О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 18 декабря 2025 года № 550 "Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей органов гражданской защиты"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 12 мая 2026 года № 192
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 18 декабря 2025 года № 550 "Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей органов гражданской защиты" следующие изменения и дополнения:
в Квалификационных требованиях к категориям должностей аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
дополнить главой 7-1 следующего содержания:
"
Глава 7-1. По должностям Департамента тылового обеспечения МЧС
26-1.
Начальник Департамента
C-SV-2
(сотрудник)
Не ниже высшего
Бухгалтерский учет и аудит
Юриспруденция
Экономика
Учет и аудит
Финансы
Государственное и местное управление
Радиотехника, электроника и телекоммуникации Правоохранительная деятельность
Строительство
Архитектура и строительство
Пожарная безопасность
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Экономика и бизнес
Автоматизация и управление
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Вычислительная техника и программное обеспечение
Транспорт, транспортная техника и технологии
Математика и статистика
Для занятия должностей категории C-SV-2 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 8 приказа № 67.
26-2.
Заместитель начальника Департамента
C-SV-3
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-3 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 9 приказа № 67.
26-3.
Начальник Управления
C-SV-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 10 приказа № 67.
26-4.
Заместитель Начальника Управления
C-SV-5
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-5 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 12 приказа № 67.
26-5.
Главный специалист
C-SV-8
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-8 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 14 приказа № 67.
";
в Квалификационных требованиях к категориям должностей областных (городов республиканского значения и столицы) территориальных органов Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:

"Азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 550 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2026 жылғы 12 мамырдағы № 192 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 550 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аппараты лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарында:
мынадай мазмұндағы 7-1-тараумен толықтырылсын:
"
7-1-тарау. ТЖМ Тылдық қамтамасыз ету департаментінің лауазымдары бойынша
26-1.
Департамент бастығы
C-SV-2 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Бухгалтерлік есеп және аудит
Құқықтану
Экономика
Есеп және аудит
Қаржы
Мемлекеттік және жергілікті басқару
Радиотехника, электроника және телекоммуникация Құқық қорғау қызметі
Құрылыс
Сәулет және құрылыс
Өрт қауіпсіздігі
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Экономика және бизнес
Автоматтандыру және басқару
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалды ұйымдастыру
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Көлік, көлік техникасы және технологиялары
Математика және статистика
C-SV-2 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 8-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
26-2.
Департамент бастығының орынбасары
C-SV-3 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SV-3 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 9-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
26-3.
Басқарма бастығы
C-SV-4 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SV-4 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 10-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
26-4.
Басқарма бастығының орынбасары
C-SV-5 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SV-5 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 12-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
26-5.
Бас маман
C-SV-8 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SV-8 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 14-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) аумақтық органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарында:

дополнить главой 2-1 следующего содержания:
"
Глава 2-1. По должностям подразделений технического нормирования
9-1.
Начальник отдела
C-SVO-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Автоматизация и управление
Стандартизация, сертификация и метрология
Логистика (по отраслям)
Транспорт, транспортная техника и технологии
Транспортное строительство
Военное дело и безопасность
Журналистика
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SVО-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 12 приказа № 67.
9-2.
Начальник отделения
C-SVО-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категорий C-SVО-6 и C-SVO-7 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 15 приказа № 67.
9-3.
Главный специалист
C-SVO-7
(сотрудник)
Не ниже высшего
9-4.
Старший инженер
C-SVO-8
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVО-8 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
9-5.
Инженер
C-SVO-9
(сотрудник)
Техническое и профессиональное, послесреднее, высшее
Специальности технического, профессионального
и послесреднего образования:
Техник-строитель
Спасатель
Техник
Техник по стандартизации
Юрист
Юрисконсульт
Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Техник-проектировщик
Инспектор пожарный
Пожарный
Техник пожарной безопасности
Для занятия должностей категории C-SVО-9 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 18 приказа № 67.
";
строки, порядковые номера 33 и 34 главы 6 изложить в следующей редакции:
"
33.
Старший диспетчер, старший инженер, старший инспектор
C-SVО-8
(сотрудник)
техническое и профессиона
льное, послесреднее, высшее
Техник-строитель
Техник по стандартизации
Техник
Спасатель
Инспектор пожарный
Пожарный
Техник пожарной безопасности
Для занятия должностей категории C-SVО-8 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
34.
Инженер, инспектор
C-SVО-9
(сотрудник)
техническое и профессиона
льное, послесреднее, высшее
Для занятия должностей категории C-SVО-9 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 18 приказа № 67.
";
главу 8 изложить в следующей редакции:
"
Глава 8. По должностям подразделений организации пожаротушения и аварийно-спасательных работ
44.
Начальник Управления
C-SVO-3
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Стандартизация, сертификация и метрология
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
Транспорт, транспортная техника и технологии
Химия
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций

мынадай мазмұндағы 2-1-тараумен толықтырылсын:
"
2-1-тарау. Техникалық нормалау бөлімшелерінің лауазымдары бойынша
9-1.
Бөлім бастығы
C-SVO-4
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі Төтенше жағдайларда қорғау Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі Құрылыс Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру Электр энергетикасы Жылу энергетикасы Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау Механика Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету Мұнай-газ ісі Құқықтану Құқық Құқық қорғау қызметі Автоматтандыру және басқару Стандарттау, сертификаттау және метрология Логистика (салалар бойынша) Көлік, көлік техникасы мен технологиялары Көлік құрылысы Әскери іс және қауіпсіздік Журналистика Сот сараптамасы Техносфералық қауіпсіздік Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SVО-4 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 12-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
9-2.
Бөлімше бастығы
C-SVО-6
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-6 және C-SVO-7 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 15-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
9-3.
Бас маман
C-SVO-7
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
9-4.
Аға инженер
C-SVO-8
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-8 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
9-5.
Инженер
C-SVO-9
(қызметкер)
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары
Техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары: Техник-құрылысшы Құтқарушы Техник Стандарттау жөніндегі техник Заңгер Заң кеңесшісі Жабдықты пайдалану және жөндеу жөніндегі техник Техник-жобалаушы Өрт инспекторы Өрт сөндіруші Өрт қауіпсіздік технигі
C-SVО-9 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 18-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
";
6-тараудың реттік нөмірлері 33 және 34-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
33.
Аға диспетчер, аға инженер, аға инспектор
C-SVО-8
(қызметкер)
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары
Техник-құрылысшы
Стандарттау жөніндегі техник
Техник
Құтқарушы
Өрт инспекторы
Өрт сөндіруші
Өрт қауіпсіздігі технигі
C-SVО-8 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
34.
Инженер, инспектор
C-SVО-9
(қызметкер)
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары
C-SVО-9 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 18-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
";
8-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"
8-тарау. Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру бөлімшелерінің лауазымдары бойынша
44.
Басқарма бастығы
C-SVO-3 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Құрылыс
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Электр энергетикасы
Жылу энергетикасы
Радиотехника, электроника және телекоммуникация
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Механика
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Мұнай-газ ісі
Автоматтандыру және басқару
Стандарттау, сертификаттау және метрология
Тасымалдауды, қозғалысты ұйымдастыру және көлікті пайдалану
Көлік, көлік техникасы және технологиялары
Химия
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою

Для занятия должностей категории С-SVО-3 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 10 приказа № 67.
45.
Заместитель начальника Управления
Начальник отдела
C-SVO-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории С-SVО-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 12 приказа № 67.
46.
Начальник отделения
C-SVО-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории С-SVО-6, С-SVО-7 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 15 приказа № 67.
47.
Главный специалист, оперативный дежурный
C-SVO-7
(сотрудник)
Не ниже высшего
48.
Старший инженер, заместитель оперативного дежурного
C-SVO-8
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории С-SVО-8 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
49.
Инженер, помощник оперативного дежурного
C-SVO-9
(сотрудник)
техническое и профессиональное, послесреднее, высшее
Специальности технического, профессионального
и послесреднего образования:
Техник-строитель
Техник по стандартизации
Техник-механик
Инспектор пожарный
Спасатель
Техник
Пожарный
Техник пожарной безопасности
Для занятия должностей категории C-SVО-9 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 18 приказа № 67.
49-1.
Водитель-сотрудник
C-SV-13
(сотрудник)
Не ниже среднего
Стаж работы не требуется.
";
главу 9 дополнить строкой, порядковый номер 55-1, следующего содержания:
"
55-1.
Старший мастер связи
C-SV-12
(сотрудник)
Не ниже среднего
Стаж работы не требуется.
";
дополнить главой 13 следующего содержания:
"
Глава 13. По должностям подразделений тылового обеспечения
71.
Начальник отдела
C-SVO-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Бухгалтерский учет и аудит
Юриспруденция
Экономика
Учет и аудит
Финансы
Государственное и местное управление
Радиотехника, электроника и телекоммуникации Правоохранительная деятельность
Строительство
Архитектура и строительство
Пожарная безопасность
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Экономика и бизнес
Автоматизация и управление
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Вычислительная техника и программное обеспечение
Транспорт, транспортная техника и технологии
Математика и статистика
Специальности технического, профессионального
и послесреднего образования:
Учет и аудит
Правоведение
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Архитектура
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте

C-SVО-3 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 10-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
45.
Басқарма бастығының орынбасары Бөлім бастығы
C-SVO-4 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-4 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 12-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
46.
Бөлімше бастығы
C-SVО-6 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-6 және C-SVO-7 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 15-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
47.
Бас маман, жедел кезекші
C-SVO-7 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
48
Аға инженер, жедел кезекшінің орынбасары
C-SVO-8 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-8 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
49.
Инженер, жедел кезекшінің көмекшісі
C-SVO-9 (қызметкер)
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары
Техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары:
Техник-құрылысшы
Стандарттау жөніндегі техник
Техник-механик
Өрт инспекторы
Құтқарушы
Техник
Өрт сөндіруші
Өрт қауіпсіздігі технигі
C-SVО-9 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 18-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
49-1.
Жүргізуші-қызметкер
C-SV-13
(қызметкер)
орташадан төмен емес
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
";
9-тарау мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 55-1-жолмен толықтырылсын:
"
55-1.
Аға байланыс шебері
C-SV-12
(қызметкер)
орташадан төмен емес
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
";
мынадай мазмұндағы 13-тараумен толықтырылсын:
"
13-тарау. Тылдық қамтамасыз ету бөлімшелерінің лауазымдары бойынша
71.
Бөлім бастығы
C-SVO-4
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Бухгалтерлік есеп және аудит
Құқықтану
Экономика
Есеп және аудит
Қаржы
Мемлекеттік және жергілікті басқару
Радиотехника, электроника және телекоммуникация Құқық қорғау қызметі
Құрылыс
Сәулет және құрылыс
Өрт қауіпсіздігі
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Экономика және бизнес
Автоматтандыру және басқару
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалды ұйымдастыру
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Көлік, көлік техникасы және технологиялары
Математика және статистика
Техникалық, кәсіптік мамандықтар
және орта білімнен кейінгі білім:
Есеп және аудит
Құқықтану
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Сәулет
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару

Для занятия должностей категории C-SVО-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 12 приказа № 67.
72.
Начальник отделения
C-SVО-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категорий C-SVО-6 и C-SVO-7 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 15 приказа № 67.
73.
Главный специалист
C-SVO-7
(сотрудник)
Не ниже высшего
74.
Старший инспектор
C-SVO-8
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVО-8 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
75.
Инспектор
C-SVO-9
(сотрудник)
Техническое и профессиональное, послесреднее, высшее
Для занятия должностей категории C-SVО-9 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 18 приказа № 67.
";
в Квалификационных требованиях к категориям должностей государственного учреждения "Академия гражданской защиты имени Малика Габдуллина Министерства по чрезвычайным ситуациям" (далее - Академия), утвержденных указанным приказом:
главу 5 изложить в следующей редакции:
"
Глава 5. По должностям научно-исследовательского центра
18.
Начальник центра
С-SVU-6
(сотрудник)
Послевузовское
Наличие ученой степени или ученого звания.
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Педагогические науки
Искусство и гуманитарные науки
Социальные науки, журналистика и информация
Бизнес, управление и право
Естественные науки, математика и статистика
Информационно-коммуникационные технологии
Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
Сельское хозяйство и биоресурсы
Услуги
Военное дело и безопасность
Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории С-SVU-6 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 15 приказа № 67.
19.
Старший научный сотрудник, главный специалист
С-SVU-9
(сотрудник)
Послевузовское
Для занятия должностей категории С-SVU-9 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
";
главу 7 дополнить строкой, порядковый номер 22-1, следующего содержания:
"
22-1.
Главный специалист
С-SVU-9
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории С-SVU-9 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
";
главу 9 изложить в следующей редакции:
"
Глава 9. По должностям подразделений кадровой работы
29.
Начальник отдела
С-SVU-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Социология
Политология
Психология
Юриспруденция
Право
Экономика
Международное право
Педагогика и психология
Педагогика и методика начального образования
Основы права и экономики
Организация и нормирование труда
Государственное и местное управление
Физическая культура и спорт
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Вычислительная техника и программное обеспечение
Информационные системы
Правоохранительная деятельность
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Бизнес, управление и право
Специальности технического, профессионального
и послесреднего образования:
Юрист
Юрисконсульт
Тренер-преподаватель по спорту
Инспектор пожарный
Спасатель
Учитель физической культуры и спорта
Пожарный
Техник пожарной безопасности

C-SVО-4 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 12-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
72.
Бөлімше бастығы
C-SVО-6
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-6 және C-SVO-7 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 15-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
73.
Бас маман
C-SVO-7
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
74.
Аға инспектор
C-SVO-8
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-8 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
75.
Инспектор
C-SVO-9
(қызметкер)
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары
C-SVО-9 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 18-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Төтенше жағдайлар министрлігі Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясы" мемлекеттік мекемесі лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарында:
5-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"
5-тарау. Ғылыми-зерттеу орталығының лауазымдары бойынша
18.
Орталық бастығы
С-SVU-6 (қызметкер)
Жоғары оқу орнынан кейінгі Ғылыми дәрежесінің немесе ғылыми атағының болуы.
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Педагогикалық ғылымдар
Өнер және гуманитарлық ғылымдар
Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат
Бизнес басқару және құқық
Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
Ауыл шаруашылығы және биоресурстар
Қызметтер
Әскери іс және қауіпсіздік
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина)
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
С-SVU-6 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 15-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
19.
Аға ғылыми қызметкер, бас маман
С-SVU-9 (қызметкер)
Жоғары оқу орнынан кейінгі
С-SVU-9 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
";
7-тарау мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 22-1-жолмен толықтырылсын:
"
22-1.
Бас маман
С-SVU-9
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
С-SVU-9 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
";
9-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"
9-тарау. Кадр жұмысы бөлімшелерінің лауазымдары бойынша
29.
Бөлім бастығы
С-SVU-6 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Әлеуметтану
Саясаттану
Психология
Құқықтану
Құқық
Экономика
Халықаралық құқық
Педагогика және психология
Бастауыш білім берудің педагогикасы мен әдістемесі
Құқық және экономика негіздері
Еңбекті ұйымдастыру және нормалау
Мемлекеттік және жергілікті басқару
Дене шынықтыру және спорт
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Ақпараттық жүйелер
Құқық қорғау қызметі
Әскери іс және қауіпсіздік
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
Бизнес, басқару және құқық
Техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары:
Заңгер
Заң кеңесшісі
Спорт бойынша жаттықтырушы-оқытушы
Өрт инспекторы
Құтқарушы
Дене шынықтыру және спорт мұғалімі
Өрт сөндіруші
Өрт қауіпсіздігі технигі

Параграф 5. По должностям подразделения ликвидации чрезвычайных ситуаций и психологической подготовки
59.
Старший преподаватель
C-SVU-12
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Педагогические науки
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Стандартизация, сертификация и метрология
Информатика, вычислительная техника и управление
Химия
Гидрология
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Геодезия и картография
Авиационная техника и технологии
Морская техника и технологии
Экология
Ядерная физика
Космическая техника и технологии
Техническая физика
Транспортное строительство
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Психология
Стаж работы не требуется.
60.
Преподаватель
C-SVU-13
(сотрудник)
Не ниже высшего
".
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан генерал-лейтенант
Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы

5 - параграф. Төтенше жағдайларды жою және психологиялық даярлық бөлімшелерінің лауазымдары бойынша
59.
Аға оқытушы
C-SVU-12
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Педагогикалық ғылымдар
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Құрылыс
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Электр энергетикасы
Жылу энергетикасы
Радиотехника, электроника және телекоммуникация
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Механика
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Мұнай-газ ісі
Автоматтандыру және басқару
Стандарттау, сертификаттау және метрология
Информатика, есептеу техникасы және басқару
Химия
Гидрология
Құқықтану
Құқық
Құқық қорғау қызметі
Геодезия және картография
Авиациялық техника және технологиялар
Теңіз техникасы және технологиясы
Экология
Ядролық физика
Ғарыштық техника және технологиялар
Техникалық физика
Көлік құрылысы
Әскери іс және қауіпсіздік
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
Психология
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
60.
Оқытушы
C-SVU-13 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
".
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он жұмыс күні өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі генерал-лейтенант
Ш. Әрінов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі