Об информационном взаимодействии между уполномоченными операторами (органами) государств – членов Евразийского экономического союза при отслеживании перевозок с применением навигационных пломб
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 сентября 2023 года № 139.
В соответствии с абзацами вторым и третьим пункта 2 статьи 12 Соглашения о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок от 19 апреля 2022 года Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Определить, что:
информационное взаимодействие между уполномоченными операторами (органами) государств – членов Евразийского экономического союза при отслеживании перевозок с применением навигационных пломб осуществляется в порядке согласно приложению № 1;
уполномоченные операторы (органы) государств – членов Евразийского экономического союза обмениваются по каждой отслеживаемой перевозке сведениями в составе согласно приложению № 2.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 14 сентября 2023 г. № 139
ПОРЯДОК
информационного взаимодействия между уполномоченными операторами (органами) государств – членов Евразийского экономического союза при отслеживании перевозок с применением навигационных пломб
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок определяет правила информационного взаимодействия между уполномоченными операторами (органами) государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – уполномоченные операторы, государства-члены) при отслеживании перевозок с применением навигационных пломб в соответствии с Соглашением о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок от 19 апреля 2022 года.
Настоящий Порядок применяется в том числе в случае использования навигационной пломбы, зарегистрированной в информационной системе национального оператора иного государства-члена, чем государство-член, на территории которого начинается отслеживание перевозки.
2. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"идентификатор навигационной пломбы" – 36-символьный уникальный номер, присвоенный информационной системой национального оператора навигационной пломбе при ее регистрации, сгенерированный (сформированный) в соответствии со стандартом UUID (Universally Unique IDentifier);
"оператор завершения перевозки" – уполномоченный оператор государства-члена, на территории которого находится место завершения перевозки объекта отслеживания;
"оператор отслеживания перевозки" – уполномоченный оператор государства-члена, на территории которого начинается перевозка объекта отслеживания;
"оператор проследования" – уполномоченный оператор государства-члена, по территории которого осуществлялась, осуществляется либо планируется перевозка объекта отслеживания (в том числе оператор завершения перевозки). При этом оператор отслеживания перевозки не включается в число операторов проследования;
"оператор регистрации" – уполномоченный оператор государства-члена, на территории которого находится национальный оператор, в информационной системе которого зарегистрирована навигационная пломба;
"сторонняя пломба" – навигационная пломба, зарегистрированная в информационной системе иного национального оператора, чем национальный оператор, осуществляющий отслеживание с применением этой пломбы;
"технологические данные навигационной пломбы" – данные, полученные от навигационной пломбы, о географических координатах навигационной пломбы, скорости ее перемещения, дате и времени определения этих координат, уровне заряда источника питания навигационной пломбы, состоянии запорного механизма навигационной пломбы и нештатных ситуациях, произошедших с этой пломбой;
"уникальный идентификационный номер навигационной пломбы" – присвоенный производителем номер навигационной пломбы, информация о котором нанесена на ее корпус и содержится в такой пломбе.

Навигациялық пломбаларды қолдана отырып тасымалдарды қадағалау кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 139 шешімі
2022 жылғы 19 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақта тасымалдарды бақылау үшін навигациялық пломбаларды қолдану туралы Келісімнің 12-бабы 2-тармағының екінші және үшінші абзацтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия алқасы шешті:
1. Анықтау:
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) арасындағы навигациялық пломбаларды қолдана отырып тасымалдарды қадағалау кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл № 1-қосымшаға сәйкес тәртіппен жүзеге асырылады;
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) әрбір бақыланатын тасымалдау бойынша құрамдағы мәліметтермен № 2 қосымшаға сәйкес алмасады.
2.  Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап 30 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы
алқасының төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
2023 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 139-шешіміне
№ 1-ҚОСЫМША
Навигациялық пломбаларды қолдана отырып тасымалдарды қадағалау кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы тәртіп 2022 жылғы 19 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақта тасымалдарды қадағалау үшін навигациялық пломбаларды қолдану туралы келісімге сәйкес навигациялық пломбаларды қолдана отырып тасымалдарды қадағалау кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) (бұдан әрі тиісінше – уәкілетті операторлар, мүше мемлекеттер) арасындағы ақпараттық өзара іс – қимыл қағидаларын айқындайды.
Осы тәртіп, оның ішінде аумағында тасымалдауды қадағалау басталатын мүше-мемлекетке қарағанда өзге мүше-мемлекеттің ұлттық операторының ақпараттық жүйесінде тіркелген навигациялық пломбаны пайдаланған жағдайда да қолданылады.
2. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"тасымалдауды аяқтау операторы" – аумағында бақылау объектісін тасымалдауды аяқтау орны орналасқан мүше мемлекеттің уәкілетті операторы.;
"тасымалдауды қадағалау операторы" – аумағында бақылау объектісін тасымалдау басталатын мүше мемлекеттің уәкілетті операторы;
"тергеу операторы" – аумағы бойынша бақылау объектісін тасымалдау жүзеге асырылған не жоспарланып отырған мүше мемлекеттің уәкілетті операторы (оның ішінде тасымалдауды аяқтау операторы). Бұл ретте тасымалдауды қадағалау операторы жол жүру операторларының қатарына қосылмайды;
"тіркеу операторы" – аумағында ақпараттық жүйесінде навигациялық пломба тіркелген ұлттық оператор орналасқан мүше мемлекеттің уәкілетті операторы;
"бөгде пломба" – осы пломбаны қолдана отырып қадағалауды жүзеге асыратын ұлттық операторға қарағанда өзге ұлттық оператордың ақпараттық жүйесінде тіркелген навигациялық пломба;
"навигациялық пломбаның технологиялық деректері" – навигациялық пломбадан алынған деректер, навигациялық пломбаның географиялық координаттары, оның орын ауыстыру жылдамдығы, осы координаттарды анықтау күні мен уақыты, навигациялық пломбаның қоректендіру көзінің заряд деңгейі туралы.

Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, Таможенным кодексом Евразийского экономического союза, Соглашением о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок от 19 апреля 2022 года и актами органов Евразийского экономического союза.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесеннными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17.11.2025 № 103 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
3. Уполномоченными операторами обеспечиваются прием, обработка и направление сообщений круглосуточно в автоматическом режиме по мере поступления информации.
4. В случае если отправитель и получатель сообщения (запроса) совпадают, такое сообщение (запрос) не направляется.
5. В случае если один и тот же получатель сообщения (запроса) выступает в нескольких качествах, такое сообщение (запрос) не дублируется.
6. Ответ на запрос направляется получателем запроса отправителю запроса.
61. В случае выявления отправителем сообщения расхождений между сведениями, содержащимися в его информационной системе и сведениями, указанными в ранее направленном сообщении, отправитель формирует сообщение об аннулировании сведений, содержащихся в ранее направленном сообщении, а также новое сообщение (при необходимости), содержащее корректные сведения.
Сообщение об аннулировании сведений, содержащихся в ранее направленном сообщении, направляется всем получателям ранее направленного сообщения.
Сообщение об аннулировании сведений, содержащихся в ранее направленном сообщении, не направляется, если с даты завершения отслеживания перевозки, в рамках которого ранее направлялось сообщение, прошло более 30 календарных дней.
Сноска. Порядок дополнен пунктом 61 в соответствии с решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17.11.2025 № 103 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
7. При осуществлении информационного взаимодействия в рамках реализации настоящего Порядка применяются коды событий, приведенные в таблице.
Таблица
Код события
Наименование события
А02
замыкание элемента пломбирования при повторном наложении навигационной пломбы
А03
активация навигационной пломбы
А04
деактивация навигационной пломбы
А05
размыкание элемента пломбирования
А06
удаление информации из навигационной пломбы
А07
изменение периодичности направления сообщений от навигационной пломбы
А08
замена навигационной пломбы
В01
возникновение нештатной ситуации и (или) осуществление несанкционированного действия
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17.11.2025 № 103 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
II. Проверка возможности использования сторонней пломбы
8. Для подтверждения возможности использования сторонней пломбы оператор отслеживания перевозки (оператор проследования) направляет оператору регистрации запрос информации о навигационной пломбе, содержащий сведения, предусмотренные разделом I состава сведений, которыми обмениваются уполномоченные операторы (органы) государств – членов Евразийского экономического союза по каждой отслеживаемой перевозке (приложение № 2 к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от ____ г. № ) (далее – состав сведений).
Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом II состава сведений.
9. В случае отсутствия сведений об операторе регистрации запрос, указанный в пункте 8 настоящего Порядка, направляется уполномоченным операторам всех государств-членов.
III. Запись информации, активация навигационной пломбы и начало отслеживания перевозки
10. Для записи информации в стороннюю пломбу оператор отслеживания перевозки направляет оператору регистрации запрос, содержащий сведения, предусмотренные разделом V состава сведений.
Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом VI состава сведений.
11. Для активации сторонней пломбы оператор отслеживания перевозки направляет оператору регистрации запрос на активацию навигационной пломбы, содержащий сведения, предусмотренные разделом III состава сведений, с указанием кода события "А03" и наименования контролирующего органа, принявшего решение о разрешении активации (при наличии).
Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А03".
12. После активации навигационной пломбы оператор отслеживания перевозки направляет операторам проследования и оператору регистрации сообщение о начале отслеживания перевозки с использованием этой навигационной пломбы, содержащее сведения, предусмотренные разделом VII состава сведений:
операторам проследования – с указанием кода этапа отслеживания перевозки "01";
оператору регистрации – с указанием кода этапа отслеживания перевозки "08".
В случае использования двух и более навигационных пломб для отслеживания перевозки указанное сообщение направляется после активации всех навигационных пломб, используемых для отслеживания этой перевозки.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17.11.2025 № 103 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
IV. Наблюдение за объектом отслеживания

Осы тәртіппен пайдаланылатын өзге де ұғымдар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден кодексінде, 2022 жылғы 19 сәуірдегі тасымалдарды бақылау үшін Еуразиялық экономикалық одақта навигациялық пломбаларды қолдану туралы келісімде және Еуразиялық экономикалық одақ органдарының актілерінде айқындалған мәндерде қолданылады.
3. Уәкілетті операторлар ақпараттың түсуіне қарай хабарламаларды тәулік бойы автоматты режимде қабылдауды, өңдеуді және жіберуді қамтамасыз етеді.
4. Егер хабарламаны (сұрау салуды) жіберуші мен алушы сәйкес келген жағдайда, мұндай хабарлама (сұрау салу) жіберілмейді.
5. Егер хабарламаны (сұрау салуды) бір алушы бірнеше сапада әрекет етсе, мұндай хабарлама (сұрау) қайталанбайды.
6. Сұрау салуға жауапты сұрау салуды алушы сұрау салуды жіберушіге жібереді.
7. Осы Тәртіпті іске асыру шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде кестеде келтірілген оқиғалар кодтары қолданылады.
Кесте
Оқиға коды
Оқиға атауы
А02
пломбалау элементінің құлыптауы
А03
навигациялық пломбаны белсендіру
А04
навигациялық пломбаны сөндіру
А05
пломбалау элементінің ажырауы
А06
навигациялық пломбадан ақпаратты жою
А07
навигациялық пломбадан хабарламаларды жіберу кезеңділігін өзгерту
А08
навигациялық пломбаны ауыстыру
В01
штаттан тыс жағдайдың туындауы және (немесе) рұқсатсыз әрекетті жүзеге асыру
II. Бөгде пломбаны пайдалану мүмкіндігін тексеру
8. Бөгде пломбаны пайдалану мүмкіндігін растау үшін тасымалдауды қадағалау операторы (тергеу операторы) тіркеу операторына әрбір бақыланатын тасымалдау бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) алмасатын мәліметтер құрамының I бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын навигациялық пломба туралы ақпаратқа сұрау салуды жібереді (Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 139-шешіміне № 2-қосымша) (бұдан әрі - мәліметтер құрамы).
Мұндай сұрау салуға жауап мәліметтер құрамының II бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
9. Тіркеу операторы туралы мәліметтер болмаған жағдайда осы Тәртіптің 8-тармағында көрсетілген сұрау салу барлық мүше мемлекеттердің уәкілетті операторларына жіберіледі.
III. Ақпаратты жазу, навигациялық пломбаны белсендіру және тасымалдауды қадағалауды бастау
10. Ақпаратты бөгде пломбаға жазу үшін тасымалдауды қадағалау операторы тіркеу операторына мәліметтер құрамының V бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын сұрау салуды жібереді.
Мұндай сұрау салуға жауап мәліметтер құрамының VI бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
11. Бөгде пломбаны белсендіру үшін тасымалдауды қадағалау операторы тіркеу операторына "А03" оқиғасының кодын және белсендіруге рұқсат беру туралы шешім қабылдаған бақылаушы органның атауын (бар болса) көрсете отырып, мәліметтер құрамының III бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын навигациялық пломбаны белсендіруге сұрау салуды жібереді.
Мұндай сұрауға жауап "А03" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
12. Навигациялық пломба іске қосылғаннан кейін тасымалдауды қадағалау операторы "01" қадағалау кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының VII бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын, осы навигациялық пломбаны пайдалана отырып, тасымалдауды қадағалаудың басталғаны туралы хабарламаны жолдайды.
Тасымалдауды қадағалау үшін екі және одан да көп навигациялық пломбалар пайдаланылған жағдайда, аталған хабарлама осы тасымалдауды қадағалау үшін пайдаланылатын барлық навигациялық пломбалар іске қосылғаннан кейін жіберіледі.
IV. Бақылау объектісін бақылау

22. В случае дистанционного размыкания элемента пломбирования оператор завершения перевозки направляет оператору регистрации через оператора отслеживания перевозки запрос, содержащий сведения, предусмотренные разделом III состава сведений, с указанием кода события "А05".
Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А05" и кода дистанционной операции "D1".
23. В случае размыкания элемента пломбирования навигационной пломбы с использованием специального устройства оператор завершения перевозки направляет оператору регистрации через оператора отслеживания перевозки сообщение, содержащее сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А05" и кода дистанционной операции "D0".
VII. Замена навигационной пломбы
24. При замене навигационной пломбы, используемой для наблюдения за объектом отслеживания, оператор проследования направляет оператору отслеживания перевозки сообщение о замене пломбы, содержащее сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А08" и наименования контролирующего органа, принявшего решение о замене навигационной пломбы.
25. После получения сообщения, указанного в пункте 24 настоящего Порядка, оператор отслеживания перевозки направляет оператору регистрации заменяемой пломбы запрос на совершение ее деактивации, содержащий сведения, предусмотренные разделом III состава сведений, с указанием кода события "А04" и причины деактивации навигационной пломбы "Замена".
Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А04".
26. После получения сообщения, указанного в пункте 24 настоящего Порядка, оператор отслеживания перевозки направляет оператору регистрации заменяющей пломбы запрос, указанный в пункте 10 настоящего Порядка.
После получения подтверждения успешной записи информации в навигационную пломбу оператор отслеживания перевозки направляет оператору регистрации заменяющей пломбы запрос о ее активации, содержащий сведения, предусмотренные разделом III состава сведений, с указанием кода события "А03".
Ответ на такое сообщение должен содержать сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А03".
Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17.11.2025 № 103 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
27. После получения сообщений, указанных в абзаце втором пункта 25 и абзаце третьем пункта 26 настоящего Порядка, оператор отслеживания перевозки направляет операторам проследования сообщение о замене пломбы, содержащее сведения, предусмотренные разделом VII состава сведений, с указанием кода этапа отслеживания перевозки "06".
Сноска. Пункт 27 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17.11.2025 № 103 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
VIII. Снятие навигационной пломбы без прекращения наблюдения за объектом отслеживания

22. Пломбалау элементі қашықтықтан ашылған жағдайда тасымалдауды аяқтау операторы тіркеу операторына тасымалдауды қадағалау операторы арқылы "А05" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының III бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын сұрау салуды жібереді.
Мұндай сұрауға жауап "А05" оқиға кодын және "D1" қашықтықтан операция кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
23. Навигациялық пломбаны пломбалау элементі арнайы құрылғыны пайдалана отырып ашылған жағдайда тасымалдауды аяқтау операторы тіркеу операторына тасымалдауды қадағалау операторы арқылы "А05" оқиға коды мен "D0" қашықтық операция коды көрсетілген мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын хабарлама жібереді.
VII. Навигациялық пломбаны ауыстыру
24. Қадағалау объектісін байқау үшін пайдаланылатын навигациялық пломбаны ауыстырған кезде жол жүру операторы тасымалдауды қадағалау операторына "А08" оқиға кодын және навигациялық пломбаны ауыстыру туралы шешім қабылдаған бақылаушы органның атауын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын пломбаны ауыстыру туралы хабарлама жібереді.
25. Осы Тәртіптің 24-тармағында көрсетілген хабарламаны алғаннан кейін, тасымалдауды қадағалау операторы ауыстырылатын пломбаны тіркеу операторына "А04" оқиғасының кодын және "ауыстыру" навигациялық пломбасын деактивациялау себебін көрсете отырып, мәліметтер құрамының III бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын оны сөндіруді жасауға сұрау салуды жібереді.
Мұндай сұрауға жауап "А04" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
26. Осы Тәртіптің 24-тармағында көрсетілген хабарламаны алғаннан кейін тасымалдауды қадағалау операторы ауыстыру пломбасын тіркеу операторына осы Тәртіптің 10-тармағында көрсетілген сұрау салуды жібереді.
Навигациялық пломбаға ақпараттың сәтті жазылғаны расталғаннан кейін тасымалдауды қадағалау операторы ауыстырылатын пломбаны тіркеу операторына "А03" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын оның іске қосылуы туралы хабарлама жібереді.
Мұндай хабарламаға жауап "А03" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
27. Осы Тәртіптің 25-тармағының екінші абзацында және 26-тармағының үшінші абзацында көрсетілген хабарламаларды алғаннан кейін тасымалдауды қадағалау операторы бақылау кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының VII бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын пломбаны ауыстыру туралы хабарламаны жолдайды.
VIII. Бақылау объектісін бақылауды тоқтатпай навигациялық пломбаны алу

28. При принятии решения о дистанционном снятии навигационной пломбы без ее деактивации оператор проследования направляет оператору регистрации через оператора отслеживания перевозки запрос на совершение размыкания элемента пломбирования навигационной пломбы, содержащий сведения, предусмотренные разделом III состава сведений, с указанием кода события "А05" и наименования контролирующего органа, принявшего решение о снятии такой пломбы (при наличии такого решения).
Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А05" и кода дистанционной операции "D1".
29. В случае использования специального устройства для размыкания элемента пломбирования навигационной пломбы оператор проследования направляет оператору регистрации через оператора отслеживания перевозки сообщение о размыкании элемента пломбирования навигационной пломбы, содержащее сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А05", кода дистанционной операции "D0" и наименования контролирующего органа, принявшего решение о снятии такой пломбы (при наличии).
30. В случае если после снятия навигационной пломбы без прекращения наблюдения за объектом отслеживания контролирующим органом принято решение о повторном наложении ранее снятой навигационной пломбы, после замыкания элемента пломбирования навигационной пломбы оператор проследования направляет оператору регистрации через оператора отслеживания перевозки сообщение о замыкании элемента пломбирования навигационной пломбы, содержащее сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А02" и наименования контролирующего органа, принявшего такое решение.
31. В случае если после снятия навигационной пломбы без прекращения наблюдения за объектом отслеживания контролирующим органом принято решение о замене такой навигационной пломбы, информационное взаимодействие осуществляется в соответствии с разделом VII настоящего Порядка.
32. В случае если после снятия навигационной пломбы без прекращения наблюдения за объектом отслеживания контролирующим органом принято решение о деактивации такой навигационной пломбы, информационное взаимодействие осуществляется в соответствии с разделом VI настоящего Порядка.
IX. Возникновение нештатной ситуации и (или) осуществление несанкционированного действия
33. При получении информации о возникновении нештатной ситуации и (или) об осуществлении несанкционированного действия оператор регистрации направляет оператору отслеживания перевозки сообщение, содержащее сведения, предусмотренные разделом VIII состава сведений, с указанием и кода нештатной ситуации в соответствии с разделом XII состава сведений.
Сноска. Пункт 33 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17.11.2025 № 103 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).

28. Навигациялық пломбаны деактивациясыз қашықтан алу туралы шешім қабылдаған кезде жол жүру операторы тіркеу операторына тасымалдауды қадағалау операторы арқылы "А05" оқиға кодын және осындай пломбаны алу туралы шешім қабылдаған бақылаушы органның атауын көрсете отырып, мәліметтер құрамының III бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын навигациялық пломбаны пломбалау элементін ашуды жасауға сұрау салуды жібереді (мұндай шешім болған жағдайда).
Мұндай сұрауға жауап "А05" оқиға кодын және "D1" қашықтықтан операция кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
29. Навигациялық пломбаны пломбалау элементін ашу үшін арнайы құрылғы пайдаланылған жағдайда, жол жүру операторы тіркеу операторына тасымалдауды қадағалау операторы арқылы "А05" оқиға кодын, "D0" қашықтықтан операция кодын және мұндай пломбаны (бар болса) алып тастау туралы шешім қабылдаған бақылаушы органның атауын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын навигациялық пломбаны пломбалау элементінің ашылғаны туралы хабарлама жібереді.
30. Егер қадағалау объектісін бақылауды тоқтатпай навигациялық пломбаны алып тастағаннан кейін бақылаушы орган бұрын алынған навигациялық пломбаны қайта салу туралы шешім қабылдаған жағдайда, навигациялық пломбаны пломбалау элементі жабылғаннан кейін жол жүру операторы тасымалдауды қадағалау операторы арқылы тіркеу операторына кодты көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын навигациялық пломбаны пломбалау элементінің тұйықталуы туралы "А02" оқиға коды мен осындай шешім қабылдаған бақылаушы органның атаулары көрсетіп, хабарлама жібереді.
31. Егер қадағалау объектісін бақылауды тоқтатпай навигациялық пломбаны алып тастағаннан кейін бақылаушы орган осындай навигациялық пломбаны ауыстыру туралы шешім қабылдаған жағдайда, ақпараттық өзара іс-қимыл осы Тәртіптің VII бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
32. Егер бақылау объектісін бақылауды тоқтатпай навигациялық пломбаны алып тастағаннан кейін бақылаушы орган осындай навигациялық пломбаны деактивациялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, ақпараттық өзара іс-қимыл осы Тәртіптің VI бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
IX. Штаттан тыс жағдайдың туындауы және (немесе) рұқсатсыз әрекетті жүзеге асыру
33. Штаттан тыс жағдайдың туындағаны туралы және (немесе) рұқсатсыз іс-қимылды жүзеге асыру туралы ақпарат алған кезде, тіркеу операторы тасымалдауды қадағалау операторына мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын, мәліметтер құрамының XIII бөліміне сәйкес "В01" оқиға кодын және штаттан тыс жағдай кодын көрсете отырып хабарлама жібереді.

34. Оператор отслеживания перевозки после получения сообщения, указанного в пункте 33 настоящего Порядка, или в случае отсутствия сведений о завершении передачи документов (сведений) в навигационную пломбу до убытия объекта отслеживания с территории государства-члена, где началось отслеживание перевозки, направляет оператору проследования государства-члена, на территории которого возникла нештатная ситуация и (или) осуществлено несанкционированное действие, сообщение, содержащее сведения, предусмотренные разделом VII состава сведений, с указанием кода этапа отслеживания перевозки "04" и кода нештатной ситуации в соответствии с разделом XII состава сведений.
Сноска. Пункт 34 - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17.11.2025 № 103 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
35. В случае если объект отслеживания, в отношении которого возникла нештатная ситуация и (или) осуществлено несанкционированное действие, убыл с территории государства-члена, где возникла такая нештатная ситуация и (или) осуществлено несанкционированное действие, оператор проследования этого государства-члена направляет оператору проследования государства-члена, на территории которого находится объект отслеживания, через оператора отслеживания перевозки сообщение, содержащее сведения, предусмотренные разделом VII состава сведений, с указанием кода этапа отслеживания перевозки "07".
Сноска. Пункт 35 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17.11.2025 № 103 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
X. Удаление информации из навигационной пломбы
36. Для удаления информации из навигационной пломбы оператор отслеживания перевозки направляет оператору регистрации запрос о дистанционном удалении информации, содержащий сведения, предусмотренные разделом III состава сведений, с указанием кода события "А06".
Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А06".
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 14 сентября 2023 г. № 139
СОСТАВ
сведений, которыми обмениваются уполномоченные операторы (органы) государств – членов Евразийского экономического союза по каждой отслеживаемой перевозке
Сноска. Состав – в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17.11.2025 № 103 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
I. Состав сведений, содержащихся в запросе информации о навигационной пломбе
1. Уникальный идентификационный номер навигационной пломбы
2. Наименование национального оператора, в информационной системе которого зарегистрирована навигационная пломба
II. Состав сведений о результатах поиска информации о навигационной пломбе
1. Идентификатор навигационной пломбы
2. Уникальный идентификационный номер навигационной пломбы
3. Модель навигационной пломбы
4. Дата регистрации навигационной пломбы в информационной системе национального оператора
5. Наименование национального оператора, в информационной системе которого зарегистрирована навигационная пломба
6. Код результата обработки запроса:
а) 000 – запрос обработан без ошибок (сведения о перевозке (пломбе) найдены);
б) 101 – ошибка: сведения о пломбе с указанным в запросе номером в информационной системе не найдены;
в) 203 – ошибка: навигационная пломба с указанным в запросе номером в информационной системе зарегистрирована, но не может быть использована для осуществления отслеживания перевозки
III. Состав сведений, содержащихся в запросе на совершение действий с навигационной пломбой
1. Идентификатор навигационной пломбы
2. Наименование национального оператора, в информационной системе которого зарегистрирована навигационная пломба
3. Код события
4. Уникальный номер перевозки при кодах событий "А03", "А04"
5. Наименование контролирующего органа, принявшего решение о действии с навигационной пломбой
6. Временной интервал между сообщениями, направляемыми навигационной пломбой, количество минут (от 1 до 120) при коде события "А07"
7. Причина деактивации навигационной пломбы при коде события "А04"
IV. Состав сведений о действиях с навигационной пломбой
1. Идентификатор навигационной пломбы
2. Уникальный номер перевозки, за исключением кода события "А06"
3. Наименование национального оператора, в информационной системе которого зарегистрирована навигационная пломба
4. Код события
5. Дата и время события при кодах событий "А02", "А03", "А04", "А05", "А06", "А07", "А08"

34. Тасымалдауды қадағалау операторы осы Тәртіптің 33-тармағында көрсетілген хабарламаны алған кезде "04" қадағалау кодын және мәліметтер құрамының XIII бөліміне сәйкес штаттан тыс жағдай кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының VII бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын хабарламаны жолдайды.
35. Егер өзіне қатысты штаттан тыс жағдай туындаған және (немесе) санкцияланбаған іс-әрекет жүзеге асырылған қадағалау объектісі осындай штаттан тыс жағдай туындаған және (немесе) санкцияланбаған іс-әрекет жүзеге асырылған мүше мемлекеттің аумағынан кетіп қалған жағдайда, осы мүше мемлекеттің тергеу операторы осы мүше мемлекеттің тасымалдауды қадағалау операторы арқылы "07" қадағалау кодын көрсете отырып, аумағында қадағалау объектісі орналасқан мүше мемлекеттің тергеу операторына мәліметтер құрамының VII бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын хабарламаны жібереді.
X. Навигациялық пломбадан ақпаратты жою
36. Навигациялық пломбадан ақпаратты жою үшін тасымалдауды қадағалау операторы тіркеу операторына "А06" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының III бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын ақпаратты қашықтықтан жою туралы сұрау салуды жібереді.
Мұндай сұрауға жауап "А06" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
Еуразиялық экономикалық
комиссия алқасының
2023 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 139-шешіміне
№ 2-ҚОСЫМША
Әрбір бақыланатын тасымалдау бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше-мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) алмасатын мәліметтер ҚҰРАМЫ
I. Навигациялық пломба туралы ақпаратты сұратуда қамтылған мәліметтер құрамы
1. Навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі
2. Сұрау салу жіберілетін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті операторының (органының) атауы
II. Навигациялық пломба туралы ақпаратты іздеу нәтижелері туралы мәліметтер құрамы
1. Навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі
2. Ұлттық оператордың атауы
3. Навигациялық пломбаның тиесілігін іздеу нәтижесінің коды:
00 – қателер табылған жоқ, навигациялық пломба ұлттық оператордың ақпараттық жүйесінде тіркелген;
01 – қате: ұлттық оператордың ақпараттық жүйесінде навигациялық пломбаны тіркеудің болмауы;
02 – қате: навигациялық пломба ұлттық оператордың ақпараттық жүйесінде тіркелген, пломбаны бақылауды жүзеге асыру үшін пайдалану мүмкін емес
III. Навигациялық пломбамен іс-әрекеттер жасауға арналған сұрау салуда қамтылған мәліметтер құрамы
1. Навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі
2. Ақпараттық жүйесінде навигациялық пломба тіркелген ұлттық оператордың атауы
3. Оқиға коды
4. "А03", "А04" немесе "А08" оқиға коды кезіндегі бірегей тасымалдау нөмірі
5. Навигациялық пломбамен әрекет ету туралы шешім қабылдаған бақылаушы органның атауы
6. Навигациялық пломбамен жіберілетін хабарламалар арасындағы уақыт аралығы, "А07" оқиға коды кезіндегі минуттар саны (1-ден 120-ға дейін)
7. "А04" оқиға коды кезінде навигациялық пломбаны сөндірудің себебі
IV. Навигациялық пломбасы бар әрекеттер туралы мәліметтер құрамы
1. Навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі
2. Бірегей тасымалдау нөмірі
3. Ақпараттық жүйесінде навигациялық пломба тіркелген ұлттық оператордың атауы
4. Оқиға коды
5. Операция нәтижесінің коды:
00 – навигациялық пломбамен әрекет қатесіз жасалды;
01 – навигациялық пломбамен әрекет жасау қатесі;
02 – қате: навигациялық пломба ұлттық операторға тиесілі емес;
03 – қате: мұндай бірегей нөмірмен тасымалдау табылған жоқ;
04 – қате: көрсетілген бірегей сәйкестендіру нөмірі бар навигациялық пломба осындай бірегей нөмірмен тасымалдауды бақылау үшін қолданылмайды