О декларации на товары электронной торговли
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 декабря 2024 года № 143
В соответствии с пунктом 5 статьи 105 и пунктом 3 статьи 3094 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
форму декларации на товары электронной торговли;
Порядок заполнения декларации на товары электронной торговли (далее - Порядок).
2. Установить, что до 1 января 2026 г. при таможенном декларировании оператором электронной торговли товаров электронной торговли, приобретенных физическим лицом, допускается указание в декларации на товары электронной торговли следующих сведений:
о физическом лице - сведения, предусмотренные абзацами третьим и четвертым подпункта "д" и абзацами третьим и четвертым подпункта "е" пункта 14 Порядка, после выпуска товаров;
о наименовании электронной торговой площадки - сведения, предусмотренные абзацем седьмым пункта 29 Порядка (при наличии такой информации у оператора электронной торговли).
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Протокола о внесении изменений в Договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года, подписанного 25 декабря 2023 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 17 декабря 2024 г. № 143
ФОРМА
декларации на товары электронной торговли
Декларация на товары электронной торговли
Отправитель (по общей накладной)
Получатель (по общей накладной)
А
ДЭТ
Особенность
Место нахождения товаров
Категория товаров
Кол-во листов
Процедура
Общие сведения
Сведения о товарах
Сведения о документах
Предшествующий документ
№ п/п
Общая накладная
Инд. накладная
Инд. отправитель
Инд. получатель
№ п/п
Наименование
Код
TH ВЭД ЕАЭС
Кол-во
Вес
Валюта и стоимость
Таможенная стоимость
Код признак
Дата, номер
брутто
нетто
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
1
2
Всего по транспор гному (перевозочному) документу
2
3
4
Всего по транспор гному (перевозочному) документу
3
Всего по транспортному (перевозочному) документу
Всею по транспортному (перевозочному) документу
Всего по декларации
В. Исчисление платежей
Сведения о лице, заполнившем ДЭТ, дата
Товар
Вид
База для исчисления
Код базы для исчисления
Ставка
Сумма
1
2
3
4
5
6
Всего по транспортному (перевозочному) документу
Всего по транспортному (перевозочному) документу
С
Всего по транспортному (перевозочному) документу
Всего по декларации
В1. Подробности уплаты (взыскания)
D
Сведения об уплаты (взыскания)
Прекращение обязанности
1
2
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 17 декабря 2024 г. № 143
ПОРЯДОК
заполнения декларации на товары электронной торговли
I. Общие положения

Электрондық сауда тауарларына арналған декларация туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 17 желтоқсандағы № 143 шешімі
Еуразиялық экономикалық одағы Кеден кодексінің 105-бабының 5-тармағына және 309-бабының 3-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
электрондық сауда тауарларына арналған декларация нысаны;
электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны толтыру тәртібі (бұдан әрі – Тәртіп) бекітілсін.
2. 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін электрондық сауда операторы жеке тұлға сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау кезінде Электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда мынадай мәліметтерді көрсетуге жол берілетіні:
жеке тұлға туралы – тауарлар шығарылғаннан кейін "д" тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарында және Тәртіптің 14-тармағының "е" тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарында көзделген мәліметтер;
электрондық сауда алаңының атауы туралы – Тәртіптің 29-тармағының жетінші абзацында көзделген мәліметтер (электрондық сауда операторында осындай ақпарат болған кезде) белгіленсін.
3. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң, бірақ Еуразиялық экономикалық одақтың 2023 жылғы 25 желтоқсанда қол қойылған 2017 жылғы 11 сәуірдегі Кеден кодексі туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттама күшіне енген күннен ерте емес күні күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы
алқасының төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
2024 жылғы 17 желтоқсандағы
№ 143 шешімімен
БЕКІТІЛДІ
Электрондық сауда тауарларына арналған декларация
Электрондық сауда тауарларына арналған декларация(ЭСД)
Жөнелтуші (жалпы жүкқұжат бойынша)
Алушы (Жалпы жүкқұжат бойынша)
А
ЭСД
Ерекшелігі
Тауарлардың орналасқан жері
Тауарлар санаты
Парақтар саны
Рәсім
Жалпы мәліметтер
Тауарлар туралы мәліметтер
Құжаттар туралы мәліметтер
Алдыңғы құжат
№ р/н
Жалпы жүкқұжат
Жеке жүкқұжат
Жеке жеткізуші
Жеке алушы
№ р/н
атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
саны
салмағы
Валюта және құны
Кедендік құны
Коды,
белгісі
күні, нөмірі
жалпы
таза
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
1
2
Көлік (тасымалдау) құжаты бойынша барлығы
2
3
4
Көлік (тасымалдау) құжаты бойынша барлығы
3
Барлығы бірақ көлік (тасымалдау) құжатына
Барлығы көлік (тасымалдау) құжаты бойынша
Декларация бойынша барлығы
НЫСАНЫ
В. Төлемдерді есептеу
ЭСД толтырған тұлға туралы мәліметтер, күні
тауар
түрі
есептеу базасы
есептеу базасының коды
мөлшерлемесі
сомасы
1
2
3
4
5
6
Көлік (тасымалдау) құжаты бойынша барлығы
Көлік (тасымалдау) құжаты бойынша барлығы
С
Көлік (тасымалдау) құжаты бойынша барлығы
Декларация бойынша барлығы
В1. Төлем туралы мәліметтер (өндіріп алу)
D
төлеу туралы мәліметтер
міндетін тоқтату
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
2024 жылғы 17 желтоқсандағы
№ 143 шешіміне
ҚОСЫМША
Электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны толтыру тәртібі
I. Жалпы ережелер

1. Настоящий Порядок определяет правила заполнения декларации на товары электронной торговли (далее - ДЭТ) в виде электронного документа или документа на бумажном носителе.
2. В одной ДЭТ декларируются сведения о товарах электронной торговли (далее - товары), содержащихся в одной товарной партии.
Для целей настоящего Порядка как одна товарная партия рассматриваются:
при ввозе товаров, приобретенных физическими лицами, на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее - Союз) - товары, перевозимые по одной или нескольким общим накладным от одного и того же отправителя (по общей накладной) в адрес одного и того же получателя (по общей накладной), если такие товары в пределах сроков, предусмотренных статьей 110 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее - Кодекс), предъявлены одному и тому же таможенному органу в месте прибытия на таможенную территорию Союза или, если применялась таможенная процедура таможенного транзита, в месте доставки и находятся в одном месте временного хранения (если товары помещались на временное хранение);
при вывозе товаров, приобретенных физическими лицами, с таможенной территории Союза - товары, одновременно отгружаемые по одной или нескольким общим накладным в регионе деятельности одного и того же таможенного органа одним и тем же отправителем (по общей накладной) в адрес одного и того же получателя (по общей накладной), находящегося за пределами таможенной территории Союза;
при ввозе товаров, предназначенных для реализации физическим лицам, на таможенную территорию Союза - товары, перевозимые от одного и того же отправителя в адрес одного и того же получателя по таможенной территории Союза в рамках исполнения обязательств по одному документу, подтверждающему совершение сделки, или по односторонней сделке, или без совершения какой-либо сделки, если такие товары в пределах сроков, предусмотренных статьей 110 Кодекса, предъявлены одному и тому же таможенному органу в месте прибытия на таможенную территорию Союза или, если применялась таможенная процедура таможенного транзита, в месте доставки и находятся в одном месте временного хранения (если товары помещались на временное хранение);
при завершении действия ранее заявленной таможенной процедуры таможенного склада в отношении товаров, предназначенных для реализации физическим лицам, помещением таких товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления - товары, приобретенные физическими лицами на электронных торговых площадках и вывезенные из одного места хранения товаров, являющегося сооружением (помещением, площадкой) одного и того же оператора электронной торговли, одновременно или в течение 1 календарного месяца;
при завершении действия ранее заявленной таможенной процедуры таможенного склада в отношении товаров, предназначенных для реализации физическим лицам, помещением таких товаров под таможенную процедуру реэкспорта - товары, одновременно отгружаемые в целях вывоза с таможенной территории Союза из одного места хранения товаров, являющегося сооружением (помещением, площадкой) одного и того же оператора электронной торговли, в адрес одного и того же получателя, находящегося за пределами таможенной территории Союза;

1. Осы тәртіп электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны (бұдан әрі – ЭСД) электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде толтыру қағидаларын айқындайды.
2. Бір ЭСД-да бір тауар партиясында қамтылған электрондық сауда тауарлары (бұдан әрі – тауарлар) туралы мәліметтер декларацияланады.
Осы Тәртіптің мақсаттары үшін бір тауар партиясы ретінде қаралады:
жеке тұлғалар сатып алған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) кедендік аумағына әкелу кезінде – егер мұндай тауарлар мерзімдер шегінде болса, бір жөнелтушіден бір немесе бірнеше ортақ жүкқұжат бойынша (жалпы жүкқұжат бойынша) бір алушының атына (жалпы жүкқұжат бойынша) тасымалданатын тауарлар, Еуразиялық экономикалық одақ Кеден кодексінің 110-бабында көзделген (бұдан әрі – Кодекс), Одақтың кедендік аумағына келген жерде немесе егер кедендік транзиттің кедендік рәсімі қолданылған болса, жеткізу орнында және уақытша сақтаудың бір орнында (егер тауарлар уақытша сақтауға орналастырылған болса) бір кеден органына ұсынылған;
жеке тұлғалар Одақтың кедендік аумағынан сатып алған тауарларды әкету кезінде – бір кеден органы қызметінің өңірінде бір немесе бірнеше ортақ жүкқұжат бойынша бір жөнелтуші (жалпы жүкқұжат бойынша) Одақтың кедендік аумағынан тыс орналасқан бір алушының (жалпы жүкқұжат бойынша) мекенжайына бір мезгілде тиеп-жөнелтетін тауарлар;
жеке тұлғаларға сатуға арналған тауарларды одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде – егер мұндай тауарлар Кодекстің 110-бабында көзделген мерзімдер шегінде Одақтың кедендік аумағы бойынша мәміле жасалғанын растайтын бір құжат бойынша немесе біржақты мәміле бойынша немесе қандай да бір мәміле жасалмаса, міндеттемелерді орындау шеңберінде бір жөнелтушіден бір алушының атына бір алушының атына тасымалданатын тауарлар бір және сол кеден органына Одақтың кедендік аумағына келген жерде немесе егер кедендік транзиттің кедендік рәсімі қолданылған болса, жеткізу орнында және бір уақытша сақтау орнында (егер тауарлар уақытша сақтауға қойылса);
жеке тұлғаларға сатуға арналған тауарларға қатысты кеден қоймасының бұрын мәлімделген кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған кезде осындай тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастыру – жеке тұлғалар электрондық сауда алаңдарында сатып алған және бір электрондық оператордың құрылысы (үй-жайы, алаңы) болып табылатын тауарларды бір сақтау орнынан әкеткен тауарлар бір мезгілде немесе 1 күнтізбелік ай ішінде;
жеке тұлғаларға өткізуге арналған тауарларға қатысты кеден қоймасының бұрын мәлімделген кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған кезде осындай тауарларды кері экспорттың кедендік рәсімімен орналастыру – Одақтың кедендік аумағынан бір электрондық сауда операторының құрылысы (үй-жайы, алаңы) болып табылатын тауарларды бір сақтау орнынан әкету мақсатында бір мезгілде тиеп жөнелтілетін тауарлар одақтың кедендік аумағынан тыс орналасқан бір алушының мекенжайы;

при завершении действия ранее заявленной таможенной процедуры таможенного склада в отношении товаров, предназначенных для реализации физическим лицам, помещением таких товаров под таможенную процедуру таможенного склада в соответствии с подпунктом 3 пункта 4 статьи 3096 Кодекса - товары, помещенные одним оператором электронной торговли под предшествующую таможенную процедуру по одной или нескольким ДЭТ, находящиеся под таможенным контролем в регионе деятельности одного и того же таможенного органа и помещаемые под таможенную процедуру таможенного склада одним оператором электронной торговли;
при помещении под таможенную процедуру таможенного склада товаров, предназначенных для реализации физическим лицам, в отношении которых завершена таможенная процедура таможенного склада в соответствии с подпунктом 2 пункта 4 статьи 3096 Кодекса, - товары, перевозимые от одного оператора электронной торговли в адрес другого оператора электронной торговли, если такие товары предъявлены в пределах сроков, установленных пунктом 1 статьи 101 Кодекса, одному и тому же таможенному органу в месте доставки, или находящиеся в одном месте временного хранения (если товары помещались на временное хранение).
3. Декларант вправе заявить сведения о товарах, содержащихся в одной товарной партии, в нескольких ДЭТ, подаваемых в один и тот же таможенный орган, за исключением случая, когда товары, содержащиеся в одной товарной партии в силу Основного правила интерпретации единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза 2 (а), рассматриваются как составляющие товара, представленного в несобранном или разобранном виде, и классифицируются в позиции единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее - ТН ВЭД ЕАЭС), соответствующей комплектному или завершенному товару.
4. В одной ДЭТ могут быть заявлены сведения не более чем о 999 товарах.
5. Если товары, содержащиеся в одной товарной партии, заявляются для помещения под разные таможенные процедуры, для каждой таможенной процедуры должны подаваться отдельные ДЭТ.
6. ДЭТ в виде электронного документа заполняется в соответствии со структурой, определяемой Евразийской экономической комиссией.
ДЭТ в виде документа на бумажном носителе, подаваемая в соответствии с пунктом 5 статьи 104 Кодекса, заполняется на листах бумаги формата А4 по форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от             г. №             .
7. При заполнении ДЭТ применяются справочники и классификаторы, входящие в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Союза, а также справочники и классификаторы, используемые для таможенных целей, формируемые и подлежащие применению в соответствии с законодательством государств - членов Союза (далее - государства-члены).

Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 3-тармақшасына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімімен осындай тауарларды орналастыру арқылы жеке тұлғаларға сатуға арналған тауарларға қатысты кеден қоймасының бұрын мәлімделген кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған кезде – бір кеден органы қызметінің өңірінде кедендік бақылауда болатын және бір электрондық сауда операторы кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастыратын бір немесе бірнеше ЭСД бойынша алдыңғы кедендік рәсіммен бір электрондық сауда операторы орналастырған тауарлар;
Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 2-тармақшасына сәйкес оларға қатысты кеден қоймасының кедендік рәсімі аяқталған жеке тұлғаларға өткізуге арналған тауарларды кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырған кезде, – бір электрондық сауда операторынан басқа электрондық сауда операторының атына тасымалданатын тауарлар, егер мұндай тауарлар Кодекстің 101-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімдер шегінде жеткізу орнында бір кеден органына ұсынылса немесе бір уақытша сақтау орнында тұрған 4 тауар (егер тауарлар уақытша сақтауға орналастырылса).
3. Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасын түсіндірудің негізгі ережесіне сәйкес бір тауар партиясында ұсталатын тауарлар 2 (а) тауардың құрамдас бөлігі ретінде қаралатын жағдайды қоспағанда, декларант бір тауар партиясында ұсталатын тауарлар туралы мәліметтерді бір кеден органына берілетін бірнеше ЭСД-да мәлімдеуге құқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде ұсынылған және Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) толық немесе аяқталған тауарға сәйкес келеді.
4. Бір ЭСД-да 999 тауардан аспайтын мәліметтер мәлімделуі мүмкін
5. Егер бір тауар партиясындағы тауарлар әртүрлі кедендік рәсімдерге орналастыру үшін мәлімделсе, әрбір кедендік рәсім үшін жекелеген ЭСД берілуі тиіс.
6. Электрондық құжат түріндегі ЭСД Еуразиялық экономикалық комиссия айқындайтын құрылымға сәйкес толтырылады.
Кодекстің 104-бабының 5-тармағына сәйкес берілетін қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭСД Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 20___ жылғы № __ шешімімен бекітілген нысан бойынша А4 форматтағы қағаз парақтарында толтырылады.
7. ЭСД толтыру кезінде Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесінің ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштар, сондай-ақ кеден мақсаттары үшін пайдаланылатын, Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын және қолдануға жататын анықтамалықтар мен жіктеуіштер қолданылады.

8. Как один товар декларируются:
товары, приобретенные физическими лицами, одного наименования (торгового, коммерческого или иного традиционного наименования), сведения о которых содержатся в одной индивидуальной накладной или документе, сопровождающем международное почтовое отправление при его перевозке, определенном актом Всемирного почтового союза (далее - документ ВПС), отнесенные к одному классификационному коду в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС (на уровне 6 знаков);
товары, предназначенные для реализации физическим лицам, одного наименования (торгового, коммерческого или иного традиционного наименования), которые содержатся в одной товарной партии, отнесены к одному классификационному коду в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС и к которым применяются одинаковые меры таможенно-тарифного регулирования, запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка.
Товары, предназначенные для реализации физическим лицам, содержащие объекты интеллектуальной собственности, включенные в национальный таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государства-члена (далее - таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности), в котором эти товары помещаются под таможенную процедуру, и (или) единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов, декларируются отдельно от товаров, не содержащих объекты интеллектуальной собственности, включенные в указанный реестр (реестры).
9. Для целей настоящего Порядка под графой понимается реквизит (реквизиты) структуры ДЭТ в виде электронного документа или структурная единица формы ДЭТ в виде документа на бумажном носителе, которая может включать в себя подразделы, колонки (столбцы), элементы. В одной графе указываются сведения, объединенные по одному признаку.
10. ДЭТ в виде электронного документа может содержать сведения технического характера, необходимые для автоматизированной обработки ДЭТ. Такие сведения формируются информационной системой. Состав указанных сведений определяется в структуре ДЭТ в виде электронного документа.
Сведения технического характера не отображаются при распечатывании бумажной копии ДЭТ в виде электронного документа.
11. ДЭТ заполняется строчными буквами.
Если в наименованиях иностранных лиц, товарных знаков, марок, моделей, артикулов, сортов, стандартов и т. п. согласно документам используются буквы латинского алфавита, такие сведения указываются в ДЭТ с использованием букв латинского алфавита.
12. Все графы ДЭТ, за исключением граф "А", "С" и "D", заполняются лицом, осуществляющим таможенное декларирование. Графы "А", "С" и "D" заполняются таможенным органом.

8. Бір тауар қалай декларацияланады:
бір атаудағы (сауда, коммерциялық немесе өзге де дәстүрлі атаудағы) жеке тұлғалар сатып алған, олар туралы мәліметтер бір жеке жүкқұжатта немесе оны тасымалдау кезінде халықаралық почта жөнелтілімін сүйемелдейтін, Дүниежүзілік пошта одағының актісінде айқындалған құжатта (бұдан әрі – ДПО құжаты) қамтылған, ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес бір сыныптау кодына жатқызылған тауарлар (6 белгі деңгейінде);
жеке тұлғаларға сатуға арналған, бір тауар партиясында қамтылған бір атаудағы (сауда, коммерциялық немесе өзге де дәстүрлі атаудағы) тауарлар ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес бір сыныптау кодына жатқызылады және оларға кедендік-тарифтік реттеудің бірдей шаралары, тыйым салулар мен шектеулер, ішкі нарықты қорғау шаралары қолданылады.
Мүше мемлекеттің зияткерлік меншік объектілерінің ұлттық кедендік тізіліміне (бұдан әрі-зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізілімі) енгізілген зияткерлік меншік объектілері бар, осы тауарлар кедендік рәсіммен орналастырылатын жеке тұлғаларға сатуға арналған тауарлар және (немесе) мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізілімі мыналардан бөлек декларацияланады көрсетілген тізілімге (тізілімдерге) енгізілген зияткерлік меншік объектілері жоқ тауарлар.
9. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін баған деп электрондық құжат түріндегі ЭСД құрылымының деректемесі (деректемелері) немесе бөлімдерді, бағаналарды (бағандарды), элементтерді қамтуы мүмкін қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭСД нысанының құрылымдық бірлігі түсініледі. Бір бағанда бір белгі бойынша біріктірілген мәліметтер көрсетіледі.
10. Электрондық құжат түріндегі ЭСД ЭСД-ні автоматтандырылған өңдеу үшін қажетті техникалық сипаттағы мәліметтерді қамтуы мүмкін. Мұндай ақпарат ақпараттық жүйемен қалыптасады. Көрсетілген мәліметтердің құрамы ЭСД құрылымында электрондық құжат түрінде айқындалады.
Техникалық сипаттағы мәліметтер ЭСД қағаз көшірмесін электрондық құжат түрінде басып шығарған кезде көрсетілмейді.
11. ЭСД кіші әріптермен толтырылады.
Егер шетелдік тұлғалардың атауларында, тауар белгілерінде, маркаларында, үлгілерінде, артикулдарында, сорттарында, стандарттарында және т.б. құжаттарға сәйкес латын әліпбиінің әріптері пайдаланылса, мұндай мәліметтер латын әліпбиінің әріптерін пайдалана отырып, ЭСД-да көрсетіледі.
12. "А", "С" және "D" бағандарын қоспағанда, ЭСД-ның барлық бағандарын кедендік декларациялауды жүзеге асыратын тұлға толтырады. "А", "С" және "D" бағандарын кеден органы толтырады.

13. ДЭТ в виде документа на бумажном носителе составляется в 2 экземплярах, один из которых предназначен для таможенного органа, которому подается ДЭТ, а другой - для лица, осуществляющего таможенное декларирование. При таможенном декларировании товаров с целью их вывоза с таможенной территории Союза ДЭТ в виде документа на бумажном носителе составляется в 3 экземплярах, один из которых представляется в таможенный орган, расположенный в месте убытия товаров с таможенной территории Союза.
ДЭТ в виде документа на бумажном носителе заполняется с использованием печатающих устройств, не должна содержать подчисток, помарок, исправлений.
В случае если при заполнении ДЭТ в виде документа на бумажном носителе недостаточно места для указания сведений в графах "Общие сведения", "Сведения о товарах", "Сведения о документах", "Предшествующий документ", строках "Всего по транспортному (перевозочному) документу" и "Всего по декларации", такие сведения указываются на втором и последующих листах бумаги формата A4, которые являются неотъемлемой частью ДЭТ в виде документа на бумажном носителе.
При заполнении второго и последующих листов ДЭТ в виде документа на бумажном носителе:
все листы (кроме первого) должны быть пронумерованы (номер проставляется по центру верхнего поля листа);
каждый лист в правом нижнем углу подписывается лицом, заполнившим ДЭТ, а также удостоверяется путем проставления печати оператора электронной торговли, если им осуществляется таможенное декларирование и в соответствии с законодательством государства-члена оператор электронной торговли должен иметь печать.
Графы "B. Исчисление платежей", "Сведения о лице, заполнившем ДЭТ, дата", "С", "B1. Подробности уплаты (взыскания)" и "D" располагаются на оборотной стороне последнего листа ДЭТ в виде документа на бумажном носителе.
14. Сведения об отправителе и получателе товаров указываются в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - отдельными строками в соответствующих графах ДЭТ и включают в себя следующие данные:
а) для юридического лица (организации, не являющейся юридическим лицом), созданного в соответствии с законодательством государства-члена:
краткое (сокращенное) или полное наименование;
налоговый номер (в соответствии с пунктом 16 настоящего Порядка);
контактные реквизиты (в соответствии с пунктом 18 настоящего Порядка);
б) для иностранной организации:
краткое (сокращенное) или полное наименование;
место нахождения (в соответствии с пунктом 17 настоящего Порядка);
контактные реквизиты (в соответствии с пунктом 18 настоящего Порядка);
в) для обособленного подразделения, не являющегося юридическим лицом и выступающего от имени юридического лица (организации, не являющейся юридическим лицом), созданного в соответствии с законодательством государства-члена:
краткое (сокращенное) или полное наименование юридического лица (организации, не являющейся юридическим лицом), обособленным подразделением которого оно является;
краткое (сокращенное) или полное наименование обособленного подразделения (при наличии);
место нахождения обособленного подразделения (в соответствии с пунктом 17 настоящего Порядка);
налоговый номер обособленного подразделения (в соответствии с пунктом 16 настоящего Порядка);
налоговый номер юридического лица (организации, не являющейся юридическим лицом), обособленным подразделением которого оно является (в соответствии с пунктом 16 настоящего Порядка);
контактные реквизиты (в соответствии с пунктом 18 настоящего Порядка);
г) для физического лица, зарегистрированного в соответствии с законодательством государства-члена в качестве индивидуального предпринимателя:
фамилия, имя, отчество (при наличии);
место жительства (в соответствии с пунктом 17 настоящего Порядка);
налоговый номер (в соответствии с пунктом 16 настоящего Порядка);
контактные реквизиты (в соответствии с пунктом 18 настоящего Порядка);
д) для физического лица государства-члена, не являющегося индивидуальным предпринимателем:
фамилия, имя, отчество (при наличии);
сведения о документе, удостоверяющем личность (в соответствии с пунктом 15 настоящего Порядка). В Республике Армения и Республике Казахстан сведения о документе, удостоверяющем личность, указываются при отсутствии у лица налогового номера;
налоговый номер (в соответствии с пунктом 16 настоящего Порядка) (для Республики Армения и Республики Казахстан). В Российской Федерации сведения о налоговом номере указываются в случае, если физическое лицо является плательщиком таможенной пошлины в отношении товаров, налогов;
адрес доставки (отправки) товаров согласно индивидуальной накладной или документу ВПС (документу, сопровождающему почтовое отправление) (в соответствии с пунктом 17 настоящего Порядка);
контактные реквизиты (в соответствии с пунктом 18 настоящего Порядка);
е) для иностранного физического лица:
фамилия, имя, отчество (при наличии);
сведения о документе, удостоверяющем личность (в соответствии с пунктом 15 настоящего Порядка). В Республике Армения и Республике Казахстан сведения о документе, удостоверяющем личность, указываются при отсутствии у лица налогового номера;
налоговый номер (в соответствии с пунктом 16 настоящего Порядка) (для Республики Армения и Республики Казахстан);
адрес доставки товаров согласно индивидуальной накладной или документу ВПС (документу, сопровождающему почтовое отправление) (в соответствии с пунктом 17 настоящего Порядка);
контактные реквизиты (в соответствии с пунктом 18 настоящего Порядка).

13. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭСД 2 данада жасалады, оның біреуі ЭСД берілетін кеден органына, ал екіншісі кедендік декларациялауды жүзеге асыратын тұлғаға арналған. Тауарларды кедендік декларациялау кезінде оларды одақтың кедендік аумағынан әкету мақсатында ЭСД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде 3 данада жасалады, олардың біреуі Одақтың кедендік аумағынан тауарлар кететін жерде орналасқан кеден органына ұсынылады.
Қағаз тасығыштағы құжат түріндегі ЭСД баспа құрылғыларын пайдалана отырып толтырылады, құжат тазартусыз, қатесіз, түзетусіз болуға тиіс.
Егер ЭСД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде толтырылған жағдайда "Жалпы мәліметтер", "Тауарлар туралы мәліметтер", "Құжаттар туралы мәліметтер", "Алдыңғы құжат" бағандарында, "Көлік (тасымалдау) құжаты бойынша барлығы" және "Декларация бойынша барлығы" жолдарында мәліметтерді көрсету үшін орын жеткіліксіз болған жағдайда, мұндай мәліметтер А4 форматындағы қағаздың екінші және одан кейінгі парақтарында көрсетіледі, олар қағаз тасығыштағы құжат түрінде ЭСД ажырамас бөлігі болып табылады.
Қағаз тасығыштағы құжат түрінде ЭСД екінші және одан кейінгі парақтарын толтыру кезінде:
барлық парақтар (біріншісінен басқа) нөмірленуі керек (нөмір парақтың жоғарғы жиегінің ортасына қойылады);
төменгі оң жақ бұрыштағы әрбір параққа ЭСД толтырған тұлға қол қояды, сондай-ақ егер олар кедендік декларациялауды жүзеге асырса және мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес электрондық сауда операторының мөрі болуға тиіс болса, электрондық сауда операторының мөрін қою арқылы куәландырылады.
"В. Төлемдерді есептеу", "ЭСД толтырған тұлға туралы мәліметтер, күні", "С", "B1. Төлеудің (өндіріп алудың) егжей-тегжейлері" және "D" ЭСД-ның соңғы парағының сыртқы жағында қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде орналастырылады.
14. Тауарларды жөнелтуші және алушы туралы мәліметтер ЭСД-да электрондық құжат түрінде – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – ЭСД-ның тиісті бағандарындағы жекелеген жолдарда көрсетіледі және мынадай деректерді қамтиды:
a) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға (заңды тұлға болып табылмайтын ұйым) үшін:
қысқаша (қысқартылған) немесе толық атауы;
салық нөмірі (осы Тәртіптің 16-тармағына сәйкес);
байланыс деректемелері (осы Тәртіптің 18-тармағына сәйкес);
б) шетелдік ұйым үшін:
қысқаша (қысқартылған) немесе толық атауы;
орналасқан жері (осы Тәртіптің 17-тармағына сәйкес);
байланыс деректемелері (осы Тәртіптің 18-тармағына сәйкес);
в) заңды тұлға болып табылмайтын және мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның (заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның) атынан әрекет ететін оқшауланған бөлімше үшін:
оқшауланған бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның (заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның) қысқаша (қысқартылған) немесе толық атауы;
оқшауланған бөлімшенің қысқаша (қысқартылған) немесе толық атауы (бар болса);
оқшауланған бөлімшенің орналасқан жері (осы Тәртіптің 17-тармағына сәйкес);
оқшауланған бөлімшенің салық нөмірі (осы Тәртіптің 16-тармағына сәйкес);
оқшауланған бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның (заңды тұлға емес ұйымның) салық нөмірі (осы Тәртіптің 16-тармағына сәйкес);
байланыс деректемелері (осы Тәртіптің 18-тармағына сәйкес); контактные реквизиты (в соответствии с пунктом 18 настоящего Порядка);
г) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға үшін:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
тұрғылықты жері (осы Тәртіптің 17-тармағына сәйкес);
салық нөмірі (осы Тәртіптің 16-тармағына сәйкес);
байланыс деректемелері (осы Тәртіптің 18-тармағына сәйкес);
д) жеке кәсіпкер емес мүше мемлекеттің жеке тұлғасы үшін:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтер (осы Тәртіптің 15-тармағына сәйкес). Армения Республикасында және Қазақстан Республикасында жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер адамның салық нөмірі болмаған кезде көрсетіледі;
салық нөмірі (осы Тәртіптің 16-тармағына сәйкес) (Армения Республикасы мен Қазақстан Республикасы үшін). Ресей Федерациясында салық нөмірі туралы ақпарат жеке тұлға тауарларға, салықтарға қатысты кедендік баж салығын төлеуші болған жағдайда көрсетіледі;
жеке жүкқұжатқа немесе ДПО-ның құжатына (пошта жөнелтілімімен бірге жүретін құжатқа) сәйкес тауарларды жеткізу (жөнелту) мекенжайы (осы Тәртіптің 17-тармағына сәйкес);
байланыс деректемелері (осы Тәртіптің 18-тармағына сәйкес);
е) шетелдік жеке тұлға үшін:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтер (осы Тәртіптің 15-тармағына сәйкес). Армения Республикасында және Қазақстан Республикасында жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер адамның салық нөмірі болмаған кезде көрсетіледі;
салық нөмірі (осы Тәртіптің 16-тармағына сәйкес) (Армения Республикасы мен Қазақстан Республикасы үшін);
жеке жүкқұжатқа немесе ДПО құжатына (пошта жөнелтіліміне ілеспе құжатқа) сәйкес тауарларды жеткізу мекенжайы (осы Тәртіптің 17-тармағына сәйкес);
байланыс деректемелері (осы Тәртіптің 18-тармағына сәйкес).

15. Сведения о документе, удостоверяющем личность, указываются в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - через запятую и включают в себя следующие данные:
а) код страны (региона или части страны), уполномоченным органом которой выдан документ, удостоверяющий личность, в соответствии с классификатором стран мира;
б) код документа в соответствии с классификатором видов документов, удостоверяющих личность;
в) серия (при наличии) и номер документа (через пробел);
г) дата выдачи документа в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год).
16. Под налоговым номером лица понимается:
а) в Республике Армения - учетный номер налогоплательщика (УНН);
б) в Республике Беларусь - учетный номер плательщика (УНП) (за исключением физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем) либо идентификационный номер физического лица (при наличии);
в) в Республике Казахстан - бизнес-идентификационный номер (БИН) для организации (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства, либо индивидуальный идентификационный номер (ИИН) для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства;
г) в Кыргызской Республике - идентификационный налоговый номер налогоплательщика (ИНН) для юридического лица или индивидуального предпринимателя либо персональный идентификационный номер (ПИН) для физического лица, осуществляющего коммерческую деятельность на территории Кыргызской Республики и не зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
д) в Российской Федерации - идентификационный номер налогоплательщика (ИНН), а для юридического лица - также код причины постановки на учет (КПП) (для обособленного подразделения юридического лица проставляется КПП, присвоенный по месту нахождения обособленного подразделения). Код причины постановки на учет (КПП) указывается в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - через знак разделителя "/".
17. Сведения о месте нахождения, месте жительства, месте проживания (пребывания) или адресе доставки (отправки) товаров указываются в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - через запятую и включают в себя следующие данные:
а) код страны (региона или части страны) в соответствии с классификатором стран мира;
б) наименование административно-территориальной единицы (регион, область, район и т. п.) (при указании сведений о физическом лице, имеющем постоянное место жительства в Кыргызской Республике и не являющемся индивидуальным предпринимателем, - код административно-территориальной единицы в соответствии с государственным классификатором системы обозначений объектов административно-территориальных и территориальных единиц (ГК СОАТЕ) - для Кыргызской Республики);
в) наименование населенного пункта;
г) наименование улицы (бульвара, проспекта и т. п.);
д) номер дома;
е) номер корпуса (строения);
ж) номер квартиры (комнаты, офиса).

15. Жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтер электрондық құжат түрінде – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – үтір арқылы көрсетіледі және мынадай деректерді қамтиды:
a) уәкілетті орган әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес жеке басын куәландыратын құжат берген елдің (өңірдің немесе елдің бір бөлігінің) коды;
б) жеке басын куәландыратын құжаттар түрлерінің жіктеуішіне сәйкес құжат коды;
в) серия (бар болса) және құжат нөмірі (бос орын арқылы);
г) құжаттың форматында берілген күні кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы).
16. Тұлғаның салық нөмірі деп түсініледі
а) Армения Республикасында – салық төлеушінің есептік нөмірі (СЕН);
б) Беларусь Республикасында – төлеушінің есептік нөмірі (ТЕН) (жеке кәсіпкер емес жеке тұлғаны қоспағанда) не жеке тұлғаның сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
в) Қазақстан Республикасында – бірлескен кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым (филиал және өкілдік) және жеке кәсіпкер үшін бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) не жеке тұлға үшін, оның ішінде жеке кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН);
г) Қырғыз Республикасында – заңды тұлға немесе жеке кәсіпкер үшін салық төлеушінің сәйкестендіру салық нөмірі (ССН) не Қырғыз Республикасының аумағында коммерциялық қызметті жүзеге асыратын және жеке кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлға үшін дербес сәйкестендіру нөмірі (ДСН);
д) Ресей Федерациясында – салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі (СТН), ал заңды тұлға үшін – есепке қою себебінің коды (ЕСК) (заңды тұлғаның жеке бөлімшесі үшін оқшауланған бөлімшенің орналасқан жері бойынша берілген ЕСК қойылады). Есепке қою себебінің коды (ЕСК) ЭСД - да электрондық құжат түрінде – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – "/" бөлгіш белгісі арқылы көрсетіледі.
17. Тауарлардың орналасқан жері, тұрғылықты жері, тұратын (болатын) жері немесе жеткізу (жөнелту) мекенжайы туралы мәліметтер ЭСД-да электрондық құжат түрінде – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – үтір арқылы көрсетіледі және мынадай деректерді қамтиды:
а) әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес елдің (өңірдің немесе елдің бір бөлігінің) коды;
б) әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы (өңір, облыс, аудан және т. б.) (Қырғыз Республикасы үшін – Қырғыз Республикасында тұрақты тұратын және жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлға туралы мәліметтерді көрсеткен кезде – әкімшілік-аумақтық және аумақтық бірліктер объектілерін белгілеу жүйесінің мемлекеттік сыныптауышына (ӘААБОБЖ МС) сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктің коды);
в) елді мекеннің атауы;
г) көшенің (бульвардың, даңғылдың және т.б.) атауы;
д) үйдің нөмірі;
е) корпустың (құрылыстың) нөмірі;
ж) пәтердің (бөлменің, кеңсенің) нөмірі.

18. Сведения о контактных реквизитах лица включают в себя следующие данные:
код вида средства (канала) связи в соответствии с перечнем видов средств(каналов)связи;
идентификатор средства (канала) связи (номер телефона, факса, адрес электронной почты и т. п.).
Сведения о контактных реквизитах лица указываются:
в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ;
в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - одной строкой (код вида средства (канала) связи и через пробел идентификатор средства (канала) связи). При этом сведения о каждом контактном реквизите в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе указываются через запятую.
II. Порядок заполнения ДЭТ на товары, приобретенные физическим лицом
19. В графе "Отправитель (по общей накладной)" в соответствии с пунктом 14 настоящего Порядка указываются сведения о лице, указанном в качестве отправителя товаров в транспортных (перевозочных) документах (по общей накладной).
20. В графе "Получатель (по общей накладной)" в соответствии с пунктом 14 настоящего Порядка указываются сведения о лице, указанном в качестве получателя товаров в транспортных (перевозочных) документах (общей накладной), в соответствии с которыми завершена (будет завершена) перевозка товаров.
21. В левом подразделе графы "ДЭТ" (в соответствующем реквизите структуры ДЭТ) указывается аббревиатура "ИМ" при ввозе товаров, приобретенных физическими лицами, на таможенную территорию Союза либо аббревиатура "ЭК" при вывозе товаров, приобретенных физическими лицами, с таможенной территории Союза.
При заполнении ДЭТ в виде электронного документа в реквизите структуры ДЭТ, соответствующем правому подразделу графы "ДЭТ", указывается аббревиатура "ЭД". При заполнении ДЭТ в виде документа на бумажном носителе правый подраздел графы не заполняется.
22. В графе "Особенность" при предварительном таможенном декларировании указывается код особенности таможенного декларирования товаров в соответствии с классификатором особенностей таможенного декларирования товаров.
В иных случаях графа не заполняется.
23. В графе "Категория товаров" указывается буквенный код категории товаров, приобретенных физическими лицами, - "ЭФ".
24. В графе "Место нахождения товаров" указываются сведения о месте, в котором товары находятся на момент подачи ДЭТ или будут находиться при предварительном таможенном декларировании (в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - отдельными строками):
код места нахождения товаров в соответствии с классификатором мест нахождения товаров;
код таможенного органа, в регионе деятельности которого находится указанное место нахождения товаров, в соответствии с классификатором таможенных органов государств - членов Евразийского экономического союза;
номер документа, подтверждающего включение юридического лица в реестр операторов электронной торговли, или регистрационный номер юридического лица в реестре операторов электронной торговли. Сведения указываются в случае, если товары находятся на временном хранении;
место нахождения товаров в соответствии с пунктом 17 настоящего Порядка или наименование железнодорожной станции (если место нахождения товаров расположено на территории железнодорожной станции (на подъездных путях)), или наименование морского (речного) порта (если место нахождения товаров расположено на территории морского (речного) порта), или наименование воздушного пункта пропуска (если место нахождения товаров расположено на территории воздушного пункта пропуска). При этом сведения, предусмотренные абзацем четвертым настоящего пункта, в графе не указываются.
В Республике Беларусь, Республике Казахстан и Кыргызской Республике графа не заполняется.

18. Тұлғаның байланыс деректемелері туралы мәліметтер мынадай деректерді қамтиды:
байланыс құралдары (арналары) түрлерінің тізбесіне сәйкес байланыс құралы(арнасы) түрінің коды;
байланыс құралының (арнасының) идентификаторы (телефон нөмірі, факс, электрондық пошта мекенжайы және т.б.).
Адамның байланыс деректемелері туралы мәліметтер көрсетіледі:
ЭСД-да электрондық құжат түрінде – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде;
ЭСД-да қағаз тасығыштағы құжат түрінде-бір жолмен (байланыс құралының (арнасының) түрінің коды және байланыс құралының (арнасының) идентификаторы бос орын арқылы). Бұл ретте қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі әрбір ЭСД-дағы байланыс деректемесі туралы мәліметтер үтір арқылы көрсетіледі.
ІІ. Жеке тұлға сатып алған тауарларға ЭСД толтыру тәртібі
19. "Жөнелтуші (жалпы жүкқұжат бойынша)" бағанында осы Тәртіптің 14-тармағына сәйкес көлік (тасымалдау) құжаттарында (жалпы жүкқұжат бойынша) тауарларды жөнелтуші ретінде көрсетілген тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
20. "Алушы (Жалпы жүкқұжат бойынша)" бағанында осы Тәртіптің 14-тармағына сәйкес тауарларды тасымалдау аяқталған (аяқталатын) көлік (тасымалдау) құжаттарында (жалпы жүкқұжатта) тауарларды алушы ретінде көрсетілген тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
21. "ЭСД" бағанының сол жақ кіші бөлімінде (тиісінше жеке тұлғалар сатып алған тауарларды одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде "ол" аббревиатурасы не жеке тұлғалар сатып алған тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкету кезінде "ЭСД" аббревиатурасы көрсетіледі.
Электрондық құжат түрінде ЭСД толтырған кезде "ЭСД" бағанының оң жақ кіші бөліміне сәйкес келетін ЭСД құрылымының деректемесінде "ЭД" аббревиатурасы көрсетіледі. ЭСД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде толтырылған кезде бағанның оң жақ кіші бөлімі толтырылмайды.
22. "Ерекшелік" бағанында алдын ала кедендік декларациялау кезінде тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктерінің сыныптауышына сәйкес тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктерінің коды көрсетіледі.
Өзге жағдайларда баған толтырылмайды.
23. "Тауарлар санаты" бағанында жеке тұлғалар сатып алған тауарлар санатының "ЭФ" әріптік коды көрсетіледі.
24. "Тауарлардың орналасқан жері" бағанында тауарлар ЭСД берілген сәтте тұрған немесе алдын ала кедендік декларациялау кезінде болатын орны туралы мәліметтер (ЭСД-де электрондық құжат түрінде – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ЭСД-де қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – жекелеген жолдарда):
тауарлардың орналасқан жерінің жіктеуішіне сәйкес тауарлардың орналасқан жерінің коды;
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына сәйкес қызметі аймағында тауарлардың көрсетілген орналасқан жері бар кеден органының коды;
электрондық сауда операторларының тізіліміне заңды тұлғаның енгізілгенін растайтын құжаттың нөмірі немесе электрондық сауда операторларының тізіліміндегі заңды тұлғаның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Егер тауарлар уақытша сақтауда болса, мәліметтер көрсетіледі;
осы Тәртіптің 17-тармағына сәйкес тауарлардың орналасқан жері немесе теміржол станциясының атауы (егер тауарлардың орналасқан жері теміржол станциясының аумағында (кірме жолдарда) орналасқан болса) немесе теңіз (өзен) портының атауы (егер тауарлардың орналасқан жері теңіз (өзен) портының аумағында орналасқан болса) немесе әуе өткізу пунктінің атауы (егер тауарлардың орналасқан жері әуе өткізу пунктінің аумағында орналасқан). Бұл ретте осы тармақтың төртінші абзацында көзделген мәліметтер бағанда көрсетілмейді.
Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында және Қырғыз Республикасында баған толтырылмайды.

25. Графа "Кол-во листов" при заполнении ДЭТ в виде электронного документа не заполняется. При заполнении ДЭТ в виде документа на бумажном носителе в графе указывается общее количество листов ДЭТ.
26. Графа "Процедура" заполняется в отношении товаров, приобретенных физическими лицами, помещаемых под таможенную процедуру отказа в пользу государства или таможенную процедуру уничтожения в соответствии с пунктом 5 статьи 3093 Кодекса.
В графе указывается код, формируемый по следующей схеме:
ХХ ХХ ,
1 2
где:
элемент 1 - двузначный код заявляемой таможенной процедуры в соответствии с классификатором видов таможенных процедур;
элемент 2 - двузначный цифровой код "00".
27. Графа "Общие сведения" заполняется в следующем порядке.
В колонке 1 указывается порядковый номер индивидуальной накладной или международного почтового отправления.
В колонке 2 указывается номер общей накладной.
В колонке 3 указывается номер индивидуальной накладной или уникальный номер международного почтового отправления (уникальный 13-значный буквенно-цифровой идентификатор письменной корреспонденции и посылок в соответствии со стандартом S10 Сборника технических стандартов Всемирного почтового союза, который наносится на каждое почтовое отправление).
В колонках 4 и 5 указываются соответственно сведения об отправителе и получателе согласно индивидуальной накладной или документу ВПС (в соответствии с пунктом 14 Порядка).
28. Графа "Сведения о товарах" заполняется в следующем порядке.
В колонке 6 указывается порядковый номер товара, состоящий из номера товара по ДЭТ и номера товара по индивидуальной накладной или документу ВПС, отделяемых знаком разделителя "/".
В колонке 7 указывается наименование (торговое, коммерческое или иное традиционное наименование) товара.
В колонке 8 указывается код товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС на уровне не менее первых 6 знаков.
В колонке 9 указываются количество товаров в единице измерения, отличной от килограмма, условное обозначение и код такой единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения и счета Евразийского экономического союза.
В колонке 10 указывается масса брутто (кг) товаров по индивидуальной накладной или документу ВПС. Указываемое значение округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой.
Колонка 11 не заполняется.
В колонке 12 в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - через знак разделителя "/" указываются буквенный код валюты в соответствии с классификатором валют и стоимость товара цифрами в соответствии с документами, подтверждающими приобретение товаров физическим лицом на электронных торговых площадках (чеками, счетами, банковскими платежными документами и иными документами, связанными с приобретением таких товаров). Значение стоимости товара округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой. В отношении товаров, вывозимых с таможенной территории Союза, колонка 12 заполняется, если определение стоимости таких товаров предусмотрено законодательством государства-члена, которому подается ДЭТ.

25. "Парақтар саны" бағаны электрондық құжат түрінде ЭСД толтыру кезінде толтырылмайды. Қағаз тасығышта құжат түрінде ЭСД толтырған кезде бағанда ЭСД парақтарының жалпы саны көрсетіледі
26. "Рәсім" бағаны Кодекстің 3093-бабының 5-тармағына сәйкес мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік рәсімімен немесе жоюдың кедендік рәсімімен орналастырылатын жеке тұлғалар сатып алған тауарларға қатысты толтырылады.
Бағанда мынадай схема бойынша қалыптастырылатын код көрсетіледі:
мұндағы:
1-элемент – кедендік рәсімдер түрлерінің жіктеуішіне сәйкес мәлімделетін кедендік рәсімнің екі таңбалы коды;
2-элемент – екі таңбалы "00" сандық коды.
27. "Жалпы мәліметтер" бағаны мынадай тәртіппен толтырылады.
1-бағанда жеке жүкқұжаттың немесе халықаралық пошта жөнелтілімінің реттік нөмірі көрсетіледі.
2-бағанда жалпы жүкқұжаттың нөмірі көрсетіледі.
3-бағанда жеке жүкқұжаттың нөмірі немесе халықаралық пошта жөнелтілімінің бірегей нөмірі (әрбір почта жөнелтіліміне салынатын Дүниежүзілік пошта одағының техникалық стандарттар жинағының S10 стандартына сәйкес жазбаша хат-хабарлар мен сәлемдемелердің бірегей 13 таңбалы әріптік-цифрлық идентификаторы) көрсетіледі.
4 және 5-бағандарда тиісінше жөнелтуші мен алушы туралы мәліметтер жеке жүкқұжатқа немесе ДПО құжатына сәйкес көрсетіледі (Тәртіптің 14-тармағына сәйкес).
28. "Тауарлар туралы мәліметтер" бағаны мынадай тәртіппен толтырылады.
6-бағанда ЭСД бойынша тауар нөмірінен және "/" бөлгіш белгісімен бөлінетін жеке жүкқұжат немесе ДПО құжаты бойынша тауар нөмірінен тұратын тауардың реттік нөмірі көрсетіледі.
7-бағанда тауардың атауы (сауда, коммерциялық немесе өзге де дәстүрлі атауы) көрсетіледі.
8-бағанда ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауардың коды алғашқы 6 белгіден кем емес деңгейде көрсетіледі.
9-бағанда Еуразиялық экономикалық одақтың өлшем бірліктері мен шотының жіктеуішіне сәйкес килограммнан басқа өлшем бірлігіндегі тауарлардың саны, осындай өлшем бірлігінің шартты белгісі мен коды көрсетіледі.
10-бағанда жеке жүкқұжат немесе ДПО құжаты бойынша тауарлардың брутто (кг) салмағы көрсетіледі. Көрсетілген мән математикалық ережелер бойынша үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен дөңгелектенеді.
11-баған толтырылмайды.
Электрондық құжат түріндегі ЭСД-дағы 12-бағанда – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – "/" бөлгіш белгісі арқылы жеке тұлғаның электрондық сауда алаңдарында тауарларды сатып алғанын растайтын құжаттарға сәйкес валютаның әріптік коды және тауардың құны цифрлармен көрсетіледі (чектермен, шоттармен, банктік төлем құжаттарымен және осындай тауарларды сатып алуға байланысты өзге де құжаттармен). Тауар құнының мәні математикалық ережелер бойынша үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен дөңгелектенеді. Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарларға қатысты, егер мұндай тауарлардың құнын айқындау ЭСД берілетін мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса, 12-бағаны толтырылады.

В колонке 13 в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - через знак разделителя "/" указываются буквенный код валюты в соответствии с классификатором валют и стоимость товара цифрами в валюте государства-члена, таможенному органу которого подается ДЭТ, на день регистрации ДЭТ. Значение стоимости товара округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой (в Республике Армения - до целой величины).
Колонка 13 не заполняется при помещении товаров, приобретенных физическими лицами, под таможенную процедуру уничтожения в соответствии с пунктом 5 статьи 3093 Кодекса.
29. В графе "Сведения о документах" указываются сведения о документах, подтверждающих приобретение товаров физическим лицом на электронных торговых площадках, и иные сведения, связанные с приобретением таких товаров, а также сведения о документах, подтверждающих соблюдение запретов и ограничений, если такие запреты и ограничения подлежат соблюдению в соответствии со статьей 7 Кодекса, в следующем порядке.
В колонке 14 в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ (по каждому документу (сведениям) отдельно), а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе (построчно по каждому документу (сведениям)) - через знак разделителя "/" указываются код документа и сведений в соответствии с классификатором видов документов и сведений и признак, подтверждающий представление либо непредставление документа (в том числе документа, содержащего сведения, связанные с приобретением товаров), при подаче ДЭТ:
"0" - документ, подтверждающий сведения, заявленные в ДЭТ, не представлен;
"1" - документ, подтверждающий сведения, заявленные в ДЭТ, представлен.
В колонке 15 в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ (по каждому документу (сведениям) отдельно), а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе (построчно по каждому документу (сведениям)) - в соответствии с кодом, указанным в колонке 14, указываются:
дата в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и номер документа, подтверждающего приобретение товара физическим лицом на электронных торговых площадках (чека, счета, банковского платежного документа, интернет-заказа и др.);
наименование электронной торговой площадки;
ссылка на страницу сайта в информационнотелекоммуникационной сети "Интернет", где размещено предложение о продаже товара, при ее наличии;
дата в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и номер документа, подтверждающего соблюдение запретов и ограничений, если такие запреты и ограничения подлежат соблюдению в соответствии со статьей 7 Кодекса, а также срок действия документа (если срок действия ограничен);

Электрондық құжат түріндегі ЭСД-дағы 13-бағанда – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – "/" бөлгіш белгісі арқылы валюта сыныптауышына сәйкес валютаның әріптік коды және кеден органына ЭСД берілетін мүше мемлекеттің валютасындағы сандармен тауардың құны көрсетіледі. Тауар құнының мәні математикалық ережелер бойынша үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен дөңгелектенеді (Армения Республикасында – бүтін санға дейін).
13-баған Кодекстің 3093-бабының 5-тармағына сәйкес жеке тұлғалар сатып алған тауарларды жою кедендік рәсімімен орналастырған кезде толтырылмайды.
29. "Құжаттар туралы мәліметтер" бағанында жеке тұлғаның электрондық сауда алаңдарында тауарларды сатып алғанын растайтын құжаттар туралы мәліметтер және осындай тауарларды сатып алуға байланысты өзге де мәліметтер, сондай-ақ, егер мұндай тыйым салулар мен шектеулер Кодекстің 7-бабына сәйкес сақталуға жататын болса, тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар туралы мәліметтер мынадай ретпен жазылады.
Электрондық құжат түріндегі ЭСД-дағы 14-бағанда – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде (әрбір құжат (мәліметтер) бойынша жеке), ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде (әрбір құжат (мәліметтер) бойынша жол-жолымен) – "/" бөлгіш белгісі арқылы түрлер жіктеуішіне сәйкес құжат пен мәліметтер коды көрсетіледі құжаттарды және мәліметтерді және құжатты (оның ішінде тауарларды сатып алуға байланысты мәліметтерді қамтитын құжатты) ұсынғанын не ұсынбағанын растайтын белгі:
"0" – ЭСД-да мәлімделген мәліметтерді растайтын құжат ұсынылмаған;
"1" – ЭСД-да мәлімделген мәліметтерді растайтын құжат ұсынылды.
Электрондық құжат түріндегі ЭСД-дағы 15-бағанда – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде (әрбір құжат (мәліметтер) бойынша жеке), ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде (әрбір құжат (мәліметтер) бойынша жол-жолымен) – 14-бағанда көрсетілген кодқа сәйкес көрсетіледі:
күні кк.мм. жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында және электрондық сауда алаңдарында жеке тұлғаның тауарды сатып алғанын растайтын құжаттың нөмірі (чек, шот, банктік төлем құжаты, интернет-тапсырыс және т. б.);
электрондық сауда алаңының атауы; тауарды сату туралы ұсыныс орналастырылған "интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі сайт бетіне сілтеме;
күні кк.мм. жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында және егер мұндай тыйымдар мен шектеулер Кодекстің 7-бабына сәйкес сақталуға жататын болса, тыйым салулар мен шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттың нөмірі, сондай-ақ құжаттың қолданылу мерзімі (егер қолданылу мерзімі шектелген болса);

30. В графе "Предшествующий документ" указываются:
код документа в соответствии с классификатором видов документов и сведений и регистрационный номер транзитной декларации - в случае, если товары до подачи ДЭТ помещались под таможенную процедуру таможенного транзита, в том числе в случае, если в качестве транзитной декларации использовались транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы;
код документа в соответствии с классификатором видов документов и сведений и номер документа, подтверждающего помещение товаров на временное хранение, - в случае, если товары до подачи ДЭТ помещались на временное хранение.
Данные сведения подлежат указанию в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - через знак тире "-".
Графа не заполняется в следующих случаях:
предварительное таможенное декларирование, если ДЭТ будет подаваться до ввоза товаров на таможенную территорию Союза;
вывоз товаров с таможенной территории Союза.
31. В строке "Всего по транспортному (перевозочному) документу" указываются сведения об общей стоимости в валюте государства-члена, таможенному органу которого подается ДЭТ (за исключением товаров, приобретенных физическими лицами, помещаемых под таможенную процедуру отказа в пользу государства или таможенную процедуру уничтожения в соответствии с пунктом 5 статьи 3093 Кодекса), и общем весе брутто товаров, перемещаемых по индивидуальной накладной или документу ВПС.
32. В строке "Всего по декларации" указываются сведения о суммарной стоимости в валюте государства-члена, таможенному органу которого подается ДЭТ (за исключением товаров, приобретенных физическими лицами, помещаемых под таможенную процедуру отказа в пользу государства или таможенную процедуру уничтожения в соответствии с пунктом 5 статьи 3093 Кодекса), и суммарном весе брутто всех товаров, заявленных в ДЭТ.
33. В графе "B. Исчисление платежей" указываются сведения об исчислении:
таможенных пошлин в отношении товаров;
налогов, если законодательством государства-члена, таможенному органу которого подается ДЭТ, предусмотрена уплата таких налогов;
таможенных сборов за совершение таможенными органами таможенных операций, связанных с выпуском товаров (далее - таможенные сборы), если законодательством государства-члена, таможенному органу которого подается ДЭТ, предусмотрены уплата таких таможенных сборов и использование ДЭТ для отражения сведений об их исчислении и уплате;
пеней.
Сведения об исчислении таможенных пошлин в отношении товаров, налогов, таможенных сборов (далее в настоящем разделе - платежи) и пеней указываются раздельно по каждому виду платежа. При этом исчисление таможенных пошлин в отношении товаров, налогов производится раздельно по каждому товару, в отношении которого подлежит уплате таможенная пошлина в отношении товаров, налогов, а таможенных сборов - раздельно по каждому товару либо по каждой индивидуальной накладной или документу ВПС, в зависимости от порядка исчисления, установленного законодательством государства- члена, таможенному органу которого подается ДЭТ.
В графе не указываются сведения по виду платежа, если для товаров, в отношении которых исчисляется платеж, не установлена ставка, либо установлена нулевая ставка по этому виду платежа, либо обязанность по уплате платежа не возникает.
В случае применения комбинированной ставки платежа, которая предусматривает сложение адвалорной и специфической составляющих или вычитание одной составляющей из другой, сведения об исчислении такого платежа указываются в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - в 2 строки раздельно по каждой составляющей.
При заполнении графы числовые и символьные значения указываются без пробелов.

30. "Алдыңғы құжат" бағанында: құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес құжаттың коды және транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі – егер тауарлар ЭСД берілгенге дейін кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылған жағдайда, оның ішінде транзиттік декларация ретінде көлік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) транзиттік декларация ретінде пайдаланылған жағдайда көрсетіледі) өзге де құжаттар;
құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес құжаттың коды және тауарлардың уақытша сақтауға орналастырылғанын растайтын құжаттың нөмірі – егер тауарлар ЭСД берілгенге дейін уақытша сақтауға орналастырылған жағдайда көрсетіледі.
Бұл мәліметтер ЭСД-да электрондық құжат түрінде – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – "-" сызықша белгісі арқылы көрсетілуге тиіс.
Баған мынадай жағдайларда толтырылмайды:
егер ЭСД тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелгенге дейін берілетін болса, алдын ала кедендік декларациялау;
тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкету.
31. "Көлік (тасымалдау) құжаты бойынша барлығы" деген жолда кеден органына ЭСД берілетін мүше мемлекеттің валютасындағы (Кодекстің 3093-бабының 5-тармағына сәйкес мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік рәсімімен немесе жоюдың кедендік рәсімімен орналастырылатын жеке тұлғалар сатып алған тауарларды қоспағанда) және жалпы құны туралы мәліметтер көрсетіледі жеке жүкқұжат немесе ЭСД құжаты бойынша өткізілетін тауарлардың брутто салмағы көрсетіледі.
32. "Декларация бойынша барлығы" деген жолда кеден органына ЭСД берілетін мүше мемлекеттің валютасындағы жиынтық құны (Кодекстің 3093-бабының 5-тармағына сәйкес мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік рәсімімен немесе жоюдың кедендік рәсімімен орналастырылатын жеке тұлғалар сатып алған тауарларды қоспағанда) және ЭСД мәлімделген барлық тауарлардың жалпы жиынтық салмағы туралы мәліметтер көрсетіледі.
33. "В. Төлемдерді есептеу" бағанында есептеу туралы мәліметтер:
тауарларға қатысты кедендік баждар;
егер кеден органына ЭСД берілетін мүше мемлекеттің заңнамасында осындай салықтарды төлеу көзделген болса, осындай төленген салықтар;
егер кеден органына ЭСД берілетін мүше мемлекеттің заңнамасында осындай кедендік алымдарды төлеу және оларды есептеу мен төлеу туралы мәліметтерді көрсету үшін ЭСД пайдалану көзделсе, кеден органдарының тауарларды шығарумен байланысты кедендік операцияларды (бұдан әрі – кедендік алымдар) жасағаны үшін кеден алымдары (бұдан әрі – кедендік алымдар);
өсімпұлдар көрсетіледі.
Тауарларға, салықтарға, кедендік алымдарға (бұдан әрі осы бөлімде – төлемдер) және өсімпұлдарға қатысты кедендік баждарды есептеу туралы мәліметтер төлемнің әрбір түрі бойынша бөлек көрсетіледі. Бұл ретте тауарларға, салықтарға қатысты кедендік баждарды есептеу, оған қатысты тауарларға, салықтарға қатысты кедендік баж төленуге жататын әрбір тауар бойынша бөлек, ал кедендік алымдар – әрбір тауар бойынша не әрбір жеке жүкқұжат немесе ДПО құжаты бойынша, мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген есептеу тәртібіне байланысты кеден органына бөлек жүргізіледі оған ЭСД беріледі.
Егер төлем есептелетін тауарлар үшін мөлшерлеме белгіленбесе, не төлемнің осы түрі бойынша нөлдік ставка белгіленсе, не төлемді төлеу жөніндегі міндет туындамаса, бағанда төлем түрі бойынша мәліметтер көрсетілмейді.
Адвалорлық және ерекше құрамдас бөліктерді қосуды немесе бір құрамдас бөлікті екіншісінен шегеруді көздейтін аралас төлем мөлшерлемесі қолданылған жағдайда, мұндай төлемді есептеу туралы мәліметтер ЭСД-да электрондық құжат түрінде – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – әрбір құрамдас бөлік бойынша бөлек 2-жолда көрсетіледі.
Бағанды толтыру кезінде сандық және символдық мәндер бос орынсыз көрсетіледі.

В колонке 1 в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - через знак разделителя "/" по товару, в отношении которого исчисляются таможенные пошлины, налоги, указываются порядковый номер индивидуальной накладной или международного почтового отправления, указанный в колонке 1 графы "Общие сведения" ДЭТ, и порядковый номер товара, указанный в колонке 6 графы "Сведения о товарах" ДЭТ.
В колонке 2 указывается код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы.
В колонке 3 указывается база для исчисления платежа.
Если база для исчисления платежа выражена в денежных единицах, значение указывается в единицах, по отношению к которым установлена ставка платежа, и округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой (в Республике Армения - до целой величины).
Если база для исчисления платежа выражена иначе, чем в денежных единицах, значение указывается в единицах, по отношению к которым установлена ставка платежа, и округляется по математическим правилам с точностью:
в Республике Армения, Республике Беларусь, Республике Казахстан и Кыргызской Республике - до 2 знаков после запятой. Если сведения о таком значении с точностью до 2 знаков после запятой отсутствуют, после запятой в соответствующих разрядах проставляется цифра "0". В случае если округление приводит к значению меньшему, чем 0,10, и при этом имеются более точные сведения о количестве товара в единицах, по отношению к которым установлена ставка платежа, округление значения осуществляется с точностью до 4 знаков после запятой. Если сведения о таком значении с точностью до 4 знаков после запятой отсутствуют, после запятой в соответствующих разрядах проставляется цифра "0";
в Российской Федерации - до 6 знаков после запятой независимо от общей массы товара, если база для исчисления платежа выражена в единицах массы, и до 2 знаков после запятой - в иных случаях. В случае если сведения о значении базы для исчисления платежа, выраженной иначе, чем в денежных единицах и единицах массы, с точностью до 2 знаков после запятой отсутствуют, после запятой в соответствующих разрядах проставляется цифра "0".
Колонка 4 заполняется, если база для исчисления платежа выражена иначе, чем в денежных единицах: указывается код единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения и счета Евразийского экономического союза.
В колонке 5 указывается установленный размер ставки платежа.

Электрондық құжат түріндегі ЭСД-дағы 1-бағанда – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ЭСД-да – кедендік баждар, салықтар есептелетін тауар бойынша "/" бөлгіш белгісі арқылы "/" бағанының 1-бағанында көрсетілген жеке жүкқұжаттың немесе халықаралық пошта жөнелтілімінің реттік нөмірі ЭСД "Жалпы мәліметтер" және ЭСД "Тауарлар туралы мәліметтер" бағанының 6-бағанында көрсетілген тауардың реттік нөмірі көрсетіледі.
2-бағанда өндіріп алу кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрінің коды көрсетіледі.
3-бағанда төлемді есептеу үшін база көрсетіледі.
Егер төлемді есептеу үшін база ақша бірлігінде көрсетілсе, мәні төлем мөлшерлемесі белгіленген бірліктерде көрсетіледі және математикалық ережелер бойынша үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен дөңгелектенеді (Армения Республикасында – бүтін санға дейін).
Егер төлемді есептеу базасы ақша бірліктерінен өзгеше көрсетілсе, мән төлем ставкасы белгіленген бірліктерде көрсетіледі және математикалық ережелер бойынша дәлдікпен дөңгелектенеді:
Армения Республикасында, Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында және Қырғыз Республикасында – үтірден кейін 2 белгіге дейін. Егер үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен мұндай мән туралы мәліметтер болмаса, үтірден кейін тиісті разрядтарда "0" саны қойылады. Егер дөңгелектеу 0,10-нан төмен мәнге әкелсе және бұл ретте төлем ставкасы белгіленген бірліктердегі тауар саны туралы неғұрлым дәл мәліметтер болса, мәнді дөңгелектеу үтірден кейін 4 таңбаға дейінгі дәлдікпен жүзеге асырылады. Егер үтірден кейін 4 таңбаға дейінгі дәлдікпен мұндай мән туралы мәліметтер болмаса, үтірден кейін тиісті разрядтарда "0" саны қойылады;
Ресей Федерациясында – тауардың жалпы массасына қарамастан, үтірден кейін 6 таңбаға дейін, егер төлемді есептеу базасы масса бірлігінде болса, ал басқа жағдайларда үтірден кейін 2 таңбаға дейін көрсетілген. Егер ақша бірліктері мен масса бірліктерінен өзгеше көрсетілген төлемді есептеу үшін базаның мәні туралы мәліметтер үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен болмаған жағдайда, үтірден кейін тиісті разрядтарда "0" саны қойылады.
4-баған, егер төлемді есептеуге арналған база ақша бірліктерінен өзгеше көрсетілсе толтырылады: Еуразиялық экономикалық одақтың өлшем бірліктері мен шоттарының сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігінің коды көрсетіледі.
5-бағанда төлем ставкасының белгіленген мөлшері көрсетіледі.

В колонке 6 указывается сумма платежа, подлежащая уплате, в валюте государства-члена, таможенному органу которого подана ДЭТ. Значение округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой, а в Республике Армения - до целой величины.
В строке "Всего по транспортному (перевозочному) документу" указываются:
общая сумма таможенных пошлин в отношении товаров, налогов и таможенных сборов (если в соответствии с законодательством государства-члена исчисление налогов, таможенных сборов производится раздельно по каждому товару), подлежащих уплате по одной индивидуальной накладной или документу ВПС;
сведения об исчислении таможенных сборов, если в соответствии с законодательством государства-члена их исчисление производится в отношении всех товаров, указанных в одной индивидуальной накладной или документе ВПС;
начисленные суммы пеней.
При указании сведений о подлежащих уплате таможенных пошлин в отношении товаров, налогов:
в колонке 2 указывается код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
колонки 3 - 5 не заполняются;
в колонке 6 указывается сумма платежа, подлежащая уплате за все товары, указанные в одной индивидуальной накладной или документе ВПС.
При указании сведений об исчислении сумм таможенных сборов:
в колонке 2 указывается код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
в колонке 3 указывается база для исчисления платежа. Для Республики Беларусь и Российской Федерации при исчислении таможенных сборов колонка не заполняется;
в колонке 4 указывается код единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения и счета Евразийского экономического союза, используемой при исчислении платежа, в случае, если база для исчисления платежа выражена иначе, чем в денежных единицах. В иных случаях колонка не заполняется;
в колонке 5 указывается установленный размер ставки платежа;
в колонке 6 указывается исчисленная сумма платежа.
При указании сведений о начисленных суммах пеней:
в колонке 2 указывается код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
в колонке 3 указывается сумма платежа, на которую начисляются пени;
колонка 4 не заполняется;
в колонке 5 указываются (в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - через знак "*"):
размер ставки пени с точностью до 2 знаков после запятой, а в случае, если в соответствии с законодательством государства-члена для начисления пени применяется ставка пени, определяемая как доля от установленной ставки рефинансирования (ключевой ставки), - значение такой доли и размер ставки рефинансирования (ключевой ставки);
количество дней в периоде, за который начисляются пени;
в колонке 6 указывается начисленная сумма пеней.
В строке "Всего по декларации":
в колонке 2 указывается код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
колонки 3 - 5 не заполняются;
в колонке 6 по соответствующему виду платежа указывается сумма такого платежа, пеней, подлежащая уплате за все товары, указанные в ДЭТ.

6-бағанда кеден органына ЭСД берілген мүше мемлекеттің валютасында төленуге жататын төлем сомасы көрсетіледі. Мән математикалық ережелер бойынша үтірден кейін 2 таңбаға дейін, ал Армения Республикасында бүтін санға дейін дөңгелектенеді.
"Көлік (тасымалдау) құжаты бойынша барлығы" деген жолда мыналар:
тауарларға, салықтарға және кедендік алымдарға қатысты (егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес салықтарды, кедендік алымдарды есептеу әрбір тауар бойынша бөлек жүргізілсе) бір жеке жүкқұжат немесе ДПО құжаты бойынша төленуге жататын кедендік баждардың жалпы сомасы;
егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес оларды есептеу бір жеке жүкқұжатта немесе ДПО құжатында көрсетілген барлық тауарларға қатысты жүргізілсе, кедендік алымдарды есептеу туралы мәліметтер;
өсімпұлдардың есептелген сомалары көрсетіледі.
Тауарларға, салықтарға қатысты төленуге жататын кедендік баждар туралы мәліметтерді көрсету кезінде:
2-бағанда алынуы кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрінің коды көрсетіледі; 3-5-бағандар толтырылмайды;
6-бағанда бір жеке жүкқұжатта немесе ДПО құжатында көрсетілген барлық тауарлар үшін төленуге жататын төлем сомасы көрсетіледі.
Кедендік алымдар сомаларын есептеу туралы мәліметтерді көрсеткен кезде: 2-бағанда алынуы кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрінің коды көрсетіледі;
3-бағанда төлемді есептеу үшін база көрсетіледі. Беларусь Республикасы мен Ресей Федерациясы үшін кедендік алымдарды есептеу кезінде баған толтырылмайды;
4-бағанда, егер төлемді есептеу үшін база ақша бірліктерінен өзгеше көрсетілген жағдайда, төлемді есептеу кезінде пайдаланылатын Еуразиялық экономикалық одақтың өлшем бірліктері мен шотының сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігінің коды көрсетіледі. Өзге жағдайларда баған толтырылмайды;
5 бағанда төлем ставкасының белгіленген мөлшері көрсетіледі;
6-бағанда есептелген төлем сомасы көрсетіледі.
Өсімпұлдардың есептелген сомалары туралы мәліметтерді көрсету кезінде:
2-бағанда өндіріп алу кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрінің коды көрсетіледі;
3-бағанда өсімпұл есептелетін төлем сомасы көрсетіледі;
4 баған толтырылмайды;
5-бағанда (электрондық құжат түріндегі ЭСД-да – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭСД-да – "*" белгісі арқылы) көрсетіледі:
өсімпұл мөлшерлемесінің мөлшері үтірден кейін 2 белгіге дейінгі дәлдікпен, ал егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес өсімпұлды есептеу үшін белгіленген қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің (түйінді мөлшерлеменің) үлесі ретінде айқындалатын өсімпұл мөлшерлемесі қолданылған жағдайда – мұндай үлестің мәні және қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің (түйінді мөлшерлеменің) мөлшері;
өсімпұлдар есептелетін кезеңдегі күндер саны;
6-бағанда өсімпұлдардың есептелген сомасы көрсетіледі.
"Декларация бойынша барлығы" жолында:
2-бағанда өндіріп алу кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрінің коды көрсетіледі;
3-5 бағандар толтырылмайды;
төлемнің тиісті түрі бойынша 6-бағанда ЭСД-да көрсетілген барлық тауарлар үшін төленуге жататын осындай төлемнің, өсімпұлдардың сомасы көрсетіледі.

Графа не заполняется при декларировании товаров, приобретенных физическими лицами, помещаемых под таможенную процедуру отказа в пользу государства или таможенную процедуру уничтожения в соответствии с пунктом 5 статьи 3093 Кодекса.
34. В графе "В1. Подробности уплаты (взыскания)" указываются сведения о фактически уплаченных (взысканных) суммах платежей за все товары, заявленные в ДЭТ, а также об уплаченных (взысканных) суммах пеней.
Суммы платежей, пеней округляются по математическим правилам до 2 знаков после запятой, а в Республике Армения - до целой величины.
Сведения об уплаченных (взысканных) суммах платежей, пеней указываются раздельно по каждому виду платежей, пеней в разрезе документов, подтверждающих (отражающих) их уплату (взыскание) (в Российской Федерации - в разрезе операций, отраженных на лицевом счете лица, уплатившего эти платежи, пени). При заполнении ДЭТ в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ. При заполнении ДЭТ в виде документа на бумажном носителе сведения указываются отдельными строками, все элементы разделяются между собой знаком тире "-", пробелы между элементами не допускаются.
В колонке 1 указываются сведения об уплате (взыскании) платежей, пеней, формируемые по следующей схеме:
элемент 1 - код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
элемент 2 - уплаченная (взысканная) сумма платежа, пеней;
элемент 3 - цифровой код валюты уплаты (взыскания) платежа, пеней в соответствии с классификатором валют;
элемент 4 - номер документа, подтверждающего уплату (взыскание) платежа, пеней. В Российской Федерации элемент не заполняется;
элемент 5 - в Республике Армения, Республике Казахстан, Кыргызской Республике - дата документа, подтверждающего уплату (взыскание) платежа, пеней, в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год), в Республике Беларусь - дата уплаты (взыскания) (дата исполнения обязанности по уплате платежа) в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) по документу, подтверждающему уплату (взыскание) платежа, пеней. В Российской Федерации элемент не заполняется;
элемент 6 - код способа уплаты платежа в соответствии с классификатором способов уплаты таможенных и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы. В Российской Федерации элемент не заполняется;

Кодекстің 3093-бабының 5-тармағына сәйкес мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік рәсіміне немесе жоюдың кедендік рәсімімен орналастырылатын баған жеке тұлғалар сатып алған тауарларды декларациялау кезінде толтырылмайды.
34. "В1. Төлеудің (өндіріп алудың) егжей-тегжейлері" ЭСД-да мәлімделген барлық тауарлар үшін нақты төленген (өндіріп алынған) төлемдер сомалары туралы, сондай-ақ өсімпұлдардың төленген (өндіріп алынған) сомалары туралы мәліметтер көрсетіледі.
Төлемдер, өсімпұлдар сомасы математикалық ережелер бойынша үтірден кейін 2 белгіге дейін, ал Армения Республикасында – бүтін санға дейін дөңгелектенеді.
Төленген (өндіріп алынған) төлемдер, өсімпұлдар сомалары туралы мәліметтер төлемдердің әрбір түрі бойынша бөлек, олардың төленгенін (өндіріп алынғанын) растайтын (көрсететін) құжаттар бөлінісінде өсімпұлдар (Ресей Федерациясында – осы төлемдерді, өсімпұлдарды төлеген адамның жеке шотында көрсетілген операциялар тұрғысынан) көрсетіледі. Электрондық құжат түріндегі күндерді толтыру кезінде мәліметтер ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде көрсетіледі. ЭСД қағаз тасығышта құжат түрінде толтырылған кезде мәліметтер жеке жолдармен көрсетіледі, барлық элементтер бір-бірімен "-" сызықша белгісімен бөлінеді, элементтер арасындағы бос орындарға жол берілмейді.
1-бағанда мынадай схема бойынша қалыптастырылатын төлемдерді, өсімпұлдарды төлеу (өндіріп алу) туралы мәліметтер көрсетіледі:
1-элемент – алынуы кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрінің коды;
2-элемент – төлемнің, өсімпұлдардың төленген (өндіріп алынған) сомасы;
3-элемент – валюта сыныптауышына сәйкес төлемді төлеу (өндіріп алу) валютасының, өсімпұлдардың цифрлық коды;
4-элемент – төлемнің, өсімпұлдардың төленгенін (өндіріп алынғанын) растайтын құжаттың нөмірі. Ресей Федерациясында элемент толтырылмайды;
5-элемент – Армения Республикасында, Қазақстан Республикасында, Қырғыз Республикасында – төлемнің, өсімпұлдың төленгенін (өндіріп алынғанын) растайтын құжаттың күні кк.мм.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында, Беларусь Республикасында – күні төлеу (өндіріп алу) күні (төлемді төлеу жөніндегі міндетті орындау күні) төлемді, өсімпұлдарды төлегенін (өндіріп алғанын) растайтын құжат бойынша кк.мм.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында көрсетіледі. Ресей Федерациясында элемент толтырылмайды;
6-элемент – өндіріп алу кеден органдарына жүктелген кедендік және өзге де төлемдерді төлеу тәсілдерінің сыныптауышына сәйкес төлемді төлеу тәсілінің коды. Ресей Федерациясында элемент толтырылмайды;

элемент 7 - налоговый номер лица (в соответствии с пунктом 16 настоящего Порядка), которое уплатило платежи, пени или с которого взысканы платежи, пени.
Если в качестве лица, которое уплатило платежи, пени или с которого взысканы платежи, пени, выступает иностранное физическое лицо либо физическое лицо иного государства-члена, чем государство- член, таможенному органу которому подана ДЭТ, элемент 7 не заполняется (за исключением Российской Федерации). В Российской Федерации указываются сведения о документе, удостоверяющем личность (в соответствии с пунктом 15 настоящего Порядка).
Колонка 2 не заполняется.
35. В графе "Сведения о лице, заполнившем ДЭТ, дата" указываются сведения о лице, заполнившем ДЭТ, и дата ее заполнения.
Если таможенное декларирование осуществляется физическим лицом, в графе указываются:
фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица;
сведения о документе, удостоверяющем личность (в соответствии с пунктом 15 настоящего Порядка);
налоговый номер лица (при наличии) (в соответствии с пунктом 16 настоящего Порядка);
место жительства физического лица государства-члена или место проживания (пребывания) в государстве-члене иностранного физического лица (в соответствии с пунктом 17 настоящего Порядка);
контактные реквизиты (в соответствии с пунктом 18 настоящего Порядка).
Если таможенное декларирование осуществляется оператором электронной торговли, в графе указываются:
код в соответствии с классификатором видов документов и сведений документа, подтверждающего включение юридического лица в реестр операторов электронной торговли, или регистрационного номера юридического лица в реестре операторов электронной торговли и номер документа, подтверждающего включение юридического лица в реестр операторов электронной торговли, или регистрационный номер юридического лица в реестре операторов электронной торговли (в ДЭТ в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - через запятую);
фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя или работника оператора электронной торговли, заполнившего ДЭТ;
сведения о документе, удостоверяющем личность руководителя или работника оператора электронной торговли, заполнившего ДЭТ (в соответствии с пунктом 15 настоящего Порядка);
занимаемая должность руководителя или работника оператора электронной торговли, заполнившего ДЭТ, в соответствии со штатным расписанием оператора электронной торговли;
код в соответствии с классификатором видов документов и сведений документа, удостоверяющего полномочия руководителя оператора электронной торговли, если ДЭТ заполняется руководителем оператора электронной торговли, либо доверенности на совершение действий от имени руководителя оператора электронной торговли, если ДЭТ заполняется работником оператора электронной торговли, номер, дата и срок действия (если такой срок установлен) соответствующего документа в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год);
контактные реквизиты оператора электронной торговли (в соответствии с пунктом 18 настоящего Порядка).

7-элемент – төлемдерді төлеген, өсімпұлдар өндіріп алынған немесе өсімпұлдар төленген тұлғаның салық нөмірі (осы Тәртіптің 16-тармағына сәйкес).
Егер төлемдерді төлеген, өсімпұлды төлеген немесе төлемдерді өндіріп алынған тұлға, өсімпұл шетелдік жеке тұлға не мүше мемлекеттен басқа жеке тұлға болса, онда ЭСД берілген кеден органына 7-элемент толтырылмайды (Ресей Федерациясын қоспағанда). Ресей Федерациясында жеке басын куәландыратын құжат туралы ақпарат көрсетіледі (осы Тәртіптің 15-тармағына сәйкес).
2 баған толтырылмайды.
35. "ЭСД толтырған тұлға туралы мәліметтер, күні" бағанында ЭСД толтырған тұлға туралы мәліметтер және оны толтыру күні көрсетіледі.
Егер кедендік декларациялауды жеке тұлға жүзеге асырса, бағанда мыналар көрсетіледі:
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтер (осы Тәртіптің 15-тармағына сәйкес);
тұлғаның салық нөмірі (бар болса) (осы Тәртіптің 16-тармағына сәйкес);
мүше мемлекеттің жеке тұлғасының тұрғылықты жері немесе шетелдік жеке тұлғаға мүше мемлекетте тұратын (болатын) жері (осы Тәртіптің 17-тармағына сәйкес);
байланыс деректемелері (осы Тәртіптің 18-тармағына сәйкес).
Егер кедендік декларациялауды электрондық сауда операторы жүзеге асырса, бағанда мыналар көрсетіледі:
заңды тұлғаның электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілгенін растайтын құжат түрлері мен мәліметтерінің сыныптауышына сәйкес код немесе электрондық сауда операторларының тізіліміндегі заңды тұлғаның тіркеу нөмірі және заңды тұлғаның электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілгенін растайтын құжаттың нөмірі немесе электрондық сауда операторларының тізіліміндегі заңды тұлғаның тіркеу нөмірі (ЭСД түрінде электрондық құжаттың мәліметтері тиісті деректемелерде, ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – үтір арқылы көрсетіледі);
ЭСД толтырған электрондық сауда операторы басшысының немесе қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
ЭСД толтырған электрондық сауда операторы басшысының немесе қызметкерінің жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер (осы Тәртіптің 15-тармағына сәйкес);
электрондық сауда операторының штат кестесіне сәйкес ЭСД толтырған электрондық сауда операторының басшысы немесе қызметкері атқаратын лауазымы;
егер ЭСД электрондық сауда операторының басшысымен толтырылса, электрондық сауда операторы басшысының өкілеттігін куәландыратын құжаттың құжаттары мен мәліметтері түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодты не егер ЭСД электрондық сауда операторының қызметкерімен толтырылса, электрондық сауда операторы басшысының атынан іс-әрекеттер жасауға сенімхатты тиісті құжаттың нөмірі, қолданылу күні және мерзімі (егер мұндай мерзім белгіленген болса) кк.мм. жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында толтырады;
электрондық сауда операторының байланыс деректемелері (осы Тәртіптің 18-тармағына сәйкес).

Если таможенное декларирование осуществляется таможенным представителем, осуществляющим таможенное декларирование товаров от имени и по поручению физических лиц - декларантов товаров в соответствии с пунктом 7 статьи 464 Кодекса, в графе указываются:
код в соответствии с классификатором видов документов и сведений документа, свидетельствующего о включении лица в реестр таможенных представителей, или регистрационного номера лица в реестре таможенных представителей и через запятую номер документа, свидетельствующего о включении лица в реестр таможенных представителей, или регистрационный номер лица в реестре таможенных представителей (в ДЭТ в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - через запятую);
фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя или работника таможенного представителя, заполнившего ДЭТ;
сведения о документе, удостоверяющем личность, руководителя или работника таможенного представителя, заполнившего ДЭТ (в соответствии с пунктом 15 настоящего Порядка);
занимаемая должность руководителя или работника таможенного представителя, заполнившего ДЭТ в соответствии со штатным расписанием таможенного представителя;
код в соответствии с классификатором видов документов и сведений документа, удостоверяющего полномочия руководителя таможенного представителя, если ДЭТ заполняется руководителем таможенного представителя, либо доверенности на совершение действий от имени руководителя таможенного представителя, если ДЭТ заполняется работником таможенного представителя, номер, дата и срок действия (если такой срок установлен) соответствующего документа в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год);
контактные реквизиты таможенного представителя (в соответствии с пунктом 18 настоящего Порядка).
III. Порядок заполнения ДЭТ на товары, предназначенные для реализации физическим лицам
36. В графе "Отправитель (по общей накладной)" в соответствии с пунктом 14 настоящего Порядка указываются сведения о лице, указанном в качестве отправителя товаров в транспортных (перевозочных) документах, в соответствии с которыми начата (начинается) перевозка товаров.
Графа не заполняется при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
37. В графе "Получатель (по общей накладной)" в соответствии с пунктом 14 настоящего Порядка указываются:
при помещении товаров под таможенную процедуру таможенного склада - сведения об операторе электронной торговли, осуществляющем таможенное декларирование товаров в соответствии с такой таможенной процедурой;
при помещении товаров под таможенную процедуру реэкспорта - сведения о лице, указанном в качестве получателя товаров в транспортных (перевозочных) документах (общей накладной), в соответствии с которыми завершена (будет завершена) перевозка товаров.
Графа не заполняется при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.

Егер кедендік декларациялауды жеке тұлғалардың атынан және олардың тапсырмасы бойынша тауарларды кедендік декларациялауды жүзеге асыратын кеден өкілі жүзеге асырса – Кодекстің 464-бабының 7-тармағына сәйкес тауарлар декларанттарының бағанында мыналар көрсетіледі: кеден өкілдерінің тізіліміне тұлғаны қосқаны туралы куәландыратын құжат түрлері мен мәліметтерінің сыныптауышына сәйкес код немесе кеден өкілдерінің тізіліміндегі тұлғаның тіркеу нөмірі және кеден өкілдерінің тізіліміне тұлғаны қосқаны туралы куәландыратын құжаттың үтір арқылы нөмірі немесе тіркеу нөмірі кеден өкілдерінің тізіліміндегі тұлғаның нөмірі (ЭСД-да электрондық құжат түрінде мәліметтер тиісті деректемелерде көрсетіледі, ал ЭСД-да қағаз тасығыштағы құжат түрінде – үтір арқылы);
ЭСД толтырған кеден өкілі басшысының немесе қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
ЭСД толтырған кеден өкілінің басшысының немесе қызметкерінің жеке басын куәландыратын құжаты туралы мәліметтер (осы Тәртіптің 15-тармағына сәйкес);
кеден өкілінің штат кестесіне сәйкес ЭСД толтырған кеден өкілі басшысының немесе қызметкерінің атқаратын лауазымы;
егер ЭСД-ны кеден өкілінің басшысы толтырса, кеден өкілі басшысының өкілеттігін куәландыратын құжаттың құжаттары мен мәліметтері түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодты не егер ЭСД-ны кеден өкілінің қызметкері толтырса, кеден өкілі басшысының атынан іс-әрекеттер жасауға арналған сенімхатты, тиісті құжаттың нөмірі, күні және қолданылу мерзімі (егер мұндай мерзім белгіленген болса) кк.мм.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында;
кеден өкілінің байланыс деректемелері (осы Тәртіптің 18-тармағына сәйкес) көрсетіледі.
III. Жеке тұлғаларға сатуға арналған тауарларға ЭСД толтыру тәртібі
36. "Жөнелтуші (жалпы жүкқұжат бойынша)" бағанында осы Тәртіптің 14-тармағына сәйкес тауарларды тасымалдау басталған (басталатын) көлік (тасымалдау) құжаттарында тауарларды жөнелтуші ретінде көрсетілген тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
Баған тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастыру кезінде толтырылмайды.
37. Осы Тәртіптің 14-тармағына сәйкес "Алушы" (жалпы жүкқұжат бойынша) бағанында:
тауарларды кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырған кезде – осындай кедендік рәсімге сәйкес тауарларды кедендік декларациялауды жүзеге асыратын электрондық сауда операторы туралы мәліметтер;
тауарларды кері экспорттың кедендік рәсіміне орналастыру кезінд – тауарларды тасымалдау аяқталған (аяқталатын) көлік (тасымалдау) құжаттарында (жалпы жүкқұжатта) тауарларды алушы ретінде көрсетілген тұлға туралы мәліметтер.
Баған тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастыру кезінде толтырылмайды.

38. Графа "ДЭТ" заполняется в следующем порядке.
Левый подраздел графы не заполняется.
В правом подразделе графы при подаче ДЭТ в виде электронного документа указывается аббревиатура "ЭД". В ДЭТ в виде документа на бумажном носителе правый подраздел графы не заполняется.
39. В графе "Особенность" при предварительном таможенном декларировании товаров указывается код особенности таможенного декларирования товаров в соответствии с классификатором особенностей таможенного декларирования товаров.
В иных случаях графа не заполняется.
40. В графе "Категория товаров" указывается буквенный код категории товаров, предназначенных для реализации физическим лицам, - "ЭС".
41. В графе "Место нахождения товаров" указываются сведения о месте, в котором товары находятся на момент подачи ДЭТ или будут находиться при предварительном таможенном декларировании (в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - отдельными строками):
код места нахождения товаров в соответствии с классификатором мест нахождения товаров;
код таможенного органа, в регионе деятельности которого находится указанное место нахождения товаров, в соответствии с классификатором таможенных органов государств - членов Евразийского экономического союза;
номер документа, подтверждающего включение юридического лица в реестр операторов электронной торговли, или регистрационный номер юридического лица в реестре операторов электронной торговли. Сведения указываются в случае, если товары находятся на временном хранении;
место нахождения товаров в соответствии с пунктом 17 настоящего Порядка или наименование железнодорожной станции (если место нахождения товаров расположено на территории железнодорожной станции (на подъездных путях)), или наименование морского (речного) порта (если место нахождения товаров расположено на территории морского (речного) порта), или наименование воздушного пункта пропуска (если место нахождения товаров расположено на территории воздушного пункта пропуска). При этом сведения, предусмотренные абзацем четвертым настоящего пункта, в графе не указываются.
Графа не заполняется при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
42. Графа "Кол-во листов" при заполнении ДЭТ в виде электронного документа не заполняется. При заполнении ДЭТ в виде документа на бумажном носителе в графе указывается общее количество листов ДЭТ.
43. В графе "Процедура" указывается код, формируемый по следующей схеме:
ХХ ХХ ,
1 2
где:
элемент 1 - двузначный код заявляемой таможенной процедуры в соответствии с классификатором видов таможенных процедур;
элемент 2 - двузначный код предшествующей таможенной процедуры в соответствии с классификатором видов таможенных процедур, если декларируемые товары ранее были помещены под таможенную процедуру, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита.

38. "ЭСД" бағаны мынадай тәртіппен толтырылады
Бағанның сол жақ кіші бөлімі толтырылмайды.
Бағанның оң жақ кіші бөлімінде ЭСД электрондық құжат түрінде берген кезде "ЭД" аббревиатурасы көрсетіледі. ЭСД-да қағаз тасығыштағы құжат түрінде бағанның оң жақ кіші бөлімі толтырылмайды.
39. "Ерекшелігі" бағанында тауарларды алдын ала кедендік декларациялау кезінде тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктерінің сыныптауышына сәйкес тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктерінің коды көрсетіледі.
Өзге жағдайларда баған толтырылмайды.
40. "Тауарлар санаты" бағанында жеке тұлғаларға сатуға арналған тауарлар санатының "ЭС" әріптік коды көрсетіледі.
41. "Тауарлардың орналасқан жері" бағанында тауарлар ЭСД берілген сәтте тұрған немесе алдын ала кедендік декларациялау кезінде болатын орны туралы мәліметтер көрсетіледі (ЭСД-де электрондық құжат түрінде – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ЭСД-де қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – жекелеген жолдарда) көрсетіледі:
тауарлардың орналасқан жерінің жіктеуішіне сәйкес тауарлардың орналасқан жерінің коды;
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына сәйкес қызметі аймағында тауарлардың көрсетілген орналасқан жері бар кеден органының коды;
электрондық сауда операторларының тізіліміне заңды тұлғаның енгізілгенін растайтын құжаттың нөмірі немесе электрондық сауда операторларының тізіліміндегі заңды тұлғаның тіркеу нөмірі. Егер тауарлар уақытша сақтауда болса, мәліметтер көрсетіледі;
осы Тәртіптің 17-тармағына сәйкес тауарлардың орналасқан жері немесе теміржол станциясының атауы (егер тауарлардың орналасқан жері теміржол станциясының аумағында (кірме жолдарда) орналасқан болса) немесе теңіз (өзен) портының атауы (егер тауарлардың орналасқан жері теңіз (өзен) портының аумағында орналасқан болса) немесе әуе өткізу пунктінің атауы (егер тауарлардың орналасқан жері әуе өткізу пунктінің аумағында орналасқан болса). Бұл ретте осы тармақтың төртінші абзацында көзделген мәліметтер бағанда көрсетілмейді.
Баған тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастыру кезінде толтырылмайды.
42. "Парақтар саны" бағаны электрондық құжат түрінде ЭСД толтыру кезінде толтырылмайды. Қағаз тасығышта құжат түрінде ЭСД толтырған кезде бағанда ЭСД парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
43. "Рәсім" бағанында мынадай схема бойынша қалыптастырылатын код көрсетіледі:
мұндағы:
1-элемент – кедендік рәсімдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес мәлімделетін кедендік рәсімнің екі таңбалы коды;
2-элемент – егер декларацияланатын тауарлар кедендік транзиттің кедендік рәсімін қоспағанда, бұрын кедендік рәсіммен орналастырылған болса, кедендік рәсімдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес алдыңғы кедендік рәсімнің екі таңбалы коды.

44. Графа "Общие сведения" заполняется в следующем порядке.
В колонке 1 указывается:
при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления - порядковый номер индивидуальной накладной, почтового отправления или иного транспортного (перевозочного) документа, в соответствии с которым товар отправлен получателю;
при помещении товаров под таможенную процедуру таможенного склада, таможенную процедуру реэкспорта - порядковый номер транспортного (перевозочного) документа, указанного в колонке 2.
В колонке 2 указывается номер и дата (при наличии) транспортного (перевозочного) документа, по которому осуществлялась (будет осуществляться) международная перевозка или перевозка под таможенным контролем в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита;
Колонка 2 не заполняется при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
В колонке 3 при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления указывается номер индивидуальной накладной, почтового отправления или иного транспортного (перевозочного) документа, в соответствии с которым товар отправлен получателю.
Колонка 3 не заполняется при помещении товаров под таможенные процедуры таможенного склада, реэкспорта.
Колонка 4 не заполняется.
В колонке 5 при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления указываются сведения о физическом лице, приобретшем товары, согласно индивидуальной накладной, документу, сопровождающему почтовое отправление, или иному транспортному (перевозочному) документу, в соответствии с которым товар отправлен получателю (в соответствии с пунктом 14 настоящего Порядка).
Колонка 5 не заполняется при помещении товаров под таможенную процедуру таможенного склада, таможенную процедуру реэкспорта.
45. Графа "Сведения о товарах" заполняется в следующем порядке.
В колонке 6 указывается:
при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления - порядковый номер товара, состоящий из номера товара по ДЭТ и номера товара по индивидуальной накладной, документу, сопровождающему почтовое отправление, или иному транспортному (перевозочному) документу, в соответствии с которым товар отправлен получателю, отделяемых знаком разделителя "/";
при помещении товаров под таможенную процедуру таможенного склада, таможенную процедуру реэкспорта - порядковый номер товара, состоящий из номера товара по ДЭТ и номера товара по транспортному (перевозочному) документу, указанному в колонке 2 графы "Общие сведения", отделяемых знаком разделителя "/".
В колонке 7 указываются:
наименование (торговое, коммерческое или иное традиционное наименование) товара;
описание товара, включая сведения о характеристиках и параметрах товара в единицах измерения, отличных от основной или дополнительной единицы измерения (количество и условное обозначение), в соответствии с классификатором единиц измерения и счета Евразийского экономического союза, если такие сведения необходимы для исчисления и взимания таможенных пошлин, налогов, применения мер защиты внутреннего рынка и (или) обеспечения соблюдения запретов и ограничений;
сведения о товарном знаке, а также о регистрационном номере (номерах) объекта интеллектуальной собственности (при наличии) - при заявлении сведений о товарах, содержащих объекты интеллектуальной собственности, включенные в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, который ведется таможенным органом государства-члена, таможенному органу которого подается ДЭТ, и (или) единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов;
наименование места происхождения товара, если оно является объектом интеллектуальной собственности, включенным в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, который ведется таможенным органом государства-члена, таможенному органу которого подается ДЭТ, и (или) единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов.

44. "Жалпы мәліметтер" бағаны мынадай тәртіппен толтырылады.
1-бағанда:
тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырған кезде – жеке жүкқұжаттың, пошта жөнелтілімінің немесе тауар алушыға жіберілген өзге де көліктік (тасымалдау) құжаттың реттік нөмірі;
тауарларды кеден қоймасының кедендік рәсіміне, кері экспорттың кедендік рәсіміне орналастырған кезде – 2-бағанда көрсетілген көлік (тасымалдау) құжатының реттік нөмірі көрсетіледі.
2-бағанда кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес халықаралық тасымалдау немесе кедендік бақылаумен тасымалдау жүзеге асырылған (жүзеге асырылатын) көлік (тасымалдау) құжатының нөмірі мен күні (бар болса) көрсетіледі;
2-баған тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне орналастырған кезде толтырылмайды.
3-бағанда тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне орналастырған кезде жеке жүкқұжаттың, почта жөнелтілімінің немесе тауар алушыға жіберілген өзге де көліктік (тасымалдау) құжаттың нөмірі көрсетіледі.
3-баған тауарларды кеден қоймасының, кері экспорттың кедендік рәсімдеріне орналастырған кезде толтырылмайды.
4-баған толтырылмайды.
5-бағанда тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне орналастырған кезде тауарларды сатып алған жеке тұлға туралы мәліметтер жеке жүкқұжатқа, пошта жөнелтілімін сүйемелдейтін құжатқа немесе тауар алушыға жөнелтілген өзге де көліктік (тасымалдау) құжатқа сәйкес көрсетіледі (осы Тәртіптің 14-тармағына сәйкес).
5-баған тауарларды кеден қоймасының кедендік рәсіміне, кері экспорттың кедендік рәсіміне орналастырған кезде толтырылмайды.
45. "Тауарлар туралы мәліметтер" бағаны мынадай тәртіппен толтырылады.
6-бағанда:
тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырған кезде – ЭСД бойынша тауардың нөмірінен және жеке жүкқұжат бойынша тауардың нөмірінен, пошта жөнелтілімін сүйемелдейтін құжаттан немесе соған сәйкес тауар алушыға жіберілген, "/" бөлгіш белгісімен бөлінетін өзге де көлік (тасымалдау) құжатынан тұратын тауардың реттік нөмірі;
тауарларды кеден қоймасының кедендік рәсіміне, кері экспорттың кедендік рәсіміне орналастырған кезде – "/" бөлгіш белгісімен бөлінетін "Жалпы мәліметтер" бағанының 2-бағанында көрсетілген көлік (тасымалдау) құжаты бойынша тауар нөмірінен және тауар нөмірінен тұратын тауардың реттік нөмірі көрсетіледі.
7-бағанда:
тауардың атауы (сауда, коммерциялық немесе өзге де дәстүрлі атауы);
егер мұндай мәліметтер кедендік баждарды, салықтарды есептеу және алу, ішкі нарықты қорғау шараларын қолдану үшін қажет болса, Еуразиялық экономикалық одақтың өлшем бірліктері мен шотының сыныптауышына сәйкес негізгі немесе қосымша өлшем бірліктерінен (саны мен шартты белгіленуі) ерекшеленетін Өлшем бірліктеріндегі тауардың сипаттамалары мен параметрлері туралы мәліметтерді қоса алғанда, тауардың сипаттамасы (немесе) тыйымдар мен шектеулердің сақталуын қамтамасыз ету;
тауар белгісі туралы, сондай-ақ зияткерлік меншік объектісінің тіркеу нөмірі (нөмірлері) туралы мәліметтер (бар болса) – кеден органына ЭСД берілетін мүше мемлекеттің кеден органы жүргізетін зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне енгізілген зияткерлік меншік объектілері бар тауарлар туралы мәліметтер және (немесе) бірыңғай кедендік мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің тізілімі;
тауар шығарылған жердің атауы, егер ол кеден органына ЭСД берілетін мүше мемлекеттің кеден органы жүргізетін зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне енгізілген зияткерлік меншік объектісі және (немесе) мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізілімі болып табылса көрсетіледі.

В колонке 8 указывается код товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС на уровне 10 знаков (без пробелов).
В Республике Беларусь при помещении товара под таможенную процедуру таможенного склада, таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления дополнительно указываются (в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующем реквизите, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - без пробелов после кода товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС) 4 знака кода в соответствии с классификатором дополнительной таможенной информации, используемым в Республике Беларусь, в случае, если указанный классификатор содержит код декларируемого товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС.
В колонке 9, если в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС в отношении декларируемого товара применяется дополнительная единица измерения, указываются условное обозначение и код дополнительной единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения и счета Евразийского экономического союза и количество товара в дополнительной единице измерения.
В колонках 10 и 11 указывается соответственно масса брутто (кг) и нетто (кг) товаров. Указываемые значения округляются по математическим правилам с точностью до 3 знаков после запятой, а в случае, если общая масса товаров составляет менее 1 грамма, - до 6 знаков после запятой.
В колонке 12 в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - через знак разделителя "/" указываются буквенный код валюты в соответствии с классификатором валют и стоимость товара цифрами в соответствии с коммерческими документами. Значение стоимости товара округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой.
В колонке 13 в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - через знак разделителя "/" указываются по следующей схеме:
элемент 1 - буквенный код валюты государства-члена, таможенному органу которого подается ДЭТ, в соответствии с классификатором валют;
элемент 2 - курс иностранной валюты, код которой указан в колонке 12, к валюте государства-члена, таможенному органу которого подается ДЭТ, установленный национальным (центральным) банком этого государства на день регистрации ДЭТ. Элемент заполняется, если для определения таможенной стоимости декларируемых товаров и (или) исчисления таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты;

8-бағанда ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауардың коды 10 белгі деңгейінде (олқылықсыз) көрсетіледі.
Беларусь Республикасында тауарды кеден қоймасының кедендік рәсіміне, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне орналастырған кезде қосымша (электрондық құжат түріндегі ЭСД-де – тиісті деректемеде, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭСД-де – ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауар кодынан кейін олқылықсыз) 4 код белгісі көрсетіледі, егер көрсетілген Жіктеуіште ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес декларацияланатын тауардың коды болған жағдайда, Беларусь Республикасында пайдаланылатын қосымша кедендік ақпараттың сыныптауышы болып табылады.
9-бағанда, егер декларацияланатын тауарға қатысты ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес қосымша өлшем бірлігі қолданылса, Еуразиялық экономикалық одақтың өлшем бірліктері мен шот сыныптауышына сәйкес қосымша өлшем бірлігінің шартты белгісі мен коды және қосымша өлшем бірлігіндегі тауардың саны көрсетіледі.
10 және 11-бағандарда тиісінше тауарлардың жалпы (кг) және таза (кг) салмағы көрсетіледі. Көрсетілген мәндер математикалық ережелер бойынша үтірден кейін 3 таңбаға дейінгі дәлдікпен, ал егер тауарлардың жалпы массасы 1 грамнан аз болса, үтірден кейін 6 таңбаға дейін дөңгелектенеді.
Электрондық құжат түріндегі ЭСД-дағы 12-бағанда – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – "/" бөлгіш белгісі арқылы валюталардың жіктеуішіне сәйкес валютаның әріптік коды және коммерциялық құжаттарға сәйкес сандармен тауардың құны көрсетіледі. Тауар құнының мәні математикалық ережелер бойынша үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен дөңгелектенеді.
Электрондық құжат түріндегі ЭСД-нің 13-бағанында – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ЭСД-де қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – "/" бөлгіш белгісі арқылы мынадай схема бойынша:
1-элемент – кеден органына ЭСД берілетін мүше мемлекеттің валютасының әріптік коды валюталар сыныптауышына сәйкес;
2-элемент – коды 12-бағанда көрсетілген шетел валютасының бағамы осы мемлекеттің ұлттық (орталық) банкі ЭСД-нің тіркелген күні белгілеген кеден органына ЭСД берілетін мүше мемлекеттің валютасында. Егер декларацияланатын тауарлардың кедендік құнын айқындау және (немесе) кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын есептеу үшін шетел валютасын қайта есептеуді жүргізу талап етілсе, элемент толтырылады;

элемент 3 - таможенная стоимость товара цифрами в валюте государства-члена, таможенному органу которого подается ДЭТ, определяемая в соответствии с международными договорами и актами, составляющими право Союза. Значение таможенной стоимости товара округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой, а в Республике Армения - до целой величины;
элемент 4 - код метода определения таможенной стоимости декларируемых товаров в соответствии с классификатором методов определения таможенной стоимости;
элемент 5 - код условия поставки и наименование географического пункта в соответствии с классификатором условий поставки (для Республики Беларусь);
элемент 6 - трехзначный цифровой код характера сделки в соответствии с классификатором характеров сделок, используемым в государствах-членах (для Республики Беларусь).
Колонка 13 не заполняется при помещении товаров под таможенную процедуру таможенного склада.
46. В графе "Сведения о документах" указываются сведения о документах, подтверждающих сведения, заявленные в ДЭТ, а также иные сведения, связанные с размещением предложения о продаже товара в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" и приобретением товаров, в следующем порядке.
В колонке 14 в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ (по каждому документу (сведениям) отдельно), а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе (построчно по каждому документу (сведениям) - через знак разделителя "/" указываются код документа и сведений в соответствии с классификатором видов документов и сведений и признак, подтверждающий представление либо непредставление документа (в том числе документа, содержащего сведения, связанные с размещением предложения о продаже товара в информационно - телекоммуникационной сети "Интернет" и приобретением товаров), при подаче ДЭТ:
"0" - документ, подтверждающий сведения, заявленные в ДЭТ, не представлен;
"1" - документ, подтверждающий сведения, заявленные в ДЭТ, представлен.
В колонке 15 в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ (по каждому документу (сведений) отдельно), а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе (построчно по каждому документу (сведениям)) - в соответствии с кодом, указанным в колонке 14, указываются:
номер и дата документа, подтверждающего совершение сделки, либо иных документов, подтверждающих право владения, пользования и (или) распоряжения товарами не в рамках сделки (для товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного склада, таможенную процедуру реэкспорта);
номер и дата коммерческого документа;
номер и дата в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) документа, подтверждающего соблюдение запретов и ограничений, если такие запреты и ограничения подлежат соблюдению в соответствии со статьей 7 Кодекса, а также срок действия документа (если срок действия ограничен);
номер и дата интернет-заказа (для товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления);
наименование электронной торговой площадки;
ссылка на страницу сайта в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет", где размещено предложение о продаже товара (при ее наличии);
номер и дата иных документов, подтверждающих сведения, заявленные в ДЭТ.

3-элемент – кеден органына Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес айқындалатын ЭСД берілетін мүше мемлекеттің валютасындағы сандармен тауардың кедендік құны. Тауардың кедендік құнының мәні математикалық ережелер бойынша үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен, ал Армения Республикасында – бүтін санға дейін дөңгелектенеді;
4-элемент – кедендік құнды айқындау әдістерінің сыныптауышына сәйкес декларацияланатын тауарлардың кедендік құнын айқындау әдісінің коды;
5-элемент – жеткізу шарттарының жіктеуішіне сәйкес жеткізу шарттарының коды және географиялық пункттің атауы (Беларусь Республикасы үшін);
6-элемент – мүше мемлекеттерде пайдаланылатын мәмілелер сипатының жіктеуішіне сәйкес мәміле сипатының үш таңбалы цифрлық коды (Беларусь Республикасы үшін) көрсетіледі.
13-баған тауарларды кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастыру кезінде толтырылмайды.
46. "Құжаттар туралы мәліметтер" бағанында ЭСД-де мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар туралы мәліметтер, сондай-ақ "интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінде тауарды сату және тауарларды сатып алу туралы ұсынысты орналастыруға байланысты өзге де мәліметтер мынадай тәртіппен көрсетіледі.
Электрондық құжат түріндегі ЭСД-дағы 14-бағанда – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде (әрбір құжат (мәліметтер) бойынша жеке), ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде (әрбір құжат (мәліметтер) бойынша жол-жолмен) – "/" бөлгіш белгісі арқылы құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес құжат пен мәліметтер коды және құжатты (оның ішінде "интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінде тауарды сату және тауарларды сатып алу туралы ұсынысты орналастыруға байланысты мәліметтерді қамтитын құжатты) ұсынғанын не ұсынбағанын растайтын белгі көрсетіледі:
"0" – ЭСД-да мәлімделген мәліметтерді растайтын құжат ұсынылмаған;
"1" – ЭСД-да мәлімделген мәліметтерді растайтын құжат ұсынылды.
Электрондық құжат түріндегі ЭСД-дағы 15-бағанда – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде (әрбір құжат (мәліметтер) бойынша жеке), ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде (әрбір құжат (мәліметтер) бойынша жол - жолмен) – 14-бағанда көрсетілген кодқа сәйкес көрсетіледі:
мәміле жасалғанын растайтын құжаттың не мәміле шеңберінде емес тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығын растайтын өзге де құжаттардың нөмірі мен күні (кеден қоймасының кедендік рәсіміне, кері экспорттың кедендік рәсіміне орналастырылатын тауарлар үшін);
коммерциялық құжаттың нөмірі мен күні;
егер мұндай тыйым салулар мен шектеулер Кодекстің 7-бабына сәйкес сақталуға жататын болса, тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттың, сондай-ақ құжаттың қолданылу мерзімінің (егер қолданылу мерзімі шектелген болса) кк.мм.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматындағы нөмірі мен күні;
интернет-тапсырыстың нөмірі мен күні (ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарлар үшін); электрондық сауда алаңының атауы; тауарды сату туралы ұсыныс орналастырылған "интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі сайттың бетіне сілтеме (ол болған кезде);
ЭСД-да мәлімделген мәліметтерді растайтын өзге де құжаттардың нөмірі мен күні.

47. В графе "Предшествующий документ" указываются:
код в соответствии с классификатором видов документов и сведений и номер документа, подтверждающего помещение товаров на временное хранение, - в случае, если товары до подачи ДЭТ помещались на временное хранение;
код в соответствии с классификатором видов документов и сведений и регистрационный номер транзитной декларации - в случае, если товары до подачи ДЭТ помещались под таможенную процедуру таможенного транзита, в том числе в случае, если в качестве транзитной декларации использовались транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы;
код в соответствии с классификатором видов документов и сведений и регистрационный номер ДЭТ, присвоенный при помещении товара под предшествующую подаче ДЭТ таможенную процедуру, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита.
Графа не заполняется в следующих случаях:
товары до подачи ДЭТ не помещались на временное хранение и (или) под какую-либо таможенную процедуру;
предварительное таможенное декларирование, если ДЭТ будет подаваться до ввоза товаров на таможенную территорию Союза.
При помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, таможенную процедуру реэкспорта в графе дополнительно указываются:
порядковый номер товара, указанный в предшествующей ДЭТ;
количество товара в единице измерения, отличной от основной и дополнительной единиц измерения, если такая единица указана в колонке 7 графы "Сведения о товарах" предшествующей ДЭТ и товар поставлен на контроль в этой единице измерения, условное обозначение такой единицы измерения и ее код в соответствии с классификатором единиц измерения и счета Евразийского экономического союза;
количество товара в дополнительной единице измерения, указанной в колонке 9 графы "Сведения о товарах" предшествующей ДЭТ, если товар поставлен на контроль в дополнительной единице измерения, условное обозначение дополнительной единицы измерения и ее код в соответствии с классификатором единиц измерения и счета Евразийского экономического союза;
масса брутто товаров в основной единице измерения, если товар поставлен на контроль в основной единице измерения, условное обозначение основной единицы измерения и ее код в соответствии с классификатором единиц измерения и счета Евразийского экономического союза.
Данные сведения подлежат указанию в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - через знак тире "-".
48. В строке "Всего по транспортному (перевозочному) документу" указываются сведения об общем весе брутто (кг) и общей таможенной стоимости в валюте государства-члена, таможенному органу которого подается ДЭТ, товаров:
а) помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления по одной индивидуальной накладной, документу, сопровождающему почтовое отправление, или иному транспортному (перевозочному) документу, в соответствии с которым товар отправлен получателю;
б) помещенных под таможенную процедуру таможенного склада (за исключением сведений об общей таможенной стоимости), реэкспорта по одному транспортному (перевозочному) документу, указанному в колонке 2 графы "Общие сведения".

47. "Алдыңғы құжат" бағанында: құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес код және тауарлардың уақытша сақтауға орналастырылғанын растайтын құжаттың нөмірі – егер тауарлар ЭСД берілгенге дейін уақытша сақтауға орналастырылған жағдайда;
құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес код және транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі – егер тауарлар ЭСД берілгенге дейін кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылған жағдайда, оның ішінде транзиттік декларация ретінде көлік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттар пайдаланылған жағдайда;
кедендік транзиттің кедендік рәсімін қоспағанда, құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес код және тауарды ЭСД беру алдындағы кедендік рәсіммен орналастырған кезде берілген ЭСД тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Баған мынадай жағдайларда:
ЭСД берілгенге дейін тауарлар уақытша сақтауға және (немесе) қандай да бір кедендік рәсімге орналастырылмаған;
егер ЭСД тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелгенге дейін берілетін болса, алдын ала кедендік декларациялау жағдайында толтырылмайды.
Тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне орналастырған кезде кері экспорттың кедендік рәсімі бағанда қосымша:
алдыңғы ЭСД-де көрсетілген тауардың реттік нөмірі; егер мұндай бірлік алдыңғы ЭСД-нің "Тауарлар туралы мәліметтер" бағанының 7-бағанында көрсетілсе және тауар осы өлшем бірлігінде бақылауға қойылса, негізгі және қосымша өлшем бірліктерінен өзгеше өлшем бірлігіндегі тауардың саны, осындай өлшем бірлігінің шартты белгісі және оның сыныптауышқа сәйкес коды Еуразиялық экономикалық одақтың өлшем бірліктері мен шоттары;
егер тауар қосымша өлшем бірлігінде бақылауға қойылса, алдыңғы ЭСД "Тауарлар туралы мәліметтер" бағанының 9-бағанында көрсетілген қосымша өлшем бірлігіндегі тауар саны, қосымша өлшем бірлігінің шартты белгісі және Еуразиялық экономикалық одақтың өлшем бірліктері мен шотының сыныптауышына сәйкес оның коды;
негізгі өлшем бірлігіндегі тауарлардың жалпы салмағы, егер тауар негізгі өлшем бірлігінде бақылауға қойылса, негізгі өлшем бірлігінің шартты белгісі және Еуразиялық экономикалық одақтың өлшем бірліктері мен шоттарының сыныптауышына сәйкес оның коды көрсетіледі.
Бұл мәліметтер ЭСД-да электрондық құжат түрінде – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – "-" сызықша белгісі арқылы көрсетілуге тиіс.
48. "Көлік (тасымалдау) құжаты бойынша барлығы" деген жолда кеден органына ЭСД берілетін мүше мемлекеттің валютасындағы бруттоның (кг) жалпы салмағы және жалпы кедендік құны туралы мәліметтер:
а) ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне бір жеке жүкқұжат, пошта жөнелтілімін сүйемелдейтін құжат немесе соған сәйкес тауар алушыға жіберілген өзге де көлік (тасымалдау) құжаты бойынша орналастырылғаны;
б) кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырылған (жалпы кедендік құн туралы мәліметтерді қоспағанда), "Жалпы мәліметтер" бағанының 2-бағанында көрсетілген бір көлік (тасымалдау) құжаты бойынша кері экспортталғаны көрсетіледі.

49. В строке "Всего по декларации" указываются сведения о суммарном весе брутто (кг) и таможенной стоимости в валюте государства-члена, таможенному органу которого подается ДЭТ, всех товаров, заявленных в ДЭТ.
50. Графа "B. Исчисление платежей" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения об исчислении таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, таможенных сборов, если законодательством государства-члена, таможенному органу которого подается ДЭТ, предусмотрено использование ДЭТ для исчисления и уплаты таможенных сборов, а также пеней и процентов.
Сведения об исчислении таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, таможенных сборов (далее в настоящем разделе - платежи), пеней и процентов указываются раздельно по каждому виду платежа. При этом исчисление таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин производится раздельно по каждому товару, в отношении которого подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, а таможенных сборов - раздельно по каждому товару либо по каждой индивидуальной накладной, документу, сопровождающему почтовое отправление, или иному транспортному (перевозочному) документу, в соответствии с которым товар отправлен получателю, в зависимости от порядка исчисления, установленного законодательством государства-члена, таможенному органу которого подается ДЭТ.
В графе не указываются:
сведения по виду платежа, если для товаров, в отношении которых исчисляется платеж, не установлена ставка, либо установлена нулевая ставка по этому виду платежа, либо обязанность по уплате платежа не возникает;
сведения об исчислении таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при декларировании товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада, таможенной процедурой реэкспорта.
В случае применения комбинированной ставки платежа, которая предусматривает сложение адвалорной и специфической составляющих или вычитание одной составляющей из другой, сведения об исчислении такого платежа указываются в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - в 2 строки раздельно по каждой составляющей.
При заполнении графы числовые и символьные значения указываются без пробелов.
В колонке 1 в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - через знак разделителя "/" по товару, в отношении которого исчисляются таможенные пошлины, налоги, указываются порядковый номер индивидуальной накладной, почтового отправления или иного транспортного (перевозочного) документа, указанный в колонке 1 графы "Общие сведения" ДЭТ, и порядковый номер товара, указанный в колонке 6 графы "Сведения о товарах" ДЭТ.
В колонке 2 указывается код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы.
В колонке 3 указывается база для исчисления платежа.
Если база для исчисления платежа выражена в денежных единицах, значение указывается в единицах, по отношению к которым установлена ставка платежа, и округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой (в Республике Армения - до целой величины).
Если база для исчисления платежа выражена иначе, чем в денежных единицах, значение указывается в единицах, по отношению к которым установлена ставка платежа, и округляется по математическим правилам с точностью:

49. "Декларация бойынша барлығы" деген жолда кеден органына ЭСД берілетін мүше мемлекеттің валютасындағы жалпы (кг) жиынтық салмағы және кедендік құн туралы мәліметтер, ЭСД-да мәлімделген барлық тауарлар көрсетіледі.
50. "В. Төлемдерді есептеу" бағаны мынадай тәртіппен толтырылады.
Егер кеден органына ЭСД берілетін мүше мемлекеттің заңнамасында кеден алымдарын, сондай-ақ өсімпұлдар мен пайыздарды есептеу және төлеу үшін ЭСД пайдалану көзделген болса, бағанда кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын, кедендік алымдарды есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі.
Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын, кедендік алымдарды (бұдан әрі осы бөлімде – төлемдер), өсімпұлдар мен пайыздарды есептеу туралы мәліметтер төлемнің әрбір түрі бойынша бөлек көрсетіледі. Бұл ретте кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын есептеу кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, ал кедендік алымдар төленуге жататын әрбір тауар бойынша бөлек жүргізіледі – кеден органына ЭСД берілетін мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген есептеу тәртібіне байланысты әрбір тауар бойынша не әрбір жеке жүкқұжат, почта жөнелтілімін сүйемелдейтін құжат немесе оған сәйкес тауар бойынша алушыға жіберілген бөлек өзге де көлік (тасымалдау) құжаты.
Бағанда:
егер төлем есептелетін Тауарлар үшін ставка белгіленбесе, не төлемнің осы түрі бойынша нөлдік ставка белгіленсе, не төлемді төлеу жөніндегі міндет туындамаса төлем түрі бойынша мәліметтер;
кеден қоймасының кедендік рәсіміне, кері экспорттың кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды декларациялау кезінде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын есептеу туралы мәліметтер көрсетілмейді.
Адвалорлық және ерекше құрамдас бөліктерді қосуды немесе бір құрамдас бөлікті екіншісінен шегеруді көздейтін аралас төлем ставкасы қолданылған жағдайда, мұндай төлемді есептеу туралы мәліметтер ЭСД - да электрондық құжат түрінде – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – әрбір құрамдас бөлік бойынша бөлек 2-жолда көрсетіледі.
Бағанды толтыру кезінде сандық және символдық мәндер бос орынсыз көрсетіледі.
Электрондық құжат түріндегі ЭСД-дағы 1-бағанда – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – кедендік баждар, салықтар есептелетін тауар бойынша "/" бөлгіш белгісі арқылы жеке жүкқұжаттың, почта жөнелтілімінің немесе өзге де көліктік (тасымалдау) құжаттың реттік нөмірі, ЭСД "Жалпы мәліметтер" бағанының 1-бағанында көрсетілген және ЭСД "Тауарлар туралы мәліметтер" бағанының 6-бағанында көрсетілген тауардың реттік нөмірі көрсетіледі.
2-бағанда өндіріп алу кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрінің коды көрсетіледі.
3-бағанда төлемді есептеу үшін база көрсетіледі.
Егер төлемді есептеу үшін база ақша бірлігінде көрсетілсе, мәні төлем ставкасы белгіленген бірліктерде көрсетіледі және математикалық ережелер бойынша үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен дөңгелектенеді (Армения Республикасында – бүтін санға дейін).
Егер төлемді есептеу базасы ақша бірліктерінен өзгеше көрсетілсе, мәні төлем ставкасы белгіленген бірліктерде көрсетіледі және математикалық ережелер бойынша дәлдікпен дөңгелектенеді:

в Республике Армения, Республике Беларусь, Республике Казахстан и Кыргызской Республике - до 2 знаков после запятой. Если сведения о таком значении с точностью до 2 знаков после запятой отсутствуют, после запятой в соответствующих разрядах проставляется цифра "0".
В случае если округление приводит к значению меньшему, чем 0,10, и при этом имеются более точные сведения о количестве товара в единицах, по отношению к которым установлена ставка такого платежа, округление значения осуществляется с точностью до 4 знаков после запятой. Если сведения о таком значении с точностью до 4 знаков после запятой отсутствуют, после запятой в четвертом разряде проставляется цифра "0";
в Российской Федерации - до 6 знаков после запятой независимо от общей массы товара, если база для исчисления платежа выражена в единицах массы, и до 2 знаков после запятой - в иных случаях. В случае если сведения о значении базы для исчисления платежа, выраженной иначе, чем в денежных единицах и единицах массы, с точностью до 2 знаков после запятой отсутствуют, после запятой в соответствующих разрядах проставляется цифра "0".
Колонка 4 заполняется, если база для исчисления платежа выражена иначе, чем в денежных единицах. В колонке указывается код единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения и счета Евразийского экономического союза, используемой при исчислении таможенных пошлин, налогов.
В колонке 5 указывается установленный размер ставки платежа.
В колонке 6 указывается сумма платежа, подлежащая уплате, в валюте государства-члена, таможенному органу которого подана ДЭТ. Значение округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой, а в Республике Армения - до целой величины.
В строке "Всего по транспортному (перевозочному) документу" указываются:
общая сумма таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и таможенных сборов (если в соответствии с законодательством государства-члена исчисление таможенных сборов производится раздельно по каждому товару), подлежащих уплате по индивидуальной накладной, документу, сопровождающему почтовое отправление, или иному транспортному (перевозочному) документу, в соответствии с которым товар отправлен получателю;
сведения об исчислении таможенных сборов, если в соответствии с законодательством государства-члена их исчисление производится в отношении всех товаров, указанных в одной индивидуальной накладной, документе, сопровождающем почтовое отправление, или ином
транспортном (перевозочном) документе, в соответствии с которым товар отправлен получателю;
начисленные суммы пеней, процентов.
При указании сведений о подлежащих уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин:
в колонке 2 указывается код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
колонки 3 - 5 не заполняются;
в колонке 6 указывается сумма платежа, подлежащая уплате за все товары, указанные в одной индивидуальной накладной, документе, сопровождающем почтовое отправление, или ином транспортном (перевозочном) документе, в соответствии с которым товар отправлен получателю.
При указании сведений об исчислении сумм таможенных сборов:
в колонке 2 указывается код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
в колонке 3 указывается база для исчисления платежа, определяемая в соответствии с законодательством государства-члена. Для Республики Беларусь и Российской Федерации колонка не заполняется;
в колонке 4 указывается код единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения и счета Евразийского экономического союза, используемой при исчислении платежа, в случае, если база для исчисления платежа выражена иначе, чем в денежных единицах. В иных случаях колонка не заполняется;
в колонке 5 указывается установленный размер ставки платежа;
в колонке 6 указывается исчисленная сумма таможенных сборов.
При указании сведений о начисленных суммах пеней, процентов:
в колонке 2 указывается код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
в колонке 3 указывается сумма платежа, на которую начисляются пени, проценты;
колонка 4 не заполняется;
в колонке 5 указываются (в ДЭТ в виде электронного документа - в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - через знак "*"):
при указании сведений о начисленных суммах пеней - размер ставки пени с точностью до 2 знаков после запятой, а в случае, если в соответствии с законодательством государства-члена для начисления пени применяется ставка пени, определяемая как доля от установленной ставки рефинансирования (ключевой ставки), - значение такой доли и размер ставки рефинансирования (ключевой ставки);
при указании сведений о начисленных суммах процентов - размер ставки рефинансирования (ключевой ставки, учетной ставки) с точностью до 2 знаков после запятой;
количество дней в периоде, за который начисляются пени, проценты;
в колонке 6 указывается начисленная сумма пеней, процентов.
В строке "Всего по декларации":
в колонке 2 указывается код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
колонки 3 - 5 не заполняются;
в колонке 6 по соответствующему виду платежа указывается сумма платежа, пеней, процентов, подлежащая уплате за все товары, указанные в ДЭТ.

Армения Республикасында, Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында және Қырғыз Республикасында – үтірден кейін 2 белгіге дейін. Егер үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен мұндай мән туралы мәліметтер болмаса, үтірден кейін тиісті разрядтарда "0" саны қойылады.
Егер дөңгелектеу 0,10-нан төмен мәнге әкелсе және бұл ретте осындай төлем ставкасы белгіленген бірліктердегі тауар саны туралы неғұрлым дәл мәліметтер болса, мәнді дөңгелектеу үтірден кейін 4 таңбаға дейінгі дәлдікпен жүзеге асырылады. Егер үтірден кейін 4 таңбаға дейінгі дәлдікпен мұндай мән туралы мәліметтер болмаса, төртінші разрядтағы үтірден кейін "0" саны қойылады;
Ресей Федерациясында – тауардың жалпы массасына қарамастан, үтірден кейін 6 таңбаға дейін, егер төлемді есептеу базасы масса бірлігінде болса, ал басқа жағдайларда үтірден кейін 2 таңбаға дейін көрсетілген. Егер ақша бірліктері мен масса бірліктерінен өзгеше көрсетілген төлемді есептеу үшін базаның мәні туралы мәліметтер үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен болмаған жағдайда, үтірден кейін тиісті разрядтарда "0" саны қойылады.
4-баған, егер төлемді есептеу базасы ақша бірліктерінен өзгеше көрсетілсе, толтырылады. Бағанда кедендік баждарды, салықтарды есептеу кезінде пайдаланылатын Еуразиялық экономикалық одақтың өлшем бірліктері мен шот сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігінің коды көрсетіледі.
5-бағанда төлем ставкасының белгіленген мөлшері көрсетіледі.
6-бағанда кеден органына ЭСД берілген мүше мемлекеттің валютасында төленуге жататын төлем сомасы көрсетіледі. Мәні математикалық ережелер бойынша үтірден кейін 2 таңбаға дейін, ал Армения Республикасында бүтін санға дейін дөңгелектенеді.
"Көлік (тасымалдау) құжаты бойынша барлығы" деген жолда мыналар:
жеке жүкқұжат, пошта жөнелтілімін сүйемелдейтін құжат немесе тауар сәйкес келетін өзге де көлік (тасымалдау) құжаты бойынша төленуге жататын кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының және кедендік алымдардың (егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес кедендік алымдарды есептеу әрбір тауар бойынша бөлек жүргізілсе) жалпы сомасы алушыға жіберілгені;
егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес оларды есептеу бір жеке жүкқұжатта, пошта жөнелтілімін сүйемелдейтін құжатта немесе тауар алушыға жөнелтілген өзге де көліктік (тасымалдау) құжатта көрсетілген барлық тауарларға қатысты жүргізілсе, кедендік алымдарды есептеу туралы мәліметтер;
өсімпұлдардың, пайыздардың есептелген сомалары көрсетіледі.
Төленуге жататын кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары туралы мәліметтерді көрсеткен кезде:
2-бағанда алынуы кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрінің коды көрсетіледі; 3 - 5-бағандар толтырылмайды;
6-бағанда бір жеке жүкқұжатта, пошта жөнелтілімін сүйемелдейтін құжатта немесе тауар алушыға жөнелтілген өзге де көліктік (тасымалдау) құжатта көрсетілген барлық тауарлар үшін төленуге жататын төлем сомасы көрсетіледі.
Кедендік алымдар сомаларын есептеу туралы мәліметтерді көрсеткен кезде: 2-бағанда алынуы кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрінің коды көрсетіледі;
3-бағанда мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес айқындалатын төлемді есептеу үшін база көрсетіледі. Беларусь Республикасы мен Ресей Федерациясы үшін баған толтырылмайды;
4-бағанда, егер төлемді есептеу үшін база ақша бірліктерінен өзгеше көрсетілген жағдайда, төлемді есептеу кезінде пайдаланылатын Еуразиялық экономикалық одақтың өлшем бірліктері мен шотының сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігінің коды көрсетіледі. Өзге жағдайларда баған толтырылмайды;
5 бағанда төлем ставкасының белгіленген мөлшері көрсетіледі;
6-бағанда кедендік алымдардың есептелген сомасы көрсетіледі.
Өсімпұлдардың, пайыздардың есептелген сомалары туралы мәліметтерді көрсеткен кезде: 2-бағанда өндіріп алу кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрінің коды көрсетіледі;
3-бағанда өсімпұлдар, пайыздар есептелетін төлем сомасы көрсетіледі;
4 баған толтырылмайды;
5-бағанда (электрондық құжат түріндегі ЭСД- да – ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭСД-да – "*" белгісі арқылы) көрсетіледі:
өсімпұлдардың есептелген сомалары туралы мәліметтерді көрсеткен кезде – өсімпұл мөлшерлемесінің мөлшері үтірден кейін 2 белгіге дейінгі дәлдікпен, ал егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес өсімпұлды есептеу үшін белгіленген қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің (түйінді мөлшерлеменің) үлесі ретінде айқындалатын өсімпұл мөлшерлемесі қолданылған жағдайда – мұндай үлестің мәні және қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің мөлшері (негізгі мөлшерлеме);
есептелген пайыз сомалары туралы мәліметтерді көрсеткен кезде – үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен қайта қаржыландыру мөлшерлемесі (негізгі мөлшерлеме, есептік мөлшерлеме) мөлшері;
өсімпұлдар, пайыздар есептелетін кезеңдегі күндер саны;
6-бағанда өсімпұлдардың, пайыздардың есептелген сомасы көрсетіледі.
"Декларация бойынша барлығы" жолында:
2-бағанда алынуы кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрінің коды көрсетіледі; 3-5-бағандар толтырылмайды;
төлемнің тиісті түрі бойынша 6-бағанда ЭСД-да көрсетілген барлық тауарлар үшін төленуге жататын төлем, өсімпұл, пайыз сомасы көрсетіледі.

51. Графа "В1. Подробности уплаты (взыскания)" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения о фактически уплаченных (взысканных) суммах платежей, пеней, процентов за все товары, заявленные в ДЭТ, а также о суммах пеней, процентов.
Суммы платежей, пеней, процентов округляются по математическим правилам до 2 знаков после запятой, а в Республике Армения - до целой величины.
Сведения об уплате (взыскании) платежей, пеней, процентов указываются раздельно по каждому виду платежа, пеней, процентов в разрезе документов, подтверждающих (отражающих) их уплату (взыскание) (в Российской Федерации в разрезе операций, отраженных на лицевом счете лица, уплатившего эти платежи). При заполнении ДЭТ в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах структуры ДЭТ. При заполнении ДЭТ в виде документа на бумажном носителе сведения указываются отдельными строками, все элементы разделяются между собой знаком тире "-", пробелы между элементами не допускаются.
В колонке 1 указываются сведения об уплате (взыскании) платежей по следующей схеме:
элемент 1 - код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
элемент 2 - уплаченная (взысканная) сумма платежа, пеней, процентов;
элемент 3 - цифровой код валюты уплаты (взыскания) платежа, пеней, процентов в соответствии с классификатором валют;
элемент 4 - номер документа, подтверждающего уплату (взыскание) платежа. В Российской Федерации элемент не заполняется;
элемент 5 - в Республике Армения, Республике Казахстан, Кыргызской Республике - дата документа, подтверждающего уплату (взыскание) платежа, пеней, процентов, в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год), в Республике Беларусь - дата уплаты (взыскания) (дата исполнения обязанности по уплате платежа, пеней, процентов) в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) по документу, подтверждающему уплату (взыскание) платежа, пеней, процентов. В Российской Федерации элемент не заполняется;
элемент 6 - код способа уплаты платежа, пеней, процентов в соответствии с классификатором способов уплаты таможенных и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы. В Российской Федерации элемент не заполняется;
элемент 7 - налоговый номер лица (в соответствии с пунктом 16 настоящего Порядка), которое уплатило платежи, пени или с которого взысканы платежи, пени.
Колонка 2 графы не заполняется.

51. "В1. Төлеу (өндіріп алу) егжей-тегжейлері" мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда ЭСД-да мәлімделген барлық тауарлар үшін нақты төленген (өндіріп алынған) төлемдер, өсімпұлдар, пайыздар сомалары, сондай-ақ өсімпұлдар, пайыздар сомалары туралы мәліметтер көрсетіледі.
Төлемдер, өсімпұлдар, пайыздар сомасы математикалық ережелер бойынша үтірден кейін 2 белгіге дейін, ал Армения Республикасында – бүтін санға дейін дөңгелектенеді.
Төлемдерді, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу (өндіріп алу) туралы мәліметтер төлемнің әрбір түрі, өсімпұлдар, пайыздар бойынша олардың төленгенін (өндіріп алынғанын) растайтын (көрсететін) құжаттар бөлінісінде (Ресей Федерациясында осы төлемдерді төлеген тұлғаның дербес шотында көрсетілген операциялар бөлінісінде) бөлек көрсетіледі. ЭСД электрондық құжат түрінде толтырылған кезде мәліметтер ЭСД құрылымының тиісті деректемелерінде көрсетіледі. ЭСД қағаз тасығышта құжат түрінде толтырылған кезде мәліметтер жеке жолдармен көрсетіледі, барлық элементтер бір-бірімен "-" сызықша белгісімен бөлінеді, элементтер арасындағы бос орындарға жол берілмейді.
1-бағанда мынадай схема бойынша төлемдерді төлеу (өндіріп алу) туралы мәліметтер көрсетіледі:
1-элемент – алынуы кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрінің коды;
2-элемент – төленген (өндіріп алынған) төлем сомасы, өсімпұлдар, пайыздар;
3-элемент – валюта сыныптауышына сәйкес төлемдерді, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу (өндіріп алу) валютасының цифрлық коды;
4-элемент – төлемді төлегенін (өндіріп алғанын) растайтын құжаттың нөмірі. Ресей Федерациясында элемент толтырылмайды;
5-элемент – Армения Республикасында, Қазақстан Республикасында, Қырғыз Республикасында - төлемнің, өсімпұлдардың, пайыздардың төленгенін (өндіріп алынғанын) растайтын құжаттың күні кк.мм.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында, Беларусь Республикасында – төленген (өндіріп алынған) күні (төлем, өсімпұл, пайыз төлеу жөніндегі міндеттің орындалған күні) төлемді, өсімпұлдарды, пайыздарды төлегенін (өндіріп алғанын) растайтын құжат бойынша кк.мм.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында көрсетіледі. Ресей Федерациясында элемент толтырылмайды;
6-элемент – өндіріп алу кеден органдарына жүктелген кедендік және өзге де төлемдерді төлеу тәсілдерінің сыныптауышына сәйкес төлемді, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу тәсілінің коды. Ресей Федерациясында элемент толтырылмайды;
7-элемент – төлемдерді төлеген, өсімпұлдар өндіріп алынған немесе өсімпұлдар төленген тұлғаның салық нөмірі (осы Тәртіптің 16-тармағына сәйкес).
Бағанның 2-бағаны толтырылмайды.

52. В графе "Сведения о лице, заполнившем ДЭТ, дата" указываются сведения о лице, заполнившем ДЭТ, и дата ее заполнения.
Данные сведения включают в себя:
код в соответствии с классификатором видов документов и сведений документа, подтверждающего включение юридического лица в реестр операторов электронной торговли, или регистрационного номера юридического лица в реестре операторов электронной торговли и номер документа, подтверждающего включение юридического лица в реестр операторов электронной торговли, или регистрационный номер юридического лица в реестре операторов электронной торговли (в ДЭТ в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах, а в ДЭТ в виде документа на бумажном носителе - через запятую);
фамилию, имя, отчество (при наличии) руководителя или работника оператора электронной торговли, заполнившего ДЭТ;
сведения о документе, удостоверяющем личность руководителя или работника оператора электронной торговли, заполнившего ДЭТ (в соответствии с пунктом 15 настоящего Порядка);
сведения о занимаемой должности руководителя или работника оператора электронной торговли, заполнившего ДЭТ, в соответствии со штатным расписанием оператора электронной торговли;
код в соответствии с классификатором видов документов и сведений документа, удостоверяющего полномочия руководителя оператора электронной торговли, если ДЭТ заполняется руководителем оператора электронной торговли, либо доверенности на совершение действий от имени руководителя оператора электронной торговли, если ДЭТ заполняется работником оператора электронной торговли, номер, дата и срок действия (если такой срок установлен) соответствующего документа в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год);
контактные реквизиты оператора электронной торговли (в соответствии с пунктом 18 настоящего Порядка).
IV. Заполнение ДЭТ таможенным органом
53. В графе "А" указывается регистрационный номер ДЭТ по следующей схеме:
ХХХХХХХХ/ХХХХХХ/ХХХХХХХ ,
1             2             3
где: элемент 1 - код таможенного органа, зарегистрировавшего ДЭТ, в соответствии с классификатором таможенных органов государств - членов Евразийского экономического союза;
элемент 2 - дата регистрации ДЭТ (день, месяц, 2 последние цифры календарного года);
элемент 3 - порядковый номер ДЭТ, присваиваемый таможенным органом, зарегистрировавшим ДЭТ (нумерация начинается с единицы с каждого календарного года). В Республике Беларусь порядковый номер ДЭТ начинается с буквенного символа "Э".
Все элементы указываются через знак разделителя "/", пробелы между элементами не допускаются.
При подаче ДЭТ в виде документа на бумажном носителе регистрационный номер ДЭТ вносится (проставляется) в графу "А" и в верхний угол каждого листа ДЭТ и заверяется подписью должностного лица, зарегистрировавшего ДЭТ, с проставлением оттиска личной номерной печати.
Например:

52. "ЭСД толтырған тұлға туралы мәліметтер, күні" бағанында ЭСД толтырған тұлға туралы мәліметтер және оны толтыру күні көрсетіледі. Бұл мәліметтер мыналарды қамтиды:
заңды тұлғаның электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілгенін растайтын құжат түрлері мен мәліметтерінің сыныптауышына сәйкес код немесе электрондық сауда операторларының тізіліміндегі заңды тұлғаның тіркеу нөмірі және заңды тұлғаның электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілгенін растайтын құжаттың нөмірі немесе электрондық сауда операторларының тізіліміндегі заңды тұлғаның тіркеу нөмірі (ЭСД түрінде электрондық құжаттың мәліметтері тиісті деректемелерде, ал ЭСД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – үтір арқылы көрсетіледі);
ЭСД толтырған электрондық сауда операторы басшысының немесе қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
ЭСД толтырған электрондық сауда операторы басшысының немесе қызметкерінің жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер (осы Тәртіптің 15-тармағына сәйкес);
электрондық сауда операторының штат кестесіне сәйкес ЭСД толтырған электрондық сауда операторы басшысының немесе қызметкерінің атқаратын лауазымы туралы мәліметтер;
егер ЭСД электрондық сауда операторының басшысымен толтырылса, электрондық сауда операторы басшысының өкілеттігін куәландыратын құжаттың құжаттары мен мәліметтері түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодты не егер ЭСД электрондық сауда операторының қызметкерімен толтырылса, электрондық сауда операторы басшысының атынан іс-әрекеттер жасауға сенімхатты тиісті құжаттың нөмірі, қолданылу күні және мерзімі (егер мұндай мерзім белгіленген болса) толтырады кк.мм.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында;
электрондық сауда операторының байланыс деректемелері (осы Тәртіптің 18-тармағына сәйкес) болады.
IV. Кеден органының ТБТ толтыруы
53. "А" бағанында мынадай схема бойынша ЭСД тіркеу нөмірі көрсетіледі:
мұндағы:
1-элемент – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына сәйкес ЭСД-ны тіркеген кеден органының коды;
2-элемент – ЭСД тіркелген күні (күнтізбелік жылдың соңғы сандары, күні, айы, 2);
3-элемент – ЭСД-ны тіркеген кеден органы беретін ЭСД-ның реттік нөмірі (нөмірлеу әрбір күнтізбелік жылдан бастап бірліктен басталады). Беларусь Республикасында ЭСД-ның реттік нөмірі "э" әрпінен басталады.
Барлық элементтер "/" бөлгіш белгісі арқылы көрсетіледі, элементтер арасындағы бос орындарға жол берілмейді.
ЭСД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілген кезде ЭСД тіркеу нөмірі "А" бағанына және ЭСД әрбір парағының жоғарғы бұрышына енгізіледі (қойылады) және ЭСД тіркеген лауазымды адамның қолымен куәландырылады, жеке нөмірлік мөр бедерлері қойылады.
Мысалы:

в Республике Армения: "05100011/101014/0004455";
в Республике Беларусь: "11206532/220211/Э001122";
в Республике Казахстан: "39850208/220211/0002233";
в Кыргызской Республике: "41710302/231214/0005566";
в Российской Федерации: "10226010/220211/0003344".
54. Графа "С" заполняется в следующем порядке.
В графе под соответствующими номерами проставляются отметки о принятом решении таможенного органа в отношении товаров, сведения о которых заявлены в этой ДЭТ, о проведении таможенного контроля.
Под номером 1 указывается дата в формате ддммгг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года), до которой продлевается срок выпуска товаров, если на основании пункта 5 статьи 119 Кодекса принято решение о продлении срока выпуска товаров, с проставлением подписи должностного лица.
Под номером 2 указываются дата в формате ддммгг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года) выпуска товаров либо отказа в выпуске, а также регистрационный номер выпуска товаров, если его проставление предусмотрено законодательством государства-члена. При подаче ДЭТ в виде документа на бумажном носителе также вносится (проставляется) соответствующая отметка (штамп в виде оттиска) "Выпуск разрешен" либо "Отказано в выпуске", которая заверяется подписью должностного лица с проставлением оттиска личной номерной печати.
При выпуске отдельных товаров в товарной партии в случаях, когда по другим товарам в товарной партии решение о выпуске товаров не принято, дополнительно к указанным сведениям под номером 2 производится запись: "Товар № (порядковый номер товара по ДЭТ)".
Под номером 3 указываются сведения о приостановлении срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, о продлении срока приостановления срока выпуска товаров, об отмене приостановления срока выпуска таких товаров в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами.
55. В графе "D" под соответствующими номерами проставляются отметки (записи) о принятом решении таможенного органа в отношении товаров, сведения о которых заявлены в ДЭТ.
Под номером 1 указываются сведения о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДЭТ, до выпуска товаров в виде записи: "Скорректированы графы: __________" (с указанием порядкового номера товара и номеров граф ДЭТ, в которые внесены изменения (дополнения). При подаче ДЭТ в виде документа на бумажном носителе запись заверяется подписью должностного лица и оттиском личной номерной печати.
Под номером 2, если таможенным органом разрешен отзыв ДЭТ или таможенный орган аннулирует выпуск товаров без осуществления декларантом действий по отзыву ДЭТ, производится запись в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами (с указанием даты принятия такого решения). При подаче ДЭТ в виде документа на бумажном носителе запись заверяется подписью должностного лица и оттиском личной номерной печати.
Под номером 3 проставляются иные отметки, а также вносятся другие сведения по результатам таможенного контроля, в том числе:
реквизиты акта таможенного досмотра (осмотра);
сведения о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДЭТ, после выпуска товаров в виде записи: "Скорректированы графы: ____________" (с указанием порядкового номера товара и номеров граф ДЭТ, в которые внесены изменения (дополнения).

АрменияРеспубликасында: "05100011/101014/0004455";
Беларусь Республикасында: "11206532/220211/Э001122";
Қазақстан Республикасында: "39850208/220211/0002233";
Қырғыз Республикасында: "41710302/231214/0005566";
Ресей Федерациясында: "10226010/220211/0003344".
54. "С" бағаны мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда тиісті нөмірлермен кеден органының осы ЭСД-да мәлімделген тауарларға қатысты қабылданған шешімі туралы, кедендік бақылау жүргізу туралы белгілер қойылады.
1 нөмірімен күні кк.аа.жж (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы екі цифры) форматында көрсетіледі, егер Кодекстің 119-бабы 5-тармағының негізінде тауарларды шығару мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданса, оған дейін тауарларды шығару мерзімі ұзартылады, лауазымды адамның қолы қойылады.
2-нөмірмен тауарлар шығарудың не шығарудан бас тартудың күні кк.аа.жж форматында (күні, айы, күнтізбелік жылдың 2 соңғы цифры), сондай-ақ егер оны қою мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса, тауарлар шығарылымының тіркеу нөмірі көрсетіледі. ЭСД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілген кезде, сондай-ақ лауазымды адамның қолымен куәландырылып, жеке нөмірлік мөрдің бедерін қоя отырып, "Шығаруға рұқсат берілді" не "Шығарудан бас тартылды" деген тиісті белгі (бедердің түріндегі мөртабан) енгізіледі (қойылады).
Тауар партиясындағы басқа тауарлар бойынша тауарларды шығару туралы шешім қабылданбаған жағдайларда тауар партиясындағы жекелеген тауарларды шығару кезінде көрсетілген мәліметтерге қосымша 2-нөмірмен "Тауар № (ЭСД бойынша тауардың реттік нөмірі)" деген жазба жазылады.
3-нөмірде зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы, Тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру мерзімін ұзарту туралы, кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес осындай тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұрудың күшін жою туралы мәліметтер көрсетіледі.
55. "D" бағанында тиісті нөмірлермен кеден органының ЭСД-да мәлімделген тауарларға қатысты қабылданған шешімі туралы белгілер (жазбалар) қойылады.
1-нөмірмен тауарлар шығарылғанға дейін ЭСД-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы мәліметтер: "Бағандар түзетілді:_______________" (тауардың реттік нөмірі және өзгерістер (толықтырулар) енгізілген ЭСД бағанының нөмірлері көрсетіле отырып) деген жазба түрінде көрсетіледі. ЭСД қағаз тасығышта құжат түрінде берілген кезде жазба лауазымды адамның қолымен және жеке нөмірлік мөрдің бедерімен куәландырылады.
2-нөмірмен, егер кеден органы ЭСД-ні кері қайтарып алуға рұқсат берсе немесе кеден органы декларант ЭСД-ні кері қайтарып алу жөніндегі іс-қимылдарды жүзеге асырмай тауарлар шығарылымын жойса, кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес (осындай шешімнің қабылданған күнін көрсете отырып) жазба жүргізіледі. ЭСД қағаз тасығышта құжат түрінде берілген кезде жазба лауазымды адамның қолымен және жеке нөмірлік мөрдің бедерімен куәландырылады.
3-нөмірмен өзге де белгілер қойылады, сондай-ақ кедендік бақылау нәтижелері бойынша басқа да мәліметтер енгізіледі, оның ішінде:
кедендік тексеріп қарау (қарап тексеру) актісінің деректемелері;
тауарлар жазба түрінде шығарылғаннан кейін ЭСД-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы мәліметтер: "Бағандар түзетілді:___________" (тауардың реттік нөмірін және өзгерістер (толықтырулар) енгізілген ЭСД бағанының нөмірлерін көрсете отырып) енгізіледі.