Об утверждении Соглашения между Правительством Республики Казахстан и правительствами государств Бенилюкс об освобождении от визовых требований владельцев дипломатических паспортов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2015 года № 598.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Соглашение между Правительством Республики Казахстан и правительствами государств Бенилюкс об освобождении от визовых требований владельцев дипломатических паспортов, совершенное в Брюсселе 2 марта 2015 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 598
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и правительствами государств Бенилюкс об освобождении от визовых требований владельцев дипломатических и служебных/официальных паспортов
Сноска. Заголовок – в редакции постановления Правительства РК от 06.05.2025 № 309.
Правительство Республики Казахстан и правительства Государств Бенилюкс (в дальнейшем совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона").
ПРИЗНАВАЯ, что правительства государств Бенилюкс выступают вместе согласно Соглашению между Королевством Бельгия, Великим Герцогством Люксембург и Королевством Нидерланды, подписанному 11 апреля 1960 года в Брюсселе в отношении переноса контроля за иммиграцией на внешние границы Бенилюкс;
Намереваясь облегчить въезд гражданам Республики Казахстан и гражданам государств Бенилюкс, владельцам действительных дипломатических или действительных служебных/официальных паспортов;
СОГЛАСИЛИСЬ о нижеследующем:
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 06.05.2025 № 309.
Статья 1 Определения
В настоящем Соглашении, если контекст не предполагает иное:
- "государства Бенилюкс" означает Королевство Бельгия, Великое Герцогство Люксембург и Королевство Нидерланды;
- "Территория Бенилюкс" означают объединенные территории Королевства Бельгия, Великого Герцогства Люксембург и Королевства Нидерланды в Европе.
Статья 2 Компетентные органы
Компетентные Органы, ответственные за исполнение данного соглашения:
1. от Правительства Республики Казахстан – Министерство иностранных дел Республики Казахстан; и
2. от правительств государств Бенилюкс: от Королевства Бельгия – Федеральная Государственная Служба иностранных дел, внешней торговли и развития сотрудничества, от Великого Герцогства Люксембург – Министерство иностранных дел и Иммиграции и от Королевства Нидерландов – Министерство иностранных дел.

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Бенилюкс мемлекеттерінің үкіметтері арасындағы дипломатиялық паспорттардың иелерін визалық талаптардан босату туралы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 шілдедегі № 598 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2015 жылғы 2 наурызда Брюссельде жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Бенилюкс мемлекеттерінің үкіметтері арасындағы дипломатиялық паспорттардың иелерін визалық талаптардан босату туралы келісім бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 598 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Бенилюкс мемлекеттерінің Үкіметтері арасындағы дипломатиялық және қызметтік/ресми паспорттардың иелерін визалық талаптардан босату туралы келісім
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.05.2025 № 309 қаулысымен.
(2017 жылғы 1 тамызда күшіне енді - Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бюллетені, 2017 ж., № 4, 59-құжат)
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Бенилюкс мемлекеттерінің үкіметтері (бұдан әрі бірлесе "Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" деп аталатын);
1960 жылғы 11 сәуірде Брюссельде қол қойылған Бельгия Корольдігі, Люксембург Ұлы Герцогтігі және Нидерланд Корольдігі арасындағы көшіп келушілерге бақылау жасауды Бенилюкстің сыртқы шекарасына ауыстыруға қатысты келісімге сәйкес Бенилюкс мемлекеттерінің үкіметтері бірге әрекет ететінін тани отырып;
Қазақстан Республикасының азаматтары мен Бенилюкс мемлекеттері азаматтарының – жарамды ұлттық дипломатиялық немесе ұлттық қызметтік/ресми паспорттар иелерінің тиісті мемлекеттерге кіруін жеңілдетуге ниеттене отырып;
төмендегілер туралы келісті:
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.05.2025 № 309 қаулысымен.
1-бап Анықтамалар
Егер мәнмәтінде өзгеше көзделмесе, осы Келісімде:
"Бенилюкс мемлекеттері" – Бельгия Корольдігін, Люксембург Ұлы Герцогтігін және Нидерланд Корольдігін білдіреді.
"Бенилюкс аумағы" Еуропада Бельгия Корольдігінің, Люксембург Ұлы Герцогтігінің және Нидерланд Корольдігінің біріккен аумағын білдіреді.
2-бап Құзыретті органдар
Аталған келісімді орындауға жауапты құзыретті органдар:
Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі; және
Бенилюкс мемлекеттерінің үкіметтері атынан: Бельгия Корольдігінен Сыртқы істер, сыртқы сауда және ынтымақтастықты дамыту федералдық мемлекеттік қызметі, Люксембург Ұлы Герцогтігінен – Сыртқы істер және иммиграция министрлігі және Нидерланд Корольдігінен – Сыртқы істер министрлігі.

Статья 3 Отмена визовых требований
1. Граждане Республики Казахстан, владельцы действительных национальных дипломатических или национальных служебных паспортов, могут въезжать на территорию государств Бенилюкс без визы и оставаться на период, не превышающий 90 (девяносто) дней в течение каждого периода в 180 (сто восемьдесят) дней.
2. Граждане государств Бенилюкс, владельцы действительных национальных дипломатических или национальных официальных/служебных паспортов, могут въезжать на территорию Республики Казахстан без визы и оставаться на период, не превышающий 90 (девяносто) дней в течение каждого периода в 180 (сто восемьдесят) дней.
Сноска. Статья 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.05.2025 № 309.
Статья 4 Аккредитованные представители
1. Граждане государства одной Стороны, назначенные в дипломатические представительства или консульские учреждения, или международные организации, расположенные в государстве другой Стороны, владеющие действительными национальными дипломатическими паспортами или действительными национальными служебными/официальными паспортами, могут въезжать, выезжать и оставаться на территории принимающей Стороны без виз в течение срока их аккредитации.
2. Стороны уведомляют друг друга о прибытии лиц, упомянутых в пункте 1 настоящей статьи, и данные лица должны соблюдать правила аккредитации другой Стороны.
Сноска. Статья 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 06.05.2025 № 309.
Статья 5 Отказ во въезде
Несмотря на положения Статей 3 и 4 настоящего Соглашения, каждая из Сторон сохраняет право отказать во въезде на территорию своего государства любому лицу, рассматриваемому как нежелательное или присутствие которого в ее государстве рассматривается как наносящее ущерб закону и общественному порядку или национальной безопасности.
Статья 6 Применение законодательств
Настоящее Соглашение не затрагивает действующие законодательства государств Сторон, регулирующих въезд, продолжительность пребывания, нахождение и выдворение и любой род деятельности иностранцев.
Статья 7 Реадмиссия
Каждая Сторона обязуется принять на свою территорию в любое время и без формальностей лиц, въехавших на упомянутую территорию с действительным национальным дипломатическим паспортом или действительным национальным служебным/официальным паспортом, выданным властями государств Сторон.
Сноска. Статья 7 - в редакции постановления Правительства РК от 06.05.2025 № 309.
Статья 8 Документация
Стороны по дипломатическим каналам передают образцы своих новых или измененных национальных дипломатических и служебных/официальных паспортов, а также детали касательно использования данных паспортов не позднее чем за 60 (шестьдесят) дней до их введения.

3-бап Визалық талаптардан босату
1. Жарамды ұлттық дипломатиялық немесе ұлттық қызметтік паспорттардың иелері болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматтары әрбір 180 (жүз сексен) күндік кезең ішінде күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспайтын кезеңге Бенилюкс мемлекеттерінің аумағына визасыз кіре алады және онда қала алады.
2. Жарамды ұлттық дипломатиялық немесе ұлттық ресми/қызметтік паспорттардың иелері болып табылатын Бенилюкс мемлекеттерінің азаматтары күнтізбелік 180 (жүз сексен) күндік кезең ішінде күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспайтын кезеңге Қазақстан Республикасының аумағына визасыз кіре алады және онда қала алады.
Ескерту. 3-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.05.2025 № 309 қаулысымен.
4-бап Аккредиттелген өкілдер
1. Бір Тарап мемлекетінің жарамды ұлттық дипломатиялық немесе жарамды ұлттық қызметтік/ресми паспорттары бар, екінші Тарап мемлекетінің аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктердің немесе консулдық мекемелердің не халықаралық ұйымдар өкілдіктерінің мүшесі болып табылатын азаматтары аккредиттеудің бүкіл мерзімінде қабылдаушы Тарап мемлекетінің аумағына визасыз кіре алады, одан кете алады және онда бола алады.
2. Тараптар осы баптың 1-тармағында атап өтілген адамдардың келуі туралы бір-бірін хабардар етеді және аталған адамдар басқа Тараптың аккредиттеу қағидаларын сақтауы тиіс.
Ескерту. 4-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.05.2025 № 309 қаулысымен.
5-бап Келуден бас тарту
Осы Келісімнің 3 және 4-баптарының ережелеріне қарамастан, Тараптардың әрқайсысы болуы ұнамсыз немесе оның мемлекетінде заңға және қоғамдық тәртіпке немесе ұлттық қауіпсіздікке зиян келтіруші ретінде қарастырылатын кез келген адамның өз мемлекетінің аумағына келуінен бас тарту құқығын сақтайды.
6-бап Заңнамалардың қолданылуы
Осы Келісім Тараптар мемлекеттерінің аумағына шетелдіктердің келуін, болуы мен шығарып жіберуді және кез келген қызмет түрлерін реттейтін қолданыстағы заңнамаларын қозғамайды.
7-бап Реадмиссия
Тараптардың әрқайсысы Тараптар мемлекеттерінің билігі берген жарамды ұлттық дипломатиялық паспортпен немесе жарамды ұлттық қызметтік/ресми паспортпен өз мемлекетінің аумағына кірген адамдарды кез келген уақытта әрі шарттылықсыз аталған аумақта қабылдауға міндеттенеді.
Ескерту. 7-бап жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.05.2025 № 309 қаулысымен.
8-бап Құжаттама
Тараптар өздерінің жаңа немесе өзгертілген ұлттық дипломатиялық немесе қызметтік/ресми паспорттарының үлгілерін, сондай-ақ осы паспорттарды пайдалануға қатысты толық мәліметтерді оларды енгізілген күнге дейін мүмкіндігінше күнтізбелік 60 (алпыс) күн бұрын дипломатиялық арналар арқылы жібереді.

Сноска. Статья 8 - в редакции постановления Правительства РК от 06.05.2025 № 309.
Статья 9 Урегулирование споров
Любые споры между Сторонами, возникающие по применению или толкованию настоящего Соглашения, разрешаются мирно посредством консультаций и переговоров между Сторонами.
Статья 10 Изменения и дополнения
В настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, по взаимному согласию Сторон, посредством обмена нотами между Сторонами по дипломатическим каналам.
Статья 11 Депозитарий
Федеральная Государственная Служба иностранных дел, внешней торговли и развития сотрудничества Королевства Бельгия (далее – депозитарий) выступает Депозитарием настоящего Соглашения для правительств государств Бенилюкс. Депозитарий предоставляет правительствам государств Бенилюкс заверенную копию настоящего Соглашения.
Статья 12 Вступление в силу, срок действия и прекращение действия
1. Настоящее Соглашение вступает в силу в первый день второго месяца, следующего после даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
2. Настоящее Соглашение заключается сроком на один год, по истечении которого его действие продлевается на неопределенный период, пока одна из Сторон не направит депозитарию по дипломатическим каналам письменное уведомление о своем намерении прекратить действие настоящего Соглашения, не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до истечения этого периода.
3. По истечении первоначального годичного срока, любая из Сторон может выйти из настоящего Соглашения, направив депозитарию по дипломатическим каналам письменное уведомление о своем намерении выйти из настоящего Соглашения, не позднее 30 (тридцать) календарных дней до даты предполагаемого выхода.
4. Выход любой Стороны из настоящего Соглашения приводит к прекращению его действия для всех Сторон.
5. Депозитарий уведомляет Стороны о получении любого уведомления, упомянутого в настоящей статье.
Статья 13 Приостановление действия
Любая Сторона вправе приостановить действие настоящего Соглашения. Сторона незамедлительно уведомляет Депозитария по дипломатическим каналам о своем решении приостановить действие настоящего Соглашения. Депозитарий информирует другие Стороны о получении такого уведомления. Такой же порядок применяется при отмене приостановления действия настоящего Соглашения.
Статья 14 Применение в Королевстве Нидерландов
В отношении Королевства Нидерланды, действие настоящего Соглашения может распространяться на Арубу, Курасао, остров Святого Мартина и Карибскую часть Королевства Нидерландов (Острова Бонайре, Святого Эстатиуса и Саба).
В УДОСТОВЕРЕНИЕ ЧЕГО, нижеподписавшиеся, должным образом уполномоченные на это своими соответствующими правительствами, подписали настоящее Соглашение.

Ескерту. 8-бап жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.05.2025 № 309 қаулысымен.
9-бап Дауларды реттеу
Осы Келісімнің ережелерін қолдану немесе түсіндіру кезінде туындайтын кез келген даулар Тараптар арасындағы бейбіт консультациялар мен келіссөздер арқылы шешіледі.
10-бап Өзгерістер мен толықтырулар
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісуі бойынша дипломатиялық арналар арқылы Тараптар арасында ноталар алмасу негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
11-бап Депозитарий
Бельгия Корольдігінің Сыртқы істер, сыртқы сауда және ынтымақтастықты дамыту федералдық мемлекеттік қызметі (бұдан әрі – депозитарий) Бенилюкс мемлекеттерінің үкіметтері үшін осы Келісімнің депозитарийі болып саналады. Депозитарий Бенилюкс мемлекеттерінің үкіметтеріне осы Келісімнің куәландырылған көшірмесін береді.
12-бап Күшіне ену, қолданылу мерзімі және қолданылуын тоқтату
1. Осы Келісім Тараптардың оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама дипломатиялық арналар арқылы алынған күннен кейінгі келесі екінші айдың бірінші күні күшіне енеді.
2. Осы Келісім бір жыл мерзімге жасалады, ол мерзім өткеннен кейін Тараптардың бірі дипломатиялық арналар арқылы осы Келісімнің қолданылуын тоқтату ниеті туралы жазбаша хабарламаны депозитарийге жолдағанша бұл кезең өткенге дейін 30 (отыз) күнтізбелік күнге дейін күшінде қалады.
3. Бастапқы бір жылдық мерзім өткеннен кейін Тараптардың кез келгені дипломатиялық арналар арқылы осы Келісімнен шығу ниеті туралы жазбаша хабарламаны болжалды шығу күніне дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей жолдап, осы Келісімнен шыға алады.
4. Кез келген Тараптың Осы келісімнен шығуы барлық Тарап үшін оның қолданысының тоқтатылуына әкеп соқтырады.
5. Депозитарий Тараптарды осы бапта аталған кез келген хабарламаны алғаны туралы хабардар етеді.
13-бап Қолданысын тоқтата тұру
Кез келген Тарап осы Келісімнің қолданысын тоқтата тұруға құқылы. Осы Келісімнің қолданысын тоқтата тұру туралы өз шешімін Тарап дипломатиялық арналар арқылы Депозитарийге жедел хабарлайды. Депозитарий осындай хабарламаны алғаны туралы басқа Тараптарға хабарлайды. Осы Келісімнің қолданысын тоқтата тұруды жою кезінде де осындай тәртіп қолданылады.
14-бап Нидерланд Корольдігінде қолданылуы
Осы Келісім Нидерланд Корольдігіне қатысты алғанда Арубаға, Курасаоға, Әулие Мартин аралына және Нидерланд Корольдігінің Кариб бөлігіне (Бонайре, Әулие Эстатиус және Саба аралдары) қолданылуы мүмкін.
Осыны куәландыра отырып, өз үкіметтері тиісінше уәкілеттік берген төменде қол қоюшылар осы Келісімге қол қойды.

Совершено в городе Брюсселе 2 марта 2015 года в двух экземплярах, каждый на казахском, французском, нидерландском и английском языках, имеющих одинаковую силу. В случае возникновения разногласий в толковании положений настоящего Соглашения Стороны будут обращаться к тексту на английском языке.
За Правительство
Республики Казахстан
____________________________
За Правительство
Королевства Бельгия
____________________________
За Правительство
Великого Герцогства Люксембург
____________________________
За Правительство
Королевства Нидерландов
____________________________

2015 жылғы "2" наурызда Брюссель қаласында, әрқайсысы қазақ, француз, нидерланд және ағылшын тілдерінде бірдей күші бар екі данада жасалды. Осы Келісімнің ережелерін түсіндіруде келіспеушіліктер туындаған жағдайда, Тараптар ағылшын тіліндегі мәтінге жүгінетін болады.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
_________________________
Бельгия Корольдігінің
Үкіметі үшін
_________________________
Люксембург Ұлы Герцогтігінің
Үкіметі үшін
_________________________
Нидерланд Корольдігінің
Үкіметі үшін
_________________________