Об утверждении Типовых регламентов акиматов столицы (области, города республиканского значения) и района (города областного значения)
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2026 года № 22.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
В соответствии со статьями 26 и 30 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Типовой регламент акимата столицы (области, города республиканского значения) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Типовой регламент акимата района (города областного значения) согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87(вводится в действие c 01.07.2026).
2. Департаменту развития системы государственного управления Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
Приложение 1
к приказу Заместитель
Премьер- Министра –
Министр национальной
экономики
Республики Казахстан
от 2 апреля 2026 года № 22
Типовой регламент акимата столицы (области, города республиканского значения)
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Типовой регламент акимата столицы (области, города республиканского значения) разработан в соответствии со статьей 26 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее – Закон) и устанавливает порядок подготовки и проведения заседаний акимата столицы (области, города республиканского значения) (далее – акимат), подготовки и оформления проектов актов акимата и акима столицы (области, города республиканского значения) (далее – аким), а также организацию исполнения законов, актов и поручений Президента, Вице-Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима.

Астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің үлгілік регламенттерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 2 сәуірдегі № 22 бұйрығы.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26 және 30-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) әкімдігінің үлгілік регламенті;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің үлгілік регламенті бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін жіберуді және ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 2 сәуірдегі
№ 22 бұйрығына 1-қосымша
Астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) әкімдігінің үлгiлік регламентi
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) әкімдігінің үлгілік регламенті "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 26-бабына сәйкес әзірленді және астананың (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) әкімдіктері (бұдан әрі – әкімдік) отырыстарын дайындау және өткізу, әкімдіктің және астананың (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) әкімінің (бұдан әрі – әкім) актілерінің жобаларын дайындау және ресімдеу, сондай-ақ заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің, Үкіметінің, Премьер-Министрінің, әкімдіктің және әкімнің актілері мен тапсырмаларының орындалуын ұйымдастыру тәртібін белгілейді.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
2. Акимат входит в единую систему исполнительных органов Республики Казахстан, обеспечивает проведение общегосударственной политики исполнительной власти в сочетании с интересами и потребностями развития соответствующей территории.
3. Состав акимата формируется акимом из заместителей акима, руководителя аппарата акима, первых руководителей исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета.
Персональный состав акимата определяется акимом и согласовывается решением сессии столичного (области, города республиканского значения) маслихата.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
4. Деятельность акимата регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим Регламентом.
5. Информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акимата и акима осуществляет аппарат акима столицы (области, города республиканского значения) (далее – аппарат).
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
6. Ведение делопроизводства акимата и обработка корреспонденции, поступающей в акимат, возлагается на аппарат и осуществляется в порядке, разрабатываемом в соответствии с требованиями Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, нормативных правовых актов и утверждаемом распоряжением акима.
7. В случае отсутствия замечаний и предложений по поднимаемому вопросу к поручениям акима, а также к запросу государственных органов, информация об отсутствии замечаний или предложений направляется только через официальную электронную почту или иным способом, не противоречащим законодательству, в том числе с использованием возможности системы электронного документооборота без официального направления письма.
8. Заместители акима и руководитель аппарата обеспечивают соблюдение установленного настоящим Регламентом порядка прохождения вносимых на рассмотрение проектов постановлений акимата, решений и распоряжений акима.
Глава 2. Планирование работы
9. Ежеквартальный перечень вопросов для рассмотрения на заседаниях акимата составляется аппаратом по предложению членов акимата по согласованию с курирующим заместителем акима или руководителем аппарата.
Перечень вопросов, планируемых к рассмотрению на заседаниях акимата, утверждается руководителем аппарата не позднее 20 (двадцать) числа месяца, предшествующего планируемому кварталу по согласованию с акимом.
Утвержденный перечень рассылается членам акимата, а также, в случае необходимости, акимам городов, районов и другим должностным лицам.
Решение об исключении запланированного вопроса из перечня или перенос его рассмотрения на другой срок принимается руководителем аппарата по согласованию с акимом на основании записки соответствующего члена акимата с указанием уважительных причин, внесенной не позднее 5 (пять) рабочих дней до даты проведения заседания.
Об указанном решении информируются заинтересованные в силу своей компетенции исполнительные органы, территориальные подразделения центральных государственных органов и иные должностные лица.
Мониторинг повторного снятия и/или переноса срока рассмотрения одного и того же вопроса, обеспечивают заместители акима и руководитель аппарата.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Әкімдік Қазақстан Республикасы атқарушы органдарының біртұтас жүйесiне кiредi, атқарушы биліктiң жалпымемлекеттiк саясатын тиiстi аумақты дамыту мүдделерiмен және қажеттiлiгімен үйлестіре жүргiзудi қамтамасыз етедi.
3. Әкiм әкімдік құрамын әкiм орынбасарларынан, әкiм аппаратының басшысынан, облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың бiрiншi басшыларынан құрады.
Әкімдіктің дербес құрамын әкiм айқындайды және астаналық (облыстық, республикалық маңызы бар қалалық) мәслихат сессиясының шешiмiмен келiсiледi.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Әкiмдіктің қызметi Қазақстан Республикасының Конституциясымен, Заңымен, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актілерімен және осы Регламентпен реттеледi.
5. Әкімдіктің және әкімнің қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз етудi астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) әкімінің аппараты (бұдан әрі – аппарат) жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Әкiмдіктің іс қағаздарын жүргiзу және әкімдікке келіп түсетiн хат-хабарларды өңдеу аппаратқа жүктеледi және Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің, нормативтiк құқықтық актілердің талаптарына сәйкес әзiрленетiн және әкімнің өкімімен бекiтетiн тәртiппен жүзеге асырылады.
7. Көтеріліп отырған мәселе бойынша әкімнің тапсырмаларына, сондай-ақ мемлекеттік органдардың сұрау салуына ескертулер мен ұсыныстар болмаған жағдайда ескертулердің немесе ұсыныстардың жоқ екені туралы ақпарат ресми электронды пошта арқылы ғана немесе заңнамаға қайшы келмейтін өзге тәсілмен, оның ішінде ресми хат жібермей, электрондық құжат айналымы жүйесінің мүмкіндіктерін пайдалану арқылы жіберіледі.
8. Әкімнің орынбасарлары мен аппарат басшысы әкімдік қаулыларының, әкімнің шешімдері мен өкімдерінің қарауға енгізілетін жобаларының осы Регламентте белгіленген өту тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді.
2-тарау. Жұмысты жоспарлау
9. Әкімдіктің отырыстарында қарауға арналған мәселелердің тоқсан сайынғы тізбесін әкімнің жетекшілік ететін орынбасарымен немесе аппарат басшысымен келісу бойынша әкімдік мүшелерінің ұсынысымен аппарат жасайды.
Әкімдіктің отырыстарында қарауға жоспарланатын мәселелердің тізбесін аппарат басшысы әкіммен келісу бойынша жоспарланатын тоқсанның алдындағы айдың 20 (жиырма) күнінен кешіктірмей бекітеді.
Бекітілген тізбе әкімдіктің мүшелеріне, сондай-ақ қажет болған жағдайда қалалардың, аудандардың әкімдеріне және басқа да лауазымды адамдарға жіберіледі.
Жоспарланған мәселені тізбеден алып тастау немесе оны қарауды басқа мерзімге ауыстыру туралы шешімді аппарат басшысы әкіммен келісу бойынша дәлелді себептері көрсетіле отырып, отырыс өткізілетін күнге дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей енгізілген әкімдіктің тиісті мүшесінің жазбасы негізінде қабылдайды.
Аталған шешім туралы өз құзыретіне байланысты мүдделі атқарушы органдар, орталық мемлекеттік органдарының аумақтық бөлімшелер мен өзге де лауазымды адамдар хабардар етіледі.
Сол бір мәселені қараудан қайта алып тастау және/немесе қарау мерзімін кейінге қалдыру мониторингін әкімнің орынбасарлары мен аппарат басшысы қамтамасыз етеді.

Глава 3. Подготовка и проведение заседаний акимата столицы (области, города республиканского значения)
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
10. Заседания акимата проводятся посредством видеоконференцсвязи, а также в очном или смешанном форматах не реже одного раза в месяц и созываются руководителем аппарата.
Внеочередные заседания созываются по инициативе акима или лица, исполняющего обязанности акима.
11. На заседаниях акимата председательствует аким, а в его отсутствие – лицо, исполняющее обязанности акима.
12. Заседания акимата являются открытыми и ведутся на казахском и (или) русском языках.
При необходимости, отдельные вопросы могут рассматриваться на закрытых заседаниях.
13. Заседание акимата считается правомочным, если в нем принимает участие не менее двух третей членов акимата.
По результатам рассмотрения вопроса на заседании акимата принимается постановление.
Постановления принимаются большинством голосов присутствующих членов акимата.
14. На заседаниях акимата могут присутствовать депутаты Курултая Республики Казахстан, маслихата, акимы районов, городов, руководители территориальных подразделений центральных государственных органов и иные должностные лица, которым такое право предоставлено законами, актами Президента и Правительства.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
15. Подготовленные к рассмотрению на заседании материалы на казахском и русском языках вносятся в аппарат за 5 (пять) рабочих дней до заседания и включают:
1) справки, информационные сведения и материалы объемом не более 5 (пять) страниц;
2) проекты постановлений и протокольного решения;
3) сравнительные таблицы, презентации (цветные слайды объемом не более 10 (десять) мегабайт и размером шрифта не менее 20, соответствующие формату отображения визуальной информации 16:9);
4) информационные (аналитические) доклады (продолжительностью не более 7-10 минут);
5) список участников;
6) другие материалы по вопросам, рассматриваемым на заседании акимата.
Материалы к заседанию вносятся в электронном виде, за исключением документов, содержащих служебную информацию ограниченного распространения или государственные секреты, которые вносятся с соблюдением требований режима секретности и ограничения допуска на заседания в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных секретах".
Участие приглашенных в заседании обеспечивается аппаратом.
Приглашенное лицо обеспечивает подтверждение и (или) участие на заседании (совещаниях), организованном (организованных) аппаратом.
В исключительных случаях, по поручению акима или лица, исполняющего обязанности акима, когда вносится изменение в запланированный вопрос и заседание проводится во внеочередном порядке, материалы могут вноситься в аппарат в день его проведения и доводиться до участников заседания непосредственно на заседании.
Содержание материалов и качество их подготовки обеспечивает член акимата, к компетенции которого относится рассматриваемый вопрос.

3-тарау. Астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) әкімдігінің отырыстарын дайындау және өткізу
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Әкімдіктің отырыстары бейнеконференцбайланыс арқылы, сондай-ақ күндізгі немесе аралас форматта айына кемінде бір рет өткізіледі және оларды аппарат басшысы шақыртады.
Кезектен тыс отырыстар әкімнің немесе әкімнің міндетін атқарушы адамның бастамасы бойынша шақыртылады.
11. Әкімдіктің отырыстарында әкім, ал ол болмаған жағдайда әкімнің міндетін атқарушы адам төрағалық етеді.
12. Әкiмдіктің отырыстары ашық отырыс болып табылады әрі қазақ және (немесе) орыс тiлдерiнде жүргiзiледi.
Қажет болса, жекелеген мәселелер жабық отырыстарда қаралуы мүмкiн.
13. Егер әкiмдіктің отырысына әкiмдік мүшелерiнiң кемінде үштен екiсi қатысса, отырыс заңды болып саналады.
Мәселенi әкiмдіктің отырысында қарау нәтижелерi бойынша қаулы қабылданады.
Қаулы әкiмдіктің қатысып отырған мүшелерiнiң көпшiлiк даусымен қабылданады.
14. Әкiмдіктің отырыстарына Қазақстан Республикасы Құрылтайының, мәслихаттың депутаттары, аудандардың, қалалардың әкімдері, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің басшылары және заңдармен, Президент және Үкіметтің актілерімен осындай құқық берілген өзге де лауазымды адамдар қатыса алады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Отырыста қарауға дайындалған қазақ және орыс тілдеріндегі материалдар отырысқа дейін 5 (бес) жұмыс күні бұрын аппаратқа енгізіледі және:
1) көлемі 5 (бес) беттен аспайтын анықтамаларды, ақпараттық мәліметтер мен материалдарды;
2) қаулылар мен хаттамалық шешімдердің жобаларын;
3) салыстырма кестелерді, таныстырылымдарды (көлемі 10 (он) мегабайттан аспайтын және қаріп өлшемі 20-дан кем болмайтын, көрнекі ақпаратты көрсетудің 16:9 форматына сәйкес келетін түрлі-түсті слайдтар);
4) ақпараттық (талдамалық) баяндамаларды (ұзақтығы 7-10 минуттан аспайтын);
5) қатысушылардың тізімін;
6) әкімдіктің отырысында қаралатын мәселелер бойынша басқа да материалдарды қамтиды.
"Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құпиялылық режимінің және отырыстарға жіберуді шектеудің талаптары сақтала отырып енгізілетін таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты немесе мемлекеттік құпияларды қамтитын құжаттарды қоспағанда, материалдар отырысқа электрондық түрде енгізіледі.
Шақырылғандардың отырысқа қатысуын аппарат қамтамасыз етеді.
Шақырылған адам аппарат ұйымдастырған отырыстарды (кеңестерді) растауды және (немесе) оған қатысуды қамтамасыз етеді.
Ерекше жағдайларда әкімнің немесе әкімнің міндетін атқарушы адамның тапсырмасы бойынша жоспарланған мәселеге өзгеріс енгізілгенде және отырыс кезектен тыс тәртіппен өткізілгенде материалдар аппаратқа отырыс өтетін күні енгізілуі және отырысқа қатысушыларға тікелей отырыста жеткізілуі мүмкін.
Материалдардың мазмұны мен оларды дайындау сапасын құзыретіне қаралатын мәселе жататын әкімдіктің мүшесі қамтамасыз етеді.

16. Аппарат составляет проект повестки дня заседания и после согласования с акимом либо лицом, его замещающим, в электронном виде рассылает его и соответствующие материалы членам акимата и приглашенным, а при необходимости и другим должностным лицам за 3 (три) рабочих дня до заседания, согласно утвержденному руководителем аппарата указателю рассылки.
В случае несвоевременного, а также некачественного представления материалов к заседанию, курирующим заместителем акима или руководителем аппарата принимается решение о снятии с рассмотрения запланированного вопроса или переносе его рассмотрения на другой срок, и докладывается об этом акиму или лицу, его замещающему.
Своевременное и качественное представление материалов обеспечивается первыми руководителями соответствующих органов и курирующими заместителями акима и (или) руководителем аппарата.
При проведении заседания акимата по поручению акима в экстренном порядке, материалы по рассматриваемым вопросам могут вноситься в аппарат в день его проведения.
17. Подписанный акимом или лицом, исполняющим обязанности акима, и зарегистрированный аппаратом протокол заседания в течение 3 (три) рабочих дней направляется в электронном виде для исполнения исполнительным органам, территориальным подразделениям центральных государственных органов и организациям, которым в протоколе даны соответствующие поручения.
18. Органы и организации, которым было дано поручение, представители которых присутствовали на заседании, приступают к исполнению поручений незамедлительно после заседания, не дожидаясь поступления к ним подписанного протокола заседания.
Глава 4. Подготовка и оформление проектов актов акимата и акима столицы (области, города республиканского значения)
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
19. Предложения в адрес акимата или акима для принятия ими соответствующего решения вносятся исполнительными органами:
1) в случае, если решение вопроса входит в компетенцию акимата или акима;
2) при возникновении разногласий между местными исполнительными органами;
3) в случае, если решение вопроса требует координации деятельности местных исполнительных органов и территориальных подразделений центральных государственных органов.
20. Подготовка проектов постановлений акимата, решений и распоряжений акима (далее – проекты) осуществляется аппаратом и местными исполнительными органами в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О правовых актах" и настоящим Регламентом.

16. Аппарат отырыстың күн тәртібінің жобасын жасайды және әкіммен не оны алмастыратын адаммен келісілгеннен кейін оны және тиісті материалдарды әкімдік мүшелеріне және шақырылғандарға, ал қажет болған жағдайда басқа да лауазымды адамдарға аппарат басшысы бекіткен тарату көрсеткішіне сәйкес отырысқа дейін 3 (үш) жұмыс күн бұрын электрондық түрде жібереді.
Материалдар отырысқа уақтылы ұсынылмаған, сондай-ақ сапасыз ұсынылған жағдайда әкімнің жетекшілік ететін орынбасары немесе аппарат басшысы жоспарланған мәселені қараудан алып тастау немесе оны қарауды басқа мерзімге ауыстыру туралы шешім қабылдайды және бұл туралы әкімге немесе оны алмастыратын адамға баяндайды.
Материалдарды уақтылы және сапалы ұсынуды тиісті органдардың бірінші басшылары және әкімнің жетекшілік ететін орынбасарлары және (немесе) аппарат басшысы қамтамасыз етеді.
Әкімдіктің отырысы әкімнің тапсырмасы бойынша шұғыл тәртіппен өткізілген кезде қаралатын мәселелер бойынша материалдар отырыс өткізілетін күні аппаратқа енгізілуі мүмкін.
17. Әкім немесе оның міндетін атқарушы қол қойған және аппарат тіркеген отырыс хаттамасы 3 (үш) жұмыс күні ішінде хаттамада тиісті тапсырмалар берілген атқарушы органдар, орталық мемлекеттік органдарының аумақтық бөлімшелер мен ұйымдарға орындау үшін электрондық түрде жіберіледі.
18. Өкілдері отырысқа қатысқан, тапсырма берілген органдар мен ұйымдар қол қойылған отырыс хаттамасының келіп түсуін күтпей, отырыстан кейін тапсырмаларды дереу орындауға кіріседі.
4-тарау. Астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) әкімдігі мен әкімі актілерінің жобаларын дайындау және ресімдеу
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Әкімдіктің немесе әкімнің тиісті шешім қабылдауы үшін атқарушы органдар:
1) егер мәселені шешу әкімдіктің немесе әкімнің құзыретіне кіретін болса;
2) жергiлiктi атқарушы органдар арасында келіспеушіліктер туындаған кезде;
3) егер мәселені шешу жергілікті атқарушы органдар мен орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді талап етсе, олардың атына ұсыныстар енгізеді.
20. Әкімдік қаулыларының, әкімнің шешімдері мен өкімдерінің жобаларын (бұдан әрі – жобалар) дайындауды аппарат және жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырады.

Порядок разработки, согласования и государственной регистрации проектов нормативных правовых постановлений акиматов, нормативных правовых решений акимов осуществляется в соответствии с Правилами разработки, согласования и государственной регистрации нормативных правовых актов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 5 июля 2023 года № 464 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33048) (далее – Правила).
Проекты разрабатываются исполнительными органами, финансируемыми из областного бюджета, в соответствии с их компетенцией, установленной законодательством Республики Казахстан, по своей инициативе или по поручениям вышестоящих государственных органов и должностных лиц, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Проекты могут быть разработаны аппаратом по поручению акима.
21. Подготовка проектов распоряжений акима с приложением необходимых материалов осуществляется в электронном формате для решения вопросов административно-распорядительного, оперативного и индивидуального характера.
Проекты распоряжений согласовываются с заинтересованными исполнительными органами, финансируемыми из областного бюджета, территориальными подразделениями центральных государственных органов и должностными лицами в течение 3 (три) рабочих дней.
При получении проекта распоряжения на согласование, исполнительные органы и должностные лица рассматривают одновременно, без предварительного визирования проекта распоряжения другими заинтересованными органами, а также не отказывают в согласовании по другим формальным признакам.
В случае, если проект распоряжения находится на согласовании более 3 (три) рабочих дней или срока, установленного акимом, то такой проект считается по умолчанию "согласованным".
Проекты распоряжений, содержащие служебную информацию ограниченного распространения или сведения, составляющие государственные секреты, согласовываются в бумажном виде.
22. Проекты согласовываются:
1) с заинтересованными, в силу их компетенции, исполнительными органами, территориальными подразделениями центральных государственных органов, при этом, такая заинтересованность в согласовании проекта устанавливается исходя из предмета рассматриваемых вопросов;
2) с соответствующим исполнительным органом, финансируемым из областного бюджета, в области финансов – по вопросам финансовой целесообразности и обеспеченности проекта финансированием;
3) с соответствующим исполнительным органом, финансируемым из областного бюджета, в области экономики – по вопросам экономической целесообразности и соответствия планам и программам экономического и социального развития страны и региона;

Әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулыларының, әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдерінің жобаларын әзірлеу, келісу және мемлекеттік тіркеу тәртібі Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 5 шiлдедегi № 464 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33048 болып тіркелген) бекітілген Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және мемлекеттік тіркеу қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес жүзеге асырылады.
Жобаларды облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, өз бастамасы бойынша немесе жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың тапсырмалары бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыретіне сәйкес әзірлейді.
Жобаларды әкімнің тапсырмасы бойынша аппарат әзірлеуі мүмкін.
21. Әкім өкімдерінің жобаларын қажетті материалдарды қоса бере отырып дайындау әкімшілік-өкімдік, жедел және жеке сипаттағы мәселелерді шешу үшін электрондық форматта жүзеге асырылады.
Өкімдердің жобалары облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мүдделі атқарушы органдармен, орталық мемлекеттік органдарының аумақтық бөлімшелермен және лауазымды адамдармен 3 (үш) жұмыс күні ішінде келісіледі.
Өкімнің жобасын келісуге алған кезде атқарушы органдар мен лауазымды адамдар өкімнің жобасына басқа мүдделі органдардың алдын ала бұрыштама қолын алмай бір мезгілде қарайды, сондай-ақ басқа да формальды белгілер бойынша келісуден бас тартпайды.
Егер өкім жобасы 3 (үш) жұмыс күнінен немесе әкім белгілеген мерзімнен артық келісуде болса, онда мұндай жоба әдепкі қалпы бойынша "келісілген" болып есептеледі.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты немесе мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын өкімдердің жобалары қағаз түрінде келісіледі.
22. Жобалар:
1) құзыретiне орай мүдделi атқарушы органдармен, орталық мемлекеттік органдарының аумақтық бөлімшелермен келісіледі, бұл ретте жобаны келiсудегi мұндай мүдделiлік қаралатын мәселелердiң мән-жайы ескеріле отырып, белгiленедi;
2) жобаның қаржылық орындылығы және қаржыландырумен қамтамасыз етiлуi мәселелерi бойынша қаржы саласындағы тиісті облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органмен;
3) экономикалық орындылығы және ел мен өңірдің экономикалық және әлеуметтiк даму жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкестiгі мәселелерi бойынша экономика саласындағы тиісті облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органмен келісіледі;

4) с соответствующим исполнительным органом, финансируемым из областного бюджета, в области цифровизации – по вопросам развития цифровых технологий, информатизации, "электронного правительства", автоматизации государственных услуг.
23. Разработчик проекта направляет на согласование проект заинтересованным исполнительным органам, территориальным подразделениям государственных органов и организациям.
При получении проекта на согласование исполнительному органу, территориальному подразделению государственных органов и организации не допускается требовать предварительного согласования проекта другими заинтересованными органами и организациями, а также отказывать в согласовании по другим формальным признакам.
В случае, если проект находится на согласовании в органе или организации более установленного срока, и ответ по нему не представлен, то такой проект считается по умолчанию "согласованным".
24. Разработчик проекта одновременно в проекте предусматривает нормы по приведению постановлений акимата и/или решений и распоряжений акима в соответствие с принимаемым актом и/или предусматривает поручение о соответствующем их приведении с установлением конкретных сроков.
25. Согласование проектов у заместителей акима и руководителя аппарата осуществляется в соответствии с распределением обязанностей.
26. Постановления акимата, решения и распоряжения акима рассылаются в электронном виде аппаратом в соответствии с утвержденной руководителем аппарата рассылкой.
Акты акимата и акима, подлежащие регистрации в органах юстиции, рассылаются адресатам после регистрации.
Своевременный выпуск и рассылку документов адресатам обеспечивает аппарат.
27. Замена ранее разосланных экземпляров постановлений акимата, решений и распоряжений акима при технических ошибках производится только с разрешения руководителя аппарата. В этом случае, первоначально разосланные документы отзываются аппаратом.
28. Учет, систематизация и ведение контрольных экземпляров, принятых акиматом и акимом актов, внесение в них всех текущих изменений и дополнений осуществляется аппаратом.
29. Разработчик в течение 7 (семь) рабочих дней со дня получения постановления акимата или решения акима, касающихся прав, свобод и обязанностей граждан Республики Казахстан или затрагивающих интересы субъектов предпринимательства, размещает на своем интернет-ресурсе пресс-релиз на казахском и русском языках, а в случае необходимости и на иных языках, который содержит информацию о конкретных целях, социально-экономических и (или) правовых последствиях, а также предполагаемой эффективности постановления акимата или решения акима.

4) цифрлық технологияларды дамыту, ақпараттандыру, "электрондық үкімет", мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыру мәселелері бойынша цифрландыру саласындағы облыстық бюджеттен қаржыландырылатын тиісті атқарушы органмен келісіледі.
23. Жобаны әзірлеуші жобаны мүдделі атқарушы органдарға, орталық мемлекеттік органдарының аумақтық бөлімшелерге және ұйымдарға келісуге жібереді.
Атқарушы орган, орталық мемлекеттік органдың аумақтық бөлімше және ұйым жобаны келісуге алған кезде жобаны басқа мүдделі атқарушы органдармен, орталық мемлекеттік органдарының аумақтық бөлімшелермен және ұйымдармен алдын ала келісуді талап етпеуге, сондай-ақ басқа да формальды белгілер бойынша келісуден бас тартпауға тиіс.
Егер жоба органда немесе ұйымда белгіленген мерзімнен көп уақыт бойы келісуде болса және ол бойынша жауап берілмесе, онда мұндай жоба әдепкі қалпы бойынша "келісілген" болып саналады.
24. Жобаны әзірлеуші жобада бір мезгілде әкімдіктің қаулыларын және/немесе әкімнің шешімдері мен өкімдерін қабылданатын актіге сәйкес келтіру жөніндегі нормаларды көздейді және/немесе нақты мерзімдерді белгілей отырып, оларды тиісінше сәйкес келтіру туралы тапсырманы көздейді.
25. Әкімнің орынбасарлары мен аппарат басшысының жобаларды келісуі міндеттерді бөлуге сәйкес жүзеге асырылады.
26. Әкімдіктің қаулыларын, әкімнің шешімдері мен өкімдерін аппарат басшысы бекіткен таратылымға сәйкес аппарат электрондық түрде жібереді.
Әкімдіктің және әкімнің әділет органдарында тіркелуге жататын актілері адресаттарға тіркелгеннен кейін жіберіледі.
Құжаттарды уақтылы шығаруды және адресаттарға таратуды аппарат қамтамасыз етеді.
27. Әкімдік қаулыларының, әкімнің шешімдері мен өкімдерінің техникалық қателер кезінде бұрын жіберілген даналарын ауыстыру аппарат басшысының рұқсатымен ғана жүргізіледі. Бұл жағдайда бастапқыда жіберілген құжаттарды аппарат қайтарып алады.
28. Әкiмдік және әкiм қабылдаған актілердің бақылау даналарын есепке алуды, жүйеге келтіруді және жүргiзудi, оларға барлық ағымдағы өзгерiстер мен толықтыруларды енгiзудi аппарат жүзеге асырады.
29. Әзірлеуші Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты немесе кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын әкімдіктің қаулысын немесе әкімнің шешімін алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде әкімдік қаулысының немесе әкім шешімінің нақты мақсаттары, әлеуметтік-экономикалық және (немесе) құқықтық салдары, сондай-ақ олардың болжамды тиімділігі туралы ақпаратты қамтитын баспасөз релизін қазақ және орыс тілдерінде, қажет болған жағдайда өзге де тілдерде өзінің интернет-ресурсында орналастырады.

Сноска. Пункт 29 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
Глава 5.Организация исполнения законов, актов и поручений Президента, Вице-Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
30. Организация исполнения законов, актов Президента, Вице-Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима осуществляется в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976 "Об утверждении Правил подготовки и реализации послания, работы с актами и поручениями Президента Республики Казахстан и осуществления контроля за их исполнением, проведения мониторинга нормативных правовых указов", постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 10 "О Регламенте Правительства Республики Казахстан", настоящим Регламентом и иным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 30 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
31. На контроль ставят законы, акты и поручения Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата, акима и иные поручения государственных органов и должностных лиц в пределах своей компетенции.
Сноска. Пункт 31 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
32. Первые руководители исполнительных органов обеспечивают своевременное и качественное исполнение законов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима, которые направляются для исполнения.
Сноска. Пункт 32 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
33. В поручении акима и его заместителей устанавливаются сроки исполнения документов. В случае не установления сроков, определяется месячный срок исполнения, исчисляемый со дня поступления документа, а при наличии грифа "срочно" – десятидневный срок.

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Вице-Президентінің, Үкiметiнiң, Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің және әкiмнiң актілерi мен тапсырмаларының орындалуын ұйымдастыру
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентiнің, Вице-Президентінің, Yкiметiнің, Премьер-Министрiнің, әкiмдіктің және әкiмнің актілерінің орындалуын ұйымдастыру "Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауын дайындау және іске асыру, актілерімен және тапсырмаларымен жұмыс істеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, нормативтік құқықтық жарлықтарға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығына, "Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламенті туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 10 қаулысына, осы Регламентке және Қазақстан Республикасының өзге заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Заңдар, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің, әкiмнiң актілері мен тапсырмалары және мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың өз құзыреттері шегіндегі өзге де тапсырмалары бақылауға қойылады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Атқарушы органдардың бірінші басшылары орындау үшін жіберілетін заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Премьер-Министрінің, әкімдіктің және әкімнің актілері мен тапсырмаларының уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Әкiмнiң және оның орынбасарларының тапсырмаларында құжаттарды орындаудың мерзiмдерi белгiленедi. Мерзiмдер белгiленбеген жағдайда құжаттың келіп түскен күнiнен бастап есептелетiн орындаудың бiр айлық мерзiмi, ал "шұғыл" деген белгі болған жағдайда он күндiк мерзiм белгiленедi.

34. Если поручение не исполняется в установленный срок, то первый руководитель органа, ответственного за исполнение поручения (либо лицо, исполняющее его обязанности), не позднее 1 (один) рабочего дня до указанного срока сообщает о причинах задержки и в установленном порядке ходатайствует о продлении срока его исполнения. Продление срока исполнения поручения допускается не более двух раз.
35. Обеспечение деятельности по контролю за сроками исполнения законов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима осуществляется аппаратом в порядке, определяемом акимом.
Сноска. Пункт 35 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
36. Аппарат, регулярно информируя акима о ходе выполнения законов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима, обеспечивает деятельность акима по контролю за их исполнением.
Заместители акима, руководитель аппарата по фактам грубых нарушений установленного порядка исполнения законов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима могут вносить предложения по привлечению виновных должностных лиц к дисциплинарной ответственности.
Сноска. Пункт 36 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
37. Аким, заместители акима, руководитель аппарата обеспечивают реализацию государственной политики в отраслях экономики и выполнение задач, поставленных Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан, в пределах соответствующей административно-территориальной единицы.
38.Члены акимата по согласованию с акимом или лицом, исполняющим обязанности акима, самостоятельно участвуют от имени акимата в совещаниях центральных государственных органов, за исключением совещаний с участием Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Председателя Курултая Республики Казахстан, Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, Первого заместителя Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, заместителей Премьер-Министра Республики Казахстан, заместителей Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан.

34. Егер тапсырма белгiленген мерзiмде орындалмаса, онда тапсырманың орындалуына жауапты органның бiрiншi басшысы (не оның мiндетiн атқарушы адам) көрсетілген мерзімге дейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілу кiдiрудiң себептерi туралы хабарлайды және белгіленген тәртіппен оны орындау мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш береді. Тапсырманы орындау мерзiмiн екi реттен артық ұзартуға жол берiлмейдi.
35. Аппарат әкім айқындайтын тәртіппен заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің және әкiмнiң актілері мен тапсырмаларының орындалу мерзiмдерiн бақылау бойынша қызметтi қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Аппарат заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің және әкiмнiң актілері мен тапсырмаларының орындалу барысы туралы әкiмдi тұрақты түрде хабардар ете отырып, олардың орындалуын бақылау бойынша әкімнің қызметiн қамтамасыз етедi.
Әкiмнiң орынбасарлары, аппарат басшысы заңдарды, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Yкiметтiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің және әкiмнiң актілері мен тапсырмаларын орындаудың белгiленген тәртiбiнiң өрескел бұзылу фактiлерi бойынша кiнәлi лауазымды адамдарды тәртiптiк жауапкершiлiкке тарту жөнiнде ұсыныстар енгiзе алады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Әкім, әкімнің орынбасарлары, аппарат басшысы тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде экономика салаларында мемлекеттік саясаттың іске асырылуын және Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі қойған міндеттердің орындалуын қамтамасыз етеді.
38. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасының Құрылтайы Төрағасының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасарының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасарының, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы орынбасарларының қатысуымен өтетін кеңестерді қоспағанда, әкімдік мүшелері әкіммен немесе әкімнің міндетін атқарушы адаммен келісу бойынша әкімдік атынан орталық мемлекеттік органдардың кеңестеріне өздері қатысады.

Сноска. Пункт 38 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
Приложение 2
к приказу Заместителя Премьер-
Министра – Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 2026 года №
Типовой регламент акимата района (города областного значения)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Типовой регламент акимата района (города областного значения) разработан в соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее – Закон) и устанавливает порядок подготовки и проведения заседаний акимата района (города областного значения) (далее – акимат), подготовки и оформления проектов актов акимата и акима района (города областного значения) (далее – аким), а также организацию исполнения актов и поручений Президента, Вице-Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акиматов и акимов столицы (области, города республиканского значения), района (города областного значения).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
2. Акимат входит в единую систему исполнительных органов Республики Казахстан, обеспечивает проведение общегосударственной политики исполнительной власти в сочетании с интересами и потребностями развития соответствующей территории.
3. Состав акимата формируется акимом из заместителей акима, руководителя аппарата акима, первых руководителей исполнительных органов, финансируемых из районного бюджета.
Персональный состав акимата определяется акимом и согласовывается решением сессии районного (города областного значения) маслихата.
4. Деятельность акимата регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим Регламентом.
5. Информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акимата и акима осуществляет аппарат акима района (города областного значения) (далее – аппарат).
6. Ведение делопроизводства акимата и обработка корреспонденции, поступающей в акимат, возлагается на аппарат и осуществляется в порядке, разрабатываемом в соответствии с требованиями Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, нормативных правовых актов и утверждаемом распоряжением акима.
7. В случае отсутствия замечаний и предложений по поднимаемому вопросу к поручениям акима, а также к запросу государственных органов, информация об отсутствии замечаний или предложений направляется только через официальную электронную почту или иным способом, не противоречащим законодательству, в том числе с использованием возможности системы электронного документооборота без официального направления письма.

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрінің
2026 жылғы № бұйрығына
2-қосымша
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің үлгiлік регламентi
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің үлгілік регламенті "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 30-бабына сәйкес әзірленді және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктері (бұдан әрі – әкімдік) отырыстарын дайындау және өткізу, әкімдіктің және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімі (бұдан әрі – әкім) актілерінің жобаларын дайындау және ресімдеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің, Үкіметінің, Премьер-Министрінің, астана (облыс, республикалық маңызы бар қала), аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің және әкімдерінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын ұйымдастыру тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Әкімдік Қазақстан Республикасы атқарушы органдарының біртұтас жүйесiне кiредi, атқарушы биліктiң жалпымемлекеттiк саясатын тиiстi аумақты дамыту мүдделерiмен және қажеттiлiгімен үйлестіре жүргiзудi қамтамасыз етедi.
3. Әкiм әкімдік құрамын әкiм орынбасарларынан, әкiм аппаратының басшысынан, аудандық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың бiрiншi басшыларынан құрады.
Әкімдіктің дербес құрамын әкiм айқындайды және аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихат сессиясының шешiмiмен келiсiледi.
4. Әкiмдіктің қызметi Қазақстан Республикасының Конституциясымен, Заңымен, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актілерімен және осы Регламентпен реттеледi.
5. Әкімдіктің және әкімнің қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз етудi аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты (бұдан әрі – аппарат) жүзеге асырады.
6. Әкiмдіктің іс қағаздарын жүргiзу және әкімдікке келіп түсетiн хат-хабарларды өңдеу аппаратқа жүктеледi және Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің, нормативтiк құқықтық актілердің талаптарына сәйкес әзiрленетiн және әкімнің өкімімен бекiтетiн тәртiппен жүзеге асырылады.
7. Көтеріліп отырған мәселе бойынша әкімнің тапсырмаларына, сондай-ақ мемлекеттік органдардың сұрау салуына ескертулер мен ұсыныстар болмаған жағдайда ескертулердің немесе ұсыныстардың жоқ екені туралы ақпарат ресми электронды пошта арқылы ғана немесе заңнамаға қайшы келмейтін өзге тәсілмен, оның ішінде ресми хат жібермей, электрондық құжат айналымы жүйесінің мүмкіндіктерін пайдалану арқылы жіберіледі.

28. Учет, систематизация и ведение контрольных экземпляров, принятых акиматом и акимом актов, внесение в них всех текущих изменений и дополнений осуществляется аппаратом.
29.Разработчик в течение 7 (семь) рабочих дней со дня получения постановления акимата или решения акима, касающихся прав, свобод и обязанностей граждан Республики Казахстан или затрагивающих интересы субъектов предпринимательства, размещает на своем интернет-ресурсе пресс-релиз на казахском и русском языках, а в случае необходимости и на иных языках, который содержит информацию о конкретных целях, социально-экономических и (или) правовых последствиях, а также предполагаемой эффективности постановления акимата или решения акима.
Сноска. Пункт 29 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
Глава 5. Организация исполнения актов и поручений Президента, Вице-Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акиматов и акимов столицы (области, города республиканского значения), района (города областного значения)
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
30. Организация исполнения законов, актов Президента, Вице-Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима осуществляется в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976 "Об утверждении Правил подготовки и реализации послания, работы с актами и поручениями Президента Республики Казахстан и осуществления контроля за их исполнением, проведения мониторинга нормативных правовых указов", постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 10 "О Регламенте Правительства Республики Казахстан", настоящим Регламентом и иным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 30 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
31. На контроль ставят законы, акты и поручения Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акиматов и акимов столицы (области, города республиканского значения) и района (города областного значения) и должностных лиц в пределах своей компетенции.

28. Әкiмдік және әкiм қабылдаған актілердің бақылау даналарын есепке алуды, жүйеге келтіруді және жүргiзудi, оларға барлық ағымдағы өзгерiстер мен толықтыруларды енгiзудi аппарат жүзеге асырады.
29. Әзірлеуші Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты немесе кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын әкімдіктің қаулысын немесе әкімнің шешімін алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде әкімдік қаулысының немесе әкім шешімінің нақты мақсаттары, әлеуметтік-экономикалық және (немесе) құқықтық салдары, сондай-ақ олардың болжамды тиімділігі туралы ақпаратты қамтитын баспасөз релизін қазақ және орыс тілдерінде, қажет болған жағдайда өзге де тілдерде өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Вице-Президентінің, Үкiметiнiң, Премьер-Министрiнiң, астана (облыс, республикалық маңызы бар қала), аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің және әкімдерінің актілерi мен тапсырмаларының орындалуын ұйымдастыру
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентiнің, Вице-Президентінің, Yкiметiнің, Премьер-Министрiнің, әкiмдіктің және әкiмнің актілерінің орындалуын ұйымдастыру "Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауын дайындау және іске асыру, актілерімен және тапсырмаларымен жұмыс істеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, нормативтік құқықтық жарлықтарға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығына, "Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламенті туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 10 қаулысына, осы Регламентке және Қазақстан Республикасының өзге заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Заңдар, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің және әкімдерінің актілері мен тапсырмалары және лауазымды адамдардың өз құзыреттері шегіндегі өзге де тапсырмалары бақылауға қойылады.

Сноска. Пункт 31 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
32. Первые руководители исполнительных органов обеспечивают своевременное и качественное исполнение законов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акиматов и акимов столицы (области, города республиканского значения) и района (города областного значения), которые направляются для исполнения.
Сноска. Пункт 32 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
33. В поручении акима и его заместителей устанавливаются сроки исполнения документов. В случае не установления сроков, определяется месячный срок исполнения, исчисляемый со дня поступления документа, а при наличии грифа "срочно" – десятидневный срок.
34. Если поручение не исполняется в установленный срок, то первый руководитель органа, ответственного за исполнение поручения (либо лицо, исполняющее его обязанности), не позднее 1 (один) рабочего дня до указанного срока сообщает о причинах задержки и в установленном порядке ходатайствует о продлении срока его исполнения. Продление срока исполнения поручения допускается не более двух раз.
35. Обеспечение деятельности по контролю за сроками исполнения законов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акиматов и акимов столицы (области, города республиканского значения) и района (города областного значения) осуществляется аппаратом в порядке, определяемом акимом.
Сноска. Пункт 35 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
36. Аппарат, регулярно информируя акима о ходе выполнения законов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акиматов и акимов столицы (области, города республиканского значения) и района (города областного значения), обеспечивает деятельность акима по контролю за их исполнением.
Заместители акима, руководитель аппарата по фактам грубых нарушений установленного порядка исполнения законов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акиматов и акимов столицы (области, города республиканского значения) и района (города областного значения) могут вносить предложения по привлечению виновных должностных лиц к дисциплинарной ответственности.

Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Атқарушы органдардың бірінші басшылары орындау үшін жіберілетін заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің және әкімдерінің актілері мен тапсырмаларының уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Әкiмнiң және оның орынбасарларының тапсырмаларында құжаттарды орындаудың мерзiмдерi белгiленедi. Мерзiмдер белгiленбеген жағдайда құжаттың келіп түскен күнiнен бастап есептелетiн орындаудың бiр айлық мерзiмi, ал "шұғыл" деген белгі болған жағдайда он күндiк мерзiм белгiленедi.
34. Егер тапсырма белгiленген мерзiмде орындалмаса, онда тапсырманың орындалуына жауапты органның бiрiншi басшысы (не оның мiндетiн атқарушы адам) көрсетілген мерзімге дейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілу кiдiрудiң себептерi туралы хабарлайды және белгіленген тәртіппен оны орындау мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш береді. Тапсырманы орындау мерзiмiн екi реттен артық ұзартуға жол берiлмейдi.
35. Аппарат заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің және әкімдерінің актілері мен тапсырмаларының орындалу мерзiмдерiн бақылау бойынша қызметтi қамтамасыз етуді әкім айқындайтын тәртіппен жүзеге асырады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Аппарат заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің және әкімдерінің актілері мен тапсырмаларының орындалу барысы туралы әкiмдi тұрақты түрде хабардар ете отырып, олардың орындалуын бақылау бойынша әкімнің қызметiн қамтамасыз етедi.
Әкiмнiң орынбасарлары, аппарат басшысы заңдарды, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің және әкімдерінің актілері мен тапсырмаларын орындаудың белгiленген тәртiбiнiң өрескел бұзылу фактiлерi бойынша кiнәлi лауазымды адамдарды тәртiптiк жауапкершiлiкке тарту жөнiнде ұсыныстар енгiзе алады.

Сноска. Пункт 36 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
37. Аким, заместители акима, руководитель аппарата обеспечивают реализацию государственной политики в отраслях экономики и выполнение задач, поставленных Президентом Республики Казахстан, Вице-Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан, акиматом и акимом столицы (области, города республиканского значения) в пределах соответствующей административно-территориальной единицы.
Сноска. Пункт 37 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).
38. Члены акимата по согласованию с акимом или лицом, исполняющим обязанности акима, самостоятельно участвуют от имени акимата в совещаниях центральных государственных органов, за исключением совещаний с участием Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Председателя Курултая Республики Казахстан, Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, Первого заместителя Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, заместителей Премьер-Министра Республики Казахстан заместителей Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, первых руководителей центральных государственных органов.
Сноска. Пункт 38 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 №87 (вводится в действие c 01.07.2026).

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Әкім, әкімнің орынбасарлары, аппарат басшысы тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде экономика салаларында мемлекеттік саясаттың іске асырылуын және Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Вице-Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) әкімдігі және әкімі қойған міндеттердің орындалуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасының Құрылтайы Төрағасының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің бірінші орынбасарының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасарының, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы орынбасарларының, орталық мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының қатысуымен өтетін кеңестерді қоспағанда, әкімдік мүшелері әкіммен немесе әкімнің міндетін атқарушы адаммен келісуі бойынша әкімдік атынан орталық мемлекеттік органдардың кеңестеріне өздері қатысады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 87 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.