Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Риддер на 2026-2030 годы
Решение Риддерского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 20 мая 2026 года № 38/5-VIII
В соответствии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 Земельного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Риддерский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в городе Риддер на 2026-2030 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Риддерского городского маслихата Е. Нужных
Приложение к решению
Риддерского городского
маслихата
от "20" мая 2026 года
№ 38/5-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Риддер на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Риддер на 2026-2030 годы (далее – План) разработан в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О государственной статистике", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №199219).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
При разработке Плана учитывались требования пункта 3 приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию", с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
При разработке Плана учитываются:

2026-2030 жылдарға арналған Риддер қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Риддер қалалық мәслихатының 2026 жылғы 20 мамырдағы № 38/5-VIII шешімі
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 15-бабы 1-тармағының 2-1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес, Риддер қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2030 жылдарға арналған Риддер қаласындағы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Риддер қалалық мәслихаттың төрағасы Е. Нужных
Риддер қалалық мәслихатының
2026 жылғы 20 мамырдағы
№ 38/5-VIII шешіміне
қосымша
Риддер қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026-2030 жылдарға арналған жоспар
Риддер қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026-2030 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің жол берілетін шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгі жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде №199219 болып тіркелді) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспарды әзірлеген кезде жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері,  жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері, ветеринариялық-санитариялық нысандар туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін – жайылымдарды пайдаланушы жеке және(немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректе, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қоса, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгі жоспарды бекіту туралы" бұйрығының 3-тамағының талаптары ескерілді.
Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:

1) данные земельного баланса района и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий (по городу Риддер отсутствуют в связи с отсутствием культурных и аридных пастбищ, а также отсутствием выпаса на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий);
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства содержится в приложении 1 таблица 3, приложении 2, приложении 4 таблица 1, таблица 2, таблица 3.
План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории города Риддер в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных (отгонные, сезонные, аридные и культурные пастбища по городу Риддер отсутствуют), сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок (приложение 6);
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья (приложение 7);

1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер(мәдени және аридтік (құрғақ) жайылымдардың жоқтығына, сондай-ақ орман, су қорларының және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлерінде мал жаюдың жоқтығына байланысты Риддер қаласы бойынша жоқ);
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат 1-қосымшаның 3-кестесінде, 2-қосымшада, 4-қосымшаның 1-кестесінде, 2-кестесінде, 3-кестесінде қамтылған.
Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) Риддер қаласының аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар(Риддер қаласы бойынша шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар жоқ), жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі (6-қосымша);
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі(7-қосымша);

3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ (приложение 8);
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям) (приложение 9);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям (приложение 10);
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья подворья (по городу Риддер резервирование пастбищ не производится в связи с отсутствием потребности и отсутствием нехватки пастбищ) (приложение 11);
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты (приложение 12);
8) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами (перераспределение пастбищ не производится в связи с отсутствием нехватки пастбищ в сельских населенных пунктах) (приложение 13);
9) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на территории города Риддер, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
В соответствии с климатическим районированием рассматриваемая территория относится к умеренно-холодному району. Климат континентальный, с холодной зимой и теплым летом. Среднегодовая температура воздуха 1,50С. Продолжительность безморозного периода 82-102 дня. Годовая сумма осадков за многолетний период 690-710 мм. Большая их часть (77-80 %) приходится на теплую половину года. Осадки летнего периода носят, как правило, ливневый характер. Наибольшее наблюденное количество осадков за сутки составило 58 мм. Продолжительность снежного покрова 150-200 дней. Средние запасы воды в снеге более 120 мм. Факторы, влияющие на формирование поверхностного стока:
- средняя дата начала снеготаяния 25.III и позже;

3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі(8-қосымша);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі(9-қосымша);
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)(10-қосымша);
6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі(қажеттіліктің жоқтығына және жайылым тапшылығының жоқтығына байланысты Риддер қаласы бойынша жайылымдар резервке алынуға жатпайды) (11-қосымша);
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі (12-қосымша);
8) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі (13-қосымша);
9) Риддер қаласының аумағында жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Климаттық аудандастыруға сәйкес қарастырылып отырған аумақ қалыпты суық ауданға жатады. Климаты континентті, қысы суық және жазы жылы. Ауаның орташа жылдық температурасы 1,5 0С. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 82-102 күн. Көпжылдық кезеңдегі жауын-шашынның жылдық сомасы 690-710 мм. Олардың басым бөлігі (77-80%) жылдың жылы жартысына тиесілі. Жазғы кезеңдегі жауын-шашын, әдетте, нөсерлі сипатта болады. Тәулігіне ең көп байқалған жауын-шашын мөлшері 58 мм. құрады. Қар жамылғысының ұзақтығы 150-200 күн. Қардағы судың орташа қоры 120 мм астам. Жер үсті ағынының қалыптасуына әсер ететін факторлар:
- қар еруінің орташа басталу күні 25.ІІІ және одан кейін;

- средняя дата оттаивания почвы до глубины 10 см -6.IV;
- средняя дата окончания снеготаяния 13.IV и позже;
- средняя дата полного оттаивания почвы — 14.V.
Величина испарения с водной поверхности превышает годовую сумму осадков и составляет 733 мм. На зимние месяцы приходит 15 % испарения. Годовая величина испарения с поверхности суши составляет 408 м
Главной водной артерией является река Ульба, в нее впадает большое количество рек и ручьев. Наиболее крупными реками являются Тихая, Быструха, Белая Уба. Питание рек происходит за счет талых и дождевых вод. Поверхностные воды чистые, пресные. Все поверхностные и грунтовые воды пригодны для бытовых и сельскохозяйственных нужд. Основное сельскохозяйственное водоснабжение базируется на поверхностных водах, наличие достаточного количества водных источников обеспечивают полную обводненность пастбищных угодий.
Территория города Риддер относится к горной лесостепной зоне Почвы представлены горными лугово-черноземными, тяжело и легкосуглинистыми, мощностью 0,8-1,0 м. На прирусловых пойменных участках и в пределах надпойменной террасы рек распространены в основном лесолуговые почвы.
Географическое положение и климат обуславливают характер животного и растительного мира. Флора в естественном состоянии отличалась большим видовым разнообразием, которое объясняется совокупностью географического положения, высотными, рельефными, гидрогеологическими условиями и хорошей увлажненностью. Здесь произрастало около 800 видов древесно-кустарниковых и цветковых растений. Растительный покров района характеризуется наличием степных кустарников, расположенных в зоне предгорий и хвойными лесами на склонах хребтов. В травянистом покрове преобладают элементы лесного высокотравья. На склонах долин основная растительность - это различные типы лугов, с преобладанием разнотравно-злаковых. Вдоль русел ручьев, рек на отдельных участках древесно-кустарниковые заросли из ивы с тополем, осиной и березой. Среди кустарников растут карагана, таволга, жимолость, шиповник. В поймах водотоков распространены луга с представителями лугового разнотравья.
В окрестностях города Риддер отмечалось 94 вида птиц, обитало около 90 видов млекопитающих. Из птиц обычны черный коршун, обыкновенный канюк, мохноногий сыч, глухарь, рябчик, белая куропатка, дятлы, многие виды из отряда воробьиных. Из млекопитающих — рысь, лисица, медведь, волк, соболь, горностай, ласка, марал, косуля, лось, летяга, белка, бурундук; мыши — лесная, полевая, полевки.
Сегодня численность видов низка, так как промышленная деятельность и урбанизация района поставили животный мир в труднейшие условия выживания.
Ихтиофауна рек Риддерской котловины обеднена, они не относятся к рыбохозяйственным водоемам.
Основное производственное направление хозяйств города Риддер овощное и молочное, а на дополнительную отрасль приходиться картофелеводство. В городе развито молочное скотоводство, доля мясного скотоводства в общем поголовье незначительна. Составляющей устойчивого развития отрасли является рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения.
Для выпаса животных используются пастбища, входящие в земли сельскохозяйственного назначения, земли населенных пунктов и земли запаса.
Отгонных сезонных пастбищ на территории округа нет.

- топырақтың тереңдікке дейін еруінің орташа күні10 см -6.IV;
- қар еруінің аяқталуының орташа күні 13.IV және одан кейін;
- топырақтың толық еруінің орташа күні - 14.V.
Су бетінен булану шамасы жауын-шашынның жылдық сомасынан асады және 733 мм құрайды. Қыс айларында буланудың 15% келеді. Құрлық бетінен буланудың жылдық шамасы 408 м құрайды
Басты су артериясы Үлбі өзені болып табылады, оған көптеген өзендер мен бұлақтар құйылады. Ең ірі өзендер - Тихая, Быструха, Белая Уба. Өзендерді қоректендіру еріген және жаңбыр сулары есебінен жүргізіледі. Жерүсті сулары таза, тұщы. Барлық жер үсті және жер асты сулары тұрмыстық және ауыл шаруашылығы қажеттіліктері үшін жарамды. Негiзгi ауыл шаруашылығын сумен жабдықтау жер үстi суларына негiзделедi, су көздерiнiң жеткiлiктi санының болуы жайылымдық жерлердi толық суландыруды қамтамасыз етедi.
Риддер қаласының аумағы таулы орманды дала аймағына жатады, Топырақтың қуаттылығы 0,8-1,0 м таулы шалғынды-қара топырақты, ауыр және жеңіл шыбықты болып келеді, Өзендердің жайылмалы жайылма учаскелерінде және жайылмалы террасы шегінде негізінен орманды-шалғынды топырақтар таралған.
Географиялық орны мен климаты жануарлар мен өсімдіктер дүниесінің сипатын айқындайды. Табиғи жағдайда флорасы түрлік алуан түрлілігімен ерекшеленеді, бұл географиялық орны, биіктік белдеулері, жер бедері, гидрогеологиялық жағдайлар және ылғалдың жеткілікті болуымен түсіндіріледі. Мұнда ағаш-бұта және гүлді өсімдіктердің шамамен 800 түрі өседі. Ауданның өсімдік жамылғысы тау етегінде орналасқан дала бұталарымен және жоталардың беткейлеріндегі қылқанжапырақты ормандармен сипатталады. Шөптесін жамылғыда орманды биік шөптер басым келеді. Аңғар беткейлерінде негізгі өсімдіктер – түрлі шалғын түрлері, оның ішінде әртүрлі шөпті-астық тұқымдас өсімдіктер басым. Бұлақтар мен өзендер бойында кей жерлерде тал, терек, көктерек және қайыңнан тұратын ағаш-бұталы тоғайлар өседі. Бұталардың ішінде қараған, тобылғы, үшқат, итмұрын кездеседі. Су арналарының жайылмаларында әртүрлі шалғын шөптерден тұратын шалғындар кең таралған.
Риддер қаласының маңында 94 құс түрі және шамамен 90 сүтқоректі жануар түрі тіршілік еткені анықталған. Құстардың ішінде қара кезқұйрық, кәдімгі жыртқыш қаршыға, түкті аяқ жапалақ, құр, шіл, ақ құр, тоқылдақтар және торғайтәрізділердің көптеген түрлері кең таралған.Сүтқоректілерден сілеусін, түлкі, аю, қасқыр, бұлғын, ақкіс, күзен, марал, елік, бұлан, ұшар тиін, тиін, алақоржын кездеседі; сондай-ақ орман және дала тышқандары, сұртышқандар бар.
Қазіргі уақытта түрлер саны азайған, себебі өнеркәсіптік қызмет пен урбандалу жануарлар дүниесін тіршілік ету үшін өте күрделі жағдайға душар етті.
Риддер ойпатындағы өзендердің ихтиофаунасы азғантай, олар балық шаруашылығына пайдаланылатын су айдындарына жатпайды.
Риддер қаласы шаруашылықтарының негізгі өндірістік бағыты – көкөніс өсіру және сүт өндіру, ал қосымша сала ретінде картоп өсіру дамыған. Қалада сүтті ірі қара мал шаруашылығы жақсы дамыған, ал етті бағыттағы мал шаруашылығының үлесі жалпы мал басында аз. Саланың тұрақты дамуының маңызды бөлігі – ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді тиімді пайдалану болып табылады.
Жануарларды жаю үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге кіретін жайылымдар, елді мекендердің жерлері және босалқы жерлер пайдаланылады.
Округ аумағында шалғайдағы маусымдық жайылымдар жоқ.

В городе действуют 1 ветеринарный пункт 1 убойная площадка, 1 скотомогильник (биотермическая яма).
Общая площадь города Риддер составляет 487 465,95 га, в том числе по категориям:
- земли сельскохозяйственного назначения – 14 085,8 га;
- земли населенных пунктов – 12 613,0 га;
- земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1 919,65 га;
- земли лесного фонда – 385 523,0 га;
- земли особоохраняемых природных территорий – 54 687,0 га;
- земли запаса – 18 637,5 га.
В землях запаса находятся большое количество мелкоконтурных пастбищ, это удаленные, труднодоступные и низкопродуктивные участки, практически никогда не использовавшиеся для выпаса скота.
Все земли, пригодные для сельскохозяйственного использования, закреплены за землепользователями. Очень интенсивно используются земли населенных пунктов, особенно пастбищные угодья.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по городу
Риддер

Қалада 1 ветеринариялық пункт, 1 сою алаңы, 1 мал қорымы (биотермиялық шұңқыр) жұмыс істейді.
Риддер қаласының жалпы ауданы 487 465,95 га құрайды, оның ішінде санаттар бойынша:
- ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 14 085,8 га;
- елді мекендердің жерлері - 12 613,0 га;
- өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған жерлер - 1 919,65 га;
- орман қоры жерлері - 385 523,0 га;
- ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері - 54 687,0 га;
- босалқы жерлер - 18 637,5 га.
Босалқы жерлерде ұсақ контурлы жайылымдар көп, бұл қашық, жету қиын және өнімділігі төмен учаскелер, іс жүзінде ешқашан мал жаю үшін пайдаланылмаған.
Ауыл шаруашылығына жарамды барлық жерлер жер пайдаланушыларға бекітілген. Елді мекендердің жерлері, әсіресе жайылымдық жерлер өте қарқынды пайдаланылады.
Риддер қаласы бойынша
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану

471
1176
0
Расчет потребности в пастбищах по г. Риддер проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен город и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС - 2,5 га/гол., МРС - 0,5 га/гол., лошадей -3 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.

471
1176
0
Риддер қаласы бойынша жайылымдарға қажеттілікті есептеу ІҚМ басына түсетін жүктеме нормасы кезінде қала орналасқан табиғи аймаққа және жайылымдардың типіне сүйене отырып, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің жол берілетін шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығымен белгіленген, жүктеме нормаларына сәйкес жүргізілді – ІҚМ -2,5 га/бас, ҰМ- 0,5 га/бас, жылқы - 3 га/бас, қолда бар мал басына сәйкес.

Согласно статье 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения г. Риддер по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 2832,5 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 3765,0 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбища 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Дефицит, (га)
1
г. Риддер

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын ұстау бойынша Риддер қаласы жергілікті халқының мұқтаждарын қанағаттандыру үшін жайылымдарға қажеттілік 2832,5 га құрайды (6-кесте), елді мекеннің қолда бар жайылымдық алқаптарында 3765,0 га мөлшерінде жайылым тапшылығы жоқ.
6-кесте. Сауын сиырлар үшін жайылым қажеттілігін есептеу
Ауылдық округ
Жайылым көлемі, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылым қажеттілігінің нормасы 1 бас., (га)
Жайылым қажеттілігі, (га)
Тапшылық, (га)
1
Риддер қ.

3765,0
1133
2,5
2832,5
нет
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 14085,8 га, в том числе 4431,0 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения г. Риддер составляет: крупного рогатого скота 1042 голов, мелкого рогатого скота 655 голов, лошадей 1650 голов (таблица 7).
Таблица 7. Расчет потребности пастбищ для личного подворного скота
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения по г. Риддер требуется дополнительно 3451,5 га пастбищ.

3765,0
1133
2,5
2832,5
жоқ
Елдi мекендер жерлерiнiң құрылымында ауыл шаруашылығы алқаптары 14085,8 га, оның iшiнде халық мұқтажы үшiн 4431,0 га жайылым алып жатыр.
Риддер қаласының жергілікті халқының мал басы: 1042 бас ірі қара мал, 655 бас ұсақ мал, 1650 бас жылқы (7-кесте).
[MISSING IMAGE: , ]
7-кесте. Жеке үй малы үшін жайылым қажеттілігін есептеу
Жайылымдарға деген қажеттілік есебіне сәйкес тұрғындардан Риддер қаласы бойынша қосымша 3451,5 га жайылым талап етіледі.

В составе земель сельскохозяйственного назначения г. Риддер числится 10526,6 га пастбищ, из них 6228,7885 га пастбищ находятся в пользовании и собственности физических лиц и негосударственных юридических лиц.
Поголовье в сельскохозяйственных формированиях округа - ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах составляет: крупного рогатого скота 2276 голов, мелкого рогатого скота 471 голова, лошадей 1176 голов (таблица 8).
Таблица 8. Расчет потребности пастбищ для сельскохозяйственных формирований
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
Таблица 9. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
г.Риддер
1416,0

Риддер қаласының ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерінің құрамында 10526,6 га жайылым бар, оның ішінде 6228,7885 га жайылым жеке тұлғалар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың пайдалануында және меншігінде.
Округтiң ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы - ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: iрi қара мал 2276 бас, ұсақ мал 471 бас, жылқы 1176 басты құрайды (8-кесте).
8-кесте. Ауыл шаруашылығы құралымдары үшін жайылымдар қажеттілігінің есебі
Жайылымдар округі бойынша ауыл шаруашылығы құралымдарында жайылатын мал басына арналған жайылымдарға қажеттілік есебіне сәйкес қосымша талап етілмейді, тапшылық жоқ.
9-кесте. Талап етілетін қосымша жайылымдар
р/с №
Босалқы жерден талап етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар,
мың гектар
халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждарын қанағаттандыру мақсатында резервке қоюға жататын жайылымдар,
мың гектар
1
2
3
4
1
Риддер қ.
1416,0