Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому сельскому округу Уланского района Восточно-Казахстанской области на 2026-2030 годы
Решение Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 30 июня 2026 года № 307
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Уланский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Г. Калиева
Утвержден
решением Уланского
районного маслихата
от "30" июня 2026 года № 307
План по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Айыртауского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;

Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы Айыртау ауылдық округі бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 307 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 1-бабы 6-тармағының 15) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес Улан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ұлан ауданы Айыртау ауылдық округі бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлан аудандық мәслихатының төрағасы Г. Калиева
Бекітілген
Ұлан аудандық
мәслихатының шешімімен
2026 жылғы "30" маусым № 307
Ұлан ауданы Айыртау ауылдық округі бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Айыртау ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026–2030 жылдарға арналған жоспар Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін шекті жүктеме нормасын бекіту туралы" бұйрығына (№11064 тіркелген), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі №263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде №34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) Айыртау ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу сызбасы (картасы), жер санаттары бөлінісінде, сондай-ақ жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
2)жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктері үшін, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды белгілеумен жасалған сызба (карта);

3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
8) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Айыртауский сельский округ расположен в центральной части Уланского района, в горно-степной, сухостепнойзоне. Горно-степная зона подразделяется на горную лугово-степную, предгорную степную умеренно-влажную и степную умеренно засушливуюподзоны. Климат умеренно-засушливый, умеренно жаркий, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность 68 %. Преобладают ветры юго-восточные и северо-западного направления, со среднегодовой скоростью 2,7 м/сек.
Почвы темно-каштановые, горные черноземы южные, черноземы обыкновенные, черноземы южные, горные черноземы выщелоченные и обыкновенные.
Растительный покров представляет собой: ковыльно-типчаково-полынные, ковыльно-типчаково-разнотравные, разнотравно-злаковые, мягкостебельные и кустарниково-дерновинно-злаковые с разнотравьем.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография представляет собой бассейн реки Иртыш. Наиболее крупные реки: Уланка, Дресвянка, Узун Булак и множества других рек и ручьев.

3)ұсынылатын жайылым айналымы сызбалары көрсетілген карта;
4)ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өткізуге арналған сервитуттар, мал айдау жолдары және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген карта;
5)жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар көрсетілген карта;
6)халықтың жеке қосалқы шаруашылықтағы мал жаю қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында резервке қойылатын жайылымдар көрсетілген карта;
7)су тұтыну нормасына сәйкес әзірленген су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, қазылған су қоймалары, суару немесе суландыру арналары, құбырлы немесе шахталық құдықтар) қол жеткізу сызбасы;
8)тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар.
Жоспар жер балансының деректері мен мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі мәліметтерін, жайылымдардың геоботаникалық зерттелу жағдайы туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы деректерді, ауыл шаруашылығы жануарлары саны және олардың иелері – жайылым пайдаланушылар (жеке және (немесе) заңды тұлғалар) туралы мәліметтерді, табындар, отарлар, үйірлер саны туралы деректерді, оларды жануар түрлері мен жыныстық-жас ерекшеліктері бойынша қалыптастыруды, шалғай жайылымдарда мал жаю үшін мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридтік жайылымдарда мал жаю ерекшеліктерін, мал айдау сервитуттары және өзге де мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған деректерді ескере отырып қабылданды.
Айыртау ауылдық округі Ұлан ауданының орталық бөлігінде, таулы-дала және құрғақ дала аймағында орналасқан. Таулы-дала аймағы таулы шалғынды-дала, тау бөктеріндегі орташа ылғалды дала және орташа құрғақ дала кіші аймақтарына бөлінеді. Климат қоңыржай құрғақ, қоңыржай ыстық, жылдық жауын-шашын мөлшері 360–390 мм. Ауа температурасының ең төменгісі –45°С, ең жоғарғысы +40°С. Орташа жылдық температура +10°С. Салыстырмалы ылғалдылық 68 %. Басым желдер – оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағытындағы, орташа жылдамдығы 2,7 м/сек.
Топырақтары: қара-қоңыр, таулы оңтүстік қара топырақтар, кәдімгі қара топырақтар, оңтүстік қара топырақтар, шайылған және кәдімгі таулы қара топырақтар.
Өсімдік жамылғысы: бетеге-боз-жусанды, бетеге-боз әртүрлі шөпті, әртүрлі шөпті-астық тұқымдас, жұмсақ сабақты және бұталы-шымды-астық тұқымдас өсімдіктерден тұрады.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында қалыптасып, сәуір айының бірінші онкүндігінде ериді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130–150 күн.
Гидрографиялық жүйесі Ертіс өзені алабына жатады. Ірі өзендері: Ұланка, Дресвянка, Ұзынбұлақ және басқа да көптеген өзендер мен жылғалар.

Административный центр село Айыртау находится в 16,5 км к югу-западу от районного центра поселка Касыма Кайсенова.
Айыртауский сельский округ занимает 37905,1 гектар площади, в том числе: пашни – 11116,6 гектар, пастбища – 21965,2 гектар, сенокосы – 1426,1 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 22146,3 гектар;
земли населенных пунктов –5890,9 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической  деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения– 86,1 гектар;
земли водного фонда – 377,8 гектар;
земли запаса - 9404 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Айыртаускому сельскому округу

Әкімшілік орталығы – Айыртау ауылы, аудан орталығы Қасым Қайсенов кентінен оңтүстік-батысқа қарай 16,5 км жерде орналасқан.
Айыртау ауылдық округінің жалпы аумағы 37 905,1 гектар, оның ішінде: егістік – 11 116,6 гектар, жайылым – 21 965,2 гектар, шабындық – 1 426,1 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 22 146,3 гектар;
елді мекендер жері – 5 890,9 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және өзге де ауыл шаруашылығына жатпайтын мақсаттағы жерлер – 86,1 гектар;
су қорының жерлері – 377,8 гектар;
қор жерлері – 9 404 гектар.
Ұлан ауданы Айыртау ауылдық
округі бойынша