О внесении изменений в приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 19 марта 2024 года № 2 "Об утверждении Правил оценки качества административных данных"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 27 июля 2026 года № 1
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 19 марта 2024 года № 2 "Об утверждении Правил оценки качества административных данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34168) следующее изменение:
Правила оценки качества административных данных, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту контроля качества данных и развития коммуникаций Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Бюро национальной
статистики Агентства по стратегическому
планированию и реформам Республики Казахстан
М. Турлубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Руководителя Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 27 июля 2026 года № 1
Правила оценки качества административных данных

"Әкімшілік деректердің сапасын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының 2024 жылғы 19 наурыздағы № 2 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының басшысының 2026 жылғы 27 шiлдедегi № 1 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әкімшілік деректердің сапасын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының 2024 жылғы 19 наурыздағы № 2 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34168 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әкімшілік деректердің сапасын бағалау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Деректердің сапасын бақылау және коммуникацияларды дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің Ұлттық статистика
бюросының басшысы
М. Турлубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлiгі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
басшысының 2026 жылғы 27
шілдедегі № 1 бұйрығына
қосымша
Әкімшілік деректердің сапасын бағалау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оценки качества административных данных (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 82-2) пункта 15 Положения Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, пунктом 12 Требований по управлению данными, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2024 года № 925 (далее – Требования), подпунктом 75-3) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ.
2. Настоящие Правила определяют Порядок оценки качества административных данных.
3. Настоящие Правила применяются ведомством уполномоченного органа в области государственной статистики (далее – ведомство уполномоченного органа) и его территориальными подразделениями при оценке качества административных данных.
4. В настоящих Правилах используются понятия в значениях, определенных в Законе Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон), а также следующие определения:
1) определение качества административных данных – процесс анализа результатов оценки качества административных данных, в том числе административных данных, устанавливающий степень пригодности административных данных к использованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) оценка качества административных данных – измерение соответствия административных данных критериям качества административных данных, в том числе установление соответствия административных данных национальным регистрам и статистическим регистрам;
3) субъект (объект) качества административных данных – административный источник и (или) его цифровой объект или база административных данных, а также цифровые данные, содержащиеся в национальных регистрах;
4) контролер данных - специалист в области информационно-коммуникационных технологий субъекта государственной монополии в области государственной статистики, привлекаемый при проведении государственного контроля в отношении административных источников для оценки качества административных данных;
5) база данных – совокупность систематизированных цифровых данных, пригодных для обработки посредством цифровых технологий;
6) методологический совет по статистике (далее – Методсовет) – консультативно-совещательный орган ведомства уполномоченного органа;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әкімшілік деректердің сапасын бағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 15-тармағы 82-2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 7 қарашадағы № 925 қаулысымен бекітілген Деректерді басқару жөніндегі талаптардың (бұдан әрі – Талаптар) 12-тармағына, Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 75-3) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар Әкімшілік деректердің сапасын бағалау тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларды мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – уәкілетті органның ведомствосы) және оның аумақтық бөлімшелері әкімшілік деректердің сапасын бағалау кезінде қолданады.
4. Осы Қағидаларда "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңында (бұдан әрі – Заң) айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ келесі анықтамалар пайдаланылады:
1) әкімшілік деректер сапасын айқындау – әкімшілік деректердің сапасын бағалау нәтижелерін, соның ішінде әкімшілік деректердің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдалануға жарамдылық дәрежесін белгілейтін әкімшілік деректерді талдау үдерісі;
2) әкімшілік деректер сапасын бағалау – әкімшілік деректердің әкімшілік деректер сапасының өлшемшарттарына сәйкестігін өлшеу, соның ішінде әкімшілік деректердің ұлттық тіркелімдер мен статистикалық тіркелімдерге сәйкестігін айқындау;
3) әкімшілік деректер сапасының субъектісі (объектісі) – әкімшілік дереккөз және (немесе) оның цифрлық объектісі немесе әкімшілік деректер базасы, сондай-ақ ұлттық тіркелімдерде қамтылған цифрлық деректер;
4) деректерді бақылаушы – әкімшілік дереккөздерге қатысты мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде әкімшілік деректер сапасын бағалау үшін тартылатын, мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік монополия субъектісінің ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы маманы;
5) деректер қоры – цифрлық технологиялар арқылы өңдеуге жарамды жүйелендірілген цифрлық деректер жиынтығы;
6) статистика жөніндегі әдіснамалық кеңес (бұдан әрі – Әдістемелік кеңес) – уәкілетті орган ведомствосының консультативтік-кеңесші органы;

7) национальный регистр – цифровой ресурс, содержащий эталонные цифровые данные, определенные в рамках архитектуры "цифрового правительства" и используемые в качестве единого источника достоверной информации для выполнения государственных функций, оказания государственных услуг, межведомственного взаимодействия и государственной статистики;
8) цифровой объект – обособленный элемент цифровой среды, созданный, используемый или передаваемый посредством цифровых технологий, обладающий уникальными цифровыми характеристиками и позволяющий субъектам цифровой среды осуществлять правомочия владения, пользования либо распоряжения в объеме, установленном законодательством Республики Казахстан;
9) программное обеспечение для ведения электронного похозяйственного учета (далее – ПО ЭПХУ) – прикладное программное обеспечение, позволяющее акиму поселка, села, сельского округа осуществлять ввод, корректировку и хранение данных похозяйственного учета, а также формировать агрегированные данные на основе введенной информации.
Глава 2. Порядок оценки качества административных данных
5. Оценка качества административных данных осуществляется в рамках государственного контроля и носит аналитический и методологический характер, направленный на измерение соответствия административных данных критериям качества, а также выработку рекомендаций по их повышению.
6. Оценка качества административных данных проводится ведомством уполномоченного органа с привлечением контролеров данных при проведении государственного контроля в отношении административных источников в соответствии с планом-графиком оценки качества административных данных (далее – План-график), утвержденного первым руководителем ведомства уполномоченного органа, либо заменяющим его уполномоченным лицом не позднее 20 декабря года, предшествующего году оценки.
7. План-график включает:
1) дату утверждения План-графика;
2) наименование субъекта (объекта) оценки качества административных данных;
3) период проведения оценки качества административных данных;
4) дата представления отчета по качеству административных данных (далее – отчет по качеству) в ведомство уполномоченного органа;
5) подпись лица, уполномоченного подписывать План-график.
Внесение изменений и дополнений в План-график осуществляется в случаях привлечения контролеров данных к участию в проверках в отношении административного источника, приостановления или прекращения промышленной эксплуатации цифровых объектов, национальных регистров и баз данных административных источников, а также прекращения административных производств и процедур, препятствующих проведению проверок.

7) ұлттық тіркелім – "цифрлық үкімет" архитектурасы шеңберінде айқындалған және мемлекеттік функцияларды орындау, мемлекеттік қызметтер көрсету, ведомствоаралық өзара іс-қимыл және мемлекеттік статистика үшін анық ақпараттың бірыңғай көзі ретінде пайдаланылатын, эталондық цифрлық деректерді қамтитын цифрлық ресурс түсініледі;
8) цифрлық объект – цифрлық технологиялар арқылы құрылған, пайдаланылатын немесе берілетін, бірегей цифрлық сипаттамаларға ие және цифрлық орта субъектілеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген көлемде иелену, пайдалану не билік ету құқықтарын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін цифрлық ортаның ерекшеленген элементі;
9) электрондық шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізуге арналған бағдарламалық жасақтама (бұдан әрі – ЭШЕЖ БЖ) – кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне шаруашылық бойынша есепке алу деректерін енгізуді, түзетуді және сақтауды жүзеге асыруға, сондай-ақ енгізілген ақпараттың негізінде біріктірілген деректерді қалыптастыруға мүмкіндік беретін қолданбалы бағдарламалық жасақтама.
2-тарау. Әкімшілік деректердің сапасын бағалау тәртібі
5. Әкімшілік деректердің сапасын бағалау мемлекеттік бақылау шеңберінде жүзеге асырылады және әкімшілік деректердің сапа өлшемшарттарына сәйкестігін өлшеуге, сондай-ақ оларды арттыру бойынша ұсынымдарды әзірлеуге бағытталған талдамалық және әдіснамалық сипатта болады.
6. Әкімшілік деректердің сапасын бағалауды уәкілетті орган ведомствосының бірінші басшысы не оны алмастыратын уәкілетті тұлға бекіткен әкімшілік деректердің сапасын бағалауды жоспар-кестесіне (бұдан әрі – Жоспар-кесте) сәйкес, бағалау жүргізілетін жылдан алдындағы жылдың 20 желтоқсанынан кешіктірмей әкімшілік дереккөздерге қатысты мемлекеттік бақылау жүргізу кезінде деректер бақылаушыларын тарта отырып, уәкілетті орган ведомствосы жүргізеді.
7. Жоспар-кесте мыналарды қамтиды:
1) Жоспар-кестені бекіту мерзімі;
2) әкімшілік деректердің сапасын бағалау субъектісі (объектісі) атауы;
3) әкімшілік деректер сапасына бағалау жүргізу кезеңі;
4) уәкілетті органның ведомствосына әкімшілік деректердің сапасы бойынша есепті (бұдан әрі – сапа бойынша есеп) ұсыну күні;
5) Жоспар-кестеге қол қоюға уәкілетті тұлғаның қолы.
Жоспар-кестеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу деректерді бақылаушылар әкімшілік дереккөзге қатысты тексерулерге қатысуға тартылған, цифрлық объектілерді, ұлттық тіркелімдерді және әкімшілік дереккөздердің дерекқорларын өнеркәсіптік пайдалану тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған, сондай-ақ тексерулер жүргізуге кедергі келтіретін әкімшілік іс жүргізулер мен рәсімдер тоқтатылған жағдайларда жүзеге асырылады.

8. Контролеры данных:
1) привлекаемые к проведению государственного контроля в отношении административных источников с применением цифровых технологий для оценки качества административных данных, в рамках участия осуществляют:
- измерение степени соответствия административных данных требованиям Закона и Требованиям;
- сверку и сопоставление административных данных с цифровыми данными национальных и статистических регистров;
- анализ устранения нарушений, касающихся несоответствия качества административных данных Требованиям, выявленных ведомством уполномоченного органа по результатам государственного контроля в области государственной статистики в отношении административных источников;
- представляют в ведомство уполномоченного органа рекомендации по обеспечению и повышению качества административных данных, а также по использованию административных данных в производстве официальной статистической информации и (или) актуализации статистических регистров.
9. По итогам оценки качества административных данных контролер данных формирует отчет по качеству данных и согласовывает его посредством электронного документооборота с ведомством уполномоченного органа. Структура по заполнению отчета по качеству приведена в приложении 1 к настоящим Правилам.
10. При внесении уточнений и (или) дополнений ведомством уполномоченного органа, отчет по качеству дорабатывается контролером данных в течение 5 рабочих дней.
11. Согласованный с ведомством уполномоченного органа отчет по качеству контролер данных представляет на рассмотрение в Методсовет.
12. По результатам рассмотрения отчета по качеству Методсовет представляет рекомендации по использованию административных данных в производстве официальной статистической информации и (или) актуализации статистических регистров.
13. В случаях обнаружения признаков несоответствия административных данных требованиям Закона и (или) Требованиям, контролер данных в течение 3 рабочих дней со дня согласования отчета по качеству, направляет в ведомство уполномоченного органа, посредством электронного документооборота, экспертное заключение в котором указываются:
1) наименование субъекта (объекта) качества административных данных;
2) признаки несоответствия административных данных требованиям Закона и (или) Требованиям;
3) рекомендации по обеспечению и повышению качества административных данных;
4) фамилия, имя, отчество контролера данных привлекаемого для оценки качества административных данных;
5) рабочий телефон и адрес электронной почты контролера данных, привлекаемого для оценки качества административных данных.

8. Деректерді бақылаушылар:
1) әкімшілік деректер сапасын бағалау үшін цифрлық технологияларды қолдана отырып, әкімшілік дереккөздерге қатысты мемлекеттік бақылауды жүргізуге тартылатындар, оған қатысу шеңберінде:
- әкімшілік деректердің Заң талаптары мен Талаптарға сәйкестік дәрежесін өлшеуді;
- әкімшілік деректерді ұлттық және статистикалық тіркелімдердің цифрлық деректерімен салыстыруды және сәйкестендіруді;
- уәкілетті орган ведомствосы әкімшілік дереккөздерге қатысты мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік бақылау нәтижелері бойынша анықталған әкімшілік деректер сапасының Талаптарға сәйкессіздігіне байланысты бұзушылықтардың жойылуына талдауды жүзеге асырады;
- әкімшілік деректердің сапасын қамтамасыз ету және арттыру, сондай-ақ әкімшілік деректерді ресми статистикалық ақпаратты түзуде және (немесе) статистикалық тіркелімдерді өзектендіруде пайдалану жөнідегі ұсынымдарды уәкілетті органның ведомствосына ұсынады.
9. Әкімшілік деректер сапасын бағалау нәтижелері бойынша деректерді бақылаушы деректер сапасы туралы есепті қалыптастырады және оны электрондық құжат айналымы арқылы уәкілетті орган ведомствосымен келіседі. Сапа жөніндегі есепті толтыру құрылымы осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген.
10. Уәкілетті органның ведомствосы тарапынан нақтылаулар және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, сапа жөніндегі есепті деректерді бақылаушы 5 жұмыс күні ішінде пысықтайды.
11. Уәкілетті орган ведомствосымен келісілген сапа жөніндегі есепті деректерді бақылаушы Әдістемелік кеңестің қарауына енгізеді.
12. Сапа жөніндегі есепті қарау нәтижелері бойынша Әдістемелік кеңес әкімшілік деректерді ресми статистикалық ақпаратты түзуде және (немесе) статистикалық тіркелімдерді өзектендіруде пайдалану жөнінде ұсынымдар береді.
13. Әкімшілік деректердің Заң талаптарына және (немесе) Талаптарға сәйкессіздігінің белгілері анықталған жағдайда, деректерді бақылаушы сапа жөніндегі есеп келісілген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде электрондық құжат айналымы арқылы уәкілетті орган ведомствосына сараптамалық қорытындыда көрсетілген ақпараттық хабарлама жібереді:
1) әкімшілік деректер сапасының субъектісінің (объектісінің) атауы;
2) әкімшілік деректердің Заң талаптарына және (немесе) Талаптарға сәйкессіздігінің белгілері;
3) әкімшілік деректер сапасын қамтамасыз ету және арттыру жөніндегі ұсынымдар;
4) әкімшілік деректер сапасын бағалау үшін тартылған деректерді бақылаушының тегі, аты, әкесінің аты;
5) әкімшілік деректер сапасын бағалау үшін тартылған деректерді бақылаушының жұмыс телефоны және электрондық пошта мекенжайы.

14. Ведомство уполномоченного органа осуществляет анализ и оценку процесса сбора административных данных, включая процедуры согласования с уполномоченным органом в области государственной статистики:
1) форм, предназначенных для сбора административных данных, а также их соответствие Правилам представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе, утвержденных приказом и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 14 июля 2010 года № 183 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6394) (далее – Правила представления данных);
2) методик расчета показателей;
3) элементов национальной справочной информации.
15. По результатам проведенной оценки качества административных данных ведомство уполномоченного органа с учетом сведений, содержащихся в экспертных заключениях, контролер данных, осуществляет градацию выявленных несоответствий и присваивает им признаки незначительных или значительных нарушений.
16. Основанием для определения качества административных данных являются результаты оценки качества административных данных, содержащие признаки незначительных или значительных нарушений:
1) незначительные – нарушения, связанные с:
расхождением до 10% представленных административным источником административных данных с данными из других официальных источников, содержащих одинаковый набор значений;
неприменением национальной справочной информации;
несоблюдение требований к оформлению и методическому сопровождению форм, предназначенных для сбора административных данных, в соответствии с пунктом 12 Правил представления данных;
2) значительные – нарушения, связанные с:
применение несогласованных элементов национальной справочной информации;
несогласованием с ведомством уполномоченного органа форм, предназначенных для сбора административных данных, а также методик расчета показателей;
представлением недостоверных административных данных административным источником;
непредставлением административных данных на безвозмездной основе в соответствии с Правилами представления данных;
несоответствием критериям качества административных данных, установленных Требованиями;
несоответствием представленных баз данных требованиям к поддержке данных установленными в Требованиях;
несоблюдением ведения похозяйственного учета требованиям "Статистической методологии по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей", утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 июня 2010 года № 136 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6334) (далее – Методология);
расхождением свыше 10% представленных административным источником административных данных с данными из других официальных источников, содержащих одинаковый набор значений.

14. Уәкілетті орган ведомствосы мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу рәсімдерін қоса алғанда, әкімшілік деректерді жинау үдерісін талдауды және бағалауды жүзеге асырады:
1) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының м.а. 2010 жылғы 14 шілдедегі № 183 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6394 болып тіркелген) Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидаларына (бұдан әрі – Деректерді ұсыну қағидалары) сәйкестігін;
2) көрсеткіштерді есептеу әдістемелерін;
3) ұлттық анықтамалық ақпарат элементтерін.
15. Жүргізілген әкімшілік деректер сапасын бағалау нәтижелері бойынша уәкілетті орган ведомствосы деректерді бақылаушының сараптамалық қорытындыларында қамтылған мәліметтерді ескере отырып, анықталған сәйкессіздіктерді градациялауды жүзеге асырады және оларға елеусіз немесе елеулі бұзушылықтар белгілерін береді.
16. Әкімшілік деректер сапасын айқындаудың негіздемесі елеусіз немесе елеулі бұзушылықтар белгілерін қамтитын әкімшілік деректер сапасын бағалау нәтижелері болып табылады:
1) елеусіз бұзушылықтар:
әкімшілік дереккөз ұсынған әкімшілік деректердің бірдей мәндерінің жиынтығын қамтитын басқа ресми дереккөздерден алынған деректермен 10%-ға дейін сәйкес келмеуіне;
ұлттық анықтамалық ақпаратты қолданбау;
Деректерді ұсыну қағидаларының 12-тармағына сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды ресімдеуге және әдіснамалық сүйемелдеуге қойылатын талаптардың сақталмауына байланысты бұзушылықтар;
2) елеулі бұзушылықтар:
ұлттық анықтамалық ақпараттың келісілмеген элементтерінің қолданылуына;
уәкілетті орган ведомствосымен әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандардың, сондай-ақ көрсеткіштерді есептеу әдістемелерінің келісілмеуіне;
әкімшілік дереккөздердің анық емес әкімшілік деректерді ұсынуымен;
Деректерді ұсыну қағидаларына сәйкес әкімшілік деректердің өтеусіз негізде ұсынылмауына;
әкімшілік деректердің Талаптарда белгіленген сапа өлшемшарттарына сәйкес келмеуіне;
ұсынылған дерекқорлардың Талаптарда белгіленген деректерді қолдау талаптарына сәйкес келмеуіне;
Шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізуде Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 10 маусымдағы № 136 бұйрығымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6334 болып тіркелген "Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснама" (бұдан әрі – Әдіснама) талаптарының сақталмауына;
әкімшілік дереккөз ұсынған әкімшілік деректердің бірдей мәндерінің жиынтығын қамтитын басқа ресми дереккөздерден алынған деректермен 10%-дан жоғары сәйкес келмеуіне байланысты бұзушылықтар.

17. При определении разницы расхождения в процентах между административными данными и данными из других официальных источников, содержащих одинаковый набор значений, применяется следующая формула:
R% – процентное расхождение административных данных с данными из других официальных источников;
а – административные данные;
b – данные, из других официальных источников, содержащие одинаковый набор значений, которые сравниваются с административными данными.
18. В случае отсутствия значительных нарушений административные данные признаются соответствующими требованиям Закона и Требованиям.
По незначительным нарушениям ведомство уполномоченного органа или его территориальные подразделения представляют в адрес административного источника рекомендации об их устранении.
19. В случае наличия значительных нарушений административные данные признаются несоответствующими требованиям Закона и Требованиям.
В отношении административных источников, допустивших нарушения, осуществляется государственный контроль в области государственной статистики в соответствии со статьей 12-1 Закона.
Глава 3. Порядок определения качества административных данных похозяйственного учета
20. Территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа формируют список акимов поселков, сел, сельских округов, не устранивших значительные нарушения (далее – Список), по результатам дистанционного контроля.
21. Для формирования и утверждения полугодовых планов проведения периодической проверки, территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа направляют в ведомство уполномоченного органа Список посредством электронного документооборота в срок не позднее 1 декабря года, предшествующего году проверки, и до 1 июня текущего календарного года.
22. Мероприятия по определению качества административных данных похозяйственного учета осуществляются должностными лицами территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа путем посещения домашних хозяйств, в форме периодической или внеплановой проверок в отношении акимов, поселков, сел, сельских округов в соответствии со статьей 12-1 Закона.
23. Должностным лицом территориального подразделения ведомства уполномоченного органа определяется количество и перечень домашних хозяйств, необходимых для посещения.
Количество домашних хозяйств необходимых для посещения определяется с учетом нагрузки на должностных лиц территориального подразделения ведомства уполномоченного органа, осуществляющих определение качества административных данных похозяйственного учета, но не менее 2% домашних хозяйств, имеющих поголовья сельскохозяйственных животных и (или) посевную площадь сельскохозяйственных культур, по административным данным ПО ЭПХУ в проверяемом населенном пункте.
Также, в перечень домашних хозяйств, необходимых для посещения, включаются домашние хозяйства, по записям которых выявлены значительные нарушения несоответствия качества административных данных ПО ЭПХУ Требованиям.
По перечню, подлежащему для посещения домашних хозяйств, имеющих сельскохозяйственных животных, должностным лицом территориального подразделения ведомства уполномоченного органа совместно со специалистом в области ветеринарии (по согласованию) определяется качество административных данных похозяйственного учета в ПО ЭПХУ по видам и количеству животных с показателями цифровой системы "Идентификация сельскохозяйственных животных" (далее – ИСЖ).

17. Әкімшілік деректер мен бірдей мәндер жиынтығын қамтитын басқа ресми дереккөздерден алынған деректердің арасындағы пайыздық айырмашылықты айқындау анықтау кезінде мынадай формула қолданылады:
R%=(a-b)/((a+b)/2)×100%, мұнда:
R % - әкімшілік деректердің басқа ресми дереккөздерден алынған деректермен пайыздық алшақтығы;
а – әкімшілік деректер;
b – әкімшілік деректермен салыстырылатын бірдей мәндердің жиынтығын қамтитын басқа ресми дереккөздерден алынған деректер.
18. Елеулі бұзушылықтар болмаған жағдайда әкімшілік деректер Заң талаптарына және Талаптарға сәйкес келеді деп танылады.
Елеусіз бұзушылықтар бойынша уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшелері әкімшілік дереккөзге оларды жою жөнінде ұсынымдар жібереді.
19. Елеулі бұзушылықтар болған жағдайда әкімшілік деректер Заң талаптарына және Талаптарға сәйкес келмейді деп танылады.
Бұзушылықтарға жол берген әкімшілік дереккөздерге қатысты Заңның 12-1-бабына сәйкес мемлекеттік статистика саласында мемлекеттік бақылау жүзеге асырылады.
3-тарау. Шаруашылық бойынша есепке алу әкімшілік деректерінің сапасын айқындау тәртібі
20. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері қашықтықтан бақылау нәтижелері бойынша елеулі бұзушылықтарды жоймаған кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің тізімін (бұдан әрі – Тізім) қалыптастырады.
21. Мерзімді тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарларын қалыптастыру және бекіту үшін уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері Тізімді электрондық құжатайналымы арқылы уәкілетті орган ведомствосына тексеру жүргізілетін жылдан бұрынғы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей және ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 маусымына дейін жолдайды.
22. Шаруашылық бойынша есепке алу әкімшілік деректерінің сапасын айқындау жөніндегі іс-шараларды уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары Заңның 12-1-бабына сәйкес кент, ауыл, ауылдық округ әкімдеріне қатысты мерзімді немесе жоспардан тыс тексерулер нысанында үй шаруашылықтарына бару арқылы жүзеге асырады.
23. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы баруға жататын үй шаруашылықтарының санын және тізбесін айқындайды.
Баруға жататын үй шаруашылықтарының саны шаруашылық бойынша есептің әкімшілік деректерінің сапасын айқындауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдарының жүктемесін ескере отырып айқындалады, бірақ тексерілетін елді мекендегі ЭШБЕА БҚ әкімшілік деректеріне сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының басы және (немесе) ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алаңы бар үй шаруашылықтарының кемінде 2%-ынан кем болмауға тиіс.
Сондай-ақ баруға жататын үй шаруашылықтарының тізбесіне жазбалары бойынша ЭШБЕА БҚ әкімшілік деректерінің сапасының Талаптарға сәйкессіздігінің елеулі бұзушылықтары анықталған үй шаруашылықтары енгізіледі.
Ауыл шаруашылығы жануарлары бар үй шаруашылықтарына баруға жататын тізбе бойынша уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы ветеринария саласындағы маманмен (келісім бойынша) бірлесіп ЭШБЕА БҚ шаруашылық бойынша есептің әкімшілік деректерінің сапасын жануарлардың түрлері мен саны бойынша "Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру" цифрлық жүйесінің (бұдан әрі – АШЖ) көрсеткіштерімен салыстыру арқылы айқындайды.

24. Должностные лица территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа при посещении домашних хозяйств проводят уточнение достоверности административных данных похозяйственного учета в ПО ЭПХУ, в том числе по видам и количеству сельскохозяйственных животных по конкретному домашнему хозяйству по состоянию на 1 января и 1 июля текущего года с учетом движения сельскохозяйственных животных (приобретение, приплод и выбытие), которое произошло после 1 января и 1 июля текущего года.
Уточнение проводится путем фактического пересчета сельскохозяйственного актива, обмера посевных площадей сельскохозяйственных культур и сверки социально-экономических показателей по главам и членам домашних хозяйств.
В случае если физический пересчет осуществить невозможно, определение качества административных данных похозяйственного учета проводится путем опроса главы домашнего хозяйства или совершеннолетнего члена этого домашнего хозяйства о фактическом наличии поголовья сельскохозяйственных животных и посевных площадей.
25. Идентификация домашнего хозяйства производится одним из следующих способов:
1) индивидуальному идентификационному коду главы домашнего хозяйства;
2) индивидуальному идентификационному коду совершеннолетнего члена домашнего хозяйства;
3) регистрационному коду дома;
4) индивидуальному номеру животных;
5) номеру лицевого счета домашнего хозяйства.
26. По результатам проверок должностным лицом территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа составляется заключение о результатах проверки по форме согласно приложению 7 к приказу Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан "Об утверждении форм актов о назначении, приостановлении, возобновлении, прекращении и продлении проверки, заключений об устранении нарушений, выявленных по результатам дистанционного контроля, заключения о результатах проверки в сфере проведения государственного контроля в области государственной статистики в отношении административных источников" от 4 сентября 2024 года № 26 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35041).
27. Информация о выявленных расхождений административных данных ИСЖ с фактическим наличием поголовья сельскохозяйственных животных у домашних хозяйств, с целью проведения ветеринарных мероприятий, направляется территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа посредством электронного документооборота в адрес территориальной инспекции Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан по соответствующей территории.

24. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары үй шаруашылықтарына барған кезде ЭШБЕА БҚ шаруашылық бойынша есептің әкімшілік деректерінің дұрыстығын нақтылайды, оның ішінде нақты үй шаруашылығы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен саны бойынша ағымдағы жылдың 1 қаңтардағы және 1 шілдедегі жағдайына, сондай-ақ осы күндерден кейін болған ауыл шаруашылығы жануарларының қозғалысын (сатып алу, төлдеу және шығу) ескере отырып.
Нақтылау ауыл шаруашылығы активтерін нақты санау, ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алаңдарын өлшеу және үй шаруашылықтарының басшылары мен мүшелері бойынша әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерді салыстыру арқылы жүргізіледі.
Егер нақты санау мүмкін болмаса, шаруашылыұ бойынша есептің әкімшілік деректерінің сапасын айқындау үй шаруашылығы басшысын немесе осы үй шаруашылығының кәмелетке толған мүшесін ауыл шаруашылығы жануарларының нақты саны мен егіс алаңдарының болуы туралы сұрау арқылы жүзеге асырылады.
25. Үй шаруашылығын сәйкестендіру мынадай тәсілдердің бірімен жүзеге асырылады:
1) үй шаруашылығы басшысының жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) үй шаруашылығының кәмелетке толған мүшесінің жеке сәйкестендіру нөмірі;
3) үйдің тіркеу коды;
4) жануарлардың жеке нөмірі;
5) үй шаруашылығының дербес шотының нөмірі.
26. Тексеру нәтижелері бойынша уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы басшысының 2024 жылғы 4 қыркүйектегі № 26 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35041 болып тіркелген) нысанға сәйкес тексеру нәтижелері туралы қорытынды жасайды.
27. Үй шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы жануарларының нақты саны мен АШЖ әкімшілік деректері арасындағы анықталған айырмашылықтар туралы ақпарат ветеринариялық іс-шараларды жүргізу мақсатында уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері тарапынан электрондық құжат айналымы арқылы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің аумақтық инспекциясына жіберіледі.

28. Нарушения, выявленные по результатам проверки, устраняются акимом поселка, села, сельского округа в соответствии с пунктом 16 статьи 12-1 Закона.
29. При неисполнении заключения о результатах проверки возбуждается административное производство в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
30. При выявлении представления недостоверных административных данных главой домашнего хозяйства или совершеннолетним членом домашнего хозяйства, а также при обнаружении технических ошибок в административных данных, противоречий или неполноты административных данных аким поселка, села, сельского округа и (или) специалист в области ветеринарии обеспечивают надлежащее устранение несоответствий и ошибок в административных данных в соответствии с пунктом 57 Требований.
31. Территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа ежеквартально в срок до 10 числа следующего за отчетным кварталом представляет информацию с нарастающим итогом о проведении государственного контроля в отношении местных исполнительных органов согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1 к Правилам
оценки качества
административных данных
Структура по заполнению отчета по качеству
Отчет
по качеству_______________________________________________________
(наименование субъекта (объекта) оценки качества административных данных)
п/п
Разделы отчета
Пояснения
1
Контактные данные:
Указываются наименование и контактные данные (адрес, телефон, электронная почта) административного источника.
1.1
Наименование административного источника
Указываются наименование административного источника.
1.2
Наименование и контактные данные государственного органа, ведомства, подведомственной организации или структурного подразделения административного источника (владелец административных данных)
Собственник административных данных – субъект, реализующий в соответствии с законодательством Республики Казахстан права владения, пользования и распоряжения административными данными.
Владелец административных данных – субъект, которому собственник административных данных предоставил права владения, пользования и распоряжения административными данными в пределах и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан или соглашением.
1.3
Фамилия, имя, должность и контактные данные менеджера по качеству административных данных административного источника
Менеджер по качеству административных данных – лицо, ответственное за обеспечение и повышение качества административных данных.
2
Введение
Общее описание субъекта (объекта) оценки качества административных данных:

28. Тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды кент, ауыл, ауылдық округ әкімі Заңның 12-1-бабының 16-тармағына сәйкес жояды.
29. Тексеру нәтижелері туралы қорытынды орындалмаған жағдайда Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік іс қозғалады.
30. Үй шаруашылығының иесі немесе үй шаруашылығының кәмелетке толған мүшесі анық емес әкімшілік деректерді ұсынған жағдайда, сондай-ақ әкімшілік деректерде техникалық қателер, қайшылықтар немесе әкімшілік деректердің толық емес еместігі туралы анықталған кезде кент, ауыл, ауылдық округ әкімі және (немесе) ветеринария саласындағы маман Талаптардың 57-тармағына сәйкес сәйкессіздіктер мен қателерді тиісінше жоюды қамтамасыз етеді.
31. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері әр тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ына дейін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органдарға қатысты мемлекеттік бақылауды жүргізу туралы ақпаратты жинақталған түрде ұсынады.
Әкімшілік деректердің
сапасын бағалау қағидаларына
қосымша
Сапа жөніндегі есепті толтыру құрылымы
Сапа бойынша есеп
______________________________________________________
(Әкімшілік деректер сапасын бағалау субъектісінің (объектісінің) атауы)
р/с
Есеп бөлімдері
Түсіндірмелер
1
Байланыс деректері:
Әкімшілік дереккөздің атауы және байланыс деректері (мекенжайы, телефоны, электрондық поштасы) көрсетіледі.
1.1
Әкімшілік деректердің меншік иесінің атауы
Әкімшілік дереккөздің атауы көрсетіледі
1.2
Мемлекеттік органның, ведомствоның, ведомстволық бағынысты ұйымның немесе әкімшілік дереккөздің құрылымдық бөлімшесінің (әкімшілік деректерді иеленуші)атауы және байланыс деректері
Әкімшілік деректердің меншік иесі – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімшілік деректерге иелену, пайдалану және билік ету құқығын іске асыратын субъект.
Әкімшілік деректерді иеленуші –әкімшілік деректердің меншік иесі Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе келісімде белгіленген шектерде және тәртіппен әкімшілік деректерге иелену, пайдалану және билік ету құқықтарын ұсынған субъект.
1.3
Әкімшілік дереккөздің әкімшілік деректердің сапасы бойынша менеджерінің тегі, аты, лауазымы және байланыс деректері
Әкімшілік деректердің сапасы бойынша менеджер – әкімшілік деректердің сапасын қамтамасыз етуге және жақсартуға жауапты тұлға.
2
Кіріспе
Әкімшілік деректер сапасын бағалау субъектісінің (объектісінің) жалпы сипаттамасы:

1) определение отрасли, к которой относится субъект (объект) оценки качества административных данных, цели и область применения административных данных. Рекомендуется прописать краткую историю, которая сопровождается общим описанием, результатами и их эволюцией со временем;
2) определение основных пользователей и способов их участия;
3) описание круга лиц, представляющих административные данные;
4) определение потребности информации.
3
Представление административных данных
Описание процесса представления административных данных.
3.1
Описание данных
Описание характеристик набора административных данных.
3.2
Система классификации данных
Группировка объектов или их разделение на группы на основе их общих характеристик.
Описание применения элементов национальной справочной информации.
3.3
Общие сведения о сборе административных данных
Описание:
1) круг лиц, представляющих информацию;
2) даты сбора административных данных;
3) инструментарий сбора административных данных (индекс форм, предназначенных для сбора данных, цифровые системы);
4) тип наблюдения (выборочное, сплошное, комбинированное).
3.4
Метод сбора
Описание метода сбора:
1) на бумажном носителе;
2) в электронном виде;
3) посредством компьютеризированной системы телефонного опроса;

1) әкімшілік деректер сапасын бағалау субъектісі (объектісі) жататын саланы, әкімшілік деректердіқолдану мақсаттары мен саласын айқындау. Уақыт өте келе жалпы сипаттамамен, нәтижелермен және олардың эволюциясымен бірге жүретін қысқаша тарихты жазу ұсынылады;
2) негізгі пайдаланушыларды және олардың қатысу тәсілдерін айқындау;
3) әкімшілік деректерді ұсынатын тұлғалар тобының сипаттамасы;
4) ақпараттың қажеттілігін анықтау.
3
Әкімшілік деректерді ұсыну
Әкімшілік деректерді ұсыну процесінің сипаттамасы.
3.1
Деректер сипаттамасы
Әкімшілі деректер жиынының сипаттамаларын сипаттау.
3.2
Деректерді жіктеу жүйесі
Объектілерді топтастыру немесе оларды жалпы сипаттамаларына қарай топтарға бөлу.
Ұлттық анықтамалық ақпарат элементтерін қолдану сипаттамасы.
3.3
Әкімшілік деректерді жинау туралы жалпы мәліметтер
Сипаттама:
1) ақпарат ұсынатын адамдар тобы;
2) әкімшілік деректерді жинау күндері;
3) әкімшілік деректерді жинау құралдары (деректерді жинауға арналған нысандардың индексі, ақпараттық жүйелер);
4) байқау типі (іріктемелі, жаппай, аралас).
3.4
Жинау әдісі
Жинау әдісінің сипаттамасы:
1) қағаз жеткізгіште;
2) электрондық түрде;
3) телефон арқылы сауал салу салудың компьютерлендірілген жүйесі арқылы;

4) при личном опросе интервьюером с использованием бумажного носителя;
5) при личном опросе интервьюером с использованием персонального вычислительного устройства.
3.5
Единица измерения
Перечисление единиц измерений.
3.6
Отчетный период
Описание переменных, относящихся к определенным моментам времени, к определенному дню, или к определенному периоду времени (месяц, квартал, календарный год, несколько календарных дней).
Если заданный базисный период не совпадает с фактическим базисным периодом, такое расхождение описывается.
Если сбор осуществляется автоматически посредством систем, описывается, как формируется показатель.
4
Правовая основа
Закон, свод нормативных правил или формальный набор инструкций, возлагающий на административный источник ответственность, и предоставляющий ему полномочия в отношении сбора и (или) формирования административных данных, обработки и распространения статистической информации.
5
Конфиденциальность и защита данных
Свойство административных данных, определяющее до какой степени их несанкционированное раскрытие, может навредить интересам их источника.
5.1
Политика конфиденциальности
Описание законных мер или формальных процедур по обеспечению защиты персональных и конфиденциальных данных.
6
Частота представления административных данных
Указание частоты представления административных данных.
7
Формат представления административных данных
Указание правовых актов или формальных и неформальных соглашений регламентирующие формат представления административных данных.
Описание формата представления административных данных (в электронном виде, на бумажном носителе).
8
Доступность документации
Условия и режимы, в соответствии с которыми пользователи получают, используют и интерпретируют документацию по административным данным, то есть описательный текст, используемый для определения или описания объекта, проекта, спецификации, инструкции, национальной справочной информации или процедуры.
8.1
Документация по методологии
Описательный текст и ссылки на имеющиеся методологические документы.
8.2
Документация по качеству
Описание документации и процедур, применимых к управлению качества и оценке качества административных данных.
9
Управление качеством административных данных
Описание системы и структуры, имеющиеся в административном источнике для управления качеством административных данных.
9.1
Критерии оценки качества
Описание ошибок, связанных с несоответствием критериев качества административных данных, представленных административными источниками.

4) қағаз жеткізгішті пайдаланумен интервьюердің жеке сұхбат жүргізуі кезінде;
5) дербес есептеу құрылғысын пайдаланумен интервьюердің жеке сұхбат жүргізуі кезінде.
3.5
Өлшем бірлігі
Өлшем бірліктерін жазу.
3.6
Есепті кезең
Белгілі бір уақыт сәтіне, белгілі бір күнге немесе белгілі бір уақыт кезеңіне (ай, тоқсан, күнтізбелік жыл немесе бірнеше күнтізбелік күн) қатысты айнымалылардың сипаттамасы.
Егер берілген базистік кезең нақты базистік кезеңмен сәйкес келмесе, мұндай алшақтық сипатталады.
Егер жинау ақпараттық жүйелер арқылы автоматты түрде жүзеге асырылса, көрсеткіш қалай қалыптастырылатыны сипатталады.
4
Құқықтық негіз
Әкімшілік дереккөзге жауапкершілік жүктейтін және оған әкімшілік деректерді жинауға және (немесе) қалыптастыруға, статистикалық ақпаратты өңдеуге және таратуға қатысты өкілеттіктер беретін заң, нормативтік қағидалар жиынтығы немесе нұсқаулықтардың ресми жиынтығы.
5
Құпиялылық және деректерді қорғау
Әкімшілік деректерді рұқсатсыз жария ету олардың дереккөзінің мүдделеріне қаншалықты зиян келтіретінін анықтайтын қасиеті.
5.1
Құпиялылық саясаты
Дербес және құпия деректерді қорғауды қамтамасыз ету бойынша заңды шаралардың немесе ресми рәсімдердің сипаттамасы.
6
Әкімшілік деректерді ұсыну жиілігі
Әкімшілік деректерді ұсыну жиілігін көрсету.
7
Әкімшілік деректерді ұсыну форматы
Әкімшілік деректерді ұсыну форматын реттейтін құқықтық актілерді немесе ресми және бейресми келісімдерді көрсету.
Әкімшілік деректерді ұсыну форматының (электронды түрде, қағаз жеткізгіште) сипаттамасы.
8
Құжаттаманың қолжетімділігі
Пайдаланушылар әкімшілік деректер бойынша құжаттаманы алатын, пайдаланатын және түсіндіретін шарттар мен режимдер, яғни объектіні, жобаны, ерекшелікті, нұсқаулықты, ұлттық анықтамалық ақпаратты немесе рәсімді анықтау немесе сипаттау үшін қолданылатын сипаттамалық мәтін.
8.1
Әдіснама бойынша құжаттама
Сипаттамалық мәтін және қолда бар әдіснамалық құжаттарға сілтемелер.
8.2
Сапа бойынша құжаттама
Әкімшілік деректердің сапасын басқару мен сапасын бағалауға қолданылатын құжаттама мен рәсімдердің сипаттамасы.
9
Әкімшілік деректердің сапасын басқару
Әкімшілік деректер сапасын басқару үшін әкімшілік дереккөздері бар жүйе мен құрылымның сипаттамасы.
9.1
Сапаны бағалау өлшемшарттары
Әкімшілік дереккөздер ұсынған әкімшілік деректер сапасының өлшемшарттарына сәйкес келмеуіне байланысты қателерді сипаттау.

9.1.1
Точность
Описание ошибок, связанных с несоответствием представленных административных данных целям использования или данным, полученным из эталонного или официального источника, и данным, полученным в результате измерения. Инцидент формируется при выявлении противоречий (несоответствия) в административных данных, полученных из различных объектов информатизации.
9.1.2
Полнота
Описание ошибок, связанных с неполным заполнением или с не заполнением в записях вида данных и атрибутов, относящиеся к категории обязательных.
9.1.3
Взаимосвязанность
Описание ошибок, связанных полным или частичным несоответствием, представленных административных данных установленными
нормативными правовыми актами, стандартами или формальными и неформальными соглашениями.
9.1.4
Сопоставимость
Описание ошибок, связанных с использованием несогласованных элементов национальной справочной информации, несопоставимостью административных данных во временном, региональном и отраслевом разрезе, а также отсутствие идентификации круга, лиц представляющих информацию.
9.1.5
Актуальность
Описание наличия нарушений, связанных с несоответствием, представленных административных данных текущим и возможным потребностям использования их в производстве официальной статистической информации, и актуализации статистических регистров.
9.1.6
Уникальность
Описание ошибок, связанных с наличием в представленных уникальных административных данных дублей записей.

9.1.1
Нақтылығы
Берілген әкімшілік деректердің пайдалану мақсаттарына немесе анықтамалық немесе ресми дереккөзден алынған деректерге және өлшеу нәтижесінде алынған әкімшілік деректерге сәйкес келмеуіне байланысты қателерді сипаттау. Оқиға әртүрлі ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтердегі Қайшылықтар (сәйкессіздіктер) анықталған кезде қалыптасады.
9.1.2
Толық болуы
Міндетті санатқа жататын атрибуттардың және деректер түрінің жазбаларында толық толтырылмауына немесе толтырылмауына байланысты қателерді сипаттау.
9.1.3
Сәйкестігі
Ұсынылған әкімшілік деректердің нормативтік құқықтық актілерге, стандарттарға немесе ресми және бейресми келісімдерге толық немесе ішінара сәйкес келмеуіне байланысты қателерді сипаттау.
9.1.4
Салыстырмалылығы
Ұлттық анықтамалық ақпараттың келісілмеген элементтерін пайдалануға байланысты қателердің, уақытша, өңірлік және салалық бөліністегі әкімшілік деректердің салыстырмалылығының сипаттамасы, сондай-ақ ақпаратты ұсынатын адамдардың шеңберін сәйкестендірудің болмауы.
9.1.5
Өзектілігі
Ұсынылған әкімшілік деректердің ресми статистикалық ақпаратты түзудежәне статистикалық тіркелімдерді өзектендіруде пайдаланудың ағымдағы және ықтимал қажеттіліктеріне сәйкес келмеуіне байланысты бұзушылықтардың болуын сипаттау.
9.1.6
Бірегейлігі
Ұсынылған бірегей әкімшілік деректерде жазбалардың дубльдерінің болуына байланысты қателерді сипаттау.

9.1.7
Достоверность
Описание выявленных аномальных значений, контроля значений интервальным значениям, противоречий, несоответствия маскам ввода.
Описание расхождений административных данных, представленных административным источником с данными из других официальных источников, содержащих одинаковый набор данных.
9.1.8
Своевременность
Описание ошибок, связанных с несоответствием представленных административных данных актуальному состоянию на установленные или произвольные моменты времени.
9.1.9
Ясность
Описание ошибок, связанных с неоднозначностью данных, которые могут быть интерпретированы по-разному, вызывают путаницу и снижают доверие.
Оценка по критерию "Ясность" осуществляется исключительно в отношении официальной статистической информации формируемой в рамках ведомственных статистических наблюдений.
9.1.10
Доступность
Описание ошибок, связанных со сложностью получения данных, а также ограниченный доступ к ним.
Оценка по критерию "Доступность" осуществляется исключительно в отношении официальной статистической информации формируемой в рамках ведомственных статистических наблюдений.

9.1.7
Сенімділігі
Анықталған шектен тыс мәндерді, мәндерді интервалдық мәндерге бақылауды, қарама-қайшылықтарды, енгізу маскаларына сәйкессіздікті сипаттау.
Әкімшілік дереккөз ұсынған әкімшілік деректердің бірдей деректер жиынтығын қамтитын басқа ресми көздерден алынған деректермен сәйкессіздіктерінің сипаттамасы.
9.1.8
Уақтылығы
Ұсынылған әкімшілік деректердің белгіленген немесе ерікті уақыт сәттеріндегі өзекті күйге сәйкес келмеуіне байланысты қателерді сипаттау.
9.1.9
Айқындық
Әртүрлі түсіндірілуі, шатастыруы және сенімді төмендетуі мүмкін деректердің әртүрлілігіне байланысты қателерді сипаттау.
"Айқындылық" өлшемі бойынша бағалау ведомстволық статистикалық байқаулар шеңберінде қалыптастырылатын ресми статистикалық ақпаратқа қатысты ғана жүзеге асырылады.
9.1.10
Қолжетімділік
Деректерді алудың күрделілігіне байланысты қателерді сипаттау, сондай-ақ оларға қолжетімділіктің шектелуі.
"Қолжетімділік" критерийі бойынша бағалау ведомстволық статистикалық байқаулар шеңберінде қалыптастырылатын ресми статистикалық ақпаратқа қатысты ғана жүзеге асырылады.