңгейінде шағын шаруа қожалықтары кооперативтері құрылады. Бұдан басқа, осы кезеңде неғұрлым шағын міндеттерді орындау үшін өңдеу кәсіпорындарын құру, мамандандырылған қызметтер көрсету, мысалы, ветеринария, өсімдіктерді қорғау саласында көрсетілетін қызметтер және т.б. үшін ЖҚШ ауылдық кооперативтерінің аудандық бірлестіктерін құруға кірісу қажет. Аудандық кооперативтерге шағын шаруа қожалықтарының кооперативтері де кіреді.
Үшінші кезеңде облыстар деңгейінде орта және ірі ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер кооперативтерін құру қажет. Осы кезеңде аудандық кооперативтердің облыстық бірлестіктері де құрылады.
Кооперацияны ынталандыру үшін мемлекеттік қолдаудың мынадай шаралары қажет:
кооперативтердің өз мүшелеріне қызмет көрсетуі үшін сатып алатын жабдықтардың құнын инвестициялық субсидиялау;
кооперативтердің өз мүшелеріне көрсететін қызметтерінің құнын субсидиялау;
білімді тарату жөніндегі іс-шараларды бюджеттік қаржыландыру –кооперативтер мүшелерін ақпараттық-маркетингтік қамтамасыз ету.

Ускорению темпов обновления сельскохозяйственной техники и оборудования в малых крестьянских и личных подсобных хозяйствах и их кооперативах будет способствовать применение повышенной до 50% ставки инвестиционного субсидирования на приобретаемые ими тракторы мощностью до 60 лошадиных сил и прицепное/навесное оборудование, агрегатируемое с тракторами данного класса.
Отдельного внимания требует развитие сельских территорий, в первую очередь, социальной и инженерной инфраструктуры сельских населенных пунктов. Гармоничное развитие сельских территорий (инфраструктура, досуг, качество жизни) является таким же важным фактором как плодородие почв, технологии, наука и субсидии.
4.7. Научное и кадровое обеспечение АПК
Раскрытие потенциала аграрной науки за счет:
налаживания полноценного научно-практического сотрудничества с признанными зарубежными центрами аграрной науки;
поддержки частных научно-технологических инициатив и адаптации образовательных программ к потребностям аграрного сектора;
научно-обоснованной постановки приоритетов и задач технологической модернизации АПК с учетом социально-экономической значимости на основе международного опыта;
обеспечения точечного финансирования реализации прикладных исследований в области АПК по основным приоритетам:
обеспечение фермеров отечественными семенами, выведение и культивация новых производительных сортов;
сохранение, пополнение и воспроизводство генетических ресурсов растительного происхождения. Создание национального генетического банка (65 тыс. сортообразцов);
развитие генетики и селекции в животноводстве. Сохранение, пополнение и воспроизводство генетических ресурсов животного происхождения. Создание банка биологических активов;
ветеринарная, фитосанитарная, карантинная и пищевая безопасность;
увеличения финансирования аграрных научных исследований (не менее
1 % от ВП сельского хозяйства);
стимулирования инновационной активности агропредприятий;
добровольного софинансирования со стороны бизнеса на прикладные НТП;
развития системы коммерциализации результатов прикладных научно-технических программ и механизмов роялти;
введения отраслевого грантового финансирования прикладных исследований;
увеличения уставного капитала НАНОЦ в целях обеспечения модернизации инфраструктуры аграрных научно-исследовательских организаций, вузов и опытно-производственных предприятий, сельскохозяйственных опытных станций;
развития систем распространения знаний, трансферта и коммерциализации РННТД и механизмов роялти;
обеспечения развития первичного семеноводства на базе опытных хозяйств, в том числе обновления оборудования и стимулирования аграрной науки.

Шағын шаруа және жеке қосалқы шаруашылықтарда және олардың кооперативтерінде ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдығын жаңарту қарқынын жеделдетуге олар сатып алатын қуаты 60 а.к. дейінгі тракторларға және осы сыныптағы тракторлармен агрегатталатын тіркеме/аспалы жабдыққа мөлшерлемесі 50 %-ға дейін жоғарылатылған инвестициялық субсидиялауды қолдануға ықпал ететін болады.
Ауылдық аумақтарды, бірінші кезекте, ауылдық елді мекендердің әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымын дамытуға ерекше назар аудару қажет. Ауылдық аумақтардың үйлесімді дамуы (инфрақұрылым, бос уақыт, өмір сапасы) да топырақ құнарлылығы, технологиялар, ғылым және субсидиялар сияқты маңызды фактор болып табылады.
4.7. АӨК-ті ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету
Аграрлық ғылымның әлеуетін:
аграрлық ғылымның танылған шетелдік орталықтарымен толыққанды ғылыми-практикалық ынтымақтастығын жолға қою;
жеке ғылыми-технологиялық бастамаларды қолдау және білім беру бағдарламаларын аграрлық сектордың сұранысына бейімдеу;
халықаралық тәжірибе негізінде әлеуметтік-экономикалық маңыздылықты ескере отырып, АӨК-ті технологиялық жаңғыртудың басымдықтары мен міндеттерін ғылыми негіздеп белгілеу;
негізгі басымдықтар бойынша АӨК саласындағы қолданбалы зерттеулерді іске асыруды нақты қаржыландыруды қамтамасыз ету:
фермерлерді отандық тұқымдармен қамтамасыз ету, жаңа өнімді сорттарды өсіру және өңдеу;
өсімдік тектес генетикалық ресурстарды сақтау, толықтыру және молықтыру. Ұлттық генетикалық банк құру (65 мың сорт үлгісі);
мал шаруашылығында генетика мен селекцияны дамыту. Жануарлардан алынатын генетикалық ресурстарды сақтау, толықтыру және молықтыру. Биологиялық активтер банкін құру;
ветеринариялық, фитосанитариялық, карантиндік және тағамдық қауіпсіздік;
аграрлық ғылыми зерттеулерді қаржыландыруды (ауыл шаруашылығы ЖӨ-сінің кемінде 1 %-ы) ұлғайту;
агрокәсіпорындардың инновациялық белсенділігін ынталандыру;
бизнес тарапынан қолданбалы ҒТБ-ны ерікті түрде бірлесіп қаржыландыру;
қолданбалы ғылыми-техникалық бағдарламалар нәтижелерін және роялти тетіктерін коммерцияландыру жүйесін дамыту;
қолданбалы зерттеулерді салалық гранттық қаржыландыруды енгізу;
аграрлық ғылыми-зерттеу ұйымдарының, жоғары оқу орындары мен тәжірибелік-өндірістік кәсіпорындардың, ауыл шаруашылығы тәжірибелік станцияларының инфрақұрылымын жаңғыртуды қамтамасыз ету мақсатында ҰАҒББО жарғылық капиталын ұлғайту;
білімді тарату, ҒҒТҚН трансферті және коммерцияландыру жүйелерін, роялти тетіктерін дамыту;
тәжірибелік шаруашылықтар базасында бастапқы тұқым шаруашылығын дамытуды қамтамасыз ету, оның ішінде жабдықтарды жаңарту және аграрлық ғылымды ынталандыру есебінен аграрлық ғылымның әлеуетін ашу.

4.8. Земельные ресурсы
Сокращение сроков изъятия неиспользуемых земель сельскохозяйственного назначения с 2-х лет до 1 года в целях рационального и эффективного использования земель.
Разработка нормативов максимальных размеров земель сельскохозяйственного назначения, которые могут находиться в собственности и землепользовании граждан Республики Казахстан.
4.9. Цифровизация АПК
Все информационные системы агропромышленного комплекса будут объединены с созданием единой цифровой платформы агропромышленного комплекса (Е-АПК), которая позволит получить фермеру все государственные услуги в сфере АПК по принципу "единое окно".
Автоматизация государственных услуг и процессов позволит получить субсидии и услуги в электронном формате.
Внедрится информационная система прослеживаемости в растениеводстве (ИСР) в целях обеспечения прослеживаемости от "поля до прилавка".
Будет создана единая государственная система субсидирования, на которой будут оказываться меры государственной поддержки на бесплатной основе.
4.10. Государственная поддержка
Будет обеспечен принцип специализации регионов при оказании государственной поддержки АПК на основе схемы специализации регионов, которая будет использована как база, на основе которой будут сформированы крупномасштабные зоны производства отдельных видов сельскохозяйственной продукции. Это позволит дифференцированно и более эффективно проводить государственную политику в зависимости от природно-климатических и других факторов.
Также будет проведена работа по пересмотру кредитной политики АО "НИХ "Байтерек", которая также должна учитывать схему специализации.
Схема специализации не будет запрещать производить любые другие продукты, которые ею не предусмотрены, но мерами господдержки такое производство охватываться не будет.
Планируются дальнейшее развитие и совершенствование существующих мер господдержки, а именно:
сохранение и дальнейшее совершенствование налогообложения;
дальнейшее расширение объемов и совершенствование инструментов льготного кредитования, лизинговых программ, повышение их доступности для субъектов АПК;
продолжение работы по форвардному закупу сельскохозяйственной продукции путем ежегодного финансирования субъектов агропромышленного комплекса на сумму до 100 млрд теңге для стимулирования выращивания приоритетных культур, формирования и поддержания резервного запаса зерна, фуражного фонда, стабилизационных фондов по социально значимым продовольственным товарам;
продолжение финансирования для проведения мероприятий по весенне-полевым и уборочным работам субъектов агропромышленного комплекса в рамках краткосрочного и среднесрочного бюджетного кредита до 140 млрд теңге ежегодно;
продолжение мероприятий по борьбе с вредителями и карантинными объектами, особо опасными болезнями сельскохозяйственных животных, распространению знаний за счет государства, а также дальнейшее совершенствование их механизмов;
совершенствование института страхования АПК;
совершенствование механизмов субсидирования и введение новых форм государственной поддержки;
стимулирование создания новых производственных мощностей;
продолжение мероприятий по развитию аграрной науки и подготовке кадров для АПК.
В целях обеспечения прозрачности при получении мер государственной поддержки необходимо открыть доступ органам внешнего государственного аудита и финансового контроля к сведениям дочерних организаций АО "НИХ "Байтерек" и АО "НК "Продовольственная контрактная корпорация", составляющим банковскую тайну, путем включения в правила, типовые договора, внутренние нормативные документы соответствующих норм, предусматривающих наличие согласия получателя государственной поддержки на раскрытие банковской тайны. При этом данное условие должно быть обеспечено на всех уровнях государственного и квазигосударственного сектора.

4.8. Жер ресурстары
Жерді ұтымды және тиімді пайдалану мақсатында пайдаланылмайтын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді алып қою мерзімдерін 2 жылдан 1 жылға дейін қысқарту.
Қазақстан Республикасы азаматтарының меншігінде және жер пайдалануында болуы мүмкін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің ең жоғары мөлшерлерінің нормативтерін әзірлеу.
4.9. АӨКі цифрландыру
Агроөнеркәсіптік кешеннің ақпараттық жүйелерінің бәрі агроөнеркәсіптік кешеннің бірыңғай цифрлық (Е-АӨК) платформасын құра отырып біріктіріледі, бұл платформа фермерге агроөнеркәсіптік кешен саласындағы барлық мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді "бір терезе" қағидаты бойынша алуға мүмкіндік береді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мен процестерді автоматтандыру субсидиялар мен көрсетілген қызметтерді электрондық форматта алуға мүмкіндік береді.
"Егістіктен сөреге дейінгі" қадағалауды қамтамасыз ету мақсатында өсімдік шаруашылығында ақпараттық қадағалау жүйесі (ӨАЖ) енгізіледі.
Субсидиялаудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі құрылады, онда мемлекеттік қолдау шаралары тегін негізде көрсетілетін болады.
4.10. Мемлекеттік қолдау
Өңірлерді мамандандыру схемасы негізінде АӨК-ге мемлекеттік қолдау көрсету кезінде өңірлерді мамандандыру қағидаты қамтамасыз етіледі, ол база ретінде пайдаланылатын болады, оның негізінде ауыл шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерін өндірудің ірі ауқымды аймақтары қалыптастырылады. Бұл табиғи-климаттық және басқа да факторларға байланысты мемлекеттік саясатты әртарапты және неғұрлым тиімді жүргізуге мүмкіндік береді.
Сондай-ақ "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ-ның кредиттік саясатын қайта қарау бойынша жұмыс жүргізіледі, онда да мамандану схемасы ескерілуге тиіс.
Мамандандыру схемасында көзделмеген кез келген басқа өнімдерді өндіруге тыйым салынбайды, бірақ мұндай өндіріс мемлекеттік қолдау шараларымен қамтылмайды.
Қолданыстағы мемлекеттік қолдау шараларын одан әрі дамыту және жетілдіру жоспарлануда. Атап айтқанда:
салық салуды сақтау және одан әрі жетілдіру;
жеңілдетілген кредит беру, лизингтік бағдарламалар көлемдерін одан әрі кеңейту және құралдарын жетілдіру, олардың АӨК субъектілері үшін қолжетімділігін арттыру;
басым дақылдарды өсіруді ынталандыру, астықтың резервтік қорын, жем қорын, әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары бойынша тұрақтандыру қорларын қалыптастыру және қолдау үшін агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін жыл сайын 100 млрд теңгеге дейінгі сомаға қаржыландыру жолымен ауыл шаруашылығы өнімдерін форвардтық сатып алу жөніндегі жұмысты жалғастыру;
жыл сайын 140 млрд теңгеге дейінгі қысқа мерзімді және орта мерзімді бюджеттік кредит шеңберінде агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің көктемгі егіс және егін жинау жұмыстары жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін қаржыландыруды жалғастыру;
ауыл шаруашылығы жануарларының зиянкестері мен карантиндік объектілеріне, аса қауіпті ауруларына қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды жалғастыру, мемлекет есебінен білімді тарату, сондай-ақ олардың тетіктерін одан әрі жетілдіру;
АӨК-ті сақтандыру институтын жетілдіру;
субсидиялау тетіктерін жетілдіру және мемлекеттік қолдаудың жаңа нысандарын енгізу;
жаңа өндірістік қуаттар құруды ынталандыру;
аграрлық ғылымды дамыту және АӨК үшін кадрлар даярлау жөніндегі іс-шараларды жалғастыру.
Мемлекеттік қолдау шараларын алу кезінде ашықтықты қамтамасыз ету мақсатында қағидаларға, үлгілік шарттарға, ішкі нормативтік құжаттарға мемлекеттік қолдау алушының банктік құпияны ашуға келісімінің болуын көздейтін тиісті нормаларды енгізу арқылы сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының "Бәйтерек" ҰИХ АҚ еншілес ұйымдары мен "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ-ның банктік құпияны құрайтын мәліметтеріне қолжетімділік беру қажет. Бұл ретте бұл шарт мемлекеттік және квазимемлекеттік сектордың барлық деңгейлерінде қамтамасыз етілуге тиіс.

5. Основные принципы и подходы развития
Сноска. Раздел 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.03.2023 № 268; от 28.02.2024 № 132; от 29.07.2026 № 671.
Принципы Концепции развития АПК РК на 2021 – 2030 годы
сбалансированное устойчивое развитие: эффективное производство, сохранение природных ресурсов и развитие человеческого капитала;
учет рисков, стабильность и преемственность агрополитики, кумулятивный эффект поддержки отрасли;
принцип инклюзивности: государство создает и поддерживает соответствующие условия для того, чтобы производители сельхозпродукции вне зависимости от размера и организационной формы являлись равноправными участниками рынка;
создание универсальных условий для всех добросовестных участников рынка;
доступность в новых знаниях для СХТП в АПК;
антикоррупционность механизмов оказания госуслуг на основе цифровизации и контроля качества
Приоритеты развития АПК на 2021 – 2030 годы
обеспечение продовольственной безопасности и повышение качества продукции;
создание 7 устойчивых продовольственных экосистем;
оптимизация механизмов поддержки, ориентация на конкурентоспособную продукцию;
формирование привлекательности отрасли на основе технологичности, цифровизации, экологичности и развития человеческого капитала;
создание единой системы, нацеленной на потребности АПК: наука
подготовка кадров
распространение знаний (лаборатория
аудитория
поле);
развитие системы коммерциализации и трансферта;
объективное распределение ресурсов на научные исследования и экстеншн на основе качества компетенции исполнителей и предлагаемых ими подходов к решению поставленных задач;
развитие и укрепление фитосанитарной и ветеринарной службы;
формирование эффективных систем землепользования и водопользования для производства продукции АПК;
рост доходов и уровня систем жизнеобеспечения сельского населения, развитие сельской инфраструктуры;
построение устойчивых цепочек производства и сбыта.
5.1. Растениеводство
В целях увеличения загруженности перерабатывающих предприятий, роста объемов экспорта конкурентоспособной продукции, расширения кормовой базы отрасли животноводства будет обеспечена реальная диверсификация в растениеводстве, которая подразумевает оптимизацию (сокращение) площадей монокультур, водоемких культур (рис, хлопок) и расширение альтернативных высокорентабельных культур (масличных, зернобобовых, крупяных, зернофуражных, овощебахчевых, кормовых и др.), что будет способствовать увеличению их производства.
В рамках централизованной работы по обеспечению скоординированных действий казахстанских участников рынка для доступа на внешние рынки необходима активизация деятельности акционерного общества "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" по продвижению казахстанского зерна на экспорт.
Диверсификация производства будет обеспечена за счет активизации разъяснительной работы среди землепользователей и усиления контроля за выполнением требований земельного законодательства.
Усиление контроля будет достигаться за счет адаптации и внедрения в практику зарубежной методики расшифровки космических снимков, технологии дистанционного зондирования земли по определению видового состава растений на полях, а также совершенствования системы агрохимического обслуживания сельхозпроизводства с пересмотром подходов проведения агрохимического обследования почв.

5. Дамудың негізгі қағидаттары мен тәсілдемелері
Ескерту. 5-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.03.2023 № 268; 28.02.2024 № 132; 29.07.2026 № 671 қаулыларымен.
АӨК-ті дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасының қағидаттары
теңгерімді орнықты даму: тиімді өндіріс, табиғи ресурстарды сақтау және адами капиталды дамыту;
тәуекелдерді есепке алу, аграрлық саясаттың тұрақтылығы мен сабақтастығы, саланы қолдаудың жиынтық әсері;
инклюзивтілік қағидаты: мемлекет ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілердің мөлшері мен ұйымдық нысанына қарамастан нарықтың тең құқылы қатысушылары болуы үшін тиісті жағдайлар жасайды және қолдайды;
нарықтың барлық адал қатысушылары үшін әмбебап жағдайлар жасау;
АШТӨ үшін АӨК-тегі жаңа білімдерге қолжетімділік;
цифрландыру және сапаны бақылау негізінде мемлекеттік қызметтерді көрсету тетіктерінің сыбайлас жемқорлыққа қарсылығы.
АӨК-ті дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған басымдықтары
азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және өнім сапасын арттыру;
7 орнықты азық-түлік экожүйесін құру;
қолдау тетіктерін оңтайландыру, бәсекеге қабілетті өнімге бағдарлану;
технологиялық, цифрландыру, экологиялылық және адами капиталды дамыту негізінде саланың тартымдылығын қалыптастыру;
АӨК-тің қажеттіліктеріне бағытталған бірыңғай жүйені құру: ғылым → кадрларды даярлау → білімді тарату (зертхана → аудитория → танап);
коммерцияландыру және трансферттеу жүйесін дамыту;
орындаушылар құзыретінің сапасы және олар ұсынатын қойылған міндеттерді шешу тәсілдері негізінде ғылыми зерттеулер мен экстеншнға ресурстарды объективті бөлу;
фитосанитариялық және ветеринариялық қызметті дамыту және нығайту;
АӨК өнімдерін өндіру үшін жер мен суды пайдаланудың тиімді жүйесін қалыптастыру;
ауыл халқы табысын және тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету жүйелері деңгейін өсіру, ауыл инфрақұрылымын дамыту;
өндіріс пен өткізудің орнықты тізбектерін құру.
5.1. Өсімдік шаруашылығы
Өңдеуші кәсіпорындардың жүктемесін ұлғайту, бәсекеге қабілетті өнім экспортының көлемін ұлғайту, мал шаруашылығы саласының жемшөп базасын кеңейту мақсатында өсімдік шаруашылығында нақты әртараптандыру қамтамасыз етіледі, ол монодақылдардың, суды көп қажет ететін дақылдардың (күріш, мақта) алаңдарын оңтайландыруды (қысқартуды) және баламалы жоғары рентабельді дақылдарды (майлы, дәнді-бұршақты, жармалық, жемдік-астық, көкөніс-бақша, жемшөп және т.б.) кеңейтуді көздейді, бұл олардың өндірісін ұлғайтуға жәрдемдеседі.
Нарыққа қазақстандық қатысушылардың үйлестірілген іс-қимылын қамтамасыз ету жөніндегі орталықтандырылған жұмыс шеңберінде сыртқы нарықтарға қол жеткізу үшін қазақстандық астықты экспортқа жылжыту бойынша "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының қызметін жандандыру қажет.
Өндірісті әртараптандыру жер пайдаланушылар арасында түсіндіру жұмыстарын жандандыру және жер заңнамасы талаптарының орындалуын бақылауды күшейту есебінен қамтамасыз етіледі.
Бақылауды күшейтуге ғарыш түсірілімдерін толық жазудың шетелдік әдістемесін, танаптардағы өсімдіктердің түрлік құрамын айқындау бойынша жерді қашықтықтан зондтау технологиясын бейімдеу және практикаға енгізу есебінен, сондай-ақ топырақты агрохимиялық зерттеп-қарауды жүргізу тәсілдерін қайта қарай отырып, ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету жүйесін жетілдіру жолымен қол жеткізілетін болады.

В целях развития орошаемого земледелия площади орошаемых земель сельскохозяйственного назначения будут доведены до 2,5 млн га, также будут обеспечена экономия водных ресурсов путем широкого внедрения водосберегающих технологий орошения, в том числе за счет субсидирования 80 % (30 % из местного бюджета) затрат при инвестиционных вложениях без разделения по странам происхождения техники, усовершенствована деятельность гидрогеолого-мелиоративной службы путем улучшения материально-технической базы и расширения их зоны деятельности при проведении мониторинга орошаемых земель.
С целью увеличения объемов применения удобрений будет продолжена государственная поддержка по субсидированию стоимости минеральных удобрений, а также введено субсидирование приобретения органических удобрений промышленного производства, получит свое развитие сеть сбыта минеральных удобрений, расширится ассортимент удобрений отечественного производства. Будет законодательно закреплена функция уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса по установлению тарифов на оказываемые платные виды услуг государственным учреждением в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства.
Учитывая, что имеется проблема по снижению обеспеченности семенами основных видов сельскохозяйственных культур, а также низкий процент обеспеченности отечественными семенами некоторых культур (рапс, сахарная свекла и овощные культуры, по которым дефицит составляет более 90 %), будет принят ряд мер в семеноводстве, которые направлены на обеспечение сельхозтоваропроизводителей семенами высоких репродукций отечественного производства, предусматривающие в том числе повышение нормативов субсидирования до 80 % при приобретении селекционно-семеноводческой техники и оборудования, семяочистительно-сортировального оборудования. Данные меры государственной поддержки будут доступны всем элитно-семеноводческим и семеноводческим хозяйствам, осуществляющим деятельность в соответствии с Законом "О семеноводстве".
В целях развития отечественного семеноводства будет предусмотрено повышенное субсидирование при приобретении отечественных семян сортов и гибридов.
С целью ускоренного размножения сортов отечественной селекции, стимулирования производителей семян за счет формирования спроса будет пересмотрена доля субсидирования посевных площадей по категориям семян.
Также будет создана стройная сеть семеноводческих хозяйств.
Будет внедрена информационная система прослеживаемости в растениеводстве (ИСР), которая будет в себе содержать цифровизацию и автоматизацию семеноводства, выращивания, хранения, учета и реализации сельскохозяйственных культур, а также обеспечит контроль и безопасность перемещаемой продукции, с исключением "серых" схем, как внутри государства, так и в рамках импорта продукции.
За счет выделения средств на материально-техническое оснащение будет модернизирована до международного уровня и укомплектована современным ДНК-оборудованием сортоиспытательная сеть, что позволит за счет повышения эффективности и качества государственного сортоиспытания внедрять в сельскохозяйственное производство высокопродуктивные сорта.
На это также будет нацелен ныне реализуемый проект по производству поливной техники.
Будет обеспечен единый подход при субсидировании приобретения сельхозтехники с установлением единых стоимостных лимитов в отношении всех категорий сельхозтехники
Пересмотр и актуализация лимитов предельной стоимости в рамках инвестсубсидий сделают их более доступными для большего круга получателей, в том числе небольших хозяйств.
Переход к органическому земледелию будет достигаться в основном за счет внедрения в производство "зеленой" технологии, применения органических удобрений и биологических методов защиты растений.
Будет утверждена Дорожная карта по развитию органического сельского хозяйства. Пилотная программа по поддержке экологически чистого сельского хозяйства, ориентированного на экспорт, реализуется в Алматинской и Жамбылской областях.
Фитосанитарная безопасность будет обеспечена за счет реструктуризации систем мониторинга, прогноза, организации и проведения полевых мероприятий фитосанитарной обработки, реформирования структуры службы, а также контроля и оценки фитосанитарной ситуации, повышения компетенции государственных органов инспекторов и участников АПК в области пищевой и фитосанитарной безопасности, карантина и защиты растений.
В целях исключения рисков, связанных с несвоевременным проведением обработок против саранчовых вредителей, предотвращения потерь, связанных с их распространением, будут осуществлен перевод услуг по проведению обработок против саранчи в государственную монополию, а также приняты меры по дооснащению РГП "Фитосанитария" необходимыми материальными и техническими средствами, предусмотрена компетенция Министерства сельского хозяйства на определение перечня вредных и особо опасных вредных организмов, борьба с которыми будет осуществляться за счет бюджетных средств.
В целях пресечения оборота фальсифицированных и незарегистрированных пестицидов на территории страны будут приняты меры по регламентации порядка изъятия и уничтожения таких пестицидов, а также усиления ответственности физических и юридических лиц.
В целях создания условий для отечественного агропромышленного комплекса будут разработаны детальные дорожные карты по развитию отдельных направлений растениеводства, в т.ч. направленные на решение проблем низкого уровня диверсификации, отсталости селекционной работы и системы семеноводства, необеспеченности семенами отечественной селекции, ухудшения плодородия почвы, применения водосберегающих технологий на орошении, технической и технологической оснащенности отрасли и т.д.
Планы по диверсификации с учетом региональной специфики и потребностей рынка будут доводиться до местных исполнительных органов, которые в свою очередь должны принять все необходимые меры по исполнению данных планов.
Принятые меры по диверсификации в совокупности с мерами по увеличению объемов государственной поддержки, внедрению современных технологий в отрасли создадут предпосылки для роста объемов производства, повышения урожайности и качества производимой растениеводческой продукции, загрузки производственных мощностей предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции, обеспечения их отечественным сырьем и укрепления кормовой базы животноводства.
В целях соблюдения научно обоснованных севооборотов будут реализованы технические возможности и предусмотрены обязательства по подтверждению сведений с полей с помощью космического мониторинга.
Обеспечение реализации обновленной стратегии акционерного общества "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация", предусматривающей в том числе мандат по содействию частному рынку в создании полноценной сети производства, хранения и реализации сельскохозяйственной продукции, а также осуществление интервенции для сдерживания роста цен.
В рамках содействия частному рынку в создании полноценной сети производства, хранения и сбыта сельскохозяйственной продукции планируется внедрить трехсторонний форвардный закуп сырья (семена подсолнечника, рис и гречиха) между акционерным обществом "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация"", сельхозтоваропроизводителем и перерабатывающим предприятием с обязательным условием по фиксированию цен на сырье и готовую продукцию.
В данной схеме будет раскрыт потенциал перерабатывающих предприятий путем их загрузки доступным сырьем (гречиха, подсолнечник, рис).
В целях сдерживания роста цен на продовольствие акционерное общество "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" будет использовать товарные интервенции через реализацию удешевленного зерна мукомольным предприятиям, животноводческим и птицеводческим хозяйствам в годы неурожая и сезонного роста цен.

Суармалы егіншілікті дамыту мақсатында ауыл шаруашылығы мақсатындағы суармалы жерлердің ауданы 2,5 млн га-ға дейін жеткізіледі, сондай-ақ су үнемдеуші суару технологияларын кеңінен енгізу жолымен, оның ішінде инвестициялық салымдар болса, шығындарды техниканы шығарылған ел бойынша бөлмей, 80 % субсидиялау есебінен (30 % жергілікті бюджеттен) су ресурстарын үнемдеу қамтамасыз етіледі, суармалы жерлерге мониторинг жүргізу арқылы материалдық-техникалық базаны жақсарту және олардың қызмет аймағын кеңейту жолымен гидрогеологиялық-мелиорациялық қызметтің жұмысы жетілдіріледі.
Тыңайтқыштарды қолдану көлемін ұлғайту мақсатында минералдық тыңайтқыштардың құнын субсидиялау бойынша мемлекеттік қолдау жалғасады, сондай-ақ өнеркәсіптік өндірістің органикалық тыңайтқыштарын сатып алуды субсидиялау енгізіледі, минералдық тыңайтқыштарды өткізу желісі дамиды, отандық өндіріс тыңайтқыштарының түр-түрі кеңейтіледі. Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органның ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттік мекеме көрсететін ақылы қызмет түрлеріне тарифтерді белгілеу жөніндегі функциясы заңнамалық түрде бекітіледі.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының негізгі түрлерінің тұқыммен қамтамасыз етілуінің төмендеу проблемасының бар екенін, сондай-ақ кейбір дақылдардың (рапс, қант қызылшасы және көкөніс дақылдары бойынша тапшылық 90 %-дан асады) отандық тұқымдармен қамтамасыз етілу пайызының төмен екенін ескере отырып, тұқым шаруашылығында ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді отандық өндірістің жоғары репродукциялы тұқымдарымен қамтамасыз етуге бағытталған, оның ішінде селекциялық-тұқым шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын, тұқым тазарту-сұрыптау жабдығын сатып алу кезінде субсидиялау нормативтерін 80 %-ға дейін арттыру көзделген бірқатар шаралар қабылданады. Бұл мемлекеттік қолдау шаралары қызметін "Тұқым шаруашылығы туралы" Заңға сәйкес жүзеге асыратын барлық элиталық тұқым өсіру шаруашылығына және тұқым өсіретін шаруашылықтарға қолжетімді болады.
Отандық тұқым шаруашылығын дамыту мақсатында отандық тұқым сорттары мен гибридтерін сатып алған кезде жоғарылатылған субсидиялау көзделеді.
Отандық селекция сорттарын жеделдетіп көбейту, сұранысты қалыптастыру есебінен тұқым өндірушілерді ынталандыру мақсатында тұқым санаттары бойынша егіс алқаптарын субсидиялау үлесі қайта қаралатын болады.
Сондай-ақ тұқым шаруашылықтарының үйлесімді желісі құрылады.
Өсімдік шаруашылығында қадағалаудың ақпараттық жүйесі (ӨАЖ) енгізілетін болады, онда тұқым шаруашылығын, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіруді, сақтауды, есепке алуды және өткізуді цифрландыру мен автоматтандыру қамтылатын болады, сондай-ақ мемлекет ішінде де, өнім импорты шеңберінде де "сұр" схемаларды қоспағанда, өткізілетін өнімді бақылау мен оның қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
Материалдық-техникалық жарақтандыруға қаражат бөлу есебінен сортты сынау желісі халықаралық деңгейге дейін жаңғыртылады және заманауи ДНҚ-жабдықтарымен жасақталатын болады, бұл мемлекеттік сортты сынаудың тиімділігі мен сапасын арттыру есебінен өнімділігі жоғары сорттарды ауыл шаруашылығы өндірісіне енгізуге мүмкіндік береді.
Бұған суару техникасын өндіру бойынша қазіргі уақытта іске асырылып жатқан жоба да бағытталатын болады.
Ауыл шаруашылығы техникасының барлық санаттарына қатысты бірыңғай құндық лимиттерді белгілей отырып, ауыл шаруашылығы техникасын сатып алуды субсидиялау кезінде бірыңғай тәсіл қамтамасыз етілетін болады.
Инвестициялық субсидиялар шеңберінде шекті құн лимиттерін қайта қарау және өзектендіру оларды көптеген алушылар, оның ішінде шағын шаруашылықтар үшін қолжетімді етеді.
Органикалық егіншілікке көшуге негізінен өндіріске "жасыл" технологияны енгізу, органикалық тыңайтқыштар мен өсімдіктерді қорғаудың биологиялық әдістерін қолдану есебінен қол жеткізілетін болады.
Органикалық ауыл шаруашылығын дамыту жөніндегі жол картасы бекітіледі. Экспортқа бағдарланған экологиялық таза ауыл шаруашылығын қолдау жөніндегі пилоттық бағдарлама Алматы және Жамбыл облыстарында іске асырылуда.
Фитосанитариялық қауіпсіздік фитосанитариялық өңдеудің далалық іс-шараларын мониторингтеу, болжау, ұйымдастыру және жүргізу, қызмет құрылымын реформалау, сондай-ақ фитосанитариялық жағдайды бақылау және бағалау, мемлекеттік органдардың азық-түлік және фитосанитариялық қауіпсіздік, өсімдіктер карантині және оларды қорғау саласындағы инспекторлары мен АӨК қатысушыларының құзыретін арттыру жүйелерін қайта құрылымдау есебінен қамтамасыз етілетін болады.
Көкқасқа шегірткеге қарсы өңдеудің уақтылы жүргізілмеуіне байланысты тәуекелдерді жоққа шығару, олардың таралуына байланысты шығынның алдын алу мақсатында көкқасқа шегірткеге қарсы өңдеу жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік монополияға ауыстыру жүзеге асырылады, сондай-ақ "Фитосанитария" РМК-ны қажетті материалдық және техникалық құралдармен толық жарақтандыру жөнінде шаралар қабылданады, бюджет қаражаты есебінен күрес жүргізілетін зиянды және аса қауіпті зиянды организмдермен күрес тізбесін айқындау тұрғысынан Ауыл шаруашылығы министрлігінің құзыреті көзделетін болады.
Ел аумағында жалған және тіркелмеген пестицидтер айналымының жолын кесу мақсатында осындай пестицидтерді алып қою және жою тәртібін регламенттеу, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың жауапкершілігін күшейту жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Отандық агроөнеркәсіптік кешен үшін жағдай жасау мақсатында өсімдік шаруашылығының жекелеген бағыттарын дамыту жөніндегі, оның ішінде әртараптандырудың төмен деңгейінің, селекциялық жұмыстың және тұқым шаруашылығы жүйесінің артта қалуының, отандық селекцияның тұқымдарымен қамтамасыз етілмеуінің, топырақ құнарлылығының нашарлауының, су үнемдеуші технологияларды суаруда қолданудың, саланың техникалық және технологиялық жарақтандырылуының және т.б. проблемаларын шешуге бағытталған егжей-тегжейлі жол карталары әзірленетін болады.
Өңірлік ерекшеліктер мен нарық сұранысын ескере отырып, әртараптандыру жөніндегі жоспарлар жергілікті атқарушы органдарға жеткізілетін болады, олар өз кезегінде осы жоспарларды орындау бойынша барлық қажетті шараларды қабылдауға тиіс.
Мемлекеттік қолдау көлемін ұлғайту, заманауи технологияларды енгізу жөніндегі шаралармен бірге әртараптандыру бойынша қабылданған шаралар салада өндіріс көлемін ұлғайту, өндірілетін өсімдік шаруашылығы өнімінің сапасы мен түсімін арттыру, ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу, оларды отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі кәсіпорындардың өндірістік қуаттарын жүктеу және мал шаруашылығының жемшөп базасын нығайту алғышарттарын жасайды.
Ғылыми негізделген ауыспалы егістерді сақтау мақсатында техникалық мүмкіндіктер іске асырылып, ғарыш мониторингінің көмегімен алқаптардан алынған мәліметтерді растау жөніндегі міндеттемелер көзделетін болады.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірудің, сақтаудың және өткізудің толыққанды желісін құруда жеке нарыққа жәрдемдесу жөніндегі мандатты, сондай-ақ бағаның өсуін тежеу үшін интервенцияны жүзеге асыруды көздейтін "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының жаңартылған стратегиясын іске асыруды қамтамасыз ету.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірудің, сақтаудың және өткізудің толыққанды желісін құруда жеке нарыққа жәрдемдесу шеңберінде "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы, ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші мен қайта өңдеуші кәсіпорын арасында шикізат пен дайын өнімге баға белгілеу жөніндегі міндетті шартпен шикізатты (күнбағыс тұқымы, күріш және қарақұмық) үшжақты форвардтық сатып алуды енгізу жоспарлануда.
Бұл схемада қолжетімді шикізатпен (қарақұмық, күнбағыс, күріш) жүктеу арқылы өңдеу кәсіпорындарының әлеуеті ашылатын болады.
Азық-түлік бағасының өсуін тежеу мақсатында "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы астықтың түсімі нашар болған жылдарда және баға маусымдық өскен кезде ұн тарту кәсіпорындарына, мал шаруашылығы мен құс шаруашылықтарына арзандатылған астық өткізу арқылы тауарлық интервенцияларды пайдаланатын болады.

5.2. Животноводство
Повышение удельного веса кормовых культур в севообороте будет достигаться в рамках мероприятий по диверсификации растениеводства.
Для совершенствования селекционно-племенной работы будет широко внедряться в производство методика ДНК-анализа и геномной оценки животных.
Системные меры будут приняты по ускоренному развитию мясного скотоводства с использованием опыта развитых стран и привлечением в этот процесс стратегической транснациональной компании.
Для обеспечения устойчивого развития животноводства, а также в целях повышения эффективности использования природных ресурсов, снижения воздействия на экологию будет постепенно увеличиваться доля государственных расходов на поддержку инвестиций, ориентированных на сохранение водных и биоресурсов.
Будет проводиться масштабная программа обучения фермеров и оказана консультационная поддержка для внедрения лучших мировых практик и технологий ведения хозяйства по содержанию и уходу за животными, эффективному кормлению и заготовке кормов, современным методам селекции и искусственного осеменения, улучшению качества и безопасности продукции, устойчивому управлению пастбищами и другим востребованным практикам.
Восстановление деградированных пастбищ будет осуществляться за счет их коренного и поверхностного улучшения, улучшения практик выпаса скота и вовлечения в оборот неиспользуемых пастбищных угодий за счет их обводнения путем дальнейшего совершенствования существующих мер государственного стимулирования и применения новых подходов, позволяющих повысить эффективность этих мероприятий.
С целью снятия существующих барьеров для развития экспорта животноводческой продукции с одной стороны будет усилена государственная протекция, а с другой, максимально использованы возможности стратегической транснациональной компании, изъявившей желание инвестировать средства в мясную отрасль.
Продолжится начатая работа по развитию сети молочно-товарных ферм и мощностей по производству мяса птицы с целью снижения импортозависимости.
В области ветеринарии будет проведена реформа системы ветеринарии.
В частности, создание условий для развития рынка частных ветеринарных услуг. Также планируется разграничение полномочии между уровнями государственного управления (центр, регион). Более того будет повышена ответственность ветеринарных врачей и увеличена заработная плата ветеринарных врачей, а также подготовка кадров.
Будет проводиться цифровизация процессов, автоматизация сбора и передачи данных в сфере ветеринарии.
В целях создания условий для развития отечественного животноводства будут разработаны детальные дорожные карты по развитию мясного и молочного животноводства, овцеводства, птицеводства, а также других направлений животноводства, включающие в себя меры, направленные на решение проблем прочной кормовой базы, породного преобразования и т.д.

5.2. Мал шаруашылығы
Ауыспалы егісте азықтық дақылдардың үлес салмағын арттыруға өсімдік шаруашылығын әртараптандыру жөніндегі іс-шаралар шеңберінде қол жеткізіледі.
Селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты жетілдіру үшін жануарлардың ДНҚ-талдауы мен геномдық бағалау әдістемесі өндіріске кеңінен енгізілетін болады.
Дамыған елдердің тәжірибесін пайдалана отырып және бұл процеске стратегиялық трансұлттық компанияны тарта отырып, етті мал шаруашылығын жедел дамыту жөнінде жүйелі шаралар қабылданады.
Мал шаруашылығының тұрақты дамуын қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ табиғи ресурстарды пайдаланудың тиімділігін арттыру, экологияға әсерді азайту мақсатында су және биоресурстарды сақтауға бағдарланған инвестицияларды қолдауға арналған мемлекеттік шығыстардың үлесі біртіндеп ұлғаятын болады.
Фермерлерді оқытудың ауқымды бағдарламасы жүргізіледі және жануарларды күтіп-бағу мен күту, тиімді азықтандыру мен азықтарды дайындау, селекция мен жасанды ұрықтандырудың заманауи әдістері, өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін жақсарту, жайылымдарды тұрақты басқару және басқа да сұранысқа ие практикалар бойынша шаруашылық жүргізудің озық әлемдік практикалары мен технологияларын енгізу үшін консультациялық қолдау көрсетіледі.
Тозған жайылымдарды қалпына келтіру оларды түбегейлі және жер бетін жақсарту, мал жаю практикасын жақсарту және пайдаланылмайтын жайылымдық алқаптарды суландыру арқылы айналымға тарту есебінен мемлекеттік ынталандырудың қолданыстағы шараларын одан әрі жетілдіру және осы іс-шаралардың тиімділігін арттыруға мүмкіндік беретін жаңа тәсілдерді қолдану жолымен жүзеге асырылатын болады.
Мал шаруашылығы өнімінің экспортын дамыту үшін кедергілерді алып тастау мақсатында бір жағынан, мемлекеттік қолдау күшейтіледі, ал екінші жағынан, ет саласына қаражат инвестициялауға ниет білдірген стратегиялық трансұлттық компанияның мүмкіндіктері барынша пайдаланылатын болады.
Импортқа тәуелділікті төмендету мақсатында тауарлық сүт фермалары желісін және құс етін өндіру жөніндегі қуаттарды дамыту бойынша басталған жұмыс жалғасады.
Ветеринария саласында ветеринария жүйесіне реформа жүргізіледі. Атап айтқанда, жеке ветеринариялық қызметтер нарығын дамыту үшін жағдай жасалады. Мемлекеттік басқару деңгейлері (орталық, өңір) арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату жоспарлануда. Сонымен қатар, мал дәрігерлерінің жауапкершілігі мен жалақысы, сондай-ақ кадрлар даярлау артады.
Ветеринария саласындағы процестерді цифрландыру, деректерді жинау мен беруді автоматтандыру жүргізіледі.
Отандық мал шаруашылығын дамыту үшін жағдай жасау мақсатында етті және сүтті мал шаруашылығын, қой шаруашылығын, құс шаруашылығын, сондай-ақ мал шаруашылығының басқа да бағыттарын дамыту бойынша берік азықтық базаның, тұқымдық түрлендірудің және т.б. проблемаларын шешуге бағытталған шараларды қамтитын егжей-тегжейлі жол карталары әзірленеді.

5.3. Переработка сельскохозяйственной продукции
Приоритетными и перспективными направлениями по глубокой переработке станут мясо, молоко и зерно.
В целях обеспечения перерабатывающих предприятий качественным и доступным сырьем будет расширен перечень сельскохозяйственной продукции, при сдаче которой фермерам выплачиваются субсидии.
Для обеспечения перерабатывающих предприятий доступными кредитными ресурсами для закупа сырья будет предусмотрено отдельное направление для перерабатывающих предприятий.
Для развития перерабатывающих производств по приоритетным направлениям будут выделены льготные кредитные ресурсы.
Будет продолжено субсидирование инвестиционных затрат, ставки вознаграждения по кредитам и лизингу для предприятий переработки, стоимости отдельных видов закупаемого на переработку сельскохозяйственного сырья, в том числе для производства продуктов глубокой переработки.
Будет расширен перечень направлений, финансируемых в рамках инвестиционного субсидирования.
Для перехода на стимулирование производства продуктов более глубокой переработки сельскохозяйственной продукции будет разработан новый паспорт инвестиционного субсидирования на производство продуктов высокого передела с повышенным нормативом субсидирования.
Для обеспечения рынка сбыта на внешних рынках будет продолжена активная работа по открытию новых рынков сбыта, расширению номенклатуры экспортируемых товаров в уже открытых странах.
5.4. Развитие рынков
За счет строительства оптово-распределительных центров (ОРЦ) и овощехранилищ будет обеспечено развитие инфраструктуры хранения и распределения продовольствия. В целом в рамках национальной товаропроводящей системы планируется создание сети ОРЦ с применением механизма государственно-частного партнерства.
Устранение торговых барьеров, согласование ветеринарных и фитосанитарных требований будут достигаться за счет активизации переговорных процессов с потенциальными импортерами, зарубежными партнерами, а также участия в работе международных организаций (ВТО, МЭБ, МКЗЗР, Комиссия Codex Alimentarius, FiBL и IFOAM).
Будут продолжена работа по внедрению международных стандартов качества и сертификации.
5.5. Техническое оснащение
Ускорение темпов обновления технического парка сельского хозяйства будет осуществлено за счет совершенствования мер господдержки приобретения сельхозтехники, в том числе путем актуализации стоимостных лимитов субсидирования сельхозтехники в действующих паспортах программы инвестсубсидирования, увеличения доли локализации отечественного производства сельхозтехники, развития и расширения программ льготного кредитования техники отечественного производства.

5.3. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу
Етті, сүт пен астықты терең өңдеу басым және перспективалы бағыттарға айналады.
Өңдеуші кәсіпорындарды сапалы және қолжетімді шикізатпен қамтамасыз ету мақсатында ауыл шаруашылығы өнімдерінің тізбесі кеңейтіледі, мұндай өнімдерді тапсырған фермерлерге субсидиялар төленеді.
Шикізат сатып алу үшін қайта өңдеу кәсіпорындарын қолжетімді кредиттік ресурстармен қамтамасыз ету үшін қайта өңдеу кәсіпорындарына жеке бағыт көзделетін болады.
Қайта өңдеу өндірістерін дамыту үшін басым бағыттар бойынша жеңілдікті кредиттік ресурстар бөлінеді.
Қайта өңдеу кәсіпорындары үшін инвестициялық шығындарды, кредиттер мен лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемелерін, қайта өңдеуге сатып алынатын ауыл шаруашылығының жекелеген шикізат түрлерінің, оның ішінде неғұрлым терең өңделген өнімдерінің құнын субсидиялау жалғастырылады.
Инвестициялық субсидиялау шеңберінде қаржыландырылатын бағыттардың тізбесі кеңейтілетін болады.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін неғұрлым терең өңделген өнімдерін шығаруды ынталандыруға көшу үшін субсидиялау нормативі жоғары дәрежеде өңдеп жасалған өнімдер өндіруге арналған жаңа инвестициялық субсидиялау паспорты әзірленетін болады.
Өткізу нарығын қамтамасыз ету үшін сыртқы нарықтарда жаңа өткізу нарықтарын ашу, қазірдің өзінде ашық елдерде экспортталатын тауарлар номенклатурасын кеңейту бойынша белсенді жұмыс жалғасады.
5.4. Нарықтарды дамыту
Көтерме-тарату орталықтарын (КТО) және көкөніс қоймаларын салу есебінен азық-түлікті сақтау және бөлу инфрақұрылымын дамыту қамтамасыз етіледі. Жалпы ұлттық тауар өткізу жүйесі шеңберінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігін қолдана отырып, КТО желісін құру жоспарлануда.
Сауда кедергілерін жою, ветеринариялық және фитосанитариялық талаптарды келісуге әлеуетті импорттаушылармен, шетелдік әріптестермен келіссөздер процестерін жандандыру, сондай-ақ халықаралық ұйымдардың (ДСҰ, ХЭБ, ӨКҚХК, Codex Alimentarius, FiBL және IFOAM комиссиялары) жұмысына қатысу есебінен қол жеткізілетін болады.
Халықаралық сапа стандарттарын енгізу және сертификаттау жөніндегі жұмыс жалғасады.
5.5. Техникалық жабдықтау
Ауыл шаруашылығының техникалық паркін жаңарту қарқынын жеделдету ауыл шаруашылығы техникасын сатып алуды мемлекеттік қолдау шараларын жетілдіру есебінен, оның ішінде инвестициялық субсидиялау бағдарламасының қолданыстағы паспорттарында ауыл шаруашылығы техникасын субсидиялаудың құндық лимиттерін өзектендіру, ауыл шаруашылығы техникасының отандық өндірісін оқшаулау үлесін ұлғайту, отандық өндіріс техникасына жеңілдікті кредит беру бағдарламаларын дамыту және кеңейту арқылы жүзеге асырылатын болады.

5.6. Сельскохозяйственная кооперация и инфраструктура АПК
Ключевым инструментом повышения эффективности производства будут являться два механизма кооперации организованных хозяйств: горизонтальная кооперация и вертикальная (якорная) кооперация. ЛПХ могут участвовать в кооперации в качестве субъектов предпринимательства в формах ИП, КХ, ФХ.
На развитие сельскохозяйственной кооперации в течение 7 лет будет направлен 1 трлн теңге на кредитование с охватом более 1 млн сельчан с учетом членов семьи, вовлечением в кооперативное предпринимательство половины всех личных подсобных хозяйств и созданием более 350 тысяч рабочих мест, в том числе сезонных и временных. Стимулирование кооперации личных подсобных хозяйств будет проведено в том числе в рамках дальнейшей реализации программы "Ауыл аманаты". Также участникам программы будет обеспечен доступ к рынкам сбыта.
В развитии кооперации важную роль будут играть центры развития кооперации, в функции которых будут входить социальная, экономическая, культурная поддержка кооперативов, в том числе их постоянная, полная поддержка и сопровождение.
При этом в зависимости от специализации региона СПК совместно с местным исполнительным органом будут разработаны типовые бизнес-планы для каждого сельского округа.
5.7. Научное и кадровое обеспечение АПК
Будет обеспечено достаточное ежегодное государственное финансирование аграрных научных исследований (не менее 1 % от ВП сельского хозяйства).
Будет создана постоянно действующая, профессиональная система определения приоритетов и задач технологической модернизации АПК – ситуационный центр МСХ.
Будет запущен центр технологических компетенций в АПК по сопровождению платформы "AgriTech".
Будет развита система коммерциализации РННТД в АПК.
Будет выстроена Национальная система распространения знаний с высоким охватом субъектов АПК.
Будет осуществлена модернизация инфраструктуры ВУЗов, НИИ, СХОС и ОПХ.
Будет разработана система стимулов для субъектов АПК, применяющих современные технологии.
Будут модернизированы содержание и инфраструктура образовательных программ ВУЗов, в том числе в партнерстве с ведущими зарубежными университетами и агробизнесом.
Стоимость государственного образовательного заказа на подготовку кадров по трем ступеням (бакалавриат, магистратура, докторантура) будет корректироваться на постоянной основе, исходя из фактических затрат на реализацию соответствующих программ.
Для каждого колледжа будет разработана и реализована программа модернизации компетенций в сфере АПК. Образовательные программы колледжей и университетов будут синхронизированы, механизм передачи компетенций от университетов колледжам будет расширен.
Будет развита отечественная система первичного семеноводства.
Национальный аграрный научно-образовательный центр будет трансформирован в вертикально-интегрированный агротехнологический хаб и утвержден его план развития.

5.6. Ауыл шаруашылығы кооперациясы және АӨК инфрақұрылымы
Ұйымдасқан шаруашылықтар кооперациясының екі тетігі: көлденең кооперация және тік (зәкірлік) кооперация өндіріс тиімділігін арттырудың түйінді құралы болып табылады. ЖҚШ кооперацияға ЖК, ШҚ, ФҚ нысандарында кәсіпкерлік субъектілері ретінде қатыса алады.
Ауыл шаруашылығы кооперациясын дамытуға 7 жыл ішінде отбасы мүшелерін ескергенде 1 млн-нан астам ауыл тұрғыны қамтылып, кооперативтік кәсіпкерлікке барлық жеке қосалқы шаруашылықтардың жартысы тартылып және 350 мыңнан астам, оның ішінде маусымдық және уақытша жұмыс орындары құрылып, 1 трлн теңге жұмсалатын болады. Жеке қосалқы шаруашылықтар кооперациясын ынталандыру, оның ішінде "Ауыл аманаты" бағдарламасын одан әрі іске асыру шеңберінде жүргізілетін болады. Сондай-ақ бағдарламаға қатысушылардың өткізу нарықтарына қолжетімділігі қамтамасыз етіледі.
Бұл ретте өңірдің мамандануына қарай ӘКК жергілікті атқарушы органмен бірлесіп, әрбір ауылдық округ үшін үлгілік бизнес-жоспарлар әзірленетін болады.
Кооперацияны дамытуда кооперацияны дамыту орталықтары маңызды рөл атқарады, олардың функцияларына кооперативтерді әлеуметтік, экономикалық, мәдени қолдау, оның ішінде оларды тұрақты, толық қолдау және кооперативтерді сүйемелдеу кіретін болады.
5.7. АӨК-ті ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету
Аграрлық ғылыми зерттеулерді жеткілікті түрде жыл сайын мемлекеттік қаржыландыру қамтамасыз етіледі (ауыл шаруашылығы ЖӨ-сінің кемінде 1 %-ы).
АӨК технологиялық жаңғыртудың басымдықтары мен міндеттерін айқындаудың тұрақты жұмыс істейтін кәсіби жүйесі – АШМ Ахуалдық орталығы құрылады.
"AgriTech" платформасын сүйемелдеу бойынша АӨК-те технологиялық құзыреттер орталығы іске қосылады.
АӨК-тегі ҒҒТҚН-ы коммерцияландыру жүйесі дамитын болады.
АӨК субъектілерін жоғары қамти отырып, білім таратудың ұлттық жүйесі құрылады.
ЖОО, ҒЗИ, АШТӨ және ТӨШ инфрақұрылымын жаңғырту жүзеге асырылады.
Заманауи технологияларды қолданатын АӨК субъектілері үшін ынталандыру жүйесі әзірленеді.
ЖОО-ның білім беру бағдарламаларының мазмұны мен инфрақұрылымы, оның ішінде шетелдік жетекші университеттермен және агробизнеспен әріптестікте жаңғыртылатын болады.
Үш саты (бакалавриат, магистратура, докторантура) бойынша кадрлар даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысының құны тиісті бағдарламаларды іске асыруға жұмсалған нақты шығындарға сүйене отырып, тұрақты негізде түзетілетін болады.
Әрбір колледж үшін АӨК саласындағы құзыреттерді жаңғырту бағдарламасы әзірленіп, іске асырылатын болады. Колледждер мен университеттердің білім беру бағдарламалары үндестіріледі, университеттерден құзыреттерді колледждерге беру тетігі кеңейтіледі.
Бастапқы тұқым шаруашылығының отандық жүйесі дамитын болады.
Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы вертикалды интеграцияланған агротехнологиялық хабқа айналады және оның даму стратегиясы бекітіледі.

5.8. Земельные ресурсы
Будет усовершенствовано земельное законодательство по упрощению процедур порядка предоставления земельных участков, минимизации взаимодействия получателей услуг с государственными служащими путем цифровизации услуг в сфере земельных отношений, доступность сведений о свободных земельных участках.
За центральным уполномоченным органом будет закреплена функция по координации и руководству за деятельностью структур в сфере земельных отношений.
С учетом международного опыта организации специализированных служб по анализу качественного состояния земельных ресурсов и эффективной системы управления земельными ресурсами предлагается создать в составе Министерства сельского хозяйства профильную кластерную почвенную службу в виде республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения путем передачи функций по почвенному и геоботаническому обследованию, мониторинга земель и определения бонитета почв с материально-технической базой.
При этом с учетом внедрения методов дистанционного зондирования земли и оцифровки данных государственного земельного кадастра, используемых в геоинформационных системах государственных органов, будут внедрены современные методики анализа и борьба с опустыниванием и эрозией почвенного покрова.
Будет проработана цифровизация мониторинга выполнения обязательств субъектами АПК по рациональному использованию сельхозземель.
Для этого будет проводится мониторинг карты полей хозяйств с указанием схемы севооборотов. Такое обязательство фермеров позволит усилить их ответственность и соблюдать севообороты, кроме того загрузка в электронном формате позволит отслеживать чередование посевов сельхозкультур и диверсифицировать сельхозпроизводство с увеличением доли высокорентабельных и кормовых культур.
5.9. Цифровизация АПК
В целях выстраивания полной цепи прослеживаемости растениеводческой продукции будет реализован проект по разработке и внедрению системы паспортизации объектов производства растениеводства на базе новой информационной системы прослеживаемости в растениеводстве (ИСР) по примеру ИСЖ, которая будет в себе содержать цифровизацию и автоматизацию семеноводства, выращивания, хранения, учета и реализации сельскохозяйственных культур, а также обеспечит контроль и безопасность перемещаемой продукции с исключением "серых" схем как внутри государства, так и в рамках импорта продукции. На разработку и первый год технической поддержки информационной системы прослеживаемости в растениеводстве (ИСР) с приобретением планшетов для фитосанитарных инспекторов на постах будет заложено порядка 930 млн теңге.
Кроме того, в целях упрощения перемещения продукции и прозрачности процессов проверок и досмотра подкарантинной и ветеринарной продукции в рамках информационной системы прослеживаемости в растениеводстве (ИСР) будет реализована система СУР – система управления рисками. Она позволит с помощью машинного обучения определять частоту и точность проверок и досмотра перемещаемой продукции.
Будут продолжена работа по внедрению "точного" сельского хозяйства в животноводческом и растениеводческом направлениях и поставлена задача масштабирования проекта "цифровых" ферм во всех регионах страны.
Автоматизация государственных услуг и процессов позволит получить субсидии и услуги в электронном формате. Будет создана единая государственная система субсидирования, на которой будут оказываться меры государственной поддержки на бесплатной основе.
Будет продолжена работа по решению проблем с потребностью кадров для "цифровых" хозяйств. На начальном этапе в учебные программы действующих агроспециальностей будут включены современные дисциплины, в долгосрочной перспективе планируется ввести новые специальности, такие как "агроинформатик", "администратор агропредприятия", "оператор смарт-теплицы", "инженер агродронов" и т.д.
В рамках цифровизации мер государственной поддержки планируются автоматизировать все бизнес-процессы и обеспечить оказание мер государственной поддержки исключительно в электронном формате.
В целях обеспечения комплексного подхода к цифровизации сельского хозяйства и создания единой цифровой платформы агропромышленного комплекса (Е-АПК) планируется объединить все имеющиеся информационные системы в сельском хозяйстве.
Создание единой цифровой платформы агропромышленного комплекса (Е-АПК) позволит обеспечить полный цикл прослеживаемости в сельском хозяйстве "от поля до прилавка", прозрачность отрасли, создание "единого окна" для фермера и единого "рабочего места" для уполномоченных органов, нивелирование коррупционных рисков при субсидировании, информационную безопасность, защиту персональных и конфиденциальных данных, усиление ветеринарной и карантинной безопасности, исключит дублирование функций, сократит производственные затраты и административные расходы.
Будут проводиться тренинги в формате деловой игры "Нео Номад" с детальной демонстрацией принципов работы цифрового оборудования, в ходе которых ставится задача спроектировать "цифровую" ферму, произвести расчеты по цифровой модернизации и сокращению затрат, а также определить срок окупаемости приобретенного оборудования.

5.8. Жер ресурстары
Жер заңнамасы жер учаскелерін беру тәртібінің рәсімдерін оңайлату, жер қатынастары саласындағы қызметтерді цифрландыру арқылы қызмет алушылардың мемлекеттік қызметшілермен өзара іс-қимылын барынша азайту, бос жер учаскелері туралы мәліметтерге қол жеткізу бойынша жетілдіріледі.
Орталық уәкілетті органға жер қатынастары саласындағы құрылымдардың қызметін үйлестіру және басқару жөніндегі функция бекітілетін болады.
Жер ресурстарының сапалық жай-күйін талдау және жер ресурстарын басқарудың тиімді жүйесі жөніндегі мамандандырылған қызметтерді ұйымдастырудың халықаралық тәжірибесін ескере отырып, Ауыл шаруашылығы министрлігінің құрамында топырақты және геоботаникалық зерттеу, жер мониторингі және материалдық-техникалық базасы бар топырақ бонитетін айқындау жөніндегі функцияларды беру жолымен шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын түрінде бейінді кластерлік топырақ қызметін құру ұсынылады.
Бұл ретте Жерді қашықтықтан зондтау әдістерін енгізуді және мемлекеттік органдардың геоақпараттық жүйелерінде пайдаланылатын мемлекеттік жер кадастрының деректерін цифрландыруды ескере отырып, топырақ жамылғысының шөлейттенуі мен эрозиясына қарсы заманауи талдау және күрес әдістемелері енгізіледі.
АӨК субъектілерінің ауыл шаруашылығы жерлерін ұтымды пайдалану жөніндегі міндеттемелерді орындау мониторингін цифрландыру пысықталатын болады.
Ол үшін ауыспалы егіс схемасын көрсете отырып, шаруашылық танаптарының картасына мониторинг жүргізіледі. Фермерлердің мұндай міндеттемесі олардың жауапкершілігін күшейтуге және ауыспалы егісті сақтауға мүмкіндік береді, бұдан басқа электрондық форматтағы жүктеме ауыл шаруашылығы дақылдары егістерінің кезектесуін қадағалауға және жоғары рентабельді және азықтық дақылдар үлесін ұлғайта отырып, ауыл шаруашылығы өндірісін әртараптандыруға мүмкіндік береді.
5.9. АӨКі цифрландыру
Өсімдік шаруашылығы өнімін қадағалаудың толық тізбегін құру мақсатында тұқым шаруашылығын, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіруді, сақтауды, есепке алуды және өткізуді цифрландыру мен автоматтандыруды, сондай-ақ мемлекет ішінде де, өнім импорты шеңберінде де "сұр" схемаларды қоспағанда, өткізілетін өнімнің қауіпсіздігін қамтитын, сондай-ақ АШЖБ үлгісі бойынша өсімдік шаруашылығындағы қадағалаудың жаңа ақпараттық жүйесі (ӨАЖ) бағасында өсімдік шаруашылығы өндірісі объектілерін паспорттау жүйесін әзірлеу және енгізу жөніндегі жоба іске асырылатын болады. Өсімдік шаруашылығындағы қадағалаудың ақпараттық жүйесін (ӨАЖ) әзірлеуге және техникалық қолдауды бірінші жылын бекеттердегі фитосанитариялық инспекторлар үшін планшеттер сатып алуға шамамен 930 млн теңге салынатын болады.
Бұдан басқа, өнімнің қозғалысын оңайлату және карантинге жатқызылған және ветеринариялық өнімдерді тексеру мен қарап-тексеру процестерінің ашықтығы мақсатында өсімдік шаруашылығындағы қадағалаудың ақпараттық жүйесі (ӨАЖ) шеңберінде ТБЖ – тәуекелдерді басқару жүйесі іске асырылатын болады. Ол машиналық оқытудың көмегімен өткізілетін өнімді тексеру мен қарап-тексерудің жиілігі мен дәлдігін анықтауға мүмкіндік береді.
Мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы бағыттарында "нақ" ауыл шаруашылығын енгізу бойынша жұмыс жалғасады және "цифрлық" фермалар жобасын елдің барлық өңірлерінде тарату міндеті қойылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мен процестерді автоматтандыру субсидиялар мен көрсетілетін қызметтерді электрондық форматта алуға мүмкіндік береді. Субсидиялаудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі құрылады, онда мемлекеттік қолдау шаралары тегін негізде көрсетілетін болады.
"Цифрлық" шаруашылықтар үшін кадрлардың қажет болуына байланысты проблемаларды шешу жөніндегі жұмыс жалғасады. Бастапқы кезеңде қазіргі аграрлық мамандықтардың оқу бағдарламаларына заманауи пәндер енгізіледі, ұзақ мерзімді перспективада "агроинформатик", "аграрлық кәсіпорынның әкімшісі", "смарт-жылыжай операторы", "агродрон инженері" және т.б. сияқты жаңа мамандықтарды енгізу жоспарлануда.
Мемлекеттік қолдау шараларын цифрландыру шеңберінде барлық бизнес-процестерді автоматтандыру және мемлекеттік қолдау шараларын тек электрондық форматта көрсетуді қамтамасыз ету жоспарлануда.
Ауыл шаруашылығын цифрландырудың кешенді тәсілін қамтамасыз ету және агроөнеркәсіптік кешеннің бірыңғай цифрлық платформасын (Е-АӨК) құру мақсатында ауыл шаруашылығындағы барлық қолда бар ақпараттық жүйелерді біріктіру жоспарлануда.
Агроөнеркәсіптік кешеннің бірыңғай цифрлық платформасын (Е-АӨК) құру ауыл шаруашылығында "егістіктен сөреге дейін" қадағалаудың толық циклін, саланың ашықтығын, фермер үшін "бір терезе" және уәкілетті органдар үшін бірыңғай "жұмыс орнын" құруды, субсидиялау кезінде сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін нивелирлеуді, ақпараттық қауіпсіздікті, дербес және құпия деректердің қорғалуын, ветеринариялық және карантиндік қауіпсіздікті күшейтуді, функциялардың қайталануын жоққа шығаруды, өндірістік шығындар мен әкімшілік шығыстарын азайтуды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Цифрлық жабдықтың жұмыс қағидаттарын егжей-тегжейлі көрсете отырып, "Нео Номад" іскерлік ойыны форматында тренингтер өткізілетін болады. Оның барысында "цифрлық" ферманы жобалау, цифрлық жаңғырту және шығындарды азайту бойынша есеп-қисаптар жүргізу, сондай-ақ сатып алынған жабдықтың өтелу мерзімін анықтау міндеті қойылады.

5.10. Государственная поддержка
Сохранятся действующие налоговые преференции. Будут приняты меры по расширению льготного кредитования, в том числе через институты развития АО "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек", путем увеличения уставного капитала АО "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек" с последующим увеличением уставных капиталов АО "Аграрная кредитная корпорация" ежегодно до 30 млрд теңге на 2024 – 2025 годы для финансирования субъектов АПК на реализацию импортозамещающих и экспортоориентированных инвестиционных проектов стоимостью до 5 млрд теңге и АО "КазАгроФинанс" в 2023 году в размере до 20 млрд теңге, на 2024 – 2025 годы до 30 млрд теңге ежегодно для финансирования приобретения сельскохозяйственной техники, кормозаготовительной техники и мобильных систем орошения для последующей передачи в лизинг, а также выделения долгосрочного бюджетного кредита в размере до 40 млрд теңге АО "Аграрная кредитная корпорация" для финансирования субъектов агропромышленного комплекса на инвестиционные проекты и развитие сети кредитных товариществ, разработку новых направлений лизинговых программ и долгосрочного бюджетного кредита АО "КазАгроФинанс" в размере до 30 млрд теңге ежегодно в 2023 – 2025 годы для финансирования различной сельскохозяйственной техники казахстанского производства и (или) сборки для дальнейшего предоставления в лизинг.
За счет разработки и внедрения новых механизмов использования права аренды земель сельхозназначения в качестве залогового обеспечения повысится доступность кредитных ресурсов.
С развитием сети ОРЦ будут расширены объемы форвардных закупок, в первую очередь за счет социально значимых продовольственных товаров.
Объемы и перечень государственных услуг по борьбе с вредителями и карантинными объектами, а также особо опасными болезнями животных будут регулироваться с учетом складывающейся фитосанитарной и эпизоотической ситуации в стране и в пограничных зонах сопредельных государств.
Развитие аграрной науки будет обеспечено за счет повышения уровня ее финансирования не менее 1 % от ВП сельского хозяйства.
Развитие и дальнейшее совершенствование работы по распространению знаний будут достигаться за счет создания функционирования ее новой национальной системы.
За счет усиления разъяснительной работы среди субъектов АПК получит развитие институт страхования, а его совершенствование – за счет расширения количества страховых продуктов.
Развитие и совершенствование механизмов субсидирования будут достигаться за счет:
взаимоувязки с промышленной политикой государства за счет совершенствования инструментов стимулирования технологического перевооружения сельского хозяйства, внедрения инноваций;
изменения порядка и механизмов субсидирования на предмет обеспечения их прозрачности, доступности малым и средним хозяйствам;
укрепления нормативной базы, внедрения системы эффективного планирования и мониторинга;
оптимизации действующих направлений субсидирования;
упрощения и цифровизации процедур получения субсидий;
принятия встречных обязательств по достижению установленных индикаторов по некоторым видам субсидий;
определения единого органа, ответственного за выдачу и целевое использование субсидий, с определением четких приоритетов и измеримых индикаторов;
внедрения механизмов планирования необходимых объемов финансовых ресурсов для субсидирования на предстоящий год и их увязку с возможностями государственного бюджета.
Создание новых производственных мощностей будет достигаться через совершенствование механизмов инвестиционного субсидирования, субсидирование ставок вознаграждения по кредитам и лизингу, гарантирование и страхование займов, расширение инструментов льготного финансирования и направлений субсидирования, институциональное развитие системы кредитных товариществ.
При реализации Концепции в приоритетном порядке за счет средств государственного бюджета средства выделяются на достижение индикаторов/показателей, отраженных в планах развития государственного органа и столицы, области, города республиканского значения.
На другие мероприятия средства будут выделяться с учетом развития экономики и потенциала увеличения доходной базы бюджета.

5.10. Мемлекеттік қолдау
Қолданыстағы салық преференциялары сақталады. Жеңілдікті кредит беруді кеңейту бойынша, оның ішінде импортты алмастыратын және экспортқа бағдарланған құны 5 млрд теңгеге дейінгі инвестициялық жобаларды іске асыруға АӨК субъектілерін қаржыландыру үшін "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ-ның жарғылық капиталын 2024 – 2025 жылдарға жыл сайын 30 млрд теңгеге дейін және "ҚазАгроҚаржы" АҚ-ның жарғылық капиталын 2023 жылы 20 млрд теңгеге дейінгі мөлшерде, кейіннен лизингке беру үшін ауыл шаруашылығы техникасын, жемшөп дайындау техникасын және мобильді суару жүйелерін сатып алуды қаржыландыру үшін 2024 – 2025 жылдарға 30 млрд теңгеге дейін кейіннен ұлғайта отырып, "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін қаржыландыру үшін "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ-на инвестициялық жобаларға 40 млрд теңгеге дейінгі ұзақ мерзімді бюджеттік кредит бөлу және кредиттік серіктестіктер желісін дамыту жолымен "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" АҚ-ның даму институттары арқылы, лизингтік бағдарламалардың және қазақстандық өндірістің әрқилы ауыл шаруашылығы техникасын қаржыландыру және (немесе) кейіннен лизингке беру үшін құрастыру үшін 2023 – 2025 жылдары "ҚазАгроҚаржы" АҚ-ның жыл сайын 30 млрд теңгеге дейінгі мөлшердегі ұзақ мерзімді бюджеттік кредитінің жаңа бағыттарын әзірлеу жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Кепілдікті қамтамасыз ету ретінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді жалға алу құқығын пайдаланудың жаңа тетіктерін әзірлеу және енгізу есебінен кредиттік ресурстардың қолжетімділігі артады.
КТО желісін дамытумен форвардтық сатып алу көлемі бірінші кезекте әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары есебінен кеңейтілетін болады.
Зиянкестермен және карантиндік объектілермен, сондай-ақ жануарлардың аса қауіпті ауруларымен күрес жөніндегі мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің көлемі мен тізбесі елдегі және шектес мемлекеттердің шекара аймақтарындағы қалыптасқан фитосанитариялық және эпизоотиялық ахуал ескеріле отырып реттелетін болады.
Аграрлық ғылымды дамыту оны қаржыландыру деңгейін ауыл шаруашылығы ЖӨ-сінің кемінде 1 %-ына арттыру есебінен қамтамасыз етіледі.
Білімді тарату жөніндегі жұмысты дамытуға және одан әрі жетілдіруге оның жаңа ұлттық жүйесінің жұмыс істеуін құру есебінен қол жеткізіледі.
АӨК субъектілері арасында түсіндіру жұмыстарын күшейту есебінен сақтандыру институты дамиды, ал оны жетілдіру – сақтандыру өнімдерінің санын кеңейту есебінен дамиды.
Субсидиялау тетіктерін дамыту мен жетілдіруге мыналардың есебінен қол жеткізілетін болады:
ауыл шаруашылығын технологиялық қайта жарақтандыруды ынталандыру, инновацияларды енгізу құралдарын жетілдіру есебінен мемлекеттің өнеркәсіптік саясатымен өзара байланыстыру;
субсидиялау тәртібі мен тетіктерін олардың ашықтығын, шағын және орта шаруашылықтардың қолжетімділігін қамтамасыз ету тұрғысынан өзгерту;
нормативтік базаны нығайту, тиімді жоспарлау және мониторинг жүйесін енгізу;
субсидиялаудың қолданыстағы бағыттарын оңтайландыру;
субсидиялар алу рәсімдерін оңайлату және цифрландыру;
субсидиялардың кейбір түрлері бойынша белгіленген индикаторларға қол жеткізу бойынша қарсы міндеттемелер қабылдау;
нақты басымдықтар мен өлшенетін индикаторларды айқындай отырып, субсидияларды беруге және нысаналы пайдалануға жауапты бірыңғай органды айқындау;
алдағы жылға субсидиялау үшін қаржы ресурстарының қажетті көлемін жоспарлау тетіктерін енгізу және оларды мемлекеттік бюджеттің мүмкіндіктерімен байланыстыру.
Жаңа өндірістік қуаттарды құруға инвестициялық субсидиялау тетіктерін жетілдіру, кредиттер мен лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау, қарыздарды кепілдендіру және сақтандыру, жеңілдікті қаржыландыру құралдары мен субсидиялау бағыттарын кеңейту, кредиттік серіктестіктер жүйесін институционалдық дамыту арқылы қол жеткізілетін болады.
Тұжырымдаманы мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен басым тәртіппен іске асыру кезінде мемлекеттік органның және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарларында көрсетілген индикаторларға/көрсеткіштерге қол жеткізуге қаражат бөлінеді.
Басқа іс-шараларға қаражат экономиканың дамуын және бюджеттің кіріс базасын ұлғайту әлеуетін ескере отырып бөлінеді.

6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.03.2023 № 268; от 28.02.2024 № 132.
1) повышение производительности труда в сельском хозяйстве в 3 раза по сравнению с 2020 годом;
2) урожайность пшеницы в 2030 году – 20 ц/га;
3) уровень обновления сельскохозяйственной техники в 2030 году – 10 %;
4) уровень обеспеченности отечественными семенами в 2030 году – до 80 %;
5) внесение минеральных удобрений от научно обоснованной нормы в 2030 году – до 50 %;
6) уровень обеспеченности продовольственными товарами (в том числе социально значимыми) не менее 90 %;
7) самообеспечение основными продовольственными товарами собственного производства в 2030 году: яблоки – 100 %, колбасные изделия – 100 %, сыры и творог – 100 %, сахар – 83 %, мясо птицы – 100 %;
8) доля переработанной продукции в агропромышленном комплексе (молоко, мясо, семена масличных, рис, кукуруза, гречиха) – до 70 %;
9) доля переработанной продукции в общем объеме экспорта АПК в 2030 году – 70 %;
10) увеличение экспорта продукции агропромышленного комплекса в 3,5 раза по сравнению с 2020 годом;
11) рост объема привлеченных инвестиций в основной капитал в сельское хозяйство в 4,2 раза;
12) рост объема привлеченных инвестиций в основной капитал в производство продуктов питания в 3,4 раза;
13) доля ненаблюдаемой (теневой) экономики в сельском, лесном и рыбном хозяйстве – 0,5 % в ВВП;
14) площадь эродированных земель в составе сельскохозяйственных угодий к общей площади земель в 2030 году – 28,4 млн га;
15) количество реализованных инвестиционных проектов – 1525 к 2030 году;
16) создание рабочих мест в рамках инвестиционных проектов в АПК – к 2030 году 44 тысячи (26,4 тысячи постоянных и 17,6 тысячи временных);
17) создание рабочих мест в рамках масштабирования опыта по повышению дохода сельского населения – 350 тысяч к 2029 году;
18) доля внедренных завершенных научных разработок в АПК к 2030 году – 40 %;
19) площадь земель с применением водосберегающих технологий (капельное орошение, дождевание) к 2030 году – 1362,2 тысячи га;
20) доля маточного поголовья, охваченная породным преобразованием к 2030 году, – 43 %.
Ожидаемые результаты
Создание необходимой для сельского хозяйства и сельхозтоваропроизводителей инфраструктуры, включая объекты логистики и мелкие производства.
Формирование семи крупных экосистем по производству и переработке мяса, фруктов, овощей, сахара, зерновых, масличных культур, молочной продукции.
Эффективное использование земель сельскохозяйственного назначения с увеличением налоговой нагрузки на неиспользуемые участки. Ускорение работы по диверсификации структуры посевных площадей, модернизация подходов к мелиорации и рекультивации почвы.
Внедрение механизмов по стимулированию развития кооперации сельхозпроизводителей – региональные продуктовые хабы.
Приложение
к Концепции развития
агропромышленного комплекса
Республики Казахстан
на 2021 – 2030 годы
План действий по реализации Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы

6. Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер
Ескерту. 6-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.03.2023 № 268; 28.02.2024 № 132 қаулыларымен.
Нысаналы индикаторлар:
1) ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігін 2020 жылмен салыстырғанда 3 есеге арттыру;
2) 2030 жылы бидай түсімі – 20 ц/га;
3) 2030 жылы ауыл шаруашылығы техникасын жаңарту деңгейі – 10 %;
4) 2030 жылы отандық тұқыммен қамтамасыз ету деңгейі – 80 %-ға дейін;
5) 2030 жылы минералды тыңайтқыштарды ғылыми негізделген норманың – 50 %-ына дейін енгізу;
6) азық-түлік тауарларымен (оның ішінде әлеуметтік маңызы бар) қамтамасыз етілу деңгейі кемінде 90 %;
7) 2030 жылы меншікті өндірістің негізгі азық-түлік тауарларымен өзін-өзі қамтамасыз ету: алма – 100 %, шұжық өнімдері – 100 %, ірімшік пен сүзбе – 100 %, қант – 83 %, құс еті – 100 %;
8) агроөнеркәсіптік кешендегі өңделген өнімнің үлесі (сүт, ет, майлы дақылдар, күріш, жүгері, қарақұмық) – 70 %-ға дейін;
9) 2030 жылы АӨК экспортының жалпы көлеміндегі өңделген өнімдердің үлесі – 70 %;
10) агроөнеркәсіптік кешен өнімдерінің экспортын 2020 жылмен салыстырғанда 3,5 есеге ұлғайту;
11) ауыл шаруашылығының негізгі капиталына тартылған инвестициялар көлемін 4,2 есеге ұлғайту;
12) тамақ өнімдерін өндіруге негізгі капиталға тартылған инвестициялар көлемін 3,4 есеге өсіру;
13) ауыл, орман және балық шаруашылығындағы қадағаланбайтын (көлеңкелі) экономиканың үлесі – ЖІӨ-нің 0,5 %-ы;
14) ауыл шаруашылығы алқаптарының құрамындағы эрозияға ұшыраған жерлердің алаңы 2030 жылы жердің жалпы алаңына пайыздық қатынаста – 28,4 млн га;
15) 2030 жылға қарай іске асырылған инвестициялық жобалар саны – 1525;
16) АӨК-тегі инвестициялық жобалар шеңберінде 2030 жылға қарай 44 мың жұмыс орнын құру (26,4 мың тұрақты және 17,6 мың уақытша);
17) ауыл халқының табысын арттыру тәжірибесін кеңінен тарату шеңберінде 2029 жылға қарай 350 мың жұмыс орнын құру;
18) 2030 жылы аяқталып АӨК-ге енгізілген, ғылыми әзірлемелер үлесі – 40 %;
19) 2030 жылға қарай су үнемдеу технологиялары (тамшылатып суару, жаңбырлатып суару) қолданылатын жердің ауданы – 1362,2 мың га;
20) 2030 жылға қарай тұқымдық түрлендірумен қамтылған аналық мал басының үлесі – 43 %.
Күтілетін нәтижелер
Логистика объектілері мен ұсақ өндірістерді қоса алғанда, ауыл шаруашылығы мен ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер үшін қажетті инфрақұрылым құру.
Ет, жеміс, көкөніс, қант, дәнді дақылдар, майлы дақылдар, сүт өнімдерін өндіру және өңдеу бойынша жеті ірі экожүйені қалыптастыру.
Пайдаланылмайтын учаскелерге салықтық жүктемені ұлғайта отырып, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді тиімді пайдалану. Егіс алаңдарының құрылымын әртараптандыру бойынша жұмыстарды жеделдету, топырақты мелиорациялау мен қалпына келтіру тәсілдерін жаңғырту.
Ауыл шаруашылығы өндірушілерінің кооперациясын дамытуды ынталандыру жөніндегі тетіктерді – өңірлік азық-түлік хабтарын енгізу.
Қазақстан Республикасының
агроөнеркәсіптік кешенін
дамытудың 2021 – 2030
жылдарға арналған
тұжырымдамасына
қосымша
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары

Сноска. План - в редакции постановления Правительства РК от 29.07.2026 № 671.
№ п/п
Наименование реформ /основных мероприятий
Форма завершения
Срок завершения
Ответственные исполнители
1
2
3
4
5
Целевой индикатор 1. Повышение производительности труда в сельском хозяйстве в 3 раза по сравнению с 2020 годом:
2021 год – 112,0 %;
2022 год – 125,4 %;
2023 год – 152,9 %;
2024 год – 164,9 %;
2025 год – 176,2 %;
2026 год – 197,4 %;
2027 год – 221,1 %;
2028 год – 247,6 %;
2029 год – 277,3 %;
2030 год – 300,9 %.
МСХ, МНЭ, МВРИ, МФ, МИИЦР, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию), НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 2. Урожайность пшеницы:
2021 год – 9,3 ц/га;
2022 год – 10,2 ц/га;
2023 год – 11,4 ц/га;
2024 год – 12,6 ц/га;
2025 год – 13,8 ц/га;
2026 год – 15,0 ц/га;
2027 год – 16,2 ц/га;
2028 год – 17,4 ц/га;
2029 год – 18,6 ц/га;
2030 год – 20,0 ц/га.
МСХ, МНЭ, МВРИ, МФ, МИИЦР, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию), НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 3. Уровень обновления сельскохозяйственной техники, %:
2023 год – 4,5 %;
2024 год – 5,2 %;
2025 год – 6,5 %;
2026 год – 8 %;
2027 год – 8,5 %;
2028 год – 9 %;
2029 год – 9,5 %;
2030 год – 10 %.
МСХ, МПС, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию), АО "КазАгроФинанс" (по согласованию)
Целевой индикатор 4. Уровень обеспеченности отечественными семенами до 80 %:
2023 год – 51,3 %;
2024 год – 55,6 %;
2025 год – 62,2 %;
2026 год – 69,8 %;
2027 год – 77,3 %
2028 год – 78,2 %;
2029 год – 79,1 %;
2030 год – 80,0 %.
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
Целевой индикатор 5. Уровень внесения минеральных удобрений до 50 % от научной потребности:
2022 год – 25 %;
2023 год – 26 %;
2024 год – 27 %;
2025 год – 29 %;
2026 год – 30 %;
2027 год – 32 %;
2028 год – 35 %;
2029 год – 38 %;
2030 год – 50 %.
МСХ, заинтересованные центральные
государственные органы, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
1.
Принятие мер по увеличению производства валовой продукции сельского хозяйства в два раза за 5 лет, в том числе путем проработки вопросов по:
доведению объемов субсидирования до допустимого уровня в рамках вступления в ВТО как минимум в 2 раза;
обеспечению льготным кредитованием весенне-полевых и уборочных работ в объеме не менее 1,5 трлн теңге (на приобретение семян, удобрений, пестицидов, ГСМ);
доведению объемов льготного лизинга до 450 млрд теңге для финансирования приобретения отечественной сельскохозяйственной техники, оборудования в целях обновления сельскохозяйственной техники на уровне 8-10 % в год (предметом лизинга являются отечественные сельскохозяйственные техника и оборудование, по которым имеется соглашение о промышленной сборке);
финансированию реализации инвестиционных проектов на сумму 800 млрд теңге, в том числе по опыту Северо-Казахстанской области.
информация в Правительство Республики Казахстан
май 2025 года
МСХ, МПС, акиматы областей
2.
Осуществление государственной поддержки субъектов АПК в виде субсидирования:
растениеводства;
животноводства;
переработки сельхозпродукции;
финансовых инструментов.
информация об объеме выделенных субсидий
ежегодно
МСХ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
3.
Проведение диверсификации в растениеводстве, предусматривающей увеличение площадей высокорентабельных масличных, овощных, бахчевых, кормовых культур и сокращение водоемких: риса, хлопка, сельскохозяйственных культур
увеличение площадей масличных, овощных, бахчевых, кормовых культур и уменьшение площадей риса и хлопка

Ескерту. Іс-қимыл жоспары жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.07.2026 № 671 қаулысымен.
Р/с
Реформалардың/негізгі іс-шаралардың атауы
Аяқталу нысаны
Аяқтау мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
Нысаналы 1-индикатор. Ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігін 2020 жылмен салыстырғанда 3 есеге арттыру: 2021 жылы – 112,0 %; 2022 жылы – 125,4 %; 2023 жылы – 152,9 %; 2024 жылы – 164,9 %; 2025 жылы – 176,2 %; 2026 жылы – 197,4 %; 2027 жылы – 221,1 %; 2028 жылы – 247,6 %; 2029 жылы – 277,3 %; 2030 жылы – 300,9 %.
АШМ, ҰЭМ, СРИМ, Қаржымині, ЖИЦДМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 2-индикатор. Бидай түсімділігі:
2021 жыл – 9,3 ц/га; 2022 жыл – 10,2 ц/га;2023 жыл – 11,4 ц/га; 2024 жыл – 12,6 ц/га; 2025 жыл – 13,8 ц/га; 2026 жыл – 15,0 ц/га; 2027 жыл – 16,2 ц/га; 2028 жыл – 17,4 ц/га; 2029 жыл – 18,6 ц/га; 2030 жыл – 20,0 ц/га.
АШМ, ҰЭМ, СРИМ, Қаржымині, ЖИЦДМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 3-индикатор. Ауыл шаруашылығы техникасын жаңарту деңгейі, %:2023 жыл – 4,5 %; 2024 жыл – 5,2 %; 2025 жыл – 6,5 %; 2026 жыл – 8 %; 2027 жыл – 8,5 %; 2028 жыл – 9 %; 2029 жыл – 9,5 %; 2030 жыл – 10 %.
АШМ, ӨҚМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "ҚазАгро Қаржы" АҚ (келісу бойынша)
Нысаналы 4-индикатор. Отандық тұқыммен қамтамасыз етілу деңгейі 80 %-ға дейін: 2023 жыл – 51,3 %; 2024 жыл – 55,6 %; 2025 жыл – 62,2 %; 2026 жыл – 69,8 %; 2027 жыл – 77,3 % 2028 жыл – 78,2 %; 2029 жыл – 79,1 %; 2030 жыл – 80,0%.
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
Нысаналы 5-индикатор. Минералды тыңайтқыштарды енгізу деңгейі ғылыми қажеттіліктің 50 %-ына дейін:
2022 жыл – 25 %; 2023 жыл – 26 %; 2024 жыл – 27 %; 2025 жыл – 29 %; 2026 жыл – 30 %; 2027 жыл – 32 %; 2028 жыл – 35 %; 2029 жыл – 38 %; 2030 жыл – 50 %.
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
1.
Мына мәселелерді пысықтай отырып, ауыл шаруашылығы жалпы өнімін өндіруді 5 жыл ішінде екі есеге ұлғайту жөнінде шаралар қабылдау: ДСҰ-ға кіру шеңберінде субсидиялау көлемін кемінде 2 есе рұқсат етілген деңгейге дейін жеткізу; көктемгі егіс пен егін жинау жұмыстарын кемінде 1,5 трлн теңге көлемінде жеңілдетілген кредиттеумен қамтамасыз ету (тұқым, тыңайтқыш, пестицидтер, ЖЖМ сатып алуға); ауыл шаруашылығы техникасын жылына 8-10 % деңгейінде жаңарту мақсатында отандық ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын сатып алуды қаржыландыру үшін жеңілдікті лизинг көлемін 450 млрд теңгеге дейін жеткізу (өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім бар отандық ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтары лизинг нысанасы болып табылады); инвестициялық жобаларды 800 млрд теңге сомасына, оның ішінде Солтүстік Қазақстан облысының тәжірибесі бойынша іске асыруды қаржыландыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2025 жылғы мамыр
АШМ, ӨҚМ, облыстардың әкімдіктері
2.
АӨК субъектілерін: өсімдік шаруашылығын; мал шаруашылығын; ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді; қаржы құралдарын субсидиялау түрінде мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру
бөлінген субсидиялардың көлемі туралы мәліметтер
жыл сайын
АШМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
3.
Жоғары рентабельді (майлы дақылдар, көкөніс, бақша дақылдары, жемшөп дақылдары) дақылдар алқаптарын ұлғайтуды және суды көп қажет ететін ауыл шаруашылығы дақылдарын (күріш, мақта) қысқартуды көздейтін өсімдік шаруашылығында әртараптандыру жүргізу
майлы, көкөніс, бақша, жемшөп дақылдары алқаптарын ұлғайту және күріш пен мақта алқаптарын азайту

2022 - 2027 годы
МСХ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НПП "Атамекен" (по согласованию)
4.
Увеличение уставного капитала АО "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек" с последующим увеличением уставного капитала АО "КазАгроФинанс" через увеличение уставного капитала АО "Аграрная кредитная корпорация" в 2023 году до 20 млрд теңге, 2024 – 2025 годы до 30 млрд теңге ежегодно для финансирования приобретения сельскохозяйственной, кормозаготовительной техники и мобильных систем орошения для последующей передачи в лизинг
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию), АО "КазАгроФинанс" (по согласованию)
5.
Выделение долгосрочного бюджетного кредита АО "КазАгроФинанс" до 30 млрд теңге ежегодно в 2023 – 2025 годах для финансирования приобретения
сельскохозяйственной техники казахстанского производства и (или) сборки для последующей передачи в лизинг
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию), АО "КазАгроФинанс" (по согласованию)
6.
Пересмотр лимитов предельной стоимости сельскохозяйственной техники в рамках инвестиционного субсидирования
приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
2026 и 2029 годы
МСХ, МНЭ, МФ, МПС, АСПиР (по согласованию), акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НПП "Атамекен" (по согласованию)
7.
Введение единого электронного паспорта регистрируемой сельскохозяйственной техники (финансирование не требуется)
интеграция информационной системы ЕАСУ ГРСТ с информационными системами заинтересованных государственных органов
2024 год
МСХ, МНЭ, МФ, МПС, МЭПР, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
8.
Проведение инвентаризации парка самоходной сельскохозяйственной техники
актуализация парка сельскохозяйственной техники
2024 – 2026
годы
МСХ, МПС, МНЭ, МФ, МЭПР, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
9.
Модернизация сортоиспытательной сети
акт ввода в эксплуатацию
декабрь 2025 года
МСХ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
10.
Принятие законодательных мер, регламентирующих присоединение Казахстана к Международному союзу по охране новых сортов растений
проект Закона Республики Казахстан
июль
2024 года
МСХ, МНЭ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
11.
Рассмотрение целесообразности регламентации возврата к разрешительному (ограничительному) характеру ведения Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых в Республике Казахстан
информация в Правительство Республики Казахстан
июль
2024 года
МСХ, МНЭ
12.
Развитие отечественного семеноводства и аграрной науки
Комплексный план по развитию селекции и семеноводства сельскохозяйственных культур Республики Казахстан на 2024-2028 годы
2024 - 2028 годы
МСХ, МФ, МНЭ, МНВО, МИО, НПП "Атамекен" (по согласованию),
НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
13.
Внесение изменений в Закон Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" в части:
закрепления компетенции уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса по установлению тарифов на оказываемые платные виды услуг государственным учреждением в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства;
закрепления государственной поддержки субсидирования приобретения органических удобрений промышленного производства
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2025 года,
декабрь 2027 года
МСХ, МНЭ, МФ, МТИ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НПП "Атамекен" (по согласованию),
МСХ, МНЭ, МФ, МПС, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
14.
Увеличение объемов производства отечественных минеральных удобрений и расширение их ассортимента
отчет об объемах производства
ежегодно, до 20 января, следующего за отчетным
годом
МПС, НПП "Атамекен" (по согласованию)
15.
Внедрение механизма авансового субсидирования отечественных производителей минеральных удобрений и сельскохозяйственной техники (в рамках средств, предусмотренных в бюджете)
приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
2025 год
МСХ, МПС, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НПП "Атамекен" (по согласованию)
16.
Совершенствование деятельности республиканского научно-методического центра агрохимической службы,
усовершенствование его материально-технической базы

2022 – 2027 жылдар
АШМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
4.
Кейіннен лизингке беру үшін ауыл шаруашылығы, жемшөп дайындайтын техникасын және мобильді жүйелерді сатып алуды қаржыландыру мақсатында кейіннен "ҚазАгроҚаржы" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайта отырып, "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" АҚ-ның жарғылық капиталын 2023 жылы 20 млрд теңгеге дейін, 2024 – 2025 жылдары жыл сайын 30 млрд теңгеге дейін ұлғайту
тікелей түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы Қаржыминіне есеп
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "ҚазАгроҚаржы" АҚ (келісу бойынша)
5.
2023 – 2025 жылдары Қазақстанда шығарылатын ауыл шаруашылығы техникасын сатып алуды және (немесе) кейіннен лизингке беру үшін құрастыруды қаржыландыру үшін "ҚазАгроҚаржы" АҚ-ға жыл сайын 30 млрд теңгеге дейін ұзақ мерзімді бюджеттік кредит бөлу
Қаржыминіне тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "ҚазАгроҚаржы" АҚ (келісу бойынша)
6.
Инвестициялық субсидиялау шеңберінде ауыл шаруашылығы техникасы шекті құнының лимиттерін қайта қарау
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
2026 және 2029 жылдар
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ӨҚМ, СЖРА (келісу бойынша), астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
7.
Тіркелетін ауыл шаруашылығы техникасының бірыңғай электрондық паспортын енгізу (қаржыландыруды талап етпейді)
АТМТ БАБЖ ақпараттық жүйесін мүдделі мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграциялау
2024 жыл
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ӨҚМ, ЭТРМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
8.
Өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы паркіне түгендеу жүргізу
ауыл шаруашылығы техникасы паркін өзектілендіру
2024 – 2026 жылдар
АШМ, ӨҚМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЭТРМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
9.
Сорт сынау желісін жаңғырту
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы желтоқсан
АШМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
10.
Қазақстанның Өсімдіктердің жаңа сорттарын қорғау жөніндегі халықаралық одаққа қосылуын регламенттейтін заңнамалық шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы шілде
АШМ, ҰЭМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
11.
Қазақстан Республикасында ұсынылатын селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін жүргізудің рұқсат беру (шектеу) сипатына қайта оралуды регламенттеудің орындылығын қарастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы шілде
АШМ, ҰЭМ
12.
Отандық тұқым шаруашылығы мен аграрлық ғылымды дамыту
Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы дақылдарының селекциясы мен тұқым шаруашылығын дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспары
2024 – 2028 жылдар
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, ҒЖБМ, ЖАО, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
13.
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына: ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласында мемлекеттік мекеме көрсететін қызметтердің ақылы түрлерінің тарифтерін белгілеу бойынша агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласында уәкілетті органның құзыретін бекіту;
өнеркәсіптік өндірістің органикалық тыңайтқыштарын сатып алуды субсидиялауды мемлекеттік қолдауды бекіту бөлігінде өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2025 жылғы желтоқсан, 2027 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша);
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ӨҚМ, СИМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
14.
Отандық минералдық тыңайтқыштар өндірісінің көлемін ұлғайту және олардың ассортиментін кеңейту
өндіріс көлемі туралы есеп
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 20 қаңтарға дейін
ӨҚМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
15.
Отандық минералды тыңайтқыштар мен ауыл шаруашылығы техникасын өндірушілерді аванстық субсидиялау тетігін енгізу (бюджетте қарастырылған қаражат шеңберінде)
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
2025 жыл
АШМ, ӨҚМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
16.
Агрохимиялық қызметтің республикалық ғылыми-әдістемелік орталығының қызметін жетілдіру, оның материалдық-техникалық базасын жетілдіру

приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "О внесении изменения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 4-6/295 "Об утверждении натуральных норм агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства"
декабрь 2024 года
МСХ, МФ
Целевой индикатор 6. Уровень обеспеченности продовольственными товарами (в том числе социально значимыми) не менее 90 %:
2021 год – не менее 80 %;
2022 год – не менее 80 %;
2023 год – не менее 80 %;
2024 год – не менее 80 %;
2025 год – не менее 80 %;
2026 год – не менее 82 %;
2027 год – не менее 84 %;
2028 год – не менее 86 %;
2029 год – не менее 88 %;
2030 год – не менее 90 %.
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 7. Самообеспечение основными продовольственными товарами собственного производства:
2023 год – яблоки – 85 %, колбасные изделия – 63 %, сыры и творог – 59 %, сахар – 55 %, мясо птицы – 75 %;
2024 год – яблоки – 90 %, колбасные изделия – 66 %, сыры и творог – 65 %, сахар – 65 %, мясо птицы – 85 %;
2025 год – яблоки – 95 %, колбасные изделия – 69 %, сыры и творог – 68 %, сахар – 68 %, мясо птицы – 87 %;
2026 год – яблоки – 100 %, колбасные изделия – 74 %, сыры и творог – 72 %, сахар – 70 %, мясо птицы – 90 %;
2027 год – яблоки – 100 %, колбасные изделия – 80 %, сыры и творог – 80 %, сахар – 80 %, мясо птицы –100 %;
2028 год – яблоки – 100 %, колбасные изделия – 82 %, сыры и творог – 82 %, сахар – 83 %, мясо птицы –100 %;
2029 год – яблоки – 100 %, колбасные изделия – 85 %, сыры и творог – 85 %, сахар – 83 %, мясо птицы –100 %;
2030 год – яблоки – 100 %, колбасные изделия – 100 %, сыры и творог – 100 %, сахар – 83 %, мясо птицы –100 %.
МСХ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
17.
Выделение долгосрочного бюджетного кредита до 40 млрд теңге в 2023 – 2024 годах АО "Аграрная кредитная корпорация" для финансирования субъектов агропромышленного комплекса на инвестиционные проекты
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
2023 - 2024 годы,
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию), АО "Аграрная кредитная корпорация" (по согласованию)
18.
Увеличение уставного капитала АО "НИХ "Байтерек" с последующим увеличением уставного капитала АО "Аграрная кредитная корпорация" ежегодно до 30 млрд теңге на 2024 – 2025 годы для финансирования субъектов АПК на реализацию инвестиционных проектов
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
2024 - 2025 годы,
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию), АО "Аграрная кредитная корпорация" (по согласованию)
19.
Субсидирование возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок
проект Закона Республики Казахстан
2022 год
МСХ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, АО "НК "Продкорпорация" (по согласованию)
20.
Финансирование ежегодно до 140 млрд теңге для проведения мероприятий по весенне-полевым и уборочным работам по поддержке субъектов агропромышленного комплекса на среднесрочной основе
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
2024 - 2030 годы,
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию), АО "Аграрная кредитная корпорация" (по согласованию)
21.
Разработка механизмов по стимулированию получателей субсидий на получение конечного результата с внедрением встречных обязательств по достижению установленных индикаторов
приказы МСХ
декабрь 2022 года
МСХ, МНЭ, МТИ, МФ, АСПиР (по согласованию), МПС, МИИЦР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
22.
Увеличение уставного капитала АО "НК "Продкорпорация" на сумму до 100 млрд теңге для обеспечения гарантированного закупа зерна у субъектов АПК по программе форвардного закупа в объеме 800 тысяч тонн
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
2024 год
МСХ, МФ, МНЭ, АО "НК "Продкорпорация" (по согласованию)
23.
Внедрение трехстороннего форвардного закупа сырья (семена подсолнечника, рис, зерно и гречиха) между АО "НК "Продкорпорация", сельхозтоваропроизводителем и перерабатывающим предприятием
информация по реализации программы трехстороннего форвардного закупа
с 2024 года, ежегодно
МСХ, АО "НК "Продкорпорация" (по согласованию)
24.
Активизация деятельности АО "НК "Продкорпорация" по продвижению казахстанского зерна на экспорт
информация по реализации казахстанского зерна на экспортные рынки
с 2024 года, ежегодно
МСХ, АО "НК "Продкорпорация" (по согласованию)
25.
Проведение товарных интервенций
информация по проведенным товарным интервенциям
с 2024 года, ежегодно
МСХ, АО "НК "Продкорпорация" (по согласованию)
26.
Выделение бюджетного кредита АО "НК "Продкорпорация" в сумме до 100 млрд теңге для ежегодного проведения мероприятий по поддержке субъектов агропромышленного комплекса в объеме 800 тысяч тонн
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
2024 - 2030 годы
МСХ, МФ, МНЭ, АО "НК "Продкорпорация" (по согласованию)

"Ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсетудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31наурыздағы № 4-6/295 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
2024 жылғы желтоқсан
АШМ, Қаржымині
Нысаналы 6-индикатор. Азық-түлік тауарларымен (оның ішінде әлеуметтік маңызы бар) қамтамасыз етілу деңгейі кемінде 90 %. 2021 жылы – кемінде 80 %; 2022 жылы – кемінде 80 %; 2023 жылы – кемінде 80 %; 2024 жылы – кемінде 80 %; 2025 жылы – кемінде 80 %; 2026 жылы – кемінде 82 %; 2027 жылы – кемінде 84 %; 2028 жылы – кемінде 86 %; 2029 жылы – кемінде 88 %; 2030 жылы – кемінде 90 %.
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 7-индикатор. Отандық өндірістің негізгі азық-түлік тауарларымен өзін-өзі қамтамасыз етуі:
2023 жылы: алма – 85 %, шұжық өнімдері – 63 %, ірімшік пен сүзбе – 59 %, қант – 55 %, құс еті – 75 %;
2024 жылы: алма – 90 %, шұжық өнімдері – 66 %, ірімшік пен сүзбе – 65 %, қант – 65 %, құс еті – 85 %;
2025 жылы: алма – 95 %, шұжық өнімдері – 69 %, ірімшік пен сүзбе – 68 %, қант – 68 %, құс еті – 87 %;
2026 жылы: алма – 100 %, шұжық өнімдері – 74 %, ірімшік пен сүзбе – 72 %, қант – 70 %, құс еті – 90 %;
2027 жылы: алма – 100 %, шұжық өнімдері – 80 %, ірімшік пен сүзбе – 80 %, қант – 80 %, құс еті – 100 %;
2028 жылы: алма – 100 %, шұжық өнімдері – 82 %, ірімшік пен сүзбе – 82 %, қант – 83 %, құс еті – 100 %;
2029 жылы: алма – 100 %, шұжық өнімдері – 85 %, ірімшік пен сүзбе – 85 %, қант – 83 %, құс еті – 100 %; 2030 жылы: алма – 100%, шұжық өнімдері – 100%, ірімшік пен сүзбе – 100%, қант – 83%, құс еті – 100%.
АШМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
17.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің инвестициялық жобаларын қаржыландыру үшін "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ-ға 2023 – 2024 жылдары 40 млрд теңгеге дейін ұзақ мерзімді бюджеттік кредит бөлу
Қаржыминіне тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
2023 – 2024 жылдар, жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ (келісу бойынша)
18.
АӨК субъектілерінің инвестициялық жобаларын іске асыруды қаржыландыру үшін кейіннен "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ жарғылық капиталын ұлғайтумен "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ жарғылық капиталын 2024 – 2025 жылдары жыл сайын 30 млрд теңгеге ұлғайту
Қаржыминіне тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
2024 – 2025 жылдар, жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ (келісу бойынша)
19.
Ішкі нарыққа реттеушілік ықпал ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компания шеккен шығыстарды өтеуді субсидиялау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2022 жыл
АШМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" АҚ (келісу бойынша)
20.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін орта мерзімді негізде қолдау үшін көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жыл сайын 140 млрд теңгеге дейін қаржыландыру
Қаржыминіне тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
2024 – 2030 жылдар, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ (келісу бойынша)
21.
Белгіленген индикаторларға қол жеткізу жөніндегі қарсы міндеттемелерді енгізе отырып, субсидия алушыларды түпкілікті нәтиже алуға ынталандыру тетіктерін әзірлеу
АШМ бұйрықтары
2022 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, СЖРА (келісу бойынша), ӨҚМ, ЖИЦДМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
22.
Форвардтық сатып алу бағдарламасы бойынша АӨК субъектілерінен 800 мың тонна көлемінде кепілді астық сатып алуды қамтамасыз ету үшін "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ жарғылық капиталын 100 млрд теңгеге ұлғайту
Қаржыминіне тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
2024 жыл
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" АҚ (келісу бойынша)
23.
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ, ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші мен қайта өңдеуші кәсіпорын арасында шикізатты (күнбағыс тұқымы, күріш астық және қарақұмық) үшжақты форвардтық сатып алуды енгізу
үшжақты форвардтық сатып алу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ақпарат
2024 жылдан бастап жыл сайын
АШМ, "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
24.
Қазақстандық астықты экспортқа шығару бойынша "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ қызметін жандандыру
қазақстандық астықты экспорттық нарықтарға өткізу жөніндегі ақпарат
2024 жылдан бастап жыл сайын
АШМ, "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
25.
Тауарлық интервенцияларды жүргізу
жүргізілген тауар интервенциялары бойынша ақпарат
2024 жылдан бастап жыл сайын
АШМ, "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ (келісіу бойынша)
26.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін 800 мың тонна көлемінде қолдау жөніндегі іс-шараларды жыл сайын жүзеге асыру үшін "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ-ға 100 млрд теңге сомасында бюджеттік кредит бөлу
Қаржыминіне тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
2024 – 2030 жылдар
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" АҚ (келісу бойынша)

Целевой индикатор 8. Доля переработанной продукции в агропромышленном комплексе (молоко, мясо, семена масличных, рис, кукуруза, гречиха) до 70 % в 2026 году:
2024 год – 40 %;
2025 год – 50 %;
2026 год – 70 %.
МСХ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
Целевой индикатор 9. Доля переработанной продукции в общем объеме экспорта АПК:
2023 год – 44 %;
2024 год – 45 %;
2025 год – 50 %;
2026 год – 53 %;
2027 год – 55 %;
2028 год – 60 %;
2029 год – 65 %;
2030 год – 70 %.
МСХ, заинтересованные центральные государственные органы, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
Целевой индикатор 10. Увеличение экспорта продукции агропромышленного комплекса в 3,5 раза по сравнению с 2020 годом:
2021 год – 3,5 млрд долларов США;
2022 год – 4,2 млрд долларов США;
2023 год – 4,8 млрд долларов США;
2024 год – 5,5 млрд долларов США;
2025 год – 6,6 млрд долларов США;
2026 год – 7,4 млрд долларов США;
2027 год – 8,1 млрд долларов США;
2028 год – 8,6 млрд долларов США;
2029 год – 10,0 млрд долларов США;
2030 год – 11,8 млрд долларов США.
МСХ, МТИ, МФ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НПП "Атамекен" (по согласованию)
27.
Формирование не менее 7 крупных экосистем по производству и переработке сельскохозяйственной продукции
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
ежегодно, до 1 мая, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
28.
Обеспечение всех территориальных инспекций и фитосанитарных контрольных постов выходом в Интернет
100 % охват Интернетом
декабрь 2022 года
МИИЦР, МСХ
29.
Внесение предложений по объединению подведомственных организаций КГИ АПК МСХ с учетом возложенных функций для исключения дублирования
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2023 года
МСХ, МФ, АДГС (по согласованию)
30.
Внесение предложений по реформированию системы ветеринарии в части:
четкого разграничения функций и полномочий между центром и регионами;
цифровизации процессов, автоматизации сбора и передачи данных в сфере ветеринарии;
поэтапного повышения заработных плат ветеринаров.
информация в Правительство Республики Казахстан
2022 - 2026 годы
МСХ, МИИЦР, МНЭ, МФ, МТСЗН, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
31.
Открытие экспортных рынков для продукции АПК путем:
проведения аудита международными экспертами ветеринарной службы Республики Казахстан;
инспекций предприятий зарубежных стран для включения в реестр ЕАЭС;
проведения переговоров с ветеринарными службами зарубежных стран;
ветеринарных и фитосанитарных сертификатов.
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МТИ, МИД, НПП "Атамекен" (по согласованию)
32.
Модернизация ветеринарной,
фитосанитарной и карантинной службы
повышение уровня материально-технического обеспечения ветеринарной и фитосанитарной служб,
расширение области аккредитации ветеринарных лабораторий
ежегодно
МСХ, МФ, МНЭ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
33.
Цифровизация в области ветеринарии
разработка, совершенствование, содержание, сопровождение, BI аналитика, интеграция информационных систем в области ветеринарии
ежегодно
МСХ, заинтересованные центральные государственные органы, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
34.
Совершенствование законодательства в области ветеринарии
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
ежегодно
МСХ
35.
Повышение профессиональной компетенции ветеринарных специалистов
обучение ветеринарных санитарных инспекторов, специалистов в области ветеринарии,
ежегодно
МСХ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
36.
Проработка вопроса улучшения материально-технической базы путем закупа:
современного лабораторного оборудования для ветеринарных лабораторий с целью обеспечения пищевой безопасности, сохранения экспорта казахстанских производителей животноводческой продукции;
инструментариев для отбора проб по пищевой безопасности, термочемоданов, средств индивидуальной защиты, видеорегистраторов, планшетов с целью обеспечения государственных ветеринарно-санитарных инспекторов;
специальной техники в количестве 695 единиц (инсинераторы, специальная автомашина с дезинфекционной установкой Комарова, специальная автомашина с повышенной проходимостью, специальная автомашина с прицепом для перевозки сельскохозяйственных животных и другое) для государственных ветеринарных организаций, созданных МИО (районные ветеринарные станции с ветеринарными пунктами);
мобильных (передвижных) расколов для фиксации сельскохозяйственных животных при проведении ветеринарных мероприятий (проведение идентификации, отбора проб крови, вакцинации и т.д.) для государственных ветеринарных организаций, созданных МИО.
информация в Правительство Республики Казахстан
2024 - 2030
годы
МСХ, МИО, МНЭ
37.
Строительство типовых скотомогильников (биотермических ям) (за счет средств МИО)
акт ввода в эксплуатацию
2024 - 2026 годы
МИО, МСХ, МНЭ
38.
Строительство ветеринарных пунктов для ветеринарных врачей МИО (за счет средств МИО)
акт ввода в эксплуатацию
2024 - 2030 годы
МИО, МСХ, МНЭ
39.
Сохранение эпизоотического благополучия и открытие новых рынков путем строительства ветеринарных лабораторий
информация в Правительство Республики Казахстан
2024 - 2027
годы
МСХ, МНЭ
40.
Недопущение заноса особо опасных болезней животных, а также сохранение экспортных рынков путем строительства 32 стационарных ветеринарно-контрольных постов на пунктах пропуска для государственных ветеринарно-санитарных инспекторов
информация в Правительство Республики Казахстан
2024 - 2026
годы
МСХ, МНЭ
41.
Разработка Дорожной карты по развитию переработки сельскохозяйственной продукции
совместный приказ ГО
март 2022 года
МСХ, МНЭ, МФ, МТИ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НПП "Атамекен" (по согласованию)
42.
Разработка Комплексного плана по развитию переработки сельскохозяйственной продукции, предусматривающего:
кредитование на реализацию проектов по переработке сельхозпродукции;
кредитование пополнения оборотных средств перерабатывающим предприятиям;
увеличение объемов субсидирования на сданную на переработку сельскохозяйственную продукцию (шерсть, шкура, плоды и овощи).
информация в Правительство Республики Казахстан
май 2025 года
МСХ, МНЭ, МФ, МЗ, МПС, МТИ, МП, МИД, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию), АО "Kazakh Invest" (по согласованию)

Нысаналы 8-индикатор. Агроөнеркәсіптік кешендегі өңделген өнімнің үлесі (сүт, ет, майлы дақылдар, күріш, жүгері, қарақұмық) 2026 жылы 70 %-ға дейін:
2024 жылы – 40 %;
2025 жылы – 50 %;
2026 жылы – 70 %.
АШМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
Нысаналы 9-индикатор. АӨК экспортының жалпы көлеміндегі өңделген өнімдердің үлесі:
2023 жылы – 44 %;
2024 жылы – 45 %;
2025 жылы – 50 %;
2026 жылы – 53 %;
2027 жылы – 55 %;
2028 жылы – 60 %;
2029 жылы – 65 %;
2030 жылы – 70 %.
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
Нысаналы 10-индикатор. Агроөнеркәсіптік кешен өнімдерінің экспортын 2020 жылмен салыстырғанда 3,5 есе ұлғайту:
2021 жыл – 3,5 млрд АҚШ доллары;
2022 жыл – 4,2 млрд АҚШ доллары;
2023 жыл – 4,8 млрд АҚШ доллары;
2024 жыл – 5,5 млрд АҚШ доллары;
2025 жыл – 6,6 млрд АҚШ доллары;
2026 жыл – 7,4 млрд АҚШ доллары;
2027 жыл – 8,1 млрд АҚШ доллары;
2028 жыл – 8,6 млрд АҚШ доллары;
2029 жыл – 10,0 млрд АҚШ доллары;
2030 жыл – 11,8 млрд АҚШ доллары.
АШМ, СИМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
27.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру және өңдеу бойынша кемінде 7 ірі экожүйе қалыптастыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 1 мамырға дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
28.
Барлық аумақтық инспекциялар мен фитосанитариялық бақылау бекеттерінің Интернетке шығуын қамтамасыз ету
Интернетпен 100 % қамту
2022 жылғы желтоқсан
ЖИЦДМ, АШМ
29.
Қайталауды жоққа шығару үшін жүктелген функцияларды ескере отырып, АШМ АӨК МИК ведомстволық бағынысты ұйымдарын біріктіру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 жылғы желтоқсан
АШМ, Қаржымині, МҚІА (келісу бойынша)
30.
Ветеринария жүйесін:
орталық пен өңірлер арасындағы функциялар мен өкілеттіктердің аражігін нақты ажырату;
ветеринария саласындағы процестерді цифрландыру, деректерді жинау мен беруді автоматтандыру;
ветеринарлардың жалақысын кезең-кезеңімен арттыру бөлігінде реформалау бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 – 2026 жылдар
АШМ, ЖИЦДМ, ҰЭМ, Қаржымині, Еңбекмині, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
31.
АӨК өнімдері үшін:
Қазақстан Республикасының ветеринариялық қызметіне халықаралық сарапшылардың аудит жүргізуі;
ЕАЭО тізіліміне енгізу үшін шет мемлекеттердің кәсіпорындарын тексеру;
шет елдердің ветеринариялық қызметтерімен келіссөздер жүргізу;
ветеринариялық және фитосанитарлық сертификаттар арқылы экспорттық нарықтарды ашу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, СИМ, СІМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
32.
Ветеринариялық, фитосанитариялық және карантиндік қызметті жаңғырту
ветеринариялық және фитосанитариялық қызметтің материалдық-техникалық қамтамасыз ету деңгейін арттыру, ветеринарлиялық зертханалардың аккредиттеу саласын кеңейту
жыл сайын
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
33.
Ветеринария саласындағы цифрландыру
ветеринария саласындағы ақпараттық жүйелерді әзірлеу, жетілдіру, ұстау, сүйемелдеу, BI талдау, интеграциялау
жыл сайын
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
34.
Ветеринария саласындағы заңнаманы жетілдіру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
жыл сайын
АШМ
35.
Ветеринария мамандардың кәсіптік құзыретін арттыру
ветеринариялық санитариялық инспекторларды, ветеринария саласындағы мамандарды оқыту
жыл сайын
АШМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
36.
Материалдық-техникалық базаны жақсарту мәселесін пысықтау:
азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, қазақстандық мал шаруашылығы өнімдерін өндірушілердің экспортын сақтау мақсатында ветеринариялық зертханаларға арналған заманауи зертханалық жабдықтарды сатып алу;
мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларды қамтамасыз ету мақсатында азық-түлік қауіпсіздігі бойынша сынама алу құрал-саймандарын, термоқондырғыларды, жеке қорғаныс құралдарын, бейнетіркегіштерді, планшеттерді сатып алу;
ЖАО құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар үшін (ветеринариялық пункттері бар аудандық ветеринариялық станциялар) 695 бірлік арнайы техника сатып алу (инсинераторлар, Комаров зарарсыздандыру қондырғысы бар арнайы автомашина, өткізгіштігі жоғары арнайы автомашина, ауыл шаруашылығы жануарларын тасымалдауға арналған тіркемесі бар арнайы автомашина және т.б.) сатып алу;
ЖАО құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар үшін ветеринариялық іс-шараларды (сәйкестендіру, қан сынамаларын алу, вакцинациялау және т.б. жүргізу) жүргізу кезінде ауыл шаруашылығы жануарларын тіркеу үшін мобильді (жылжымалы) бөліністерді сатып алу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 – 2030 жылдар
АШМ, ЖАО, ҰЭМ
37.
Типтік мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырлар) салу (ЖАО қаражаты есебінен)
пайдалануға беру актісі
2024 – 2026 жылдар
ЖАО, АШМ, ҰЭМ
38.
ЖАО ветеринариялық дәрігерлері үшін ветеринариялық пункттер салу (ЖАО қаражаты есебінен)
пайдалануға беру актісі
2024 – 2030 жылдар
ЖАО, АШМ, ҰЭМ
39.
Ветеринариялық зертханалар салу арқылы эпизоотиялық саламаттылықты сақтау және жаңа нарықтар ашу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 – 2027 жылдар
АШМ, ҰЭМ
40.
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар үшін өткізу пункттерінде 32 стационарлық ветеринариялық-бақылау бекетін салу арқылы жануарлардың аса қауіпті ауруларының әкелінуіне жол бермеу, сондай-ақ экспорттық нарықтарды сақтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 – 2026 жылдар
АШМ, ҰЭМ
41.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеуді дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2022 жылғы наурыз
АШМ, ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
42.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу жобаларын іске асыруға кредит беру;
қайта өңдеу кәсіпорындарының айналым қаражатын толықтыруға кредит беру;
қайта өңдеуге өткізілетін ауыл шаруашылығы өнімдерін (жүн, тері, жемістер мен көкөністер) субсидиялау көлемін ұлғайтуды көздейтін Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді дамыту жөніндегі кешенді жоспарды әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2025 жылғы мамыр
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ДСМ, ӨҚМ, СИМ, ОМ, СІМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша),
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "Kazakh Invest" АҚ (келісу бойынша)

Целевой индикатор 11. Рост объема привлеченных инвестиций в основной капитал в сельское хозяйство в 4,2 раза:
2021 год – 100,0 %;
2022 год – 118,0 %;
2023 год – 145,5 %;
2024 год – 176,2 %;
2025 год – 223,6 %;
2026 год – 285,7 %;
2027 год – 314,3 %;
2028 год – 345,7 %;
2029 год – 380,3 %;
2030 год – 418,3 %.
МСХ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
43.
Институциональное развитие системы кредитных товариществ
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2027 года
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 12. Рост объема привлеченных инвестиций в основной капитал в производство продуктов питания в 3,4 раза:
2021 год – 100,0 %;
2022 год – 130,2 %;
2023 год – 154,0 %;
2024 год – 182,3 %;
2025 год – 217,7 %;
2026 год – 232,3 %;
2027 год – 255,5 %;
2028 год – 281,0 %;
2029 год – 309,1 %;
2030 год – 340,1 %.
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
44.
Подписание Соглашения об инвестициях между Правительством Республики Казахстан и транснациональной компанией
соглашение
декабрь 2022 года
МСХ, заинтересованные государственные органы, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 13. Доля ненаблюдаемой (теневой) экономики в сельском, лесном и рыбном хозяйстве – 0,5 % в ВВП:
2021 год – 2,0 %;
2022 год – 1,9 %;
2023 год – 1,7 %;
2024 год – 1,6 %;
2025 год – 1,4 %
2026 год – 1,2 %;
2027 год – 1 %;
2028 год – 0,8 %
2029 год – 0,6 %;
2030 год – 0,5 %.
МСХ, МИИЦР, МФ, МНЭ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
45.
Разработка и внедрение государственной системы субсидирования
акт ввода в эксплуатацию
2022 - 2023 годы
МСХ
46.
Разработка образовательных программ по новым цифровым агроспециальностям
реестр образовательных программ
до 2030 года
МСХ, МНВО, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), аграрные ВУЗы (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
47.
Разработка и внедрение информационной системы прослеживаемости в растениеводстве (ИСР)
акт ввода в эксплуатацию
2024 - 2025 годы
МСХ
48.
Создание единой цифровой платформы агропромышленного комплекса (Е-АПК)
акт ввода в эксплуатацию
2028 - 2030 годы
МСХ, ТОО "АЦЭП" (по согласованию)
49.
Автоматизация мер государственной поддержки
информационная система
2022 - 2023 годы
МСХ, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию)
Целевой индикатор 14. Площадь эродированных земель в составе сельскохозяйственных угодий к общей площади земель:

Нысаналы 11-индикатор. Ауыл шаруашылығында негізгі капиталға тартылған инвестиция көлемін 4,2 есеге ұлғайту:
2021 жылы – 100 %; 2022 жылы – 118,0 %; 2023 жылы – 145,5 %; 2024 жылы – 176,2 %; 2025 жылы – 223,6 %; 2026 жылы – 285,7 %; 2027 жылы – 314,3 %; 2028 жылы – 345,7 %; 2029 жылы – 380,3 %; 2030 жылы – 418,3 %.
АШМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
43.
Кредиттік серіктестіктер жүйесін институционалдық дамыту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2027 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 12-индикатор. Тамақ өнімдерін өндіруде негізгі капиталға тартылған инвестиция көлемінің 3,4 есеге өсуі:
2021 жылы – 100,0 %; 2022 жылы – 130,2 %; 2023 жылы – 154,0 %; 2024 жылы – 182,3 %; 2025 жылы – 217,7 %; 2026 жылы – 232,3 %; 2027 жылы – 255,5 %; 2028 жылы – 281,0 %; 2029 жылы – 309,1 %; 2030 жылы – 340,1 %.
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
44.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен трансұлттық компания арасындағы инвестициялар туралы келісімге қол қою
келісім
2022 жылғы желтоқсан
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 13-индикатор. Ауыл, орман және балық шаруашылығындағы қадағаланбайтын (көлеңкелі) экономиканың үлесі – ЖІӨ-нің 0,5 %-ы: 2021 жылы – 2,0 %; 2022 жылы – 1,9 %; 2023 жылы – 1,7 %; 2024 жылы – 1,6 %; 2025 жылы – 1,4 % 2026 жылы – 1,2 %; 2027 жылы – 1 %; 2028 жылы – 0,8 % 2029 жылы – 0,6 %; 2030 жылы – 0,5 %.
АШМ, ЖИЦДМ, Қаржымині, ҰЭМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
45.
Мемлекеттік субсидиялау жүйесін әзірлеу және енгізу
пайдалануға беру актісі
2022 – 2023 жылдар
АШМ
46.
Жаңа цифрлық аграрлық мамандықтар бойынша білім беру бағдарламаларын әзірлеу
білім беру бағдарламаларының тізілімі
2030 жылға дейін
АШМ, ҒЖБМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), аграрлық ЖОО-лар (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
47.
Өсімдік шаруашылығындағы қадағалаудың ақпараттық жүйесін (ӨАЖ) әзірлеу және енгізу
пайдалануға беру актісі
2024 – 2025 жылдар
АШМ
48.
Агроөнеркәсіптік кешеннің бірыңғай цифрлық платформасын (Е-АӨК) құру
пайдалануға беру актісі
2028 – 2030 жылдар
АШМ, "АКЭСТО" ЖШС (келісу бойынша)
49.
Мемлекеттік қолдау шараларын автоматтандыру
ақпараттық жүйе
2022 – 2023 жылдар
АШМ, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша)
Нысаналы 14-индикатор. Ауыл шаруашылығы алқаптарының құрамындағы эрозияға ұшыраған жерлердің жалпы ауданы:

2021 год – 29,3 млн га;
2022 год – 29,2 млн га;
2023 год – 29,1 млн га;
2024 год – 29,0 млн га;
2025 год – 28,9 млн га;
2026 год – 28,8 млн га;
2027 год – 28,7 млн га;
2028 год – 28,6 млн га;
2029 год – 28,5 млн га;
2030 год – 28,4 млн га.
МСХ, МНЭ, МИИЦР, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НАО "Правительство для граждан" (по согласованию)
50.
Создание под администрированием Комитета по управлению земельными ресурсами МСХ вертикальной устойчивой системы управления земельными ресурсами
постановление Правительства Республики Казахстан
2022 год
МСХ, МНЭ, МФ, НАО "Правительство для граждан" (по согласованию), акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 15. Количество реализованных инвестиционных проектов:
2023 год – 180;
2024 год – 183;
2025 год – 187;
2026 год – 190;
2027 год – 192;
2028 год – 195;
2029 год – 198;
2030 год – 200.
МСХ, МНЭ, МФ, МИД, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 16. Создание рабочих мест в рамках инвестиционных проектов в АПК:
2023 год – 5217 рабочих мест (3130 постоянных и 2087 временных);
2024 год – 5304 рабочих места (3182 постоянных и 2122 временных);
2025 год – 5420 рабочих мест (3252 постоянных и 2168 временных);
2026 год – 5507 рабочих мест (3304 постоянных и 2203 временных);
2027 год – 5565 рабочих мест (3339 постоянных и 2226 временных);
2028 год – 5652 рабочих места (3391 постоянных и 2261 временных);
2029 год – 5739 рабочих мест (3443 постоянных и 2296 временных);
2030 год – 5797 рабочих мест (3478 постоянных и 2319 временных).
МСХ, МТСЗН, МФ, МНЭ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
51.
Реализация инвестиционных проектов в АПК, в том числе в рамках масштабирования опыта Северо-Казахстанской области по реализации инвестиционных проектов по производству молока, мяса птицы и рыбы, строительству оросительных систем, промышленных теплиц, овощехранилищ и другое
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию)
52.
Выделение бюджетного кредита АО "Банк Развития Казахстана" для реализации инвестиционных проектов в АПК по ставке вознаграждения не более 7 % годовых для конечных заемщиков
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
ежегодно
АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию), АО "Банк Развития Казахстана" (по согласованию), МСХ, МНЭ, МФ
Целевой индикатор 17. Создание рабочих мест в рамках масштабирования опыта по повышению дохода сельского населения:

2021 жылы – 29,3 млн га;
2022 жылы – 29,2 млн га;
2023 жылы – 29,1 млн га;
2024 жылы – 29,0 млн га;
2025 жылы – 28,9 млн га;
2026 жылы – 28,8 млн га;
2027 жылы – 28,7 млн га;
2028 жылы – 28,6 млн га;
2029 жылы – 28,5 млн га;
2030 жылы – 28,4 млн га.
АШМ, ҰЭМ, ЖИЦДМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Азаматтарға арналған үкімет" (келісу бойынша)
50.
АШМ Жер ресурстарын басқару комитетінің әкімшілендіруімен жер ресурстарын тігінен басқарудың орнықты жүйесін құру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2022 жыл
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Азаматтарға арналған үкімет" КеАҚ (келісу бойынша), астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 15-индикатор. Іске асырылған инвестициялық жобалар саны:
2023 жылы – 180;
2024 жылы – 183;
2025 жылы – 187;
2026 жылы – 190;
2027 жылы – 192;
2028 жылы – 195;
2029 жылы – 198;
2030 жылы – 200.
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 16-индикатор. АӨК-тегі инвестициялық жобалар шеңберінде жұмыс орындарын құру:
2023 жылы – 5217 жұмыс орны (3130 тұрақты және 2087 уақытша);
2024 жылы – 5304 жұмыс орны (3182 тұрақты және 2122 уақытша);
2025 жылы – 5420 жұмыс орны (3252 тұрақты және 2168 уақытша);
2026 жылы – 5507 жұмыс орны (3304 тұрақты және 2203 уақытша);
2027 жылы – 5565 жұмыс орны (3339 тұрақты және 2226 уақытша);
2028 жылы – 5652 жұмыс орны (3391 тұрақты және 2261 уақытша);
2029 жылы – 5739 жұмыс орны (3443 тұрақты және 2296 уақытша);
2030 жылы – 5797 жұмыс орны (3478 тұрақты және 2319 уақытша).
АШМ, Еңбекмині, Қаржымині, ҰЭМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
51.
АӨК-де инвестициялық жобаларды, оның ішінде Солтүстік Қазақстан облысының сүт, құс етін және балық өндіру, суару жүйелерін, өндірістік жылыжайларды, көкөніс сақтау қоймаларын және т.б. салу бойынша тәжірибесін тарату үшін инвестициялық жобаларды іске асыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
жыл сайын
АШМ,ҰЭМ, Қаржымині, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша)
52.
"Қазақстанның Даму Банкі" АҚ-ға агроөнеркәсіптік кешендегі инвестициялық жобаларды іске асыру үшін түпкілікті қарыз алушылар үшін жылдық 7 %-дан аспайтын сыйақы мөлшерлемесімен бюджеттік кредит беру
Қаржыминіне тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ, "Қазақстанның даму банкі" АҚ (келісу бойынша)
Нысаналы 17-индикатор. Ауыл халқының табысын арттыру тәжірибесін кеңейту шеңберінде жұмыс орындарын құру:

2023 год – 50 тысяч рабочих мест;
2024 год – 50 тысяч рабочих мест;
2025 год – 50 тысяч рабочих мест;
2026 год – 50 тысяч рабочих мест;
2027 год – 50 тысяч рабочих мест;
2028 год – 50 тысяч рабочих мест;
2029 год – 50 тысяч рабочих мест.
МСХ, МТСЗН, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
53.
Направление 1 трлн теңге на развитие сельскохозяйственной кооперации с охватом более 1 млн сельчан, вовлечение в кооперативное предпринимательство половины всех личных подсобных хозяйств и создание более 350 тысяч рабочих мест за счет микрокредитования и обеспечения доступа к рынкам сбыта
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
2023 – 2029 годы
МСХ, МТСЗН, МФ, МНЭ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
54.
Создание на базе НПП научно-технологического и практического центра по поддержке органического производства (проектный офис "ORGANIC") с целью реализации комплексного подхода в решении системных и оперативных проблем органического производства в Казахстане:
разработка и утверждение Положения о проектном офисе "ORGANIC";
составление и утверждение плана работ проектного офиса "ORGANIC" на 2022 – 2023 годы.
проектный офис "ORGANIC"
март 2022 года
МСХ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
55.
Разработка новой редакции Закона Республики Казахстан "О производстве и обороте органической продукции", гармонизированной с положениями и нормами международных и региональных документов и стандартов
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2022 года
МСХ, МТИ, МЗ, МНЭ, МФ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НПП "Атамекен" (по согласованию)
56.
Разработка Дорожной карты по развитию органического сельского хозяйства
совместный приказ ГО
апрель
2020 года
МСХ, МТИ, МЗ, МЭПР, МВРИ, МИД, МКИ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 18. Доля внедренных завершенных научных разработок в АПК, в %:
2021 год – 14,5 %;
2022 год – 16 %;
2023 год – 17 %;
2024 год – 19 %;
2025 год – 22 %;
2026 год – 26 %;
2027 год – 26 %;
2028 год – 31 %;
2029 год – 37 %;
2030 год – 40 %.
МСХ, МНВО, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
57.
Расширение сети действующих центров распространения знаний на базе ВУЗов, НИИ, опытных хозяйств, колледжей и агроформирований, а также практики проведения обучающих семинаров зарубежными консультантами по вопросам развития агропромышленного комплекса
отчет об обучении СХТП
ежегодно, 20 июня, следующего за отчетным годом
МСХ, МФ, МНЭ, МНВО, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), МИО, организации образования
58.
Научное обеспечение АПК посредством программно-целевого и грантового финансирования
научно-технические программы
ежегодно
МСХ, МНВО, МФ, МНЭ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
59.
Внедрение отраслевых грантов на коммерциализацию результатов научной и (или) научно-технической деятельности
проекты по коммерциализации
ежегодно
МСХ, МНВО, МФ, МНЭ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
60.
Поэтапное обновление содержания образовательных программ в аграрных высших учебных заведениях
обновленные образовательные программы
ежегодно
МСХ, МНВО, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
61.
Проведение образовательных и информационно-разъяснительных мероприятий для субъектов АПК на базе центров распространения знаний, ВУЗов, НИИ, опытных хозяйств, колледжей и агроформирований
отчет об обучении СХТП
ежегодно
МСХ, МНЭ, МНВО, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), МИО, организации образования
62.
Развитие цифровизации трансферта и коммерциализации агротехнологий
отчет
ежегодно
МСХ, МИИЦР, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
63.
Продолжение работ по внедрению информационных технологий и цифровизации в отрасли сельского хозяйства (технологическая платформа "AgriTech")
технологическая платформа "AgriTech"

2023 жылы – 50 мың жұмыс орны;
2024 жылы – 50 мың жұмыс орны;
2025 жылы – 50 мың жұмыс орны;
2026 жылы – 50 мың жұмыс орны;
2027 жылы – 50 мың жұмыс орны;
2028 жылы – 50 мың жұмыс орны;
2029 жылы – 50 мың жұмыс орны.
АШМ, Еңбекмині, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
53.
1 млн-нан астам ауыл тұрғынын қамти отырып, ауыл шаруашылығы кооперациясын дамытуға 1 трлн теңге бағыттау, барлық жеке қосалқы шаруашылықтардың жартысын кооперативтік кәсіпкерлікке тарту және микрокредит беру мен сату нарығына қол жеткізуді қамтамасыз ету есебінен 350 мыңнан астам жұмыс орнын құру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2023 – 2029 жылдар
АШМ, Еңбекмині, Қаржымині, ҰЭМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
54.
Қазақстанда органикалық өндірістің жүйелі және жедел проблемаларын шешудегі кешенді тәсілді іске асыру мақсатында ҰКП базасында Органикалық өндірісті қолдау жөніндегі ғылыми-технологиялық және практикалық орталық ("ORGANIC" жобалық офисі) құру:
"ORGANIC" жобалық офисі туралы ережені әзірлеу және бекіту;
"ORGANIC" жобалық офисінің 2022 – 2023 жылдарға арналған жұмыс жоспарын жасау және бекіту
"ORGANIC" жобалық офисі
2022 жылғы наурыз
АШМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
55.
Халықаралық және өңірлік құжаттар мен стандарттардың ережелерімен және нормаларымен үндестірілген "Органикалық өнім өндіру және оның айналымы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жаңа редакциясын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2022 жылғы желтоқсан
АШМ, СИМ, ДСМ, ҰЭМ, Қаржымині, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
56.
Органикалық ауыл шаруашылығын дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2022 жылғы сәуір
АШМ, СИМ, ДСМ, ЭТРМ, СРИМ, СІМ, МАМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 18-индикатор. АӨК-ге енгізіліп аяқталған ғылыми әзірлемелердің үлесі, %:
2021 жылы – 14,5 %;
2022 жылы – 16 %;
2023 жылы – 17 %;
2024 жылы – 19 %;
2025 жылы – 22 %;
2026 жылы – 26 %;
2027 жылы – 26 %;
2028 жылы – 31 %;
2029 жылы – 37 %;
2030 жылы – 40 %.
АШМ, ҒЖБМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
57.
ЖОО-лар, ҒЗИ, тәжірибе шаруашылықтары, колледждер және агроқұрылымдар базасында жұмыс істеп тұрған білім тарату орталықтарының желісін, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешенді дамыту мәселелері бойынша шетелдік консультанттардың оқыту семинарларын өткізу практикасын кеңейту
АШТӨ-ні оқыту туралы есеп
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 20 маусым
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, ҒЖБМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ЖАО, білім беру ұйымдары
58.
Бағдарламалық-нысаналы және гранттық қаржыландыру арқылы АӨК-ті ғылыми қамтамасыз ету
ғылыми-техникалық бағдарламалар
жыл сайын
АШМ, ҒЖБМ, Қаржымині, ҰЭМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
59.
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға арналған салалық гранттар енгізу
коммерцияландыру жөніндегі жобалар
жыл сайын
АШМ, ҒЖБМ, Қаржымині, ҰЭМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
60.
Аграрлық жоғары оқу орындарында білім беру бағдарламаларының мазмұнын кезең-кезеңімен жаңарту
жаңартылған білім беру бағдарламалары
жыл сайын
АШМ, ҒЖБМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
61.
АӨК субъектілері үшін Білім тарату орталықтары, ЖОО, ҒЗИ, тәжірибелік шаруашылықтар, колледждер мен агроқұрылымдар базасында білім беру және ақпараттық-түсіндіру іс-шараларын өткізу
АШТӨ оқыту туралы есеп
жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, ҒЖБМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ЖАО, білім беру ұйымдары
62.
Трансфертті цифрландыруды және агротехнологияларды коммерцияландыруды дамыту
есеп
жыл сайын
АШМ, ЖИЦДМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
63.
Ауыл шаруашылығы саласында ақпараттық технологияларды енгізу және цифрландыру жөніндегі жұмыстарды жалғастыру ("AgriTech" технологиялық платформасы)
"AgriTech" технологиялық платформасы

2022 – 2030 годы
МСХ, МИИЦР, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 19. Площадь земель с применением водосберегающих технологий (капельное орошение, дождевание), тысяч га:
2022 год – 279 тысяч га;
2023 год – 312,2 тысяч га;
2024 год – 462,2 тысяч га;
2025 год – 612,2 тысяч га;
2026 год – 762,2 тысяч га;
2027 год – 912,2 тысяч га;
2028 год – 1 062,2 тысяч га;
2029 год – 1 212,2 тысяч га;
2030 год – 1 362,2 тысяч га.
МСХ, МВРИ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
64.
Улучшение материально-технической базы гидрогеолого-мелиоративной службы в связи с расширением их зоны деятельности
рекомендации по улучшению мелиоративного состояния орошаемых земель
ежегодно
МСХ, МФ, МНЭ
Целевой индикатор 20. Доля маточного поголовья, охваченная породным преобразованием:
2022 год – 29 %;
2023 год – 31 %;
2024 год – 32 %;
2025 год – 34 %;
2026 год – 35 %;
2027 год – 37 %;
2028 год – 39 %;
2029 год – 41 %;
2030 год – 43 %.
МСХ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения
65.
Создание фуражного фонда в объеме 200 тысяч тонн
фуражный фонд
январь 2022 года
МСХ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "НК "Продкорпорация" (по согласованию)
66.
Разработка Дорожной карты по развитию птицеводства
совместный приказ ГО
декабрь 2023 года
МСХ, МНЭ, МФ, МТИ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НПП "Атамекен" (по согласованию)
67.
Разработка Дорожной карты по развитию молочного животноводства
совместный приказ ГО
декабрь
2023 года
МСХ, МНЭ, МФ, МТИ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НПП "Атамекен" (по согласованию)
68.
Разработка Дорожной карты по развитию овцеводства
совместный приказ ГО
декабрь
2023 года
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НПП "Атамекен" (по согласованию)
69.
Разработка Дорожной карты по развитию мясного животноводства
совместный приказ ГО
декабрь
2023 года
МСХ, МНЭ, МФ, МТИ, акиматы столицы, областей, городов республиканского значения, НПП "Атамекен" (по согласованию)
70.
Увеличение уставного капитала НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр" с последующим увеличением уставного капитала НАО "Западно-Казахстанский аграрно-технический университет имени Жангир хана" с целью создания инновационной научно-производственной лаборатории при НАО "Западно-Казахстанский аграрно-технический университет имени Жангир хана"
приказ МСХ
2023 – 2025 годы
МСХ, МФ, МНЭ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
71.
Проработка вопроса по увеличению уставного капитала НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр":
с целью создания единой сети селекционно-семеноводческих хозяйств по зерновым культурам (заявитель НАО "НАНОЦ");
с последующим увеличением уставного капитала ТОО "Опытное хозяйство "Меркенский" с целью улучшения материально-технического оснащения производства посадочного материала для плодовых и кормовых культур в Жамбылской области;
с последующим увеличением уставного капитала ТОО "Казахский научно-исследовательский институт животноводства и кормопроизводства" с целью улучшения материально-технического оснащения для обеспечения семенами засухоустойчивых пастбищных кормовых культур в условиях аридной зоны юго-востока Казахстана;
с последующим увеличением уставного капитала НАО "Казахский национальный аграрный исследовательский университет" с целью оснащения лабораторной базы геномной и клеточной селекции;
с последующим увеличением уставного капитала ТОО "Казахский научно-исследовательский институт земледелия и растениеводства" с целью улучшения материально-технического оснащения для развития селекции, первичного и элитного семеноводства зерновых, зернобобовых, масличных, технических и кормовых культур на юге и юго-востоке Казахстана;
с последующим увеличением уставного капитала ТОО "Казахский научно-исследовательский институт плодоовощеводства" с целью улучшения материально-технического оснащения производства оригинальных и элитных семян овощебахчевых культур и картофеля;
с последующим увеличением уставного капитала ТОО "Казахский научно-исследовательский институт плодоовощеводства" с целью улучшения материально-технического оснащения производства оригинальных и элитных семян, посадочного материала плодовых, ягодных культур и винограда;
с последующим увеличением уставного капитала ТОО "Казахский научно-исследовательский институт рисоводства имени И. Жахаева" с целью улучшения материально-технического оснащения для повышения продуктивности риса и диверсификационных культур рисового севооборота;

2022 – 2030 жылдар
АШМ, ЖИЦДМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 19-индикатор. Су үнемдеу технологиялары (тамшылатып суару, жаңбырлатып суару) қолданылатын жерлердің ауданы: 2022 жылы – 279 мың га; 2023 жылы – 312,2 мың га; 2024 жылы – 462,2 мың га; 2025 жылы – 612,2 мың га; 2026 жылы – 762,2 мың га; 2027 жылы – 912,2 мың га; 2028 жылы – 1 062,2 мың га; 2029 жылы – 1 212,2 мың га; 2030 жылы – 1 362,2 мың га.
АШМ, СРИМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
64.
Қызмет аясының кеңеюіне байланысты гидрогеологиялық-мелиоративтік қызметтің материалдық-техникалық базасын жақсарту
суармалы жерлердің мелиоративтік жағдайын жақсарту бойынша ұсыныстар
жыл сайын
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ
Нысаналы 20-индикатор. Тұқымды өзгертумен қамтылған аналық мал басының үлесі: 2022 жылы – 29 %; 2023 жылы – 31 %; 2024 жылы – 32 %; 2025 жылы – 34 %; 2026 жылы – 35 %; 2027 жылы – 37 %; 2028 жылы – 39 %; 2029 жылы – 41 %; 2030 жылы – 43 %.
АШМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері
65.
200 мың тонна көлемінде жемшөп қорын құру
жемшөп қоры
2022 жылғы қаңтар
АШМ, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" АҚ (келісу бойынша)
66.
Құс шаруашылығын дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
67.
Сүтті мал шаруашылығын дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
68.
Қой шаруашылығын дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
69.
Ет бағытындағы мал шаруашылығын дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
70.
"Жәңгір хан атындағы Батыс Қазақстан аграрлық-техникалық университеті" КеАҚ жанындағы инновациялық ғылыми-өндірістік зертхана құру мақсатында "Жәңгір хан атындағы Батыс Қазақстан аграрлық-техникалық университеті" КеАҚ жарғылық капиталын ұлғайта отырып "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КеАҚ жарғылық капиталын ұлғайту
АШМ бұйрығы
2023 – 2025 жылдар
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
71.
"Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КеАҚ жарғылық капиталын ұлғайтып:
дәнді дақылдар бойынша селекциялық-тұқым шаруашылықтарының бірыңғай желісін құру мақсатында (өтініш беруші "ҰАҒББ" КеАҚ);
Жамбыл облысында жеміс және жемшөп дақылдары үшін отырғызу материалдарының өндірісін материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту мақсатында "Мерке" тәжірибе шаруашылығы" ЖШС жарғылық капиталын кейіннен ұлғайту;
Қазақстанның оңтүстік-шығысындағы аридті аймақ жағдайында құрғақшылыққа төзімді жайылымдық жемшөп дақылдарын тұқыммен қамтамасыз ету үшін өндірісті материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту мақсатында "Қазақ мал шаруашылығы және жемшөп өндірісі ғылыми-зерттеу институты" ЖШС жарғылық капиталын кейіннен ұлғайта отырып;
геномдық және жасушалық селекцияның зертханалық базасын жарақтандыру мақсатында "Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті" КеАҚ жарғылық капиталын кейіннен ұлғайту;
Қазақстанның оңтүстігі мен оңтүстік-шығысында дәнді, дәнді-бұршақты, майлы, техникалық және жемшөп дақылдарының селекциясын, бастапқы және элиталық тұқым өсіруді дамыту үшін материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту мақсатында "Қазақ егіншілік және өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" ЖШС жарғылық капиталын кейіннен ұлғайту;
көкөніс-бақша дақылдары мен картоптың бірегей және элиталық тұқымдарының өндірісін материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту мақсатында "Қазақ жеміс-көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" ЖШС жарғылық капиталын кейіннен ұлғайту; бірегей және элиталық тұқым, жеміс-жидек дақылдары мен жүзім отырғызу материалының өндірісін материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту мақсатында "Қазақ жеміс- көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" ЖШС жарғылық капиталын кейіннен ұлғайту;
күріштің өнімділігін және күріштің ауыспалы егіс дақылдарын әртараптандыруды арттыру үшін материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту мақсатында "Ы. Жақаев атындағы Қазақ күріш шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" ЖШС жарғылық капиталын кейіннен ұлғайту;

с последующим увеличением уставного капитала ТОО "Сельскохозяйственная опытная станция хлопководства и бахчеводства" с целью создания проекта "Семеноводство 2.0. Сортосмена и сортообновление элитных семян хлопчатника";
с последующим увеличением уставного капитала АО "Республиканский центр по племенному делу в животноводстве "Асыл Түлік" в целях: 1) создания комплексной лаборатории по сбору, криоконсервации и хранению генетического материала племенных сельскохозяйственных животных;
2) организации центра повышения квалификации по воспроизводству и искусственному осеменению сельскохозяйственных животных;
с последующим увеличением уставного капитала ТОО "Казахский научно-исследовательский институт защиты и карантина растений имени Ж. Жиембаева" с целью улучшения материально-технического оснащения
ТОО "Казахский научно-исследовательский институт защиты и карантина растений имени Ж. Жиембаева" для развития первичного семеноводства и контроля вредных и карантинных организмов в семенах.
информация в Правительство Республики Казахстан
2025 – 2028 годы
МСХ, МНЭ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
72.
Трансформирование НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр" в вертикальный интегрированный агротехнологический хаб
внесение изменений и дополнений в план развития НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр"
2024 год
МСХ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
73.
Развитие рыбного хозяйства, в том числе модернизация РГКП "Урало-Атырауский осетровый рыбоводный завод"
внесение инвестиционного предложения в МНЭ
декабрь 2024 года
МСХ, акимат Атырауской области
74.
Поддержка частных научно-технологических инициатив и адаптация образовательных программ к потребностям аграрного сектора
внесение изменения и дополнения в план развития НАО "НАНОЦ"
2024 год
МСХ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АО "Аграрная кредитная корпорация"
акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация"
НАО "Правительство для граждан"
некоммерческое акционерное общество "Правительство для граждан"
АО "НК "Продкорпорация"
акционерное общество "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация"
ТОО "АЦЭП"
товарищество с ограниченной ответственностью "Аналитический центр экономической политики в агропромышленном комплексе"
НПП "Атамекен"
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
ЕАСУ ГРСТ
информационная система "Единая автоматизированная система управления государственного регистра сельскохозяйственной техники"
АПК
агропромышленный комплекс
КГИ АПК МСХ
Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
СХТП
сельскохозяйственные товаропроизводители
АО "НИХ "Байтерек"
акционерное общество
"Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек"
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
НИИ
научно-исследовательский институт
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ЕАЭС
Евразийский экономический союз
МИО
местные исполнительные органы
ВВП
валовой внутренний продукт
АО "КазАгроФинанс"
акционерное общество "КазАгроФинанс"
АО "Банк Развития Казахстана"
акционерное общество "Банк Развития Казахстана"
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
НАО
некоммерческое акционерное общество
МКИ
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МФО
микрофинансовая организация
АДГС
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
РГКП "Урало-Атырауский осетровый рыбоводный завод"
республиканское государственное казенное предприятие "Урало-Атырауский осетровый рыбоводный завод"
ИСР
информационная система прослеживаемости в растениеводстве
МПС
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
АСПиР
Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МВРИ
Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
НАО "НАНОЦ"
некоммерческое акционерное общество "Национальный аграрный научно-образовательный центр"
НК
национальная компания
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МИИЦР
Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
МЭПР
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
КРС
крупный рогатый скот
АО "Kazakh Invest"
акционерное общество "Kazakh Invest".

"Тұқым шаруашылығы 2.0.
Мақта тұқымының элиталық сортын алмастыру және сортын жаңарту" жобасын құру мақсатында "Мақта және бақша шаруашылығының ауыл шаруашылығы тәжірибелік станциясы" ЖШС жарғылық капиталын кейіннен ұлғайту;
1) асыл тұқымды ауыл шаруашылығы жануарларының генетикалық материалын жинау, криоконсервациялау және сақтау жөніндегі кешенді зертхана құру;
2) ауыл шаруашылығы жануарларының өсімін молайту және қолдан ұрықтандыру бойынша біліктілікті арттыру орталығын ұйымдастыру мақсатында "Асыл түлік" республикалық мал шаруашылығын асылдандыру орталығы" АҚ жарғылық капиталын кейіннен ұлғайту;
"Ж. Жиембаев атындағы Қазақ өсімдік қорғау және карантин ғылыми-зерттеу институты" ЖШС бастапқы тұқым шаруашылығын дамыту және тұқымдағы зиянды және карантиндік организмдерді бақылауды дамыту үшін өндірісті материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту мақсатында "Ж. Жиембаев атындағы Қазақ өсімдік қорғау және карантин ғылыми-зерттеу институты" ЖШС жарғылық капиталын кейіннен ұлғайту мәселелерін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 – 2026 жылдар
АШМ, ҰЭМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
72.
"Ұлттық аграрлық ғылыми білім беру орталығы" КеАҚ вертикалды интеграцияланған агротехнологиялық хабқа айналдыру
"Ұлттық аграрлық ғылыми білім беру орталығы" КеАҚ даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2024 жыл
АШМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
73.
Балық шаруашылығын дамыту, оның ішінде "Орал-Атырау бекіре балық өсіру зауыты" РМҚК жаңғырту
ҚР ҰЭМ-ге инвестициялық ұсыныс енгізу
2024 жылғы желтоқсан
АШМ, Атырау облысының әкімдігі
74.
Жеке ғылыми-технологиялық бастамаларды қолдау және білім беру бағдарламаларын аграрлық сектордың сұранысына бейімдеу
"ҰАҒББ" КеАҚ даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2024 жыл
АШМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Аграрлық несие корпорациясы" АҚ
"Аграрлық несие корпорациясы" акционерлік қоғамы
"Азаматтарға арналған үкімет" КеАҚ
"Азаматтарға арналған үкімет" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
"Азық-түлік корпорациясы" ҰК" АҚ
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"АКЭСТО" ЖШС
"Агроөнеркәсіптік кешендегі экономикалық саясаттың талдау орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Атамекен" ҰКП
"Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы
АТМТ БАБЖ
"Ауыл шаруашылығы техникасының мемлекеттік тіркелімін басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесі" ақпараттық жүйесі
АӨК
агроөнеркәсіптік кешен
АШМ АӨК МИК
Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
АШТӨ
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы
ҒЖБМ
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ҒЗИ
ғылыми-зерттеу институты
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЕАЭО
Еуразиялық экономикалық одақ
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
"ҚазАгроҚаржы" АҚ
"ҚазАгроҚаржы" акционерлік қоғамы
"Қазақстанның даму банкі" АҚ
"Қазақстанның даму банкі" акционерлік қоғамы
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
КеАҚ
коммерциялық емес акционерлік қоғам
МАМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
МҚҰ
микроқаржы ұйымдары
МҚІА
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
ОМ
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
"Орал-Атырау бекіре балық өсіру зауыты" РМҚК
"Орал-Атырау бекіре балық өсіру зауыты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
ӨАЖ
өсімдік шаруашылығының ақпараттық жүйесі
ӨҚМ
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
СЖРА
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СРИМ
Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі
СІМ
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
"ҰАҒББО" КеАҚ
"Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
ҰК
ұлттық компания
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЖИЦДМ
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ІҚМ
ірі қара мал
"Kazakh Invest" АҚ
"Kazakh Invest" акционерлік қоғамы