3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 декабря 2017 г. № 170
ПОРЯДОК
совершения таможенных операций, связанных с продлением срока таможенного транзита
Сноска. Порядок в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 01.07.2025 № 62 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
1.  Настоящий Порядок определяет последовательность совершения таможенных операций, связанных с продлением срока, в течение которого товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, должны быть доставлены от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения (далее – срок таможенного транзита).
2. Для продления срока таможенного транзита при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита декларант товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, или перевозчик (в случае, если он не выступал декларантом) (далее – уполномоченное лицо) при наступлении обстоятельств, препятствующих соблюдению перевозчиком обязанностей, предусмотренных статьей 150 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс), подает до истечения установленного таможенным органом отправления срока таможенного транзита мотивированное обращение о продлении установленного срока таможенного транзита (далее – обращение) в соответствии со статьей 362 Кодекса:
в таможенный орган отправления или таможенный орган, который уполномочен на совершение таможенных операций, связанных с продлением срока таможенного транзита, и в регионе деятельности которого находятся товары и транспортное средство, – при перевозке (транспортировке) товаров по таможенной территории Евразийского экономического союза (далее – Союз);
в таможенный орган отправления или таможенный орган назначения – при перевозке (транспортировке) товаров с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем.
При подаче обращения фактическое прибытие уполномоченного лица в соответствующий таможенный орган и предъявление этому таможенному органу транспортного средства и (или) товаров не требуются.

3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң, бірақ ерте дегенде 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 13желтоқсандағы
№ 170 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Кеден транзитінің мерзімін ұзартуға байланысты кедендік операцияларды жасау
ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 144-бабының 4-тармағын іске асыру мақсатында әзірленді және кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған, тауарлар жөнелтілген кеден органынан, баратын кеден органына жеткізілуге тиіс мерзімді ұзартуға байланысты кедендік операцияларды жасаудың дәйектілігін айқындайды.
2. Кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде кеден транзитінің мерзімін ұзарту үшін декларант немесе тасымалдаушы (бұдан әрі - тұлға) кеден органы белгілеген, кеден транзитін жөнелту мерзімі өткенге дейін кеден транзитінің белгіленген мерзімін ұзарту туралы дәлелді өтініш (бұдан әрі- өтініш) (құжаттың қағаз жүзінде қолдан жазылған, электронды құжат түрінде немесе қағаз жүзіндегі құжаттың электронды көшірмесін) береді;
жөнелтуші кеден органына немесе кедендік операцияларды жасауға уәкілетті және өзі қызмет ететін өңірде тауарлар және көлік құралы тұрған кеден органына - Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі - Одақ) кеден аумағы бойынша тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде;
жөнелтуші кеден органына немесе баратын кеден органына - Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңізбен Одақтың кеден аумағының бір бөлігінен Одақтың кеден аумағының басқа бөлігінетасу (тасымалдау) кезінде.
Өтінішті жіберу кезінде тұлғаның кеден органына келуі және (немесе) кеден органына көлік құралын және (немесе) тауарларды ұсынуы қажет етілмейді.

6. Обстоятельства, обусловившие необходимость изменения места доставки, подтверждаются указываемыми в заявлении сведениями о документах, подтверждающих необходимость изменения пункта назначения, которые представляются совместно с заявлением:
а) в виде электронных документов или электронных копий документов на бумажном носителе (в случае, если заявление подается в виде электронного документа или в виде электронной копии документа на бумажном носителе);
б) в виде документов на бумажном носителе (в случае, если заявление подается в виде документа на бумажном носителе).
7. Должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление:
а) в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени таможенного органа с момента поступления заявления, регистрирует его с использованием информационной системы таможенного органа путем присвоения регистрационного номера;
б) в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента регистрации заявления, направляет, в том числе с использованием информационной системы таможенного органа, в таможенный орган отправления запрос о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита (в случае, если заявление поступило не в таможенный орган отправления и в информационной системе таможенного органа, в который поступило заявление, отсутствует соответствующая информация);
в) не позднее дня, следующего за днем регистрации заявления, принимает решение об изменении места доставки либо об отказе в изменении места доставки, в том числе с учетом положений пунктов 2 – 6 статьи 145 Кодекса, а также информации (при наличии) о неисполнении перевозчиком или декларантом в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 150 Кодекса, возложенных на них в соответствии с пунктом 1 статьи 150 Кодекса обязанностей при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита на момент подачи заявления.
8. Таможенный орган, в который поступило заявление, отказывает в изменении места доставки в следующих случаях:
а) заявление поступило в таможенный орган, который не предусмотрен пунктом 2 настоящего Порядка;
б) заявление поступило в таможенный орган после завершения (прекращения) действия таможенной процедуры таможенного транзита;
в) заявление подано не перевозчиком;
г) заявление не содержит сведения, указанные в подпунктах "а" – "д" пункта 4 настоящего Порядка;
д) с заявлением не представлены документы, указанные в пункте 5 настоящего Порядка;
е) не представлены документы, подтверждающие необходимость изменения пункта назначения, указанные в пункте 6 настоящего Порядка;
ж) таможенным органом отправления в соответствии с пунктами 3 – 5 статьи 145 Кодекса установлено место доставки независимо от сведений, указанных в транспортных (перевозочных) документах;
з) выявлены признаки того, что перевозчиком или декларантом в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 150 Кодекса, не исполнены в рамках текущей перевозки возложенные на них в соответствии с пунктом 1 статьи 150 Кодекса обязанности при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита на момент подачи заявления.
9. В случае принятия решения об изменении места доставки должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление, в срок, указанный в подпункте "в" пункта 7 настоящего Порядка:
а) завершает в соответствии со статьей 151 Кодекса действие таможенной процедуры таможенного транзита, в соответствии с которой товары должны были перевозиться (транспортироваться) в первоначально установленное место доставки;
б) формирует в информационной системе таможенного органа сообщение о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в связи с изменением места доставки, которое направляется в таможенный орган отправления (в случае, если заявление поступило не в таможенный орган отправления), таможенный орган назначения, в регионе деятельности которого находится первоначально установленное место доставки, таможенные органы, в регионах деятельности которых были запланированы разгрузка, перегрузка (перевалка), иные грузовые операции с товарами, перевозимыми (транспортируемыми) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, и (или) замена транспортных средств, перевозящих такие товары, в промежуточные таможенные органы, определенные при установлении маршрута перевозки товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита (в случае его установления), или при его изменении, а также в таможенный орган регистрации сертификата обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов (в случае, если он использовался при подаче транзитной декларации);
в) информирует перевозчика о принятии решения об изменении места доставки в соответствии со статьей 362 Кодекса (в том числе с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в заявлении);
г) регистрирует транзитную декларацию, поданную перевозчиком вместе с заявлением и содержащую информацию о предполагаемом новом месте доставки, в соответствии со статьей 111 Кодекса, после чего товары выпускаются в соответствии с главами 18 и 22 Кодекса.

6. Мәлімдеме түскен кеден органының лауазымды адамы:
а) мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ мәлімдеме түскен кезден бастап, кеден органының 1 сағат жұмыс уақытынан кешікпей, оны тіркеу нөмірін беру арқылы кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, тіркейді;
б) мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ мәлімдеме тіркелген күннен кейінгі күннен кешікпей, жеткізу орынын өзгерту не жеткізу орынын өзгертуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
7. Мәлімдеме келіп түскен кеден органының лауазымды адамы мәлімдемені қарау кезінде Кодекстің 145-бабының 2-6-тармақтарының ережелерін, сондай-ақ, Кодекстің 150-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда, мәлімдеме жіберілген кезде кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде, өздеріне Кодекстің 150-бабының 1-тармағында жүктелген міндеттерді тасымалдаушы немесе декларант орындамағаны туралы ақпаратты (болған кезде) ескереді.
8. Мәлімдеме келіп түскен кеден органы келесі жағдайларда, жеткізу орынын өзгертуден бас тартады:
а) мәлімдеме кедендік операцияларды жасауға уәкілетті емес және (немесе) тауарлар мен көлік құралы ол қызмет ететін өңірде орналаспаған кеден органына түскен;
б) мәлімдемені уәкілетті емес адам берген;
в) мәлімдемеде осы Тәртіптің 4-тармағының "а" - "д" тармақшаларында аталған мәліметтер болмаған;
г) бару пунктінің өзгеруін растайтын құжаттар ұсынылмаған;
д) жөнелтуші кеден органы көліктік (тасымал) құжаттарында аталған мәліметтерге қарамастан, Кодекстің 145-бабының 3-5-тармақтарына сәйкес жеткізу орынын белгілеген.
е) мәлімдеме жіберілген сәтте кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде Кодекстің 150-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда, тасымалдаушы немесе декларант Кодекстің 150-бабының 1-тармағына сәйкес өздеріне жүктелген міндеттерді орындамағаны анықталған.
9. Жеткізу орынын өзгерту туралы шешім қабылданған жағдайда, мәлімдеме келіп түскен кеден органының лауазымды адамы осы Тәртіптің 6-тармағының "б" тармақшасында белгіленген мерзімде:
а) Кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, жеткізу орынын өзгерту туралы шешім қабылданғаны туралы ақпарат бар электронды құжатты қалыптастырады және тасымалдаушыға жібереді (мәлімдеме электронды құжат түрінде түскен жағдайда);
б) жеткізу орынын өзгерту туралы шешім қабылданғаны туралы тасымалдаушыны хабардар етеді (мәлімдеме қағаз жүзінде түскен жағдайда);
в) Кодекстің 151-бабына сәйкес тауарлар бастапқы белгіленген жеткізу орынына тасылуға (тасымалдануға) тиіс болған кеден транзитінің кедендік рәсімінің қолданысын аяқтайды;
г) Кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, қызмет ету өңірінде бастапқы белгіленген жеткізу орыны орналасқан, жөнелткен кеден органына, баратын кеден органына, сондай-ақ, аралық кеден органына (тауарлар тасымалданатын бағдар анықталған жағдайда) мынадай мәліметтер бар, жеткізу орынының өзгеруіне байланысты кеден транзитінің кедендік рәсімінің қолданысының аяқталуы туралы хабар жібереді:
жеткізу орынын өзгерту туралы шешім қабылдаған кеден органының коды;
жеткізу орынын өзгерту туралы шешім қабылдаған кеден органы лауазымды адамының жеке нөмірлі мөрінің нөмірі;
транзиттік декларацияың тіркеу нөмірі, сондай-ақ, МДП кітапшасының немесе АТА карнетінің нөмірі (болған кезде);
жеткізу орынын өзгерту қажеттілігі туындаған жағдайлар;
кк.аа.жж.пішіміндегі (күні, айы, күнтізбелік жылдың 2 соңғы цифры) кеден транзитінің кедендік рәсімі қолданысының аяқталған күні;
д) Кодекстің 111-бабына сәйкес, мәлімдемемен ұсынылған және мүмкін делінген жеткізу орыны бар транзиттік декларацияны тіркейді, содан соң тауарлар Кодекстің 18 және 22-тарауларына сәйкес шығарылады.

3. Заявление должно содержать следующие сведения:
а) сведения об уполномоченном лице:
полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации, не являющейся юридическим лицом (далее – организация), либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица;
налоговый номер (при наличии). Для целей настоящего Порядка под налоговым номером понимается:
в Республике Армения – учетный номер налогоплательщика (УНН) (за исключением физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем), либо номерной знак общественных услуг (НЗОУ) для физического лица, либо уникальный идентификационный номер для иностранного физического лица;
в Республике Беларусь – учетный номер плательщика (УНП) (за исключением физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем) либо идентификационный номер физического лица (при наличии);
в Республике Казахстан – бизнес-идентификационный номер (БИН) для организации (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства, либо индивидуальный идентификационный номер (ИИН) для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, либо уникальный идентификационный номер (УИН) для иностранного физического лица;
в Кыргызской Республике – идентификационный налоговый номер налогоплательщика (ИНН) для юридического лица или индивидуального предпринимателя либо персональный идентификационный номер (ПИН) для физического лица, осуществляющего коммерческую деятельность на территории Кыргызской Республики и не зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
в Российской Федерации – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН), а для юридического лица – также код причины постановки на учет (КПП) (для обособленного подразделения юридического лица проставляется КПП, присвоенный по месту нахождения обособленного подразделения);
адрес (краткое название страны, административно-территориальная единица (регион, область, район и т. п.), населенный пункт, улица, номер дома, номер корпуса (строения), номер квартиры (комнаты, офиса)) места нахождения юридического лица, организации либо места жительства физического лица;
б) регистрационный номер транзитной декларации или иных документов, используемых в соответствии с Кодексом в качестве транзитной декларации (далее – транзитная декларация).
При использовании в качестве транзитной декларации книжки МДП или карнета АТА дополнительно указываются серия и номер книжки МДП или карнета АТА;
в) полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, осуществляющих перевозку (транспортировку) товаров (за исключением случаев, когда такие сведения совпадают со сведениями, указанными в подпункте "а" настоящего пункта);
г) сведения о планируемых грузовых операциях и (или) замене транспортных средств с удалением наложенных таможенных пломб и печатей и обстоятельствах, обусловивших необходимость совершения таких грузовых операций и (или) замены транспортных средств (в соответствии с пунктом 4 настоящего Порядка);
д) сведения о предполагаемом месте совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств;
е) регистрационные номера новых транспортных средств, которые будут перевозить (транспортировать) товары после совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств (при наличии);
ж) полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, которые будут перевозить (транспортировать) товары после совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств, в том числе после перегрузки (перевалки) товаров на транспортные средства другого вида транспорта (в случае, если декларантом выступает лицо, указанное в подпункте 1 пункта 1 статьи 83 Кодекса, либо лицо государства – члена Евразийского экономического союза, которое в соответствии с законодательством этого государства обладает полномочиями в отношении товаров, перевозимых (транспортируемых) с использованием 2 и более видов транспорта, и обеспечивает организацию такой перевозки (транспортировки) товаров);
з) сведения о предпочтительном для уполномоченного лица способе информирования о результатах рассмотрения обращения (например, по электронной почте, телефону и т. п., с указанием соответствующих адреса электронной почты, номера телефона).
4. В случае если таможенному органу отправления транзитная декларация подавалась в виде документа на бумажном носителе и заявление подается на бумажном носителе, к указанному заявлению также прилагается транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе или ее заверенная уполномоченным лицом копия на бумажном носителе.
5. Обстоятельства, обусловившие необходимость совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств, указываются в заявлении и (или) подтверждаются указываемыми в заявлении ссылками на общедоступные источники информации (в том числе на сведения, размещенные в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" (далее – сеть "Интернет")) и (или) документами (в том числе фотографиями), которые представляются совместно с заявлением:
а) в виде электронных документов или электронных копий документов на бумажном носителе (в случае, если заявление направляется в виде электронного документа или в виде электронной копии документа на бумажном носителе);
б) в виде документов на бумажном носителе (в случае, если заявление направляется в виде документа на бумажном носителе).

3. Мәлімдемеде келесі мәліметтер болуға тиіс:
а) мәлімдемені жолдаған адам туралы мәліметтер;
заңды тұлғаның, заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның (бұдан әрі - ұйым) толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
салық нөмірі (болған кезде);
мекен-жай (елдің қысқаша атауы, әкімшілік-аумақтық бірлік (өңір, облыс, аудан және басқасы), заңды тұлға, ұйым орналасқан елді мекен, көше, үйдің нөмірі, корпустың (құрылыстың) нөмірі, пәтердің (бөлменің, кеңсенің) нөмірі не жеке тұлғаның тұрғылықты жері;
б) транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі, сондай-ақ, МДП кітапшасының не АТА карнетінің нөмірі (болған кезде);
в) заңды тұлғаның, ұйымның толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не тауарларды тасуды (тасымалдауды) жүзеге асыратын жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) (егер мұндай мәліметтер осы тармақтың "а" тармақшасында аталған мәліметтермен сәйкес келген жағдайларды қоспағанда);
г) салынған кедендік пломбаларды және мөрлерді алып тастай отырып, жоспарланған жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы мәліметтер;
д) жүк операциялары жасалмақшы болған және (немесе) көлік құралдары ауыстырылмақшы болған орын;
е) тауарларды, соның ішінде көліктің басқа түрінің көлік құралына қайта тиеу (ауыстырып тиеу) жүзеге асырылғаннан кейін тауарларды тасыйтын (тасымалдайтын) заңды тұлғаның, ұйымның толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) (егер Кодекстің 83-бабының 1-тармағының 1) тармақшасында аталған тұлға не осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес 2 не одан да көп көлік түрін пайдаланып, тасылатын (тасымалданатын) тауарларға қатысты өкілеттіктері бар және тауарларды мұндай тасуды (тасымалдауды) ұйымдастыруды қамтамасыз ететін, Одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы декларант ретінде болған жағдайда);
ж) мәлімдемені жіберген тұлға үшін қолайлы, мәлімдемені қараудың нәтижелері туралы хабардар ету тәсілі (электронды почтаның мекен-жайы, телефон нөмір және басқа).
4. Кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау кезінде) жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру қажеттілігін растайтын құжаттар (мұндай құжаттар болған кезде) кеден органына мәлімдемемен бірге ұсынылады:
электронды құжаттар немесе қағаз жүзіндегі құжаттардың электронды көшірмелері түрінде (мәлімдеме электронды құжат түрінде берілген жағдайда);
қағаз жүзіндегі құжаттардың электронды көшірмелері түрінде (мәлімдеме қағаз жүзіндегі құжаттың электронды көшірмесі түрінде берілген жағдайда);
қағаз жүзіндегі құжаттар түрінде (мәлімдеме қағаз жүзіндегі құжат түрінде берілген жағдайда).
Егер жөнелтуші кеден органына транзиттік декларация қағаз жүзінде берілген жағдайда, сондай-ақ, мәлімдемеге:
қағаз жүзіндегі мұндай транзиттік декларацияның электронды көшірмесі (мәлімдеме электронды құжат немесе қағаз жүзіндегі құжаттың электронды көшірмесі түрінде берілген жағдайда);
қағаз жүзіндегі мұндай транзиттік декларация (мәлімдеме қағаз жүзіндегі құжаттүрінде берілген жағдайда) қоса беріледі.
5. Мәлімдеме түскен кеден органының лауазымды адамы:
а) мәлімдеме түскен кезден бастап, мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ кеден органының 1 сағат жұмыс уақытынан кешікпей, оны тіркеу нөмірін беру арқылы кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, мәлімдемені тіркейді;
б) мәлімдеме тіркелген кезден бастап, мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешікпей, рұқсат беру туралы не рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

6. Должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление:
а) в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени таможенного органа с момента поступления заявления, регистрирует его с использованием информационной системы таможенного органа путем присвоения регистрационного номера;
б) в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента регистрации заявления:
направляет, в том числе с использованием информационной системы таможенного органа, в таможенный орган отправления запрос о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита (в случае, если заявление поступило не в таможенный орган отправления и в информационной системе таможенного органа, в который поступило заявление, отсутствует соответствующая информация);
принимает решение о выдаче разрешения либо об отказе в выдаче разрешения.
7. Таможенный орган, в который поступило заявление, отказывает в выдаче разрешения в следующих случаях:
а) заявление поступило в таможенный орган, который не предусмотрен пунктом 2 настоящего Порядка;
б) заявление поступило в таможенный орган после истечения установленного таможенным органом срока таможенного транзита;
в) заявление подано не уполномоченным лицом;
г) заявление не содержит сведения, указанные в подпунктах  "а" – "е" пункта 3 настоящего Порядка;
д) к заявлению не приложена транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе или ее заверенная уполномоченным лицом копия на бумажном носителе (в случае, если заявление поступило в виде документа на бумажном носителе и таможенному органу отправления транзитная декларация подавалась в виде документа на бумажном носителе);
е) случай, предусмотренный пунктом 4 статьи 148 Кодекса.
8. В случае принятия решения о выдаче разрешения должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление, до совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств в срок, указанный в подпункте "б" пункта 6 настоящего Порядка:
а) формирует в информационной системе таможенного органа сообщение о выдаче разрешения, содержащее следующие сведения:
регистрационный номер транзитной декларации (при использовании в качестве транзитной декларации книжки МДП или карнета АТА дополнительно указываются серия и номер книжки МДП или карнета АТА);
условия совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств (если необходимость соблюдения таких условий определена с использованием системы управления рисками);
б) информирует уполномоченное лицо о выдаче разрешения с указанием (при необходимости) условий совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств в соответствии со статьей 362 Кодекса (в том числе с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в заявлении) и возможности получения копии заявления с отметкой "Разрешено" с указанием даты в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года) и заверением такой отметки подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа, а также с указанием условий совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств (при необходимости).
В случае невозможности вручения уполномоченному лицу копии заявления, указанного в абзаце первом настоящего подпункта, таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем принятия соответствующего решения, направляет ее заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает иным способом, позволяющим подтвердить факт получения такой копии заявления.

6. Мәлімдеме түскен кеден органы мынадай жағдайларда рұқсат беруден бас тартады:
а) мәлімдеме кедендік операцияларды жасауға уәкілетті емес және (немесе) жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру өзі қызмет ететін өңірде орналаспаған кеден органына түскен;
б) мәлімдемені уәкілетті емес тұлға берген;
в) мәлімдемеде осы Тәртіптің 3-тармағының "а"- "е" тармақшаларында аталған;
г) Кодекстің 148-бабының 4-тармағында көзделген жағдайдағы мәліметтер болмаған.
7. Өтініш түскен кеден органының лауазымды адамы рұқсат беру туралы шешім қабылданған жағдайда, жүк операциялары жасалғанға және (немесе) көлік құралдары ауыстырылғанға дейін осы Тәртіптің 5-тармағының "б" тармақшасында белгіленген мерзімде:
а) кеден органының ақпарат жүйесінде келесі мәліметтерден тұратын хабарды орналастырады:
транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі, сондай-ақ, МДП кітапшасының не АТА карнетінің нөмірі (болған кезде);
жүк операцияларын жасаудың және (немесе) көлік құралдарын ауыстырудың шарттары (қажет болған кезде);
б) кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, қажет болған кезде, жүк операцияларын жасаудың және (немесе) көлік құралдарын ауыстырудың шарттары көрсетілген, рұқсат беру туралы ақпараттан тұратын электронды құжатты (егер мәлімдеме электронды құжат түрінде түскен жағдайда) немесе қажет болған кезде, жүк операцияларын жасаудың және (немесе) көлік құралдарын ауыстырудың шарттары көрсетіле отырып (егер мәлімдеме қағаз жүзіндегі құжаттың электронды көшірмесі түрінде түскен жағдайда), рұқсат беру туралы хабарды қалыптастырады және мәлімдемені берген тұлғаға жібереді;
в) кк.аа.жж.пішімінде күні және қажет болған кезде, жүк операцияларын жасаудың және (немесе) көлік құралдарын ауыстырудың шарттары көрсетіліп, мәлімдемеде "рұқсат берілді" деген белгі соғады (күні, айы, күнтізбелік жылдың 2 соңғы цифры) және бұл белгі кеден органының дауазымды адамының қойған қолымен және жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырылады (мәлімдеме қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда);
г) рұқсат беру туралы кеден органының белгісімен, мәлімдеменің көшірмесін (қажет болған жағдайда) (мәлімдеме қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда), сондай-ақ, оларды кеден органының ісқағаздарында сақтау үшін, осы Тәртіптің 4-тармағында аталған құжаттардың көшірмелерін жасайды (егер бұл құжаттар қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда);
д) рұқсат беру туралы және рұқсат беру туралы белгімен мәлімдемені алу мүмкіндігі туралы мәлімдемені жіберген тұлғаны хабардар етеді (мәлімдеме қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда), сондай-ақ, осы Тәртіптің 4-тармағында аталған құжаттарды ұсынады (егер бұл құжаттар қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда). Егер тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі 5 жұмыс күні ішінде, тұлға, рұқсат беру туралы белгімен мәлімдемені және тиісті құжаттарды алу үшін келмеген жағдайда, кеден органы табыс етілгені туралы хабардар ете отырып, бұл мәлімдеме мен құжаттарды почта жөнелтімімен тапсырыстап немесе бұл мәлімдеме мен құжаттардың алынғаны туралы фактіні растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен жөнелтеді.
8. Жүк операцияларын жасалғаннан және (немесе) көлік құралдары ауыстырылғаннан кейін мәлімдемені жіберген тұлға мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ олар жасалып болғаннан кейін 1 сағат жұмыс уақытынан кешікпей, рұқсат берген кеден органына қағаз жүзіндегі құжат түріндегі транзиттік декларацияны ұсынады (кеден органына мәлімдемемен бірге қағаз жүзіндегі транзиттік декларацияның көшірмесі не қағаз жүзіндегі транзиттік декларацияның электронды көшірмесі ұсынылған жағдайда);
Бұл ретте рұқсатты берген кеден органының лауазымды адамы кеден органының ақпарат жүйесінде мұндай транзиттік декларацияның ұсынылған күнін және уақытын тіркейді және осы Тәртіптің 3-тармағының "ж" тармақшасында аталған мәліметтерді ескере отырып, осы күні мен уақыты туралы тұлғаны хабардар етеді.

9. После совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента их окончания, уполномоченное лицо информирует таможенный орган, в который было подано заявление, об окончании их совершения в соответствии со статьей 362 Кодекса.
10. После поступления от уполномоченного лица информации об окончании совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление, в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа после получения информации от уполномоченного лица об окончании их совершения:
а) вносит в информационную систему таможенного органа информацию о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств;
б) формирует в информационной системе таможенного органа сообщение о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств, которое направляется в таможенный орган отправления (в случае, если заявление поступило не в таможенный орган отправления), таможенный орган назначения, таможенные органы, в регионах деятельности которых были запланированы грузовые операции и (или) замена транспортных средств, в промежуточные таможенные органы, определенные при установлении маршрута перевозки товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита (в случае его установления), или при его изменении;
в) вносит в транзитную декларацию или ее заверенную уполномоченным лицом копию на бумажном носителе отметки о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств, новых наложенных пломбах и печатях (в случае, если такие пломбы и печати применялись) с указанием даты совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года) и заверяет такие отметки подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа (в случае, если к заявлению прилагалась транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе или ее заверенная уполномоченным лицом копия на бумажном носителе);
г) информирует уполномоченное лицо о внесении в транзитную декларацию или ее заверенную уполномоченным лицом копию на бумажном носителе отметок о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств в соответствии со статьей 362 Кодекса (в том числе с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в заявлении) и возможности получения такой транзитной декларации или ее заверенной уполномоченным лицом копии на бумажном носителе (в случае, если к заявлению прилагалась транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе или ее заверенная уполномоченным лицом копия на бумажном носителе), а также документов, указанных в пункте 5 настоящего Порядка (в случае, если такие документы представлялись на бумажном носителе).
В случае невозможности вручения уполномоченному лицу документов, указанных в абзаце первом настоящего подпункта, таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем принятия соответствующего решения, направляет эти документы заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает их иным способом, позволяющим подтвердить факт получения таких документов.
11. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "б" пункта 10 настоящего Порядка, выявлены расхождения между сведениями, содержащимися в таком сообщении, и документами и (или) сведениями (за исключением регистрационного номера транзитной декларации), представленными в соответствии с пунктами 3 – 5 настоящего Порядка, таможенный орган, в который поступило заявление, осуществляет корректировку сведений в своей информационной системе в части устранения выявленных расхождений.
Такая корректировка осуществляется до завершения (прекращения) действия таможенной процедуры таможенного транзита по транзитной декларации, указанной в заявлении.
В случае если в информационной системе таможенного органа, в который поступило заявление, отсутствуют сведения о завершении (прекращении) действия таможенной процедуры таможенного транзита, указанные сведения могут быть получены в том числе путем направления в таможенный орган отправления запроса о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
После корректировки сведений таможенный орган в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления расхождений, формирует и направляет в таможенные органы, предусмотренные подпунктом "б" пункта 10 настоящего Порядка, сообщение об изменении сведений в сообщении о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств.

9. Жүк операцияларын жасалғаннан және (немесе) көлік құралдары ауыстырылғаннаан кейін мәлімдемені қабылдаған кеден органының лауазымды адамы мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ олар жасалып болғаннан не қағаз жүзіндегі транзиттік декларация ұсынылғаннан кейін, бірақ кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешікпей (кеден органына мәлімдемемен бірге қағаз жүзіндегі транзиттік декларацияның көшірмесі не қағаз жүзіндегі транзиттік декларацияның электронды көшірмесі ұсынылған жағдайда);
а) кеден органының ақпарат жүйесінде жүк операцияларын жасаудың және (немесе) көлік құралдарын ауыстырудың аяқталуы туралы хабарды орналастырады, ол жөнелтуші кеден органына, баратын кеден органына, сондай-ақ, аралық кеден органына жіберіледі (тауарлар тасымалданатын бағдар анықталған жағдайда) және онда мынадай мәліметтер болады:
транзиттік декларацияың тіркеу нөмірі, сондай-ақ, МДП кітапшасының немесе АТА карнетінің нөмірі (болған кезде);
рұқсат беру туралы шешім қабылдаған кеден органының коды;
рұқсат берген кеден органы лауазымды адамының жеке нөмірлі мөрінің нөмірі;
жасалған жүк операциялары және (немесе) ауыстырылған көлік құралдары;
жаңа салынған пломбалар, мөрлер және өзге де сәйкестендіру құралдары (мұндай пломбалар, мөрлер және өзге де сәйкестендіру құралдары қолданылған жағдайда);
кк.аа.жж.пішімінде (күні, айы, күнтізбелік жылдың 2 соңғы цифры) жүк операциялары жасалған және (немесе) көлік құралдары ауыстырылған күн;
б) жүк операцияларының жасалғаны және (немесе) көлік құралдарының ауыстырылғаны, жаңа салынған пломбалар, мөрлер және өзге де сәйкестендіру құралдары туралы мәліметтерді транзиттік декларацияға енгізеді (мұндай пломбалар, мөрлер және өзге де сәйкестендіру құралдары қолданылған жағдайда), кк.аа.жж.пішімінде (күні, айы, күнтізбелік жылдың 2 соңғы цифры) жүк операцияларының жасалған және (немесе) көлік құралдарының ауыстырылған күні көрсетіледі және мұндай мәліметтерді кеден органы лауазымды адамының қолымен, жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырады (транзиттік декларация қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда);
в) кеден органының ісқағаздарында сақтау үшін жүк операцияларының жасалуы және (немесе) көлік құралдарының ауыстырылуы туралы енгізілген мәліметтермен транзиттік декларацияның көшірмесін (қажет болған кезде) жасайды (транзиттік декларация қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда);
г) жүк операцияларының жасалғаны және (немесе) көлік құралдарының ауыстырылғаны және олардың жасалғаны туралы белгімен транзиттік декларацияны алу алу мүмкіндігі туралы мәліметтерді транзиттік декларацияға енгізу туралы мәлімдемені жіберген тұлғаны хабардар етеді (транзиттік декларация қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда). Егер тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі 5 жұмыс күні ішінде, тұлға, жүк операцияларының жасалғаны және (немесе) көлік құралдарының ауыстырылғаны туралы белгімен транзиттік декларацияны алу үшін келмеген жағдайда, кеден органы табыс етілгені туралы хабардар ете отырып, бұл транзиттік декларацияны почта жөнелтімімен тапсырыстап немесе транзиттік декларацияның алынғаны туралы фактіні растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен жөнелтеді.
10. Рұқсат беру туралы шешім қабылданған жағдайда, мәлімдемені қабылдаған кеден органының лауазымды адамы осы Тәртіптің 5-тармағының "б" тармақшасында белгіленген мерзімде:
а) кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, рұқсат беруден бас тарту туралы ақпараттан тұратын электронды құжатты (егер мәлімдеме электронды құжат түрінде түскен жағдайда) немесе рұқсат беруден бас тарту туралы хабарды қалыптастырады және мәлімдемені жіберген тұлғаға жібереді (мәлімдеме қағаз жүзіндегі электронды көшірме түрінде түскен жағдайда);
б) бас тартудың себептерін көрсете отырып, "бас тартылды" деген белгі соғады және бұл белгіні кеден органы лауазымды адамының қолы қойылып және жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырады (мәлімдеме қағаз жүзінде түскен жағдайда);
в) кеден органының ісқағаздарында сақтау үшін (мәлімдеме қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда), рұқсат беруден бас тарту туралы кеден органының белгісімен, мәлімдеменің көшірмесін (қажет болған жағдайда) сондай-ақ, осы Тәртіптің 4-тармағында аталған құжаттардың көшірмелерін жасайды (кеден органының ісқағаздарында сақтау үшін бұл құжаттар қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда);
г) рұқсат беруден бас тарту туралы және рұқсат беруден бас тарту туралы белгімен мәлімдемені алу мүмкіндігі туралы мәлімдемені жіберген тұлғаны хабардар етеді (мәлімдеме қағаз жүзінде түскен жағдайда), сондай-ақ, осы Тәртіптің 4-тармағында аталған құжаттарды ұсынады (егер бұл құжаттар қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда). Егер тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі 5 жұмыс күні ішінде, тұлға, рұқсат беруден бас тарту туралы белгімен мәлімдемені және тиісті құжаттарды алу үшін келмеген жағдайда, кеден органының лауазымды адамы табыс ету туралы хабардар ете отырып, мәлімдеме мен құжаттарды почта жөнелтімімен тапсырыстап немесе бұл мәлімдеме мен құжаттардың алынғаны туралы фактіні растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен жөнелтеді.
11. Салынған кедендік пломбалар мен мөрлер алып тасталмастан, жүк операциялары жасалған және (немесе) көлік құралдары ауыстырылған жағдайда немесе тауарларға кедендік пломбалар мен мөрлер салынбаған жағдайда, тұлға кедендік операцияларды жасауға уәкілетті және ол қызмет ететін өңірде жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру жоспарланған кеден органына жүк операцияларының жасалғаныжәне (немесе) көлік құралдарын ауыстырылғаны туралы хабарлама жібереді (бұдан әрі - хабарлама) (қағаз жүзіндегі құжаттың еркін нысанында жасалған электронды құжат немесе қағаз жүзіндегі құжаттың электронды көшірмесі түрінде).
Хабарламаны жіберу кезінде тұлғаның кеден органына келуі және (немесе) кеден органына көлік құралдарын және (немесе) тауарларды көрсету қажет етілмейді.

и) полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, которые будут перевозить (транспортировать) товары после осуществления перегрузки (перевалки) товаров (в случае, если декларантом выступает лицо, указанное в подпункте 1 пункта 1 статьи 83 Кодекса, либо лицо государства – члена Союза, которое в соответствии с законодательством этого государства обладает полномочиями в отношении товаров, перевозимых (транспортируемых) с использованием 2 и более видов транспорта, и обеспечивает организацию такой перевозки (транспортировки) товаров) (при наличии таких сведений) (за исключением случаев, если такие сведения совпадают со сведениями, указанными в подпункте "а" настоящего пункта);
к) сведения об обстоятельствах, обусловивших необходимость совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств (необязательно);
л) сведения о предпочтительном для лица способе информирования о результатах рассмотрения заявления (например, по электронной почте, телефону и т. п., с указанием соответствующих адреса электронной почты, номера телефона).
4. В случае если в заявлении указываются обстоятельства, обусловившие необходимость совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств, такие обстоятельства могут подтверждаться указываемыми в заявлении ссылками на общедоступные источники информации (в том числе на сведения, размещенные в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" (далее – сеть "Интернет")) или (при наличии) документами (в том числе фотографиями), которые представляются совместно с заявлением:
а) в виде электронных документов или электронных копий документов на бумажном носителе (в случае, если заявление направляется в виде электронного документа или в виде электронной копии документа на бумажном носителе);
б) в виде документов на бумажном носителе (в случае, если заявление направляется в виде документа на бумажном носителе).
5. Должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление:
а) в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени таможенного органа с момента поступления заявления, регистрирует его с использованием информационной системы таможенного органа путем присвоения регистрационного номера;
б) в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента регистрации заявления, принимает решение о выдаче разрешения либо об отказе в выдаче разрешения.
6. Таможенный орган, в который поступило заявление, отказывает в выдаче разрешения в следующих случаях:
а) заявление поступило в таможенный орган, не являющийся предполагаемым таможенным органом отправления;
б) заявление подано неуполномоченным лицом;
в) заявление не содержит сведения, указанные в подпунктах "а" – "и" пункта 3 настоящего Порядка (за исключением случая, предусмотренного пунктом 14 настоящего Порядка);
г) отказ осуществлен на основании результатов применения системы управления рисками.

и) тауарларды, соның ішінде көліктің басқа түрінің көлік құралына қайта тиеу (ауыстырып тиеу) жүзеге асырылғаннан кейін тауарларды тасыйтын (тасымалдайтын) заңды тұлғаның, ұйымның толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) (егер Кодекстің 83-бабының 1-тармағының 1) тармақшасында аталған тұлға не осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес 2 не одан да көп көлік түрін пайдаланып, тасылатын (тасымалданатын) тауарларға қатысты өкілеттіктері бар және тауарларды мұндай тасуды (тасымалдауды) ұйымдастыруды қамтамасыз ететін, Одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы декларант ретінде болған жағдайда) (егер мәліметтер осы тармақтың "а" тармақшасында аталған мәліметтермен сәйкес келетін жағдайларды қоспағанда);
к) мәлімдемені жіберген тұлға үшін қолайлы, мәлімдемені қараудың нәтижелері туралы хабардар ету тәсілі (электронды почтаның мекен-жайы, телефон нөмірі және басқа).
4. Кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде (мұндай құжаттар болған кезде), жөнелтуші кеден органына мәлімдемемен бірге жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру қажеттілігін растайтын құжаттар (электронды құжаттар, қағаз жүзіндегі құжаттардың көшірмелері және (немесе) қағаз жүзіндегі құжаттардың электронды көшірмелері) ұсынылады.
5. Мәлімдеме түскен кеден органының лауазымды адамы:
а) мәлімдеме түскен кезден бастап, мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ кеден органының 1 сағат жұмыс уақытынан кешікпей, оған тіркеу нөмірін беру арқылы кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, мәлімдемені тіркейді;
б) мәлімдеме тіркелген кезден бастап, мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешікпей, рұқсат беру туралы не рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
6. Мәлімдеме түскен кеден органы мынадай жағдайларда рұқсат беруден бас тартады:
а) мәлімдеме, көзделгендей, жөнелтуші болып табылмайтын кеден органына түскен;
б) мәлімдемені уәкілетті емес тұлға берген;
в) мәлімдемеде осы Тәртіптің 3-тармағының "а"- "и" тармақшаларында аталған мәліметтер болмаған;
г) бас тарту декларанттың іскерлік беделі, тауарларды тасу (тасымалдау) бағыты, көліктің түрі және басқасы ескеріле отырып, қатерлерді басқару жүйесін қолдану нәтижелерінің негізінде жүзеге асырылған.

7. В случае принятия решения о выдаче разрешения должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление, в срок, указанный в подпункте "б" пункта 5 настоящего Порядка:
а) вносит в информационную систему таможенного органа информацию о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств;
б) формирует в информационной системе таможенного органа информацию о выдаче разрешения, которая направляется в таможенный орган назначения;
в) информирует лицо о выдаче разрешения в соответствии со статьей 362 Кодекса (в том числе с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в заявлении) с указанием регистрационного номера заявления и возможности получения копии заявления с отметкой "Разрешено" с указанием даты в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года), а также документов, указанных в пункте 4 настоящего Порядка (в случае, если такие документы представлялись на бумажном носителе).
В случае невозможности вручения лицу документов, указанных в абзаце первом настоящего подпункта, таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем принятия соответствующего решения, направляет эти документы заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает их иным способом, позволяющим подтвердить факт их получения.
8. При помещении товаров Союза под таможенную процедуру таможенного транзита для их перевозки (транспортировки) через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем и наличии у декларанта в отношении таких товаров разрешения сведения о регистрационном номере заявления указываются в транзитной декларации.
9. В случае принятия решения об отказе в выдаче разрешения должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление, в срок, указанный в подпункте "б" пункта 5 настоящего Порядка, информирует лицо об отказе в выдаче разрешения (с указанием причин отказа) в соответствии со статьей 362 Кодекса (с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в заявлении) и возможности получения копии заявления с отметкой об отказе (с указанием причин отказа) и заверением такой отметки подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа (в случае, если заявление подавалось в виде документа на бумажном носителе), а также документов, указанных в пункте 4 настоящего Порядка (в случае, если такие документы представлялись на бумажном носителе).
В случае невозможности вручения лицу документов, указанных в абзаце первом настоящего пункта, таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем принятия соответствующего решения, направляет эти документы заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает их иным способом, позволяющим подтвердить факт получения таких документов.
10. В случае если грузовые операции и (или) замена транспортных средств могут совершаться без удаления наложенных таможенных пломб и печатей или если на товары не были наложены таможенные пломбы и печати, лицо или перевозчик (в случае, если он не выступал декларантом) направляет в таможенный орган отправления и таможенный орган назначения уведомление о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств (далее – уведомление) в соответствии со статьей 362 Кодекса.
При направлении уведомления фактическое прибытие декларанта или перевозчика в соответствующий таможенный орган и предъявление этому таможенному органу транспортного средства и (или) товаров не требуются.

7. Өтініш түскен кеден органының лауазымды адамы рұқсат беру туралы шешім қабылданған жағдайда, осы Тәртіптің 5-тармағының "б" тармақшасында белгіленген мерзімде:
а) кеден органының ақпарат жүйесінде рұқсат беру туралы хабарды қалыптастырады;
б) кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, кк.аа.жж.пішімінде (күні, айы, күнтізбелік жылдың 2 соңғы цифры) мәлімдеменің тіркеу нөмірі және рұқсаттың берілген күні көрсетіліп (егер мәлімдеме электронды құжат түрінде түскен жағдайда) , рұқсат беру туралы ақпараттан тұратын электронды құжатты немесе кк.аа.жж.пішімінде (күні, айы, күнтізбелік жылдың 2 соңғы цифры) мәлімдеменің тіркеу нөмірі және рұқсаттың берілген күні көрсетіліп, рұқсат беру туралы хабарды (егер мәлімдеме қағаз жүзіндегі құжаттың электронды көшірмесі түрінде түскен жағдайда) қалыптастырады және мәлімдемені берген тұлғаға жібереді;
в) кк.аа.жж.пішімінде (күні, айы, күнтізбелік жылдың 2 соңғы цифры) күні көрсетіле отырып, мәлімдемеде "рұқсат берілді" деген белгі соғады және бұл белгі кеден органының дауазымды адамының қойған қолымен және жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырылады (мәлімдеме қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда);
г) рұқсат беру туралы кеден органының белгісімен, мәлімдеменің көшірмесін (қажет болған жағдайда) (мәлімдеме қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда), сондай-ақ, оларды кеден органының ісқағаздарында сақтау үшін, осы Тәртіптің 4-тармағында аталған құжаттардың көшірмелерін жасайды (егер бұл құжаттар қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда);
д) рұқсат беру туралы және рұқсатты беру туралы белгімен мәлімдемені алу мүмкіндігі туралы мәлімдемені жіберген тұлғаны хабардар етеді (мәлімдеме қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда), сондай-ақ, осы Тәртіптің 4-тармағында аталған құжаттарды ұсынады (егер бұл құжаттар қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда). Егер тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі 5 жұмыс күні ішінде, тұлға, рұқсатты беру туралы белгімен мәлімдемені және тиісті құжаттарды алу үшін келмеген жағдайда, кеден органы табыс ету туралы хабардар ете отырып, бұл мәлімдеме мен құжаттарды почта жөнелтімімен тапсырыстап немесе бұл мәлімдеме мен құжаттардың алынғаны туралы фактіні растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен жөнелтеді.
8. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңізбен тасу (тасымалдау) үшін Одақтың тауарларын кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастыру кезінде және декларантта мұндай тауарларға қатысты рұқсат болған кезде, мәлімдемені тіркеу нөмірі туралы мәліметтер транзиттік декларацияда көрсетілуге тиіс.
9. Рұқсат беру туралы шешім қабылданған жағдайда, мәлімдемені қабылдаған кеден органының лауазымды адамы осы Тәртіптің 5-тармағының "б" тармақшасында белгіленген мерзімде:
а) кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, рұқсат беруден бас тарту туралы ақпараттан тұратын электронды құжатты (егер мәлімдеме электронды құжат түрінде түскен жағдайда) немесе рұқсат беруден бас тарту туралы хабарды қалыптастырады және мәлімдемені жіберген тұлғаға жібереді (мәлімдеме қағаз жүзіндегі электронды көшірме түрінде түскен жағдайда);
б) бас тартудың себептерін көрсете отырып, "бас тартылды" деген белгі соғады және бұл белгіні кеден органы лауазымды адамының қолы қойылып және жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырады (мәлімдеме қағаз жүзінде түскен жағдайда);
в) кеден органының ісқағаздарында сақтау үшін, рұқсат беруден бас тарту туралы кеден органының белгісімен, мәлімдеменің көшірмесін (мәлімдеме қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда) (қажет болған жағдайда) сондай-ақ, осы Тәртіптің 5-тармағында аталған құжаттардың көшірмелерін жасайды (бұл құжаттар қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда);
г) рұқсат беруден бас тарту туралы және рұқсат беруден бас тарту туралы белгімен мәлімдемені алу мүмкіндігі туралы мәлімдемені жіберген тұлғаны хабардар етеді (мәлімдеме қағаз жүзінде түскен жағдайда), сондай-ақ, осы Тәртіптің 4-тармағында аталған құжаттарды ұсынады (егер бұл құжаттар қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда). Егер тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі 5 жұмыс күні ішінде, тұлға, рұқсат беруден бас тарту туралы белгімен мәлімдемені және тиісті құжаттарды алу үшін келмеген жағдайда, кеден органының лауазымды адамы табыс ету туралы хабардар ете отырып, мәлімдеме мен құжаттарды почта жөнелтімімен тапсырыстап немесе бұл мәлімдеме мен құжаттардың алынғаны туралы фактіні растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен жөнелтеді.
10. Салынған кедендік пломбалар мен мөрлер алып тасталмастан, жүк операциялары жасалған және (немесе) көлік құралдары ауыстырылған жағдайда не кедендік пломбалар мен мөрлер салынбаған жағдайда, декларант немесе тасымалдаушы, егер ол декларант ретінде болмаса, Одақтың кеден аумағына мұндай тауарлар мен көлік құралдары келгенге дейін жөнелтуші кеден органына және баратын кеден органына жүк операцияларының жасалғаны және (немесе) көлік құралдарын ауыстырылғаны туралы хабарлама (бұдан әрі - хабарлама) жібереді (қағаз жүзіндегі құжаттың еркін нысанында жасалған электронды құжат немесе қағаз жүзіндегі құжаттың электронды көшірмесі түрінде).
Хабарламаны жіберу кезінде тұлғаның кеден органына келуі және (немесе) кеден органына көлік құралын және (немесе) тауарларды көрсетуі қажет етілмейді.

11. Уведомление направляется до прибытия товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, и транспортных средств на таможенную территорию Союза и должно содержать следующие сведения:
а) сведения о декларанте:
полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица;
налоговый номер (при наличии);
б) регистрационный номер транзитной декларации или иных документов, используемых в соответствии с Кодексом в качестве транзитной декларации (далее – транзитная декларация).
При использовании в качестве транзитной декларации книжки МДП или карнета АТА дополнительно указываются серия и номер книжки МДП или карнета АТА;
в) полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, которые будут осуществлять перевозку (транспортировку) товаров (за исключением случаев, если такие сведения совпадают со сведениями, указанными в подпункте "а" настоящего пункта);
г) сведения о грузовых операциях и (или) замене транспортных средств;
д) сведения о предполагаемом месте совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств;
е) полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, которые будут перевозить (транспортировать) товары после осуществления перегрузки (перевалки) товаров (в случае, если декларантом выступает лицо, указанное в подпункте 1 пункта 1 статьи 83 Кодекса, либо лицо государства – члена Союза, которое в соответствии с законодательством этого государства обладает полномочиями в отношении товаров, перевозимых (транспортируемых) с использованием 2 и более видов транспорта, и обеспечивает организацию такой перевозки (транспортировки) товаров) (при наличии таких сведений) (за исключением случаев, если такие сведения совпадают со сведениями, указанными в подпункте "а" настоящего пункта).
12. Должностное лицо таможенного органа, в который поступило уведомление:
а) в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени таможенного органа с момента поступления уведомления, регистрирует его с использованием информационной системы таможенного органа путем присвоения регистрационного номера;
б) в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента регистрации уведомления, вносит в информационную систему таможенного органа информацию о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств.

11. Хабарламада келесі мәліметтер болуға тиіс.
а) хабарламаны жіберген тұлға туралы мәліметтер;
заңды тұлғаның, ұйымның толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
салық нөмірі (болған кезде);
мекен-жай (елдің қысқаша атауы, әкімшілік-аумақтық бірлік (өңір, облыс, аудан және басқа), заңды тұлға, ұйым орналасқан елді мекен, көше, үйдің нөмірі, корпустың (құрылыстың) нөмірі, пәтердің (бөлменің, кеңсенің) нөмірі не жеке тұлғаның тұрғылықты жері;
б) транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі, сондай-ақ, МДП кітапшасының немесе АТА карнетінің нөмірі (болған кезде);
в) тауарларды тасуды (тасымалдауды) жүзеге асыратын заңды тұлғаның, ұйымның толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) (егер мұндай мәліметтер осы тармақтың а) тармақшасында аталған мәліметтермен сәйксс келген жағдайларды қоспағанда);
г) жоспарланған жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы мәліметтер;
д) жүк операциялары жасалмақшы болған және (немесе) көлік құралдары ауыстырылмақшы болған орын;
е) тауарларды, соның ішінде көліктің басқа түрінің көлік құралына қайта тиеу (ауыстырып тиеу) жүзеге асырылғаннан кейін тауарларды тасыйтын (тасымалдайтын) заңды тұлғаның, ұйымның толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) (егер Кодекстің 83-бабының 1-тармағының 1) тармақшасында аталған тұлға не осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес 2 не одан да көп көлік түрін пайдаланып, тасылатын (тасымалданатын) тауарларға қатысты өкілеттіктері бар және тауарларды мұндай тасуды (тасымалдауды) ұйымдастыруды қамтамасыз ететін, Одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы декларант ретінде болған жағдайда);
12. Хабарламаны алған кеден органының лауазымды адамы:
а) мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ хабарлама түскен кезден бастап, кеден органының 1 сағат жұмыс уақытынан кешікпей, оны тіркеу нөмірін беру арқылы кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, тіркейді;
б) хабарлама тіркелген кезден бастап, мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешікпей, кеден органының ақпарат жүйесінде жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы ақпаратпен келесі хабарды қалыптастырады:
транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі, сондай-ақ, МДП кітапшасының немесе АТА карнетінің нөмірі (болған кезде);
жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы мәліметтер;
кк.аа.жж.пішімінде (күні, айы, күнтізбелік жылдың 2 соңғы цифры) жүк операциялары жасалған және (немесе) көлік құралдары ауыстырылған күн.

13. При перевозке (транспортировке) товаров Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем допускается получение генерального разрешения на совершение грузовых операций и (или) замены транспортных средств (далее – генеральное разрешение) либо направление генерального уведомления о совершении грузовых операций и (или) замены транспортных средств (далее – генеральное уведомление) при одновременном соблюдении следующих условий:
перевозятся (транспортируются) идентичные товары Союза;
перевозка (транспортировка) товаров Союза осуществляется от одного отправителя в адрес одного получателя;
при перевозке (транспортировке) товаров Союза предполагается совершение одних и тех же грузовых операций и (или) замена транспортных средств в одном и том же месте их совершения.
Период действия генерального разрешения и генерального уведомления не должен превышать 1 календарного года с даты их получения.
14. Для получения генерального разрешения лицо направляет в таможенный орган отправления заявление в соответствии с пунктами 2 – 4 настоящего Порядка (с указанием предполагаемого периода осуществления перевозки (транспортировки) товаров Союза). При этом такое заявление может не содержать сведения, предусмотренные подпунктами "г", "д", "ж", "к" и "л" пункта 3 настоящего Порядка.
15. После поступления заявления для получения генерального разрешения должностное лицо таможенного органа, в который поступило такое заявление, совершает таможенные операции в соответствии с пунктами 5 – 7 и 9 настоящего Порядка.
16. Сведения о генеральном разрешении (номер и дата составления) указываются декларантом в транзитных декларациях, на основании которых будет осуществляться перевозка (транспортировка) товаров Союза.
17. Лицо может направить в таможенный орган отправления и в таможенный назначения до начала перевозки (транспортировки) товаров Союза генеральное уведомление в соответствии со статьей 362 Кодекса с учетом пунктов 10 и 11 настоящего Порядка. При этом такое генеральное уведомление может не содержать сведения, предусмотренные подпунктами "б" – "г" и "е" пункта 11 настоящего Порядка.
18. После поступления генерального уведомления должностное лицо таможенного органа, в который поступило такое уведомление, совершает таможенные операции в соответствии с пунктом 12 настоящего Порядка.
19. Сведения о генеральном уведомлении (номер и дата составления) указываются декларантом в транзитных декларациях, на основании которых будет осуществляться перевозка (транспортировка) товаров Союза.
20. В случае неисправности используемой таможенным органом информационной системы, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и (или) сети "Интернет"), отключения электроэнергии таможенные операции, связанные с выдачей разрешения или с уведомлением, осуществляются с использованием имеющихся средств, инструментов, а также оперативных каналов связи, включая официальную переписку.
После устранения неисправности информационной системы, восстановления работоспособности средств связи (телекоммуникационных сетей и сети "Интернет"), восстановления подачи электроэнергии в случае принятия решения или получения уведомления должностное лицо таможенного органа, которым принято решение о выдаче разрешения или получено уведомление, совершает в возможно короткие сроки таможенные операции, предусмотренные настоящим Порядком.
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии
от 13 декабря 2017 г. № 170
ПОРЯДОК
совершения таможенных операций при аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, возникших при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита
Сноска. Порядок в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 01.07.2025 № 62 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
1. Настоящий Порядок определяет последовательность совершения таможенных операций при аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, возникших при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита (в том числе при перевозке (транспортировке) товаров с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза (далее – Союз) на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем) и препятствующих исполнению перевозчиком его обязанностей, предусмотренных статьей 150 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее соответственно  –  обстоятельства, препятствующие исполнению обязанностей перевозчика, Кодекс).
2. При возникновении обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, перевозчик после принятия мер для обеспечения сохранности товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита (далее – товары), и транспортного средства, перевозящего (транспортирующего) товары, незамедлительно уведомляет в соответствии со статьей 362 Кодекса:
а) ближайший таможенный орган государства – члена Союза (далее – государство-член), который уполномочен на совершение таможенных операций при возникновении обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, – при возникновении таких обстоятельств за пределами таможенной территории Союза;
б) ближайший таможенный орган государства-члена, который уполномочен на совершение таможенных операций при возникновении обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, и в регионе деятельности которого находятся указанные товары и транспортное средство, – при возникновении таких обстоятельств на таможенной территории Союза.

13. Келесі шарттар бір мезгілде сақталған кезде, Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңізбен Одақтың тауарларын тасу (тасымалдау) кезінде жүк операцияларын жасауға және (немесе) көлік құралдарын ауыстыруға басты рұқсатты алуға (бұдан әрі – басты рұқсат) не жүк операцияларының жасалғаны және (немесе) көлік құралдарының ауыстырылғаны туралы басты хабарламаны (бұдан әрі – басты хабарлама) жіберуге жол беріледі:
а) Одақтың ұқсас тауарлары тасылады (тасымалданады);
б) тасу (тасымалдау) бір жөнелтушіден басқа жөнелтушінің атына жүзеге асырылады;
в) Одақтың тауарлары жүретін жолда, сол бір жасалған жерінде, сол бір жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру көзделеді;
г) басты рұқсат пен басты хабарламаның қолданыста болатын кезеңі олар алынған күннен бастап, 1 күнтізбелік жылдан аспайды.
14. Басты рұқсатты алу үшін декларант осы Тәртіптің 2-4-тармақтарына сәйкес мәлімдеме жібереді (Одақтың тауарларын тасуды (тасымалдауды) жүзеге асырудың мүмкін кезеңі көрсетіледі). Бұл ретте бұл мәлімдемеде осы Тәртіптің 3-тармағының "г", "д", "ж" және "к" тармақшаларында көзделген мәліметтер болмауы мүмкін.
15. Басты рұқсатты алу үшін мәлімдеме түскеннен кейін осы мәлімдемені алған кеден органының лауазымды адамы осы Тәртіптің 5-7 және 9-тармақтарына сәйкес кедендік операцияларды іске асырады.
16. Осы Тәртіптің 10 және 11-тармақтары ескеріле отырып, декларант Одақтың тауарларын тасу (тасымалдау) басталғанға дейін баратын кеден органына басты хабарламаны (қағаз жүзіндегі құжаттың еркін нысанында жасалған электронды құжат немесе қағаз жүзіндегі құжаттыңэлектронды көшірмесі түрінде) жіберуі мүмкін. Бұл ретте бұл басты хабарламада осы Тәртіптің 11-тармағының "б"-"е" тармақшаларында көзделген мәліметтер болмауы мүмкін (бұл ретте жоспарланған жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы мәліметтер көрсетіледі).
Декларант транзиттік декларацияларда басты хабарлама туралы мәліметті (нөмірін және жасалған күнін) көрсетеді, олардың негізінде Одақтың тауарларын тасу (тасымалдау) жүзеге асырылады.
17. Басты хабарлама алынғаннан кейін, оны қабылдаған кеден органының лауазымды адамы осы Тәртіптің 12-тармағының "а" тармақшасына сәйкес кедендік операцияларды іске асырады.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 13желтоқсандағы
№ 170 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде
туындаған апаттар, тосын күштің әсері кезінде немесе өзге де жағдайларда кедендік
операцияларды жасау
ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі-Кодекс) 149-бабының 2-тармағын іске асыру мақсатында әзірленді және Кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес, тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде туындағанжәне Кодекстің 150-бабында көзделген тасымалдаушының міндеттерін (бұдан әрі - тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі болатын жағдайлар) орындауға кедергі болатын апаттар, тосын күштің әсері және өзге де жағдайлар кезінде кеден операцияларын жасаудың дәйектілігін айқындайды.
2. Тасымалдаушының міндеттерінорындауға кедергі болатын жағдайлар туындаған кезде кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды және көлік құралын сақтауды қамтамасыз ету үшін шаралар қабылданғаннан кейін, тасымалдаушы кедендік операцияларды жасауға уәкілетті және ол қызмет ететін өңірде осы тауарлар мен көлік құралы тұрған, жақын кеден органына (Еуразиялық экономикалық Одақтың (бұдан әрі - Одақ) кедендік аумағы бойынша тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде не Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңізбен (Одақтың кеден аумағының бір бөлігінен Одақтың кеден аумағының басқа бөлігіне тауарларды тасу (тасымалдау кезінде) жөнелтуші кеден органына және баратын кеден органына) тиісті хабарлама (бұдан әрі - хабарлама) (қағаз жүзіндегі құжаттың еркін нысанында жасалған электронды құжат немесе қағаз жүзіндегі құжаттың электронды көшірмесі түрінде) жіберу арқылы осы жағдайлар туралы тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі болған жағдайлар туралы еш кідіріссіз хабарлайды.

3. Уведомление, предусмотренное пунктом 2 настоящего Порядка (далее – уведомление), должно содержать следующие сведения:
а) сведения о перевозчике:
полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации, не являющейся юридическим лицом, либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица;
налоговый номер (при наличии). Для целей настоящего Порядка под налоговым номером понимается:
в Республике Армения – учетный номер налогоплательщика (УНН) (за исключением физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем), либо номерной знак общественных услуг (НЗОУ) для физического лица, либо уникальный идентификационный номер для иностранного физического лица;
в Республике Беларусь – учетный номер плательщика (УНП) (за исключением физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем) либо идентификационный номер физического лица (при наличии);
в Республике Казахстан – бизнес-идентификационный номер (БИН) для организации (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства, либо индивидуальный идентификационный номер (ИИН) для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, либо уникальный идентификационный номер (УИН) для иностранного физического лица;
в Кыргызской Республике – идентификационный налоговый номер налогоплательщика (ИНН) для юридического лица или индивидуального предпринимателя либо персональный идентификационный номер (ПИН) для физического лица, осуществляющего коммерческую деятельность на территории Кыргызской Республики и не зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
в Российской Федерации – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН), а для юридического лица – также код причины постановки на учет (КПП) (для обособленного подразделения юридического лица проставляется КПП, присвоенный по месту нахождения обособленного подразделения);
адрес (краткое название страны, административно-территориальная единица (регион, область, район и т. п.), населенный пункт, улица, номер дома, номер корпуса (строения), номер квартиры (комнаты, офиса)) места нахождения юридического лица, организации, не являющейся юридическим лицом, либо места жительства физического лица;
б) регистрационный номер транзитной декларации или иных документов, используемых в соответствии с Кодексом в качестве транзитной декларации (далее – транзитная декларация).
При использовании в качестве транзитной декларации книжки МДП или карнета АТА дополнительно указываются серия и номер книжки МДП или карнета АТА;
в) сведения об обстоятельствах, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика;
г) сведения о месте возникновения обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, и месте нахождения товаров;
д) сведения о необходимости (отсутствии необходимости) разгрузки, перегрузки (перевалки) или совершения иных грузовых операций с товарами и (или) замены транспортных средств, перевозящих товары;
е) сведения о предпочтительном для перевозчика, направившего уведомление, способе информирования о результатах рассмотрения уведомления (например, по электронной почте, телефону и т. п., с указанием соответствующих адреса электронной почты, номера телефона).
4. Должностное лицо таможенного органа, в который поступило уведомление:
а) в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени таможенного органа с момента поступления уведомления:
регистрирует его с использованием информационной системы таможенного органа путем присвоения регистрационного номера;
направляет, в том числе с использованием информационной системы таможенного органа, в таможенный орган отправления запрос о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита (в случае, если уведомление поступило не в таможенный орган отправления и в информационной системе таможенного органа, в который поступило уведомление, отсутствует такая информация);
б) при перевозке (транспортировке) товаров по таможенной территории Союза в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента регистрации уведомления, в соответствии со статьей 362 Кодекса (в том числе с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в уведомлении) информирует перевозчика о регистрации уведомления и указывает зону таможенного контроля или иное место, в которое необходимо перевезти (транспортировать) товары или обеспечить их перевозку (транспортировку) (в случае, если транспортное средство повреждено), а в случае, указанном в абзаце втором пункта 5 настоящего Порядка, – указывает срок, в течение которого на место возникновения обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, прибудет должностное лицо этого таможенного органа;
в) при перевозке (транспортировке) товаров с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента регистрации уведомления, в соответствии со статьей 362 Кодекса (в том числе с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в уведомлении) информирует перевозчика о регистрации уведомления.

3. Хабарламада келесі мәліметтер болуға тиіс.
а) хабарламаны жіберген тұлға туралы мәліметтер;
заңды тұлғаның, заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
салық нөмірі (болған кезде);
мекен-жай (елдің қысқаша атауы, әкімшілік-аумақтық бірлік (өңір, облыс, аудан және басқа), заңды тұлға, заңды тұлға болып табылмайтын ұйым орналасқан елді мекен, көше, үйдің нөмірі, корпустың (құрылыстың) нөмірі, пәтердің (бөлменің, кеңсенің) нөмірі не жеке тұлғаның тұрғылықты жері;
электронды почтаның мекен-жайы, тедефон нөмірі және басқасы;
б) транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі, сондай-ақ, МДП кітапшасының немесе АТА карнетінің нөмірі (болған кезде);
в) тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі болған жағдайлар;
г) тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі болған жағдайлар туындаған орын және тауарлар тұрған орын;
д) кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тасылатын (тасымалданатын) тауарларды түсірудің, қайта тиеудің (ауыстырып тиеудің)немесе өзге де жүк операцияларын жасаудың қажеттілігі туралы (қажеттілігінің жоқтығы туралы) мәліметтер.
4. Хабарлама түскен кеден органының лауазымды адамы:
а) мәлімдеме түскен кезден бастап, мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ кеден органының 1 сағат жұмыс уақытынан кешікпей, оны тіркеу нөмірін беру арқылы кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, тіркейді;
б) хабарлама тіркелген кезден бастап, мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешікпей, Одақтың кеден аумағы .бойынша тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде:
кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, электронды құжатты (егер хабарлама электронды құжат түрінде түскен жағдайда) немесе тауарларды тасу (тасымалдау) немесе оларды тасуды (тасымалдауды) қамтамасыз ету қажет кедендік бақылау аймағы немесе өзге де орын көрсетіліп (көлік құралы бұзылған жағдайда), осы Тәртіптің 5-тармағының екінші абзацында аталған жағдайда, -тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі болған жағдайлар туындаған жерге осы кеден органының лауазымды адамы келетін мерзім көрсетіліп, хабарламаны тіркеу туралы хабарды (егер хабарлама оның оның қағаз жүзіндегі электронды көшірмесі түрінде түскен жағдайда) қалыптастырады және тасымалдаушыға жібереді;
Хабарламаны тіркеу туралы тасымалдаушыны хабар етеді және тауарларды тасу (тасымалдау) немесе оларды тасуды (тасымалдауды) қамтамасыз ету қажет кедендік бақылау аймағын немесе өзге де орындыкөрсетеді (көлік құралы бұзылған жағдайда), осы Тәртіптің 5-тармағының екінші абзацында аталған жағдайда, -тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі болған жағдайлар туындаған жерге осы кеден органының лауазымды адамы келетін мерзімді көрсетеді (егер хабарлама қағаз жүзінде түскен жағдайда);
в) осы тармақтың "б" тармақшасында белгіленген, Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңізбен Одақтың кеден аумағының бір бөлігінен Одақтың кеден аумағының басқа бөлігіне тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде:
кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, электронды құжатты (егер хабарлама электронды құжат түрінде түскен жағдайда) немесе тауарларды тасу (тасымалдау) немесе оларды тасуды (тасымалдауды) қамтамасыз ету мүмкін кедендік бақылау аймағы немесе өзге де орын көрсетіліп (көлік құралы бұзылған жағдайда), хабарламаны тіркеу туралы хабарды (егер хабарлама оның қағаз жүзіндегі электронды көшірмесі түрінде түскен жағдайда) қалыптастырады және тасымалдаушыға жібереді;
Хабарламаны тіркеу туралы тасымалдаушыны хабар етеді және тауарларды тасу (тасымалдау) немесе оларды тасуды (тасымалдауды) қамтамасыз ету мүмкін кедендік бақылау аймағын немесе өзге де орынды көрсетеді (көлік құралы бұзылған жағдайда), (егер хабарлама қағаз жүзінде түскен жағдайда);

5. Товары и транспортное средство, перевозящее (транспортирующее) товары, перевозятся (транспортируются) перевозчиком в указанное таможенным органом место.
Если при возникновении обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, товары не могут быть доставлены перевозчиком в указанное таможенным органом место, в том числе в связи с их уничтожением, таможенный орган, в который поступило уведомление, обязан обеспечить прибытие в установленный подпунктом "б" пункта 4 настоящего Порядка срок должностного лица этого таможенного органа на место возникновения обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, для составления акта об аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, препятствующих перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, по форме согласно приложению (далее – акт об аварии) или заполнения протокола о дорожно-транспортных происшествиях, содержащегося в книжке МДП, в случае использования в качестве транзитной декларации книжки МДП (за исключением случаев перевозки (транспортировки) товаров с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем).
6. После перевозки (транспортировки) товаров и транспортного средства, перевозящего (транспортирующего) товары, в указанное таможенным органом в соответствии с подпунктом "б" пункта 4 настоящего Порядка место или после прибытия должностного лица таможенного органа, в который поступило уведомление, на место возникновения обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, перевозчик представляет в указанный таможенный орган или указанному должностному лицу:
сведения о зоне таможенного контроля (наименование организации, которой принадлежит склад, площадка, помещение или иная территория, являющаяся зоной таможенного контроля, ее место нахождения (адрес), регистрационный номер (при наличии)) в случае, если такие товары и транспортное средство размещены в зоне таможенного контроля;
имеющиеся у него транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, в том числе предусмотренные международными договорами государств-членов с третьей стороной, подтверждающие перевозку (транспортировку) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
Для подтверждения факта возникновения обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, перевозчиком также могут быть представлены документы, предусмотренные международными договорами государств-членов с третьей стороной, актами органов Союза и (или) законодательством государств-членов или иного государства, не являющегося членом Союза, на территории которого возникли такие обстоятельства.
Сведения и документы, указанные в настоящем пункте, представляются в виде электронных документов или электронных копий документов на бумажном носителе либо в виде документов на бумажном носителе.
В случае если таможенному органу отправления транзитная декларация подавалась в виде документа на бумажном носителе, перевозчиком также представляется транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе.

5. Тасымалдаушы кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды және бұл тауарларды тасыйтын (тасымалдайтын) көлік құралын кеден органы көрсеткен жерге тасыйды (тасымалдайды).
Егер тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі болған жағдайлар туындаған кезде, соның ішінде олардың жойылуына байланысты, тасымалдаушы кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тасылатын (тасымалданатын) тауарларды кеден органы көрсеткен орынға жеткізе алмайтын болса, осы Тәртіптің 2-тармағында аталған кеден органыосы Тәртіптің 4-тармағының "б" тармақшасына сәйкес белгіленген мерзімде апат туралы немесе тосын күштің әсері туралы акт жасау үшін осы кеден органының лауазымды адамының тасымалдаушының міндеттерінорындауға кедергі болған жағдайлар туындаған жерге келуін қамтамасыз етуге тиіс (Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңізбен Одақтың кеден аумағының бір бөлігінен Одақтың кеден аумағының басқа бөлігіне тауарлар тасылатын (тасымалданатын жағдайларды қоспағанда).
6. Осы Тәртіптің 4-тармағының "б" немесе "в" тармақшаларына сәйкес, кеден органы көрсеткен жерге кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар тасылғаннан (тасымалданғаннан) және осы тауарларды тасыйтын (тасымалдайтын) көлік құралы жеткізілгеннен кейін немесе хабарламаны алған кеден органының лауазымды адамы тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі болған жағдайлар туындаған жерге келгеннен кейін, тасымалдаушы хабарламаны алған кеден органына немесе тасымалдаушының міндеттерінорындауға кедергі болған жағдайлар туындаған жерге келген осы кеден органының лауазымды адамына кедендік бақылау аймағы туралы мәліметтерді (егер осы тауарлар және тауарларды тасыйтын (тасымалдайтын) көлік құралы кедендік бақылау аймағында орналасқан жағдайда) және өзіндегі транзиттік декларацияны (қағаз жүзіндегі транзиттік декларацияның көшірмесін не қағаз жүзіндегі транзиттік декларацияның электронды көшірмесін), егер жөнелтуші кеден органына осы декларация қағаз жүзінде ұсынылса, көліктік (тасымал), коммерциялық және (немесе) соның ішінде кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес, тауарлардың тасылуы (тасымалдануы) расталған, Одаққа мүше елдердің үшінші бір елмен халықаралық шарттарында көзделген өзге де құжаттар не осы декларация және құжаттар туралы мәліметтерді ұсынады (егер транзиттік декларация электронды құжат түрінде жөнелтуші кеден органына ұсынылған жағдайда).

5. После представления таможенному органу назначения сведений и (или) документов, указанных в пункте 4 настоящего Порядка, и их регистрации в соответствии с пунктом 6 статьи 151 Кодекса должностное лицо таможенного органа назначения в сроки, предусмотренные пунктами 7 и 8 статьи 151 Кодекса, завершает действие таможенной процедуры таможенного транзита, в том числе с указанием сведений, отражающих выявленные (в случае выявления) по результатам проведения таможенного контроля признаки того, что прибывшие товары по каким-либо причинам не соответствуют сведениям о товарах, указанным в транзитной декларации, в соответствии с которой товары прибыли в место доставки, либо что в пути следования в отношении этих товаров совершены какие-либо противоправные действия (подмена, изменение количества (качества) товаров и т. п.), либо иных сведений, имеющих значение для таможенных целей (нарушение срока таможенного транзита, нарушение или утрата средств идентификации и т. п.) (далее – оговорки), следующим образом:
а) направляет, в том числе с использованием информационной системы таможенного органа, в таможенный орган отправления запрос о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита (в случае, если в информационной системе таможенного органа назначения отсутствует такая информация);
б) вносит в информационную систему таможенного органа информацию о продлении срока завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита и формирует в информационной системе таможенного органа сообщение о продлении срока завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита, которое направляется в таможенный орган отправления (в случае, если должностным лицом таможенного органа назначения принято решение о проведении таможенного досмотра);
в) вносит в информационную систему таможенного органа информацию о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита с указанием количества фактически прибывших товаров и оговорок (в случае выявления признаков нарушений);
г) формирует в информационной системе таможенного органа сообщение о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита, которое направляется в таможенный орган отправления и в таможенный орган регистрации сертификата обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов (в случае, если он использовался при подаче транзитной декларации);
д) информирует лицо, которое в соответствии с пунктом 4 настоящего Порядка представило сведения и (или) документы, о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии со статьей 362 Кодекса;
е) проставляет в транзитной декларации (в случае ее представления в виде документа на бумажном носителе) и в транспортных (перевозочных) документах, идентифицированных таможенным органом отправления, отметку о поступлении товаров, а также указывает оговорки (в случае выявления признаков нарушений), после чего заверяет отметку и оговорки с указанием даты в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года) подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа, оформившего завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита;
ж) возвращает лицу, которое в соответствии с пунктом 4 настоящего Порядка представило транзитную декларацию для завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита, такую транзитную декларацию с проставленными отметками и оговорками (в случае их выявления), а также иные документы, представленные вместе с транзитной декларацией в соответствии с пунктом 4 настоящего Порядка.

5. Осы Тәртіптің 4-тармағында аталған мәліметтер және құжаттар баратын кеден органына ұсынылғаннан және олар Кодекстің 151-бабының 6-тармағына сәйкес тіркелгеннен кейін,баратын кеден органының лауазымды адамы Кодекстің 151-бабының 7 және 8-тармақтарында көзделген мерзімдерде, соның ішінде, кедендік бақылау жүргізудің нәтижелері бойынша, келген тауарлар қандай да бір себептермен, жеткізу орынына келуге тиіс болған, транзиттік декларацияда көрсетілген тауарлар туралы мәліметтерге сәйкес келмейтін белгілері анықталғаны (анықталған жағдайда) көрініс тапқан мәліметтер не осы тауарларға қатысты, жолда, қандай да бір құқықтық қарсы әрекеттер (жалғандық, санын (сапасын) өзгерту т.с.с) не былайша, Осы Тәртіптің 6-тармағын ескере отырып, кедендік мақсаттар үшін маңызы бар өзге де мәліметтер (бұдан әрі-ескертпелер) көрсетіле отырып, кеден транзитінің кедендік рәсімінің қолданысының аяқталуын ресімдейді.
а) егер транзиттік декларация жөнелтуші кеден органына электронды құжат түрінде ұсынылған жағдайда:
іс жүзінде келген тауарлардың және ескертпелердіңсаны (анықталған жағдайда), кеден органының ақпарат жүйесі пайдаланыла отырып, жөнелтуші кеден органына, сондай-ақ, осы Тәртіптің 4-тармағына сәйкес, кеден транзитінің кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі туралы мәлімет ұсынған тұлғаға жіберілетін, осы аяқталудың күні мен уақыты көрсетіле отырып, кеден органының ақпарат жүйесінде кеден транзитінің кедендік рәсімінің қолданысының аяқталуы туралы хабарды қалыптастырады;
транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі, іс жүзінде келген тауарлардың, ескертпелердіңсаны (анықталған жағдайда), осы аяқталудың күні мен уақыты көрсетіле отырып, еркін нысанда жазылған тасымалдаушының жазбаша өтініші бойынша, қағаз жүзіндегі құжат түрінде кеден транзитінің кедендік рәсімінің қолданысының аяқталуы туралы еркін нысанда жазылған растама береді;
б) егер жөнелтуші кеден органына транзиттік декларация қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда:
іс жүзінде келген тауарлардың және ескертпелердің саны (анықталған жағдайда), осы аяқталудың күні мен уақыты көрсетіле отырып, кеден транзитінің кедендік рәсімінің қолданысының аяқталуы туралы кеден органының ақпарат жүйесінде хабарды қалыптастырады;
транзиттік декларацияның тиісті бағанында(оның тасымалдаушы куәландырған көшірмесін – егер ол Одақтың құқығына кіретін актілермен көзделсе) және көліктік (тасымал) құжаттарында тауарлар шығарылғаны туралы белгілермен (оның куәландырылған көшірмелерінде – егер ол Одақтың құқығына кіретін актілермен көзделсе), тауарлардың түсуі туралы мөртабан соғады, оны толтырады, сондай-ақ, ескертпелерді көрсетеді (анықталған жағдайда), содан соң толтырылған мөртабанды және ескертпелерді кеден органының лауазымды адамының жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырып, осы мөртабанның күнін қояды (егер транзиттік декларация Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 289 Шешімімен бекітілген транзиттік декларация нысанында ұсынылған жағдайда);
тауарлардың түсуі туралы мөртабан қояды, оны толтырады, сондай-ақ,көліктік (тасымал) құжаттарында ескертпелерді көрсетеді (анықталған жағдайда), жөнелтуші кеден органының тауарлардың шығуы туралы белгілер қояды (оның тасымалдаушы куәландырған көшірмесін – егер ол Одақтың құқығына кіретін актілермен көзделсе), егер оның болуы Одақтың құқығые құрайтын халықаралық шарттар мен актілерде көзделсе (транзиттік декларация ретінде көліктік (тасымал), коммерциялық құжаттар, АТА карнеті немесе МДП кітапшасы пайдаланылған жағдайда), сондай-ақ, транзиттік декларацияны құрайтын құжаттарды тізімдеуде белгі қояды(оның тасымалдаушы куәландырған көшірмесін – егер ол Одақтың құқығына кіретін актілермен көзделсе);
оларды кеден органының ісқағаздарында сақтау үшін транзиттік декларацияның көшірмесін (қажет болған жағдайда) (оның тасымалдаушы куәландырған көшірмесін – егер ол Одақтың құқығына кіретін актілермен көзделсе) не көліктік (тасымал) құжатының көшірмесін (егер бұл құжат транзиттік декларация ретінде нетранзиттік декларация ретінде АТА карнеті немесе МДП кітапшасы пайдаланылған жағдайда) және егер оның болуы Одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерде көзделсе, мөртабандар қойылып және ескертпелермен (анықталған жағдайда) транзиттік декларацияны құрайтын құжаттарды тізімдеудің көшірмесін жасайды (оның тасымалдаушы куәландырған көшірмесін – егер ол Одақтың құқығына кіретін актілермен көзделсе);
осы Тәртіптің 4-тармағына сәйкес, кеден транзитінің кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін транзиттік декларацияны ұсынған тұлғаға мөртабандар қойылып және ескертпелермен (анықталған жағдайда) осы транзиттік декларацияны, сондай-ақ, осы Тәртіптің 4-тармағына сәйкес, транзиттік декларациямен бірге ұсынылған өзге де құжаттарды қайтарады.

6. По обращению перевозчика, составленному в письменной произвольной форме, должностное лицо таможенного органа назначения:
а) выдает составленное в произвольной форме подтверждение о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в виде документа на бумажном носителе с указанием регистрационного номера транзитной декларации, количества фактически прибывших товаров, оговорок (в случае выявления), даты и времени такого завершения (в случае, если транзитная декларация представлялась в таможенный орган отправления в виде электронного документа);
б) дополнительно проставляет отметки, предусмотренные подпунктом "е" пункта 5 настоящего Порядка, на транспортном (перевозочном) документе с отметками таможенного органа отправления (экземпляре перевозчика).
7. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "б" пункта 5 настоящего Порядка, выявлены расхождения между сведениями, содержащимися в данном сообщении, и документами и (или) сведениями (за исключением регистрационного номера транзитной декларации), представленными в соответствии с пунктом 4 настоящего Порядка, а также (в случае, если транзитная декларация представлялась таможенному органу отправления в виде электронного документа) сведениями, содержащимися в информационной системе таможенного органа назначения, таможенный орган, направивший такое сообщение, осуществляет корректировку сведений в своей информационной системе в части устранения выявленных расхождений.
После корректировки сведений таможенный орган в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления расхождений, формирует и направляет в таможенный орган отправления сообщение об изменении сведений в сообщении о продлении срока завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита.
8. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "б" пункта 5 настоящего Порядка, выявлены расхождения между регистрационным номером транзитной декларации, содержащимся в данном сообщении, и регистрационным номером транзитной декларации, представленным в соответствии с пунктом 4 настоящего Порядка, а также (в случае, если транзитная декларация представлялась таможенному органу отправления в виде электронного документа) сведениями, содержащимися в информационной системе таможенного органа назначения, таможенный орган, направивший такое сообщение:
вносит изменения в свою информационную систему в части устранения выявленных расхождений;
с использованием своей информационной системы формирует и направляет в таможенный орган отправления:
сообщение об аннулировании сообщения о продлении срока завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита;
новое сообщение о продлении срока завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита.
Действия, предусмотренные настоящим пунктом, производятся в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления расхождений.
9. При перевозке (транспортировке) товаров с использованием в качестве транзитной декларации карнета АТА или книжки МДП для завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита их оформление осуществляется в соответствии с положениями Конвенции о временном ввозе от 26 июня 1990 года, Таможенной конвенции о карнете A.T.A. для временного ввоза товаров от 6 декабря 1961 года либо Таможенной конвенции о международной перевозке грузов с применением книжки МДП от 14 ноября 1975 года соответственно.

6. Транзиттік декларация ретінде АТА карнеті немесе МДП кітапшасы пайдаланылып, тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде кеден транзитінің кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін 1961 жылғы уақытша әкелу үшінАТА карнеті туралы Кеден конвенциясының және 1990 жылғы уақытша әкелу туралы конвенцияның не тиісінше, 1975 жылғы МДП кітапшасы қолданылып, халықаралық жүк тасымалы туралы кеден конвенциясының ережелеріне сәйкес оларды ресімдеу жүзеге асырылады.
7. Егер кеден транзитінің мерзімі өткен күннен кейінгі күндегі жағдай бойынша жөнелтуші кеден органында жеткізу орынына тауарларды жеткізу туралы (толық немесе ішінара) не Кодекстің 151-бабының 12-тармағында көзделген жағдайларда, кеден транзитінің кедендік рәсімінің қолданысының аяқталуы туралы ақпарат болмаған жағдайда, осы кеден органы тауарлардың орналасқан орынын анықтауға байланысты келесі кеден операцияларын іске асырады:
а) кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, баратын кеден органына транзит декларациясын тіркеу нөмірін, көлік құралын тіркеу нөмірін, кеден транзитінің мерзімін және жеткізу орынын көрсете отырып, тауарларды жеткізу (толық немесе ішінара)туралы мәліметтердің жоқтығы туралы хабар жібереді;
б) аралық кеден органына кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, транзит декларациясын тіркеу нөмірін, көлік құралын тіркеу нөмірін, кеден транзитінің мерзімін және жеткізу орынын көрсете отырып, тауарлардың осы аралық кеден органы арқылы жылжуы туралы мәліметтердің жоқтығы туралы хабар жібереді (жөнелтуші кеден органында тауарларды тасымалдаудың бағыты белгіленген және осы кеден органында тауарлардың осы аралық кеден органы арқылы жылжуы туралы ақпарат болмаған жағдайда);
в) кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, не өзге де жедел байланыс арналарын пайдалана отырып, тасымалдаушыға не тасымалдаушы декларант ретінде болмаса, кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлардың декларантына транзит декларациясын тіркеу нөмірін, көлік құралын тіркеу нөмірін, кеден транзитінің мерзімін және жеткізу орынын көрсете отырып, жеткізу орынына тауарларды жеткізу туралы мәліметтердің жоқтығы туралы хабар жібереді.
г) Одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттарда және актілерде және (немесе) мүше елдердің заңнамасында көзделген, тауарларды жеткізу туралы (толық немесе ішінара) мәліметтердің болмау себептерін анықтауға бағытталған өзге де операцияларды іске асырады.
8. Баратын кеден органы жөнелтуші кеден органынан осы Тәртіптің 7-тармағының "а" тармақшасында аталған ақпаратты алғаннан кейін, келесі кеден операцияларын іске асырады:
а) Баратын кеден органы құрылымдық бөлімшелерінің кеден транзиті кедендік рәсімінің қолданысын аяқтауы мүмкін фактісін анықтайды;
б) кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, не өзге де жедел байланыс арналарын пайдалана отырып, транзиттік декларацияда және (немесе) көлік (тасымал) құжаттарында аталған уақытша сақтау қоймасының иесіне, алушыға (тасымалдаушыға, егер тасымалдаушы кеден транзиті кедендік рәсімінің декларанты болып табылмаса, декларантқа) қойма қызметтерін көрсету жөнінде, сондай-ақ, тауарларды жеткізу (оларды уақытша сақтауға орналастыру) туралы жасалған шарт туралы сауалмен мәліметтер жібереді;
в) тауарлар келген жерде, кеден органынан Одақтың кеден аумағына, Одақтың кеден аумағынан тауарлар кеткен жердегі кеден органына дейін немесе тауарларды алушы кеткен жердегі кеден органына дейін шетелдік тауарлар тасылатын (тасымалданатын) жағдайларды қоспағанда, (оның тұрған жері және құрылтайшылар туралы мәліметтерді), алушыда тауарлар тасуға (тасымалдауға), оларды алуға (күтуге) сыртқы сауда шартының және кедендік декларацияның болуын, тасымалдаушымен (экспедитормен) арадағы шарттың болуын тексереді.
г) кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, не өзге де жедел байланыс арналарын пайдалана отырып, мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес, аумағында баратын кеден органы орналасқан мүше мемлекеттің ішкі істер органдарына, тауарлардың ұрлануы мүмкіндігінен жетіспеушілігі туралы немесе тасымалдаушының тауарлар тасылған (тасымалданған) көлік құралының қатысуымен болған апат туралы деректер болғандығы туралы мәліметтерді сауал ретінде жібереді;
д) тауарларды жеткізу туралы (толық немесе ішінара) мәліметтердің болмау себептерін анықтауға бағыталған, Одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттарда және актілерде және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген өзге де операцияларды іске асырады (қажет болған жағдайда);
е) кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, жөнелтуші кеден органына осы тармақтың "а"-"д" тармақшаларында аталған кеден операцияларын іске асыру нәтижелері туралы хабар жібереді.
9. Кеден транзитінің мерзімі өткен күннен кейінгі күннен бастап, күнтізбелік 10 күн өткенге дейін, осы Тәртіптің 7 және 8-тармақтарында аталған кеден операцияларын іске асыру барысында, тауарлар орналасқан жер анықталған не тауарлар (тауарлардың бір бөлігі) жеткізу орынына келген жағдайда, өзі қызмет еетін өңірде тауарлар орналасқан кеден органы, осы Тәртіптің 11-тармағында аталған жағдайларды қоспағанда, не баратын кеден органы осы Тәртіптің 5 және 6-тармақтарына сәйкес осы тауарларға (тауарлардың бір бөлігі) қатысты кеден транзитінің кедендік рәсімінің қолданысын аяқтайды.