О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 июля 2022 г. № 103
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 3 февраля 2026 года № 14
В соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 июля 2022 г. № 103 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение электронного документооборота между государствами – членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (в том числе с использованием сервисов доверенной третьей стороны)" изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 3 февраля 2026 г. № 14
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 июля 2022 г. № 103
1. Правила информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (в том числе с использованием сервисов доверенной третьей стороны)", утвержденные указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 июля 2022 г. № 103
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 3 февраля 2026 г. № 14)
Правила
информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (в том числе с использованием сервисов доверенной третьей стороны)"
I. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со следующими международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза (далее – Союз):

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 13 шілдедегі № 103 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2026 жылғы 3 ақпандағы № 14 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын (оның ішінде сенім білдірілген үшінші тарап сервистерін пайдалана отырып) қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2022 жылғы 13 шілдедегі № 103 шешіміне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2026 жылғы 3 ақпандағы
№ 14 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 13 шілдедегі № 103 шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Көрсетілген Шешіммен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын (оның ішінде сенім білдірілген үшінші тарап сервистерін пайдалана отырып) қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 13 шілдедегі
№ 103 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2026 жылғы 3 ақпандағы
№ 14 шешімі редакциясында)
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын (оның ішінде сенім білдірілген үшінші тарап сервистерін пайдалана отырып) қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл ҚАҒИДАЛАРЫ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығын құрайтын мынадай халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес әзірленді:

Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор);
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 18 сентября 2014 г. № 73 "О концепции использования при межгосударственном информационном взаимодействии сервисов и имеющих юридическую силу электронных документов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств-членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155 "О единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 ноября 2016 г. № 138 "Об организации пилотного проекта по реализации электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза".
II. Область применения
2. Настоящие Правила разработаны в целях определения порядка и условий информационного взаимодействия между участниками общего процесса "Обеспечение электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (в том числе с использованием сервисов доверенной третьей стороны)" (далее – общий процесс), включая описание процедур, выполняемых в рамках этого общего процесса.

2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт (бұдан әрі – Шарт);
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің "Мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде сервистер мен заңды күші бар электрондық құжаттарды пайдалану тұжырымдамасы туралы" 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 73 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестердің сыртқы және өзара саудасын интеграцияланған ақпараттық жүйе құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 06 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасу туралы ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі туралы" 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын іске асыру жөніндегі пилоттық жобаны ұйымдастыру туралы" 2016 жылғы 1 қарашадағы № 138 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" 2016 жылғы 19 желтоқсандағы № 169 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Қағидалар осы жалпы процесс шеңберінде орындалатын рәсімдердің сипаттамасын қоса алғанда, "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын (оның ішінде сенім білдірілген үшінші тарап сервистерін пайдалана отырып) қамтамасыз ету" жалпы процесіне (бұдан әрі – жалпы процесс) қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың тәртібі мен шарттарын айқындау мақсатында әзірленді.

3. Настоящие Правила применяются участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию общего процесса.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящих Правил используются понятия, которые означают следующее:
"идентификационные сведения" – набор реквизитов служебного письма, позволяющий однозначно его идентифицировать в ходе служебной переписки;
"информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" – формируемая получателем служебного письма информация о статусе его регистрации и рассмотрения, а также об ответственном исполнителе служебного письма и служебном письме, направленном в ответ;
"отправитель" – участник общего процесса, который направляет (от имени которого направляется) служебное письмо;
"получатель" – участник общего процесса, которому направляется служебное письмо.
Понятия "группа процедур общего процесса", "информационный объект общего процесса", "исполнитель", "операция общего процесса", "процедура общего процесса" и "участник общего процесса", используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
Понятия "служебная переписка", "служебное письмо", используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Правилами осуществления служебной переписки органов государственной власти государств-членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией в электронном виде, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 ноября 2016 г. № 138.
Понятие "реестр нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза" (далее – реестр НСИ), используемое в настоящих Правилах, применяется в значении, определенном в Решении Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155 "О единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза".
IV. Основные сведения об общем процессе
5. Полное наименование общего процесса: "Обеспечение электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (в том числе с использованием сервисов доверенной третьей стороны)".
6. Кодовое обозначение общего процесса: P.ED.01, версия 1.1.0.

3. Осы Қағидаларды жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберінде рәсімдер мен операцияларды орындау тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ жалпы процесті іске асыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
4. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"сәйкестендіру мәліметтері" – қызметтік хат жазысу барысында оны сөзсіз сәйкестендіруге мүмкіндік беретін қызметтік хат деректемелерінің жиынтығы;
"қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат – қызметтік хатты алушы қалыптастыратын, оны тіркеу және қарау мәртебесі туралы, сондай-ақ қызметтік хаттың жауапты орындаушысы және жауап ретінде жіберілген қызметтік хат туралы ақпарат;
"жөнелтуші" – қызметтік хатты жіберетін (оның атынан жіберілетін) жалпы процеске қатысушы;
"алушы" – қызметтік хат жолданатын жалпы процеске қатысушы;
Осы Қағидаларда пайдаланылатын "жалпы процесс рәсімдерінің тобы", "жалпы процестің ақпараттық объектісі", "орындаушы", "жалпы процесс операциясы", "жалпы процесс рәсімі" және "жалпы процестің қатысушысы" деген ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 09 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерде қолданылады.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын "қызметтік хат жазысу", "қызметтік хат" ұғымдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 1 қарашадағы № 138 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының өзара және Еуразиялық экономикалық комиссиямен электрондық түрде қызметтік хат жазысуды жүзеге асыру қағидаларында айқындалған мәндерде қолданылады.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын "Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының тізілімі" (бұдан әрі – НАА тізілімі) ұғымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі туралы" 2015 жылғы 17 қарашадағы №155 шешімінде айқындалған мағынада қолданылады.
IV. Жалпы процесс туралы негізгі мәліметтер
5. Жалпы процестің толық атауы: "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын (оның ішінде сенім білдірілген үшінші тарап сервистерін пайдалана отырып) қамтамасыз ету".
6. Жалпы процестің кодтық белгіленуі: P.ED.01, 1.1.0-нұсқа

1. Цель и задачи общего процесса
7. Целью общего процесса является снижение временных и материальных затрат при ведении служебной переписки за счет реализации межгосударственного обмена служебными письмами в электронном виде с использованием интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее – интегрированная система) между участниками общего процесса.
8. Для достижения цели общего процесса необходимо решить следующие задачи:
а) обеспечить возможность отправки и получения служебных писем участниками служебной переписки;
б) обеспечить оперативный обмен между участниками служебной переписки информацией о ходе регистрации и рассмотрения служебных писем.
2. Участники общего процесса
9. Перечень участников общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень участников общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.ED.01.ACT.001
отправитель
Комиссия, орган государственной власти государства-члена либо уполномоченная им организация, должностное лицо органа государственной власти государства-члена либо уполномоченной им организации, осуществляющие подготовку, регистрацию и отправку служебных писем, а также запрашивающие информацию о ходе их регистрации и рассмотрения
P.ED.01.ACT.002
получатель
Комиссия, орган государственной власти государства-члена либо уполномоченная им организация, должностное лицо органа государственной власти государства-члена либо уполномоченной им организации, осуществляющие прием, регистрацию и обработку полученных от отправителя служебных писем, формирование и отправку отправителю уведомлений с результатами регистрации и рассмотрения полученных от него служебных писем, а также ответов на запросы отправителя о ходе регистрации и рассмотрения служебных писем
3. Структура общего процесса
10. Общий процесс представляет собой совокупность процедур:
а) отправка служебного письма;
б) отправка уведомления с результатами регистрации полученного служебного письма;
в) получение информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма;
г) оповещение о ходе рассмотрения служебного письма.
11. При исполнении процедур общего процесса осуществляется информационное взаимодействие между отправителем и получателем.
Отправитель осуществляет подготовку, регистрацию и отправку служебных писем получателю, который в свою очередь принимает, регистрирует и обрабатывает полученные служебные письма.
В случае успешного выполнения процедур проверки и регистрации служебного письма получатель направляет отправителю уведомление о регистрации служебного письма, содержащее дату и входящий номер служебного письма.
В случае неуспешного выполнения процедур проверки и отказа в регистрации служебного письма получатель направляет отправителю уведомление об отказе в регистрации, содержащее обоснование отказа в регистрации.
Отправитель при необходимости направляет запрос информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма.
Получатель может осуществлять инициативное оповещение отправителя о результатах регистрации, а также о ходе и итогах рассмотрения полученных им служебных писем.

1. Жалпы процестің мақсаты мен міндеттері
7. Жалпы процестің мақсаты Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін (бұдан әрі – интеграцияланған жүйе) пайдалана отырып, жалпы процеске қатысушылар арасында мемлекетаралық қызметтік хаттар алмасуды электрондық түрде іске асыру есебінен қызметтік хат жазысу кезінде уақыт пен материалдық шығындарды азайту болып табылады.
8. Жалпы процестің мақсатына қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді шешу қажет:
а) қызметтік хат жазысуға қатысушылардың қызметтік хаттарды жіберу және алу мүмкіндігін қамтамасыз ету;
б) қызметтік хат жазысуға қатысушылар арасында қызметтік хаттарды тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратпен жедел алмасуды қамтамасыз ету.
2. Жалпы процеске қатысушылар
9. Жалпы процеске қатысушылардың тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Жалпы процеске қатысушылардың тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.ED.01.ACT.001
жөнелтуші
Комиссия, мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органы не ол уәкілеттік берген ұйым, мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органының не ол уәкілеттік берген ұйымның қызметтік хаттарды дайындауды, тіркеуді және жөнелтуді жүзеге асыратын, сондай-ақ оларды тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат сұрататын лауазымды адамы
P.ED.01.ACT.002
алушы
Комиссия, мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органы не ол уәкілеттік берген ұйым, мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органының не ол уәкілеттік берген ұйымның жөнелтушіден алынған қызметтік хаттарды қабылдауды, тіркеуді және өңдеуді, одан алынған қызметтік хаттарды тіркеу және қарау нәтижелері бар хабарламаларды, сондай-ақ жөнелтушінің қызметтік хаттарды тіркеу және қарау барысы туралы сұрауларына жауаптарды қалыптастыруды және жөнелтушіге жіберуді жүзеге асыратын лауазымды адамы
3. Жалпы процестің құрылымы
10. Жалпы процесс:
а) қызметтік хатты жіберу;
б) алынған қызметтік хатты тіркеу нәтижелері бар хабарлама жіберу;
в) қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты алу;
г) қызметтік хаттың қаралу барысы туралы хабарлау рәсімдерінің жиынтығын білдіреді.
11. Жалпы процесс рәсімдерін орындау кезінде жөнелтуші мен алушы арасында ақпараттық өзара іс-қимыл жүзеге асырылады.
Жөнелтуші қызметтік хаттарды дайындауды, тіркеуді және алушыға жіберуді жүзеге асырады, ол өз кезегінде алынған қызметтік хаттарды қабылдайды, тіркейді және өңдейді.
Қызметтік хатты тексеру және тіркеу рәсімдері сәтті орындалған жағдайда алушы жөнелтушіге қызметтік хаттың тіркелген күні мен кіріс нөмірі бар қызметтік хатты тіркеу туралы хабарлама жібереді.
Тексеру рәсімдері сәтсіз орындалған және қызметтік хатты тіркеуден бас тартылған жағдайда, алушы жөнелтушіге тіркеуден бас тарту туралы негіздемесі бар хабарлама жібереді.
Жіберуші қажет болған жағдайда қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратқа сұрау салу жібереді.
Алушы жіберушіні тіркеу нәтижелері туралы, сондай-ақ өзі алған қызметтік хаттарды қарау барысы мен қорытындылары туралы бастамашылық хабардар етуді жүзеге асыра алады.

Отправка служебного письма, а также информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма осуществляется в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между участниками электронного документооборота при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (в том числе с использованием сервисов доверенной третьей стороны)", утвержденным Решением Коллегии Комиссии от 13 июля 2022 г. № 103 (далее – Регламент информационного взаимодействия). Формат и структура представляемой информации должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (в том числе с использованием сервисов доверенной третьей стороны)", утвержденным Решением Коллегии Комиссии от 13 июля 2022 г. № 103 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).
12. Приведенное описание структуры общего процесса представлено на рисунке 1.
Рис. 1. Структура общего процесса
13. Порядок выполнения процедур общего процесса, включая детализированное описание операций, приведен в разделе VIII настоящих Правил.
14. В разделе приводится общая схема, демонстрирующая связи между процедурами общего процесса и порядок их выполнения. Общая схема процедур построена с использованием графической нотации UML (унифицированный язык моделирования – Unified Modeling Language) и снабжена текстовым описанием.
4. Процедуры общего процесса
15. Перечень процедур общего процесса приведен в таблице 2.
Таблица 2
Перечень процедур общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.ED.01.PRC.001
отправка служебного письма
процедура предназначена для отправки служебного письма получателю
P.ED.01.PRC.002
отправка уведомления с результатами регистрации полученного служебного письма
процедура предназначена для отправки получателем уведомления с результатами регистрации служебного письма отправителю
P.ED.01.PRC.003
получение информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
процедура предназначена для получения отправителем информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма по запросу

Қызметтік хатты, сондай-ақ қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты жөнелту Комиссия Алқасының 2022 жылғы 13 шілдедегі № 103 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын (оның ішінде сенім білдірілген үшінші тарап сервистерін пайдалана отырып) қамтамасыз ету"" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде электрондық құжат айналымына қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) сәйкес жүзеге асырылады. Ұсынылатын ақпараттың форматы мен құрылымы Комиссия Алқасының 2022 жылғы 13 шілдедегі № 103 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын (оның ішінде сенім білдірілген үшінші тарап сервистерін пайдалана отырып) қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасы) сәйкес келуге тиіс.
12. Жалпы процесс құрылымының келтірілген сипаттамасы 1-суретте көрсетілген.
1-сурет. Жалпы процестің құрылымы
13. Операциялардың егжей-тегжейлі сипаттамасын қоса алғанда, жалпы процесс рәсімдерін орындау тәртібі осы Қағидалардың VIII бөлімінде келтірілген.
14. Бөлімде жалпы процесс рәсімдері мен оларды орындау тәртібі арасындағы байланысты көрсететін жалпы схема келтіріледі. Рәсімдердің жалпы схемасы UML графикалық нотациясы (бірыңғай модельдеу тілі – Unified Modeling Language) пайдаланыла отырып құрылған және мәтіндік сипаттамамен жабдықталған.
4. Жалпы процестің рәсімдері
15. Жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 2-кестеде келтірілген.
2-кесте
Жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.ED.01.PRC.001
қызметтік хатты жіберу
рәсім қызметтік хатты алушыға жіберуге арналған
P.ED.01.PRC.002
алынған қызметтік хатты тіркеу нәтижелері бар хабарлама жіберу
рәсім алушының қызметтік хатты тіркеу нәтижелері бар хабарламаны жөнелтушіге жіберуіне арналған
P.ED.01.PRC.003
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алу
рәсім жіберушінің сұрау салу бойынша қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты алуына арналған

P.ED.01.PRC.004
оповещение о ходе рассмотрения служебного письма
процедура предназначена для передачи отправителю сведений о ходе рассмотрения служебного письма по инициативе получателя
V. Информационные объекты общего процесса
16. Перечень информационных объектов, сведения о которых или из которых передаются в процессе информационного взаимодействия между участниками общего процесса, приведен в таблице 3.
Таблица 3
Перечень информационных объектов
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.ED.01.BEN.001
служебное письмо
документ в электронном виде (электронный документ) служебного характера, оформленный в установленном порядке и подготовленный как ответ на соответствующий запрос или в инициативном порядке (инструктивные, гарантийные, информационные письма, письма-запросы, письма-извещения, письма-приглашения, письма-ответы и др.)
P.ED.01.BEN.002
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
сведения о статусе регистрации и рассмотрения и ответственном исполнителе служебного письма, а также о служебном письме, направленном в ответ
VI. Ответственность участников общего процесса
17. Привлечение к дисциплинарной ответственности за несоблюдение требований, направленных на обеспечение своевременности и полноты передачи сведений, участвующих в информационном взаимодействии должностных лиц и сотрудников Комиссии осуществляется в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, иными международными договорами и актами, составляющими право Союза, а должностных лиц и сотрудников государственных органов государств-членов – в соответствии с законодательством государств-членов.
VII. Справочники и классификаторы общего процесса
18. Перечень справочников и классификаторов общего процесса приведен в таблице 4.
Таблица 4
Перечень справочников и классификаторов общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Тип
Описание
1
2
3
4
P.CLS.008
перечень видов средств (каналов) связи
справочник
содержит перечень кодов и наименований видов средств (каналов) связи (применяется в соответствии с Решением Коллегии Комиссии от 6 декабря 2022 г. № 192), код справочника в реестре НСИ "1041"
P.ED.01.CLS.001
перечень отметок о срочности исполнения служебного письма
справочник
содержит перечень кодов и наименований отметок о срочности исполнения служебного письма (применяется в соответствии с Решением Комиссии от 1 ноября 2016 г. № 138)
P.ED.01.CLS.002
перечень отметок о конфиденциальности служебного письма
справочник
содержит перечень кодов и наименований отметок о конфиденциальности служебного письма

P.ED.01.PRC.004
қызметтік хаттың қаралу барысы туралы хабарлау
рәсім жөнелтушіге алушының бастамасы бойынша қызметтік хаттың қаралу барысы туралы мәліметтерді беруге арналған
V. Жалпы процестің ақпараттық объектілері
16. Жалпы процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл процесінде олар туралы мәліметтер немесе олардан мәліметтер берілетін ақпараттық объектілердің тізбесі 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
Ақпараттық объектілердің тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.ED.01.BEN.001
қызметтік хат
қызметтік сипаттағы, белгіленген тәртіппен ресімделген және тиісті сұрау салуға жауап ретінде немесе бастамашылық тәртіппен дайындалған электрондық түрдегі құжат (электрондық құжат) (нұсқаулық, кепілдік беру, ақпараттық хаттар, сұрау салу хаттары, хабарлама хаттар, шақыру хаттар, жауап хаттар және т. б.)
P.ED.01.BEN.002
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат
қызметтік хатты тіркеу және қарау мәртебесі және жауапты орындаушы туралы, сондай-ақ жауап ретінде жіберілген қызметтік хат туралы мәліметтер
VI. Жалпы процеске қатысушылардың жауапкершілігі
17. Комиссияның ақпараттық өзара іс-қимылға қатысатын лауазымды адамдары мен қызметкерлерін мәліметтерді берудің уақтылығы мен толықтығын қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды сақтамағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тарту 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа, Одақтың құқығын құрайтын өзге де халықаралық шарттар мен актілерге, ал мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының лауазымды адамдары мен қызметкерлерін – мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
VII. Жалпы процестің анықтамалары мен сыныптауыштары
18. Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштарының тізбесі 4-кестеде келтірілген.
4-кесте
Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштарының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Типі
Сипаттамасы
1
2
3
4
P.CLS.008
байланыс құралдары (арналары) түрлерінің тізбесі
анықтамалық
байланыс құралдары (арналары) түрлерінің кодтары мен атауларының тізбесін (Комиссия Алқасының 2022 жылғы 6 желтоқсандағы № 192 шешіміне сәйкес қолданылады), "1041" НАА тізіліміндегі анықтамалықтың кодын қамтиды
P.ED.01.CLS.001
қызметтік хатты орындаудың жеделдігі туралы белгілер тізбесі
анықтамалық
қызметтік хатты орындаудың жеделдігі туралы белгілердің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды (Комиссияның 2016 жылғы 1 қарашадағы № 138 шешіміне сәйкес қолданылады)
P.ED.01.CLS.002
қызметтік хаттың құпиялылығы туралы белгілердің тізбесі
анықтамалық
қызметтік хаттың құпиялылығы туралы белгілердің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды

P.ED.01.CLS.003
перечень статусов регистрации и рассмотрения служебного письма
справочник
содержит перечень кодов и наименований статусов регистрации и рассмотрения служебного письма (применяется в соответствии с Решением Комиссии от 1 ноября 2016 г. № 138)
P.ED.01.CLS.004
перечень причин отказа в регистрации служебного письма
справочник
содержит перечень кодов и наименований причин отказа в регистрации служебного письма (применяется в соответствии с Решением Комиссии от 1 ноября 2016 г. № 138)
P.ED.01.CLS.005
реестр справочной информации об участниках служебной переписки
справочник
содержит информацию об участниках служебной переписки с указанием их точных наименований и идентификаторов
P.ED.01.CLS.006
перечень типов файлов
справочник
содержит перечень кодов и наименований возможных типов файлов (применяется в соответствии с Решением Комиссии от 1 ноября 2016 г. № 138)
VIII. Процедуры общего процесса
Процедура "Отправка служебного письма" (P.ED.01.PRC.001)
19. Схема выполнения процедуры "Отправка служебного письма" (P.ED.01.PRC.001) представлена на рисунке 2.
Рис. 2. Схема выполнения процедуры "Отправка служебного письма" (P.ED.01.PRC.001)
20. Процедура "Отправка служебного письма" (P.ED.01.PRC.001) выполняется с целью отправки и доставки служебного письма получателю.
21. Первой выполняется операция "Отправка служебного письма" (P.ED.01.OPR.001), по результатам выполнения которой отправитель направляет служебное письмо получателю.
22. При получении служебного письма получателем выполняется операция "Прием и обработка служебного письма" (P.ED.01.OPR.002), по результатам выполнения которой отправителю передается уведомление о результатах обработки служебного письма.
23. При получении отправителем уведомления о результатах обработки служебного письма выполняется операция "Получение уведомления о результатах обработки служебного письма" (P.ED.01.OPR.003), по результатам выполнения которой осуществляется прием и обработка указанного уведомления.
24. Результатом выполнения процедуры "Отправка служебного письма" (P.ED.01.PRC.001) является получение служебного письма получателем, а также получение отправителем уведомления о результатах обработки служебного письма.
25. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Отправка служебного письма" (P.ED.01.PRC.001), приведен в таблице 5.
Таблица 5
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Отправка служебного письма" (P.ED.01.PRC.001)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.ED.01.OPR.001
отправка служебного письма
приведено в таблице 6 настоящих Правил
P.ED.01.OPR.002
прием и обработка служебного письма
приведено в таблице 7 настоящих Правил
P.ED.01.OPR.003
получение уведомления о результатах обработки служебного письма
приведено в таблице 8 настоящих Правил
Таблица 6
Описание операции "Отправка служебного письма" (P.ED.01.OPR.001)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.ED.01.OPR.001
2
Наименование операции
отправка служебного письма
3
Исполнитель
отправитель
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости отправки и доставки служебного письма получателю
5
Ограничения
формат и структура направляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует служебное письмо и направляет его получателю в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
служебное письмо направлено получателю
Таблица 7
Описание операции "Прием и обработка служебного письма" (P.ED.01.OPR.002)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.ED.01.OPR.002
2
Наименование операции
прием и обработка служебного письма
3
Исполнитель
получатель
4
Условия выполнения
выполняется при получении служебного письма (операция "Отправка служебного письма" (P.ED.01.OPR.001))
5
Ограничения
формат и структура получаемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель принимает служебное письмо и проверяет его в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия. При успешном выполнении проверки исполнитель обрабатывает полученные сведения и уведомляет отправителя о результатах обработки сведений с указанием кода результата обработки, соответствующего обработке сведений или невозможности обработки сведений с пояснением причины, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки направлено отправителю
Таблица 8
Описание операции "Получение уведомления о результатах обработки служебного письма" (P.ED.01.OPR.003)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.ED.01.OPR.003
2
Наименование операции
получение уведомления о результатах обработки служебного письма
3
Исполнитель
отправитель
4
Условия выполнения
выполняется с момента получения уведомления о результатах обработки служебного письма (операция "Прием и обработка служебного письма" (P.ED.01.OPR.002))
5
Ограничения
формат и структура полученных сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель получает уведомление о результатах обработки и обрабатывает его в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки принято и обработано отправителем
Процедура "Отправка уведомления с результатами регистрации полученного служебного письма" (P.ED.01.PRC.002)

P.ED.01.CLS.003
қызметтік хатты тіркеу және қарау мәртебелерінің тізбесі
анықтамалық
қызметтік хатты тіркеу және қарау мәртебелерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды (Комиссияның 2016 жылғы 1 қарашадағы № 138 шешіміне сәйкес қолданылады)
P.ED.01.CLS.004
қызметтік хатты тіркеуден бас тарту себептерінің тізбесі
анықтамалық
қызметтік хатты тіркеуден бас тарту себептерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды (Комиссияның 2016 жылғы 1 қарашадағы № 138 шешіміне сәйкес қолданылады)
P.ED.01.CLS.005
қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы анықтамалық ақпарат тізілімі
анықтамалық
қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы олардың дәл атаулары мен сәйкестендіргіштері көрсетілген ақпаратты қамтиды
P.ED.01.CLS.006
файл типтерінің тізбесі
анықтамалық
ықтимал файл типтерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды (Комиссияның 2016 жылғы 1 қарашадағы № 138 шешіміне сәйкес қолданылады)
VIII. Жалпы процестің рәсімдері
"Қызметтік хатты жөнелту" (P.ED.01.PRC.001) рәсімі
19. "Қызметтік хатты жөнелту" (P.ED.01.PRC.001) рәсімін орындау схемасы 2-суретте көрсетілген.
2-сурет. "Қызметтік хатты жөнелту" (P.ED.01.PRC.001) рәсімін орындау схемасы
20. "Қызметтік хатты жіберу" (P.ED.01.PRC.001) рәсімі қызметтік хатты алушыға жөнелту және жеткізу мақсатында орындалады.
21. Бірінші болып "Қызметтік хатты жіберу" (Р.ED.01.OPR.001) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша жөнелтуші алушыға қызметтік хат жібереді.
22. Алушы қызметтік хатты алған кезде "Қызметтік хатты қабылдау және өңдеу" (Р.ED.01.OPR.002) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша жөнелтушіге қызметтік хатты өңдеу нәтижелері туралы хабарлама беріледі.
23. Жөнелтуші қызметтік хатты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алған кезде "Қызметтік хатты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алу" (Р.ED.01.OPR.003) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша көрсетілген хабарламаны қабылдау және өңдеу жүзеге асырылады.
24. "Қызметтік хатты жіберу" (Р.ED.01.PRC.001) рәсімін орындау нәтижесі алушының қызметтік хатты алуы, сондай-ақ жөнелтушінің қызметтік хатты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алуы болып табылады.
25. "Қызметтік хатты жіберу" (Р.ED.01.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 5-кестеде келтірілген.
5-кесте
"Қызметтік хатты жіберу" (Р.ED.01.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.ED.01.OPR.001
қызметтік хатты жіберу
осы Қағидалардың 6-кестесінде келтірілген
P.ED.01.OPR.002
қызметтік хатты қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 7-кестесінде келтірілген
P.ED.01.OPR.003
қызметтік хатты өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алу
осы Қағидалардың 8-кестесінде келтірілген
6-кесте
"Қызметтік хатты жіберу" (P.ED.01.OPR.001) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.ED.01.OPR.001
2
Операцияның атауы
қызметтік хатты жіберу
3
Орындаушы
жөнелтуші
4
Орындау шарттары
қызметтік хатты алушыға жіберу және жеткізу қажет болған жағдайда орындалады
5
Шектеулер
жіберілетін мәліметтердің форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес қызметтік хатты қалыптастырады және алушыға жібереді
7
Нәтижелер
қызметтік хат алушыға жіберілді
7-кесте
"Қызметтік хатты қабылдау және өңдеу" (P.ED.01.OPR.002) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.ED.01.OPR.002
2
Операцияның атауы
қызметтік хатты қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
алушы
4
Орындау шарттары
қызметтік хатты алу кезінде орындалады ("Қызметтік хатты жөнелту" (P.ED.01.OPR.001) операциясы)
5
Шектеулер
алынған мәліметтердің форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс қимыл регламентіне сәйкесқызметтік хатты қабылдайды және оны тексереді. Тексеру сәтті орындалған кезде орындаушы алынған мәліметтерді өңдейді және Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мәліметтерді өңдеуге сәйкес келетін өңдеу нәтижесінің кодын немесе себебін түсіндіре отырып, мәліметтерді өңдеудің мүмкін еместігін көрсете отырып, мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы жөнелтушіні хабардар етеді
7
Нәтижелер
өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жөнелтушіге жіберілді
8-кесте
"Қызметтік хатты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алу" (P.ED.01.OPR.003) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.ED.01.OPR.003
2
Операцияның атауы
қызметтік хатты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алу
3
Орындаушы
жөнелтуші
4
Орындау шарттары
қызметтік хатты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алған кезден бастап орындалады ("Қызметтік хатты қабылдау және өңдеу" (P.ED.01.OPR.002) операциясы)
5
Шектеулер
алынған мәліметтердің форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
жөнелтуші өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алады және Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес өңдейді
7
Нәтижелер
өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны жөнелтуші қабылдады және өңдеді
"Алынған қызметтік хатты тіркеу нәтижелері бар хабарлама жіберу" (P.ED.01.PRC.002) рәсімі

26. Схема выполнения процедуры "Отправка уведомления с результатами регистрации полученного служебного письма" (P.ED.01.PRC.002) представлена на рисунке 3.
Рис. 3. Схема выполнения процедуры "Отправка уведомления с результатами регистрации полученного служебного письма" (P.ED.01.PRC.002)
27. Процедура "Отправка уведомления с результатами регистрации полученного служебного письма" (P.ED.01.PRC.002) выполняется при принятии получателем решения о регистрации или об отказе в регистрации поступившего служебного письма.
28. Первой выполняется операция "Передача уведомления о результатах регистрации служебного письма" (P.ED.01.OPR.004), по результатам выполнения которой получатель направляет информацию о результатах регистрации служебного письма отправителю.
29. При получении отправителем уведомления с результатами регистрации служебного письма выполняется операция "Прием и обработка уведомления о результатах регистрации служебного письма" (P.ED.01.OPR.005), по результатам выполнения которой отправитель получает и обрабатывает информацию о результатах регистрации служебного письма.
30. При получении уведомления об обработке результатов регистрации служебного письма получателем выполняется операция "Получение уведомления об обработке результатов регистрации служебного письма" (P.ED.01.OPR.006), по результатам выполнения которой получатель выполняет обработку полученного уведомления.
31. Результатом выполнения процедуры "Отправка уведомления с результатами регистрации полученного служебного письма" (P.ED.01.PRC.002) является получение отправителем уведомления с результатами регистрации служебного письма.
32. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Отправка уведомления с результатами регистрации полученного служебного письма" (P.ED.01.PRC.002), приведен в таблице 9.
Таблица 9
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Отправка уведомления с результатами регистрации полученного служебного письма" (P.ED.01.PRC.002)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.ED.01.OPR.004
передача уведомления о результатах регистрации служебного письма
приведено в таблице 10 настоящих Правил

26. "Алынған қызметтік хатты тіркеу нәтижелері бар хабарлама жіберу" (P.ED.01.PRC.002) рәсімін орындау схемасы 3-суретте көрсетілген.
3-сурет. "Алынған қызметтік хатты тіркеу нәтижелері бар хабарлама жіберу" (P.ED.01.PRC.002) рәсімін орындау схемасы
27. "Алынған қызметтік хатты тіркеу нәтижелері бар хабарлама жіберу" (Р.ED.01.PRC.002) рәсімі алушы келіп түскен қызметтік хатты тіркеу туралы немесе тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде орындалады.
28. Бірінші болып "Қызметтік хатты тіркеу нәтижелері туралы хабарламаны беру" (Р.ED.01.OPR.004) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша алушы қызметтік хатты тіркеу нәтижелері туралы ақпаратты жөнелтушіге жібереді.
29. Жөнелтуші қызметтік хатты тіркеу нәтижелері бар хабарламаны алған кезде "Қызметтік хатты тіркеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу" (Р.ED.01.OPR.005) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша жөнелтуші қызметтік хатты тіркеу нәтижелері туралы ақпаратты алады және өңдейді.
30. Алушы қызметтік хатты тіркеу нәтижелерін өңдеу туралы хабарламаны алған кезде "Қызметтік хатты тіркеу нәтижелерін өңдеу туралы хабарлама алу" (Р.ED.01.PRC.006) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша алушы алынған хабарламаны өңдеуді орындайды.
31. "Алынған қызметтік хатты тіркеу нәтижелері бар хабарлама жіберу" (Р.ED.01.PRC.002) рәсімін орындау нәтижесі жөнелтушінің қызметтік хатты тіркеу нәтижелері бар хабарламаны алуы болып табылады.
32. "Алынған қызметтік хатты тіркеу нәтижелері бар хабарлама жіберу" (Р.ED.01.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 9-кестеде келтірілген.
9-кесте
"Алынған қызметтік хатты тіркеу нәтижелері бар хабарлама жіберу" (Р.ED.01.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.ED.01.OPR.004
қызметтік хатты тіркеу нәтижелері туралы хабарламаны беру
осы Қағидалардың 10-кестесінде келтірілген

P.ED.01.OPR.005
прием и обработка уведомления о результатах регистрации служебного письма
приведено в таблице 11 настоящих Правил
P.ED.01.OPR.006
получение уведомления об обработке результатов регистрации служебного письма
приведено в таблице 12 настоящих Правил
Таблица 10
Описание операции "Передача уведомления о результатах регистрации служебного письма" (P.ED.01.OPR.004)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.ED.01.OPR.004
2
Наименование операции
передача уведомления о результатах регистрации служебного письма
3
Исполнитель
получатель
4
Условия выполнения
выполняется при принятии получателем решения о регистрации служебного письма, либо об отказе в регистрации
5
Ограничения
формат и структура передаваемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и передает отправителю уведомление с результатами регистрации служебного письма в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сведения о результатах регистрации служебного письма направлены отправителю
Таблица 11
Описание операции "Прием и обработка уведомления о результатах регистрации служебного письма" (P.ED.01.OPR.005)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.ED.01.OPR.005
2
Наименование операции
прием и обработка уведомления о результатах регистрации служебного письма
3
Исполнитель
отправитель
4
Условия выполнения
выполняется при получении результатов регистрации служебного письма (операция "Передача уведомления с результатами регистрации служебного письма" (P.AT.02.OPR.004))
5
Ограничения
формат и структура передаваемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель принимает сведения о результатах регистрации и проверяет их в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия. В случае успешного выполнения проверки исполнитель осуществляет обработку полученных сведений и уведомляет получателя о результатах обработки сведений с указанием кода результата обработки, соответствующего обработке сведений или невозможности обработки сведений с пояснением причины, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сведения о результатах регистрации служебного письма обработаны, уведомление о результатах обработки направлено получателю
Таблица 12
Описание операции "Получение уведомления об обработке результатов регистрации служебного письма" (P.ED.01.OPR.006)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.ED.01.OPR.006
2
Наименование операции
получение уведомления об обработке результатов регистрации служебного письма
3
Исполнитель
получатель
4
Условия выполнения

P.ED.01.OPR.005
қызметтік хатты тіркеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 11-кестесінде келтірілген
P.ED.01.OPR.006
қызметтік хатты тіркеу нәтижелерін өңдеу туралы хабарлама алу
осы Қағидалардың 12-кестесінде келтірілген
10-кесте
"Қызметтік хатты тіркеу нәтижелері туралы хабарламаны беру" (P.ED.01.OPR.004) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.ED.01.OPR.004
2
Операцияның атауы
қызметтік хатты тіркеу нәтижелері туралы хабарламаны беру
3
Орындаушы
алушы
4
Орындау шарттары
алушы қызметтік хатты тіркеу туралы немесе тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде орындалады
5
Шектеулер
берілетін мәліметтердің форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
алушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес қызметтік хатты тіркеу нәтижелері бар хабарламаны қалыптастырады және жөнелтушіге береді
7
Нәтижелер
қызметтік хатты тіркеу нәтижелері туралы мәліметтер жөнелтушіге жіберілді
11-кесте
"Қызметтік хатты тіркеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу" (P.ED.01.OPR.005) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.ED.01.OPR.005
2
Операцияның атауы
қызметтік хатты тіркеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
жөнелтуші
4
Орындау шарттары
қызметтік хатты тіркеу нәтижелерін алған кезде орындалады ("қызметтік хатты тіркеу нәтижелері бар хабарламаны беру" (Р.AT.02.OPR.004) операциясы)
5
Шектеулер
берілетін мәліметтердің форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы тіркеу нәтижелері туралы мәліметтерді қабылдайды және оларды Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тексереді. Тексеру сәтті орындалған жағдайда орындаушы алынған мәліметтерді өңдеуді жүзеге асырады және алушыны мәліметтерді өңдеуге сәйкес келетін өңдеу нәтижесінің кодын көрсете отырып, мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы немесе Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес себебін түсіндіре отырып, мәліметтерді өңдеудің мүмкін еместігі туралы хабардар етеді
7
Нәтижелер
қызметтік хатты тіркеу нәтижелері туралы мәліметтер өңделді, өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алушыға жіберілді
12-кесте
"Қызметтік хатты тіркеу нәтижелерін өңдеу туралы хабарлама алу" (P.ED.01.OPR.006) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.ED.01.OPR.006
2
Операцияның атауы
қызметтік хатты тіркеу нәтижелерін өңдеу туралы хабарлама алу
3
Орындаушы
алушы
4
Орындау шарттары

выполняется при получении уведомления об обработке результатов регистрации служебного письма (операция "Прием и обработка результатов регистрации служебного письма" (P.ED.01.OPR.005))
5
Ограничения
формат и структура передаваемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель принимает уведомление об обработке результатов регистрации и обрабатывает его в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление об обработке результатов регистрации служебного письма получено

қызметтік хатты тіркеу нәтижелерін өңдеу туралы хабарлама алған кезде орындалады ("Қызметтік хатты тіркеу нәтижелерін қабылдау және өңдеу" (P.ED.01.OPR.005) операциясы)
5
Шектеулер
берілетін мәліметтердің форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
алушы тіркеу нәтижелерін өңдеу туралы хабарламаны қабылдайды және оны Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес өңдейді
7
Нәтижелер
қызметтік хатты тіркеу нәтижелерін өңдеу туралы хабарлама алынды

Процедура "Получение информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.PRC.003)
33. Схема выполнения процедуры "Получение информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.PRC.003) представлена на рисунке 4.
Рис. 4. Схема выполнения процедуры "Получение информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.PRC.003)
34. Процедура "Получение информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.PRC.003) выполняется отправителем при необходимости получения информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма.
35. Первой выполняется операция "Запрос информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.OPR.007), по результатам выполнения которой отправитель направляет получателю запрос на представление информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма.
36. При получении запроса на представление информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма выполняется операция "Обработка запроса и представление информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.OPR.008), по результатам выполнения которой получатель направляет отправителю информацию о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма или сведения об отсутствии такой информации.
37. При получении информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма выполняется операция "Прием и обработка информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.OPR.009), по результатам выполнения которой отправитель получает от получателя информацию о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма или сведения об отсутствии такой информации.
38. Результатом выполнения процедуры "Получение информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.PRC.003) является получение отправителем информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма или сведений об отсутствии такой информации.
39. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.PRC.003), приведен в таблице 13.
Таблица 13
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.PRC.003)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.ED.01.OPR.007
запрос информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
приведено в таблице 14 настоящих Правил
P.ED.01.OPR.008
обработка запроса и представление информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
приведено в таблице 15 настоящих Правил
P.ED.01.OPR.009
прием и обработка информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
приведено в таблице 16 настоящих Правил
Таблица 14
Описание операции "Запрос информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.OPR.007)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.ED.01.OPR.007
2
Наименование операции
запрос информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
3
Исполнитель
отправитель
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости получения информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
5
Ограничения
формат и структура запроса информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет получателю запрос информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
запрос на получение информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма направлен получателю
Таблица 15
Описание операции "Обработка запроса и представление информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.OPR.008)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.ED.01.OPR.008
2
Наименование операции
обработка запроса и представление информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
3
Исполнитель
получатель
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении запроса на представление информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (операция "Запрос информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.OPR.007))
5
Ограничения
формат и структура запроса и представляемой информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель выполняет проверку полученного запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
В случае успешного выполнения проверки получатель направляет ответ на запрос с информацией о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма или сведения об отсутствии такой информации, удовлетворяющей параметрам запроса, с кодом статуса регистрации и рассмотрения, соответствующим отсутствию информации, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма или сведения об отсутствии такой информации, удовлетворяющей параметрам запроса, представлены отправителю
Таблица 16
Описание операции "Прием и обработка информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.OPR.009)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.ED.01.OPR.009
2
Наименование операции
прием и обработка информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
3
Исполнитель
отправитель
4
Условия выполнения
выполняется при представлении информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма или сведений об отсутствии такой информации (операция "Обработка запроса и представление информации о ходе регистрации рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.OPR.008)
5
Ограничения
формат и структура представляемой информации должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель принимает и обрабатывает информацию о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма или сведения об отсутствии такой информации в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма или сведения об отсутствии такой информации получены

"Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алу" (P.ED.01.PRC.003) рәсімі
33. "Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алу" (Р.ED.01.PRC.003) рәсімін орындау схемасы 4-суретте көрсетілген.
4-сурет. "Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алу" (P.ED.01.PRC.003) рәсімін орындау схемасы
34. "Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алу" рәсімін (Р.ED.01.PRC.003) жөнелтуші тіркеу барысы және қызметтік хатты қарау туралы ақпарат алу қажет болған кезде орындайды.
35. Бірінші болып "Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратқа сұрау салу" (Р.ED.01.OPR.007) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша жөнелтуші алушыға қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат беруге сұрау салу жібереді.
36. Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат беруге сұрау салуды алған кезде "Сұрау салуды өңдеу және қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат беру" (Р.ED.01.OPR.008) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша алушы қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты немесе ондай ақпараттың жоқтығы туралы мәліметтерді жөнелтушіге жібереді.
37. Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты алған кезде "Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (Р.ED.01.PRC.009) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша жөнелтуші алушыдан қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты немесе ондай ақпараттың жоқтығы туралы мәліметтерді алады.
38. "Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алу" (Р.ED.01.PRC.003) рәсімінің орындалу нәтижесі жөнелтушінің қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты немесе ондай ақпараттың жоқтығы туралы мәліметтерді алуы болып табылады.
39. "Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алу" (Р.ED.01.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 13-кестеде келтірілген.
13-кесте
"Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алу" (Р.ED.01.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.ED.01.OPR.007
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат сұрату
осы Қағидалардың 14-кестесінде келтірілген
P.ED.01.OPR.008
сұрау салуды өңдеу және қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат беру
осы Қағидалардың 15-кестесінде келтірілген
P.ED.01.OPR.009
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 16-кестесінде келтірілген
14-кесте
"Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат сұрату" (P.ED.01.OPR.007) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.ED.01.OPR.007
2
Операцияның атауы
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат сұрату
3
Орындаушы
жөнелтуші
4
Орындау шарттары
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алу қажет болған жағдайда орындалады
5
Шектеулер
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты сұрату форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратқа сұрау салуды қалыптастырады және алушыға жібереді
7
Нәтижелер
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алуға сұрау салу алушыға жіберілді
15-кесте
"Сұрау салуды өңдеу және қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат беру" (P.ED.01.OPR.008) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.ED.01.OPR.008
2
Операцияның атауы
сұрау салуды өңдеу және қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат беру
3
Орындаушы
алушы
4
Орындау шарттары
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат беруге сұрау салу келіп түскен кезде орындалады ("Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратқа сұру салу" (P.ED.01.OPR.007) операциясы)
5
Шектеулер
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы сұрау салудың және ұсынылатын ақпараттың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған сұрау салуды тексеруді орындайды. Тексеру сәтті орындалған жағдайда алушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратпен немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын осындай ақпараттың жоқтығы туралы мәліметтермен, ақпараттың болмауына сәйкес тіркеу және қарау мәртебесінің кодымен сұрау салуға жауап жібереді
7
Нәтижелер
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын ақпараттың жоқтығы туралы хабарлама жөнелтушіге ұсынылды
16-кесте
"Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.ED.01.OPR.009) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.ED.01.OPR.009
2
Операцияның атауы
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
жөнелтуші
4
Орындау шарттары
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты немесе ақпараттың жоқтығы туралы хабарламаны ұсынған кезде орындалады ("Сұрау салуды өңдеу және қызметтік хатты қарауды тіркеу барысы туралы ақпаратты ұсыну" (Р.ED.01.OPR.008) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын ақпараттың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес қызметтік хатты немесе ақпараттың жоқтығы туралы хабарламаны тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты қабылдайды және өңдейді
7
Нәтижелер
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат немесе ақпараттың жоқтығы туралы хабарлама алынды

Процедура "Оповещение о ходе рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.PRC.004)
40. Схема выполнения процедуры "Оповещение о ходе рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.PRC.004) представлена на рисунке 5.
Рис. 5. Схема выполнения процедуры "Оповещение о ходе рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.PRC.004)
41. Процедура "Оповещение о ходе рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.PRC.004) выполняется получателем в инициативном порядке при изменении информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма.
42. Первой выполняется операция "Оповещение о ходе рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.OPR.010), по результатам выполнения которой получатель формирует и передает информацию о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма отправителю.
43. При поступлении отправителю уведомления об изменении информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма выполняется операция "Прием и обработка информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.OPR.011), по результатам выполнения которой отправитель получает информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма.
44. Результатом выполнения процедуры "Оповещение о ходе рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.PRC.004) является получение отправителем информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма.

"Қызметтік хаттың қаралу барысы туралы хабарлау" (P.ED.01.PRC.004) рәсімі
40. "Қызметтік хаттың қаралу барысы туралы хабарлау" (P.ED.01.PRC.004) рәсімін орындау схемасы 5-суретте көрсетілген.
5-сурет. "Қызметтік хаттың қаралу барысы туралы хабарлау" (P.ED.01.PRC.004) рәсімін орындау схемасы
41. "Қызметтік хатты қарау барысы туралы хабарлау" (Р.ED.01.PRC.004) рәсімін алушы қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат өзгерген кезде бастамашылық тәртіппен орындайды.
42. Бірінші болып "Қызметтік хатты қарау барысы туралы хабарлау" (Р.ED.01.OPR.010) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша алушы қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты қалыптастырады және жөнелтушіге береді.
43. Жөнелтушіге қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпараттың өзгергені туралы хабарлама келіп түскен кезде "Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (Р.ED.01.OPR.011) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша жөнелтуші қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты алады.
44. "Қызметтік хаттың қаралу барысы туралы хабарлау" (Р.ED.01.PRC.004) рәсімінің орындалу нәтижесі жөнелтушінің қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты алуы болып табылады.

45. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Оповещение о ходе рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.PRC.004), приведен в таблице 17.
Таблица 17
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Оповещение о ходе рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.PRC.004)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.ED.01.OPR.010
направление оповещения о ходе рассмотрения служебного письма
приведено в таблице 18 настоящих Правил
P.ED.01.OPR.011
прием и обработка информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
приведено в таблице 19 настоящих Правил
Таблица 18
Описание операции "Направление оповещения о ходе рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.OPR.010)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.ED.01.OPR.010
2
Наименование операции
направление оповещения о ходе рассмотрения служебного письма
3
Исполнитель
получатель
4
Условия выполнения
выполняется при изменении информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
5
Ограничения
формат и структура передаваемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель направляет измененную информацию о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма направлена
Таблица 19
Описание операции "Прием и обработка информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.OPR.011)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.ED.01.OPR.011
2
Наименование операции
прием и обработка информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
3
Исполнитель
отправитель
4
Условия выполнения
выполняется при получении информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель принимает и обрабатывает информацию о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма принята и обработана
IX. Порядок действий в нештатных ситуациях

45. "Қызметтік хаттың қаралу барысы туралы хабарлау" (P.ED.01.PRC.004) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 17-кестеде келтірілген.
17-кесте
"Қызметтік хаттың қаралу барысы туралы хабарлау" (P.ED.01.PRC.004) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.ED.01.OPR.010
қызметтік хатты қарау барысы туралы хабарландыруды жіберу
осы Қағидалардың 18-кестесінде келтірілген
P.ED.01.OPR.011
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 19-кестесінде келтірілген
18-кесте
"Направление оповещения о ходе рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.OPR.010) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.ED.01.OPR.010
2
Операцияның атауы
қызметтік хатты қарау барысы туралы хабарландыруды жіберу
3
Орындаушы
алушы
4
Орындау шарттары
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат өзгерген кезде орындалады
5
Шектеулер
берілетін мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы өзгертілген ақпаратты жібереді
7
Нәтижелер
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат жіберілді
19-кесте
"Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.ED.01.OPR.011) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.ED.01.OPR.011
2
Операцияның атауы
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
жөнелтуші
4
Орындау шарттары
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алынған кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты қабылдайды және өңдейді
7
Нәтижелер
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат қабылданды және өңделді
IX. Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимыл тәртібі

46. При выполнении процедур общего процесса возможны исключительные ситуации, при которых обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Это может произойти при возникновении технических сбоев, ошибок структурного и форматно-логического контроля и в иных случаях.
47. В случае возникновения ошибок структурного и форматно-логического контроля орган государственной власти государства-члена либо Комиссия осуществляет проверку сообщения, относительно которого получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к заполнению электронных документов и сведений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия. В случае выявления несоответствия сведений требованиям указанных документов орган государственной власти государства-члена принимает необходимые меры для устранения выявленной ошибки в соответствии с установленным порядком.
48. В целях обеспечения непрерывного электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией государства-члены информируют друг друга и Комиссию об органах государственной власти государств-членов, к компетенции которых относится выполнение требований, предусмотренных настоящими Правилами, а также предоставляют сведения о лицах и организациях, ответственных за обеспечение технической поддержки при реализации общего процесса, и способах связи с ними.".
2. Регламент информационного взаимодействия между участниками электронного документооборота при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (в том числе с использованием сервисов доверенной третьей стороны)", утвержденный указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 июля 2022 г. № 103
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 3 февраля 2026 г. № 14)
Регламент
информационного взаимодействия между участниками электронного документооборота при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (в том числе с использованием сервисов доверенной третьей стороны)"
I. Общие положения

46. Жалпы процесс рәсімдерін орындау кезінде деректерді өңдеуді әдеттегідей жүргізу мүмкін болмайтын ерекше жағдайлар орын алуы мүмкін. Бұл техникалық іркілістер, құрылымдық және форматтық-логикалық бақылау қателері туындаған кезде және өзге жағдайларда болуы мүмкін.
47. Құрылымдық және форматтық-логикалық бақылау қателері туындаған жағдайда, мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органы не Комиссия қате туралы хабарлама алынған хабардың Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады. Мәліметтердің көрсетілген құжаттардың талаптарына сәйкессіздігі анықталған жағдайда, мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органы белгіленген тәртіпке сәйкес анықталған қатені жою үшін қажетті шараларды қабылдайды.
48. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы үздіксіз электрондық құжат айналымын қамтамасыз ету мақсатында мүше мемлекеттер бір-бірін және Комиссияны осы Қағидаларда көзделген талаптарды орындау құзыретіне жататын мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары туралы хабардар етеді, сондай-ақ жалпы процесті іске асыру кезінде техникалық қолдауды қамтамасыз етуге жауапты адамдар мен ұйымдар және олармен байланыс әдістері туралы мәліметтерді ұсынады.".
2. Көрсетілген Шешіммен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын (оның ішінде сенім білдірілген үшінші тарап сервистерін пайдалана отырып) қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі электрондық құжат айналымына қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 13 шілдедегі
№ 103 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2026 жылғы 3 ақпандағы
№ 14 шешімі редакциясында)
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын (оның ішінде сенім білдірілген үшінші тарап сервистерін пайдалана отырып) қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі электрондық құжат айналымына қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл РЕГЛАМЕНТІ
I. Жалпы ережелер

3. Настоящий Регламент определяет требования к порядку и условиям выполнения операций общего процесса, непосредственно направленных на реализацию информационного взаимодействия между участниками общего процесса.
4. Настоящий Регламент применяется участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию этого общего процесса.
III. Основные понятия
5. Для целей настоящего Регламента используются понятия, которые означают следующее:
"авторизация" – предоставление определенному участнику общего процесса прав на выполнение определенных действий;
"реквизит электронного документа (сведений)" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой.
Понятия "инициатор", "инициирующая операция", "принимающая операция", "респондент", "сообщение общего процесса" и "транзакция общего процесса", используемые в настоящем Регламенте, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
Иные понятия, используемые в настоящем Регламенте, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса, утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 июля 2022 г. № 103 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Основные сведения об информационном взаимодействии в рамках общего процесса
1. Участники информационного взаимодействия
6. Перечень ролей участников информационного взаимодействия в рамках общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень ролей участников информационного взаимодействия
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
2
3
Отправитель
осуществляет подготовку, регистрацию и отправку служебных писем и обработку уведомлений о результатах их регистрации. Направляет запросы информации о ходе регистрации и рассмотрения служебных писем и принимает соответствующую информацию от получателя
отправитель (P.ED.01.ACT.001)
Получатель
осуществляет прием, регистрацию и обработку полученных от отправителя служебных писем, а также формирование и направление отправителю уведомлений с результатами их регистрации и ответ на запрос отправителя о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма. Информирует отправителя о ходе рассмотрения служебного письма

3. Осы Регламент жалпы процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыруға тікелей бағытталған жалпы процесс операцияларын орындау тәртібі мен шарттарына қойылатын талаптарды айқындайды.
4. Осы Регламентті жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберінде рәсімдер мен операцияларды орындау тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ осы жалпы процесті іске асыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
5. Осы Регламенттің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"авторландыру" – жалпы процестің белгілі бір қатысушысына белгілі бір әрекеттерді орындау құқығын беру;
"электрондық құжат (мәліметтер) деректемесі" – белгілі бір тұрғыда ажырамайтын болып есептелетін электрондық құжат (мәліметтер) деректерінің бірлігі.
Осы Регламентте пайдаланылатын "бастамашы", "бастамашылық операция", "қабылдаушы операция", "респондент", "жалпы процесс хабары" және "жалпы процесс транзакциясы" ұғымдары Еуразиялық экономикалық комиссияның 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерде қолданылады.
Осы Регламентте пайдаланылатын өзге де ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 13 шілдедегі № 103 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл туралы негізгі мәліметтер
1. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар
6. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
2
3
Жөнелтуші
қызметтік хаттарды дайындауды, тіркеуді және жөнелтуді және оларды тіркеу нәтижелері туралы хабарламаларды өңдеуді жүзеге асырады. Қызметтік хаттарды тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратқа сұрау салуларды жолдайды және алушыдан тиісті ақпаратты қабылдайды
жөнелтуші (P.ED.01.ACT.001)
Алушы
алынған материалдарды қабылдауды, тіркеуді және өңдеуді, сондай-ақ оларды тіркеу нәтижелері бар хабарламаларды қалыптастыру және жөнелтушіге жолдауды және жөнелтушінің қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы сұрау салуына жауап беруді жүзеге асырады. Жөнелтушіге қызметтік хаттың қаралу барысы туралы хабарлайды

получатель (P.ED.01.ACT.002)
2. Структура информационного взаимодействия
7. Информационное взаимодействие в рамках общего процесса осуществляется между органами государственной власти государств-членов Союза или уполномоченными ими организациями, а также между органами государственной власти государств-членов Союза или уполномоченными ими организациями и Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) в соответствии с процедурой общего процесса "Информационное взаимодействие при обеспечении межгосударственного электронного документооборота".
Структура информационного взаимодействия между органами государственной власти государств-членов либо уполномоченными ими организациями и Комиссией представлена на рисунке 1.
Рис. 1. Структура информационного взаимодействия между органами государственной власти государств-членов либо уполномоченными ими организациями и Комиссией
8. Информационное взаимодействие между органами государственной власти государств-членов либо уполномоченными ими организациями и Комиссией реализуется в рамках общего процесса. Структура общего процесса определена в Правилах информационного взаимодействия.
9. Информационное взаимодействие определяет порядок выполнения транзакций общего процесса, каждая из которых представляет собой обмен сообщениями в целях синхронизации состояний информационного объекта общего процесса между участниками общего процесса. Для каждого информационного взаимодействия определены взаимосвязи между операциями и соответствующими таким операциям транзакциями общего процесса.
10. При выполнении транзакции общего процесса инициатор в рамках осуществляемой им операции (инициирующей операции) направляет респонденту сообщение-запрос, в ответ на которое респондент в рамках осуществляемой им операции (принимающей операции) может направить или не направить сообщение-ответ в зависимости от шаблона транзакции общего процесса. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса, утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 июля 2022 г. № 103 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).
11. Транзакции общего процесса выполняются в соответствии с заданными параметрами транзакций общего процесса, как это определено настоящим Регламентом.

алушы (P.ED.01.ACT.002)
2. Ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы
7. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл Одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары немесе олар уәкілеттік берген ұйымдар арасында, сондай-ақ Одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары немесе олар уәкілеттік берген ұйымдар мен Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) арасында "Мемлекетаралық электрондық құжат айналымын қамтамасыз ету кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл" жалпы процесінің рәсіміне сәйкес жүзеге асырылады.
Мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары не олар уәкілеттік берген ұйымдар мен комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы 1-суретте көрсетілген.
1-сурет. Мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары не олар уәкілеттік берген ұйымдар мен комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы
8. Мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары не олар уәкілеттік берген ұйымдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс шеңберінде іске асырылады. Жалпы процестің құрылымы Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында анықталған.
9. Ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процестің қатысушылары арасында жалпы процестің ақпараттық объектісінің жай-күйлерін үндестіру мақсатында хабарлар алмасу болып табылатын жалпы процестің транзакцияларын орындау тәртібін айқындайды. Әрбір ақпараттық өзара іс-қимыл үшін операциялар мен осындай операцияларға сәйкес жалпы процесс транзакциялары арасындағы қатынастар айқындалады.
10. Жалпы процесс транзакциясын орындау кезінде бастамашы өзі жүзеге асыратын операция (бастамашы операция) шеңберінде респондентке сұрау-хабар жібереді, оған жауап ретінде респондент өзі жүзеге асыратын операция (қабылдаушы операция) шеңберінде жалпы процесс транзакциясының шаблонына байланысты жауап-хабар жіберуі немесе жібермеуі мүмкін. Хабар құрамындағы деректердің құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 13 шілдедегі № 103 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен жалпы процесті іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуге тиіс.
11. Жалпы процестің транзакциялары осы Регламентте анықталғандай жалпы процесс транзакцияларының берілген параметрлеріне сәйкес орындалады.

12. В целях выполнения процедур маршрутизации сообщений в условиях, когда одну роль могут исполнять несколько участников общего процесса, при формировании логического адреса участника общего процесса дополнительно указывается идентификатор органа государственной власти государства-члена либо уполномоченной им организации в соответствии с пунктом 52 Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли, утвержденных Решением Коллегии Комиссии от 27 января 2015 г. № 5.
Идентификатор органа государственной власти государства-члена либо уполномоченной им организации указывается в соответствии с реестром справочной информации об участниках служебной переписки, указанным в разделе VII Правил информационного взаимодействия.
V. Информационное взаимодействие в рамках групп процедур

12. Жалпы процеске бірнеше қатысушы бір рөл атқара алатын жағдайларда хабарламаларды маршруттау рәсімдерін орындау мақсатында жалпы процеске қатысушының логикалық мекенжайын қалыптастыру кезінде Комиссия Алқасының 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімімен бекітілген Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректермен электрондық алмасу қағидаларының 52-тармағына сәйкес мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органының не ол уәкілеттік берген ұйымның сәйкестендіргіші қосымша көрсетіледі.
Мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органының не ол уәкілеттік берген ұйымның сәйкестендіргіші Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы анықтамалық ақпараттың тізіліміне сәйкес көрсетіледі.
V. Рәсімдер топтары шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл

1. Информационное взаимодействие при обеспечении межгосударственного электронного документооборота
13. Схема выполнения транзакций общего процесса при обеспечении межгосударственного электронного документооборота представлена на рисунке 2. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 2 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 2. Схема выполнения транзакций общего процесса при обеспечении межгосударственного электронного документооборота
Таблица 2
Перечень транзакций общего процесса при обеспечении межгосударственного электронного документооборота
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1
Отправка служебного письма (P.ED.01.PRC.001)
1.1
Отправка служебного письма (P.ED.01.OPR.001).

1. Мемлекетаралық электрондық құжат айналымын қамтамасыз ету кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
13. Мемлекетаралық электрондық құжат айналымын қамтамасыз ету кезіндегі жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы 2-суретте көрсетілген. Жалпы процестің әр рәсімі үшін 2-кестеде операциялар, жалпы процестің ақпараттық объектілерінің аралық және нәтижелік жай-күйлері мен жалпы процесс транзакциялары арасындағы байланыс көрсетілген.
2-сурет. Мемлекетаралық электрондық құжат айналымын қамтамасыз ету кезіндегі жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы
2-кесте
Мемлекетаралық электрондық құжат айналымын қамтамасыз ету кезіндегі жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
Р/с №
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің нәтижелік жай-күйі
Жалпы процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1
Қызметтік хатты жөнелту (P.ED.01.PRC.001)
1.1
Қызметтік хатты жөнелту (P.ED.01.OPR.001).

Получение уведомления о результатах обработки служебного письма (P.ED.01.OPR.003)
служебное письмо (P.ED.01.BEN.001): получено
прием и обработка служебного письма (P.ED.01.OPR.002)
служебное письмо (P.ED.01.BEN.001): ожидает регистрации
отправка служебного письма (P.ED.01.TRN.001)
2
Отправка уведомления с результатами регистрации полученного служебного письма (P.ED.01.PRC.002)
2.1
Передача уведомления о результатах регистрации служебного письма (P.ED.01.OPR.004).
Получение уведомления об обработке результатов регистрации служебного письма (P.ED.01.OPR.006)
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.BEN.002): представлена
прием и обработка уведомления о результатах регистрации служебного письма (P.ED.01.OPR.005)
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.BEN.002): обработана
отправка уведомления с результатами регистрации полученного служебного письма (P.ED.01.TRN.002)
3
Получение информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.PRC.003)
3.1
Запрос информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.OPR.007).
Прием и обработка информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.OPR.009)
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.BEN.002): запрошена
обработка запроса и представление информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.OPR.008)
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.BEN.002): отсутствует.
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.BEN.002): представлена
получение информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.TRN.003)
4
Оповещение о ходе рассмотрения служебного письма (P.ED.01.PRC.004)
4.1
Направление оповещения о ходе рассмотрения служебного письма (P.ED.01.OPR.010)
прием и обработка информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.OPR.011)
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.BEN.002): представлена
оповещение о ходе рассмотрения служебного письма (P.ED.01.TRN.004)
VI. Описание сообщений общего процесса
14. Перечень сообщений общего процесса, передаваемых в рамках информационного взаимодействия при реализации общего процесса, приведен в таблице 3. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Ссылка на соответствующую структуру в Описании форматов и структур электронных документов и сведений устанавливается по значению графы 3 таблицы 3.
Таблица 3
Перечень сообщений общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Структура электронного документа (сведений)
1
2
3
P.ED.01.MSG.001
служебное письмо
служебное письмо
(R.OS.ED.01.001)

Қызметтік хатты өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алу (P.ED.01.OPR.003)
қызметтік хат (P.ED.01.BEN.001): алынды
қызметтік хатты қабылдау және өңдеу (P.ED.01.OPR.002)
қызметтік хат (P.ED.01.BEN.001): тіркеуді күтуде
қызметтік хатты жөнелту (P.ED.01.TRN.001)
2
Алынған қызметтік хатты тіркеу нәтижелерімен хабарлама жіберу (P.ED.01.PRC.002)
2.1
Қызметтік хатты тіркеу нәтижелері туралы хабарламаны беру
(Р.ED.01.OPR.004).
Қызметтік хатты тіркеу нәтижелерін өңдеу туралы хабарлама алу (P.ED.01.OPR.006)
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат (P.ED.01.BEN.002): ұсынылды
қызметтік хатты тіркеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу (P.ED.01.OPR.005)
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат (P.ED.01.BEN.002): өңделді
алынған қызметтік хатты тіркеу нәтижелері бар хабарлама жіберу (P.ED.01.TRN.002)
3
Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алу (P.ED.01.PRC.003)
3.1
Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратқа сұрау салу (P.ED.01.OPR.007).
Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу (P.ED.01.OPR.009)
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат (P.ED.01.BEN.002): сұратылды
сұрауды өңдеу және қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат беру (P.ED.01.OPR.008)
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат (P.ED.01.BEN.002): жоқ.
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат (P.ED.01.BEN.002): ұсынылды
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алу (P.ED.01.TRN.003)
4
Қызметтік хаттың қаралу барысы туралы хабарлау (P.ED.01.PRC.004)
4.1
Қызметтік хаттың қаралу барысы туралы хабарлауды жіберу (P.ED.01.OPR.010)
Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу (P.ED.01.OPR.011)
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат (P.ED.01.BEN.002): ұсынылды
қызметтік хаттың қаралу барысы туралы хабарлау (P.ED.01.TRN.004)
VI. Жалпы процесс хабарларының сипаттамасы
14. Жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде берілетін жалпы процесс хабарларының тізбесі 3-кестеде келтірілген. Хабар құрамындағы деректердің құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасындағы тиісті құрылымға сілтеме 3-кестенің 3-бағанының мәні бойынша белгіленеді.
3-кесте
Жалпы процесс хабарларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымы
1
2
3
P.ED.01.MSG.001
қызметтік хат
қызметтік хат (R.OS.ED.01.001)

P.ED.01.MSG.002
уведомление о результатах обработки
уведомление о результате обработки (R.006)
P.ED.01.MSG.003
результаты регистрации служебного письма
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (R.OS.ED.01.003)
P.ED.01.MSG.004
запрос информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
идентификационные сведения служебного письма (R.OS.ED.01.002)
P.ED.01.MSG.005
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма

P.ED.01.MSG.002
өңдеу нәтижелері туралы хабарлама
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (R.006)
P.ED.01.MSG.003
қызметтік хатты тіркеу нәтижелері
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат (R.OS.ED.01.003)
P.ED.01.MSG.004
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратқа сұрау салу
қызметтік хаттың сәйкестендіру карточкасы (R.OS.ED.01.002)
P.ED.01.MSG.005
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат

информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (R.OS.ED.01.003)
VII. Описание транзакций общего процесса
1. Транзакция общего процесса "Отправка служебного письма" (P.ED.01.TRN.001)
15. Транзакция общего процесса "Отправка служебного письма" (P.ED.01.TRN.001) выполняется для передачи респонденту соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 3. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 4.

қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат (R.OS.ED.01.003)
VII. Жалпы процесс транзакцияларының сипаттамасы
1. "Қызметтік хатты жөнелту" (P.ED.01.TRN.001) жалпы процесінің транзакциясы
15. "Қызметтік хатты жөндеу" (Р.ED.01.TRN.001) жалпы процесінің транзакциясы респондентке тиісті мәліметтерді беру үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 3-суретте көрсетілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 4-кестеде келтірілген.

Рис. 3. Схема выполнения транзакции общего процесса "Отправка служебного письма" (P.ED.01.TRN.001)
Таблица 4
Описание транзакции общего процесса "Отправка служебного письма" (P.ED.01.TRN.001)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.ED.01.TRN.001
2
Наименование транзакции общего процесса
отправка служебного письма
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
отправка служебного письма
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
прием и обработка служебного письма
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
служебное письмо (P.ED.01.BEN.001): ожидает регистрации
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
1 ч
время ожидания ответа
4 ч
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
служебное письмо (P.ED.01.MSG.001)
ответное сообщение
уведомление о результатах обработки (P.ED.01.MSG.002)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
да – для P.ED.01.MSG.001 (за исключением случаев, когда отсутствие ЭЦП при осуществлении информационного взаимодействия в рамках настоящего общего процесса предусмотрено соответствующим решением Коллегии Комиссии);
нет – для P.ED.01.MSG.002
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
нет

3-сурет. "Қызметтік хатты жөнелту" (P.ED.01.TRN.001) жалпы процесінің транзакциясын орындау схемасы
4-кесте
"Қызметтік хатты жөнелту" (P.ED.01.TRN.001) жалпы процесі транзакциясының сипаттамасы
Р/с №
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.ED.01.TRN.001
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
қызметтік хатты жөнелту
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/ жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
қызметтік хатты жөнелту
6
Ден қою рөлі
респондент
7
Қабылдау операциясы
қызметтік хатты қабылдау және өңдеу
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
қызметтік хат (P.ED.01.BEN.001): тіркеуді күтуде
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға арналған уақыт
өңдеуге қабылдауды растауға арналған уақыт
1 с
жауапты күту уақыты
4 с
авторизациялау белгісі
иә
қайталаулар саны
3
10
Жалпы процесс транзакцияларының хабарлары:
бастамашылық хабар
қызметтік хат (P.ED.01.MSG.001)
жауап хабар
өңдеу нәтижелері туралы хабарлама (P.ED.01.MSG.002)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
иә – P.ED.01.MSG.001 үшін (осы жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде ЭЦҚ-ның болмауы Комиссия Алқасының тиісті шешімімен көзделген жағдайларды қоспағанда);
жоқ –P.ED.01.MSG.002 үшін
Қате ЭЦҚ-мен электрондық құжатты беру
жоқ

2. Транзакция общего процесса "Отправка уведомления с результатами регистрации полученного служебного письма" (P.ED.01.TRN.002)
16. Транзакция общего процесса "Отправка уведомления с результатами регистрации полученного служебного письма" (P.ED.01.TRN.002) выполняется для направления соответствующих сведений респонденту. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 4. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 5.

2. "Алынған қызметтік хатты тіркеу нәтижелері бар хабарламаны жіберу" (P.ED.01.TRN.002) жалпы процесінің транзакциясы
16. "Алынған қызметтік хатты тіркеу нәтижелері бар хабарламаны жіберу" (Р.ED.01.TRN.002) жалпы процесінің транзакциясы респондентке тиісті мәліметтерді жіберу үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 4-суретте көрсетілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 5-кестеде келтірілген.

3. Транзакция общего процесса "Получение информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.TRN.003)
17. Транзакция общего процесса "Получение информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.TRN.003) выполняется для получения соответствующей информации инициатором. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 5. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 6.

3. "Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алу" (P.ED.01.TRN.003) жалпы процесінің транзакциясы
17. "Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алу" (Р.ED.01.TRN.003) жалпы процесінің транзакциясы бастамашының тиісті ақпаратты алуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 5-суретте көрсетілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 6-кестеде келтірілген.

Рис. 5. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.TRN.003)
Таблица 6
Описание транзакции общего процесса "Получение информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.TRN.003)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.ED.01.TRN.003
2
Наименование транзакции общего процесса
получение информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
3
Шаблон транзакции общего процесса
взаимные обязательства
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
обработка и представление информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.BEN.002): отсутствует
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.BEN.002): представлена
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
20 мин
время подтверждения принятия в обработку
1 ч
время ожидания ответа
4 ч
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.MSG.004)
ответное сообщение
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.MSG.005)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
нет

5-сурет. "Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алу" (P.ED.01.TRN.003) жалпы процесінің транзакциясын орындау схемасы
6-кесте
"Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алу" (P.ED.01.TRN.003) жалпы процесі транзакциясының сипаттамасы
Р/с №
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.ED.01.TRN.003
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат алу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
өзара міндеттемелер
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратқа сұрау салу
6
Ден қою рөлі
респондент
7
Қабылдау операциясы
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат (P.ED.01.BEN.002): жоқ
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат (P.ED.01.BEN.002): ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға арналған уақыт
20 мин
өңдеуге қабылдауды растауға арналған уақыт
1 с
жауапты күту уақыты
4 с
авторизациялау белгісі
иә
қайталаулар саны
3
10
Жалпы процесс транзакцияларының хабарлары:
бастамашылық хабар
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратқа сұрау салу (P.ED.01.MSG.004)
жауап хабар
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат (P.ED.01.MSG.005)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
Қате ЭЦҚ-мен электрондық құжатты беру
жоқ

4. Транзакция общего процесса "Оповещение о ходе рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.TRN.004)
18. Транзакция общего процесса "Оповещение о ходе рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.TRN.004) выполняется для направления респонденту соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 6. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 7.

4. "Қызметтік хаттар қарау барысы туралы хабарлау" (P.ED.01.TRN.004) жалпы процесінің транзакциясы
18. "Қызметтік хатты қарау барысы туралы хабарлау" (Р.ED.01.TRN.004) жалпы процесінің транзакциясы респондентке тиісті мәліметтерді жіберу үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 6-суретте көрсетілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 7-кестеде келтірілген.

информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.BEN.002): представлена
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
20 мин
время подтверждения принятия в обработку
время ожидания ответа
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма (P.ED.01.MSG.005)
ответное сообщение
нет
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
нет
VIII. Порядок действий в нештатных ситуациях
19. При информационном взаимодействии в рамках общего процесса вероятны нештатные ситуации, когда обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Нештатные ситуации возникают при технических сбоях, истечении времени ожидания и в иных случаях. Для получения участником общего процесса комментариев о причинах возникновения нештатной ситуации и рекомендаций по ее разрешению предусмотрена возможность направления соответствующего запроса в службу поддержки интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза. Общие рекомендации по разрешению нештатной ситуации приведены в таблице 8.
20. Орган государственной власти государства-члена либо уполномоченная им организация проводит проверку сообщения, в связи с которым получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к контролю сообщений, указанным в разделе IX настоящего Регламента. В случае если выявлено несоответствие указанным требованиям, уполномоченный орган государства-члена принимает все необходимые меры для устранения выявленной ошибки. В случае если несоответствий не выявлено, уполномоченный орган государства-члена направляет сообщение с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза.
Таблица 8
Действия в нештатных ситуациях
Код нештатной ситуации
Описание нештатной ситуации
Причины нештатной ситуации
Описание действий
при возникновении нештатной ситуации
1
2
3
4
P.EXC.002
инициатор двусторонней транзакции общего процесса не получил сообщение-ответ после истечения согласованного количества повторов
технические сбои в транспортной системе или системная ошибка программного обеспечения
необходимо направить запрос в службу технической поддержки национального сегмента, в котором было сформировано сообщение
P.EXC.004
инициатор транзакции общего процесса получил уведомление об ошибке
не синхронизированы справочники и классификаторы или не обновлены XML-схемы электронных документов (сведений)
инициатору транзакции общего процесса необходимо синхронизировать используемые справочники и классификаторы или обновить XML-схемы электронных документов (сведений).
Если справочники и классификаторы синхронизированы, XML-схемы электронных документов (сведений) обновлены, необходимо направить запрос в службу поддержки принимающего участника
IX. Требования к заполнению электронных документов и сведений

қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат (P.ED.01.BEN.002): ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға арналған уақыт
20 мин
өңдеуге қабылдауды растауға арналған уақыт
жауапты күту уақыты
авторизациялау белгісі
иә
қайталаулар саны
3
10
Жалпы процесс транзакцияларының хабарлары:
бастамашылық хабар
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат (P.ED.01.MSG.005)
жауап хабар
жоқ
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
Қате ЭЦҚ-мен электрондық құжатты беру
жоқ
VIII. Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимыл тәртібі
19. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде деректерді өңдеуді әдеттегідей жүргізу мүмкін болмайтын штаттан тыс жағдайлар болуы мүмкін. Штаттан тыс жағдайлар техникалық іркілістер, күту уақыты аяқталған кезде және өзге де жағдайларда туындайды. Жалпы процеске қатысушының штаттан тыс жағдайдың туындау себептері туралы түсіндірмелер және оны шешу жөніндегі ұсынымдар алуы үшін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне тиісті сұрау салу жіберу мүмкіндігі көзделген. Штаттан тыс жағдайды шешу бойынша жалпы ұсынымдар 8-кестеде келтірілген.
20. Мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органы не ол уәкілеттік берген ұйым қате туралы хабарлама алынған хабардың Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және осы Регламенттің IX бөлімінде көрсетілген хабарларды бақылауға қойылатын талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізеді. Егер көрсетілген талаптарға сәйкессіздік анықталған жағдайда, мүше мемлекеттің уәкілетті органы анықталған қатені жою үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды. Егер сәйкессіздіктер анықталмаған жағдайда, мүше мемлекеттің уәкілетті органы осы штаттан тыс жағдай сипатталған хабарды Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне жібереді.
8-кесте
Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимыл
Штаттан тыс жағдайдың коды
Штаттан тыс жағдайдың сипаттамасы
Штаттан тыс жағдайдың себептері
Штаттан тыс жағдай туындаған кездегі іс-қимыл сипаттамасы
1
2
3
4
P.EXC.002
жалпы процестің екіжақты транзакциясының бастамашысы келісілген қайталау саны аяқталғаннан кейін жауап хабарламасын алған жоқ
көлік жүйесіндегі техникалық ақаулар немесе жүйелік бағдарламалық қамтамасыз етудің жүйелік қатесі
хабарлама қалыптастырылған ұлттық сегменттің техникалық қолдау қызметіне сұрау салуды жіберу қажет
P.EXC.004
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы қате туралы хабарлама алды
анықтамалықтар мен сыныптауыштар үйлестірілмеген немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылмаған
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы пайдаланылған каталогтар мен сыныптауыштарды үйлестіру немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемаларын жаңарту қажет. Егер анықтамалықтар мен сыныптауыштар үйлестірілсе, электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылса, қабылдаушы қатысушының қолдау қызметіне сұрау салу жіберу
IX. Электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптар

21. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Служебное письмо" (R.OS.ED.01.001), передаваемых в сообщении "Служебное письмо" (P.ED.01.MSG.001), приведены в таблице 9.
Таблица 9
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Служебное письмо" (R.OS.ED.01.001), передаваемых в сообщении "Служебное письмо" (P.ED.01.MSG.001)
Код требования
Формулировка требования
1
в составе реквизита "Текст письма" (oscdo:OfficialLetterContentDetails) только один из реквизитов "Текст письма в произвольной форме" (ossdo:OfficialLetterContentText), "XML-документ" (ccdo:AnyDetails) или "Файл в бинарном формате" (ossdo:DocBinaryText) должен быть заполнен
2
если в составе реквизита "Текст письма" (oscdo:OfficialLetterContentDetails) заполнен реквизит "Файл в бинарном формате" (ossdo:DocBinaryText), то его атрибут "код формата данных" (атрибут mediaTypeCode) должен принимать одно из следующих значений из перечня типов файлов, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия: "application/pdf", "application/msword", "application/vnd.openxmlformats-officedocument.wordprocessingml.document" или "application/rtf"
3
в составе сложного реквизита "Подписант" (oscdo:OfficialLetterSignerDetails) должны быть заполнены:
а) реквизит "Фамилия, имя, отчество одной строкой" (ossdo:FullName);
или
б) оба реквизита "Фамилия" (csdo:LastName) и "Имя" (csdo:FirstName)
4
реквизит "Наименование должности" (csdo:PositionName) в составе сложного реквизита "Подписант" (oscdo:OfficialLetterSignerDetails) должен быть заполнен
5
если заполнен реквизит "Адресат" (oscdo:OfficialLetterReceiverDetails), то в его составе должны быть заполнены:
а) реквизит "Фамилия, имя, отчество одной строкой" (ossdo:FullName);
или
б) оба реквизита "Фамилия" (csdo:LastName) и "Имя" (csdo:FirstName)
6
если заполнен реквизит "Адресат" (oscdo:OfficialLetterReceiverDetails), то в его составе значение реквизита "Код получателя" (ossdo:AuthorityReceiverCode) должно содержаться в списке значений реквизита "Код получателя" (ossdo:AuthorityReceiverCode) в составе сложного реквизита "Идентификационные сведения служебного письма" (oscdo:OfficialLetterIdentificationDetails)
7
если реквизит "Код отметки о срочности исполнения" (ossdo:OfficialLetterMarkCode) имеет значение "03 – другое", то реквизит "Наименование отметки о срочности исполнения" (ossdo:OfficialLetterMarkName) должен быть заполнен
8
если реквизит "Код отметки о конфиденциальности служебного письма" (ossdo:OfficialLetterAccessRestrictionCode) имеет значение "04 – другое", то реквизит "Наименование отметки о конфиденциальности служебного письма" (ossdo:OfficialLetterAccessRestrictionName) должен быть заполнен
9
если значение атрибута "код формата данных" (атрибут mediaTypeCode) в составе сложного реквизита "Файл в бинарном формате" (ossdo:DocBinaryText) в составе сложного реквизита "Приложение" (oscdo:OfficialLetterAnnexDetails) содержит значение, равное "application/pdf", "image/tiff" или "image/jpeg", то реквизит "Количество листов" (csdo:PageQuantity) в составе реквизита "Приложение" (oscdo:OfficialLetterAnnexDetails) должен быть заполнен
10
если реквизит "Файл в бинарном формате" (ossdo:DocBinaryText) в составе сложного реквизита "Текст письма" (oscdo:OfficialLetterContentDetails) заполнен, то должен быть заполнен реквизит "Количество листов" (csdo:PageQuantity) в составе реквизита "Информация о служебном письме" (oscdo:OfficialLetterDetails)
11
значение реквизита "Код отправителя" (ossdo:AuthoritySenderCode) должно содержаться в реестре справочной информации об участниках служебной переписки, указанном в разделе VII Правил информационного взаимодействия
12
значение реквизита "Код получателя" (ossdo:AuthorityReceiverCode) в составе любых сложных реквизитов должно содержаться в реестре справочной информации об участниках служебной переписки, указанном в разделе VII Правил информационного взаимодействия
13
реквизит "Идентификатор исходного электронного документа (сведений)" (csdo:EDocRefId) не заполняется
14
если заполнен реквизит "Контактный реквизит" (ccdo:CommunicationDetails), то в его составе реквизит "Код вида связи" (csdo:CommunicationChannelCode) должен соответствовать коду из перечня видов средств (каналов) связи, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия
15
если реквизит "Код вида связи" (csdo:CommunicationChannelCode) соответствует значению "ZZ – иной вид связи", то в составе этого же реквизита "Контактный реквизит" (ccdo:CommunicationDetails) должен быть заполнен реквизит "Наименование вида связи" (csdo:CommunicationChannelName)
16
если заполнен атрибут "код формата данных" (атрибут mediaTypeCode) в составе реквизита "Файл в бинарном формате" (ossdo:DocBinaryText) в составе реквизита "Приложение" (oscdo:OfficialLetterAnnexDetails), то он должен соответствовать коду из перечня типов файлов, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия:
application/msword – текстовый документ Microsoft Word в формате *.doc;
application/pdf – текстовый документ в формате *.pdf;
application/rar – файловый архив в формате *.rar;
application/rtf – текстовый документ в формате *.rtf;
application/vnd.ms-excel – рабочая книга Microsoft Excel в формате *.xls;
application/vnd.ms-powerpoint – презентация Microsoft PowerPoint в формате *.ppt;
application/vnd.openxmlformats-officedocument.presentationml.presentation – презентация Microsoft PowerPoint в формате *.pptx;
application/vnd.openxmlformats-officedocument.spreadsheetml.sheet – рабочая книга Microsoft Excel в формате *.xlsx;
application/vnd.openxmlformats-officedocument.wordprocessingml.document – текстовый документ Microsoft Word в формате *.docx;
application/zip – файловый архив в формате *.zip;
image/jpeg – графическое изображение в формате *.jpeg;
image/tiff – графическое изображение в формате *.tiff
17
если заполнен реквизит "Код отметки о срочности исполнения" (ossdo:OfficialLetterMarkCode), то он должен соответствовать коду из перечня отметок о срочности исполнения служебного письма, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия:
01 – срочно;
02 – оперативно;
03 – другое
18
если заполнен реквизит "Код отметки о конфиденциальности служебного письма" (ossdo:OfficialLetterAccessRestrictionCode), то он должен соответствовать коду из перечня отметок о конфиденциальности служебного письма, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия:
01 – для служебного пользования;
02 – конфиденциально;
03 – коммерческая тайна;
04 – другое
19
если заполнен реквизит "Связанное служебное письмо" (oscdo:ReferenceOfficialLetterDetails), то в его составе должен быть заполнен только один из двух реквизитов "Код типа связи служебных писем" (ossdo:ReferenceOfficialLetterKindCode) либо "Наименование типа связи служебных писем" (ossdo:ReferenceOfficialLetterKindName)
20
если заполнен реквизит "Код типа связи служебных писем" (ossdo:ReferenceOfficialLetterKindCode), то он должен содержать одно из следующих значений:
01 – в ответ на;
02 – во исполнение;
03 – на основании;
04 – взамен ранее направленного;
05 – в дополнение к ранее направленному;
06 – отзывает ранее направленный;
07 – связан с

21. "Қызметтік хат" (Р.ED.01.MSG.001) хабарында берілетін "Қызметтік хат" (R.OS.ED.01.001) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 9-кестеде келтірілген.
9-кесте
"Қызметтік хат" (Р.ED.01.MSG.001) хабарында берілетін "Қызметтік хат" (R.OS.ED.01.001) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдалуы
1
"Хаттың мәтіні" (oscdo:OfficialLetterContentDetails) деректемесінің құрамында "Хаттың еркін нысандағы мәтіні" (ossdo:OfficialLetter ContentText), "XML-құжат" (ccdo:AnyDetails) немесе "Бинарлық нысандағы файл" (ossdo:DocBinaryText) деректемелерінің бірі ғана толтырылуға тиіс
2
егер "Хаттың мәтіні" (oscdo:OfficialLetterContentDetails) деректемесінің құрамында "Бинарлық нысандағы файл" (ossdo:DocBinaryText) деректемесі толтырылса, онда оның "деректер форматының коды" (mediaTypeCode атрибуты) атрибуты Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген файл түрлері тізбесіндегі мынадай мәндердің бірін қабылдауға тиіс: "application/pdf", "application/msword", "application/vnd.openxmlformats-officedocument.wordprocessingml.document" немесе "application/rtf"
3
"Қол қоюшы" (oscdo:OfficialLetterSignerDetails) күрделі деректемесінің құрамында:
а) "Тегі, аты, әкесінің аты бір жолмен" (ossdo:FullName) деректемесі; немесе
б) "Тегі" (csdo:LastName) және "Аты" (csdo:FirstName) екі деректемесі толтырылуға тиіс
4
"Қол қоюшы" (oscdo:OfficialLetterSignerDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Лауазымның атауы" (csdo:PositionName) деректемесі толтырылуға тиіс
5
егер "Адресат" (oscdo:OfficialLetterReceiverDetails) деректемесі толтырылса, онда оның құрамында:
а) "Тегі, аты, әкесінің аты бір жолмен" (ossdo:FullName) деректемесі; немесе
б) "Тегі" (csdo:LastName) және "Аты" (csdo:FirstName) екі деректемесі толтырылуға тиіс
6
егер "Адресат" (oscdo:OfficialLetterReceiverDetails) деректемесі толтырылса, онда оның құрамындағы "Алушының коды" (ossdo:AuthorityReceiverCode) деректемесінің мәні "Қызметтік хаттың сәйкестендіру мәліметтері" (oscdo:OfficialLetterIdentificationDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Алушының коды" (ossdo:AuthorityReceiverCode) деректемесі мәндерінің тізімінде қамтылуға тиіс
7
егер "Орындау жеделдігі туралы белгінің коды" (ossdo: OfficialLetterMarkCode) деректемесі "03 – басқа" мәнін қамтыса, онда "Орындау жеделдігі туралы белгінің атауы" (ossdo:Official LetterMarkName) деректемесі толтырылуға тиіс
8
егер Қызметтік хаттың құпиялылығы туралы белгінің коды" (ossdo:OfficialLetterAccessRestrictionCode) деректемесі "04 – басқа" мәнін қамтыса, онда "Қызметтік хаттың құпиялылығы туралы белгінің атауы" (ossdo:OfficialLetterAccessRestrictionName) деректемесі толтырылуға тиіс
9
егер "Қосымша" (oscdo:OfficialLetterAnnexDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Бинарлық нысандағы файл" (ossdo:DocBinaryText) күрделі деректемесінің құрамындағы "деректер форматының коды" (mediaTypeCode атрибуты) атрибутының мәні "application/pdf", "image/tiff" немесе "image/jpeg" тең мәнді қамтыса, онда "Қосымша" (oscdo:OfficialLetterAnnexDetails) деректемесінің құрамындағы "Парақтардың саны" (csdo:PageQuantity) деректемесі толтырылуға тиіс
10
егер "Хаттың мәтіні" (oscdo:OfficialLetterContentDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Бинарлық нысандағы файл" (ossdo:DocBinaryText) деректемесі толтырылса, онда "Қызметтік хат туралы ақпарат" (oscdo:OfficialLetterDetails) деректемесінің құрамындағы "Парақтардың саны" (csdo:PageQuantity) деректемесі толтырылуға тиіс
11
"Жөнелтушінің коды" (ossdo:AuthoritySenderCode) деректемесінің мәні Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы анықтамалық ақпарат тізілімінде қамтылуға тиіс
12
"Алушының коды" (ossdo:AuthorityReceiverCode) деректемесінің мәні кез келген күрделі деректемелердің құрамында ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы анықтамалық ақпарат тізілімінде қамтылуға тиіс
13
"Бастапқы электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші" (csdo:EDocRefId) деректемесі толтырылмайды
14
егер "Байланыс деректемесі " (ccdo:CommunicationDetails) деректемесі толтырылса, онда оның құрамындағы "Байланыс түрінің коды" (csdo:CommunicationChannelCode) деректемесі Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген байланыс құралдары (арналары) түрлерінің тізбесіндегі кодқа сәйкес келуге тиіс
15
егер "Байланыс түрінің коды" (csdo:CommunicationChannelCode) деректемесі "ZZ – өзге де байланыс түрі" мәніне сәйкес келсе, онда оның "Байланыс деректемесі" (ccdo:Communication Details) деректемесінің құрамында "Байланыс түрінің атауы" (csdo:CommunicationChannelName) деректемесі толтырылуға тиіс
16
егер "Қосымша" (oscdo:OfficialLetterAnnexDetails) деректемесінің құрамындағы "Бинарлық нысандағы файл" (ossdo:DocBinaryText) деректемесінің құрамындағы "деректер форматының коды" (mediaTypeCode атрибуты) атрибуты толтырылса, онда ол Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген файл түрлерінің тізбесіндегі кодқа сәйкес келуге тиіс:
application/msword – *.doc форматындағы Microsoft Word мәтіндік құжаты;
application/pdf – *.pdf форматындағы мәтіндік құжат;
application/rar – *.rar форматындағы файлдық мұрағат;
application/rtf – *.rtf форматындағы мәтіндік құжат
application/vnd.ms-excel – *.xls форматындағы Microsoft Excel жұмыс кітабы;
application/vnd.ms-powerpoint – *.ppt форматындағы Microsoft PowerPoint тұсаукесері;
application/vnd.openxmlformats-officedocument.presentationml.presentation – *.pptx форматындағы Microsoft PowerPoint тұсаукесері;
application/vnd.openxmlformats-officedocument.spreadsheetml.sheet – *.xlsx форматындағы Microsoft Excel жұмыс кітабы;
application/vnd.openxmlformats-officedocument.wordprocessingml.document – *.docx форматындағы Microsoft Word мәтіндік құжаты;
application/zip – *.zip форматындағы файлдық мұрағат;
image/jpeg – *.jpeg форматындағы графикалық бейне;
image/tiff – *.tiff форматындағы графикалық бейне
17
егер "Орындау жеделдігі туралы белгінің коды" (ossdo:Official LetterMarkCode) деректемесі толтырылса, онда ол Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген қызметтік хатты орындаудың жеделдігі туралы белгілер тізбесіндегі кодқа сәйкес келуі тиіс:
01 – шұғыл;
02 – жедел;
03 – басқасы
18
егер "Қызметтік хаттың құпиялылығы туралы белгінің коды" (ossdo: OfficialLetterAccessRestrictionCode) деректемесі толтырылса, онда ол Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген қызметтік хаттың құпиялылығы туралы белгілер тізбесіндегі кодқа сәйкес келуі тиіс:
01 – қызметтік пайдалану үшін;
02 – құпия;
03 – коммерциялық құпия;
04 – басқасы
19
егер "Байланысқан қызметтік хат" (oscdo:ReferenceOfficialLetterDetails) деректемесі толтырылса, онда оның құрамында "Қызметтік хаттар байланысы типінің коды" (ossdo:ReferenceOfficialLetterKindCode) не "Қызметтік хаттар байланысы типінің атауы" (ossdo:ReferenceOfficial LetterKindName) деген екі деректеменің біреуі ғана толтырылуға тиіс
20
егер "Қызметтік хаттар байланысы типінің коды" (ossdo:Reference OfficialLetterKindCode) деректемесі толтырылса, онда ол келесі мәндердің бірін қамтуы тиіс:
01 – оған жауап;
02 – орындау үшін;
03 – негізінде;
04 – бұрын жіберілгеннің орнына;
05 – бұрын жіберілгенге қосымша;
06 – бұрын жіберілгенді кері қайтарады;
07 – онымен байланысты

22. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006), передаваемых в сообщении "Уведомление о результатах обработки" (P.ED.01.MSG.002), приведены в таблице 10.
Таблица 10
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006), передаваемых в сообщении "Уведомление о результатах обработки" (P.ED.01.MSG.002)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Идентификатор исходного электронного документа (сведений)" (csdo:EDocRefId) должен быть заполнен и содержать значение реквизита "Идентификатор электронного документа (сведений)" (csdo:EdocId), указанное в электронном документе (сведениях), в ответ на который формируется данное сообщение
2
реквизит "Код результата обработки" (csdo:ProcessingResultV2Code) должен соответствовать значению "6 – сведения обработаны"
или "7 – сведения не могут быть обработаны"
3

22. "Өңдеу нәтижелері туралы хабарлама" (P.ED.01.MSG.002) хабарында берілетін "Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 10-кестеде келтірілген.
10-кесте
"Өңдеу нәтижелері туралы хабарлама" (P.ED.01.MSG.002) хабарында берілетін "Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдалуы
1
"Бастапқы электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші" (csdo:EDocRefId) деректемесі толтырылуға тиіс және электрондық құжатта (мәліметтерде) көрсетілген, оған жауап ретінде осы хабарлама қалыптастырылатын "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші" (csdo:EdocId) деректемесінің мәнін қамтуға тиіс
2
"Өңдеу нәтижесінің коды" (csdo:ProcessingResultV2Code) деректемесі "6 – мәліметтер өңделді" немесе "7 – мәліметтерді өңдеу мүмкін емес" мәніне сәйкес келуге тиіс
3

если реквизит "Код результата обработки" (csdo:ProcessingResultV2Code) соответствует значению "7 – сведения не могут быть обработаны", то реквизит "Описание" (csdo:DescriptionText) должен быть заполнен (указывается причина невозможности обработки сведений)
23. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (R.OS.ED.01.003), передаваемых в сообщении "Результаты регистрации служебного письма" (P.ED.01.MSG.003), приведены в таблице 11.
Таблица 11

егер "Өңдеу нәтижесінің коды" (csdo:ProcessingResultV2Code) деректемесі "7 – мәліметтерді өңдеу мүмкін емес" мәніне сәйкес келсе, онда "Сипаттамасы" (csdo:DescriptionText) деректемесі толтырылуы тиіс (мәліметтерді өңдеу мүмкін еместігінің себебі көрсетіледі)
23. "Қызметтік хатты тіркеу нәтижелері" (P.ED.01.MSG.003) хабарында берілетін "Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат" (R.OS.ED.01.003) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 11-кестеде келтірілген.
11-кесте

Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (R.OS.ED.01.003), передаваемых в сообщении "Результаты регистрации служебного письма" (P.ED.01.MSG.003)
Код требования
Формулировка требования
1
должен быть заполнен 1 реквизит "Код получателя" (ossdo:AuthorityReceiverCode)
2
реквизит "Код статуса регистрации и рассмотрения" (ossdo:OfficialLetterStatusCode) может содержать только следующие значения из перечня статусов регистрации и рассмотрения служебного письма, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия:
02 – отказ в регистрации;
03 – зарегистрировано;
06 – ожидает регистрации, ожидается досылка оригинала на бумажном носителе;
07 – зарегистрировано, ожидается досылка оригинала на бумажном носителе;
08 – зарегистрировано, получен оригинал на бумажном носителе
3
если реквизит "Код статуса регистрации и рассмотрения" (ossdo:OfficialLetterStatusCode) имеет значение "02 – отказ в регистрации", то реквизит "Код причины отказа" (ossdo:OfficialLetterRefusalReasonCode) должен быть заполнен
4
если реквизит "Код причины отказа" (ossdo:OfficialLetterRefusalReasonCode) имеет значение "07 – иная причина отказа", то реквизит "Наименование причины отказа" (ossdo:OfficialLetterRefusalReasonName) должен быть заполнен
5

"Қызметтік хатты тіркеу нәтижелері" (P.ED.01.MSG.003) хабарында берілетін "Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат" (R.OS.ED.01.003) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдалуы
1
"Алушының коды" (ossdo:AuthorityReceiverCode) деректемесінің 1 толтырылуға тиіс
2
"Тіркеу және қарау мәртебесінің коды" (ossdo:OfficialLetterStatusCode) деректемесі Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген қызметтік хатты тіркеу және қарау мәртебелерінің тізбесінен мынадай мәндерді ғана қамтуы мүмкін:
02 – тіркеуден бас тарту;
03 – тіркелген;
06 – тіркеуді күтуде, түпнұсқаны қағаз жеткізгіште жіберу күтілуде;
07 – тіркелген, түпнұсқаны қағаз жеткізгіште жіберу күтілуде;
08 – тіркелген, түпнұсқасы қағаз жеткізгіште алынды
3
егер "Тіркеу және қарау мәртебесінің коды" (ossdo:Official LetterStatusCode) деректемесі "02 – тіркеуден бас тарту" мәнін қамтыса, онда "Бас тарту себебінің коды" (ossdo:OfficialLetterRefusalReasonCode) деректемесі толтырылуға тиіс
4
егер "Бас тарту себебінің коды" (ossdo:OfficialLetterRefusalReasonCode) деректемесі "07 – өзге де бас тарту себебі" мәнін қамтыса, онда "Бас тарту себебінің атауы" (ossdo:OfficialLetterRefusalReasonName) деректемесі толтырылуға тиіс
5

если реквизит "Код статуса регистрации и рассмотрения" (ossdo:OfficialLetterStatusCode) имеет одно из значений "03 – зарегистрировано", "07 – зарегистрировано, ожидается досылка оригинала на бумажном носителе" или "08 – зарегистрировано, получен оригинал на бумажном носителе", то реквизит "Отметка о поступлении" (oscdo:OfficialLetterEntryMarkDetails) должен быть заполнен
6
значение реквизита "Код отправителя" (ossdo:AuthoritySenderCode) должно содержаться в реестре справочной информации об участниках служебной переписки, указанном в разделе VII Правил информационного взаимодействия
7
значение реквизита "Код получателя" (ossdo:AuthorityReceiverCode) должно содержаться в реестре справочной информации об участниках служебной переписки, указанном в разделе VII Правил информационного взаимодействия
8

егер "Тіркеу және қарау мәртебесінің коды" (ossdo:Official LetterStatusCode) деректемесі "03 – тіркелген", "07 – тіркелген, түпнұсқаны қағаз жеткізгіште жіберу күтілуде" немесе "08 – тіркелген, түпнұсқасы қағаз жеткізгіште алынды" мәндерінің біріне ие болса, онда "Келіп түскені туралы белгі" (oscdo:OfficialLetterEntryMarkDetails) деректемесі толтырылуға тиіс
6
"Жөнелтушінің коды" (ossdo:AuthoritySenderCode) деректемесінің мәні Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы анықтамалық ақпарат тізілімінде қамтылуға тиіс
7
"Алушының коды" (ossdo:AuthorityReceiverCode) деректемесінің мәні Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы анықтамалық ақпарат тізілімінде қамтылуға тиіс
8

реквизит "Идентификатор исходного электронного документа (сведений)" (csdo:EDocRefId) должен быть заполнен и содержать значение реквизита "Идентификатор электронного документа (сведений)" (csdo:EdocId), указанное в электронном документе (сведениях), переданного в сообщении P.ED.01.MSG.001 в рамках транзакции P.ED.01.TRN.001 по данному служебному письму
9
если заполнен реквизит "Код причины отказа" (ossdo:OfficialLetterRefusalReasonCode), то он должен соответствовать коду из перечня причин отказа в регистрации служебного письма, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия:
01 – служебное письмо направлено повторно и (или) было ранее зарегистрировано получателем;
02 – служебное письмо не содержит подписи уполномоченного лица;
03 – служебное письмо не адресовано получателю;
04 – служебное письмо содержит конфиденциальные сведения, обмен которыми в электронном виде не предусмотрен;
05 – служебное письмо поступило с повреждениями (нечитаемые файлы, несоответствие указанного количества страниц фактическому количеству страниц в основном документе и иные виды повреждений);
06 – ошибка обработки сведений об электронной цифровой подписи (электронной подписи);
07 – иная причина отказа
10
реквизиты "Исполнитель" (oscdo:OfficialLetterExecutorDetails) и "Служебное письмо направленное в ответ" (oscdo:ResponseOfficialLetterDetails) не заполняется

"Бастапқы электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші" (csdo:EDocRefId) деректемесі толтырылуға тиіс және осы қызметтік хат бойынша P.ED.01.TRN.001 транзакциясының шеңберіндегі P.ED.01.MSG.001 хабарында берілген электрондық құжатта (мәліметтерде) көрсетілген "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші" (csdo:EdocId) деректемесінің мәнін қамтуға тиіс
9
егер "Бас тарту себебінің коды" (ossdo:OfficialLetterRefusalReasonCode) деректемесі толтырылса, онда ол Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген қызметтік хатты тіркеуден бас тарту себептерінің тізбесіндегі кодқа сәйкес келуі тиіс:
01 – қызметтік хат қайта жіберілді және (немесе) алушы оны бұрын тіркеген;
02 – қызметтік хатта уәкілетті тұлғаның қолы жоқ;
03 – қызметтік хат алушыға жіберілмеді;
04 – қызметтік хат жазысу электрондық түрде көзделмеген құпия мәліметтерді қамтиды;
05 – қызметтік хат бүлінумен келіп түсті (оқылмайтын файлдар, көрсетілген беттер санының негізгі құжаттағы беттердің нақты санына сәйкес келмеуі және бүлінудің өзге де түрлері);
06 – электрондық цифрлық қолтаңба (электрондық қолтаңба) туралы мәліметтерді өңдеудегі қате;
07 – өзге де бас тарту себебі
10
"Орындаушы" (oscdo:OfficialLetterExecutorDetails) және "Жауап ретінде жіберілген қызметтік хат" (oscdo:ResponseOfficialLetterDetails) деректемелері толтырылмайды

24. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Идентификационные сведения служебного письма" (R.OS.ED.01.002), передаваемых в сообщении "Запрос информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.MSG.004), приведены в таблице 12.
Таблица 12
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Идентификационные сведения служебного письма" (R.OS.ED.01.002), передаваемых в сообщении "Запрос информации о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.MSG.004)
Код требования
Формулировка требования
1
должен быть заполнен 1 реквизит "Код получателя" (ossdo:AuthorityReceiverCode)
2
значение реквизита "Код получателя" (ossdo:AuthorityReceiverCode) должно содержаться в реестре справочной информации об участниках служебной переписки, указанном в разделе VII Правил информационного взаимодействия
3
реквизит "Идентификатор исходного электронного документа (сведений)" (csdo:EDocRefId) должен быть заполнен и содержать значение реквизита "Идентификатор электронного документа (сведений)" (csdo:EdocId), указанное в электронном документе (сведениях), переданного в сообщении P.ED.01.MSG.001 в рамках транзакции P.ED.01.TRN.001 по данному служебному письму
4
значение реквизита "Код отправителя" (ossdo:AuthoritySenderCode) должно содержаться в реестре справочной информации об участниках служебной переписки, указанном в разделе VII Правил информационного взаимодействия
25. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (R.OS.ED.01.003), передаваемых в сообщении "Информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.MSG.005), приведены в таблице 13.
Таблица 13

24. "Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты сұрату" (P.ED.01.MSG.004) хабарында берілетін "Қызметтік хаттың сәйкестендіру мәліметтері" (R.OS.ED.01.002) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 12-кестеде келтірілген.
12-кесте
"Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпаратты сұрату" (P.ED.01.MSG.004) хабарында берілетін "Қызметтік хаттың сәйкестендіру мәліметтері" (R.OS.ED.01.002) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдалуы
1
"Алушының коды" (ossdo:AuthorityReceiverCode) 1 деректемесі толтырылуға тиіс
2
"Алушының коды" (ossdo:AuthorityReceiverCode) деректемесінің мәні Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы анықтамалық ақпарат тізілімінде қамтылуға тиіс
3
"Бастапқы электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші" (csdo:EDocRefId) деректемесі толтырылуға тиіс және осы қызметтік хат бойынша P.ED.01.TRN.001 транзакциясының шеңберіндегі P.ED.01.MSG.001 хабарында берілген электрондық құжатта (мәліметтерде) көрсетілген "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші" (csdo:EdocId) деректемесінің мәнін қамтуға тиіс
4
"Жөнелтушінің коды" (ossdo:AuthoritySenderCode) деректемесінің мәні Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы анықтамалық ақпарат тізілімінде қамтылуға тиіс
25. "Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат" (P.ED.01.MSG.005) хабарында берілетін "Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат" (R.OS.ED.01.003) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 13-кестеде келтірілген.
13-кесте

Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (R.OS.ED.01.003), передаваемых в сообщении "Информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма" (P.ED.01.MSG.005)
Код требования
Формулировка требования
1
должен быть заполнен 1 реквизит "Код получателя" (ossdo:AuthorityReceiverCode)
2
если реквизит "Код статуса регистрации и рассмотрения" (ossdo:OfficialLetterStatusCode) имеет значение "02 – отказ в регистрации", то реквизит "Код причины отказа" (ossdo:OfficialLetterRefusalReasonCode) должен быть заполнен
3
если реквизит "Код причины отказа" (ossdo:OfficialLetterRefusalReasonCode) имеет значение "07 – иная причина отказа", то реквизит "Наименование причины отказа" (ossdo:OfficialLetterRefusalReasonName) должен быть заполнен
4
если реквизит "Код статуса регистрации и рассмотрения" (ossdo:OfficialLetterStatusCode) имеет одно из значений "03 – зарегистрировано", "04 – на рассмотрении", "05 – рассмотрено", "07 – зарегистрировано, ожидается досылка оригинала на бумажном носителе" или "08 – зарегистрировано, получен оригинал на бумажном носителе", то реквизит "Отметка о поступлении" (oscdo:OfficialLetterEntryMarkDetails) должен быть заполнен
5
если реквизит "Код статуса регистрации и рассмотрения" (ossdo:OfficialLetterStatusCode) имеет значение "04 – на рассмотрении" или "05 – рассмотрено", то реквизит "Исполнитель" (oscdo:OfficialLetterExecutorDetails) должен быть заполнен
6
если заполнен реквизит "Исполнитель" (oscdo:OfficialLetterExecutorDetails), то в его составе должны быть заполнены:
а) реквизит "Фамилия, имя, отчество одной строкой" (ossdo:FullName);
или
б) оба реквизита "Фамилия" (csdo:LastName) и "Имя" (csdo:FirstName)
7
если реквизит "Исполнитель" (oscdo:OfficialLetterExecutorDetails) заполнен, то реквизит "Наименование подразделения" (ossdo:DepartmentName) должен быть заполнен
8
если реквизит "Исполнитель" (oscdo:OfficialLetterExecutorDetails) заполнен, то реквизит "Наименование должности" (csdo:PositionName) должен быть заполнен
9
если реквизит "Исполнитель" (oscdo:OfficialLetterExecutorDetails) заполнен, то реквизит "Контактный реквизит" (ccdo:CommunicationDetails) должен содержать хотя бы одно значение, у которого реквизит "Код вида связи" (csdo:CommunicationChannelCode) принимает значение "TE – телефон"
10
значение реквизита "Код отправителя" (ossdo:AuthoritySenderCode) должно содержаться в реестре справочной информации об участниках служебной переписки, указанном в разделе VII Правил информационного взаимодействия
11
значение реквизита "Код получателя" (ossdo:AuthorityReceiverCode) должно содержаться в реестре справочной информации об участниках служебной переписки, указанном в разделе VII Правил информационного взаимодействия
12
реквизит "Идентификатор исходного электронного документа (сведений)" (csdo:EDocRefId) должен быть заполнен и содержать значение реквизита "Идентификатор электронного документа (сведений)" (csdo:EdocId), указанное в электронном документе (сведениях):

"Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат" (P.ED.01.MSG.005) хабарында берілетін "Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат" (R.OS.ED.01.003) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдалуы
1
"Алушының коды" (ossdo:AuthorityReceiverCode) 1 деректемесі толтырылуға тиіс
2
егер Тіркеу және қарау мәртебесінің коды" (ossdo:Official LetterStatusCode) деректемесі "02 – тіркеуден бас тарту" мәнін қамтыса, онда "Бас тарту себебінің коды" (ossdo:OfficialLetterRefusalReasonCode) деректемесі толтырылуға тиіс
3
егер "Бас тарту себебінің коды" (ossdo:OfficialLetterRefusalReasonCode) деректемесі "07 – өзге де бас тарту себебі" мәнін қамтыса, онда "Бас тарту себебінің атауы" (ossdo:OfficialLetterRefusalReasonName) деректемесі толтырылуға тиіс
4
егер "Тіркеу және қарау мәртебесінің коды" (ossdo:OfficialLetter StatusCode) деректемесі "03 – тіркелген", "04 – қарауға", "05 – қаралды", "07 – тіркелген, түпнұсқаны қағаз жеткізгіште жіберу күтілуде" немесе "08 – тіркелген, түпнұсқасы қағаз жеткізгіште алынды" деген мәндердің біріне ие болса, онда "Келіп түскені туралы белгі" (oscdo:OfficialLetterEntryMarkDetails) деректемесі толтырылуға тиіс
5
егер "Тіркеу және қарау мәртебесінің коды" (ossdo:OfficialLetter StatusCode) деректемесі "04 – қарауға" немесе "05 – қаралды" деген мәнге ие болса, онда "Орындаушы" (oscdo:OfficialLetter ExecutorDetails) деректемесі толтырылуға тиіс
6
егер "Орындаушы" (oscdo:OfficialLetter ExecutorDetails) деректемесі толтырылса, онда оның құрамында:
а) "Тегі, аты, әкесінің аты бір жолмен" (ossdo:FullName) деректемесі; немесе
б) "Тегі" (csdo:LastName) және "Аты" (csdo:FirstName) екі деректемесі толтырылуға тиіс
7
егер "Орындаушы" (oscdo:OfficialLetter ExecutorDetails) деректемесі толтырылса, онда "Бөлімшенің атауы" (ossdo:DepartmentName) деректемесі толтырылуға тиіс
8
егер "Орындаушы" (oscdo:OfficialLetter ExecutorDetails) деректемесі толтырылса, онда "Лауазымның атауы" (csdo:PositionName) деректемесі толтырылуға тиіс
9
егер "Орындаушы" (oscdo:OfficialLetter ExecutorDetails) деректемесі толтырылса, онда "Байланыс деректемесі" (ccdo:Communication Details) деректемесі "Байланыс түрінің коды" (csdo:Communication ChannelCode) деректемесі "TE – телефон" мәнін қабылдайтын ең болмағанда бір мәнді қамтуға тиіс
10
"Жөнелтушінің коды" (ossdo:AuthoritySenderCode) деректемесінің мәні Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы анықтамалық ақпарат тізілімінде қамтылуға тиіс
11
"Алушының коды" (ossdo:AuthorityReceiverCode) деректемесінің мәні Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы анықтамалық ақпарат тізілімінде қамтылуға тиіс
12
"Бастапқы электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші" (csdo:EDocRefId) деректемесі толтырылуға тиіс және электрондық құжатта (мәліметтерде) көрсетілген "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші" (csdo:EdocId) деректемесінің мәнін қамтуға тиіс:

а) в ответ на который формируется данное сообщение – для транзакции P.ED.01.TRN.003;
б) переданного в сообщении P.ED.01.MSG.001 в рамках транзакции P.ED.01.TRN.001 по данному служебному письму – для транзакции P.ED.01.TRN.004
13
если заполнен реквизит "Код причины отказа" (ossdo:OfficialLetterRefusalReasonCode), то он должен соответствовать коду из перечня причин отказа в регистрации служебного письма, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия:
01 – служебное письмо направлено повторно и (или) было ранее зарегистрировано получателем;
02 – служебное письмо не содержит подписи уполномоченного лица;
03 – служебное письмо не адресовано получателю;
04 – служебное письмо содержит конфиденциальные сведения, обмен которыми в электронном виде не предусмотрен;
05 – служебное письмо поступило с повреждениями (нечитаемые файлы, несоответствие указанного количества страниц фактическому количеству страниц в основном документе и иные виды повреждений);
06 – ошибка обработки сведений об электронной цифровой подписи (электронной подписи);
07 – иная причина отказа
14
реквизит "Код статуса регистрации и рассмотрения" (ossdo:OfficialLetterStatusCode) должен соответствовать коду из перечня статусов регистрации и рассмотрения служебного письма, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия:
01 – ожидает регистрации;
02 – отказ в регистрации;
03 – зарегистрировано;
04 – на рассмотрении;
05 – рассмотрено;
06 – ожидает регистрации, ожидается досылка оригинала на бумажном носителе;
07 – зарегистрировано, ожидается досылка оригинала на бумажном носителе;
08 – зарегистрировано, получен оригинал на бумажном носителе;
09 – не найдено
15
если заполнен реквизит "Контактный реквизит" (ccdo:CommunicationDetails), то в его составе реквизит "Код вида связи" (csdo:CommunicationChannelCode) должен соответствовать коду из перечня видов средств (каналов) связи, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия
16
если реквизит "Код вида связи" (csdo:CommunicationChannelCode) соответствует значению "ZZ – иной вид связи", то в составе этого же реквизита "Контактный реквизит" (ccdo:CommunicationDetails) должен быть заполнен реквизит "Наименование вида связи" (csdo:CommunicationChannelName)
".
3. Описание форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (в том числе с использованием сервисов доверенной третьей стороны)", утвержденное указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕНО
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 июля 2022 г. № 103
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 3 февраля 2026 г. № 14)
описание
форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (в том числе с использованием сервисов доверенной третьей стороны)"
I. Общие положения

а) жауап ретінде осы хабарлама жасалады – P.ED.01.TRN.003 транзакциясы үшін;
б) осы қызметтік хат бойынша P.ED.01.TRN.001 транзакциясының шеңберіндегі P.ED.01.MSG.001 хабарында берілген – P.ED.01.TRN.004 транзакциясы үшін
13
егер "Бас тарту себебінің коды" (ossdo:OfficialLetter RefusalReasonCode) деректемесі толтырылса, онда ол Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген қызметтік хатты тіркеуден бас тарту себептерінің тізбесіндегі кодқа сәйкес келуі тиіс:
01 – қызметтік хат қайта жіберілді және (немесе) алушы оны бұрын тіркеген;
02 – қызметтік хатта уәкілетті тұлғаның қолы жоқ;
03 – қызметтік хат алушыға жіберілмеді;
04 – қызметтік хат жазысу электрондық түрде көзделмеген құпия мәліметтерді қамтиды;
05 – қызметтік хат бүлінумен келіп түсті (оқылмайтын файлдар, көрсетілген беттер санының негізгі құжаттағы беттердің нақты санына сәйкес келмеуі және бүлінудің өзге де түрлері);
06 – электрондық цифрлық қолтаңба (электрондық қолтаңба) туралы мәліметтерді өңдеудегі қате;
07 – өзге де бас тарту себебі
14
"Тіркеу және қарау мәртебесінің коды" (ossdo:OfficialLetter StatusCode) деректемесі Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген қызметтік хатты тіркеу және қарау мәртебелерінің тізбесіндегі кодқа сәйкес болуға тиіс:
01 – тіркеуді күтуде;
02 – тіркеуден бас тарту;
03 – тіркелген;
04 – қаралуда;
05 – қаралды;
06 – тіркеуді күтуде, түпнұсқаны қағаз жеткізгіште жіберу күтілуде;
07 – тіркелген, түпнұсқаны қағаз жеткізгіште жіберу күтілуде;
08 – тіркелген, түпнұсқасы қағаз жеткізгіште алынды;
09 – табылмады
15
егер "Байланыс деректемесі " (ccdo:CommunicationDetails) деректемесі толтырылса, онда оның құрамындағы "Байланыс түрінің коды" (csdo:CommunicationChannelCode) деректемесі Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген байланыс құралдары (арналары) түрлерінің тізбесіндегі кодқа сәйкес келуге тиіс
16
егер "Байланыс түрінің коды" (csdo:CommunicationChannelCode) деректемесі "ZZ – өзге де байланыс түрі" мәніне сәйкес келсе, онда оның "Байланыс деректемесі" (ccdo:Communication Details) деректемесінің құрамында "Байланыс түрінің атауы" (csdo:CommunicationChannelName) деректемесі толтырылуға тиіс
3. Көрсетілген Шешіммен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын (оның ішінде сенім білдірілген үшінші тарап сервистерін пайдалана отырып) қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 13 шілдедегі
№ 103 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2026 жылғы 3 ақпандағы
№ 14 шешімі редакциясында)
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын (оның ішінде сенім білдірілген үшінші тарап сервистерін пайдалана отырып) қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының СИПАТТАМАСЫ
I. Жалпы ережелер

3. Настоящее Описание применяется при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем при реализации процедур общего процесса средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее – интегрированная система).
4. Описание форматов и структур электронных документов и сведений приводится в табличной форме с указанием полного реквизитного состава с учетом уровней иерархии вплоть до простых (атомарных) реквизитов.
5. В таблице описывается однозначное соответствие реквизитов электронных документов (сведений) (далее – реквизиты) и элементов модели данных.
6. В таблице формируются следующие поля (графы):
"иерархический номер" – порядковый номер реквизита;
"имя реквизита" – устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"описание реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"идентификатор" – идентификатор элемента данных в модели данных, соответствующего реквизиту;
"область значений" – словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизитов: обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита.
7. Для указания множественности реквизитов используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
III. Основные понятия
8. Для целей настоящего Описания используются понятия, которые означают следующее:
"государство-член" – государство, являющееся членом Союза;
"реквизит" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой.

3. Осы Сипаттама Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – интеграцияланған жүйе) құралдарымен жалпы процесс рәсімдерін іске асыру кезінде ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданылады.
4. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарын сипаттау иерархия деңгейлері ескеріліп, қарапайым (атомарлық) деректемелерге дейін толық деректемелік құрамын көрсете отырып, кесте нысанында келтіріледі.
5. Кестеде электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелері (бұдан әрі – деректемелер) мен деректер моделі элементтерінің сөзсіз сәйкестігі сипатталады.
6. Кестеде мынадай жолдар (бағандар) қалыптастырылады:
"иерархиялық нөмір – деректеменің реттік нөмірі;
"деректеменің атауы" – деректеменің белгіленген немесе ресми ауызша белгілемесі;
"деректеменің сипаттамасы" – деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"сәйкестендіргіш" – деректемеге сәйкес келетін деректер моделіндегі деректер элементінің сәйкестендіргіші;
"мәндер саласы" – деректеменің ықтимал мәндерінің сөздік сипаттамасы;
"көпт." – деректемелердің көптігі: деректеменің міндеттілігі (опционалдылығы) және ықтимал қайталану саны.
7. Деректемелердің көптігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет қайталануы тиіс (n > 1);
1..* – деректеме міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануы тиіс (n > 1);
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен көп емес қайталануы тиіс (n > 1, m > n ) ;
0..1 – деректеме опционалды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опционалды, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректеме опционалды, m реттен артық қайталануы мүмкін емес (m > 1).
III. Негізгі ұғымдар
8. Осы Сипаттаманың мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"мүше мемлекет" – Одақтың мүшесі болып табылатын мемлекет;
"деректеме" – белгілі бір контексте ажырамайтын болып саналатын электрондық құжат (мәліметтер) деректерінің бірлігі.

Понятия "базисная модель данных", "модель данных", "модель данных предметной области", "предметная область" и "реестр структур электронных документов и сведений" используются в настоящем Описании в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.

Осы Сипаттамадағы "деректердің базистік моделі", "деректер моделі", "пәндік сала деректерінің моделі", "пәндік сала" және "электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізілімі" деген ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерде пайдаланылады.

Иные понятия, используемые в настоящем Описании, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (в том числе с использованием сервисов доверенной третьей стороны)", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 июля 2022 г. № 103.

Осы Сипаттамада пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 13 шілдедегі № 103 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын (оның ішінде сенім білдірілген үшінші тарап сервистерін пайдалана отырып) қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.

В таблицах 4, 7, 10, 13 настоящего Описания под Регламентом информационного взаимодействия понимается Регламент информационного взаимодействия между участниками электронного документооборота при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (в том числе с использованием сервисов доверенной третьей стороны)", утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 июля 2022 г. № 103.
IV. Структуры электронных документов и сведений

Осы Сипаттаманың 4, 7, 10, 13-кестелерінде Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті деп Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 13 шілдедегі № 103 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын (оның ішінде сенім білдірілген үшінші тарап сервистерін пайдалана отырып)м қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі электрондық құжат айналымына қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті түсініледі.
IV. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымдары

R.OS.ED.01.002
идентификационные сведения служебного письма
urn:EEC:R:OS:ED:01:OfficialLetterIdentificationRegistryDetails:v1.1.0
2.3
R.OS.ED.01.003
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
urn:EEC:R:OS:ED:01:OfficialLetterReviewRegistryDetails:v1.1.0
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений.

R.OS.ED.01.002
қызметтік хаттың сәйкестендіру мәліметтері
urn:EEC:R:OS:ED:01:OfficialLetterIdentificationRegistryDetails:v1.1.0
2.3
R.OS.ED.01.003
қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат
urn:EEC:R:OS:ED:01:OfficialLetterReviewRegistryDetails:v1.1.0
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының аттар кеңістіктеріндегі "Y.Y.Y" символдары электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне енгізілуге жататын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын осы Сипаттамаға сәйкес әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

1. Структуры электронных документов и сведений в базисной модели
10. Описание структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006) приведено в таблице 2.
Таблица 2
Описание структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
уведомление о результате обработки
2
Идентификатор
R.006
3
Версия
Y.Y.Y
4
Определение
сведения о результате обработки запроса респондентом
5
Использование
6
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
7
Корневой элемент XML-документа
ProcessingResultDetails
8
Имя файла XML-схемы
EEC_R_ProcessingResultDetails_vY.Y.Y.xsd
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений.

1. Базистік модельдегі электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдары
10. "Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R. 006) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы 2-кестеде келтірілген.
2-кесте
"Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R. 006) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Аты
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама
2
Сәйкестендіргіш
R.006
3
Нұсқасы
Y.Y.Y
4
Анықтама
респонденттің сұрау салуды өңдеу нәтижесі туралы мәліметтер
5
Пайдалану
6
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
7
XML-құжатының түпкі элементі
ProcessingResultDetails
8
XML-схемасы файлының аты
EEC_R_ProcessingResultDetails_vY.Y.Y.xsd
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының аттар кеңістіктеріндегі "Y.Y.Y" символдары электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне енгізілуге жататын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын осы Сипаттамаға сәйкес әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

11. Импортируемые пространства имен приведены в таблице 3.
Таблица 3
Импортируемые пространства имен
№ п/п
Идентификатор пространства имен
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Символы "X.X.X" в импортируемых пространствах имен соответствуют номеру версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений.

11. Импортталатын аттар кеңістіктері 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
Импортталатын аттар кеңістіктері
Р/с №
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Импортталатын аттар кеңістіктеріндегі "X.X.X" символдары электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне енгізілуге жататын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын осы Сипаттамаға сәйкес әзірлеу кезінде пайдаланылған базистік деректер моделі нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

12. Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006) приведен в таблице 4.
Таблица 4
Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006)
Имя реквизита
Описание реквизита
Идентификатор
Тип данных
Мн.
1. Заголовок электронного документа (сведений)
(ccdo:‌EDoc‌Header)
совокупность технологических реквизитов электронного документа (сведений)
M.CDE.90001
ccdo:‌EDoc‌Header‌Type (M.CDT.90001)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
1.1. Код сообщения общего процесса
(csdo:‌Inf‌Envelope‌Code)
кодовое обозначение сообщения общего процесса
M.SDE.90010
csdo:‌Inf‌Envelope‌Code‌Type (M.SDT.90004)
Значение кода в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Код электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Code)
кодовое обозначение электронного документа (сведений) в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений
M.SDE.90001
csdo:‌EDoc‌Code‌Type (M.SDT.90001)
Значение кода в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Идентификатор электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Id)
строка символов, однозначно идентифицирующая электронный документ (сведения)
M.SDE.90007
csdo:‌Universally‌Unique‌Id‌Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Идентификатор исходного электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Ref‌Id)
идентификатор электронного документа (сведений), в ответ на который был сформирован данный электронный документ (сведения)
M.SDE.90008
csdo:‌Universally‌Unique‌Id‌Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Дата и время электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Date‌Time)
дата и время создания электронного документа (сведений)
M.SDE.90002
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с серией стандартов ISO 8601
1
1.6. Код языка
(csdo:‌Language‌Code)
кодовое обозначение языка
M.SDE.00051
csdo:‌Language‌Code‌Type (M.SDT.00051)
Двухбуквенный код языка в соответствии с ISO 639-1.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Дата и время
(csdo:‌Event‌Date‌Time)
дата и время окончания обработки сведений
M.SDE.00132
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с серией стандартов ISO 8601
1

12. "Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжаты (мәліметтері) құрылымының деректемелік құрамы 4-кестеде келтірілген
4-кесте
"Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжаты (мәліметтері) құрылымының деректемелік құрамы
Деректеменің аты
Деректеменің сипаттамасы
Сәйкестендіргіш
Деректердің типі
Көпт.
1. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) тақырыбы
(ccdo:‌EDoc‌Header)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) технологиялық деректемелерінің жиынтығы
M.CDE.90001
ccdo:‌EDoc‌Header‌Type (M.CDT.90001)
Енгізілген элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
1
1.1. Жалпы процесс хабарының коды
(csdo:‌Inf‌Envelope‌Code)
жалпы процесс хабарының кодтық белгіленуі
M.SDE.90010
csdo:‌Inf‌Envelope‌Code‌Type (M.SDT.90004)
Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) коды
(csdo:‌EDoc‌Code)
электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне сәйкес электрондық құжаттың (мәліметтердің) кодтық белгіленуі
M.SDE.90001
csdo:‌EDoc‌Code‌Type (M.SDT.90001)
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымының тізіліміне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo:‌EDoc‌Id)
электрондық құжатты (мәліметтерді) бірегей сәйкестендіретін символдар жолы
M.SDE.90007
csdo:‌Universally‌Unique‌Id‌Type (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Бастапқы электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo:‌EDoc‌Ref‌Id)
жауап ретінде осы электрондық құжат (мәліметтер) қалыптастырылған электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
M.SDE.90008
csdo:‌Universally‌Unique‌Id‌Type (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты
(csdo:‌EDoc‌Date‌Time)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) жасалған күні мен уақыты
M.SDE.90002
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкес күн мен уақыттың белгіленуі
1
1.6. Тілдің коды
(csdo:‌Language‌Code)
тілдің кодтық белгіленуі
M.SDE.00051
csdo:‌Language‌Code‌Type (M.SDT.00051)
ISO 639-1 сәйкес тілдің екі әріптік коды.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Күні және уақыты
(csdo:‌Event‌Date‌Time)
мәліметтерді өңдеуді аяқтау күні мен уақыты
M.SDE.00132
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкес күн мен уақыттың белгіленуі
1

3. Код результата обработки
(csdo:‌Processing‌Result‌V2‌Code)
кодовое обозначение результата обработки полученного электронного документа (сведений) информационной системой участника общего процесса
M.SDE.90014
csdo:‌Processing‌Result‌Code‌V2‌Type (M.SDT.90006)
Значение кода в соответствии со справочником результатов обработки электронных документов и сведений.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
4. Описание
(csdo:‌Description‌Text)
описание результата обработки сведений в произвольной форме
M.SDE.00002

3. Өңдеу нәтижесінің коды
(csdo:‌Processing‌Result‌V2‌Code)
жалпы процеске қатысушының ақпараттық жүйесінің алынған электрондық құжатты (мәліметтерді) өңдеу нәтижесінің кодтық белгіленуі
M.SDE.90014
csdo:‌Processing‌Result‌Code‌V2‌Type (M.SDT.90006)
Электрондық құжаттар мен мәліметтерді өңдеу нәтижелерінің анықтамалығына сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
1
4. Сипаттамасы
(csdo:‌Description‌Text)
мәліметтерді еркін нысанда өңдеу нәтижесінің сипаттамасы
M.SDE.00002

2.1. Номер документа
(csdo:‌Doc‌Id)
регистрационный номер, присвоенный служебному письму отправителем
M.SDE.00044
csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
1
2.2. Дата документа
(csdo:‌Doc‌Creation‌Date)
дата регистрации служебного письма отправителем
M.SDE.00045
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с серией стандартов ISO 8601
1
2.3. Код отправителя
(ossdo:‌Authority‌Sender‌Code)
код организации – отправителя служебного письма
M.OS.SDE.00010
ossdo:‌Authority‌Code‌Type (M.OS.SDT.00007)
Значение кода в соответствии с реестром справочной информации об участниках служебной переписки.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
2.4. Код получателя
(ossdo:‌Authority‌Receiver‌Code)
код организации – получателя служебного письма
M.OS.SDE.00011
ossdo:‌Authority‌Code‌Type (M.OS.SDT.00007)
Значение кода в соответствии с реестром справочной информации об участниках служебной переписки.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1..*
3. Информация о служебном письме
(oscdo:‌Official‌Letter‌Details)
информация о служебном письме, содержащая краткое содержание служебного письма, информацию о подписанте, исполнителе и получателе, сведения о связанном служебном письме, отметках о срочности исполнения и конфиденциальности, а также файл письма и приложения
M.OS.CDE.00002
oscdo:‌Official‌Letter‌Details‌Type (M.OS.CDT.00002)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
3.1. Заголовок к тексту письма
(ossdo:‌Official‌Letter‌Content‌Description‌Text)
описание содержания служебного письма
M.OS.SDE.00013
csdo:‌Text100‌Type (M.SDT.00070)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 100
0..1
3.2. Текст письма
(oscdo:‌Official‌Letter‌Content‌Details)
основная часть служебного письма
M.OS.CDE.00012
oscdo:‌Official‌Letter‌Content‌Details‌Type (M.OS.CDT.00012)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
3.2.1. Текст письма в произвольной форме
(ossdo:‌Official‌Letter‌Content‌Text)
описание содержания служебного письма в произвольной форме
M.OS.SDE.00015
csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..1
3.2.2. XML-документ
(ccdo:‌Any‌Details)
содержание служебного письма в формате XML
M.CDE.00081
ccdo:‌Any‌Details‌Type (M.CDT.00086)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
*.1. XML-документ
содержимое XML-документа произвольной структуры
произвольный элемент.
Пространство имен: любое.
Валидация: производится всегда
1..*
3.2.3. Файл в бинарном формате
(ossdo:‌Doc‌Binary‌Text)
содержание служебного письма в бинарном формате
M.OS.SDE.00006
ossdo:‌Doc‌Binary‌Text‌Type (M.OS.SDT.00006)
Конечная последовательность двоичных октетов (байтов)
0..1
а) имя файла
(атрибут file‌Name)
наименование файла

2.1. Құжаттың нөмірі
(csdo:‌Doc‌Id)
жөнелтуші қызметтік хатқа берген тіркеу нөмірі
M.SDE.00044
csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
1
2.2. Құжаттың берілген күні
(csdo:‌Doc‌Creation‌Date)
жөнелтушінің қызметтік хатты тіркеген күні
M.SDE.00045
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкечс күннің белгіленуі
1
2.3. Жөнелтушінің коды
(ossdo:‌Authority‌Sender‌Code)
қызметтік хатты жіберуші ұйымның коды
M.OS.SDE.00010
ossdo:‌Authority‌Code‌Type (M.OS.SDT.00007)
Қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы анықтамалық ақпарат тізіліміне сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
1
2.4. Алушының коды
(ossdo:‌Authority‌Receiver‌Code)
қызметтік хатты алушы ұйымның коды
M.OS.SDE.00011
ossdo:‌Authority‌Code‌Type (M.OS.SDT.00007)
Қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы анықтамалық ақпарат тізіліміне сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
1..*
3. Қызметтік хат туралы ақпарат
(oscdo:‌Official‌Letter‌Details)
қызметтік хаттың қысқаша мазмұнын, қол қоюшы, орындаушы және алушы туралы ақпаратты, байланысты қызметтік хат туралы мәліметтерді, орындаудың жеделдігі мен құпиялылығы туралы белгілерді қамтитын қызметтік хат туралы ақпарат, сондай-ақ хат пен қосымша
M.OS.CDE.00002
oscdo:‌Official‌Letter‌Details‌Type (M.OS.CDT.00002)
Енгізілген элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
1
3.1. Хаттың мәтініне тақырып
(ossdo:‌Official‌Letter‌Content‌Description‌Text)
қызметтік хат мазмұнының сипаттамасы
M.OS.SDE.00013
csdo:‌Text100‌Type (M.SDT.00070)
Символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 100
0..1
3.2. Хаттың мәтіні
(oscdo:‌Official‌Letter‌Content‌Details)
қызметтік хаттың негізгі бөлігі
M.OS.CDE.00012
oscdo:‌Official‌Letter‌Content‌Details‌Type (M.OS.CDT.00012)
Енгізілген элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
1
3.2.1. Хаттың еркін нысандағы мәтіні
(ossdo:‌Official‌Letter‌Content‌Text)
еркін нысандағы қызметтік хат мазмұнының сипаттамасы
M.OS.SDE.00015
csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 4000
0..1
3.2.2. XML-құжат
(ccdo:‌Any‌Details)
XML форматындағы қызметтік хаттың мазмұны
M.CDE.00081
ccdo:‌Any‌Details‌Type (M.CDT.00086)
Енгізілген элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..1
*.1. XML-құжат
еркін құрылымдағы
XML-құжаттың мазмұны
еркін элемент.
Аттар кеңістігі: кез келген.
Валидация: үнемі жүргізіледі
1..*
3.2.3. Бинарлық нысандағы файл
(ossdo:‌Doc‌Binary‌Text)
бинарлық форматтағы қызметтік хаттың мазмұны
M.OS.SDE.00006
ossdo:‌Doc‌Binary‌Text‌Type (M.OS.SDT.00006)
Екілік октеттердің (байттардың) түпкі тізбегі
0..1
а) файлдың аты
(fileName атрибуты)
файлдың атауы

csdo:‌Name300‌Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
1
б) код формата данных
(атрибут media‌Type‌Code)
кодовое обозначение формата данных
ossdo:‌Media‌Type‌Code‌Type (M.OS.SDT.00147)
Значение кода в соответствии с перечнем типов файлов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 255
1
3.3. Подписант
(oscdo:‌Official‌Letter‌Signer‌Details)
сведения о лице, подписавшем служебное письмо
M.OS.CDE.00006
oscdo:‌Official‌Details‌Type (M.OS.CDT.00006)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
3.3.1. Фамилия, имя, отчество одной строкой
(ossdo:‌Full‌Name)
полное имя (фамилия, имя и отчество) должностного лица одной строкой
M.OS.SDE.00005
ossdo:‌Full‌Name‌Type (M.OS.SDT.00005)
Нормализованная строка символов.
Макс. длина: 500
0..1
3.3.2. Фамилия
(csdo:‌Last‌Name)
фамилия должностного лица
M.SDE.00110
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
3.3.3. Имя
(csdo:‌First‌Name)
имя должностного лица
M.SDE.00109
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
3.3.4. Отчество
(csdo:‌Middle‌Name)
отчество (второе или среднее имя) должностного лица
M.SDE.00111
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
3.3.5. Наименование подразделения
(ossdo:‌Department‌Name)
наименование подразделения организации, к которому относится должностное лицо
M.OS.SDE.00012
csdo:‌Name300‌Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
0..1
3.3.6. Наименование должности
(csdo:‌Position‌Name)
наименование должности сотрудника
M.SDE.00127
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
3.3.7. Контактный реквизит
(ccdo:‌Communication‌Details)
контактный реквизит должностного лица
M.CDE.00003
ccdo:‌Communication‌Details‌Type (M.CDT.00003)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
*.1. Код вида связи
(csdo:‌Communication‌Channel‌Code)
кодовое обозначение вида средства (канала) связи (телефон, факс, электронная почта и др.)
M.SDE.00014
csdo:‌Communication‌Channel‌Code‌V2‌Type (M.SDT.00163)
Значение кода в соответствии с перечнем видов средств (каналов) связи.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.2. Наименование вида связи
(csdo:‌Communication‌Channel‌Name)
наименование вида средства (канала) связи (телефон, факс, электронная почта и др.)
M.SDE.00093
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.3. Идентификатор канала связи
(csdo:‌Communication‌Channel‌Id)
последовательность символов, идентифицирующая канал связи (указание номера телефона, факса, адреса электронной почты и др.)
M.SDE.00015
csdo:‌Communication‌Channel‌Id‌Type (M.SDT.00015)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
1..*

csdo:‌Name300‌Type (M.SDT.00056)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 300
1
б) деректер форматының коды
(mediaTypeCode атрибуты)
деректер форматының кодтық белгіленуі
ossdo:‌Media‌Type‌Code‌Type (M.OS.SDT.00147)
Деректер типтерінің тізбесіне сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 255
1
3.3. Қол қоюшы
(oscdo:‌Official‌Letter‌Signer‌Details)
қызметтік хатқа қол қойған адам туралы мәліметтер
M.OS.CDE.00006
oscdo:‌Official‌Details‌Type (M.OS.CDT.00006)
Енгізілген элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
1
3.3.1. Тегі, аты, әкесінің аты бір жолмен
(ossdo:‌Full‌Name)
лауазымды адамның толық аты (тегі, аты және әкесінің аты) бір жолмен
M.OS.SDE.00005
ossdo:‌Full‌Name‌Type (M.OS.SDT.00005)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең ұзын ұзындық: 500
0..1
3.3.2. Тегі
(csdo:‌Last‌Name)
лауазымды адамның тегі
M.SDE.00110
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
0..1
3.3.3. Аты
(csdo:‌First‌Name)
лауазымды адамның аты
M.SDE.00109
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
0..1
3.3.4. Әкесінің аты
(csdo:‌Middle‌Name)
лауазымды адамның әкесінің аты (екінші немесе ортаңғы аты)
M.SDE.00111
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
0..1
3.3.5. Бөлімшенің атауы
(ossdo:‌Department‌Name)
лауазымды тұлға жататын ұйым бөлімшесінің атауы
M.OS.SDE.00012
csdo:‌Name300‌Type (M.SDT.00056)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 300
0..1
3.3.6. Лауазымның атауы
(csdo:‌Position‌Name)
қызметкер лауазымының атауы
M.SDE.00127
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
0..1
3.3.7. Байланыс деректемесі
(ccdo:‌Communication‌Details)
лауазымды адамның байланыс деректемесі
M.CDE.00003
ccdo:‌Communication‌Details‌Type (M.CDT.00003)
Енгізілген элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..*
*.1. Байланыс түрінің коды
(csdo:‌Communication‌Channel‌Code)
байланыс құралының (арнасының) кодтық белгіленуі (телефон, факс, электрондық пошта және басқалар)
M.SDE.00014
csdo:‌Communication‌Channel‌Code‌V2‌Type (M.SDT.00163)
Байланыс құралдары (арналары) түрлерінің тізбесіне сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
0..1
*.2. Байланыс түрінің атауы
(csdo:‌Communication‌Channel‌Name)
байланыс құралының (арнасы) түрінің атауы (телефон, факс, электрондық пошта және басқалар)
M.SDE.00093
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
0..1
*.3. Байланыс арнасының сәйкестендіргіші
(csdo:‌Communication‌Channel‌Id)
байланыс арнасын сәйкестендіретін символдар тізбегі (телефон, факс нөмірін, электрондық пошта мекенжайын және т. б. көрсету)
M.SDE.00015
csdo:‌Communication‌Channel‌Id‌Type (M.SDT.00015)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 1000
1..*

3.6. Связанное служебное письмо
(oscdo:‌Reference‌Official‌Letter‌Details)
сведения о связанном служебном письме
M.OS.CDE.00009
oscdo:‌Reference‌Official‌Letter‌Details‌Type (M.OS.CDT.00008)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
3.6.1. Код типа связи служебных писем
(ossdo:‌Reference‌Official‌Letter‌Kind‌Code)
кодовое обозначение типа связи служебных писем
M.OS.SDE.00060
csdo:‌Number2‌Code‌Type (M.SDT.00317)
Нормализованная строка символов.
Шаблон: [0-9]{2}
0..1
3.6.2. Наименование типа связи служебных писем
(ossdo:‌Reference‌Official‌Letter‌Kind‌Name)
наименование типа связи служебных писем
M.OS.SDE.00061
csdo:‌Name40‌Type (M.SDT.00069)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 40
0..1
3.6.3. Номер документа
(csdo:‌Doc‌Id)
регистрационный номер связанного служебного письма
M.SDE.00044
csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
1
3.6.4. Дата документа
(csdo:‌Doc‌Creation‌Date)
дата регистрации связанного служебного письма
M.SDE.00045
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с серией стандартов ISO 8601
1
3.6.5. Код отправителя
(ossdo:‌Authority‌Sender‌Code)
код организации – отправителя связанного служебного письма
M.OS.SDE.00010
ossdo:‌Authority‌Code‌Type (M.OS.SDT.00007)
Значение кода в соответствии с реестром справочной информации об участниках служебной переписки.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
3.6.6. Код получателя
(ossdo:‌Authority‌Receiver‌Code)
код организации – получателя связанного служебного письма
M.OS.SDE.00011
ossdo:‌Authority‌Code‌Type (M.OS.SDT.00007)
Значение кода в соответствии с реестром справочной информации об участниках служебной переписки.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..*
3.6.7. Идентификатор электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Id)
строка символов, однозначно идентифицирующая электронный документ (сведения) связанного служебного письма
M.SDE.90007
csdo:‌Universally‌Unique‌Id‌Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
3.7. Количество листов
(csdo:‌Page‌Quantity)
количество листов служебного письма
M.SDE.00018
csdo:‌Quantity4‌Type (M.SDT.00097)
Целое неотрицательное число в десятичной системе счисления.
Макс. кол-во цифр: 4
0..1
3.8. Приложение
(oscdo:‌Official‌Letter‌Annex‌Details)
информация о приложении к служебному письму
M.OS.CDE.00003
oscdo:‌Official‌Letter‌Annex‌Details‌Type (M.OS.CDT.00003)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
3.8.1. Порядковый номер
(csdo:‌Object‌Ordinal)
порядковый номер приложения
M.SDE.00148

3.6. Байланысқан қызметтік хат
(oscdo:‌Reference‌Official‌Letter‌Details)
байланысқан қызметтік хат туралы мәліметтер
M.OS.CDE.00009
oscdo:‌Reference‌Official‌Letter‌Details‌Type (M.OS.CDT.00008)
Енгізілген элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..*
3.6.1. Қызметтік хаттар байланысы типінің коды
(ossdo:‌Reference‌Official‌Letter‌Kind‌Code)
қызметтік хаттар байланысы типінің кодтық белгіленуі
M.OS.SDE.00060
csdo:‌Number2‌Code‌Type (M.SDT.00317)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Шаблон: [0-9]{2}
0..1
3.6.2. Қызметтік хаттар байланысы типінің атауы
(ossdo:‌Reference‌Official‌Letter‌Kind‌Name)
қызметтік хаттар байланысы типінің атауы
M.OS.SDE.00061
csdo:‌Name40‌Type (M.SDT.00069)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 40
0..1
3.6.3. Құжаттың нөмірі
(csdo:‌Doc‌Id)
байланысқан қызметтік хаттың тіркеу нөмірі
M.SDE.00044
csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
1
3.6.4. Құжаттың берілген күні
(csdo:‌Doc‌Creation‌Date)
байланысқан қызметтік хаттың тіркелген күні
M.SDE.00045
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкечс күннің белгіленуі
1
3.6.5. Жөнелтушінің коды
(ossdo:‌Authority‌Sender‌Code)
байланысқан қызметтік хатты жөнелтуші ұйымның коды
M.OS.SDE.00010
ossdo:‌Authority‌Code‌Type (M.OS.SDT.00007)
Қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы анықтамалық ақпарат тізіліміне сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
0..1
3.6.6. Алушының коды
(ossdo:‌Authority‌Receiver‌Code)
байланысқан қызметтік хатты алушы ұйымның коды
M.OS.SDE.00011
ossdo:‌Authority‌Code‌Type (M.OS.SDT.00007)
Қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы анықтамалық ақпарат тізіліміне сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
0..*
3.6.7. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo:‌EDoc‌Id)
байланысқан қызметтік хаттың электрондық құжатын (мәліметтерін) бірегей сәйкестендіретін символдар жолы
M.SDE.90007
csdo:‌Universally‌Unique‌Id‌Type (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
3.7. Парақтардың саны
(csdo:‌Page‌Quantity)
қызметтік хат парақтарының саны
M.SDE.00018
csdo:‌Quantity4‌Type (M.SDT.00097)
Ондық санау жүйесіндегі бүтін оң сан.
Цифрлардың ең көп саны: 4
0..1
3.8. Қосымша
(oscdo:‌Official‌Letter‌Annex‌Details)
қызметтік хатқа қосымша туралы ақпарат
M.OS.CDE.00003
oscdo:‌Official‌Letter‌Annex‌Details‌Type (M.OS.CDT.00003)
Енгізілген элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..*
3.8.1. Реттік нөмірі
(csdo:‌Object‌Ordinal)
қосымшаның реттік нөмірі
M.SDE.00148

csdo:‌Ordinal3‌Type (M.SDT.00105)
Целое неотрицательное число в десятичной системе счисления.
Макс. кол-во цифр: 3
1
3.8.2. Наименование документа
(csdo:‌Doc‌Name)
наименование приложения
M.SDE.00108
csdo:‌Name500‌Type (M.SDT.00134)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
0..1
3.8.3. Количество листов
(csdo:‌Page‌Quantity)
количество листов приложения
M.SDE.00018
csdo:‌Quantity4‌Type (M.SDT.00097)
Целое неотрицательное число в десятичной системе счисления.
Макс. кол-во цифр: 4
0..1
3.8.4. Файл в бинарном формате
(ossdo:‌Doc‌Binary‌Text)
приложение в бинарном формате
M.OS.SDE.00006
ossdo:‌Doc‌Binary‌Text‌Type (M.OS.SDT.00006)
Конечная последовательность двоичных октетов (байтов)
1
а) имя файла
(атрибут file‌Name)
наименование файла
csdo:‌Name300‌Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
1
б) код формата данных
(атрибут media‌Type‌Code)
кодовое обозначение формата данных
ossdo:‌Media‌Type‌Code‌Type (M.OS.SDT.00147)
Значение кода в соответствии с перечнем типов файлов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 255
1
3.9. Код отметки о срочности исполнения
(ossdo:‌Official‌Letter‌Mark‌Code)
кодовое обозначение отметки служебного письма, указывающей на срочность исполнения
M.OS.SDE.00002
ossdo:‌Official‌Letter‌Mark‌Code‌Type (M.OS.SDT.00002)
Значение кода в соответствии с перечнем отметок о срочности исполнения служебного письма.
Шаблон: [0-9]{2}
0..1
3.10. Наименование отметки о срочности исполнения
(ossdo:‌Official‌Letter‌Mark‌Name)
наименование отметки служебного письма, указывающей на срочность исполнения
M.OS.SDE.00007
csdo:‌Name40‌Type (M.SDT.00069)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 40
0..1
3.11. Код отметки о конфиденциальности служебного письма
(ossdo:‌Official‌Letter‌Access‌Restriction‌Code)
кодовое обозначение отметки о конфиденциальности служебного письма
M.OS.SDE.00003
ossdo:‌Official‌Letter‌Access‌Restriction‌Code‌Type (M.OS.SDT.00003)
Значение кода в соответствии с перечнем отметок о конфиденциальности служебного письма.
Шаблон: [0-9]{2}
0..1
3.12. Наименование отметки о конфиденциальности служебного письма
(ossdo:‌Official‌Letter‌Access‌Restriction‌Name)
наименование отметки о конфиденциальности служебного письма
M.OS.SDE.00008
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
3.13. Код места составления служебного письма
(ossdo:‌Official‌Letter‌Creation‌Place‌Code)
код места составления служебного письма
M.OS.SDE.00062
csdo:‌Code20‌Type (M.SDT.00160)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1

csdo:‌Ordinal3‌Type (M.SDT.00105)
Ондық санау жүйесіндегі бүтін оң сан.
Цифрлардың ең көп саны: 3
1
3.8.2. Құжаттың атауы
(csdo:‌Doc‌Name)
қосымшаның атауы
M.SDE.00108
csdo:‌Name500‌Type (M.SDT.00134)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 500
0..1
3.8.3. Парақтардың саны
(csdo:‌Page‌Quantity)
қосымша парақтарының саны
M.SDE.00018
csdo:‌Quantity4‌Type (M.SDT.00097)
Ондық санау жүйесіндегі бүтін оң сан.
Цифрлардың ең көп саны: 4
0..1
3.8.4. Бинарлық нысандағы файл
(ossdo:‌Doc‌Binary‌Text)
бинарлық форматтағы қосымша
M.OS.SDE.00006
ossdo:‌Doc‌Binary‌Text‌Type (M.OS.SDT.00006)
Екілік октеттердің (байттардың) түпкі тізбегі
1
а) файлдың аты
(fileName атрибуты)
файлдың атауы
csdo:‌Name300‌Type (M.SDT.00056)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 300
1
б) деректер форматының коды
(mediaTypeCode атрибуты)
деректер форматының кодтық белгіленуі
ossdo:‌Media‌Type‌Code‌Type (M.OS.SDT.00147)
Деректер типтерінің тізбесіне сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 255
1
3.9. Орындау жеделдігі туралы белгінің коды
(ossdo:‌Official‌Letter‌Mark‌Code)
орындаудың жеделдігін көрсететін қызметтік хат белгісінің кодтық белгіленуі
M.OS.SDE.00002
ossdo:‌Official‌Letter‌Mark‌Code‌Type (M.OS.SDT.00002)
Қызметтік хатты орындаудың жеделдігі туралы белгілер тізбесіне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: [0-9]{2}
0..1
3.10. Орындау жеделдігі туралы белгінің атауы
(ossdo:‌Official‌Letter‌Mark‌Name)
орындаудың жеделдігін көрсететін қызметтік хат белгісінің атауы
M.OS.SDE.00007
csdo:‌Name40‌Type (M.SDT.00069)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 40
0..1
3.11. Қызметтік хаттың құпиялылығы туралы белгінің коды
(ossdo:‌Official‌Letter‌Access‌Restriction‌Code)
қызметтік хаттың құпиялылығы туралы белгінің кодтық белгіленуі
M.OS.SDE.00003
ossdo:‌Official‌Letter‌Access‌Restriction‌Code‌Type (M.OS.SDT.00003)
Қызметтік хаттың құпиялылығы туралы белгілер тізбесіне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: [0-9]{2}
0..1
3.12. Қызметтік хаттың құпиялылығы туралы белгінің атауы
(ossdo:‌Official‌Letter‌Access‌Restriction‌Name)
қызметтік хаттың құпиялылығы туралы белгінің атауы
M.OS.SDE.00008
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
0..1
3.13. Қызметтік хатты жасау орнының коды
(ossdo:‌Official‌Letter‌Creation‌Place‌Code)
қызметтік хатты жасау орнының коды
M.OS.SDE.00062
csdo:‌Code20‌Type (M.SDT.00160)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
0..1

2.1. Номер документа
(csdo:‌Doc‌Id)
регистрационный номер, присвоенный служебному письму отправителем
M.SDE.00044
csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
1
2.2. Дата документа
(csdo:‌Doc‌Creation‌Date)
дата регистрации служебного письма отправителем
M.SDE.00045
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с серией стандартов ISO 8601
1
2.3. Код отправителя
(ossdo:‌Authority‌Sender‌Code)
код организации – отправителя служебного письма
M.OS.SDE.00010
ossdo:‌Authority‌Code‌Type (M.OS.SDT.00007)
Значение кода в соответствии с реестром справочной информации об участниках служебной переписки.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
2.4. Код получателя
(ossdo:‌Authority‌Receiver‌Code)
код организации – получателя служебного письма
M.OS.SDE.00011
ossdo:‌Authority‌Code‌Type (M.OS.SDT.00007)
Значение кода в соответствии с реестром справочной информации об участниках служебной переписки.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1..*
3. Информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма
(oscdo:‌Official‌Letter‌Review‌Details)
информация о ходе регистрации и рассмотрения служебного письма, содержащая статус служебного письма, сведения о его поступлении и ответственном исполнителе, а также о служебном письме, направленном в ответ
M.OS.CDE.00004
oscdo:‌Official‌Letter‌Review‌Details‌Type (M.OS.CDT.00004)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
3.1. Код статуса регистрации и рассмотрения
(ossdo:‌Official‌Letter‌Status‌Code)
кодовое обозначение статуса регистрации и рассмотрения служебного письма
M.OS.SDE.00001
ossdo:‌Official‌Letter‌Status‌Code‌Type (M.OS.SDT.00001)
Значение кода в соответствии с перечнем статусов регистрации и рассмотрения служебного письма.
Шаблон: [0-9]{2}
1
3.2. Дата и время
(csdo:‌Event‌Date‌Time)
дата и время формирования статуса служебного письма
M.SDE.00132
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с серией стандартов ISO 8601
1
3.3. Код причины отказа
(ossdo:‌Official‌Letter‌Refusal‌Reason‌Code)
кодовое обозначение причины отказа в регистрации служебного письма
M.OS.SDE.00004
ossdo:‌Official‌Letter‌Refusal‌Reason‌Code‌Type (M.OS.SDT.00004)
Значение кода в соответствии с перечнем причин отказа в регистрации служебного письма.
Шаблон: [0-9]{2}
0..1
3.4. Наименование причины отказа
(ossdo:‌Official‌Letter‌Refusal‌Reason‌Name)
наименование причины отказа в регистрации служебного письма
M.OS.SDE.00009
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
3.5. Отметка о поступлении
(oscdo:‌Official‌Letter‌Entry‌Mark‌Details)
сведения об отметке о поступлении служебного письма
M.OS.CDE.00011
oscdo:‌Official‌Letter‌Entry‌Mark‌Details‌Type (M.OS.CDT.00010)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1

2.1. Құжаттың нөмірі
(csdo:‌Doc‌Id)
жөнелтуші қызметтік хатқа берген тіркеу нөмірі
M.SDE.00044
csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
1
2.2. Құжаттың берілген күні
(csdo:‌Doc‌Creation‌Date)
жөнелтушінің қызметтік хатты тіркеген күні
M.SDE.00045
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкес күннің белгіленуі
1
2.3. Жөнелтушінің коды
(ossdo:‌Authority‌Sender‌Code)
қызметтік хатты жіберуші ұйымның коды
M.OS.SDE.00010
ossdo:‌Authority‌Code‌Type (M.OS.SDT.00007)
Қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы анықтамалық ақпарат тізіліміне сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
1
2.4. Алушының коды
(ossdo:‌Authority‌Receiver‌Code)
қызметтік хатты алушы ұйымның коды
M.OS.SDE.00011
ossdo:‌Authority‌Code‌Type (M.OS.SDT.00007)
Қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы анықтамалық ақпарат тізіліміне сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
1..*
3. Қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат
(oscdo:‌Official‌Letter‌Review‌Details)
қызметтік хаттың мәртебесін, оның келіп түскені және жауапты орындаушы туралы мәліметтерді, сондай-ақ жауап ретінде жіберілген қызметтік хатты қамтитын қызметтік хатты тіркеу және қарау барысы туралы ақпарат
M.OS.CDE.00004
oscdo:‌Official‌Letter‌Review‌Details‌Type (M.OS.CDT.00004)
Енгізілген элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
1
3.1. Тіркеу және қарау мәртебесінің коды
(ossdo:‌Official‌Letter‌Status‌Code)
қызметтік хатты тіркеу және қарау мәртебесінің кодтық белгіленуі
M.OS.SDE.00001
ossdo:‌Official‌Letter‌Status‌Code‌Type (M.OS.SDT.00001)
Қызметтік хатты тіркеу және қарау мәртебелерінің тізбесіне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: [0-9]{2}
1
3.2. Күні және уақыты
(csdo:‌Event‌Date‌Time)
қызметтік хаттың мәртебесін қалыптастыру күні мен уақыты
M.SDE.00132
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкес күн мен уақыттың белгіленуі
1
3.3. Бас тарту себебінің коды
(ossdo:‌Official‌Letter‌Refusal‌Reason‌Code)
қызметтік хатты тіркеуден бас тарту себебінің кодтық белгіленуі
M.OS.SDE.00004
ossdo:‌Official‌Letter‌Refusal‌Reason‌Code‌Type (M.OS.SDT.00004)
Қызметтік хатты тіркеуден бас тарту себептерінің тізбесіне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: [0-9]{2}
0..1
3.4. Бас тарту себебінің атауы
(ossdo:‌Official‌Letter‌Refusal‌Reason‌Name)
қызметтік хатты тіркеуден бас тарту себебінің атауы
M.OS.SDE.00009
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
0..1
3.5. Келіп түскені туралы белгі
(oscdo:‌Official‌Letter‌Entry‌Mark‌Details)
қызметтік хаттың келіп түскені туралы белгі туралы мәліметтер
M.OS.CDE.00011
oscdo:‌Official‌Letter‌Entry‌Mark‌Details‌Type (M.OS.CDT.00010)
Енгізілген элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..1

3.7. Служебное письмо направленное в ответ
(oscdo:‌Response‌Official‌Letter‌Details)
сведения о служебном письме, направленном в ответ
M.OS.CDE.00010
oscdo:‌Response‌Official‌Letter‌Details‌Type (M.OS.CDT.00009)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
3.7.1. Номер документа
(csdo:‌Doc‌Id)
регистрационный номер служебного письма, направленного в ответ
M.SDE.00044
csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
1
3.7.2. Дата документа
(csdo:‌Doc‌Creation‌Date)
дата регистрации исходящего служебного письма, направленного в ответ
M.SDE.00045
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с серией стандартов ISO 8601
1
4. Порядок присоединения к общему процессу "Обеспечение электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (в том числе с использованием сервисов доверенной третьей стороны)", утвержденный указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 июля 2022 г. № 103
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 3 февраля 2026 г. № 14)
Порядок
присоединения к общему процессу "Обеспечение электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (в том числе с использованием сервисов доверенной третьей стороны)"
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии со следующими международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 г.;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 августа 2015 г. № 96 "О межгосударственных испытаниях интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли".
II. Область применения

3.7. Жауап ретінде жіберілген қызметтік хат
(oscdo:‌Response‌Official‌Letter‌Details)
жауап ретінде жіберілген қызметтік хат туралы мәліметтер
M.OS.CDE.00010
oscdo:‌Response‌Official‌Letter‌Details‌Type (M.OS.CDT.00009)
Енгізілген элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..*
3.7.1. Құжаттың нөмірі
(csdo:‌Doc‌Id)
жауап ретінде жіберілген қызметтік хаттың тіркеу нөмірі
M.SDE.00044
csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
1
3.7.2. Құжаттың берілген күні
(csdo:‌Doc‌Creation‌Date)
жауап ретінде жіберілген қызметтік шығыс хаттың тіркелген күні
M.SDE.00045
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкес күннің белгіленуі
1
4. Көрсетілген Шешіммен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын (оның ішінде сенім білдірілген үшінші тарап сервистерін пайдалана отырып) қамтамасыз ету" жалпы процесіне қосылу тәртібі мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 13 шілдедегі
№ 103 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2026 жылғы 3 ақпандағы
№ 14 шешімі редакциясында)
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын (оның ішінде сенім білдірілген үшінші тарап сервистерін пайдалана отырып) қамтамасыз ету" жалпы процесіне қосылу ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығын құрайтын мынадай халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестердің сыртқы және өзара саудасын интеграцияланған ақпараттық жүйе құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 06 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің мемлекетаралық сынақтары туралы" 2015 жылғы 18 тамыздағы № 96 шешімі.
II. Қолданылу саласы

2. Настоящий Порядок определяет требования к составу и содержанию процедур введения в действие общего процесса "Обеспечение электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (в том числе с использованием сервисов доверенной третьей стороны)" (P.ED.01) (далее – общий процесс) и присоединения нового участника к общему процессу, а также требования к осуществляемому при их выполнении информационному взаимодействию.
III. Основные понятия
3. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"документы, применяемые при обеспечении функционирования интегрированной системы" – технические, технологические, методические и организационные документы, предусмотренные пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года);
"технологические документы" – документы, включенные в типовой перечень технологических документов, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общего процесса, предусмотренный пунктом 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200.
Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных пунктом 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса, утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 июля 2022 г. № 103(далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Участники взаимодействия
4. Роли участников взаимодействия при выполнении ими процедур, предусмотренных настоящим Порядком, приведены в таблице.
Таблица
Роли участников взаимодействия
№ п/п
Наименование роли
Описание роли
Участник,
выполняющий роль
1
Присоединяющийся участник общего процесса
выполняет процедуры, предусмотренные настоящим Порядком
орган государственной власти государства-члена Союза
2
Администратор
координирует выполнение процедуры введения общего процесса в действие, ведет реестр сведений об участниках служебной переписки на основании сведений, предоставляемых администратором национального сегмента, обеспечивает доступность технологических справочников
Евразийская экономическая комиссия
3
Администратор национального сегмента
координирует в национальном сегменте выполнение процедур, предусмотренных настоящим Порядком, проводит тестирование информационного взаимодействия с присоединяющимся участником общего процесса при присоединении к действующему общему процессу, представляет информацию для поддержания реестра сведений об участниках служебной переписки в актуальном состоянии
заказчик национального сегмента государства-члена Союза
4
Участник общего процесса
создает (актуализирует) свои информационные системы в соответствии с технологическими документами, проводит тестирование информационного взаимодействия с другими участниками общего процесса
Евразийская экономическая комиссия, орган государственной власти государства-члена Союза
V. Введение общего процесса в действие

2. Осы Тәртіп "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын (оның ішінде сенім білдірілген үшінші тараптың сервистерін пайдалана отырып) қамтамасыз ету" (P.ED.01) жалпы процесін (бұдан әрі – жалпы процесс) қолданысқа енгізу рәсімдерінің құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптарды және жаңа қатысушының жалпы процеске қосылу талаптарын, сондай-ақ оларды орындау кезінде жүзеге асырылатын ақпараттық өзара іс-қимылға қойылатын талаптарды айқындайды.
III. Негізгі ұғымдар
3. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"интеграцияланған жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттар – Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағында көзделген техникалық, технологиялық, әдістемелік және ұйымдастырушылық құжаттар;
"технологиялық құжаттар" – Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімінің 1-тармағында көзделген жалпы процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттардың үлгілік тізбесіне енгізілген құжаттар.
Осы Тәртіпте пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 13 шілдедегі № 103 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен жалпы процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Өзара іс-қимылға қатысушылар
4. Өзара іс-қимылға қатысушылардың осы Тәртіпте көзделген рәсімдерді орындау кезіндегі рөлдері кестеде келтірілген.
Кесте
Өзара іс-қимылға қатысушылардың рөлдері
Р/с №
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
Жалпы процеске қосылатын қатысушы
осы Тәртіпте көзделген рәсімдерді орындайды
Одаққа мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органы
2
Әкімші
жалпы процесті жүргізу рәсімдерін орындауды үйлестіреді, ұлттық сегмент әкімшісі ұсынатын мәліметтер негізінде қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы мәліметтер тізілімін жүргізеді, технологиялық анықтамалықтардың қолжетімділігін қамтамасыз етеді
Еуразиялық экономикалық комиссия
3
Ұлттық сегменттің әкімшісі
ұлттық сегментте осы Тәртіпте көзделген рәсімдердің орындалуын үйлестіреді, қолданыстағы жалпы процеске қосылу кезінде жалпы процеске қосылатын қатысушымен ақпараттық өзара іс-қимылға тестілеу жүргізеді, қызметтік хат-хабар алмасуға қатысушылар туралы мәліметтердің тізілімін өзекті жағдайда ұстап тұру үшін ақпарат ұсынады
Одаққа мүше мемлекеттің ұлттық сегментінің тапсырыс берушісі
4
Жалпы процеске қатысушы
технологиялық құжаттарға сәйкес өзінің ақпараттық жүйелерін құрады (өзектендіреді), жалпы процестің басқа қатысушыларымен ақпараттық өзара іс-қимылға тестілеу жүргізеді
Еуразиялық экономикалық комиссия, Одаққа мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органы
V. Жалпы процесті қолданысқа енгізу

5. С даты вступления в силу Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 июля 2022 г. № 103 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение электронного документооборота между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией (в том числе с использованием сервисов доверенной третьей стороны)" государства-члены Союза (далее – государства-члены) при координации Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) приступают к выполнению процедуры введения в действие общего процесса.
6. Процедура введения в действие общего процесса государствами-членами выполняется однократно.
7. Для введения в действие общего процесса государствами-членами должны быть выполнены мероприятия, определенные процедурой присоединения к общему процессу в соответствии с разделом VI настоящего Порядка.
8. На основании рекомендаций комиссии по проведению межгосударственных испытаний интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли Коллегия Комиссии принимает распоряжение о введении в действие общего процесса.
9. Основанием для принятия рекомендации Комиссии по проведению межгосударственных испытаний интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли о готовности общего процесса к введению в действие могут являться результаты тестирования информационного взаимодействия между информационными системами одного из присоединяющихся участников и Комиссии.
10. После введения в действие общего процесса к нему могут присоединиться новые участники информационного взаимодействия путем выполнения процедуры присоединения к общему процессу, координацию выполнения которой осуществляет администратор национального сегмента.
VI. Описание процедуры присоединения к общему процессу
11. Для присоединения к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса должны быть выполнены требования документов, применяемых при обеспечении функционирования интегрированной системы, технологических документов, а также требования законодательства государства-члена, регламентирующие информационное взаимодействие в рамках национального сегмента государства-члена.
12. Выполнение процедуры присоединения нового участника к общему процессу включает в себя:
а) информирование государством-членом Комиссии о присоединении нового участника к общему процессу (с указанием уполномоченного органа, ответственного за обеспечение информационного взаимодействия в рамках общего процесса) и направление в Комиссию информации, предусмотренной пунктом 13 настоящего Порядка;
б) внесение в нормативные правовые акты государства-члена изменений, необходимых для выполнения требований технологических документов (в течение 2 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения);
в) разработку (доработку) при необходимости информационной системы присоединяющегося участника общего процесса, в том числе в части применения средств электронной цифровой подписи (электронной подписи), совместимых с сервисами доверенной третьей стороны национального сегмента государства-члена (в течение 3 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения);
г) подключение информационной системы присоединяющегося участника общего процесса к национальному сегменту государства-члена, если такое подключение не было осуществлено ранее (в течение 3 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения);
д) получение присоединяющимся участником общего процесса распространяемых администратором справочников и классификаторов, указанных в Правилах информационного взаимодействия;
е) тестирование информационного взаимодействия между информационными системами присоединяющихся участников общего процесса и администратора на соответствие требованиям технологических документов (в течение 6 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения для выполнения однократной процедуры введения общего процесса в действие);
ж) тестирование информационного взаимодействия между информационными системами присоединяющихся участников общего процесса и администратора национального сегмента (для присоединяющихся участников общего процесса после введения общего процесса в действие).

5. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы электрондық құжат айналымын (оның ішінде сенім білдірілген үшінші тараптың сервистерін пайдалана отырып) қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2022 жылғы 13 шілдедегі № 103 шешімі күшіне енген күннен бастап Одаққа мүше мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) үйлестіруімен жалпы процесті қолданысқа енгізу рәсімін орындауға кіріседі.
6. Мүше мемлекеттердің жалпы процесті қолданысқа енгізу рәсімі бір рет орындалады.
7. Жалпы процесті қолданысқа енгізу үшін мүше мемлекеттер осы Тәртіптің VI бөліміне сәйкес жалпы процеске қосылу рәсімінде айқындалған іс-шараларды орындауға тиіс.
8. Комиссияның сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесіне мемлекетаралық сынақтар жүргізу жөніндегі ұсынымдарының негізінде Комиссия Алқасы жалпы процесті қолданысқа енгізу туралы өкім қабылдайды.
9. Қосылатын қатысушылардың бірінің және Комиссияның ақпараттық жүйелері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеу нәтижелері сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесіне мемлекетаралық сынақтар жүргізу бойынша жалпы процесті қолданысқа енгізуге дайындық туралы Комиссияның ұсынымын қабылдау үшін негіз болып табылады.
10. Жалпы процесс қолданысқа енгізілгеннен кейін оған жалпы процеске қосылу рәсімін орындау арқылы ақпараттық өзара іс-қимылдың жаңа қатысушылары қосыла алады, оның орындалуын үйлестіруді ұлттық сегменттің әкімшісі жүзеге асырады.
VI. Жалпы процеске қосылу рәсімінің сипаттамасы
11. Жалпы процеске қосылатын қатысушы жалпы процеске қосылу үшін интеграцияланған жүйенің, технологиялық құжаттардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттардың талаптарын, сондай-ақ мүше мемлекеттің ұлттық сегменті шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін мүше мемлекет заңнамасының талаптарын орындауға тиіс.
12. Жаңа қатысушыны жалпы процеске қосу рәсімін орындау мыналарды қамтиды:
а) мүше мемлекеттің жаңа қатысушыны жалпы процеске қосу туралы Комиссияны хабардар етуі (жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты уәкілетті органды көрсете отырып) және Комиссияға осы Тәртіптің 13-тармағында көзделген ақпаратты жіберу;
б) мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілеріне технологиялық құжаттардың талаптарын орындау үшін қажетті өзгерістер енгізу (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 2 ай ішінде);
в) жалпы процеске қосылатын қатысушының ақпараттық жүйесін, оның ішінде мүше мемлекеттің ұлттық сегментінің сенім білдірілген үшінші тарапының сервистерімен үйлесімді электрондық цифрлық қолтаңба (электрондық қолтаңба) құралдарын қолдану бөлігінде әзірлеу (пысықтау) (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 3 ай ішінде);
г) егер мұндай қосу бұрын жүзеге асырылмаған болса, жалпы процеске қосылатын қатысушының ақпараттық жүйесін мүше мемлекеттің ұлттық сегментіне қосу (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 3 ай ішінде);
д) жалпы процеске қосылатын қатысушының әкімші тарататын, Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында көрсетілген анықтамалықтар мен сыныптауыштарды алуы;
е) жалпы процеске қосылатын қатысушылар мен әкімшінің ақпараттық жүйелері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды технологиялық құжаттардың талаптарына сәйкестігіне тестілеу (жалпы процесті қолданысқа енгізу бір реттік рәсімін орындау үшін қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 6 ай ішінде);
ж) жалпы процеске қосылатын қатысушылар мен ұлттық сегмент әкімшісінің ақпараттық жүйелері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеу (жалпы процесс қолданысқа енгізілгеннен кейін жалпы процеске қосылатын қатысушылар үшін).

13. Для поддержания реестра сведений об участниках служебной переписки в актуальном состоянии администратор национального сегмента предоставляет в Комиссию следующую информацию об участнике служебной переписки:
а) полное наименование организации;
б) краткое наименование организации;
в) почтовый адрес организации;
г) адрес электронной почты;
д) адрес web-страницы в Интернет;
е) номер телефона;
ж) номер факса;
з) дата и реквизиты документа о принятии решения о готовности участника служебной переписки к присоединению к общему процессу;
и) другие сведения.
14. В случае изменения информации об участнике служебной переписки или принятия решения об исключении государственного органа государства-члена из числа участников служебной переписки администратор национального сегмента государства-члена в срок, не превышающий 1 рабочий день, направляет в Комиссию уведомление об изменении информации, в том числе с указанием даты и оснований для внесения изменений в реестр.
15. Присоединяющийся участник общего процесса должен выполнить процедуру присоединения в соответствии с пунктом 12 настоящего Порядка.
16. При условии соблюдения требований и успешном выполнении действий в соответствии с пунктом 12 настоящего Порядка последующий обмен сведениями между присоединяющимся участниками общего процесса, осуществляется в соответствии с технологическими документами.
17. В случае наличия нескольких действующих версий технологических документов общего процесса присоединяющийся участник общего процесса обеспечивает присоединение к самой поздней версии.
VII. Описание процедуры присоединения к новой версии общего процесса
18. С даты вступления в силу решения Коллегии Комиссии об утверждении новой редакции технологических документов, регламентирующей информационное взаимодействие в рамках новой версии общего процесса, государства-члены при координации Комиссии приступают к выполнению процедуры присоединения к новой версии общего процесса (в течение 6 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения к новой версии общего процесса).
19. Процедура перехода участника общего процесса на новую версию общего процесса завершается на основании результатов тестирования информационного взаимодействия между информационной системой участника общего процесса и администратора (или администратора национального сегмента) на соответствие требованиям новой редакции технологических документов, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общего процесса.
20. Выполнение процедуры присоединения к новой версии общего процесса включает в себя мероприятия из состава указанных в пункте 12 настоящего порядка с учетом срока, определенного для присоединения к новой версии общего процесса в пункте 18 настоящего Порядка. Необходимость выполнения конкретных мероприятий определяется участником общего процесса самостоятельно.

13. Қызметтік хат жазысуға қатысушылар туралы мәліметтердің тізілімін өзекті жағдайда ұстау үшін ұлттық сегменттің әкімшісі Комиссияға қызметтік хат жазысуға қатысушы туралы мынадай ақпаратты ұсынады:
а) ұйымның толық атауы;
б) ұйымның қысқаша атауы;
в) ұйымның пошталық мекенжайы;
г) электрондық пошта мекенжайы;
д) Интернеттегі web-парақшасының мекенжайы;
е) телефон нөмірі;
ж) факс нөмірі;
з) қызметтік хат жазысуға қатысушының жалпы процеске қосылуға дайындығы туралы шешім қабылдауы туралы құжаттың жасалған күні мен деректемелері;
и) басқа да мәліметтер.
14. Қызметтік хат жазысуға қатысушы туралы ақпарат өзгерген немесе мүше мемлекеттің мемлекеттік органын қызметтік хат жазысуға қатысушылар қатарынан шығару туралы шешім қабылданған жағдайда, мүше мемлекеттің ұлттық сегментінің әкімшісі 1 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ақпараттың өзгергені туралы, оның ішінде күнін және тізілімге өзгерістер енгізу үшін негіздерді көрсете отырып, Комиссияға хабарлама жібереді.
15. Жалпы процеске қосылатын қатысушы осы Тәртіптің 12-тармағына сәйкес қосылу рәсімін орындауға тиіс.
16. Осы Тәртіптің 12-тармағына сәйкес талаптар сақталған және іс-әрекеттер сәтті орындалған жағдайда, жалпы процеске қосылатын қатысушылар арасында кейіннен мәліметтер алмасу технологиялық құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
17. Жалпы процестің технологиялық құжаттарының бірнеше қолданыстағы нұсқалары болған жағдайда, жалпы процеске қосылатын қатысушы ең соңғы нұсқаға қосылуды қамтамасыз етеді.
VII. Жалпы процестің жаңа нұсқасына қосылу рәсімінің сипаттамасы
18. Комиссия Алқасының жалпы процестің жаңа нұсқасы шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттардың жаңа редакциясын бекіту туралы шешімі күшіне енген күннен бастап мүше мемлекеттер Комиссияның үйлестіруімен жалпы процестің жаңа нұсқасына қосылу рәсімін орындауға кіріседі (жалпы процестің жаңа нұсқасына қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 6 ай ішінде).
19. Жалпы процеске қатысушының жалпы процестің жаңа нұсқасына көшу рәсімі жалпы процеске қатысушының ақпараттық жүйесі мен әкімшінің (немесе ұлттық сегмент әкімшісінің) арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды жалпы процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттардың жаңа редакциясының талаптарына сәйкестігіне тестілеу нәтижелері негізінде аяқталады.
20. Жалпы процестің жаңа нұсқасына қосылу рәсімін орындау осы Тәртіптің 18-тармағындағы жалпы процестің жаңа нұсқасына қосылу үшін айқындалған мерзім ескеріле отырып, осы Тәртіптің 12-тармағында көрсетілген құрамдағы іс-шараларды қамтиды. Нақты іс-шараларды орындау қажеттілігін жалпы процеске қатысушы дербес анықтайды.

21. После выполнения процедуры присоединения к новой версии общего процесса всеми участниками общего процесса последующий обмен сведениями между ними осуществляется в соответствии с редакцией технологических документов, регламентирующими информационное взаимодействие при реализации новой версии общего процесса.
22. Преобразование ранее сформированных данных в соответствии с требованиями новой редакции технологических документов при необходимости выполняются каждым участником общего процесса самостоятельно (в течение 6 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения к новой версии общего процесса).".

21. Жалпы процеске барлық қатысушылар жалпы процестің жаңа нұсқасына қосылу рәсімін орындағаннан кейін, олардың арасында кейіннен ақпарат алмасу жалпы процестің жаңа нұсқасын іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттардың редакциясына сәйкес жүзеге асырылады.
22. Технологиялық құжаттардың жаңа редакциясының талаптарына сәйкес бұрын қалыптастырылған деректерді түрлендіруді қажет болған жағдайда жалпы процеске әрбір қатысушы дербес орындайды (жалпы процестің жаңа нұсқасына қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 6 ай ішінде).".