Об утверждении Перечней редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2006 года N 1034.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 17.08.2026 № 726.
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений;
2) перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 1998 года N 573 "Об утверждении Перечня видов беспозвоночных животных для занесения в Красную книгу Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 18, ст. 165);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 2002 года N 408 "Об утверждении Перечня редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 10, ст. 10).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 31 қазандағы N 1034
қаулысымен бекітілген
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 октября 2006 года N 1034
Өсiмдiктердiң сирек кездесетiн және құрып кету қаупi
төнген түрлерiнiң тiзбесi
Перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения
видов растений
Сноска. Перечень в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Атауы/Наименование
Р/с
п/п
Қазақ тiлiнде
На казахском языке
Латын тiлiнде
На латинском языке
Орыс тiлiнде
На русском языке
1
2
3
4
Өсiмдiктер
Бөлiм - Сушырмауық тәрiздiлер
Plants
Lycopodiophyta
Растения
Отдел - Плауновидные
1
Альпi дифизиаструмы
Diphasiastrum alpinum
Дифазиаструм альпийский
2
Таңдамалы гуперция
Huperzia selago
Гуперция. Баранец
Бөлiм - Папоротник тәрiздiлер
Polypodiophyta
Отдел - Папоротниковые
3
Шолпаншаш сүмбiл
Adiantum capillus-veneris
Адиантум Венерин волос
4
Мыңжылқы усасыр
қырыққұлағы
Dryopteris mindshelkensis
Щитовник мынжылкинский
Бөлiм - Жалаң тұқымдылар
Pinophyta
Отдел - Голосеменные
5
Шренк шыршасы
Picea schrenkiana
f. prostrata
Стланиковая форма ели
Шренка
6
Зеравшан аршасы
Juniperus seravschanica
Можжевельник зеравшанский
Бөлiм - Жабық тұқымдылар
Magnoliophyta
Отдел - Покрытосеменные
7
Ақ тұңғиық
Nymphaea alba
Кувшинка белая
8
Жаңғақты лотос
Nelumbo nucifera
Лотос орехоносный
9
Виталий шөмiшгүлi
Aquilegia vitalii
Водосбор Виталия
10
Қаратау шөмiшгүлi
Aquilegia karatavica
Водосбор каратауский
11
Сарғылт құндызшөп
Pulsatilla flavescens
Прострел желтоватый
12
Ашық құндызшөп
Ұйқышөп
Pulsatilla flavescens
Прострел раскрытый.
Сон-трава
13
Фальконер бауыршөбi
Hepatica falconeri
Печеночница Фальконера
14
Көктем жанаргүлi
Adonis vernalis
Адонис весенний
15
Едiл жанаргүлi
Adonis wolgensis
Адонис волжский
16
Жылтыр жанаргүл
Adonis chrysocyathus
Адонис золотистый
17
Түктi жанаргүл
Adonis villosa
Адонис пушистый
18
Тянь-Шань жанаргүлi
Adonis tianschanica
Адонис тяньшанский
19
Талас бәpпici
Aconitum talassicum
Борец таласский
20
Сына жапырақты
тегеурiнгүл
Delphinium cuneatum
Живокость клиновидная
21
Сауыр тегеурiнгүлi
Delphinium sauricum
Живокость саурская
22
Iле бөрiқарақаты
Berberis iliensis
Барбарис илийский
23
Қарқаралы бөрiқарақаты
Berberis karkaralensis
Барбарис каркаралинский
24
Алтай гимноспермиумы
Gymnospermium altaicum
Гимноспермиум алтайский
25
Шұғылық
Paeonia anomala
Пион Марьин-корень
26
Дала шұғылығы,
сәлдегул
Paeonia hybrida
Пион степной
27
Жiңiшке көкнәр
Papaver tenellum
Мак тоненький
28
Семенов айдаршөбi
Corydalis semenovii
Хохлатка Семенова
29
Қаңбақ тәрiздi
жерсабын
Allochrusa gypsophiloides
Аллохруза качимовидная
30
Потанин құмдақшөбi
Arenaria potaninii
Песчанка Потанина
31
Түрлан құмдақшөбi
Eremogone turlanica
Эремогоне турланская
32
Бетпақдала сылдыршөбi
Silene betpakdalensis
Смолевка бетпакдалинская
33
Бор сылдыршөбi
Silene cretacea
Смолевка меловая
34
Мүслiм сылдыршөбi
Silene muslimii
Смолевка Муслима
35
Сырдария сылдыршөбi
Silene jaxartica
Смолевка сырдарьинская
36
Тянь-Шань сылдыршөбi
Silene tianschanica
Смолевка тяньшанская
37
Қыртысты жалынгүл
Coronaria coriacea
Горицвет кожистый
38
Әулиеата қаңбағы
Gypsophilla aulieatensis
Качим аулиеатинский
39
Андржевский қалампыры
Dianthus andrzejowskianus
Гвоздика Андржевского
40
Торғай бұйырғыны
Arthrophytum iliense
Ежовник тургайский
41
Iле сексеуiлшесi
Arthrophytum iliense
Саксаульник илийский
42
Фомин көкпегi
Atriplex fominii
Лебеда Фомина
43
Регель рафидофитоны
Rhaphidophyton regelii
Рафидофитон Регеля
44
Хиуа сораңы
Salsola chiwensis
Солянка хивинская
45
Жалпақ жапырақты сораң
Salsola euryphylla
Солянка широколистная
46
Жұмыртқа жапырақ
түйесiңiр
Atraphaxis teretifolia
Курчавка вальковатолистая
47
Мушкетов түйесiңiрi
Atraphaxis muschketowii
Курчавка Мушкетова
48
Қоңыр жүзген
Calligonum triste
Жузгун печальный
49
Алтай рауғашы
Rheum altaicum
Ревень алтайский
50
Виттрок рауғашы
Rheum witrockii
Ревень Виттрока
51
Линчевский кeмпipшөбi
Acantholimon inczevskii
Акантолимон Линчевского
52
Тарбағатай кeмпipшөбi
Acantholimon tarbagataicum
Акантолимон тарбагатайский
53
Титов кeмпipшөбi
Acantholimon titovii
Акантолимон Титова
54
Тiкендi келiншекшөп
Chaetolimon setiferum
Хетолимон щетинчатый
55
Кауфман ирекжапырағы
Ikonnikovia kaufmanniana
Иконниковия Кауфмановская
56
Михельсон кермегi
Limonium michelsonii
Кермек Михельсона
57
Резниченко кермегi
Limonium rezniczenkoanum
Кермек Резниченковский
58
Кәдiмгi емен
Quercus robur
Дуб обыкновенный
59
Жабысқақ қандыағаш
Alnus glutinosa
Ольха клейкая
60
Қырғыз қайыңы
Betula kirghisorum
Береза киргизская
61
Талас қайыңы
Betula talassica
Береза таласская
62
Ярмоленко қайыңы
Betula jarmolenkoana
Береза Ярмоленковская
63
Кәдiмгi шаттауық
орманжаңғақ
Corylus avellana
Лещина обыкновенная
64
Саз қазанақ
Ledum palustre
Багульник болотный
65
Кәдiмгi аюжидек,
аюбүлдiрген
Arctostaphylos uva-ursi
Толокнянка обыкновенная
66
Ұсақ жемiстi мүкжидек
Oxycoccus microcarpus
Клюква мелкоплодная
67
Шатырша қысшылшөп
Chimaphila umbellata
Зимолюбка зонтичная
68
Минквиц наурызгүлi,
наурызшешегi
Primula minkwitziae
Первоцвет Минквица
69
Семенов лөңкесi
Kaufmannia semenovii
Кауфмания Семенова
70
Андросов жыңғылы,
кеңөзегi
Tamarix androssowii
Гребенщик Андросова
71
Беркара терегi
Populus berkarensis
Тополь беркаринский
72
Тораңғыл терек
Populus pruinosa
Тополь сизолистый
73
Қара жемiстi итжүзiм
Bryonia melanocarpa
Переступень черноплодный
74
Қар дәуаяғы
Macropodium nivale
Долгоног снеговой
75
Жирен ақбасқурай
Erysimum croceum
Желтушник оранжевый
76
Жалған жүрек
жапырақты деңгел
Eutrema pseudocordifolium
Эутрема ложносердцелистная
77
Қаратау неоторулариясы
Neotorularia karatavica
Неоторулария каратауская
78
Қаратау бочанцевиясы
Botschantzevia karatavica
Бочанцевия каратауская
79
Сабақсыз лейоспора
Leiospora excapa
Гладкосемянница
бесстебельная
80
Бекетов неуроломасы
Neuroloma beketovii
Неуролома Бекетова
81
Мыңжылқы ақшешегi
Arabis mindshilkensis
Резуха мынжылкинская
82
Попов ақшешегi
Arabis popovii
Резуха Попова
83
Федченко жауылшасы
Alyssum fedtschenkoanum
Бурачок Федченко
84
Яруткалық кiрпiкшөп
Clypeola jonthlaspi
Щитница яруточная
85
Ұсақ жемiстi әжiк
Draba microcarpella
Крупка мелкоплодная
86
Мейер шытырмағы
Lepidium meyeri
Клоповник Мейера
87
Тамыры нық ергеш
Stroganowia robusta
Строгановия коренастая
88
Жүрек жапырақты ергеш
Stroganowia cardiophylla
Строгановия сердцелистная
89
Жебе жапырақты ергеш
Stroganowia sagittata
Строгановия стрелолистая
90
Траутфеттер epгeшi
Stroganowia trautvetteri
Строгановия Траутфеттера
91
Жеңiшке пайыз
Stubendorffia gracilis
Штубендорфия тонкая
92
Күрекше мамықбас
Pterygostemon spathulatus
Пушистотычиночник лопатчатый
93
Ticciз қатыран
Crambe edentula
Катран беззубый
94
Татар қатыраны
Crambe tatarica
Катран татарский
95
Кавказ таудағаны
Celtis caucasica
Каркас кавказский
96
Бepiк сүттiген
Euphorbia sclerocyathium
Молочай твердобокальчатый
97
Ярослав сүттiгенi
Euphorbia jaroslavii
Молочай Ярослава
98
Алтай қасқыржидегi
Daphne altaica Pall.
Волчеягодник алтайский
99
Тарбағатай таушешегi
Stelleropsis tarbagataica
Стеллеропсис тарбагатайский

Өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген түрлерiнiң тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 31 қазандағы N 1034 Қаулысы.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.08.2026 № 726 қаулысымен.
1. Қоса берiлiп отырған:
1) өсiмдiктердiң сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген түрлерiнiң тiзбесi;
2) жануарлардың сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген түрлерiнiң тiзбесi бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Омыртқасыз жануарлар түрлерiнiң Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабына енгiзуге арналған тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 19 маусымдағы N 573 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1998 ж., N 18, 165-құжат);
2) "Жануарлардың сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген түрлерiнiң тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 10 сәуiрдегi N 408 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 10, 10-құжат).
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 31 қазандағы
N 1034 қаулысымен
бекітілген
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 октября 2006 года N 1034
Өсiмдiктердiң сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген
түрлерiнiң тiзбесi
Перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов
растений
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Атауы /Наименование
Р/с
п/п
Қазақ тiлiнде
На казахском языке
Латын тiлiнде
На латинском языке
Орыс тiлiнде
На русском языке
1
2
3
4
Өсiмдiктер
Бөлiм - Сушырмауық тәрiздiлер
Plants
Lycopodiophyta
Растения
Отдел - Плауновидные
1
Альпi дифизиаструмы
Diphasiastrum alpinum
Дифазиаструм альпийский
2
Таңдамалы гуперция
Huperzia selago
Гуперция. Баранец
Бөлiм - Папоротник тәрiздiлер
Polypodiophyta
Отдел - Папоротниковые
3
Шолпаншаш сүмбiл
Adiantum
capillus-veneris
Адиантум Венерин
волос
4
Мыңжылқы усасыр қырыққұлағы
Dryopteris mindshelkensis
Щитовник мынжылкинский
Бөлiм - Жалаң тұқымдылар
Pinophyta
Отдел - Голосеменные
5
Шренк шыршасы
Picea schrenkiana f. prostrata
Стланиковая форма ели Шренка
6
Зеравшан аршасы
Juniperus seravschanica
Можжевельник зеравшанский
Бөлiм - Жабық тұқымдылар
Magnoliophyta
Отдел - Покрытосеменные
7
Ақ тұңғиық
Nymphaea alba
Кувшинка белая
8
Жаңғақты лотос
Nelumbo nucifera
Лотос орехоносный
9
Виталий шөмiшгүлi
Aquilegia vitalii
Водосбор Виталия
10
Қаратау шөмiшгүлi
Aquilegia karatavica
Водосбор каратауский
11
Сарғылт құндызшөп
Pulsatilla flavescens
Прострел желтоватый
12
Ашық құндызшөп
Ұйқышөп
Pulsatilla flavescens
Прострел раскрытый.
Сон-трава
13
Фальконер бауыршөбi
Hepatica falconeri
Печеночница Фальконера
14
Көктем жанаргүлi
Adonis vernalis
Адонис весенний
15
Едiл жанаргүлi
Adonis wolgensis
Адонис волжский
16
Жылтыр жанаргүл
Adonis chrysocyathus
Адонис золотистый
17
Түктi жанаргүл
Adonis villosa
Адонис пушистый
18
Тянь-Шань жанаргүлi
Adonis tianschanica
Адонис тяньшанский
19
Талас бәpпici
Aconitum talassicum
Борец таласский
20
Сына жапырақты тегеурiнгүл
Delphinium cuneatum
Живокость клиновидная
21
Сауыр тегеурiнгүлi
Delphinium sauricum
Живокость саурская
22
Iле бөрiқарақаты
Berberis iliensis
Барбарис илийский
23
Қарқаралы бөрiқарақаты
Berberis karkaralensis
Барбарис каркаралинский
24
Алтай гимноспермиумы
Gymnospermium altaicum
Гимноспермиум алтайский
25
Шұғылық
Paeonia anomala
Пион Марьин-корень
26
Дала шұғылығы, сәлдегүл
Paeonia hybrida
Пион степной
27
Жiңiшке көкнәр
Papaver tenellum
Мак тоненький
28
Семенов айдаршөбi
Corydalis semenovii
Хохлатка Семенова
29
Қаңбақ тәрiздi жерсабын
Allochrusa gypsophiloides
Аллохруза качимовидная
30
Потанин құмдақшөбi
Arenaria potaninii
Песчанка Потанина
31
Түрлан құмдақшөбi
Eremogone turlanica
Эремогоне турланская
32
Бетпақдала сылдыршөбi
Silene betpakdalensis
Смолевка бетпакдалинская
33
Бор сылдыршөбi
Silene cretacea
Смолевка меловая
34
Мүслiм сылдыршөбi
Silene muslimii
Смолевка Муслима
35
Сырдария сылдыршөбi
Silene jaxartica
Смолевка сырдарьинская
36
Тянь-Шань сылдыршөбi
Silene tianschanica
Смолевка тяньшанская
37
Қыртысты жалынгүл
Coronaria coriacea
Горицвет кожистый
38
Әулиеата қаңбағы
Gypsophilla aulieatensis
Качим аулиеатинский
39
Андржевский қалампыры
Dianthus andrzejowskianus
Гвоздика Андржевского
40
Торғай бұйырғыны
Arthrophytum iliense
Ежовник тургайский
41
Iле сексеуiлшесi
Arthrophytum iliense
Саксаульник илийский
42
Фомин көкпегi
Atriplex fominii
Лебеда Фомина
43
Регель рафидофитоны
Rhaphidophyton regelii
Рафидофитон Регеля
44
Хиуа сораңы
Salsola chiwensis
Солянка хивинская
45
Жалпақ жапырақты сораң
Salsola euryphylla
Солянка широколистная
46
Жұмыртқа жапырақ түйесiңiр
Atraphaxis teretifolia
Курчавка вальковатолистая
47
Мушкетов түйесiңiрi
Atraphaxis muschketowii
Курчавка Мушкетова
48
Қоңыр жүзген
Calligonum triste
Жузгун печальный
49
Алтай рауғашы
Rheum altaicum
Ревень алтайский
50
Виттрок рауғашы
Rheum witrockii
Ревень Виттрока
51
Линчевский кeмпipшөбi
Acantholimon inczevskii
Акантолимон Линчевского
52
Тарбағатай кeмпipшөбi
Acantholimon tarbagataicum
Акантолимон тарбагатайский
53
Титов кeмпipшөбi
Acantholimon titovii
Акантолимон Титова
54
Тiкендi келiншекшөп
Chaetolimon setiferum
Хетолимон щетинчатый
55
Кауфман ирекжапырағы
Ikonnikovia kaufmanniana
Иконниковия Кауфмановская
56
Михельсон кермегi
Limonium michelsonii
Кермек Михельсона
57
Резниченко кермегi
Limonium rezniczenkoanum
Кермек Резниченковский
58
Кәдiмгi емен
Quercus robur
Дуб обыкновенный
59
Жабысқақ қандыағаш
Alnus glutinosa
Ольха клейкая
60
Қырғыз қайыңы
Betula kirghisorum
Береза киргизская
61
Талас қайыңы
Betula talassica
Береза таласская
62
Ярмоленко қайыңы
Betula jarmolenkoana
Береза Ярмоленковская
63
Кәдiмгi шаттауық орманжаңғақ
Corylus avellana
Лещина обыкновенная
64
Саз қазанақ
Ledum palustre
Багульник болотный
65
Кәдiмгi аюжидек, аюбүлдiрген
Arctostaphylos uva-ursi
Толокнянка обыкновенная
66
Ұсақ жемiстi мүкжидек
Oxycoccus microcarpus
Клюква мелкоплодная
67
Шатырша қысшылшөп
Chimaphila umbellata
Зимолюбка зонтичная
68
Минквиц наурызгүлi, наурызшешегi
Primula minkwitziae
Первоцвет Минквица
69
Семенов лөңкесi
Kaufmannia semenovii
Кауфмания Семенова
70
Андросов жыңғылы, кеңөзегi
Tamarix androssowii
Гребенщик Андросова
71
Беркара терегi
Populus berkarensis
Тополь беркаринский
72
Тораңғыл терек
Populus pruinosa
Тополь сизолистый
73
Қара жемiстi итжүзiм
Bryonia melanocarpa
Переступень черноплодный
74
Қар дәуаяғы
Macropodium nivale
Долгоног снеговой
75
Жирен ақбасқурай
Erysimum croceum
Желтушник оранжевый
76
Жалған жүрек жапырақты деңгел
Eutrema pseudocordifolium
Эутрема ложносердцелистная
77
Қаратау неоторулариясы
Neotorularia karatavica
Неоторулария каратауская
78
Қаратау бочанцевиясы
Botschantzevia karatavica
Бочанцевия каратауская
79
Сабақсыз лейоспора
Leiospora excapa
Гладкосемянница бесстебельная
80
Бекетов неуроломасы
Neuroloma beketovii
Неуролома Бекетова
81
Мыңжылқы ақшешегi
Arabis mindshilkensis
Резуха мынжылкинская
82
Попов ақшешегi
Arabis popovii
Резуха Попова
83
Федченко жауылшасы
Alyssum fedtschenkoanum
Бурачок Федченко
84
Яруткалық кiрпiкшөп
Clypeola jonthlaspi
Щитница яруточная
85
Ұсақ жемiстi әжiк
Draba microcarpella
Крупка мелкоплодная
86
Мейер шытырмағы
Lepidium meyeri
Клоповник Мейера
87
Тамыры нық ергеш
Stroganowia robusta
Строгановия коренастая
88
Жүрек жапырақты ергеш
Stroganowia cardiophylla
Строгановия сердцелистная
89
Жебе жапырақты ергеш
Stroganowia sagittata
Строгановия стрелолистая
90
Траутфеттер epгeшi
Stroganowia trautvetteri
Строгановия Траутфеттера
91
Жеңiшке пайыз
Stubendorffia gracilis
Штубендорфия тонкая
92
Күрекше мамықбас
Pterygostemon spathulatus
Пушистотычиночник лопатчатый
93
Ticciз қатыран
Crambe edentula
Катран беззубый
94
Татар қатыраны
Crambe tatarica
Катран татарский
95
Кавказ таудағаны
Celtis caucasica
Каркас кавказский
96
Бepiк сүттiген
Euphorbia sclerocyathium
Молочай твердобокальчатый
97
Ярослав сүттiгенi
Euphorbia jaroslavii
Молочай Ярослава
98
Алтай қасқыржидегi
Daphne altaica Pall.
Волчеягодник алтайский
99
Тарбағатай таушешегi
Stelleropsis tarbagataica
Стеллеропсис тарбагатайский

100
Тянь-Шань таушешегi
Stelleropsis tianschanica
Стеллеропсис тяньшанский
101
Қаратау бозкiлемi
Pseudosedum karatavicum
Ложноочиток каратауский
102
Қызғылт ceмiзот,
алтынтамыр
Rhodiola rosea
Родиола розовая
103
Үгем бадамы
Bergenia ugamica
Бадан угамский
104
Янчевский қарақаты
Ribes janczewskii
Смородина Янчевского
105
Дөңгелек жапырақты
шықшөп
Drosera rotundifolia
Росянка круглолистая
106
Бүршiктi дәнел
Aldrovanda vesiculosa
Альдрованда пузырчатая
107
Алтай суықшөбi
Sibiraea altaiensis
Сибирка алтайская
108
Тянь-Шань суықшөбi
Sibiraea tianschanica
Сибирка тяньшанская
109
Шренк тобылғытүсi
Spiraeanthus schrenkianus
Таволгоцвет Шренка
110
Павлов итмұрыны
Rosa pavlovii
Шиповник Павлова
111
Тянь-Шань қазтабаны
Potentilla tianschanica
Лапчатка тяньшанская
112
Парсы шетенi
Sorbus persica
Рябина персидская
113
Недзвецкий алмасы
Malus niedzwetzkyana
Яблоня Недзвецкого
114
Сиверс алмасы
Malus sieversii
Яблоня Сиверса
115
Қаратау ырғайы
Cotoneaster karatavicus
Кизильник каратауский
116
Күмәндi долана
Crataegus ambigua
Боярышник сомнительный
117
Кәдiмгi өpiк
Armeniaca vulgaris
Абрикос обыкновенный
118
Ледебур бадамы
Amygdalus ledebouriana
Миндаль Ледебуровский
119
Шегiршiн жапырақты
тасжаңғақ
Louiseania ulmifolia
(Aflatunia ulmifolia)
Афлатуния вязолистая
120
Сужаңғақ, шылым
Trapa natans
Водяной орех
121
Едiл майқарағаны
Calophaca wolgarica
Майкараган волжский
122
Жоңғар майқарағаны
Calophaca soongorica
Майкараган джунгарский
123
Тiкендi қараған
Caragana tragacanthoides
Карагана трагакантовая
124
Жоңғар аспарасы
Chesneya dshungarica
Чезнея джунгарская
125
Ақ түктi таспа
Astragalus candidissimus
Астрагал беловойлочный
126
Түктi гүлдi таспа
Astragalus trichanthus
Астрагал волосистоцветковый
127
Жым таспасы
Astragalus dshimensis
Астрагал джимский
128
Зайсан таспасы
Astragalus zaissanensis
Астрагал зайсанский
129
Қаратау таспасы
Astragalus karataviensis
Астрагал каратауский
130
Кендiрлiк таспасы
Astragalus kendyrlyki
Астрагал кендырлыкский
131
Көкашық таспасы
Astragalus kokaschikii
Астрагал кокашикский
132
Қопал таспасы
Astragalus kopalensis
Астрагал копальский
133
Жалған шiлiктi таспа
Astragalus pseudocytisoides
Астрагал ложноракитниковый
134
Дерлiк үшқабатты таспа
Astragalus subternatus
Астрагал почтитройчатый
135
Қос тұмсықты таспа
Astragalus ornithorrhinchus
Астрагал птицеклювый
136
Рубцов таспасы
Astragalus rubtzovii
Астрагал Рубцова
137
Тәттi жапырақты таспа
Astragalus glycyphyllos
Астрагал сладколистый
138
Сумневич таспасы
Astragalus sumneviczii
Астрагал Сумневича
139
Жiңiшке сабақты таспа
Astragalus leptocaulis
Астрагал тонкостебельный
140
Шарын таспасы
Astragalus tscharynensis
Астрагал чарынский
141
Штейнберг таспасы
Astragalus steinbergianus
Астрагал Штейнберга

100
Тянь-Шань таушешегi
Stelleropsis tianschanica
Стеллеропсис тяньшанский
101
Қаратау бозкiлемi
Pseudosedum karatavicum
Ложноочиток каратауский
102
Қызғылт ceмiзот, алтынтамыр
Rhodiola rosea
Родиола розовая
103
Үгем бадамы
Bergenia ugamica
Бадан угамский
104
Янчевский қарақаты
Ribes janczewskii
Смородина Янчевского
105
Дөңгелек жапырақты шықшөп
Drosera rotundifolia
Росянка круглолистая
106
Бүршiктi дәнел
Aldrovanda vesiculosa
Альдрованда пузырчатая
107
Алтай суықшөбi
Sibiraea altaiensis
Сибирка алтайская
108
Тянь-Шань суықшөбi
Sibiraea tianschanica
Сибирка тяньшанская
109
Шренк тобылғытүсi
Spiraeanthus schrenkianus
Таволгоцвет Шренка
110
Павлов итмұрыны
Rosa pavlovii
Шиповник Павлова
111
Тянь-Шань қазтабаны
Potentilla tianschanica
Лапчатка тяньшанская
112
Парсы шетенi
Sorbus persica
Рябина персидская
113
Недзвецкий алмасы
Malus niedzwetzkyana
Яблоня Недзвецкого
114
Сиверс алмасы
Malus sieversii
Яблоня Сиверса
115
Қаратау ырғайы
Cotoneaster karatavicus
Кизильник каратауский
116
Күмәндi долана
Crataegus ambigua
Боярышник сомнительный
117
Кәдiмгi өpiк
Armeniaca vulgaris
Абрикос обыкновенный
118
Ледебур бадамы
Amygdalus ledebouriana
Миндаль Ледебуровский
119
Шегiршiн жапырақты тасжаңғақ
Louiseania ulmifolia (Aflatunia ulmifolia)
Афлатуния вязолистая
120
Сужаңғақ, шылым
Trapa natans
Водяной орех
121
Едiл майқарағаны
Calophaca wolgarica
Майкараган волжский
122
Жоңғар майқарағаны
Calophaca soongorica
Майкараган джунгарский
123
Тiкендi қараған
Caragana tragacanthoides
Карагана трагакантовая
124
Жоңғар аспарасы
Chesneya dshungarica
Чезнея джунгарская
125
Ақ түктi таспа
Astragalus candidissimus
Астрагал беловойлочный
126
Түктi гүлдi таспа
Astragalus trichanthus
Астрагал волосистоцветковый
127
Жым таспасы
Astragalus dshimensis
Астрагал джимский
128
Зайсан таспасы
Astragalus zaissanensis
Астрагал зайсанский
129
Қаратау таспасы
Astragalus karataviensis
Астрагал каратауский
130
Кендiрлiк таспасы
Astragalus kendyrlyki
Астрагал кендырлыкский
131
Көкашық таспасы
Astragalus kokaschikii
Астрагал кокашикский
132
Қопал таспасы
Astragalus kopalensis
Астрагал копальский
133
Жалған шiлiктi таспа
Astragalus pseudocytisoides
Астрагал ложноракитниковый
134
Дерлiк үшқабатты таспа
Astragalus subternatus
Астрагал почтитройчатый
135
Қос тұмсықты таспа
Astragalus ornithorrhinchus
Астрагал птицеклювый
136
Рубцов таспасы
Astragalus rubtzovii
Астрагал Рубцова
137
Тәттi жапырақты таспа
Astragalus glycyphyllos
Астрагал сладколистый
138
Сумневич таспасы
Astragalus sumneviczii
Астрагал Сумневича
139
Жiңiшке сабақты таспа
Astragalus leptocaulis
Астрагал тонкостебельный
140
Шарын таспасы
Astragalus tscharynensis
Астрагал чарынский
141
Штейнберг таспасы
Astragalus steinbergianus
Астрагал Штейнберга

142
Алматы кекегi
Oxytropis almaatensis
Остролодочник алматинский
143
Қосбұдыр кекек
Oxytropis biloba
Остролодочник двулопастный
144
Инелi кекек
Oxytropis hystrix
Остролодочник иглистый
145
Қаратау кекегi
Oxytropis karataviensis
Остролодочник каратауский
146
Недзвецкий кекегi
Oxytropis niedzweckiana
Остролодочник Недзвецкого
147
Дерлiк күлтебасты
кекек
Oxytropis subverticillaris
Остролодочник очтимутовчатый
148
Сауыр кекегi
Oxytropis saurica
Остролодочник саурский
149
Талас кекегi
Oxytropis talassica
Остролодочник таласский
150
Үгем кекегi
Oxytropis ugamica
Остролодочник угамский
151
Бұдыр кекек
Oxytropis echidna
Остролодочник шиповатый
152
Бектауата тиынтағы
Hedysarum bectauatavicum
Копеечник бектауатауский
153
Қаратау тиынтағы
Hedysarum karataviense
Копеечник каратауский
154
Мыңжылқы тиынтағы
Hedysarum mindshilkense
Копеечник мынжылкинский
155
Разумовский тиынтағы
Hedysarum razoumovianum
Копеечник Разумовского
156
Шыбықша тиынтағы
Hedysarum scoparium
Копеечник прутьевидный
157
Алатау эспарцетi
Onobrychis alatavica
Эспарцет алатауский
158
Ледебур әйкенi
Lathyrus ledebourii
Чина Ледебура
159
Тянь-Шань жоңышқасы
Medicago tianschanica
Люцерна тяньшанская
160
Жоңғар тұтасжапырағы
Haplophyllum dshungaricum
Цельнолистник джунгарский
161
Евгений Коровин
тұтасжапырағы
Haplophyllum eugenii
korovonii
Цельнолистник Евгения
Коровина
162
Қаратау түйетабаны
Zygophyllum karatavicum
Парнолистник каратауский
163
Потанин түйетабаны
Zygophyllum potaninii
Парнолистник Потанина
164
Критможапырақты
жұмсақжемiс
Malacocarpus crithmifolius
Мягкоплодник критмолистный
165
Кәдiмгi пicтe
Pistacia vera
Фисташка настоящая
166
Сүйелдi қабыржық
Euonymus verrucosa
Бересклет бородавчатый
167
Коопман қабыржығы
Euonymus koopmannii
Бересклет Коопмана
168
Минквиц кендiршесi
Thesium minkwitzianum
Ленец Минквица
169
Арша шажыр
Arceuthobium oxycedri
Арцевтобиум можжевельниковый
170
Жабайы жүзiм
Vitis vinifera
Виноград дикий
171
Еуропа орманоты
Sanicula europaea
Подлесник европейский
172
Қылтанды дәлен
Osmorhiza aristata
Осмориза остистая
173
Қаратау көкбасы
Eryngium karatavicum
Синеголовник каратауский
174
Бес мүйiздi қаттыбас
Sclerotiaria pentaceros
Жестковенечник пятирогий
175
Культиасов батаны
Schrenkia kultiassovii
Шренкия Культиасова
176
Маргарита щуровскиясы
Schtschurowskia margaritae
Шуровския Маргариты
177
Түркiстан
козополянскиясы
Kosopoljanskia turkestanica
Козополянския туркестанская
178
Гердер (Кахрис Гердер)
сайсабағы
Prangos herderi
Прангос Гердера (Кахрис
Гердера)
179
Түктiгүлдi сайсабақ
Prangos lachnantha
Прангос пушистоцветковый
180
Қырықбуын тәрiздi
сайсабақ
Prangos equisetoides
Прангос хвощевидный
181
Культиасов каратавиясы
Karatavia kultiassovii
Каратавия Культиасова

142
Алматы кекегi
Oxytropis almaatensis
Остролодочник алматинский
143
Қосбұдыр кекек
Oxytropis biloba
Остролодочник двулопастный
144
Инелi кекек
Oxytropis hystrix
Остролодочник иглистый
145
Қаратау кекегi
Oxytropis karataviensis
Остролодочник каратауский
146
Недзвецкий кекегi
Oxytropis niedzweckiana
Остролодочник Недзвецкого
147
Дерлiк күлтебасты кекек
Oxytropis subverticillaris
Остролодочник почтимутовчатый
148
Сауыр кекегi
Oxytropis saurica
Остролодочник саурский
149
Талас кекегi
Oxytropis talassica
Остролодочник таласский
150
Үгем кекегi
Oxytropis ugamica
Остролодочник угамский
151
Бұдыр кекек
Oxytropis echidna
Остролодочник шиповатый
152
Бектауата тиынтағы
Hedysarum bectauatavicum
Копеечник бектауатауский
153
Қаратау тиынтағы
Hedysarum karataviense
Копеечник каратауский
154
Мыңжылқы тиынтағы
Hedysarum mindshilkense
Копеечник мынжылкинский
155
Разумовский тиынтағы
Hedysarum razoumovianum
Копеечник Разумовского
156
Шыбықша тиынтағы
Hedysarum scoparium
Копеечник прутьевидный
157
Алатау эспарцетi
Onobrychis alatavica
Эспарцет алатауский
158
Ледебур әйкенi
Lathyrus ledebourii
Чина Ледебура
159
Тянь-Шань жоңышқасы
Medicago tianschanica
Люцерна тяньшанская
160
Жоңғар тұтасжапырағы
Haplophyllum dshungaricum
Цельнолистник джунгарский
161
Евгений Коровин тұтасжапырағы
Haplophyllum eugenii korovonii
Цельнолистник Евгения Коровина
162
Қаратау түйетабаны
Zygophyllum karatavicum
Парнолистник каратауский
163
Потанин түйетабаны
Zygophyllum potaninii
Парнолистник Потанина
164
Критможапырақты жұмсақжемiс
Malacocarpus crithmifolius
Мягкоплодник критмолистный
165
Кәдiмгi пicтe
Pistacia vera
Фисташка настоящая
166
Сүйелдi қабыржық
Euonymus verrucosa
Бересклет бородавчатый
167
Коопман қабыржығы
Euonymus koopmannii
Бересклет Коопмана
168
Минквиц кендiршесi
Thesium minkwitzianum
Ленец Минквица
169
Арша шажыр
Arceuthobium oxycedri
Арцевтобиум можжевельниковый
170
Жабайы жүзiм
Vitis vinifera
Виноград дикий
171
Еуропа орманоты
Sanicula europaea
Подлесник европейский
172
Қылтанды дәлен
Osmorhiza aristata
Осмориза остистая
173
Қаратау көкбасы
Eryngium karatavicum
Синеголовник каратауский
174
Бес мүйiздi қаттыбас
Sclerotiaria pentaceros
Жестковенечник пятирогий
175
Культиасов батаны
Schrenkia kultiassovii
Шренкия Культиасова
176
Маргарита щуровскиясы
Schtschurowskia margaritae
Шуровския Маргариты
177
Түркiстан козополянскиясы
Kosopoljanskia turkestanica
Козополянския туркестанская
178
Гердер (Кахрис Гердер) сайсабағы
Prangos herderi
Прангос Гердера (Кахрис Гердера)
179
Түктiгүлдi сайсабақ
Prangos lachnantha
Прангос пушистоцветковый
180
Қырықбуын тәрiздi сайсабақ
Prangos equisetoides
Прангос хвощевидный
181
Культиасов каратавиясы
Karatavia kultiassovii
Каратавия Культиасова

182
Жертаран шоқсары
Bupleurum rosulare
Володушка розеточная
183
Попов аулакоспермумы
Aulacospermum popovii
Бороздосемянник Попова
184
Желбезекше
ледебуриелла
Ledebouriella seseloides
Ледебуриелла жабрицевидная
185
Ipi жапырақты медиазия
Mediasia macrophylla
Медиазия крупнолистная
186
Жартас чулактавиясы
Tschulaktavia saxatilis
Чулактавия скальная
187
Ақжолақ сасыр
Ferula leucographa
Ферула белополосчатая
188
Гипсшiл сасыр
Ferula gypsacea
Ферула гипсолюбивая
189
Teгic сасыр
Ferula glaberrima
Ферула гладкая
190
Ащы жапырақты сасыр
Ferula peucedanifolia
Ферула горичниколистная
191
Iле сасыры, илан
Ferula iliensis
Ферула илийская
192
Крылов сасыры
Ferula krylovii
Ферула Крылова
193
Құрғақ сасыр
Ferula xeromopha
Ферула ксероморфная
194
Жұмсақ жапырақты сасыр
Ferula malacophylla
Ферула мягколистная
195
Cөгeтi сасыры
Ferula sugatensis
Ферула сюгатинская
196
Тауқұм сасыры
Ferula taucumica
Ферула таукумская
197
Қаратау сасыққурайы
Dorema karataviense
Дорема каратауская
198
Рубцов таушығы
Semenovia rubtzovii
Семеновия Рубцова
199
Голоскоков көкшолағы
Pilopleura goloskokovii
Волосореберник Голоскокова
200
Мұз ботташ
Pastinacopsis glacialis
Пастернаковник ледниковый
201
Iле тугайясы
Tugaja iliensis
Тугайя илийская
202
Шу-Iле шыбынқанаты
Hyalolaena tschuiliensis
Гиалолена чу-илийская
203
Қалқанды асаймүсей
Abelia corymbosa
Абелия щитковидная
204
Iле ұшқаты
Lonicera iliensis
Жимолость илийская
205
Қаратау ұшқаты
Lonicera karataviensis
Жимолость каратауская
206
Қаршыл шүйiншөп
Valeriana chionophila
Валериана снеголюбивая
207
Қоқан салпысы
Morina kokanica
Морина кокандская
208
Бор рияны
Rubia cretacea
Марена меловая
209
Павлов рияны
Rubia pavlovii
Марена Павлова
210
Резниченко рияны
Rubia rezniczenkoana
Марена Резниченковская
211
Қалқан жапырақты
батпақгүл
Nymphoides peltata
Болотноцветник щитолистный
212
Жоңғар шерменгүлi
Gentiana dshungarica
Горечавка джунгарская
213
Соғды шағаны
Fraxinus sogdiana
Ясень согдийский
214
Парсы шырмауығы
Convolvulus persicus
Вьюнок персидский
215
Кiшi сүйелжазар
Heliotropium parvulum
Гелиотроп маленький
216
Жағастай дембетi
Mertensia dshagastanica
Мертензия джагастайская
217
Попов дембетi
Mertensia popovii
Мертензия Попова
218
Тарбағатай дембетi
Mertensia tarbagataica
Мертензия тарбагатайская
219
Жалаң кәрiқыз
Lappula glabrata
Липучка оголенная
220
Михаил басағы
Lepechiniella michaelis
Лепехиниелла Михаила
221
Кipпi бас сүйектұқым
Craniospermum echioides
Черепоплодник ежистый
222
Ақсары жуантамыр
Rindera ochroleuca
Риндера светло-желтая
223
Қаратау емшенi
Paracaryum karataviense
Ларакариум каратауский
224
Бүтiн жиектi емшен
Paracaryum integerrimum
Паракариум цельнокрайний
225
Жоңғар сабынкөгi
Scrophularia dshungarica
Норичник джунгарский

182
Жертаран шоқсары
Bupleurum rosulare
Володушка розеточная
183
Попов аулакоспермумы
Aulacospermum popovii
Бороздосемянник Попова
184
Желбезекше ледебуриелла
Ledebouriella seseloides
Ледебуриелла жабрицевидная
185
Ipi жапырақты медиазия
Mediasia macrophylla
Медиазия крупнолистная
186
Жартас чулактавиясы
Tschulaktavia saxatilis
Чулактавия скальная
187
Ақжолақ сасыр
Ferula leucographa
Ферула белополосчатая
188
Гипсшiл сасыр
Ferula gypsacea
Ферула гипсолюбивая
189
Teгic сасыр
Ferula glaberrima
Ферула гладкая
190
Ащы жапырақты сасыр
Ferula peucedanifolia
Ферула горичниколистная
191
Iле сасыры, илан
Ferula iliensis
Ферула илийская
192
Крылов сасыры
Ferula krylovii
Ферула Крылова
193
Құрғақ сасыр
Ferula xeromopha
Ферула ксероморфная
194
Жұмсақ жапырақты сасыр
Ferula malacophylla
Ферула мягколистная
195
Cөгeтi сасыры
Ferula sugatensis
Ферула сюгатинская
196
Тауқұм сасыры
Ferula taucumica
Ферула таукумская
197
Қаратау сасыққурайы
Dorema karataviense
Дорема каратауская
198
Рубцов таушығы
Semenovia rubtzovii
Семеновия Рубцова
199
Голоскоков көкшолағы
Pilopleura goloskokovii
Волосореберник Голоскокова
200
Мұз ботташ
Pastinacopsis glacialis
Пастернаковник ледниковый
201
Iле тугайясы
Tugaja iliensis
Тугайя илийская
202
Шу-Iле шыбынқанаты
Hyalolaena tschuiliensis
Гиалолена чу-илийская
203
Қалқанды асаймүсей
Abelia corymbosa
Абелия щитковидная
204
Iле ұшқаты
Lonicera iliensis
Жимолость илийская
205
Қаратау ұшқаты
Lonicera karataviensis
Жимолость каратауская
206
Қаршыл шүйiншөп
Valeriana chionophila
Валериана снеголюбивая
207
Қоқан салпысы
Morina kokanica
Морина кокандская
208
Бор рияны
Rubia cretacea
Марена меловая
209
Павлов рияны
Rubia pavlovii
Марена Павлова
210
Резниченко рияны
Rubia rezniczenkoana
Марена Резниченковская
211
Қалқан жапырақты батпақгүл
Nymphoides peltata
Болотноцветник щитолистный
212
Жоңғар шерменгүлi
Gentiana dshungarica
Горечавка джунгарская
213
Соғды шағаны
Fraxinus sogdiana
Ясень согдийский
214
Парсы шырмауығы
Convolvulus persicus
Вьюнок персидский
215
Кiшi сүйелжазар
Heliotropium parvulum
Гелиотроп маленький
216
Жағастай дембетi
Mertensia dshagastanica
Мертензия джагастайская
217
Попов дембетi
Mertensia popovii
Мертензия Попова
218
Тарбағатай дембетi
Mertensia tarbagataica
Мертензия тарбагатайская
219
Жалаң кәрiқыз
Lappula glabrata
Липучка оголенная
220
Михаил басағы
Lepechiniella michaelis
Лепехиниелла Михаила
221
Кipпi бас сүйектұқым
Craniospermum echioides
Черепоплодник ежистый
222
Ақсары жуантамыр
Rindera ochroleuca
Риндера светло-желтая
223
Қаратау емшенi
Paracaryum karataviense
Ларакариум каратауский
224
Бүтiн жиектi емшен
Paracaryum integerrimum
Паракариум цельнокрайний
225
Жоңғар сабынкөгi
Scrophularia dshungarica
Норичник джунгарский

226
Нурания сабынкөгi
Scrophularia nuraniae
Норичник Нурании
227
Бор сиякөгi
Linaria cretacea
Льнянка меловая
228
Алатау бөденешөбi
Veronica alatavica
Вероника алатауская
229
Жебiр бөденешөбi
Veronica serpylloides
Вероника тимьянная
230
Тарбағатай қандыгүлi
Pedicularis tarbagataica
Мытник тарбагатайский
231
Шу-Iле қандыгүлi
Pedicularis czuiliensis
Мытник чу-илийский
232
Дауыр бақаауызы
Cymbaria daurica
Цимбария даурская
233
Сопақша допшагүл
Globularia punctata
Шаровница точечная
234
Жетiсу қызыладыраспаны
Niedzwedzkia emiretschenskia
Недзвецкия семиреченская
235
Қаратау томағашөбi
Scutellaria karatavica
Шлемник каратауский
236
Қайықша томағашөп
Scutellaria navicularis
Шлемник лодочковый
237
Дерлiк түбiрлi
томағашөп
Scutellaria subcaespitosa
Шлемник почтидернистый
238
Iле көкжалбызы
Nepeta transiliensis
Котовник заилийский
239
Қаратау жыланбасы
Dracocephalum karataviense
Змееголовник каратауский
240
Зинаида фломоидесi.
Шөлмасақ
Phlomoides zenaidae
Фломоидес Зинаиды.
Пустынноколосник
241
Садақша найзабас
Metastachydium sagittatum
Метастахис стреловидный
242
Северцов жалған
шөлмасағы
Pseudoeremostachus
sewerzowii
Лжепустынноколосник
Северцова
243
Шөлмасақты жалған
бұйражапырақ
Pseudomarrubium
eremostachydioides
Ложная шандра
пустынноколосниковая
244
Әдемi ойраш
Ostrowskia magnifica
Островския великолепная
245
Дара бас ершiн
Cryptocodon monocephalus
Криптокодон одноглавый
246
Құмбел саршатыры
Hieracium kumbelicum
Ястребинка кумбельская
247
Таусағыз
Scorzoncra tau-saghyz
Козелец тау-сагыз
248
Хантау таусағызы
Scorzonera chantavica
Козелец хантауский
249
Тамаша сүтжапырақ
Lactuca mira
Латук удивительный
250
Виталий бақбағы
Taraxacum vitalii
Одуванчик Виталия
251
Көк-сағыз бақбағы
Taraxacum kok-saghyz
Одуванчик кок-сагыз
252
Кузнецов жерсағызы
Chondrilla kusnezovii
Хондрила Кузнецова
253
Зайсан лаксасы
Echinops saissanicus
Мордовник зайсанский
254
Қазақ лаксасы
Echinops kasakorum
Мордовник казахский
255
Бiркелкi биiк лакса
Echinops fastigiatus
Мордовник равновысокий
256
Вавилов көбеңқұйрығы
Cousinia vavilovii
Кузиния Вавилова
257
Қатты көбеңқұйрық
Cousinia rigida
Кузиния жесткая
258
Ipi жапырақты
көбеңқұйрық
Cousinia grandifolia
Кузиния крупнолистная
259
Мыңжылқы көбеңқұйрығы
Cousinia mindshelkensis
Кузиния мынжылкинская
260
Ұялы шмальгаузения
Schmalhausenia nidulans
Шмальгаузения гнездистая
261
Микешин шұбаршөбi
Saussurea mikeschinii
Соссюрея Микешина
262
Орамалы шұбаршөп
Saussurea involucrata.
Соссюрея обвернутая
263
Алматы ақжапырағы
Jurinea almaatensis
Наголоватка алматинская
264
Аяқбас ақжапырақ
Jurinea cephalopoda
Наголоватка головоногая
265
Қалың ақжапырақ
Jurinea robusta
Наголоватка мощная
266
Мұғалжар ақжапырағы
Jurinea mugodsharica
Наголоватка мугоджарская

226
Нурания сабынкөгi
Scrophularia nuraniae
Норичник Нурании
227
Бор сиякөгi
Linaria cretacea
Льнянка меловая
228
Алатау бөденешөбi
Veronica alatavica
Вероника алатауская
229
Жебiр бөденешөбi
Veronica serpylloides
Вероника тимьянная
230
Тарбағатай қандыгүлi
Pedicularis tarbagataica
Мытник тарбагатайский
231
Шу-Iле қандыгүлi
Pedicularis czuiliensis
Мытник чу-илийский
232
Дауыр бақаауызы
Cymbaria daurica
Цимбария даурская
233
Сопақша допшагүл
Globularia punctata
Шаровница точечная
234
Жетiсу қызыладыраспаны
Niedzwedzkia semiretschenskia
Недзвецкия семиреченская
235
Қаратау томағашөбi
Scutellaria karatavica
Шлемник каратауский
236
Қайықша томағашөп
Scutellaria navicularis
Шлемник лодочковый
237
Дерлiк түбiрлi томағашөп
Scutellaria subcaespitosa
Шлемник почтидернистый
238
Iле көкжалбызы
Nepeta transiliensis
Котовник заилийский
239
Қаратау жыланбасы
Dracocephalum karataviense
Змееголовник каратауский
240
Зинаида фломоидесi.
Шөлмасақ
Phlomoides zenaidae
Фломоидес Зинаиды.
Пустынноколосник
241
Садақша найзабас
Metastachydium sagittatum
Метастахис стреловидный
242
Северцов жалған шөлмасағы
Pseudoeremostachus sewerzowii
Лжепустынноко-лосник Северцова
243
Шөлмасақты жалған бұйражапырақ
Pseudomarrubium eremostachydioides
Ложная шандра пустынноколосниковая
244
Әдемi ойраш
Ostrowskia magnifica
Островския великолепная
245
Дара бас ершiн
Cryptocodon monocephalus
Криптокодон одноглавый
246
Құмбел саршатыры
Hieracium kumbelicum
Ястребинка кумбельская
247
Таусағыз
Scorzoncra tau-saghyz
Козелец тау-сагыз
248
Хантау таусағызы
Scorzonera chantavica
Козелец хантауский
249
Тамаша сүтжапырақ
Lactuca mira
Латук удивительный
250
Виталий бақбағы
Taraxacum vitalii
Одуванчик Виталия
251
Көк-сағыз бақбағы
Taraxacum kok-saghyz
Одуванчик кок-сагыз
252
Кузнецов жерсағызы
Chondrilla kusnezovii
Хондрила Кузнецова
253
Зайсан лаксасы
Echinops saissanicus
Мордовник зайсанский
254
Қазақ лаксасы
Echinops kasakorum
Мордовник казахский
255
Бiркелкi биiк лакса
Echinops fastigiatus
Мордовник равновысокий
256
Вавилов көбеңқұйрығы
Cousinia vavilovii
Кузиния Вавилова
257
Қатты көбеңқұйрық
Cousinia rigida
Кузиния жесткая
258
Ipi жапырақты көбеңқұйрық
Cousinia grandifolia
Кузиния крупнолистная
259
Мыңжылқы көбеңқұйрығы
Cousinia mindshelkensis
Кузиния мынжылкинская
260
Ұялы шмальгаузения
Schmalhausenia nidulans
Шмальгаузения гнездистая
261
Микешин шұбаршөбi
Saussurea mikeschinii
Соссюрея Микешина
262
Орамалы шұбаршөп
Saussurea involucrata.
Соссюрея обвернутая
263
Алматы ақжапырағы
Jurinea almaatensis
Наголоватка алматинская
264
Аяқбас ақжапырақ
Jurinea cephalopoda
Наголоватка головоногая
265
Қалың ақжапырақ
Jurinea robusta
Наголоватка мощная
266
Мұғалжар ақжапырағы
Jurinea mugodsharica
Наголоватка мугоджарская

267
Көркем ақжапырақ
Jurinea eximia
Наголоватка превосходная
268
Федченко ақжапырағы
Jurinea fedtschenkoana
Наголоватка Федченко
269
Гүлкекiрелi себетбас
Plagiobasis centauroides
Плагиобазис васильковый
270
Жоңғар түймебасы
Serratula dshungarica
Серпуха джунгарская
271
Әулиеата аюдәрiсi
Rhaponticum aulieatense
Рапонтикум аулиеатинский
272
Қаратау аюдәрiсi
Rhaponticum karatavicum
Рапонтикум каратауский
273
Сафлор тәрiздес аюдәрi
Rhaponticum carthamoides
Рапонтикум сафлоровидный
274
Культиасов гүлкекiресi
Centaurea kultiassovii
Василек Культиасова
275
Талиев гүлкекiресi
Centaurea taliewii
Василек Талиева
276
Түркiстан гүлкекiресi
Centaurea turkestanica
Василек туркестанский
277
Түктi аяқ гүлкекiре
Centaurea lasiopoda
Василек шерстистоногий
278
Павлов сарыандызы
Ligularia pavlovii
Бузульник Павлова
279
Голоскоков сертебесi
Tanacetopsis goloskokovii
Танацетопсис Голоскокова
280
Пятаева сертебесi
Tanacetopsis pjataevae
Танацетопсис Пятаевой
281
Қызыл тiлдi зиягул
Senecio pyroglossus
Крестовник огненноязычковый
282
Ильин арникасы
Arnica iljinii
Арника Ильина
283
Буталық ақбасбалау
Asterothamnus fruticosus
Астеротамнус кустарниковый
284
Жартас далазығыры
Galatella saxatilis
Солонечник скальный
285
Шашақ тәрiздес бозтүк
Anaphalis racemifera Franch.
Анафалис кистеносный
286
Корнух-Троцкий
өгiзкөзi
Anthemis trotzkiana
Пупавка Корнух-Троцкого
287
Тастақ түймешетенi
Tanacetum saxicola
Пижма скальная
288
Ұлытау түймешетенi
Tanacetum ulutavicum
Пижма улытауская
289
Келлер кестежусаны
Pyrethrum kelleri
Пиретрум Келлера
290
Солтүстiк жоңғар
кестежусаны
Pyrethrum arctodzhungaricum
Пиретрум североджунгарский
291
Ангрен қалпақбасы
Ugamia angrenica
Угамия ангренская
292
Әулиеата саржауы
Trichanthemis aulieatensis
Трихантемис аулиеатинский
293
Қаратау сетенi
Lepidolopha karatavica
Лепидолофа каратауская
294
Дермене жусан
Artemisia cina
Полынь цитварная
295
Крашенинников
capтүтiгi
Cancriniella
krascheninnikovii
Канкриниелла Крашенинников
296
Сары лапыз
Colchicum luteum
Безвременник желтый
297
Кессельринг лапызы
Colchicum kesselringii
Безвременник Кессельринга
298
Мығым дестегүл
Merendera robusta
Мерендера коренастая
299
Альберт құртқашашы
Iris alberti
Касатик Альберта
300
Людвиг құртқашашы
Iris ludwigii
Касатик Людвига
301
Тарғыл құртқашаш
Iris tigridia
Касатик тигровый
302
Колпаковский
иридодиктиумы
Iridodictyum
kolpakowskianum
Иридодиктиум
Колпаковского
303
Винклер иридодиктиумы
Iridodictyum winkleri
Иридодиктиум Винклера
304
Алматы шиқылдағы
Juno almaatensis
Юнона алматинская
305
Жасыл шиқылдақ
Juno coerulea
Юнона голубая
306
Кушакевич шиқылдағы
Juno kuschakewiczii
Юнона Кушакевича
307
Сүйсiн шиқылдақ
Juno orchioides
Юнона орхидная
308
Қатпар баршынгүл
Gladiolus imbricatus
Шпажник черепитчатый

267
Көркем ақжапырақ
Jurinea eximia
Наголоватка превосходная
268
Федченко ақжапырағы
Jurinea fedtschenkoana
Наголоватка Федченко
269
Гүлкекiрелi себетбас
Plagiobasis centauroides
Плагиобазис васильковый
270
Жоңғар түймебасы
Serratula dshungarica
Серпуха джунгарская
271
Әулиеата аюдәрiсi
Rhaponticum aulieatense
Рапонтикум аулиеатинский
272
Қаратау аюдәрiсi
Rhaponticum karatavicum
Рапонтикум каратауский
273
Сафлор тәрiздес аюдәрi
Rhaponticum carthamoides
Рапонтикум сафлоровидный
274
Культиасов гүлкекiресi
Centaurea kultiassovii
Василек Культиасова
275
Талиев гүлкекiресi
Centaurea taliewii
Василек Талиева
276
Түркiстан гүлкекiресi
Centaurea turkestanica
Василек туркестанский
277
Түктi аяқ гүлкекiре
Centaurea lasiopoda
Василек шерстистоногий
278
Павлов сарыандызы
Ligularia pavlovii
Бузульник Павлова
279
Голоскоков сертебесi
Tanacetopsis goloskokovii
Танацетопсис Голоскокова
280
Пятаева сертебесi
Tanacetopsis pjataevae
Танацетопсис Пятаевой
281
Қызыл тiлдi зиягул
Senecio pyroglossus
Крестовник огненноязычковый
282
Ильин арникасы
Arnica iljinii
Арника Ильина
283
Буталық ақбасбалау
Asterothamnus fruticosus
Астеротамнус кустарниковый
284
Жартас далазығыры
Galatella saxatilis
Солонечник скальный
285
Шашақ тәрiздес бозтүк
Anaphalis racemifera Franch.
Анафалис кистеносный
286
Корнух-Троцкий өгiзкөзi
Anthemis trotzkiana
Пупавка Корнух-Троцкого
287
Тастақ түймешетенi
Tanacetum saxicola
Пижма скальная
288
Ұлытау түймешетенi
Tanacetum ulutavicum
Пижма улытауская
289
Келлер кестежусаны
Pyrethrum kelleri
Пиретрум Келлера
290
Солтүстiк жоңғар кестежусаны
Pyrethrum arctodzhungaricum
Пиретрум североджунгарский
291
Ангрен қалпақбасы
Ugamia angrenica
Угамия ангренская
292
Әулиеата саржауы
Trichanthemis aulieatensis
Трихантемис аулиеатинский
293
Қаратау сетенi
Lepidolopha karatavica
Лепидолофа каратауская
294
Дермене жусан
Artemisia cina
Полынь цитварная
295
Крашенинников capтүтiгi
Cancriniella krascheninnikovii
Канкриниелла Крашенинников
296
Сары лапыз
Colchicum luteum
Безвременник желтый
297
Кессельринг лапызы
Colchicum kesselringii
Безвременник Кессельринга
298
Мығым дестегүл
Merendera robusta
Мерендера коренастая
299
Альберт құртқашашы
Iris alberti
Касатик Альберта
300
Людвиг құртқашашы
Iris ludwigii
Касатик Людвига
301
Тарғыл құртқашаш
Iris tigridia
Касатик тигровый
302
Колпаковский иридодиктиумы
Iridodictyum kolpakowskianum
Иридодиктиум Rолпаковского
303
Винклер иридодиктиумы
Iridodictyum winkleri
Иридодиктиум Винклера
304
Алматы шиқылдағы
Juno almaatensis
Юнона алматинская
305
Жасыл шиқылдақ
Juno coerulea
Юнона голубая
306
Кушакевич шиқылдағы
Juno kuschakewiczii
Юнона Кушакевича
307
Сүйсiн шиқылдақ
Juno orchioides
Юнона орхидная
308
Қатпар баршынгүл
Gladiolus imbricatus
Шпажник черепитчатый

309
Алатау запыраны,
ботатабан
Crocus alatavicus
Шафран алатауский
310
Корольков запыраны
Crocus korolkowii
Шафран Королькова
311
Жаңа Попов қазжуасы
Gagea neo-popovii
Гусиный лук новый Попова
312
Бұйра лалагул
Lilium martagon
Лилия кудреватая
313
Ақшыл секпiлгүл
Fritillaria pallidiflora
Рябчик бледноцветковый
314
Альберт қызғалдағы
Tulipa alberti
Тюльпан Альберта
315
Биберштейн қызғалдағы
Tulipa biebersteiniana
Тюльпан Биберштейна
316
Борщов қызғалдағы
Tulipa borszczowii
Тюльпан Борщова
317
Грейг қызғалдағы
Tulipa greigii
Тюльпан Грейга
318
Қос гүлдi қызғалдақ
Tulipa biflora
Тюльпан двуцветковый
319
Зинаида қызғалдағы
Tulipa zenaidae
Тюльпан Зинаиды
320
Кауфман қызғалдағы
Tulipa kaufmanniana
Тюльпан Кауфмановский
321
Колпаковский
қызғалдағы
Tulipa kolpakowskiana
Тюльпан Колпаковского
322
Корольков қызғалдағы
Tulipa korolkowii
Тюльпан Королькова
323
Қысқа аталықты
қызғалдақ
Tulipa brachystemon
Тюльпан короткотычиночный
324
Леманн қызғалдағы
Tulipa lehmanniana
Тюльпан Леманновский
325
Дара гүлдi қызғалдақ
Tulipa uniflora
Тюльпан одноцветковый
326
Островский қызғалдағы
Tulipa ostrowskiana
Тюльпан Островского
327
Кеш қызғалдақ
Tulipa tarda
Тюльпан поздний
328
Жатаған қызғалдақ
Tulipa patens
Тюльпан поникающий
329
Ала күлтелi қызғалдақ
Tulipa heteropetala
Тюльпан разнолепестный
330
Регель қызғалдағы
Tulipa regelii
Тюльпан Регеля
331
Шренк қызғалдағы
Tulipa schrenkii
Тюльпан Шренка
332
Ciбip қандығы
Erytronium sibiricum
Кандык сибирский
333
Илария шырышы
Eremurus hilariae
Эремурус Иларии
334
Фишер құссүттiгенi
Ornithogalum fischerianum
Птицемлечник Фишеровский
335
Афлатун жуасы
Allium aflatunense
Лук афлатунский
336
Қыртысты жуа
Allium caespitosum
Лук дернистый
337
Сары жуа
Allium lutescens
Лук желтоватый
338
Қастек жуасы
Allium kasteki
Лук кастекский
339
Ұсақ торлы жуа
Allium microdictyon
Лук мелкосетчатый. Черемша
340
Көп тамырлы жуа
Allium polyrhizum
Лук многокорневой
341
Монғол жуасы
Allium mongolicum
Лук монгольский
342
Пiскем жуасы
Allium pskemense
Лук пскемский
343
Сергей жуасы
Allium sergii
Лук Сергея
344
Суворов жуасы
Allium suworowii
Лук Суворова
345
Турчин жуасы
Allium turtschicum
Лук турчинский
346
Эдуард жуасы
Allium eduardii
Лук Эдуарда
347
Сарғыш сарана
Hemerocallis
lilio-asphodelus
Красноднев желтый
348
Северцов унгерниясы
Ungernia sewerzowii
Унгерния Северцова
349
Мамыр меруертгүлi
Convallaria majalis
Ландыш майский
350
Введенский
қасқыржемiсi
Asparagus vvedenskyi
Спаржа Введенского
351
Кәдiмгi қарғакөз
Paris quadrifolia
Вороний глаз обыкновенный
352
Нағыз шолпанкебiс
Cypripedium calceolus
Башмачок настоящий
353
Ipi гүлдi шолпанкебiс
Cypripedium macranthon
Башмачок крупноцветный
354
Секпiл шолпанкебiс
Cypripedium guttatum
Башмачок пятнистый

309
Алатау запыраны, ботатабан
Crocus alatavicus
Шафран алатауский
310
Корольков запыраны
Crocus korolkowii
Шафран Королькова
311
Жаңа Попов қазжуасы
Gagea neo-popovii
Гусиный лук новый Попова
312
Бұйра лалагул
Lilium martagon
Лилия кудреватая
313
Ақшыл секпiлгүл
Fritillaria pallidiflora
Рябчик бледноцветковый
314
Альберт қызғалдағы
Tulipa alberti
Тюльпан Альберта
315
Биберштейн қызғалдағы
Tulipa biebersteiniana
Тюльпан Биберштейна
316
Борщов қызғалдағы
Tulipa borszczowii
Тюльпан Борщова
317
Грейг қызғалдағы
Tulipa greigii
Тюльпан Грейга
318
Қос гүлдi қызғалдақ
Tulipa biflora
Тюльпан двуцветковый
319
Зинаида қызғалдағы
Tulipa zenaidae
Тюльпан Зинаиды
320
Кауфман қызғалдағы
Tulipa kaufmanniana
Тюльпан Кауфмановский
321
Колпаковский қызғалдағы
Tulipa kolpakowskiana
Тюльпан Колпаковского
322
Корольков қызғалдағы
Tulipa korolkowii
Тюльпан Королькова
323
Қысқа аталықты қызғалдақ
Tulipa brachystemon
Тюльпан короткотычиночный
324
Леманн қызғалдағы
Tulipa lehmanniana
Тюльпан Леманновский
325
Дара гүлдi қызғалдақ
Tulipa uniflora
Тюльпан одноцветковый
326
Островский қызғалдағы
Tulipa ostrowskiana
Тюльпан Островского
327
Кеш қызғалдақ
Tulipa tarda
Тюльпан поздний
328
Жатаған қызғалдақ
Tulipa patens
Тюльпан поникающий
329
Ала күлтелi қызғалдақ
Tulipa heteropetala
Тюльпан разнолепестный
330
Регель қызғалдағы
Tulipa regelii
Тюльпан Регеля
331
Шренк қызғалдағы
Tulipa schrenkii
Тюльпан Шренка
332
Ciбip қандығы
Erytronium sibiricum
Кандык сибирский
333
Илария шырышы
Eremurus hilariae
Эремурус Иларии
334
Фишер құссүттiгенi
Ornithogalum fischerianum
Птицемлечник Фишеровский
335
Афлатун жуасы
Allium aflatunense
Лук афлатунский
336
Қыртысты жуа
Allium caespitosum
Лук дернистый
337
Сары жуа
Allium lutescens
Лук желтоватый
338
Қастек жуасы
Allium kasteki
Лук кастекский
339
Ұсақ торлы жуа
Allium microdictyon
Лук мелкосетчатый.
Черемша
340
Көп тамырлы жуа
Allium polyrhizum
Лук многокорневой
341
Монғол жуасы
Allium mongolicum
Лук монгольский
342
Пiскем жуасы
Allium pskemense
Лук пскемский
343
Сергей жуасы
Allium sergii
Лук Сергея
344
Суворов жуасы
Allium suworowii
Лук Суворова
345
Турчин жуасы
Allium turtschicum
Лук турчинский
346
Эдуард жуасы
Allium eduardii
Лук Эдуарда
347
Сарғыш сарана
Hemerocallis lilio-asphodelus
Красноднев желтый
348
Северцов унгерниясы
Ungernia sewerzowii
Унгерния Северцова
349
Мамыр меруертгүлi
Convallaria majalis
Ландыш майский
350
Введенский қасқыржемiсi
Asparagus vvedenskyi
Спаржа Введенского
351
Кәдiмгi қарғакөз
Paris quadrifolia
Вороний глаз обыкновенный
352
Нағыз шолпанкебiс
Cypripedium calceolus
Башмачок настоящий
353
Ipi гүлдi шолпанкебiс
Cypripedium macranthon
Башмачок крупноцветный
354
Секпiл шолпанкебiс
Cypripedium guttatum
Башмачок пятнистый

355
Батпақ жылантамыры
Epipactis palustris
Дремлик болотный
356
Жапырақсыз орашық
Epipogium aphyllum
Надбородник безлистый
357
Қос жапырақты жұпаршөп
Platanthera bifolia
Любка двулистная
358
Фукс бармақтамыры
Dactylorhiza fuchsii
Пальчатокоренник Фукса
359
Телпек сүйсiн
Orchis militaris
Ятрышник шлемовидный
360
Қазақстан өлеңшөбi
Scirpus kasachstanicus
Камыш казахстанский
361
Кәдiмгi семсершөп
Cladium mariscus
Меч-трава обыкновенная
362
Қатты жапырақты дұғаш
Koeleria sclerophylla
Тонконог жестколистный
363
Верещагин саздақшөбi
Limnas versczaginii
Болотник Верещагина
364
Таспа боз
Stipa anomala
Ковыль уклоняющийся
365
Оңтүстiк Алтай бозы
Stipa austroaltaica
Ковыль южноалтайский
366
Қаратау бозы
Stipa karataviensis
Ковыль каратауский
367
Күнгей бозы
Stipa kungeica
Ковыль кунгейский
368
Қау боз, ақ селеу
Stipa pennata
Ковыль перистый
369
Корольков шаяноты
Arum korolkowii
Аронник Королькова
370
Леманн күшаласы,
ит күшала
Eminium lehmannii
Эминиум Леманна
Бөлiм - Мүк тәрiздiлерBryophyta
Отдел - Моховидные
371
Ipi жапырақты
пахифиссиденс
Pachyfissidens
grandifrons
Пахифиссиденс
крупнолиственный
372
Жатаған ортотрихум
Orthotrichum
laevigatum
Ортотрихум приглаженнный
373
Жатық сфагнум
Sphagnum teres
Сфагнум гладкий
Бөлiм - Саңырауқұлақтар
Myceta
Отдел - Грибы
374
Дала тыржыңқұлағы
Morchella steppicola
Сморчок степной
375
Кестелi қозықұйрық
Agaricus tabularis
Шампиньон табличатый
376
Тiкендi шыбынжұт
Amanita solitaria
Мухомор щетинистый
377
Берiштi клавулина
Clavulina cartilaginea
Клавулина хрящеватая
378
Аналық мүйiз
саңырауқұлақ
Clavaridelphus pistillaris
Клаваридельфус пестиковый
379
Торлы диктиофора
Dictyophora duplicate
Диктиофора сдвоенная
380
Тамырсүйгiш полипорус
Polyporus rhizophilus
Полипорус корнелюбивый
381
Тянь-шань скутигерi
Scutiger tiahesanicus
Скутигер тянь-шанский
382
Қазақстан спарасисы
Sparasis kazakhstanicus
Спарарис казахстанский
383
Мейен хламидопопусы
Chlamydopus meyenianus
Хламидопус Мейена
384
Сопақша торлыбас
Dictyocephalus attenuatus
Сетчатоголовник оттянутый
385
Керемет клевеция
Quelettia mirabilis
Клевеция удивительная
386
Бүрлiктi феллориция
Phellorinia strobilina
Феллориния шишковатая
Бөлiм - Қыналар
Lichenes
Отдел - Лишайники
387
Кладина. Бұғы мүгi
Cladonia rangiferina
Кладина оленья. Ягель.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 31 қазандағы
N 1034 қаулысымен бекітілген
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 октября 2006 года № 1034
Жануарлардың сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген түрлерiнiң тiзбесi
Перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных
Сноска. Перечень - в редакции постановления Правительства РК от 17.08.2026 № 726.
Атауы/Наименование
Р/с
п/п
Қазақ тiлiнде
На казахском языке
Латын тiлiнде
На латинском языке
Орыс тiлiнде
На русском языке
Жануарлар дүниесі
Омыртқасыздар тобы
Буылтық құрттар типі
Азқылшықтылар класы
Люмбрикоморфалар отряды
Regnum animalia
Group invertebrates
Typus annelida
Classis oligochaeta
Ordo lumbricomorpha
Животный мир
Группа беспозвоночные
Тип кольчатые черви
Класс малощетинковые
Отряд люмбрикоморфа
1
Жылантәрiздi перелия
Perelia ophiomorpha
Перелия змеевидная
2
Ірі эйзения
Eisenia magnifica
Эйзения великолепная
Моллюскалар типі
Бауыраяқтылар класы
Cабақшакөзділер отряды
Typus mollusca
Classis gastropoda
Ordo stylommatophora
Тип моллюски
Класс брюхоногие
Отряд стебельчатоглазые
3
Шнитников псеудонапэусы
Pseudonapaeus schnitnikovi
Псевдонапеус Шнитникова
4
Түркiстан туркомилаксы
Turcomilax turkestanus
Туркомилакс туркестанский
5
Цветков туркомилаксы
Turcomilax tzvetkovi
Туркомилакс Цветкова
6
Монахоидес акулеатасы
Monachoides aculeata
Монахоидес акулеата
Буынаяқтылар типі
Шаянтәрiздiлер класы
Онаяқтылар отряды
Typus arthropoda
Classis crustacea
Ordo decapoda
Тип членистоногие
Класс ракообразные
Отряд десятиногие
7
Түркiстан шаяны
Astacus kessleri
Туркестанский рак
Өрмекшiтәрiздiлер класы
Сольпугалар отряды
Classis Arachnida
Ordo Solifugae
Класс Паукообразные
Отряд Сольпуги
8
Рикмерс сольпугасы
Gylippus rickmersi
Сольпуга Рикмерса
Сарышаяндар отряды
Ordo Scorpionei
Отряд Скорпионы
9
Лоу сарышаяны
Anomalobuthus lowei
Скорпион Лоу
10
Кривохатский сарышаяны
Anomalobuthus krivochatskyi
Скорпион Кривохатского
11
Павловский сарышаяны
Anomalobuthus pavlovskyi
Скорпион Павловского
Жәндіктер класы
Инелiктер отряды
Classis Insecta
Ordo Odonata
Класс Насекомые
Отряд Стрекозы
12
Арал жiңiшкеқұйрықты инелiгi
Ischnura aralensis
Тонкохвост аральский
13
Көрнектi шоқпарқарынды инелiк
Cordulegaster insignis
Булавобрюх заметный
14
Кириченко инелiгi
Anormogomphus kiritschenkoi
Летодетка Кириченко
15
Әдемiқыз инелiк
Calopteryx virgo
Красотка-девушка
16
Оңтүстiказиялық тiкқарын инелiк
Orthetrum sabina
Прямобрюх южноазиатский
17
Селисия қара инелiгi
Selysiothemis nigra
Селисия черная
Дәуiттер отряды
Ordo Mantodea
Отряд Богомоловые
18
Қысқақанатты боливария
Bolivaria brachyptera
Боливария короткокрылая
19
Ағаш дәуiтi
Hierodula tenuidentata
Богомол древесный
Тікқанаттылар отряды
Ordo Orthoptera
Отряд Прямокрылые
20
Түйiршiктi деракантина
Deracanthina granulata
Гуловидка бугорчатая
21
Дамалаканта вакка шекшегі
Damalacantha vacca
Толстун пустынный
22
Дала шекшегі
Saga pedo
Дыбка степная
23
Сервилль севчугi
Onconotus servillei
Севчук Сервилля
24
Қоңырқанатты шекшек
Ceraeocercus fuscipennis
Кузнечик темнокрылый
Жартылай қаттықанаттылар отряды
Ordo Hemiptera
Отряд Полужесткокрылые
25
Қысқақанатты коранус
Coranus subapterus
Коранус коротококрылый
26
Қандыағаш қандаласы
Arma custos
Арма ольховая
27
Көк зикрона
Zicrona caerulea
Зикрона синяя
28
Якобсон филлоргериусы
Phyllorgerius jacobsoni
Филлоргериус Якобсона
29
Ұзынша сымыр
Parafairmairia elongata
Червец удлиненный
30
Беріштүзгiш сымыр
Kotejacoccus orbiculus
Червец галловый
Қаттықанаттылар отряды
Ordo Coleoptera
Отряд Жесткокрылые
31
Күңгірттүсті барылдауық қоңызы
Cylindera nox
Скакун сумеречный
32
Торқанатты әдемі барылдауық қоңыз
Calosoma reticulatum
Красотел сетчатый
33
Геблер барылдауық қоңызы
Carabus gebleri
Жужелица Геблера
34
Михайлов барылдауық қоңызы
Carabus michailovi
Жужелица Михайлова
35
Линденманн барылдауық қоңызы
Carabus lindemanni
Жужелица Линдеманна
36
Iле барылдауық қоңызы
Carabus iliensis
Жужелица илийская
37
Хике барылдауық қоңызы
Carabus hiekei
Жужелица Хике
38
Сольский барылдауық қоңызы
Carabus solskyi
Жужелица Сольского
39
Балауса барылдауық қоңызы
Carabus puer
Жужелица-мальчик
40
Керемет барылдауық қоңызы
Carabus imperialis
Жужелица восхитительная
41
Бұғы қоңыз
Lucanus cervus
Жук-олень
42
Балауса бұғы қоңыз
Dorcus parallelipipedus
Оленек
43
Мүйiздi болбосерас қиқоңызы
Odonteus armiger
Подвижнорогий навозник
44
Чичерин летрус қоңызы
Lethrus tschitscherini
Кравчик Чичерина
45
Еуропа кнемизус қоңызы
Cnemisus rufescens
Кнемизус европейский
46
Кәдiмгi гаплозома қоңызы
Haplosoma ordinatum
Гаплозома обычная
47
Гангльбауэр тамыржегiш қоңызы
Dorcadion ganglbaueri
Корнеед Гангльбауэра
48
Үлкен тамыржегiш қоңыз
Dorcadion grande
Корнеед большой
49
Iле отыншы қоңызы
Turkaromia pruinosa
Дровосек мускусный
50
Жыңғыл отыншы қоңызы
Hesperophanes heydeni
Дровосек тамарисковый
51
Үлкен тораңғы зерқоңызы
Capnodis miliaris metallica
Большая туранговая златка
52
Седаков қанқызы
Coccinella sedakovii
Коровка Седакова
53
Қоснүктелi қанқызы
Chilocorus bipustulatus
Хилокорус двуточечный
Жарғаққанаттылар отряды
Ordo Hymenoptera
Отряд Перепончатокрылые
54
Алып сколия
Megascolia maculata
Сколия-гигант
55
Дала сколиясы
Scolia hirta
Сколия степная
56
Шестаков сцелифроны
Sceliphron shestakovi
Сцелифрон Шестакова
57
Сарықанатты сфекс
Sphex flavipennis
Сфекс желтокрылый
58
Харберхауэр приониксi
Prionyx haberhaueri
Прионикс Хаберхауэра
59
Қаралы прионикс
Prionyx macula lugens
Прионикс траурный
60
Тау лестифорусы
Lestiphorus oreophilus
Лестифорус горолюбивый
61
Жирен гоплит
Hoplitis fulva
Гоплит рыжий
62
Ақбауыр металлинелла
Metallinella leucogastra
Металлинелла белобрюхая
63
Жұмыр парарофитес
Pararophites orobinus
Парарофитес округлый
64
Жiңiшкеаяқты антофора
Anthophora gracilipes
Антофора тонконогая
65
Жирен-қызыл ксилокопа
Xylocopa rufa
Ксилокопа рыжевато-красная
66
Жылтырбауыр ксилокопа
Xylocopa nitidiventris
Ксилокопа блестящебрюхая
Қабыршаққанаттылар отряды
Ordo Lepidoptera
Отряд Чешуекрылые
67
Түрiкмен ала көбелегi
Zygaena truchmena
Пестрянка туркменская
68
Тоғай айдарлы көбелегi
Gluphisia oxiana
Хохлатка тугайная
69
Жолақты тораңғы көбелегi
Catocala optima
Лента орденская туранговая
70
Мамықты хаймоптена көбелегi
Cheimoptena pennigera
Хаймоптена оперенная
71
Алексанор көбелегi
Papilio alexanor
Парусник Алексанор
72
Поликсена
Zerynthia polyxena
Поликсена
73
Алау түстi микрозегрис
Microzegris pyrothoe
Микрозегрис пламенный
74
Вискотт сары көбелегі
Colias wiskotti draconis
Желтушка Вискотта
75
Ершов сары көбелегi
Colias erschoffi
Желтушка Ершова
76
Монғол барқыт түстi көбелегi
Coenonympha mongolica
Сенница монгольская
77
Энейс мулл көбелегi
Oeneis mulla
Энейс мулла
78
Мирмекида көгiлдiр көбелегi
Aricia chinensis myrmecias
Голубянка Мирмекида
79
Арғали көгiлдiр көбелегi
Glaucopsyche argali
Голубянка Аргали
80
Бавия көгiлдiр көбелегi
Pseudophilotes bavius
Голубянка Бавия
81
Панопа көгiлдiр көбелегi
Pseudophilotes panope
Голубянка Панопа
82
Татьяна көгiлдiр көбелегi
Otnjukovia tatjana
Голубянка Татьяна
Хордалылар типі
Омыртқалылар кіші түрі
Миногалар класы
Миногатәрізділер отряды
Typus chordata
Subtypus vertebrates
Classis petromyzonti
Ordo petromyzoniformes
Тип хордовые
Подтип позвоночные
Класс – круглоротые
Отряд миногообразные
83
Каспий тiлтiсi
Caspiomyzon wagneri
Каспийская минога
Сәулеқанатты балықтар класы
Бекіретәрізділер отряды
Classis Аctinopteri
Ordo Acipenseriformes
Класс ЛучепҰрые рыбы
Отряд Осетрообразные
84
Ciбip бeкipeci
Acipenser baeri
Сибирский осетр
85
Кәдімгі бeкipe
Acipenser nudiventris
Шип
86
Сырдария тасбекiресi
Pseudoscaphirhynchus fedtschenkoi
Сырдарьинский лжелопатонос
Майшабақтәрізділер отряды
Ordo Clupeiformes
Отряд Сельдеобразные
87
Еділ майшабағы
Alosa volgensis
Волжская многотычинковая сельдь
Албырттәрізділер отряды
Ordo Salmoniformes
Отряд Лососеобразные
88
Каспий албырты
Salmo caspius
Каспийский лосось
89
Арал албырты
Salmo trutta
Аральский лосось
90
Таймен
Hucho taimen
Таймень
91
Сылан
Stenodus nelma
Нельма
92
Ақбалық
Stenodus leucichthys
Белорыбица
Тұқытәрізділер отряды
Ordo Cypriniformes
Отряд Карпообразные
93
Шортантәрізді ақмарқа
Aspioluсius esocinus
Щуковидный жерех
94
Сүйрікқанат
Capoetobrama kuschakewitschi
Остролучка
95
Арал қаязы
Luciobarbus brachycephalus
Аральский усач
96
Түркiстан қаязы
Luciobarbus capito
Туркестанский усач
97
Іле қара-балығы
Schizothorax pseudoaksaiensis
Илейская маринка
Алабұғатәрізділер отряды
Ordo Perciformes
Отряд Окунеобразные
98
Балқаш алабұғасы (Балқаш-іле популяциясы)
Perca schrenkii
Балкашский окунь (Балкаш-илейская популяция)
99
Шатқал тас тасалағышы
Cottus jaxartensis
Чаткальский подкаменщик
Қосмекендiлер класы
Құйрықты қосмекендiлер отряды
Classis Amphibia
Ordo Caudata
Класс Земноводные
Отряд Хвостатые

355
Батпақ жылантамыры
Epipactis palustris
Дремлик болотный
356
Жапырақсыз орашық
Epipogium aphyllum
Надбородник безлистый
357
Қос жапырақты жұпаршөп
Platanthera bifolia
Любка двулистная
358
Фукс бармақтамыры
Dactylorhiza fuchsii
Пальчатокоренник Фукса
359
Телпек сүйсiн
Orchis militaris
Ятрышник шлемовидный
360
Қазақстан өлеңшөбi
Scirpus kasachstanicus
Камыш казахстанский
361
Кәдiмгi семсершөп
Cladium mariscus
Меч-трава обыкновенная
362
Қатты жапырақты дұғаш
Koeleria sclerophylla
Тонконог жестколистный
363
Верещагин саздақшөбi
Limnas versczaginii
Болотник Верещагина
364
Таспа боз
Stipa anomala
Ковыль уклоняющийся
365
Оңтүстiк Алтай бозы
Stipa austroaltaica
Ковыль южноалтайский
366
Қаратау бозы
Stipa karataviensis
Ковыль каратауский
367
Күнгей бозы
Stipa kungeica
Ковыль кунгейский
368
Қау боз, ақ селеу
Stipa pennata
Ковыль перистый
369
Корольков шаяноты
Arum korolkowii
Аронник Королькова
370
Леманн күшаласы, ит күшала
Eminium lehmannii
Эминиум Леманна
Бөлiм - Мүк тәрiздiлер
Bryophyta
Отдел - Моховидные
371
Ipi жапырақты пахифиссиденс
Pachyfissidens grandifrons
Пахифиссиденс крупнолиственный
372
Жатаған ортотрихум
Orthotrichum laevigatum
Ортотрихум приглаженнный
373
Жатық сфагнум
Sphagnum teres
Сфагнум гладкий
Бөлiм - Саңырауқұлақтар
Myceta
Отдел - Грибы
374
Дала тыржыңқұлағы
Morchella steppicola
Сморчок степной
375
Кестелi қозықұйрық
Agaricus tabularis
Шампиньон табличатый
376
Тiкендi шыбынжұт
Amanita solitaria
Мухомор щетинистый
377
Берiштi клавулина
Clavulina cartilaginea
Клавулина хрящеватая
378
Аналық мүйiз саңырауқұлақ
Clavaridelphus pistillaris
Клаваридельфус пестиковый
379
Торлы диктиофора
Dictyophora duplicate
Диктиофора сдвоенная
380
Тамырсүйгiш полипорус
Polyporus rhizophilus
Полипорус корнелюбивый
381
Тянь-шань скутигерi
Scutiger tiahesanicus
Скутигер тянь-шанский
382
Қазақстан спарасисы
Sparasis kazakhstanicus
Спарарис казахстанский
383
Мейен хламидопопусы
Chlamydopus meyenianus
Хламидопус Мейена
384
Сопақша торлыбас
Dictyocephalus attenuatus
Сетчатоголовник оттянутый
385
Керемет клевеция
Quelettia mirabilis
Клевеция удивительная
386
Бүрлiктi феллориция
Phellorinia strobilina
Феллориния шишковатая
Бөлiм - Қыналар
Lichenes
Отдел - Лишайники
387
Кладина. Бұғы мүгi
Cladonia rangiferina
Кладина оленья.
Ягель.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 31 қазандағы
№ 1034 қаулысымен
бекітілген
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 октября 2006 года N 1034
Жануарлардың сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген түрлерiнiң тiзбесi Перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.08.2026 № 726 қаулысымен.
Атауы/Наименование
Р/с
п/п
Қазақ тiлiнде
На казахском языке
Латын тiлiнде
На латинском языке
Орыс тiлiнде
На русском языке
Жануарлар дүниесі
Омыртқасыздар тобы
Буылтық құрттар типі
Азқылшықтылар класы
Люмбрикоморфалар отряды
Regnum animalia
Group invertebrates
Typus annelida
Classis oligochaeta
Ordo lumbricomorpha
Животный мир
Группа беспозвоночные
Тип кольчатые черви
Класс малощетинковые
Отряд люмбрикоморфа
1
Жылантәрiздi перелия
Perelia ophiomorpha
Перелия змеевидная
2
Ірі эйзения
Eisenia magnifica
Эйзения великолепная
Моллюскалар типі
Бауыраяқтылар класы
Cабақшакөзділер отряды
Typus mollusca
Classis gastropoda
Ordo stylommatophora
Тип моллюски
Класс брюхоногие
Отряд стебельчатоглазые
3
Шнитников псеудонапэусы
Pseudonapaeus schnitnikovi
Псевдонапеус Шнитникова
4
Түркiстан туркомилаксы
Turcomilax turkestanus
Туркомилакс туркестанский
5
Цветков туркомилаксы
Turcomilax tzvetkovi
Туркомилакс Цветкова
6
Монахоидес акулеатасы
Monachoides aculeata
Монахоидес акулеата
Буынаяқтылар типі
Шаянтәрiздiлер класы
Онаяқтылар отряды
Typus arthropoda
Classis crustacea
Ordo decapoda
Тип членистоногие
Класс ракообразные
Отряд десятиногие
7
Түркiстан шаяны
Astacus kessleri
Туркестанский рак
Өрмекшiтәрiздiлер класы
Сольпугалар отряды
Classis Arachnida
Ordo Solifugae
Класс Паукообразные
Отряд Сольпуги
8
Рикмерс сольпугасы
Gylippus rickmersi
Сольпуга Рикмерса
Сарышаяндар отряды
Ordo Scorpionei
Отряд Скорпионы
9
Лоу сарышаяны
Anomalobuthus lowei
Скорпион Лоу
10
Кривохатский сарышаяны
Anomalobuthus krivochatskyi
Скорпион Кривохатского
11
Павловский сарышаяны
Anomalobuthus pavlovskyi
Скорпион Павловского
Жәндіктер класы
Инелiктер отряды
Classis Insecta
Ordo Odonata
Класс Насекомые
Отряд Стрекозы
12
Арал жiңiшкеқұйрықты инелiгi
Ischnura aralensis
Тонкохвост аральский
13
Көрнектi шоқпарқарынды инелiк
Cordulegaster insignis
Булавобрюх заметный
14
Кириченко инелiгi
Anormogomphus kiritschenkoi
Летодетка Кириченко
15
Әдемiқыз инелiк
Calopteryx virgo
Красотка-девушка
16
Оңтүстiказиялық тiкқарын инелiк
Orthetrum sabina
Прямобрюх южноазиатский
17
Селисия қара инелiгi
Selysiothemis nigra
Селисия черная
Дәуiттер отряды
Ordo Mantodea
Отряд Богомоловые
18
Қысқақанатты боливария
Bolivaria brachyptera
Боливария короткокрылая
19
Ағаш дәуiтi
Hierodula tenuidentata
Богомол древесный
Тікқанаттылар отряды
Ordo Orthoptera
Отряд Прямокрылые
20
Түйiршiктi деракантина
Deracanthina granulata
Гуловидка бугорчатая
21
Дамалаканта вакка шекшегі
Damalacantha vacca
Толстун пустынный
22
Дала шекшегі
Saga pedo
Дыбка степная
23
Сервилль севчугi
Onconotus servillei
Севчук Сервилля
24
Қоңырқанатты шекшек
Ceraeocercus fuscipennis
Кузнечик темнокрылый
Жартылай қаттықанаттылар отряды
Ordo Hemiptera
Отряд Полужесткокрылые
25
Қысқақанатты коранус
Coranus subapterus
Коранус коротококрылый
26
Қандыағаш қандаласы
Arma custos
Арма ольховая
27
Көк зикрона
Zicrona caerulea
Зикрона синяя
28
Якобсон филлоргериусы
Phyllorgerius jacobsoni
Филлоргериус Якобсона
29
Ұзынша сымыр
Parafairmairia elongata
Червец удлиненный
30
Беріштүзгiш сымыр
Kotejacoccus orbiculus
Червец галловый
Қаттықанаттылар отряды
Ordo Coleoptera
Отряд Жесткокрылые
31
Күңгірттүсті барылдауық қоңызы
Cylindera nox
Скакун сумеречный
32
Торқанатты әдемі барылдауық қоңыз
Calosoma reticulatum
Красотел сетчатый
33
Геблер барылдауық қоңызы
Carabus gebleri
Жужелица Геблера
34
Михайлов барылдауық қоңызы
Carabus michailovi
Жужелица Михайлова
35
Линденманн барылдауық қоңызы
Carabus lindemanni
Жужелица Линдеманна
36
Iле барылдауық қоңызы
Carabus iliensis
Жужелица илийская
37
Хике барылдауық қоңызы
Carabus hiekei
Жужелица Хике
38
Сольский барылдауық қоңызы
Carabus solskyi
Жужелица Сольского
39
Балауса барылдауық қоңызы
Carabus puer
Жужелица-мальчик
40
Керемет барылдауық қоңызы
Carabus imperialis
Жужелица восхитительная
41
Бұғы қоңыз
Lucanus cervus
Жук-олень
42
Балауса бұғы қоңыз
Dorcus parallelipipedus
Оленек
43
Мүйiздi болбосерас қиқоңызы
Odonteus armiger
Подвижнорогий навозник
44
Чичерин летрус қоңызы
Lethrus tschitscherini
Кравчик Чичерина
45
Еуропа кнемизус қоңызы
Cnemisus rufescens
Кнемизус европейский
46
Кәдiмгi гаплозома қоңызы
Haplosoma ordinatum
Гаплозома обычная
47
Гангльбауэр тамыржегiш қоңызы
Dorcadion ganglbaueri
Корнеед Гангльбауэра
48
Үлкен тамыржегiш қоңыз
Dorcadion grande
Корнеед большой
49
Iле отыншы қоңызы
Turkaromia pruinosa
Дровосек мускусный
50
Жыңғыл отыншы қоңызы
Hesperophanes heydeni
Дровосек тамарисковый
51
Үлкен тораңғы зерқоңызы
Capnodis miliaris metallica
Большая туранговая златка
52
Седаков қанқызы
Coccinella sedakovii
Коровка Седакова
53
Қоснүктелi қанқызы
Chilocorus bipustulatus
Хилокорус двуточечный
Жарғаққанаттылар отряды
Ordo Hymenoptera
Отряд Перепончатокрылые
54
Алып сколия
Megascolia maculata
Сколия-гигант
55
Дала сколиясы
Scolia hirta
Сколия степная
56
Шестаков сцелифроны
Sceliphron shestakovi
Сцелифрон Шестакова
57
Сарықанатты сфекс
Sphex flavipennis
Сфекс желтокрылый
58
Харберхауэр приониксi
Prionyx haberhaueri
Прионикс Хаберхауэра
59
Қаралы прионикс
Prionyx macula lugens
Прионикс траурный
60
Тау лестифорусы
Lestiphorus oreophilus
Лестифорус горолюбивый
61
Жирен гоплит
Hoplitis fulva
Гоплит рыжий
62
Ақбауыр металлинелла
Metallinella leucogastra
Металлинелла белобрюхая
63
Жұмыр парарофитес
Pararophites orobinus
Парарофитес округлый
64
Жiңiшкеаяқты антофора
Anthophora gracilipes
Антофора тонконогая
65
Жирен-қызыл ксилокопа
Xylocopa rufa
Ксилокопа рыжевато-красная
66
Жылтырбауыр ксилокопа
Xylocopa nitidiventris
Ксилокопа блестящебрюхая
Қабыршаққанаттылар отряды
Ordo Lepidoptera
Отряд Чешуекрылые
67
Түрiкмен ала көбелегi
Zygaena truchmena
Пестрянка туркменская
68
Тоғай айдарлы көбелегi
Gluphisia oxiana
Хохлатка тугайная
69
Жолақты тораңғы көбелегi
Catocala optima
Лента орденская туранговая
70
Мамықты хаймоптена көбелегi
Cheimoptena pennigera
Хаймоптена оперенная
71
Алексанор көбелегi
Papilio alexanor
Парусник Алексанор
72
Поликсена
Zerynthia polyxena
Поликсена
73
Алау түстi микрозегрис
Microzegris pyrothoe
Микрозегрис пламенный
74
Вискотт сары көбелегі
Colias wiskotti draconis
Желтушка Вискотта
75
Ершов сары көбелегi
Colias erschoffi
Желтушка Ершова
76
Монғол барқыт түстi көбелегi
Coenonympha mongolica
Сенница монгольская
77
Энейс мулл көбелегi
Oeneis mulla
Энейс мулла
78
Мирмекида көгiлдiр көбелегi
Aricia chinensis myrmecias
Голубянка Мирмекида
79
Арғали көгiлдiр көбелегi
Glaucopsyche argali
Голубянка Аргали
80
Бавия көгiлдiр көбелегi
Pseudophilotes bavius
Голубянка Бавия
81
Панопа көгiлдiр көбелегi
Pseudophilotes panope
Голубянка Панопа
82
Татьяна көгiлдiр көбелегi
Otnjukovia tatjana
Голубянка Татьяна
Хордалылар типі
Омыртқалылар кіші түрі
Миногалар класы
Миногатәрізділер отряды
Typus chordata
Subtypus vertebrates
Classis petromyzonti
Ordo petromyzoniformes
Тип хордовые
Подтип позвоночные
Класс – круглоротые
Отряд миногообразные
83
Каспий тiлтiсi
Caspiomyzon wagneri
Каспийская минога
Сәулеқанатты балықтар класы
Бекіретәрізділер отряды
Classis Аctinopteri
Ordo Acipenseriformes
Класс ЛучепҰрые рыбы
Отряд Осетрообразные
84
Ciбip бeкipeci
Acipenser baeri
Сибирский осетр
85
Кәдімгі бeкipe
Acipenser nudiventris
Шип
86
Сырдария тасбекiресi
Pseudoscaphirhynchus fedtschenkoi
Сырдарьинский лжелопатонос
Майшабақтәрізділер отряды
Ordo Clupeiformes
Отряд Сельдеобразные
87
Еділ майшабағы
Alosa volgensis
Волжская многотычинковая сельдь
Албырттәрізділер отряды
Ordo Salmoniformes
Отряд Лососеобразные
88
Каспий албырты
Salmo caspius
Каспийский лосось
89
Арал албырты
Salmo trutta
Аральский лосось
90
Таймен
Hucho taimen
Таймень
91
Сылан
Stenodus nelma
Нельма
92
Ақбалық
Stenodus leucichthys
Белорыбица
Тұқытәрізділер отряды
Ordo Cypriniformes
Отряд Карпообразные
93
Шортантәрізді ақмарқа
Aspioluсius esocinus
Щуковидный жерех
94
Сүйрікқанат
Capoetobrama kuschakewitschi
Остролучка
95
Арал қаязы
Luciobarbus brachycephalus
Аральский усач
96
Түркiстан қаязы
Luciobarbus capito
Туркестанский усач
97
Іле қара-балығы
Schizothorax pseudoaksaiensis
Илейская маринка
Алабұғатәрізділер отряды
Ordo Perciformes
Отряд Окунеобразные
98
Балқаш алабұғасы (Балқаш-іле популяциясы)
Perca schrenkii
Балкашский окунь (Балкаш-илейская популяция)
99
Шатқал тас тасалағышы
Cottus jaxartensis
Чаткальский подкаменщик
Қосмекендiлер класы
Құйрықты қосмекендiлер отряды
Classis Amphibia
Ordo Caudata
Класс Земноводные
Отряд Хвостатые