О Порядке взаимодействия органов по аккредитации государств – членов Евразийского экономического союза в части рассмотрения жалоб и апелляций
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 6 сентября 2024 года № 65.
В целях реализации пункта 41 Протокола о признании результатов работ по аккредитации органов по оценке соответствия (приложение № 11 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и в соответствии с пунктом 424 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Утвердить прилагаемый Порядок взаимодействия органов по аккредитации государств – членов Евразийского экономического союза в части рассмотрения жалоб и апелляций.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко С. Жумангарин А. Касымалиев А. Оверчук
УТВЕРЖДЕН
Решением Совета
Евразийской экономической комиссии
от 6 сентября 2024 г. № 65
ПОРЯДОК
взаимодействия органов по аккредитации государств – членов Евразийского экономического союза в части рассмотрения жалоб и апелляций
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с пунктом 41 Протокола о признании результатов работ по аккредитации органов по оценке соответствия (приложение № 11 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) в целях обеспечения обмена органами по аккредитации государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) информацией о решениях, принятых в соответствии с подпунктами 4 и 5 пункта 4 указанного Протокола.
2. Настоящий Порядок определяет правила информационного взаимодействия органов по аккредитации государств-членов (далее – органы по аккредитации) в части обмена:
а) информацией о результатах рассмотрения жалоб, поступающих от физических или юридических лиц государств-членов:
на действия (бездействие) органа по оценке соответствия, аккредитованного органом по аккредитации другого государства-члена и включенного в единый реестр органов по оценке соответствия Союза (далее – орган по оценке соответствия);
на действия (бездействие) органа по аккредитации другого государства-члена;
б) статистической информацией о результатах рассмотрения апелляций о пересмотре решений, принятых органами по аккредитации в отношении аккредитации органов по оценке соответствия.

Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерді аккредиттеу жөніндегі органдардың шағымдар мен апелляцияларды қарау бөлігінде өзара іс-қимыл жасау тәртібі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2024 жылғы 6 қыркүйектегі № 65 шешімі.
Сәйкестікті бағалау жөніндегі органдарды аккредиттеу жөніндегі жұмыстардың нәтижелерін тану туралы хаттаманың 41-тармағын іске асыру мақсатында (Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шартқа № 11 қосымша) және № 1 қосымшаның 424-тармағына сәйкес Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссия жұмысының регламентіне Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1.  Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерді аккредиттеу жөніндегі органдардың шағымдар мен апелляцияларды қарау бөлігінде өзара іс-қимыл жасау тәртібі бекітілсін
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап 30 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения
Республикасынан
М. Григорян
Беларусь
Республикасынан
И. Петришенко
Қазақстан
Республикасынан
С. Жумангарин
Қырғыз
Республикасынан
А. Касымалиев
Ресей
Федерацисынан
А. Оверчук
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2024 жылғы 6 қыркүйектегі
№ 65 Шешімімен
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аккредиттеу жөніндегі ргандардының шағымдар мен апелляцияларды қарау бөлігінде өзара іс – қимылы ТӘРТІБІ
1. Осы тәртіп Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерді (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, Одақ) аккредиттеу жөніндегі органдармен аталған Хаттаманың 4 – тармағының 4 және 5-тармақшаларына сәйкес қабылданған шешімдер туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету мақсатында сәйкестікті бағалау жөніндегі органдарды аккредиттеу жөніндегі жұмыстардың нәтижелерін тану туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 11 қосымша) 41-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Осы Тәртіп мүше мемлекеттерді аккредиттеу жөніндегі органдардың (бұдан әрі-аккредиттеу жөніндегі органдар) алмасу бөлігінде ақпараттық өзара іс – қимыл жасау қағидаларын айқындайды:
а) мүше мемлекеттердің жеке немесе заңды тұлғаларынан келіп түсетін шағымдарды қарау нәтижелері туралы ақпарат:
басқа мүше мемлекетті аккредиттеу жөніндегі орган аккредиттеген және Одақтың сәйкестікті бағалау жөніндегі органдардың бірыңғай тізіліміне енгізілген сәйкестікті бағалау жөніндегі органның (бұдан әрі-сәйкестікті бағалау жөніндегі орган) әрекеттеріне (әрекетсіздігіне);
басқа мүше мемлекетті аккредиттеу жөніндегі органның әрекеттеріне (әрекетсіздігіне);
б) сәйкестікті бағалау жөніндегі органдарды аккредиттеуге қатысты аккредиттеу жөніндегі органдар қабылдаған шешімдерді қайта қарау туралы апелляцияларды қарау нәтижелері туралы статистикалық ақпаратпен қамтамасыз етіледі.

3. Для целей настоящего Порядка понятие "мотивированный отказ" означает информацию о прекращении рассмотрения жалобы, поступившей в соответствии с подпунктом "а" пункта 2 настоящего Порядка (далее – жалоба), с указанием причин отказа.
Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных Протоколом о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и Протоколом о признании результатов работ по аккредитации органов по оценке соответствия (приложение № 11 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года).
4. Информационное взаимодействие органов по аккредитации в отношении результатов рассмотрения жалоб осуществляется путем направления соответствующей информации в электронном виде и (или) на бумажном носителе.
5. Информационное взаимодействие органов по аккредитации в части обмена статистической информацией о результатах рассмотрения апелляций в соответствии с подпунктом "б" пункта 2 настоящего Порядка осуществляется путем ее размещения на официальных сайтах органов по аккредитации в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" в порядке, установленном законодательством государств-членов.
6. Орган по аккредитации в течение 5 рабочих дней с даты получения жалобы направляет информацию, указанную в пункте 7 настоящего Порядка, в орган по аккредитации государства-члена, на территории которого зарегистрирован орган по оценке соответствия, в отношении которого поступила жалоба, либо информацию, указанную в пункте 8 настоящего Порядка, в орган по аккредитации, в отношении которого поступила жалоба, а также в другие органы по аккредитации и Евразийскую экономическую комиссию (для сведения).
7. Информация о жалобе на действия (бездействие) органа по оценке соответствия, аккредитованного органом по аккредитации другого государства-члена, включает в себя следующие сведения:
а) наименование органа по оценке соответствия (юридического лица, в состав которого входит орган по оценке соответствия), в отношении которого поступила жалоба, его уникальный идентификационный номер в едином реестре органов по оценке соответствия Союза с указанием статуса, регистрационного номера аттестата аккредитации и срока его действия;
б) регистрационные номера документов об оценке соответствия, выданных органом по оценке соответствия, в отношении которого поступила жалоба, их срок действия и статус в едином реестре выданных сертификатов соответствия и зарегистрированных деклараций о соответствии Союза, иные доказательные документы (при наличии);
в) сведения о предположительном составе нарушения, в том числе с указанием нарушений процедур оценки соответствия и (или) требований положений актов органов Союза.

3. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін "дәлелді бас тарту" ұғымы бас тарту себептерін көрсете отырып, осы Тәртіптің 2 – тармағының "а" тармақшасына сәйкес келіп түскен шағымды (бұдан әрі-шағым) қарауды тоқтату туралы ақпаратты білдіреді.
Осы Тәртіппен пайдаланылатын өзге де ұғымдар Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы хаттамада (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) және сәйкестікті Бағалау жөніндегі органдарды аккредиттеу жөніндегі жұмыстардың нәтижелерін тану туралы хаттамада (Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шартқа № 11 қосымша) айқындалған мәндерде қолданылады.
4. Шағымдарды қарау нәтижелеріне қатысты аккредиттеу жөніндегі органдардың ақпараттық өзара іс-қимылы тиісті ақпаратты электрондық түрде және (немесе) қағаз жеткізгіште жіберу арқылы жүзеге асырылады.
5. Осы Тәртіптің 2-тармағының "б" тармақшасына сәйкес апелляцияларды қарау нәтижелері туралы статистикалық ақпарат алмасу бөлігінде аккредиттеу жөніндегі органдардың ақпараттық өзара іс-қимылы оны мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінде аккредиттеу жөніндегі органдардың ресми сайттарында орналастыру арқылы жүзеге асырылады.
6. Аккредиттеу жөніндегі Орган шағымды алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде осы Тәртіптің 7-тармағында көрсетілген ақпаратты аумағында шағым келіп түскен сәйкестікті бағалау жөніндегі орган тіркелген мүше мемлекеттің аккредиттеу жөніндегі органына не осы Тәртіптің 8-тармағында көрсетілген ақпаратты аккредиттеу жөніндегі органға, оған қатысты шағым түскен, сондай-ақ аккредиттеу жөніндегі басқа органдарға және Еуразиялық экономикалық комиссияға (мәлімет үшін) жолдайды.
7. Басқа мүше мемлекетті аккредиттеу жөніндегі орган аккредиттеген сәйкестікті бағалау жөніндегі органның әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым туралы ақпарат мынадай мәліметтерді қамтиды:
а) өзіне қатысты шағым түскен сәйкестікті бағалау жөніндегі органның (құрамына сәйкестікті бағалау жөніндегі орган кіретін заңды тұлғаның) атауы, оның бірегей сәйкестендіру нөмірі мәртебесін, аккредиттеу аттестатының тіркеу нөмірін және оның қолданылу мерзімін көрсете отырып, Одақтың сәйкестікті бағалау жөніндегі органдардың бірыңғай тізілімінде;
б) өзіне қатысты шағым түскен сәйкестікті бағалау жөніндегі орган берген сәйкестікті бағалау туралы құжаттардың тіркеу нөмірлері, олардың қолданылу мерзімі мен берілген сәйкестік сертификаттарының және Одақтың сәйкестігі туралы тіркелген декларациялардың бірыңғай тізіліміндегі мәртебесі, өзге де дәлелдемелік құжаттар (бар болса);
в) бұзушылықтың болжамды құрамы туралы, оның ішінде Одақ органдары актілері ережелерінің сәйкестігін және (немесе) талаптарын бағалау рәсімдерінің бұзылуын көрсете отырып мәліметтер.

8. Информация о жалобе на действия (бездействие) органа по аккредитации другого государства-члена содержит сведения о неудовлетворенности действиями (бездействием) этого органа по аккредитации.
9. Орган по аккредитации, получивший информацию в соответствии с пунктом 6 настоящего Порядка, не позднее 10 рабочих дней с даты ее поступления информирует орган по аккредитации, направивший информацию, о принятии к рассмотрению или мотивированном отказе в рассмотрении жалобы.
10. Орган по аккредитации, направивший информацию в соответствии с пунктом 6 настоящего Порядка, после получения информации о принятии к рассмотрению или мотивированном отказе в рассмотрении жалобы в течение 5 рабочих дней с даты ее поступления информирует об этом лицо, подавшее жалобу, если иной срок не установлен законодательством государства-члена.
11. В случае принятия жалобы к рассмотрению орган по аккредитации рассматривает ее по существу в порядке, установленном законодательством государства-члена.
12. Срок рассмотрения жалобы не должен превышать 25 рабочих дней с даты направления органом по аккредитации информации о принятии жалобы к рассмотрению. В случае если срок рассмотрения жалобы превышает 25 рабочих дней, орган по аккредитации, принявший жалобу к рассмотрению, информирует об этом орган по аккредитации, направивший информацию в соответствии с пунктом 6 настоящего Порядка, с указанием причин продления рассмотрения жалобы. Срок продления рассмотрения жалобы не может превышать 25 рабочих дней.
Орган по аккредитации, направивший информацию в соответствии с пунктом 6 настоящего Порядка, после получения информации о продлении рассмотрения жалобы, в течение 5 рабочих дней с даты ее поступления информирует об этом лицо, подавшее жалобу, если иной срок не установлен законодательством государства-члена.
13. По результатам рассмотрения жалобы орган по аккредитации, получивший информацию в соответствии с пунктом 6 настоящего Порядка, в течение 5 рабочих дней с даты принятия решения по результатам рассмотрения жалобы информирует об этом орган по аккредитации, направивший информацию в соответствии с пунктом 6 настоящего Порядка, а также другие органы по аккредитации и Евразийскую экономическую комиссию (для сведения) с приложением копий документов, послуживших основанием для принятия решения (при необходимости).
14. После получения информации о результатах рассмотрения жалобы орган по аккредитации, направивший информацию в соответствии с пунктом 6 настоящего Порядка, информирует о результатах лицо, подавшее жалобу, в течение 5 рабочих дней с даты получения указанной информации, если иной срок не установлен законодательством государства-члена.

8. Басқа мүше мемлекеттің аккредиттеу жөніндегі органының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым туралы ақпарат осы аккредиттеу жөніндегі органның әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) қанағаттанбау туралы мәліметтерді қамтиды.
9.  Осы Тәртіптің 6-тармағына сәйкес ақпарат алған аккредиттеу жөніндегі Орган ол келіп түскен күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей ақпаратты жіберген аккредиттеу жөніндегі органға шағымның қарауға қабылданғаны немесе қараудан дәлелді бас тартылғаны туралы хабарлайды.
10. Осы Тәртіптің 6-тармағына сәйкес ақпарат жіберген аккредиттеу жөніндегі Орган, егер мүше мемлекеттің заңнамасында өзгеше мерзім белгіленбесе, шағым келіп түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде қарауға қабылдау немесе қараудан дәлелді бас тарту туралы ақпарат алғаннан кейін бұл туралы шағым берген адамды хабардар етеді..
11. Шағым қарауға қабылданған жағдайда аккредиттеу жөніндегі орган оны мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен мәні бойынша қарайды.
12. Шағымды қарау мерзімі аккредиттеу жөніндегі орган шағымның қарауға қабылданғаны туралы ақпаратты жіберген күннен бастап 25 жұмыс күнінен аспауға тиіс. Егер шағымды қарау мерзімі 25 жұмыс күнінен асқан жағдайда, шағымды қарауға қабылдаған аккредиттеу жөніндегі орган бұл туралы шағымды қарауды ұзарту себептерін көрсете отырып, осы Тәртіптің 6-тармағына сәйкес ақпарат жіберген аккредиттеу жөніндегі органға хабарлайды. Шағымды қарауды ұзарту мерзімі 25 жұмыс күнінен аспауы тиіс.
Осы Тәртіптің 6-тармағына сәйкес ақпарат жіберген аккредиттеу жөніндегі Орган шағымды қарауды ұзарту туралы ақпарат алғаннан кейін, егер мүше мемлекеттің заңнамасында өзгеше мерзім белгіленбесе, шағым түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде ол туралы шағым берген адамды хабардар етеді.
13. Шағымды қарау нәтижелері бойынша осы Тәртіптің 6-тармағына сәйкес ақпарат алған аккредиттеу жөніндегі орган шағымды қарау нәтижелері бойынша шешім қабылданған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде бұл туралы осы Тәртіптің 6-тармағына сәйкес ақпарат жіберген аккредиттеу жөніндегі органға, сондай-ақ аккредиттеу жөніндегі басқа да органдарға және Еуразиялық экономикалық комиссияға хабарлайды ( мәліметтер) шешім қабылдауға негіз болған құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып (қажет болған жағдайда).
14. Шағымды қарау нәтижелері туралы ақпаратты алғаннан кейін осы Тәртіптің 6-тармағына сәйкес ақпарат жіберген аккредиттеу жөніндегі орган, егер мүше мемлекеттің заңнамасында өзгеше мерзім белгіленбесе, көрсетілген ақпаратты алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде шағым берген адамды нәтижелер туралы хабардар етеді.

15. Евразийская экономическая комиссия осуществляет опубликование 1 раз в год на официальном сайте Союза статистической информации об итогах взаимодействия органов по аккредитации в соответствии с настоящим Порядком в отношении результатов рассмотрения жалоб.

15. Еуразиялық экономикалық комиссия шағымдарды қарау нәтижелеріне қатысты осы Тәртіпке сәйкес аккредиттеу жөніндегі органдардың өзара іс-қимылының қорытындылары туралы статистикалық ақпаратты Одақтың ресми сайтында жылына 1 рет жариялауды жүзеге асырады.