Об утверждении Правил законотворческой работы Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 907.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 23.07.2021 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 17-1 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила законотворческой работы Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 23.07.2021 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2016 года № 907
Правила законотворческой работы Правительства Республики Казахстан
Сноска. Правила - в редакции постановления Правительства РК от 23.07.2021 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила законотворческой работы Правительства Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", пунктом 4 статьи 17-1 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" (далее – Закон) и определяют порядок разработки, размещения, публичного обсуждения, согласования консультативных документов регуляторной политики, а также проектов законов, подготавливаемых в порядке законодательной инициативы Правительства Республики Казахстан (далее – Правительство), а также проектов нормативных правовых актов, разработанных в соответствии с пунктом 15 статьи 17-1 Закона.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 907 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2021 № 511 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 17-1-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2021 № 511 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б.
Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 907 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2021 № 511 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 17-1-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және реттеушілік саясаттың консультативтік құжаттарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару бастамасы тәртібімен дайындалатын заңдардың жобаларын, сондай-ақ Заңның 17-1-бабының 15-тармағына сәйкес әзірленген нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу, орналастыру, жария талқылау, келісу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

1) программа информационного сопровождения и разъяснения – перечень мероприятий по информированию граждан об изменениях в законодательстве Республики Казахстан, затрагивающих их права и законные интересы, и их разъяснению, а также обеспечению эффективной реализации принятого закона;
2) интернет-портал открытых нормативных правовых актов (далее – интернет-портал открытых НПА) – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий размещение проектов нормативных правовых актов и иной информации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О доступе к информации" для проведения процедуры публичного обсуждения;
3) автоматизированное рабочее место интернет-портала открытых НПА (далее – АРМ) – предоставляемое оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" приложение, предназначенное для управления настройками и контентом, который размещается на интернет-портале открытых НПА;
4) информационная система "Е-заңнама" – единая правовая система, предназначенная для проведения анализа (мониторинга) законодательства Республики Казахстан, а также автоматизации отдельных процессов нормотворчества;
5) исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
7) целевая группа – лицо, группа лиц, права и интересы которых будут затрагиваться предлагаемым регулированием (проектом нормативного правового акта);
8) пилотный проект – процедура, проводимая государственным органом в целях выявления результата от вводимого регулирования;
9) субъекты регулирования – лица, на которых распространяется действие нормативных правовых актов;
10) регуляторная нагрузка – финансовое бремя субъектов регулирования в связи с установлением законодательством Республики Казахстан требований, обязательных для исполнения, включая затраты времени и человеческих ресурсов;
11) регуляторная политика – государственное регулирование общественных отношений посредством нормативных правовых актов;
12) консультативный документ регуляторной политики (далее – консультативный документ) – документ установленной формы, в котором должны содержаться проблемы государственного регулирования в конкретной сфере, пути их решения, обоснование необходимости разработки проекта закона и иные положения, определяемые Правительством Республики Казахстан;

1) ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасы – азаматтарды Қазақстан Республикасының заңнамасындағы олардың құқықтары мен заңды мүдделерін қозғайтын өзгерістер туралы хабардар ету және оларды түсіндіру, сондай-ақ қабылданған заңды тиімді іске асыруды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар тізбесі;
2) ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталы (бұдан әрі – ашық НҚА интернет-порталы) – "электрондық үкімет" веб-порталының жария талқылау рәсімін жүргізу үшін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын және өзге ақпаратты "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес орналастыруды қамтамасыз ететін құрамдасы;
3) ашық НҚА интернет-порталының автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі – АЖО) – "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы ұсынатын, баптауларды және ашық НҚА интернет-порталында орналастырылатын контентті басқаруға арналған қосымша;
4) "Е-заңнама" ақпараттық жүйесі – Қазақстан Республикасының заңнамасына талдау (мониторинг) жүргізуге, сондай-ақ норма шығарудың жекелеген процестерін автоматтандыруға арналған бірыңғай құқықтық жүйе;
5) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7) нысаналы топ – құқықтары мен мүдделері ұсынылып отырған реттеумен (нормативтік құқықтық актінің жобасымен) қозғалатын тұлға, тұлғалар тобы;
8) пилоттық жоба – мемлекеттік орган енгізілетін реттеу нәтижесін анықтау мақсатында жүргізетін рәсім;
9) реттеу субъектілері – нормативтік құқықтық актілердің күші қолданылатын тұлғалар;
10) реттеушілік жүктеме – Қазақстан Республикасының заңнамасында орындалуы міндетті талаптардың белгіленуіне байланысты уақыт пен адами ресурстар шығындарын қоса алғанда, реттеу субъектілерінің қаржылық ауыртпалығы;
11) реттеушілік саясат – нормативтік құқықтық актілер арқылы қоғамдық қатынастарды мемлекеттік реттеу;
12) реттеушілік саясаттың консультативтік құжаты (бұдан әрі – консультативтік құжат) – нақты саладағы мемлекеттік реттеу проблемалары, оларды шешу жолдары, заң жобасын әзірлеу қажеттігінің негіздемесі және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өзге де ережелер қамтылуға тиіс белгіленген нысандағы құжат;

13) пояснительная записка к проекту закона – обязательный документ, прилагаемый к проекту закона, содержащий обоснование необходимости принятия проекта закона с развернутой характеристикой целей, задач и основных положений проекта закона, изложенный в форме, позволяющей получить общие сведения о проекте закона и способствующей повышению уровня информированности общественности о будущей регуляторной политике;
14) оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее – оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством, на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Правила направлены на обеспечение реализации регуляторной политики и формирование единых механизмов реализации законодательной инициативы Правительства посредством последовательного соблюдения предусмотренных процедур, включая процедуры прогнозирования последствий от проектируемого регулирования, процедуры публичного обсуждения проектов законов и другие процедуры регуляторной политики.
4. Законотворческая работа Правительства осуществляется центральными исполнительными органами, а также иными государственными органами по согласованию с ними и включает:
1) разработку консультативного документа, его обсуждение с заинтересованными органами, организациями и целевыми группами;
2) исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) размещение консультативного документа на интернет-портале открытых НПА для публичного обсуждения, получения позиций членов Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности (далее – Комиссия), в том числе заключения Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство юстиции), заключений общественных советов, экспертных советов по вопросам предпринимательства (далее – экспертные советы), Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан (далее – НПП) в порядке, определенном в настоящих Правилах;
5) Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2024 № 822.

13) заң жобасына түсіндірме жазба – заң жобасы туралы жалпы мәліметтер алуға мүмкіндік беретін және жұртшылықтың болашақ реттеушілік саясат туралы хабардар болу деңгейін арттыруға ықпал ететін нысанда жазылған, заң жобасының мақсаттары, міндеттері мен негізгі ережелері егжей-тегжейлі сипатталған, заң жобасын қабылдау қажеттігінің негіздемесін қамтитын, заң жобасына қоса берілетін міндетті құжат;
14) "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (бұдан әрі – оператор) – өзіне бекітілген "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген, Үкімет айқындайтын заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қағидалар жобаланатын реттеуден болатын салдарды болжау рәсімдерін, заң жобаларын жария талқылау рәсімдерін және реттеушілік саясаттың басқа да рәсімдерін қоса алғанда, көзделген рәсімдерді дәйекті сақтау арқылы реттеушілік саясатты іске асыруды қамтамасыз етуге және Үкіметтің заң шығару бастамасын іске асырудың бірыңғай тетіктерін қалыптастыруға бағытталған.
4. Үкіметтің заң шығару жұмысын орталық атқарушы органдар, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдар олармен келісу бойынша жүзеге асырады және ол мыналарды:
1) консультативтік құжатты әзірлеуді, оны мүдделі органдармен, ұйымдармен және нысаналы топтармен талқылауды;
2) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4) консультативтік құжатты жария талқылау, Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) мүшелерінің ұстанымдарын, оның ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің (бұдан әрі – Әділет министрлігі) қорытындысын, қоғамдық кеңестердің, кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі сараптамалық кеңестердің (бұдан әрі – сараптамалық кеңестер), Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасының (бұдан әрі – ҰКП) қорытындыларын алу үшін ашық НҚА интернет-порталында осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен орналастыруды;
5) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2024 № 822 қаулысымен;

6) рассмотрение консультативного документа на заседании Комиссии;
7) в случае одобрения консультативного документа Комиссией создание рабочей группы по разработке проекта закона;
8) разработка проекта закона, в том числе подзаконных нормативных правовых актов, если соответствующим проектом закона предусмотрено их принятие, необходимых для внесения на согласование сопутствующих к проекту закона материалов;
9) исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
10) проведение анализа регуляторного воздействия проекта закона, предусматривающего введение регуляторного инструмента или ужесточение регулирования в отношении субъектов предпринимательства в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству, в случаях, когда необходимость его проведения предусмотрена Предпринимательским кодексом;
11) размещение проекта закона на интернет-портале открытых НПА для публичного обсуждения, получения заключений научных экспертиз (за исключением лингвистической экспертизы), общественных советов, экспертных советов и НПП в порядке, определенном в настоящих Правилах;
12) проведение публичных слушаний по проекту закона по решению первого руководителя государственного органа либо лица, исполняющего его обязанности;
13) согласование проекта закона с заинтересованными государственными органами и организациями в соответствии с Законом и Регламентом Правительства Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 10 (далее – Регламент Правительства);
14) исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
15) Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2024 № 822.
16) внесение проекта закона в Аппарат Правительства Республики Казахстан (далее – Аппарат Правительства) и его рассмотрение в соответствии с Регламентом Правительства;
17) согласование проекта закона с Администрацией Президента Республики Казахстан (далее – Администрация Президента) в соответствии с Правилами согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством в Мажилис Парламента Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2002 года № 873 (далее – Правила согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов);

6) консультативтік құжатты Комиссия отырысында қарауды;
7) консультативтік құжатты Комиссия мақұлдаған жағдайда заң жобасын әзірлеу жөніндегі жұмыс тобын құруды;
8) егер заңның тиісті жобасында оларды қабылдау көзделсе, заң жобасын, оның ішінде заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді, заң жобасына ілеспе материалдарды келісуге енгізу үшін қажетті актілерді әзірлеуді;
9) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10) егер Кәсіпкерлік кодексте кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттегіш құралды немесе реттеуді қатаңдатуды көздейтін заң жобасының реттеушілік әсеріне талдау жүргізу қажеттігі көзделген болса, оны жүргізуді;
11) осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен заң жобасын жария талқылау үшін, ғылыми сараптамалардың (лингвистикалық сараптаманы қоспағанда), қоғамдық кеңестердің, сараптамалық кеңестердің қорытындыларын алу үшін ашық НҚА интернет-порталына орналастыруды;
12) мемлекеттік органның бірінші басшысының не оның міндетін атқаратын адамның шешімі бойынша заң жобасы бойынша жария тыңдаулар өткізуді;
13) заң жобасын Заңға және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 10 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламентіне (бұдан әрі – Үкімет регламенті) сәйкес мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен келісуді;
14) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2024 № 822 қаулысымен;
16) заң жобасын Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына (бұдан әрі – Үкімет Аппараты) енгізуді және оны Үкімет регламентіне сәйкес қарауды;
17) Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 17 мамырдағы № 873 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне Үкімет енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу ережелеріне (бұдан әрі – Заң жобаларын Қазақстан Республикасының Президентімен келісу ережелері) сәйкес заң жобасын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен (бұдан әрі – Президент Әкімшілігі) келісуді;

18) проведение научной лингвистической экспертизы проекта закона после согласования проекта закона с Администрацией Президента, Аппаратом Правительства до их внесения на рассмотрение Парламента;
19) внесение проекта закона в Мажилис Парламента Республики Казахстан (далее – Мажилис Парламента);
20) представление и сопровождение проекта закона при его рассмотрении в палатах Парламента Республики Казахстан (далее – Парламент);
21) обеспечение в соответствии с Регламентом Правительства реализации принятого закона, в том числе путем своевременного утверждения подзаконных нормативных правовых актов, если соответствующим проектом закона предусмотрено их принятие;
22) направление программы информационного сопровождения и разъяснения по принятому закону на согласование Министерства юстиции и уполномоченного органа в области СМИ в порядке, определяемом настоящими Правилами;
23) осуществление правового мониторинга нормативного правового акта, включая оценку эффективности закона и достижения отраженных в консультативном документе целевых индикаторов, в порядке, установленном Правилами проведения правового мониторинга, утвержденными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 471 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33069).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.10.2024 № 822; от 26.03.2025 № 170.
5. Требования по разработке консультативного документа, а также программы информационного сопровождения и разъяснения по проекту закона и по принятому закону не распространяются на проекты законов о республиканском бюджете, гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан, объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы и на проекты законов о внесении в них изменений и дополнений.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. Проекты законов, проекты временных постановлений Правительства Республики Казахстан, имеющие силу закона, подготовленные в соответствии с пунктом 15 статьи 17-1 Закона, а также проекты подзаконных нормативных правовых актов, в реализацию указанных проектов, могут быть разработаны только при наличии согласования Премьер-Министра Республики Казахстан по инициативе государственного органа.
Срок разработки указанных проектов нормативных правовых актов не должен превышать 5 (пять) календарных дней с момента получения согласования Премьер-Министра Республики Казахстан.
По указанным проектам нормативных правовых актов сроки публичного обсуждения, а также представления рекомендаций общественного совета, экспертных заключений на портале открытых НПА составляют 3 (три) рабочих дня.
Срок рассмотрения консультативного документа Комиссией со дня окончания срока публичного обсуждения проектов нормативных правовых актов на портале открытых НПА должен составлять не более 3 (три) календарных дней.
Срок согласования государственными органами проектов нормативных правовых актов не должен превышать 5 (пять) календарных дней.
Проекты подзаконных нормативных правовых актов разрабатываются, подлежат согласованию, публичному обсуждению, экспертизам, одновременно и в те же сроки с проектами законов и проектами временных постановлений Правительства Республики Казахстан, имеющих силу закона, в реализацию которых они разработаны.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.03.2025 № 170.

18) заң жобасын Президент Әкімшілігімен, Үкімет Аппаратымен келіскеннен кейін олар Парламенттің қарауына енгізілгенге дейін заң жобасына ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізуді;
19) заң жобасын Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне (бұдан әрі – Парламент Мәжілісі) енгізуді;
20) заң жобасын Парламент палаталарында (бұдан әрі – Парламент) қарау кезінде оны ұсынуды және сүйемелдеуді;
21) қабылданған заңның іске асырылуын Үкімет Регламентіне сәйкес оның ішінде, егер тиісті заң жобасында заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді қабылдау көзделсе, оларды уақтылы бекіту арқылы қамтамасыз етуді;
22) қабылданған заң бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасын осы Қағидаларда айқындалатын тәртіппен Әділет министрлігіне және БАҚ саласындағы уәкілетті органға келісуге жолдауды;
23) Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 471 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33069 болып тіркелген) Құқықтық мониторинг жүргізу қағидаларында белгіленген тәртіппен заңның тиімділігін және консультативтік құжатта көрсетілген нысаналы индикаторларға қол жеткізуді бағалауды қоса алғанда, нормативтік құқықтық актінің құқықтық мониторингін жүзеге асыруды қамтиды.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.10.2024 № 822; 26.03.2025 № 170 қаулыларымен.
5. Консультативтік құжатты, сондай-ақ заң жобасы бойынша және қабылданған заң бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасын әзірлеу жөніндегі талаптар республикалық бюджет, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферт, республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заңдардың жобаларына және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдардың жобаларына қолданылмайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-1. Заңның 17-1-бабының 15-тармағына сәйкес дайындалған заңдардың жобалары, Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң күші бар уақытша қаулыларының жобалары, сондай-ақ көрсетілген жобаларды іске асыру үшін заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобалары Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің келісімі болған кезде ғана мемлекеттік органның бастамасы бойынша әзірленуі мүмкін.
Көрсетілген нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу мерзімі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің келісуін алған сәттен бастап күнтізбелік 5 (бес) күннен аспауға тиіс.
Нормативтік құқықтық актілердің көрсетілген жобалары бойынша қоғамдық талқылау, сондай-ақ Қоғамдық кеңестің ұсынымдары, сараптамалық қорытындыларды ұсыну мерзімдері ашық НҚА порталында 3 (үш) жұмыс күнді құрайды.
Комиссияның консультативтік құжатты қарау мерзімі нормативтік құқықтық актілердің жобаларын ашық НҚА порталында жария талқылау мерзімі аяқталған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күннен аспауға тиіс.
Мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келісу мерзімі күнтізбелік 5 (бес) күннен аспауға тиіс.
Заңдардың жобаларын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң күші бар уақытша қаулыларының жобаларын іске асыру үшін әзірленген заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобалары сол жобалармен бір уақытта және дәл сол мерзімдерде әзірленеді және келісуге, жария талқылауға, сараптамаларға жатады.
Ескерту. 1-тарау 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.

Глава 2. Разработка консультативного документа
6. Органами-разработчиками консультативного документа являются центральные исполнительные органы, а также иные государственные органы по согласованию с ними.
Иные органы, организации и граждане вправе вносить предложения по решению существующих проблем государственного регулирования, которые передаются на рассмотрение органов-разработчиков и отражаются в консультативном документе.
К подготовке консультативного документа при необходимости могут быть привлечены научно-исследовательские и другие организации, ученые соответствующих отраслей науки, специалисты различных областей знаний.
7. Разработке консультативного документа может предшествовать проведение исследований, социологических опросов, получение рекомендаций международных и иных организаций. Отчетные материалы, полученные в ходе исследований, являются обязательными приложениями к консультативному документу.
8. Разработка консультативного документа осуществляется с учетом Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана, положений ежегодного послания Конституционного Суда Республики Казахстан, нормативных постановлений Конституционного Суда Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан, документов Системы государственного планирования и планов мероприятий по их реализации, решений Правительства, результатов правового мониторинга нормативных правовых актов, анализа эффективности законодательства, практики применения законодательства Республики Казахстан в соответствующих отраслях и сферах общественной жизни, материалов научно-практических конференций, семинаров, совещаний, проводимых по проблемам действующего законодательства, обращений физических и юридических лиц, материалов, предоставляемых неправительственными организациями, информации, содержащейся в СМИ.
Сноска. Пункт 8 – в редакции постановления Правительства РК от 09.02.2023 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Разработка консультативного документа осуществляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и включает в себя:
1) проведение анализа действующего законодательства и практики в соответствующей области правового регулирования, определение проблем и причин недостаточной эффективности существующих правовых механизмов (при их наличии), в том числе выявление наличия множественности актов, регулирующих сходные общественные отношения;
2) изучение, обобщение и анализ экономической, социологической, статистической и иной необходимой информации;

2-тарау. Консультативтік құжатты әзірлеу
6. Орталық атқарушы органдар, сондай-ақ олармен келісу бойынша өзге де мемлекеттік органдар консультативтік құжатты әзірлеуші органдар болып табылады.
Өзге органдар, ұйымдар мен азаматтар мемлекеттік реттеудің қазіргі проблемаларын шешу жөнінде ұсыныстар енгізуге құқылы, олар әзірлеуші органдардың қарауына беріледі және консультативтік құжатта көрсетіледі.
Қажет болса, консультативтік құжатты дайындауға ғылыми-зерттеу және басқа да ұйымдар, ғылымның тиісті салаларының ғалымдары, білімнің әртүрлі салаларының мамандары тартылуы мүмкін.
7. Консультативтік құжатты әзірлеу алдында зерттеулер, әлеуметтік сауалнамалар жүргізілуі, халықаралық және өзге де ұйымдардың ұсынымдары алынуы мүмкін. Зерттеулер барысында алынған есептік материалдар консультативтік құжатқа міндетті қосымшалар болып табылады.
8. Консультациялық құжатты әзірлеу Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына Жолдауы, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының жыл сайынғы жолдауының ережелері, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулылары, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары және оларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары, Үкімет шешімдері, нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингінің нәтижелері, заңнаманың тиімділігін талдау, Қазақстан Республикасының заңнамасын қоғамдық өмірдің тиісті салалары мен аяларында қолдану практикасы, қолданыстағы заңнаманың проблемалары бойынша өткізілетін ғылыми-практикалық конференциялардың, семинарлардың, кеңестердің материалдары, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері, үкіметтік емес ұйымдар ұсынатын материалдар, БАҚ-та қамтылған ақпарат ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.02.2023 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Консультативтік құжатты әзірлеу осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады және мыналарды:
1) құқықтық реттеудің тиісті саласындағы қолданыстағы заңнамаға және практикаға талдау жүргізуді, қолданыстағы құқықтық тетіктер тиімділігінің жеткіліксіз болуының проблемалары мен себептерін айқындауды (олар болған кезде), оның ішінде ұқсас қоғамдық қатынастарды реттейтін актілердің көп болуын анықтауды;
2) экономикалық, әлеуметтанушылық, статистикалық және өзге де қажетті ақпаратты зерделеуді, қорытуды және талдауды;

3) осуществление исследования и прогноза социальных, финансово-экономических, экологических, правовых и иных последствий принятия предлагаемых решений (положительных/отрицательных), в том числе анализ возможных социальных рисков, а также тенденций и вариантов развития общественных отношений в определенной сфере в связи с такими решениями;
4) изучение международного опыта и проведение сравнительно-правового анализа;
5) определение (целевых) индикаторов, ожидаемых результатов, которые будут достигнуты в регулируемой сфере общественных отношений в связи с принятием проекта закона в течение последующих пяти лет.
Изложение аргументов, свидетельствующих о необходимости принятия законодательного акта, должно быть конкретным, обстоятельно устанавливающим связь негативных явлений и процессов с недостаточно эффективным действующим законодательством. В качестве аргументации необходимо приводить примеры из правоприменительной практики с указанием краткой фабулы имевшихся ситуаций, выводы и предложения.
При прогнозировании социальных последствий принятия предлагаемых решений проводится анализ их воздействия как на развитие общества в целом, так и на его отдельные социальные группы, на повышение уровня и качества жизни: влияние на уровень образования и занятости населения, социальную структуру общества, доступность услуг здравоохранения, улучшение жилищных условий, развитие институтов гражданского общества, оцениваются возможные риски социального характера и другие последствия.
При прогнозировании финансово-экономических последствий принятия предлагаемых решений оцениваются связанные с их принятием:
1) прямые и косвенные доходы и расходы республиканского и местного бюджетов, включая привлечение грантового финансирования и займов;
2) доходы и расходы правоприменителей и иных субъектов реализации норм законодательного акта;
3) иные расходы и доходы, а также иной экономический эффект (влияние на развитие конкуренции, доступность кредитных ресурсов, создание новых рабочих мест и другие последствия).
При прогнозировании экологических последствий принятия предлагаемых решений оцениваются направление, характер и степень воздействия, которое будет оказываться на окружающую среду в результате принятия законодательного акта.
В рамках прогнозирования правовых последствий оцениваются предполагаемое влияние предлагаемых решений на существующий механизм правового регулирования общественных отношений в определенной сфере, в том числе на установление, конкретизацию прав и обязанностей, устранение правовых пробелов, исключение дефектных, неэффективных и декларативных норм.
К консультативному документу должны в обязательном порядке прилагаться соответствующие материалы, показывающие обоснованность и достоверность указанных в нем сведений.

3) ұсынылатын шешімдерді қабылдаудың әлеуметтік, қаржы-экономикалық, экологиялық, құқықтық және өзге де салдарын (оң/теріс) зерттеуді және болжауды жүзеге асыруды, оның ішінде ықтимал әлеуметтік тәуекелдерді, сондай-ақ осындай шешімдерге байланысты белгілі бір саладағы қоғамдық қатынастарды дамыту үрдістері мен нұсқаларын талдауды;
4) халықаралық тәжірибені зерделеуді және салыстырмалы-құқықтық талдау жүргізуді;
5) алдағы бес жыл ішінде заң жобасының қабылдануына байланысты қоғамдық қатынастардың реттелетін саласында қол жеткізілетін (нысаналы) индикаторларды, күтілетін нәтижелерді айқындауды қамтиды.
Заңнамалық актіні қабылдау қажеттігі туралы куәландыратын дәлелдердің баяндалуы нақты болуға, келеңсіз құбылыстар мен процестердің қолданыстағы тиімділігі жеткіліксіз заңнамамен байланысын егжей-тегжейлі белгілеуге тиіс. Болған жағдайлардың қысқаша фабуласы, қорытындылар мен ұсыныстар көрсетіле отырып, құқық қолдану практикасынан дәлел ретінде мысалдар келтіру қажет.
Ұсынылатын шешімдерді қабылдаудың әлеуметтік салдарын болжау кезінде олардың жалпы қоғамның дамуына да, оның жекелеген әлеуметтік топтарына да, тұрмыс деңгейі мен сапасын арттыруға ықпалы: халықтың білім деңгейіне және жұмыспен қамтылуына, қоғамның әлеуметтік құрылымына, денсаулық сақтау қызметтерінің қолжетімділігіне, тұрғын үй жағдайларын жақсартуға, азаматтық қоғам институттарын дамытуға әсеріне талдау жүргізіледі, әлеуметтік сипаттағы ықтимал тәуекелдер және басқа да салдары бағаланады.
Ұсынылатын шешімдерді қабылдаудың қаржы-экономикалық салдарын болжау кезінде оны қабылдауға байланысты:
1) гранттық қаржыландыру мен қарыздарды тартуды қоса алғанда, республикалық және жергілікті бюджеттердің тікелей және жанама кірістері мен шығыстары;
2) құқық қолданушылардың және заңнамалық акт нормаларын іске асырудың өзге де субъектілерінің кірістері мен шығыстары;
3) өзге де шығыстар мен кірістер, сондай-ақ өзге де экономикалық тиімділік (бәсекелестікті дамытуға ықпалы, кредиттік ресурстардың қолжетімділігі, жаңа жұмыс орындарын құру және басқа да салдар) бағаланады.
Ұсынылатын шешімдерді қабылдаудың экологиялық салдарын болжау кезінде заңнамалық актіні қабылдау нәтижесінде қоршаған ортаға әсер етудің бағыты, сипаты мен дәрежесі бағаланады.
Құқықтық салдарды болжау шеңберінде ұсынылатын шешімдердің белгілі бір саладағы қоғамдық қатынастарды құқықтық реттеудің қолданыстағы тетігіне, оның ішінде құқықтар мен міндеттерді белгілеуге, нақтылауға, құқықтық олқылықтарды жоюға, ақаулы, тиімсіз және декларативтік нормаларды алып тастауға болжамды әсері бағаланады.
Консультативтік құжатқа онда көрсетілген мәліметтердің негізділігі мен анықтығын көрсететін тиісті материалдар міндетті түрде қоса берілуге тиіс.

10. Определение целевых групп осуществляется органом-разработчиком исходя из результатов анализа недостаточной эффективности существующих правовых механизмов и последствий принятия предлагаемых решений в соответствующей области правового регулирования.
11. Исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. По консультативным документам, которые затрагивают интересы субъектов частного предпринимательства, в обязательном порядке опубликовываются (распространяются) анонсы (информационные сообщения) в СМИ, включая размещение на интернет-ресурсах, не позднее 2 (два) рабочих дней до их рассмотрения НПП и экспертным советом.
Сноска. Пункт 12 – в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Орган-разработчик после выполнения условий, предусмотренных пунктом 12 настоящих Правил, должен обеспечить процедуры публикации и обсуждения консультативного документа путем размещения консультативного документа на интернет-портале открытых НПА и интернет-ресурсе государственного органа на государственном и русском языках.
Обсуждение консультативного документа с общественностью включает в себя его размещение на интернет-портале открытых НПА для публичного обсуждения, а также публичные слушания и дебаты.
В зависимости от особенностей общественных отношений, планируемых к регулированию, обсуждения могут проводиться с использованием одного или нескольких вышеуказанных способов.
Последовательность проведения публичных слушаний, дебатов определяется органом-разработчиком самостоятельно.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Размещение консультативного документа, проекта закона производится посредством АРМ сотрудниками органов-разработчиков. Доступ к АРМ сотрудникам органов-разработчиков предоставляется оператором на основании заявок государственных органов-разработчиков.
Срок обсуждения консультативного документа на интернет-портале открытых НПА определяется государственными органами-разработчиками самостоятельно, но такой срок не должен быть менее 15 (пятнадцать) рабочих дней.
В случае поступления более 100 (сто) комментариев к размещенному консультативному документу органом-разработчиком в обязательном порядке проводятся публичные слушания и (или) дебаты.

10. Әзірлеуші орган нысаналы топтарды айқындауды қолданыстағы құқықтық тетіктердің жеткіліксіз тиімділігін талдау нәтижелері мен құқықтық реттеудің тиісті саласында ұсынылатын шешімдерді қабылдау салдарын негізге ала отырып жүзеге асырады.
11. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын консультативтік құжаттар бойынша оларды ҰКП және сараптамалық кеңес қарағанға дейін кемінде 2 (екі) жұмыс күні қалғанда интернет-ресурстарда орналастыруды қоса алғанда, БАҚ-та анонстар (ақпараттық хабарламалар) міндетті түрде жариялануға (таратылуға) тиіс.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Әзірлеуші орган осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген шарттарды орындағаннан кейін консультативтік құжатты ашық НҚА интернет-порталында және мемлекеттік органның интернет-ресурсында мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастыру арқылы оны жариялау және талқылау рәсімдерін қамтамасыз етуге тиіс.
Консультативтік құжатты жұртшылықпен талқылау оны жария талқылау үшін ашық НҚА интернет-порталына орналастыруды, сондай-ақ жария тыңдаулар мен пікірсайыстарды қамтиды.
Реттеу жоспарланатын қоғамдық қатынастардың ерекшеліктеріне байланысты талқылауларды жоғарыда көрсетілген тәсілдердің біреуін немесе бірнешеуін пайдалана отырып жүргізуге болады.
Жария тыңдауларды, пікірталастарды өткізу кезектілігін әзірлеуші орган өзі айқындайды.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Консультативтік құжатты, заң жобасын орналастыруды әзірлеуші органдардың қызметкерлері АЖО арқылы жүргізеді. Оператор әзірлеуші органдардың қызметкерлеріне АЖО-ға қолжетімділікті әзірлеуші мемлекеттік органдардың өтінімдері негізінде ұсынады.
Консультативтік құжатты ашық НҚА интернет-порталында талқылау мерзімін әзірлеуші мемлекеттік органдар өздері айқындайды, бірақ мұндай мерзім 15 (он бес) жұмыс күнінен аз болмауға тиіс.
Орналастырылған консультативтік құжатқа 100-ден (жүз) астам пікір түскен жағдайда әзірлеуші орган міндетті түрде жария тыңдау және (немесе) пікірсайыс өткізеді.

Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.10.2024 № 822.
15. Консультативный документ, затрагивающий интересы субъектов предпринимательства, подлежит обязательному обсуждению с НПП и экспертными советами.
Консультативный документ, затрагивающий права, свободы и обязанности граждан, подлежит обязательному обсуждению с общественными советами, за исключением случаев, когда создание общественного совета в государственном органе Законом Республики Казахстан "Об общественных советах" не предусмотрено.
16. НПП, экспертные советы, общественные советы, РГП на ПХВ "Институт законодательства и правовой информации" (далее – ИЗПИ), члены Комиссии уведомляются о размещении консультативного документа на интернет-портале открытых НПА для получения позиций, экспертных заключений, рекомендаций, в том числе при каждом последующем их согласовании с заинтересованными государственными органами.
Уведомление членам Комиссии направляется органом-разработчиком не позднее 2 (два) рабочих дней. При этом НПП, экспертные советы, общественные советы и ИЗПИ уведомляются посредством портала открытых НПА автоматически.
Экспертные заключения представляют собой письменную позицию НПП или члена экспертного совета, носят рекомендательный характер и являются обязательными приложениями к проекту нормативного правового акта до его принятия, в том числе при каждом последующем согласовании данного проекта с заинтересованными государственными органами.
Срок, устанавливаемый для представления экспертных заключений, заключений, рекомендаций по консультативному документу, не может быть менее пятнадцати рабочих дней с момента поступления уведомления о его размещении на интернет-портале открытых НПА в НПП, членам экспертного совета, общественного совета, ИЗПИ.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правительства РК от 04.10.2024 № 822.
17. НПП, экспертные советы, общественные советы, ИЗПИ, члены Комиссии размещают свои позиции, экспертные заключения, заключения, рекомендации к консультативному документу на интернет-портале открытых НПА на государственном и русском языках.
Экспертные заключения, заключения, рекомендации общественных советов носят рекомендательный характер и являются обязательными приложениями к консультативному документу, проекту закона до его принятия, в том числе при каждом последующем согласовании данного проекта с заинтересованными государственными органами.
В случае непредставления экспертных заключений, заключения, рекомендаций общественных советов в установленный срок, консультативный документ считается согласованным без замечаний.
В случае несогласия с экспертными заключениями, заключением, рекомендациями, орган-разработчик формирует обоснование причин несогласия не позднее 10 (десять) рабочих дней и размещает его на портале открытых НПА.

Ескерту. 14-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.10.2024 № 822 қаулыларымен.
15. Кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын консультативтік құжат ҰКП мен және сараптамалық кеңестермен міндетті түрде талқылануға тиіс.
Азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен міндеттерін қозғайтын консультативтік құжат "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында мемлекеттік органда қоғамдық кеңес құру көзделмеген жағдайларды қоспағанда, қоғамдық кеңестермен міндетті түрде талқылануға тиіс.
16. ҰКП, сараптамалық кеңестер, қоғамдық кеңестер, "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" ШЖҚ РМК (бұдан әрі – ЗҚАИ), Комиссия мүшелері ұстаным, сараптамалық қорытынды, ұсыным алу үшін, оның ішінде оларды мүдделі мемлекеттік органдармен әрбір келесі келіскен кезде консультативтік құжаттың ашық НҚА интернет-порталында орналастырылғаны туралы хабардар етіледі.
Әзірлеуші орган Комиссия мүшелеріне хабарламаны 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді. Бұл ретте ҰКП, сараптамалық кеңестер, қоғамдық кеңестер және ЗҚАИ ашық НҚА порталы арқылы автоматты түрде хабардар етіледі.
Сараптамалық қорытындылар ҰКП-ның немесе сараптамалық кеңес мүшесінің жазбаша ұстанымын білдіреді, ұсынымдық сипатта болады және нормативтік құқықтық актінің жобасы қабылданғанға дейін, оның ішінде осы жобаны мүдделі мемлекеттік органдармен әрбір келесі келісу кезінде оның міндетті қосымшалары болып табылады.
Консультативтік құжат бойынша сараптамалық қорытынды, қорытынды, ұсыным беру үшін белгіленетін мерзім оның ашық НҚА интернет-порталында орналастырылғаны туралы хабарлама ҰКП-ға, сараптамалық кеңес, қоғамдық кеңес, ЗҚАИ мүшелеріне түскен кезден бастап он бес жұмыс күнінен кем болмауға тиіс.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.10.2024 № 822 қаулысымен.
17. ҰКП, сараптамалық кеңестер, қоғамдық кеңестер, ЗҚАИ, Комиссия мүшелері консультативтік құжатқа өздерінің ұстанымдарын, сараптамалық қорытындыларын, қорытындыларын, ұсынымдарын ашық НҚА интернет-порталында мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастырады.
Сараптамалық қорытындылар, қоғамдық кеңестердің қорытындылары, ұсынымдары ұсынымдық сипатта болады және консультативтік құжатқа, қабылданғанға дейін заң жобасына, оның ішінде осы жобаны мүдделі мемлекеттік органдармен әрбір келесі келісу кезінде оларға міндетті қосымшалар болып табылады.
Қоғамдық кеңестердің сараптамалық қорытындылары, қорытындылары, ұсынымдары белгіленген мерзімде ұсынылмаған жағдайда консультативтік құжат ескертулерсіз келісілді деп есептеледі.
Әзірлеуші орган сараптамалық қорытындылармен, қорытындымен, ұсынымдармен келіспеген жағдайда 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей келіспеу себептеріне негіздеме жасайды және оны ашық НҚА порталына орналастырады.

Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.10.2024 № 822.
Глава 3. Проведение публичных обсуждений
18. Разработчик должен уведомить определенные консультативным документом целевые группы о их возможности принять участие в публичных обсуждениях на интернет-портале открытых НПА, публичных слушаниях и (или) дебатах, раскрыв следующие сведения:
1) наименование государственного органа, организатора публичных слушаний;
2) дату, способ (дебаты/публичные слушания) проведения обсуждений, для публичных слушаний указывается также место и время проведения;
3) краткое описание проблемы (проблем), изложенной в консультативном документе;
4) контактную информацию (адреса, электронная почта, телефоны) ответственных за организацию лиц государственного органа – организатора обсуждений;
5) ссылку на интернет-портал открытых НПА, где размещен консультативный документ, с указанием на возможность его комментирования.
Разработчик за 20 (двадцать) рабочих дней до проведения публичных слушаний должен разместить в СМИ, включая интернет-портал открытых НПА, сайт разработчика, объявление с указанием сведений, указанных в части первой настоящего пункта.
Целевые группы уведомляются о предстоящем проведении публичных обсуждений одним или несколькими следующими способами:
1) адресной рассылкой приглашений почтовой связью, нарочно или посредством электронной почты конкретным субъектам – представителям целевой группы;
2) публикацией объявления на интернет-ресурсе государственного органа – организатора обсуждения;
3) публикацией объявления в СМИ;
4) СМС-уведомления в форме короткого текстового сообщения на абонентский номер сотовой связи представителей целевых групп;
5) иными способами, указанными в консультативном документе.
О предстоящем проведении публичных слушаний и (или) дебатов также уведомляются члены общественного и экспертного советов, НПП, ИЗПИ.
19. Публичное обсуждение на интернет-портале открытых НПА осуществляется при соблюдении следующих условий:
1) принимать замечания и (или) предложения с краткими обоснованиями от зарегистрированных на веб-портале "электронного правительства" пользователей без удостоверения электронной цифровой подписью;
2) не допускать использование нецензурной лексики, оскорбительных выражений, рекламы, а также иной информации, не относящейся к консультативному документу, проекту концепции или проекту закона;

Ескерту. 17-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.10.2024 № 822 қаулыларымен.
3-тарау. Жария талқылаулар өткізу
18. Әзірлеуші консультативтік құжатта айқындалған нысаналы топтарды олардың ашық НҚА интернет-порталында жария талқылауларға, жария тыңдауларға және (немесе) пікірталастарға қатысу мүмкіндіктері туралы мынадай мәліметтерді:
1) мемлекеттік органның, жария тыңдауларды ұйымдастырушының атауын;
2) жария тыңдаулар үшін өткізілетін орны мен уақытын да көрсете отырып, талқылауларды өткізу күнін, тәсілін (пікірталастар/жария тыңдаулар);
3) консультативтік құжатта баяндалған проблеманың (проблемалардың) қысқаша сипатын;
4) талқылауларды ұйымдастырушы мемлекеттік органның ұйымдастыруға жауапты тұлғаларының байланыс ақпаратын (мекенжайлары, электрондық пошталары, телефондары);
5) консультативтік құжат орналастырылған ашық НҚА интернет-порталына, оған түсіндірме беру мүмкіндігін көрсете отырып, сілтемені ашып хабардар етуге тиіс.
Әзірлеуші жария тыңдаулар өткізгенге дейін 20 (жиырма) жұмыс күні қалғанда ашық НҚА интернет-порталын, әзірлеушінің сайтын қоса алғанда, БАҚ-та осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мәліметтер көрсетілген хабарландыруды орналастыруға тиіс.
Нысаналы топтар алдағы жария талқылаулар өткізілетіні туралы мынадай бір немесе бірнеше тәсіл арқылы хабардар етіледі:
1) шақыруларды нақты субъектілер – нысаналы топ өкілдеріне пошта байланысымен, қолма-қол немесе электрондық пошта арқылы мекенжайға тарату;
2) талқылауды ұйымдастырушы мемлекеттік органның интернет-ресурсында хабарландыру жариялау;
3) БАҚ-та хабарландыру жариялау;
4) нысаналы топтар өкілдерінің абоненттік ұялы байланыс нөміріне қысқа мәтіндік хабарлама нысанындағы sms-хабарлама;
5) консультативтік құжатта көрсетілген өзге де тәсілдер.
Алда жария тыңдаулар және (немесе) пікірталастар өткізу туралы қоғамдық және сараптамалық кеңестердің мүшелері, ҰКП, ЗҚАИ да хабардар етіледі.
19. Ашық НҚА интернет-порталында жария талқылау мынадай:
1) "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушылардан қысқаша негіздемелері бар ескертулерді және (немесе) ұсыныстарды электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырмай қабылдау;
2) балағат сөздерді, тіл тигізетін сөздерді, жарнаманы, сондай-ақ консультативтік құжатқа, тұжырымдаманың жобасына немесе заң жобасына қатысы жоқ өзге де ақпаратты пайдалануға жол бермеу;

3) при направлении замечаний и (или) предложений по консультативному документу или проекту закона указывать конкретный структурный элемент проекта (раздел, статью, пункт, подпункт).
Замечания и (или) предложения пользователей информации, поступившие после окончания срока для публичного обсуждения проектов, установленного государственным органом-разработчиком, не рассматриваются.
Разработчики рассматривают замечания и предложения пользователей информации в течение 3 (три) рабочих дней после их опубликования в виде комментария на интернет-портале открытых НПА. Решение разработчика о принятии либо отклонении замечания и (или) предложения пользователя информации должно быть мотивированным, конкретным, без общих обоснований, положений декларативного характера и опубликованным под поступившим комментарием.
В случае непредставления разработчиком ответов на замечания и предложения пользователей в установленный срок срок публичного обсуждения проекта закона на интернет-портале открытых НПА автоматически продлевается на 3 (три) рабочих дня.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.03.2025 № 170.
20. Оператор в рамках осуществления информационного наполнения веб-портала "электронного правительства" осуществляет мониторинг соблюдения установленных настоящими Правилами условий к публичному обсуждению размещенных проектов.
Оператор в течение 1 (один) рабочего дня осуществляет проверку на соответствие замечаний и (или) предложений пользователей информации требованиям настоящих Правил и принимает решение об их публикации или отказывает в публикации с указанием обоснований.
21. Публичные слушания проводятся в открытом формате на государственном и русском языках, с обеспечением онлайн-трансляций, в помещении, позволяющем вместить желающих участвовать на публичных слушаниях, либо с использованием доступных информационно-коммуникационных технологий.
Государственный орган обеспечивает привлечение СМИ и освещение проводимых публичных слушаний, в том числе на площадках социальных сетей.
Для обеспечения необходимым помещением лицам, желающим участвовать на публичных слушаниях, проводимых в помещении, необходимо зарегистрироваться на веб-портале "электронного правительства" или интернет-ресурсе разработчика (организатора обсуждений) в срок не менее чем за 7 (семь) рабочих дней.
Лицам, желающим участвовать на публичных слушаниях, проводимых с использованием доступных информационно-коммуникационных технологий, необходимо зарегистрироваться на веб-портале "электронного правительства" или интернет-ресурсе разработчика (организатора обсуждений) в срок не менее чем за 5 (пять) рабочих дней.
На публичные слушания, проводимые в помещении, допускаются зарегистрированные лица при предъявлении ими документа, удостоверяющего личность.
На публичные слушания, проводимые с использованием доступных информационно-коммуникационных технологий, допускаются все зарегистрированные лица.
На публичных слушаниях граждане могут выступить с отдельным докладом, длительность которого определеяется организатором.
Для выступления с докладом желающим в срок не менее чем за 7 (семь) рабочих дней до проведения обсуждений необходимо зарегистрироваться на веб-портале "электронного правительства" или интернет-ресурсе разработчика (организатора обсуждений) и представить тезисы своего выступления.
В докладе необходимо представить аргументированные предложения по решению проблем, указанных в консультативном документе, и (или) имеющимся замечаниям и (или) предложения по решению проблем, предлагаемых разработчиком.
На самом публичном обсуждении представители разработчика делают краткую презентацию консультативного документа, докладывают о поступивших замечаниях и предложениях, поддержанных и отклоненных. По отклоненным приводятся позиции разработчика.
Предложения и замечания, поступившие в процессе проведения публичных слушаний, заносятся в протокол и по ним также формируется позиция государственного органа. При невозможности сформировать позицию на месте проведения обсуждений такая позиция формируется в срок не более 3 (три) рабочих дней с момента проведения публичных обсуждений и размещается на интернет-ресурсе государственного органа и интернет-портале открытых НПА.
Предложения и замечания, поступившие по итогам выступления с докладом заинтересованных лиц, также заносятся в протокол публичных слушаний.

3) консультативтік құжат немесе заң жобасы бойынша ескертулер және (немесе) ұсыныстар жіберілген кезде жобаның нақты құрылымдық элементін (бөлім, бап, тармақ, тармақша) көрсету шарттары сақтала отырып жүзеге асырылады.
Ақпаратты пайдаланушылардың жобаларды жария талқылау үшін әзірлеуші мемлекеттік орган белгілеген мерзім аяқталғаннан кейін түскен ескертулері және (немесе) ұсыныстары қаралмайды.
Әзірлеушілер ақпаратты пайдаланушылардың ескертулері мен ұсыныстарын олар ашық НҚА интернет-порталында пікір түрінде жарияланғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды. Ақпаратты пайдаланушының ескертулерін және (немесе) ұсыныстарын қабылдау не қабылдамау туралы әзірлеушінің шешімі уәжді, нақты, жалпы негіздемелерсіз, декларативті сипаттағы ережелерсіз болуға және түскен пікірдің астында жариялануға тиіс.
Әзірлеуші пайдаланушылардың ескертулері мен ұсыныстарына жауаптарды белгіленген мерзімде ұсынбаған жағдайда, заң жобасын ашық НҚА интернет-порталында жария талқылау мерзімі автоматты түрде 3 (үш) жұмыс күніне ұзартылады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.03.2025 № 170 қаулыларымен.
20. Оператор "электрондық үкімет" веб-порталын ақпараттық толықтыруды жүзеге асыру шеңберінде осы Қағидаларда белгіленген орналастырылған жобаларды жария талқылау шарттарының сақталуын мониторингтеуді жүзеге асырады.
Оператор 1 (бір) жұмыс күні ішінде ақпаратты пайдаланушылар ескертулерінің және (немесе) ұсыныстарының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және оларды жариялау туралы шешім қабылдайды немесе негіздемелерді көрсете отырып, жариялаудан бас тартады.
21. Жария тыңдаулар осы тыңдауларға қатысуға ниет білдірушілер сиятындай үй-жайда не қолжетімді ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану арқылы онлайн-трансляцияларды қамтамасыз ете отырып, мемлекеттік тілде және орыс тілінде ашық форматта өткізіледі.
Мемлекеттік орган БАҚ тартуды және өткізілетін жария тыңдаулардың, оның ішінде әлеуметтік желілер алаңдарында жария етілуін қамтамасыз етеді.
Қажетті үй-жаймен қамтамасыз ету үшін үй-жайда өткізілетін жария тыңдауларға қатысқысы келетін адамдар кемінде 7 (жеті) жұмыс күні қалғанда "электрондық үкімет" веб-порталында немесе әзірлеушінің (талқылауларды ұйымдастырушының) интернет-ресурсында тіркелуі қажет.
Қолжетімді ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып өткізілетін жария тыңдауларға қатысқысы келетін адамдар кемінде 5 (бес) жұмыс күні қалғанда "электрондық үкімет" веб-порталында немесе әзірлеушінің (талқылауларды ұйымдастырушының) интернет-ресурсында тіркелуі қажет.
Үй-жайда өткізілетін жария тыңдауларға тіркелген адамдар жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде кіргізіледі.
Қолжетімді ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып өткізілетін жария тыңдауларға тіркелген барлық адам жіберіледі.
Жария тыңдауларда азаматтар жеке баяндама жасай алады, оның ұзақтығын ұйымдастырушы айқындайды.
Ниет білдірушілер баяндама жасау үшін талқылаулар өткізілгенге дейін кемінде 7 (жеті) жұмыс күні қалғанда "электрондық үкімет" веб-порталында немесе әзірлеушінің (талқылауды ұйымдастырушының) интернет-ресурсында тіркеліп, өз баяндамасының тезистерін ұсынуы қажет.
Баяндамада консультативтік құжатта көрсетілген проблемалардың шешімі және (немесе) ескертулер бойынша дәлелді ұсыныстар және (немесе) проблемалардың әзірлеуші ұсынатын шешімі бойынша ұсыныстар берілуі қажет.
Жария талқылаудың өзінде әзірлеушінің өкілдері консультативтік құжатты қысқаша таныстырады, келіп түскен қабылданған және қабылданбаған ескертулер мен ұсыныстар туралы баяндайды. Қабылданбағандар бойынша әзірлеушінің ұстанымы келтіріледі.
Жария тыңдаулар өткізу процесінде түскен ұсыныстар мен ескертулер хаттамаға енгізіледі және олар бойынша мемлекеттік органның ұстанымы қалыптастырылады. Талқылаулар өткізілетін жерде ұстаным қалыптастыру мүмкін болмаған кезде мұндай ұстаным жария талқылаулар өткізілген кезден бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қалыптастырылады және мемлекеттік органның интернет-ресурсы мен ашық НҚА интернет-порталында орналастырылады.
Мүдделі тұлғалардың баяндама жасауының қорытындылары бойынша түскен ұсыныстар мен ескертулер де жария тыңдаулар хаттамасына енгізіледі.

22. Дебаты проводятся в открытом формате на государственном и русском языках, с обеспечением онлайн-трансляций и привлечением СМИ.
Дебаты проводятся при участии не менее 2 (два) участников, представляющих различные позиции по решению проблем государственного регулирования в конкретной сфере.
Орган-разработчик за 20 (двадцать) рабочих дней до проведения дебатов публикует объявление на интернет-портале открытых НПА и официальном сайте государственного органа.
Для участия в дебатах необходимо оставить заявку на интернет-портале открытых НПА.
За 10 (десять) рабочих дней до проведения дебатов прием заявок по участию в них прекращается.
Длительность, формат и другие особенности проведения дебатов определяются организаторами и должны обеспечивать полноценное обсуждение консультативного документа. При этом время, предоставляемое для выступлений, не должно создавать преимущества тому или иному участнику дебатов.
Отбор участников дебатов осуществляется организатором из числа лиц, подавших заявки. По согласию лиц, подавших заявки, организатор должен сгруппировать участников на основе представленных ими тезисов по решению проблем, указанных в консультативном документе.
За 5 (пять) дней до проведения дебатов организаторы опубликовывают список участников, допущенных к дебатам.
23. По итогам публичных обсуждений (публичных обсуждений на интернет-портале открытых НПА, публичных слушаний, дебатов) разработчиком подготавливается отчет по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. В последующем отчет является обязательным приложением к проекту закона на всех стадиях его рассмотрения.
Отчет подлежит размещению на интернет-портале открытых НПА и интернет-ресурсе государственного органа.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Вынесение консультативного документа на рассмотрение Комиссии
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. По итогам публичного обсуждения консультативного документа разработчиком принимается решение о необходимости законодательных изменений или отсутствии таковых.
Изложение аргументов, свидетельствующих о необходимости принятия законодательного акта, должно быть конкретным, обстоятельно устанавливающим связь негативных явлений и процессов с недостаточно эффективным действующим законодательством. В качестве аргументации необходимо приводить примеры из правоприменительной практики с указанием краткой фабулы имевшихся ситуаций, выводов и предложений.

22. Пікірталастар онлайн-трансляцияларды қамтамасыз ете отырып және БАҚ-ты тарта отырып, мемлекеттік тілде және орыс тілінде ашық форматта өткізіледі.
Пікірталастар нақты саладағы мемлекеттік реттеу проблемаларын шешу бойынша әртүрлі ұстанымдарды білдіретін кемінде 2 (екі) қатысушының қатысуымен өткізіледі.
Әзірлеуші орган пікірталастар өткізілгенге дейін 20 (жиырма) жұмыс күні қалғанда ашық НҚА интернет-порталында және мемлекеттік органның ресми сайтында хабарландыру жариялайды.
Пікірталастарға қатысу үшін ашық НҚА интернет-порталында өтінім қалдыру қажет.
Пікірталастар өткізілгенге дейін 10 (он) жұмыс күні қалғанда оларға қатысу жөнінде өтінімдер қабылдау тоқтатылады.
Пікірталастарды өткізудің ұзақтығын, форматын және басқа да ерекшеліктерін ұйымдастырушылар айқындайды және консультативтік құжаттың толық талқылануын қамтамасыз етуге тиіс. Бұл ретте сөз сөйлеуге берілетін уақыт арқылы пікірталасқа қандай да бір қатысушыға басымдық берілмеуге тиіс.
Пікірталасқа қатысушыларды іріктеуді ұйымдастырушы өтінім берген тұлғалар арасынан жүзеге асырады. Өтінім берген тұлғалардың келісуі бойынша ұйымдастырушы қатысушыларды консультативтік құжатта көрсетілген проблемаларды шешу бойынша олар ұсынған тезистер негізінде топтастыруға тиіс.
Пікірталастар өткізілгенге дейін 5 (бес) күн қалғанда ұйымдастырушылар пікірталастарға жіберілген қатысушылардың тізімін жариялайды.
23. Жария талқылаулардың (ашық НҚА интернет-порталындағы жария талқылаулардың, жария тыңдаулардың, пікірталастардың) қорытындылары бойынша әзірлеуші осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есеп дайындайды. Есеп кейіннен заң жобасын қараудың барлық сатысында оған міндетті қосымша болып табылады.
Есеп ашық НҚА интернет-порталында және мемлекеттік органның интернет-ресурсында орналастырылуға жатады.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-тарау. Консультативтік құжатты Комиссияның қарауына шығару
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Консультативтік құжатты жария талқылау қорытындылары бойынша әзірлеуші заңнамалық өзгерістердің қажеттігі немесе қажет еместігі туралы шешім қабылдайды.
Заңнамалық актіні қабылдау қажеттігін айғақтайтын дәлелдерді жазу жағымсыз құбылыстар мен процестердің қолданыстағы заңнама тиімділігінің жеткіліксіздігі арасындағы байланысты егжей-тегжейлі белгілейтіндей нақты болуы тиіс. Дәлел ретінде орын алған жағдайлардың қысқаша фабуласын, тұжырымдар мен ұсыныстарды көрсете отырып, құқық қолдану практикасынан мысалдар келтіру қажет.

Сноска. Пункт 24 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Члены Комиссии, включая Министерство юстиции, в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней, за исключением срочных поручений, поступивших с поручениями руководства Администрации Президента или Правительства, рассматривают консультативный документ и дают официальные замечания разработчику посредством интернет-портала открытых НПА.
Сноска. Пункт 27 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. При отсутствии каких-либо замечаний и (или) предложений членов Комиссии государственный орган направляет консультативный документ в Министерство юстиции для организации его рассмотрения на заседании Комиссии.
При наличии у членов Комиссии замечаний и (или) предложений разработчик в течение месячного срока отрабатывает такие замечания с целью обеспечения максимального их снятия.
По неснятым замечаниям составляются протоколы разногласий, которые должны быть подписаны членами Комиссии, давшими замечания, в срок не более 2 (два) рабочих дней с момента его внесения разработчиками.
Сноска. Пункт 29 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. По итогам отработки доработанный консультативный документ с протоколами разногласий повторно размещается на интернет-портале открытых НПА, о чем разработчиком в течение 2 (два) рабочих дней уведомляются члены Комиссии.
После этого члены Комиссии, включая Министерство юстиции, в течение 7 (семь) рабочих дней рассматривают доработанный консультативный документ и могут дать замечания только в части не устраненных ранее данных ими замечаний или новых положений, появившихся после отработки с другими членами Комиссии.
Позиции членов Комиссии повторно отражаются на интернет-портале открытых НПА.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Әділет министрлігін қоса алғанда, Комиссия мүшелері Президент Әкімшілігі немесе Үкімет басшылығының тапсырмаларымен келіп түскен шұғыл тапсырмаларды қоспағанда, 15 (он бес) жұмыс күні ішінде консультативтік құжатты қарайды және әзірлеушіге ашық НҚА интернет-порталы арқылы ресми ескертулер береді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Комиссия мүшелерінің қандай да бір ескертулері және (немесе) ұсыныстары болмаған кезде мемлекеттік орган консультативтік құжатты Комиссия отырысында қарауды ұйымдастыру үшін Әділет министрлігіне жібереді.
Комиссия мүшелерінде ескертулер және (немесе) ұсыныстар болған кезде әзірлеуші оларды барынша алып тастауды қамтамасыз ету мақсатында бір ай мерзім ішінде осындай ескертулерді пысықтайды.
Алынбаған ескертулер бойынша келіспеушіліктер хаттамалары жасалады, оларға ескертулер берген Комиссия мүшелері оны әзірлеушілер енгізген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қол қоюға тиіс.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30. Пысықтау қорытындылары бойынша келіспеушіліктер хаттамалары бар пысықталған консультативтік құжат ашық НҚА интернет-порталында қайта орналастырылады, бұл туралы әзірлеуші 2 (екі) жұмыс күні ішінде Комиссия мүшелеріне хабарлайды.
Осыдан кейін Әділет министрлігін қоса алғанда, Комиссия мүшелері, 7 (жеті) жұмыс күні ішінде пысықталған консультативтік құжатты қарайды және олар бұрын берген, жойылмаған ескертулер немесе Комиссияның басқа мүшелерімен пысықталғаннан кейін пайда болған жаңа ережелер бөлігінде ғана ескертулер бере алады.
Комиссия мүшелерінің ұстанымдары ашық НҚА интернет-порталында қайта көрсетіледі.

Сноска. Пункт 30 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Разработчик может согласиться с замечаниями членов Комиссии, доработать консультативный документ и внести на повторное рассмотрение в соответствии с пунктом 30 настоящих Правил либо составить дополнительные протоколы разногласий и внести консультативный документ с протоколами разногласий в Министерство юстиции для организации его рассмотрения на заседании Комиссии.
Министерство юстиции выносит консультативный документ, а в случае наличия протоколов разногласий – вместе с такими протоколами на рассмотрение членов Комиссии.
Консультативный документ, поступивший для рассмотрения на заседании Комиссии без замечаний и (или) предложений, после краткой презентации выносится на голосование.
В ходе заседания Комиссии замечания и (или) предложения в голос не принимаются.
Голосование по консультативному документу, поступившему с протоколами разногласий, осуществляется по каждому замечанию, включенному в протоколы разногласий. Консультативный документ может быть одобрен только при условии отсутствия неснятых таким образом замечаний.
Сноска. Пункт 31 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Не могут быть одобрены Комиссией консультативные документы:
1) предусматривающие регламентацию общественных отношений, которые уже достаточно урегулированы действующим законодательством;
2) противоречащие основополагающим принципам права (приоритета прав человека, законности, равноправия, справедливости и др.);
3) предмет регулирования которых не соответствует пункту 3 статьи 61 Конституции Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 32 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. После одобрения на заседании Комиссии консультативный документ подлежит размещению на официальном интернет-ресурсе разработчика.
Сноска. Пункт 33 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31. Әзірлеуші Комиссия мүшелерінің ескертулерімен келісіп, консультативтік құжатты пысықтай алады және осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес қайта қарауға енгізе алады не қосымша келіспеушіліктер хаттамаларын жасай алады және оны Комиссия отырысында қарауды ұйымдастыру үшін Әділет министрлігіне келіспеушіліктер хаттамалары бар консультативтік құжатты енгізе алады.
Әділет министрлігі консультативтік құжатты, ал келіспеушіліктер хаттамалары болған жағдайда – осындай хаттамалармен бірге Комиссия мүшелерінің қарауына шығарады.
Комиссия отырысында ескертулерсіз және (немесе) ұсыныстарсыз қарау үшін келіп түскен консультативтік құжат қысқаша таныстырылымнан кейін дауыс беруге шығарылады.
Комиссия отырысы барысында ескертулер және (немесе) ұсыныстар дауысқа қабылданбайды.
Келіспеушіліктер хаттамаларымен келіп түскен консультативтік құжат бойынша дауыс беру келіспеушіліктер хаттамаларына енгізілген әрбір ескерту бойынша жүзеге асырылады. Консультативтік құжат осындай жолмен алынбаған ескертулердің болмауы шартымен ғана мақұлдануы мүмкін.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Комиссия:
1) қолданыстағы заңнамамен жеткілікті реттелген қоғамдық қатынастарды регламенттеуді көздейтін;
2) құқықтың негіз қалаушы қағидаттарына қайшы келетін (адам құқықтарының, заңдылықтың, теңдіктің, әділдіктің басымдығы және т. б.);
3) реттеу нысанасы Қазақстан Республикасы Конституциясының 61-бабының 3-тармағына сәйкес келмейтін консультативтік құжаттарды мақұлдамайды.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. Комиссия отырысында мақұлданғаннан кейін консультативтік құжат әзірлеушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуға жатады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Глава 5. Разработка проекта закона
35. Разработка проектов законов осуществляется только на основании и в строгом соответствии с их консультативными документами.
В проект закона могут вноситься концептуальные изменения и дополнения только по поручению Президента Республики Казахстан в рамках специальных и ежегодных посланий Главы государства народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики республики.
В иных случаях, если в процессе разработки проекта закона возникнет необходимость внесения изменений в консультативный документ, такой вопрос выносится по обращению государственного органа-разработчика на заседание Комиссии.
Комиссия большинством голосов принимает одно из следующих решений:
1) если изменения носят концептуальный характер, направить консультативный документ на доработку с проведением процедур, установленных настоящими Правилами;
2) если изменения не меняют выработанные подходы по регулированию правоотношения значительно, а также не направлены на решение не рассмотренных ранее проблемных вопросов, одобрить внесение изменений в консультативный документ.
Сноска. Пункт 35 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Для подготовки проекта закона приказом руководителя государственного органа-разработчика либо лица, исполняющего его обязанности, создается рабочая группа или выносится поручение соответствующим подразделениям.
37. В рабочей группе обязательно участие представителей целевых групп, работников юридического подразделения разработчика, ответственного за подготовку проекта закона, представителей государственных органов, в компетенцию которых входит разработка проектов подзаконных актов, принимаемых в реализацию проекта закона, и сотрудников ИЗПИ.
В разработке проектов законов, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства, обязательно участие представителей НПП и аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства.
38. К подготовке проектов законов могут привлекаться специалисты различных областей знаний, научные учреждения и иные организации, научные работники, представители некоммерческих и иных организаций.
Депутаты Парламента вправе на любой стадии принимать участие в работе рабочей группы по подготовке проекта закона.
Разработчик при разработке проектов законов вправе использовать научные концепции развития законодательства Республики Казахстан, результаты проведенных фундаментальных и прикладных научных исследований уполномоченной организации, определяемой Правительством Республики Казахстан, в области правового обеспечения деятельности государства и другие материалы.

5-тарау. Заң жобасын әзірлеу
35. Заңдардың жобаларын әзірлеу олардың консультативтік құжаттарының негізінде ғана және оларға қатаң сәйкестікте жүзеге асырылады.
Заң жобасына Мемлекет басшысының елдегі жағдай мен республиканың ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы арнайы және жыл сайынғы Қазақстан халқына жолдаулары шеңберінде Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша ғана тұжырымдамалық өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
Өзге жағдайларда, егер заң жобасын әзірлеу процесінде консультативтік құжатқа өзгерістер енгізу қажеттілігі туындаса, мұндай мәселе әзірлеуші мемлекеттік органның өтініші бойынша Комиссия отырысына шығарылады.
Комиссия көпшілік дауыспен мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) егер өзгерістер тұжырымдамалық сипатта болса, осы Қағидаларда белгіленген рәсімдерді жүргізе отырып, консультациялық құжат пысықтауға жіберілсін;
2) егер өзгерістер құқықтық қатынастарды реттеу бойынша тұжырымдалған тәсілдерді айтарлықтай өзгертпесе, сондай-ақ бұрын қаралмаған проблемалық мәселелерді шешуге бағытталмаса, консультативтік құжатқа өзгерістер енгізу мақұлдансын.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
36. Заң жобасын дайындау үшін әзірлеуші мемлекеттік орган басшысының не оның міндетін атқарушы адамның бұйрығымен жұмыс тобы құрылады немесе тиісті бөлімшелерге тапсырма беріледі.
37. Жұмыс тобына нысаналы топтар өкілдерінің, заң жобасын дайындауға жауапты әзірлеушінің заң бөлімшесі қызметкерлерінің, заң жобасын іске асыру үшін қабылданатын заңға тәуелді актілердің жобаларын әзірлеу құзыретіне кіретін мемлекеттік органдар өкілдерінің және ЗҚАИ қызметкерлерінің қатысуы міндетті.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын заң жобаларын әзірлеуге ҰКП және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктері өкілдерінің қатысуы міндетті.
38. Заң жобаларын дайындауға ілімнің түрлі салаларының мамандары, ғылыми мекемелер мен өзге де ұйымдар, ғылыми қызметкерлер, коммерциялық емес және өзге де ұйымдардың өкілдері тартылуы мүмкін.
Парламент депутаттары заң жобасын дайындау жөніндегі жұмыс тобының жұмысына кез келген сатыда қатысуға құқылы.
Әзірлеуші заң жобаларын әзірлеу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын дамытудың ғылыми тұжырымдамаларын, мемлекет қызметін құқықтық қамтамасыз ету саласында Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын уәкілетті ұйым жүргізген іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің нәтижелерін және басқа да материалдарды пайдалануға құқылы.

39. Количественный состав, частота заседаний и формат работы рабочей группы определяются разработчиком.
Заседания рабочей группы могут быть организованы посредством доступных информационно-коммуникационных средств связи (в онлайн-режиме, посредством видеоконференцсвязи и др.).
40. Вместе с текстом проекта закона ведется разработка проектов подзаконных актов, принимаемых в реализацию проекта закона, и формируются сопутствующие материалы, перечень которых указан в пункте 51 настоящих Правил.
В случае если разработка проекта подзаконного нормативного правового акта относится к компетенции другого государственного органа, то данный государственный орган представляет соответствующий проект подзаконного нормативного правового акта органу-разработчику.
При этом государственные органы, в компетенцию которых относится разработка проекта подзаконного нормативного правового акта, должны предоставить проекты подзаконных нормативных правовых актов в течение одного месяца со дня получения соответствующего запроса.
В целях своевременного внесения проектов законов государственный орган-разработчик при направлении проекта закона на согласование в заинтересованные государственные органы в обязательном порядке должен запросить у них сведения (информацию) о целесообразности разработки нового подзаконного нормативного правового акта либо внесения изменений и дополнений в действующий подзаконный нормативный правовой акт в сфере регулируемых ими общественных правоотношений.
В случае если разработка проектов подзаконных нормативных правовых актов не требуется, государственные органы, в компетенцию которых относится разработка таких проектов подзаконных нормативных правовых актов, должны в течение 5 (пять) рабочих дней направить соответствующий ответ на поступивший запрос от органа-разработчика.
В проектах законов не допускаются отсылочные нормы на подзаконные нормативные правовые акты в случае отсутствия их проектов.
К проекту закона, предусматривающего сокращение государственных доходов или увеличение государственных расходов, разрабатываются финансово-экономические расчеты.
Пояснительная записка к проекту закона, затрагивающего интересы субъектов предпринимательства, должна содержать результаты расчетов, подтверждающих снижение и (или) увеличение затрат субъектов предпринимательства в связи с введением в действие закона.
41. Разработчиком обеспечивается направление проекта закона на проведение научной правовой, экономической, антикоррупционной и других экспертиз по проекту закона, за исключением проекта закона о республиканском бюджете, гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан, об объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы, и по проекту закона о внесении в них изменений и дополнений.
При этом направление проекта закона на проведение научной правовой, экономической и антикоррупционной экспертиз обеспечивается посредством его размещения на интернет-портале открытых НПА.
Заключения данных научных экспертиз носят рекомендательный характер.
В случае несогласия с заключениями научных экспертиз разработчик проекта закона в установленные законодательством сроки опубликовывает на интернет-портале открытых НПА письменные аргументированные обоснования причин несогласия с соответствующими заключениями.

39. Жұмыс тобының сандық құрамын, отырыстарының жиілігін және жұмыс форматын әзірлеуші айқындайды.
Жұмыс тобының отырыстары қолжетімді ақпараттық-коммуникациялық байланыс құралдары арқылы (онлайн режимде, бейнеконференцбайланыс және т.б. арқылы) ұйымдастырылуы мүмкін.
40. Заң жобасының мәтінімен бірге заң жобасын іске асыру үшін қабылданатын заңға тәуелді актілердің жобаларын әзірлеу жүргізіледі және тізбесі осы Қағидалардың 51-тармағында көрсетілген ілеспе материалдар қалыптастырылады.
Егер заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасын әзірлеу басқа мемлекеттік органның құзыретіне жататын болса, онда бұл мемлекеттік орган заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің тиісті жобасын әзірлеуші органға ұсынады.
Бұл ретте заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасын әзірлеу құзыретіне жататын мемлекеттік органдар заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын тиісті сұрау салуды алған күннен бастап бір ай ішінде беруге тиіс.
Заң жобаларын уақтылы енгізу мақсатында әзірлеуші мемлекеттік орган заң жобасын мүдделі мемлекеттік органдарға келісуге жіберген кезде олардан өздері реттейтін қоғамдық құқықтық қатынастар саласында заңға тәуелді жаңа нормативтік құқықтық актіні әзірлеудің не заңға тәуелді қолданыстағы нормативтік құқықтық актіге өзгерістер мен толықтырулар енгізудің орындылығы туралы мәліметтерді (ақпаратты) міндетті түрде сұратуға тиіс.
Егер заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу талап етілмесе, құзыретіне заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің осындай жобаларын әзірлеу жататын мемлекеттік органдар 5 (бес) жұмыс күні ішінде әзірлеуші органнан келіп түскен сұрау салуға тиісті жауап жіберуге тиіс.
Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобалары болмаған жағдайда заң жобаларында оларға сілтеме нормаларға жол берілмейді.
Мемлекеттік кірістерді қысқартуды немесе мемлекеттік шығыстарды ұлғайтуды көздейтін заң жобасына қаржы-экономикалық есеп-қисаптар дайындалады.
Кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын заң жобасына түсіндірме жазбада заңның қолданысқа енгізілуіне байланысты кәсіпкерлік субъектілері шығындарының азаюын және (немесе) ұлғаюын растайтын есеп-қисаптардың нәтижелері қамтылуға тиіс.
41. Республикалық бюджет, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдендірілген трансферт, республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заң жобасын және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заң жобасын қоспағанда, әзірлеуші заң жобасын заң жобасы бойынша ғылыми құқықтық, экономикалық, сыбайлас жемқорлыққа қарсы және басқа сараптама жүргізуге жіберуді қамтамасыз етеді.
Бұл ретте заң жобасын ғылыми құқықтық, экономикалық және сыбайлас жемқорлыққа қарсы сараптама жүргізуге жіберу оны ашық НҚА интернет-порталында орналастыру арқылы қамтамасыз етіледі.
Бұл ғылыми сараптамалардың қорытындылары ұсынымдық сипатта болады.
Ғылыми сараптамалардың қорытындыларымен келіспеген жағдайда заң жобасы әзірлеуші заңнамада белгіленген мерзімдерде ашық НҚА интернет-порталында тиісті қорытындылармен келіспеу себептерінің жазбаша дәлелді негіздемелерін жариялайды.

Сноска. Пункт 41 – в редакции постановления Правительства РК от 04.10.2024 № 822.
42. В отношении проекта закона, затрагивающего интересы субъектов частного предпринимательства, проводится анализ регуляторного воздействия в случаях и порядке, установленных Предпринимательским кодексом.
Результаты анализа регуляторного воздействия размещаются на общедоступных интернет-ресурсах регулирующих государственных органов.
43. Проект закона, реализация которого может привести к негативным воздействиям на окружающую среду, подлежит обязательной государственной экологической экспертизе в порядке, определяемом экологическим законодательством Республики Казахстан.
Заключения государственной экологической экспертизы носят обязательный характер.
44. По проекту закона, реализация которого повлечет сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда, требуется получить положительное заключение Республиканской бюджетной комиссии.
45. После завершения работы рабочей группы проект закона вместе со сравнительной таблицей к нему (в случаях внесения изменений и (или) дополнений в законы) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, пояснительной запиской по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, консультативным документом и пресс-релизом до направления на согласование в заинтересованные государственные органы размещается для публичного обсуждения на интернет-портале открытых НПА в порядке, регламентированном настоящими Правилами, и на интернет-ресурсе государственного органа.
В целях облегчения понимания положений проекта закона к нему прилагаются презентации, схемы с описанием модели бизнес-процесса регулирования и раскрытием конкретных механизмов его реализации, наглядно и доступно показывающие суть и содержание разработанного проекта закона.
Размещаемый на интернет-портале открытых НПА проект закона согласовывается заместителем первого руководителя государственного органа, ответственного за разработку проекта закона.
Размещение проекта закона допускается после его модерации на интернет-портале открытых НПА Министерством юстиции и организацией, уполномоченной на проведение научной экономической экспертизы, на предмет полноты, достоверности и качества сопутствующих материалов.
Модерация осуществляется в течение 2 (два) рабочих дней с момента поступления проекта закона в Министерство юстиции и организацию, уполномоченную на проведение научной экономической экспертизы.
Обсуждение на интернет-портале открытых НПА и (или) публичные слушания по проектам законов проводятся после размещения соответствующего проекта закона на интернет-портале открытых НПА и в соответствии с главой 3 настоящих Правил.

Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.10.2024 № 822 қаулысымен.
42. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын заң жобасына қатысты Кәсіпкерлік кодексінде белгіленген жағдайларда және тәртіппен реттеушілік әсерге талдау жүргізіледі.
Реттеушілік әсерді талдау нәтижелері реттеуші мемлекеттік органдардың жалпыға қолжетімді интернет-ресурстарында орналастырылады.
43. Іске асырылуы қоршаған ортаға теріс әсерлерге алып келуі ықтимал заң жобасына Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында айқындалатын тәртіппен міндетті мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізілуге тиіс.
Мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындылары міндетті сипатта болады.
44. Іске асырылуы республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерін қысқартуға немесе шығыстарын ұлғайтуға алып келетін заң жобасы бойынша Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысын алу талап етіледі.
45. Жұмыс тобының жұмысы аяқталғаннан кейін мүдделі мемлекеттік органдарға келісуге жіберілгенге дейін жария талқылау үшін заң жобасы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салыстырма кестесімен (заңдарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайларда), осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түсіндірме жазбамен, консультативтік құжатпен және баспасөз релизімен осы Қағидаларда регламенттелген тәртіппен ашық НҚА интернет-порталына және мемлекеттік органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Заң жобасының ережелерін түсінуді жеңілдету мақсатында әзірленген заң жобасына реттеудің бизнес-процесінің моделі сипатталған және оны іске асырудың нақты тетіктері ашылған таныстырылымдар, схемалар қоса беріледі, олар оның мәні мен мазмұнын көрнекі және түсінікті түрде көрсетеді.
Заң жобасын әзірлеуге жауапты мемлекеттік органның бірінші басшысының орынбасары ашық НҚА интернет-порталында орналастырылатын заң жобасын келіседі.
Заң жобасын ашық НҚА интернет-порталында Әділет министрлігі мен ғылыми экономикалық сараптама жүргізуге уәкілетті ұйым ілеспе материалдардың толықтығы, дұрыстығы мен сапасы тұрғысынан модерациядан өткеннен кейін орналастыруға жол беріледі.
Модерация заң жобасы Әділет министрлігіне және ғылыми экономикалық сараптама жүргізуге уәкілетті ұйымға келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Заң жобалары бойынша ашық НҚА интернет-порталында талқылау және (немесе) жария тыңдау тиісті заң жобасы ашық НҚА интернет-порталында орналастырудан кейін және осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес өткізіледі.

Срок размещения проекта закона на интернет-портале открытых НПА составляет 30 рабочих дней. При этом срок его публичного обсуждения не может быть менее 15 (пятнадцать) рабочих дней.
В случае поступления более 100 (сто) комментариев органом-разработчиком в обязательном порядке проводятся публичные слушания.
Представители целевых групп, члены общественного совета, экспертных советов, НПП и ИЗПИ уведомляются о размещении проекта закона на интернет-портале открытых НПА и приглашаются к даче рекомендаций, замечаний, предложений или (экспертных) заключений.
Данные требования распространяются на каждое последующее размещение и согласование проекта закона с заинтересованными государственными органами.
Сноска. Пункт 45 – в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
46. По проекту закона, имеющему социальное значение, разработчик может провести публичные слушания в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Под проектом закона, имеющим социальное значение, следует понимать проект закона, который прямо или косвенно затрагивает права и интересы человека и общества в целом.
Сноска. Пункт 46 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.10.2024 № 822.
47. Проекты законов, которые затрагивают интересы субъектов частного предпринимательства, подлежат обязательному опубликованию (распространению) в СМИ, включая размещение на интернет-ресурсах до их рассмотрения НПП и экспертным советом.
Срок, устанавливаемый разработчиками для представления рекомендаций общественным советом, экспертных заключений НПП и экспертных советов, заключений ИЗПИ, не может быть менее 15 (пятнадцать) рабочих дней с момента поступления к ним уведомления.
Общественный совет, экспертные советы, НПП и ИЗПИ размещают свои рекомендации, (экспертные) заключения к проекту закона на государственном и русском языках на интернет-портале открытых НПА.
Рекомендации общественного совета, экспертные заключения НПП, экспертного совета, заключения ИЗПИ носят рекомендательный характер и являются обязательными приложениями к проекту закона до его принятия, в том числе при каждом последующем согласовании данного проекта с заинтересованными государственными органами.
В случае непредставления общественным советом рекомендаций, НПП и членами экспертного совета экспертных заключений в установленный разработчиком срок, проект закона считается согласованным без замечаний.
Разработчик при согласии с рекомендациями, (экспертным) заключением вносит в проект закона соответствующие изменения и (или) дополнения.
В случае несогласия с рекомендациями, (экспертными) заключениями орган-разработчик формирует позицию с обоснованием причин несогласия. В течение десяти рабочих дней разработчик размещает интернет-портале открытых НПА соответствующее письмо в общественный совет, НПП, ИЗПИ, экспертному совету.

Заң жобасын ашық НҚА интернет-порталында орналастыру мерзімі 30 (отыз) жұмыс күнін құрайды. Бұл ретте оны жария талқылау мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнінен кем болмауы тиіс.
100-ден (бір жүз) астам пікір түскен жағдайда әзірлеуші орган міндетті түрде жария тыңдау өткізеді.
Нысаналы топтардың өкілдері, қоғамдық кеңестің, сараптамалық кеңестердің, ҰКП мен ЗҚАИ мүшелері заң жобасының ашық НҚА интернет-порталында орналастырылғаны туралы хабардар етіледі және ұсыным, ескерту, ұсыныс немесе (сараптамалық) қорытынды беруге шақырылады.
Бұл талаптар заң жобасы одан кейінгі әрбір орналастырылған және мүдделі мемлекеттік органдармен келіскен кезде қолданылады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
46. Әлеуметтік маңызы бар заң жобасы бойынша әзірлеуші осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жария тыңдау өткізуі мүмкін.
Әлеуметтік маңызы бар заң жобасы деп адамның және тұтастай алғанда қоғамның құқықтары мен мүдделерін тікелей немесе жанама түрде қозғайтын заң жобасын түсінген жөн.
Ескерту. 46-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.10.2024 № 822 қаулысымен.
47. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын заң жобалары оларды ҰКП және сараптамалық кеңес қарағанға дейін интернет-ресурстарда орналастыруды қоса алғанда, БАҚ міндетті түрде жариялануға (таратылуға) жатады.
Қоғамдық кеңестің ұсынымдарын, ҰКП-ның және сараптамалық кеңестердің сараптамалық қорытындыларын, ЗҚАИ қорытындыларын ұсыну үшін әзірлеушілер белгілейтін мерзім оларға хабарлама келіп түскен кезден бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кем болмайды.
Қоғамдық кеңес, сараптамалық кеңестер, ҰКП және ЗҚАИ заң жобасына өз ұсынымдарын, қорытындыларын (сараптамалық) мемлекеттік және орыс тілдерінде ашық НҚА интернет-порталында орналастырады.
Қоғамдық кеңестің ұсынымдары, ҰКП-ның, сараптамалық кеңестің сараптамалық қорытындылары, ЗҚАИ қорытындылары ұсынымдық сипатта болады және заң жобасы қабылданғанға дейін, оның ішінде осы жобаны мүдделі мемлекеттік органдармен кейіннен әрбір келісу кезінде оған міндетті қосымшалар болып табылады.
Әзірлеуші белгілеген мерзімде қоғамдық кеңес ұсынымдар, ҰКП және сараптамалық кеңестің мүшелері сараптамалық қорытындылар ұсынбаған жағдайда, заң жобасы ескертулерсіз келісілді деп есептеледі.
Әзірлеуші ұсынымдармен, қорытындымен (сараптамалық) келіскен жағдайда заң жобасына тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді.
Ұсынымдармен, қорытындылармен (сараптамалық) келіспеген жағдайда, әзірлеуші орган келіспеу себептерінің негіздемесі бар ұстанымды қалыптастырады. Әзірлеуші он жұмыс күні ішінде ашық НҚА интернет-порталына қоғамдық кеңеске, ҰКП, ЗҚАИ, сараптамалық кеңеске тиісті хатты орналастырады

48. По итогам публичных обсуждений проекта закона (публичных обсуждений на интернет-портале открытых НПА, публичных слушаний) разработчиком готовится отчет по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам. В последующем отчет является обязательным приложением к проекту закона на всех стадиях его рассмотрения.
Отчет подлежит размещению на интернет-портале открытых НПА.
49. При разработке проекта закона разработчик в обязательном порядке разрабатывает проект программы информационного сопровождения и разъяснения по проекту закона.
Задача программы информационного сопровождения и разъяснения по проекту закона заключается в широком освещении готовящихся основных изменений в законодательстве Республики Казахстан, затрагивающих права, свободы и законные интересы физических и юридических лиц.
Программа информационного сопровождения и разъяснения по проекту закона должны предусматривать полный перечень мероприятий, позволяющих обеспечить информирование и разъяснение вводимых или изменяемых прав, обязанностей и ответственности субъектов регулирования, иных нововведений (апробации нововведений в ограниченном формате), нормативно-правовой, финансово-экономической, инфраструктурной обеспеченности предлагаемых инициатив, информационно-методическое сопровождение и скоординированную работу лиц, вовлеченных в реализацию выдвигаемых инициатив.
Перечень мероприятий по информированию граждан, предусмотренный в приложении 5 к настоящим Правилам, является типовой программой информационного сопровождения и разъяснения. Требования типовой программы информационного сопровождения и разъяснения должны реализовываться в полной мере согласно определенным в ней индикаторам, при этом государственные органы в своих программах информационного сопровождения и разъяснения наряду с обязательными могут предусмотреть дополнительные мероприятия по информированию граждан.
50. Проект программы информационного сопровождения и разъяснения по проекту закона утверждается первым руководителем органа-разработчика после согласования его с Министерством юстиции и уполномоченным органом в области СМИ при согласовании проекта закона.
Сноска. Пункт 50 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.03.2025 № 170.

48. Заң жобасын жария талқылаулардың (ашық НҚА интернет-порталындағы жария талқылаулардың, жария тыңдаулардың) қорытындылары бойынша әзірлеуші осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есеп дайындайды. Кейіннен есеп заң жобасын қараудың барлық сатысында оған міндетті қосымша болып табылады.
Есеп ашық НҚА интернет-порталында орналастырылуға жатады.
49. Заң жобасын әзірлеу кезінде әзірлеуші заң жобасы бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының жобасын міндетті түрде әзірлейді.
Заң жобасы бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының міндеті Қазақстан Республикасының заңнамасында дайындалып жатқан, жеке және заңды тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қозғайтын негізгі өзгерістерді кеңінен жария ету болып табылады.
Заң жобасы бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасында реттеу субъектілерінің енгізілетін немесе өзгертілетін құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін, өзге де жаңалықтарды (шектеулі форматта жаңалықтардың сыналуын), ұсынылатын бастамалардың нормативтік-құқықтық, қаржы-экономикалық, инфрақұрылымдық қамтамасыз етілуін хабарлауды және түсіндіруді, ұсынылатын бастамаларды іске асыруға тартылған тұлғалардың ақпараттық-әдістемелік сүйемелденуін және олардың үйлестірілген жұмысын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін іс-шаралардың толық тізбесі көзделуге тиіс.
Осы Қағидаларға 5-қосымшада көзделген азаматтарды хабардар ету жөніндегі іс-шаралар тізбесі ақпараттық сүйемелдеу мен түсіндірудің үлгілік бағдарламасы болып табылады. Ақпараттық сүйемелдеу мен түсіндірудің үлгілік бағдарламасының талаптары онда айқындалған индикаторларға сәйкес толық көлемде іске асырылуға тиіс, бұл ретте мемлекеттік органдар өздерінің ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламаларында міндетті іс-шаралармен қатар азаматтарды хабардар ету жөніндегі қосымша іс-шараларды қарастыра алады.
50. Заң жобасы бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының жобасын әзірлеуші органның бірінші басшысы оны Әділет министрлігімен және БАҚ саласындағы уәкілетті органмен келіскеннен кейін заң жобасын келісу кезінде бекітеді.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.03.2025 № 170 қаулыларымен.

50-1. Программа информационного сопровождения и разъяснения проекта закона за 5 (пять) календарных дней до даты публикации проекта закона на портале открытых НПА направляется в уполномоченный орган по СМИ.
К программе информационного сопровождения и разъяснения прилагаются:
1) список разработчиков с указанием Ф.И.О., контактов и сферы деятельности;
2) список спикеров (с указанием Ф.И.О., контактов, сферы деятельности, предпочитаемого языка).
Список спикеров должен состоять из числа разработчиков, членов рабочей группы, экспертов в данной области, представителей общественности;
3) информация по потенциальным рискам;
4) пакет документов по продвижению и разъяснению основных аспектов проекта закона (пояснительная записка, проект закона, перечень подзаконных актов, разъяснения с соответствующими материалами (инфографика, видеоролики, бизнес-процессы и другое).
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 50-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
50-2. Орган-разработчик направляет пакет документов (разъяснительные материалы, перечень подзаконных актов, анализ рисков, перечень отсроченных норм) в Службу центральных коммуникаций при Президенте Республики Казахстан (далее – СЦК) для принятия решения о целесообразности проведения пресс-конференции (при необходимости).
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 50-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
50-3. Отчет о реализации программы информационного сопровождения и разъяснения по проекту закона представляется в Министерство юстиции и уполномоченный орган в области СМИ по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Министерство юстиции анализирует и обобщает представленную информацию и до 25 января года, следующего за отчетным периодом, направляет в Аппарат Правительства.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 50-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
51. Подготовленный проект закона с сопутствующими документами направляется на согласование заинтересованным государственным органам и организациям.
Под сопутствующими документами понимаются следующие документы, подготовленные на государственном и русском языках:
1) проект постановления Правительства Республики Казахстан о внесении проекта закона в Мажилис Парламента;
2) пояснительная записка к проекту постановления Правительства, подготовленная согласно требованиям Регламента Правительства;
3) проект пояснительной записки к проекту закона с обоснованием необходимости принятия проекта с развернутой характеристикой целей, задач и основных положений проекта закона;

50-1. Заң жобасын ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасы Заң жобасын ашық НҚА порталында жарияланған күнге дейін күнтізбелік 5 (бес) күн бұрын БАҚ жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.
Ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасына қоса беріледі:
1) Т.А.Ә., қызмет саласы мен байланыстары көрсетілген әзірлеушілердің тізімі;
2) спикерлер тізімі (Т.А.Ә., байланыстары, қызмет саласы, қолдануға қолайлы тіл көрсетіле отырып).
Спикерлер тізімі әзірлеушілерден, жұмыс тобының мүшелерінен, осы саладағы сарапшылардан, қоғам өкілдерінен тұруы тиіс;
3) әлеуетті тәуекелдер бойынша ақпарат;
4) заң жобасының негізгі аспектілерін ілгерілету және түсіндіру бойынша құжаттар топтамасы (түсіндірме жазба, заң жобасы, заңға тәуелді актілердің тізбесі, тиісті материалдармен түсіндірмелер (инфографика, бейнероликтер, бизнес-процестер және басқалар).
Ескерту. 5-тарау 50-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
50-2. Әзірлеуші орган баспасөз конференциясын өткізудің орындылығы туралы шешім қабылдау үшін Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Орталық коммуникациялар қызметіне (бұдан әрі – ОКҚ) құжаттар топтамасын (түсіндіру материалдары, заңға тәуелді актілер тізбесі, тәуекелдерді талдау, кейінге қалдырылған нормалар тізбесі) жібереді (қажет болған жағдайда).
Ескерту. 5-тарау 50-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
50-3. Заң жобасы бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының іске асырылуы туралы есеп осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Әділет министрлігіне және БАҚ саласындағы уәкілетті органға ұсынылады. Әділет министрлігі ұсынылған ақпаратты талдайды және жинақтайды және есепті кезеңнен кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейін Үкімет Аппаратына жібереді.
Ескерту. 5-тарау 50-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
51. Дайындалған заң жобасы ілеспе құжаттарымен бірге мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарға келісу үшін жіберіледі.
Мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалған мынадай құжаттар ілеспе құжаттар деп танылады:
1) заң жобасын Парламент Мәжілісіне енгізу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасына Үкімет регламентінің талаптарына сәйкес дайындалған түсіндірме жазба;
3) заң жобасының мақсаттары, міндеттері және негізгі ережелері егжей-тегжейлі сипатталған, жобаны қабылдау қажеттігі негізделген заң жобасына түсіндірме жазбаның жобасы;

4) к проекту закона, предусматривающему внесение изменений и (или) дополнений в действующие законодательные акты, прикладывается сравнительная таблица действующей и предлагаемой редакций статей с соответствующим обоснованием вносимых изменений и дополнений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
При этом в обоснованиях обязательно приводится ссылка на конкретный пункт или положение консультативного документа, одобренного на заседании Комиссии;
5) одобренный консультативный документ;
6) справка о результатах обсуждения проекта закона в СМИ, в том числе в сети Интернет, и учета общественного мнения при их доработке.
К справке прилагаются программа информационного сопровождения и разъяснения и отчеты по итогам публичных обсуждений консультативного документа и проекта закона;
7) финансово-экономические расчеты, если реализация проекта закона повлечет сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда, привлечение грантов, займов или спонсирование из международных источников;
8) заключения по результатам научной (правовой, экономической, антикоррупционной и других) экспертиз в зависимости от правоотношений, регулируемых проектом закона.
В случае несогласия с заключением научной экспертизы разработчик проекта закона прилагает письменные аргументированные обоснования причин несогласия с соответствующим заключением, которые были направлены в уполномоченные организации;
9) заключения ИЗПИ по консультативному документу и проекту закона;
10) в случае, если проект закона затрагивает интересы субъектов частного предпринимательства, к проекту закона прикладываются экспертные заключения НПП и аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства;
11) в случае, если проект закона касается прав, свобод и обязанностей граждан, к нему прилагаются рекомендации обсуждения проекта закона с общественными советами, за исключением случаев, когда создание общественного совета в государственном органе Законом Республики Казахстан "Об общественных советах" не предусмотрено;
12) копию положительного решения Республиканской бюджетной комиссии в отношении проектов законов, предусматривающих сокращение доходов или увеличение расходов республиканского и (или) местных бюджетов и (или) Национального фонда Республики Казахстан;
13) перечень законодательных актов, подлежащих изменению или признанию утратившими силу в связи с принятием соответствующего законодательного акта;
14) проекты подзаконных нормативных правовых актов, необходимых для реализации проекта закона, если для обеспечения его действия необходимо принятие подзаконного нормативного правового акта;

4) қолданыстағы заңнамалық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін заң жобасына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тиісті негіздемесімен осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баптардың қолданыстағы және ұсынылатын редакцияларының салыстырма кестесі қоса беріледі.
Бұл ретте негіздемелерде Комиссия отырысында мақұлданған консультативтік құжаттың нақты тармағына немесе ережесіне міндетті түрде сілтеме жасалады;
5) мақұлданған консультативтік құжат;
6) заң жобасын БАҚ-та, оның ішінде Интернет желісінде талқылау және оларды пысықтау кезінде қоғамдық пікірді ескеру нәтижелері туралы анықтама.
Анықтамаға ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасы және консультативтік құжат пен заң жобасын жария талқылау қорытындылары бойынша есептер қоса беріледі;
7) егер заң жобасын іске асыру республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерінің қысқаруына немесе шығыстарының ұлғаюына, халықаралық көздерден гранттарды, қарыздарды тартуға немесе демеушілікке әкеп соқса, қаржы-экономикалық есеп-қисаптар;
8) заң жобасы реттейтін құқықтық қатынастарға қарай ғылыми (құқықтық, экономикалық, сыбайлас жемқорлыққа қарсы және басқа да) сараптамалардың нәтижелері бойынша қорытындылар.
Ғылыми сараптаманың қорытындысымен келіспеген жағдайда заң жобасын әзірлеуші тиісті қорытындымен бірге келіспеу себептерінің уәкілетті ұйымдарға жіберілген жазбаша дәлелді негіздемелерін қоса береді;
9) консультативтік құжат және заң жобасы бойынша ЗҚАИ қорытындылары;
10) егер заң жобасы жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын болса, заң жобасына ҰКП және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің сараптамалық қорытындылары қоса беріледі;
11) "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында мемлекеттік органда қоғамдық кеңес құру көзделмеген жағдайларды қоспағанда, егер заң жобасы азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты болса, оған заң жобасын қоғамдық кеңестермен талқылау ұсынымдары қоса беріледі;
12) республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін заңдардың жобаларына қатысты Республикалық бюджет комиссиясының оң шешімінің көшірмесі;
13) тиісті заңнамалық актінің қабылдануына байланысты өзгертілуге немесе күші жойылды деп танылуға тиіс заңнамалық актілердің тізбесі;
14) егер заң жобасының қолданылуын қамтамасыз ету үшін заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт қабылдау қажет болса, оны іске асыру үшін қажетті заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобалары;

15) к проекту закона, предусматривающему введение регуляторного инструмента или осуществление ужесточения регулирования в отношении субъектов частного предпринимательства, прилагаются заключение уполномоченного органа по предпринимательству о соблюдении регулирующими государственными органами установленных процедур, а также результаты анализа регуляторного воздействия в случаях, когда необходимость проведения анализа регуляторного воздействия предусмотрена Предпринимательским кодексом;
16) проект программы информационного сопровождения и разъяснения.
Сноска. Пункт 51 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.01.2026 № 23.
52. Государственные органы и организации, которым проект закона направлен на согласование, должны подготовить свои замечания и (или) предложения по проекту закона или сообщить об их отсутствии органу-разработчику, разработавшему проект закона.
Замечания государственного органа, организации по проекту закона должны содержать предложения по устранению недостатков, быть обоснованными и исчерпывающими.
При согласовании проекта закона, разработанного в порядке законодательной инициативы Правительства, Министерство юстиции дает заключение по проекту закона, включающее установление факта всесторонней проработки проекта закона и раскрытия предмета регулирования по проекту подзаконного нормативного правового акта.
Проекты законодательных актов, за исключением проектов кодексов, согласовываются государственными органами в течение 5 (пять) рабочих дней (Министерством юстиции в течение 7 (семь) рабочих дней).
Проекты кодексов Республики Казахстан государственными органами согласовываются в течение 7 (семь) рабочих дней (Министерством юстиции в течение 10 (десять) рабочих дней).
Сноска. Пункт 52 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. По полученным замечаниям и (или) предложениям проект закона дорабатывается. По отклоненным замечаниям и (или) предложениям разработчиком представляется мотивированное обоснование.
Вносимые в проект закона изменения и (или) дополнения должны быть обсуждены с рабочей группой.
При повторном согласовании проекта закона согласующими государственными органами замечания и (или) предложения могут быть даны только по новым и (или) доработанным положениям проекта закона.

15) реттегіш құралды енгізуді немесе жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттеуді қатаңдатуды жүзеге асыруды көздейтін заң жобасына кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның реттеуші мемлекеттік органдардың белгіленген рәсімдерді сақтауы туралы қорытындысы, сондай-ақ реттеушілік әсерге талдау жүргізу қажеттігі Кәсіпкерлік кодексте көзделген жағдайларда реттеушілік әсерді талдау нәтижелері қоса беріледі;
16) ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының жобасы.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.01.2026 № 23 қаулысымен.
52. Заң жобасы келісуге жіберілген мемлекеттік органдар мен ұйымдар заң жобасы бойынша өз ескертулерін және (немесе) ұсыныстарын дайындауға немесе олардың жоқтығы туралы заң жобасын әзірлеген әзірлеуші органға хабарлауға тиіс.
Мемлекеттік органның, ұйымның заң жобасы бойынша ескертулері кемшіліктерді жою жөніндегі ұсыныстарды қамтуға, негізделген және түпкілікті болуға тиіс.
Үкіметтің заң шығару бастамасы тәртібімен әзірленген заң жобасын келісу кезінде Әділет министрлігі заң жобасын жан-жақты пысықтау және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасы бойынша реттеу нысанасын ашу фактісінің белгіленуін қамтитын заң жобасы бойынша қорытынды береді.
Кодекстердің жобаларын қоспағанда, заңнамалық актілерінің жобаларын мемлекеттік органдар 5 (бес) жұмыс күні ішінде (Әділет министрлігі 7 (жеті) жұмыс күні ішінде) келіседі.
Қазақстан Республикасы кодекстерінің жобаларын мемлекеттік органдар 7 (жеті) жұмыс күні ішінде (Әділет министрлігі 10 (он) жұмыс күні ішінде) келіседі.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
53. Алынған ескертулер және (немесе) ұсыныстар бойынша заң жобасы пысықталады. Қабылданбаған ескертулер және (немесе) ұсыныстар бойынша әзірлеуші дәлелді негіздеме ұсынады.
Заң жобасына енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар жұмыс тобымен бірге талқылануға тиіс.
Заң жобасын қайтадан келіскен кезде келісуші мемлекеттік органдар заң жобасының жаңа және (немесе) пысықталған ережелері бойынша ғана ескертулер және (немесе) ұсыныстар бере алады.

54. После согласования проекта закона с государственными органами и организациями и до его внесения в Аппарат Правительства проект закона размещается на интернет-портале открытых НПА.
Сноска. Пункт 54 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Порядок внесения проекта закона в Аппарат Правительства устанавливается Регламентом Правительства.
Сноска. Пункт 55 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Пилотный проект
56. Пилотный проект проводится в целях апробирования и определения уровня эффективности предлагаемой нормы в проекте закона.
57. В случае если предлагаемая в проекте закона норма права предварительно требует апробирования, то данная норма права ограничивается законом, в котором она содержится, определенными сроками ее действия.
В период действия апробируемой нормы уполномоченный орган проводит оценку эффективности апробируемой нормы, в ходе которой определяются позитивные и негативные последствия, социальные и иные факторы, оказавшие влияние на применение такого регулирования, произведенные расходы и полученные доходы в связи с проведением пилотного проекта.
58. Анализ практики применения апробируемой нормы права включает:
1) определение сферы действия апробируемой нормы;
2) определение уровня эффективности апробируемой нормы в правоприменительной практике путем направления запросов, проведения опросов, сбора отзывов и др.;
3) анализ положительных и отрицательных последствий после введения в действие апробируемой нормы;
4) анализ обращений граждан, юридических лиц в государственные органы по апробируемой норме;
5) анализ актов прокурорского надзора относительно практики применения апробируемой нормы;
6) анализ судебных актов с учетом частоты обращений и принятых решений;
7) анализ информации, содержащейся в СМИ и на интернет-ресурсах в общедоступных сетях телекоммуникаций, в том числе в социальных сетях;
8) сбор статистических данных по правоприменительной практике апробируемой нормы и др.
59. По итогам анализа разработчиком составляется отчет об уровне эффективности апробируемой нормы, к которому прилагаются все необходимые материалы, собранные в ходе проведения соответствующего анализа.
Отчет также согласовывается с НПП и (или) общественными советами, в случае если апробируемая норма затрагивает права и свободы граждан и (или) интересы субъектов предпринимательства.

54. Заң жобасы мемлекеттік органдармен және ұйымдармен келісілгеннен кейін және ол Үкімет Аппаратына енгізілгенге дейін заң жобасы ашық НҚА интернет-порталында орналастырылады.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
55. Заң жобасын Үкімет Аппаратына енгізу тәртібі Үкімет регламентінде белгіленеді.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-тарау. Пилоттық жоба
56. Пилоттық жоба заң жобасында ұсынылып отырған норманы сынау және оның тиімділік деңгейін айқындау мақсатында жүргізіледі.
57. Егер заң жобасында ұсынылып отырған құқық нормасы алдын ала сынауды талап ететін болса, онда бұл құқық нормасы өзі қамтылатын заңмен, оның қолданылуының белгілі бір мерзімдерімен шектеледі.
Сыналатын норма қолданылатын кезеңде уәкілетті орган сыналатын норманың тиімділігін бағалауды жүргізеді, оның барысында оң және теріс салдары, осындай реттеуді қолдануға әсер еткен әлеуметтік және өзге де факторлар, пилоттық жобаны жүргізуге байланысты жұмсалған шығыстар мен алынған кірістер айқындалады.
58. Сыналатын құқық нормасын қолдану практикасын талдауда мыналар:
1) сыналатын норманың қолданылу саласын айқындау;
2) сұрау салулар жіберу, сауалнама жүргізу, пікірлер жинау және т. б. арқылы құқық қолдану практикасында сыналатын норманың тиімділік деңгейін айқындау;
3) сыналатын норма қолданысқа енгізілгеннен кейінгі оң және теріс салдарын талдау;
4) сыналатын норма бойынша азаматтардың, заңды тұлғалардың мемлекеттік органдарға өтініштерін талдау;
5) сыналатын норманы қолдану практикасына қатысты прокурорлық қадағалау актілерін талдау;
6) өтініштердің жиілігі мен қабылданған шешімдерді ескере отырып, сот актілерін талдау;
7) БАҚ-та және жалпыға бірдей қолжетімді телекоммуникация желілеріндегі интернет-ресурстарда, оның ішінде әлеуметтік желілерде қамтылған ақпаратты талдау;
8) сыналатын норманың құқық қолдану практикасы бойынша статистикалық деректерді жинау және т. б. қамтылады.
59. Талдау қорытындылары бойынша әзірлеуші сыналанатын норманың тиімділік деңгейі туралы есеп жасайды, оған тиісті талдау жүргізу барысында жиналған барлық қажетті материалдар қоса беріледі.
Егер сыналанатын норма азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын және (немесе) кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын болса, есеп ҰКП-мен және (немесе) қоғамдық кеңестермен де келісіледі.

60. При отрицательном результате анализа апробируемая норма прекращает свое действие после истечения срока, на который он был принят, в рамках пилотного проекта.
При положительном результате анализа органом-разработчиком разрабатывается проект закона о принятии апробированной нормы, к которому в обязательном порядке прилагается отчет об уровне эффективности апробируемой нормы.
Глава 7. Упрощенный порядок разработки проектов законов
61. На проекты законов, разрабатываемые в упрощенном порядке, не распространяются требования по разработке консультативного документа.
Упрощенный порядок подготовки проектов законов применяется в отношении норм законов, признанных неконституционными, в том числе ущемляющими закрепленные Конституцией права и свободы человека и гражданина.
Сноска. Пункт 61 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Упрощенный порядок разработки проектов законов включает:
1) подготовку проекта закона;
2) размещение проекта закона на интернет-портале открытых НПА и согласование проекта закона с заинтересованными государственными органами и организациями в соответствии с настоящими Правилами;
3) внесение проекта закона в Правительство и его рассмотрение в соответствии с Регламентом Правительства;
4) согласование проектов законов с Администрацией Президента в соответствии с Правилами согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов;
5) проведение лингвистической экспертизы проектов законов;
6) внесение проекта закона в Мажилис Парламента;
7) представление и сопровождение проектов законов при их рассмотрении в палатах Парламента.
Сноска. Пункт 62 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
63. Проект закона, разрабатываемый в упрощенном порядке в отношении норм законов, признанных неконституционными, в том числе ущемляющими закрепленные Конституцией права и свободы человека и гражданина, должен содержать только нормы, направленные на реализацию решения Конституционного Суда.
Сноска. Приложение 1 – в редакции постановления Правительства РК от 09.02.2023 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Сопровождение принятого закона

60. Талдау нәтижесі теріс болған кезде сыналатын норма пилоттық жоба шеңберінде ол қабылданған мерзім өткеннен кейін өз қолданысын тоқтатады.
Талдаудың оң нәтижесі болған кезде әзірлеуші орган сыналатын норманы қабылдау туралы заң жобасын әзірлейді, оған міндетті түрде сыналанған норманың тиімділік деңгейі туралы есеп қоса беріледі.
7-тарау. Заң жобаларын әзірлеудің оңайлатылған тәртібі
61. Оңайлатылған тәртіппен әзірленетін заңдардың жобаларына консультативтік құжатты әзірлеу жөніндегі талаптар қолданылмайды.
Заң жобаларын дайындаудың оңайлатылған тәртібі конституциялық емес, оның ішінде адамның және азаматтың Конституцияда бекітілген құқықтары мен бостандықтарына нұқсан келтіреді деп танылған заң нормаларына қатысты қолданылады.
Ескерту. 61-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
62. Заң жобаларын әзірлеудің оңайлатылған тәртібі:
1) заң жобасын дайындауды;
2) заң жобасын ашық НҚА интернет-порталында орналастыруды және осы Қағидаларға сәйкес заң жобасын мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен келісуді;
3) заң жобасын Үкіметке енгізуді және оны Үкімет регламентіне сәйкес қарауды;
4) Заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу қағидаларына сәйкес заң жобаларын Президент Әкімшілігімен келісуді;
5) заңдардың жобаларына лингвистикалық сараптама жүргізуді;
6) заң жобасын Парламент Мәжілісіне енгізуді;
7) заңдардың жобаларын Парламент палаталарында қарау кезінде оларды ұсынуды және сүйемелдеуді қамтиды.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
63. Конституциялық емес, оның ішінде адамның және азаматтың Конституцияда бекітілген құқықтары мен бостандықтарына нұқсан келтіреді деп танылған заңдардың нормаларына қатысты оңайлатылған тәртіппен әзірленетін заң жобасы Конституциялық Соттың шешімін іске асыруға бағытталған нормаларды ғана қамтуға тиіс.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.02.2023 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8-тарау. Қабылданған заңды сүйемелдеу

64. Не позднее семи рабочих дней после принятия закона Парламентом, органом-разработчиком утверждается программа информационного сопровождения и разъяснения принятого закона, которая в обязательном порядке согласовывается с Министерством юстиции и уполномоченным органом в области СМИ.
Программа информационного сопровождения и разъяснения по принятому закону должна предусматривать полный перечень мероприятий, позволяющих обеспечить информирование и разъяснение конкретных сроков введения новых (измененных) подходов регулирования, о новых (измененных) правах, обязанностях и ответственности субъектов регулирования, ожидаемых последствиях для целевых групп, экономики и общества, иных нововведениях (апробации нововведений в ограниченном формате), нормативно-правовой, финансово-экономической, инфраструктурной обеспеченности принятых подходах, информационно-методическое сопровождение и скоординированную работу лиц, вовлеченных в реализацию принятых законодательных изменений.
Перечень мероприятий по информированию граждан, предусмотренный в приложении 9 к настоящим Правилам, является типовой программой информационного сопровождения и разъяснения. Требования типовой программы информационного сопровождения и разъяснения должны реализовываться в полной мере согласно определенным в ней индикаторам, при этом государственные органы в своих программах информационного сопровождения и разъяснения наряду с обязательными могут предусмотреть дополнительные мероприятия по информированию граждан.
Программа информационного сопровождения и разъяснения принятого закона в течение 3 (три) рабочих дней после официального опубликования закона направляется в уполномоченный орган по СМИ.
К программе информационного сопровождения и разъяснения принятого закона прилагаются:
1) список разработчиков с указанием Ф.И.О., контактов и сферы деятельности;
2) список спикеров (с указанием Ф.И.О., контактов, сферы деятельности, предпочитаемого языка).
Список спикеров должен состоять из числа разработчиков, членов рабочей группы, экспертов в данной области, представителей общественности;
3) информация по потенциальным рискам, связанным с реализацией закона;
4) разъяснительные материалы, в том числе визуальное графическое описание предлагаемых норм (в виде бизнес-процессов, схем, картинок, график, диаграмм, видеороликов и другое).
Орган-разработчик направляет пакет документов (при необходимости) подписанного закона (разъяснительные материалы, перечень подзаконных актов, анализ рисков, перечень отсроченных норм) в СЦК для принятия решения о целесообразности проведения пресс-конференции.

64. Парламент заңды қабылдағаннан кейін жеті жұмыс күнінен кешіктірмей әзірлеуші орган қабылданған заңды ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасын бекітеді, ол Әділет министрлігімен және БАҚ саласындағы уәкілетті органмен міндетті түрде келісіледі.
Қабылданған заң бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасы реттеудің жаңа (өзгертілген) тәсілдерін енгізудің нақты мерзімдерін, реттеу субъектілерінің жаңа (өзгертілген) құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі, нысаналы топтар, экономика және қоғам үшін күтілетін салдар, өзге де жаңалықтар (жаңалықтардың шектеулі форматта сыналуы), қабылданған тәсілдердің нормативтік-құқықтық, қаржы-экономикалық, инфрақұрылымдық қамтамасыз етілуі туралы хабардар етуді және түсіндіруді, қабылданған заңнамалық өзгерістерді іске асыруға тартылған тұлғаларды ақпараттық-әдістемелік сүйемелдеуді және олардың үйлестірілген жұмысын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін іс-шаралардың толық тізбесін көздеуге тиіс.
Осы Қағидаларға 9-қосымшада көзделген азаматтарды хабардар ету жөніндегі іс-шаралар тізбесі ақпараттық сүйемелдеу мен түсіндірудің үлгілік бағдарламасы болып табылады. Ақпараттық сүйемелдеу мен түсіндірудің үлгілік бағдарламасының талаптары онда айқындалған индикаторларға сәйкес толық көлемде іске асырылуға тиіс, бұл ретте мемлекеттік органдар өздерінің ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламаларында міндетті іс-шаралармен қатар азаматтарды хабардар ету жөніндегі қосымша іс-шараларды қарастыра алады.
Қабылданған заңды ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасы ресми жарияланғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде БАҚ жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.
Ақпараттық сүйемелдеу және қабылданған заңды түсіндіру бағдарламасына қоса беріледі:
1) әзірлеушілердің Т.А.Ә., қызмет саласы мен байланысы көрсетілген тізімі;
2) спикерлер тізімі (Т.А.Ә., байланыстар, қызмет саласы, қолдануға қолайлы тіл көрсетіле отырып).
Спикерлер тізімі әзірлеушілерден, жұмыс тобының мүшелерінен, осы саладағы сарапшылардан, қоғам өкілдерінен тұруы тиіс;
3) әлеуетті тәуекелдер бойынша ақпарат;
4) түсіндірме материалдары, оның ішінде ұсынылатын нормалардың көрнекі графикалық сипаттамасы (бизнес-процестер, схемалар, суреттер, графиктер, диаграммалар және басқалар түрінде).
Әзірлеуші орган баспасөз конференциясын өткізудің орындылығы туралы шешім қабылдау үшін ОКҚ-ға (қажет болған жағдайда) қол қойылған Заңның құжаттар топтамасын (түсіндіру материалдары, заңға тәуелді актілер тізбесі, тәуекелдерді талдау, кейінге қалдырылған нормалар тізбесі) жібереді.

Сноска. Пункт 64 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
65. Отчет о реализации программы информационного сопровождения и разъяснения принятого закона представляется в Министерство юстиции и уполномоченный орган в области СМИ по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам. Министерство юстиции анализирует и обобщает представленную информацию и до 25 января года, следующего за отчетным, направляет в Аппарат Правительства.
Сноска. Пункт 65 – в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
66. В целях обеспечения оценки эффективности принятого закона ежегодно, в течение последующих пяти лет после принятия закона, разработчик представляет в Министерство юстиции отчет об уровне достижения отраженных в консультативном документе целевых индикаторов.
Оценка эффективности принятого закона осуществляется в рамках правового мониторинга нормативного правового акта в порядке, установленном Правилами проведения правового мониторинга, утвержденными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 471 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33069).
Сноска. Пункт 66 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.10.2024 № 822.
Приложение 1
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Консультативный документ регуляторной политики
"______________________________________________
_________________________________"
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Описание проблемы:
№ №п/п
Проблемный вопрос
Основные причины возникшей проблемы
Аналитические сведения, показывающие уровень и значимость описываемой проблемы
Способы измерения проблемы
1
2
2. Анализ текущей ситуации, сопоставление мирового опыта, наиболее схожего с национальным регулированием:
№ № п/п
Текущая ситуация
Международный опыт
1.
2.
3. Предлагаемые пути решения описанной проблемы:
№ № п/п
Решение
Плюсы
Минусы
1.
2.
4. Влияние предлагаемых путей решения на:
Плюсы
Минусы
1. Социальное развитие (уровень измерения человеческого капитала)
2. Развитие предпринимательства
3. Органы государственной власти
4. Экономическую систему
5. Экологическую среду
6. Объемы доходов и расходов государственного бюджета
7. Иные
5. Ожидаемые результаты от введения предлагаемого пути решения:
№№ п/п
Текущие показатели
Результат
Срок (обоснование)
1
2
6. Механизмы реализации с указанием алгоритмов действий в случае законодательного регулирования (институциональные и организационные мероприятия):
Мероприятия
Сроки
Ответственный государственный орган (должностное лицо)
Бюджет

Ескерту. 64-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
65. Қабылданған заңды ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасын іске асыру туралы есеп осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Әділет министрлігіне және БАҚ саласындағы уәкілетті органға ұсынылады. Әділет министрлігі ұсынылған ақпаратты талдайды және жинақтайды және есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейін Үкімет Аппаратына жібереді.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
66. Қабылданған заңның тиімділігін бағалауды қамтамасыз ету мақсатында әзірлеуші жыл сайын, заң қабылданғаннан кейін келесі бес жыл ішінде Әділет министрлігіне консультативтік құжатта көрсетілген нысаналы индикаторларға қол жеткізу деңгейі туралы есеп беріп отырады.
Қабылданған заңның тиімділігін бағалау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 471 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33069 болып тіркелген) Құқықтық мониторинг жүргізу қағидаларында белгіленген тәртіппен нормативтік құқықтық актінің құқықтық мониторингі шеңберінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 66-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.10.2024 № 822 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің заң шығару
жұмысының қағидаларына
1-қосымша
"______________________________________ _________________________________" реттеушілік саясаттың консультативтік құжаты бойынша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Проблеманың сипаты:
Р/с
Проблемалық сұрақ
Туындаған проблеманың негізгі себептері
Сипатталатын проблеманың деңгейі мен маңыздылығын көрсететін талдамалық мәліметтер
Проблеманы өлшеу тәсілдері
2. Ағымдағы жағдайды талдау, ұлттық реттеумен неғұрлым ұқсас әлемдік тәжірибені салыстырып тексеру:
Р/с
Ағымдағы жағдай
Халықаралық тәжірибе
3. Сипатталған мәселені шешудің ұсынылған жолдары:
Р/с
Шешім
Артықшылықтары
Кемшіліктері
4. Ұсынылған шешім жолдарының мыналарға әсері:
Артықшылықтары
Кемшіліктері
1. Әлеуметтік дамуға (адами капиталды өлшеу деңгейі)
2. Кәсіпкерлікті дамытуға
3. Мемлекеттік билік органдарына
4. Экономикалық жүйеге
5. Экологиялық ортаға
6. Мемлекеттік бюджеттің кірістері мен шығыстарының көлеміне
7. Өзге
5. Ұсынылатын шешу жолын енгізуден күтілетін нәтижелер:
Р/с
Ағымдағы көрсеткіштер
Нәтиже
Мерзім (негіздеме)
6. Заңнамалық реттеу жағдайында іс-қимыл алгоритмдерін көрсете отырып, іске асыру тетіктері (институционалдық және ұйымдастырушылық іс-шаралар):
Іс-Шаралар
Мерзім
Жауапты мемлекеттік орган (лауазымды тұлға)
Бюджет

7. Возможные риски:
Возможные риски (в том числе социальные риски)
Причины возможных рисков
Система управления рисками
8. Целевые группы для публичного обсуждения:
Список
9. Способ публичного обсуждения:
Список (1 обязательный и 2 не обязательный)
10. Результаты публичного обсуждения
(текст)
п/п
Предлагаемое решение
Отношение общественности (целевых групп)
1
2
11. Структура и содержание проекта закона (в случае принятия решения о необходимости разработки законодательного акта)
(текст)
12. Индикаторы оценки эффективности вводимого регулирования с указанием сроков их пересмотра
(текст)
Приложение 2
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Отчет по итогам публичных обсуждений консультативного документа регуляторной политики
"______________________________"
Сноска. Приложение 2 – в редакции постановления Правительства РК от 04.10.2024 № 822.
Дата опубликования консультативного документа регуляторной политики на интернет-портале открытых нормативных правовых актов _______
Дата (ы) проведения публичных обсуждений:
Публичные обсуждения на портале открытых НПА ______
Всего поступило замечаний и предложений _____
Из них принято ____
Не принято (основания непринятия) _____
Дата (ы) окончания публичных обсуждений:
Публичные слушания ______
Дебаты ______
Форма (ы) проведения публичных обсуждений _______
Таблица поступивших замечаний и предложений
№ п/п
Автор
Предложение/замечание
Позиция ГО
Примечание

7. Ықтимал тәуекелдер:
Ықтимал тәуекелдер (оның ішінде әлеуметтік тәуекелдер)
Ықтимал тәуекелдердің себептері
Тәуекелдерді басқару жүйесі
8. Жария талқылауға арналған нысаналы топтар:
Тізім
9. Жария талқылау тәсілі:
Тізім (1 міндетті және 2 міндетті емес)
10. Жария талқылау нәтижелері.
(мәтін)
Р/с
Ұсынылатын шешім
Жұртшылықтың (нысаналы топтардың) қатынасы
1
2
11. Заң жобасының құрылымы мен мазмұны (заңнамалық актіні әзірлеу қажеттігі туралы шешім қабылданған жағдайда).
(мәтін)
12. Оларды қайта қарау мерзімдерін көрсете отырып, енгізілетін реттеудің тиімділігін бағалау индикаторлары
(мәтін)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің заң шығару
жұмысының қағидаларына
2-қосымша
"____________________" реттеушілік саясаттың консультативтік құжатын жария талқылау қорытындылары бойынша есеп
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.10.2024 № 822 қаулысымен.
Реттеушілік саясаттың консультативтік құжатының ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында жарияланған күні _______
Жария талқылау өткізілетін күн (күндер):
Ашық НҚА порталында жария талқылау ______
Барлық түскен ескертулер мен ұсыныстар _____
Оның ішінде қабылданды ____
Қабылданған жоқ (қабылданбау негіздері) _____
Жария талқылау аяқталатын күн (күндер):
Жария тыңдау ______
Пікірсайыс_____
Жария талқылау өткізу нысаны (нысандары) _______
Келіп түскен ескертулер мен ұсыныстар кестесі
Р/с
Автор
Ұсыныс / ескерту
МО ұстанымы
Ескертпе

1. Поступившие замечания и (или) предложения на интернет-портал открытых нормативных правовых актов
1.1. Поступившие в процессе публичных обсуждений (на интернет-портал открытых нормативных правовых актов), за исключением субъектов, указанных в других разделах настоящего отчета
1.
2.
1.2. Поступившие непосредственно на дебатах или публичных слушаниях, за исключением субъектов, указанных в других разделах настоящего отчета
1.
2.
2. Поступившие от членов общественного совета
1.
2.
3. Поступившие от членов экспертного совета
1.
2.

1. Ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталына түскен ескертулер және (немесе) ұсыныстар
1.1. Осы есептің басқа бөлімдерінде көрсетілген субъектілерді қоспағанда, жария талқылау процесінде (ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталына) түскен
1.
2.
1.2. Осы есептің басқа бөлімдерінде көрсетілген субъектілерді қоспағанда, пікірсайыстарда немесе жария тыңдауда тікелей түскен
1.
2.
2. Қоғамдық кеңес мүшелерінен түскен
1.
2.
3. Сараптамалық кеңес мүшелерінен түскен
1.
2.

4. Поступившие от НПП
1.
2.
5. Поступившие от аккредитованных некоммерческих организаций
1.
2.
3.
6. Поступившие от Института законодательства и правовой информации
1.
2.
3.
При этом органом-разработчиком в отчете могут быть описаны и другие работы, проведенные в рамках публичного обсуждения.
* Формирование разделов 1.1, 2-6 отчета осуществляется автоматически на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
Раздел 1.2 формируется разработчиком и включается в данный отчет.
Приложение 3
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Проект концепции проекта закона

4. ҰКП-дан түскен
1.
2.
5. Аккредиттелген коммерциялық емес ұйымдардан түскен
1.
2.
3.
6. Заңнама және құқықтық ақпарат институтынан түскен
1.
2.
3.
Бұл ретте әзірлеуші органның есепте жария талқылау шеңберінде жүргізілген басқа да жұмыстарға сипаттама беруіне болады.
* Есептің 1.1, 2-6-бөлімдері ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында автоматты түрде қалыптастырылады.
1.2-бөлімді әзірлеуші қалыптастырып, осы есепке қосады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
заң шығару жұмысының
қағидаларына
3-қосымша
"________________________________________________" заңының жобасы тұжырымдамасының жобасы

Сноска. Приложение 3 исключено постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Отчет по итогам публичных обсуждений проекта концепции проекта закона
Сноска. Приложение 4 исключено постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Типовая программа информационного сопровождения и разъяснения проекта закона

Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
заң шығару жұмысының
қағидаларына
4-қосымша
"______________________________" заңының жобасы тұжырымдамасының жобасын жария талқылаудың қорытындылары жөніндегі есеп
Ескерту. 4-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің заң шығару
жұмысының қағидаларына
5-қосымша
Заң жобасын ақпараттық сүйемелдеудің және түсіндірудің үлгі бағдарламасы

Сноска. Приложение 5 – в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Срок
Целевой индикатор
Ответственные исполнители
Отчет о реализации мероприятий
1
2
3
4
5
6
7
1
Подготовка и размещение на интернет-ресурсах органа-разработчика проекта НПА, пояснительной записки, перечня связанных с проектом НПА подзаконных актов, разъяснительных материалов (инфографики, видеоролики, бизнес-процессы и другие материалы)
публикация материалов на интернет-ресурсах органа-разработчика
в течение 3 рабочих дней после опубликования на портале открытых НПА и весь период обсуждения проекта закона
не менее 1 информации
орган-разработчик
2
Размещение информации о проекте закона в социальных сетях органа-разработчика на государственном и русском языках
публикация информации в социальных сетях
в течение 3 рабочих дней после опубликования на портале открытых НПА
не менее 1 информации
орган-разработчик
3
Обсуждение проекта закона на онлайн-площадках в социальных сетях
информация в социальных сетях
после опубликования на портале открытых НПА
не менее 1 обсуждения
орган-разработчик
4
Организация выхода статей в СМИ на государственном и русском языках
статьи в СМИ
на всех этапах законотворческого процесса с актуализацией информации по ходу обсуждения
не менее 2 статей
орган-разработчик, МКИ
5
Информационное сопровождение брифингов СЦК по разъяснению проекта закона (по мере необходимости)
информация в новостных блоках СМИ
на всех этапах законотворческого процесса
не менее 1 информации
орган-разработчик, МКИ, СЦК
6
Организация обсуждения и выхода интервью по проекту закона в программах республиканских и региональных телеканалов (по мере необходимости)
ток-шоу, интерактивные и информационно-аналитические программы
на всех этапах законотворческого процесса
не менее 2 программ
орган-разработчик, МКИ
7
Публичное обсуждение проекта закона (по мере необходимости)
проведение публичных слушаний
на всех этапах законотворческого процесса
не менее 1 обсуждения
орган-разработчик, МИО (по мере необходимости)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СМИ – средства массовой информации
МИО – местные исполнительные органы
НПА – нормативные правовые акты
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан
СЦК – Служба центральных коммуникаций при Президенте Республики Казахстан
Приложение 6
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Сравнительная таблица к проекту закона о внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты
Сноска. Приложение 6 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Структурный элемент
Действующая редакция
Предлагаемая редакция
Обоснование (включая ссылки на поручения, конкретный пункт/положение консультативного документа, суть поправки; четкое и разграниченное обоснование к каждой вносимой поправке)
1.
2.
Приложение 7
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Пояснительная записка по обсуждению проекта закона
"________________________________________________"
Наименование государственного органа-разработчика;
основания для принятия проекта закона со ссылкой на соответствующие нормативные правовые акты, нормы международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, решения международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан, протокольные и иные поручения Президента Республики Казахстан, руководства Правительства и/или другие обоснования необходимости его принятия;
цели, задачи и основные положения проекта закона;
предполагаемые последствия в случае принятия проекта;
сроки ожидаемых результатов;
необходимость финансовых затрат по проекту и его финансовая обеспеченность, в том числе источник финансирования, а также в случае необходимости – решение Республиканской бюджетной комиссии;
результаты расчетов, подтверждающих снижение и (или) увеличение затрат субъектов предпринимательства в связи с введением в действие закона, в случаях если проект закона затрагивает интересы субъектов предпринимательства.
* Пояснительная записка к проекту закона для обсуждения должна излагаться в предельно краткой, четкой и простой форме, позволяющей получить общие сведения обо всех основных положениях проекта закона и способствовать информированности общественности о будущей регуляторной политике.
Не допускается включение положений декларативного характера, не несущих смысловой нагрузки, употребление сложных для восприятия слов и выражений, метафор.
Приложение 8
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Отчет по итогам публичных обсуждений проекта закона "____________________"

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
Р/с №
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Мерзімі
Нысаналы индикатор
Жауаптылар
Іс-шараларды іске асыру туралы есеп
1
2
3
4
5
6
7
1
НҚА жобасына байланысты түсіндірме жазбаны, заңға тәуелді актілердің тізбесін, түсіндірме материалдарын (инфографика, бейнероликтер, бизнес-процестер және т.б.) дайындау НҚА жобасын әзірлеуші органның интернет-ресурстарында орналастыру
әзірлеуші органның интернет-ресурстарында материалдарды жариялау
ашық НҚА порталында жарияланғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде және және заң жобасын талқылаудың барлық кезеңі
кемінде 1 ақпарат
әзірлеуші орган
2
Әзірлеуші органның әлеуметтік желілерінде заң жобасы туралы ақпаратты мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастыру
әлеуметтік желілерде ақпаратты жариялау
ашық НҚА порталында жарияланғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде
кемінде 1 ақпарат
әзірлеуші орган
3
Әлеуметтік желілердегі онлайн-алаңдарда заң жобасының тақырыбын талқылау
әлеуметтік желілердегі ақпарат
ашық НҚА порталында жарияланғаннан кейін
кемінде 1 талқылау
әзірлеуші орган
4
БАҚ-та мақалалардың мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялануын ұйымдастыру
БАҚ-тағы мақалалар
талқылау барысы бойынша ақпаратты өзектендіре отырып заң шығару процесінің барлық кезеңдерінде
кемінде 2 мақала
әзірлеуші орган
5
ОКҚ-нің заң жобасын түсіндіру жөніндегі брифингтерін ақпараттық сүйемелдеу
БАҚ-тың жаңалықтар блоктарындағы ақпарат
заң шығару процесінің барлық кезеңдерінде
кемінде 1 ақпарат
әзірлеуші орган, МАМ, ОКҚ
6
Республикалық және өңірлік телеарналардың бағдарламаларында заң жобасы бойынша сұхбаттарды талқылауды және көрсетуді ұйымдастыру (қажеттілігіне қарай)
ток-шоу, интерактивтік және ақпараттық талдамалық бағдарламалар
заң шығару процесінің барлық кезеңдерінде
кемінде 2 бағдарлама
әзірлеуші орган, МАМ
7
Заң жобасын көпшілік алдында талқылау (қажет болған жағдайда)
қоғамдық тыңдаулар өткізу
заң шығару процесінің барлық кезеңдерінде
кемінде 1 талқылау
әзірлеуші орган, ЖАО (қажет болған жағдайда)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
БАҚ – бұқаралық ақпарат құралдары
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
НҚА – нормативтік құқықтық актілер
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
ОКҚ – Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Орталық коммуникациялар қызметі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің заң шығару
жұмысының қағидаларына
6-қосымша
Кейбір заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заң жобасына салыстырма кесте
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с
Құрылымдық бөлік
Қолданыстағы редакция
Ұсынылатын редакция
Негіздеме (тапсырмаларға сілтемелерді, консультативтік құжаттың нақты тармағын/ережесін, түзетудің мәнін; енгізілетін әрбір түзетудің дәл және аражігі ажыратылған негіздемесін қоса алғанда)
1.
2.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
заң шығару жұмысының
қағидаларына
7-қосымша
"________________________________________________" заңының жобасын талқылау бойынша түсіндірме жазба
Әзірлеуші мемлекеттік органның атауы;
тиісті нормативтік құқықтық актілерге, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардың нормаларына, Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдардың шешімдеріне, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкімет басшылығының хаттамалық және өзге де тапсырмаларына сілтеме жасай отырып, заң жобасын қабылдау үшін негіздер және/немесе оны қабылдау қажеттігінің басқа да негіздемелері;
заң жобасының мақсаттары, міндеттері және негізгі ережелері;
жоба қабылданған жағдайда болжанатын салдар;
күтілетін нәтижелердің мерзімі;
жоба бойынша қаржы шығындарының қажеттігі және оның қаржылық қамтамасыз етілуі, оның ішінде қаржыландыру көзі, сондай-ақ қажет болған жағдайда – Республикалық бюджет комиссиясының шешімі;
егер заң жобасы кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын болса, заңның қолданысқа енгізілуіне байланысты кәсіпкерлік субъектілері шығындарының азаюын және (немесе) ұлғаюын растайтын есеп-қисаптардың нәтижелері.
* Талқылау үшін заң жобасына түсіндірме жазба заң жобасының барлық негізгі ережелері туралы жалпы мәліметтер алуға және жұртшылықтың болашақ реттеушілік саясат туралы хабардар болуына ықпал етуге мүмкіндік беретін барынша қысқа, нақты және қарапайым нысанда жазылуы тиіс.
Мағыналық жүктемесі жоқ декларативтік сипаттағы ережелерді енгізуге, қабылдануы күрделі сөздер мен сөз тіркестерін, метафораларды қолдануға жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің заң шығару
жұмысының қағидаларына
8-қосымша
"________________________________________________"
заң жобасын жария талқылау қорытындылары бойынша есеп

Сноска. Приложение 8 – в редакции постановления Правительства РК от 19.01.2026 № 23.
Дата опубликования проекта закона на интернет-портале открытых нормативных правовых актов _______
Всего поступило замечаний и предложений _____
Из них принято ____
Не принято (основания непринятия) _____
Дата (ы) проведения публичных обсуждений (при проведении) ______
Таблица поступивших замечаний и предложений
№ п/п
Автор
Предложение/замечание
Позиция государственного органа
Примечание

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.01.2026 № 23 қаулысымен.
Заң жобасы ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында
жарияланған күн _______
Барлық түскен ескертулер мен ұсыныстар _____
Оның ішінде қабылданды ____
Қабылданған жоқ (қабылданбау негіздері) _____
Жария талқылау өткізілген күн (-дер) (өткізілсе) ______
Келіп түскен ұсыныстар мен ескертулер кестесі
Р/с
Автор
Ұсыныс/ескерту
Мемлекеттік органның ұстанымы
Ескертпе

1. Поступившие замечания и (или) предложения на интернет-портал открытых нормативных правовых актов
1.1. Поступившие в процессе публичных обсуждений (на интернет-портал открытых нормативных правовых актов), за исключением субъектов, указанных в других разделах настоящего отчета
1.
2.
1.2. Поступившие непосредственно на публичных слушаниях, за исключением субъектов, указанных в других разделах настоящего отчета
1.
2.
2. Поступившие от членов общественного совета
1.
2.
3. Поступившие от членов экспертного совета
1.
2.
4. Поступившие от Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан
1.
2.
5. Поступившие от аккредитованных некоммерческих организаций
1.
2.
3.
6. Поступившие от Института законодательства и правовой информации
1.
2.
3.
7. Поступившие от уполномоченной организации, обеспечивающей проведение научной правовой экспертизы
1.
2.
3.
8. Поступившие от уполномоченной организации, обеспечивающей проведение научной антикоррупционной экспертизы
1.
2.
3.
9. Поступившие от уполномоченной организации, обеспечивающей проведение научной экономической экспертизы
1.
2.
3.
При этом органом-разработчиком в отчете могут быть описаны и другие работы, проведенные в рамках публичного обсуждения.
* Формирование разделов 1.1, 2-9 отчета осуществляется автоматически на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
Раздел 1.2 формируется органом-разработчиком и включается в данный отчет.
_________________________________
Приложение № 9
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Типовая программа информационного сопровождения принятого закона
Сноска. Приложение 9 – в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Срок
Целевой индикатор
Ответственные исполнители
Отчет о реализации мероприятий
1
2
3
4
5
6
7
1
Подготовка и размещение на интернет-ресурсах органа-разработчика пакета документов по принятому закону (разъяснительные материалы (инфографика, видеоролики, бизнес-процессы и другие материалы), перечня подзаконных актов, перечня отсроченных норм, которые вводятся в действие позднее официального опубликования, с указанием даты введения в действие)
публикации на интернет-ресурсах, в СМИ и социальных сетях
в течение 3 (три) рабочих дней после официального опубликования
не менее 1 информации
орган-разработчик
2
Размещение информации о принятом законе на интернет-ресурсах органа-разработчика на государственном и русском языках (пример: "С сегодняшнего дня вступает в силу Закон "О ........". Этот Закон направлен на…. Для детального ознакомления можете пройти по ссылке (ссылка на сайт ведомства)")
публикация информации на интернет-ресурсах органа-разработчика
в течение 3 (три) рабочих дней после официального опубликования
не менее 1 информации
орган-разработчик
3
Организация выхода статей в СМИ на государственном и русском языках
статьи в СМИ
в течение 1 (один) календарного месяца с момента официального опубликования
не менее 2 статей
орган-разработчик, МКИ
4
Информационное сопровождение брифингов СЦК по разъяснению принятого закона (по мере необходимости)
информация в новостных блоках СМИ
весь период обсуждения принятого закона
не менее 1 информации
орган-разработчик, СЦК (по согласованию)
5
Организация обсуждения и выхода интервью по принятому закону в программах республиканских и региональных телеканалов (по мере необходимости)
информационно-аналитические программы
весь период обсуждения принятого закона
не менее 2 программ
орган-разработчик, МКИ, СЦК (по согласованию)
6
Обеспечение выхода специализированных программ по обсуждению и разъяснению принятого закона на республиканских и региональных телеканалах (при необходимости)
информационно-аналитические программы
весь период обсуждения принятого закона
не менее 3 программ
МКИ, СЦК (по согласованию)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СМИ – средства массовой информации
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан
СЦК – Служба центральных коммуникаций при Президенте Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2016 года № 907
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства
Республики Казахстан

1. Ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталына түскен ескертулер және (немесе) ұсыныстар
1.1. Осы есептің басқа бөлімдерінде көрсетілген субъектілерді қоспағанда, жария талқылау процесінде (ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталына) түскен
1.
2.
1.2. Осы есептің басқа бөлімдерінде көрсетілген субъектілерді қоспағанда, жария тыңдауда тікелей түскен
1.
2.
2. Қоғамдық кеңестің мүшелерінен түскен
1.
2.
3. Сараптамалық кеңестің мүшелерінен түскен
1.
2.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасынан түскен
1.
2.
5. Аккредиттелген коммерциялық емес ұйымдардан түскен
1.
2.
3.
6. Заңнама және құқықтық ақпарат институтынан түскен
1.
2.
3.
7.  Ғылыми құқықтық сараптама жүргізуді қамтамасыз ететін ұйымнан түскен
1.
2.
3.
8. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуді қамтамасыз ететін ұйымнан түскен
1.
2.
3.
9. Ғылыми экономикалық сараптама жүргізуді қамтамасыз ететін уәкілетті ұйымнан түскен
1.
2.
3.
Бұл ретте әзірлеуші органның есепте жария талқылау шеңберінде жүргізілген басқа да жұмыстарға сипаттама беруіне болады.
*Есептің 1.1, 2-9-бөлімдерін қалыптастыру ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында автоматты түрде жүзеге асырылады.
1.2-бөлімді әзірлеуші орган қалыптастырып, осы есепке қосады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің заң шығару
жұмысының қағидаларына
9-қосымша
Қабылданған заңды ақпараттық сүйемелдеудің үлгі бағдарламасы
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
Р/с №
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Мерзімі
Нысаналы индикатор
Жауапты орындаушылар
Іс-шараларды іске асыру туралы есеп
1
2
3
4
5
6
7
1
Қабылданған заң бойынша құжаттар топтамасын (түсіндіру материалдары (инфографика, телеграф, бейнероликтер, бизнес-процестер және басқа материалдар), заңға тәуелді актілердің тізбесін, қолданысқа енгізілетін күнін көрсете отырып ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізілетін кейінге қалдырылған нормалар тізбесін) дайындау және әзірлеуші органның интернет-ресурстарында орналастыру
интернет-ресурстарда, БАҚ-та және әлеуметтік желілерде жарияланымдар
ресми жарияланғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде
кемінде 1 жарияланым
әзірлеуші орган
2
Әзірлеуші органның интернет-ресурстарында қабылданған заң туралы ақпаратты мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастыру (Мысалы: "Бүгіннен бастап "........ туралы" Заң күшіне енеді. Бұл Заң ... бағытталған. Жете танысу үшін сілтеме (ведомство сайтына сілтеме) бойынша өтуге болады")
әзірлеуші органның интернет-ресурстарында ақпарат жариялау
ресми жарияланғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде
кемінде 1 ақпарат
әзірлеуші орган
3
БАҚ-та мемлекеттік және орыс тілдерінде мақалалардың жариялануын ұйымдастыру
БАҚ-тағы мақалалар
ресми жарияланған кезден бастап күнтізбелік 1 (бір) ай ішінде
кемінде 2 мақала
әзірлеуші орган, МАМ
4
Қабылданған заңды түсіндіру бойынша ОКҚ-нің брифингтерін ақпараттық сүйемелдеу (қажеттілігіне қарай)
мемлекеттік БАҚ-тың жаңалықтар блоктарындағы сюжеттер
брифинг өткізілгеннен кейін
кемінде 1 ақпарат
әзірлеуші орган, ОКҚ (келісу бойынша)
5
Республикалық және өңірлік телеарналардың бағдарламаларында қабылданған заң бойынша талқылау мен сұхбаттар көрсетуді ұйымдастыру (қажеттілігіне қарай)
ақпараттық-талдамалық бағдарламалар
қабылданған заңды талқылаудың бүкіл кезеңі
кемінде 2 бағдарлама
әзірлеуші орган, МАМ, ОКҚ (келісу бойынша)
6
Қабылданған заңды республикалық және өңірлік телеарналарда талқылау және түсіндіру жөніндегі мамандандырылған бағдарламалардың шығуын қамтамасыз ету (қажет болған кезде)
ақпараттық-талдамалық бағдарламалар
қабылданған заңды талқылаудың бүкіл кезеңі
кемінде 3 бағдарлама
МАМ, ОКҚ (келісу бойынша)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
БАҚ – бұқаралық ақпарат құралдары
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
ОКҚ – Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Орталық коммуникациялар қызметі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 907 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2003 года № 840 "Об утверждении Правил организации законопроектной работы в уполномоченных органах Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 34, ст. 344).
2. Пункт 8 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2006 года № 99 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 5, ст. 99).
3. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года № 217 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 9, ст. 105).
4. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2009 года № 822 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 29, ст. 255).
5. Пункт 4 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2009 года № 2206 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 2, ст. 16).
6. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2010 года № 632 "О внесении изменений и дополнений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 39, ст. 347).
7. Подпункт 3) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2011 года № 359 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 29, ст. 364).
8. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 мая 2011 года № 590 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 40, ст. 506).

1. "Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарында заң жобалау жұмыстарын ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 21 тамыздағы № 840 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 34, 344-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 14 ақпандағы № 99 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 8-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 5, 99-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы № 217 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 9, 105-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 4 маусымдағы № 822 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 29, 255-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 25 желтоқсандағы № 2206 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 4-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж, № 2, 16-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 23 маусымдағы № 632 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 39, 347-құжат).
7. "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 сәуірдегі № 359 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағының 3) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 29, 364-құжат).
8. "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 27 мамырдағы № 590 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 40, 506-құжат).

9. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 сентября 2011 года № 1067 "О внесении изменений и дополнений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 54, ст. 767).
10. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 5 марта 2013 года № 213 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года № 1300 "О Регламенте Правительства Республики Казахстан" и от 21 августа 2003 года № 840 "Об утверждении Правил организации законопроектной работы в уполномоченных органах Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 19, ст. 326).
11. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2013 года № 541 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 35, ст. 521).
12. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1524 "О внесении изменений и дополнения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 78, ст. 1037).
13. Пункт 6 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 2 февраля 2009 года № 15-р "О дальнейших мерах по совершенствованию законотворческой деятельности", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 1401 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 2 февраля 2009 года № 15-р "О дальнейших мерах по совершенствованию законотворческой деятельности" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 83-84, ст. 722).
14. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 288 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 24-25, ст. 149).

9. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 16 қыркүйектегі № 1067 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 54, 767-құжат).
10. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң Регламентi туралы" 2002 жылғы 10 желтоқсандағы № 1300 және "Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарында заң жобалау жұмыстарын ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 21 тамыздағы № 840 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 5 наурыздағы № 213 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 19, 326-құжат).
11. "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 мамырдағы № 541 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 35, 521-құжат).
12. "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1524 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 78, 1037-құжат).
13. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне және "Заң шығару қызметін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2009 жылғы 2 ақпандағы № 15-ө өкіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 1401 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне және "Заң шығару қызметін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2009 жылғы 2 ақпандағы № 15-ө өкіміне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 6-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 83-84, 722-құжат).
14. "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 288 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 24-25, 149-құжат).

15. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1088 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 72-73-74, ст. 545).

15. "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1088 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 72-73-74, 545-құжат).