"Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Архив, құжаттама және кітап ісі комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 27 қыркүйектегі № 386-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 2026 жылғы 9 маусымдағы № 278-НҚ бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 27 қыркүйектегі № 386-НҚ "Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Архив, құжаттама және кітап ісі комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Архив, құжаттама және кітап ісі комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ережесінде:
жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2023 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 386-НҚ бұйрығымен
бекітілген";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Функциялары:
1) жалпы функциялар:
стратегиялық:
мемлекеттік рәміздер, архив ісі және құжаттамалық қамтамасыз ету, электрондық құжат айналымы және электрондық архивтер, ономастика, геральдика, кітап және кітапхана ісі салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады;
Комитет реттейтін салалар бойынша стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлейді;
Комитеттің құзыретіне жататын мәселелер бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады, сондай-ақ халықаралық келісімдерді, меморандумдар мен шарттарды, оның ішінде Министрлік реттейтіндерін әзірлейді және жасасады;
реттеушілік:
Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша, оларды бекітуге Министрліктің нормативтік құқықтық актілерінде тікелей құзыреті болған жағдайда және адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарына нұқсан келтірмейтін бөлігінде, нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді, келіседі және бекітеді;
Комитет реттейтін салаларда орталық бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша натуралдық нормаларды әзірлейді.
жүзеге асырылуы:
Комитет реттейтін салаларда Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдардағы өкілдігін қамтамасыз етеді;
тиісті салаларда Комитеттің құзыреті шегінде келісімдерді, меморандумдар мен шарттарды әзірлейді;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитет реттейтін салалардағы нормативтік құқықтық актілерге құқықтық мониторинг жүргізеді;
Комитет реттейтін салаларда Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
Комитет реттейтін салаларда республикалық мемлекеттік мекемелер мен жергілікті атқарушы органдар қызметін үйлестіреді және әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
Комитет реттейтін салалар бойынша саяси партиялармен, қоғамдық бірлестіктермен, кәсіптік одақтармен және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды;
Комитет реттейтін салалар бойынша ақпараттық-түсіндіру іс-шараларын жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды, сондай-ақ өтініштерде (арыздарда, шағымдарда), сұрау салуларда, ұсыныстарда, пікірлерде және хабарламаларда көтерілген жүйелі мәселелерге талдау жүргізеді, мониторингті жүзеге асырады және оларды айқындайды;
Комитетке ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшыларын қызметке тағайындау және қызметтен босату, оларды көтермелеу және тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы ұсыныстар енгізеді;
Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерінде, сондай-ақ Министрлік басшылығының тапсырмаларында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген функциялар жалпы болып табылады және Комитеттің барлық басқармалары оларды өз құзыреті шегінде жүзеге асырады.

О внесении изменений в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 27 сентября 2023 года № 386-НҚ "Об утверждении Положения республиканского государственного учреждения "Комитет архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации Республики Казахстан от 9 июня 2026 года № 278-НҚ
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 27 сентября 2023 года № 386-НҚ "Об утверждении Положения республиканского государственного учреждения "Комитет архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан" следующие изменения:
в Положении республиканского государственного учреждения "Комитет архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Утверждено
приказом Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 27 сентября 2023 года
№ 386-НҚ";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Функции:
1) общие функции:
стратегические:
формирует и реализует государственную политику в сферах государственных символов, архивного дела и документационного обеспечения управления, электронного документооборота и электронных архивов, ономастики, геральдики, книжного и библиотечного дела;
разрабатывает стратегические и программные документы по вопросам, относящимся к сферам, регулируемых Комитетом;
осуществляет международное сотрудничество по вопросам, относящимся к компетенции Комитета, а также разработку и заключение международных соглашений, меморандумов и договоров, в том числе регулируемых Министерством;
регулятивные:
разрабатывает, согласовывает и утверждает нормативные правовые и правовые акты по вопросам, входящим в компетенцию Комитета при наличии прямой компетенции по их утверждению в нормативных правовых актах Министерства, и не затрагивающих права и свободы человека и гражданина;
разрабатывает натуральные нормы в регулируемых Комитетом сферах по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
реализационные:
обеспечивает представительство Республики Казахстан в международных организациях в сферах регулируемых Комитетом;
разрабатывает соглашения, меморандумы и договора в соответствующих сферах в пределах компетенции Комитета;
осуществляет правовой мониторинг нормативных правовых актов в сферах регулируемых Комитетом, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
разрабатывает предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в сферах, регулируемых Комитетом;
осуществляет координацию и методическое руководство деятельности республиканских государственных учреждений и местных исполнительных органов в сферах, регулируемых Комитетом;
взаимодействует с политическими партиями, общественными объединениями, профессиональными союзами и иными организациями по вопросам, в сферах, регулируемых Комитетом;
осуществляет информационно-пропагандистские мероприятия по вопросам, в сферах, регулируемых Комитетом;
рассмотрение обращений физических и юридических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также осуществление анализа, мониторинга и выявления системных проблем, поднимаемых физическими и юридическими лицами в обращениях (заявлениях, жалобах), запросах, предложениях, откликах и сообщениях;
вносит предложения о назначении и освобождении от должности руководителей подведомственных учреждений Комитета, их поощрении и применении к ним дисциплинарных взысканий;
осуществляет иные функции, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, а также поручениями руководства Министерства.
Функции, предусмотренные подпунктом 1) настоящего пункта являются общими и реализуются всеми управлениями Комитета в пределах их компетенции.

2) Архив ісі саласындағы мемлекеттік саясат және бақылау басқармасы:
стратегиялық:
архив ісі, құжаттамалық қамтамасыз ету, электрондық құжат айналымы және цифрлық архивтер салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады;
реттеушілік:
архив ісі және құжаттамалық қамтамасыз ету саласында заң жобаларын әзірлейді;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік архивтері басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын әзірлейді;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік архивтерінің азаматтық қызметшілерін аттестаттау қағидаларын әзірлейді;
мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған мемлекеттік архивтердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету, олардан түскен қаражатты пайдалану қағидаларын әзірлейді;
мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған мемлекеттік архивтер көрсететін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын айқындайды;
кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, тексеру парақтарын әзірлейді;
мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың қызметінде қалыптасатын типтік құжаттар тізбесін, сақтау мерзімдерін көрсете отырып, әзірлейді;
мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттаманы рәсімдеу, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын әзірлейді;
ведомстволық және жеке архивтер арқылы Ұлттық архив қорының құжаттарын және өзге де архивтік құжаттарды қабылдау, сақтау, есепке алу және пайдалану қағидаларын әзірлейді;
мемлекеттік және арнайы мемлекеттік архивтер арқылы Ұлттық архив қорының құжаттарын және өзге де архивтік құжаттарды жинақтау, сақтау, есепке алу және пайдалану қағидаларын әзірлейді;
Ұлттық архив қоры құжаттарын жариялау қағидаларын әзірлейді;
мемлекеттік архивтердің үлгілік штаттарын әзірлейді;
шектеулі таратылатын қызметтік ақпаратқа жатқызу тәртібін және онымен жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді;
электрондық құжат айналымының тәртібін айқындайды;
мемлекеттік архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласында кәсіби стандарттарды әзірлейді;
мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласында нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді;
Ұлттық архив қорының құжаттық ақпаратын жіктеуішін әзірлейді және бекітеді;
мемлекеттік архивтерде төтенше жағдай кезеңіне арналған әдістемелік ұсынымдарды әзірлейді және бекітеді;
облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандық және облыстық маңызы бар қалалардың мемлекеттік архивтер желісінің ең төменгі мемлекеттік нормативтерін әзірлейді;
мемлекеттік архивтер желісін қаржыландырудың ең төменгі стандарттарын әзірлейді;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік архив мекемелері жүзеге асыратын микрофильмдер мен құжаттардың фотокөшірмелерін дайындауға, құжаттарды қалпына келтіруге және картондау жұмыстарына арналған материалдардың шығыс нормаларын әзірлейді;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік архивтерінің оқу залдарында зерттеушілердің жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
электрондық құжат айналымы жүйесіне қатысушылар пайдаланатын бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпаратты әзірлейді және бекітеді;
іске асырушылық:
әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда және тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды және әкімшілік жазалар қолданады;
автоматтандырылған архивтік технологияларды әзірлеуді және енгізуді ұйымдастырады;
Ұлттық архив қоры құжаттары бойынша ақпараттық желі мен деректер базасын қалыптастыруды қамтамасыз етеді;
архив ісі және құжаттамалық қамтамасыз ету мәселелері бойынша салааралық ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
архив ісі саласындағы кәсіби біліктіліктер жөніндегі салалық кеңестің қызметін үйлестіреді;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың архивтер басқармалары басшыларын қызметке тағайындауға және қызметтен босатуға келісім береді;
архив ісін басқару және жүргізу органдары қызметіне әдістемелік басшылықты және үйлестіруді жүзеге асырады;
өңірлердің архив ісін жетілдіру жөніндегі бағдарламалары мен жоспарларын келіседі;
Қазақстан Республикасының Ұлттық архив қоры және архивтер туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының электрондық құжат айналымы және Ұлттық архив қорын толықтыру көздері болып табылатын Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві мен орталық мемлекеттік архивтердегі цифрлық архивтер бөлігінде сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексерулер жүргізу кестелерін әзірлейді;
Қазақстан Республикасының Ұлттық архив қоры және архивтер туралы заңнамасының талаптары бұзылған жағдайда нұсқамалар береді;
тексерулер тағайындау туралы актілерді қалыптастырады және тіркейді;
мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерге талдау жүргізеді және талдау нәтижелерін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне ұсынады;
мемлекеттік бақылау нәтижелері бойынша ақпаратты (есепті) Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне ұсынады;
Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві жанындағы мемлекеттік және ведомстволық архивтер қызметкерлерінің біліктілігін арттыру орталығының қызметін үйлестіреді;
цифрлық архив қызметін әдістемелік тұрғыда басқаруды және үйлестіруді жүзеге асырады.

2) Управление государственной политики и контроля в области архивного дела:
стратегические:
формирует и реализует государственную политику в сферах, архивного дела и документационного обеспечения управления, электронного документооборота и цифровых архивов,
регулятивные:
разрабатывает проекты законов в сфере архивного дела и документационного обеспечения;
разрабатывает типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов государственных архивов Республики Казахстан;
разрабатывает правила аттестации гражданских служащих государственных архивов Республики Казахстан;
разрабатывает правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными архивами, созданными в организационно-правовой форме государственного учреждения, использования ими денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
разрабатывает цены на товары (работы, услуги), реализуемые государственными архивами, созданными в организационно-правовой форме государственного учреждения;
разрабатывает критерии оценки степени риска, проверочные листы совместно с уполномоченным органом по предпринимательству;
разрабатывает Перечень типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения;
разрабатывает Правила документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях;
разрабатывает Правила приема, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами;
разрабатывает Правила комплектования, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов государственными и специальными государственными архивами;
разрабатывает правила издания документов Национального архивного фонда;
разрабатывает типовые штаты государственных архивов;
разрабатывает правила отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней;
определяет порядок электронного документооборота;
разрабатывает профессиональные стандарты в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления;
разрабатывает нормативные правовые акты в области безопасности и охраны труда в государственных архивах;
разрабатывает и утверждает Классификатор документальной информации Национального архивного фонда;
разрабатывает и утверждает методические рекомендации на период чрезвычайной ситуации в государственных архивах;
разрабатывает минимальные государственные нормативы сети государственных архивов областного, города республиканского значения, столицы, районного, городов областного значения;
разрабатывает минимальные стандарты финансирования сети государственных архивов;
разрабатывает натуральные нормы расходов материалов для изготовления микрофильмов и фотокопий документов, реставрации документов, картонажных работ, выполняемых государственными архивными учреждениями Республики Казахстан;
разрабатывает и утверждает правила работы исследователей в читальных залах государственных архивов Республики Казахстан;
разрабатывает и утверждает единую нормативно-справочную информацию, используемой участниками системы электронного документооборота;
реализационные:
составляет протоколы об административных правонарушениях, а также рассматривает дела об административных правонарушениях и накладывает административные взыскания в установленных законодательством случаях и порядке;
организует разработку и внедрение автоматизированных архивных технологий;
обеспечивает создание информационной сети и базы данных по документам Национального архивного фонда;
осуществляет межотраслевое организационно-методическое руководство вопросами архивного дела и документационного обеспечения управления;
осуществляет координацию деятельности Отраслевого совета по профессиональным квалификациям в сфере архивного дела;
согласовывает назначения на должность и освобождения от должности руководителя управления архивов области, города республиканского значения и столицы;
осуществляет методическое руководство и координацию деятельности органов управления и ведения архивным делом;
согласовывает программы и планы работы регионов по улучшению архивной отрасли;
осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о Национальном архивном фонде и архивах;
осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи в части электронного документооборота и цифровых архивов в источниках комплектования Национального архива Республики Казахстан, центральных государственных архивов;
разрабатывает графики проведения проверок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
осуществляет выдачу предписания при выявлении нарушения требований законодательства Республики Казахстан о Национальном архивном фонде и архивах;
формирует и регистрирует акты о назначении проверок;
проводить анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями и предоставлять результаты анализа Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
предоставляет информацию (отчет) по итогам государственного контроля в Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
координирует деятельность Центра повышения квалификации сотрудников государственных и ведомственных архивов при Национальном архиве Республике Казахстан;
осуществляет методическое руководство и координацию деятельности цифрового архива.

3) Ұлттық архив қорын пайдалану және мемлекеттік қызметтер басқармасы:
стратегиялық:
Ұлттық архив қоры құжаттарын пайдалану және архив ісі саласында мемлекеттік қызметтер көрсету саласында мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады;
реттеушілік:
архив ісі саласында мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді;
архив ісі саласындағы ведомстволық статистикалық байқаулар нысандарын мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу арқылы әзірлейді;
архив құжаттарын, архив қорларын және коллекцияларын Ұлттық архив қорының құрамына жатқызу және оларды оның құрамынан шығару туралы шешім қабылдайды;
орталықтандырылған мемлекеттік есепке алу қағидаларын әзірлейді;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік меншігіндегі Ұлттық архив қоры құжаттарын уақытша Қазақстан Республикасынан тыс жерге әкетуге рұқсат береді;
тарихи және өзге де құндылығы жоқ, практикалық маңызын жоғалтқан құжаттарды сақтау мерзімдерін және жою тәртібін айқындайды;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша мемлекеттік меншіктегі Ұлттық архив қоры құжаттарын басқа мемлекеттерге тұрақты сақтауға береді;
республикалық меншік болып табылатын тарихи және мәдени құжат ескерткіштерін қорғауды, сақтауды және пайдалануды жүзеге асырады;
құжат көшірмелерінің Мемлекеттік сақтандыру қорын құру және сақтау қағидаларын әзірлейді;
Орталық сараптау-тексеру комиссиясы және орталық мемлекеттік және арнайы мемлекеттік архивтердің сараптау-тексеру комиссиялары туралы ережені әзірлейді;
архив ісі және құжаттама саласында әкімшілік деректерді жинау нысандарын әзірлейді және бекітеді;
Комитетке ведомстволық бағынысты мемлекеттік архив мекемелерінің үлгілік штат кестелерін әзірлейді және бекітеді;
Комитетке ведомстволық бағынысты ұйымдар басшыларына сыйақы беру, лауазымдық айлықақыға үстемеақы белгілеу және материалдық көмек көрсету қағидаларын әзірлейді;
жүзеге асырылуы:
өз құзыреті шегінде мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде тұтынушылардың құқықтарын қорғауды қамтамасыз етеді;
Орталық сараптау-тексеру комиссиясының қорытындысы негізінде тиісті саланы (аяны) басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар немесе мемлекеттік емес ұйымдар әзірлеген, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың қызметінде қалыптасатын құжаттар тізбелерін сақтау мерзімдерін көрсете отырып, салалық (ведомстволық) тізбелерді келіседі;
Ұлттық архив қорының құжаттары мен оларды жинақтау көздері туралы мәліметтерді қамтитын Мемлекеттік қор каталогын жүргізуді жүзеге асырады;
Мемлекеттік қор каталогы ақпаратын мемлекеттік органдардың, жеке және заңды тұлғалардың сұрау салуларын қанағаттандыру мақсатында қолжетімділігін және пайдаланылуын қамтамасыз етеді, "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда;
тиісті жергілікті атқарушы органдармен келісілген Ұлттық архив қорын толықтыру көздерінің тізбесін бекітеді;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік архивтерінен берілетін архивтік анықтамалар мен архивтік құжаттардың көшірмелерін апостильдейді;
Ұлттық архив қоры мен құжаттар көшірмелерінің Мемлекеттік сақтандыру қорын қалыптастыру мен олардың жұмыс істеуін, сондай-ақ Ұлттық архив қоры құжаттарын орталықтандырылған мемлекеттік есепке алуды қамтамасыз етеді;
шетелде сақтаулы Қазақстан Республикасының тарихына қатысты архивтік құжаттарды жинауды және оларды Қазақстан Республикасына қайтаруды жүзеге асырады;
мемлекет, қоғам және азаматтардың сұраныстары мен қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында Ұлттық архив қоры құжаттарын жариялауды және пайдалануды ұйымдастырады;
Орталық сараптау-тексеру комиссиясын құрады;
мемлекеттік архивтердің жылдық жұмыс жоспарын келіседі және бекітеді;
архив ісі саласындағы алқалы-кеңесші органдардың жұмысын ұйымдастырады;
өңірлердің архив ісін жетілдіру жөніндегі бағдарламалары мен жоспарларын келіседі;
Комитетке ведомстволық бағынысты мемлекеттік архив мекемелерінің қаржылық мәселелер бойынша қызметін үйлестіреді;
Комитетке ведомстволық бағынысты мемлекеттік архив мекемелерінің қызметінің негізгі көрсеткіштерге қол жеткізуін бағалауды жүзеге асырады;
Комитетке ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің бюджеттік өтінімдерін, оның ішінде мақсатты нәтижелер, даму жоспары және жедел жоспар бөлігінде дайындауды ұйымдастырады;
Комитет құзыреті шегінде мақсатты бюджет, жылдық даму жоспары және жедел жоспардың орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді;
Комитетке ведомстволық бағынысты ұйымдардың стратегиялық жоспарларын орындау бойынша есептік ақпаратты ұсыну жұмысын үйлестіреді.

3) Управление использования Национального архивного фонда и государственных услуг:
стратегические:
формирует и реализует государственную политику в сфере использования документов Национального архивного фонда и оказания государственных услуг в сфере архивного дела
регулятивные:
разрабатывает подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственных услуг в сфере архивного дела;
разрабатывает формы ведомственных статистических наблюдений в сфере архивного дела по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики;
принимает решения об отнесении архивных документов, архивных фондов и коллекций к составу Национального архивного фонда, а также их исключении из его состава;
разрабатывает правила централизованного государственного учета;
разрешает временный вывоз документов Национального архивного фонда, находящихся в государственной собственности, за пределы Республики Казахстан;
устанавливает сроки хранения и порядок уничтожения документов, не имеющих исторической и иной ценности и утративших практическое значение;
передает документы Национального архивного фонда, находящиеся в государственной собственности, на постоянное хранение в другие государства по решению Правительства Республики Казахстан;
осуществляет защиту документальных памятников истории и культуры, находящихся в республиканской собственности, их хранение и использование;
разрабатывает правила создания и хранения Государственного страхового фонда копий документов;
разрабатывает положение о Центральной экспертно-проверочной комиссии и экспертно-проверочной комиссиях центральных государственных и специальных государственных архивов;
разрабатывает и утверждает формы сбора административных данных в области архивного дела и документации;
разрабатывает и утверждает типовые штатные расписания подведомственных Комитету государственных архивных учреждений;
разрабатывает правила премирования, установления надбавок к должностным окладам и оказания материальной помощи руководителям подведомственных организаций Комитета;
реализационные:
обеспечивает защиту прав потребителей при оказании государственных услуг в пределах компетенции;
на основании заключения Центральной экспертно-проверочной комиссии согласовывает отраслевые (ведомственные) перечни документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения, разработанные государственными органами, осуществляющими руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления, или негосударственными организациями;
осуществляет ведение Государственного фондового каталога, содержащего сведения о документах Национального архивного фонда и источниках его комплектования;
обеспечивает доступность и использование информации Государственного фондового каталога для удовлетворения запросов государственных органов, физических и юридических лиц, за исключением случаев, предусмотренных статьей 16 Закона Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах";
утверждает список источников комплектования Национального архивного фонда, согласованного с соответствующими местными исполнительными органами;
апостилирует архивные справки и копии архивных документов, исходящих из государственных архивов Республики Казахстан;
обеспечивает формирование и функционирование Национального архивного фонда и Государственного страхового фонда копий документов, централизованный государственный учет документов Национального архивного фонда;
осуществляет сбор и возвращение в Республику Казахстан архивных документов по ее истории, находящихся за рубежом;
организует издание и использование документов Национального архивного фонда для удовлетворения запросов и потребностей государства, общества и граждан;
создает Центральную экспертно-проверочную комиссию;
согласовывает и утверждает годовой план работы государственных архивов;
организует работу коллегиально совещательных органов в сфере архивного дела;
согласовывает программы и планы работы регионов по улучшению архивной отрасли;
координирует деятельность подведомственных Комитету государственных архивных учреждений по финансовым вопросам;
осуществляет оценку достижения ключевых показателей деятельностей подведомственных Комитету государственных архивных учреждений;
организует подготовку бюджетных заявок подведомственных государственных учреждений, в том числе в части целевого результата, плана развития и оперативного плана, входящих в компетенцию Комитета;
обеспечивает контроль за исполнением бюджета целевого результата, ежегодного плана развития и оперативного плана в рамках компетенции Комитета;
координирует работу по предоставлению отчетной информации подведомственными Комитету организациями по исполнению стратегических планов.

4) Ономастика басқармасы:
стратегиялық:
ономастика саласында мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады;
басқару құзыретіне жататын мәселелер бойынша стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлейді;
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің 2023-2027 жылдарға арналған даму жоспарында көрсетілген Ономастикалық атауларды ретке келтіруде ашықтық қағидаттарын сақтау үлесін жүзеге асырады;
реттеушілік:
облыстық ономастика комиссиялары және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ономастика комиссиялары туралы үлгілік ережені әзірлейді және бекітеді;
әкімшілік-аумақтық бірліктерге, елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру, оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту кезінде тиісті аумақ халқының пікірін ескеру қағидаларын бекітеді;
"Ономастикалық атауларды ретке келтірудегі ашықтық қағидаттарын сақтау үлесі туралы мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 31 желтоқсандағы № 645-НҚ бұйрығы негізінде жергілікті атқарушы органдардың есептерінің әкімшілік деректерін жинауды жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ономастика саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
жүзеге асырылуы:
ономастика мәселелері бойынша ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлейді;
облыстарды, аудандар мен қалаларды атау, олардың атауын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту жөнінде қорытындылар береді;
Қазақстан Республикасының аумағындағы мемлекеттік меншіктегі әуежайларға, порттарға, теміржол вокзалдарына, теміржол станцияларына, метрополитен станцияларына, автовокзалдарға, автостанцияларға, физикалық-географиялық және басқа да объектілерге атау беру, сондай-ақ олардың атауын өзгерту, олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту және мемлекеттік заңды тұлғаларға, мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға адамдардың есімдерін беру жөнінде қорытындылар береді;
қаладағы аудандарды, облыстық маңызы бар қалалардың құрамдас бөлiктерiн атау, олардың атауын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту жөнінде қорытындылар береді;
Астана мен республикалық маңызы бар қалалардың ономастика комиссияларының аудандарды, Астана мен республикалық маңызы бар қалалардың құрамдас бөліктерін атау, олардың атауын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту жөніндегі қорытындыларын келіседі;
облыстық ономастикалық комиссиялардың ауылдарға, кенттерге, ауылдық округтерге атау беру, олардың атауын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту жөніндегі қорытындыларын келіседі;
облыстық ономастика комиссияларының аудандық маңызы бар қалалардың құрамдас бөліктеріне атау беру, олардың атауын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту жөніндегі қорытындыларын келіседі;
орталық және жергілікті атқарушы органдардан келіп түскен ұсыныстарды он жұмыс күні ішінде Республикалық ономастикалық комиссияның қарауына жолдайды;
Республикалық ономастикалық комиссияның объектілерге атау беру, оларды қайта атау, атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту, сондай-ақ мемлекеттік заңды тұлғалар мен мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға жеке адамдардың есімдерін беру жөніндегі қорытындыларын он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жолдайды;
Республикалық ономастика комиссиясының қызметін қамтамасыз етеді;
ономастика комиссияларының қызметін үйлестіреді;
Республикалық ономастика комиссиясының қызметін ұйымдастырады;
Республикалық ономастика комиссиясының қарауына келіп түскен мемлекеттік органдардың құжаттарына сараптама жүргізеді;
Республикалық ономастика комиссиясы отырыстарына құжаттарды, елді мекендер мен олардың құрамдас бөліктеріне және объектілерге атау беру және қайта атау мәселелері бойынша қорытындылары мен хаттама жобаларын әзірлейді;
Республикалық ономастика комиссиясының бюллетенін әзірлейді және басып шығаруды қамтамасыз етеді;
бірыңғай ономастика электрондық деректер базасының жұмысын ұйымдастырады;
антропонимика мәселелері бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізеді;
ономастика саласын жетілдіру мақсатында халықаралық тәжірибені зерделейді;
Комитет басшылығына Қазақстан Республикасы аумағы бойынша және шет елдерге іссапарлар жөнінде ұсыныстар енгізеді;
ономастика саласында түсіндіру жұмыстарын жүргізу мақсатында жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп өңірлік және республикалық семинарларды ұйымдастырады;
ономастика саласында орталық және жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимылды орнатады;
ономастика мәселелері бойынша ақпараттық-талдамалық материалдарды әзірлейді;
ономастика саласындағы заңнаманы жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
ономастика саласын жетілдіруге бағытталған іс-шараларды ұйымдастырады;
"Atau.kz" электрондық деректер базасының жұмысын ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасында ономастикалық жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды іске асырады;
Жергілікті әкімдіктермен бірлесіп "Мекенжай тіркелімі" бойынша үйлестіру жұмыстарын жүргізеді;
"Тарихи тұлғалар", "Жер-су атаулары" және "Дәстүрлі атаулар" тізімдерінің өзектендірілуін жүзеге асырады;

4) Управление ономастики:
стратегические:
формирует и реализует государственную политику в сфере ономастики;
разрабатывает стратегические и программные документы по вопросам, относящимся к компетенции управления;
реализует долю соблюдения принципов прозрачности при упорядочении ономастических наименований, указанную в плане развития Министерства культуры и информации Республики Казахстан на 2023-2027 годы;
регулятивные:
разрабатывает и утверждает Типовое положение об областных ономастических комиссиях и ономастических комиссиях столицы, городов республиканского значения;
утверждает Правила учета мнения населения соответствующей территории при наименовании, переименовании административно-территориальных единиц, составных частей населенных пунктов, а также при уточнении и изменении транскрипции их наименований;
осуществляет сбор административных данных отчетов местных исполнительных органов на основании приказа Министра культуры и информации Республики Казахстан "Об утверждении формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о доле соблюдения принципов прозрачности в упорядочении ономастических наименований" от 31 декабря 2024 года № 645-НҚ;
разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области ономастики в соответствии законодательством Республики Казахстан;
реализационные:
разрабатывает рекомендации и предложения по вопросам ономастики;
выдает заключения по наименованию, переименованию областей, районов и городов, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований;
выдает заключения по присвоению наименования аэропортам, портам, железнодорожным вокзалам, железнодорожным станциям, станциям метрополитена, автовокзалам, автостанциям, физико-географическим и другим объектам государственной собственности на территории Республики Казахстан, а также переименованию, уточнению и изменению транскрипции их наименований и присвоению собственных имен лиц государственным юридическим лицам, юридическим лицам с участием государства;
выдает заключения по наименованию, переименованию районов в городе, составных частей городов областного значения, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований;
согласовывает заключения ономастических комиссий столицы, городов республиканского значения по наименованию, переименованию районов, составных частей в столице, городов республиканского значения, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований;
согласовывает заключения областных ономастических комиссий по наименованию, переименованию сел, поселков, сельских округов, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований;
согласовывает заключения областных ономастических комиссий по наименованию, переименованию составных частей городов районного значения, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований
направляет в течение десяти рабочих дней предложения поступившиеся от центральных и местных исполнительных органов на рассмотрение Республиканской ономастической комиссии;
направляет в течение десяти рабочих дней в уполномоченный орган заключение Республиканской ономастической комиссии по присвоению наименования объектам, а также по переименованию, уточнению и изменению транскрипции их наименований и присвоению собственных имен лиц государственным юридическим лицам, юридическим лицам с участием государства;
обеспечивает деятельность республиканской ономастической комиссии;
координирует деятельность ономастических комиссий;
организует деятельность Республиканской ономастической комиссии;
проводит экспертизу документов, поступивших из государственных органов на рассмотрение Республиканской ономастической комиссии;
подготавливает документы на заседания Республиканской ономастической комиссии, заключения и проекты протоколов по вопросам наименования и переименования населенных пунктов и их составных частей и объектов;
разрабатывает и обеспечивает печать бюллетеня Республиканской ономастической комиссии;
организует работу единой электронной базы ономастики;
проводит разъяснительную работу по вопросам антропонимики;
изучает международный опыт в целях совершенствования области ономастики;
вносит предложения руководству Комитета о командировках по Республике Казахстан и за рубеж;
организует региональные, республиканские семинары совместно с местными исполнительными органами в целях проведения разъяснительной работы в области ономастики;
устанавливает взаимодействие с центральными и местными исполнительными органами в области ономастики;
разрабатывает информационно-аналитических материалов по вопросам ономастики;
разрабатывает предложения по совершенствованию законодательства в области ономастики;
организует мероприятия по совершенствованию ономастической сферы;
организует работу электронной базы "Аtau.kz";
реализует Методические рекомендации по организации ономастической работы в Республике Казахстан;
совместно с местными акиматами проводит координационную работу по "Адресному регистру";
осуществляет актуализацию перечней "Тарихи тұлғалар", "Жер-су атаулары" и "Дәстүрлі атаулар";

Құрамдас бөліктерді өзгерту бойынша 2026-2027 жылдарға арналған жол картасының орындалуын жүзеге асырады.
5) Кітап ісі және кітапхана ісі саласындағы басқарма:
стратегиялық:
кітап ісі және кітапхана қызметі саласында мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады;
реттеушілік:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кітап ісі және кітапхана қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді;
мемлекеттік кітапханалар мен өзге де мемлекеттік ұйымдарға тарату үшін қоғамдық маңызы бар әдебиетке және (немесе) оның басылымына белгілі бір мерзімге мүліктік құқықтарды сатып алу қағидалары мен оны іріктеу критерийлерін әзірлеу;
мемлекеттік тапсырыс аясында шығарылатын әдебиеттің сапасын, оларды баспалармен жасалған шарттарға сәйкестігін (тілі, көлемі, безендірілуі, техникалық және өзге де сипаттамалары бойынша) бақылауды жүзеге асырады;
қоғамдық маңызы бар әдебиеттерді және (немесе) олардың басылымдарын мемлекеттік кітапханалар мен өзге де мемлекеттік ұйымдар арасында тарату үшін белгілі бір мерзімге мүліктік құқықтарды сатып алу және (немесе) оларды басып шығару жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
қоғамдық маңызы бар әдебиетке белгілі бір мерзімге мүліктік құқықтарды сатып алғаны үшін авторларға, сондай-ақ сараптамалық қорытынды ұсынған сарапшыларға сыйақы мөлшерін әзірлейді;
қоғамдық маңызы бар әдебиеттерге және (немесе) оларды басып шығаруға қатысты мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу жөніндегі ведомствоаралық комиссияны құруды, оның ережесі мен құрамын әзірлейді;
қоғамдық маңызы бар әдебиеттерге және (немесе) оларды басып шығаруға қатысты мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу жөніндегі сараптамалық комиссияны құруды жүзеге асырады, сондай-ақ оның құрамын және ережесін бекітеді;
Қазақстан Ұлттық электрондық кітапханасы қорының қалыптастырылуы, есепке алынуы және пайдаланылуы қағидаларын, сондай-ақ оған қолжетімділікті ұйымдастыру тәртібін әзірлейді;
мемлекеттік кітапханалардың кітап қорын есепке алу және есептен шығару жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлейді және енгізеді;
мемлекеттік кітапханалардың кітап қорын қалыптастыру, сақтау және пайдалану қағидаларын әзірлейді;
мүгедектігі бар адамдар мен егде жастағы адамдар үшін кітапхана қорларына қашықтан немесе стационардан тыс қызмет көрсету нысандары арқылы қолжетімділік қағидаларын әзірлейді;
Қазақстан кітапханаларының жиынтық электрондық каталогын пайдалану қағидаларын әзірлейді;
облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, Астананың, сондай-ақ аудандық және облыстық маңызы бар қалалардың кітапханаларына "Орталық" мәртебесін беру қағидаларын әзірлейді;
кітапхана ісі, әдебиет және кітап шығару салаларында салалық көркемдік кеңестерді құрады және олардың ережелерін бекітеді;
басқарма құзыретіне жататын салалар бойынша стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлейді;
жүзеге асырылуы:
басқарманың құзыретіне жататын кітап және кітапхана ісі саласында мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады;
басқарма құзыретіне жататын салаларда республикалық мемлекеттік мекемелер мен жергілікті атқарушы органдар қызметін үйлестіруді және әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
өз құзыреті шегінде мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде тұтынушылардың құқықтарын қорғауды қамтамасыз етеді;
басқарма құзыретіне жататын мәселелер бойынша саяси партиялармен, қоғамдық бірлестіктермен, кәсіптік одақтармен және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды;
салааралық ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
басқарма құзыретіне жататын мәселелер бойынша ақпараттық-түсіндіру іс-шараларын жүзеге асырады;
кітап және кітапхана ісі мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыруға қатысады;
Комитетке ведомстволық бағынысты ұйымдардың жылдық жұмыс жоспарын келіседі және бекітеді;
кітап шығару және кітапхана ісі саласындағы алқалы-кеңесші органдардың жұмысын ұйымдастырады;
өңірлердің кітап және кітапхана ісін дамыту жөніндегі бағдарламалары мен жоспарларын келіседі;
Комитетке ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің кітап және кітапхана ісі саласындағы қызметінің негізгі көрсеткіштерге қол жеткізуін бағалауды жүзеге асырады;
Комитетке ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің бюджеттік өтінімдерін, оның ішінде мақсатты нәтиже, даму жоспары және жедел жоспар бөлігінде дайындауды ұйымдастырады;
Комитет құзыреті шегінде мақсатты бюджет, жылдық даму жоспары және жедел жоспардың орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді;
Комитетке ведомстволық бағынысты ұйымдардың стратегиялық жоспарларын орындау бойынша есептік ақпаратты ұсыну жұмысын үйлестіреді.

осуществляет исполнение Дорожной карты по изменению составных частей на 2026-2027 годы.
5) Управления книжного дела в области книжного и библиотечного дела:
стратегические:
формирует и реализует государственную политику в сфере книжного дела и библиотечной деятельности;
регулятивные:
разрабатывает нормативные правовые акты, регулирующие книжное и библиотечное дело в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
разрабатывает правила приобретения на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу и (или) ее издания для распространения в государственные библиотеки и иные государственные организации, и критериев ее отбора;
осуществляет контроль за качеством выпускаемой по государственному заказу литературы, их соответствие договорам, заключенным с издательствами, язык, объемы, красочность, технические и другие параметры;
организует работу по приобретению на определенный срок, имущественных прав на общественно значимую литературу и (или) ее изданию для распространения в государственные библиотеки и иные государственные организации;
разрабатывает ставки вознаграждения авторам за приобретение на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу, а также экспертам за предоставление экспертного заключения;
создание Межведомственной комиссии по приобретению на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу и (или) ее изданию, разрабатывает ее положения и состав;
создание Экспертной комиссии по приобретению на определенный срок имущественных прав на общественно-значимую литературу и (или) ее изданию, а также утверждает состав и положение о ней;
разрабатывает правила формирования, учета и пользования фондом Казахстанской национальной электронной библиотеки и организации доступа к нему;
разрабатывает и внедряет инструкции по учету и списанию библиотечного фонда государственных библиотек;
разрабатывает правила формирования, сохранения и использования библиотечного фонда государственных библиотек;
разрабатывает правила доступа к фондам библиотек через заочные или внестационарные формы обслуживания для лиц с инвалидностью или лиц преклонного возраста;
разрабатывает правила пользования сводным электронным каталогом библиотек Казахстана;
разрабатывает правила присвоения статуса "Центральная" областным, городов республиканского значения, столицы, городским и районным, городов областного значения библиотекам, ведущим формирование, хранение и предоставление пользователям библиотек универсальных собраний документов, осуществляющим организацию взаимоиспользования библиотечных ресурсов и оказывающим методическую помощь другим библиотекам, местными исполнительными органами соответствующей административно-территориальной единицы;
создает отраслевые художественные советы по библиотечному делу, литературе и книгоизданию и утверждает положения о них;
разрабатывает стратегические и программные документы по вопросам, относящимся к сферам, регулируемых управлением;
реализационные:
формирует и реализует государственную политику в области книжного и библиотечного дела управления;
осуществляет координацию и методическое руководство деятельности республиканских государственных учреждений и местных исполнительных органов в сферах, регулируемых Управлением;
обеспечивает защиту прав потребителей при оказании государственных услуг в пределах компетенции;
взаимодействует с политическими партиями, общественными объединениями, профессиональными союзами и иными организациями по вопросам, в сферах, регулируемых Управлением;
осуществляет межотраслевое организационно-методическое руководство;
осуществляет информационно-пропагандистские мероприятия по вопросам, в сферах, регулируемых управлением;
участвует в осуществлении международного сотрудничества по вопросам книжного и библиотечного дела.
согласовывает и утверждает годовой план работы подведомственных организации Комитета;
организует работу коллегиально совещательных органов в сфере книгоиздания и библиотечного дела;
согласовывает программы и планы работы регионов по улучшению книжного и библиотечного дела;
осуществляет оценку достижения ключевых показателей деятельностей подведомственных Комитету государственных учреждений книжного и библиотечного дела;
организует подготовку бюджетных заявок подведомственных государственных учреждений, в том числе в части целевого результата, плана развития и оперативного плана, входящих в компетенцию Комитета;
обеспечивает контроль за исполнением бюджета целевого результата, ежегодного плана развития и оперативного плана в рамках компетенции Комитета;
координирует работу по предоставлению отчетной информации подведомственными Комитету организациями по исполнению стратегических планов.

6) Геральдикалық жұмыс басқармасы:
стратегиялық:
геральдикалық белгілер, ведомстволық және өзге де оларға теңестірілген наградалар саласында мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады;
реттеушілік:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес геральдикалық белгілерді, ведомстволық және өзге де оларға теңестірілген наградаларды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы мен Мемлекеттік Елтаңбасын ұлттық стандарттарға сәйкес келмеген жағдайда ауыстыру және жою қағидаларын әзірлейді;
Мемлекеттік рәміздер мен геральдикалық белгілер мәселелері жөніндегі сараптамалық кеңесті құрады, сондай-ақ оның ережесін әзірлейді;
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері жанындағы мемлекеттік рәміздер жөніндегі комиссиялар туралы үлгілік ережені әзірлейді;
"Облыстың (қаланың және ауданның) Құрметті азаматы" атағын беру қағидаларының үлгілік тәртібін әзірлейді;
өңірлік символиканың жобасын әзірлеу қағидаларын айқындайды;
іске асырушылық:
Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы мемлекеттік рәміздер мен геральдикалық белгілер, ведомстволық және өзге де оларға теңестірілген наградалар мәселелері жөніндегі республикалық комиссияның қызметін қамтамасыз етеді;
Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы мемлекеттік рәміздер мен геральдикалық белгілер, ведомстволық және өзге де оларға теңестірілген наградалар мәселелері жөніндегі республикалық комиссияның жұмыс жоспарын дайындайды және мемлекеттік мекемелерде мемлекеттік рәміздерді қолдану және насихаттау саласында мониторингті ұйымдастырады;
мемлекеттік рәміздер мен геральдикалық белгілер мәселелері жөніндегі сараптамалық кеңестің қызметін үйлестіреді;
Геральдикалық зерттеулер орталығының жылдық жұмыс жоспарын келіседі және бекітеді;
мемлекеттік рәміздер мен геральдика мәселелері жөніндегі алқалы-кеңесші органдардың жұмысын ұйымдастырады;
Геральдикалық зерттеулер орталығы қызметінің негізгі көрсеткіштерге қол жеткізуін бағалауды жүзеге асырады;
Комитет құзыретіне кіретін мақсатты нәтиже, даму жоспары және жедел жоспар бөлігінде Геральдикалық зерттеулер орталығының бюджеттік өтінімдерін дайындауды ұйымдастырады;
басқару құзыреті шегінде мақсатты бюджет, жылдық даму жоспары және жедел жоспардың орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді;
Геральдикалық зерттеулер орталығының стратегиялық жоспарларды орындауы бойынша есептік ақпаратты ұсыну жұмысын үйлестіреді.".
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Архивтер, құжаттама және кітап ісі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды қамтамасыз етсін;
осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

6) Управление геральдической работы:
стратегические:
формирует и реализует государственную политику в сферах, геральдических знаков, ведомственных и иных приравненных к ним наград;
регулятивные:
разрабатывает нормативные правовые акты, регулирующие геральдические знаки, ведомственные и иных приравненные к ним наград в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
разрабатывает правила замены и уничтожения Государственного Флага, Государственного Герба Республики Казахстан, не соответствующих национальным стандартам;
создает экспертный совет по вопросам государственных символов и геральдических знаков, а также разрабатывает положение о нем;
разрабатывает Типовое положение о комиссиях по государственным символам при акиматах городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей;
разрабатывает Типовые правила присвоения звания "Почетный гражданин области (города и района)";
разрабатывает правила разработки проекта региональной символики;
реализационные:
обеспечивает деятельность республиканской комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам государственных символов и геральдических знаков, ведомственных и иных приравненных к ним наград;
готовит план работы республиканской комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам государственных символов и геральдических знаков, ведомственных и иных приравненных к ним наград и организует мониторинг в области применения и пропаганды Государственных символов в государственных учреждениях;
координирует деятельность экспертного совета по вопросам государственных символов и геральдических знаков;
согласовывает и утверждает годовой план работы Центра геральдических исследований;
организует работу коллегиально совещательных органов по вопросам государственных символов и геральдики;
осуществляет оценку достижения ключевых показателей деятельностей Центра геральдических исследований;
организует подготовку бюджетных заявок Центра геральдических исследований, в том числе в части целевого результата, плана развития и оперативного плана, входящих в компетенцию Комитета;
обеспечивает контроль за исполнением бюджета целевого результата, ежегодного плана развития и оперативного плана в рамках компетенции управления;
координирует работу по предоставлению отчетной информации Центра геральдических исследований по исполнению стратегических планов.".
2. Комитету архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих со дня подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің орынбасары –
Мәдение және ақпарат министрі
А. Балаева

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева