Об утверждении Порядка лабораторного обеспечения карантинных фитосанитарных мер
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 года № 41.
Сноска. По тексту слова "о карантинном фитосанитарном состоянии подкарантинной продукции (подкарантинного груза, подкарантинного материала, подкарантинного товара)" заменены словами "карантинной фитосанитарной экспертизы" в соответствии с решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 06.12.2016 № 162 (вступает в силу с 01.07.2017).
В соответствии с пунктом 24 Протокола о применении санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер (приложение № 12 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 18 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый Порядок лабораторного обеспечения карантинных фитосанитарных мер.
2. Настоящее Решение вступает в силу с даты вступления в силу решения Совета Евразийской экономической комиссии об утверждении единых карантинных фитосанитарных требований, но не ранее чем по истечении 30 календарных дней с даты официального опубликования настоящего Решения.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 10 мая 2016 г. № 41
ПОРЯДОК
лабораторного обеспечения карантинных фитосанитарных мер I. Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с пунктом 24 Протокола о применении санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер (приложение № 12 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и определяет правила лабораторного обеспечения карантинных фитосанитарных мер.
2. Настоящий Порядок применяется уполномоченными органами по карантину растений государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – уполномоченные органы, государства-члены) и карантинными фитосанитарными (испытательными) лабораториями.
3. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
диагностика вредного организма" – процесс выявления и идентификации вредного организма;
"карантинная фитосанитарная экспертиза" – комплекс процедур по исследованию образцов (проб) подкарантинной продукции (подкарантинных грузов, подкарантинных материалов, подкарантинных товаров), карантинных объектов и регулируемых некарантинных вредных организмов и выдаче заключения карантинной фитосанитарной экспертизы;
"карантинные фитосанитарные (испытательные) лаборатории" – экспертные организации, являющиеся структурными подразделениями уполномоченного органа либо подчиненными уполномоченному органу организациями, а также иные организации, аккредитованные (аттестованные) и (или) уполномоченные в соответствии с законодательством государств-членов на выполнение исследований в области карантина растений, имеющие квалифицированных специалистов и оснащенные техническими средствами, необходимыми для проведения исследования карантинного фитосанитарного состояния образцов (проб) подкарантинной продукции (подкарантинных грузов, подкарантинных материалов, подкарантинных товаров);
"лабораторное обеспечение карантинных фитосанитарных мер" – комплекс процедур по отбору, обращению образцов (проб) подкарантинной продукции (подкарантинных грузов, подкарантинных материалов, подкарантинных товаров), карантинных объектов и регулируемых некарантинных вредных организмов, проведению карантинной фитосанитарной экспертизы указанных образцов (проб), документированию результатов карантинной фитосанитарной экспертизы, информационному, материально-техническому и научно-методическому обеспечению деятельности карантинных фитосанитарных (испытательных) лабораторий.
образец (проба) – количество подкарантинной продукции, отобранное из партии подкарантинной продукции для проведения карантинной фитосанитарной экспертизы, пораженные (поврежденные) вредителями и болезнями части подкарантинного материала, экземпляры и препараты карантинных объектов, микропрепараты возбудителей болезней, сметки, смывы с поверхности.

Карантиндік фитосанитариялық шараларды зертханалық қамтамасыз ету тәртібін бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 41 шешімі
Санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 12 қосымша) 24-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы №98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 18-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отыцрған Карантиндік фитосанитариялық шараларды зертханалық қамтамасыз ету тәртібі бекітілсін.
2. Осы Шешім Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің Бірыңғай карантиндік фитосанитариялық талаптарды бекіту туралы шешімі күшіне енген күннен бастап, бірақ ерте дегенде осы Шешім ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік 30 күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 10 мамырдағы
№ 41 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Карантиндік фитосанитариялық шараларды зертханалық қамтамасыз ету ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіп Санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 12 қосымша) 24-тармағына сәйкес әзірленді және карантиндік фитосанитариялық шараларды зертханалық қамтамасыз ету қағидаларын белгілейді.
2. Осы Тәртіпті Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдары (бұдан әрі сәйкесінше – уәкілетті органдар, мүше мемлекеттер) мен карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханалары қолданады.
3. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"карантиндік фитосанитариялық сараптама" – карантинге жатқызылған өнімдердің (карантинге жатқызылған жүктердің, карантинге жатқызылған материалдардың, карантинге жатқызылған тауарлардың) үлгілерін (сынамаларын), карантиндік объектілерді және реттелетін карантинге жатқызылмаған зиянды организмдерді зерттеу және карантинге жатқызылған өнімдердің (карантинге жатқызылған жүктердің, карантинге жатқызылған материалдардың, карантинге жатқызылған тауарлардың) карантиндік фитосанитариялық ахуалы туралы қорытынды беру жөніндегі рәсімдер кешені;
"карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханалары" – білікті мамандары бар және карантинге жатқызылған өнімдер (карантинге жатқызылған жүктер, карантинге жатқызылған материалдар, карантинге жатқызылған тауарлар) үлгілерінінің (сынамаларының) карантиндік фитосанитариялық ахуалына зерттеу жүргізу үшін қажетті техникалық құралдармен жабдықталған уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі не уәкілетті органға бағынысты ұйым болып табылатын сараптамалық ұйымдар, сондай-ақ өзге де мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес өсімдіктер карантині саласында зерттеулер орындауға аккредиттелген (аттестацияланған) және (немесе) уәкілетті ұйымдар;
"карантиндік фитосанитариялық шараларды зертханалық қамтамсыз ету" – карантинге жатқызылған өнімдердің (карантинге жатқызылған жүктердің, карантинге жатқызылған материалдардың, карантинге жатқызылған тауарлардың), карантиндік объектілердің және реттелетін карантиндік емес зиянды организмдердің үлгілерін (сынамаларын) іріктеу, айналымы, көрсетілген үлгілерге (сынамаларға) карантиндік фитосанитариялық сараптама жүргізу, карантиндік фитосанитариялық сарапатама нәтижелерін құжаттандыру, карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханаларының қызметін ақпараттық, материалдық-техникалық және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету бойынша рәсімдер кешені.

6. Карантинные фитосанитарные (испытательные) лаборатории размещаются в соответствии с законодательством государств-членов с учетом видов и объемов ввозимой и перемещаемой подкарантинной продукции (подкарантинных грузов, подкарантинных материалов, подкарантинных товаров), карантинного фитосанитарного состояния территории административно-территориальной единицы государства-члена, в котором размещаются такие лаборатории.
7. В зависимости от видов и объемов проводимых карантинных фитосанитарных экспертиз в карантинной фитосанитарной (испытательной) лаборатории используются соответствующие методы диагностики, определяются количество и назначение необходимых помещений и оборудования, формируется квалифицированный персонал, обеспечивается поверка оборудования, поддерживается система управления качеством выполняемых работ.
8. Карантинные фитосанитарные экспертизы, предусматривающие проведение энтомологических, микологических, бактериологических, вирусологических, нематологических и гербологических исследований образцов (проб), проводятся в сроки согласно приложению № 1.
IV. Отбор и обращение образцов (проб)
9. Отбор образцов (проб) осуществляется должностными лицами уполномоченного органа и (или) по решению уполномоченного
органа – специалистами карантинной фитосанитарной (испытательной) лаборатории.
10. Отобранные образцы (пробы), направляемые для проведения карантинной фитосанитарной экспертизы, упаковываются и опечатываются способами, обеспечивающими их сохранность до проведения указанной экспертизы. При поступлении в карантинную фитосанитарную (испытательную) лабораторию образцы (пробы) обезличиваются, сведения о них шифруются путем присвоения индивидуальных номеров до проведения карантинной фитосанитарной экспертизы. Система шифрования образцов (проб) должна исключать возможность скрытой подмены образцов (проб) и (или) искажения записей о них в учетных или других документах и обеспечивать объективность и беспристрастность полученных результатов карантинной фитосанитарной экспертизы. Расшифровка сведений об образцах (пробах) осуществляется по окончании карантинной фитосанитарной экспертизы.
Отобранные образцы (пробы) упаковываются, опечатываются и транспортируются способами, исключающими распространение карантинных объектов и регулируемых некарантинных вредных организмов.
11. Образцы (пробы), направляемые для проведения карантинной фитосанитарной экспертизы, сопровождаются соответствующей информацией (этикеткой), которая является основанием для регистрации образцов (проб) в карантинной фитосанитарной (испытательной) лаборатории.

6. Карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханалары мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес әкелінетін және орын ауыстыратын карантинге жатқызылған өнімнің (карантинге жатқызылған жүктің, карантинге жатқызылған материалдың, карантинге жатқызылған тауардың) түрлері мен көлемдері, осындай зертханалар орналастырылатын мүше мемлекеттің әкімшілік-аумақтық бірлігі аумағындағы карантиндік фитосанитариялық ахуал ескеріле отырып орналастырылады.
7. Жүргізілетін карантиндік фитосанитариялық сараптамалардың түрлері мен көлемдеріне қарай карантиндік фитомсанитариялық (сынақ) зертханасында диагностиканың сәйкес әдістері пайдаланылады, қажетті үй-жайлар мен жабдықтардың саны мен тағайындалуы анықталады, білікті персонал қалыптастырылады, жабдықты тексеру қамтамасыз етіледі, орындалған жұмыстардың сапасын басқару жүйесіне қолдау көрсетіледі.
8. Үлгілерге (сынамаларға) энтомологиялық, микологиялық, бактериологиялық, вирусологиялық, нематологиялық және гербологиялық зерттеулер жүргізуді көздейтін карантиндік фитосанитариялық сараптамалар № 1 қосымшаға сәйкес мерзімдерде жүргізіледі.
IV. Үлгілерді (сынамаларды) іріктеу және айналымы
9. Үлгілерді (сынамаларды) іріктеуді уәкілетті органның лауазымды тұлғалары және (немесе) уәкілетті органның шешімі бойынша – карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханасының мамандары жүзеге асырады.
10. Карантиндік фитосанитариялық сараптама жүргізуге жіберілетін іріктеп алынған үлгілер (сынамалар) буып-түйіледі және көрсетілген сараптама жүргізгенге дейін оларды сақтауды қамтамасыз ететін тәсілмен мөр басылады. Карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханасына келіп түскен кезде үлгілер (сынамалар) иесіздендіріледі, олар туралы мәліметер карантинтік фитосанитариялық сараптама өткізгенге дейін дербес нөмірлер беру жолымен шифрланады. Үлгілерді (сынамаларды) шифрлау жүйесі үлгілерді (сынамаларды) жасырын ауыстыру және (немесе) олар туралы есепке алу немесе басқа құжаттардағы жазбаларды бұрмалау мүмкіндігін болдырмауы және карантиндік фитосанитариялық сараптаманың алынған нәтижелерінің объективтілігі мен бейтараптылығын қамтамасыз етуі тиіс. Үлгілер (сынамалар) туралы мәліметтердің мағынасын ашу карантиндік фитосанитариялық сараптама аяқталған соң жүзеге асырылады.
Іріктеп алынған үлгілер (сынамалар) буып-түйіледі, мөр басылады және карантиндік объектілермен реттелетін карантиндік емес хиянды организмдердің таралуын болдырмайтын тәсілдермен тасымалданады.
11. Карантиндік фитосанитариялық сараптама жүргізуге жіберілетін үлгілерге (сынамаларға) карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханасында үлгілерді (сынамаларды) тіркеу үшін негіздеме болып табылатын сәйкес ақпарат (этикетка) ілесіп жүреді.

20. На официальном сайте карантинной фитосанитарной (испытательной) лаборатории и (или) на сайте уполномоченного органа в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" публикуется следующая информация об этой лаборатории:
а) контактные данные;
б) перечень карантинных объектов и регулируемых некарантинных вредных организмов;
в) перечень используемых в карантинной фитосанитарной (испытательной) лаборатории методов проведения карантинных фитосанитарных экспертиз.
21. Информационное взаимодействие между карантинными фитосанитарными (испытательными) лабораториями осуществляется путем обмена следующей информацией:
а) используемые методы и методики выявления и идентификации карантинных объектов и регулируемых некарантинных вредных организмов;
б) повышение квалификации персонала лаборатории;
в) иная информация, касающаяся лабораторного обеспечения карантинных фитосанитарных мер.
VII. Материально-техническое и научно-методическое обеспечение
карантинных фитосанитарных (испытательных) лабораторий
22. Карантинные фитосанитарные (испытательные) лаборатории оснащаются в соответствии с законодательством государств-членов материальными и техническими средствами, необходимыми для проведения исследования карантинного фитосанитарного состояния образцов (проб) на современном научно-техническом уровне, позволяющем обеспечить проведение карантинных фитосанитарных экспертиз и получение достоверных результатов, с учетом типового перечня лабораторного оборудования и материалов, необходимых для проведения карантинных фитосанитарных экспертиз, согласно приложению № 2.
23. Научно-методическое обеспечение карантинных фитосанитарных (испытательных) лабораторий осуществляется научно-исследовательскими организациями государств-членов.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Порядку лабораторного
обеспечения карантинных
фитосанитарных мер
СРОКИ
проведения карантинных фитосанитарных экспертиз при
проведении энтомологических, микологических,
бактериологических, вирусологических, нематологических
и гербологических исследований образцов (проб)
Наименование метода исследования
Объект исследования
Срок проведения, количество рабочих дней*
I. Энтомологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов

20. Карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертхананың ресми сайтында және (немесе) уәкілетті органның "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі сайтында осы зертхана туралы мынадай ақпарат жарияланады:
а) байланыс деректері;
б) карантиндік объектілердің және реттелетін карантиндік емес зиянды организмдердің тізбесі;
в) карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханасында пайдаланылатын карантиндік фитосанитариялық сараптамалар жүргізу әдістерінің тізбесі.
21. Карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханалары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл мынадай ақпаратты алмасу арқылы жүзеге асырылады:
а) пайдаланылатын карантиндік объектілер мен реттелетін карантиндік емес зиянды организмдерді анықтау және сәйкестендіру әдістері мен әдістемелері;
б) зертхана персоналының біліктілігін арттыру;
в) карантиндік фитосанитариялық шараларды зертханалық қамтамасыз етуге қатысты өзге де ақпарат.
VII. Карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханаларды материалдық-техникалық және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету
22. Карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханалар мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес № 2 қосымшаға сәйкес карантиндік фитосанитариялық сараптамалар жүргізу үшін қажетті зертханалық жабдықтар мен материалдардың типтік тізбесін ескере отырып, карантиндік фитосанитариялық сараптамалар жүргізуді және сенімді нетижелер алуды қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін заманауи ғылыми-итехникалық деңгейде үлгілердің (сынамалардың) карантиндік фитосанитариялық ахуалына зерттеу жүргізу үшін қажетті материалдық және техникалық құралдармен жабдықталады.
23. Карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханаларды ғылыми-әдістемелік қамтамасыз етуді мүше мемлекеттердің ғылыми-зерттеу ұйымдары жүзеге асырады.
Карантиндік фитосанитариялық
шараларды зертханалық
қамтамасыз ету тәртібіне
№ 1 ҚОСЫМША
Үлгілерге (сынамаларға) энтомологиялық, микологиялық, бактериологиялық, вирусологиялық, нематологиялық және гербологиялық зерттеулер жүргізу кезінде карантиндік фитосанитариялық сараптамалар жүргізу МЕРЗІМДЕРІ
Зерттеу әдісінің атауы
Зерттеу объектісі
Өткізу мерзімі, жұмыс күндерінің саны*
I. Карантинге жатқызылған үлгілерді (сынамаларды) энтомологиялық зерттеу

1. Выделение насекомых (членистоногих) из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов)
1 образец (проба)
1
2. Выделение насекомых (членистоногих) из феромонных или цветовых ловушек
1 ловушка
1
3. Выделение насекомых (членистоногих) из пищевых приманок, сметок ручным методом или просеиванием
1 приманка (сметка)
1
4. Выделение насекомых (членистоногих) из пищевых приманок, сметок методом флотации
1 приманка (сметка)
1
5. Выделение насекомых (членистоногих) из световых ловушек
1 ловушка
1
6. Выделение насекомых (членистоногих) из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) при скрытой зараженности методом флотации, окрашивания, люминесценции, рентгеноскопии или аудиоскопии
1 образец (проба)
2
7. Выделение насекомых (членистоногих) из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) с доращиванием (для получения стадии пригодной для идентификации)
1 образец (проба)
30
8. Идентификация насекомых (членистоногих) визуально и (или) методом микроскопии и морфометрии без приготовления микропрепарата
1 идентификация
1
9. Идентификация насекомых (членистоногих) методом микроскопии и морфометрии с приготовлением микропрепарата
1 идентификация
2
10. Идентификация насекомых (членистоногих) с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" ПЦР, FLASH-ПЦР, ПЦР "в реальном времени", ПЦР с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3
11. Идентификация насекомых (членистоногих) методом секвенирования ДНК
1 идентификация
5
II. Микологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов
12. Выделение возбудителя рака картофеля из образца (пробы) клубней картофеля
1 образец (проба)
1
13. Выделение возбудителя рака картофеля из образца (пробы) почвы
1 образец (проба)
2
14. Выделение грибов и грибоподобных организмов из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) визуальным методом
1 образец (проба)
1
15. Выделение грибов и грибоподобных организмов из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом культивирования во влажной камере
1 образец (проба)
20
16. Выделение грибов и грибоподобных организмов из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом культивирования на (в) питательной среде
1 образец (проба)
20
17. Выделение грибоподобных организмов из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом биоприманок
1 образец (проба)
20

1. Карантинге жатқызылған өнімдердің (материалдардың) үлгілерінің (сынамаларынан) жәндіктерді (бунақаяқтыларды) бөлу
1 үлгі (сынама)
1
2. Феромонды немесе түрлі-түсті тұзақтардан жәндіктерді (бунақаяқтыларды) бөлу
1 тұзақ
1
3. Тағамдық жемдерден, сыпырындыдан жәндіктерді (бунақаяқтыларды) қол әдісімен немесе електен өткізіп бөлу
1 жем (сыпырынды)
1
4. Тағамдық жемдерден, сыпырындыдан жәндіктерді (бунақаяқтыларды) флотация әдісімен бөлу
1 жем (сыпырынды)
1
5. Жарықты тұзақтардан жәндіктерді (бунақаяқтыларды) бөлу
1 тұзақ
1
6. Карантинге жатқызылған өнімдердің (материалдардың) үлгілерінен жасырын жұқтыру кезінде жәндіктерді (бунақаяқтыларды) флотация, бояу, люминесценция, рентгеноскопия немесе аудиоскопия әдісімен бөлу
1 үлгі (сынама)
2
7. Карантинге жатқызылған өнімдердің (материалдардың) үлгілерінен (сынамаларынан) жәндіктерді (буынаяқтыларды ) өсіп жетілдірумен (сәйкестендіруге жарамды сатыда алу үшін) бөлу
1 үлгі (сынама)
30
8. Жәндіктерді (буынаяқтыларды) көзбен және (немесе) микропрепарат дайындамай микроскопия және морфометрия әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
9. Жәндіктерді (буынаяқтыларды) микропрепарат дайындаумен микроскопия және морфометрия әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
10. Жәндіктерді (буынаяқтыларды) "классикалық" ПТР, FLASH-ПТР, "шынайы уақыттағы" ПТР, рестрикционды фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу ПТР түрлендіруінде полимеразды-тізбектеу реакциясын пайдаланып сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3
11. Жәндіктерді (буынаяқтыларды) ДНҚ секвенирлеу әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
II. Карантинге жатқызылған материалдардың үлгілерін (сынамаларын) микологиялық зерттеу
12. Картоп түйнегі үлгісінен (сынамасынан) картоптың жемір ауруын қоздырушыны бөлу
1 үлгі (сынама)
1
13. Топырақ үлгісінен (сынамасынан) картоптың жемір ауруын қоздырушыны бөлу
1 үлгі (сынама)
2
14. Карантинге жатқызылған өнімдердің (материалдардың) үлгілерінен (сынамаларынан) саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тәрізді организмдерді көзбен көру әдісімен бөлу
1 үлгі (сынама)
1
15. Карантинге жатқызылған өнімдердің (материалдардың) үлгілерінен (сынамаларынан) саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тәрізді организмдерді ылғалды камерада өсіру әдісімен бөлу
1 үлгі (сынама)
20
16. Карантинге жатқызылған өнімдердің (материалдардың) үлгілерінен (сынамаларынан) саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тәрізді организмдерді қоректік ортада өсіру әдісімен бөлу
1 үлгі (сынама)
20
17. Карантинге жатқызылған өнімдердің (материалдардың) үлгілерінен (сынамаларынан) саңырауқұлақ тәрізді организмдерді биотұзақ әдісімен бөлу
1 үлгі (сынама)
20

18. Выделение грибов из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом смыва спор и центрифугирования
1 образец (проба)
2
19. Идентификация грибов и грибоподобных организмов методом микроскопии и морфометрии
1 идентификация
2
20. Идентификация грибов и грибоподобных организмов с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" ПЦР, FLASH-ПЦР, ПЦР "в реальном времени", ПЦР с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3
21. Идентификация грибов и грибоподобных организмов методом иммуноферментного анализа (ИФА)
1 идентификация
2
22. Идентификация грибов и грибоподобных организмов методом секвенирования ДНК
1 идентификация
5
23. Тест на патогенность для грибов и грибоподобных организмов
1 идентификация
60
24. Идентификация грибов (грибоподобных организмов) методом масс-спектрометрии
1 идентификация
1
III. Бактериологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов
25. Выделение бактерий из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) в экстрагирующий буфер
1 образец (проба)
2
26. Выделение бактерий из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом культивирования на (в) питательной среде (в том числе селективной)
1 образец (проба)
14
27. Идентификация бактерий биохимическим методом
1 идентификация
20
28. Идентификация бактерий биологическим методом
1 идентификация
60
29. Идентификация бактерий методом иммунофлуоресцентного анализа (ИФ)
1 идентификация
1
30. Идентификация бактерий методом иммуноферментного анализа (ИФА)
1 идентификация
2
31. Идентификация бактерий с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" ПЦР, FLASH-ПЦР, ПЦР
"в реальном времени", ПЦР с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3
32. Идентификация бактерий методом секвенирования ДНК
1 идентификация
5
33. Идентификация бактерий методом иммунохроматографического анализа (ИХА)
1 идентификация
1

18. Карантинге жатқызылған өнімдердің (материалдардың) үлгілерінен (сынамаларынан) саңырауқұлақтарды спораны шаю және центрифугалау әдісімен бөлу
1 үлгі (сынама)
2
19. Саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тәрізді организмдерді микроскопия және морфометрия әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
20. Саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тәрізді организмдерді "классикалық" ПТР, FLASH-ПТР, "шынайы уақыттағы" ПТР, рестрикционды фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу ПТР түрлендіруінде полимеразды-тізбектеу реакциясын пайдаланып сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3
21. Саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тәрізді организмдерді иммунды ферменттік талдау (ИФТ) әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
22. Саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тәрізді организмдерді ДНҚ секвенирлеу әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
23. Саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тәрізді организмдер үшін патогендік тест
1 сәйкестендіру
60
24. Саңырауқұлақтарды (саңырауқұлақ тәрізді организмдерді) масс-спектрометрия әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
III. Карантинге жатқызылған материалдардың үлгілерін (сынамаларын) бактериологиялық зерттеу
25. Карантинге жатқызылған өнімдердің (материалдардың) үлгілерінен (сынамаларынан) бактерияларды айырғыш буферге бөлу
1 үлгі (сынама)
2
26. Карантинге жатқызылған өнімдердің (материалдардың) үлгілерінен (сынамаларынан) бактерияларды қоректік ортада (соның ішінде селективті) өсіру әдісімен бөлу
1 үлгі (сынама)
14
27. Бактерияларды биохимиялық әдіспен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
20
28. Бактерияларды биологиялық әдіспен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
60
29. Бактерияларды иммунофлуоресценттік талдау (ИТ) әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
30. Бактерияларды иммунды ферменттік талдау (ИФТ) әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
31. Бактерияларды "классикалық" ПТР, FLASH-ПТР, "шынайы уақыттағы" ПТР, рестрикционды фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу ПТР түрлендіруінде полимеразды-тізбектеу реакциясын пайдаланып сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3
32. Бактерияларды ДНҚ секвенирлеу әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
33. Бактерияларды иммунохроматографиялық талдау (ИХТ) әдісімен сәйкесендіру
1 сәйкестендіру
1

34. Идентификация бактерий методом
масс-спектрометрии
1 идентификация
1
35. Идентификация бактерий методом анализа профиля жирных кислот
1 идентификация
2
IV. Вирусологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов
36. Выделение вирусов, вироидов, фитоплазм из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) в экстракт
1 образец (проба)
2
37. Идентификация вирусов, вироидов, фитоплазм методом иммуноферментного анализа (ИФА)
1 идентификация
2

34. Бактерияларды масс-спектрометрия әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
35. Бактерияларды майлы қышқылдар профилін талдау әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
IV. Карантинге жатқызылған материалдардың үлгілерін (сынамаларын) вирусологиялық зерттеу
36. Карантинге жатқызылған өнімдердің (материалдардың) үлгілерінен (сынамаларынан) вирустарды, вироидтарды, фитоплазмаларды экстрактіде бөлу
1 үлгі (сынама)
2
37. Вирустарды, вироидтарды, фитоплазмаларды иммунды ферменттік талдау (ИФТ) әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2

38. Идентификация вирусов, вироидов, фитоплазм с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" ПЦР, FLASH-ПЦР, ПЦР "в реальном времени", ПЦР с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3
39. Идентификация вирусов, вироидов, фитоплазм методом секвенирования ДНК
1 идентификация
5
40. Идентификация вирусов, вироидов, фитоплазм методом биотеста на растениях-индикаторах
1 идентификация
60
V. Нематологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов
41. Выделение нематод из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом Бермана
1 образец (проба)
2
42. Выделение нематод из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) вороночным и вороночно-флотационным методом
(в том числе с использованием цистовыделителя)
1 образец (проба)
1

38. Вирустарды, вироидтарды, фитоплазмаларды "классикалық" ПТР, FLASH-ПТР, "шынайы уақыттағы" ПТР, рестрикционды фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу ПТР түрлендіруінде полимеразды-тізбектеу реакциясын пайдаланып сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3
39. Вирустарды, вироидтарды, фитоплазмаларды ДНҚ секвенирлеу әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
40. Вирустарды, вироидтарды, фитоплазмаларды өсімдік-индикаторларда биотест әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
60
V. Карантинге жатқызылған материалдардың үлгілерін (сынамаларын) нематологиялық зерттеу
41. Карантинге жатқызылған өнімдердің (материалдардың) үлгілерінен (сынамаларынан) нематодаларды Берман әдісімен бөлу
1 үлгі (сынама)
2
42. Карантинге жатқызылған өнімдердің (материалдардың) үлгілерінен (сынамаларынан) нематодаларды түтікшелі және түтікшелі-флотационды әдіспен (соның ішінде циста бөлгішті пайдаланып) бөлу
1 үлгі (сынама)
1

43. Выделение нематод из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) ручным методом
1 образец (проба)
1
44. Идентификация нематод методом микроскопии и морфометрии
1 идентификация
1
45. Идентификация нематод с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" ПЦР, FLASH-ПЦР, ПЦР "в реальном времени", ПЦР с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3
46. Идентификация нематод методом секвенирования ДНК
1 идентификация
5
47. Определение жизнеспособности цистообразующих нематод методом микроскопирования
1 циста
1
VI. Гербологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов
48. Выделение семян и (или) плодов растений из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) ручным методом и (или) просеиванием
1 образец (проба)
1

43. Карантинге жатқызылған өнімдердің (материалдардың) үлгілерінен (сынамаларынан) нематодаларды қол әдісімен бөлу
1 үлгі (сынама)
1
44. Нематодаларды микроскопия және морфометрия әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
45. Нематодаларды "классикалық" ПТР, FLASH-ПТР, "шынайы уақыттағы" ПТР, рестрикционды фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу ПТР түрлендіруінде полимеразды-тізбектеу реакциясын пайдаланып сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3
46. Нематодаларды ДНҚ секвенирлеу әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
47. Өмірге қауіпті циста түзуші нематодаларды микрокөшіру әдісімен анықтау
1 циста
1
VI. Карантинге жатқызылған материалдардың үлгілерін (сынамаларын) гербологиялық зерттеу
48. Карантинге жатқызылған өнімдердің (материалдардың) үлгілерінен (сынамаларынан) өсімдіктердің тұқымдарын және (немесе) жемістерін қол әдісімен және (немесе) електен өткізіп бөлу
1 үлгі (сынама)
1

49. Выделение семян и (или) плодов растений из образца (пробы) почвы методом отмывки
1 образец (проба)
2
50. Идентификация растений визуально и (или) методом микроскопии и морфометрии без приготовления микропрепарата
1 идентификация
1
51. Идентификация растений методом микроскопии и морфометрии с приготовлением микропрепарата
1 идентификация
2
52. Идентификация растений с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" ПЦР, FLASH-ПЦР, ПЦР
"в реальном времени", ПЦР с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3

49. Топырақ үлгілерінен (сынамаларынан) өсімдіктердің тұқымдарын және (немесе) жемістерін шаю әдісімен бөлу
1 үлгі (сынама)
2
50. Өсімдіктерді көзбен және (немесе) микропрепаратты дайындамай микроскопия және морфометрия әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
51. Өсімдіктерді микропрепарат дайындаумен микроскопия және морфометрия әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
52. Өсімдіктерді классикалық" ПТР, FLASH-ПТР, "шынайы уақыттағы" ПТР, рестрикционды фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу ПТР түрлендіруінде полимеразды-тізбектеу реакциясын пайдаланып сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3

53. Идентификация растений методом секвенирования ДНК
1 идентификация
5
54. Определение жизнеспособности семян растений тетразольным методом
1 исследование
2
55. Определение жизнеспособности семян растений методами окрашивания, изучения плазмолиза и (или) люминесценции
1 исследование
2
56. Определение жизнеспособности семян растений контрольным методом (всхожесть семян)
1 исследование
10
* При применении различных методов в одном исследовании сроки проведения могут суммироваться. Отсчет сроков проведения начинается с момента поступления образцов (проб) в карантинную фитосанитарную (испытательную) лабораторию. При поступлении образцов в лабораторию во второй половине рабочего дня этот день не учитывается в сроках проведения исследования. В случае выявления карантинного объекта в зависимости от методики могут назначаться дополнительные исследования, сроки проведения продлеваются до полной идентификации.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Порядку лабораторного
обеспечения карантинных
фитосанитарных мер
ТИПОВОЙ ПЕРЕЧЕНЬ
лабораторного оборудования и материалов, необходимых для проведения карантинных фитосанитарных экспертиз
Сноска. Приложения 2 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25.04.2023 № 52 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
Наименование оборудования и материалов
Назначение
I. Энтомологическая экспертиза
1. Основное оборудование
1. Набор ручных луп (2 х – 10 х)
использование при первичном осмотре материала
2. Налобная бинокулярная лупа
разбор и просмотр образцов
3. Стереоскопический микроскоп, общее увеличение не менее 80 х, с возможностью подключения фотокамеры. Окуляр-микрометр обязателен
изучение насекомых и их фрагментов, приготовление микропрепаратов
4. Микроскоп биологический прямой, общее увеличение не менее 1 000 х, с возможностью подключения фотокамеры и режимами работы: светлое поле, темное поле, фазовый контраст.
Окуляр-микрометр обязателен
изучение микропрепаратов
5. Объект-микрометр
измерение цены деления окулярного микрометра
6. Весы лабораторные электронные с пределом взвешивания не менее 500 г и дискретностью
не более 0,01 г
взвешивание химических реактивов для приготовления микропрепаратов
7. Комбинированный лабораторный холодильник (морозильник) (+ 5 / – 20 оС)
временное хранение образцов, обездвиживание активных насекомых
8. Шкаф для хранения реактивов с вытяжкой
хранение химических реактивов
9. Инкубатор (термостат суховоздушный) общего назначения с поддерживаемой температурой
до 60 оС
доращивание насекомых до стадии, по которой возможна идентификация

53. Өсімдіктерді ДНҚ секвенирлеу әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
54. Өсімдіктердің өмірге қауіпті тұқымдарын тетразольді әдіспен анықтау
1 зерттеу
2
55. Өсімдіктердің өмірге қауіпті тұқымдарын бояу, плазмолизді зерттеу және (немесе) люминесценция әдісімен анықтау
1 зерттеу
2
56. Өсімдіктердің өмірге қауіпті тұқымдарын бақылау әдісімен (тұқымдардың өнгіштігі) анықтау
1 зерттеу
10
________________
* Бір зерттеуде әртүрлі әдістерді қолдану кезінде өткізу мерзімдері бірге есептелуі мүмкін. Өткізу мерзімдерін есептеу үлгілердің (сынамалардың) карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханасына келіп түскен сәтінен басталады. Үлгілер зертханаға жұмыс күнінің екінші жартысында келіп түскен жағдайда осы күн зерттеу жүргізу мерзімдерінде есептелмейді. Карантиндік объектіні әдістемеге тәуелсіз анықтаған жағдайда қосымша зерттеулер тағайындалуымүмкін, өткізу мерзімдері толық сәйкестендіруге дейін ұзартылады.
Карантиндік фитосанитариялық
шараларды зертханалық
қамтамасыз ету тәртібіне
№ 2 ҚОСЫМША
Карантиндік фитосанитариялық сараптамалар жүргізу үшін қажетті зертханалық жабдықтар мен материалдардың ТИПТІК ТІЗБЕСІ
Жабдықтар мен материалдардың атауы
Тағайындалуы
I. Энтомологиялық сараптама
1. Негізгі жабдық
1. Қол лупаларының жиынтығы (2 х – 10 х)
материалды алғаш тексеру кезінде пайдалану
2. Маңдайға ілетін бинокулярлық лупа
үлгілерді талдау және қарау
3. Стереоскопиялық микроскоп, жалпы үлкейтуі кемінде 80 х, фотокамера қосу мүмкіндігімен. Микрометр окуляры міндетті
жәндіктерді және олардың фрагменттерін зерттеу, микропрепараттар дайындау
4. Биологиялық тікелей микроскоп, жалпы үлкейтуі кемінде 1000 х, фотокамера қосу мүмкіндігімен және жұмыс режимдері: жарық өріс, қараңғы өріс, фазалалық қарама-қарсылық. Микрометр окуляры міндетті
микропрепараттар дайындау
5. Микрометр-объекті
окулярлық микрометрді бөлу бағасын өлшек
6. Зертханалық электронды 500 г кем емес шектеуі бар және дискреттілігі 0,01 г аспайтын таразы
микропрепараттар дайындау үшін химиялық реактивтерді өлшеу
7. Комбинацияланған зертханалық тоңазытқыш (мұздатқыш) (+ 5 / – 20 оС)
үлгілерді уақытша сақтау, белсенді жәндіктерді қимылсыз қалдыру
8. Сорып шығарылған реактивтерді сақтауға арналған шкаф
химиялық реактивтерді сақтау
9. Жалпы қолданылатын 60 оС дейін температураны ұстап тұратын инкубатор (құрғақ ауалы термостат)
жәндіктерді сәйкестендіруге мүмкін болатын деңгейге дейін өсіру

10. Цифровой фотоаппарат с адаптерами для микроскопов
фотодокументирование, изготовление иллюстрационного материала
11. Набор сит (0,1 мм – 5,0 мм)
разбор образцов сметок, зерна и других сыпучих материалов
12. Автоклав
обеззараживание образцов
13. Столик нагревательный
подсушивание микропрепаратов
14. Компьютер в комплекте
документирование всех видов работ, составление отчетов, справок, ведение информационных баз и т. д.
15. Печь СВЧ
обеззараживание малых образцов
151. Термогигрометр комбинированный
использование для измерения влажности и температуры воздуха, при необходимости давления";
152. Логгер температур
использование для измерения
температуры в холодильной и при необходимости морозильной камеры.
2. Лабораторная посуда, инструменты
16. Пинцеты:
с плоскими концами 15 см и 25 см
остроконечные глазные 10 см
мягкие для мелких насекомых
подготовка образцов к экспертизе
17. Скальпели:
брюшные
глазные
–"–
18. Ножницы прямые разных размеров
–"–
19. Иглы препаровальные
–"–
20. Шпатели
разбор образцов
21. Секатор
срезание веток с повреждениями и неподвижными формами насекомых
22. Кисточки различных размеров
сбор насекомых
23. Штативы
использование для пробирок
24. Коробки (планшеты) для предметных стекол
хранение микропрепаратов
25. Баки для отходов после экспертизы
утилизация образцов
26. Доски разборные
разбор образцов
27. Коробки для энтомологических коллекций
хранение коллекционного материала
28. Канцелярские принадлежности (рабочие журналы, бумага писчая, карандаши, ручки, тушь и т. д.)
ведение документации, оформление энтомологических коллекций и т. д.
29. Лабораторная посуда и другие материалы (стеклянные, фарфоровые, пластиковые):
банки с притертыми пробками
банки для химических реактивов
бюксы с притертыми крышками разного объема
воронки
емкости для спирта
капельницы с притертой пипеткой
мерная посуда
пипетки медицинские
пробирки химические, биологические
спиртовки лабораторные
стаканы химические разные (50 – 1 000 мл)
тигли (5 мл и 20 мл)
эксикаторы с притертыми крышками
использование при проведении экспертизы для приготовления фиксирующих и других жидкостей, микропрепаратов, хранения фиксированных материалов, изготовления энтомологических коллекций и т. д.
3. Расходные материалы
30. Лезвия бритвенные или цанговые либо одноразовые скальпели
приготовление микропрепаратов
31. Фильтровальная бумага
упаковка образцов
32. Вата
–"–
33. Контейнеры и пакеты
хранение образцов
34. Булавки энтомологические
монтирование и хранение образцов
35. Этикеточная лента
использование для
временных этикеток
36. Пробирки микроцентрифужные с крышкой 1,5 мл
приготовление и хранение образцов

10. Микроскоптарға арналған адаптерлері бар цифрлық фотоаппарат
фотоқұжаттандыру, иллюстрациялық материалды дайындау
11. Електер жиынтығы (0,1 мм – 5,0 мм)
сыпырынды, дән және басқа да сусымалы материалдардың үлгілерін талдау
12. Автоклав
үлгілерді залалсыздандыру
13. Қыздырылатын үстелше
микропрепараттарды құрғату
14. Компьютер жиынтығы
жұмыстардың барлық түрлерін құжаттандыру, есетер, анықтамалақ құру, ақпараттық базаны жүргізу және т.б.
15. ӨЖЖ пеші
шағын үлгілерді залалсыздандыру
2. Зертханалық ыдыстар, аспаптар
16. Пинцеттер:
аяқ жағы жалпақ 15-25 сантиметр
үшкір көздік 10 сантиметр
майда жәндіктерге арналған жұмсақ түрлері
үлгілерді сараптамаға дайындау
17. Скальпельдер:
құрсақтық
көздік
–"–
18. Әртүрлі көлемдегі тік қайшылар
–"–
19. Препаровалдық инелер
–"–
20. Шпательдер
үлгілерді талдау
21. Секатор
зақымданған және қозғалыссыз түрдегі жәндіктері бар бұтақтарды кесу
22. Әртүрлі көлемдегі қылқаламдар
жәндіктерді жинау
23. Штативтер
түтікшелер үшін пайдалану
24. Заттық шыныларға арналған қораптар (планшеттер)
микропрепараттарды сақтау
25. Сараптамадан кейінгі қалдықтарды төгетін бактар
үлгілерді пайдаға асыру
26. Жиналатын тақталар
үлгілерді талдау
27. Энтомологиялық коллекцияларға арналған қораптар
коллекциялық материалды сақтау
28. Кеңсе керек-жарақтары (жұмыс журналдары, жазу қағазы, қарындаштар, қаламдар, тушь және т.б.)
құжаттаманы жүргізу, энтомологиялық коллекцияларды ресімдеу және т.б.
29. Зертханалық ыдыс және басқа да материалдар (шыны, фарфор, пластик):
кептелген тығындары бар банкалар
химиялық реактивтерге арналған банкалар
түрлі көлемді, қақпақтары берік кептелген бюкстер
воронкалар
спиртке арналған ыдыстар
кептелген пипеткасы бар тамшылатқыштар
өлшегіш ыдыс
медициналық пипеткалар
химиялық, биологиялық түтікшелер
зертханалық спиртовкалар
әртүрлі химиялық стакандар(50 – 1 000 мл)
тигельдер (5 мл және 20 мл)
қақпақтары кептелген эксикаторлар
белгілеуіш және басқа да сұйықтықтарды, микропрепараттарды дайындау үшін сараптама жүргізу, белгіленген материалдарды сақтау, энтомологиялық коллекцияларды дайындау және т.б. кезінде пайдалану
3. Шығыс материалдары
30. Ұстаралық немесе цангалы лезвиялар не бір рет пайдаланатын скальпельдер
микропрепараттарды дайындау
31. Сүзгіш қағаз
үлгілерді орау
32. Мақта
–"–
33. Контейнерлер және пакеттер
үлгілерді сақтау
34. Энтомологиялық түйреуіштер
үлгілерді монтаждау және сақтау
35. Этикеткалық таспа
уақытша этикеткалар үшін пайдалану
36. Қақпағы бар микроцентрифугалық түтікшелер 1,5 мл
үлгілерді дайындау және сақтау

37. Чашки Петри пластиковые (разного размера)
хранение образцов
38. Предметные стекла, в том числе с 1 – 2 лунками
приготовление микропрепаратов
39. Покровные стекла
–"–
40. Пакеты для автоклавирования
подготовка сред и посуды, дезинфицирование отработанных образцов и расходных материалов
41. Часовые стекла
приготовление микропрепаратов
42. USB-флеш-накопители
хранение и учет информации
4. Химические реактивы
43. Спирт медицинский 96 %
использование в соответствии с нормами расхода спирта
44. Жидкость Фора-Берлезе
приготовление микропрепаратов
45. Синтетический бальзам или иная система фиксации постоянных микропрепаратов
–"–
46. Глицерин
–"–
47. Желатин
–"–
48. Калий едкий
–"–
49. Уксусная кислота ледяная
–"–
50. Молочная кислота
–"–
51. Фуксин кислый
–"–
52. Целлоидин (бесцветный лак) или иная система фиксации постоянных микропрепаратов
–"–
53. Парафин
хранение заспиртованного материала
54. Формалин
фиксирование сочных плодов, клубней и т. д.
55. Натрия гидроксид (NaOH)
приготовление микропрепаратов
5. Методические, справочные материалы и коллекции
56. Методические материалы, стандарты организации, диагностические протоколы
использование в качестве руководящих материалов при проведении лабораторных экспертиз
57. Коллекции карантинных и некарантинных видов вредных насекомых
использование в качестве сравнительного материала при проведении экспертизы
58. Определители, справочники, атласы
использование в качестве справочного материала при проведении экспертизы
II. Гербологическая экспертиза
1. Основное оборудование
59. Набор ручных луп (2 х – 10 х)
применение при первичном осмотре материалов во время досмотра и обследования
60. Налобная бинокулярная лупа
разбор и просмотр образцов
61. Стереоскопический микроскоп, общее увеличение не менее 50 х, с возможностью подключения фотокамеры. Окуляр-микрометр обязателен
изучение внешних морфологических признаков семян и плодов, приготовление микропрепаратов
62. Микроскоп биологический прямой, общее увеличение не менее 400 х, с возможностью подключения фотокамеры и режимом работы "светлое поле". Окуляр-микрометр обязателен
изучение микропрепаратов
63. Объект-микрометр
измерение цены деления окулярного микрометра
64. Весы лабораторные электронные с пределом взвешивания не менее 5 000 г и дискретностью
не более 0,1 г
взвешивание образцов
65. Шкаф вытяжной
разбор протравленных и пыльных образцов, хранение химических реактивов
66. Цифровой фотоаппарат с адаптерами для микроскопов
фотодокументирование, изготовление иллюстрационного материала
67. Набор сит (0,1 – 5,0 мм)
разбор образцов сыпучих материалов

37. Пластикалық Петри тостағандары (әртүрлі көлемдегі)
үлгілерді сақтау
38. Заттық шынылар, соның ішінде 1 – 2 шұңқыры бар
микропрепараттарды дайындау
39. Жабын шынылар
–"–
40. Автоклавтауға арналған пакеттер
орталарды және ыдыстарды дайындау, өңделген үлгілерді және шығыс материалдарын дезинфикациялау
41. Сағат шынылары
микропрепараттарды дайындау
42. USB-флеш-жинақтауыштар
ақпараты сақтау және есепке алу
4. Химиялық реактивтер
43. Медициналық спирт 96 %
спиртті тұтыну нормаларына сәйкес пайдалану
44. Фора-Берлез сұйықтығы
микропрепараттарды дайындау
45. Синтетикалық бальзам немесе тұрақты микропрепараттарды белгілеудің өзге жүйесі
–"–
46. Глицерин
–"–
47. Желатин
–"–
48. Өткір калий
–"–
49. Мұзды сірке қышқылы
–"–
50. Сүт қышқылы
–"–
51. Қышқыл фуксин
–"–
52. Целлоидин (түссіз лак) немесе тұрақты микропрепараттарды белгілеудің өзге жүйесі
–"–
53. Парафин
спирттелген материалды сақтау
54. Формалин
шырынды жемістерді, түйнектерді және т.б. белгілеу
55. Натрий гидроксиді (NaOH)
микропрепараттарды дайындау
5. Әдістемелік, анықтамалық материалдар мен коллекциялар
56. Әдістемелік материалдар, ұйымдардың стандарттары, диагностикалық хаттамалар
зертханалық сараптамалар жүргізу кезінде басшылық құжаттары ретінде пайдалану
57. Зиянды жәндіктердің карантиндік және карантиндік емес түрлерінің коллекциясы
сараптама жүргізу кезінде салыстыру материалы ретінде пайдалану
58. Анықтағыштар, анықтамалықтар, атластар
сараптама жүргізу кезінде анықтамалық материал ретінде пайдалану
II. Гербологиялық сараптама
1. Негізгі жабдық
59. Қол лупаларының жиынтығы (2 х – 10 х)
тексеру және зерттеу уақытында материалдарды бастапқы қарау кезінде қолдану
60. Маңдайға ілетін бинокулярлық лупа
үлгілерді талдау және қарау
61. Стереоскопиялық микроскоп, жалпы үлкейтуі кемінде 50 х, фотокамера қосу мүмкіндігімен. Микрометр окуляры міндетті
тұқымдар мен жемістердің сыртқы морфологиялық белгілерін зерттеу, микропрепараттарды дайындау
62. Биологиялық тікелей микроскоп, жалпы үлкейтуі кемінде 400 х, фотокамера қосу мүмкіндігімен және "жарық өріс" жұмыс режимімен. Микрометр окуляры міндетті
микропрепараттарды зерттеу
63. Объект-микрометр
окулярлық микрометрді бөлу бағасын өлшеу
64. Зертханалық электронды 5 000 г кем емес шектеуі бар және дискреттілігі 0,1 г аспайтын таразы
үлгілерді өлшеу
65. Сорып шығаратын шкаф
дәріленген және шаң-тозаңды үлгілерді талдау, химиялық реактивтерді сақтау
66. Микроскоптарға арналған адаптерлері бар цифрлық фотоаппарат
фотоқұжаттандыру, иллюстрациялық материалды дайындау
67. Електер жиынтығы (0,1 – 5,0 мм)
сусымалы материалдардың үлгілерін талдау

68. Автоклав
обеззараживание образцов
69. Шкаф для хранения реактивов с вытяжкой
хранение химических реактивов
70. Компьютер в комплекте
документирование всех видов работ, составление отчетов, справок, ведение информационных баз и т. д.
701. Термогигрометр комбинированный
использование для измерения влажности и температуры воздуха, при необходимости давления";
702. Логгер температуры
использование для измерения
температуры в холодильной и при необходимости морозильной камеры.
2. Лабораторная посуда, инструменты и другие расходные материалы
71. Пинцеты с плоскими концами (15 см и 25 см)
подготовка образцов к экспертизе
72. Скальпели брюшные
–"–
73. Иглы препаровальные
–"–
74. Шпатели
–"–
75. Штативы
использование для пробирок
76. Баки для отходов после экспертизы
утилизация образцов
77. Доски разборные
разбор образцов
78. Канцелярские принадлежности (рабочие журналы, бумага писчая, карандаши, ручки и т. д.)
ведение документации, оформление коллекций и т. д.
79. Лабораторная посуда и другие материалы (стеклянные, фарфоровые, пластиковые):
пробирки химические, биологические
бюксы с притертыми крышками разного объема
воронки
емкости для спирта
мерная посуда
палочки стеклянные
спиртовка
флаконы для химических реактивов
использование при проведении экспертизы, для изготовления коллекций и т. д.
3. Расходные материалы
80. Лезвия бритвенные или цанговые либо одноразовые скальпели
приготовление микропрепаратов
81. Фильтровальная бумага
упаковка образцов
82. Вата
–"–
83. Контейнеры и пакеты
хранение образцов
84. Пробирки микроцентрифужные с крышкой
1,5 или 2 мл
–"–
85. Пробирки с завинчивающейся крышкой
(15 мл, типа Falcon или аналогичные)
–"–
86. Чашки Петри пластиковые (разного размера)
–"–
87. Предметные стекла
приготовление микропрепаратов
88. Покровные стекла
–"–
89. Пакеты для автоклавирования
подготовка сред и посуды, дезинфицирование отработанных образцов и расходных материалов
90. Белый ватман или бумага размера А3
разбор образца
4. Химические реактивы
91. Спирт медицинский 96 %
использование в соответствии с нормами расхода спирта
92. Соляная кислота концентрированная
приготовление микропрепаратов
93. Флороглюцин
–"–
94. Тетразолий хлористый
определение жизнеспособности семян
5. Методические, справочные материалы и коллекции
95. Методические материалы, стандарты организации, диагностические протоколы
использование в качестве руководящих материалов при проведении лабораторных экспертиз
96. Коллекции семян и гербарии карантинных и некарантинных видов сорных растений
использование в качестве сравнительного материала при проведении экспертизы

68. Автоклав
үлгілерді залалсыздандыру
69. Сорып шығарылған реактивтерді сақтауға арналған шкаф
химиялық реактивтерді сақтау
70. Компьютер жиынтығы
жұмыстардың барлық түрлерін құжаттандыру, есептер, анықтамалар құру, ақпараттық базаны жүргізу және т.б.
2. Зертханалық ыдыс, аспаптар және басқа да шығыс материалдары
71. Аяқ жағы жалпақ пинцеттер (15 см және 25 см)
үлгілерді сараптамаға дайындау
72. Құрсақтық скальпельдер
–"–
73. Препаровалдық инелер
–"–
74. Шпательдер
–"–
75. Штативтер
түтікшелер үшін пайдалану
76. Сараптамадан кейінгі қалдықтарды төгетін бактар
үлгілерді пайдаға асыру
77. Жиналатын тақталар
үлгілерді талдау
78. Кеңсе керек-жарақтары (жұмыс журналдары, жазу қағазы, қарындаштар, қаламдар, тушь және т.б.)
құжаттаманы жүргізу, коллекцияларды ресімдеу және т.б.
79. Зертханалық ыдыс және басқа материалдар (шыны, фарфор, пластик):
химиялық, биологиялық түтікшелер
түрлі көлемді, қақпақтары берік кептелген бюкстер
воронкалар
спиртке арналған ыдыстар
өлшегіш ыдыс
шыны таяқшалар
спиртовка
химиялық реактивтерге арналған флакондар
сараптама жүргізу кезінде, коллекциялар дайындау үшін пайдалану және т.б.
3. Шығыс материалдары
80. Ұстаралық немесе цангалы лезвиялар не бір рет пайдаланатын скальпельдер
микропрепараттарды дайындау
81. Сүзгіш қағаз
үлгілерді орау
82. Мақта
–"–
83. Контейнерлер және пакеттер
үлгілерді сақтау
84. Қақпағы бар микроцентрифугалық түтікшелер 1,5 немесе 2 мл
–"–
85. Бұрап бекітілетін қақпағы бар түтікшелер (15 мл, Falcon типті немесе баламалы)
–"–
86. Пластикалық Петри тостағандары (әртүрлі көлемдегі)
–"–
87. Заттық шынылар
микропрепараттарды дайындау
88. Жабын шынылар
–"–
89. Автоклавтауға арналған пакеттер
орталарды және ыдыстарды дайындау, өңделген үлгілерді және шығыс материалдарын дезинфикациялау
90. Ақ түсті ватман немесе А3 көлемді қағаз
үлгіні талдау
4. Химиялық реактивтер
91. Медициналық спирт 96 %
спиртті тұтыну нормаларына сәйкес пайдалану
92. Концентратталған тұз қышқылы
микропрепараттарды дайындау
93. Флороглюцин
–"–
94. Хлорды тетразолий
тұқымдардың тіршілік әрекеттерін анықтау
5. Әдістемелік, анықтамалық материалдар мен коллекциялар
95. Әдістемелік материалдар, ұйымдардың стандарттары, диагностикалық хаттамалар
зертханалық сараптамалар жүргізу кезінде басшылық құжаттары ретінде пайдалану
96. Арам шөптердің карантиндік және карантиндік емес тұқымдарының коллекциясы және гербарийі
сараптама жүргізу кезінде салыстыру материалы ретінде пайдалану

97. Определители, справочники, атласы
использование в качестве справочного материала при проведении экспертизы
III. Нематологическая экспертиза
1. Основное оборудование
98. Стереоскопический микроскоп, общее увеличение не менее 50 х, с возможностью подключения фотокамеры. Окуляр-микрометр обязателен
изучение нематод, приготовление микропрепаратов
99. Микроскоп биологический прямой, общее увеличение не менее 1 000 х, с возможностью подключения фотокамеры и режимами работы: светлое поле, темное поле, фазовый контраст.
Окуляр-микрометр обязателен
изучение микропрепаратов, измерение нематод
100. Объект-микрометр
измерение цены деления окулярного микрометра
101. Комбинированный лабораторный холодильник (морозильник) (+ 5 / – 20 оС)
временное хранение образцов
102. Цистовыделитель или комплект для выделения цист
выделение цистообразующих нематод из образцов почвы, картофеля и т. д.
103. Комплект для выделения нематод методом Бермана
выделение древесных нематод
104. Автоклав
обеззараживание образцов
105. Цифровой фотоаппарат с адаптерами для микроскопов
фотодокументирование, изготовление иллюстрационного материала
106. Набор сит (0,1 – 5,0 мм)
просеивание почвенных образцов, использование мелких сит в цистовыделителе
107. Столик нагревательный
подсушивание микропрепаратов
108. Компьютер в комплекте
документирование всех видов работ, составление отчетов, справок, ведение информационных баз и т. д.
1081. Термогигрометр комбинированный
использование для измерения влажности и температуры воздуха, при необходимости давления";
1082. Логгер температуры
использование для измерения
температуры в холодильной и при необходимости морозильной камеры.
2. Лабораторная посуда, инструменты и другие расходные материалы
109. Воронки пластмассовые конусообразные диаметром 10 – 12 см
использование для выделения нематод флотационным методом
110. Пинцеты с плоскими концами (15 и 25 см)
подготовка образцов к экспертизе
111. Скальпели брюшные
–"–
112. Ножницы прямые разных размеров
–"–
113. Иглы препаровальные
–"–
114. Контейнеры, ведра, тазы пластиковые разных размеров
подготовка образцов к экспертизе
115. Штативы
использование для пробирок
116. Коробки (планшеты) для стекол
хранение микропрепаратов
117. Баки для отходов после экспертизы
утилизация образцов
118. Канцелярские принадлежности (рабочие журналы, бумага писчая, карандаши, ручки и т. д.)
ведение документации, оформление коллекций и т. д.
119. Лабораторная посуда и другие материалы (стеклянные, фарфоровые, пластиковые):
стаканы химические 1 000 мл
мерная посуда
палочки стеклянные
воронки диаметром 10 – 15 см
проведение экспертизы, изготовление коллекций, хранение цист и т. д.

97. Анықтағыштар, анықтамалықтар, атластар
сараптама жүргізу кезінде анықтамалық материал ретінде пайдалану
III. Нематологиялық сараптама
1. Негізгі жабдық
98. Стереоскопиялық микроскоп, жалпы үлкейтуі кемінде 50 х, фотокамера қосу мүмкіндігімен. Микрометр окуляры міндетті
нематодаларды зерттеу, микропрепараттарды дайындау
99. Биологиялық тікелей микроскоп, жалпы үлкейтуі кемінде 1000 х, фотокамера қосу мүмкіндігімен және жұмыс режимдері: жарық өріс, қараңғы өріс, фазалалық қарама-қарсылық. Микрометр окуляры міндетті
микропрепараттарды зерттеу, нематодаларды өлшеу
100. Объект-микрометр
окулярлық микрометрді бөлу бағасын өлшеу
101. Комбинацияланған зертханалық тоңазытқыш (мұздатқыш) (+ 5 / – 20 оС)
үлгілерді уақытша сақтау
102. Циста бөліп шығарғыш немесе цисталар бөліп шығаруға арналған жиынтық
топырақ, картоп үлгілерінен циста түзуші наметодаларды бөлу және т.б.
103. Нематодаларды Берман әдісімен бөлуге арналған жиынтық
ағаш нематодаларды бөлу
104. Автоклав
үлгілерді залалсыздандыру
105. Микроскоптарға арналған адаптерлері бар цифрлық фотоаппарат
фотоқұжаттандыру, иллюстрациялық материалды дайындау
106. Електер жиынтығы (0,1 – 5,0 мм)
топырақ үлгілерін електен өткізу, циста бөліп шығарғышта ұсақ електерді пайдалану
107. Қыздырылатын үстелше
микропрепараттарды құрғату
108. Компьютер жиынтығы
жұмыстардың барлық түрлерін құжаттандыру, есептер, анықтамалар құру, ақпараттық базаны жүргізу және т.б.
2. Зертханалық ыдыс, аспаптар және басқа да шығыс материалдары
109. Диаметрі 10 – 12 см конус пішінді пластмасс воронкалар
нематодаларды флотациондық әдіспен бөлу үшін пайдалану
110. Аяқ жағы жалпақ пинцеттер (15 см және 25 см)
үлгілерді сараптамаға дайындау
111. Құрсақтық скальпельдер
–"–
112. Әртүрлі көлемдегі тік қайшылар
–"–
113. Препаровалдық инелер
–"–
114. Контейнерлер, шелектер, әртүрлі мөлшердегі пластик легендер
үлгілерді сараптамаға дайындау
115. Штативтер
түтікшелер үшін пайдалану
116. Шыныларға арналған қораптар (планшеттер)
микропрепараттарды сақтау
117. Сараптамадан кейінгі қалдықтарды төгетін бактар
үлгілерді пайдаға асыру
118. Кеңсе керек-жарақтары (жұмыс журналдары, жазу қағазы, қарындаштар, қаламдар, тушь және т.б.)
құжаттаманы жүргізу, коллекцияларды ресімдеу және т.б.
119. Зертханалық ыдыс және басқа материалдар (шыны, фарфор, пластик):
химиялық стакандар 1 000 мл
өлшегіш ыдыс
шыны таяқшалар
диаметрі 10 – 15 см воронкалар
сараптама жүргізу, коллекциялар дайындау, цисталарды сақтау және т.б.

3. Расходные материалы
120. Лезвия бритвенные или цанговые либо одноразовые скальпели
приготовление микропрепаратов
121. Фильтровальная бумага
упаковка образцов
122. Вата
–"–
123. Марля
–"–
124. Контейнеры и пакеты
хранение образцов
125. Пробирки микроцентрифужные с крышкой
1,5 или 2 мл
–"–
126. Пробирки с завинчивающейся крышкой
(15 мл, типа Falcon или аналогичные)
–"–
127. Чашки Петри пластиковые (разного размера)
–"–
128. Предметные стекла
приготовление микропрепаратов
129. Покровные стекла
приготовление микропрепаратов
130. Пакеты для автоклавирования
подготовка сред и посуды, дезинфицирование отработанных образцов и расходных материалов
4. Химические реактивы
131. Спирт медицинский 96 %
использование в соответствии с нормами расхода спирта
132. Глицерин
приготовление микропрепаратов
133. Желатин
–"–
134. Целлоидин (бесцветный лак) или иная система фиксации постоянных микропрепаратов
–"–
5. Методические и справочные материалы и коллекции
135. Методические материалы, стандарты организации, диагностические протоколы
использование в качестве руководящих материалов при проведении лабораторных экспертиз
136. Коллекции карантинных и некарантинных видов нематод
использование в качестве сравнительного материала при проведении экспертизы
137. Определители, справочники, атласы
использование в качестве справочного материала при проведении экспертизы
IV. Микологическая экспертиза
1. Основное оборудование
138. Автоклав с аксессуарами для стерилизации лабораторной посуды, питательных сред
стерилизация посуды, питательных сред и отработанного материала
139. Дистиллятор
получение дистиллированной воды
140. Шкаф ламинарный
тестирование образцов биологическим методом, пересевы мицелия с целью определения вида гриба и получения чистой культуры возбудителя
141. Шкаф вытяжной
использование при работе с протравленным материалом и химическими реактивами
142. Центрифуга лабораторная низкоскоростная до 3 000 оборотов в минуту для пробирок не менее 50 мл объемом
тестирование образцов для выявления и идентификации спор индийской головни и зооспорангиев рака картофеля
143. Сухожаровой шкаф до 250 оС
стерилизация лабораторной посуды
144. Инкубатор (термостат суховоздушный) общего назначения, охлаждающий, с поддерживаемой температурой + 10 / – 60 оС
тестирование образцов биологическим методом, поддержание роста культур возбудителей
145. Ультрафиолетовые облучатели
стерилизация помещений, рабочих поверхностей и оборудования
146. Комбинированный лабораторный холодильник (морозильник) (+ 5 / – 20 оС)
хранение культур грибов, питательных сред и растительного материала

3. Шығыс материалдары
120. Ұстаралық немесе цангалы лезвиялар не бір рет пайдаланатын скальпельдер
микропрепараттарды дайындау
121. Сүзгіш қағаз
үлгілерді орау
122. Мақта
–"–
123. Дәкелер
–"–
124. Контейнерлер және пакеттер
үлгілерді сақтау
125. Қақпағы бар микроцентрифугалық түтікшелер 1,5 немесе 2 мл
–"–
126. Бұрап бекітілетін қақпағы бар түтікшелер (15 мл, Falcon типті немесе баламалы)
–"–
127. Пластикалық Петри тостағандары (әртүрлі көлемдегі)
–"–
128. Заттық шынылар
микропрепараттарды дайындау
129. Жабын шынылар
микропрепараттарды дайындау
130. Автоклавтауға арналған пакеттер
орталарды және ыдыстарды дайындау, өңделген үлгілерді және шығыс материалдарын дезинфикациялау
4. Химиялық реактивтер
131. Медициналық спирт 96 %
спиртті тұтыну нормаларына сәйкес пайдалану
132. Глицерин
микропрепараттарды дайындау
133. Желатин
–"–
134. Целлоидин (түссіз лак) немесе тұрақты микропрепараттарды белгілеудің өзге жүйесі
–"–
5. Әдістемелік және анықтамалық материалдар мен коллекциялар
135. Әдістемелік материалдар, ұйымдардың стандарттары, диагностикалық хаттамалар
зертханалық сараптамалар жүргізу кезінде басшылық құжаттары ретінде пайдалану
136. Нематодалардың карантиндік және карантиндік емес түрлерінің коллекциялары
сараптама жүргізу кезінде салыстыру материалы ретінде пайдалану
137. Анықтағыштар, анықтамалықтар, атластар
сараптама жүргізу кезінде анықтамалық материал ретінде пайдалану
IV. Микологиялық сараптама
1. Негізгі жабдық
138. Зертханалық ыдысты, қоректену орталарын зарарсыздандыруға арналған аксессуарлары бар автоклав
ыдысты, қоректену орталарын және өңделген материалды зарарсыздандыру
139. Дистиллятор
сүзіп тазартылған суды алу
140. Ламинарлы шкаф
үлгілерді биологиялық әдіспен тестілеу, саңырауқұлақтың түрін анықтау және қоздырғыштың таза дақылын алу мақсатында жіпшумақтарды қайта себу
141. Сорып шығаратын шкаф
дәріленген материалмен және химиялық реактивтермен жұмыс істеу кезінде пайдалану
142. Кемінде 50 мл көлемдегі түтікшелерге арналған төмен жылдамдықты зертханалық центрифуга 3000 айналым/минут
үнділік қара күйенің спораларын және картоп ісігінің зооспорангийін анықтауға және сәйкестендіруге арналған үлгілерді тестілеу
143. 250 оС дейін құрғақ ыстық ауалы шкаф
зертханалық ыдысты зарарсыздандыру
144. Жалпы қолданылатын, салқындататын, + 10 / – 60 оС температураны ұстап тұратын инкубатор (құрғақ ауалы термостат)
үлгілерді биологиялық әдіспен тестілеу, қоздырғыштар дақылдарының өсуін қолдау
145. Ультракүлгін сәулелендіргіш
үй-жайларды, жұмыс орындарын және жабдықтарды зарарсыздандыру
146. Комбинацияланған зертханалық тоңазытқыш (мұздатқыш) (+ 5 / – 20 оС)
саңырауқұлақтардың дақылдарын, қоректік орталарды және өсімдік материалдарын сақтау

147. Весы лабораторные электронные с пределом взвешивания не менее 500 г и дискретностью не более 0,01 г
взвешивание химических реактивов и компонентов питательных сред, растворов и т. д.
148. Набор ручных луп (10 х, 20 х)
используются при первичном осмотре материалов во время досмотра и обследования
149. Набор сит (0,1 – 1,0 мм)
просеивание образцов почвы
150. Стереоскопический микроскоп, общее увеличение не менее 80 х, с возможностью подключения фотокамеры. Окуляр-микрометр обязателен
изучение образцов по макроскопическим признакам
151. Микроскоп биологический прямой, общее увеличение не менее 1 000 х, с возможностью подключения фотокамеры и режимами работы: светлое поле, темное поле, фазовый контраст. Окуляр-микрометр обязателен
изучение микропрепаратов для идентификации видов по морфологическим признакам, измерение отдельных морфологических структур
152. Цифровой фотоаппарат с адаптерами для микроскопов
фотодокументирование, изготовление иллюстрационного материала
153. Объект-микрометр
измерение цены деления окулярного микрометра
154. рН-метр с точностью не менее
0,1 показателя
контроль рН в растворах и питательных средах
155. Столик нагревательный
использование для подсушивания микропрепаратов
156. Компьютер в комплекте
документирование всех видов работ, составление отчетов, справок, ведение информационных баз и т. д.
1561. Термогигрометр комбинированный
использование для измерения влажности и температуры воздуха, при необходимости давления";
1562. Логгер температуры
использование для измерения
температуры в холодильной и при необходимости морозильной камеры.
2. Лабораторная посуда, инструменты и другие расходные материалы
157. Пинцеты с плоскими концами 15 и 25 см
использование для подготовки образцов к экспертизе
158. Скальпели брюшные и глазные
–"–
159. Секатор
–"–
160. Ножницы прямые разных размеров
–"–
161. Иглы: препаровальные посевные микробиологические
–"–
162. Шпатель
–"–
163. Штативы
использование для пробирок
164. Металлические поддоны, кюветы, емкости различного размера
просмотр образцов, варка питательных сред и т. д.
165. Кисточки
анализ почвенных образцов
166. Коробки (планшеты) для стекол
хранение микропрепаратов
167. Баки для отходов после экспертизы
утилизация образцов
168. Доски разборные
разбор образцов
169. Канцелярские принадлежности (рабочие журналы, бумага писчая, карандаши, ручки и т. д.)
ведение документации, оформление коллекций и т. д.
170. Лабораторная посуда и другие материалы (стеклянные, фарфоровые, пластиковые):
пробирки химические, биологические,
пробирки центрифужные (автоклавируемые)
флаконы для химических реактивов

147. Зертханалық электронды 500 г кем емес шектеуі бар және дискреттілігі 0,01 г аспайтын таразы
химиялық реактивтерді және қоректік орта компоненттерін, ерітінділерді және т.б. өлшеу
148. Қол лупаларының жиынтығы (10 х, 20 х)
тексеру және зерттеу уақытында материалдарды бастапқы қарау кезінде қолданылады
149. Електер жиынтығы (0,1 – 1,0 мм)
топырақ үлгілерін електен өткізу
150. Стереоскопиялық микроскоп, жалпы үлкейтуі кемінде 80 х, фотокамера қосу мүмкіндігімен. Микрометр окуляры міндетті
үлгілерді макроскопиялық белгілері бойынша зерттеу
151. Биологиялық тікелей микроскоп, жалпы үлкейтуі кемінде 1000 х, фотокамера қосу мүмкіндігімен және жұмыс режимдері: жарық өріс, қараңғы өріс, фазалалық қарама-қарсылық. Микрометр окуляры міндетті
микропрепараттарды морфологиялық белгілері бойынша түрлерін сәйкестендіру үшін зерттеу, жекелеген морфологиялық құрылымдарды өлшеу
152. Микроскоптарға арналған адаптерлері бар цифрлық фотоаппарат
фотоқұжаттандыру, иллюстрациялық материалды дайындау
153. Объект-микрометр
окулярлық микрометрді бөлу бағасын өлшеу
154. Дәлдігі 0,1 көрсеткіштен аспайтын рН-метр
ерітінділердегі және қоректік орталардағы рН бақылау
155. Қыздырылатын үстелше
микропрепараттарды құрғату үшін пайдалану
156. Компьютер жиынтығы
жұмыстардың барлық түрлерін құжаттандыру, есептер, анықтамалар құру, ақпараттық базаны жүргізу және т.б.
2. Зертханалық ыдыс, аспаптар және басқа да шығыс материалдары
157. Аяқ жағы жалпақ пинцеттер 15 см және 25 см
үлгілерді сараптамаға дайындау үшін пайдалану
158. Құрсақтық және көздік скальпельдер
–"–
159. Секатор
–"–
160. Әртүрлі көлемдегі тік қайшылар
–"–
161. Инелер:
препаровалдық
себуге арналған микробиологиялық
–"–
162. Шпатель
–"–
163. Штативтер
түтікшелер үшін пайдалану
164. Металл түпқоймалар, кюветтер, әрүрлі көлемдегі ыдыстар
үлгілерді қарау, қоректік орталарды пісіру және т.б.
165. Қылқаламдар
топырақ үлгілерін талдау
166. Шыныға арналған қораптар (планшеттер)
микропрепараттарды сақтау
167. Сараптамадан кейінгі қалдықтарды төгетін бактар
үлгілерді пайдаға асыру
168. Жиналатын тақталар
үлгілерді талдау
169. Кеңсе керек-жарақтары (жұмыс журналдары, жазу қағазы, қарындаштар, қаламдар, тушь және т.б.)
құжаттаманы жүргізу, коллекцияларды ресімдеу және т.б.
170. Зертханалық ыдыс және басқа материалдар (шыны, фарфор, пластик):
химиялық, биологиялық түтікшелер,
центрифугалық (автоклавталатын) түтікшелер
химиялық реактивтерге арналған флакондар

колбы конические плоскодонные (250 – 1 000 мл)
емкости для спирта
пипетки медицинские
пипетки микробиологические (0,5 – 20 мл)
капельницы с притертой пипеткой
мерная посуда
часовые стекла
палочки стеклянные
стаканы химические разные (50 – 1 000 мл)
спиртовки лабораторные
бюксы с притертыми крышками разного объема
использование в процессе проведения экспертизы, для подготовки образцов, сред, приготовления микропрепаратов и т. д.
3. Расходные материалы
171. Лезвия бритвенные или цанговые либо одноразовые скальпели
приготовление микропрепаратов
172. Фильтровальная бумага
упаковка образцов
173. Вата
–"–
174. Марля
–"–
175. Контейнеры и пакеты
хранение образцов
176. Пробирки микроцентрифужные с крышкой
1,5 или 2 мл
–"–
177. Пробирки с завинчивающейся крышкой
(15 мл, типа Falcon или аналогичные)
–"–
178. Чашки Петри пластиковые (разного размера)
–"–
179. Предметные стекла
приготовление микропрепаратов
180. Покровные стекла
–"–
181. Пакеты для автоклавирования
подготовка сред и посуды, дезинфицирование отработанных образцов и расходных материалов
4. Химические реактивы
182. Спирт медицинский 96 %
стерилизация лабораторных инструментов и образцов при подготовке к анализу
183. Четыреххлористый углерод
выделение зооспорангиев рака картофеля
184. Фенол или тимол кристаллический
предохранение материалов от плесени
185. Формалин 40 %
фиксация, хранение и дезинфекция сочных образцов
186. Глицерин
приготовление микропрепаратов
187. Гидроксид калия
тестирование образцов колориметрическим методом
188. Желатин
приготовление микропрепаратов
189. Агар питательный сухой
приготовление питательных сред
190. Глюкоза
–"–
191. Лимонная кислота
–"–
192. Целлоидин (бесцветный лак) или иная система фиксации постоянных микропрепаратов
приготовление микропрепаратов
5. Методические, справочные материалы и коллекции
193. Методические материалы, стандарты организации, диагностические протоколы
использование в качестве руководящих материалов при проведении лабораторных экспертиз
194. Коллекции карантинных и некарантинных видов грибов и гербарий повреждений
использование в качестве сравнительного материала при проведении экспертизы
195. Определители, справочники, атласы
использование в качестве справочного материала при проведении экспертизы
V. Бактериологическая и вирусологическая экспертиза
1. Основное оборудование:
196. Стереоскопический микроскоп, общее увеличение не менее 50 х, с возможностью подключения фотокамеры
изучение морфологии бактериальных колоний и документирование результатов
197. Цифровой фотоаппарат с адаптерами для микроскопов
фотодокументирование, изготовление иллюстрационного материала

жалпақ түпті конустық колбалар (250 – 1 000 мл)
спиртке арналған ыдыстар
медициналық пипеткалар
микробиологиялық пипеткалар (0,5 – 20 мл)
кептелген пипеткасы бар тамшылатқыштар
өлшегіш ыдыс
сағат шынылары
шыны таяқшалар
әртүрлі химиялық стакандар (50 – 1 000 мл)
зертханалық спиртовкалар
түрлі көлемді, қақпақтары берік кептелген бюкстер
сараптама жүргізу процесінде, үлгілерді, орталарды дайындау үшін, микропрепараттарды дайындау үшін және т.б. пайдалану
3. Шығыс материалдары
171. Ұстаралық немесе цангалы лезвиялар не бір рет пайдаланатын скальпельдер
микропрепараттарды дайындау
172. Сүзгіш қағаз
үлгілерді орау
173. Мақта
–"–
174. Дәкелер
–"–
175. Контейнерлер және пакеттер
үлгілерді сақтау
176. Қақпағы бар микроцентрифугалық түтікшелер 1,5 немесе 2 мл
–"–
177. Бұрап бекітілетін қақпағы бар түтікшелер (15 мл, Falcon типті немесе баламалы)
–"–
178. Пластикалық Петри тостағандары (әртүрлі көлемдегі)
–"–
179. Заттық шынылар
микропрепараттарды дайындау
180. Жабын шынылар
–"–
181. Автоклавтауға арналған пакеттер
орталарды және ыдыстарды дайындау, өңделген үлгілерді және шығыс материалдарын дезинфикациялау
4. Химиялық реактивтер
182. Медициналық спирт 96 %
талдауға дайындау кезінде зертханалық аспаптар мен үлгілерді залалсыздандыру
183. Төрт хлорлы көміртегі
картоптың жемір ауруы зооспорангийлерін бөлу
184. Фенол немесе кристалды тимол
материалдарды зең басуының алдын алу
185. Формалин 40 %
шырынды үлгілерді белгілеу, сақтау және дезинфекциялау
186. Глицерин
микропрепараттарды дайындау
187. Калий гидроксиді
үлгілерді колориметриялық әдіспен тестілеу
188. Желатин
микропрепараттарды дайындау
189. Қоректік құрғақ агар
қоректік орталарды дайындау
190. Глюкоза
–"–
191. Лимон қышқылы
–"–
192. Целлоидин (түссіз лак) немесе тұрақты микропрепараттарды белгілеудің өзге жүйесі
микропрепараттарды дайындау
5. Әдістемелік, анықтамалық материалдар мен коллекциялар
193. Әдістемелік материалдар, ұйымдардың стандарттары, диагностикалық хаттамалар
зертханалық сараптамалар жүргізу кезінде басшылық құжаттары ретінде пайдалану
194. Карантиндік және карантиндік емес саңырауқұлақтар түрлері коллекциясы және зақымдану гербарийлері
сараптама жүргізу кезінде салыстыру материалы ретінде пайдалану
195. Анықтағыштар, анықтамалықтар, атластар
сараптама жүргізу кезінде анықтамалық материал ретінде пайдалану
VI. Бактериологиялық және вирусологиялық сараптама
1. Негізгі жабдық:
196. Стереоскопиялық микроскоп, жалпы үлкейтуі кемінде 50 х, фотокамера қосу мүмкіндігімен
бактериалдық колониялар морфологиясын зерттеу және нәтижелерді құжаттандыру
197. Микроскоптарға арналған адаптерлері бар цифрлық фотоаппарат
фотоқұжаттандыру, иллюстрациялық материалды дайындау

198. Автоклав
стерилизация растворов и питательных сред, дезинфекция образцов и отходов экспертизы
199. Дистиллятор
получение очищенной воды для приготовления буферных растворов, питательных сред, ополаскивания посуды, частей растений после стерилизации
200. Бидистиллятор или иное средство водоподготовки молекулярного качества
получение очищенной воды для приготовления субстратного буфера
201. Инкубатор (термостат суховоздушный) общего назначения, охлаждающий,
с поддерживаемой температурой + 10 / – 60 оС
выращивание бактериальных культур
202. Сухожаровой шкаф
стерилизация лабораторной посуды
203. Ламинарный шкаф
проведение посевов бактерий, подготовка питательных сред
204. рН-метр с точностью не менее
0,1 показателя
контроль рН в буферных растворах и питательных средах
205. Весы лабораторные электронные с пределом взвешивания не менее 500 г и дискретностью
не более 0,01 г
взвешивание тест-образцов, ингредиентов буферных растворов и питательных сред, уравновешивание центрифужных пробирок
206. Весы аналитические с пределом взвешивания не менее 100 г и дискретностью не более 0,0001 г
взвешивание органических веществ для буферных растворов и питательных сред
207. Гомогенизатор лопаточный в комплекте со штативом (подставкой) для пакетов, штативом (подставкой) для распечатывания пакетов
использование для пробоподготовки
208. Пипетка для гомогенизационных пакетов
–"–
209. Флакон-диспенсеры 2 – 10 и 1 – 50 мл
–"–
210. Комбинированный лабораторный холодильник (морозильник) (+ 5 / – 20 оС)
хранение тест-образцов,
тест-систем и лабильных химических реактивов, замораживание антител и культур фитопатогенов перед лиофилизацией
211. Холодильник низкотемпературный (– 80 ғС)
хранение тест-образцов и ферментов
212. Вытяжной шкаф с мойкой
приготовление растворов и обработка лабораторной посуды
213. Шкаф для хранения реактивов с вытяжкой
хранение химических реактивов
214. Дозаторы 1-канальные переменного объема
0,5 – 10, 2 – 20, 20 – 200, 100 – 1 000 мкл, 1 – 5 мл
дозирование реагентов и суспензий тест-образцов
215. Штатив для дозаторов
использование для одноканальных дозаторов
216. Печь СВЧ
разогрев питательных сред
217. Бактерицидный облучатель для помещений
обеззараживание помещений
218. Шейкер горизонтальный для колб
получение суспензии бактерий из растительного материала
219. Таймеры лабораторные
учет времени при экспертизе
220. Компьютер в комплекте
документирование всех видов работ, составление отчетов, справок, ведение информационных баз и т. д.
221. Термометр
измерение температуры в холодильниках и помещении

198. Автоклав
ерітінділер мен қоректік орталарды зарарсыздандыру, үлгілер мен сараптама қалдықтарын дезинфекциялау
199. Дистиллятор
буферлік ерітінділерді дайындау, қоректік орталар үшін тазартылған суды алу, зарарсыздандырылғаннан кейін ыдысты, өсімдіктер бөліктерін шаю
200. Бидистиллятор немесе молекулярлық сапаны сумен дайындаудың өзге құралы
субстратты буферді дайындау үшін тазартылған суды алу
201. Жалпы қолданылатын, салқындататын, + 10 / – 60 оС температураны ұстап тұратын инкубатор (құрғақ ауалы термостат)
бактериалды дақылдарды өсіру
202. Құрғақ ыстық ауалы шкаф
зертханалық ыдысты зарарсыздандыру
203. Ламинарлық шкаф
бактериялар егуді жүргізу, қоректік орталарды дайындау
204. Дәлдігі 0,1 көрсеткіштен аспайтын рН-метр
буферлік ерітінділерде және қоректік орталарда рН бақылау
205. Зертханалық электронды 500 г кем емес шектеуі бар және дискреттілігі 0,01 г аспайтын таразы
центрифугалық түтікшелерді теңгеретін тест-үлгілерді, буферлік ерітінділерді және қоректік орталарды өлшеу
206. Өлшеу шегі кемінде 100 г және дискреттілігі кемінде 0,0001 г талдамалық таразылар
буферлік ерітінділер мен қоректік орталар үшін орагникалық заттарды өлшеу
207. Пакеттерге арналған штативі (тіреуіші), пакеттерді басып шығаруға арналған штативі (тіреуіші) бар
сынаманы дайындау үшін пайдалану
208. Гомогенизациялық пакеттерге арналған пипетка
–"–
209. Флакон-диспенсерлер 2 – 10 және 1 – 50 мл
–"–
210. Комбинацияланған зертханалық тоңазытқыш (мұздатқыш) (+ 5 / – 20 оС)
тест-үлгілерді, тест-жүйелерді және лабильді химиялық реактивтерді сақтау, лиофилизация алдында антиденелерді және фитопатогендердің дақылдарын мұздату
211. Төмен температуралы тоңазытқыш (– 80 ºС)
тест-үлгілерді және ферменттерді сақтау
212. Жуғышы бар сорып шығаратын шкаф
ерітінділерді дайындау және зертханалық ыдысты өңдеу
213. Сорып шығарылған реактивтерді сақтауға арналған шкаф
химиялық реактивтерді сақтау
214. 1-каналды ауыспалы көлемді дозаторлар 0,5 – 10, 2 – 20, 20 – 200, 100 – 1 000 мкл, 1 – 5 мл
реагенттер мен тест-үлгілердің суспензияларын дозалау
215. Дозаторларға арналған штатив
бір каналды дозатор үшін пайдлану
216. ӨЖЖ пеші
қоректік орталарды қыздыру
217. Үй-жайға арналған бактерицидтік сәулелендіргіш
үй-жайды зарарсыздандыру
218. Колбаларға арналған көлденең шейкер
өсімдік материалынан бактериялардың суспензиясын алу
219. Зертханалық таймерлер
сараптама кезінде уақытты есепке алу
220. Компьютер жиынтығы
жұмыстардың барлық түрлерін құжаттандыру, есептер, анықтамалар құру, ақпараттық базаны жүргізу және т.б.
221. Термометр
тозаңытқыштарда және үй-жайларда температураны өлшеу

222. Прибор измерительный
измерение влажности в помещении
223. Кондиционер
повышение или понижение температуры в помещении при проведении анализов
224. Магнитная мешалка
приготовление рабочих растворов
2241. Термогигрометр комбинированный
использование для измерения влажности и температуры воздуха, при необходимости давления";
2242. Логгер температуры
использование для измерения
температуры в холодильной и при необходимости морозильной камеры.
2. Оборудование для иммуноферментного анализа (ИФА)
225. Иммуноферментный фотометрический анализатор
регистрация результатов ИФА
226. Термостат-шейкер
инкубирование планшетов для ИФА
227. Центрифуга с охлаждением для микрообъемов
(1,5 – 2 мл)
осветление экстрактов перед проведением ИФА
228. Дозатор 8-канальный переменного
объема 100 – 200 мкл
промывка планшетов для ИФА, нанесение компонентов диагностических наборов
229. Дозаторы 1-канальные переменного объема
0,5 – 10, 2 – 20, 20 – 200, 100 – 1 000 мкл, 1 – 5 мл
дозирование реагентов и суспензий тест-образцов
3. Оборудование для иммунофлуоресцентного анализа (ИФ)
230. Весы лабораторные электронные с пределом взвешивания не менее 500 г и дискретностью
не более 0,1 г
уравновешивание центрифужных пробирок
231. Высокоскоростная центрифуга с охлаждением на объем 50 мл
концентрирование бактериальной суспензии
232. Микроскоп биологический прямой, общее увеличение не менее 1 000 х, с возможностью подключения фотокамеры и режимами работы: эпилюминисценция. Окуляр-микрометр обязателен.
В комплекте с фотокамерой, компьютером и программным обеспечением
визуализация окрасившихся флуорофором бактерий
233. Столик нагревательный
подсушивание бактериальной суспензии на предметных стеклах 40 оС
234. Штативы для центрифужных пробирок 50 мл
пробоподготовка
235. Вортекс для центрифужных пробирок 50 мл
–"–
236. Флакон-диспенсеры 2 – 10 и 1 – 50 мл
дозирование растворов
237. Дозаторы 1-канальные переменного объема
0,5 – 10, 2 – 20, 20 – 200, 100 – 1 000 мкл, 1 – 5 мл
дозирование компонентов диагностических наборов и суспензий тест-образцов
4. Оборудование для анализа полимеразной цепной реакции (ПЦР)
238. ПЦР-бокс
предотвращение контаминации при проведении анализа
239. ПЦР-амплификатор для микропробирок
0,2 мл с горячей крышкой
амплификация ДНК тест-объекта для "классического" ПЦР
240. ПЦР-амплификатор (термоциклер) для микропробирок 0,6 мл
амплификация ДНК тест-объекта для FLASH-ПЦР
241. Микроцентрифуга для микропробирок 1,5 мл
разделение фракций при пробоподготовке ПЦР
242. Вортекс или центрифуга-вортекс для микропробирок
смешивание фракций при пробоподготовке ПЦР

222. Өлшеу құралы
үй-жайда ылғалдылықты өлшеу
223. Кондиционер
талдау жүргізу кезінде үй-жайларда температураның артуы немесе төмендеуі
224. Магнитті араластырғыш
жұмыс ерітінділерін дайындау
2. Иммуноферменттік талдауға (ИФТ) арналған жабдық
225. Иммуноферменттік фотометриялық анализатор
ИФТ нәтижелерін тіркеу
226. Термостат-шейкер
ИФТ арналған планшеттерді инкубациялау
227. Микробтарға арналған салқындататын центрифуга (1,5 – 2 мл)
ИФТ жүргізу алдында экстрактілерді жарықтандыру
228. 8-каналды ауыспалы көлемді дозатор 100 – 200 мкл
ИФТ арналған планшеттерді шаю, диагностикалық жиынтықтар компонеттерін енгізу
229. 1-каналды ауыспалы көлемді дозаторлар 0,5 – 10, 2 – 20, 20 – 200, 100 – 1 000 мкл, 1 – 5 мл
тест-үлгілердің реагенттері мен суспензияларын дозалау
3. Иммунофлуоресценттік талдауға (ИФ) арналған жабдық
230. Зертханалық электронды 500 г кем емес шектеуі бар және дискреттілігі 0,1 г аспайтын таразы
центрифугалық түтікшелерді теңестіру
231. 50 мл көлемді мұздатқышы бар жоғары жылдамдықты центрифуга
бактериалдық суспензияны концентраттау
232. Биологиялық тікелей микроскоп, жалпы үлкейтуі кемінде 1000 х, фотокамера қосу мүмкіндігімен және жұмыс режимдері: эпилюминисценция. Микрометр окуляры міндетті. Фотокамерамен, компьютермен және бағдарламалық қамтамасыз етумен жиынтықта
флуороформен боялған бактерияларды визуалдау
233. Қыздырылатын үстелше
бактериялық суспензияларды 40 оС заттық шыныларда құрғатып кептіру
234. 50 мл центрифугалық түтікшелерге арналған штативтер
сынаманы дайындау
235. 50 мл центрифугалық түтікшелерге арналған вортекс
–"–
236. Флакон-диспенсерлер 2 – 10 және 1 – 50 мл
ерітінділерді дозалау
237. 1-каналды ауыспалы көлемді дозатор 0,5 – 10, 2 – 20, 20 – 200, 100 – 1 000 мкл, 1 – 5 мл
диагностикалық жиынтықтар мен тест-үлгілердің суспензиялары компоненттерін дозалау
4. Полимеразды тізбектік реакция (ПТР) талдауына арналған жабдық
238. ПТР-бокс
талдау жүргізу кезінде контаминацияның алдын алу
239. Қақпағы ыстық 0,2 мл микротүтікшеге арналған ПТР-амплификатор
"классикалық" ПТР үшін тест-объектінің ДНҚ амплификациясы
240. 0,6 мл микротүтікшелерге арналған ПТР-амплификатор (термоциклер)
FLASH-ПТР үшін тест-объектінің ДНҚ амплификациясы
241. 1,5 мл микротүтікшелерге арналған микроцентрифуга
ПТР сынама дайындау кезінде фракцияларды бөлу
242. Микротүтікшелерге арналған вортекс немесе центрифуга-вортекс
ПТР сынама дайындау кезінде фракцияларды араластыру

243. Микротермостат для микропробирок
0,2 мл и 0,6 мл
инкубирование реакционной смеси при пробоподготовке ПЦР
244. Дозаторы 1-канальные переменного объема
0,5 –10, 2 – 20, 20 – 200, 100 – 1 000 мкл, 1 – 5 мл
дозация компонентов диагностических наборов и суспензий тест-образцов
245. Штатив "рабочее место" для пробирок
1,5, 0,2 и 0,6 мл
приготовление ПЦР смесей
246. Таймер лабораторный
хронометрирование этапов пробоподготовки ПЦР
247. Детектирующий амплификатор для микропробирок 0,2 мл в комплекте с компьютером, оснащенным программным обеспечением
детекция результатов ПЦР
"в реальном времени"
248. ПЦР-детектор по конечной точке для микропробирок 0,6 мл в комплекте с компьютером, оснащенным программным обеспечением
детекция результатов
FLASH-ПЦР
249. Оборудование для электрофореза в агарозном геле (камера, заливочный столик и источник тока
в комплекте)
детекция результатов ПЦР
250. Гельдокументирующая система в комплекте с компьютером, оснащенным программным обеспечением
детекция результатов "классической" ПЦР
251. Печь СВЧ
расплавление агарозы для проведения электрофореза
5. Лабораторная посуда, инструменты и другие расходные материалы
252. Воронки диаметром 7 – 8 см
фильтрация смесей
253. Центрифужные пробирки для высоких оборотов
центрифугирование бактериальной суспензии
254. Штатив для микропробирок
применение для пробоподготовки и проведения экспертизы
255. Ступки с пестиками
–"–
256. Штативы для пипеток
–"–
257. Штативы для наконечников
–"–
258. Пинцеты
–"–
259. Скальпели
–"–
260. Ножницы металлические
–"–
261. Колбы объемом 100, 500, 1 000 и 2 000 мл
–"–
262. Колбы объемом 250 мл или одноразовые стаканы для шейкера
–"–
263. Стаканы объемом 50, 100, 250, 500, 1 000
и 2 000 мл
–"–
264. Флаконы на 250, 500 и 1 000 мл для автоклавирования растворов и питательных сред
–"–
265. Спиртовки
–"–
266. Шпатели стеклянные
–"–
267. Палочки стеклянные
–"–
268. Пипетки стеклянные микробиологические
–"–
269. Груши для микробиологических пипеток
–"–
270. Петли бактериологические
–"–
271. Воронки диаметром 10 см
–"–
272. Цилиндры объемом 10, 20, 50, 100, 500 и 1 000 мл
–"–
273. Пробирки стеклянные химические
временное хранение бактериальных культур
274. Стаканы объемом 300 – 400 мл
стерилизация образцов
275. Флаконы с притертой крышкой
хранение летучих веществ
276. Флаконы с капельницей
нанесение иммерсии и заполняющего буфера под покровное стекло
277. Баки для отходов после экспертизы
утилизация образцов

243. 0,2 мл және 0,6 мл микротүтікшелерге арналған микротермостат
ПТР сынама дайындау кезінде реакциялық қоспаны инкубациялау
244. 1- каналды ауыспалы көлемді дозаторлар 0,5 –10, 2 – 20, 20 – 200, 100 – 1 000 мкл, 1 – 5 мл
диагностикалық жиынтықтардың компоненттерін және тест-үлгілердің суспензияларын дозалау
245. 1,5, 0,2 және 0,6 мл түтікшелерге арналған "жұмыс орны" штативі
ПТР қоспаларды дайындау
246. Зертханалық таймер
ПТР сынама дауындау кезеңдерін хронометраждау
247. Бағдарламалық қамтамасыз етумен жабдықталған комьютермен жиынтықта 0,2 мл микротүтікшелерге арналған амплификатор детектрлеуші
"шынайы уақытта" ПТР нәтижелерінің детекциясы
248. Бағдарламалық қамтамасыз етумен жабдықталған комьютермен жиынтықта 0,6 мл микротүтікшелерге арналған соңғы нүкте бойынша ПТР-детектор
FLASH-ПТР нәтижелерінің детекциясы
249. Агарозды гельдегі электрофорезге арналған жабдық (камера, төгу үстелі және жиынтықтағы ток көзі)
ПТР нәтижелерінің детекциясы
250. Бағдарламалық қамтамасыз етумен жабдықталған комьютермен жиынтықтағы гельқұжаттандыру жүйесі
"классикалық" ПТР нәтижелерінің детекциясы
251. ӨЖЖ пеші
электрофорез жүргізу үшін агароздарды еріту
5. Зертханалық ыдыс, аспаптар және басқа да шығыс материалдары
252. Диаметрі 7 – 8 см воронкалар
қоспаларды сүзгілеу
253. Жоғары айналымдарға арналған центрифугалық түтікшелер
бактериалды суспензияны центрифугалау
254. Микротүтікшелерге арналған штатив
сынама дайындау және сараптама өткізу үшін қолдану
255. Келсабы бар ұнтаңтағыш
–"–
256. Пипеткаларға арналған штативтер
–"–
257. Ұштықтарға арналған штативтер
–"–
258. Пинцеттер
–"–
259. Скальпельдер
–"–
260. Металл қайшылар
–"–
261. 100, 500, 1 000 және 2 000 мл көлемді колбалар
–"–
262. 250 мл көлемді колбалар немесе шейкерге арналған бір реттік стакандар
–"–
263. 50, 100, 250, 500, 1 000 және 2 000 мл көлемді стакандар
–"–
264. Ерітінділер мен қоректік орталарды автоклавтауға арналған 250, 500 және 1 000 мл флакондар
–"–
265. Спиртовкалар
–"–
266. Шыны шпательдер
–"–
267. Шыны таяқшалар
–"–
268. Микробиологиялық шыны пипеткалар
–"–
269. Микробиологиялық пипеткаларға арналған грушалар
–"–
270. Бактериологиялық ілмектер
–"–
271. 10 см диаметрлі воронкалар
–"–
272. 10, 20, 50, 100, 500 және 1 000 мл көлемді цилиндрлер
–"–
273. Химиялық шыны түтікшелер
бактериалдық дақылдарды уақытша сақтау
274. 300 – 400 мл көлемді стакандар
үлгілерді зарарсыздандыру
275. Қақпағы тығыз жабылатын флакондар
ұшатын заттарды сақтау
276. Тамшылатқышы бар флакондар
жабын шынылардың астына иммерсия және толтырушы буферді жағу
277. Сараптамадан кейінгі қалдықтарды төгетін бактар
үлгілерді пайдаға асыру

278. Канцелярские принадлежности (рабочие журналы, бумага писчая, карандаши, ручки и т. д.)
ведение документации, оформление коллекций и т. д.
6. Расходные материалы
279. Планшеты 96-луночные
проведение анализов
280. Микропробирки 0,2, 0,6 и 1,5 мл
использование в процессе проведения экспертизы, для пробоподготовки, приготовления микропрепаратов и т. д.
281. Пакеты для гомогенизации
–"–
282. Наконечники для дозаторов в ассортименте
–"–
283. Чашки Петри различных размеров
–"–
284. Бахилы
–"–
285. Вата, марля
–"–
286. Бумага фильтровальная
–"–
287. Пленка лабораторная (парафилм)
–"–
288. Фольга алюминиевая
–"–
289. Пакеты для автоклавирования
подготовка сред и посуды, дезинфицирование отработанных образцов и расходных материалов
290. Шприцы одноразовые 1 – 2 мл
искусственное заражение растений
291. Стекла предметные 8-луночные
для флуоресцентного анализа
292. Стекла покровные 24 х 50 – 60 мм
–"–
293. Лезвия бритвенные или цанговые или одноразовые скальпели
приготовление микропрепаратов
294. Полистироловые ванночки
приготовление сока образцов и других рабочих растворов
295. Стекла для ИФ
для проведения ИФ
296. Черные роллеты
затенение при проведении ИФ и ИФА
7. Химические реактивы
297. Спирт медицинский 96 %
использование в соответствии с нормами расхода спирта
298. Диагностические тест-системы для проведения "классического" ПЦР
использование в процессе проведения экспертизы
299. Диагностические тест-системы для проведения ПЦР "в реальном времени"
–"–
300. Диагностические тест-системы для проведения ПЦР в формате FLASH
–"–
301. Диагностические тест-системы для иммунофлуоресцентного анализа
–"–
302. Диагностические тест-системы для иммуноферментного анализа
–"–
303. Аммония гидрофосфат ((NH4)2НРO4)
использование в процессе проведения экспертизы, для подготовки образцов, сред, буферных растворов, приготовления микропрепаратов
и т. д.
304. Бацитрацин
–"–
305. Водорода перекись (Н2О2)
–"–
306. Железа сульфат (II) (FeSO4)
–"–
307. Калия гидроксид (KOH)
–"–
308. Калия иодид (KI)
–"–
309. Калия нитрат (КNO3)
–"–
310. Калия фосфат двузамещенный (K2HPO4)
–"–
311. Калия фосфат однозамещенный (KH2PO4)
–"–
312. Калия хлорид (KCl)
–"–
313. Кальция карбонат (CаСO3)
–"–
314. Кальция хлорид (CаCl2)
–"–
315. Кислота соляная (НCl)
–"–
316. Магния сульфат семиводный (MgSO4 х 7Н2О)
–"–
317. Магния сульфит (MgSO3)
–"–
318. Магния хлорид (MgCl2)
–"–
319. Мочевина ((NH2)2СO)
–"–
320. Натрия азид (Na3N)
–"–
321. Натрия бикарбонат (Na2CO3)
–"–
322. Натрия гидрокарбонат (NaHCO3)
–"–
323. Натрия гидроксид (NaOH)
–"–
324. Натрия гидрофосфат двенадцативодный
(Na2HPO4 х 12Н2О)
–"–

278. Кеңсе керек-жарақтары (жұмыс журналдары, жазу қағазы, қарындаштар, қаламдар, тушь және т.б.)
құжаттаманы жүргізу, коллекцияларды ресімдеу және т.б.
6. Шығыс материалдары
279. 96-шұңқырлы планшеттер
талдаулар жүргізу
280. 0,2, 0,6 және 1,5 мл микротүтікшелер
сараптамалар жүргізу процесінде сынамада дайындау, микропрепараттарды дайындау және т.б. үшін пайдалану
281. Гомогенизацияға арналған пакеттер
–"–
282. Дозаторларға арналған ұштар ассортиментте
–"–
283. Әртүрлі көлемдегі Петри тостағандары
–"–
284. Бахилалар
–"–
285. Мақта, дәкелер
–"–
286. Сүзгіш қағаз
–"–
287. Зертханалық пленка (парафилм)
–"–
288. Алюминийден жасалған фольга
–"–
289. Автоклавтауға арналған пакеттер
орталарды және ыдыстарды дайындау, өңделген үлгілерді және шығыс материалдарын дезинфикациялау
290. Бір реттік 1 – 2 мл шпирцтер
өсімдіктерді жасанды зақымдау
291. 8-шұңқырлы заттық шыны
флуоресценттік талдау үшін
292. 24 х 50 – 60 мм жабын шынылар
–"–
293. Ұстаралық немесе цангалы лезвиялар немесе бір реттік скальпельдер
микропрепараттарды дайындау
294. Полистиролды ванналар
үлгілер шырынын және басқа жұмыс ерітінділерін дайындау
295. ИФ арналған шыны
ИФ жүргізу үшін
296. Қара роллеттер
ИФ және ИФА жүргізу кезінде көлеңкелеу
7. Химиялық реактивтер
297. Медициналық спирт 96 %
спиртті тұтыну нормаларына сәйкес пайдалану
298. "Классикалық" ПТР жүргізуге арналған диагностикалық тест-жүйелер
сараптама жүргізу процесінде пайдалану
299. "Шынайы уақытта" ПТР жүргізуге арналған диагностикалық тест-жүйелер
–"–
300. FLASH форматта ПТР жүргізуге арналған диагностикалық тест-жүйелер
–"–
301. Иммунофлуоресценттік талдауға арналған диагностикалық тест-жүйелер
–"–
302. Иммуноферменттік талдауға арналған диагностикалық тест-жүйелер
–"–
303. Аммоний гидрофосфаты ((NH4)2НРO4)
сараптама жүргізу процесінде, үлгілерді, орталарды, буферлік ерітінділерді дайындау, микропрепараттарды әзірлеу және т.б. үшін пайдалану
304. Бацитрацин
–"–
305. Сутегі тотығы (Н2О2)
–"–
306. Темір сульфаты (II) (FeSO4)
–"–
307. Калий гидроксиді (KOH)
–"–
308. Калий иодиді (KI)
–"–
309. Калий нитраты (КNO3)
–"–
310. Екі ауыстырылған калий фосфаты (K2HPO4)
–"–
311. Бір ауыстырылған калий фосфаты (KH2PO4)
–"–
312. Калий хлориді (KCl)
–"–
313. Кальций карбонаты (CаСO3)
–"–
314. Кальций хлориді (CаCl2)
–"–
315. Тұз қышқылы (НCl)
–"–
316. Жетісулы магний сульфаты (MgSO4 х 7Н2О)
–"–
317. Магний сульфиті (MgSO3)
–"–
318. Магний хлориді (MgCl2)
–"–
319. Несепнәр ((NH2)2СO)
–"–
320. Натрий азиді (Na3N)
–"–
321. Натрий бикарбонаты (Na2CO3)
–"–
322. Натрий гидрокарбонаты (NaHCO3)
–"–
323. Натрий гидроксиді (NaOH)
–"–
324. Онекісулы натрий гидрофосфаты (Na2HPO4 х 12Н2О)
–"–

325. Натрия дигидрофосфат двухводный
(NaH2PO4 х 2Н2О)
–"–
326. Натрия сульфит (Na2SO3)
–"–
327. Натрия хлорид (NaCl)
–"–
328. Агароза
использование для электрофореза
329. Альбумин бычий сывороточный
использование в процессе проведения экспертизы, для подготовки образцов, сред, буферных растворов, приготовления микропрепаратов и т. д.
330. Ацетон
–"–
331. Агар бактериологический
–"–
332. Бактопептон
–"–
333. Бромтимоловый синий
–"–
334. Глицерин
–"–
335. Глюкоза-D
–"–
336. Диэтаноламин
–"–
337. Дрожжевой экстракт
–"–
338. ЭДТА
–"–
339. Желатин
–"–
340. Крахмал
–"–
341. Казаминовые кислоты
–"–
342. Кислота лимонная
–"–
343. Кислота сульфаниловая
–"–
344. Кислота щавелевая
–"–
345. Кислота ледяная уксусная
–"–
346. Кристаллвиолет
–"–
347. Масло вазелиновое
–"–
348. Молоко сухое
–"–
349. Натрия диэтилдитиокарбонат
–"–
350. Натрия цитрат
–"–
351. Нистатин
–"–
352. Нильский голубой
–"–
353. Поливинилпирролидон
–"–
354. Пенициллин-Б
–"–
355. Полимиксин-Б
–"–
356. Реактив Ковача (тетраметил-п-фенилендиаминдихлорид)
–"–
357. Салицин
–"–
358. Сахароза
–"–
359. Сорбит
–"–
360. Свинец уксуснокислый
–"–
361. Тирозин L
–"–
362. Трис HCl
–"–
363. Твин-20
–"–
364. ТТХ (трифенилтетразолиум хлорид)
–"–
365. Хлорамфеникол
–"–
366. Циклогексамид
–"–
367. Эскулин
–"–
368. Этидиум бромид
–"–
369. рН-титры
применение для калибровки
рН-метра
8. Методические, справочные материалы и коллекции
370. Методические материалы, стандарты организации, диагностические протоколы
использование в качестве руководящих материалов при проведении лабораторных экспертиз
371. Коллекции карантинных и некарантинных видов бактерий и вирусов
использование в качестве сравнительного материала при проведении экспертизы
372. Определители, справочники, атласы
использование в качестве справочного материала при проведении экспертизы
9. Оборудование для проведения отбора образцов, спецодежда, мебель, дезсредства
и другие необходимые материалы и оборудование
373. Рабочая сумка:
клейкая бумага для этикеток
бланки этикеток и актов
клейкая этикеточная лента для временных этикеток
пробирки пластиковые с завинчивающимися крышками энтомологические разных объемов
морилка
налобная лупа с осветителем
набор складных луп
линейка
батарейки для осветителя
мешочки полиэтиленовые
шпагат
скальпель
пинцет небольшой остроконечный
кисточка тонкая
щеточка-сметка
совочек
секатор
ножницы
фонарик
щупы: мешочный для досмотра сыпучих грузов, затаренных в мешки, вагонный и трюмный для досмотра грузов, прибывших насыпью
респираторы
перчатки с прорезиненными ладонями и пальцами для досмотра растительной продукции, обработанной пестицидами
пломбы
секрет-пакеты
применение для проведения отбора образцов
–"–

325. Екісулы натрий дигидрофосфаты (NaH2PO4 х 2Н2О)
–"–
326. Натрий сульфиті (Na2SO3)
–"–
327. Натрий хлориді (NaCl)
–"–
328. Агароза
электрофорез үшін пайдалану
329. Сарысулы өгіз альбумині
сараптама жүргізу процесінде, үлгілерді, орталарды, буферлік ерітінділерді дайындау, микропрепараттарды әзірлеу және т.б. үшін пайдалану
330. Ацетон
–"–
331. Бактериологиялық агар
–"–
332. Бактопептон
–"–
333. Көк бромтимол
–"–
334. Глицерин
–"–
335. Глюкоза-D
–"–
336. Диэтаноламин
–"–
337. Ашытқы экстракты
–"–
338. ЭДТА
–"–
339. Желатин
–"–
340. Крахмал
–"–
341. Казамин қышқылдары
–"–
342. Лимон қышқылы
–"–
343. Сульфанил қышқылы
–"–
344. Қымыздық қышқылы
–"–
345. Мұздай сіркесу қышқылы
–"–
346. Кристаллвиолет
–"–
347. Вазелин майы
–"–
348. Құрғақ сүт
–"–
349. Натрий диэтилдитиокарбонаты
–"–
350. Натрий цитраты
–"–
351. Нистатин
–"–
352. Ніл көгілдірі
–"–
353. Поливинилпирролидон
–"–
354. Пенициллин-Б
–"–
355. Полимиксин-Б
–"–
356. Ковач реактиві (тетраметил-п-фенилендиаминдихлорид)
–"–
357. Салицин
–"–
358. Сахароза
–"–
359. Сорбит
–"–
360. Сірке қышқылды қорғасын
–"–
361. Тирозин L
–"–
362. Трис HCl
–"–
363. Твин-20
–"–
364. ТТХ (трифенилтетразолиум хлорид)
–"–
365. Хлорамфеникол
–"–
366. Циклогексамид
–"–
367. Эскулин
–"–
368. Этидиум бромид
–"–
369. рН-титрлар
рН-метрді калибрлеу үшін қолдану
8. Әдістемелік, анықтамалық материалдар мен коллекциялар
370. Әдістемелік материалдар, ұйымдардың стандарттары, диагностикалық хаттамалар
зертханалық сараптамалар жүргізу кезінде басшылық құжаттары ретінде пайдалану
371. Бактериялар мен вирустардың карантиндік және карантиндік емес түрлерінің коллекциясы
сараптама жүргізу кезінде салыстыру материалы ретінде пайдалану
372. Анықтағыштар, анықтамалықтар, атластар
сараптама жүргізу кезінде анықтамалық материал ретінде пайдалану
9. Үлгілерді іріктеуді жүргізуге арналған жабдықтар, арнайы киім, жиһаз, дезқұралдар және басқа да өажетті материалдар мен жабдықтар
373. Жұмыс сөмкесі:
этикеткаларға арналған өздігінен желімделетін қағаз
этикеткалар мен актілердің бланкалары
уақытша этикеткаларға арналған жабысқыш этикеткалық таспа
энтомологиялық әртүрлі көлемдегі бұрап жабылатын қақпақтары бар пластик түтікшелер
морилка
жарық беретін маңдайға ілінетін лупа
жиналмалы лупалар жиынтығы
сызғыш
жарық берушіге арналған батарейкалар
полиэтилен қапшықтар
шпагат
скальпель
шағын ұшы өткір пинцет
жұқа қылқалам
щетка-сыпырғыш
қалақша
секатор
қайшылар
қолшам
қуыс бұрғылар: қаптарға салынған сусымалы жүктерді қарау үшін қаптық, үйіндімен келген жүктерді қарап тексеру үшін вагондық және трюмалық
респираторлар
пестицидтермен өңделген өсімдік өнімін қарауға арналған, алақаны мен саусақтары резеңкеленген қолғаптар
пломбалар
құпия-пакеттер
үлгілерді іріктеуді жүргізу үшін қолдану
–"–

10. Специальная одежда, средства личной защиты
и санитарной обработки помещений
374. Аптечка
оказание первой медицинской помощи
375. Перчатки:
тканевые прорезиненные
медицинские латексные/нитриловые
отбор образцов, лабораторная экспертиза
376. Респираторы, марлевые повязки
просмотр пыльных и протравленных образцов
377. Спецодежда:
халаты хлопчатобумажные лабораторные
халаты рабочие
фартуки прорезиненные
сапоги резиновые
отбор образцов, лабораторная экспертиза
378. Лабораторная обувь
–"–
379. Моющие средства и дезинфицирующие растворы
обработка и дезинфекция помещений, оборудования, мебели при проведении экспертизы
11. Лабораторная и офисная мебель
380. На рабочем месте специалиста:
стол рабочий (компьютерный) с ящиками или подкатной тумбой
шкаф для документов
шкаф одежный (для сменной лабораторной одежды)
кресло офисное или стул офисный
для использования каждым специалистом
381. В лаборатории:
шкаф общелабораторный
для хранения оборудования и посуды
шкаф для энтомологических, микологических, карпологических коллекций, гербариев
несгораемый металлический
для хранения коллекций
382. Столы:
лабораторные разные
весовой
моечные
–"–
383. Полки и стеллажи
–"–
384. Стулья или табуреты лабораторные
–"–
385. Лампы настольные
подсветка для разбора образцов

10. Специальная одежда, средства личной защиты и санитарной обработки помещений
374. Аптечка
алғашқы медициналық жәрдем көрсету
375. Қолғаптар:
тканевые прорезиненные
медицинские латексные/нитриловые
үлгілерді іріктеу, зертханалық сараптама
376. Респираторлар, дәке таңғыштар
шаң басқан және дәріленген үлгілерді қарау
377. Арнайы киім:
зертханалық мақта-мата халаттар
жұмыс халаттары
резеңкеленген алжапқыштар
резеңке етіктер
үлгілерді іріктеу, зертханалық сараптама
378. Зертханалық аяқ киім
–"–
379. Жуғыш заттар және дезинфекциялайтын ерітінділер
сараптама жүргізу кезінде үй-жайды, жабдықтарды, жиһаздарды өңдеу және дезинфекциялау
11. Зертхана және кеңсе жиһазы
380. Маманның жұмыс орнында:
жәшіктері немесе жылжымалу тумбасы бар жұмыс үстелі (компьютерлік)
құжаттарға арналған шкаф
киім шкафы (ауыстыратын зертханалық киімге арналған)
кеңсе креслосы немесе кеңсе үстелі
әрбір маманның пайдалануы үшін
381. Зертханада:
жалпы зертханалық шкаф
жабдықтар мен ыдыстарды сақтау үшін
энтомологиялық, микологиялық, карпологиялық коллекцияларға, гербарийлерге арналған жанбайтын металл шкаф
коллекцияларды сақтау үшін
382. Үстелдер:
әртүрлі зертханалық
салмақ өлшеуге арналған
жууға арналған
–"–
383. Сөрелер мен стеллаждар
–"–
384. Зертханалық орындықтар немесе отырғыштар
–"–
385. Үстелүсті шамдары
үлгілерді талдау үшін жарық беру