О внесении изменений и дополнений в решение Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 22 декабря 2025 года № 35-2 "Об утверждении бюджета Акжарского района Северо-Казахстанской области на 2026-2028 годы"
Решение Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 17 марта 2026 года № 38-1
Акжарский районный маслихат Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Внести в решение Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области "Об утверждении бюджета Акжарского района Северо-Казахстанской области на 2026-2028 годы" от 22 декабря 2025 года № 35-2 следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить Акжарский районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 3 071 502,7 тысяч тенге:
налоговые поступления – 901 788 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 23 973 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 3 209 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 2 142 532,7 тысяч тенге;
2) затраты – 3 130 097,3 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 33 595 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 51 900 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 18 305 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -92 189,6 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 92 189,6 тысяч тенге:
поступление займов – 51 900 тысяч тенге;
погашение займов – 75 050,6 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 115 340,2 тысяч тенге.";
дополнить подпунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Предусмотреть расходы бюджета района за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на начало финансового года, неиспользованных (недоиспользованных) в 2025 году согласно приложению 7 к указанному решению.
Распределение сумм свободных остатков бюджетных средств, сложивщихся на начало финансового года, неиспользованных (недоиспользованных) в 2025 году определяется Постановлением акима Акжарского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения Акжарского районного маслихата "Об утверждении бюджета Акжарского района на 2026-2028 годы.";
приложения 1, 2, 3, 6 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящему решению;
дополнить указанное решение приложением 7, согласно приложению 5 к настоящему решению.

"Солтүстік Қазақстан облысының 2026-2028 жылдарға арналған Ақжар аудандық бюджетін бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 35-2 шешіміне өзгерістер және толықтырулар еңгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 2026 жылғы 17 наурыздағы № 38-1 шешімі
Солтүстік Қазақстан облысының Ақжар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Солтүстік Қазақстан облысының 2026-2028 жылдарға арналған Ақжар аудандық бюджетін бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 35-2 шешіміне мынадай өзгерістер және толықтырулар еңгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған Ақжар аудандық бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3 071 502,7 мың теңге:
салықтық түсімдер – 901 788 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 23 973 мың тенге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 3 209 мың теңге;
трансферттер түсімі – 2 142 532,7 мың теңге;
2) шығындар – 3 130 097,3 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 33 595 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 51 900 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 18 305 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -92 189,6 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 92 189,6 мың теңге:
қарыздар түсімі – 51 900 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 75 050,6 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 115 340,2 мың теңге.";
келесі мазмұндағы 10-1 тармақшасымен толықтырылсын:
"10-1. Көрсетілген шешімнің 7-қосымшасына сәйкес 2025 жылы пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) қаржы жылының басында қалыптасқан бюджет қаражатының бос қалдықтары есебінен аудандық бюджет шығыстары көзделсін.
Қаржы жылының басында қалыптасқан, 2025 жылы пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) бюджет қаражатының бос қалдықтарының сомаларын бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық әкімінің "Ақжар аудандық мәслихатының "Ақжар ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.";
көрсетілген шешімнің 1, 2, 3, 6 қосымшалары осы шешімнің 1, 2, 3, 4 қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген шешім осы шешімге 5-қосымшаға сәйкес 7-қосымшамен толықтырылсын.

249046,8
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
34264
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
214782,8
02
Оборона
28860
122
Аппарат акима района (города областного значения)
28860
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
8860
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
18000
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
2000
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
232796,5
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
232796,5
005
Государственная адресная социальная помощь
18000
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
8126
006
Оказание жилищной помощи
1250
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
32742
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2036
014
Оказание социальной помощи
нуждающимся гражданам на дому
32748,5
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения,
обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии
с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
43844
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
30000
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
56219
011
Оплата услуг по зачислению,
выплате и доставке пособий
и других социальных выплат
185
021
Капитальные расходы государственного органа
4133
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
3513
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
344462
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства,
пассажирского транспорта, автомобильных дорог
и жилищной инспекции района (города областного значения)
18666
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда

249046,8
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34264
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
214782,8
02
Қорғаныс
28860
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
28860
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
8860
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
18000
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
2000
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
232796,5
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
232796,5
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
18000
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
8126
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1250
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
32742
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2036
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
32748,5
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
43844
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
30000
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
56219
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
185
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
4133
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
3513
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
344462
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
18666
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру

478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
87924
009
Поддержка культурно-досуговой работы
87924
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
56712
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
28893
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
27819
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
230859
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
33861
007
Функционирование районных (городских) библиотек
131053
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
763
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан, развития языков и культуры
48386
004
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
16796
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
155684
811
Отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии района (города областного значения)
89387
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии
89387
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
30525
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
28439
003
Земельно-хозяйственное устройство населенных пунктов
2086
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
35772
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
35772
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
49411
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
49411
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, архитектуры и градостроительства на местном уровне
29791
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
19620
12
Транспорт и коммуникации
191057
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
191057
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
191057
13
Прочие
24367

478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
87924
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
87924
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
56712
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
28893
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
27819
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
230859
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
33861
007
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
131053
008
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
763
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
48386
004
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
16796
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
155684
811
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
89387
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы, қәсіпкерлік және ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
89387
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
30525
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
28439
003
Елдi мекендердi жер-шаруашылық орналастыру
2086
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
35772
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
35772
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
49411
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
49411
001
Жергілікті деңгейде құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
29791
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
19620
12
Көлiк және коммуникация
191057
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
191057
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
191057
13
Басқалар
24367