О проекте Соглашения о методологии формирования индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов в рамках Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 31 марта 2015 года № 22
В целях реализации статей 80 и 104 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Одобрить проект Соглашения о методологии формирования индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов в рамках Евразийского экономического союза (прилагается).
2. Просить государства – члены Евразийского экономического союза провести до 1 мая 2015 г. внутригосударственное согласование проекта Соглашения, указанного в пункте 1 настоящего Решения, и проинформировать Евразийскую экономическую комиссию о его результатах.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении
30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии        В. Христенко
Проект
СОГЛАШЕНИЕ
о методологии формирования индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов в рамках
Евразийского экономического союза
Министерство энергетики и природных ресурсов Республики Армения, Министерство экономики Республики Беларусь, Министерство энергетики Республики Казахстан и Министерство энергетики Российской Федерации, далее именуемые Сторонами,
в целях эффективного использования совокупного энергетического потенциала государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены), оптимизации межгосударственных поставок энергетических ресурсов и обеспечения разработки индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза (далее – Союз)
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Соглашения используются понятия, которые означают следующее:
«индикативный (прогнозный) баланс государства-члена» – баланс, разрабатываемый уполномоченным органом в отношении различных видов энергоресурсов на территории государства-члена для целей формирования индикативного (прогнозного) баланса Союза;
«индикативный (прогнозный) баланс Союза» – баланс, формируемый на основе индикативных (прогнозных) балансов государств-членов в отношении различных видов энергоресурсов на территории Союза;
«уполномоченный орган» – орган исполнительной власти государства-члена, уполномоченный в соответствии с законодательством государства-члена осуществлять разработку индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов государства-члена.

Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде газдың, мұнайдың және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарын қалыптастыру әдіснамасы туралы келісімнің жобасы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 31 наурыздағы № 22 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 80 және 104-баптарын іске асыру мақсатында Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде газдың, мұнайдың және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарын қалыптастыру әдіснамасы туралы келісімнің жобасы (қоса беріліп отыр) мақұлдансын.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше елдерден 2015 жылғы 1 мамырға дейін осы Шешімнің 1-тармағында көрсетілген Келісім жобасын мемлекетішілік келісуді жүргізу және Еуразиялық экономикалық комиссияны оның нәтижелері туралы хабардар ету өтінілсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
В. Христенко
Жоба
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде газдың, мұнайдың және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарын қалыптастыру әдіснамасы туралы келісім
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Армения Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі, Беларусь Республикасының Экономика министрлігі, Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі және Ресей Федерациясының Энергетика министрлігі,
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) жиынтық энергетикалық әлеуетін тиімді пайдалану, энергетикалық ресурстарды мемлекетаралық беруді оңтайландыру және Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарын әзірлеуді қамтамасыз ету мақсатында
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісімнің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"мүше мемлекеттердің индикативті (болжамды) балансы" – Одақтың индикативті (болжамды) балансын қалыптастыру мақсаттары үшін мүше мемлекеттің аумағында энергия ресурстарының алуан түрлеріне қатысты уәкілетті орган әзірлейтін баланс;
"Одақтың индикативті (болжамды) балансы" – Одақ аумағында энергия ресурстарының алуан түрлеріне қатысты мүше мемлекеттердің индикативті (болжамды) баланстары негізінде қалыптастырылатын баланс;
"уәкілетті орган" – мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мүше мемлекет газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарын әзірлеуді жүзеге асыруға уәкілеттік берілген мүше мемлекеттің атқарушы билік органы.

Статья 2
В целях реализации статей 80 и 104 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года уполномоченные органы разрабатывают и согласовывают индикативный (прогнозный) баланс газа Союза, индикативный (прогнозный) баланс нефти Союза и индикативные (прогнозные) балансы нефтепродуктов Союза в соответствии с методологией формирования индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов в рамках Евразийского экономического союза согласно приложению к настоящему Соглашению.
Статья 3
1. Разработка индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов государств-членов для целей формирования индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Союза осуществляется уполномоченными органами ежегодно.
2. Разработка индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов государств-членов осуществляется уполномоченными органами в соответствии с законодательством государств-членов с учетом:
а) исполнения показателей индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Союза за предшествующий год;
б) международных обязательств государств-членов;
в) общеэкономических и отраслевых прогнозов и программ развития государств-членов;
г) прогнозов и инвестиционных программ организаций
топливно-энергетического комплекса государств-членов.
3. Индикативные (прогнозные) балансы газа, нефти и нефтепродуктов государств-членов представляются уполномоченными органами в Евразийскую экономическую комиссию (далее – Комиссия) ежегодно, до 15 сентября.
4. Уполномоченные органы обеспечивают полноту и достоверность отчетных данных, представленных в индикативных (прогнозных) балансах газа, нефти и нефтепродуктов
государств-членов.
5. Представление индикативных (прогнозных) балансов топлива для реактивных двигателей государства-члена осуществляется в соответствии с законодательством государства-члена с соблюдением требований по передаче сведений, составляющих государственную тайну (государственные секреты), другим государствам или международным организациям.
Статья 4
1. Комиссия на основе представленных уполномоченными органами индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов государств-членов формирует проекты индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Союза.
2. В случае необходимости уточнения представленных уполномоченными органами показателей, включенных в индикативные (прогнозные) балансы газа, нефти и нефтепродуктов государств-членов, и в целях согласования проектов индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Союза Комиссия проводит консультации с уполномоченными органами.

2-бап
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 80 және 104-баптарын іске асыру мақсатында Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде газдың, мұнайдың және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарын қалыптастыру әдістемесіне сәйкес уәкілетті органдар осы Келісімге қосымшаға сай Одақ газының индикативті (болжамды) балансын, Одақ мұнайының индикативті (болжамды) балансын және Одақтың мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) балансын әзірлейді және келіседі.
3-бап
1. Одақ газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарын қалыптастыру мақсаттары үшін мүше мемлекеттер газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарын әзірлеуді уәкілетті органдар жыл сайын жүзеге асырады.
2. Мүше мемлекеттер газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарын әзірлеуді уәкілетті органдар:
а) алдыңғы жыл үшін Одақ газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарының көрсеткіштерін орындауды;
б) мүше мемлекеттердің халықаралық міндеттемелерін;
в) мүше мемлекеттердің жалпыэкономикалық және салалық болжамдары мен даму бағдарламаларын;
г) мүше мемлекеттердің отын-энергетикалық кешені ұйымдарының болжамдары мен инвестициялық бағдарламаларын ескере отырып, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
3. Мүше мемлекеттер газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарын уәкілетті органдар жыл сайын 15 қыркүйекке дейін Еуразиялық экономикалық комиссияға (бұдан әрі - Комиссия) ұсынады.
4. Уәкілетті органдар мүше мемлекеттер газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарында ұсынылған есепті деректердің толықтығы мен анықтығын қамтамасыз етеді.
5. Мүше мемлекеттің реактивтік қозғалтқыштары үшін отынның индикативті (болжамды) баланстарын ұсыну мемлекеттік құпияны (мемлекеттік құпияларды) құрайтын мәліметтерді басқа мемлекеттерге немесе халықаралық ұйымдарға беру жөніндегі талаптар сақтала отырып, мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
4-бап
1. Уәкілетті органдар ұсынған мүше мемлекеттер газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстары негізінде Комиссия Одақ газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарының жобаларын қалыптастырады.
2. Мүше мемлекеттер газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарына енгізілген, уәкілетті органдар ұсынған көрсетіштерді нақтылау қажет болған жағдайда және Одақ газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарының жобаларын келісу мақсатында Комиссия уәкілетті органдармен консультация өткізеді.

3. Комиссия ежегодно, до 25 сентября, направляет проекты индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Союза на согласование уполномоченным органам.
4. Уполномоченные органы ежегодно, до 1 октября, информируют Комиссию о результатах согласования проектов индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Союза.
5. Согласованные уполномоченными органами индикативные (прогнозные) балансы газа, нефти и нефтепродуктов Союза вносятся на рассмотрение Совета Комиссии.
6. Комиссия ежегодно проводит анализ исполнения показателей индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Союза.
Статья 5
1. Корректировка индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Союза может осуществляться:
в отношении показателей балансов на текущий год – 1 раз в декабре текущего года;
в отношении показателей балансов на предстоящие 3 года – не чаще 1 раза в квартал.
2. При необходимости проведения корректировки индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Союза уполномоченные органы направляют в Комиссию скорректированные индикативные (прогнозные) балансы газа, нефти и нефтепродуктов государств-членов.
3. Комиссия в 2-недельный срок формирует проекты скорректированных индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Союза и направляет их на согласование уполномоченным органам.
4. Уполномоченные органы в 2-недельный срок информируют Комиссию о результатах согласования проектов скорректированных индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Союза.
5. Согласованные уполномоченными органами скорректированные индикативные (прогнозные) балансы газа, нефти и нефтепродуктов Союза вносятся на рассмотрение Совета Комиссии.
Статья 6
Настоящее Соглашение является международным договором, заключенным в рамках Союза, и входит в право Союза.
Статья 7
По взаимной договоренности Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами.
Настоящее Соглашение не затрагивает прав
и обязательств государств-членов, вытекающих из других международных договоров, участниками которых они являются.
Статья 8
Споры, связанные с толкованием и (или) применением настоящего Соглашения, разрешаются в порядке, определенном
статьей 112 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
Статья 9
Настоящее Соглашение вступает в силу по истечении
30 календарных дней с даты получения депозитарием последнего письменного уведомления о выполнении государствами Сторон внутригосударственных процедур, необходимых для вступления в силу настоящего Соглашения.
Совершено в городе « » 20 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Евразийской экономической комиссии, которая, являясь депозитарием настоящего Соглашения, направит государству каждой Стороны его заверенную копию.
За Министерство энергетики
и природных ресурсов
Республики Армения
За Министерство экономики
Республики Беларусь
За Министерство энергетики
Республики Казахстан
За Министерство энергетики
Российской Федерации
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Соглашению о методологии
формирования индикативных
(прогнозных) балансов газа, нефти
и нефтепродуктов в рамках
Евразийского экономического союза
МЕТОДОЛОГИЯ
формирования индикативных (прогнозных) балансов
газа, нефти и нефтепродуктов в рамках
Евразийского экономического союза
I. Общие положения

3. Комиссия жыл сайын, 25 қыркүйекке дейін Одақ газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарының жобаларын уәкілетті органдарға келісуге жібереді.
4. Уәкілетті органдар жыл сайын, 1 қазанға дейін Комиссияны Одақ газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарының жобаларын келісу нәтижелері туралы хабардар етеді.
5. Уәкілетті органдар келіскен Одақ газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстары Комиссия Кеңесінің қарауына енгізіледі.
6. Комиссия жыл сайын Одақ газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстары көрсеткіштерінің орындалуына талдау жүргізеді.
5-бап
1. Одақ газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарын түзету:
ағымдағы жылға арналған баланстардың көрсеткіштеріне қатысты – ағымдағы жылғы желтоқсанда 1 рет;
алдағы 3 жылға арналған баланстардың көрсеткіштеріне қатысты – бір тоқсанда 1 реттен жиі емес жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Одақ газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарына түзету жүргізу қажет болған кезде уәкілетті органдар Комиссияға мүше мемлекеттер газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің түзетілген индикативті (болжамды) баланстарын жібереді.
3. Комиссия 2 апта мерзімде Одақ газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің түзетілген индикативті (болжамды) баланстарының жобаларын қалыптастырады және оларды уәкілетті органдарға келісуге жібереді.
4. Уәкілетті органдар 2 апта мерзімде Комиссияны Одақ газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің түзетілген индикативті (болжамды) баланстарының жобаларын келісу нәтижелері туралы хабардар етеді.
5. Уәкілетті органдар келіскен, Одақ газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің түзетілген индикативті (болжамды) баланстары Комиссия Кеңесінің қарауына енгізіледі.
6-бап
Осы Келісім Одақ шеңберінде жасасылған халықаралық шарт болып табылады және Одақ құқығына кіреді.
7-бап
Тараптардың өзара уағдаластығы бойынша осы Келісімге жекелеген хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Осы Келісім мүше мемлекеттердің өздері мүшесі болып табылатын басқа халықаралық шарттардан туындайтын құқықтары мен міндеттемелерін қозғамайды.
8-бап
Осы Келісімді түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты даулар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 112-бабында айқындалған тәртіппен шешіледі.
9-бап
Осы Келісім депозитарий осы Келісімнің күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптар мемлекеттерінің орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны алған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
20 жылғы " " қаласында орыс тілінде бір төлнұсқа данада жасалды.
Осы Келісімнің төлнұсқа данасы осы Келісімнің депозитарийі болып табылатын, әрбір Тарап мемлекетіне оның куәландырылған көшірмесін жіберетін Еуразиялық экономикалық комиссияда сақталады.
Армения Республикасының
Энергетика және табиғи ресурстар
министрлігі үшін
Беларусь Республикасының
Экономика министрлігі үшін
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі үшін
Ресей Федерациясының
Энергетика министрлігі үшін
Еуразиялық экономикалық одақ
шеңберінде газдың, мұнайдың
және мұнай өнімдерінің
индикативті (болжамды)
баланстарын қалыптастыру
әдіснамасы туралы келісімге
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде газдың, мұнайдың және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарын қалыптастыру ӘДІСНАМАСЫ
І. Жалпы ережелер

1. Настоящая Методология определяет основные подходы к формированию индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза (далее – Союз).
2. Индикативные (прогнозные) балансы газа, нефти и нефтепродуктов Союза образуют единую систему показателей, используемую в рамках Союза и в государствах – членах Союза
(далее – государства-члены).
3. Индикативные (прогнозные) балансы газа, нефти и нефтепродуктов Союза формируются на 5-летний период и включают в себя отчетные показатели за предшествующий год, ожидаемые показатели за текущий год и прогнозные показатели на 3 последующих года.
4. Формирование индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Союза осуществляется на основе принципа приоритетного обеспечения внутренних потребностей государств-членов.
II. Определения
5. Понятия, используемые в настоящей Методологии, означают следующее:
«баланс энергоресурса» – система показателей, характеризующих производство, потребление, изменение запасов, импорт и экспорт энергоресурса на территориях государств-членов или таможенной территории Союза;
«бензин автомобильный» – бензины автомобильные всех марок;
«газ» – природный газ и попутный нефтяной газ, а также газ, полученный в результате стабилизации и деэтанизации конденсата газового;
«импорт энергоресурса»:
в балансе энергоресурса государства-члена – величина, характеризующая количество энергоресурса, ввозимого на территорию государства-члена, в результате чего увеличивается количество энергоресурса государства-члена;
в балансе энергоресурса Союза – величина, характеризующая количество энергоресурса, ввозимого на территории государств-членов, в результате чего увеличивается количество энергоресурса на таможенной территории Союза;
«мазут топочный» – топочные мазуты всех марок;
«нефтеперерабатывающие заводы» – нефтеперерабатывающие заводы, а также другие предприятия, на которых осуществляется деятельность по производству дистиллированных нефтепродуктов (в соответствии с законодательством Республики Армения), или по производству нефтепродуктов (в соответствии с законодательством Республики Беларусь и Российской Федерации), или по производству продуктов нефтепереработки (в соответствии с законодательством Республики Казахстан);
«нефтяное сырье» – нефть сырая и конденсат газовый;
«топливо дизельное» – дизельное топливо всех марок (летнее, зимнее, арктическое и прочее);
«топливо для реактивных двигателей» – жидкое топливо для использования в реактивных авиационных двигателях;
«экспорт энергоресурса»:
в балансе энергоресурса государства-члена – величина, характеризующая количество энергоресурса, вывозимого с территории государства-члена, в результате чего уменьшается количество энергоресурса государства-члена;
в балансе энергоресурса Союза – величина, характеризующая количество энергоресурса, вывозимого с территорий государств-членов, в результате чего уменьшается количество энергоресурса на таможенной территории Союза;
«энергоресурс» – топливно-энергетический ресурс, используемый в качестве источника энергии (нефтяное сырье, газ), а также продукт переработки нефти (бензин автомобильный, топливо дизельное, мазут топочный, топливо для реактивных двигателей).
III. Структура баланса энергоресурса

1. Осы Әдіснама Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарын қалыптастырудың негізгі тәсілдемелерін айқындайды.
2. Одақ газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстары Одақ шеңберінде және Одаққа мүше мемлекеттерде (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) пайдаланылатын көрсеткіштердің бірыңғай жүйесін құрады.
3. Одақ газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстары 5 жылдық кезеңге арнап қалыптастырылады және алдыңғы жылдың есепті көрсеткіштерін, ағымдағы жылдың күтілетін көрсеткіштерін және келесі 3 жылдың болжамды көрсеткіштерін қамтиды.
4. Одақ газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) баланстарын қалыптастыру мүше мемлекеттердің ішкі қажеттіліктерін басымдықпен қамтамасыз ету қағидаты негізінде жүзеге асырылады.
ІІ. Анықтама
5. Осы Әдіснамада қолданылатын ұғымдар мынаны білдіреді:
"энергия ресурсының балансы" – мүше мемлекеттердің аумақтарында немесе Одақтың кедендік аумағында энергия ресурсын өндіруді, тұтынуды, запастарының өзгеруін, импорты мен экспортын сипаттайтын көрсеткіштер жүйесі;
"автомобиль бензині – барлық маркадағы автомобиль бензині;
"газ" – табиғи газ және ілеспе мұнай газы, сондай-ақ газ конденсатын тұрақтандыру және этаннан айыру нәтижесінде алынған газ;
"энергия ресурсының импорты":
мүше мемлекеттің энергия ресурсының балансында – мүше мемлекеттің аумағына әкелінетін энергия ресурсының мөлшерін сипаттайтын шама, оның нәтижесінде мүше мемлекеттің энергия ресурсының мөлшері ұлғаяды;
Одақтың энергия ресурсының балансында – мүше мемлекеттің аумағына әкелінетін энергия ресурсының мөлшерін сипаттайтын шама, оның нәтижесінде Одақтың кедендік аумағында энергия ресурсының мөлшері ұлғаяды;
"отын мазуты" – барлық маркадағы отын мазуттары;
"мұнай өңдеу зауыттары" – мұнай өңдеу зауыттары, сондай-ақ дистилденген мұнай өнімдерін өндіру бойынша (Армения Республикасының заңнамасына сәйкес) немесе мұнай өнімдерін өндіру бойынша (Беларусь Республикасының және Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес) немесе мұнай өңдеу өнімдерін өндіру бойынша (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес) қызмет жүзеге асырылатын басқа да кәсіпорындар;
"мұнай шикізаты" – шикі мұнай және газ конденсаты;
"дизель отыны" – барлық маркадағы (жазғы, қысқы, арктикалық және өзге де) дизель отыны;
"реактивтік қозғалтқыштарға арналған отын" – авиациялық қозғалтқыштарда қолдануға арналған сұйық отын;
"энергия ресурсының экспорты":
мүше мемлекеттің энергия ресурсының балансында – мүше мемлекеттің аумағынан әкетілетін энергия ресурсының мөлшерін сипаттайтын шама, оның нәтижесінде мүше мемлекеттің энергия ресурсының мөлшері азаяды;
Одақтың энергия ресурсының балансында – мүше мемлекеттің аумағынан әкетілетін энергия ресурсының мөлшерін сипаттайтын шама, оның нәтижесінде Одақтың кедендік аумағында энергия ресурсының мөлшері азаяды;
"энергия ресурсы" – энергия көзі (мұнай шикізаты, газ) ретінде пайдаланылатын отын-энергетикалық ресурс, сондай-ақ мұнайды өңдеу өнімі (автомобиль бензині, дизель отыны, отын мазуты, реактивтік қозғалтқыштарға арналған отын).
ІІІ. Энергия ресурсы балансының құрылымы

6. Баланс энергоресурса состоит из 2 балансирующихся блоков:
первый блок «Приходная часть – ресурсы» характеризует структуру производства (добычи) и поставок энергоресурса в государство-член и содержит следующие статьи (показатели):
«Производство (добыча)»;
«Прочие поступления»;
«Импорт»;
второй блок «Расходная часть – распределение» характеризует структуру распределения энергоресурса в государстве-члене и содержит следующие статьи (показатели):
«Экспорт»;
«Поставка на внутренний рынок».
7. Особенности формирования отдельных статей (показателей) балансов для каждого вида энергоресурса определены в разделе IV настоящей Методологии.
8. Значения показателей энергоресурса приводятся в натуральных единицах измерения:
для газа – в миллиардах кубических метров;
для нефтяного сырья – в миллионах тонн;
для бензина автомобильного, топлива дизельного, мазута топочного и топлива для реактивных двигателей – в тысячах тонн.
IV. Особенности формирования отдельных статей балансов энергоресурсов
1. Баланс газа
9. Индикативный (прогнозный) баланс газа государства-члена разрабатывается по форме согласно приложению № 1 к настоящей Методологии.
10. Индикативный (прогнозный) баланс газа Союза формируется по форме согласно приложению № 2 к настоящей Методологии.
11. В статье «Добыча газа, включая нефтяной попутный» указывается суммарный объем добычи из недр природного и попутного нефтяного газа.
Объем попутного нефтяного газа, сожженного в факелах, в статью «Добыча газа, включая нефтяной попутный» не включается.
Объем газа, закачанного обратно в пласт, в статью «Добыча газа, включая нефтяной попутный» не включается.
12. В статье «Прочие поступления» учитываются газ стабилизации и деэтанизации конденсата газового, а также изменение запасов газа в подземных хранилищах газа и в газопроводных сетях.
13. В статье «Импорт» выделяются субстатьи для отображения объемов импорта (поставок) газа трубопроводным транспортом.
14. В статье «Экспорт» выделяются субстатьи для отображения объемов экспорта (поставок) газа трубопроводным транспортом и в виде сжиженного природного газа.
2. Баланс нефтяного сырья
15. Индикативный (прогнозный) баланс нефтяного
сырья государства-члена разрабатывается по форме согласно
приложению № 3 к настоящей Методологии.
16. Индикативный (прогнозный) баланс нефтяного сырья Союза формируется по форме согласно приложению № 4 к настоящей Методологии.
17. В статье «Добыча нефти, включая газовый конденсат» указывается объем добычи из недр нефтяного сырья.
18. В статье «Прочие поступления» учитывается объем производства рекуперированного нефтяного сырья, а также изменение остатков нефтяного сырья в системе магистрального нефтепроводного транспорта, в резервуарах нефтеперерабатывающих заводов и недропользователей.

6. Энергия ресурсының балансы теңгерімдейтін 2 блоктан тұрады:
"Кіріс бөлігі - ресурстар" бірінші блогы энергия ресурсын өндіріп шығару (өндіру) мен оны мүше мемлекетке жеткізіп беру құрылымын сипаттайды және мынадай баптарды (көрсеткіштерді) қамтиды:
"Өндіріп шығару (өндіру)";
"Өзге де түсімдер";
"Импорт";
"Шығыс бөлігі – бөлу" екінші бөлігі энергия ресурсын мүше мемлекетте бөлу құрылымын сипаттайды және мынадай баптарды (көрсеткіштерді) қамтиды:
"Экспорт";
"Ішкі нарыққа шығару".
7. Энергия ресурсының әрбір түрі үшін жекелеген баптарды (көрсеткіштерді) қалыптастыру ерекшеліктері осы Әдіснаманың IV бөлімінде айқындалған.
8. Энергия ресурсы көрсеткіштерінің мәні табиғи өлшем бірліктерімен келтіріледі:
газ үшін – миллиард текше метр;
мұнай шикізаты үшін – миллион тонна;
автомобиль бензині, дизель отыны, отын мазуты және реактивтік қозғалтқыштарға арналған отын үшін – мың тонна.
IV. Энергия ресурстары баланстарының жекелеген баптарын қалыптастыру ерекшеліктері
1. Газ балансы
9. Мүше мемлекет газының индикативті (болжамды) балансы осы Әдіснаманың № 1 қосымшасына сәйкес нысан бойынша әзірленеді.
10. Одақ газының индикативті (болжамды) балансы осы Әдіснаманың № 2 қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
11. "Ілеспе мұнай газын қоса алғанда, газ өндіру" бабында жер қойнауынан табиғи және ілеспе мұнай газын өндірудің жиынтық көлемі көрсетіледі.
Алау етіп жағылған ілеспе мұнай газының көлемі "Ілеспе мұнай газын қоса алғанда, газ өндіру" бабына енгізілмейді.
Жер қыртысына қайта айдалған газдың көлемі "Ілеспе мұнай газын қоса алғанда, газ өндіру" бабына енгізілмейді.
12. "Өзге де түсімдер" бабында газ конденсатын тұрақтандыру және этаннан айыру газы, сондай-ақ жерасты газ сақтау қоймалары мен газ құбыры желілеріндегі запастардың өзгеруі ескеріледі.
13. "Импорт" бабында құбыржолы көлігімен газ импортының (жеткізіп беру) көлемін көрсету үшін қосалқы баптар бөлініп көрсетіледі.
14. "Экспорт" бабында құбыржолы көлігімен газ экспортының (жеткізіп беру) және сұйытылған табиғи газ түріндегі көлемін көрсету үшін қосалқы баптар бөлініп көрсетіледі.
2. Мұнай шикізатының балансы
15. Мүше мемлекеттің мұнай шикізатының индикативті (болжамды) балансы осы Әдіснаманың № 3 қосымшасына сәйкес нысан бойынша әзірленеді.
16. Одақтың мұнай шикізатының индикативті (болжамды) балансы осы Әдіснаманың № 4 қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
17. "Газ конденсатын қоса алғанда, мұнай өндіру" бабында жер қойнауынан мұнай шикізатын өндіру көлемі көрсетіледі.
18. "Өзге де түсімдер" бабында рекуперацияланған мұнай шикізатын өндіріп шығару, сондай-ақ магистралдық мұнай құбыржолы көлігі жүйесіндегі, мұнай өңдеу зауыттары мен жер қойнауын пайдаланушылардың резервуарларындағы мұнай шикізаты қалдықтарының өзгеру көлемі ескеріледі.

19. В статье «Импорт» выделяются субстатьи для отображения объемов импорта (поставок) нефтяного сырья трубопроводным транспортом.
20. В статье «Экспорт» выделяются субстатьи для отображения объемов экспорта (поставок) нефтяного сырья трубопроводным транспортом.
21. Потери при добыче и стабилизации нефтяного сырья в статьи баланса не включаются.
3. Баланс бензина автомобильного
22. Индикативный (прогнозный) баланс бензина автомобильного государства-члена разрабатывается по форме согласно
приложению № 5 к настоящей Методологии.
23. Индикативный (прогнозный) баланс бензина автомобильного Союза формируется по форме согласно приложению № 6 к настоящей Методологии.
24. В статье «Производство» указывается объем производства бензина автомобильного на нефтеперерабатывающих заводах.
25. В статье «Прочие поступления» учитываются изменения запасов бензина автомобильного в системе магистрального нефтепродуктопроводного транспорта, в резервуарах нефтеперерабатывающих заводов и предприятий нефтепродуктообеспечения.
26. В статье «Импорт» субстатьи для отображения объемов импорта (поставок) бензина автомобильного трубопроводным транспортом не выделяются.
27. В статье «Экспорт» субстатьи для отображения объемов экспорта (поставок) бензина автомобильного трубопроводным транспортом не выделяются.
4. Баланс топлива дизельного
28. Индикативный (прогнозный) баланс топлива дизельного государства-члена разрабатывается по форме согласно
приложению № 7 к настоящей Методологии.
29. Индикативный (прогнозный) баланс топлива дизельного Союза формируется по форме согласно приложению № 8 к настоящей Методологии.
30. В статье «Производство» указывается объем производства топлива дизельного на нефтеперерабатывающих заводах.
31. В статье «Прочие поступления» учитываются изменения запасов топлива дизельного в системе магистрального нефтепродуктопроводного транспорта, в резервуарах нефтеперерабатывающих заводов и предприятий нефтепродуктообеспечения.
32. В статье «Импорт» субстатьи для отображения объемов импорта (поставок) топлива дизельного трубопроводным транспортом не выделяются.
33. В статье «Экспорт» субстатьи для отображения объемов экспорта (поставок) топлива дизельного трубопроводным транспортом не выделяются.
5. Баланс мазута топочного
34. Индикативный (прогнозный) баланс мазута топочного государства-члена разрабатывается по форме согласно
приложению № 9 к настоящей Методологии.
35. Индикативный (прогнозный) баланс мазута топочного Союза формируется по форме согласно приложению № 10 к настоящей Методологии.

19. "Импорт" бабында құбыржолы көлігімен мұнай шикізаты импортының (жеткізіп беру) көлемін көрсету үшін қосалқы баптар бөлініп көрсетіледі.
20. "Экспорт" бабында құбыржолы көлігімен мұнай шикізаты экспортының (жеткізіп беру) көлемін көрсету үшін қосалқы баптар бөлініп көрсетіледі.
21. Мұнай шикізатын өндіру және тұрақтандыру кезіндегі шығындар баланстың бабына енгізілмейді.
3. Автомобиль бензинінің балансы
22. Мүше мемлекеттің автомобиль бензинінің индикативті (болжамды) балансы осы Әдіснаманың № 5 қосымшасына сәйкес нысан бойынша әзірленеді.
23. Одақтың автомобиль бензинінің индикативті (болжамды) балансы осы Әдіснаманың № 6 қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
24. "Өндіріп шығару" бабында мұнай өңдеу зауыттарындағы автомобиль бензинін өндіріп шығару көлемі көрсетіледі.
25. "Өзге де түсімдер" бабында магистралдық мұнай өнімдері құбыржолы көлігі жүйесіндегі, мұнай өңдеу зауыттары мен мұнай өнімдерімен қамтамасыз ету кәсіпорындарының резервуарларындағы автомобиль бензині запастарының өзгеруі ескеріледі.
26. "Импорт" бабында құбыржолы көлігімен автомобиль бензині импортының (жеткізіп беру) көлемін көрсету үшін қосалқы баптар бөлініп көрсетілмейді.
27. "Экспорт" бабында құбыржолы көлігімен автомобиль бензині экспортының (жеткізіп беру) көлемін көрсету үшін қосалқы баптар бөлініп көрсетілмейді.
4. Дизель отынының балансы
28. Мүше мемлекеттің дизель отынының индикативті (болжамды) балансы осы Әдіснаманың № 7 қосымшасына сәйкес нысан бойынша әзірленеді.
29. Одақтың дизель отынының индикативті (болжамды) балансы осы Әдіснаманың № 8 қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
30. "Өндіріп шығару" бабында мұнай өңдеу зауыттарындағы дизель отынын өндіріп шығару көлемі көрсетіледі.
31. "Өзге де түсімдер" бабында магистралдық мұнай өнімдері құбыржолы көлігі жүйесіндегі, мұнай өңдеу зауыттары мен мұнай өнімдерімен қамтамасыз ету кәсіпорындарының резервуарларындағы дизель отыны запастарының өзгеруі ескеріледі.
32. "Импорт" бабында құбыржолы көлігімен дизель отыны импортының (жеткізіп беру) көлемін көрсету үшін қосалқы баптар бөлініп көрсетілмейді.
33. "Экспорт" бабында құбыржолы көлігімен дизель отыны экспортының (жеткізіп беру) көлемін көрсету үшін қосалқы баптар бөлініп көрсетілмейді.
5. Отын мазутының балансы
34. Мүше мемлекеттің отын мазутының индикативті (болжамды) балансы осы Әдіснаманың № 9 қосымшасына сәйкес нысан бойынша әзірленеді.
35. Одақтың отын мазутының индикативті (болжамды) балансы осы Әдіснаманың № 10 қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.