Об утверждении Правил допуска иностранных граждан и лиц без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2002 года N 222.
Сноска. Заголовок – в редакции постановления Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О государственных секретах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 14.03.2024 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила допуска иностранных граждан и лиц без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2002 года № 222
Правила допуска иностранных граждан и лиц без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан
Сноска. Правила – в редакции постановления Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила допуска иностранных граждан и лиц без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О государственных секретах" и определяют порядок допуска иностранных граждан и лиц без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан.
2. Иностранные граждане и лица без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан допускаются только в рамках реализации международных договоров Республики Казахстан с соблюдением требований, предусмотренных Правилами передачи государственных секретов и их носителей иностранным государствам и (или) международным организациям, утвержденными Правительством Республики Казахстан.
3. Для допуска иностранных граждан к государственным секретам Республики Казахстан уполномоченный орган иностранного государства, определенный в международном договоре, в установленном законодательством порядке направляет ходатайство руководителю государственного органа, в котором будет произведен допуск иностранных граждан к государственным секретам Республики Казахстан.
К ходатайству прилагается свидетельство, подтверждающее полномочия иностранного гражданина и содержащее данные о том, что он имеет право допуска к секретным сведениям своего государства соответствующего уровня секретности.
Лица без гражданства обращаются для получения допуска к государственным секретам Республики Казахстан в государственный орган, в котором требуется получение допуска к государственным секретам Республики Казахстан.

Шетел азаматы мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 15 ақпан N 222.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 29-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.03.2024 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат беру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 15 ақпандағы
№ 222 қаулысымен
бекітілген
Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат беру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттiк құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 29-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларына рұқсат беру тәртiбiн айқындайды.
2. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларына Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын iске асыру шеңберiнде ғана Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен Мемлекеттік құпияларды және олардың көздерін шет мемлекеттерге және (немесе) халықаралық ұйымдарға беру қағидаларында көзделген талаптарды сақтай отырып жiберiледi.
3. Шетел азаматтарына Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларына рұқсат беру үшiн шет мемлекеттiң халықаралық шартта айқындалған уәкiлеттi органы шетел азаматтарына Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларына рұқсат беретiн мемлекеттiк органның басшысына заңнамада белгіленген тәртіппен өтінішхат жiбередi.
Өтiнiшхатқа шетел азаматының тиiстi өкiлеттiктерiн растайтын және онда өз мемлекетiнiң құпиялылық деңгейіндегі құпия мәлiметтерiне қол жеткізу құқығының бар екені туралы деректерді қамтитын куәлiк қоса берiледi.
Азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларына рұқсат алу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат алуды талап етілетін мемлекеттік органға жүгінеді.

4. Руководитель государственного органа или организации, где будет осуществлен допуск иностранных граждан и лиц без гражданства к государственным секретам, согласовывает с органами национальной безопасности Республики Казахстан возможность и целесообразность допуска конкретных иностранных граждан и лиц без гражданства к государственным секретам. Срок согласования не должен превышать двадцати рабочих дней.
5. В случае отказа в согласовании допуска конкретных иностранных граждан и лиц без гражданства к государственным секретам при отсутствии возможности и целесообразности руководитель государственного органа направляет в установленном законодательством порядке уполномоченному органу иностранного государства уведомление о представлении кандидатур других лиц на допуск к государственным секретам Республики Казахстан или лицу без гражданства уведомление об отказе в допуске к государственным секретам.
6. При положительном согласовании руководитель государственного органа или организации Республики Казахстан издает приказ о допуске иностранных граждан и лиц без гражданства к государственным секретам. Взаимные обязательства администрации, а также иностранных граждан и лиц без гражданства отражаются в договоре о допуске к государственным секретам.
7. Приказ о допуске иностранных граждан и лиц без гражданства должен содержать сведения о том, на какой срок разрешен допуск, для выполнения каких работ предоставляется допуск, с какими конкретно сведениями должен ознакомиться иностранный гражданин и лицо без гражданства, максимальный гриф секретности сведений, с которыми разрешено ознакомление.
8. На основании приказа о допуске иностранного гражданина и лица без гражданства к государственным секретам сотрудниками подразделения по защите государственных секретов (далее – ПЗГС) или сотрудником, ответственным за работу с государственными секретами (при отсутствии в организации ПЗГС), государственного органа или организации, где осуществляется допуск иностранного гражданина и лица без гражданства к государственным секретам, производится инструктаж иностранного гражданина и лица без гражданства по соблюдению требований режима секретности.
9. После проведения инструктажа иностранный гражданин и лицо без гражданства дают письменное обязательство о неразглашении государственных секретов Республики Казахстан, к которым они будут иметь доступ.
Письменное обязательство хранится в подразделении по защите государственных секретов государственного органа или организации Республики Казахстан не менее пяти лет после прекращения работы иностранных граждан и лиц без гражданства с государственными секретами Республики Казахстан.

4. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға мемлекеттiк құпияларға рұқсат беру жүзеге асырылатын мемлекеттiк органның немесе ұйымның басшысы нақты шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға мемлекеттiк құпияларға рұқсат берудiң мүмкiндiгi мен орындылығын Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдарымен келiседi. Келiсу мерзiмi жиырма жұмыс күнінен аспауға тиiс.
5. Нақты шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға мемлекеттiк құпияларға рұқсат беру мүмкiн болмаған және ол орынсыз болған кезде келiсуден бас тартылған жағдайда мемлекеттiк органның басшысы заңнамада белгіленген тәртіппен шет мемлекеттiң уәкiлеттi органына Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат беруге басқа адамдардың кандидатураларын ұсыну туралы хабарлама немесе азаматтығы жоқ адамға мемлекеттік құпияларға рұқсат беруден бас тарту туралы хабарлама жiбередi.
6. Келiсу оң болған кезде Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органының немесе ұйымының басшысы шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға мемлекеттiк құпияларға рұқсат беру туралы бұйрық шығарады. Әкімшіліктің, сондай-ақ шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың өзара міндеттемелері мемлекеттік құпияларға рұқсат беру туралы шартта көрсетіледі.
7. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға рұқсат беру туралы бұйрықта рұқсаттың қандай мерзімге берілгені, рұқсат қандай жұмыстарды орындау үшін берілетіні, шетел азаматы пен азаматтығы жоқ адам қандай нақты мәлiметтермен танысуға тиiс екендiгi, танысу рұқсат етiлген мәлiметтердiң құпиялылығының ең жоғары белгiсi туралы мәлiметтер қамтылуға тиiс.
8. Шетел азаматы мен азаматтығы жоқ адамға мемлекеттiк құпияларға рұқсат беру туралы бұйрықтың негiзiнде шетел азаматы мен азаматтығы жоқ адамға мемлекеттiк құпияларға рұқсат беру жүзеге асырылатын мемлекеттiк органның немесе ұйымның мемлекеттiк құпияларды қорғау бөлiмшесінің (бұдан әрi – МҚҚБ) қызметкерлерi немесе мемлекеттiк құпиялармен жұмыс үшiн жауапты қызметкері (ұйымда МҚҚБ болмаған жағдайда) шетел азаматына және азаматтығы жоқ адамға құпиялылық режим талаптарын сақтау жөнінде нұсқама жүргізеді.
9. Нұсқама жүргiзiлгеннен кейiн шетел азаматы мен азаматтығы жоқ адам өзiне рұқсат берiлген Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларын жария етпеу туралы жазбаша мiндеттеме бередi.
Жазбаша мiндеттеме Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органының немесе ұйымының мемлекеттiк құпияларды қорғау бөлiмшесiнде шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларымен жұмысты тоқтатқаннан кейiн кемiнде бес жыл сақталады.

10. Информация о фактическом допуске иностранных граждан и лиц без гражданства в каждом конкретном случае в течение двадцати рабочих дней с момента допуска направляется в органы национальной безопасности Республики Казахстан.

10. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға нақты рұқсат беру туралы ақпарат әр нақты жағдайда рұқсат берілген кезден бастап жиырма жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдарына жiберiледi.