Об утверждении пилотного проекта по выдаче результатов государственной услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния" посредством постоматов АО "Kaspi Bank"
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 28 января 2026 года № 35/НҚ и Министра юстиции Республики Казахстан от 2 февраля 2026 года № 105
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 6.
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Запустить пилотный проект по выдаче свидетельства о рождении посредством постоматов АО "Kaspi Bank" с целью предоставления возможности получения готового документа услугополучателями самостоятельно.
2. Утвердить прилагаемый Алгоритм по реализации пилотного проекта по выдаче результатов государственной услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния" посредством постоматов АО "Kaspi Bank", согласно приложению к настоящему приказу.
3. Настоящий совместный приказ распространяет свое действие на всю территорию Республики Казахстан.
4. Министерству искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
2) в течение пяти рабочих дней со дня подписания последним из руководителей государственных органов настоящего совместного приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров юстиции и искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
6. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует до 31 декабря 2026 года.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр искусственного интеллекта и
цифрового развития Республики Казахстан _____________Ж. Мадиев
Министр юстиции
Республики Казахстан _____________Е. Сарсембаев
Приложение к приказу
Алгоритм реализации пилотного проекта по выдаче результатов государственной услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния" посредством постоматов АО "Kaspi Bank"

"Kaspi Bank" АҚ постоматтары арқылы "Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызметінің нәтижелерін беру жөніндегі пилоттық жобаны бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 28 қаңтардағы № 35/НҚ және Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 2 ақпандағы № 105 бірлескен бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6 т. қараңыз
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Көрсетілетін қызметті алушылардың дайын құжатты өз бетінше алу мүмкіндігін беру мақсатында "Kaspi Bank" АҚ постоматтары арқылы туу туралы куәлікті беру жөніндегі пилоттық жобаны іске қосу.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Kaspi Bank" АҚ постоматтары арқылы "Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызметінің нәтижелерін беру жөніндегі пилоттық жобаны іске асырудың қоса беріліп отырған алгоритмі бекітілсін.
3. Осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолданылады.
4. Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
2) осы бірлескен бұйрыққа мемлекеттік органдар басшыларының соңғысы қол қойған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның көшірмесін электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін жіберу Қазақстан Республикасының құқықтық актілері.
5. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министрі мен Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
6. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
– Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрі
_____________Ж. Мәдиев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
_____________Е. Сарсембаев
бұйрығына қосымша
"Kaspi Bank" АҚ постоматтары арқылы "Бала туу туралы акт жазбасын тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілеріне өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызметінің нәтижелерін беру бойынша пилоттық жобаны іске асыру алгоритмі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Алгоритм реализации пилотного проекта по выдаче результатов государственной услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния" (далее – выдача свидетельства о рождении), оформленных в мобильном приложении АО "Kaspi Bank", посредством постоматов АО "Kaspi Bank" (далее – Kaspi) разработан с целью предоставления возможности получения готовых документов услугополучателями самостоятельно.
2. В настоящем Алгоритме используются следующие основные понятия и сокращения:
1) постомат - автоматизированная почтовая станция, используемая для выдачи малогабаритных отправлений в рамках сервисов, предоставляемых на платформе Kaspi;
2) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Госкорпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
3) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
4) ИИС ЦОН – интегрированная информационная система центров обслуживания населения;
5) ИС ЗАГС – информационная система записи актов гражданского состояния;
6) ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
7) РАГС – регистрация актов гражданского состояния;
8) работник курьерской службы – физическое лицо, осуществляющее доставку отправлений, заказанных через платформу Kaspi;
9) курьер Госкорпорации – физическое лицо, работающее в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" и осуществляющее доставку документов в рамках предоставления государственных услуг.
Глава 2. Порядок выдачи готовых документов посредством постомата
3. В процессе оформления заявки на выдачу свидетельства о рождении посредством мобильного приложения Kaspi, услугополучателю предоставляется выбор способа получения результата государственной услуги посредством ЦОН либо постомат.
4. В случае выбора способа получения готового документа посредством постомата, заявка передается в уполномоченный орган (регистрирующие органы РАГС) для дальнейшего исполнения. Клиент выбирает любой постомат в своем городе для доставки документа.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Алгоритм "Бала туу туралы акт жазбасын тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілеріне өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызметі нәтижелерін (бұдан әрі - туу туралы куәлікті беру) пилоттық жоба шеңберінде құрастырылған "Kaspi Bank" АҚ-ның мобильдік қосымшасында ресімделген құжаттарды қызмет алушылардың өздігінен алу мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында "Kaspi Bank" АҚ-ның (бұдан әрі – Kaspi) постоматтары арқылы беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Алгоритмде келесі негізгі ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) постомат - Kaspi платформасында ұсынылатын сервистер шеңберінде шағын көлемді жөнелтімдерді беру үшін Kaspi пайдаланатын автоматтандырылған пошта станциясы;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
3) көрсетілетін қызметті алушы – орталық мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар;
4) ХҚКО ИАЖ - Халыққа қызмет көрсету орталықтарының интеграцияланған ақпараттық жүйесі;
5) АХАЖ АЖ - азаматтық хал актілері жазбасы ақпараттық жүйесі;
6) ЖСН – жеке сәйкестендiру нөмiрi;
7) АХАТ – азаматтық хал актілерін тіркеу;
8) курьерлік қызмет жұмыскері - Kaspi платформасы арқылы тапсырыс берілген тауарларды жеткізуді жүзеге асыратын жеке тұлға;
9) Мемлекеттік корпорациясының курьері – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамында жұмыс істейтін және мемлекеттік қызметтер көрсету шеңберінде құжаттарды жеткізуді жүзеге асыратын жеке тұлға.
2-тарау. Постомат арқылы дайын құжаттарды беру тәртібі
3. Kaspi мобильдік қосымшасы арқылы баланың туу туралы куәлігін беруге өтінімді ресімдеу процесінде көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік көрсетілген қызметтің нәтижесін алу тәсілін таңдау ұсынылады - ХҚКО немесе постомат арқылы.
4. Дайын құжатты постомат арқылы алу тәсілі таңдалған жағдайда, өтінім одан әрі орындау үшін уәкілетті органға (АХАТ-тың тіркеуші органдары) беріледі. Клиент құжатты жеткізу үшін өз қаласындағы кез келген постоматты таңдай алады.

5. Работник уполномоченного органа (регистрирующие органы РАГС) исполняет поступившие заявки на оказание государственной услуги в соответствии со сроками, предусмотренными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 112 "Об утверждении Правил организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения в них изменений, исправлений, дополнений, аннулирования и восстановления актов гражданского состояния" (далее – Правила) (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов за № 10764), без взимания дополнительной платы.
6. После исполнения заявки уполномоченным органом, курьер Госкорпорации забирает готовые результаты для доставки в Госкорпорацию и последующей выдачи документов услугополучателям.
7. Работник накопительного сектора Госкорпорации при приеме исполненных документов с уполномоченного органа, регистрирует поступившие заявки в системе ИИС ЦОН (сектор накопитель).
8. Заказ на доставку в Kaspi создается после получения финального статуса заявки со стороны уполномоченного органа.
9. Данные по заявке, включая ID ЦОН, накладная на доставку и статусы передаются в систему ИИС ЦОН со стороны Kaspi.
10. Заказы, созданные в течение дня, доставляются в пункт приема Kaspi до 13:00 часов следующего рабочего дня.
11. Время ожидания заказа в пункте приема не более 3 (трех) рабочих дней.
12. При введении номера заявки исполненного документа, в ИИС ЦОН отображается информация о способе выдачи готового документа - Госкорпорация либо постомат.
13. В зависимости от способа выдачи, работник накопительного сектора распределяет результаты оказания государственной услуги, формирует реестр переданных документов для пункта приема Kaspi.
14. В случае выдачи готового документа в секторе выдачи Госкорпорации, используется реестр уполномоченного органа.
15. Работник накопительного сектора осуществляет упаковку документов, предназначенных для выдачи через постомат в курьерский пакет.
16. Работник накопительного сектора маркирует конверты по отдельности с накладной в строгом соответствии с реестром оказанных государственных услуг.
17. Курьер Госкорпорации осуществляет доставку готовых документов в соответствии с сформированным реестром в пункт приема Kaspi не позднее 12-ти (двенадцати) часов следующего рабочего дня.
18. Работник пункта приема Kaspi принимает конверты в соответствии с реестром и формирует реестр принятых документов.
19. Работник курьерской службы осуществляет доставку документа к выбранному постомату, после чего размещает документ в соответствующую забронированную ячейку постомата.

5. Уәкілетті органның қызметкері (АХАТ-тың тіркеуші органдары) "Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді, оларға өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізуді, күшін жоюды және қалпына келтіруді ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 112 бұйрығында (бұдан әрі – Қағидалар) (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10764 болып тіркелген) көзделген мерзімдерге сәйкес, мемлекеттік қызмет көрсетуге келіп түскен өтінімдерді қосымша ақы алмай орындайды.
6. Уәкілетті орган өтінімді орындағаннан кейін Мемлекеттік корпорациясының курьері дайын нәтижелерді Мемлекеттік корпорацияға жеткізу және кейіннен көрсетілетін қызметті алушыларға құжаттарды беру үшін алады;
7. Мемлекеттік корпорациясының жинақтау секторының жұмыскері уәкілетті органнан орындалған құжаттарды қабылдаған кезде келіп түскен өтінімдерді ХҚКО ИАЖ жүйесінде (жинақтау секторы) тіркейді;
8. Kaspi-ге жеткізуге тапсырыс уәкілетті орган тарапынан өтінімнің соңғы мәртебесін алғаннан кейін жасалады;
9. ХҚКО ID-ін қоса алғанда, өтінім бойынша деректер, жеткізу жүкқұжаты және деңгейлері Kaspi тарапынан ХҚКО ИАЖ жүйесіне беріледі;
10. Бір күн ішінде жасалған тапсырыстар келесі жұмыс күні сағат 13.00-ге дейін Kaspi қабылдау пунктіне жеткізіледі;
11. Қабылдау пунктінде тапсырысты күту уақыты 3 (үш) жұмыс күнінен аспайды;
12. Орындалған құжаттың өтінім нөмірін енгізген кезде ХҚКО ИАЖ-да дайын құжатты беру тәсілі туралы ақпарат – Мемлекеттік корпорация немесе постомат көрсетіледі;
13. Беру тәсіліне қарай жинақтау секторының жұмыскері мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін бөледі, Kaspi қабылдау пункті үшін берілген құжаттардың тізілімін қалыптастырады;
14. Дайын құжатты Мемлекеттік корпорациясының беру секторында берген жағдайда, уәкілетті органның тізілімі пайдаланылады;
15. Жинақтау секторының жұмыскері постомат арқылы беруге арналған құжаттарды курьерлік пакетке орайды;
16. Жинақтау секторының қызметкері конверттерді көрсетілген мемлекеттік қызметтер тізіліміне қатаң сәйкестікте жүкқұжатымен жеке таңбалайды.
17. Мемлекеттік корпорациясының курьері қалыптастырылған тізілімге сәйкес дайын құжаттарды Kaspi қабылдау пунктіне келесі жұмыс күнінің 12 (он екі) сағатынан дейін жеткізеді;
18. Kaspi қабылдау пунктінің жұмыскері конверттерді көрсетілген мемлекеттік қызметтер тізіліміне қатаң сәйкес қабылдап, қабылданған құжаттардың тізілімін қалыптастырады;
19. Курьерлік қызмет жұмыскері құжатты таңдалған постоматқа жеткізіп, содан кейін құжатты постоматтың тиісті брондалған ұяшығына орналастырады;

20. Статусы доставки документа передаются в ИИС ЦОН со стороны Kaspi.
21. При успешном размещении документа в ячейку постомата, срок хранения документа составляет 3 (три) календарных дня.
22. В случае утери документа со стороны Kaspi, работник, несущий материальную ответственность в соответствии с заключенным договором о полной материальной ответственности:
1) устанавливает причину утери;
2) оформляет акт с указанием обстоятельств утери документа;
3) передает в ИИС ЦОН информацию об утере;
4) несет ответственность за сохранность и доставку отправления в соответствии с трудовым законодательством.
23. В случае утери документа со стороны Госкорпорации, работник ответственный за прием и доставку документов:
1) устанавливает причину утери;
2) оформляет акт с указанием обстоятельств утери документа;
3) несет ответственность в соответствии с трудовым законодательством.
24. Работник накопительного сектора Госкорпорации при получении сведений об утрате документа составляет акт об утере в 2 (двух) экземплярах и передает 1 (один) экземпляр в уполномоченный орган, после чего работник уполномоченного органа в соответствии с актом об утере присваивает заявке статус "отменено".
25. Услугополучатель получает уведомление об отмененной заявке посредством мобильного приложения Kaspi и от сервиса для отправки SMS от SMS-шлюза 1414 (далее – 1414) с последующей инструкцией получения повторного свидетельства о рождении через Госкорпорацию.
26. Срок выдачи дубликата утерянного документа составляет 3 (три) рабочих дня. Повторная выдача документа услугополучателю оказывается бесплатно.
27. В случае несвоевременной доставки документа в постомат, услугополучатель получает уведомление в мобильном приложении Kaspi о задержке доставки с новой датой доставки документа.
28. В случае получения подтверждения факта успешного вложения документа в ячейку постомата, услугополучатель получает уведомление в мобильном приложении Kaspi о поступлении свидетельства о рождении в постомат.
29. Услугополучатель забирает готовый документ из постомата в течение 3 (трех) календарных дней с момента вложения результата государственной услуги в ячейку.
30. При несвоевременном получении услугополучателем готового документа посредством постомата, работник курьерской службы изымает невостребованные документы из ячеек и передает в пункт приема Kaspi в течение 1 (одного) рабочего дня.
31. В случае возврата документа в пункт приема, статус о возврате передается в ИИС ЦОН.
32. Работник накопительного сектора Госкорпорации при получении сведений об имеющихся просроченных документах, возвращенных в пункт приема, формирует реестр для дальнейшего их изъятия и передачи в Госкорпорацию.

20. Құжатты жеткізу деңгейлері Kaspi тарапынан ХҚКО ИАЖ-ға жіберіледі;
21. Құжат постомат ұяшығына сәтті орналастырылған жағдайда, құжатты сақтау мерзімі 3 күнтізбелік күнді құрайды.
22. Құжат Kaspi тарапынан жоғалған жағдайда, толық материалдық жауаптыылықтағы жұмыскер толық жауапкершілік туралы жасалған шартқа сәйкес:
1) жоғалу себебін анықтайды;
2) құжаттың жоғалу мән-жайларын көрсете отырып, актіні ресімдейді;
3) ХҚКО ИАЖ-ға құжаттың жоғалғаны туралы ақпарат береді;
4) еңбек заңнамасына сәйкес жөнелтілімнің сақталуы мен жеткізілуіне жауаптылықта болады.
23. Құжат Мемлекеттік корпорациясының тарапынан жоғалған жағдайда, құжаттарды қабылдау мен жеткізуге жауапты жұмыскер:
1) жоғалу себебін анықтайды;
2) құжаттың жоғалу мән-жайларын көрсете отырып, актіні ресімдейді;
3) еңбек заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
24. Мемлекеттік корпорациясының жинақтау секторындағы қызметкер құжаттың жоғалғаны туралы мәлімет алған кезде, құжат жоғалғаны жөнінде 2 (екі) дана акт жасайды және оның 1 (бір) данасын уәкілетті органға тапсырады, содан кейін уәкілетті органның қызметкері акт негізінде өтінімге "жойылды" мәртебесін береді.
25. Қызмет алушы Kaspi мобильді қосымшасы және SMS-шлюз 1414 арқылы SMS-хабарлама жіберу сервисінен (бұдан әрі – 1414) өтінімнің жойылғаны жөнінде хабарлама алады, әрі қарай туу туралы куәліктің қайталама нұсқасын Мемлекеттік корпорация арқылы алу жөнінде нұсқаулық беріледі.
26. Жоғалған құжаттың телнұсқасын беру мерзімі 3 (үш) жұмыс күнді құрайды. Көрсетілетін қызметті алушыға құжатты қайта беру қызметі тегін көрсетіледі.
27. Құжат постоматқа уақытылы жеткізілмеген жағдайда, қызмет алушыға Kaspi мобильді қосымшасында жеткізудің кешіктірілгені және жаңа жеткізу күні көрсетілген хабарлама жіберіледі.
28. Құжаттың постомат ұяшығына сәтті салынғаны туралы растау алынған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы туу туралы куәліктің постоматқа келіп түскені туралы Kaspi мобильдік қосымшасында хабарлама алады;
29. Көрсетілетін қызметті алушы дайын құжатты мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі ұяшыққа салынған сәттен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде постоматтан алады.
30. Көрсетілетін қызметті алушы дайын құжатты постомат арқылы уақытында алмаған жағдайда, курьерлік қызмет жұмыскері қажет болмаған құжаттарды ұяшықтан алып, 1 (бір) жұмыс күн ішінде Kaspi қабылдау пунктіне жібереді;
31. Құжат қабылдау пунктіне қайтарған жағдайда, қайтару туралы мәртебе ХҚКО ИАЖ-ға жіберіледі;
32. Мемлекеттік корпорациясының жинақтау секторының жұмыскері қабылдау пунктіне қайтарылған мерзімі өткен құжаттар туралы ақпарат алған кезде, оларды әрі қарай алу және Мемлекеттік корпорацияға жеткізу үшін тізілімді қалыптастырады;

33. Курьер Госкорпорации забирает невостребованные документы из пункта приема Kaspi согласно реестру, не позднее 12 (двенадцати) часов следующего рабочего дня и передает в Госкорпорацию.
34. Услугополучатель получает уведомление в мобильном приложении Kaspi и SMS-уведомление от 1414 об изъятии документа и его передаче в Госкорпорацию с указанием адреса для получения.
35. Сектор выдачи, в соответствии пунктом 19 Правил, обеспечивает хранение документов, в течение 1 (одного) месяца, после чего передает их услугодателю для дальнейшего хранения.
36. Разногласия и споры, возникающие в процессе реализации настоящего совместного приказа, подлежат рассмотрению созданной комиссией по урегулированию споров. По результатам рассмотрения спора составляется и подписывается протокол. В случае, если путем переговоров стороны не смогли достичь взаимного согласия, все споры и разногласия разрешаются в судебном порядке в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
37. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, таких как стихийные бедствия, введение чрезвычайного или военного положения, объявление чрезвычайной ситуации, а также ограничительные меры, установленные государственными органами или их должностными лицами, изменения в законодательстве, забастовки и другие непредотвратимые и непредвиденные факторы, исполнение обязательств по приказу приостанавливается на срок действия таких обстоятельств, при этом указанные сроки оказания услуги продлеваются на соответствующий период.
38. При возникновении указанных обстоятельств, затрудняющих или делающих невозможным выполнение установленных процессов, необходимо в течение трех рабочих дней уведомить об этом ответственные структуры. Факты, подтверждающие наличие форс-мажорных обстоятельств, должны быть задокументированы уполномоченными организациями.
39. Отсутствие своевременного уведомления о наступлении чрезвычайных обстоятельств лишает возможности ссылаться на них как на основание для освобождения от ответственности за невыполнение обязательств.

33. Мемлекеттік корпорациясының курьері қажет болмаған құжаттарды келесі жұмыс күні сағат 12 (он екі) дейін тізілімге сәйкес Kaspi қабылдау пунктінен алып, Мемлекеттік корпорцияға жеткізеді;
34. Көрсетілетін қызметті алушы Kaspi мобильдік қосымшасында хабарлама және 1414-тен SMS-хабарлама алады, онда құжаттың алынып, Мемлекеттік корпорацияға жіберілгені және мекен-жайы көрсетіледі.
35. Беру секторы Қағидалардын 19-тармағына сәйкес, құжаттардың 1 (бір) ай бойы сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін оларды одан әрі сақтау үшін көрсетілетін қызметті берушіге береді.
36. Бірлескен бұйрықты іске асыру процесінде туындайтын келіспеушіліктер мен даулар дауларды реттеу бойынша құрылған комиссияның қарауына жатады. Дауды қарау нәтижелері бойынша хаттама жасалып, оған қол қойылады. Егер тараптар келіссөздер арқылы өзара келісімге қол жеткізе алмаса, барлық даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
37. Дүлей зілзалалар, төтенше немесе әскери жағдайдың енгізілуі, төтенше жағдай жариялау секілді еңсерілмейтін күш жағдайлары, сондай-ақ мемлекеттік органдар немесе олардың лауазымды адамдары белгілеген шектеу шаралары, заңнамадағы өзгерістер, ереуілдер және басқа да алдын алуға болмайтын және күтпеген факторлар туындаған жағдайда, бұйрық бойынша міндеттемелерді орындау осындай мән-жайлардың қолданылу мерзіміне тоқтатыла тұрады, бұл ретте, көрсетілген қызмет көрсету мерзімдері тиісті кезеңге ұзартылады.
38. Белгіленген процестерді орындауды қиындататын немесе мүмкін етпейтін, көрсетілген жағдайлар туындаған жағдайда, ол туралы үш жұмыс күні ішінде жауапты құрылымдарға хабарлау қажет. Форс-мажор жағдайлардың болуын растайтын фактілер уәкілетті ұйымдармен құжатталуы тиіс.
39. Төтенше жағдайлардың туындағаны туралы уақытылы хабарламаның болмауы міндеттемелерді орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатудың негіздемесі ретінде оларға сілтеме жасау мүмкіндігін болдырмайды.