Об утверждении Правил ввоза товаров, за исключением подакцизных, в качестве гуманитарной помощи
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2018 года № 374.
Примечание ИЗПИ!
Постановление утрачивает силу постановлением Правительства РК от 17.10.2025 № 879 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 399 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ввоза товаров, за исключением подакцизных, в качестве гуманитарной помощи.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 июня 2018 года № 374
Правила
ввоза товаров, за исключением подакцизных, в качестве гуманитарной помощи
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ввоза товаров, за исключением подакцизных, в качестве гуманитарной помощи разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 399 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок ввоза товаров, за исключением подакцизных, (далее – товар) в качестве гуманитарной помощи.
2. Гуманитарной помощью является имущество, предоставляемое безвозмездно Республике Казахстан в виде продовольствия, товаров народного потребления, техники, снаряжения, оборудования, медицинских и лекарственных средств, иного имущества, направленных из зарубежных стран и международных организаций для улучшения условий жизни и быта населения, а также предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций военного, экологического, природного и техногенного характера, распределяемое Правительством Республики Казахстан через уполномоченные организации.
Получателем товаров в качестве гуманитарной помощи является лицо, указанное в товаросопроводительных документах, которому перевозчик доставляет товары, находящиеся под таможенным контролем.
По вопросам, связанным с получением и использованием зарубежной гуманитарной помощи, Комиссия по вопросам международной гуманитарной помощи, созданная в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, осуществляет выработку соответствующих предложений.

Акцизделетін тауарларды қоспағанда, гуманитарлық көмек ретінде тауарларды әкелу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 25 маусымдағы № 374 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қаулының күшін жою көзделген - ҚР Үкіметінің 17.10.2025 № 879 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексiнің (Салық кодексi) 399-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Акцизделетін тауарларды қоспағанда, гуманитарлық көмек ретінде тауарларды әкелу қағидалары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 25 маусымдағы
№ 374 қаулысымен
бекітілген
Акцизделетін тауарларды қоспағанда, гуманитарлық көмек ретінде тауарларды әкелу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Акцизделетін тауарларды қоспағанда, гуманитарлық көмек ретінде тауарларды әкелу қағидалары 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексiнің (Салық кодексi) 399-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және акцизделетін тауарларды қоспағанда, гуманитарлық көмек ретінде тауарларды (бұдан әрі – тауар) әкелу тәртібін айқындайды.
2. Халықтың өмірі мен тұрмыс жағдайларын жақсарту, сондай-ақ әскери, экологиялық, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою үшін шет елдерден және халықаралық ұйымдардан жіберілген азық-түлік, халық тұтынатын тауарлар, техника, құрал-жарақтар, жабдықтар, медициналық және дәрілік заттар, өзге де мүлік түрінде Қазақстан Республикасына өтеусіз берілетін, Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілетті ұйымдар арқылы бөлетін мүлік гуманитарлық көмек болып табылады.
Тасымалдаушы кедендік бақылаудағы тауарларды жеткізетін, тауарға ілеспе құжаттарда көрсетілген тұлға гуманитарлық көмек ретінде тауарларды алушы болып табылады.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес құрылған Халықаралық гуманитарлық көмек мәселелері жөніндегі комиссия шетелдiк гуманитарлық көмектi алуға және пайдалануға байланысты мәселелер бойынша тиісті ұсыныстарды әзірлеуді жүзеге асырады.

Глава 2. Порядок ввоза товаров в качестве гуманитарной помощи
3. Товар, ввозимый в качестве гуманитарной помощи, должен быть безопасным для потребителя и соответствовать санитарно-эпидемиологическим правилам и гигиеническим нормативам, карантинным фитосанитарным, ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям, требованиям технических регламентов, применяемым в Республике Казахстан.
Условия ввоза товаров на таможенную территорию Республики Казахстан регулируются нормативными правовыми актами, действующими на территории Республики Казахстан.
4. Условия ввоза лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники на территорию Республики Казахстан определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.
5. Товар, ввозимый в качестве гуманитарной помощи, является собственностью иностранных юридических и физических лиц до момента его фактической передачи получателю.
6. В отношении товаров, ввозимых в качестве гуманитарной помощи, таможенные операции совершаются в первоочередном порядке в соответствии со статьей 147 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан".
7. При ввозе товаров в качестве гуманитарной помощи представляются:
1) документ отправителя товара, свидетельствующий направление товара в качестве гуманитарной помощи (в том числе составленный на иностранном языке) или подтверждение дипломатических или приравненных к ним представительств или консульских учреждений, или международных организаций или их представительств, иных организаций или их представительств о ввозе товара с указанием цели ввоза товара на безвозмездной основе – в качестве гуманитарной помощи;
2) копия международного договора Республики Казахстан (при наличии), в рамках которого осуществляется ввоз товаров в качестве гуманитарной помощи;
3) товаросопроводительные документы, содержащие информацию о цели ввоза товаров и их получателе, а также и ссылку (при наличии) на вступивший в силу международный договор Республики Казахстан.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 25 июня 2018 года № 374
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 августа 1995 года № 1090 "О порядке ввоза товаров в качестве гуманитарной помощи" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., № 27, ст. 324).
2. Пункт 60 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 августа 1996 года № 1031 "О внесении изменений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., № 35, ст. 327).

2-тарау. Гуманитарлық көмек ретiнде тауарларды әкелу тәртібі
3. Гуманитарлық көмек ретінде әкелінетін тауар тұтынушы үшін қауіпсіз болуы және Қазақстан Республикасында қолданылатын санитариялық-эпидемиологиялық қағидаларға және гигиеналық нормативтерге, карантиндік фитосанитариялық, ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға, техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Қазақстан Республикасының кедендік аумағына тауарларды әкелу шарттары Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ететін нормативтік құқықтық актілермен реттеледі.
4. Қазақстан Республикасының аумағына дәрiлiк заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы әкелу шарттары денсаулық сақтау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
5. Гуманитарлық көмек ретінде әкелінетін тауар, оны алушыға іс жүзінде беру сәтіне дейiн шетелдiк заңды және жеке тұлғалардың меншiгi болып табылады.
6. Гуманитарлық көмек ретінде әкелінетін тауарларға қатысты 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексiнің 147-бабына сәйкес кедендік операциялар бірінші кезектегі тәртіппен жасалады.
7. Тауарларды гуманитарлық көмек ретінде әкелу кезінде:
1) тауарларды гуманитарлық көмек ретінде жолдануын растайтын (оның ішінде шет тілінде жасалған) тауарды жөнелтушінің құжаты немесе гуманитарлық көмек ретінде – өтеусіз негізде тауарды әкелу мақсатын көрсете отырып, тауарды әкелу туралы дипломатиялық немесе оларға теңестірілген өкілдіктердің немесе консулдық мекемелердің, немесе халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің, өзге де ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің растаулары;
2) шеңберінде тауарларды гуманитарлық көмек ретінде әкелу жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының халықаралық шартының көшірмесі (болған кезде);
3) тауарларды әкелу мақсаты және оның алушысы туралы, сондай-ақ күшіне енген Қазақстан Республикасының халықаралық шартына сілтеме туралы (болған кезде) ақпарат қамтылған тауарға ілеспе құжаттар табыс етіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 25 маусымдағы
№ 374 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Iзгiлiк көмегi ретiнде тауарлар әкелу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 7 тамыздағы № 1090 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., № 27, 324-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгертулер енгiзу және күшi жойылған деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 20 тамыздағы № 1031 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгiзілетін өзгертулердің 60-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., № 35, 327-құжат).

3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 2001 года № 1494 "О внесении изменений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 августа 1995 года № 1090" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., № 40, ст. 514).

3. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 7 тамыздағы № 1090 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 20 қарашадағы № 1494 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2001 ж., № 40, 514-құжат).