Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Катон-Карагайскому району Восточно-Казахстанской области на 2026-2030 годы
Решение Катон-Карагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 26 мая 2026 года № 36/393-VIII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" Катон-Карагайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Катон-Карагайскому району на 2026-2030 годы, в соответствии с административно-территориальным делением, согласно приложениям к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней, после дня его первого официального опубликования.
Председатель Катон-Карагайского районного маслихата Б. Болаев
Утвержден
решением Катон-Карагайского
районного маслихата
от 26 мая 2026 года
№ 36/393-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по Катон-Карагайскому району на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Катон-Карагайскому району на 2026-2030 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
При разработке Плана учитывались требования пункта 3 приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию", с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
План разработан в соответствии с административно-территориальным делением, в Катон-Карагайском районе числится 7 административно-территориальных единиц:

Катонқарағай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай аудандық мәслихатының 2026 жылғы 26 мамырдағы № 36/393-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес Катонқарағай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Катонқарағай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар әкімшілік-аумақтық бөлініске сәйкес, осы шешімнің қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Катонқарағай аудандық мәслихатының төрағасы Б. Болаев
Катонқарағай аудандық
мәслихатының
2026 жылғы 26 мамырдағы
№36/393-VIII шешімімен
бекітілді
Катонқарағай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Катонқарағай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі -Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына, "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына, "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспары бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспарды әзірлеу кезінде "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспары бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі №263 бұйрығының 3-тамағының талаптары жер балансы мен мемлекеттік жер кадастрының апараттық жүйесінің деректерін, жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы, олардың иелері – жайылым пайдаланушыларын, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсетумен ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және құрғақ жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді есепке ала отырып, ескерілді.
Жоспар әкішілік-аумақтық бөлініске сәйкес әзірленді, Катонқарағай ауданында 7 әкімшілік-аумақтық бірлік бар:

Аккайнарский сельский округ - приложения 1-1.12;
Аксуский сельский округ - приложения 2-2.12;
Белкарагайский сельский округ - приложения 3-3.12;
Жамбыльский сельский округ - приложения 4-4.12;
Катон-Карагайский сельский округ - приложения 5-5.12;
Коробихинский сельский округ - приложения 6-6.12;
Урыльский сельский округ - приложения 7-7.12;
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальных единиц в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Аккайнарскому сельскому округу Катон-Карагайского района на 2026-2030 годы

Аққайнар ауылдық округі - 1-1.12-қосымша;
Ақсу ауылдық округі - 2-2.12-қосымша;
Белқарағай ауылдық округі – 3-3.13-қосымша;
Жамбыл ауылдық округі – 4-4.12-қосымша;
Катонқарағай ауылдық округі – 5-5.12-қосымша;
Коробиха ауылдық округі – 6-6.12-қосымша;
Өрел ауылдық округі – 7-7.12-қосымша;
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) әкімшілік-аумақтық бірліктердегі жайылымдардың жер санаттары бөлінісіндегі орналасу сызбасы (картасы), сондай-ақ жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
2) халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың белгіленуі көрсетілген сызбасы (картасы);
3) ұсынылатын жайылым айналымы сызбалары көрсетілген сызбасы (картасы);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау жолдары және мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) көрсетілген сызбасы (картасы);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар көрсетілген сызбасы (картасы);
6) халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар көрсетілген сызбасы (картасы);
7) су тұтыну нормасына сәйкес әзірленген су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазылған суаттарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталық құдықтарға) қол жеткізу сызбасы;
Жоспар жер балансының деректері мен мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі мәліметтері, жайылымдардың геоботаникалық тексеру жағдайы туралы деректер, ветеринариялық-санитариялық объектілер жөніндегі мәліметтер, меншік иелері – жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас ерекшелік топтары бойынша қалыптастырылған отарлар, табындар мен үйірлер саны туралы мәліметтер, шалғай жайылымдарға айдалатын мал басын қалыптастыру жөніндегі деректер, мәдени және аридті жайылымдарда мал жаюдың ерекшеліктері туралы мәліметтер, мал айдауға арналған сервитуттар туралы деректер, сондай-ақ мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де мәліметтер ескеріле отырып әзірленді.
Катонқарағай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 1-қосымша
2026–2030 жылдарға арналған Катонқарағай ауданы Аққайнар ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары

План по управлению пастбищами и их использованию по Аккайнарскому сельскому округу Катон-Карагайского района на 2026-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Аккайнарского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Село Аккайнар, является административным центром и основным населенным пунктом Аккайнарского сельского округа Катон-Карагайского района ВКО.
Рельеф территории района — горный.
По агроклиматическим условиям Катон-Карагайский район расположен в горной, предгорной и альпийской зонах с резко континентальным климатом, характеризуется суровой продолжительной зимой, коротким жарким летом и скоротечными весной и осенью. Территория района чҰтко делится на четыре климатические зоны: высокогорная; горно-лесная, избыточно-влажная; горная, лесостепная влажная; горно-степная.

2026–2030 жылдарға арналған Катонқарағай ауданы Аққайнар ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) Аққайнар ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың жер санаттары бөлінісіндегі орналасу сызбасы (картасы), сондай-ақ жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
2) халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың белгіленуі көрсетілген сызбасы (картасы);
3) ұсынылатын жайылым айналымы сызбалары көрсетілген сызбасы (картасы);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау жолдары және мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) көрсетілген сызбасы (картасы);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар көрсетілген сызбасы (картасы);
6) халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар көрсетілген сызбасы (картасы);
7) су тұтыну нормасына сәйкес әзірленген су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазылған суаттарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталық құдықтарға) қол жеткізу сызбасы;
Жоспар жер балансының деректері мен мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі мәліметтері, жайылымдардың геоботаникалық тексеру жағдайы туралы деректер, ветеринариялық-санитариялық объектілер жөніндегі мәліметтер, меншік иелері – жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас ерекшелік топтары бойынша қалыптастырылған отарлар, табындар мен үйірлер саны туралы мәліметтер, шалғай жайылымдарға айдалатын мал басын қалыптастыру жөніндегі деректер, мәдени және аридті жайылымдарда мал жаюдың ерекшеліктері туралы мәліметтер, мал айдауға арналған сервитуттар туралы деректер, сондай-ақ мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де мәліметтер ескеріле отырып әзірленді. Аққайнар ауылы – Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданы Аққайнар ауылдық округінің әкімшілік орталығы және негізгі елді мекені.
Аймақтың рельефы - таулы.
Агроклиматтық жағдайлары бойынша Катонқарағай ауданы шұғыл континенттік климаты бар таулы, тау бөктеріндегі және альпілік аймақтарда орналасқан, қатаң әрі ұзақ қысымен, қысқа ыстық жазымен және тез өтетін көктемі мен күзімен сипатталады. Аудан аумағы нақты төрт климаттық аймаққа бөлінеді: биік таулы; таулы-орманды, артық ылғалды; таулы, орманды-далалы ылғалды; таулы-далалы.

Климат высокогорной и горно-лесной зоны очень влажный, умеренно холодный, местами очень холодный. Средние температуры января — -13…-18 °C, июля — 15…17 °C. Среднегодовое количество осадков — 350—400 мм. В северной половине зоны за год выпадает 550—560 мм осадков. Июльский максимум осадков выражен хорошо.
Средняя месячная скорость ветра за год составляет 1,7 м/сек. Число дней с сильным ветром за год составляет 7, а с пыльной бурей — 10 дней.
Почвы — горно-каштановые, горно-чернозҰмные.
Растут полынь, ковыль, типчак, тальник, осина, берҰза, лиственница, пихта, ель. Обитают волк, лисица, бурый медведь, барсук, марал, косуля; водятся куропатка, глухарь, кеклик. В районе расположен Катон-Карагайский государственный национальный природный парк.
Административный центр село Аккайнар находится в 20,6 км к северо-востоку от районного центра с. Катон-Карагай.
Аккайнарский сельский округ занимает 39838,6 гектар площади, в том числе: пашни – 5165,8 гектар, сенокосы – 2419,2 гектар, пастбища – 20263,1 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 16790,8 гектар;
земли населенных пунктов – 3569,2 гектар;
земли особо охраняемых природных территорий – 8101,2 гектар;
земли водного фонда – 167,8 гектар;
земли запаса – 11209,6 гектар.

Биік таулы және таулы-орманды аймақтардың климаты өте ылғалды, қоңыржай салқын, кей жерлерде өте суық болып келеді. Қаңтар айының орташа температурасы –13…–18 °C, шілде айында – 15…17 °C. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 350–400 мм. Аймақтың солтүстік бөлігінде жылына 550–560 мм жауын-шашын түседі. Шілде айындағы жауын-шашынның ең жоғары мөлшері айқын байқалады.
Желдің орташа айлық жылдамдығы жыл бойы 1,7 м/сек құрайды. Жыл ішінде қатты жел болатын күндер саны – 7, ал шаңды дауыл болатын күндер саны – 10 күн.Топырақ жамылғысы таулы-қара-қоңыр және таулы-қара топырақтардан тұрады.
Өсімдік жамылғысында жусан, боз, бетеге, тал, көктерек, қайың, балқарағай, майқарағай және шырша өседі. Жануарлар дүниесінен қасқыр, түлкі, қоңыр аю, борсық, марал, елік мекендейді; құстардан кекілік, құр, шіл кездеседі.Аудан аумағында Катонқарағай мемлекеттік ұлттық табиғи паркі орналасқан.
Әкімшілік орталығы – Аққайнар ауылы, аудан орталығы Катонқарағай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 20,6 км қашықтықта орналасқан.
Аққайнар ауылдық округінің жалпы аумағы 39 838,6 гектарды құрайды, оның ішінде: егістік – 5 165,8 гектар, шабындық – 2 419,2 гектар, жайылым – 20 263,1 гектар.
Жер санаттары бойынша: ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 16 790,8 гектар; елді мекендер жері – 3 569,2 гектар; ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жері – 8 101,2 гектар; су қоры жері – 167,8 гектар; босалқы жерлер – 11 209,6 гектар.
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі

294
538
756
Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС – 6,5 га/гол., МРС – 1,3 га/гол., лошадей – 7,8 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.

294
538
756
Округ бойынша жайылымдарға қажеттілік есебі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, округтің орналасқан табиғи аймағы мен жайылым түрлері ескеріле отырып, қолда бар мал басына негізделіп жүргізілді. Жүктеме нормасы ірі қара малға – 6,5 га/бас, ұсақ мүйізді малға – 1,3 га/бас, жылқыға – 7,8 га/бас болып белгіленген.

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Аккайнарского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 6981 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 2371,7 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Аккайнарский

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Аққайнар ауылдық округі халқының ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын ұстау қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында жайылымдарға деген қажеттілік 6981 гектарды құрайды (6-кесте). Елді мекен аумағындағы қолда бар жайылым алқабы 2371,7 гектар болғандықтан, жайылым тапшылығы жоқ.
6-кесте. Сауын сиырлар үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Ауылдық округ
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың саны (бас)
1 басқа арналған жайылым қажеттілік нормасы, (га)
жайылымдарға қажеттілік, (га)
Тапшылық, (га)
1
Аққайнар

2371,7
1074
6,5
6981
есть
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 3569,2 га, в том числе 2042 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения Аккайнарского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1948 голов, мелкого рогатого скота 1938 голов, лошадей 2015 голов (таблица 7).
Таблица 7. Расчет потребности пастбищ для личного подворного скота
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения по округу дополнительно требуются пастбища, дефицит есть.
В составе земель сельскохозяйственного назначения округа числится 20263,1 га пастбищ, практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц и негосударственных юридических лиц.

2371,7
1074
6,5
6981
бар
Елді мекендер жерлері құрылымында ауыл шаруашылығы алқаптары 3569,2 гектарды құрайды, оның ішінде халықтың қажеттіліктері үшін арналған жайылымдар 2042 гектар.
Аққайнар ауылдық округі бойынша жергілікті халықтың мал басы: ірі қара мал – 1948 бас, ұсақ мүйізді мал – 1938 бас, жылқы – 2015 бас (7-кесте).
7-кесте. Жеке қосалқы шаруашылықтағы мал үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Округ бойынша халықтың жайылымда бағылатын мал басына арналған жайылымдарға қажеттілік есебі нәтижесіне сәйкес қосымша жайылымдар талап етіледі, жайылым тапшылығы бар.
Округтің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері құрамында 20 263,1 гектар жайылымдар есепте тұр, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің іс жүзінде барлығы жеке тұлғалар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың пайдалануында және меншігінде.

Поголовье в сельскохозяйственных формированиях округа - ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах составляет: крупного рогатого скота 566 головы, мелкого рогатого скота 538 голов, лошадей 756 голов (таблица 8).
Таблица 8. Расчет потребности пастбищ для сельскохозяйственных формирований
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 41,173 тысяча гектар. 1948 голова КРС, 1938 голова МРС и 2015 голов лошадей выпасаются на общественных пастбищах, площадью 2,042 тысяч гектаров, 566 голов КРС, 538 голов МРС и 756 голов лошадей выпасается на пастбищах предоставленных в землепользование, площадью 20,263 тысяч гектар.
Таблица 9. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
28,856
-
28,856

Округтегі ауыл шаруашылығы құрылымдарында – ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарында мал басы: ірі қара мал – 566 бас, ұсақ мүйізді мал – 538 бас, жылқы – 756 бас (8-кесте).
8-кесте. Ауыл шаруашылығы құрылымдары үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Округ бойынша ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы мал басын жайылыммен қамтамасыз етуге жүргізілген есеп нәтижесіне сәйкес қосымша жайылымдар талап етілмейді, жайылым тапшылығы жоқ.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жалпы 41,173 мың гектар жайылым қажет. Оның ішінде 1948 бас ірі қара мал, 1938 бас ұсақ мүйізді мал және 2015 бас жылқы қоғамдық жайылымдарда, жалпы аумағы 2,042 мың гектар жерлерде бағылуда.Ал 566 бас ірі қара мал, 538 бас ұсақ мүйізді мал және 756 бас жылқы жер пайдалануға берілген жайылымдарда, жалпы аумағы 20,263 мың гектар жерлерде бағылуда.
9-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар.
№ р/н
Босалқы жерлер есебінен талап етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
Халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
1
28,856
-
28,856
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану жөніндегі

Приложение 1.2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Приложение 1.3
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных
№ п/п
Объекты пастбищной инфраструктуры
Количество действующих объектов пастбищной инфраструктуры, единиц
Количество объектов пастбищной инфраструктуры требующих строительства (реконструкции), единиц
Протяженность, километров
Площадь, тысяч квадратных метров
1
2
3
4
5
6
1.
Обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани)
2.
Сооружения, мосты, дороги
3.
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные и водопойные площадки
4.
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
5.
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
6.
Сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии
7.
Объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ

Жоспарға 1.2-қосымша
Жайылымдардың геоботаникалық зерттеу деректері
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 1.3-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған жайылымдық инфрақұрылым объектілері және сервитуттар туралы мәліметтер
№ р/н
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Қолданыстағы жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің саны, дана
Құрылыс салуды (қайта жаңартуды) талап ететін жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің саны, дана
Ұзындығы, километр
Алаңы, мың шаршы метр
1
2
3
4
5
6
1.
Сумен жабдықтау құрылыстары (құдықтар, құбырлы және шахталы құдықтар, қазба жұмыстары)
2.
Құрылыстар, көпірлер, жолдар
3.
Мал айдау жолдары, мал тоқтайтын орындар және суаратын орындар
4.
Қой қоралары, қоралар және қоршалған аумақтар, жайылым қоршаулары, қоршаулар (электр қоршауларын қоса алғанда), ауыл шаруашылығы жануарларын жартылай жаюға арналған қоралар
5.
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық өңдеуге арналған қора-жайлар
6.
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылыстар мен объектілер, сондай-ақ жаңартылатын және баламалы энергия көздерін пайдалану объектілері
7.
Сумен жабдықтау құрылыстары және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, қызметкерлерді маусымдық орналастыруға арналған құрылыстар және жайылымдарды күтіп ұстау мен пайдалану үшін қажетті басқа да мүлік
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі

Приложение 1.4
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Таблица 1. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев
№ п/п
Код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов
Наименование поселка, села, сельского округа
Тип владельца
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер владельца
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц или наименование юридических лиц
Численность поголовья, голов
Крупного рогатого скота
Мелкого рогатого скота
Лошадей
1
63545100
с.Аккайнар
частное лицо

Жоспарға 1.4-қосымша
1-кесте. Мал басының саны туралы деректер, олардың иелерін көрсетеді
№ р/н
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Меншік иесінің түрі
Меншік иесінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі / жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) немесе заңды тұлғалардың атауы
Мал басының саны, бас
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқы малы
1
63545100
Аққайнар а.
жеке тұлға

Приложение 1.8
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов Аккайнарского сельского округа
Приложение 1.9
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) Аккайнарского сельского округа
Приложение 1.10
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ Аккайнарского сельского округа, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 1.11
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья Аккайнарского сельского округа
Приложение 1.12
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам Аккайнарского сельского округа
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому сельскому округу Катон-Карагайского района на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому сельскому округу Катон-Карагайского района на 2026-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План содержит:

Жоспарға 1.8-қосымша
Аққайнар ауылдық округінің ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 1.9-қосымша
Аққайнар ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 1.10-қосымша
Аққайнар ауылдық округіндегі жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 1.11-қосымша
Аққайнар ауылдық округінің жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 1.12-қосымша
Аққайнар ауылдық округінің су көздеріне қол жеткізу схемасы
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 2-қосымша
2026–2030 жылдарға арналған Катонқарағай ауданы Ақсу ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
2026–2030 жылдарға арналған Катонқарағай ауданы Ақсу ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мыналарды қамтиды:

1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Аксуского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Село Аксу, является административным центром и основным населенным пунктом Аксского сельского округа Катон-Карагайского района ВКО.
Рельеф территории района — горный.
По агроклиматическим условиям Катон-Карагайский район расположен в горной, предгорной и альпийской зонах с резко континентальным климатом, характеризуется суровой продолжительной зимой, коротким жарким летом и скоротечными весной и осенью. Территория района чҰтко делится на четыре климатические зоны: высокогорная; горно-лесная, избыточно-влажная; горная, лесостепная влажная; горно-степная.
Климат высокогорной и горно-лесной зоны очень влажный, умеренно холодный, местами очень холодный. Средние температуры января — -13…-18 °C, июля — 15…17 °C. Среднегодовое количество осадков — 350—400 мм[6]. В северной половине зоны за год выпадает 550—560 мм осадков. Июльский максимум осадков выражен хорошо.

1) Ақсу ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың жер санаттары бөлінісіндегі орналасу сызбасы (картасы), сондай-ақ жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
2) халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың белгіленуі көрсетілген сызбасы (картасы);
3) ұсынылатын жайылым айналымы сызбалары көрсетілген сызбасы (картасы);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау жолдары және мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) көрсетілген сызбасы (картасы);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар көрсетілген сызбасы (картасы);
6) халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар көрсетілген сызбасы (картасы);
7) су тұтыну нормасына сәйкес әзірленген су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазылған суаттарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталық құдықтарға) қол жеткізу сызбасы;
Жоспар жер балансының деректері мен мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі мәліметтері, жайылымдардың геоботаникалық тексеру жағдайы туралы деректер, ветеринариялық-санитариялық объектілер жөніндегі мәліметтер, меншік иелері – жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас ерекшелік топтары бойынша қалыптастырылған отарлар, табындар мен үйірлер саны туралы мәліметтер, шалғай жайылымдарға айдалатын мал басын қалыптастыру жөніндегі деректер, мәдени және аридті жайылымдарда мал жаюдың ерекшеліктері туралы мәліметтер, мал айдауға арналған сервитуттар туралы деректер, сондай-ақ мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де мәліметтер ескеріле отырып әзірленді.
Ақсу ауылы – Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданы Ақсу ауылдық округінің әкімшілік орталығы және негізгі елді мекені болып табылады.
Аудан аумағының жер бедері таулы болып келеді.
Агроклиматтық жағдайлары бойынша Катонқарағай ауданы таулы, тау бөктеріндегі және альпілік аймақтарда орналасқан, шұғыл континенттік климатымен сипатталады. Климаты қатал әрі ұзақ қысымен, қысқа ыстық жазымен және көктем мен күздің қысқалығымен ерекшеленеді. Аудан аумағы нақты төрт климаттық аймаққа бөлінеді: биік таулы; таулы-орманды, артық ылғалды; таулы-орманды-далалы ылғалды; таулы-далалы.
Биік таулы және таулы-орманды аймақтардың климаты өте ылғалды, қоңыржай салқын, кей жерлерде өте суық. Қаңтар айының орташа температурасы –13…–18 °C, шілде айында 15…17 °C. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 350–400 мм, ал солтүстік бөлігінде 550–560 мм-ге дейін жетеді. Жауын-шашынның шілде айындағы максимумы айқын байқалады.

Средняя месячная скорость ветра за год составляет 1,7 м/сек. Число дней с сильным ветром за год составляет 7, а с пыльной бурей — 10 дней.
Почвы — горно-каштановые, горно-чернозҰмные.
Растут полынь, ковыль, типчак, тальник, осина, берҰза, лиственница, пихта, ель. Обитают волк, лисица, бурый медведь, барсук, марал, косуля; водятся куропатка, глухарь, кеклик. В районе расположен Катон-Карагайский государственный национальный природный парк.
Административный центр село Аксу находится в 25,0 км к северо-западу от районного центра с. Катон-Карагай.
Аксуский сельский округ занимает 48 968,6 гектар площади, в том числе: пашни – 1 240 гектар, сенокосы – 5 674 гектар, пастбища – 30 923,0 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 37 230,3 гектар;
земли населенных пунктов – 2 947,0 гектар;
земли особо охраняемых природных территорий – 8 632,6 гектар;
земли водного фонда – 258,7 гектар;
земли запаса –11 473,9 гектар.
Приложение 2.1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району

Желдің орташа жылдық жылдамдығы 1,7 м/сек құрайды. Жылына қатты жел болатын күндер саны – 7, ал шаңды дауыл күндері – 10 күн.
Топырақ жамылғысы таулы-қара-қоңыр және таулы-қара топырақтардан тұрады.
Өсімдік жамылғысында жусан, боз, бетеге, тал, көктерек, қайың, балқарағай, майқарағай, шырша өседі.
Жануарлар дүниесінде қасқыр, түлкі, қоңыр аю, борсық, марал, елік мекендейді; құстардан кекілік, құр, шіл кездеседі. Аудан аумағында Катонқарағай мемлекеттік ұлттық табиғи паркі орналасқан.
Ақсу ауылы аудан орталығы Катонқарағай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 25,0 км қашықтықта орналасқан.
Ақсу ауылдық округінің жалпы аумағы 48 968,6 гектарды құрайды, оның ішінде: егістік – 1 240 гектар, шабындық – 5 674 гектар, жайылым – 30 923,0 гектар.
Жер санаттары бойынша: ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 37 230,3 гектар; елді мекендер жері – 2 947,0 гектар; ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жері – 8 632,6 гектар; су қоры жері – 258,7 гектар; босалқы жерлер – 11 473,9 гектар.
Катонқарағай ауданы бойынша

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Аксуского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 2288 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 2921 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Аксуский

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Ақсу ауылдық округі халқының ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын ұстау қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында жайылымдарға деген қажеттілік 2288 гектарды құрайды (6-кесте). Елді мекен аумағындағы қолда бар жайылым алқабы 2921 гектар болғандықтан, жайылым тапшылығы жоқ.
6-кесте. Сауын сиырлар үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Ауылдық округ
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың саны (бас)
1 басқа арналған жайылым қажеттілік нормасы, (га)
жайылымдарға қажеттілік, (га)
Тапшылық, (га)
1
Ақсу

2921
352
6,5
2288
нет
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 2947 га, в том числе 2921 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения Аксуского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 713 голов, мелкого рогатого скота 749 голов, лошадей 657 голов (таблица 7).
Таблица 7. Расчет потребности пастбищ для личного подворного скота
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения по округу дополнительно требуются пастбища, дефицит есть.
В составе земель сельскохозяйственного назначения округа числится 28359,3 га пастбищ, практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц и негосударственных юридических лиц.

2921
352
6,5
2288
нет
Елді мекендер жерлері құрылымында ауыл шаруашылығы алқаптары 2947 гектарды құрайды, оның ішінде халықтың қажеттіліктері үшін арналған жайылымдар 2921 гектар.
Ақсу ауылдық округі бойынша жергілікті халықтың мал басы: ірі қара мал – 713 бас, ұсақ мүйізді мал – 749 бас, жылқы – 657 бас (7-кесте).
7-кесте. Жеке қосалқы шаруашылықтағы мал үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Округ бойынша халықтың жайылымда бағылатын мал басына арналған жайылымдарға қажеттілік есебі нәтижесіне сәйкес қосымша жайылымдар талап етіледі, жайылым тапшылығы бар.
Округтің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері құрамында 28 359,3 гектар жайылымдар бар, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің іс жүзінде барлығы жеке тұлғалар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың пайдалануында және меншігінде.

635433300
Ақшарбақ
0
0
635433400
Бекалқа
0
0
Итого:
350
1145
Приложение 2.5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Приложение 2.6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аксуского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 2.7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории Аксуского сельского округа
Приложение 2.8
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов Аксуского сельского округа
Приложение 2.9
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) Аксуского сельского округа
Приложение 2.10
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ Аксуского сельского округа, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 6.11
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья Аксуского сельского округа
Приложение 2.12
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам Аксуского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Белкарагайскому сельскому округу Катон-Карагайского района на 2026-2030 годы

635433300
Ақшарбақ
0
0
635433400
Бекалқа
0
0
Барлығы:
350
1145
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 2.5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
Бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Екінші жыл
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
Үшінші жыл
күзгі маусым
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
Төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалыс учаскесі
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 2.6-қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер санаттары, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер бөлінісінде Ақсу ауылдық округінің аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 2.7-қосымша
Ақсу ауылдық округінің аумағында жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 2.8-қосымша
Ақсу ауылдық округінің ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 2.9-қосымша
Ақсу ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 2.10-қосымша
Ақсу ауылдық округіндегі жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 2.11-қосымша
Ақсу ауылдық округінің жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар белгіленген схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 2.12-қосымша
Ақсу ауылдық округінің су көздеріне қол жеткізу схемасы
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 3-қосымша
2026–2030 жылдарға арналған Катонқарағай ауданы Белқарағай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары

План по управлению пастбищами и их использованию по Белкарагайскому сельскому округу Катон-Карагайского района на 2026-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Белкарагайского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Село Белкарагай, является административным центром и основным населенным пунктом Белкарагайского сельского округа Катон-Карагайского района ВКО.
Рельеф территории района — горный.
По агроклиматическим условиям Катон-Карагайский район расположен в горной, предгорной и альпийской зонах с резко континентальным климатом, характеризуется суровой продолжительной зимой, коротким жарким летом и скоротечными весной и осенью. Территория района чҰтко делится на четыре климатические зоны: высокогорная; горно-лесная, избыточно-влажная; горная, лесостепная влажная; горно-степная.

2026–2030 жылдарға арналған Катонқарағай ауданы Белқарағай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары ""Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) Белқарағай ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың жер санаттары бөлінісіндегі орналасу сызбасы (картасы), сондай-ақ жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
2) халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың белгіленуі көрсетілген сызбасы (картасы);
3) ұсынылатын жайылым айналымы сызбалары көрсетілген сызбасы (картасы);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау жолдары және мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) көрсетілген сызбасы (картасы);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар көрсетілген сызбасы (картасы);
6) халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар көрсетілген сызбасы (картасы);
7) су тұтыну нормасына сәйкес әзірленген су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазылған суаттарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталық құдықтарға) қол жеткізу сызбасы;
Жоспар жер балансының деректері мен мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі мәліметтері, жайылымдардың геоботаникалық тексеру жағдайы туралы деректер, ветеринариялық-санитариялық объектілер жөніндегі мәліметтер, меншік иелері – жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас ерекшелік топтары бойынша қалыптастырылған отарлар, табындар мен үйірлер саны туралы мәліметтер, шалғай жайылымдарға айдалатын мал басын қалыптастыру жөніндегі деректер, мәдени және аридті жайылымдарда мал жаюдың ерекшеліктері туралы мәліметтер, мал айдауға арналған сервитуттар туралы деректер, сондай-ақ мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де мәліметтер ескеріле отырып әзірленді.
Белқарағай ауылы – Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданы Белқарағай ауылдық округінің әкімшілік орталығы және негізгі елді мекені болып табылады.
Аудан аумағының жер бедері таулы болып келеді.
Агроклиматтық жағдайлары бойынша Катонқарағай ауданы таулы, тау бөктеріндегі және альпілік аймақтарда орналасқан, шұғыл континенттік климатымен сипатталады. Климаты қатал әрі ұзақ қысымен, қысқа ыстық жазымен және көктем мен күздің қысқалығымен ерекшеленеді. Аудан аумағы нақты төрт климаттық аймаққа бөлінеді: биік таулы; таулы-орманды, артық ылғалды; таулы-орманды-далалы ылғалды; таулы-далалы.

2522
36
6,5
234
нет
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 3602,0 га, в том числе 2522,0 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения Белкарагайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 68 голов, мелкого рогатого скота 121 голов, лошадей 86 голов (таблица 7).
Таблица 7. Расчет потребности пастбищ для личного подворного скота
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения по округу дополнительно пастбища не требуются, дефицита нет.
В составе земель сельскохозяйственного назначения округа числится 24575,0 га пастбищ, практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц и негосударственных юридических лиц.

2522
36
6,5
234
нет
Елді мекендер жерлері құрылымында ауыл шаруашылығы алқаптары 3602,0 гектарды құрайды, оның ішінде халықтың қажеттіліктері үшін арналған жайылымдар 2522,0 гектар.
Белқарағай ауылдық округі бойынша жергілікті халықтың мал басы: ірі қара мал – 68 бас, ұсақ мүйізді мал – 121 бас, жылқы – 86 бас (7-кесте).
7-кесте. Жеке қосалқы шаруашылықтағы мал үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Округ бойынша халықтың мал басына арналған жайылымдарға қажеттілік есебі нәтижесіне сәйкес қосымша жайылымдар талап етілмейді, жайылым тапшылығы жоқ.
Округтің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері құрамында 24 575,0 гектар жайылымдар бар, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің іс жүзінде барлығы жеке тұлғалар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың пайдалануында және меншігінде.

Приложение 3.5
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Приложение 3.6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Белкарагайского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 3.7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории Белкарагайского сельского округа
Приложение 3.8
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов Белкарагайского сельского округа
Приложение 3.9
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) Белкарагайского сельского округа
Приложение 3.10
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ Белкарагайского сельского округа, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 3.11
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья Белкарагайского сельского округа
Приложение 3.12
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам Белкарагайского сельского округа
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Жамбыльскому сельскому округу Катон-Карагайского района на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Жамбыльскому сельскому округу Катон-Карагайского района на 2026-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План содержит:

Жоспарға 3.5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
Бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Екінші жыл
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
Үшінші жыл
күзгі маусым
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
Төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалыс учаскесі
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 3.6-қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер санаттары, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер бөлінісінде Белқарағай ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 3.7-қосымша
Белқарағай ауылдық округі аумағында халықтың жеке қосалқы шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды көрсететін жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 3.8-қосымша
Белқарағай ауылдық округі бойынша жайылым айналымының ұсынылатын схемаларын (жүйелерін) көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 3.9-қосымша
Белқарағай ауылдық округі аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 3.10-қосымша
Белқарағай ауылдық округі аумағындағы жайылымдарды, оларды жайылым пайдаланушыларға жер пайдалану құқығымен беруге болатын жер учаскелерін көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 3.11-қосымша
Белқарағай ауылдық округі аумағында халықтың жеке қосалқы шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында резервке қойылуға жататын жайылымдарды көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 3.12-қосымша
Белқарағай ауылдық округі аумағындағы су көздеріне қолжетімділікті көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 4-қосымша
2026–2030 жылдарға арналған Катонқарағай ауданы Жамбыл ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
2026–2030 жылдарға арналған Катонқарағай ауданы Жамбыл ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мыналарды қамтиды:

1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Жамбыльского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Село Жамбыл, является административным центром и основным населенным пунктом Жамбыльского сельского округа Катон-Карагайского района ВКО.
Рельеф территории района — горный.
По агроклиматическим условиям Катон-Карагайский район расположен в горной, предгорной и альпийской зонах с резко континентальным климатом, характеризуется суровой продолжительной зимой, коротким жарким летом и скоротечными весной и осенью. Территория района чҰтко делится на четыре климатические зоны: высокогорная; горно-лесная, избыточно-влажная; горная, лесостепная влажная; горно-степная.

1) Жамбыл ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың жер санаттары бойынша орналасу сызбасы (картасы), сондай-ақ жер учаскелеріне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
2) жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған, соның ішінде қоғамдық жайылымдарды қоса алғанда, халықтың қажеттілігіне арналған жайылымдардың белгіленуі көрсетілген сызба (карта);
3) ұсынылатын жайылым айналымы схемалары көрсетілген сызба (карта);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау трассалары және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген сызба (карта);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
6) халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында резервке қойылуға жататын жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
7) су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, қазбалар, суару немесе суландыру каналдары, құбырлы немесе шахталық құдықтар) қолжетімділік сызбасы.
Жоспар жер балансының деректері мен мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі мәліметтері, жайылымдардың геоботаникалық тексеру жағдайы туралы деректер, ветеринариялық-санитариялық объектілер жөніндегі мәліметтер, меншік иелері – жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас ерекшелік топтары бойынша қалыптастырылған отарлар, табындар мен үйірлер саны туралы мәліметтер, шалғай жайылымдарға айдалатын мал басын қалыптастыру жөніндегі деректер, мәдени және аридті жайылымдарда мал жаюдың ерекшеліктері туралы мәліметтер, мал айдауға арналған сервитуттар туралы деректер, сондай-ақ мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де мәліметтер ескеріле отырып әзірленді.
Жамбыл ауылы – Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданы Жамбыл ауылдық округінің әкімшілік орталығы және негізгі елді мекені болып табылады.
Аудан аумағының жер бедері таулы болып келеді.
Агроклиматтық жағдайлары бойынша Катонқарағай ауданы таулы, тау бөктеріндегі және альпілік аймақтарда орналасқан, шұғыл континенттік климатымен сипатталады. Климаты қатал әрі ұзақ қысымен, қысқа ыстық жазымен және көктем мен күздің қысқалығымен ерекшеленеді. Аудан аумағы нақты төрт климаттық аймаққа бөлінеді: биік таулы; таулы-орманды, артық ылғалды; таулы-орманды-далалы ылғалды; таулы-далалы.

Климат высокогорной и горно-лесной зоны очень влажный, умеренно холодный, местами очень холодный. Средние температуры января — -13…-18 °C, июля — 15…17 °C. Среднегодовое количество осадков — 350—400 мм. В северной половине зоны за год выпадает 550—560 мм осадков. Июльский максимум осадков выражен хорошо.
Средняя месячная скорость ветра за год составляет 1,7 м/сек. Число дней с сильным ветром за год составляет 7, а с пыльной бурей — 10 дней.
Почвы — горно-каштановые, горно-чернозҰмные.
Растут полынь, ковыль, типчак, тальник, осина, берҰза, лиственница, пихта, ель. Обитают волк, лисица, бурый медведь, барсук, марал, косуля; водятся куропатка, глухарь, кеклик. В районе расположен Катон-Карагайский государственный национальный природный парк.
Административный центр село Жамбыл находится в 51,3 км к северо-востоку от районного центра с. Катон-Карагай.
Жамбыльский сельский округ занимает 24 357,4 гектар площади, в том числе: пашни – 1 398,2 гектар, сенокосы – 1 842,6 гектар, пастбища – 12 601,1 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 10 768,9 гектар;
земли населенных пунктов – 1 692,0 гектар;
земли особо охраняемых природных территорий – 7 011,0 гектар;
земли водного фонда – 1 531,1 гектар;
земли запаса – 3 354,0 гектар.
Приложение 4.1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району

Биік таулы және таулы-орманды аймақтардың климаты өте ылғалды, қоңыржай салқын, кей жерлерде өте суық. Қаңтар айының орташа температурасы –13…–18 °C, шілдеде 15…17 °C. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 350–400 мм, солтүстік бөлігінде 550–560 мм-ге дейін жетеді.
Желдің орташа жылдық жылдамдығы 1,7 м/сек құрайды. Жылына қатты жел болатын күндер саны – 7, ал шаңды дауыл күндері – 10 күн.
Топырақ жамылғысы таулы-қара-қоңыр және таулы-қара топырақтардан тұрады.
Өсімдік жамылғысында жусан, боз, бетеге, тал, көктерек, қайың, балқарағай, майқарағай, шырша өседі.
Жануарлар дүниесінде қасқыр, түлкі, қоңыр аю, борсық, марал, елік мекендейді; құстардан кекілік, құр, шіл кездеседі. Аудан аумағында Катонқарағай мемлекеттік ұлттық табиғи паркі орналасқан.
Жамбыл ауылы аудан орталығы Катонқарағай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 51,3 км қашықтықта орналасқан.
Жамбыл ауылдық округінің жалпы аумағы 24 357,4 гектарды құрайды, оның ішінде: егістік – 1 398,2 гектар, шабындық – 1 842,6 гектар, жайылым – 12 601,1 гектар.
Жер санаттары бойынша: ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 10 768,9 гектар; елді мекендер жері – 1 692,0 гектар; ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жері – 7 011,0 гектар; су қоры жері – 1 531,1 гектар; босалқы жерлер – 3 354,0 гектар.
Катонқарағай ауданы бойынша

198
787
612
Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС – 6,5 га/гол., МРС – 1,3 га/гол., лошадей – 7,8 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.

198
787
612
Округ бойынша жайылымдарға қажеттілік есебі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, округтің табиғи аймағы мен жайылым түрлері ескеріле отырып, қолда бар мал басына негізделіп жүргізілді. Жүктеме нормасы ірі қара малға – 6,5 га/бас, ұсақ мүйізді малға – 1,3 га/бас, жылқыға – 7,8 га/бас болып белгіленген.

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Жамбыльского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 2106 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 807 га, дефицит пастбищ есть.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Жамбыльский

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Жамбыл ауылдық округі халқының ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын ұстау қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында жайылымдарға деген қажеттілік 2106 гектарды құрайды (6-кесте). Елді мекен аумағындағы қолда бар жайылым алқабы 807 гектар болғандықтан, жайылым тапшылығы бар.
6-кесте. Сауын сиырлар үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Ауылдық округ
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың саны (бас)
1 басқа арналған жайылым қажеттілік нормасы, (га)
жайылымдарға қажеттілік, (га)
Тапшылық, (га)
1
Жамбыл

807
324
6,5
2106
есть
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 1692 га, в том числе 807 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения Жамбыльского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 635 голов, мелкого рогатого скота 1254 голов, лошадей 641 голов (таблица 7).
Таблица 7. Расчет потребности пастбищ для личного подворного скота
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения по округу дополнительно требуются пастбища, дефицит есть.
В составе земель сельскохозяйственного назначения округа числится 11811,7 га пастбищ, практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц и негосударственных юридических лиц.

807
324
6,5
2106
есть
Елді мекендер жерлері құрылымында ауыл шаруашылығы алқаптары 1692 гектарды құрайды, оның ішінде халықтың қажеттіліктері үшін арналған жайылымдар 807 гектар.
Жамбыл ауылдық округі бойынша жергілікті халықтың мал басы: ірі қара мал – 635 бас, ұсақ мүйізді мал – 1254 бас, жылқы – 641 бас (7-кесте).
7-кесте. Жеке қосалқы шаруашылықтағы мал үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Округ бойынша халықтың мал басына арналған жайылымдарға қажеттілік есебі нәтижесіне сәйкес қосымша жайылымдар талап етіледі, жайылым тапшылығы бар.
Округтің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері құрамында 11 811,7 гектар жайылымдар бар, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің іс жүзінде барлығы жеке тұлғалар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың пайдалануында және меншігінде.

165
105
1352
665
567
635
0
0
Приложение 4.5
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Приложение 4.6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жамбыльского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 4.7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории Жамбыльского сельского округа
Приложение 4.8
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов Жамбыльского сельского округа
Приложение 4.9
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) Жамбыльского сельского округа
Приложение 4.10
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ Жамбыльского сельского округа, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 4.11
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья Жамбыльского сельского округа
Приложение 4.12
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам Жамбыльского сельского округа
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Катон-Карагайскому сельскому округу Катон-Карагайского района на 2026-2030 годы

165
105
1352
665
567
635
0
0
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 4.5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
Бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Екінші жыл
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
Үшінші жыл
күзгі маусым
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
Төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалыс учаскесі
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 4.6-қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер санаттары, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер бөлінісінде Жамбыл ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 4.7-қосымша
Жамбыл ауылдық округі аумағында халықтың жеке қосалқы шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды көрсететін жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 4.8-қосымша
Жамбыл ауылдық округі бойынша жайылым айналымының ұсынылатын схемаларын (жүйелерін) көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 4.9-қосымша
Жамбыл ауылдық округі аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 4.10-қосымша
Жамбыл ауылдық округі аумағындағы жайылымдарды, оларды жайылым пайдаланушыларға жер пайдалану құқығымен беруге болатын жер учаскелерін көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 4.11-қосымша
Жамбыл ауылдық округі аумағында халықтың жеке қосалқы шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында резервке қойылуға жататын жайылымдарды көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 4.12-қосымша
Жамбыл ауылдық округі аумағындағы су көздеріне қолжетімділікті көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 5-қосымша
2026–2030 жылдарға арналған Катонқарағай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары

План по управлению пастбищами и их использованию по Катон-Карагайскому сельскому округу Катон-Карагайского района на 2026-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Катон-Карагайского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Село Катон-Карагай, является административным центром и основным населенным пунктом Катон-Карагайского сельского округа Катон-Карагайского района ВКО.
Рельеф территории района — горный.
По агроклиматическим условиям Катон-Карагайский район расположен в горной, предгорной и альпийской зонах с резко континентальным климатом, характеризуется суровой продолжительной зимой, коротким жарким летом и скоротечными весной и осенью. Территория района чҰтко делится на четыре климатические зоны: высокогорная; горно-лесная, избыточно-влажная; горная, лесостепная влажная; горно-степная.

2026–2030 жылдарға арналған Катонқарағай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) Катонқарағай ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың жер санаттары бойынша орналасу сызбасы (картасы), жер учаскелеріне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
2) жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған, соның ішінде қоғамдық жайылымдарды қоса алғанда, халықтың қажеттілігіне арналған жайылымдардың белгіленуі көрсетілген сызба (карта);
3) ұсынылатын жайылым айналымы схемалары көрсетілген сызба (карта);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау трассалары және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген сызба (карта);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
6) халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында резервке қойылуға жататын жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
7) су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, қазбалар, суару немесе суландыру каналдары, құбырлы немесе шахталық құдықтар) қолжетімділік сызбасы.
Жоспар жер балансының деректері мен мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі мәліметтері, жайылымдардың геоботаникалық зерттеу жағдайы туралы деректер, ветеринариялық-санитариялық объектілер бойынша мәліметтер, меншік иелері мен жер пайдаланушылар – жайылым пайдаланушылар (жеке және (немесе) заңды тұлғалар) көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер, мал басының түрлері мен жыныстық-жас ерекшелік топтары бойынша қалыптастырылған отарлар, табындар және үйірлер саны туралы мәліметтер, шалғай жайылымдарға айдалатын мал басын қалыптастыру жөніндегі деректер, мәдени және аридті жайылымдарды пайдалану ерекшеліктері туралы мәліметтер, мал айдау сервитуттары туралы деректер, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де мәліметтер ескеріле отырып әзірленді.
Катон-Карагай ауылы – Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданы Катон-Карагай ауылдық округінің әкімшілік орталығы және негізгі елді мекені болып табылады.
Аудан аумағының жер бедері таулы болып келеді.
Агроклиматтық жағдайлары бойынша Катонқарағай ауданы таулы, тау бөктеріндегі және альпілік аймақтарда орналасқан, шұғыл континенттік климатымен сипатталады. Қысы ұзақ әрі қатал, жазы қысқа әрі жылы, көктем мен күз қысқа мерзімді.
Аудан аумағы төрт климаттық аймаққа бөлінеді: жоғары таулы; таулы-орманды (артық ылғалды); таулы-орманды-далалы (ылғалды); таулы-далалы.

Климат высокогорной и горно-лесной зоны очень влажный, умеренно холодный, местами очень холодный. Средние температуры января — -13…-18 °C, июля — 15…17 °C. Среднегодовое количество осадков — 350—400 мм. В северной половине зоны за год выпадает 550—560 мм осадков. Июльский максимум осадков выражен хорошо.
Средняя месячная скорость ветра за год составляет 1,7 м/сек. Число дней с сильным ветром за год составляет 7, а с пыльной бурей — 10 дней.
Почвы — горно-каштановые, горно-чернозҰмные.
Растут полынь, ковыль, типчак, тальник, осина, берҰза, лиственница, пихта, ель. Обитают волк, лисица, бурый медведь, барсук, марал, косуля; водятся куропатка, глухарь, кеклик. В районе расположен Катон-Карагайский государственный национальный природный парк.
Административный центр село Катон-Карагай.
Катон-Карагайский сельский округ занимает 51898,2 гектар площади, в том числе: пашни – 5520,8 гектар, сенокосы – 4082,0 гектар, пастбища – 33591,6 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 29649,6 гектар;
земли населенных пунктов – 6920,4 гектар;
земли особо охраняемых природных территорий – 5084,4 гектар;
земли водного фонда – 409,1 гектар;
земли запаса – 9834,7 гектар.
Приложение 5.1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району

Жоғары таулы және таулы-орманды аймақтардың климаты өте ылғалды, қоңыржай салқын, кей жерлерде өте суық. Қаңтардағы орташа температура –13…–18 °C, шілдеде 15…17 °C. Жауын-шашын мөлшері орташа жылына 350–400 мм, солтүстік бөлігінде 550–560 мм-ге дейін жетеді.
Желдің орташа жылдық жылдамдығы 1,7 м/сек, қатты жел болатын күндер – 7, шаңды дауыл күндері – 10.
Топырақ жамылғысы таулы-қара-қоңыр және таулы-қара топырақтардан тұрады.
Өсімдік жамылғысында жусан, боз, бетеге, тал, көктерек, қайың, балқарағай, майқарағай, шырша өседі. Жануарлар дүниесінде қасқыр, түлкі, қоңыр аю, борсық, марал, елік мекендейді; құстардан кекілік, құр, шіл кездеседі.
Аудан аумағында Катонқарағай мемлекеттік ұлттық табиғи паркі орналасқан.
Катон-Карагай ауылдық округінің жалпы аумағы 51 898,2 гектарды құрайды, оның ішінде: егістік – 5 520,8 гектар, шабындық – 4 082,0 гектар, жайылым – 33 591,6 гектар.
Жер санаттары бойынша: ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 29 649,6 гектар; елді мекендер жері – 6 920,4 гектар; ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жері – 5 084,4 гектар; су қоры жері – 409,1 гектар; босалқы жерлер – 9 834,7 гектар.
Катонқарағай ауданы бойынша

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Катон-Карагайского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 8749 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 5039 га, дефицит пастбищ есть.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Катон-Карагайский

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Катон-Карағай ауылдық округі халқының ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын ұстау қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында жайылымдарға деген қажеттілік 8749 гектарды құрайды (6-кесте). Елді мекен аумағындағы қолда бар жайылым алқабы 5039 гектар болғандықтан, жайылым тапшылығы бар.
6-кесте. Сауын сиырлар үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Ауылдық округ
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың саны (бас)
1 басқа арналған жайылым қажеттілік нормасы, (га)
жайылымдарға қажеттілік, (га)
Тапшылық, (га)
1
Катонқарағай

5039
1346
6,5
8749
есть
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 6920,4 га, в том числе 5039 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения Катон-Карагайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2451 голов, мелкого рогатого скота 4998 голов, лошадей 3077 голов (таблица 7).
Таблица 7. Расчет потребности пастбищ для личного подворного скота
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения по округу дополнительно требуются пастбища, дефицит есть.
В составе земель сельскохозяйственного назначения округа числится 33591,6 га пастбищ, практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц и негосударственных юридических лиц.

5039
1346
6,5
8749
есть
Елді мекендер жерлері құрылымында ауыл шаруашылығы алқаптары 6920,4 гектарды құрайды, оның ішінде халықтың қажеттілігі үшін 5039 гектар жайылымдар бар.
Катон-Карағай ауылдық округі бойынша жергілікті халықтың мал басы: ірі қара мал – 2451 бас, ұсақ мүйізді мал – 4998 бас, жылқы – 3077 бас (7-кесте).
7-кесте. Жеке қосалқы шаруашылықтағы мал үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Округ бойынша халықтың мал басына арналған жайылымдарға қажеттілік есебі нәтижесіне сәйкес қосымша жайылымдар талап етіледі, жайылым тапшылығы бар.
Округтің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері құрамында 33 591,6 гектар жайылымдар бар, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің іс жүзінде барлығы жеке тұлғалар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың пайдалануында және меншігінде.

102
176
Итого:
1702
793
3805
1724
3114
2393
Приложение 5.5
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Приложение 5.6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Катон-Карагайского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 5.7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории Катон-Карагайского сельского округа
Приложение 5.8
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов Катон-Карагайского сельского округа
Приложение 5.9
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) Катон-Карагайского сельского округа
Приложение 5.10
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ Катон-Карагайского сельского округа, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 5.11
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья Катон-Карагайского сельского округа
Приложение 5.12
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам Катон-Карагайского сельского округа
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Коробихинскому сельскому округу Катон-Карагайского района на 2026-2030 годы

102
176
Барлығы:
1702
793
3805
1724
3114
2393
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 5.5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
Бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Екінші жыл
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
Үшінші жыл
күзгі маусым
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
Төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалыс учаскесі
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 5.6-қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер санаттары, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер бөлінісінде Катонқарағай ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 5.7-қосымша
Катонқарағай ауылдық округі аумағында халықтың жеке қосалқы шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды көрсететін жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 5.8-қосымша
Катонқарағай ауылдық округі бойынша жайылым айналымының ұсынылатын схемаларын (жүйелерін) көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 5.9-қосымша
Катонқарағай ауылдық округі аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 5.10-қосымша
Катонқарағай ауылдық округі аумағындағы жайылымдарды, оларды жайылым пайдаланушыларға жер пайдалану құқығымен беруге болатын жер учаскелерін көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 5.11-қосымша
Катонқарағай ауылдық округі аумағында халықтың жеке қосалқы шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында резервке қойылуға жататын жайылымдарды көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 5.12-қосымша
Катонқарағай ауылдық округі аумағындағы су көздеріне қолжетімділікті көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 6-қосымша
2026–2030 жылдарға арналған Катонқарағай ауданы Қоробиха ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары

План по управлению пастбищами и их использованию по Коробихинскому сельскому округу Катон-Карагайского района на 2026-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Коробихинского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Село Коробиха, является административным центром и основным населенным пунктом Коробихинского сельского округа Катон-Карагайского района ВКО.
Рельеф территории района — горный.
По агроклиматическим условиям Катон-Карагайский район расположен в горной, предгорной и альпийской зонах с резко континентальным климатом, характеризуется суровой продолжительной зимой, коротким жарким летом и скоротечными весной и осенью. Территория района чҰтко делится на четыре климатические зоны: высокогорная; горно-лесная, избыточно-влажная; горная, лесостепная влажная; горно-степная.

2026–2030 жылдарға арналған Катонқарағай ауданы Қоробиха ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) Коробиха ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың жер санаттары бойынша орналасу сызбасы (картасы), жер учаскелеріне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
2) жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған, соның ішінде қоғамдық жайылымдарды қоса алғанда, халықтың қажеттілігіне арналған жайылымдардың белгіленуі көрсетілген сызба (карта);
3) ұсынылатын жайылым айналымы схемалары көрсетілген сызба (карта);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау трассалары және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген сызба (карта);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
6) халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында резервке қойылуға жататын жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
7) су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, қазбалар, суару немесе суландыру каналдары, құбырлы немесе шахталық құдықтар) қолжетімділік сызбасы.
Жоспар жер балансының деректері мен мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі мәліметтері, жайылымдардың геоботаникалық зерттеу жағдайы туралы деректер, ветеринариялық-санитариялық объектілер бойынша мәліметтер, меншік иелері мен жер пайдаланушылар – жайылым пайдаланушылар (жеке және (немесе) заңды тұлғалар) көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер, мал басының түрлері мен жыныстық-жас ерекшелік топтары бойынша қалыптастырылған отарлар, табындар және үйірлер саны туралы мәліметтер, шалғай жайылымдарға айдалатын мал басын қалыптастыру жөніндегі деректер, мәдени және аридті жайылымдарды пайдалану ерекшеліктері туралы мәліметтер, мал айдау сервитуттары туралы деректер, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де мәліметтер ескеріле отырып әзірленді.
Коробиха ауылы – Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданы Коробихин ауылдық округінің әкімшілік орталығы және негізгі елді мекені болып табылады.
Аудан аумағының жер бедері таулы болып келеді.
Агроклиматтық жағдайлары бойынша Катонқарағай ауданы таулы, тау бөктеріндегі және альпілік аймақтарда орналасқан, шұғыл континенттік климатымен сипатталады. Қысы ұзақ әрі қатал, жазы қысқа әрі жылы, көктем мен күз қысқа мерзімді.
Аудан аумағы төрт климаттық аймаққа бөлінеді: жоғары таулы; таулы-орманды (артық ылғалды); таулы-орманды-далалы (ылғалды); таулы-далалы.

Климат высокогорной и горно-лесной зоны очень влажный, умеренно холодный, местами очень холодный. Средние температуры января — -13…-18 °C, июля — 15…17 °C. Среднегодовое количество осадков — 350—400 мм. В северной половине зоны за год выпадает 550—560 мм осадков. Июльский максимум осадков выражен хорошо.
Средняя месячная скорость ветра за год составляет 1,7 м/сек. Число дней с сильным ветром за год составляет 7, а с пыльной бурей — 10 дней.
Почвы — горно-каштановые, горно-чернозҰмные.
Растут полынь, ковыль, типчак, тальник, осина, берҰза, лиственница, пихта, ель. Обитают волк, лисица, бурый медведь, барсук, марал, косуля; водятся куропатка, глухарь, кеклик. В районе расположен Катон-Карагайский государственный национальный природный парк.
Административный центр село Коробиха находится в 50,2 км к северо-западу от районного центра с. Катон-Карагай.
Коробихинский сельский округ занимает 45785,2 гектар площади, в том числе: пашни – 2592,7 гектар, сенокосы – 2711,1 гектар, пастбища – 28610,0 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 19034,8 гектар;
земли населенных пунктов – 2293 гектар;
земли особо охраняемых природных территорий – 6681,5 гектар;
земли водного фонда – 434,8 гектар;
земли запаса – 17341,1 гектар.
Приложение 6.1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району

Жоғары таулы және таулы-орманды аймақтардың климаты өте ылғалды, қоңыржай салқын, кей жерлерде өте суық. Қаңтардағы орташа температура –13…–18 °C, шілдеде 15…17 °C. Жауын-шашын мөлшері орташа жылына 350–400 мм, солтүстік бөлігінде 550–560 мм-ге дейін жетеді.
Желдің орташа жылдық жылдамдығы 1,7 м/сек, қатты жел болатын күндер – 7, шаңды дауыл күндері – 10.
Топырақ жамылғысы таулы-қара-қоңыр және таулы-қара топырақтардан тұрады.
Өсімдік жамылғысында жусан, боз, бетеге, тал, көктерек, қайың, балқарағай, майқарағай, шырша өседі. Жануарлар дүниесінде қасқыр, түлкі, қоңыр аю, борсық, марал, елік мекендейді; құстардан кекілік, құр, шіл кездеседі.
Аудан аумағында Катонқарағай мемлекеттік ұлттық табиғи паркі орналасқан.
Коробиха ауылы Коробихин ауылдық округінің әкімшілік орталығы болып табылады және аудан орталығынан 50,2 км солтүстік-батыста орналасқан.
Коробихин ауылдық округінің жалпы аумағы 45 785,2 гектарды құрайды, оның ішінде: егістік – 2 592,7 гектар, шабындық – 2 711,1 гектар, жайылым – 28 610,0 гектар.
Жер санаттары бойынша: ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 19 034,8 гектар; елді мекендер жері – 2 293 гектар; ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жері – 6 681,5 гектар; су қоры жері – 434,8 гектар; босалқы жерлер – 17 341,1 гектар.
Катонқарағай ауданы бойынша

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Коробихинского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 1631,5 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 1477 га, дефицит пастбищ есть.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Коробихинский

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Коробиха ауылдық округі халқының ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын ұстау қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында жайылымдарға деген қажеттілік 1631,5 гектарды құрайды (6-кесте). Елді мекен аумағындағы қолда бар жайылым алқабы 1477 гектар болғандықтан, жайылым тапшылығы бар.
6-кесте. Сауын сиырлар үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Ауылдық округ
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың саны (бас)
1 басқа арналған жайылым қажеттілік нормасы, (га)
жайылымдарға қажеттілік, (га)
Тапшылық, (га)
1
Коробиха

598
1380
ТОО
200
Итого:
259
1183
83
798
1380
Приложение 6.5
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Приложение 6.6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Коробихинскому сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 6.7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории Коробихинскому сельского округа
Приложение 6.8
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов Коробихинскому сельского округа
Приложение 6.9
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) Коробихинскому сельского округа
Приложение 6.10
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ Коробихинскому сельского округа, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 6.11
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья Коробихинскому сельского округа
Приложение 6.12
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам Коробихинскому сельского округа
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Урыльскому сельскому округу Катон-Карагайского района на 2026-2030 годы

598
1380
ЖШС
200
Барлығы:
259
1183
83
798
1380
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 6.5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
Бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Екінші жыл
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
Үшінші жыл
күзгі маусым
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
Төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалыс учаскесі
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 6.6-қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер санаттары, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер бөлінісінде Коробиха ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 6.7-қосымша
Коробиха ауылдық округі аумағында халықтың жеке қосалқы шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды көрсететін жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 6.8-қосымша
Коробиха ауылдық округі бойынша жайылым айналымының ұсынылатын схемаларын (жүйелерін) көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 6.9-қосымша
Коробиха ауылдық округі аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 6.10-қосымша
Коробиха ауылдық округі аумағындағы жайылымдарды, оларды жайылым пайдаланушыларға жер пайдалану құқығымен беруге болатын жер учаскелерін көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 6.11-қосымша
Коробиха ауылдық округі аумағында халықтың жеке қосалқы шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында резервке қойылуға жататын жайылымдарды көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 6.12-қосымша
Коробиха ауылдық округі аумағындағы су көздеріне қолжетімділікті көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 7-қосымша
2026–2030 жылдарға арналған Катонқарағай ауданы Өрел ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары

План по управлению пастбищами и их использованию по Урыльскому сельскому округу Катон-Карагайского района на 2026-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Урыльского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Село Урыль, является административным центром и основным населенным пунктом Урыльского сельского округа Катон-Карагайского района ВКО.
Рельеф территории района — горный.
По агроклиматическим условиям Катон-Карагайский район расположен в горной, предгорной и альпийской зонах с резко континентальным климатом, характеризуется суровой продолжительной зимой, коротким жарким летом и скоротечными весной и осенью. Территория района чҰтко делится на четыре климатические зоны: высокогорная; горно-лесная, избыточно-влажная; горная, лесостепная влажная; горно-степная.

2026–2030 жылдарға арналған Катонқарағай ауданы Өрел ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) Өрел ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың жер санаттары бойынша орналасу сызбасы (картасы), жер учаскелеріне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
2) жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған, соның ішінде қоғамдық жайылымдарды қоса алғанда, халықтың қажеттілігіне арналған жайылымдардың белгіленуі көрсетілген сызба (карта);
3) ұсынылатын жайылым айналымы схемалары көрсетілген сызба (карта);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау трассалары және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген сызба (карта);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
6) халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында резервке қойылуға жататын жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
7) су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, қазбалар, суару немесе суландыру каналдары, құбырлы немесе шахталық құдықтар) қолжетімділік сызбасы.
Жоспар жер балансының деректері мен мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі мәліметтері, жайылымдардың геоботаникалық зерттеу жағдайы туралы деректер, ветеринариялық-санитариялық объектілер бойынша мәліметтер, меншік иелері мен жер пайдаланушылар – жайылым пайдаланушылар (жеке және (немесе) заңды тұлғалар) көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер, мал басының түрлері мен жыныстық-жас ерекшелік топтары бойынша қалыптастырылған отарлар, табындар және үйірлер саны туралы мәліметтер, шалғай жайылымдарға айдалатын мал басын қалыптастыру жөніндегі деректер, мәдени және аридті жайылымдарды пайдалану ерекшеліктері туралы мәліметтер, мал айдау сервитуттары туралы деректер, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де мәліметтер ескеріле отырып әзірленді.
Өрел ауылы – Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданы Өрел ауылдық округінің әкімшілік орталығы және негізгі елді мекені болып табылады.
Аудан аумағының жер бедері таулы болып келеді.
Агроклиматтық жағдайлары бойынша Катонқарағай ауданы таулы, тау бөктеріндегі және альпілік аймақтарда орналасқан, шұғыл континенттік климатымен сипатталады. Қысы ұзақ әрі қатал, жазы қысқа әрі жылы, көктем мен күз қысқа мерзімді.
Аудан аумағы төрт климаттық аймаққа бөлінеді: жоғары таулы; таулы-орманды (артық ылғалды); таулы-орманды-далалы (ылғалды); таулы-далалы.

Климат высокогорной и горно-лесной зоны очень влажный, умеренно холодный, местами очень холодный. Средние температуры января — -13…-18 °C, июля — 15…17 °C. Среднегодовое количество осадков — 350—400 мм. В северной половине зоны за год выпадает 550—560 мм осадков. Июльский максимум осадков выражен хорошо.
Средняя месячная скорость ветра за год составляет 1,7 м/сек. Число дней с сильным ветром за год составляет 7, а с пыльной бурей — 10 дней.
Почвы — горно-каштановые, горно-чернозҰмные.
Растут полынь, ковыль, типчак, тальник, осина, берҰза, лиственница, пихта, ель. Обитают волк, лисица, бурый медведь, барсук, марал, косуля; водятся куропатка, глухарь, кеклик. В районе расположен Катон-Карагайский государственный национальный природный парк.
Административный центр село Урыль находится в 52,6 км к северо-востоку от районного центра с. Катон-Карагай.
Урыльский сельский округ занимает 21242,0 гектар площади, в том числе: пашни – 2074,6 гектар, сенокосы – 3254,8 гектар, пастбища – 11449,3 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 11462,2 гектар;
земли населенных пунктов – 1896,6 гектар;
земли особо охраняемых природных территорий – 3719,9 гектар;
земли водного фонда – 213,5 гектар;
земли запаса – 7949,8 гектар.
Приложение 7.1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району

Жоғары таулы және таулы-орманды аймақтардың климаты өте ылғалды, қоңыржай салқын, кей жерлерде өте суық. Қаңтардағы орташа температура –13…–18 °C, шілдеде 15…17 °C. Жауын-шашын мөлшері орташа жылына 350–400 мм, солтүстік бөлігінде 550–560 мм-ге дейін жетеді.
Желдің орташа жылдық жылдамдығы 1,7 м/сек, қатты жел болатын күндер – 7, шаңды дауыл күндері – 10.
Топырақ жамылғысы таулы-қара-қоңыр және таулы-қара топырақтардан тұрады.
Өсімдіктер: жусан, боз, бетеге, тал, көктерек, қайың, балқарағай, майқарағай, шырша.
Жануарлар: қасқыр, түлкі, қоңыр аю, борсық, марал, елік; құстар: кекілік, құр, шіл.
Аудан аумағында Катонқарағай мемлекеттік ұлттық табиғи паркі орналасқан.
Өрел ауылы аудан орталығынан 52,6 км солтүстік-шығыста орналасқан.
Өрел ауылдық округінің жалпы аумағы 21 242,0 гектарды құрайды, оның ішінде: егістік – 2 074,6 гектар; шабындық – 3 254,8 гектар; жайылым – 11 449,3 гектар.
Жер санаттары бойынша: ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 11 462,2 гектар; елді мекендер жері – 1 896,6 гектар; ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жері – 3 719,9 гектар; су қоры жері – 213,5 гектар;
босалқы жерлер – 7 949,8 гектар.
Катонқарағай ауданы бойынша

551
1452
1289
Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС – 6,5 га/гол., МРС - 1,3 га/гол., лошадей – 7,8 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.

551
1452
1289
Округ бойынша жайылымдарға қажеттілік есебі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, округ орналасқан табиғи аймақ пен жайылым түрлері ескеріле отырып, қолда бар мал басына қарай жүргізілді. Жүктеме нормасы: ірі қара малға – 6,5 га/бас, ұсақ мүйізді малға – 1,3 га/бас, жылқыға – 7,8 га/бас.

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Урыльского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 3549 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 1084 га, дефицит пастбищ есть.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Урыльский

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Өрел ауылдық округі халқының ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын ұстау қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін жайылымдарға қажеттілік 3549 гектарды құрайды (6-кесте). Елді мекендегі қолда бар жайылым алқабы 1084 гектар болғандықтан, жайылым тапшылығы бар.
6-кесте. Сауын сиырлар үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Ауылдық округ
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың саны (бас)
1 басқа арналған жайылым қажеттілік нормасы, (га)
жайылымдарға қажеттілік, (га)
Тапшылық, (га)
1
Өрел

1276,4
546
6,5
3549
есть
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 1896,6 га, в том числе 1084,0 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения Урыльского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 932 голов, мелкого рогатого скота 2390 голов, лошадей 1541 голов (таблица 7).
Таблица 7. Расчет потребности пастбищ для личного подворного скота
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения по округу дополнительно требуются пастбища, дефицит есть.
В составе земель сельскохозяйственного назначения округа числится 11449,3 га пастбищ, практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц и негосударственных юридических лиц.

1276,4
546
6,5
3549
есть
Елді мекендер жерлері құрылымында ауыл шаруашылығы алқаптары 1896,6 гектарды құрайды, оның ішінде халықтың қажеттілігі үшін 1084,0 гектар жайылым бар.
Өрел ауылдық округі бойынша жергілікті халықтың мал басы: ірі қара мал – 932 бас, ұсақ мүйізді мал – 2390 бас, жылқы – 1541 бас (7-кесте).
7-кесте. Жеке қосалқы шаруашылықтағы мал үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Округ бойынша халықтың жайылымға шығарылатын мал басына қажетті жайылымдарды есептеу нәтижесіне сәйкес қосымша жайылымдар қажет, жайылым тапшылығы бар.
Округтің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері құрамында 11 449,3 гектар жайылым бар, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің іс жүзінде барлығы жеке тұлғалар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың пайдалануында және меншігінде.

Поголовье в сельскохозяйственных формированиях округа - ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах составляет: крупного рогатого скота 402 головы, мелкого рогатого скота 787 голов, лошадей 612 голов (таблица 8).
Таблица 8. Расчет потребности пастбищ для сельскохозяйственных формирований
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях по округу пастбищ дополнительно требуется, дефицит есть.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 28,879 тысяча гектар. 932 голова КРС, 2390 голова МРС и 1541 голов лошадей выпасаются на общественных пастбищах, площадью 1,084 тысяч гектаров, 955 голов КРС, 1452 голов МРС и 1289 голов лошадей выпасается на пастбищах предоставленных в землепользование, площадью 2420 тысяч гектар.
Таблица 9. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
19,385
-
19,385

Округтің ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы – ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал – 402 бас, ұсақ мүйізді мал – 787 бас, жылқы – 612 бас (8-кесте).
8-кесте. Ауыл шаруашылығы құрылымдары үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Округтегі ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы жайылымға шығарылатын мал басына қажетті жайылымдарды есептеу нәтижесіне сәйкес қосымша жайылымдар қажет, жайылым тапшылығы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 28,879 мың гектар жайылым қажет. 932 бас ірі қара мал, 2390 бас ұсақ мүйізді мал және 1541 бас жылқы 1,084 мың гектар аумақтағы қоғамдық жайылымдарда жайылады.955 бас ірі қара мал, 1452 бас ұсақ мүйізді мал және 1289 бас жылқы жер пайдалануға берілген, аумағы 2420 мың гектар жайылымдарда жайылады.
9-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар
№ р/н
Босалқы жерлер есебінен талап етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
Халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
1
19,385
-
19,385
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі

800
1000
0
0
0
Приложение 7.5
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Приложение 7.6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Урыльского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 7.7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории Урыльского сельского округа
Приложение 7.8
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов Урыльского сельского округа
Приложение 7.9
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям) Урыльскому сельского округа
Приложение 7.10
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ Урыльского сельского округа, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 7.11
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья Урыльского сельского округа
Приложение 7.12
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Катон-Карагайскому району
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам Урыльского сельского округа

800
1000
0
0
0
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 7.5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
Бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Екінші жыл
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
Үшінші жыл
күзгі маусым
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
Төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалыс учаскесі
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 7.6-қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде жер санаттары, меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер бөлінісінде Урыл ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 7.7-қосымша
Өрел ауылдық округі аумағында халықтың жеке қосалқы шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды көрсететін жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 7.8-қосымша
Өрел ауылдық округі бойынша жайылым айналымының ұсынылатын схемаларын (жүйелерін) көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 7.9-қосымша
Өрел ауылдық округі аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 7.10-қосымша
Өрел ауылдық округі аумағындағы жайылымдарды, оларды жайылым пайдаланушыларға жер пайдалану құқығымен беруге болатын жер учаскелерін көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 7.11-қосымша
Өрел ауылдық округі аумағында халықтың жеке қосалқы шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында резервке қойылуға жататын жайылымдарды көрсететін схема (карта)
Катонқарағай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
және оларды пайдалану
жөніндегі
Жоспарға 7.12-қосымша
Өрел ауылдық округі аумағындағы су көздеріне қолжетімділікті көрсететін схема (карта)