Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Таврическому сельскому округу Уланского района Восточно-Казахстанской области на 2026-2030 годы
Решение Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 30 июня 2026 года № 318
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Уланский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Таврическому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Г. Калиева
Утвержден
решением Уланского
районного маслихата
от "30" июня 2026 года № 318
План по управлению пастбищами и их использованию по Таврическому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Таврическому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Таврического сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;

2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Шығыс Қазақстан облысы Таврия ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 318 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 1-бабы 6-тармағының 15) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес Улан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Таврия ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлан аудандық мәслихатының төрағасы Г. Калиева
Бекітілген
Ұлан аудандық мәслихатының
2026 жылғы "30" маусым
№ 318 шешімімен
2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданының Таврия ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Таврия ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026–2030 жылдарға арналған жоспар "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, сондай-ақ келесі нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді:
– Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығы "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген); – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығы "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін шекті рұқсат етілген жүктеме нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген); – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығы "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелген).
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) Таврия ауылдық округі аумағындағы жер санаттары бөлінісінде жайылымдардың орналасу сызбасы (картасы), жер учаскелеріне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
2) халықтың жеке қосалқы шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды көрсететін жайылымдардың орналасу сызбасы (картасы);

3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
8) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Таврический сельский округ расположен в центральной части Уланского района вдоль левого берега реки Иртыш в горно-степной, сухостепнойзоне. Горно-степная зона подразделяется на горную лугово-степную, предгорную степную умеренно-влажную и степную умеренно засушливуюподзоны. Климат умеренно-засушливый, умеренно жаркий, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность 68 %. Преобладают ветры юго-восточные и северо-западного направления, со среднегодовой скоростью 2,7 м/сек.
Почвы темно-каштановые, горные черноземы южные, черноземы обыкновенные, черноземы южные, горные черноземы выщелоченные и обыкновенные.
Растительный покров представляет собой: ковыльно-типчаково-полынные, ковыльно-типчаково-разнотравные, разнотравно-злаковые, мягкостебельные и кустарниково-дерновинно-злаковые с разнотравьем.

3) жайылым айналымының ұсынылатын схемаларын (жүйелерін) көрсететін сызба (карта);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) көрсететін сызба (карта);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалану құқығымен беруге болатын жайылымдарды көрсететін сызба (карта);
6) халықтың жеке қосалқы шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында резервке қойылуға жататын жайылымдарды көрсететін сызба (карта);
7) су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, қазбалы су қоймалары, суару немесе суландыру каналдары, құбырлы немесе шахталық құдықтар) қолжетімділікті және су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне қолжетімділік сызбасы (картасы);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар.
Жоспар жер балансының деректері мен мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі, жайылымдардың геоботаникалық тексеру нәтижелері, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, жайылым пайдаланушылар – меншік иелері (физикалық және (немесе) заңды тұлғалар) көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас ерекшелік топтары бойынша қалыптастырылған табындар, отарлар мен үйірлер саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда мал жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының топтарын қалыптастыру жөніндегі мәліметтер, мәдени және аридті жайылымдарда мал жаю ерекшеліктері, мал айдау сервитуттары туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Таврия ауылдық округі Ұлан ауданының орталық бөлігінде, Ертіс өзенінің сол жағалауы бойында, таулы-дала және құрғақ дала аймағында орналасқан. Таулы-дала аймағы таулы-шалғынды-дала, тау етегіндегі дала (орташа ылғалды) және дала (орташа құрғақ) қосалқы аймақтарына бөлінеді.
Климаті – орташа құрғақ, орташа ыстық, жылдық жауын-шашын мөлшері 360–390 мм. Ауаның ең төменгі температурасы –45°С, ең жоғарысы +40°С, жылдық орташа температура +10°С. Салыстырмалы ылғалдылық 68 %. Желдердің басым бағыты оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс, орташа жылдамдығы 2,7 м/с.
Топырақ жамылғысы қара-қоңыр топырақтар, оңтүстік және кәдімгі қара топырақтар, сондай-ақ таулы шайылған және кәдімгі қара топырақтардан тұрады.
Өсімдік жамылғысы бетеге-боз-жусанды, бетеге-боз-алуаншөпті, алуаншөпті-астықтұқымдас, жұмсақ сабақты және бұталы-астықтұқымдас шөптесін қауымдастықтарымен сипатталады.

2621
2440
Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС – 3,5 га/гол., МРС - 0,9 га/гол., лошадей – 5,4 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.

2621
2440
Жайылымдарға қажеттілік есебі округ орналасқан табиғи аймақты және жайылым түрлерін ескере отырып, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен бекітілген "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін шекті рұқсат етілген жүктеме нормасына" сәйкес жүргізілді. Ірі қара малға – 3,5 га/бас, ұсақ малға – 0,9 га/бас, жылқыға – 5,4 га/бас жүктеме нормалары және қолда бар мал басы негізге алынды.

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Таврического сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 1435 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 5839 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Таврический

Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес Таврия ауылдық округі халқының ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын ұстау қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін жайылымдарға қажеттілік 1435 га құрайды (6-кесте). Елді мекен аумағындағы қолда бар жайылымдық жерлер көлемі 5839 га болғандықтан, жайылым тапшылығы жоқ.
6-кесте. Сауын сиырлар үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Ауылдық округ
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың саны (бас)
1 басқа арналған жайылым қажеттілік нормасы, (га)
жайылымдарға қажеттілік, (га)
Тапшылық, (га)
1
Таврия

5,839
410
3,5
1,435
нет
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 8,505 га, в том числе 5839 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения Таврического сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1471 голов, мелкого рогатого скота 3261 голов, лошадей 1130 голов (таблица 7).
Таблица 7. Расчет потребности пастбищ для личного подворного скота
Наименование округа
Закрепленные земли за населенными пунктами
в т.ч. пастбищные угодья для нужд населения
Количество поголовья с/х животных по видам у населения
из них
Средняя нагрузка на голову, га
Потребность в пастбищах согласно нормативам на выпасаемых животных
Дополнительная потребность в пастбищах на выпасаемых животных
Воспол-нение потребности за счет свободных участков пастбищ
стойлового содержания
выпасаемые
Таврический сельский округ

5,839
410
3,5
1,435
нет
Елді мекендер жерлері құрылымында ауыл шаруашылығы алқаптары 8,505 га аумақты құрайды, оның ішінде халықтың қажеттіліктеріне арналған жайылымдар 5839 га.
Таврия ауылдық округі жергілікті халқының мал басы: ірі қара мал – 1471 бас, ұсақ мал – 3261 бас, жылқы – 1130 бас (7-кесте).
7-кесте. Жеке қосалқы шаруашылықтағы мал үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Округтің атауы
Елді мекендерге бекітілген жерлер
оның ішінде халықтың қажеттіліктері үшін жайылымдық алқаптар
Халықтағы ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша мал басының саны
оның ішінде
1 басқа шаққандағы орташа жүктеме, га
Жайылымда бағылатын малға нормативтерге сәйкес жайылымға қажеттілік
Жайылымда бағылатын малға арналған қосымша жайылым қажеттілігі
Бос жайылым учаскелері есебінен қажеттілікті өтеу
қорада (қолда) бағылатын мал басы
жайылымда бағылатын мал басы
Таврия ауылдық округі

Разработанный План по управлению пастбищами и их использованию по Таврическому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы позволит обеспечить рациональное использование пастбищ, улучшить их состояние, предотвратить процесс деградации.

Таврия ауылдық округі, Ұлан ауданы бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі әзірленген Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз етіп, олардың жай-күйін жақсартуға және деградация үдерісінің алдын алуға мүмкіндік береді.