О реорганизации коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области"
Постановление акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области от 13 января 2026 года № 11
В соответствии со статьей 45 Гражданского Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 20) пункта 1 статьи 31, статьей 39 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 124 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", акимат Тайыншинского района Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать коммунальное государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" путем выделения из него коммунального государственного учреждения "Центр оказания специальных социальных услуг" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области".
2. Утвердить Положение коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" в новой редакции согласно приложения 1.
3. Утвердить Устав коммунального государственного учреждения "Центр оказания специальных социальных услуг" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" согласно приложения 2.
4. Коммунальному государственному учреждению "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области", коммунальному государственному учреждению "Центр оказания специальных социальных услуг" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" в установленном законодательством порядке, принять меры по обеспечению государственной регистрации в органах юстиции.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Тайыншинского района.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Аким Тайыншинского района Б. Альжанов
Приложение 1
Утверждаю
постановлением акимата
Тайыншинского района
Северо-Казахстанской области
от " " января 2026 жылғы №
Положение коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанского области"
г. Тайынша
1. Общие положения

"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта құру туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің 2026 жылғы 13 қаңтардағы № 11 қаулысы
Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексінің 45-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабы 1-тармағының 20)-тармақшасына, 39-бабына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 124 бабына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі одан "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін бөлу арқылы қайта құрылсын.
2. "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Ережесі 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін.
3. "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Жарғысы 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
4. "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдасын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Тайынша ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Тайынша ауданының әкімі Б. Әлжанов
Қосымша 1
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы әкімдігінің
2026 жылғы " " қаңтардағы
№ қаулысымен
бекітілген
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Ережесі
Тайынша қ.
1. Жалпы ережелер

1. аКоммунальное государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" (далее – КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере занятости и социальной защиты населения.
2. КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" имеет ведомства: коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области", коммунальное государственное учреждение "Центр оказания специальных социальных услуг" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области".
3. КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. а КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме коммунального государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. а КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказом руководителя КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

1. а"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ) жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. а "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ-нің ведомстволары бар: "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. а"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ өз қызметін Қазақстан Республикасы Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік-құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. а"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ коммуналдық мемлекеттік мекеменің ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрлері және мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. а"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ азаматтық-құқықтық қатынасқа өз атынан түседі.
6. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған өкілеттік берілген болса, "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ-ның мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы ретінде болуға құқығы бар.
7. а"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ өз құзыретінің мәселелері бойынша заңмен белгіленген тәртіпте "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ басшысының бұйрығымен және Қазақстан Республикасы заңнамасымен қарастырылған басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

8. аСтруктура и лимит штатной численности КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. аМестонахождение юридического лица: индекс 151000, Республика Казахстан, Северо-Казахстанская область, Тайыншинский район, город Тайынша, улица Конституции Казахстана, 203.
10. аНастоящее Положение является учредительным документом КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области".
11. аФинансирование деятельности КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" осуществляется из республиканского и местного бюджетов.
12. КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области".
Если КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия коммунального государственного учреждения
13. Задачи:
ареализация государственной политики в области социальной защиты населения;
обеспечение равных возможностей независимо от национальности, пола, возраста, социального положения, политических убеждений, отношения к религии и любых иных обстоятельств вреализации права на свободу труда и свободный выбор рода деятельности и профессии;
координация и организация оказания социальных услуг и социальной помощи отдельным категориям граждан в соответствии с действующим законодательством;
постоянное повышение квалификации и профессионального уровня;
обеспечение эффективности использования бюджетных средств;
иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права:
осуществлять методическое руководство деятельностью местных исполнительных органов и организаций по вопросам, входящим в компетенцию учреждения, давать разъяснения по применению законодательства в сфере занятости и социальной защиты населения;
в пределах своей компетенции запрашивать и получать в установленном законодательством порядке необходимые информационные материалы от государственных органов и от других организаций в пределах своей компетенции;
в пределах своей компетенции заключать договора, соглашения.

8. а"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ-нің құрылымы және штаттық санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индекс 151000, Қазақстан Республикасы, Солтүстік Қазақстан облысы, Тайынша ауданы, Тайынша қаласы, Қазақстан Конституциясы көшесі, 203.
10. аОсы Ереже "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ-нің құрылтайшы құжаты болып табылады.
11. а"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ-нің қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
12. а"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ-не кәсіпкерлік субъектілермен "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ-нің қызметтері болып табылатын міндеттерді орындауға қатысты шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ-не заңнамалық актілермен табыс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндетері:
халықты әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
ұлтына, жынысына, жасына, әлеуметтік жағдайына, саяси сенімдеріне, дінге деген көзқарасына және еңбек бостандығы құқығын іске асырудың кез келген өзге мән-жайларына және қызмет пен кәсіп түрін еркін таңдауға қарамастан тең мүмкіндіктерді қамтамасыз ету;
қолданыстағы заңнамаға сәйкес азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік қызметтер мен әлеуметтік көмек көрсетуді үйлестіру және ұйымдастыру;
үздіксіз біліктілік пен кәсіби деңгейді арттыру;
бюджет қаражатын пайдалану тиімділігін қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мекеменің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдардың қызметіне әдістемелік басшылықты жүзеге асыру, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау саласындағы заңнаманың қолданылуы жөнінде түсініктемелер беру;
өз құзыреті шегінде заңнамада белгіленген тәртіппен өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа ұйымдардан қажетті ақпараттық материалдарды сұрату және алу;
өз құзыреті шегінде шарттар, келісімдер жасасу.

2) обязанности:
качественно оказывать государственные услуги населению в соответствии с действующим законодательством в сфере оказания государственных услуг;
утверждать индивидуальные планы финансирования коммунального государственного учреждения;
осуществлять иные права и обязанности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) аосуществление государственных функций в сфере занятости и социальных программ в соответствии с законодательством;
2) аразработка проектов нормативно-правовых актов по вопросам социальной защиты и занятости населения;
3) апрогнозирование потребности бюджетных средств и реализация социальных программ в соответствии с действующим законодательством:
4) аоказание государственных услуг в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
5) аназначение и выплата социальной помощи, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и оказание других видов социальной помощи за счҰт средств республиканского и местного бюджета;
6) анализ и прогнозирование рынка труда, информирование населения и местные исполнительные органы о состоянии рынка труда в районе;
7) аведение мониторинга организаций с рисками высвобождения и сокращения рабочих мест;
8) анализ, прогнозирование спроса и предложения рабочей силы в районах (городах областного значения) и информирования местного исполнительного органа областей, городов республиканского значения и столицы;
9) внесение в местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы предложений по мерам содействия занятости населения;
10) реализация региональной карты занятости и активных мер содействия занятости населения;
11) осуществление мониторинга создания рабочих мест в рамках национальных проектов, планов развития области, города республиканского значения, столицы, региональной карты занятости;
12) поддержка создания рабочих мест района (города областного значения) через развитие предпринимательской инициативы;
13) внесение в местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы предложений по определению населенных пунктов для добровольного переселения лиц в целях повышения мобильности рабочей силы;
14) осуществление мониторинга организаций с рисками высвобождения и сокращения рабочих мест;
15) взаимодействие с центрами трудовой мобильности в целях обеспечения содействия занятости населения;
16) создание и деятельность субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, находящихся в их ведении;
17) проведение анализа потребностей населения в специальных социальных услугах;

2) міндеттері:
мемлекеттік қызмет көрсету саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкес халыққа сапалы мемлекеттік қызмет көрсету;
коммуналдық мемлекеттік мекемені қаржыландырудың жеке жоспарларын бекіту;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
15. Қызметтері:
1) қолданыстағы заңнамаға сәйкес жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар саласында мемлекеттік қызметтерді жүзеге асыру;
2) ахалықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері бойынша нормативтік-құқықтық актілер жобаларын әзірлеу;
3) ақолданыстағы заңнамаға сәйкес бюджеттік қаражаттарға қажеттілікті болжау және әлеуметтік бағдарламаларды жүзеге асыру;
4) қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету;
5) Қазақстан Республикасы заңнамасымен көзделген, әлеуметтік көмекті тағайындау және төлеу және республикалық және жергілікті бюджет есебінен өзге де әлеуметтік көмекті көрсету;
6) еңбек нарығын талдау және болжау, аудандағы еңбек нарығының жағдайы туралы халықты және жергілікті атқарушы органдарды ақпараттау;
7) қызметкерлерді жұмыстан босату және жұмыс орындарын қысқарту қаупі бар ұйымдарға мониторинг жүргізу;
8) аудандардағы (облыстық маңызы бар қалалардағы) жұмыс күшіне сұраныс пен ұсынысты талдау, болжау және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органын хабардар ету;
9) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары жөнінде ұсыныстар енгізу;
10) өңірлік жұмыспен қамту картасын және халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру;
11) ұлттық жобалар, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары, өңірлік жұмыспен қамту картасы шеңберінде жұмыс орындарын құру мониторингін жүзеге асыру;
12) кәсіпкерлік бастаманы дамыту арқылы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыс орындарын құруды қолдау;
13) жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру мақсатында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына адамдардың ерікті түрде қоныс аударуы үшін елді мекендерді айқындау жөнінде ұсыныстар енгізу;
14) жұмыс орындарын босату және қысқарту тәуекелдері бар ұйымдардың мониторингін жүзеге асыру;
15) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді қамтамасыз ету мақсатында еңбек ұтқырлығы орталықтарымен өзара іс-қимыл жасау;
16) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін, олардың қарамағындағы субъектілерді құру және олардың қызметі;
17) халықтың арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттіліктеріне талдау жүргізу;

18) принятие мер по развитию системы предоставления специальных социальных услуг;
19) взаимодействие с физическими, юридическими лицами и государственными органами по вопросам предоставления специальных социальных услуг;
20) обеспечение санаторно-курортного лечения лиц с инвалидностью и детей с инвалидностью в соответствии с индивидуальной программой;
21) обеспечение лиц с инвалидностью техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и (или) специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой;
22) обеспечение услугами индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, специалиста жестового языка для лиц с инвалидностью по слуху в соответствии с индивидуальной программой;
23) предоставление дополнительных мер социальной помощи лицам с инвалидностью, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
24) организация работы деятельности коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области", коммунальное государственное учреждение "Центр оказания специальных социальных услуг" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области";
25) рассмотрение обращений, приҰм и консультирование физических лиц и представителей юридических лиц, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
26) апроведение семинаров по вопросам занятости и социальной защиты населения, а также разъяснительной работы среди населения по вопросам, входящим в компетенцию отдела;
27) контроль за реализацией социального проекта "Ресоциализация лиц состоящих на учете в службе пробации и освобожденных из мест лишения свободы", "Центр активного долголетия";
28) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы районов (городов областного значения) законодательством Республики Казахстан.
3. Статус, полномочия первого руководителя коммунального государственного учреждения
16. аРуководство КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" задач и осуществление им своих полномочий.

18) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жүйесін дамыту жөнінде шаралар қабылдау;
19) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жеке, заңды тұлғалармен және мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау;
20) 24) жеке бағдарламаға сәйкес мүгедектігі бар адамдар мен мүгедектігі бар балаларды санаториялық-курорттық емдеуді қамтамасыз ету;
21) мүгедектігі бар адамдарды жеке бағдарламаға сәйкес техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен және (немесе) арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету;
22) жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедек адамдар үшін жеке көмекшіні, жеке бағдарламаға сәйкес есту қабілеті нашар адамдар үшін ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету;
23) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік көмектің қосымша шараларын ұсыну;
24) "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің, "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметін ұйымдастыру;
25) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жеке тұлғалар мен заңды тұлғалар өкілдерінің өтініштерін қарау, қабылдау және консультация беру;
26) жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша семинарларды, сондай-ақ бөлімнің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша халық арасында түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
27) "Пробация қызметінде есепте тұрған және бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды қайта әлеуметтендіру", "Белсенді ұзақ өмір сүру орталығы" әлеуметтік жобасының іске асырылуын бақылау;
28) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
3. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттігі
16. а"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ-нің басшылығын "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ-не жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз қызметін жүзеге асыруға жеке жауап беретін бірінші басшы жүзеге асырады.

17. аПервый руководитель КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом района в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. аПервый руководитель КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. аПолномочия первого руководителя КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области":
определяет обязанности и устанавливает степень ответственности заместителя КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области", директора коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области", директора коммунального государственного учреждения "Центр оказания специальных социальных услуг" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области";
в соответствии с законодательством назначает на должность и освобождает от должностей сотрудников КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области", директора коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области", директора коммунального государственного учреждения "Центр оказания специальных социальных услуг" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области";
принимает меры поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников коммунального государственного учреждения, директора коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области", директора коммунального государственного учреждения "Центр оказания специальных социальных услуг" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области";
в пределах своей компетенции издаҰт приказы, обязательные для исполнения сотрудниками коммунального государственного учреждения, директора коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области", директора коммунального государственного учреждения "Центр оказания специальных социальных услуг" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области";
утверждает план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам и обязательствам, администратором которых является;
в пределах своей компетенции представляет КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" в государственных органах и организациях в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
ведет прием граждан по вопросам, входящим в компетенцию КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области";
противодействует коррупции в КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" с установлением за это персональной ответственности;
в соответствии со своими полномочиями принимает решения по другим вопросам;
осуществление иных функций в соответствии с действующим законодательством.
Исполнение полномочий руководителя коммунального государственного учреждения в период его отсутствия осуществляется заместителем в соответствии с действующим законодательством.

17. а"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ-нің бірінші басшысы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес аудан әкімімен қызметке тағайындайды және қызметтен босатылады.
18. а"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ басшысының орынбасары бар, ол Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
19. а"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ-нің бірінші басшысының өкілеттігі:
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ орынбасарының, "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі директорының, "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі директорының міндеттерін айқындайды және жауапкершілік дәрежесін белгілейді;
заңнамаға сәйкес "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін, "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің директорын, "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің директорын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
коммуналдық мемлекеттік мекеменің қызметкерлеріне, "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің директорына, "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің директорына шаралар қолданады көтермелейді және тәртіптік жаза қолданады;
өз құзыреті шегінде коммуналдық мемлекеттік мекеменің қызметкерлері, "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің директоры, "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің директоры орындауы үшін міндетті бұйрықтар шығарады;
әкімшісі болып табылатын төлемдер мен міндеттемелер бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарын растайды;
өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдар мен ұйымдарда "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ-нің атынан мемлекеттік мекемелерде,
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша азаматтардың қабылдауын жүргізеді;
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі коммуналдық мемлекеттік мекемеде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасайды, ол үшін дербес жауапкершілік белгіленеді;
өз өкілеттіктеріне сәйкес басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды;
қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
коммуналдық мемлекеттік мекеме басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес орынбасары жүзеге асырады.

20. Руководитель определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество коммунального государственного учреждения
21. КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" формируется за счет имущества, переданного его собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. аИмущество, закрепленное за КГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" относится к коммунальной собственности.
23. Отдел занятости и социальных программ не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение коммунального государственного учреждения
24. аРеорганизация и упразднение Отдела занятости и социальных программ осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении:
1. Коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области". Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Северо-Казахстанская область, Тайыншинский район, город Тайынша, ул. Конституции Казахстана, 209;
2. Коммунальное государственное учреждение "Центр оказания специальных социальных услуг" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области". Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Северо-Казахстанская область, Тайыншинский район, город Тайынша, ул. Конституции Казахстана, 203.
Приложение 2
Утверждено постановлением
акимата Тайыншинского района
Северо-Казахстанской области
от " " ___________2026 года
№___________________
Устав коммунального государственного учреждения "Центр оказания специальных социальных услуг" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо–Казахстанской области"
г. Тайынша
2026 г.
1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Центр оказания специальных социальных услуг" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо–Казахстанской области" (далее – Центр), является некоммерческой организацией, обладающей статусом юридического лица, созданной в организационно-правовой форме учреждения для осуществления комплексного подхода к оказанию специальных социальных услуг в области социальной защиты населения.

20. Басшы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзінің орынбасарының өкілеттігін айқындайды.
4. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің мүлкі
21. а"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ-нің заңнамамен көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ-нің мүлкі оған меншік иесімен тапсырылған мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасы заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да көздер есебінен қалыптасады.
22. "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" КММ-ге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгелер қарастырылмаса, жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша оған бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оларға басқа тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5. Коммуналдық мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату
24. Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қарауындағы ұйымдардың тізбесі:
1. "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі. Заңды Тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Солтүстік Қазақстан облысы, Тайынша ауданы, Тайынша қаласы, Қазақстан Конституциясы көшесі,209.
2. "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі. Заңды Тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Солтүстік Қазақстан облысы, Тайынша ауданы, Тайынша қаласы, Қазақстан Конституциясы көшесі,203.
Қосымша 2
Тайынша ауданы әкімдігінің
2026 жылғы " " _________
№____қаулысымен бекітілді
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Жарғысы
Тайынша қ.
2026 ж.
Жалпы ережелер
1. "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Орталық) әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді кешенді түрде жүзеге асыру үшін құрылған, заңды тұлға мәртебесіне ие, коммерциялық емес ұйым болып табылады және мекеме ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған.

2. Центр создан в соответствии с постановлением Акимата Тайыншинского района № 11 от 13 января 2026 года.
3. Учредителем Центра является местный исполнительный орган - акимат Тайыншинского района Северо-Казахстанской области (далее - местный исполнительный орган), осуществляющий по отношению к Центру функции субъекта права государственной собственности.
4. Уполномоченным органом по отношению к Центру является местный исполнительный орган по вопросам занятости населения коммунальное государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Тайыншинского района Северо-Казахстанской области" (далее – уполномоченный орган).
5. Наименование учреждения на государственном языке:
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
на русском языке: коммунальное государственное учреждение "Центр оказания специальных социальных услуг" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области"
6. Юридический адрес и место нахождения Центра: индекс: 151000, Северо-Казахстанская область, Тайыншинский район, г. Тайынша, ул. Конституции Казахстана, 203
2. Юридический статус Центра
7. Центр считается созданным и приобретает право юридического лица с момента его государственной регистрации в территориальных органах юстиции.
8. Центр имеет самостоятельный баланс, счета в банках в соответствии с законодательством Республики Казахстан, бланки, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и наименованием государственного учреждения.
9. Центр не может создавать, а также выступать учредителем (участником) другого юридического лица, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
10. Центр отвечает по своим обязательствам находящимся в его распоряжении деньгами. При недостаточности у Центра денег субсидиарную ответственность по его обязательствам несет Республика Казахстан или административно-территориальная единица средствами соответствующего бюджета.
11. Гражданско-правовые сделки Центра вступают в силу после их обязательной регистрации в территориальных подразделениях казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Предмет и цели деятельности Центра
12. Предметом деятельности Центра является:
1) оказание специальных социальных услуг лицам (семьям), оказавшимся в трудной жизненной ситуации в условиях на дому:
- детям с инвалидностью с психоневрологическими патологиями от полутора до восемнадцати лет;
- детям с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата от полутора до восемнадцати лет;
- лицам с инвалидностью старше восемнадцати лет с психоневрологическими заболеваниями;
- лицам с инвалидностью первой и второй групп;
- лицам, не способным к самостоятельному обслуживанию в связи с преклонным возрастом.

2. Орталық Тайынша ауданы әкімдігінің 2026 жылғы 13 қаңтардағы №11 қаулысына сәйкес құрылған.
3. Орталықтың құрылтайшысы Орталыққа қатысты мемлекеттік меншік құқығы субъектісінің функцияларын жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган - Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының әкімдігі (бұдан әрі-жергілікті атқарушы орган) болып табылады.
4. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі-уәкілетті орган) Орталыққа қатысты уәкілетті орган болып табылады.
5. Мемлекеттік тілдегі мекеменің атауы:
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Орыс тілінде: коммунальное государственное учреждение "Центр оказания специальных социальных услуг" коммунального государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области"
6. Орталықтың заңды мекенжайы және орналасқан жері: индексі: 151000, Солтүстік Қазақстан облысы, Тайынша ауданы, Тайынша қаласы, Қазақстан Конституциясы к-сі, 203.
1. Орталықтың заңды мәртебесі
7. Орталық аумақтық әділет органдарында мемлекеттік тіркелген кезден бастап құрылған болып есептеледі және заңды тұлға құқығына ие болады.
8. Орталықтың дербес балансы, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банктерде шоттары, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген және мемлекеттік мекеменің атауы бар бланкілері, мөрлері болады.
9. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Орталық басқа заңды тұлғаны құра алмайды, сондай-ақ оның құрылтайшысы (қатысушысы) бола алмайды.
10. Орталық өз міндеттемелері бойынша өзінің иелігіндегі ақшамен жауап береді. Орталықта ақша жеткіліксіз болған кезде, оның міндеттемелері бойынша Қазақстан Республикасы немесе әкімшілік-аумақтық бірлік тиісті бюджет қаражатымен субсидиалауға жауаптылықта болады.
11. Орталықтың азаматтық-құқықтық мәмілелері олар Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшелерінде міндетті тіркелгеннен кейін күшіне енеді.
2. Орталық қызметінің мәні мен мақсаттары
12. Орталық қызметінің мәні:
1) үйде қиын өмірлік жағдайға тап болған адамдарға (отбасыларға) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету:
- бір жарым жастан он сегіз жасқа дейінгі психоневрологиялық патологиясы бар мүгедектігі бар балалар;
- бір жарым жастан он сегіз жасқа дейінгі тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектігі бар балалар;
- психоневрологиялық аурулары бар он сегіз жастан асқан мүгедектігі бар адамдарға;
- бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
- жасы ұлғаюына байланысты өз бетінше қызмет көрсетуге қабілетсіз адамдарға.

2) содействие в устройстве получателей услуг в учреждения, организации, предоставляющие специальные социальные услуги, в том числе оказание помощи в оформлении документов в организации стационарного и полустационарного типа;
3) координация оказания перевозки лиц с инвалидностью автомобильным транспортом (инватакси);
4) проведение профилактики возникновения нуждаемости в специальных социальных услугах;
5) информирование общественности о противодействии торговле людьми.
13. Целью деятельности Центра является обеспечение условий для получателей специальных социальных услуг, предоставление им гарантированного объема специальных социальных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Для достижения цели Центр осуществляет следующие виды деятельности:
1) оказание социально-бытовых услуг, направленных на поддержание жизнедеятельности получателей услуг в быту;
2) оказание социально-медицинских услуг, направленных на поддержание здоровья получателей услуг;
3) оказание социально-педагогических услуг, направленных на обеспечение оказание квалифицированной помощи получателям услуг в решении стоящих перед ними педагогических проблем;
4) оказание социально-психологических услуг, предусматривающих коррекцию психологического состояния получателей услуг, направленных на их социальную адаптацию, социализацию и интеграцию в среду обитания;
5) оказание социально-трудовых услуг, направленных на формирование трудовых навыков у получателей услуг, создание для них условий для сохранения остаточных трудовых навыков и организации трудовой деятельности;
6) оказание социально-культурных услуг, направленных на организацию досуга, проведение культурных мероприятий и вовлечение в них получателей услуг;
7) оказание социально-экономических услуг, направленных на поддержание улучшения жизненного уровня получателей услуг;
8) оказание социально-правовых услуг, направленных на поддержание или изменение правового статуса, оказание юридической помощи, защиту законных прав и интересов получателей услуг;
9) осуществление функций по профилактике и оказанию комплексных услуг лицам (семьям), оказавшимся в трудной жизненной ситуации;
10) оказание помощи жертвам торговли людьми;
11) оказание социальных услуг по перевозке лиц с инвалидностью к социально-значимым объектам инфраструктуры района и обратно (по вопросам медицинского, правового, экономического, психологического, трудового, педагогического, бытового, культурно-досугового характеров).
12) оценка и определение потребностей в специальных социальных услугах.

2) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін мекемелерге, ұйымдарға орналастыруға жәрдемдесу, оның ішінде стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарда құжаттарды ресімдеуге көмек көрсету;
3) мүгедек адамдарды автомобиль көлігімен (инватакси) тасымалдауды үйлестіру;
4) арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаждық туындауының алдын алуды жүргізу;
5) адам саудасына қарсы іс-қимыл туралы жұртшылықты хабардар ету болып табылады.
13. Орталық қызметінің мақсаты арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушылар үшін жағдайларды қамтамасыз ету, оларға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсыну болып табылады.
14. Мақсатқа жету үшін Орталық келесі қызмет түрлерін жүзеге асырады:
1) тұрмыста қызмет алушылардың тыныс-тіршілігін қолдауға бағытталған әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер көрсету;
2) қызмет алушылардың денсаулығын қолдауға бағытталған әлеуметтік-медициналық қызметтер көрсету;
3) олардың алдында тұрған педагогикалық мәселелерді шешуде қызмет алушыларға білікті көмек көрсетуді қамтамасыз етуге бағытталған әлеуметтік-педагогикалық қызметтер көрсету;
4) әлеуметтік бейімделуге, әлеуметтенуге және тіршілік ету ортасына интеграциялануға бағытталған қызмет алушылардың психологиялық жай-күйін түзетуді көздейтін әлеуметтік-психологиялық қызметтер көрсету;
5) қызмет алушылардың еңбек дағдыларын қалыптастыруға, олар үшін қалдық еңбек дағдыларын сақтау және еңбек қызметін ұйымдастыру үшін жағдайлар жасауға бағытталған әлеуметтік-еңбек қызметтерін көрсету;
6) бос уақытты ұйымдастыруға, мәдени іс-шараларды өткізуге және оларға қызмет алушыларды тартуға бағытталған әлеуметтік-мәдени қызметтер көрсету;
7) қызмет алушылардың өмір сүру деңгейін жақсартуға бағытталған әлеуметтік-экономикалық қызметтер көрсету;
8) құқықтық мәртебесін сақтауға немесе өзгертуге, заң көмегін көрсетуге, қызмет алушылардың заңды құқықтары мен мүдделерін қорғауға бағытталған әлеуметтік-құқықтық қызметтер көрсету;
9) өмірлік қиын жағдайға тап болған адамдарға (отбасыларға) профилактика және кешенді қызметтер көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыру;
10) адам саудасының құрбандарына көмек көрсету;
11) мүгедектігі бар адамдарды аудан инфрақұрылымының әлеуметтік маңызы бар объектілеріне және кері (медициналық, құқықтық, экономикалық, психологиялық, еңбек, педагогикалық, тұрмыстық, мәдени-демалыс сипатындағы мәселелер бойынша) тасымалдау бойынша әлеуметтік қызметтер көрсету.
12) арнайы әлеуметтік қызметтерге қажеттіліктерді бағалау және анықтау.

15. Осуществление взаимодействия с различными благотворительными фондами, некоммерческими организациями по вопросам оказания помощи уязвимым категориям населения.
16. Не допускается осуществление Центром деятельности, а также совершение сделок, не отвечающих предмету и целям его деятельности, закрепленным в Уставе.
17. Сделка совершенная Центром в противоречии с целями деятельности, определенно ограниченными законами Республики Казахстан или учредительными документами, либо с нарушением уставной компетенции руководителя, признается недействительной по иску уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа), либо прокурора.
4. Управление Центром
18. Управление Центром осуществляет уполномоченный орган.
19. Уполномоченный орган в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) утверждает индивидуальный план финансирования Центра;
2) осуществляет контроль за сохранностью имущества Центра;
3) определяет структуру, порядок формирования и срок полномочий органов управления Центра, порядок принятия Центром решений;
4) определяет права, обязанности и ответственность руководителя Центра, основания освобождения его от занимаемой должности;
5) утверждает структуру и предельную штатную численность Центра;
6) утверждает годовую финансовую отчетность;
7) дает согласие уполномоченному органу по государственному имуществу на изъятие или перераспределение имущества, переданного Центру;
8) осуществляет иные функции, установленные законодательством Республики Казахстан.
20. Руководителем Центра является директор. Директор назначается на должность и освобождается от должности уполномоченным органом в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
21. Директор организует и руководит работой Центра, непосредственно подчиняется уполномоченному органу и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Центр задач.
22. Директор действует на принципах единоналичия и самостоятельно решает вопросы деятельности Центра в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим Уставом.
23. Действия директора, направленные на осуществление Центром неуставной деятельности, являются нарушением трудовых обязанностей и влекут применение мер дисциплинарной и материальной ответственности.
24. При осуществлении деятельности директор:
1) без доверенности действует от имени Центра;
2) представляет интересы Центра в государственных органах, иных организациях;
3) заключает договоры;
4) выдает доверенности;

15. Халықтың осал топтарына көмек көрсету мәселелері бойынша түрлі қайырымдылық қорларымен, коммерциялық емес ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
16. Орталықтың Жарғыда бекітілген қызметін жүзеге асыруына, сондай-ақ оның қызметінің мәні мен мақсаттарына сай келмейтін мәмілелер жасауына жол берілмейді.
17. Орталық Қазақстан Республикасының заңдарымен немесе құрылтай құжаттарымен белгілі бір шектелген қызмет мақсаттарына қайшы, не басшының жарғылық құзыретін бұза отырып, жасаған мәміле тиісті саланың уәкілетті органының (жергілікті атқарушы органның) не прокурордың талап-арызы бойынша жарамсыз деп танылады.
3. Орталықты басқару
18. Орталықты басқаруды жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады.
19. Жергілікті атқарушы орган заңнамада белгіленген тәртіппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) орталықты қаржыландырудың жеке жоспарын бекітеді;
2) орталық мүлкінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
3) Орталықтың басқару органдарының құрылымын, құрылу тәртібін және өкілеттік мерзімін, орталықтың шешімдер қабылдау тәртібін айқындайды;
4) Орталық басшысының құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін, оны атқаратын лауазымынан босату негіздерін айқындайды;
5) Орталықтың құрылымы мен шекті штат санын бекітеді;
6) жылдық қаржылық есептілікті бекітеді;
7) Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға Орталыққа берілген мүлікті алып қоюға немесе қайта бөлуге келісім береді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
20. Орталықтың басшысы директор болып табылады. Директорды уәкілетті орган Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
21. Директор орталықтың жұмысын ұйымдастырады және басқарады, уәкілетті органға тікелей бағынады және Орталыққа жүктелген міндеттердің орындалуына дербес жауапты болады.
22. Директор біржолғы болу қағидаттарында әрекет етеді және Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Жарғыда айқындалатын оның құзыретіне сәйкес орталық қызметінің мәселелерін дербес шешеді.
23. Директордың орталықтың жарғылық емес қызметті жүзеге асыруға бағытталған іс-әрекеттері Еңбек міндеттерін бұзу болып табылады және тәртіптік және материалдық жауапкершілік шараларын қолдануға әкеп соғады.
24. Қызметті жүзеге асыру кезінде директор:
1) орталықтың атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
2) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда Орталықтың мүдделерін білдіреді;
3) шарттар жасасады;
4) сенімхат береді;

5) утверждает порядок и планы Центра по обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах по повышению квалификации сотрудников;
6) открывает банковские счета;
7) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников;
8) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников Центра, кроме сотрудников, назначаемых уполномоченным органом;
9) применяет меры поошрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Центра, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
10) определяет обязанности и круг полномочий своего заместителя и иных руководящих сотрудников Центра;
11) осуществляет иные функции возложенные на него законодательством Республики Казахстан, настоящим Уставом и уполномоченным органом соответствующей отрасли.
5. Порядок образования имущества Центра
25. Центр имеет на праве оперативного управления обособленное имущество, которое относится к коммунальной собственности Тайыншинского района.
26. Имущество Центра составляют активы юридического лица, стоимость которых отражается на его балансе. Имущество Центра формируется за счет:
1) имущества, переданного ему Учредителем;
2) имущества, приобретенного в результате собственной деятельности;
3) источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
27. Центр не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом, имуществом приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете.
28. Деятельность Центра финансируется из бюджета уполномоченным органом или местным исполнительным органом либо бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, если дополнительный источник финансирования не установлен законами Республики Казахстан.
29. Центр ведет бухгалтерский учет и представляет отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
30. Проверка и ревизия финансово-хозяйственной деятельности Центра осуществляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
6. Режим работы в государственном учреждении
31. Режим работы Центра устанавливается правилами внутреннего трудового распорядка и не должен противоречить нормам трудового законодательства Республики Казахстан.
7. Порядок внесения изменений и дополнений в учредительные документы
32. Внесение изменений и дополнений в учредительные документы Центра производится по решению уполномоченного органа по согласованию с Учредителем.
33. Внесенные изменения и дополнения в учредительные документы Центра регистрируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Условия реорганизации и ликвидации государственного учреждения

5) қызметкерлердің біліктілігін арттыру жөніндегі қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарында қызметкерлерді оқыту орталығының тәртібі мен жоспарларын бекітеді;
6) банк шоттарын ашады;
7) барлық қызметкерлер үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
8) уәкілетті орган тағайындайтын қызметкерлерден басқа орталық қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен орталық қызметкерлеріне көтермелеу шараларын қолданады және тәртіптік жаза қолданады;
10) өз орынбасарының және орталықтың өзге де басшы қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерінің шеңберін айқындайды;
11) оған Қазақстан Республикасының заңнамасымен, осы жарғымен және тиісті саланың уәкілетті органымен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. Орталықтың мүлкін құру тәртібі
25. Орталықтың жедел басқару құқығында Тайынша ауданының коммуналдық меншігіне жататын оқшауланған мүлкі бар.
26. Орталықтың мүлкін заңды тұлғаның активтері құрайды, олардың құны оның балансында көрсетіледі. Орталықтың мүлкі:
1) оған құрылтайшы берген мүлік;
2) өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған көздер есебінен қалыптасады;
27. Орталықтың өзіне бекітілген мүлікті, оған смета бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
28. Егер қосымша қаржыландыру көзі Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленбесе, орталықтың қызметін уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган бюджеттен не Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) қаржыландырады.
29. Орталық Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бухгалтерлік есеп жүргізеді және есептілікті ұсынады.
30. Орталықтың Қаржы-шаруашылық қызметін тексеру және ревизия Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
5 . Мемлекеттік мекемедегі жұмыс режимі
31. Орталықтың жұмыс режимі ішкі еңбек тәртібі қағидаларында белгіленеді және Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының нормаларына қайшы келмеуге тиіс.
6. Өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі құрылтай құжаттарына
32. Орталықтың құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу құрылтайшымен келісім бойынша уәкілетті органның шешімі бойынша жүргізіледі.
33. Орталықтың құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркеледі.
7. Мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату шарттары

34. Реорганизация и ликвидация Центра осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Сведения о филиалах и представительствах Центра
35. Филиалов и представительств Центр не имеет.
36. Центр имеет структурные подразделения и штатные единицы в поселках, селах Тайыншинского района в соответствии со структурой и утвержденной штатной численностью Центра.

34. Орталықты қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Орталықтың филиалдары мен өкілдіктері туралы мәліметтер
35. Орталықтың филиалдары мен өкілдіктері жоқ.
36. Орталықтың құрылымы мен бекітілген штат санына сәйкес Тайынша ауданының кенттерінде, ауылдарында құрылымдық бөлімшелері мен штат бірліктері болады.