О внесении изменений в решение Махамбетского районного маслихата от 22 декабря 2025 года № 248 "О районном бюджете на 2026-2028 годы"
Решение Махамбетского районного маслихата Атырауской области от 6 марта 2026 года № 257
Махамбетский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Махамбетского районного маслихата от 22 декабря 2025 года № 248 "О районном бюджете на 2026-2028 годы" следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доход – 20 811 190,2 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 7 521 090 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 49 509 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 6 636 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 13 233 955,2 тысяч тенге;
2) затраты – 20 970 219,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 30 275 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 30 275 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 189 303,8 тысяча тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 189 303,8 тысяча тенге, в том числе:
поступление займов – 30 275 тысяча тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 159 028,8 тысяча тенге.".
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены целевые трансферты из областного бюджета в сумме – 12 721 946 тысяч тенге, в том числе:
20 625 тысяч тенге – на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
53 521 тысяч тенге - на выплату государственной адресной социальной помощи;
947 669 тысяч тенге - организация водоснабжения населенных пунктов;
3 000 000 тысяч тенге – на капитальный ремонт автомобильных дорог;
905 253 тысяч тенге – на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
198 660 тысяч тенге - на проведение работ по подготовке к зимнему периоду:
6 089 518 тысяч тенге – на проведение работ по инженерной защите от природных стихийных бедствий населения, объектов и территорий;
880 000 тысяч тенге – на обеспечение жильем отдельных категорий граждан;
603 094 тысяч тенге – на приобретение жилья коммунального жилищного фонда;
5 536 тысяч тенге - обеспечение санитарии населенных пунктов;

"2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" Махамбет аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 248 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Атырау облысы Махамбет аудандық мәслихатының 2026 жылғы 6 наурыздағы № 257 шешімі
Махамбет аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" Махамбет аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 248 шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 20 811 190,2 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 7 521 090 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 49 509 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 6 636 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 13 233 955,2 мың теңге;
2) шығындар – 20 970 219,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 30 275 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 30 275 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 189 303,8 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 189 303,8 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі - 30 275 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 159 028,8 мың теңге.".
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен 12 721 946 мың теңге сомасында нысаналы трансферт көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 20 625 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 53 521 мың теңге;
елді мекендердегі сумен жабдықтауды ұйымдастыруға – 947 669 мың теңге;
автомобиль жолдарын күрделі жөндеуге - 3 000 000 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыруға – 905 253 мың теңге;
қысқы дайындық жұмыстарын жүргізуге - 198 660 мың теңге;
халықты, объектілер мен аумақтарды табиғи дүлей зілзалалардан инженерлік қорғау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге – 6 089 518 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз етуге - 880 000 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға - 603 094 мың теңге;
елді мекендердің санитариясын қамтамасыз етуге - 5 536 мың теңге;

18 070 тысяч тенге - реализация проекта "Жасыл Ел"
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые трансферты в бюджеты сельских округов в сумме – 698 634 тысяч тенге, в том числе:
812 тысяч тенге - на уличное освещение населенных пунктов;
12 399 тысяч тенге - на текущие и капитальные затраты аппарата акима сельского округа;
19 174 тысяч тенге – на благоустройство населенных пунктов;
21 536 тысяч тенге - на обеспечение санитарии населенных пунктов;
640 394 тысяч тенге - на организацию водоснабжения населенных пунктов;
4 319 тысяч тенге – на текущие и капитальные затраты сельских организаций культуры;
пункт 5 изложить в новой редакции:

"Жасыл Ел" жобасын іске асыру - 18 070 мың теңге.
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтер бюджеттеріне - 698 634 мың теңге сомасында нысаналы трансферттер көзделсін, оның ішінде:
елді мекендердегі көшелерді жарықтандыруға – 812 мың теңге;
ауылдық округ әкімі аппаратының ағымдағы және күрделі шығындарына – 12 399 мың теңге;
елді мекендерді абаттандыруға – 19 174 мың теңге;
елді мекендердің санитариялық жұмыстарына – 21 536 мың теңге;
елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастыруға – 640 394 мың теңге;
ауылдық мәдениет ұйымдарының ағымдағы және күрделі шығындарына – 4 319 мың теңге;
5-тармақ жаңа редакцияда жасылсын:

"5. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены бюджетные кредиты из республиканского бюджета для предоставления мер социальной поддержки специалистов – 30 275 тысяч тенге, из районного бюджета подъемное пособие - 9 018 тысяч тенге".
2. Приложение к указанному решению 1 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председателя районного маслихата К. Мажиев
Приложение к решению
районного маслихата от 06
марта 2026 года № 257
Приложение 1 к решению
районного маслихата от 22
декабря 2025 года № 248
Бюджет района на 2026 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
І. Доходы

"5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын көрсету үшін - 30 275 мың теңге бюджеттік кредит, аудандық бюджеттен 9 018 мың теңге көтерме жәрдемақы көзделгені ескерілсін".
2. Көрсетілген шешімнің 1 қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда мазмұндалсын.
3. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Қ. Мажиев
Аудандық мәслихаттың
2026 жылғы 06 наурыздағы
№ 257 шешіміне қосымша
Аудандық мәслихаттың
2025 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 248 шешіміне 1 қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы мың теңге
Сыныбы
Ішкі сыныбы
А т а у ы
I. Кірістер

8808
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог (города областного значения)
8808
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
8808
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
803012
451
Отдел занятости, социальных программ района (города областного значения)
63521
005
Государственная адресная социальная помощь
63521
057
Обеспечение физических лиц, являющихся получателями государственной адресной социальной помощи, телевизионными абонентскими приставками
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
3000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
3000
451
Отдел занятости, социальных программ района (города областного значения)
650003
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры , спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
28613
006
Оказание жилищной помощи
300
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
145456
010
Материальное обеспечение детей-инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4154
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
146405
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного специалистами жестового языка, индивидуальными помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
226741
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
98334
451
Отдел занятости, социальных программ района (города областного значения)
86488
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния
67172
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
300
021
Капитальные расходы государственного органа
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
19016
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
10230731
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
973126
002
Изъятие, в том числе путем выкупа земельных участков для государственных надобностей в связанное с этим отчуждением недвижимого имущества

8808
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
8808
21
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
8808
6
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
803012
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
63521
5
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
63521
57
Атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын жеке тұлғаларды телевизиялық абоненттік жалғамамен қамтамасыз ету
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3000
94
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
3000
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
650003
4
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринария мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
28613
6
Тұрғын үйге көмек көрсету
300
7
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
145456
10
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4154
15
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қызмет көрсету аумақтық орталығы
146405
17
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
226741
27
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
98334
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
86488
1
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру жөніндегі қызметтер
67172
11
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
300
21
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
54
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
19016
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
7
Тұрғын үй – коммуналдық шаруашылық
10230731
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
973126
2
Мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер учаскелерін алып қою, соның ішінде сатып алу жолымен алып қою және осыған байланысты жылжымайтын мүлікті иеліктен айыру