Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Усть-Каменогорску на 2026-2030 годы
Решение Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 30 июня 2026 года № 47/2-VIII
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Усть-Каменогорский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по городу Усть-Каменогорску на 2026-2030 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Государственному учреждению "Аппарат Усть-Каменогорского городского маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) официальное опубликование настоящего решения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Усть-Каменогорского городского маслихата после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Усть-Каменогорского городского маслихата А. Светаш
Утвержден решением
Усть-Каменогорского
городского
маслихата от 30 июня 2026 года
№ 47/2-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Усть-Каменогорску на 2026-2030 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Усть-Каменогорску на 2026 - 2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории города Усть-Каменогорска в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 6 к настоящему Плану;

Өскемен қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026-2030 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 47/2-VIII шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының тармақшасына сәйкес Өскемен қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Өскемен қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026-2030 жылдарға арналған жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Өскемен қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін:
1) Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде осы шешімнің ресми жариялануын;
2) ресми жарияланғаннан кейін Өскемен қалалық мәслихатының интернет-ресурсында осы шешімді орналастыруды.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Өскемен қалалық мәслихатының төрағасы А. Светаш
Өскемен қалалық мәслихатының
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 47/2-VIII шешіммен
бекітілген
Өскемен қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026-2030 жылдарға арналған жоспар
1. Осы Өскемен қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026-2030 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына, "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына, "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
3. Жоспар мынадай қосымшаларды қамтиды:
1) осы Жоспарға 6-қосымшаға сәйкес, құқық белгілейтін құжаттар негізінде Өскемен қаласының аумағында жайылымдардың жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде орналасу схемасы (картасы);

2) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов города Усть-Каменогорска, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
3) схема (карта) с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры города Усть-Каменогорска, согласно приложению 8 к настоящему Плану;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам города Усть-Каменогорска, согласно приложению 9 к настоящему Плану;
5) схема (карта) перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища города Усть-Каменогорска, согласно приложению 10 к настоящему Плану.
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Усть-Каменогорск - крупный промышленно-аграрный центр Восточно-Казахстанской области, где наряду с промышленностью активно развивается сельское хозяйство. В пригородных сельских округах основным направлением является животноводство и растениеводство. Для устойчивого развития животноводческого сектора необходимо принять комплекс мер по рациональному использованию пастбищ, их восстановлению и предотвращению деградации. В соответствии с Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" проводится анализ обеспеченности пастбищами сельских округов и крестьянских хозяйств, ведущих животноводство в окрестностях города.
Территория вокруг города Усть-Каменогорска отличается разнообразным рельефом: на юге и востоке начинаются отроги Южного Алтая, а север и запад занимают равнинные участки, используемые под пашни и пастбища. По территории протекают реки Иртыш, Ульба и Красноярка, вдоль которых расположены наиболее плодородные земли. В районе встречаются также мелкие озҰра и искусственные водоҰмы, используемые для орошения и водопоя скота.

2) осы Жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Өскемен қаласының жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схема (карта);
3) осы Жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Өскемен қаласының жайылымдарының сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерін белгілей отырып, схема (карта);
4) осы Жоспарға 9-қосымшаға сәйкес Өскемен қаласының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жетімді схемасы;
5) осы Жоспарға 10-қосымшаға сәйкес жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру және оны Өскемен қаласының берілетін жайылымдарына ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы (картасы).
4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, олардың иелері – жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетіле отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, егістік және құрғақ жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді ескере отырып қабылданды.
Өскемен қаласы - Шығыс Қазақстан облысындағы ірі өнеркәсіптік және ауылшаруашылық орталық, мұнда ауыл шаруашылығы өнеркәсіппен қатар қарқынды дамып келеді. Қала маңындағы ауылдық округтерде мал шаруашылығы мен егін шаруашылығы негізгі салалар болып табылады. Мал шаруашылығы секторын тұрақты дамыту үшін жайылымдарды ұтымды пайдалану, оларды қалпына келтіру және тозуының алдын алу жөнінде кешенді шаралар қабылдау қажет. "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына сәйкес қала маңында мал шаруашылығын жүргізетін ауылдық округтер мен шаруа қожалықтарының жайылымдармен қамтамасыз етілуіне талдау жүргізіледі.
Өскемен қаласының маңындағы аумақ әртүрлі жер бедеріне ие: Оңтүстік Алтай тауларының сілемдері оңтүстік пен шығыстан басталады, ал солтүстік пен батыста егістік және жайылым ретінде пайдаланылатын жазық жерлер басым. Ертіс, Үлбі және Красноярка өзендері ағып өтеді, олардың бойында ең құнарлы жерлер орналасқан. Сондай-ақ, аумақта суару және малды суару үшін пайдаланылатын шағын көлдер мен жасанды су қоймалары бар.

На сегодняшний день в сельхозпредприятиях, фермерских и личных подсобных хозяйствах, расположенных в пригородной зоне, насчитывается около 2396 голов крупного рогатого скота, 4117 голов мелкого рогатого скота, 2162 лошадей и 783 свиней.
По административно-территориальному делению в городе Усть-Каменогорске имеются 7 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории города Усть-Каменогорска 54 649,00 га; из них земли сельскохозяйственного назначения – 21 759,8 га;
земли населенных пунктов – 20 346,98 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения- 1 387,86 га;
земли водного фонда - 177 га;
земли запаса – 10 977,36 га.
5. Климат территории города умеренно засушливый, зима сравнительно холодная, лето теплое и умеренно засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе –16 °С, в июле +18,6 °С. Средний размер осадков составляет - 42 мм, а годовой – 498 мм.
Растительный покров города разнообразный. Самые распространенные из них ковыль типчак и полынь.
Почвы черноземные, темно и светло-каштановые, небольшими площадями встречаются засоленные почвы. Толщина плодородной почвы 20-62 см.
Для выпаса животных используются пастбища, входящие в земли сельскохозяйственного назначения, земли населенных пунктов и земли запаса.
Отгонных сезонных пастбищ на территории города Усть-Каменогорска нет.
В городе Усть-Каменогорске действует 5 ветеринарных пунктов, имеется 1 скотомогильник и 2 захоронения, связанных с сибирской язвой.
Растительный покров окрестностей города Усть-Каменогорска отличается большим разнообразием, что связано с резкой изменчивостью рельефа, почв и климатических условий. Здесь чҰтко выражены равнинно-степная, предгорная, горная и высокогорная природные зоны.
Равнинно-степная зона занимает территорию вдоль долины реки Иртыш и еҰ притоков, на высотах 250-400 м над уровнем моря. Растительный покров представлен в основном злаково-полынной растительностью, где преобладают ковыль, типчак, тырса, полынь и житняк. На пойменных участках рек развиты луговые и лугово-болотные сообщества, включающие мятлик луговой, овсяницу луговую, ежа сборную, а также осоки и тростник. Эти участки используются как сенокосы с урожайностью 15-20 ц/га, а равнинные степи - как пастбища весенне-летнего сезона с урожайностью 4-6 ц/га.
Предгорная зона охватывает северные и западные отроги Калбинского и Листвяговского хребтов. В растительном покрове преобладают злаково-полынные и разнотравно-злаковые степи. Основные виды - типчак, тырса, житняк, тонконог, подмаренник, лук, люцерна. Урожайность пастбищ в этой зоне составляет 5-8 ц/га, сенокосов – 8-10 ц/га. Это пастбища весенне-летне-осеннего периода, используемые для всех видов сельскохозяйственных животных.
Горная зона приурочена к нижним и средним поясам Алтайских гор (высоты 600-1600 м). Здесь преобладает тырсово-типчаковая и злаково-разнотравная растительность, в травостое встречаются костҰр безостый, ежа сборная, пырей, мятлик, а также разнотравье: василҰк, клевер, люцерна. Урожайность пастбищ – 7-9 ц/га, сенокосов – 10-12 ц/га. Эти пастбища используются в летне-осенний сезон.
Высокогорная зона (1600-2200 м и выше) характеризуется растительностью лугово-лесного, субальпийского и альпийского поясов. В нижней части зоны растут ель сибирская, берҰза, осина, выше - лугово-злаковая и разнотравная растительность, включающая ежа сборную, коротконожку перистую, овсяницу луговую, клевер и эспарцет. Урожайность луговых сенокосов – 12-15 ц/га, пастбищ – 10-12 ц/га.
Для улучшения пастбищ и сенокосов равнинных и предгорных зон рекомендуется высеивать житняк, костҰр безостый, люцерну, овсяницу луговую, а также их травосмеси: житняк + люцерна + волоснец, костҰр безостый + ежа сборная + эспарцет.

Қазіргі уақытта қала маңындағы аймақта орналасқан ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында, шаруа қожалықтарында және жеке үй учаскелерінде шамамен 2396 бас ірі қара, 4117 бас ұсақ ірі қара, 2162 жылқы және 783 шошқа бар.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Өскемен қаласы жеті ауылдық елді мекенді қамтиды.
Өскемен қаласының жалпы ауданы 54 649,00 гектарды құрайды, оның 21 759,8 гектары ауыл шаруашылығы жерлері;
елді мекен жерлері - 20 346,98 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік, ғарыш қызметінің мұқтаждары үшін және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер-1 387,86 га;
су қорының жерлері - 177 гектар;
босалқы жерлер - 10 977,36 гектар.
5. Қала аумағының климаты орташа құрғақ, қысы салыстырмалы түрде суық, жазы жылы және орташа құрғақ. Қаңтардағы орташа жылдық ауа температурасы -16 °С, шілдеде +18,6 °С. Жауын - шашынның орташа мөлшері – 42 мм, ал жылдық-498 мм.
Қаланың өсімдіктері алуан түрлі. Ең көп таралған өсімдіктер түрлері - боз, бетеге және жусан.
Топырағы қара топырақ, қою және ашық каштан, тұзды топырақтың шағын бөліктері бар. Құнарлы топырақтың қалыңдығы 20-62 см.
Ауыл шаруашылығы жерлеріндегі, елді мекендердегі және резервтік жерлердегі жайылымдар мал жаю үшін пайдаланылады.
Өскемен қаласының аумағында шалғай маусымдық жайылымдар жоқ.
Өскемен қаласында 5 ветеринариялық пункт жұмыс істейді, 1 мал қорымы және сібір жарасына байланысты 2 қорым бар. Өскемен айналасындағы өсімдіктер жер бедерінің, топырақтың және климаттың күрт өзгеруіне байланысты өте алуан түрлі. Мұнда жазық дала, тау бөктері, таулы және таулы табиғи аймақтар айқын көрінеді.
Жазық дала аймағы Ертіс өзенінің аңғары мен оның салалары бойымен, теңіз деңгейінен 250-400 метр биіктікте орналасқан аумақты алып жатыр. Өсімдік жамылғысы негізінен астық тұқымдас өсімдіктер мен жусаннан тұрады. Мұнда боз, бетеге, селеу, жусан және еркекшөп басым өседі.
Өзендердің жайылмаларында шалғынды және шалғынды-батпақты қауымдастықтар, соның ішінде шалғынды шөп, шалғынды бетеге, қырықаяқ, сондай-ақ қияқтар мен қамыстар дамыған. Бұл аумақтар гектарына 15-20 ц шөп шабатын алқап ретінде пайдаланылады, ал жазық далалар көктем-жаз маусымында гектарына 4-6 ц шөп шабатын жайылым ретінде пайдаланылады.
Тау етегіндегі аймақ Калбинский және Листвяговский жоталарының солтүстік және батыс сілемдерін қамтиды. Өсімдік жамылғысында дәнді-жусанды және әр түрлі шөпті-дәнді дақылды далалар басым. Негізгі түрлері - бетеге, ара пальмасы, бидай шөбі, қияқ, сабан, пияз және жоңышқа. Бұл аймақтағы жайылым өнімділігі гектарына 5-8 центнерді, ал шабындықтар гектарына 8-10 центнерді құрайды. Бұл жайылымдар көктем, жаз және күз кезеңінде пайдаланылады және барлық мал түрлері үшін пайдаланылады.
Таулы аймағы Алтай тауларының төменгі және орта белдеулерімен шектелген (биіктігі 600-1600 м). Мұндағы өсімдіктер бетеге, шөп және аралас шөптермен басым. Шөп алқаптарында қырсыз бром шөбі, қырықаяқ, бидай шөбі, көк шөп және жүгері гүлі, беде және жоңышқа сияқты әртүрлі шөптер бар. Жайылым өнімділігі гектарына 7-9 ц құрайды, ал шабындықтар гектарына 10-12 ц береді. Бұл жайылымдар жаз бен күзде пайдаланылады. Биік таулы аймақ (1600-2200 м және одан жоғары) шалғынды-орманды, субальпілік және альпілік өсімдіктермен сипатталады. Аймақтың төменгі бөлігінде сібір шыршасы, қайың және көктерек өседі, ал жоғарыда шалғынды шөптер мен аралас шөптер, соның ішінде қырықбуын, қысқа аяқты қауырсынды шөп, шалғынды бетеге, беде және эспарцет өседі. Шалғынды шабындықтардың өнімділігі гектарына 12-15 ц, жайылымдар - гектарына 10-12 ц құрайды.
Жазық және тау бөктері аймақтарындағы жайылымдар мен шабындықтарды жақсарту үшін еркекшөпті, қылтықсыз арпабасты, жоңышқаны, шалғындық бетегені, сондай-ақ олардың мынадай шөп қоспаларын егу ұсынылады: еркекшөп + жоңышқа + қияқ, қылтықсыз арпабас + жиналмалы қонақоты + эспарцет.

Продуктивность таких улучшенных угодий увеличивается в 2–3 раза.
В горных районах для коренного улучшения кормовых угодий эффективны смеси: эспарцет + овсяница луговая + костҰр безостый + ежа сборная, что повышает урожайность в 3–4 раза.
Гидрографическая сеть Усть-Каменогорского региона представлена рекой Иртыш и еҰ притоками - Ульба, Тихая, Аблакетка. В долинах рек широко развиты пойменные луга и водно-болотные участки, обеспечивающие естественное увлажнение пастбищ.
6. На предгорных и равнинных территориях встречаются многочисленные родники и подземные источники, выходящие на поверхность у подножий хребтов. Расход воды варьирует от 2 до 20 л/сек, в некоторых местах до 50 л/сек. Эти участки отличаются густым травостоем и зарослями кустарников (ива, жимолость, таволга), что создаҰт естественные водопои и тҰплые стоянки для скота.
Таким образом, обводнҰнность пастбищ в пригородных зонах Усть-Каменогорска можно считать удовлетворительной, особенно в пойменных и предгорных районах, где присутствуют естественные и искусственные водоисточники.
РасчҰт потребности в пастбищах выполнялся исходя из наличия поголовья скота, средней нормы потребления кормовых единиц и продуктивности пастбищных угодий. Согласно принятым нормативам, потребность пастбищных угодий составила 8 807,8 га. Данная площадь является минимально необходимой для обеспечения кормовой базы животноводства в условиях г. а. Усть-Каменогорска при рациональном использовании травостоя без риска деградации растительности.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 12269 га. 3989 голов крупного рогатого скота, 5615 голов мелкого рогатого скота и 2557 голов лошадей выпасаются на общественных пастбищах, площадью 17606 га.
Общая площадь общественных пастбищных земель на рассматриваемой территории составляет 17606 га, что превышает расчҰтную норму потребности. 12269 га составила потребность в пастбищах, избыток в размере 5337 га. Избыточная площадь не является нарушением установленных требований, напротив - обеспечивает возможность организации рационального ротационного выпаса.
Для эффективного использования пастбищ и обеспечения равномерной нагрузки на растительный покров территория разделена на четыре участка. Такое деление позволяет ежегодно чередовать участки, предоставляя каждому из них период покоя для восстановления травостоя и накопления биомассы.
Избыточная площадь пастбищных угодий рассматривается как резерв для поддержания экологической устойчивости территории и предупреждения перевыпаса.
Наличие излишков обеспечивает:
- возможность восстановления растительности после выпаса;
- сохранение естественного биоразнообразия;
- повышение продуктивности травостоя на последующие годы;
- снижение риска эрозионных процессов и опустынивания.
Таким образом, превышение фактической площади пастбищ над нормативной потребностью является оптимальным и экологически обоснованным подходом, направленным на сохранение продуктивности земель и устойчивое развитие животноводства.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Усть-Каменогорску

Мұндай жақсартылған жайылымдардың өнімділігі 2-3 есе артады.
Таулы аймақтарда мал азықтық алқаптарды түбегейлі жақсарту үшін эспарцет + шалғындық бетеге + қылтықсыз арпабас + жима тарғақ қоспаларын пайдалану тиімді, бұл өнімділікті 3–4 есе арттырады.
Өскемен өңірінің гидрографиялық желісі Ертіс өзені және оның салалары – Үлбі өзені, Тихая өзені, Аблакетка өзені арқылы қалыптасқан. Өзен аңғарларында жайылымдарға табиғи ылғал беретін жайылмалы шалғындар мен сулы-батпақты жерлер кең таралған.
6. Тау бөктерінде және жазықтарда, тау жоталарының етегінде пайда болатын көптеген бұлақтар мен жер асты көздері кездеседі. Су ағыны секундына 2-ден 20 л/сек дейін, ал кейбір жерлерде секундына 50 л/сек дейін жетеді. Бұл учаскелер қалың шөп жамылғысымен және бұталы өсімдіктердің (тал, үшқат, тобылғы) қалың өскенімен ерекшеленеді, бұл мал үшін табиғи суаттар мен жылы жайылымдық тұрақтардың қалыптасуына қолайлы жағдай жасайды.
Осылайша, Өскемен қаласының маңындағы жайылымдардың сумен қамтамасыз етілу деңгейін қанағаттанарлық деп бағалауға болады, әсіресе табиғи және жасанды су көздері кездесетін жайылмалық және тау бөктері аймақтарында.
Жайылымдарға деген қажеттілік мал басының санына, азық өлшемдерін тұтынудың орташа нормасына және жайылымдық алқаптардың өнімділігіне сүйене отырып есептелді.
Жайылымдық жерлерге деген қажеттілік қолданыстағы нормативтерге сәйкес 8 807,8 гектарды құрады. Бұл аумақ өсімдік жамылғысының тозу қаупінсіз шөптесін жамылғыны ұтымды пайдалану жағдайында Өскемен қаласы қаласының әкімшілік аумағындағы мал шаруашылығының жемшөп базасын қамтамасыз ету үшін ең төменгі қажетті көлем болып табылады.
Ауыл шаруашылығы малдарын жаю үшін 12 269 гектар жайылым қажет. 17 606 га аумақты алып жатқан қоғамдық жайылымдарда 3 989 бас ірі қара, 5 615 бас ұсақ мүйізді мал және 2 557 бас жылқы жайылып жүр.
Қарастырылып отырған аумақтағы қоғамдық жайылымдық жерлердің жалпы ауданы 17606 га құрайды, бұл қажеттіліктің есептік нормасынан асып түседі. 12269 га жайылымдарға деген қажеттілікті құрады, ал артық жер 5 337 га құрайды. Бұл артық жер белгіленген талаптарды бұзбайды; керісінше, ол ұтымды ауыспалы жайылымды ұйымдастыруға мүмкіндік береді.
Жайылымдарды тиімді басқаруды және өсімдік жамылғысының теңгерімді жүктемесін қамтамасыз ету үшін аумақ төрт бөлікке бөлінген. Бұл бөлу учаскелерді жыл сайын ауыстыруға мүмкіндік береді, бұл әрбір учаскеге шөпті қалпына келтіру және биомасса жинау үшін демалыс кезеңін береді.
Артық жайылым алаңы аумақтың экологиялық тұрақтылығын сақтау және шамадан тыс жайылымның алдын алу үшін қор болып саналады.
Артық жайылымдардың болуы мыналарды қамтамасыз етеді:
- жайылымнан кейін өсімдіктерді қалпына келтіру мүмкіндігі;
- табиғи биоәртүрлілікті сақтау;
- кейінгі жылдары шөп өнімділігінің артуы;
- эрозия мен шөлейттену қаупінің төмендеуі.
Осылайша, қажетті жайылым алаңынан асып кету жер өнімділігін сақтауға және мал шаруашылығын тұрақты дамытуға бағытталған оңтайлы және экологиялық тұрғыдан тиімді тәсіл болып табылады.
Өскемен қаласындағы
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі