О внесении изменений в решение Карагандинского областного маслихата от 9 декабря 2025 года № 343 "Об областном бюджете на 2026-2028 годы"
Решение Карагандинского областного маслихата от 6 мая 2026 года № 390
Карагандинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Карагандинского областного маслихата "Об областном бюджете на 2026-2028 годы" от 9 декабря 2025 года №343 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №218640) следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2026 – 2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 540092542 тысячи тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 59451714 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 12550273 тысячи тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 0 тенге;
специальным поступлениям - 34325077 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 433765478 тысяч тенге;
2) затраты – 557136446 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 46565908 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 61530816 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 14964908 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 3337777 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 3337777 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -66947589 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 66947589 тысяч тенге:
поступление займов – 61530816 тысяч тенге;
погашение займов – 15226459 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 20643232 тысячи тенге.";
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Установить на 2026 год нормативы распределения доходов в областной бюджет, в бюджеты районов (городов областного значения) в следующих размерах:
1) по социальному налогу:
Актогайского района – 0 процентов, города Сарань – 18 процентов, города Караганды – 36 процентов, Абайского района – 39 процентов, Каркаралинского, Нуринского, Осакаровского районов, городов Приозерск, Шахтинск - по 50 процентов, Бухар-Жырауского района – 53 процента, города Балхаш– 54 процента, Шетского района – 76 процентов, города Темиртау – 99 процента.";
пункт 7 изложить в новой редакции:

Қарағанды облыстық мәслихатының 2025 жылғы 9 желтоқсандағы № 343 "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Қарағанды облыстық мәслихатының 2026 жылғы 6 мамырдағы № 390 шешімі
Қарағанды облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қарағанды облыстық мәслихатының "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" 2025 жылғы 9 желтоқсандағы №343 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №218640 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 540092542 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 59451714 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 12550273 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер бойынша – 0 теңге;
арнаулы түсімдері бойынша - 34325077 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 433765478 мың теңге;
2) шығындар – 557136446 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 46565908 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 61530816 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 14964908 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 3337777 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 3337777 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -66947589 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 66947589 мың теңге:
қарыздар түсімдері –61530816 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 15226459 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 20643232 мың теңге.";
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. 2026 жылға арналған облыстық бюджетке, аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне кірістерді бөлу нормативтері келесі мөлшерлерде белгіленсін:
1) әлеуметтік салық бойынша:
Ақтоғай ауданына – 0 пайыз, Саран қаласына – 18 пайыз, Қарағанды қаласына – 36 пайыз, Абай ауданына – 39 пайыз, Қарқаралы, Нұра, Осакаров аудандарына, Приозерск, Шахтинск қалаларына – 50 пайыздан, Бұқар-Жырау ауданына – 53 пайыз, Балқаш қаласына – 54 пайыздан, Шет ауданына – 76 пайыз, Теміртау қаласына – 99 пайыз.";
7-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

1 250 857
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
7 570 094
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
644 751
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 885 942
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 103 428
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
5 850
078
Предоставление специальных социальных услуг в условиях временного пребывания в области социальной защиты
40 253
261
Управление образования области
3 898 836
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
2 898 171
037
Социальная реабилитация
486 592
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
514 073
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
7 015
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
7 015
2
Социальная помощь
9 157 176
256
Управление координации занятости и социальных программ области
9 144 216
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
87 884
068
Программа занятости
9 056 332
261
Управление образования области
12 960
084
Социальная поддержка обучающихся и воспитанников организаций образования очной формы обучения в виде льготного проезда на общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
12 960
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
1 600 487
256
Управление координации занятости и социальных программ области
1 532 460
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
617 853
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
165
044
Реализация миграционных мероприятий на местном уровне
47 774
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам

1 250 857
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
7 570 094
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
644 751
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 885 942
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 103 428
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
5 850
078
Әлеуметтік қорғау саласында уақытша болу жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
40 253
261
Облыстың білім басқармасы
3 898 836
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
2 898 171
037
Әлеуметтік сауықтандыру
486 592
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
514 073
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
7 015
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
7 015
2
Әлеуметтiк көмек
9 157 176
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
9 144 216
003
Мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қолдау
87 884
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
9 056 332
261
Облыстың білім басқармасы
12 960
084
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша білім беру ұйымдарының күндізгі оқу нысанында оқитындар мен тәрбиеленушілерді қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен жол жүру түрінде әлеуметтік қолдау
12 960
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
1 600 487
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
1 532 460
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
617 853
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
165
044
Жергілікті деңгейде көші-қон іс-шараларын іске асыру
47 774
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету

10 000
020
Развитие объектов сельского хозяйства
10 000
719
Управление ветеринарии области
3 423 797
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
233 191
008
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
49 310
009
Организация санитарного убоя больных животных
10 650
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
21 078
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
63 315
012
Проведения ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
19 877
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
187 547
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
2 711 483
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
5 045
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
34 724
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
87 577
741
Управление сельского хозяйства и земельных отношений области
23 155 673
002
Субсидирование развития семеноводства
630 582
005
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
2 434 751
008
Субсидирование развития производства приоритетных культур
187 190
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
155 602
021
Содержание и ремонт государственных пунктов искусственного осеменения животных, заготовки животноводческой продукции и сырья, площадок по убою сельскохозяйственных животных, специальных хранилищ (могильников) пестицидов, ядохимикатов и тары из-под них
29 967
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур

10 000
020
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
10 000
719
Облыстың ветеринария басқармасы
3 423 797
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
233 191
008
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
49 310
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
10 650
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
21 078
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
63 315
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
19 877
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
187 547
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
2 711 483
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
5 045
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
34 724
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
87 577
741
Облыстың ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы
23 155 673
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
630 582
005
Саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
2 434 751
008
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
187 190
014
Ауыл шаруашылығы таурларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
155 602
021
Малды қолдан ұрықтандыратын, мал шаруашылығы өнiмi мен шикiзатын дайындайтын мемлекеттік пункттердi, ауыл шаруашылығы малын соятын алаңдарды, пестицидтердi, улы химикаттарды және олардың ыдыстарын арнайы сақтау орындарын (көмiндiлердi) ұстау және жөндеу
29 967
029
Ауыл шаруашылығы дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар

6 271 404
На капитальный, средний и текущий ремонт автомобильных дорог районного значения (улиц города) и улиц населенных пунктов
3 872 648
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
1 998 756
На льготный, бесплатный проезд на городском общественном транспорте (кроме такси) для детей от 7 до 18 лет
400 000
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
3 593 125
На приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения
3 593 125
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
630 000
На реализацию природоохранных мероприятий
630 000
Целевые трансферты на развитие:
27 894 402
в том числе:
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
2 212 492
На развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
41 229
На развитие объектов спорта
971 263
На развитие объектов туризма
1 200 000
Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог области
392 116
На реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах
392 116
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
25 289 794
На развитие системы водоснабжения и водоотведения в городах
5 224 911
На развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
6 323 880
На развитие системы водоснабжения и водоотведения за пределами населенных пунктов
1 168 147
На развитие газотранспортной системы
5 000 000
На развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
437 099
На развитие систем теплоснабжения
6 329 579
На развитие коммунального хозяйства
806 178
Бюджетные кредиты:
49 730 816
в том числе:
Управление экономики и бюджетного планирования области
1 005 562
Для реализации мер социальной поддержки специалистов
1 005 562
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
8 943 333
На приобретение жилья
8 943 333
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
39 781 921
На реконструкцию и строительство систем тепло-, водоснабжения и водоотведения
39 781 921

6 271 404
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын (қала көшелерін) және елді мекен көшелерін күрделі, орташа және ағымдағы жөндеуден өткізуге
3 872 648
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
1 998 756
7 жастан 18 жасқа дейінгі балалар үшін қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен тегін жол жүруіне
400 000
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
3 593 125
Халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға
3 593 125
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
630 000
Табиғатты қорғау іс-шараларын іске асыруға
630 000
Нысаналы даму трансферттері:
27 894 402
оның ішінде:
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
2 212 492
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға
41 229
Cпорт объектілерін дамыту
971 263
Туризм объектілерін дамыту
1 200 000
Облыстың жолаушылар көлігі және автомобильдер жолдары басқармасы
392 116
Шағын және моноқалалардағы бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға
392 116
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
25 289 794
Қалаларда сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға
5 224 911
Ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға
6 323 880
Елді мекендерден тыс жерлерге сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға
1 168 147
Газ тасымалдау жүйесін дамытуға
5 000 000
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға
437 099
Жылумен жабдықтау жүйелерін дамытуға
6 329 579
Коммуналдық шаруашылықты дамытуға
806 178
Бюджеттік кредиттер:
49 730 816
оның ішінде:
Облыстың экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы
1 005 562
Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін
1 005 562
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
8 943 333
Тұрғын үй сатып алуға
8 943 333
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
39 781 921
Жылу, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін реконструкция және құрылыс үшін кредит беру
39 781 921