О внесении изменений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 6 мая 2020 года № 34/қе "Об утверждении Правил оказания государственных услуг Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан в сферах обеспечения информационной безопасности и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 1 июля 2026 года № 49/нс
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 6 мая 2020 года № 34/қе "Об утверждении Правил оказания государственных услуг Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан в сферах обеспечения информационной безопасности и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20609) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил оказания государственных услуг Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан в сферах обеспечения кибербезопасности и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий";
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по разработке, производству, ремонту и реализации специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий", утвержденных указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на разработку средств криптографической защиты информации", утвержденных указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3) Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, а также в рамках деятельности центра обеспечения кибербезопасности и деятельности службы реагирования на инциденты кибербезопасности" согласно приложению 3 к настоящему приказу;";
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, а также в рамках деятельности центра обеспечения кибербезопасности и деятельности службы реагирования на инциденты кибербезопасности", утвержденных указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
Правила оказания государственной услуги "Выдача заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит специальных технических средств, предназначенных для негласного получения информации, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами", утвержденных указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
Правила оказания государственной услуги "Выдача заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит шифровальных (криптографических) средств, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами", утвержденных указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
Правила оказания государственной услуги "Выдача заключения по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий", утвержденных указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
Правила оказания государственной услуги "Регистрация нотификаций о характеристиках товаров (продукции), содержащих шифровальные (криптографические) средства", утвержденных указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения на реализацию (в том числе иную передачу) средств криптографической защиты информации", утвержденных указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу.

"Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдар саласында Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2020 жылғы 6 мамырдағы № 34/қе бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2026 жылғы 1 шiлдедегi № 49/нс бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдар саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2020 жылғы 6 мамырдағы № 34/қе бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20609 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдар саласында Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы";
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды әзірлеу, өндіру, жөндеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзірлеуге арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған, сондай-ақ киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығы қызметінің және киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберіндегі арнаулы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған, сондай-ақ киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығы қызметінің және киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберіндегі арнаулы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын ақпаратты жасырын алуға арналған арнайы техникалық құралдарды әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын шифрлау (криптографиялық) құралдарын әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне қорытынды (рұқсат беру құжаты) беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу бойынша қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Шифрлау (криптографиялық) құралдарын қамтитын тауарлардың (өнімдердің) сипаттамасы туралы нотификацияларды тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізуге (оның ішінде өзгеше беруге) рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Службе информационной и кибербезопасности Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего и девятого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Установить, что до 12 июля 2026 года:
абзацы третий и девятый пункта 1 настоящего приказа действуют в следующей редакции:
"Об утверждении Правил оказания государственных услуг Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан в сферах обеспечения информационной безопасности и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий";
"3) Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, а также в рамках деятельности оперативного центра информационной безопасности и деятельности службы реагирования на инциденты информационной безопасности" согласно приложению 3 к настоящему приказу;";
пункт 3, части третья и пятая пункта 4, пункт 6 Правил оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по разработке, производству, ремонту и реализации специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий" действуют в следующей редакции:
"3. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) электронные копии документов, указанных в подпункте 1) пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Требования к оказанию государственной услуги).";
"Сведения о документе, удостоверяющем личность, о государственной регистрации (перерегистрации) услугополучателя в качестве юридического лица, в качестве индивидуального предпринимателя, об оплате лицензионного сбора (в случае оплаты через платежный шлюз "электронного правительства"), содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".";
"В случае предоставления полного пакета документов услугодатель в течение 10 рабочих дней осуществляет проверку соответствия услугополучателя квалификационным требованиям, установленным приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4 "Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сферах обеспечения информационной безопасности и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10473) (далее – квалификационные требования).";

2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Ақпарат және киберқауіпсіздік қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының үшінші және тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2026 жылдың 12 шілдесіне дейін мыналар белгіленсін:
Осы бұйрықтың 1-тармағының үшінші және тоғызыншы абзацтары мынадай редакцияда қолданылады:
"Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдар саласында Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы";
"3) "Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған, сондай-ақ ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығы қызметінің және ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберіндегі арнаулы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;";
"Жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды әзірлеу, өндіру, жөндеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларының 3-тармағы, 4-тармағының үшінші және бесінші бөліктері, 6-тармағы мынадай редакцияда қолданылады:
"3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) 8-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін жолдайды.";
"Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға ретінде, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені), лицензия, лицензиялық алым ("электрондық үкімет төлем шлюзі арқылы төленген жағдайда) төленгені туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.";
"Құжаттар пакеті толық ұсынылған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 10 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының "Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және жедел іздестіру іс-шараларын жүргiзуге арналған арнайы техникалық құралдар салаларында қызметті жүзеге асыру үшін бiлiктiлiк талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4 бұйрығымен айқындалған біліктілік талаптарына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 10473 тіркелген) (бұдан әрі – біліктілік талаптар) сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.";

"6. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Услугодатель обеспечивает направление информации о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила в Единый контакт-центр и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" в течение десяти рабочих дней со дня их введения в действие.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.";
пункт 3, части третья и пятая пункта 4, пункт 6 Правил оказания государственной услуги "Выдача лицензии на разработку средств криптографической защиты информации" действуют в следующей редакции:
"3. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) электронные копии документов, указанных в подпункте 1) пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Требования к оказанию государственной услуги).";
"Сведения о документе, удостоверяющем личность, о государственной регистрации (перерегистрации) услугополучателя в качестве юридического лица, в качестве индивидуального предпринимателя, о лицензии, об оплате лицензионного сбора (в случае оплаты через платежный шлюз "электронного правительства"), содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".";
"В случае предоставления полного пакета документов услугодатель в течение 10 рабочих дней осуществляет проверку соответствия услугополучателя квалификационным требованиям, установленным приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4 "Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сферах обеспечения информационной безопасности и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10473) (далее – квалификационные требования).";

"6. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпте мемлекеттік қызметті көрсету кезеңі туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Қызмет беруші осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты олар қолданысқа енгізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығына және "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына жолдауды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуді рұқсаттар мен хабарландырулардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы көрсеткен кезде оны көрсету кезеңі туралы деректер мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты түрде келіп түседі.";
"Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзірлеуге арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларының 3-тармағы, 4-тармағының үшінші және бесінші бөліктері, 6-тармағы мынадай редакцияда қолданылады:
"3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) 8-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін жолдайды.";
"Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға ретінде, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені), лицензия, лицензиялық алым ("электрондық үкімет төлем шлюзі арқылы төленген жағдайда) төленгені туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.";
"Құжаттар пакеті толық ұсынылған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 10 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының "Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және жедел іздестіру іс-шараларын жүргiзуге арналған арнайы техникалық құралдар салаларында қызметті жүзеге асыру үшін бiлiктiлiк талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4 бұйрығымен айқындалған біліктілік талаптарына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 10473 тіркелген) (бұдан әрі – біліктілік талаптар) сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.";

"6. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Услугодатель обеспечивает направление информации о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила в Единый контакт-центр и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" в течение десяти рабочих дней со дня их введения в действие.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.";
пункты 1 и 3, части первая, третья, пятая, десятая и одиннадцатая пункта 4, пункт 6 Правил оказания государственной услуги "Выдача лицензии на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, а также в рамках деятельности центра обеспечения кибербезопасности и деятельности службы реагирования на инциденты кибербезопасности" действуют в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, а также в рамках деятельности оперативного центра информационной безопасности и деятельности службы реагирования на инциденты информационной безопасности" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача лицензии на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, а также в рамках деятельности оперативного центра информационной безопасности и деятельности службы реагирования на инциденты информационной безопасности" (далее – государственная услуга) для подвидов деятельности:
1) выявление технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий;

"6. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпте мемлекеттік қызметті көрсету кезеңі туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Қызмет беруші осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты олар қолданысқа енгізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығына және "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына жолдауды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуді рұқсаттар мен хабарландырулардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы көрсеткен кезде оны көрсету кезеңі туралы деректер мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты түрде келіп түседі.";
"Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған, сондай-ақ киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығы қызметінің және киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберіндегі арнаулы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларының 1, 3-тармақтары, 4-тармағының бірінші, үшінші, бесінші, оныншы және он бірінші бөліктері, 6-тармағы мынадай редакцияда қолданылады:
"1. Осы "Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған, сондай-ақ ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығы қызметінің және ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберіндегі арнаулы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – Заң) әзірленген және "Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған, сондай-ақ ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығы қызметінің және ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберіндегі арнаулы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетудің кіші түрлері үшін бірыңғай тәртібін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) айқындайды:
1) ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды анықтау;

2) выявление технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в рамках деятельности оперативного центра информационной безопасности;
3) выявление технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в рамках деятельности службы реагирования на инциденты информационной безопасности.";
"3. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) электронные копии документов, указанных в подпункте 1) пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Требования к оказанию государственной услуги).";
"4. Заявление на выдачу лицензии на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, а также в рамках деятельности оперативного центра информационной безопасности и деятельности службы реагирования на инциденты информационной безопасности (далее – лицензия), рассматривается в течение 15 рабочих дней со дня его регистрации.";
"Сведения о документе, удостоверяющем личность, о государственной регистрации (перерегистрации) услугополучателя в качестве юридического лица, в качестве индивидуального предпринимателя, о лицензии, об оплате лицензионного сбора (в случае оплаты через платежный шлюз "электронного правительства"), содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".";
"В случае предоставления полного пакета документов услугодатель в течение 10 рабочих дней осуществляет проверку соответствия услугополучателя квалификационным требованиям, установленным приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4 "Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сферах обеспечения информационной безопасности и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10473) (далее – квалификационные требования).";
"После осуществления профилактического контроля с посещением услугополучателя услугодатель проводит оценку уровня знаний заявленных специалистов на основании результатов сдачи квалификационного зачета для подвида деятельности по оказанию услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, а также в рамках деятельности оперативного центра информационной безопасности и деятельности службы реагирования на инциденты информационной безопасности.";
"Сдача квалификационного зачета для подвидов деятельности по оказанию услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в рамках деятельности оперативного центра информационной безопасности или службы реагирования на инциденты информационной безопасности не требуется.";

2) ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығы қызметінің шеңберінде ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды анықтау;";
3) ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберінде ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды анықтау.";
"3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) 8-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін жолдайды.";
"4. Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған, сондай-ақ ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығы қызметінің және ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберіндегі арнаулы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған лицензия (бұдан әрі – лицензия) беру өтініші, ол тіркелген күнінен бастап 15 жұмыс күні ішінде қарастырылады.";
"Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға ретінде, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені), лицензия, лицензиялық алым ("электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайда) төленгені туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.";
"Құжаттар пакеті толық ұсынылған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 10 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының "Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және жедел іздестіру іс-шараларын жүргiзуге арналған арнайы техникалық құралдар салаларында қызметті жүзеге асыру үшін бiлiктiлiк талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4 бұйрығымен айқындалған біліктілік талаптарына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 10473 тіркелген) (бұдан әрі – біліктілік талаптар) сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.";
"Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызмет алушысына барумен профилактикалық бақылауды жүзеге асырғаннан кейін ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған, сондай-ақ ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығы қызметінің және ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберіндегі арнаулы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетудің кіші түрі үшін біліктілік сынақтарды тапсыру нәтижелері негізінде ұсынылған мамандардың білім деңгейіне тексеруді орындайды.";
"Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған, ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығы қызметінің немесе ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберіндегі арнаулы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетудің кіші түрі үшін біліктілік сынағын тапсыру талап етілмейді.";

"6. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Услугодатель обеспечивает направление информации о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила в Единый контакт-центр и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" в течение десяти рабочих дней со дня их введения в действие.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.";
пункт 3, часть четвертая пункта 4, пункт 5 Правил оказания государственной услуги "Выдача заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит специальных технических средств, предназначенных для негласного получения информации, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами" действуют в следующей редакции:
"3. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) электронные копии документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Требования к оказанию государственной услуги).";
"Сведения о документе, удостоверяющем личность, о государственной регистрации (перерегистрации) услугополучателя в качестве юридического лица, в качестве индивидуального предпринимателя, о лицензии на осуществление деятельности по разработке, производству, ремонту и реализации специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".";
"5. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Услугодатель обеспечивает направление информации о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила в Единый контакт-центр и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" в течение десяти рабочих дней со дня их введения в действие.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.";
пункт 3, часть четвертая пункта 4, пункт 5 Правил оказания государственной услуги "Выдача заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит шифровальных (криптографических) средств, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами" действуют в следующей редакции:

"6. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпте мемлекеттік қызметті көрсету кезеңі туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Қызмет беруші осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты олар қолданысқа енгізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығына және "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына жолдауды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуді рұқсаттар мен хабарландырулардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы көрсеткен кезде оны көрсету кезеңі туралы деректер мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты түрде келіп түседі.";
"Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын ақпаратты жасырын алуға арналған арнайы техникалық құралдарды әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларының 3-тармағы, 4-тармағының төртінші бөлігі, 5-тармағы мынадай редакцияда қолданылады:
"3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) 8-тармағында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін жолдайды.";
"Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға ретінде, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені), жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды әзірлеу, өндіру, жөндеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.";
"5. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпте мемлекеттік қызметті көрсету кезеңі туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Қызмет беруші осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты олар қолданысқа енгізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығына және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына жолдауды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуді рұқсаттар мен хабарландырулардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы көрсеткен кезде оны көрсету кезеңі туралы деректер мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты түрде келіп түседі.";
"Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын шифрлау (криптографиялық) құралдарын әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне қорытынды (рұқсат беру құжаты) беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларының 3-тармағы, 4-тармағының төртінші бөлігі, 5-тармағы мынадай редакцияда қолданылады:

"3. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) электронные копии документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Требования к оказанию государственной услуги).";
"Сведения о документе, удостоверяющем личность, о государственной регистрации (перерегистрации) услугополучателя в качестве юридического лица, в качестве индивидуального предпринимателя, о лицензии для занятия деятельностью по разработке средств криптографической защиты информации, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".";
"5. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Услугодатель обеспечивает направление информации о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила в Единый контакт-центр и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" в течение десяти рабочих дней со дня их введения в действие.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.";
пункт 3, часть четвертая пункта 4, пункт 5 Правил оказания государственной услуги "Выдача заключения по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий" действуют в следующей редакции:
"3. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) электронные копии документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Требования к оказанию государственной услуги).";
"Сведения о документе, удостоверяющем личность, о государственной регистрации (перерегистрации) услугополучателя в качестве юридического лица, в качестве индивидуального предпринимателя, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".";

"3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) 8-тармағында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін жолдайды.";
"Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға ретінде, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені), ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзірлеу туралы қызметпен айналысу үшін лицензия туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.";
"5. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпте мемлекеттік қызметті көрсету кезеңі туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Қызмет беруші осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты олар қолданысқа енгізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығына және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына жолдауды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуді рұқсаттар мен хабарландырулардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы көрсеткен кезде оны көрсету кезеңі туралы деректер мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты түрде келіп түседі.";
"Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу бойынша қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларының 3-тармағы, 4-тармағының төртінші бөлігі, 5-тармағы мынадай редакцияда қолданылады:
"3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) 8-тармағында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін жолдайды.";
"Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған жеке басты куәландыратын құжат туралы, көрсетілетін қызметті алушыны заңды тұлға ретінде, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден дербес алады.";

"3. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) электронные копии документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Требования к оказанию государственной услуги).";
"Сведения о документе, удостоверяющем личность, о государственной регистрации (перерегистрации) услугополучателя в качестве юридического лица, в качестве индивидуального предпринимателя, об оплате сбора за право занятия отдельными видами деятельности (в случае оплаты через платежный шлюз "электронного правительства"), содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".";
"5. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Услугодатель обеспечивает направление информации о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила в Единый контакт-центр и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" в течение десяти рабочих дней со дня их введения в действие.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.".
Председатель Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
СОГЛАСОВАН
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 1 июля 2026 года № 49/нс
Приложение 1 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 6 мая 2020 года № 34/қе
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по разработке, производству, ремонту и реализации специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по разработке, производству, ремонту и реализации специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют единый порядок оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по разработке, производству, ремонту и реализации специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий" (далее – государственная услуга) для подвидов деятельности:

"3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) 8-тармағында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін жолдайды.";
"Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған жеке басты куәландыратын құжат туралы, көрсетілетін қызметті алушыны заңды тұлға ретінде, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін алымның төленгені туралы ("электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайда) мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.";
"5. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпте мемлекеттік қызметті көрсету кезеңі туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Қызмет беруші осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты олар қолданысқа енгізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығына және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына жолдауды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуді рұқсаттар мен хабарландырулардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы көрсеткен кезде оны көрсету кезеңі туралы деректер мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты түрде келіп түседі.".
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Е. Сағымбаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 49/нс бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2020 жылғы 6 мамырдағы
№ 34/қе бұйрығына
1-қосымша
"Жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды әзірлеу, өндіру, жөндеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды әзірлеу, өндіру, жөндеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – Заң) әзірленген және мынадай қызметтің кіші түрлері үшін "Жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды әзірлеу, өндіру, жөндеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетудің (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) бірыңғай тәртібін айқындайды:

1) разработка и производство специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий;
2) ремонт и реализация специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий.
2. Государственную услугу оказывает Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (филиалам или представительствам юридического лица, лицензиатам), обратившимся к услугодателю для прохождения лицензирования (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) электронные копии документов, указанных в подпункте 1) пункта 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Требования к оказанию государственной услуги).
4. Заявление на выдачу лицензии на осуществление деятельности по разработке, производству, ремонту и реализации специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий (далее – лицензия), рассматривается в течение 15 рабочих дней со дня его регистрации.
Услугодатель в течение двух рабочих дней с момента получения документов услугополучателя на выдачу лицензии проверяет полноту представленных документов.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о государственной регистрации (перерегистрации) услугополучателя в качестве юридического лица, в качестве индивидуального предпринимателя, об оплате лицензионного сбора (в случае оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства"), содержащиеся в государственных цифровых системах, услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в указанный срок направляет в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
В случае предоставления полного пакета документов услугодатель в течение 10 рабочих дней осуществляет проверку соответствия услугополучателя квалификационным требованиям, установленным приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4 "Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сферах обеспечения кибербезопасности и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10473) (далее – квалификационные требования).
При этом услугодатель осуществляет профилактический контроль с посещением услугополучателя для проверки:

1) жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды әзірлеу және өндіру;
2) жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды жөндеу және өткізу.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) лицензиялау рәсімдерін өткізу үшін жүгінген жеке немесе заңды тұлғаларға (заңды тұлғаның филиалдарына немесе өкілдіктеріне) (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік қызмет көрсетеді.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін жолдайды.
4. Жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды әзiрлеу, өндіру, жөндеу және өткізу бойынша қызметпен айналысу үшін лицензияны беруге (бұдан әрі – лицензия) өтініші ол тіркелген күнінен бастап 15 жұмыс күні ішінде қарастырылады.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының лицензия беру үшін ұсынылған құжаттарын алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға ретінде, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені), лицензия, лицензиялық алым ("цифрлық үкімет" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайда) төленгені туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші аталған мерзім ішінде көрсетілетін қызмет алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызмет берушінің уәкілетті тұлғасының электронды қолымен куәландырылған электрондық құжат түрінде өтінішті одан әрі қарастырудан дәлелді бас тарту туралы жауабын береді.
Құжаттар пакеті толық ұсынылған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 10 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының " Киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету және жедел іздестіру іс-шараларын жүргiзуге арналған арнайы техникалық құралдар салаларында қызметті жүзеге асыру үшін бiлiктiлiк талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4 бұйрығымен айқындалған біліктілік талаптарына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10473 болып тіркелген) (бұдан әрі – біліктілік талаптары) сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға барумен мыналарды:

1) оригиналов документов;
2) специально выделенных помещений услугополучателя;
3) наличия минимального набора технических средств и контрольно-измерительного оборудования.
После осуществления профилактического контроля с посещением услугополучателя услугодатель проводит оценку уровня знаний заявленных специалистов на основании результатов сдачи квалификационного зачета.
По итогам проверки соответствия услугополучателя квалификационным требованиям услугодатель в течение 3 рабочих дней готовит в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, лицензию с указанием подвида/подвидов деятельности либо уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в выдаче лицензии, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает лицензию с указанием подвида (подвидов) деятельности либо мотивированный отказ в выдаче лицензии на основании, предусмотренном пунктом 11 Требований к оказанию государственной услуги, и направляет в "личный кабинет" услугополучателя на портале.
5. Лицензия подлежит переоформлению в следующих случаях:
1) изменение фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица-лицензиата;
2) перерегистрация индивидуального предпринимателя-лицензиата, изменение его наименования или юридического адреса;
3) реорганизация юридического лица-лицензиата в соответствии с порядком, определенным статьей 34 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
4) изменение наименования и (или) места нахождения юридического лица-лицензиата;
5) наличие требования о переоформлении в законах Республики Казахстан.
Заявление о переоформлении лицензии должно быть подано услугополучателем в течение тридцати календарных дней с момента возникновения изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии.
При переоформлении лицензии услугополучатель направляет услугодателю посредством портала электронные копии документов, необходимых для оказания государственной услуги в соответствии с подпунктом 2) пункта 10 Требований к оказанию государственной услуги.
Заявление на переоформление лицензии рассматривается в течение 3 рабочих дней со дня его регистрации.
Услугодатель осуществляет проверку полноты представленных документов и изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии в течение 2 рабочих дней с момента получения документов заявителя.

1) құжаттардың түпнұсқаларын;
2) көрсетілетін қызметті алушының арнайы бөлінген үй-жайларын;
3) ең аз техникалық құралдар мен бақылау-өлшеу жабдықтары жинағының бар-жоғын тексеру үшін профилактикалық бақылауды жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызмет алушыға барумен профилактикалық бақылауды жүзеге асырғаннан кейін көрсетілетін қызметті беруші мәлімделген мамандардың біліктілік сынағын тапсыру нәтижесінің негізінде білім деңгейін бағалауды жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың толықтығын тексеру қорытындысы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 3 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында кіші түрін/ қызмет түрінің кіші түрін көрсете отырып лицензияны дайындайды не болмаса көрсетілетін қызметті алушыны лицензия беруден бас тарту туралы алдын ала қабылданған шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші лицензия береді немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 11-тармағында көзделген негізде лицензияны беруден дәлелді бас тартады және көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" жолдайды.
5. Лицензия мынадай:
1) жеке тұлға-лицензиаттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) өзгерген;
2) жеке кәсіпкер-лицензиат қайта тіркелген, оның атауы немесе заңды мекенжайы өзгерген;
3) заңды тұлға-лицензиат "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" Заңның 34-бабында айқындалған тәртіпке сәйкес қайта ұйымдастырылған;
4) заңды тұлға-лицензиаттың атауы және (немесе) орналасқан жері өзгерген;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талап болған жағдайларда қайта ресімдеуге жатады.
Лицензияны қайта ресімдеу туралы өтінішті қызмет алушы лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туындаған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде беруге тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қайта ресімдеу барысында көрсетілетін қызмет берушіге Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар 10-тармағының 2) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың электрондық көшірмелерін портал арқылы жолдайды.
Лицензияны қайта ресімдеуге өтініш ол тіркелген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде қаралады.
Көрсетілетін қызметті беруші, өтініш берушінің құжаттарын алған сәттен бастап 2 жұмыс күні ішінде лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған ұсынылған құжаттар мен өзгерістердің толықтығын тексеруді жүзеге асырады.

По итогам проверки полноты представленных документов и изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии, услугодатель в течение 1 рабочего дня готовит в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, переоформленную лицензию либо мотивированный отказ в выдаче лицензии на основании, предусмотренном пунктом 11 Требований к оказанию государственной услуги, и направляет в "личный кабинет" услугополучателя на портале.
6. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Услугодатель обеспечивает направление информации о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила в Единый контакт-центр и оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" в течение десяти рабочих дней со дня их введения в действие.
При оказании государственной услуги посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
7. Жалоба на решение, действия (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес непосредственно оказывающего государственную услугу услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение трех рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.

Лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған ұсынылған құжаттар мен өзгерістердің толықтығын тексеру қорытындысы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 1 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электронды цифрлық қолтаңбасы қойылған электронды құжат түрінде қайта ресімделген лицензияны не болмаса мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 11-тармағында көзделген негізде лицензия беруден бас тартуға дәлелді жауап дайындайды және көрсетілетін қызметті алушының порталындағы "жеке кабинетіне" жолдайды.
6. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпте мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсетуді мониторингілеу цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты олар қолданысқа енгізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығына және "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторына жолдауды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуді рұқсаттар мен хабарландырулардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы көрсеткен кезде оны көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызмет көрсетуді мониторингілеудің цифрлық жүйесіне автоматты түрде келіп түседі.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
7. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағым берілуі мүмкін.
8. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағымы Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.

"9. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на
осуществление деятельности
по разработке, производству,
ремонту и реализации
специальных технических
средств, предназначенных
для проведения оперативно-
розыскных мероприятий",
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" ______ 2022 года № __
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по разработке, производству, ремонту и реализации специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий"
1.
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии на осуществление деятельности по разработке, производству, ремонту и реализации специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий
2.
Наименование услугодателя
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
3.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
1. Разработка и производство специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий; 2. Ремонт и реализация специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий.
4.
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги по всем подвидам осуществляются через веб-портал "цифрового правительства": www.​egov.​kz, www.​eli​cens​e.​kz
5.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) при выдаче лицензии – в течение 15 рабочих дней; 2) при переоформлении лицензии – в течение 3 рабочих дней
6.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
7.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача лицензии, переоформление лицензии либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги. Результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная
8.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе физическим и юридическим лицам. За оказание государственной услуги взимается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в соответствии со статьей 616 Налогового кодекса Республики Казахстан, который составляет:

9. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге рұқсат беріледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" № _____
бұйрығымен бекітілген
"Жедел-іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнаулы
техникалық құралдарды әзірлеу,
өндіру, жөндеу және өткізу
жөніндегі қызметті жүзеге
асыруға арналған лицензия
беру" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды әзірлеу, өндіру, жөндеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды әзірлеу, өндіру, жөндеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия беру
2.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
3.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
1. Жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды әзірлеу және өндіру;
2. Жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды жөндеу және өткізу
4.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру барлық кіші түрлері бойынша "цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz, www.elіcense.kz арқылы жүзеге асырылады
5.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1) лицензияны беру кезінде - 15 жұмыс күні ішінде;
2) лицензияны қайта ресімдеу кезінде - 3 жұмыс күні ішінде
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
электрондық (ішінара цифрландырылған)
7.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Лицензияны беру, қайта ресімдеу не болмаса мемлекеттік қызмет көрсетуді ұсынудан дәлелді бас тарту. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде", көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі және сақталады. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы төлейтін төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған жағдайларда оны төлету тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде ұсынылады. Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 616-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым алынады:

1) за выдачу лицензии – 20 месячных расчетных показателей;
2) за переоформление лицензии – 2 месячных расчетных показателя. Оплата осуществляется в наличной и безналичной формах через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций. Оплата может осуществляться через платежный шлюз "цифрового правительства"
9.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 09:00 до 19:00 часов, с перерывом на обед с 13:00 до 15:00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем). Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.​knb.​gov.​kz
10.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) для получения лицензии: заявление юридического лица в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам или заявление физического лица в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам; сведения, подтверждающие уплату в бюджет лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства"; электронная форма сведений о соответствии услугополучателя квалификационным требованиям по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) для переоформления лицензии: заявление юридического лица в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам или заявление физического лица в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам; сведения, подтверждающие уплату в бюджет лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства";
электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных цифровых системах
11.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан

1) лицензия беру үшін – 20 айлық есептік көрсеткішті;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін – 2 айлық есептік көрсеткішті құрайды. Төлем қолма-қол және қолма-қолсыз түрде, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүргізетін екінші деңгейлі банктер мен ұйымдар арқылы жүзеге асырылады. Төлем "цифрлық үкімет" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылуы мүмкін
9.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 13:00-ден 15:00-ге дейін түскі үзіліспен сағат 09:00-ден бастап 19:00-ге дейін; 2) портал – тәулік бойы, техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты, үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің www.​knb.​gov.​kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
10.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) лицензия алу үшін: осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес қызмет алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат түріндегі нысан бойынша заңды тұлғаның өтініші немесе осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес қызмет алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат түріндегі нысан бойынша жеке тұлғаның өтініші;
"цифрлық үкімет" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растау туралы мәлімет;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы электрондық нысандағы мәліметтер 2) лицензияны қайта ресімдеу үшін: осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес қызмет алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат түріндегі нысан бойынша заңды тұлғаның өтініші немесе осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес қызмет алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат түріндегі нысан бойынша жеке тұлғаның өтініші; "цифрлық үкімет" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растау туралы мәлімет; мемлекеттік цифрлық жүйеде сақталған ақпараттардан тұратын құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты құрайтын құжаттардың электрондық көшірмелері
11.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной или социально ответственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной или социально ответственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной или социально ответственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной или социально ответственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги;
7) не внесен лицензионный сбор.
При реорганизации юридического лица-лицензиата в форме разделения:
1) непредставление или ненадлежащее оформление документов, указанных в подпункте 2) пункта 10 Требований к оказанию государственной или социально ответственной услуги;
2) несоответствие услугополучателя квалификационным требованиям;
3) если ранее лицензия и (или) приложение к лицензии были переоформлены на другое юридическое лицо из числа вновь возникших в результате разделения юридических лиц-лицензиатов
12.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы;
7) лицензиялық алымның енгізілмеуі;
Лицензиант-заңды тұлғаның бөлісу түрінде қайта құрылу кезінде:
1) Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың 10-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген құжаттарды ұсынбау немесе толық тиісінше ресімдемеу;
2) көрсетілетін қызмет алушының біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;
3) егер лицензия және (немесе) лицензияға қосымша лицензиат-заңды тұлғаны бөлісу түрінде қайта ұйымдастыру нәтижесінде пайда болған басқа заңды тұлғаға қайта ресімделген болса
12.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық түрде электрондық цифрлық қолтаңба болған жағдайда ала алады. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінен", сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының және Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефондары арқылы алуға мүмкіндігі бар.

Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа на портале в "личном кабинете" услугополучателя, а также по телефонам услугодателя и Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны услугодателя по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 76-49-49
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на
осуществление деятельности
по разработке, производству,
ремонту и реализации
специальных технических
средств, предназначенных
для проведения оперативно-
розыскных мероприятий",
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" ______ 2022 года № __
Форма
Заявление юридического лица для получения лицензии
В _____________________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от _______________________________________________________________________________1
(полное наименование, местонахождение, бизнес-идентификационный номер юридического лица (в том числе иностранного юридического лица), бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного юридического лица – в случае отсутствия бизнес-идентификационного номера у юридического лица)
Прошу выдать лицензию и (или) приложение к лицензии (указать нужное) на осуществление
_______________________________________________________________________________
(указать полное наименование вида деятельности и (или) подвида(-ов) деятельности)
Адрес юридического лица ________________________________________________________
(почтовый индекс, страна (для иностранного юридического лица), область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Электронная почта ______________________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________________________
Факс __________________________________________________________________________
Банковский счет ________________________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Адрес объекта осуществления деятельности или действий (операций)
________________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Прикрепляется _____ документа(-ов)
Настоящим подтверждается, что все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии; заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии.
Руководитель ___________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "__" __________ 20__ года _________________ 1
Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на
осуществление деятельности
по разработке, производству,
ремонту и реализации
специальных технических
средств, предназначенных
для проведения оперативно-
розыскных мероприятий",
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" ______ 2022 года № __
Форма
Заявление физического лица для получения лицензии
В ________________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от _____________________________________________________________________________2
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный идентификационный номер)
Прошу выдать лицензию и (или) приложение к лицензии (указать нужное) на осуществление
________________________________________________________________________________
(указать полное наименование вида деятельности и (или) подвида(-ов) деятельности)
Адрес местожительства физического лица
________________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания)
Электронная почта _______________________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________________________
Факс ___________________________________________________________________________
Банковский счет _________________________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Адрес объекта осуществления деятельности или действий (операций)
________________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Прикрепляется _____ документа(-ов)
Настоящим подтверждается, что все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии; заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии.
Руководитель ______________ _____________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "___"________ 20__ года
_______________
2 Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на
осуществление деятельности
по разработке, производству,
ремонту и реализации
специальных технических
средств, предназначенных
для проведения оперативно-
розыскных мероприятий",
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" ______ 2022 года № __
Форма
Форма сведений о соответствии услугополучателя квалификационным требованиям для занятия деятельностью по разработке, производству, ремонту и реализации специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің байланыс телефондары: 8 (7172) 76-49-49
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" № _____
бұйрығымен бекітілген
"Жедел-іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнаулы
техникалық құралдарды әзірлеу,
өндіру, жөндеу және өткізу
жөніндегі қызметті жүзеге
асыруға арналған лицензия
беру" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Лицензияны алуға арналған заңды тұлғаның өтiнiші
_____________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
_____________________________________________________________________
1 (заңды тұлғаның (соның ішінде шетелдік заңды тұлғаның) толық атауы, мекенжайы,
бизнес- сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған
жағдайда – шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендіру
нөмірі)
_______________________________________________________________________
(қызметтiң түрi және (немесе) қызметтің кіші түрінің(-лері) толық атауы көрсетiлсiн)
жүзеге асыруға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны (қажетін көрсету)
беруiңiздi сұраймын
Заңды тұлғаның мекенжайы _______________________________________
пошталық индексі, елі (шетелдік заңды тұлға үшін), облысы, қаласы, ауданы, елді
мекені, көше атауы, үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
Электрондық пошта _____________________________________________
Телефондары ___________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банк шоты _____________________________________________________
(шот нөмірі, банктiң атауы және орналасқан жерi)
Қызметті немесе іс-қимылды (операцияларды) жүзеге асыру объектісінің мекенжайы
_______________________________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат
(стационарлық үй- жайлар) нөмірі)
_______ құжат(тар) қоса беріліп отыр
Осымен: көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы; өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады; өтініш беруші лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
Басшы ________________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Толтыру күні: 20___ жылғы "___" ____________
1 Мемлекеттік қызмет беруші мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" № _____
бұйрығымен бекітілген
"Жедел-іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнаулы
техникалық құралдарды әзірлеу,
өндіру, жөндеу және өткізу
жөніндегі қызметті жүзеге
асыруға арналған лицензия
беру" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Лицензияны алуға арналған жеке тұлғаның өтiнiші
______________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
______________________________________________________________________
2 (жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі)
______________________________________________________________________
(қызметтiң түрi және (немесе) қызметтің кіші түрінің(-лері) толық атауы көрсетiлсiн)
жүзеге асыруға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны (қажетін көрсету) беруiңiздi сұраймын
Жеке тұлғаның мекенжайы _______________________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат нөмірі)
Электрондық пошта _____________________________________________
Телефондары ___________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банк шоты _____________________________________________________
(шот нөмірі, банктiң атауы және орналасқан жерi)
Қызметті немесе іс-қимылды (операцияларды) жүзеге асыру объектісінің мекенжайы
______________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат
(стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
______ құжат(тар) қоса беріліп отыр
Осымен: көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы; өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады; өтініш беруші лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
Басшы ________________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Толтыру күні: 20___ жылғы "___" ____________
2 Мемлекеттік қызмет беруші мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" № _____
бұйрығымен бекітілген
"Жедел-іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнаулы
техникалық құралдарды әзірлеу,
өндіру, жөндеу және өткізу
жөніндегі қызметті жүзеге
асыруға арналған лицензия
беру" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті алушының жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды әзірлеу, өндіру, жөндеу және өткізу жөніндегі қызметпен айналысу үшін біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны

1. Для занятия деятельностью по разработке и производству специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий:
1) информация об услугополучателе
_______________________________________________________________________________3;
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный идентификационный номер, дата и номер выдачи справки/свидетельства о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица)
2) информация о заявленном(-ых) специалисте(-ах), имеющем(-их) высшее техническое образование
_______________________________________________________________________________
(указать специальность и квалификацию, а также номер, дату и место выдачи диплома(-ов),
______________________________________________________________________________;
наименование учебного заведения, приложив копию(-и) диплома(-ов)
3) информация о наличии разрешения органов национальной безопасности Республики Казахстан на работу со сведениями, составляющими государственные секреты Республики Казахстан, по заявленному виду деятельности
________________________________________________________________________________
(указать реквизиты разрешения: номер, дату и подразделение органов национальной
_______________________________________________________________________________;
безопасности Республики Казахстан, выдавшее данное разрешение, приложив копию документа)
4) информация о наличии минимального набора технических средств и контрольно- измерительного оборудования
_______________________________________________________________________________
(указать реквизиты письма услугополучателя с приложением документов, подтверждающих
_______________________________________________________________________________;
наличие данных средств и оборудования на праве собственности: регистрационный номер и дата)
5) информация о наличии специально выделенного производственного помещения
_______________________________________________________________________________
(указать реквизиты документов, подтверждающих право собственности или иного законного
_______________________________________________________________________________;
основания: наименование документа, регистрационный номер и дата, приложив копию документа)
6) информация о наличии специально выделенного помещения для хранения разрабатываемых и произведенных специальных технических средств
________________________________________________________________________________
(указать реквизиты документа, подтверждающего право собственности или иного законного ________________________________________________________________________________
основания, а также договора(-ов) об оказании услуг автоматических систем охранной и ________________________________________________________________________________
пожарной сигнализации со специализированной(-ыми) организацией(-ями):
________________________________________________________________________________
регистрационные номера и даты, а также наименования соответствующих организаций, приложив копию(-и) документа(-ов)

1. Жедел-iздестiру іс-шараларын жүргiзуге арналған арнаулы техникалық құралдарды әзірлеу және өндіру жөніндегі қызметпен айналысу үшін:
көрсетілетін қызметті алушы туралы ақпарат
______________________________________________________________________
3 (жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі/
мемлекеттік
______________________________________________________________________;
тіркеу қайта тіркеу туралы анықтаманың/куәліктің нөмірін және берілген күнін көрсету)
2) жоғары техникалық білімі бар мәлімделген маман(дар) туралы ақпарат
______________________________________________________________________;
(мамандығын және біліктілігін, сондай-ақ диплом(дар)ының көшірмесін(-лерін) қоса беріп, диплом(дар)ының нөмірін, берілген күнін және орнын, оқу орнының атауын көрсету)
3) мәлімделген қызмет түрі бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын құрайтын мәліметтермен жұмыс жүргізуге Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары рұқсатының болуы туралы ақпарат
______________________________________________________________________
(құжаттың көшірмесін қоса беріп, рұқсаттың деректемелерін: нөмірін,
______________________________________________________________________
күнін және осы рұқсатты берген Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының ______________________________________________________________;
бөлімшесін көрсету)
4) техникалық құралдардың және бақылау-өлшеу жабдығының ең аз жинағының болуы туралы ақпарат
_____________________________________________________________________
(осы құралдардың және жабдықтың меншік құқығында болуын растайтын
______________________________________________________________________
құжаттарды қоса беріп, көрсетілетін қызметті алушы хатының деректемелерін:
тіркеу нөмірін және күнін көрсету)
___________________________________________________;
5) арнайы бөлінген өндірістік үй-жайдың болуы туралы ақпарат
______________________________________________________________;
(құжаттың көшірмесін қоса беріп, меншік құқығын немесе өзге заңды негізді
растайтын құжаттардың деректемелерін: құжаттың атауын, тіркеу нөмірін және күнін
көрсету)
6) әзірленіп жатқан және өндірілген арнайы техникалық құралдарды сақтау үшін
арнайы бөлінген үй-жайдың болуы туралы ақпарат
______________________________________________________________
(құжатт(ард)ың көшірмесін(-лерін) қоса беріп, меншік құқығын немесе өзге де заңды
негізді ____________________________________________
растайтын құжаттың, сондай-ақ мамандандырылған ұйым(дар)мен
автоматтандырылған _________________________________________________
күзет және өрттен қорғау сигнализация жүйелеріне қызмет көрсету туралы шартт(ард)ың ______________________________________________________________
деректемелерін: тіркеу нөмірлерін және күндерін, сондай-ақ тиісті ұйымдардың атауларын _________________________________________________________________;
көрсету)

2. Для занятия деятельностью по ремонту и реализации специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий:
1) информация об услугополучателе
_______________________________________________________________________________4;
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный идентификационный номер, дата и номер выдачи справки/свидетельства о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица)
2) информация о заявленном(-ых) специалисте(-ах), имеющем(-их) высшее техническое образование
_______________________________________________________________________________;
(указать специальность и квалификацию, а также номер, дату и место выдачи
_______________________________________________________________________________;
диплома(-ов), наименование учебного заведения, приложив копию(-и) диплома(-ов)
3) информация о наличии разрешения органов национальной безопасности
Республики Казахстан на работу со сведениями, составляющими государственные секреты Республики Казахстан, по заявленному виду деятельности
________________________________________________________________________________
(указать реквизиты разрешения: номер, дату и подразделение органов национальной
_______________________________________________________________________________;
безопасности Республики Казахстан, выдавшее данное разрешение, приложив копию документа)
4) информация о наличии минимального набора технических средств и контрольно-измерительного оборудования ________________________________________________________________________________
(указать реквизиты письма услугополучателя с приложением документов, подтверждающих
________________________________________________________________________________
наличие данных средств и оборудования на праве собственности: регистрационный
_______________________________________________________________________________;
номер и дата)
5) информация о наличии специально выделенного помещения
________________________________________________________________________________
(указать реквизиты документа, подтверждающего право собственности или иного законного
________________________________________________________________________________
основания, а также договора(-ов) об оказании услуг автоматических систем охранной и
________________________________________________________________________________
пожарной сигнализации со специализированной(-ыми) организацией(-ями):
________________________________________________________________________________
регистрационные номера и даты, а также наименования соответствующих организаций, приложив копию(-и) документа(-ов)
Примечание: оценка уровня знаний заявленных лиц осуществляется по результатам квалификационного зачета по разработке, производству, ремонту и реализации специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий. Перечень вопросов для квалификационного зачета устанавливается услугодателем. Квалификационный зачет сдается в подразделении услугодателя по месту осуществления деятельности услугополучателя.
______________
3 Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих
государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
________________
4 Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих
государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на
осуществление деятельности
по разработке, производству,
ремонту и реализации
специальных технических
средств, предназначенных
для проведения оперативно-
розыскных мероприятий",
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" ______ 2022 года № __
Форма
Заявление юридического лица для переоформления лицензии
В ________________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от _____________________________________________________________________________5
(полное наименование, местонахождение, бизнес-идентификационный номер юридического лица (в том числе иностранного юридического лица), бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного юридического лица – в случае отсутствия бизнес-идентификационного номера у юридического лица)
Прошу переоформить лицензию и (или) приложение(я) к лицензии (указать нужное) №__________
от "___" _________ 20___ года, выданную(ое)(ых)
________________________________________________________________________________
(номер(а) лицензии и (или) приложения(й) к лицензии, дата выдачи, наименование лицензиара, выдавшего лицензию и (или) приложение(я) к лицензии)
на осуществление
_______________________________________________________________________________
(полное наименование вида деятельности и (или) подвида(-ов) деятельности)
по следующему(им) основанию(ям) (укажите в соответствующей ячейке Х):

2. Жедел-iздестiру іс-шараларын жүргiзуге арналған арнаулы техникалық құралдарды жөндеу және өткізу жөніндегі қызметпен айналысу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушы туралы ақпарат ____________________________
4 (жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі /
мемлекеттік __________________________________________________________;
тіркеу қайта тіркеу туралы анықтаманың/куәліктің нөмірін және берілген күнін
көрсету)
2) жоғары техникалық білімі бар мәлімделген маман(дар) туралы ақпарат
______________________________________________________________________
(мамандығын және біліктілігін, сондай-ақ диплом(дар)ының көшірмесін(лерін)
қоса беріп,
______________________________________________________________________;
диплом(дар)ының нөмірін, берілген күнін және орнын, оқу орнының атауын көрсету)
3) мәлімделген қызмет түрі бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын құрайтын мәліметтермен жұмыс жүргізуге Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары рұқсатының болуы туралы ақпарат
______________________________________________________________________
(құжаттың көшірмесін қоса беріп, рұқсаттың деректемелерін: нөмірін, күнін және осы
_______________________________________________________________________
рұқсатты берген Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының бөлімшесін
_____________________________________________________________________;
көрсету)
4) техникалық құралдардың және бақылау-өлшеу жабдығының ең аз жинағының болуы туралы ақпарат
_____________________________________________________________________
(осы құралдардың және жабдықтың меншік құқығында болуын растайтын құжаттарды ________________________________________________________________
қоса беріп, көрсетілетін қызметті алушы хатының деректемелерін: тіркеу нөмірін және ______________________________________________________________________;
күнін көрсету)
5) арнайы бөлінген үй-жайдың болуы туралы ақпарат _______________________
______________________________________________________________________
(құжатт(ард)ың көшірмесін(-лерін) қоса беріп, меншік құқығын немесе өзге заңды негізді _____________________________________________________________________
растайтын құжаттың, сондай-ақ мамандандырылған ұйым(дар)мен
автоматтандырылған
_____________________________________________________________________
күзет және өрттен қорғау сигнализация жүйелеріне қызмет көрсету туралы
шартт(ард)ың
______________________________________________________________________
деректемелерін: тіркеу нөмірлерін және күндерін, сондай-ақ тиісті ұйымдардың
атауларын ___________________________________________________________;
көрсету)
Ескертпе: мәлімделген адамдардың білім деңгейін бағалау жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды әзiрлеу, өндіру, жөндеу және өткізу бойынша біліктілік сынағының нәтижелері бойынша жүзеге асырылады. Біліктілік сынағына арналған сұрақтар тізбесін көрсетілетін қызметті беруші белгілейді. Біліктілік сынағы көрсетілетін қызметті алушы қызметін жүзеге асыратын жері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің бөлімшесінде тапсырылады.
__________________
3 Мемлекеттік қызмет беруші мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
__________________
4 Мемлекеттік қызмет беруші мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" № _____
бұйрығымен бекітілген
"Жедел-іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнаулы
техникалық құралдарды әзірлеу,
өндіру, жөндеу және өткізу
жөніндегі қызметті жүзеге
асыруға арналған лицензия
беру" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Лицензияны қайта ресімдеуге арналған заңды тұлғаның өтiнiші
_____________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
_____________________________________________________________________
5 (заңды тұлғаның (соның ішінде шетелдік заңды тұлғаның) толық атауы, мекенжайы,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған
жағдайда шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендіру
нөмірі)
20___ жылғы "___" _____________ № ____________, ______________ берілген
________________________________________________________________________
(лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаның(лардың) нөмірі(лері), берілген
күні, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны(ларды) берген лицензиардың
атауы)
Жүзеге асыруға
________________________________________________________________________
қызметтiң түрi және (немесе) қызметтің кіші түрінің (-лері) толық атауы)
мынадай негіз(дер) бойынша (тиісті жолға Х қою қажет):

1) реорганизация юридического лица-лицензиата в соответствии с порядком, определенным статьей 34 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" путем (укажите в соответствующей ячейке Х): слияния ___ преобразования ___ присоединения ___ выделения ____ разделения ____
2) изменение наименования юридического лица-лицензиата _____________________
3) изменение места нахождения юридического лица-лицензиата __________________
4) отчуждение лицензиатом лицензии, выданной по классу "разрешения, выдаваемые на объекты", вместе с объектом в пользу третьих лиц в случаях, если отчуждаемость лицензии предусмотрена приложением 1 к Закону Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" ___________________
5) изменение адреса места нахождения объекта без его физического перемещения для лицензии, выданной по классу "разрешения, выдаваемые на объекты" или для приложений к лицензии с указанием объектов _____________
6) наличие требования о переоформлении в законах Республики Казахстан
________________________________________________________________________________
7) изменение наименования вида деятельности _______________________________________
8) изменение наименования подвида деятельности ____________________________________
Адрес юридического лица _________________________________________________________
(страна – для иностранного юридического лица, почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Электронная почта ______________________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________________________
Факс __________________________________________________________________________
Банковский счет ________________________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Адрес объекта осуществления деятельности или действий (операций)
_______________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Прикрепляется _____ документа(-ов)
Настоящим подтверждается, что все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии; заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии.
Руководитель __________________________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: " __ " __________ 20__ года
_________________
5 Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Приложение 6
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на
осуществление деятельности
по разработке, производству,
ремонту и реализации
специальных технических
средств, предназначенных
для проведения оперативно-
розыскных мероприятий",
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" ______ 2022 года № __
Форма
Заявление физического лица для переоформления лицензии
В _______________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от ______________________________________________________________________________6
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный идентификационный номер)
Прошу переоформить лицензию и (или) приложение к лицензии (указать нужное)
№____________ от _________ 20___ года, выданную(ое)(ых)
________________________________________________________________________________
(номер(а) лицензии и (или) приложения(й) к лицензии, дата выдачи, наименование
________________________________________________________________________________
лицензиара, выдавшего лицензию и (или) приложение(я) к лицензии)
на осуществление
________________________________________________________________________________
(полное наименование вида деятельности и (или) подвида(-ов) деятельности)
по следующему(им) основанию(ям) (укажите в соответствующей ячейке Х):

1) заңды тұлға-лицензиат "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 34-бабында айқындалған тәртіпке сәйкес (тиісті жолға Х қою қажет):
бірігу ____
қайта құру ____
қосылу ____
бөліп шығару ____
бөліну ____
жолымен қайта ұйымдастырылуы
2) заңды тұлға-лицензиат атауының өзгеруі _________
3) заңды тұлға-лицензиаттың орналасқан жерінің өзгеруі _________
4) егер лицензияның иеліктен шығарылатындығы "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына 1-қосымшада көзделген жағдайларда, лицензиат үшінші тұлғалардың пайдасына объектімен бірге "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілген лицензияны иеліктен шығаруы _______________
5) "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілген лицензия үшін немесе лицензияға қосымшалар үшін объектілерді көрсете отырып, объект нақты көшірілмей оның орналасқан жерінің мекенжайы өзгеруі _____________________________________
6) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талап болған жағдайларда ____________________________________________________________
7) қызмет түрінің атауы өзгеруі __________________________________________
8) қызметтің кіші түрінің атауы өзгеруі ___________________________________
лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны (қажетін көрсету) қайта
ресімдеуіңізді сұраймын.
Заңды тұлғаның мекенжайы _______________________________________
(заңды тұлғаның (соның ішінде шетелдік заңды тұлғаның) толық атауы, бизнес-
сәйкестендіру нөмірі,
заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда –
шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Электрондық пошта _____________________________________________
Телефондары ___________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банк шоты _____________________________________________________
(шот нөмірі, банктiң атауы және орналасқан жерi)
Қызметті немесе іс-қимылды (операцияларды) жүзеге асыру объектісінің мекенжайы
_____________________________________________________________
(шетелдік заңды тұлға үшін-елі, пошталық индексі, елі, облысы, қаласы, ауданы, елді
мекені, көше атауы, үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі) _______ құжат(тар)
қоса беріліп отыр.
Осымен:
көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы;
өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны;
қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады;
өтініш беруші лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
Басшы ______________ __________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Толтыру күні: 20__ жылғы "___" _________________
5 Мемлекеттік қызмет беруші мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" № _____
бұйрығымен бекітілген
"Жедел-іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнаулы
техникалық құралдарды әзірлеу,
өндіру, жөндеу және өткізу
жөніндегі қызметті жүзеге
асыруға арналған лицензия
беру" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Лицензияны қайта ресімдеуге арналған жеке тұлғаның өтiнiші
_______________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
_______________________________________________________________________
6 (жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі)
________________________________________________________ жүзеге асыруға
20___ жылғы "___" _____________ № ____________, ______________ берілген
_______________________________________________________________________
(лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаның(лардың) нөмірі(лері), берілген
күні, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны(ларды) берген лицензиардың
атауы)
Жүзеге асыруға
_____________________________________________________________________
(қызметтiң түрi және (немесе) қызметтің кіші түрінің (-лері) толық атауы)
мынадай негіз(дер) бойынша (тиісті жолға Х қою қажет):

1) изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица-
лицензиата
_______________________________________________________________________________
2) перерегистрация индивидуального предпринимателя-лицензиата, изменение его наименования
_______________________________________________________________________________
3) перерегистрация индивидуального предпринимателя-лицензиата, изменение его юридического адреса
_______________________________________________________________________________
4) отчуждение лицензиатом лицензии, выданной по классу "разрешения, выдаваемые на объекты", вместе с объектом в пользу третьих лиц в случаях, если отчуждаемость лицензии предусмотрена приложением 1 к Закону Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях"________
5) изменение адреса места нахождения объекта без его физического перемещения для лицензии, выданной по классу "разрешения, выдаваемые на объекты" или для приложений к лицензии с указанием объектов __________________________________
6) наличие требования о переоформлении в законах Республики Казахстан _______________
7) изменение наименования вида деятельности _______________________________________
8) изменение наименования подвида деятельности ____________________________________
Адрес местожительства физического лица ___________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания)
Электронная почта ______________________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________________________
Факс __________________________________________________________________________
Банковский счет ________________________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Адрес объекта осуществления деятельности или действий (операций)
_______________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Прикрепляется _____ документа(-ов)
Настоящим подтверждается, что все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии; заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии.
______________ ________________________________________________________________
(подпись)                         (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "___" ________ 20__ года
________________
6 Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Приложение 2 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от " "________ 2026 года № ___
Приложение 2 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 6 мая 2020 года № 34/қе
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на разработку средств криптографической защиты информации"

1) жеке тұлға-лицензиаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) өзгеруі ____
2) жеке кәсіпкер-лицензиат қайта тіркелген, оның атауы өзгеруі ________
3) жеке кәсіпкер-лицензиат қайта тіркелген, оның заңды мекенжайы өзгеруі _______
4) егер лицензияның иеліктен шығарылатындығы "Рұқсаттар және хабарламалар
туралы" Қазақстан Республикасының Заңына 1-қосымшада көзделген жағдайларда,
лицензиат үшінші тұлғалардың пайдасына объектімен бірге "объектілерге берілетін
рұқсаттар" сыныбы бойынша берілген лицензияны иеліктен шығаруы _________
5) "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілген лицензия үшін немесе
лицензияға қосымшалар үшін объектілерді көрсете отырып, объект нақты көшірілмей
оның орналасқан жерінің мекенжайы өзгеруі _________
6) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талап болған
жағдайларда _________
7) қызмет түрінің атауы өзгеруі _________
8) қызметтің кіші түрінің атауы өзгеруі ________ лицензияны және (немесе) лицензияға
қосымшаны (қажетін көрсету) қайта ресімдеуіңізді сұраймын.
Жеке тұлғаның тұрғылықты жерінің мекенжайы
_______________________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат
нөмірі)
Электрондық пошта _____________________________________________
Телефондары ___________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банк шоты _____________________________________________________
(шот нөмірі, банктiң атауы және орналасқан жерi)
Қызметті немесе іс-қимылды (операцияларды) жүзеге асыру объектісінің мекенжайы
______________________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат
(стационарлық үй- жайлар нөмірі) ______ құжат(тар) қоса беріліп отыр.
Осымен: көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы; өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады; өтініш беруші лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
____________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Толтыру күні: 20___ жылғы "___" ___________
6 Мемлекеттік қызмет беруші мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден
"цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 49/нс бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2020 жылғы 6 мамырдағы
№ 34/қе бұйрығына
2-қосымша
"Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзірлеуге арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на разработку средств криптографической защиты информации" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача лицензии на разработку средств криптографической защиты информации" (далее – государственная услуга).
2. Государственную услугу оказывает Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (филиалам или представительствам юридического лица), обратившимся к услугодателю для прохождения лицензирования (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) электронные копии документов, указанных в подпункте 1) пункта 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Требования к оказанию государственной услуги).
4. Заявление на выдачу лицензии на разработку средств криптографической защиты информации (далее – лицензия) рассматривается в течение 15 рабочих дней со дня его регистрации.
Услугодатель в течение двух рабочих дней с момента получения документов услугополучателя на выдачу лицензии проверяет полноту представленных документов.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о государственной регистрации (перерегистрации) услугополучателя в качестве юридического лица, в качестве индивидуального предпринимателя, о лицензии, об оплате лицензионного сбора (в случае оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства"), содержащиеся в государственных цифровых системах, услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в указанный срок направляет в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
В случае предоставления полного пакета документов услугодатель в течение 10 рабочих дней осуществляет проверку соответствия услугополучателя квалификационным требованиям, установленным приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4 "Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сферах обеспечения кибербезопасности и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10473) (далее – квалификационные требования).
При этом услугодатель осуществляет профилактический контроль с посещением услугополучателя для проверки:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзірлеуге арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – Заң) әзірленген және "Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзірлеуге арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) лицензиялау рәсімдерін өткізу үшін жүгінген жеке немесе заңды тұлғаларға (заңды тұлғаның филиалдарына немесе өкілдіктеріне) (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік қызмет көрсетеді.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) 10-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін жолдайды.
4. Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзiрлеуге лицензияны (бұдан әрі - лицензия) беру өтініші, ол тіркелген күнінен бастап 15 жұмыс күні ішінде қарастырылады.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының лицензия беру үшін ұсынылған құжаттарын алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға ретінде, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені), лицензия, лицензиялық алым ("цифрлық үкімет" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайда) төленгені туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші аталған мерзім ішінде көрсетілетін қызмет алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызмет берушінің өкілетті тұлғасының электронды қолымен куәландырылған электрондық құжат түрінде өтінішті одан әрі қарастырудан дәлелді бас тарту туралы жауабын береді.
Құжаттар пакеті толық ұсынылған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 10 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының "Киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету және жедел іздестіру іс-шараларын жүргiзуге арналған арнайы техникалық құралдар салаларында қызметті жүзеге асыру үшін бiлiктiлiк талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4 бұйрығымен айқындалған біліктілік талаптарына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 10473 тіркелген) (бұдан әрі – біліктілік талаптар) сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызмет алушыға барумен мыналарды тексеру үшін профилактикалық бақылауды жүзеге асырады:

1) оригиналов документов;
2) специально выделенного помещения услугополучателя.
После осуществления профилактического контроля с посещением услугополучателя услугодатель проводит оценку уровня знаний заявленных специалистов на основании результатов сдачи квалификационного зачета.
По итогам проверки соответствия услугополучателя квалификационным требованиям услугодатель в течение 3 рабочих дней готовит в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, лицензию либо уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в выдаче лицензии, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает лицензию либо мотивированный отказ в выдаче лицензии на основании, предусмотренном пунктом 11 Требований к оказанию государственной услуги, и направляет в "личный кабинет" услугополучателя на портале.
5. Лицензия подлежит переоформлению в следующих случаях:
1) изменение фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица-лицензиата;
2) перерегистрация индивидуального предпринимателя-лицензиата, изменение его наименования или юридического адреса;
3) реорганизация юридического лица-лицензиата в соответствии с порядком, определенным статьей 34 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
4) изменение наименования и (или) места нахождения юридического лица-лицензиата;
5) наличие требования о переоформлении в законах Республики Казахстан.
Заявление о переоформлении лицензии должно быть подано услугополучателем в течение тридцати календарных дней с момента возникновения изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии.
При переоформлении лицензии услугополучатель направляет услугодателю посредством портала электронные копии документов, необходимых для оказания государственной услуги в соответствии с подпунктом 2) пункта 10 Требований к оказанию государственной услуги.
Заявление на переоформление лицензии рассматривается в течение 3 рабочих дней со дня его регистрации.
Услугодатель осуществляет проверку полноты представленных документов и изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии в течение 2 рабочих дней с момента получения документов заявителя.

1) құжаттардың түпнұсқаларын;
2) көрсетілетін қызметті алушының арнайы бөлінген үй-жайларын.
Көрсетілетін қызмет алушыға барумен профилактикалық бақылауды жүзеге асырғаннан кейін, көрсетілетін қызметті беруші мәлімделген мамандардың біліктілік сынағын тапсыру нәтижесінің негізінде білім деңгейін бағалауды жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың толықтығын тексеру қорытындысы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 3 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында кіші түрін/ қызмет түрінің кіші түрін көрсете отырып лицензияны дайындайды немесе көрсетілетін қызметті алушыны рұқсат беруден бас тарту туралы алдын ала қабылданған шешімді, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 11-тармағында көзделген негізде лицензияны немесе лицензияны беруден дәлелді бас тартуды береді және көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" жолдайды.
5. Лицензияны қайта ресімдеу келесі жағдайларда қаралады:
1) жеке тұлға-лицензиаттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) өзгерген;
2) жеке кәсіпкер-лицензиат қайта тіркелген, оның атауы немесе заңды мекенжайы өзгерген;
3) заңды тұлға-лицензиат "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" Заңның  34-бабында айқындалған тәртіпке сәйкес қайта ұйымдастырылған;
4) заңды тұлға-лицензиаттың атауы және (немесе) орналасқан жері өзгерген;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талап болған.
Лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш қызмет алушымен лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туындаған кезден бастап күнтізбелік отыз күн ішінде беруге тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қайта ресімдеу барысында көрсетілетін қызмет берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 10-тармағы 2) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың электрондық көшірмелерін портал арқылы жолдайды.
Лицензияны қайта ресімдеу өтініші, тіркелген уақыттан бастап 3 жұмыс күн ішінде қаралады.
Көрсетілетін қызметті беруші, өтініш берушінің құжаттарын алған кезден бастап 2 жұмыс күні ішінде лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған ұсынылған құжаттар мен өзгерістердің толықтығын тексеруді жүзеге асырады.

9. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на
разработку средств
криптографической защиты
информации", утвержденным
приказом Председателя
Комитета национальной
безопасности Республики
Казахстан от "__" ____ 2022
года № ___
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на разработку средств криптографической защиты информации"
1.
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии на разработку средств криптографической защиты информации
2.
Наименование услугодателя
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
3.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
4.
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "цифрового правительства": www.​egov.​kz, www.​eli​cens​e.​kz
5.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) при выдаче лицензии – в течение 15 рабочих дней;
2) при переоформлении лицензии – в течение 3 рабочих дней
6.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
7.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача лицензии, переоформление лицензии либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги. Результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная
8.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе физическим и юридическим лицам. За оказание государственной услуги взимается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в соответствии со статьей 616 Налогового кодекса Республики Казахстан, который составляет:
1) за выдачу лицензии - 9 месячных расчетных показателей;
2) за переоформление лицензии – 0,9 месячных расчетных показателя. Оплата осуществляется в наличной и безналичной формах через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций. Оплата может осуществляться через платежный шлюз "цифрового правительства"
9.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

9. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге рұқсат беріледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" № _____
бұйрығымен бекітілген
"Ақпаратты криптографиялық
қорғау құралдарын әзiрлеуге
арналған лицензия беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 1-қосымша
"Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзірлеуге арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзірлеуге арналған лицензия беру
2.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
3.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
4.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру "цифрлық үкімет" веб-порталы www.​egov.​kz, www.​elіcense.kz арқылы жүзеге асырылады
5.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1) лицензияны беру кезінде - 15 жұмыс күні ішінде;
2) лицензияны қайта ресімдеу кезінде - 3 жұмыс күні ішінде
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
7.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Лицензияны беру, қайта ресімдеу, немесе мемлекеттік қызмет көрсетуді ұсынудан дәлелді бас тарту. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде", көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электронды-цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі және сақталады. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы төлейтін төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған жағдайларда оны төлету тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде ұсынылады. Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 616-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым алынады: лицензия беру үшін - 9 айлық есептік көрсеткішті;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін - 0,9 айлық есептік көрсеткішті құрайды. Төлем қолма-қол және қолма-қолсыз түрде, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүргізетін екінші деңгейлі банктер мен ұйымдар арқылы жүзеге асырылады. Төлем "цифрлық үкімет" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылуы мүмкін
9.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 09:00 до 19:00 часов, с перерывом на обед с 13:00 до 15:00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.​knb.​gov.​kz
10.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) для получения лицензии: заявление юридического лица в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам или заявление физического лица в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам; сведения, подтверждающие уплату в бюджет лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства"; электронная форма сведений о соответствии услугополучателя квалификационным требованиям по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) для переоформления лицензии: заявление юридического лица в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам или заявление физического лица в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам; сведения, подтверждающие уплату в бюджет лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства";
электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных цифровых системах
11.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной или социально ответственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 13:00-ден 15:00-ге дейін түскі үзіліспен сағат 09:00-ден бастап 19:00-ге дейін;
2) портал – тәулік бойы, техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты, үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің www.​knb.​gov.​kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
10.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) лицензия алу үшін: осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызмет алушының электронды-цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат түріндегі заңды тұлғаның өтініші немесе осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызмет алушының электронды-цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат түріндегі жеке тұлғаның өтініші "цифрлық үкімет" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растау туралы мәлімет; осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметті алушының біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы электрондық нысандағы мәліметтер;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін: заңды тұлғаның электрондық құжат түріндегі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініші немесе жеке тұлғаның электрондық құжат түріндегі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініші; "цифрлық үкімет" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі; мемлекеттік ақпараттық жүйеде сақталған ақпараттардан тұратын құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған, өзгерістер туралы ақпаратты құрайтын, құжаттардың электрондық көшірмелері
11.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;

2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной или социально ответственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной или социально ответственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной или социально ответственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги;
7) не внесен лицензионный сбор. При реорганизации юридического лица-лицензиата в форме разделения:
1) непредставление или ненадлежащее оформление документов, указанных в подпункте 2) пункта 10 Требований к оказанию государственной или социально ответственной услуги;
2) несоответствие услугополучателя квалификационным требованиям;
3) если ранее лицензия и (или) приложение к лицензии были переоформлены на другое юридическое лицо из числа вновь возникших в результате разделения юридических лиц-лицензиатов
12.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа на портале в "личном кабинете" услугополучателя, а также по телефонам услугодателя и Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны услугодателя по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 76-49-49
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на
разработку средств
криптографической защиты
информации", утвержденным
приказом Председателя
Комитета национальной
безопасности Республики
Казахстан от "__" ______ 2022
года № ___
Форма
Заявление юридического лица для получения лицензии
В_________________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от _____________________________________________________________________________7
(полное наименование, местонахождение, бизнес-идентификационный номер юридического лица (в том числе иностранного юридического лица), бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного юридического лица – в случае отсутствия бизнес- идентификационного номера у юридического лица)
Прошу выдать лицензию и (или) приложение к лицензии (указать нужное) на осуществление
________________________________________________________________________________
(указать полное наименование вида деятельности и (или) подвида(-ов) деятельности)
Адрес юридического лица _________________________________________________________
(почтовый индекс, страна (для иностранного юридического лица), область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания
(стационарного помещения)
Электронная почта ______________________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________________________
Факс ___________________________________________________________________________
Банковский счет _________________________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Адрес объекта осуществления деятельности или действий (операций)
________________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Прикрепляется _____ документа(-ов) Настоящим подтверждается, что все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии; заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии.
Руководитель ___________________________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "__" __________ 20__ года
____________________
7 Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на
разработку средств
криптографической защиты
информации", утвержденным
приказом Председателя
Комитета национальной
безопасности Республики
Казахстан от "__" _____ 2022
года № ___
Форма
Заявление физического лица для получения лицензии
В ________________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от _____________________________________________________________________________8
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер)
Прошу выдать лицензию и (или) приложение к лицензии (указать нужное) на осуществление
________________________________________________________________________________
(указать полное наименование вида деятельности и (или) подвида(-ов) деятельности)
Адрес местожительства физического лица
________________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания)
Электронная почта _______________________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________________________
Факс ___________________________________________________________________________
Банковский счет _________________________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Адрес объекта осуществления деятельности или действий (операций)
________________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Прикрепляется _____ документа(-ов)
Настоящим подтверждается, что все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии; заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии. ______________________________
________________________________________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "___" ________ 20__ года
____________________
8 Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на
разработку средств
криптографической защиты
информации", утвержденным
приказом Председателя
Комитета национальной
безопасности Республики
Казахстан от "__" ______ 2022
года № ___
Форма
Форма сведений о соответствии услугополучателя квалификационным требованиям для занятия деятельностью по разработке средств криптографической защиты информации

2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы; 7) лицензиялық алымның енгізілмеуі; Лицензиант-заңды тұлғаның бөлісу түрінде қайта құрылу кезінде:
1) мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптарға 10-тармақтағы 2) тармақшада көрсетілген құжаттарды толық немесе тиісінше ұсынбауы;
2) көрсетілетін қызмет алушының біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;
3) лицензиант-заңды тұлғаның бөлісу түрінде қайта құрылу нәтижесі бойынша лицензия және (немесе) лицензияға қосымша пайда болған басқа заңды тұлғаға қайта ресімделген болса
12.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық түрде электрондық цифрлық қолтаңба болған жағдайда ала алады. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінен", сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының және мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының телефондары арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің байланыс телефондары: 8 (7172) 76-49-49
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" № _____
бұйрығымен бекітілген
"Ақпаратты криптографиялық
қорғау құралдарын әзiрлеуге
арналған лицензия беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Лицензияны алуға арналған заңды тұлғаның өтініші
______________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
______________________________________________________________________
7 (заңды тұлғаның (соның ішінде шетелдік заңды тұлғаның) толық атауы, мекенжайы,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған
жағдайда шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендіру
нөмірі)
________________________________________________________________________
(қызметтің түрі және (немесе) қызметтің кіші түрінің(-лері) толық атауы көрсетілсін)
жүзеге асыруға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беруіңізді
сұраймын.
Заңды тұлғаның мекенжайы _______________________________________
(пошталық индексі, елі, (шетелдік заңды тұлға үшін), облысы, қаласы, ауданы, елді
мекені, көше атауы, үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
Электрондық пошта _____________________________________________
Телефондары ___________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банк шоты _____________________________________________________
(шот нөмірі, банктiң атауы және орналасқан жерi)
Қызметті немесе іс-қимылды (операцияларды) жүзеге асыру объектісінің мекенжайы
____________________________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат
(стационарлық үй- жайлар) нөмірі) ______ құжат(тар) қоса беріліп отыр.
Осымен: көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы; өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады; өтініш беруші лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
Басшы ________________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Толтыру күні: 20___ жылғы "___" ________________
7 Мемлекеттік қызмет беруші мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" № _____
бұйрығымен бекітілген
"Ақпаратты криптографиялық
қорғау құралдарын әзiрлеуге
арналған лицензия беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Лицензияны алуға арналған жеке тұлғаның өтiнiші
__________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
___________________________________________________________________
8 (жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі)
______________________________________________________________________
(қызметтiң түрi және (немесе) қызметтiң кіші түрінің (-лері) толық атауы көрсетiлсiн)
жүзеге асыруға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беруiңiздi
сұраймын.
Жеке тұлғаның тұрғылықты жерінің мекенжайы
_______________________________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат
нөмірі)
Электрондық пошта _____________________________________________
Телефондары ___________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банк шоты _____________________________________________________
(шот нөмірі, банктiң атауы және орналасқан жерi)
Қызметті немесе іс-қимылды (операцияларды) жүзеге асыру объектісінің мекенжайы
______________________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат
(стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
_______ құжат(тар) қоса беріліп отыр
Осымен: көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы; өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады; өтініш беруші лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
______________________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Толтыру күні: 20___ жылғы "___" ___________
8 Мемлекеттік қызмет беруші мәліметтерді мемлекеттік ақпараттық цифрлық
"цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" № _____
бұйрығымен бекітілген
"Ақпаратты криптографиялық
қорғау құралдарын әзiрлеуге
арналған лицензия беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті алушы ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзiрлеу жөніндегі қызметпен айналысу үшін біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны

1. Информация об услугополучателе _______________________________________________9;
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный идентификационный номер, дата и номер выдачи справки/свидетельства о государственной регистрации /перерегистрации юридического лица)
2. Информация о заявленном(-ых) специалисте(-ах), имеющем(-их) высшее образование по технической или физико-математической специальности
_______________________________________________________________________________;
указать специальность и квалификацию, а также номер, дату и место выдачи диплома(-ов), наименование учебного заведения, приложив копию(-и) диплома(-ов)
3. Информация о наличии специально выделенного помещения
________________________________________________________________________________
(указать реквизиты документа, подтверждающего право собственности или иного законного
________________________________________________________________________________
основания, а также договора(-ов) об оказании услуг автоматических систем
________________________________________________________________________________
охранной и пожарной сигнализации со специализированной(-ыми) организацией(-ями):
________________________________________________________________________________
регистрационные номера и даты, а также наименования соответствующих организаций,
_______________________________________________________________________________;
приложив копию(-и) документа(-ов)
Примечание: при рассмотрении заявления услугополучателя на получение лицензии услугодатель оценивает уровень знаний заявленных лиц путем проведения квалификационного зачета. Перечень вопросов для квалификационного зачета устанавливается услугодателем. Квалификационный зачет сдается в подразделении услугодателя по месту осуществления деятельности.
__________________
9 Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на
разработку средств
криптографической защиты
информации", утвержденным
приказом председателя
Комитета национальной
безопасности Республики
Казахстан от "___" _____ 2022
года № ____
Форма
Заявление юридического лица для переоформления лицензии
В ______________________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от ____________________________________________________________________________10
(полное наименование, местонахождение, бизнес-идентификационный номер юридического лица (в том числе иностранного юридического лица), бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного юридического лица – в случае отсутствия бизнес- идентификационного номера у юридического лица)
Прошу переоформить лицензию и (или) приложение(я) к лицензии (указать нужное)
№__________ от "___" _________ 20___ года, выданную(ое)(ых)
________________________________________________________________________________
(номер(а) лицензии и (или) приложения(й) к лицензии, дата выдачи, наименование лицензиара, выдавшего лицензию и (или) приложение(я) к лицензии)
На осуществление ________________________________________________________________
(полное наименование вида деятельности и (или) подвида(-ов) деятельности)
по следующему(им) основанию(ям) (укажите в соответствующей ячейке Х):
1) реорганизация юридического лица-лицензиата в соответствии с порядком,
определенным статьей 34 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и
уведомлениях" путем (укажите в соответствующей ячейке Х):
слияния ___ преобразования ___ присоединения ___ выделения ___ разделения ___

1. Көрсетілетін қызметті алушы туралы ақпарат
____________________________________________________________________
9 (жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру
нөмірі/мемлекеттік
_____________________________________________________________________;
тіркеу қайта тіркеу туралы анықтаманың/куәліктің нөмірін және берілген күнін
көрсету)
2. Техникалық немесе физика-математика мамандығы бойынша жоғары білімі бар
мәлімделген маман(дар) туралы ақпарат ___________________________________
(диплом(дар)ының көшірмесін(-лерін) қоса беріп, мамандығын және біліктілігін,
сондай-ақ
______________________________________________________________________;
диплом(дар)ының нөмірін, берілген күнін және орнын, оқу орнының атауын көрсету)
3. Арнайы бөлінген үй-жайдың болуы туралы ақпарат
______________________________________________________________________
(құжатт(ард)ың көшірмесін(-лерін) қоса беріп, меншік құқығын немесе өзге заңды
негізді
______________________________________________________________________
растайтын құжаттың, сондай-ақ мамандандырылған ұйым(дар)мен
автоматтандырылған
______________________________________________________________________
күзет және өрттен қорғау сигнализация жүйелеріне қызмет көрсету туралы
шартт(ард)ың
_______________________________________________________________________
деректемелерін: тіркеу нөмірлерін және күндерін, сондай-ақ тиісті ұйымдардың
атауларын
_______________________________________________________________________
көрсету)
Ескертпе: көрсетілетін қызметті алушының лицензияны алу үшін өтінішін қарау кезінде көрсетілетін қызметті беруші мәлімделген адамдардың білім деңгейін біліктілік сынағын өткізу арқылы бағалайды. Біліктілік сынағына арналған сұрақтар тізбесін көрсетілетін қызметті беруші белгілейді. Біліктілік сынағы қызметті жүзеге асыратын жері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің бөлімшесінде тапсырылады.
________________________
9 Мемлекеттік қызмет беруші мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" № _____
бұйрығымен бекітілген
"Ақпаратты криптографиялық
қорғау құралдарын әзiрлеуге
арналған лицензия беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 5-қосымша
Нысан
Лицензияны қайта ресімдеуге арналған заңды тұлғаның өтiнiші
___________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
____________________________________________________________________
10 (заңды тұлғаның (соның ішінде шетелдік заңды тұлғаның)
толық атауы, мекенжайы, бизнес- сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның бизнес-
сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда – шетелдік заңды тұлға филиалының немесе
өкілдігінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
20___ жылғы "___" _____________ № ____________, ______________ берілген
______________________________________________________________________
(лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаның(лардың) нөмірі(лері), берілген
күні, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны(ларды) берген лицензиардың
атауы)
Жүзеге асыруға _________________________________________________
(қызметтiң түрi және (немесе) қызметтің кіші түрінің (-лері) толық атауы)
мынадай негіз(дер) бойынша (тиісті жолға Х қою қажет):
заңды тұлға-лицензиат "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 34-бабында айқындалған тәртіпке сәйкес (тиісті жолға Х қою
қажет):
бірігу _______
қайта құру _______
қосылу _______
бөліп шығару _______
бөліну ________
жолымен қайта ұйымдастырылуы

2) изменение наименования юридического лица-лицензиата _____________________
3) изменение места нахождения юридического лица-лицензиата __________________
4) отчуждение лицензиатом лицензии, выданной по классу "разрешения, выдаваемые
на объекты", вместе с объектом в пользу третьих лиц в случаях, если отчуждаемость лицензии предусмотрена приложением 1 к Закону Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях"
________________________________________________________________________________
5) изменение адреса места нахождения объекта без его физического перемещения для лицензии, выданной по классу "разрешения, выдаваемые на объекты" или для приложений к лицензии с указанием объектов
________________________________________________________________________________
6) наличие требования о переоформлении в законах Республики Казахстан
________________________________________________________________________________
7) изменение наименования вида деятельности _______________________________________
8) изменение наименования подвида деятельности ____________________________________
Адрес юридического лица _________________________________________________________
(страна – для иностранного юридического лица, почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Электронная почта ______________________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________________________
Факс ___________________________________________________________________________
Банковский счет _________________________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Адрес объекта осуществления деятельности или действий (операций)
________________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Прикрепляется _____ документа(-ов)
Настоящим подтверждается, что все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии; заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии.
Руководитель __________________________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "__" __________ 20__ года
_______________
10 Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Приложение 6
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на
разработку средств
криптографической защиты
информации",
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" ______ 2022 года № ___
Форма
Заявление физического лица для переоформления лицензии
В ______________________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от ____________________________________________________________________________11
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный идентификационный номер)
Прошу переоформить лицензию и (или) приложение к лицензии (указать нужное)
№ ____________ от _________ 20___ года, выданную(ое)(ых)
________________________________________________________________________________
(номер(а) лицензии и (или) приложения(й) к лицензии, дата выдачи, наименование
________________________________________________________________________________
лицензиара, выдавшего лицензию и (или) приложение(я) к лицензии) на осуществление
________________________________________________________________________________
(полное наименование вида деятельности и (или) подвида(-ов) деятельности)
по следующему(им) основанию(ям) (укажите в соответствующей ячейке Х):
1) изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица-
лицензиата
_______________________________________________________________________________

2) заңды тұлға-лицензиат атауының өзгеруі __________
3) заңды тұлға-лицензиаттың орналасқан жерінің өзгеруі __________
4) егер лицензияның иеліктен шығарылатындығы "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына 1-қосымшада көзделген жағдайларда, лицензиат үшінші тұлғалардың пайдасына объектімен бірге "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілген лицензияны иеліктен шығаруы ______________
5) "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілген лицензия үшін
немесе лицензияға қосымшалар үшін объектілерді көрсете отырып, объект нақты
көшірілмей оның орналасқан жерінің мекенжайы өзгеруі ___________________
6) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талап болған жағдайларда ______________________________________________________________
7) қызмет түрінің атауы өзгеруі ________________________________________
8) қызметтің кіші түрінің атауы өзгеруі _________________________________
лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны (қажетін көрсету) қайта
ресімдеуіңізді сұраймын.
Заңды тұлғаның мекенжайы _______________________________________
(заңды тұлғаның (соның ішінде шетелдік заңды тұлғаның) толық атауы, бизнес-
сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда – шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Электрондық пошта _____________________________________________
Телефондары ___________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банк шоты ____________________________________________________
(шот нөмірі, банктiң атауы және орналасқан жерi)
Қызметті немесе іс-қимылды (операцияларды) жүзеге асыру объектісінің мекенжайы
________________________________________________________________________
(шетелдік заңды тұлға үшін-елі, пошталық индексі, елі, облысы, қаласы, ауданы, елді
мекені, көше атауы, үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі) ______ құжат(тар)
қоса беріліп отыр.
Осымен:
көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы; өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады; өтініш беруші лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
Басшы ________________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Толтыру күні: 20__ жылғы "___" ________________ ___________________
10 Мемлекеттік қызмет беруші мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" № _____
бұйрығымен бекітілген
"Ақпаратты криптографиялық
қорғау құралдарын әзiрлеуге
арналған лицензия беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 6-қосымша
Нысан
Лицензияны қайта ресімдеуге арналған жеке тұлғаның өтiнiші
______________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
_______________________________________________________________________
11 (жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда),
жеке сәйкестендіру нөмірі) 20___ жылғы "__" ____ № _____, _______ берілген
_______________________________________________________________________
(лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаның(лардың) нөмірі(лері), берілген
күні, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны(ларды) берген лицензиардың
атауы)
Жүзеге асыруға
_______________________________________________________________________
(қызметтiң түрi және (немесе) қызметтің кіші түрінің (-лері) толық атауы)
мынадай негіз(дер) бойынша (тиісті жолға Х қою қажет):
1) жеке тұлға-лицензиаттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) өзгеруі ____

2) перерегистрация индивидуального предпринимателя-лицензиата, изменение его
наименования
_______________________________________________________________________________
3) перерегистрация индивидуального предпринимателя-лицензиата, изменение его
юридического адреса
_______________________________________________________________________________
4) отчуждение лицензиатом лицензии, выданной по классу "разрешения, выдаваемые
на объекты", вместе с объектом в пользу третьих лиц в случаях, если отчуждаемость лицензии предусмотрена приложением 1 к Закону Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях"
_______________________________________________________________________________
5) изменение адреса места нахождения объекта без его физического перемещения для лицензии, выданной по классу "разрешения, выдаваемые на объекты" или для приложений к лицензии с указанием объектов _________________________________
6) наличие требования о переоформлении в законах Республики Казахстан ______________
7) изменение наименования вида деятельности ______________________________________
8) изменение наименования подвида деятельности ___________________________________
Адрес местожительства физического лица
_______________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания)
Электронная почта ______________________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________________________
Факс ___________________________________________________________________________
Банковский счет _________________________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Адрес объекта осуществления деятельности или действий (операций)
________________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Прикрепляется _____ документа(-ов)
Настоящим подтверждается, что все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии; заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии.
________________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "___" ________ 20__ года
__________________
11 Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Приложение 3 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от " "________ 2026 года № ___
Приложение 3 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 6 мая 2020 года № 34/қе
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, а также в рамках деятельности центра обеспечения кибербезопасности и деятельности службы реагирования на инциденты кибербезопасности"

2) жеке кәсіпкер-лицензиат қайта тіркелген, оның атауы өзгеруі _______________
3) жеке кәсіпкер-лицензиат қайта тіркелген, оның заңды мекенжайы өзгеруі _____
4) егер лицензияның иеліктен шығарылатындығы "Рұқсаттар және хабарламалар
туралы" Қазақстан Республикасының Заңына 1-қосымшада көзделген жағдайларда, лицензиат үшінші тұлғалардың пайдасына объектімен бірге "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілген лицензияны иеліктен шығаруы ________________
5) "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілген лицензия үшін немесе лицензияға қосымшалар үшін объектілерді көрсете отырып, объект нақты көшірілмей оның орналасқан жерінің мекенжайы өзгеруі _____________________________________
6) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талап болған жағдайларда
_______________________________________________________________________
7) қызмет түрінің атауы өзгеруі ___________________________________________
8) қызметтің кіші түрінің атауы өзгеруі ______________ лицензияны және (немесе)
лицензияға қосымшаны (қажетін көрсету) қайта ресімдеуіңізді сұраймын.
Жеке тұлғаның тұрғылықты жерінің мекенжайы
______________________________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат
нөмірі)
Электрондық пошта _____________________________________________
Телефондары ___________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банк шоты _____________________________________________________
(шот нөмірі, банктiң атауы және орналасқан жерi)
Қызметті немесе іс-қимылды (операцияларды) жүзеге асыру объектісінің мекенжайы
______________________________________________________________
(пошталық индексі, елі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат
(стационарлық үй-жайлар нөмірі)
______ құжат(тар) қоса беріліп отыр.
Осымен: көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы; өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады; өтініш беруші лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
___________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Толтыру күні: 20___ жылғы "___" ______________ __________________
11 Мемлекеттік қызмет беруші мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден
" цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 49/нс бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының 2020 жылғы
6 мамырдағы № 34/қе
бұйрығына 3-қосымша
"Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған, сондай-ақ киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығы қызметінің және киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберіндегі арнаулы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, а также в рамках деятельности центра обеспечения кибербезопасности и деятельности службы реагирования на инциденты кибербезопасности" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача лицензии на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, а также в рамках деятельности центра обеспечения кибербезопасности и деятельности службы реагирования на инциденты кибербезопасности" (далее – государственная услуга) для подвидов деятельности:
1) выявление технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий;
2) выявление технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в рамках деятельности центра обеспечения кибербезопасности;
3) выявление технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в рамках деятельности службы реагирования на инциденты кибербезопасности.
2. Государственную услугу оказывает Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (филиалам или представительствам юридического лица, лицензиатам), обратившимся к услугодателю для прохождения лицензирования (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) электронные копии документов, указанных в подпункте 1) пункта 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Требования к оказанию государственной услуги).
4. Заявление на выдачу лицензии на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, а также в рамках деятельности центра обеспечения кибербезопасности и деятельности службы реагирования на инциденты кибербезопасности (далее – лицензия), рассматривается в течение 15 рабочих дней со дня его регистрации.
Услугодатель в течение двух рабочих дней с момента получения документов услугополучателя на выдачу лицензии проверяет полноту представленных документов.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о государственной регистрации (перерегистрации) услугополучателя в качестве юридического лица, в качестве индивидуального предпринимателя, о лицензии, об оплате лицензионного сбора (в случае оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства"), содержащиеся в государственных цифровых системах, услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в указанный срок направляет в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған, сондай-ақ киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығы қызметінің және киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберіндегі арнаулы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – Заң) әзірленген және "Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған, сондай-ақ киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығы қызметінің және киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберіндегі арнаулы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетудің кіші түрлері үшін бірыңғай тәртібін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) айқындайды:
1) ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды анықтау;
2) киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығы қызметінің шеңберінде ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды анықтау;
3) киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберінде ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды анықтау.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) лицензиялау рәсімдерін өткізу үшін жүгінген жеке немесе заңды тұлғаларға (заңды тұлғаның филиалдарына немесе өкілдіктеріне) (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік қызмет көрсетеді.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін жолдайды.
4. Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған, сондай-ақ киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығы қызметінің және киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберіндегі арнаулы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған лицензия (бұдан әрі – лицензия) беруге өтініші, ол тіркелген күнінен бастап 15 жұмыс күні ішінде қарастырылады.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының лицензия беру үшін ұсынылған құжаттарын алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға ретінде, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені), лицензия, лицензиялық алым ("цифрлық үкімет" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайда) төленгені туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші аталған мерзім ішінде көрсетілетін қызмет алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызмет берушінің уәкілетті тұлғасының электронды қолымен куәландырылған электрондық құжат түрінде өтінішті одан әрі қарастырудан дәлелді бас тарту туралы жауабын береді.

В случае предоставления полного пакета документов услугодатель в течение 10 рабочих дней осуществляет проверку соответствия услугополучателя квалификационным требованиям, установленным приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4 "Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сферах обеспечения кибербезопасности и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10473) (далее – квалификационные требования).
При этом услугодатель осуществляет профилактический контроль с посещением услугополучателя для проверки:
1) оригиналов документов;
2) специально выделенного помещения;
3) наличия минимального набора поисковых средств.
После осуществления профилактического контроля с посещением услугополучателя услугодатель проводит оценку уровня знаний заявленных специалистов на основании результатов сдачи квалификационного зачета для подвида деятельности по оказанию услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, а также в рамках деятельности центра обеспечения кибербезопасности и деятельности службы реагирования на инциденты кибербезопасности.
Сдача квалификационного зачета для подвидов деятельности по оказанию услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в рамках деятельности центра обеспечения кибербезопасности или службы реагирования на инциденты кибербезопасности не требуется.
По итогам проверки соответствия услугополучателя квалификационным требованиям услугодатель в течение 3 рабочих дней готовит в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, лицензию либо уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в выдаче лицензии, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает лицензию либо мотивированный отказ в выдаче лицензии на основании, предусмотренном пунктом 11 Требований к оказанию государственной услуги, и направляет в "личный кабинет" услугополучателя на портале.

Құжаттар пакеті толық ұсынылған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 10 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының "Киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету және жедел іздестіру іс-шараларын жүргiзуге арналған арнайы техникалық құралдар салаларында қызметті жүзеге асыру үшін бiлiктiлiк талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4 бұйрығымен айқындалған біліктілік талаптарына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде болып № 10473 тіркелген) (бұдан әрі – біліктілік талаптар) сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға барумен мыналарды:
1) құжаттардың түпнұсқаларын;
2) арнайы бөлінген үй-жайларын;
3) іздеу құралдарының ең аз жинағының бар-жоғын тексеру үшін профилактикалық бақылауды жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға барумен профилактикалық бақылауды жүзеге асырғаннан кейін ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған, сондай-ақ киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығы қызметінің және киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберіндегі арнаулы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетудің кіші түрі үшін біліктілік сынақтарды тапсыру нәтижелері негізінде ұсынылған мамандардың білім деңгейін бағалайды.
Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған, киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығы қызметінің немесе киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберіндегі арнаулы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетудің кіші түрі үшін біліктілік сынағын тапсыру талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушының біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру қорытындысы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 3 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында лицензияны дайындайды не болмаса көрсетілетін қызметті алушыны лицензия беруден бас тарту туралы алдын ала қабылданған шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші лицензияны береді немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 11-тармағында көзделген негізде лицензияны беруден дәлелді бас тартады және көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" жолдайды.

5. Лицензия подлежит переоформлению в следующих случаях:
1) изменение фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица-лицензиата;
2) перерегистрация индивидуального предпринимателя-лицензиата, изменение его наименования или юридического адреса;
3) реорганизация юридического лица-лицензиата в соответствии с порядком, определенным статьей 34 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
4) изменение наименования и (или) места нахождения юридического лица-лицензиата;
5) наличие требования о переоформлении в законах Республики Казахстан.
Заявление о переоформлении лицензии должно быть подано услугополучателем в течение тридцати календарных дней с момента возникновения изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии.
При переоформлении лицензии услугополучатель направляет услугодателю посредством портала электронные копии документов, необходимых для оказания государственной услуги в соответствии с подпунктом 2) пункта 10 Требований к оказанию государственной услуги.
Заявление на переоформление лицензии рассматривается в течение 3 рабочих дней со дня его регистрации.
Услугодатель осуществляет проверку полноты представленных документов и изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии в течение 2 рабочих дней с момента получения документов заявителя.
По итогам проверки полноты представленных документов и изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии, услугодатель в течение 1 рабочего дня готовит в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, переоформленную лицензию либо мотивированный отказ в выдаче лицензии на основании, предусмотренном пунктом 11 Требований к оказанию государственной услуги, и направляет в "личный кабинет" услугополучателя на портале.
6. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Услугодатель обеспечивает направление информации о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила в Единый контакт-центр и оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" в течение десяти рабочих дней со дня их введения в действие.
При оказании государственной услуги посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.

5. Лицензия мынадай:
1) жеке тұлға-лицензиаттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) өзгерген;
2) жеке кәсіпкер-лицензиат қайта тіркелген, оның атауы немесе заңды мекенжайы өзгерген;
3) заңды тұлға-лицензиат "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" Заңның 34-бабында айқындалған тәртіпке сәйкес қайта ұйымдастырылған;
4) заңды тұлға-лицензиаттың атауы және (немесе) орналасқан жері өзгерген;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талап болған жағдайларда қайта ресімдеуге жатады.
Лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш қызмет алушымен лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туындаған кезден бастап күнтізбелік отыз күн ішінде беруге тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қайта ресімдеу кезінде көрсетілетін қызмет берушіге Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар 10-тармағының 2) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың электрондық көшірмелерін портал арқылы жолдайды.
Лицензияны қайта ресімдеуге өтініш, ол тіркелген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде қаралады.
Көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушінің құжаттарын алған сәттен бастап 2 жұмыс күні ішінде лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған ұсынылған құжаттар мен өзгерістердің толықтығын тексеруді жүзеге асырады.
Лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған ұсынылған құжаттар мен өзгерістердің толықтығын тексеру қорытындысы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 1 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электронды құжат түрінде қайта ресімделген лицензияны не болмаса мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 11-тармағында көзделген негізге сәйкес лицензия беруден бас тартуға дәлелді жауап дайындайды және көрсетілетін қызметті алушының порталындағы "жеке кабинетіне" жолдайды.
6. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпте мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсетуді мониторингілеудің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты олар қолданысқа енгізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығына және "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторына жолдауды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуді рұқсаттар мен хабарландырулардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы көрсеткен кезде оны көрсету кезеңі туралы деректер мемлекеттік қызмет көрсетуді мониторингілеудің цифрлық жүйесіне автоматты түрде келіп түседі.

Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
7. Жалоба на решение, действия (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес непосредственно оказывающего государственную услугу услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение трех рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
9. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на оказание
услуг по выявлению
технических каналов утечки
информации и специальных
технических средств,
предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий,
а также в рамках деятельности
центра обеспечения
кибербезопасности и
деятельности службы
реагирования на инциденты
кибербезопасности",
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" ______ 2022 года № ___
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, а также в рамках деятельности центра обеспечения кибербезопасности и деятельности службы реагирования на инциденты кибербезопасности"
1.
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, а также в рамках деятельности центра обеспечения кибербезопасности и деятельности службы реагирования на инциденты кибербезопасности
2.
Наименование услугодателя
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
3.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги

3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
7. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағым берілуі мүмкін.
8. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағымы Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
9. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге рұқсат беріледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" №____
бұйрығымен бекітілген
"Ақпарат таралып кететін
техникалық арналарды және
жедел-іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған, сондай-ақ
киберқауіпсіздікті қамтамасыз
ету орталығы қызметінің және
киберқауіпсіздіктің оқыс
оқиғаларына ден қою қызметінің
жұмысы шеңберіндегі арнаулы
техникалық құралдарды анықтау
жөніндегі қызметтер көрсетуге
арналған лицензия беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 1-қосымша
"Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған, сондай-ақ киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығы қызметінің және киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберіндегі арнаулы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған, сондай-ақ киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығы қызметінің және киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберіндегі арнаулы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған лицензия беру
2.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
3.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы

1. Выявление технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий;
2. Выявление технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в рамках деятельности центра обеспечения кибербезопасности;
3. Выявление технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в рамках деятельности службы реагирования на инциденты кибербезопасности.
4.
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "цифрового правительства": www.​egov.​kz, www.​eli​cens​e.​kz
5.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) при выдаче лицензии – в течение 15 рабочих дней; 2) при переоформлении лицензии – в течение 3 рабочих дней
6.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
7.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача лицензии, переоформление лицензии либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги. Результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная
8.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе физическим и юридическим лицам. За оказание государственной услуги взимается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в соответствии со статьей 616 Налогового кодекса Республики Казахстан, который составляет:
1) за выдачу лицензии - 20 месячных расчетных показателей;
2) за переоформление лицензии – 2 месячных расчетных показателя. Оплата осуществляется в наличной и безналичной формах через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Оплата может осуществляться через платежный шлюз "цифрового правительства"
9.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 09:00 до 19:00 часов, с перерывом на обед с 13:00 до 15:00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;

1. Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды анықтау;
2. Киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығы қызметінің шеңберінде ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды анықтау;
3. Киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберінде ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды анықтау.
4.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру "цифрлық үкімет" веб-порталы www.​egov.​kz, www.​elіcense.kz арқылы жүзеге асырылады
5.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1) лицензияны беру кезінде - 15 жұмыс күні ішінде;
2) лицензияны қайта ресімдеу кезінде - 3 жұмыс күні ішінде
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
7.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Лицензияны беру, қайта ресімдеу, немесе мемлекеттік қызмет көрсетуді ұсынудан дәлелді бас тарту. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде", көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электронды-цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі және сақталады. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы төлейтін төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған жағдайларда оны төлету тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде ұсынылады. Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 616-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым алынады: лицензия беру үшін - 20 айлық есептік көрсеткішті;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін - 2 айлық есептік көрсеткішті құрайды. Төлем қолма-қол және қолма-қолсыз түрде, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүргізетін екінші деңгейлі банктер мен ұйымдар арқылы жүзеге асырылады. Төлем "цифрлық үкімет" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылуы мүмкін
9.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 13:00-ден 15:00-ге дейін түскі үзіліспен сағат 09:00-ден бастап 19:00-ге дейін;

1) для получения лицензии: заявление юридического лица в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам или заявление физического лица в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам; сведения, подтверждающие уплату в бюджет лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства"; электронная форма сведений о соответствии услугополучателя квалификационным требованиям для занятия деятельностью по оказанию услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам или электронная форма сведений о соответствии услугополучателя квалификационным требованиям для занятия деятельностью по оказанию услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в рамках деятельности центра обеспечения кибербезопасности или службы реагирования на инциденты кибербезопасности, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) для переоформления лицензии: заявление юридического лица в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам или заявление физического лица в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
сведения, подтверждающие уплату в бюджет лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства"; электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных цифровых системах
11.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной или социально ответственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной или социально ответственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;

1) лицензия алу үшін: осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызмет алушының электронды-цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат түріндегі заңды тұлғаның өтініші немесе осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызмет алушының электронды-цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат түріндегі жеке тұлғаның өтініші "цифрлық үкімет" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын мәлімет; ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша қызметтер көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушының біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық нысандағы мәліметтер немесе көрсетілетін қызметті алушының киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығының қызметі немесе киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің жұмысы шеңберінде ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнаулы техникалық құралдарды анықтау бойынша қызметтер көрсету үшін біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтері осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық нысандағы мәліметтер;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін: осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызмет алушының электронды-цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат түріндегі заңды тұлғаның өтініші немесе осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызмет алушының электронды-цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат түріндегі жеке тұлғаның өтініші "цифрлық үкімет" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын мәлімет;
мемлекеттік цифрлық жүйеде сақталған ақпараттардан тұратын құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған, өзгерістер туралы ақпаратты құрайтын, құжаттардың электрондық көшірмелері
11.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

1. Информация об услугополучателе
______________________________________________________________________________14;
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный идентификационный номер, дата и номер выдачи справки/свидетельства о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица)
2. Информация о заявленном(-ых) специалисте(-ах), имеющем(-их) высшее техническое образование
______________________________________________________________________________;
(указать специальность и квалификацию, а также номер, дату и место выдачи диплома(-ов), наименование учебного заведения, приложив копию(-и) диплома(-ов)
3. Информация о наличии минимального набора поисковых технических средств
________________________________________________________________________________
(указать реквизиты письма услугополучателя с приложением документов, подтверждающих _______________________________________________________________________________;
наличие данных средств на праве собственности: регистрационный номер и дата)
4. Информация о наличии специально выделенного помещения
________________________________________________________________________________
(указать реквизиты документа, подтверждающего право собственности или иного законного ________________________________________________________________________________
основания, а также договора(-ов) об оказании услуг автоматических систем охранной
________________________________________________________________________________
и пожарной сигнализации со специализированной(-ыми) организацией(-ями):
регистрационные
________________________________________________________________________________
номера и даты, а также наименования соответствующих организаций, приложив копию(-и)
____________________________________________________ документа(-ов)
Примечание: оценка уровня знаний заявленных лиц осуществляется по результатам квалификационного зачета по заявленному виду деятельности. Перечень вопросов для квалификационного зачета устанавливается услугодателем. Квалификационный зачет сдается в подразделении услугодателя по месту осуществления деятельности услугополучателя.
______________
14 Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на оказание
услуг по выявлению
технических каналов утечки
информации и специальных
технических средств,
предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий,
а также в рамках деятельности
центра обеспечения
кибербезопасности и
деятельности службы
реагирования на инциденты
кибербезопасности",
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" ______ 2022 года № ___
Форма
Форма сведений о соответствии услугополучателя квалификационным требованиям для занятия деятельностью по оказанию услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в рамках деятельности центра обеспечения кибербезопасности или службы реагирования на инциденты кибербезопасности

1. Көрсетілетін қызметті алушы туралы ақпарат
_______________________________________________________________________
14 (жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру
нөмірі/мемлекеттік
_______________________________________________________________________;
тіркеу қайта тіркеу туралы анықтаманың/куәліктің нөмірін және берілген күнін
көрсету)
2. Жоғары техникалық білімі бар мәлімделген маман(дар) туралы ақпарат
_______________________________________________________________________;
(диплом(дар)ының көшірмесін(-лерін) қоса беріп, мамандығын және біліктілігін,
диплом(дары)ның нөмірін, берілген күнін және орнын, оқу орнының атауын көрсету)
3. Техникалық іздестіру құралдарының ең аз жинағының болуы туралы ақпарат
_______________________________________________________________________
(көрсетілген құралдардың меншік құқығында болуын растайтын құжаттарды қоса
беріп, көрсетілетін
______________________________________________________________________;
қызметті алушы хатының деректемелерін: тіркеу нөмірін және күнін көрсету)
4. Арнайы бөлінген үй-жайдың болуы туралы ақпарат
______________________________________________________________________
(құжатт(ард)ың көшірмесін(-лерін) қоса беріп, меншік құқығын немесе өзге заңды
негізді растайтын
______________________________________________________________________
құжаттың, сондай-ақ мамандандырылған ұйым(дар)мен автоматтандырылған күзет
және өрттен
_______________________________________________________________________
қорғау дабыл жүйелеріне қызмет көрсету туралы шартт(ард)ың деректемелерін: тіркеу
_______________________________________________________________________.
нөмірлерін және күндерін, сондай-ақ тиісті ұйымдардың атауларын көрсету)
Ескертпе: мәлімделген адамдардың білім деңгейін бағалау мәлімделген қызмет түрі бойынша біліктілік сынағының нәтижелері бойынша жүзеге асырылады. Біліктілік сынағына арналған сұрақтар тізбесін көрсетілетін қызметті беруші белгілейді. Біліктілік сынағы көрсетілетін қызметті алушы қызметін жүзеге асыратын жері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің бөлімшесінде тапсырылады.
_________________
14 Мемлекеттік қызмет беруші мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" №____
бұйрығымен бекітілген
"Ақпарат таралып кететін
техникалық арналарды және
жедел-іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған, сондай-ақ
киберқауіпсіздікті қамтамасыз
ету орталығы қызметінің және
киберқауіпсіздіктің оқыс
оқиғаларына ден қою қызметінің
жұмысы шеңберіндегі арнаулы
техникалық құралдарды анықтау
жөніндегі қызметтер көрсетуге
арналған лицензия беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 5-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті алушының киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығы қызметі немесе киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің іс-қимылы шеңберінде ақпарат таралып кететін арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша қызметтер көрсету үшін біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны

1. Информация об услугополучателе ______________________________________________15;
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный идентификационный номер, дата и номер выдачи справки/свидетельства о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица)
2. Информация о заявленном(-ых) специалисте(-ах), имеющем(-их) высшее или профессиональное техническое образование, прошедшем(-их) переподготовку, повышение квалификации по направлениям кибербезопасности
________________________________________________________________________________
(указать специальность, квалификацию, направление, а также номер, дату и место выдачи диплома
________________________________________________________________________________
(-ов), сертификатов, свидетельств и (или) удостоверений, наименование учебного заведения,
________________________________________________________________________________
учебного центра, организации, приложив копию(-и) подтверждающего(-их) документа(-ов)
3. Информация о наличии минимального набора поисковых средств
________________________________________________________________________________
(указать реквизиты документов, подтверждающих наличие указанных средств на праве ________________________________________________________________________________
собственности или иного законного основания: регистрационный номер и дата, приложив копию(-и) документа(-ов)
4. Информация о наличии специально выделенного помещения
________________________________________________________________________________
(указать реквизиты документов, подтверждающих право собственности или иного законного ________________________________________________________________________________
основания, а также договора(-ов) об оказании услуг автоматических систем охранной и пожарной
________________________________________________________________________________
сигнализации со специализированной(-ыми) организацией(-ями): наименование документа,
_______________________________________________________________________________
регистрационный номер и дата, а также наименования соответствующих организаций, приложив копию (-и) документа(-ов)
_________________
15 Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Приложение 6
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на оказание
услуг по выявлению
технических каналов утечки
информации и специальных
технических средств,
предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий,
а также в рамках деятельности
центра обеспечения
кибербезопасности и
деятельности службы
реагирования на инциденты
кибербезопасности",
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" ______ 2022 года № ___
Форма
Заявление юридического лица для переоформления лицензии
В _____________________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от ____________________________________________________________________________16
(полное наименование, местонахождение, бизнес-идентификационный номер юридического лица (в том числе иностранного юридического лица), бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного юридического лица – в случае отсутствия бизнес- идентификационного номера у юридического лица)
Прошу переоформить лицензию и (или) приложение(я) к лицензии (указать нужное)
№__________ от "___" _________ 20___ года, выданную(ое)(ых)
________________________________________________________________________________
(номер(а) лицензии и (или) приложения(й) к лицензии, дата выдачи, наименование лицензиара, выдавшего лицензию и (или) приложение(я) к лицензии)
На осуществление ________________________________________________________________
(полное наименование вида деятельности и (или) подвида(-ов) деятельности)
по следующему(им) основанию(ям) (укажите в соответствующей ячейке Х):

1. Көрсетілетін қызметті алушы туралы ақпарат
____________________________________________________________________
15 (жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі
/ мемлекеттік
____________________________________________________________________;
тіркеу қайта тіркеу туралы анықтаманың/куәліктің нөмірін және берілген күнін
көрсету)
2. Киберқауіпсіздік бағыты бойынша қайта дайындаудан, біліктілікті арттырудан
өткен жоғары немесе кәсіби техникалық білімі бар мәлімделген маман(дар) туралы
ақпарат
_____________________________________________________________________
(мамандығын, біліктілігін, бағытын, сондай-ақ растайтын құжат(тар)ының
көшірмесін(-лерін)
_____________________________________________________________________
қоса беріп, диплом(дар)ының, сертефикаттарының және (немесе) куәліктерінің
нөмірін, берілген
_____________________________________________________________________;
күнін және орнын, оқу орнының, оқу орталығының, ұйымдарының атауын көрсету)
3. Техникалық іздестіру құралдарының ең аз жинағының болуы туралы ақпарат
_______________________________________________________________________
(құжатт(ард)ың көшірмесін(-лерін) қоса беріп, осы құралдардың
_______________________________________________________________________
меншік құқығында немесе өзге заңды негізде болуын растайтын құжаттардың
деректемелерін: тіркеу
_______________________________________________________________________;
нөмірін және күнін көрсету)
4. Арнайы бөлінген үй-жайдың болуы туралы ақпарат
_______________________________________________________________________
(құжатт(ард)ың көшірмесін(-лерін) қоса беріп, меншік құқығын немесе өзге заңды
негізді растайтын
_______________________________________________________________________
құжаттың, сондай-ақ мамандандырылған ұйым(дар)мен автоматтандырылған күзет
және өрттен ____________________________________________________________
қорғау дабыл жүйелеріне қызмет көрсету туралы шартт(ард)ың деректемелерін: тіркеу
______________________________________________________________________.
нөмірлерін және күндерін, сондай-ақ тиісті ұйымдардың атауларын көрсету)
________________
15 Мемлекеттік қызмет беруші мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден
"цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" №____
бұйрығымен бекітілген
"Ақпарат таралып кететін
техникалық арналарды және
жедел-іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған, сондай-ақ
киберқауіпсіздікті қамтамасыз
ету орталығы қызметінің және
киберқауіпсіздіктің оқыс
оқиғаларына ден қою қызметінің
жұмысы шеңберіндегі арнаулы
техникалық құралдарды анықтау
жөніндегі қызметтер көрсетуге
арналған лицензия беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 6-қосымша
Нысан
Лицензияны қайта ресімдеуге арналған заңды тұлғаның өтiнiші
_____________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
_____________________________________________________________________
16 (заңды тұлғаның (соның ішінде шетелдік заңды тұлғаның) толық атауы, мекенжайы,
бизнес- сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған
жағдайда – шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-
сәйкестендіру нөмірі)
20___ жылғы "___" _____________ № ____________, ______________ берілген
______________________________________________________________________
(лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаның(лардың) нөмірі(лері), берілген
күні, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны(ларды) берген лицензиардың
атауы)
Жүзеге асыруға
_______________________________________________________________________
(қызметтiң түрi және (немесе) қызметтің кіші түрінің (-лері) толық атауы)
мынадай негіз(дер) бойынша (тиісті жолға Х қою қажет):

1) реорганизация юридического лица-лицензиата в соответствии с порядком,
определенным статьей 34 Закона Республики Казахстан "О разрешениях
и уведомлениях" путем (укажите в соответствующей ячейке Х):
слияния ___ преобразования ___ присоединения ___ выделения ____ разделения ____
2) изменение наименования юридического лица-лицензиата ________
3) изменение места нахождения юридического лица-лицензиата ________
4) отчуждение лицензиатом лицензии, выданной по классу "разрешения, выдаваемые на объекты", вместе с объектом в пользу третьих лиц в случаях, если отчуждаемость лицензии предусмотрена приложением 1 к Закону Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" ____________________________________________
5) изменение адреса места нахождения объекта без его физического перемещения для лицензии, выданной по классу "разрешения, выдаваемые на объекты" или для приложений к лицензии с указанием объектов
_______________________________________________________________________________
6) наличие требования о переоформлении в законах Республики Казахстан
_______________________________________________________________________________
7) изменение наименования вида деятельности ______________________________________
8) изменение наименования подвида деятельности ___________________________________
Адрес юридического лица ________________________________________________________
(страна – для иностранного юридического лица, почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания
(стационарного помещения)
Электронная почта _____________________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________________________
Факс __________________________________________________________________________
Банковский счет ________________________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Адрес объекта осуществления деятельности или действий (операций)
_______________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы,
номер дома/здания (стационарного помещения)
Прикрепляется _____ документа(-ов)
Настоящим подтверждается, что все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии; заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии.
Руководитель _____________ ____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "__" __________ 20__ года
______________
16 Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Приложение 7
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на оказание
услуг по выявлению
технических каналов утечки
информации и специальных
технических средств,
предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий,
а также в рамках деятельности
центра обеспечения
кибербезопасности и
деятельности службы
реагирования на инциденты
кибербезопасности",
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" ______ 2022 года № ___
Форма
Заявление физического лица для переоформления лицензии
В _____________________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от ___________________________________________________________________________17
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный идентификационный номер)
Прошу переоформить лицензию и (или) приложение к лицензии (указать нужное) №____________ от _________ 20___ года, выданную(ое)(ых)
_______________________________________________________________________________
(номер(а) лицензии и (или) приложения(й) к лицензии, дата выдачи, наименование лицензиара,
_______________________________________________________________________________
выдавшего лицензию и (или) приложение(я) к лицензии) на осуществление
_______________________________________________________________________________
(полное наименование вида деятельности и (или) подвида(-ов) деятельности)
по следующему(им) основанию(ям) (укажите в соответствующей ячейке Х):

1) заңды тұлға-лицензиат қайта құрылуы "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабында айқындалған тәртіпке сәйкес (тиісті жолға Х қою қажет):
бірігу _______
қайта құру _______
қосылу _______
бөліп шығару _______
бөліну _______
жолымен қайта ұйымдастырылуы
2) заңды тұлға-лицензиат атауының өзгеруі _______
3) заңды тұлға-лицензиаттың орналасқан жерінің өзгеруі _______
4) егер лицензияның иеліктен шығарылатындығы "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына 1-қосымшада көзделген жағдайларда, лицензиат үшінші тұлғалардың пайдасына объектімен бірге "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілген лицензияны иеліктен шығаруы _______
5) "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілген лицензия үшін немесе лицензияға қосымшалар үшін объектілерді көрсете отырып, объект нақты көшірілмей оның орналасқан жерінің мекенжайы өзгеруі _______
6) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талап болған жағдайларда
______________________________________________________________________
7) қызмет түрінің атауы өзгеруі _______
8) қызметтің кіші түрінің атауы өзгеруі ____ лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны (қажетін көрсету) қайта ресімдеуіңізді сұраймын.
Заңды тұлғаның мекенжайы
_____________________________________________________________________
(шетелдік заңды тұлға үшін - елі, пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
Электрондық пошта __________________________________________________
Телефондары ________________________________________________________
Факс ________________________________________________________________
Банк шоты _____________________________________________________________
(шот нөмірі, банктiң атауы және орналасқан жерi)
Қызметті немесе іс-қимылды (операцияларды) жүзеге асыру объектісінің мекенжайы
_______________________________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат
(стационарлық үй- жайлар) нөмірі) _______ құжат(тар) қоса беріліп отыр.
Осымен:
көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы; өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны;
қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады; өтініш беруші лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
Басшы ______________ __________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Толтыру күні: 20___ жылғы "___" _________________
16 Мемлекеттік қызмет беруші мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" №____
бұйрығымен бекітілген
"Ақпарат таралып кететін
техникалық арналарды және
жедел-іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған, сондай-ақ
киберқауіпсіздікті қамтамасыз
ету орталығы қызметінің және
киберқауіпсіздіктің оқыс
оқиғаларына ден қою қызметінің
жұмысы шеңберіндегі арнаулы
техникалық құралдарды анықтау
жөніндегі қызметтер көрсетуге
арналған лицензия беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 7-қосымша
Нысан
Лицензияны қайта ресімдеуге арналған жеке тұлғаның өтiнiші
_______________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
______________________________________________________________________
17 (жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру
нөмірі)
20___ жылғы "___" _____________ № ____________, ______________ берілген
_____________________________________________________________________
(лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаның(лардың) нөмірі(лері), берілген
күні, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны(ларды) берген лицензиардың
атауы)
Жүзеге асыруға
_____________________________________________________________________
(қызметтiң түрi және (немесе) қызметтің кіші түрінің (-лері) толық атауы)
мынадай негіз(дер) бойынша (тиісті жолға Х қою қажет):

1) изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица-
лицензиата
________________________________________________________________________________
2) перерегистрация индивидуального предпринимателя-лицензиата, изменение его наименования
________________________________________________________________________________
3) перерегистрация индивидуального предпринимателя-лицензиата, изменение его юридического адреса
________________________________________________________________________________
4) отчуждение лицензиатом лицензии, выданной по классу "разрешения, выдаваемые на объекты", вместе с объектом в пользу третьих лиц в случаях, если отчуждаемость лицензии предусмотрена приложением 1 к Закону Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях"_________________
5) изменение адреса места нахождения объекта без его физического перемещения для лицензии, выданной по классу "разрешения, выдаваемые на объекты" или для приложений к лицензии с указанием объектов _________________________________
6) наличие требования о переоформлении в законах Республики Казахстан _________
7) изменение наименования вида деятельности _________________________
8) изменение наименования подвида деятельности ______________________
Адрес местожительства физического лица
______________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы,
номер дома/здания)
Электронная почта _____________________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________________________
Факс _________________________________________________________________________
Банковский счет _______________________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Адрес объекта осуществления деятельности или действий (операций)
______________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Прикрепляется _____ документа(-ов)
Настоящим подтверждается, что все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии; заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии.
______________ _______________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "___" ________ 20__ года
___________________
17 Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Приложение 4 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от " "________ 2026 года № ___
Приложение 4 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 6 мая 2020 года № 34/қе
Правила оказания государственной услуги "Выдача заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит специальных технических средств, предназначенных для негласного получения информации, к которым применяются меры нетарифного гулирования в торговле с третьими странами"

1) жеке тұлға-лицензиаттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) өзгеруі _____
2) жеке кәсіпкер-лицензиат қайта тіркелген, оның атауы өзгеруі ________________
3) жеке кәсіпкер-лицензиат қайта тіркелген, оның заңды мекенжайы өзгеруі ______
4) егер лицензияның иеліктен шығарылатындығы "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына 1-қосымшада көзделген жағдайларда, лицензиат үшінші тұлғалардың пайдасына объектімен бірге "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілген лицензияны иеліктен шығаруы _________________
5) "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілген лицензия үшін немесе лицензияға қосымшалар үшін объектілерді көрсете отырып, объект нақты көшірілмей оның орналасқан жерінің мекенжайы өзгеруі ________________________________________
6) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талап болған жағдайларда _____________________________________________________________
7) қызмет түрінің атауы өзгеруі _________________________________________
8) қызметтің кіші түрінің атауы өзгеруі _____________ лицензияны және (немесе)
лицензияға қосымшаны (қажетін көрсету) қайта ресімдеуіңізді сұраймын.
Жеке тұлғаның тұрғылықты жерінің мекенжайы ___________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат нөмірі)
Электрондық пошта __________________________________________________
Телефондары ________________________________________________________
Факс _______________________________________________________________
Банк шоты __________________________________________________________
(шот нөмірі, банктiң атауы және орналасқан жерi)
Қызметті немесе іс-қимылды (операцияларды) жүзеге асыру объектісінің мекенжайы
_____________________________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат
(стационарлық үй-жайлар нөмірі)
_______ құжат(тар) қоса беріліп отыр.
Осымен: көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері
бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы; өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады; өтініш беруші лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
____________ ________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Толтыру күні: 20___ жылғы "___" ____________
17 Мемлекеттік қызмет беруші мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 49/нс бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының 2020 жылғы
6 мамырдағы № 34/қе
бұйрығына 4-қосымша
"Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын ақпаратты жасырын алуға арналған арнайы техникалық құралдарды әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит специальных технических средств, предназначенных для негласного получения информации, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит специальных технических средств, предназначенных для негласного получения информации, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами" (далее – государственная услуга).
2. Государственную услугу оказывает Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (филиалам или представительствам юридического лица, лицензиатам), обратившимся к услугодателю для прохождения разрешительной процедуры (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) электронные копии документов, указанных в пункте 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Требования к оказанию государственной услуги).
4. Заявление на выдачу заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит специальных технических средств, предназначенных для негласного получения информации, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами (далее – разрешительный документ), рассматривается в течение 8 рабочих дней со дня его регистрации.
Услугодатель в течение 5 рабочих дней с момента получения заявления на выдачу разрешительного документа проверяет полноту представленных документов, в случае необходимости направляет в "личный кабинет" услугополучателя уведомление о предоставлении образца специального технического средства.
Срок предоставления образцов специальных технических средств составляет 5 календарных дней с момента поступления уведомления в "личный кабинет" услугополучателя. Данный срок не входит в срок оказания государственной услуги.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о государственной регистрации (перерегистрации) услугополучателя в качестве юридического лица, в качестве индивидуального предпринимателя, о лицензии на осуществление деятельности по разработке, производству, ремонту и реализации специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, содержащиеся в государственных цифровых системах, услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в указанный срок направляет в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
В случае предоставления полного пакета документов и образцов специальных технических средств (в случае необходимости) услугодатель в течение 3 рабочих дней готовит в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, разрешительный документ по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам либо уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в выдаче разрешительного документа, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает разрешительный документ либо мотивированный отказ в выдаче разрешительного документа на основании, предусмотренном пунктом 11 Требований к оказанию государственной услуги, и направляет в "личный кабинет" услугополучателя на портале.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын ақпаратты жасырын алуға арналған арнайы техникалық құралдарды әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – Заң) әзірленген және "Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын ақпаратты жасырын алуға арналған арнайы техникалық құралдарды әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) рұқсат беру рәсімдерін алу үшін жүгінген жеке немесе заңды тұлғаларға (заңды тұлғаның филиалдарына немесе өкілдіктеріне) (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік қызмет көрсетеді.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) 10-тармағында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін жолдайды.
4. Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын ақпаратты жасырын алуға арналған арнайы техникалық құралдарды әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне қорытынды (рұқсат беру құжатын) (бұдан әрі – рұқсат беру құжаты) беру өтініші, ол тіркелген күннен бастап 8 жұмыс күні ішінде қарастырылады.
Көрсетілетін қызмет беруші өтінішті алған сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді, қажет болған жағдайда қызмет алушының "жеке кабинетіне" арнайы техникалық құралдар үлгілерін ұсыну туралы хабарлама жолдайды.
Техникалық құралдың үлгілерін ұсыну мерзімі тиісті хабарлама көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" түскен сәттен бастап күнтізбелік 5 күнді құрайды. Бұл мерзім мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға ретінде, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені), жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды әзірлеу, өндіру, жөндеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды жолдайды.
Құжаттар пакеті толық ұсынылған жағдайда, сондай-ақ арнайы техникалық құралдар үлгілерінің (қажетті болған жағдайда) толықтығын тексеру қорытындысы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 3 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында рұқсат беру құжатын дайындайды немесе көрсетілетін қызметті алушыны рұқсат беруден бас тарту туралы алдын ала қабылданған шешімді, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 11-тармағында көзделген негізде рұқсат беру құжатын немесе рұқсат беру құжатын беруден дәлелді бас тартуды береді және көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" жолдайды.

8 рабочих дней. Срок предоставления образцов специальных технических средств составляет 5 календарных дней с момента поступления уведомления в "личный кабинет" услугополучателя. Данный срок не входит в срок оказания государственной услуги
6.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
7.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит специальных технических средств, предназначенных для негласного получения информации, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная
8.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
9.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

8 жұмыс күні ішінде. Арнайы техникалық құралдың үлгілерін ұсыну мерзімі тиісті хабарлама көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" түскен сәттен бастап күнтізбелік 5 күнді құрайды. Бұл мерзім мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
7.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын ақпаратты жасырын алуға арналған арнайы техникалық құралдарды әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде", көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электронды-цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі және сақталады. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы төлейтін төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған жағдайларда оны төлету тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
9.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги;
7) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной или социально ответственной услуги, требованиям, установленным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 года № 30 "О мерах нетарифного регулирования";
8) в случае наличия оснований, подтверждающих, что ввоз или вывоз специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, может нанести ущерб национальной безопасности
12.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Полномочия представителя услугополучателя должны быть оформлены в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа на портале в "личном кабинете" услугополучателя, а также по телефонам услугодателя и Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны услугодателя по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 76-49-49
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача заключения
(разрешительного документа)
на ввоз, вывоз и транзит
специальных технических
средств, предназначенных
для негласного получения
информации, к которым
применяются меры нетарифного
регулирования в торговле
с третьими странами",
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" ______ 2022 года № ___
Форма
Заключение (разрешительный документ) на ввоз, вывоз и транзит специальных технических средств, предназначенных для негласного получения информации, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами
________________________________________________________________________
(полное наименование услугодателя)
Выдано _________________________________________________________________
(полное наименование или фамилия, имя, отчество
(при его наличии) услугополучателя)
на основании заявления № KZ_______________ от "___" __________ 20__ года
Вид перемещения ________________________________________________________
(указать вид перемещения товара: ввоз, вывоз, временный ввоз, временный вывоз, транзит)
________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(Раздел Единого перечня)
(Код единой Товарной номенклатуры внешней экономической деятельности Евразийского экономического союза)
Наименование товара
Модель
Количество
Единица измерения
Получатель/Отправитель
_________________________________________________________________
(указать полное официальное наименование и полный адрес организации-партнера.
При этом _________________________________________________________
в качестве получателя указывается лицо, получающее от услугополучателя права на товар,
__________________________________________________________________
а в качестве отправителя – лицо, передающее такие права услугополучателю)
Страна назначения/отправления
__________________________________________________________________
(указать название страны, являющейся конечным пунктом назначения и отправления)
Цель ввоза/вывоза __________________________________________________________________
(указать назначение ввоза, вывоза, временного ввоза, временного вывоза товаров)
Срок временного ввоза/вывоза __________________________________________________________________
(в случае временного ввоза/вывоза указать дату завершения действия обязательств по временному ввозу или временному вывозу товаров)
Основание ___________________________________________________________________
(указать документы и их реквизиты, являющиеся основанием для оказания государственной услуги – внешнеторговый договор (контракт), приложение и (или) дополнение к нему, и (или) иной документ, подтверждающий намерения сторон)
Дополнительная информация ___________________________________________________________________
Страна транзита ___________________________________________________________________
(Транзит по территории) Заключение действительно до _________________________________________
Уполномоченное лицо _______________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата выдачи "___" ____________20__ года
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача заключения
(разрешительного документа)
на ввоз, вывоз и транзит
специальных технических
средств, предназначенных
для негласного получения
информации, к которым
применяются меры нетарифного
регулирования в торговле
с третьими странами",
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" ______ 2022 года № ___
Форма
В ______________________________________________________________________________
(полное наименование услугодателя)
от _____________________________________________________________________________
(полное наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя)
Заявление
Прошу выдать заключение (разрешительный документ)
на _____________________________________________________________________________
(указать вид перемещения товара: ввоз, вывоз, временный ввоз, временный вывоз, транзит) следующих специальных технических средств:
№ п/п
Наименование изделия с указанием его состава
Модель
Заводской номер
Серийный номер
Количество

5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы;
7) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің "Тарифтік емес реттеу шаралары туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешімімен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
8) жедел-техникалық іс-шараларды жүргізу үшін арнайы техникалық құралдарды әкелу немесе әкету ұлттық қауіпсіздігіне зиян келтіруі мүмкін екенін растайтын негіздер бар жағдайда.
12.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптары
Көрсетілетін қызметті алушы өкілінің өкілеттігі Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ресімделуі тиіс. Қызмет алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық қолтаңбасы болған жағдай ғана портал арқылы электрондық түрде ала алады. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінен", сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының және Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефондары арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің байланыс телефондары: 8 (7172) 76-49-49
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" №____
бұйрығымен бекітілген
"Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу
шаралары қолданылатын
ақпаратты жасырын алуға
арналған арнайы техникалық
құралдарды әкелуге, әкетуге
және олардың транзитіне
қорытынды (рұқсат беру
құжатын) беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын, ақпаратты жасырын алуға арналған арнайы техникалық құралдарды әкелуге, әкетуге және транзитіне қорытынды (рұқсат беру құжаты)
________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің толық атауы)
20__ жылғы "__ " ___________ № KZ_______________ өтініші негізінде
_______________________________________________________________ берілді
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы немесе тегi, аты, әкесiнiң аты (болған
жағдайда))
Алып жүру түрі
__________________________________________________________________
(тауарды тасымалдау түрін көрсету: әкелу, әкету, уақытша әкелу, уақытша әкету,
транзит) ____________________ __________________________________________
(Бірыңғай тізбенің бөлімі) (Еуразиялық экономикалық одағының сыртқы
экономикалық қызметінің бірыңғай тауарлық номенклатурасының коды)
Тауардың атауы
Моделі
Саны
Өлшем бірлігі
Алушы/Жөнелтуші ________________________________________________________
(әріптес-ұйымның толық ресми атауын және толық мекенжайын көрсету.
Бұл ретте ____________________________________________________________
алушы ретінде, көрсетілетін қызметті алушыдан тауарға құқық алған тұлға,
______________________________________________________________________
ал жөнелтуші ретінде - көрсетілетін қызметті алушыға осы құқықты беретін тұлға
көрсетіледі)
Межелі/жөнелту елі ___________________________________________________
(межелі және жөнелту түпкі орны болып табылатын елдің атауын көрсету)
Әкелу/әкету мақсаты ____________________________________________________
(тауарды әкелу, әкету, уақытша әкелу, уақытша әкету мақсатын көрсету)
Уақытша әкелу/әкету мерзімі _____________________________________________
(уақытша әкелінетін/әкетілетін жағдайда, тауарларды уақытша әкелу немесе уақытша
Әкету жөніндегі міндеттеме қолданысының аяқталу күнін көрсету)
Негіздеме
______________________________________________________________________
(мемлекеттік қызмет көрсету үшін негіздеме болатын құжаттарды және олардың
деректемелерін – сыртқы сауда шартын (келісімшартын), оған қосымшаны және
(немесе) толықтыруды және (немесе)
тараптардың ниеттерін растайтын өзге де құжатты көрсету)
Қосымша ақпарат ____________________________________________________
Транзит елі _________________________________________________________
(аумақ бойынша транзит)
Қорытынды жарамды ________________________________________________
Уәкілетті тұлға ______________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Берілген күні 20__ жылғы "___" ____________
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" №____
бұйрығымен бекітілген
"Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу
шаралары қолданылатын
ақпаратты жасырын алуға
арналған арнайы техникалық
құралдарды әкелуге, әкетуге
және олардың транзитіне
қорытынды (рұқсат беру
құжатын) беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
______________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің толық атауы)
_______________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы немесе тегi, аты, әкесiнiң аты (болған
жағдайда)
Өтініш
Келесідей арнайы техникалық құралдарға_________________________________
(тауарды алып жүру түрін көрсету: әкелу, әкету, уақытша әкелу, уақытша әкету,
транзит) _______________________________ қорытынды (рұқсат беру құжатын)
беруді сұраймын:
Р/с №
Бұйымның құрамы көрсетілген оның атауы
Моделі
Зауыттық нөмірі
Сериялық нөмірі
Саны

Код единой Товарной номенклатуры внешней экономической деятельности Евразийского экономического союза из раздела 2.17 Единого перечня
1.
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер услугополучателя ______________________________________________________
Юридический адрес услугополучателя
______________________________________________________________________
(почтовый индекс, страна (для иностранного юридического лица), область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания
(стационарного помещения)
Фактический адрес услугополучателя
_______________________________________________________________________
(почтовый индекс, страна (для иностранного юридического лица), область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания
(стационарного помещения)
Телефоны, факс, электронная почта услугополучателя ________________________
Получатель/Отправитель
_______________________________________________________________________
(указать полное официальное наименование и полный адрес организации-партнера.
При этом в качестве получателя указывается лицо, получающее от услугополучателя права на товар, а в качестве отправителя – лицо, передающее такие права услугополучателю)
Страна назначения/отправления
________________________________________________________________________
(указать название страны, являющейся конечным пунктом назначения и отправления)
Страна транзита
_______________________________________________________________________
(в случае транзита указать название государства-члена Евразийского экономического союза, по территории которого будет осуществляться транзит)
Цель ввоза/вывоза
_______________________________________________________________________
(указать назначение ввоза, вывоза, временного ввоза, временного вывоза товаров)
Срок временного ввоза/вывоза
_______________________________________________________________________
(в случае временного ввоза/вывоза указать дату завершения действия обязательств по временному ввозу или временному вывозу товаров)
Основание _____________________________________________________________
(указать документы и их реквизиты, являющиеся основанием для оказания
государственной услуги – внешнеторговый договор (контракт), приложение и (или) дополнение к нему, и (или) иной документ, подтверждающий намерения сторон)
Дополнительная информация
______________________________________________________________________
(указать дополнительные сведения, уточняющие информацию других строк
заявления, в
______________________________________________________________________
случае необходимости, реквизиты ранее выданного заключения (разрешительного
_______________________________________________________________________
документа) на ввоз и вывоз специальных технических средств, а также информацию
о стоимости
_______________________________________________________________________
товара и прилагаемых документах, в том числе о фотографических изображениях товара)
Прикрепляется _____ документа(-ов)
Настоящим подтверждается, что все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам оказания государственной услуги; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственной услуги.
Уполномоченное лицо
________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения "___"____________20__ года
Контактное лицо услугополучателя:
________________________________________________________________________
(указать фамилию и инициалы, телефон, электронную
почту лица-исполнителя услугополучателя)
Приложение 5 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от " "________ 2026 года № ___
Приложение 5 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 6 мая 2020 года № 34/қе
Правила оказания государственной услуги "Выдача заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит шифровальных (криптографических) средств, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами"

Еуразиялық экономикалық одағының сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауарлық номенклатурасының коды Бірыңғай тізбенің 2.17-бөлімінен
1.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірін және (немесе) бизнес
сәйкестендіру нөмірін көрсету ______________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының заңды мекенжайы ____________________________
_________________________________________________________________________
(пошталық индексі, елі (шетелдік заңды тұлға үшін), облысы, қаласы, ауданы, елді
мекені, көше атауы, үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
Көрсетілетін қызметті алушының нақты мекенжайы _________________________
______________________________________________________________________
(пошталық индексі, елі (шетелдік заңды тұлға үшін), облысы, қаласы, ауданы, елді
мекені, көше атауы, үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
Көрсетілетін қызметті алушының телефондары, факсы, электрондық почтасы
_______________________________________________________________________
Алушы/Жөнелтуші ______________________________________________________
(әріптес ұйымның толық ресми атауын және толық мекенжайын көрсету.
Бұл ретте алушы ретінде көрсетілетін қызметті алушыдан тауарға құқық алатын тұлға,
ал жөнелтуші ретінде - көрсетілетін қызметті алушыға осы құқықты беретін тұлға
көрсетіледі)
Межелі/жөнелту елі _____________________________________________________
(межелі және жөнелту түпкі орны болып табылатын елдің атауын көрсету)
Транзит елі _____________________________________________________________
(транзитпен өткізген жағдайда, аумағында транзит жүзеге асырылатын Кеден одағына
мүше мемлекеттің атауын көрсету)
Әкелу/әкету мақсаты ___________________________________________________
(тауарды әкелу, әкету, уақытша әкелу, уақытша әкету мақсатын көрсету)
Уақытша әкелу/әкету мерзімі ____________________________________________
(уақытша әкелінетін/әкетілетін жағдайда, тауарларды уақытша әкелу немесе уақытша
Әкету жөніндегі міндеттеме қолданысының аяқталу күнін көрсету)
Негіздеме ____________________________________________________________
(мемлекеттік қызмет көрсету үшін негіздеме болатын құжаттарды және олардың
деректемелерін – сыртқы сауда шартын (келісімшартын), оған қосымшаны және
(немесе) толықтыруды және (немесе) тараптардың ниеттерін растайтын өзге де
құжатты көрсету)
Қосымша ақпарат _____________________________________________________
(өтініштің басқа жолдарындағы ақпаратты айқындайтын қосымша мәліметтерді,
қажет
_____________________________________________________________________
болған жағдайда, осыдан бұрын берілген арнайы техникалық құралдарды әкелуге
және әкетуге
_____________________________________________________________________
қорытындының (рұқсат беретін құжаттың) деректемелерін, сондай-ақ тауардың құны
және қосымша
______________________________________________________________________
берілетін құжаттар, оның ішінде тауардың фотографиялық суреті туралы ақпаратты
көрсету) _______ құжат(тар) қоса берiлiп отыр.
Осымен: көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатыны және оларға мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатыны; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады; өтініш беруші мемлекеттік қызметті көрсету кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
Уәкілетті тұлға ____________ __________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Толтырылған күні 20__ жылғы "___"______________
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушымен байланыстыратын тұлға: ____________
(мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының орындаушысы – тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты, телефоны, электрондық поштасы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 49/нс бұйрығына 5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2020 жылғы 6 мамырдағы
№ 34/қе бұйрығына
5-қосымша
"Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын шифрлау (криптографиялық) құралдарын әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне қорытынды (рұқсат беру құжаты) беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит шифровальных (криптографических) средств, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит шифровальных (криптографических) средств, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами" (далее – государственная услуга).
2. Государственную услугу оказывает Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (филиалам или представительствам юридического лица, лицензиатам, владельцам разрешения второй категории), обратившимся к услугодателю для прохождения разрешительной процедуры (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) электронные копии документов, указанных в пункте 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Требования к оказанию государственной услуги).
4. Заявление на выдачу заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит шифровальных (криптографических) средств, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами (далее – разрешительный документ) рассматривается в течение 8 рабочих дней со дня его регистрации.
Услугодатель в течение 5 рабочих дней с момента получения заявления на выдачу разрешительного документа проверяет полноту представленных документов, в случае необходимости направляет в "личный кабинет" услугополучателя уведомление о предоставлении образца шифровального средства.
Срок предоставления образца шифровального средства составляет 5 календарных дней с момента поступления уведомления в "личный кабинет" услугополучателя. Данный срок не входит в срок оказания государственной услуги.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о государственной регистрации (перерегистрации) услугополучателя в качестве юридического лица, в качестве индивидуального предпринимателя, о лицензии для занятия деятельностью по разработке средств криптографической защиты информации, содержащиеся в государственных цифровых системах, услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в указанный срок направляет в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
В случае предоставления полного пакета документов и образца шифровального средства (в случае необходимости) услугодатель в течение 3 рабочих дней готовит в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, разрешительный документ по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам либо уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в выдаче разрешительного документа, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает разрешительный документ либо мотивированный отказ в выдаче разрешительного документа на основании, предусмотренном пунктом 11 Требований к оказанию государственной услуги, и направляет в "личный кабинет" услугополучателя на портале.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын шифрлау (криптографиялық) құралдарын әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне қорытынды (рұқсат беру құжаты) беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – Заң) әзірленген және "Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын шифрлау (криптографиялық) құралдарын әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне қорытынды (рұқсат беру құжаты) беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) рұқсат беру рәсімдерін алу үшін жүгінген жеке немесе заңды тұлғаларға (заңды тұлғаның филиалдарына немесе өкілдіктеріне, лицензиаттарға, екінші категориялы рұқсат иеленушілерге) (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік қызмет көрсетеді.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) 10-тармағында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін жолдайды.
4. Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын шифрлау (криптографиялық) құралдарын әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне қорытынды (рұқсат беру құжаты) беру (бұдан әрі – рұқсат беру құжаты) өтініші, ол тіркелген күннен бастап 8 жұмыс күні ішінде қарастырылады.
Көрсетілетін қызмет беруші өтінішті алған сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді, қажет болған жағдайда қызмет алушының "жеке кабинетіне" шифрлық құралдар үлгілерін ұсыну туралы хабарлама жолдайды.
Шифрлық құралдың үлгілерін ұсыну мерзімі тиісті хабарлама көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" түскен сәттен бастап күнтізбелік 5 күнді құрайды. Бұл мерзім мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға ретінде, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені), ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзірлеу туралы қызметпен айналысу үшін лицензия туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды жібереді.
Құжаттар пакеті толық ұсынылған жағдайда, сондай-ақ шифрлық құралдар үлгілерінің (қажетті болған жағдайда) толықтығын тексеру қорытындысы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 3 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында рұқсат беру құжатын дайындайды немесе көрсетілетін қызметті алушыны рұқсат беруден бас тарту туралы алдын ала қабылданған шешімді, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 11-тармағына көзделген негізде рұқсат беру құжатын немесе рұқсат беру құжатын беруден дәлелді бас тартуды береді және көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" жолдайды.";

8 рабочих дней. Срок предоставления образцов шифровальных (криптографических) средств составляет 5 календарных дней с момента поступления уведомления в "личный кабинет" услугополучателя. Данный срок не входит в срок оказания государственной услуги
6.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
7.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит шифровальных (криптографических) средств, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги. Результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная
8.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
9.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

8 жұмыс күні ішінде. Шифрлау(криптографиялық) құралдың үлгілерін ұсыну мерзімі тиісті хабарлама көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" түскен сәттен бастап күнтізбелік 5 күнді құрайды. Бұл мерзім мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифландырылған)
7.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын шифрлау (криптографиялық) құралдарын әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне (рұқсат беру құжаты) қорытынды беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде", көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электронды-цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі және сақталады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы төлейтін төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған жағдайларда оны төлету тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
9.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 09:00 до 19:00 часов, с перерывом на обед с 13:00 до 15:00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем). Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.​knb.​gov.​kz
10.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) электронная копия технической документации на шифровальное средство. Предоставление исходных кодов не является обязательным требованием. Отказ услугополучателя в предоставлении исходных кодов не является сам по себе основанием в отказе по заявлению;
3) электронная копия внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему, и (или) электронная копия иного документа, подтверждающего намерения сторон.
В случае необходимости предоставления образца шифровального средства (по требованию услугодателя для проведения научно-технической экспертизы) услугодатель направляет в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, соответствующее уведомление
11.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной или социально ответственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной или социально ответственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной или социально ответственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 13:00-ден 15:00-ге дейін түскі үзіліспен сағат 09:00-ден бастап 19:00-ге дейін;
2) портал – тәулік бойы, техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты, үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің www.​knb.​gov.​kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
10.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызмет алушының электронды-цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініші;
2) шифрлау құралына техникалық құжаттаманың электрондық көшірмесі. Бастапқы кодтарды ұсыну міндетті талап болып табылмайды. Көрсетілетін қызметті алушының бастапқы кодтарды ұсынудан бас тартуы өз бетінше өтініш бойынша бас тарту үшін негіздеме болып табылмайды;
3)сыртқы сауда шарты (келісімшарт), оған қосымша және (немесе) толықтыру және (немесе) тараптардың ниеттерін растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі. Шифрлау құралының үлгілерін ұсыну қажет болған жағдайда (көрсетілетін қызметті берушінің талабы бойынша ғылыми-техникалық сараптама жүргізу үшін), көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған тиісті хабарлама жібереді
11.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;

4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной или социально ответственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги;
7) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, требованиям, необходимым для оказания государственной или социально ответственной услуги, установленным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 года № 30 "О мерах нетарифного регулирования"
12.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Полномочия представителя услугополучателя должны быть оформлены в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан. Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа на портале в "личном кабинете" услугополучателя, а также по телефонам услугодателя и Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны услугодателя по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 76-49-49
Приложение 2 к Правилам
оказания государственной
услуги "Выдача заключения
(разрешительного документа)
на ввоз, вывоз и транзит
шифровальных
(криптографических), к которым
применяются меры нетарифного
регулирования в торговле с
третьими странами,
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" _____ 2022 года № ___
Форма
Заключение (разрешительный документ) на ввоз, вывоз и транзит шифровальных (криптографических) средств, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами ________________________________________________________________________
(полное наименование услугодателя)
Выдано _________________________________________________________________
(полное наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии), юридический
адрес услугополучателя)
на основании заявления № KZ_______________ от "___" __________ 20__ года
Вид перемещения ________________________________________________________
(указать вид перемещения товара: ввоз, вывоз, временный ввоз, временный вывоз, транзит)
_______________________ ________________________________________
(Раздел Единого перечня)
(Код единой Товарной номенклатуры внешней экономической деятельности Евразийского экономического союза)
Наименование товара
Модель
Количество
Единица измерения
Получатель/Отправитель
_______________________________________________________________________
(указать полное официальное наименование и полный адрес организации-партнера.
При этом _______________________________________________________________
в качестве получателя указывается лицо, получающее от услугополучателя права на товар,
________________________________________________________________________
а в качестве отправителя – лицо, передающее такие права услугополучателю)
Страна назначения/отправления
________________________________________________________________________
(указать название страны, являющейся конечным пунктом назначения и отправления)
Цель ввоза/вывоза ________________________________________________________________________
(указать назначение ввоза, вывоза, временного ввоза, временного вывоза товаров)
Срок временного ввоза/вывоза
________________________________________________________________________
(в случае временного ввоза/вывоза указать дату завершения действия обязательств
по временному ввозу или временному вывозу товаров)
Основание _______________________________________________________________
(указать документы и их реквизиты, являющиеся основанием для оказания
государственной услуги – внешнеторговый договор (контракт), приложение и (или)
дополнение к нему, и (или) иной документ, подтверждающий намерения сторон)
Дополнительная информация
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Страна транзита ___________________________________________________________
(Транзит по территории)
Заключение действительно до _______________________________________________
Уполномоченное лицо
_________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата выдачи "___"____________20__ года
Приложение 3 к Правилам
оказания государственной
услуги "Выдача заключения
(разрешительного документа)
на ввоз, вывоз и транзит
шифровальных
(криптографических), к которым
применяются меры нетарифного
регулирования в торговле с
третьими странами,
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" _____ 2022 года № ___
Форма
В ________________________________________________________________
(полное наименование услугодателя)
от ________________________________________________________________
(полное наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя)
Заявление
Прошу выдать заключение (разрешительный документ) на
________________________________________________________________
(указать вид перемещения товара: ввоз, вывоз, временный ввоз, временный вывоз, транзит) следующих товаров, содержащих шифровальные (криптографические) средства:
№ п/п
Наименование изделия с указанием его состава
Модель
Заводской номер
Серийный номер
Количество

4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы;
7) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің "Тарифтік емес реттеу шаралары туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешімімен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
12.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптары
Көрсетілетін қызметті алушы өкілінің өкілеттігі Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ресімделуі тиіс. Қызмет алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық қолтаңбасы болған жағдай ғана портал арқылы электрондық түрде ала алады. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінен", сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының және Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефондары арқылы алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің байланыс телефондары: 8 (7172) 76-49-49
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" №____
бұйрығымен бекітілген
"Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу
шаралары қолданылатын
шифрлау (криптографиялық)
құралдарын әкелуге, әкетуге
және олардың транзитіне
(рұқсат беру құжаты)
қорытынды беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын, шифрлау (криптографиялық) құралдарын әкелуге, әкетуге және транзитіне қорытынды (рұқсат беру құжаты)
_______________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің толық атауы)
20__ жылғы "__ " ___________ № KZ_______________ өтініші негізінде
________________________________________________________________ берілді
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы немесе тегi, аты, әкесiнiң аты (болған
жағдайда), заңды тұлғаның мекенжайы)
Алып жүру түрі
__________________________________________________________________
(тауарды тасымалдау түрін көрсету: әкелу, әкету, уақытша әкелу, уақытша әкету,
транзит) _________________ ____________________________________________
(Бірыңғай тізбенің бөлімі) (Еуразиялық экономикалық одағының сыртқы
экономикалық қызметінің бірыңғай тауарлық номенклатурасының коды)
Тауардың атауы
Моделі
Саны
Өлшем бірлігі
Алушы/Жөнелтуші ____________________________________________________
(әріптес-ұйымның толық ресми атауын және толық мекенжайын көрсету.
Бұл ретте ___________________________________________________________
алушы ретінде, көрсетілетін қызметті алушыдан тауарға құқық алған тұлға,
____________________________________________________________________
ал жөнелтуші ретінде - көрсетілетін қызметті алушыға осы құқықты беретін тұлға
көрсетіледі)
Межелі/жөнелту елі
____________________________________________________________________
(межелі және жөнелту түпкі орны болып табылатын елдің атауын көрсету)
Әкелу/әкету мақсаты _______________________________________________________
(тауарды әкелу, әкету, уақытша әкелу, уақытша әкету мақсатын көрсету)
Уақытша әкелу/әкету мерзімі_________________________________________________
(уақытша әкелінетін/әкетілетін жағдайда, тауарларды уақытша әкелу немесе уақытша
әкету жөніндегі міндеттеме қолданысының аяқталу күнін көрсету)
Негіздеме _______________________________________________________________
(мемлекеттік қызмет көрсету үшін негіздеме болатын құжаттарды және олардың
деректемелерін – сыртқы сауда шартын (келісімшартын), оған қосымшаны және
(немесе) толықтыруды және (немесе) тараптардың ниеттерін растайтын өзге де
құжатты көрсету)
Қосымша ақпарат _______________________________________________________
Транзит елі _____________________________________________________________
(аумақ бойынша транзит)
Қорытынды жарамды _________________________________
Уәкілетті тұлға ___________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Берілген күні 20__ жылғы "___" ____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" №____
бұйрығымен бекітілген
"Үшінші елдермен сауда-саттықта тарифтік емес реттеу
шаралары қолданылатын
шифрлау (криптографиялық)
құралдарын әкелуге, әкетуге
және олардың транзитіне
(рұқсат беру құжаты)
қорытынды беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
______________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің толық атауы)
_______________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы немесе тегi, аты, әкесiнiң аты (болған
жағдайда)
Өтініш
Шифрлау (криптографиялық) құралдарын құрайтын келесідей тауарларға
______________________________________________________________________
(тауарды алып жүру түрін көрсету: әкелу, әкету, уақытша әкелу, уақытша әкету,
транзит) _________________ қорытынды (рұқсат беру құжатын) беруді сұраймын:
Р/с №
Бұйымның құрамы көрсетілген оның атауы
Моделі
Зауыттық нөмірі
Сериялық нөмірі
Саны

Код единой Товарной номенклатуры внешней экономической деятельности Евразийского экономического союза из раздела 2.19 Единого перечня
1.
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер услугополучателя
________________________________________________________________
Юридический адрес услугополучателя
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(почтовый индекс, страна (для иностранного юридического лица), область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания
(стационарного помещения)
Фактический адрес услугополучателя
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(почтовый индекс, страна (для иностранного юридического лица), область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания
(стационарного помещения)
Телефоны, факс, электронная почта услугополучателя
________________________________________________________________
Получатель/Отправитель
________________________________________________________________
(указать полное официальное наименование и полный адрес организации-партнера.
При этом в качестве получателя указывается лицо, получающее от услугополучателя права на товар, а в качестве отправителя – лицо, передающее такие права услугополучателю)
Страна назначения/отправления
________________________________________________________________
(указать название страны, являющейся конечным пунктом назначения/отправления)
Страна транзита
________________________________________________________________
(в случае транзита указать название государства-члена Евразийского экономического союза, по территории которого будет осуществляться транзит)
Цель ввоза/вывоза
________________________________________________________________
(указать назначение ввоза, вывоза, временного ввоза, временного вывоза товаров)
Срок временного ввоза/вывоза
________________________________________________________________
(в случае временного ввоза/вывоза указать дату завершения действия обязательств по временному ввозу или временному вывозу товаров)
Основание ________________________________________________________________
(указать документы и их реквизиты, являющиеся основанием для оказания
государственной услуги – внешнеторговый договор (контракт), приложение и (или) дополнение к нему, и (или) иной документ, подтверждающий намерения сторон)
Реквизиты заключения по техническому исследованию товара на предмет отнесения к средствам криптографической защиты информации
________________________________________________________________
(указать регистрационный номер и дату выдачи соответствующего заключения, заполняется ___________________________________________
в случае ввоза шифровальных средств для обеспечения собственных нужд организаций)
Дополнительная информация
________________________________________________________________
(указать дополнительные сведения, уточняющие
________________________________________________________________
информацию других строк заявления, в случае необходимости, реквизиты ранее выданного
________________________________________________________________
заключения (разрешительного документа) на ввоз и вывоз шифровальных (криптографических)
________________________________________________________________
средств, а также информацию о стоимости товара и прилагаемых
________________________________________________________________
документах, в том числе о фотографических изображениях товара
Прикрепляется _____ документа(-ов)
Настоящим подтверждается, что все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам оказания государственной услуги; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственной услуги.
Уполномоченное лицо
__________________ ____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения "___"____________20__ года
Контактное лицо услугополучателя:
_______________________________________________________________
(указать фамилию и инициалы, телефон, электронную
почту лица-исполнителя услугополучателя)
Приложение 6 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от " "________ 2026 года № ___
Приложение 6 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 6 мая 2020 года № 34/қе
Правила оказания государственной услуги "Выдача заключения по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий"

Еуразиялық экономикалық одағының сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауарлық номенклатурасының коды Бірыңғай тізбенің 2.19-бөлімінен
1.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі ______________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының заңды мекенжайы _________________________
______________________________________________________________________
(пошталық индексі, елі (шетелдік заңды тұлға үшін), облысы, қаласы, ауданы, елді
мекені, көше атауы, үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
Көрсетілетін қызметті алушының нақты мекенжайы _____________________________
__________________________________________________________________________
(пошталық индексі, елі (шетелдік заңды тұлға үшін), облысы, қаласы, ауданы, елді
мекені, көше атауы, үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
Көрсетілетін қызметті алушының телефондары, факсы, электрондық почтасы
_________________________________________________________________________
Алушы/Жөнелтуші ________________________________________________________
(әріптес ұйымның толық ресми атауын және толық мекенжайын көрсету.
Бұл ретте алушы ретінде көрсетілетін қызметті алушыдан тауарға құқық алатын тұлға,
ал жөнелтуші ретінде - көрсетілетін қызметті алушыға осы құқықты беретін тұлға
көрсетіледі)
Межелі/жөнелту елі _____________________________________________________
(межелі және жөнелту түпкі орны болып табылатын елдің атауын көрсету)
Транзит елі _____________________________________________________________
(транзитпен өткізген жағдайда, аумағында транзит жүзеге асырылатын Кеден одағына
мүше мемлекеттің атауын көрсету)
Әкелу/әкету мақсаты ____________________________________________________
(тауарды әкелу, әкету, уақытша әкелу, уақытша әкету мақсатын көрсету)
Уақытша әкелу/әкету мерзімі ____________________________________________
(уақытша әкелінетін/әкетілетін жағдайда, тауарларды уақытша әкелу немесе уақытша
әкету жөніндегі міндеттеме қолданысының аяқталу күнін көрсету)
Негіздеме _____________________________________________________________
(мемлекеттік қызмет көрсету үшін негіздеме болатын құжаттарды және олардың
деректемелерін - сыртқы сауда шартын (келісімшартын), оған қосымшаны және
(немесе) толықтыруды және (немесе) тараптардың ниеттерін растайтын өзге де
құжатты көрсету)
Тауарды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына жатқызу бойынша
техникалық зерттеу қорытындысының деректемелері _______________________
(тиісті қорытындының тіркеу нөмірін және берілген күнін көрсету, ұйымдардың жеке
қажеттілігін ___________________________________________________________
қамтамасыз ету үшін шифрлау құралдары әкелінген жағдайда толтырылады)
Қосымша ақпарат _____________________________________________________
(өтініштің басқа жолдарындағы ақпаратты айқындайтын қосымша мәліметтерді,
қажет ________________________________________________________________
болған жағдайда, осыдан бұрын берілген шифрлау (криптографиялық) құралдарын
әкелуге және __________________________________________________________
әкетуге қорытындының (рұқсат беретін құжаттың) деректемелерін, сондай-ақ
тауардың құны және
______________________________________________________________________
қосымша берілетін құжаттар, оның ішінде тауардың фотографиялық суреті туралы
ақпаратты көрсету)
_______ құжат(тар) қоса берiлiп отыр.
Осымен: көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатыны және оларға мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатыны; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады; өтініш беруші мемлекеттік қызметті көрсету кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
Уәкілетті тұлға ____________ __________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Толтырылған күні 20__ жылғы "___"______________
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушымен байланыстыратын тұлға: _________
(мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының орындаушысы – тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты, телефоны, электрондық поштасы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 49/нс бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының 2020 жылғы
6 мамырдағы № 34/қе
бұйрығына 6-қосымша
"Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу бойынша қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача заключения по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача заключения по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий" (далее – государственная услуга).
2. Государственную услугу оказывает Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (филиалам или представительствам юридического лица), обратившимся к услугодателю для прохождения разрешительной процедуры (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) электронные копии документов, указанных в пункте 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Требования к оказанию государственной услуги).
4. Услугодатель рассматривает заявление на выдачу заключения по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий (далее – заключение), в течение 5 рабочих дней со дня его регистрации.
Услугодатель в течение 4 рабочих дней с момента получения заявления на выдачу заключения проверяет полноту представленных документов, в случае необходимости направляет в "личный кабинет" услугополучателя уведомление о предоставлении образца товара.
Срок предоставления образца товара составляет 5 календарных дней с момента поступления уведомления в "личный кабинет" услугополучателя. Услугодатель осуществляет исследование образца товара в течение 30 календарных дней со дня его предоставления. Данный срок не входит в срок оказания государственной услуги.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о государственной регистрации (перерегистрации) услугополучателя в качестве юридического лица, в качестве индивидуального предпринимателя, содержащиеся в государственных цифровых системах, услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в указанный срок направляет в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу бойынша қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – Заң) әзірленген және "Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу бойынша қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) рұқсат беру рәсімдерін алу үшін жүгінген жеке немесе заңды тұлғаларға (заңды тұлғаның филиалдарына немесе өкілдіктеріне) (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік қызмет көрсетеді.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) 10-тармағында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін жолдайды.
4. Көрсетілетін қызметті беруші тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу бойынша қорытынды беруге арналған өтінішті (бұдан әрі – қорытынды) ол тіркелген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде қарайды.
Көрсетілетін қызметті беруші қорытынды беруге өтінішті алған сәттен бастап 4 жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді, қажет болған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" тауар үлгісін ұсыну туралы хабарлама жібереді.
Тауардың үлгісін ұсыну мерзімі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" хабарлама келіп түскен сәттен бастап күнтізбелік 5 күнді құрайды. Көрсетілетін қызметті беруші тауардың үлгісін зерттеуді ол ұсынылған күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде жүзеге асырады. Бұл мерзім мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған жеке басты куәландыратын құжат туралы, көрсетілетін қызметті алушыны заңды тұлға ретінде, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден дербес алады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды жолдайды.

В случае предоставления полного пакета документов и образцов товара (в случае необходимости) услугодатель в течение 1 рабочего дня готовит в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, заключение по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам либо уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в выдаче заключения, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает заключение либо мотивированный отказ в выдаче заключения на основании, предусмотренном пунктом 11 Требований к оказанию государственной услуги, и направляет в "личный кабинет" услугополучателя на портале.
5. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Услугодатель обеспечивает направление информации о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила в Единый контакт-центр и оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" в течение десяти рабочих дней со дня их введения в действие.
При оказании государственной услуги посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
6. Жалоба на решение, действия (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес непосредственно оказывающего государственную услугу услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение трех рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.

Құжаттар пакеті толық ұсынылған жағдайда және тауар үлгілерінің толықтығын тексеру қорытындылары бойынша (қажет болған жағдайда) көрсетілетін қызметті беруші 1 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды дайындайды не көрсетілетін қызметті алушыны қорытынды беруден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру үшін тыңдау өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 11-тармағында көзделген негізде қорытынды немесе қорытынды беруден дәлелді бас тартуды береді және көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" жолдайды.
5. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпте мемлекеттік қызметті көрсету кезеңі туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Қызмет беруші осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты олар қолданысқа енгізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығына және "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторына жолдауды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуді рұқсаттар мен хабарландырулардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы көрсеткен кезде оны көрсету кезеңі туралы деректер мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне автоматты түрде келіп түседі.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
6. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағым берілуі мүмкін.
7. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағымы Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.

8. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача заключения по
техническому исследованию
на предмет отнесения товаров
к средствам криптографической
защиты информации и
специальным техническим
средствам, предназначенным
для проведения оперативно-
розыскных мероприятий",
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" _____ 2022 года № ____
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача заключения по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий"
1.
Наименование государственной услуги
Выдача заключения по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий
2.
Наименование услугодателя
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
3.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
4.
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "цифрового правительства": www.​egov.​kz, www.​eli​cens​e.​kz
5.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
5 рабочих дней Срок предоставления образца товара составляет 5 календарных дней с момента поступления уведомления в "личный кабинет" услугополучателя. Услугодатель осуществляет исследование образца товара в течение 30 календарных дней со дня его предоставления. Данный срок не входит в срок оказания государственной услуги
6.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
7.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача заключения по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги. Результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная
8.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
9.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

8. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге рұқсат беріледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "__" №____
бұйрығымен бекітілген
"Тауарларды ақпаратты
криптографиялық қорғау
құралдарына және жедел
іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарға жатқызу
тұрғысынан техникалық зерттеу
бойынша қорытынды беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 1-қосымша
"Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу бойынша қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу бойынша қорытынды беру
2.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік комитеті
3.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
4.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру "цифрлық үкімет" веб-порталы www.​egov.​kz, www.​elіcense.kz арқылы жүзеге асырылады
5.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
5 жұмыс күні. Тауар үлгілерін ұсыну мерзімі тиісті хабарлама көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" түскен сәттен бастап күнтізбелік 5 күнді құрайды. Қызмет беруші тауар үлгілерін 30 күнтізбелік күн ішінде зерттеуді жүзеге асырады. Бұл мерзім мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
7.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізуге қорытынды беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде", көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электронды-цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі және сақталады. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы төлейтін төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған жағдайларда оны төлету тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
9.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги;
7) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной или социально ответственной услуги, требованиям, установленным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 года № 30 "О мерах нетарифного регулирования"
12.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Полномочия представителя услугополучателя должны быть оформлены в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан. Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа на портале в "личном кабинете" услугополучателя, а также по телефонам услугодателя и Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны услугодателя по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 76-49-49
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача заключения по
техническому исследованию
на предмет отнесения товаров
к средствам криптографической
защиты информации и
специальным техническим
средствам, предназначенным
для проведения оперативно-
розыскных мероприятий",
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" _____ 2022 года № ____
Форма
Заключение по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий
На основании исследования технической документации, предоставленной по заявлению
№ KZ_________________________ от "____" ________________________________ 20__ года
_______________________________________________________________________________,
(полное наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя)
с целью определения отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий, было выдано следующее заключение:
№ п/п
Наименование изделия
Модель
Код единой Товарной номенклатуры внешней экономической деятельности Евразийского экономического союза
Результат технического исследования1
Срок действия заключения: бессрочно
Уполномоченное лицо __________________________________________ ___________ (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата выдачи "___"____________20__ года ________________________________ 1
1) неполное техническое описание;

5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы;
7) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің "Тарифтік емес реттеу шаралары туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешімімен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
12.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптары
Көрсетілетін қызметті алушы өкілінің өкілеттігі Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ресімделуі тиіс. Қызмет алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық қолтаңбасы болған жағдай ғана портал арқылы электрондық түрде ала алады. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінен", сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының және Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефондары арқылы алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің байланыс телефондары: 8 (7172) 76-49-49, 76-49-26
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "__" №____
бұйрығымен бекітілген
"Тауарларды ақпаратты
криптографиялық қорғау
құралдарына және жедел
іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарға жатқызу
тұрғысынан техникалық зерттеу
бойынша қорытынды беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу бойынша қорытынды
_________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы немесе тегi, аты, әкесiнiң аты (болған
жағдайда) 20__ жылғы "___" ______________ № KZ____________________________
өтініші бойынша ұсынылған техникалық құжаттарды тексеру негізінде, тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатуын анықтау мақсатында, келесідей қорытынды берілді:
Р/с №
Бұйымның атауы
Моделі
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауарлық номенклатурасының коды
Техникалық зерттеу қорытындысы 1
Қорытындының қолданыс мерзімі: мерзімі шектеусіз
Уәкілетті адам__________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Берілген күні 20___ жылғы "___"____________ _____________________________
1 1) техникалық сипаттамасының толық болмауы

2) товар не относится ни к специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий, ни к средствам криптографической защиты информации;
3) товар относится к специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий, не относится к средствам криптографической защиты информации;
4) товар относится к специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий, ввоз или вывоз которого может нанести ущерб национальной безопасности;
5) товар относится к средствам криптографической защиты информации, не относится к специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий;
6) товар относится к средствам криптографической защиты информации, подлежащим нотификации;
7) товар не относится к перечням 2.17, 2.19 Положений ввоза/вывоза специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, средств криптографической защиты информации.
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача заключения по
техническому исследованию
на предмет отнесения товаров
к средствам криптографической
защиты информации и
специальным техническим
средствам, предназначенным
для проведения оперативно-
розыскных мероприятий",
утвержденным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "__" _____ 2022 года № ____
Форма
В _____________________________________________________________________________
(полное наименование услугодателя)
от _______________________________________________________________________________
(полное наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя)
Заявление на проведение технического исследования на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий
Прошу провести техническое исследование следующих товаров на предмет отнесения к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий:
№ п/п
Наименование изделия с указанием его состава
Назначение
Модель
Заводской, серийный номер
Количество
Код единой Товарной номенклатуры внешней экономической деятельности Евразийского экономического союза
1.
Внешнеторговый договор (контракт), приложение и (или) дополнение к нему, и (или) иной документ, подтверждающий намерения сторон
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(указать номер и дату заключения соответствующего документа, количество листов)
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
услугополучателя ___________________________________________
Юридический адрес услугополучателя
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(почтовый индекс, страна (для иностранного юридического лица), область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания
(стационарного помещения)
Фактический адрес услугополучателя
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(почтовый индекс, страна (для иностранного юридического лица), область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания
(стационарного помещения)
Телефоны, факс, электронная почта, официальный интернет-ресурс (при его наличии) услугополучателя
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Прикрепляется _____ документа(-ов)
Настоящим подтверждается, что все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам оказания государственной услуги; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственной услуги.
Уполномоченное лицо
_________ ______________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения "___"____________20__ года
Контактное лицо услугополучателя:
________________________________________________________________
(указать фамилию и инициалы, телефон,
электронную почту лица-исполнителя услугополучателя)
Приложение 7 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от " "________ 2026 года № ___
Приложение 7 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 6 мая 2020 года № 34/қе
Правила оказания государственной услуги "Регистрация нотификаций о характеристиках товаров (продукции), содержащих шифровальные (криптографические) средства"

2) тауар жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға және ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына жатпайды;
3) тауар жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатады, ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына жатпайды;
4) тауар жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатады, әкелу немесе әкету ұлттық қауіпсіздікке залал келтіруі мүмкін;
5) тауар ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына жатады, жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатпайды;
6) тауар нотификациялауға жататын ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына жатады;
7) тауар Жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды, ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әкелу/әкету ережелерінің 2.17, 2.19-тізбелеріне жатпайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "__" №____
бұйрығымен бекітілген
"Тауарларды ақпаратты
криптографиялық қорғау
құралдарына және жедел
іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарға жатқызу
тұрғысынан техникалық зерттеу
бойынша қорытынды беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің толық атауы)
______________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы немесе тегi, аты, әкесiнiң аты (болған
жағдайда)
Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізуге өтініш
Мына тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізуді сұраймын:
Р/с №
Бұйымның құрамы көрсетілген оның атауы
Мақсаты
Моделі
Зауыттық, сериялық нөмірі
Саны
Еуразиялық экономикалық одағының сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының коды
1.
Сыртқы сауда шарты (келісімшарты), оған косымша және (немесе) толықтыру және
(немесе)
тараптардың ниеттерін растайтын өзге де құжат___________________________
_____________________________________________________________________
(тиісті құжаттың нөмірі және жасасу күнін, парақтар санын көрсету) Көрсетілетін
қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірін және (немесе) бизнес сәйкестендіру нөмірін көрсету _____________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының заңды мекенжайы _________________________
______________________________________________________________________
(пошталық индексі, елі (шетелдік заңды тұлға үшін), облысы, қаласы, ауданы, елді
мекені, көше атауы, үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
Көрсетілетін қызметті алушының нақты мекенжайы _________________________
______________________________________________________________________
(пошталық индексі, елі (шетелдік заңды тұлға үшін), облысы, қаласы, ауданы, елді
мекені, көше атауы, үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
Көрсетілетін қызметті алушының телефоны, факсы, электрондық поштасы, ресми
интернет-ресурсы
(болған жағдайда) __________________________________________________
____________________________________________________________ ______
құжат(тар) қоса берiлiп отыр.
Осымен: көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатыны және оларға мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатыны; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады; өтініш беруші мемлекеттік қызметті көрсету кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
Уәкілетті тұлға ____________ ____________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Толтырылған күні 20__ жылғы "___"______________
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушымен байланыстыратын тұлға:__________
(мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының орындаушысы – тұлғаның тегiн, атын,
әкесiнiң атын, телефонын, электрондық поштасын көрсету)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 49/нс бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының 2020 жылғы
6 мамырдағы № 34/қе
бұйрығына 7-қосымша
"Шифрлау (криптографиялық) құралдарын қамтитын тауарлардың (өнімдердің) сипаттамасы туралы нотификацияларды тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Регистрация нотификаций о характеристиках товаров (продукции), содержащих шифровальные (криптографические) средства" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Регистрация нотификаций о характеристиках товаров (продукции), содержащих шифровальные (криптографические) средства" (далее – государственная услуга).
2. Государственную услугу оказывает Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (филиалам или представительствам юридического лица), обратившимся к услугодателю для прохождения разрешительной процедуры (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) электронные копии документов, указанных в пункте 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Требования к оказанию государственной услуги).
4. Заявление о регистрации нотификаций о характеристиках товаров (продукции), содержащих шифровальные (криптографические) средства (далее – нотификация) рассматривается в течение 5 рабочих дней со дня его регистрации.
В случае необходимости услугодатель направляет в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, уведомление о необходимости предоставления документа, предусмотренного подпунктом 4) пункта 10 Требований к оказанию государственной услуги. В случае оформления нотификации организацией-изготовителем страны, не являющейся страной-членом Евразийского экономического союза, услугодатель направляет в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, уведомление о необходимости предоставления документа, предусмотренного подпунктом 4) пункта 10 Требований к оказанию государственной услуги. Срок предоставления данных документов составляет 3 рабочих дня с момента получения услугополучателем уведомления. Данный срок не входит в срок оказания государственной услуги.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о государственной регистрации (перерегистрации) услугополучателя в качестве юридического лица, в качестве индивидуального предпринимателя, содержащиеся в государственных цифровых системах, услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в указанный срок направляет в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
В случае предоставления полного пакета документов услугодатель готовит решение о регистрации нотификаций либо уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в регистрации нотификации, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Шифрлау (криптографиялық) құралдарын қамтитын тауарлардың (өнімдердің) сипаттамасы туралы нотификацияларды тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – Заң) әзірленген және "Шифрлау (криптографиялық) құралдарын қамтитын тауарлардың (өнімдердің) сипаттамасы туралы нотификацияларды тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) рұқсат беру рәсімдерін алу үшін жүгінген жеке немесе заңды тұлғаларға (заңды тұлғаның филиалдарына немесе өкілдіктеріне) (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік қызмет көрсетеді.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) 10-тармағында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін жолдайды.
4. Нотификация тіркеу, шифрлау (криптографиялық) құралдарын қамтитын тауарлардың (өнімдердің) сипаттамасы туралы нотификацияны тіркеу (бұдан әрі – нотификация) өтініші ол тіркелген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде қарастырылады.
Қажет болған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызмет алушының "жеке кабинетіне" уәкілетті тұлғаның электрондық қолы қойылған электрондық құжат түрінде Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 10-тармағы 4) тармақшасында көрсетілген құжаттарды ұсыну қажеттілігі туралы хабарлама жолдайды. Нотификация Еуразия экономикалық одағының елдер мүшесіне жатпайтын өндіруші елмен шығарылған болған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызмет алушының "жеке кабинетіне" уәкілетті тұлғаның электрондық қолы қойылған электрондық құжат түрінде мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 10-тармағы 4) тармақшасында көрсетілген құжаттарды ұсыну қажеттілігі туралы хабарлама жолдайды. Көрсетілген құжаттар ұсыну мерзімі көрсетілетін қызмет алушымен хабарламаны алған сәттен бастап 3 жұмыс күнін құрайды. Бұл мерзім мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға ретінде, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау және (немесе) құжаттардың қолданыс мерзімінің өтіп кету фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды жолдайды.
Құжаттар пакеті толық ұсынылған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші нотификацияны тіркеу туралы шешімді дайындайды немесе көрсетілетін қызметті алушыны рұқсат беруден бас тарту туралы алдын ала қабылданған шешімді, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 09:00 до 19:00 часов, с перерывом на обед с 13:00 до 15:00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.​knb.​gov.​kz
10.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) электронная нотификация по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – нотификация);
3) электронный документ нотификации в формате *.xls. Описание структуры файла нотификации, представляемого услугодателю, приведено в Положении о ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза и вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза шифровальных (криптографических) средств, утвержденном Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 года № 30 "О мерах нетарифного регулирования";
4) электронная копия легализованного документа (апостиль, консульская легализация), предоставляющего услугополучателю право действовать от лица изготовителя. В случае составления указанного документа на иностранном языке, также представляется электронная копия перевода на государственный или русский язык, заверенного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. В случае необходимости услугодатель направляет в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа уведомление о необходимости предоставления документа, предусмотренного подпунктом 4) настоящего пункта Требований к оказанию государственной услуги.
В случае оформления нотификации организацией-изготовителем страны, не являющейся страной-членом Евразийского экономического союза, услугодатель направляет в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа уведомление о необходимости предоставления документа, предусмотренного подпунктом 4) настоящего пункта Требований к оказанию государственной услуги. Срок предоставления данных документов составляет 3 рабочих дня с момента поступления уведомления в "личный кабинет" услугополучателя. Данный срок не входит в срок оказания государственной услуги.
В случае оформления нотификации услугополучателем, являющимся организацией-изготовителем третьей страны, нотификация должна быть легализована
11.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 13:00-ден 15:00-ге дейін түскі үзіліспен сағат 09:00-ден бастап 19:00-ге дейін;
2) портал – тәулік бойы, техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты, үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады). Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің www.​knb.​gov.​kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
10.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық құжат түріндегі өтініш;
2) Қағидаларға 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша электрондық нотификация (бұдан әрі – нотификация);
3) *.xls. форматындағы нотификацияның электрондық құжаты. Көрсетілетін қызметті берушіге ұсынылатын нотификацияның файлы құрылымының сипаттамасы "Тарифтік емес реттеу шаралары туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешімімен бекітілген Шифрлау (криптографиялық) құралдарын Еуразия экономикалық одағының кедендік аумағына әкелу және Еуразия экономикалық одағының кедендік аумағынан әкету тәртібі туралы ережеде көрсетілген;
4) көрсетілетін қызметті алушыға өндірушінің атынан әрекет етуге құқық беретін заңдастырылған құжаттың (апостиль, консулдық заңдастыру) электрондық көшірмесі. Көрсетілген құжат шет тілінде дайындалған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен куәландырылған мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі аудармасының электрондық көшірмесі қоса ұсынылады. Қажет болған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызмет алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат түрінде осы қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар Тізбесіндегі 4-тармақшада көрсетілген құжаттарды ұсыну қажеттілігі туралы хабарлама жолдайды. Нотификация Еуразия экономикалық одағының елдер мүшесіне жатпайтын өндіруші елмен шығарылған болған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызмет алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат түрінде осы қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар Тізбесіндегі тармақтағы 4-тармақшада көрсетілген құжаттарды ұсыну қажеттілігі туралы хабарлама жолдайды. Көрсетілген құжаттар ұсыну мерзімі көрсетілетін қызмет алушымен хабарламаны алған сәттен бастап 3 жұмыс күнін құрайды. Бұл мерзім мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді. Нотификацияны үшінші елдің өндіруші-ұйымы ресімдеген жағдайда, нотификация заңдастырылуы тиіс
11.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері

1. Наименование товара
2. Назначение товара
3. Сведения об изготовителе товара
4. Используемые криптографические алгоритмы (функции) и их назначение:
№ категории из приложения № 4
а) _______________________________________________
б) _______________________________________________
в) _______________________________________________
5. Наличие в товаре функциональных возможностей, не описанных в предоставляемой пользователю эксплуатационной документации
_________________________________________________________________________
6. Срок действия нотификации "__" _______20__г.
7. Сведения о заявителе ____________________________________________________
8. Сведения о документе изготовителя, удостоверившего полномочия лица на оформление нотификации (при необходимости)
_________________________________________________________________________
9. Дата заполнения нотификации "__" _______20__г.
Достоверность и полноту сведений, включенных в нотификацию, подтверждаю:
Уполномоченное лицо ______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 8 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от " "________ 2026 года № ___
Приложение 8 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 6 мая 2020 года № 34/қе
Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения на реализацию (в том числе иную передачу) средств криптографической защиты информации"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения на реализацию (в том числе иную передачу) средств криптографической защиты информации" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача разрешения на реализацию (в том числе иную передачу) средств криптографической защиты информации" (далее – государственная услуга).
2. Государственную услугу оказывает Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (филиалам или представительствам юридического лица, лицензиатам), обратившимся к услугодателю для прохождения разрешительной процедуры (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) электронные копии документов, указанных в пункте 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Требования к оказанию государственной услуги).

1. Тауардың атауы
2. Тауардың мақсаты
3. Тауарды өндіруші туралы мәлімет
4. Қолданылатын криптографиялық алгоритмдер (міндеттері) және олардың мақсаты:
№ 4 қосымшадан санат №
а) _______________________________________________
б) _______________________________________________
в) _______________________________________________
5. Тауарда қолданушымен ұсынылған эксплуатациялық құжаттарда жазылмаған
функционалдық мүмкіншіліктердің болуы____________________________________
6. Нотификацияның іс-әрекет мерзімі 20__ жылғы "___"______________
7. Өтінуші туралы мәлімет _____________________________________________
8. Нотификацияны ресімдеуге тұлғаның өкілеттігін растаушы, өндірушінің құжаты
туралы мәлімет (қажет болғанда) ________________________________________
9. Нотификацияның толтырылған күні 20__ жылғы "___"______________
Нотификацияға енгізілген мәліметтердің шынайылығын және толықтығын
растаймын:
Уәкілетті тұлға ____________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 49/нс бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының 2020 жылғы
6 мамырдағы № 34/қе
бұйрығына 8-қосымша
"Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізуге (оның ішінде өзгеше беруге) рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізуге (оның ішінде өзгеше беруге) рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – Заң) әзірленген және "Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізуге (оның ішінде өзгеше беруге) рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) рұқсат беру рәсімдерін алу үшін жүгінген жеке немесе заңды тұлғаларға (заңды тұлғаның филиалдарына немесе өкілдіктеріне) (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік қызмет көрсетеді.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) 10-тармағында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін жолдайды.";

4. Заявление на выдачу разрешения на реализацию (в том числе иную передачу) средств криптографической защиты информации (далее – разрешение) рассматривается в течение 8 рабочих дней со дня его регистрации.
Услугодатель в течение 5 рабочих дней с момента получения заявления услугополучателя на выдачу разрешения проверяет достоверность документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них, а также соответствие услугополучателя разрешительным требованиям для занятия деятельностью по реализации (в том числе иной передаче) средств криптографической защиты информации, установленным приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 19 декабря 2018 года № 104/қе "Об утверждении Правил осуществления разрешительных процедур и разрешительных требований по выдаче разрешения на реализацию (в том числе иную передачу) средств криптографической защиты информации и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17973).
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о государственной регистрации (перерегистрации) услугополучателя в качестве юридического лица, в качестве индивидуального предпринимателя, об оплате сбора за право занятия отдельными видами деятельности (в случае оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства"), содержащиеся в государственных цифровых системах, услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случае установления факта неполноты представленных документов, а также наличия оснований для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренных пунктом 11 Требований к оказанию государственной услуги, услугодатель в указанный срок направляет в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
В случае предоставления полного пакета документов услугодатель в течение 3 рабочих дней готовит в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, разрешение либо уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в выдаче разрешения, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.

4. Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізуге (оның ішінде өзге де беруге) рұқсат беруге арналған өтініш (бұдан әрі – рұқсат) тіркелген күнінен бастап 8 жұмыс күні ішінде қаралады.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының рұқсат беруге өтінішін алған сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анықтығын, қолданыс мерзімін, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізу (оның ішінде өзге де беру) жөніндегі қызметпен айналысу үшін рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексереді, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2018 жылғы 19 желтоқсандағы № 104/қе "Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізуге (оның ішінде өзге де беруге) рұқсат беру рәсімдерін және рұқсат беру талаптарын жүзеге асыру қағидаларын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17973 болып тіркелген) бекітілген.
Мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған жеке басты куәландыратын құжат туралы, көрсетілетін қызметті алушыны заңды тұлға ретінде, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін алымның төленгені туралы ("цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайда) мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, сонымен қатар, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардағы 11-тармақта көзделген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзім ішінде көрсетілетін қызмет алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызмет берушінің өкілетті тұлғасының электронды қолымен куәландырылған электрондық құжат түрінде өтінішті одан әрі қарастырудан дәлелді бас тарту туралы жауабын береді.
Құжаттар пакеті толық ұсынылған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 3 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында рұқсат дайындайды не көрсетілетін қызметті алушыны рұқсат беруден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.

Государственная услуга оказывается на платной основе физическим и юридическим лицам. За оказание государственной услуги взимается сбор за право занятия отдельными видами деятельности в соответствии со статьей 616 Налогового кодекса Республики Казахстан, который составляет 9 месячных расчетных показателей. Оплата осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций. Оплата может осуществляться через платежный шлюз "цифрового правительства"
9.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

Мемлекеттік қызмет ақылы негізде жеке және заңды тұлғаларға көрсетіледі. Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 616-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін 9 айлық есептік көрсеткішті құрайтын төлем алынады. Төлем қолма-қол және ақшасыз нысандарда екінші деңгейлі банктер және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады. Төлем "цифрлық үкімет" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылуы мүмкін
9.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 09:00 до 19:00 часов, с перерывом на обед с 13:00 до 15:00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем). Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.​knb.​gov.​kz
10.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) заявление юридического лица в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам или заявление физического лица в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) электронная форма сведений о соответствии услугополучателя разрешительным требованиям для занятия деятельностью по реализации (в том числе иной передаче) средств криптографической защиты информации, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) сведения, подтверждающие уплату в бюджет сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства"
11.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной или социально ответственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной или социально ответственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной или социально ответственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 13:00-ден 15:00-ге дейін түскі үзіліспен сағат 09:00-ден бастап 19:00-ге дейін; 2) портал – тәулік бойы, техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты, үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің www.​knb.​gov.​kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
10.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электронды-цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы заңды тұлғаның өтініші немесе осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электронды-цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы жеке тұлғаның өтініші;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын тарату (оның ішінде өзгеше беру) бойынша қызметпен айналысу үшін рұқсат беру талаптарына көрсетілетін қызметті алушының сәйкестігі туралы мәліметтерінің электронды нысаны;
3) "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, қызметтердің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін бюджетке төленетін алымдарды растайтын мәліметтер
11.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;

4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной или социально ответственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги;
7) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной или социально ответственной услуги разрешительным требованиям
12.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа на портале в "личном кабинете" услугополучателя, а также по телефонам услугодателя и Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны услугодателя по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 76-49-49
Приложение 2
к Правилам выдачи разрешения
на реализацию (в том числе
иную передачу) средств
криптографической защиты
информации, утвержденным
приказом Председателя
Комитета национальной
безопасности Республики
Казахстан от "___" ______ 2022
года № ____
Форма
Заявление юридического лица для получения разрешения на реализацию
(в том числе иную передачу) средств криптографической защиты информации
В ______________________________________________________________________________
(полное наименование услугополучателя)
от _____________________________________________________________________________19
(полное наименование, местонахождение, бизнес-идентификационный номер юридического лица (в том числе иностранного юридического лица), бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного юридического лица - в случае отсутствия бизнес- идентификационного номера у юридического лица)
Прошу выдать разрешение на осуществление деятельности по реализации
(в том числе иной передаче) средств криптографической защиты информации.
Адрес юридического лица
________________________________________________________________________________
(почтовый индекс, страна (для иностранного юридического лица), область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Электронная почта ________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Факс ____________________________________________________________
Банковский счет
________________________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Прилагается ________ документа(-ов).
Настоящим подтверждается, что все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче разрешения; заявителю не запрещено судом заниматься деятельностью или отдельными видами деятельности, требующими получения разрешения; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при выдаче разрешения.
Руководитель ____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "___" _________ 20 _____года
________________
19 Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Приложение 3
к Правилам выдачи разрешения
на реализацию (в том числе
иную передачу) средств
криптографической защиты
информации, утвержденным
приказом Председателя
Комитета национальной
безопасности Республики
Казахстан от "___" ______ 2022
года № ____
Форма
Заявление физического лица для получения разрешения на реализацию
(в том числе иную передачу) средств криптографической защиты информации
В ______________________________________________________________________________
(полное наименование услугополучателя)
от ____________________________________________________________________________20
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный идентификационный номер)
Прошу выдать разрешение на осуществление деятельности по реализации
(в том числе иной передаче) средств криптографической защиты информации
Адрес местонахождения физического лица
________________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Электронная почта _______________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Факс ____________________________________________________________
Банковский счет __________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Прилагается ________ документа(-ов).
Настоящим подтверждается, что все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче разрешения; заявителю не запрещено судом заниматься деятельностью или отдельными видами деятельности, требующими получения разрешения; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при выдаче разрешения.
____________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "___" _________ 20 _____года
________________
20 Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "цифрового правительства".
Приложение 4
к Правилам выдачи разрешения
на реализацию (в том числе
иную передачу) средств
криптографической защиты
информации, утвержденным
приказом Председателя
Комитета национальной
безопасности Республики
Казахстан от "___" ______ 2022
года № ____
Форма
Форма сведений о соответствии услугополучателя разрешительным требованиям для занятия деятельностью по реализации (в том числе иной передаче) средств криптографической защиты информации

4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы;
7) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған деректердің және мәліметтердің рұқсат беру талаптарына сәйкессіздігі.
12.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптары
Көрсетілетін қызметті алушы электронды цифрлы қолы болған жағдайда мемлекеттік қызметті портал арқылы электронды нысанда алады.
Мемлекеттік қызметті алу үшін электрондық цифрлық қолтаңба болуы қажет. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінен", сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының және Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефондары арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің байланыс телефондары: 8 (7172) 76-49-49
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" №____
бұйрығымен бекітілген
"Ақпаратты криптографиялық
қорғау құралдарын өткізуге
(оның ішінде өзгеше беруге)
рұқсат беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізуге (оның ішінде өзге де жолдармен беруге) рұқсат құжатын алу үшін заңды тұлғаның өтініші
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы)
______________________________________________________________________
19 (заңды тұлғаның (соның ішінде шетелдік заңды тұлғаның) толық атауы, мекенжайы,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған
жағдайда – шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-
сәйкестендіру нөмірі)
Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізу (оның ішінде өзге де
жолдармен беру) бойынша қызметті жүзеге асыруға рұқсат құжатын беруiңiздi
сұраймын
Заңды тұлғаның мекенжайы ______________________________________
(пошталық индексі, елі (шетелдік заңды тұлға үшін) облысы, қаласы, ауданы, елді
мекені, көше атауы, үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
Электрондық пошта _____________________________________________
Телефондары __________________________________________________
Факс _________________________________________________________
Банк шоты _____________________________________________________
(шот нөмірі, банктiң атауы және орналасқан жерi) _______ құжат(тар) қоса беріліп
отыр.
Осымен: көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға рұқсат құжатын беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы; өтініш берушіге рұқсат құжатын алуды талап ететін қызметпен немесе қызметтің жекелеген түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады; өтініш беруші рұқсат құжатын беру кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
Басшы ________________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Толтыру күні: 20___ жылғы "___" _________________
19 Мемлекеттік қызмет беруші мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" №____
бұйрығымен бекітілген
"Ақпаратты криптографиялық
қорғау құралдарын өткізуге
(оның ішінде өзгеше беруге)
рұқсат беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізуге (оның ішінде өзге де жолдармен беруге) рұқсат құжатын алу үшін жеке тұлғаның өтініші
______________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы)
_____________________________________________________________________
20 (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жеке-сәйкестендіру
нөмірі)
Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізу (оның ішінде өзге де жолдармен беру) бойынша қызметті жүзеге асыруға рұқсат құжатын беруiңiздi сұраймын
Жеке тұлғаның мекенжайы _______________________________________________
(пошталық индексі, елі (шетелдік заңды тұлға үшін) облысы, қаласы, ауданы, елді
мекені, көше атауы, үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
Электрондық пошта ___________________________________________________
Телефондары _________________________________________________________
Факс ________________________________________________________________
Банк шоты ___________________________________________________________
(шот нөмірі, банктiң атауы және орналасқан жерi) _______ құжат(тар) қоса беріліп
отыр.
Осымен: көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға рұқсат құжатын беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы; өтініш берушіге рұқсат құжатын алуды талап ететін қызметпен немесе қызметтің жекелеген түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады; өтініш беруші рұқсат құжатын беру кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
________________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Толтыру күні: 20___ жылғы "___" _________________
20 Мемлекеттік қызмет беруші мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "___" №____
бұйрығымен бекітілген
"Ақпаратты криптографиялық
қорғау құралдарын өткізуге
(оның ішінде өзгеше беруге)
рұқсат беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын өткізу (оның ішінде өзге де жолдармен беруге) бойынша қызметпен айналысу үшін көрсетілетін қызметті алушының рұқсат беру талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны