Об утверждении положении самостоятельных отделов Жетысайского района
Постановление акимата Жетысайского района Туркестанской области от 3 марта 2026 года № 176
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Жетысайского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) положение о государственном учреждении "Отдела экономики и финансов Жетысайского района" согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) положение о государственном учреждении "Отдела занятости и социальных программ Жетысайского района" согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) положение о государственном учреждении "Отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района" согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) положение о государственном учреждении "Отдела внутренней политики Жетысайского района" согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) положение о государственном учреждении "Отдела сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района" согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) положение о государственном учреждении "Отдела предпринимательства Жетысайского района" согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) положение о государственном учреждении "Отдела строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района" согласно приложению 7 к настоящему постановлению.
8) положение (далее - Положении) о государственном учреждении "Отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района" согласно приложению 8 к настоящему постановлению.
2. Государственные учреждения, указанные в пункте первом настоящего постановления, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан:
1) государственную регистрацию вышеуказанного Положения в органах юстиции в установленном законодательством порядке;
2) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Туркестанской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Жетісай ауданының дербес бөлімдерінің ережелерін бекіту туралы
Түркістан облысы Жетісай ауданы әкiмдiгiнiң 2026 жылғы 3 наурыздағы № 176 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі №590 қаулысына сәйкес, Жетісай ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулының 1–қосымшасына сәйкес "Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
2) осы қаулының 2–қосымшасына сәйкес "Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
3) осы қаулының 3–қосымшасына сәйкес "Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
4) осы қаулының 4–қосымшасына сәйкес "Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
5) осы қаулының 5–қосымшасына сәйкес "Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
6) осы қаулының 6–қосымшасына сәйкес "Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
7) осы қаулының 7–қосымшасына сәйкес "Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
8)осы қаулының 8–қосымшасына сәйкес "Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже (одан әрі – Ережелер) бекітілсін.
2. Осы қаулының бірінші тармағында көрсетілген мемлекеттік мекемелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) жоғарыда көрсетілген Ереженің заңнамада белгіленген тәртіпте әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес жұмыс күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Түркістан облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;

3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Жетысайского района после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима Жетысайского района.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким района С.Мамытов
Приложение 1 к постановлению
акимата Жетысайского района
от "____" ________ 2026 года
№_____
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел экономики и финансов Жетысайского района" Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Жетысайского района" (далее – Отдел экономики и финансов Жетысайского района) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющии функции государственного управления в сфере экономики и финансов.
2. Отдел экономики и финансов Жетысайского района не имеет ведомств.
3. Отдел экономики и финансов Жетысайского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел экономики и финансов Жетысайского района является юридическим лицом в организационно-правовой форме, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы с наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Отдел экономики и финансов Жетысайского района заключает гражданско-правовые отношения от своего имени.
6. Отдел экономики и финансов Жетысайского района праве выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел экономики и финансов Жетысайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя отдела экономики и финансов Жетысайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности отдела экономики и финансов Жетысайского района утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 160500, Республика Казахстан, Туркестанская область, Жетысайский район, город Жетысай, улица М.Ауезова №20.
10. Настоящее положение является учредительным документом отдела экономики и финансов Жетысайского района.

3) осы қаулының ресми жарияланғаннан кейін оның Жетісай ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Жетісай ауданы әкімі аппаратының басшысына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі С.Мамытов
Жетісай ауданы әкімдігінің
"___" ________ 2026 жылғы
№______ қаулысына
1-қосымшасы
"Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімі) экономика және қаржы саласындағы басшылықты жүзеге асырататын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімінің ведомстволары жоқ.
3. Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 160500, Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Жетісай ауданы, Жетісай қаласы, М.Әуезов көшесі 20.
10. Осы Ереже Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.

11. Финансирование деятельности отдела экономики и финансов Жетысайского района осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Отделу экономики и финансов Жетысайского района запрещается договорное взаимодействие с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями отдела экономики и финансов Жетысайского района.
Если отделу экономики и финансов Жетысайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) обеспечение формирования и реализации государственной политики в области исполнения районного бюджета, управления государственной собственностью;
2) управление бюджетными средствами района и объектами коммунальной собственности акимата района;
3) формирование основных направлений, стратегических целей и приоритетов социально-экономического развития района;
4) формирование бюджетной инвестиционной политики во взаимодействии с приоритетами социально-экономического развития района.
14. Полномочия:
1) права:
- запрашивать и получать необходимую информацию от государственных органов и организаций для осуществления возложенных на него задач;
- в соответствии законодательством Республики Казахстан осуществляет иные полномочия.
2) обязанности:
- участие в реализации государственной бюджетной политики района;
- разработка проекта решения районного маслихата по утверждению бюджета района на соответствующий финансовый год;
- разработка проекта постановления акимата района о реализации решения районного маслихата об утверждении районного бюджета на соответствующий финансовый год;
- разработка и утверждение годового плана финансирования;
- обеспечение исполнения местного бюджета и подготовка отчета об исполнении бюджета;
- разработка проекта бюджета района на три года;
- формирование перечня приоритетных бюджетных инвестиционных проектов (программ);
- составление и предоставление сводной информации о ходе реализации бюджетных инвестиций, осуществляемых за счет средств республиканского и местных бюджетов, в соответствующие органы;
- осуществление мер управления коммунальной собственностью, реализации, приватизации, продажи, сдачи в аренду, дальнейшие услуги по приватизации, регулирование споров и их защита.

11. Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Жетісай ауданының экономика және қаржы бөліміне кәсіпкерлік субъектілерімен Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Жетісай ауданының экономика және қаржы бөліміне заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) аудандық бюджеттің атқарылуын, мемлекеттік меншікті басқару саласындағы мемлекеттік саясаттың қалыптасуы мен іске асырылуын қамтамасыз ету;
2) ауданның бюджеттік қаражаттарын және аудан әкімдігінің коммуналдық меншік объектілерін басқару;
3) ауданның әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттары, стратегиялық мақсаттары мен басымдықтарын қалыптастыру;
4) ауданның әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарымен өзара әрекеттестікте бюджеттік инвестициялық саясатты қалыптастыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және басқа да материалдарды сұрату және алу;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар.
2) міндеттері:
- ауданның мемлекеттік бюджет саясатын іске асыруға қатысу;
- ауданның тиісті қаржы жылына арналған бюджетін бекіту туралы аудандық мәслихат шешімінің жобасын әзірлеу;
- ауданның тиісті қаржы жылына арналған аудан бюджетін бекіту туралы мәслихат шешімін іске асыру жөніндегі аудан әкімдігі қаулысының жобасын әзірлеу;
- қаржыландырудың жылдық жоспарын әзірлеу және бекіту;
-жергілікті бюджеттің орындалуын қамтамасыз ету және орындалуы туралы есепті әзірлеу;
- ауданның үш жылға арналған бюджет жобасын әзірлеу;
-басымды бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тізбесін қалыптастыру;
-республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын бюджеттік инвестициялардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпаратты жасау және оны тиісті органдарға ұсыну;
- коммуналдық меншікті басқару, жалға беру, сату, жекешелендіру, жекешелендіруден кейінгі қызмет және дауларды реттеу, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асыру.

15. Функции:
1) разработка и мониторинг программы социально-экономического развития района;
2) разработка прогноза социально-экономического развития района на среднесрочный период;
3) рассматривает перечень приоритетных местных бюджетных инвестиционных проектов для включения в прогноз социально-экономического развития района;
4) подготовка экономических заключений (бюджетных) инвестиционных проектов для включения в перечень приоритетных бюджетных инвестиционных проектов на соответствующий планируемый год;
5) на основании экономического обоснования, в соответствии со среднесрочным прогнозом социально-экономического развития района, налогооблагаемой базой, бюджетных заявок администраторов бюджетных программ, планирует параметры районного бюджета и формирует проект местного бюджета на трехлетний период (плановый период);
6) организация и мониторинг исполнения бюджета района;
7) организация и подготовка материалов в соответствующие вышестоящие уполномоченные органы для проведения оценки эффективности деятельности исполнительных органов, финансируемых из бюджета района за соответствующий отчетный период;
8) координация деятельности администраторов бюджетных программ по исполнению бюджета;
9) составление, утверждение и ведение сводного плана финансирования по обязательствам, сводного плана поступлений и финансирования по платежам по бюджету района в соответствии с бюджетным законодательством;
10) анализ планов финансирования администраторов районных бюджетных программ по программам (подпрограмм) и индивидуальных планов финансирования государственных учреждений по обязательствам и платежам с учетом прогнозных объемов поступлений;
11) осуществление управления бюджетными деньгами, определение ожидаемого объема поступлений денег в бюджет в предстоящем периоде;
12) организация процесса привлечения денег посредством заимствования;
13) проведение бюджетного мониторинга;
14) ведение бюджетного учета;
15) составление и предоставление ежемесячного, годового отчета об исполнении бюджета района, а также другие отчеты в органы государственного управления, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
16) анализ и контроль месячных, квартальных и годовых отчетов по исполнению районного бюджета в соответствии с бюджетным законодательством;
17) составление отчетов по дебиторской и кредиторской задолженности для представления их в соответствующие органы, определенные бюджетным законодательством Республики Казахстан;
18) сбор, составление и представление в соответстующие органы оперативных данных об исполнении бюджета района;

15. Функциялары:
1) ауданның әлеуметтік-экономикалық даму бағдарламасын әзірлеу және мониторинг жүргізу;
2) орта мерзімді кезеңге арналған ауданның әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамын әзірлеу;
3) ауданның әлеуметтік-экономикалық даму болжамына енгізу үшін басым бағыты бар жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың тізімін қарау;
4) тиісті жоспарлы жылға арналған басым бағыты бар бюджеттік инвестициялық жобалардың тізіміне енгізу үшін инвестициялық жобаларын (бюджеттік) экономикалық қорытынды дайындау;
5) экономикалық дәйектеме негізінде, ауданның орта мерзімді әлеуметтік-экономикалық даму болжамына, салық салу базасына, бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің бюджеттік өтінімдеріне сәйкес аудан бюджетінің параметрлерін жоспарлау және үш жылдық кезеңге арналған (жоспарлы кезең) жергілікті бюджеттің жобасын құрастыру;
6) ауданның бюджетінің атқарылуын ұйымдастыру және мониторинг жүргізу;
7) тиісті есепті кезеңге ауданның бюджетінен қаржыландырылатын, атқарушы органдардың қызметінің тиімділігін бағалау үшін тиісті жоғары тұрған уәкілетті мекемелерге құжаттар дайындау және ұйымдастыру;
8) бюджеттің атқарылуы бойынша бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің қызметін үйлестіру;
9) бюджеттік заңдылықтарға сәйкес ауданның бюджетінің міндеттемелер бойынша жалпы қаржыландыру жоспарларын, түсімдер жоспарын және төлемдер бойынша жалпы қаржыландыру жоспарын құрастыру, бекіту және жинақтау;
10)болжамды түсім көлемі негізінде төлемдер мен міндеттелемелер бойынша аудандық бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің бағдарламаларының (кіші бағдарламаларының) қаржыландыру жоспарларын және мемлекеттік мекемелердің жеке қаржыландыру жоспарларына талдау жасау;
11)бюджет қаражаттарын басқаруды жүзеге асыру, алдағы кезеңге бюджетке түсетін қаржының күтілетін көлемін анықтау;
12)басқа жақтан қаражаттар тарту процессін ұйымдастыру;
13)бюджеттік мониторинг жүргізу;
14)бюджеттік есеп жүргізу;
15)Қазақстан Республикасының бюджет заңдылықтарына сәйкес, ауданның бюджетінің айлық жылдық есептерін құрастыру және ұсыну, сонымен қатар, мемлекеттік басқару органдарына басқа да есептерді ұсыну;
16)бюджет заңдылықтары негізінде ауданның бюджетінің айлық, тоқсандық және жылдық есептеріне талдау жасау және бақылау жүргізу;
17)Қазақстан Республикасының бюджет заңдылықтарымен белгіленген тиісті органдарға ұсыну үшін дебиторлық және кредиторлық қарыздар туралы есептерді құрастыру;
18)ауданның бюджетінің атқарылуы туралы жедел мәліметтерді жинау, құрастыру және тиісті органдарға ұсыну;

19) ведение мониторинга за ходом освоения бюджета развития, инвестиционных проектов;
20) осуществление предоставления, обслуживания бюджетных кредитов, выданных за счет средств бюджета, обеспечение их учета, мониторинга;
21) подготовка общего заключения по исполнению бюджета по администраторам бюджетных программ;
22) в пределах полномочий, определенных законодательством РК и другими нормативно-правовыми актами управление районной коммунальной собственностью и осуществление мер по ее защите;
23) организация учета районного коммунального имущества;
24) осуществление мониторинга за финансово-хозяйственной деятельностью государственных предприятий на праве хозяйственного ведения и акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью, акции и доли которых принадлежат государству;
25) осуществление закрепления районного коммунального имущества за районными коммунальными юридическими лицами;
26) осуществление полномочий по владению, пользованию и распоряжению районной коммунальной собственностью;
27) в пределах полномочий, определенных законодательством РК и другими нормативно-правовыми актами, при непосредственном участии уполномоченных органов (администраторов бюджетных программ) организация приватизации объектов районной коммунальной собственности;
28) координация работы по передаче объектов районной коммунальной собственности для приватизации;
29) оформление договоров аренды (районного коммунального имущества) по коммунальной собственности и сдаче объектов в имущественный наем, расчет размера стоимости арендной платы;
30) координация работы по передаче объектов районной коммунальной собственности в концессию и доверительное управление;
31) организация передачи коммунального имущества из одного вида государственной собственности в другой в соответствии с законодательными и другими нормативными актами;
32) проведение работы по вопросам сохранности, эффективности и рационального использования районного коммунального имущества;
33) организация работы по выявлению бесхозных объектов и постановки их на учет с дальнейшим принятием в коммунальную собственность в порядке, установленном законодательством РК;
34) в порядке, определенном законодательными актами Республики Казахстан, координирует работу по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) в коммунальную собственность;
35) координация работы с балансодержателями по инвентаризации и учету объектов коммунальной собственности в государственных учреждениях и предприятиях;
36) проведение анализа итогов финансово – хозяйственной деятельности акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью с государственным участием;

19)инвестициялық жобалар, даму бюджетінің игерілуі барысына мониторинг жүргізу;
20)бюджет қаражаты есебінен берілген бюджеттік несиелерге қызмет көрсетуді жүзеге асыру, есебін жүргізу, мониторинг жүргізу;
21)бюджеттік бағдарлама әкімшілері бойынша бюджеттің атқарылуы жөнінде жалпы қорытындылар дайындау;
22)ҚР қолданыстағы заңдылықтары және басқа да нормативтік-құқықтық актілер шегінде аудандық коммуналдық меншікті басқару және оны қорғау бойынша шараларды жүзеге асыру;
23)аудандық коммуналдық мүлік есебін жүргізуді ұйымдастыру;
24)акциялары және үлестері мемлекетке тиесілі шаруашылық жүргізуге құқылы мемлекеттік кәсіпорындар және акционерлік қоғамдар, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің қаржылық-шаруашылық қызметіне мониторинг жүргізу;
25)аудандық коммуналдық меншіктерді аудандық коммуналдық заңды тұлғаларға бекітуді жүзеге асыру;
26)аудандық коммуналдық меншікті пайдалану және қолдану, иелену бойынша уәкілеттікті жүзеге асыру;
27)ҚР қолданыстағы заңдылықтары және басқа да нормативтік-құқықтық актілер шегінде және уәкілетті органдардың (бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің) тікелей қатысуымен аудандық коммуналдық меншіктегі нысандарды жекешелендіруді ұйымдастыру;
28)жекешелендіру үшін аудандық коммуналдық меншіктегі нысандарды беру бойынша жұмыстарды үйлестіру;
29)коммуналдық меншікті және мүлікті жалға алу жөніндегі келісім шарттарды рәсімдеу (аудандық коммуналдық мүлікті), жалға берілген мүліктер бойынша төлем ақысын есептер көлемінің есебін құрастыру;
30)аудандық коммуналдық меншік объектілерін сенімгерлік басқаруға және жалға беру шарты бойынша жұмыстарды үйлестіру;
31)заңдылықтарға және басқа да нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес коммуналдық меншікті мемлекеттік меншіктің бір түрінен екінші түріне беруді ұйымдастыру;
32)аудандық коммуналдық меншіктің сақталуы, тиімділігі және ұтымды пайдаланылуы бойынша жұмыстар жүргізу;
33)ҚР заңдылықтарында белгіленген тәртіппен иесіз нысандарды анықтау және оларды есепке қойып әрі қарай коммуналдық мешікке қабылдау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
34)ҚР заңдылықтарында белгіленген тәртіппен коммуналдық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және әрі қарай пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
35)мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындардың коммуналдық меншіктегі нысандарын түгендеу және есепке алу бойынша теңгерім ұстауыштармен жұмыстарды үйлестіру;
36)мемлекеттің қатысумен акционерлік қоғамдардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің қаржылық-шаруашылық қызметтерінің қорытындысы бойынша талдау жүргізу;

37) участие в наблюдательном совете и совете директоров акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью с государственным участием;
38) осуществление мониторинга организации и проведения государственных закупок;
39) свод и предоставление отчетов по государственным закупкам;
40) организация и проведение государственных закупок для обеспечения деятельности Отдела;
41) анализ и мониторинг перехода государственных предприятий и акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью с государственным участием на международные стандарты финансовой отчетности;
42) обобщение информации по использованию резерва местных исполнительных органов района;
43) выполнение заданий акима района, области, Министерства финансов Республики Казахстан, Министерства национальной экономики Республики Казахстан и других в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
44) иные функции, установленные законодательством Республики Казахстан, Указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан, нормативными правовыми актами центральных исполнительных органов Республики Казахстан, постановлениями акимата области и района, решениями и распоряжениями акима области и района.
45) обеспечивает соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Управление отделом экономики и финансов Жетысайского района осуществляет первый руководитель, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Отдел экономики и финансов Жетысайского района задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель отдела экономики и финансов Жетысайского района назначается на должность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель отдела экономики и финансов Жетысайского района имеет заместителя, назначаемого на должность и освобождаемого от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя отдела экономики и финансов Жетысайского района:
1) утверждает планы работы государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников государственного учреждения в порядке, установленном законодательством;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, подписывает служебные документы;

37)мемлекеттің қатысуымен акционерлік қоғамдардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің байқаушы кеңесіне және директорлар кеңесіне қатысу;
38)мемлекеттік сатып алуларды ұйымдастыруға және өткізуге мониторингті жүзеге асыру;
39)мемлекеттік сатып алулар бойынша жинақ және есептерді ұсыну;
40)Бөлімнің қызметін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру;
41)мемлекеттің қатысуымен мемлекеттік кәсіпорындардың және акционерлік қоғамдардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің қаржылық есеп берудің халықаралық стандартына өтуіне талдау жасау және мониторинг жүргізу;
42)ауданның жергілікті атқарушы органдарының резервтерді пайдалану бойынша мәліметтерді жинақтау;
43)Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес аудан және облыс әкімінің Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің және басқалардың тапсырмаларын орындау;
44) Қазақстан Республикасы заңдылықтарымен, Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлықтарымен, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулыларымен, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының нормативті-құқықтық актілерімен, облыс және аудан әкімдігінің қаулыларымен, облыс және аудан әкімінің өкімдері және шешімдерімен белгіленген өзгеде міндеттер.
35)ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз ету.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімін басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Жетісай ауданының экономика және қаржы бөліміне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасары болады.
19. Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімі бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді:
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;

6) утверждает внутреннюю трудовую дисциплину государственного учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением в государственном учреждении Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан";
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции.
Исполнение полномочий первого руководителя отдела экономики и финансов Жетысайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Отдел экономики и финансов Жетысайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела экономики и финансов Жетысайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности (включая денежные доходы) и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за отделом экономики и финансов Жетысайского района, относится к коммунальной собственности.
23. Отдел экономики и финансов Жетысайского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение отдела экономики и финансов Жетысайского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2 к постановлению
акимата Жетысайского района
от "____" _______ 2026 года
№_____
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел занятости и социальных программ Жетысайского района" Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Жетысайского района" (далее - Отдел занятости и социальных программ Жетысайского района) является органом Республики Казахстан, осуществляющий руководство в области трудоустройства населения и социальных программ.
2. Отдел занятости и социальных программ Жетысайского района имеет ведомства:
1)Коммунальное государственное учреждение "Центр дневного пребывания "Балдәурен" для детей-инвалидов с психоневрологическими патологиями и с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата" Отдела занятости и социальных программ Жетысайского района".

6) мемлекетік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7)мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9)Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10)сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады.
Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Жетісай ауданының экономика және қаржы бөліміне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Жетісай ауданының экономика және қаржы бөлімін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Жетісай ауданы әкімдігінің
" ____ " _________2026 жылғы
№____ қаулысына 2-қосымша
"Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі) халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің мынадай ведомстволары бар.
1) Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Психоневрологиялық ауытқуы бар және тірек қимыл аппараты бұзылған мүгедек балаларға арналған "Балдәурен" күндіз болу орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

2)Коммунальное государственное учреждение "Центр дневного пребывания "Үміт ұясы" для детей-инвалидов с психоневрологическими патологиями и с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата" Отдела занятости и социальных программ Жетысайского района".
3)Коммунальное государственное учреждение "Центр оказания социальных услуг "Асыл Қазына және Тең қоғам" Отдела занятости и социальных программ Жетысайского района".
4) Коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи" Отдела занятости и социальных программ Жетысайского района.
3. Отдел занятости и социальных программ Жетысайского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел занятости и социальных программ Жетысайского района является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Отдел занятости и социальных программ Жетысайского района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел занятости и социальных программ Жетысайского района имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел занятости и социальных программ Жетысайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя отдела занятости и социальных программ Жетысайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности отдела занятости и социальных программ Жетысайского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Жетысайский район, город Жетысай, улица Ш.Айманова дом №38 А, индекс 160500.
10. Настоящее положение является учредительным документом отдела занятости и социальных программ Жетысайского района.
11. Финансирование деятельности отдела занятости и социальных программ Жетысайского района осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2) Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Психоневрологиялық ауытқуы бар және тірек қимыл аппараты бұзылған мүгедек балаларға арналған "Үміт ұясы" күндіз болу орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3) Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Асыл Қазына және Тең қоғам" әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
4) Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі ұйымдық–құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі азаматтық–құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Жетісай ауданы, Жетісай қаласы, Ш.Айманов көшесі №38 А үй, индекс 160500.
10. Осы ереже Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.

12. Отдела занятости и социальных программ Жетысайского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями отдела занятости и социальных программ Жетысайского района.
Если, отделу занятости и социальных программ Жетысайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в сфере занятости, социальной защиты населения, выдачи, продления и отзыва разрешений трудовым иммигрантам, оказания специальных социальных услуг и социальных программ;
2) осуществление иных задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1)права:
- представление интересов учреждения в государственных органах и организациях;
- запрашивать и получать необходимую информацию, документы и другие материалы от государственных органов и других организаций в пределах своей компетенции;
- координация деятельности подчиненных учреждений;
- внесения в местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы предложений по мерам содействия занятости населения;
- иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) обязанности:
- назначение и выплата социальных пособий, реализация социальных программ, выдача, продление и отзыв разрешений трудовым иммигрантам;
- оказание психологической помощи и специальных социальных услуг в соответствии с Законом Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия".
15.Функции:
1) ежегодно определяет целевые группы, проживающие на территории района, и социальные меры по их защите;
2) анализа, прогнозирования спроса и предложения рабочей силы в районах (городах областного значения) и информирования местного исполнительного органа областей, городов республиканского значения и столицы;
3) реализации региональной карты занятости и активных мер содействия занятости населения;
4) осуществления мониторинга создания рабочих мест в рамках национальных проектов, планов развития области, города республиканского значения, столицы, региональной карты занятости;
5) внесения в местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы предложений по определению населенных пунктов для добровольного переселения лиц в целях повышения мобильности рабочей силы;

12. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне кәсіпкерлік субъектілерімен Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекетік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) халықты жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау, еңбекші көшіп келушілерге рұқсаттар беру, ұзарту және кері қайтарып алу, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету және әлеуметтік бағдарламалар саласында мемлекеттік саясатты іске асыру.
2) Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
-мемлекеттік органдар мен ұйымдарда мекеме мүдделерін білдіру;
-өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және басқа да материалдарды сұрату және алу;
-қарамағындағы мекемелердің қызметін үйлестіру;
-облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары бойынша ұсыныстар енгізуге;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар;
2) Міндеттері:
- әлеуметтік жәрдемақыларды тағайындау мен төлеу, әлеуметтік бағдарламаларды жүзеге асыру, еңбекші көшіп келушілерге рұқсаттар беру, ұзарту және кері қайтарып алу;
-"Тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, психологиялық көмектер және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, жергілікті уәкілетті орган шешімі негізінде бір реттік жәрдемақыларды төлеу.
15. Функциялары:
1) аудан аумағында тұратын нысаналы топтарды және оларды қорғау жөніндегі әлеуметтік шараларды жыл сайын анықтап отырады;
2) аудандардағы жұмыс күшіне деген сұраныс пен ұсынысты талдау, болжау және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органына хабарлау;
3) өңірлік жұмыспен қамту картасын және халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру;
4) ұлттық жобалар, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары, өңірлік жұмыспен қамту картасы шеңберінде жұмыс орындарының құрылуын мониторингтеуді жүзеге асыру;
5) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына жұмыс күшінің мобильділігін арттыру мақсатында адамдардың ерікті түрде қоныс аударуы үшін елді мекендерді айқындау бойынша ұсыныстар енгізу;

6) организация работы по поддержке создания рабочих мест в районе посредством развития предпринимательской инициативы;
7) осуществления мониторинга организаций с рисками высвобождения и сокращения рабочих мест;
8) взаимодействия с центрами трудовой мобильности в целях обеспечения содействия занятости населения;
9) создания и деятельности субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, находящихся в их ведении;
10) предоставления субъектами, предоставляющими специальные социальные услуги, гарантированного объема специальных социальных услуг;
11) организации кадрового обеспечения субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации социальных работников;
12) проведения анализа потребностей населения в специальных социальных услугах;
13) осуществления государственных закупок, а также размещения государственного социального заказа по предоставлению специальных социальных услуг и услуг по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах;
14) принятия мер по развитию системы предоставления специальных социальных услуг;
15) взаимодействия с физическими, юридическими лицами и государственными органами по вопросам предоставления специальных социальных услуг;
16) оказания социальной помощи и координации в оказании благотворительной помощи лицам с инвалидностью;
17) обеспечения санаторно-курортного лечения лиц с инвалидностью и детей с инвалидностью в соответствии с индивидуальной программой;
18) обеспечения лиц с инвалидностью техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и (или) специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой;
19) обеспечения услугами индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, специалиста жестового языка для лиц с инвалидностью по слуху в соответствии с индивидуальной программой;
20) предоставления дополнительных мер социальной помощи лицам с инвалидностью, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
20-1) координации работы по охвату лиц (семей), оказавшихся в трудной жизненной ситуации, всесторонней поддержкой в пределах компетенции государственных органов;
20-2) организации услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси через портал социальных услуг или в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;

6) кәсіпкерлік бастаманы дамыту арқылы ауданның жұмыс орындарын құруды қолдауды ұйымдастыру;
7) жұмыс орындарының босау және қысқару тәуекелдері бар ұйымдарды мониторингтеуді жүзеге асыру;
8) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді қамтамасыз ету мақсатында еңбек мобильділігі орталықтарымен өзара іс-қимыл жасау;
9) өздерінің қарауындағы арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілерді құру және олардың қызметі;
10) арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын субъектілердің арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсынуы;
11) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілерді кадрмен қамтамасыз етуді, әлеуметтік жұмыскерлерді кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
12) халықтың арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге деген қажеттіліктеріне талдау жүргізу;
13) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге деген қажеттілікті бағалау мен айқындау жөніндегі көрсетілетін қызметтер бойынша мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру;
14) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну жүйесін дамыту жөнінде шаралар қабылдау;
15) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну мәселелері бойынша жеке, заңды тұлғалармен және мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау;
16) мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік көмек көрсету және қайырымдылық көмек көрсетуді үйлестіру;
17) мүгедектігі бар адамдарды және мүгедектігі бар балаларды жеке бағдарламаға сәйкес санаторийлік-курорттық емдеуді қамтамасыз ету;
18) мүгедектігі бар адамдарды жеке бағдарламаға сәйкес техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен және (немесе) арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету;
19) жеке бағдарламаға сәйкес жүріп-тұруы қиын, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің, есту қабілеті бойынша мүгедектігі бар адамдар үшін ымдау тілі маманының көрсетілетін қызметтерімен қамтамасыз ету;
20) мүгедектігі бар адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қосымша әлеуметтік көмек шараларын ұсыну;
20-1) өмірде қиын жағдайға тап болған адамдарды (отбасыларды) мемлекеттік органдардың құзыреті шегінде жан-жақты қолдаумен қамту жөніндегі жұмысты үйлестіру;
20-2) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұйымдастыру;

21) содействует деятельности учреждений и органов, исполняющих уголовные наказания и иные меры уголовно-правового воздействия;
22) координирует оказания социально-правовой и иной помощи лицам, состоящим на учете службы пробации, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
23) обеспечивает предоставление специальных социальных услуг лицам, освобожденным из учреждений, состоящим на учете службы пробации, признанным лицами, находящимися в трудной жизненной ситуации, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о специальных социальных услугах;
24) обеспечивает меры по содействию занятости лицам, освобожденным из учреждений, а также состоящим на учете службы пробации;
25) оказывает в пределах компетенции государственные услуги, оказываемых в электронной форме, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
26) реализация активных мер содействия занятости, организация социально защиты от безработицы, оказание адресной социальной помощи и иных мер содействия занятости:
27) разрабатывает правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан на основе типовых правил, утверждаемых Правительством Республики Казахстан.
28) реализует в пределах своей компетенции государственную политику в области миграции населения;
29) оказывает жилищную помощь за счет бюджетных средств;
30) участвует в профилактике чрезвычайных ситуаций социального характера, а также минимизации и (или) ликвидации их последствий на территории района;
31) осуществляет функции государства по опеке и попечительству в отношении совершеннолетних.
32) осуществляет выдачу, продление, отзыв разрешения трудовому иммигранту.
33) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
34) осуществления в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы районов законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство отдела занятости и социальных программ Жетысайского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел занятости и социальных программ Жетысайского района задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель отдела занятости и социальных программ Жетысайского района назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

21) жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын мекемелер мен органдардың қызметіне жәрдемдеседі;
22) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға әлеуметтік-құқықтық және өзге де көмек көрсетуді үйлестіреді;
23) мекемелерден босатылған, пробация қызметінің есебінде тұрған, өмірлік қиын жағдайда деп танылған адамдарға Қазақстан Республикасының арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы заңнамасына сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді қамтамасыз етеді;
24) мекемелерден босатылған, сондай-ақ пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесу жөніндегі шараларды қамтамасыз етеді;
25) құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көрсетеді;
26) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесетін басқада іс-шараларды жүзеге асырады;
27) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін үлгілік қағидалар негізінде әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидаларын әзірлейді;
28) өз құзіреті шегінде халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
29) бюджет қаражаты есебінен тұрғын үй көмегін көрсетеді;
30) әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлардың профилактикасына, сондай-ақ аудан аумағында олардың зардаптарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға қатысады;,
31) мемлекеттің кәмелетке толғандарға қатысты қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асырады;
32) еңбекші көшіп келушілерге рұқсаттар беру, ұзарту және кері қайтарып алу функцияларын жүзеге асырады;
33) Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
34) Қазақстан Республикасының заңнамасында аудандардың жергілікті атқарушы органдарына жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде жүзеге асыру арқылы қамтамасыз етеді.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімін басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады.

18. Первый руководитель отдела занятости и социальных программ Жетысайского района имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя отдела занятости и социальных программ Жетысайского района:
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законодательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;
5) издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) несет персональную ответственность за исполнение антикоррупционного законодательства;
11) Назначает и освобождает от должности директоров организаций, находящихся в ведении отдела занятости и социальных программ Жетысайского района.
Исполнение полномочий первого руководителя отдела занятости и социальных программ Жетысайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Отдел занятости и социальных программ Жетысайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела занятости и социальных программ Жетысайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за отделом занятости и социальных программ Жетысайского района относится к коммунальной собственности.
23. Отдел занятости и социальных программ Жетысайского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа

18. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4)заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың орындалуына дербес жауапты болады;
11) Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің қарамағындағы ұйымдардың директорларын тағайындайды және қызметінен босатады.
Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату

24. Реорганизация и упразднение отдела занятости и социальных программ Жетысайского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Список организаций, находящихся в ведении отдела занятости и социальных программ Жетысайского района:
1. Коммунальное государственное учреждение "Центр дневного пребывания "Балдәурен" для детей-инвалидов с психоневрологическими патологиями и с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата" Отдела занятости и социальных программ Жетысайского района".
2. Коммунальное государственное учреждение "Центр дневного пребывания "Үміт ұясы" для детей-инвалидов с психоневрологическими патологиями и с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата" Отдела занятости и социальных программ Жетысайского района".
3. Коммунальное государственное учреждение "Центр оказания социальных услуг "Асыл қазына және Тең қоғам" Отдела занятости и социальных программ Жетысайского района".
4. Коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи" Отдела занятости и социальных программ Жетысайского района.
Приложение 3 к постановлению
акимата Жетысайского района
от "__" ________2026 года
№____
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района" Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района" (далее-Отдел) является исполнительным органом Республики Казахстан, финансируемый из местного бюджета, осуществляющим руководство в пределах, предусмотренных законодательством, государственной политики в сферах жилищно-коммунального хозяйства, развития жилищного фонда, пассажирского транспорта и автомобильных дорог жилищно-коммунального хозяйства.
2.Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района имеет ведомства:
1)Коммунальное государственное учреждение "Жетысай қызмет" акимата Жетысайского района;
2)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жетысай су" отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района";
3)Коммунальное государственное учреждение "Жетысайская районная газотехническая служба и жилищные отношения" отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района;
3.Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4.Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5.Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6.Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7.Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8.Структура и лимит штатной численности отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района утверждают соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9.Местонахождение юридического лица: 160500, Республика Казахстан, Туркестанская область, Жетысайский район, город Жетысай, улица М.Ауезова №12
10.Настоящее положение является учредительным документом отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района.
11.Финансирование деятельности отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Отделу жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанности, являющихся полномочиями отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района.
Если, отделу жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять, приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

24. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Психоневрологиялық ауытқуы бар және тірек қимыл аппараты бұзылған мүгедек балаларға арналған "Балдәурен" күндіз болу орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
2. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Психоневрологиялық ауытқуы бар және тірек қимыл аппараты бұзылған мүгедек балаларға арналған "Үміт ұясы" күндіз болу орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Асыл Қазына және Тең қоғам" әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
4. Жетісай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Жетісай ауданы әкімдігінің
"___" _______ 2026 жылғ
№___ қаулысына
3-қосымша
"Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Бөлім) мемлекеттік басқаруды заңнамада көзделген шекте тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, тұрғын үй қорын дамыту, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдарын дамыту салаларында мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган болып табылады.
2. Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімінің мынадай ведомстволары бар.
1) Жетісай ауданы әкімдігінің "Жетісай қызмет" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімінің шаруашылық жүргізу құқығындағы "Жетісай су" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын.
3) Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімінің "Жетісай аудандық газ техникалық қызметі және тұрғын үй қатынастары" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7.Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8.Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері. Заңды тұлғаның орналасқан жерi: 160500, Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Жетісай ауданы, Жетісай қаласы, М.Әуезов көшесі №12.
10. Осы ереже Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.
11.Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12.Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөліміне кәсіпкерлік субъектілерімен Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөліміне заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1)осуществляет реализацию государственной политики в сферах жилищно-коммунального хозяйства, развития жилищного фонда, пассажирского транспорта и автомобильных дорог жилищно-коммунального хозяйства.
14. Полномочия:
1) права:
1) вносить предложения акиму и акимату района об основных направлениях социально-экономического развития, приоритетах и стратегии развития района;
2) в пределах своей компетенции давать обязательные для исполнения указания и предписания подрядчикам;
3) запрашивать и получать необходимую информацию от отделов аппарата акима района и других государственных органов;
4) привлекать специалистов учреждений, предприятий, организаций, общественных формирований района по согласованию с их руководителями для проведения проверок, экспертиз и консультаций и участия в работе комиссий;
5) принимать решения в пределах своей компетенции по вопросам реализации энергетической политики, являющиеся обязательными для исполнения всеми субъектами энергетической деятельности на территории района;
6) посещать объекты энергетики, дорожного, водного и жилищно-коммунального хозяйства в целях контроля, в пределах своей компетенции;
7) принимать участие в работе консультативных комиссий и рабочих групп, формируемых для разработки, обсуждений решений по финансово-кредитной, инвестиционной, приватизационной, налоговой политик района;
8)предоставлять соответствующую информацию неправительственным структурам, проводящим общественный мониторинг, в установленном законодательстве порядке;
9) принимать участие в подготовке нормативных и методических документов по контролю качества содержания общего имущества объекта кондоминиума, придомового земельного участка многоквартирного жилого дома и предоставлению коммунальных услуг, а также оказывает консультационную помощь владельцам подконтрольных объектов, предприятиям, организациям или гражданам, осуществляющим управление и содержание многоквартирных жилых домов, объектов социальной инфраструктуры, в том числе физическим и юридическим лицам по обращениям, поступившим в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
10) представлять документы для государственной регистрации объекта кондоминиума в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество";
11) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2) Обязанности:
1)организация содержания и ремонта автомобильных дорог и развитие транспортной, дорожной инфраструктуры;

2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) ауданның тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласында және тұрғын үй қорын дамыту саласында, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдарын дамыту саласында, тұрғын үй инспекциясы саласында мемлекеттік саясаттың іске асырылуын қамтамасыз ету.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
1) аудан әкімі мен әкімдігіне ауданның әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттары, даму стратегиялары мен басымдықтары туралы ұсыныстар енгізуге;
2) өз құзыреті шегінде мердігерлерге орындау үшін міндетті нұсқаулар мен нұсқамалар беру;
3) аудан әкімі аппаратының бөлімдерінен және басқа да мемлекеттік органдардан қажетті ақпаратты сұратуға және алуға;
4)аудан мекемелерінің, кәсіпорындарының, ұйымдарының, қоғамдық құрылымдарының мамандарын олардың басшыларының келісімі бойынша тексеру, сараптама және кеңес жүргізу және комиссия жұмысына қатысу үшін тарту;
5) өз құзыреті шегінде аудан аумағында энергетикалық қызметтің барлық субъектілерінің орындауы үшін міндетті болып табылатын энергетикалық саясатты іске асыру мәселелері бойынша шешімдер қабылдау;
6) өз құзыреті шегінде бақылау мақсатында энергетика, жол, су және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілеріне бару;
7) ауданның қаржы-несие, инвестициялық, жекешелендіру, салық саясаты бойынша шешімдерді әзірлеу, талқылау үшін қалыптастырылатын консультативтік комиссиялардың және жұмыс топтарының жұмысына қатысу;
8) заңнамада белгіленген тәртіппен қоғамдық мониторинг жүргізетін үкіметтік емес құрылымдарға тиісті ақпарат беру;
9) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін, көппәтерлі тұрғын үйдің үй жанындағы жер учаскесін күтіп-ұстау және коммуналдық қызметтер көрсету сапасын бақылау жөніндегі нормативтік және әдістемелік құжаттарды дайындауға қатысу, сондай-ақ бақылаудағы объектілердің иелеріне, кәсіпорындарға, ұйымдарға немесе көппәтерлі тұрғын үйлерді, әлеуметтік инфрақұрылым объектілерін басқаруды және күтіп-ұстауды жүзеге асыратын азаматтарға, оның ішінде жеке және заңды тұлғаларға өтініштер бойынша консультациялық көмек көрсетеді, Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес;
10) "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кондоминиум объектісін мемлекеттік тіркеу үшін құжаттар ұсыну;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
2) Міндеттері:
1) автомобиль жолдарын күтіп ұстау мен жөндеуді ұйымдастыру және көлік, жол инфрақұрылымын дамыту;

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района назначается на должность и освобождается от должности в соответствии законодательными актами Республики Казахстан.
18. Первый руководитель отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района не иметь заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района:
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законодательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;
5) издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
7) осуществляет контроль над соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции.
Исполнение полномочий первого руководителя отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
20. Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімін басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөліміне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
17. Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады.
18. Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары жоқ.
19. Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімінің бірінші басшысының өкілеттілігі:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4)заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекетік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады.
Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі бірінші басшысы болмаған кезенде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

21. Имущество, закрепленное за отделом Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района, относится к коммунальной собственности.
22.Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень ведомственных организаций, находящихся в ведении отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района:
1)Коммунальное государственное учреждение "Жетысай қызмет" акимата Жетысайского района;
2)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жетысай су" отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района";
2)Коммунальное государственное учреждение "Жетысайская районная газотехническая служба и жилищные отношения" отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Жетысайского района;
Приложение 4 к постановлению
акимата Жетысайского района
от "____" _________ 2026 года
№_____
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел внутренней политики Жетысайского района" Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики Жетысайского района" (далее – отдел внутренней политики Жетысайского района) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере внутренней политики района.
2. Отдел внутренней политики Жетысайского района имеет ведомства:
1) Коммунальное государственное учреждение "Молодежный ресурсный центр" отдела внутренней политики Жетысайского района.
3. Отдел внутренней политики Жетысайского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел внутренней политики Жетысайского района является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

21. Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөліміне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімінің қарамағындағы ведомстволық ұйымдардың тізбесі:
1) Жетісай ауданы әкімдігінің "Жетісай қызмет" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімінің шаруашылық жүргізу құқығындағы "Жетісай су" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын.
3) Жетісай ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімінің "Жетісай аудандық газ техникалық қызметі және тұрғын үй қатынастары" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Жетісай ауданы әкімдігінің
"____" ________ 2026 жылғы
№____ қаулысына
4-қосымша
"Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі) ауданның ішкі саясат саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімінің мынадай ведомстволары бар;
1) Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімінің "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3. Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

5. Отдел внутренней политики Жетысайского района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел внутренней политики Жетысайского района вправе выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел внутренней политики Жетысайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя отдела внутренней политики Жетысайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности отдела внутренней политики Жетысайского района утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 160500, Республика Казахстан, Туркестанская область, Жетысайский район, город Жетысай, улица М.Ауэзова №20.
10. Настоящее положение является учредительным документом отдела внутренней политики Жетысайского района.
11. Финансирование деятельности отдела внутренней политики Жетысайского района осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Отделу внутренней политики Жетысайского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями отдела внутренней политики Жетысайского района.
Если, отделу внутренней политики Жетысайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи
-координация работы по разработке и реализации программы по пропаганде и разъяснению законодательства Республики Казахстан, государственной внутренней политики по вопросам внутренней политики, общественно-политической сферы;
- осуществление иных задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права:
- запрашивать и получать необходимую информацию от государственных органов и организаций для осуществления возложенных на него задач;
- в соответствии законодательством Республики Казахстан осуществляет иные полномочия.
2) обязанности:
- соблюдение норм действующего законодательства Республики Казахстан;
- участвует в формировании общественно-политической стабильности, а также в формировании и реализации государственной политики по укреплению суверенитета государства, демократизации общественных процессов и консолидации общества;
- осуществляет контроль за исполнением в районе актов и поручений отдела внутренней политики Жетысайского района и должностных лиц по вопросам, касающимся хода реализации внутренней политики государства, а также компетенции президента и Правительства Республики Казахстан, акимата, акимата области и района, отдела внутренней политики Жетысайского района Управления общественного развития Туркестанской области;
- участвует в укреплении демократических институтов в обществе, разъяснении и пропаганде основных приоритетных направлений Стратегии развития Казахстана до 2050 года;
- координирует работу по разработке и реализации программы по пропаганде и разъяснению законодательства Республики Казахстан, государственной внутренней политики по вопросам внутренней политики, общественно-политической сферы;
- разрабатывает концептуальные обоснования и практические рекомендации в области внутренней политики, а также предложения по консолидации общества на основе долгосрочных приоритетов развития Казахстана, уникальных гражданских структур;
- проводит всестороннее и правильное исследование, обобщение и анализ происходящих в районе общественно – политических процессов и хода их развития;
- координирует деятельность районных средств массовой информации по реализации государственной информационной политики на районном уровне, выполнению государственного заказа, его проведению;
- проводит социально-политические исследования, направленные на прогноз общественно-политической ситуации в районе;
- взаимодействует с общественными объединениями и неправительственными организациями, политическими партиями, общественно-политическими и религиозными организациями, профессиональными союзами, СМИ, представителями общественности;
-обеспечивает согласованное взаимодействие в деятельности органов государственного управления и негосударственных структур по реализации государственной политики в области социального развития, в сфере образования и спорта, культуры и развития языков;
-осуществляет работу постоянных комиссий при заместителе акима района;
-качественное и своевременное исполнение актов и поручений Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата области;
- обеспечение качественного и своевременного оказания государственных услуг;
- осуществление функций органа государственного управления в отношении учреждений;
- координация деятельности подчиненного учреждения;
- запрашивает в установленном порядке у государственных органов и должностных лиц, других организаций и граждан информацию, необходимую для выполнения своей деятельности, участвует в разработке вопросов, относящихся к компетенции отдела внутренней политики Жетысайского района, создает временные рабочие группы для выработки соответствующих предложений;
- вносит предложения акиму района по совершенствованию деятельности отдела внутренней политики Жетысайского района в сфере внутренней политики, осуществляет разработку информационного анализа и других материалов по вопросам, касающимся отдела внутренней политики Жетысайского района;
- отдел внутренней политики Жетысайского района по вопросам, касающимся сферы деятельности, дает рекомендации соответствующим государственным органам и должностным лицам, контролирует их исполнение, а также участвует в мероприятиях, проводимых местными исполнительными органами;
- осуществляет финансирование районных программ по реализации молодежной политики и государственного заказа на проведение информационной политики на районном уровне;
- оказывает организационно-методическую, информационную и иную помощь должностным лицам отдела внутренней политики Жетысайского района по вопросам внутренней политики, соблюдения прав граждан и другим вопросам, входящим в компетенцию отдела внутренней политики Жетысайского района;
- проводит заседания по вопросам, входящим в компетенцию отдела внутренней политики Жетысайского района;
- осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5. Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, уәкілеттілік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 160500, Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Жетісай ауданы, Жетісай қаласы, М.Әуезов көшесі № 20 үй.
10. Осы ереже Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Жетісай ауданының ішкі саясат бөліміне кәсіпкерлік субъектілерімен Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Жетісай ауданының ішкі саясат бөліміне заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
- ішкі саясат, қоғамдық-саяси сала мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамаларын, мемлекеттік ішкі саясатты насихаттау және түсіндіру жөніндегі бағдарламаны әзірлеу және іске асыру жөніндегі жұмыстарды үйлестіру;
- Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және басқа да материалдарды сұрату және алу;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді іске асыруға құқылы.
2) міндеттері:
- Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
- қоғамдық саяси тұрақтылықты қалыптастыруға, сондай-ақ мемлекеттің егемендігін нығайту, қоғамдық процестерді демократияландыру және қоғамды топтастыру жөніндегі мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысады;
- ауданда Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі және лауазымды адамдардың мемлекеттің ішкі саясатын іске асыру барысына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің, әкімдіктің, облыстың және аудан әкімдіктерінің, Түркістан облысының қоғамдық даму басқармасының Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі құзырына қатысты мәселелер жөніндегі актілері мен тапсырмаларын орындауына бақылау жасайды;
- қоғамда демократиялық институттарды нығайтуға, Қазақстанды дамытудың 2050 жылға дейінгі Стратегиясының негізгі басым бағыттарын түсіндіруге және насихаттауға қатысады;
- ішкі саясат, қоғамдық-саяси сала мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамаларын, мемлекеттік ішкі саясатты насихаттау және түсіндіру жөніндегі бағдарламаны әзірлеу және іске асыру жөніндегі жұмыстарды үйлестіріп отырады;
- ішкі саясат саласында тұжырымдамалық негіздемелер және тәжірибелік ұсынбалар, сондай-ақ Қазақстанды дамытудың ұзақ мерзімді басымдықтары, бірегей азаматтық құрылымдар негізінде қоғамды топтастыру жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
- ауданда болып жатқан қоғамдық–саяси процестерге және оның даму барысына жан–жақты және дұрыс зерттеу, қорыту және талдау жасайды;
- аудандық деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыру, мемлекеттік тапсырысты орындау, оны жүргізу жөнінде аудандық бұқаралық ақпарат құралдарының қызметін үйлестіріп отырады;
- аудандағы қоғамдық–саяси жағдайларды болжауға бағытталған әлеуметтік-саяси зерттеулер жүргізеді;
- қоғамдық бірлестіктер және үкіметтік емес ұйымдармен, саяси партиялармен, қоғамдық-саяси және діни ұйымдармен, кәсіби одақтармен, БАҚ-пен, жұртшылық өкілдерімен өзара әрекеттестікте қимыл жасайды;
- әлеуметтік даму саласында мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша, білім беру және спорт, мәдениет және тілдерді дамыту салаларында мемлекеттік басқару органдары мен мемлекеттік емес құрылымдардың қызметіндегі өзара келісілген іс-әрекетті қамтамасыз етеді;
- аудан әкімі орынбасары жанындағы тұрақты комиссиялардың жұмысын іске асырады;
- Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ облыс әкімінің және әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындау;
- мемлекеттік қызметтерді сапалы және уақытылы көрсетуді қамтамасыз ету;
- мекемелерге қатысты мемлекеттік басқару органының функцияларын жүзеге асыру;
- қарамағындағы мекеменің қызметін үйлестіру;
- өзінің қызметін орындау үшін қажетті ақпараттарды мемлекеттік органдардан және лауазым иелерінен, басқа ұйымдар мен азаматтардан белгіленген тәртіппен сұратып алады, Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі құзырына қатысты мәселелерді әзірлеуге қатысуға, тиісті ұсыныстар әзірлеу үшін уақытша жұмысшы топтарын құрады;
- ішкі саясат саласында Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі қызметін жетілдіру жөнінде аудан әкіміне ұсыныстар енгізеді, Жетісай ауданының ішкі саясат бөліміне қатысты мәселелер бойынша ақпараттық талдау және басқа да материалдар әзірлеуді жүзеге асырады;
- Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі қызмет саласына қатысты мәселелер бойынша тиісті мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдарға ұсыныстар береді, оның орындалуын қадағалайды, сондай–ақ жергілікті атқарушы органдар өткізетін шараларға қатысады;
- аудандық деңгейде ақпараттық саясатты жүргізуге арналған жастар саясаты мен мемлекеттік тапсырысты іске асыру жөніндегі аудандық бағдарламаларды қаржыландыруды жүзеге асырады;
- Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі құзырына кіретін ішкі саясат, азаматтардың құқықтарын сақтау және басқа да мәселелер бойынша Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі лауазымды тұлғаларына ұйымдастырушылық-әдістемелік, ақпараттық және басқа да көмектер көрсетеді;
- Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі құзырына кіретін мәселелер бойынша отырыстар өткізеді;
- Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес басқа да өкілеттіктерді жүзеге асырады.

15. Функции:
1) участвует в государственном регулировании внутриполитических процессов, координирует деятельность местного Жетысайского районного отдела внутренней политики в области внутренней политики, разрабатывает и организует работу по мониторингу, анализу деятельности общественно – политических партий и других общественных объединений региона и рекомендациям по обеспечению внутриполитической стабильности, консолидации общества, пропаганде и воспитанию казахстанского патриотизма;
2) обеспечивает контроль за исполнением актов Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, поручений Администрации Президента Республики Казахстан акиматов областей и районов, постановлений, решений и распоряжений управления общественного развития Туркестанской области;
3) участвует в разработке концептуальных документов, разработке и экспертизе проектов актов акимата и акима района по вопросам, входящим в компетенцию отдела внутренней политики Жетысайского района;
4) участвует в работе акимата района по совершенствованию системы распространения информации о районе, о деятельности органов власти в общественно-политической и экономической сфере;
5) обеспечивает организационную и информационную связь с управлением общественного развития Туркестанской области, соответствующими отделами аппарата акима района по вопросам, входящим в компетенцию отдела внутренней политики Жетысайского района;
6) отдел внутренней политики Жетысайского района регулярно отчитывается о проделанной работе перед Управление общественного развития Туркестанской области.
7) осуществляет контроль и координацию по вопросам, входящим в компетенцию отдела внутренней политики Жетысайского района;
8) осуществляет контроль и надзор на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан О некоммерческих организациях.
9) обеспечивает проведение областных и районных общественно–политических, культурных мероприятий;
10) координирует и контролирует деятельность акимов сельских округов, государственных учреждений района, районных средств массовой информации в ходе проведения информационно-пропагандистской работы по вопросам внутренней политики государства;
11) участвует в подготовке материалов к заседанию районного акимата по важным вопросам внутриполитической жизни района;
12) оказывает организационную и методическую, информационную помощь малой Ассамблее и ее секретариату;
13) участвует в разработке и реализации концепций, программ, устанавливающих государственную политику в области внутренней политики, в сфере межэтнических отношений, определяющих соблюдение и обеспечение прав и свобод граждан в Республике Казахстан;

15. Функциялары:
1) ішкі саяси процестерді мемлекеттік реттеуге қатысады, жергілікті Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі ішкі саясат саласындағы қызметін үйлестіріп отырады, аймақтағы қоғамдық–саяси партиялар мен басқа да қоғамдық бірлестіктердің қызметіне мониторинг жүргізу, талдау жасау және ішкі саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету, қоғамды топтастыру, Қазақстандық патриотизмді насихаттау және соған тәрбиелеу жөніндегі ұсынбалар әзірлейді және жұмыстарды ұйымдастырады;
2) Қазақстан Республикасы Президенті, Қазақстан Республикасы Үкіметі актілерінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі тапсырмаларының облыс пен аудан әкімдіктерінің, Түркістан облысының қоғамдық даму басқармасы қаулыларының, шешімдері мен өкімдерінің орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді;
3) Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі құзырына кіретін мәселелер жөнінде тұжырымдамалық құжаттарды жасауға, аудан әкімдігі мен әкімі актілерінің жобаларын әзірлеуге және сараптауға қатысады;
4) аудан туралы, қоғамдық-саяси және экономикалық салада өкімет органдарының қызметі туралы ақпараттарды тарату жүйесін жетілдіру жөніндегі аудан әкімдігінің жұмысына қатысады;
5) Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімінің құзырына кіретін мәселелер бойынша Түркістан облысының қоғамдық даму басқармасымен, аудан әкімі аппаратының тиісті бөлімдерімен ұйымдық және ақпараттық байланысты қамтамасыз етеді;
6) Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі атқарған жұмыстары жөнінде Түркістан облысының қоғамдық даму басқармасына үнемі есеп беріп отырады;
7) Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі құзырына кіретін мәселелер жөнінде бақылауды және үйлестіріп отыруды қамтамыз етеді;
8) Қазақстан Республикасының коммерциялық емес ұйымдар туралы заңнамасы талаптарының сақталуы тұрғысынан бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
9) облыстық және аудандық қоғамдық –саяси, мәдени шаралардың өткізілуін қамтамасыз етеді;
10) ауылдық округтер әкімдерінің, ауданның мемлекеттік мекемелерінің, аудандық бұқаралық ақпарат құралдарының мемлекеттің ішкі саясаты мәселелері жөніндегі ақпараттық-насихаттық жұмыстарды жүргізу барысындағы қызметін үйлестіріп отырады және бақылау жасайды;
11) ауданның ішкі саяси өміріндегі маңызды мәселелері бойынша аудандық әкімдіктің мәжілісіне материалдар әзірлеуге қатысады;
12) кіші Ассамблеяға және оның хатшылығына ұйымдастырушылық және әдістемелік, ақпараттық көмектер көрсетеді;
13) ішкі саясат саласында, этносаралық қатынастар саласында мемлекеттік саясатты белгілейтін, Қазақстан Республикасында азаматтардың құқықтары мен бостандықтарының сақталуын және қамтамасыз етілуін айқындайтын тұжырымдамалар, бағдарламалар әзірлеуге және іске асыруға қатысады;

14) осуществляет работу по формированию, сбору, обобщению и обобщению информационной базы данных (компьютерной, текстовой) по вопросам, относящимся к компетенции отдела внутренней политики Жетысайского района;
15) осуществляет связи с политическими партиями, этнокультурными объединениями, неправительственными организациями, правоохранительными, религиозными и другими общественными организациями, общественностью;
16) участвует в разработке и проведении областных и районных научно – практических мероприятий, направленных на укрепление внутриполитической стабильности и демократизацию политических процессов;
17) совместно с подразделениями аппарата акима района выполняет организационно-методическую и научно-исследовательскую работу, входящую в компетенцию отдела внутренней политики Жетысайского района;
18) обеспечивает соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
19) осуществляет иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководства отдела внутренней политики Жетысайского района осуществляет первый руководитель, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел внутренней политики Жетысайского района задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель отдела внутренней политики Жетысайского района назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель отдела внутренней политики Жетысайского района не имеет заместителя, назначаемого на должность и освобождаемого от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя отдела внутренней политики Жетысайского района:
1) утверждает планы работы государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников государственного учреждения в порядке, установленном законодательством;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, подписывает служебные документы;
6) утверждает внутреннюю трудовую дисциплину государственного учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением в государственном учреждении Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан";
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;

14) Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімінің құзырына қатысты мәселелер жөнінде ақпараттық мәліметтер базасын (компьютерлік, мәтіндік) қалыптастыру, жинау, жинақтау және қорыту жөніндегі жұмыстарды жүзеге асырады;
15) саяси партиялармен, этно– мәдени бірлестіктермен, үкіметтік емес ұйымдармен, құқық қорғау, діни және басқа да қоғамдық ұйымдармен, жұртшылықпен байланысты жүзеге асырады;
16) ішкі саяси тұрақтылықты нығайтуға және саяси процестерді демократияландыруға бағытталған облыстық және аудандық ғылыми–практикалық шараларды әзірлеуге және өткізуге қатысады;
17) аудан әкімі аппаратының бөлімшелерімен бірлесе отырып, Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі құзырына кіретін ұйымдастырушылық-әдістемелік және ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындайды;
18) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
19) Қазақстан Республикасының заңнамаларында қарастырылған басқа да қызметтерді жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімін басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Жетісай ауданының ішкі саясат бөліміне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
17. Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымынан босатылады.
18. Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасары жоқ.
19. Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімінің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекетік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;

10) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции.
Исполнение полномочий первого руководителя отдела внутренней политики Жетысайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа.
20. Отдел внутренней политики Жетысайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела внутренней политики Жетысайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, утвержденное за отдела внутренней политики Жетысайского района, относится к коммунальной собственности.
22. Отдел внутренней политики Жетысайского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение отдела внутренней политики Жетысайского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Список организаций, находящихся в ведении отдела внутренней политики Жетысайского района:
1. Коммунальное государственное учреждения "Молодежный ресурсный центр" отдела внутренней политики Жетысайского района.
Приложение 5 к постановлению
акимата Жетысайского района
района от "____" _________
2026 года №_____
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района" Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района" (далее – Отдел сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере земельных отношений.
2. Отдел сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района не имеет ведомств.
3. Отдел сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады.
Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Жетісай ауданының ішкі саясат бөліміне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
23. Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1)Жетісай ауданының ішкі саясат бөлімінің "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Жетісай ауданы әкімдігінің
"___" ________ 2026 жылғы
№____ қаулысына
5-қосымша
"Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы және жер қатынастары бөлімі) жер қатынастары саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2.Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімінің ведомстволары жоқ.
3. Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

5. Отдел сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя отдела сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности отдела сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 160500, Туркестанская область, Жетысайский район, город Жетысай, улица Байботаева №28 "Б".
10. Настоящее положение является учредительным документом отдела сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района.
11. Финансирование деятельности отдела сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Отделе сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями отдела сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района.
Если, Отдел сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) обеспечение рационального и эффективного функционирования аграрного сектора района:
2) проведение единой государственной политики в области земельных отношений, регулирование земельных отношений;
3) обеспечение установленные основания, условия и пределы возникновения, изменения и прекращения права собственности на земельный участок и права землепользования, порядка осуществления прав и обязанностей собственников земельных участков и землепользователей;

5. Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 160500 Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Жетісай ауданы, Жетісай қаласы, Байботаев көшесі 28 "Б".
10. Осы Ереже Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөліміне кәсіпкерлік субъектілерімен Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөліміне заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) ауданның аграрлық секторының тиімді және ұтымды жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
2) жер қатынастары саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты жүргізу, жер қатынастарын реттеу;
3) белгiлеген жер учаскесiне меншiк құқығы мен жер пайдалану құқығы туындауының, өзгертiлуi мен тоқтатылуының негiздерiн, шарттары мен шектерiн; жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың құқықтары мен мiндеттерiн жүзеге асыру тәртiбiн қамтамасыз ету;

4) регулирование земельных отношений в целях обеспечения рационального использования и охраны земель, воспроизводства плодородия почв, сохранения и улучшения природной среды;
5) создание условий для равноправного развития всех форм хозяйствования;
6) охрана прав на землю физических и юридических лиц и государства.
14. Полномочия:
1) права:
- представлять интересы в государственных органах и организациях;
- в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и других организаций;
- обращаться с иском в суд в установленном порядке согласно "Гражданского кодекса Республики Казахстан;
- иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
- соблюдать нормы действующего законодательства Республики Казахстан;
- качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата области;
-обеспечивать качественное и своевременное оказание государственных услуг;
-осуществлять в отношении учреждений, находящихся в ведении Учреждения, функции органа государственного управления;
- разработка планов, экономических и социальных программ развития агропромышленного комплекса и сельских территорий;
-по иным направлениям субсидирования агропромышленного комплекса, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан;
- реализация государственной политики по развитию хлопковой отрасли;
- развитие племенного животноводства;
-"выдача государственного номерного знака, государственная регистрация залога, проведение ежегодного государственного технического осмотра, предоставление информации об отсутствии (наличии) обременений и выдача удостоверений на право управления машинами для тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин, а также специальных машин повышенной проходимости";
- иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1)осуществление государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса в соответствии с настоящим Законом и другими нормативными правовыми актами в данной сфере;
2)осуществление государственной технической инспекции в области развития агропромышленного комплекса;
3) проведение мониторинга развития сельских территорий;
4) разработка правил содержания и выпаса сельскохозяйственных животных в населенных пунктах;
5)Организация проведения идентификации сельскохозяйственных животных, строительства, содержания и реконструкции скотомогильников (биотермических ям) в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;

4) жердi ұтымды пайдалану мен қорғауды, топырақ құнарлылығын ұдайы қалпына келтiрiп отыруды, табиғи ортаны сақтау мен жақсартуды қамтамасыз ету мақсатында жер қатынастарын реттеу;
5) шаруашылық жүргiзудiң барлық нысандарын тең құқықпен дамыту үшiн жағдайлар жасау;
6) жеке және заңды тұлғалар мен мемлекеттiң жерге құқықтарын қорғау.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
- мемлекеттік органдар мен ұйымдарда мүдделерін білдіру;
-өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және басқа да материалдарды сұрату және алу;
-Қазақстан Республикасының азаматтық кодексінің талаптарына сәйкес сотқа талап қоюмен жүгіну;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар;
2) Міндеттері:
- Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
- Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ облыс әкімінің және әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындау;
- мемлекеттік қызметтерді сапалы және уақытылы көрсетуді қамтамасыз ету;
- мекемелерге қатысты мемлекеттік басқару органының функцияларын жүзеге асыру;
-агроөнеркәсiптік кешендi және ауылдық аумақтарды дамытудың жоспарларын, экономикалық және әлеуметтiк бағдарламаларын әзірлеу;
-агроөнеркәсiптiк кешендi субсидиялаудың Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген өзге де бағыттары бойынша жүзеге асыру;
- мақта саласын дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру;
- асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту;
-аудандағы "Тракторлар және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдер, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол құрылыс машиналары мен механизмдер, сондай-ақ өтімділігі жоғары арнайы машиналар үшін мемлекеттік нөмірлік белгі беру, кепілін мемлекеттік тіркеу, жыл сайынғы мемлекеттік техникалық байқаудан өткізу, ауыртпалықтың жоқ (бар) туралы ақпарат беру және машиналарды жүргізу құқығына куәліктер беру";
- Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес басқа да міндеттерді жүзеге асырады.
15. Функциялары:
1) агроөнеркәсiптiк кешен субъектілерiн осы Заңға және осы саладағы басқа да нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес мемлекеттiк қолдауды жүзеге асыру;
2) агроөнеркәсiптiк кешенді дамыту саласындағы мемлекеттік техникалық инспекцияныжүзегеасыру; 3) ауылдық аумақтарды дамытудың мониторингін жүргізу;
4) елді мекендерде ауыл шаруашылығы малын ұстау мен жаюдың ережелерiн әзiрлеу;
5) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртiппен ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiруді жүргiзудi, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, күтіп-ұстау мен реконструкциялауды ұйымдастыру;

6) проведение сбора оперативной информации в сфере агропромышленного комплекса и сельских территорий и передача ее в местный исполнительный орган (акимат) области;
7) ведение учета запасов продовольственных товаров в соответствующем регионе и представление отчетности в местные исполнительные органы (акиматы) областей, городов республиканского значения, столицы;
8) организация работы по применению мер социальной поддержки специалистов в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, работающих и проживающих в сельских населенных пунктах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
9) проведение конкурса "Лучший по профессии в агропромышленном комплексе";
10) выявление бесхозяйных земельных участков и организация работы по постановке их на учет;
10-1) реализация государственной политики в области регулирования земельных отношений;
11) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа района, города областного значения по предоставлению земельных участков и изменению их целевого назначения;
11-1) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа района, города областного значения по установлению публичных сервитутов для целей недропользования, связанных с геологическим изучением и разведкой полезных ископаемых;
12) подготовка предложений по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд;
13) определение делимости и неделимости земельных участков;
14) организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
15) организация разработки проектов зонирования земель, проектов и схем по рациональному использованию земель районов, городов областного значения;
16) организация разработки проектов земельно-хозяйственного устройства территорий населенных пунктов;
17) организация проведения земельных торгов (конкурсов, аукционов);
18) проведение экспертизы проектов и схем городского, районного значения, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
19) составление баланса земель районов, городов областного значения;
20) ведение учета собственников земельных участков и землепользователей, а также других субъектов земельных правоотношений;
21) выдача паспортов земельных участков сельскохозяйственного назначения;
22) заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;

6) агроөнеркәсіптiк кешен мен ауылдық аумақтар саласында жедел ақпарат жинауды жүргiзу және оны облыстың жергiлiктi атқарушы органына (әкiмдiгiне) беру;
7) тиісті өңірде азық-түлік тауарлары қорларын есепке алуды жүргізу және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарына (әкiмдiктерiне) есептілік ұсыну;
8) ауылдық елді мекендерде жұмыс істейтін және тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарды Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген әлеуметтік қолдау шараларын қолдану жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
9) "Агроөнеркәсіп кешеніндегі үздік кәсіп иесі" конкурсын өткізу;
10) иесі жоқ жер учаскелерін анықтау және оларды есепке алу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
10-1) жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
11) ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының жер учаскелерін беру және олардың нысаналы мақсатын өзгерту жөніндегі ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
11-1) геологиялық зерттеуге және пайдалы қазбаларды барлауға байланысты жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін жария сервитуттарды белгілеу бойынша ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы ұсыныстарының және шешімдерінің жобаларын дайындау;
12) мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп иеліктен шығару жөнінде ұсыныстар дайындау;
13) жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау;
14) жерге орналастыруды жүргізуді ұйымдастыру және жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту;
15) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жерді аймақтарға бөлу жобаларын, жерді ұтымды пайдалану жөніндегі жобалары мен схемаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
16) елді мекендер аумағының жер-шаруашылық орналастыру жобаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
17) жер сауда-саттығын (конкурстар, аукциондар) жүргізуді ұйымдастыру;
18) жерді пайдалану мен қорғау мәселелерін қозғайтын, қалалық, аудандық маңызы бар жобалар мен схемаларға сараптама жүргізу;
19) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жер балансын жасау;
20) жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың, сондай-ақ жер құқығы қатынастарының басқа да субъектілерінің есебін жүргізу;
21) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің паспорттарын беру;
22) жер учаскесін сатып алу-сату шарттары мен жалдау және жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасасу және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;

23) подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом района, города областного значения на использование земельных участков для проведения изыскательских работ в соответствии со статьей 71 Земельного Кодекса Республики Казахстан;
24) подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
24-1) выявление земель, неиспользуемых и используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан;
25) подготовка предложений по резервированию земель;
26) утверждение земельно-кадастрового плана;
27) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
28) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа.
16. Руководство отдела сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Отдел сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель отдела сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Отдел сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района не имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Отдел сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района;
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законодательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;
5) издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции.
Исполнение полномочий первого руководителя отдела сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

23) Қазақстан Республикасының Жер Кодексінің 71-бабына сәйкес ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беруі жөнінде ұсыныстар дайындау;
24) ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екіншісіне ауыстыру жөнінде ұсыныстар дайындау;
24-1) пайдаланылмай жатқан және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жерді анықтау;
25) жерді резервке қалдыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау;
26) жер-кадастрлық жоспарды бекіту;
27) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
28) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергiлiктi атқарушы органдарға жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімін басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөліміне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады.
18. Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары жоқ.
19. Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімі бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекетік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады.
Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімінің бірінші басшысы болмаған кезенде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.

Глава 4. Имущество государственного органа.
20. Отдел сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за отдела сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района относится к коммунальной собственности.
22. Отдел сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение отдела сельского хозяйства и земельных отношений Жетысайского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 6
к постановлению
акимата Жетысайского района
от "___" ______ 2026 года
№___
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел предпринимательства Жетысайского района" Глава 1. Общие положения
1.Государственное учреждение является исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета, осуществляющим местное государственного управление в сфере предпринимательства и в пределах предусмотренных законодательством.
2. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства Жетысайского района" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства Жетысайского района" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства Жетысайского района" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства Жетысайского района" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства Жетысайского района" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства Жетысайского района" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые актами руководителя Государственного органа и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда ) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөліміне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Жетісай ауданының ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімі қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Жетісай ауданы әкімдігінің
"___" _______ 2026 жылғы
№___ қаулысына
6 - қосымша
"Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген шекте кәсіпкерлік саласында жергілікті мемлекеттік басқаруды жүзеге асыратын жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган болып табылады.
2."Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3."Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6."Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7."Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Мемлекеттік мекеме басшысының актілерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

8. Структура и лимит штатной численности Государственного учреждения "Отдел предпринимательства Жетысайского района" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 160500, Туркестанская область, Жетысайский район, город Жетысай, улица А.Байботаева № 28 Б.
10. Полное наименование исполнительного органа, финансируемого из местного бюджета – Государственное учреждение "Отдел предпринимательства Жетысайского района".
11. Настоящее Положение является учредительным документом Государственного учреждения "Отдел предпринимательства Жетысайского района".
12. Финансирование деятельности Государственного учреждения "Отдел предпринимательства Жетысайского района" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан из республиканского и местного бюджетов, а также из бюджета Национального банка Республики Казахстан (из сметы расходов).
13. Государственному учреждению "Отдел предпринимательства Жетысайского района" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Государственного учреждения "Отдел предпринимательства Жетысайского района".
Если Государственному учреждению "Отдел предпринимательства Жетысайского района" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского и местного бюджета.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
14. Задачи:
1) Государственное учреждение "Отдел предпринимательства Жетысайского района":
реализация государственной политики в сфере предпринимательства, промышленности и туризма.
15. Полномочия:
1. Права:
1) вести служебную переписку с государственными и негосударственными органами и организациями по вопросам, отнесенным к ведению Государственного органа;
2) участвовать в исполнении Законов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан, Правительства, постановлений акимата, решений и распоряжений акима области, района, выявлять причины и условия их неисполнения;
3) участвовать в заседаниях, совещаниях, коллегиях районных управлений и иных местных исполнительных органов;
4) в пределах своей компетенции запрашивать и получать у государственных органов, юридических лиц с участием государства и иных организации необходимую информацию;
5) участвовать в подготовке проектов постановлении акимата и решении маслихата района по вопросам, относящимся к компетенции отдела;
6) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.

8. "Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері; 160500, Түркістан облысы, Жетісай ауданы, Жетісай қаласы, Ә.Байботаев көшесі № 28 Б.
10. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органның толық атауы - "Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
11.Осы Ереже Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
13. "Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық және жергілікті бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
14. Мақсаттары:
1) "Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі:
Кәсіпкерлік, өнеркәсіп және туризм саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру табылады.
15. Өкілеттіктері:
1. Құқықтары:
1) Мемлекеттік мекеменің қарауына жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттiк және мемлекеттiк емес органдармен және ұйымдармен қызметтiк хат алмасу жүргiзу;
2) Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, облыс, аудан әкімдігінің қаулылары мен әкімнің шешім, өкімдерінің орындалуын іске асыру жөнінде шаралар қабылдау;
3) аудан әкiмдiктiң және мәслихаттың мәжiлiстерiне, қалалық, аумақтық және өзге де атқарушы органдардың алқаларына қатысу;
4) мемлекеттік мекемелерден, мемлекеттің қатысуындағы заңды тұлғалардан және өзге ұйымдардан өзінің құзыреті шеңберінде қажетті ақпаратты сұратуға құқылы;
5) мемлекеттік органның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша аудан әкімдігі мен аудандық маслихаттың шешімдері мен қаулыларының жобаларын дайындауға қатысады;
6) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.

2. Обязанности:
1) запрашивать в установленном порядке от государственных органов и должностных лиц, иных организаций и граждан информацию, необходимую для выполнения своих функций, участие в подготовке вопросов, относящихся к компетенции Государственного органа, создавать временные рабочие группы для выработки соответствующих предложений;
2) вносить предложения акиму города по совершенствованию организации деятельности государственных органов в сфере предпринимательства, промышленности и туризма, осуществлять подготовку информационно-аналитических и иных материалов по вопросам, относящимся к ведению Государственного учреждения;
3) вносить представления, относящиеся к сфере деятельности Государственного учреждения, соответствующим государственным органам и должностным лицам, контролировать их исполнение, а также участвовать в мероприятиях, проводимых местными исполнительными органами;
4) оказывать организационно-методическую, информационную и иную помощь должностным лицам государственных органов, в ведении которых находятся вопросы сферы предпринимательства, соблюдения прав человека и иные вопросы, входящие в компетенцию Государственного учреждения;
5) проводить заседания Государственного учреждения по вопросам, относящимся к его компетенции;
6) осуществлять иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Функции:
1) разработка программ развития промышленного комплекса и сельских территорий и обеспечение их реализации на территории города;
2) проведение работы по разъяснению субъектам промышленного комплекса основны направлений и механизмов государственной продовольственной политики;
3) Исполнение программ и меропроиятии по развитию регионального туризма.
4) Обеспечение внедрения государственной политики в развитии и регулирования в сфере торговли.
5)Создание правовых, социально-экономическких, финансовых условий, необходимых для формирования развитой инфраструктуры предпринимательства;
6)Внедрение передовой техники и технологии в производства для выпуска конкурентоспособной и импортозамещающей продукции предприятиями района;
7) Активное участие в предоставлении льготных кредитов и иных формах финансирования субъектов предпринимательства;
8) Осуществление государственной политики и создание условий партнерские экономические взаимоотношения с предпиятиями;
9) Развитие и формирование системы маркетинговых служб обеспечения;
10) Проведение мониторинга развития частного предпринимательства, сельских территорий и реализации программы в данной сфере;

2. Міндеттері:
1) өзінің қызметін орындау үшін қажетті ақпараттарды мемлекеттік органдардан және лауазым иелерінен, басқа ұйымдар мен азаматтардан белгіленген тәртіппен сұратып алады, Мемлекеттік мекемінің құзырына қатысты мәселелерді әзірлеуге қатысуға, тиісті ұсыныстар әзірлеу үшін уақытша жұмысшы топтарын құрады;
2) кәсіпкерлік және өнеркәсіп саласында мемлекеттік мекеменің қызметін жетілдіру жөнінде қала әкіміне ұсыныстар енгізеді, мемлекеттік мекемеге қатысты мәселелер бойынша ақпараттық талдау және басқа да материалдар әзірлеуді жүзеге асырады;
3) Мемлекеттік мекеменің қызмет саласына қатысты мәселелер бойынша тиісті мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдарға ұсыныстар береді, оның орындалуын қадағалайды, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар өткізетін шараларға қатысады;
4) Мемлекеттік мекеменің құзырына кіретін кәсіпкерлік саласында азаматтардың құқықтарын сақтау және басқа да мәселелер бойынша мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларына ұйымдастырушылық-әдістемелік, ақпараттық және басқа да көмектер көрсетеді;
5) Мемлекеттік органның құзырына кіретін мәселелер бойынша отырыстар өткізеді;
6)Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес басқа да өкілеттіктерді жүзеге асырады.
16. Функциялары:
1) аудан аумағында өнеркәсiптiк кешендi және ауылдық аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзiрлеу және оларды iске асыруды қамтамасыз ету;
2) өнеркәсiптiк кешен субъектілерiне мемлекеттiң саясатының негізгі бағыттары мен тетіктерін түсіндіру жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
3) Өңірлік туризмді дамытубағдарламаларын орындауға бағытталған іс-шаралардың атқарылуын жүзеге асырады.
4) Сауданы дамыту мен реттеу саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын қамтамасыз ету.
5) Кәсіпкерліктің дамыған инфрақұрылымын қалыптастыруға қажетті құқықтық, әлеуметтік-экономикалық, қаржылық және ұйымдастырушылық жағдайларын жасау;
6) Аудан кәсіпорындарында шетелдік тауарлармен бәсекесе алатын өнімдерді шығару үшін озық техника мен технологияны өндіріске енгізу;
7) Кәсіпкерлік субъектілерін ақпараттық мәліметтермен қамтамасыз ету және қызмет ету жүйесін қалыптастыру;
8) Мемлекеттік саясаты жүзеге асыру және кәсіпорындармен серіктестік-
10) Маркетинг қызметін дамытуды қамтамасыз ету жүйесін қалыптастыру;

11) Вести анализ по маломуи среднему предпринимательству и предоставлять отчет акиму района;
12) Содействовать в получении кредита предпринимателям;
13) Содействовать субъектам малого и среднего предпринимательства в получении современной технологии,в том числе лизинг;
14) проведение сбора оперативной информации в области промышленного комплекса и сельских территорий и предоставление ее местному исполнительному органу (акимату) области;
15) осуществляет реализацию государственной политики поддержки и развития частного предпринимательства;
16) обеспечивает государственную поддержку частного предпринимательства на местном уровне;
17) анализ и подготовка информации о полученных кредитах по развитию частного предпринимательства;
18) обеспечивает и несет ответственность за реализацию и исполнение государственных программ в регионах;
19) в целях поддержки и развития частного предпринимательства проводит собрания по актуальным вопросам, возникающим между предпринимателями и государством, рассматривает пути решения согласно требованиям закона;
20) для осуществления предпринимательской деятельности согласно требованиям закона среди предпринимателей на местном уровне проводит разъяснительную работу с частными и юридическими лицами, имеющими намерения заниматься малым и средним предпринимательством;
21) организует деятельность экспертных советов;
22) осуществляет в пределах своей компетенции государственный контроль за соблюдением размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары;
23) обеспечивает проведение торговой политики;
24) осуществляет в пределах своей компетенции регулирование деятельности субъектов торговой деятельности;
25) разрабатывает меры по созданию условий, благоприятствующих торговой деятельности в соответствующих административно-территориальных единицах;
26) разрабатывает предложения по минимальным нормативам обеспеченности населения торговой площадью;
27) разрабатывает и реализуют меры по достижению минимального норматива обеспеченности населения торговой площадью;
28) осуществляет организацию выставок и ярмарок;
29) реализует государственную политику и осуществляет координацию в области туристской деятельности на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
30) предоставляет турискую информацию, в том числе о туристском потенциале, объектах туризма и лицах, осуществлющих туристскую деятельность;
31) Развитие туризма и туристской индустрии, организация мероприятий по реализации государственных программ
32) могут подавать в суд иски, вытекающие из своих функций;

11) Жеке кәсіпкерлікті, ауылдық аумақтарды дамытудың және осы саладығы бағдарламаларды іске асырудың мониторингін жүргізу;
12) Аудан әкіміне орта шағын кәсіпкерлік бойынша талдау және есеп берін отыру;
13) Кәсіпкерлерге несие алу үшін жәрдем беру;
12) Шағын және орта кәсіпкерлік саласындағы субъектілеріне осы заманнын техтологиясын алуда көмек көрсету, оның ішінде лизингке;
14) өнеркәсіптiк кешен мен ауылдық аумақтар саласында жедел ақпарат жинауды жүргiзу және оны облыстың жергiлiктi атқарушы органына (әкiмдiгiне) беру;
15) жеке кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың мемлекеттiк саясатының iске асырылуын жүзеге асырады;
16) жергілікті деңгейде жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдауды қамтамасыз етеді;
17) жеке кәсiпкерлiктi дамыту үшiн берілген несие көлемі жөнінде мәлімет жинақтап, талдау жүргізу;
18) өңiрлерде мемлекеттiк бағдарламалардың iске асырылуы мен орындалуын қамтамасыз етедi және ол үшiн жауапты болады;
19) жеке кәсіпкерлікті қолдау және дамыту мақсатында кәсіпкерлер мен мемлекет арасында туындайтын өзекті мәселелер бойынша жиындар өткізіп, оларды заң талаптарына сәйкес шешу жолдарын қарастыру;
20) жергілікті деңгейде жеке кәсіпкерлер арасында кәсіпкерлік қызметті заң талаптарына сәйкес жүзеге асыру үшін шағын және орта кәсіпкерлікпен айналысуға ниет білдірген жеке заңды тұлғаға түсіндірме жұмыстарын жүргізу;
21) сарапшылық кеңестердің қызметін ұйымдастырады;
22) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына рұқсат етілген шекті бөлшек сауда бағалары мөлшерінің сақталуына өз құзыреті шегінде мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
23) сауда саясатын жүргiзудi қамтамасыз етедi;
24) өз құзыретi шегiнде сауда қызметi субъектiлерiнiң қызметiн реттеудi жүзеге асырады;
25) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерде сауда қызметiне қолайлы жағдайлар жасау жөнiнде шаралар әзiрлейдi;
26) халықты сауда алаңымен қамтамасыз етудің ең төменгі нормативтері бойынша ұсыныстар әзірлейді;
27) халықты сауда алаңымен қамтамасыз етудің ең төменгі нормативіне қол жеткізу жөнінде шаралар әзірлейді және іске асырады;
28) көрмелер мен жәрмеңкелер ұйымдастыруды жүзеге асырады;
29) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында туристік қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады және үйлестіруді жүзеге асырады;
30) туристік ақпаратты, оның ішінде туристік әлеует, туризм объектілері және туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалар туралы ақпаратты беру;
31) Туризмді және туристік индустрияны дамыту, мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру шараларын ұйымдастыру;
32) өзінің қызметінен туындайтын мәселелер бойынша сотқа талап арыздар бере алады;

33) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Полномочия первого руководителя государственного органа
17. Руководство государственным учреждением "Отдел предпринимательства Жетысайского района" осуществляется начальником отдела (далее – Первый руководитель), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Государственный орган задач и осуществление им своих функций.
18.Первый руководитель государственного учреждения "Отдел предпринимательства Жетысайского района" назначается на должность и освобождается от должности в соответствии законодательными актами Республики Казахстан.
19.Первый руководитель государственного учреждения "Отдел предпринимательства Жетысайского района" может иметь заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Полномочия первого руководителя государственного учреждения Отдел предпринимательства Жетысайского района:
1. Организует и руководит работой государственного учреждения, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на управление задач и осуществление им своих функции.
2. Действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности Государственного учреждения в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
3. При руководстве Государственным учреждением первый руководитель в установленном законодательством порядке:
3.1. Без доверенности действует от имени Государственного учреждения и представляет интересы Государственного органа во всех организациях.
3.2. В случаях и пределах, установленных в законодательном порядке, распоряжается имуществом Государственного учреждения.
3.3. Открывает банковские счета, издает приказы и подписывает их, дает указания, обязательные для всех служащих Государственного учреждения.
3.4. В соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Государственного учреждения.
3.5. В установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Государственного учреждения.
3.6. Утверждает регламент работы государственного учреждения.
3.7. Принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Государственном учреждении, и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер.
3.8. Осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством, настоящим Положением и акимом города.

33) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
17. Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі мемлекеттік мекемесіне басшылықты мемлекеттік мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бөлімнің басшысы (бұдан әрі мәтін бойынша – бірінші басшы) жүзеге асырады.
18. Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
19.Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болуы мүмкін.
20. Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттігі:
1. Мемлекеттік мекеменің жұмысын ұйымдастырады және басқарады, мемлекеттік мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына дербес жауапкершілікті алып жүретін қызметкерлер арасындағы қызметтік міндеттері мен олардың жауапкершілік дәрежесін үйлестіреді және бекітеді.
2. Қазақстан Республикасының Заңнамасында және осы ережеде белгіленген құзіретіне сәйкес бірінші басшы дара басшылық ету принципінде іс-әрекет жасайды және мемлекеттік мекеменің жұмысындағы мәселелерді жеке шешеді.
3. Мемлекеттік мекемені басқару кезінде бірінші басшы заңнамада белгіленген тәртіпте:
3.1. Мемлекеттік мекеме атынан сенім хатсыз әрекет жасайды және барлық ұйымдарда Мемлекеттік мекеменің мүдделерін білдіреді.
3.2. Заңнамада белгіленген жағдайларда және шектерде мемлекеттік мекеменің мүлігіне билік жасайды.
3.3. Банктерде есеп-шоттар ашады, мемлекеттік мекеменің барлық қызметкерлеріне міндетті бұйрықтар шығарады оларға қол қояды және нұсқаулар береді.
3.4. Заңдарға сәйкес мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
3.5. Заңдарда белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекеменің қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады.
3.6. Мемлекеттік мекеменің жұмыс регламентін бекітеді.
3.7. Мемлекеттік мекемеде сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етуге бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдау үшін дербес жауапты болады.
3.8. Заңнамамен осы ережемен және қала әкімдігімен жүктелген басқа да қызметтерді атқарады.

3.9. Исполнение полномочий первого руководителя Государственного учреждения в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
21. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
22. Аппарат Государственного учреждения "Отдел предпринимательства Жетысайского района" возглавляется начальником отдела, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
23.Государственное учреждение "Отдел предпринимательства Жетысайского района" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Государственного учреждения "Отдел предпринимательства Жетысайского района" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Национальный банк Республики Казахстан самостоятельно осуществляет право владения, пользования и распоряжения имуществом, закрепленным за ним, на своем балансе от имени Республики Казахстан.
24.Имущество, закрепленное за Государственным учреждением "Отдел предпринимательства Жетысайского района", относится к коммунальной собственности.
25. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства Жетысайского района" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганизация и упразднение Государственного учреждения "Отдел предпринимательства Жетысайского района" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
27. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства Жетысайского района" не имеет находящихся в ведении его ведомств организаций, территориальных органов и государственных учреждений.
Приложение 7 к постановлению
акимата Жетысайского района
от "__ " _______2026 года
№____
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района" Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района" (далее – Отдел строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере строительства, архитектуры и градостроительства.

3.9. Мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
21. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
22. Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі мемлекеттік мекемесінің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметке тағайындайтын және қызметтен босатылатын бөлім басшысы басқарады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
23. Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі өзіне бекітіліп берілген, өзінің балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.
24. Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі мемлекеттік мекемесі, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
26. "Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
27. "Жетісай ауданының кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомствалық қарамағында ұйымдар мен аумақтық органдар және мемлекеттік мекемелер жоқ.
Жетісай ауданы әкімдігінің
"___" _______ 2026 жылғы
___ қаулысына
7-қосымша
"Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі) өз өкілеттіктері шегінде Жетісай ауданының аумағында құрылыс, сәулет және қала құрылысы салаласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

2. Отдел строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района не имеет ведомств.
3. Отдел строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Отдел строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя отдела строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности отдела строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 160500, Республика Казахстан, Туркестанская область, Жетысайский район, город Жетысай, улица Абая №69А
10. Настоящее положение является учредительным документом отдела строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района.
11. Финансирование деятельности отдела строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Отделу строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями отдела строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района.
Если, отделу строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

2. Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімінің ведомстволары жоқ.
3. Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімнің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері. 160500, Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Жетісай ауданы, Жетісай қаласы, Абай көшесі №69А.
10. Осы Ереже Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөліміне кәсіпкерлік субъектілерімен Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімнің өкілеттіліктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөліміне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) реализация единой государственной политики в сфере строительства, архитектуры и градостроительных отношениях;
2) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан
14. Полномочия:
1) права:
- запрашивать и получать необходимую информацию от государственных органов и организаций для осуществления возложенных на него задач;
- обращаться с иском в суд в установленном порядке согласно "Гражданского кодекса Республики Казахстан;
- в соответствии законодательством Республики Казахстан осуществляет иные полномочия.
2) обязанности:
- ведение служебной переписки с государственными и негосударственными органами и организациями по вопросам, отнесенным к ведению государственного органа;
- организует порядок проведения совещании, участвует в заседаниях акимата района;
- обеспечивает освещение деятельности государственного органа в средствах массовой информации;
- государственный орган осуществляет полномочия в соответсвии с законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением;
- участвовать в подготовке проектов решении акима района и районного маслихата и постановлении акимата по вопросам, относящимся к компетенции отдела;
- проведение проверок исполнения законов Республики Казахстан, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, постановлений акимата области, района и решений, распоряжений акима, выявление причин неисполнения и принятие мер по устранению выявленных нарушений;
- участие в заседаниях районного акимата и маслихата, коллегиях районных, территориальных и иных исполнительных органов;
- организовывать и осуществлять в порядке установленном "Гражданским кодексом Республики Казахстан" защиту прав и интересов в судах, осуществлять претензионно-исковую деятельность;
- осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) контроль за соблюдением законов и соответствующих норм в процессе строительства;
2) взаимодействие с территориальными подразделениями государственной архитектурно-строительной инспекции, лицензирующими органами проведения государственной экспертизы проектов по вопросам защиты государственных, общественных и частных интересов в сфере строительства;
3) участие в приемке завершенных строительстом объектов и экспертиз, финансируемых через местные государственные исполнительные органы;
4) координация деятельности по реализации комплексной схемы градостроительного планирования территории района (проекта районной планировки), генеральных планов сельских населенных пунктов, утвержденных в установленном законодательством порядке;

2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) құрылыс, сәулет және қала құрылысы қатынастары саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
- өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және басқа да материалдарды сұрату және алу;
- Қазақстан Республикасының азаматтық кодексінің талаптарына сәйкес сотқа талап арызбен жүгіну;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқылы.
2) Міндеттері:
- мемлекеттік органның қарауына жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттiк және мемлекеттiк емес органдармен және ұйымдармен қызметтiк хат алмасу жүргiзеді;
- жиналыстарды өткізу тәртібін ұйымдастырады, аудан әкімдігінің отырыстарына қатысады;
- мемлекеттік орган қызметінің бұқаралық ақпарат құралдарына жария етілуін қамтамасыз етеді;
- мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, осы Ережеге сәйкес өкілеттіктерді жүзеге асырады;
- мемлекеттік органның құзіретіне кіретін мәселелер бойынша аудан әкімдігі мен аудандық маслихаттың шешімдері мен қаулыларының жобаларын дайындауға қатысады;
- Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, облыс, аудан әкімдігінің қаулылары мен әкімнің шешім, өкімдерінің орындалуына тексерулер жүргізу, орындалмау себептерін анықтау және анықталған заң бұзушылқтарды жою жөнінде шаралар қабылдау;
- аудандық әкiмдiктiң және мәслихаттың мәжiлiстерiне, аудандық, аумақтық және өзге де атқарушы органдардың алқаларына қатысу;
- Қазақстан Республикасының азаматтық кодексінде белгіленген тәртіпте соттарда құқықтар мен мүдделерді қорғауды ұйымдастыру және талап-тілек қызметін жүзеге асыру;
- Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес басқа да өкілеттерді жүзеге асырады.
15. Функциялары:
1) құрылыс жүргізу барысында заңдылықтар мен тиісті нормалардың сақталуына бақылау жасау;
2) құрылыс саласындағы мемлекеттік, қоғамдық және жеке мүдделерді қорғау мәселесі бойынша жобаларға мемлекеттік сараптама жүргізудің, мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясының аумақтық бөлімшелерімен, лицензиялау органдарымен өзара іс қимыл жасау;
3) жергілікті мемлекеттік атқарушы органдар арқылы қаржыландырылған сараптама мен құрылысы аяқталған объектілердің қабылдау жұмыстарына қатысу;
4) заңдарда белгiленген тәртiппен бекiтiлген аудан аумағының қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемасын (аудандық жоспарлау жобасын), селолық елдi мекендердiң бас жоспарларын iске асыру жөніндегi қызметтi үйлестiру;

5) информирование населения о планируемых застройках либо иных градостроительных изменениях на территории;
6) принятие решений о проведении комплекса работ по строительству районного значения, инженерной подготовке территории, благоустройству и озеленению, остановке строительства незавершенных объектов, последующей утилизации объектов;
7) регистрация и ведение учета объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
8) организация хранения и контроля за содержанием (применением, использованием) жилищного фонда районного значения, коммуникаций, памятников истории и культуры;
9) организация разработки и представление на утверждение районного маслихата схем градостроительного развития на территории района, а также проектов генеральных планов городов районного значения, поселков и иных сельских населенных пунктов;
10) утверждение и реализация градостроительных проектов, разрабатываемых для развития утвержденных генеральных планов (схем территориального развития) населенных пунктов;
11) ведение мониторинга строящихся (намеченных к строительству) объектов и комплексов;
12) предоставление предложений на принятие решений по выбору, предоставлению, изъятию земельных участков для строительства или иного градостроительного освоения на подведомственной территории для государственных нужд в случаях, предусмотренных законодательными актами;
13) выдача предложения на принятие решения о реконструкции (перепланировке, переоборудовании, перепрофилировании) помещений существующих зданий;
14) обеспечивает соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
15) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на государственный орган законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство отдела строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдела строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель отдела строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель отдела строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района не имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5) аумақта жоспарланып отырған құрылыс салу не өзге де қала құрылысының өзгерiстерi туралы халыққа хабарлап отыру;
6) аудандық маңызы бар құрылыс, аумақты инженерлiк жағынан дайындау, абаттандыру және көгалдандыру, аяқталмаған объектiлер құрылысын тоқтатып қою, объектiлердi кейiннен кәдеге жарату жөнiнде жұмыстар кешенiн жүргiзу туралы шешiмдер қабылдау;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен пайдалануға берілетін объектілерді (кешендерді) тіркеу және есебін жүргізу;
8) аудандық маңызы бар тұрғын үй қорын, коммуникацияларды, тарих және мәдениет ескерткiштерiн сақтауды және олардың күтiп ұсталуына (қолданылуына, пайдаланылуына) бақылау жүргiзудi ұйымдастыру;
9) аудан аумағында қала құрылысын дамыту схемаларын, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларының жобаларын әзірлеуді ұйымдастыру және аудандық мәслихаттың бекітуіне ұсыну;
10) елді мекендердің бекітілген бас жоспарларын (аумақтық даму схемаларын) дамыту үшін әзірленетін қала құрылысы жобаларын бекіту және іске асыру;
11) салынып жатқан (салынуы белгіленген) объектілер мен кешендердің мониторингін жүргізу;
12) ведомстволық бағынысты аумақта құрылыс салуға немесе өзге де қала құрылысын игеруге арналған жер учаскелерін таңдау, беру, заңнамалық актілерде көзделген жағдайларда, мемлекеттік қажеттер үшін алып қою жөнінде шешімдер қабылдауға ұсыныс беру;
13) қолданыстағы ғимараттардың үй-жайларын реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) туралы шешім қабылдауға ұсыныс беру;
14) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы біріңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
15) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен мемлекеттік органға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімін басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөліміне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары жоқ.

19. Полномочия первого руководителя отдела строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района:
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников государственного учреждения в порядке, установленном законодательством;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, подписывает служебные документы;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением в государственном учреждении Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан";
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции.
Исполнение полномочий первого руководителя отдела строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
20. Отдел строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за отделом строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района относится к коммунальной собственности.
22. Отдел строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение отдела строительства, архитектуры и градостроительства Жетысайского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 8
к постановлению
акимата Жетысайского района
от "___" ________ 2026 года
№___
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района" Глава 1. Общие положения
1.Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района" (далее – Государственный орган) является исполнительный органом Рсепублики Казахстан, финансируемый из местного бюджета, осуществляющим руководство и в пределах, предуосмотренных законодательством, в сфере культуры и развития языков, физической культуры и спорта.

19. Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі бірінші басшысының өкілеттіліктері:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік орган қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады.
Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімнің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөліміне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Жетісай ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Жетісай ауданы әкімдігінің
"___" _______ 2026 жылғы
№___ қаулысына
8 - қосымша
"Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі мәтін бойынша – Мемлекеттік орган) мемлекеттік басқаруды заңнамада көзделген шекте мәдениет, тілдер, дене шынықтыру және спорт саясаты саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган болып табылады.

2. Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района имеет ведомства:
1) Коммунальное государственное учреждение "Спортивный клуб Жетысай" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района.
2) Государственное коммунальное казенное предприятие "Дом культуры Жетысай" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района.
3) Государственное коммунальное учреждение "Жетысайская районная централизованная система библиотек" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района.
4) Коммунальное государственное учреждение "Центр по обучению и развитию языков" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района;
5)Коммунальное государственное учреждение "Жетысайский районның нациаональный спортивный клуб" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района;
3.Государственный орган осуществляет свою деятельность в соответсвии с Конститутцией и законаи Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными норм, активными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4.Государственный орган является юридическим лицом в организационно – правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казакстан счета в органах казначейства.
5.Государственный орган вступает в гражданско – правовые отношения от собственного имени.
6.Государственный орган имеет право выступать стороной гражданско – правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответсвии с законодательством.
7.Государственный орган по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые актами руководителя государственный орган и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8.Стурктура и лимит штатной численности Государственный органа утверждаются в соответствиис действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: Туркестанская область, Жетысайского района, город Жетысай, улица Жайшибеков Орами, дом №8, почтовый индекс: 160500.
10.Настоящее положение является учредительным документом Государственного органа.
11.Финансирование деятельности государственного органа осуществляется из местного бюджета.
12.Государственному органу запрещается вступать вдоговорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязаностей, являющихся функциями Государственного органа.
Если Государственному органу законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходыдеятельность, то полученные доходы направляются вгосударственный бюджет, если иное неустановлено законодательством Республики Казахстан.

2. "Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің мынадай ведомстволары бар:
1) "Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Жетісай спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
2) "Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Жетісай аудандық мәдениет үйі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.
3) "Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Жетісай аудандық орталықтандырылған кітапханалар жүйесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4) "Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Тілдерді оқыту және дамыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) "Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Жетісай аудандық ұлттық спорт клубы" комуналдық мемлекеттік мекемесі.
3.Мемлекеттік орган өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарында, Қазақстан Республикасының Президенті мен үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4.Мемлекеттік орган мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарына шоттары болады.
5.Мемлекеттік орган азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6.Мемлекеттік орган егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7.Мемлекеттік орган өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Мемлекеттік мекеме басшысының актілермен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8.Мемлекеттік орган құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9.Заңды тұлғаның орналасқан жері:Түркістан облысы, Жетісай ауданы, Жетісай қаласы, Жайшібеков Орамы көшесі №8 үй, Пошталық индексі 160500.
10. Осы Ереже Мемлекеттік органның құрылтай құжаты болып табылады.
11.Мемлекеттік орган қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12.Мемлекеттік орган кәсіпкерлік субъектілерімен Мемлекеттік органның функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұлғасында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Мемлекеттік орган заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.

Глава 2. Цели и задачи государственного органа
13. Задачи:
Формирование единой государственной политики в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта и создание необходимых условий.
Осуществление иных задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
Права:
1)вести служебную переписку с государственными и негосударственными органами и организациями по вопросам, отнесенным к ведению Государственного органа;
2)запрашивать и получать от районных управлений, ведомств, акимов сельских округов необходимые документы, информацию, объяснения по деятельности местных исполнитеьных органов, отдельных должностных лиц, отнесенные к компетенции, првлекать работников исполнительных органов района к участию в решении вопросов, отнесенных к компетенции Государственного органа;
3)участвовать в проведении проверок исполнения Законов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан, Правительства, постановлений акимата решений и распоряжений акима области, района, принимать меры по устранению выявленных нарушений, выявлять причины и условия их неисполнения;
4)участвовать в заседениях, совещаниях, коллегиях районных упарвлений и иных местных исполнительных органов.
Обяззаности:
1)Запрашивать в установленном порядке от государственных органов и должностных лиц, иных организаций и граждан информацию, необходимую для выполнения своих организаций к участию в подготовке вопросов, относящихся к компотенции Государственного органа, создавать временные рабочие группы для выработки соответствующих предложений;
2)вносить предложения акиму района по совершенствованию организаций деятельности государственных органов в сфере культуры развития языков, физической культуры и спорта, осуществлять подготовку информационно – аналитических и иных материалов по вопросам, относящимся к ведению Государственного органа;
3)вносить представления, относящиеся к сфере деятельности Государственного органа, соответствующим государственным органам и должностным лицам, контролировать их исполнение, а также участвовать в мероприятиях, проводимых местными исполнительными органами;
4)осуществлять финансирование государственного заказа на проведение мероприятии в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
5)оказывать организационно – методическую, информационную и иную помощь должностным лицам государственных органов, в ведении которых находятся вопросы сферы физической культуры и спорта, соблюдения прав человека и иные вопросы, входящие в компетенцию Государственного органа;

2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13.Мақсаттары:
Мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спортты дамыту салаларында бірыңғай мемлекеттік саясатты қалыптастыру және қажетті жағдайлар жасау болып табылады.
Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған өзге де міндеттер.
14. Өкілеттіктері:
Құқықтары:
1) мемлекеттік органның қарауына жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттік және мемлекеттік емес органдармен және ұйымдармен қызметтік хат алмасу жүргізу:
2) ауданның атқарушы органдарының құжаттармен, ақпараттар, қажетті қызметтері бойынша жергілікті атқарушы органдардың жекелеген лауазымдық тұлғалардан түсініктемелер сұратуға:
3) Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілрін, облыс, аудан әкімдігінің қаулылары мен әкімнің шешім, өкімдерінің орындалуына тексерулер жүргізу, орындалмау себептерін анықтау және анықталған заң бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдау:
4) аудандық әкімдіктің және маслихаттың мәжілістеріне, аудандық аумақтық және өзге де атқарушы органдардың алқаларына қатысу:
Міндеттері:
1) өзінің қызметін орындау үшін қажетті ақпарттарды мемлекеттік органдардан және лауазым иелерінен, басқа ұйымдар мен азаматтардан белгіленген тәртіппен сұратып алады, Бөлім құзырына қатысты мәселелерді әзірлеуге қатысуға, тиісті ұсыныстар әзірлеу үшін уақытша жұмысшы топтарын құрады:
2) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спортты дамыту салаларында мемлекеттік органдардың қызметін жетілдіру жөніне аудан әкіміне ұсыныстар енгізеді, бөліме қатысты мәселелер бойынша ақпараттың талдау және басқа да материалдар әзірлеуді жүзеге асырады:
3) бөлімнің қызмет саласына қатысты мәселер бойынша тиісті мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдарға ұсыныстар береді, оның орындалуын қадағалайды, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар өткізетін шараларға қатысады:
4) аудандық деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт мәселелеріне мемлекеттік тапсырыстарды іске асыруға қаржыландыруды жүзеге асырады:
5) бөлім құзырына кіретін мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спортты дамытуда азаматтардың құқықтардың сақтау және басқа да мәселелер бойынша мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларына ұйымдастырушылық-әдістемелік, ақпараттық және басқа да көмектер көрсетеді:

6)проводить заседения Государственного органа, по вопросам, относящимся к его компетенции;
7)осуществлять иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1)разрабатываети реализует районные планы развития физической культуры и спорта;
2)проволит соревнования по видам спорта на районном уровне;
3)обеспечивает подготовку районных сборных команд по различным видам спорта и их выступления на областных спортивных соревнованиях;
4)развивает массовый спорт и национальные виды спорта на территории соответствующей адинистративно – территориальной единицы;
5)координирует деятельность районных специализированных учебно- спортивных заседений;
6)присваивает спортивные разряды и категории: второй и третий, первый, второй и третий юношеские, тренер высшего и среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего и среднего уровня квалификации второй категории, судья по спорту;
7)разрабатывает, утверждаев и релизует календарный план районных спортивно-массовых мертприятий;
8)координирует деятельность спортивных организаций на территории соответствующей административно- территориальной едеиницы;
9)координирует организацию и проведение спортивных мероприятий из территории соответствующей административно- территориальной еденицы;
10)анализирует и представляет областному исполнительному органу сведения по развитию физической культуры и спорта по соответствующей административно- территориальной еденицы;
11)организует подготовку методических материалов, рекомендаций и проведение консультаций и семинаров для соответствующих отделов акимата районе;
12)существляет организацию работы по исполнению актов Президента, Правительства Республики Казахстан, акима области, акима района по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района"
13)обеспечение деятельности консультативно- совещательных органов и акимата Жетысайского района в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
14)проводит государственные закупки товаров, работ и услуг в соответсвии с законодательством Республики Казахстан.
15)создает государственные организации культуры района в сфере музыкального и киноискусства, библиотечного и музейного дела, культурно- досуговой работы, а также осуществляет поддержку и координацию их деятельности;
16)организует работу по учету, охране и использованию культурных ценностей;
17)осуществляет проведение зрелищних культурно- массовых мероприятий района а также смотров, фестивалей и конкурсов среди любительских творческих объединений;

6) бөлім құзырына кіретін мәселелер бойынша отырыстар өткізеді.
7) Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес басқа да өкілеттерді жүзеге асырады:
15. Фунциялары:
1) дене шынықтыру мен спортты дамытудың аудандық жоспарларын әзірлейді және іске асырады:
2) спорт түрлері бойынша аудандық деңгейде жарыстар өткізеді:
3) спорттың әр түрі бойынша аудандық құрама командаларды дайындауды және олардың облыстық спорт жарыстарында өнер көрсетуін қамтамасыз етеді:
4) тиісті әкімшілік-аумақтың бірліктің аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерін дамытады:
5) аудандық мамандандырылған оқу-спорт мекемелерінің қызметін үйлестіреді:
6) мынадай спорттық разрядтар мен санаттарды береді: жасөспірімдер арасындағы екінші және үшінші, бірінші, екінші және үшінші разрядтар,біліктілігі жоғары және орта деңгейдегі екінші санатты жақтықтырушы,біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы, біліктілігі жоғары және орта деңгейдегі екінші санатты әдістер, спорт төрешісі.
7) аудандық спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбелік жоспарын әзірлейді, бекітеді және іске асырады:
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында спорт ұйымдарының қызметін үйлестіреді:
9) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында спорттық іс-шараларды ұйымдастыруды және өткізуді үйлестіреді:
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік бойынша дене шынықтыру ме спортты дамыту туралы мәліметтерді талдап,облыстық атқарушы органға табыс етеді:
11) аудан әкімдігінің тиісті бөлімдері үшін консультациялар мен семинарлар өткізеді және әдістемелік материалдар , ұйымдар даярлауды ұйымдастырады:
12) "Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің, облыс әкімінің, аудан әкімінің актілерін орындау бойынша жұмысты ұйымдастыруды жүзеге асырады:
13) мәдениет, тілдерді дамыту саласындағы Жетісай ауданы әкімдігінің консультативтік-кеңесі органдарының қызметін қамтамасыз етеді:
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүргізеді:
15) театр, музыка және кино өнері, кітапхана және музей ісі, мәдени-демалыс қызмет саласында ауданның мемлекеттік мәдениет ұйымдарын құрады, сондай-ақ олардың қызметін қолдауды және үйлестіруді жүзеге асырады:
16) мәдени құндылықтарды есепке алу, қорғау және пайдалануы жөніндегі жұмысты ұйымдастырады:
17) ауданның сауықтық мәдени-бұқаралық іс-шараларын, сондай-ақ әуесқой шығармашылық бірлестіктер арасында байқаулар, фестивальдер және конкурстар өткізуді жүзеге асырады:

18)проводит аттестацию государственных организаций культуры района;
19)в пределах своей компотенции осуществляет управление коммунальной собственностью в области культуры;
20)выступает заказчиком по строительству, реконстуркции и ремонту объектов культурного назначения района;
21)поддерживает и оказывает содействие в материально- техническом обеспечении государственных организаций культуры;
22)осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
23)обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
24)делопройзводство и составление протоколов о об администривных правонарушениях по административным правонрушениям, установленным пунктом 2-1 статьи 729 кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
25) согласование или предупреждение предложений о размещении вывесок в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
26) в соответствии с законодательством Республики Казахстан используются все документы юридических лиц;
Глава 3. Полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственного органа осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность завыполнение возложенных на "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района" назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района" имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей всоответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района"
1)Назначает на должность и освобождает от должности руководителей подведомственных учреждений, подведомственных отделу;
2) Назначает на должность и освобождает от должности работников учреждения и заместителей руководителей учреждений, подведомственных отделу;
3) в установленном законодательством порядке решает вопросы поощрения, оказания материальной помощи, наложения дисциплинарных взысканий;

18) ауданның мемлекеттік мәдениет және спорт ұйымдарын аттесттаттаудан өткізеді:
19) өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асырады:
20) ауданның мәдени мақсаттағы обьектілерінің құрылысы, реконструкциясы және жөнделуі бойынша тапсырысшы болады:
21) мемлекеттік мәдениет ұйымдарын қолдайды және материалдық-техникалық қамтамасыз етуде жәрдем көрсетеді:
22) жергілікті мемлекеттік басқару мүддсінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады:
23) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
24) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 729-бабы, 2-1 тармағында белгіленген әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтыру мен іс-қағаздарын жүргізеді;
25) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен маңдайшаларды орналастыру туралы ұсыныстарға келісу немесе уәжді ескерту береді;
26) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес заңды тұлғалардың барлық құқытарын пайдаланады;
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімін басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол "Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
17. Мемлекеттік органның бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Мемлекеттік органның бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасары болады.
19. Мемлекеттік органның бірінші басшысының өкілеттігі:
1) бөлім басшысы бөлім қызметіне жалпы басшылық жүргізеді және бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларының жүзеге асырылуына дербес жауапты болады;
2) бөлімнің басшысы дара басшылық қағидаты бойынша әрекет етеді және мемлекеттік мекеме қызметінің барлық мәселелерін Қазақстан Республикасының заңнамасында және мемлекеттік мекеменің Ережесінде айқындалатын өз құзіретіне сәйкес дербес шешеді;
3) бөлімнің атынан сенімхатсыз әрекет етеді;

4) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников Учреждения;
5) подписывает служебную документацию;
6) без доверенности действует от имени Учреждения;
7) утверждает в пределах установленной численности и фонда оплаты труда штатные расписания работников Учреждения;
8) утверждает планы финансирования администратора бюджетных программ и Учреждения по обязательствам и платежам;
9) распоряжается средствами и имуществом Учреждения в пределах своей компетенции;
10) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции;
11) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первогоруководителя "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии сдействующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Государственны органможет иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях,предусмотренных законодательством.
Имуществогосударственного органаформируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества(включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, ииных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное загосударственноем органеотносится к коммунальной собственности.
23. Государственныйорганне вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным заним имуществом и имуществом, приобретенным за счетсредств, выданных ему по плануфинансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднениегосударственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района":
1. Коммунальное государственное учреждение "Спортивный клуб Жетысай" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района.

4) мемлекеттік органдарда, басқа да ұйымдарда Бөлімнің мүддесін білдіреді;
5) шарттар жасасады;
6) сенімхаттар береді;
7) бөлімнің іс сапарларға, тағылымдамаға, қызметкерлерді қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарында оқытуға және қызметкерлердің біліктілігін жоғарылатудың басқа да түрлеріне байланысты тәртібі мен жоспарларын бекітеді;
8) банк шоттарын ашады;
9) барлық қызметкерлер үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
10) бөлімнің қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
11) бөлімнің қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көтермелеу шараларын қолданады және оларды жазалайды;
12) бөлімнің қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттік аясын айқындайды;
13) оған Қазақстан Республикасы заңнамасымен, осы Ережемен және жергілікті атқару органымен жүктелген басқа да функцияларды жүзеге асырады;
"Жетісай ауданының мәдениет,тілдерді дамыту,дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарының өкілеттігін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Мемлекеттік орган заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Мемлекеттік органның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. "Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік аудандық коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Жетісай ауданының мәдениет,тілдерді дамыту,дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. "Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы коммуналдық мемлекеттік мекемелердің тізбесі:
1. "Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Жетісай спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

2. Государственное коммунальное казенное предприятие "Дом культуры Жетысай" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района.
3. Государственное коммунальное учреждение "Жетысайская районная централизованная система библиотек" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района.
4. Коммунальное государственное учреждение "Центр по обучению и развитию языков" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района;
6. Коммунальное государственное учреждение "Жетысайский районның нациаональный спортивный клуб" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Жетысайского района;

2. "Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Жетісай аудандық мәдениет үйі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.
3. "Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Жетісай аудандық орталықтандырылған кітапханалар жүйесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4. "Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Тілдерді оқыту және дамыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5. "Жетісай ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Жетісай аудандық ұлттық спорт клубы" комуналдық мемлекеттік мекемесі.