О внесении изменений в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 11 июня 2024 года № 336/НҚ "Об утверждении инструкции по составлению и изданию каталогов геодезических пунктов"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 1 апреля 2026 года № 170/НҚ
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 11 июня 2024 года № 336/НҚ "Об утверждении инструкции по составлению и изданию каталогов геодезических пунктов" следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 268) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Инструкции по составлению и изданию каталогов геодезических пунктов, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Инструкция по составлению и изданию каталогов геодезических пунктов (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 268) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 18 сентября 2025 года № 997 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления".";
пункты 31, 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"31. При составлении схем в качестве исходной информации используются данные базы данных цифровой системы "Государственное геодезическое обеспечение" (далее – БД ЦС ГГО).
32. Основным методом составления каталогов является автоматизированная технология на основе БД ЦС ГГО.
33. Подготовительные работы, предшествующие составлению каталогов, включают:
планирование работ;
изучение топографо-геодезической обеспеченности территории;
сбор, изучение и систематизацию исходных материалов;
пополнение и корректировка БД ЦС ГГО.";
пункты 35, 36, 37, 38 и 39 изложить в следующей редакции:
"35. Исходными материалами для составления каталогов являются:
база данных геодезических пунктов ЦС ГГО;
материалы обследования и восстановления пунктов ГГС;
материалы уравнивания геодезической сети на данную территорию;

"Геодезиялық пункттердің каталогтарын жасау және басып шығару жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 11 маусымдағы № 336/НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 1 сәуірдегі № 170/НҚ бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Геодезиялық пункттердің каталогтарын жасау және басып шығару жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 11 маусымдағы № 336/НҚ бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 268) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Геодезиялық пункттердің каталогтарын жасау және басып шығару жөніндегі нұсқаулықта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Геодезиялық пункттердің каталогтарын жасау және басып шығару жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 18 қыркүйектегі № 997 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі – Ереже) 15-тармағының 268) тармақшасына сәйкес әзірленді."
31, 32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Схемаларды құрастыру кезінде бастапқы ақпарат ретінде "Мемлекеттік геодезиялық қамтамасыз ету" цифрлық жүйесі деректер базасының (бұдан әрі – МГҚ ЦЖ ДБ) деректері пайдаланылады.
32. Каталогтарды құрастырудың негізгі әдісі МГҚ ЦЖ ДБ негізінде автоматтандырылған технология болып табылады.
33. Каталогтарды құрастыру алдындағы дайындық жұмыстары мыналарды қамтиды:
жұмыстарды жоспарлау;
аумақтың топографиялық-геодезиялық қамтылуын зерттеу;
бастапқы материалдарды жинау, зерттеу және жүйелеу;
МГҚ ЦЖ ДБ толықтыру және түзету.";
35, 36, 37, 38 және 39-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Каталогтарды құрастыруға арналған бастапқы материалдар:
МГҚ ЦЖ геодезиялық пункттердің деректер базасы;
МГЖ пункттерін зерттеп-қарау және қалпына келтіру материалдары;
берілген аумаққа геодезиялық желіні теңестіру материалдары;

топографические карты масштабов 1:50000 - 1:200000 последних изданий;
каталог геодезических пунктов данной номенклатуры последнего года издания;
технические отчеты по полевым работам;
сводный каталог высот пунктов нивелирования (с дополнением) на лист карты данной номенклатуры последнего года выпуска;
36. При составлении каталога используются следующие документы:
план-задание;
сведения о смежных изданных каталогах и каталогах, подготовленных к изданию;
документация для программных комплексов по ведению БД ЦС ГГО, уравниванию и каталогизации.
37. При составлении каталога в БД ЦС ГГО проверяется наличие сведений о геодезических сетях и результатах их уравнивания.
38. Для автоматизированного составления каталогов геодезических пунктов необходим следующий состав исполнителей:
группа ведения БД ЦС ГГО;
группа каталогизации.
В задачи первой группы входит:
ведение БД ЦС ГГО, то есть приемка новой информации, пополнение и корректировка массивов данных, обеспечение их сохранности;
уравнивание геодезической сети;
составление схемы геодезической сети;
взаимодействие с другими организациями, хранящими и обрабатывающими информацию о геодезических измерениях.
В задачи второй группы входит:
сбор материалов, необходимых для каталогизации;
планирование и координация работ по каталогизации;
подготовка измерительной и описательной информации для БД ЦС ГГО;
выполнение операций по автоматизированному составлению и оформлению каталога;
завершающее редактирование и приемка каталога.
39. Техническое обеспечение
Задачи группы ведения БД ЦС ГГО и групп каталогизации:
ведение БД ЦС ГГО;
уравнительные вычисления;
переработку данных в вид каталога;
печать промежуточных документов;
печать издательских оригиналов текстовой части каталога;
изготовление издательских оригиналов схем.";
часть первую пункта 40 изложить в следующей редакции:
"40. Основные технологические процессы основаны на использовании БД ЦС ГГО, в котором содержится информация о государственной геодезической сети.";
часть первую пункта 42 изложить в следующей редакции:
"42. Программное обеспечение функционально разбивается на следующие основные комплексы:
программа ведения БД ЦС ГГО;
программа уравнивания геодезических сетей;
программа составления каталогов геодезических пунктов.".
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту геодезии и пространственных данных Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1:50000 - 1:200000 масштабтағы топографиялық карталардың соңғы басылымдары;
соңғы жарияланған жылдағы берілген номенклатураның геодезиялық пункттерінің каталогы;
дала жұмыстары бойынша техникалық есептер;
соңғы шығарылған жылғы осы номенклатураның карта парағындағы нивелирлеу пункттері биіктіктерінің жинақ каталогы (толықтырулармен);
36. Каталогты құрастыру кезінде мынадай құжаттар пайдаланылады:
тапсырма-жоспар;
шектес жарияланған каталогтар және басып шығаруға дайындалған каталогтар туралы мәліметтер;
МГҚ ЦЖ БД жүргізу, теңестіру және каталогтау бойынша бағдарламалық жүйелерге арналған құжаттама.
37. Каталогты құрастыру кезінде геодезиялық желілер туралы мәліметтердің болуы және оларды теңестіру нәтижелері МГҚ ЦЖ БД-да тексеріледі.
38. Геодезиялық пункттердің автоматтандырылған каталогтарын құрастыру үшін орындаушылардың мынадай құрамы қажет:
МГҚ ЦЖ ДБ жүргізу тобы;
каталогизациялау тобы.
Бірінші топтың тапсырмалары мыналарды қамтиды:
МГҚ ЦЖ ДБ жүргізу, яғни жаңа ақпаратты қабылдау, деректер жиынын толықтыру және реттеу, олардың сақталуын қамтамасыз ету;
геодезиялық желіні теңестіру;
геодезиялық желінің схемасын құрастыру;
геодезиялық өлшемдер бойынша ақпаратты сақтайтын және өңдейтін басқа ұйымдармен өзара әрекеттесу.
Екінші топтың тапсырмалары мыналарды қамтиды:
каталогтау үшін қажетті материалдарды жинау;
каталогтау бойынша жұмыстарды жоспарлау және үйлестіру;
МГҚ ЦЖ ДБ үшін өлшем және сипаттамалық ақпаратты дайындау;
каталогты автоматтандырылған құрастыру және ресімдеу бойынша операцияларды орындау;
каталогты түпкілікті редакциялау және қабылдау.
39. Техникалық қамтамасыз ету
МГҚ ЦЖ ДБ жүргізу тобының және каталогтау топтарының тапсырмалары:
МГҚ ЦЖ ДБ жүргізу;
теңестіру есептеулері;
деректерді каталог көрінісіне өңдеу;
аралық құжаттарды басып шығару;
каталогтың мәтіндік бөлігінің баспа түпнұсқаларын басып шығару;
түпнұсқалық баспа схемаларын жасау.";
40-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Негізгі технологиялық процестер мемлекеттік геодезиялық желі туралы ақпаратты қамтитын МГҚ ЦЖ ДБ пайдалануға негізделген.";
42-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Бағдарламалық қамтылым функционалды мынадай негізгі кешендерге бөлінеді:
МГҚ ЦЖ ДБ жүргізу бағдарламасы;
геодезиялық желілерді теңестіру бағдарламасы;
геодезиялық пункттердің каталогын құру бағдарламасы.".
1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Геодезия және кеңістіктік деректер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
Приложение 1
к приказу Заместителя
Премьер-Министра – Министра
цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 1 апреля 2026 года № 170/НҚ
Приложение 1
к Инструкции по составлению
и изданию каталогов
геодезических пунктов
ОБРАЗЕЦ КАТАЛОГА ГЕОДЕЗИЧЕСКИХ ПУНКТОВ
Обложка
МИНИСТЕРСТВО ИСКУССТВЕННОГО ИНТЕЛЛЕКТА И ЦИФРОВОГО РАЗВИТИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
РЕСПУБЛИКАНСКОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ ПРЕДПРИЯТИЕ НА ПРАВЕ ХОЗЯЙСТВЕННОГО ВЕДЕНИЯ "НАЦИОНАЛЬНЫЙ ЦЕНТР ГЕОДЕЗИИ И ПРОСТРАНСТВЕННОЙ ИНФОРМАЦИИ"
Гриф
Экз. №
КАТАЛОГ ГЕОДЕЗИЧЕСКИХ ПУНКТОВ НА ЛИСТ КАРТЫ МАСШТАБА 1:200 000 M-42-XII
Примечание:
Если каталог составляется другим предприятием, на обложке вверху вместо "Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр геодезии и пространственной информации"" указывается предприятие, составившее каталог.
АСТАНА, 20__ г.
МИНИСТЕРСТВО ИСКУССТВЕННОГО ИНТЕЛЛЕКТА И ЦИФРОВОГО РАЗВИТИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
РЕСПУБЛИКАНСКОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ ПРЕДПРИЯТИЕ НА ПРАВЕ ХОЗЯЙСТВЕННОГО ВЕДЕНИЯ "НАЦИОНАЛЬНЫЙ ЦЕНТР ГЕОДЕЗИИ И ПРОСТРАНСТВЕННОЙ ИНФОРМАЦИИ"
Гриф
Экз. №
КАТАЛОГ
ГЕОДЕЗИЧЕСКИХ ПУНКТОВ
НА ЛИСТ КАРТЫ МАСШТАБА 1:200 000
M-42-XII
СИСТЕМА ОТСЧЕТА ----------------
СИСТЕМА ВЫСОТ -------------------
12-я ШЕСТИГРАДУСНАЯ ЗОНА
ОСЕВОЙ МЕРИДИАН 69° ОТ ГРИНВИЧА
52° 0051° 20О здесь ваш текстN
O
XXXVI
XXXI
XXXII
52° 00
N
VI
I
II
51° 00
XII
VII
VIII
66°00
67°00
Примечание:
Если каталог составляется другим предприятием, на обложке вверху вместо "Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр геодезии и пространственной информации"
указывается предприятие, составившее каталог.
АСТАНА, 20__ г.
ОГЛАВЛЕНИЕ
Пояснение.............................................................................................................
Список координат и высот пунктов..................................................................
Алфавитный указатель геодезических пунктов...............................................
Условные знаки для отображения схемы геодезической сети……………...
В каталоге пронумеровано всего -------- стр.
В карман переплета вложена схема геодезической сети на одном листе
Составлен в 20--- году РГП "НЦГПИ"
Контрольное редактирование выполнено РГП "НЦГПИ"
Издан РГП "НЦГПИ"
Примечание:
Если каталог составляется другим предприятием, указывается название предприятия и если проводилось контрольное редактирование название предприятия проводившее редактирование
Пояснение
Каталог содержит координаты пунктов государственной геодезической сети в геоцентрической системе координат (XYZ), геодезической системе координат (BLHэ) и прямоугольной системе координат (X,Y,Hн).
Высоты даны в -------------------------------------------.
Пространственное положение пунктов ФАГС определено методами спутниковых определений в общеземной системе координат относительно центра масс Земли с погрешностью не более 10 сантиметров и средней квадратической погрешностью (далее – СКП) взаимного положения любых пунктов ФАГС не более 2 см в плане и 3 см по высоте.
Пространственное положение пунктов ВГС определено абсолютным методом спутниковых определений. СКП определения положения пунктов ВГС относительно центра масс Земли не превышает 10 см. СКП взаимного положения пунктов ВГС относительно пунктов ФАГС не превышает 2 см в плане и 3 см по высоте.
Таблица точностных требований взаимного положения пунктов
№ п/п
Структура
СКП
В плане
По высоте
1
ССГС

1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
– Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
Ж. Мәдиев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
министрінің
2026 жылғы 1 сәуірдегі
№ 170/НҚ бұйрығына
1-қосымша
Геодезиялық пункттердің
каталогтарын жасау және басып
шығару жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
ГЕОДЕЗИЯЛЫҚ ПУНКТТЕРДІҢ КАТАЛОГЫНЫҢ ҮЛГІСІ
Мұқаба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЖАСАНДЫ ИНТЕЛЛЕКТ ЖӘНЕ ЦИФРЛЫҚ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ
"ҰЛТТЫҚ ГЕОДЕЗИЯ ЖӘНЕ КЕҢІСТІКТІК АҚПАРАТ ОРТАЛЫҒЫ" ШАРУАШЫЛЫҚ ЖҮРГІЗУ ҚҰҚЫҒЫНДАҒЫ РЕСПУБЛИКАЛЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК КӘСІПОРНЫ
Белгі
Дана №
ГЕОДЕЗИЯЛЫҚ ПУНКТТЕРДІҢ
КАТАЛОГЫ
КАРТА ПАРАҒЫНЫҢ МАСШТАБЫ 1:200 000
M-42-XII
Ескерту:
Егер каталогты басқа кәсіпорын жасаған болса, мұқабаның жоғарғы жағында "Ұлттық геодезия және кеңістіктік ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының орнына каталогты құрастырған кәсіпорын көрсетіледі.
АСТАНА, 20__ ж.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЖАСАНДЫ ИНТЕЛЛЕКТ ЖӘНЕ ЦИФРЛЫҚ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ "ҰЛТТЫҚ ГЕОДЕЗИЯ ЖӘНЕ КЕҢІСТІКТІК АҚПАРАТ ОРТАЛЫҒЫ" ШАРУАШЫЛЫҚ ЖҮРГІЗУ ҚҰҚЫҒЫНДАҒЫ РЕСПУБЛИКАЛЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК КӘСІПОРНЫ
Белгі
Экз. №
ГЕОДЕЗИЯЛЫҚ ПУНКТТЕР
КАТАЛОГЫ
КАРТА ПАРАҒЫНЫҢ МАСШТАБЫ 1:200 000
M-42-XII
АНЫҚТАМАЛАР ЖҮЙЕСІ ----------------
БИІКТІК ЖҮЙЕСІ -------------------
12-ші АЛТЫ ДӘРЕЖЕЛІ АЙМАҚ
ГРИНВИЧТЕН 69° ОСЬТІК МЕРИДИАН
O
XXXVI
XXXI
XXXII
52° 00
N
VI
I
II
XII
VII
VIII
51° 20
66°00
67°00
Ескерту:
Егер каталогты басқа кәсіпорын жасаған болса, мұқабаның жоғарғы жағында "Ұлттық геодезия және кеңістіктік ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны" дегеннің орнына каталогты құрастырған кәсіпорын көрсетіледі.
АСТАНА, 20__ ж.
МАЗМҰНЫ
Түсіндіру.............................................................................................................
Пункттердің координаттары мен биіктіктерінің тізімі.................................
Геодезиялық пункттердің әліпбилік нұсқағышы...........................................
Геодезиялық желі схемасын көрсетуге арналған белгілер............................
Каталогта нөмірленген барлығы -------- бет.
Түптеу қалтасына бір парақта геодезиялық желінің схемасы кіреді
20--- "ҰГКАО" РМК құрастырған.
Бақылау өңдеуді "ҰГКАО" РМК жүзеге асырды.
"ҰГКАО" РМК баспасы
Ескерту:
Егер каталогты басқа компания құрастырған болса, кәсіпорынның атауын, ал егер бақылау редакциясы жүргізілген болса, редакциялауды жүзеге асырған кәсіпорынның атауы көрсетіледі.
Түсіндірме
Каталог геоцентрлік координаттар жүйесіндегі (XYZ), геодезиялық координаттар жүйесіндегі (BLHe) және тікбұрышты координаттар жүйесіндегі (X,Y,Hн) мемлекеттік геодезиялық желі пункттерінің координаттарын қамтиды.
------------------------------------------- биіктіктер берілген.
ІАГЖ пункттерінің кеңістіктегі орны 2 см және биіктігі 3 см-ден аспайтын кез келген ІАГЖ пункттерінің өзара орналасуының Жер массасының ортасына қатысты жаһандық координаталар жүйесінде спутниктік анықтау әдістерімен 10 сантиметрден аспайтын қателікпен және салыстырмалы орташа квадраттық қателікпен (бұдан әрі – ОКҚ) анықталды.
ЖГЖ пункттерінің кеңістіктегі орны спутниктік анықтаудың абсолютті әдісімен анықталды. Жер массасының ортасына қатысты ЖГЖ пункттерінің орнын анықтауға арналған ОКҚ 10 см-ден аспайды. ЖГЖ пункттерінің ІАГЖ пункттеріне қатысты өзара орналасуының ОКҚ 2 см және биіктігі 3 см-ден аспайды.
Пункттердің өзара орналасуына қойылатын дәлдік талаптарының кестесі
Р/с
Құрылым
ОКҚ
Жоспарда
Биіктігі бойынша
1
АСГЖ

Пункты геодезических сетей закреплены на местности центрами, типы которых показаны в приказе Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 11 апреля 2024 года № 222/НҚ "Об утверждении инструкции по закладке, обследованию и восстановлению пунктов и знаков государственных геодезических, нивелирных и гравиметрических сетей Республики Казахстан". На некоторых пунктах выставлены опознавательные столбы и опознавательные знаки с охранными плитами, назначение которых облегчить розыск пунктов на местности. На пунктах, где имеются опознавательные монолиты и опознавательные знаки, к номенклатуре центра добавлено "оп" и "оп. знак".
Римские цифры I, II, III на чертежах центров обозначают номера частей центров. Номер марки, заложенной в монолите I, указан (в скобках) во второй графе "Списка координат и высот пунктов" рядом с типом центра.
Высоты пунктов отнесены к верху монолита I. Высоты, определенные из геометрического нивелирования, указаны с точностью до 0.001 м, высоты, определенные иным способом, даются с точностью до 0.1 м. Высоты геодезических знаков даны от верха монолита 1 до верха визирного цилиндра. Если размеры знака даны между другими точками, это оговорено под значениями высот знаков.
Координаты пунктов сгруппированы в списках по листам карты масштаба 1:50 000. В пределах каждого листа в основных списках они расположены по убывающим значениям абсцисс (х).
Список принятых сокращений
Принятое сокращение
Полное название
бшн.
вод.
зд.
ориент.
пир.
сигн.
башня
водонапорная
здание
ориентирный
пирамида
сигнал
Краткая характеристика особенностей каталога
При составлении каталога материалы работ № 10-12 не использовались вследствие утраты.
По работе № 17 пункты ТГС и ориентирные пункты закреплены на местности центрами "свайного типа". Рисунки центров в материалах отсутствуют при составлении каталога принят тип 147.
Чертежи центров
Список координат и высот пунктов
№ пп уникальный идентификатор
(индекс)
Название пункта, тип знака, тип центра и номер марки, номер работы (в скобках)
Класс
Координаты прстранственные, геодезические, плоские прямоугольные
Оценка точности
Х,У,Z
B, L
Высота эллипс.
Нэ
Х,У
Высота нормальная
Нн
в плане
по высоте

Геодезиялық желілердің пункттері жер бетінде орталықтар бойынша бекітіледі, олардың түрлері "Қазақстан Республикасының мемлекеттік геодезиялық, нивелирлік және гравиметриялық желілерінің пункттері мен белгілерін салу, зерттеп-қарау және қалпына келтіру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 11 сәуірдегі № 222/НҚ бұйрығында көрсетілген. Кейбір пункттерде анықтау бағаналары және күзет плиталарымен анықтау белгілері қойылған, олардың мақсаты жергілікті жердегі пункттерді іздеуді жеңілдету. Анықтау монолиттері мен анықтау белгілері бар пункттерде, орталық номенклатурасына "анық." және "анық.белгісі" қосылады.
Орталықтардың сызбаларындағы I, II, III рим сандары орталықтардың бөліктерінің сандарын көрсетеді. I монолитке енгізілген белгінің нөмірі орталық түрінің жанындағы "Пункттердің координаттары мен биіктіктерінің тізімі" екінші бағанында (жақшада) көрсетіледі.
Пункттердің биіктіктері I монолиттің жоғарғы жағына тиесілі. Геометриялық нивелирлеуден анықталған биіктіктер 0,001 м дәлдікпен көрсетіледі, басқа жолмен анықталған биіктіктер 0,1 м дәлдікпен беріледі. Геодезиялық белгілердің биіктіктері 1-монолиттің төбесінен көздеуіш цилиндрінің жоғарғы жағына дейін беріледі. Егер белгінің өлшемдері басқа пункттер арасында берілсе, бұл белгілердің биіктіктерінің мәндерінде көрсетіледі.
Пункттердің координаттары 1:50 000 масштабтағы карта парақтарына сәйкес тізімдерге топтастырылған. Негізгі тізімдердегі әрбір парақта олар абсциссалардың (x) кему мәндеріне сәйкес орналастырылған.
Қабылданған қысқартулар тізімі
Қабылданған қысқартулар
Толық атауы
мнр.
су сор.
ғм.
бағдар.
пир.
сигн.
мұнара
су сорғысы
ғимарат
бағдарлы
пирамида
сигнал
Каталог ерекшеліктерінің қысқаша сипаттамасы
Каталогты құрастыру кезінде № 10-12 жұмыстардың материалдары жоғалуына байланысты пайдаланылған жоқ.
№ 17 жұмыс бойынша ДГЖ пункттері мен тірек пункттері "қада типті" орталықтармен жерге бекітілген. Материалдарда орталықтардың сызбалары жоқ, каталогты құрастыру кезінде 147 түрі қабылданды.
Орталықтардың сызбалары
Пункттердің координаттары мен биіктіктерінің тізімі
Р/с № бірегей
идентификатор
(индекс)
Пункт атауы, белгі түрі, орталық түрі және марка нөмірі, жұмыс нөмірі (жақшада)
Класс
Кеңістіктік, геодезиялық, жазықтық тікбұрышты координаттар
Дәлдік бағалау
Х,У,Z
B, L
Эллипс. биіктігі
Нэ
Х,У
қалыпты бойы
Нн
планда
биіктікте