О внесении изменений в решение маслихата от 15 марта 2017 года № 130 "Об утверждении Правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов Костанайской области"
Решение маслихата Костанайской области от 27 марта 2026 года № 282
Костанайский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Костанайского областного маслихата "Об утверждении Правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов Костанайской области" от 15 марта 2017 года № 130 следующие изменения:
в приложении к указанному решению:
подпункт 23) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"23) малые архитектурные формы – объекты декоративного характера и практического использования (скульптуры, за исключением сооружений монументального искусства, устанавливаемые для увековечения памяти о выдающихся личностях, значимых исторических событиях, фонтаны, вазы для цветов, павильоны, беседки, скамьи, урны, оборудование и конструкции для игр детей и отдыха взрослого населения);"
подпункт 6) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"6) произведения монументально-декоративного искусства – скульптуры, стелы, за исключением сооружений монументального искусства, устанавливаемые для увековечения памяти о выдающихся личностях, значимых исторических событиях, декоративные композиции, обелиски, произведения монументальной живописи;";
заголовок параграфа 7 изложить в следующей редакции:
"Параграф 7. Содержание садово-парковой мебели, садово-паркового оборудования и малых архитектурных форм";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. Объекты садово-парковой мебели, садово-паркового оборудования и малых архитектурных форм, в том числе фонтаны, парковые павильоны, беседки, мостики, ограды, ворота, навесы, вазоны находятся в чистом и исправном состоянии и должны функционировать в соответствии со своим предназначением.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. В зимний период элементы садово-парковой мебели, садово- паркового оборудования и малые архитектурные формы, а также подходы к ним очищают от снега и наледи.";
пункт 157 изложить в следующей редакции:
"157. Организация очистки крыш от снега и наледи, удаление снежных и ледяных наростов многоквартирных жилых домов осуществляются председателем объединения собственников имущества или всеми собственниками квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении либо субъектами управления объектом кондоминиума либо управляющим многоквартирным жилым домом самостоятельно или посредством привлечения специализированных организаций за счет собственных средств.".

Мәслихаттың 2017 жылғы 15 наурыздағы № 130 "Қостанай облысының қалалары мен елді мекендерінің аумақтарын абаттандыру қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Қостанай облысы мәслихатының 2026 жылғы 27 наурыздағы № 282 шешімі
Қостанай облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қостанай облыстық мәслихатының "Қостанай облысының қалалары мен елді мекендерінің аумақтарын абаттандыру қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 15 наурыздағы № 130 шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің қосымшасында:
3-тармақтың 23) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"23) шағын архитектуралық нысандар – сәндік сипаттағы және практикалық пайдалану объектілері (көрнекті тұлғаларды, маңызды тарихи оқиғаларды еске алу үшін орнатылатын монументалды өнер құрылыстарын қоспағанда, мүсіндер, субұрқақтар, гүл құмыралары, павильондар, беседкалар, орындықтар, урналар, балалар ойындары мен ересек тұрғындардың демалысына арналған жабдықтар мен конструкциялар);"
4-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) монументалды-сәндік өнер туындылары – көрнекті тұлғаларды, маңызды тарихи оқиғаларды, сәндік композицияларды, обелисктерді, монументалды кескіндеме туындыларын еске алу үшін орнатылатын монументалды өнер құрылыстарын қоспағанда, мүсіндер, стелалар;";
7 - параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-Параграф. Бау-бақша жиһаздарын, бау-бақша жабдықтарын және шағын сәулет нысандарын ұстау";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Бау-бақша жиһазының, бау-бақша жабдықтарының және шағын сәулет нысандарының объектілері, оның ішінде субұрқақтар, саябақ павильондары, беседкалар, көпірлер, қоршаулар, қақпалар, шатырлар, гүл құмыралары таза және жарамды күйде болады және өз мақсатына сәйкес жұмыс істеуі тиіс.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Қыс мезгілінде бау-бақша жиһазының элементтері, бау-бақша жабдықтары және шағын сәулет нысандары, сондай-ақ оларға жақындау қар мен мұздан тазартылады.";
157-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"157. Көппәтерлі тұрғын үйлердің шатырларын қардан және мұздан тазартуды ұйымдастыруды, қар мен мұз өсінділерін жоюды мүлік иелері бірлестігінің төрағасы немесе пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелері тікелей бірлескен басқару не кондоминиум объектісін басқару субъектілері не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы өз бетінше немесе өз қаражаты есебінен мамандандырылған ұйымдарды тарту арқылы жүзеге асырады.".

2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Костанайского областного маслихата С. Ещанов
"Согласовано"
Руководитель республиканского
государственного учреждения
(РГУ) "Департамент санитарно-
эпидемиологического контроля
Костанайской области Комитета
санитарно-эпидемиологического
контроля Министерства
здравоохранения
Республики Казахстан"
________________ Е. Даулетбаев
"____" _____________ 2026 года
Начальник государственного
учреждения "Департамент полиции
Костанайской области Министерства
внутренних дел Республики Казахстан"
______________________ Е. Файзуллин
"___" ____________________ 2026 года
Руководитель РГУ "Департамент
экологии по Костанайской области
Комитета экологического
регулирования и контроля
Министерства экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан"
__________________ К. Елеусенов
"___" _______________ 2026 года
Руководитель ГУ "Управление
строительства, архитектуры и
градостроительства акимата
Костанайской области
______________ Тлеубаев Д.С
"____" ___________ 2026 года
Руководитель ГУ "Управление
энергетики и жилищно-
коммунального хозяйства акимата
Костанайской области"
___________________ А. Жунусов
"___" _______________ 2026 года

2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қостанай облыстық мәслихатының төрағасы С. Ещанов
"Келісілді"
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Санитариялық-эпидемиологиялық
бақылау комитетінің Қостанай
облысының санитариялық-
эпидемиологиялық бақылау
департаменті" республикалық
мемлекеттік мекемесінің (РММ) басшысы
________________________ Е. Дәулетбаев
"____" _____________________ 2026 жыл
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігі Қостанай облысының
Полиция департаменті" мемлекеттік
мекемесінің бастығы
___________________ Е. Файзуллин
"___" _________________ 2026 жыл
"Қазақстан Республикасы Экология
және табиғи ресурстар министрлігі
Экологиялық реттеу және бақылау
комитетінің Қостанай облысы бойынша
экология департаменті" РММ басшысы
______________________ К. Елеусенов
"___" ___________________ 2026 жыл
"Қостанай облысы әкімдігінің
құрылыс, сәулет және қала
құрылысы басқармасы""
ММ басшысы
________________ Д. Тлеубаев
"___" ____________ 2026 жыл
"Қостанай облысы әкімдігінің
энергетика және тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылық
басқармасы" ММ басшысы
________________ А. Жүнісов
"___" ____________ 2026 жыл