О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 ноября 2019 г. № 200
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 7 октября 2025 года № 88
О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 ноября 2019 г. № 200
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 ноября 2019 г. № 200 "О перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза "О требованиях к средствам обеспечения пожарной безопасности и пожаротушения" (ТР ЕАЭС 043/2017), и перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О требованиях к средствам обеспечения пожарной безопасности и пожаротушения" (ТР ЕАЭС 043/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования" изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 7 октября 2025 г. № 88
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 ноября 2019 г. № 200
1. В перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза "О требованиях к средствам обеспечения пожарной безопасности и пожаротушения" (ТР ЕАЭС 043/2017), утвержденном указанным Решением:
а) дополнить позицией 501 следующего содержания:
"

Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2019 жылғы 19 қарашадағы № 200 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 7 қазандағы № 88 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы хаттаманың (Еуразиялық экономикалық одақ жөніндегі 2014 жылғы 29 мамырдағы шартқа тіркелген № 9 қосымша) 4-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның қызмет регламентіне тіркелген № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес, Еуразиялық экономикалық комиссия алқасы шешті:
"Қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Өрт қауіпсіздігін және өрт сөндіруді қамтамасыз ету құралдарына қойылатын талаптар туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 043/2017) талаптарының орындалуын ерікті түрде қамтамасыз ететін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі туралы, сондай-ақ, Еуразиялық экономикалық одақтың "Өрт қауіпсіздігін және өрт сөндіруді қамтамасыз ету құралдарына қойылатын талаптар туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 043/2017) талаптарын қолдануға және орындауға қажет сынама алу қағидаларын қамтитын және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалау үшін қажет зерттеулерді (сынақтарды) және өлшеулерді жүргізудің қағидалары мен әдістерін қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2019 жылғы 19 қарашадағы № 200 шешіміне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
Осы Шешім ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік 180 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия алқасының
2025 жылғы 7 қарашадағы
№ 88 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2019 жылғы 19 қарашадағы № 200 шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Көрсетілген Шешіммен бекітілген, қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Өрт қауіпсіздігін және өрт сөндіруді қамтамасыз ету құралдарына қойылатын талаптар туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 043/2017) талаптарының сақталуын ерікті түрде қамтамасыз ететін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі:
а) мынадай мазмұндағы 501 жаңа позициясымен толықтырылсын:
"

501
пункт 27
раздела V,
пункт 16 приложения
автомобили пожарные штабные
пункты 5.1.1, 5.1.2, 5.1.12 – 5.1.14, 5.1.16, 5.1.17, 5.2.20, 5.2.23, 5.3.2, 5.3.6, 5.3.22, 5.4.1, 5.4.18, 5.4.20, 5.4.21, 5.4.22, 5.4.24, 5.5.4, 5.5.5, 5.10.3, 5.10.7, 5.11.14, 5.14.2
ГОСТ 34350-2017 "Техника пожарная. Основные пожарные автомобили. Общие технические требования. Методы испытаний"
применяется
с 01.05.2026
";
б) дополнить позицией 1371 следующего содержания:
"
1371
пункты
42 – 47, 49
раздела V,
пункт 60 приложения
средства индивидуальной защиты органов дыхания и зрения фильтрующие пожарные
пункты 5.1, 5.2.1, 5.3 – 5.8 ГОСТ Р 58716-2019 "Техника пожарная. Респираторы фильтрующие пожарные для защиты органов дыхания и зрения, применяемые при тушении природных пожаров на открытом воздухе. Общие технические требования. Методы испытаний"
применяется
до 01.03.2028
";
в) раздел XVI изложить в следующей редакции:
"
XVI. Дополнительное снаряжение пожарных
189
пункт 63
раздела V,
пункт 84 приложения
фонари пожарные
пункты 5.1 – 5.12 ГОСТ Р 53270-2009 "Техника пожарная. Фонари пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний"
применяются
до 01.03.2026
190
пункты 2.2 – 2.4, 2.8 – 2.21, 2.24, 2.28, 6.1 ГОСТ 4677-82 "Фонари. Общие технические условия"
1901
разделы 5 – 7 ГОСТ 34996-2023 "Техника пожарная. Фонари пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний"
1902
пункт 63
раздела V,
пункт 84 приложения
тепловизоры
пункт 5.16.4 ГОСТ Р 58446-2019 "Техника пожарная. Комплект снаряжения для оснащения личного состава звена газодымозащитной службы. Общие технические требования. Методы испытаний"
применяется
до 01.03.2028
1903
пункт 63
раздела V,
пункт 84 приложения
радиомаяки, звуковые маяки
подраздел 5.10 ГОСТ Р 58446-2019 "Техника пожарная. Комплект снаряжения для оснащения личного состава звена газодымозащитной службы. Общие технические требования. Методы испытаний"
применяется
до 01.03.2028
";
2. В перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О требованиях к средствам обеспечения пожарной безопасности и пожаротушения" (ТР ЕАЭС 043/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, утвержденном указанным Решением:
а) дополнить позицией 621 следующего содержания:
"

501
V бөлімнің 27-тармағы, қосымшаның 16-тармағы
штабтық өрт сөндіру көліктері
МемСТ 34350-2017 5.1.1, 5.1.2, 5.1.12 – 5.1.14, 5.1.16, 5.1.17, 5.2.20, 5.2.23, 5.3.2, 5.3.6, 5.3.22, 5.4.1, 5.4.18, 5.4.20, 5.4.21, 5.4.22, 5.4.24, 5.5.4, 5.5.5, 5.10.3, 5.10.7, 5.11.14, 5.14.2 тармақтары "Өрт техникасы. Негізгі өрт сөндіру көліктері. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері"
01.05.2026 жылдан бастап қолданылады
"
б) мынадай мазмұндағы 1371 позициясымен толықтырылсын:
"
1371
V бөлімнің 42–47, 49-тармақтары, қосымшаның 60-тармағы
өрт сөндірушілерге арналған сүзгіш тыныс алу және көру ағзаларын жеке қорғау құралдары
Ресей МемСТ 58716-2019 5.1, 5.2.1, 5.3 – 5.8 тармақтары "Өрт техникасы. Ашық ауада табиғи өрттерді сөндіру кезінде қолданылатын, тыныс алу және көру органдарын қорғайтын, өрт сөндіруге арналған сүзгілейтін респираторлар. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері"
01.03.2028 жылға дейін қолданылады
"
в) XVI бөлім келесі редакцияда жазылсын:
"
XVI. Өрт сөндірушілердің қосымша жарақтары
189
V бөлімнің 63-тармағы, қосымшаның 84-тармағы
өрт сөндіруге арналған шамдар
Ресей МемСТ 53270-2009 5.1 – 5.12 тармақтары "Өрт техникасы. Өрт сөндіруге арналған шамдар. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері"
01.03.2026 жылға дейін қолданылады
190
МемСТ 4677-82 2.2 – 2.4, 2.8 – 2.21, 2.24, 2.28, 6.1 тармақтары "Шамдар. Жалпы техникалық талаптар"
1901
разделы МемСТ 34996-2023 5 – 7 бөлімдері "Өрт техникасы. Өрт сөндіруге арналған шамдар. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері"
1902
V бөлімнің 63-тармағы, қосымшаның 84-тармағы
тепловизорлар
Ресей МемСТ 58446-2019 5.16.4 тармағы "Өрт техникасы. Газ-түтіннен қорғау қызметі тобының жеке құрамын жарақтандыруға арналған жабдықтар жиынтығы. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері"
01.03.2028 жылға дейін қолданылады
1903
V бөлімнің 63-тармағы, қосымшаның 84-тармағы
радиошамшырақтар, дыбыстық шамшырақтар
Ресей МемСТ 58446-2019 5.10 бөлімшесі "Өрт техникасы. Газ-түтіннен қорғау қызметі тобының жеке құрамын жарақтандыруға арналған жабдықтар жиынтығы. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері"
01.03.2028 жылға дейін қолданылады
"
2. Көрсетілген шешіммен бекітілген, Еуразиялық экономикалық одақтың "Өрт қауіпсіздігін және өрт сөндіруді қамтамасыз ету құралдарына қойылатын талаптар туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 043/2017) талаптарын қолдануға және орындауға қажет сынама алу қағидаларын қамтитын және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалау үшін қажет зерттеулерді (сынақтарды) және өлшеулерді жүргізудің қағидалары мен әдістерін қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі:
а) мынадай мазмұндағы 621 позициясымен толықтырылсын:
"

621
пункт 27
раздела V,
пункт 16 приложения
автомобили пожарные штабные
ГОСТ 34350-2017 "Техника пожарная. Основные пожарные автомобили. Общие технические требования. Методы испытаний"
применяется
с 01.05.2026
";
б) дополнить позицией 1491 следующего содержания:
"
1491
пункты
42 – 47, 49
раздела V,
пункт 60 приложения
средства индивидуальной защиты органов дыхания и зрения фильтрующие пожарные
ГОСТ Р 58716-2019 "Техника пожарная. Респираторы фильтрующие пожарные для защиты органов дыхания и зрения, применяемые при тушении природных
пожаров на открытом воздухе. Общие технические требования. Методы испытаний"
применяется
до 01.03.2028
";
в) раздел XVI изложить в следующей редакции:
"
XVI. Дополнительное снаряжение пожарных
201
пункт 63 раздела V, пункт 84 приложения
фонари пожарные
ГОСТ Р 53270-2009 "Техника пожарная. Фонари пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний"
применяются
до 01.03.2026
202
ГОСТ 4677-82 "Фонари. Общие технические условия"
2021
ГОСТ 34996-2023 "Техника пожарная. Фонари пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний"
2022
пункт 63
раздела V,
пункт 84 приложения
тепловизоры
ГОСТ Р 58446-2019 "Техника пожарная. Комплект снаряжения для оснащения личного состава звена газодымозащитной службы. Общие технические требования. Методы испытаний"
применяется
до 01.03.2028
2023
пункт 63
раздела V,
пункт 84 приложения
радиомаяки, звуковые маяки
ГОСТ Р 58446-2019 "Техника пожарная. Комплект снаряжения для оснащения личного состава звена газодымозащитной службы. Общие технические требования. Методы испытаний"
применяется
до 01.03.2028
".

621
V бөлімнің 27-тармағы, қосымшаның 16-тармағы
штабтық өрт сөндіру көліктері
МемСТ 34350-2017 "Өрт техникасы. Негізгі өрт сөндіру көліктері. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері"
01.05.2026 жылдан бастап қолданылады
"
б) мынадай мазмұндағы 1491 позициясымен толықтырылсын:
"
1491
V бөлімнің 42–47, 49-тармақтары, қосымшаның 60-тармағы
өрт сөндірушілерге арналған сүзгіш тыныс алу және көру ағзаларын жеке қорғау құралдары
Ресей МемСТ 58716-2019 "Өрт техникасы. Ашық ауада табиғи өрттерді сөндіру кезінде қолданылатын, тыныс алу және көру органдарын қорғайтын, өрт сөндіруге арналған сүзгілейтін респираторлар. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері"
01.03.2028 жылға дейін қолданылады
"
в) XVI бөлім келесі редакцияда жазылсын:
"
XVI. Өрт сөндірушілердің қосымша жарақтары
201
V бөлімнің 63-тармағы, қосымшаның 84-тармағы
өрт сөндіру шамдары
Ресей МемСТ 53270-2009 "Өрт техникасы. Өрт сөндіруге арналған шамдар. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері"
01.03.2026 жылға дейін қолданылады
202
МемСТ 4677-82 "Шамдар. Жалпы техникалық талаптар"
2021
МемСТ 34996-2023 "Өрт техникасы. Өрт сөндіруге арналған шамдар. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері"
2022
V бөлімнің 63-тармағы, қосымшаның 84-тармағы
тепловизорлар
Ресей МемСТ 58446-2019 "Өрт техникасы. Газ-түтіннен қорғау қызметі тобының жеке құрамын жарақтандыруға арналған жабдықтар жиынтығы. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері"
01.03.2028 жылға дейін қолданылады
2023
V бөлімнің 63-тармағы, қосымшаның 84-тармағы
радиошамшырақтар, дыбыстық шамшырақтар
Ресей МемСТ 58446-2019 "Өрт техникасы. Газ-түтіннен қорғау қызметі тобының жеке құрамын жарақтандыруға арналған жабдықтар жиынтығы. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері"
01.03.2028 жылға дейін қолданылады
"