Об утверждении формы транзитной декларации и порядка ее заполнения, а также об изменении и признании утратившими силу некоторых решений Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 30 мая 2023 года № 73.
В соответствии с пунктом 5 статьи 105 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
форму транзитной декларации;
Порядок заполнения транзитной декларации.
2. Установить, что при таможенном декларировании в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, транзитная декларация подается по форме декларации на товары, утвержденной Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 257, заполненной в соответствии с Порядком, утвержденным указанным Решением.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25.09.2023 № 145 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
3. Внести в Порядок совершения таможенными органами таможенных операций, связанных с подачей, регистрацией транзитной декларации и завершением таможенной процедуры таможенного транзита, утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 17 августа 2010 г. № 438, следующие изменения:
а) абзац седьмой пункта 2 и абзац двадцать шестой пункта 3 исключить;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт б) утрачивает силу решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17.12.2024 № 141 (вступает в силу с 01.04.2026).
б) в пункте 7:
в абзаце первом слова "Инструкцией о порядке заполнения транзитной декларации, утвержденной Решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 289" заменить словами "Порядком заполнения транзитной декларации, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 30 мая 2023 г. № 73";
в абзаце восьмом слова "Инструкцией, указанной" заменить словами "Порядком, указанным".
4. Утратил силу решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 01.07.2025 № 62 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
5. Признать утратившими силу решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии по перечню согласно приложению.
6. Настоящее Решение вступает в силу с 1 апреля 2025 г..
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27.09.2023 № 146 (вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования); от 26.03.2024 № 26 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 30 мая 2023 г. № 73
ФОРМА
транзитной декларации
ТРАНЗИТНАЯ ДЕКЛАРАЦИЯ
А. Таможенный орган отправления

Транзиттік декларацияның нысанын және оны толтыру тәртібін бекіту, сондай-ақ Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 30 мамырдағы № 73 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.10.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Еуразиялық экономикалық одақ Кеден кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
транзиттік декларацияның нысаны;
Транзиттік декларацияны толтыру тәртібі бекітілсін.
2.  Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлардың кедендік транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес кедендік декларациялау кезінде транзиттік декларация Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешімімен бекітілген, көрсетілген Шешіммен бекітілген Тәртіптің VII бөліміне сәйкес толтырылған тауарларға арналған декларация нысаны бойынша беріледі деп белгіленсін.
3.  Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 17 тамыздағы № 438 шешімімен бекітілген Кеден органдарының транзиттік декларацияны беруге, тіркеуге және кедендік транзиттің кедендік рәсімін аяқтауға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібіне мынадай өзгерістер енгізілсін:
а) 2-тармақтың жетінші абзацы және 3-тармақтың жиырма алтыншы абзацы алып тасталсын;
б) 7-тармақта:
бірінші абзацтағы "Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 289 шешімімен бекітілген Транзиттік декларацияны толтыру тәртібі туралы нұсқаулыққа" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 30 мамырдағы № 73 шешімімен бекітілген Транзиттік декларацияны толтыру тәртібіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзацтағы "көрсетілген Нұсқаулыққа" деген сөздер "көрсетілген Тәртіпке" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 170 шешімімен бекітілген Кеден транзитінің кедендік рәсімі қолданысының аяқталуына және тоқтатылуына байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібінің 5-тармағы "б" тармақшасының үшінші абзацындағы "Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 289" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 30 мамырдағы № 73" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. Қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
6. Осы Шешім 2023 жылғы 1 қазаннан бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 73 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Транзиттік декларация
НЫСАНЫ
ТРАНЗИТТІК ДЕКЛАРАЦИЯ
А. Жөнелтетін кеден органы

1. Декларация
2. Отправитель
3. Формы
5. Всего товаров
6. Всего мест
7. Справочный номер
8. Получатель
9. Таможенный представитель
14. Декларант
15. Страна отправления
17. Страна назначения
18. Идентификация и страна регистрации транспортного средства/контейнера при отправлении/прибытии
19. Контейнер
20. Средства идентификации
22. Валюта и общая сумма по счету
31. Грузовые места и описание товаров
32. Товар
33. Код товара
35. Масса брутто (кг)
40. Предшествующий документ
41. Доп. единицы измерения
42. Валюта и стоимость товара
44. Дополнит. информация/ Представл. документы/ Сертификаты и разрешения
55. Перегрузки
Место и страна
Место и страна
Идентификация и страна регистрации нового транспортного средства
Идентификация и страна регистрации нового транспортного средства
Контейнер
Контейнер
Порядковый номер перевозчика
Порядковый номер перевозчика
F. Подтверждение компетентных органов
50. Перевозчик
51. Дата, подпись, печать
С. Таможенный орган отправления
52. Обеспечение
53. Таможенный орган назначения/пункт назначения
D. Отметки таможенного органа отправления
I. Контроль таможенного органа назначения
ДОБАВОЧНЫЙ ЛИСТ ТРАНЗИТНОЙ ДЕКЛАРАЦИИ
А. Таможенный орган отправления
1. Декларация
2. Отправитель
8. Получатель
3. Формы
31. Грузовые места и описание товаров
Маркировка и количество – Номера контейнеров – Количество и отличительные особенности товаров
32. Товар
33. Код товара
35. Масса брутто (кг)
40. Предшествующий документ
41. Доп. единицы измерения
42. Валюта и стоимость товара
44. Дополнит. информация/ Представл. документы/ Сертификаты и разрешения
31. Грузовые места и описание товаров
Маркировка и количество – Номера контейнеров – Количество и отличительные особенности товаров
32. Товар
33. Код товара
35. Масса брутто (кг)
40. Предшествующий документ
41. Доп. единицы измерения
42. Валюта и стоимость товара
44. Дополнит. информация/ Представл. документы/ Сертификаты и разрешения
31. Грузовые места и описание товаров
Маркировка и количество – Номера контейнеров – Количество и отличительные особенности товаров
32. Товар
33. Код товара
35. Масса брутто (кг)
40. Предшествующий документ
41. Доп. единицы измерения
42. Валюта и стоимость товара
44. Дополнит. информация/ Представл. документы/ Сертификаты и разрешения
31. Грузовые места и описание товаров
Маркировка и количество – Номера контейнеров – Количество и отличительные особенности товаров
32. Товар
33. Код товара
35. Масса брутто (кг)
40. Предшествующий документ
41. Доп. единицы измерения
42. Валюта и стоимость товара
44. Дополнит. информация/ Представл. документы/ Сертификаты и разрешения

1. Декларация
2. Жөнелтуші
3. Нысандар
5. Тауарлардың барлығы
6. Орындардың барлығы
7. Анықтама нөмірі
8. Алушы
9. Кеден өкілі
14. Декларант
15. Жөнелтуші ел
17. Межелі ел
18. Көлік құралын/контейнерді жөнелту/келу кезінде сәйкестендіру және тіркеу елі
19. Контейнер
20. Сәйкестендіру құралдары
22. Шот бойынша валюта және жалпы сома
31. Жүк орындары және тауарлардың сипаттамасы
32. Тауар
33. Тауар коды
35. Масса брутто (кг)
40. Алдыңғы құжат
41. Қосымша өлшем бірліктері
42. Тауардың валютасы және құны
44. Қосымша ақпарат/ Ұсынылған құжаттар / Сертификаттар мен рұқсаттар
55. Шамадан тыс жүктеме
Орны және елі
Орны және елі
Жаңа көлік құралын сәйкестендіру және тіркеу елі
Жаңа көлік құралын сәйкестендіру және тіркеу елі
Контейнер
Контейнер
Тасымалдаушының реттік нөмірі
Тасымалдаушының реттік нөмірі
F. Құзыретті органдардың растауы
50. Тасымалдаушы
51. Күні, қолы, мөрі
С. Жөнелтетін кеден органы
52. Қамтамасыз ету
53. Межелі кеден органы/межелі пункт
D. Жөнелтуші кеден органының белгілері
I. Межелі кеден органының бақылауы
ТРАНЗИТТІК ДЕКЛАРАЦИЯНЫҢ ҚОСЫМША ПАРАҒЫ
А. Жөнелтетін кеден органы
1. Декларация
2. Жөнелтуші
8. Алушы
3. Нысандар
31. Жүк орындары және тауарлардың сипаттамасы
Таңбалау және Саны – Контейнерлердің нөмірлері – тауарлардың саны мен айрықша ерекшеліктері
32. Тауар
33. Тауар коды
35. Масса брутто (кг)
40. Алдыңғы құжат
41. Қосымша өлшем бірліктері
42. Тауардың валютасы және құны
44. Қосымша ақпарат/ Ұсынылған құжаттар / Сертификаттар мен рұқсаттар
31. Жүк орындары және тауарлардың сипаттамасы
Таңбалау және саны – Контейнерлердің нөмірлері – Тауарлардың саны мен айрықша ерекшеліктері
32. Тауар
33. Тауар коды
35. Масса брутто (кг)
40. Алдыңғы құжат
41. Қосымша өлшем бірліктері
42. Тауардың валютасы және құны
44. Қосымша ақпарат/ Ұсынылған құжаттар / Сертификаттар мен рұқсаттар
31. Жүк орындары және тауарлардың сипаттамасы
Таңбалау және саны – Контейнерлердің нөмірлері – Тауарлардың саны мен айрықша ерекшеліктері
32. Тауар
33. Тауар коды
35. Масса брутто (кг)
40. Алдыңғы құжат
41. Қосымша өлшем бірліктері
42. Тауардың валютасы және құны
44. Қосымша ақпарат/ Ұсынылған құжаттар / Сертификаттар мен рұқсаттар
31. Жүк орындары және тауарлардың сипаттамасы
Таңбалау және саны – Контейнерлердің нөмірлері – Тауарлардың саны мен айрықша ерекшеліктері
32. Тауар
33. Тауар коды
35. Масса брутто (кг)
40. Алдыңғы құжат
41. Қосымша өлшем бірліктері
42. Тауардың валютасы және құны
44. Қосымша ақпарат/ Ұсынылған құжаттар / Сертификаттар мен рұқсаттар

31. Грузовые места и описание товаров
Маркировка и количество – Номера контейнеров – Количество и отличительные особенности товаров
32. Товар
33. Код товара
35. Масса брутто (кг)
40. Предшествующий документ
41. Доп. единицы измерения
42. Валюта и стоимость товара
44. Дополнит. информация/ Представл. документы/ Сертификаты и разрешения
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 30 мая 2023 г. № 73
ПОРЯДОК
заполнения транзитной декларации
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 105 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс) и определяет правила заполнения транзитной декларации (далее – ТД) в виде электронного документа и в виде документа на бумажном носителе.
2. ТД в виде электронного документа формируется в соответствии со структурой, определяемой Евразийской экономической комиссией.
ТД в виде документа на бумажном носителе заполняется по форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 30 мая 2023 г. № 74.
3. В ТД указываются сведения о товарах, содержащихся в одной товарной партии.
Для целей настоящего Порядка в качестве одной товарной партии рассматриваются:
товары, перевозимые от одного отправителя в адрес одного получателя по одному транспортному (перевозочному) документу;
товары, перевозимые воздушным транспортом по одному транспортному (перевозочному) документу 2 и более рейсами, если данная перевозка не может быть осуществлена одним рейсом в связи с технологическими особенностями организации перевозки. При этом сведения о всех рейсах должны быть указаны в ТД.
В одной ТД могут быть заявлены сведения о не более чем 999 товарах.
Для целей применения настоящего Порядка в качестве одного товара рассматриваются товары, отнесенные к одному коду в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) на уровне не менее первых 6 знаков, за исключением случаев, когда в соответствии с настоящим Порядком такой код не указывается и в отношении таких товаров не установлены запреты и ограничения.
4. Для целей настоящего Порядка под графой ТД понимается реквизит (реквизиты) структуры ТД в виде электронного документа или структурная единица формы ТД в виде документа на бумажном носителе, которая может включать в себя подразделы, колонки (столбцы), элементы, поля. В соответствии с настоящим Порядком в одной графе указываются сведения, объединенные по одному признаку.
5. ТД в виде электронного документа может содержать сведения технического характера, необходимые для ее автоматизированной обработки. Такие сведения формируются информационной системой в соответствии с составом, определяемым структурой ТД.

31. Жүк орындары және тауарлардың сипаттамасы
Таңбалау және саны – Контейнерлердің нөмірлері – Тауарлардың саны мен айрықша ерекшеліктері
32. Тауар
33. Тауар коды
35. Масса брутто (кг)
40. Алдыңғы құжат
41. Қосымша өлшем бірліктері
42. Тауардың валютасы және құны
44. Қосымша ақпарат/ Ұсынылған құжаттар / Сертификаттар мен рұқсаттар
______________
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 73 шешімімен
бекітілген
Транзиттік декларацияны толтыру
ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақ Кеден кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 105-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және транзиттік декларацияны (бұдан әрі – ТД) электрондық құжат түрінде және қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде толтыру қағидаларын айқындайды.
2. Электрондық құжат түріндегі ТД Еуразиялық экономикалық комиссия айқындайтын құрылымға сәйкес қалыптастырылады.
ТД құжат түрінде қағаз тасығышта Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 30 мамырдағы № 74 шешімімен бекітілген нысан бойынша толтырылады.
3. ТД-да бір тауар партиясында қамтылған тауарлар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Осы Тәртіптің мақсаттары үшін бір тауар партиясы ретінде:
бір жөнелтушіден бір алушының атына бір көлік (тасымалдау) құжаты бойынша тасымалданатын тауарлар;
әуе көлігімен бір көлік (тасымалдау) құжаты бойынша егер бұл тасымалдау тасымалдауды ұйымдастырудың технологиялық ерекшеліктеріне байланысты бір рейспен жүзеге асырылмаса, 2 және одан да көп рейстермен тасымалданатын тауарлар. Бұл ретте барлық рейстер туралы мәліметтер ТД көрсетілуге тиіс.
Бір ТД-да 999-дан аспайтын тауар туралы мәліметтер мәлімделуі мүмкін.
Осы тәртіпті қолдану мақсаттары үшін бір кодқа жатқызылған тауарлар бір тауар ретінде қаралады
Осы тәртіпті қолдану мақсаттары үшін Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) сәйкес бір кодқа жатқызылған тауарлар, осы Тәртіпке сәйкес мұндай код көрсетілмеген жағдайларды қоспағанда, алғашқы 6 белгіден кем емес деңгейде бір тауар ретінде қаралады тауарларға тыйым салулар мен шектеулер белгіленбеген.
4. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін ТД бағаны деп электрондық құжат түріндегі ТД құрылымының деректемесі (деректемелері) немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ТД нысанының құрылымдық бірлігі түсініледі, оған кіші бөлімдер, бағандар (бағаналар), элементтер, өрістер кіруі мүмкін. Осы Тәртіпке сәйкес бір бағанда бір белгі бойынша біріктірілген мәліметтер көрсетіледі.
5. Электрондық құжат түріндегі ТД оны автоматтандырылған өңдеуге қажетті техникалық сипаттағы мәліметтерді қамтуы мүмкін. Мұндай мәліметтерді ТД құрылымымен анықталған құрамға сәйкес ақпараттық жүйе қалыптастырады.

6. ТД в виде документа на бумажном носителе состоит из основного и добавочного листов.
Добавочные листы ТД используются в дополнение к основному листу, если в одной ТД декларируются сведения о 2 и более товарах.
На основном листе ТД заявляются сведения об одном товаре. На одном добавочном листе могут быть заявлены сведения о не более чем 5 товарах.
Порядок заполнения граф добавочных листов ТД аналогичен порядку заполнения соответствующих граф основного листа ТД.
7. В случае если в графах ТД в виде документа на бумажном носителе недостаточно места для указания сведений или для проставления служебных отметок должностным лицом таможенного органа, такие сведения и служебные отметки указываются на оборотной стороне ТД или на дополнительно прикладываемых листах формата A4, которые являются неотъемлемой частью ТД в виде документа на бумажном носителе (далее – дополнение). При этом в соответствующей графе ТД производятся записи "См. оборот" или "См. дополнение" соответственно, которые не вносятся в электронный вид ТД.
Все листы дополнения должны быть пронумерованы.
На оборотной стороне ТД или на каждом листе дополнения производятся следующие записи:
"Дополнение к транзитной декларации № на л." (в правом верхнем углу);
"Товар № " (с указанием порядкового номера товара в соответствии с графой 32 ТД в виде документа на бумажном носителе (соответствующим реквизитом структуры ТД) и по каждому такому товару – номера графы (граф) ТД и тех сведений, для указания которых недостаточно места в такой графе (графах)).
Каждый лист дополнения или оборотная сторона ТД заверяются в правом нижнем углу подписью лица, заполнившего ТД.
Если дополнение составлено должностным лицом таможенного органа, каждый экземпляр дополнения в правом нижнем углу заверяется подписью такого должностного лица и оттиском его личной номерной печати.
В соответствующие реквизиты структуры электронного вида ТД вносятся все сведения, содержащиеся на оборотной стороне ТД в виде документа на бумажном носителе или в дополнении.
8. Форма ТД в виде документа на бумажном носителе заполняется в 2 экземплярах на листах бумаги формата A4. Один экземпляр предназначен для таможенного органа отправления, другой – для таможенного органа назначения.
Декларант может подать дополнительный экземпляр ТД на бумажном носителе, если такой экземпляр необходим ему для осуществления своей деятельности.
9. Бумажная копия ТД в виде электронного документа распечатывается на бумаге формата A4 по форме ТД в виде документа на бумажном носителе, при этом сведения технического характера не отображаются.
Если при распечатывании ТД в виде электронного документа в графах ее бумажной копии недостаточно места для отображения сведений, такие сведения отображаются на дополнительных листах формата A4, которые являются неотъемлемой частью этой ТД. При этом в соответствующей графе производится запись "См. дополнение". Все листы дополнения должны быть пронумерованы.

6. ТД қағаз тасығыштағы құжат түрінде негізгі және қосымша парақтардан тұрады.
ТД қосымша парақтары, егер бір ТД-да 2 және одан да көп тауарлар туралы мәліметтер декларацияланса, негізгі параққа қосымша пайдаланылады.
ТД негізгі парағында бір тауар туралы мәліметтер мәлімделеді.
Бір қосымша парақта 5-тен аспайтын тауарлар туралы мәліметтер мәлімделуі мүмкін.
ТД қосымша парақтарының бағандарын толтыру тәртібі ТД негізгі парағының тиісті бағандарын толтыру тәртібіне ұқсас.
7. Егер ТД бағандарында құжат түрінде қағаз тасығышта мәліметтерді көрсету үшін орын жеткіліксіз болған жағдайда немесе кеден органының лауазымды адамының қызметтік белгілер қоюы үшін мұндай мәліметтер мен қызметтік белгілер ТД-ның сыртқы жағында немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ТД-ның ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша қоса берілетін А4 форматындағы парақтарда (бұдан әрі – қосымша) көрсетіледі. Бұл ретте ТД-ның тиісті бағанында тиісінше "арғы бетті қараңыз" немесе "қосымшаны қараңыз" деген жазбалар жүргізіледі, олар ТД-ның электрондық түріне енгізілмейді.
Барлық қосымша парақтар нөмірленуі тиіс.
ТД-ның арғы берінде немесе қосымшаның әр парағында мынадай жазбалар жүргізіледі:
"№ транзиттік декларацияға қосымша парақта"
(жоғарғы оң жақ бұрышта);
"Тауар № " (тауардың реттік нөмірін көрсете отырып ТД 32-бағанына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде (ТД құрылымының тиісті деректемесімен) және әрбір осындай тауар бойынша – ТД бағанының (бағанының) нөмірлері және көрсету үшін мұндай бағанда (бағандарда) орын жеткіліксіз болатын мәліметтер).
Әрбір қосымша парақ немесе ТД арғы жағы төменгі оң жақ бұрышта ТД толтырған адамның қолтаңбасымен расталады.
Егер қосымшаны кеден органының лауазымды адамы жасаса, қосымшаның әрбір данасы төменгі оң жақ бұрышта осындай лауазымды адамның қолтаңбасымен және оның жеке нөмірлік мөрінің бедерімен куәландырылады.
ТД электрондық түрінің құрылымының тиісті деректемелеріне ТД-ның арғы жағында қағаз тасығышта құжат түрінде немесе қосымшада қамтылған барлық мәліметтер енгізіледі.
8. ТД нысаны қағаз тасығыштағы құжат түрінде А4 форматындағы қағаз парақтарында 2 данада толтырылады. Бір данасы жөнелтуші кеден органына, екіншісі – межелі кеден органына арналған.
Декларант өз қызметін жүзеге асыру үшін егер мұндай дана оған қажет болса, қағаз тасығышта ТД қосымша данасын бере алады.
9. Электрондық құжат түріндегі ТД қағаз көшірмесі ТД нысаны бойынша А4 форматындағы қағазға қағаз тасығыштағы құжат түрінде басып шығарылады, бұл ретте техникалық сипаттағы мәліметтер көрсетілмейді.
Егер электрондық құжат түріндегі ТД басып шығару кезінде оның қағаз көшірмесінің бағандарында мәліметтерді көрсету үшін орын жеткіліксіз болса, мұндай мәліметтер осы ТД-ның ажырамас бөлігі болып табылатын A4 форматындағы қосымша парақтарда көрсетіледі.
Бұл ретте тиісті бағанда "Қосымшаны қараңыз" деген жазба жүргізіледі. Барлық қосымша парақтар нөмірленуі тиіс.

10. ТД заполняется в соответствии с настоящим Порядком, прописными буквами с использованием печатающих устройств.
ТД в виде документа на бумажном носителе печатается разборчиво и не должна содержать подчисток, помарок и исправлений.
Если в номерах транспортных средств, номерах рейсов, номерах документов, сведениях, определяющих индивидуальные характеристики товаров (товарный знак, артикул, модель и т. д.), а также в сведениях о лицах используются буквы латинского алфавита, такие сведения указываются в ТД буквами латинского алфавита.
11. При заполнении ТД применяются справочники и классификаторы, входящие в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза (далее – Союз), а также справочники и классификаторы, используемые для таможенных целей, формируемые и подлежащие применению в соответствии с законодательством государств – членов Союза (далее – государства-члены).
II. Порядок заполнения граф транзитной декларации
12. Графы 1 – 3, 5 – 9, 14, 15, 17 – 20, 22, 31 – 33, 35, 40 – 42, 44, 50, 51, первый и второй подразделы графы 52, а также графы 53 и 55 ТД заполняются декларантом или таможенным представителем.
Третий подраздел графы 52 и графы "А", "С", "D", "F", "I" ТД заполняются должностным лицом таможенного органа либо формируются информационной системой таможенного органа.
13. Графа 1 "Декларация" заполняется в следующем порядке.
В первом подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается обозначение "ТТ".
Во втором подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается одно из следующих обозначений:
"ФЛ" – в случае таможенного декларирования товаров для личного пользования и (или) транспортных средств для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Союза в несопровождаемом багаже либо доставляемых перевозчиком;
"СП" – в случае таможенного декларирования товаров, перевозимых (транспортируемых) 2 и более видами транспорта;
"МП" – в случае таможенного декларирования международных почтовых отправлений;
"ВН" – в случае таможенного декларирования товаров военного назначения;
"ГП" – в случае таможенного декларирования товаров, в отношении которых не применяются запреты и ограничения и которые необходимы для ликвидации последствий стихийных бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, а также в отношении товаров, предназначенных для гуманитарной и технической помощи.
В иных случаях таможенного декларирования второй подраздел графы не заполняется.
В третьем подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается буквенный код вида перемещения товаров в соответствии с классификатором видов перемещения товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.

10. ТД осы Тәртіпке сәйкес баспа құрылғыларын пайдалана отырып, бас әріптермен толтырылады.
ТД құжат түрінде қағаз тасығышта анық басып шығарылады және тазартулар, қателер мен түзетулер болмауға тиіс.
Егер көлік құралдарының нөмірлерінде, рейс нөмірлерінде, құжат нөмірлерінде, тауарлардың жеке сипаттамаларын анықтайтын мәліметтерде (тауар белгісі, артикул, модель және т.б.), сондай-ақ адамдар туралы мәліметтерде латын әліпбиінің әріптері пайдаланылса, мұндай мәліметтер ТД-да латын әліпбиінің әріптерімен көрсетіледі.
11. ТД толтыру кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесінің ресурстарының құрамына кіретін сыныптауыштар мен анықтамалықтар, сондай-ақ кеден мақсаттары үшін пайдаланылатын, Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын және қолдануға жататын анықтамалықтар мен сыныптауыштар қолданылады.
II. Транзиттік декларация бағандарын толтыру тәртібі
12. ТД 1 – 3, 5 – 9, 14, 15, 17 – 20, 22, 31 – 33, 35, 40 – 42, 44, 50, 51-бағандарын, 52-бағанының бірінші және екінші кіші бөлімдерін, сондай-ақ ТД 53 және 55-бағандарын декларант немесе кеден өкілі толтырады.
52-бағанның үшінші кіші бөлімін және ТД "А", "С", "D", "F", "I" бағандарын кеден органының лауазымды адамы толтырады не кеден органының ақпараттық жүйесі қалыптастырады.
13. "Декларация" деген 1-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанның бірінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) "ТТ" белгісі көрсетіледі.
Бағанның екінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) мынадай белгілердің бірі:
"ЖТ" – жеке пайдалану үшін тауарларды және (немесе) алып жүрілмейтін багажда не тасымалдаушы жеткізетін одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын кедендік декларациялаған жағдайда;
"БК" - 2 және одан да көп көлік түрлерімен тасымалданатын (көлікпен тасымалданатын) тауарларды кедендік декларациялаған жағдайда;
"ХП" – халықаралық пошта жөнелтілімдерін кедендік декларациялаған жағдайда;
"ӘМ" - әскери мақсаттағы тауарларды кедендік декларациялаған жағдайда;
"ГК" – оларға қатысты тыйым салулар мен шектеулер қолданылмайтын және табиғи және техногендік сипаттағы табиғи апаттардың, төтенше жағдайлардың салдарын жою үшін қажет тауарларды, сондай-ақ гуманитарлық және техникалық көмекке арналған тауарларға қатысты кедендік декларациялау жағдайында көрсетіледі.
Кедендік декларациялаудың өзге де жағдайларында бағанның екінші кіші бөлімі толтырылмайды.
Бағанның үшінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды өткізу түрлерінің сыныптауышына орай тауарларды өткізу түрінің әріптік коды көрсетіледі.

14. Графа 2 "Отправитель" заполняется в следующем порядке.
В графе (соответствующих реквизитах структуры ТД) в соответствии с пунктами 46 – 49 настоящего Порядка указываются сведения о лице, указанном в качестве отправителя товаров в соответствии с транспортными (перевозочными) документами.
При перемещении международных почтовых отправлений в графе (соответствующем реквизите структуры ТД) указываются наименование назначенного оператора почтовой связи, наименование и место нахождения (город или код) места (учреждения) международного почтового обмена, являющегося отправителем международных почтовых отправлений (далее – место (учреждение) подачи), в соответствии с документами, предусмотренными актами Всемирного почтового союза и сопровождающими международные почтовые отправления при их перевозке.
15. Графа 3 "Формы" заполняется в следующем порядке.
В случае заполнения ТД в виде электронного документа в первом подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается обозначение "ЭД", а второй подраздел графы (соответствующий реквизит структуры ТД) не заполняется.
В случае подачи ТД в виде документа на бумажном носителе:
в первом подразделе графы цифровым способом, начиная с 1, указывается порядковый номер листа ТД;
во втором подразделе графы цифровым способом, начиная с 1, указывается общее количество листов ТД, включая основной и все добавочные листы.
16. Графа 5 "Всего товаров" заполняется в следующем порядке.
В графе (соответствующем реквизите структуры ТД) цифровым способом, начиная с 1, указывается общее количество товаров, в отношении которых подается ТД, которое должно соответствовать количеству заполняемых граф 31 ТД на бумажном носителе (соответствующих реквизитов структуры ТД).
При перемещении международных почтовых отправлений в графе (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается значение "1".
17. Графа 6 "Всего мест" заполняется в следующем порядке.
В графе (соответствующем реквизите структуры ТД) цифровым способом, начиная с 1, указывается общее число грузовых мест (цистерн, клетей, поддонов (палет), ящиков, мешков и (или) бочек, а при перемещении международных почтовых отправлений – депеш и (или) емкостей) товаров, в отношении которых подается ТД, в соответствии с транспортными (перевозочными) документами либо товаров для личного пользования, перевозимых в том числе совместно с транспортным средством для личного пользования (при наличии у декларанта информации о количестве грузовых мест).
В случае если товары перевозятся (транспортируются) насыпом (наливом, навалом) в оборудованных емкостях транспортного средства и в транспортных (перевозочных) документах не определено количество грузовых мест либо перевозятся товары для личного пользования, в том числе совместно с транспортным средством для личного пользования, и у декларанта отсутствуют сведения о количестве грузовых мест, в графе указывается значение "0".

14. "Жөнелтуші" 2-бағаны мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда (ТД құрылымының тиісті деректемелерінде) осы Тәртіптің 46 – 49-тармақтарына сәйкес көлік (тасымалдау) құжаттарына орай тауарларды жөнелтуші ретінде көрсетілген тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерін өткізу кезінде бағанда (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) тағайындалған пошта байланысы операторының атауы, және Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген және оларды тасымалдау кезінде халықаралық пошта жөнелтілімдерімен бірге жүретін құжаттарға сәйкес халықаралық пошта жөнелтілімдерін жөнелтуші болып табылатын халықаралық пошта алмасу орнының (мекемесінің) атауы және орналасқан жері (қаласы немесе коды) (бұдан әрі – беру орны (мекемесі) көрсетіледі.
15. "Нысанның" 3-бағаны мынадай тәртіппен толтырылады.
ТД электрондық құжат түрінде толтырылған жағдайда бағанның бірінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесі) "ЭД" белгісі көрсетіледі, ал бағанның екінші кіші бөлімі (ТД құрылымының тиісті деректемесі) толтырылмайды.
ТД қағаз тасығышта құжат түрінде берген жағдайда:
бағанның бірінші кіші бөлімінде цифрлық тәсілмен, 1-ден бастап ТД парағының реттік нөмірі көрсетіледі;
бағанның екінші кіші бөлімінде цифрлық тәсілмен 1-ден бастап, негізгі және барлық қосымша парақтарды қоса алғанда, ТД парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
16. "Барлық тауарлар" 5-бағаны мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда 1-ден бастап цифрлық тәсілмен (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) оларға қатысты ТД берілетін тауарлардың жалпы саны көрсетіледі, ол қағаз тасығыштағы ТД 31-бағанының толтырылатын санына сәйкес келуі тиіс (ТД құрылымының тиісті деректемелері).
Халықаралық пошта жөнелтілімдерін өткізу кезінде бағанда (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) "1" мәні көрсетіледі.
17. "Барлық орындар" деген 6-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда 1-ден бастап цифрлық тәсілмен (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) жүк орындарының (цистерналардың, ұяшықтардың, поддондардың (палеттердің), жәшіктердің, қаптардың және (немесе) бөшкелердің, ал халықаралық пошта жөнелтілімдерін өткізу кезінде – көлік (тасымалдау) құжаттарына не жеке пайдалануға арналған, оның ішінде жеке пайдалануға арналған көлік құралымен бірлесіп тасымалданатын тауарларға сәйкес (декларантта жүк орындарының саны туралы ақпарат болған кезде) жөнелтілімдердің және (немесе) сыйымдылықтардың) оларға қатысты ТД берілетін тауарлардың жалпы саны көрсетіледі.
Егер тауарлар үйіндімен (құюмен, үйіндімен) көлік құралының жабдықталған сыйымдылықтарында және көліктік (тасымалдау) құжаттарда тасылатын (тасымалданатын) жағдайда жүк орындарының саны белгіленбейді не жеке пайдалануға арналған тауарлар, оның ішінде жеке пайдалануға арналған көлік құралымен бірлесіп тасымалданады және декларантта жүк орындарының саны туралы мәліметтер жоқ болса, бағанда "0" мәні көрсетіледі.

18. Графа 7 "Справочный номер" заполняется в следующем порядке.
В графе (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается обозначение "ПТД" (в случае предварительного таможенного декларирования товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита).
19. Графа 8 "Получатель" заполняется в следующем порядке.
В графе (соответствующих реквизитах структуры ТД) в соответствии с пунктами 46 – 49 настоящего Порядка приводятся сведения о лице, указанном в качестве получателя товаров в соответствии с транспортными (перевозочными) документами.
При перемещении международных почтовых отправлений в данной графе указываются наименование назначенного оператора почтовой связи, наименование и место нахождения (город или код) места (учреждения) международного почтового обмена, являющегося получателем международных почтовых отправлений (далее – место (учреждение) назначения), в соответствии с документами, предусмотренными актами Всемирного почтового союза и сопровождающими международные почтовые отправления при их перевозке.
20. Графа 9 "Таможенный представитель" заполняется в следующем порядке.
В ТД в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах структуры ТД, а в ТД в виде документа на бумажном носителе – с новой строки через знак разделителя "/":
регистрационный номер документа, свидетельствующего о включении лица в реестр таможенных представителей, или регистрационный номер лица в реестре таможенных представителей (в случае, если таможенные операции совершаются таможенным представителем от имени и по поручению декларанта);
код в соответствии с классификатором видов документов и сведений, а также номер и дата договора поручительства между декларантом и таможенным представителем (в случае, если таможенные операции совершаются таможенным представителем от имени и по поручению декларанта), например: "11002/23 ОТ 01.01.2023";
номер квалификационного аттестата специалиста по таможенному оформлению работника таможенного представителя (при его наличии) (в случае, если ТД подается в Республике Беларусь и заполнена по договору поручительства между декларантом и таможенным представителем специалистом по таможенному оформлению, являющимся работником этого таможенного представителя и состоящим в штате таможенного представителя);
код в соответствии с классификатором видов документов и сведений, а также номер и дата документа, удостоверяющего полномочия руководителя таможенного представителя (в случае, если ТД заполнена руководителем таможенного представителя);
код в соответствии с классификатором видов документов и сведений, номер (при наличии) и дата доверенности на совершение действий от имени таможенного представителя (в случае, если ТД заполнена работником таможенного представителя), а также дата окончания действия такой доверенности (если такой срок установлен).

18. "Анықтамалық нөмір" деген 7-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) "ПТД" белгісі (кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды алдын ала кедендік декларациялау жағдайында) көрсетіледі.
19. "Алушы" деген 8-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда (ТД құрылымының тиісті деректемелерінде) осы Тәртіптің 46 – 49-тармақтарына сәйкес көлік (тасымалдау) құжаттарына орай тауарларды алушы ретінде көрсетілген тұлға туралы мәліметтер келтіріледі.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерін өткізу кезінде осы бағанда дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген және оларды тасымалдау кезінде халықаралық пошта жөнелтілімдерін алып жүретін құжаттарға сәйкес тағайындалған пошта байланысы операторының атауы, халықаралық пошта жөнелтілімдерін алушы болып табылатын халықаралық пошта алмасу орнының (мекемесінің) атауы және орналасқан жері (қаласы немесе коды) көрсетіледі.
20. "Кеден өкілі" деген 9-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
ТД-да электрондық құжат түрінде мәліметтер ТД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ТД-да қағаз тасығыштағы құжат түрінде – жаңа жолдан "/" бөлгіш белгісі арқылы көрсетіледі:
адамды кеден өкілдерінің тізіліміне немесе кеден өкілдерінің тізіліміндегі тұлғаның тіркеу нөміріне енгізу туралы куәландыратын құжаттың тіркеу нөмірі (егер кедендік операцияларды декларанттың атынан және оның тапсырмасы бойынша кеден өкілі жасаған жағдайда);
құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес код, сондай-ақ декларант пен кеден өкілі арасындағы кепілгерлік шартының нөмірі мен күні (егер кедендік операцияларды декларанттың атынан және оның тапсырмасы бойынша кеден өкілі жасаған жағдайда), мысалы: "01.01.2023 жылғы 11002/23";
кеден өкілі қызметкерінің кедендік ресімдеу жөніндегі маман біліктілік аттестатының нөмірі (бар болса) (Егер ТД Беларусь Республикасында берілсе және толтырылған жағдайда декларант пен кеден өкілі арасындағы кепілгерлік шарты бойынша осы кеден өкілінің қызметкері болып табылатын және кеден өкілінің штатында тұрған кедендік ресімдеу жөніндегі маман);
құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес код, сондай-ақ кеден өкілі басшысының өкілеттігін куәландыратын құжаттың нөмірі мен күні (егер КД кеден өкілінің басшысы толтырған жағдайда);
құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес код, кеден өкілінің атынан іс-әрекеттер жасауға сенімхаттың нөмірі (бар болса) және күні (егер ТД кеден өкілінің қызметкері толтырған жағдайда), сондай-ақ осындай сенімхаттың қолданысының аяқталу күні (егер мұндай мерзім белгіленген болса).

21. Графа 14 "Декларант" заполняется в следующем порядке.
В ТД в виде электронного документа сведения о лице, выступающем декларантом, указываются в соответствующих реквизитах структуры ТД, а в ТД в виде документа на бумажном носителе – с новой строки в соответствии с пунктами 46 – 49 настоящего Порядка.
В случае если в качестве декларанта выступает таможенный перевозчик в графе в соответствии с классификатором видов документов и сведений дополнительно указываются код свидетельства о включении в реестр таможенных перевозчиков и регистрационный номер такого свидетельства. В случае подачи ТД в виде документа на бумажном носителе такие сведения указываются через знак разделителя "/".
В случае если в качестве декларанта выступает уполномоченный экономический оператор, имеющий свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов первого или третьего типа, в графе в соответствии с классификатором видов документов и сведений дополнительно указываются код свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов и регистрационный номер такого свидетельства. В случае подачи ТД в виде документа на бумажном носителе такие сведения указываются через знак разделителя "/".
22. Графа 15 "Страна отправления" заполняется в следующем порядке.
В графе (соответствующем реквизите структуры ТД) указываются следующие сведения о стране отправления товаров в соответствии с классификатором стран мира на основании сведений, указанных в транспортных (перевозочных) документах, согласно которым началась международная перевозка товаров:
код страны отправления товаров в случае подачи ТД в виде электронного документа;
краткое наименование страны отправления товаров в случае подачи ТД в виде документа на бумажном носителе.
При перемещении международных почтовых отправлений в графе указываются сведения о стране, в которой находится место (учреждение) подачи, определяемой на основании сведений о месте нахождения места (учреждения) подачи в соответствии с документами, предусмотренными актами Всемирного почтового союза и сопровождающими международные почтовые отправления при их перевозке.
23. Графа 17 "Страна назначения" заполняется в следующем порядке.
В графе (соответствующем реквизите структуры ТД) указываются следующие сведения о стране назначения товаров в соответствии с классификатором стран мира на основании сведений, указанных в транспортных (перевозочных) документах:
код страны назначения товаров в случае подачи ТД в виде электронного документа;
краткое наименование страны назначения товаров в случае подачи ТД в виде документа на бумажном носителе.
При перемещении международных почтовых отправлений в графе указываются сведения о стране, в которой находится место (учреждение) назначения, определяемой на основании сведений о месте нахождения места (учреждения) назначения в соответствии
с документами, предусмотренными актами Всемирного почтового союза и сопровождающими международные почтовые отправления при их перевозке.

21. "Декларант" деген 14-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Электрондық құжат түріндегі ТД-да декларант ретінде әрекет ететін тұлға туралы мәліметтер ТД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ТД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – осы Тәртіптің 46-49-тармақтарына сәйкес жаңа жолдан көрсетіледі.
Егер декларант ретінде кеден тасымалдаушысы болған жағдайда құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес бағанда кеден тасымалдаушыларының тізіліміне енгізу туралы куәліктің коды және осындай куәліктің тіркеу нөмірі қосымша көрсетіледі. ТД құжат түрінде берілген жағдайда қағаз тасығышта мұндай мәліметтер "/" бөлгіш белгісі арқылы көрсетіледі.
Егер декларант ретінде бірінші немесе үшінші үлгідегі уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы куәлігі бар уәкілетті экономикалық оператор болған жағдайда, құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес бағанда уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы куәліктің коды және осындай куәліктің тіркеу нөмірі қосымша көрсетіледі. ТД қағаз тасығышта құжат түрінде берілген жағдайда мұндай мәліметтер "/" бөлгіш белгісі арқылы көрсетіледі.
22. "Жөнелту елі" деген 15-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) оларға сәйкес тауарларды халықаралық тасымалдау басталған көлік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген мәліметтер негізінде әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес тауарларды жөнелту елі туралы мынадай мәліметтер көрсетіледі:
ТД электрондық құжат түрінде берілген жағдайда тауарларды жөнелту елінің коды;
ТД қағаз тасығышта құжат түрінде берілген жағдайда тауарларды жөнелту елінің қысқаша атауы.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерін өткізу кезінде бағанда Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттарға және оларды тасымалдау кезінде халықаралық пошта жөнелтілімдерімен бірге жүретін құжаттарға сәйкес беру орнының (мекемесінің) орналасқан жері туралы мәліметтер негізінде айқындалатын беру орны (мекемесі) орналасқан ел туралы мәліметтер көрсетіледі.
23. "Межелі ел" деген 17-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) көлік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген мәліметтер негізінде әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес тауарларды тағайындайтын ел туралы мынадай мәліметтер көрсетіледі:
ТД электрондық құжат түрінде берілген жағдайда тауарларды тағайындау елінің коды;
ТД қағаз тасығышта құжат түрінде берілген жағдайда тауарларды тағайындайтын елдің қысқаша атауы.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерін көшіру кезінде бағанда Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттарға және оларды көшіру кезінде халықаралық пошта жөнелтілімдерімен бірге жүретін құжаттарға сәйкес межелі орынның (мекеменің) орналасқан жері туралы мәліметтер негізінде айқындалатын межелі орынның (мекеменің) орналасқан елі туралы мәліметтер көрсетіледі.

24. Графа 18 "Идентификация и страна регистрации транспортного средства/контейнера при отправлении/прибытии" заполняется, за исключением случаев, определенных настоящим пунктом, в следующем порядке.
В графе указываются сведения о транспортных средствах международной перевозки (далее – транспортное средство), с использованием которых начинается перевозка (транспортировка) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
При перемещении международных почтовых отправлений в графе указываются сведения о транспортных средствах в соответствии с документами, предусмотренными актами Всемирного почтового союза и сопровождающими международные почтовые отправления при их перевозке.
При перемещении физическим лицом товаров, не отнесенных к товарам для личного пользования согласно пункту 6 статьи 256 Кодекса, сведения о транспортном средстве (транспортных средствах) указываются в соответствии с настоящим пунктом Порядка.
В первом подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) цифровым способом через знак двоеточия ":" указываются:
порядковый номер транспортного средства, перевозящего (транспортирующего) товары, начиная с 1;
код вида транспорта или транспортировки товаров в соответствии с классификатором видов транспорта и транспортировки товаров, с использованием которых начинается перевозка (транспортировка) товаров;
при перевозке (транспортировке) товаров автомобильным транспортом – тип автомобильного транспортного средства в соответствии с классификатором типов транспортных средств международной перевозки, а также его регистрационный номер (всех транспортных средств, если товары перевозятся составом автотранспортных средств, начиная с транспортного средства, приводящего в движение другие транспортные средства). Регистрационный номер автомобильного транспортного средства не указывается, если новое автомобильное транспортное средство перемещается через таможенную границу Союза своим ходом без регистрационного номера.
В Республике Беларусь дополнительно указываются код марки транспортного средства согласно классификатору марок дорожных транспортных средств, модель транспортного средства, идентификационный номер транспортного средства (шасси транспортного средства, самоходной машины), присвоенный изготовителем, номер документа (свидетельства) о регистрации транспортного средства;
при перевозке (транспортировке) товаров железнодорожным транспортом – тип железнодорожных транспортных средств в соответствии с классификатором типов транспортных средств международной перевозки, а также их номера. В случае такой перевозки (транспортировки) товаров в контейнере (контейнерах) вместо типа железнодорожных транспортных средств, а также их номеров указывается код "901" и идентификационный номер такого контейнера (идентификационные номера таких контейнеров);
при перевозке (транспортировке) товаров водным транспортом – название судна (всех судов, если товары перевозятся составом транспортных средств, начиная с транспортного средства, приводящего в движение другие транспортные средства);
при перевозке (транспортировке) товаров воздушным транспортом – номер рейса (номера рейсов).

24. "Жөнелту/келу кезінде көлік құралын/контейнерді сәйкестендіру және тіркеу елі" деген 18-баған, осы тармақта айқындалған жағдайларды қоспағанда, мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары (бұдан әрі – көлік құралы) туралы мәліметтер көрсетіледі, оларды пайдалана отырып, кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) басталады.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерін көшіру кезінде бағанда Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттарға және оларды тасымалдау кезінде халықаралық пошта жөнелтілімдерімен бірге жүретін құжаттарға сәйкес көлік құралдары туралы мәліметтер көрсетіледі.
Жеке тұлға кодекстің 256-бабының 6-тармағына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызылмаған тауарларды өткізген кезде көлік құралы (көлік құралдары) туралы мәліметтер осы тәртіп тармағына сәйкес көрсетіледі.
Бағанның бірінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесі) цифрлық тәсілмен ":" қос нүкте белгісі арқылы көрсетіледі:
тауарларды таситын (тасымалдайтын) көлік құралының реттік нөмірі 1-ден басталады;
оларды пайдалана отырып, тауарларды тасу (тасымалдау) басталатын көлік түрлерінің және тауарларды көлікпен тасымалдау түрлерінің сыныптауышына сәйкес тауарларды тасымалдау немесе көлікпен тасымалдау түрінің коды;
тауарларды автомобиль көлігімен тасу (тасымалдау) кезінде – халықаралық тасымалдау көлік құралдарының үлгілерінің сыныптауышына автомобиль көлік құралының түрі, сондай-ақ оның тіркеу нөмірі (егер тауарлар басқа көлік құралдарын қозғалысқа келтіретін көлік құралынан бастап автокөлік құралдарының құрамымен тасымалданатын болса, барлық көлік құралдары). Егер жаңа автомобиль көлігі Одақтың кедендік шекарасы арқылы тіркеу нөмірінсіз өз жүрісімен өткізілсе, автомобиль көлігінің тіркеу нөмірі көрсетілмейді.
Беларусь Республикасында жол көлік құралдары маркаларының сыныптауышына сәйкес көлік құралы маркасының коды, көлік құралының моделі, дайындаушы берген көлік құралының сәйкестендіру нөмірі (көлік құралының шассиі, өздігінен жүретін машина), көлік құралын тіркеу туралы құжаттың (куәліктің) нөмірі қосымша көрсетіледі;
тауарларды темір жол көлігімен тасу (тасымалдау) кезінде – халықаралық тасымалдау көлік құралдарының үлгілерінің сыныптауышына сәйкес темір жол көлік құралдарының түрі, сондай-ақ олардың нөмірлері. Тауарларды контейнерде (контейнерлерде) осындай тасу (тасымалдау) жағдайында теміржол көлік құралдарының, сондай-ақ олардың нөмірлерінің орнына "901" коды және осындай контейнердің сәйкестендіру нөмірі (осындай контейнерлердің сәйкестендіру нөмірлері);
тауарларды су көлігімен тасу (тасымалдау) кезінде – кеменің (егер тауарлар басқа көлік құралдарын қозғалысқа келтіретін көлік құралынан бастап көлік құралдарының құрамымен тасымалданатын болса, барлық кемелердің) атауы;
тауарларды әуе арқылы тасу (тасымалдау) кезінде – рейс нөмірі (рейс нөмірлері) көрсетіледі.

Если в графе 7 ТД в виде документа на бумажном носителе (соответствующем реквизите структуры ТД) указано обозначение "ПТД", то в первом подразделе графы 18 (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается через знак двоеточия ":" только порядковый номер транспортного средства, перевозящего (транспортирующего) товары, начиная с 1, и код вида транспорта или транспортировки в соответствии с классификатором видов транспорта и транспортировки товаров, с использованием которых начинается перевозка (транспортировка) товаров.
Во втором подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается код страны (коды стран через знак двоеточия ":"), в которой зарегистрировано автомобильное транспортное средство (все автомобильные транспортные средства, если товары перевозятся составом, начиная с транспортного средства, приводящего в движение другие транспортные средства), в соответствии с классификатором стран мира.
В случае если страна, в которой зарегистрировано автомобильное транспортное средство (автомобильные транспортные средства), на момент таможенного декларирования товаров неизвестна, либо такое транспортное средство не зарегистрировано или в отношении него выдан временный государственный регистрационный номер транспортного средства, во втором подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается значение "00".
Если в графе 7 ТД в виде документа на бумажном носителе (соответствующем реквизите структуры ТД) указано обозначение "ПТД", то второй подраздел графы 18 ТД в виде документа на бумажном носителе (соответствующий реквизит структуры ТД) не заполняется.
Второй подраздел графы (соответствующий реквизит структуры ТД) не заполняется при перевозке (транспортировке) товаров железнодорожным, водным или воздушным видами транспорта, а также при перемещении международных почтовых отправлений.
Графа (соответствующий реквизит структуры ТД) не заполняется в следующих случаях:
при перевозке (транспортировке) транспортного средства (транспортных средств) для личного пользования, следующего своим ходом;
при перевозке (транспортировке) товаров военного назначения.
25. Графа 19 "Контейнер" заполняется в следующем порядке.
В графе (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается одно из следующих значений, свидетельствующее о наличии либо отсутствии контейнера при перевозке (транспортировке) товаров:
"1" – в случае, если товары перевозятся в контейнере;
"0" – в иных случаях (в том числе если сведения о контейнере отсутствуют).
26. Графа 20 "Средства идентификации" заполняется в следующем порядке.
В графе ТД в виде документа на бумажном носителе через знак разделителя "/", а в ТД в виде электронного документа – в соответствующих реквизитах структуры ТД по желанию декларанта или таможенного представителя могут указываться сведения о номерах пломб, печатей или иных средств идентификации, примененных таможенными органами государств, не являющихся членами Союза, отправителем и (или) перевозчиком, их общее количество с указанием кода вида (кодов видов) средств идентификации в соответствии
со справочником видов средств идентификации (в случае, если такие средства идентификации применялись, декларант или таможенный представитель имеет соответствующую информацию и предполагает использовать ее для целей упрощения совершения таможенных операций).

Егер ТД-ның 7-бағанында қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде (ТД құрылымының тиісті деректемесі) "ТТД" белгісі көрсетілсе, онда 18-бағанның бірінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесі) ":" қос нүкте белгісі арқылы тек 1-ден бастап тауарларды таситын (тасымалдайтын) көлік құралының реттік нөмірі және коды пайдалану арқылы тауарларды тасу (тасымалдау) басталатын көлік түрлері мен тауарларды тасымалдау сыныптауышына сәйкес көлік немесе тасымалдау түрі көрсетіледі.
Бағанның екінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес автомобиль көлік құралы (егер тауарлар басқа көлік құралдарын қозғалысқа келтіретін көлік құралынан бастап құраммен тасымалданатын болса, барлық автомобиль көлік құралдары) тіркелген елдің коды (":" қос нүкте белгісі арқылы елдердің кодтары) көрсетіледі.
Егер автомобиль көлік құралы (автомобиль көлік құралдары) тіркелген ел тауарларды кедендік декларациялау сәтінде белгісіз болған не мұндай көлік құралы тіркелмеген немесе оған қатысты көлік құралының уақытша мемлекеттік тіркеу нөмірі берілген жағдайда, бағанның екінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) "00" мәні көрсетіледі
Егер ТД 7-бағанында қағаз тасығыштағы құжат түрінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) "ТД" белгісі көрсетілсе, онда ТД 18-бағанының екінші кіші бөлімі қағаз тасығыштағы құжат түрінде (ТД құрылымының тиісті деректемесі) толтырылмайды
Бағанның екінші кіші бөлімі (ТД құрылымының тиісті деректемесі) тауарларды темір жол, су немесе әуе көлігімен тасу (тасымалдау) кезінде, сондай-ақ халықаралық пошта жөнелтілімдерін өткізу кезінде толтырылмайды.
Баған (ТД құрылымының тиісті деректемесі) мынадай жағдайларда:
өз жолымен жүретін көлік құралын (көлік құралдарын) жеке пайдалану үшін тасу (тасымалдау) кезінде;
әскери мақсаттағы тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде толтырылмайды.
25. "Контейнер" деген 19-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде контейнердің бар не жоқ екенін куәландыратын мынадай мәндердің бірі:
"1" – егер тауарлар контейнерде тасымалданатын жағдайда;
"0" - өзге жағдайларда (оның ішінде контейнер туралы мәліметтер болмаса) көрсетіледі.
26. "Сәйкестендіру құралдары" деген 20-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
ТД бағанында қағаз тасығыштағы құжат түрінде "/" бөлгіш белгісі арқылы, ал ТД-да электрондық құжат түрінде – ТД құрылымының тиісті деректемелерінде декларанттың немесе кеден өкілінің қалауы бойынша одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің кеден органдары, жөнелтуші және (немесе) тасымалдаушы қолданған пломбалардың, мөрлердің немесе өзге де сәйкестендіру құралдарының нөмірлері туралы мәліметтер, олардың жалпы саны құралдар түрлерінің анықтамалығына сәйкес сәйкестендіру құралдарының түрі (түрлері кодтары) кодын көрсете отырып (егер мұндай сәйкестендіру құралдары қолданылған жағдайда, декларанттың немесе кеден өкілінің тиісті ақпараты болады және оны кедендік операцияларды жасауды оңайлату мақсатында пайдалануды болжайды) көрсетілуі мүмкін.

27. Графа 22 "Валюта и общая сумма по счету" заполняется, за исключением случаев, определенных настоящим пунктом, в следующем порядке.
В первом подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается буквенный код валюты, в которой указана стоимость перевозимого (транспортируемого) товара в коммерческих, транспортных (перевозочных) документах, в соответствии с классификатором валют.
В случае если в соответствии с коммерческими, транспортными (перевозочными) документами стоимость перевозимого (транспортируемого) товара указана в 2 и более валютах, в первом подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается код евро в соответствии с классификатором валют.
Во втором подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается общая стоимость перевозимого (транспортируемого) товара в валюте, указанная в коммерческих, транспортных (перевозочных) документах, без учета скидок (если имеются сведения о скидках).
В случае если в соответствии с коммерческими, транспортными (перевозочными) документами стоимость перевозимого (транспортируемого) товара указана в 2 и более валютах, во втором подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается общая стоимость товара, пересчитанная в евро.
Графа (соответствующие реквизиты структуры ТД) не заполняется в следующих случаях:
при перевозке (транспортировке) товара Союза между таможенными органами через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем (в случаях, предусмотренных подпунктом 1 пункта 1 статьи 304 Кодекса, когда предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин (далее – обеспечение) не требуется);
при перевозке иностранных товаров железнодорожным транспортом от таможенного органа в месте прибытия на таможенную территорию Союза до таможенного органа в месте убытия с такой территории;
при перевозке (транспортировке) товаров, указанных в подпунктах 9 – 11 пункта 4 статьи 146 Кодекса, в отношении которых не требуется предоставление обеспечения;
при перемещении международных почтовых отправлений.
28. Графа 31 "Грузовые места и описание товаров" заполняется в следующем порядке.
В ТД в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах структуры ТД, а в ТД в виде документа на бумажном носителе – с новой строки под номерами:
под номером 1 через знак запятой ",":
наименование товара, а также его описание в соответствии с коммерческими, транспортными (перевозочными) документами, достаточные для его идентификации таможенным органом, за исключением случаев, указанных в абзацах пятом – седьмом настоящего пункта;
наименование (торговое, коммерческое или иное) в соответствии с коммерческими, транспортными (перевозочными) документами фактически перевозимых товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде (далее – компоненты разобранного товара), указанных в качестве компонентов разобранного товара в предварительном решении о классификации товара либо в решении о классификации товара (в случае, если при таможенном декларировании компонентов разобранного товара, перевозимых в течение определенного периода времени одним или несколькими транспортными средствами, которые указаны в качестве таких компонентов в предварительном решении о классификации товара либо в решении о классификации товара, в графе 33 ТД на бумажном носителе (соответствующих реквизитах структуры ТД) указан код в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, соответствующий коду разобранного товара в комплектном или завершенном виде, указанному в соответствующем предварительном решении о классификации товара или решении о классификации товара).
При перевозке (транспортировке) товаров военного назначения производится запись "Товары военного назначения". В случае подачи ТД в виде электронного документа такие сведения могут указываться в кодированном виде.
При перемещении международных почтовых отправлений производится запись "МПО", а также через знак запятой "," указываются виды международных почтовых отправлений и номера депеш и (или) емкостей;
под номером 2:
при перевозке (транспортировке) товара, имеющего упаковку, либо товара для личного пользования, перевозимого в том числе совместно с транспортным средством для личного пользования (при наличии у декларанта информации о количестве грузовых мест), указывается количество грузовых мест (цистерн, клетей, поддонов (палет), ящиков, мешков и (или) бочек, а при перемещении международных почтовых отправлений – депеш и (или) емкостей) и через знак запятой "," указываются код вида (коды видов) упаковки товара в соответствии с классификатором видов груза, упаковки и упаковочных материалов с проставлением через знак тире "–" цифровым способом количества упаковок по каждому виду, а также данные о маркировке на упаковке товаров (при наличии указанных сведений в транспортных (перевозочных) документах);
при перевозке (транспортировке) товара без упаковки (перевозимого (транспортируемого) насыпом, наливом, навалом в оборудованных емкостях транспортного средства), в отношении которого в транспортных (перевозочных) документах не определено количество грузовых мест, либо товара для личного пользования, перевозимого в том числе совместно с транспортным средством для личного пользования, и при отсутствии у декларанта сведений о количестве грузовых мест указывается значение "0" и через знак разделителя "/" код в соответствии с классификатором видов груза, упаковки и упаковочных материалов.
В случае подачи ТД в виде электронного документа такие сведения могут указываться в кодированном виде;
под номером 3 при перевозке товаров в контейнере указывается идентификационный номер контейнера (идентификационные номера контейнеров указываются через знак разделителя "/").

27. "Шот бойынша валюта және жалпы сома" деген 22-баған осы тармақта айқындалған жағдайларды қоспағанда, келесі ретпен толтырылады.
Бағанның бірінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) валюта сыныптауышына сәйкес коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарда тасымалданатын (көлікпен тасымалданатын) тауардың құны көрсетілген валютаның әріптік коды көрсетіледі.
Егер коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарға сәйкес тасымалданатын (көлікпен тасымалданатын) тауардың құны 2 және одан да көп валютада көрсетілген жағдайда, бағанның бірінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) валюталар сыныптауышына сәйкес еуро коды көрсетіледі.
Бағанның екінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) жеңілдіктер ескерілмей (егер жеңілдіктер туралы мәліметтер болса) коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген валютамен тасымалданатын (көлікпен тасымалданатын) тауардың жалпы құны көрсетіледі.
Егер коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарға сәйкес тасымалданатын (көлікпен тасымалданатын) тауардың құны 2 және одан да көп валютада көрсетілген жағдайда, бағанның екінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) еурода қайта есептелген тауардың жалпы құны көрсетіледі.
Баған (ТД құрылымының тиісті деректемелері) мынадай жағдайларда:
Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңіз арқылы Одақ тауарын тасу (тасымалдау) кезінде (Кодекстің 304-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында көзделген жағдайларда, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну (бұдан әрі - қамтамасыз ету) қажет емес);
шетелдік тауарларды кеден органынан одақтың кедендік аумағына келген жерінде осындай аумақтан кеткен жерінде кеден органына дейін темір жол көлігімен тасымалдау кезінде;
оларға қатысты қамтамасыз етуді ұсыну талап етілмейтін Кодекстің 146-бабы 4-тармағының 9 – 11) тармақшаларында көрсетілген тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде;
халықаралық пошта жөнелтілімдерін өткізу кезінде толтырылмайды.
28. "Жүк орындары және тауарлардың сипаттамасы" деген 31-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
ТД-да электрондық құжат түрінде мәліметтер ТД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ТД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – нөмірлерімен жаңа жолдан көрсетіледі
1 нөмірімен үтір арқылы ",":
тауардың атауы, сондай-ақ осы тармақтың бесінші – жетінші абзацтарында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, кеден органы оны сәйкестендіру үшін жеткілікті коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарға сәйкес оның сипаттамасы;
коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе аяқталмаған түрде (бұдан әрі – тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімде не тауарды сыныптау туралы шешімде бөлшектелген тауардың құрамдас бөліктері ретінде көрсетілген нақты тасымалданатын тауарлардың (егер тауарды жіктеу туралы алдын ала шешімде осындай құрамдас бөліктер ретінде көрсетілген бір немесе бірнеше көлік құралдарымен белгілі бір уақыт кезеңі ішінде тасымалданатын бөлшектелген тауардың құрамдас бөліктерін кедендік декларациялау кезінде) тауарды сыныптау туралы шешімде, ТД 33-бағанында қағаз жеткізгіште (ТД құрылымының тиісті деректемелерінде) жинақталған бөлшектелген тауардың кодына сәйкес келетін ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес код көрсетілген немесе тауарды жіктеу туралы тиісті алдын ала шешімде немесе тауарды жіктеу туралы шешімде көрсетілген аяқталған түрде) атауы (сауда, коммерциялық немесе өзге).
Әскери мақсаттағы тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде "әскери мақсаттағы тауарлар" деген жазба жазылады. ТД электрондық құжат түрінде берілген жағдайда мұндай мәліметтер кодталған түрде көрсетілуі мүмкін.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерін өткізу кезінде "ХПЖ" жазбасы, сондай-ақ үтір арқылы "," халықаралық пошта жөнелтілімдерінің түрлері және жеделхаттардың және (немесе) сыйымдылықтардың нөмірлері көрсетіледі;
2 нөмірі бойынша:
қаптамасы бар тауарды не жеке пайдалануға арналған, оның ішінде жеке пайдалануға арналған көлік құралымен бірлесіп тасымалданатын тауарды (декларантта жүк орындарының саны туралы ақпарат болған кезде) тасу (тасымалдау) кезінде жүк орындарының (цистерналардың, ұяшықтардың, поддондардың (палеттердің), жәшіктердің, қаптардың және (немесе) бөшкелердің саны көрсетіледі, ал халықаралық пошта жөнелтілімдерін – жеделхаттар және (немесе) сыйымдылықтар) өткізу кезінде және үтір белгісі арқылы "," жүк түрлерінің сыныптауышына сәйкес әрбір түрі бойынша буып-түю санының цифрлық тәсілімен тауардың қаптамасы түрінің коды (түр кодтары), қаптама және буып-түю материалдары "-" сызықша белгісі арқылы қойылады, сондай-ақ тауарлардың қаптамасындағы таңбалау туралы деректер (егер көлік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген мәліметтер бар болса) көрсетіледі.
өзіне қатысты көлік (тасымалдау) құжаттарында жүк орындарының саны айқындалмаған қаптамасыз (үйіндімен, құймамен, көлік құралының жабдықталған сыйымдылықтарында үйіп-төгумен тасымалданатын (тасылатын) тауарды не жеке пайдалануға арналған, оның ішінде жеке пайдалануға арналған көлік құралымен бірлесіп тасымалданатын жеке пайдалануға арналған тауарды тасымалдау (тасу) кезінде және жеке пайдалануға арналған декларантта жүк орындарының саны туралы мәліметтер болмағанда "0" мәні және "/" бөлгіш белгісі арқылы жүк түрлерінің, қаптаманың және буып-түю материалдарының сыныптауышына сәйкес код көрсетіледі.
ТД электрондық құжат түрінде берілген жағдайда мұндай мәліметтер кодталған түрде көрсетілуі мүмкін;
контейнерде тауарларды тасымалдау кезінде 3 нөмірімен контейнердің сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі (контейнерлердің сәйкестендіру нөмірлері "/" бөлгіш белгісі арқылы көрсетіледі).

При перевозке (транспортировке) товаров военного назначения сведения под номерами 2 и 3 не указываются.
29. Графа 32 "Товар" заполняется в следующем порядке.
В графе (соответствующем реквизите структуры ТД) цифровым способом, начиная с 1, указывается порядковый номер товара.
При перемещении международных почтовых отправлений указывается значение "1".
30. Графа 33 "Код товара" заполняется, за исключением случаев, определенных настоящим пунктом, в следующем порядке.
В первом подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) без пробелов указывается код товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС на уровне не менее первых 6 знаков.
В случае таможенного декларирования компонентов разобранного товара, перевозимых по территориям 2 и более государств-членов в течение определенного периода времени одним или несколькими транспортными средствами, которые указаны в качестве таких компонентов в предварительном решении о классификации товара либо в решении о классификации товара, в первом подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается код в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, соответствующий коду разобранного товара в комплектном или завершенном виде, указанному в соответствующем предварительном решении о классификации товаров или решении о классификации товара.
В случае таможенного декларирования в Республике Беларусь товаров, необходимых для ликвидации последствий стихийных бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, и товаров, предназначенных для гуманитарной и технической помощи, перевозка (транспортировка) которых осуществляется в пределах Республики Беларусь и в отношении которых не применяются запреты и ограничения, а также не предоставляется обеспечение, код товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС не указывается.
В случае таможенного декларирования товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, код товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС не указывается.
Во втором подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается обозначение "С" (в случае наличия у декларанта информации, что в отношении товара не установлены запреты и ограничения).
В третьем подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается обозначение "К" (в случае таможенного декларирования компонентов разобранного товара, перевозимых по территориям 2 и более государств-членов в течение определенного периода времени одним или несколькими транспортными средствами).
31. Графа 35 "Масса брутто (кг)" заполняется в следующем порядке.
В графе (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается в килограммах масса брутто товара, сведения о котором указаны в графе 31 ТД на бумажном носителе (соответствующих реквизитах структуры ТД), в соответствии с транспортными (перевозочными) документами, в том числе предусмотренными актами Всемирного почтового союза, сопровождающими международные почтовые отправления (в случае таможенного декларирования международных почтовых отправлений). Под массой брутто понимается общая масса товара, включая поддоны (палеты) и все виды его упаковки, необходимой для обеспечения неизменности его состояния до поступления в оборот, за исключением контейнеров и (или) цистерн, клетей, поддонов, являющихся многооборотной тарой и (или) транспортным оборудованием.

Әскери мақсаттағы тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде 2 және 3 нөмірлері бар мәліметтер көрсетілмейді.
29. "Тауар" деген 32-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) 1-ден бастап цифрлық тәсілмен тауардың реттік нөмірі көрсетіледі.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерін көшіру кезінде "1" мәні көрсетіледі.
30. "Тауар коды" деген 33-баған, осы тармақта айқындалған жағдайларды қоспағанда, мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанның бірінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) бос орындарсыз ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауардың коды алғашқы 6 белгіден кем емес деңгейде көрсетіледі.
Тауарды жіктеу туралы алдын ала шешімде не тауарды жіктеу туралы шешімде осындай құрамдас бөліктер ретінде көрсетілген бір немесе бірнеше көлік құралдарымен белгілі бір уақыт кезеңі ішінде 2 және одан да көп мүше мемлекеттердің аумақтары бойынша тасымалданатын бөлшектелген тауардың құрамдас бөліктері кедендік декларацияланған жағдайда бағанның бірінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) тауарды жіктеу туралы алдын ала шешімде жинақталған немесе аяқталған түрдегі бөлшектелген тауардың кодына сәйкес келетін ЕАЭО СЭҚ ТН-мен, тауарларды жіктеу туралы тиісті алдын ала шешімде немесе тауарларды жіктеу туралы шешімде көрсетілген код көрсетіледі.
Беларусь Республикасында табиғи зілзалалардың, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жою үшін қажетті тауарларды және тасуы (тасымалдауы) Беларусь Республикасының шегінде жүзеге асырылатын және оларға қатысты тыйым салулар мен шектеулер қолданылмайтын, сондай-ақ қамтамасыз ету, код берілмейтін гуманитарлық және техникалық көмекке арналған тауарларды кедендік декларациялау жағдайында ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауар коды көрсетілмейді.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды кедендік декларациялаған жағдайда ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауар коды көрсетілмейді.
Бағанның екінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) "С" белгісі (декларантта тауарға қатысты тыйым салулар мен шектеулер белгіленбеген ақпарат болған жағдайда) көрсетіледі.
Бағанның үшінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) "К" белгісі (белгілі бір уақыт кезеңі ішінде бір немесе бірнеше көлік құралдарымен 2 және одан да көп мүше мемлекеттердің аумақтары арқылы тасымалданатын бөлшектелген тауардың құрамдас бөліктерін кедендік декларациялау жағдайында) көрсетіледі.
31. "Брутто массасы (кг)" деген 35-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) көлік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес, оның ішінде халықаралық пошта жөнелтілімдерін сүйемелдейтін Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген, халықаралық пошта жөнелтілімдерімен сүйемелденген (кедендік декларациялау жағдайында) қағаз жеткізгіштегі ТД 31-бағанында (ТД құрылымының тиісті деректемелерінде) көрсетілген тауардың брутто салмағы килограмммен көрсетіледі). Брутто масса деп көп айналымды ыдыс және (немесе) көлік жабдығы болып табылатын контейнерлерді және (немесе) цистерналарды, ұяшықтарды, поддондарды қоспағанда, айналымға түскенге дейін оның жай-күйінің өзгермеуін қамтамасыз ету үшін қажетті поддондарды (палеттерді) және оның орамасының барлық түрлерін қоса алғанда, тауардың жалпы массасы түсініледі.

Указываемое значение общей массы товара округляется до 3 знаков после запятой, а в случае, если общая масса товара составляет менее 1 грамма, – до 6 знаков после запятой.
32. Графа 40 "Предшествующий документ" заполняется в следующем порядке.
В ТД в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах структуры ТД, а в ТД в виде документа на бумажном носителе – с новой строки через знак разделителя "/":
код в соответствии с классификатором видов документов и сведений и регистрационный номер предварительной декларации на товары (в случае, если в таможенный орган представлялась предварительная декларация на товары), а также код таможенной процедуры в соответствии с классификатором видов таможенных процедур;
код в соответствии с классификатором видов документов и сведений и регистрационный номер таможенной декларации (в случае, если товары до помещения под таможенную процедуру таможенного транзита были помещены под одну из таможенных процедур);
код в соответствии с классификатором видов документов и сведений и номер документа, подтверждающего нахождение товаров на временном хранении (в случае, если товары находятся на временном хранении).
33. Графа 41 "Доп. единицы измерения" заполняется, за исключением случая, определенного настоящим пунктом, в следующем порядке.
В первом подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается цифровым способом количество товара, сведения о котором указаны в графе 31 ТД на бумажном носителе (соответствующих реквизитах структуры ТД), в дополнительной единице измерения, если в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС в отношении декларируемого товара применяется дополнительная единица измерения.
Количество товара в дополнительной единице измерения указывается с точностью до 2 знаков после запятой, а в случае, если количество товара в дополнительной единице измерения меньше 0,01, – с точностью до 6 знаков после запятой.
Во втором подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается код дополнительной единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения.
Графа (соответствующий реквизит структуры ТД) не заполняется в случае, когда в графе 33 ТД на бумажном носителе (соответствующем реквизите структуры ТД) не указан код товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС.
34. Графа 42 "Валюта и стоимость товара" заполняется, за исключением случаев, определенных настоящим пунктом, в следующем порядке.
В первом подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается буквенный код валюты, в которой указана стоимость перевозимого (транспортируемого) товара, сведения о котором указаны в графе 31 ТД на бумажном носителе (соответствующих реквизитах структуры ТД), в коммерческих, транспортных (перевозочных) документах, в соответствии с классификатором валют.
В случае если в соответствии с коммерческими, транспортными (перевозочными) документами стоимость перевозимого (транспортируемого) товара, сведения о котором указаны в графе 31 ТД на бумажном носителе (соответствующих реквизитах структуры ТД), указана в 2 и более валютах, в первом подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается код евро в соответствии с классификатором валют.
Во втором подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается стоимость перевозимого (транспортируемого) товара, сведения о котором указаны в графе 31 ТД (соответствующих реквизитах структуры ТД), без учета скидок (если имеются сведения о скидках) в валюте в соответствии с коммерческими, транспортными (перевозочными) документами.
В случае если в соответствии с коммерческими, транспортными (перевозочными) документами стоимость перевозимого (транспортируемого) товара, сведения о котором указаны в графе 31 ТД (соответствующих реквизитах структуры ТД), указана в 2 и более валютах, во втором подразделе графы (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается общая стоимость товара, пересчитанная в евро.
Графа (соответствующие реквизиты структуры ТД) не заполняется в следующих случаях:

Тауардың жалпы массасының көрсетілген мәні үтірден кейін 3 таңбаға дейін, ал егер тауардың жалпы массасы 1 грамнан аз болса, үтірден кейін 6 таңбаға дейін дөңгелектенеді.
32. "Алдыңғы құжат" деген 40-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
ТД-да электрондық құжат түрінде мәліметтер ТД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ТД-да қағаз тасығыштағы құжат түрінде – жаңа жолдан "/" бөлгіш белгісі арқылы:
құжат түрлерінің сыныптауышына сәйкес код және тауарларға арналған алдын ала декларацияның тіркеу нөмірі (егер кеден органына тауарларға арналған алдын ала декларация ұсынылған жағдайда), сондай-ақ кедендік рәсімдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес кедендік рәсімнің коды;
құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес код және кедендік декларацияның тіркеу нөмірі (егер тауарлар кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылғанға дейін кедендік рәсімдердің біріне орналастырылған жағдайда);
құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес код және тауарлардың уақытша сақтауда болғанын растайтын құжаттың нөмірі (егер тауарлар уақытша сақтауда болған жағдайда) көрсетіледі.
33. "Қосымша өлшем бірліктері" деген 41-баған осы тармақта айқындалған жағдайды қоспағанда, мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанның бірінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесі), егер декларацияланатын тауарға қатысты ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес қосымша өлшем бірлігі қолданылса, ол туралы мәліметтер қағаз жеткізгіштегі ТД 31-бағанында (ТД құрылымының тиісті деректемелерінде) көрсетілген тауардың саны цифрлық тәсілмен көрсетіледі.
Қосымша өлшем бірлігіндегі тауардың саны үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен, ал егер қосымша өлшем бірлігіндегі тауардың саны 0,01-ден аз болса – үтірден кейін 6 таңбаға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
Бағанның екінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесі) өлшем бірліктерінің сыныптауышына сәйкес қосымша өлшем бірлігінің коды көрсетіледі.
Баған (ТД құрылымының тиісті деректемесі) ТД 33-бағанында қағаз жеткізгіште (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауар коды көрсетілмеген жағдайда толтырылмайды.
34. Осы тармақта айқындалған жағдайларды қоспағанда, "тауардың валютасы мен құны" деген 42-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанның бірінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесі) тасылатын (тасымалданатын) тауардың құны көрсетілген валютаның әріптік коды көрсетіледі, ол туралы мәліметтер ТД-ның 31-бағанында қағаз жеткізгіште (ТД құрылымының тиісті деректемелерінде), коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарында валюта сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
Егер коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарға сәйкес мәліметтері ТД 31-бағанында қағаз жеткізгіште (ТД құрылымының тиісті деректемелерінде) көрсетілген тасылатын (тасымалданатын) тауардың құны 2 және одан да көп валютада көрсетілген жағдайда, бағанның бірінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) валюта сыныптауышына сәйкес еуро коды көрсетіледі.
Бағанның екінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесі) коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес валютадағы жеңілдіктерді (егер жеңілдіктер туралы мәліметтер болса) есепке алмағанда, ТД 31-бағанында (ТД құрылымының тиісті деректемелерінде) көрсетілген тасылатын (тасымалданатын) тауардың құны көрсетіледі.
Егер коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарға сәйкес мәліметтері ТД 31-бағанында (ТД құрылымының тиісті деректемелерінде) көрсетілген тасылатын (тасымалданатын) тауардың құны 2 және одан да көп валютада көрсетілген жағдайда, бағанның екінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) еурода қайта есептелген тауардың жалпы құны көрсетіледі.
Баған (ТД құрылымының тиісті деректемелері) мынадай жағдайларда:

при перевозке (транспортировке) товара Союза между таможенными органами через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем (в случаях, предусмотренных подпунктом 1 пункта 1 статьи 304 Кодекса, когда предоставление обеспечения не требуется);
при перевозке иностранных товаров железнодорожным транспортом от таможенного органа в месте прибытия на таможенную территорию Союза до таможенного органа в месте убытия с такой территории;
при перевозке (транспортировке) товаров, указанных в подпунктах 9 – 11 пункта 4 статьи 146 Кодекса, в отношении которых не требуется предоставление обеспечения;
при перемещении международных почтовых отправлений.
35. Графа 44 "Дополнит. информация/Представл. документы/Сертификаты и разрешения" заполняется в следующем порядке.
В графе указывается информация о следующих документах:
лицензия, если в соответствии с международными договорами и актами, составляющими право Союза, или законодательством государств-членов перемещение товара по таможенной территории Союза допускается при наличии лицензии;
транспортные (перевозочные) документы;
договор транспортной экспедиции (в случае, если декларантом выступает экспедитор);
коммерческие документы, подтверждающие стоимость товаров (в случае, если заполняются графы 22 и 42 ТД);
разрешительные документы (сертификаты, разрешения и другие документы, за исключением лицензий), если в соответствии с международными договорами и актами, составляющими право Союза, или законодательством государств-членов перемещение товаров по таможенной территории Союза допускается при наличии указанных документов;
свидетельство о допущении транспортного средства к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями (при наличии);
документ, подтверждающий право владения, пользования и (или) распоряжения транспортным средством для личного пользования и содержащий его идентификационные признаки (в случае, если перемещается транспортное средство для личного пользования и во втором подразделе графы 1 ТД (соответствующем реквизите структуры ТД) указано обозначение "ФЛ");
документ об условиях переработки товаров на таможенной территории или документ об условиях переработки для внутреннего потребления, если иностранный товар, помещенный под таможенную процедуру переработки на таможенной территории или таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, перемещается через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем (при наличии);
документы, подтверждающие статус товаров Союза, указанные в подпункте "б" пункта 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 7 ноября 2017 г. № 139 "О документах, подтверждающих статус товаров Евразийского экономического союза", для помещения таких товаров под таможенную процедуру таможенного транзита (при перевозке (транспортировке) товаров Союза с одной части таможенной территории Союза, являющейся свободной (специальной, особой) экономической зоной, на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем);

Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңіз арқылы Одақ тауарын тасу (тасымалдау) кезінде (қамтамасыз етуді ұсыну талап етілмейтін Кодекстің 304-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда);
шетелдік тауарларды кеден органынан одақтың кедендік аумағына келген жерінде осындай аумақтан кеткен жерінде кеден органына дейін темір жол көлігімен тасымалдау кезінде:
Кодекстің 146-бабы 4-тармағының 9 – 11) тармақшаларында көрсетілген оларға қатысты қамтамасыз етуді ұсыну талап етілмейтін тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде;
халықаралық пошта жөнелтілімдерін өткізу кезінде толтырылмайды.
35. "Қосымша ақпарат/ұсынылған құжаттар/сертификаттар мен рұқсаттар" деген 44-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда мынадай құжаттар:
егер Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерге немесе мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тауарды одақтың кедендік аумағы бойынша өткізуге лицензия болған кезде жол берілсе, лицензия;
көлік (тасымалдау) құжаттары;
көлік экспедициясы шарты (егер экспедитор декларант болған жағдайда);
тауарлардың құнын растайтын коммерциялық құжаттар (егер ТД 22 және 42-бағандары толтырылса);
егер Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерге немесе мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тауарларды одақтың кедендік аумағы бойынша өткізуге көрсетілген құжаттар болған кезде жол берілсе, рұқсат беру құжаттары (сертификаттар, рұқсаттар және лицензияларды қоспағанда, басқа да құжаттар);
көлік құралын тауарларды кедендік пломбалармен және мөрлермен тасымалдауға жіберу туралы куәлік (бар болса);
жеке пайдалануға арналған көлік құралына иелік ету, оны пайдалану және (немесе) билік ету құқығын растайтын және оның сәйкестендіру белгілері бар құжат (егер орын ауыстырған жағдайда және ТД 1-бағанының екінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде "ЖТ" белгісі көрсетілген);
егер кедендік аумақта қайта өңдеудің кедендік рәсімімен немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеудің кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауар Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары және (немесе) теңіз (бар болса) арқылы өткізілсе, кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжат немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу шарттары туралы құжат;
"Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының мәртебесін растайтын құжаттар туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 7 қарашадағы № 139 шешімінің 1-тармағының "б" тармақшасында көрсетілген Одақ тауарларының мәртебесін растайтын, осындай тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастыруға арналған құжаттар (Одақ тауарларын кедендік транзиттің бір бөлігінен еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ болып табылатын Одақ аумақтары Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кеден аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізге тасу (тасымалдау) кезінде) туралы ақпарат ;

решение о классификации товара или предварительное решение о классификации товара в случае таможенного декларирования компонента разобранного товара, перевозимого в течение определенного периода времени одним или несколькими транспортными средствами, который указан в качестве такого компонента в предварительном решении о классификации товара либо в решении о классификации товара, с указанием кода в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, соответствующего коду разобранного товара в комплектном или завершенном виде, указанному в соответствующем предварительном решении о классификации товара или решении о классификации товара (в случае, если в графе 33 ТД на бумажном носителе (соответствующем реквизите структуры ТД) указан код товара в соответствии с абзацем пятым пункта 28 настоящего Порядка);
разрешение таможенного органа на осуществление разгрузки, перегрузки (перевалки) и иных грузовых операций с товарами Союза, перевозимыми (транспортируемыми) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, а также на замену транспортных средств, перевозящих (транспортирующих) такие товары (при наличии);
отгрузочный (упаковочный) лист (при наличии);
таможенный документ государства, не являющегося членом Союза, сопредельного с государством-членом, содержащий в том числе номер таможенной декларации страны отправления (в случае наличия такой информации на момент прибытия товаров на таможенную территорию Союза).
Допускается указание сведений об иных документах, имеющих значение для таможенных целей (при наличии).
В ТД в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах структуры ТД, а в ТД в виде документа на бумажном носителе – с новой строки через знак разделителя "/":
код документа, подтверждающий сведения, заявленные в ТД, в соответствии с классификатором видов документов и сведений;
признак, подтверждающий представление либо непредставление такого документа при подаче ТД (далее – признак);
сведения о каждом документе, подтверждающем сведения, заявленные в ТД (номер, дата, а также (при наличии) дата окончания срока его действия).
В качестве признака указывается одно из следующих значений:
"0" – документ не представлен при подаче ТД в соответствии с абзацем первым пункта 8 статьи 109 Кодекса. В случае если такой документ и (или) сведения из него могут быть получены таможенным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 80 Кодекса, после указания сведений о документе через знак разделителя "/" указывается код ТД или иного таможенного документа, подача которого сопровождалась представлением этого документа, в соответствии с классификатором видов документов и сведений и через знак двоеточия ":" регистрационный номер такого таможенного документа;
"1" – документ представлен при подаче ТД.
Например:

тауарды сыныптау туралы шешімде немесе тауарды жіктеу туралы алдын ала шешімде осындай құрамдас бөлік ретінде көрсетілген бір немесе бірнеше көлік құралдарымен белгілі бір уақыт кезеңі ішінде тасымалданатын бөлшектелген тауардың құрамдас бөлігі кедендік декларацияланған жағдайда тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім не тауарды сыныптау туралы шешімде тауарды сыныптау туралы тиісті алдын ала шешімде немесе тауарды сыныптау туралы шешімде көрсетілген жиынтық немесе аяқталған түрдегі талданған тауардың кодына сәйкес келетін кодты көрсете отырып (егер ТД 33-бағанында қағаз жеткізгіште (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) тауардың коды көрсетілген жағдайда осы Тәртіптің 28-тармағының бесінші абзацына сәйкес) тауарды сыныптау туралы шешім немесе тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім;
Одақтың кеден аумағының бір бөлігінен Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кеден аумағының екінші бөлігіне тасылатын (тасымалданатын) Одақ тауарларымен түсіруді, қайта тиеуді (ауыстырып тиеуді) және өзге де жүк операцияларын жүзеге асыруға, сондай-ақ мұндай тауарларды (бар болса) таситын (тасымалдайтын) көлік құралдарын өткізуге кеден органының рұқсаты);
жөнелту (орау) парағы (бар болса);
Одаққа мүше болып табылмайтын, мүше мемлекетпен шектес мемлекеттің жөнелтуші елдің кедендік декларациясының нөмірін қамтитын кедендік құжаты (тауарлар одақтың кедендік аумағына келген сәтте мұндай ақпарат болған жағдайда) көрсетіледі.
Кедендік мақсаттар үшін маңызы бар өзге де құжаттар туралы мәліметтерді (бар болса) көрсетуге жол беріледі.
ТД-да электрондық құжат түрінде мәліметтер ТД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ТД-да қағаз тасығыштағы құжат түрінде – жаңа жолдан "/" бөлгіш белгісі арқылы:
құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес ТД-да мәлімделген мәліметтерді растайтын құжат коды;
ТД беру кезінде осындай құжатты ұсынуды не ұсынбауды растайтын белгі (бұдан әрі – белгі);
ТД-да мәлімделген мәліметтерді растайтын әрбір құжат туралы мәліметтер (нөмірі, күні, сондай-ақ (бар болса) оның қолданылу мерзімінің аяқталу күні) көрсетіледі.
Белгі ретінде мынадай мәндердің бірі көрсетіледі:
"0" – құжат Кодекстің 109-бабы 8-тармағының бірінші абзацына сәйкес ТД беру кезінде ұсынылмаған. Егер мұндай құжатты және (немесе) одан мәліметтерді Кодекстің 80-бабының 2-тармағына сәйкес кеден органы алуы мүмкін болған жағдайда, құжат туралы мәліметтерді "/" бөлгіш белгісі арқылы көрсеткеннен кейін құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес берілуі осы құжатты ұсынумен қоса берілген ТД коды немесе өзге де кедендік құжат көрсетіледі және ":" қос нүкте белгісі арқылы мұндай кедендік құжаттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
"1" – құжат ТД беру кезінде ұсынылған.
Мысалы:

"02017/0/172MAD00118241 ОТ 03.03.2018/ 09013:10005030/150218/0002564;
02017/1/172MAD00118241 ОТ 03.03.2018".
В случае если в графе (соответствующем реквизите структуры ТД) указываются сведения о документе, относящемся к иным документам, имеющим значение для таможенных целей, после указания реквизитов такого документа дополнительно указывается его наименование.
Например:
"09999/1/4328 ОТ 10.01.2018 ПИСЬМО МИНКУЛЬТУРЫ".
36. Графа 50 "Перевозчик" заполняется, за исключением случая, определенного настоящим пунктом, в следующем порядке.
В ТД в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах структуры ТД, а в ТД в виде документа на бумажном носителе – с новой строки через знак разделителя "/":
порядковый номер (порядковые номера) перевозчика (перевозчиков) исходя из последовательности их участия в осуществлении перевозки (транспортировки) товаров;
сведения о перевозчике либо обо всех перевозчиках исходя из последовательности их участия в осуществлении перевозки (транспортировки) товаров в соответствии с пунктами 46 – 49 настоящего Порядка.
В случае если товар перевозится (транспортируется) только железнодорожным транспортом и если перевозчик, осуществляющий перевозку, выступает декларантом, указанным в графе 14 ТД на бумажном носителе, графа ТД в виде документа на бумажном носителе не заполняется.
В случае если товар перевозится (транспортируется) только автомобильным транспортом, указываются фамилия, имя, отчество (при наличии) водителя этого транспортного средства.
37. Графа 51 "Дата, подпись, печать" заполняется в следующем порядке.
В графе (соответствующем реквизите ТД) указывается дата заполнения ТД в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год).
Если таможенные операции совершаются декларантом, в графе ТД в виде документа на бумажном носителе, а при использовании добавочных листов также в строке под графами каждого добавочного листа в зависимости от того, какое лицо выступает декларантом товара, проставляются соответственно:
подпись работника декларанта и печать декларанта, если в соответствии с законодательством государства-члена указанное лицо должно иметь печать;
подпись ответственного работника железнодорожной станции и оттиск календарного штемпеля, если декларантом выступает перевозчик, осуществляющий перевозку (транспортировку) товаров железнодорожным транспортом;
подпись физического лица, если декларантом товаров выступает физическое лицо.
Если таможенные операции от имени и по поручению декларанта совершаются таможенным представителем, в графе ТД в виде документа на бумажном носителе, а при использовании добавочных листов также в строке под графами каждого добавочного листа проставляется подпись лица, заполнившего ТД (руководителя или работника таможенного представителя), и печать таможенного представителя, если в соответствии с законодательством государства-члена указанное лицо должно иметь печать.

"02017/0/172MAD00118241 03.03.2018/ 09013: 10005030/150218/0002564;
02017/1/172MAD00118241 03.03.2018".
Егер бағанда (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) кедендік мақсаттар үшін маңызы бар өзге құжаттарға қатысты құжат туралы мәліметтер көрсетілсе, мұндай құжаттың деректемелері көрсетілгеннен кейін оның атауы қосымша көрсетіледі.
Мысалы:
"09999/1/4328 10.01.2018 Ж. МӘДЕНИЕТ МИНИСТРЛІГІНІҢ ХАТЫ".
36. "Тасымалдаушы" деген баған осы тармақта айқындалған жағдайды қоспағанда, мынадай тәртіппен толтырылады.
ТД-да электрондық құжат түрінде мәліметтер ТД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ТД-да қағаз тасығыштағы құжат түрінде – жаңа жолдан "/" бөлгіш белгісі арқылы көрсетіледі:
тауарларды тасуы (тасымалдауды) жүзеге асыруға олардың қатысу реттілігін негізге ала отырып, тасымалдаушының (тасымалдаушылардың) реттік нөмірі (реттік нөмірлері);
осы Тәртіптің 46-49 – тармақтарына сәйкес тауарларды тасуды (тасымалдауды) жүзеге асыруға олардың қатысу реттілігіне сүйене отырып, тасымалдаушы туралы не барлық тасымалдаушылар туралы мәліметтер.
Егер тауар тек темір жол көлігімен тасылса (тасымалданса) және егер тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушы ТД 14-бағанында көрсетілген декларант ретінде әрекет етсе, қағаз тасығышта құжат түріндегі ТД бағаны қағаз тасығышта толтырылмайды.
Егер тауар тек автомобиль көлігімен тасылса (тасымалданса), осы көлік құралының жүргізушісінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
37. "Күні, қолы, мөрі" деген 51-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда (КД тиісті деректемесінде) кк. аа. жжжж. (күн, ай, күнтізбелік жыл) форматында КД толтыру күні көрсетіледі.
Егер кедендік операцияларды декларант жасаса, ТД бағанында қағаз тасығыштағы құжат түрінде, ал қосымша парақтарды пайдаланған кезде, сондай-ақ әрбір қосымша парақтың бағандарының астындағы жолда қай тұлғаның тауар декларанты ретінде әрекет ететініне байланысты тиісінше мыналар:
егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес аталған адамның мөрі болуға тиіс болса, декларант қызметкерінің қолтаңбасы және декларанттың мөрі;
егер теміржол көлігімен тауарларды тасуды (тасымалдауды) жүзеге асыратын тасымалдаушы декларант болып табылса, теміржол станциясының жауапты қызметкерінің қолы және күнтізбелік мөртабанның бедері;
егер тауарлардың декларанты жеке тұлға болса, жеке тұлғаның қолы қойылады.
Егер декларанттың атынан және оның тапсырмасы бойынша кедендік операцияларды кеден өкілі жасаса, ТД бағанында қағаз тасығыштағы құжат түрінде, ал қосымша парақтарды пайдаланған кезде, сондай-ақ әрбір қосымша парақтың бағандарының астындағы жолда ТД толтырған тұлғаның (кеден өкілінің басшысы немесе қызметкері) қолы және егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес көрсетілген адамның мөрі болуға тиіс болса, кеден өкілінің мөрі қойылады.

38. Графа 52 "Обеспечение" заполняется в следующем порядке.
В первом подразделе графы (соответствующих реквизитах структуры ТД) указывается:
в случае, если предоставлено обеспечение, – значение "1";
в случае, если обеспечение не предоставляется, – значение "2" и код основания для непредоставления обеспечения в соответствии с классификатором случаев непредоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
В ТД в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах ТД, а в ТД в виде документа на бумажном носителе – через знак разделителя "/".
Во втором подразделе графы (соответствующих реквизитах структуры ТД) указываются сведения о документах, подтверждающих предоставление обеспечения, либо о документах, подтверждающих основания для непредоставления обеспечения (при наличии). В ТД в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах структуры ТД, а в ТД в виде документа на бумажном носителе – отдельными строками в разрезе каждого документа через знак тире "–" и включают в себя:
а) для сертификата, подтверждающего предоставление обеспечения в отношении товаров, перевозимых по одной транзитной декларации (далее – разовый сертификат обеспечения):
код разового сертификата обеспечения в соответствии
с классификатором видов документов и сведений;
регистрационный номер разового сертификата обеспечения;
б) для сертификата, подтверждающего предоставление генерального обеспечения в отношении товаров, перевозимых по нескольким транзитным декларациям (далее – генеральный сертификат обеспечения):
код генерального сертификата обеспечения в соответствии с классификатором видов документов и сведений;
регистрационный номер генерального сертификата обеспечения;
сумму генерального обеспечения, которую планируется использовать в отношении товаров, сведения о которых указаны в ТД;
буквенный код валюты, в которой предоставлено генеральное обеспечение, в соответствии с классификатором валют;
порядковые номера товаров, сведения о которых указаны в ТД, в отношении которых планируется использовать генеральное обеспечение, если генеральный сертификат обеспечения не может быть использован в отношении всех товаров, указанных в ТД. В ТД в виде документа на бумажном носителе порядковые номера товаров указываются через знак запятой ",". Порядковые номера товаров, следующие подряд, указываются путем проставления через знак тире "–" первого и последнего номера соответствующего диапазона;
в) для таможенного документа, подтверждающего принятие предоставленного обеспечения:
код таможенного документа в соответствии с классификатором видов документов и сведений;
регистрационный номер таможенного документа;
сумму обеспечения, которую планируется использовать в отношении товаров, сведения о которых указаны в ТД, если предоставлено генеральное обеспечение;
буквенный код валюты, в которой предоставлено генеральное обеспечение, в соответствии с классификатором валют;

38. "Қамтамасыз ету" деген 52-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанның бірінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемелерінде) мыналар:
қамтамасыз ету берілген жағдайда – "1" мәні;
егер қамтамасыз ету берілмеген жағдайда – "2" мәні және кеден баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз етуді қамтамасыз етпеу жағдайларының сыныптауышына сәйкес қамтамасыз етуді ұсынбау үшін негіздің коды көрсетіледі.
ТД-да электрондық құжат түрінде мәліметтер ТД-ның тиісті деректемелерінде, ал ТД-да қағаз тасығыштағы құжат түрінде – "/" бөлгіш белгісі арқылы көрсетіледі
Бағанның екінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемелерінде) қамтамасыз етуді ұсынуды растайтын құжаттар туралы не қамтамасыз етуді ұсынбау үшін негіздерді растайтын құжаттар туралы мәліметтер (бар болса) көрсетіледі. ТД-да электрондық құжат түрінде мәліметтер ТД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ТД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – "-" сызықша белгісі арқылы әрбір құжат бөлінісінде жеке жолдармен көрсетіледі және мыналарды қамтиды:
а) бір транзиттік декларация бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты қамтамасыз етуді ұсынуды растайтын сертификат үшін (бұдан әрі – біржолғы қамтамасыз ету сертификаты):
құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес біржолғы қамтамасыз ету сертификатының коды;
біржолғы қамтамасыз ету сертификатының тіркеу нөмірі;
б) бірнеше транзиттік декларациялар бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты бас қамтамасыз етуді ұсынуды растайтын сертификат үшін (бұдан әрі – қамтамасыз етудің бас сертификаты):
құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес қамтамасыз етудің бас сертификатының коды;
бас қамтамасыз ету сертификатының тіркеу нөмірі;
мәліметтері ТД-да көрсетілген тауарларға қатысты пайдалану жоспарланып отырған бас қамтамасыз ету сомасы;
валюта сыныптауышына сәйкес бас қамтамасыз ету берілген валютаның әріптік коды;
егер бас қамтамасыз ету сертификатын ТД-да көрсетілген барлық тауарларға қатысты пайдалану мүмкін болмаса, оларға қатысты бас қамтамасыз етуді пайдалану жоспарланатын ТД-да мәліметтер көрсетілген тауарлардың реттік нөмірлері. ТД-да қағаз тасығыштағы құжат түрінде тауарлардың реттік нөмірлері "," үтір белгісі арқылы көрсетіледі. Қатарынан келесі тауарлардың реттік нөмірлері тиісті диапазонның бірінші және соңғы нөмірлерін "–" сызықша белгісі арқылы қою жолымен көрсетіледі;
в) ұсынылған қамтамасыз етудің қабылданғанын растайтын кедендік құжат үшін:
құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес кедендік құжаттың коды;
кедендік құжаттың тіркеу нөмірі;
егер бас қамтамасыз ету ұсынылса, олар туралы мәліметтер ТД-да көрсетілген тауарларға қатысты пайдалану жоспарланып отырған қамтамасыз ету сомасы;
валюта сыныптауышына сәйкес бас қамтамасыз ету берілген валютаның әріптік коды;

г) для иного документа, подтверждающего предоставление таможенному органу отправления обеспечения (документа, подтверждающего внесение денежных средств (денег) в качестве обеспечения, договора поручительства, банковской гарантии, договора о залоге имущества, документа, обеспечивающего исполнение обязанности по уплате пошлин, налогов при применении способа обеспечения, установленного законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 2 статьи 63 Кодекса), в случае если не оформлялся таможенный документ, указанный в подпункте "в" настоящего пункта:
код способа обеспечения в соответствии с классификатором способов обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов;
номер и дату документа в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года), а в случае, если документ зарегистрирован таможенным органом, – регистрационный номер документа;
сумму предоставленного обеспечения;
буквенный код валюты, в которой предоставлено обеспечение, в соответствии с классификатором валют.
д) для документа, подтверждающего основания для непредоставления обеспечения (при наличии):
код документа, подтверждающего основания для непредоставления обеспечения, в соответствии с классификатором видов документов и сведений;
номер и дату документа в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года), а в случае, если документ зарегистрирован таможенным органом, – регистрационный номер документа.
В третьем подразделе графы (в соответствующих реквизитах структуры ТД) указываются сведения о документах, подтверждающих предоставление обеспечения, сведения о которых представлены таможенному органу отправления после регистрации ТД. Такие сведения указываются в ТД в виде электронного документа
в соответствующих реквизитах структуры ТД, а в ТД в виде документа на бумажном носителе – отдельными строками в разрезе каждого документа через знак тире "–" и включают в себя сведения, указанные в подпунктах "а" – "г" настоящего пункта.
39. Графа 53 "Таможенный орган назначения/пункт назначения" заполняется в следующем порядке.
В графе (соответствующем реквизите структуры ТД) указываются код предполагаемого таможенного органа назначения в соответствии с классификатором таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза, а также его наименование.
В случае если местом доставки товаров являются сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки (части открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, дополнительно к коду и наименованию таможенного органа назначения через знак разделителя "/" указывается регистрационный номер зоны таможенного контроля, которая расположена в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора и будет являться местом доставки товаров, а в случае, если в государстве-члене не ведется учет зон таможенного контроля с присвоением регистрационных номеров, – номер свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов и почтовый адрес (без указания почтового индекса) сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок (частей открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, которые будут являться местом доставки товаров.
Дополнительно к коду и наименованию таможенного органа назначения через знак разделителя "/" по желанию декларанта или таможенного представителя может указываться код соответствующей железнодорожной станции в следующих случаях перемещения товаров железнодорожным транспортом:
от таможенного органа в месте прибытия до таможенного органа в месте убытия, от внутреннего таможенного органа до таможенного органа в месте убытия – код железнодорожной станции, расположенной в месте убытия;
от таможенного органа в месте убытия до таможенного органа в месте прибытия через территории государств, не являющихся государствами-членами, – код железнодорожной станции, расположенной в месте прибытия;
от таможенного органа в месте прибытия до внутреннего таможенного органа и от одного внутреннего таможенного органа до другого внутреннего таможенного органа – код железнодорожной станции назначения.
В Республике Беларусь:
в случае если местом доставки товаров в Республике Беларусь является зона таможенного контроля, расположенная на территории склада временного хранения, на которой отсутствует пункт таможенного оформления, дополнительно к коду и наименованию таможенного органа назначения через знак разделителя "/" указывается регистрационный номер такой зоны таможенного контроля;

г) егер осы тармақтың "в" тармақшасында көрсетілген кедендік құжат ресімделмеген жағдайда кеден органына қамтамасыз етуді жөнелтуді ұсынғанын растайтын өзге құжат (Кодекстің 63-бабының 2-тармағына сәйкес қамтамасыз ету ретінде ақша қаражатының (ақшаның) енгізілгенін растайтын құжат, кепілгерлік шарты, банк кепілдігі, мүлік кепілі туралы шарт, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес қамтамасыз ету тәсілін қолдану кезінде баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ететін құжат) үшін:
кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерінің сыныптауышына сәйкес қамтамасыз ету тәсілінің коды;
кк.аа.жж (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы 2 цифры) форматындағы құжаттың нөмірі мен күні, ал егер құжатты кеден органы тіркеген жағдайда – құжаттың тіркеу нөмірі;
ұсынылған қамтамасыз ету сомасы;
валюта сыныптауышына сәйкес қамтамасыз ету берілген валютаның әріптік коды.
д) қамтамасыз етуді ұсынбау үшін (бар болса) негіздемені растайтын құжат үшін:
құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес қамтамасыз етуді ұсынбау үшін негіздерді растайтын құжаттың коды;
кк.аа.жж (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы 2 цифры) форматындағы құжаттың нөмірі мен күні, ал егер құжатты кеден органы тіркеген жағдайда – құжаттың тіркеу нөмірі;
Бағанның үшінші кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемелерінде) қамтамасыз етуді ұсынуды растайтын құжаттар туралы мәліметтер көрсетіледі, олар туралы мәліметтер ТД тіркелгеннен кейін жөнелтушінің кеден органына ұсынылады. Мұндай мәліметтер ТД-да ТД құрылымының тиісті деректемелерінде электрондық құжат түрінде, ал ТД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – "–" тире белгісі арқылы әрбір құжат бөлінісінде жеке жолдармен көрсетіледі және осы тармақтың "а" – "г" тармақшаларында көрсетілген мәліметтерді қамтиды.
39. "Межелі кеден органы/межелі пункті" деген 53-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына сәйкес тағайындалатын болжамды кеден органының коды, сондай-ақ оның атауы көрсетіледі.
Егер тауарларды жеткізу орны уәкілетті экономикалық оператордың құрылыстары, үй-жайлары (үй-жайлардың бір бөлігі) және (немесе) ашық алаңдары (ашық алаңдардың бір бөлігі) болып табылған жағдайда, тауарларды жеткізу орны болып табылатын уәкілетті экономикалық оператордың (ашық алаңдардың бөліктерінің) "/" бөлгіш белгісі арқылы межелі кеден органының коды мен атауына қосымша құрылыстарда, үй-жайларда (үй-жайлардың бөліктерінде) орналасқан кедендік бақылау аймағының тіркеу нөмірі көрсетіледі және (немесе) уәкілетті экономикалық егер мүше мемлекетте тіркеу нөмірлерін бере отырып, кедендік бақылау аймақтарының есебі жүргізілмеген жағдайда – уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәліктің нөмірі және құрылыстардың, үй-жайлардың (үй-жайлардың бөліктерінің) және (немесе) ашық алаңдардың пошталық мекенжайы (пошта индексін көрсетпей) болып табылады.
Тағайындалған кеден органының коды мен атауына қосымша "/" бөлгіш белгісі арқылы декларанттың немесе кеден өкілінің қалауы бойынша тауарларды темір жол көлігімен өткізудің мынадай жағдайларында тиісті темір жол станциясының коды:
келу орнындағы кеден органынан кету орнындағы кеден органына дейін, кету орнындағы ішкі кеден органынан кеден органына дейін – кету орнындағы теміржол станциясының коды;
кету орнындағы кеден органынан мүше мемлекеттер болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы келу орнындағы кеден органына дейін – келу орнында орналасқан теміржол станциясының коды;
келу орнындағы кеден органынан ішкі кеден органына дейін және бір ішкі кеден органынан басқа ішкі кеден органына дейін – межелі теміржол станциясының коды көрсетілуі мүмкін.
Беларусь Республикасында:
егер Беларусь Республикасында тауарларды жеткізу орны кедендік ресімдеу пункті жоқ уақытша сақтау қоймасының аумағында орналасқан кедендік бақылау аймағы болып табылған жағдайда, "/" бөлгіш белгісі арқылы межелі кеден органының коды мен атауына қосымша кедендік бақылау аймағының тіркеу нөмірі көрсетіледі;

в случае если местом доставки товаров является зона таможенного контроля в Республике Беларусь, созданная по заявлению получателя товаров, дополнительно к коду и наименованию таможенного органа назначения через знак разделителя "/" указывается регистрационный номер зоны таможенного контроля, созданной по заявлению получателя товаров, которая будет являться местом доставки товаров (например, 07242/ВЗ0003420).
40. Графа 55 "Перегрузки" заполняется, за исключением случаев, определенных настоящим пунктом, в следующем порядке.
Графа заполняется в случае планируемого совершения операций по разгрузке, перегрузке (перевалке), в том числе с транспортного средства одного вида транспорта на транспортное средство другого вида транспорта, и иных грузовых операций с товарами (далее – грузовые операции с товарами), а также замены транспортных средств, перевозящих (транспортирующих) такие товары (далее – замена транспортных средств), при условии, что не меняется декларант таможенной процедуры таможенного транзита.
В подразделе "Место и страна" (соответствующем реквизите структуры ТД) указываются населенный пункт и страна (с указанием через знак разделителя "/" кода этой страны в соответствии с классификатором стран мира), где планируется совершение грузовых операций с товарами и (или) замена транспортных средств, а также код таможенного органа, в регионе деятельности которого планируется совершение таких операций (при наличии сведений о таком коде у декларанта), в соответствии с классификатором таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза.
В подразделе "Идентификация и страна регистрации нового транспортного средства" (соответствующем реквизите структуры ТД) указываются сведения о новом транспортном средстве (транспортных средствах) по правилам, предусмотренным для заполнения графы 18 ТД (в случае, если планируется совершение грузовых операций с товарами и (или) замена транспортных средств), за исключением случая, указанного в настоящем абзаце. Не указываются следующие сведения о новом транспортном средстве (новых транспортных средствах) (если на момент подачи ТД они неизвестны или в графе 7 ТД указано обозначение "ПТД"):
регистрационный номер автомобильного транспортного средства (всех транспортных средств, если товары перевозятся составом автотранспортных средств), в том числе дополнительно указываемые сведения для Республики Беларусь, его тип в соответствии с классификатором типов транспортных средств международной перевозки, а также код страны, в которой зарегистрировано транспортное средство, – при перевозке (транспортировке) товаров автомобильным транспортом;
номер железнодорожного транспортного средства (вагона, полувагона, платформы, цистерны и т. п.), а также его тип в соответствии с классификатором типов транспортных средств международной перевозки – при перевозке (транспортировке) товаров железнодорожным транспортом;
наименование судна (судов) – при перевозке (транспортировке) товаров водным транспортом;
номер рейса (номера рейсов) – при перевозке (транспортировке) товаров воздушным транспортом.
В подразделе "Контейнер" (соответствующем реквизите структуры ТД) указываются следующие значения:
"1" – в случае, если товары перегружаются из одного контейнера в другой;
"0" – в случае, если товары не перегружаются из одного контейнера в другой.
В подразделе "Порядковый номер перевозчика" (соответствующем реквизите структуры ТД) указывается в соответствии с графой 50 ТД на бумажном носителе (соответствующими реквизитами структуры ТД) порядковый номер перевозчика, который будет осуществлять перевозку (транспортировку) товаров после совершения грузовых операций с товарами и (или) замены транспортных средств.
В случае если в пути следования товаров запланированы неоднократное совершение грузовых операций с товарами и (или) замена транспортных средств, информация о таких операциях и (или) такой замене указывается в соответствующих разделах графы 55 ТД на бумажном носителе (соответствующих реквизитах структуры ТД).
Графа (соответствующие реквизиты структуры ТД) не заполняется в следующих случаях:
при перемещении международных почтовых отправлений;
при перевозке (транспортировке) товаров военного назначения.

егер тауарларды жеткізу орны Беларусь Республикасындағы тауарларды алушының өтініші бойынша құрылған кедендік бақылау аймағы болып табылған жағдайда, "/" бөлгіш белгісі арқылы тағайындалған кеден органының коды мен атауына қосымша тауарларды алушының өтініші бойынша құрылған, тауарларды жеткізу орны болып табылатын Кедендік бақылау аймағының тіркеу нөмірі көрсетіледі (мысалы, 07242/ВЗ0003420).
40. Осы тармақта айқындалған жағдайларды қоспағанда, "Қайта тиеудің" деген 55-баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Баған түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу), оның ішінде көліктің бір түрінің көлік құралынан көліктің басқа түрінің көлік құралына түсіру және тауарлармен өзге де жүк операциялары (бұдан әрі – тауарлармен жүк операциялары), сондай-ақ осындай тауарларды таситын (тасымалдайтын) көлік құралдарын өткізу (бұдан әрі - жүк операциялары) бойынша жоспарланатын операциялар жасалған жағдайда, кедендік транзиттің кедендік рәсімінің декларанты өзгермеген шартпен толтырылады.
"Орын және ел" деген кіші бөлімде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) тауарлармен жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын өткізу жоспарланатын елді мекен мен ел (осы елдің "/" бөлгіш белгісі арқылы әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес кодын көрсете отырып), сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына сәйкес өңірде қызметі осындай операцияларды жасау жоспарланып отырған кеден органының коды (декларантта осындай код туралы мәліметтер болған кезде) көрсетіледі.
"Жаңа көлік құралын сәйкестендіру және тіркеу елі" деген кіші бөлімде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) ТД 18-бағанын толтыру үшін көзделген қағидалар бойынша (егер тауарлармен жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын өткізу жоспарланған жағдайда) осы абзацта көрсетілген жағдайды қоспағанда, жаңа көлік құралы (көлік құралдары) туралы мәліметтер көрсетіледі. Жаңа көлік құралы (жаңа көлік құралдары) туралы мынадай мәліметтер (егер ТД беру сәтінде олар белгісіз болса немесе ТД 7-бағанында "ТДҚ" белгісі көрсетілсе) көрсетілмейді:
автомобиль көлік құралының (егер тауарлар автокөлік құралдарының құрамымен тасымалданатын болса, барлық көлік құралдарының) тіркеу нөмірі, оның ішінде Беларусь Республикасы үшін қосымша көрсетілетін мәліметтер, халықаралық тасымалдау көлік құралдары үлгілерінің сыныптауышына сәйкес оның типі, сондай-ақ тауарларды автомобиль көлігімен тасу (тасымалдау) кезінде – көлік құралы тіркелген елдің коды;
темір жол көлігінің (вагон, жартылай вагон, платформа, цистерна және т.б.) нөмірі, сондай-ақ тауарларды темір жол көлігімен тасу (тасымалдау) кезінде халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары түрлерінің сыныптауышына сәйкес оның типі;
тауарларды су көлігімен тасу (тасымалдау) кезінде – кеменің (кемелердің) атауы;
тауарларды әуе көлігімен тасу (тасымалдау) кезінде – рейс нөмірі (рейс нөмірлері).
"Контейнер" кіші бөлімінде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) мынадай мәндер:
"1" – егер тауарлар бір контейнерден екіншісіне шамадан тыс жүктелген жағдайда;
"0" – егер тауарлар бір контейнерден екіншісіне шамадан тыс жүктелмесе көрсетіледі.
"Тасымалдаушының реттік нөмірі" деген кіші бөлімде (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) ТД 50-бағанына сәйкес қағаз жеткізгіште (ТД құрылымының тиісті деректемелерінде) тауарлармен жүк операциялары жасалғаннан және (немесе) көлік құралдарын өткізгеннен кейін тауарларды тасуды (тасымалдауды) жүзеге асыратын тасымалдаушының реттік нөмірі көрсетіледі.
Егер тауарлардың жүру жолында тауарлармен жүк операцияларын бірнеше рет жасау және (немесе) көлік құралдарын өткізу жоспарланған жағдайда, мұндай операциялар және (немесе) осындай өткізу туралы ақпарат қағаз жеткізгіштегі ТД 55-бағанының тиісті бөлімдерінде (ТД құрылымының тиісті деректемелерінде) көрсетіледі.
Баған (ТД құрылымының тиісті деректемелері) мынадай жағдайларда:
халықаралық пошта жөнелтілімдерін өткізу кезінде;
әскери мақсаттағы тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде толтырылмайды.

41. Графа "А. Таможенный орган отправления" заполняется в следующем порядке.
В графе (соответствующих реквизитах структуры ТД) указывается регистрационный номер ТД, сформированный по следующей схеме:
ХХХХХХХХ/ХХХХХХ/ХХХХХХХ
,
1 2 3
,
где:
элемент 1 – код таможенного органа, регистрирующего ТД, в соответствии с классификатором таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза;
элемент 2 – дата регистрации ТД в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года);

41. "А. Жөнелтетін кеден органы" деген баған мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда (ТД құрылымының тиісті деректемелерінде) мынадай схема бойынша қалыптастырылған ТД тіркеу нөмірі көрсетіледі:
ХХХХХХХХ/ХХХХХХ/ХХХХХХХ
,
1 2 3
мұнда:
1-элемент – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына сәйкес ТД тіркейтін кеден органының коды;
2-элемент – кк.аа.жж форматында (күн, ай, күнтізбелік жылдың соңғы 2 саны) ТД тіркеу күні.;

элемент 3 – порядковый номер ТД, присваиваемый согласно журналу регистрации ТД таможенным органом, регистрирующим ТД (нумерация начинается каждый календарный год с 0000001).
В графе ТД в виде документа на бумажном носителе все элементы регистрационного номера ТД указываются через знак разделителя "/", пробелы между элементами не допускаются.
Регистрационный номер ТД указывается в графе основного и добавочных листов ТД и в верхнем углу каждого экземпляра дополнения (в случае, если используется дополнение).
42. Графа "С. Таможенный орган отправления" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения о решениях, принятых таможенным органом отправления.
В ТД в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах структуры ТД, а в ТД в виде документа на бумажном носителе – через знак разделителя "/" в следующей последовательности:
код решения, принятого таможенным органом отправления, в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами;
наименование принятого решения в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами;
дата принятия решения в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года).
В случае если выпуск товаров произведен посредством информационной системы таможенного органа без участия должностного лица таможенного органа, в графе дополнительно после наименования принятого решения указывается обозначение "А".
В случае если таможенным органом отправления принято решение об отказе в выпуске товаров, дополнительно после наименования принятого решения в графе (соответствующем реквизите структуры ТД) указываются сведения о причине такого отказа в виде записи "Отказано в выпуске товаров по причине: ".
Указанные в графе записи заверяются подписью должностного лица таможенного органа отправления и оттиском его личной номерной печати (в случае представления ТД в виде документа на бумажном носителе).
43. Графа "D. Отметки таможенного органа отправления" заполняется в следующем порядке.
В ТД в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах структуры ТД, а в ТД в виде документа на бумажном носителе – с новой строки через знак разделителя "/":
под цифрой 1 – код таможенного органа назначения в соответствии с классификатором таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза, а также его наименование (в случае представления ТД в виде документа на бумажном носителе).
В случае если местом доставки товаров таможенным органом отправления определены сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки (части открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, дополнительно к коду и наименованию таможенного органа назначения через знак разделителя "/" указывается регистрационный номер зоны таможенного контроля, которая расположена в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора и будет являться местом доставки товаров, а в случае, если в государстве-члене не ведется учет зон таможенного контроля с присвоением регистрационных номеров, – номер свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов и почтовый адрес (без указания почтового индекса) сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок (частей открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, которые будут являться местом доставки товаров в соответствии с графой 53 ТД на бумажном носителе (соответствующим реквизитом структуры ТД).
При перевозке товаров железнодорожным транспортом дополнительно к коду и наименованию таможенного органа назначения через знак разделителя "/" указывается код железнодорожной станции, которая будет являться местом доставки товаров, с учетом сведений, заявленных в графе 53 ТД (в случае, если такие сведения указаны).
В Республике Беларусь:
в случае если местом доставки товаров в Республике Беларусь является зона таможенного контроля, расположенная на территории склада временного хранения, на которой отсутствует пункт таможенного оформления, дополнительно к коду и наименованию таможенного органа назначения через знак разделителя "/" указывается регистрационный номер такой зоны таможенного контроля;

3-элемент – ТД-ны тіркейтін кеден органы ТД тіркеу журналына сәйкес беретін ТД-ның реттік нөмірі (нөмірлеу әр күнтізбелік жыл сайын 0000001-ден басталады).
ТД бағанында қағаз тасығыштағы құжат түрінде ТД тіркеу нөмірінің барлық элементтері "/" бөлгіш белгісі арқылы көрсетіледі, элементтер арасындағы бос орындарға жол берілмейді.
ТД тіркеу нөмірі ТД негізгі және қосымша парақтарының бағанында және толықтырудың әрбір данасының жоғарғы бұрышында (егер қосымша пайдаланылса) көрсетіледі.
42. "С. Жөнелтетін кеден органы" бағаны мынадай тәртіппен толтырылады.
Бағанда жөнелтуші кеден органы қабылдаған шешімдер туралы мәліметтер көрсетіледі.
ТД-да электрондық құжат түрінде мәліметтер ТД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ТД-да қағаз тасығыштағы құжат түрінде – мынадай ретпен "/" бөлгіш белгісі арқылы көрсетіледі:
кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес жөнелтудің кеден органы қабылдаған шешімнің коды;
кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес қабылданған шешімнің атауы;
кк.аа.жж. форматында (күн, ай, күнтізбелік жылдың соңғы 2 саны) шешім қабылдау күні.
Егер тауарларды шығару кеден органы лауазымды адамының қатысуынсыз кеден органының ақпараттық жүйесі арқылы жүргізілген жағдайда, қосымша бағанда қабылданған шешімнің атауынан кейін "А" белгісі көрсетіледі.
Егер жөнелтуші кеден органы тауарларды шығарудан бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда, қабылданған шешімнің атауынан кейін қосымша бағанда (ТД құрылымының тиісті деректемесінде) осындай бас тартудың себебі туралы мәліметтер "Тауарларды шығарудан бас тартылды" деген жазба түрінде мынадай себеп бойынша көрсетіледі: ".
Бағанда көрсетілген жазбалар жөнелтуші кеден органы лауазымды адамының қолымен және оның жеке нөмірлік мөрінің бедерімен (ТД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ұсынылған жағдайда) куәландырылады.
"D. Жөнелтетін кеден органының белгілері" бағаны мынадай тәртіппен толтырылады.
ТД-да электрондық құжат түрінде мәліметтер ТД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ТД-да қағаз тасығыштағы құжат түрінде – жаңа жолдан "/" бөлгіш белгісі арқылы көрсетіледі:
1 санымен – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына сәйкес тағайындалған кеден органының коды, сондай-ақ оның атауы (ТД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ұсынылған жағдайда).
Егер жөнелтуші кеден органы тауарларды жеткізу орны етіп уәкілетті экономикалық оператордың құрылыстарын, үй-жайларын (үй-жайлардың бір бөлігін) және (немесе) ашық алаңдарын (ашық алаңдардың бір бөлігін) айқындаған жағдайда, межелі кеден органының коды мен атауына қосымша "/" бөлгіш белгісі арқылы уәкілетті экономикалық оператордың құрылыстарында, үй-жайларында (үй-жайларының бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдарының бөліктерінде) орналасқан кедендік бақылау аймағының тіркеу нөмірі көрсетіледі және тауарларды жеткізу орны болып табылады, ал, егер мүше мемлекетте тіркеу нөмірлерін бере отырып, кедендік бақылау аймақтарының есебі жүргізілмесе – уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәліктің нөмірі және уәкілетті экономикалық оператордың құрылыстарының, үй-жайларының (үй-жайлардың бөліктерінің) және (немесе) ашық алаңдарының (ашық алаңдардың бөліктерінің) пошталық мекенжайы (пошта индексін көрсетпей) көрсетіледі, ол қағаз жеткізгіштегі ТД 53-бағанына сәйкес тауарларды жеткізу орны (ТД құрылымының тиісті деректемесі) болып табылады.
Тауарларды темір жол көлігімен тасымалдау кезінде "/" бөлгіш белгісі арқылы межелі кеден органының коды мен атауына қосымша ТД 53-бағанында мәлімделген мәліметтерді ескере отырып (егер мұндай мәліметтер көрсетілген жағдайда), тауарларды жеткізу орны болып табылатын темір жол станциясының коды көрсетіледі.
Беларусь Республикасында:
егер Беларусь Республикасында тауарларды жеткізу орны кедендік ресімдеу пункті жоқ уақытша сақтау қоймасының аумағында орналасқан кедендік бақылау аймағы болып табылған жағдайда, "/" бөлгіш белгісі арқылы межелі кеден органының коды мен атауына қосымша кедендік бақылау аймағының тіркеу нөмірі көрсетіледі;

в случае если местом доставки товаров является зона таможенного контроля в Республике Беларусь, созданная по заявлению получателя товаров, дополнительно к коду и наименованию таможенного органа назначения через знак разделителя "/" указывается регистрационный номер зоны таможенного контроля, созданной по заявлению получателя товаров, которая будет являться местом доставки товаров (например, 07242/ВЗ0003420);
под цифрой 2 – запись "Срок таможенного транзита: " с указанием даты, до которой товары должны быть доставлены от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года);
под цифрой 3 – запись "Маршрут: " с указанием кода промежуточного таможенного органа (промежуточных таможенных органов) в соответствии с классификатором таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза и его наименования, а также порядковых номеров промежуточных таможенных органов (в случае, если установлен маршрут перевозки товаров);
под цифрой 4 – номера средств идентификации (при наличии), примененных таможенным органом отправления, их общее количество с указанием кода вида (кодов видов) средств идентификации в соответствии со справочником видов средств идентификации, и их отличительные признаки (при наличии), а также номера и общее количество признанных таможенным органом отправления в качестве средств идентификации пломб, печатей или иных средств идентификации, которые указаны в пункте 4 статьи 341 Кодекса и сведения о которых заявлены в графе 20 ТД (в случае, если такие сведения указаны).
В случае если таможенный орган отправления признает в качестве средств идентификации все пломбы, печати или иные средства идентификации, которые указаны в пункте 4 статьи 341 Кодекса и сведения о которых заявлены в графе 20 ТД (в случае, если такие сведения указаны), под номером 4 указывается запись "Пломбы признаны";
под цифрой 5 – запись "Разовое допущение" (при принятии должностным лицом положительного решения о разовом допущении транспортного средства к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями);
под цифрой 6 – запись "Досмотр" и номер акта таможенного досмотра (в случае, если проводится таможенный досмотр);
под цифрой 7 – запись "Таможенное сопровождение" (в случае, если таможенный орган отправления принял решение о применении таможенного сопровождения);
под цифрой 8 – сведения о номере сейф-пакета при его использовании в целях идентификации;
под цифрой 9 – иные сведения, имеющие значение для таможенных целей.
Указанные в графе сведения заверяются подписью должностного лица таможенного органа отправления и оттиском его личной номерной печати (в случае представления ТД в виде документа на бумажном носителе).

егер тауарларды жеткізу орны Беларусь Республикасындағы тауарларды алушының өтініші бойынша құрылған кедендік бақылау аймағы болып табылған жағдайда, "/" бөлгіш белгісі арқылы алушының өтініші бойынша құрылған кеден органының коды мен атауына қосымша тауарларды, тауарларды жеткізу орны болып табылатын кедендік бақылау аймағының тіркеу нөмірі көрсетіледі (мысалы, 07242/ВЗ0003420);
2 санымен – тауарлар жөнелтілетін кеден органынан межелі кеден органына кк.аа.жж. (күн, ай, күнтізбелік жылдың соңғы 2 саны) форматында жеткізілуі тиіс күнді көрсете отырып, "Кедендік транзит мерзімі: " деген жазба;
3 санымен – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына сәйкес аралық кеден органының (аралық кеден органдарының) коды және оның атауы, сондай-ақ аралық кеден органдарының реттік нөмірлері (егер тауарларды тасымалдау маршруты белгіленген жағдайда) көрсетілген "Маршрут: " деген жазба;
4 санымен – жөнелтуші кеден органы қолданған сәйкестендіру құралдарының нөмірлері (бар болса), сәйкестендіру құралдары түрлерінің анықтамалығына сәйкес сәйкестендіру құралдарының түрінің кодын (түрлерінің кодтарын) және олардың айрықша белгілерін (бар болса), сондай-ақ жөнелтуші кеден органы қаражат ретінде таныған нөмірлері мен жалпы санын көрсете отырып, олардың жалпы саны Кодекстің 341-бабының 4-тармағында көрсетілген және олар туралы мәліметтер (егер мұндай мәліметтер көрсетілген жағдайда) ТД 20-бағанында мәлімделген пломбаларды, мөрлерді немесе өзге де сәйкестендіру құралдарын сәйкестендіру құралдары ретінде кеден органы танылған жөнелтулердің жалпы саны көрсетіледі.
Егер жөнелтуші кеден органы Кодекстің 341-бабының 4-тармағында көрсетілген және ол туралы мәліметтер ТД 20-бағанында мәлімделген барлық пломбаларды, мөрлерді немесе өзге де сәйкестендіру құралдарын сәйкестендіру құралы ретінде таныған жағдайда (егер мұндай мәліметтер көрсетілген жағдайда), 4-нөмірмен "Пломбалар танылды" деген жазба көрсетіледі;
5 санымен – "Біржолғы рұқсат беру" деген жазба (лауазымды адам көлік құралын кедендік пломбалар мен мөрлермен тауарларды тасымалдауға біржолғы рұқсат беру туралы оң шешім қабылдаған кезде);
6 санымен – "Қарап-тексеру" жазбасы және кедендік қарап-тексеру актісінің нөмірі (кедендік қарап-тексеру жүргізілген жағдайда);
7 санымен – "Кедендік сүйемелдеу" жазбасы (егер жөнелтуші кеден органы кедендік сүйемелдеуді қолдану туралы шешім қабылдаған жағдайда);
8 санымен – сәйкестендіру мақсатында пайдаланған кезде сейф-пакеттің нөмірі туралы мәліметтер;
9 санымен – кедендік мақсаттар үшін мәні бар өзге де мәліметтер көрсетіледі.
Бағанда көрсетілген мәліметтер жөнелту кеден органы лауазымды адамының қолымен және оның жеке нөмірлік мөрінің бедерімен куәландырылады (ТД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ұсынылған жағдайда).

44. Графа "F. Подтверждение компетентных органов" заполняется в следующем порядке.
В ТД в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах структуры ТД, а в ТД в виде документа на бумажном носителе – через знак разделителя "/" с новой строки:
дата совершения грузовых операций с товарами и (или) замены транспортных средств в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года), номера новых (дополнительных) средств идентификации (при наличии), их общее количество с указанием кода вида (видов) средств идентификации в соответствии со справочником видов средств идентификации, а также отличительные признаки (при наличии) примененных средств идентификации (в случае если в пути следования товаров по таможенной территории Союза совершены грузовые операции с товарами и (или) замена транспортных средств, предусматривающие получение разрешения таможенного органа на совершение грузовых операций и (или) замену транспортных средств). Указанная запись заверяется подписью должностного лица таможенного органа, выдавшего разрешение на совершение таможенных операций и (или) замену транспортных средств, и оттиском его личной номерной печати (в случае перевозки (транспортировки) товаров по таможенной территории Союза) (в случае представления ТД в виде документа на бумажном носителе);
запись "Срок таможенного транзита продлен до" с указанием даты в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года), до которой продлен срок таможенного транзита (в случае его продления). Указанная запись заверяется подписью должностного лица таможенного органа, продлившего срок таможенного транзита, и оттиском его личной номерной печати (в случае представления ТД в виде документа на бумажном носителе);
запись "Акт об аварии" с указанием номера и даты в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года) акта об аварии или о действии непреодолимой силы, а также через знак запятой "," (при наличии) номера и даты в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года) документа, предусмотренного международными договорами государств-членов с третьей стороной, актами, входящими в право Союза, и (или) законодательством государств-членов или иного государства, на территории которого возникли такие обстоятельства. Указанная запись заверяется подписью должностного лица таможенного органа, которое составило акт об аварии или о действии непреодолимой силы и которому представлены документы, указанные в настоящем абзаце, а также оттиском его личной номерной печати (в случае представления ТД в виде документа на бумажном носителе);
запись "Товар проследовал" с указанием кода промежуточного таможенного органа в соответствии с классификатором таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза и его наименования – при подтверждении соблюдения установленного маршрута перевозки товаров перевозчиком (в случае, если установлен маршрут перевозки товаров). Указанная запись заверяется подписью должностного лица промежуточного таможенного органа, подтвердившего факт соблюдения установленного маршрута перевозки товаров, и оттиском его личной номерной печати (в случае представления ТД в виде документа на бумажном носителе);
запись "Маршрут изменен" с указанием кода измененного промежуточного таможенного органа (промежуточных таможенных органов) в соответствии с классификатором таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза и его наименования – при принятии решения об изменении установленного маршрута перевозки товаров (в случае, если установлен маршрут перевозки товаров). Указанная запись заверяется подписью должностного лица промежуточного таможенного органа, принявшего решение об изменении установленного маршрута перевозки товаров, и оттиском его личной номерной печати (в случае представления ТД в виде документа на бумажном носителе).

44. "F. Құзыретті органдардың растауы" деген баған мынадай тәртіппен толтырылады.
ТД-да электрондық құжат түрінде мәліметтер ТД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ТД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – жаңа жолдан "/" бөлгіш белгісі арқылы:
кк.аа.жж. форматында (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы 2 цифры) тауарлармен жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын өткізу күні, жаңа (қосымша) сәйкестендіру құралдарының нөмірлері (бар болса), сәйкестендіру құралдарының түрлерінің анықтамалығына сәйкес сәйкестендіру құралдарының түрінің (түрлерінің) кодын көрсете отырып, олардың жалпы саны, сондай-ақ қолданылған сәйкестендіру құралдарының айрықша белгілері (бар болса) (егер жүк операцияларын жасауға және (немесе) көлік құралдарын өткізуге кеден органының рұқсатын алуды көздейтін Одақтың кедендік аумағы бойынша тауарлардың жүру жолында тауарлармен жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын өткізу жасалған жағдайда) көрсетіледі. Көрсетілген жазба кедендік операцияларды жасауға және (немесе) көлік құралдарын өткізуге рұқсат берген кеден органы лауазымды адамының қолымен және оның жеке нөмірлік мөрінің (тауарларды одақтың кедендік аумағы бойынша тасыған (тасымалдаған) жағдайда) бедерімен (ТД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ұсынылған жағдайда) куәландырылады;
кк.аа.жж. форматында (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы 2 цифры) кедендік транзит мерзімі ұзартылған (ұзартылған жағдайда) күнді көрсете отырып, "Кедендік транзит мерзімі дейін ұзартылды" деген жазба. Көрсетілген жазба кедендік транзит мерзімін ұзартқан кеден органы лауазымды адамының қолымен және оның жеке нөмірлік мөрінің бедерімен (ТД қағаз тасығышта құжат түрінде ұсынылған жағдайда) куәландырылады;
кк.аа.жж. форматында (күні, айы, күнтізбелік жылдың 2 соңғы цифры) нөмірі мен күні көрсетілген апат туралы немесе еңсерілмейтін күш әрекеті туралы актінің, сондай-ақ "," үтір белгісі арқылы (бар болса) кк.аа.жж. форматында (күні, айы, күнтізбелік жылдың 2 соңғы цифры) үшінші тараппен мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарында, одақ құқығына кіретін актілерде және (немесе) аумағында осындай мән-жайлар туындаған мүше мемлекеттердің немесе өзге де мемлекеттің заңнамасында көзделген құжаттың нөмірі мен күнін көрсете отырып, "Апат туралы акті" жазбасы. Көрсетілген жазба апат туралы немесе еңсерілмейтін күштің әрекеті туралы актіні жасаған және осы абзацта көрсетілген құжаттар ұсынылған кеден органы лауазымды адамының қолымен, сондай-ақ оның жеке нөмірлік мөрінің бедерімен (ТД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ұсынылған жағдайда) куәландырылады;
тасымалдаушы тауарларды тасымалдаудың белгіленген маршрутын сақтағанын растаған кезде (егер тауарларды тасымалдау маршруты белгіленген жағдайда) – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына сәйкес аралық кеден органының кодын және оның атауын көрсете отырып, "Тауар өтті" деген жазба. Көрсетілген жазба тауарларды тасымалдаудың белгіленген маршрутын сақтау фактісін растаған аралық кеден органы лауазымды адамының қолымен және оның жеке нөмірлік мөрінің бедерімен (ТД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ұсынылған жағдайда) куәландырылады;
тауарларды тасымалдаудың белгіленген бағытын өзгерту туралы шешім қабылдаған кезде (егер тауарларды тасымалдау бағыты белгіленген жағдайда) – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына сәйкес өзгертілген аралық кеден органының (аралық кеден органдарының) кодын және оның атауын көрсете отырып, "Маршрут өзгертілді" деген жазба. Көрсетілген жазба тауарларды тасымалдаудың белгіленген бағытын өзгерту туралы шешім қабылдаған аралық кеден органының лауазымды адамының қолымен және оның жеке нөмірлік мөрінің бедерімен (ТД қағаз тасығышта құжат түрінде ұсынылған жағдайда) куәландырылады.

45. Графа "I. Контроль таможенного органа назначения" заполняется в следующем порядке.
В ТД в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах структуры ТД, а в ТД в виде документа на бумажном носителе – с новой строки через знак разделителя "/":
под цифрой 1 – код таможенного органа, который оформляет завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита, в соответствии с классификатором таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза, а также его наименование;
под цифрой 2 – запись "Дата и время прибытия: " с указанием даты в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года) и времени в формате чч:мм (часы, минуты) представления в таможенный орган назначения сведений о регистрационном номере ТД (в случае, если ТД представлялась таможенному органу отправления в виде электронного документа) или ТД на бумажном носителе, а также сопровождающих ее документов;
под цифрой 3 – запись "Пломбы не нарушены." либо запись "Пломбы нарушены.", которая указывается по результатам проверки целостности средств идентификации;
под цифрой 4 – запись "Не выявлены признаки АП." или запись "Выявлены признаки АП.", которая указывается по результатам проведения таможенного контроля и свидетельствует об отсутствии либо наличии признаков административного правонарушения;
под цифрой 5 – запись о поступлении товаров с указанием оговорок (в случае их выявления);
под цифрой 6 – запись "Процедура завершена" с указанием номера документа или номера регистрации операции, в соответствии с которыми действие таможенной процедуры таможенного транзита завершено (в случае, если такой документ или операция предусмотрены законодательством государства-члена), номера товара в соответствии с графой 32 ТД на бумажном носителе (соответствующим реквизитом структуры ТД) и количества фактически прибывших товаров (в случае, если товар прибыл не полностью) в основных единицах измерения, а также даты завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года).
Указанные в графе записи заверяются подписью должностного лица таможенного органа, оформившего завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита, и оттиском его личной номерной печати (в случае представления ТД в виде документа на бумажном носителе).
46. В ТД в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах структуры ТД, а в ТД в виде документа на бумажном носителе – с новой строки:
а) об иностранной организации:
полное или краткое (сокращенное) наименование;
место нахождения (в соответствии с пунктом 47 настоящего Порядка);
идентификационный таможенный номер (ИТН) в соответствии
с классификатором формирования идентификационного таможенного номера, применяемым в Республике Казахстан (для Республики Казахстан);
код страны регистрации (инкорпорации) иностранной организации в соответствии с классификатором стран мира и без пробела – регистрационный номер, который присвоен иностранной организации
в стране регистрации (инкорпорации), либо код налогоплательщика, который присвоен иностранной организации в данной стране (для Российской Федерации – при заполнении графы 14 ТД);
б) об иностранном физическом лице:
фамилия, имя, отчество (при наличии);
место жительства (в соответствии с пунктом 47 настоящего Порядка);
документ, удостоверяющий личность (в соответствии с пунктом 48 настоящего Порядка);
идентификационный таможенный номер (ИТН) в соответствии с классификатором формирования идентификационного таможенного номера, применяемым в Республике Казахстан (для Республики Казахстан);
в) о юридическом лице или организации, не являющейся юридическим лицом, созданных в соответствии с законодательством государств-членов:
полное или краткое (сокращенное) наименование;
место нахождения (в соответствии с пунктом 47 настоящего Порядка);
налоговый номер (в соответствии с пунктом 49 настоящего Порядка);
г) о физическом лице, зарегистрированном в качестве индивидуального предпринимателя в соответствии с законодательством государства-члена:
фамилия, имя, отчество (при наличии);
место жительства (в соответствии с пунктом 47 настоящего Порядка);
налоговый номер (в соответствии с пунктом 49 настоящего Порядка);
д) о физическом лице, имеющем постоянное место жительства в государстве-члене и не зарегистрированном в качестве индивидуального предпринимателя в соответствии с законодательством этого государства-члена:
фамилия, имя, отчество (при наличии);
место жительства (в соответствии с пунктом 47 настоящего Порядка);
сведения о документе, удостоверяющем личность (в соответствии с пунктом 48 настоящего Порядка);
налоговый номер (в соответствии с пунктом 49 настоящего Порядка).

45. "I. тағайындалған кеден органының бақылауы" бағаны мынадай тәртіппен толтырылады.
ТД-да электрондық құжат түрінде мәліметтер ТД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ТД-да қағаз тасығыштағы құжат түрінде – жаңа жолдан "/" бөлгіш белгісі арқылы:
1 санымен – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына сәйкес кедендік транзиттің кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтауды ресімдейтін кеден органының коды, сондай-ақ оның атауы;
2 санымен – кк.аа.жж. форматында (күні, айы, күнтізбелік жылдың 2 соңғы цифры) күнді және сс:мм форматында (сағаттар, минуттар) көрсете отырып, тағайындалған кеден органына ТД тіркеу нөмірі туралы мәліметтерді (егер ТД жөнелткен кеден органына электрондық құжат түрінде ұсынылған жағдайда) немесе ТД қағаз тасығышта, сондай-ақ оған ілеспе құжаттарды беру уақытын көрсете отырып, "Келу күні мен уақыты:" деген жазба;
3 санымен – "Пломбалар бұзылмаған." деген жазба не сәйкестендіру құралдарының тұтастығын тексеру нәтижелері бойынша көрсетілетін "Пломбалар бұзылған." деген жазба;
4 санымен – "ӘҚ белгілері анықталған жоқ." деген жазба немесе "ӘҚ белгілері анықталды." деген жазба көрсетіледі, ол кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша көрсетіледі және әкімшілік құқық бұзушылық белгілерінің жоқ не бар екенін куәландырады;
5 санымен – ескертпелер көрсетіле отырып, тауарлардың түсуі туралы жазба (олар анықталған жағдайда);
6 санымен – құжаттың нөмірін немесе соған сәйкес кедендік транзиттің кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған операцияның тіркеу нөмірін (егер мұндай құжат немесе операция мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген жағдайда), қағаз жеткізгіштегі ТД 32-бағанына сәйкес тауардың нөмірін (ТД құрылымының тиісті деректемесін) және нақты санын көрсете отырып негізгі өлшем бірліктерінде келген тауарлар санын (егер тауар толық келмеген жағдайда), сондай-ақ кк.аа.жж. (күн, ай, күнтізбелік жылдың соңғы 2 цифры) форматында кедендік транзиттің кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған күнді көрсетіле отырып, "Рәсім аяқталды" деген жазба көрсетіледі.
Бағанда көрсетілген жазбалар кедендік транзиттің кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтауды ресімдеген кеден органы лауазымды адамының қолымен және оның жеке нөмірлік мөрінің бедерімен (ТД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ұсынылған жағдайда) куәландырылады.
46. ТД-да электрондық құжат түрінде мәліметтер ТД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ТД-да қағаз тасығыштағы құжат түрінде – жаңа жолдан:
а) шетелдік ұйым туралы:
толық немесе қысқа (қысқартылған) атауы;
орналасқан жері (осы Тәртіптің 47-тармағына сәйкес);
Қазақстан Республикасында қолданылатын (Қазақстан Республикасы үшін) кедендік сәйкестендіру нөмірін (КСН) қалыптастыру сыныптауышына сәйкес кедендік сәйкестендіру нөмірі;
әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес шетелдік ұйымды тіркеу елінің (инкорпорациясының) коды және бос орынсыз – тіркеу еліндегі шетелдік ұйымға (инкорпорацияға) берілген тіркеу нөмірі немесе осы елдегі шетелдік ұйымға берілген салық төлеушінің коды (Ресей Федерациясы үшін – ТД 14-бағанын толтыру кезінде);
б) шетелдік жеке тұлға туралы:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
тұрғылықты жері (осы Тәртіптің 47-тармағына сәйкес);
жеке басты куәландыратын құжат (осы Тәртіптің 48-тармағына сәйкес);
Қазақстан Республикасында қолданылатын (Қазақстан Республикасы үшін) кедендік сәйкестендіру нөмірін (КСН) қалыптастыру сыныптауышына сәйкес кедендік сәйкестендіру нөмірі;
в) заңды тұлға немесе мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылмайтын ұйым туралы:
толық немесе қысқа (қысқартылған) атауы;
орналасқан жері (осы Тәртіптің 47-тармағына сәйкес);
салық нөмірі (осы Тәртіптің 49-тармағына сәйкес);
г) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға туралы:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
тұрғылықты жері (осы Тәртіптің 47-тармағына сәйкес);
салық нөмірі (осы Тәртіптің 49-тармағына сәйкес);
д) мүше мемлекетте тұрақты тұрғылықты жері бар және осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлға туралы:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
тұрғылықты жері (осы Тәртіптің 47-тармағына сәйкес);
жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтер (осы Тәртіптің 48-тармағына сәйкес);
салық нөмірі (осы Тәртіптің 49-тармағына сәйкес) көрсетіледі.

47. В ТД в виде электронного документа сведения о месте жительства или месте нахождения указываются в соответствующих реквизитах структуры ТД, а в ТД в виде документа на бумажном носителе – с новой строки через знак запятой "," и включают в себя:
а) краткое название страны в соответствии с классификатором стран мира;
б) административно-территориальную единицу (регион, область, район и т. п.) (для Кыргызской Республики при указании сведений о физическом лице, имеющем постоянное место жительства в Кыргызской Республике, не являющемся индивидуальным предпринимателем, – код административно-территориальной единицы в соответствии с государственным классификатором системы обозначений объектов административно-территориальных и территориальных единиц (ГК СОАТЕ));
в) населенный пункт;
г) улицу (бульвар, проспект и т. д.);
д) номер дома;
е) номер корпуса (строения);
ж) номер квартиры (комнаты, офиса).
48. В ТД в виде электронного документа сведения о документе, удостоверяющем личность, указываются в соответствующих реквизитах структуры ТД, а в ТД в виде документа на бумажном носителе – с новой строки через знак запятой "," и включают в себя:
а) код вида документа, удостоверяющего личность, в соответствии с классификатором видов документов, удостоверяющих личность;
б) код страны, уполномоченным органом которой выдан документ, удостоверяющий личность, в соответствии с классификатором стран мира;
в) серию (при наличии) и номер документа;
г) дату выдачи документа в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года).
49. Под налоговым номером лица понимается:
а) в Республике Армения – учетный номер налогоплательщика (УНН);
б) в Республике Беларусь – учетный номер плательщика (УНП) (за исключением случаев указания сведений о физическом лице, не являющемся индивидуальным предпринимателем) либо идентификационный номер физического лица (при наличии);
в) в Республике Казахстан – бизнес-идентификационный номер (БИН) – для организации (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства, либо индивидуальный идентификационный номер (ИИН) – для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства;
г) в Кыргызской Республике – идентификационный налоговый номер налогоплательщика (ИНН) – для юридического лица и физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя в соответствии с законодательством государства-члена, либо персональный идентификационный номер (ПИН) – для физического лица, осуществляющего коммерческую деятельность на территории Кыргызской Республики и не зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
д) в Российской Федерации – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН), а для юридического лица также код причины постановки на учет (КПП) (для обособленного подразделения юридического лица проставляется КПП, присвоенный по месту нахождения обособленного подразделения). Код причины постановки на учет (КПП) указывается в ТД в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры ТД, а в ТД в виде документа на бумажном носителе – через знак разделителя "/".
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 30 мая 2023 г. № 73
ПЕРЕЧЕНЬ
решений Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии, признанных утратившими силу

47. ТД-да электрондық құжат түрінде тұрғылықты жері немесе орналасқан жері туралы мәліметтер ТД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ТД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – жаңа жолдан "," үтір белгісі арқылы көрсетіледі және мыналарды қамтиды:
а) әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес елдің қысқаша атауы;
б) әкімшілік-аумақтық бірлік (өңір, облыс, аудан және т.б.) (Қырғыз Республикасы үшін Қырғыз Республикасында тұрақты тұрғылықты жері бар, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлға туралы мәліметтерді көрсету кезінде – әкімшілік-аумақтық және аумақтық бірліктер объектілерін белгілеу жүйесінің мемлекеттік сыныптауышына (ӘАБОТ МС) сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктің коды);
в) елді мекен;
г) көше (бульвар, даңғыл және т.б.);
д) үй нөмірі;
е) корпустың (құрылыстың) нөмірі;
ж) пәтер (бөлме, кеңсе) нөмірі.
48. ТД-да электрондық құжат түрінде жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтер ТД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ТД-да қағаз тасығыштағы құжат түрінде жаңа жолдан "," белгісі арқылы көрсетіледі және мыналарды қамтиды:
а) жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің сыныптауышына сәйкес жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды;
б) әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес уәкілетті органы жеке басын куәландыратын құжат берген елдің коды;
в) құжаттың сериясы (бар болса) және нөмірі;
г) кк.аа.жж. форматында (күні, айы, күнтізбелік жылдың 2 соңғы цифры) құжаттың берілген күні;
49. Тұлғаның салық нөмірі деп мыналар түсініледі:
а) Армения Республикасында – салық төлеушінің есептік нөмірі (СЕН);
б) Беларусь Республикасында – төлеушінің есептік нөмірі (ТЕН) (дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлға туралы мәліметтерді көрсету жағдайларын қоспағанда) не жеке тұлғаның сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
в) Қазақстан Республикасында –ұйым (филиал және өкілдік) және қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН), жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН);
г) Қырғыз Республикасында – мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес дара кәсіпкер ретінде тіркелген заңды тұлға мен жеке тұлға үшін салық төлеушінің сәйкестендіру салық нөмірі (ССН) не Қырғыз Республикасының аумағында коммерциялық қызметті жүзеге асыратын және жеке кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлға үшін – дербес сәйкестендіру нөмірі (ДСН);
д) Ресей Федерациясында – салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі (ССН), заңды тұлға үшін сондай-ақ есепке қою себебінің коды (ЕСК) (заңды тұлғаның оқшауланған бөлімшесі үшін оқшауланған бөлімшенің орналасқан жері бойынша берілген ЕСК қойылады). Есепке қою себебінің коды (ЕСК) ТД-да ТД құрылымының тиісті деректемелерінде электрондық құжат түрінде, ал ТД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде – "/" бөлгіш белгісі арқылы көрсетіледі.
______________
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 30 мамырдағы
№73 шешіміне
ҚОСЫМША
Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының күші жойылды деп танылған шешімдерінің
ТІЗБЕСІ

1. Решение Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 289 "О форме и порядке заполнения транзитной декларации".
2. Решение Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 377 "Об особенностях заполнения транзитной декларации при перемещении международных почтовых отправлений".
3. Пункт 2 Решения Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 379 "О внесении изменения в Решение Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 257 "Об Инструкциях по заполнению таможенных деклараций и формах таможенных деклараций" и дополнения в Решение Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 289 "О форме и порядке заполнения транзитной декларации".
4. Решение Комиссии Таможенного союза от 28 января 2011 г. № 537 "О внесении дополнений в Решение Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 289 "О форме и порядке заполнения транзитной декларации".
5. Решение Комиссии Таможенного союза от 19 мая 2011 г. № 638 "О внесении изменений в Решение Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 289 "О форме и порядке заполнения транзитной декларации".
6. Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 12 июля 2012 г. № 104 "О внесении изменений в Решение Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 289 "О форме и порядке заполнения транзитной декларации".
7. Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 июля 2014 г. № 115 "О внесении изменений в некоторые решения Комиссии Таможенного союза по вопросам таможенного декларирования товаров для личного пользования при их помещении под таможенную процедуру таможенного транзита".
8. Пункт 4 изменений, вносимых в решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии (приложение к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 апреля 2015 г. № 38 "О внесении изменений в некоторые решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии").
9. Пункт 4 изменений, вносимых в решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии (приложение к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 октября 2015 г. № 129 "О внесении изменений в некоторые решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии").
10. Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 5 июля 2016 г. № 79 "О внесении изменений в Инструкцию о порядке заполнения транзитной декларации".

1. Кеден Одағы Комиссиясының "Транзиттік декларацияны толтыру нысаны мен тәртібі туралы" 2010 жылғы 18 маусымдағы № 289 шешімі.
2. Кеден одағы Комиссиясының "Халықаралық почта жөнелтілімдерін өткізу кезінде транзиттік декларацияны толтыру ерекшеліктері туралы" 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 377 шешімі.
3. Кеден одағы Комиссиясының "Кеден одағы Комиссиясының "Кедендік декларацияларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтар және кедендік декларациялардың нысандары туралы" 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешіміне өзгеріс және Кеден одағы Комиссиясының "Транзиттік декларацияны толтыру нысаны мен тәртібі туралы" 2010 жылғы 18 маусымдағы № 289 шешіміне толықтыру енгізу туралы" 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 379 шешімінің 2-тармағы.
4. Кеден одағы Комиссиясының "Кеден одағы Комиссиясының "Транзиттік декларацияны толтыру нысаны мен тәртібі туралы" 2010 жылғы 18 маусымдағы № 289 шешіміне толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 28 қаңтардағы № 537 шешімі.
5. Кеден одағы Комиссиясының "Кеден одағы Комиссиясының "Транзиттік декларацияны толтыру нысаны мен тәртібі туралы" 2010 жылғы 18 маусымдағы № 289 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2011 жылғы 19 мамырдағы № 638 шешімі.
6. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден одағы Комиссиясының "Транзиттік декларацияны толтыру нысаны мен тәртібі туралы" 2010 жылғы 18 маусымдағы № 289 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2012 жылғы 12 шілдедегі № 104 шешімі.
7. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден одағы комиссиясының кейбір шешімдеріне кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған кезде жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" 2014 жылғы 18 шілдедегі № 115 шешімі.
8. Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 4-тармағы (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 38 шешіміне қосымша).
9. Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 4-тармағы (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" 2015 жылғы 6 қазандағы № 129 шешіміне қосымша).
10. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Транзиттік декларацияны толтыру тәртібі туралы нұсқаулыққа өзгерістер енгізу туралы" 2016 жылғы 5 шілдедегі № 79 шешімі.

11. Пункт 3 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2017 г. № 188 "О некоторых вопросах, связанных с выпуском товаров".
12. Пункт 2 изменений, вносимых в решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии (приложение к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 мая 2019 г. № 83 "О внесении изменений в решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии").

11. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Тауарларды шығаруға байланысты кейбір мәселелер туралы" 2017 жылғы 19 желтоқсандағы № 188 шешімінің 3-тармағы.
12. Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 2-тармағы (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" 2019 жылғы 21 мамырдағы № 83 шешіміне қосымша).
_____________