Об утверждении Правил оказания гуманитарной помощи
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2019 года № 743.
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.12.2023 № 1158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 34-2) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2023 № 1158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания гуманитарной помощи.
Сноска. В пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.12.2023 № 1158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 октября 2019 года № 743
Правила оказания гуманитарной помощи
Сноска. Правила - в редакции постановления Правительства РК от 07.12.2021 № 869 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок и по всему тексту вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.12.2023 № 1158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания гуманитарной помощи (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 34-2) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон) и определяют порядок оказания гуманитарной помощи Республикой Казахстан и Республике Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) гуманитарная помощь, оказываемая Республикой Казахстан – помощь, безвозмездно оказываемая Республикой Казахстан другим государствам в целях ликвидации чрезвычайных ситуаций природного, техногенного и социального характера, чрезвычайной экологической ситуации и экологического бедствия на территории других государств;

Гуманитарлық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 8 қазандағы № 743 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2023 № 1158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 34-2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2023 № 1158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Гуманитарлық көмек көрсету қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2023 № 1158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 8 қазандағы
№ 743 қаулысымен
бекітілген
Гуманитарлық көмек көрсету қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2023 № 1158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "ізгілік" деген сөз "гуманитарлық" деген сөзбен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 20.12.2023 № 1158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.12.2021 № 869 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Гуманитарлық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 34-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының және Қазақстан Республикасына гуманитарлық көмек көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасы көрсететін гуманитарлық көмек – басқа мемлекеттердің аумағында табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларды, төтенше экологиялық жағдай мен экологиялық зілзаланы жою мақсатында Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттерге көрсететін өтеусіз көмегі;

2) гуманитарная помощь, оказываемая Республике Казахстан – имущество, предоставляемое безвозмездно Республике Казахстан в виде продовольствия, товаров народного потребления, техники, снаряжения, оборудования, лекарственных средств и медицинских изделий, иного имущества, направленных из зарубежных стран и международных организаций для улучшения условий жизни и быта населения, а также предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций военного, экологического, природного и техногенного характера, распределяемое Правительством Республики Казахстан через уполномоченные организации;
3) уполномоченный орган в области государственного материального резерва (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области государственного материального резерва;
4) уполномоченная организация – организация, находящаяся в ведении центрального государственного органа Республики Казахстан или местного исполнительного органа, осуществляющая деятельность в соответствующей отрасли;
5) международная организация – межгосударственная или межправительственная организация;
6) Комиссия по вопросам международной гуманитарной помощи (далее – Комиссия) – консультативно-совещательный орган при Правительстве Республики Казахстан по вопросам международной гуманитарной помощи, образованный для выработки предложений по вопросам, отнесенным к компетенции Правительства Республики Казахстан;
7) получатель гуманитарной помощи:
при оказании гуманитарной помощи Республикой Казахстан – иностранное государство, получающее гуманитарную помощь;
при оказании гуманитарной помощи Республике Казахстан – Республика Казахстан, получающая гуманитарную помощь;
8) персонал для оказания гуманитарной помощи (далее – персонал) – представитель или представители соответствующего центрального государственного органа, направляемые в иностранное государство для передачи гуманитарной помощи в товарной форме.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 13.06.2024 № 468 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.09.2025 № 766 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Гуманитарная помощь оказывается в денежной или товарной форме и (или) в виде оказания услуг.
Гуманитарная помощь в товарной форме не включает вооружение и военную технику, которые могут быть использованы для причинения серьезных телесных повреждений или явиться причиной смерти.
Не допускается реализация (продажа, дарение, обмен) гуманитарной помощи, оказанной Республике Казахстан.
Гуманитарная помощь в виде оказания услуг осуществляется путем направления спасательных и медицинских формирований уполномоченных органов в сфере гражданской защиты и области здравоохранения.

2) Қазақстан Республикасына көрсетілетін гуманитарлық көмек – халықтың өмірі мен тұрмыс жағдайларын жақсарту, сондай-ақ соғыс, экологиялық, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою үшін шет елдерден және халықаралық ұйымдардан жіберілген азық-түлік, халық тұтынатын тауарлар, техника, құрал-жарақтар, жабдықтар, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар, өзге де мүлік түрінде Қазақстан Республикасына өтеусіз берілетін, Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілетті ұйымдар арқылы бөлетін мүлік;
3) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – мемлекеттік материалдық резерв саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасы орталық мемлекеттік органының немесе жергілікті атқарушы органның қарамағындағы, тиісті салада қызметін жүзеге асыратын ұйым;
5) халықаралық ұйым – мемлекетаралық немесе үкіметаралық ұйым;
6) Халықаралық гуманитарлық көмек мәселелерi жөнiндегi комиссия (бұдан әрi – Комиссия) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша ұсыныстар әзірлеу үшін құрылған Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы халықаралық гуманитарлық көмек мәселелері жөніндегі консультациялық-кеңесші орган;
7) гуманитарлық көмекті алушы:
Қазақстан Республикасы гуманитарлық көмек көрсеткен кезде – гуманитарлық көмек алатын шет мемлекет;
Қазақстан Республикасына гуманитарлық көмек көрсетілген кезде – гуманитарлық көмек алатын Қазақстан Республикасы;
8) гуманитарлық көмек көрсетуге арналған персонал (бұдан әрі – персонал) – тауар нысанындағы гуманитарлық көмекті беру үшін шет мемлекетке жіберілетін тиісті орталық мемлекеттік органның өкілі немесе өкілдері.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.06.2024 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.09.2025 № 766 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Гуманитарлық көмек ақша немесе тауар нысанында және (немесе) қызметтер түрінде көрсетіледі.
Тауар нысанындағы гуманитарлық көмекке ауыр дене жарақатын келтіруі немесе өлімге әкелуі мүмкін қару-жарақ пен әскери техника кірмейді.
Қазақстан Республикасына көрсетілген гуманитарлық көмекті өткізуге (сатуға, сыйға тартуға, айырбастауға) жол берілмейді.
Қызметтер көрсету түріндегі гуманитарлық көмек азаматтық қорғау және денсаулық сақтау салаларындағы уәкілетті органдардың құтқарушы және медициналық құралымдарын жіберу арқылы жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 21.10.2023 № 932 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Гуманитарная помощь должна соответствовать требованиям безопасности, в том числе карантинным фитосанитарным требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
Срок годности товаров, направляемых для оказания гуманитарной помощи Республикой Казахстан, не должен быть менее 6 (шесть) месяцев до истечения срока хранения в случае, если эти сроки установлены нормативами технического регулирования.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2023 № 1158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания гуманитарной помощи Республикой Казахстан
Параграф 1. Рассмотрение вопроса об оказании гуманитарной помощи
5. Основаниями для рассмотрения вопроса об оказании гуманитарной помощи являются обращения иностранного государства или международной организации либо поручения Президента Республики Казахстан.
6. Уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности:
1) в случае поступления обращения об оказании гуманитарной помощи в течение трех рабочих дней направляет информацию об обращении Премьер-Министру Республики Казахстан и (или) председателю Комиссии;
2) запрашивает у получателя гуманитарной помощи реквизиты, необходимые для оказания гуманитарной помощи, в течение трех рабочих дней с момента возникновения оснований, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил.
7. Рассмотрение обращения либо поручения Президента Республики Казахстан об оказании гуманитарной помощи осуществляется Комиссией.
8. Заседания Комиссии проводятся в соответствии с Положением о Комиссии, утвержденным распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан.
9. Предложения о возможности оказания гуманитарной помощи, а также ее виде, номенклатуре и объеме представляются уполномоченными органами в сфере внешнеполитической деятельности, по исполнению бюджета, в сфере гражданской защиты, в области государственного материального резерва, в области транспорта и другими заинтересованными органами в рабочий орган Комиссии не позднее трех рабочих дней до даты проведения заседания Комиссии.
10. При рассмотрении обращения либо поручения Президента Республики Казахстан об оказании гуманитарной помощи Комиссией учитываются внешнеполитические и внешнеэкономические интересы Республики Казахстан, финансовые возможности оказания такой помощи, включая выпуск материальных ценностей из государственного материального резерва, а также возможность направления персонала, спасательных и медицинских формирований уполномоченных органов в сфере гражданской защиты и области здравоохранения для оказания гуманитарной помощи.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.10.2023 № 932 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Гуманитарлық көмек қауіпсіздік талаптарына, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкес келуге тиіс.
Қазақстан Республикасы гуманитарлық көмек көрсету үшін жіберетін тауарлардың жарамдылық мерзімі, егер бұл мерзімдер техникалық реттеу регламенттерінде белгіленген жағдайда, сақтау мерзімі өткенге дейін 6 (алты) айдан аз болмауға тиіс.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2023 № 1158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Қазақстан Республикасының гуманитарлық көмек көрсету тәртібі
1-параграф. Гуманитарлық көмек көрсету туралы мәселені қарау
5. Гуманитарлық көмек көрсету туралы мәселені қарау үшін шет мемлекеттің немесе халықаралық ұйымның өтініштері не Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары негіздер болып табылады.
6. Сыртқы саясат қызметі саласындағы уәкілетті орган:
1) гуманитарлық көмек көрсету туралы өтініш түскен жағдайда, өтініш туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Премьер-Министріне және (немесе) Комиссияның төрағасына үш жұмыс күні ішінде жібереді;
2) гуманитарлық көмек алушыдан осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген негіздер туындаған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде гуманитарлық көмек көрсету үшін қажетті деректемелерді сұратады.
7. Гуманитарлық көмек көрсету туралы өтінішті не Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасын қарауды Комиссия жүзеге асырады.
8. Комиссияның отырыстары Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімімен бекітілген Комиссия туралы ережеге сәйкес жүргізіледі.
9. Гуманитарлық көмек көрсетуге болатыны, сондай-ақ оның түрі, номенклатурасы және көлемі туралы ұсыныстарды сыртқы саясат қызметі саласындағы, бюджеттi атқару жөнiндегi, азаматтық қорғау саласындағы, мемлекеттік материалдық резерв саласындағы, көлік саласындағы уәкілетті органдар және басқа да мүдделі органдар Комиссия отырысы өткізілетін күнге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей Комиссияның жұмыс органына ұсынады.
10. Қазақстан Республикасы Президентінің гуманитарлық көмек көрсету туралы өтінішін не тапсырмасын қарастырған кезде Комиссия Қазақстан Республикасының сыртқы саяси және сыртқы экономикалық мүдделерін, мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығаруды қоса алғанда, осындай көмек көрсетудің қаржылық мүмкіндіктерін, сондай-ақ гуманитарлық көмек көрсету үшін азаматтық қорғау және денсаулық сақтау салаларындағы уәкілетті органдардың персоналын, құтқарушы және медициналық құралымдарын жіберу мүмкіндігін ескереді.

Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правительства РК от 21.10.2023 № 932 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При наличии положительной рекомендации Комиссии по оказанию гуманитарной помощи соответствующий центральный государственный орган разрабатывает проект решения Правительства Республики Казахстан об оказании гуманитарной помощи и в установленном законодательством порядке вносит его в Правительство Республики Казахстан.
12. Решение об оказании гуманитарной помощи принимается Правительством Республики Казахстан.
Параграф 2. Порядок оказания гуманитарной помощи
13. Для организации оказания гуманитарной помощи:
1) уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности:
предпринимает по дипломатическим каналам меры по обеспечению содействия органов власти получателя гуманитарной помощи, а при необходимости – органов власти третьих государств в осуществлении мероприятий по доставке и передаче гуманитарной помощи ее получателю;
обеспечивает при необходимости участие персонала в передаче гуманитарной помощи в товарной форме;
обеспечивает взаимодействие с национальными и международными структурами, создаваемыми для координации работ по ликвидации чрезвычайной ситуации;
оказывает содействие уполномоченным органам в сфере гражданской защиты и области здравоохранения в направлении и возврате спасательных и медицинских формирований;
2) уполномоченный орган в области транспорта обеспечивает доставку гуманитарной помощи в товарной форме до получателя гуманитарной помощи, за исключением доставки воздушным транспортом.
В случае доставки гуманитарной помощи в товарной форме воздушным транспортом доставку до получателя гуманитарной помощи осуществляет соответствующий центральный государственный орган в установленном законодательством порядке.
Координацию доставки гуманитарной помощи в товарной форме и (или) направления и возврата спасательных и медицинских формирований уполномоченных органов в сфере гражданской защиты и области здравоохранения воздушным транспортом осуществляет уполномоченный орган в области транспорта;
3) уполномоченный орган в сфере таможенного дела обеспечивает проведение в первоочередном порядке таможенного администрирования и таможенного контроля в отношении товаров, ввозимых и вывозимых в качестве гуманитарной помощи;
4) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает финансирование расходов из чрезвычайного резерва Правительства Республики Казахстан на оказание гуманитарной помощи;

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.10.2023 № 932 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Гуманитарлық көмек көрсету жөніндегі комиссияның оң ұсынымы болған кезде тиісті орталық мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің гуманитарлық көмек көрсету туралы шешімінің жобасын әзірлейді және оны заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
12. Гуманитарлық көмек көрсету туралы шешімді Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.
2-параграф. Гуманитарлық көмек көрсету тәртібі
13. Гуманитарлық көмек көрсетуді ұйымдастыру үшін:
1) сыртқы саясат қызметі саласындағы уәкілетті орган:
дипломатиялық арналар арқылы гуманитарлық көмекті алушының билік органдарына, ал қажет болған жағдайда – үшінші мемлекеттердің билік органдарына гуманитарлық көмекті алушыға жеткізу және беру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға жәрдемдесуді қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды;
қажет болған жағдайда персоналдың тауар нысанындағы гуманитарлық көмекті беруге қатысуын қамтамасыз етеді;
төтенше жағдайды жою жөніндегі жұмыстарды үйлестіру үшін құрылатын ұлттық және халықаралық құрылымдармен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
азаматтық қорғау және денсаулық сақтау салаларындағы уәкілетті органдарға құтқарушы және медициналық құралымдарды жіберу мен қайтаруға жәрдем көрсетеді;
2) көлік саласындағы уәкілетті орган әуе көлігімен жеткізуді қоспағанда, гуманитарлық көмекті алушыға дейін тауар нысанындағы гуманитарлық көмекті жеткізуді қамтамасыз етеді.
Тауар нысандағы гуманитарлық көмек әуе көлігімен жеткізілген жағдайда гуманитарлық көмекті алушыға дейін жеткізуді тиісті орталық мемлекеттік орган заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
Әуе көлігімен тауар нысанындағы гуманитарлық көмекті жеткізуді және (немесе) азаматтық қорғау және денсаулық сақтау салаларындағы уәкілетті органдардың құтқарушы және медициналық құралымдарын жіберуді және қайтаруды үйлестіруді көлік саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады;
3) кеден ісі саласындағы уәкілетті орган гуманитарлық көмек ретінде әкелінетін және әкетілетін тауарларға қатысты кедендік әкімшілендіру мен кедендік бақылауды бірінші кезектегі тәртіппен жүргізуді қамтамасыз етеді;
4) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің төтенше резервінен гуманитарлық көмек көрсету шығыстарын қаржыландыруды қамтамасыз етеді;

5) уполномоченный орган в области государственного материального резерва обеспечивает выпуск материальных ценностей из государственного материального резерва для оказания гуманитарной помощи.
В случае отсутствия необходимых товаров в государственном материальном резерве оказание гуманитарной помощи обеспечивает соответствующий центральный государственный орган.
6) уполномоченный орган в сфере гражданской защиты формирует спасательные формирования для оказания гуманитарной помощи;
7) уполномоченный орган в области здравоохранения формирует медицинские формирования для оказания гуманитарной помощи.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 21.10.2023 № 932 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.06.2024 № 468 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Для оказания гуманитарной помощи в соответствии с Правилами использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 (далее – Правила использования резервов), из резерва Правительства Республики Казахстан выделяются денежные средства в случаях:
1) отсутствия необходимых товаров у соответствующего центрального государственного органа для их закупа в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) оплаты таможенных платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) закупа услуги доставки гуманитарной помощи в товарной форме воздушным транспортом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4) направления спасательных и медицинских формирований уполномоченных органов в сфере гражданской защиты и области здравоохранения.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.10.2023 № 932 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Для организации оказания гуманитарной помощи в товарной форме уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности направляет в соответствующий центральный государственный орган реквизиты получателя гуманитарной помощи в течение трех рабочих дней со дня их получения.
16. Соответствующий центральный государственный орган в течение трех рабочих дней после принятия решения Правительством Республики Казахстан об оказании гуманитарной помощи представляет в уполномоченный орган в области транспорта необходимую информацию по виду, роду и количеству транспорта, графику погрузки, пунктам погрузки и пунктам назначения.

5) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті орган гуманитарлық көмек көрсету үшін мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығаруды қамтамасыз етеді;
Мемлекеттік материалдық резервте қажетті тауарлар болмаған жағдайда, гуманитарлық көмек көрсетуді тиісті орталық мемлекеттік орган қамтамасыз етеді.
6) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган гуманитарлық көмек көрсету үшін құтқарушы құралымдарды қалыптастырады;
7) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган гуманитарлық көмек көрсету үшін медициналық құралымдарды қалыптастырады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.10.2023 № 932 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.06.2024 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
14. Гуманитарлық көмек көрсету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларына (бұдан әрі – Резервтерді пайдалану қағидалары) сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен мынадай:
1) тиісті орталық мемлекеттік органда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларды сатып алу үшін қажетті тауарлар болмаған;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кедендік төлемдерді төлеген;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауар нысанындағы гуманитарлық көмекті әуе көлігімен жеткізу қызметін сатып алған;
4) азаматтық қорғау және денсаулық сақтау салаларындағы уәкілетті органдардың құтқарушы және медициналық құралымдары жіберілген жағдайларда ақша қаражаты бөлінеді.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.10.2023 № 932 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Тауар нысанындағы гуманитарлық көмек көрсетуді ұйымдастыру үшін сыртқы саясат қызметі саласындағы уәкілетті орган гуманитарлық көмекті алушының деректемелерін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды тиісті орталық мемлекеттік органға жібереді.
16. Тиісті орталық мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Үкіметі гуманитарлық көмек көрсету туралы шешім қабылданғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде көліктің түрі, тегі және саны, тиеу графигі, тиеу пункттері мен межелі пункттер жөніндегі қажетті ақпаратты көлік саласындағы уәкілетті органға ұсынады.

17. Гуманитарная помощь в товарной форме принимается транспортными организациями к перевозке в первоочередном порядке без предварительной оплаты.
18. Соответствующий центральный государственный орган обеспечивает координацию мер по оказанию гуманитарной помощи и в случае оказания гуманитарной помощи в товарной форме направляет в иностранное государство персонал для передачи.
19. Передача гуманитарной помощи в товарной форме осуществляется персоналом на основании акта приема-передачи.
20. Возмещение стоимости расходов транспортных организаций по перевозке гуманитарной помощи в товарной форме, а также расходов, связанных с отправкой и доставкой материальных ценностей, направлением спасательных и медицинских формирований уполномоченных органов в сфере гражданской защиты и области здравоохранения, осуществляется в соответствии с Правилами использования резервов.
Сноска. Пункт 20 - в редакции постановления Правительства РК от 21.10.2023 № 932 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Использование материальных ценностей государственного материального резерва для оказания гуманитарной помощи осуществляется в порядке, предусмотренном Законом.
Сноска. Пункт 21 – в редакции постановления Правительства РК от 18.09.2025 № 766 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Оказание гуманитарной помощи в денежной форме осуществляется за счет средств чрезвычайного резерва Правительства Республики Казахстан в порядке, определяемом Правилами использования резервов.
23. Перечисление денежных средств для оказания гуманитарной помощи осуществляется уполномоченным органом в сфере внешнеполитической деятельности на основании решения Правительства Республики Казахстан после официального представления получателем гуманитарной помощи реквизитов счета.
24. Уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности представляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и соответствующий центральный государственный орган информацию о получении получателем оказанной гуманитарной помощи.
Глава 3. Оказание гуманитарной помощи Республике Казахстан
Параграф 1. Порядок направления запроса об оказании гуманитарной помощи
25. Премьер-Министр Республики Казахстан или Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности обращается к зарубежным странам и международным организациям по вопросу оказания гуманитарной помощи Республике Казахстан.
Гуманитарная помощь Республике Казахстан может оказываться в инициативном порядке из зарубежных стран и международных организаций.

17. Тауар нысанындағы гуманитарлық көмекті көлік ұйымдары бірінші кезектегі тәртіппен алдын ала төлемсіз тасымалдауға қабылдайды.
18. Тиісті орталық мемлекеттік орган гуманитарлық көмек көрсету жөніндегі шараларды үйлестіруді қамтамасыз етеді және гуманитарлық көмек тауар нысанында көрсетілген жағдайда беру үшін персоналды шет мемлекетке жібереді.
19. Тауар нысанындағы гуманитарлық көмекті беруді персонал қабылдау-беру актісінің жүзеге асырады.
20. Тауар нысанындағы гуманитарлық көмекті тасымалдау бойынша көлік ұйымдары шығыстарының, сондай-ақ материалдық құндылықтарды жөнелтуге және жеткізуге, азаматтық қорғау және денсаулық сақтау салаларындағы уәкілетті органдардың құтқарушы және медициналық құралымдарын жіберуге байланысты шығыстардың құнын өтеу Резервтерді пайдалану қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.10.2023 № 932 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Гуманитарлық көмек көрсету үшін мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын пайдалану Заңда көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.09.2025 № 766 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Гуманитарлық көмекті ақшалай нысанда көрсету Қазақстан Республикасы Үкіметінің төтенше резерві қаражаты есебінен Резервтерді пайдалану қағидаларында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
23. Гуманитарлық көмек көрсету үшін ақша қаражатын аударуды гуманитарлық көмекті алушы шот деректемелерін ресми ұсынғаннан кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде сыртқы саясат қызметі саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
24. Сыртқы саясат қызметі саласындағы уәкілетті орган бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға және тиісті орталық мемлекеттік органға алушының көрсетілген гуманитарлық көмекті алғаны туралы ақпарат береді.
3-тарау. Қазақстан Республикасына гуманитарлық көмек көрсету тәртібі
1-параграф. Гуманитарлық көмек көрсету туралы сұрау салуды жолдау тәртібі
25. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі немесе Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары, сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасына гуманитарлық көмек көрсету мәселесі бойынша шет елдерге және халықаралық ұйымдарға өтініш жасайды.
Қазақстан Республикасына гуманитарлық көмек шет елдерден және халықаралық ұйымдардан бастама тәртібімен көрсетілуі мүмкін.

26. В обращении указываются описание, характеристика, требования к гуманитарной помощи, место поставки или нахождения получателя гуманитарной помощи, оказываемой Республике Казахстан.
27. При ввозе товаров в Республику Казахстан в виде гуманитарной помощи, направленной из зарубежных стран и международных организаций, представляются следующие документы:
1) инвойс;
2) упаковочный лист с указанием веса нетто и брутто на каждую позицию товара;
3) инструкции по медицинскому или иному применению товара;
4) документ об оценке соответствия в формах испытаний, подтверждения соответствия, экспертизы и (или) иной форме, подтверждающей качество и безопасность товара.
28. Товары, направляемые в виде гуманитарной помощи в Республику Казахстан, являются собственностью зарубежных стран и международных организаций до момента его фактической передачи получателю в Республике Казахстан.
29. Для получения гуманитарной помощи в виде лекарственных средств и медицинских изделий из зарубежных стран и международных организаций, необходимо получение согласования уполномоченного органа в области здравоохранения в части потребности, наименований и количества предоставляемой гуманитарной помощи.
30. В целях предотвращения угрозы возникновения и распространения инфекционных заболеваний, угрожающих жизни и (или) здоровью населения, прием, хранение, доставку и распределение гуманитарной помощи в виде лекарственных средств и медицинских изделий осуществляет уполномоченная организация, определяемая уполномоченным органом в области здравоохранения.
Параграф 2. Порядок приема и распределения гуманитарной помощи
31. В случае рассмотрения и готовности оказать гуманитарную помощь Республике Казахстан или инициативного обращения из зарубежных стран и международных организаций об оказании гуманитарной помощи Республике Казахстан уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности в срок не более одного рабочего дня направляет в центральный государственный орган соответствующей отрасли информацию для выработки предложений по приему и распределению оказываемой Республике Казахстан гуманитарной помощи.
Сноска. Пункт 31 – в редакции постановления Правительства РК от 13.06.2024 № 468 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-1. Центральный государственный орган соответствующей отрасли в срок не более двух рабочих дней со дня получения информации уполномоченного органа в сфере внешнеполитической деятельности направляет в Правительство Республики Казахстан запрос на согласие в приеме и распределении гуманитарной помощи, оказываемой Республике Казахстан. В запросе указываются описание, характеристика, место поставки, соответствующая уполномоченная организация и предложения по распределению гуманитарной помощи, оказываемой Республике Казахстан.

26. Өтініште гуманитарлық көмектің сипаты, сипаттамасы, оған қойылатын талаптар, Қазақстан Республикасына көрсетілетін гуманитарлық көмек берілетін немесе она тұрған алушының жері көрсетіледі.
27. Тауарларды Қазақстан Республикасына шет елдерден және халықаралық ұйымдардан жіберілген гуманитарлық көмек түрінде әкелу кезінде мынадай құжаттар:
1) инвойс;
2) тауардың әрбір позициясына нетто және брутто салмағы көрсетілген қаптама қағазы;
3) тауарды медициналық немесе өзге де қолдану жөніндегі нұсқаулық;
4) сынақтар, сәйкестікті растау, сараптама нысандарындағы және (немесе) тауардың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын өзге де нысандағы сәйкестікті бағалау туралы құжат ұсынылады.
28. Қазақстан Республикасына гуманитарлық көмек түрінде жіберілетін тауарлар Қазақстан Республикасындағы алушыға іс жүзінде берілген кезге дейін шет елдердің және халықаралық ұйымдардың меншігі болып табылады.
29. Шет елдерден және халықаралық ұйымдардан дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар түріндегі гуманитарлық көмекті алу үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның ұсынылатын гуманитарлық көмектің қажеттілігіне, атаулары мен саны бөлігінде келісуін алу қажет.
30. Халықтың өміріне және (немесе) денсаулығына қауіп төндіретін инфекциялық аурулардың пайда болу және таралу қатерін болғызбау мақсатында дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар түріндегі гуманитарлық көмекті қабылдауды, сақтауды, жеткізуді және бөлуді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын уәкілетті ұйым жүзеге асырады.
2-параграф. Гуманитарлық көмекті қабылдау және бөлу тәртібі
31. Шет елдерден және халықаралық ұйымдардан Қазақстан Республикасына гуманитарлық көмек көрсетуді немесе Қазақстан Республикасына гуманитарлық көмек көрсету туралы бастамашылық өтінішті қараған және оған әзір болған жағдайда сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті орган бір жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тиісті саланың орталық мемлекеттік органына Қазақстан Республикасына көрсетілетін гуманитарлық көмекті қабылдау және бөлу жөнінде ұсыныстар әзірлеу үшін ақпарат жібереді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.06.2024 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31-1. Тиісті саланың орталық мемлекеттік органы сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті органның ақпаратын алған күннен бастап екі жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Қазақстан Республикасына көрсетілетін гуманитарлық көмекті қабылдауға және бөлуге келісім алу үшін Қазақстан Республикасының Үкіметіне сұрау салу жібереді. Сұрау салуда Қазақстан Республикасына көрсетілетін гуманитарлық көмектің сипаты, сипаттамасы, жеткізу орны, тиісті уәкілетті ұйым және оны бөлу бойынша ұсыныстар көрсетіледі.

Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 31-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.06.2024 № 468 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. По результатам рассмотрения запроса центрального государственного органа соответствующей отрасли Премьер-Министр Республики Казахстан или Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан соответствующей резолюцией согласовывают либо отказывают в приеме и распределении гуманитарной помощи, оказываемой Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 32 – в редакции постановления Правительства РК от 13.06.2024 № 468 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Уполномоченная организация осуществляет прием и распределение гуманитарной помощи с участием представителей соответствующего центрального государственного органа и (или) местных исполнительных органов.
Распределение гуманитарной помощи осуществляется строго по целевому назначению.
Сноска. Пункт 33 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.06.2024 № 468 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Соответствующий центральный государственный орган осуществляет координацию приема и распределения гуманитарной помощи.
35. Временное хранение, доставка гуманитарной помощи осуществляется уполномоченной организацией и (или) местными исполнительными органами в соответствии с установленными санитарными нормами для размещения и хранения.
36. Ввоз товаров, за исключением подакцизных, в качестве гуманитарной помощи осуществляется в порядке, определяемом подпунктом 13) пункта 1 статьи 479 Налогового кодекса Республики Казахстан и статьей 147 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан".
Сноска. Пункт 36 - в редакции постановления Правительства РК от 17.10.2025 № 879 (вводится в действие с 01.01.2026).
37. Распределение международной гуманитарной помощи в местности, где введено чрезвычайное положение, осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
38. Соответствующий центральный государственный орган после распределения уполномоченной организацией гуманитарной помощи, не позднее семи рабочих дней предоставляет в Правительство Республики Казахстан информацию о распределении гуманитарной помощи.

Ескерту. 3-тарау 31-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.06.2024 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Тиісті саланың орталық мемлекеттік органының сұрау салуын қарау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі немесе Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары тиісті қарармен Қазақстан Республикасына көрсетілетін гуманитарлық көмекті қабылдауды және бөлуді келіседі не одан бас тартады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.06.2024 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. Уәкілетті ұйым тиісті орталық мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы органдар өкілдерінің қатысуымен гуманитарлық көмекті қабылдауды және бөлуді жүзеге асырады.
Гуманитарлық көмекті бөлу қатаң түрде нысаналы мақсаты бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.06.2024 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34. Тиісті орталық мемлекеттік орган гуманитарлық көмекті қабылдау мен бөлуді үйлестіруді жүзеге асырады.
35. Гуманитарлық көмекті уақытша сақтауды, жеткізуді уәкілетті ұйым және (немесе) жергілікті атқарушы органдар орналастыру және сақтау үшін белгіленген санитариялық нормаларға сәйкес жүзеге асырады.
36. Акцизделетін тауарларды қоспағанда, тауарларды гуманитарлық көмек ретінде әкелу Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 479-бабы 1-тармағының 13) тармақшасында және "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 147-бабында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.10.2025 № 879 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
37. Төтенше жағдай енгізілген жерде халықаралық гуманитарлық көмекті бөлу Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
38. Тиісті орталық мемлекеттік орган гуманитарлық көмекті уәкілетті ұйым бөлгеннен кейін жеті жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне гуманитарлық көмектің бөлінгені туралы ақпарат ұсынады.