Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Шемонаихинскому району Восточно-Казахстанской области на 2026-2030 годы
Решение Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 2 апреля 2026 года № 45/6-VIII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" Шемонаихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Шемонаихинскому району на 2026-2030 годы, в соответствии с административно-территориальным делением, согласно приложениям к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней, после дня его первого официального опубликования.
Председатель Шемонаихинского районного маслихата Г. Акулов
Утвержден решением
Шемонаихинского районного маслихата
от 2 апреля 2026 года
№ 45/6-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по Шемонаихинскому району на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Шемонаихинскому району на 2026-2030 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
При разработке Плана учитывались требования пункта 3 приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию", с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
План разработан в соответствии с административно-территориальным делением, в Шемонаихинском районе числится 11 административно-территориальных единиц:

Шемонаиха ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 2026 жылғы 2 сәуірдегі № 45/6-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес Шемонаиха аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Шемонаиха ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар әкімшілік-аумақтық бөлініске сәйкес, осы шешімнің қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шемонаиха аудандық мәслихатының хатшысы Г. Акулов
Шемонаиха аудандық мәслихатының
2026 жылғы 2 сәуірдегі № 45/6 -VIII
шешімімен бекітілді
Шемонаиха ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Шемонаиха ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі -Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына, "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына, "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспары бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспарды әзірлеу кезінде "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспары бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі №263 бұйрығының 3-тамағының талаптары жер балансы мен мемлекеттік жер кадастрының апараттық жүйесінің деректерін, жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы, олардың иелері – жайылым пайдаланушыларын, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсетумен ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және құрғақ жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді есепке ала отырып, ескерілді.
Жоспар әкішілік-аумақтық бөлініске сәйкес әзірленді, Шемонаиха ауданында 11 әкімшілік-аумақтық бірлік бар:

Вавилонский сельский округ - приложения 2-2.14;
Верх-Убинский сельский округ - приложения 3-3.14;
Волчанский сельский округ - приложения 4-4.14;
Выдрихинский сельский округ - приложения 5-5.14;
Зевакинский сельский округ - приложения 6-6.14;
Каменевский сельский округ - приложения 7-7.14;
Октябрьский сельский округ - приложения 8-8.14;
Разинский сельский округ - приложения 9-9.14;
Поселок Первомайский - приложения 10-10.14;
Поселок Усть-Таловка - приложения 11-11.14;
Город Шемонаиха - приложения 12-12.14.
План по каждой административно-территориальной единице содержит:
1. данные земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведения о собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, распределение пастбищ, расчет потребности в пастбищах по округу, согласно нагрузке;
2. сведения геоботанического обследования пастбищ;
3. сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных;
4. данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев, данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
5. рекомендуемые схемы пастбищеоборотов;
6. схема (карта) расположения пастбищ на территории округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
7. схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
8. схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
9. схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
10. схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям;
11. схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
12. схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
13. проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ;

Вавилон ауылдық округі - 2-2.14-қосымша;
Верх-Уба ауылдық округі - 3-3.14-қосымша;
Волчанка ауылдық округі – 4-4.14-қосымша;
Выдриха ауылдық округі – 5-5.14-қосымша;
Зевакино ауылдық округі – 6-6.14-қосымша;
Каменевский ауылдық округі – 7-7.14-қосымша;
Октябрьский ауылдық округі – 8-8.14-қосымша;
Разин ауылдық округі - 9-9.14-қосымша;
Первомайский кенті- 10-10.14-қосымша;
Усть-Таловка кенті- 11-11.14-қосымша;
Шемонаиха қаласы- 12-12.14-қосымша.
Әрбір әкімшілік-аумақтық бірлік бойынша жоспар:
1. жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректерін, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтерді, жайылымдарды бөлуді, жүктемеге сәйкес округ бойынша жайылым қажеттілігін есептеуді;
2. жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтерін;
3. жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтерді;
4. ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
5. ұсынылатын жайылым айналымдарының схемаларын;
6. жер санаттары бөлінісінде округ аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасын (картасын), жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтерді;
7. жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схемасын (картасын);
8. ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схемасын (картасын);
9. ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схемасын (картасын);
10. жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схемасын (картасын);
11. халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар белгіленген схемасын (картасын);
12. суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасын;
13. ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлуді (қайта бөлуді);

14. календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Постольку на территории Шемонаихинского района отгонных пастбищ не имеется, схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах не разрабатывалась.
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения, по всем округам района дефицита пастбищ нет.

14. ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесін қамтиды.
Шемонаиха ауданының аумағында шалғайдағы жайылымдар болмағандықтан, шалғайдағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарлары басын орналастыру схемасы әзірленбеген.
Халықтың жайылатын мал басына жайылым қажеттілігін есептеуге сәйкес, ауданның барлық округтері бойынша жайылым жетіспеушілігі жоқ.

Учитывая возможное увеличение поголовья скота у населения, при проектировании плана дополнительно зарезервированы для нужд населения из земель запаса общественные пастбища для выпаса сельскохозяйственных животных населения, общей площадью 2036,75 га, согласно приложению 1.
Чтобы не допустить ухудшения кормового достоинства и снижения урожаев травостоя естественных и сеяных пастбищ при использовании сельскохозяйственных угодий необходимо соблюдать пастбищеобороты, что улучшит состояние кормовой базы.
Пастбищеоборотом называется такая система использования пастбищ и ухода за ними, при которой в определенном порядке (в течение сезона, через год или несколько лет) изменяются сроки и способы их использования. Для этого периодически чередуют выпас и сенокошение со сменой сроков пастьбы, предоставляют пастбищу отдых.
Исходя из природно-климатических условий и сбитости пастбищ (что особенно актуально применительно к пастбищам, используемым населением), используется сменно-сезонный пастбищеоборот, который предусматривает трех-загонную схему с последовательной сменой загонов в течение сезонов года. При такой схеме пастбищеоборота каждый участок необходимо делить на загоны очередного стравливания: для начала, середины и конца сезона.
Пастбищеоборот необходимо применять при организации пастбищ для выпаса скота, учитывая приемлемые схемы пастбищеоборотов.
Разработанный План по управлению пастбищами и их использованию по Шемонаихинскому району на 2026-2030 годы позволит обеспечить рациональное использование пастбищ, улучшить их состояние, предотвратить процесс деградации.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Общественные пастбища для выпаса сельскохозяйственных животных населения
Площадь пастбищ из земель населенных пунктов, га
Площадь пастбищ из земель запаса дополнительно, га
Всего пастбищ для нужд населения, согласно плана, га
Вавилонский сельский округ

Халықтың мал басының ықтимал өсуін ескере отырып, жоспарды жобалау кезінде 1-қосымшаға сәйкес жалпы ауданы 2036,75 га халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған көпшілік пайдаланылатын жайылымдар босалқы жерлерден халықтың қажеттіліктері үшін қосымша резервке алынды.
Жем-шөп сапасының нашарлауына және табиғи әрі егілген жайылымдардың шөп өнімділігінің төмендеуіне жол бермеу үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын пайдалану кезінде жайылым айналымын сақтау қажет, бұл жем-шөп базасының жай-күйін жақсартады.
Жайылым айналымы – бұл жайылымдарды пайдалану және оларға күтім жасау жүйесі, онда белгілі бір тәртіппен (маусым ішінде, бір жыл немесе бірнеше жылдан кейін) оларды пайдалану мерзімдері мен тәсілдері өзгереді. Ол үшін жайылым мен шөп шабу мезгіл-мезгіл ауысып отырады, жайылымға демалыс береді.
Табиғи-климаттық жағдайларға және жайылымдардың бұлғанғанына сүйене отырып (бұл әсіресе халық пайдаланатын жайылымдарға қатысты) ауысымдық-маусымдық жайылым айналымы пайдаланылады, ол жыл мезгілдері ішінде қашалардарды дәйекті ауыстыра отырып, үш қаша схемасын көздейді. Осы жайылым айналымының схемасымен әр учаскені келесі шабу алаңдарына бөлу керек: маусымның басы, ортасы және соңы үшін.
Жайылым айналымының қолайлы схемаларын ескере отырып, мал жаю үшін жайылымдарды ұйымдастыру кезінде жайылым айналымын қолдану қажет.
Шемонаиха ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі әзірленген жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз етуге, олардың жай-күйін жақсартуға, деградация процесінің алдын алуға мүмкіндік береді.
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
1-қосымша
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған көпшілік пайдаланылатын жайылымдар
Елді мекендердің жерлерінен жайылым ауданы, га
Қосымша босалқы жерлерінен жайылым ауданы, га
Жалпы халық қажеттілігіне арналған жайылым, жоспарға сәйкес, га
Вавилон ауылдық округі

2036,75
29101,75
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Вавилонскому сельскому округу Шемонаихинского района на 2026-2030 годы
Вавилонский сельский округ расположен в западной части Шемонаихинского района, вдоль правого берега реки Уба. Административный центр - село Камышинка находится в 6,5 км к юго-западу от районного центра города Шемонаиха, в округе числится 5 сельских населенных пунктов.
Природно-климатические зоны: горная лугово-степная, предгорно-степная умеренно влажная. Климат резко-континентальный с большими суточными и годовыми амплитудами температуры воздуха, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Зима суровая, лето жаркое, температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68 %.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Главной водной артерией является река Уба, на территории округа в нее впадает большое количество ручьев. Основное сельскохозяйственное водоснабжение базируется на поверхностных водах, наличие достаточного количества водных источников обеспечивают полную обводненность пастбищных угодий.
Почвенный покров территории представлен горно-лесными светлосерыми оподзоленными почвами, распространены черноземы (оподзоленные, выщелоченные, южные и обыкновенные), каштановые почвы, пойменно-луговые почвы.
Растительность горная лугово-степная, разнотравно-злаковые луга, умеренно-влажные и разнотравно-злаковые остепненные луга и степи.
Для выпаса животных используются пастбища, входящие в земли сельскохозяйственного назначения, земли населенных пунктов и земли запаса.
Отгонных сезонных пастбищ на территории округа нет.
В округе действуют 1 ветеринарный пункт.
Общая площадь Вавилонского сельского округа составляет 34 643 га, в том числе по категориям:
- земли сельскохозяйственного назначения – 31 266 га;
- земли населенных пунктов – 2 336 га;
- земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения - 277 га;
- земли водного фонда - 231 га;
- земли запаса - 533 га.

2036,75
29101,75
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
2-қосымша
Шемонаиха ауданының Вавилон ауылдық округі бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Вавилон ауылдық округі Шемонаиха ауданының батыс бөлігінде, Уба өзенінің оң жағалауын бойлай орналасқан. Әкімшілік орталығы – Камышинка ауылы Шемонаиха қаласының орталық ауданының 6,5 км оңтүстік-батысына қарай орналасқан, округте 5 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи-климаттық аймақтар: таулы шалғынды - дала, тау бөктеріндегі дала, орташа ылғалды. Климаты ауа температурасының үлкен тәуліктік және жылдық амплитудасымен кенет континенті, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Қысы қатты, жазы ыстық, ең төмен ауа температурасы -45, ең жоғары +40. Жылдық орташа температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдығы-68 %.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, сәуір айының бірінші он күндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Негізгі су артериясы Уба өзені болып табылады, округ аумағында оған бұлақтардың үлкен көлемі құйылады. Негізгі ауылшаруашылық сумен жабдықтау шалағай суларда негізделіп жатыр, ал су көздерінің жеткілікті көлемі жайылым алқаптарының толық сулануын қамтамасыз етеді.
Аумақтың топырақ жамылғысы таулы-орманды ақшыл сұр күлгінделген топырақтармен ұсынылады, қара топырақтар (күлгінделген, сілтісізденген, оңтүстікті және қарапайымі), қызғылт топырақтар, жайылма-шалғынды топырақтар кең таралған.
Өсімдік жамылғысы: таулы шалғынды-далалы, түрлі шөпті-астық тұқымдас шалғынды, орташа ылғалды және түрлі шөпті-астық тұқымдас далалы шалғынды және далалы.
Малды жаю үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге, елді мекендердің жерлеріне және босалқы жерлерге енетін жайылымдар пайдаланылады.
Округ аумағында шалғайдағы маусымдық жайылымдар жоқ.
Округте 1 ветеринариялық пункт жұмыс істейді.
Вавилон ауылдық округінің жалпы ауданы 34643 га құрайды, оның ішінде санаттар бойынша:
-ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 31266 га;
-елді мекендердің жерлері – 2336 га;
-өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер – 277 га;
-су қорының жері – 231 га;
-босалқы жерлер -533 га.
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға

418
7
Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС - 2,5 га/гол., МРС - 0,5 га/гол., лошадей -3 га/гол., верблюды – 3,5 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.

418
7
Округ бойынша жайылымдарға қажеттілікті есептеу "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен белгіленген жүктеме нормаларына сәйкес жүргізілді, округ орналасқан табиғи аймақты және жайылым түрін алғанда, қолда бар мал басына сәйкес ІҚМ жүктеме нормасы кезінде -2,5 га /бас, ҰМ-0,5 га/бас, жылқы -3га /бас, түйе-3,5 га/бас құрайды.

Согласно статье 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Вавилонского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 987,5 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 1531 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
№
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбища 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Дефи цит, (га)
1
Вавилонский сельский округ

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Вавилон ауылдық округіндегі жергілікті халықтың мұқтаждығын қанағаттандыру үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылым қажеттілігі 987,5 га, елді мекеннің қолда бар жайылым алқаптары кезінде 1531 га көлемінде құрайды (6-кесте), жайылым жетіпеушілігі жоқ.
6-кесте. Сауын сиырларға арналған жайылымдардың қажеттілігін есептеу.
№
Ауылдық округ
Жайылым алаңы, (га)
Қолда бар сауын сиыр, (бас)
Жайылымғақажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымға қажеттілік, (га)
Жетіспеушілік, (га)
1
Вавилон ауылдық округі

1531
395
2,5
987,5
нет
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 2336 га, в том числе 1531 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения Вавилонского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 429 голов, мелкого рогатого скота 901 голов, лошадей 108 голов (таблица 7).
Таблица 7. Расчет потребности пастбищ для личного подворного скота
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
В составе земель сельскохозяйственного назначения округа числится 8000 га пастбищ, практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц и негосударственных юридических лиц.

1531
395
2,5
987,5
жоқ
Елді мекен жерлерінің құрылымында ауыл шаруашылық алқаптар 2336 га, оның ішінде халық қажеттілігіне 1531 га алады.
Вавилон ауылдық округіндегі жергілікті халықтың мал басы келесіні құрайды: ірі қара мал 429 бас, ұсақ мал -901 бас, жылқы 108 бас (7-кесте).
7-кесте. Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларға арналған жайылым қажеттілігін есептеу
Халықтың жайылатын мал басына жайылым қажеттілігін есептеу кезінде округ бойынша қосымша жайылым талап етілмейді, жетіспеушілік жоқ.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің құрамында 8000 га жайылым бар, іс-жүзінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы барлық жерлер жеке тұлғалар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың пайдаланылуында және меншігінде болып табылады.

Поголовье в сельскохозяйственных формированиях округа - ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах составляет: крупного рогатого скота 8187 голов, лошадей 418 голов и 7 голов верблюдов (таблица 8).
Таблица 8. Расчет потребности пастбищ для сельскохозяйственных формирований
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 4,977 тысяча гектар. 429 голова КРС, 901 голова МРС и 108 голов лошадей выпасаются на общественных пастбищах, площадью 1,531 тысяч гектаров, 350 голов КРС, 418 голова лошадей и 7 голов верблюдов выпасается на пастбищах предоставленных в землепользование, площадью 8,0 тысяч гектар.
Таблица 9. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
-
-
-

Округтің ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы мал басы –ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарында келісіні құрайды: ірі қара мал 8187 бас, жылқы 418 бас және түйе 7 бас (8-кесте).
8- кесте. Ауыл шаруашылығы құрылымдары үшін жайылым қажеттілігін есептеу
Жайылатын мал басына жайылым қажеттілігін есептеу кезінде округ бойынша ауыл шаруашылық құрылымдарында қосымша жайылым талап етілмейді, жетіспеушілік жоқ.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 4,977 мың гектар қажет. Ауданы 1,531 мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 429 бас ІҚМ, 901 бас ҰМ және 108 бас жылқы жайылады, ауданы 8,0 мың гектар алаңды алып жатқан жер пайдалануға берілген жайылымдарда 350 бас ІҚМ, 418 бас жылқы және 7 бас түйе жайылады.
9-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
1
-
-
-
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға

Приложение 2.5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
пятый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
Приложение 2.6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Вавилонского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 2.7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории Вавилонского сельского округа
Приложение 2.8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов Вавилонского сельского округа
Приложение 2.9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) Вавилонского сельского округа
Приложение 2.10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ Вавилонского сельского округа, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 2.11
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья Вавилонского сельского округа
Приложение 2.12
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам Вавилонского сельского округа
Приложение 2.13
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в Вавилонский сельский округ

2.5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
бесінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
2.6-қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер санаттары, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер бөлінісінде Вавилон ауылдық округінің аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
2.7-қосымша
Вавилон ауылдық округінің аумағында жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
2.8-қосымша
Вавилон ауылдық округінің ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
2.9-қосымша
Вавилон ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
2.10-қосымша
Вавилон ауылдық округіндегі жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
2.11-қосымша
Вавилон ауылдық округінің жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
2.12-қосымша
Вавилон ауылдық округінің су көздеріне қол жеткізу схемасы
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
2.13-қосымша
Вавилон ауылдық округіне кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға

Приложение 2.14
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Вавилонского сельского округа
Период выпаса
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Площадь, га
506
513
512
2026 год
1 декада мая-3 декада июня
1 декада июля- 3 декада августа
1 декада сентября-3 декада октября
2027 год
1 декада сентября-3 декада октября
1 декада мая- 3 декада июня
1 декада июля- 3 декада августа
2028 год
1 декада июля- 3 декада августа
1 декада сентября-3 декада октября
1 декада мая- 3 декада июня
2029 год
1 декада мая-3 декада июня
1 декада июля- 3 декада августа
1 декада сентября-3 декада октября
2030 год
1 декада сентября-3 декада октября
1 декада мая- 3 декада июня
1 декада июля- 3 декада августа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Верх-Убинскому сельскому округу Шемонаихинского района на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Верх-Убинскому сельскому округу Шемонаихинского района на 2026-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О государственной статистике", приказом Заместителя Премьер -Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831) .
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Верх-Убинского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;

2.14-қосымша
Вавилон ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Мал жаю кезеңі
1 айдау
2 айдау
3 айдау
Алаңы, га
506
513
512
2026 жыл
мамырдың 1 он күндігі-маусымның 3 он күндігі
шілденің 1 он күндігі- тамыздың 3 он күндігі
қыркүйектің 1 он күндігі-қазанның 3 он күндігі
2027 жыл
қыркүйектің 1 он күндігі-қазанның 3 он күндігі
мамырдың 1 он күндігі-маусымның 3 он күндігі
шілденің 1 он күндігі- тамыздың 3 он күндігі
2028 жыл
шілденің 1 он күндігі- тамыздың 3 он күндігі
қыркүйектің 1 он күндігі-қазанның 3 он күндігі
мамырдың 1 он күндігі-маусымның 3 он күндігі
2029 жыл
мамырдың 1 он күндігі-маусымның 3 он күндігі
шілденің 1 он күндігі- тамыздың 3 он күндігі
қыркүйектің 1 он күндігі-қазанның 3 он күндігі
2030 жыл
қыркүйектің 1 он күндігі-қазанның 3 он күндігі
мамырдың 1 он күндігі-маусымның 3 он күндігі
шілденің 1 он күндігі- тамыздың 3 он күндігі
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
3-қосымша
Шемонаиха ауданының Верх-Уба ауылдық округі бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Шемонаиха ауданының Верх-Уба ауылдық округі бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Респбликасының Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 11064 болып тіркелген), "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспары бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі №263 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жопар:
1) жер санаттары бөлінісінде Верх-Уба ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасын (картасын), жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтерді;

2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ.
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Верх-Убинский сельский округ расположен в юго-восточной части Шемонаихинского района, вдоль левого берега реки Уба. Административный центр - село Верх-Уба находится в 37 км к юго-востоку от районного центра города Шемонаиха, в округе числится 1 сельский населенный пункт.
Природно-климатические зоны: горная лугово-степная, предгорно-степная умеренно влажная. Климат резко-континентальный с большими суточными и годовыми амплитудами температуры воздуха, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Зима суровая, лето жаркое, температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68 %.

2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схемасын (картасын);
3) ұсынылатын жайылым айналымдары белгіленген схемаларын;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схемасын (картасын);
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схемасын (картасын);
6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар белгіленген схемасын (картасын);
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасын;
8) шалғайдағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру схемасын;
9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлуді (қайта бөлуді) қамтиды.
Жоспар жер балансы мен мемлекеттік жер кадастрының апараттық жүйесінің деректерін, жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректерді, олардың иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсетумен, малдардың түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректерді ескере отырып қабылданды.
Верх-Уба ауылдық округі   Шемонаиха ауданының оңтүстік-шығыс бөлігінде, Уба өзенінің сол жағалауын бойлай орналасқан. Әкімшілік орталығы – Верх-Уба ауылы Шемонаиха қаласының орталық ауданының 37 км оңтүстік-шығысына қарай орналасқан, округте 1 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи-климаттық аймақтар: таулы шалғынды - дала, тау бөктеріндегі дала орташа ылғалды. Климаты ауа температурасының үлкен тәуліктік және жылдық амплитудасымен кенет континенті, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Қысы қатты, жазы ыстық, ең төмен ауа температурасы -45, ең жоғары +40. Жылдық орташа температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдығы-68 %.

463
121
Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС - 2,5 га/гол., МРС - 0,5 га/гол., лошадей - 3 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.

463
121
Округ бойынша жайылымдарға қажеттілікті есептеу "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына белгіленген жүктеме нормаларына сәйкес жүргізілді, округ орналасқан табиғи аймақты және жайылым түрін алғанда, қолда бар мал басына сәйкес ІҚМ жүктеме нормасы кезінде -2,5 га /бас, ҰМ-0,5 га/бас, жылқы -3га /бас құрайды.

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Верх-Убинского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 1052,5 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 2122 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
№
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефицит, (га)
1
Верх-Убинский

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Верх-Уба ауылдық округіндегі жергілікті халықтың мұқтаждығын қанағаттандыру үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылым қажеттілігі 1052,5 га, елді мекеннің қолда бар жайылым алқаптары кезінде 2122 га көлемінде құрайды (6-кесте), жайылым жетіспеушілігі жоқ.
6-кесте. Сауын сиырларға арналған жайылымдардың қажеттілігін есептеу.
№
Ауылдық округ
Жайылым алаңы, (га)
Қолда бар сауын сиыр, (бас)
Жайылымғақажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымға қажеттілік, (га)
Жетіспеушілік, (га)
1
Верх-Уба ауылдық округі

Поголовье в сельскохозяйственных формированиях округа - ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах составляет: крупного рогатого скота 86 голов, мелкого рогатого скота 463 головы, лошадей 121 голова (таблица 8).
Таблица 8. Расчет потребности пастбищ для сельскохозяйственных формирований
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 2,636 тысяча гектар.
597 голова КРС, 878 головы МРС и 192 головы лошадей выпасаются на общественных пастбищах, площадью 2,122 тысяч гектаров, 86 голов КРС, 463 голов МРС и 121 голова лошадей выпасается на пастбищах предоставленных в землепользование, площадью 6,574 тысяч гектар.
Таблица 9. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
-
-
-

Округтің ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы мал басы –ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарында келісіні құрайды: ірі қара мал 86 бас, жылқы 463 бас және жылқы 121 бас (8-кесте).
8- кесте. Ауыл шаруашылығы құрылымдары үшін жайылым қажеттілігін есептеу
Жайылатын мал басына жайылым қажеттілігін есептеу кезінде округ бойынша ауыл шаруашылық құрылымдарында қосымша жайылым талап етілмейді, жетіспеушілік жоқ.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 2,636 мың гектар қажет. Ауданы 2,122 мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 597 бас ІҚМ, 878 бас ҰМ және 192 бас жылқы жайылады, ауданы 6,574 мың гектар алаңды алып жатқан жер пайдалануға берілген жайылымдарда 86 бас ІҚМ, 463 бас ҰМ және 121 бас жылқы жайылады.
9-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
1
-
-
-
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға

Приложение 3.5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
пятый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
Приложение 3.6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Верх-Убинского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 3.7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории Верх-Убинского сельского округа
Приложение 3.8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов Верх-Убинского сельского округа
Приложение 3.9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) Верх-Убинского сельского округа
Приложение 3.10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ Верх-Убинского сельского округа, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 3.11
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья Верх-Убинского сельского округа
Приложение 3.12
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам Верх-Убинского сельского округа
Приложение 3.13
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в Верх-Убинский сельский округ

3.5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
бесінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
3.6-қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер санаттары, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер бөлінісінде Верх-Уба ауылдық округінің аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
3.7-қосымша
Верх-Уба ауылдық округінің аумағында жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
3.8-қосымша
Верх-Уба ауылдық округінің ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
3.9-қосымша
Верх-Уба ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
3.10-қосымша
Верх-Уба ауылдық округіндегі жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
3.11-қосымша
Верх-Уба ауылдық округінің жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
3.12-қосымша
Верх-Уба ауылдық округінің су көздеріне қол жеткізу схемасы
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
3.13-қосымша
Верх-Уба ауылдық округіне кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға

В округе действует 1 ветеринарный пункт, имеется 1 скотомогильник.
Общая площадь Волчанского сельского округа составляет 141144 га, в том числе по категориям:
земли сельскохозяйственного назначения - 35215 га;
земли населенных пунктов - 6064 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения-135 га;
земли лесного фонда - 97337 га;
земли водного фонда - 604 га;
земли запаса - 1789 га.

Округте 1 ветеринариялық пункт, 1 мал қорымы жұмыс істейді.
Волчанка ауылдық округінің жалпы ауданы 141144 га құрайды, оның ішінде санаттар бойынша:
-ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 35215 га;
-елді мекендердің жерлері – 6064 га;
-өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер – 135 га;
-оман қорының жері– 97337 га;
-су қорының жері -604 га;
-босалқы жерлер – 1789 га.
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға

440
220
75
Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС - 2,5 га/гол., МРС - 0,5 га/гол., лошадей - 3 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.

440
220
75
Округ бойынша жайылымдарға қажеттілікті есептеу "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен белгіленген жүктеме нормаларына сәйкес жүргізілді, округ орналасқан табиғи аймақты және жайылым түрін алғанда, қолда бар мал басына сәйкес ІҚМ жүктеме нормасы кезінде -2,5 га /бас, ҰМ-0,5 га/бас, жылқы -3га /бас құрайды.

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Волчанского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 1147,5 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 4631 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
№
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Дефи цит, (га)
1
Волчанский сельский округ

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Волчанка ауылдық округіндегі жергілікті халықтың мұқтаждығын қанағаттандыру үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылым қажеттілігі 1147,5 га, елді мекеннің қолда бар жайылым алқаптары кезінде 4631 га көлемінде құрайды (6-кесте), жайылым жетіспеушілігі жоқ.
6-кесте. Сауын сиырларға арналған жайылымдардың қажеттілігін есептеу.
№
Ауылдық округ
Жайылым алаңы, (га)
Қолда бар сауын сиыр, (бас)
Жайылымғақажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымға қажеттілік, (га)
Жетіспеушілік, (га)
1
Волчанка ауылдық округі

Приложение 4.5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
пятый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
Приложение 4.6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Волчанского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 4.7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории Волчанского сельского округа
Приложение 4.8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов Волчанского сельского округа
Приложение 4.9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) Волчанского сельского округа
Приложение 4.10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ Волчанского сельского округа, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 4.11
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья Волчанского сельского округа
Приложение 4.12
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам Волчанского сельского округа
Приложение 4.13
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в Волчанский сельский округ

4.5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
бесінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
4.6-қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер санаттары, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер бөлінісінде Волчанка ауылдық округінің аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
4.7-қосымша
Волчанка ауылдық округінің аумағында жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
4.8-қосымша
Волчанка ауылдық округінің ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
4.9-қосымша
Волчанка ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
4.10-қосымша
Волчанка ауылдық округіндегі жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
4.11-қосымша
Волчанка ауылдық округінің жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
4.12-қосымша
Волчанка ауылдық округінің су көздеріне қол жеткізу схемасы
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
4.13-қосымша
Волчанка ауылдық округіне кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Выдрихинского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 857,5 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 2487 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров
№
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Выдрихинский сельский округ

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Выдриха ауылдық округіндегі жергілікті халықтың мұқтаждығын қанағаттандыру үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылым қажеттілігі 857,5 га, елді мекеннің қолда бар жайылым алқаптары кезінде 2487 га көлемінде құрайды (6-кесте), жайылым жетіспеушілігі жоқ.
6-кесте. Сауын сиырларға арналған жайылымдардың қажеттілігін есептеу.
№
Ауылдық округ
Жайылым алаңы, (га)
Қолда бар сауын сиыр, (бас)
Жайылымғақажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымға қажеттілік, (га)
Жетіспеушілік, (га)
1
Выдриха ауылдық округі

Поголовье в сельскохозяйственных формированиях округа - ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах составляет: крупного рогатого скота 775 голов, лошадей 12 голов (таблица 8).
Таблица 8. Расчет потребности пастбищ для сельскохозяйственных формирований
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 3,166 тысяча гектар. 774 головы КРС, 1023 голов МРС и 215 голова лошадей выпасаются на общественных пастбищах, площадью 2,487 тысяч гектаров, 775 голов КРС и 12 голов лошадей выпасается на пастбищах предоставленных в землепользование, площадью 7,529 тысяч гектар.
Таблица 9. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
-
-
-

Округтің ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы мал басы –ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарында келісіні құрайды: ірі қара мал 775 бас, жылқы 12 бас (8-кесте).
8- кесте. Ауыл шаруашылығы құрылымдары үшін жайылым қажеттілігін есептеу
Жайылатын мал басына жайылым қажеттілігін есептеу кезінде округ бойынша ауыл шаруашылық құрылымдарында қосымша жайылым талап етілмейді, жетіспеушілік жоқ.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 3,166 мың гектар қажет. Ауданы 2,487 мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 774 бас ІҚМ, 1023 бас ҰМ және 215 бас жылқы жайылады, ауданы 7,529 мың гектар алаңды алып жатқан жер пайдалануға берілген жайылымдарда 775 бас ІҚМ және 12 бас жылқы жайылады.
9-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
1
-
-
-
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға

Приложение 5.5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
пятый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
Приложение 5.6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Выдрихинского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 5.7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории Выдрихинского сельского округа
Приложение 5.8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов Выдрихинского сельского округа
Приложение 5.9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) Выдрихинского сельского округа
Приложение 5.10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ Выдрихинского сельского округа, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 5.11
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья Выдрихинского сельского округа
Приложение 5.12
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам Выдрихинского сельского округа
Приложение 5.13
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в Выдрихинский сельский округ

5.5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
бесінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
5.6-қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер санаттары, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер бөлінісінде Выдриха ауылдық округінің аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
5.7-қосымша
Выдриха ауылдық округінің аумағында жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
5.8-қосымша
Выдриха ауылдық округінің ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
5.9-қосымша
Выдриха ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
5.10-қосымша
Выдриха ауылдық округіндегі жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
5.11-қосымша
Выдриха ауылдық округінің жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
5.12-қосымша
Выдриха ауылдық округінің су көздеріне қол жеткізу схемасы
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
5.13-қосымша
Выдриха ауылдық округіне кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға

Приложение 5.14
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Выдрихинского сельского округа
Период выпаса
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Площадь, га
825
830
832
2026 год
1 декада мая-3 декада июня
1 декада июля- 3 декада августа
1 декада сентября-3 декада октября
2027 год
1 декада сентября-3 декада октября
1 декада мая- 3 декада июня
1 декада июля- 3 декада августа
2028 год
1 декада июля- 3 декада августа
1 декада сентября-3 декада октября
1 декада мая- 3 декада июня
2029 год
1 декада мая-3 декада июня
1 декада июля- 3 декада августа
1 декада сентября-3 декада октября
2030 год
1 декада сентября-3 декада октября
1 декада мая- 3 декада июня
1 декада июля- 3 декада августа
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Зевакинскому сельскому округу Шемонаихинского района на 2026-2030 годы
Зевакинский сельский округ расположен в юго-западной части Шемонаихинского района, вдоль левого берега реки Уба. Административный центр - село Зевакино находится в 44 км к югу от районного центра города Шемонаиха, в округе числится 3 сельских населенных пункта.
Природно-климатические зоны: горная лугово-степная, предгорно-степная умеренно влажная. Климат резко-континентальный с большими суточными и годовыми амплитудами температуры воздуха, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Зима суровая, лето жаркое, температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68 %.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Главной водной артерией является реки Уба и Иртыш, на территории округа в них впадает большое количество ручьев. Основное сельскохозяйственное водоснабжение базируется на поверхностных водах, наличие достаточного количества водных источников обеспечивают полную обводненность пастбищных угодий.
Почвенный покров территории представлен горно-лесными светлосерыми оподзоленными почвами, распространены черноземы (оподзоленные, выщелоченные, южные и обыкновенные), каштановые почвы, пойменно-луговые почвы.
Растительность горная лугово-степная, разнотравно-злаковые луга, умеренно-влажные и разнотравно-злаковые остепненные луга и степи.
Для выпаса животных используются пастбища, входящие в земли сельскохозяйственного назначения, земли населенных пунктов и земли запаса.
Отгонных сезонных пастбищ на территории округа нет.

5.14-қосымша
Выдриха ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Мал жаю кезеңі
1 айдау
2 айдау
3 айдау
Алаңы, га
825
830
832
2026 жыл
мамырдың 1 он күндігі-маусымның 3 он күндігі
шілденің 1 он күндігі- тамыздың 3 он күндігі
қыркүйектің 1 он күндігі-қазанның 3 он күндігі
2027 жыл
қыркүйектің 1 он күндігі-қазанның 3 он күндігі
мамырдың 1 он күндігі-маусымның 3 он күндігі
шілденің 1 он күндігі- тамыздың 3 он күндігі
2028 жыл
шілденің 1 он күндігі- тамыздың 3 он күндігі
қыркүйектің 1 он күндігі-қазанның 3 он күндігі
мамырдың 1 он күндігі-маусымның 3 он күндігі
2029 жыл
мамырдың 1 он күндігі-маусымның 3 он күндігі
шілденің 1 он күндігі- тамыздың 3 он күндігі
қыркүйектің 1 он күндігі-қазанның 3 он күндігі
2030 жыл
қыркүйектің 1 он күндігі-қазанның 3 он күндігі
мамырдың 1 он күндігі-маусымның 3 он күндігі
шілденің 1 он күндігі- тамыздың 3 он күндігі
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
6-қосымша
Шемонаиха ауданының Зевакино ауылдық округі бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Зевакино ауылдық округі Шемонаиха ауданының оңтүстік-батыс бөлігінде, Уба өзенінің сол жағалауын бойлай орналасқан. Әкімшілік орталығы – Зевакино ауылы Шемонаиха қаласының орталық ауданының 44 км оңтүстігіне қарай орналасқан, округте 3 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи-климаттық аймақтар: таулы шалғынды - дала, тау бөктеріндегі дала орташа ылғалды. Климаты ауа температурасының үлкен тәуліктік және жылдық амплитудасымен кенет континенті, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Қысы қатты, жазы ыстық, ең төмен ауа температурасы -45, ең жоғары +40. Жылдық орташа температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдығы-68 %.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, сәуір айының бірінші он күндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Негізгі су артериясы Уба және Ертіс өзендері болып табылады, округ аумағында оған бұлақтардың үлкен көлемі құйылады. Негізгі ауыл шаруашылық сумен жабдықтау шалағай суларда негізделіп жатыр, ал су көздерінің жеткілікті көлемі жайылым алқаптарының толық сулануын қамтамасыз етеді.
Аумақтың топырақ жамылғысы таулы-орманды ақшыл сұр күлгінделген топырақтармен көрсетілген, қара топырақтар (күлгінделген, сілтісізденген, оңтүстікті және қарапайым), қызғылт топырақтар, жайылма-шалғынды топырақтар кең таралған.
Өсімдік жамылғысы: таулы шалғынды-далалы, түрлі шөпті-астық тұқымдас шалғынды, орташа ылғалды және түрлі шөпті-астық тұқымдас далалы шалғынды және далалы.
Малды жаю үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге, елді мекендердің жерлеріне және босалқы жерлерге енетін жайылымдар пайдаланылады.
Округ аумағында шалғайдағы маусымдық жайылымдар жоқ.

Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС - 2,5 га/гол., МРС - 0,5 га/гол., лошадей - 3 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.
Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Зевакинского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 1430 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 4069 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
№
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Зевакинский сельский округ

Округ бойынша жайылымдарға қажеттілікті есептеу "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен белгіленген жүктеме нормаларына сәйкес жүргізілді, округ орналасқан табиғи аймақты және жайылым түрін алғанда, қолда бар мал басына сәйкес ІҚМ жүктеме нормасы кезінде -2,5 га /бас, ҰМ-0,5 га/бас, жылқы -3га /бас құрайды.
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Зевакино ауылдық округіндегі жергілікті халықтың мұқтаждығын қанағаттандыру үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылым қажеттілігі 1430 га, елді мекеннің қолда бар жайылым алқаптары кезінде 4069 га көлемінде құрайды (6-кесте), жайылым жетіспеушілігі жоқ.
6-кесте. Сауын сиырларға арналған жайылымдардың қажеттілігін есептеу.
№
Ауылдық округ
Жайылым алаңы, (га)
Қолда бар сауын сиыр, (бас)
Жайылымғақажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымға қажеттілік, (га)
Жетіспеушілік, (га)
1
Зевакино ауылдық округі

Приложение 6.5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
пятый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
Приложение 6.6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Зевакинского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 6.7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории Зевакинского сельского округа
Приложение 6.8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов Зевакинского сельского округа
Приложение 6.9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) Зевакинского сельского округа
Приложение 6.10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ Зевакинского сельского округа, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 6.11
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья Зевакинского сельского округа
Приложение 6.12
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам Зевакинского сельского округа
Приложение 6.13
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в Зевакинский сельский округ

6.5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
бесінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
6.6-қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер санаттары, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер бөлінісінде Зевакино ауылдық округінің аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
6.7-қосымша
Зевакино ауылдық округінің аумағында жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
6.8-қосымша
Зевакино ауылдық округінің ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
6.9-қосымша
Зевакино ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
6.10-қосымша
Зевакино ауылдық округіндегі жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
6.11-қосымша
Зевакино ауылдық округінің жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
6.12-қосымша
Зевакино ауылдық округінің су көздеріне қол жеткізу схемасы
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
6.13-қосымша
Зевакино ауылдық округіне кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға

В округе действует 1 ветеринарный пункт, имеется 1 скотомогильник, 1 убойная площадка.
Общая площадь Каменевского сельского округа составляет 36261 га, в том числе по категориям:
земли сельскохозяйственного назначения - 30074 га;
земли населенных пунктов - 3697 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения-551 га;
земли водного фонда - 85 га;
земли запаса - 1854 га.

Округте 1 ветеринариялық пункт, 1 мал қорымы, 1 мал сою алаңшасы жұмыс істейді.
Каменевский ауылдық округінің жалпы ауданы 36261 га құрайды, оның ішінде санаттар бойынша:
-ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 30074 га;
-елді мекендердің жерлері – 3697 га;
-өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер – 551 га;
-су қорының жері -85 га;
-босалқы жерлер – 1854 га.
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Каменевского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 970 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 2679 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
№
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Каменевский сельский округ

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Каменевский ауылдық округіндегі жергілікті халықтың мұқтаждығын қанағаттандыру үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылым қажеттілігі 970 га, елді мекеннің қолда бар жайылым алқаптары кезінде 2679 га көлемінде құрайды (6-кесте), жайылым жетіспеушілігі жоқ.
6-кесте. Сауын сиырларға арналған жайылымдардың қажеттілігін есептеу.
№
Ауылдық округ
Жайылым алаңы, (га)
Қолда бар сауын сиыр, (бас)
Жайылымғақажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымға қажеттілік, (га)
Жетіспеушілік, (га)
1
Каменевский ауылдық округі

Поголовье в сельскохозяйственных формированиях округа - ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах составляет: крупного рогатого скота 2451 голов, мелкого рогатого скота 89 голов, лошадей 47 голов (таблица 8).
Таблица 8. Расчет потребности пастбищ для сельскохозяйственных формирований
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 4,401 тысяча гектар. 583 голова КРС, 1422 голов МРС и 153 голов лошадей выпасаются на общественных пастбищах, площадью 2,679 тысяч гектаров, 2451 голов КРС, 89 голов МРС и 47 голова лошадей выпасается на пастбищах предоставленных в землепользование, площадью 10,011 тысяч гектар.
Таблица 9. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
-
-
-
Приложение 7.2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району

Округтің ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы мал басы –ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарында келісіні құрайды: ірі қара мал 2451 бас, ұсақ мал 89 бас, жылқы 47 бас (8-кесте).
8- кесте. Ауыл шаруашылығы құрылымдары үшін жайылым қажеттілігін есептеу
Жайылатын мал басына жайылым қажеттілігін есептеу кезінде округ бойынша ауыл шаруашылық құрылымдарында қосымша жайылым талап етілмейді, жетіспеушілік жоқ.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 4,401 мың гектар қажет. Ауданы 2,679 мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 583 бас ІҚМ, 1422 бас ҰМ және 153 бас жылқы жайылады, ауданы 10,011 мың гектар алаңды алып жатқан жер пайдалануға берілген жайылымдарда 2451 бас ІҚМ және 89 бас ҰМ және 47 бас жылқы жайылады.
9-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
1
-
-
-
Шемонаиха ауданы бойынша

Приложение 7.5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
пятый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
Приложение 7.6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Каменевского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 7.7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории Каменевского сельского округа
Приложение 7.8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов Каменевского сельского округа
Приложение 7.9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) Каменевского сельского округа
Приложение 7.10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ Каменевского сельского округа, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 7.11
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья Каменевского сельского округа
Приложение 7.12
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам Каменевского сельского округа
Приложение 7.13
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в Каменевский сельский округ

7.5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
бесінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
7.6-қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер санаттары, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер бөлінісінде Каменевский ауылдық округінің аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
7.7-қосымша
Каменевский ауылдық округінің аумағында жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
7.8-қосымша
Каменевский ауылдық округінің ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
7.9-қосымша
Каменевский ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
7.10-қосымша
Каменевский ауылдық округіндегі жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
7.11-қосымша
Каменевский ауылдық округінің жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
7.12-қосымша
Каменевский ауылдық округінің су көздеріне қол жеткізу схемасы
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
7.13-қосымша
Каменевский ауылдық округіне кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға

Приложение 7.14
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Каменевского сельского округа
Период выпаса
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Площадь, га
894
892
893
2026 год
1 декада мая-3 декада июня
1 декада июля- 3 декада августа
1 декада сентября-3 декада октября
2027 год
1 декада сентября-3 декада октября
1 декада мая- 3 декада июня
1 декада июля- 3 декада августа
2028 год
1 декада июля- 3 декада августа
1 декада сентября-3 декада октября
1 декада мая- 3 декада июня
2029 год
1 декада мая-3 декада июня
1 декада июля- 3 декада августа
1 декада сентября-3 декада октября
2030 год
1 декада сентября-3 декада октября
1 декада мая- 3 декада июня
1 декада июля- 3 декада августа
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Октябрьскому сельскому округу Шемонаихинского района на 2026-2030 годы
Октябрьский сельский округ расположен в северо-западной части Шемонаихинского района. Административный центр - село Октябрьское находится в 1,5 км к северо-западу от районного центра города Шемонаиха, в округе числится 2 сельских населенных пункта.
Природно-климатические зоны: горная лугово-степная, предгорно-степная умеренно влажная. Климат резко-континентальный с большими суточными и годовыми амплитудами температуры воздуха, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Зима суровая, лето жаркое, температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68 %.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Водными артериями являются несколько рек, на территории округа в них впадает большое количество ручьев. Основное сельскохозяйственное водоснабжение базируется на поверхностных водах, наличие достаточного количества водных источников обеспечивают полную обводненность пастбищных угодий.
Почвенный покров территории представлен горно-лесными светлосерыми оподзоленными почвами, распространены черноземы (оподзоленные, выщелоченные, южные и обыкновенные), каштановые почвы, пойменно-луговые почвы.
Растительность горная лугово-степная, разнотравно-злаковые луга, умеренно-влажные и разнотравно-злаковые остепненные луга и степи.
Для выпаса животных используются пастбища, входящие в земли сельскохозяйственного назначения, земли населенных пунктов и земли запаса.
Отгонных сезонных пастбищ на территории округа нет.
В округе имеется 1 убойный пункт.
Общая площадь Октябрьского сельского округа составляет 18395 га, в том числе по категориям:
земли сельскохозяйственного назначения - 15683 га;
земли населенных пунктов - 1947 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения-498 га;
земли водного фонда - 64 га;
земли запаса - 203 га.

7.14-қосымша
Каменевский ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Мал жаю кезеңі
1 айдау
2 айдау
3 айдау
Алаңы, га
894
892
893
2026 жыл
мамырдың 1 он күндігі-маусымның 3 он күндігі
шілденің 1 он күндігі- тамыздың 3 он күндігі
қыркүйектің 1 он күндігі-қазанның 3 он күндігі
2027 жыл
қыркүйектің 1 он күндігі-қазанның 3 он күндігі
мамырдың 1 он күндігі-маусымның 3 он күндігі
шілденің 1 он күндігі- тамыздың 3 он күндігі
2028 жыл
шілденің 1 он күндігі- тамыздың 3 он күндігі
қыркүйектің 1 он күндігі-қазанның 3 он күндігі
мамырдың 1 он күндігі-маусымның 3 он күндігі
2029 жыл
мамырдың 1 он күндігі-маусымның 3 он күндігі
шілденің 1 он күндігі- тамыздың 3 он күндігі
қыркүйектің 1 он күндігі-қазанның 3 он күндігі
2030 жыл
қыркүйектің 1 он күндігі-қазанның 3 он күндігі
мамырдың 1 он күндігі-маусымның 3 он күндігі
шілденің 1 он күндігі- тамыздың 3 он күндігі
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
8-қосымша
Шемонаиха ауданының Октябрьское ауылдық округі бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Октябрьское ауылдық округі Шемонаиха ауданының солтүстік-батыс бөлігінде орналасқан. Әкімшілік орталығы – Октябрьское ауылы Шемонаиха қаласының орталық ауданының 1,5 км солтүстік-батысына қарай орналасқан, округте 2 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи-климаттық аймақтар: таулы шалғынды - дала, тау бөктеріндегі дала орташа ылғалды. Климаты ауа температурасының үлкен тәуліктік және жылдық амплитудасымен кенет континенті, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Қысы қатты, жазы ыстық, ең төмен ауа температурасы -45, ең жоғары +40. Жылдық орташа температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдығы-68 %.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, сәуір айының бірінші он күндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Негізгі су артериясы бірнеше өзендер болып табылады, округ аумағында оған бұлақтардың үлкен көлемі құйылады. Негізгі ауыл шаруашылық сумен жабдықтау шалағай суларда негізделіп жатыр, ал су көздерінің жеткілікті көлемі жайылым алқаптарының толық сулануын қамтамасыз етеді.
Аумақтың топырақ жамылғысы таулы-орманды ақшыл сұр күлгінделген топырақтармен көрсетілген, қара топырақтар (күлгінделген, сілтісізденген, оңтүстікті және қарапайым), қызғылт топырақтар, жайылма-шалғынды топырақтар кең таралған.
Өсімдік жамылғысы: таулы шалғынды-далалы, түрлі шөпті-астық тұқымдас шалғынды, орташа ылғалды және түрлі шөпті-астық тұқымдас далалы шалғынды және далалы.
Малды жаю үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге, елді мекендердің жерлеріне және босалқы жерлерге енетін жайылымдар пайдаланылады.
Округ аумағында шалғайдағы маусымдық жайылымдар жоқ.
Округте 1 мал сою пунктісі бар.
Октябрьское ауылдық округінің жалпы ауданы 18395 га құрайды, оның ішінде санаттар бойынша:
-ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 15683 га;
-елді мекендердің жерлері – 1947 га;
-өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер – 498 га;
-су қорының жері -64 га;
-босалқы жерлер – 203 га.
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Октябрьского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 235 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 1408 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
№
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Октябрьский сельской округ

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Октябрьское ауылдық округіндегі жергілікті халықтың мұқтаждығын қанағаттандыру үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылым қажеттілігі 235 га, елді мекеннің қолда бар жайылым алқаптары кезінде 1408 га көлемінде құрайды (6-кесте), жайылым жетіспеушілігі жоқ.
6-кесте. Сауын сиырларға арналған жайылымдардың қажеттілігін есептеу.
№
Ауылдық округ
Жайылым алаңы, (га)
Қолда бар сауын сиыр, (бас)
Жайылымғақажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымға қажеттілік, (га)
Жетіспеушілік, (га)
1
Октябрьское ауылдық округі

Приложение 8.5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
пятый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
Приложение 8.6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Октябрьского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 8.7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории Октябрьского сельского округа
Приложение 8.8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов Октябрьского сельского округа
Приложение 8.9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) Октябрьского сельского округа
Приложение 8.10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ Октябрьского сельского округа, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 8.11
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья Октябрьского сельского округа
Приложение 8.12
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам Октябрьского сельского округа
Приложение 8.13
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в Октябрьский сельский округ

8.5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
бесінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
8.6-қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер санаттары, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер бөлінісінде Октябрьское ауылдық округінің аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
8.7-қосымша
Октябрьское ауылдық округінің аумағында жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
8.8-қосымша
Октябрьское ауылдық округінің ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
8.9-қосымша
Октябрьское ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
8.10-қосымша
Октябрьское ауылдық округіндегі жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
8.11-қосымша
Октябрьское ауылдық округінің жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
8.12-қосымша
Октябрьское ауылдық округінің су көздеріне қол жеткізу схемасы
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
8.13-қосымша
Октябрьское ауылдық округіне кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Разинского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 625 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 2170 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
№
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Разинский

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Разин ауылдық округіндегі жергілікті халықтың мұқтаждығын қанағаттандыру үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылым қажеттілігі 625 га, елді мекеннің қолда бар жайылым алқаптары кезінде 2170 га көлемінде құрайды (6-кесте), жайылым жетіспеушілігі жоқ.
6-кесте. Сауын сиырларға арналған жайылымдардың қажеттілігін есептеу.
№
Ауылдық округ
Жайылым алаңы, (га)
Қолда бар сауын сиыр, (бас)
Жайылымғақажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымға қажеттілік, (га)
Жетіспеушілік, (га)
1
Разин

Приложение 9.5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
пятый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
Приложение 9.6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Разинского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 9.7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории Разинского сельского округа
Приложение 9.8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов Разинского сельского округа
Приложение 9.9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) Разинского сельского округа
Приложение 9.10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ Разинского сельского округа, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 9.11
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья Разинского сельского округа
Приложение 9.12
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам Разинского сельского округа
Приложение 9.13
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в Разинский сельский округ
Приложение 9.14
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Разинского сельского округа
Период выпаса
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Площадь, га

9.5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
бесінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
9.6-қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер санаттары, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер бөлінісінде Разин ауылдық округінің аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
9.7-қосымша
Разин ауылдық округінің аумағында жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
9.8-қосымша
Разин ауылдық округінің ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
9.9-қосымша
Разин ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
9.10-қосымша
Разин ауылдық округіндегі жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
9.11-қосымша
Разин ауылдық округінің жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
9.12-қосымша
Разин ауылдық округінің су көздеріне қол жеткізу схемасы
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
9.13-қосымша
Разин ауылдық округіне кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
9.14-қосымша
Разин ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Мал жаю кезеңі
1 айдау
2 айдау
3 айдау
Алаңы, га

Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС - 2,5 га/гол., МРС - 0,5 га/гол., лошадей - 3 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.
Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения поселка Первомайский по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 1457,5 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 1981 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
№
Округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Дефи цит, (га)
1
Поселок Первомайский

Округ бойынша жайылымдарға қажеттілікті есептеу "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен белгіленген жүктеме нормаларына сәйкес жүргізілді, округ орналасқан табиғи аймақты және жайылым түрін алғанда, қолда бар мал басына сәйкес ІҚМ жүктеме нормасы кезінде -2,5 га /бас, ҰМ-0,5 га/бас, жылқы -3га /бас құрайды.
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Первомайский кентіндегі жергілікті халықтың мұқтаждығын қанағаттандыру үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылым қажеттілігі 1457,5 га, елді мекеннің қолда бар жайылым алқаптары кезінде 1981 га көлемінде құрайды (6-кесте), жайылым жетіспеушілігі жоқ.
6-кесте. Сауын сиырларға арналған жайылымдардың қажеттілігін есептеу.
№
Ауылдық округ
Жайылым алаңы, (га)
Қолда бар сауын сиыр, (бас)
Жайылымғақажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымға қажеттілік, (га)
Жетіспеушілік, (га)
1
Первомайский кенті

Приложение 10.5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
пятый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
Приложение 10.6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории поселка Первомайский в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 10.7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории поселка Первомайский
Приложение 10.8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов поселка Первомайский
Приложение 10.9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) поселка Первомайский
Приложение 10.10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ поселка Первомайский, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 10.11
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья поселка Первомайский
Приложение 10.12
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам поселка Первомайский
Приложение 10.13
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в поселок Первомайский
Приложение 10.14
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных поселка Первомайский
Период выпаса
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Площадь, га

10.5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
бесінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
10.6-қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер санаттары, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер бөлінісінде Первомайский кентінің аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
10.7-қосымша
Первомайский кентінің аумағында жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
10.8-қосымша
Первомайский кентінің ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
10.9-қосымша
Первомайский кентінің ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
10.10-қосымша
Первомайский кентіндегі жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
10.11-қосымша
Первомайский кентінің жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
10.12-қосымша
Первомайский кентінің су көздеріне қол жеткізу схемасы
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
10.13-қосымша
Первомайский кентіне кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
10.14-қосымша
Первомайский кентінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Мал жаю кезеңі
1 айдау
2 айдау
3 айдау
Алаңы, га

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения поселка Усть-Таловка по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 215 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 846 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
№
Округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Поселок Усть-Таловка

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Усть-Таловка кентіндегі жергілікті халықтың мұқтаждығын қанағаттандыру үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылым қажеттілігі 215 га, елді мекеннің қолда бар жайылым алқаптары кезінде 846 га көлемінде құрайды (6-кесте), жайылым жетіспеушілігі жоқ.
6-кесте. Сауын сиырларға арналған жайылымдардың қажеттілігін есептеу.
№
Ауылдық округ
Жайылым алаңы, (га)
Қолда бар сауын сиыр, (бас)
Жайылымғақажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымға қажеттілік, (га)
Жетіспеушілік, (га)
1
Усть-Таловка кенті

Приложение 11.5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
пятый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
Приложение 11.6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории поселка Усть-Таловка в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 11.7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории поселка Усть-Таловка
Приложение 11.8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов поселка Усть-Таловка
Приложение 11.9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) поселка Усть-Таловка
Приложение 11.10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ поселка Усть-Таловка, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 11.11
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья поселка Усть-Таловка
Приложение 11.12
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам поселка Усть-Таловка
Приложение 11.13
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в поселок Усть-Таловка
Приложение 11.14
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных поселка Усть-Таловка
Период выпаса
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Площадь, га

11.5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
бесінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
11.6-қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер санаттары, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер бөлінісінде Усть-Таловка кентінің аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
11.7-қосымша
Усть-Таловка кентінің аумағында жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
11.8-қосымша
Усть-Таловка кентінің ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
11.9-қосымша
Усть-Таловка кентінің ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
11.10-қосымша
Усть-Таловка кентіндегі жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
11.11-қосымша
Усть-Таловка кентінің жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
11.12-қосымша
Усть-Таловка кентінің су көздеріне қол жеткізу схемасы
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
11.13-қосымша
Усть-Таловка кентіне кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
11.14-қосымша
Усть-Таловка кентінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Мал жаю кезеңі
1 айдау
2 айдау
3 айдау
Алаңы, га

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения города Шемонаиха по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 192,5 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 3141 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров
№
Округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Город Шемонаиха

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Шемонаиха қаласындағы жергілікті халықтың мұқтаждығын үшін ауыл шаруашылығы малдарының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылым қажеттілігі 192,5 га, елді мекеннің қолда бар жайылым алқаптары кезінде 3141 га құрайды (6-кесте), жайылым жетіпеушілігі жоқ.
6-кесте. Сауын сиырларға арналған жайылымдардың қажеттілігін есептеу.
№
Ауылдық округ
Жайылым алаңы, (га)
Қолда бар сауын сиыр, (бас)
Жайылымғақажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымға қажеттілік, (га)
Жетіспеушілік, (га)
1
Шемонаиха қаласы

Поголовье в сельскохозяйственных формированиях округа - ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах составляет: крупного рогатого скота 101 голова, лошадей 3 головы (таблица 8).
Таблица 8. Расчет потребности пастбищ для сельскохозяйственных формирований
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 1,177 тысяча гектар. 397 голов КРС, 1095 голов МРС и 200 голов лошадей выпасаются на общественных пастбищах, площадью 3,141 тысяч гектаров, 101 голова КРС, 3 головы лошадей выпасается на пастбищах предоставленных в землепользование, площадью 0,441 тысяч гектар.
Таблица 9. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
-
-
-

Округтің ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы мал басы –ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарында келісіні құрайды: ірі қара мал 101 бас, жылқы 3 бас (8-кесте).
8- кесте. Ауыл шаруашылығы құрылымдары үшін жайылым қажеттілігін есептеу
Жайылатын мал басына жайылым қажеттілігін есептеу кезінде округ бойынша ауыл шаруашылық құрылымдарында қосымша жайылым талап етілмейді, жетіспеушілік жоқ.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 1,177 мың гектар қажет. Ауданы 3,141 мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 397 бас ІҚМ, 1095 бас ҰМ және 200 бас жылқы жайылады, ауданы 0,441 мың гектар алаңды алып жатқан жер пайдалануға берілген жайылымдарда 101 бас ІҚМ, 3 бас жылқы жайылады.
9-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
1
-
-
-
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға

Приложение 12.5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
пятый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
Приложение 12.6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Шемонаиха в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 12.7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории города Шемонаиха
Приложение 12.8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов города Шемонаиха
Приложение 12.9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) города Шемонаиха
Приложение 12.10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ города Шемонаиха, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 12.11
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья города Шемонаиха
Приложение 12.12
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам города Шемонаиха
Приложение 12.13
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в город Шемонаиха
Приложение 12.14
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шемонаихинскому району
на 2026-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных города Шемонаиха
Период выпаса
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Площадь, га

12.5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
бесінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
12.6-қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер санаттары, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер бөлінісінде Шемонаиха қаласының аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
12.7-қосымша
Шемонаиха қаласының аумағында жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
12.8-қосымша
Шемонаиха қаласының ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
12.9-қосымша
Шемонаиха қаласының ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
12.10-қосымша
Шемонаиха қаласының жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
12.11-қосымша
Шемонаиха қаласының жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
12.12-қосымша
Шемонаиха қаласының су көздеріне қол жеткізу схемасы
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
12.13-қосымша
Шемонаиха қаласына кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу)
Шемонаиха ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
12.14-қосымша
Шемонаиха қаласының ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Мал жаю кезеңі
1 айдау
2 айдау
3 айдау
Алаңы, га