Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района"
Постановление акимата Абайского района Карагандинской области от 20 июля 2026 года № 39/01
В соответствии Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат Абайского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района".
2. Принять иные вытекающие меры из настоящего постановления.
3. Признать утратившим силу постановление акимата Абайского района от 24 февраля 2015 года № 07/11 "Об утверждении положения государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима района.
Аким Абайского района С. Оспанов
Приложение
к постановлению акимата
Абайского района
от 20 июля 2026 года № 39/01
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере земельных отношений, архитектуры и градостроительства.
2. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" ведомства не имеет.
3. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.

"Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Абай ауданының әкімдігінің 2026 жылғы 20 шiлдедегi № 39/01 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" қаулысына сәйкес, Абай ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулыдан шығатын басқа да шаралар қабылдансын.
3. Абай ауданы әкімдігінің 2015 жылғы 24 ақпандағы "Абай ауданының қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" № 07/11 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің аппарат басшысына жүктелсін.
Абай ауданының әкімі С. Оспанов
Абай ауданы әкімдігінің
2026 жылғы 20 шілдегі
№ 30/01 қаулысына
қосымша
1. Жалпы ережелер
1. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметǝнәң актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттіқ берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.

7. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 100101, Карагандинская область, Абайский район, город Абай, ул. Абая, строение 26.
10. Полное наименование государственного органа: государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района".
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района".
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" осуществляется из местного бюджета.
13. Государственному учреждению "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района".
Если государственному учреждению "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района": реализация государственной политики в области земельных отношений, архитектуры и градостроительства.
15. Задачи:
установление оснований, условий и пределов возникновения, изменения и прекращения права собственности на земельный участок и права землепользования, порядка осуществления прав и обязанностей собственников земельных участков и землепользователей;
укрепление законности в области земельных отношений;
обеспечение государственных, общественных и частных интересов в сфере архитектуры, градостроительства.

7. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекеменің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 100101, Қарағанды облысы, Абай ауданы, Абай қаласы, Абай қөшесі, 26 құрылым.
10. Мемлекеттік органның толық атауы "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және кала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекеменің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекеменің кәсіпкерлік субъектілерімен "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекеменің функциялары болып табылатын міндеттері орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мелекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: жер қатынастары, сәулет және кала құрылысы саласында мемлекеттік саясатын жүзеге асыру.
15. Міндеттері:
жерді ұтымды пайдалану мен қорғауды, топырақ құнарлылығын ұдайы қалпына келтіріп отыруды, табиғи ортаны сақтау мен жақсартуды камтамасыз ету максатында жер қатынастарын реттеу;
шаруашылық жүргізудің барлық нысандарын тең құқықпен дамыту үшін жағдайлар жасау;
жеке және заңды тұлғалар мен мемлекеттің жерге құқықтарын қорғау;
жер қатынастары саласында заңдылықты нығайту болып табылады;
зандарда белгіленген тәртіппен бекітілген аудан аумағының қала құрылысын жоспралаудың кешенді схемасын (аудандық жоспарлау жобасын), селолық елді мекендердің бас жоспраларын іске асыру жөніндегі қызметті үйлестіру.

16. Функции:
координация деятельности по реализации утвержденных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке комплексной схемы градостроительного планирования территории района (проекта районной планировки), генеральных планов сельских населенных пунктов и схем развития и застройки населенных пунктов;
информирование населения о планируемой застройке территории либо иных градостроительных изменениях;
подготовка решения о строительстве, инженерной подготовке территории, благоустройстве и озеленении, консервации объектов незавершенного строительства, проведении комплекса работ по постутилизации строительных объектов районного значения;
ведение учета и регистрации актов о сносе зданий и сооружений районного значения;
ведение учета актов приемки строительных объектов в эксплуатацию с обязательным учетом обеспечения доступа маломобильным группам населения;
ведение и актуализация дежурных топографических планов подведомственных населенных пунктов в автоматизированной цифровой системе государственного градостроительного кадастра для мониторинга застройки территорий;
организация разработки и представление на утверждение в районный маслихат градостроительных проектов развития и застройки городов районного значения, генеральных планов сельских населенных пунктов с численностью населения свыше пяти тысяч человек, схем развития и застройки населенных пунктов (упрощенный генеральный план) с численностью населения до пяти тысяч человек, прошедших комплексную градостроительную экспертизу;
организация разработки и утверждение проектов детальной планировки, прошедших комплексную градостроительную экспертизу;
реализация градостроительных проектов;
рассмотрение и утверждение предпроектной документации и проектов строительства, финансируемых за счет средств местного бюджета, а также республиканского бюджета, выделенных на финансирование местного бюджетного инвестиционного проекта;
ведение мониторинга строящихся (намечаемых к строительству) строительных объектов и комплексов в порядке, определенном уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства;
принятие решения о реконструкции (переоборудовании, перепланировке) существующих зданий;
внесение информации и (или) сведений для наполнения автоматизированной цифровой системы государственного градостроительного кадастра, а также ее использования при оказании государственных услуг;
разработка и представление на утверждение дизайн-кода населенных пунктов;
представления на утверждение правил администрирования дизайн-кода населенных пунктов;
информирование граждан о правилах строительства и эксплуатации индивидуальных жилых домов, других строений и использования земельных участков;
осуществление взаимодействия и сотрудничества с государственными органами по вопросам, относящимся к их компетенции;
создание условий для планировки территорий с обеспечением прав и законных интересов физических и юридических лиц, общества, правообладателей земельных участков и объектов недвижимости;
создание условий для привлечения инвестиций при реализации утвержденной градостроительной документации по наиболее рациональному и эффективному использованию территорий;
формирование и ведение перечня объектов незавершенного строительства;
своевременное направление информации о выявленных в ходе мониторинга самовольно либо незаконно возводимых (возведенных) строительных объектах, равно как об изменении архитектурного облика населенного пункта (составных частей населенного пункта), реконструкции (перепланировке, переоборудовании, перепрофилировании) зданий, отдельных помещений и (или) частей здания, а также нарушениях и отступлениях от выданных и (или) согласованных исходных материалов в государственные органы, осуществляющие государственный архитектурно-строительный контроль и надзор, для принятия мер;
внесение на постоянной основе обновлений и изменений в дежурный топографический план;
инициирование исков в суд о сносе самовольно либо незаконно возводимых (возведенных) строительных объектов, равно как о приведении архитектурного облика населенного пункта (составных частей населенного пункта) в соответствие с утвержденными требованиями, сохранении объектов историко-культурного наследия и (или) ландшафтов.
ведение и наполнение информационной системы "Адресный регистр";
оказание государственных услуг;
выявление бесхозяйных земельных участков и организация работы по постановке их на учет;
реализация государственной политики в области регулирования земельных отношений;
подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа района, города областного значения по предоставлению земельных участков и изменению их целевого назначения;
подготовка предложений и проектов решений районного исполнительного органа по предоставлению земельных участков для целей недропользования, связанных с государственным геологическим изучением недр и разведкой;
подготовка предложений по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд;
определение делимости и неделимости земельных участков;
утверждение кадастровой (оценочной) стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством;
организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
организация разработки проектов зонирования земель, проектов и схем по рациональному использованию земель районов, городов областного значения;
организация разработки проектов земельно-хозяйственного устройства территорий населенных пунктов;
организация проведения земельных торгов (конкурсов, аукционов);
проведение экспертизы проектов и схем городского, районного значения, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
составление баланса земель района;
ведение учета собственников земельных участков и землепользователей, а также других субъектов земельных правоотношений;
выдача паспортов земельных участков сельскохозяйственного назначения;
заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;
подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом района, города областного значения на использование земельных участков для проведения изыскательских работ в соответствии со статьей 71 настоящего Кодекса;
подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
выявление земель, неиспользуемых и используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан;
подготовка предложений по резервированию земель;
утверждение земельно-кадастрового плана.

16. Функциялары:
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген аудан аумағында қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасын (аудандық жоспарлау жобасын), ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын және елді мекендерді дамыту мен оларда құрылыс салу схемаларын іске асыру жөніндегі қызметті үйлестіру;
аумақта жоспарланған құрылыс салу не өзге де қала құрылысы өзгерістері туралы халыққа хабар беру;
құрылыс, аумақты инженерлік жағынан дайындау, абаттандыру және көгалдандыру, құрылысы аяқталмаған объектілерді консервациялау, аудандық маңызы бар құрылыс объектілерін кейіннен кәдеге жарату жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізу туралы шешім қабылдау;
аудандық маңызы бар ғимараттар мен құрылысжайларды сүру туралы актілерді есепке алуды және тіркеуді жүргізу;
халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарына қолжетімділікті қамтамасыз етуді міндетті түрде ескере отырып, құрылыс объектілерін пайдалануға қабылдап алу актілерін есепке алуды жүргізу;
аумақтарда құрылыс салуды мониторингтеу үшін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған цифрлық жүйесінде ведомстволық бағынысты елді мекендердің кезекші топографиялық жоспарларын жүргізу және жаңартып отыру;
кешенді қала құрылысы сараптамасынан өткен, аудандық маңызы бар қалаларды дамыту мен оларда құрылыс салудың қала құрылысы жобаларын, халқының саны бес мың адамнан асатын ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын, халқының саны бес мың адамға дейінгі ауылдық елді мекендерді дамыту мен оларда құрылыс салу схемаларын (оңайлатылған бас жоспар) әзірлеуді ұйымдастыру және аудандық мәслихатқа бекітуге ұсыну;
кешенді қала құрылысы сараптамасынан өткен егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын әзірлеуді ұйымдастыру және бекіту;
қала құрылысы жобаларын іске асыру;
жергілікті бюджет, сондай-ақ жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаны қаржыландыруға бөлінген республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын жобалау алдындағы құжаттаманы және құрылыс жобаларын қарау және бекіту;
салынып жатқан (салынуы белгіленген) құрылыс объектілері мен кешендерінің мониторингін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүргізу;
бұрыннан бар ғимараттарды реконструкциялау (қайта жабдықтау, қайта жоспарлау) туралы шешім қабылдау;
мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған цифрлық жүйесін толықтыру, сондай-ақ оны мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде пайдалану үшін ақпарат және (немесе) мәліметтер енгізу;
елді мекендердің дизайн-кодтарын әзірлеу және оларды бекітуге ұсыну;
елді мекендердің дизайн-кодтарын әкімшілендіру қағидаларын бекітуге ұсыну;
азаматтарды жеке тұрғын үйлерді, басқа да құрылыстарды салу мен пайдалану және жер учаскелерін пайдалану қағидалары туралы хабар беру;
мемлекеттік органдармен олардың құзыретіне жататын мәселелер бойынша өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты жүзеге асыру;
жеке және заңды тұлғалардың, қоғамның, жер учаскелері мен жылжымайтын мүлік объектілері құқық иеленушілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ете отырып, аумақтарды жоспарлау үшін жағдайлар жасау;
аумақтарды неғұрлым ұтымды және тиімді пайдалану бойынша бекітілген қала құрылысы құжаттамасын іске асыру кезінде инвестициялар тарту үшін жағдайлар жасау;
құрылысы аяқталмаған объектілердің тізбесін қалыптастыру және жүргізу;
мониторинг барысында анықталған рұқсат алмай не заңсыз тұрғызылатын (тұрғызылған) құрылыс объектілері, сол сияқты елді мекеннің (елді мекеннің
құрамдас бөліктерінің) сәулеттік келбетін өзгерту, ғимараттарды, жекелеген үй-жайларды және (немесе) ғимарат бөліктерін реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) туралы, сондай-ақ бұзушылықтар және берілген және (немесе) келісілген бастапқы материалдардан ауытқулар туралы ақпаратты мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы мен қадағалауын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға шаралар қабылдау үшін уақтылы жіберу;
халыққа өздерінің өмір сүру және тіршілік ету ортасының жай-күйі, оның болжамды өзгерістері, белгіленген сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы уақтылы хабар беру, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың қала құрылысы өзгерістерін және қала құрылысы құжаттамасын оларды бекіткенге дейін қарауға қатысуын қамтамасыз ету;
тұрақты негізде кезекші топографиялық жоспарға жаңартулар мен өзгерістерді енгізу;
рұқсат алмай не заңсыз тұрғызылатын (тұрғызылған) құрылыс объектілерін сүру туралы, сол сияқты елді мекеннің (елді мекеннің құрамдас бөліктерінің) сәулеттік келбетін бекітілген талаптарға сәйкес келтіру, тарихи-мәдени мұра объектілерін және (немесе) ландшафтарды сақтау туралы сотқа талап қоюларға бастамашылық ету жүктеледі.
"Мекенжай тіркелімі" ақпараттық жүйесін жүргізуді және толықтыруды қамтамасыз етеді;
салынып жатқан объектілердің мониторингін жүргізу; мемлекеттік қызметтерді көрсету;
иесі жок жер учаскелерін анықтау және оларды есепке алу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
ауданның жергілікті атқарушы органының жер учаскелерін беру және олардың нысаналы мақсатын өзгерту жөніндегі ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
жер қойнауын пайдаланудың мемлекеттік геологиялық зерттеуге және барлауға байланысты мақсаттары үшін жер учаскелерін беру жөніндегі аудандық атқарушы органның ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп иеліктен шығару жөнінде ұсыныстар дайындау;
жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау;
жерді аймақтарға бөлу жобаларын, жерді ұтымды пайдалану жөніндегі жобалары мен схемаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
елді мекендер аумағының жер-шаруашылық орналастыру жобаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
жер сауда-саттығын (конкурстар, аукциондар) жүргізуді ұйымдастыру;
жерді пайдалану мен қорғау мәселелерін қозғайтын, қалалық, аудандық маңызы бар жобалар мен схемаларға сараптама жүргізу;
ауданның жер балансын жасау;
жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың, сондай-ақ жер құқығы қатынастарының басқа да субъектілерінің есебін жүргізу;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің паспорттарын беру;
жер учаскесін сатып алу-сату шарттары мен жалдау және жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасасу және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер Кодексінің 71 бабына сәйкес ауданның жергілікті атқарушы органының іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беруі жөнінде ұсыныстар дайындау;
ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екіншісіне ауыстыру жөнінде ұсыныстар дайындау;
пайдаланылмай жатқан және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жерді анықтау;
жерді резервке қалдыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау;
жер-кадастрлық жоспарды дайындау.

17. Права и обязанности государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района":
запрашивать и получать информацию от других государственных и негосударственных учреждений;
рассматривает обращения физических и юридических лиц.
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство государственным учреждением "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" назначается на должность и освобождается от должности акимом Абайского района.
20. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" не имеет заместителей.
21. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района":
1) в пределах своей компетенции издает приказы, инструкции и дает указания, обязательные для исполнения всеми специалистами государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района";
2) представляет государственный орган во всех государственных и негосударственных учреждениях;
3) назначает на должность и освобождает от должности работников отдела;
4) определяет должностные обязанности сотрудников отдела;
5) заключает договора с юридическими и физическими лицами;
6) ведет личный прием граждан;
7) осуществляет иные полномочия в пределах своей компетенции.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства Абайского района" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

17. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құқықтары мен міндеттері:
басқа мемлекеттік және мемлекеттік емес мекемелерден ақпаратты сұрауға және алуға;
жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
18. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Абай ауданының жер катынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Абай ауданының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының орынбасарлары жоқ.
21. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттігі:
1) "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі барлық мамандарға міндетті орындалу үшін, өкілетті шегінде бұйрықтар, нұсқаулар және тапсырмалар береді;
2) барлық мемлекеттік және мемлекеттік емес мекемелерде, мемлекеттік органның атынан өкілдік етеді;
3) бөлім қызметлерін кызметке тағайындағы және қызметтен босатады;
4) бөлім қызметкерлерінің лауазымдық міндеттемелерін анықтайды;
5) жеке заңды тұлғалармен шарттар жасайды;
6) азаматтардың жеке қабылдауын жүргізеді;
7) өз құзыреті шегінде басқа өкілеттіктерді іске асырады.
"Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
22. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінде заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
"Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де есебінен қалыптастырылады.

23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района", относится к коммунальной собственности.
24. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом,
приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Абайского района" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

23. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көделмесе "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. "Абай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.