Об утверждении Правил контроля за изучением состояния государственного фонда недр
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 6 апреля 2026 года № 147
В соответствии с пунктом 4 статьи 71 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила контроля за изучением состояния государственного фонда недр.
2. Комитету геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 6 апреля 2026 года № 147
Правила контроля за изучением состояния государственного фонда недр
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила контроля за изучением состояния государственного фонда недр разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 71 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок, формы и инструменты осуществления контроля уполномоченным органом по изучению недр за деятельностью национального оператора в области геологии при проведении работ по изучению состояния государственного фонда недр.
2. Настоящий контроль подразумевает за собой внутренний контроль, который осуществляется в соответствии с пунктом 3 статьи 134 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и статьей 38 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
3. Целями контроля являются обеспечение полноты геологической информации и оценка соответствия выполняемых работ утверждҰнным программам, техническим заданиям и проектным документам.
4. Контроль осуществляется на основе принципов независимости, объективности, беспристрастности, достоверности форм контроля.
Глава 2. Порядок контроля за изучением состояния государственного фонда недр
5. Контроль за изучением состояния государственного фонда недр осуществляется уполномоченным органом на основании анализа материалов, представляемых в соответствии со статьей 38 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.

Мемлекеттік жер қойнауы қорының жай-күйін зерделеуді бақылау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 6 сәуірдегі № 147 бұйрығы
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 71-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік жер қойнауы қорының жай-күйін зерделеуді бақылау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Нағаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 6 сәуірдегі
№ 147 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік жер қойнауы қорының жай-күйін зерделеуді бақылау қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жер қойнауы мемлекеттік қорының жай-күйін зерделеуді бақылау қағидалары "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 71-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қордың жай-күйін зерделеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде геология саласындағы ұлттық оператордың қызметіне жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органның бақылауды жүзеге асыру тетігін, формасы мен құралдарын айқындайды.
2. Осы бақылау Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 134-бабының 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 38-бабына сәйкес жүзеге асырылатын ішкі бақылауды білдіреді.
3. Бақылаудың мақсаттары геологиялық ақпараттың толықтығын қамтамасыз ету және орындалатын жұмыстардың бекітілген бағдарламаларға, техникалық тапсырмаларға және жобалық құжаттарға сәйкестігін бағалау.
4. Бақылау тәуелсіздік, объективтілік, бейтараптық, бақылау нысандарының дұрыстығы қағидаттары негізінде жүзеге асырылады.
2 тарау. Мемлекеттік жер қойнауы қорының жай-күйін зерделеуді бақылау тәртібі
5. Жер қойнауының мемлекеттік қорының жай-күйін зерделеуді бақылауды уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 38-бабына сәйкес ұсынылатын материалдарды талдау негізінде жүзеге асырады.

6. В рамках контроля уполномоченный орган по изучению недр проводит:
1) анализ выполнения программ работ;
2) поэтапную (1 раз в полгода) и итоговую приемку работ;
3) оформление результатов контроля.
7. Анализ выполнения программ работ включает:
1) соответствие фактически выполненных работ утвержденным программам, техническим заданиям и календарным планам;
2) соблюдение этапности выполнения работ;
3) полноту и качество представленных материалов.
8. Анализ выполнения программ работ по изучению состояния государственного фонда недр осуществляется уполномоченным органом в целях оценки их соответствия задачам и целям изучения недр, требованиям законодательства Республики Казахстан, а также утвержденным техническим заданиям и исходным данным. В рамках анализа оцениваются обоснованность предусмотренных объемов и этапности работ, применяемых методик, ожидаемых результатов и показателей, а также соразмерность предусмотренному финансированию. Анализ программ носит аналитический и оценочный характер, осуществляется на основе представленных материалов и не является самостоятельной формой государственного контроля.
9. Оценка эффективности использования бюджетных средств проводится:
1) на основании результатов поэтапной приемки работ;
2) с учетом достижения запланированных результатов и показателей;
3) путем сопоставления объема выполненных работ с объемом использованных бюджетных средств;
4) в целях обеспечения результативности и целевого использования бюджетных средств.
10. Оценка эффективности использования бюджетных средств осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
11. Поэтапная и итоговая приҰмка работ по изучению состояния государственного фонда недр осуществляется в целях подтверждения факта выполнения, объҰма и качества работ, а также их соответствия утверждҰнным программам и требованиям законодательства Республики Казахстан.
12. ПриҰмка работ:
1) проводится на основании представленных исполнителем подтверждающих материалов;
2) может осуществляться по этапам и (или) по итогам выполнения работ;
3) не является самостоятельной формой государственного контроля и осуществляется в рамках исполнения договорных и бюджетных обязательств.
13. По результатам приҰмки уполномоченным органом принимается одно из следующих решений:
1) о принятии результатов работ;
2) о принятии результатов работ с замечаниями;

6. Бақылау шеңберінде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган:
1) жұмыс бағдарламаларының орындалуын талдауды;
2) жұмыстарды кезеңмен (жарты жылда 1 рет) және жинақты қабылдауды;
3) бақылау нәтижелерін ресімдеуді жүргізеді.
7. Жұмыс бағдарламаларының орындалуын талдау:
1) нақты орындалған жұмыстардың бекітілген бағдарламаларға, техникалық тапсырмаларға және күнтізбелік жоспарларға сәйкестігін;
2) жұмыстарды орындау кезеңділігін сақтауды;
3) ұсынылған материалдардың толықтығы мен сапасын қамтиды.
8. Мемлекеттік жер қойнауы қорының жай-күйін зерделеу жөніндегі жұмыс бағдарламаларының орындалуын талдауды уәкілетті орган олардың жер қойнауын зерделеудің міндеттері мен мақсаттарына, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына, сондай-ақ бекітілген техникалық тапсырмалар мен бастапқы деректерге сәйкестігін бағалау мақсатында жүзеге асырады. Талдау шеңберінде жұмыстардың көзделген көлемдерінің және кезеңділігінің, қолданылатын әдістемелердің, күтілетін нәтижелер мен көрсеткіштердің негізділігі, сондай-ақ көзделген қаржыландырудың пропорционалдылығы бағаланады. Бағдарламаларды талдау аналитикалық және бағалау сипатында болады, ұсынылған материалдар негізінде жүзеге асырылады және мемлекеттік бақылаудың дербес нысаны болып табылмайды.
9. Бюджет қаражатын пайдалану тиімділігін бағалау:
1) жұмыстарды кезеңмен жинақты қабылдау нәтижелері негізінде;
2) жоспарланған нәтижелер мен көрсеткіштерге қол жеткізуді ескере отырып;
3) орындалған жұмыс көлемін пайдаланылған бюджет қаражатының көлемімен салыстыру арқылы;
4) бюджет қаражатының нәтижелілігін және мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі.
10. Бюджет қаражатын пайдаланудың тиімділігін бағалау Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік жер қойнауы қорының жай-күйін зерделеу жөніндегі жұмыстарды кезеңмен және жинақты қабылдау жұмыстардың орындалу фактісін, көлемі мен сапасын, сондай-ақ олардың бекітілген бағдарламаларға және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін растау мақсатында жүзеге асырылады.
12. Жұмыстарды қабылдау:
1) орындаушы ұсынған растайтын материалдар негізінде жүргізіледі;
2) жұмыстарды орындау кезеңдері және (немесе) қорытындылары бойынша жүзеге асырылуы мүмкін;
3) мемлекеттік бақылаудың дербес формасы болып табылмайды және шарттық және бюджеттік міндеттемелерді орындау шеңберінде жүзеге асырылады.
13. Қабылдау нәтижелері бойынша уәкілетті орган мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) жұмыс нәтижелерін қабылдау туралы;
2) жұмыс нәтижелерін ескертулермен қабылдау туралы;

3) о направлении материалов на доработку.
14. В случае необходимости, по запросу уполномоченного органа по изучению недр, материалы, представляемые на поэтапную и итоговую приҰмку, подлежат научной экспертизе, проводимой уполномоченной научной организацией по заказу (заявлению) национального оператора в сфере геологии в целях оценки методической обоснованности выполненных работ и соответствия полученных результатов современному уровню научных и геологических знаний.
15. Заключения научной экспертизы носят консультативный и рекомендательный характер и учитываются уполномоченным органом при принятии решений по приҰмке результатов работ и оценке эффективности использования бюджетных средств.
16. Оформление результатов контроля включает:
1) подготовка актов (заключений) по результатам приемки работ;
2) направление материалов национальному оператору в области геологии для сведения и (или) доработки.

3) материалдарды пысықтауға жіберу туралы.
14. Қажет болған жағдайда, жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органның сұрауы бойынша, кезеңмен және жинақты қабылдауға ұсынылатын материалдар, орындалған жұмыстардың әдістемелік негізділігін және алынған нәтижелердің ғылыми және геологиялық білімнің қазіргі заманғы деңгейіне сәйкестігін бағалау мақсатында геология саласындағы ұлттық оператордың тапсырысы (өтініші) бойынша уәкілетті ғылыми ұйым жүргізетін ғылыми сараптамаға жатады.
15. Ғылыми сараптаманың қорытындылары консультативтік және ұсынымдық сипатта береді және уәкілетті орган жұмыс нәтижелерін қабылдау және бюджет қаражатын пайдаланудың тиімділігін бағалау жөніндегі шешімдерді қабылдау кезінде ескерілді.
16. Бақылау нәтижелерін ресімдеу:
1) жұмыстарды қабылдау нәтижелері бойынша актілерді (қорытындыларды) дайындауды;
2) материалдарды геология саласындағы ұлттық операторға мәлімет және (немесе) пысықтау үшін жолдауды қамтиды.