Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Тупкараганскому району на 2026-2031 годы
Решение Тупкараганского районного маслихата Мангистауской области от 13 марта 2026 года № 40/189
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", со статьями 8,13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" и приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан №263 от 2024 года 29 июля Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию" Тупкараганский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Тупкараганскому району на 2026-2031 годы, согласно приложениям к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения, размещение и опубликование на интернет-ресурсе акимата Тупкараганского района возложить на руководителя Тупкараганского районного отдела земельных отношений, архитектуры и градостроительства Махмут К.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Тупкараганского районного маслихата А. Байбатырова
Приложение к решению
Тупкараганского районного
маслихата от 13 марта 2026 года
№40/189
План по управлению пастбищами и их использованию Тупкараганского района на 2026-2031 годы
1. Настоящий план Тупкараганского района на 2026–2031 годы по управлению пастбищами и их использованию (далее–План) разработан в соответствии статьи 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
При разработке Плана по управлению пастбищами и их использованию учитываются:
-данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра;
-сведения геоботанического обследования пастбищ;
-сведения о скотомогильниках (биометрических ямах);
-сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных;
- данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных в населенных пунктах;
-данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
-сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
-сведений о ветеринарно-санитарных обьектах.

Түпқараған ауданы бойынша 2026-2031 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Маңғыстау облысы Түпқараған аудандық мәслихатының 2026 жылғы 13 наурыздағы № 40/189 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8,13 баптарына және "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі №263 бұйрығына сәйкес, Түпқараған аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Түпқараған ауданы бойынша 2026–2031 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары осы шешімнің қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау, Түпқараған ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында жариялау және орналастыру Түпқараған аудандық жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі басшысы К. Махмутқа жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Түпқараған аудандық мәслихатының төрағасы А. Байбатырова
Түпқараған аудандық мәслихатының
2026 жылғы 13 наурыздағы
№40/189 шешіміне
Қосымша
Түпқараған ауданы бойынша 2026-2031 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы Түпқараған ауданы бойынша жайылымдарды басқару және пайдаланудың 2026-2031 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі–Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 13-бабына сәйкес әзірленді. Бұл Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалануды, жем-шөпке деген қажеттілікті қамтамасыз етуді және жайылымдардың деградация процестерінен алдын алуды қамтамасыз етеді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданды.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды әзірлеу кезінде:
- өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
- жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
- мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
- жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
- елді мекендерде мал басы саны туралы мәліметтер;
- ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
- шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы мәліметтер;
- ветеринариялық-санитариялық нысандар туралы мәліметтер.

3. План содержит следующие приложения:
1) Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
3) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану.
4) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно приложения 4 к настоящему Плану.
5) Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) В соответствии с Приложением 6 к настоящему Плану схема(карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель;
7) В соответствии с Приложением 7 к настоящему Плану схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
8) В соответствии с Приложением 8 к настоящему Плану схема(карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
9) В соответствии с Приложением 9 к настоящему Плану схема(карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
10) В соответствии с Приложением 10 к настоящему Плану схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям;
11) В соответствии с Приложением 11 к настоящему Плану схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
12) В соответствии с Приложением 12 к настоящему Плану схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам;

3. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес өңірдің жер балансы және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
4) осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;
5) осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
6) осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы(картасы);
7) осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
8) осы Жоспардың 8 қосымшасына сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемасы(картасы);
9) осы Жоспардың 9 қосымшасына сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схемасы(картасы);
10) осы Жоспардың 10 қосымшасына сәйкес жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта);
11) осы Жоспардың 11 қосымшасына сәйкес халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
12) осы Жоспардың 12 қосымшасына сәйкес суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі;

13) В соответствии с Приложением 13 к настоящему Плану схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;
14) Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами;
15) Требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
Тупкараганский район расположен в западной части Мангистауской области. Рельеф района преимущественно равнинный, самая высокая точка-Западный Каратау(289м), а самая низкая–полуостров Бузачи(-26,5м). Зона землепользования-засушливая. На большей части территории произростает полынь, осока, злаки и другие травинистые растения. Естественная растительность для выпаса скота распространена по всему району. Климат Тупкараганского района резко континентальный и заслушивый. Средняя температура в районе зимой составляет от 8 до 10 С, а летом от +28 до +30 С.Среднее количество осадков 180-220 мм. Снежный покров недолговечен.Ветреная погода наблюдается круглый год. Средняя скорость ветера 8,0 м/с. Поверхностные воды редки и оброазуется только при обтльных осадках.Подземные воды используются для водоснабжения сельского хозяйства района. Потребность в пастбищных угодьях может быть удовлетворена путем заключения меморандума с пользователями пастбищ о частичном испоьзовании их пастбищ населением для выпаса сельскохозяйственных животных или путем изъятия неизпользуемыхпастбищных угодий в соответствии с пунктом 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О пастбищах". Основными отраслями сельского хозяйства в районе являются животноводство, растениеводство и садоводство. Отечественные и зарубежные нефтяные компании вносят вклад в промышленно- экономическое развитие района. В этом году общая площадь территории района увеличилась с 807 699,2 гектаров до 1 251 841,2199 гектаров, а площадь земельных участков выросла на 2 073 311,8369 гектаров. Из них, площадь земельных участков под сельскохозяйственные угодья (418,1 тыс.гектаров, земли производственно-коммуникационного назначения-0,53 гектара, земли водных ресурсов-1,251 млн гектаров, а свободные земли-338,6 тыс.гектаров). Площадь земель городских и сельских округов составляет 64,3 тыс.гектаров. Дляделения подуктивности пастбищ использовались данные геоботанических исследований. Определение пастбищной емкости проводилось на основе данных о ее продуктивности в течение пастбищного периода. Были получены приблизительно следующие нормы кормления животных (в среднем на голову скота) крупный рогатый скот 4кг, мелкий крупный рогатый скот 2 кг, лошади и верблюды 6 кг. Продолжительность пастбищного периода составляет 180-200 дней.

13) осы Жоспардың 13 қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
14) Жайылымдарды ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жобалық бөлуді (қайта бөлуді);
15) Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану.
Түпқараған ауданы Маңғыстау облысының батыс бөлігінде орналасқан. Ауданның жер бедері негізінен жазық, ең биік нүктесі Батыс Қаратау (289 м), ал ең төмен - Бозашы түбегі (-26,5 м.) орналасқан. Жерді пайдалану аймағы құрғақ аймақта орналасқан. Аумақтың басым бөлігінде жусан, жантақ, сораң шөп және басқа да шөптердің түрлері өседі. Мал жаюға арналған табиғи өсімдіктер аумағы ауданның барлығында таралған. Түпқараған ауданының климаты күрт континенталды және қуаң. Қыс мезгілінде ауданның орташа температурасы – 8 ден -10 С-ға дейін, ал жаз мезгілінде +28 ден +30 С-ға дейін. Жауын-шашынның орташа деңгейі 180-220 мм. Қар жамылғысы ұзақ сақталмайды. Жыл бойы желді ауа райы байқалады. Желдің орташа жылдамдығы–8,0 м/с. Жер беті сулары сирек және тек мол жауын-шашындардан құрылады. Ауданда ауыл шаруашылығын сумен қамтамасыз етуге жер асты сулары пайдаланылады. Жайылымдық жерлер қажеттілігін жайылым пайдаланушылармен олардың жайылымдарын халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін ішінара пайдалануы туралы меморандум жасасу арқылы немесе "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 3-тармағына сәйкес пайдаланылмай жатқан жайылымдық жерлерді алып қою арқылы қанағаттандыру мүмкін. Ауданда ауыл шаруашылықтың негізгі саласы мал шаруашылығы, өсімдік шаруашылығы және бау-бақша дақылдарын өсіру болып табылады. Ауданның өндірістік-экономикалық дамуына отандық және шетелдік мұнай компаниялары өз септігін тигізуде. Биыл жалпы ауданның жер көлемі 807 699,2 гектардан 1 251 841,2199 гектарға кеңейіп, соның негізінде жер көлемінің алаңы 2 073 311,8369 гектарға ұлғайды. Оның ішінде жер бөлінісі бойынша (Ауыл шаруашылық мақсатта 418,1 мың гектар, өндіріс және байланыс жері 0,53 гектар, су қоры жері 1,251 млн гектар және босалқы жері 338,6 мың гектарды құрайды). Қала және ауылдық елді мекендердің жер көлемі 64,3 мың га құрайды. Жайылым өнімділігін анықтау үшін геоботаникалық зерттеулердің деректері қолданылды. Жайылымдардың құрғақ массада орташа өнімділігі 1,5 -2,0 центнер/гектар құрайды. Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің қосалқы азықтары қысқы кезеңде қолданылады. Жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде жүргізілді. Шамамен алғанда, мал азығының келесі нормалары алынды (орта есеппен бір бас малға): ірі қара мал - 4 кг, ұсақ қара мал - 2 кг, жылқы және түйе - 6 кг. Жайылым кезеңінің ұзақтылығы 180-200 күнді құрайды. Осылайша, жайылым өнімін, жануарлардың жасыл азықты бір күнде қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.

Таким образом, зная продуктивность пастбищ, количество зеленого корма, необходимого животным в сутки и продолжительность пастбищного периода, можно определить пастбищную емкость. На большей части территории произрастают полынь, осока, щавель и другие злаковые. Площадь естественной растительности, предназначенной для выпаса скота, распределена по всему району. Средняя продуктивность пастбищ составляет 1,5-2,0 центнера с гектара. В зимний период в качестве подкормки используются побочные продукты скошенной травы и искуственно скошенной травы. Основными пользователями пастбищ в районе являются сельскохозяйственные постройки. На землях принадлежащих поселкам пасется скот жителей поселков.
В настоящее время в районе насчитывается 8088 верблюда, 1848 голов крупного рогатого скота, 43786 голов мелкого рогатого скота и 16253 лощади.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Тупкараганского района
на 2026-2031 годы
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель Тупкараганского района тыс.га
Наимено
вание
К о д
классифи
катора
админист
ративно-т
ерритори
альных
объектов
Категории земель
сельско
хозяйстве
нного
назначения
Населен
ных
пунктов (га)
промышл
енности,
транспор
та, связи
и иного
н е
сельскох
озяйстве
нного
назначен (га)
особо
охраняем
ы х
природн
ы х
территор (га)
лесного
фонда (га)
водного
фонда (га)
запаса (га)
Итого
земель(га)
1
2
3
5
6
7
8
9
10
Тупкараганский район

Аумақтың басым бөлігінде жусан, бұйырғын, жантақ, сораң шөп және басқа да шөптердің түрлері өседі. Мал жаюға арналған табиғи өсімдіктер аумағы ауданның барлық аумағында таралады. Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі гектарына 1,5-2,0 центнер құрайды. Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің қосалқы азығы қыстау кезеңінде қолданылады. Аудан аумағындағы жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Елді мекендердегі тұрғындардың малдары елді мекендерге тиесілі жерлерде бағылады.
Қазіргі таңда ауданда 8088 бас түйе, 1848 бас мүйізді ірі қара мал, 43786 бас мүйізді ұсақ мал, 16253 бас жылқы бар. Ауданда 6 мал дәрігерлік пункттер, 2 мал тоғыту орындары, 2 мал көміндісі, 2 мал сою пункті және 1 инсператор пеші жұмыс жасайды.
Түпқараған ауданы бойынша
2026-2031 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері 1-кесте. Түпқараған ауданы бойынша жер балансының деректері, мың гектар
Ауылдық округтердің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Жерлер санаттары
Жерлер
жиыны (га)
ауыл шаруа-шылығы мақсатын-дағы(га)
елді мекендер
(га)
өнеркәсіп, көлік және өзге де ауыл шаруа-шылығы мақсатына арналмаған (га)
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар
(га)
орман қоры
(га)
су қоры
(га)
босалқы жер(га)
1
2
3
5
6
7
8
9
10
Түпқараған ауданы