Об утверждении перечня юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ), правил его формирования и правил создания провизий (резервов)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 212. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 2025 года № 954
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.11.2025 № 954 (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание РЦПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 01.01.2018
В соответствии с пунктом 7 статьи 250 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ);
2) Правила формирования перечня юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ);
3) Правила создания провизий (резервов).
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 4 мая 2014 года № 445 "Об утверждении перечня юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных лиц либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных лиц (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ), правил его формирования и правил создания провизий (резервов)" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 33, ст. 294).

Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптардың пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін, оны қалыптастыру қағидаларын және провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 20 сәуірдегі № 212 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 11 қарашадағы № 954 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.11.2025 № 954 қаулысымен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексiнің 250-бабының 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тұлғалардың пайдасына не өзара байланысты тұлғалардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесі;
2) Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптардың пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін қалыптастыру қағидалары;
3) Провизиялар (резервтер) құру қағидалары бекітілсін.
2. "Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптардың пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін, оны қалыптастыру қағидаларын және провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 4 мамырдағы № 445 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 33, 294-құжат) күші жойылды деп танылсын.

3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 апреля 2018 года № 212
Перечень юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ)
1. Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму".
2. Акционерное общество "Банк Развития Казахстана".
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 апреля 2018 года № 212
Правила формирования перечня юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ)
Настоящие Правила формирования перечня юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ) (далее – Правила формирования перечня) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 250 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее − Налоговый кодекс) и устанавливают порядок формирования перечня юридических лиц, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств.

3. Осы қаулы 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2018 жылғы 20 сәуірдегі
№ 212 қаулысымен
бекiтiлген
Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптардың пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесі
1. "Даму" кәсiпкерлiктi дамыту қоры" акционерлiк қоғамы.
2. "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2018 жылғы 20 сәуірдегі
№ 212 қаулысымен
бекiтiлген
Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптардың пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін қалыптастыру қағидалары
Осы Негiзгi қызмет түрi қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретiн акцияларының (үлестерiнiң) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi, өзара байланысты тараптардың пайдасына не өзара байланысты тараптардың мiндеттемелерi бойынша үшiншi тұлғаларға берiлген активтер мен шартты мiндеттемелердi (кредиттiк серiктестiктердiң активтерi мен шартты мiндеттемелерiнен басқа) қоспағанда, күмәндi және үмiтсiз активтерге, шартты мiндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тiзбесiн қалыптастыру қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексiнің 250-бабының 7-тармағына (бұдан әрі – Салық кодексi) сәйкес әзiрлендi және күмәндi және үмiтсiз активтерге, шартты мiндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тiзбесiн қалыптастыру тәртiбiн белгiлейдi.

1. Перечень юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, (далее – перечень) определяется Правительством Республики Казахстан.
2. Проект постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении перечня вносится уполномоченным органом в сфере налоговой политики по ходатайству национального управляющего холдинга.
3. Ходатайство национального управляющего холдинга направляется в уполномоченный орган в сфере налоговой политики в произвольной форме с приложением документов, подтверждающих соответствие юридического лица требованиям, указанным в пункте 6 настоящих Правил формирования перечня:
1) устава юридического лица;
2) выписки из реестра акционеров (участников) юридического лица (если реестр участников хозяйственного товарищества ведется единым регистратором).
4. Уполномоченный орган в сфере налоговой политики рассматривает ходатайство в течение 30 календарных дней со дня его поступления с вынесением одного из следующих мотивированных решений:
1) о возможности включения юридического лица в перечень;
2) об отказе во включении юридического лица в перечень.
Решение уполномоченного органа в сфере налоговой политики направляется в письменной форме в национальный управляющий холдинг.
5. Основаниями для отказа во включении юридического лица в перечень являются несоответствие юридического лица требованиям, указанным в пункте 6 настоящих Правил формирования перечня и/или непредставление документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил формирования перечня.
6. Для включения в перечень юридическое лицо должно соответствовать следующим требованиям:
1) сто процентов голосующих акций (долей) такого юридического лица принадлежат национальному управляющему холдингу;
2) основными видами деятельности юридического лица являются осуществление заемных операций или выкуп прав требования;
3) юридическое лицо не является налогоплательщиком, указанным в пунктах 15 и 6 статьи 250 Налогового кодекса.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 апреля 2018 года № 212
Правила создания провизий (резервов)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила создания провизий (резервов) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее − Налоговый кодекс) и определяют порядок и условия классификации активов, условных обязательств и создания провизии (резервов) против них.

1. Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, күмәнді және үмітсіз активтерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін (бұдан әрі – тізбе) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
2. Тізбені бекіту туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын ұлттық басқарушы холдингтің өтінішхаты бойынша салық саясаты саласындағы уәкілетті орган енгізеді.
3. Ұлттық басқарушы холдинг өтінішхатты салық саясаты саласындағы уәкілетті органға еркін нысанда жібереді және заңды тұлғаның осы Тiзбені қалыптастыру қағидаларының 6-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттарды қоса береді:
1) заңды тұлғаның жарғысы;
2) заңды тұлға акционерлерінің (қатысушыларының) тізілімінен үзінді көшірме (егер шаруашылық серіктестік қатысушыларының тізілімін бірыңғай тіркеуші жүргізсе).
4. Салық саясаты саласындағы уәкілетті орган өтінішхат түскен күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде қарап, мынадай:
1) заңды тұлғаны тізбеге енгізу мүмкіндігі туралы;
2) заңды тұлғаны тізбеге енгізуден бас тарту туралы дәлелді шешімдердің бірін шығарады.
Салық саясаты саласындағы уәкілетті органның шешімі ұлттық басқарушы холдингке жазбаша нысанда жіберіледі.
5. Заңды тұлғаның осы Тiзбені қалыптастыру қағидаларының 6-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі және/немесе осы Тiзбені қалыптастыру қағидаларының 3-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбауы заңды тұлғаны тізбеге қосудан бас тарту үшін негіздеме болып табылады.
6. Тізбеге қосу үшін заңды тұлға мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) осындай заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі;
2) заңды тұлғаның негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылады;
3) заңды тұлға Салық кодексінің 250-бабының 1, 5 және 6-тармақтарында көрсетілген салық төлеуші болып табылмайды.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2018 жылғы 20 сәуірдегі
№ 212 қаулысымен
бекiтiлген
Провизиялар (резервтер) құру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Провизиялар (резервтер) құру қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiне (бұдан әрі – Салық кодексi) сәйкес әзiрлендi және активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеудің және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құрудың тәртібі мен шарттарын айқындайды.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах, имеют следующие значения:
1) амортизированная стоимость финансового актива – сумма, в которой оценивается индивидуальный актив при первоначальном признании, минус платежи в счет основной суммы долга, плюс или минус величина накопленной амортизации премии или дисконта, рассчитанной с использованием метода эффективной процентной ставки, скорректированная с учетом провизий (резервов);
2) активы – требования ко всем физическим и юридическим лицам, в том числе к банкам;
3) Банк – банк, являющийся национальным институтом развития;
4) валовая балансовая стоимость актива – амортизированная стоимость индивидуального актива до корректировки на величину провизий (резервов);
5) дата первоначального признания:
дата подписания договора, определяющего условия индивидуального актива;
дата подписания дополнительного соглашения к договору, в результате чего Банк принял на себя обязательство по предоставлению нового индивидуального актива, без модификации имеющихся индивидуальных активов;
дата подписания дополнительного соглашения к договору, в результате которого происходит модификация/реструктуризация индивидуального актива, влекущая списание старого и признание нового индивидуального актива;
6) дефолт:
просрочка платежей (основного долга и/или вознаграждения) сроком свыше 90 календарных дней в Банке и/или других финансовых организациях на отчетную дату; и/или наличие ожиданий Банка о том, что контрагент не имеет возможности произвести погашение задолженности перед банком в полном объеме без предоставления ему льготных условий.
Для целей определения дефолта Банк принимает следующие ситуации как отсутствие у контрагента возможности погашения задолженности в полном объеме:
приостановление начисления вознаграждения по индивидуальному активу в связи с финансовыми затруднениями контрагента;
списание части и/или всей суммы задолженности контрагента, которое было вызвано значительным увеличением кредитного риска с даты первоначального признания финансового инструмента;
продажа индивидуального актива со скидкой более 5% от собственного капитала Банка, которая отражает понесенные кредитные убытки;
реструктуризация, которая приводит к снижению требований к контрагенту, списанию/прощению части и/или всей суммы займа, увеличению срока займа, переносу выплаты основного долга, вознаграждения либо комиссий на более поздний период в связи с финансовыми затруднениями контрагента;
в случае, если Банк подал в суд иск о признании контрагента банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
обращение контрагента в суд с заявлением о признании его банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар мынадай мәндерге ие:
1) қаржы активінің амортизацияланған құны – бастапқыда тану кезінде дара актив бағаланатын сома, минус қарыздың негізгі сомасының есебінен төлемдер, плюс немесе минус провизияны (резервтерді) ескере отырып, түзетілген тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып есептелген сыйақы немесе дисконттың жиналған амортизациясының көлемі;
2) активтер – барлық жеке және заңды тұлғаларға, оның ішінде банктерге қойылатын талаптар;
3) Банк – ұлттық даму институты болып табылатын банк;
4) активтің жалпы баланстық құны – дара активтің провизияның (резервтердің) көлеміне түзеткенге дейінгі амортизацияланған құны;
5) бастапқы тану күні:
дара активтің шарттарын айқындайтын шартқа қол қою күні;
шартқа қосымша келісімге қол қою күні, соның нәтижесінде Банк қолданыстағы жеке активтерді түрлендірмей жаңа дара активтерді ұсыну бойынша міндеттемелерді қабылдады;
шартқа қосымша келісімге қол қою күні, соның нәтижесінде жаңа дара активті тануға және ескісін есептен шығаруға алып келетін жеке активтің түрленуі/қайта құрылуы жүзеге асырылады;
6) дефолт:
есеп беретін күнге Банкте және/немесе басқа қаржы ұйымдарында 90 күнтізбелік күннен астам мерзімді құрайтын төлемдердің (негізгі қарыз және/немесе сыйақы) мерзімін өткізу; және/немесе оған жеңілдік шарттарын ұсынусыз толық көлемде Банктің алдында контрагенттің берешегін өтеудің мүмкіндігі жоқ екені туралы Банктің болжамы.
Дефолтты айқындау мақсаттары үшін Банк контрагенттің берешекті толық көлемде өтеу мүмкіндігінің болмауы ретінде мынадай жағдайларды қабылдайды:
контрагенттің қаржылық қиындықтарына байланысты дара актив бойынша сыйақыны есептеуді тоқтату;
қаржы құралын бастапқы тану күнінен бастап кредит тәуекелін елеулі арттырудан туындаған контрагент берешегінің барлық сомасын және/немесе бөлігін есептен шығару;
кредит шығындарын көрсететін Банктің меншікті капиталынан 5 % астам жеңілдікпен дара активтерді сату;
контрагентке қойылатын талаптардың төмендеуіне, қарыздың бөлігін және/немесе барлық сомасын есептен шығаруға/кешіруге, қарыз мерзімін арттыруға, контрагенттің қаржылық қиындықтарына байланысты негізгі қарызды, сыйақыны немесе комиссияны төлеуді кештеу кезеңге ауыстыруға алып келетін қайта құрылымдау;
Банк сотқа Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес контрагентті банкрот деп тану туралы талап қою берген жағдайда;
контрагенттің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзін банкрот деп тану туралы өтінішпен сотқа жүгінуі;

7) заем (кредит) – осуществление Организацией, Банком заемных, лизинговых операций;
8) инвестиционный заем (кредит) – заем (кредит), соответствующий всем следующим требованиям:
срок займа (кредита) составляет пять и более лет;
условиями договора займа (кредита) установлен запрет на полное досрочное погашение;
в случае частичного погашения займа (кредита), частичное погашение может осуществляться в сроки и порядке, предусмотренные бизнес-планом заемщика;
заем (кредит) предоставляется юридическому лицу в соответствии с его бизнес-планом, предусматривающим реализацию комплекса мероприятий, направленных на создание, расширение и модернизацию материального производства, производственной и транспортной инфраструктуры;
9) индивидуальный актив – финансовый актив или условное обязательство, за исключением займов, выданных физическим лицам;
10) контрагент – заемщик, эмитент, созаемщик, гарант, финансовый институт и иные дебиторы Банка;
11) низкий уровень кредитного риска – финансовые инструменты, имеющие международный рейтинг не ниже уровня "BBB-" по шкале S&P либо аналогичного уровня по шкале Fitch или Moody‘s;
12) кредитный риск – риск возникновения расходов (убытков) вследствие неисполнения либо ненадлежащего исполнения должником (дебитором) обязательств по активу и условному обязательству перед организацией, в соответствии с условиями договора либо существования реальной угрозы такого неисполнения (ненадлежащего исполнения);
13) Организация – национальный управляющий холдинг, а также юридическое лицо, основными видами деятельности которых являются осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, за исключением Банка;
14) портфель однородных займов (кредитов) – группа однородных займов (кредитов), включаемых в одну группу в соответствии с внутренними правилами организации о порядке и условиях классификации однородных займов (кредитов);
15) потоки денежных средств – поступление и выбытие денег и их эквивалентов;
16) провизии (резервы) – оценочный резерв под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости финансового актива и справедливой стоимости через прочий совокупный доход, а также оценочное обязательство в отношении ожидаемых кредитных убытков по условным обязательствам;
17) обоснованная и подтверждаемая информация – информация, которая является обоснованно доступной по состоянию на отчетную дату без чрезмерных затрат или усилий, включая информацию о прошлых событиях, текущих условиях и прогнозах будущих экономических условий;

7) қарыз (кредит) – Ұйымның, Банктің қарыз, лизингтік операцияларды жүзеге асыруы;
8) инвестициялық қарыз (кредит) – барлық мынадай талаптарға сәйкес келетін қарыз (кредит):
қарыздың (кредиттің) мерзімі бес және одан да көп жылды құрайды;
қарыз шартының (кредиттің) талаптары бойынша мерзімінен бұрын толық өтеуге тыйым салынған;
қарызды (кредитті) ішінара өтеген жағдайда, ішінара өтеу қарыз алушының бизнес-жоспарында көзделген мерзімде және тәртіппен жүзеге асырылуы мүмкін;
қарыз (кредит) заңды тұлғаға материалдық өндірісті, өндірістік және көлік инфрақұрылымын құруға, кеңейтуге және жаңғыртуға бағытталған іс-шаралар кешенін іске асыруды көздейтін бизнес-жоспарына сәйкес беріледі;
9) дара актив – жеке тұлғаларға берілген қарыздардан басқа, қаржылық актив немесе шартты міндеттеме;
10) контрагент – қарыз алушы, эмитент, қоса қарыз алушы, кепілгер, қаржы институты және Банктің өзге де дебиторлары;
11) кредиттік тәуекелдің төменгі деңгейі – S&P шкаласы бойынша "BBB-" деңгейінен немесе Fitch немесе Moody‘s шкаласы бойынша соған ұқсас деңгейден төмен емес халықаралық рейтингісі бар қаржы құралдары;
12) кредиттiк тәуекел – борышкердің (дебитордың) ұйым алдындағы актив және шартты міндеттемелер жөніндегі міндеттемелерді шарттың талаптарына сәйкес орындамауы не тиісінше орындамауы не осындай орындамаудың (тиісінше орындамаудың) нақты қауіпінің болуы салдарынан шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелі;
13) Ұйым – Банкті қоспағанда, ұлттық басқарушы холдинг, сондай-ақ негiзгi қызмет түрi қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретiн акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлға;
14) біртекті қарыздар (кредиттер) қоржыны – біртекті қарыздарды (кредиттердi) жiктеу тәртiбi мен шарттары туралы ұйымның iшкi қағидаларына сәйкес бiр топқа енгiзiлетiн біртекті қарыздар (кредиттер) тобы;
15) ақшалай қаражат ағыны – ақшаның және оның баламаларының түсуі және шығуы;
16) провизиялар (резервтер) – қаржылық активтің амортизациялық құны мен әділ құн бойынша өзге жиынтық табыс арқылы ескерілетін қаржылық актив бойынша күтілетін және бар кредиттік залалдарға бағалау резерві, сондай-ақ шартты міндеттемелер бойынша күтілетін кредиттік залалдарға қатысты бағалау міндеттемесі;
17) негізделген және расталатын ақпарат – өткен оқиғалар, ағымдағы шарттар және болашақ экономикалық шарттардың болжамдары туралы ақпаратты қоса алғанда, шамадан тыс залалсыз немесе күш салусыз есепті күнгі жағдай бойынша негізделген түрде қолжетімді болып табылатын ақпарат;

18) реструктуризация обязательств – любое изменение порядка и условий договора, с целью решения имеющихся или ожидаемых трудностей контрагента по обслуживанию обязательств, в соответствии с любым из нижеперечисленных случаев:
изменение графика платежей по договору, в том числе:
последующее предоставление либо продление льготного периода по платежам по договору для погашения основного долга и/или вознаграждения;
последующее продление срока договора;
отсрочка одного или более платежей по договору;
списание или прощение части основного долга и (или) вознаграждения по индивидуальному активу;
капитализация просроченных платежей по вознаграждению;
изменение (конвертация) валюты займа с одной валюты на другую с капитализацией/отсрочкой просроченной задолженности по вознаграждению;
предоставление нового займа для оплаты просроченной задолженности по действующему займу в Банке, в том числе в других финансовых организациях;
увеличение кредитного лимита при наличии просроченной задолженности;
снижение ставки вознаграждения по займу, связанное с финансовыми затруднениями контрагента;
снижение задолженности по займу в результате погашения задолженности за счет передаваемого Банку залогового имущества контрагента;
19) проект – комплекс мероприятий, финансируемых посредством предоставления займа (кредита) Банком и направленных на создание новых, расширение и обновление существующих производств, в том числе на приобретение активов, пакетов акций (долей участия), имущественных комплексов; и/или стимулирование экспорта работ (услуг), выполняемых (оказываемых) резидентами Республики Казахстан, а также экспорта продукции, выпускаемой на территории Республики Казахстан;
20) реклассификация актива (условного обязательства) – классификация ранее классифицированного актива (условного обязательства) с соответствующим изменением суммы провизии (резервов) против него в сторону увеличения или уменьшения на сумму разницы между ранее сформированной суммой провизии (резерва) и необходимой суммой провизии (резерва) после проведения реклассификации;
21) стоимость обеспечения – рыночная (справедливая) оценка обеспечения на текущий момент с учетом возможности ее реализации (продажи) на момент оценки;
22) условное обязательство – условные обязательства по предоставлению займов, непокрытым аккредитивам, выпущенным или подтвержденным гарантиям;
23) финансовые затруднения:
контрагент имеет просроченные обязательства перед Банком на отчетную дату;
у контрагента отсутствуют просроченные обязательства, при этом у Банка имеется информация о том, что контрагент допустит нарушение сроков оплаты по своим обязательствам без предоставления ему льготных условий по договору;
контрагент является эмитентом ценных бумаг, зарегистрированных на бирже, и такие ценные бумаги проходят либо прошли процедуру аннулирования выпуска ценных бумаг, в течение последних 12 месяцев, в связи с ухудшением финансового состояния;
на основе фактических показателей, прогнозов и оценки финансового состояния контрагента банк прогнозирует, что денежные потоки контрагента будут недостаточны для покрытия договорных обязательств перед Банком (включая основной долг и вознаграждение);

18) міндеттемелерді қайта құрылымдау – төменде тізбеленген жағдайлардың кез келгеніне сәйкес, контрагенттің міндеттемелерге қызмет көрсету жөніндегі бар немесе күтілетін қиындықтарын шешу мақсатында шарттың тәртібі мен талаптарын кез келген өзгерту:
шарт бойынша төлем кестесін өзгерту, оның ішінде:
шарт бойынша негізгі борышты және/немесе сыйақыны өтеу үшін төлемдер бойынша жеңілдік берілген кезеңді кейіннен ұсыну не ұзарту;
шарттың мерзімін кейіннен ұзарту;
шарт бойынша бір немесе одан көп төлемдердің мерзімін ұзарту;
дара актив бойынша негізгі борыштың және (немесе) сыйақының бір бөлігін есептен шығару немесе кешіру;
сыйақы бойынша мерзімі өткен төлемдерді капиталдандыру;
сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті капиталдандыра/кейінге қалдыра отырып, қарыз валютасын бір валютадан басқасына өзгерту (айырбастау);
Банктегі, оның ішінде басқа қаржы ұйымдарындағы қолданыстағы қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті төлеу үшін жаңа қарыз ұсыну;
мерзімі өткен берешек болған жағдайда кредиттік лимитті ұлғайту;
контрагенттің қаржылық қиындықтарына байланысты қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесін төмендету;
Банкке берілетін контрагенттің кепілзаттық мүлігі есебінен берешекті өтеу нәтижесінде қарыз бойынша берешекті төмендету;
19) жоба – Банктің қарыз (кредит) беруі арқылы қаржыландырылатын және жаңа өндірістерді құруға, қолданыстағы өндірістерді кеңейтуге және жаңартуға, соның ішінде активтерді, акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін), мүліктік кешендерді сатып алуға; және/немесе Қазақстан Республикасының резиденттері орындайтын (көрсететін) жұмыстар (қызметтер) экспортын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын өнімдердің экспортын ынталандыруға бағытталған іс-шаралар кешені;
20) активтi (шартты мiндеттеменi) қайта жiктеу – бұрын қалыптастырылған провизия (резерв) сомасы мен қайта жіктеу жүргізілгеннен кейінгі қажетті провизия (резерв) сомасының арасындағы айырма сомаларына ұлғайту немесе азайту жағына провизиялар (резервтер) сомаларының оған қарсы тиісті өзгерістерімен бұрын жіктелген активті (шартты міндеттемені) жіктеу;
21) қамтамасыз ету құны – бағалау сәтінде оны өткізу (сату) мүмкіндігі ескеріле отырып, ағымдағы сәттегі қамтамасыз етудің нарықтық (әділ) бағасы;
22) шартты міндеттеме – қарыздарды ұсыну, өтелмеген аккредитивтер, шығарылған немесе расталған кепілдіктер бойынша шартты міндеттемелер;
23) қаржылық қиындықтар:
контрагенттің есепті күнге Банк алдында мерзімі өткен міндеттемелерінің болуы;
контрагенттің мерзімі өткен міндеттемелері жоқ, бұл ретте Банкте контрагент өз міндеттемелері бойынша төлеу мерзімдерінің бұзылуына жол беретіндігі, шарт бойынша оған жеңілдетілген шарттар ұсынылмайтыны туралы ақпараттың болуы;
контрагент биржада тіркелген бағалы қағаздардың эмитенті болып табылады және мұндай бағалы қағаздар қаржылық жағдайдың нашарлауына байланысты соңғы 12 айдың ішінде бағалы қағаздардың күшін жою рәсімінен өтеді не өткен;
контрагенттің нақты көрсеткіштерінің, болжамдары мен қаржылық жағдайын бағалаудың негізінде банк контрагенттің ақшалай ағындары Банк алдындағы шарттық міндеттемелерін (негізгі борыш пен сыйақыны қоса алғанда) өтеу үшін жеткіліксіз болады деп болжамдайды;

24) POCI-актив – приобретенный или созданный финансовый актив (или активы), по которому имелось кредитное обесценение на момент первоначального признания.
Глава 2. Особенности классификации активов и условных обязательств и формирования провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов и условных обязательств организации
3. Провизии (резервы) формируются при обесценении активов и условных обязательств – при потере активом и условным обязательством стоимости вследствие реализации кредитного риска.
4. Классификация актива и условного обязательства, их отражение в бухгалтерском учете организации не изменяют условий договора между организацией и его должником (дебитором), в том числе не влияют на право получения организацией основной суммы требования (долга) и вознаграждения по нему в полном объеме, а также штрафов, пени за нарушение должником (дебитором) условий договора.
5. Классификации подлежат активы и условные обязательства, за исключением требований к Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан и требований по налогам и другим обязательным платежам в бюджет.
6. Настоящие Правила не применяются, если заемщик (должник, созаемщик) является лицом, зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, определенном в соответствии с налоговым законодательством, либо зависимым или дочерним по отношению к лицу, зарегистрированному в государстве с льготным налогообложением.
7. Классификация (реклассификация) активов, условных обязательств и формирование провизии (резервов) осуществляется при:
соблюдении требований настоящих Правил и внутренних нормативных документов организации;
наличии полной и достоверной информации, позволяющей проведение комплексного и объективного анализа в целях классификации активов, условных обязательств и формирования провизии (резервов) против них.
8. Классификация (реклассификация) активов, условных обязательств и (или) формирование провизии (резервов) основывается на принципе своевременности такой классификации и достоверности отражения изменений размера провизии (резервов) в учете и отчетности организации.
9. Активы и условные обязательства подразделяются на стандартные и классифицированные.
10. Классифицированный актив представляет собой актив, по которому требование условий договора не исполняется либо имеются основания полагать, что требование по нему будет исполнено не в полном объеме или не будет исполнено вообще.
11. Классифицированное условное обязательство представляет собой условное обязательство, по которому имеется вероятность, что исполнение организацией своих обязательств, принятых за должника в пользу третьих лиц и несущих кредитные риски, вытекающие из условий договора, наступит.

24) POCI-актив – бастапқы тану сәтіне кредиттік құнсыздану болған, сатып алынған немесе құрылған қаржылық актив (немесе активтер).
2-тарау. Активтер мен шартты мiндеттемелердi жiктеу және ұйымның күмәнді және үмiтсiз активтері мен шартты мiндеттемелеріне қарсы провизиялар (резервтер) қалыптастыру ерекшелiктерi
3. Провизиялар (резервтер) активтер мен шартты мiндеттемелер құнсызданған кезде – актив және шартты мiндеттеме кредиттiк тәуекелдiң iске асырылуы салдарынан құнын жоғалтқан кезде қалыптастырылады.
4. Активтi және шартты мiндеттеменi жiктеу, оларды ұйымның бухгалтерлiк есебiнде көрсету ұйым мен оның борышкерi (дебиторы) арасындағы шарт талаптарын өзгертпейдi, оның iшiнде ұйымның талап етудiң (борыштың) негiзгi сомасын және ол бойынша сыйақыны, сондай-ақ борышкердiң (дебитордың) шарт талаптарын бұзғаны үшiн айыппұлды, өсiмпұлды толық көлемде алу құқығына әсер етпейдi.
5. Қазақстан Республикасының Үкiметiне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне қойылатын талаптар мен салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша талаптарды қоспағанда, активтер мен шартты мiндеттемелер жiктелуге тиiс.
6. Егер қарыз алушы (борышкер, бiрлесіп қарыз алушы) салық заңнамасына сәйкес айқындалған жеңiлдетiлген салық салынатын мемлекетте тiркелген не жеңiлдетiлген салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаға қатысты тәуелдi немесе еншiлес тұлға болып табылса, осы Қағидалар қолданылмайды.
7. Активтердi, шартты мiндеттемелердi жiктеу (қайта жiктеу) және провизиялар (резервтер) қалыптастыру:
осы Қағидалардың және ұйымның iшкi нормативтік құжаттарының талаптары сақталған;
активтердi, шартты мiндеттемелердi жiктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) қалыптастыру мақсатында кешендi және объективтi талдау жүргiзуге мүмкiндiк беретiн толық және анық ақпарат болған кезде жүзеге асырылады.
8. Активтердi, шартты мiндеттемелердi жiктеу (қайта жiктеу) және (немесе) провизиялар (резервтер) қалыптастыру осындай жiктеудiң уақтылығы мен провизиялар (резервтер) мөлшерi өзгерiстерiнiң ұйымның есебi мен есептiлiгiнде көрсетiлуiнiң анықтығы қағидатына негiзделедi.
9. Активтер мен шартты мiндеттемелер стандартты және жiктелген болып бөлiнедi.
10. Жiктелген актив ол бойынша шарттың талабы орындалмайтын не ол бойынша талап толық көлемде орындалмайды немесе мүлде орындалмайды деп пайымдауға негiз болатын активтi бiлдiредi.
11. Жіктелген шартты міндеттеме ол бойынша үшінші тұлғалардың пайдасына борышкер үшін қабылданған және шарттың талаптарынан туындайтын кредиттік тәуекелдерді көтеретін ұйымның өз міндеттемелерін орындау ықтималдығы бар шартты міндеттемені білдіреді.

12. Активы и условные обязательства, не относящиеся к классифицированным, являются стандартными.
13. Классифицированные активы и условные обязательства подразделяются на следующие категории:
сомнительные;
безнадежные.
14. Размер провизии (резервов) по классифицированным активам и условным обязательствам организации рассчитывается от суммы основного долга (требования), уменьшенной на стоимость высоколиквидного обеспечения по перечню высоколиквидного обеспечения, определенному подпунктом 1) пункта 61 настоящих Правил.
15. Классификация (реклассификация) активов и условных обязательств производится организацией по всем активам и условным обязательствам ежемесячно и по состоянию на определенную дату проведения классификации (реклассификации), не более чем за семь рабочих дней до последнего рабочего дня месяца.
16. Классификация (реклассификация) портфеля однородных займов (кредитов) производится организацией по всем портфелям однородных займов (кредитов) ежеквартально и по состоянию на определенную дату проведения классификации (реклассификации), не более чем за семь рабочих дней до последнего рабочего дня квартала.
17. Размер провизий (резервов), рассчитанный в соответствии с настоящими Правилами, не должен превышать размер провизий (резервов), отраженных в бухгалтерском учете и финансовой отчетности на соответствующих счетах провизий (резервов).
18. Критерии, используемые организациями при анализе кредитоспособности заемщиков (должников), в том числе оценке финансового состояния заемщика и стоимости предмета залога, а также процедуры принятия и исполнения решений по созданию провизии (резервов), регламентируются настоящими Правилами, а также внутренними документами организации, определяющими кредитную, инвестиционную и учетную политику.
Параграф 2.1. Особенности классификации займов (кредитов), за исключением займов (кредитов), предусмотренных пунктами 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44 настоящих Правил
19. Не подлежат отнесению к сомнительным и (или) безнадежным активам бланковые займы (кредиты), за исключением:
1) бланкового займа (кредита), предоставленного согласно законодательным актам Республики Казахстан и (или) по решению Правительства Республики Казахстан и (или) решению органа управления организации на основании рекомендаций консультативно-совещательного органа по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан при Президенте Республики Казахстан или Правительстве Республики Казахстан;
2) бланкового займа (кредита), отвечающего одновременно следующим условиям:

12. Жiктелгендерге жатпайтын активтер мен шартты мiндеттемелер стандартты болып табылады.
13. Жiктелген активтер мен шартты мiндеттемелер мынадай санаттарға бөлiнедi:
күмәндi;
үмiтсiз.
14. Ұйымның жiктелген активтерi мен шартты мiндеттемелерi бойынша провизиялардың (резервтердiң) мөлшерi осы Қағидалардың 61-тармағының 1) тармақшасында белгiленген өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз ету тiзбесi бойынша өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз ету құнына азайтылған негiзгi борыштың (талаптың) сомасынан есептеледi.
15. Активтер мен шартты мiндеттемелердi жiктеудi (қайта жiктеудi) ұйым ай сайын барлық активтер мен шартты мiндеттемелер бойынша және жiктеу (қайта жiктеу) жүргiзудiң белгiлi бiр күнiндегi жағдай бойынша айдың соңғы жұмыс күнiне дейiн жетi жұмыс күнiнен асырылмай жүргiзiледi.
16. Біртекті қарыздардың (кредиттердiң) қоржынын жiктеудi (қайта жiктеудi) ұйым біртекті қарыздардың (кредиттердiң) барлық қоржындары бойынша және жiктеудi (қайта жiктеудi) жүргiзудiң белгiлi бiр күнiндегi жағдай бойынша тоқсанның соңғы жұмыс күнiне дейiн жетi жұмыс күнiнен асырылмай жүргiзедi.
17. Осы Қағидаларға сәйкес есептелген провизиялар (резервтер) мөлшері тиісті провизиялар (резервтер) шоттарында бухгалтерлік есепте және қаржылық есептілікте көрсетілген провизиялар (резервтер) мөлшерінен аспауға тиіс.
18. Ұйымдардың қарыз алушылардың (борышкерлердiң) кредит төлеу қабiлеттiлiгiн талдау кезiнде, оның iшiнде қарыз алушының қаржылық жағдайын және кепiл құнын бағалау кезiнде пайдаланылатын өлшемшарттар, сондай-ақ провизиялар (резервтер) құру жөнiнде шешiмдер қабылдау және оларды орындау рәсiмдерi осы Қағидаларда, сондай-ақ ұйымның кредит, инвестициялық және есептік саясатын айқындайтын iшкi құжаттарында регламенттеледi.
2.1-параграф. Осы Қағидалардың 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 44-тармақтарында көзделген қарыздарды (кредиттердi) қоспағанда, қарыздарды (кредиттердi) жiктеу ерекшелiктерi
19. Мыналарды:
1) Қазақстан Республикасы Президентiнiң немесе Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелерi жөнiндегi консультативтiк-кеңесшi орган ұсынымдарының негiзiнде Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша және (немесе) ұйымның басқару органының шешiмi бойынша ұсынылған бланкiлiк қарызды (кредиттi);
2) бiр мезгiлде мынадай:

предоставленного до 21 февраля 2009 года;
предоставленного согласно законодательным актам Республики Казахстан и (или) по решению Правительства Республики Казахстан и (или) решению уполномоченного органа организации на основании рекомендаций консультативно-совещательного органа по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан при Президенте Республики Казахстан или Правительстве Республики Казахстан.
20. В целях определения количества пролонгации не учитывается наличие пролонгации, если:
1) продление общего срока кредитования не связано с ухудшением финансового состояния заемщика и (или) отсутствуют у заемщика просроченные и (или) списанные долги перед организацией, но не более одного раза;
2) изменение сроков платежей по договору (включая договоры, заключенные в рамках генеральных соглашений) не связано с ухудшением финансового состояния заемщика и (или) отсутствуют у заемщика просроченные и (или) списанные долги перед организацией (без учета изменения графиков, связанные с досрочным погашением займа (кредита)), но не более трех раз.
21. Признается необеспеченным заем (кредит), по которому принято обеспечение в виде:
1) товаров, недвижимого, движимого имущества, находящихся (зарегистрированных) за пределами Республики Казахстан;
2) имущества, обремененного правами третьих лиц, за исключением обременения, произведенного по согласованию с организацией;
3) имущества, на которое имеется ограничение, наложенное государственным органом.
22. По займам (кредитам), предоставленным в иностранной валюте заемщикам, по валютным рискам которых не предусмотрены соответствующие инструменты хеджирования со стороны заемщика, классификационная категория критерия "Финансовое состояние" понижается на одну классификационную категорию.
Параграф 2.2. Особенности классификации депозитов
23. Не подлежат отнесению к сомнительным и (или) безнадежным активам депозиты, за исключением депозита, размещенного на основании решения Правительства Республики Казахстан, согласно законодательным актам Республики Казахстан и (или) решений органа управления организации.
24. Депозит (в том числе текущий счет), размещенный (открытый) в иностранном банке, имеющем индивидуальный рейтинг не ниже рейтинга группы А, присвоенный агентством Standard&Poor's, или аналогичный рейтинг рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch, либо в банке-резиденте Республики Казахстан, имеющем индивидуальный рейтинг не ниже, чем на один уровень суверенного рейтинга Республики Казахстан, классифицируется как стандартный, при условии отсутствия задержек по переводу (возврату) средств с депозита, в том числе с текущего счета.

2009 жылғы 21 ақпанға дейін берілген;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша ұсынылған және (немесе) Қазақстан Республикасы Президентінің немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі консультативтік-кеңесші орган ұсынымдарының негізінде ұйымның уәкілетті органының шешімі бойынша ұсынылған шарттарға жауап беретін бланкілік қарызды (кредитті) қоспағанда, бланкілік қарыздар (кредиттер) күмәнді және (немесе) үмітсіз активтерге жатқызылмайды.
20. Егер:
1) кредит берудiң жалпы мерзiмiн ұзарту қарыз алушының қаржылық жағдайының нашарлауына байланысты болмаса және (немесе) қарыз алушыда ұйым алдында мерзiмi өткен және (немесе) есептен шығарылған борышы болмаса, бiрақ бiр реттен артық емес;
2) шарт (бас келiсiмдер шеңберiнде жасалған шарттарды қоса алғанда) бойынша төлемдер мерзiмiн өзгерту қарыз алушының қаржылық жағдайының нашарлауына байланысты болмаса және (немесе) қарыз алушыда ұйым алдында мерзiмi өткен және (немесе) есептен шығарылған борышы (қарызды (кредиттi) мерзiмiнен бұрын өтеуге байланысты кестелердiң өзгеруiн есепке алмай) болмаса, бiрақ үш реттен артық емес, мерзiмiн ұзарту санын айқындау мақсатында мерзiмiн ұзартудың болуы ескерiлмейдi.
21. Мынадай:
1) Қазақстан Республикасынан тысқары жерде орналасқан (тiркелген) тауарлар, жылжымайтын, жылжымалы мүлiк;
2) ұйыммен келiсу бойынша жүргiзiлген ауыртпалықтарды қоспағанда, үшiншi тұлғалардың құқықтарымен ауыртпалық жүктелген мүлiк;
3) мемлекеттiк орган салған шектеуi бар мүлiк түрiнде қамтамасыз ету қабылданған қарыз (кредит) қамтамасыз етiлмеген деп танылады.
22. Қарыз алушыларға шетелдiк валютада берiлген қарыздар (кредиттер) бойынша, қарыз алушы тарапынан тиiстi хеджирлеу құралдары көзделмеген валюталық тәуекелдер бойынша "Қаржылық жағдай" өлшемшартының жiктеу санаты бiр жiктеу санатына төмендейдi.
2.2-параграф. Депозиттердi жiктеу ерекшелiктерi
23. Қазақстан Республикасының Үкiметi шешiмiнiң негiзiнде және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне және (немесе) ұйымның басқару органының шешiмдерiне сәйкес орналастырылған депозиттi қоспағанда, депозиттер күмәндi және (немесе) үмiтсiз активтерге жатқызылмайды.
24. Standard & Poor's агенттiгi берген А тобының рейтингiнен төмен емес жеке рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас рейтингi бар шетел банкiнде не Қазақстан Республикасының егемен рейтингiнiң бiр деңгейiнен төмен емес жеке рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент банкiнде орналастырылған (ашылған) депозит (оның iшiнде ағымдағы шот) қаражатты депозиттен, оның iшiнде ағымдағы шоттан аудару (қайтару) бойынша кешiктiру болмаған жағдайда стандартты ретінде жiктеледi.

25. В случаях размещения организацией депозита либо открытия текущего счета в иностранном банке, имеющем индивидуальный рейтинг не ниже рейтинга группы А, присвоенный агентством Standard&Poor's, или аналогичный рейтинг рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch, организация проводит мониторинг их финансового состояния на основании документально подтвержденных данных, не реже одного раза в полгода.
26. В случаях размещения организацией депозита либо открытия текущего счета в иностранном банке, имеющем индивидуальный рейтинг ниже рейтинга группы А, присвоенный агентством Standard&Poor's, или аналогичный рейтинг рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch либо в банке-резиденте Республики Казахстан, имеющем рейтинг ниже, чем на одну позицию суверенного рейтинга Республики Казахстан, организация проводит мониторинг их финансового состояния на основании документально подтвержденных данных, не реже одного раза в квартал.
Параграф 2.3. Особенности классификации однородных займов (кредитов)
27. Займы (кредиты), предоставленные на условиях, определенных внутренней кредитной политикой организации, и размер которых в совокупности на одного заемщика на дату оценки риска не превышает 0,02 процентов от величины собственного капитала организации, включаются в портфель однородных займов (кредитов), если иное не установлено пунктом 32 настоящих Правил.
28. Займы (кредиты), предоставленные юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях, не могут быть включены в портфель однородных займов (кредитов).
29. При принятии решения организацией о формировании провизии (резервов) по портфелю однородных займов (кредитов) во внутренней кредитной политике организации должны быть предусмотрены:
1) перечень применяемых признаков однородности;
2) порядок, методы, сроки проведения группировки;
3) порядок проведения мониторинга;
4) методика и процедуры классификации (реклассификации) и формирования, изменения размера провизии (резервов) против них в сторону увеличения или изменения.
30. Признаки однородности займов (кредитов):
1) вид заемщика;
2) технология кредитования;
3) целевое назначение;
4) вид обеспечения;
5) срок кредитования;
6) иные признаки по различным программам кредитования, определенные внутренней кредитной политикой организации.
Признаками однородности не являются:
1) наличие или отсутствие просроченных долгов;

25. Ұйым Standard & Poor's агенттігінің А тобының рейтингінен төмен емес жеке рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас рейтингі бар шетел банкінде депозитін орналастырған ағымдағы шотын ашқан жағдайда ұйым құжаттамалық расталған деректер негізінде жарты жылда бір реттен кем емес уақытта олардың қаржылық жағдайына мониторинг жүргізеді.
26. Standard & Poor's агенттігінің А тобының рейтингінен төмен емес жеке рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас рейтингі бар не Қазақстан Республикасының резидент банкінде Қазақстан Республикасының егемен рейтингінің бір позициясынан төмен рейтингі бар шетел банкінде депозит орналастырған не ағымдағы шот ашқан жағдайда ұйым құжаттамалық расталған деректер негізінде тоқсанына бір рет олардың қаржылық жағдайына мониторинг жүргізеді.
2.3-параграф. Біртекті қарыздарды (кредиттердi) жiктеу ерекшелiктерi
27. Ұйымның iшкi кредиттiк саясатында айқындалған шарттарда берiлген және тәуекелдi бағалау күнiндегi мөлшерi жиынтығында бiр қарыз алушыға ұйымның меншiктi капиталы шамасының 0,02 пайызынан аспайтын қарыздар (кредиттер), егер осы Қағидалардың 32-тармағында өзгеше белгiленбесе, біртекті қарыздардың (кредиттердiң) қоржынына қосылады.
28. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және жобаларды Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғыртуға және әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген қарыздар (кредиттер) біртекті қарыздардың (кредиттердiң) қоржынына қосылмайды.
29. Ұйым біртекті қарыздардың (кредиттердiң) қоржыны бойынша провизиялар (резервтер) қалыптастыру туралы шешiм қабылдаған кезде ұйымның iшкi кредиттiк саясатында мыналар көзделуге тиiс:
1) қолданылатын біртектілік белгiлерiнiң тiзбесi;
2) топтау жүргiзу тәртiбi, әдiстерi, мерзiмдерi;
3) мониторинг жүргiзу тәртiбi;
4) провизияларды (резервтердi) жiктеу (қайта жiктеу) және қалыптастыру, олардың мөлшерiн оларға қарсы ұлғайту немесе өзгерту жағына өзгерту әдiстемесi мен рәсiмдерi.
30. Қарыздардың (кредиттердiң) біртектілігінің белгiлерi:
1) қарыз алушының түрi;
2) кредит беру технологиясы;
3) нысаналы мақсаты;
4) қамтамасыз ету түрi;
5) кредит беру мерзiмi;
6) ұйымның iшкi кредиттiк саясатымен айқындалған әртүрлi кредит беру бағдарламалары бойынша өзге де белгiлер.
Мыналар біртектілік белгілері болмайды:
1) мерзiмi өткен борыштардың болуы немесе болмауы;

2) количество дней просроченных долгов;
3) уровень кредитного риска по отдельно взятым займам (кредитам);
4) количество пролонгации.
31. Методика должна определять порядок отнесения однородных займов (кредитов) к категории сомнительных и безнадежных.
32. Организация вправе не включать займы (кредиты), обладающие признаками однородности, указанными во внутренней кредитной политике организации, в портфель однородных займов (кредитов) в порядке, определенном внутренними нормативными документами организации.
33. Признание займа (кредита) однородным, а также включение займа (кредита) в портфель однородных займов (кредитов) производятся на основании условий договора на дату его подписания.
34. Изменение после подписания договора любых условий, кроме предусмотренных пунктом 35 настоящих Правил, не влечет за собой изменения перегруппировки портфеля однородных займов (кредитов).
35. Прекращается признание займа (кредита) однородным, если размер займа (кредита) на дату оценки риска равен или превышает 0,02 процента от величины собственного капитала организации.
36. Займы (кредиты), по которым признание однородными прекращено, а также которые не включены в группу однородных займов (кредитов), классифицируются в соответствии с пунктами 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 и 61 настоящих Правил.
37. Методика оценки риска по однородным займам (кредитам) организации не должна предусматривать увеличение размера провизии (резервов) в целом по портфелю в связи с уменьшением качества отдельных займов (кредитов) и вывода таких займов (кредитов) из портфеля.
38. В случае, если размер (процентная доля) просроченных долгов со сроком 30 (тридцать) и более календарных дней, включенных в портфель однородных займов (кредитов), превышает размер фактически созданных провизий (резервов) по портфелю однородных займов (кредитов), то организация на сумму разницы между размером созданных провизий (резервов) и размером просроченных долгов со сроком 30 (тридцать) и более календарных дней дополнительно формирует провизии (резервы).
39. Классификационная категория актива по портфелю однородных займов (кредитов) определяется в соответствии с таблицей 4 приложения 1 к настоящим Правилам.
40. Организация не реже одного раза в квартал документально оформляет и включает в кредитное досье по портфелю однородных займов (кредитов) информацию о проведенном анализе портфеля и его результатах, в том числе выводы организации о размере кредитного риска по портфелю однородных займов (кредитов), а также информацию о расчете провизии (резервов).
Параграф 2.4. Особенности классификации дебиторской задолженности

2) мерзiмi өткен борыштар күндерiнiң саны;
3) жеке алынған қарыздар (кредиттер) бойынша кредиттiк тәуекелдер деңгейi;
4) мерзiмiн ұзартулар саны.
31. Әдiстеме біртекті қарыздарды (кредиттердi) күмәндi және үмiтсiз санатқа жатқызу тәртiбiн айқындауға тиiс.
32. Ұйым өзінің iшкi кредиттiк саясатында көрсетiлген біртектілік белгiлерi бар қарыздарды (кредиттердi) ұйымның iшкi нормативтiк құжаттарында белгiленген тәртiппен біртекті қарыздардың (кредиттердiң) қоржынына енгiзбеуге құқылы.
33. Қарызды (кредиттi) біртекті деп тану, сондай-ақ қарызды (кредиттi) біртекті қарыздардың (кредиттердiң) қоржынына енгiзу шарт талаптарының негiзiнде оған қол қойылған күнi жүргiзiледi.
34. Шартқа қол қойылғаннан кейiн осы Қағидалардың 35-тармағында көзделгеннен басқа кез келген талаптар өзгерген кезде біртекті қарыздардың (кредиттердiң) қоржынын қайта топтауды өзгертуге әкеп соқтырмайды.
35. Егер қарыздың (кредиттiң) тәуекелдi бағалау күнiндегi мөлшерi ұйымның меншiктi капиталы шамасының 0,02 пайызына тең болса немесе одан асса, қарызды (кредиттi) біртекті деп тану тоқтатылады.
36. Біртекті деп тану тоқтатылған, сондай-ақ біртекті қарыздардың (кредиттердiң) тобына енгiзiлмеген қарыздар (кредиттер) осы Қағидалардың 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 және 61-тармақтарына сәйкес жiктеледi.
37. Ұйымның біртекті қарыздар (кредиттер) бойынша тәуекелiн бағалау әдiстемесi, тұтастай алғанда, жекелеген қарыздар (кредиттер) сапасының төмендеуіне және мұндай қарыздардың (кредиттердiң) қоржыннан алынуына байланысты провизиялар (резервтер) мөлшерiнiң өсуiн көздемеуi тиiс.
38. Егер біртекті қарыздар (кредиттер) қоржынына енгiзiлген күнтізбелік 30 (отыз) және одан артық күн мерзiмi бар мерзiмi өткен борыштардың мөлшерi (пайыздық үлесi) біртекті қарыздар (кредиттер) қоржыны бойынша iс жүзiнде құрылған провизиялардың (резервтердiң) мөлшерiнен артық болса, онда ұйым құрылған провизиялардың (резервтердiң) мөлшерi мен күнтізбелік 30 (отыз) және одан артық күн мерзiмi бар мерзiмi өткен борыштардың мөлшерi арасындағы айырма сомасына провизияларды (резервтердi) қосымша қалыптастырады.
39. Біртекті қарыздар (кредиттер) қоржыны бойынша активтiң жiктемелiк санаты осы Қағидаларға 1-қосымшаның 4-кестесiне сәйкес анықталады.
40. Ұйым тоқсанына кемiнде бiр рет біртекті қарыздар (кредиттер) қоржыны бойынша кредиттiк дерекнамаға қоржынға жүргiзiлген талдау және оның нәтижелерi туралы ақпаратты құжаттамалық ресiмдейдi, оның iшiнде ұйымның біртекті қарыздар (кредиттер) қоржыны бойынша кредиттiк тәуекел мөлшерi туралы тұжырымдарын, сондай-ақ провизиялардың (резервтердiң) есебi туралы ақпаратты енгiзедi.
2.4-параграф. Дебиторлық берешектi жiктеу ерекшелiктерi

41. Не подлежит отнесению к сомнительным и (или) безнадежным активам дебиторская задолженность, за исключением дебиторской задолженности, образовавшейся вследствие реализации решений Правительства Республики Казахстан и (или) согласно законодательным актам Республики Казахстан и (или) решений органа управления организации. При этом под дебиторской задолженностью понимается задолженность, возникшая вследствие предоставления организацией займов (кредитов) на срочной, возвратной и безвозмездной (беспроцентной) основах и/или вследствие исполнения организацией условных обязательств.
42. В случае образования дебиторской задолженности без подтверждения документов, удостоверяющих сроки ее погашения, такая дебиторская задолженность считается просроченной и подлежит классификации в соответствии с требованиями настоящих Правил по истечении десяти календарных дней с момента образования.
43. В случае просрочки в погашении дебиторской задолженности, дебиторская задолженность классифицируется по критериям "Наличие просрочки погашения" и "Наличие рейтинга у заемщика (должника)".
44. В случае просрочки в погашении дебиторской задолженности и если дебиторская задолженность в расчете на одного дебитора составляет более 5 (пяти) процентов от собственного капитала организации, дебиторская задолженность классифицируется по критериям "Финансовое состояние", "Наличие просрочки погашения" и "Наличие рейтинга у заемщика (должника)".
Параграф 2.5. Особенности классификации условных обязательств
45. Не подлежит отнесению к сомнительным и (или) безнадежным обязательствам условное обязательство, за исключением условных обязательств, образовавшихся вследствие реализации решений Правительства Республики Казахстан и (или) согласно законодательным актам Республики Казахстан и (или) решений органа управления организации на основании рекомендаций консультативно-совещательного органа по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан при Президенте Республики Казахстан или Правительстве Республики Казахстан.
46. Классификации подлежат условные обязательства организации, за исключением обязательств, по которым имеется покрытие в виде денег и отраженные на соответствующих счетах бухгалтерского учета организации.
47. В случае ухудшения финансового состояния заемщика (должника) и (или) наличии задержки в выплате вознаграждения, условное обязательство классифицируется по критериям "Финансовое состояние" и "Наличие просрочки погашения".
48. При выполнении организацией своих обязательств, вытекающих из условий договора, возникшее требование переоформляется в дебиторскую задолженность на сумму обязательства, если в договоре не предусмотрено его переоформление в заем (кредит).
Параграф 2.6. Особенности классификации прочих активов

41. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiн iске асыру салдарынан және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне және (немесе) ұйымның басқару органының шешiмдерiне сәйкес пайда болған дебиторлық берешектi қоспағанда, дебиторлық берешек күмәндi және (немесе) үмiтсiз активтерге жатқызылмайды. Бұл ретте ұйымның мерзімділік, қайтарымдылық және өтеусiз (пайызсыз) негiзде қарыздар (кредиттер) беруi салдарынан және (немесе) ұйымның шартты мiндеттемелердi орындауы салдарынан туындаған берешек дебиторлық берешек деп түсiнiледi.
42. Өтеу мерзiмiн куәландыратын құжаттармен расталмаған дебиторлық берешек пайда болған жағдайда, мұндай дебиторлық берешек мерзiмi өткен деп саналады және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес пайда болған сәттен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң жiктелуге жатады.
43. Дебиторлық берешектi өтеудiң мерзiмi өткен жағдайда, дебиторлық берешек "Өтеу мерзiмi өтуiнің болуы" және "Қарыз алушыда (борышкерде) рейтингтiң болуы" өлшемшарттары бойынша жiктеледi.
44. Дебиторлық берешектi өтеудiң мерзiмi өткен жағдайда және егер бiр дебитор есебiнен дебиторлық берешек ұйымның меншiктi капиталының 5 (бес) пайызынан астамды құраса, дебиторлық берешек "Қаржылық жағдай", "Өтеу мерзiмi өтуiнің болуы" және "Қарыз алушыда (борышкерде) рейтингтiң болуы" өлшемшарттары бойынша жiктеледi.
2.5-параграф. Шартты мiндеттемелердi жiктеу ерекшелiктерi
45. Қазақстан Республикасы Президентiнiң немесе Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелерi жөнiндегi консультативтiк-кеңесшi орган ұсынымдарының негiзiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiн iске асыру салдарынан және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне және (немесе) ұйымның басқару органының шешiмдерiне сәйкес пайда болған шартты мiндеттемелердi қоспағанда, шартты мiндеттемелер күмәндi және (немесе) үмiтсiз активтерге жатқызылмайды.
46. Олар бойынша ақша түрiнде өтелуi бар және ұйымның бухгалтерлiк есебiнiң тиiстi шоттарында көрсетiлген мiндеттемелердi қоспағанда, ұйымның шартты мiндеттемелерi жiктелуге жатады.
47. Қарыз алушының (борышкердiң) қаржылық жағдайы нашарлаған және (немесе) сыйақы төлеуде кiдiрiс болған жағдайда, шартты мiндеттеме "Қаржылық жағдай" және "Өтеу мерзiмi өтуiнің болуы" өлшемшарттары бойынша жiктеледi.
48. Ұйым шарт талаптарынан туындайтын өз мiндеттемелерiн орындаған кезде туындайтын талап, егер шартта оны қарызға (кредитке) қайта ресiмдеу көзделмесе, мiндеттемелер сомасына дебиторлық берешекке қайта ресiмделедi.
2.6-параграф. Өзге де активтердi жiктеу ерекшелiктерi

49. Не подлежат отнесению к сомнительному и (или) безнадежному активу требования по ценным бумагам, находящимся в портфеле ценных бумаг организации, и соответствующие следующим определениям:
1) долговые ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch, или рейтинговую оценку не ниже "kzAAA" по национальной шкале агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch или;
2) акции эмитентов, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch, или рейтинговую оценку не ниже "kzAAA" по национальной шкале агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch.
50. Не подлежат отнесению к сомнительному и (или) безнадежному активу инвестиции (вложения) организации в акции (доли участия в уставном капитале) юридического лица, а также ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch.
Глава 3. Особенности использования организацией критериев при классификации активов и условных обязательств (за исключением инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, а также займов (кредитов), включенных в портфели однородных займов (кредитов)
Параграф 3.1. Особенности использования критериев для юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу
51. При классификации активов и условных обязательств (за исключением инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, а также займов (кредитов), включенных в портфели однородных займов (кредитов) юридическими лицами, основными видами деятельности которых являются осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, применяются таблицы 1 и 4 приложения 1 к настоящим Правилам.

49. Ұйымның бағалы қағаздар қоржынында орналасқан бағалы қағаздар бойынша талаптар мен мынадай тиісті анықтамаларға сәйкес келетін активтер күмәнді және (немесе) үмітсіз активтерге жатқызылмайды:
1) Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-дан төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы бар немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzААА"-дан төмен емес немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар борыштық бағалы қағаздар немесе;
2) Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-дан төмен емес халықаралық рейтингісі бағасы бар немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzААА"-дан төмен емес немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас рейтингі бар эмитенттер акциялары.
50. Ұйым инвестициялары (салымдары) заңды тұлғаның акцияларына (жарғылық капиталындағы қатысу үлесі), сондай-ақ Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар күмәнді және (немесе) үмітсіз активке жатқызылмайды.
3-тарау. Активтер мен шартты мiндеттемелердi (инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және олармен байланысты шартты мiндеттемелердi, сондай-ақ біртекті қарыздар (кредиттер) қоржынына енгiзiлген қарыздарды (кредиттердi) қоспағанда) жiктеу кезінде ұйымның өлшемшарттарды пайдалану ерекшелiктерi
3.1-параграф. Негiзгi қызмет түрi қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретiн акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлғаларға арналған өлшемшарттарды пайдалану ерекшелiктерi
51. Негiзгi қызмет түрi қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретiн акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлғалар активтер мен шартты мiндеттемелердi (инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және олармен байланысты шартты мiндеттемелердi, сондай-ақ біртекті қарыздардың (кредиттердiң) қоржынына енгiзiлген қарыздарды (кредиттердi) қоспағанда) жiктеген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1 және 4-кестелерi қолданылады.

52. При классификации займов (кредитов) используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 3, 4 и 5 таблицы 1 приложения 1 к настоящим Правилам.
53. При классификации депозитов используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 5 таблицы 1 приложения 1 к настоящим Правилам.
54. При классификации дебиторской задолженности, ценных бумаг используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 5 таблицы 1 приложения 1 к настоящим Правилам, за исключением классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг организации.
55. При классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг организации, используются критерии, предусмотренные пунктами 1 и 5 таблицы 1 приложения 1 к настоящим Правилам.
56. При классификации условных обязательств используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 5 таблицы 1 приложения 1 к настоящим Правилам.
57. Классификационная категория актива (условного обязательства) определяется исходя из общего количества баллов оценки актива (условного обязательства) по соответствующим критериям.
58. Провизии (резервы) определяются исходя из классификационной категории и в соответствующих размерах согласно таблице 4 приложения 1 к настоящим Правилам.
В целях налогообложения провизии (резервы), созданные в соответствии с настоящими Правилами, корректируются на коэффициент, определяемый по формуле:
К – коэффициент,
СГД – совокупный годовой доход за налоговый период с учетом корректировок,
Д – доходы, включенные (подлежащие включению) в совокупный годовой доход за налоговый период и полученные по активам, образовавшимся в результате реализации решения Правительства Республики Казахстан и (или) решения Совета директоров организации и (или) закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год. Данный показатель не включает доходы, подлежащие исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 241 Налогового кодекса.
59. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) определяется в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
60. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) – юридического лица, физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность, классифицируется следующим образом:
1) стабильное − в случае наличия, в том числе следующих показателей:
финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) устойчивое;
заемщик (должник, созаемщик) платежеспособен;
денежные потоки позволяют обслуживать долг;
благоприятное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам;
положительные рыночные условия развития бизнеса, имеет хорошую конкурентную позицию на рынке;
свободный доступ к ресурсам и рынку капитала, нет зависимости от ограниченного количества поставщиков, не выявлены внешние или внутренние факторы, способные значительно ухудшить финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) в течение срока действия договора;
возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с организацией по своему обязательству не вызывает сомнений;
по срокам активы и обязательства заемщика (должника, созаемщика) соизмеримы;
заемщик (должник, созаемщик) имеет положительную кредитную историю;

52. Қарыздарды (кредиттердi) жiктеген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2, 3, 4 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
53. Депозиттердi жiктеген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
54. Дебиторлық берешектi, бағалы қағаздарды жiктеген кезде ұйымның бағалы қағаздар қоржынында орналасқан акцияларды жiктеудi қоспағанда, осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
55. Ұйымның бағалы қағаздар қоржынында орналасқан акцияларды жiктеген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесiнiң 1 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
56. Шартты мiндеттемелердi жiктеген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
57. Активтiң (шартты мiндеттеменiң) жiктеу санаты активтi (шартты мiндеттеменi) бағалау баллдарының жалпы санын негiзге ала отырып, тиiстi өлшемшарттар бойынша айқындалады.
58. Провизиялар (резервтер) осы Қағидаларға 1-қосымшаның 4-кестесiне сәйкес жiктеу санатын негізге ала отырып және тиiстi мөлшерлерде айқындалады.
Салық салу мақсатында осы Қағидаларға сәйкес құрылған провизиялар (резервтер) мына формула бойынша айқындалатын коэффициентке түзетiледi:
К – коэффициент,
ЖЖТ – түзетулердi ескере отырып салық кезеңi iшiндегi жылдық жиынтық табыс,
Т – салық кезеңi iшiнде жылдық жиынтық табысқа қосылған (қосылуға жататын) және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiн және (немесе) ұйымның Директорлар кеңесiнiң шешiмiн және (немесе) тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру нәтижесiнде пайда болған активтер бойынша алынған табыстар. Осы көрсеткiш Салық кодексiнiң 241-бабына сәйкес жылдық жиынтық табыстан алынып тастауға жататын табыстарды қамтымайды.
59. Қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
60. Қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) - кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаның, жеке тұлғаның қаржылық жағдайы былайша жіктеледі:
1) тұрақты – мына көрсеткіштер болған жағдайда:
қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы тұрақты болып табылады;
қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) төлем қабiлеттілігі бар;
ақша ағыны қарызға қызмет көрсетуге мүмкiндiк бередi;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есептелген коэффициенттердiң мәні қолайлы болып табылады;
бизнестi дамытуға оң нарықтық шарттар бар, нарықта жақсы бәсекелі позициясы бар;
ресурстар мен капитал нарығына еркiн қол жеткізеді, саны шектеулі жеткiзушiлерге тәуелдi емес, шарттың қолданылу мерзiмi ішінде қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайын айтарлықтай нашарлатуға ықпал ететін iшкi және сыртқы факторлар анықталған жоқ;
қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) ұйыммен өзiнiң мiндеттемелерi бойынша есептесу мүмкiндiгi күмән тудырмайды;
қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) активтері мен мiндеттемелерi мерзiмi бойынша шамалас;
қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) жағымды кредиттiк тарихы бар;

2) удовлетворительное − в случае наличия, в том числе следующих показателей:
финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) этой категории близко к характеристикам "стабильного", но вероятность поддержки его на этом уровне на протяжении длительного времени является низкой;
наблюдается снижение доходов, уровня платежеспособности; в динамике наблюдается незначительное уменьшение денежных потоков, потоки позволяют покрыть основную часть долга;
удовлетворительное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам;
заемщиком (должником, созаемщиком) принимаются меры для улучшения своего финансового состояния;
присутствуют минимальные риски концентрации поставщиков товаров, услуг и потребителей продукции заемщика (должника, созаемщика);
возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с организацией по своему обязательству не вызывает сомнений, в связи с тем, что имеется доступ к дополнительным ресурсам;
3) нестабильное − в случае наличия, в том числе следующих показателей:
существует определенная вероятность, что заемщик (должник, созаемщик) не рассчитается с организацией по своим обязательствам ввиду следующих факторов:
имеются признаки постоянного и существенного ухудшения финансового состояния заемщика (должника, созаемщика):
неблагоприятное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам;
низкий уровень платежеспособности, стабильное снижение рыночной доли;
нет уверенности в том, что принимаемые заемщиком (должником, созаемщиком) меры эффективны для стабилизации финансового состояния;
заемщику (должнику, созаемщику) объявлена санация на срок не более 1 года;
в случае предоставления заемщику (созаемщику) займа (кредита) в целях погашения долга по ранее представленному займу (кредиту);
имеются форс-мажорные обстоятельства, а также иные обстоятельства, нанесшие заемщику (должнику, созаемщику) материальный ущерб, но не повлекшие прекращение его деятельности;
4) критическое − в случае наличия, в том числе следующих показателей:
существует полная вероятность того, что заемщик (должник, созаемщик) не рассчитается с организацией по своим обязательствам ввиду следующих факторов:
ухудшение финансового состояния заемщика (должника, созаемщика) достигло критического уровня, что подтверждается нарушением всех показателей, указанных в приложении 2 к настоящим Правилам; неплатежеспособность;
потеря рыночных позиций;
у заемщика (должника, созаемщика) отрицательный собственный капитал; заемщику (созаемщику) объявлена санация на срок более 1 года;
заемщик (должник, созаемщик) признан банкротом;
у заемщика (должника, созаемщика) имеются форс-мажорные обстоятельства, нанесшие ему материальный ущерб и (или) не позволяющие ему продолжать свою деятельность;
отсутствует документация по кредитному мониторингу в соответствии с требованиями ведения документации по кредитованию в порядке, установленном внутренними нормативными документами организации.
Финансовое состояние юридических лиц, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежит национальному управляющему холдингу, не может классифицироваться ниже, чем финансовое состояние национального управляющего холдинга на консолидированной основе.

2) қанағаттанарлық – мына көрсеткіштер болған жағдайда:
қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы осы санаттағы "тұрақты" сипаттамасына жақын, бірақ оның осы деңгейде ұзақ уақыт бойына ұстап тұру ықтималдылығы төмен болып табылады;
кірістердің, төлем қабілеттілігінің төмендеуі байқалады; динамикада ақша ағындарының елеусіз азаюы байқалады, ақша ағындары борыштың негізгі бөлігін өтейді;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есептелген коэффициенттердің мәні қанағаттанарлық болып табылады;
қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) өзінің қаржылық жағдайын жақсартуға қажетті шаралар қолданады;
тауарларды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушілердің және қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) өнімдерін тұтынушыларын шоғырландыру тәуекелі барынша төмен болып табылады;
қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қосымша ресурстарға қол жеткізе алатынына байланысты ұйыммен өз міндеттемелері бойынша есептесу қабілеттілігі күмән туғызбайды;
3) тұрақсыз – мына көрсеткіштер болған жағдайда:
қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) өз мiндеттемелерi бойынша мынадай факторлардың байқалуына байланысты ұйыммен есептесе алмайды деген толық ықтималдық бар:
қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы тұрақты және елеулi нашарлау белгiлерiне ие;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есептелген коэффициенттердiң мәні қолайсыз болып табылады;
төлем қабiлеттiлiгiнiң деңгейi төмен, нарықтық үлесінiң тұрақты түрде азаюы байқалады;
қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) қабылдайтын шаралар қаржылық жағдайды тұрақтандыратынына сенім жоқ;
қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) 1 жылдан аспайтын мерзiмге санация жарияланған;
қарыз алушыға (тең қарыз алушыға) бұрын берілген қарыз (кредит) бойынша борышты өтеу мақсатында қарыз (кредит) берілген жағдайда;
қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) материалдық зиян тигізсе де, оның қызметін тоқтатпаған форс-мажорлық жағдай, сондай-ақ басқа жағдай орын алған;
4) өте қиын – мына көрсеткіштер болған жағдайда:
қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) өз міндеттемелері бойынша мынадай факторлардың байқалуына байланысты ұйыммен есептесе алмайды деген толық ықтималдық бар:
қарыз алушының (тең қарыз алушының) қаржылық жағдайының нашарлауы шекті деңгейге жеттi, бұл Қағидаларға 2-қосымшаға көрсетiлген барлық көрсеткiштердін бұзылуымен расталады; төлем қабілетсіздігі;
нарықтық позицияларын жоғалтуы;
қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) меншiк капиталының терiс болуы;
қарыз алушыға (тең қарыз алушыға) 1 жылдан астам мерзiмге санация жарияланған;
қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) банкрот деп танылған;
қарыз алушыға (тең қарыз алушыға) материалдық залал келтірген және/немесе оның өз қызметiн жалғастыруға мүмкiндiк бермейтiн форс-мажорлық жағдайдың болуы;
ұйымның iшкi нормативтiк құжаттарында белгiленген тәртiппен кредит беру бойынша құжаттаманы жүргiзу талаптарына сәйкес кредиттiк мониторинг бойынша құжаттамасының болмауы.
Дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлғалардың қаржылық жағдайы шоғырландырған негiзде ұлттық басқарушы холдингтiң қаржылық жағдайынан төмен жiктеле алмайды.

61. Качество обеспечения классифицируется следующим образом:
1) надежное − высоколиквидное обеспечение, в совокупности покрывающее не менее 100 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется организацией), в виде:
гарантий (поручительств) Правительства Республики Казахстан;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан;
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже группы "А", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch; залога денег на депозите в банке-кредиторе;
ценных бумаг, имеющих статус государственных, выпущенных правительствами и центральными банками иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
монетарных драгоценных металлов;
векселей первоклассных эмитентов Республики Казахстан;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "А", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц, единственным акционером которых являются государство или национальный холдинг либо национальный управляющий холдинг;
2) хорошее − обеспечение, перечисленное в настоящем подпункте, и покрывающее в совокупности не менее 90 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется организацией).
В целях применения настоящего подпункта при оценке обеспечения применяются следующие коэффициенты к стоимости обеспечения:

61. Қамтамасыз ету сапасы былайша жiктеледi:
1) сенiмдi – жиынтығы актив бойынша қарыз алушының кемінде 100 пайыз міндеттемелерін жабатын өтімділігі жоғары қамтамасыз ету (негізгі борыш және бірінші тоқсанның ішінде қарыз (кредит) пайдалануға сыйақы алуға қажетті, сондай-ақ жеңілдік берілген кезеңдегі сыйақы бойынша, егер мұндай жеңілдікті ұйым берсе), мыналар түрінде:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кепiлдiктері (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары;
Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "А" тобынан төмен емес ұзақ мерзiмдi борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктерiнiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резиденттері заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "А-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген "А-" тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi;
мемлекеттiк мәртебесi бар, шет мемлекеттердiң үкiметтерi және орталық банктерi шығарған, Standard & Poor's агенттiгi берген "А-" тобынан төмен емес егемен рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар бағалы қағаздар;
монетарлық қымбат бағалы металдар;
Қазақстан Республикасының бiрiншi сыныпты эмитенттерiнiң вексельдерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген "А" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент емес ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген "А-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
жалғыз акционерi мемлекет немесе ұлттық холдинг не ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын заңды тұлғалардың кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
2) жақсы – осы тармақшада тізбеленген және жиынтығында актив (негізгі борыш және бірінші тоқсанның ішінде қарызды (кредитті) пайдаланғаны үшін алуға қажетті сыйақы, сондай-ақ, егер ұйым ондайды берсе, жеңілдік кезеңі ішіндегі сыйақы) бойынша қарыз алушы міндеттемелерінің кемiнде 90 пайызын өтейтін қамтамасыз ету.
Осы тармақшаны қолдану мақсатында қамтамасыз етудi бағалау кезiнде қамтамасыз ету құнына мынадай коэффициенттер қолданылады:

коэффициент 1 к высоколиквидному обеспечению, указанному в подпункте 1) настоящего пункта;
коэффициент 0,9 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,7 к рыночной стоимости обеспечения в виде недвижимого имущества, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) удовлетворительное − обеспечение, перечисленное в настоящем подпункте и покрывающее в совокупности не менее 60 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется организацией).
В целях применения настоящего подпункта при оценке обеспечения применяются следующие коэффициенты к стоимости обеспечения:
коэффициент 1 к высоколиквидному обеспечению, указанному в подпункте 1) настоящего пункта;
коэффициент 0,9 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;

осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз етуге 1 коэффициенті;
мынадай:
Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент емес банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резиденттері заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктердiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент емес ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар түріндегі қамтамасыз етуге 0,9 коэффициенті;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделген жылжымайтын мүлік түріндегі қамтамасыз етудің нарықтық құнына 0,7 коэффициенті;
3) қанағаттанарлық – осы тармақшада тізбеленген және жиынтығында актив (негізгі борыш және бірінші тоқсанның ішінде қарызды (кредитті) пайдаланғаны үшін алуға қажетті сыйақы, сондай-ақ егер ұйым ондайды берсе, жеңілдік кезеңі ішіндегі сыйақы) бойынша қарыз алушы міндеттемелерінің кемiнде 60 пайызын өтейтін қамтамасыз ету.
Осы тармақшаны қолдану мақсатында қамтамасыз етудi бағалау кезiнде қамтамасыз ету құнына мынадай коэффициенттер қолданылады:
осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз етуге 1 коэффициенті;
мынадай:
Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент емес банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резиденттері заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттерi емес ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар түрiндегі қамтамасыз етуге 0,9 коэффициенті;
мынадай:
Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент емес банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резиденттері заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "В-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);

коэффициент 0,8 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,7 к рыночной стоимости обеспечения в виде недвижимого имущества, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
коэффициент 0,6 к обеспечению в виде:
дебиторской задолженности заемщика;
движимого имущества заемщика и/или залогодателя;
товаров в обороте;
4) неудовлетворительное − обеспечение, перечисленное в настоящем подпункте и покрывающее в совокупности не менее 50 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется организацией).
В целях применения настоящего подпункта при оценке обеспечения применяются следующие коэффициенты к стоимости обеспечения:
коэффициент 1 к высоколиквидному обеспечению, указанному в подпункте 1) настоящего пункта;
коэффициент 0,9 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;

Standard & Poor's агенттiгi берген "В-" тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi түрiндегі қамтамасыз етуге 0,8 коэффициенті;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделген жылжымайтын мүлiк түрiндегі қамтамасыз етудiң нарықтық құнына 0,7 коэффициенті;
мынадай:
қарыз алушының дебиторлық берешегi;
қарыз алушының және/немесе кепiлзат берушiнiң жылжымалы мүлкi;
айналымдағы тауарлар түрiндегі қамтамасыз етуге 0,6 коэффициенті;
4) қанағаттанарлықсыз – осы тармақшада тізбеленген және жиынтығында актив (негізгі борыш және бірінші тоқсанның ішінде қарызды (кредитті) пайдаланғаны үшін алуға қажетті сыйақы, сондай-ақ, егер ұйым ондайды берсе, жеңілдік кезеңі ішіндегі сыйақы) бойынша қарыз алушы міндеттемелерінің кемiнде 50 пайызын өтейтін қамтамасыз ету.
Осы тармақшаны қолдану мақсатында қамтамасыз етудi бағалау кезiнде қамтамасыз ету құнына мынадай коэффициенттер қолданылады:
осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз етуге 1 коэффициенті;
мынадай:
Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент емес банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резиденттері заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан темен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктердiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттерi емес ұйымдар шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар түрiнде қамтамасыз етуге 0,9 коэффициенті;
мынадай:
Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент емес банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "В-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);

коэффициент 0,8 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,7 к рыночной стоимости обеспечения в виде недвижимого имущества, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
коэффициент 0,6 к обеспечению в виде:
дебиторской задолженности заемщика;
движимого имущества заемщика и/или залогодателя;
товаров в обороте, за исключением поступающих в будущем (кроме тех товаров, оплата за которые осуществляется по аккредитивным операциям).
62. Качество обеспечения Организацией определяется по результатам проведенного мониторинга обеспечения с применением:
1) по недвижимому имуществу − рыночной стоимости недвижимого имущества, определенной в отчете об оценке, проведенной по договору между оценщиком и заемщиком и (или) залогодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
2) по иному обеспечению − стоимости, определенной согласно внутренним нормативным документам Организации.
63. При наличии просроченных платежей со сроком 7 (семь) и более рабочих дней в течение периода, начиная с даты кредитования, а также в период до наступления первого срока погашения платежей (за исключением случаев досрочного погашения платежей), оценка классификационной категории "отсутствие просрочек в погашении платежей по классифицируемому активу" в размере минус 1 балл не применяется, а применяется оценка 0 баллов.
Параграф 3.2. Особенности использования критериев для национального управляющего холдинга, за исключением займов (кредитов), предоставленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях

Standard & Poor's агенттiгi берген "В-" тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi түрiнде қамтамасыз етуге 0,8 коэффициенті;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделген жылжымайтын мүлiк түрiнде қамтамасыз етудiң нарықтық құнына 0,7 коэффициенті;
мынадай:
қарыз алушының дебиторлық берешегi;
қарыз алушының және/немесе кепiлзат берушiнiң жылжымалы мүлкi;
болашақта түсетіндерді қоспағанда (оларға ақы төлеу аккредитивтік операциялар бойынша жүзеге асырылатын тауарлардан басқа) айналымдағы тауарлар түрiндегі қамтамасыз етуге 0,6 коэффициенті.
62. Ұйымның қамтамасыз ету сапасы жүргiзiлген қамтамасыз ету мониторингi нәтижелерi бойынша мыналар:
1) жылжымайтын мүлiк бойынша – бағалау қызметi туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалаушы мен қарыз алушы және (немесе) кепiлзат алушы арасында жасалған шарт бойынша жүргiзiлген бағалау жөнiндегi есепте айқындалған жылжымайтын мүлiктiң нарықтық құны;
2) өзге қамтамасыз ету бойынша – ұйымның iшкi нормативтiк құжаттарына сәйкес анықталған құны қолданыла отырып айқындалады.
63. Кредит беру күнінен басталатын кезеңнің ішінде, сондай-ақ төлемдерді өтеудің бірінші мерзімі басталғанға дейінгі кезеңде 7 (жеті) және одан да көп жұмыс күні мерзімімен мерзімі өткен төлемдер болған кезде (төлемдерді мерзімінен бұрын өтеу жағдайларын қоспағанда) минус 1 балл мөлшеріндегі "жіктелетін актив бойынша төлемдер төлеудегі мерзімі өтудің жоқтығы" деген жіктеу санатын бағалау қолданылмайды, 0 балл баға қолданылады.
3.2-параграф. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген қарыздарды (кредиттердi) қоспағанда, ұлттық басқарушы холдинг үшiн өлшемшарттарды пайдалану ерекшелiгi

64. При классификации активов и условных обязательств (за исключением инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, займов (кредитов), включенных в портфели однородных займов (кредитов), а также займов (кредитов), представленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях) национальным управляющим холдингом применяются таблицы 2 и 4 приложения 1 к настоящим Правилам.
65. При классификации займов (кредитов) используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 3 и 4 таблицы 2 приложения 1 к настоящим Правилам.
66. При классификации депозитов используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 4 таблицы 2 приложения 1 к настоящим Правилам.
67. При классификации ценных бумаг, дебиторской задолженности используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 4 таблицы 2 приложения 1 к настоящим Правилам, за исключением классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг Организации.
68. При классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг организации, используются критерии, предусмотренные пунктами 1 и 4 таблицы 2 приложения 1 к настоящим Правилам.
69. При классификации условных обязательств используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 4 таблицы 2 приложения 1 к настоящим Правилам.
70. Классификационная категория актива (условного обязательства) определяется исходя из общего количества баллов оценки активу (условному обязательству) по соответствующим критериям.
71. Провизии (резервы) определяются исходя из классификационной категории и в соответствующих размерах согласно таблице 4 приложения 1 к настоящим Правилам.
В целях налогообложения провизии (резервы), созданные в соответствии с настоящими Правилами, корректируются на коэффициент, определяемый по формуле:
К – коэффициент,
СГД – совокупный годовой доход за налоговый период с учетом корректировок,
Д – доходы, включенные (подлежащие включению) в совокупный годовой доход за налоговый период и полученные по активам, образовавшимся в результате реализации решения Правительства Республики Казахстан и (или) решения Совета директоров Организации и (или) закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год. Данный показатель не включает доходы, подлежащие исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 241 Налогового кодекса.
72. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) определяется в порядке, установленном пунктом 59 настоящих Правил.

64. Активтер мен шартты мiндеттемелердi (инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және олармен байланысты шартты мiндеттемелердi, біртекті қарыздар (кредиттер) қоржынына енгiзiлген қарыздарды (кредиттердi), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген қарыздарды (кредиттердi) қоспағанда) жiктеу кезiнде ұлттық басқарушы холдинг осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2 және 4-кестелерiн қолданады.
65. Қарыздарды (кредиттердi) жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2-кестесiнiң 1, 2, 3 және 4-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
66. Депозиттердi жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2-кестесiнiң 1, 2 және 4-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
67. Бағалы қағаздарды, дебиторлық берешектi жiктеу кезiнде Ұйымның бағалы қағаздар қоржынындағы акцияларды жiктеудi қоспағанда, осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2-кестесiнiң 1, 2 және 4-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
68. Ұйымның бағалы қағаздар қоржынындағы акцияларды жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2-кестесiнiң 1 және 4-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
69. Шартты мiндеттемелердi жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2-кестесiнiң 1, 2 және 4-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
70. Активтiң (шартты мiндеттеменiң) жiктеу санаты тиiстi өлшемшарттар бойынша активтi (шартты мiндеттеменi) бағалау балдарының жалпы санын негізге ала отырып айқындалады.
71. Провизиялар (резервтер) осы Қағидаларға 1-қосымшаның 4-кестесiне сәйкес жiктеу санатын негізге ала отырып және тиiстi мөлшерлерде айқындалады.
Салық салу мақсатында осы Қағидаларға сәйкес құрылған провизиялар (резервтер) мына формула бойынша айқындалған коэффициентке түзетiледi:
Т К = ---------, мұндағы ЖЖТ
К – коэффициент,
ЖЖТ – түзетулердi ескере отырып салық кезеңi iшiндегi жылдық жиынтық табыс,
Т – салық кезеңi iшiнде жылдық жиынтық табысқа қосылған (қосылуға жататын) және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiн және (немесе) ұйымның Директорлар кеңесiнiң шешiмiн және (немесе) тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру нәтижесiнде пайда болған активтер бойынша алынған табыстар. Осы көрсеткiш Салық кодексiнiң 241-бабына сәйкес жылдық жиынтық табыстан алынып тастауға жататын табыстарды қамтымайды.
72. Қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы осы Қағидалардың 59-тармағында белгiленген тәртiппен айқындалады.

73. Качество обеспечения классифицируется в порядке, установленном пунктами 61 и 62 настоящих Правил.
Параграф 3.3 Особенности использования критериев классификации займов (кредитов), предоставленных национальным управляющим холдингом юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях
74. При классификации национальным управляющим холдингом займов (кредитов), предоставленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях, применяются таблицы 3 и 4 приложения 1 к настоящим Правилам.
Глава 4. Особенности использования организацией критериев классификации инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств
Параграф 4.1. Особенности использования критериев классификации инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, за исключением инвестиционных займов (кредитов), предоставленных юридическим лицам, определенных решением Правительства Республики Казахстан и реализующих проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях
75. При классификации инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, за исключением инвестиционных займов (кредитов) и условных обязательств, предоставленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях, применяются таблицы 1 и 3 приложения 3 к настоящим Правилам.
76. При классификации займов (кредитов) используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 3, 4 и 5 таблицы 1 приложения 3 к настоящим Правилам.
77. При классификации депозитов используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 5 таблицы 1 приложения 3 к настоящим Правилам.
78. При классификации дебиторской задолженности, ценных бумаг используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 5 таблицы 1 приложения 3 к настоящим Правилам, за исключением классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг организации.

73. Қамтамасыз ету сапасы осы Қағидалардың 61 және 62-тармақтарында белгiленген тәртiппен жiктеледi.
3.3-параграф. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен анықталған және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттік бағдарламаларға сәйкес жобаларды іске асыратын заңды тұлғаларға ұлттық басқарушы холдинг берген қарыздарды (кредиттерді) жiктеу өлшемшарттарын пайдалану ерекшеліктері
74. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берілген қарыздарды (кредиттердi) жiктеу кезiнде ұлттық басқарушы холдинг осы Қағидаларға 1-қосымшаның 3 және 4-кестелерiн пайдаланады.
4-тарау. Ұйымның инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және олармен байланысты шартты мiндеттемелердi жiктеу өлшемшарттарын пайдалану ерекшелiктерi
4.1-параграф. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) қоспағанда, инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және олармен байланысты шартты мiндеттемелердi жiктеу өлшемшарттарын пайдалану ерекшелiктерi
75. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және шартты мiндеттемелердi қоспағанда, инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және олармен байланысты шартты мiндеттемелердi жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 3-қосымшаның 1 және 3-кестелерi пайдаланылады.
76. Қарыздарды (кредиттердi) жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 3-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2, 3, 4 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
77. Депозиттердi жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 3-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
78. Дебиторлық берешектi, бағалы қағаздарды жiктеу кезiнде ұйымның бағалы қағаздар қоржынындағы акцияларды жiктеудi қоспағанда, осы Қағидаларға 3-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.

79. При классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг организации, используются критерии, предусмотренные пунктами 1 и 5 таблицы 1 приложения 3 к настоящим Правилам.
При классификации условных обязательств используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 5 таблицы 1 приложения 3 к настоящим Правилам.
80. Классификационная категория актива (условного обязательства) определяется исходя из общего количества баллов оценки актива (условного обязательства) по соответствующим критериям.
81. Провизии (резервы) определяются исходя из классификационной категории и в соответствующих размерах согласно таблице 3 приложения 3 к настоящим Правилам.
В целях налогообложения провизии (резервы), созданные в соответствии с настоящими Правилами, корректируются на коэффициент, определяемый по формуле:
К – коэффициент,
СГД – совокупный годовой доход за налоговый период с учетом корректировок,
Д – доходы, включенные (подлежащие включению) в совокупный годовой доход за налоговый период и полученные по активам, образовавшимся в результате реализации решения Правительства Республики Казахстан и (или) решения Совета директоров организации и (или) закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год. Данный показатель не включает доходы, подлежащие исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 241 Налогового кодекса.
82. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) определяется в порядке, установленном пунктом 59 настоящих Правил.
83. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) − юридического лица, физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность, классифицируется следующим образом:
1) стабильное − в случае наличия, в том числе следующих показателей:
финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) устойчивое;
заемщик (должник, созаемщик) платежеспособен;
денежные потоки позволяют обслуживать долг;
значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам, в пределах общепринятых норм;
положительные рыночные условия развития бизнеса, имеет хорошую конкурентную позицию на рынке;
имеется доступ к ресурсам и рынку капитала, нет зависимости от ограниченного количества поставщиков, не выявлены внешние или внутренние факторы, способные значительно ухудшить финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) в течение срока действия договора;
возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с организацией по своему обязательству не вызывает сомнений;
по срокам активы и обязательства заемщика (должника, созаемщика) соизмеримы;
имеет положительную кредитную историю;

79. Ұйымның бағалы қағаздар қоржынындағы акцияларды жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 3-қосымшаның 1-кестесiнiң 1 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
Шартты мiндеттемелердi жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 3-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
80. Активтiң (шартты мiндеттеменiң) жiктелу санаты тиiстi өлшемшарттар бойынша активтi (шартты мiндеттеменi) бағалау баллдарының жалпы санына негізделе отырып айқындалады.
81. Провизиялар (резервтер) осы Қағидаларға 3-қосымшаның 3-кестесiне сәйкес жiктеу санатына негізделе отырып және тиiстi мөлшерлерде айқындалады.
Салық салу мақсатында осы Қағидаларға сәйкес құрылған провизиялар (резервтер) мынадай формула бойынша айқындалатын коэффициентке түзетiледi:
Т К = ---------, мұндағы ЖЖТ
К – коэффициент,
ЖЖТ – түзетулердi ескере отырып салық кезеңi iшiндегi жылдық жиынтық табыс,
Т – салық кезеңi iшiнде жиынтық жылдық табысқа қосылған (қосылуға жататын) және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiн және (немесе) ұйымның Директорлар кеңесiнiң шешiмiн және (немесе) тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру нәтижесiнде пайда болған активтер бойынша алынған табыстар. Осы көрсеткiш Салық кодексiнiң 241-бабына сәйкес жылдық жиынтық табыстар алынып тастауға жататын табыстарды қамтымайды.
82. Қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы осы Қағидалардың 59-тармағында белгiленген тәртiппен айқындалады.
83. Қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) заңды тұлғаның, кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғаның қаржылық жағдайы былайша жiктеледi:
1) тұрақты – мыналар, оның ішінде мынадай көрсеткіштер болған жағдайда:
қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы орнықты;
қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) төлем қабiлетi бар; ақша ағыны қарызға қызмет көрсетуге мүмкiндiк бередi;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есептелген коэффициенттердiң мәнi жалпы қабылданған нормалар шегiнде;
бизнестi дамытудың оң нарықтық шарттарының; нарықта жақсы бәсекелі позициясы бар;
ресурстар мен капитал нарығына қолжетiмдiлік, өнім берушілердің шектеулі санына тәуелдi емес, шарттың қолданылу мерзiмi iшiнде қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайын айтарлықтай нашарлатуға ықпал ететiн сыртқы немесе iшкi факторлар анықталмаған, қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) ұйыммен өзiнiң мiндеттемелерi бойынша есеп айырысу мүмкiндiгi күмән тудырмайды;
қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) активтері мен міндеттемелері мерзімі бойынша шамалас; жағымды кредиттiк тарихы бар;

2) удовлетворительное − в случае наличия, в том числе следующих показателей:
финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) этой категории близко к характеристикам "стабильного", но вероятность поддержки ее на этом уровне на протяжении длительного времени является низкой;
уровень доходов, платежеспособности в течение трех лет с начала кредитования, находится на уровне, предусмотренном бизнес-планом должника;
в динамике наблюдается незначительное уменьшение денежных потоков, при этом потоки позволяют покрыть основную часть долга;
заемщиком (должником, созаемщиком) принимаются меры для улучшения своего финансового состояния;
присутствуют минимальные риски концентрации поставщиков товаров, услуг и потребителей продукции заемщика (должника, созаемщика);
возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с организацией по своему обязательству не вызывает сомнений в связи с тем, что имеется доступ к дополнительным ресурсам;
3) нестабильное − в случае наличия, в том числе следующих показателей:
существует определенная вероятность, что заемщик (должник, созаемщик) не рассчитается с организацией по своим обязательствам ввиду следующих факторов:
имеются признаки постоянного и существенного ухудшения финансового состояния заемщика (должника, созаемщика):
уровень доходов, платежеспособности в течение трех лет с начала кредитования находится на уровне, предусмотренном бизнес-планом должника;
снижение рыночной доли;
нет уверенности в том, что принимаемые заемщиком (должником, созаемщиком) меры эффективны для стабилизации финансового состояния;
заемщику (должнику, созаемщику) объявлена санация на срок не более 1 года;
имеются форс-мажорные обстоятельства, а также иные обстоятельства, нанесшие заемщику (должнику, созаемщику) материальный ущерб, но не повлекшие прекращение его деятельности;
4) критическое − в случае наличия, в том числе следующих показателей:
постоянное ухудшение финансового состояния заемщика (должника, созаемщика) достигло критического уровня:
неплатежеспособность, потеря рыночных позиций;
заемщику (должнику, созаемщику) объявлена санация на срок более одного года;
заемщик (должник, созаемщик) признан банкротом;
у заемщика (должника, созаемщика) имеются форс-мажорные обстоятельства, нанесшие заемщику (должнику, созаемщику) материальный ущерб и (или) не позволяющие ему продолжать свою деятельность, отсутствует кредитное досье у заемщика (созаемщика).
Финансовое состояние юридических лиц, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежит национальному управляющему холдингу, не может классифицироваться ниже, чем финансовое состояние национального управляющего холдинга на консолидированной основе.

2) қанағаттанарлық – мыналар, оның ішінде мынадай көрсеткіштер болған жағдайда:
осы санаттағы қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы "тұрақты" сипаттамасына жақын, алайда оны осы деңгейде ұзақ уақыт бойы ұстап тұру ықтималдылығы төмен болып табылады;
кiрiстердiң, төлем қабiлетiнiң деңгейi кредит беру басталғаннан бастап үш жыл iшiнде борышкердiң бизнес-жоспарында көзделген деңгейде;
серпiнде ақша ағындарының елеусiз азаюы байқалады, бұл ретте ағындар борыштың негiзгi бөлiгiн жабуға мүмкiндiк бередi;
қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) өзiнiң қаржылық жағдайын жақсарту үшiн шаралар қабылдайды;
тауарларды, көрсететін қызметтердi жеткізушілерді және қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) өнiмдерiн тұтынушылардың шоғырлануының ең аз тәуекелдерi бар;
қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) қосымша ресурстарға қолжетiмдiлiгi болуына байланысты ұйыммен өз мiндеттемелерi бойынша есеп айырысу мүмкiндiгi күмән туғызбайды;
3) тұрақсыз – мыналар, оның ішінде мынадай көрсеткіштер болған жағдайда:
қарыз алушы (тең қарыз алушы) өз міндеттемелері бойынша мынадай факторлардың байқалуына байланысты ұйыммен есептесе алмайды деген толық ықтималдық бар:
қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайының тұрақты және елеулi нашарлау белгiлерi бар;
кiрiстердiң, төлем қабiлетiнiң деңгейi кредит беру басталғаннан бастап үш жыл iшiнде борышкердiң бизнес-жоспарында көзделген деңгейде;
нарықтық үлестің төмендеуі;
қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) қабылдайтын шаралар қаржылық жағдайды тұрақтандыру үшiн тиiмдi болатынына сенiмділік жоқ;
қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) 1 жылдан аспайтын мерзiмге санация жарияланған;
форс-мажорлық мән-жайлар, сондай-ақ қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) материалдық залал келтiрген, бiрақ оның қызметiн тоқтатпаған өзге мән-жайлар бар;
4) өте қиын – мыналар, оның ішінде мынадай көрсеткіштер болған жағдайда:
қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайының тұрақты нашарлауы дағдарысты деңгейге жетті:
төлем қабiлетсiздiгi, нарықтық позицияларды жоғалту;
қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) бір жылдан астам мерзiмге санация жарияланған;
қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) банкрот деп танылған;
қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) оған материалдық залал келтірген және (немесе) оған өз қызметін жалғастыруға мүмкіндік бермейтін форс-мажорлық мән-жайлар бар, қарыз алушыда (тең қарыз алушыда) кредиттік дерекнама жоқ.
Дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерiнің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлғалардың қаржылық жағдайы шоғырландырылған негiздегi ұлттық басқарушы холдингтiң қаржылық жағдайынан төмен жiктелмейді.

84. Качество обеспечения классифицируется следующим образом:
1) надежное − высоколиквидное обеспечение, в совокупности покрывающее не менее 100 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется организацией), в виде:
гарантий (поручительств) Правительства Республики Казахстан;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан;
гарантий (поручительств) юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "ВВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
залога денег на депозите в банке-кредиторе и/или денег, являющихся предметом заклада в банке-кредиторе;
ценных бумаг, имеющих статус государственных, выпущенных правительствами и центральными банками иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже группы "ВВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
монетарных драгоценных металлов;
векселей первоклассных эмитентов Республики Казахстан;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц, единственным акционером которых являются государство или национальный холдинг либо национальный управляющий холдинг;

84. Қамтамасыз ету сапасы былайша жiктеледi:
1) сенiмдi – қарыз алушының актив (негізгі борыш және бірінші тоқсанның ішінде қарызды (кредитті) пайдаланғаны үшін алуға қажетті сыйақы, сондай-ақ егер ұйым ондайды берсе, жеңілдік кезеңі ішіндегі сыйақы) бойынша міндеттемелерінің жиынтығында кемінде 100 пайызының орнын толтыратын өтімділігі жоғары қамтамасыз ету, мыналар түрiнде:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кепiлдiктері (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары;
Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "А-" тобынан төмен емес ұзақ мерзiмдi борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктерiнiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резиденттері заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВВ+" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВВ+" тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi;
кредитор банктегі депозиттегі ақшаның және/немесе кредитор банктегі кепілзат нысанасы болып табылатын ақшаның кепілі;
мемлекеттiк мәртебесi бар, шет мемлекеттердiң үкiметтерi және орталық банктерi шығарған, Standard & Poor's агенттiгi берген "А-" тобынан төмен емес егемен рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар бағалы қағаздар;
монетарлық бағалы металдар;
Қазақстан Республикасының бiрiншi сыныпты эмитенттерiнiң вексельдерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген "А-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент емес ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВВ+" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
жалғыз акционерi мемлекет немесе ұлттық холдинг не ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын заңды тұлғалардың кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);

2) хорошее − обеспечение, перечисленное в настоящем подпункте и покрывающее в совокупности не менее 70 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется организацией).
В целях применения настоящего подпункта при оценке обеспечения применяются следующие коэффициенты к стоимости обеспечения:
коэффициент 1 к высоколиквидному обеспечению, указанному в подпункте 1) настоящего пункта;
коэффициент 0,9 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ+", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
резервных аккредитивов банков, имеющих долговой рейтинг, не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
имущества, предусмотренного для погашения и обслуживания обязательств должников по инвестиционным займам (кредитам) в республиканском или местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
денег, поступающих по гарантированным платежам от платежеспособных (финансовое состояние стабильное) юридических лиц;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;

2) жақсы – осы тармақшада тізбеленген және жиынтығында актив (негізгі борыш және бірінші тоқсанның ішінде қарызды (кредитті) пайдаланғаны үшін алуға қажетті сыйақы, сондай-ақ егер ұйым ондайды берсе, жеңілдік кезеңі ішіндегі сыйақы) бойынша қарыз алушы міндеттемелерінің кемiнде 70 пайызын өтейтін қамтамасыз ету.
Осы тармақшаны қолдану мақсатында қамтамасыз етудi бағалау кезiнде қамтамасыз ету құнына мынадай коэффициенттер қолданылады:
осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз етуге 1 коэффициенті;
мынадай:
Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ+" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент емес банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резиденттері заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "В+" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген "В+" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктердің резервтік аккредитивтері;
тиісті қаржы жылына арналған республикалық немесе жергілікті бюджеттердегі инвестициялық қарыздар (кредиттер) бойынша борышкерлердің міндеттемелерін өтеу және оларға қызмет көрсету үшін көзделген мүлік;
төлемге қабілетті (қаржылық жағдайы тұрақты) заңды тұлғалардан кепілді төлемдер бойынша түсетін ақша;
Standard & Poor's агенттiгi берген "В+" тобынан төмен емес қаржылық сенімділік рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктердiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ+" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент емес ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген "В+" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар түріндегі қамтамасыз етуге 0,9 коэффициенті;

3) удовлетворительное − обеспечение, перечисленное в настоящем подпункте и покрывающее в совокупности не менее 60 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется организацией).
В целях применения настоящего подпункта при оценке обеспечения применяются следующие коэффициенты к стоимости обеспечения:
коэффициент 1 к высоколиквидному обеспечению, указанному в подпункте 1) настоящего пункта;
коэффициент 0,9 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ+", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
резервных аккредитивов банков, имеющих долговой рейтинг, не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
имущества, предусмотренного для погашения и обслуживания обязательств должников по инвестиционным займам (кредитам) в республиканском или местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
денег, поступающих по гарантированным платежам от платежеспособных (финансовое состояние стабильное) юридических лиц;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,8 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
резервных аккредитивов банков, имеющих долговой рейтинг, не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
имущества, в том числе которое поступит в будущем в соответствии с бизнес-планом;
денег, предусмотренных для погашения и обслуживания обязательств и должников по инвестиционным займам (кредитам) в республиканском или местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
денег, поступающих по гарантированным платежам от платежеспособных юридических лиц;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;

3) қанағаттанарлық – осы тармақшада тізбеленген және жиынтығында актив (негізгі борыш және бірінші тоқсанның ішінде қарызды (кредитті) пайдаланғаны үшін алуға қажетті сыйақы, сондай-ақ, егер ұйым ондайды берсе, жеңілдік кезеңі ішіндегі сыйақы) бойынша қарыз алушы міндеттемелерінің кемiнде 60 пайызын өтейтін қамтамасыз ету.
Осы тармақшаны қолдану мақсатында қамтамасыз етудi бағалау кезiнде қамтамасыз ету құнына мынадай коэффициенттер қолданылады:
осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз етуге 1 коэффициенті;
мынадай:
Қазақстан Республикасының резиденттерi емес заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ+" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент емес банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резиденттері заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "В+" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген "В+" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктердің резервтік аккредитивтері;
тиісті қаржы жылына арналған республикалық немесе жергілікті бюджеттердегі инвестициялық қарыздар (кредиттер) бойынша борышкерлердің міндеттемелерін өтеу және оларға қызмет көрсету үшін көзделген мүлік;
төлемге қабілетті (қаржылық жағдайы тұрақты) заңды тұлғалардан кепілді төлемдер бойынша түсетін ақша;
Standard & Poor's агенттiгi берген "В+" тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ+" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттерi емес ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген "В+" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар түрiндегі қамтамасыз етуге 0,9 коэффициенті;
мынадай:
Қазақстан Республикасының резиденттерi емес заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент емес банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғалардың, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "В-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген "В-" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктердің резервтік аккредитивтері;
мүлік, оның ішінде болашақта бизнес-жоспарға сәйкес түсетін мүлік;
тиісті қаржы жылына арналған республикалық немесе жергілікті бюджеттердегі инвестициялық қарыздар (кредиттер) бойынша борышкерлердің міндеттемелерін өтеу және оларға қызмет көрсету үшін көзделген ақша;
төлемге қабілетті заңды тұлғалардан кепілді төлемдер бойынша түсетін ақша;
Standard & Poor's агенттiгi берген "В" тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi түрiндегі қамтамасыз етуге 0,8 коэффициенті;

коэффициент 0,7 к рыночной стоимости обеспечения в виде недвижимого имущества, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
коэффициент 0,6 к обеспечению в виде:
дебиторской задолженности заемщика;
движимого имущества заемщика и/или залогодателя;
товаров в обороте.
85. Качество обеспечения организацией определяется по результатам проведенного мониторинга обеспечения с применением:
1) по недвижимому имуществу − рыночной стоимости недвижимого имущества, определенной в отчете об оценке, проведенной по договору между оценщиком и заемщиком и (или) залогодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
2) по иному обеспечению − стоимости, определенной согласно внутренним нормативным документам организации.
Параграф 4.2. Особенности использования критериев классификации инвестиционных займов (кредитов), предоставленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях
86. При классификации национальным управляющим холдингом займов (кредитов), предоставленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях, используются таблицы 2 и 3 приложения 3 к настоящим Правилам.
Глава 5. Особенности формирования Банком провизий (резервов) против активов и условных обязательств
Параграф 5.1. Порядок создания провизий (резервов)
87. Банк создает провизии (резервы) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, международным стандартом финансовой отчетности № 9 "Финансовые инструменты" (далее – МСФО № 9) и в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
88. Провизии (резервы) создаются в соответствии с методикой расчета провизий (резервов), утвержденной исполнительным органом Банка (далее – методика).
89. Для целей формирования провизий (резервов) различаются три стадии обесценения индивидуальных активов, а также созданные или приобретенные кредитно-обесцененные активы (далее – POCI-активы):
стадия № 1 – с момента первоначального признания индивидуального актива не было значительного повышения кредитного риска, отсутствуют признаки кредитного обесценения;
стадия № 2 – с момента первоначального признания произошло значительное увеличение кредитного риска, но нет дефолта;
стадия № 3 – с момента первоначального признания произошло значительное увеличение кредитного риска, сопровождающееся дефолтом;
POCI-активы – приобретенный или созданный финансовый актив, по которому имелось кредитное обесценение на момент первоначального признания.

Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделген жылжымайтын мүлiк түрiнде қамтамасыз етудiң нарықтық құнына 0,7 коэффициенті;
мынадай:
қарыз алушының дебиторлық берешегi;
қарыз алушының және/немесе кепiлзат берушiнiң жылжымалы мүлкi;
айналымдағы тауарлар түрiндегі қамтамасыз етуге 0,6 коэффициенті.
85. Ұйымның қамтамасыз ету сапасы жүргiзiлген қамтамасыз ету мониторингi нәтижелерi бойынша мыналар:
1) жылжымайтын мүлiк бойынша – Қазақстан Республикасының бағалау қызметi туралы заңнамасына сәйкес бағалаушы мен қарыз алушы және (немесе) кепiлзат алушы арасында жасалған шарт бойынша жүргiзiлген бағалау жөнiндегi есепте айқындалған жылжымайтын мүлiктiң нарықтық құны;
2) өзге қамтамасыз ету бойынша – ұйымның iшкi нормативтiк құжаттарына сәйкес анықталған құны қолданыла отырып айқындалады.
4.2-параграф. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасының экономикасын, оның басым салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) жіктеу өлшемшарттарын пайдалану ерекшеліктері
86. Ұлттық басқарушы холдинг Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген қарыздарды (кредиттердi) жiктеген кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаның 2 және 3-кестелерi пайдаланылады.
5-тарау. Банктің активтер мен шартты міндеттемелерге қарсы провизияларды (резервтерді) қалыптастыру ерекшеліктері 5.1-параграф. Провизияларды (резервтерді) құру тәртібі
87. Банк Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына, № 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (бұдан әрі – № 9 ХҚЕС) және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес күтілетін және қолда бар кредиттік залалдарға провизияларды (резервтерді) құрады.
88. Провизиялар (резервтер) Банктің атқарушы органы бекіткен провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне (бұдан әрі – әдістеме) сәйкес құрылады.
89. Провизияларды (резервтерді) қалыптастыру мақсаттары үшін дара активтердің құнсыздануының үш сатысы, сондай-ақ құрылған немесе сатып алынған кредиттік құнсызданған активтер (бұдан әрі – POCI-активтер) ерекшеленеді:
№ 1 саты – дара активті бастапқы тану сәтінен бастап кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаймаған, кредиттік құнсыздану белгілерінің болмауы;
№ 2 саты – бастапқы тану сәтінен бастап кредиттік тәуекелінің айтарлықтай ұлғаюы орын алды, бірақ дефолт жоқ;
№ 3 саты – бастапқы тану сәтінен бастап дефолтпен сүйемелденетін кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаюы орын алған;
POCI-активтер – бастапқы тану сәтіне кредиттік құнсыздану болған, сатып алынған немесе құрылған қаржылық актив.

90. Расчет провизий (резервов) по индивидуальным активам, не являющимся POCI-активами, предусматривает выполнение следующих этапов:
1) определение стадии индивидуального актива, а именно:
оценка наличия событий, являющихся объективным подтверждением кредитного обесценения индивидуального актива;
в случае выявления объективного подтверждения кредитного обесценения, индивидуальный актив классифицируется в стадию № 3, и рассчитываются имеющиеся кредитные убытки на отчетную дату в соответствии с методикой;
оценка наличия событий, приведших к значительному увеличению кредитного риска с даты первоначального признания индивидуального актива;
в случае выявления значительного увеличения кредитного риска, индивидуальный актив классифицируется в стадию № 2, и рассчитываются ожидаемые кредитные убытки за весь срок на отчетную дату в соответствии с методикой;
в случае отсутствия подтверждения кредитного обесценения и критериев значительного увеличения кредитного риска, индивидуальный актив классифицируется в стадию № 1, и рассчитываются 12-месячные ожидаемые кредитные убытки в соответствии с методикой;
2) размер провизий (резервов) приравнивается к размеру ожидаемых и имеющихся кредитных убытков на отчетную дату.
91. Для целей расчета вероятности возникновения дефолта, Банком используется внутренняя рейтинговая модель, утвержденная уполномоченным органом Банка, разработанная и протестированная с участием международных организаций (экспертов) в области моделирования рейтинговых оценок или их специализированных подразделений. Международными организациями (экспертами) в области моделирования рейтинговых оценок признаются, но не ограничиваясь данным списком:
Standard & Poor’s Financial Services LLC;
Fitch Ratings Inc.;
Moody’s Investors Service;
Fair, Isaac and Company (FICO);
Experian plc.;
Deloitte Touche Tohmatsu Limited;
Ernst & Young Global Limited;
KPMG;
Pricewaterhouse Coopers International Limited.
92. Для целей расчета суммы возможных потерь при дефолте Банк оценивает элементы, усиливающие структуру договора, и применяет коэффициенты ликвидности к стоимости обеспечения, используемой в расчете ожидаемых убытков в соответствии с моделью расчета потерь при дефолте, утвержденной уполномоченным органом Банка.
93. Для целей расчета суммы требований при дефолте Банк применяет модели оценки компонентов кредитного риска в соответствии с моделью расчета суммы требований при дефолте, утвержденной уполномоченным органом Банка.
94. Индивидуальный актив является кредитно-обесцененным, когда происходят одно или несколько событий, которые оказывают негативное влияние на расчетные будущие денежные потоки по такому индивидуальному активу. Объективным подтверждением кредитного обесценения индивидуального актива являются, в частности, наблюдаемые данные о следующих событиях:

90. POCI-активтер болып табылмайтын жеке активтер бойынша провизияларды (резервтерді) есептеу мынадай кезеңдердің орындалуын көздейді:
1) дара актив сатыларын айқындау, атап айтқанда:
дара активтің кредиттік құнсыздануын объективті растау болып табылатын оқиғалардың болуын бағалау;
кредиттік құнсызданудың объективті расталуы анықталған жағдайда, жеке актив № 3 сатыға жіктеледі және әдістемеге сәйкес есепті күнге қолда бар кредиттік залалдар есептеледі;
дара активті бастапқы тану күнінен бастап кредит тәуекелінің айтарлықтай ұлғаюына әкеп соқтырған оқиғалардың болуын бағалау;
кредит тәуекелінің айтарлықтай ұлғаюы анықталған жағдайда, дара актив № 2 сатыға жіктеледі және әдістемеге сәйкес есепті күнге бүкіл мерзімдегі күтілетін кредиттік залалдар есептеледі;
кредиттік құнсызданудың расталуы және кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаю өлшемшарттары болмаған жағдайда, дара актив № 1 сатыға жіктеледі және әдістемеге сәйкес 12 айлық күтілетін кредиттік залалдар есептеледі;
2) провизиялардың (резервтердің) мөлшері күтілетін және есепті күнге қолда бар кредиттік шығындардың мөлшеріне теңестіріледі.
91. Банк дефолттың пайда болу ықтималдығын есептеу мақсатында Банктің уәкілетті органы бекіткен, рейтингілік бағалауды үлгілеу саласындағы халықаралық ұйымдардың (сарапшылардың) немесе олардың мамандандырылған бөлімшелерінің қатысуымен әзірленген және тестілеуден өткен ішкі рейтингілік үлгіні пайдаланады. Рейтингілік бағалауды үлгілеу саласындағы халықаралық ұйымдар (сарапшылар) болып мыналар танылады, бірақ бұл тізіммен шектелмейді:
Standard & Poor’s Financial Services LLC;
Fitch Ratings Inc.;
Moody’s Investors Service;
Fair, Isaac and Company (FICO);
Experian plc.;
Deloitte Touche Tohmatsu Limited;
Ernst & Young Global Limited;
KPMG;
Pricewaterhouse Coopers International Limited.
92. Дефолт кезіндегі ықтимал жоғалту сомасын есептеу мақсаттары үшін Банк шарттың құрылымын күшейтетін элементтерді бағалайды және Банктің уәкілетті органы бекіткен дефолт кезіндегі жоғалтуды есептеу үлгісіне сәйкес күтілетін залалдардың есебінде пайдаланылатын қамтамасыз етудің құнына қойылатын өтімділік коэффициенттерін қолданады.
93. Банк дефолт кезіндегі талаптардың сомасын есептеу мақсаттары үшін Банктің уәкілетті органы бекіткен дефолт кезіндегі талаптардың сомасын есептеу үлгісіне сәйкес кредиттік тәуекел құрамдауыштарын бағалау үлгілерін қолданады.
94. Мұндай дара актив бойынша есептік болашақ ақшалай ағындарға теріс әсер ететін бір немесе бірнеше оқиғалар болатын кездегі дара актив кредиттік құнсызданған болып табылады. Дара активтің кредиттік құнсыздауының объективті растауы ретінде, атап айтқанда мынадай оқиғалар туралы бақыланатын деректер болып табылады:

1) наличие обоснованной и подтверждаемой информации о значительных финансовых затруднениях контрагента на отчетную дату;
2) нарушение условий договора, в частности, дефолт или просрочка платежей (основного долга и/или вознаграждения) сроком свыше 60 календарных дней в Банке и/или других финансовых организациях на отчетную дату;
3) реструктуризация обязательств контрагента в связи с финансовыми затруднениями контрагента, в результате чего разница между первоначальной контрактной чистой дисконтированной стоимостью и новой контрактной чистой дисконтированной стоимостью, рассчитанной с использованием метода первоначальной эффективной процентной ставки, становится отрицательной на более чем 5%, один или более раз за последние 12 месяцев;
4) наличие у Банка информации о форс-мажорных, а также иных обстоятельствах, которые нанесли контрагенту существенный материальный ущерб или не позволяют ему продолжать свою деятельность, включая информацию о лишении/приостановлении лицензии на виды деятельности или коммерческой деятельности контрагента;
5) наличие обоснованной и подтверждаемой информации о высокой вероятности банкротства или иного рода финансовой реорганизации, а также вовлеченности в судебные разбирательства контрагента, которые могут ухудшить его финансовое состояние;
6) исчезновение активного рынка для данного индивидуального актива в результате значительных финансовых затруднений контрагента.
95. По индивидуальным активам, по которым подтверждены объективные признаки кредитного обесценения и сумма дисконтированных ожидаемых денежных потоков превышает валовую балансовую стоимость индивидуального актива, рассчитываются кредитные убытки, равные ожидаемым кредитным убыткам за весь срок.
96. Индивидуальные активы, отнесенные в стадию № 3, переходят в стадию № 2 при условии погашения контрагентом задолженности, которое приводит к снижению валовой балансовой стоимости на 25% с даты отнесения индивидуального актива в стадию № 3.
97. Индивидуальный актив относится в стадию № 2, если отсутствуют объективные признаки кредитного обесценения на отчетную дату, но по данному индивидуальному активу на отчетную дату произошло значительное увеличение кредитного риска с даты первоначального признания финансового инструмента.
98. Увеличение кредитного риска определяется следующим образом:
1) по каждому индивидуальному активу оценивается изменение риска наступления дефолта на протяжении ожидаемого срока действия финансового инструмента путем сравнения риска наступления дефолта по финансовому активу, с риском наступления дефолта на дату первоначального признания;

1) контрагенттің есепті күнге айтарлықтай қаржылық қиындықтары туралы негізделген және расталатын ақпараттың болуы;
2) шарт талаптарының бұзылуы, атап айтқанда, дефолт немесе есепті күнге Банкте және/немесе басқа қаржылық ұйымдарында күнтізбелік 60 күннен асатын төлемдер мерзімдерінің (негізгі борыш және/немесе сыйақы) өтуі;
3) контрагенттің қаржылық қиындықтарына байланысты контрагент міндеттемелерін қайта құрылымдау, нәтижесінде бастапқы келісімшарттық таза дисконтталған құн мен бастапқы тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып есептелген жаңа келісімшарттық таза дисконтталған құн арасындағы айырмашылық соңғы 12 ай ішінде бір немесе бірнеше рет 5%-дан астамға теріс болады;
4) Банкте контрагенттің қызмет түрлеріне немесе коммерциялық қызметіне лицензиядан айырылуы/оның қолданысының тоқтатылуы туралы ақпаратты қоса алғанда, контрагентке елеулі материалдық нұқсан келтірген немесе оған өзінің қызметін жалғастыруға мүмкіндік бермейтін форс-мажорлық, сондай-ақ өзге де мән-жайлар туралы ақпараттың болуы;
5) банкроттықтың немесе қаржылық қайта ұйымдастырудың өзге де түрінің жоғары ықтималдығы, сондай-ақ контрагенттің қаржылық жағдайын нашарлатуы мүмкін сот талқылауына тартылуы туралы негізделген және расталатын ақпараттың болуы;
6) контрагенттің айтарлықтай қаржылық қиындықтары нәтижесінде осы жеке актив үшін белсенді нарықтың жойылуы.
95. Кредиттік құнсызданудың объективті белгісі және дисконтталған күтілетін ақша ағындарының сомасы дара активтің жалпы теңгерімдік құнынан асатындығы расталған дара активтер бойынша бүкіл мерзім ішінде күтілетін кредиттік залалдарға тең кредиттік залалдар есептеледі.
96. Дара активті № 3 сатыға жатқызылған күнінен бастап жалпы теңгерімдік құнның 25%-ға азаюына алып келетін контрагенттің берешекті өтеу шартымен № 3 сатыға жатқызылған дара активтер № 2 сатыға өтеді.
97. Егер есепті күнге кредиттік құнсызданудың объективті белгілері болмаса, бірақ осы дара актив бойынша есепті күнге қаржы құралын бастапқы тану күнінен бастап кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаюы орын алса, дара актив № 2 кезеңге жатқызылады.
98. Кредиттік тәуекелдің ұлғаюы былайша анықталады:
1) қаржылық актив бойынша дефолттың басталу тәуекелін дефолттың бастапқы тану күніне басталу тәуекелімен салыстыру арқылы әрбір жеке актив бойынша қаржы құралының күтілетін қолдану мерзімі ішінде дефолттың басталу тәуекелінің өзгеруі бағаланады;

2) анализируется обоснованная и подтверждаемая информация, доступная без чрезмерных затрат и усилий, которая указывает на значительное увеличение кредитного риска с момента первоначального признания.
99. Критериями значительного увеличения кредитного риска являются:
1) снижение внутреннего/внешнего рейтинга контрагента, повлекшего снижение внутреннего рейтинга финансового инструмента на 2 и более позиций на отчетную дату по сравнению с датой первоначального признания финансового инструмента, за исключением финансовых инструментов с низким уровнем кредитного риска;
2) нарушение условий договора, в частности, просрочка платежей (основного долга и/или вознаграждения) сроком свыше 30 календарных дней в Банке и/или других финансовых организациях на отчетную дату;
3) значительные изменения стоимости обеспечения по обязательству или качества гарантий или механизмов повышения кредитного качества, предоставленных третьими сторонами, которые, как ожидается, уменьшат экономический стимул для контрагента осуществлять контрактные платежи, предусмотренные договором, или иным обоснованным образом повлияют на вероятность наступления дефолта;
4) контрагент имеет задолженность по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, по обязательным пенсионным взносам, по обязательным социальным отчислениям на отчетную дату сроком свыше 30 календарных дней (для резидентов Республики Казахстан);
5) иной субъективный показатель, то есть Банк считает, что существует значительный риск неблагоприятного влияния на ожидаемые будущие денежные потоки.
100. При отсутствии критериев значительного увеличения кредитного риска на отчетную дату индивидуальный актив может быть переведен в стадию № 1 и расчет кредитных убытков производится на основании 12-месячных ожидаемых кредитных убытков.
101. Индивидуальный актив относится в стадию № 1, если отсутствуют объективные признаки кредитного обесценения и по данному индивидуальному активу не произошло значительное увеличение кредитного риска с даты первоначального признания финансового инструмента.
102. Активы, которые являются кредитно-обесцененными финансовыми активами на момент первоначального признания не имеют провизий (резервов) под обесценение. Вместо этого величина ожидаемых кредитных убытков по ним за весь срок включается в расчет эффективной процентной ставки.
103. По приобретенным или созданным кредитно-обесцененным финансовым активам на каждую последующую отчетную дату после первоначального признания Банк должен признать в качестве провизий (резерва) только накопленные с момента первоначального признания изменения ожидаемых кредитных убытков за весь срок.

2) бастапқы тану сәтінен бастап кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаюын көрсететін шамадан тыс залалдар мен күш-жігерді жұмсамай қолжетімді болатын негізделген және расталатын ақпарат талданады.
99. Кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаюының өлшемшарттары мыналар болып табылады:
1) кредиттік тәуекел деңгейі төмен қаржылық құралдарды қоспағанда, қаржылық құралды бастапқы тану күнімен салыстырғанда есепті күнге қаржылық құралдың ішкі рейтингісінің 2 және одан астам позицияға төмендеуіне алып келген контрагенттің ішкі/сыртқы рейтингісінің төмендеуі;
2) шарт талаптарының бұзылуы, атап айтқанда, есепті күнге Банкте және/немесе басқа қаржылық ұйымдарда күнтізбелік 30 күннен асатын төлем мерзімдерінің (негізгі борыш және/немесе сыйлық) өтуі;
3) міндеттеме бойынша қамтамасыз ету құнының немесе контрагент үшін шартта көзделген келісімшарттық төлемдерді жүзеге асыруға экономикалық ынталандыруды азайтатын немесе өзгеше негізделген түрде дефолттың басталу ықтималдығына әсер ететін үшінші тараптар ұсынған кредиттік сапаны арттырудың кепілдіктері немесе тетіктері сапасының айтарлықтай өзгерістері;
4) контрагенттің есепті күнге салықтар және бақа да бюджетке міндетті төлемдер бойынша, міндетті зейнетақы салымдары бойынша, міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша күнтізбелік 30 күннен астам мерзімге (Қазақстан Республикасының резиденттері үшін) берешегінің болуы;
5) өзге де субъективтік көрсеткіш, яғни Банк күтілетін болашақ ақшалай ағындарға қолайсыз әсер етудің айтарлықтай тәуекелі бар деп есептейді.
100. Есепті күнге кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаюының өлшемшарттары болмаған кезде жеке актив № 1 кезеңге берілуі мүмкін және кредиттік залалдарды есептеу 12 айлық күтілетін кредиттік залалдардың негізінде жүргізіледі.
101. Егер есепті күнге кредиттік құнсызданудың объективті белгілері болмаса және осы дара актив бойынша қаржы құралын бастапқы тану күнінен бастап кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаюы орын алмаса, дара актив № 1 кезеңге жатқызылады.
102. Бастапқы тану сәтіне кредиттік құнсызданған активтер болып табылатын активтердің құнсыздануға провизиялары (резервтері) болмайды. Мұның орнына бүкіл мерзім ішінде олар бойынша күтілетін кредиттік залалдардың шамасы тиімді пайыздық мөлшерлеменің есебіне енгізіледі.
103. Бастапқы танудан кейін әрбір есепті күнге сатып алынған немесе жасақталған кредиттік құнсызданған қаржылық активтер бойынша Банк тек қана бастапқы тану сәтінен бастап жинақталған, күтілетін кредиттік залалдардың бүкіл мерзім ішіндегі өзгерістерін провизия (резерв) ретінде тануға тиіс.

104. Расчет ожидаемых кредитных убытков производится по формулам, предусмотренным методикой, в зависимости от стадии индивидуального актива или принадлежности его к POCI-активам.
105. Результаты расчетов провизий (резервов) по индивидуальным активам оформляются в виде таблицы согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
106. Периодичность создания провизий (резервов) устанавливается методикой, но не реже одного раза в месяц на конец периода.
107. Размер провизий (резервов), созданных в соответствии с методикой, отражается в бухгалтерском учете и финансовой отчетности Банка.
Параграф 5.2. Требования к Методике
108. Методика содержит:
1) перечень событий, подтверждающих кредитное обесценение индивидуального актива;
2) определение дефолта;
3) критерии определения значительного увеличения кредитного риска;
4) порядок определения размера провизий (резервов) в соответствии с определенной стадией/принадлежностью к POCI-активам индивидуального актива;
5) периодичность расчета размера провизий (резервов).
109. Основаниями для внесения изменений и (или) дополнений в Методику являются:
1) несоответствие утвержденной методики требованиям законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, международным стандартам финансовой отчетности;
2) результаты теста на соответствие провизий (резервов), рассчитанных согласно требованиям методики, фактическим суммам убытков;
3) изменение источника (невозможность получения данных в будущем) статистических, макроэкономических данных, делающее невозможным применение их в будущем;
4) изменение сегментации портфеля по схожим характеристикам кредитного риска в связи с изменением стратегии Банка на рынке кредитования (например, запуск новых продуктов, концентрация на определенных секторах экономики и т.п.);
5) иные изменения/дополнения, направленные на повышение точности модели расчетов и улучшение/оптимизацию процесса, в том числе автоматизацию.
110. Копия методики в течение пяти рабочих дней после утверждения исполнительным органом Банка направляется в Национальный Банк Республики Казахстан для получения заключения о ее соответствии международным стандартам финансовой отчетности, которое выдается Национальным Банком Республики Казахстан в течение десяти рабочих дней со дня поступления.
Замечания Национального Банка Республики Казахстан подлежат устранению путем направления в Национальный Банк Республики Казахстан утвержденной исполнительным органом Банка доработанной методики не позднее тридцати рабочих дней со дня получения замечаний.
Параграф 5.3. Расчет провизий (резервов), подлежащих отнесению на вычет

104. Күтілетін кредиттік залалдарды есептеу жеке активтің сатысына және оның POCI-активтерге тиесілігіне байланысты әдістемеде көзделген формула бойынша жүзеге асырылады.
105. Дара активтер бойынша провизиялардың (резервтердің) есеп-қисап нәтижелері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес кесте түрінде ресімделеді.
106. Провизияларды (резервтерді) құрудың мерзімділігі әдістемеде белгіленеді, бірақ кезеңнің соңына қарай айына кем дегенде бір рет.
107. Әдістемеге сәйкес құрылған провизиялардың (резервтердің) мөлшері Банктің бухгалтерлік есебінде және қаржылық есептілігінде көрініс табады.
5.2-параграф. Әдістемеге қойылатын талаптар
108. Әдістеме:
1) жеке активтің кредиттік құнсыздануын растайтын оқиғалардың тізбесін;
2) дефолттың анықтамасын;
3) кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаюын айқындайтын өлшемшарттарды;
4) жеке активтің белгілі сатысына/POCI-активтерге тиесілігіне сәйкес провизиялардың (резервтердің) мөлшерін айқындау тәртібі;
5) провизиялар (резервтер) мөлшерін есептеу мерзімділігін қамтиды.
109. Мыналар:
1) бекітілген әдістеменің Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келмеуі;
2) провизиялардың (резервтердің) әдістеме талаптарына сәйкес есептелген залалдардың нақты сомаларына сәйкестігіне жасалған тестінің нәтижелері;
3) болашақта қолданылуына мүмкіндік бермейтін статистикалық, макроэкономикалық дереккөздердің өзгеруі (болашақта деректерді алудың мүмкін еместігі);
4) кредиттеу нарығында Банк стратегиясының өзгеруіне байланысты кредиттік тәуекелдің ұқсас сипаттамалары бойынша қоржын сегментациясының өзгеруі (мысалы, жаңа өнімдерді іске қосу, экономиканың белгілі секторларында шоғырлану және т.с.с.);
5) есеп-қисап модельдерінің дәлдігін арттыруға және үдерісті жақсартуға/оңтайландыруға, оның ішінде автоматтандыруға бағытталған өзге өзгерістер/толықтырулар әдістемеге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізудің негіздері болып табылады.
110. Әдістеменің көшірмесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі келіп түскен күнінен бастап он жұмыс күні ішінде беретін, оның қаржылық есептілік стандарттарына сәйкестігі туралы қорытындысын алу үшін Банктің атқарушы органы бекіткеннен кейін бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ескертулері Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Банктің атқарушы органы бекіткен пысықталған әдістемені ескертулерді алған күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей жолдау арқылы жоюға жатады.
5.3-параграф. Шегерілуге жатқызылатын провизияларды (резервтерді) есептеу

111. В целях налогообложения провизии (резервы) не формируются:
по индивидуальным активам, оцениваемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, в соответствии с Методикой;
по однородным кредитам (займам);
в случае, если заемщик (должник, созаемщик) является лицом, зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, определенном в соответствии с налоговым законодательством, либо зависимым или дочерним по отношению к лицу, зарегистрированному в государстве с льготным налогообложением.
112. При расчете суммы расходов по провизиям (резервам) за 2018 год суммой провизий (резервов) на начало отчетного периода признается сумма провизий (резервов), созданных по состоянию на 31 декабря предыдущего налогового периода в соответствии с настоящими Правилами.
Приложение 1
к Правилам создания
провизий (резервов)
Критерии классификации активов и условных обязательств (за исключением инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, а также займов (кредитов), включенных в портфели однородных займов (кредитов)) для юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу
таблица 1
№ п/п
Критерии
Классификационная категория
Баллы
1.
Финансовое состояние
1)
стабильное
0
2)
удовлетворительное
+1
3)
нестабильное
+2
4)
критическое
+4
2.
Наличие просрочки погашения
по займу(кредиту)
по вкладам (депозитам),ценным бумагам и условным обязательствам
по дебиторской задолженности
1)
отсутствие просрочек в погашении платежей по классифицируемому активу за последние двенадцать месяцев
-1
2)
Займы (кредиты), по которым имелась просрочка платежей до текущей даты за последние двенадцать месяцев, и по которым срок оплаты платежей не наступил
0
3)
7-30дней
до 7 дней
до 14 дней
+1.5
4)
31-60дней
от 7 до 15 дней
от 14до 30 дней
+2.5

111. Салық салу мақсатында провизиялар (резервтер):
Әдістемеге сәйкес өзге жиынтық табыс арқылы әділ құн бойынша бағаланатын жеке активтер бойынша;
біртекті кредиттер (қарыздар) бойынша;
егер қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) салық заңнамасына сәйкес айқындалған жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген тұлға немесе жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген тұлғаға қатысты тәуелді не еншілес тұлға болып табылған жағдайда қалыптастырылмайды.
112. 2018 жыл үшін провизиялар (резервтер) бойынша залалдардың сомасын есептеген кезде осы Қағидаларға сәйкес өткен салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша құрылған провизиялардың (резервтердің) сомасы есеп беру кезеңінің басына арналған провизиялардың (резервтердің) сомасы болып табылады.
Провизиялар (резервтер) құру
қағидаларына
1-қосымша
Негiзгi қызмет түрi қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретiн акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлғалар үшiн активтер мен шартты мiндеттемелердi (инвестициялық қарыздар (кредиттер) және олармен байланысты шарттық мiндеттемелердi, сондай-ақ бiртектi қарыздардың (кредиттердің) қоржынына қосылған қарыздарды қоспағанда) жiктеу өлшемшарттары
1-кесте
Р/с №
Өлшемшарттар
Жiктеу санаты
Балдар
1.
Қаржылық жай-күйi
1)
тұрақты
0
2)
қанағаттанарлық
+1
3)
тұрақсыз
+2
4)
өте қиын
+4
2.
Кешiктiрiлген өтеу мерзiмiнiң болуы
қарыз (кредит) бойынша
салымдар (депозиттер), бағалы қағаздар және шартты мiндеттемелер бойынша
дебиторлық берешек бойынша
1)
соңғы он екі ай ішінде жiктелетiн актив бойынша кешiктiрiлген төлемдердiң болмауы
-1
2)
соңғы он екі ай ішінде ағымдағы күнге дейiн төлемдердiң мерзiмiн өткiзуi бар болған және төлемдердi төлеу мерзiмi басталмаған қарыздар (кредиттер)
0
3)
7-30 күн
7 күнге дейiн
14 күнге дейiн
+1.5
4)
31-60 күн
7 күннен 15 күнге дейiн
14 күннен 30 күнге дейiн
+2.5

5)
61-90 дней
от 15 до 30 дней
от 30 до 60 дней
+3.5
6)
свыше 90дней
свыше 30 дней
свыше 60 дней
+4.5
3.
Качество обеспечения
1)
надежное
-3
2)
хорошее
-2
3)
удовлетворительное
0
4)
неудовлетворительное
+1
5)
без обеспечения
+2
4.
Наличие рейтинга у заемщика (должника)
1)
"А" и выше
-3
2)
свыше рейтинга Республики Казахстан – до "А"
-2
3)
на уровне рейтинга Республики Казахстан
-1
4)
ниже рейтинга Республики Казахстан и без рейтинга
0
Критерии классификации займов (кредитов), предоставленных национальным управляющим холдингом юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях
таблица 3
№ п/п
Критерии
Классификационная категория
Баллы
1.
Наличие просрочки погашения
1)
отсутствие просрочек в погашении платежей по классифицируемому активу
-1
2)
Займы (кредиты), по которым имелась просрочка платежей до текущей даты, и по которым срок оплаты платежей не наступил
0
3)
30-60 дней
+1.5
4)
61-90 дней
+2.5
5)
91-120 дней
+3.5
6)
свыше 120 дней
+4.5
Шкала процентных значений необходимого объема провизии (резервов) для соответствующих классификационных категорий
таблица 4
Количество баллов, для определения классификационной категории актива (условного обязательства, портфеля однородных займов (кредитов) *
Классификационная категория актива (условного обязательства, портфеля однородных займов (кредитов)
Размер провизии (в % от суммы основного долга) по активу (условному обязательству, портфелю однородных займов (кредитов)
до 1 (включительно)
Стандартный
Сомнительный:
от 1 до 2 (включительно)
1 категории
5 % – при своевременной и полной оплате платежей
2 категории
10 % - при задержке или неполной оплате платежей
от 2 до 3 (включительно)
3 категории
20 % – при своевременной и полной оплате платежей
4 категории
25 % – при задержке или неполной оплате платежей
от 3 до 4 (включительно)
5 категории
50 % – во всех случаях
от 4 до 8 (включительно)
6 категории
75 % – во всех случаях
свыше 8
Безнадежный
100 % – во всех случаях
* Примечание:
для национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса и его дочерних организаций количество баллов всегда равно 0.
Приложение 2
к Правилам создания
провизий (резервов)
Определение финансового состояния заемщика

5)
61-90 күн
15 күннен 30 күнге дейiн
30 күннен 60 күнге дейiн
+3.5
6)
90 күннен астам
30 күннен астам
60 күннен астам
+4.5
3.
Қамтамасыз ету сапасы
1)
сенiмдi
-3
2)
жақсы
-2
3)
қанағаттанарлық
0
4)
қанағаттанарлықсыз
+1
5)
қамтамасыз етусіз
+2
4.
Қарыз алушыда (борышкерде) рейтингiнің болуы
1)
"А" және жоғары
-3
2)
Қазақстан Республикасының рейтингiсінен жоғары – "А"-ға дейiн
-2
3)
Қазақстан Республикасының рейтингiсі деңгейiнде
-1
4)
Қазақстан Республикасының рейтингiсінен төмен және рейтингісiз
0
Ұлттық басқарушы холдингтiң Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген қарыздарды (кредиттердi) жiктеу өлшемшарттары
3-кесте
Р/с
Өлшемшарттар
Жiктеу санаты
Балдар
1.
Кешіктірілген өтеу мерзімінің болуы
1)
жiктелетiн актив бойынша кешiктiрiлген төлемдердiң болмауы
-1
2)
ағымдағы күнге дейiн төлемдердiң мерзiмiн өткiзуi бар болған және төлемдердi төлеу мерзiмi басталмаған қарыздар (кредиттер)
0
3)
30-60 күн
+1.5
4)
61-90 күн
+2.5
5)
91-120 күн
+3.5
6)
120 күннен астам
+4.5
Тиiстi жiктеу санаттары үшiн провизиялардың (резервтердiң) қажеттi көлемiнiң пайыздық мәндерiнiң шкаласы
4-кесте
Активтiң (шартты мiндеттеменiң, бiртектi қарыздар (кредиттер) қоржынының) жiктелу санатын айқындауға арналған балдар саны *
Активтiң (шартты мiндеттеменiң, бiртектi қарыздар (кредиттер) қоржынының) жiктелу санаты
Активтер (шартты мiндеттемелер, бiртектi қарыздар (кредиттер) қоржыны) бойынша провизиялар (негiзгi борыш сомасының %) мөлшерi
1-ге дейiн (қоса алғанда)
Стандартты
Күмәндi:
1-ден 2-ге дейiн (қоса алғанда)
1-санат
5% – төлемдердi уақтылы және толық төлеген кезде
2-санат
10% – төлемдердi кешiктiрген және толық төлемеген кезде
2-ден 3-ке дейiн (қоса алғанда)
3-санат
20% – төлемдердi уақтылы және толық төлеген кезде
4-санат
25% – төлемдердi кешiктiрген және толық төлемеген кезде
3-тен 4-ке дейiн (қоса алғанда)
5-санат
50% – барлық жағдайда
4-тен 8-ге дейiн (қоса алғанда)
6-санат
75% – барлық жағдайда
8-ден жоғары
Үмiтсiз
100% – барлық жағдайда
* Ескертпе:
агроөнеркәсiптiк кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдинг пен оның еншiлес ұйымдарына балдар саны әрқашан 0-ге тең.
Провизиялар (резервтер) құру
қағидаларына
2-қосымша
Қарыз алушының қаржылық жағдайын айқындау

1. Критерии определения финансового состояния банков контрагентов и других финансовых институтов
1. При оценке финансового состояния банков-контрагентов и других финансовых институтов используются нижеуказанные показатели финансовой отчетности в порядке отражения операций в счетах бухгалтерского учета согласно Плану счетов, разработанному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан". При внесении изменений в "Типовой план счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" оценка финансового состояния производится с учетом внесенных изменений на основании финансовой отчетности, представленной банком-контрагентом.
таблица 1
Код счета
Наименование счета

1. Контрагент банктердiң және басқа да қаржы институттарының қаржылық жағдайын айқындау өлшемшарттары
1. Контрагент банктердiң және басқа да қаржы институттарының қаржылық жағдайын бағалау кезiнде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрленген Шоттардың жоспарына сәйкес бухгалтерлiк есеп шоттарында операцияларды көрсету тәртiбiнде қаржылық есептiлiктiң төменде көрсетiлген көрсеткiштерi пайдаланылады. "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарына" өзгерістер енгізген кезде қаржылық жағдайды бағалау контрагент-банк ұсынған қаржылық есептілік негізінде енгізілген өзгерістерді ескере отырып жүргізіледі.
1-кесте
Шоттың коды
Шоттың атауы

3599
Нераспределенная чистая прибыль (непокрытый убыток) (пассивный)
4050
Доходы, связанные с получением вознаграждения по корреспондентским счетам
4100
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан
4200
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам
4250
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам, размещенным в других банках
4300
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам, предоставленным другим банкам
4320
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, или полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
4400
Доходы, связанные с получением вознаграждения по требованиям к клиентам
4450
Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим ценным бумагам
4465
Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами
4475
Доходы, связанные с получением вознаграждения по инвестициям в субординированный долг
4476
Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим инвестициям
4480
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, удерживаемым до погашения
5020
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по корреспондентским счетам
5030
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от Правительства и местных исполнительных органов Республики Казахстан
5040
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от международных финансовых организаций
5050
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от других банков
5060
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5090
Другие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
5110
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам овернайт
5120
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам других банков
5150
Расходы по расчетам с филиалами
5200
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по требованиям клиентов
5250
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами
5300
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по ценным бумагам
5400
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по субординированному долгу

3599
Бөлiнбеген таза пайда (жабылмаған шығын) (пассивтi)
4050
Корреспонденттiк шоттар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4100
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4200
Бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4250
Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4300
Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4320
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға берiлген немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар және қаржы лизингi бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4400
Клиенттерге қойылатын талаптар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4450
Өзге бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4465
Бағалы қағаздармен жасалған "керi РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4475
Қоса реттелетiн борышқа инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4476
Өзге инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4480
Өтегенге дейiн ұсталатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
5020
Корреспонденттiк шоттар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5030
Қазақстан Республикасының Үкiметiнен және жергiлiктi атқарушы органдарынан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5040
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5050
Басқа банктерден алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5060
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5090
Сыйақы төлеуге байланысты басқа шығыстар
5110
Овернайт қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5120
Басқа банктердiң салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5150
Филиалдармен есеп айырысулар бойынша шығыстар
5200
Клиенттердiң талаптары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5250
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5300
Бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5400
Қоса реттелген борыш бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар

5451
Ассигнования на резервы (провизии) по вкладам, размещенным в других банках
5452
Ассигнования на резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
5455
Ассигнования на резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
5464
Ассигнования на резервы (провизии) по ценным бумагам
5466
Ассигнования на резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций

5451
Басқа банктерге орналастырылған салымдар бойынша резервтерге (провизияларға) арналған қаражат бөлу
5452
Басқа банктерге ұсынылған қарыздар мен қаржы лизингi бойынша резервтерге (провизияларға) арналған қаражат бөлу
5455
Клиенттерге ұсынылған қарыздар мен қаржы лизингi бойынша резервтерге (провизияларға) арналған қаражат бөлу
5464
Бағалы қағаздар бойынша резервтерге (провизияларға) арналған қаражат бөлу
5466
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға ұсынылған қарыздар мен қаржы лизингi бойынша резервтерге (провизияларға) арналған қаражат бөлу

6005
Возможные требования по выпущенным непокрытым аккредитивам (активный)
6010
Возможные требования по подтвержденным непокрытым аккредитивам (активный)
6055
Возможные требования по выданным или подтвержденным гарантиям (активный)
2. Для определения финансового состояния используются следующие показатели:
1) "Иммобилизованные средства" (ИС) – определяется как разница суммы счетов 1850, 1306, 1309, 1327, 1328, 1409, 1421, 1423, 1424, 1427, 1600, 1650 и счета 2850 (ИС = 1850 + 1306 + 1309 + 1327 + 1328 + 1409 + 1421 + 1423 + 1424 + 1427 + 1600 + 1650 - 2850);

6005
Шығарылған өтелмеген аккредитивтер бойынша ықтимал талаптар (белсендi)
6010
Расталған өтелмеген аккредитивтер бойынша ықтимал талаптар (белсендi)
6055
Берiлген немесе расталған кепiлдiктер бойынша ықтимал талаптар (белсендi)
2. Қаржылық жағдайды айқындау үшiн мынадай көрсеткiштер пайдаланылады:
1) "Иммобилизацияланған қаражат" (ИҚ) – 1850, 1306, 1309, 1327, 1328, 1409, 1421, 1423, 1424, 1427, 1600, 1650 шоттары мен 2850 шоты сомасының айырмасы ретiнде айқындалады (ИҚ = 1850 + 1306 + 1309 + 1327 + 1328 + 1409 + 1421 + 1423 + 1424 + 1427 + 1600 + 1650 - 2850);

2) "Собственный капитал брутто" (СКБ) – определяется как разница показателей "Собственный капитал" и "Иммобилизованные средства";
3) "Доходные активы" (ДА) – определяется как сумма счетов 1000, 1050, 1100, 1200, 1250, 1300, 1400, 1450, 1470 (ДА = 1000 + 1050 + 1100 + 1200 + 1250 + 1300 + 1400 + 1450 + 1470);
4) "Кредиты брутто" (КБ) – определяется как сумма счетов 1300, 1319, 1320, 1329, 1400, 1428, 6005, 6010, 6055 (КБ = 1300 - 1319 + 1320 - 1329 + 1400 – 1428 + 6005 + 6010 + 6055);

2) "Меншiктi капитал-брутто" (МКБ) – "Меншiктi капитал" және "Иммобилизацияланған қаражат" көрсеткiштерiнiң айырмасы ретiнде айқындалады;
3) "Кiрiс активтерi" (КА) – 1000, 1050, 1100, 1200, 1250, 1300, 1400, 1450, 1470 шоттарының сомасы ретiнде айқындалады (КА = 1000 + 1050 + 1100 + 1200 + 1250 + 1300 + 1400 + 1450 + 1470);
4) "Кредиттер брутто" (КБ) – 1300, 1319, 1320, 1329, 1400, 1428, 6005, 6010, 6055 шоттарының сомасы ретiнде айқындалады (КБ = 1300 + 1319 + 1320 + 1329 + 1400 + 1428 + 6005 + 6010 + 6055);

5) "Просроченные кредиты" (ПК) – определяется как сумма счетов 1306, 1309, 1327, 1328, 1409, 1421, 1423, 1424, 1427 (ПК = 1306 + 1309 + 1327 + 1328 + 1409 + 1421 + 1423 + 1424 + 1427);
6) "Чистый процентный доход" – "расходы на резервы" (ЧПД-РР) – определяется как разница суммы счетов 4050, 4100, 4200, 4250, 4300, 4320, 4400, 4450, 4465, 4475, 4476, 4480 и суммы счетов 5020, 5030, 5040, 5050, 5060, 5090, 5110, 5120, 5150, 5200, 5250, 5300, 5400, 5451, 5452, 5455, 5464, 5466 ((ЧПД-РР) = (4050 + 4100 + 4200 + 4250 + 4300 + 4320 + 4400 + 4450 + 4465 + 4475 + 4476 + 4480) - (5020 + 5030 + 5040 + 5050 + 5060 + 5090 + 5110 + 5120 + 5150 + 5200 + 5250 + 5300 + 5400 + 5451 + 5452 + 5455 + 5464 + 5466));

5) "Мерзiмi өткен кредиттер" (МӨК) – 1306, 1309, 1327, 1328, 1409, 1421, 1423, 1424, 1427 шоттарының сомасы ретiнде айқындалады (МӨК = 1306 + 1309 + 1327 + 1328 + 1409 + 1421 + 1423 + 1424 + 1427);
6) "Таза пайыздық кiрiс" – "резервтерге арналған шығыстар" (ТПК-РШ) – 4050, 4100, 4200, 4250, 4300, 4320, 4400, 4450, 4465, 4475, 4476, 4480 шоттарының сомасы мен 5020, 5030, 5040, 5050, 5060, 5090, 5110, 5120, 5150, 5200, 5250, 5300, 5400, 5451, 5452, 5455, 5464, 5466 шоттары сомасының айырмасы ретiнде айқындалады ((ТПК-РШ) = (4050 + 4100 + 4200 + 4250 + 4300 + 4320 + 4400 + 4450 + 4465 + 4475 + 4476 + 4480) - (5020 + 5030 + 5040 + 5050 + 5060 + 5090 + 5110 + 5120 + 5150 + 5200 + 5250 + 5300 + 5400 + 5451 + 5452 + 5455 + 5464 + 5466));

7) "Активы, приносящие процентный доход" (АПД) – определяется как сумма счетов 1050, 1100, 1200, 1250, 1300, 1320, 1400, 1450, 1458, 1475, 1476, 1480, 1880 (АПД = 1050 + 1100 + 1200 + 1250 + 1300 + 1320 + 1400 + 1450 + 1458 + 1475 + 1476 + 1480 + 1880);
8) "Чистая прибыль" + "Резервы" + "Резервный фонд" (ЧРР) – определяется как сумма счетов 3599, 1319, 1329, 1428, 3200, 3510, 3580 (ЧРР = 3599 + 1319 + 1329 + 1428 + 3200 + 3510 + 3580);

7) "Пайыздық кiрiс алып келетiн активтер" (ПКА) – 1050, 1100, 1200, 1250, 1300, 1320, 1400, 1450, 1458, 1475, 1476, 1480, 1880 шоттарының сомасы ретiнде айқындалады (ПКА = 1050 + 1100 + 1200 + 1250 + 1300 + 1320 + 1400 + 1450 + 1458 + 1475 + 1476 + 1480 + 1880);
8) "Таза пайда" + "Резервтер" + "Резервтiк қор" (ТРР) – 3599, 1319, 1329, 1428, 3200, 3510, 3580 шоттарының сомасы ретiнде айқындалады (ТРР = 3599 + 1319 + 1329 + 1428 + 3200 + 3510 + 3580);

9) "Процентные доходы" (ПД) – определяется как сумма счетов 4050, 4100, 4200, 4250, 4300, 4320, 4400, 4450, 4465, 4475, 4476, 4480 (ПД = 4050 + 4100 + 4200 + 4250 + 4300 + 4320 + 4400 + 4450 + 4465 + 4475 + 4476 + 4480);
10) "Процентные расходы" (ПР) – определяется как сумма счетов 5020, 5030, 5040, 5050, 5060, 5090, 5110, 5120, 5150, 5200, 5250, 5300, 5400 (ПР = 5020 + 5030 + 5040 + 5050 + 5060 + 5090 + 5110 + 5120 + 5150 + 5200 + 5250 + 5300 + 5400);

9) "Пайыздық кiрiстер" (ПК) – 4050, 4100, 4200, 4250, 4300, 4320, 4400, 4450, 4465, 4475, 4476, 4480 шоттарының сомасы ретiнде айқындалады (ПК = 4050 + 4100 + 4200 + 4250 + 4300 + 4320 + 4400 + 4450 + 4465 + 4475 + 4476 + 4480);
10) "Пайыздық шығыстар" (ПШ) – 5020, 5030, 5040, 5050, 5060, 5090, 5110, 5120, 5150, 5200, 5250, 5300, 5400 шоттарының сомасы ретiнде айқындалады (ПШ = 5020 + 5030 + 5040 + 5050 + 5060 + 5090 + 5110 + 5120 + 5150 + 5200 + 5250 + 5300 + 5400);

11) "Процентные обязательства" (ПО) – определяется как сумма счетов 2010, 2020, 2030, 2040, 2050, 2110, 2120, 2200, 2255, 2300, 2400 (ПО = 2010 + 2020 + 2030 + 2040 + 2050 + 2110 + 2120 + 2200 + 2255 + 2300 + 2400);
12) "Доход по кредитам" (ДК) – определяется как сумма счетов 4300, 4320, 4400 (ДК = 4300 + 4320 + 4400);
13) "Расходы на провизии по кредитам" (РПК) – определяется как сумма счетов 5452 и 5455 (РПК = 5452 + 5455);

11) "Пайыздық мiндеттемелер" (ПМ) – 2010, 2020, 2030, 2040, 2050, 2110, 2120, 2200, 2255, 2300, 2400 шоттарының сомасы ретiнде айқындалады (ПМ = 2010 + 2020 + 2030 + 2040 + 2050 + 2110 + 2120 + 2200 + 2255 + 2300 + 2400);
12) "Кредиттер бойынша кiрiс" (КК) – 4300, 4320, 4400 шоттарының сомасы ретiнде анықталады (КК = 4300 + 4320 + 4400);
13) "Кредиттер бойынша провизияларға арналған шығыстар" (КПШ) – 5452 және 5455 шоттарының сомасы ретiнде айқындалады (КПШ = 5452 + 5455);

9. Динамика поступления денег от операционной деятельности за год
(Сумма поступления денег от операционной деятельности за текущий год (период)*/сумма поступления денег от операционной деятельности запрошлый год (период)*) – 100%
>=10 %
0
3
0-10 %
5
<0 %
10
7. Полученные итоговые баллы (столбец 6) по каждому из показателей суммируются, и полученный результат определяет классификацию финансового состояния согласно таблице 5 настоящего приложения. Если сумма баллов составляет менее 130 баллов, состояние банка контрагента классифицируется как "Стабильное", от 135 до 175 баллов – состояние "Удовлетворительное", от 180 до 200 баллов – состояние "Нестабильное", более 205 баллов – состояние "Критическое".
таблица 5
Состояние
Итоговый балл
Стабильное
<130
Удовлетворительное
135-175
Нестабильное

9. Бiр жыл iшiнде операциялық қызметтен түскен ақшаның түсу серпiнi
(Ағымдағы жыл iшiнде операциялық қызметтен түскен ақша түсiмдерiнiң сомасы (кезең)*/ өткен жылғы операциялық қызметтен түскен ақша түсiмдерiнiң сомасы (кезең)*) – 100%
>=10%
0
3
0-10%
5
<0%
10
7. Көрсеткiштердің әрқайсысы бойынша алынған қорытынды балдар (6-баған) жинақтап қосылады және алынған нәтиже осы қосымшаның 5-кестесіне сәйкес қаржылық жағдайдың жiктелуiн айқындайды. Егер балдардың сомасы 130 балдан кем болса, контрагент-банктiң жағдайы "Тұрақты", 135-тен 175 балға дейiн – жағдайы "Қанағаттанарлық", 180-нен 200 балға дейiн – жағдайы "Тұрақты емес", 205-тен астам балл болса – жағдайы "Өте қиын" болып жiктеледi.
5-кесте
Жағдайы
Қорытынды балл
Тұрақты
<130
Қанағаттанарлық
135-175
Тұрақты емес

4)
91-120 дней
+3.5
5)
свыше 120 дней
+4.5
Шкала процентных значений необходимого объема провизии (резервов) для соответствующих классификационных категорий
таблица 3
Количество баллов для определения классификационной категории актива (условного обязательства, портфеля однородных займов (кредитов)*
Классификационная категория актива (условного обязательства, портфеля однородных займов (кредитов)
Размер провизии (в % от суммы основного долга) по активу (условному обязательству, портфелю однородных займов (кредитов)
до 1 (включительно)
Стандартный
Сомнительный:
от 1 до 2 (включительно)
1 категории
5 % – при своевременной и полной оплате платежей
2 категории
10 % – при задержке или неполной оплате платежей
от 2 до 3 (включительно)
3 категории
20 % – при своевременной и полной оплате платежей
4 категории
25 % – при задержке или неполной оплате платежей
от 3 до 4 (включительно)
5 категории
50 % – во всех случаях
от 4 и 8 (включительно)
6 категории
75 % – во всех случаях
свыше 8
Безнадежный
100 % – во всех случаях
* Примечание:
для национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса и его дочерних организаций количество баллов всегда равно 0.
Приложение 4
к Правилам создания
провизий (резервов)
Сводная ведомость оценочных резервов по индивидуальным активам
Отчетная дата
Cр. взеш. курс KASE и кросс-курс EUR
Cр. взеш. курс KASE и кросс-курс JPY
Cр. взеш. курс KASE и кросс-курс USD
№ п/п
Наименование контрагента
Дата первоначального признания (заключения базового кредитного соглашения или доп. соглашения)
Номер договора кредитной линии
Номер договора транша кредитной линии или кредитного договора
Валюта
Дата транша
1
2
3
4
5
6
7
Активы, отнесенные в 1 корзину
Активы, отнесенные во 2 корзину
Активы, отнесенные в 3 корзину
POCI-активы
Дата погашения
Сумма задолженности по ОД
Вознаграждение по договору
Сумма задолженности (по договору)
ВБС на отчетную дату
Сумма условного обязательства (неоcвоенный остаток, гарантии, непокрытый аккредитив) на отчетную дату
Рейтинг на дату первоначального одобрения
8
9
10
11
12
13
14
Активы, отнесенные в 1 корзину
Активы, отнесенные во 2 корзину
Активы, отнесенные в 3 корзину
POCI-активы
Кредитный рейтинг на отчетную дату
Увеличение кред. риска (да/нет)
Кредитное обесценение (да/нет)

4)
91-120 күн
+3.5
5)
120 күннен астам
+4.5
Тиiстi жiктеу санаттары үшiн провизиялардың (резервтердiң) қажеттi көлемiнiң пайыздық мәндерiнiң шкаласы
3-кесте
Активтiң (шартты мiндеттеменiң, бiртектi қарыздар (кредиттер) қоржынының) жiктелу санатын айқындауға арналған балл саны *
Активтiң (шартты мiндеттеменiң, бiртектi қарыздар (кредиттер) қоржынының) жiктелу санаты
Активтер (шартты мiндеттемелер, бiртектi қарыздар (кредиттер) қоржыны) бойынша провизиялардың (негiзгi борыш сомасының %) мөлшерi
1-ге дейiн (қоса алғанда)
Стандартты
Күмәндi:
1-ден 2-ге дейiн (қоса алғанда)
1-санат
5% – төлемдердi уақтылы және толық төлеген кезде
2-санат
10% – төлемдердi кешiктiрген немесе толық төлемеген кезде
2-ден 3-ке дейiн (қоса алғанда)
3-санат
20% – төлемдердi уақтылы немесе толық төлеген кезде
4-санат
25% – төлемдердi кешiктiрген және толық төлемеген кезде
3-тен 4-ке дейiн (қоса алғанда)
5-санат
50% – барлық жағдайларға
4-тен 8-ге дейiн (қоса алғанда)
6-санат
75% – барлық жағдайлар
8-ден астам
Үмiтсiз
100% – барлық жағдайлар
*Ескертпе:
агроөнеркәсiптiк кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдинг пен оның еншiлес ұйымдары үшін балдар саны әрқашан 0-ге тең.
Провизиялар (резервтер) құру
қағидаларына
4-қосымша
Жеке активтер бойынша бағалау резервтерінің жиынтық ведомосы
Есеп беру күні
KASE орташа өлшенген бағамы және EUR кросс-бағамы
KASE орташа өлшенген бағамы және JPY кросс-бағамы
KASE орташа өлшенген бағамы және USD кросс-бағамы
Р/с №
Контрагенттің атауы
Бастапқы мойындау күні (базалық кредит келісімінің немесе қосымша келісімнің қорытындылары)
Кредит желісі шартының нөмірі
Кредит желісінің транш шартының немесе кредит шартының нөмірі
Валютасы
Транштың күні
1
2
3
4
5
6
7
1-қоржынға жатқызылған активтер
2-қоржынға жатқызылған активтер
3-қоржынға жатқызылған активтер
POCI-активтер
Өтеу күні
НБ бойынша берешек сомасы
Шарт бойынша сыйақы
Берешек сомасы (шарт бойынша)
Есепті күнге ЖБҚ
Есепті күнге шартты міндеттеме сомасы (игерілмеген қалдық, кепілдіктер, өтелмеген аккредитив)
Бастапқы мақұлдау күніне рейтингі
8
9
10
11
12
13
14
1-қоржынға жатқызылған активтер
2-қоржынға жатқызылған активтер
3-қоржынға жатқызылған активтер
POCI-активтер
Есепті күнге кредиттік рейтингі
Кредит тәуекелін ұлғайту (иә/жоқ)
Кредиттік құнсыздану
(иә/жоқ)