Об утверждении Правил предоставления коммунальных услуг в Кызылжарском районе Северо-Казахстанской области
Постановление акимата Кызылжарского района Северо-Казахстанской области от 14 августа 2026 года № 236
В соответствии с подпунктом 16) пункта 2 статьи 10-3 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", Типовыми правилами предоставления коммунальных услуг, утвержденными приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 249 "Об утверждении перечня коммунальных услуг и Типовых правил предоставления коммунальных услуг", акимат Кызылжаского района Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила предоставления коммунальных услуг в Кызылжарском районе Северо-Казахстанской области согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Кызылжарского района Северо-Казахстанской области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Кызылжарского района Б. Исманов
Приложение 1
к постановлению акимата
Кызылжарского района
Северо-Казахстанской области
от 14 августа 2026 года
№ 236
Правила предоставления коммунальных услуг в Кызылжарском районе Северо-Казахстанской области
1. Настоящие Правила предоставления коммунальных услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16) статьи 10-3 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 249 "Об утверждении перечня коммунальных услуг и Типовых правил предоставления коммунальных услуг" и устанавливают порядок предоставления и оплаты коммунальных услуг.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) теплоснабжение – деятельность по производству, передаче, распределению и продаже потребителям тепловой энергии (или) теплоносителя;
2) электроснабжение – деятельность по производству, передаче и продаже потребителям электрической энергии;
3) водоснабжение – совокупность мероприятий, обеспечивающих забор, хранение, подготовку, подачу и распределение воды через системы водоснабжения водопотребителям;
4) водоотведение – совокупность мероприятий, обеспечивающих сбор, транспортировку, очистку и отведение сточных вод через системы водоотведения в водные объекты и (или) на рельеф местности;
5) газоснабжение – деятельность в сфере производства, транспортировки (перевозки), хранения и реализации товарного, сжиженного нефтяного и (или) сжиженного природного газа;

Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар ауданында көрсетілетін коммуналдық қызметтерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар ауданы әкімдігінің 2026 жылғы 14 тамыздағы № 236 қаулысы
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-3-бабы 2-тармағының 16) тармақшасына, "Коммуналдық қызметтердің тізбесін және Коммуналдық қызметтерді ұсынудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 249 бұйрығымен бекітілген Коммуналдық қызметтерді ұсынудың үлгілік қағидаларына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар ауданында коммуналдық қызметтер көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылжар ауданының әкімі Б. Исманов
Солтүстік Қазақстан облысы
Қызылжар ауданы әкімдігінің
2026 жылғы "14" тамыздағы
№ 236 қаулысына
1-қосымша
Коммуналдық қызметтерді көрсету ережесі Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар ауданында
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Коммуналдық қызметтерді көрсету қосымшасына (бұдан әрі - Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-3-бабының 16) тармақшасына, "Коммуналдық қызметтердің тізбесін және Коммуналдық қызметтерді ұсынудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 249 бұйрығына сәйкес әзірленді және осы Қағиданың коммуналдық қызметтер көрсету және ақы төлеу.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жылумен жабдықтау - жылу энергиясын (немесе) жылу жеткізгішін өндіру, беру, тарату және тұтынушыларға сату жөніндегі қызмет;
2) электрмен жабдықтау - электр энергиясын өндіру, беру және тұтынушыларға сату жөніндегі қызмет;
3) сумен жабдықтау - су тұтынушыларға сумен жабдықтау жүйелері арқылы су алуды, сақтауды, дайындауды, беруді және бөлуді қамтамасыз ететін іс-шаралар жиынтығы;
4) су бұру - сарқынды суларды жинауды, тасымалдауды, тазартуды және су бұру жүйелері арқылы су объектілеріне және (немесе) жергілікті жер бедеріне бұруды қамтамасыз ететін іс-шаралар жиынтығы;
5) газбен жабдықтау - тауарлық, сұйытылған мұнай газын және (немесе) сұйытылған табиғи газды өндіру, тасымалдау (тасымалдау), сақтау және өткізу саласындағы қызмет;

6) обслуживание лифтов – услуга по сервисному обслуживанию для поддержания работоспособности и безопасности лифта при его эксплуатации в соответствии с нормативно – технической документацией (правил, стандартов, инструкций завода-изготовителя), национальным стандартам и действующим нормам законодательства Республики Казахстан;
7) лифт – стационарный грузоподъемный механизм периодического действия, предназначенная для подъема и спуска людей и (или) грузов в кабине, движущейся по жестким прямолинейным направляющим, у которых угол наклона к вертикали не более 15;
8) твердые бытовые отходы – коммунальные отходы в твердой форме;
9) коммунальные отходы – отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства, близкие к ним по составу и характеру образования;
10) коммунальные услуги – услуги, предоставляемые потребителю, включающие водоснабжение, водоотведение, газоснабжение, электроснабжение, теплоснабжение, сбор, вывоз, утилизация, переработка и захоронение твердых бытовых отходов, обслуживание лифтов, для обеспечения безопасных и комфортных условий проживания (пребывания);
11) поставщик – юридическое или физическое лицо, независимо от формы собственности, предоставляющее потребителям коммунальные услуги согласно заключенного договора;
12) потребитель – физическое или юридическое лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться коммунальными услугами;
13) объект кондоминиума – единый имущественный комплекс, состоящий из квартир, нежилых помещений, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности, и общего имущества, которое не может находиться в индивидуальной (раздельной) собственности и принадлежит собственникам квартир, нежилых помещений на праве общей долевой собственности, включая единый неделимый земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок;
14) общее имущество объекта кондоминиума – части объекта кондоминиума (фасады, подъезды, вестибюли, холлы, коридоры, лестничные марши и лестничные площадки, лифты, крыши, чердаки, технические этажи, подвалы, общедомовые инженерные системы и оборудование, абонентские почтовые ящики, земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок, элементы благоустройства и другое имущество общего пользования), кроме квартир, нежилых помещений, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности, телекоммуникационного оборудования, являющегося собственностью операторов сотовой связи;

6) лифтілерге қызмет көрсету - нормативтік-техникалық құжаттамаға (қағидаларға, стандарттарға, дайындаушы зауыттың нұсқаулықтарына), ұлттық стандарттарға және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларына сәйкес лифтіні пайдалану кезінде оның жұмыс қабілеттілігі мен қауіпсіздігін сақтау үшін сервистік қызмет көрсету жөніндегі қызмет көрсету;
7) лифт - тiгiне көлбеу бұрышы 15-тен аспайтын қатты тiк сызықты бағыттаушылармен қозғалатын кабинадағы адамдарды және (немесе) жүктердi көтеруге және түсiруге арналған кезеңдiк жұмыс iстейтiн тұрақты жүк көтергiш тетiк;
8) қатты тұрмыстық қалдықтар - қатты түрдегі коммуналдық қалдықтар;
9) коммуналдық қалдықтар - елдi мекендерде, оның iшiнде адамның тiршiлiк әрекетi нәтижесiнде пайда болатын тұтыну қалдықтары, сондай-ақ құрамы мен пайда болу сипаты жағынан оларға жақын өндiрiс қалдықтары;
10) коммуналдық қызметтер - тұтынушыға ұсынылатын сумен жабдықтауды, су бұруды, газбен жабдықтауды, электрмен жабдықтауды, жылумен жабдықтауды, қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды, әкетуді, кәдеге жаратуды, қайта өңдеуді және көмуді, қауіпсіз және жайлы тұру (болу) жағдайларын қамтамасыз ету үшін лифтілерге қызмет көрсетуді қамтитын қызметтер;
11) өнім беруші - меншік нысанына қарамастан, жасалған шартқа сәйкес тұтынушыларға коммуналдық қызметтер көрсететін заңды немесе жеке тұлға;
12) тұтынушы - коммуналдық қызметтерді пайдаланатын немесе пайдалануға ниет білдірген жеке немесе заңды тұлға;
13) кондоминиум объектісі - пәтерлерден, жеке (бөлек) меншіктегі тұрғын емес үй-жайлардан және жеке (бөлек) меншікте бола алмайтын және көп пәтерлі тұрғын үй астындағы бірыңғай бөлінбейтін жер учаскесін қоса алғанда, пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі ортақ мүліктен тұратын бірыңғай мүліктік кешен және (немесе) үй іргесіндегі жер учаскесі;
14) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі - кондоминиум объектісінің бір бөлігі (қасбеттер, кіреберістер, вестибюльдер, холлдар, дәліздер, баспалдақ марштары мен баспалдақ алаңдары, лифттер, шатырлар, шатырлар, техникалық қабаттар, жертөлелер, үйге ортақ инженерлік жүйелер мен жабдықтар, абоненттік пошта жәшіктері, көп пәтерлі тұрғын үйдің астындағы жер учаскесі және т.б) (немесе) үй іргесіндегі жер учаскесі, абаттандыру элементтері және жалпы пайдаланымдағы басқа да мүлік)жеке (бөлек) меншіктегі пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан, ұялы байланыс операторларының меншігі болып табылатын телекоммуникациялық жабдықтан басқа;

15) общедомовые инженерные системы – системы холодного и горячего водоснабжения, водоотведения, теплоснабжения, газоснабжения, электроснабжения, дымоудаления, пожарной сигнализации, внутреннего противопожарного водопровода, грузовых и пассажирских лифтов (подъемников), мусороудаления, кондиционирования, вентиляции, терморегуляции и вакуумирования, находящиеся в многоквартирном жилом доме за пределами или внутри квартиры, нежилого помещения и обслуживающие две (два) и более квартиры, нежилого помещения;
16) объект информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства – электронные информационные ресурсы, информационные системы в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;
17) субъект сервисной деятельности – физическое или юридическое лицо, оказывающее услуги по содержанию общего имущества объекта кондоминиума на основании заключенного договора;
18) прибор учета – техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета индивидуального и (или) общедомового потребления коммунальных услуг, разрешенное к применению в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;
19) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;
20) платежный документ – документ (электронная счет-фактура, счет, извещение, квитанция, в том числе в составе единого платежного документа, счет-предупреждение, исковые требования, претензия) составленное для осуществления оплаты за предоставленные услуги (товары, работы) поставщика, на основании которого производится оплата;
21) бытовое потребление – потребление коммунальных услуг для бытовых нужд потребителей без целей использования в предпринимательской деятельности и дальнейшей их реализации.
22) надлежащее техническое состояние - исправность строительных конструкций, систем инженерно-технического обеспечения, сетей инженерно-технического обеспечения, их элементов в соответствии с требованиями технических регламентов.
Глава 2. Порядок и условия предоставления коммунальных услуг
3. Предоставление коммунальных услуг производится на основании договора, заключенного между поставщиком и потребителем и/или иным лицом, доверенным в установленном законодательством порядке заключать договора на каждый вид услуг.
Порядок оплаты за коммунальные услуги, потребленные на содержание общего имущества объекта кондоминиума решается собранием собственников имущества.
4. По коммунальным услугам через присоединительную сеть между потребителем и поставщиком коммунальных услуг заключаются индивидуальные и (или) публичные договора в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Объединения собственников имущества или простые товарищества, или управляющие многоквартирным жилым домом, или управляющие компании заключают договора сотрудничества с поставщиками коммунальных услуг (на каждый вид услуги).
Объединения собственников имущества или простые товарищества, или управляющие многоквартирным жилым домом, или управляющие компании заключают договора сотрудничества с субъектами сервисной деятельности на содержание общего имущества объекта кондоминиума.
При непосредственном совместном управлении договора сотрудничества заключаются между организациями, предоставляющими коммунальные услуги на содержание общего имущества объекта кондоминиума и всеми собственниками квартир, нежилых помещений или с большинством собственников квартир, нежилых помещений. При этом, собственники квартир, нежилых помещений выступают в качестве одной стороны договора.
Договор между поставщиком и потребителем на предоставление коммунальных услуг не может противоречить действующему законодательству и считается заключенным на неопределенный срок, если иное не предусмотрено соглашением сторон.

15) үйге ортақ инженерлік жүйелер - суық және ыстық сумен жабдықтау, су бұру, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау, түтін шығару, өрт дабылы, ішкі өртке қарсы су құбыры, жүк және жолаушылар лифтілері (көтергіштер), қоқыс шығару, ауа баптау, желдету, терморегуляция және вакуумдау жүйелері пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың шегінен тыс немесе ішіндегі және екі (екі) және одан да көп пәтерлерге, тұрғын емес үй-жайларға қызмет көрсететін көп пәтерлі тұрғын үйге;
16) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектісі - электрондық ақпараттық ресурстар, тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттық жүйелер;
17) сервистік қызмет субъектісі - жасалған шарт негізінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөнінде қызметтер көрсететін жеке немесе заңды тұлға;
18) есепке алу аспабы - коммуналдық қызметтерді жеке және (немесе) үйге ортақ тұтынуды коммерциялық есепке алуға арналған, Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен қолдануға рұқсат етілген техникалық құрылғы;
19) уәкілетті орган - тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
20) төлем құжаты - өнім берушінің ұсынылған қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) ақы төлеуді жүзеге асыру үшін жасалған, соның негізінде ақы төлеу жүргізілетін құжат (электрондық шот-фактура, шот, хабарлама, түбіртек, оның ішінде бірыңғай төлем құжатының құрамында, ескерту шот, талап қою талаптары, шағым);
21) тұрмыстық тұтыну - кәсіпкерлік қызметте пайдалану және оларды одан әрі өткізу мақсатынсыз тұтынушылардың тұрмыстық қажеттіліктері үшін коммуналдық қызметтерді тұтыну.
22) тиісті техникалық жай-күйі - құрылыс конструкцияларының, инженерлік-техникалық қамтамасыз ету жүйелерінің, инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілерінің, олардың элементтерінің техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес жарамдылығы.
2-тарау. Коммуналдық қызметтерді көрсету тәртібі мен шарттары
3. Коммуналдық қызметтерді ұсыну өнім беруші мен тұтынушы және/немесе заңнамада белгіленген тәртіппен қызметтердің әрбір түріне шарттар жасасуға сенім білдірілген өзге тұлға арасында жасалған шарт негізінде жүргізіледі.
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтер үшін ақы төлеу тәртібін мүлік иелерінің жиналысы шешеді.
4. Қосу желісі арқылы коммуналдық қызметтер бойынша тұтынушы мен коммуналдық қызметтерді жеткізуші арасында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке және (немесе) жария шарттар жасалады.
Мүлiк иелерiнiң бiрлестiктерi немесе жай серiктестiктер немесе көп пәтерлi тұрғын үйдi басқарушылар немесе басқарушы компаниялар коммуналдық қызметтердi жеткiзушiлермен ынтымақтастық шартын жасасады (қызметтiң әрбiр түрiне).
Мүлік иелерінің бірлестіктері немесе жай серіктестіктер немесе көп пәтерлі тұрғын үйді басқарушылар немесе басқарушы компаниялар сервистік қызмет субъектілерімен кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға ынтымақтастық шарттарын жасасады.
Тiкелей бiрлесiп басқару кезiнде ынтымақтастық шарттары кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн ұстауға коммуналдық қызметтер көрсететiн ұйымдар мен пәтерлердiң, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншiк иелерi арасында немесе пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншiк иелерiнiң көпшiлiгiмен жасалады. Бұл ретте пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері шарттың бір тарабы ретінде әрекет етеді.
Егер тараптардың келiсiмiнде өзгеше көзделмесе, берушi мен тұтынушы арасындағы коммуналдық қызмет көрсетуге арналған шарт қолданылып жүрген заңдарға қайшы келмейдi және белгiсiз мерзiмге жасалған болып есептеледi.

5. Коммунальные услуги предоставляются в соответствии с требованиями, предусмотренными национальными, государственными стандартами, санитарно-эпидемиологическими требованиями, техническими регламентами и регулируются нормативными правовыми актами в соответствующих сферах.
6. Потребительские свойства и режим предоставления услуг:
1) теплоснабжения – в соответствии с санитарными нормами, определяющими температуру воздуха в квартирах, нежилых помещениях, а также температурными графиками – круглосуточно в течение отопительного сезона;
2) электроснабжения – в соответствии качеству электрической энергии, установленным законодательством Республики Казахстан – круглосуточно в течение года;
3) холодного и горячего водоснабжения – в соответствии качеству подаваемой воды, установленным законодательством Республики Казахстан, санитарными правилами и государственными стандартами – круглосуточно в течение года;
4) водоотведения – обеспечение полного отведения сточных вод в системы водоотведения – круглосуточно в течение года;
5) газоснабжения – в соответствии с техническими требования, установленными законодательством Республики Казахстан и в полном объеме, установленными договорами;
6) обслуживания лифтов – в соответствии с требованиями промышленной безопасности лифтов и Национального стандарта СТ РК 3305-2018 "Лифты, эскалаторы, траволаторы и подъемники для лиц с ограниченными возможностями "Требования к поставке, монтажу и эксплуатации" – круглосуточно в течение года или на основании договора;
7) сбор и вывоз твердых бытовых отходов (мусороудаление) – в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями по графикам, установленным местным исполнительным органом или по заключенным договорам.
8) телекоммуникационное оборудования, являющиеся собственностью операторов сотовой связи.
Глава 3. Порядок регулирования процесса пользования и предоставления коммунальных услуг
7. Председатель объединения собственников имущества или доверенное лицо простого товарищества либо управляющий многоквартирным жилым домом или управляющая компания для содержания в надлежащем техническом состоянии и обеспечении безопасности общедомовых инженерных систем и оборудований, а также приборов учета, являющихся общим имуществом объекта кондоминиума, заключает договора с субъектом сервисной деятельности.
Если договора с субъектом сервисной деятельности отсутствуют, председатель объединения собственников имущества или доверенное лицо простого товарищества либо управляющий многоквартирным жилым домом или управляющая компания обеспечивает содержание в надлежащем техническом состоянии и безопасность общедомовых инженерных систем, систем теплопотребления, а также общедомовых приборов учета.

5. Коммуналдық қызметтер ұлттық, мемлекеттік стандарттарда, санитариялық-эпидемиологиялық талаптарда, техникалық регламенттерде көзделген талаптарға сәйкес көрсетіледі және тиісті салалардағы нормативтік құқықтық актілермен реттеледі.
6. Тұтынушылық қасиеттері және қызмет көрсету режимі:
1) жылумен жабдықтау - пәтерлердегі, тұрғын емес үй-жайлардағы ауа температурасын айқындайтын санитариялық нормаларға, сондай-ақ температуралық кестелерге сәйкес - жылыту маусымы ішінде тәулік бойы;
2) электрмен жабдықтау - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген электр энергиясының сапасына сәйкес - жыл бойы тәулік бойы;
3) суық және ыстық сумен жабдықтау - Қазақстан Республикасының заңнамасында, санитариялық қағидаларда және мемлекеттік стандарттарда белгіленген судың сапасына сәйкес - жыл бойы тәулік бойы;
4) су бұру - сарқынды суларды су бұру жүйелеріне толық бұруды қамтамасыз ету - жыл бойы тәулік бойы;
5) газбен жабдықтау - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген техникалық талаптарға сәйкес және шарттарда белгіленген толық көлемде;
6) лифтілерге қызмет көрсету - лифтілердің өнеркәсіптік қауіпсіздігі талаптарына және ҚР СТ 3305-2018 "Лифтілер, эскалаторлар, траволаторлар және мүмкіндіктері шектеулі адамдарға арналған көтергіштер "Жеткізуге, монтаждауға және пайдалануға қойылатын талаптар" ұлттық стандартына сәйкес - жыл бойы тәулік бойы немесе шарт негізінде;
7) қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және шығару (қоқыс шығару) - жергілікті атқарушы орган белгілеген кестелер бойынша немесе жасалған шарттар бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес.
8) ұялы байланыс операторларының меншігі болып табылатын телекоммуникациялық жабдықтар.
3-тарау. Коммуналдық қызметтерді пайдалану және ұсыну процесін реттеу тәртібі
7. Мүлiк меншiк иелерi бiрлестiгiнiң төрағасы немесе жай серiктестiктiң сенiм бiлдiрiлген адамы не көп пәтерлi тұрғын үйдi басқарушы немесе басқарушы компания кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкi болып табылатын үйге ортақ инженерлiк жүйелер мен жабдықтарды, сондай-ақ есептеу құралдарын тиiстi техникалық жай-күйде ұстау және олардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн сервистiк қызмет субъектiсiмен шарт жасасады.
Егер сервистік қызмет субъектісімен шарт болмаса, мүлік иелері бірлестігінің төрағасы немесе жай серіктестіктің сенім білдірілген адамы не көп пәтерлі тұрғын үйді басқарушы немесе басқарушы компания үйге ортақ инженерлік жүйелердің, жылу тұтыну жүйелерінің, сондай-ақ үйге ортақ есептеу аспаптарының тиісті техникалық жай-күйде ұсталуын және қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.

8. В случаях, когда абонентом (потребителем) по договору энергоснабжения выступает гражданин, использующий энергию для бытового потребления, обязанность обеспечивать надлежащее техническое состояние и безопасность энергетических сетей, а также приборов учета потребления энергии возлагается на энергоснабжающую организацию, если иное не установлено законодательными актами.
9. Председатель объединения собственников имущества или доверенное лицо простого товарищества, либо управляющий многоквартирным жилым домом или управляющая компания, а также субъект сервисной деятельности, обеспечивающий содержание общего имущества объекта кондоминиума на основании заключенного договора обеспечивают беспрепятственный доступ поставщика, его представителей к общедомовым инженерным системам, к приборам учета, местам размещения и складирования коммунальных отходов.
10. Надлежащее техническое состояние, соблюдение сроков межповерочного интервала приборов учета, эксплуатация и техника безопасности при пользовании трубопроводами водоснабжения и водоотведения, электропроводками, электрическим оборудованием, бытовыми баллонами, газопроводами и газотехническим оборудованием, приборами учета находящихся непосредственно в жилище, квартире и нежилых помещениях обеспечивается потребителем.
11. Государственный контроль за соблюдением требований безопасной эксплуатации газопотребляющих систем и газового оборудования, бытовых баллонов и объектов систем газоснабжения бытовых и коммунально-бытовых потребителей в пределах границ населенного пункта осуществляется местными исполнительными органами.
12. Потребителю необходимо иметь приборы учета, установленные в соответствии с требованиями действующего законодательства Республики Казахстан и обеспечивать доступ поставщика или его представителей к приборам учета для проверки приборов учета.
13. Поставщик приобретает и устанавливает потребителю прибор учета в соответствии с договором, заключенным с потребителем, за исключением случаев приемки и ввода объектов строительства в эксплуатацию, либо самостоятельной установки потребителем.
14. Председатель объединения собственников имущества или доверенное лицо простого товарищества, либо управляющий многоквартирным жилым домом или управляющая компания организовывает работы по подготовке объекта кондоминиума к отопительному сезону в соответствии с правилами подготовки и проведения отопительного сезона, утвержденными местными представительными органами в соответствии с подпунктом 4-1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".

8. Энергиямен жабдықтау шарты бойынша энергияны тұрмыстық тұтыну үшін пайдаланатын азамат абонент (тұтынушы) болған жағдайда, егер заңнамалық актілерде өзгеше белгіленбесе, энергетикалық желілердің, сондай-ақ энергияны тұтынуды есепке алу аспаптарының тиісті техникалық жай-күйі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету міндеті энергиямен жабдықтаушы ұйымға жүктеледі.
9. Мүлік меншік иелері бірлестігінің төрағасы немесе жай серіктестіктің сенім білдірілген адамы не көп пәтерлі тұрғын үйді басқарушы немесе басқарушы компания, сондай-ақ жасалған шарт негізінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауды қамтамасыз ететін сервистік қызмет субъектісі жеткізушінің, оның өкілдерінің үйге ортақ инженерлік жүйелерге, есепке алу аспаптарына, коммуналдық қалдықтарды орналастыру және қоймалау орындарына кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз етеді
10. Тұрғын үйдегі, пәтердегі және тұрғын емес үй-жайлардағы сумен жабдықтау және су бұру құбырларын, электр сымдарын, электр жабдықтарын, тұрмыстық баллондарды, газ құбырларын және газтехникалық жабдықтарды, есептеу аспаптарын пайдалану кезінде есепке алу аспаптарының тиісті техникалық жай-күйін, салыстырып тексеру аралығының мерзімдерін сақтауды, пайдалану мен қауіпсіздік техникасын тұтынушы қамтамасыз етеді.
11. Елді мекеннің шекарасы шегінде газ тұтыну жүйелерін және газ жабдықтарын, тұрмыстық баллондарды және тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушыларды газбен жабдықтау жүйелері объектілерін қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуын мемлекеттік бақылауды жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
12. Тұтынушыда Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес орнатылған есепке алу аспаптары болуы және жеткізушінің немесе оның өкілдерінің есепке алу аспаптарын тексеру үшін есепке алу аспаптарына қол жеткізуін қамтамасыз етуі қажет.
13. Жеткізуші құрылыс объектілерін пайдалануға қабылдау және енгізу не тұтынушының өз бетінше орнату жағдайларын қоспағанда, тұтынушымен жасалған шартқа сәйкес есепке алу аспабын сатып алады және тұтынушыға орнатады.
14. Мүлiк иелерi бiрлестiгiнiң төрағасы немесе жай серiктестiктiң сенiм бiлдiрiлген адамы не көп пәтерлі тұрғын үйді басқарушы немесе басқарушы компания кондоминиум объектісін жылыту маусымына дайындау және өткізу қағидаларына сәйкес жылыту маусымына дайындау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 4-1) тармақшасына сәйкес жергілікті өкілді органдар бекіткен.

15. Председатель объединения собственников имущества или доверенное лицо простого товарищества, либо управляющий многоквартирным жилым домом или управляющая компания принимает сообщения потребителей собственников квартир, нежилых помещений о факте предоставления коммунальных услуг ненадлежащего качества и (или) с перерывами, организовывает и проводит совместно с поставщиком сверку такого факта с составлением соответствующего акта.
16. Граница раздела эксплуатационной ответственности сторон определяется в соответствии с договором между поставщиком и потребителем на каждый вид коммунальных услуг:
по водоснабжению и (или) водоотведению – место раздела элементов систем водоснабжения и (или) водоотведения по признаку обязанностей (ответственности за их эксплуатацию), устанавливаемое соглашением сторон.
При отсутствии такого соглашения граница раздела эксплуатационной ответственности устанавливается по границе раздела балансовой принадлежности.
Границей раздела эксплуатационной ответственности на объектах кондоминиума являются:
по водоснабжению – разделительный фланец первой задвижки на вводе водопровода в здании;
по водоотведению – колодец в месте присоединения к сетям водоотведения населенного пункта;
по теплоснабжению – определяется по первому разделительному фланцу или сварному шву входных задвижек узла управления со стороны источника тепловой энергии;
по электроснабжению – за содержание, обслуживание и техническое состояние электроустановок напряжением до 1000 В устанавливается:
1) при воздушном ответвлении – на контактах подключения питающей линии на проходных или конечных изоляторах, установленных на опоре;
2) при кабельном вводе – на болтовых соединениях наконечников питающего кабеля на вводе в здание.
17. В случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по договору поставщик или потребитель несут ответственность в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
18. В случае наступления обстоятельств непреодолимой силы (стихийное бедствие или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить), а также военных действий, забастовок, неисполнение или ненадлежащее исполнение условий договора между поставщиком и потребителем регулируются в соответствии с договором и гражданским законодательством Республики Казахстан.
19. Нарушение законодательства о персональных данных и их защите влечет ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
20. Потребитель:
1) получает коммунальные услуги установленного качества, безопасных для его жизни и здоровья, не причиняющих вреда его имуществу;

15. Мүлiк иелерi бiрлестiгiнiң төрағасы немесе жай серiктестiктiң сенiм бiлдiрiлген адамы не көп пәтерлi тұрғын үйдi басқарушы немесе басқарушы компания пәтер иелерi, тұрғын емес үй-жайлар тұтынушыларының тиiстi сапада емес және (немесе) үзiлiспен коммуналдық қызметтер көрсету фактiсi туралы хабарламаларын қабылдайды, жеткiзушiмен бiрлесiп тиiстi акт жасай отырып, мұндай фактiнi салыстырып тексерудi ұйымдастырады және жүргiзедi.
16. Тараптардың пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасы өнім беруші мен тұтынушы арасындағы шартқа сәйкес коммуналдық қызметтердің әрбір түріне:
сумен жабдықтау және (немесе) су бұру бойынша - тараптардың келісімімен белгіленетін міндеттердің (оларды пайдалану үшін жауаптылықтың) белгісі бойынша сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелерінің элементтерін бөлу орны.
Мұндай келісім болмаған кезде пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасы теңгерімдік тиесілігін бөлу шекарасы бойынша белгіленеді.
Кондоминиум объектілерінде пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасы:
сумен жабдықтау бойынша - ғимараттағы су құбырын енгізудегі бірінші ысырманың бөлу фланеці;
су бұру бойынша - елді мекеннің су бұру желілеріне қосылған жердегі құдық;
жылумен жабдықтау бойынша - жылу энергиясы көзі жағынан басқару торабының кіру ысырмаларының бірінші бөлу фланеці немесе дәнекерлеу тігісі бойынша анықталады;
электрмен жабдықтау бойынша - кернеуі 1000 В дейінгі электр қондырғыларын ұстау, оларға қызмет көрсету және техникалық жай-күйі үшін:
1) ауамен тармақталған кезде - тірекке орнатылған өтпелі немесе соңғы оқшаулағыштардағы қоректендіру желісін қосу контактілерінде;
2) кәбілдік енгізу кезінде - ғимаратқа кіре берістегі қоректендіруші кәбіл ұштарының бұрандалы қосылыстарында.
17. Шарт бойынша міндеттемелер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайларда өнім беруші немесе тұтынушы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жауапты болады.
18. Еңсерілмейтін күш жағдайлары (дүлей зілзала немесе болжау немесе алдын алу мүмкін емес өзге де жағдайлар), сондай-ақ әскери іс-қимылдар, ереуілдер туындаған жағдайда, өнім беруші мен тұтынушы арасындағы шарт талаптарын орындамау немесе тиісінше орындамау шартқа және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес реттеледі.
19. Дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнаманы бұзу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.
20. Тұтынушы:
1) оның өмірі мен денсаулығы үшін қауіпсіз, оның мүлкіне зиян келтірмейтін белгіленген сападағы коммуналдық қызметтерді алады;

2) получает информацию о порядке установления цен (тарифов) на услуги от соответствующих государственных органов, которые осуществляют контроль этих показателей;
3) требует от поставщика возмещения в полном объеме убытков и вреда, причиненного жизни, здоровью либо имуществу по вине поставщика вследствие недостатков в предоставлении коммунальных услуг, а также возмещения морального вреда;
4) требует от поставщика перерасчета по оплате услуги по снабжению тепловой энергией, электрической энергией и водой и возмещения реального ущерба, причиненного недопоставкой или поставкой некачественной коммунальной услуги, в соответствии с условиями договора;
5) использует энергию и воду в необходимом ему количестве при условии своевременной оплаты и не превышения мощности, разрешенной для присоединения по техническим условиям;
6) сменяет энергоснабжающую организацию в порядке установленном в Правилах организации и функционирования розничного рынка электрической энергии, а также предоставления услуг на данном рынке, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 111, в том числе путем подачи заявления через объекты информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства.
7) обеспечивает доступ представителей поставщика для устранения аварий, проверки приборов учета, и снятия показаний приборов учета и контроля;
8) при раздельном сборе коммунальных отходов, в зависимости от типа и состава, осуществлять складирование в контейнерах и другие емкости, предусмотренные для определенных видов отходов.
21. Поставщик:
1) осуществляет контроль потребления и оплаты за предоставленные коммунальные услуги;
2) ежемесячно предъявляет платежный документ в бумажном или электронном виде за потребленные услуги потребителю, в том числе через третьих лиц на основании заключенных договоров, объекты информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства.
3) информирует потребителя о тарифах на услуги, условиях оплаты, режиме предоставления услуг, их потребительских свойствах, адреса и номера телефонов диспетчерской, аварийно-диспетчерской службы поставщика, путем предоставления сведений на сайте поставщика в сети Интернет либо через объекты информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства либо на досках объявлений, расположенных в помещении поставщика в месте, доступном для всех потребителей;
4) предоставляет информацию о платежных документах, качестве и объемах предоставляемых коммунальных услуг ежемесячно через объекты информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства для централизованного сбора, анализа и хранения, обеспечения сохранности и конфиденциальности электронных информационных ресурсов в целях дальнейшего размещения на объектах информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;

2) осы көрсеткіштерді бақылауды жүзеге асыратын тиісті мемлекеттік органдардан көрсетілетін қызметтерге бағалар (тарифтер) белгілеу тәртібі туралы ақпарат алады;
3) өнім берушіден коммуналдық қызметтер көрсетудегі кемшіліктер салдарынан өнім берушінің кінәсінен оның өміріне, денсаулығына не мүлкіне келтірілген шығындар мен зиянды толық көлемде өтеуді, сондай-ақ моральдық зиянды өтеуді талап етеді;
4) өнім берушіден жылу энергиясымен, электр энергиясымен және сумен жабдықтау жөніндегі қызметке ақы төлеу бойынша қайта есептеуді және шарттың талаптарына сәйкес жеткіліксіз немесе сапасыз коммуналдық қызметті жеткізуден келтірілген нақты залалды өтеуді талап етеді;
5) уақтылы ақы төленген және техникалық шарттар бойынша қосылу үшін рұқсат етілген қуаттан аспаған жағдайда өзіне қажетті мөлшерде энергия мен суды пайдаланады;
6) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 111 бұйрығымен бекітілген Электр энергиясының бөлшек сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі, сондай-ақ осы нарықта қызметтер көрсету қағидаларында белгіленген тәртіппен, оның ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілері арқылы өтініш беру арқылы энергиямен жабдықтаушы ұйымды ауыстырады.
7) жеткізуші өкілдерінің аварияларды жою, есепке алу аспаптарын тексеру және есепке алу және бақылау аспаптарының көрсеткіштерін алу үшін қол жеткізуін қамтамасыз етеді;
8) коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау кезінде қалдықтардың белгілі бір түрлері үшін көзделген контейнерлерде және басқа да сыйымдылықтарда жинауды жүзеге асыруға міндетті.
21. Жеткізуші:
1) тұтынуды және көрсетілген коммуналдық қызметтер үшін ақы төлеуді бақылауды жүзеге асырады;
2) ай сайын тұтынушыға тұтынылған қызметтер үшін қағаз немесе электрондық түрде, оның ішінде үшінші тұлғалар арқылы жасалған шарттар негізінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерін ұсынады.
3) Интернет желісінде жеткізушінің сайтында не тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілері арқылы не жеткізушінің үй-жайында орналасқан хабарландыру тақталарында мәліметтерді ұсыну арқылы тұтынушыны қызметтерге арналған тарифтер, ақы төлеу шарттары, қызметтерді ұсыну режимі, олардың тұтынушылық қасиеттері, жеткізушінің диспетчерлік, авариялық-диспетчерлік қызметінің мекенжайлары мен телефондарының нөмірлері туралы хабардар етеді барлық тұтынушылар;
4) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерінде одан әрі орналастыру мақсатында электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырылған жинау, талдау және сақтау, сақталуы мен құпиялылығын қамтамасыз ету үшін тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілері арқылы ай сайын төлем құжаттары, ұсынылатын коммуналдық қызметтердің сапасы мен көлемі туралы ақпаратты ұсынады;

5) заключает с потребителем индивидуальные и (или) публичные договора на каждый вид предоставляемых коммунальных услуг в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
6) предоставляет потребителю коммунальные услуги, соответствующие национальным, государственным стандартам, санитарно-эпидемиологическим требованиям, техническим регламентами и нормативным правовым актам;
7) в течение трех календарных дней со дня подачи заявления потребителем о снижении качества услуги принять все меры по восстановлению качества и выполнить перерасчет;
8) не отказывает в предоставлении коммунальных услуг и не ограничивает потребителя в получении коммунальных услуг по причинам невыполнения требований другими потребителями, а также по причинам, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
9) не взимает с потребителя дополнительную плату за энергию и воду, отпущенную с повышенными параметрами.
Глава 4. Порядок расчета и оплаты коммунальных услуг
22. Потребитель производит оплату за коммунальные услуги по платежным документам, выписанным поставщиком.
23. Прием платежей за коммунальные услуги осуществляются через собственные кассы поставщиков и (или) банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, интернет-ресурсы или терминалы, а при необходимости – через платежных агентов и (или) платежные организации.
24. Сроки оплаты за коммунальные услуги определяются законодательством или договором между потребителем и поставщиком.
25. Снятие показаний приборов учета производится ежемесячно поставщиком или его представителем при предъявлении служебного удостоверения, либо через устройства дистанционной передачи данных.
26. Передача показаний приборов учета потребителем осуществляется самостоятельно в соответствии с условиями заключенного договора, а также через личный кабинет потребителя объекта информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, мобильное приложение или интернет страницы объекта информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в соответствии с Правилами формирования, обработки, а также централизованного сбора и хранения информации в электронной форме, в том числе функционирования объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, утвержденными Приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 марта 2020 года № 172 "Об утверждении правил формирования, обработки, а также централизованного сбора и хранения информации в электронной форме, в том числе функционирования объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства".

5) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ұсынылатын коммуналдық қызметтердің әрбір түріне тұтынушымен жеке және (немесе) жария шарттар жасасады;
6) тұтынушыға ұлттық, мемлекеттік стандарттарға, санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға, техникалық регламенттерге және нормативтік құқықтық актілерге сәйкес келетін коммуналдық қызметтерді ұсынады;
7) тұтынушы қызмет көрсету сапасын төмендету туралы өтініш берген күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде сапаны қалпына келтіру бойынша барлық шараларды қабылдауға және қайта есептеуді орындауға;
8) басқа тұтынушылардың талаптарын орындамау себептері бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделмеген себептер бойынша коммуналдық қызметтерді көрсетуден бас тартпайды және тұтынушыны коммуналдық қызметтерді алуға шектемейді;
9) тұтынушыдан жоғары параметрлермен босатылған энергия мен су үшін қосымша ақы алмайды.
4-тарау. Коммуналдық қызметтерді есептеу және төлеу тәртібі
22. Тұтынушы коммуналдық қызметтер үшін төлемді жеткізуші жазып берген төлем құжаттары бойынша жүргізеді.
23. Коммуналдық қызметтер үшін төлемдерді қабылдау жеткізушілердің және (немесе) екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың жеке кассалары, интернет-ресурстар немесе терминалдар арқылы, ал қажет болған кезде - төлем агенттері және (немесе) төлем ұйымдары арқылы жүзеге асырылады.
24. Коммуналдық қызметтер үшін ақы төлеу мерзімдері заңнамамен немесе тұтынушы мен жеткізуші арасындағы шартпен айқындалады.
25. Есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін алуды жеткізуші немесе оның өкілі қызметтік куәлігін көрсеткен кезде не деректерді қашықтықтан беру құрылғысы арқылы ай сайын жүргізеді.
26. Тұтынушы есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін беруді жасалған шарттың талаптарына сәйкес дербес жүзеге асырады сондай-ақ тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектісін тұтынушының жеке кабинеті арқылы Қалыптастыру қағидаларына сәйкес тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектісінің мобильді қосымшасы немесе интернет-беттері, ақпаратты электрондық нысанда өңдеу, сондай-ақ орталықтандырылған жинау және оның ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерінің жұмыс істеуін, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 31 наурыздағы № 172 бұйрығымен бекітілген "Ақпаратты электрондық нысанда қалыптастыру, өңдеу, сондай-ақ орталықтандырылған жинау және сақтау, оның ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы".

27. Объем потребленных услуг по электроснабжению, теплоснабжению, водоснабжению и водоотведению потребленных, на содержание общего имущества объекта кондоминиума, определяется на основании показаний общедомовых приборов учета, а при их временном отсутствии по суточным нормам потребления и тарифам, установленным уполномоченным органом.
28. При установке общедомовых приборов учета не на границе раздела эксплуатационной ответственности сторон, потери на участке сети от границы раздела до места установки приборов учета относятся на договорной основе владельцу, на балансе которого находится указанный участок сети.
29. Решения по вопросам соразмерности, освобождения и способа оплаты за обслуживание лифтов принимаются на собрании собственников квартир, нежилых помещений.
30. Вопрос оплаты коммунальных услуг за содержание общего имущества многоквартирного жилого дома через председателя объединения собственников имущества или доверенного лица простого товарищества либо управляющего многоквартирным жилым домом или управляющей компанией или напрямую поставщику коммунальных услуг принимается на собрании собственников квартир, нежилых помещений.
31. Все спорные вопросы между поставщиком и потребителем, решаются в установленном законодательством порядке.
Глава 5. Порядок разрешения разногласий
32. Время прекращения предоставления коммунальных услуг, а также несоответствия их качества требованиям, предусмотренными национальными стандартами, санитарно-эпидемиологическим требованиям и техническим регламентам с отметкой о времени (дате, часе) указывается в журнале диспетчерской службы поставщика с последующей отметкой о времени (дате, часе) возобновления коммунальных услуги надлежащего качества.
33. При неполучении коммунальных услуг, получении коммунальных услуг ненадлежащего качества или не в полном объеме потребитель извещает об этом поставщика лично (заявкой) или электронно посредством объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства либо устно через структурные подразделения поставщика по взаимодействию с потребителем с обязательным указанием времени, даты ее передачи и фамилии лица, передавшего/принявшего заявку. В извещении указывается: время начала ухудшения качества (отсутствия) коммунальных услуг, характер ухудшения и необходимость присутствия представителя поставщика (если ухудшение качества коммунальных услуг или ее прекращение поставщиком в журнале не зафиксировано).
При личном обращении потребителя на копии заявления в момент регистрации ее поступления проставляются регистрационный номер, дата и время подачи заявки, роспись принявшего ее представителя поставщика.
Поставщик сверяет отметки в журнале об отклонении качества (перерыв) коммунальных услуг от нормы, указанной в заявке (телефонограмме), и при отсутствии разногласий выполняет перерасчет стоимости коммунальных услуг в соответствии с ее фактическим потреблением.

27. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұтынылған электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру бойынша тұтынылған қызметтердің көлемі үйге ортақ есептеу аспаптарының көрсеткіштері негізінде, ал олар уақытша болмаған кезде уәкілетті орган белгілеген тұтынудың тәуліктік нормалары мен тарифтері бойынша айқындалады.
28. Жалпы үйге арналған есептеу құралдарын тараптардың пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасынан тыс орнатқан кезде, бөлу шекарасынан бастап есептеу құралдарын орнату орнына дейінгі желі учаскесіндегі шығындар теңгерімінде көрсетілген желі учаскесі бар иесіне шарт негізінде жатқызылады.
29. Лифтілерге қызмет көрсетудің мөлшерлілігі, босату және төлеу тәсілі мәселелері бойынша шешімдер пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың жиналысында қабылданады.
30. Көппәтерлі тұрғын үйдің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға коммуналдық қызметтерге ақы төлеу мәселесі мүлік иелері бірлестігінің төрағасы немесе жай серіктестіктің сенімді тұлғасы не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы немесе басқарушы компания арқылы немесе тікелей коммуналдық қызметтерді жеткізушіге пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың жиналысында қабылданады.
31. Өнім беруші мен тұтынушы арасындағы барлық даулы мәселелер заңнамада белгіленген тәртіппен шешіледі.
5-тарау. Келіспеушіліктерді шешу тәртібі
32. Коммуналдық қызметтерді көрсетуді тоқтату уақыты, сондай-ақ олардың сапасының ұлттық стандарттарда, санитариялық-эпидемиологиялық талаптарда және техникалық регламенттерде көзделген талаптарға сәйкес келмеуі уақыты (күні, сағаты) туралы белгімен жабдықтаушының диспетчерлік қызмет журналында коммуналдық қызметтерді тиісті сапада қалпына келтіру уақыты (күні, сағаты) туралы кейіннен белгімен көрсетіледі.
33. Коммуналдық қызметтерді алмаған, коммуналдық қызметтерді тиісті сапада немесе толық көлемде алмаған кезде тұтынушы бұл туралы жеткізушіге тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілері арқылы жеке өзі (өтініммен) немесе электрондық түрде не тұтынушымен өзара іс-қимыл бойынша жеткізушінің құрылымдық бөлімшелері арқылы, оның берілген уақытын, күнін және берген адамның тегін міндетті түрде көрсете отырып, ауызша хабарлайды өтінімді қабылдаған адам. Хабарламада: коммуналдық қызметтер сапасының нашарлауы (болмауы) басталған уақыт, нашарлау сипаты және жеткізуші өкілінің қатысу қажеттігі (егер коммуналдық қызметтер сапасының нашарлауы немесе оны жеткізушінің тоқтатуы журналда тіркелмесе) көрсетіледі.
Тұтынушы өзі жүгінген кезде өтініштің көшірмесіне оның келіп түсуін тіркеу сәтінде тіркеу нөмірі, өтінімді беру күні мен уақыты, оны қабылдаған өнім беруші өкілінің қолы қойылады.
Өнім беруші журналдағы коммуналдық қызметтер сапасының өтінімде (телефонограммада) көрсетілген нормадан ауытқуы (үзілісі) туралы белгілерді салыстырып тексереді және келіспеушіліктер болмаған кезде коммуналдық қызметтер құнын оның нақты тұтынуына сәйкес қайта есептеуді орындайды.

34. При отказе поставщика удостоверить факт не предоставления коммунальных услуг или предоставления коммунальных услуг низкого качества потребитель вправе составить акт и письменное заявление, где указывается:
1) время начала отказа в коммунальных услугах (отключения) или некачественной ее поставки;
2) характер ухудшения качества коммунальных услуг;
3) время подачи заявки и ее регистрационный номер (по журналу поставщика);
4) время восстановления коммунальных услуг (нормализации ее качества);
5) период отсутствия (ухудшения качества) коммунальных услуг.
Акт подписывается потребителем и не менее двух человек, в том числе: членом совета дома, председателем объединения собственников имущества или доверенным лицом простого товарищества либо управляющим многоквартирным жилым домом или управляющей компанией и направляется поставщику. В случае не урегулирования спора по согласованию сторон, потребитель имеет право обратиться в суд.
35. Нарушения, допущенные потребителем при пользовании коммунальными услугами, оформляются двусторонним актом представителей поставщика и потребителя в двух экземплярах, один из которых вручается потребителю.
Акт считается действительным и при отказе потребителя от подписи, но при условии оформления его комиссией из не менее трех человек: представителями поставщика, совета дома и председателем объединения собственников имущества или доверенным лицом простого товарищества либо управляющим многоквартирным жилым домом или представителем управляющей компанией.
36. На основании акта поставщик определяет количество недоучтенной энергии, воды и газа направляет потребителю досудебную претензию с обоснованием суммы доплаты.
В случае не урегулирования спора по согласованию сторон по истечении тридцати календарных дней поставщик передает иск в суд о взыскании с потребителя предъявленной суммы.
Глава 6. Заключительные положения
37. Вопросы в сфере предоставления коммунальных услуг, не урегулированные настоящими Правилами, регулируются иными законодательными актами Республики Казахстан.
Кроме настоящих Правил поставщики и потребители руководствуются нормативными документами, нормативными правовыми актами в области энергетики, тепло-, водоснабжения, водоотведения, газоснабжения, сбора, вывоза, утилизации, переработки и захоронения твердых бытовых отходов, обслуживания лифтов.

34. Өнім беруші коммуналдық қызметтерді ұсынбау немесе сапасыз коммуналдық қызметтерді көрсету фактісін куәландырудан бас тартқан кезде тұтынушы акт және жазбаша өтініш жасауға құқылы, онда:
1) коммуналдық қызметтерден бас тартудың (өшірудің) немесе оны сапасыз жеткізудің басталу уақыты;
2) коммуналдық қызметтер сапасының нашарлау сипаты;
3) өтінімді беру уақыты және оның тіркеу нөмірі (өнім берушінің журналы бойынша);
4) коммуналдық қызметтерді қалпына келтіру (оның сапасын қалыпқа келтіру) уақыты;
5) коммуналдық қызметтердің болмауы (сапасының нашарлауы) кезеңі.
Актіге тұтынушы және кемінде екі адам, оның ішінде: үй кеңесінің мүшесі, мүлік иелері бірлестігінің төрағасы немесе жай серіктестіктің сенім білдірілген адамы не көп пәтерлі тұрғын үйді басқарушы немесе басқарушы компания қол қояды және өнім берушіге жіберіледі. Тараптардың келісімі бойынша дау реттелмеген жағдайда тұтынушының сотқа жүгінуге құқығы бар.
35. Коммуналдық қызметтерді пайдалану кезінде тұтынушы жіберген бұзушылықтар жеткізуші мен тұтынушы өкілдерінің екі жақты актісімен екі данада ресімделеді, оның біреуі тұтынушыға беріледі.
Акт тұтынушы қол қоюдан бас тартқан кезде де, бiрақ оны кемiнде үш адамнан тұратын комиссия: жеткiзушiнiң, үй кеңесiнiң өкiлдерi және мүлiк иелерi бiрлестiгiнiң төрағасы немесе жай серiктестiктiң сенiм бiлдiрiлген адамы не көп пәтерлi тұрғын үйдi басқарушы немесе басқарушы компанияның өкiлi ресiмдеген жағдайда жарамды деп есептеледi.
36. Актінің негізінде өнім беруші есепке алынбаған энергияның, судың және газдың мөлшерін анықтайды, тұтынушыға қосымша төлем сомасын негіздей отырып, сотқа дейінгі шағым-талап жібереді.
Тараптардың келісімі бойынша дау реттелмеген жағдайда күнтізбелік отыз күн өткен соң өнім беруші сотқа тұтынушыдан ұсынылған соманы өндіріп алу туралы талап арыз береді.
6-тарау. Қорытынды ережелер
37. Осы Қағидалармен реттелмеген коммуналдық қызметтерді көрсету саласындағы мәселелер Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерімен реттеледі.
Осы Қағидалардан басқа жеткізушілер мен тұтынушылар энергетика, жылумен, сумен жабдықтау, су бұру, газбен жабдықтау, қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, әкету, кәдеге жарату, қайта өңдеу және көму, лифтілерге қызмет көрсету саласындағы нормативтік құжаттарды, нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа алады.