О внесении изменений и дополнений в решение районного маслихата от 22 декабря 2025 года № 253-VІІІ "Об утверждении районного бюджета на 2026-2028 годы"
Решение Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 10 июля 2026 года № 299-VIII
Курмангазинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Курмангазинского районного маслихата "Об утверждении районного бюджета на 2026-2028 годы" от 22 декабря 2025 года № 253-VІІІ следующие изменения и дополнения:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 24 720 482 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 5 151 094 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 49 118 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 15 700 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 19 504 570 тысяч тенге;
2) затраты – 24 855 942 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 26 854 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 49 738 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 22 884 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 162 314 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – - 162 314 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 162 314 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 49 738 тысяч тенге;
погашение займов – 22 884 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 135 460 тысяч тенге."
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрен целевой текущий трансферт из областного бюджета в следующих объемах:
12 606 тысяч тенге на обеспечения лиц с инвалидностью техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и (или) специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой реабилитации;

Аудандық мәслихаттың 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 253-VІІІ "2026-2028 жылдарға арналған ауданның бюджетін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 2026 жылғы 10 шілдедегі № 299-VIII шешімі
Құрманғазы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Құрманғазы аудандық мәслихатының "2026-2028 жылдарға арналған ауданның бюджетін бекіту туралы" 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 253-VІІІ шешіміне келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 24 720 482 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 5 151 094 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 49 118 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 15 700 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 19 504 570 мың теңге;
2) шығындар – 24 855 942 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – 26 854 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 49 738 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 22 884 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 162 314 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – - 162 314 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 162 314 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 49 738 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 22 884 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланатын қалдықтары – 135 460 мың теңге."
7-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен келесі көлемде нысаналы ағымдағы трансферт көзделгені ескерілсін:
мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдардың техникалық көмекші (орын толтырушы) құралдарымен және (немесе) арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге 12 606 мың теңге;

400 000 тысяч тенге на текущий и капитальный ремонт автомобильных дорог."
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены целевые трансферты развития из областного бюджета в следующих объемах:
3 035 571 тысяч тенге на увеличение водности водных объектов и улучшение гидрологического режима;
6 333 072 тысяч тенге на развитие транспортной инфраструктуры."
2. Приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.

автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеуге 400 000 мың теңге."
келесі мазмұндағы 9 тармақпен толықтырылсын:
"9. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен келесі көлемдерде нысаналы даму трансферттері көзделгені ескерілсін:
Су айдындарының сулылығын арттыру және гидрологиялық режимін жақсартуға 3 035 571 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға 6 333 072 мың теңге."
2. Көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда мазмұндалсын.

40 080
003
Капитальные расходы государственного органа
0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
510 739
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
113 335
013
Капитальные расходы государственного органа
300
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
397 104
02
Оборона
18 929
1
Военные нужды
7 008
122
Аппарат акима района (города областного значения)
7 008
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
7 008
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
11 921
122
Аппарат акима района (города областного значения)
11 921
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
11 921
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 533 928
1
Социальное обеспечение
142 340
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
142 340
005
Государственная адресная социальная помощь
142 340
2
Социальная помощь
1 207 614
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 207 614
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
50 700
006
Оказание жилищной помощи
700
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
401 318
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
6 193
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
125 476
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
167 286
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
373 075
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
82 866
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения

40080
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
510 739
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
113 335
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
300
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
397104
02
Қорғаныс
18 929
1
Әскери мұқтаждар
7 008
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
7 008
005
Жалпыға бiрдей әскери мiндеттi атқару шеңберiндегi iс-шаралар
7008
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
11 921
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
11 921
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
11921
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 533 928
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
142 340
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
142 340
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
142 340
2
Әлеуметтiк көмек
1 207 614
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1207614
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтiк көмек көрсету
50700
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
700
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
401 318
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
6193
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
125 476
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
167 286
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
373 075
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
82 866
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындагы өзге де қызметтер

40 700
009
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
15 200
010
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
25 500
467
Отдел строительства района (города областного значения)
1 229 163
008
Развитие объектов спорта
1 229 163
3
Информационное пространство
271 763
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
9 000
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
9 000
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
262 763
006
Функционирование районных (городских) библиотек
262 763
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
1 114 226
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
109 454
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственностии формирования социального оптимизма граждан
64 611
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
38 203
006
Капитальные расходы государственного органа
6 640
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
1 004 772
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
282 117
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
4 270
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
718 385
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
0
01
Топливо и энергетика
0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
0
009
Развитие теплоэнергетической системы
0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
44 496
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
44 496
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
44 496
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
44 496
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
4 596 638
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
4 596 638
467
Отдел строительства района (города областного значения)
4 596 638
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области строительства
61 067
017
Капитальные расходы государственного органа
0
124
Проведение мероприятий на расходы развития по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, устранению ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности административно-территориальной единицы, жизни и здоровью людей, общереспубликанского либо международного значения, а также в целях развития агломераций по ходатайству акимов областей, городов республиканского значения, столицы, а также по поручению Президента Республики Казахстан за счет целевых трансфертов из бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы

40 700
009
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) денгейде спорттық жарыстар өткiзу
15 200
010
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
25 500
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
1 229 163
008
Cпорт объектілерін дамыту
1229163
3
Ақпараттық кеңiстiк
271 763
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
9000
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
9000
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
262 763
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
262 763
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
1 114 226
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
109 454
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
64 611
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
38 203
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
6 640
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
1 004 772
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
282 117
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
4 270
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
718 385
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
0
1
Отын және энергетика
0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
0
009
Жылу-энергетикалық жүйені дамыту
0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесiн қорғау, жер қатынастары
44 496
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
44 496
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлiмi
44 496
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
44 496
11
Өнеркәсiп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi
4 596 638
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
4 596 638
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
4 596 638
001
Жергілікті деңгейде құрылыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
61 067
017
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
124
Облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінен берілетін нысаналы трансферттердің есебінен әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жою, әкімшілік-аумақтық бірліктің саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына, адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жалпы республикалық немесе халықаралық маңызы бар жағдайларды жою бойынша, сондай-ақ агломерацияларды дамыту мақсатында облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдерінің өтініштері бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша даму шығыстарына іс-шаралар өткізу