Об утверждении правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Успенского района
Решение Успенского районного маслихата Павлодарской области от 9 апреля 2026 года № 223/50
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" Успенский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Успенского района согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянные комиссии Успенского районного маслихата.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Успенского районного маслихата Ж. Бараисов
Приложение
к решению Успенского
районного маслихата
от 9 апреля 2026 года
№ 223/50
Правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Успенского района
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Успенского района (далее – Правила) разработаны в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан, пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О ветеранах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Успенского района.
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;

Успен ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 2026 жылғы 9 сәуірдегі № 223/50 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" № 523 қаулысына сәйкес Успен аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Успен ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Успен аудандық мәслихатының тұрақты комиссияларына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Успен аудандық мәслихатының төрағасы Ж. Бараисов
Успен аудандық мәслихатының
2026 жылғы 9 сәуірдегі
№ 223/50 шешіміне
қосымша
Успен ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Успен ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-3-тармағына, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" № 523 қаулысына (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) сәйкес әзірленді және Успен ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты "бір терезе" қағидаты бойынша ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;

2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима Успенского района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан;
3) социальная помощь – помощь, предоставляемая местным исполнительным органом (далее – МИО) в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели), а также к праздничным дням и памятным датам;
4) уполномоченный орган по оказанию социальной помощи – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Успенского района";
5) уполномоченная организация по выплате социальной помощи – банки второго уровня, организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";
6) прожиточный минимум – минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины;
7) среднедушевой доход – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
8) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
9) праздничные даты (далее – памятные даты) – профессиональные и иные праздники Республики Казахстан;
10) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования;
11) участковая комиссия – специальная комиссия, создаваемая решением акимов сельских округов Успенского района для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за адресной социальной помощью;
12) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи;
13) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации;
14) веб-портал "электронное правительство" – объект информатизации, представляющий собой "единое окно" доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;

2) арнайы комиссия – мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Успен ауданы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) әлеуметтік көмек – жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ЖАО) мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар), сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне орай ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек;
4) әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган – "Успен ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
5) әлеуметтік көмек төлеу жөніндегі уәкілетті ұйым – екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдар, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
6) ең төмен күнкөріс деңгейі – шамасы бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға шаққандағы ең төмен ақшалай кіріс;
7) жан басына шаққандағы орташа кіріс – отбасының бір айдағы жиынтық кірісінің отбасының әрбір мүшесіне тура келетін үлесі;
8) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
9) мерекелік күндер (бұдан әрі – атаулы күндер) – Қазақстан Республикасының кәсіптік және өзге де мерекелері;
10) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
11) учаскелік комиссия – атаулы әлеуметтік көмек алуға өтініш жасаған тұлғалардың (отбасылардың) материалдық жағдайын зерттеп-қарау үшін Успен ауданының ауылдық округтері әкімдерінің шешімімен құрылатын арнаулы комиссия;
12) шекті мөлшер – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері;
13) цифрлық құжаттар сервисі – "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі;
14) "электрондық үкімет" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қол жеткізудің "ортақ терезесі" дегенді білдіретін ақпараттандыру объектісі;

15) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Меры социальной поддержки, предусмотренные пунктом 4 статьи 71, пунктом 3 статьи 170, пунктом 3 статьи 229 Социального кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2) пункта 1 статьи 10, подпунктом 2) пункта 1 статьи 11, подпунктом 2) пункта 1 статьи 12, подпунктом 2) статьи 13, статьей 17 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", оказываются в порядке, определенном настоящими Правилами.
4. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 раз в полугодие, 1 раз в год).
5. Перечень праздничных дней и памятных дат для оказания социальной помощи:
1) День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан – 15 февраля;
2) День участников ликвидации последствий радиационных аварий и катастроф и памяти жертв этих аварий и катастроф – 26 апреля;
3) Международный женский день – 8 марта;
4) День защитника Отечества – 7 мая;
5) День Победы – 9 мая;
6) День памяти жертв политических репрессий и голода – 31 мая;
7) День Конституции Республики Казахстан – 30 августа;
8) День пожилых людей – 1 октября;
9) День Республики Казахстан – 25 октября;
10) День Независимости Республики Казахстан – 16 декабря.
6. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положений, утверждаемых акиматом Павлодарской области.
Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
7. Уполномоченный орган по оказанию социальной помощи оказывает социальную помощь гражданам из числа следующих категорий постоянно зарегистрированным и проживающим в Успенском районе:
1) единовременную социальную помощь к праздничным дням и памятным датам на основании списка Государственной корпорации, без истребования заявлений от получателей:
ко Дню вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан – 15 февраля:
военнообязанным, призывавшимся на учебные сборы и направлявшимся в Афганистан в период ведения боевых действий в размере 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей (далее – МРП);
военнослужащим, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – Союз ССР), исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия в размере 50 (пятьдесят) МРП;
к Международному женскому дню – 8 марта:
многодетным матерям (семьям), из числа получателей государственной адресной социальной помощи в размере 5 (пять) МРП;
ко Дню участников ликвидации последствий радиационных аварий и катастроф и памяти жертв этих аварий и катастроф – 26 апреля:

15) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
3. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 71-бабының 4-тармағында, 170-бабының 3-тармағында, 229-бабының 3-тармағында, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында, 11-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында, 12-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында, 13-бабының 2) тармақшасында, 17-бабында көрсетілген әлеуметтік қолдау шаралары осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
4. Әлеуметтік көмек біржолғы және (немесе) мерзімді түрде (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта 1 рет, жылына 1 рет) көрсетіледі.
5. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі:
1) Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні – 15 ақпан;
2) Радиациялық авариялар мен апаттардың салдарын жоюға және осы авариялар мен апаттардың құрбандарын еске алуға қатысушылар күні – 26 сәуір;
3) Халықаралық әйелдер күні – 8 наурыз;
4) Отан қорғаушы күні – 7 мамыр;
5) Жеңіс күні – 9 мамыр;
6) Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күні – 31 мамыр;
7) Қазақстан Республикасының Конституциясы күні – 30 тамыз;
8) Қарттар күні – 1 қазан;
9) Қазақстан Республикасы күні – 25 қазан;
10) Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күні – 16 желтоқсан.
6. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін Павлодар облысының әкімдігі бекітетін ережелердің негізінде жүзеге асырады.
2-тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
7. Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган Успен ауданында тұрақты тіркелген және тұратын келесі санаттағы азаматтарға әлеуметтік көмек көрсетеді:
1) атаулы күндер мен мереке күндеріне орай біржолғы әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей Мемлекеттік корпорацияның тізімі негізінде көрсетіледі:
15 ақпан – Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күніне:
оқу жиындарына шақырылған және Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде жiберiлген әскери мiндеттiлерге 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК) мөлшерінде;
бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағын (бұдан әрі – КСР Одағы) қорғау, әскери қызметтің өзге де міндеттерін басқа кезеңдерде атқару кезінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргізілген басқа да мемлекеттерде әскери қызметін өткеру кезінде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген әскери қызметшілерге 50 (елу) АЕК мөлшерінде;
8 наурыз – Халықаралық әйелдер күніне:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар қатарындағы көп балалы аналарға (отбасыларға) 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
26 сәуір – Радиациялық авариялар мен апаттардың салдарын жоюға және осы авариялар мен апаттардың құрбандарын еске алуға қатысушылар күніне:

лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях в размере 50 (пятьдесят) МРП;
лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988-1989 годах, эвакуированным (самостоятельно выехавшим) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии в размере 50 (пятьдесят) МРП;
ко Дню защитника Отечества – 7 мая:
военнослужащим Республики Казахстан, выполнявшим задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке в период с сентября 1992 года по февраль 2001 года в размере 50 (пятьдесят) МРП;
семьям военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время в размере 50 (пятьдесят) МРП;
ко Дню Победы – 9 мая:
лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны 100 000 (сто тысяч) тенге;
лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награждҰнным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны в размере 100 000 (сто тысяч) тенге;
ко Дню памяти жертв политических репрессий и голода – 31 мая:
гражданам, признанным в судебном либо ином установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" порядке жертвами политических репрессий или пострадавшими от политических репрессий в размере 10 (десять) МРП;
ко Дню Конституции Республики Казахстан – 30 августа:
детям с инвалидностью до восемнадцати лет в размере 20 (двадцать) МРП;
лицам с инвалидностью, имеющим выписку из профессиональной части индивидуальной программы абилитации и реабилитации, обучающимся в колледжах Республики Казахстан на платной основе в размере 30 (тридцать) МРП – на основании списка уполномоченного органа по оказанию социальной помощи;
лицам с инвалидностью, имеющим выписку из профессиональной части индивидуальной программы абилитации и реабилитации, обучающимся в высших учебных заведениях Республики Казахстан на платной основе в размере 60 (шестьдесят) МРП – на основании списка уполномоченного органа по оказанию социальной помощи;
ко Дню пожилых людей – 1 октября:
гражданам, достигшим пенсионного возраста, получающим минимальный размер пенсии и (или) пособия или ниже минимального размера пенсии и (или) пособия в размере 2 (два) МРП;

1986-1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тiкелей қатысқан адамдарға 50 (елу) АЕК мөлшерінде;
1988-1989 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысушылар қатарындағы, қоныс аудару күні құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймақтарынан Қазақстан Республикасына қоныс аударылған (өз еркімен кеткен) адамдарға 50 (елу) АЕК мөлшерінде;
7 мамыр – Отан қорғаушы күніне:
1992 жылғы қыркүйектен бастап 2001 жылғы ақпан аралығындағы кезеңде Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын күзетуді күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерді орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілеріне 50 (елу) АЕК мөлшерінде;
бейбiт уақытта әскери қызметiн өткеру кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасыларына 50 (елу) АЕК мөлшерінде;
9 мамыр – Жеңіс күніне:
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарға 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдарға 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
31 мамыр – Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күніне:
сотпен немесе Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңымен белгіленген тәртіппен саяси қуғын-сүргіндер құрбаны немесе саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккен деп танылған азаматтарға 10 (он) АЕК мөлшерінде;
30 тамыз – Қазақстан Республикасының Конституция күніне:
он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға 20 (жиырма) АЕК мөлшерінде;
Қазақстан Республикасының колледждерінде ақылы негізде оқитын абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасының кәсіптік бөлігінен үзінді көшірмесі бар мүгедектігі бар адамдарға – әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органның тізімі негізінде 30 (отыз) АЕК мөлшерінде;
Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында ақылы негізде оқитын абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасының кәсіптік бөлігінен үзінді көшірмесі бар мүгедектігі бар адамдарға – әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органның тізімі негізінде 60 (алпыс) АЕК мөлшерінде;
1 қазан – Қарттар күніне:
зейнеткерлік жасқа толған, зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төмен мөлшерін немесе зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төмен мөлшерінен төмен алатын азаматтарға 2 (екі) АЕК мөлшерінде;

гражданам от 80 лет и более (старшим), получающим минимальный размер пенсии и (или) пособия или ниже минимального размера пенсии и (или) пособия в размере 3 (три) МРП;
ко Дню Республики Казахстан – 25 октября:
детям с инвалидностью до восемнадцати лет в размере 5 (пять) МРП;
лицам с инвалидностью первой группы в размере 5 (пять) МРП;
лицам с инвалидностью второй группы в размере 5 (пять) МРП;
2) социальную помощь на лечение (оздоровление):
ветеранам боевых действии на территории других государств, лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях, военнослужащим, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия, лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988-1989 годах, эвакуированным (самостоятельно выехавшим) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии единовременно на лечение (оздоровление) размере 50 (пятьдесят) МРП – на основании заявления с приложением документа, удостоверяющего личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
3) социальную помощь лицам с инвалидностью 1 группы, использующих аппарат гемодиализа:
детям с инвалидностью до восемнадцати лет, лицам с инвалидностью первой группы (получающие процедуру гемодиализа) ежемесячно в размере 10 (десять) МРП – на основании списка коммунального государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Успенская районная больница" управления здравоохранения Павлодарской области, акимата Павлодарской области (далее – районная больница);
4) социальную помощь на сопровождение лиц с инвалидностью:
детям с инвалидностью до восемнадцати лет единовременно на санаторно-курортное лечение при сопровождении детей с инвалидностью до восемнадцати лет законным представителем в размере 20 (двадцать) МРП – на основании списка уполномоченного органа по оказанию социальной помощи;
лицам с инвалидностью первой группы единовременно на санаторно-курортное лечение при сопровождении лиц с инвалидностью первой группы в размере 55 (пятьдесят пять) МРП – на основании списка уполномоченного органа по оказанию социальной помощи;

зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төмен мөлшерін немесе зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең аз мөлшерінен төмен алатын 80 жастағы және одан (асқан) көп жасқа толған азаматтарға 3 (үш) АЕК мөлшерінде;
25 қазан – Қазақстан Республикасы күніне:
он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
2) емделуге (сауықтыруға) әлеуметтік көмек:
басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне, 1986-1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тiкелей қатысқан адамдарға, бұрынғы КСР Одағын қорғау, әскери қызметтің өзге де міндеттерін басқа кезеңдерде атқару кезінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргізілген басқа да мемлекеттерде әскери қызметін өткеру кезінде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген әскери қызметшілерге, 1988-1989 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысушылар қатарындағы, қоныс аудару күні құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймақтарынан Қазақстан Республикасына қоныс аударылған (өз еркімен кеткен) адамдарға – жеке басын куәландыратын құжатты немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты (жеке басты сәйкестендіру үшін) қоса бере отырып, өтініш негізінде емделуге (сауықтыруға) біржолғы 50 (елу) АЕК мөлшерінде;
3) гемодиализ аппаратын пайдаланатын 1 топтағы мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік көмек:
он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға (гемодиализ емшарасын алатындар) – Павлодар облысы әкімдігінің Павлодар облысы денсаулық сақтау басқармасының "Успен аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорнының (бұдан әрі – аудандық аурухана) тізімі негізінде ай сайын 10 (он) АЕК мөлшерінде;
4) мүгедектігі бар адамдарды еріп жүруге әлеуметтік көмек:
заңды өкілдің он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларды санаторлық-курорттық емделуге еріп жүруіне он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға – әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органның тізімі негізінде біржолғы 20 (жиырма) АЕК мөлшерінде;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды санаторлық-курорттық емделуге еріп жүруіне бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органның тізімі негізінде біржолғы 55 (елу бес) АЕК мөлшерінде;

5) социальную помощь на оплату коммунальных услуг:
ветеранам боевых действии на территории других государств, лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях, военнослужащим, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия, лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988-1989 годах, эвакуированным (самостоятельно выехавшим) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии ежеквартально (на оплату коммунальных услуг) в размере 10 (десять) МРП – на основании заявления с приложением документа, удостоверяющего личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
6) социальную помощь в связи с причинением ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия:
гражданам (семьям) в связи с причинением ущерба вследствие стихийного бедствия им либо его имуществу единовременно в размере 100 (сто) МРП – на основании заявления с приложением документа, удостоверяющего личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности), документа, подтверждающего факт причиненного ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия (действительна в течение шести месяцев);
7) социальную помощь в связи с причинением ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара:
гражданам (семьям) в связи с причинением ущерба вследствие пожара им либо его имуществу единовременно в размере 100 (сто) МРП – на основании заявления с приложением документа, удостоверяющего личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности), документа, подтверждающего факт причиненного ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара (действительна в течение шести месяцев);
8) социальную помощь в связи с наличием социально-значимого заболевания:
лицам, имеющим злокачественные новообразования единовременно в размере 10 (десять) МРП – на основании списка районной больницы;
лицам, страдающим заболеванием вируса иммунодефицита человека единовременно в размере 10 (десять) МРП – на основании списка районной больницы;
лицам, страдающим заболеванием хронические вирусные гепатиты и цирроз печени единовременно в размере 5 (пять) МРП – на основании списка районной больницы;
лицам, страдающим заболеванием психические, поведенческие расстройства (заболевания) единовременно в размере 5 (пять) МРП – на основании списка районной больницы;

5) коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге әлеуметтік көмек:
басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне, 1986-1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тiкелей қатысқан адамдарға, бұрынғы КСР Одағын қорғау, әскери қызметтің өзге де міндеттерін басқа кезеңдерде атқару кезінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргізілген басқа да мемлекеттерде әскери қызметін өткеру кезінде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген әскери қызметшілерге, 1988-1989 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысушылар қатарындағы, қоныс аудару күні құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймақтарынан Қазақстан Республикасына қоныс аударылған (өз еркімен кеткен) адамдарға – жеке басын куәландыратын құжатты не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты (жеке басты сәйкестендіру үшін) қоса бере отырып, өтініш негізінде тоқсан сайын (коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге) 10 (он) АЕК мөлшерінде;
6) дүлей апаттың салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуіне байланысты әлеуметтік көмек:
дүлей апаттың салдарынан азаматтарға (отбасыларға) не оның мүлкіне зиян келуіне байланысты – жеке басын куәландыратын құжатты не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты (жеке басты сәйкестендіру үшін), дүлей апаттың салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келу фактісін растайтын құжатты (алты ай ішінде жарамды) қоса бере отырып, өтініш негізінде біржолғы 100 (жүз) АЕК мөлшерінде;
7) өрт салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуіне байланысты әлеуметтік көмек:
өрт салдарынан азаматтарға (отбасыларға) не оның мүлкіне зиян келуіне байланысты – жеке басын куәландыратын құжатты не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты (жеке басты сәйкестендіру үшін), өрт салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне келтірілген залал фактісін растайтын құжатты (алты ай бойы жарамды) қоса бере отырып, өтініш негізінде біржолғы 100 (жүз) АЕК мөлшерінде;
8) әлеуметтік мәні бар аурудың болуына байланысты әлеуметтік көмек:
қатерлі ісіктері бар адамдарға – аудандық аурухананың тізімі негізінде біржолғы 10 (он) АЕК мөлшерінде;
адамның иммун тапшылығы вирусымен ауыратын адамдарға – аудандық аурухананың тізімі негізінде біржолғы 10 (он) АЕК мөлшерінде;
созылмалы вирусты гепатиттер және бауыр циррозы ауруымен ауыратын адамдарға – аудандық аурухананың тізімі негізінде біржолғы 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
психикалық және мінез-құлықтық бұзылыстары (аурулары) ауруымен ауыратын адамдарға – аудандық аурухананың тізімі негізінде біржолғы 5 (бес) АЕК мөлшерінде;

лицам, страдающим заболеванием острый инфаркт миокарда (первые 6 месяцев) единовременно в размере 5 (пять) МРП – на основании списка районной больницы;
лицам, страдающим заболеванием дегенеративные болезни нервной системы единовременно в размере 5 (пять) МРП – на основании списка районной больницы;
лицам, страдающим заболеванием демиелинизирующие болезни центральной нервной системы единовременно в размере 5 (пять) МРП – на основании списка районной больницы;
лицам, страдающим орфанными заболеваниями единовременно в размере 5 (пять) МРП – на основании списка районной больницы;
лицам, страдающим цереброваскулярными болезнями (инсульты) (в течение 1 года) единовременно в размере 5 (пять) МРП – на основании списка районной больницы;
лицам, страдающим заболеванием эпилепсия единовременно в размере 5 (пять) МРП – на основании списка районной больницы;
лицам, страдающим заболеванием туберкулез, находящимся на амбулаторном лечении ежемесячно в размере 10 (десять) МРП – на основании списка районной больницы;
детям, страдающим заболеванием вируса иммунодефицита человека ежемесячно в размере двукратного прожиточного минимума, установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на основании списка районной больницы;
9) социальную помощь в денежном выражении:
студентам высших учебных заведений, ранее получивших социальную помощь на обучение до срока завершения учебы единовременно в размере суммы согласно трехстороннему договору на оказание образовательных услуг;
ежемесячно студентам высших учебных заведений, ранее получивших социальную помощь на обучение до срока завершения учебы на проживание, питание и проезд к месту жительства на период обучения, в размере 8 (восемь) МРП;
лицам с инвалидностью преклонного возраста, не способным самостоятельно себя обслуживать и нуждающимся по состоянию здоровья в постоянной помощи, не имеющим трудоспособных совершеннолетних детей, обязанных содержать своих родителей (супруга) и заботиться о них, или имеющих близких родственников, которые по объективным причинам не могут обеспечить им постоянную помощь и уход (имеют инвалидность первой, второй группы, онкологические, психические заболевания, находится в местах лишения свободы или проживают в другом населенном пункте) ежемесячно в размере 3 (три) МРП – на основании списка уполномоченного органа по оказанию социальной помощи;
детям с инвалидностью до 18 лет единовременно в размере 3 (три) МРП – на основании списка уполномоченного органа по оказанию социальной помощи;
лицам, освободившимся из мест лишения свободы единовременно в размере 10 (десять) МРП – на основании заявления с приложением документа, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности) и документа, подтверждающего факт освобождения из мест лишения свободы;
лицам, находящимся на учете службы пробации единовременно в размере 10 (десять) МРП – на основании заявления с приложением документа, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности) и документа, подтверждающего факт нахождения на учете службы пробации;

жіті миокард инфарктімен (алғашқы 6 айда) ауыратын адамдарға –аудандық аурухананың тізімі негізінде біржолғы 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
нерв жүйесінің дегенеративті ауруларымен ауыратын адамдарға – аудандық аурухананың тізімі негізінде біржолғы 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
орталық нерв жүйесінің демиелиндену ауруларымен ауыратын адамдарға – аудандық аурухананың тізімі негізінде біржолғы 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
орфандық аурулармен ауыратын адамдарға – аудандық аурухананың тізімі негізінде біржолғы 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
ми тамырларының ауруларымен (инсульттер) (1 жыл ішінде) ауыратын адамдарға – аудандық аурухананың тізімі негізінде біржолғы 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
эпилепсия ауруымен ауыратын адамдарға – аудандық аурухананың тізімі негізінде біржолғы 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
туберкулез ауруымен ауыратын, амбулаториялық емделіп жатқан адамдарға – аудандық аурухананың тізімі негізінде ай сайын 10 (он) АЕК мөлшерінде;
адамның иммун тапшылығы вирусымен ауыратын балаларға – аудандық аурухананың тізімі негізінде тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің ай сайын екі еселенген мөлшерінде;
9) ақшалай түріндегі әлеуметтік көмек:
бұрын оқуға әлеуметтік көмек алған жоғары оқу орындарының студенттеріне оқуды аяқтағанға дейін білім беру қызметтерін көрсетуге арналған үшжақты шартқа сәйкес біржолғы сома мөлшерінде;
бұрын оқуға әлеуметтік көмек алған жоғары оқу орындарының студенттеріне оқуды аяқтағанға дейін оқу кезеңінде тұруға, тамақтануға және тұрғылықты жеріне жол жүруге ай сайын 8 (сегіз) АЕК мөлшерінде;
өздерінің ата-аналарын (жұбайын) асырап-бағуға және оларға қамқорлық жасауға міндетті еңбекке жарамды кәмелетке толған балалары жоқ немесе жақын туыстары объективті себептер бойынша (бірінші, екінші топтағы мүгедектігі бар, онкологиялық, психикалық ауруларының болуы, бас бостандығынан айыру орындарында отыруына немесе басқа елді мекенде тұруы) оларға үнемі көмек пен күтімді қамтамасыз ете алмайтын, қарттық жасына байланысты өзіне-өзі күтім көрсете алмайтын және денсаулық жағдайы бойынша үнемі көмекке мұқтаж мүгедектігі бар адамдарға – әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органның тізімі негізінде ай сайын 3 (үш) АЕК мөлшерінде;
18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға – әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органның тізімі негізінде біржолғы 3 (үш) АЕК мөлшерінде;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға – жеке басын куәландыратын құжатты не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты (жеке басты сәйкестендіру үшін) және бас бостандығынан айыру орындарынан босату фактісін растайтын құжатты қоса бере отырып, өтініш негізінде біржолғы 10 (он) АЕК мөлшерінде;
пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға – жеке басын куәландыратын құжатты не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты (жеке басты сәйкестендіру үшін) және пробация қызметінің есебінде болу фактісін растайтын құжатты қоса бере отырып, өтініш негізінде біржолғы 10 (он) АЕК мөлшерінде;

10) социальная помощь на приобретение твердого топлива:
семьям со среднедушевым доходом, не превышающим величину прожиточного минимума, установленного на момент обращения, проживающие и зарегистрированные по месту жительства в частном жилищном фонде с печным отоплением не менее двух лет единовременно на приобретение твердого топлива в размере 20 (двадцать) МРП – на основании документа, удостоверяющего личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности), сведений о доходах лица (членов семьи).
8. Размер оказываемой социальной помощи по основаниям: причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия, причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
Глава 3. Порядок оказания социальной помощи
9. Порядок оказания социальной помощи определены в соответствии с пунктами 12-20 Типовых правил.
10. Списки получателей социальной помощи формируются на основании заявления лица, запроса в организации, либо полученных сведений из информационных систем уполномоченного государственного органа.
Социальная помощь к праздничным дням и памятным датам назначается один раз в календарном году. При наличии нескольких оснований, социальная помощь к праздничным дням и памятным датам назначается по одному основанию.
11. Списки получателей социальной помощи при наличии социально значимого заболевания предоставляются в электронном виде организациями здравоохранения в соответствии с Кодами международной классификации болезней, установленных перечнем социально значимых заболеваний приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан с указанием индивидуального идентификационного номера, фамилии, имени, отчества и банковского счета.
Списки получателей социальной помощи при наличии социально значимого заболевания предоставляются в электронном виде организациями здравоохранения согласно Правил отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2022 года № 429.
Социальная помощь при наличии социально значимого заболевания лицу, относящемуся к нескольким категориям, выплачивается по каждому основанию.
12. Единовременная социальная помощь по одному и тому же виду социальной помощи с одной и той же периодичностью выплаты, предоставляется один раз в год по Республике Казахстан.
Срок обращения за социальной помощью по основаниям: причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия, причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара, не позднее шести месяцев со дня наступления случая.
При причинении ущерба имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара социальная помощь оказывается по месту нахождения пострадавшего имущества независимо от места регистрации его собственника.

10) қатты отын сатып алуға әлеуметтік көмек:
қатты отын сатып алуға өтініш берген кезде белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінен аспайтын жан басына шаққандағы орташа кірісі бар, пешпен жылытылатын жеке тұрғын үй қорында тұрғылықты жері бойынша кемінде екі жыл тұратын және тіркелген отбасыларға – біржолғы жеке басын куәландыратын құжатты не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты (жеке басты сәйкестендіру үшін), адамның (отбасы мүшелерінің) кірісі туралы мәліметтердің негізінде 20 (жиырма) АЕК мөлшерінде;
8. Дүлей апат салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі, өрт салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі негіздері бойынша көрсетілетін әлеуметтік көмектің мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
3-тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
9. Әлеуметтік көмек көрсетудің тәртібі Үлгілік қағидалардың 12-20-тармақтарына сәйкес айқындалған.
10. Әлеуметтік көмекті алушылардың тізімдері адамның өтініші, ұйымға сұрау салу не уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылады.
Мереке күндері мен атаулы күндерге әлеуметтік көмек күнтізбелік жылына бір рет тағайындалады. Бірнеше негіздер болған кезде мереке күндері мен атаулы күндерге әлеуметтік көмек бір негіз бойынша тағайындалады.
11. Жеке сәйкестендіру нөмірін, тегін, атын, әкесінің атын және банктік шотын көрсете отырып, әлеуметтік мәні бар ауру болған кезде әлеуметтік көмек алушылардың тізімдерін денсаулық сақтау ұйымдары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығымен әлеуметтік мәні бар аурулар тізбесінде белгіленген Кодтардың халықаралық сыныптамасына сәйкес электрондық түрде береді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысымен бекітілген мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу Қағидаларына сәйкес әлеуметтік мәні бар ауру болған кезде әлеуметтік көмек алушылардың тізімдерін денсаулық сақтау ұйымдары электронды түрде ұсынады.
Бірнеше санатқа жататын адамға әлеуметтік мәні бар ауру болған кезде әлеуметтік көмек әрбір негіз бойынша төленеді.
12. Әлеуметтік көмектің бір түрі бойынша біржолғы әлеуметтік көмек, төлем мерзімділігі бірдей, Қазақстан Республикасы бойынша жылына бір рет ұсынылады.
Әлеуметтік көмекке жүгіну мерзімінің негіздері бойынша: дүлей апаттың салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі, өрт салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі оқиға басталған күннен бастап алты айдан кешіктірілмейді.
Дүлей апат немесе өрт салдарынан мүлкіне залал келген болса, әлеуметтік көмек залал келген мүлік орналасқан жер бойынша меншік иесінің тіркелген жеріне қарамастан көрсетіледі.

13. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи), установленного местными представительными органами порога для оказания социальной помощи;
4) получения из информационной системы уполномоченного государственного органа сведений, подтверждающих факты назначения, осуществления выплат, подачи заявления на назначение социальной помощи по данному основанию.
14. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом Успенского района на текущий финансовый год.
Уполномоченный орган по оказанию социальной помощи переводит в Государственную корпорацию суммы социальной помощи.
Государственная корпорация перечисляет суммы социальной помощи, полученные от уполномоченного органа по оказанию социальной помощи, на банковские счета получателей социальной помощи.
15. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы соответствующей административно-территориальной единицы;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем;
5) выявления сведений об утрате оснований на оказание социальной помощи.
Подпункт 3) настоящего пункта не распространяется на выплату социальной помощи, назначенной по основаниям, указанным в подпунктах 1) и 2) пункта 8 Типовых правил.
Выплата социальной помощи по основаниям, указанным в подпунктах 1)-3) настоящего пункта, прекращается со следующего месяца после наступления указанных обстоятельств.
Выплата социальной помощи по основаниям, указанным в подпунктах 4) и 5) настоящего пункта, прекращается с даты наступления указанных обстоятельств.
16. Излишне выплаченные суммы социальной помощи подлежат возврату в добровольном порядке, неправомерно полученные суммы подлежат возврату в добровольном или в судебном порядке.
17. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган по оказанию социальной помощи с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
18. Процесс осуществления выплаты социальной помощи через Государственную корпорацию инициируется уполномоченным органом по оказанию социальной помощи при принятии им решения об оказании социальной помощи через информационные системы уполномоченного государственного органа в соответствии с пунктами 28-32 Типовых правил.

13. Келесі:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
2) адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден өтініш беруші бас тартқан, жалтарған;
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен артық болған;
4) уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінен әлеуметтік көмек тағайындау, осы негіз бойынша төлемді жүзеге асыруға өтініш беру фактісін растайтын мәліметтер алынған жағдайларда әлеуметтік көмек көрсетуден бас тартылады.
14. Әлеуметтік көмек көрсетуге жұмсалатын шығыстарды қаржыландыру Успен ауданының бюджетінде көзделген, ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган Мемлекеттік корпорацияға әлеуметтік көмек сомаларын аударады.
Мемлекеттік корпорация әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органнан алынған әлеуметтік көмек сомаларын әлеуметтік көмек алушылардың банктік шоттарына аударады.
15. Келесі:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тұрақты тұру үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктен тыс кеткен;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберілген;
4) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
5) әлеуметтік көмек көрсетуге негіз болмай қалғаны туралы мәліметтер анықталған жағдайларда әлеуметтік көмек көрсету тоқтатылады.
Осы тармақтың 3) тармақшасы Үлгілік қағидалардың 8-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша тағайындалған әлеуметтік көмекті төлеуге қолданылмайды.
Осы тармақтың 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмек төлеу көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейінгі айдан бастап тоқтатылады.
Осы тармақтың 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген мән-жайлар басталған күннен бастап тоқтатылады.
16. Әлеуметтік көмектің артық төленген сомалары ерікті түрде қайтарылады, заңсыз алынған сомалар ерікті түрде немесе сот тәртібімен қайтарылуға тиіс.
17. Әлеуметтік көмек көрсетуді мониторингтеу мен есепке алуды әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.
18. Әлеуметтік көмек көрсету туралы шешім қабылдаған кезде уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйелері арқылы әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган әлеуметтік көмекті Мемлекеттік корпорация арқылы төлеу процесіне Үлгілік қағидалардың 28-32 тармақтарына сәйкес бастама жасайды.

19. Оплата банковских услуг, связанных с выплатой социальной помощи, осуществляется за счет средств местных бюджетов на основании договора, заключаемого между Государственной корпорацией и уполномоченным органом по оказанию социальной помощи.

19. Әлеуметтік көмек төлеуге байланысты банктік қызметтерге ақы төлеу Мемлекеттік корпорация мен әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган арасында жасалатын шарт негізінде жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жүзеге асырылады.