О Порядке проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении декларации на товары, поданной в отношении товаров, выпуск которых произведен в соответствии со статьей 120 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза, документов, подтверждающих сведения, заявленные в такой декларации, и сведений, заявленных в указанной декларации на товары и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах, и о некоторых особенностях совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров до подачи декларации на товары
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 ноября 2024 года № 130
В соответствии с пунктом 20 статьи 120 и пунктом 10 статьи 324 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый Порядок проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении декларации на товары, поданной в отношении товаров, выпуск которых произведен в соответствии со статьей 120 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза, документов, подтверждающих сведения, заявленные в такой декларации, и сведений, заявленных в указанной декларации на товары и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах.
2. Определить, что формирование и направление декларанту электронного документа либо проставление соответствующих отметок, предусмотренных пунктом 17 статьи 120 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза, осуществляется таможенным органом в течение 4 часов с момента регистрации декларации на товары, а в случаях, когда декларация на товары зарегистрирована менее чем за 4 часа до окончания времени работы таможенного органа, – в течение 4 часов с момента начала времени работы этого таможенного органа.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 19 ноября 2024 г. № 130
ПОРЯДОК
проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении декларации на товары, поданной в отношении товаров, выпуск которых произведен в соответствии со статьей 120 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза, документов, подтверждающих сведения, заявленные в такой декларации, и сведений, заявленных в указанной декларации на товары и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах

Еуразиялық экономикалық одақ Кеден кодексінің 120-бабына сәйкес шығарылған тауарларға қатысты берілген тауарларға арналған декларацияларға қатысты кедендік, өзге де құжаттар және (немесе) мәліметтерді осындай декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар және көрсетілген тауарларға арналған декларацияда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда қамтылған мәліметтер және кедендік операцияларды жүргізудің кейбір ерекшеліктері туралы тауарларға декларация берілгенге дейін тауарларды шығарумен байланысты тексеруді жүргізу тәртібі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 19 қарашадағы № 130 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ Кеден кодексінің 120 бабының 20 тармағына және 324 бабының 10 тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия алқасы шешті:
1. Кедендік органмен ұсынылған Еуразиялық экономикалық одақ Кеден кодексінің 120-бабына сәйкес шығарылған тауарларға қатысты берілген тауарларға арналған декларацияларға қатысты кедендік, өзге де құжаттар және (немесе) мәліметтерді осындай декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар және көрсетілген тауарларға арналған декларацияда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда қамтылған мәліметтер және кедендік операцияларды жүргізудің кейбір ерекшеліктері туралы тауарларға декларация берілгенге дейін тауарларды шығарумен байланысты тексеруді жүргізу тәртібі бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одақ Кеден кодексінің 120-бабының 17-тармағында көзделген электрондық құжатты қалыптастыруды және декларантқа жіберуді не тиісті белгілер қоюды кеден органы тауарларға арналған декларация тіркелген кезден бастап 4 сағат ішінде, ал тауарларға арналған декларация Кеден органының жұмыс уақыты аяқталғанға дейін 4 сағаттан аз уақыт бұрын тіркелген жағдайларда, кеден органы - осы кеден органының жұмыс уақыты басталған сәттен бастап 4 сағат ішінде.жүзеге асырады деп айқындалсын.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап 180 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы
алқасының төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия алқасының
2024 жылғы 19 қарашадағы
№ 130 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Кедендік органмен ұсынылған Еуразиялық экономикалық одақ Кеден кодексінің 120-бабына сәйкес шығарылған тауарларға қатысты берілген тауарларға арналған декларацияларға қатысты кедендік, өзге де құжаттар және (немесе) мәліметтерді осындай декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар және көрсетілген тауарларға арналған декларацияда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда қамтылған мәліметтер және кедендік операцияларды жүргізудің кейбір ерекшеліктері туралы тауарларға декларация берілгенге дейін тауарларды шығарумен байланысты тексеруді жүргізу ТӘРТІБІ

1. Настоящий Порядок определяет правила проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении декларации на товары, поданной в отношении товаров, выпуск которых произведен в соответствии со статьей 120 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее соответственно – ДТ, Кодекс, Союз), документов, подтверждающих сведения, заявленные в ДТ, и сведений, заявленных в ДТ и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах (далее – проверка документов и (или) сведений).
2. Проверка документов и (или) сведений производится в соответствии с настоящим Порядком в случае выявления необходимости запроса документов, подтверждающих сведения, заявленные в ДТ, в течение 4 часов с момента регистрации ДТ, а в случаях, когда ДТ зарегистрирована менее чем за 4 часа до окончания времени работы таможенного органа, – в течение 4 часов с момента начала времени работы этого таможенного органа.
3. В случае если в ходе проверки ДТ выявлена необходимость запроса документов, подтверждающих сведения, заявленные в ДТ, одновременно с направлением декларанту электронного документа либо проставлением соответствующих отметок на ДТ, поданной на бумажном носителе, содержащих сведения о выпуске товаров до подачи ДТ, таможенный орган запрашивает у декларанта такие документы, за исключением следующих документов и (или) сведений, которые были ранее представлены совместно с заявлением о выпуске товаров до подачи декларации на товары (далее – заявление) либо могут быть получены в соответствии с пунктом 2 статьи 80 Кодекса:
а) документы, предусмотренные пунктом 4 статьи 120 Кодекса (если заявление было подано на бумажном носителе);
б) документы, предусмотренные пунктом 6 статьи 120 Кодекса (если заявление было подано в виде электронного документа);
в) сведения о документах, указанных в подпунктах "а" и "б" настоящего пункта, и (или) сведения из них.
4. В случае, указанном в подпункте "а" пункта 9 настоящего Порядка, одновременно с запросом документов в соответствии с пунктом 3 настоящего Порядка таможенным органом могут быть запрошены документы и (или) сведения, указанные в абзаце первом пункта 9 настоящего Порядка.
При запросе документов и (или) сведений, указанных в абзаце первом пункта 9 настоящего Порядка, применяются положения пунктов 10 – 15 настоящего Порядка.
5. Запрошенные в соответствии с пунктом 3 настоящего Порядка документы должны быть представлены декларантом не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем направления таможенным органом такого запроса.

1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақ Кеден кодексінің 120-бабына сәйкес шығарылған тауарларға қатысты берілген тауарларға арналған декларацияға(бұдан әрі тиісінше – ТД, Кодекс, Одақ), мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарға қатысты кедендік, өзге де құжаттарға және (немесе) мәліметтерге тексеру жүргізу ТД-да және ТД-да мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда қамтылған мәліметтерде (бұдан әрі-құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру) қағидаларын айқындайды.
2. Құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру ТД тіркелген кезден бастап 4 сағат ішінде ТД-да мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды сұрату қажеттілігі анықталған жағдайда осы Тәртіпке сәйкес жүргізіледі, ал ТД тауарларға арналған декларация Кеден органының жұмыс уақыты аяқталғанға дейін 4 сағаттан аз уақыт бұрын тіркелген жағдайларда, кеден органы - осы кеден органының жұмыс уақыты басталған сәттен бастап 4 сағат ішінде жүзеге асырылады.
3. Егер ТД тексеру барысында ТД-да мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды декларантқа электрондық құжатты жіберумен не ТД берілгенге дейін тауарларды шығару туралы мәліметтерді қамтитын қағаз жеткізгіште берілген ТД-ға тиісті белгілер қоюмен бір мезгілде сұрау салу қажеттілігі анықталған жағдайда, кеден органы декларанттан мынадай құжаттарды қоспағанда, осындай құжаттарды сұратады және (немесе) тауарларға декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішпен бірлесіп бұрын ұсынылған мәліметтер (бұдан әрі – өтініш) не Кодекстің 80-бабының 2-тармағына сәйкес алынуы мүмкін:
а) Кодекстің 120-бабының 4-тармағында көзделген құжаттар (егер өтініш қағаз жеткізгіште берілсе);
б) Кодекстің 120-бабының 6-тармағында көзделген құжаттар (егер өтініш электрондық құжат түрінде берілген болса);
в) осы тармақтың "а" және "б" тармақшаларында көрсетілген құжаттар туралы мәліметтер және (немесе) олардан алынған мәліметтер.
4. Осы Тәртіптің 9-тармағының "а" тармақшасында көрсетілген жағдайда, осы Тәртіптің 3-тармағына сәйкес құжаттарды сұратумен бір мезгілде кеден органы осы Тәртіптің 9-тармағының бірінші абзацында көрсетілген құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұратуы мүмкін.
Осы Тәртіптің 9-тармағының бірінші абзацында көрсетілген құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұрату кезінде осы Тәртіптің 10-15-тармақтарының қағидалары қолданылады.
5. Осы Тәртіптің 3 тармағына сәйкес сұратылған құжаттарды декларант Кеден органы осындай сұрау салуды жіберген күннен кейінгі 5 жұмыс күні кешіктірмей ұсынуы тиіс.

6. В случае если запрошенные в соответствии с пунктом 3 настоящего Порядка документы не представлены в срок, установленный пунктом 5 настоящего Порядка, проверка документов и (или) сведений завершается в день истечения срока представления документов, а если до подачи ДТ была назначена таможенная экспертиза – не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем получения результатов таможенной экспертизы (если результаты таможенной экспертизы получены после истечения срока представления документов), о чем таможенный орган не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем ее завершения, информирует декларанта.
По результатам проверки документов и (или) сведений не позднее 10 рабочих дней с даты ее завершения таможенный орган на основании информации, имеющейся в его распоряжении, принимает решение о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТ, форма и порядок направления (вручения) которого определены разделом V Порядка внесения изменений (дополнений) в сведения, заявленные в декларации на товары, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 декабря 2013 г. № 289 (далее – решение о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТ). В этом случае база для исчисления подлежащих уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 3 статьи 20 Кодекса.
В случае если код товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС определен на уровне группировки с количеством знаков менее 10:
для исчисления таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов (акцизного налога или акцизного сбора), соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзацев восьмого и девятого настоящего пункта.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 4 Кодекса, с учетом положений статьи 314 Кодекса.
В случае если не представляется возможным определить происхождение товаров в связи с отсутствием документов о происхождении товаров, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров, классифицируемых тем же кодом ТН ВЭД ЕАЭС (если классификация товара осуществлена на уровне 10 знаков), либо товаров, входящих в соответствующую группировку (если коды товаров в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10).
При установлении впоследствии точных сведений о товарах таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, осуществляется возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главами 10 и 11 и статьями 76 и 77 Кодекса.

6. Егер осы Тәртіптің 3-тармағына сәйкес сұратылған құжаттар осы Тәртіптің 5-тармағында белгіленген мерзімде ұсынылмаған жағдайда, құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру Құжаттарды тапсыру мерзімі өткен күні аяқталады, ал егер ТД бергенге дейін кедендік сараптама тағайындалған болса – кедендік сараптама нәтижелерін алған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірмей (егер кедендік сараптама нәтижелері құжаттарды ұсыну мерзімі өткеннен кейін алынған болса), бұл туралы кеден органы ол аяқталған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірмей декларантты хабардар етеді.
Құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру нәтижелері бойынша ол аяқталған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей кеден органы өзінің иелігіндегі ақпараттың негізінде ТД-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы шешім қабылдайды, оның нысаны мен жіберу (тапсыру) тәртібі өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібінің V бөлімінде айқындалады) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2013 жылғы 10 желтоқсандағы № 289 шешімімен (бұдан әрі – ТД-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы шешім) бекітілген тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерге). Бұл жағдайда төленуге жататын кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын есептеу үшін база кеден органында бар мәліметтер негізінде айқындалады, ал Тауарларды сыныптау Кодекстің 20-бабының 3-тармағын ескере отырып жүзеге асырылады.
Егер тауардың коды ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес таңбалар саны 10 дан кем топтастыру деңгейінде айқындалған жағдайда:
кедендік баждарды есептеу үшін осындай топтастыруға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік баж ставкаларының ең үлкені қолданылады;
салықтарды есептеу үшін қосылған құн салығы ставкаларының ең үлкені, кедендік баж ставкаларының ең үлкені белгіленген осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін акциздер (акциздік салық немесе акциздік алым) ставкаларының ең үлкені қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын есептеу үшін осы тармақтың сегізінші және тоғызыншы абзацтарын ескере отырып, осындай топтастыруға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының ең үлкен ставкалары қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары кодекстің 314-бабының ережелерін ескере отырып, Кодекстің 4-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығу тегіне қарай есептеледі.
Егер құжаттардың болмауына байланысты тауарлардың шығу тегін анықтау мүмкін болмаған жағдайда
тауарлардың шығу тегі туралы, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары ЕАЭО СЭҚ ТН-нің сол кодымен жіктелетін тауарларға (егер тауардың сыныптамасы 10 белгі деңгейінде жүзеге асырылса) не тиісті топтамаға кіретін тауарларға (егер тауарлардың кодтары ТН-ға сәйкес болса) қатысты белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының ең жоғары ставкалары негізге алына отырып есептеледі ЕАЭО СЭҚ таңбалар саны 10-нан кем топтастыру деңгейінде айқындалған).
Кейіннен тауарлар туралы нақты мәліметтер анықталған кезде кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары осындай дәл мәліметтер негізге алына отырып есептеледі, кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын қайтару (есепке жатқызу) не төленбеген сомаларды Кодекстің 10 және 10-тарауларына және 76 және 77-баптарына сәйкес өндіріп алу жүзеге асырылады.

7. В случае если представленные в соответствии с пунктом 5 настоящего Порядка документы, а также результаты таможенной экспертизы (в случае ее назначения) подтверждают достоверность и (или) полноту проверяемых сведений, проверка документов и (или) сведений завершается не позднее 3 рабочих дней с даты представления документов (если таможенная экспертиза не назначалась либо ее результаты получены до представления документов) либо не позднее 3 рабочих дней с даты получения результатов таможенной экспертизы (если результаты таможенной экспертизы получены после представления документов), о чем таможенный орган не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем ее завершения, информирует декларанта.
8. В случае если представленные в соответствии с пунктом 5 настоящего Порядка документы, а также результаты таможенной экспертизы (в случае ее назначения) не подтверждают достоверность и (или) полноту проверяемых сведений, проверка документов и (или) сведений завершается не позднее 3 рабочих дней с даты представления документов (если таможенная экспертиза не назначалась либо ее результаты получены до представления документов) либо не позднее 3 рабочих дней с даты получения результатов таможенной экспертизы (если результаты таможенной экспертизы получены после представления документов), о чем таможенный орган не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем ее завершения, информирует декларанта.
По результатам проверки документов и (или) сведений таможенный орган не позднее 7 рабочих дней с даты ее завершения на основании информации, имеющейся в его распоряжении, принимает решение о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТ. В этом случае исчисление подлежащих уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется в соответствии с положениями пункта 6 настоящего Порядка.
9. Таможенный орган не позднее 3 рабочих дней, следующих за днем представления декларантом запрошенных в соответствии с пунктом 3 настоящего Порядка документов (за исключением случая, когда такие документы были запрошены одновременно с запросом документов, указанных в пункте 3 настоящего Порядка, в соответствии с пунктом 4 настоящего Порядка), вправе запросить у декларанта коммерческие, бухгалтерские документы, сертификат о происхождении товара и (или) иные документы и (или) сведения, в том числе письменные пояснения (далее – документы и (или) сведения), необходимые для установления достоверности и (или) полноты проверяемых сведений, заявленных в ДТ, и (или) сведений, содержащихся в иных документах, в следующих случаях:
а) таможенным органом выявлены признаки несоблюдения положений регулирующих таможенные правоотношения международных договоров и (или) актов, составляющих право Союза, и (или) законодательства государств – членов Союза о таможенном регулировании;

7. Егер осы Тәртіптің 5-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар, сондай-ақ кедендік сараптама нәтижелері (ол тағайындалған жағдайда) тексерілетін мәліметтердің дұрыстығын және (немесе) толықтығын растаған жағдайда, құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру құжаттар ұсынылған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей (егер кедендік сараптама тағайындалмаса не оның нәтижелері құжаттар ұсынылғанға дейін алынды) немесе кедендік сараптама нәтижелерін алған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей (егер кедендік сараптама нәтижелері құжаттар ұсынылғаннан кейін алынған болса), аяқталады, бұл туралы кеден органы ол аяқталған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірмей декларантты хабардар етеді.
8. Егер осы Тәртіптің 5-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар, сондай-ақ кедендік сараптама нәтижелері (ол тағайындалған жағдайда) тексерілетін мәліметтердің дұрыстығын және (немесе) толықтығын растамаған жағдайда, құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру құжаттар ұсынылған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей аяқталады (егер кедендік сараптама тағайындалмаса не ол тағайындалмаса). нәтижелер құжаттар ұсынылғанға дейін алынды) немесе кедендік сараптама нәтижелерін алған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей (егер кедендік сараптама нәтижелері құжаттар ұсынылғаннан кейін алынған болса), бұл туралы кеден органы ол аяқталған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірмей декларантты хабардар етеді.
Құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру нәтижелері бойынша кеден органы ол аяқталған күннен бастап 7 жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің иелігіндегі ақпараттың негізінде ТД-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы шешім қабылдайды. Бұл жағдайда төленуге жататын кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын есептеу осы Тәртіптің 6-тармағының ережелеріне сәйкес айқындалады.
9. Кеден органы осы Тәртіптің 3-тармағына сәйкес декларант сұратылған құжаттарды ұсынған күннен кейінгі 3 жұмыс күнінен кешіктірмей (мұндай құжаттар осы Тәртіптің 3-тармағында көрсетілген құжаттарды сұратумен бір мезгілде сұратылған жағдайды қоспағанда, осы Тәртіптің 4-тармағына сәйкес) декларанттан коммерциялық, бухгалтерлік құжаттарды, тауардың шығу тегі туралы сертификат және (немесе) өзге де құжаттар және (немесе) мәліметтер, оның ішінде жазбаша түсіндірмелер (бұдан әрі – ТД-да мәлімделген тексерілетін мәліметтердің және (немесе) өзге құжаттардағы мәліметтердің дұрыстығын және (немесе) толықтығын анықтау үшін қажетті құжаттар және (немесе) мәліметтер) мынадай жағдайларда сұратуға құқылы:
а) кеден органы Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттардың және (немесе) актілердің және (немесе) Одаққа мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасының кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін ережелерін сақтамау белгілерін анықтаған;

б) документы, представленные в соответствии с пунктом 5 настоящего Порядка, а также документы, ранее представленные совместно с заявлением, и (или) документы, представленные в соответствии с абзацем третьим пункта 7 статьи 109 Кодекса, не содержат необходимых сведений или должным образом не подтверждают проверяемые сведения;
в) таможенным органом выявлены признаки недостоверности сведений, содержащихся в документах, представленных в соответствии с пунктом 5 настоящего Порядка.
10. Запрос документов и (или) сведений у декларанта в соответствии с пунктом 9 настоящего Порядка должен быть обоснованным и содержать перечень признаков, указывающих на то, что сведения, заявленные в ДТ, и (или) сведения, содержащиеся в иных документах, должным образом не подтверждены или могут являться недостоверными, а также перечень запрашиваемых документов и (или) сведений.
Перечень запрашиваемых документов и (или) сведений определяется должностным лицом таможенного органа исходя из проверяемых сведений с учетом условий сделки с товарами, характеристик товара, его назначения, а также иных обстоятельств.
11. Запрошенные в соответствии с пунктом 9 настоящего Порядка, а также в случае, определенном пунктом 4 настоящего Порядка, документы и (или) сведения либо объяснение причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, должны быть представлены декларантом в срок не позднее 60 календарных дней с даты регистрации ДТ.
12. Если представленные в соответствии с пунктом 11 настоящего Порядка документы и (или) сведения либо объяснение причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, не устраняют оснований для проведения проверки документов и (или) сведений, таможенный орган до истечения срока, установленного пунктом 13 настоящего Порядка, вправе запросить дополнительные документы и (или) сведения, необходимые для установления достоверности и полноты проверяемых сведений, заявленных в ДТ, и (или) сведений, содержащихся в иных документах.
Такие дополнительные документы и (или) сведения должны быть представлены не позднее 10 календарных дней с даты регистрации таможенным органом соответствующего запроса.
При направлении запроса о представлении дополнительных документов и (или) сведений в соответствии с настоящим пунктом течение срока, указанного в пункте 13 настоящего Порядка, приостанавливается с даты регистрации таможенным органом такого запроса и возобновляется с даты получения таможенным органом дополнительных документов и (или) сведений, а в случае их непредставления – с даты истечения срока их представления.

б) осы Тәртіптің 5-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар, сондай-ақ бұрын өтінішпен бірлесіп ұсынылған құжаттар және (немесе) Кодекстің 109-бабы 7-тармағының үшінші абзацына сәйкес ұсынылған құжаттар қажетті мәліметтерді қамтымайды немесе тексерілетін мәліметтерді тиісті түрде расталмаған;
в) кеден органы осы Тәртіптің 5-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттардағы мәліметтердің дәйексіз белгілерін анықтаған.
10. Декларанттан құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұрау
осы Тәртіптің 9-тармағына сәйкес негізді болуға және ТД-да мәлімделген мәліметтер және (немесе) өзге де құжаттардағы мәліметтер тиісті түрде расталмағанын немесе дәйексіз болып табылуы мүмкін екенін көрсететін белгілердің тізбесін, сондай-ақ сұрау салынатын құжаттардың және (немесе) мәліметтердің тізбесін қамтуға тиіс.
11. Осы Тәртіптің 9-тармағына сәйкес сұратылған, сондай-ақ осы Тәртіптің 4-тармағында айқындалған жағдайда құжаттар және (немесе) мәліметтер не осындай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылмайтын және (немесе) жоқ себептердің түсіндірмесі декларантпен ДТ тіркелген күннен бастап күнтізбелік 60 күннен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынылуға тиіс.
12. Егер осы Тәртіптің 11-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер не осындай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылмауы және (немесе) болмауы себептерін түсіндіру құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру жүргізу үшін негіздерді жоймаса, кеден органы 13-тармақта белгіленген мерзім өткенге дейін ТД-да мәлімделген тексерілетін мәліметтердің және (немесе) өзге құжаттардағы мәліметтердің дұрыстығы мен толықтығын анықтау үшін қажетті қосымша құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұратуға құқылы.
Мұндай қосымша құжаттар және (немесе) мәліметтер кеден органы тиісті сұрау салуды тіркеген күннен бастап күнтізбелік 10 күннен кешіктірілмей ұсынылуға тиіс.
Осы тармаққа сәйкес қосымша құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салу жіберілген кезде осы Тәртіптің 13-тармағында көрсетілген мерзімнің өтуін кеден органы осындай сұрау салуды тіркеген күннен бастап тоқтата тұрады және кеден органы қосымша құжаттарды және (немесе) мәліметтерді алған күннен бастап, ал олар ұсынылмаған жағдайда – олардың ұсыныстарының мерзімі өткен күннен бастап қайта басталады.

13. В случае запроса документов и (или) сведений в соответствии с пунктом 9 настоящего Порядка проверка документов и (или) сведений завершается не позднее 30 календарных дней с даты представления документов и (или) сведений, а если такие документы и (или) сведения не представлены в срок, установленный пунктом 11 настоящего Порядка, – с даты истечения такого срока, за исключением случая, когда была назначена таможенная экспертиза и (или) направлен запрос в соответствии с пунктом 2 статьи 314 Кодекса и результаты такой экспертизы и (или) ответ на такой запрос не получены в указанный срок.
В случае если была назначена таможенная экспертиза и ее результаты не получены до истечения срока, указанного в абзаце первом настоящего пункта, проверка документов и (или) сведений завершается не позднее 30 календарных дней с даты получения результатов такой экспертизы.
В случае если был направлен запрос в соответствии с пунктом 2 статьи 314 Кодекса и ответ на запрос не получен до истечения срока, указанного в абзаце первом настоящего пункта, проверка документов и (или) сведений завершается не позднее 30 календарных дней с даты получения ответа на запрос или с даты истечения срока получения такого ответа, установленного правилами определения происхождения ввозимых товаров, которые предусмотрены в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
14. В случае если по результатам проверки документов и (или) сведений подтверждены соблюдение положений регулирующих таможенные правоотношения международных договоров и (или) актов, составляющих право Союза, и (или) законодательства государства – члена Союза о таможенном регулировании, достоверность и (или) полнота проверяемых сведений и (или) устранены основания для проведения проверки документов и (или) сведений, а также в случаях, указанных в абзацах втором и третьем пункта 15 настоящего Порядка, таможенный орган информирует декларанта о завершении проверки документов и (или) сведений не позднее 1 рабочего дня с даты ее завершения.
15. По результатам проверки документов и (или) сведений не позднее 10 рабочих дней с даты ее завершения таможенный орган на основании информации, имеющейся в его распоряжении, принимает решение о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТ, в следующих случаях:
запрошенные в соответствии с пунктом 9 настоящего Порядка документы и (или) сведения либо объяснение причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, не представлены в срок, установленный пунктом 11 настоящего Порядка;

13. Құжаттар және (немесе) мәліметтер осы Тәртіптің 9 –тармағына сәйкес сұратылған жағдайда құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылған күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірілмей, ал егер мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер осы Тәртіптің 11-тармағында белгіленген мерзімде ұсынылмаса - кедендік сараптама тағайындалған және (немесе) Кодекстің 314-бабының 2-тармағына сәйкес сұрау салу жіберілген жағдайды қоспағанда, осындай мерзім өткен күннен бастап және осындай сараптаманың нәтижелері және (немесе) мұндай сұрау салуға жауап көрсетілген мерзімде алынбағанда аяқталады.
Егер кедендік сараптама тағайындалған және оның нәтижелері осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген мерзім өткенге дейін алынбаған жағдайда, құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру осындай сараптаманың нәтижелерін алған күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірілмей аяқталады.
Егер кодекстің 314-бабының 2-тармағына сәйкес сұрау салу жіберілген және сұрау салуға жауап осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген мерзім өткенге дейін алынбаған жағдайда, құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру сұрау салуға жауап алған күннен бастап немесе 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа сәйкес көзделген әкелінетін тауарлардың шығу тегін айқындау қағидаларымен белгіленген осындай жауапты алу мерзімі күнтізбелік 30 күннен немесе өткен күннен бастап кешіктірілмей аяқталады.
14. Егер құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру нәтижелері бойынша кеден құқықтық қатынастарын реттейтін халықаралық шарттар және (немесе) Одақ құқығын құрайтын актілер ережелерінің және (немесе) мемлекет заңнамасының сақталуы расталған жағдайда – кеден органы кедендік реттеу туралы, тексерілетін мәліметтердің дұрыстығы және (немесе) толықтығы және (немесе) құжаттарға және (немесе) мәліметтерге тексеру жүргізу үшін, сондай-ақ осы Тәртіптің 15-тармағының екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген жағдайларда құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексерудің аяқталғаны туралы ол аяқталған күннен бастап 1 жұмыс күнінен кеш негіздер жойылғанда декларантты хабардар етеді.
15. Құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру нәтижелері бойынша ол аяқталған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей кеден органы өзінің иелігіндегі ақпараттың негізінде мынадай жағдайларда ТД-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы шешім қабылдайды:
осы Тәртіптің 9-тармағына сәйкес сұратылған құжаттар және (немесе) мәліметтер не осындай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылмауы және (немесе) болмауы себептерін түсіндіру осы Тәртіптің 11-тармағында белгіленген мерзімде ұсынылмайды;

представленные документы и (или) сведения либо объяснение причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, и (или) результаты таможенной экспертизы (в случае ее назначения), и (или) ответ на запрос, направленный в соответствии с пунктом 2 статьи 314 Кодекса (в случае его направления), не подтверждают соблюдение положений регулирующих таможенные правоотношения международных договоров и (или) актов, составляющих право Союза, и (или) законодательства государства – члена Союза о таможенном регулировании, достоверность и (или) полноту проверяемых сведений и (или) не устраняют основания для проведения проверки документов и (или) сведений.
В случаях, указанных в абзацах втором и третьем настоящего пункта, база для исчисления подлежащих уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется в соответствии с положениями пункта 6 настоящего Порядка.
16. Документы и (или) сведения, запрошенные в соответствии с пунктами 3, 9 и 12 настоящего Порядка, должны быть представлены декларантом одним комплектом (одновременно) по каждому запросу.
Одновременно с запрошенными таможенным органом документами и (или) сведениями декларантом могут быть представлены иные документы и (или) сведения в целях подтверждения достоверности и (или) полноты сведений, заявленных в ДТ, и (или) сведений, содержащихся в иных документах.
17. Запрос о представлении декларантом документов и (или) сведений в соответствии с пунктами 3, 9 и 12 настоящего Порядка и информация о завершении проверки документов и (или) сведений направляются таможенным органом в электронной форме способами, предусмотренными пунктом 2 статьи 362 Кодекса, а в случае отсутствия технической возможности направления запроса в электронной форме он вручается декларанту под подпись в виде документа на бумажном носителе. В случае невозможности вручения такого документа под подпись он направляется декларанту способом, позволяющим подтвердить факт его получения.
18. В случае если таможенный орган был проинформирован декларантом об известном ему на момент подачи ДТ несоответствии сведений о товарах, заявляемых в ДТ, и сведений, содержащихся в заявлении, фактическим сведениям, таможенный орган учитывает указанную информацию при проведении проверки документов и (или) сведений.

ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер не осындай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылмауы және (немесе) болмауы себептерін түсіндіру және (немесе) кедендік сараптаманың нәтижелері (ол тағайындалған жағдайда) және (немесе) 314-баптың 2-тармағына сәйкес жіберілген сұрау салуға жауап Халықаралық шарттардың және (немесе) Одақ құқығын құрайтын актілердің және (немесе) мемлекет заңнамасының кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін ережелерінің сақталуын растамайды – Одақ мүшесінің кедендік реттеу туралы, тексерілетін мәліметтердің дұрыстығы және (немесе) толықтығы және (немесе) құжаттарға және (немесе) мәліметтерге тексеру жүргізу үшін негіздемелерді жоймайды.
Осы тармақтың екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген жағдайларда төлеуге жататын кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын есептеу үшін база осы Тәртіптің 6-тармағының қағидаларына сәйкес айқындалады.
16. Осы Тәртіптің 3, 9 және 12-тармақтарына сәйкес сұратылған құжаттарды және (немесе) мәліметтерді декларант әрбір сұрау салу бойынша бір жиынтықпен (бір мезгілде) ұсынуға тиіс.
Кеден органы сұратқан құжаттармен және (немесе) мәліметтермен бір мезгілде декларант ТД-да мәлімделген мәліметтердің және (немесе) өзге құжаттардағы мәліметтердің дұрыстығын және (немесе) толықтығын растау мақсатында өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынуы мүмкін.
17. Декларанттың осы Тәртіптің 3, 9 және 12-тармақтарына сәйкес құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынуы туралы сұрау салуды және құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді аяқтау туралы ақпаратты кеден органы кодекстің 362-бабының 2-тармағында көзделген тәсілдермен, ал сұрау салуды электрондық нысанда жіберудің техникалық мүмкіндігі болмаған жағдайда, ол декларантқа қағаз тасығыштағы құжат түрінде қол қойғызып электрондық нысанда жібереді. Мұндай құжатты қол қою арқылы тапсыру мүмкін болмаған жағдайда ол декларантқа оны алу фактісін растауға мүмкіндік беретін тәсілмен жіберіледі.
18. Егер кеден органына декларант ТД беру сәтінде өзіне белгілі ТД-да мәлімделетін тауарлар туралы мәліметтердің және өтініште қамтылған мәліметтердің нақты мәліметтерге сәйкес обстігі туралы хабардар еткен жағдайда, кеден органы құжаттарға тексеру жүргізу кезінде көрсетілген ақпаратты және (немесе) мәліметтерді ескереді.