О внесении изменений в Решение Высшего Евразийского экономического совета от 20 декабря 2019 г. № 31
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 8 мая 2024 года № 5.
В соответствии с пунктом 42 Протокола об общем электроэнергетическом рынке Евразийского экономического союза (приложение № 21 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Высший Евразийский экономический совет решил:
1. Внести в Решение Высшего Евразийского экономического совета от 20 декабря 2019 г. № 31 "О плане мероприятий, направленных на формирование общего электроэнергетического рынка Евразийского экономического союза" изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу с даты его официального опубликования.
Члены Высшего Евразийского экономического совета:
От Республики
Армения
От Республики Беларусь От Республики
Казахстан
От Кыркызской
Республики
От Российской
Федерации
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Высшего
Евразийского экономического совета
от 8 мая 2024 года № 5
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Высшего Евразийского экономического совета от 20 декабря 2019 г. № 31
1. Пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Евразийскому межправительственному совету при утверждении акта, указанного в пункте 4 плана, утвержденного настоящим Решением, предусмотреть его вступление в силу не позднее 1 июля 2026 г.".
2. Дополнить пунктом 21 следующего содержания:
"21. Определить срок начала поставок по договорам купли- продажи электрической энергии между участниками общего электроэнергетического рынка Евразийского экономического союза - с 1 января 2027 г.".
3. В плане мероприятий, направленных на формирование общего электроэнергетического рынка Евразийского экономического союза, утвержденном указанным Решением:
а) в пункте 4 в графе четвертой слова "до 1 июля 2023 г." заменить словами "до 1 июля 2024 г.";
б) в пунктах 5 и 9 в графе четвертой слова "до 1 января 2026 г." заменить словами "до 1 января 2028 г.";
в) в пунктах 8 и 12 в графе четвертой слова "до 1 января 2024 г." заменить словами "до 1 июня 2025 г.";
г) пункты 10, 11 и 13 изложить в следующей редакции:
"10. Представление в Комиссию информации о создании государством-членом условий для участия в торговле электрической энергией на общем электроэнергетическом рынке Союза на добровольной и конкурентной основе всех субъектов внутренних оптовых электроэнергетических рынков государств-членов, а также о готовности государства-члена к указанной торговле
государства- члены
-
в течение 3 месяцев с даты вступления в силу международного договора о формировании общего рынка газа Союза, а также актов органов Союза, необходимых для обеспечения функционирования общего рынка газа Союза

Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2019 жылғы 20 желтоқсандағы № 31 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2024 жылғы 8 мамырдағы № 5 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың электр энергиясының ортақ нарығы туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 21 қосымша) 42-тармағына сәйкес Жоғары Еуразиялық экономикалық шешті:
1. Қосымшаға сәйкес "Еуразиялық экономикалық одақтың электр энергиясының ортақ нарығын қалыптастыруға бағытталған іс-шаралар жоспары туралы" Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2019 жылғы 20 желтоқсандағы № 31 шешіміне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің мүшелері
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан
Жоғары Еуразиялық
экономикалық кеңестің
2024 жылғы 8 мамырдағы
№ 5 шешіміне
ҚОСЫМША
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2019 жылғы 20 желтоқсандағы № 31 шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Еуразиялық үкіметаралық кеңес осы шешіммен бекітілген жоспардың 4-тармағында көрсетілген актіні бекіту кезінде оның 2026 жылғы 1 шілдеден кешіктірмей қолданысқа енгізілуін қамтамасыз етсін.".
2. Мына мазмұндағы 21-тармақпен толықтырылсын:
"21. Еуразиялық экономикалық одақтың электр энергиясының ортақ нарығына қатысушылар арасындағы электр энергиясын сатып алу-сату шарттары бойынша жеткізуді бастау күні – 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап айқындалсын.".
3. Аталған шешіммен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың электр энергиясының ортақ нарығын қалыптастыруға бағытталған іс-шаралар жоспарында:
а) 4-тармақтағы төртінші бағандағы "2023 жылғы 1 шілдеге дейін" деген сөздер "2024 жылғы 1 шілдеге дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) 5 және 9-тармақтардағы төртінші бағандағы "2026 жылғы 1 қаңтарға дейін" деген сөздер "2028 жылғы 1 қаңтарға дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) 8 және 12-тармақтардағы төртінші бағандағы "2024 жылғы 1 қаңтарға дейін" деген сөздер "2025 жылғы 1 маусымға дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
г) 10, 11 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
10. Комиссияға мүше мемлекеттердің электр энергиясының ішкі
көтерме сауда нарығының барлық субъектілерінің ерікті және бәсекелестік
негізде Одақтың ортақ электр энергиясы нарығында электр энергиясының саудасына қатысу үшін жағдай жасауы туралы ақпаратты ұсыну, сондай-ақ мүше мемлекеттің осы саудаға дайындығы туралы
мүше мемлекеттер
Одақтың ортақ газ нарығын қалыптастыру туралы халықаралық шарт, сондай-ақ Одақтың ортақ газ нарығының жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті Одақ органдарының актілері күшіне енген күннен бастап 3 ай ішінде

11. Принятие решения о создании условий для участия на добровольной и конкурентной основе всех субъектов внутренних оптовых электроэнергетических рынков государств-членов в общем электроэнергетическом рынке Союза
Комиссия, государства-члены
Совет Комиссии
в течение 3 месяцев с даты вступления в силу международного договора о формировании общего рынка газа Союза, а также актов органов Союза, необходимых для обеспечения функционирования общего рынка газа Союза";
"13. Проведение тестовых испытаний функционирования технологической основы общего электроэнергетического рынка Союза
государства-члены, Комиссия
-
периодически, с даты утверждения регламентов, указанных в пункте 8 настоящего плана, до даты вступления в силу акта, указанного в пункте 4 настоящего плана";
д) дополнить пунктами 14-20 следующего содержания:
"14. Представление в Комиссию информации о готовности обеспечения электронного документооборота инфраструктурных организаций с регистратором до начала торговли электрической энергией на общем электроэнергетическом рынке Союза в соответствии с актами, принимаемыми в соответствии с пунктами 5-8 Протокола об общем электроэнергетическом рынке Евразийского экономического союза (приложение № 21 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 8 настоящего плана
уполномоченные органы (организации) государств-членов
-
не позднее 12 месяцев с даты утверждения формы договора (форм договоров) о присоединении, а также стандартных форм договоров и регламентов, указанных в пункте 8 настоящего плана
15. Представление регистратору информации о субъектах внутренних оптовых электроэнергетических рынков, уполномоченных на участие в общем электроэнергетическом рынке Союза, включая организации, уполномоченные на межгосударственную передачу электрической энергии (мощности) и урегулирование отклонений (в целях формирования реестра субъектов общего электроэнергетического рынка Союза)
Уполномоченные органы (организации) государств-членов
-
до 1 октября
2026 г.
16. Представление регистратору информации о составе межгосударственных сечений
Уполномоченные органы (организации) государств-членов
-
до 1 октября
2026 г.
17. Представление операторам централизованной торговли и регистратору информации о выделении внутреннего сечения и о том, в каких направлениях межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) (относительно каких межгосударственных сечений) по территории государства-члена внутреннее сечение оказывает влияние на объемы поставок электрической энергии других государств-членов на общем электроэнергетическом рынке Союза
Уполномоченные органы (организации) государств-членов
-
до 1 октября
2026 г.

11. Комиссия құру, мүше мемлекеттердің электр энергиясының ішкі
көтерме нарықтарының барлық субъектілерінің Одақтың ортақ электр
энергиясы нарығына ерікті және конкурстық негізде қатысуы үшін шарттарды құру туралы шешім қабылдау.
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақтың ортақ газ нарығын қалыптастыру туралы халықаралық шарт, сондай-ақ Одақтың ортақ газ нарығының жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті Одақ органдарының актілері күшіне енген күннен бастап 3 ай ішінде
"13. Одақтың электр энергиясының ортақ нарығының технологиялық негізінің жұмыс істеуіне сынақ сынақтарын өткізу
осы жоспардың 8-тармағында осы жоспардың 4-тармағында көрсетілген акт қолданысқа енгізілген күнге дейін";
Одақтың ортақ газ нарығын қалыптастыру туралы халықаралық шарт, сондай-ақ Одақтың ортақ газ нарығының жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті Одақ органдарының актілері күшіне енген күннен бастап 3 ай ішінде
д) мынадай мазмұндағы 14-20-тармақтармен толықтырылсын:
"14. Сауда басталғанға дейін тіркеушімен инфрақұрылымдық ұйымдардың электрондық құжат айналымын қамтамасыз етуге дайындығы туралы ақпаратты Комиссияға ұсыну Еуразиялық экономикалық одақтың электр энергиясының ортақ нарығы туралы хаттаманың (Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 21 қосымша) 5-8-тармақтарына сәйкес қабылданған актілерге сәйкес Одақтың электр энергетикасының ортақ нарығындағы электр энергиясы 2014 жылғы 29 мамырдағы) және осы жоспардың 8-тармағы
уәкілетті органдар (ұйымдар) мүше мемлекеттер
қосылу туралы келісім нысаны (келісім нысандары) бекітілген күннен бастап 12 айдан кешіктірмей сондай-ақ осы жоспардың 8-тармағында көрсетілген шарттар мен нормативтік құқықтық актілердің үлгілік нысандары
15. Тіркеушіге электр энергиясының ішкі көтерме нарықтарының субъектілері, Одақтың электр энергиясының ортақ нарығына қатысуға уәкілетті мүше мемлекеттер, оның ішінде электр энергиясын (энергияны) мемлекетаралық тасымалдауға және ауытқуларды реттеуге уәкілетті ұйымдар туралы ақпаратты ұсыну Одақтың электр энергиясының ортақ нарығы субъектілерінің тізілімі)
уәкілетті органдар (ұйымдар) мүше мемлекеттер
2026 жылдың 1 қазанына дейін
16. Тіркеушіге мемлекетаралық бөлімдердің құрамы туралы мәліметтерді ұсыну
2026 жылдың 1 қазанына дейін
17. Орталықтандырылған сауда операторларына және тіркеушіге мүше мемлекеттің аумағының ішкі қимасын және электр энергиясын (қуатты) мемлекетаралық берудің қандай бағыттарына (қай мемлекетаралық қималарға қатысты) бөлу туралы ақпаратты ұсыну ішкі қима Одақтың электр энергиясы нарығының жалпы негізінде басқа мүше мемлекеттердің электр энергиясын жеткізу көлеміне әсер етеді
уәкілетті органдар (ұйымдар) мүше мемлекеттер
2026 жылдың 1 қазанына дейін

18. Утверждение методик определения доступной пропускной способности межгосударственных сечений и порядков, используемых для определения доступной пропускной способности внутренних сечений (при наличии)
государства-члены в части методик определения доступной пропускной способности межгосударственных сечений;
государство-член, определившее на своей территории внутренние сечения - в части порядков, используемых для определения доступной пропускной способности внутренних сечений
Уполномоченные органы государств-членов
до 1 октября
2026 г.
19. Опубликование утвержденных методик определения доступной пропускной способности межгосударственных сечений и порядков, используемых для определения доступной пропускной способности внутренних сечений (при наличии)
уполномоченные органы (организации) государств- членов
-
до 15 октября
2026 г.
20. Представление регистратору величин доступной пропускной способности межгосударственных сечений и величин доступной пропускной способности внутренних сечений (при наличии)
уполномоченные органы (организации) государств-членов
-
до 1 ноября
2026 г.".

18. Мемлекетаралық учаскелердің қол жетімді сыйымдылығын анықтау әдістерін және ішкі учаскелердің (бар болса) қолжетімді өткізу қабілетін анықтау үшін қолданылатын рәсімдерді бекіту
Мүше мемлекеттер – мемлекетаралық секциялардың қолжетімді қуатын анықтау әдістері бойынша;
өз аумағында ішкі учаскелерді белгілеген мүше мемлекет - ішкі учаскелердің қолжетімді сыйымдылығын анықтау үшін қолданылатын рәсімдер бөлігінде
2026 жылдың 1 қазанына дейін
19. Мемлекетаралық учаскелердің қол жетімді сыйымдылығын анықтаудың бекітілген әдістерін және ішкі учаскелердің қолжетімді сыйымдылығын анықтау үшін қолданылатын рәсімдерді (бар болса) жариялау
2026 жылдың 15 қазанына дейін
20. Тіркеушіге мемлекетаралық учаскелердің қолда бар сыйымдылығының мәндерін және ішкі учаскелердің қолжетімді сыйымдылығының мәндерін (бар болса) ұсыну
2026 жылдың 1 қарашасына дейін