О внесении изменений и дополнения в решение маслихата района Үлкен Нарын от 4 июля 2024 года № 4/23-VIII "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан"
Решение маслихата района Үлкен Нарын Восточно-Казахстанской области от 10 июля 2026 года № 25/248-VIII
Маслихат района Үлкен Нарын РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата района Үлкен Нарын "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" от 4 июля 2024 года №4/23-VIII (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9053-16) следующие изменения и дополнение:
в Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденных указанным решением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, один раз в год), осуществляется с месяца обращения.
Социальная помощь к праздничным дням и памятным датам устанавливается в размере не менее 2,5-кратного месячного расчетного показателя и назначается один раз в календарном году.
При наличии нескольких оснований социальная помощь к праздничным дням и памятным датам назначается только по одному основанию.".
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Социальная помощь к праздничным дням и памятным датам оказывается следующим категориям граждан:
1) День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан – 15 февраля:
военнослужащим Советской Армии, Военно-Морского флота, Комитета государственной безопасности, лицам начальствующего и рядового состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств – 150 000 (сто пятьдесят тысяч) теңге;
военнообязанным, призывавшимся на учебные сборы и направлявшимся в Афганистан в период ведения боевых действий – 150 000 (сто пятьдесят тысяч) теңге;
военнослужащим автомобильных батальонов, направлявшимся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий – 150 000 (сто пятьдесят тысяч) теңге;
военнослужащим летного состава, совершавшим вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР – 150 000 (сто пятьдесят тысяч) теңге;
рабочим и служащим, обслуживавшим советский воинский контингент в Афганистане, получившим ранения, контузии или увечья либо награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий – 150 000 (сто пятьдесят тысяч) теңге;
военнослужащим, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия – 150 000 (сто пятьдесят тысяч) теңге;
семьям военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия – 150 000 (сто пятьдесят тысяч) теңге;

Үлкен Нарын ауданы мәслихатының 2024 жылғы 4 шілдедегі № 4/23-VIII "Әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облысы Үлкен Нарын аудандық мәслихатының 2026 жылғы 10 шілдедегі № 25/248-VIII шешімі
Үлкен Нарын ауданы мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Үлкен Нарын ауданы мәслихатының "Әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2024 жылғы 4 шілдедегі № 4/23-VIII (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9053-16 болып тіркелген) шешіміне келесі өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
4 -тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"4. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мезгіл-мезгіл (ай сайын, тоқсан сайын, жылына бір рет) көрсетіледі, өтініш берілген айдан бастап жүзеге асырылады.
Мереке күндері мен атаулы күндерге орай әлеуметтік көмек айлық есептік көрсеткіштің кемінде 2,5 еселенген мөлшерінде белгіленеді және күнтізбелік бір жылда бір рет тағайындалады.
Бірнеше негіз болған жағдайда мереке күндеріне және атаулы күндерге орай әлеуметтік көмек бір негіз бойынша ғана тағайындалады.".
7 –тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"7.Мерекелік күндер мен атаулы күндерге орай әлеуметтік көмек азаматтардың келесі санаттарына көрсетіледі:
1) Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні – 15 ақпан:
бұрынғы КСР Одағының үкiметтік органдарының шешiмдерiне сәйкес басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарына қатысқан Кеңес Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерiне, бұрынғы КСР Одағы Iшкi iстер министрлiгiнiң басшы және қатардағы құрамының адамдарына (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса алғанда) –150000 (жүз елу мың) теңге мөлшерінде;
оқу жиындарына шақырылған және Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде жiберiлген әскери мiндеттiлерге – 150000 (жүз елу мың) теңге мөлшерінде;
Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде осы елге жүк жеткiзу үшiн жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерiне – 150000 (жүз елу мың) теңге мөлшерінде;
бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмалармен ұшқан ұшу құрамының әскери қызметшiлеріне – 150000 (жүз елу мың) теңге мөлшерінде;
Ауғанстандағы кеңестік әскери контингентке қызмет көрсеткен, жарақат, контузия алған немесе мертіккен не ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлерге – 150000 (жүз елу мың) теңге мөлшерінде;
бұрынғы КСР Одағын қорғау, әскери қызметтің өзге де міндеттерін басқа кезеңдерде атқару кезінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргізілген басқа да мемлекеттерде әскери қызметін өткеру кезінде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген әскери қызметшілерге – 150000 (жүз елу мың) теңге мөлшерінде;
Ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа да мемлекеттердегi ұрыс қимылдары кезiнде жаралануы, контузия алуы, мертігуі, ауруға шалдығуы салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасыларына – 150000 (жүз елу мың) теңге мөлшерінде;

лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и ненагражденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны – 80 000 (восемьдесят тысяч) теңге;
5) День памяти жертв политических репрессий и голода – 31 мая:
гражданам, признанным в судебном порядке либо ином установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв политических репрессий" порядке жертвами политических репрессий или пострадавшими от политических репрессий – в размере 13 000 (тринадцать тысяч) теңге.
6) День закрытия Семипалатинского испытательного ядерного полигона – 29 августа:
детям с инвалидностью в возрасте до 18 лет (одному из родителей или иным законным представителям детей с инвалидностью) - 15 000 (пятнадцать тысяч) теңге;
7) День Независимости – 16 декабря:
лицам, подвергшимся репрессиям за участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, за исключением лиц, осужденных за совершение умышленных убийств и посягательство на жизнь работника милиции, народного дружинника в этих событиях, в отношении которых сохраняется действующий порядок пересмотра уголовных дел - в размере 200000 (двести тысяч) теңге.".
Пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся являются:
1) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара;
3) наличие социально значимого заболевания;
4) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами, в кратном отношении к прожиточному минимуму, устанавливаемому на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.".
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Единовременная социальная помощь в денежной форме оказывается следующим категориям получателей:
1) с учетом среднедушевого дохода:
гражданам (семьям), имеющим среднедушевой доход, не превышающий порог, установленный местными представительными органами - до 100 (сто) месячных расчетных показателя.
2) без учета среднедушевого дохода:
гражданам (семьям), имеющим наличие социально значимого заболевания - 20 (двадцать) месячных расчетных показателя;
в случае причинения ущерба гражданину (семье) либо его недвижимому имуществу вследствие стихийного бедствия – 100 (сто) месячных расчетных показателя;
в случае причинения ущерба гражданину (семье) либо его недвижимому имуществу вследствие пожара – 100 (сто) месячных расчетных показателя.
При причинении ущерба имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара социальная помощь оказывается по месту нахождения пострадавшего имущества независимо от места регистрации его собственника.
Социальная помощь лицам, сопровождающим лицо с инвалидностью первой группы на санаторно-курортное лечение, имеет право на возмещение местными исполнительными органами стоимости пребывания в санаторно-курортной организации, 1 раз в год в размере семидесяти процентов от гарантированной суммы на соответствующий период, предоставляемой в качестве возмещения стоимости санаторно-курортного лечения, определяемой уполномоченным государственным органом (за исключением лиц с инвалидностью, получивших трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя).
Возмещение выплачивается при представлении следующего документа: документ, подтверждающий факт проживания в санаторно-курортной организации. Сроки обращения по данному основанию составляют в течение двух месяцев со дня наступления событий.".

1941 жылғы 22 маусым - 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдарға — 80 000 (сексен мың) теңге мөлшерінде;
5) Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күні – 31 мамыр:
сот тәртібінде немесе Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңымен белгіленген басқа тәртіпте саяси қуғын-сүргiндердің құрбандары немесе саяси қуғын-сүргiндерден зардап шеккендер деп танылған азаматтарға – 13 000 (он үш мың) теңге мөлшерінде;
6) Семей ядролық сынақ полигонының жабылу күні – 29 тамыз:
18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға (мүгедектігі бар балалардың ата - аналарының біріне немесе өзге де заңды өкілдеріне) –– 15000 (он бес мың) теңге мөлшерінде.
7) Тәуелсіздік күні – 16 желтоқсан:
1986 жылғы 17-18 желтоқсандағы Қазақстандағы оқиғаларға қатысқаны үшін қуғын-сүргінге ұшыраған адамдарға, осы оқиғаларда қасақана кісі өлтіргені және милиция қызметкерінің, халық жасақшысының өміріне қол сұққаны үшін сотталған адамдарды қоспағанда, оларға қатысты қылмыстық істерді қайта қараудың қолданыстағы тәртібі сақталады – 200000 (екі жүз мың) теңге мөлшерінде.".
8 -тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"8. Азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар негіз болады:
1) дүлей апат салдарынан азаматқа (отбасына) не оның жылжымайтын мүлкіне зиян келтіру;
2) өрт салдарынан азаматқа (отбасына) не оның жылжымайтын мүлкіне зиян келтіру.
3) әлеуметтік маңызы бар аурудың болуы;
4) тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы.".
9 -тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"9. Ақшалай нысандағы бір реттік әлеуметтік көмек алушылардың мынадай санаттарына:
1)жан басына шаққандағы орташа кірісі есепке алына:
жан басына шаққандағы орташа табысы жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен аспайтын азаматтарға (отбасыларға)–– 100 (жүз) айлық есептік көрсеткішке дейін мөлшерінде;
2) жан басына шаққандағы орташа кірісі есепке алынбай:
әлеуметтік маңызы бар аурулары бар азаматтарға (отбасыларға) –– 20 (жиырма) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
дүлей апат салдарынан азаматқа (отбасына) не оның жылжымайтын мүлкіне зиян келуі –– 100 (жүз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
өрт салдарынан азаматқа (отбасына) не оның жылжымайтын мүлкіне зиян келуі–– 100 (жүз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.
Мүлікке табиғи апат немесе өрт салдарынан зиян келтірілген жағдайда әлеуметтік көмек зардап шеккен мүліктің орналасқан жері бойынша, оның меншік иесінің тіркелген жеріне қарамастан көрсетіледі.
Бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды санаторий-курорттық емдеуге алып жүретін тұлға жергілікті атқарушы органдардан санаторий-курорттық ұйымдағы болу құнын өтеуге жылына бір рет, уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын санаторий-курорттық емдеудің құнын өтеу ретінде тиісті кезеңге белгіленген кепілдендірілген соманың жетпіс пайызы мөлшерінде өтемақы алуға құқылы (жұмыс берушінің кінәсінен еңбек жарақатын немесе кәсіптік ауру алған мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда).
Өтемақы келесі құжат ұсынылған кезде төленеді:санаторий-курорттық ұйымында тұру фактісін растайтын құжат. Осы негіз бойынша өтініш беру мерзімі оқиға болған күннен бастап екі айды құрайды.".

Подпункт 2) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"2) гражданам, страдающим туберкулезным заболеванием и находящимся на амбулаторном этапе лечения согласно предоставленного списка коммунального государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Районная больница района Үлкен Нарын" Управления здравоохранения Восточно-Казахстанской области - 7 (семь) месячных расчетных показателя.".
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Порог среднедушевого дохода для назначения помощи, устанавливается в размере двукратной величины прожиточного минимума Республики Казахстан.
Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
Сроки обращения за социальной помощью по основаниям указанным в подпунктах 1), 2) пункта 8 настоящих Правил составляют в течение трех месяцев со дня наступления событий.".
Пункт 13 дополнить абзацем:
"При исчислении и оказании социальной помощи все суммы, исчисленные в тиынах, подлежат округлению до одного тенге независимо от суммы тиынов.".
подпункт 3) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"3) направления получателя на проживание в центры оказания специальных социальных услуг.".
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата района Үлкен Нарын Ж.Сыдыкова

10-тармақтың 2) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"2) Шығыс Қазақстан облысы Денсаулық сақтау басқармасының "Үлкен Нарын ауданының аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорнының ұсынылған тізіміне сәйкес туберкулез ауруымен ауыратын және емнің амбулаториялық сатысындағы азаматтарға -7 ( жеті) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.".
11 -тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"11 Көмек тағайындау үшін жан басына шаққандағы орташа табыс шегі Қазақстан Республикасындағы ең төмен күнкөріс деңгейінің екі еселік мөлшерінде белгіленеді.
Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
Осы Қағидалардың 8-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмекке жүгіну мерзімдері оқиғалар басталған күннен бастап үш ай ішінде жасалады.".
13-тармақ келесі абзацпен толықтырылсын:
"Әлеуметтік көмекті есептеу және көрсету кезінде тиынмен есептелген барлық сомалар тиын сомасына қарамастан, бір теңгеге дейін дөңгелектеледі.".
17-тармақтың 3) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"3) алушы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарына тұруға жіберілген.".
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Үлкен Нарын ауданы мәслихатының төрағасы Ж.Сыдыкова