О внесении изменений в решение Созакского районного маслихата от 19 марта 2025 года № 176 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан"
Решение Созакского районного маслихата Туркестанской области от 29 апреля 2026 года № 261
Созакский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Созакского районного маслихата от 19 марта 2025 года №176 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №6674-13) следующие изменения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления е размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденных указанным решением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, один раз в год), осуществляется с месяца обращения.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Перечень категорий получателей, предельные размеры социальной помощи, сроки обращения за социальной помощью отдельным категориям нуждающихся граждан устанавливаются МИО и утверждаются решениями местных представительных органов.
Основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся являются:
1) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара;
3) наличие социально значимого заболевания;
4) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами, в кратном отношении к прожиточному минимуму, устанавливаемому на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
В подпункте 2) пункте 7 количество "2" заменить количестом "3".
Исключить подпунк 8) пункта 7.
Подпункт 11 пункт 7 изложить в новой редакции:
"11) День Республики – 25 октября:
социальная помощь в виде финансовой помощи (для граждан, освобожденных из тюрьмы и зарегистрированных в службе пробации) – единовременно в размере 10 ежемесячных расчетных показателей;";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан оказывается единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, один раз в год):
1) лицам, страдающим заболеванием вирусным иммунодефицитом человека (ВИЧ) ежемесячно в 2 кратном размере величины установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;

Созақ аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 наурыздағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" № 176 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Түркістан облысы Созақ аудандық мәслихатының 2026 жылғы 29 сәуірдегі № 261 шешімі
Созақ аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Созақ аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 наурыздағы №176 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6674-13 болып тіркелген) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
4 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мезгіл-мезгіл (ай сайын, тоқсан сайын, жылына бір рет) көрсетіледі, өтініш берілген айдан бастап жүзеге асырылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Алушылар санаттарының тізбесін, әлеуметтік көмектің шекті мөлшерлерін, мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының әлеуметтік көмекке жүгіну мерзімдерін ЖАО белгілейді және жергілікті өкілді органдардың шешімдерімен бекітіледі.
Азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар негіз болады:
1) дүлей зілзала салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі;
2) өрт салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі;
3) әлеуметтік мәні бар сырқатының болуы;
4) республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленетін ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табысының болуы.";
7 тармақ, 2) тармақшадағы "2" деген сан "3" санына ауыстырылсын.
7 тармақтың 8) тармақшасы алынып тасталсын.
7 тармақтың 11-тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"11) 25 қазан – Республика күні:
қаржылық көмек түріндегі әлеуметтік көмек (бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған, пробация қызметінің есебінде тіркелген азаматтарға) – бір рет 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;";
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"8. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мезгіл-мезгіл (ай сайын, тоқсан сайын, жылына бір рет) көрсетіледі:
1) адамның иммун тапшылығын вирусын (АИТВ)-мен ауыратын адамдарға – ай сайын республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің екі еселенген мөлшерінде;

2) гражданам, страдающим туберкулезным заболеванием и находящимся на амбулаторном этапе лечения согласно предоставленного списка коммунального государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Районная больница Созакского района" управления здравоохранения Туркестанской области ежемесячно в размере – 10 месячных расчетных показателей;
3) Социальная помощ на оплату коммунальных услуг для (одиноким и престарелым старше 80 лет, получающим специальные социальные услуги на дому), ежемесячно, в размере - 5 месячных расчетных показателей;
4) Социальная помощь инвалидам 1-й группы, использующим аппарат гемодиализа – один раз в размере 50 месячных расчетных показателей;
5) ветеранам Великой Отечественной войны и лицам с инвалидностью приравненным к ним лицам, (адрес которых должен быть зарегистрирован в районе не менее двух месяцев пенсионерам по возросту) и лицам с инвалидностью (один из законных представителей, сопровождающий ребенка с инвалидностью на санаторно-курортное лечение, стоимости пребывания в санаторно-курортной организации в размере семидесяти процентов от гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости санаторно-курортного лечения, определяемой уполномоченным государственным органом), принимавшим участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" по очередности на санаторно-курортное лечение один раз в размере – 75 месячных расчетных показателей;
6) если редний доход на душу населения малообеспеченной семьи не превышает кратного прожиточного минимума, установленного местными представительными органами один раз в размере - 7 месячного расчетного показателей;
7) без учета среднедушевого дохода:
в связи с причинением ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара - один раз в размере 100 месячных расчетных показателей.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы соответствующей административно-территориальной единицы;
3) направления получателя на проживание в центры оказания специальных социальных услуг;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем;
5) выявления сведений об утрате оснований на оказание социальной помощи.
Подпункт 3) настоящего пункта не распространяется на выплату социальной помощи, назначенной по основаниям, указанным в подпунктах 1) и 2) пункта 8 настоящих Типовых правил.

2) Түркістан облысы денсаулық сақтау басқармасының "Созақ ауданының аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорыны ұсынған тізімге сәйкес туберкулезбен ауыратын және емнің амбулаториялық сатысындағы азаматтарға - ай сайын 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
3) коммуналдық қызметтерді төлеуге арналған әлеуметтік көмек (үйде арнаулы әлеуметтік қызмет алатын 80 жастан асқан жалғызілікті қарттарға) - ай сайын 5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
4) гемодиализ аппаратын пайдаланатын I-топтағы мүгедектерге әлеуметтік көмек - бір рет 50 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
5) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектігі бар адамдар және соларға теңестірілген адамдарға, (кемінде аудан шегінде мекен-жайы екі ай есепте болуы тиіс жасына байланысты зейнеткерлерге), мүгедектігі бар адамдар (мүгедектігі бар баланы санаторийлік-курорттық емдеуге алып жүретін заңды өкілдердің бірінің санаторийлік-курорттық ұйымда болу құнын уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын, санаторийлік-курорттық емдеу құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманың жетпіс пайызы мөлшерінде), Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғасына қатысып, Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғаларына кезектілігіне қарай санаторийлік-курорттық емделуге - бір рет 75 айлық есептік көрсеткіш мөлшеріне дейін;
6) аз қамтылған отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы, жергілікті өкілді органдармен белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің еселенген мөлшерінен аспаса – бір рет 7 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
7) жан басына шаққандағы орташа кірісі есепке алынбай:
дүлей апаттың немесе өрттің салдарынан азаматтың (отбасының) тұрғын үйіне зиян келген жағдайда тұрғын үй иесі отбасына – бір рет 100 айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде көрсетіледі.";
14 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Әлеуметтік көмек көрсету:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тұрақты тұру үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктен тыс жерге кеткен;
3) алушы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарына тұруға жіберілген;
4) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің анық еместігі анықталған;
5) әлеуметтік көмек көрсетуге негіз болмай қалғаны туралы мәліметтер анықталған жағдайларда әлеуметтік көмек көрсету тоқтатылады.
Осы тармақтың 3) тармақшасы осы Үлгілік қағидалардың 8-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша тағайындалған әлеуметтік көмекті төлеуге қолданылмайды.

Выплата социальной помощи по основаниям, указанным в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, прекращается со следующего месяца после наступления указанных обстоятельств.
Выплата социальной помощи по основаниям, указанным в подпунктах 4) и 5) настоящего пункта, прекращается с даты наступления указанных обстоятельств.".
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Созакского районного маслихата О. Жәмиев

Осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейінгі айдан бастап тоқтатылады.
Осы тармақтың 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген мән-жайлар басталған күннен бастап тоқтатылады.".
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Созақ аудандық мәслихат төрағасы О. Жәмиев