Об утверждении профессиональных стандартов в сфере транспортной логистики
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 4 мая 2026 года № 114
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) профессиональный стандарт "Транспортная логистика почтовой связи" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) профессиональный стандарт "Логистическая деятельность по перевозке грузов в цепи поставок" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) профессиональный стандарт "Погрузка и разгрузка грузов или багажа пассажиров независимо от вида транспорта" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) профессиональный стандарт "Производственная логистика" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) профессиональный стандарт "Логистика пассажирских перевозок" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) профессиональный стандарт "Контейнерные перевозки" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) профессиональный стандарт "Транспортно-экспедиционные услуги" согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) профессиональный стандарт "Складирование и хранение грузов" согласно приложению 8 к настоящему приказу.
2. Департаменту транспортной политики Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра транспорта Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Профессиональный стандарт: "Транспортная логистика почтовой связи"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Транспортная логистика почтовой связи" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и "Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов", утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33401), устанавливают требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.

Көлік логистикасы саласындағы кәсіби стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2026 жылғы 4 мамырдағы № 114 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Пошта байланысының көліктік логистикасы" кәсіптік стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Жеткізу тізбегіндегі жүктерді тасымалдау бойынша логистикалық қызмет" кәсіптік стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Көлік түріне қарамастан жолаушылардың жүктерін немесе багажын тиеу және түсіру" кәсіптік стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Өндірістік логистика" кәсіптік стандарты;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Жолаушылар тасымалының логистикасы" кәсіптік стандарты;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Контейнерлік тасымал" кәсіптік стандарты;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Көліктік-экспедициялық қызметтер" кәсіптік стандарты;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес "Сақтау және жүктерді сақтау" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Көлік саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде электрондық нысанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Қалиақпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Бұйрығына 1 қосымша
Кәсіптік стандарт: "Пошта байланысының көліктік логистикасы"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Пошта байланысының көліктік логистикасы" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33401 болып тіркелген) бекітілген Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) бандероль – нерегистрируемое и регистрируемое почтовое отправление с печатными изданиями, деловыми бумагами, документами и другими предметами, размеры, масса и способ упаковки которого предусмотрены в соответствии с правилами предоставления услуг почтовой связи;
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) оператор вагонов (контейнеров) - лицо, владеющее вагонами (контейнерами) на праве собственности или иных законных основаниях, участвующее на основе договора с перевозчиком в перевозочном процессе путем оказания услуг оператора вагонов (контейнеров) и указанное в перевозочных документах;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) письменная корреспонденция – нерегистрируемые и регистрируемые письма, почтовые карточки, бандероли и мелкие пакеты;
6) путевой лист – основной первичный документ учета работы водителя и пробега, маршрута автомобиля, выдаваемый ежедневно водителям транспортных средств;
7) отправитель – пользователь услуг оператора почты, который передает оператору почты почтовое отправление или деньги для их пересылки;
8) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
9) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
10) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
11) клиент – лицо (грузоотправитель, грузополучатель или иное лицо), заключившее с экспедитором договор транспортной экспедиции;
12) транспортное средство – устройство, предназначенное для перевозки по дорогам людей, грузов или оборудования, установленного на нем;
13) курьер – работник оператора почты или физическое лицо, имеющее договор с оператором почты, которое принимает регистрируемое почтовое отправление у отправителя за пределами производственного объекта и вручает такое отправление адресату или отправителю по указанному адресу на почтовом отправлении;
14) услуги курьерской почтовой связи – услуги по приему, перевозке и вручению регистрируемых почтовых отправлений, оказываемые курьером;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) бандероль – көлемі, массасы және буып-түю тәсілі пошта байланысы қызметтерін ұсыну қағидаларына сәйкес көзделген баспа басылымдарымен, іскерлік қағаздармен, құжаттармен және басқа да заттармен тіркелмейтін және тіркелетін пошта жөнелтілімі;
2) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) вагондар (контейнерлер) операторы – вагондарды (контейнерлерді) меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде иеленуші және (немесе) тасымалдаушымен жасалған шарт негізінде вагондар (контейнерлер) операторы қызметін көрсету жолымен тасымалдау процесіне қатысатын және тасымалдау құжаттарында көрсетілген тұлға;
4) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
5) жазбаша хат-хабар – тіркелмейтін және тіркелетін хаттар, пошта карталары, бандерольдер және шағын пакеттер;
6) жол парағы – көлік құралдарының жүргізушілеріне күн сайын берілетін жүргізушінің жұмысын және автомобильдің жүрісін, бағытын есепке алудың негізгі бастапқы құжаты;
7) жіберуші – пошта операторына пошта жөнелтілімін немесе оларды жіберу үшін ақшаны беретін пошта операторының қызметтерін пайдаланушы;
8) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
9) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
10) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
11) клиент – экспедитормен көлік экспедициясы шартын жасасқан тұлға (жүк жөнелтуші, жүк алушы немесе өзге тұлға);
12) көлік құралы – адамдарды, жүктерді немесе үстіне орнатылған жабдықты жолдармен тасымалдауға арналған құрылғы;
13) курьер – пошта операторының қызметкері немесе пошта операторымен шарты бар жеке тұлға, ол тіркелген пошта жөнелтілімін өндірістік объектінің сыртында жөнелтушіден қабылдайды және мұндай жөнелтілімді адресатқа немесе жөнелтушіге пошта жөнелтілімінде көрсетілген мекенжай бойынша тапсырады;
14) курьерлік пошта байланысы қызметтері – курьер көрсететін тіркелетін пошта жөнелтілімдерін қабылдау, тасымалдау және тапсыру жөніндегі қызметтер;

15) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
16) логистические услуги (транспортно-логистические услуги) – это комплекс услуг, связанных как с перемещением грузов, так и с погрузо-разгрузочными работами, оформлением документов, разработкой оптимального маршрута, определением вида необходимого транспорта, консультационным сопровождением потребителей логистических услуг, а также с применением цифровых платформ, информационных систем, технологий мониторинга и анализа данных, автоматизации логистических операций и интеграции с электронными сервисами;
17) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
18) производственный объект – здание, помещение в здании, предназначенные и оборудованные для осуществления деятельности в области почты оператором почты;
19) почтомат – автоматизированное устройство, предназначенное для приема, отправки, хранения, доставки (вручения) и получения почтовых отправлений, за исключением почтового перевода денег;
20) почтальон – работник, состоящий в трудовых отношениях с оператором почты, который осуществляет прием почтового отправления от отправителя, а также доставку и (или) вручение почтового отправления адресату или отправителю;
21) почтовый маршрут – составная часть почтовой сети оператора почты, представляет собой схему перевозки и доставки почтовых отправлений с использованием транспортных средств и (или) почтальонов, курьеров;
22) средства почтовой связи – технические средства, оборудование и технологии, используемые для предоставления услуг почтовой связи;
23) услуги почтовой связи – деятельность операторов почты по пересылке регистрируемых и нерегистрируемых почтовых отправлений, почтовых переводов денег, гибридных отправлений, распространению периодических печатных изданий, реализации знаков почтовой оплаты и филателистической продукции;
24) знаки почтовой оплаты – знаки, подтверждающие оплату услуг почтовой связи, наносимые оператором почты на отправления письменной корреспонденции, в том числе почтовые марки, блоки, маркированные конверты и (или) почтовые карточки, оттиски франкировальных машин, электронные и иные знаки;
25) почтовый ящик – ящик установленного цвета, формы и размеров, предназначенный для сбора нерегистрируемых писем и почтовых карточек;
26) почтовая сеть – совокупность производственных объектов и почтовых маршрутов, используемых при предоставлении оператором почты услуг почтовой связи;

15) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
16) логистикалық қызметтер (көліктік-логистикалық қызметтер) – жүктерді тасымалдаумен, сондай-ақ тиеу-түсіру жұмыстарымен, құжаттарды ресімдеумен, оңтайлы маршрутты әзірлеумен, қажетті көлік түрін анықтаумен, логистикалық қызметтерді тұтынушыларға консультациялық сүйемелдеумен байланысты қызметтер кешені;
17) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
18) өндірістік объект – пошта операторының пошта саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған және жабдықталған ғимарат, ғимараттағы үй-жай;
19) поштомат – пошталық ақша аударымын қоспағанда, пошта жөнелтілімдерін қабылдауға, жөнелтуге, сақтауға, жеткізуге (тапсыруға) және алуға арналған автоматтандырылған құрылғы;
20) пошташы – жөнелтушіден пошта жөнелтілімін қабылдауды, сондай-ақ пошта жөнелтілімін адресатқа немесе жөнелтушіге жеткізуді және (немесе) тапсыруды жүзеге асыратын пошта операторымен еңбек қатынастарында тұрған қызметкер;
21) пошта бағыты – пошта операторының пошта желісінің құрамдас бөлігі көлік құралдарын және (немесе) пошташыларды, курьерлерді пайдалана отырып, пошта жөнелтілімдерін тасымалдау және жеткізу схемасы болып табылады;
22) пошта байланысы құралдары – пошта байланысы қызметтерін ұсыну үшін пайдаланылатын техникалық құралдар, жабдықтар және технологиялар;
23) пошта байланысы қызметтері – пошта операторларының тіркелетін және тіркелмейтін пошта жөнелтілімдерін, пошта ақша аударымдарын, гибридті жөнелтілімдерді жіберу, мерзімді баспа басылымдарын тарату, пошта төлемі мен филателиялық өнім белгілерін өткізу жөніндегі қызметі;
24) пошта белгілері – пошта операторы жазбаша хат-хабарларды жөнелтуге жазатын пошта байланысы қызметтерінің төленгенін растайтын белгілер, оның ішінде пошта маркалары, блоктар, таңбаланған конверттер және (немесе) пошта карточкалары, франкирлеу машиналарының бедерлері, электрондық және өзге де белгілер;
25) пошта жәшігі – тіркелмейтін хаттар мен пошта карточкаларын жинауға арналған белгіленген түсті, пішіні мен өлшемдегі жәшік;
26) пошта желісі – пошта операторы пошта байланысы қызметтерін ұсынған кезде пайдаланылатын өндірістік объектілер мен пошта маршруттарының жиынтығы;

27) вручение почтового отправления – выдача почтового отправления лично адресату или его законному представителю, или поверенному, действующему на основании доверенности;
28) доставка почтового отправления – перемещение почтового отправления из производственных объектов места назначения в абонементный ящик или абонентский почтовый ящик, или по иному адресу, указанному отправителем;
29) прием почтового отправления – оформление оператором почты для дальнейшей перевозки почтового отправления, принятого от отправителя, в том числе путем выемки из почтовых ящиков;
30) перевозка почтового отправления – перемещение (транспортировка) почтового отправления из пункта отправления до производственных объектов места назначения для доставки и (или) вручения адресату;
31) обработка почтового отправления – производственные операции с почтовыми отправлениями, обеспечивающие их подготовку к перевозке;
32) пересылка почтового отправления – совокупность операций приема, обработки, перевозки и (или) передачи, доставки и (или) вручения почтового отправления;
33) почтовые отправления – письменная корреспонденция, посылки, принятые к пересылке оператором почты;
34) почтовый штемпель – устройство для нанесения на документы и почтовые отправления оттисков с обозначением наименования производственного объекта, осуществившего прием почтового отправления, места отправления, даты и времени приема почтового отправления, наименования производственного объекта, осуществившего получение почтового отправления, места назначения, даты и времени получения, наименования производственного объекта, доставившего и (или) вручившего почтовое отправление адресату, даты и времени доставки и (или) вручения;
35) почтовый адрес (далее - адрес) – место, определяемое пользователем услуг оператора почты, для доставки и (или) вручения почтовых отправлений и почтовых переводов денег;
36) оператор почты – зарегистрированное на территории Республики Казахстан физическое или юридическое лицо, предоставляющее услуги в сфере почтовой деятельности;
37) идентификация – действия работников оператора почты, Национального оператора почты, направленные на установление идентичности физического лица предъявленному документу, удостоверяющему его личность;
38) посылка – регистрируемое почтовое отправление с вещами, предметами и товарами, размеры, масса и упаковка которого предусмотрены в соответствии с правилами предоставления услуг почтовой связи;
39) тариф – ставка или система ставок оплаты (платеж) за различные производственные и непроизводственные услуги, предоставляемые компаниями, организациями, фирмами и учреждениями;

27) пошта жөнелтілімін тапсыру – пошта жөнелтілімін адресатқа немесе оның заңды өкіліне немесе сенімхат негізінде әрекет ететін сенім білдірілген өкілге жеке өзі беру;
28) пошта жөнелтілімін жеткізу – пошта жөнелтілімін межелі жердің өндірістік объектілерінен абонементтік жәшікке немесе абоненттік пошта жәшігіне немесе жөнелтуші көрсеткен өзге де мекенжайға ауыстыру;
29) пошта жөнелтілімін қабылдау – жөнелтушіден қабылданған пошта жөнелтілімін одан әрі тасымалдау үшін, оның ішінде пошта жәшіктерінен алу жолымен пошта операторының ресімдеуі;
30) пошта жөнелтілімін тасымалдау – адресатқа жеткізу және (немесе) тапсыру үшін пошта жөнелтілімін жөнелту пунктінен межелі жердің өндірістік объектілеріне дейін ауыстыру (тасымалдау);
31) пошта жөнелтілімін өңдеу – оларды тасымалдауға дайындауды қамтамасыз ететін пошта жөнелтілімдерімен өндірістік операциялар;
32) пошта жөнелтілімін жіберу – пошта жөнелтілімін қабылдау, өңдеу, тасымалдау және (немесе) беру, жеткізу және (немесе) тапсыру операцияларының жиынтығы;
33) пошта жөнелтілімдері – пошта операторы жіберуге қабылдаған жазбаша хат-хабарлар, сәлемдемелер;
34) пошта маркасы – пошта жөнелтілімін қабылдауды жүзеге асырған өндірістік объектінің атауы, жөнелту орны, пошта жөнелтілімін қабылдау күні мен уақыты, пошта жөнелтілімін алуды жүзеге асырған өндірістік объектінің атауы, межелі жері, алынған күні мен уақыты, пошта жөнелтілімін адресатқа жеткізген және (немесе) тапсырған өндірістік объектінің атауы көрсетілген бедерлерді құжаттарға және пошта жөнелтілімдеріне салуға арналған құрылғы жеткізу және (немесе) тапсыру күні мен уақыты;
35) пошта мекенжайы (бұдан әрі - мекенжай) – пошта операторының қызметтерін пайдаланушы пошта жөнелтілімдерін және пошта ақша аударымдарын жеткізу және (немесе) тапсыру үшін айқындайтын орын;
36) пошта операторы – пошта қызметі саласында қызмет көрсететін Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген жеке немесе заңды тұлға;
37) сәйкестендіру – жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкестігін анықтауға бағытталған пошта операторы, Ұлттық пошта операторы қызметкерлерінің іс-әрекеттері;
38) сәлемдеме – өлшемдері, массасы мен қаптамасы пошта байланысы қызметтерін ұсыну қағидаларына сәйкес көзделген заттармен, заттармен және тауарлармен тіркелетін пошта жөнелтілімі;
39) тариф – компаниялар, ұйымдар, фирмалар мен мекемелер ұсынатын әртүрлі өндірістік және өндірістік емес қызметтер үшін төлем ставкасы немесе ставкалар жүйесі (төлем);

40) перевозчик – лицо, осуществляющее деятельность по перевозке грузов или пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений и указанное в перевозочных документах, владеющее на праве собственности или на ином законном основании подвижным составом, включая тяговые транспортные средства;
41) товарно-материальные ценности – статистический показатель, отражающий на определенную дату стоимость товарно-материальных ценностей, в состав которых входят производственные запасы, незавершенное производство, остатки готовой продукции;
42) перевозчик – физическое или юридическое лицо, владеющее транспортным средством на праве собственности или на иных законных основаниях, предоставляющее услуги по перевозке почтовых отправлений за плату или по найму и имеющее на это, при необходимости, соответствующее разрешение, выданное в установленном порядке;
43) погрузочно-разгрузочные работы – комплекс мер, направленных на поднятие разнообразных грузов с целью их погрузки или выгрузки (как вручную, так и при помощи специализированной техники, например, грузоподъемного крана или погрузчика);
44) регистрируемое почтовое отправление – письменная корреспонденция, посылка, принимаемые с выдачей отправителю квитанции с присвоением почтовому отправлению номера почтовой регистрации (идентификационного буквенно-цифрового штрих-кода) и вручаемые адресату под расписку;
45) нерегистрируемое почтовое отправление – письменная корреспонденция, принимаемая через почтовые ящики или производственные объекты без выдачи отправителям квитанции об их приеме (без присвоения номера почтовой регистрации, идентификационного буквенно-цифрового штрих-кода) и доставляемая без получения расписки адресату;
46) место международного почтового обмена – производственный объект, в котором осуществляется обработка входящих и исходящих международных почтовых отправлений, а также производится органами государственных доходов таможенный контроль указанных отправлений;
47) международное почтовое отправление – почтовое отправление, принимаемое для пересылки за пределы территории Республики Казахстан, поступающее на территорию Республики Казахстан либо следующее транзитом через территорию Республики Казахстан;
48) внутреннее почтовое отправление – почтовое отправление, принимаемое для пересылки в пределах территории Республики Казахстан.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;

40) тасымалдаушы – жүктерді немесе жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, почта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және тасымалдау құжаттарында көрсетілген, тартқыш көлік құралдарын қоса алғанда, меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде жылжымалы құрамды иеленетін тұлға;
41) тауарлық-материалдық құндылықтар – белгілі бір күнге өндірістік қорлар, аяқталмаған өндіріс, дайын өнімнің қалдықтары кіретін тауарлық-материалдық құндылықтардың құнын көрсететін статистикалық көрсеткіш;
42) тасымалдаушы – меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде көлік құралын иеленетін, ақыға немесе жалдау бойынша пошта жөнелтілімдерін тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін және қажет болған жағдайда белгіленген тәртіппен берілген тиісті рұқсаты бар жеке немесе заңды тұлға;
43) тиеу-түсіру жұмыстары – оларды тиеу немесе түсіру мақсатында әртүрлі жүктерді көтеруге бағытталған шаралар кешені (қолмен де, мамандандырылған техниканың көмегімен де, мысалы, жүк көтергіш кран немесе тиегіш);
44) тіркелген пошта жөнелтілімі – пошта жөнелтіліміне пошталық тіркеу нөмірін (сәйкестендіру әріптік-цифрлық штрих-кодын) бере отырып, жөнелтушіге түбіртек бере отырып қабылданатын және адресатқа қолхатпен тапсырылатын жазбаша хат-хабар, сәлемдеме;
45) тіркелмейтін пошта жөнелтілімі – жөнелтушілерге оларды қабылдағаны туралы түбіртек бермей (пошталық тіркеу нөмірін, сәйкестендіру әріптік-цифрлық штрих-кодын бермей) пошта жәшіктері немесе өндірістік объектілер арқылы қабылданатын және адресатқа қолхат алмай жеткізілетін жазбаша хат-хабар;
46) халықаралық пошта алмасу орны – кіріс және шығыс халықаралық пошта жөнелтілімдерін өңдеу жүзеге асырылатын, сондай-ақ мемлекеттік кіріс органдары көрсетілген жөнелтілімдерге Кедендік бақылау жүргізетін өндірістік объект;
47) халықаралық пошта жөнелтілімі – Қазақстан Республикасының аумағына келіп түсетін не Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен жүретін Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге жіберу үшін қабылданатын пошта жөнелтілімі;
48) ішкі пошта жөнелтілімі – Қазақстан Республикасының аумағы шегінде жөнелту үшін қабылданатын пошта жөнелтілімі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшы, маман және басқа да лауазымдардың біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;

3) ЕАЭС – Евразийский экономический союз;
4) ГСМ – горюче-смазочный материал;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
6) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Транспортная логистика почтовой связи.
5. Код профессионального стандарта: H131.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование:
53 Почтовая и курьерская деятельность;
53.1 Почтовая деятельность в рамках предоставления услуг общего пользования;
53.10 Почтовая деятельность в рамках предоставления услуг общего пользования;
53.10.0 Почтовая деятельность в рамках предоставления услуг общего пользования.
H Транспорт и складирование:
53 Почтовая и курьерская деятельность;
53.2 Прочая почтовая и курьерская деятельность;
53.20 Прочая почтовая и курьерская деятельность;
53.20.0 Прочая почтовая и курьерская деятельность;
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Транспортная логистика почтовой связи" устанавливает требования к логистике, обеспечивающий прием почтовых отправлений, их обработку, перевозку и доставку оптимальным почтовым маршрутом за требуемое время и с наименьшими затратами.
8. Перечень карточек профессий:
1) Водитель автомобиля, собирающий и развозящий почту (водитель-курьер) - 2 уровень ОРК;
2) Инженер по организации перевозок (почтовой связи) - 6 уровень ОРК;
3) Руководитель отдела логистики почтовой связи - 7 уровень ОРК;
4) Логист (почтовой связи) - 5 уровень ОРК;
5) Служащий информационной службы по работе с клиентами (специалист по обслуживанию клиентов) - 3 уровень ОРК;
6) Диспетчер (почтовой связи) - 3 уровень ОРК;
7) Курьер - 2 уровень ОРК;
8) Сортировщик - 2 уровень ОРК;
9) Почтальон - 2 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Водитель автомобиля, собирающий и развозящий почту (водитель-курьер)":
Код группы:
8322-4
Код наименования занятия:
8322-4-001
Наименование профессии:
Водитель автомобиля, собирающий и развозящий почту (водитель-курьер)
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оперативная доставка регистрируемого почтового отправления адресату или отправителю по указанному адресу в сохранном виде с использованием автотранспортного средства
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

3) ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ;
4) ЖЖМ – жанар-жағармай материалы;
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
6) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Пошта байланысының көліктік логистикасы.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H131.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау:
53 Почталық және курьерлік қызмет;
53.1 Жалпыға қызмет көрсету шегіндегі пошталық қызмет;
53.10 Жалпыға қызмет көрсету шегіндегі пошталық қызмет;
53.10.0 Жалпыға қызмет көрсету шегіндегі пошталық қызмет.
H Көлік және қоймалау:
53 Почталық және курьерлік қызмет;
53.2 Өзге де почталық және курьерлік қызмет;
53.20 Өзге де почталық және курьерлік қызмет;
53.20.0 Өзге де почталық және курьерлік қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Пошта байланысының көліктік логистикасы" кәсіптік стандарты пошта жөнелтілімдерін қабылдауды, оларды өңдеуді, тасымалдауды және қажетті уақыт ішінде және ең аз шығындармен оңтайлы пошта маршрутымен жеткізуді қамтамасыз ететін логистикаға қойылатын талаптарды белгілейді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Поштаны жинайтын және тасымалдайтын көлік жүргізушісі (жүргізуші-курьер) – 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Пошта байланысы тасымалдарын ұйымдастыру инженері – 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Пошта байланысы логистикасы бөлімінің басшысы – 7 СБШ-нің деңгейі;
4) Пошта логисті – 5 СБШ-нің деңгейі;
5) Клиенттермен жұмыс жөніндегі ақпараттық қызметтің қызметкері (клиенттерге қызмет көрсету жөніндегі маман) – 3 СБШ-нің деңгейі;
6) Пошта диспетчері – 3 СБШ-нің деңгейі;
7) Курьер – 2 СБШ-нің деңгейі;
8) Поштаны сұрыптаушы – 2 СБШ-нің деңгейі;
9) Пошташы – 2 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптер карточкасы "Поштаны жинайтын және тасымалдайтын көлік жүргізушісі (жүргізуші-курьер)":
Топтың коды:
8322-4
Қызмет атауының коды:
8322-4-001
Кәсіптің атауы:
Поштаны жинайтын және тасымалдайтын көлік жүргізушісі (жүргізуші-курьер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тіркелген пошта жөнелтілімін адресатқа немесе жөнелтушіге көрсетілген мекенжай бойынша автокөлік құралын пайдалана отырып, сақталған түрде жедел жеткізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Доставка по назначению регистрируемых почтовых отправлений в соответствии с указаниями вышестоящего работника, а также их получение и доставка от других организаций, используя транспортное средство.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Доставка по назначению регистрируемых почтовых отправлений в соответствии с указаниями вышестоящего работника, а также их получение и доставка от других организаций, используя транспортное средство
Навык 1:
Осуществление доставки порученных регистрируемых почтовых отправлений в назначенное время до адресата
Умения:
1. Владеть навыками ориентирования на местности в условиях города и на новых участках;
2. Разрабатывать оптимальные маршруты передвижения с учетом загрузки улично-дорожной сети;
3. Работать с контрольно-кассовыми машинами и современной офисной оргтехникой;
4. Планировать и распределять рабочее время рационально;
5. Устанавливать и завершать контакт с клиентом;
6. Консультировать клиента по общим вопросам оказания курьерских услуг.
Знания:
1. Правила учета, хранения и доставки регистрируемых почтовых отправлений по назначению;
2. Расположение обслуживаемых объектов;
3. Правила и норм охраны труда;
4. Правила по защите конфиденциальной информации;
5. Правила трудового распорядка;
6. Основы трудового законодательства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление доставки порученных регистрируемых почтовых отправлений в назначенное время до адресата
Умения:
1. Обеспечивать целостность и сохранность почтовых отправлений и денежных средств;
2. Обеспечивать целостность и сохранность рабочего оборудования, средств мобильной связи, транспортного средства;
3. Заполнять требуемую отчетность в заданном формате;
4. Оформлять документацию на врученные и неврученные регистрируемые почтовые отправления, денежные средства;
5. Использовать современные компьютерные средства, работать с электронной почтой, сканером, информационными программами;
6. Использование мобильных приложений и сканеров для регистрации доставки и отслеживания;
7. Оформлять цифровые документы (фотоотчеты, электронные подписи).
Знания:
1. Порядок приема, обработки, перевозки, доставки и вручения регистрируемых почтовых отправлений;
2. Инструкция по сдаче отчетов;
3. Порядок оформления документов;
4. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
5. Методы обработки информации с использованием современных технических средств;
6. Базовые принципы работы систем трекинга и мобильной логистики;
7. Основы информационной безопасности и обращения с цифровыми данными клиентов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Аккуратность
Умения хорошо ориентироваться на местности
Ответственность за вверенные почтовые отправления
Умения адекватно оценивать ситуацию и быстро принимать решения на основе имеющейся информации исходя из поставленной задачи
Логическое мышление
Точность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Специалист по обслуживанию клиентов
3
Диспетчер (почтовой связи)

1. Жоғары тұрған қызметкердің нұсқауларына сәйкес тіркелетін пошта жөнелтілімдерін тағайындау бойынша жеткізу, сондай-ақ оларды көлік құралын пайдалана отырып, басқа ұйымдардан алу және жеткізу
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жоғары тұрған қызметкердің нұсқауларына сәйкес тіркелетін пошта жөнелтілімдерін тағайындау бойынша жеткізу, сондай-ақ оларды көлік құралын пайдалана отырып, басқа ұйымдардан алу және жеткізу
1-дағды:
Тапсырылған тіркелетін пошта жөнелтілімдерін тағайындалған уақытта адресатқа дейін жеткізу жүзеге асыру
Машықтар:
1. Қала жағдайында және жаңа учаскелерде жергілікті жерге бағдарлау дағдыларын меңгеру;
2. Көше-жол желісінің жүктемесін ескере отырып, оңтайлы жүріп-тұру маршруттарын әзірлеу;
3. Бақылау-кассалық машиналармен және заманауи кеңсе кеңсе техникасымен жұмыс істеу;
4. Жұмыс уақытын ұтымды жоспарлау және бөлу;
5. Клиентпен байланыс орнату және аяқтау;
6. Клиентке Курьерлік қызмет көрсетудің жалпы мәселелері бойынша кеңес беру.
Білімдер:
1. Тіркелетін пошта жөнелтілімдерін мақсаты бойынша есепке алу, сақтау және жеткізу қағидалары
2. Қызмет көрсетілетін объектілердің орналасуы
3. Еңбекті қорғау ережелері мен нормалары
4. Құпия ақпаратты қорғау ережелері
5. Еңбек тәртібі ережелері
6. Еңбек заңнамасының негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Тапсырылған тіркелетін пошта жөнелтілімдерін тағайындалған уақытта адресатқа дейін жеткізу жүзеге асыру
Машықтар:
1. Пошта жөнелтімдері мен ақшалай қаражаттардың тұтастығы мен сақталуын қамтамасыз ету;
2. Жұмыс жабдығының, мобильді байланыс құралдарының, көлік құралының тұтастығы мен сақталуын қамтамасыз ету;
3. Қажетті есептілікті берілген форматта толтырыңыз;
4. Тапсырылған және тапсырылмаған тіркелетін пошта жөнелтілімдеріне, ақшалай қаражатқа құжаттама ресімдеу;
5. Заманауи компьютерлік құралдарды қолданыңыз, электрондық поштамен, сканермен, ақпараттық бағдарламалармен жұмыс жасаңыз;
6. Тіркелу жеткізу және бақылау үшін мобильді қосымшалар мен сканерлерді пайдалану;
7. Цифрлық құжаттарды ресімдеу (фотоесептер, электрондық қолтаңбалар).
Білімдер:
1. Тіркелетін пошта жөнелтілімдерін қабылдау, өңдеу, тасымалдау, жеткізу және тапсыру тәртібі;
2. Есептерді тапсыру жөніндегі нұсқаулық;
3. Құжаттарды ресімдеу тәртібі;
4. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары;
5. Қазіргі заманғы техникалық құралдарды пайдалана отырып ақпаратты өңдеу әдістері;
6. Бақылау және мобильді логистика жүйелерінің жұмысының негізгі принциптері;
7. Ақпараттық қауіпсіздік және клиенттердің цифрлық деректерімен жұмыс істеу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дәлдік
Рельефті жақсы бағдарлай білу
Сеніп тапсырылған пошта жөнелтілімдері үшін жауапкершілік
Жағдайды барабар бағалай білу және қойылған міндетке сүйене отырып қолда бар ақпарат негізінде тез шешім қабылдау
Логикалық ойлау
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Клиенттерге қызмет көрсету жөніндегі маман
3
Пошта диспетчері

10. Карточка профессии "Инженер по организации перевозок (почтовой связи)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-003
Наименование профессии:
Инженер по организации перевозок (почтовой связи)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 45. Инженер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
инженер I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера II категории не менее 2 лет; инженер II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет; инженер без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и контроль движения почтовых отправлений, а также организация работы транспортного подразделения оператора почты
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация работы транспортного подразделения оператора почты;
2. Организация работы почтовой сети.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация работы транспортного подразделения оператора почты
Навык 1:
Осуществление организации общего руководства работой транспортной службы и службы технического контроля транспортных средств оператора почты
Умения:
1. Организовывать, направлять, корректировать и контролировать текущую деятельность транспортной службы, службы технического контроля в целом и отдельных сотрудников;

10. Кәсіптер карточкасы "Пошта байланысы тасымалдарын ұйымдастыру инженері":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-003
Кәсіптің атауы:
Пошта байланысы тасымалдарын ұйымдастыру инженері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.
45-параграф. Инженер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және II санатты инженер лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс өтілі; II санатты инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және санатсыз инженер лауазымында кемiнде 3 жыл жұмыс өтілі; санатсыз инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және І санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Пошта жөнелтілімдерінің қозғалысын ұйымдастыру және бақылау, сондай-ақ пошта операторының көлік бөлімшесінің жұмысын ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пошта операторының көлік бөлімшесінің жұмысын ұйымдастыру;
2. Пошта желісінің жұмысын ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Пошта операторының көлік бөлімшесінің жұмысын ұйымдастыру
1-дағды:
Пошта операторының көлік қызметі мен көлік құралдарын техникалық бақылау қызметінің жұмысына жалпы басшылықты ұйымдастыруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Көлік қызметінің, жалпы техникалық бақылау қызметінің және жекелеген қызметкерлердің ағымдағы қызметін ұйымдастыру, бағыттау, түзету және бақылау;

2. Организовать эффективное взаимодействие служб с другими структурными подразделениями оператора почты;
3. Проводить анализ и давать оценку деятельности транспортной службы, службы технического контроля и его сотрудников;
4. Осуществлять подбор персонала и организовывать необходимую подготовку и переподготовку сотрудников, внутреннее и внешнее обучение;
5. Принимать решение об аутсорсинге транспортных услуг, услуг по техническому обслуживанию и ремонту транспортных средств оператора почты;
6. Вести переговоры с поставщиками товаров (транспортных средств, запчастей, ГСМ и пр.) и услуг;
7. Принимать участие в рассмотрении коммерческих и претенциозных вопросов, связанных с функциями транспортной службы, службы технического контроля транспортных средств оператора почты, работой привлекаемых перевозчиков;
8. Обеспечивать рациональное использование производственных резервов и ресурсов предприятия.
Знания:
1. Профиль, специализация и структура оператора почты;
2. Производственные мощности и кадровые ресурсы транспортной службы и службы технического контроля транспортных средств оператора почты;
3. Внутренние нормативные документы предприятия, внутреннее делопроизводстве;
4. Конъюнктура рынка услуг, связанных с перевозкой грузов, почтовых отправлений, курьерской почтовой связью;
5. Назначения и условия эксплуатации транспортных средств оператора почты;
6. Классификация, основные характеристики и технические параметры транспортных средств оператора почты;
7. Технологии перевозки и доставки почтовых отправлений, порядок организации почтовой сети и обслуживания пользователей услуг оператора почты, показатели качества, включая доступность универсальных услуг почтовой связи;
8. Порядок оформления почтовых отправлений, виды почтовых отправлений и их технические характеристики;
9. Порядок перевозки, доставки почтовых отправлений, включая правила перевозок почтовых отправлений на отдельных видах транспорта, особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу ЕАЭС международных почтовых отправлений и пересылаемых в них товаров, технологические схемы таможенного контроля и таможенного оформления таможенными органами товаров, перемещаемых в почтовых отправлениях, перевозимых в почтовых вагонах;
10. Порядок ведения документации в области эксплуатации, технического обслуживания и ремонта транспортных средств оператора почты;
11. Основы электронного документооборота;
12. Работа персонального компьютера и корпоративных программ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление руководства процессом эксплуатации транспортных средств оператора почты
Умения:

2. Пошта операторының басқа құрылымдық бөлімшелерімен қызметтердің тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру;
3. Көлік қызметінің, техникалық бақылау қызметінің және оның қызметкерлерінің қызметіне талдау жүргізу және бағалау жүргізу;
4. Қызметкерлерді іріктеуді жүзеге асыру және қызметкерлерді қажетті даярлау мен қайта даярлауды, ішкі және сыртқы оқытуды ұйымдастыру;
5. Пошта операторының көлік қызметтерін, көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу қызметтерін аутсорсингтеу туралы шешім қабылдау;
6. Тауарлар (көлік құралдары, қосалқы бөлшектер, ЖЖМ және т.б.) мен қызметтерді жеткізушілермен келіссөздер жүргізу;
7. Пошта операторының көлік қызметінің, көлік құралдарын техникалық бақылау қызметінің функцияларына, тартылатын тасымалдаушылардың жұмысына байланысты коммерциялық және жалған мәселелерді қарауға қатысу;
8. Кәсіпорынның өндірістік резервтері мен ресурстарын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Пошта операторының профилі, мамандануы және құрылымы;
2. Пошта операторының көлік қызметі мен көлік құралдарын техникалық бақылау қызметінің өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары;
3. Кәсіпорынның ішкі нормативтік құжаттары, ішкі іс жүргізу;
4. Жүктерді, пошта жөнелтілімдерін, курьерлік пошта байланысын тасымалдауға байланысты қызметтер нарығының конъюнктурасы;
5. Пошта операторының көлік құралдарының мақсаты мен пайдалану шарттары;
6. Пошта операторының көлік құралдарының жіктелуі, негізгі сипаттамалары және техникалық параметрлері;
7. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау және жеткізу технологиялары, пошта желісін ұйымдастыру және пошта операторының қызметтерін пайдаланушыларға қызмет көрсету тәртібі, пошта байланысының әмбебап қызметтерінің қолжетімділігін қоса алғанда, сапа көрсеткіштері;
8. Пошта жөнелтілімдерін ресімдеу тәртібі, пошта жөнелтілімдерінің түрлері және олардың техникалық сипаттамалары;
9. Көліктің жекелеген түрлерінде пошта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидаларын қоса алғанда, пошта жөнелтілімдерін тасымалдау, жеткізу тәртібі, ЕАЭО-ның кедендік шекарасы арқылы халықаралық пошта жөнелтілімдері мен оларға жіберілетін тауарларды өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері, пошта жөнелтілімдерінде өткізілетін, пошта вагондарында тасымалданатын тауарларды кеден органдарының кедендік бақылау мен кедендік ресімдеудің технологиялық схемалары;
10. Пошта операторының көлік құралдарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу саласындағы құжаттаманы жүргізу тәртібі;
11. Электрондық құжат айналымының негіздері;
12. Дербес компьютер мен корпоративтік бағдарламалардың жұмысы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Пошта операторының көлік құралдарын пайдалану процесіне басшылықты жүзеге асыру
Машықтар:

1. Организовать техническую эксплуатацию транспортных средств оператора почты, арендованных транспортных средств;
2. Организовывать контроль за соблюдением режима эксплуатации собственных и арендованных транспортных средств, сроков, технологии диагностирования, технического обслуживания и ремонта;
3. Разрабатывать и внедрять методические и нормативные материалы по технической эксплуатации транспортных средств для конкретных подразделений оператора почты, определять их функции и подлежащие выполнению операции;
4. Разрабатывать формы отчетности, методы ее ведения;
5. Проводить анализ статистических данных по выявленным на линии и после приемки с линии неисправностям транспортных средств, выявлять причины возникновения неисправностей, разрабатывать и принимать меры по их устранению;
6. Проводить анализ происшествий, связанных с эксплуатацией транспортных средств оператора почты, выявлять их причины и разрабатывать мероприятия в области повышения безопасности транспортных процессов;
7. Формировать бюджет на техническое обслуживание и ремонт транспортных средств оператора почты;
8. Координировать и направлять информационные, финансовые, документальные потоки, связанные с техническим контролем, технической эксплуатацией, ремонтом транспортных средств;
9. Формировать план-график технологических процессов, связанных с диагностированием, техническим обслуживанием и ремонтом транспортных средств;
10. Разрабатывать и внедрять проекты, направленные на снижение себестоимости операций, повышение производительности труда и эффективности технического контроля, технической эксплуатации транспортных средств;
11. Контролировать выполнение предписаний, рекомендаций и указаний контрольных и надзорных органов касательно обеспечения исправного состояния транспортных средств, безопасности движения и защиты окружающей среды;
12. Управлять рисками, связанными с эксплуатацией транспортных средств.
Знания:
1. Сфера деятельности, структура, перспективы развития оператора почты;
2. Назначения и условия эксплуатации транспортных средств оператора почты;
3. Классификация, основные характеристики и технические параметры транспортных средств оператора почты;
4. Порядок выпуска транспортных средств на линию;
5. Методы и средства контроля технического состояния транспортных средств;
6. Порядок работы службы технического контроля транспортных средств оператора почты;
7. Технологии перевозки и доставки почтовых отправлений, порядок организации почтовой сети и обслуживания пользователей услуг оператора почты, показатели качества, включая доступность универсальных услуг почтовой связи;

1. Пошта операторының көлік құралдарын, жалға алынған көлік құралдарын техникалық пайдалануды ұйымдастыру;
2. Меншікті және жалға алынған көлік құралдарын пайдалану режимінің, мерзімдердің, диагностикалау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу технологияларының сақталуын бақылауды ұйымдастыру;
3. Пошта операторының нақты бөлімшелері үшін көлік құралдарын техникалық пайдалану бойынша әдістемелік және нормативтік материалдарды әзірлеу және енгізу, олардың функциялары мен орындалатын операцияларды анықтау;
4. Есеп беру нысандарын, оны жүргізу әдістерін әзірлеу;
5. Желіде анықталған және желіден қабылданған көлік құралдарының ақаулары бойынша статистикалық деректерге талдау жүргізу, ақаулардың пайда болу себептерін анықтау, оларды жою жөнінде шаралар әзірлеу және қабылдау;
6. Пошта операторының көлік құралдарын пайдалануға байланысты оқиғаларға талдау жүргізу, олардың себептерін анықтау және көлік процестерінің қауіпсіздігін арттыру саласындағы іс-шараларды әзірлеу;
7. Пошта операторының көлік құралдарына техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге бюджетті қалыптастыру;
8. Көлік құралдарын техникалық бақылауға, техникалық пайдалануға, жөндеуге байланысты ақпараттық, қаржылық, құжаттық ағындарды үйлестіру және бағыттау;
9. Көлік құралдарын диагностикалауға, техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге байланысты технологиялық процестердің жоспар-кестесін қалыптастыру;
10. Операциялардың өзіндік құнын төмендетуге, еңбек өнімділігі мен техникалық бақылаудың тиімділігін арттыруға, көлік құралдарын техникалық пайдалануға бағытталған жобаларды әзірлеу және енгізу;
11. Көлік құралдарының жарамды жай-күйін, қозғалыс қауіпсіздігін және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз етуге қатысты бақылау және қадағалау органдарының нұсқамаларының, ұсынымдары мен нұсқауларының орындалуын бақылау;
12. Көлік құралдарын пайдалануға байланысты тәуекелдерді басқару.
Білімдер:
1. Пошта операторының қызмет саласы, құрылымы, даму перспективалары;
2. Пошта операторының көлік құралдарының мақсаты мен пайдалану шарттары;
3. Пошта операторының көлік құралдарының жіктелуі, негізгі сипаттамалары және техникалық параметрлері;
4. Көлік құралдарын желіге шығару тәртібі;
5. Көлік құралдарының техникалық жай-күйін бақылау әдістері мен құралдары;
6. Пошта операторының көлік құралдарын техникалық бақылау қызметінің жұмыс тәртібі;
7. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау және жеткізу технологиялары, пошта желісін ұйымдастыру және пошта операторының қызметтерін пайдаланушыларға қызмет көрсету тәртібі, пошта байланысының әмбебап қызметтерінің қолжетімділігін қоса алғанда, сапа көрсеткіштері;

8. Порядок оформления почтовых отправлений, виды почтовых отправлений и их технические характеристики;
9. Порядок перевозки, доставки почтовых отправлений, включая правила перевозок почтовых отправлений на отдельных видах транспорта, особенности порядка и условия перемещения через таможенную границу ЕАЭС международных почтовых отправлений и пересылаемых в них товаров, технологические схемы таможенного контроля и таможенного оформления таможенными органами товаров, перемещаемых в почтовых отправлениях, перевозимых в почтовых вагонах;
10. Допустимые параметры автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан;
11. Правила организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов;
12. Основные положения технических регламентов в сфере транспорта;
13. Нормативные правовые и нормативные технические акты по техническому обслуживанию и ремонту транспортных средств, действующих на предприятии стандартов и технических условий;
14. Нормативные правовые и нормативные технические акты в области безопасности дорожного движения на автомобильном транспорте;
15. Порядок ведения документации в области технической эксплуатации автотранспортных средств, технического контроля;
16. Внутренний трудовой распорядок, нормы трудового законодательства, в том числе правила по охране труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты;
17. Критерии экономической эффективности, рисков.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Осуществление организации контроля расходов на эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт транспортных средств оператора почты
Умения:
1. Формировать отчеты по расходам на приобретение новых, техническую эксплуатацию имеющихся транспортных средств оператора почты;
2. Оценивать целесообразность и экономичную обоснованность расходов на приобретение новых, техническую эксплуатацию имеющихся транспортных средств;
3. Разрабатывать план мероприятий по сокращению расходов на техническую эксплуатацию транспортных средств;
4. Готовить предложения по аутсорсингу услуг;
5. Пользоваться различными корпоративными программами.
Знания:
1. Методы системного анализа;
2. Экономика транспорта;
3. Документальное оформление хозяйственных операций по приобретению транспортных средств, запчастей, диагностированию, техническому обслуживанию и ремонту транспорта;
4. Порядок составления смет;
5. Аналитический учет ремонтов по видам и по отдельным транспортным средствам.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация работы почтовой сети
Навык 1:
Осуществление работы по развитию и улучшению сети почтовой связи
Умения:

8. Пошта жөнелтілімдерін ресімдеу тәртібі, пошта жөнелтілімдерінің түрлері және олардың техникалық сипаттамалары;
9. Көліктің жекелеген түрлерінде пошта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидаларын қоса алғанда, пошта жөнелтілімдерін тасымалдау, жеткізу тәртібі, ЕАЭО-ның кедендік шекарасы арқылы халықаралық пошта жөнелтілімдері мен оларға жіберілетін тауарларды өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері, пошта жөнелтілімдерінде өткізілетін, пошта вагондарында тасымалданатын тауарларды кеден органдарының кедендік бақылау мен кедендік ресімдеудің технологиялық схемалары;
10. Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлері;
11. Жүргізушілердің еңбегі мен демалысын ұйымдастыру, сондай-ақ тахографтарды қолдану ережелері;
12. Көлік саласындағы техникалық регламенттердің негізгі ережелері;
13. Кәсіпорында қолданылатын стандарттар мен техникалық шарттардағы көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі нормативтік құқықтық және нормативтік техникалық актілер;
14. Автомобиль көлігіндегі жол қозғалысы қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық және нормативтік техникалық актілер;
15. Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану, техникалық бақылау саласында құжаттаманы жүргізу тәртібі;
16. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек заңнамасының нормалары, оның ішінде еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау жөніндегі ережелер;
17. Экономикалық тиімділік, тәуекелдер критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Пошта операторының көлік құралдарын пайдалануға, техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған шығыстарды бақылауды ұйымдастыруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Пошта операторының жаңа көлік құралдарын сатып алуға, қолда бар көлік құралдарын техникалық пайдалануға арналған шығыстар бойынша есептерді қалыптастыру;
2. Жаңа көлік құралдарын сатып алуға, қолда бар көлік құралдарын техникалық пайдалануға арналған шығыстардың орындылығы мен экономикалық негізділігін бағалау;
3. Көлік құралдарын техникалық пайдалануға арналған шығыстарды қысқарту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу;
4. Қызметтерді аутсорсинг бойынша ұсыныстар дайындау;
5. Әр түрлі корпоративтік бағдарламаларды қолданыңыз.
Білімдер:
1. Жүйелік талдау әдістері;
2. Көлік экономикасы;
3. Көлік құралдарын, қосалқы бөлшектерді сатып алу, диагностикалау, көлікке техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі шаруашылық операцияларды құжаттамалық ресімдеу;
4. Сметаларды жасау тәртібі;
5. Түрлері бойынша және жекелеген көлік құралдары бойынша жөндеулерді талдамалық есепке алу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Пошта желісінің жұмысын ұйымдастыру
1-дағды:
Пошта байланысы желісін дамыту және жақсарту жөніндегі жұмысты жүзеге асыру
Машықтар:

1. Проводить работы по развитию сети почтовой связи, в том числе производственных объектов и почтовых маршрутов, используемых при предоставлении оператором почты услуг почтовой связи;
2. Координировать работу структурных подразделений, и осуществлять методическое руководство по вопросам обработки, перевозки, доставки, проверке почтовых отправлений;
3. Производить сбор, систематизировать и анализировать установленную отчетную информацию по курируемым вопросам деятельности, составлять отчетность по утвержденным формам и в определенные сроки;
4. Осуществлять консультацию представителей учреждений, организаций, физических лиц по вопросам предоставления услуг по перевозке и доставке почтовых отправлений, обеспечению их сохранности;
5. Разрабатывать требования к программным продуктам по усовершенствованию технологических процессов, связанных с перевозкой и доставкой почтовых отправлений;
6. Участвовать в проверках производственной деятельности структурных подразделений;
7. Контролировать соблюдение установленных требований, действующих норм, правил и стандартов в части касающейся обработки, перевозки, доставки почтовых отправлений.
Знания:
1. Постановления, распоряжения, приказы органов управления оператора почты, методические и нормативные документы по вопросам организации производственных процессов почтовой связи;
2. Производственные связи между организациями почтовой связи и их подразделениями;
3. Порядок ведения производственной документации;
4. Передовой отечественный и международный опыт по технологии обработки, перевозки и доставки почтовых отправлений;
5. Основы экономики, научной организации производства и управления;
6. Основы трудового законодательства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение организации технологических процессов на производственных объектах и почтовых маршрутах
Умения:
1. Организовывать правильную эксплуатацию средств почтовой связи и технологические процессы по обработке, перевозке, доставке, проверке почтовых отправлений;
2. Обеспечивать направление потоков обмена почты в соответствии с действующей схемой;
3. Подготавливать предложения по расписанию работы на действующие и вновь вводимые в эксплуатацию производственные объекты почтовой связи, на перевозку почты наземным, водным, воздушным транспортом;
4. Контролировать расписание движений транспорта;
5. Организовывать открытие новых отделений почтовой связи, центров и пунктов по предоставлению услуг почтовой связи, а также обработку повышенных потоков обмена;
6. Вносить предложения по режиму работы подразделений, транспорта;

1. Пошта байланысы желісін, оның ішінде пошта операторы пошта байланысы қызметтерін ұсынған кезде пайдаланылатын өндірістік объектілер мен пошта маршруттарын дамыту жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
2. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысын үйлестіру және пошта жөнелтілімдерін өңдеу, тасымалдау, жеткізу, тексеру мәселелері бойынша әдістемелік басшылықты жүзеге асыру;
3. Қызметтің жетекшілік ететін мәселелері бойынша белгіленген есепті ақпаратты жинау, жүйелеу және талдау, бекітілген нысандар бойынша және белгілі мерзімдерде есептілік жасау;
4. Мекемелердің, ұйымдардың, жеке тұлғалардың өкілдеріне пошта жөнелтілімдерін тасымалдау және жеткізу, олардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсету мәселелері бойынша консультацияны жүзеге асыру;
5. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдауға және жеткізуге байланысты технологиялық процестерді жетілдіру бойынша бағдарламалық өнімдерге қойылатын талаптарды әзірлеу;
6. Құрылымдық бөлімшелердің өндірістік қызметін тексеруге қатысу;
7. Пошта жөнелтілімдерін өңдеуге, тасымалдауға, жеткізуге қатысты белгіленген талаптардың, қолданыстағы нормалардың, ережелер мен стандарттардың сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Пошта операторының қаулылары, өкімдері, басқару органдарының бұйрықтары, пошта байланысының өндірістік процестерін ұйымдастыру мәселелері бойынша әдістемелік және нормативтік құжаттар;
2. Пошта байланысы ұйымдары мен олардың бөлімшелері арасындағы өндірістік байланыстар;
3. Өндірістік құжаттаманы жүргізу тәртібі;
4. Пошта жөнелтілімдерін өңдеу, тасымалдау және жеткізу технологиясы бойынша озық отандық және халықаралық тәжірибе
5. Экономика негіздері, өндірісті ғылыми ұйымдастыру және басқару;
6. Еңбек заңнамасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Өндірістік объектілерде және пошта маршруттарында технологиялық процестерді ұйымдастыруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Пошта байланысының құралдарын дұрыс пайдалануды және пошта жөнелтілімдерін өңдеу, тасымалдау, жеткізу, тексеру жөніндегі технологиялық процестерді ұйымдастыру;
2. Қолданыстағы схемаға сәйкес пошта алмасу ағындарының бағытын қамтамасыз ету;
3. Қолданыстағы және жаңадан пайдалануға берілетін пошта байланысының өндірістік объектілеріне, поштаны жерүсті, су, әуе көлігімен тасымалдауға жұмыс кестесі бойынша ұсыныстар дайындау;
4. Көлік қозғалысының кестесін бақылау;
5. Пошта байланысының жаңа бөлімшелерін, пошта байланысы қызметтерін көрсету орталықтары мен пункттерін ашуды, сондай-ақ жоғары алмасу ағындарын өңдеуді ұйымдастыру;
6. Бөлімшелердің, көліктің жұмыс режимі бойынша ұсыныстар енгізу;

7. Принимать участие в разработке инструкций, методологических документов и подготовке распоряжений по вопросам эксплуатационной деятельности;
8. Проводить разработку унифицированной документации;
9. Контролировать введение или изменение и правильное применение тарифов на оказываемые услуги;
10. Контролировать своевременность и качество обработки обмена, выполнение работниками правил, инструкций и распоряжений по вопросам эксплуатации средств почтовой связи, правильное ведение на местах первичного учета;
11. Принимать меры по устранению выявленных недостатков;
12. Анализировать данные о выполнении планов обмена, о работе транспорта, об использовании почтовых маршрутов;
13. Выявлять потребность в составлении новых почтовых маршрутов и реорганизации, корректировке существующих.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, технические нормативные акты и другие организационно-распорядительные документы по вопросам эксплуатации транспорта, почтовых маршрутов;
2. Перспективы технического и технологического развития оператора почты;
3. Назначения и условия эксплуатации транспортных средств оператора почты;
4. Классификация, основные характеристики и технические параметры транспортных средств оператора почты;
5. Основные характеристики почтовых маршрутов;
6. Порядок организации почтовой сети и обслуживания пользователей услуг оператора почты, показатели качества, включая доступность универсальных услуг почтовой связи;
7. Схемы направления потоков обмена;
8. Производственные связи между организациями почтовой связи и их подразделениями;
9. Порядок оформления и ведения производственной документации;
10. Документы системы менеджмента качества;
11. Основы экономики, организации производства, труда и управления;
12. Правила внутреннего трудового распорядка;
13. Основы законодательства о труде, установленные требования по охране труда, пожарной безопасности;
14. Порядок взаимодействия по вопросам организации обмена и рассмотрения актов между операторами почты и транспортными организациями (перевозчиками), осуществляющими перевозку почтовых отправлений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Осуществление организации контроля за качеством работы сотрудников и подчиненных
Умения:
1. Участвовать в разработке и внедрении мероприятий по повышению качества работы, улучшению обслуживания пользователей услуг, рекламированию услуг оператора почты;
2. Участвовать мероприятиях по улучшению организации труда работников, повышению производительности труда, снижению себестоимости операций, активизации услуг в целях увеличения доходов оператора почты;

7. Пайдалану қызметі мәселелері бойынша нұсқаулықтарды, әдіснамалық құжаттарды әзірлеуге және өкімдерді дайындауға қатысу;
8. Бірыңғай құжаттаманы әзірлеуді жүргізу;
9. Көрсетілетін қызметтерге тарифтердің енгізілуін немесе өзгеруін және дұрыс қолданылуын бақылау;
10. Алмасуды өңдеудің уақтылығы мен сапасын, қызметкерлердің пошта байланысы құралдарын пайдалану мәселелері бойынша ережелерді, нұсқаулықтар мен өкімдерді орындауын, бастапқы есепке алу орындарында дұрыс жүргізілуін бақылау;
11. Анықталған кемшіліктерді жою бойынша шаралар қабылдау;
12. Алмасу жоспарларының орындалуы, көлік жұмысы, пошта маршруттарын пайдалану туралы деректерді талдау;
13. Жаңа пошта маршруттарын құру және қайта құру, бұрыннан барларын түзету қажеттілігін анықтаңыз.
Білімдер:
1. Көлікті, пошта маршруттарын пайдалану мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер, техникалық нормативтік актілер және басқа да ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттар;
2. Пошта операторының техникалық және технологиялық даму перспективалары;
3. Пошта операторының көлік құралдарының мақсаты мен пайдалану шарттары;
4. Пошта операторының көлік құралдарының жіктелуі, негізгі сипаттамалары және техникалық параметрлері;
5. Пошта маршруттарының негізгі сипаттамалары;
6. Пошта желісін ұйымдастыру және пошта операторының қызметтерін пайдаланушыларға қызмет көрсету тәртібі, пошта байланысының әмбебап қызметтерінің қолжетімділігін қоса алғанда, сапа көрсеткіштері;
7. Алмасу ағындарының бағыты схемалары;
8. Пошта байланысы ұйымдары мен олардың бөлімшелері арасындағы өндірістік байланыстар;
9. Өндірістік құжаттаманы ресімдеу және жүргізу тәртібі;
10. Сапа менеджменті жүйесінің құжаттары;
11. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері;
12. Ішкі еңбек тәртібі ережелері;
13. Еңбек туралы заңнаманың негіздері, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі бойынша белгіленген талаптар;
14. Пошта операторлары мен пошта жөнелтімдерін тасымалдауды жүзеге асыратын көлік ұйымдары (тасымалдаушылар) арасында актілер алмасуды және қарауды ұйымдастыру мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Қызметкерлер мен бағыныштылардың жұмыс сапасын бақылауды ұйымдастыруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жұмыс сапасын арттыру, қызметтерді пайдаланушыларға қызмет көрсетуді жақсарту, пошта операторының қызметтерін жарнамалау жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысу;
2. Пошта операторының табысын ұлғайту мақсатында қызметкерлердің еңбегін ұйымдастыруды жақсарту, еңбек өнімділігін арттыру, операциялардың өзіндік құнын төмендету, қызметтерді жандандыру жөніндегі іс-шараларға қатысу;

3. Организовывать, контролировать и направлять работу сотрудников по эксплуатационным и организационным вопросам;
4. Анализировать акты документальных проверок эксплуатационной деятельности подразделений и вносить предложения по улучшению работы подразделений, сотрудников;
5. Рассматривать обращения и претензии по вопросам эксплуатации транспорта и оказания услуг почтовой связи, анализировать причины их возникновения, готовить ответы на обращения в установленные сроки, вносить предложения по устранению причин возникновения обращений, по улучшению качества обслуживания, развитию и эксплуатации сетей почтовой связи, совершенствованию тарифов на услуги оператора почты;
6. Разрабатывать мероприятия, направленные на совершенствование организации производственного процесса, технологий, принимать участие в их внедрении, а также в изучении и распространении передовых методов труда и организации производства, перевозок;
7. Разрабатывать материалы, технологические инструкции и рекомендации по улучшению качества перевозок и доставки, обеспечению сохранности почтовых отправлений;
8. Участвовать в комиссиях по приемке в эксплуатацию нового оборудования, техники;
9. Проводить проверки по недостачам денежных средств, по фактам утрат почтовых отправлений и недостачи части их вложения, проводить анализ случаев утрат и хищений в целях выявления очага, причин утрат и хищений;
10. Вести учет и анализ фактов незаконного использования почтовой сети для пересылки запрещенного или опасного для жизни или здоровья людей, окружающей среды вложения;
11. Проводить анализ материалов по фактам разбойных нападений на работников, обслуживающих почтовую связь, и несанкционированных вскрытий вагонов, контейнеров, посылок, бандеролей в ходе перевозки и доставки почтовых отправлений, материалов служебных проверок по фактам подделки пломб, утрат, хищений, несанкционированных вскрытий внутренних и международных почтовых отправлений;
12. Осуществлять проверки обеспечения сохранности почтовых отправлений на всех этапах перевозки и доставки транспортом;
13. Соблюдать установленные требования по охране труда, пожарной безопасности.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, технические нормативные акты и другие организационно-распорядительные документы по вопросам эксплуатации транспорта, почтовых маршрутов;
2. Перспективы технического и технологического развития оператора почты;
3. Схемы направления потоков обмена;
4. Производственные связи между организациями почтовой связи и их подразделениями;

3. Қызметкерлердің пайдалану және ұйымдастыру мәселелері бойынша жұмысын ұйымдастыру, бақылау және бағыттау;
4. Бөлімшелердің пайдалану қызметін құжаттамалық тексеру актілерін талдау және бөлімшелердің, қызметкерлердің жұмысын жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу;
5. Көлікті пайдалану және пошта байланысы қызметтерін көрсету мәселелері бойынша өтініштер мен шағымдарды қарау, олардың пайда болу себептерін талдау, өтініштерге белгіленген мерзімдерде жауаптар дайындау, өтініштердің туындау себептерін жою, пошта байланысы желілеріне қызмет көрсету сапасын жақсарту, дамыту және пайдалану, пошта операторының қызметтеріне тарифтерді жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
6. Өндірістік процесті, технологияларды ұйымдастыруды жетілдіруге бағытталған іс-шараларды әзірлеу, оларды енгізуге, сондай-ақ еңбектің озық әдістерін зерделеуге және таратуға және өндірісті, тасымалдауды ұйымдастыруға қатысу;
7. Тасымалдау және жеткізу сапасын жақсарту, пошта жөнелтілімдерінің сақталуын қамтамасыз ету бойынша материалдар, технологиялық нұсқаулықтар мен ұсынымдар әзірлеу;
8. Жаңа жабдықтарды, техниканы пайдалануға қабылдау жөніндегі комиссияларға қатысу;
9. Ақшалай қаражаттың жетіспеушілігі, пошта жөнелтілімдерінің жоғалу фактілері және оларды салудың бір бөлігінің жетіспеуі бойынша тексерулер жүргізу, ошақты, жоғалту және ұрлау себептерін анықтау мақсатында жоғалған және ұрланған жағдайларға талдау жүргізу;
10. Адамдардың өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға тыйым салынған немесе қауіпті инвестицияларды жіберу үшін пошта желісін заңсыз пайдалану фактілерін есепке алу және талдау;
11. Пошта байланысына қызмет көрсететін қызметкерлерге қарақшылық шабуыл жасау және пошта жөнелтілімдерін тасымалдау және жеткізу барысында вагондарды, контейнерлерді, сәлемдемелерді, бандерольдерді рұқсатсыз ашу фактілері бойынша материалдарға, пломбаларды қолдан жасау, жоғалту, ұрлау, ішкі және халықаралық пошта жөнелтілімдерін рұқсатсыз ашу фактілері бойынша қызметтік тексеру материалдарына талдау жүргізу;
12. Тасымалдаудың және көлікпен жеткізудің барлық кезеңдерінде пошта жөнелтілімдерінің сақталуын қамтамасыз етуді тексеруді жүзеге асыру;
13. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі бойынша белгіленген талаптарды сақтау.
Білімдер:
1. Көлікті, пошта маршруттарын пайдалану мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер, техникалық нормативтік актілер және басқа да ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттар;
2. Пошта операторының техникалық және технологиялық даму перспективалары;
3. Алмасу ағындарының бағыты схемалары;
4. Пошта байланысы ұйымдары мен олардың бөлімшелері арасындағы өндірістік байланыстар;

5. Порядок приема, обработки, перевозки, доставки почтовых отправлений, включая правила перевозок почтовых отправлений на отдельных видах транспорта, особенности порядка и условия перемещения через таможенную границу ЕАЭС международных почтовых отправлений и пересылаемых в них товаров;
6. Порядок оформления и ведения производственной документации;
7. Документы системы менеджмента качества;
8. Передовой отечественный и международный опыт по технологиям обработки, перевозки и доставки почтовых отправлений;
9. Работа персонального компьютера и корпоративных программ;
10. Основы экономики, организации производства, труда и управления;
11. Правила внутреннего трудового распорядка;
12. Основы законодательства о труде, установленные требования по охране труда, пожарной безопасности, санитарии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Самостоятельность
Лидерские качества
Умение давать указания и ставить задачи подчиненным
Аналитический склад ума
Умение решать сложные задачи и проблемы
Коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Руководитель отдела логистики почтовой связи
5
Логист почтовой связи
11. Карточка профессии "Руководитель отдела логистики почтовой связи":
Код группы:
1325-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководитель отдела логистики почтовой связи
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 74. Начальник производственного отдела (начальник производственно-технического отдела)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование и стаж работы по оперативному управлению производством не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и контроль логистической деятельности по обработке, перевозке и доставке почтовых отправлений почтовыми маршрутами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

5. Көліктің жекелеген түрлерінде пошта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидаларын қоса алғанда, пошта жөнелтілімдерін қабылдау, өңдеу, тасымалдау, жеткізу тәртібі, халықаралық пошта жөнелтілімдерін және оларға жіберілетін тауарларды ЕАЭО кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері;
6. Өндірістік құжаттаманы ресімдеу және жүргізу тәртібі;
7. Сапа менеджменті жүйесінің құжаттары;
8. Пошта жөнелтілімдерін өңдеу, тасымалдау және жеткізу технологиялары бойынша озық отандық және халықаралық тәжірибе;
9. Дербес компьютер мен корпоративтік бағдарламалардың жұмысы;
10. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері;
11. Ішкі еңбек тәртібі ережелері;
12. Еңбек туралы заңнаманың негіздері, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, санитария бойынша белгіленген талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Тәуелсіздік
Көшбасшылық қасиеттер
Қол астындағыларға нұсқау беру және міндеттер қоя білу
Аналитикалық ойлау
Күрделі міндеттер мен мәселелерді шеше білу
Қарым-қатынас
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Пошта байланысы логистикасы бөлімінің басшысы
5
Пошта логисті
11. Кәсіптің карточкасы "Пошта байланысы логистикасы бөлімінің басшысы":
Топтың коды:
1325-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Пошта байланысы логистикасы бөлімінің басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.
74-параграф. Өндірістік бөлім бастығы (өндірістік-техникалық бөлім бастығы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және өндірісті жедел басқару бойынша лауазымдарда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Пошта жөнелтілімдерін пошта маршруттарымен өңдеу, тасымалдау және жеткізу бойынша логистикалық қызметті ұйымдастыру және бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Руководство работой структурного подразделения предприятия-оператора почты;
2. Организация и контроль логистической деятельности по обработке, перевозке и доставке почтовых отправлений почтовыми маршрутами;
3. Совершенствование логистической деятельности оператора почты.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Руководство работой структурного подразделения предприятия-оператора почты
Навык 1:
Проведение организации работы отдела
Умения:
1. Направлять, корректировать и контролировать текущую деятельность отдела в целом и отдельных его сотрудников;
2. Организовать эффективное взаимодействие отдела с другими структурными подразделениями оператора почты;
3. Проводить анализ и давать оценку деятельности отдела и его сотрудников;
4. Осуществлять подбор персонала и организовывать необходимую подготовку и переподготовку сотрудников, внутреннее и внешнее обучение;
5. Вести переговоры с поставщиками товаров и услуг, обеспечивать подготовку заключения договоров с поставщиками услуг по ремонту, техническому обслуживанию транспортных средств оператора почты, страхованию гражданско-правовой ответственности и других;
6. Принимать участие в рассмотрении коммерческих и претенциозных вопросов, связанных с функциями отдела логистики, обработкой и перевозкой почтовых отправлений;
7. Подготавливать претензии к поставщикам товаров и услуг при нарушении ими договорных обязательств, контролировать составление расчетов по этим претензиям, согласовывать с поставщиками изменения условий заключенных договоров;
8. Обеспечивать рациональное использование производственных резервов и ресурсов предприятия - оператора почты.
Знания:
1. Профиль, специализация и структура предприятия – оператора почты;
2. Производственные мощности и кадровые ресурсы предприятия-оператора почты;
3. Понимание общих бизнес-процессов;
4. Внутренние нормативные документы предприятия, внутреннее делопроизводство;
5. Рыночные методы хозяйствования и управления;
6. Конъюнктура рынка услуг, связанных с логистикой, перевозкой почтовых отправлений, курьерской почтовой связью;
7. Основные законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность предприятия;
8. Основы договорной работы;
9. Основы трудового законодательства;
10. Этика профессиональной деятельности;
11. Основы электронного документооборота;
12. Работа персонального компьютера и корпоративных программ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление контроля за работой отдела
Умения:

1. Пошта операторы-кәсіпорынның құрылымдық бөлімшесінің жұмысына басшылық жасау;
2. Пошта жөнелтілімдерін пошта маршруттарымен өңдеу, тасымалдау және жеткізу бойынша логистикалық қызметті ұйымдастыру және бақылау;
3. Пошта операторының логистикалық қызметін жетілдіру.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Пошта операторы-кәсіпорынның құрылымдық бөлімшесінің жұмысына басшылық жасау
1-дағды:
Бөлімнің жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жалпы бөлімнің және оның жекелеген қызметкерлерінің ағымдағы қызметін бағыттау, түзету және бақылау;
2. Пошта операторының басқа құрылымдық бөлімшелерімен бөлімнің тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру;
3. Бөлімнің және оның қызметкерлерінің қызметіне талдау жүргізу және бағалау жүргізу;
4. Қызметкерлерді іріктеуді жүзеге асыру және қызметкерлерді қажетті даярлау мен қайта даярлауды, ішкі және сыртқы оқытуды ұйымдастыру;
5. Тауарлар мен қызметтерді жеткізушілермен келіссөздер жүргізу, пошта операторының көлік құралдарын жөндеу, техникалық қызмет көрсету, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру және т.б. бойынша қызметтерді жеткізушілермен шарттар жасасуды дайындауды қамтамасыз ету;
6. Логистика бөлімінің функцияларына, пошта жөнелтілімдерін өңдеуге және тасымалдауға байланысты коммерциялық және жалған мәселелерді қарауға қатысу;
7. Шарттық міндеттемелерді бұзған кезде тауарлар мен қызметтерді жеткізушілерге шағымдар дайындау, осы шағымдар бойынша есеп айырысулардың жасалуын бақылау, жасалған шарттардың талаптарын өзгертуді жеткізушілермен келісу;
8. Пошта операторы-кәсіпорынның өндірістік резервтері мен ресурстарын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Пошта операторының профилі, мамандануы және құрылымы;
2. Пошта операторы-кәсіпорынның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары;
3. Жалпы бизнес-процестерді түсіну;
4. Кәсіпорынның ішкі нормативтік құжаттары, ішкі іс жүргізу;
5. Нарықтық басқару және басқару әдістері;
6. Логистикаға, пошта жөнелтілімдерін тасымалдауға, курьерлік пошта байланысына байланысты қызметтер нарығының конъюнктурасы;
7. Қазақстан Республикасының негізгі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері, кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін регламенттейтін мемлекеттік органдардың актілері;
8. Шарттық жұмыс негіздері;
9. Еңбек заңнамасының негіздері;
10. Кәсіби қызмет этикасы;
11. Электрондық құжат айналымының негіздері;
12. Дербес компьютер мен корпоративтік бағдарламалардың жұмысы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Бөлімнің жұмысын бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:

1. Контролировать правильность и своевременность исполнения поставленных задач сотрудниками отдела;
2. Контролировать выполнение утвержденных планов-графиков работ и смет;
3. Контролировать выполнение поставщиками товаров и услуг договорных обязательств;
4. Контролировать соблюдение принятых в компании стандартов внутреннего и внешнего документооборота, в том числе с поставщиками услуг, материалов, ремонтными предприятиями.
Знания:
1. Должностные обязанности сотрудников отдела, других работников, задействованных в обработке, перевозке и доставке почтовых отправлений;
2. Условия договоров, относящиеся к сфере деятельности отдела;
3. Внутренние нормативные документы предприятия, внутреннее делопроизводство;
4. Правила по охране труда, санитарии и противопожарной защите.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация и контроль логистической деятельности по обработке, перевозке и доставке почтовых отправлений почтовыми маршрутами
Навык 1:
Проведение организации логистической деятельности по обработке, перевозке и доставке почтовых отправлений
Умения:
1. Вести деловые переговоры и переписку с соблюдением правил деловых коммуникаций;
2. Производить анализ структуры почтовой сети;
3. Определять объемы перевозок почтовых отправлений, в том числе с учетом циклических изменений объемов межузловых почтовых потоков;
4. Определять вид, количество транспортных средств для перевозок почтовых отправлений;
5. Адаптировать обработку и перевозку почтовых отправлений к изменениям объемов почтовых потоков;
6. Оптимизировать существующие и разрабатывать новые логистические схемы обработки, перевозки и доставки почтовых отправлений, в том числе с использованием транспортных средств оператора почты и транспортных средств, принадлежащих перевозчикам различных видов транспорта, новых видов транспортных средств;
7. Согласовывать, утверждать маршруты и расписания движения транспорта в соответствии с показателями качества универсальных услуг почтовой связи, внутренними нормативами и сроками обработки, перевозки и доставки почтовых отправлений, согласования обработки и перевозки почты в иерархических сетях;
8. Организовать процесс формирования, исполнения, контроля исполнения плана на перевозку и доставку почтовых отправлений, в том числе с использованием транспортных средств оператора почты и транспортных средств, принадлежащих перевозчикам различных видов транспорта;
9. Обеспечивать подготовку заключения договоров с транспортными организациями (перевозчиками), согласование условий и сроков перевозок;

1. Бөлім қызметкерлерінің қойылған міндеттердің дұрыстығын және уақтылы орындалуын бақылау;
2. Бекітілген жоспарлардың-жұмыс кестелері мен сметалардың орындалуын бақылау;
3. Тауарлар мен қызметтерді жеткізушілердің шарттық міндеттемелерді орындауын бақылау;
4. Компанияда қабылданған ішкі және сыртқы құжат айналымы стандарттарының, оның ішінде қызмет көрсетушілермен, материалдармен, жөндеу кәсіпорындарымен сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Бөлім қызметкерлерінің, пошта жөнелтілімдерін өңдеуге, тасымалдауға және жеткізуге тартылған басқа қызметкерлердің лауазымдық міндеттері;
2. Бөлімнің қызмет саласына қатысты шарттардың талаптары;
3. Кәсіпорынның ішкі нормативтік құжаттары, ішкі іс жүргізу;
4. Еңбекті қорғау, санитария және өрттен қорғау жөніндегі ережелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Пошта жөнелтілімдерін пошта маршруттарымен өңдеу, тасымалдау және жеткізу бойынша логистикалық қызметті ұйымдастыру және бақылау
1-дағды:
Пошта жөнелтілімдерін өңдеу, тасымалдау және жеткізу бойынша логистикалық қызметті ұйымдастыруды жүргізу
Машықтар:
1. Іскерлік коммуникациялар ережелерін сақтай отырып, іскерлік келіссөздер мен хат алмасулар жүргізу;
2. Пошта желісінің құрылымына талдау жасаңыз;
3. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау көлемін, оның ішінде түйінаралық пошта ағындары көлемінің циклдік өзгерістерін ескере отырып айқындау;
4. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдауға арналған көлік құралдарының түрін, санын анықтау;
5. Пошта жөнелтілімдерін өңдеу мен тасымалдауды пошта ағындары көлемінің өзгеруіне бейімдеу;
6. Пошта жөнелтілімдерін өңдеудің, тасымалдаудың және жеткізудің, оның ішінде пошта операторының көлік құралдарын және әртүрлі көлік түрлерінің тасымалдаушыларына тиесілі көлік құралдарын, көлік құралдарының жаңа түрлерін пайдалана отырып, қолданыстағыларын оңтайландыру және жаңа логистикалық схемаларды әзірлеу;
7. Пошта байланысының әмбебап қызметтерінің сапа көрсеткіштеріне, пошта жөнелтілімдерін өңдеу, тасымалдау және жеткізу, иерархиялық желілерде поштаны өңдеу мен тасымалдауды келісу ішкі нормативтері мен мерзімдеріне сәйкес көлік қозғалысының маршруттары мен кестелерін келісу, бекіту;
8. Пошта жөнелтілімдерін, оның ішінде пошта операторының көлік құралдарын және әртүрлі көлік түрлерін тасымалдаушыларға тиесілі көлік құралдарын пайдалана отырып тасымалдауға және жеткізуге арналған жоспарды қалыптастыру, орындау, орындалуын бақылау процесін ұйымдастыру;
9. Көлік ұйымдарымен (тасымалдаушылармен) шарттар жасасуды дайындауды, тасымалдау шарттары мен мерзімдерін келісуді қамтамасыз ету;

10. Разрабатывать и внедрять методические и нормативные материалы, связанные с организацией обработки, перевозки и доставки почтовых отправлений;
11. Разрабатывать формы отчетности, методы ее ведения;
12. Формировать план-график технологических процессов по обработке, перевозке и доставке почтовых отправлений, в том числе связанных с эксплуатацией транспортных средств оператора почты;
13. Проводить анализ статистических данных по выполнению плана перевозки и доставки почтовых отправлений, выявлять причины неисполнения планов-графиков технологических процессов, заявок, в том числе со стороны сторонних перевозочных компаний, разрабатывать и принимать меры по их устранению;
14. Участвовать в проведении анализа происшествий, связанных с эксплуатацией транспортных средств предприятия, выявлении причин и разработке мероприятий в области повышения безопасности транспортных процессов;
15. Формировать бюджет на логистику, обработку перевозку и доставку почтовых отправлений;
16. Координировать и направлять информационные, финансовые, документальные потоки, связанные с обработкой, перевозкой и доставкой почтовых отправлений;
17. Контролировать выполнение предписаний, рекомендаций и указаний надзорных органов касательно обеспечения исправного состояния транспортных средств оператора почты, безопасности процессов и защиты окружающей среды;
18. Управлять рисками, связанными с логистическим и перевозочными процессами;
19. Разрабатывать требования к программным продуктам по усовершенствованию технологических процессов, связанных с перевозкой и доставкой почтовых отправлений.
Знания:
1. Сфера деятельности, структура, перспективы развития предприятия – оператора почты;
2. Основы экономики, организация производства, управления и труда;
3. Концептуальные основы логистики;
4. Назначения и условия эксплуатации транспортных средств оператора почты;
5. Классификация, основные характеристики и технические параметры транспортных средств оператора почты;
6. Технологии обработки, перевозки и доставки почтовых отправлений, порядок организации почтовой сети и обслуживания пользователей услуг оператора почты, показатели качества, включая доступность универсальных услуг почтовой связи;
7. Производственная логистика почтовой связи, в том числе правила перевозок почтовых отправлений на отдельных видах транспорта, особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу ЕАЭС международных почтовых отправлений и пересылаемых в них товаров, технологические схемы таможенного контроля и таможенного оформления таможенными органами товаров, перемещаемых в почтовых отправлениях, перевозимых в почтовых вагонах;

10. Пошта жөнелтілімдерін өңдеуді, тасымалдауды және жеткізуді ұйымдастыруға байланысты әдістемелік және нормативтік материалдарды әзірлеу және енгізу;
11. Есеп беру нысандарын, оны жүргізу әдістерін әзірлеу;
12. Пошта жөнелтілімдерін, оның ішінде пошта операторының көлік құралдарын пайдалануға байланысты өңдеу, тасымалдау және жеткізу жөніндегі технологиялық процестердің жоспар-кестесін қалыптастыру;
13. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау және жеткізу жоспарын орындау бойынша статистикалық деректерге талдау жүргізу, технологиялық процестердің, оның ішінде үшінші тарап тасымалдау компаниялары тарапынан өтінімдердің жоспар-кестелерін орындамау себептерін анықтау, оларды жою жөнінде шаралар әзірлеу және қабылдау;
14. Кәсіпорынның көлік құралдарын пайдалануға байланысты оқиғаларға талдау жүргізуге, себептерді анықтауға және көлік процестерінің қауіпсіздігін арттыру саласындағы іс-шараларды әзірлеуге қатысу;
15. Пошта жөнелтілімдерін логистикаға, өңдеуге тасымалдауға және жеткізуге бюджетті қалыптастыру;
16. Пошта жөнелтілімдерін өңдеуге, тасымалдауға және жеткізуге байланысты ақпараттық, қаржылық, деректі ағындарды үйлестіру және бағыттау;
17. Пошта операторының көлік құралдарының жарамды жай-күйін, процестердің қауіпсіздігін және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз етуге қатысты қадағалау органдарының нұсқамаларының, ұсынымдары мен нұсқауларының орындалуын бақылау;
18. Логистикалық және тасымалдау процестерімен байланысты тәуекелдерді басқару;
19. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдауға және жеткізуге байланысты технологиялық процестерді жетілдіру бойынша бағдарламалық өнімдерге қойылатын талаптарды әзірлеу.
Білімдер:
1. Пошта операторы-кәсіпорынның қызмет саласы, құрылымы, даму перспективалары;
2. Экономика негіздері, өндірісті, басқаруды және еңбекті ұйымдастыру;
3. Логистиканың тұжырымдамалық негіздері;
4. Пошта операторының көлік құралдарының мақсаты мен пайдалану шарттары;
5. Пошта операторының көлік құралдарының жіктелуі, негізгі сипаттамалары және техникалық параметрлері;
6. Пошта жөнелтілімдерін өңдеу, тасымалдау және жеткізу технологиялары, пошта желісін ұйымдастыру және пошта операторының қызметтерін пайдаланушыларға қызмет көрсету тәртібі, пошта байланысының әмбебап қызметтерінің қолжетімділігін қоса алғанда, сапа көрсеткіштері;
7. Пошта байланысының өндірістік логистикасы, оның ішінде көліктің жекелеген түрлерінде пошта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидалары, ЕАЭО-ның кедендік шекарасы арқылы халықаралық пошта жөнелтілімдері мен оларға жіберілетін тауарларды өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері, пошта жөнелтілімдерінде өткізілетін, пошта вагондарында тасымалданатын тауарларды кеден органдарының кедендік бақылау мен кедендік ресімдеудің технологиялық схемалары;

8. Порядок взаимодействия по вопросам организации обмена и рассмотрения актов между операторами почты и транспортными организациями (перевозчиками), осуществляющими перевозку почтовых отправлений;
9. Порядок ведения документации в области эксплуатации транспортных средств оператора почты;
10. Внутренний трудовой распорядок, нормы трудового законодательства, в том числе правила по охране труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты;
11. Производственный и операционный менеджмент;
12. Критерии экономической эффективности, рисков;
13. Профессиональная терминология на иностранном языке;
14. Основы внешнеэкономической деятельности и таможенного законодательства, включая Таможенный кодекс ЕАЭС, акты Всемирного почтового союза, основные международные соглашения по транспортному праву.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление контроля ключевых операционных показателей логистической деятельности по обработке, перевозке и доставке почтовых отправлений
Умения:
1. Контролировать показатели качества (сохранность почтовых отправлений, точность и своевременность доставки);
2. Проводить анализ отчетов различных подразделений;
3. Контролировать выполнение показателей эффективности;
4. Разрабатывать и внедрять проекты, направленные на снижение себестоимости логистических, транспортных операций, повышение производительности труда и эффективности контроля, технической эксплуатации транспортных средств оператора почты;
5. Внедрять комплексные системы контроля логистических затрат в рамках цепи поставок почтовых отправлений;
6. Вести операционную отчетность в соответствии с локальными нормативными актами;
7. Использовать общие и специальные источники информации для формирования операционной отчетности;
8. Готовить аналитические материалы на основе имеющихся данных в отведенное для этого время.
Знания:
1. Теория менеджмента;
2. Цели и задачи предприятия оператора почты;
3. Методология расчета значений операционных показателей;
4. Методика расчета показателей эффективности логистической деятельности по обработке, перевозке и доставке почтовых отправлений;
5. Нормативные правовые акты, регламентирующие перевозку и доставку почтовых отправлений, в том числе в международном сообщении и транзитом по территории Республики Казахстан;
6. Основы трудового законодательства;
7. Приказы, инструкции и распоряжения вышестоящего руководства;
8. Правила по охране труда и противопожарной защиты;
9. Правила внутреннего трудового распорядка, действующие на предприятии – операторе почты;

8. Пошта операторлары мен пошта жөнелтімдерін тасымалдауды жүзеге асыратын көлік ұйымдары (тасымалдаушылар) арасында актілер алмасуды және қарауды ұйымдастыру мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
9. Пошта операторының көлік құралдарын пайдалану саласында құжаттаманы жүргізу тәртібі;
10. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек заңнамасының нормалары, оның ішінде еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау жөніндегі ережелер;
11. Өндірістік және операциялық менеджмент;
12. Экономикалық тиімділік, тәуекелдер критерийлері;
13. Шет тіліндегі кәсіби терминология;
14. ЕАЭО Кеден кодексін, дүниежүзілік пошта одағының актілерін, көлік құқығы жөніндегі негізгі халықаралық келісімдерді қоса алғанда, сыртқы экономикалық қызмет және кеден заңнамасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Пошта жөнелтілімдерін өңдеу, тасымалдау және жеткізу бойынша логистикалық қызметтің негізгі операциялық көрсеткіштерін бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Сапа көрсеткіштерін бақылау (пошта жөнелтілімдерінің сақталуы, жеткізудің дәлдігі мен уақтылығы);
2. Әр түрлі бөлімшелердің есептеріне талдау жүргізу;
3. Тиімділік көрсеткіштерінің орындалуын бақылау;
4. Логистикалық, көлік операцияларының өзіндік құнын төмендетуге, еңбек өнімділігі мен бақылау тиімділігін арттыруға, пошта операторының көлік құралдарын техникалық пайдалануға бағытталған жобаларды әзірлеу және енгізу;
5. Пошта жөнелтілімдерін жеткізу тізбегі шеңберінде логистикалық шығындарды бақылаудың кешенді жүйелерін енгізу;
6. Жергілікті нормативтік актілерге сәйкес операциялық есептілікті жүргізу;
7. Операциялық есептілікті қалыптастыру үшін жалпы және арнайы ақпарат көздерін пайдаланыңыз;
8. Осы үшін бөлінген уақытта қолда бар мәліметтер негізінде аналитикалық материалдарды дайындау.
Білімдер:
1. Менеджмент теориясы;
2. Пошта операторы – кәсіпорынның мақсаттары мен міндеттері;
3. Операциялық көрсеткіштердің мәндерін есептеу әдістемесі;
4. Пошта жөнелтілімдерін өңдеу, тасымалдау және жеткізу бойынша логистикалық қызметтің тиімділік көрсеткіштерін есептеу әдістемесі;
5. Пошта жөнелтілімдерін, оның ішінде халықаралық қатынаста және Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен тасымалдауды және жеткізуді регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер;
6. Еңбек заңнамасының негіздері;
7. Жоғары тұрған басшылықтың бұйрықтары, нұсқаулықтары мен өкімдері;
8. Еңбекті қорғау және өрттен қорғау ережелері;
9. Пошта операторы-кәсіпорында қолданылатын ішкі еңбек тәртібі ережелері;

10. Распределение обязанностей между подразделениями. предприятия – оператора почты;
11. Основные условия договоров со сторонними перевозочными компаниями;
12. План операционных показателей за отчетный период;
13. Фактическое выполнение операционных показателей;
14. Методы проведения исследований;
15. Основы управления логистическими процессами;
16. Способы, приемы и методы оптимизации транспортно-логистических схем перевозки и доставки почтовых отправлений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Совершенствование логистической деятельности оператора почты
Навык 1:
Проведение участия в формировании политики предприятия по оказанию услуг по перевозке и доставке почтовых отправлений
Умения:
1. Анализировать тенденции развития почтовой связи, транспортно-логистической инфраструктуры, техники и технологий;
2. Выявлять ведущие компании в области почтовой и курьерской связи, логистики, условия конкуренции на рынке перевозок и доставок почтовых отправлений;
3. Обобщать и систематизировать информацию под решаемые задачи;
4. Анализировать потребности и мотивы пользователей услуг оператора почты;
5. Разрабатывать предложения по совершенствованию логистической деятельности оператора почты и его политики по оказанию услуг.
Знания:
1. Структура управления оператора почты, регуляторной среды почтовой и транспортной отраслей;
2. Плановые и фактические финансовые показатели деятельности оператора почты;
3. Коммерческая политика, политика продаж услуг оператора почты;
4. Основы организации перевозок;
5. Основы менеджмента, маркетинга, современных бизнес-технологий, финансового управления;
6. Принципы проектирования и построения логистических систем, формирования логистических связей;
7. Способы, приемы и методы оптимизации транспортно-логистических схем перевозки и доставки почтовых отправлений;
8. Основные нормативные правовые акты, касающиеся почтовой связи, логистики и транспортировки грузов и почтовых отправлений;
9. Структура, порядок функционирования, цели и задачи ведущих компаний в области почтовой и курьерской связи;
10. Тенденции развития казахстанского и международного рынка логистических услуг, перевозки и доставки почтовых отправлений;
11. Состояние и перспективы международного сотрудничества в сфере почтовой связи, логистики и перевозок, включая деятельность Всемирного почтового союза, Ассоциации почтовых операторов Европы, Регионального содружества в области связи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление разработки системы управления рисками при оказании логистических услуг
Умения:

10. Бөлімшелер арасындағы міндеттерді бөлу. пошта операторы-кәсіпорындар;
11. Үшінші тарап тасымалдау компанияларымен шарттардың негізгі шарттары;
12. Есепті кезеңдегі операциялық көрсеткіштер жоспары;
13. Операциялық көрсеткіштердің нақты орындалуы;
14. Зерттеу әдістері;
15. Логистикалық процестерді басқару негіздері;
16. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау мен жеткізудің көліктік-логистикалық схемаларын оңтайландыру тәсілдері, тәсілдері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Пошта операторының логистикалық қызметін жетілдіру
1-дағды:
Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау және жеткізу бойынша қызметтер көрсету жөніндегі кәсіпорынның саясатын қалыптастыруға қатысу
Машықтар:
1. Пошта байланысының, көлік-логистикалық инфрақұрылымның, техника мен технологиялардың даму тенденцияларын талдау;
2. Пошта және курьерлік байланыс, логистика саласындағы жетекші компанияларды, пошта жөнелтілімдерін тасымалдау және жеткізу нарығындағы бәсекелестік шарттарын анықтау;
3. Шешілетін міндеттер үшін ақпаратты қорытындылау және жүйелеу;
4. Пошта операторының қызметтерін пайдаланушылардың қажеттіліктері мен мотивтерін талдау;
5. Пошта операторының логистикалық қызметін және оның қызмет көрсету саясатын жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Пошта операторының басқару құрылымы, пошта және көлік салаларының реттеуші ортасы;
2. Пошта операторы қызметінің жоспарлы және нақты қаржылық көрсеткіштері;
3. Коммерциялық саясат, пошта операторының сату саясаты;
4. Тасымалдауды ұйымдастыру негіздері;
5. Менеджмент, маркетинг, заманауи бизнес-технологиялар, қаржылық басқару негіздері;
6. Логистикалық жүйелерді жобалау және құру, логистикалық байланыстарды қалыптастыру принциптері;
7. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау мен жеткізудің көліктік-логистикалық схемаларын оңтайландыру тәсілдері, тәсілдері мен әдістері;
8. Пошта байланысы, логистика және жүктерді тасымалдау және пошта жөнелтілімдеріне қатысты негізгі нормативтік құқықтық актілер;
9. Пошта және курьерлік байланыс саласындағы жетекші компаниялардың құрылымы, жұмыс істеу тәртібі, мақсаттары мен міндеттері;
10. Қазақстандық және халықаралық логистикалық қызметтер нарығының, пошта жөнелтілімдерін тасымалдау мен жеткізудің даму үрдістері;
11. Дүниежүзілік пошта одағының, Еуропаның пошта операторлары қауымдастығының, байланыс саласындағы өңірлік достастықтың қызметін қоса алғанда, пошта байланысы, логистика және тасымалдау саласындағы халықаралық ынтымақтастықтың жай-күйі мен перспективалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Логистикалық қызметтер көрсету кезінде тәуекелдерді басқару жүйесін әзірлеуді жүзеге асыру
Машықтар:

1. Вовремя выявлять логистические риски;
2. Оперативно выбирать методы и инструменты управления выявленными логистическими рисками;
3. Определять максимально-возможные убытки в условиях недостаточности данных;
4. Проводить анализ и отбор страховых компаний, соответствующих политике компании в области управления рисками;
5. Контролировать дополнительные затраты в ходе обработки, перевозки и доставки почтовых отправлений вследствие наступления логистических рисков;
6. Оценивать надежность страховщиков с приемлемым уровнем погрешности.
Знания:
1. Углубленные знания логистических рисков;
2. Основные методы и инструменты предупреждения, оценивания, идентификации рисков;
3. Концепция управления рисками в системе менеджмента качества;
4. Методы и инструменты управления выявленными логистическими рисками;
5. Методы реализации стратегий в области управления логистическими рисками.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность
Лидерские качества
Умение давать указания и ставить задачи подчиненным (группам)
Аналитический склад ума
Умение решать сложные задачи и проблемы
Коммуникабельность
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер почтовой связи
12. Карточка профессии "Логист (почтовой связи)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-006
Наименование профессии:
Логист (почтовой связи)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 76. Экономист по материально-техническому снабжению (экономист - логистик)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
экономист по материально-техническому снабжению (экономист-логистик) I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности экономиста по материально-техническому снабжению (экономист-логистик) II категории, не менее 2 лет; экономист по материально-техническому снабжению (экономист-логистик) II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности экономиста по материально-техническому снабжению (экономист-логистик) без категории не менее 3 лет; экономист по материально-техническому снабжению (экономист-логистик) без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

1. Логистикалық тәуекелдерді уақытында анықтау;
2. Анықталған логистикалық тәуекелдерді басқару әдістері мен құралдарын жедел таңдау;
3. Деректер жеткіліксіз болған жағдайда мүмкін болатын ең жоғары шығындарды анықтау;
4. Компанияның тәуекелдерді басқару саясатына сәйкес келетін сақтандыру компанияларына талдау және іріктеу жүргізу;
5. Логистикалық тәуекелдердің туындауына байланысты пошта жөнелтілімдерін өңдеу, тасымалдау және жеткізу барысында қосымша шығындарды бақылау;
6. Қателік деңгейі қолайлы сақтандырушылардың сенімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Логистикалық тәуекелдер туралы терең білім;
2. Алдын алудың, бағалаудың, тәуекелдерді сәйкестендірудің негізгі әдістері мен құралдары;
3. Сапа менеджменті жүйесіндегі тәуекелдерді басқару тұжырымдамасы;
4. Анықталған логистикалық тәуекелдерді басқару әдістері мен құралдары;
5. Логистикалық тәуекелдерді басқару саласындағы стратегияларды іске асыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәуелсіздік
Көшбасшылық қасиеттер
Көшбасшылық қасиеттер бағыныштыларға (топтарға)нұсқаулар беру және міндеттер қою мүмкіндігі
Аналитикалық ойлау
Күрделі міндеттер мен мәселелерді шеше білу
Қарым-қатынас
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Пошта инженері
12. Кәсіптер карточкасы "Пошта логисті":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-006
Кәсіптің атауы:
Пошта логисті
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.
76-параграф. Материалдық-техникалық жабдықтау жөніндегі Экономист (экономист-логистик)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Автокөлікте тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты материалдық-техникалық жабдықтау жөніндегі экономист (экономист - логистик): кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ІІ санатты материалдық-техникалық жабдықтау жөніндегі экономист (экономист-логистик) лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі; II санатты материалдық-техникалық жабдықтау жөніндегі экономист (экономист - логистик): кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санатсыз материалдық-техникалық жабдықтау жөніндегі экономист (экономист-логистик) лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі; санатсыз материалдық-техникалық жабдықтау жөніндегі экономист (экономист-логистик): кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиiстi мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және І санатты техник лауазымында кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2432-0-007 - Специалист в области транспортно-экспедиционной деятельности
2432-0-008 - Специалист по логистике
Основная цель деятельности:
Организация процесса обработки, перевозки и доставки почтовых отправлений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка перевозки почтовых отправлений;
2. Организация процесса перевозки почтовых отправлений.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка перевозки почтовых отправлений
Навык 1:
Планирование перевозки почтовых отправлений
Умения:
1. Планировать и составлять почтовые маршруты;
2. Выбирать способ перевозки, доставки почты исходя из требуемых показателей качества и обеспечения сохранности почтовых отправлений;
3. Составлять маршруты и расписания движения транспорта в соответствии с показателями качества универсальных услуг почтовой связи, внутренними нормативами и сроками обработки, перевозки и доставки почтовых отправлений;
4. Рассчитывать ставки и сроки доставки почтовых отправлений на основе полученных данных в отведенное время;
5. Рассчитывать стоимость перевозки и доставки почтовых отправлений привлеченным транспортом на основе имеющихся данных;
6. Обеспечивать подготовку заключения договоров с транспортными предприятиями (перевозчиками);
7. Работать на персональном компьютере с применением необходимых программ, включая офисные приложения, на факсимильной и копировальной оргтехнике;
8. Отправлять и принимать различные электронные документы по электронной и обычной почте.
Знания:
1. Структура коммерческого предложения;
2. Методика расчета стоимости и срока перевозки почтовых отправлений;
3. Назначения и условия эксплуатации транспортных средств оператора почты;
4. Классификация, основные характеристики и технические параметры транспортных средств оператора почты;
5. Технологии перевозки и доставки почтовых отправлений, порядок организации почтовой сети и обслуживания пользователей услуг оператора почты, показатели качества, включая доступность универсальных услуг почтовой связи;
6. Порядок оформления почтовых отправлений, а также виды почтовых отправлений и их технические характеристики;
7. Порядок приема, обработки, перевозки, доставки почтовых отправлений, включая правила перевозок почтовых отправлений на отдельных видах транспорта, особенности порядка и условия перемещения через таможенную границу ЕАЭС международных почтовых отправлений и пересылаемых в них товаров, технологические схемы таможенного контроля и таможенного оформления таможенными органами товаров, перемещаемых в почтовых отправлениях, перевозимых в почтовых вагонах;

2432-0-007 – Көліктік-экспедициялық қызмет саласындағы маман
2432-0-008 – Логистика жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Пошта жөнелтілімдерін өңдеу, тасымалдау және жеткізу процесін ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдауды дайындау;
2. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау процесін ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Пошта жөнелтілімдерін тасымалдауды дайындау
1-дағды:
Пошта жөнелтілімдерін тасымалдауды жоспарлау
Машықтар:
1. Пошта маршруттарын жоспарлау және құру;
2. Поштаны тасымалдау, жеткізу тәсілін қажетті сапа көрсеткіштеріне және пошта жөнелтілімдерінің сақталуын қамтамасыз етуге сүйене отырып таңдау;
3. Пошта байланысының әмбебап қызметтерінің сапа көрсеткіштеріне, пошта жөнелтілімдерін өңдеу, тасымалдау және жеткізу ішкі нормативтері мен мерзімдеріне сәйкес көлік қозғалысының маршруттары мен кестелерін жасау;
4. Берілген уақытта алынған мәліметтер негізінде пошта жөнелтілімдерінің мөлшерлемелері мен жеткізу мерзімдерін есептеу;
5. Қолда бар деректер негізінде тартылған көлікпен пошта жөнелтілімдерін тасымалдау және жеткізу құнын есептеу;
6. Көлік кәсіпорындарымен (тасымалдаушылармен) шарттар жасасуды дайындауды қамтамасыз ету;
7. Офистік қосымшаларды қоса алғанда, қажетті бағдарламаларды қолдана отырып, дербес компьютерде факсимильді және көшірмелі ұйымдастыру техникасында жұмыс істеу;
8. Электрондық пошта және электрондық пошта арқылы әртүрлі электрондық құжаттарды жіберу және қабылдау.
Білімдер:
1. Коммерциялық ұсыныс құрылымы;
2. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау құны мен мерзімін есептеу әдістемесі;
3. Пошта операторының көлік құралдарының мақсаты мен пайдалану шарттары;
4. Пошта операторының көлік құралдарының жіктелуі, негізгі сипаттамалары және техникалық параметрлері;
5. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау және жеткізу технологиялары, пошта желісін ұйымдастыру және пошта операторының қызметтерін пайдаланушыларға қызмет көрсету тәртібі, пошта байланысының әмбебап қызметтерінің қолжетімділігін қоса алғанда, сапа көрсеткіштері;
6. Пошта жөнелтілімдерін ресімдеу тәртібі, сондай-ақ пошта жөнелтілімдерінің түрлері және олардың техникалық сипаттамалары;
7. Көліктің жекелеген түрлерінде пошта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидаларын қоса алғанда, пошта жөнелтілімдерін қабылдау, өңдеу, тасымалдау, жеткізу тәртібі, ЕАЭО-ның кедендік шекарасы арқылы халықаралық пошта жөнелтілімдері мен оларға жіберілетін тауарларды өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері, пошта жөнелтілімдерінде өткізілетін, пошта вагондарында тасымалданатын тауарларды кеден органдарының кедендік бақылау мен кедендік ресімдеудің технологиялық схемалары;

8. Порядок взаимодействия по вопросам организации обмена и рассмотрения актов между операторами почты и транспортными организациями (перевозчиками), осуществляющими перевозку почтовых отправлений;
9. Порядок ведения документации в области эксплуатации транспортных средств оператора почты;
10. Внутренний трудовой распорядок, нормы трудового законодательства, в том числе правила по охране труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты;
11. Действующие системы тарификации основных перевозчиков по основным направлениям;
12. Системы тарифов, скидок, льгот на перевозки;
13. Основы типов и параметров (грузоподъемность, грузовместимость, габаритные размеры грузового отсека) подвижного состава различных видов транспорта, используемых в перевозках почтовых отправлений;
14. Нормы и нормативы операций по погрузке или выгрузке груза, включая почтовые контейнера;
15. Порядок информационного взаимодействия при перевозке и обработке почтовых отправлений;
16. Правила исчисления тарифов и сборов на различных видах транспорта;
17. Основы договорной работы;
18. Основы электронного документооборота;
19. Работа персонального компьютера и корпоративных программ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение организации подготовки и ведения документации
Умения:
1. Осуществлять правильное ведение документации в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, Таможенного кодекса ЕАЭС, актов Всемирного почтового союза, других международных актов, правилами и порядком оформления транспортно-сопроводительных и транспортно-экспедиционных документов;
2. Принимать и проверять документы, необходимые для перевозки, передачи почтовых отправлений, на правильность и полноту заявляемых сведений и наличие сопроводительных документов;
3. Составлять компетентный запрос на получение документов, необходимых для организации перевозки;
4. Работать с различными видами транспортно-сопроводительных и транспортно-экспедиционных документов;
5. Отправлять и принимать разнообразные документы по электронной и обычной почте;
6. Работать в различных корпоративных информационных системах;
7. Работать с различными финансовыми документами;
8. Вести документооборот в рамках выполнения служебных обязанностей.
Знания:
1. Законы и подзаконные нормативные акты, относящиеся к транспортной и транспортно-экспедиционной деятельности в необходимом для выполнения служебных обязанностей объеме;
2. Форма и порядок составления договоров на перевозку, транспортно-экспедиторское обслуживание;

8. Пошта операторлары мен пошта жөнелтімдерін тасымалдауды жүзеге асыратын көлік ұйымдары (тасымалдаушылар) арасында актілер алмасуды және қарауды ұйымдастыру мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
9. Пошта операторының көлік құралдарын пайдалану саласында құжаттаманы жүргізу тәртібі;
10. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек заңнамасының нормалары, оның ішінде еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау жөніндегі ережелер;
11. Негізгі бағыттар бойынша негізгі тасымалдаушыларды тарифтеудің қолданыстағы жүйелері;
12. Тарифтер, жеңілдіктер, тасымалдау жеңілдіктері жүйесі;
13. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдауда пайдаланылатын әртүрлі көлік түрлерінің жылжымалы құрамының типтері мен параметрлерінің (жүк көтергіштігі, жүк сыйымдылығы, жүк бөлігінің габариттік өлшемдері) негіздері;
14. Пошта контейнерлерін қоса алғанда, жүкті тиеу немесе түсіру жөніндегі операциялардың нормалары мен нормативтері;
15. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау және өңдеу кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл тәртібі;
16. Көліктің әртүрлі түрлеріндегі тарифтер мен алымдарды есептеу ережесі;
17. Шарттық жұмыс негіздері;
18. Электрондық құжат айналымының негіздері;
19. Дербес компьютер мен корпоративтік бағдарламалардың жұмысы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Құжаттаманы дайындауды және жүргізуді ұйымдастыруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Құжаттаманы Қазақстан Республикасы заңнамасының, ЕАЭО Кеден кодексінің, Дүниежүзілік пошта одағы актілерінің, басқа да халықаралық актілердің талаптарына, көлік-ілеспе және көлік-экспедициялық құжаттарды ресімдеу қағидалары мен тәртібіне сәйкес дұрыс ресімдеу;
2. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау, беру үшін қажетті құжаттарды мәлімделген мәліметтердің дұрыстығы мен толықтығына және ілеспе құжаттардың бар-жоғына қабылдау және тексеру;
3. Тасымалдауды ұйымдастыру үшін қажетті құжаттарды алуға құзыретті сұрау салу;
4. Көліктік-ілеспе және көліктік-экспедициялық құжаттардың әртүрлі түрлерімен жұмыс істеу;
5. Электрондық пошта және электрондық пошта арқылы әртүрлі құжаттарды жіберу және қабылдау;
6. Әртүрлі корпоративтік ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу;
7. Әр түрлі қаржылық құжаттармен жұмыс жасау;
8. Қызметтік міндеттерін орындау шеңберінде құжат айналымын жүргізу.
Білімдер:
1. Қызметтік міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде көлік және көлік-экспедициялық қызметке қатысты заңдар мен заңға тәуелді нормативтік актілер;
2. Тасымалдауға, көліктік-экспедиторлық қызмет көрсетуге арналған шарттарды жасау нысаны мен тәртібі;

3. Правила и порядок оформления транспортно-сопроводительных, транспортно-экспедиционных документов на различных видах транспорта;
4. Виды и категории перевозимых почтовых отправлений;
5. Перечень документов, необходимых для организации перевозки почтовых отправлений во внутреннем и международном сообщениях;
6. Порядок согласования документов внутри предприятия;
7. Корпоративный документооборот;
8. Правила оформления финансовых документов;
9. Порядок оказания услуг ускоренной и курьерской почтовой связи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация процесса перевозки почтовых отправлений
Навык 1:
Обеспечение организации процесса перевозки почтовых отправлений транспортными средствами оператора почты
Умения:
1. Организовывать перевозку почтовых отправлений транспортными средствами оператора почты;
2. Анализировать информацию и оперативно формировать отчеты о результатах перевозки и доставке почтовых отправлений;
3. Анализировать и проверять документы на соответствие правилам перевозок и порядку оформления транспортно-сопроводительных, транспортно- экспедиционных, страховых и других документов;
4. Работать в различных корпоративных информационных системах.
Знания:
1. Назначение и условия эксплуатации транспортных средств оператора почты;
2. Классификация, основные характеристики и технические параметры транспортных средств оператора почты;
3. Виды и категории перевозимых почтовых отправлений;
4. Процессы организации перевозок грузов в цепи поставок;
5. Правила перевозок почтовых отправлений на отдельных видах транспорта, особенности порядка и условия перемещения через таможенную границу ЕАЭС международных почтовых отправлений и пересылаемых в них товаров;
6. Порядок оформления транспортно-сопроводительных, транспортно-экспедиционных документов;
7. Основы корпоративного документооборота;
8. Внутрикорпоративные и внешние информационные системы;
9. Правила внутреннего трудового распорядка, действующие в организации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление организации работы с подрядчиками на рынке транспортных услуг
Умения:
1. Осуществлять оперативный анализ рынка подрядчиков;
2. Вести переговоры с подрядчиками в условиях дефицита времени;
3. Проводить конкурсные процедуры;
4. Владеть иностранным языком на уровне, необходимом для компетентного решения производственных задач;
5. Работать на персональном компьютере с использованием необходимых программ.
Знания:
1. Основы маркетинга и маркетинговых инструментов;
2. Принципы прогнозирования и планирования в логистике;

3. Көліктің әртүрлі түрлерінде көліктік-ілеспе, көліктік-экспедициялық құжаттарды ресімдеу қағидалары мен тәртібі;
4. Тасымалданатын пошта жөнелтілімдерінің түрлері мен санаттары;
5. Ішкі және халықаралық қатынастарда пошта жөнелтілімдерін тасымалдауды ұйымдастыру үшін қажетті құжаттардың тізбесі;
6. Кәсіпорын ішіндегі құжаттарды келісу тәртібі;
7. Корпоративтік құжат айналымы;
8. Қаржылық құжаттарды ресімдеу ережелері;
9. Жеделдетілген және курьерлік пошта байланысы қызметтерін көрсету тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау процесін ұйымдастыру
1-дағды:
Пошта операторының көлік құралдарымен пошта жөнелтілімдерін тасымалдау процесін ұйымдастыруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Пошта операторының көлік құралдарымен пошта жөнелтілімдерін тасымалдауды ұйымдастыру;
2. Ақпаратты талдау және пошта жөнелтілімдерін тасымалдау және жеткізу нәтижелері туралы есептерді жедел қалыптастыру;
3. Құжаттарды тасымалдау ережелеріне және көлік-ілеспе, көлік - экспедициялық, сақтандыру және басқа құжаттарды ресімдеу тәртібіне сәйкестігін талдау және тексеру;
4. Әртүрлі корпоративтік ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Пошта операторының көлік құралдарының мақсаты мен пайдалану шарттары;
2. Пошта операторының көлік құралдарының жіктелуі, негізгі сипаттамалары және техникалық параметрлері;
3. Тасымалданатын пошта жөнелтілімдерінің түрлері мен санаттары;
4. Жеткізу тізбегіндегі жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру процестері;
5. Көліктің жекелеген түрлерінде пошта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидалары, ЕАЭО кедендік шекарасы арқылы халықаралық пошта жөнелтілімдерін және оларға жіберілетін тауарларды өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері;
6. Көліктік-ілеспе, көліктік-экспедициялық құжаттарды ресімдеу тәртібі;
7. Корпоративтік құжат айналымының негіздері;
8. Корпоративішілік және сыртқы ақпараттық жүйелер;
9. Ұйымда қолданылатын ішкі еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Көлік қызметтері нарығында мердігерлермен жұмысты ұйымдастыруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Мердігерлер нарығына жедел талдау жүргізу;
2. Уақыт тапшылығы жағдайында мердігерлермен келіссөздер жүргізу;
3. Конкурстық рәсімдерді өткізу;
4. Өндірістік міндеттерді құзыретті шешу үшін қажетті деңгейде шет тілін меңгеру;
5. Қажетті бағдарламаларды қолдана отырып, дербес компьютерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Маркетинг және маркетинг құралдарының негіздері;
2. Логистикадағы болжау және жоспарлау принциптері;

3. Структура договорной документации, порядок разработки договоров, соглашений, контрактов, порядок заключения договоров с подрядчиками;
4. Нормативные документы по организации конкурсных процедур;
5. Основные транспортные компании-партнеры, их руководство и непосредственные исполнители;
6. Профессиональная терминология на иностранном языке;
7. Порядок оказания логистической услуги;
8. Основы корпоративного документооборота;
9. Основы критериального анализа;
10. Внутрикорпоративные и внешние информационные системы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Обеспечение организации процесса улучшения качества оказания логистических услуг
Умения:
1. Устанавливать требования к результату перевозки и ранжировать их по степени значимости;
2. Профессионально работать с претензионной документацией;
3. Анализировать информацию и формировать отчеты;
4. Оформлять документы на несоответствующую услугу;
5. Эффективно вести переговоры.
Знания:
1. Основы гражданского законодательства;
2. Правовые основы транспортно-логистической деятельности;
3. Коммерческая политика компании;
4. Политика компании в области клиентского сервиса;
5. Корпоративная структура компании;
6. Основы корпоративного документооборота;
7. Профессиональная терминологии на иностранном языке.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Самостоятельность
Аналитический склад ума
Умение решать сложные задачи и проблемы
Коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер почтовой связи
3
Специалист по обслуживанию клиентов
3
Диспетчер почтовой связи
13. Карточка профессии "Служащий информационной службы по работе с клиентами (специалист по обслуживанию клиентов)":
Код группы:
4224-5
Код наименования занятия:
4224-5-005
Наименование профессии:
Служащий информационной службы по работе с клиентами (специалист по обслуживанию клиентов)
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 54. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № 500 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 54)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2020 года № 21771.
Параграф 6. Оператор связи, 3 разряд
Выпуск 54. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № 500 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 54)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2020 года № 21771.

3. Шарттық құжаттаманың құрылымы, шарттарды, келісімдерді, келісімшарттарды әзірлеу тәртібі, мердігерлермен шарттар жасасу тәртібі;
4. Конкурстық рәсімдерді ұйымдастыру жөніндегі нормативтік құжаттар;
5. Негізгі көлік компаниялары-серіктестер, олардың басшылығы және тікелей орындаушылар;
6. Шет тіліндегі кәсіби терминология;
7. Логистикалық қызмет көрсету тәртібі;
8. Корпоративтік құжат айналымының негіздері;
9. Критериалды талдау негіздері;
10. Корпоративішілік және сыртқы ақпараттық жүйелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Логистикалық қызмет көрсету сапасын жақсарту процесін ұйымдастыруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Тасымалдау нәтижесіне қойылатын талаптарды белгілеу және оларды маңыздылық дәрежесі бойынша саралау;
2. Шағым құжаттамасымен кәсіби түрде жұмыс жасау;
3. Ақпаратты талдау және есептерді қалыптастыру;
4. Сәйкес емес қызметке құжаттарды рәсімдеу;
5. Тиімді келіссөздер жүргізу.
Білімдер:
1. Азаматтық заңнаманың негіздері;
2. Көлік-логистикалық қызметтің құқықтық негіздері;
3. Компанияның коммерциялық саясаты;
4. Клиенттерге қызмет көрсету саласындағы компания саясаты;
5. Компанияның корпоративтік құрылымы;
6. Корпоративтік құжат айналымының негіздері;
7. Шет тіліндегі кәсіби терминология.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәуелсіздік
Аналитикалық ойлау
Күрделі міндеттер мен мәселелерді шеше білу
Қарым-қатынас
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Пошта инженері
3
Клиенттерге қызмет көрсету жөніндегі маман
3
Пошта диспетчері
13. Кәсіптер карточкасы "Клиенттермен жұмыс жөніндегі ақпараттық қызметтің қызметкері (клиенттерге қызмет көрсету жөніндегі маман)":
Топтың коды:
4224-5
Қызмет атауының коды:
4224-5-005
Кәсіптің атауы:
Клиенттермен жұмыс жөніндегі ақпараттық қызметтің қызметкері (клиенттерге қызмет көрсету жөніндегі маман)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
54-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (54-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 500 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 желтоқсанда № 21771 болып тіркелген.
6-параграф. Байланыс операторы, 3-разряд
54-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (54-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 500 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 желтоқсанда № 21771 болып тіркелген.

Параграф 7. Оператор связи, 4 разряд
Выпуск 54. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № 500 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 54)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2020 года № 21771.
Параграф 8. Оператор связи, 5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Маркетинг (по отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Удовлетворение потребностей клиентов в услугах почтовой связи и сопутствующих им дополнительных работах
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Предоставление услуг по приему, обработке, вручению почтовых отправлений и (или) почтовых переводов денег на производственном объекте;
2. Предоставление почтово-банковских услуг.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Предоставление услуг по приему, обработке, вручению почтовых отправлений и (или) почтовых переводов денег на производственном объекте
Навык 1:
Обеспечение оказания почтовых услуг
Умения:
3-й разряд
1. Принимать подписку на периодические издания;
2. Выдавать корреспонденцию и телеграммы, адресованные до востребования;
3. Принимать, обрабатывать и выдавать подписные издания;
4. Оформлять неврученные почтовые отправления;
5. Продавать знаки почтовой оплаты;
6. Использовать современные компьютерные средства, работать с электронной почтой, сканером, информационными программами;
7. Применять навыки идентификации поддельных документов и денежных средств.
4-й разряд
1. Обрабатывать оплаченные счета;
2. Принимать, обрабатывать, отправлять и выдавать посылки, ценные письма и бандероли;
3. Принимать и выдавать деньги по переводам;
4. Принимать и обрабатывать заказы на междугородные телефонные разговоры;
5. Осуществлять контроль за своевременной доставкой при наличии в отделении связи до 10 доставочных участков;
6. Контролировать поступившие для оплаты и оплаченные переводы;
7. Обрабатывать доставочные карточки, разнарядки, накладные.
5-й разряд
1. Выверять доходы с бухгалтерией;
2. Учитывать дебиторскую и кредиторскую задолженность;
3. Подготавливать и оформлять документы по взысканию задолженности через суд;
4. Выполнять все почтово-кассовые операции с применением электронных контрольно-регистрирующих машин или средств вычислительной техники;
5. Оформлять, отправлять, сопровождать и получать страховую почту со сверхлимитными остатками кассовой наличности и денежными подкреплениями;
6. Учитывать и хранить деньги и иные ценности в кладовых предприятий связи с выполнением операций по приему и выдаче денег и иных ценностей;

7-параграф. Байланыс операторы, 4-разряд
54-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (54-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 500 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 желтоқсанда № 21771 болып тіркелген.
8-параграф. Байланыс операторы, 5-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Маркетинг (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Клиенттердің пошта байланысы қызметтеріне және оларға ілеспе қосымша жұмыстарға деген қажеттіліктерін қанағаттандыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндірістік объектіде пошта жөнелтілімдерін және (немесе) пошта ақша аударымдарын қабылдау, өңдеу, тапсыру жөніндегі қызметтерді ұсыну;
2. Пошта-банк қызметтерін ұсыну.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Өндірістік объектіде пошта жөнелтілімдерін және (немесе) пошта ақша аударымдарын қабылдау, өңдеу, тапсыру жөніндегі қызметтерді ұсыну
1-дағды:
Пошта қызметтерін көрсетуді қамтамасыз ету
Машықтар:
3-разряд
1. Мерзімді басылымдарға жазылуды қабылдау;
2. Талап етілгенге дейін жолданған хат-хабарлар мен жеделхаттар беру;
3. Жазылым басылымдарын қабылдау, өңдеу және беру;
4. Тапсырылмаған пошта жөнелтілімдерін ресімдеу;
5. Пошта белгілерін сату;
6. Заманауи компьютерлік құралдарды қолданыңыз, электрондық поштамен, сканермен, ақпараттық бағдарламалармен жұмыс жасау;
7. Жалған құжаттар мен қолма-қол ақшаны сәйкестендіру дағдыларын қолдау.
4-разряд
1. Төленген шоттарды өңдеу;
2. Пакеттерді, құнды хаттар мен бандерольдерді қабылдау, өңдеу, жіберу және беру;
3. Аударымдар бойынша ақша қабылдау және беру;
4. Қалааралық телефон қоңырауларына тапсырыстарды қабылдау және өңдеу; 5. Бөлімшеде 10 жеткізу учаскесіне дейін байланыс болған жағдайда уақтылы жеткізуді бақылауды жүзеге асыру;
6. Төлем үшін келіп түскен және төленген аударымдарды бақылау;
7. Жеткізу карталарын, разрядтарды, жүкқұжаттарды өңдеу.
5-разряд
1. Кірістерді бухгалтериямен салыстыру;
2. Дебиторлық және кредиторлық берешекті ескеру;
3. Сот арқылы берешекті өндіріп алу бойынша құжаттарды дайындау және ресімдеу;
4. Электрондық бақылау-тіркеу машиналарын немесе есептеу техникасы құралдарын қолдана отырып, барлық пошта-кассалық операцияларды орындау;
5. Кассалық қолма-қол ақшаның және ақшалай арматураның артық қалдықтарымен сақтандыру поштасын ресімдеу, жіберу, сүйемелдеу және алу; 6. Ақшаны және өзге де құндылықтарды қабылдау және беру жөніндегі операцияларды орындаумен байланысты кәсіпорындардың қоймаларында ақшаны және өзге де құндылықтарды есепке алу және сақтау;

7. Составлять схемы и списки доставочных участков, участвовать в установлении их границ.
Знания:
3-й разряд
1. Нормативные правовые акты в сфере оказания услуг почтовой связи;
2. Правила приема, обработки, учета и выдачи подписных изданий;
3. Порядок выдачи почтовых отправлений, адресованных "до востребования";
4. Правила оформления и учета неврученных почтовых отправлений;
5. Ассортимент и правила реализации знаков почтовой оплаты;
6. Требования к ведению первичных учетных документов по операциям связи;
7. Основы профессиональной этики и правил обслуживания пользователей услуг почтовой связи.
4-й разряд
1. Нормативные правовые акты, регулирующие порядок приема, обработки, пересылки и вручения регистрируемых почтовых отправлений;
2. Правила оказания услуг по почтовым денежным переводам;
3. Технология обработки, учета и контроля прохождения посылок, ценных писем, бандеролей;
4. Порядок оформления, приема и передачи заявок на междугородные телефонные переговоры;
5. Правила организации и контроля доставки почтовой корреспонденции;
6. Порядок обработки доставочных карточек, разнарядок, накладных и иных сопроводительных документов;
7. Требования к ведению учета оплаченных и поступивших денежных переводов;
8. Основы эксплуатации автоматизированных рабочих мест оператора связи.
5-й разряд
1. Нормативные правовые акты по ведению бухгалтерского и кассового учета в организациях связи;
2. Порядок ведения учета доходов, дебиторской и кредиторской задолженности;
3. Правила подготовки, оформления и направления документов по взысканию задолженности в судебные органы;
4. Правила эксплуатации электронных контрольно-регистрационных машин и средств вычислительной техники;
5. Порядок оформления, отправки, сопровождения и получения страховой почты, включая сверхлимитные остатки кассовой наличности и денежные подкрепления;
6. Правила учета, хранения и выдачи денежных средств и иных ценностей в кладовых предприятий связи;
7. Правила формирования, учета и актуализации схем и списков доставочных участков, требования к определению их границ;
8. Требования к обеспечению сохранности денежных средств, ценностей и документов строгой отчетности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление приема, передачи, обработки и выдачи в доставку телеграмм и телеграфных уведомлений
Умения:
3-й разряд
1. Группировать и систематизировать заявления по видам льгот, открывать карточки;

7. Жеткізу учаскелерінің сызбалары мен тізімдерін жасау, олардың шекараларын белгілеуге қатысу.
Білімдер:
3-разряд
1. Пошта байланысы қызметтерін көрсету саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
2. Жазылым басылымдарын қабылдау өңдеу есепке алу және беру қағидалары;
3. Талап ету бойынша адресатқа берілетін пошталық жөнелтілімдерді беру тәртібі;
4. Табыс етілмеген пошталық жөнелтілімдерді ресімдеу және есепке алу қағидалары;
5. Пошта төлем белгілерінің ассортименті және оларды іске асыру қағидалары;
6. Байланыс операциялары бойынша бастапқы есепке алу құжаттарын жүргізу талаптары;
7. Пошта байланысы қызметтерін пайдаланушыларға қызмет көрсету қағидалары және кәсіби этика негіздері.
4-разряд
1. Тіркелетін пошта жөнелтілімдерін қабылдау, өңдеу, жіберу және тапсыру тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Пошта ақша аударымдары бойынша қызметтер көрсету қағидалары;
3. Сәлемдемелерді, бағалы хаттарды, бандерольдерді өңдеу, есепке алу және олардың өтуін бақылау технологиясы;
4. Қалааралық телефон келіссөздеріне өтінімдерді ресімдеу, қабылдау және беру тәртібі;
5. Пошта хат-хабарларын жеткізуді ұйымдастыру және бақылау қағидалары;
6. Жеткізу карточкаларын, разрядтарды, жүкқұжаттарды және өзге де ілеспе құжаттарды өңдеу тәртібі;
7. Төленген және түскен ақша аударымдарының есебін жүргізуге қойылатын талаптар;
8. Оператордың автоматтандырылған жұмыс орындарын пайдалану негіздері.
5-разряд
1. Байланыс ұйымдарында бухгалтерлік және кассалық есеп жүргізуге арналған нормативтік құқықтық актілер;
2. Түсімдерді дебиторлық және кредиторлық берешекті есепке алу тәртібі;
3. Берешекті сот тәртібімен өндіріп алу жөніндегі құжаттарды дайындау ресімдеу және жіберу қағидалары;
4. Электрондық бақылау тіркеу машиналарын және есептеу техникасын пайдалану қағидалары;
5. Артық кассалық қалдықтар мен ақшалай қаражаттардың қорландырулары бар сақтандырылған поштаны ресімдеу жөнелту алып жүру және қабылдау тәртібі;
6. Байланыс кәсіпорындарының қоймаларында ақшалай қаражаттар мен өзге де құндылықтарды есепке алу сақтау және беру қағидалары;
7. Жеткізу учаскелерінің схемалары мен тізімдерін қалыптастыру есепке алу және өзектендіру қағидалары сондай ақ олардың шекараларын айқындау талаптары;
8. Ақшалай қаражаттардың құндылықтардың және қатаң есептегі құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жеделхаттар мен телеграф хабарламаларын қабылдауды, беруді, өңдеуді және жеткізуге беруді жүзеге асыру
Машықтар:
3-разряд
1. Жеңілдіктердің түрлері бойынша өтініштерді топтау және жүйелеу, карточкаларды ашу;

2. Вести список льготных заявлений;
3. Принимать, обрабатывать, отправлять и выдавать простую, заказную, правительственную и международную корреспонденцию;
4. Составлять схемы и списки доставочных участков;
5. Оформлять документы, входящие в специальные системы документации;
6. Работать на электронной вычислительной машине, сканере, принтере;
7. Осуществлять обработку персональных данных с использованием и без использования средств автоматизации.
4-й разряд
1. Принимать периодические издания от типографии;
2. Отсчитывать, формировать посылки по пунктам назначения и передавать их для отправки;
3. Подготавливать сопроводительную документацию;
4. Контролировать своевременное поступление доходов (абонентной платы за телефон, установку и перестановку телефона, за междугородные телефонные разговоры и телеграммы, принятые по телефону);
5. Принимать и оформлять переадресовки на периодическую печать;
6. Принимать телеграммы, заказы на междугородные телефонные разговоры;
7. Владеть навыками идентификации поддельных документов и денежных знаков.
5-й разряд
1. Контролировать и корректировать информацию на перфолентах;
2. Учитывать дефектную информацию и отправлять в узел связи на пересоздание;
3. Учитывать и отправлять проконтролированную информацию в бюро контроля переводов;
4. Корректировать информацию после обработки на электронно-вычислительной машине;
5. Учитывать дефектную информацию из-за сбоев электронных комплексов и аппаратуры в пунктах сбора, подготовки и передачи данных для передачи необходимых сведений службе технического обслуживания;
6. Составлять графики работы разъездных бригад при наличии более 50 бригад;
7. Контролировать доставку корреспонденции и периодической печати при наличии в отделении до 5 доставочных участков;
8. Работать с абонентами по взысканию задолженности.
Знания:
3-й разряд
1. Нормативные правовые акты РК, регулирующие порядок предоставления льгот населению и оформление заявлений;
2. Правила группировки, систематизации и учета льготных заявлений и порядок открытия учетных карточек;
3. Правила приема, обработки, отправления и выдачи простой, заказной, правительственной и международной корреспонденции в соответствии со стандартами услуг связи РК;
4. Требования к разработке и ведению схем и списков доставочных участков;
5. Правила оформления документов в рамках специальных систем документации, установленных отраслевыми нормативами;
6. Основы эксплуатации электронной вычислительной техники, сканирующего и печатающего оборудования;
7. Правила обработки персональных данных в соответствии с законодательством РК, включая работу с автоматизированными и неавтоматизированными базами данных;

2. Жеңілдікті өтініштер тізімін жүргізу; 3. Қарапайым, тапсырысты, үкіметтік және халықаралық хат-хабарларды қабылдау, өңдеу, жіберу және беру;
4. Жеткізу учаскелерінің схемалары мен тізімдерін жасау;
5. Арнайы құжаттама жүйелеріне кіретін құжаттарды ресімдеу;
6. Электрондық есептеу машинасында, сканерде, принтерде жұмыс істеу;
7. Автоматтандыру құралдарын пайдалана отырып және пайдаланбай дербес деректерді өңдеуді жүзеге асыру.
4-разряд
1. Баспаханадан мерзімді басылымдарды қабылдау;
2. Тағайындалған пункттер бойынша сәлемдемелерді санау, қалыптастыру және оларды жөнелту үшін беру;
3. Ілеспе құжаттаманы дайындау;
4. Кірістердің уақтылы түсуін бақылау (телефон үшін абоненттік төлем, телефонды орнату және ауыстыру, телефон арқылы қабылданған қалааралық телефон сөйлесулері мен жеделхаттар үшін);
5. Мерзімді басып шығаруға жіберулерді қабылдау және рәсімдеу;
6. Жеделхаттарды, қалааралық телефон сөйлесулеріне тапсырыстарды қабылдау;
7. Жалған құжаттар мен ақша белгілерін анықтау дағдыларын меңгеру.
5-разряд
1. Перфораторлардағы ақпаратты бақылау және түзету;
2. Ақаулы ақпаратты ескеріп, қайта құру үшін байланыс торабына жіберу; 3. Аударымдарды бақылау бюросына бақыланатын ақпаратты есепке алу және жіберу;
4. Электрондық есептеу машинасында өңдеуден кейін ақпаратты түзету;
5. Техникалық қызмет көрсету қызметіне қажетті мәліметтерді беру үшін деректерді жинау, дайындау және беру пункттерінде электрондық кешендер мен аппаратураның істен шығуына байланысты ақаулы ақпаратты ескеру;
6. 50-ден астам бригада болған кезде жол жүру бригадаларының жұмыс кестесін жасау;
7. Бөлімшеде 5 ке дейін жеткізу учаскелері болған кезде хат хабарлар мен мерзімді мөрдің жеткізілуін бақылау;
8. Берешекті өндіріп алу бойынша абоненттермен жұмыс істеу.
Білімдер:
3-разряд
1. Халыққа жеңілдіктер беру тәртібін және өтініштерді ресімдеуді реттейтін ҚР нормативтік құқықтық актілері;
2. Жеңілдікті өтініштерді топтастыру, жүйелеу және есепке алу қағидалары және есепке алу карточкаларын ашу тәртібі;
3. ҚР байланыс қызметтерінің стандарттарына сәйкес қарапайым, тапсырысты, үкіметтік және халықаралық хат-хабарларды қабылдау, өңдеу, жөнелту және беру қағидалары;
4. Жеткізу учаскелерінің схемалары мен тізімдерін әзірлеуге және жүргізуге қойылатын талаптар;
5. Салалық нормативтерде белгіленген құжаттаманың арнайы жүйелері шеңберінде құжаттарды ресімдеу қағидалары;
6. Электрондық есептеу техникасын, сканерлеу және басып шығару жабдықтарын пайдалану негіздері;
7. Автоматтандырылған және автоматтандырылмаған дерекқорлармен жұмысты қоса алғанда, ҚР заңнамасына сәйкес дербес деректерді өңдеу қағидалары;

8. Требования информационной безопасности при работе с персональными данными и служебной информацией.
4-й разряд
1. Порядок приема, сортировки и учета периодических изданий, поступающих от типографий;
2. Правила формирования, упаковки и передачи посылок по направлениям назначения согласно стандартам почтовой связи РК;
3. Требования к оформлению сопроводительной документации на почтовые отправления;
4. Порядок контроля поступления доходов за услуги электросвязи и почтовой связи, включая абонентскую плату и услуги междугородной телефонной связи;
5. Правила приема и оформления заявлений о переадресации периодических изданий;
6. Нормативные требования по приему телеграмм и заявок на междугородные телефонные переговоры;
7. Основы идентификации поддельных документов и денежных знаков, признаки подделок, установленная процедура проверки;
8. Требования к ведению первичной бухгалтерской и учетной документации в организациях связи.
5-й разряд
1. Правила контроля, учета и корректировки информации на перфолентах и других машинных носителях, используемых в системах связи;
2. Порядок учета и направления дефектной информации в узлы связи для пересоздания согласно технологическим регламентам;
3. Требования к формированию и передаче проконтролированной информации в бюро контроля переводов;
4. Правила корректировки информации после обработки на электронно-вычислительных машинах и порядок документирования исправлений;
5. Порядок учета дефектной информации, возникшей в результате сбоев электронных комплексов и аппаратуры, и порядок уведомления служб технического обслуживания;
6. Требования к составлению графиков работы разъездных бригад при наличии более 50 бригад;
7. Правила контроля доставки почтовой корреспонденции и периодической печати в отделениях связи с числом доставочных участков до пяти;
8. Нормативные правовые акты РК, регулирующие порядок работы с абонентами по взысканию задолженности;
9. Требования к оформлению, учету и ведению документов по задолженности, включая акты, уведомления и реестры.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Предоставление почтово-банковских услуг
Навык 1:
Осуществление выплат пенсий, пособий и других целевых выплат
Умения:
3-й разряд
1. Выплачивать пенсии и пособия;
2. Принимать от отделов социального обеспечения документы на выплату пенсий, проверять и обрабатывать их;
3. Выдавать почтальонам корреспонденцию, переводы, пенсионные поручения и деньги для их оплаты на дому;

8. Дербес деректермен және қызметтік ақпаратпен жұмыс істеу кезіндегі ақпараттық қауіпсіздік талаптары.
4-разряд
1. Баспаханалардан келіп түсетін мерзімді басылымдарды қабылдау, сұрыптау және есепке алу тәртібі;
2. ҚР пошта байланысы стандарттарына сәйкес тағайындалған бағыттар бойынша сәлемдемелерді қалыптастыру, буып-түю және беру қағидалары;
3. Пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттаманы ресімдеуге қойылатын талаптар;
4. Абоненттік төлемді және қалааралық телефон байланысы қызметтерін қоса алғанда, электр байланысы және пошта байланысы қызметтері үшін кірістердің түсуін бақылау тәртібі;
5. Мерзімді басылымдарды қайта жіберу туралы өтініштерді қабылдау және ресімдеу қағидалары;
6. Қалааралық телефон келіссөздеріне жеделхаттар мен өтінімдерді қабылдау жөніндегі нормативтік талаптар;
7. Жалған құжаттар мен ақша белгілерін сәйкестендіру негіздері, жалғандық белгілері, белгіленген тексеру рәсімі;
8. Байланыс ұйымдарында бастапқы бухгалтерлік және есептік құжаттаманы жүргізуге қойылатын талаптар.
5-разряд
1. Байланыс жүйелерінде пайдаланылатын перфоленттердегі және басқа да машиналық жеткізгіштердегі ақпаратты бақылау, есепке алу және түзету қағидалары;
2. Технологиялық регламенттерге сәйкес қайта құру үшін ақаулы ақпаратты есепке алу және байланыс тораптарына жіберу тәртібі;
3. Аудармаларды бақылау бюросына бақыланатын ақпаратты қалыптастыруға және беруге қойылатын талаптар;
4. Электрондық есептеу машиналарында өңдеуден кейін ақпаратты түзету ережесі және түзетулерді құжаттау тәртібі;
5. Электрондық кешендер мен аппаратураның істен шығуы нәтижесінде пайда болған ақаулы ақпаратты есепке алу тәртібі және техникалық қызмет көрсету қызметтерін хабардар ету тәртібі;
6. 50-ден астам бригада болған кезде жол жүру бригадаларының жұмыс кестесін жасауға қойылатын талаптар;
7. Жеткізу учаскелерінің саны беске дейінгі байланыс бөлімшелерінде пошта хат-хабарларын және мерзімді мөрді жеткізуді бақылау қағидалары;
8. Берешекті өндіріп алу бойынша абоненттермен жұмыс тәртібін реттейтін ҚР нормативтік құқықтық актілері;
9. Актілерді, хабарламалар мен тізілімдерді қоса алғанда, берешек бойынша құжаттарды ресімдеуге, есепке алуға және жүргізуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Пошта-банк қызметтерін ұсыну
1-дағды:
Зейнетақы, жәрдемақы және басқа да нысаналы төлемдерді төлеуді жүзеге асыру
Машықтар:
3-разряд
1. Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу;
2. Әлеуметтік қамсыздандыру бөлімдерінен зейнетақы төлеуге арналған құжаттарды қабылдау, оларды тексеру және өңдеу;
3. Пошташыларға хат-хабарлар, аударымдар, зейнетақы тапсырмалары және оларды үйде төлеу үшін ақша беру;

4. Продавать разовые талоны и жетоны;
5. Оформлять заявки и почтовые открытки на установку телефона.
4-й разряд
1. Контролировать выплату пенсий и пособий;
2. Вскрывать, взвешивать и упаковывать почтовые отправления при таможенном досмотре;
3. Составлять и оформлять документацию на таможенную пошлину;
4. Осуществлять контроль переводных операций с использованием счетно-суммирующих машин;
5. Получать междугородние депеши с письменной корреспонденцией и международные посылки;
6. Контролировать пенсионную отчетность, отправляемую в центр начисления и выплаты пенсий и пособий;
7. Обрабатывать полученные распечатки (табуляграммы), счета за предоставленные услуги.
5-й разряд
1. Работать с программным обеспечением для выплаты пенсий и пособий;
2. Учитывать рабочее время разъездных работников и контролировать путевые документы;
3. Принимать из почтовых вагонов страховые мешки с выручкой станций железных дорог;
4. Учитывать рабочее время, километраж по путевым документам и контролировать путевые документы;
5. Принимать и выдавать разъездным бригадам знаки почтовой оплаты, руководства и пособия;
6. Обрабатывать письменную корреспонденцию на письмосортировочных машинах до 150 направлений;
7. Принимать факсимильные документы, предназначенные для передачи с использованием факсимильной аппаратуры при наличии службы "электронная почта".
Знания:
3-й разряд
1. Нормативные правовые акты РК, регулирующие порядок выплаты пенсий и пособий;
2. Правила приема, проверки и обработки документов, поступающих из отделов социальной защиты населения;
3. Порядок выдачи почтальонам корреспонденции, переводов, пенсионных поручений и денежных средств для выплаты на дому;
4. Ассортимент и правила продажи разовых талонов и жетонов;
5. Правила оформления заявок и почтовых открыток на установку телефонного аппарата;
6. Требования к ведению первичной учетной документации по операциям с почтовыми и финансовыми услугами;
7. Основы профессиональной коммуникации при работе с населением.
4-й разряд
1. Нормативные требования к контролю правильности и своевременности выплаты пенсий и пособий;
2. Правила вскрытия, взвешивания и упаковки почтовых отправлений при таможенном досмотре;
3. Порядок оформления документов для начисления и взыскания таможенной пошлины;
4. Правила осуществления контроля переводных операций с использованием счетно-суммирующих машин;
5. Порядок приема междугородних депеш с письменной корреспонденцией и международных почтовых отправлений;
6. Требования к ведению и проверке пенсионной отчетности, направляемой в центры начисления и выплаты пенсий и пособий;

4. Бір реттік талондар мен белгілерді сату;
5. Телефонды орнатуға өтінімдер мен пошта карталарын жасау.
4-разряд
1. Зейнетақы мен жәрдемақы төлеуді бақылау;
2. Кедендік тексеру кезінде пошта жөнелтілімдерін ашу, өлшеу және буып-түю;
3. Кедендік бажға құжаттама жасау және ресімдеу;
4. Санау-жинақтау машиналарын пайдалана отырып, аударым операцияларын бақылауды жүзеге асыру;
5. Жазбаша хат-хабарлары бар қалааралық жөнелтілімдерді және халықаралық сәлемдемелерді алу;
6. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды есептеу және төлеу орталығына жіберілетін зейнетақы есептілігін бақылау;
7. Алынған басылымдарды (табуляграммаларды), көрсетілген қызметтер үшін шоттарды өңдеу.
5-разряд
1. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу үшін бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу;
2. Саяхатшылардың жұмыс уақытын ескеру және жол құжаттарын бақылау;
3. Пошта вагондарынан теміржол станцияларының түсімдері бар сақтандыру қаптарын қабылдау;
4. Жол құжаттары бойынша жұмыс уақытын, километражды есепке алу және жол құжаттарын бақылау;
5. Жол жүру бригадаларына почта төлемінің, басшылықтың және жәрдемақының белгілерін қабылдау және беру;
6. 150 бағытқа дейін хат сұрыптау машиналарында жазбаша хат хабарларды өңдеу;
7. "Электрондық пошта" қызметі болған кезде факсимильді аппаратураны пайдалана отырып беруге арналған факсимильді құжаттарды қабылдау.
Білімдер:
3-й разряд
1. Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу тәртібін реттейтін ҚР нормативтік құқықтық актілері;
2. Халықты әлеуметтік қорғау бөлімдерінен келіп түсетін құжаттарды қабылдау, тексеру және өңдеу қағидалары;
3. Пошташыларға үйде төлеу үшін хат-хабарларды, аударымдарды, зейнетақы тапсырмаларын және ақша қаражатын беру тәртібі;
4. Біржолғы талондар мен жетондардың ассортименті мен сату ережелері;
5. Телефон аппаратын орнатуға өтінімдер мен почта ашықхаттарын ресімдеу ережесі;
6. Пошта және қаржы қызметтерімен операциялар бойынша бастапқы есепке алу құжаттамасын жүргізуге қойылатын талаптар;
7. Халықпен жұмыс істеу кезіндегі кәсіби коммуникация негіздері.
4-разряд
1. Зейнетақы мен жәрдемақы төлеудің дұрыстығы мен уақтылығын бақылауға қойылатын нормативтік талаптар;
2. Кедендік тексеріп қарау кезінде пошта жөнелтілімдерін ашу, өлшеу және буып-түю қағидалары;
3. Кедендік бажды есептеу және өндіріп алу үшін құжаттарды ресімдеу тәртібі;
4. Санау-жинақтау машиналарын пайдалана отырып, аударым операцияларын бақылауды жүзеге асыру қағидалары;
5. Жазбаша хат-хабарлары бар қалааралық жөнелтілімдерді және халықаралық почта жөнелтілімдерін қабылдау тәртібі;
6. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды есептеу және төлеу орталықтарына жіберілетін зейнетақы есептілігін жүргізуге және тексеруге қойылатын талаптар;

7. Правила обработки табуляграмм, счетов и распечаток за предоставленные услуги связи;
8. Документооборот по операциям почтовой и финансовой деятельности.
5-й разряд
1. Правила работы с программным обеспечением для начисления и выплаты пенсий и пособий;
2. Требования к учету рабочего времени разъездных работников, правила контроля путевых документов и километража;
3. Порядок приема страховых мешков с выручкой, поступающих из почтовых вагонов железнодорожного транспорта;
4. Правила учета, хранения и выдачи разъездным бригадам знаков почтовой оплаты, инструктивных материалов и пособий;
5. Технология работы с письмосортировочными машинами производительностью до 150 направлений;
6. Правила приема, регистрации и передачи факсимильных документов при наличии службы электронная почта;
7. Требования по обеспечению сохранности денежных средств, корреспонденции, ценных отправлений и документов строгой отчетности;
8. Технологические регламенты контроля качества почтовой обработки и финансовых операций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление приема платежей за коммунальные и другие услуги
Умения:
3-й разряд
1. Принимать и обрабатывать платежи за коммунальные и иные услуги с использованием автоматизированных систем;
2. Проверять корректность реквизитов плательщика и данных, указанных в платежных документах;
3. Осуществлять работу с кассовым и терминальным оборудованием при проведении платежных операций;
4. Регистрировать и передавать информацию о платежах в учетные и информационные системы;
5. Сортировать почтовые отправления и периодическую печать по доставочным участкам и выдавать их почтальонам.
4-й разряд
1. Осуществлять прием и учет платежей с использованием нескольких видов платежных сервисов и интегрированных информационных систем;
2. Проводить сверку поступивших платежей с реестрами поставщиков услуг и внутренними отчетами;
3. Обрабатывать корректировки, возвраты и уточнения платежей в установленных регламентами случаях;
4. Контролировать соблюдение кассовой дисциплины и правильность оформления финансовых документов;
5. Выявлять и предотвращать ошибки и несоответствия в расчетах, инициировать их устранение с ответственными структурами;
6. Формировать первичные учетные документы и отчетные сведения по произведенным платежам.
5-й разряд
1. Анализировать данные о платежных потоках и выявлять финансовые отклонения, системные ошибки и повторяющиеся несоответствия;

7. Көрсетілген байланыс қызметтері үшін табуляграммаларды, шоттарды және басып шығаруларды өңдеу қағидалары;
8. Пошта және қаржы қызметі операциялары бойынша құжат айналымы.
5-разряд
1. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды есептеу және төлеу үшін бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу қағидалары;
2. Жол жүру қызметкерлерінің жұмыс уақытын есепке алуға қойылатын талаптар, жол құжаттарын және километражды бақылау қағидалары;
3. Теміржол көлігінің почта вагондарынан түсетін түсімдері бар сақтандыру қаптарын қабылдау тәртібі;
4. Жол жүру бригадаларына почта төлемінің белгілерін, нұсқаулық материалдар мен жәрдемақыларды есепке алу, сақтау және беру қағидалары;
5. Өнімділігі 150 бағытқа дейінгі жазу сұрыптау машиналарымен жұмыс істеу технологиясы;
6. Электрондық пошта қызметі болған кезде факсимильді құжаттарды қабылдау, тіркеу және беру қағидалары;
7. Ақша қаражатының, хат-хабарлардың, бағалы жөнелтімдердің және қатаң есептілік құжаттарының сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі талаптар;
8. Пошталық өңдеу және қаржылық операциялардың сапасын бақылаудың технологиялық регламенттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Коммуналдық және басқа да қызметтер үшін төлемдерді қабылдауды жүзеге асыру
Машықтар:
3-разряд
1. Автоматтандырылған жүйелерді пайдалана отырып, коммуналдық және өзге де қызметтер үшін төлемдерді қабылдау және өңдеу;
2. Төлеушінің деректемелері мен төлем құжаттарында көрсетілген деректердің дұрыстығын тексеру;
3. Төлем операцияларын жүргізу кезінде кассалық және терминалдық жабдықтармен жұмысты жүзеге асыру;
4. Есеп және ақпараттық жүйелерге төлемдер туралы ақпаратты тіркеу және беру;
5. Пошта жөнелтілімдерін және мерзімді мөрлерді жеткізу учаскелері бойынша сұрыптаңыз және оларды пошташыларға беру.
4-разряд
1. Төлем сервистерінің және интеграцияланған ақпараттық жүйелердің бірнеше түрін пайдалана отырып төлемдерді қабылдау мен есепке алуды жүзеге асыру;
2. Келіп түскен төлемдерді қызметтерді жеткізушілердің тізілімдерімен және ішкі есептермен салыстырып тексеруді жүргізу;
3. Регламенттерде белгіленген жағдайларда төлемдерді түзетуді, қайтаруды және нақтылауды өңдеу;
4. Кассалық тәртіптің сақталуын және қаржылық құжаттардың дұрыс ресімделуін бақылау;
5. Есептеулердегі қателер мен сәйкессіздіктерді анықтау және алдын алу, оларды жауапты құрылымдармен жоюды бастау;
6. Жүргізілген төлемдер бойынша бастапқы есепке алу құжаттары мен есепті мәліметтерді қалыптастыру.
5-разряд
1. Төлем ағындары туралы деректерді талдаңыз және қаржылық ауытқуларды, жүйелік қателіктерді және қайталанатын сәйкессіздіктерді анықтау;

2. Осуществлять контроль корректности интеграции платежных данных между различными информационными системами и внешними поставщиками услуг;
3. Разрабатывать предложения по оптимизации процессов приема, учета и распределения платежей;
4. Организовывать и контролировать выполнение платежных операций сотрудниками низших разрядов;
5. Проводить взаимодействие с поставщиками услуг, финансовыми организациями и техническими службами по вопросам сложных или спорных платежных ситуаций;
6. Организовывать работу почтальонов при различных способах доставки.
Знания:
3-й разряд
1. Нормативные правовые акты РК, регулирующие прием и обработку платежей за коммунальные и иные услуги;
2. Правила работы в автоматизированных платежных и учетных системах;
3. Требования к проверке корректности реквизитов плательщиков и платежных документов;
4. Основы эксплуатации кассового и терминального оборудования при проведении платежных операций;
5. Порядок регистрации, учета и передачи информации о платежах в информационные системы;
6. Технология сортировки почтовых отправлений и периодической печати по доставочным участкам;
7. Правила выдачи корреспонденции и печатной продукции почтальонам
8. Требования к ведению первичной документации по платежам и почтовым операциям.
4-й разряд
1. Правила приема и учета платежей с использованием нескольких видов платежных сервисов и интегрированных информационных систем;
2. Порядок сверки поступивших платежей с реестрами поставщиков услуг и внутренними отчетами;
3. Процедуры обработки корректировок, возвратов и уточнений платежей в установленных регламентами случаях;
4. Требования кассовой дисциплины и правила оформления финансовых документов;
5. Методы выявления ошибок и несоответствий в платежах и порядок их устранения;
6. Правила формирования первичных учетных документов и отчетности по произведенным платежам;
7. Нормативы взаимодействия между расчетно-кассовыми подразделениями и поставщиками услуг.
5-й разряд
1. Методы анализа платежных потоков, выявления финансовых отклонений, системных ошибок и повторяющихся несоответствий;
2. Правила контроля корректности интеграции платежных данных между различными информационными системами и внешними поставщиками услуг;
3. Технологии оптимизации процессов приема, учета, распределения и контроля платежей;
4. Принципы организации и контроля работы сотрудников низших разрядов при выполнении платежных операций;

2. Түрлі ақпараттық жүйелер мен сыртқы қызмет көрсетушілер арасында төлем деректерінің дұрыс интеграциялануын бақылауды жүзеге асыру;
3. Төлемдерді қабылдау, есепке алу және бөлу процестерін оңтайландыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
4. Төменгі разрядты қызметкерлердің төлем операцияларын орындауын ұйымдастыру және бақылау;
5. Күрделі немесе даулы төлем жағдайлары мәселелері бойынша қызмет көрсетушілермен, қаржы ұйымдарымен және техникалық қызметтермен өзара іс-қимыл жасау;
6. Жеткізудің әртүрлі тәсілдерімен пошташылардың жұмысын ұйымдастыру.
Білімдер:
3-разряд
1. Коммуналдық және өзге де қызметтер үшін төлемдерді қабылдауды және өңдеуді реттейтін ҚР нормативтік құқықтық актілері;
2. Автоматтандырылған төлем және есеп жүйелерінде жұмыс істеу қағидалары;
3. Төлеушілер деректемелерінің және төлем құжаттарының дұрыстығын тексеруге қойылатын талаптар;
4. Төлем операцияларын жүргізу кезінде кассалық және терминалдық жабдықтарды пайдалану негіздері;
5. Төлемдер туралы ақпаратты тіркеу, есепке алу және ақпараттық жүйелерге беру тәртібі;
6. Жеткізу учаскелері бойынша пошта жөнелтілімдерін және мерзімді басып шығаруды сұрыптау технологиясы;
7. Пошташыларға хат-хабарлар мен баспа өнімдерін беру қағидалары;
8. Төлемдер және пошта операциялары бойынша бастапқы құжаттаманы жүргізуге қойылатын талаптар.
4-разряд
1. Төлем қызметтерінің бірнеше түрін және интеграцияланған ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып төлемдерді қабылдау және есепке алу ережелері;
2. Келіп түскен төлемдерді қызмет көрсетушілердің тізілімдерімен және ішкі есептермен салыстыру тәртібі;
3. Регламенттерде белгіленген жағдайларда түзетулерді, қайтаруларды және төлемдерді нақтылауды өңдеу рәсімдері;
4. Кассалық тәртіптің талаптары және қаржылық құжаттарды ресімдеу ережелері;
5. Төлемдердегі қателер мен сәйкессіздіктерді анықтау әдістері және оларды жою тәртібі;
6. Бастапқы есепке алу құжаттарын және жүргізілген төлемдер бойынша есептілікті қалыптастыру қағидалары;
7. Есеп айырысу-кассалық бөлімшелер мен қызмет көрсетушілер арасындағы өзара
іс-қимыл нормативтері.
5-разряд
1. Төлем ағындарын талдау, қаржылық ауытқуларды, жүйелік қателіктерді және қайталанатын сәйкессіздіктерді анықтау әдістері;
2. Әр түрлі ақпараттық жүйелер мен сыртқы қызмет көрсетушілер арасындағы төлем деректерін интеграциялаудың дұрыстығын бақылау ережелері;
3. Төлемдерді қабылдау, есепке алу, бөлу және бақылау процестерін оңтайландыру технологиялары;
4. Төлем операцияларын орындау кезінде төменгі разрядты қызметкерлердің жұмысын ұйымдастыру және бақылау принциптері;

5. Порядок взаимодействия с поставщиками услуг, финансовыми организациями и техническими службами по вопросам спорных платежей и нестандартных ситуаций;
6. Правила организации работы почтальонов при различных способах доставки;
7. Требования информационной безопасности при работе с платежными данными и персональной информацией.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Осуществление переводов денежных средств
Умения:
3-й разряд
1. Принимать распоряжения на перевод денежных средств от клиентов;
2. Заполнять и оформлять стандартные формы платежных документов;
3. Проверять корректность реквизитов получателя и отправителя;
4. Осуществлять перевод денежных средств через типовые платежные сервисы;
5. Информировать клиента о сроках и условиях выполнения перевода;
6. Фиксировать выполненные операции в учетной или кассовой системе;
4-й разряд
1. Осуществлять переводы денежных средств через несколько платежных систем, включая межбанковские и электронные каналы;
2. Проводить сверку данных перевода с внутренними и внешними реестрами;
3. Обрабатывать заявки на отмену, корректировку или уточнение перевода в рамках установленных процедур;
4. Контролировать соблюдение требований и регламентов при проведении операций по переводам;
5. Проверять наличие ограничений и рисковых признаков в переводах;
6. Оформлять служебные сообщения и отчеты по операциям, требующим дополнительной проверки.
5-й разряд
1. Анализировать сложные и нестандартные операции по переводам, выявлять расхождения и возможные признаки нарушений;
2. Осуществлять контроль корректности обработки переводов в автоматизированных системах и их интеграции с внешними платежными каналами;
3. Проводить разбор спорных переводов и взаимодействовать с банками, платежными операторами и службами безопасности;
4. Разрабатывать и внедрять предложения по совершенствованию процедур и контролей операций по переводам;
5. Консультировать сотрудников младших разрядов и осуществлять методическое сопровождение по вопросам выполнения переводов денежных средств;
6. Принимать решения по сложным операциям, требующим повышенного уровня ответственности или специального согласования.
Знания:
3-й разряд
1. Нормативные правовые акты РК, регулирующие порядок проведения переводов денежных средств;
2. Правила заполнения и оформления стандартных форм платежных документов;
3. Требования к проверке корректности реквизитов отправителя и получателя денежных средств;
4. Порядок осуществления переводов через типовые платежные сервисы и стандартные каналы;

5. Даулы төлемдер және стандартты емес жағдайлар мәселелері бойынша қызмет көрсетушілермен, қаржы ұйымдарымен және техникалық қызметтермен өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
6. Жеткізудің әртүрлі тәсілдері кезінде пошташылардың жұмысын ұйымдастыру қағидалары;
7. Төлем деректерімен және дербес ақпаратпен жұмыс істеу кезіндегі ақпараттық қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Ақша қаражатын аударуды жүзеге асыру
Машықтар:
3-разряд
1. Клиенттерден ақша қаражатын аударуға өкімдер қабылдау;
2. Төлем құжаттарының стандартты нысандарын толтыру және ресімдеу;
3. Алушы мен жөнелтушінің деректемелерінің дұрыстығын тексеру;
4. Үлгілік төлем сервистері арқылы ақша қаражатын аударуды жүзеге асыру;
5. Клиентке аударымды орындау мерзімі мен шарттары туралы хабарлау;
6. Орындалған операцияларды есепке алу немесе кассалық жүйеге тіркеу.
4-разряд
1. Банкаралық және электрондық арналарды қоса алғанда, бірнеше төлем жүйелері арқылы ақша аударымдарын жүзеге асыру;
2. Аударма деректерін ішкі және сыртқы тізілімдермен салыстырып тексеруді жүргізу;
3. Белгіленген рәсімдер шеңберінде аударманың күшін жоюға, түзетуге немесе нақтылауға өтінімдерді өңдеу;
4. Аударымдар бойынша операцияларды жүргізу кезінде талаптар мен регламенттердің сақталуын бақылау;
5. Аудармаларда шектеулер мен қауіпті белгілердің болуын тексеру;
6. Қосымша тексеруді қажет ететін операциялар бойынша қызметтік хабарламалар мен есептерді ресімдеу.
5-разряд
1. Күрделі және стандартты емес аударым операцияларын талдаңыз, сәйкессіздіктер мен бұзылулардың мүмкін белгілерін анықтау;
2. Автоматтандырылған жүйелердегі аударымдарды өңдеудің дұрыстығын және олардың сыртқы төлем арналарымен интеграциялануын бақылауды жүзеге асыру;
3. Даулы аударымдарға талдау жүргізу және банктермен, төлем операторларымен және қауіпсіздік қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау;
4. Аударымдар бойынша операциялардың рәсімдері мен бақылауларын жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу және енгізу;
5. Кіші разряд қызметкерлеріне кеңес беру және ақша аударымдарын орындау мәселелері бойынша әдістемелік сүйемелдеуді жүзеге асыру;
6. Жауапкершіліктің жоғары деңгейін немесе арнайы келісімді талап ететін күрделі операциялар бойынша шешімдер қабылдау.
Білімдер:
3-разряд
1. Ақша қаражатын аудару тәртібін реттейтін ҚР нормативтік құқықтық актілері;
2. Төлем құжаттарының стандартты нысандарын толтыру және ресімдеу ережесі;
3. Ақша қаражатын жөнелтуші мен алушының деректемелерінің дұрыстығын тексеруге қойылатын талаптар;
4. Үлгілік төлем сервистері және стандартты арналар арқылы аударымдарды жүзеге асыру тәртібі;

5. Правила информирования клиентов о сроках, условиях и особенностях выполнения переводов;
6. Требования к фиксации и регистрации операций в учетных и кассовых системах;
7. Основы документооборота по операциям с денежными переводами.
4-й разряд
1. Правила проведения переводов с использованием нескольких платежных систем, включая межбанковские и электронные каналы;
2. Порядок сверки данных переводов с внутренними учетными системами и внешними реестрами поставщиков услуг;
3. Процедуры обработки заявок на отмену, корректировку и уточнение переводов;
4. Требования регламентов и стандартов контроля операций по переводам денежных средств;
5. Методы проверки переводов на наличие ограничений, рисковых признаков и подозрительных факторов;
6. Правила подготовки служебных сообщений, пояснений и отчетов по операциям, требующим дополнительной проверки;
7. Требования финансовой и кассовой дисциплины при оформлении переводных операций.
5-й разряд
1. Методы анализа сложных и нестандартных операций по переводам, а также выявления признаков нарушений и расхождений;
2. Правила контроля корректности обработки платежных операций в автоматизированных системах и их интеграции с внешними платежными каналами;
3. Порядок взаимодействия с банками, платежными операторами, службами безопасности и иными структурами при разборе спорных переводов;
4. Технологии разработки и совершенствования процедур, методик и контрольных мероприятий по операциям перевода денежных средств;
5. Принципы методического сопровождения и консультирования сотрудников младших разрядов по вопросам выполнения переводов;
6. Требования к принятию решений по сложным и высокорисковым операциям, требующим повышенной ответственности или специального согласования;
7. Нормативы информационной безопасности и защиты финансовых данных при обработке переводов;
8. Правила защиты персональных данных и финансовой информации клиентов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Аккуратность
Логическое мышление
Хорошая память
Внимательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Логист почтовой связи
2
Курьер
2
Сортировщик
2
Водитель-курьер
2
Почтальон
14. Карточка профессии "Диспетчер (почтовой связи)":
Код группы:
3159-0
Код наименования занятия:
3159-0-001
Наименование профессии:
Диспетчер (почтовой связи)
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Почтовая связь
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Диспетчерское управление движением транспорта оператора почты
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

5. Аударымдарды орындау мерзімдері, шарттары және ерекшеліктері туралы клиенттерді хабардар ету ережесі;
6. Есепке алу және кассалық жүйелердегі операцияларды тіркеуге және тіркеуге қойылатын талаптар;
7. Ақша аударымдарымен операциялар бойынша құжат айналымының негіздері.
4-разряд
1. Банкаралық және электрондық арналарды қоса алғанда, бірнеше төлем жүйелерін пайдалана отырып, аударымдарды жүргізу қағидалары;
2. Аударымдардың деректерін қызмет көрсетушілердің ішкі есеп жүйелерімен және сыртқы тізілімдерімен салыстыру тәртібі;
3. Аудармаларды жоюға, түзетуге және нақтылауға өтінімдерді өңдеу рәсімдері;
4. Ақша қаражатын аудару жөніндегі операцияларды бақылау регламенттері мен стандарттарының талаптары;
5. Шектеулерге, қауіпті белгілерге және күдікті факторларға аудармаларды тексеру әдістері;
6. Қосымша тексеруді талап ететін операциялар бойынша қызметтік хабарламаларды, түсініктемелер мен есептерді дайындау қағидалары;
7. Аударым операцияларын ресімдеу кезіндегі қаржылық және кассалық тәртіптің талаптары.
5-разряд
1. Күрделі және стандартты емес аударым операцияларын талдау, сондай-ақ бұзушылықтар мен сәйкессіздіктер белгілерін анықтау әдістері;
2. Автоматтандырылған жүйелердегі төлем операцияларын өңдеудің дұрыстығын бақылау және оларды сыртқы төлем арналарымен интеграциялау қағидалары;
3. Даулы аударымдарды талдау кезінде банктермен, төлем операторларымен, қауіпсіздік қызметтерімен және өзге де құрылымдармен өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
4. Ақша қаражатын аудару операциялары бойынша рәсімдерді, әдістемелерді және бақылау іс-шараларын әзірлеу және жетілдіру технологиялары;
5. Кіші разряд қызметкерлеріне аудармаларды орындау мәселелері бойынша әдістемелік сүйемелдеу және кеңес беру қағидаттары;
6. Жоғары жауапкершілікті немесе арнайы келісімді талап ететін күрделі және жоғары тәуекелді операциялар бойынша шешім қабылдауға қойылатын талаптар;
7. Аудармаларды өңдеу кезінде ақпараттық қауіпсіздік және қаржылық деректерді қорғау нормативтері;
8. Клиенттердің дербес деректері мен қаржылық ақпаратын қорғау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дәлдік
Логикалық ойлау
Жақсы жады
Зейін
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
Пошта логисті
2
Курьер
2
Сұрыптаушы
2
Жүргізуші-курьер
2
Пошташы
14. Кәсіптер карточкасы "Пошта диспетчері":
Топтың коды:
3159-0
Қызмет атауының коды:
3159-0-001
Кәсіптің атауы:
Пошта диспетчері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Пошта байланысы
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Пошта операторының көлік қозғалысын басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение операций по осуществлению перевозочного процесса с применением современных информационных технологий управления перевозками.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по осуществлению перевозочного процесса с применением современных информационных технологий управления перевозками
Навык 1:
Обеспечение организации и контроля работы водителей на почтовом маршруте
Умения:
1. Проверять путевые документы, их оформление, укомплектованность и техническое состояние автотранспорта оператора почты;
2. Проверять прохождение медицинского освидетельствования перед выходом на линию;
3. Контролировать правильность размещения и укладки почтовых отправлений;
4. Использовать средства связи для корректировки плана работы, передачи информации о нарушениях сохранности почтовых отправлений, тары, контейнеров, о неисправностях в автотранспорте;
5. Оформлять проверку готовности транспортного средства к работе на почтовом маршруте.
Знания:
1. Нормативно-правовые документы, регламентирующие процесс транспортирования, приемки, складирования, хранения, доставки почтовых отправлений и предоставления сервисных услуг;
2. Правила перевозки грузов автомобильным транспортом;
3. Правила организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Инструктирование водителей об условиях и особенностях перевозок на почтовых маршрутах
Умения:
1. Получать сопроводительную информацию по маршрутной сетке;
2. Передавать полученную информацию водителям для обеспечения безопасности и своевременности перевозок и доставки почтовых отправлений;
3. Координировать действия водителей, предоставляя им данные, влияющие на безопасность и оперативность доставки почтовых отправлений.
Знания:
1. Адреса предприятий и режим их работы в районе обслуживания;
2. Нормативно-правовые документы, регламентирующие процесс транспортирования, приемки, складирования, хранения, доставки почтовых отправлений и предоставления сервисных услуг;
3. Маршрутная сеть, схемы дорог, их состояние и условия движения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Осуществление постоянного контроля выполнения графика, расписания и интервалов движения автотранспорта
Умения:
1. Формировать график и отслеживать его исполнение на всех маршрутах движения автотранспорта;
2. Проводить анализ обеспечения перевозок почтовых отправлений;
3. Формировать отчетную документацию.
Знания:
1. Правила эксплуатации применяемых технических средств обработки и передачи информации;

1. Тасымалдауды басқарудың заманауи ақпараттық технологияларын қолдана отырып, тасымалдау процесін жүзеге асыру жөніндегі операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Тасымалдауды басқарудың заманауи ақпараттық технологияларын қолдана отырып, тасымалдау процесін жүзеге асыру жөніндегі операцияларды орындау
1-дағды:
Пошта маршрутында жүргізушілердің жұмысын ұйымдастыруды және бақылауды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жол құжаттарын, олардың ресімделуін, пошта операторы автокөлігінің жабдықталуын және техникалық жай-күйін тексеру;
2. Желіге шықпас бұрын медициналық куәландырудан өтуін тексеру;
3. Пошта жөнелтілімдерінің дұрыс орналасуы мен төселуін бақылау;
4. Байланыс құралдарын жұмыс жоспарын түзету, пошта жөнелтілімдерінің, ыдыстардың, контейнерлердің сақталуының бұзылуы, автокөліктегі ақаулар туралы ақпарат беру үшін пайдалану;
5. Көлік құралының пошта маршрутында жұмыс істеуге дайындығын тексеруді ресімдеу.
Білімдер:
1. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау, қабылдау, қоймалау, сақтау, жеткізу және сервистік қызметтер көрсету процесін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар;
2. Жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдау ережелері;
3. Жүргізушілердің еңбегі мен демалысын ұйымдастыру, сондай-ақ тахографтарды қолдану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүргізушілерге пошта маршруттарында тасымалдаудың шарттары мен ерекшеліктері туралы нұсқау беру
Машықтар:
1. Маршруттық тор бойынша ілеспе ақпаратты алу;
2. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау мен жеткізудің қауіпсіздігі мен уақтылығын қамтамасыз ету үшін алынған ақпаратты жүргізушілерге беру;
3. Пошта жөнелтілімдерінің қауіпсіздігі мен жеделдігіне әсер ететін деректерді беру арқылы жүргізушілердің әрекеттерін үйлестіру.
Білімдер:
1. Кәсіпорындардың мекенжайлары және олардың қызмет көрсету ауданындағы жұмыс режимі;
2. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау, қабылдау, қоймалау, сақтау, жеткізу және сервистік қызметтер көрсету процесін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар;
3. Маршруттық желі, жол схемалары, олардың жағдайы және қозғалыс шарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Автокөлік кестесінің, кестесінің және қозғалыс аралықтарының орындалуын тұрақты бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Автокөлік қозғалысының барлық маршруттарында графикті қалыптастыру және оның орындалуын қадағалау;
2. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдауды қамтамасыз етуге талдау жүргізу;
3. Есептік құжаттаманы қалыптастыру.
Білімдер:
1. Ақпаратты өңдеу мен берудің қолданылатын техникалық құралдарын пайдалану қағидалары;

2. Нормативно-правовые документы, регламентирующие процесс транспортирования, приемки, складирования, хранения, доставки почтовых отправлений и предоставления сервисных услуг;
3. Расписание движения и остановочные пункты на маршрутах;
4. Распоряжения, приказы, другие внутренние нормативные документы оператора почты по вопросам организации и оперативного управления движением автомобильного транспорта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Заполнение, выдача и прием путевых листов и накладных
Умения:
1. Оформлять разнаряженные путевые листы в соответствии с нормативными требованиями;
2. Заполнять регистрационные журналы по движению автотранспорта на почтовом маршруте;
3. Заполнять и оформлять путевые документы в соответствии с действующими стандартами и правилами учета транспортных средств.
Знания:
1. Порядок оформления и обработки путевых листов, учета технико-эксплуатационных показателей;
2. Порядок оформления (регистрации) перевозимых регистрируемых почтовых отправлений в накладных, включая порядок оформления получения в пунктах сортировки, направления, назначения;
3. Нормативно-правовые документы, регламентирующие процесс транспортирования, приемки, складирования, хранения, доставки почтовых отправлений и предоставления сервисных услуг;
4. Формы отчетности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 5:
Ведение оперативного учета хода перевозочного процесса и выполнения погрузочно-разгрузочных работ
Умения:
1. Контролировать соблюдение правил охраны труда при погрузке, перемещении и разгрузке почтовых отправлений;
2. Контролировать проверку используемого оборудования и приспособлений при проведении погрузочно-разгрузочных работ;
3. Следить за проведением осмотра и технической проверки оборудования перед началом погрузочно-разгрузочных операций.
Знания:
1. Нормативные документы, регламентирующие порядок осуществления погрузочно-разгрузочных работы и соблюдения техники безопасности;
2. Правила по охране труда и противопожарной защиты;
3. Правила внутреннего трудового распорядка, действующие на предприятии – операторе почты.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Логическое мышление
Хорошая память
Внимательность
Умение ставить задачи подчиненным
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Логист почтовой связи
2
Курьер
2
Сортировщик
2
Водитель-курьер
2
Почтальон
15. Карточка профессии "Курьер":
Код группы:
9621-3
Код наименования занятия:

2. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау, қабылдау, қоймалау, сақтау, жеткізу және сервистік қызметтер көрсету процесін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар;
3. Маршруттардағы қозғалыс кестесі және аялдама пункттері;
4. Пошта операторының автомобиль көлігі қозғалысын ұйымдастыру және жедел басқару мәселелері жөніндегі өкімдері, бұйрықтары, басқа да ішкі нормативтік құжаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Жол парақтары мен жүкқұжаттарды толтыру, беру және қабылдау
Машықтар:
1. Нормативтік талаптарға сәйкес босатылған жол парақтарын ресімдеу;
2. Пошта маршрутында автокөлік қозғалысы бойынша тіркеу журналдарын толтыру;
3. Көлік құралдарын есепке алудың қолданыстағы стандарттары мен ережелеріне сәйкес жол құжаттарын толтыру және ресімдеу.
Білімдер:
1. Жол парақтарын ресімдеу және өңдеу, техникалық-пайдалану көрсеткіштерін есепке алу тәртібі;
2. Тасымалданатын тіркелетін пошта жөнелтілімдерін жүкқұжаттарға ресімдеу (тіркеу) тәртібі, сұрыптау, жіберу, тағайындау пункттерінде алуды ресімдеу тәртібін қоса алғанда;
3. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау, қабылдау, қоймалау, сақтау, жеткізу және сервистік қызметтер көрсету процесін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар;
4. Есеп беру нысандары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
5-дағды:
Тасымалдау процесінің барысын жедел есепке алуды және тиеу-түсіру жұмыстарын орындауды жүргізу
Машықтар:
1. Пошта жөнелтілімдерін тиеу, орнын ауыстыру және түсіру кезінде еңбекті қорғау ережелерінің сақталуын бақылау;
2. Тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде пайдаланылатын жабдықтар мен құрылғыларды тексеруді бақылау;
3. Тиеу-түсіру операцияларын бастамас бұрын жабдықты тексеру және техникалық тексеру жүргізілуін қадағалау.
Білімдер:
1. Тиеу-түсіру жұмыстарын жүзеге асыру және қауіпсіздік техникасын сақтау тәртібін регламенттейтін нормативтік құжаттар;
2. Еңбекті қорғау және өрттен қорғау ережелері;
3. Пошта операторы-кәсіпорында қолданылатын ішкі еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Логикалық ойлау
Жақсы жады
Зейін
Бағыныштыларға міндеттер қоя білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Пошта логисті
2
Курьер
2
Сұрыптаушы
2
Жүргізуші-курьер
2
Пошташы
15. Кәсіптер карточкасы "Курьер":
Топтың коды:
9621-3
Қызмет атауының коды:

9621-3-001
Наименование профессии:
Курьер
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 191. Курьер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оперативная доставка регистрируемого почтового отправления адресату или отправителю по указанному адресу в сохранном виде
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Доставка регистрируемого почтового отправления адресату или отправителю по указанному адресу
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Доставка регистрируемого почтового отправления адресату или отправителю по указанному адресу
Навык 1:
Осуществление доставки порученного груза (посылок, писем, деловых бумаг и т.п.) в назначенное время до адресата
Умения:
1. Определять направление движения и местоположение на местности, включая город и незнакомые участки;
2. Разрабатывать оптимальные маршруты передвижения;
3. Работать с контрольно-кассовыми машинами и современной офисной оргтехникой;
4. Планировать и распределять рабочее время рационально;
5. Устанавливать и завершать контакт с клиентом;
6. Консультировать клиента по общим вопросам оказания курьерских услуг;
7. Использовать мобильные приложения и сканеры для регистрации доставки и отслеживания.
Знания:
1. Правила учета, хранения и доставки деловых бумаг, пакетов, писем, книг и т.п. по назначению;
2. Расположение обслуживаемых объектов;
3. Правила и нормы охраны труда;
4. Правила по защите конфиденциальной информации;
5. Правила трудового распорядка;
6. Основ трудового законодательства;
7. Базовые принципы работы систем трекинга и мобильной логистики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение учета и документального оформления доставки (вручения) почтовых отправлений и денежных средств
Умения:
1. Обеспечивать целостность и сохранность почтовых отправлений и денежных средств;
2. Обеспечивать целостность и сохранность рабочего оборудования и средств мобильной связи;

9621-3-001
Кәсіптің атауы:
Курьер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
191-параграф. Курьер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тіркелген пошта жөнелтілімін адресатқа немесе жөнелтушіге көрсетілген мекенжай бойынша сақталған түрде жедел жеткізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тіркелген пошта жөнелтілімін адресатқа немесе жөнелтушіге көрсетілген мекенжай бойынша жеткізу
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Тіркелген пошта жөнелтілімін адресатқа немесе жөнелтушіге көрсетілген мекенжай бойынша жеткізу
1-дағды:
Тапсырылған жүкті (сәлемдемелерді, хаттарды, іскерлік қағаздарды және т.б.) тағайындалған уақытта адресатқа дейін жеткізуді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Қала мен бейтаныс учаскелерді қоса алғанда, трафиктің бағыты мен орналасқан жерін анықтау;
2. Оңтайлы қозғалыс маршруттарын әзірлеу;
3. Бақылау-кассалық машиналармен және заманауи кеңсе кеңсе техникасымен жұмыс істеу;
4. Жұмыс уақытын ұтымды жоспарлау және бөлу;
5. Клиентпен байланыс орнату және аяқтау;
6. Клиентке курьерлік қызмет көрсетудің жалпы мәселелері бойынша кеңес беру;
7. Жеткізу мен бақылауды тіркеу үшін мобильді қосымшалар мен сканерлерді пайдалану.
Білімдер:
1. Іскерлік қағаздарды, пакеттерді, хаттарды, кітаптарды және т. б. есепке алу, сақтау және жеткізу ережесі;
2. Қызмет көрсетілетін объектілердің орналасуы;
3. Еңбекті қорғау ережелері мен нормалары;
4. Құпия ақпаратты қорғау ережелері;
5. Еңбек тәртібі ережелері;
6. Еңбек заңнамасының негіздері;
7. Бақылау және мобильді логистика жүйелерінің негізгі принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Пошта жөнелтілімдері мен ақшалай қаражаттарды жеткізуді (тапсыруды) есепке алуды және құжаттамалық ресімдеуді жүргізу
Машықтар:
1. Пошта жөнелтімдері мен ақшалай қаражаттардың тұтастығы мен сақталуын қамтамасыз ету;
2. Жұмыс жабдықтары мен ұялы байланыс құралдарының тұтастығы мен сақталуын қамтамасыз ету;

Параграф 23. Сортировщик почтовых отправлений и произведений печати 4-й разряд.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
9331-0-008 - Сортировщик почтовых отправлений и произведений печати
Основная цель деятельности:
Обработка почтовых отправлений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обработка почтовых отправлений
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обработка почтовых отправлений
Навык 1:
Осуществление приема почтовых отправлений и емкостей
Умения:
2-й разряд
1. Принимать почтовые отправления и емкости в соответствии с установленными правилами;
2. Проверять целостность и сохранность почтовых отправлений при приеме;
3. Регистрировать полученные отправления в журналах или учетных формах;
4. Отмечать получение отправлений и емкостей на сопроводительных документах;
5. Сортировать почтовые отправления по видам и категориям срочности;
6. Передавать принятые отправления на дальнейшую обработку в соответствии с инструкцией;
7. Соблюдать правила хранения и размещения почтовых отправлений до передачи.
3-й разряд
1. Принимать и учитывать почтовые отправления и емкости всех типов;
2. Проверять соответствие поступающих отправлений сопроводительной документации;
3. Осуществлять учет полученных почтовых отправлений в журналах и автоматизированных системах;
4. Отмечать факты повреждения или несоответствия отправлений и оформлять акты;
5. Передавать отправления в сортировочные и распределительные отделы согласно планам;
6. Составлять сводные записи о приеме почтовых отправлений за смену;
7. Обеспечивать правильное размещение почтовых отправлений и емкостей для дальнейшей обработки.
4-й разряд
1. Организовывать прием почтовых отправлений и емкостей всех видов;
2. Контролировать правильность сопроводительных документов и регистрации отправлений;
3. Проверять соответствие фактического поступления почтовых отправлений учетным данным;
4. Оформлять акты и отчеты при выявлении повреждений или недостач;
5. Координировать передачу отправлений в сортировочные подразделения и контроль за их размещением;
6. Осуществлять сводный учет принятых отправлений и анализировать отклонения;
7. Контролировать соблюдение правил хранения и обработки почтовых отправлений подчиненным персоналом.
Знания:
2-й разряд
1. Локальные нормативные акты оператора почты;
2. Правила оказания услуг почтовой связи;
3. Инструкции по эксплуатации контейнеров, поддонов, тары;

23-параграф. Пошта жөнелтілімдерін және баспа өнімдерін сұрыптаушы 4-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
9331-0-008 – Пошталық жөнелтілімдерді және баспа өнімерін сұрыптаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Пошта жөнелтілімдерін өңдеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пошта жөнелтілімдерін өңдеу
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Пошта жөнелтілімдерін өңдеу
1-дағды:
Пошта жөнелтілімдері мен сыйымдылықтарды қабылдауды жүзеге асыру
Машықтар:
2-разряд
1. Белгіленген ережелерге сәйкес пошта жөнелтілімдері мен сыйымдылықтарын қабылдау;
2. Қабылдау кезінде пошта жөнелтілімдерінің тұтастығы мен сақталуын тексеру;
3. Алынған жөнелтімдерді журналдарда немесе есепке алу нысандарында тіркеу;
4. Жөнелтілімдер мен сыйымдылықтарды ілеспе құжаттарда алуды белгілеу;
5. Пошта жөнелтілімдерін шұғыл түрлері мен санаттары бойынша сұрыптау;
6. Қабылданған жөнелтімдерді нұсқаулыққа сәйкес одан әрі өңдеуге беру;
7. Пошта жөнелтілімдерін бергенге дейін сақтау және орналастыру ережелерін сақтау.
3-разряд
1. Пошта жөнелтілімдерін және барлық типтегі сыйымдылықтарды қабылдау және қарастыру;
2. Келіп түскен жөнелтімдердің ілеспе құжаттамаға сәйкестігін тексеру;
3. Алынған пошта жөнелтілімдерін журналдарда және автоматтандырылған жүйелерде есепке алуды жүзеге асыру;
4. Жөнелтімдердің бүліну немесе сәйкес келмеу фактілерін белгілеу және актілерді ресімдеу;
5. Жоспарларға сәйкес жөнелтімдерді сұрыптау және тарату бөлімдеріне беру; 6. Ауысымда пошта жөнелтілімдерін қабылдау туралы жиынтық жазбалар жасау;
7. Әрі қарай өңдеу үшін пошта жөнелтілімдері мен сыйымдылықтардың дұрыс орналасуын қамтамасыз ету.
4-разряд
1. Пошта жөнелтілімдерін және барлық түрдегі сыйымдылықтарды қабылдауды ұйымдастыру;
2. Ілеспе құжаттардың дұрыстығын және жөнелтімдерді тіркеуді бақылау; 3. Пошта жөнелтілімдерінің нақты түсуінің есептік деректерге сәйкестігін тексеру;
4. Зақымдану немесе жетіспеушілік анықталған кезде актілер мен есептерді ресімдеу;
5. Жөнелтімдерді сұрыптау бөлімшелеріне беруді және олардың орналасуын бақылауды үйлестіру;
6. Қабылданған жөнелтімдердің жиынтық есебін жүргізу және ауытқуларды талдау;
7. Бағынысты персоналдың пошта жөнелтілімдерін сақтау және өңдеу ережелерін сақтауын бақылау.
Білімдер:
2-разряд
1. Пошта операторының жергілікті нормативтік актілері;
2. Пошта байланысы қызметтерін көрсету қағидалары;
3. Контейнерлер поддондар және тараларды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар;

4. Инструкции по применению фирменных печатей и пломб для регистрируемых отправлений;
5. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
6. Порядок действий работников при обнаружении опасных и запрещенных к пересылке предметов;
7. Основы информационной безопасности и обращения с цифровыми данными клиентов.
3-й разряд
1. Порядок обработки исходящих и транзитных почтовых отправлений и почтовых емкостей;
2. Порядок обработки международной почты в местах международного почтового обмена;
3. Инструкции о порядке экспедирования периодических печатных изданий и перевозки периодических печатных изданий;
4. Инструкции по учету количества услуг в объектах почтовой связи;
5. Локальные нормативные акты оператора почты и правила оказания услуг;
6. Базовые принципы работы систем трекинга и мобильной логистики;
7. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
4-й разряд
1. Полный порядок обработки исходящих, транзитных и международных почтовых отправлений и почтовых емкостей;
2. Порядок применения инструкций по эксплуатации контейнеров, поддонов, тары и фирменных пломб;
3. Требования к оформлению документов при обнаружении повреждений, недостач и нарушений;
4. Локальные нормативные акты оператора почты и правила оказания услуг;
5. Инструкции о порядке экспедирования периодических печатных изданий и перевозки их с контролем соблюдения сроков;
6. Базовые принципы работы систем трекинга, мобильной логистики и учета количества услуг;
7. Требования охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и информационной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение организации сортировки и обработки почтовых отправлений
Умения:
2-й разряд
1. Сортировать почтовые отправления по видам, направлениям и категориям срочности;
2. Обрабатывать периодические издания и филателическую продукцию в соответствии с установленным порядком;
3. Проверять целостность и правильность упаковки почтовых отправлений перед сортировкой;
4. Разделять почтовые отправления по емкостям (мешки, постпакеты, контейнеры);
5. Использовать простые механизмы и средства для облегчения сортировки почтовых отправлений;
6. Осуществлять записи о сортировке в журналах или учетных формах;
7. Соблюдать правила размещения и хранения почтовых отправлений до передачи в следующий этап обработки.
3-й разряд
1. Сортировать почтовые отправления всех видов и категорий с учетом направления и срочности;

4. Тіркелетін жөнелтілімдерге арналған фирмалық мөрлер мен пломбаларды қолдану жөніндегі нұсқаулықтар;
5. Еңбек қауіпсіздігі өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары;
6. Қауіпті және пошта арқылы жіберуге тыйым салынған заттар анықталған жағдайда қызметкерлердің іс-қимыл тәртібі;
7. Ақпараттық қауіпсіздік негіздері және клиенттердің цифрлық деректерімен жұмыс істеу қағидалары.
3-разряд
1. Шығыс және транзиттік пошта жөнелтілімдері мен пошта ыдыстарын өңдеу тәртібі;
2. Халықаралық пошта алмасу орындарында халықаралық поштаны өңдеу тәртібі;
3. Мерзімді баспасөз басылымдарын экспедициялау және оларды тасымалдау тәртібі жөніндегі нұсқаулықтар;
4. Пошта байланысы объектілерінде қызмет көлемін есепке алу тәртібі жөніндегі нұсқаулықтар;
5. Пошта операторының жергілікті нормативтік актілері және қызмет көрсету қағидалары;
6. Бақылау және мобильді логистика жүйелерінің жұмысының негізгі принциптері;
7. Еңбек қауіпсіздігі өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
4-разряд
1. Шығыс транзиттік және халықаралық пошта жөнелтілімдері мен пошта ыдыстарын толық өңдеу тәртібі;
2. Контейнерлер поддондар тара және фирмалық пломбаларды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану тәртібі;
3. Зақымданулар кемшіліктер және бұзушылықтар анықталған кезде құжаттарды ресімдеу талаптары;
4. Пошта операторының жергілікті нормативтік актілері және қызмет көрсету қағидалары;
5. Мерзімді баспасөз басылымдарын экспедирлеу және оларды мерзімдердің сақталуын бақылаумен тасымалдау тәртібі жөніндегі нұсқаулықтар;
6. Бақылау, мобильді логистика және қызметтер санын есепке алу жүйелерінің жұмысының негізгі принциптері;
7. Еңбек қауіпсіздігі өндірістік санитария өрт қауіпсіздігі және ақпараттық қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Пошта жөнелтілімдерін сұрыптауды және өңдеуді ұйымдастыруды қамтамасыз ету
Машықтар:
2-разряд
1. Пошта жөнелтілімдерін түрлері бағыттары және жеделдік санаттары бойынша сұрыптау;
2. Мерзімді басылымдарды және филателиялық өнімдерді белгіленген тәртіпке сәйкес өңдеу;
3. Сұрыптауға дейін пошта жөнелтілімдерінің бүтіндігін және орау дұрыстығын тексеру;
4. Пошта жөнелтілімдерін ыдыстар бойынша бөлу мешкілер постпакеттер контейнерлер;
5. Пошта жөнелтілімдерін сұрыптауды жеңілдетуге арналған қарапайым тетіктерді және құралдарды пайдалану;
6. Сұрыптау туралы деректерді журналдарда немесе есеп нысандарында тіркеу;
7. Пошта жөнелтілімдерін келесі өңдеу кезеңіне берілгенге дейін орналастыру және сақтау қағидаларын сақтау.
3-разряд
1. Пошта жөнелтілімдерінің барлық түрлері мен санаттарын бағыттары және жеделдігі ескеріле отырып сұрыптау;

2. Контролировать правильность сортировки и маркировки периодических изданий и филателической продукции;
3. Проверять целостность, правильность упаковки и соответствие сопроводительных документов;
4. Осуществлять учет и регистрировать результаты сортировки в журналах и автоматизированных системах;
5. Передавать отсортированные отправления в распределительные отделы или на дальнейшую обработку;
6. Выявлять и оформлять акты при обнаружении повреждений, недостач или нарушений при сортировке;
7. Обеспечивать соблюдение правил хранения и размещения почтовых отправлений до передачи.
4-й разряд
1. Организовывать и контролировать сортировку всех видов почтовых отправлений и емкостей;
2. Проверять соответствие фактической сортировки установленным планам и нормативам;
3. Контролировать правильность маркировки и обработки периодических изданий и филателической продукции;
4. Осуществлять сводный учет результатов сортировки и анализировать отклонения;
5. Оформлять акты и отчеты при выявлении повреждений, недостач и нарушений;
6. Координировать работу менее квалифицированного персонала при сортировке и обработке отправлений;
7. Обеспечивать соблюдение правил хранения, размещения и передачи почтовых отправлений и емкостей.
Знания:
2-й разряд
1. Локальные нормативные акты оператора почты, регламентирующие сортировку и обработку отправлений;
2. Правила оказания услуг почтовой связи и порядок сортировки почтовых отправлений;
3. Инструкции по эксплуатации контейнеров, поддонов и тары при сортировке;
4. Инструкции по применению фирменных печатей, пломб и маркировки отправлений;
5. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности при сортировке;
6. Порядок действий работников при обнаружении в почтовых отправлениях опасных и запрещенных предметов;
7. Основы информационной безопасности и обращения с цифровыми данными клиентов.
3-й разряд
1. Порядок сортировки исходящих, транзитных и международных почтовых отправлений;
2. Инструкции по экспедированию и обработке периодических печатных изданий и филателической продукции;
3. Инструкции по эксплуатации контейнеров, поддонов и тары, а также применению фирменных пломб;
4. Локальные нормативные акты оператора почты и правила оказания услуг;
5. Базовые принципы работы систем трекинга и мобильной логистики;
6. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
7. Порядок действий работников при обнаружении опасных и запрещенных к пересылке предметов.
4-й разряд

2. Мерзімді басылымдар мен филателиялық өнімдерді сұрыптау және таңбалау дұрыстығын бақылау;
3. Бүтіндікті орау дұрыстығын және ілеспе құжаттардың сәйкестігін тексеру;
4. Сұрыптау нәтижелерін журналдарда және автоматтандырылған жүйелерде есепке алу және тіркеу;
5. Сұрыпталған жөнелтілімдерді тарату бөлімдеріне немесе әрі қарай өңдеуге беру;
6. Сұрыптау кезінде зақымданулар кемшіліктер немесе бұзушылықтар анықталған жағдайда актілерді рәсімдеу;
7. Пошта жөнелтілімдерін берілгенге дейін сақтау және орналастыру қағидаларын сақтау.
4-разряд
1. Пошта жөнелтілімдері мен пошта ыдыстарының барлық түрлерін сұрыптауды ұйымдастыру және бақылау;
2. Нақты сұрыптаудың белгіленген жоспарларға және нормативтерге сәйкестігін тексеру;
3. Мерзімді басылымдар мен филателиялық өнімдерді таңбалау және өңдеу дұрыстығын бақылау;
4. Сұрыптау нәтижелерінің жиынтық есебін жүргізу және ауытқуларды талдау;
5. Зақымданулар кемшіліктер немесе бұзушылықтар анықталған жағдайда актілер мен есептерді рәсімдеу;
6. Жөнелтілімдерді сұрыптау және өңдеу кезінде төмен білікті персоналдың жұмысын үйлестіру;
7. Пошта жөнелтілімдері мен ыдыстарды сақтау орналастыру және беру қағидаларының сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
2-разряд
1. Жөнелтімдерді сұрыптауды және өңдеуді реттейтін пошта операторының жергілікті нормативтік актілері;
2. Пошта байланысы қызметтерін көрсету Қағидалары және пошта жөнелтілімдерін сұрыптау тәртібі;
3. Сұрыптау кезінде контейнерлерді, паллеттерді және ыдыстарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар;
4. Фирмалық мөрлерді, пломбаларды және жөнелтімдерді таңбалауды қолдану жөніндегі нұсқаулықтар;
5. Сұрыптау кезінде еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары;
6. Пошта жөнелтімдерінде қауіпті және тыйым салынған заттар табылған кезде қызметкерлердің іс-қимыл тәртібі;
7. Ақпараттық қауіпсіздік және клиенттердің цифрлық деректерімен жұмыс істеу негіздері.
3-разряд
1. Шығыс, транзиттік және халықаралық пошта жөнелтілімдерін сұрыптау тәртібі;
2. Мерзімді баспасөз басылымдары мен филателиялық өнімдерді экспедициялау және өңдеу жөніндегі нұсқаулықтар;
3. Контейнерлерді, паллеттерді және ыдыстарды пайдалану, сондай-ақ фирмалық пломбаларды қолдану жөніндегі нұсқаулықтар;
4. Пошта операторының жергілікті нормативтік актілері және қызмет көрсету ережелері;
5. Бақылау және мобильді логистика жүйелерінің жұмысының негізгі принциптері;
6. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары;
7. Қауіпті және жөнелтуге тыйым салынған заттар табылған кезде жұмыскерлердің іс-қимыл тәртібі.
4-разряд

1. Полный порядок сортировки исходящих, транзитных и международных почтовых отправлений;
2. Инструкции по экспедированию, обработке и перевозке периодических печатных изданий и филателии;
3. Инструкции по эксплуатации контейнеров, поддонов, тары, а также применению пломб и фирменных печатей;
4. Локальные нормативные акты оператора почты и правила оказания услуг;
5. Базовые принципы работы систем трекинга, мобильной логистики и учета количества услуг;
6. Требования охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и информационной безопасности;
7. Порядок действий при обнаружении опасных и запрещенных предметов в почтовых отправлениях.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Аккуратность
Хорошая память
Точность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Специалист по обслуживанию клиентов
3
Диспетчер почтовой связи
17. Карточка профессии "Почтальон":
Код группы:
5160-2
Код наименования занятия:
5160-2-002
Наименование профессии:
Почтальон
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 54. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № 500 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 54)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2020 года № 21771 (Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июня 2025 года № 189. "О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № 500 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 54)")
Параграф 24. Почтальон 2-й разряд
Выпуск 54. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № 500 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 54)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2020 года № 21771 (Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июня 2025 года № 189. "О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № 500 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 54)")

1. Шығыс, транзиттік және халықаралық пошта жөнелтілімдерін сұрыптаудың толық тәртібі;
2. Мерзімді баспасөз басылымдары мен филателияны экспедициялау, өңдеу және тасымалдау жөніндегі нұсқаулықтар;
3. Контейнерлерді, паллеттерді, ыдыстарды пайдалану, сондай-ақ пломбалар мен фирмалық мөрлерді қолдану жөніндегі нұсқаулықтар;
4. Пошта операторының жергілікті нормативтік актілері және қызмет көрсету ережелері;
5. Бақылау, мобильді логистика және қызметтер санын есепке алу жүйелерінің жұмысының негізгі принциптері;
6. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі және ақпараттық қауіпсіздік талаптары;
7. Пошта жөнелтілімдерінде қауіпті және тыйым салынған заттар табылған кездегі іс-қимыл тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дәлдік
Жақсы жады
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Клиенттерге қызмет көрсету жөніндегі маман
3
Пошта диспетчері
17. Кәсіптер карточкасы "Пошташы":
Топтың коды:
5160-2
Қызмет атауының коды:
5160-2-002
Кәсіптің атауы:
Пошташы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Шығарылым 54. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (54-шығарылым) бекіту туралы". Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 500 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 желтоқсанда № 21771 болып тіркелген (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2025 жылғы 20 маусымдағы № 189 бұйрығы. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (54-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 500 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы. Параграф 24. Пошташы 2-разряд
Параграф 24. Пошташы 2-разряд
Шығарылым 54. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (54-шығарылым) бекіту туралы". Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 500 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 желтоқсанда № 21771 болып тіркелген (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2025 жылғы 20 маусымдағы № 189 бұйрығы. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (54-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 500 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы. Параграф 24. Пошташы 3-разряд

Параграф 24. Почтальон 3-й разряд
Выпуск 54. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № 500 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 54)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2020 года № 21771 (Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июня 2025 года № 189. "О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № 500 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 54)")
Параграф 24. Почтальон 4-й разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Прием почтовых отправлений от отправителей, а также доставка и вручение нерегистрируемых почтовых отправлений, периодических печатных изданий уведомлений о получении почтовых отправлений, извещений о регистрируемых почтовых отправлениях и почтовых переводах денег
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Прием и доставка (вручение) почтовых отправлений;
2. Документальное оформление операций.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Прием и доставка (вручение) почтовых отправлений
Навык 1:
Обеспечение организации приема и доставки (вручение) нерегистрируемой письменной корреспонденции, уведомлений о получении почтовых отправлений, извещений о регистрируемых почтовых отправлениях и почтовых переводах денег
Умения:
2-й разряд
1. Обслуживать почтовый вагон, содержать его в чистоте;
2. Участвовать в обработке и обмене почты;
3. Производить штемпелевание корреспонденции;
4. Оформлять уведомления о вручении регистрируемых почтовых отправлений;
5. Принимать от населения простые письма для отправки.
3-й разряд
1. Участвовать в техническом осмотре почтового вагона перед отправкой в рейс;
2. Обеспечивать сохранность почты во время обмена и в пути следования;
3. Доставлять почтовые отправления и периодическую печать адресатам;
4. Доставлять адресатам все виды почтовых отправлений, пенсии, денежные переводы, периодические издания и телеграммы;
5. Оформлять документацию на доставленные регистрируемые почтовые отправления и телеграммы.
4-й разряд

Параграф 24. Пошташы 3-разряд
Шығарылым 54. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (54-шығарылым) бекіту туралы". Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 500 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 желтоқсанда № 21771 болып тіркелді (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2025 жылғы 20 маусымдағы № 189 бұйрығы. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (54-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 500 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы. Параграф 24. Пошташы 4-разряд
Параграф 24. Пошташы 4-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жөнелтушілерден пошта жөнелтілімдерін қабылдау, сондай-ақ тіркелетін пошта жөнелтілімдерін, мерзімді баспа басылымдарын пошта жөнелтілімдерін алғаны туралы хабарламаларды, тіркелетін пошта жөнелтілімдері және пошта ақша аударымдары туралы хабарламаларды жеткізу және тапсыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пошта жөнелтілімдерін қабылдау және жеткізу (тапсыру)
2. Операцияларды құжаттау
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Пошта жөнелтілімдерін қабылдау және жеткізу (тапсыру)
1-дағды:
Тіркелмейтін жазбаша хат-хабарларды, пошта жөнелтімдерін алу туралы хабарламаларды, тіркелетін пошта жөнелтімдері және пошта ақша аударымдары туралы хабарламаларды қабылдауды және жеткізуді (тапсыруды) ұйымдастыруды қамтамасыз ету
Машықтар:
2-разряд
1. Пошта вагонын күтіп-ұстау және оны тазалықта сақтау;
2. Поштаны өңдеуге және айырбастауға қатысу;
3. Хат-хабарға мөр басу (штемпель қою);
4. Тіркелетін пошта жөнелтімдерін тапсыру туралы хабарламаларды ресімдеу;
5. Халықтан қарапайым хаттарды қабылдау.
3-разряд
1. Рейс алдында пошта вагонының техникалық тексерісіне қатыс;
2. Поштаның айырбасы және қозғалыс барысында оның сақталуын қамтамасыз ету;
3. Пошта жөнелтімдері мен мерзімді басылымдарды адресаттарға жеткізу;
4. Барлық түрдегі пошта жөнелтімдерін, зейнетақы мен ақшалай аударымдарды, мерзімді басылымдар мен жеделхаттарды адресаттарға жеткізу;
5. Жеткізілген тіркелетін пошта жөнелтімдері мен жеделхаттарға құжаттаманы ресімдеу.
4-разряд

1. Получать корреспонденцию, периодическую печать, пенсионные поручения и денежные средства для доставки;
2. Наводить справки о выбывших адресатах и оформлять неврученные почтовые отправления;
3. Осуществлять обмен почты в пути и сдачу на конечном пункте, включая их погрузку и разгрузку;
4. Обеспечивать бесперебойную работу приборов отопления, водоснабжения, электрооборудования, вентиляции, холодильных установок, пылеочистительного стола и устранять их неисправности;
5. Подготавливать полученные почтовые отправления и периодические издания к доставке.
Знания:
2-й разряд
1. Локальные нормативные акты оператора почты;
2. Правила оказания услуг почтовой связи, стандарты, почтовая терминология;
3. Производственные и технологические процессы организации;
4. Нормы времени обслуживания доставочного участка;
5. Сроки выдачи в доставку почтовых отправлений.
3-й разряд
1. Маршрут доставочного участка;
2. Порядок приема, доставки и вручения почтовых отправлений;
3. Почтовые правила, продуктовая линейка, услуги и сервис в рамках должностных полномочий;
4. Перечень оказываемых оператором почты услуг;
5. Технико-эксплуатационные характеристики и правила использования оборудования;
6. Порядок действий при обнаружении в почтовых отправлениях предметов и веществ, опасных и /или запрещенных к пересылке;
7. Порядок работы с контрольно-кассовыми машинами, платежными приложениями.
4-й разряд
1. Документы, регламентирующие работу с бланками строгой отчетности;
2. Документы, устанавливающие контрольные сроки прохождения и обработки почтовых отправлений;
3. Порядок выдачи и приема бланков строгой отчетности, именных вещей, рабочего оборудования;
4. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
5. Правила обеспечения личной безопасности при нахождении на маршруте доставочного участка;
6. Способы и средства индивидуальной защиты и порядок их применения;
7. Стандарты обслуживания клиентов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение организации доставки (вручение) периодических печатных изданий, рекламных материалов
Умения:
2-й разряд
1. Оказывать помощь в заполнении форм, квитанций и других документов;
2. Производить подборку доставочных карточек на газеты и журналы по ходу и составлять ходовики на доставку периодической печати;
3. Получать почту и периодическую печать в начальном пункте;
4. Использовать мобильные приложения и сканеры для регистрации доставки и отслеживания;

1. Жеткізу үшін корреспонденцияны, мерзімді басылымдарды, зейнетақы тапсырмаларын және ақшалай қаражатты алу;
2. Мекенжайы өзгерген адресаттар туралы анықтама жинау және тапсырылмаған пошта жөнелтімдерін ресімдеу;
3. Жол бойында пошта айырбасын жүзеге асыру және соңғы пунктте тапсыру, соның ішінде тиеу мен түсіру жұмыстарын орындау;
4. Жылыту, сумен жабдықтау, электр жабдықтары, желдеткіш, тоңазытқыш қондырғылар мен шаң тазалау үстелдерінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және олардың ақауларын жою;
5. Алынған пошта жөнелтімдері мен мерзімді басылымдарды жеткізуге дайындау.
Білімдер:
2-разряд
1. Пошта операторының жергілікті нормативтік актілері;
2. Пошта байланысы қызметтерін көрсету қағидалары, стандарттары, пошта терминологиясы;
3. Ұйымның өндірістік және технологиялық процестері;
4. Жеткізу учаскесін қызмет көрсетудің уақыт нормалары;
5. Пошта жөнелтімдерін жеткізуге беру мерзімдері.
3-разряд
1. Жеткізу учаскесінің бағыты;
2. Пошта жөнелтімдерін қабылдау, жеткізу және тапсыру тәртібі;
3. Пошта ережелері, өнім желісі, лауазымдық өкілеттіктер шегіндегі қызметтер мен сервистер;
4. Пошта операторы көрсететін қызметтердің тізбесі;
5. Жабдықтардың техникалық және пайдалану сипаттамалары мен пайдалану қағидалары;
6. Пошта жөнелтімдерінде тасымалдауға тыйым салынған немесе қауіпті заттар мен бұйымдар анықталған жағдайда іс-қимыл тәртібі;
7. Бақылау-касса машиналарымен және төлемдік қосымшалармен жұмыс істеу тәртібі.
4-разряд
1. Қатаң есептегі бланкілермен жұмыс істеуді реттейтін құжаттар;
2. Пошта жөнелтімдерінің өту және өңделу мерзімдерін бақылау тәртібін белгілейтін құжаттар;
3. Қатаң есептегі бланкілерді, жеке пайдалануға берілетін заттарды және жұмыс жабдықтарын беру мен қабылдау тәртібі;
4. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары;
5. Жеткізу учаскесі маршруты бойында жүрген кезде жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары;
6. Жеке қорғану құралдарының түрлері мен оларды пайдалану тәртібі;
7. Клиенттерге қызмет көрсету стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Мерзімді баспа басылымдарын, жарнамалық материалдарды жеткізуді (тапсыруды) ұйымдастыруды қамтамасыз ету
Машықтар:
2-разряд
1. Нысандарды, түбіртектерді және басқа құжаттарды толтыруға көмек көрсету;
2. Газеттер мен журналдарға арналған жеткізу карточкаларын маршрут бойынша іріктеу және мерзімді басылымдарды жеткізуге арналған маршруттық тізімдерді жасау;
3. Поштаны және мерзімді басылымдарды бастапқы пункттен алу;
4. Жеткізуді тіркеу және бақылау үшін мобильдік қосымшаларды және сканерлерді пайдалану;

5. Оформлять уведомления о вручении регистрируемых почтовых отправлений.
3-й разряд
1. Планировать рационально движение по маршруту;
2. Работать с жалобами и возражениями клиентов;
3. Подбирать доставочные карточки на периодические издания по ходу и составлять по ним ходовики на доставку печати;
4. Продавать знаки почтовой оплаты на обслуживаемых доставочных участках;
5. Сопровождать и осуществлять обмен почты;
6. Организовывать и контролировать доставку периодических печатных изданий и рекламных материалов;
7. Планировать маршруты вручения с учетом сроков, загруженности и особенностей адресной базы.
4-й разряд
1. Контролировать правильность оформления документов при вручении и возврате отправлений;
2. Координировать работу подчиненных при доставке и обеспечивать соблюдение сроков;
3. Вести учет врученных и возвращенных отправлений, составлять сводные отчеты о доставке;
4. Оформлять акты при выявлении нарушений, недостач или повреждений доставляемых материалов;
5. Обеспечивать соблюдение правил охраны труда, информационной безопасности и обращения с персональными данными клиентов;
6. Участвовать в поименной проверке почты, вскрытии и заделке страховых мешков, приеме и выдаче почты из почтового вагона;
7. Разъяснять клиентам вопросы адресования, приема и выдачи почтовых отправлений, а также информировать о времени производства почтовых и телеграфных операций в отделениях связи и на почтамте;
8. Контролировать содержание в исправном состоянии абонентских шкафов и опорных пунктов, состояние благоустройства обслуживаемого доставочного участка (упорядочение наименований населенных пунктов и улиц, нумерации домов, освещения подъездов домов и др.) и принимать необходимые меры по устранению недостатков.
Знания:
2-й разряд
1. Виды и категории почтовых отправлений;
2. Сроки доставки почтовых отправлений и телеграмм;
3. Тарифы на услуги почтовой и телеграфной связи;
4. Порядок приема от населения телеграмм;
5. Стандарты обслуживания клиентов;
6. Правила оказания услуг почтовой связи, стандартов, почтовой терминологии.
3-й разряд
1. Локальные нормативные акты оператора почты;
2. График движения транспорта по маршруту;
3. Расположение улиц, домов, квартир на обслуживаемых доставочных участках;
4. Маршрут доставочного участка;
5. Базовые принципы работы систем трекинга и мобильной логистики;

5. Тіркелетін пошта жөнелтімдерін тапсыру туралы хабарламаларды ресімдеу.
3-разряд
1. Маршрут бойынша қозғалысты ұтымды жоспарлау;
2. Клиенттердің шағымдары мен наразылықтарымен жұмыс істеу;
3. Мерзімді басылымдарға арналған жеткізу карточкаларын маршрут бойынша іріктеу және олар бойынша басылымдарды жеткізуге арналған маршруттық тізімдерді жасау;
4. Қызмет көрсетілетін жеткізу учаскелерінде пошта төлемі белгілерін сату;
5. Поштаны алып жүру және айырбастау жұмыстарын орындау;
6. Мерзімді басылымдар мен жарнамалық материалдарды жеткізуді ұйымдастыру және бақылау;
7. Жеткізу маршруттарын мерзімдерді, жүктемені және мекенжай базасының ерекшеліктерін ескере отырып жоспарлау.
4-разряд
1. Жеткізу және қайтару кезінде құжаттардың дұрыс ресімделуін бақылау;
2. Жеткізу процесінде бағынысты қызметкерлердің жұмысын үйлестіру және мерзімдердің сақталуын қамтамасыз ету;
3. Жеткізілген және қайтарылған жөнелтімдердің есебін жүргізу, жеткізу бойынша жиынтық есептерді жасау;
4. Бұзушылықтар, жетіспеушіліктер немесе зақымданулар анықталған жағдайда актілерді ресімдеу;
5. Еңбекті қорғау, ақпараттық қауіпсіздік және клиенттердің дербес деректерімен жұмыс істеу қағидаларының сақталуын қамтамасыз ету;
6. Поштаны аты-жөн бойынша тексеруге, сақтандыру қаптарын ашу мен тігуге, пойыз поштасынан поштаны қабылдау мен тапсыруға қатысу;
7. Клиенттерге пошталық жөнелтімдерді мекенжайлау, қабылдау және тапсыру мәселелері бойынша түсініктеме беру, сондай-ақ пошта және телеграф операцияларының орындалу уақыты туралы ақпарат беру;
8. Абоненттік жәшіктер мен тірек пункттерінің жарамды күйде болуын, қызмет көрсетілетін жеткізу учаскесінің абаттандырылуын (елді мекендер мен көшелердің атауларын реттеу, үйлердің нөмірленуі, кіреберістердің жарықтандырылуы және т.б.) бақылау және анықталған кемшіліктерді жою бойынша қажетті шаралар қабылдау.
Білімдер:
2-разряд
1. Пошталық жіберілімдердің түрлері мен санаттары;
2. Пошталық жіберілімдер мен телеграммаларды жеткізу мерзімдері;
3. Пошта және телеграф байланысы қызметтерінің тарифтері;
4. Халықтан телеграммаларды қабылдау тәртібі;
5. Клиенттерге қызмет көрсетудің стандарттары;
6. Пошта байланысы қызметтерін көрсету қағидалары, стандарттары және пошталық терминология.
3-разряд
1. Пошта операторының жергілікті нормативтік актілері;
2. Маршрут бойынша көлік қозғалысының кестесі;
3. Қызмет көрсетілетін жеткізу учаскелеріндегі көшелердің, үйлер мен пәтерлердің орналасуы;
4. Жеткізу учаскесінің маршруты;
5. Бақылау және мобильді логистика жүйелерінің жұмыс істеуінің негізгі қағидаттары;

6. Порядок и инструкции по сопровождению, обмену и сохранности почты;
7. Порядок оформления документации на доставленные регистрируемые почтовые отправления и телеграммы для городских почтальонов.
4-й разряд
1. Производственные и технологические процессы организации;
2. Установленные нормативы и расписания доставки периодических печатных изданий;
3. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
4. Правила обеспечения личной безопасности при нахождении на маршруте доставочного участка;
5. Способы и средства индивидуальной защиты и порядка их применения;
6. Порядок доставки адресатам всех видов почтовых отправлений, периодических изданий и телеграмм;
7. Порядок доставки пенсий и пособий, а также предоставления услуг связи на дому;
8. Расположение улиц, домов, квартир на обслуживаемых доставочных участках.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Документальное оформление операций
Навык 1:
Ведение учета и документального оформления доставки (вручения) почтовых отправлений, уведомлений и извещений
Умения:
2-й разряд
1. Принимать и сортировать почтовые отправления и корреспонденцию по видам и адресам;
2. Оформлять записи в журналах учета приема и вручения почтовых отправлений;
3. Заполнять бланки уведомлений и извещений по установленным образцам;
4. Производить отметки о вручении почтовых отправлений в учетных формах;
5. Передавать почтовые отправления адресатам под роспись в установленных документах;
6. Возвращать неврученные отправления с соответствующими отметками и записями в журнале.
3-й разряд
1. Осуществлять прием, учет и регистрацию почтовых отправлений с использованием установленных форм;
2. Проверять правильность оформления адресов, квитанций, уведомлений и сопроводительных документов;
3. Производить учет врученных и возвращенных почтовых отправлений, уведомлений и извещений;
4. Оформлять акты и служебные записки при выявлении нарушений в доставке;
5. Подготавливать отчетные формы по результатам вручения почтовых отправлений за смену (день);
6. Контролировать соответствие фактических данных учетным записям по доставке корреспонденции.
4-й разряд
1. Осуществлять полный учет и документальное оформление доставки почтовых отправлений всех видов;
2. Проверять и утверждать правильность заполнения документов, связанных с приемом и вручением корреспонденции;
3. Составлять сводные отчеты о движении почтовых отправлений и уведомлений по маршрутам доставки;

6. Поштаны ілеспелеу, айырбастау және сақталу тәртібі мен нұсқаулықтары;
7. Қалалық пошташылар үшін тіркелген пошталық жіберілімдер мен телеграммаларды жеткізу туралы құжаттаманы ресімдеу тәртібі.
4-разряд
1. Ұйымның өндірістік және технологиялық процестері;
2. Мерзімді баспа басылымдарын жеткізудің белгіленген нормативтері мен кестелері;
3. Еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары;
4. Жеткізу учаскесінің маршруты бойынша жүрген кезде жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары;
5. Жеке қорғану құралдарының түрлері, қолдану тәсілдері мен тәртібі;
6. Барлық түрдегі пошталық жіберілімдерді, мерзімді басылымдарды және телеграммаларды алушыларға жеткізу тәртібі;
7. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды жеткізу, сондай-ақ үйде байланыс қызметтерін көрсету тәртібі;
8. Қызмет көрсетілетін жеткізу учаскелеріндегі көшелердің, үйлер мен пәтерлердің орналасуы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Операцияларды құжаттау
1-дағды:
Пошта жөнелтілімдерін, хабарламалар мен хабарламаларды жеткізуді (тапсыруды) есепке алуды және құжаттамалық ресімдеуді жүргізу
Машықтар:
2-разряд
1. Пошталық жөнелтілімдерді және хат-хабарларды түрлері мен мекенжайлары бойынша қабылдау және сұрыптау;
2. Пошталық жөнелтілімдерді қабылдау мен тапсыруды есепке алу журналдарында жазбаларды жүргізу;
3. Белгіленген үлгілерге сәйкес хабарламалар мен ескертпе бланкілерін толтыру;
4. Пошталық жөнелтілімдерді тапсыру туралы есептік нысандарда белгі қою;
5. Пошталық жөнелтілімдерді алушыларға белгіленген құжаттарда қол қойғызу арқылы тапсыру;
6. Тиісті белгілер мен журналдағы жазбалармен бірге жеткізілмеген жөнелтілімдерді қайтару.
3-разряд
1. Белгіленген нысандарды пайдалана отырып, пошталық жөнелтілімдерді қабылдау, есепке алу және тіркеуді жүзеге асыру;
2. Мекенжайлардың, түбіртектердің, хабарламалар мен ілеспе құжаттардың дұрыс ресімделуін тексеру;
3. Тапсырылған және қайтарылған пошталық жөнелтілімдерді, хабарламаларды және ескертпелерді есепке алу;
4. Жеткізу барысында анықталған бұзушылықтар бойынша актілер мен қызметтік жазбаларды ресімдеу;
5. Ауысым (күн) қорытындылары бойынша пошталық жөнелтілімдерді тапсыру туралы есептік нысандарды дайындау;
6. Хат-хабар жеткізу бойынша нақты деректердің есептік жазбаларға сәйкестігін бақылау.
4-разряд
1. Барлық түрдегі пошталық жөнелтілімдерді жеткізудің толық есебін жүргізу және құжаттамалық ресімделуін қамтамасыз ету;
2. Хат-хабарларды қабылдау мен тапсыруға байланысты құжаттардың дұрыс толтырылуын тексеру және бекіту;
3. Жеткізу маршруттары бойынша пошталық жөнелтілімдер мен хабарламалардың қозғалысы туралы жиынтық есептер жасау;

4. Оформлять и анализировать акты, отчеты и иную документацию при нарушениях в процессе доставки;
5. Использовать автоматизированные системы учета и обработки почтовых данных;
6. Осуществлять контроль за правильностью ведения учетных форм и своевременным оформлением документов менее квалифицированным персоналом.
Знания:
2-й разряд
1. Основные виды почтовых отправлений и их отличительные признаки;
2. Правила сортировки и комплектования почтовой корреспонденции;
3. Формы первичных учетных документов (журналы, извещения, уведомления);
4. Порядок заполнения простых бланков и отметок о вручении;
5. Правила обращения с почтовыми отправлениями и обеспечения их сохранности;
6. Основы трудовой дисциплины и правила внутреннего трудового распорядка.
3-й разряд
1. Порядок ведения учетных документов по доставке и вручению почтовых отправлений;
2. Правила оформления сопроводительных документов и квитанций;
3. Требования к составлению актов при нарушениях и несоответствиях;
4. Порядок хранения и передачи документов учета почтовых операций;
5. Основы правил оказания почтовых услуг и взаимодействия с клиентами;
6. Правила эксплуатации простейших средств механизации и оргтехники (весы, терминалы, принтеры).
4-й разряд
1. Полный порядок документооборота при приеме, обработке и доставке почтовых отправлений;
2. Правила ведения и оформления сводных отчетов и актов;
3. Основы нормативных документов, регулирующих почтовую связь и доставку корреспонденции;
4. Принципы работы автоматизированных систем учета и регистрации почтовых операций;
5. Требования к сохранности и конфиденциальности почтовых отправлений и данных;
6. Основы организации труда и контроля качества выполнения почтовых операций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Аккуратность
Хорошая память
Ответственность
Точность
Внимательность
Обязательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Специалист по обслуживанию клиентов
3
Диспетчер (почтовой связи)
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
18. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Исполнитель:
Өзбеков С.Қ., +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
19. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Руководитель проекта:
Өзбеков С.Қ.
E-mail: transport@transport.gov.kz.

4. Жеткізу процесінде анықталған бұзушылықтар бойынша актілерді, есептерді және өзге де құжаттарды ресімдеу мен талдау;
5. Пошталық деректерді есепке алу мен өңдеудің автоматтандырылған жүйелерін пайдалану;
6. Төменгі біліктіліктегі қызметкерлер тарапынан есептік нысандарды дұрыс жүргізу мен құжаттарды уақтылы ресімдеу барысына бақылау жасау.
Білімдер:
2-разряд
1. Пошталық жөнелтілімдердің негізгі түрлері және олардың ерекшелік белгілері;
2. Пошталық корреспонденцияны сұрыптау және жинақтау қағидалары;
3. Бастапқы есептік құжаттардың нысандары (журналдар, хабарламалар, ескертпелер);
4. Қарапайым бланкілер мен тапсыру белгілерін толтыру тәртібі;
5. Пошталық жөнелтілімдермен жұмыс істеу және олардың сақталуын қамтамасыз ету ережелері;
6. Еңбек тәртібінің негіздері және ішкі еңбек тәртібі қағидалары.
3-разряд
1. Пошталық жөнелтілімдерді жеткізу мен тапсыру бойынша есептік құжаттарды жүргізу тәртібі;
2. Ілеспе құжаттар мен түбіртектерді ресімдеу ережелері;
3. Бұзушылықтар мен сәйкессіздіктер анықталған жағдайда актілерді жасауға қойылатын талаптар;
4. Пошта операцияларының есептік құжаттарын сақтау және тапсыру тәртібі;
5. Пошта қызметтерін көрсету қағидалары мен клиенттермен өзара іс-қимыл негіздері;
6. Механикаландыру мен ұйымдастыру техникасының қарапайым құралдарын (таразылар, терминалдар, принтерлер) пайдалану ережелері.
4-разряд
1. Пошталық жөнелтілімдерді қабылдау, өңдеу және жеткізу кезіндегі құжат айналымының толық тәртібі;
2. Жиынтық есептер мен актілерді жүргізу және ресімдеу ережелері;
3. Пошта байланысы мен корреспонденция жеткізуді реттейтін нормативтік құжаттардың негіздері;
4. Пошта операцияларын есепке алу және тіркеудің автоматтандырылған жүйелерінің жұмыс қағидаттары;
5. Пошталық жөнелтілімдер мен деректердің сақталуы мен құпиялылығына қойылатын талаптар;
6. Пошталық операцияларды орындау сапасын бақылау және еңбекті ұйымдастырудың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Дәлдік
Жақсы жады
Жауапкершілік
Дәлдік
Зейін
Міндеттеме
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Клиенттерге қызмет көрсету жөніндегі маман
3
Пошта диспетчері
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
18. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы:
С.Қ. Өзбеков, +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
19. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі.
Жоба жетекшісі:
С.Қ. Өзбеков
E-mail: transport@transport.gov.kz.

Номер телефона: +7 (717) 298 33 02.
20. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 3, 19 августа 2025 год.
21. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 08 декабря 2025 год.
22. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
23. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 год.
24. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2028 год.
Приложение 2 к приказу
Профессиональный стандарт: "Логистическая деятельность по перевозке грузов в цепи поставок"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Логистическая деятельность по перевозке грузов в цепи поставок" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33401), устанавливают требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) смешанная перевозка – перевозка двумя или более видами транспорта по единой товарно-транспортной накладной (единому коносаменту);
2) договор смешанных перевозок – договор, заключенный между оператором смешанных перевозок и клиентом (грузоотправителем, грузополучателем, пассажиром, фрахтователем) для осуществления смешанной перевозки;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) оператор вагонов (контейнеров) - лицо, владеющее вагонами (контейнерами) на праве собственности или иных законных основаниях, участвующее на основе договора с перевозчиком в перевозочном процессе путем оказания услуг оператора вагонов (контейнеров) и указанное в перевозочных документах;
5) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
6) груз – имущество, в том числе порожний собственный вагон (контейнер), принятое к перевозке с оформлением договора перевозки;
7) грузоотправитель – лицо, указанное в перевозочных документах и отправляющее груз;
8) грузополучатель – лицо, указанное в перевозочных документах и получающее груз;

Телефон нөмірі: +7 (717) 298 33 02.
20. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 3 , 2025 жылғы 19 тамыз.
21. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 8 желтоқсан.
22. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
23. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2-нұсқа, 2025 жыл.
24. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 31 желтоқсан.
Бұйрығына 2-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Жеткізу тізбегіндегі жүктерді тасымалдау бойынша логистикалық қызмет"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Жеткізу тізбегіндегі жүктерді тасымалдау бойынша логистикалық қызмет" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі №377 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33401 болып тіркелген) бекітілген Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламарын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) аралас тасымалдау – бірыңғай тауар-көлік жүкқұжаты (бірыңғай коносамент) бойынша екі немесе одан да көп көлік түрімен тасымалдау;
2) аралас тасымалдау шарты – аралас тасымалдауды жүзеге асыру үшін аралас тасымалдау операторы мен клиент (жүк жөнелтуші, жүк алушы, жолаушы, жалға алушы) арасында жасалған шарт;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) вагондар (контейнерлер) операторы – вагондарды (контейнерлердi) меншiк құқығымен немесе өзге де заңды негiздерде иеленушi және (немесе) тасымалдаушымен жасалған шарт негiзiнде вагондар (контейнерлер) операторы қызметін көрсету жолымен тасымалдау процесiне қатысатын және тасымалдау құжаттарында көрсетiлген тұлға;
5) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
6) жүк – тасымалдау шартын ресімдей отырып, тасымалдауға қабылданған мүлік, оның ішінде бос меншікті вагон (контейнер);
7) жүк жөнелтуші – тасымалдау құжаттарында көрсетілген және жүкті жөнелтетін тұлға;
8) жүк алушы – тасымалдау құжаттарында көрсетілген және жүкті алатын тұлға;

9) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
10) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
11) профессиональный стандарт (далее – профессиональный стандарт) – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
12) договор транспортной экспедиции – договор, согласно которому экспедитор обязуется за вознаграждение и за счет другой стороны (клиента, отправителя или получателя груза) выполнить или организовать выполнение определенных договором экспедиции услуг, связанных с перевозкой груза, в том числе заключить от имени клиента или от своего имени договор перевозки груза;
13) транспортная логистика – совокупность взаимосвязанных действий участников перевозочного процесса по планированию и управлению транспортировкой (перевозкой) грузов от грузоотправителя (производителя) до грузополучателя по оптимальному маршруту с использованием различных видов транспорта (железнодорожного, автомобильного, морского, внутреннего водного, воздушного), включающих мониторинг за движением грузов на каждом этапе транспортировки (перевозки);
14) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
15) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
16) мультимодальная перевозка – перевозка двумя и более видами транспорта;
17) перевозка – перемещение грузов из пункта отправления в пункт назначения;
18) перевозочные документы – договор перевозки (железнодорожная транспортная накладная);
19) перевозчик – лицо, осуществляющее деятельность по перевозке грузов или пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений и указанное в перевозочных документах, владеющее на праве собственности или на ином законном основании подвижным составом, включая тяговые транспортные средства;
20) экспедитор – лицо, оказывающее услуги по организации перевозок грузов, которое может указываться в перевозочных документах в качестве плательщика перевозки на основании договора транспортной экспедиции.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:

9) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
10) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
11) кәсіптік стандарт (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
12) көлік экспедициясы шарты – экспедитор сыйақы үшін және екінші тараптың (клиенттің, жүк жөнелтушінің немесе алушының) есебінен экспедиция шартында белгіленген жүкті тасымалдауға байланысты қызметтерді орындауға немесе орындауды ұйымдастыруға, оның ішінде клиенттің атынан немесе өз атынан жүкті тасымалдау шартын жасасуға міндеттенетін шарт;
13) көлік логистикасы – тасымалдау процесіне қатысушылардың жүктерді тасымалдаудың (тасымалдаудың) әрбір кезеңінде жүктердің қозғалысына мониторингті қамтитын көліктің әртүрлі түрлерін (теміржол, автомобиль, теңіз, ішкі су, әуе) пайдалана отырып, жүк жөнелтушіден (өндірушіден) жүк алушыға дейін оңтайлы маршрут бойынша тасымалдауды (тасымалдауды) жоспарлау және басқару жөніндегі өзара байланысты іс-қимылдарының жиынтығы;
14) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
15) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
16) мультимодальды тасымалдау – көліктің екі және одан да көп түрімен тасымалдау;
17) тасымалдау – жүктерді жөнелту пунктінен межелі пунктке ауыстыру;
18) тасымалдау құжаттары – тасымалдау шарты (теміржол көлігі жүкқұжаты);
19) тасымалдаушы – жүктерді немесе жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, почта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және тасымалдау құжаттарында көрсетілген, тартқыш көлік құралдарын қоса алғанда, меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде жылжымалы құрамды иеленетін тұлға;
20) экспедитор – тасымалдау құжаттарында көлік экспедициясы шартының негізінде тасымалдауды төлеуші ретінде көрсетілуі мүмкін жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру бойынша қызметтер көрсететін тұлға.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады

1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
5) ТиПО – Техническое и профессиональное образование.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Логистическая деятельность по перевозке грузов в цепи поставок.
5. Код профессионального стандарта: H132.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование:
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.29 Прочая вспомогательная транспортная деятельность;
52.29.1 Транспортно-экспедиционные услуги.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Логистическая деятельность по перевозке грузов в цепи поставок" устанавливает требования к деятельности по удовлетворению потребностей грузовладельцев в обеспечении перевозок грузов вагонами (контейнерами).
8. Перечень карточек профессий:
1) Специалист по логистике (по управлению данными цепочками поставок) - 5 уровень ОРК;
2) Менеджер по транспорту (по логистике) - 6 уровень ОРК;
3) Специалист по логистике (по мультимодальным перевозкам) - 6 уровень ОРК;
4) Инженер по организации перевозок (грузов в цепи поставок) - 6 уровень ОРК;
5) Специалист по логистике (на транспорте) - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Специалист по логистике (по управлению данными цепочками поставок)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-008
Наименование профессии:
Специалист по логистике (по управлению данными цепочками поставок)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Организация воздушных перевозок
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Эксплуатация водного транспорта (по профилю)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена) не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Создание и управление информационными ресурсами в области организации перевозок
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1) БА – басшы, маман және басқа да лауазымдардың біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
5) ТЖКБ – техникалық және кәсіби білім.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жеткізу тізбегіндегі жүктерді тасымалдау бойынша логистикалық қызмет.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H132.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау:
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.29 Өзге де көліктік қосалқы қызмет;
52.29.1 Көліктік-экспедициялық қызметтер;
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Жеткізу тізбегіндегі жүктерді тасымалдау бойынша логистикалық қызмет" Кәсіптік стандарты жүк иелерінің вагондармен (контейнерлермен)жүктерді тасымалдауды қамтамасыз етудегі қажеттіліктерін қанағаттандыру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды белгілейді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Логистика маманы (жеткізу тізбегінің мәліметтерін басқару бойынша) – 5 СБШ-нің деңгейі;
2) Көлік бойынша менеджер (логистика бойынша) – 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Логистика маманы (мультимодальды тасымал бойынша) – 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Жүк тасымалын ұйымдастыру бойынша инженер (жеткізу тізбегіндегі) – 6 СБШ-нің деңгейі;
5) Логистика маманы (көліктегі) – 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптер карточкасы "Логистика маманы (жеткізу тізбегінің мәліметтерін басқару бойынша)":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-008
Кәсіптің атауы:
Логистика маманы (жеткізу тізбегінің мәліметтерін басқару бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Автокөлікте тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Темір жолкөлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Cу көлігін пайдалану (бейін бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
техникалық және кәсіптік білім (орта буын маманы) кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тасымалдауды ұйымдастыру саласында ақпараттық ресурстарды құру және басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Формирование баз данных транспорта, транспортных операций и загрузка данных;
2. Совершенствование системы управления данными цепочек поставок.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование баз данных транспорта, транспортных операций и загрузка данных
Навык 1:
Обеспечение функционирования баз данных по цепочке поставок
Умения:
1. Пользоваться автоматизированными системами учета, регистрации, контроля транспорта, транспортных операций, соответствующих затрат и информационно-справочными системами;
2. Применять специальные процедуры установки программного обеспечения для поддержки работы пользователей с базой данных;
3. Применять специальные процедуры управления правами доступа пользователей, администраторов;
4. Выполнять регламентные процедуры по резервированию данных;
5. Принимать участие в технической обработке информационного содержания базы данных;
6. Оказывать содействие специалистам в области логистики в обработке и анализе данных;
7. Выбирать способ действия из известных;
8. Контролировать, оценивать и корректировать свои действия;
9. Осуществлять быстрый ввод данных.
Знания:
1. Состав программного обеспечения, регламенты и процедуры его установки и настройки;
2. Основы логистики и управления цепями поставок;
3. Основы организации перевозок, сопутствующие информационные потоки;
4. Технологии, способы мониторинга транспортных средств и грузов, затрат, передачи информации;
5. Специальные знания по работе с установленной базой данных;
6. Общие основы решения практических задач по созданию резервных копий баз данных;
7. Технические средства сбора, хранения, обработки информации;
8. Компьютерная терминология;
9. Основы информационных технологий;
10. Знание автоматизированных систем учета, регистрации, контроля и информационно-справочных систем, используемых в деятельности предприятия;
11. Владение английского языка на уровне (при необходимости), достаточном для ведения переговоров и деловой переписки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение оптимизации функционирования баз данных
Умения:
1. Проводить проверку корректности, полноты и непротиворечивости данных, вносимых в базу данных;
2. Осуществлять актуализацию, структурирование и систематизацию данных в соответствии с установленными требованиями;
3. Применять инструменты обработки данных (фильтрация, сортировка, группировка, агрегирование) при работе с базами данных;
4. Настраивать параметры функционирования баз данных в соответствии с установленными регламентами и требованиями логистических процессов;

1. Көлік, көлік операциялары дерекқорларын қалыптастыру және деректерді жүктеу;
2. Жеткізу тізбегі деректерін басқару жүйесін жетілдіру.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Көлік, көлік операциялары дерекқорларын қалыптастыру және деректерді жүктеу
1-дағды:
Жеткізу тізбегі бойынша деректер базасының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Есептеудің, тіркеудің, көлікті бақылаудың, көлік операцияларының, тиісті шығындардың автоматтандырылған жүйелерін және ақпараттық-анықтамалық жүйелерді пайдалану;
2. Пайдаланушылардың дерекқормен жұмыс істеуін қолдау үшін бағдарламалық жасақтаманы орнатудың арнайы процедураларын қолдау;
3. Пайдаланушылардың, әкімшілердің қол жеткізу құқықтарын басқарудың арнайы рәсімдерін қолдану;
4. Деректерді резервтеу бойынша регламенттік рәсімдерді орындау;
5. Деректер базасының ақпараттық мазмұнын техникалық өңдеуге қатысу;
6. Деректерді өңдеу мен талдауда логистика саласындағы мамандарға көмек көрсету;
7. Белгілі әрекеттің әдісін таңдау;
8. Өз әрекеттеріңізді бақылау, бағалау және реттеу;
9. Деректерді жылдам енгізу.
Білімдер:
1. Бағдарламалық жасақтаманың құрамы, оны орнату және баптау ережелері мен процедуралары;
2. Логистика және жеткізу тізбегін басқару негіздері;
3. Тасымалдауды ұйымдастыру негіздері, ілеспе ақпараттық ағындар;
4. Технологиялар, көлік құралдары мен жүктерді, шығындарды мониторингтеу, ақпарат беру тәсілдері;
5. Белгіленген дерекқормен жұмыс істеу бойынша арнайы білім;
6. Деректер базасының резервтік көшірмелерін жасау бойынша практикалық мәселелерді шешудің жалпы негіздері;
7. Ақпаратты жинаудың, сақтаудың, өңдеудің техникалық құралдары;
8. Компьютерлік терминология;
9. Ақпараттық технологиялар негіздері;
10. Кәсіпорын қызметінде пайдаланылатын есепке алудың, тіркеудің, бақылаудың және ақпараттық-анықтамалық жүйелердің автоматтандырылған жүйелерін білу;
11. Келіссөздер жүргізу және іскерлік хат алмасу үшін жеткілікті деңгейде (қажет болған жағдайда) ағылшын тілін біл.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Деректер базасының жұмыс істеуін оңтайландыруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Деректер базасына енгізілетін деректердің дұрыстығын, толықтығын және дәйектілігін тексеруді жүргізу;
2. Белгіленген талаптарға сәйкес деректерді өзектендіруді, құрылымдауды және жүйелеуді жүзеге асыру;
3. Деректер базасымен жұмыс істеу кезінде деректерді өңдеу құралдарын (сүзу, сұрыптау, топтастыру, жинақтау) қолдану;
4. Логистикалық процестердің белгіленген регламенттері мен талаптарына сәйкес мәліметтер базасының жұмыс істеу параметрлерін реттеу;

5. Выполнять тестирование работоспособности модулей информационных систем, выявлять ошибки и формировать информацию для их устранения;
6. Осуществлять участие во внедрении и адаптации обновлений информационных систем, применяемых в транспортной логистике.
Знания:
1. Основные тенденции развития информационных технологий в области баз данных;
2. Основные тенденции в организации перевозок, мониторинге транспортных средств и грузов, учете затрат и передаче информации;
3. Принципы работы, технологии и возможности аппаратного и программного обеспечения базы данных, установленной в организации;
4. Требования к структуре, формам и стандартам представления данных в транспортной логистике;
5. Методы обеспечения качества данных: полнота, достоверность, непротиворечивость и актуальность;
6. Основы информационной безопасности, требования к защите и конфиденциальности данных при работе с информационными системами.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Осуществление управления "физическим" развитием базой данных
Умения:
1. Анализировать физическую структуру базы данных и определять необходимость ее модификации для обеспечения оптимальной производительности и устойчивости работы;
2. Проектировать и корректировать физические объекты базы данных (индексы, партиции, таблицы, файловые группы) в соответствии с требованиями логистических процессов;
3. Оценивать объем и динамику роста данных и планировать потребности в ресурсах хранения и вычислительных мощностях;
4. Проводить мониторинг производительности базы данных и выявлять "узкие места", связанные с физической организацией данных;
5. Осуществлять оптимизацию физических параметров базы данных (индексирование, партиционирование, настройка параметров хранения) для повышения скорости обработки логистической информации;
6. Выполнять мероприятия по обеспечению отказоустойчивости и целостности данных при изменении физической структуры базы данных, включая настройку резервирования и распределенного хранения.
Знания:
1. Принципы организации данных (файловые структуры, таблицы, индексы, сегменты, партиции);
2. Методы оптимизации производительности баз данных, включая стратегию индексирования, партиционирования и распределения данных;
3. Основы архитектуры систем управления базами данных и их влияние на физическое размещение и обработку данных;
4. Методы мониторинга, диагностики и анализа производительности при работе с физическими объектами базы данных;

5. Ақпараттық жүйелер модульдерінің жұмыс қабілеттілігін тестілеуді орындау, қателерді анықтау және оларды жою үшін ақпарат қалыптастыру;
6. Көлік логистикасында қолданылатын ақпараттық жүйелердің жаңартуларын енгізуге және бейімдеуге қатысуды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Деректер базасы саласындағы ақпараттық технологияларды дамытудың негізгі тенденциялары;
2. Тасымалдауды ұйымдастырудағы, көлік құралдары мен жүктердің мониторингіндегі, шығындарды есепке алудағы және ақпарат берудегі негізгі үрдістер;
3. Ұйымда орнатылған мәліметтер базасын аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етудің жұмыс принциптері, технологиялары және мүмкіндіктері;
4. Көлік логистикасындағы деректерді ұсыну құрылымына, нысандары мен стандарттарына қойылатын талаптар;
5. Деректер сапасын қамтамасыз ету әдістері: толықтығы, сенімділігі, дәйектілігі және өзектілігі;
6. Ақпараттық қауіпсіздік негіздері, ақпараттық жүйелермен жұмыс істеу кезінде деректердің қорғалуы мен құпиялылығына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Деректер базасын "физикалық" дамытуды басқаруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Деректер базасының физикалық құрылымын талдаңыз және оңтайлы өнімділік пен жұмыс тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін оны өзгерту қажеттілігін анықтау;
2. Логистикалық процестердің талаптарына сәйкес мәліметтер базасының физикалық объектілерін (индекстер, партиялар, кестелер, файлдық топтар) жобалау және түзету;
3. Деректердің көлемі мен өсу динамикасын бағалау және сақтау ресурстары мен есептеу қуатына қажеттіліктерді жоспарлау;
4. Мәліметтер базасының жұмысына мониторинг жүргізу және деректерді физикалық ұйымдастырумен байланысты "қиындықтарды" анықтау;
5. Логистикалық ақпаратты өңдеу жылдамдығын арттыру үшін мәліметтер базасының физикалық параметрлерін оңтайландыру (индекстеу, партиялау, сақтау параметрлерін реттеу);
6. Деректер базасының физикалық құрылымы өзгерген кезде деректердің ақауларға төзімділігі мен тұтастығын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды, оның ішінде резервтеу мен таратылған сақтауды баптауды орындау.
Білімдер:
1. Деректерді ұйымдастыру принциптері (файл құрылымдары, кестелер, индекстер, сегменттер, партиялар) ;
2. Деректерді индекстеу, партиялау және тарату стратегиясын қоса алғанда, мәліметтер базасының өнімділігін оңтайландыру әдістері;
3. Мәліметтер базасын басқару жүйелерінің архитектурасының негіздері және олардың деректерді физикалық орналастыруға және өңдеуге әсері;
4. Мәліметтер базасының физикалық объектілерімен жұмыс істеу кезінде өнімділікті бақылау, диагностикалау және талдау әдістері;

5. Принципы обеспечения отказоустойчивости и сохранности данных, включая физическое резервирование, репликацию и распределенное хранение;
6. Требования к обеспечению целостности данных при изменении физической структуры (ограничения, транзакционная целостность, контроль зависимостей).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Обеспечение информационной безопасности на уровне базы данных
Умения:
1. Настраивать и контролировать права доступа пользователей к объектам базы данных в соответствии с установленными политиками безопасности;
2. Применять методы шифрования данных при хранении и передаче информации в рамках установленной системы защиты;
3. Осуществлять мониторинг действий пользователей и системных событий, связанных с безопасностью базы данных;
4. Выявлять и предотвращать попытки несанкционированного доступа и иные угрозы информационной безопасности;
5. Обеспечивать выполнение регламентов по резервному копированию и восстановлению данных с соблюдением требований к их защищенности;
6. Проводить анализ уязвимостей и оценку рисков, связанных с эксплуатацией базы данных, и формировать предложения по усилению защиты.
Знания:
1. Угрозы безопасности баз данных и способы их предотвращения;
2. Инструменты обеспечения безопасности баз данных и их возможности;
3. Методы аутентификации и авторизации пользователей, применяемые в системах управления базами данных;
4. Принципы шифрования и защиты данных при хранении и передаче информации;
5. Требования и регламенты по журналированию, мониторингу и аудиту действий пользователей в системе управления базами данных;
6. Основы управления уязвимостями и рисками, связанными с эксплуатацией баз данных (патчи, обновления, политика безопасности).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Совершенствование системы управления данными цепочек поставок
Навык 1:
Осуществление совершенствования системы управления данными цепочек поставок
Умения:
1. Анализировать ситуацию по информационному обеспечению цепочек поставок и разрабатывать предложения по его развитию;
2. Анализировать информацию о современных технологиях организации перевозок, мониторинга транспортных средств и грузов, затрат, передачи информации и разрабатывать предложения по их внедрению в деятельность компании;
3. Анализировать показатели эффективности (KPI) в логистических процессах и предлагать пути их оптимизации;
4. Осуществлять анализ и оптимизацию процессов сбора, передачи и обработки данных в цепочке поставок для повышения прозрачности и скорости информационного обмена;

5. Физикалық резервтеуді, репликацияны және таратылған сақтауды қоса алғанда, деректердің ақауларға төзімділігі мен сақталуын қамтамасыз ету принциптері;
6. Физикалық құрылым өзгерген кезде деректердің тұтастығын қамтамасыз етуге қойылатын талаптар (шектеулер, транзакциялық тұтастық, тәуелділікті бақылау).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Деректер базасы деңгейінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Белгіленген қауіпсіздік саясатына сәйкес пайдаланушылардың дерекқор нысандарына кіру құқықтарын теңшеу және бақылау;
2. Белгіленген қорғау жүйесі шеңберінде ақпаратты сақтау және беру кезінде деректерді шифрлау әдістерін қолдану;
3. Деректер базасының қауіпсіздігіне байланысты пайдаланушылардың іс-әрекеттеріне және жүйелік оқиғаларға мониторинг жүргізу;
4. Ақпараттық қауіпсіздікке рұқсатсыз қол жеткізу әрекеттерін және өзге де қатерлерді анықтау және болдырмау;
5. Деректердің қорғалуына қойылатын талаптарды сақтай отырып, оларды резервтік көшіру және қалпына келтіру жөніндегі регламенттердің орындалуын қамтамасыз ету;
6. Деректер базасын пайдалануға байланысты осалдықтарды талдау және тәуекелдерді бағалау және қорғауды күшейту бойынша ұсыныстар қалыптастыру.
Білімдер:
1. Деректер базасының қауіпсіздігіне төнетін қатерлер және олардың алдын алу жолдары;
2. Деректер базасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету құралдары және олардың мүмкіндіктері;
3. Дерекқорды басқару жүйелерінде қолданылатын пайдаланушыларды аутентификациялау және авторизациялау әдістері;
4. Ақпаратты сақтау және беру кезінде деректерді шифрлау және қорғау принциптері;
5. Деректер базасын басқару жүйесіндегі пайдаланушылардың іс-әрекеттерін журналдау, мониторингілеу және аудит бойынша талаптар мен регламенттер;
6. Дерекқорды пайдалануға байланысты осалдықтар мен тәуекелдерді басқару негіздері (патчтар, жаңартулар, қауіпсіздік саясаты).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жеткізу тізбегі деректерін басқару жүйесін жетілдіру
1-дағды:
Жеткізу тізбегінің деректерін басқару жүйесін жетілдіруді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жеткізу тізбегін ақпараттық қамтамасыз ету бойынша жағдайды талдау және оны дамыту бойынша ұсыныстар әзірлеу;
2. Тасымалдауды ұйымдастырудың, көлік құралдары мен жүктердің мониторингінің, шығындардың, ақпарат берудің заманауи технологиялары туралы ақпаратты талдау және оларды компания қызметіне енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу;
3. Логистикалық процестердегі тиімділік көрсеткіштерін (KPI) талдаңыз және оларды оңтайландыру жолдарын ұсыну;
4. Ақпарат алмасудың ашықтығы мен жылдамдығын арттыру үшін жеткізу тізбегіндегі деректерді жинау, беру және өңдеу процестерін талдау және оңтайландыру;

5. Определять требования к обновлению и модернизации ресурсов информационных технологий, используемых для управления данными цепочек поставок, а также разрабатывать технические задания для служб информационных технологий;
6. Оценивать результаты внедрения изменений в системе управления данными и формировать предложения по дальнейшему совершенствованию процессов.
Знания:
1. Менеджмент и управление в информационных технологиях;
2. Перспективы технологического развития предприятия;
3. Современные тенденции развития информационных систем и баз данных, технологий в области логистики и перевозок;
4. Методы анализа бизнес-процессов логистики и подходы к оптимизации потоков данных между подразделениями и контрагентами;
5. Принципы интеграции информационных систем в цепочках поставок, включая обмен данными, стандарты совместимости и протоколы взаимодействия;
6. Методики оценки эффективности внедренных изменений в системе управления данными, включая ключевые показатели эффективности и критерии экономической результативности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Внимательность
Математический склад ума
Способность к точным расчетам
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист по логистике на транспорте
6
Менеджер по логистике
6
Специалист по мультимодальным перевозкам
6
Инженер по организации перевозок в цепи поставок
10. Карточка профессии "Менеджер по транспорту (по логистике)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Менеджер по транспорту (по логистике)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее образования (бакалавриат) и практический опыт работы не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Планирование, организация, контроль перевозки грузов в цепи поставок, обеспечение предоставления качественных транспортных услуг по оптимальным ценам
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление процессом организации перевозки груза в цепи поставок;
2. Контроль результатов логистической деятельности по перевозке груза в цепи поставок.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление процессом организации перевозки груза в цепи поставок
Навык 1:
Проведение организации работы с подрядчиками на рынке транспортных услуг
Умения:

5. Жеткізу тізбегі деректерін басқару үшін пайдаланылатын ақпараттық технологиялар ресурстарын жаңартуға және жаңартуға қойылатын талаптарды анықтау, сондай-ақ ақпараттық технологиялар қызметтері үшін техникалық тапсырмаларды әзірлеу;
6. Деректерді басқару жүйесіне өзгерістер енгізу нәтижелерін бағалау және процестерді одан әрі жетілдіру бойынша ұсыныстар қалыптастыру.
Білімдер:
1. Ақпараттық технологияларды басқару және басқару;
2. Кәсіпорынның технологиялық даму перспективалары;
3. Логистика және тасымалдау саласындағы ақпараттық жүйелер мен мәліметтер базасын, технологияларды дамытудың қазіргі тенденциялары;
4. Логистиканың бизнес-процестерін талдау әдістері және бөлімшелер мен контрагенттер арасындағы деректер ағындарын оңтайландыру тәсілдері;
5. Деректер алмасуды, үйлесімділік стандарттарын және өзара әрекеттесу хаттамаларын қоса алғанда, жеткізу тізбегіндегі ақпараттық жүйелерді біріктіру принциптері;
6. Тиімділіктің негізгі көрсеткіштері мен экономикалық тиімділік өлшемдерін қоса алғанда, деректерді басқару жүйесінде енгізілген өзгерістердің тиімділігін бағалау әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Зейін
Математикалық ойлау
Дәл есептеу қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Көліктегі логистика маманы
6
Көліктегі логистика маманы
6
Мультимодальды тасымалдау жөніндегі маман
6
Жеткізу тізбегінде тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі
10. Кәсіптер карточкасы "Көлік бойынша менеджер (логистика бойынша)":+
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Көлік бойынша менеджер (логистика бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жоғары білім (бакалавриат) және практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жеткізу тізбегінде жүктерді тасымалдауды жоспарлау, ұйымдастыру, бақылау, оңтайлы бағамен сапалы көлік қызметтерін ұсынуды қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жеткізу тізбегінде жүкті тасымалдауды ұйымдастыру процесін басқару;
2. Жеткізу тізбегінде жүкті тасымалдау бойынша логистикалық қызметтің нәтижелерін бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жеткізу тізбегінде жүкті тасымалдауды ұйымдастыру процесін басқару
1-дағды:
Көлік қызметтері нарығында мердігерлермен жұмысты ұйымдастыру
Машықтар:

1. Оперативно проводить анализ рынка подрядчиков (перевозчиков, экспедиторов, складских операторов и др.) в условиях недостаточности информации;
2. Вести переговоры с подрядчиками в условиях дефицита времени;
3. Проводить конкурсные процедуры;
4. Владеть иностранным языком на уровне, необходимом для компетентного решения производственных задач;
5. Работать на персональном компьютере с применением необходимых программ.
Знания:
1. Основы маркетинга и маркетинговых инструментов;
2. Принципы прогнозирования и планирования в логистике;
3. Порядок разработки договоров, соглашений, контрактов;
4. Нормативные документы по организации конкурсных процедур;
5. Основные компании-партнеры, их руководство и непосредственные исполнители;
6. Профессиональные термины на иностранном языке;
7. Владение английского языка на уровне (при необходимости), достаточном для ведения переговоров и деловой переписки;
8. Порядок оказания логистической услуги;
9. Основы корпоративного документооборота;
10. Основы электронного документооборота;
11. Структура договорной документации;
12. Основы критериального анализа;
13. Порядок заключения договоров с подрядчиками;
14. Внутрикорпоративные информационные системы;
15. Правила внутреннего трудового распорядка, действующие в организации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение подготовки и ведение документации при осуществлении перевозки грузов в цепи поставок
Умения:
1. Правильно оформлять документацию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и международных актов;
2. Принимать и проверять документы, необходимые для перевозки грузов, на правильность и полноту заявляемых сведений и наличие сопроводительных документов;
3. Составлять компетентный запрос клиенту на получение документов для организации перевозки;
4. Работать с различными видами транспортно-сопроводительных и транспортно-экспедиционных документов;
5. Оформлять документы в полном соответствии с правилами и порядком оформления транспортно-сопроводительных и транспортно-экспедиционных документов;
6. Отправлять и принимать разнообразные документы по электронной и обычной почте;
7. Работать в различных корпоративных информационных системах;
8. Работать с различными финансовыми документами;
9. Вести документооборот в рамках выполнения служебных обязанностей.
Знания:
1. Договор на транспортно-экспедиторское обслуживание;
2. Международные соглашения, национальные нормативные правовые акты, относящиеся к транспортно-экспедиционной деятельности в необходимом для выполнения служебных обязанностей объеме;

1. Ақпарат жеткіліксіз болған жағдайда мердігерлер (тасымалдаушылар, экспедиторлар, қойма операторлары және т.б.) нарығына жедел талдау жүргізу;
2. Уақыт тапшылығы жағдайында мердігерлермен келіссөздер жүргізу;
3. Конкурстық рәсімдерді өткізу;
4. Өндірістік міндеттерді құзыретті шешу үшін қажетті деңгейде шет тілін меңгеру;
5. Қажетті бағдарламаларды қолдана отырып, дербес компьютерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Маркетинг және маркетинг құралдарының негіздері;
2. Логистикадағы болжау және жоспарлау принциптері;
3. Шарттарды, келісімдерді, келісімшарттарды әзірлеу тәртібі;
4. Конкурстық рәсімдерді ұйымдастыру жөніндегі нормативтік құжаттар;
5. Негізгі серіктес компаниялар, олардың басшылығы және тікелей орындаушылар;
6. Шет тіліндегі кәсіби терминдер;
7. Келіссөздер жүргізу және іскерлік хат алмасу үшін жеткілікті деңгейде (қажет болған жағдайда) ағылшын тілін меңгеру;
8. Логистикалық қызмет көрсету тәртібі;
9. Корпоративтік құжат айналымының негіздері;
10. Электрондық құжат айналымының негіздері;
11. Шарттық құжаттаманың құрылымы;
12. Критериалды талдау негіздері;
13. Мердігерлермен шарттар жасасу тәртібі;
14. Корпоративішілік ақпараттық жүйелер;
15. Ұйымда қолданылатын ішкі еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жеткізу тізбегінде жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру кезінде құжаттаманы дайындау және жүргізу
Машықтар:
1. Құжаттаманы Қазақстан Республикасы заңнамасының және халықаралық актілердің талаптарына сәйкес дұрыс ресімдеу;
2. Жүктерді тасымалдау үшін қажетті құжаттарды мәлімделген мәліметтердің дұрыстығы мен толықтығына және ілеспе құжаттардың бар-жоғына қабылдау және тексеру;
3. Клиентке тасымалдауды ұйымдастыру үшін құжаттарды алуға Құзыретті сұрау салу;
4. Көліктік-ілеспе және көліктік-экспедициялық құжаттардың әртүрлі түрлерімен жұмыс істеу;
5. Құжаттарды көлік-ілеспе және көлік-экспедициялық құжаттарды ресімдеу қағидалары мен тәртібіне толық сәйкес ресімдеу;
6. Электрондық пошта және электрондық пошта арқылы әртүрлі құжаттарды жіберу және қабылдау;
7. Әртүрлі корпоративтік ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу;
8. Әр түрлі қаржылық құжаттармен жұмыс жасау;
9. Қызметтік міндеттерін орындау шеңберінде құжат айналымын жүргізу.
Білімдер:
1. Көлік-экспедиторлық қызмет көрсету шарты;
2. Қызметтік міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде көлік-экспедициялық қызметке қатысты халықаралық келісімдер, ұлттық нормативтік құқықтық актілер;

3. Правила и порядок оформления транспортно-сопроводительных, транспортно-экспедиционных документов на различные виды транспорта;
4. Перечень документов, необходимых для организации перевозки;
5. Правила оформления договоров, дополнительных соглашений, приложений;
6. Порядок согласования документов;
7. Корпоративный документооборот;
8. Правила оформления финансовых документов;
9. Правила и порядок оформления транспортно-сопроводительных, транспортно-экспедиционных документов;
10. Правила оказания услуг курьерской службой и экспресс-почтой;
11. Системы электронной коммерции;
12. Правила электронного документооборота;
13. Владение английского языка на уровне (при необходимости), достаточном для ведения переговоров и деловой переписки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Ведение организации логистической деятельности по перевозке грузов в цепи поставок
Умения:
1. Организовывать перевозку груза, информационное сопровождение перевозки по запросу либо на основании долгосрочного договора с клиентом;
2. Решать возникающие проблемы в ходе перевозки, транспортной обработки;
3. Управлять системами диспетчерского программного обеспечения (с использованием спутникового мониторинга, средств телематики и т.п.);
4. Управлять персоналом;
5. Анализировать информацию и оперативно формировать отчеты о результатах перевозки;
6. Анализировать и проверять документы на соответствие правилам и порядку оформления транспортно-сопроводительных, транспортно-экспедиционных, страховых и претензионных документов, договоров, соглашений, контрактов;
7. Работать в различных корпоративных информационных системах.
Знания:
1. Основы процессного управления;
2. Основы логистики и управления цепями поставок;
3. Цели компании, распределение обязанностей в подразделении;
4. Корпоративные информационные системы;
5. Управление персоналом;
6. Порядок разработки бизнес-планов;
7. Назначение и функции различных подразделений организации;
8. Основы системного анализа;
9. Методология организации перевозок грузов в цепи поставок
10. Нормативные правовые акты, регламентирующие перевозки;
11. Особенности перевозки специальных, опасных, негабаритных грузов различными видами транспорта;
12. Правила перевозки грузов по видам транспорта;
13. Правила и порядок оформления транспортно-сопроводительных, транспортно-экспедиционных документов;
14. Организационная структура управления организацией;
15. Основы электронного документооборота.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Координирование работы с заявками клиентов и планирование перевозок
Умения:

3. Көліктің әртүрлі түрлеріне көліктік-ілеспе, көліктік-экспедициялық құжаттарды ресімдеу ережесі мен тәртібі;
4. Тасымалдауды ұйымдастыру үшін қажетті құжаттардың тізбесі;
5. Шарттарды, қосымша келісімдерді, қосымшаларды ресімдеу ережесі;
6. Құжаттарды келісу тәртібі;
7. Корпоративтік құжат айналымы;
8. Қаржылық құжаттарды ресімдеу ережелері;
9. Көлік-ілеспе, көлік-экспедициялық құжаттарды ресімдеу қағидалары мен тәртібі;
10. Курьерлік қызмет және экспресс-почта қызметтерін көрсету қағидалары;
11. Электрондық коммерция жүйелері;
12. Электрондық құжат айналымы ережелері;
13. Келіссөздер жүргізу және іскерлік хат алмасу үшін жеткілікті деңгейде (қажет болған жағдайда) ағылшын тілін меңгеру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Жеткізу тізбегінде жүктерді тасымалдау бойынша логистикалық қызметті ұйымдастыруды жүргізу
Машықтар:
1. Сұраныс бойынша не клиентпен ұзақ мерзімді шарт негізінде жүк тасымалдауды, тасымалдауды ақпараттық сүйемелдеуді ұйымдастыру;
2. Тасымалдау, көліктік өңдеу барысында туындайтын мәселелерді шешу;
3. Диспетчерлік бағдарламалық қамтамасыз ету жүйелерін басқару (спутниктік мониторингті, телематика құралдарын және т.б. пайдалана отырып);
4. Қызметкерлерді басқару;
5. Ақпаратты талдау және тасымалдау нәтижелері туралы есептерді жедел қалыптастыру;
6. Құжаттарды көліктік-ілеспе, көліктік-экспедициялық, сақтандыру және шағым құжаттарын, шарттарды, келісімдерді, келісімшарттарды ресімдеу қағидалары мен тәртібіне сәйкестігін талдау және тексеру;
7. Әртүрлі корпоративтік ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Процесті басқару негіздері;
2. Логистика және жеткізу тізбегін басқару негіздері;
3. Компанияның мақсаттары, бөлімдегі міндеттерді бөлу;
4. Корпоративтік ақпараттық жүйелер;
5. Персоналды басқару;
6. Бизнес-жоспарларды әзірлеу тәртібі;
7. Ұйымның әртүрлі бөлімшелерінің мақсаты мен функциялары;
8. Жүйелік талдау негіздері;
9. Жеткізу тізбегінде жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру әдістемесі;
10. Тасымалдауды реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
11. Көліктің әртүрлі түрлерімен арнайы, қауіпті, габаритті емес жүктерді тасымалдау ерекшеліктері;
12. Көлік түрлері бойынша жүктерді тасымалдау ережесі;
13. Көлік-ілеспе, көлік-экспедициялық құжаттарды ресімдеу қағидалары мен тәртібі;
14. Ұйымды басқарудың ұйымдық құрылымы;
15. Электрондық құжат айналымының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Клиенттердің өтінімдерімен жұмысты үйлестіру және тасымалдауды жоспарлау
Машықтар:

1. Работать с заявками клиентов;
2. Анализировать существующие стратегии поставок;
3. Анализировать тенденции в цепочке поставок;
4. Определять (разрабатывать) возможные маршруты, схемы перевозки грузов от пункта отправления до пункта назначения с использованием разных видов транспорта с учетом доставки грузов в наиболее короткие сроки и при оптимальных затратах;
5. Запрашивать необходимые для подготовки коммерческого предложения данные у подрядчиков;
6. Рассчитывать ставки и сроки доставки на основе полученных данных в отведенное время;
7. Рассчитывать стоимость перевозки на основе имеющихся данных;
8. Составлять и согласовывать коммерческое предложение;
9. Прорабатывать, при необходимости, альтернативные варианты коммерческого предложения, если оно не согласовано клиентом;
10. Поддерживать связь с клиентом;
11. Заказывать транспортные средства на основе данных клиента;
12. Работать на персональном компьютере с применением необходимых программ, включая офисные приложения, на факсимильной и копировальной оргтехнике;
13. Отправлять и принимать различные документы по электронной и обычной почте.
Знания:
1. Структура коммерческого предложения;
2. Методика расчета стоимости перевозки;
3. Правила перевозки на различных видах транспорта;
4. Действующие системы тарификации основных перевозчиков по основным направлениям;
5. Системы тарифов, скидок, льгот на перевозки;
6. Основы типов и параметров (грузоподъемность, грузовместимость, габаритные размеры грузового отсека) подвижного состава различных видов транспорта, используемых в перевозках;
7. Нормы и нормативы операций по погрузке или выгрузке груза;
8. Правила исчисления оплаты и сборов на различных видах транспорта;
9. Персональный компьютер и корпоративные программы;
10. Владение английского языка на уровне (при необходимости), достаточном для ведения переговоров и деловой переписки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль результатов логистической деятельности по перевозке груза в цепи поставок
Навык 1:
Контролирование ключевых финансовых показателей логистической деятельности по перевозке в цепи поставок
Умения:
1. Выполнять учет затрат деятельности;
2. Участвовать в построении системы контроля затрат;
3. Вести контроль финансовых показателей (рентабельность перевозок, выполнение плана по валовой прибыли, выполнение плана по прибыли);
4. Вести периодическое сопоставление запланированных в бюджетах показателей (составленных и утвержденных прогнозов на бюджетный период) с фактическими показателями (данными отчетов об исполнении бюджетов за истекшие периоды);

1. Клиенттердің өтініштерімен жұмыс істеу;
2. Қолданыстағы жеткізу стратегияларын талдау;
3. Жеткізу тізбегіндегі тенденцияларды талдау;
4. Ең қысқа мерзімде және оңтайлы шығындар кезінде жүктерді жеткізуді ескере отырып, әртүрлі көлік түрлерін пайдалана отырып, жөнелту пунктінен межелі пунктке дейін жүктерді тасымалдаудың ықтимал маршруттарын, схемаларын айқындау (әзірлеу);
5. Мердігерлерден коммерциялық ұсынысты дайындау үшін қажетті деректерді сұрау;
6. Берілген уақытта алынған мәліметтер негізінде жеткізу ставкалары мен мерзімдерін есептеу;
7. Қолда бар деректер негізінде тасымалдау құнын есептеу;
8. Коммерциялық ұсыныс жасау және келісу;
9. Егер клиент келіспесе, қажет болған жағдайда коммерциялық ұсыныстың балама нұсқаларын пысықтау;
10. Клиентпен байланыста болыңыз;
11. Клиенттің деректері негізінде көлік құралдарына тапсырыс беру;
12. Офистік қосымшаларды қоса алғанда, қажетті бағдарламаларды қолдана отырып, дербес компьютерде факсимильді және көшірмелі ұйымдастыру техникасында жұмыс істеу;
13. Электрондық пошта және электрондық пошта арқылы әртүрлі құжаттарды жіберу және қабылдау.
Білімдер:
1. Коммерциялық ұсыныс құрылымы;
2. Тасымалдау құнын есептеу әдістемесі;
3. Көліктің әртүрлі түрлерімен тасымалдау ережелері;
4. Негізгі бағыттар бойынша негізгі тасымалдаушыларды тарифтеудің қолданыстағы жүйелері;
5. Тарифтер, жеңілдіктер, тасымалдау жеңілдіктері жүйесі;
6. Тасымалдауда пайдаланылатын әртүрлі көлік түрлерінің жылжымалы құрамының типтері мен параметрлерінің (жүк көтергіштігі, жүк сыйымдылығы, жүк бөлігінің габариттік өлшемдері) негіздері;
7. Жүкті тиеу немесе түсіру жөніндегі операциялардың нормалары мен нормативтері;
8. Көліктің әртүрлі түрлеріндегі төлемдер мен алымдарды есептеу ережелері;
9. Дербес компьютер және корпоративтік бағдарламалар;
10. Келіссөздер жүргізу және іскерлік хат алмасу үшін жеткілікті деңгейде (қажет болған жағдайда) ағылшын тілін біл.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жеткізу тізбегінде жүкті тасымалдау бойынша логистикалық қызметтің нәтижелерін бақылау
1-дағды:
Жеткізу тізбегіндегі тасымалдау бойынша логистикалық қызметтің негізгі қаржылық көрсеткіштерін бақылау
Машықтар:
1. Қызмет шығындарының есебін жүргізу;
2. Шығындарды бақылау жүйесін құруға қатысу;
3. Қаржылық көрсеткіштерге бақылау жүргізу (тасымалдаудың рентабельділігі, жалпы пайда бойынша жоспардың орындалуы, пайда бойынша жоспардың орындалуы);
4. Бюджеттерде жоспарланған көрсеткіштерді (бюджет кезеңіне жасалған және бекітілген болжамдарды) нақты көрсеткіштермен (өткен кезеңдер үшін бюджеттердің атқарылуы туралы есептердің деректерімен) мерзімді салыстыруды жүргізу;

5. Оценивать и анализировать выявленные отклонения (в абсолютном выражении или в процентах);
6. Оперативно и компетентно разрабатывать план мероприятий по достижению финансовых показателей деятельности по перевозке грузов в рамках цепей поставок;
7. Анализировать финансовую отчетность;
8. Анализировать финансовую информацию и оперативно формировать финансовые отчеты;
9. Пользоваться различными корпоративными программами.
Знания:
1. Основы финансового менеджмента;
2. Методы системного анализа;
3. Методы анализа эффективности управления логистической системой;
4. Критерии оценки результативности;
5. Методики расчета финансовых показателей;
6. Экономика транспорта;
7. Особенности иностранной терминологии в области логистики и финансов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение контроля ключевых операционных показателей эффективности логистической деятельности по перевозке груза в цепи поставок
Умения:
1. Выполнять учет затрат деятельности;
2. В совершенстве владеть методами системного анализа информации и ее упорядочивания;
3. Вести деловые переговоры и переписку с соблюдением правил деловых коммуникаций;
4. Реализовывать проекты, направленные на снижение себестоимости операций, повышение эффективности операционной деятельности;
5. Внедрять комплексные системы контроля логистических затрат в рамках цепочек поставок;
6. Анализировать информацию и формировать различные операционные отчеты;
7. Вести операционную отчетность в соответствии с локальными нормативными актами;
8. Готовить аналитические материалы на основе имеющихся данных в отведенное для этого время;
9. Использовать общие и специальные источники информации для формирования операционной отчетности;
10. Владеть методами системного анализа имеющихся информационных материалов.
Знания:
1. Теория менеджмента;
2. Цели и задачи компании;
3. Методология расчета значений операционных показателей;
4. Методика расчета показателей эффективности логистической деятельности по перевозке груза;
5. Нормативные правовые акты, регламентирующие транспортные перевозки;
6. Правила перевозки грузов, погрузки и разгрузки;
7. Основы трудового законодательства;
8. Приказы, инструкции и распоряжения вышестоящего руководства;
9. Правила по охране труда и противопожарной защиты;
10. Правила внутреннего трудового распорядка, действующие в организации;
11. Распределение обязанностей между подразделениями организации;
12. План операционных показателей за отчетный период;
13. Фактическое выполнение операционных показателей;
14. Методы проведения логистических исследований;

5. Анықталған ауытқуларды бағалау және талдау (абсолютті түрде немесе пайызбен);
6. Жеткізу тізбегі шеңберінде жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтің қаржылық көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын жедел және құзыретті әзірлеу;
7. Қаржылық есептілікті талдау;
8. Қаржылық ақпаратты талдау және қаржылық есептерді жедел қалыптастыру;
9. Әр түрлі корпоративтік бағдарламаларды қолдау.
Білімдер:
1. Қаржылық менеджмент негіздері;
2. Жүйелік талдау әдістері;
3. Логистикалық жүйені басқарудың тиімділігін талдау әдістері;
4. Өнімділікті бағалау критерийлері;
5. Қаржылық көрсеткіштерді есептеу әдістері;
6. Көлік экономикасы;
7. Логистика және қаржы саласындағы шетелдік терминологияның ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жеткізу тізбегінде жүкті тасымалдау бойынша логистикалық қызмет тиімділігінің негізгі операциялық көрсеткіштерін бақылауды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қызмет шығындарының есебін жүргізу;
2. Ақпаратты жүйелі талдау және оны ретке келтіру әдістерін жетік меңгеру;
3. Іскерлік коммуникациялар ережелерін сақтай отырып, іскерлік келіссөздер мен хат алмасулар жүргізу;
4. Операциялардың өзіндік құнын төмендетуге, операциялық қызметтің тиімділігін арттыруға бағытталған жобаларды іске асыру;
5. Жеткізу тізбегі шеңберінде логистикалық шығындарды бақылаудың кешенді жүйелерін енгізу;
6. Ақпаратты талдау және әртүрлі операциялық есептерді қалыптастыру;
7. Жергілікті нормативтік актілерге сәйкес операциялық есептілікті жүргізу;
8. Осы үшін бөлінген уақытта қолда бар мәліметтер негізінде аналитикалық материалдарды дайындау;
9. Операциялық есептілікті қалыптастыру үшін жалпы және арнайы ақпарат көздерін пайдалану;
10. Қолда бар ақпараттық материалдарды жүйелі талдау әдістерін меңгеру.
Білімдер:
1. Басқару теориясы;
2. Компанияның мақсаттары мен міндеттері;
3. Операциялық көрсеткіштердің мәндерін есептеу әдістемесі;
4. Жүкті тасымалдау бойынша логистикалық қызметтің тиімділік көрсеткіштерін есептеу әдістемесі;
5. Көлік тасымалын реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
6. Жүктерді тасымалдау, тиеу және түсіру ережелері;
7. Еңбек заңнамасының негіздері;
8. Жоғары тұрған басшылықтың бұйрықтары, нұсқаулықтары мен өкімдері;
9. Еңбекті қорғау және өрттен қорғау ережелері;
10. Ұйымда қолданылатын ішкі еңбек тәртібі ережелері;
11. Ұйымның бөлімшелері арасында міндеттерді бөлу;
12. Есепті кезеңдегі операциялық көрсеткіштер жоспары;
13. Операциялық көрсеткіштердің нақты орындалуы;
14. Логистикалық зерттеулер жүргізу әдістері;

15. Основы управления логистическими процессами;
16. Владение английского языка на уровне (при необходимости), достаточном для ведения переговоров и деловой переписки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
способность уверенно и четко выражать собственное мнение.
Грамотность
Внимательность
Математический склад ума
Способность к точным расчетам
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Специалист по управлению данными цепочки поставок
5
Специалист в области транспортно-экспедиционной деятельности
11. Карточка профессии "Специалист по логистике (по мультимодальным перевозкам)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-008
Наименование профессии:
Специалист по логистике (по мультимодальным перевозкам)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее образование (бакалавриат) и практический опыт работы не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание услуг в области организации перевозки грузов с участием различных видов транспорта
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование и подготовка перевозки грузов различными видами транспорта;
2. Управление грузовой и коммерческой работой.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Планирование и подготовка перевозки грузов различными видами транспорта
Навык 1:
Планирование перевозки грузов
Умения:
1. Разрабатывать наиболее оптимальные схемы и способы доставки грузов от пункта отправления до пункта назначения в короткие сроки и при оптимальных затратах с участием различных видов транспорта;
2. Работать с клиентами, направлять клиентам инструкции по оформлению перевозочных документов согласно требованиям международных соглашений, Правил перевозок грузов;
3. Вести расчет провозных платежей тарифов, сборов и штрафов, стоимости иных работ на основе полученных данных в отведенное время;
4. Рассчитывать сроки доставки на основе полученных данных в отведенное время;
5. Взаимодействовать с транспортными и транспортно-экспедиционными, складскими организациями;

15. Логистикалық процестерді басқару негіздері;
16. Келіссөздер жүргізу және іскерлік хат алмасу үшін жеткілікті деңгейде (қажет болған жағдайда) ағылшын тілін меңгеру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Өз пікірін сенімді және нақты жеткізе білу.
Сауаттылық
Зейін
Математикалық ойлау
Дәл есептеу қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Жеткізу тізбегі деректерін басқару жөніндегі маман
5
Көлік-экспедициялық қызмет саласындағы маман
11. Кәсіптер карточкасы "Логистика маманы (мультимодальды тасымал бойынша)":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-008
Кәсіптің атауы:
Логистика маманы (мультимодальды тасымал бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жоғары білім (бакалавриат) және практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көліктің әртүрлі түрлерінің қатысуымен жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру саласында қызметтер көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көліктің әртүрлі түрлерімен жүктерді тасымалдауды жоспарлау және дайындау;
2. Жүк және коммерциялық жұмысты басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Көліктің әртүрлі түрлерімен жүктерді тасымалдауды жоспарлау және дайындау
1-дағды:
Жүктерді тасымалдауды жоспарлау
Машықтар:
1. Жөнелту пунктінен межелі пунктке дейін қысқа мерзімде және көліктің әртүрлі түрлерінің қатысуымен оңтайлы шығындар кезінде жүктерді жеткізудің неғұрлым оңтайлы схемалары мен тәсілдерін әзірлеу;
2. Клиенттермен жұмыс істеу, клиенттерге халықаралық келісімдердің, жүктерді тасымалдау ережелерінің талаптарына сәйкес тасымалдау құжаттарын ресімдеу жөніндегі нұсқаулықтарды жіберу;
3. Белгіленген уақытта алынған мәліметтер негізінде тарифтердің, алымдар мен айыппұлдардың тасымалдау төлемдерін, басқа жұмыстардың құнын есептеуді жүргізу;
4. Берілген уақытта алынған мәліметтер негізінде жеткізу мерзімдерін есептеу;
5. Көлік және көлік-экспедициялық, қойма ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасау;

6. Работать на персональном компьютере с применением необходимых программ, включая офисные приложения, на факсимильной и копировальной оргтехнике;
7. Отправлять и принимать различные документы по электронной и обычной почте.
Знания:
1. Структура коммерческого предложения;
2. Методика расчета стоимости перевозок;
3. Виды автомобильного, железнодорожного, воздушного, морского сообщения, маршруты перевозок и условия перевозок по основным маршрутам;
4. Действующие системы тарификации основных перевозчиков на разных видах транспорта;
5. Системы расчета провозных платежей тарифов, сборов и штрафов, стоимости иных работ, размеров платежей, сборов, штрафов, в том числе дополнительных сборов, платежей при перевозке транзитных грузов;
6. Основные типы и параметры (грузоподъемность, грузовместимость, габаритные размеры грузового отсека) подвижного состава, используемого в перевозках;
7. Нормы и нормативы операций по погрузке или выгрузке груза;
8. Нормы основных международных соглашений, национальных нормативных правовых актов, методических и нормативных материалов государственных уполномоченных органов, организаций, включая национальные компании, касающихся перевозок грузов;
9. Персональный компьютер и корпоративные программы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение подготовки и ведения документации
Умения:
1. Правильно оформлять документацию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и международных соглашений;
2. Принимать и проверять документы, необходимые для перевозки грузов, на правильность и полноту заявляемых сведений и наличие сопроводительных документов, необходимых для беспрепятственной перевозки грузов под контролем государственных органов (таможенных, пограничных, фитосанитарных и прочих);
3. Составлять компетентный запрос клиенту на получение документов для организации перевозки;
4. Работать с различными видами транспортно-сопроводительных и транспортно-экспедиционных документов, в т.ч. уметь оформлять транспортные накладные, в том единую товарно-транспортную накладную (единый коносамент), и (или) комплекты перевозочных документов, транспортно-сопроводительные документы и экспедиторские документы;
5. Указывать присвоенный экспедитору код и подтвержденное сокращенное наименование экспедитора в перевозочных документах, в том числе электронных;
6. Обеспечить выполнение требований о представлении Перевозчику сведений о ввозимых грузах, установленных уполномоченным органом в таможенном деле, для обязательного предварительного информирования;

6. Офистік қосымшаларды қоса алғанда, қажетті бағдарламаларды қолдана отырып, дербес компьютерде факсимильді және көшірмелі ұйымдастыру техникасында жұмыс істеу;
7. Электрондық пошта және электрондық пошта арқылы әртүрлі құжаттарды жіберу және қабылдау.
Білімдер:
1. Коммерциялық ұсыныс құрылымы;
2. Тасымалдау құнын есептеу әдістемесі;
3. Автомобиль, теміржол, әуе, теңіз қатынасының түрлері, тасымалдау маршруттары және негізгі маршруттар бойынша тасымалдау шарттары;
4. Әртүрлі көлік түрлеріндегі негізгі тасымалдаушыларды тарифтеудің қолданыстағы жүйелері;
5. Тарифтерді, алымдар мен айыппұлдарды, өзге де жұмыстардың құнын, төлемдердің, алымдардың, айыппұлдардың мөлшерін, оның ішінде транзиттік жүктерді тасымалдау кезіндегі қосымша алымдарды, төлемдерді тасымалдау төлемдерін есептеу жүйесі;
6. Тасымалдауда пайдаланылатын жылжымалы құрамның негізгі түрлері мен параметрлері (жүк көтергіштігі, жүк сыйымдылығы, жүк бөлігінің габариттік өлшемдері);
7. Жүкті тиеу немесе түсіру жөніндегі операциялардың нормалары мен нормативтері;
8. Жүктерді тасымалдауға қатысты негізгі халықаралық келісімдердің, ұлттық нормативтік құқықтық актілердің, мемлекеттік уәкілетті органдардың, ұйымдардың, оның ішінде ұлттық компаниялардың әдістемелік және нормативтік материалдарының нормалары;
9. Дербес компьютер және корпоративтік бағдарламалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Құжаттаманы дайындауды және жүргізуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Құжаттаманы Қазақстан Республикасы заңнамасының және халықаралық келісімдердің талаптарына сәйкес дұрыс ресімдеу;
2. Мемлекеттік органдардың (кедендік, шекаралық, фитосанитариялық және өзге де) бақылауымен жүктерді кедергісіз тасымалдау үшін қажетті мәлімделген мәліметтердің дұрыстығы мен толықтығына және ілеспе құжаттардың бар-жоғына жүктерді тасымалдау үшін қажетті құжаттарды қабылдау және тексеру;
3. Клиентке тасымалдауды ұйымдастыру үшін құжаттарды алуға құзыретті сұрау салу;
4. Көліктік-ілеспе және көліктік-экспедициялық құжаттардың әртүрлі түрлерімен жұмыс істеу, оның ішінде көліктік жүкқұжаттарды, оның ішінде бірыңғай тауарлық-көліктік жүкқұжатты (бірыңғай коносамент) және (немесе) тасымалдау құжаттарының жиынтығын, көліктік-ілеспе құжаттарды және экспедиторлық құжаттарды ресімдей білу;
5. Экспедиторға берілген кодты және экспедитордың расталған қысқартылған атауын тасымалдау құжаттарында, оның ішінде электрондық құжаттарда көрсету;
6. Міндетті алдын ала хабардар ету үшін тасымалдаушыға кеден ісінде уәкілетті орган белгілеген әкелінетін жүктер туралы мәліметтерді ұсыну туралы талаптардың орындалуын қамтамасыз ету;

7. Заключать договора от имени клиента;
8. Оформлять заявки на переадресовку груза;
9. Организовывать, контролировать оформление всех видов таможенных документов, организовывать декларирование грузов в соответствии с процедурой таможенного транзита по поручению лица, обладающего полномочиями в отношении груза;
10. Организовывать оплату расходов Перевозчика по декларированию транспортного средства международной перевозки в соответствии с утвержденной ставкой сбора;
11. Оформлять, подписывать коммерческие акты;
12. Оформлять претензии на основании коммерческих актов и иных документов;
13. Вести подготовку и обеспечивать заключение договора страхования, организовывать оплату страховых взносов;
14. Оформлять документы при наступлении страхового случая;
15. Отправлять и принимать разнообразные документы по электронной и обычной почте;
16. Работать в различных корпоративных и отраслевых информационных системах;
17. Работать с различными финансовыми документами;
18. Вести деловую переписку в рамках выполнения служебных обязанностей.
Знания:
1. Договора транспортной экспедиции;
2. Нормы основных международных соглашений и национальных нормативных правовых актов, относящиеся к организации перевозок и транспортно-экспедиционной деятельности в необходимом для выполнения служебных обязанностей объеме;
3. Правила и порядок оформления транспортно-сопроводительных, транспортно-экспедиционных документов;
4. Документы Международной федерации экспедиторских ассоциаций;
5. Полный перечень документов, необходимых для организации перевозки с участием разных видов транспорта;
6. Правила оформления договоров, дополнительных соглашений, приложений к ним;
7. Условия Типовых договоров на оказание услуг по таможенному декларированию грузов на международных пунктах пропуска, об организации перевозок грузов железнодорожным транспортом в международном (исключая транзит) и внутриреспубликанском сообщениях;
8. Маршруты перевозки экспедируемых грузов, вида сообщения;
9. Внутренний и внешний документооборот;
10. Правила оформления финансовых документов;
11. Правила оказания услуг курьерской службой и экспресс-почтой;
12. Владение английского языка на уровне (при необходимости), достаточном для ведения переговоров и деловой переписки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление грузовой и коммерческой работой
Навык 1:
Организация грузовой и коммерческой работы
Умения:
1. Разрабатывать и выполнять оперативные планы работ по погрузке, выгрузке, завозу и вывозу грузов;
2. Вести разработку и согласование технических условий погрузки и крепления грузов;

7. Клиенттің атынан шарттар жасасу;
8. Жүкті қайта жіберуге өтінімдерді ресімдеу;
9. Кедендік құжаттардың барлық түрлерін ресімдеуді ұйымдастыру, бақылау, жүктерге қатысты өкілеттіктері бар тұлғаның тапсырмасы бойынша кедендік транзит рәсіміне сәйкес жүктерді декларациялауды ұйымдастыру;
10. Бекітілген алым мөлшерлемесіне сәйкес халықаралық тасымалдаудың көлік құралын декларациялау бойынша тасымалдаушының шығыстарын төлеуді ұйымдастыру;
11. Коммерциялық актілерді ресімдеу, қол қою;
12. Коммерциялық актілер мен басқа құжаттар негізінде шағымдарды рәсімдеу;
13. Сақтандыру шартын жасасуға дайындықты жүргізу және қамтамасыз ету, сақтандыру жарналарын төлеуді ұйымдастыру;
14. Сақтандыру жағдайы басталған кезде құжаттарды ресімдеу;
15. Электрондық пошта және электрондық пошта арқылы әртүрлі құжаттарды жіберу және қабылдау;
16. Әртүрлі корпоративтік және салалық ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу;
17. Әр түрлі жұмыс. қаржы құжаттарымен;
18. Қызметтік міндеттерін орындау шеңберінде іскерлік хат алмасуды жүргізу.
Білімдер:
1. Көлік экспедициясының шарттары;
2. Қызметтік міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде тасымалдауды және көліктік-экспедициялық қызметті ұйымдастыруға қатысты негізгі халықаралық келісімдер мен ұлттық нормативтік құқықтық актілердің нормалары;
3. Көлік-ілеспе, көлік-экспедициялық құжаттарды ресімдеу қағидалары мен тәртібі;
4. Халықаралық экспедиторлық қауымдастықтар Федерациясының құжаттары;
5. Көліктің әртүрлі түрлерінің қатысуымен тасымалдауды ұйымдастыру үшін қажетті құжаттардың толық тізімі;
6. Шарттарды, қосымша келісімдерді, оларға қосымшаларды ресімдеу қағидалары;
7. Халықаралық өткізу пункттерінде жүктерді кедендік декларациялау бойынша қызметтер көрсетуге, халықаралық (транзитті қоспағанда) және республикаішілік қатынастарда жүктерді темір жол көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру туралы үлгілік шарттардың талаптары;
8. Экспедицияланатын жүктерді тасымалдау маршруттары, қатынас түрлері
9. Ішкі және сыртқы құжат айналымы;
10. Қаржылық құжаттарды ресімдеу ережелері;
11. Курьерлік қызмет және экспресс-почта қызметтерін көрсету қағидалары;
12. Келіссөздер жүргізу және іскерлік хат алмасу үшін жеткілікті деңгейде (қажет болған жағдайда) ағылшын тілін меңгеру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жүк және коммерциялық жұмысты басқару
1-дағды:
Жүк және коммерциялық жұмысты ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жүктерді тиеу, түсіру, әкелу және әкету жөніндегі жұмыстардың жедел жоспарларын әзірлеу және орындау;
2. Жүктерді тиеу мен бекітудің техникалық шарттарын әзірлеуді және келісуді жүргізу;

3. Организовывать сопровождение и/или охрану груза в пути следования;
4. Организовывать предъявление груза к перевозке в местах общего и необщего пользования;
5. Организовывать получение груза в пункте назначения;
6. Организовывать доставку груза со склада клиента до железнодорожной станции, аэропорта, другого терминала и/или в обратном направлении;
7. Организовывать погрузку, выгрузку (разгрузку), перегрузку груза;
8. Организовывать сортировку груза;
9. Организовывать комплектование отправок (консолидацию, деконсолидацию груза);
10. Организовывать маркировку, перемаркировку, упаковку груза;
11. Организовывать хранение, складирование груза;
12. Обеспечивать клиентов съемным оборудованием, необходимым для перевозки груза, вагонами и контейнерами;
13. Предоставлять клиентам и перевозчику запорно-пломбировочные устройства;
14. Организовывать обслуживание и ремонт универсальных контейнеров грузоотправителей, обслуживание рефрижераторных контейнеров, ремонт транспортной тары и упаковки;
15. Предлагать мероприятия по сокращению простоя транспорта под грузовыми операциями, увеличению пропускной способности и рациональному использованию складов, платформ, площадок и путей подъезда автотранспорта, рациональному использованию погрузочно-разгрузочных машин, механизмов и транспортных средств.
Знания:
1. Основные технологические процессы;
2. Правила перевозки грузов, правила перевозки негабаритных и опасных грузов;
3. Принципы построения транспортных тарифов на разных видах транспорта, в различных видах сообщения;
4. Стандарты на условия транспортировки, крепления, упаковку и маркировку грузов;
5. Технические условия погрузки и крепления грузов;
6. Грузовая перевозочная и коммерческая документация;
7. Положения о порядке охраны грузов;
8. Основы организации материально-технического обеспечения погрузочно-разгрузочных работ
9. Нормы простоя транспортных средств и контейнеров под грузовыми операциями;
10. Положения о рабочем времени и времени отдыха работников предприятия;
11. Автоматизированные системы управления грузовой и коммерческой работой;
12. Владение английского языка на уровне (при необходимости), достаточном для ведения переговоров и деловой переписки;
13. Основы претензионной работы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение контроля за грузовые и коммерческие работы
Умения:
1. Контролировать рациональное использование подвижного состава и контейнеров в соответствии с установленными нормами, их грузоподъемности и вместимости;
2. Контролировать организацию выполнения погрузочно-разгрузочных работ, складирования, хранения грузов;

3. Жүру жолында жүкті сүйемелдеуді және/немесе күзетуді ұйымдастыру;
4. Ортақ және жалпы пайдаланылмайтын орындарда жүктерді тасымалдауға ұсынуды ұйымдастыру;
5. Баратын жерінде жүк алуды ұйымдастыру;
6. Клиенттің қоймасынан жүкті теміржол станциясына, әуежайға, басқа терминалға және/немесе кері бағытта жеткізуді ұйымдастыру;
7. Жүкті тиеуді, түсіруді (түсіруді), қайта тиеуді ұйымдастыру;
8. Жүкті сұрыптауды ұйымдастыру;
9. Жөнелтімдерді жинақтауды ұйымдастыру (жүкті шоғырландыру, деконсолидациялау);
10. Жүкті таңбалауды, қайта таңбалауды, орауды ұйымдастыру;
11. Жүкті сақтауды, қоймалауды ұйымдастыру;
12. Клиенттерді жүк тасымалдауға қажетті алынбалы жабдықтармен, вагондармен және контейнерлермен қамтамасыз ету;
13. Клиенттер мен тасымалдаушыға бекіту-пломбалау құрылғыларын ұсыну;
14. Жүк жөнелтушілердің әмбебап контейнерлеріне қызмет көрсетуді және жөндеуді, рефрижераторлық контейнерлерге қызмет көрсетуді, көлік ыдыстары мен қаптамаларын жөндеуді ұйымдастыру;
15. Жүк операциялары кезінде көліктің тоқтап қалуын қысқарту, өткізу қабілетін ұлғайту және қоймаларды, платформаларды, алаңдарды және автокөлікке кіру жолдарын ұтымды пайдалану, тиеу-түсіру машиналарын, механизмдер мен көлік құралдарын ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларды ұсыну.
Білімдер:
1. Негізгі технологиялық процестер;
2. Жүктерді тасымалдау ережесі, габаритті емес және қауіпті жүктерді тасымалдау ережесі;
3. Әр түрлі көлік түрлерінде, әр түрлі қатынас түрлерінде көлік тарифтерін құру принциптері;
4. Жүктерді тасымалдау, бекіту, буып-түю және таңбалау шарттарына арналған стандарттар;
5. Жүктерді тиеу мен бекітудің техникалық шарттары;
6. Жүк тасымалдау және коммерциялық құжаттама;
7. Жүктерді қорғау тәртібі туралы ережелер;
8. Тиеу-түсіру жұмыстарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру негіздері;
9. Жүк операциялары кезіндегі көлік құралдары мен контейнерлердің тоқтап қалу нормалары;
10. Кәсіпорын қызметкерлерінің жұмыс уақыты мен демалыс уақыты туралы ережелер;
11. Жүк және коммерциялық жұмысты басқарудың автоматтандырылған жүйелері;
12. Келіссөздер жүргізу және іскерлік хат алмасу үшін жеткілікті деңгейде (қажет болған жағдайда) ағылшын тілін біл;
13. Талап қою жұмысының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүк және коммерциялық жұмыстарды бақылауды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жылжымалы құрам мен контейнерлердің белгіленген нормаларға, олардың жүк көтергіштігі мен сыйымдылығына сәйкес ұтымды пайдаланылуын бақылау;
2. Жүктерді тиеу-түсіру жұмыстарының, қоймалаудың, сақтаудың орындалуын ұйымдастыруды бақылау;

3. Вести контроль за продвижением груза в пути следования;
4. Ознакамливаться с перевозочными и иными сопроводительными документами грузоотправителя, грузополучателя согласно договору с Перевозчиком;
5. Получать у Перевозчика сведения о номере декларации на транспортное средство международной перевозки – вагонов и контейнеров;
6. Уведомлять клиентов об отправке, продвижении, о пересечении грузом границы, о прибытии и выдачи груза, а также о перегрузке груза на другие транспортные средства в пунктах перевалки;
7. Получать от Перевозчика и уведомлять клиентов о решениях уполномоченных органов по задержанию грузов и транспортных средств, с предоставлением по запросу необходимых документов, подтверждающих действия уполномоченного органа в отношении товаров и транспортных средств;
8. Осуществлять розыск груза после истечения срока доставки;
9. Контролировать выполнение условий договоров транспортной экспедиции;
10. Контролировать соблюдение нижестоящими работниками производственной и трудовой дисциплины, выполнение ими должностных инструкций, правил и норм по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Знания:
1. Основные технологические процессы;
2. Должностные инструкции работников предприятия;
3. Формы отчетности и сроки представления отчетов;
4. Правила перевозки грузов различными видами транспорта;
5. Нормы простоя транспортных средств и контейнеров под грузовыми операциями;
6. Положения о рабочем времени и времени отдыха работников предприятия;
7. Технические условий погрузки и крепления грузов;
8. Правила техники безопасности и производственной санитарии при погрузочно-разгрузочных работах;
9. Методика расследования и учета несчастных случаев, связанных с производством.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Способность уверенно и четко выражать собственное мнение
Грамотность
Внимательность
Математический склад ума
Способность к точным расчетам
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Специалист по управлению данными цепочки поставок
5
Специалист в области транспортно-экспедиционной деятельности
12. Карточка профессии "Инженер по организации перевозок (грузов в цепи поставок)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-003
Наименование профессии:
Инженер по организации перевозок (грузов в цепи поставок)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

3. Жүру жолында жүктің ілгерілеуіне бақылау жүргізу;
4. Тасымалдаушымен жасалған шартқа сәйкес жүк жөнелтушінің, жүк алушының тасымалдау және өзге де ілеспе құжаттарымен танысу;
5. Тасымалдаушыдан халықаралық тасымалдау көлік құралына– вагондар мен контейнерлерге арналған декларацияның нөмірі туралы мәлімет алу;
6. Клиенттерді жөнелту, жылжыту, жүктің шекарадан өтуі туралы, жүктің келуі және берілуі туралы, сондай-ақ жүкті ауыстырып тиеу пункттеріндегі басқа көлік құралдарына қайта тиеу туралы хабардар ету;
7. Тауарлар мен көлік құралдарына қатысты уәкілетті органның іс-қимылын растайтын қажетті құжаттарды сұрату бойынша ұсына отырып, тасымалдаушыдан алуға және клиенттерді жүктерді және көлік құралдарын ұстау жөніндегі уәкілетті органдардың шешімдері туралы хабардар етуге;
8. Жеткізу мерзімі аяқталғаннан кейін жүкті іздестіруді жүзеге асыру;
9. Көлік экспедициясы шарттарының талаптарының орындалуын бақылау;
10. Төмен тұрған қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібін сақтауын, олардың лауазымдық нұсқаулықтарды, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі ережелер мен нормаларды орындауын бақылау.
Білімдер:
1. Негізгі технологиялық процестер;
2. Кәсіпорын қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары;
3. Есептілік нысандары және есептерді ұсыну мерзімдері;
4. Әртүрлі көлік түрлерімен жүктерді тасымалдау ережелері;
5. Жүк операциялары кезіндегі көлік құралдары мен контейнерлердің тоқтап қалу нормалары;
6. Кәсіпорын қызметкерлерінің жұмыс уақыты мен демалыс уақыты туралы ережелер;
7. Жүктерді тиеу мен бекітудің техникалық шарттары;
8. Тиеу-түсіру жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария қағидалары;
9. Өндіріске байланысты жазатайым оқиғаларды тергеу және есепке алу әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Өз пікірін сенімді және нақты жеткізе білу
Сауаттылық
Зейін
Математикалық ойлау
Дәл есептеу қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Жеткізу тізбегі деректерін басқару жөніндегі маман
5
Көлік-экспедициялық қызмет саласындағы маман
12. Кәсіптер карточкасы "Жүк тасымалын ұйымдастыру бойынша инженер (жеткізу тізбегіндегі)":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-003
Кәсіптің атауы:
Жүк тасымалын ұйымдастыру бойынша инженер (жеткізу тізбегіндегі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф-45. Инженер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
инженер I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера II категории не менее 2 лет; инженер II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет; инженер без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2432-0-003 - Инженер по организации перевозок
Основная цель деятельности:
Организация работы транспортной службы (подразделения) предприятия
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация работы транспортной службы в соответствии с запланированными логистическими операциями;
2. Организация и координация транспортно-логистических процессов при доставке грузов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация работы транспортной службы в соответствии с запланированными логистическими операциями
Навык 1:
Координирование общего руководства работой транспортной службы, подразделений, службы технического контроля транспортных средств
Умения:
1. Организовывать, направлять, корректировать и контролировать текущую деятельность транспортной службы, подразделений, службы технического контроля в целом и отдельных сотрудников;
2. Предвидеть деятельность парка транспортных средств в соответствии с запланированными операциями;
3. Направлять ресурсы парка транспортных средств для проведения конкретных операций;
4. Управлять парком транспортных средств в соответствии с запланированными операциями.
Знания:

Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.
45-параграф. Инженер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және II санатты инженер лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс өтілі; II санатты инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және санатсыз инженер лауазымында кемiнде 3 жыл жұмыс өтілі; санатсыз инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және І санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2432-0-003 - Тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіпорынның көлік қызметінің (бөлімшесінің) жұмысын ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жоспарланған логистикалық операцияларға сәйкес көлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру;
2. Жүктерді жеткізу кезінде көлік-логистикалық процестерді ұйымдастыру және үйлестіру.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жоспарланған логистикалық операцияларға сәйкес көлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру
1-дағды:
Көлік қызметінің, бөлімшелердің, көлік құралдарын техникалық бақылау қызметінің жұмысына жалпы басшылықты үйлестіру
Машықтар:
1. Көлік қызметінің, бөлімшелердің, жалпы техникалық бақылау қызметінің және жекелеген қызметкерлердің ағымдағы қызметін ұйымдастыру, бағыттау, түзету және бақылау;
2. Жоспарланған операцияларға сәйкес көлік құралдары паркінің қызметін болжау;
3. Нақты операцияларды жүргізу үшін көлік құралдары паркінің ресурстарын бағыттау;
4. Жоспарланған операцияларға сәйкес көлік паркін басқару.
Білімдер:

1. Профиль, специализация и структура предприятия;
2. Производственные мощности и кадровые ресурсы транспортной службы и службы технического контроля транспортных средств;
3. Внутренние нормативные документы предприятия, внутреннее делопроизводство;
4. Конъюнктура рынка услуг связанных с перевозкой грузов и экспедированием;
5. Назначение и условия эксплуатации транспортных средств предприятия.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение руководства процессом эксплуатации транспортных средств
Умения:
1. Организовать техническую эксплуатацию транспортных средств предприятия, арендованных транспортных средств;
2. Организовывать контроль за соблюдением режима эксплуатации собственных и арендованных транспортных средств, сроков, технологии диагностирования, технического обслуживания и ремонта;
3. Разрабатывать и внедрять методические и нормативные материалы по технической эксплуатации транспортных средств для конкретных подразделений предприятия, определять их функции и подлежащие выполнению операции;
4. Разрабатывать формы отчетности, методы ее ведения;
5. Проводить анализ статистических данных по выявленным на линии и после приемки с линии неисправностям транспортных средств, выявлять причины возникновения неисправностей, разрабатывать и принимать меры по их устранению;
6. Проводить анализ происшествий, связанных с эксплуатацией транспортных средств предприятия, выявлять их причины и разрабатывать мероприятия в области повышения безопасности транспортных процессов;
7. Формировать бюджет на техническое обслуживание и ремонт транспортных средств предприятия.
Знания:
1. Сфера деятельности, структура, перспективы развития предприятия;
2. Назначение и условия эксплуатации транспортных средств предприятия;
3. Классификация основных характеристик и технических параметров транспортных средств предприятия;
4. Порядок выпуска транспортных средств на линию;
5. Методы и средства контроля технического состояния транспортных средств;
6. Порядок работы службы технического контроля транспортных средств предприятия;
7. Технология перевозки и доставки грузов, маршруты перевозки и условия обслуживания клиентов, показатели качества.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Контролирование расходов на эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт транспортных средств предприятия
Умения:
1. Формировать отчеты по расходам на приобретение новых, техническую эксплуатацию имеющихся транспортных средств предприятия;
2. Оценивать целесообразность и экономичную обоснованность расходов на приобретение новых, техническую эксплуатацию имеющихся транспортных средств;

1. Кәсіпорынның профилі, мамандануы және құрылымы;
2. Көлік қызметінің және көлік құралдарын техникалық бақылау қызметінің өндірістік қуаттары мен кадр ресурстары;
3. Кәсіпорынның ішкі нормативтік құжаттары, ішкі іс жүргізу;
4. Жүктерді тасымалдауға және экспедициялауға байланысты қызметтер нарығының конъюнктурасы;
5. Кәсіпорынның көлік құралдарын пайдалану мақсаты мен шарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Көлік құралдарын пайдалану процесіне басшылық жүргізу
Машықтар:
1. Кәсіпорынның көлік құралдарын, жалға алынған көлік құралдарын техникалық пайдалануды ұйымдастыру;
2. Меншікті және жалға алынған көлік құралдарын пайдалану режимінің, диагностикалау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу технологиясының мерзімдерінің сақталуын бақылауды ұйымдастыру;
3. Кәсіпорынның нақты бөлімшелері үшін көлік құралдарын техникалық пайдалану бойынша әдістемелік және нормативтік материалдарды әзірлеу және енгізу, олардың функциялары мен орындалатын операцияларды анықтау;
4. Есеп беру нысандарын, оны жүргізу әдістерін әзірлеу;
5. Желіде анықталған және желіден қабылданған көлік құралдарының ақаулары бойынша статистикалық деректерге талдау жүргізу, ақаулардың пайда болу себептерін анықтау, оларды жою жөнінде шаралар әзірлеу және қабылдау;
6. Кәсіпорынның көлік құралдарын пайдалануға байланысты оқиғаларға талдау жүргізу, олардың себептерін анықтау және көлік процестерінің қауіпсіздігін арттыру саласындағы іс - шараларды әзірлеу;
7. Кәсіпорынның көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бюджетін қалыптастыру.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның қызмет саласы, құрылымы, даму перспективалары;
2. Кәсіпорынның Көлік құралдарын пайдалану мақсаты мен шарттары;
3. Кәсіпорынның көлік құралдарының негізгі сипаттамалары мен техникалық параметрлерінің жіктелуі;
4. Көлік құралдарын желіге шығару тәртібі;
5. Көлік құралдарының техникалық жай-күйін бақылау әдістері мен құралдары;
6. Кәсіпорынның Көлік құралдарын техникалық бақылау қызметінің жұмыс тәртібі;
7. Жүктерді тасымалдау және жеткізу технологиясы, тасымалдау маршруттары және клиенттерге қызмет көрсету шарттары, сапа көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Кәсіпорынның көлік құралдарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу шығындарын бақылау
Машықтар:
1. Кәсіпорынның жаңа көлік құралдарын сатып алуға, қолда бар көлік құралдарын техникалық пайдалануға арналған шығыстар бойынша есептерді қалыптастыру;
2. Жаңа көлік құралдарын сатып алуға, қолда бар көлік құралдарын техникалық пайдалануға арналған шығыстардың орындылығы мен экономикалық негізділігін бағалау;

3. Разрабатывать план мероприятий по сокращению расходов на техническую эксплуатацию транспортных средств;
4. Пользоваться различными корпоративными программами.
Знания:
1. Методы системного анализа;
2. Экономика транспорта;
3. Документальное оформление хозяйственных операций по приобретению транспортных средств, запчастей, диагностированию, техническому обслуживанию и ремонту транспорта;
4. Порядок составления смет;
5. Аналитический учет ремонта по видам и по отдельным транспортным средствам.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация и координация транспортно-логистических процессов при доставке грузов
Навык 1:
Управление безопасностью и снижением операционных рисков
Умения:
1. Координировать и направлять информационные, финансовые, документальные потоки, связанные с техническим контролем, технической эксплуатацией, ремонтом транспортных средств;
2. Формировать план-график технологических процессов, связанных с диагностированием, техническим обслуживанием и ремонтом транспортных средств;
3. Разрабатывать и внедрять проекты, направленные на снижение себестоимости операций, повышение производительности труда и эффективности технического контроля, технической эксплуатации транспортных средств;
4. Контролировать выполнение предписаний, рекомендаций и указаний надзорных органов касательно обеспечения исправного состояния транспортных средств, безопасности движения и защиты окружающей среды;
5. Управлять рисками, связанными с эксплуатацией транспортных средств.
Знания:
1. Правила перевозок грузов, правила технической эксплуатации подвижного состава;
2. Допустимые параметры автотранспортных средств, предназначенные для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан;
3. Правила организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов;
4. Основные положения технических регламентов в сфере транспорта;
5. Нормативные правовые и нормативные технические акты по техническому обслуживанию и ремонту транспортных средств, действующие на предприятии;
6. Стандарты и технические условия.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление организации и координации деятельности транспортных подразделений предприятия
Умения:
1. Осуществлять оперативное руководство парком транспортных средств при проведении операций;
2. Организовать эффективное взаимодействие служб с другими структурными подразделениями предприятия при проведении операций при проведении операций;
3. Проводить анализ и давать оценку деятельности транспортной службы, службы технического контроля и его сотрудников;

3. Көлік құралдарын техникалық пайдалануға арналған шығыстарды қысқарту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу;
4. Әр түрлі корпоративтік бағдарламаларды қолдану.
Білімдер:
1. Жүйелік талдау әдістері;
2. Көлік экономикасы;
3. Көлік құралдарын, қосалқы бөлшектерді сатып алу, диагностикалау, көлікке техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі шаруашылық операцияларды құжаттамалық ресімдеу;
4. Сметаларды жасау тәртібі;
5. Түрлері бойынша және жекелеген көлік құралдары бойынша жөндеудің талдамалық есебі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жүктерді жеткізу кезінде көлік-логистикалық процестерді ұйымдастыру және үйлестіру
1-дағды:
Қауіпсіздікті басқару және операциялық тәуекелдерді азайту
Машықтар:
1. Көлік құралдарын техникалық бақылауға, техникалық пайдалануға, жөндеуге байланысты ақпараттық, қаржылық, құжаттық ағындарды үйлестіру және бағыттау;
2. Көлік құралдарын диагностикалауға, техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге байланысты технологиялық процестердің жоспар-кестесін қалыптастыру;
3. Операциялардың өзіндік құнын төмендетуге, еңбек өнімділігі мен техникалық бақылаудың тиімділігін арттыруға, көлік құралдарын техникалық пайдалануға бағытталған жобаларды әзірлеу және енгізу;
4. Көлік құралдарының жарамды жай-күйін, қозғалыс қауіпсіздігін және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз етуге қатысты қадағалау органдарының нұсқамаларының, ұсынымдары мен нұсқауларының орындалуын бақылау;
5. Көлік құралдарын пайдалануға байланысты тәуекелдерді басқару.
Білімдер:
1. Жүктерді тасымалдау ережесі, жылжымалы құрамды техникалық пайдалану ережесі;
2. Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлері;
3. Жүргізушілердің еңбегі мен демалысын ұйымдастыру, сондай-ақ тахографтарды қолдану қағидалары;
4. Көлік саласындағы техникалық регламенттердің негізгі ережелері;
5. Кәсіпорында қолданылатын көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі нормативтік құқықтық және нормативтік техникалық актілер;
6. Стандарттар мен техникалық шарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Кәсіпорынның көлік бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыруды және үйлестіруді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Операциялар жүргізу кезінде көлік құралдары паркіне жедел басшылықты жүзеге асыру;
2. Операцияларды жүргізу кезінде операцияларды жүргізу кезінде қызметтердің кәсіпорынның басқа құрылымдық бөлімшелерімен тиімді өзара іс қимылын ұйымдастыру;
3. Көлік қызметінің, техникалық бақылау қызметінің және оның қызметкерлерінің қызметіне талдау жүргізу және бағалау жүргізу;

4. Осуществлять подбор персонала и организовывать необходимую подготовку и переподготовку сотрудников, внутреннее и внешнее обучение.
Знания:
1. Классификация, основных характеристик и технических параметров транспортных средств предприятия;
2. Технология перевозки и доставки грузов, маршрутов перевозки и условия обслуживания клиентов, показателей качества;
3. Правила перевозки грузов, особенности порядка и условия осуществления международных перевозок, схемы таможенного контроля и таможенного оформления транспортных средств;
4. Порядок ведения документации в области эксплуатации транспортных средств предприятия.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Координирование деятельности подразделений, обеспечивающих эксплуатацию транспортных средств
Умения:
1. Принимать решение об аутсорсинге логистических и транспортных услуг;
2. Вести переговоры с поставщиками товаров (транспортных средств, запчастей, горюче-смазочные материалы и пр.) и услуг;
3. Принимать участие в рассмотрении коммерческих и претенциозных вопросов, связанных с функциями транспортной службы, службы технического контроля транспортных средств, работой привлекаемых перевозчиков;
4. Обеспечивать рациональное использование производственных резервов и ресурсов предприятия.
Знания:
1. Нормативные правовые и нормативные актов в области безопасности дорожного движения на автомобильном транспорте;
2. Порядок ведения документации в области технической эксплуатации автотранспортных средств, технический контроль;
3. Внутренний трудовой распорядок, нормы трудового законодательства, в том числе правила по охране труда, техника безопасности, производственная санитария и противопожарная защита;
4. Критерии экономической эффективности, риски.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Способность уверенно и четко выражать собственное мнение
Грамотность
Внимательность
Математический склад ума
Способность к точным расчетам
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Специалист по управлению данными цепочки поставок
13. Карточка профессии "Специалист по логистике (на транспорте)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-008
Наименование профессии:
Специалист по логистике (на транспорте)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

4. Қызметкерлерді іріктеуді жүзеге асыру және қызметкерлерді қажетті даярлау мен қайта даярлауды, ішкі және сыртқы оқытуды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның көлік құралдарының жіктелуі, негізгі сипаттамалары және техникалық параметрлері;
2. Жүктерді тасымалдау және жеткізу технологиясы, тасымалдау маршруттары және клиенттерге қызмет көрсету шарттары, сапа көрсеткіштері;
3. Жүктерді тасымалдау қағидалары, халықаралық тасымалдарды жүзеге асыру тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері, көлік құралдарын кедендік бақылау және кедендік ресімдеу схемалары;
4. Кәсіпорынның көлік құралдарын пайдалану саласында құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Көлік құралдарын пайдалануды қамтамасыз ететін бөлімшелердің қызметін үйлестіру
Машықтар:
1. Логистикалық және көлік қызметтерінің аутсорсингі туралы шешім қабылдау;
2. Тауарлар (көлік құралдары, қосалқы бөлшектер, жанар-жағармай материалдары және т. б.) мен қызметтерді жеткізушілермен келіссөздер жүргізу;
3. Көлік қызметінің, көлік құралдарын техникалық бақылау қызметінің функцияларына, тартылатын тасымалдаушылардың жұмысына байланысты коммерциялық және претензиялық мәселелерді қарауға қатысу;
4. Кәсіпорынның өндірістік резервтері мен ресурстарын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Автомобиль көлігіндегі жол қозғалысы қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық және нормативтік актілер;
2. Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану саласындағы құжаттаманы жүргізу тәртібі, техникалық бақылау;
3. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек заңнамасының нормалары, оның ішінде еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау жөніндегі ережелер;
4. Экономикалық тиімділік критерийлері, тәуекелдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Өз пікірін сенімді және нақты жеткізе білу
Сауаттылық
Зейін
Математикалық ойлау
Дәл есептеу қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Жеткізу тізбегі деректерін басқару жөніндегі маман
13. Кәсіптер карточкасы "Логистика маманы (көліктегі)":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-008
Кәсіптің атауы:
Логистика маманы (көліктегі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

1. Проводить анализ операционного направления логистической деятельности компании;
2. Прогнозировать и анализировать тенденции развития логистики и управления цепями поставок;
3. Формулировать видение, миссию и ценности компании, разрабатывать цели и задачи компании в операционном направлении логистической деятельности;
4. Разрабатывать планы реализации стратегии развития операционного направления логистической деятельности в области управления перевозками;
5. Определять потребность в подвижном составе компании, в его ремонте;
6. Вести мониторинг реализации операционной стратегии;
7. Выявлять ведущие компании и условия конкуренции на рынке перевозок грузов, экспедирования;
8. Поощрять команду логистов к постоянному совершенствованию;
9. Применять методы и инструменты стратегического анализа операционной деятельности;
10. Формулировать стратегические цели и задачи;
11. Составлять план реализации в соответствии с целями;
12. Осуществлять мониторинг реализации стратегии.
Знания:
1. Основы стратегического менеджмента, маркетинга, организации производства, современных бизнес-технологий, финансового управления;
2. Структура, порядок функционирования, цели и задачи национальных и международных организаций, осуществляющих свою деятельность в сфере логистики;
3. Законы, целевые программы и иные нормативные правовые акты, касающиеся логистики и транспортировки;
4. Состояние и перспективы международного сотрудничества в сфере транспорта и логистики;
5. Тенденции развития транспорта и логистики в мире;
6. Порядок разработки стратегий, бизнес-планов, договоров, соглашений, контрактов;
7. Структура управления организацией;
8. Принципы проектирования и построения логистических систем, формирования логистических связей;
9. Способы, приемы и методы оптимизации транспортно-логистических схем доставки грузов;
10. Основы внешнеэкономической деятельности (условия Инкотермс), международные конвенции по транспортному праву, основы таможенного законодательства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Координирование разработки коммерческой политики по оказанию логистической услуги перевозки груза в цепи поставок
Умения:
1. Вести разработку принципов коммерческой политики по перевозке груза в цепи поставок;
2. Разрабатывать стратегию продаж логистических услуг;
3. Разрабатывать политику клиентского сервиса в области оказания логистических услуг;
4. Разрабатывать стратегические планы улучшения качества предоставляемых логистических услуг по перевозке груза в цепи поставок;
5. Обобщать и систематизировать информацию под решаемые задачи;

1. Компанияның логистикалық қызметінің операциялық бағытына талдау жүргізу;
2. Логистика мен жабдықтау тізбегін басқарудың даму тенденцияларын болжау және талдау;
3. Компанияның көзқарасын, миссиясы мен құндылықтарын тұжырымдау, логистикалық қызметтің операциялық бағытында компанияның мақсаттары мен міндеттерін әзірлеу;
4. Тасымалдауды басқару саласындағы логистикалық қызметтің операциялық бағытын дамыту стратегиясын іске асыру жоспарларын әзірлеу;
5. Компанияның жылжымалы құрамына, оны жөндеуге қажеттілікті анықтау;
6. Операциялық стратегияның іске асырылуына мониторинг жүргізу;
7. Жетекші компанияларды және жүктерді тасымалдау, экспедициялау нарығындағы бәсекелестік шарттарын анықтау;
8. Логистикалық топты үнемі жетілдіруге ынталандыру;
9. Операциялық қызметті стратегиялық талдау әдістері мен құралдарын қолдану;
10. Стратегиялық мақсаттар мен міндеттерді тұжырымдау;
11. Мақсаттарға сәйкес іске асыру жоспарын жасау;
12. Стратегияны іске асыру мониторингін жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, өндірісті ұйымдастыру, заманауи бизнес-технологиялар, қаржылық басқару негіздері;
2. Логистика саласында өз қызметін жүзеге асыратын ұлттық және халықаралық ұйымдардың құрылымы, жұмыс істеу тәртібі, мақсаттары мен міндеттері;
3. Логистика мен тасымалдауға қатысты заңдар, нысаналы бағдарламалар және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
4. Көлік және логистика саласындағы халықаралық ынтымақтастықтың жай-күйі мен болашағы;
5. Әлемдегі көлік пен логистиканың даму тенденциялары;
6. Стратегияларды, бизнес-жоспарларды, шарттарды, келісімдерді, келісімшарттарды әзірлеу тәртібі;
7. Ұйымды басқару құрылымы;
8. Логистикалық жүйелерді жобалау және құру, логистикалық байланыстарды қалыптастыру принциптері;
9. Жүктерді жеткізудің көліктік-логистикалық схемаларын оңтайландыру тәсілдері, тәсілдері мен әдістері;
10. Сыртқы экономикалық қызметтің негіздері (Инкотермс шарттары), көлік құқығы жөніндегі халықаралық конвенциялар, кеден заңнамасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жеткізу тізбегінде жүкті тасымалдаудың логистикалық қызметін көрсету бойынша коммерциялық саясатты әзірлеуді үйлестіру
Машықтар:
1. Жеткізу тізбегінде жүкті тасымалдау бойынша коммерциялық саясат қағидаттарын әзірлеуді жүргізу;
2. Логистикалық қызметтерді сату стратегиясын әзірлеу;
3. Логистикалық қызмет көрсету саласында клиенттік сервис саясатын әзірлеу;
4. Жеткізу тізбегінде жүкті тасымалдау бойынша ұсынылатын логистикалық қызметтердің сапасын жақсартудың стратегиялық жоспарларын әзірлеу;
5. Шешілетін міндеттер үшін ақпаратты қорытындылау және жүйелеу;

6. Владеть навыками использования методов анализа, применяемых в практике решения задачи разработки коммерческой политики по оказанию логистической услуги перевозки груза;
7. Оперативно анализировать потребности и мотивы клиентов в логистических услугах.
Знания:
1. Тенденции развития национального и международного рынка логистических услуг;
2. Современная нормативно-правовая база логистики;
3. Основные финансовые показатели компании;
4. Коммерческая политика;
5. Политика продаж;
6. Плановые и фактические показатели деятельности компании;
7. Способы, приемы и методы оптимизации транспортно-логистических схем доставки грузов;
8. Принципы проектирования и построения логистических систем, формирования логистических связей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Контролирование управления рисками
Умения:
1. Определять и составлять перечень видов логистических рисков;
2. Выявлять логистические риски и оценивать вероятности их реализации и масштаба последствий;
3. Оперативно выбирать методы и инструменты управления выявленными логистическими рисками;
4. Вести разработку риск-стратегии с целью снижения вероятности реализации логистического риска и минимизации возможных негативных последствий;
5. Реализовывать стратегию управления логистическими рисками;
6. Оценивать достигнутые результаты и вести корректировку стратегии управления логистическими рисками;
7. Определять максимально-возможные убытки в условиях недостаточности данных;
8. Проводить анализ и отбор страховых компаний, соответствующих политике компании в области управления рисками;
9. Контролировать дополнительные затраты в ходе перевозки вследствие наступления логистических рисков;
10. Оценивать надежность страховщиков с приемлемым уровнем погрешности.
Знания:
1. Основы риск-менеджмента;
2. Основные инструменты снижения рисков;
3. Классификация логистических рисков
4. Методы реализации стратегий в области управления логистическими рисками;
5. Методы и инструменты управления выявленными логистическими рисками.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Способность уверенно и четко выражать собственное мнение
Аналитическое мышление
Математический склад ума
Способность к точным расчетам
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Специалист по управлению данными цепочки поставок
5
Специалист в области транспортно-экспедиционной деятельности

6. Жүкті тасымалдаудың логистикалық қызметін көрсету бойынша коммерциялық саясатты әзірлеу міндетін шешу тәжірибесінде қолданылатын талдау әдістерін қолдану дағдыларын меңгеру;
7. Клиенттердің логистикалық қызметтерге қажеттіліктері мен мотивтерін жедел талдау.
Білімдер:
1. Логистикалық қызметтердің ұлттық және халықаралық нарығының даму тенденциялары;
2. Логистиканың қазіргі нормативтік-құқықтық базасы;
3. Компанияның негізгі қаржылық көрсеткіштері;
4. Коммерциялық саясат;
5. Сату саясаты;
6. Компания қызметінің жоспарлы және нақты көрсеткіштері;
7. Жүктерді жеткізудің көліктік-логистикалық схемаларын оңтайландыру тәсілдері, тәсілдері мен әдістері;
8. Логистикалық жүйелерді жобалау және құру, логистикалық байланыстарды қалыптастыру принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Тәуекелдерді басқаруды бақылау
Машықтар:
1. Логистикалық тәуекелдердің түрлерін анықтау және жасау;
2. Логистикалық тәуекелдерді анықтаңыз және оларды жүзеге асыру ықтималдау мен салдарының ауқымын бағалау;
3. Анықталған логистикалық тәуекелдерді басқару әдістері мен құралдарын жедел таңдау;
4. Логистикалық тәуекелді іске асыру ықтималдығын азайту және ықтимал жағымсыз салдарларды азайту мақсатында тәуекел стратегиясын әзірлеуді жүргізу;
5. Логистикалық тәуекелдерді басқару стратегиясын іске асыру;
6. Қол жеткізілген нәтижелерді бағалау және логистикалық тәуекелдерді басқару стратегиясын түзету;
7. Деректер жеткіліксіз болған жағдайда мүмкін болатын ең жоғары шығындарды анықтау;
8. Компанияның тәуекелдерді басқару саясатына сәйкес келетін сақтандыру компанияларына талдау және іріктеу жүргізу;
9. Логистикалық тәуекелдердің туындауына байланысты тасымалдау барысында қосымша шығындарды бақылау;
10. Қателік деңгейі қолайлы сақтандырушылардың сенімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Тәуекелдерді басқару негіздері;
2. Тәуекелдерді азайтудың негізгі құралдары;
3. Логистикалық тәуекелдердің жіктелуі;
4. Логистикалық тәуекелдерді басқару саласындағы стратегияларды іске асыру әдістері;
5. Анықталған логистикалық тәуекелдерді басқару әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу өз пікірін сенімді және анық жеткізе білу. Сауаттылық жауапкершілік зейінділік аналитикалық ойлау математикалық ойлау дәл есептеу қабілеті
Өз пікірін сенімді және нақты жеткізе білу
Аналитикалық ойлау
Математикалық ойлау
Дәл есептеу қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Жеткізу тізбегі деректерін басқару жөніндегі маман
5
Көлік-экспедициялық қызмет саласындағы маман

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
14. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Исполнитель:
Өзбеков С.Қ., +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz
15. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Объединение юридических лиц "Союз транспортных и логистических организаций и ассоциаций "KAZLOGISTICS".
Руководитель проекта:
Өзбеков С.Қ.
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Номер телефона: +7 (717) 298 33 02.
16. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 14 августа 2025 года.
17. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 12 декабря 2025 года.
18. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
19. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 год.
20. Дата ориентировочного пересмотра: 31декабря 2028 года.
Приложение 3 к приказу
Профессиональный стандарт: "Погрузка и разгрузка грузов или багажа пассажиров независимо от вида транспорта"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Погрузка и разгрузка грузов или багажа пассажиров независимо от вида транспорта" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и "Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов", утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33401), устанавливают требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) брак – изделия или товары, не соответствующие установленным стандартам качества;
2) съемные грузозахватные приспособления – сменные устройства для захвата, подъема и перемещения грузов (например, крюки, вилочные насадки, захваты);
3) крепление – способы и средства закрепления груза для предотвращения его смещения или повреждения во время транспортировки;
4) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
5) оператор вагонов (контейнеров) - лицо, владеющее вагонами (контейнерами) на праве собственности или иных законных основаниях, участвующее на основе договора с перевозчиком в перевозочном процессе путем оказания услуг оператора вагонов (контейнеров) и указанное в перевозочных документах;

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
14. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы:
С.Қ. Өзбеков, +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
15. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"KAZLOGISTICS" көліктік және логистикалық ұйымдар мен қауымдастықтар одағы" ЗТБ (Қазақстан көлікшілер одағы).
Жоба жетекшісі:
С.Қ. Өзбеков
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Телефон нөмірі: +7 (717) 298 33 02.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 тамыз.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 12 желтоқсан.
18. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
19. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2-нұсқа 2, 2025 жыл.
20. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 31 желтоқсан.
Бұйрығына 3-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Көлік түріне қарамастан жолаушылардың жүктерін немесе багажын тиеу және түсіру"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Көлік түріне қарамастан жүктерді немесе жолаушылар багажын тиеу және түсіру" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі №377 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33401 болып тіркелген) бекітілген Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларына сәйкес әзірленген және білім беру бағдарламарын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақау өнім – бұл белгіленген сапа стандарттарына сәйкес келмейтін бұйымдар немесе тауарлар;
2) ауыспалы жүк қармау құрылғылары – бұл жүктерді ұстауға, көтеруге және жылжытуға арналған алмастырмалы құрылғылар (мысалы, ілгектер, айырлы қондырмалар, қармауыштар);
3) бекіту – бұл тасымалдау барысында жүктің жылжуын немесе бүлінуін болдырмау үшін оны бекіту тәсілдері мен құралдары;
4) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
5) вагондар (контейнерлер) операторы – вагондарды (контейнерлердi) меншiк құқығымен немесе өзге де заңды негiздерде иеленушi және (немесе) тасымалдаушымен жасалған шарт негiзiнде вагондар (контейнерлер) операторы қызметін көрсету жолымен тасымалдау процесiне қатысатын және тасымалдау құжаттарында көрсетiлген тұлға;

6) загрузка и разгрузка бункера – процесс помещения или извлечения материалов из бункера для дальнейшей транспортировки или обработки;
7) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
8) эксплуатация оборудования – использование техники или машин по назначению с соблюдением правил работы и технического обслуживания;
9) доставка – это процесс перевозки товара от отправителя к получателю;
10) багаж пассажира – это вещи, которые пассажир берет с собой в поездку и сдает или провозит в транспорте (самолете, поезде, автобусе);
11) отгрузка – это передача товара от продавца (поставщика) покупателю или перевозчику для доставки;
12) подъемное сооружение – устройство или конструкция, предназначенная для подъема и перемещения грузов на определенную высоту;
13) грузоподъем – способность оборудования поднимать и перемещать грузы определенного веса на заданную высоту;
14) грузовые места – отдельные единицы груза, которые учитываются и перевозятся как самостоятельные объекты (ящики, коробки, пакеты);
15) груз – имущество, в том числе порожний собственный вагон (контейнер), принятое к перевозке с оформлением договора перевозки;
16) загрузочный бункер – емкость или резервуар для приема и временного хранения сыпучих или кусковых материалов перед подачей на транспорт или обработку;
17) загрузочная и разгрузочная установка – оборудование для приема, перемещения и выдачи грузов в процессе загрузки и разгрузки;
18) укладка груза – размещение и распределение товаров или материалов в транспортном средстве, контейнере или на складе для безопасного хранения и перевозки;
19) погрузочно-разгрузочные работы – комплекс мер, направленных на поднятие разнообразных грузов с целью их погрузки или выгрузки (как вручную, так и при помощи специализированной техники, например, грузоподъемного крана или погрузчика);
20) штабелирование груза – укладывание грузов в стопки (штабеля) для удобного хранения и использования пространства;
21) пусковая кнопка – элемент управления оборудованием, с помощью которого запускается его работа;
22) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
23) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
24) профессиональный стандарт (далее-профессиональный стандарт) – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;

6) бункерді жүктеу және түсіру – бұл материалдарды бункерге орналастыру немесе одан алу арқылы оларды әрі қарай тасымалдауға немесе өңдеуге дайындау процесі;
7) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
8) жабдықты пайдалану – бұл техниканы немесе машиналарды олардың қолданылу мақсатына сәйкес, жұмыс қағидаларын және техникалық қызмет көрсету талаптарын сақтай отырып пайдалану;
9) жеткізу – бұл тауарды жіберушіден алушыға дейін тасымалдау процесі;
10) жолаушының жүгі – бұл жолаушы сапарға өзімен бірге алып жүретін, көлік құралында (әуе кемесінде, пойызда, автобуста) тапсыратын немесе бірге алып өтетін заттары;
11) жөнелту – бұл тауарды сатушы (жеткізуші) тарапынан сатып алушыға немесе тасымалдаушыға жеткізу үшін беру;
12) жүк көтергіш құрылғы – бұл жүктерді белгілі бір биіктікке көтеруге және жылжытуға арналған құрал немесе құрылым;
13) жүк көтергіштік қабілеті – бұл жабдықтың белгілі бір салмақтағы жүктерді белгіленген биіктікке көтеру және жылжыту мүмкіндігі;
14) жүк орындары – бұл жеке есебі жүргізілетін және дербес объект ретінде тасымалданатын жүк бірліктері (жәшіктер, қораптар, қаптамалар);
15) жүк – тасымалдау шартын ресімдей отырып, тасымалдауға қабылданған мүлік, оның ішінде бос меншікті вагон (контейнер);
16) жүктеу бункері – бұл сусымалы немесе кесекті материалдарды көлікке жіберу немесе өңдеуге беру алдында қабылдауға және уақытша сақтауға арналған сыйымдылық немесе резервуар;
17) жүктеу және түсіру қондырғысы – бұл жүктеу және түсіру процесінде жүктерді қабылдауға, жылжытуға және беруге арналған жабдық;
18) жүкті орналастыру – бұл тауарларды немесе материалдарды көлік құралында, контейнерде немесе қоймада қауіпсіз сақтауға және тасымалдауға арналған түрде орналастыру және бөлу;
19) жүкті тиеу-түсіру жұмыстары – бұл әртүрлі жүктерді тиеу немесе түсіру мақсатында оларды қолмен не арнайы техникамен (мысалы, жүк көтергіш кранмен немесе тиегішпен) көтеруге бағытталған шаралар кешені;
20) жүкті штабельдеу – бұл жүктерді кеңістікті тиімді пайдалану және сақтау үшін қатарлап немесе үйіп қою;
21) іске қосу түймесі – бұл жабдықтың жұмысын бастау үшін қолданылатын басқару элементі;
22) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
23) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
24) кәсіптік стандарт (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;

25) конвейер – транспортное устройство для непрерывного перемещения грузов или материалов по направлению от точки А к точке Б;
26) контейнер – стандартная вместительная емкость для перевозки грузов, которая облегчает транспортировку и хранение;
27) мостовой кран – кран, перемещающийся по рельсовой системе над объектом для обработки грузов;
28) управление краном – процесс контроля работы крана для безопасного подъема, перемещения и опускания грузов;
29) склад – это специально оборудованное помещение или территория для приема, хранения, учета и выдачи товаров, материалов или продукции;
30) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
31) ленточный конвейер – транспортное устройство, состоящее из движущейся ленты, предназначенное для перемещения грузов или материалов;
32) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
33) монорельсовые тележки – тележки, перемещающиеся по одной рельсовой балке, используемые для транспортировки грузов на короткие расстояния внутри производственных помещений;
34) сортировка – это разделение и упорядочивание предметов или грузов по определенным признакам (типу, размеру, направлениям отправки);
35) маркировка – обозначения на товаре или упаковке, содержащие информацию о содержимом, производителе, сроках годности и правилах транспортировки;
36) тара – упаковка или емкость, в которой размещают товар для хранения и перевозки (коробки, бочки, пакеты);
37) транспортировка – перемещение грузов или товаров из одного места в другое с использованием транспорта;
38) погрузка – это процесс перемещения, поднятия и размещения грузов на транспортные средства (грузовики, поезда, суда, самолеты) или на складские поверхности с помощью техники или вручную;
39) разгрузка – это процесс снятия, выгрузки или перемещения груза с транспортного средства (грузовика, поезда, судна, самолета) или из контейнера на склад, площадку или другое место;
40) шлюзовой кран – кран, перемещающийся над шлюзами или каналами для обработки грузов.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) ТиПО – техническое и профессиональное образование;
5) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.

25) конвейер – бұл жүктерді немесе материалдарды А нүктесінен Б нүктесіне дейін үздіксіз жылжытуға арналған көлік құрылғысы;
26) контейнер – бұл тасымалдауды және сақтауды жеңілдетуге арналған стандартты сыйымдылықтағы жүк қоймасы;
27) көпірлі кран – рельстік жүйе бойымен нысанның үстімен қозғалатын жүк өңдеуге арналған кран түрі;
28) кранды басқару – бұл жүктерді қауіпсіз көтеру, жылжыту және түсіру мақсатында кранның жұмысын бақылау процесі;
29) қойма – бұл тауарларды, материалдарды немесе өнімдерді қабылдауға, сақтауға, есепке алуға және беруге арналған арнайы жабдықталған ғимарат немесе аумақ;
30) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
31) ленталы конвейер – бұл жүктерді немесе материалдарды жылжымалы лента арқылы тасымалдауға арналған көлік құрылғысы;
32) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
33) монорельсті арбалар – бұл өндірістік ғимараттар ішінде жүктерді қысқа қашықтыққа тасымалдау үшін бір рельсті арқа бойымен қозғалатын арбалар;
34) сұрыптау – бұл заттарды немесе жүктерді белгілі бір белгілеріне (түріне, өлшеміне, жіберу бағыттарына) қарай бөлу және реттеу;
35) таңбалау – бұл тауарда немесе қаптамада орналастырылатын, оның құрамына, өндірушісіне, жарамдылық мерзіміне және тасымалдау ережелеріне қатысты ақпаратты қамтитын белгілер;
36) тара – бұл тауарды сақтау және тасымалдау үшін пайдаланылатын қаптама немесе сыйымдылық (жәшіктер, бөшкелер, қаптар);
37) тасымалдау – бұл жүктерді немесе тауарларды бір жерден екінші жерге көлік құралдарының көмегімен орын ауыстыру;
38) тиеу – бұл жүктерді көлік құралдарына (жүк көліктері, пойыздар, кемелер, ұшақтар) немесе қойма беттеріне техникамен немесе қолмен жылжыту, көтеру және орналастыру процесі;
39) түсіру – бұл жүкті көлік құралынан (жүк көлігі, пойыз, кеме, ұшақ) немесе контейнерден қоймаға, алаңға немесе басқа жерге шығару, түсіру немесе жылжыту процесі;
40) шлюздік кран – жүктерді өңдеу үшін шлюздер немесе каналдар үстімен қозғалатын кран түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшы, маман және басқа да лауазымдардың біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
4) ТЖКБ – техникалық және кәсіби білім;
5) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.

Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Погрузка и разгрузка грузов или багажа пассажиров независимо от вида транспорта.
5. Код профессионального стандарта: H133.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование:
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.24 Транспортная обработка грузов;
52.24.0 Транспортная обработка грузов.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Погрузка и разгрузка грузов или багажа пассажиров независимо от вида транспорта" устанавливает требования к деятельности рабочих и специалистов, занятым в организации и осуществлении погрузочно-разгрузочных работ на транспорте.
8. Перечень карточек профессий:
1) Грузчик - 2 уровень ОРК;
2) Мастер погрузочно-разгрузочных работ (Специалист по организации механизированных погрузочно-разгрузочных работ) - 5 уровень ОРК;
3) Оператор загрузочной и разгрузочной установки (на транспорте) - 3 уровень ОРК;
4) Машинист крана - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Грузчик":
Код группы:
9333-1
Код наименования занятия:
9333-1-001
Наименование профессии:
Грузчик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 132. Грузчик, 2 разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 133. Грузчик, 3 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
9333-5-001 - Грузчик на производстве
Основная цель деятельности:
Погрузка, выгрузка и внутрискладская переработка грузов с применением простейших погрузочно-разгрузочных приспособлений и средств транспортировки
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Көлік түріне қарамастан жолаушылардың жүктерін немесе багажын тиеу және түсіру.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H133.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау:
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.24 Жүктерді көліктік өңдеу;
52.24.0 Жүктерді көліктік өңдеу.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Көлік түріне қарамастан жолаушылардың жүктерін немесе багажын тиеу және түсіру" кәсіби стандарты көлікте тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастырумен және жүзеге асырумен айналысатын жұмысшылар мен мамандардың қызметіне қойылатын талаптарды белгілейді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Тиеуші – 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Тиеу-түсіру жұмыстарының мастері (Механизацияланған тиеу-түсіру жұмыстары ұйымдастыру бойынша маман) – 5 СБШ-нің деңгейі;
3) Тиеу және түсіру құрылғыларының операторы (көліктегі) – 3 СБШ-нің деңгейі;
4) Кран машинисті – 4 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптер карточкасы "Тиеуші":
Топтың коды:
9333-1
Қызмет атауының коды:
9333-1-001
Кәсіптің атауы:
Тиеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
132-параграф. Жүк тиеуші, 2- разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
133-параграф. Жүк тиеуші, 3-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
9333-5-001 – Өндірістегі жүкші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қарапайым тиеу-түсіру құрылғылары мен тасымалдау құралдарын қолдана отырып, жүктерді тиеу, түсіру және қоймаішілік өңде
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Подготовка складов, рабочих мест и грузов;
2. Производство погрузо-разгрузочных работ как вручную, так и с использованием простейших погрузочно-разгрузочных приспособлений и средств транспортировки.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка складов, рабочих мест и грузов
Навык 1:
Ведение отбора и подготовки грузов
Умения:
2-й разряд
1. Осуществлять ручную погрузку, выгрузку и внутрискладскую переработку грузов (сортировку, укладку, переноску, перевеску, фасовку) с применением простейших погрузочно-разгрузочных приспособлений;
2. Готовить груз к перемещению и размещению, обеспечивая его комплектность, устойчивость и соблюдение требований к укладке в штабели;
3. Выполнять подкатку (откатку) вагонов и иного подвижного состава при проведении погрузочно-разгрузочных работ в соответствии с установленными правилами безопасности;
4. Открывать и закрывать люки, борта, двери железнодорожного и автомобильного подвижного состава для обеспечения доступа к грузу и подготовки оборудования к работе;
5. Осуществлять очистку подвижного состава после выгрузки грузов, обеспечивая его подготовку к последующим операциям;
6. Выполнять простейшее обслуживание используемых приспособлений, включая их чистку, смазку и переноску вспомогательных устройств (щитов, трапов).
3-й разряд
1. Выполнять погрузку, выгрузку и внутрискладскую переработку грузов с использованием средств транспортировки (тачек, тележек, транспортеров) и простейших подъемно-транспортных механизмов;
2. Устанавливать лебедки, подъемные блоки и иные приспособления, а также устраивать временные скаты для обеспечения безопасной и эффективной погрузки и выгрузки грузов;
3. Осуществлять крепление, укрытие и фиксацию грузов на складе и на транспортных средствах с учетом требований сохранности и устойчивости;
4. Распознавать и корректно использовать условную сигнализацию при работе с подъемно-транспортными механизмами в процессе погрузки и выгрузки;
5. Определять оптимальные маршруты перемещения грузов и средств транспортировки с учетом расположения складов, зон хранения и мест погрузки/выгрузки;
6. Выполнять чистку, смазку и простейшее техническое обслуживание используемых средств транспортировки для поддержания их работоспособности и безопасной эксплуатации;
7. Опасные зоны при работе подъемно-транспортного оборудования;
8. Правила по охране труда, производственной санитарии, пожарной и экологической безопасности;

1. Қоймаларды, жұмыс орындарын және жүктерді дайындау
2. Тиеу-түсіру жұмыстарын қолмен де, қарапайым тиеу-түсіру құрылғылары мен тасымалдау құралдарын пайдалана отырып жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1-ееңбек функциясы:
Қоймаларды, жұмыс орындарын және жүктерді дайындау
1-дағды:
Жүктерді іріктеу мен дайындауды жүзеге асыру
Машықтар:
2-разряд
1. Қарапайым тиеу-түсіру құрылғыларын қолдана отырып, жүктерді қолмен тиеу, түсіру және қойма ішіндегі қайта өңдеу жұмыстарын (сұрыптау, жинақтап орналастыру, тасымалдау, қайта өлшеу, қаптау) жүзеге асыру;
2. Жүкті жылжытуға және орналастыруға дайындау, оның жинақтылығын, орнықтылығын және жүктерді штабельдерге орналастыру талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;
3. Тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде белгіленген қауіпсіздік қағидаларына сәйкес вагондарды және өзге де жылжымалы құрамды подкатка (откатка) жасау;
4. Жүкке қолжетімділікті қамтамасыз ету және жабдықты жұмысқа дайындау мақсатында теміржол және автомобиль көлігінің жылжымалы құрамындағы люктерді, борттарды және есіктерді ашу және жабу;
5. Жүктерді түсіргеннен кейін жылжымалы құрамды тазалау жұмыстарын орындау, оны кейінгі операцияларға дайындауды қамтамасыз ету;
6. Пайдаланылатын тиеу-түсіру құрылғыларына қарапайым техникалық қызмет көрсету, оның ішінде оларды тазалау, майлау, сондай-ақ қосалқы құрылғыларды (қалқандарды, траптарды) тасымалдау.
3-разряд
1. Тасымалдау құралдарын (қоларбалар, арбалар, транспортерлер) және қарапайым көтергіш-көлік механизмдерін пайдалана отырып, жүктерді тиеу, түсіру және қойма ішіндегі қайта өңдеу жұмыстарын орындау;
2. Жүкшығырларды, көтергіш блоктарды және өзге де құрылғыларды орнату, сондай-ақ жүктерді қауіпсіз және тиімді тиеу мен түсіруді қамтамасыз ету үшін уақытша скаттар орнату;
3. Жүктердің сақталуы мен орнықтылығы талаптарын ескере отырып, қоймада және көлік құралдарында жүктерді бекіту, жабу және фиксациялау жұмыстарын жүзеге асыру;
4. Тиеу және түсіру процесінде көтергіш-көлік тетіктермен жұмыс істеу кезінде қолданылатын шартты сигналдарды тану және оларды дұрыс пайдалану;
5. Қоймалардың, сақтау аймақтарының және тиеу-түсіру орындарының орналасуын ескере отырып, жүктер мен тасымалдау құралдарын жылжытудың оңтайлы маршруттарын айқындау;
6. Пайдаланылатын тасымалдау құралдарының жұмысқа қабілеттілігін және қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету үшін оларды тазалау, майлау және қарапайым техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындау;
7. Көтергіш-көлік жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпті аймақтарды білу;
8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптарын білу және сақтау;

9. Маркировка грузов и манипуляционные знаки.
Знания:
2-й разряд
1. Порядок погрузки и выгрузки грузов, требования к безопасности и последовательность выполнения операций;
2. Правила применения простейших погрузочно-разгрузочных приспособлений и их назначения;
3. Допустимые габариты при погрузке грузов на открытый железнодорожный подвижной состав и автомашины, при разгрузке грузов из железнодорожных вагонов и укладке их в штабель;
4. Порядок и габариты размещения (складирования) грузов, способы их укладки и штабелирования;
5. Адреса хранения грузов на складе;
6. Содержание технологического процесса;
7. Способы, схемы укладки, крепления грузов в средствах укрупнения грузовых мест.
3-й разряд
1. Устройство грузоподъемных органов подъемно-транспортного оборудования;
2. Назначение и устройство съемных грузозахватных приспособлений, тары и средств укрупнения грузовых мест;
3. Требования к съемным грузозахватным приспособлениям, таре и средствам укрупнения грузовых мест;
4. Грузоподъемные характеристики используемого подъемно-транспортного оборудования;
5. Схемы строповки перегружаемых грузов;
6. Опасные и вредные производственные факторы, характерные для данного вида работ;
7. Порядок укладки, крепления и укрытия грузов на складе и транспортных средствах;
8. Правила применения и пользования средствами транспортировки (тачками, тележками, транспортерами и простейшими подъемно-транспортными механизмами);
9. Условная сигнализация, используемая при погрузочно-разгрузочных работах с применением подъемно-транспортных механизмов;
10. Расположение складов, зон хранения и мест погрузки/выгрузки, а также маршруты безопасного перемещения грузов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение подготовки складов к размещению грузов и приведение их в требуемое коммерческое состояние после отгрузки грузов
Умения:
2-й разряд
1. Очищать складские зоны и рабочие места от остатков грузов и упаковки после выполнения погрузочно-разгрузочных операций;
2. Выполнять ручную сортировку, укладку и переноску грузов при подготовке складов к размещению новой партии;
3. Осуществлять перевеску и фасовку грузов для приведения их в требуемое коммерческое состояние перед отправкой;
4. Применять простейшие погрузочно-разгрузочные приспособления для подготовки складских помещений и грузов;
5. Выполнять подкатку (откатку) вагонов при подготовке мест выгрузки и погрузки;
6. Открывать и закрывать люки, борта и двери подвижного состава при подготовке складских зон к загрузке или выгрузке;

9. Жүктерді таңбалау және манипуляциялық белгілерді тану және қолдану.
Білімдер:
2-разряд
1. Жүктерді тиеу және түсіру тәртібі, қауіпсіздік талаптары және операцияларды орындау реттілігі;
2. Қарапайым тиеу-түсіру құрылғыларын қолдану қағидалары және олардың мақсаты;
3. Ашық теміржол жылжымалы құрамына және автомобиль көліктеріне жүктерді тиеу кезінде, сондай-ақ теміржол вагондарынан жүктерді түсіру және оларды штабельдерге орналастыру кезіндегі жол берілетін габариттер;
4. Жүктерді орналастырудың (қоймалаудың) тәртібі мен габариттері, оларды орналастыру және штабельдеу тәсілдері;
5. Қоймада жүктерді сақтау мекенжайлары;
6. Технологиялық процестің мазмұны;
7. Жүк орындарын ірілендіру құралдарында жүктерді орналастыру, бекіту тәсілдері мен схемалары.
3-разряд
1. Көтергіш-көлік жабдықтарының жүк көтергіш органдарының құрылысы;
2. Алып-салынатын жүк қармау құрылғыларының, ыдыстың және жүк орындарын ірілендіру құралдарының мақсаты мен құрылысы;
3. Алып-салынатын жүк қармау құрылғыларына, ыдысқа және жүк орындарын ірілендіру құралдарына қойылатын талаптар;
4. Қолданылатын көтергіш-көлік жабдықтарының жүк көтергіштік сипаттамалары;
5. Тиеу-түсіру кезінде өңделетін жүктерді строптау схемалары;
6. Осы жұмыс түріне тән қауіпті және зиянды өндірістік факторлар;
7. Қоймада және көлік құралдарында жүктерді орналастыру, бекіту және жабу тәртібі;
8. Тасымалдау құралдарын (қоларбалар, арбалар, транспортерлер және қарапайым көтергіш-көлік механизмдері) қолдану және пайдалану қағидалары;
9. Көтергіш-көлік тетіктерін қолдана отырып жүргізілетін тиеу-түсіру жұмыстарында пайдаланылатын шартты сигнализация;
10. Қоймалардың, сақтау аймақтарының және тиеу-түсіру орындарының орналасуы, сондай-ақ жүктерді қауіпсіз жылжыту маршруттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Қоймаларды жүктерді орналастыруға дайындау және жөнелтуден кейін коммерциялық жай-күйге келтіру жұмыстарын орындау
Машықтар:
2-разряд
1. Қойма аймақтары мен жұмыс орындарын тиеу-түсіру операцияларын орындағаннан кейін жүктер мен қаптаманың қалдықтарынан тазарту;
2. Жаңа партия жүктерді орналастыруға дайындау кезінде оларды қолмен сұрыптау, жинақтап орналастыру және тасымалдау;
3. Жөнелту алдында жүктерді қажетті коммерциялық жай-күйге келтіру үшін қайта өлшеу және қаптау жұмыстарын жүргізу;
4. Қойма аумағын және жүктерді дайындау үшін қарапайым тиеу-түсіру құрылғыларын қолдану;
5. Тиеу және түсіру орындарын дайындау кезінде вагондарды домалату (артқа жылжыту) жасау;
6. Қойма аймақтарын тиеуге немесе түсіруге дайындау кезінде жылжымалы құрамның люктерін, борттарын және есіктерін ашу және жабу;

7. Очищать подвижной состав после выгрузки грузов, обеспечивая подготовку оборудования и складов к дальнейшим операциям;
8. Выполнять чистку и смазку используемых погрузочно-разгрузочных приспособлений, готовя оборудование к последующей работе.
3-й разряд
1. Подготавливать складские площади и зоны хранения с использованием средств транспортировки (тачек, тележек, транспортеров);
2. Перемещать грузы по складу для подготовки мест размещения и обеспечения технологической последовательности работ;
3. Устанавливать лебедки, подъемные блоки, временные скаты и иные приспособления для подготовки складов к погрузке или выгрузке;
4. Выполнять крепление и укрытие грузов на складах для приведения их в требуемое коммерческое состояние перед отправкой;
5. Контролировать размещение грузов на складах с учетом требований устойчивости, доступности и коммерческого состояния;
6. Использовать условную сигнализацию при работах с подъемно-транспортными механизмами для обеспечения безопасности в процессе подготовки складов;
7. Проводить простейшее обслуживание средств транспортировки (чистка, смазка) для подготовки оборудования к работе;
8. Определять оптимальные маршруты перемещения грузов внутри склада с учетом расположения зон хранения и мест погрузки/выгрузки.
Знания:
2-й разряд
1. Порядок выполнения погрузочно-разгрузочных работ при подготовке складов к размещению грузов;
2. Правила применения простейших погрузочно-разгрузочных приспособлений при подготовке складских помещений;
3. Допустимые габариты грузов при укладке в штабели на складе;
4. Последовательность подготовки грузов к размещению и отгрузке (сортировка, фасовка, перевеска);
5. Требования к чистоте и состоянию складских зон перед приемом и отправкой грузов;
6. Основы обеспечения сохранности грузов при подготовительных операциях;
7. Правила безопасного доступа к подвижному составу (люки, борта, двери);
8. Требования к обслуживанию простейших приспособлений для обеспечения их работоспособности при подготовке складов.
3-й разряд
1. Порядок укладки, крепления и укрытия грузов в процессе подготовки складов и грузов к отправке;
2. Правила применения и эксплуатации средств транспортировки (тачек, тележек, транспортеров);
3. Основные виды подъемно-транспортных приспособлений, применяемых при подготовке складских зон;
4. Условную сигнализацию, применяемую при погрузке и выгрузке грузов подъемно-транспортными механизмами;
5. Расположение складов, зон хранения и мест погрузки/выгрузки для организации подготовки территорий;
6. Требования к коммерческому состоянию грузов после отгрузки (чистота, целостность, укрытие);

7. Жүктерді түсіргеннен кейін жабдықтар мен қоймаларды одан әрі операцияларға дайындауды қамтамасыз ете отырып, жылжымалы құрамды тазалау;
8. Жабдықты кейінгі жұмысқа дайындай отырып, пайдаланылатын тиеу-түсіру құрылғыларын тазалау және майлау.
3-разряд
1. Тасымалдау құралдарын (қоларбалар, арбалар, транспортерлер) пайдалана отырып, қойма алаңдары мен сақтау аймақтарын дайындау;
2. Орналастыру орындарын дайындау және технологиялық реттілікті қамтамасыз ету үшін жүктерді қойма бойынша жылжыту;
3. Жүкшығырларды, көтергіш блоктарды, уақытша сырғу жолдарын және өзге құрылғыларды қоймаларды тиеуге немесе түсіруге дайындау үшін орнату;
4. Жөнелту алдында жүктерді қажетті коммерциялық жай-күйге келтіру үшін қоймада бекіту және жабу;
5. Тұрақтылық, қолжетімділік және коммерциялық жай-күй талаптарын ескере отырып, қоймадағы жүктердің орналасуын бақылау;
6. Қоймаларды дайындау процесінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін көтергіш-көлік тетіктермен жұмыс кезінде шартты сигнализацияны қолдану;
7. Жабдықты жұмысқа дайындау үшін тасымалдау құралдарына қарапайым қызмет көрсету (тазалау, майлау) жүргізу;
8. Сақтау аймақтары мен тиеу/түсіру орындарының орналасуын ескере отырып, қойма ішіндегі жүктерді жылжытудың оңтайлы бағыттарын анықтау.
Білімдер:
2-разряд
1. Қоймаларды жүктерді орналастыруға дайындау кезінде тиеу-түсіру жұмыстарын орындау тәртібі;
2. Қоймадағы қатарларға төсеу кезінде жүктердің рұқсат етілген өлшемдері;
3. Қоймада штабельдерге орналастыру кезінде жүктердің рұқсат етілген габариттері;
4. Жүктерді орналастыру және жөнелтуге дайындау реттілігі (сұрыптау, қаптау, қайта өлшеу);
5. Жүктерді қабылдау және жөнелту алдында қойма аймақтарының тазалығы мен жай-күйі бойынша талаптар;
6. Дайындық операциялары кезінде жүктердің сақталуын қамтамасыз ету негіздері;
7. Жылжымалы құрамға қауіпсіз қол жеткізу қағидалары (люктер, борттар, есіктер);
8. Қоймаларды дайындау кезінде қарапайым құрылғылардың жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ету талаптары.
3-разряд
1. Қоймаларды және жүктерді жөнелтуге дайындау барысында жүктерді орналастыру, бекіту және жабу тәртібі;
2. Тасымалдау құралдарын (қоларбалар, арбалар, транспортерлер) қолдану және пайдалану қағидалары;
3. Қойма аймақтарын дайындауда қолданылатын негізгі көтергіш-көлік құрылғылары;
4. Жүктерді көтергіш-тасымалдау тетіктермен тиеу және түсіру кезінде қолданылатын шартты сигнализация;
5. Территорияларды дайындау үшін қоймалардың, сақтау аймақтарының және тиеу/түсіру орындарының орналасуы;
6. Жөнелту алдында жүктердің коммерциялық жай-күйіне қойылатын талаптар (тазалық, бүтіндік, жабу);

7. Правила обеспечения сохранности грузов при внутрискладской переработке;
8. Требования к подготовке оборудования и приспособлений перед началом операций по размещению и отправке грузов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Производство погрузо-разгрузочных работ как вручную, так и с использованием простейших погрузочно-разгрузочных приспособлений и средств транспортировки
Навык 1:
Осуществление укладки и установки грузов в складском помещении
Умения:
2-й разряд
1. Выполнять ручную укладку грузов в штабели и на стеллажи в соответствии с установленными требованиями;
2. Осуществлять сортировку грузов перед укладкой для обеспечения правильного размещения в складском помещении;
3. Переносить и перемещать вручную грузы различной массы для обеспечения укладки по схеме складского хранения;
4. Использовать простейшие погрузочно-разгрузочные приспособления (рычаги, ломы, укладочные приспособления) при установке грузов;
5. Проводить перевеску и фасовку грузов для их последующей правильной укладки;
6. Открывать и закрывать люки, борта и двери подвижного состава при подготовке грузов к укладке в складском помещении;
7. Обеспечивать чистоту места укладки, удаляя остатки груза и упаковки перед выполнением операций;
8. Выполнять чистку и смазку используемых приспособлений для обеспечения безопасной и качественной укладки грузов.
3-й разряд
1. Выполнять укладку грузов с использованием средств транспортировки (тачек, тележек, транспортеров) в соответствии со схемами размещения;
2. Осуществлять установку грузов с применением подъемных блоков, лебедок, временных скатов и иных приспособлений;
3. Размещать грузы в складском помещении с обеспечением устойчивости, доступности и сохранности;
4. Выполнять крепление и укрытие грузов, требующих дополнительной фиксации при установке;
5. Использовать условную сигнализацию при выполнении укладочных работ с подъемно-транспортными механизмами;
6. Определять оптимальные маршруты перемещения грузов по складу с учетом зон установки;
7. Осуществлять внутрискладскую переработку грузов с применением механизированных средств для подготовки к укладке;
8. Выполнять чистку, смазку и простейшее обслуживание применяемых средств транспортировки для обеспечения надежности укладочных операций.
Знания:
2-й разряд
1. Порядок укладки грузов в складских помещениях и на открытых площадках;
2. Правила выполнения ручных погрузочно-разгрузочных работ;
3. Порядок применения простейших погрузочно-разгрузочных приспособлений при выполнении укладки;
4. Допустимые габариты и параметры грузов при укладке в штабели;

7. Қойма ішіндегі қайта өңдеу кезінде жүктердің сақталуын қамтамасыз ету қағидалары;
8. Жүктерді орналастыру және жөнелту операциялары алдында жабдық пен құрылғыларды дайындау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Тиеу-түсіру жұмыстарын қолмен де, қарапайым тиеу-түсіру құрылғылары мен тасымалдау құралдарын пайдалана отырып жүргізу
1-дағды:
Қойма үй-жайында жүктерді орналастыру және бекіту жұмыстарын орындау
Машықтар:
2-разряд
1. Белгіленген талаптарға сәйкес жүктерді қолмен штабельдерге және сөрелерге орналастыру;
2. Жүктерді қоймаға орналастыру алдында дұрыс орналастыруды қамтамасыз ету үшін сұрыптау;
3. Қоймадағы сақтау схемасына сәйкес жүктерді әртүрлі салмақпен қолмен тасымалдау және жылжыту;
4. Жүктерді орнату кезінде қарапайым тиеу-түсіру құрылғыларын (тетіктер, ломдар, орналастыру құрылғылары) қолдану;
5. Жүктерді дұрыс орналастыру үшін оларды қайта өлшеу және қаптау жұмыстарын жүргізу;
6. Жүктерді қоймаға орналастыруға дайындау кезінде жылжымалы құрамның люктерін, борттарын және есіктерін ашу және жабу;
7. Орналастыру орнын тазалықта ұстау, операцияларды орындамас бұрын жүктер мен қаптаманың қалдықтарын жою;
8. Қауіпсіз және сапалы орналастыруды қамтамасыз ету үшін қолданылатын құрылғыларды тазалау және майлау.
3-разряд
1. Орналастыру схемаларына сәйкес тасымалдау құралдарын (қоларбалар, арбалар, транспортерлер) пайдаланып жүктерді орналастыру;
2. Жүкшығырларды, шығырларды, уақытша сырғу жолдарын және өзге құрылғыларды қолдана отырып жүктерді орнату;
3. Жүктерді қоймада тұрақтылық, қолжетімділік және сақталуын қамтамасыз ете отырып орналастыру;
4. Қосымша бекітуді қажет ететін жүктерді бекіту және жабу;
5. Жүк көтергіш-тасымалдау тетіктермен орнату жұмыстарын орындау кезінде шартты сигнализацияны қолдану;
6. Орнату аймақтарын ескере отырып, қойма бойынша жүктерді жылжыту үшін оңтайлы маршруттарды анықтау;
7. Жүктерді орналастыруға дайындау үшін қойма ішіндегі қайта өңдеу жұмыстарын механикалық құралдарды қолдана отырып орындау;
8. Орналастыру операцияларының сенімділігін қамтамасыз ету үшін қолданылатын тасымалдау құралдарын тазалау, майлау және қарапайым қызмет көрсету.
Білімдер:
2-разряд
1. Қойма үй-жайларында және ашық алаңдарда жүктерді орналастыру тәртібі;
2. Қолмен тиеу-түсіру жұмыстарын орындау қағидалары;
3. Орналастыру кезінде қарапайым тиеу-түсіру құрылғыларын қолдану тәртібі;
4. Жүктерді штабельдерге орналастыру кезінде рұқсат етілген габариттері мен параметрлері;

5. Основы обеспечения устойчивости штабелей и размещаемых грузов;
6. Требования к безопасности при ручной укладке грузов;
7. Правила подготовки грузов (сортировка, фасовка, перевеска) к установке;
8. Требования к содержанию и обслуживанию используемых приспособлений.
3-й разряд
1. Порядок укладки, крепления и укрытия грузов в складском помещении;
2. Правила использования средств транспортировки (тачки, тележки, транспортеры);
3. Основы использования подъемных блоков, лебедок и иных приспособлений для установки грузов;
4. Условную сигнализацию, применяемую при работе с подъемно-транспортными механизмами;
5. Требования к устойчивости грузов при установке и размещении в штабелях и секциях;
6. Порядок организации перемещения грузов внутри складских помещений;
7. Правила обеспечения безопасности при механизированной укладке грузов;
8. Требования к содержанию и обслуживанию средств транспортировки, используемых при укладке и установке грузов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение размещения, крепления, сепарации грузов в транспортных средствах после погрузки и их раскрепление перед выгрузкой
Умения:
2-й разряд
1. Выполнять ручное размещение грузов внутри автомашин и вагонов в соответствии с требованиями по устойчивости и сохранности;
2. Укладывать грузы вручную с соблюдением допустимых габаритов при погрузке на открытый подвижной состав;
3. Использовать простейшие приспособления (клинья, прокладки, подкладки) для предотвращения смещения грузов;
4. Выполнять сепарацию грузов доступными средствами (прокладки, разделительные элементы) для защиты от повреждений;
5. Осуществлять простейшее крепление грузов вручную (веревки, ремни, укладочные элементы) после погрузки;
6. Выполнять раскрепление грузов перед выгрузкой с соблюдением последовательности и требований безопасности;
7. Подготавливать грузовые места к креплению и раскреплению путем очистки от загрязнений и удаления рыхлой упаковки;
8. Открывать и закрывать люки, борта и двери подвижного состава для обеспечения удобства размещения и раскрепления грузов.
3-й разряд
1. Размещать грузы в транспортных средствах с использованием средств транспортировки (тачек, тележек, транспортеров);
2. Осуществлять механизированное перемещение грузов для правильного распределения массы в кузовах и вагонах;
3. Устанавливать лебедки, подъемные блоки и временные скаты для обеспечения безопасного размещения грузов;
4. Выполнять крепление грузов различными средствами (ремни, стропы, растяжки) в процессе погрузким;
5. Осуществлять укрытие грузов (брезент, пленка) для защиты после размещения и крепления;

5. Штабельдердің және орналастырылатын жүктердің тұрақтылығын қамтамасыз ету негіздері;
6. Жүктерді қолмен орналастыру кезінде қауіпсіздік талаптары;
7. Жүктерді орнатуға дайындау қағидалары (сұрыптау, қаптау, қайта өлшеу);
8. Қолданылатын құрылғылардың жағдайы мен қызмет көрсету талаптары.
3-разряд
1. Қойма үй-жайында жүктерді орналастыру, бекіту және жабу тәртібі;
2. Тасымалдау құралдарын (қоларбалар, арбалар, транспортерлер) қолдану қағидалары;
3. Жүктерді орнатуда жүкшығырлар, лебедкалар және өзге құрылғыларды пайдалану негіздері;
4. Көтергіш-тасымалдау тетіктермен жұмыс кезінде қолданылатын шартты сигнализация;
5. Жүктердің штабельдерде және бөлімшелерде орналастырылуы кезінде тұрақтылыққа қойылатын талаптар;
6. Қойма үй-жайлары ішінде жүктерді жылжыту тәртібі;
7. Механикалық жолмен жүктерді орналастыру кезінде қауіпсіздік қағидалары;
8. Орналастыру және бекіту кезінде қолданылатын тасымалдау құралдарының жағдайы мен қызмет көрсету талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүктерді тиеуден кейін транспорт құралдарында орналастыру, бекіту, бөлу жұмыстарын қамтамасыз ету және түсіруден бұрын олардың бекітулерін ашу
Машықтар:
2-разряд
1. Жүктерді қолмен автомашиналар мен вагондар ішінде тұрақтылық пен сақталу талаптарына сәйкес орналастыру;
2. Жүктерді ашық жылжымалы құрамға тиеу кезінде рұқсат етілген габариттерді сақтай отырып, қолмен төсеу;
3. Жүктердің жылжуын болдырмау үшін қарапайым құрылғыларды (сыналар, төсемдер, төсемдер) қолдану;
4. Зақымданудан қорғау үшін жүктерді қолжетімді құралдармен (төсемдер, бөлгіш элементтер) бөлуді орындау;
5. Тиеуден кейін жүктерді қарапайым әдістермен бекіту (арқан, белдік, орналастыру элементтері);
6. Түсірмес бұрын жүктердің бекітулерін қауіпсіздік және реттілік талаптарын сақтай отырып ашу;
7. Бекіту және түсіру үшін жүк орындарын ластанудан тазалау және бос қаптаманы жою арқылы дайындау;
8. Жүктерді орналастыру және бекіту үшін жылжымалы құрамның люктерін, борттарын және есіктерін ашу және жабу;
3-разряд
1. Тасымалдау құралдарын (арбаларды, арбаларды, тасымалдаушыларды) пайдалана отырып, жүктерді көлік құралдарына орналастыруға;
2. Құрамдардағы массаның дұрыс таралуын қамтамасыз ету үшін жүктерді механикалық жолмен жылжыту;
3. Жүктерді қауіпсіз орналастыру үшін лебедкалар, көтергіш блоктар және уақытша сырғу жолдарын орнату;
4. Тиеу кезінде жүктерді әртүрлі құралдармен бекіту (белдіктер, строптар, созғыштар);
5. Орналастыру және бекіту аяқталғаннан кейін жүктерді жабу (брезент, пленка) арқылы қорғау;

6. Выполнять раскрепление грузов с соблюдением последовательности работ при механизированной выгрузке;
7. Использовать условную сигнализацию при работах с подъемно-транспортными механизмами для обеспечения безопасности;
8. Проводить обслуживание средств транспортировки (смазка, чистка) для их безопасного применения при размещении и раскреплении грузов.
Знания:
2-й разряд
1. Порядок размещения грузов при погрузке в железнодорожные вагоны и автомашины;
2. Допустимые габариты грузов при погрузке и размещении;
3. Основные способы ручного крепления грузов и применения простейших приспособлений;
4. Принципы обеспечения устойчивости грузов при размещении;
5. Основы сепарации грузов для предотвращения повреждений;
6. Требования безопасности при раскреплении грузов перед выгрузкой;
7. Последовательность ручных работ при размещении и раскреплении;
8. Правила применения и обслуживания простейших погрузочно-разгрузочных приспособлений.
3-й разряд
1. Порядок укладки, крепления и укрытия грузов в транспортных средствах;
2. Правила применения средств транспортировки при размещении грузов;
3. Способы крепления грузов с использованием механизированных и ручных приспособлений;
4. Принципы правильного распределения грузов в кузовах и вагонах;
5. Условную сигнализацию при работе с подъемно-транспортными механизмами;
6. Требования безопасности при механизированном размещении и раскреплении грузов;
7. Требования к укрытию и защите грузов на открытом подвижном составе;
8. Правила обслуживания применяемых средств транспортировки и подъемных приспособлений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Осуществление проверки целостности груза, упаковки и тары
Умения:
2-й разряд
1. Осуществлять внешний осмотр грузов для выявления повреждений перед погрузкой или укладкой;
2. Проверять целостность упаковки и тары при приемке, перемещении и подготовке грузов;
3. Сравнивать массу отдельных грузовых мест (перевеска) с указанными данными для выявления отклонений;
4. Определять наличие видимых дефектов (вмятины, разрывы, пробои, деформация тары);
5. Оценивать надежность ручной укладки грузов на предмет исключения повреждений при перемещении;
6. Применять простейшие приспособления (крючки, захваты, рычаги) без нарушения целостности тары;
7. Удалять загрязнения и остатки грузов с поверхностей тары перед выполнением проверки;
8. Сообщать о выявленных повреждениях или нарушениях целостности груза ответственному лицу.
3-й разряд
1. Выполнять проверку целостности грузов после механизированного перемещения (тележки, тачки, транспортеры);

6. Механикалық түсіру кезінде жұмыстың реттілігін сақтай отырып жүктердің бекітулерін ашу;
7. Көтергіш-тасымалдау тетіктермен жұмыс барысында қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін шартты сигнализация қолдану;
8. Жүктерді орналастыру және бекіту кезінде тасымалдау құралдарының қауіпсіз қолданылуын қамтамасыз ету үшін тазалау және майлау жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
2-разряд
1. Жүктерді теміржол вагондары мен автомашиналарға тиеу кезінде орналастыру тәртібі;
2. Тиеу және орналастыру кезінде жүктердің рұқсат етілген габариттері;
3. Жүктерді қолмен бекіту және қарапайым құрылғыларды қолдану негізгі әдістері;
4. Жүктерді орналастыру кезінде тұрақтылықты қамтамасыз ету қағидалары;
5. Жүктерді зақымданудан қорғау үшін сепарациялау негіздері;
6. Түсірмес бұрын жүктердің бекітулерін ашу кезінде қауіпсіздік талаптары;
7. Жүктерді орналастыру және бекітуді қолмен орындау реттілігі;
8. Қарапайым тиеу-түсіру құрылғыларын қолдану және қызмет көрсету қағидалары.
3-разряд
1. Жүктерді транспорттық құралдарда орналастыру, бекіту және жабу тәртібі;
2. Жүктерді орналастыру кезінде тасымалдау құралдарын қолдану қағидалары;
3. Механикалық және қолмен қолданылатын құрылғылар арқылы жүктерді бекіту әдістері;
4. Құрамдарда және вагондарда жүктерді дұрыс тарату қағидалары;
5. Көтергіш-тасымалдау тетіктермен жұмыс кезінде қолданылатын шартты сигнализация;
6. Механикалық жолмен орналастыру және бекіту кезінде қауіпсіздік талаптары;
7. Ашық жылжымалы құрамда жүктерді паналауға және қорғауға қойылатын талаптар;
8. Қолданылатын тасымалдау құралдары мен көтергіш құрылғыларға қызмет көрсету қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Жүктердің, қаптаманың және орамның бүтіндігін тексеруді жүзеге асыру
Машықтар:
2-разряд
1. Жүктерді тиеу немесе орналастыру алдында зақымдануларды анықтау үшін сыртқы тексеру жүргізу;
2. Жүктерді қабылдау, тасымалдау және дайындау кезінде қаптаманың және орамның бүтіндігін тексеру;
3. Жеке жүк орындарының салмағын (қайта өлшеу) көрсетілген деректермен салыстыра отырып ауытқуларды анықтау
4. Көрінетін дефектілерді анықтау (шұңқырлар, үзілістер, тесік, орамның деформациясы);
5. Қолмен орналастырудың сенімділігін бағалау, тасымалдау кезінде зақымдануды болдырмау үшін;
6. Орамның бүтіндігін бұзбай қарапайым құрылғыларды (құлыптар, қаптауіштер, тетіктер) қолдану;
7. Тексеру жүргізер алдында орам беттерін ластанудан және жүк қалдықтарынан тазалау;
8. Анықталған зақымдар немесе жүктердің бүтіндігі бұзылған жағдайлары туралы жауапты тұлғаға хабарлау.
3-разряд
1. Механикалық жолмен тасымалдаудан кейін (арбалар, қоларбалар, транспортерлер) жүктердің бүтіндігін тексеру;

2. Контролировать состояние тары в процессе укладки, крепления и размещения грузов;
3. Проверять сохранность грузов при работе с подъемно-транспортными механизмами;
4. Обнаруживать нарушения упаковки, влияющие на безопасность дальнейшего крепления и транспортировки;
5. Применять укрывающие и защитные материалы при обнаружении частичных повреждений упаковки;
6. Оценивать устойчивость и состояние упакованного груза после установки или перемещения;
7. Выполнять раскрепление грузов перед выгрузкой с контролем состояния тары;
8. Фиксировать обнаруженные повреждения и передавать их информацию ответственным лицам (кладовщику, мастеру).
Знания:
2-й разряд
1. Виды повреждений грузов и тары, определяемые визуально;
2. Основные требования к целостности упаковки при погрузочно-разгрузочных работах;
3. Правила ручного обращения с грузами для предотвращения повреждений;
4. Допустимые габариты и особенности укладки грузов, влияющие на состояние тары;
5. Правила подготовки грузов (перевеска, фасовка) и влияние этих операций на оценку целостности;
6. Требования безопасности при осмотре грузов и тары;
7. Порядок применения простейших приспособлений без риска повреждения упаковки;
8. Правила информирования о повреждениях в процессе выполнения работ.
3-й разряд
1. Требования к целостности и устойчивости грузов при механизированной укладке;
2. Правила укладки, крепления и укрытия грузов, влияющие на состояние упаковки;
3. Основы применения средств транспортировки без нарушения целостности тары;
4. Условную сигнализацию при работе с подъемными механизмами и ее роль в предотвращении повреждений;
5. Основные виды тары и упаковки, применяемой при складировании и перевозке;
6. Причины типичных повреждений тары при транспортировке и способы их предотвращения;
7. Требования безопасности при проверке целостности вблизи подъемно-транспортных средств;
8. Правила обслуживания транспортных средств, обеспечивающие сохранность грузов при перемещении.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Аккуратность
Способность к самостоятельной деятельности при выполнении знакомых заданий
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
кладовщик
3
Водитель электротележки (электроштабелера)
3
Оператор механизированных и автоматизированных складов
3
Водитель погрузчика
10. Карточка профессии "Мастер погрузочно-разгрузочных работ (Специалист по организации механизированных погрузочно-разгрузочных работ)":
Код группы:

2. Жүктерді орналастыру, бекіту және орналастыру барысында орамның жағдайын бақылау;
3. Көтергіш-тасымалдау тетіктермен жұмыс кезінде жүктердің сақталуын тексеру;
4. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін қаптамадағы бұзылуларды анықтау;
5. Қаптаманың ішінара зақымдануы анықталған жағдайда қорғаушы және жабушы материалдарды қолдану;
6. Орнатқаннан немесе тасымалдағаннан кейін орамдалған жүктердің тұрақтылығы мен жағдайын бағалау;
7. Түсірмес бұрын жүктердің бекітулерін ашу кезінде орамның жағдайын бақылау;
8. Анықталған зақымдарды тіркеу және ақпаратты жауапты тұлғаларға (қоймашы, шебер) беру.
Білімдер:
2-разряд
1. Жүктер мен орамның көзбен анықталатын зақымдану түрлері;
2. Тиеу-түсіру жұмыстарында қаптаманың бүтіндігіне қойылатын негізгі талаптар;
3. Жүктермен қолмен жұмыс істеу ережелері, зақымдануды болдырмау мақсатында;
4. Жүктердің рұқсат етілген габариттері және орамның жағдайына әсер ететін орналастыру ерекшеліктері;
5. Жүктерді дайындау қағидалары (қайта өлшеу, қаптау) және осы операциялардың бүтіндікті бағалауға әсері;
6. Жүктер мен орамды тексеру кезінде қауіпсіздік талаптары;
7. Қаптаманы зақымдамай қарапайым құрылғыларды қолдану тәртібі;
8. Жұмысты орындау барысында зақымданулар туралы хабарлау қағидалары.
3-разряд
1. Механикалық жолмен орналастыру кезінде жүктердің бүтіндігі мен тұрақтылығына қойылатын талаптар;
2. Жүктерді орналастыру, бекіту және жабу ережелері, орамның жағдайына әсері;
3. Орамның бүтіндігін бұзбай тасымалдау құралдарын қолдану негіздері;
4. Көтергіш тетіктермен жұмыс кезінде қолданылатын шартты сигнализация және оның зақымдануды болдырмаудағы рөлі;
5. Қоймада және тасымалдауда қолданылатын негізгі орам және қаптама түрлері;
6. Тасымалдау кезінде орамның типтік зақымдану себептері және оларды болдырмау жолдары;
7. Көтергіш-тасымалдау құралдары жанында бүтіндікті тексеру кезінде қауіпсіздік талаптары;
8. Жүктерді тасымалдау кезінде олардың бүтіндігін қамтамасыз ету үшін тасымалдау құралдарын қызмет көрсету ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дәлдік
Таныс тапсырмаларды орындау кезінде өз бетінше әрекет ету қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
қоймашы
3
Электр штабелінің жүргізушісі
3
Механикаландырылған және автоматтандырылған қоймалардың операторы
3
Жүк тиегіш жүргізушісі
10. Кәсіптің карточкасы "Тиеу-түсіру жұмыстарының мастері (Механизацияланған тиеу-түсіру жұмыстары ұйымдастыру бойынша маман)":
Топтың коды:

параграф 42. Производитель работ (прораб)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Эксплуатация и техническое обслуживание подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и механизмов железнодорожного транспорта
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена) и практический опыт работы не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2144-9-004 - Инженер по механизации и автоматизации производственных процессов
Основная цель деятельности:
Организация механизированных погрузочно-разгрузочных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация выполнения погрузочно-разгрузочных работ с применением средств механизации;
2. Оперативное руководство погрузочно-разгрузочными работами с применением средств механизации.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация выполнения погрузочно-разгрузочных работ с применением средств механизации
Навык 1:
Обеспечение эффективной эксплуатации подъемно-транспортных и перегрузочных машин и механизмов
Умения:
1. Организовывать эксплуатацию подъемно-транспортных и перегрузочных машин и механизмов с учетом технологической последовательности и требований безопасности;
2. Проводить контроль технического состояния подъемно-транспортной техники, выявлять неисправности и организовывать их устранение;
3. Разрабатывать и применять технологические схемы механизированных погрузочно-разгрузочных работ для повышения эффективности производственных процессов;
4. Устанавливать производственные задания рабочим и машинистам подъемно-транспортных машин и контролировать их выполнение;
5. Инструктировать работников по безопасным методам выполнения погрузочно-разгрузочных работ и обеспечивать соблюдение требований охраны труда;
6. Вести учет выполненных погрузочно-разгрузочных работ, оформлять техническую документацию и контролировать организацию складского хранения грузов;
7. Составлять заявки на машины, механизмы, оборудование, технологическую оснастку и обеспечивать их рациональное использование в процессе работ;

42-параграф. Жұмыс өндіруші (прораб)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Автокөлікте тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Темір жол көлігінің көтергіш-көлік, құрылыс-жол машиналары мен механизмдерін техникалық пайдалану
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіптік білім (орта буын маманы) және практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2144-9-004 – Өндірістік процестерді механикаландыру және автоматтандыру жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Механикаландырылған тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Механикаландыру құралдарын қолдана отырып, тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын ұйымдастыру;
2. Механикаландыру құралдарын қолдана отырып, тиеу-түсіру жұмыстарына жедел басшылық жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Механикаландыру құралдарын қолдана отырып, тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын ұйымдастыру
1-дағды:
Көтеру-тасымалдау және қайта тиеу машиналары мен механизмдерін тиімді пайдалануды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Технологиялық реттілік пен қауіпсіздік талаптарын ескере отырып, көтергіш-көліктік және қайта тиеу машиналары мен механизмдерін пайдалануды ұйымдастыру;
2. Көтергіш-көлік техникасының техникалық жай-күйіне бақылау жүргізу, ақауларды анықтау және оларды жоюды ұйымдастыру;
3. Өндірістік процестердің тиімділігін арттыру үшін механикаландырылған тиеу-түсіру жұмыстарының технологиялық схемаларын әзірлеу және қолдану;
4. Көтергіш-көлік машиналарының жұмысшылары мен машинистеріне өндірістік тапсырмаларды белгілеу және олардың орындалуын бақылау;
5. Жұмыскерлерге тиеу-түсіру жұмыстарын орындаудың қауіпсіз әдістері бойынша нұсқау беру және еңбекті қорғау талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;
6. Орындалған тиеу-түсіру жұмыстарының есебін жүргізу, техникалық құжаттаманы ресімдеу және жүктердің қоймалық сақталуын ұйымдастыруды бақылау;
7. Машиналарға, механизмдерге, жабдықтарға, технологиялық жабдықтарға өтінімдер жасау және оларды жұмыс процесінде ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету;

8. Взаимодействовать со смежными подразделениями и подрядными организациями для согласования операций и обеспечивать подготовку фронта работ.
Знания:
1. Законодательные, нормативные и технические требования, регулирующие эксплуатацию подъемно-транспортных машин и выполнение механизированных погрузочно-разгрузочных работ;
2. Технологию организации погрузочно-разгрузочных процессов и транспортно-складских операций;
3. Устройство, назначение и принципы работы подъемно-транспортной и перегрузочной техники;
4. Правила и нормы охраны труда, промышленной безопасности, пожарной безопасности и производственной санитарии при выполнении погрузочно-разгрузочных работ;
5. Проект производства работ, технологические карты, инструкции и технологические схемы механизации погрузочно-разгрузочных процессов;
6. Основы экономики, организации производства и нормирования труда при механизированных погрузочно-разгрузочных работах;
7. Виды и характеристики грузов, требования к их строповке, складированию, перемещению и транспортированию;
8. Формы организации производственно-хозяйственной деятельности, порядок материально-технического обеспечения, взаимодействия с заказчиками и подрядными организациями.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контролирование и организация выполнения погрузочно-разгрузочных работ
Умения:
1. Организовывать выполнение погрузочно-разгрузочных работ в соответствии с технологическими требованиями, проектной документацией и нормами безопасности;
2. Планировать последовательность операций при погрузке, разгрузке и перемещении грузов, обеспечивать согласованность действий работников и машинистов;
3. Контролировать соблюдение установленных технологий, режимов работы оборудования и требований безопасности при выполнении погрузочно-разгрузочных работ;
4. Проводить инструктаж работников по безопасным методам выполнения погрузочно-разгрузочных работ прямо на рабочем месте;
5. Оценивать состояние рабочих мест, складских зон, подъездных путей и обеспечивать поддержание порядка и условий для безопасного выполнения операций;
6. Организовывать рациональное размещение, временное хранение и перемещение грузов с учетом их свойств и требований к обработке;
7. Оформлять техническую и учетную документацию по выполненным погрузочно-разгрузочным работам, включая ведомости, журналы, схемы;
8. Принимать меры по предотвращению нарушений технологий и безопасности, устранять выявленные недостатки в процессах погрузки и разгрузки.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и технические требования, регулирующие организацию и выполнение погрузочно-разгрузочных работ;

8. Операцияларды келісу үшін іргелес бөлімшелермен және мердігерлік ұйымдармен өзара іс қимыл жасау және жұмыс майданын дайындауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Көтергіш-көлік машиналарын пайдалануды және механикаландырылған тиеу-түсіру жұмыстарын орындауды реттейтін заңнамалық, нормативтік және техникалық талаптар;
2. Тиеу-түсіру процестерін және көлік-қойма операцияларын ұйымдастыру технологиясы;
3. Көтеру-тасымалдау және қайта тиеу техникасының құрылысы, мақсаты және жұмыс принциптері;
4. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария қағидалары мен нормалары;
5. Жұмыс өндірісі жобасы, технологиялық карталар, тиеу-түсіру процестерін механикаландырудың нұсқаулықтары мен технологиялық схемалары;
6. Механикаландырылған тиеу-түсіру жұмыстары кезінде экономика, өндірісті ұйымдастыру және еңбекті нормалау негіздері;
7. Жүктердің түрлері мен сипаттамалары, оларды ілуге, сақтауға, орнын ауыстыруға және тасымалдауға қойылатын талаптар;
8. Өндірістік-шаруашылық қызметті ұйымдастыру нысандары, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, тапсырыс берушілермен және мердігерлік ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын бақылау және ұйымдастыру
Машықтар:
1. Технологиялық талаптарға, жобалық құжаттамаға және қауіпсіздік нормаларына сәйкес тиеу-түсіру жұмыстарын орындауды ұйымдастыру;
2. Жүктерді тиеу, түсіру және орнын ауыстыру кезіндегі операциялардың реттілігін жоспарлау, қызметкерлер мен машинистердің іс-әрекеттерінің дәйектілігін қамтамасыз ету;
3. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде белгіленген технологиялардың, жабдықтардың жұмыс режимдерінің және қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау;
4. Тікелей жұмыс орнында тиеу-түсіру жұмыстарын орындаудың қауіпсіз әдістері бойынша қызметкерлерге нұсқама жүргізу;
5. Жұмыс орындарының, қойма аймақтарының, кірме жолдардың жай-күйін бағалау және операцияларды қауіпсіз орындау үшін тәртіп пен шарттардың сақталуын қамтамасыз ету;
6. Жүктердің қасиеттері мен өңдеуге қойылатын талаптарын ескере отырып, оларды ұтымды орналастыруды, уақытша сақтауды және орнын ауыстыруды ұйымдастыру;
7. Ведомостарды, журналдарды, схемаларды қоса алғанда, тиеу-түсіру жұмыстары бойынша техникалық және есептік құжаттаманы ресімдеу;
8. Технологиялар мен қауіпсіздікті бұзудың алдын алу бойынша шаралар қабылдау, тиеу және түсіру процестеріндегі анықталған кемшіліктерді жою.
Білімдер:
1. Тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыруды және орындауды реттейтін нормативтік құқықтық актілер және техникалық талаптар;

2. Технологию выполнения погрузочно-разгрузочных операций, последовательность и методы обработки различных видов грузов;
3. Правила безопасного выполнения работ при погрузке, разгрузке, перемещении и складировании грузов;
4. Требования к организации рабочих мест, складских зон, участков временного хранения и путей движения транспорта;
5. Способы строповки, крепления, размещения и перемещения грузов различных типов и масс;
6. Порядок ведения технической документации, учета выполненных погрузочно-разгрузочных операций и оформления отчетности;
7. Требования к эксплуатации грузоподъемных машин, механизмов и вспомогательных приспособлений при выполнении погрузочно-разгрузочных работ;
8. Основы организации труда, взаимодействия работников, распределения функций и контроля производственной дисциплины на участках погрузочно-разгрузочных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оперативное руководство погрузочно-разгрузочными работами с применением средств механизации
Навык 1:
Осуществление руководства погрузкой и выгрузкой грузов
Умения:
1. Организовывать и координировать работу персонала при проведении погрузочно-разгрузочных операций;
2. Распределять обязанности между работниками и контролировать их выполнение;
3. Осуществлять контроль за соблюдением технологических процессов при погрузке, выгрузке и перемещении грузов;
4. Оценивать состояние применяемых механизмов и приспособлений перед началом работ;
5. Определять порядок и последовательность выполнения работ с учетом характеристик грузов и условий площадки;
6. Обеспечивать меры по охране труда, промышленной безопасности и предотвращению аварийных ситуаций;
7. Принимать оперативные решения при отклонениях в ходе работ (задержки транспорта, неисправности техники и др.);
8. Взаимодействовать с водителями, операторами техники и службами предприятия для обеспечения непрерывности процесса.
Знания:
1. Технология проведения погрузочно-разгрузочных работ с применением средств механизации;
2. Характеристики, возможности и ограничения используемой грузоподъемной техники (погрузчики, краны, штабелеры и др.);
3. Нормы и правила охраны труда, промышленной и пожарной безопасности при погрузочно-разгрузочных работах;
4. Правила строповки, размещения, крепления и перемещения различных видов грузов;
5. Требования к проведению технического осмотра и эксплуатации средств механизации;
6. Порядок оформления документации, связанной с приемкой, отгрузкой и перемещением грузов;

2. Тиеу-түсіру операцияларын орындау технологиясы, жүктердің әртүрлі түрлерін өңдеу кезектілігі мен әдістері;
3. Жүктерді тиеу, түсіру, орнын ауыстыру және сақтау кезінде жұмыстарды қауіпсіз орындау қағидалары;
4. Жұмыс орындарын, қойма аймақтарын, уақытша сақтау учаскелерін және көлік қозғалысының жолдарын ұйымдастыруға қойылатын талаптар;
5. Әртүрлі типтегі және массадағы жүктерді ілмектеу, бекіту, орналастыру және жылжыту тәсілдері;
6. Техникалық құжаттаманы жүргізу, орындалған тиеу-түсіру операцияларын есепке алу және есептілікті ресімдеу тәртібі;
7. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде жүк көтергіш машиналарды, тетіктерді және қосалқы құрылғыларды пайдалануға қойылатын талаптар;
8. Тиеу-түсіру жұмыстары учаскелерінде еңбекті ұйымдастыру, қызметкерлердің өзара іс-қимылы, функцияларды бөлу және өндірістік тәртіпті бақылау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Механикаландыру құралдарын қолдана отырып, тиеу-түсіру жұмыстарына жедел басшылық жасау
1-дағды:
Жүктерді тиеу және түсіру бойынша басшылықты жүзеге асыру
Машықтар:
1. Тиеу-түсіру операцияларын жүргізу кезінде персоналдың жұмысын ұйымдастыру және үйлестіру;
2. Жұмысшылар арасында міндеттерді бөлу және олардың орындалуын бақылау;
3. Жүктерді тиеу, түсіру және орнын ауыстыру кезінде технологиялық процестердің сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
4. Жұмысты бастамас бұрын қолданылатын механизмдер мен құрылғылардың жағдайын бағалау;
5. Жүктердің сипаттамаларын және алаң жағдайларын ескере отырып, жұмыстарды орындау тәртібі мен реттілігін анықтау;
6. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және авариялық жағдайлардың алдын алу жөніндегі шараларды қамтамасыз ету;
7. Жұмыс барысындағы ауытқулар (көліктің кешігуі, техниканың ақаулары және т. б.) кезінде жедел шешімдер қабылдау;
8. Процестің үздіксіздігін қамтамасыз ету үшін жүргізушілермен, техника операторларымен және кәсіпорын қызметтерімен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Механикаландыру құралдарын қолдана отырып, тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу технологиясы;
2. Пайдаланылатын жүк көтергіш техниканың сипаттамалары, мүмкіндіктері мен шектеулері (тиегіштер, крандар, қатарлар және т.б.);
3. Тиеу-түсіру жұмыстары кезінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі нормалары мен қағидалары;
4. Жүктердің әртүрлі түрлерін арқандап байлау, орналастыру, бекіту және орнын ауыстыру ережесі;
5. Механикаландыру құралдарын техникалық байқаудан өткізуге және пайдалануға қойылатын талаптар;
6. Жүктерді қабылдаумен, тиеп-жөнелтумен және орнын ауыстырумен байланысты құжаттаманы ресімдеу тәртібі;

7. Основы логистики складских процессов и организации грузопотоков;
8. Методики оценки рисков и предотвращения аварийных и нештатных ситуаций при выполнении работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контролирование выполнения погрузочно-разгрузочных работ
Умения:
1. Контролировать соблюдение технологической последовательности погрузочно-разгрузочных операций;
2. Проверять правильность применения механизмов, оборудования и грузозахватных приспособлений;
3. Оценивать качество выполнения операций и соответствие установленным нормам и инструкциям;
4. Контролировать соблюдение мер безопасности работниками при выполнении работ;
5. Проверять соблюдение требований к размещению, креплению и сохранности грузов;
6. Фиксировать выявленные нарушения и давать указания по их устранению;
7. Координировать взаимодействие персонала и техники для обеспечения непрерывности операций;
8. Осуществлять контроль за состоянием рабочей зоны и своевременным устранением препятствий, влияющих на выполнение работ.
Знания:
1. Технологические схемы и регламенты выполнения погрузочно-разгрузочных работ;
2. Требования правил охраны труда и промышленной безопасности при выполнении механизированных работ;
3. Нормы допустимых нагрузок и технические характеристики применяемого оборудования;
4. Правила правильного размещения, строповки, крепления и перемещения разных видов грузов;
5. Порядок визуального контроля технического состояния грузоподъемной техники и приспособлений;
6. Критерии оценки качества выполнения погрузочно-разгрузочных операций;
7. Основы документооборота, связанных с контролем работ (журналы, акты, чек-листы и др.);
8. Требования к обеспечению безопасности рабочей зоны, маршрутов движения техники и участков складирования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Аккуратность
Внимательность
Легкообучаемость
Хорошая память
Грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Машинист крана
11. Карточка профессии "Оператор загрузочной и разгрузочной установки (на транспорте)":
Код группы:
8343-9
Код наименования занятия:
8343-9-035
Наименование профессии:
Оператор загрузочной и разгрузочной установки (на транспорте)
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Эксплуатация и техническое обслуживание подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и механизмов железнодорожного транспорта
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Эксплуатация и техническое обслуживание подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и механизмов железнодорожного транспорта
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
практический опыт работы не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

7. Қойма процестерінің логистикасы және жүк ағындарын ұйымдастыру негіздері;
8. Жұмыстарды орындау кезінде тәуекелдерді бағалау және авариялық және штаттан тыс жағдайлардың алдын алу әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Тиеу-түсіру операцияларының технологиялық реттілігінің сақталуын бақылау;
2. Тетіктерді, жабдықтарды және жүк қармау құрылғыларын қолданудың дұрыстығын тексеру;
3. Операциялардың орындалу сапасын және белгіленген нормалар мен нұсқауларға сәйкестігін бағалау;
4. Жұмыстарды орындау кезінде қызметкерлердің қауіпсіздік шараларын сақтауын бақылау;
5. Жүктерді орналастыруға, бекітуге және сақтауға қойылатын талаптардың сақталуын тексеру;
6. Анықталған бұзушылықтарды жазып алыңыз және оларды жою бойынша нұсқаулар беру;
7. Операциялардың үздіксіздігін қамтамасыз ету үшін персонал мен техниканың өзара іс-қимылын үйлестіру;
8. Жұмыс аймағының жай-күйін және жұмыстарды орындауға әсер ететін кедергілерді уақтылы жоюды бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындаудың технологиялық схемалары мен регламенттері;
2. Механикаландырылған жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидаларының талаптары;
3. Рұқсат етілген жүктеме нормалары және қолданылатын жабдықтың техникалық сипаттамалары;
4. Әр түрлі жүктерді дұрыс орналастыру, ілмектеу, бекіту және жылжыту ережелері;
5. Жүк көтергіш техника мен құрылғылардың техникалық жай-күйін көзбен шолып бақылау тәртібі;
6. Тиеу-түсіру операцияларын орындау сапасын бағалау критерийлері;
7. Жұмыстарды бақылауға байланысты құжат айналымының негіздері (журналдар, актілер, чек-парақтар);
8. Жұмыс аймағының, техника қозғалысы маршруттарының және қойма учаскелерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дәлдік
Оңай үйрену дәлдік зейін жақсы есте сақтау сауаттылық жауапкершілік
Оқу мүмкіндігі
Жақсы жады
Сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Кран машинисі
11. Кәсіптің карточкасы "Тиеу және түсіру құрылғыларының операторы (көліктегі)":
Топтың коды:
8343-9
Қызмет атауының коды:
8343-9-035
Кәсіптің атауы:
Тиеу және түсіру құрылғыларының операторы (көліктегі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Темір жол көлігінің көтергіш-көлік, құрылыс-жол машиналары мен механизмдерін техникалық пайдалану
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Темір жол көлігінің көтергіш-көлік, құрылыс-жол машиналары мен механизмдерін техникалық пайдалану
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

8343-9-035 - Оператор загрузочной и разгрузочной установки
Основная цель деятельности:
Перемещение и (или) перегрузка грузов с использованием машин непрерывного действия
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение требований безопасности при эксплуатации машин непрерывного действия;
2. Эксплуатация и техническое обслуживание загрузочной и разгрузочной установки.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение требований безопасности при эксплуатации машин непрерывного действия
Навык 1:
Обеспечение требований безопасности перед началом и после окончания работ
Умения:
1. Проверять техническое состояние загрузочных и разгрузочных установок перед началом смены;
2. Проводить визуальный осмотр оборудования на наличие повреждений, утечек, посторонних предметов;
3. Проверять исправность систем защиты, сигнализации, блокировок и аварийного отключения;
4. Оценивать готовность рабочей зоны: наличие ограждений, предупреждающих знаков, отсутствие помех;
5. Осуществлять проверку электрооборудования, приводов и пусковой аппаратуры на предмет безопасности;
6. Проводить подготовительные операции согласно чек-листу или инструкциям по охране труда;
7. Выполнять остановку машин в соответствии с установленной процедурой безопасного завершения работ;
8. Отключать оборудование от источников питания и проводить блокировку/маркировку при необходимости;
9. Фиксировать результаты проверок в журналах, отчетах или электронных системах контроля;
10. Сообщать руководству и обслуживающим службам о выявленных неисправностях и принимать меры по недопущению пуска оборудования до устранения нарушений.
Знания:
1. Требования нормативов по охране труда и промышленной безопасности при эксплуатации машин непрерывного действия;
2. Устройство и принципы работы загрузочных и разгрузочных установок различных типов;
3. Правила проведения предсменного и послесменного осмотра оборудования;
4. Системы защиты, сигнализации, блокировок и их назначение;
5. Порядок безопасного включения и отключения оборудования, включая аварийное выключение;
6. Признаки неисправностей, представляющих угрозу безопасности, и порядок действий при их обнаружении;
7. Требования к обеспечению безопасности рабочей зоны и маршрутов перемещения груза;
8. Правила применения средств индивидуальной защиты в зоне работы машин;
9. Порядок ведения эксплуатационной и контрольной документации (журналы, акты, чек-листы);
10. Основы электробезопасности при работе с оборудованием, включая требования к изоляции, заземлению и защите от поражения электрическим током.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение требований безопасности во время работы
Умения:

8343-9-035 – Жүк тиеу және жүк түсіру қондырғысының операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Үздіксіз жұмыс істейтін машиналарды пайдалана отырып, жүктерді жылжыту және (немесе) қайта тиеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Үздіксіз жұмыс істейтін машиналарды пайдалану кезінде қауіпсіздік талаптарын қамтамасыз ету;
2. Тиеу және түсіру қондырғысын пайдалану және техникалық қызмет көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Үздіксіз жұмыс істейтін машиналарды пайдалану кезінде қауіпсіздік талаптарын қамтамасыз ету
1-дағды:
Жұмысты бастамас бұрын және аяқтағаннан кейін қауіпсіздік талаптарын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Ауыстырмадан бұрын тиеу-түсіру қондырғыларының техникалық жағдайын тексеру;
2. Жабдықты зақымданулар, ағып кетулер, бөгде заттардың болуын визуалды тексеру;
3. Қорғау жүйелері, сигнализация, блоктау және авариялық тоқтату құрылғыларының жұмыс қабілеттілігін тексеру;
4. Жұмыс аймағының дайындық жағдайын бағалау: қоршаулардың, ескерту белгілерінің болуы, кедергілердің жоқтығы;
5. Электр жабдықтарын, жетектерді және іске қосу аппараттарын қауіпсіздік тұрғысынан тексеру;
6. Дайындық операцияларын тексеру парағы немесе еңбек қорғау нұсқауларына сәйкес орындау;
7. Жұмысты қауіпсіз аяқтау рәсіміне сәйкес машиналарды тоқтату;
8. Жабдықты қуат көзінен ажырату және қажет болған жағдайда блоктау/маркировка жүргізу;
9. Тексеру нәтижелерін журналдарда, есептерде немесе электрондық бақылау жүйелерінде тіркеу;
10. Анықталған ақаулар туралы басшылыққа және қызмет көрсетуші қызметтерге хабарлау, ақаулар жойылғанға дейін жабдықты іске қоспауға шара қолдану.
Білімдер:
1. Үздіксіз жұмыс істейтін машиналарды пайдалану кезінде еңбек қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік нормативтеріне қойылатын талаптар;
2. Түрлі типтегі тиеу-түсіру қондырғыларының құрылымы және жұмыс істеу принциптері;
3. Жабдыққа ауысым алдындағы және ауысым соңындағы тексерулерді жүргізу ережелері;
4. Қорғау жүйелері, сигнализация, блоктау құрылғылары және олардың тағайындалуы;
5. Жабдықты қауіпсіз қосу және өшіру тәртібі, соның ішінде авариялық тоқтату;
6. Қауіпсіздікке қауіп төндіретін ақаулардың белгілері және оларды анықтаған кезде әрекет ету тәртібі;
7. Жұмыс аймағы мен жүкті тасымалдау жолдарын қауіпсіздік талаптарына сәйкес қамтамасыз ету;
8. Машиналар жұмыс істейтін аймақта жеке қорғану құралдарын қолдану ережелері;
9. Эксплуатациялық және бақылау құжаттарын жүргізу тәртібі (журналдар, актілер, чек-листтер);
10. Жабдықпен жұмыс кезінде электр қауіпсіздігінің негіздері, оның ішінде оқшаулау, жерге қосу және электр тогынан қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жұмыс кезінде қауіпсіздік талаптарын қамтамасыз ету
Машықтар:

1. Контролировать соблюдение технологических процессов с точки зрения безопасности;
2. Обеспечивать соблюдение правил безопасного взаимодействия с подвижным и стационарным оборудованием;
3. Использовать средства индивидуальной защиты в процессе работы;
4. Осуществлять контроль за исправностью механизмов и приспособлений во время эксплуатации;
5. Прекращать работу или останавливать оборудование при выявлении угрозы безопасности;
6. Координировать действия персонала в зоне работы установки для предотвращения аварийных ситуаций;
7. Проводить текущий контроль состояния рабочей зоны (чистота, отсутствие препятствий, надежность ограждений);
8. Выполнять безопасное перемещение грузов и предотвращать их падение или смещение;
9. Сообщать руководству о выявленных нарушениях и аварийных ситуациях;
10. Применять аварийные и предупредительные процедуры при возникновении опасных ситуаций.
Знания:
1. Основные правила охраны труда и промышленной безопасности при работе с машинами непрерывного действия;
2. Технические характеристики и безопасные режимы работы загрузочных и разгрузочных установок;
3. Принципы безопасного взаимодействия с подвижными механизмами и транспортом;
4. Требования к использованию средств индивидуальной защиты;
5. Признаки неисправностей оборудования, создающих угрозу безопасности;
6. Порядок действий при аварийных ситуациях и отключении оборудования;
7. Организация безопасной рабочей зоны и маршрутов перемещения грузов;
8. Правила безопасного размещения и закрепления грузов во время работы;
9. Методы предотвращения травматизма и аварий при эксплуатации техники;
10. Порядок ведения документации по безопасности в процессе работы (журналы, акты, отчеты).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Эксплуатация и техническое обслуживание загрузочной и разгрузочной установки
Навык 1:
Проведение эксплуатации оборудования
Умения:
1. Управлять загрузочной и разгрузочной установкой в соответствии с технологическим процессом;
2. Контролировать рабочие параметры оборудования во время эксплуатации;
3. Выполнять корректировку работы механизмов для поддержания заданной производительности;
4. Обеспечивать стабильное перемещение, загрузку и выгрузку грузов;
5. Проводить мониторинг исправности систем и узлов во время работы;
6. Осуществлять безопасное включение и остановку оборудования;
7. Координировать действия с другими операторами и транспортными средствами
8. Применять средства защиты и ограждения для предотвращения аварийных ситуаций;
9. Фиксировать в журналах данные о работе оборудования, изменениях параметров и выявленных неисправностях;

1. Технологиялық процестердің қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін бақылау;
2. Жылжымалы және стационарлық жабдықпен қауіпсіз өзара әрекет ережелерін сақтау;
3. Жұмыс барысында жеке қорғану құралдарын қолдану;
4. Эксплуатация кезінде механизмдер мен құралдардың жұмыс қабілеттілігін бақылау;
5. Қауіп төнген жағдайда жұмысты тоқтату немесе жабдықты өшіру;
6. Апаттық жағдайлардың алдын алу үшін орнату аймағындағы персонал әрекеттерін үйлестіру;
7. Жұмыс аймағының ағымдағы жағдайын бақылау (тазалық, кедергілердің жоқтығы, қоршаулардың сенімділігі);
8. Жүктерді қауіпсіз тасымалдау және олардың құлау немесе орын ауыстыруын болдырмау;
9. Анықталған бұзушылықтар мен апаттық жағдайлар туралы басшылыққа хабарлау;
10. Қауіпті жағдай туындаған кезде авариялық және алдын алу процедураларын қолдану.
Білімдер:
1. Үздіксіз жұмыс істейтін машиналармен жұмыс кезінде еңбек қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік ережелерінің негізгі талаптары;
2. Тиеу-түсіру қондырғыларының техникалық сипаттамалары және қауіпсіз жұмыс режимдері;
3. Жылжымалы механизмдер мен транспортпен қауіпсіз өзара әрекет принциптері;
4. Жеке қорғану құралдарын қолдануға қойылатын талаптар;
5. Қауіп төндіретін жабдық ақауларының белгілері;
6. Апаттық жағдайлар туындаған кезде және жабдықты өшіру тәртібі;
7. Жұмыс аймағы мен жүктерді тасымалдау жолдарын қауіпсіз ұйымдастыру;
8. Жұмыс барысында жүктерді қауіпсіз орналастыру және бекіту ережелері;
9. Техника эксплуатациясы кезінде жарақаттануды және апаттарды болдырмау әдістері;
10. Жұмыс барысында қауіпсіздік бойынша құжаттарды жүргізу тәртібі (журналдар, актілер, есептер).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Тиеу және түсіру қондырғысын пайдалану және техникалық қызмет көрсету
1-дағды:
Жабдықты пайдалану
Машықтар:
1. Технологиялық процеске сәйкес тиеу және түсіру қондырғысын басқару;
2. Пайдалану кезінде жабдықтың жұмыс параметрлерін бақылау;
3. Берілген өнімділікті сақтау үшін тетіктердің жұмысын реттеу;
4. Жүктердің тұрақты қозғалысын, тиелуін және түсірілуін қамтамасыз ету;
5. Жұмыс кезінде жүйелер мен тораптардың жарамдылығына мониторинг жүргізу;
6. Жабдықты қауіпсіз қосу және тоқтату;
7. Басқа операторлармен және көлік құралдарымен үйлестіру;
8. Төтенше жағдайлардың алдын алу үшін қорғаныс және қоршау құралдарын қолдану;
9. Жабдықтың жұмысы, параметрлердің өзгеруі және анықталған ақаулар туралы деректерді журналдарға жазып алу;

10. Принимать меры при выявлении отклонений в работе установки и сообщать руководству.
Знания:
1. Конструктивные особенности и принцип работы загрузочных и разгрузочных установок;
2. Основные параметры и режимы работы оборудования;
3. Правила эксплуатации машин непрерывного действия;
4. Основы технического обслуживания и текущего ремонта оборудования;
5. Порядок проверки исправности механизмов и узлов перед эксплуатацией;
6. Основы взаимодействия с транспортными средствами и другими участниками процесса;
7. Методы контроля безопасности эксплуатации и предотвращения аварий;
8. Правила применения средств индивидуальной защиты;
9. Требования к ведению эксплуатационной документации (журналы, акты, отчеты);
10. Признаки неисправностей оборудования и действия при их обнаружении.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обслуживание технического оборудования
Умения:
1. Проводить визуальный осмотр оборудования на наличие повреждений и износа;
2. Выполнять текущую смазку, регулировку и очистку узлов и механизмов;
3. Проверять исправность приводов, электродвигателей и систем управления;
4. Заменять расходные материалы и детали в соответствии с инструкциями;
5. Осуществлять подготовку оборудования к пуску и безопасной эксплуатации;
6. Фиксировать результаты технического обслуживания в журнале или электронном виде;
7. Обнаруживать и сообщать о неисправностях руководству или ремонтной службе;
8. Применять средства индивидуальной защиты и соблюдать правила охраны труда при обслуживании;
9. Проводить диагностику и выявлять отклонения от нормального режима работы оборудования;
10. Выполнять остановку и безопасное отключение оборудования при проведении технического обслуживания.
Знания:
1. Конструктивные особенности и принцип работы загрузочной и разгрузочной установки;
2. Режимы эксплуатации оборудования и допустимые параметры работы;
3. Технология проведения текущего обслуживания и смазки узлов;
4. Порядок проверки и регулировки рабочих механизмов;
5. Требования к безопасной работе при обслуживании машин непрерывного действия;
6. Основные признаки неисправностей и методы их выявления;
7. Правила использования средств индивидуальной защиты;
8. Порядок ведения документации по техническому обслуживанию;
9. Методы предотвращения аварий и несчастных случаев при обслуживании;
10. Основы взаимодействия с ремонтными службами и руководством при выявлении неисправностей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Аккуратность
Легкообучаемость
Внимательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Машинисте крана
2
Грузчик

10. Орнату жұмысындағы ауытқуларды анықтау кезінде шаралар қабылдау және басшылыққа хабарлау.
Білімдер:
1. Тиеу және түсіру қондырғыларының конструктивтік ерекшеліктері мен жұмыс принципі;
2. Жабдықтың негізгі параметрлері мен жұмыс режимдері;
3. Үздіксіз жұмыс істейтін машиналарды пайдалану ережесі;
4. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу негіздері;
5. Пайдалану алдында механизмдер мен тораптардың жарамдылығын тексеру тәртібі;
6. Көлік құралдарымен және процестің басқа қатысушыларымен өзара әрекеттесу негіздері;
7. Пайдалану қауіпсіздігін бақылау және авариялардың алдын алу әдістері;
8. Жеке қорғану құралдарын қолдану қағидалары;
9. Пайдалану құжаттамасын жүргізуге қойылатын талаптар (журналдар, актілер, есептер);
10. Жабдықтың ақаулық белгілері және олар анықталған кездегі әрекеттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жабдыққа техникалық қызмет көрсету
Машықтар:
1. Жабдықты зақымдану және тозу белгілеріне визуалды тексеру;
2. Тораптар мен тетіктерді ағымдағы майлау, реттеу және тазалауды орындау;
3. Қозғалтқыштар, жетекшілер және басқару жүйелерінің жұмыс қабілеттілігін тексеру;
4. Шығындық материалдар мен бөлшектерді нұсқаулықтарға сәйкес ауыстыру;
5. Жабдықты іске қосуға және қауіпсіз пайдалануға дайындау;
6. Техникалық қызмет көрсету нәтижелерін журналда немесе электрондық түрде тіркеу;
7. Ақауларды анықтап, басшылыққа немесе жөндеу қызметіне хабарлау;
8. Қызмет көрсету кезінде жеке қорғану құралдарын қолдану және еңбек қорғау ережелерін сақтау;
9. Диагностика жүргізіп, жабдықтың қалыпты жұмыс режимінен ауытқуларын анықтау;
10. Техникалық қызмет көрсету кезінде жабдықты тоқтату және қауіпсіз ажырату.
Білімдер:
1. Тиеу-түсіру қондырғысының конструктивтік ерекшеліктері және жұмыс принципі;
2. Жабдықты пайдалану режимдері және жұмысқа рұқсат етілген параметрлер;
3. Тораптарды ағымдағы қызмет көрсету және майлау технологиясы;
4. Жұмыс механизмдерін тексеру және реттеу тәртібі;
5. Үздіксіз жұмыс істейтін машиналарды қызмет көрсету кезінде қауіпсіз жұмысқа қойылатын талаптар;
6. Ақаулардың негізгі белгілері және оларды анықтау әдістері;
7. Жеке қорғану құралдарын қолдану ережелері;
8. Техникалық қызмет көрсету бойынша құжаттарды жүргізу тәртібі;
9. Қызмет көрсету кезінде апаттар мен жазатайым жағдайларды болдырмау әдістері;
10. Ақаулар анықталған кезде жөндеу қызметтері мен басшылықпен өзара әрекет жасау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дәлдік
Дәлдік Оқу мүмкіндігі Зейін
Зейін
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Кран машинисі
2
Тасымалдаушы

1. Управление подъемным сооружением
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление подъемным сооружением
Навык 1:
Осуществление управления грузоподъемной техникой
Умения:
2 разряд
1. Управлять мостовыми кранами грузоподъемностью до 3 тонн;
2. Управлять шлюзовыми кранами грузоподъемностью до 3 тонн;
3. Управлять монорельсовыми тележками при выполнении простых грузовых операций;
4. Управлять консольными кранами и кранбалками;
5. Перемещать сыпучие грузы согласно правилам погрузочно-разгрузочных работ;
6. Перемещать штучные грузы, сохраняя устойчивость и ориентацию груза;
7. Перемещать лесные грузы длиной до 3 метров;
8. Производить транспортировку грузов внутри производственной площадки;
9. Проверять правильность крепления тросов перед подъемом груза;
10. Проверять регулировку тормозных механизмов перед началом работы;
11. Проверять исправность предохранительных устройств крана;
12. Выполнять управление грузозахватными приспособлениями простого типа;
13. Соблюдать безопасные расстояния при перемещении груза;
14. Контролировать устойчивость груза при подъеме и опускании;
15. Выполнять посадку груза в заданную точку с достаточной точностью;
16. Работать в составе бригады совместно со стропальщиками;
17. Участвовать в ремонте обслуживаемого крана (простые операции);
18. Определять необходимость остановки работ при выявлении неисправностей;
19. Вести простую эксплуатационную документацию, связанную с работой крана;
20. Применять правила охраны труда при работе на грузоподъемных механизмах.
3 разряд
1. Управлять мостовыми кранами грузоподъемностью свыше 3 до 15 тонн при выполнении простых погрузочно-разгрузочных, перегрузочных и транспортировочных работ;
2. Управлять шлюзовыми кранами грузоподъемностью свыше 3 до 15 тонн при выполнении простых операций с различными грузами;
3. Управлять башенными самоходными самоподъемными кранами грузоподъемностью до 3 тонн;
4. Управлять портально-стреловыми кранами грузоподъемностью до 3 тонн;
5. Управлять башенными стационарными кранами грузоподъемностью до 5 тонн;
6. Управлять козловыми кранами грузоподъемностью до 5 тонн;
7. Работать с грузозахватными приспособлениями различных типов при подъеме и перемещении груза;
8. Выполнять перемещение сыпучих, штучных, лесных (длиной до 3 метров) и аналогичных грузов согласно требованиям безопасности;
9. Управлять мостовыми и шлюзовыми кранами грузоподъемностью до 10 тонн при выполнении работ средней сложности;
10. Выполнять транспортировку лесных грузов длиной свыше 3 до 6 метров с соблюдением требований безопасности;

1. Көтергіш құрылысты басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Көтергіш құрылысты басқару
1-дағды:
Жүк көтергіш техниканы басқаруды жүзеге асыру
Машықтар:
2 разряд
1. Жүк көтергіштігі 3 тоннаға дейінгі көпір крандарын басқару;
2. Жүк көтергіштігі 3 тоннаға дейінгі шлюз крандарын басқару;
3. Қарапайым жүк операцияларын орындау кезінде монорельсті арбаларды басқару;
4. Консольдық крандар мен кран арқалықтарын басқару;
5. Тиеу-түсіру жұмыстарының ережелеріне сәйкес сусымалы жүктерді жылжыту;
6. Жүктің тұрақтылығы мен бағытын сақтай отырып, бірлік жүктерді жылжыту;
7. Ұзындығы 3 метрге дейінгі орман жүктерін жылжыту;
8. Өндірістік алаң ішінде жүктерді тасымалдауды жүргізу;
9. Жүкті көтермес бұрын кабельдердің дұрыс бекітілуін тексеру;
10. Жұмысты бастамас бұрын тежегіш механизмдерінің реттелуін тексеру;
11. Кранның сақтандырғыш құрылғыларының жарамдылығын тексеру
12. Қарапайым типтегі жүк түсіру құрылғыларын басқаруды орындау;
13. Жүкті жылжыту кезінде қауіпсіз қашықтықты сақтау;
14. Көтеру және түсіру кезінде жүктің тұрақтылығын бақылау;
15. Жүктің берілген нүктеге жеткілікті дәлдікпен қонуын орындау;
16. Бригада құрамында рафтерлермен бірлесіп жұмыс істеу;
17. Қызмет көрсетілетін кранды жөндеуге қатысу (қарапайым операциялар);
18. Ақауларды анықтау кезінде жұмысты тоқтату қажеттілігін анықтау;
19. Кранның жұмысына байланысты қарапайым пайдалану құжаттамасын жүргізу;
20. Жүк көтергіш механизмдерде жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау ережелерін қолдану.
3 разряд
1. Қарапайым тиеу-түсіру, қайта тиеу және тасымалдау жұмыстарын орындау кезінде жүк көтергіштігі 3 тоннадан 15 тоннаға дейінгі көпір крандарын басқару;
2. Әртүрлі жүктермен қарапайым операцияларды орындау кезінде жүк көтергіштігі 3 тоннадан 15 тоннаға дейінгі шлюз крандарын басқару;
3. Жүк көтергіштігі 3 тоннаға дейінгі мұнаралы өздігінен жүретін өздігінен көтерілетін крандарды басқару;
4. Жүк көтергіштігі 3 тоннаға дейінгі портал-жебе крандарын басқару;
5. Жүк көтергіштігі 5 тоннаға дейінгі мұнаралы стационарлық крандарды басқару;
6. Жүк көтергіштігі 5 тоннаға дейінгі ешкі крандарын басқару;
7. Жүкті көтеру және жылжыту кезінде әртүрлі типтегі жүк қармау құрылғыларымен жұмыс істеу;
8. Қауіпсіздік талаптарына сәйкес сусымалы, дана, орман (ұзындығы 3 метрге дейін) және ұқсас жүктердің орнын ауыстыруды орындау;
9. Күрделілігі орташа жұмыстарды орындау кезінде жүк көтергіштігі 10 тоннаға дейінгі көпірлі және шлюзді крандарды басқару;
10. Қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, ұзындығы 3-тен 6 метрге дейінгі орман жүктерін тасымалдауды орындау;

11. Перемещать и устанавливать детали, изделия и узлы на станок с использованием грузоподъемных механизмов;
12. Перемещать подмости, монтажные приспособления и иные механизмы в производственной зоне;
13. Управлять электроталями при выполнении всех видов работ в соответствии с инструкциями;
14. Управлять переносными кранами при выполнении всех видов работ;
15. Управлять стеллажными кранами-штабелерами грузоподъемностью до 1 тонны при укладке, снятии и доставке грузов;
16. Укладывать грузы на стеллажи и снимать их со стеллажей по правилам складских операций;
17. Перемещать груз на погрузочную площадку и производить размещение его в контейнерах, пакетах и на поддонах;
18. Осуществлять точную посадку груза в заданное место при выполнении операций средней сложности;
19. Соблюдать требования безопасности при выполнении всех видов грузоподъемных работ кранами указанной грузоподъемности;
20. Взаимодействовать со стропальщиком, такелажником, монтажником и иными работниками при выполнении комплексных операций.
4 разряд
1. Управлять мостовыми кранами грузоподъемностью свыше 15 тонн при выполнении простых погрузочно-разгрузочных и транспортировочных работ;
2. Управлять шлюзовыми кранами грузоподъемностью свыше 15 тонн при перемещении различных типов грузов;
3. Управлять башенными самоходными самоподъемными кранами грузоподъемностью свыше 3 до 15 тонн при выполнении операций по перемещению грузов;
4. Управлять портально-стреловыми кранами грузоподъемностью свыше 3 до 15 тонн при выполнении технологических перемещений грузов;
5. Управлять башенными стационарными кранами грузоподъемностью свыше 5 до 25 тонн при выполнении погрузочно-разгрузочных работ;
6. Управлять козловыми кранами грузоподъемностью свыше 5 до 25 тонн при выполнении операций погрузки, выгрузки и перегрузки грузов;
7. Выполнять перемещение сыпучих, штучных, лесных (длиной до 3 метров) и аналогичных грузов при выполнении работ простой категории;
8. Управлять мостовыми и шлюзовыми кранами грузоподъемностью свыше 10 до 25 тонн при работах средней сложности;
9. Перемещать лесные грузы длиной свыше 3 до 6 метров (в зависимости от типа крана) при соблюдении безопасных методов работы;
10. Выполнять установку изделий, узлов, деталей и конструкций на станок при помощи грузоподъемной техники;
11. Выполнять кантование секций судов, крупных деталей и изделий в соответствии с требованиями технологической безопасности;
12. Перемещать подмости, монтажные приспособления и вспомогательные механизмы в процессе монтажных работ;

11. Жүк көтергіш тетіктерді пайдалана отырып, бөлшектерді, бұйымдар мен тораптарды станокқа жылжыту және орнату;
12. Өндірістік аймақта тіректерді, монтаждау құрылғыларын және өзге де тетіктерді жылжыту;
13. Нұсқаулыққа сәйкес жұмыстың барлық түрлерін орындау кезінде электротальдарды басқару;
14. Барлық жұмыс түрлерін орындау кезінде портативті крандарды басқару;
15. Жүктерді төсеу, алу және жеткізу кезінде жүк көтергіштігі 1 тоннаға дейінгі стеллаждық кран-жинақтағыштарды басқару;
16. Жүктерді стеллаждарға салу және оларды қойма операциялары қағидалары бойынша стеллаждардан алу;
17. Жүкті тиеу алаңына жылжытыңыз және оны контейнерлерде, пакеттерде және паллеттерде орналастыру;
18. Орташа күрделі операцияларды орындау кезінде жүктің белгіленген жерге дәл қонуын жүзеге асыру;
19. Көрсетілген жүк көтергіш крандармен жүк көтеру жұмыстарының барлық түрлерін орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау;
20. Кешенді операцияларды орындау кезінде рафтермен, такелажникпен, монтаждаушымен және басқа қызметкерлермен өзара әрекеттесу.
4 разряд
1. Қарапайым тиеу-түсіру және тасымалдау жұмыстарын орындау кезінде жүк көтергіштігі 15 тоннадан асатын көпір крандарын басқару;
2. Жүктердің әртүрлі түрлерін жылжыту кезінде жүк көтергіштігі 15 тоннадан асатын шлюздік крандарды басқару;
3. Жүктерді жылжыту жөніндегі операцияларды орындау кезінде жүк көтергіштігі 3 тоннадан 15 тоннаға дейінгі мұнаралы өздігінен жүретін өздігінен көтергіш крандарды басқару;
4. Жүктердің технологиялық орнын ауыстыру кезінде жүк көтергіштігі 3 тоннадан 15 тоннаға дейінгі портал-жебе крандарын басқару;
5. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде жүк көтергіштігі 5 тоннадан 25 тоннаға дейінгі мұнаралы стационарлық крандарды басқару;
6. Жүктерді тиеу, түсіру және қайта тиеу операцияларын орындау кезінде жүк көтергіштігі 5 тоннадан 25 тоннаға дейінгі ешкі крандарын басқару;
7. Қарапайым санаттағы жұмыстарды орындау кезінде сусымалы, дана, орман (ұзындығы 3 метрге дейін) және ұқсас жүктердің орнын ауыстыруды орындау;
8. Күрделілігі орташа жұмыстар кезінде жүк көтергіштігі 10 тоннадан 25 тоннаға дейінгі көпірлі және шлюзді крандарды басқару;
9. Қауіпсіз жұмыс әдістерін сақтай отырып, ұзындығы 3-тен 6 метрге дейін (кран түріне байланысты) орман жүктерін жылжыту;
10. Жүк көтергіш техниканың көмегімен бұйымдарды, тораптарды, бөлшектер мен конструкцияларды станокқа орнатуды орындау;
11. Технологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкес кемелердің, ірі бөлшектер мен бұйымдардың секцияларын жиектеуді орындау;
12. Монтаждау жұмыстары процесінде тіректерді, монтаждау құрылғыларын және қосалқы тетіктерді жылжыту;

13. Управлять мостовыми и шлюзовыми кранами грузоподъемностью до 10 тонн, башенными самоходными, портально-стреловыми, стационарными и козловыми кранами грузоподъемностью до 5 тонн при выполнении сложных работ;
14. Перемещать лесные грузы длиной свыше 6 метров (на мостовых и шлюзовых кранах) и длиной свыше 3 метров (на башенных и портальных кранах) при выполнении сложных операций;
15. Выполнять работы, требующие повышенной осторожности, включая монтаж технологического оборудования и конструкций;
16. Выполнять стапельную и секционную сборку и разборку изделий, агрегатов, узлов, машин и механизмов;
17. Выполнять операции по погрузке, выгрузке и перемещению грузов, связанных с посадкой и выдачей из нагревательных печей слитков и заготовок;
18. Управлять кабельными кранами грузоподъемностью до 3 тонн при выполнении всех операций согласно технологическим требованиям;
19. Управлять гусеничными и пневмоколесными кранами грузоподъемностью до 10 тонн при выполнении всех видов работ, кроме строительно-монтажных и ремонтно-строительных;
20. Управлять стеллажными кранами-штабелерами грузоподъемностью свыше 1 тонны, автоматизированными кранами-штабелерами и мостовыми кранами-штабелерами при выполнении операций по укладке, снятию и транспортировке грузов.
5 разряд
1. Управлять мостовыми кранами грузоподъемностью свыше 25 тонн при выполнении работ средней сложности по погрузке, разгрузке, перегрузке и транспортировке различных категорий грузов;
2. Управлять шлюзовыми кранами грузоподъемностью свыше 25 тонн при выполнении технологических погрузочно-разгрузочных операций;
3. Выполнять грузовые операции с лесными грузами длиной свыше 3 до 6 метров при соблюдении требований безопасности и технологии;
4. Устанавливать детали, изделия и узлы на станок с применением грузоподъемной техники соответствующей грузоподъемности;
5. Перемещать подмости, монтажные приспособления и вспомогательные механизмы при выполнении подготовительных и монтажных работ;
6. Управлять башенными самоходными самоподъемными кранами грузоподъемностью свыше 15 тонн при осуществлении погрузочно-разгрузочных и монтажных операций;
7. Управлять портально-стреловыми кранами грузоподъемностью свыше 15 тонн при выполнении процессов перемещения и укладки грузов;
8. Управлять башенными стационарными кранами и козловыми кранами грузоподъемностью свыше 25 тонн при выполнении простых погрузочно-разгрузочных работ;

13. Күрделі жұмыстарды орындау кезінде жүк көтергіштігі 10 тоннаға дейінгі көпір және шлюз крандарын, өздігінен жүретін мұнара, портал-жебе, стационарлық және жүк көтергіштігі 5 тоннаға дейінгі ешкі крандарын басқару;
14. Күрделі операцияларды орындау кезінде ұзындығы 6 метрден асатын (көпір және шлюз крандарында) және ұзындығы 3 метрден асатын (мұнара және портал крандарында) орман жүктерін орнын ауыстыру;
15. Технологиялық жабдықтар мен конструкцияларды монтаждауды қоса алғанда, аса сақтықты талап ететін жұмыстарды орындау;
16. Бұйымдарды, агрегаттарды, тораптарды, машиналар мен тетіктерді стапельдік және секциялық құрастыруды және бөлшектеуді орындау;
17. Қыздыру пештерінен құймалар мен дайындамаларды отырғызуға және беруге байланысты жүктерді тиеу, түсіру және орнын ауыстыру жөніндегі операцияларды орындау;
18. Технологиялық талаптарға сәйкес барлық операцияларды орындау кезінде жүк көтергіштігі 3 тоннаға дейінгі кабельдік крандарды басқару;
19. Құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарынан басқа барлық жұмыс түрлерін орындау кезінде жүк көтергіштігі 10 тоннаға дейінгі шынжыр табанды және пневматикалық доңғалақты крандарды басқару;
20. Жүктерді төсеу, алу және тасымалдау жөніндегі операцияларды орындау кезінде жүк көтергіштігі 1 тоннадан асатын стеллаждық кран-қатарлағыштарды, автоматтандырылған кран-қатарлағыштарды және көпір кран-қатарлағыштарды басқару.
5-разряд
1. Әр түрлі санаттағы жүктерді тиеу, түсіру, қайта тиеу және тасымалдау бойынша күрделілігі орташа жұмыстарды орындау кезінде жүк көтергіштігі 25 тоннадан асатын көпір крандарын басқару;
2. Технологиялық тиеу-түсіру операцияларын орындау кезінде жүк көтергіштігі 25 тоннадан асатын шлюздік крандарды басқару;
3. Қауіпсіздік және технология талаптарын сақтай отырып, ұзындығы 3-тен 6 метрге дейінгі орман жүктерімен жүк операцияларын орындау;
4. Тиісті жүк көтергіштігі бар жүк көтергіш техниканы қолдана отырып, станокқа бөлшектерді, бұйымдар мен тораптарды орнату;
5. Дайындық және монтаждау жұмыстарын орындау кезінде тіректерді, монтаждау құрылғыларын және қосалқы тетіктерді жылжыту;
6. Тиеу-түсіру және монтаждау операцияларын жүзеге асыру кезінде жүк көтергіштігі 15 тоннадан асатын мұнаралы өздігінен жүретін өздігінен көтергіш крандарды басқару;
7. Жүктерді жылжыту және төсеу процестерін орындау кезінде жүк көтергіштігі 15 тоннадан асатын портал-жебе крандарын басқару;
8. Қарапайым тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде жүк көтергіштігі 25 тоннадан асатын мұнара стационарлық крандар мен ешкі крандарын басқару;

9. Управлять мостовыми и шлюзовыми кранами грузоподъемностью свыше 10 до 100 тонн при выполнении сложных грузовых операций;
10. Перемещать лесные грузы длиной свыше 6 метров (мостовые и шлюзовые краны) при выполнении сложных операций, требующих высокой точности;
11. Перемещать лесные грузы длиной свыше 3 метров (башенные и портально-стреловые краны) при строгом соблюдении технологии;
12. Выполнять перемещение грузов, требующих повышенной осторожности, включая крупногабаритные и тяжелые изделия;
13. Участвовать в монтаже технологического оборудования и связанных с ним конструкций при помощи грузоподъемной техники;
14. Выполнять стапельную и секционную сборку и разборку изделий, агрегатов, узлов, машин и механизмов;
15. Выполнять посадку и выдачу слитков и заготовок из нагревательных печей с применением кранового оборудования;
16. Выполнять операции по разливу металла при работе с кранами, оснащенными соответствующими приспособлениями;
17. Выполнять кантование изделий, крупных секций, деталей машин и механизмов в соответствии с технологическими картами;
18. Управлять кабельными кранами грузоподъемностью свыше 3 до 10 тонн при выполнении всех видов грузовых операций;
19. Управлять плавучими кранами грузоподъемностью до 10 тонн при выполнении погрузочно-разгрузочных и монтажных работ на воде;
20. Управлять гусеничными, пневмоколесными и самоходными железнодорожными кранами грузоподъемностью свыше 10 до 25 тонн при выполнении всех видов работ (кроме строительно-монтажных и ремонтно-строительных).
6 разряд
1. Управлять мостовыми кранами грузоподъемностью свыше 100 тонн при выполнении сложных работ по погрузке, разгрузке, перегрузке и транспортировке крупногабаритных, тяжелых, длинномерных и иных грузов, требующих повышенной осторожности;
2. Управлять шлюзовыми кранами грузоподъемностью свыше 100 тонн при выполнении технологических операций повышенной сложности;
3. Выполнять сложные грузовые операции с лесными грузами длиной свыше 6 метров при строгом соблюдении технологических требований;
4. Участвовать в монтаже технологического оборудования и крупных конструкций с применением кранов большой грузоподъемности;
5. Выполнять стапельную и секционную сборку и разборку сложных изделий, механизмов, агрегатов, машин и конструкций;
6. Управлять башенными самоходными самоподъемными кранами грузоподъемностью свыше 15 тонн при выполнении сложных монтажных, погрузочно-разгрузочных и транспортировочных работ;

9. Күрделі жүк операцияларын орындау кезінде жүк көтергіштігі 10 тоннадан 100 тоннаға дейінгі көпірлі және шлюзді крандарды басқару;
10. Жоғары дәлдікті талап ететін күрделі операцияларды орындау кезінде ұзындығы 6 метрден асатын орман жүктерін (көпір және шлюз крандары) жылжыту;
11. Технологияны қатаң сақтай отырып, ұзындығы 3 метрден асатын орман жүктерін (мұнара және портал-жебе крандары) жылжыту;
12. Үлкен көлемді және ауыр бұйымдарды қоса алғанда, аса сақтықты қажет ететін жүктердің орнын ауыстыруды орындау;
13. Жүк көтергіш техниканың көмегімен технологиялық жабдықты және онымен байланысты конструкцияларды монтаждауға қатысу;
14. Бұйымдарды, агрегаттарды, тораптарды, машиналар мен тетіктерді стапельдік және секциялық құрастыруды және бөлшектеуді орындау;
15. Кран жабдығын қолдана отырып, жылыту пештерінен құймалар мен дайындамаларды отырғызуды және беруді жүзеге асыру;
16. Тиісті құрылғылармен жабдықталған крандармен жұмыс істеу кезінде металл құю операцияларын орындау;
17. Технологиялық карталарға сәйкес бұйымдарды, ірі секцияларды, машиналар мен тетіктердің бөлшектерін жиектеуді орындау;
18. Жүк операцияларының барлық түрлерін орындау кезінде жүк көтергіштігі 3 тоннадан 10 тоннаға дейінгі кабельдік крандарды басқару;
19. Суда тиеу-түсіру және монтаждау жұмыстарын орындау кезінде жүк көтергіштігі 10 тоннаға дейінгі қалқымалы крандарды басқару;
20. Барлық жұмыс түрлерін (құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарынан басқа)орындау кезінде жүк көтергіштігі 10 тоннадан 25 тоннаға дейінгі шынжыр табанды, пневматикалық доңғалақты және өздігінен жүретін теміржол крандарын басқару.
6-разряд
1. Аса сақтықты талап ететін ірі габаритті, ауыр, ұзын өлшемді және өзге де жүктерді тиеу, түсіру, қайта тиеу және тасымалдау жөніндегі күрделі жұмыстарды орындау кезінде жүк көтергіштігі 100 тоннадан асатын көпір крандарын басқару;
2. Күрделілігі жоғары технологиялық операцияларды орындау кезінде жүк көтергіштігі 100 тоннадан асатын шлюздік крандарды басқару;
3. Технологиялық талаптарды қатаң сақтай отырып, ұзындығы 6 метрден асатын орман жүктерімен күрделі жүк операцияларын орындау;
4. Үлкен жүк көтергіш крандарды қолдана отырып технологиялық жабдықтар мен ірі конструкцияларды монтаждауға қатысу;
5. Күрделі бұйымдарды, тетіктерді, агрегаттарды, машиналар мен конструкцияларды стапельдік және секциялық құрастыруды және бөлшектеуді орындау;
6. Күрделі монтаждау, тиеу-түсіру және тасымалдау жұмыстарын орындау кезінде жүк көтергіштігі 15 тоннадан асатын мұнаралы өздігінен жүретін өздігінен көтергіш крандарды басқару;

7. Управлять портально-стреловыми кранами грузоподъемностью свыше 15 тонн при выполнении высокоточных операций по перемещению грузов;
8. Управлять башенными стационарными и козловыми кранами грузоподъемностью свыше 25 тонн при перемещении грузов, требующих повышенной осторожности;
9. Выполнять работы по посадке и выдаче из нагревательных печей слитков, заготовок и крупногабаритных изделий с использованием кранового оборудования;
10. Выполнять сложные операции по разливу металла, требующие точного позиционирования ковшей и других грузов;
11. Выполнять кантование крупногабаритных деталей машин, узлов и механизмов, а также сложных изделий по технологическим картам;
12. Управлять кабельными кранами грузоподъемностью свыше 10 тонн при выполнении всех видов работ, включая сложные операции;
13. Управлять плавучими кранами грузоподъемностью свыше 10 тонн при выполнении погрузочно-разгрузочных и монтажных работ на воде и в припортовых условиях;
14. Управлять гусеничными кранами грузоподъемностью свыше 25 тонн при выполнении всех видов работ, кроме строительно-монтажных и ремонтно-строительных;
15. Управлять пневмоколесными кранами грузоподъемностью свыше 25 тонн при выполнении всех видов работ, кроме строительно-монтажных и ремонтно-строительных;
16. Управлять самоходными железнодорожными кранами грузоподъемностью свыше 25 тонн при выполнении всех видов грузовых операций, кроме строительно-монтажных и ремонтно-строительных;
17. Управлять гусеничными кранами грузоподъемностью свыше 10 тонн при выполнении строительно-монтажных и ремонтно-строительных работ;
18. Управлять пневмоколесными кранами грузоподъемностью свыше 10 тонн при выполнении строительно-монтажных и ремонтно-строительных работ;
19. Управлять самоходными железнодорожными кранами грузоподъемностью свыше 15 тонн при выполнении строительно-монтажных и ремонтно-строительных работ;
20. Выполнять синхронное перемещение тяжелых и крупногабаритных грузов двумя или более кранами, обеспечивая точность позиционирования и безопасность.
Знания:
2 разряд
1. Устройство мостовых и шлюзовых кранов до 3 тонн;
2. Устройство монорельсовых тележек, консольных кранов и кранбалок;
3. Принцип работы грузоподъемных механизмов простых конструкций;
4. Порядок эксплуатации кранов и кранового оборудования до 3 тонн;
5. Предельная грузоподъемность крана, тросов и цепей;
6. Основные виды грузозахватных приспособлений малой грузоподъемности;

7. Жүктерді жылжыту бойынша жоғары дәлдіктегі операцияларды орындау кезінде жүк көтергіштігі 15 тоннадан асатын портал-жебе крандарын басқару;
8. Жоғары сақтықты талап ететін жүктерді жылжыту кезінде жүк көтергіштігі 25 тоннадан асатын мұнара стационарлық және ешкі крандарын басқару;
9. Кран жабдығын пайдалана отырып, жылыту пештерінен құймаларды, дайындамаларды және ірі габаритті бұйымдарды отырғызу және беру жөніндегі жұмыстарды орындау;
10. Шелектер мен басқа жүктерді дәл орналастыруды қажет ететін күрделі металл құю операцияларын орындау;
11. Машиналардың, тораптардың және тетіктердің ірі габаритті бөлшектерін, сондай-ақ технологиялық карталар бойынша күрделі бұйымдарды жиектеуді орындау;
12. Күрделі операцияларды қоса алғанда, жұмыстың барлық түрлерін орындау кезінде жүк көтергіштігі 10 тоннадан асатын кабельдік крандарды басқару;
13. Суда және порттық жағдайларда тиеу-түсіру және монтаждау жұмыстарын орындау кезінде жүк көтергіштігі 10 тоннадан асатын қалқымалы крандарды басқару;
14. Құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарынан басқа барлық жұмыс түрлерін орындау кезінде жүк көтергіштігі 25 тоннадан асатын шынжыр табанды крандарды басқару;
15. Құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарынан басқа барлық жұмыс түрлерін орындау кезінде жүк көтергіштігі 25 тоннадан асатын пневматикалық доңғалақты крандарды басқару;
16. Құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс операцияларынан басқа, жүк операцияларының барлық түрлерін орындау кезінде жүк көтергіштігі 25 тоннадан асатын өздігінен жүретін теміржол крандарын басқару;
17. Құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындау кезінде жүк көтергіштігі 10 тоннадан асатын шынжыр табанды крандарды басқару;
18. Құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындау кезінде жүк көтергіштігі 10 тоннадан асатын пневматикалық доңғалақты крандарды басқару;
19. Құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындау кезінде жүк көтергіштігі 15 тоннадан асатын өздігінен жүретін теміржол крандарын басқару;
20. Ауыр және ірі жүктерді екі немесе одан да көп крандармен синхронды жылжытуды орындау, орналасу дәлдігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
2-разряд
1. 3 тоннаға дейінгі көпір және шлюз крандарының құрылысы;
2. Монорельсті арбаларды, консольдық крандарды және кранбалкаларды орнату;
3. Қарапайым конструкциялардың жүк көтергіш механизмдерінің жұмыс принципі;
4. Крандар мен кран жабдықтарын пайдалану тәртібі 3 тоннаға дейін;
5. Кранның, кабельдердің және шынжырлардың шекті жүк көтергіштігі;
6. Жүк көтергіштігі төмен жүк түсіретін құрылғылардың негізгі түрлері;

7. Порядок перемещения сыпучих грузов;
8. Порядок перемещения штучных грузов;
9. Порядок перемещения лесных грузов длиной до 3 метров;
10. Основы работы тормозных механизмов и средств безопасности крана;
11. Требования к предохранительным устройствам кранов;
12. Систему включения двигателей и контроллеров;
13. Правила осмотра крана перед началом работы;
14. Основы электротехники для безопасной эксплуатации;
15. Основы слесарного дела, необходимые при обслуживании крана;
16. Требования охраны труда при работе на кранах малой грузоподъемности;
17. Допустимые режимы работы крана до 3 тонн;
18. Опасные зоны и правила работы вблизи препятствий;
19. Правила взаимодействия со стропальщиком;
20. Причины и признаки простейших неисправностей крана.
3 разряд
1. Устройство обслуживаемых мостовых, шлюзовых, башенных самоходных самоподъемных, портально-стреловых, башенных стационарных и козловых кранов указанной грузоподъемности;
2. Принцип работы механизмов подъема, поворота, перемещения и остановки кранов разных типов;
3. Назначение и устройство грузозахватных приспособлений, используемых на кранах данного разряда;
4. Способы определения массы груза по внешнему виду и характеристикам;
5. Правила эксплуатации кранов при установке деталей, изделий и узлов на станок;
6. Порядок загрузки стеллажей продукцией согласно установленной номенклатуре и специализации складских зон;
7. Технологический процесс внутрискладской переработки грузов;
8. Правила укладки и хранения грузов на стеллажах разной конструкции;
9. Основы работы электроталей и переносных кранов;
10. Устройство стеллажных кранов-штабелеров грузоподъемностью до 1 тонны;
11. Правила эксплуатации кранов при работах средней сложности и повышенной точности;
12. Требования к безопасному перемещению лесных грузов разной длины по установленной технологии;
13. Порядок взаимодействия машиниста крана (крановщика) со стропальщиком и другими рабочими;
14. Требования охраны труда при выполнении погрузочно-разгрузочных работ;
15. Основы электротехники, необходимые для обслуживания кранов;
16. Основы слесарного дела, необходимые для обслуживания механизмов крана;
17. Допустимые режимы работы кранов грузоподъемностью до 15 тонн;
18. Правила осмотра кранов перед началом работы и после ее завершения;
19. Признаки неисправностей механизмов, тросов, блоков и тормозных устройств;
20. Ограничения, связанные с работой при неблагоприятных условиях (ветер, ограниченное пространство, нестабильные грузы).
4 разряд

7. Сусымалы жүктерді жылжыту тәртібі;
8. Дана жүктерді жылжыту тәртібі;
9. Ұзындығы 3 метрге дейінгі орман жүктерін жылжыту тәртібі;
10. Кранның тежегіш механизмдері мен қауіпсіздік құралдарының жұмыс негіздері;
11. Крандардың сақтандырғыш құрылғыларына қойылатын талаптар;
12. Қозғалтқыштар мен контроллерлерді қосу жүйесі;
13. Жұмыс басталар алдында кранды тексеру ережесі;
14. Қауіпсіз пайдалану үшін электротехника негіздері;
15. Кранға қызмет көрсету кезінде қажетті слесарлық істің негіздері;
16. Жүк көтергіштігі төмен крандарда жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау талаптары;
17. Кранның рұқсат етілген жұмыс режимдері 3 тоннаға дейін;
18. Қауіпті аймақтар және кедергілерге жақын жұмыс ережелері;
19. Рафтермен өзара әрекеттесу ережелері;
20. Кранның қарапайым ақауларының себептері мен белгілері.
3-разряд
1. Көрсетілген жүк көтергіштігі бар көпір, шлюз, өздігінен жүретін мұнара, портал-жебе, мұнара стационарлық және ешкі крандарының құрылысы;
2. Әр түрлі типтегі крандарды көтеру, бұру, жылжыту және тоқтату механизмдерінің жұмыс принципі;
3. Осы разрядтың крандарында пайдаланылатын жүк қармау құрылғыларының мақсаты мен құрылысы;
4. Сыртқы түрі мен сипаттамалары бойынша жүктің массасын анықтау әдістері;
5. Бөлшектерді, бұйымдар мен тораптарды станокқа орнату кезінде крандарды пайдалану ережесі;
6. Қойма аймақтарының белгіленген номенклатурасы мен мамандануына сәйкес стеллаждарды өніммен тиеу тәртібі;
7. Жүктерді қоймаішілік өңдеудің технологиялық процесі;
8. Әртүрлі конструкциялы стеллаждарда жүктерді төсеу және сақтау ережесі;
9. Электротальдар мен портативті крандардың жұмыс негіздері;
10. Жүк көтергіштігі 1 тоннаға дейінгі стеллаждық кран-стабелерлер құрылғысы;
11. Күрделілігі орташа және дәлдігі жоғары жұмыстар кезінде крандарды пайдалану қағидалары;
12. Белгіленген технология бойынша әртүрлі ұзындықтағы орман жүктерін қауіпсіз жылжытуға қойылатын талаптар;
13. Кран машинисінің (кран жүргізушінің) стропальщикпен және басқа да жұмысшылармен өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
14. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары;
15. Крандарға қызмет көрсету үшін қажетті электротехника негіздері;
16. Кран механизмдеріне қызмет көрсету үшін қажетті слесарь ісінің негіздері;
17. Жүк көтергіштігі 15 тоннаға дейінгі крандардың рұқсат етілген жұмыс режимдері;
18. Крандарды жұмыс басталар алдында және ол аяқталғаннан кейін тексеру ережесі;
19. Тетіктердің, кабельдердің, блоктардың және тежегіш құрылғылардың ақауларының белгілері;
20. Қолайсыз жағдайларда жұмыс істеуге байланысты шектеулер (жел, шектеулі кеңістік, тұрақсыз жүктер).
4 разряд

1. Устройство мостовых, шлюзовых, башенных, козловых, портально-стреловых, кабельных и других обслуживаемых кранов соответствующей грузоподъемности;
2. Устройство механизмов подъема, перемещения, поворота, торможения и кантования на обслуживаемых кранах;
3. Технологические требования к переработке грузов различных категорий;
4. Способы переработки сыпучих, штучных, лесных и аналогичных грузов;
5. Основы технологического процесса монтажа технологического оборудования;
6. Основы стапельной и секционной сборки и разборки машин, агрегатов, узлов, механизмов, изделий и конструкций;
7. Методы определения массы грузов по внешним признакам, геометрическим параметрам и материалу;
8. Требования к установке деталей, изделий и узлов на станок с использованием кранового оборудования;
9. Технические условия и требования, предъявляемые при загрузке стеллажей грузами;
10. Принципы организации складских зон, в том числе расположение обслуживаемых участков;
11. Правила укладки, штабелирования и хранения грузов на стеллажах и рабочих площадках;
12. Особенности эксплуатации стеллажных и автоматизированных кранов-штабелеров;
13. Правила выполнения операций повышенной опасности при работе грузоподъемной техникой;
14. Технологию выполнения работ по кантованию секций судов и крупногабаритных изделий;
15. Технологию проведения работ с нагревательными печами при выдаче и посадке слитков и заготовок;
16. Правила безопасной работы при выполнении сложных монтажных, сборочных и погрузочно-разгрузочных операций;
17. Правила эксплуатации гусеничных и пневмоколесных кранов при выполнении работ различной сложности;
18. Основы электротехники, необходимые для обслуживания и управления краном;
19. Основы слесарного дела, связанные с обслуживанием и ремонтом крановых механизмов;
20. Признаки неисправностей механизмов, приводов, тормозов, канатов и блоков, а также методы их выявления.
5 разряд
1. Устройство обслуживаемых мостовых, шлюзовых, башенных, козловых, портальных, кабельных, плавучих и железнодорожных кранов соответствующей грузоподъемности;
2. Кинематические схемы подъемных механизмов, механизмов передвижения, поворота и вспомогательных устройств кранов;
3. Принципы работы и взаимодействия механизмов различных типов кранов с учетом их конструкции;
4. Технологический процесс монтажа технологического оборудования и связанных с ним конструкций;
5. Процессы стапельной и секционной сборки и разборки изделий, узлов, агрегатов, машин и механизмов;

1. Тиісті жүк көтергіштігі бар көпір, шлюз, мұнара, ешкі, портал-жебе, кабель және басқа да қызмет көрсетілетін крандардың құрылысы;
2. Қызмет көрсетілетін крандарда көтеру, жылжыту, бұру, тежеу және канталау тетіктерінің құрылғысы;
3. Әртүрлі санаттағы жүктерді өңдеуге қойылатын технологиялық талаптар;
4. Сусымалы, дана, орман және ұқсас жүктерді өңдеу тәсілдері;
5. Технологиялық жабдықты монтаждаудың технологиялық процесінің негіздері;
6. Машиналарды, агрегаттарды, тораптарды, тетіктерді, бұйымдар мен конструкцияларды стапельдік және секциялық құрастыру және бөлшектеу негіздері;
7. Сыртқы белгілері, геометриялық параметрлері және материалы бойынша жүктердің массасын анықтау әдістері;
8. Кран жабдығын пайдалана отырып, бөлшектерді, бұйымдар мен тораптарды станокқа орнатуға қойылатын талаптар;
9. Сөрелерді жүктермен тиеу кезінде қойылатын техникалық шарттар мен талаптар;
10. Қойма аймақтарын ұйымдастыру принциптері, оның ішінде қызмет көрсетілетін учаскелердің орналасуы;
11. Стеллаждар мен жұмыс алаңдарында жүктерді төсеу, жинақтау және сақтау қағидалары;
12. Стеллаждық және автоматтандырылған жинақтаушы крандарды пайдалану ерекшеліктері;
13. Жүк көтергіш техникамен жұмыс істеу кезінде қауіптілігі жоғары операцияларды орындау қағидалары;
14. Кемелер секцияларын және ірі габаритті бұйымдарды канттау жөніндегі жұмыстарды орындау технологиясы;
15. Құймалар мен дайындамаларды беру және отырғызу кезінде жылыту пештерімен жұмыс жүргізу технологиясы;
16. Күрделі монтаждау, құрастыру және тиеу-түсіру операцияларын орындау кезіндегі қауіпсіз жұмыс қағидалары;
17. Әртүрлі күрделіліктегі жұмыстарды орындау кезінде шынжыр табанды және пневматикалық доңғалақты крандарды пайдалану қағидалары;
18. Кранға қызмет көрсету және басқару үшін қажетті электротехника негіздері;
19. Кран механизмдеріне қызмет көрсетумен және жөндеумен байланысты слесарь ісінің негіздері;
20. Тетіктердің, жетектердің, тежегіштердің, арқандар мен блоктардың ақауларының белгілері, сондай-ақ оларды анықтау әдістері.
5-разряд
1. Тиісті жүк көтергіштігі бар көпір, шлюз, мұнара, ешкі, портал, кабель, қалқымалы және темір жол крандарының құрылысы;
2. Көтеру механизмдерінің, қозғалу, айналу механизмдерінің және крандардың қосалқы құрылғыларының кинематикалық схемалары;
3. Әр түрлі типтегі крандардың механизмдерінің олардың дизайнын ескере отырып жұмыс істеу және өзара әрекеттесу принциптері;
4. Технологиялық жабдықты және онымен байланысты конструкцияларды монтаждаудың технологиялық процесі;
5. Бұйымдарды, тораптарды, агрегаттарды, машиналар мен тетіктерді стапельдік және секциялық құрастыру және бөлшектеу процестері;

6. Технологию выполнения операций по перемещению тяжелых и крупногабаритных грузов;
7. Методы определения массы грузов, включая габаритные, длинномерные и негабаритные изделия;
8. Требования безопасности при перемещении лесных грузов различных размеров и массы;
9. Правила выполнения операций повышенной опасности при работе с грузами, требующими особой осторожности;
10. Технологические процессы при работе с нагревательными печами, посадке и выдаче слитков и заготовок;
11. Технологию выполнения работ при разливе металла с применением крановых механизмов;
12. Правила кантования изделий, деталей машин, механизмов и секций;
13. Особенности эксплуатации кабельных кра¬нов различной грузоподъемности;
14. Особенности работы плавучих кранов при выполнении погрузочно-разгрузочных и монтажных работ на воде;
15. Особенности эксплуатации гусеничных, пневмоколесных и железнодорожных кранов в различных режимах работы;
16. Требования, предъявляемые к выполнению сложных погрузочно-разгрузочных и монтажных операций;
17. Правила применения грузозахватных устройств, стропов и приспособлений при работе с тяжелыми грузами;
18. Основы электротехники, необходимые для работы с автоматизированными и электрическими механизмами кранов;
19. Основы слесарного дела, связанные с обслуживанием, регулировкой, осмотром и ремонтом крановых механизмов;
20. Правила проведения технического осмотра кранов, выявления неисправностей и их устранения в рамках должностных обязанностей.
6 разряд
1. Устройство мостовых и шлюзовых кранов грузоподъемностью свыше 100 тонн, включая конструкцию всех основных и вспомогательных механизмов;
2. Кинематические схемы подъемных, передвижных, поворотных и вспомогательных механизмов тяжелых кранов;
3. Электрические схемы обслуживаемых кранов, включая системы управления, защиты, сигнализации и блокировок;
4. Принципы работы электрических, гидравлических и механических систем крана большой грузоподъемности;
5. Особенности конструкции башенных, козловых, портально-стреловых и стационарных кранов высокой грузоподъемности;
6. Технологический процесс монтажа технологического оборудования высокой сложности;
7. Последовательность и правила выполнения стапельной и секционной сборки и разборки крупных изделий, агрегатов, узлов и механизмов;
8. Правила выполнения операций с грузами, требующими повышенной осторожности (длинномерные, крупногабаритные, тяжелые, нестабильные);
9. Технологические процессы работ с нагревательными печами и правила обращения со слитками, заготовками и горячими металлами;

6. Ауыр және ірі габаритті жүктерді ауыстыру бойынша операцияларды орындау технологиясы;
7. Габаритті, ұзын өлшемді және габаритті емес бұйымдарды қоса алғанда, жүктердің массасын анықтау әдістері;
8. Әртүрлі мөлшердегі және массадағы орман жүктерін жылжыту кезіндегі қауіпсіздік талаптары;
9. Аса сақтықты талап ететін жүктермен жұмыс істеу кезінде қауіптілігі жоғары операцияларды орындау қағидалары;
10. Жылыту пештерімен жұмыс істеу, құймалар мен дайындамаларды отырғызу және беру кезіндегі технологиялық процестер;
11. Кран механизмдерін қолдана отырып, металл төгілген кезде жұмыстарды орындау технологиясы;
12. Бұйымдарды, машина бөлшектерін, механизмдер мен секцияларды жиектеу ережесі;
13. Әр түрлі жүк көтергіштігі бар кабельдік крандарды пайдалану ерекшеліктері;
14. Суда тиеу-түсіру және монтаждау жұмыстарын орындау кезінде қалқымалы крандар жұмысының ерекшеліктері;
15. Әр түрлі жұмыс режимдерінде шынжыр табанды, пневматикалық доңғалақты және теміржол крандарын пайдалану ерекшеліктері;
16. Күрделі тиеу-түсіру және монтаждау операцияларын орындауға қойылатын талаптар;
17. Ауыр жүктермен жұмыс істеу кезінде жүк қармау құрылғыларын, итарқа мен айлабұйымдарды қолдану ережесі;
18. Крандардың автоматтандырылған және электрлік тетіктермен жұмыс істеу үшін қажетті электротехника негіздері;
19. Кран механизмдеріне қызмет көрсетуге, реттеуге, тексеруге және жөндеуге байланысты слесарь ісінің негіздері;
20. Лауазымдық міндеттері шеңберінде крандарды техникалық байқаудан өткізу, ақауларды анықтау және оларды жою қағидалары.
6-разряд
1. Барлық негізгі және қосалқы тетіктердің конструкциясын қоса алғанда, жүк көтергіштігі 100 тоннадан асатын көпір және шлюз крандарының құрылғысы
2. Ауыр крандарды көтеру, жылжыту, бұру және қосалқы тетіктердің кинематикалық схемалары;
3. Басқару, қорғау, дабыл және құлыптау жүйелерін қоса алғанда, қызмет көрсетілетін крандардың электр схемалары;
4. Үлкен жүк көтергіш кранның электрлік, гидравликалық және механикалық жүйелерінің жұмыс принциптері;
5. Жүк көтергіштігі жоғары мұнара, ешкі, портал-жебе және стационарлық крандар конструкциясының ерекшеліктері;
6. Күрделілігі жоғары технологиялық жабдықты монтаждаудың технологиялық процесі;
7. Ірі бұйымдарды, агрегаттарды, тораптар мен тетіктерді стапельдік және секциялық құрастыру мен бөлшектеуді орындау реттілігі мен ережесі;
8. Жоғары сақтықты талап ететін жүктермен операцияларды орындау қағидалары (ұзын өлшемді, ірі габаритті, ауыр, тұрақсыз);
9. Жылыту пештерімен жұмыс істеудің технологиялық процестері және құймалармен, дайындамалармен және ыстық металдармен жұмыс істеу қағидалары;

10. Технологию выполнения операций по разливу металла с использованием грузоподъемной техники;
11. Правила выполнения кантования тяжелых изделий, деталей машин и механизмов;
12. Особенности эксплуатации кабельных кранов грузоподъемностью свыше 10 тонн;
13. Особенности эксплуатации плавучих кранов при выполнении сложных работ на воде;
14. Особенности эксплуатации гусеничных, пневмоколесных и железнодорожных кранов большой грузоподъемности;
15. Технологические требования к выполнению сложных строительно-монтажных и ремонтно-строительных работ;
16. Правила применения грузозахватных устройств, стропов, канатов, траверс и специальных приспособлений при работе с тяжелыми грузами;
17. Требования промышленной безопасности при работе с кранами большой грузоподъемности;
18. Правила технического обслуживания и осмотра кранов высокой грузоподъемности;
19. Признаки неисправностей механизмов, приводов, электрических систем, тормозов, блоков, канатов и методы их диагностики;
20. Основы электротехники и слесарного дела, необходимые для обслуживания, регулировки, профилактики и ремонта кранов высокой грузоподъемности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Аккуратность
Исполнительность
Математический склад ума
Способность к самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Специалист по организации механизированных погрузочно-разгрузочных работ
3
Приемосдатчик груза и багажа
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
13. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Исполнитель:
Өзбеков С.Қ., +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
14. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Руководитель проекта:
Өзбеков С.Қ.
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Номер телефона: +7 (717) 298 33 02.
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 3, 19 августа 2025 год.
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 19 декабря 2025 год.
17. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
18. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 год.
19. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2028 год.
Приложение 4 к приказу
Профессиональный стандарт: "Производственная логистика"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Производственная логистика" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и "Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов", утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33401), устанавливают требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.

10. Жүк көтергіш техниканы пайдалана отырып, металл құю жөніндегі операцияларды орындау технологиясы;
11. Ауыр бұйымдарды, машиналар мен тетіктердің бөлшектерін канттауды орындау ережесі;
12. Жүк көтергіштігі 10 тоннадан асатын кабельдік крандарды пайдалану ерекшеліктері;
13. Суда күрделі жұмыстарды орындау кезінде қалқымалы крандарды пайдалану ерекшеліктері;
14. Жүк көтергіштігі жоғары шынжыр табанды, пневматикалық доңғалақты және теміржол крандарын пайдалану ерекшеліктері;
15. Күрделі құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындауға қойылатын технологиялық талаптар;
16. Ауыр жүктермен жұмыс істеу кезінде жүк қармайтын құрылғыларды, арқандарды, арқандарды, траверстерді және арнайы құрылғыларды қолдану қағидалары;
17. Үлкен жүк көтергіш крандармен жұмыс істеу кезіндегі өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары;
18. Жүк көтергіштігі жоғары крандарға техникалық қызмет көрсету және тексеру ережелері;
19. Тетіктердің, жетектердің, электр жүйелерінің, тежегіштердің, блоктардың, арқандардың ақауларының белгілері және оларды диагностикалау әдістері;
20. Жоғары жүк көтергіш крандарға қызмет көрсету, реттеу, алдын алу және жөндеу үшін қажетті электротехника және слесарь негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дәлдік
Орындаушылық
Математикалық ойлау
Өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Механикаландырылған тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру жөніндегі маман
3
Жүк және багажды қабылдап-тапсырушы
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
13. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы:
С.Қ. Өзбеков, +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
14. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
Жоба жетекшісі:
С.Қ. Өзбеков.
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Телефон нөмірі: +7 (717) 298 33 02.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 3 , 2025 жылғы 19 тамыз.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 19 желтоқсан.
17. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2-нұсқа, 2025 жыл.
19. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 31 желтоқсан.
Бұйрығына 4-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Өндірістік логистика"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Өндірістік логистика" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33401 болып тіркелген) бекітілген Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларына сәйкес әзірленді және білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, қызметкерлердің кәсіби қызметті стандарттау саласындағы қызметін жүзеге асыруы, оның ішінде белгілі бір еңбек функцияларын орындауы үшін қажетті біліктілік деңгейлерін айқындауға, сондай-ақ жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының білім беру бағдарламаларын әзірлеу кезінде қолдануға арналған.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) кольцевой маршрут – состав поезда установленного веса и длины, состоящий из вагонов, погруженных однородным грузом одним грузоотправителем с одной станции отправления в адрес одного грузополучателя назначением на одну станцию и оформленный одной железнодорожной транспортной накладной (далее – накладная), при стопроцентном возврате порожних вагонов из-под выгрузки на первоначальную станцию отправления;
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) подача-уборка вагонов – перемещение вагонов маневровым локомотивом: от станционных путей – к местам погрузки, выгрузки (разгрузки), подъездным путям; на подъездных путях – между приемо-сдаточными (выставочными) путями и местами погрузки, выгрузки (разгрузки) контрагента;
4) оператор вагонов (контейнеров) - лицо, владеющее вагонами (контейнерами) на праве собственности или иных законных основаниях, участвующее на основе договора с перевозчиком в перевозочном процессе путем оказания услуг оператора вагонов (контейнеров) и указанное в перевозочных документах;
5) подготовка вагонов (контейнеров) под погрузку – проведение работ с вагонами (контейнерами): заделка имеющихся повреждений стен, полов, крыши, люков потолочных, дверных и других работ перед погрузкой заявленного груза с целью обеспечения его сохранности и безопасности в пути следования;
6) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
7) груз – имущество, в том числе порожний собственный вагон (контейнер), принятое к перевозке с оформлением договора перевозки;
8) грузооборот – общее количество грузов, перемещаемых на территории предприятия, цеха, склада за единицу времени;
9) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
10) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
11) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
12) клиент – лицо (грузоотправитель, грузополучатель или иное лицо), заключившее с экспедитором договор транспортной экспедиции;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) айналма маршрут – бір жүк жөнелтуші бір жүк жөнелту станциясынан бір станцияға тағайындалған бір жүк алушының атына біртекті жүкпен тиелген және бір теміржол көлігі жүкқұжатымен (бұдан әрі-жүкқұжат) ресімделген вагондардан тұратын, бос вагондарды бастапқы жөнелту станциясына түсіру астынан жүз пайыз қайтару кезінде белгіленген салмақ пен ұзындықтағы пойыздың құрамы;
2) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) вагондарды беру-жинау – вагондарды маневрлік локомотивпен: станциялық жолдардан – тиеу, түсіру (түсіру) орындарына, кірме жолдарға; кірме жолдарда-қабылдау-тапсыру (көрме) жолдары мен контрагентті тиеу, түсіру (түсіру) орындары арасында ауыстыру;
4) вагондар (контейнерлер) операторы – вагондарды (контейнерлердi) меншiк құқығымен немесе өзге де заңды негiздерде иеленушi және (немесе) тасымалдаушымен жасалған шарт негiзiнде вагондар (контейнерлер) операторы қызметін көрсету жолымен тасымалдау процесiне қатысатын және тасымалдау құжаттарында көрсетiлген тұлға;
5) вагондарды (контейнерлерді) тиеуге дайындау – вагондармен (контейнерлермен) жұмыстар жүргізу: жүру жолында оның сақталуы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында мәлімделген жүкті тиеу алдында қабырғалардың, едендердің, шатырдың, төбенің, есіктің люктерінің және басқа да жұмыстардың бар зақымдануларын жабу;
6) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
7) жүк – тасымалдау шартын ресімдей отырып, тасымалдауға қабылданған мүлік, оның ішінде бос меншікті вагон (контейнер);
8) жүк айналымы – кәсіпорын, цех, қойма аумағында уақыт бірлігіне өткізілетін жүктердің жалпы саны;
9) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
10) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
11) кәсіптік стандарт (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
12) клиент – экспедитормен көлік экспедициясы шартын жасасқан тұлға (жүк жөнелтуші, жүк алушы немесе өзге тұлға);

13) транспортная логистика – совокупность взаимосвязанных действий участников перевозочного процесса по планированию и управлению транспортировкой (перевозкой) грузов от грузоотправителя (производителя) до грузополучателя по оптимальному маршруту с использованием различных видов транспорта (железнодорожного, автомобильного, морского, внутреннего водного, воздушного), включающих мониторинг за движением грузов на каждом этапе транспортировки (перевозки);
14) договор транспортной экспедиции – договор, согласно которому экспедитор обязуется за вознаграждение и за счет другой стороны (клиента, отправителя или получателя груза) выполнить или организовать выполнение определенных договором экспедиции услуг, связанных с перевозкой груза, в том числе заключить от имени клиента или от своего имени договор перевозки груза
15) подъездные пути – железнодорожные пути, предназначенные для обслуживания грузоотправителей, грузополучателей и примыкающие непосредственно или через другие подъездные пути к магистральным и (или) станционным путям;
16) единый технологический процесс работы подъездного пути и станции примыкания – технологический акт, определяющий условия взаимодействия подъездного пути и станции примыкания, который разрабатывается для подъездного пути организации, обслуживаемого собственным локомотивом и имеющего среднесуточный грузооборот 50 и более вагонов;
17) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
18) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
19) перевозка – перемещение грузов из пункта отправления в пункт назначения;
20) перевозочные документы – договор перевозки (железнодорожная транспортная накладная);
21) перевозчик – лицо, осуществляющее деятельность по перевозке грузов или пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений и указанное в перевозочных документах, владеющее на праве собственности или на ином законном основании подвижным составом, включая тяговые транспортные средства;
22) хозяйственные автомобильные дороги – автомобильные дороги на территории предприятия, обслуживающие его производственно-хозяйственные перевозки, подъезды к ним от автомобильных дорог общего пользования;
23) экспедитор – лицо, оказывающее услуги по организации перевозок грузов, которое может указываться в перевозочных документах в качестве плательщика перевозки на основании договора транспортной экспедиции;

13) көлік логистикасы – тасымалдау процесіне қатысушылардың тасымалдаудың (тасымалдаудың) әрбір кезеңінде жүктердің қозғалысына мониторингті қамтитын көліктің (теміржол, автомобиль, теңіз, ішкі су, әуе) әртүрлі түрлерін пайдалана отырып, жүк жөнелтушіден (өндірушіден) жүк алушыға дейінгі оңтайлы маршрут бойынша жүктерді тасымалдауды (тасымалдауды)жоспарлау және басқару жөніндегі өзара байланысты іс-қимылдарының жиынтығы;
14) көлік экспедициясы шарты – экспедитор сыйақы үшін және екінші тараптың (клиенттің, жүк жөнелтушінің немесе алушының) есебінен экспедиция шартында белгіленген жүкті тасымалдауға байланысты қызметтерді орындауға немесе орындауды ұйымдастыруға, оның ішінде клиенттің атынан немесе өз атынан жүкті тасымалдау шартын жасасуға міндеттенетін шарт;
15) кірме жолдар – жүк жөнелтушілерге, жүк алушыларға қызмет көрсетуге арналған және магистральдық және (немесе) станциялық жолдарға тікелей немесе басқа кірме жолдар арқылы жалғасатын теміржол жолдары;
16) кірме жол мен жанасу станциясы жұмысының бірыңғай технологиялық процесі – өз локомотивімен қызмет көрсетілетін және 50 және одан да көп вагондардың орташа тәуліктік жүк айналымы бар ұйымның кірме жолы үшін әзірленетін кірме жол мен жанасу станциясының өзара іс-қимыл шарттарын айқындайтын технологиялық акт;
17) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
18) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
19) тасымалдау – жүктерді жөнелту пунктінен межелі пунктке өткізу;
20) тасымалдау құжаттары – тасымалдау шарты (теміржол көлігі жүкқұжаты);
21) тасымалдаушы – жүктерді немесе жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, почта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және тасымалдау құжаттарында көрсетілген, тартқыш көлік құралдарын қоса алғанда, меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде жылжымалы құрамды иеленетін тұлға;
22) шаруашылық автомобиль жолдары – кәсіпорын аумағындағы оның өндірістік-шаруашылық тасымалдарына қызмет көрсететін автомобиль жолдары, оларға жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарынан кірме жолдар;
23) экспедитор – тасымалдау құжаттарында көлiк экспедициясы шартының негiзiнде тасымалдаудың төлеушiсi ретiнде көрсетiлуi мүмкiн, жүк тасымалдауларын ұйымдастыру жөнiнде қызметтер көрсететiн тұлға;

24) экспедиторские документы – документы, подтверждающие передачу клиентом прав и обязанностей экспедитору, а также международные документы, в том числе принятые Международной Федерацией экспедиторских ассоциаций, признанные Международной Торгово-промышленной палатой;
25) FIATA (International Federation of Freight Forwarders Associations) – это Международная федерация экспедиторов;
26) IT-инструменты (Information Technology) – программные и технологические средства, предназначенные для автоматизации, поддержки и оптимизации информационных процессов организации, включая приложения, сервисы, системы и платформы, обеспечивающие обработку данных, коммуникацию, управление и выполнение бизнес-процессов.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) ТиПО – техническое и профессиональное образование;
5) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производственная логистика.
5. Код профессионального стандарта: H134.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование:
49 Деятельность сухопутного и трубопроводного транспорта;
49.2 Деятельность грузового железнодорожного транспорта;
49.20 Деятельность грузового железнодорожного транспорта;
49.20.0 Деятельность грузового железнодорожного транспорта.
H Транспорт и складирование:
49 Деятельность сухопутного и трубопроводного транспорта;
49.4 Деятельность грузового автомобильного транспорта и предоставление услуг по переезду;
49.41 Деятельность грузового автомобильного транспорта;
49.41.0 Деятельность грузового автомобильного транспорта.
H Транспорт и складирование:
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.24 Транспортная обработка грузов;
52.24.0 Транспортная обработка грузов.
H Транспорт и складирование:
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.29 Прочая вспомогательная транспортная деятельность;
52.29.9 Прочая транспортно-экспедиционная деятельность.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Производственная логистика" устанавливает требования к деятельности по обеспечению качественного, своевременного и комплектного перемещения (транспортирования) сырья, материалов, продукции во внутрипроизводственных логистических системах, а также согласованного и рационального вхождения их потоков в системы и выхода из систем.

24) экспедиторлық құжаттар – клиенттің экспедиторға құқықтары мен міндеттерін бергенін растайтын құжаттар, сондай-ақ халықаралық құжаттар, оның ішінде Халықаралық сауда-өнеркәсіп палатасы мойындаған Халықаралық экспедиторлық қауымдастықтар Федерациясы қабылдаған құжаттар;
25) FIATA (International Federation of Freight Forwarders Associations) – жүк экспедиторларының Халықаралық федерациясы;
26) IT-құралдар (Information Technology) – ұйымның ақпараттық процестерін автоматтандыруға, қолдауға және оңтайландыруға арналған, деректерді өңдеуді, коммуникацияны, басқаруды және бизнес-процестерді орындауды қамтамасыз ететін қолданбаларды, сервистерді, жүйелерді және платформаларды қамтитын бағдарламалық және технологиялық құралдар.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшы, маман және басқа да лауазымдардың біліктілік анықтамалығы
2) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
4) ТЖКБ – техникалық және кәсіби білім;
5) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Өндірістік логистика.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H134.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау:
49 Құрлық және құбырмен жүретін көліктің қызметі;
49.2 Жүк теміржол көлігінің қызметі;
49.20 Жүк теміржол көлігінің қызметі;
49.20.0 Жүк теміржол көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау:
49 Құрлық және құбырмен жүретін көліктің қызметі;
49.4 Жүк автомобиль көлігінің қызметі және көшіру жөніндегі қызмет көрсету;
49.41 Жүк автомобиль көлігінің қызметі;
49.41.0 Жүк автомобиль көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау:
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.24 Жүктерді көліктік өңдеу;
52.24.0 Жүктерді көліктік өңдеу;
H Көлік және қоймалау:
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.29 Өзге де көліктік қосалқы қызмет;
52.29.9 Өзге де көліктік-экспедициялық қызметтер.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Өндірістік логистика" кәсіптік стандарты шикізаттың, материалдардың, өнімнің ішкі өндірістік логистикалық жүйелерде сапалы, уақтылы және жиынтық орнын ауыстыруды (тасымалдауды), сондай-ақ олардың ағындарының жүйелерге келісілген және ұтымды кіруін және жүйелерден шығуын қамтамасыз ету жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды белгілейді.

8. Перечень карточек профессий:
1) Менеджер по закупкам (по планированию поставок и закупкам) - 5 уровень ОРК;
2) Специалист по процедурам закупок (по планированию поставок и закупок) - 4 уровень ОРК;
3) Руководитель группы производственной логистики - 7 уровень ОРК;
4) Начальник службы (транспортной) - 6 уровень ОРК;
5) Менеджер по транспорту (по производственной логистике) - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Менеджер по закупкам (по планированию поставок и закупкам)":
Код группы:
3323-1
Код наименования занятия:
3323-1-001
Наименование профессии:
Менеджер по закупкам (по планированию поставок и закупкам)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 66. Менеджер по государственным закупкам
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3323-1-010 - Товаровед (по закупкам)
3323-1-002 - Аналитик по закупкам
3323-1-001 - Менеджер по закупкам
Основная цель деятельности:
Планирование и контроль поставок товарно-материальных ценностей; хранение и перемещение товарно-материальных ценностей; разработка логистических требований и нормативной документации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация поставок, хранения и перемещения товарно-материальных ценностей;
2. Разработка предложений по оптимизации логистических процессов;
3. Разработка логистических требований и нормативной документации.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация поставок, хранения и перемещения товарно-материальных ценностей
Навык 1:
Планирование поставок и расчет запасов товарно-материальных ценностей
Умения:

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) "Сатып алу жөніндегі Менеджер (жеткізуді жоспарлау және сатып алу бойынша)" – 5 СБШ-нің деңгейі;
2) "Сатып алу рәсімдері бойынша маман" (жеткізуді және сатып алуды жоспарлау бойынша) – 4 СБШ-нің деңгейі;
3) Өндірістік логистика тобының жетекшісі – 7 СБШ-нің деңгейі;
4) Көлік қызметінің бастығы – 6 СБШ-нің деңгейі;
5) "Көлік жөніндегі Менеджер (өндірістік логистика бойынша)" – 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіпттер карточкасы "Сатып алу жөніндегі Менеджер (жеткізуді жоспарлау және сатып алу бойынша)":
Топтың коды:
3323-1
Қызмет атауының коды:
3323-1-001
Кәсіптің атауы:
"Сатып алу жөніндегі Менеджер (жеткізуді жоспарлау және сатып алу бойынша)"
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.
66-параграф. Мемлекеттiк сатып алу жөніндегі менеджері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Автокөлікте тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, тиісті мамандығы бойынша кемiнде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3323-1-010 – Тауартанушы (сатып алулар бойынша)
3323-1-002 – Сатылымдар жөніндегі талдаушы
3323-1-001 – Сатып алу жөніндегі менеджер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тауарлық-материалдық құндылықтарды жеткізуді жоспарлау және бақылау; тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау және өткізу; логистикалық талаптар мен нормативтік құжаттаманы әзірлеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тауарлық-материалдық құндылықтарды жеткізуді, сақтауды және өткізуді ұйымдастыру;
2. Логистикалық процестерді оңтайландыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
3. Логистикалық талаптар мен нормативтік құжаттаманы әзірлеу.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Тауарлық-материалдық құндылықтарды жеткізуді, сақтауды және өткізуді ұйымдастыру
1-дағды:
Жеткізуді жоспарлау және тауарлық-материалдық құндылықтардың қорларын есептеу
Машықтар:

1. Проводить инвентаризацию товарно-материальных ценностей;
2. Проводить ревизии товарно-материальных ценностей;
3. Планировать поставку товарно-материальных ценностей в соответствии с производственным планом;
4. Планировать время доставки товарно-материальных ценностей согласно требованиям заказчика;
5. Разрабатывать графики своевременной поставки товарно-материальных ценностей;
6. Взаимодействовать с внутренними и внешними поставщиками;
7. Интерпретировать схемы, чертежи, технологическую документацию;
8. Рассчитывать нормативы запасов;
9. Пользоваться справочной документацией и литературой;
10. Анализировать потребности производства;
11. Определять и рассчитывать показатели результативности процессов;
12. Своевременно вносить корректировки в планы поставок и производства;
13. Работать в информационных системах;
14. Управлять цепочками поставок через информационные системы;
15. Проводить анализ закупочной аналитик и прогноза потребностей с помощью IT-инструментов;
16. Оформлять заказ, контролировать отгрузок и вести учет в информационных системах.
Знания:
1. Профиль, специализация и организационная структура предприятия;
2. Производственные мощности и кадровые ресурсы предприятия, номенклатура выпускаемой продукции;
3. Распределение обязанностей между подразделениями предприятия;
4. Основы технологии производства;
5. Принципы организации и работы производственной системы;
6. Номенклатура, свойства и назначение товарно-материальных ценностей;
7. Технологические мощности производств поставщиков;
8. Цикл изготовления и поставок товарно-материальных ценностей;
9. Порядок разработки производственных программ и сменно-суточных заданий;
10. Методы расчета норм оборотных средств, расхода и запасов товарно-материальных ценностей;
11. Методы производственного планирования;
12. Локальные нормативные акты предприятия, внутреннее делопроизводство;
13. Методические материалы по логистике;
14. Основы логистики;
15. Основы внешнеэкономической деятельности;
16. Логистическая терминология;
17. Основы электронного документооборота, сервисы обмена электронными документами;
18. Основы информационных технологий;
19. Основы межличностных отношений;
20. Принципы цифровизации закупок, интеграции с платформами;
21. Методы цифрового планирования и управления запасами;
22. Основы электронного документооборота и автоматизации закупок;
23. Базовые знания IT-инструментов для расчета потребностей и анализа поставок.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контролирование доставки продукции и товарно-материальных ценностей
Умения:

1. Тауарлық-материалдық құндылықтарға түгендеу жүргізу;
2. Тауарлық-материалдық құндылықтарға ревизия жүргізу;
3. Өндірістік жоспарға сәйкес тауарлық-материалдық құндылықтарды жеткізуді жоспарлау;
4. Тапсырыс берушінің талаптарына сәйкес тауарлық-материалдық құндылықтарды жеткізу уақытын жоспарлау;
5. Тауарлық-материалдық құндылықтарды уақтылы жеткізу кестесін әзірлеу;
6. Ішкі және сыртқы жеткізушілермен өзара әрекеттесу;
7. Схемаларды, сызбаларды, технологиялық құжаттаманы түсіндіру;
8. Қорлардың нормативтерін есептеу;
9. Анықтамалық құжаттамалар мен әдебиеттерді пайдалану;
10. Өндіріс қажеттіліктерін талдау;
11. Процестердің нәтижелілік көрсеткіштерін анықтау және есептеу;
12. Жеткізу және өндіріс жоспарларына уақтылы түзетулер енгізу;
13. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу;
14. Ақпараттық жүйелер арқылы жеткізу тізбектерін басқару;
15. IT-құралдардың көмегімен сатып алу аналитикасын және қажеттіліктер болжамын жүргізу;
16. Тапсырыстарды ресімдеу, жөнелтілімдерді бақылау және ақпараттық жүйелерінде есеп жүргізу.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның профилі, мамандануы және ұйымдық құрылымы;
2. Кәсіпорынның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары, шығарылатын өнім номенклатурасы;
3. Кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелері арасында міндеттерді бөлу тәртібі;
4. Өндіріс технологиясының негіздері;
5. Өндірістік жүйенің ұйымдастырылуы және жұмыс істеу қағидаттары;
6. Тауар-материалдық құндылықтардың номенклатурасы, қасиеттері және арналуы;
7. Жеткізушілер өндірістерінің технологиялық қуаттары;
8. Тауар-материалдық құндылықтарды дайындау және жеткізу циклі;
9. Өндірістік бағдарламаларды және ауысымдық-тәуліктік тапсырмаларды әзірлеу тәртібі;
10. Айналым қаражаттарының, тауар-материалдық құндылықтардың шығысы мен қорлары нормаларын есептеу әдістері;
11. Өндірістік жоспарлау әдістері;
12. Кәсіпорынның жергілікті нормативтік актілері және ішкі іс жүргізу қағидалары;
13. Логистика бойынша әдістемелік материалдар;
14. Логистиканың негіздері;
15. Сыртқы экономикалық қызметтің негіздері, қағидалары;
16. Логистикалық терминология;
17. Электрондық құжат айналымының негіздері, электрондық құжаттар алмасу сервистері;
18. Ақпараттық технологиялардың негіздері;
19. Ынтымақтастық және тұлғааралық қарым-қатынастар негіздері;
20. Сатып алуды цифрландыру қағидаттары, платформаларымен интеграция;
21. Цифрлық жоспарлау әдістері және қорларды басқару;
22. Электрондық құжат айналымы мен сатып алуларды автоматтандырудың негіздері;
23. Пайдалану қажеттіліктерін есептеу және жеткізулерді талдау бойынша IT-құралдарды қолдану негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Өнім мен тауарлық-материалдық құндылықтардың жеткізілуін бақылау
Машықтар:

1. Планировать время доставки продукции согласно требованиям заказчика;
2. Взаимодействовать со смежными подразделениями, внутренними и внешними поставщиками;
3. Составлять графики отгрузки готовой продукции;
4. Определять методы доставки продукции;
5. Принимать решения при возникновении нештатных ситуаций;
6. Контролировать доставку товарно-материальных ценностей в соответствии с требованиями заказчика;
7. Работать в информационных системах.
Знания:
1. Конъюнктура рынка услуг, связанных с логистикой, снабжением, хранением, перевозкой;
2. Правила оформления транспортной документации;
3. Правила оформления товарно-сопроводительной документации;
4. Правила эксплуатации средств транспортировки;
5. Виды и характеристики транспортных средств, их назначение;
6. Правила ведения деловой переписки;
7. Основы информационных технологий;
8. Основы межличностных отношений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Выполнение контроля погрузочно-разгрузочных работ, приема и отпуска товарно-материальных ценностей
Умения:
1. Организовывать и контролировать выполнение складских операций в соответствии с требованиями нормативной документации;
2. Организовывать и контролировать проведение погрузочно-разгрузочных работ в соответствии с установленными требованиями;
3. Выявлять, устранять и предотвращать причины нарушений производственного процесса;
4. Планировать график обслуживания и ремонта транспортных средств и складского оборудования;
5. Читать схемы, чертежи, технологическую документацию;
6. Планировать расстановку транспортных средств;
7. Определять необходимые виды транспортных средств;
8. Планировать и производить рациональную расстановку персонала в соответствии с производственным процессом;
9. Планировать, организовывать и отслеживать использование технологического оборудования и грузоподъемных механизмов;
10. Определять вид и пригодность грузозахватных приспособлений;
11. Оформлять необходимую документацию в соответствии с существующими стандартами, инструкциями и нормативной документацией;
12. Осуществлять прием, хранение и отпуск товарно-материальных ценностей и их размещение с учетом наиболее рационального использования складских помещений;
13. Соблюдать режимы хранения товарно-материальных ценностей;
14. Осуществлять прием и отпуск товарно-материальных ценностей по наименованию, массе, количеству, ассортименту и качеству в соответствии с данными сопроводительной документации;
15. Использовать необходимую оснастку, инструмент;
16. Работать в информационных системах.
Знания:
1. Порядок приема и отпуска складируемых товарно-материальных ценностей;

1. Тапсырыс берушінің талаптарына сәйкес өнімді жеткізу уақытын жоспарлау;
2. Көршілес бөлімшелермен, ішкі және сыртқы жеткізушілермен өзара әрекеттесу;
3. Дайын өнімді жөнелту кестесін жасау;
4. Өнімді жеткізу әдістерін анықтау;
5. Штаттан тыс жағдайлар туындаған кезде шешім қабылдау;
6. Тапсырыс берушінің талаптарына сәйкес тауарлық-материалдық құндылықтардың жеткізілуін бақылау;
7. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Логистикаға, жабдықтауға, сақтауға, тасымалдауға байланысты қызметтер нарығының конъюнктурасы;
2. Көлік құжаттамасын ресімдеу ережелері;
3. Тауарлық-ілеспе құжаттаманы ресімдеу ережесі;
4. Тасымалдау құралдарын пайдалану ережелері;
5. Көлік құралдарының түрлері мен сипаттамалары, олардың мақсаты;
6. Іскерлік хат алмасу ережелері;
7. Ақпараттық технологиялар негіздері;
8. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын, тауар-материалдық құндылықтарды қабылдау мен босатуды бақылауды орындау
Машықтар:
1. Нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес қойма операцияларының орындалуын ұйымдастыру және бақылау;
2. Белгіленген талаптарға сәйкес тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру және бақылау;
3. Өндірістік процестің бұзылу себептерін анықтау, жою және алдын алу;
4. Көлік құралдары мен қойма жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу кестесін жоспарлау;
5. Схемаларды, сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқыңыз;
6. Көлік құралдарын орналастыруды жоспарлау;
7. Көлік құралдарының қажетті түрлерін анықтау;
8. Өндірістік процеске сәйкес персоналды ұтымды орналастыруды жоспарлау және жүргізу;
9. Технологиялық жабдықтар мен жүк көтергіш механизмдерді пайдалануды жоспарлау, ұйымдастыру және қадағалау;
10. Жүк түсіретін құрылғылардың түрі мен жарамдылығын анықтау;
11. Қажетті құжаттаманы қолданыстағы стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес ресімдеу;
12. Қойма үй-жайларын неғұрлым ұтымды пайдалануды ескере отырып, тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдауды, сақтауды және босатуды және оларды орналастыруды жүзеге асыру;
13. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау режимдерін сақтау;
14. Ілеспе құжаттама деректеріне сәйкес тауарлық-материалдық құндылықтарды атауы, массасы, саны, ассортименті және сапасы бойынша қабылдауды және босатуды жүзеге асыру;
15. Қажетті жабдықты, құралды қолдау;
16. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Жиналатын тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау және босату тәртібі;

2. Правила перевозки, складирования и схемы размещения товарно-материальных ценностей;
3. Правила оформления товарно-сопроводительной документации;
4. Правила транспортировки скоропортящихся, крупногабаритных, тяжеловесных, опасных грузов;
5. Порядок организации и технология складского хозяйства;
6. Правила и нормативы по проведению погрузочно-разгрузочных работ, перемещению и укладке грузов;
7. Основы внешнеэкономической деятельности;
8. Правила таможенного оформления грузов;
9. Логистическая терминология;
10. Основы электронного документооборота, сервисы обмена электронными документами;
11. Правила взвешивания грузов;
12. Организация учета складских операций;
13. Номенклатура, свойства и назначение товарно-материальных ценностей;
14. Производственные мощности и кадровые ресурсы предприятия, номенклатура выпускаемой продукции;
15. Распределение обязанностей между подразделениями предприятия;
16. Основы информационных технологий;
17. Основы межличностных отношений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Разработка предложений по оптимизации логистических процессов
Навык 1:
Определение логистических требований к поставкам
Умения:
1. Определять и разрабатывать необходимые виды тары и упаковки;
2. Применять методы и принципы логистики;
3. Оптимизировать процессы движения и хранения продукции;
4. Формировать предложения по улучшению логистических операций;
5. Определять и рассчитывать необходимые ресурсы для выполнения логистических процессов;
6. Интерпретировать схемы, чертежи, технологическую документацию;
7. Определять необходимые виды транспортных средств для грузоперевозок
8. Рассчитывать нормативы запасов;
9. Работать со справочной документацией и литературой;
10. Выбирать оптимальный вариант идентификации и прослеживаемости товарно-материальных ценностей при транспортировке и хранении;
11. Составлять техническое задание на разработку необходимой тары и упаковки;
12. Анализировать потребности производства;
13. Определять затраты на выполнение логистических операций;
14. Оценивать новые технологии, инновационные решения;
15. Разрабатывать нормативную документацию;
16. Работать в информационных системах.
Знания:
1. Стандарты и технические условия на хранение товарно-материальных ценностей;
2. Методы и принципы логистики;
3. Принципы и инструменты производственной системы;
4. Правила упаковки, маркировки, хранения и утилизации несоответствующей продукции;
5. Правила упаковки, маркировки товарно-материальных ценностей и тары;
6. Правила взвешивания грузов;

2. Тауарлық-материалдық құндылықтарды тасымалдау, қоймаға салу ережелері және орналастыру схемалары;
3. Тауарлық-ілеспе құжаттаманы ресімдеу ережесі;
4. Тез бұзылатын, ірі габаритті, ауыр салмақты, қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;
5. Қойма шаруашылығын ұйымдастыру тәртібі және технологиясы;
6. Тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу, жүктерді ауыстыру және төсеу жөніндегі қағидалар мен нормативтер;
7. Сыртқы экономикалық қызметтің негіздері;
8. Жүктерді кедендік ресімдеу ережелері;
9. Логистикалық терминология;
10. Электрондық құжат айналымының негіздері, электрондық құжаттармен алмасу қызметтері;
11. Жүктерді өлшеу ережелері;
12. Қойма операцияларын есепте алуды ұйымдастыру;
13. Тауарлық-материалдық құндылықтардың номенклатурасы, қасиеттері және мақсаты;
14. Кәсіпорынның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары, шығарылатын өнім номенклатурасы;
15. Кәсіпорын бөлімшелері арасында міндеттерді бөлу;
16. Ақпараттық технологиялар негіздері;
17. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Логистикалық процестерді оңтайландыру бойынша ұсыныстар әзірлеу
1-дағды:
Жеткізілімге қойылатын логистикалық талаптарды анықтау
Машықтар:
1. Контейнерлер мен қаптамалардың қажетті түрлерін анықтау және әзірлеу;
2. Логистиканың әдістері мен принциптерін қолдану;
3. Өнімнің қозғалысы мен сақтау процестерін оңтайландыру;
4. Логистикалық операцияларды жақсарту бойынша ұсыныстар қалыптастыру;
5. Логистикалық процестерді орындау үшін қажетті ресурстарды анықтаңыз және есептеу;
6. Схемаларды, сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқу;
7. Жүк тасымалдауға арналған көлік құралдарының қажетті түрлерін анықтау;
8. Қорлардың нормативтерін есептеу;
9. Анықтамалық құжаттама мен әдебиеттерді пайдалану;
10. Тасымалдау және сақтау кезінде тауарлық-материалдық құндылықтарды сәйкестендірудің және қадағалаудың ең жақсы нұсқасын таңдау;
11. Қажетті контейнерлер мен қаптамаларды әзірлеуге техникалық тапсырма жасау;
12. Өндіріс қажеттіліктерін талдау;
13. Логистикалық операцияларды орындау шығындарын анықтау;
14. Жаңа технологияларды, инновациялық шешімдерді бағалау;
15. Нормативтік құжаттаманы әзірлеу;
16. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтауға арналған стандарттар мен техникалық шарттар;
2. Логистиканың әдістері мен принциптері;
3. Өндірістік жүйенің принциптері мен құралдары;
4. Сәйкес келмейтін өнімді буып-түю, таңбалау, сақтау және кәдеге жарату ережелері;
5. Тауарлық-материалдық құндылықтар мен ыдыстарды буып-түю, таңбалау ережесі;
6. Жүктерді өлшеу ережелері;

7. Виды, свойства, назначение и порядок применения тары и упаковочного материала;
8. Виды и характеристики транспортных средств и их назначение;
9. Номенклатура и свойства товарно-материальных ценностей;
10. Схемы организации, расположение цехов, участков, складов;
11. Методы расчета норм оборотных средств, расхода и запасов товарно-материальных ценностей;
12. Нормативный уровень запасов товарно-материальных ценностей;
13. Нормативная и технологическая документация.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение анализа затрат на выполнение логистических операций
Умения:
1. Определять и рассчитывать необходимые ресурсы для выполнения логистических процессов;
2. Анализировать затраты на выполнение логистических операций по видам, источникам возникновения, заказчикам и временным периодам;
3. Осуществлять оперативный контроль динамики затрат;
4. Выявлять факторы, влияющие на изменение затрат в логистических процессах;
5. Сравнивать фактические затраты с плановыми и нормативными показателями;
6. Проводить структурный и сравнительный анализ затрат по логистическим операциям;
7. Формировать аналитические отчеты о затратах для принятия управленческих решений;
8. Оценивать эффективность использования ресурсов в логистических процессах;
9. Определять отклонения затрат и устанавливать причины их возникновения
10. Прогнозировать изменения затрат на основе текущих и накопленных данных;
11. Осуществлять мониторинг затрат в режиме текущего функционирования логистических процессов;
12. Анализировать влияние внутренних и внешних факторов на себестоимость логистических операций;
13. Разрабатывать предложения по снижению и оптимизации затрат;
14. Применять методы классификации затрат по значимости и степени стабильности;
15. Оценивать экономическую целесообразность изменений в логистических процессах с учетом затрат.
Знания:
1. Основные методы и принципы анализа затрат в логистике;
2. Виды и классификации логистических затрат: прямые, косвенные, постоянные, переменные и другие;
3. Структура и содержание логистических процессов и операций;
4. Методики расчета потребности в ресурсах для выполнения логистических процессов;
5. Порядок формирования себестоимости логистических операций;
6. Основы планирования и распределения затрат;
7. Методы анализа отклонений затрат от плановых и нормативных показателей;
8. Подходы к оценке эффективности логистических процессов;
9. Основы управленческого учета, применяемые в логистической деятельности;

7. Ыдыстың және буып-түю материалының түрлері, қасиеттері, мақсаты және қолдану тәртібі;
8. Көлік құралдарының түрлері мен сипаттамалары және олардың мақсаты;
9. Тауарлық-материалдық құндылықтардың номенклатурасы мен қасиеті;
10. Ұйымдастыру схемалары, цехтардың, учаскелердің, қоймалардың орналасуы;
11. Айналым қаражаттарының, тауарлық-материалдық құндылықтардың шығыстары мен қорларының нормаларын есептеу әдістері;
12. Тауарлық-материалдық құндылықтар қорларының нормативтік деңгейі;
13. Нормативтік және технологиялық құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Логистикалық операцияларды орындау шығындарын талдау жүргізу
Машықтар:
1. Логистикалық процестерді орындау үшін қажетті ресурстарды анықтау және есептеу;
2. Түрлері, пайда болу көздері, тапсырыс берушілер және уақыт кезеңдері бойынша логистикалық операцияларды орындау шығындарын талдау;
3. Шығындар динамикасын жедел бақылауды жүзеге асыру;
4. Логистикалық процестердегі шығындардың өзгеруіне әсер ететін факторларды анықтау;
5. Нақты шығындарды жоспарлы және нормативтік көрсеткіштермен салыстыру;
6. Логистикалық операциялар бойынша шығындарға құрылымдық және салыстырмалы талдау жүргізу;
7. Басқару шешімдерін қабылдау үшін шығындар туралы аналитикалық есептерді қалыптастыру;
8. Логистикалық процестерде ресурстарды пайдалану тиімділігін бағалау;
9. Шығындардың ауытқуын анықтаңыз және олардың пайда болу себептерін анықтау;
10. Ағымдағы және жинақталған деректер негізінде шығындардың өзгеруін болжау;
11. Логистикалық процестердің ағымдағы жұмыс істеу режимінде шығындар мониторингін жүзеге асыру;
12. Логистикалық операциялардың өзіндік құнына ішкі және сыртқы факторлардың әсерін талдау;
13. Шығындарды азайту және оңтайландыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
14. Шығындарды маңыздылығы мен тұрақтылық дәрежесі бойынша жіктеу әдістерін қолдану;
15. Шығындарды ескере отырып, логистикалық процестердегі өзгерістердің экономикалық орындылығын бағалау.
Білімдер:
1. Логистикадағы шығындарды талдаудың негізгі әдістері мен принциптері;
2. Логистикалық шығындардың түрлері мен жіктелімдері: тікелей, жанама, тұрақты, ауыспалы және басқалар;
3. Логистикалық процестер мен операциялардың құрылымы мен мазмұны;
4. Логистикалық процестерді орындау үшін ресурстарға қажеттілікті есептеу әдістері;
5. Логистикалық операциялардың өзіндік құнын қалыптастыру тәртібі;
6. Шығындарды жоспарлау және бөлу негіздері;
7. Жоспарлы және нормативтік көрсеткіштерден шығындардың ауытқуын талдау әдістері;
8. Логистикалық процестердің тиімділігін бағалау тәсілдері;
9. Логистикалық қызметте қолданылатын басқару есебінің негіздері;

10. Принципы ведения учета затрат в информационных системах логистики;
11. Порядок сбора, структурирования и обработки данных о затратах;
12. Основные факторы, влияющие на изменение затрат в цепи поставок;
13. Методы прогнозирования затрат и анализа их динамики;
14. Основы нормативно-правового регулирования логистической деятельности и ценообразования;
15. Основные направления снижения логистических затрат.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Формирование и контроль ведения отчетности
Умения:
1. Формировать и вести отчетность в соответствии с существующими стандартами, инструкциями и нормативной документацией;
2. Контролировать ведение отчетности в соответствии с существующими стандартами, инструкциями и нормативной документацией;
3. Работать в информационных системах;
4. Собирать, систематизировать и проверять исходные данные для подготовки отчетности;
5. Проверять корректность, полноту и достоверность данных, отраженных в отчетных документах;
6. Анализировать отчетные показатели для выявления отклонений и ошибок;
7. Обеспечивать своевременное формирование и представление отчетности;
8. Контролировать соблюдение требований к формату, структуре и срокам сдачи отчетных документов;
9. Организовывать процесс согласования отчетных материалов с ответственными подразделениями;
10. Вести архив отчетной документации и обеспечивать ее сохранность;
11. Осуществлять корректировку отчетности на основе замечаний и уточнений;
12. Подготавливать сводные отчеты на основе данных, полученных от различных подразделений;
13. Оценивать достоверность и взаимосогласованность отчетных показателей;
14. Применять методы контроля качества данных при формировании отчетности;
15. Обеспечивать конфиденциальность и корректное использование отчетной информации.
Знания:
1. Основы бухгалтерского учета;
2. Правила ведения учета, сроки и порядок составления отчетности;
3. Основы информационных технологий;
4. Требования нормативных и методических документов к формированию отчетности;
5. Порядок оформления и представления отчетных материалов;
6. Структура и содержание основных видов отчетности;
7. Методы проверки корректности и полноты отчетных данных;
8. Правила документооборота и хранения отчетной документации;
9. Принципы контроля качества данных;
10. Основы аналитической обработки информации в отчетных документах;
11. Требования к защите, обработке и хранению конфиденциальной информации;
12. Принципы взаимодействия подразделений при обмене отчетными данными;
13. Порядок внесения изменений и корректировок в отчетную документацию;

10. Логистиканың ақпараттық жүйелерінде шығындар есебін жүргізу принциптері;
11. Шығындар туралы деректерді жинау, құрылымдау және өңдеу тәртібі;
12. Жеткізу тізбегіндегі шығындардың өзгеруіне әсер ететін негізгі факторлар;
13. Шығындарды болжау және олардың динамикасын талдау әдістері;
14. Логистикалық қызметті және баға белгілеуді нормативтік-құқықтық реттеу негіздері;
15. Логистикалық шығындарды төмендетудің негізгі бағыттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Есептілікті қалыптастыру және жүргізуді бақылау
Машықтар:
1. Қолданыстағы стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес есептілікті қалыптастыру және жүргізу;
2. Қолданыстағы стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес есептілікті жүргізуді бақылау;
3. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу;
4. Есептілікті дайындау үшін бастапқы деректерді жинау, жүйелеу және тексеру;
5. Есепті құжаттарда көрсетілген деректердің дұрыстығын, толықтығын және дұрыстығын тексеру;
6. Ауытқулар мен қателерді анықтау үшін есеп көрсеткіштерін талдаңыз;
7. Есептілікті уақтылы қалыптастыруды және ұсынуды қамтамасыз ету;
8. Есептік құжаттардың форматына, құрылымына және тапсыру мерзімдеріне қойылатын талаптардың сақталуын бақылау;
9. Есепті материалдарды жауапты бөлімшелермен келісу процесін ұйымдастыру;
10. Есепті құжаттаманың мұрағатын жүргізу және оның сақталуын қамтамасыз ету;
11. Ескертулер мен нақтылаулар негізінде есептілікті түзетуді жүзеге асыру;
12. Әр түрлі бөлімшелерден алынған мәліметтер негізінде жиынтық есептер дайындау;
13. Есепті көрсеткіштердің дұрыстығы мен өзара келісімділігін бағалау;
14. Есептілікті қалыптастыру кезінде деректер сапасын бақылау әдістерін қолдану;
15. Есепті ақпараттың құпиялылығын және дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Бухгалтерлік есеп негіздері;
2. Есепті жүргізу қағидалары, есептілікті жасау мерзімдері мен тәртібі;
3. Ақпараттық технологиялар негіздері;
4. Есептілікті қалыптастыруға нормативтік және әдістемелік құжаттардың талаптары;
5. Есепті материалдарды ресімдеу және ұсыну тәртібі;
6. Есептіліктің негізгі түрлерінің құрылымы мен мазмұны;
7. Есепті деректердің дұрыстығы мен толықтығын тексеру әдістері;
8. Құжат айналымы және есепті құжаттаманы сақтау қағидалары;
9. Деректер сапасын бақылау принциптері;
10. Есепті құжаттардағы ақпаратты талдамалық өңдеу негіздері;
11. Құпия ақпаратты қорғауға, өңдеуге және сақтауға қойылатын талаптар;
12. Есеп беру деректерімен алмасу кезінде бөлімшелердің өзара іс-қимыл принциптері;
13. Есептік құжаттамаға өзгерістер мен түзетулер енгізу тәртібі;

14. Основы организации информационных систем, применяемых при обработке отчетности;
15. Требования к форматам, структуре и унификации отчетных форм.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Осуществление подготовки предложений по повышению эффективности логистических процессов
Умения:
1. Выявлять, устранять и предотвращать причины нарушений производственного процесса;
2. Контролировать выполнение производственных заданий в соответствии с утвержденной производственной программой, технологическим процессом, нормативной документацией;
3. Формировать предложения по улучшению логистических операций;
4. Планировать и производить рациональную расстановку персонала в соответствии с производственным процессом;
5. Выбирать оптимальный вариант идентификации и прослеживаемости продукции при транспортировке и хранении;
6. Взаимодействовать с диспетчерской службой склада, экспедиторскими организациями;
7. Планировать рациональное размещение товарно-материальных ценностей на складах;
8. Своевременно вносить корректировки в планы поставок и производства;
9. Контролировать доставку товарно-материальных ценностей в соответствии с требованиями заказчика;
10. Взаимодействовать с коллегами для достижения общих целей.
Знания:
1. Основы трудового законодательства;
2. Локальные нормативные акты предприятия, внутреннее делопроизводство;
3. Методические материалы по логистике;
4. Основы технологии производства;
5. Порядок организации и технология складского хозяйства, погрузочно-разгрузочных работ;
6. Контакты транспортных компаний, экспедиторов, занятых в процессе перевозки, доставки товарно-материальных ценностей;
7. Основные условия договоров на перевозку и экспедирование товарно-материальных ценностей;
8. Порядок подготовки производства новой продукции;
9. Схемы организации, расположение цехов, участков, складов;
10. Порядок действий при возникновении нештатных ситуаций;
11. Основы информационных технологий;
12. Основы конфликтологии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 5:
Выполнение разработки транспортных схем, методов доставки и оптимизации транспортных потоков
Умения:
1. Разрабатывать схемы доставки грузов с учетом оптимизации логистических затрат;
2. Планировать время доставки продукции согласно требованиям заказчика;
3. Взаимодействовать со смежными подразделениями, внутренними и внешними поставщиками и потребителями, в том числе транспортными компаниями, диспетчерскими службами, экспедиторами;
4. Разрабатывать графики поставки товарно-материальных ценностей;
5. Определять и рассчитывать необходимые ресурсы для выполнения логистических процессов;

14. Есептілікті өңдеу кезінде қолданылатын ақпараттық жүйелерді ұйымдастыру негіздері;
15. Есепті нысандардың форматтарына, құрылымына және біріздендірілуіне қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Логистикалық процестердің тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар дайындауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Өндірістік процестің бұзылу себептерін анықтау, жою және алдын алу;
2. Бекітілген өндірістік бағдарламаға, технологиялық процеске, нормативтік құжаттамаға сәйкес өндірістік тапсырмалардың орындалуын бақылау;
3. Логистикалық операцияларды жақсарту бойынша ұсыныстар қалыптастыру;
4. Өндірістік процеске сәйкес персоналды ұтымды орналастыруды жоспарлау және жүргізу;
5. Тасымалдау және сақтау кезінде өнімді сәйкестендірудің және қадағалаудың ең жақсы нұсқасын таңдау;
6. Қойманың диспетчерлік қызметімен, экспедиторлық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
7. Қоймаларда тауарлық-материалдық құндылықтарды ұтымды орналастыруды жоспарлау;
8. Жеткізу және өндіріс жоспарларына уақтылы түзетулер енгізу;
9. Тапсырыс берушінің талаптарына сәйкес тауарлық-материалдық құндылықтардың жеткізілуін бақылау;
10. Ортақ мақсаттарға жету үшін әріптестермен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасының негіздері;
2. Кәсіпорынның жергілікті нормативтік актілері, ішкі іс жүргізу;
3. Логистика бойынша әдістемелік материалдар;
4. Өндіріс технологиясының негіздері;
5. Қойма шаруашылығын, тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру тәртібі мен технологиясы;
6. Тасымалдау, тауарлық-материалдық құндылықтарды жеткізу процесінде айналысатын көлік компанияларының, экспедиторлардың байланыстары;
7. Тауарлық-материалдық құндылықтарды тасымалдау және экспедициялау шарттарының негізгі талаптары;
8. Жаңа өнім өндірісін дайындау тәртібі;
9. Ұйымдастыру схемалары, цехтардың, учаскелердің, қоймалардың орналасуы;
10. Штаттан тыс жағдайлар туындаған кездегі іс-қимыл тәртібі;
11. Ақпараттық технологиялар негіздері;
12. Конфликтология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
5-дағды:
Көлік схемаларын, жеткізу әдістерін және көлік ағындарын оңтайландыруды әзірлеу
Машықтар:
1. Логистикалық шығындарды оңтайландыруды ескере отырып, жүктерді жеткізу схемаларын әзірлеу;
2. Тапсырыс берушінің талаптарына сәйкес өнімді жеткізу уақытын жоспарлау;
3. Көршілес бөлімшелермен, ішкі және сыртқы жеткізушілермен және тұтынушылармен, соның ішінде көлік компанияларымен, диспетчерлік қызметтермен, экспедиторлармен өзара әрекеттесу;
4. Тауарлық-материалдық құндылықтарды жеткізу кестесін әзірлеу;
5. Логистикалық процестерді орындау үшін қажетті ресурстарды анықтау және есептеу;

6. Разрабатывать схемы, чертежи, технологическую документацию;
7. Планировать расстановку транспортных средств;
8. Определять необходимые виды транспортных средств для грузоперевозок
9. Разрабатывать тару, упаковку;
10. Определять методы доставки продукции;
11. Определять оптимальные сроки, маршруты движения, методы доставки;
12. Выбирать оптимальный вариант идентификации и прослеживаемости продукции при транспортировке и хранении;
13. Анализировать потребности производства.
Знания:
1. Основы логистики;
2. Правила перевозки грузов, правила перевозки скоропортящихся, крупногабаритных, тяжеловесных, опасных грузов;
3. Порядок работы с контейнерами и крупногабаритными грузами;
4. Способы погрузки и выгрузки грузов на всех видах транспорта;
5. Адресная система складов и производственных линий;
6. Схемы организации, расположение цехов, участков, складов;
7. Схема маршрутов движения транспортных средств;
8. Виды и характеристики транспортных средств и их назначение;
9. Основы информационных технологий.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Разработка логистических требований и нормативной документации
Навык 1:
Согласование и разработка нормативной, методической и организационно-распорядительной документации
Умения:
1. Координировать и контролировать работы по разработке методических и нормативных материалов;
2. Организовывать участие подчиненных служб, персонала в разработке стандартов по материально-техническому обеспечению качества продукции, организации хранения и транспортирования сырья, сбыту готовой продукции;
3. Разрабатывать и согласовывать нормативную и методическую документацию;
4. Вносить изменения и дополнения в методическую и нормативную документацию;
5. Применять методы и принципы логистики;
6. Работать с технической и технологической документацией, справочной литературой;
7. Работать в информационных системах.
Знания:
1. Требования системы менеджмента качества, определенные стандартами Международной организации по стандартизации;
2. Локальные нормативные акты предприятия;
3. Методы и принципы логистики;
4. Методические материалы по логистике;
5. Принципы производственной системы;
6. Информационные технологии и программные продукты;
7. Основы делопроизводства;
8. Основы межличностных отношений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контролирование выполнения нормативной, методической и организационно-распорядительной документации
Умения:
1. Контролировать соблюдение требований нормативной документации в деятельности организации;
2. Проверять выполнение методических указаний и инструкций в подразделениях;

6. Схемаларды, сызбаларды, технологиялық құжаттаманы әзірлеу;
7. Көлік құралдарын орналастыруды жоспарлау;
8. Жүк тасымалдауға арналған көлік құралдарының қажетті түрлерін анықтау;
9. Контейнерлерді, қаптамаларды әзірлеу;
10. Өнімді жеткізу әдістерін анықтау;
11. Оңтайлы мерзімдерді, қозғалыс бағыттарын, жеткізу әдістерін анықтау;
12. Тасымалдау және сақтау кезінде өнімді сәйкестендірудің және қадағалаудың ең жақсы нұсқасын таңдау;
13. Өндіріс қажеттіліктерін талдау.
Білімдер:
1. Логистика негіздері;
2. Жүктерді тасымалдау ережесі, тез бұзылатын, ірі габаритті, ауыр салмақты, қауіпті жүктерді тасымалдау ережесі;
3. Контейнерлермен және ірі габаритті жүктермен жұмыс істеу тәртібі;
4. Көліктің барлық түрлерінде жүктерді тиеу және түсіру тәсілдері;
5. Қоймалар мен өндірістік желілердің мекенжай жүйесі;
6. Ұйымдастыру схемалары, цехтардың, учаскелердің, қоймалардың орналасуы;
7. Көлік құралдарының қозғалыс маршруттарының сызбасы;
8. Көлік құралдарының түрлері мен сипаттамалары және олардың мақсаты;
9. Ақпараттық технологиялар негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Логистикалық талаптар мен нормативтік құжаттаманы әзірлеу
1-дағды:
Нормативтік, әдістемелік және ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттаманы келісу және әзірлеу
Машықтар:
1. Әдістемелік және нормативтік материалдарды әзірлеу бойынша жұмыстарды үйлестіру және бақылау;
2. Бағынысты қызметтердің, персоналдың өнім сапасын материалдық-техникалық қамтамасыз ету, шикізатты сақтау мен тасымалдауды ұйымдастыру, дайын өнімді өткізу жөніндегі стандарттарды әзірлеуге қатысуын ұйымдастыру;
3. Нормативтік және әдістемелік құжаттаманы әзірлеу және келісу;
4. Әдістемелік және нормативтік құжаттамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
5. Логистиканың әдістері мен принциптерін қолдау;
6. Техникалық және технологиялық құжаттамамен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істеу;
7. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Халықаралық стандарттау ұйымының стандарттарымен анықталған сапа менеджменті жүйесінің талаптары;
2. Кәсіпорынның жергілікті нормативтік актілері;
3. Логистиканың әдістері мен принциптері;
4. Логистика бойынша әдістемелік материалдар;
5. Өндірістік жүйенің принциптері;
6. Ақпараттық технологиялар және бағдарламалық өнімдер;
7. Іс жүргізу негіздері;
8. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Нормативтік, әдістемелік және ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттаманың орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Ұйым қызметіндегі нормативтік құжаттама талаптарының сақталуын бақылау;
2. Бөлімшелердегі әдістемелік нұсқаулар мен нұсқаулардың орындалуын тексеру;

3. Следить за исполнением организационно-распорядительных документов;
4. Собирать и систематизировать сведения о фактическом выполнении нормативных документов;
5. Выявлять отклонения от установленных требований и правил;
6. Документировать результаты контроля и фиксировать выявленные нарушения;
7. Осуществлять мониторинг сроков исполнения нормативных и организационно-распорядительных документов;
8. Взаимодействовать с ответственными подразделениями для устранения выявленных нарушений;
9. Разрабатывать предложения по улучшению соблюдения нормативных и методических требований;
10. Обеспечивать своевременное информирование руководства о нарушениях и рисках невыполнения документации.
Знания:
1. Требования системы менеджмента качества, определенные стандартами Международной организации по стандартизации;
2. Локальные нормативные акты предприятия;
3. Методы и принципы логистики;
4. Методические материалы по логистики;
5. Принципы производственной системы;
6. Информационные технологии и программные продукты;
7. Основы делопроизводства;
8. Основы межличностных отношений;
9. Основы нормативно-правового регулирования деятельности организации;
10. Основы внутреннего аудита и мониторинга исполнения документов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Аккуратность
Аналитическое мышление
Ответственность
Стрессоустойчивость
Аналитический склад ума
Умение решать сложные задачи и проблемы
Коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Менеджер по производственной логистике
4
Специалист по планированию поставок и закупкам
10. Карточка профессии "Специалист по процедурам закупок (по планированию поставок и закупок)":
Код группы:
3323-1
Код наименования занятия:
3323-1-008
Наименование профессии:
Специалист по процедурам закупок (по планированию поставок и закупок)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы не менее 2 лет и/или профессиональная подготовка по установленной программе
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

3. Ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттардың орындалуын қадағалау;
4. Нормативтік құжаттардың нақты орындалуы туралы мәліметтерді жинау және жүйелеу;
5. Белгіленген талаптар мен ережелерден ауытқуларды анықтау;
6. Бақылау нәтижелерін құжаттау және анықталған бұзушылықтарды тіркеу;
7. Нормативтік және ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттардың орындалу мерзімдерінің мониторингін жүзеге асыру;
8. Анықталған бұзушылықтарды жою үшін жауапты бөлімшелермен өзара іс-қимыл жасау;
9. Нормативтік және әдістемелік талаптардың сақталуын жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу;
10. Құжаттаманы бұзушылықтар мен орындамау тәуекелдері туралы басшылықты уақтылы хабардар етуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Халықаралық стандарттау ұйымының стандарттарымен анықталған сапа менеджменті жүйесінің талаптары;
2. Кәсіпорынның жергілікті нормативтік актілері;
3. Логистиканың әдістері мен принциптері;
4. Логистика бойынша әдістемелік материалдар;
5. Өндірістік жүйенің принциптері;
6. Ақпараттық технологиялар және бағдарламалық өнімдер;
7. Іс жүргізу негіздері;
8. Тұлғааралық қатынастардың негіздері;
9. Ұйым қызметін нормативтік-құқықтық реттеу негіздері;
10. Ішкі аудит және құжаттардың орындалу мониторингі негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дәлдік
Аналитикалық ойлау
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Аналитикалық ойлау
Күрделі міндеттер мен мәселелерді шеше білу
Қарым-қатынас
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Өндірістік логистика менеджері
4
Жеткізуді жоспарлау және сатып алу жөніндегі маман
10. Кәсіптер карточкасы "Сатып алу рәсімдері бойынша маман (жеткізуді және сатып алуды жоспарлау бойынша)":
Топтың коды:
3323-1
Қызмет атауының коды:
3323-1-008
Кәсіптің атауы:
"Сатып алу рәсімдері бойынша маман" (жеткізуді және сатып алуды жоспарлау бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл және / немесе белгіленген бағдарлама бойынша кәсіптік даярлау
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3323-1-007 - Специалист по закупкам
Основная цель деятельности:
Осуществление заказа, перемещения, хранения товарно-материальных ценностей и ведения отчетности по ним
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация заказа, поставок, хранения и перемещения товарно-материальных ценностей;
2. Обеспечение и контроль выполнения производственных заданий.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация заказа, поставок, хранения и перемещения товарно-материальных ценностей
Навык 1:
Проведение расчета запасов для определения остатков товарно-материальных ценностей
Умения:
1. Осуществлять учет товарно-материальных ценностей;
2. Рассчитывать нормативы запасов;
3. Проводить ревизии товарно-материальных ценностей;
4. Осуществлять пересчет и взвешивание товарно-материальных ценностей;
5. Оформлять документацию и вести отчетность в соответствии с существующими стандартами, инструкциями и нормативной документацией;
6. Работать в информационных системах;
7. Взаимодействовать с коллегами для достижения общих целей.
Знания:
1. Профиль, специализация и организационная структура предприятия;
2. Производственные мощности и кадровые ресурсы предприятия, номенклатура выпускаемой продукции;
3. Распределение обязанностей между подразделениями предприятия;
4. Номенклатура, свойства и назначение товарно-материальных ценностей;
5. Методы расчета норм оборотных средств, расхода и запасов товарно-материальных ценностей;
6. Методы производственного планирования;
7. Локальные нормативные акты предприятия, внутреннее делопроизводство;
8. Инструкции по проведению ревизии товарно-материальных ценностей;
9. Адресная система складов и производственных линий;
10. Порядок проведения внутритарного пересчета;
11. Основы информационных технологий;
12. Основы межличностных отношений;
13. Основы конфликтологии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение заказа и отслеживание поставки товарно-материальных ценностей
Умения:
1. Оформлять документацию в соответствии со стандартами, инструкциями и нормативной документацией;
2. Контролировать выполнение производственных заданий в соответствии с производственной программой, технологическим процессом, нормативной документацией;
3. Отслеживать своевременность доставки грузов;
4. Обеспечивать своевременную синхронную поставку товарно-материальных ценностей;
5. Взаимодействовать со смежными подразделениями, внутренними и внешними поставщиками и потребителями;
6. Планировать время доставки продукции в соответствии с требованиями заказчика;

3323-1-007 – Сатып алу жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тауар-материалдық құндылықтарға тапсырыс беруді, өткізуді, сақтауды және олар бойынша есептілікті жүргізуді жүзеге асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тауарлық-материалдық құндылықтарға тапсырыс беруді, жеткізуді, сақтауды және өткізуді ұйымдастыру;
2. Өндірістік тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз ету және бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Тауарлық-материалдық құндылықтарға тапсырыс беруді, жеткізуді, сақтауды және өткізуді ұйымдастыру
1-дағды:
Тауарлық-материалдық құндылықтардың қалдықтарын анықтау үшін қорларды есептеуді жүргізу
Машықтар:
1. Тауарлық-материалдық құндылықтарды есепке алуды жүзеге асыру;
2. Қорлардың нормативтерін есептеу;
3. Тауарлық-материалдық құндылықтарға ревизия жүргізу;
4. Тауарлық-материалдық құндылықтарды қайта есептеу және өлшеу;
5. Қолданыстағы стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес құжаттаманы ресімдеу және есеп беру;
6. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу;
7. Ортақ мақсаттарға жету үшін әріптестермен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның профилі, мамандануы және ұйымдастырушылық құрылымы;
2. Кәсіпорынның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары, шығарылатын өнім номенклатурасы;
3. Кәсіпорын бөлімшелері арасында міндеттерді бөлу;
4. Тауарлық-материалдық құндылықтардың номенклатурасы, қасиеттері және мақсаты;
5. Айналым қаражаттарының, тауарлық-материалдық құндылықтардың шығыстары мен қорларының нормаларын есептеу әдістері;
6. Өндірісті жоспарлау әдістері;
7. Кәсіпорынның жергілікті нормативтік актілері, ішкі іс жүргізу;
8. Тауарлық-материалдық құндылықтарға ревизия жүргізу жөніндегі нұсқаулық;
9. Қоймалар мен өндірістік желілердің мекенжай жүйесі;
10. Ішкі қайта есептеуді жүргізу тәртібі;
11. Ақпараттық технологиялар негіздері;
12. Тұлғааралық қатынастардың негіздері;
13. Конфликтология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Тапсырысты орындау және тауарлық-материалдық құндылықтарды жеткізуді қадағалау
Машықтар:
1. Құжаттаманы стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес ресімдеу;
2. Өндірістік бағдарламаға, технологиялық процеске, нормативтік құжаттамаға сәйкес өндірістік тапсырмалардың орындалуын бақылау;
3. Жүктердің уақтылы жеткізілуін қадағалау;
4. Тауарлық-материалдық құндылықтарды уақтылы синхронды жеткізуді қамтамасыз ету;
5. Көршілес бөлімшелермен, ішкі және сыртқы жеткізушілермен және тұтынушылармен өзара әрекеттесу;
6. Тапсырыс берушінің талаптарына сәйкес өнімді жеткізу уақытын жоспарлау;

7. Определять оптимальные сроки, маршруты движения, методы доставки;
8. Работать в информационных системах;
9. Взаимодействовать с коллегами для достижения общих целей.
Знания:
1. Основы технологии производства;
2. Принципы организации и работы производственной системы;
3. Номенклатура, свойства и назначение товарно-материальных ценностей;
4. Технологические мощности производств поставщиков;
5. Цикл изготовления и поставок товарно-материальных ценностей;
6. Порядок разработки. производственных программ и сменно-суточных заданий;
7. Методы производственного планирования;
8. Правила оформления товарно-сопроводительной документации;
9. Виды и характеристики транспортных средств, их назначение;
10. Локальные нормативные акты предприятия, внутреннее делопроизводство;
11. Методические материалы по логистике;
12. Основы логистики;
13. Основы внешнеэкономической деятельности;
14. Логистическая терминология;
15. Основы электронного документооборота, сервисы обмена электронными документами;
16. Основы информационных технологий;
17. Основы межличностных отношений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Ведение транспортно-экспедиционных документов
Умения:
1. Осуществлять учет движения товарно-материальных ценностей;
2. Готовить и оформлять транспортно-экспедиционную документацию в соответствии со стандартами, инструкциями и нормативной документацией;
3. Применять нормативную и методическую документацию;
4. Работать в информационных системах.
Знания:
1. Правила и порядок оформления транспортно-экспедиционных документов;
2. Экспедиторские документы FIATA;
3. Полный перечень документов, необходимых для организации перевозки;
4. Стандарт Республики Казахстан 1968-2010 "Услуги транспортно-экспедиторские. Термины и определения"
5. Локальные нормативные акты предприятия;
6. Основы информационных технологий.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Отслеживание движения товарно-материальных ценностей
Умения:
1. Контролировать поставки товарно-материальных ценностей;
2. Отслеживать своевременность доставки грузов;
3. Выполнять оперативный учет движения товарно-материальных ценностей;
4. Принимать решения при возникновении нештатных ситуаций;
5. Взаимодействовать с внутренними и внешними поставщиками и потребителями;
6. Взаимодействовать с диспетчерскими службами предприятия, транспортных организаций, экспедиторов;
7. Работать в информационных системах;
8. Взаимодействовать с коллегами для достижения общих целей.
Знания:
1. Основы логистики;
2. Номенклатура товарно-материальных ценностей и их размещение;

7. Оңтайлы мерзімдерді, қозғалыс бағыттарын, жеткізу әдістерін анықтау;
8. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу
9. Ортақ мақсаттарға жету үшін әріптестермен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Өндіріс технологиясының негіздері;
2. Өндірістік жүйені ұйымдастыру және жұмыс істеу принциптері;
3. Тауарлық-материалдық құндылықтардың номенклатурасы, қасиеттері және мақсаты;
4. Жеткізушілер өндірісінің технологиялық қуаты;
5. Тауарлық-материалдық құндылықтарды дайындау және жеткізу цикл;
6. Әзірлеу тәртібі. өндірістік бағдарламалар мен ауысымдық-тәуліктік тапсырмалар;
7. Өндірісті жоспарлау әдістері;
8. Тауарлық-ілеспе құжаттаманы ресімдеу ережесі;
9. Көлік құралдарының түрлері мен сипаттамалары, олардың мақсаты;
10. Кәсіпорынның жергілікті нормативтік актілері, ішкі іс жүргізу;
11. Логистика бойынша әдістемелік материалдар;
12. Логистика негіздері;
13. Сыртқы экономикалық қызметтің негіздері;
14. Логистикалық терминология;
15. Электрондық құжат айналымының негіздері, электрондық құжаттармен алмасу қызметтері;
16. Ақпараттық технологиялар негіздері;
17. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Көлік-экспедициялық құжаттарды жүргізу
Машықтар:
1. Тауарлық-материалдық құндылықтардың қозғалысын есепке алуды жүргізу;
2. Көлік-экспедициялық құжаттаманы стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес дайындау және ресімдеу;
3. Нормативтік және әдістемелік құжаттаманы қолдану;
4. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Көлік-экспедициялық құжаттарды ресімдеу ережесі мен тәртібі;
2. FIATA экспедиторлық құжаттары;
3. Тасымалдауды ұйымдастыру үшін қажетті құжаттардың толық тізімі;
4. Қазақстан Республикасының Стандарты 1968-2010 "Көлік-экспедиторлық қызметтер. Терминдер мен анықтамалар";
5. Кәсіпорынның жергілікті нормативтік актілері;
6. Ақпараттық технологиялар негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Тауарлық-материалдық құндылықтардың қозғалысын қадағалау
Машықтар:
1. Тауарлық-материалдық құндылықтарды жеткізуді бақылау;
2. Жүктердің уақтылы жеткізілуін қадағалау;
3. Тауарлық-материалдық құндылықтар қозғалысының жедел есебін жүргізу;
4. Штаттан тыс жағдайлар туындаған кезде шешім қабылдау;
5. Ішкі және сыртқы жеткізушілермен және тұтынушылармен өзара әрекеттесу;
6. Кәсіпорынның, көлік ұйымдарының, экспедиторлардың диспетчерлік қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау;
7. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу;
8. Ортақ мақсаттарға жету үшін әріптестермен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Логистика негіздері;
2. Тауарлық-материалдық құндылықтардың номенклатурасы және оларды орналастыру;

3. Адресная система складов и производственных линий;
4. Схемы маршрутов движения транспортных средств;
5. Схемы организации, расположение цехов, участков, складов;
6. Основы межличностных отношений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 5:
Организация заказа транспортных средств
Умения:
1. Определять вид транспорта для осуществления перевозок грузов;
2. Планировать расстановку транспортных средств;
3. Разрабатывать схемы расстановки транспортных средств;
4. Оформлять товарно-сопроводительную документацию в соответствии со стандартами, инструкциями и нормативной документацией;
5. Оформлять таможенную документацию в соответствии с требованиями законодательства, стандартов;
6. Отслеживать своевременность выполнения заказа транспортных средств;
7. Работать в информационных системах.
Знания:
1. Правила оформления товарно-сопроводительной документов;
2. Правила перевозки грузов;
3. Виды и характеристики транспортных средств и их назначение;
4. Правила таможенного оформления грузов;
5. Правила оформления первичной таможенной документации;
6. Инструкции по работе в информационных системах;
7. Технический иностранный язык (английский, немецкий, французский по выбору предприятия);
8. Основы деловой и профессиональной этики;
9. Основы информационных технологий;
10. Основы межличностных отношений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 6:
Контролирование выполнения погрузочно-разгрузочных работ
Умения:
1. Осуществлять координацию работ при погрузке и выгрузке грузов;
2. Контролировать целостность и сохранность продукции при выполнении погрузочно-разгрузочных работ;
3. Соблюдать правила строповки и перемещения грузов;
4. Использовать оснастку, инструмент, транспортно-складское оборудование;
5. Контролировать порядок выполнения погрузочно-разгрузочных работ;
6. Соблюдать правила эксплуатации транспортных средств, погрузочно-разгрузочного и складского оборудования
7. Обеспечивать сохранность продукции при транспортировке, хранении и выполнении погрузочно-разгрузочных работ;
8. Определять вид и пригодность грузозахватных приспособлений;
9. Осуществлять выполнение производственных заданий в соответствии с производственной программой, технологическим процессом, нормативной документацией;
10. Применять нормативную и методическую документацию.
Знания:
1. Правила применения и пользования средствами транспортировки;
2. Правила и нормативы по проведению погрузочно-разгрузочных работ, перемещению и укладке грузов;
3. Порядок работы с контейнерами и крупногабаритными грузами;
4. Способы погрузки и выгрузки грузов;

3. Қоймалар мен өндірістік желілердің мекенжай жүйесі;
4. Көлік құралдарының қозғалыс маршруттарының сызбалары;
5. Ұйымдастыру схемалары, цехтардың, учаскелердің, қоймалардың орналасуы;
6. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
5-дағды:
Көлік құралдарына тапсырыс беруді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру үшін көлік түрін айқындау;
2. Көлік құралдарын орналастыруды жоспарлау;
3. Көлік құралдарын орналастыру схемаларын әзірлеу;
4. Стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес тауарлық-ілеспе құжаттаманы ресімдеу;
5. Заңнаманың, стандарттардың талаптарына сәйкес кедендік құжаттаманы ресімдеу;
6. Көлік құралдарына тапсырыстың уақтылы орындалуын қадағалау;
7. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Тауарлық-ілеспе құжаттарды ресімдеу ережесі;
2. Жүктерді тасымалдау ережелері;
3. Көлік құралдарының түрлері мен сипаттамалары және олардың мақсаты;
4. Жүктерді кедендік ресімдеу ережелері;
5. Бастапқы кедендік құжаттаманы ресімдеу ережесі;
6. Ақпараттық жүйелердегі жұмыс жөніндегі нұсқаулық;
7. Техникалық шет тілі (кәсіпорын таңдауы бойынша ағылшын, неміс, француз;
8. Іскерлік және кәсіби этика негіздері;
9. Ақпараттық технологиялар негіздері;
10. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
6-дағды:
Тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Жүктерді тиеу және түсіру кезінде жұмыстарды үйлестіруді жүзеге асыру;
2. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде өнімнің тұтастығы мен сақталуын бақылау;
3. Жүктерді ілу және жылжыту ережелерін сақтау;
4. Жабдықты, құралды, көлік және қойма жабдықтарын пайдалану;
5. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау тәртібін бақылау;
6. Көлік құралдарын, тиеу-түсіру және қойма жабдықтарын пайдалану ережелерін сақтау;
7. Тиеу-түсіру жұмыстарын тасымалдау, сақтау және орындау кезінде өнімнің сақталуын қамтамасыз ету;
8. Жүк түсіретін құрылғылардың түрі мен жарамдылығын анықтау;
9. Өндірістік бағдарламаға, технологиялық процеске, нормативтік құжаттамаға сәйкес өндірістік тапсырмаларды орындауды жүзеге асыру;
10. Нормативтік және әдістемелік құжаттаманы қолдану.
Білімдер:
1. Тасымалдау құралдарын қолдану және пайдалану ережелері;
2. Тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу, жүктерді ауыстыру және төсеу жөніндегі қағидалар мен нормативтер;
3. Контейнерлермен және ірі габаритті жүктермен жұмыс істеу тәртібі;
4. Жүктерді тиеу және түсіру тәсілдері;

5. Основы межличностных отношений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение и контроль выполнения производственных заданий
Навык 1:
Формирование и ведение отчетности
Умения:
1. Готовить и оформлять отчетную документацию в соответствии со стандартами, инструкциями и требованиями нормативной документации;
2. Соблюдать порядок и срок ведения и представления отчетной документации;
3. Контролировать ведение отчетности в соответствии со стандартами, инструкциями и нормативной документацией;
4. Взаимодействовать со смежными подразделениями;
5. Работать в информационных системах.
Знания:
1. Локальные нормативные акты предприятия;
2. Основы бухгалтерского учета;
3. Основы информационных технологий;
4. Порядок и сроки ведения отчетности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контролирование выполнения производственных заданий
Умения:
1. Осуществлять контроль выполнения работ по приему, размещению, хранению и отпуску товарно-материальных ценностей в соответствии с производственной программой, технологическим процессом, нормативной документацией;
2. Осуществлять контроль исправности транспортных средств и складского оборудования;
3. Контролировать поставку товарно-материальных ценностей;
4. Отслеживать своевременность доставки грузов;
5. Выявлять, устранять и предотвращать причины нарушений технологических процессов;
6. Применять нормативную и методическую документацию;
7. Принимать решения при возникновении нештатных ситуаций;
8. Взаимодействовать с внутренними и внешними поставщиками и потребителями;
9. Анализировать потребности производства;
10. Работать в информационных системах;
11. Взаимодействовать с коллегами для достижения общих целей.
Знания:
1. Основы трудового законодательства;
2. Основы логистики;
3. Порядок приема и отпуска товарно-материальных ценностей;
4. Правила упаковки, маркировки, хранения и утилизации. несоответствующей продукции;
5. Порядок работы с контейнерами и крупногабаритными грузами;
6. Правила взвешивания грузов;
7. Порядок действий в нештатных ситуациях;
8. Правила перевозки, складирования и схемы размещения товарно-материальных ценностей;
9. Порядок организации и технология складского хозяйства, погрузочно-разгрузочных работ;
10. Адресная система складов и производственных линий;
11. Схемы организации, расположение цехов, участков, складов;
12. Основы информационных технологий;
13. Основы межличностных отношений;
14. Основы деловой и профессиональной этики;
15. Основы конфликтологии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Выполнение контроля выполнения работ с несоответствующей продукцией
Умения:

5. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Өндірістік тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз ету және бақылау
1-дағды:
Есептілікті қалыптастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Нормативтік құжаттаманың стандарттарына, нұсқаулықтары мен талаптарына сәйкес есепті құжаттаманы дайындау және ресімдеу;
2. Есепті құжаттаманы жүргізу және ұсыну тәртібі мен мерзімін сақтау;
3. Стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес есептілікті жүргізуді бақылау;
4. Көршілес бөлімшелермен өзара әрекеттесу;
5. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның жергілікті нормативтік актілері;
2. Бухгалтерлік есеп негіздері;
3. Ақпараттық технологиялар негіздері;
4. Есептілікті жүргізу тәртібі мен мерзімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Өндірістік тапсырмалардың орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Өндірістік бағдарламаға, технологиялық процеске, нормативтік құжаттамаға сәйкес тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау, орналастыру, сақтау және босату жөніндегі жұмыстардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
2. Көлік құралдары мен қойма жабдықтарының жарамдылығын бақылауды жүзеге асыру;
3. Тауарлық-материалдық құндылықтардың жеткізілуін бақылау;
4. Жүктердің уақтылы жеткізілуін қадағалау;
5. Технологиялық процестердің бұзылу себептерін анықтау, жою және алдын алу;
6. Нормативтік және әдістемелік құжаттаманы қолдану;
7. Штаттан тыс жағдайлар туындаған кезде шешім қабылдау;
8. Ішкі және сыртқы жеткізушілермен және тұтынушылармен өзара әрекеттесу;
9. Өндіріс қажеттіліктерін талдау;
10. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу;
11. Ортақ мақсаттарға жету үшін әріптестермен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасының негіздері;
2. Логистика негіздері;
3. Тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау және босату тәртібі;
4. Орау, таңбалау, сақтау және кәдеге жарату ережелері. сәйкес келмейтін өнімдер;
5. Контейнерлермен және ірі габаритті жүктермен жұмыс істеу тәртібі;
6. Жүктерді өлшеу ережелері;
7. Штаттан тыс жағдайларда әрекет ету тәртібі;
8. Тауарлық-материалдық құндылықтарды тасымалдау, қоймаға салу ережелері және орналастыру схемалары;
9. Қойма шаруашылығын, тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру тәртібі мен технологиясы;
10. Қоймалар мен өндірістік желілердің мекенжай жүйесі;
11. Ұйымдастыру схемалары, цехтардың, учаскелердің, қоймалардың орналасуы;
12. Ақпараттық технологиялар негіздері;
13. Тұлғааралық қатынастардың негіздері;
14. Іскерлік және кәсіби этика негіздері;
15. Конфликтология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Сәйкес келмейтін өнімдермен жұмыстардың бақылауды орындау
Машықтар:

1. Обеспечивать своевременную изоляцию несоответствующей продукции;
2. Проводить ревизии товарно-материальных ценностей;
3. Взаимодействовать с внутренними и внешними поставщиками и потребителями;
4. Разбраковывать несоответствующую продукцию;
5. Работать в информационных системах.
Знания:
1. Правила оформления документации на несоответствующую продукцию;
2. Порядок действий при обнаружении несоответствующей продукции;
3. Правила упаковки, маркировки, хранения и утилизации; несоответствующей продукции;
4. Способы обнаружения и доработки несоответствующей продукции;
5. Основы информационных технологий.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Аналитический склад ума
Коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Ведущий специалист по планированию поставок и закупкам
11. Карточка профессии "Руководитель группы производственной логистики":
Код группы:
1325-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководитель группы производственной логистики
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 69. Заместитель директора (директор, вице-президент) по производству
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Послевузовское образование (магистратура, кандидат наук), высшее образование (бакалавриат), практический опыт работы не менее 5 лет, предпочтительно наличие диплома FIATA "Международный Грузовой Экспедитор" или международного диплома CILT в области логистики и транспорта
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Управление материальными потоками на предприятии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Сәйкес келмейтін өнімді уақтылы оқшаулауды қамтамасыз ету;
2. Тауарлық-материалдық құндылықтарға ревизия жүргізу;
3. Ішкі және сыртқы жеткізушілермен және тұтынушылармен өзара әрекеттесу;
4. Сәйкес келмейтін өнімдерді бөлшектеу;
5. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Сәйкес келмейтін өнімдерге құжаттаманы ресімдеу ережесі;
2. Сәйкес келмейтін өнім табылған кездегі іс-қимыл тәртібі;
3. Орау, таңбалау, сақтау және кәдеге жарату ережелері. сәйкес келмейтін өнімдер;
4. Сәйкес келмейтін өнімді анықтау және пысықтау тәсілдері;
5. Ақпараттық технологиялар негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Аналитикалық ойлау
Қарым-қатынас
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Жеткізуді жоспарлау және сатып алу бойынша жетекші маман
11. Кәсіптер карточкасы "Өндірістік логистика тобының жетекшісі":
Топтың коды:
1325-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Өндірістік логистика тобының жетекшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
69-параграф. Директордың өндіріс жөніндегі орынбасары (директор, вице-президент)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, PhD), жоғары білім (бакалавриат), кемінде 5 жылдық практикалық жұмыс тәжірибесі; халықаралық логистика және тасымалдау саласындағы FIATA "Халықаралық Жүк Экспедиторы" дипломының немесе CILT халықаралық дипломының болуы артықшылық болып табылады.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіпорындағы материалдық ағындарды басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Стратегическое руководство в области производственной логистики в формате логистической интеграции;
2. Обеспечение деятельности предприятия в области логистики;
3. Осуществление оптимизации логистических процессов на предприятии.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Стратегическое руководство в области производственной логистики в формате логистической интеграции
Навык 1:
Контролирование за реализацией стратегии и стратегических планов в области логистики
Умения:
1. Контролировать и анализировать ход реализации стратегии предприятия в области логистики;
2. Контролировать и анализировать ход реализации планов предприятия в области материально-технического снабжения, производства, сбыта, логистики;
3. Обеспечивать своевременное составление сметно-финансовых и других документов, расчетов, установленной отчетности о выполнении планов по сбыту готовой продукции, финансовой деятельности, материально-технического снабжения и работы транспорта, проводить их анализ на предмет выявления расхождений с плановыми показателями;
4. Контролировать и анализировать ход реализации бизнес-планов и инвестиционных программ;
5. Анализировать и корректировать показатели планов, мероприятия программ.
Знания:
1. Стратегия и перспективы развития предприятия и отрасли;
2. Планы развития, бизнес-планы и инвестиционные программы предприятия;
3. Локальные нормативные акты предприятия, внутреннее делопроизводство;
4. Требования, принципы системы менеджмента качества;
5. Методы и принципы логистики;
6. Принципы организации, работы производственной системы;
7. Принципы разработки управленческих решений и их реализации;
8. Порядок корректировки планов и бюджетов;
9. Стратегия ведения переговоров;
10. Основы деловой и профессиональной этики;
11.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
12.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Реализация и разработка логистической стратегии предприятия, стратегических планов
Умения:
1. Разрабатывать стратегию предприятия в области логистики и обеспечивать ее внедрение;
2. Оценивать новые технологии, разрабатывать инновационные решения и организовывать их внедрение;

1. Логистикалық интеграция форматындағы өндірістік логистика саласындағы стратегиялық басшылық;
2. Кәсіпорынның логистика саласындағы қызметін қамтамасыз ету;
3. Кәсіпорында логистикалық процестерді оңтайландыруды жүзеге асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Логистикалық интеграция форматындағы өндірістік логистика саласындағы стратегиялық басшылық
1-дағды:
Логистика саласындағы стратегия мен стратегиялық жоспарлардың іске асырылуын бақылау
Машықтар:
1. Кәсіпорынның логистика саласындағы стратегиясын жүзеге асыру барысын бақылау және талдау;
2. Кәсіпорынның материалдық-техникалық қамтамасыз ету, өндіріс, өткізу және логистика саласындағы жоспарларын жүзеге асыру барысын бақылау және талдау;
3. Дайын өнімді өткізу, қаржы қызметі, материалдық-техникалық қамтамасыз ету және көлік жұмысы бойынша жоспарларды орындауға арналған сметалық-қаржылық және басқа да құжаттарды, есептеулерді, белгіленген есептілікті уақытында дайындауды қамтамасыз ету, олардың жоспар көрсеткіштерінен ауытқуларын анықтау үшін талдау жүргізу;
4. Бизнес-жоспарлар мен инвестициялық бағдарламаларды жүзеге асыру барысын бақылау және талдау;
5. Жоспар көрсеткіштерін, бағдарламалық іс-шараларды талдау және түзету.
Білімдер:
1. Кәсіпорын мен саланың стратегиясы және даму перспективалары;
2. Кәсіпорынның даму жоспарлары, бизнес-жоспарлары және инвестициялық бағдарламалары;
3. Кәсіпорынның жергілікті нормативтік актілері және ішкі іс жүргізу қағидалары;
4. Сапа менеджменті жүйесінің талаптары мен қағидалары;
5. Логистика әдістері мен қағидалары;
6. Өндірістік жүйені ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидалары;
7. Басқарушылық шешімдерді әзірлеу және іске асыру қағидалары;
8. Жоспарлар мен бюджеттерді түзету тәртібі;
9. Келіссөз жүргізу стратегиясы;
10. Кәсіптік және іскерлік этика негіздері;
11. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
12. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Кәсіпорынның логистикалық стратегиясын, стратегиялық жоспарларын іске асыру және әзірлеу
Машықтар:
1. Кәсіпорынның логистика саласындағы стратегиясын әзірлеу және оның іске асырылуын қамтамасыз ету;
2. Жаңа технологияларды бағалау, инновациялық шешімдерді әзірлеу және олардың енгізілуін ұйымдастыру

3. Анализировать передовой национальный и зарубежный опыт;
4. Анализировать результаты маркетинговых исследований;
5. Разрабатывать концепцию логистики при создании нового продукта;
6. Принимать оптимальные и своевременные управленческие решения;
7. Организовывать участие подчиненных служб и структурных подразделений в составлении перспективных и текущих планов производства и реализации, продукции, определении долговременной стратегии логистической деятельности на основе маркетинговых исследований и финансовых планов организации;
8. Управлять реализацией политики, стратегических планов;
9. Организовывать разработку и реализацию мероприятий по повышению эффективности работы, сокращению расходов на транспортировку и хранение товарно-материальных ценностей;
10. Рассчитывать и распределять ресурсы для функционирования логистических процессов;
11. Анализировать и прогнозировать потребности производства;
12. Утверждать нормативную, методическую и организационно-распорядительную документацию;
13. Согласовывать контрактные условия с поставщиками и потребителями;
14. Разрабатывать организационную структуру и бизнес-процессы предприятия;
15. Готовить и проводить презентации, совещания и семинары;
16. Оценивать свою деятельность с точки зрения эффективности ее конечных результатов;
17. Разрабатывать подходы, включая нестандартные, к выполнению трудовых заданий посредством использования специальных знаний и экспертных источников информации;
18. Проводить переговоры;
19. Убеждать и влиять на мнение;
20. Готовить письменные материалы высокого уровня / важные.
Знания:
1. Профиль, специализация и организационная структура предприятия;
2. Производственные мощности и кадровые ресурсы предприятия, номенклатура выпускаемой продукции;
3. Стратегия и перспективы развития предприятия и отрасли;
4. Система управления логистическими затратами;
5. Локальные нормативные акты предприятия, внутреннее делопроизводство;
6. Формы логистической интеграции;
7. Методы и принципы логистики;
8. Требования и принципы системы менеджмента качества;
9. Принципы организации и работы производственной системы;
10. Принципы разработки и реализации управленческих решений;
11. Передовой опыт национальных и зарубежных организаций;
12. Основы маркетинга;
13. Основы внешнеэкономической деятельности;
14. Логистическая терминология;
15. Основы электронного документооборота, сервисы обмена электронными документами;
16. Стратегия ведения переговоров;
17. Основы деловой и профессиональной этики;
18.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
19.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Осуществление разработки бизнес-планов и инвестиционных программ
Умения:

3. Отандық және шетелдік озық тәжірибені талдау;
4. Маркетингтік зерттеулердің нәтижелерін талдау;
5. Жаңа өнімді әзірлеу кезінде логистика тұжырымдамасын әзірлеу;
6. Дер кезінде және оңтайлы басқарушылық шешімдер қабылдау;
7. Бағынысты қызметтер мен құрылымдық бөлімшелердің маркетингтік зерттеулер мен ұйымның қаржылық жоспарлары негізінде өндірісті және өнім өткізуді перспективалық және ағымдағы жоспарлау, сондай-ақ логистикалық қызметтің ұзақ мерзімді стратегиясын айқындау жөніндегі жұмыстарға қатысуын ұйымдастыру;
8. Саясат пен стратегиялық жоспарлардың іске асырылуын басқару;
9. Жұмыстың тиімділігін арттыру, тауар-материалдық құндылықтарды тасымалдау мен сақтау шығындарын азайту жөніндегі іс-шараларды әзірлеуді және іске асыруды ұйымдастыру;
10. Логистикалық процестердің жұмыс істеуі үшін ресурстарды есептеу және бөлу;
11. Өндіріс қажеттіліктерін талдау және болжау;
12. Нормативтік, әдістемелік және ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттаманы бекіту;
13. Жеткізушілермен және тұтынушылармен шарттық талаптарды келісу;
14. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымын және бизнес-процестерін әзірлеу;
15. Презентациялар, кеңестер және семинарларды дайындау және өткізу;
16. Өз қызметінің тиімділігі мен түпкі нәтижелілігі тұрғысынан өзін-өзі бағалау;
17. Арнайы білімдер мен сараптамалық ақпарат көздерін пайдалана отырып, еңбек тапсырмаларын орындаудың, соның ішінде стандартты емес тәсілдерін әзірлеу;
18. Келіссөздер жүргізу;
19. Сендіру және қарсы тараптың пікіріне ықпал ету;
20. Жоғары деңгейдегі / маңызды жазбаша материалдарды дайындау.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның профилі, мамандануы және ұйымдық құрылымы;
2. Кәсіпорынның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары, шығарылатын өнім номенклатурасы;
3. Кәсіпорын мен саланың стратегиясы және даму перспективалары;
4. Логистикалық шығындарды басқару жүйесі;
5. Кәсіпорынның жергілікті нормативтік актілері және ішкі іс жүргізу қағидалары;
6. Логистикалық интеграция формалары;
7. Логистика әдістері мен қағидалары;
8. Сапа менеджменті жүйесінің талаптары мен қағидалары;
9. Өндірістік жүйені ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидалары;
10. Басқарушылық шешімдерді әзірлеу және іске асыру қағидалары;
11. Ұлттық және шетелдік ұйымдардың озық тәжірибесі;
12. Маркетинг негіздері;
13. Сыртқы экономикалық қызмет негіздері, қағидалары;
14. Логистикалық терминология;
15. Электрондық құжат айналымының негіздері, электрондық құжаттар алмасу сервистері;
16. Келіссөз жүргізу стратегиясы;
17. Кәсіптік және іскерлік этика негіздері;
18. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
19. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Бизнес-жоспарлар мен инвестициялық бағдарламаларды әзірлеуді жүзеге асыру
Машықтар:

1. Анализировать и прогнозировать потребности предприятия;
2. Составлять прогнозы логистических процессов и планы;
3. Участвовать в разработке, организации выполнения инвестиционных программ предприятия;
4. Представлять и производить сравнение инвестиционных показателей с учетом пессимистического, базового и оптимистического сценариев;
5. Составлять резюме бизнес-плана с описанием целей и задач, рисков и вероятности достижения целевых показателей;
6. Разрабатывать основные разделы бизнес-плана;
7. Ставить цели, определять задачи и контролировать их выполнение.
Знания:
1. Стратегия и перспективы развития предприятия;
2. Основы целеполагания;
3. Основы управления проектом;
4. Основы экономики и анализа финансово-хозяйственной деятельности;
5. Правила разработки бизнес-планов;
6. Принципы управленческого учета;
7. Бюджетный процесс предприятия;
8. Производственные мощности и кадровые ресурсы предприятия, номенклатура выпускаемой продукции;
9. Профиль, специализация и организационная структура предприятия;
10. Инфраструктура предприятия;
11. Основы технологии производства, снабжения, хранения, сбыта, перевозки;
12. Система управления логистическими затратами;
13.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
14.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение деятельности предприятия в области логистики
Навык 1:
Управление рисками логистической системы предприятия
Умения:
1. Оценивать устойчивость логистической системы предприятия;
2. Выявлять и идентифицировать риски логистической системы предприятия;
3. Составлять перечни видов логистических рисков;
4. Оценивать вероятность реализации риска и масштаба последствий;
5. Формировать систему управления рисками логистической системы предприятия и контролировать ее реализацию;
6. Разрабатывать риск-стратегию предприятия с целью снижения вероятности реализации логистического риска и минимизации возможных негативных последствий;
7. Оценивать достигнутые результаты и производить корректировку стратегии управления логистическими рисками;
8. Выбирать методы и инструменты управления выявленными логистическими рисками.
Знания:

1. Кәсіпорын қажеттіліктерін талдау және болжау;
2. Логистикалық процестердің болжамдарын және жоспарларын әзірлеу;
3. Кәсіпорынның инвестициялық бағдарламаларын әзірлеуге және олардың орындалуын ұйымдастыруға қатысу;
4. Инвестициялық көрсеткіштерді пессимистік, базалық және оптимистік сценарийлерді ескере отырып таныстыру және салыстыру;
5. Мақсаттар мен міндеттерді, тәуекелдерді және мақсатты көрсеткіштерге жету ықтималдығын сипаттайтын бизнес-жоспардың қысқаша мазмұнын әзірлеу;
6. Бизнес-жоспардың негізгі бөлімдерін әзірлеу;
7. Мақсаттарды қою, міндеттерді айқындау және олардың орындалуын бақылау.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның стратегиясы және даму перспективалары;
2. Мақсат қою негіздері;
3. Жобаларды басқару негіздері;
4. Экономика және қаржы-шаруашылық қызметін талдау негіздері;
5. Бизнес-жоспарларды әзірлеу ережелері;
6. Басқарушылық есеп принциптері;
7. Кәсіпорынның бюджеттік процесі;
8. Кәсіпорынның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары, шығарылатын өнім номенклатурасы;
9. Кәсіпорынның профилі, мамандануы және ұйымдық құрылымы;
10. Кәсіпорын инфрақұрылымы;
11. Өндіріс, жабдықтау, сақтау, өткізу және тасымалдау технологиясының негіздері;
12. Логистикалық шығындарды басқару жүйесі;
13. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
14. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Кәсіпорынның логистика саласындағы қызметін қамтамасыз ету
1-дағды:
Кәсіпорынның логистикалық жүйесінің тәуекелдерін басқару
Машықтар:
1. Кәсіпорынның логистикалық жүйесінің тұрақтылығын бағалау;
2. Кәсіпорынның логистикалық жүйесіндегі тәуекелдерді анықтау және идентификациялау;
3. Логистикалық тәуекелдердің түрлері тізімін жасау;
4. Тәуекелдің жүзеге асу ықтималдығын және салдарының ауқымын бағалау;
5. Кәсіпорынның логистикалық жүйесінде тәуекелдерді басқару жүйесін қалыптастыру және оның іске асырылуын бақылау;
6. Логистикалық тәуекелдің жүзеге асу ықтималдығын азайту және мүмкін болатын теріс салдарын минимизациялау мақсатында кәсіпорынның тәуекел-стратегиясын әзірлеу;
7. Қол жеткізілген нәтижелерді бағалау және логистикалық тәуекелдерді басқару стратегиясын түзету;
8. Анықталған логистикалық тәуекелдерді басқару әдістері мен құралдарын таңдау.
Білімдер:

1. Основы риск-менеджмента;
2. Основные инструменты снижения рисков;
3. Классификация логистических рисков;
4. Методы реализации стратегий в области управления логистическими рисками;
5. Методы и инструменты управления выявленными логистическими рисками;
6.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
7.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение и организация функционирования логистических процессов на предприятии
Умения:
1. Осуществлять руководство финансово-хозяйственной деятельностью предприятия в области материально технического обеспечения, закупа и хранения сырья и материалов, сбыта продукции на рынке и по договорам поставки, транспортного и административно-хозяйственного обслуживания;
2. Разрабатывать и обеспечивать реализацию мероприятий по повышению эффективности процессов на основе логистических принципов, координации материальных потоков предприятия, согласования процессов снабжения, производства, сбыта в едином процессе;
3. Использовать теорию компромиссов;
4. Обеспечивать эффективное и целевое использование материально-технических и финансовых ресурсов предприятия, снижение их потерь, ускорение оборачиваемости оборотных средств;
5. Контролировать деятельность подразделений предприятия в области логистики;
6. Организовывать участие подчиненных служб и структурных подразделений в составлении перспективных и текущих планов производства и реализации продукции на основе маркетинговых исследований и финансовых планов предприятия, а также в разработке стандартов по материально-техническому обеспечению качества продукции, организации хранения и транспортирования сырья, сбыту готовой продукции;
7. Обеспечивать и контролировать функционирование процессов согласно требованиям системы менеджмента качества;
8. Взаимодействовать со смежными подразделениями, внутренними и внешними поставщиками и потребителями;
9. Управлять стратегическими контрактами;
10. Принимать меры по своевременному заключению договоров с поставщиками и потребителями сырья и продукции, расширению прямых и длительных хозяйственных связей;
11. Согласовывать контрактные условия со стратегическими поставщиками и потребителями, логистическими операторами, экспедиторами;
12. Обеспечивать выполнение договорных обязательств по поставкам продукции (по количеству, номенклатуре, ассортименту, качеству, срокам и другим условиям поставок);
13. Создавать и поддерживать стратегические сети;
14. Руководить установлением цепочек поставок;

1. Тәуекелдерді басқару негіздері;
2. Тәуекелдерді азайтудың негізгі құралдары;
3. Логистикалық тәуекелдердің классификациясы;
4. Логистикалық тәуекелдерді басқару стратегияларын жүзеге асыру әдістері;
5. Анықталған логистикалық тәуекелдерді басқару әдістері мен құралдары;
6. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
7. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Кәсіпорында логистикалық процестердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және ұйымдастыру
Машықтар:
1. Кәсіпорынның материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сатып алу және шикізат пен материалдарды сақтау, өнімді нарықта және жеткізу шарттары бойынша өткізу, көлікпен және әкімшілік-шаруашылық қызмет көрсетумен байланысты қаржы-шаруашылық қызметіне басшылық ету;
2. Логистикалық қағидаттарға, кәсіпорынның материалдық ағындарын үйлестіруге, жабдықтау, өндіріс және өткізу процестерін бірыңғай үдерісте келісуге негізделген тиімділікті арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және олардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
3. Компромисс теориясын қолдану;
4. Кәсіпорынның материалдық-техникалық және қаржылық ресурстарын тиімді және мақсатты пайдалану, олардың шығындарын азайту және айналым қаражаттарының айналымдылығын жеделдету;
5. Кәсіпорынның логистика саласындағы құрылымдық бөлімшелерінің қызметін бақылау;
6. Бағынысты қызметтер мен құрылымдық бөлімшелердің маркетингтік зерттеулер мен кәсіпорынның қаржылық жоспарлары негізінде өндірісті және өнім өткізуді перспективалық және ағымдағы жоспарлау, сондай-ақ өнімнің сапасын материалдық-техникалық қамтамасыз ету, шикізатты сақтау және тасымалдауды ұйымдастыру, дайын өнімді өткізу стандарттарын әзірлеуге қатысуын ұйымдастыру;
7. Сапа менеджменті жүйесінің талаптарына сәйкес процестердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және бақылау;
8. Туыстас бөлімшелермен, ішкі және сыртқы жеткізушілермен және тұтынушылармен өзара іс-қимыл жасау;
9. Стратегиялық келісімшарттарды басқару;
10. Шикізат пен өнім жеткізушілері және тұтынушыларымен шарттарды уақтылы жасасу, тікелей және ұзақ мерзімді шаруашылық байланыстарын кеңейту жөнінде шаралар қабылдау;
11. Стратегиялық жеткізушілермен және тұтынушылармен, логистикалық операторлармен, экспедиторлармен шарттық талаптарды келісу;
12. Өнім жеткізу жөніндегі шарттық міндеттемелердің (мөлшері, номенклатурасы, ассортименті, сапасы, мерзімдері және жеткізудің өзге де шарттары бойынша) орындалуын қамтамасыз ету;
13. Стратегиялық желілерді құру және қолдау;
14. Жеткізу тізбектерін қалыптастыру және оларды басқару;

15. Определять и рассчитывать показатели результативности процессов;
16. Применять методы мотивации персонала;
17. Анализировать и прогнозировать потребности предприятия;
18. Контролировать ведение отчетности в соответствии с существующими стандартами, инструкциями и нормативной документацией.
Знания:
1. Профиль, специализация и организационная структура предприятия;
2. Инфраструктура предприятия;
3. Производственные мощности и кадровые ресурсы предприятия, номенклатура выпускаемой продукции;
4. Основы технологии производства;
5. Принципы организации и работы производственной системы;
6. Конъюнктура рынка услуг, связанных с логистикой, снабжением, хранением, перевозкой;
7. Система управления логистическими затратами;
8. Основные нормы трудового законодательства;
9. Локальные нормативные акты предприятия, внутреннее делопроизводство;
10. Правила внутреннего трудового распорядка;
11. Методы и принципы логистики;
12. Требования, принципы системы менеджмента качества;
13. Принципы управленческого учета;
14. Основы договорной работы;
15. Основные законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, акты государственных органов, регламентирующих производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность предприятия;
16. Основы внешнеэкономической деятельности;
17. Логистическая терминология;
18. Основы электронного документооборота, сервисы обмена электронными документами;
19. Основы деловой и профессиональной этики;
20. Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
21. Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Осуществление оптимизации логистических процессов на предприятии
Навык 1:
Обеспечение эффективной работы подчиненных служб и подразделений
Умения:
1. Организовывать работу складского хозяйства, создавать условия для надлежащего хранения и сохранности материальных ресурсов и готовой продукции;
2. Обеспечивать рациональное использование всех видов транспорта, совершенствование погрузочно-разгрузочных работ, принимать меры к максимальному оснащению этой службы необходимыми механизмами и приспособлениями;
3. Организовывать работу по использованию и реализации вторичных ресурсов и побочных продуктов;

15. Процестердің нәтижелілік көрсеткіштерін айқындау және есептеу;
16. Персоналды уәждеу әдістерін қолдану;
17. Кәсіпорынның қажеттіліктерін талдау және болжау;
18. Есептілікті қолданыстағы стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттарға сәйкес жүргізуді бақылау.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның профилі, мамандануы және ұйымдық құрылымы;
2. Кәсіпорын инфрақұрылымы;
3. Кәсіпорынның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары, шығарылатын өнім номенклатурасы;
4. Өндіріс технологиясының негіздері;
5. Өндірістік жүйені ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидалары;
6. Логистика, жабдықтау, сақтау және тасымалдаумен байланысты қызметтер нарығы конъюнктурасы;
7. Логистикалық шығындарды басқару жүйесі;
8. Еңбек заңнамасының негізгі нормалары;
9. Кәсіпорынның жергілікті нормативтік актілері және ішкі іс жүргізу қағидалары;
10. Ішкі еңбек тәртібі ережелері;
11. Логистика әдістері мен қағидалары;
12. Сапа менеджменті жүйесінің талаптары мен қағидалары;
13. Басқарушылық есеп принциптері;
14. Шарттық жұмыстың негіздері;
15. Қазақстан Республикасының негізгі заңнамалық және өзге нормативтік-құқықтық актілері, өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметті реттейтін мемлекеттік органдардың актілері;
16. Сыртқы экономикалық қызмет негіздері, қағидалары;
17. Логистикалық терминология;
18. Электрондық құжат айналымының негіздері, электрондық құжаттар алмасу сервистері;
19. Кәсіптік және іскерлік этика негіздері;
20. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
21. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Кәсіпорында логистикалық процестерді оңтайландыруды жүзеге асыру
1-дағды:
Бағынысты қызметтер мен бөлімшелердің тиімді жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қойма шаруашылығының жұмысын ұйымдастыру, материалдық ресурстар мен дайын өнімді тиісінше сақтау және сақтау үшін жағдайлар жасау;
2. Барлық көлік түрлерін тиімді пайдалану, тиеу-түсіру жұмыстарын жетілдіру, осы қызметті қажетті механизмдермен және құралдармен барынша қамтамасыз ету шараларын қабылдау;
3. Қайта пайдаланылатын ресурстар мен жанама өнімдерді қолдану және өткізу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;

4. Обеспечивать своевременное составление сметно-финансовых и других документов, расчетов, установленной отчетности о выполнении планов по сбыту готовой продукции, финансовой деятельности, материально-технического снабжения и работы транспорта;
5. Координировать работу подчиненных ему служб и подразделений;
6. Осуществлять контроль над реализацией продукции, материально-техническим обеспечением предприятия, финансовыми и экономическими показателями деятельности предприятия, за правильным расходованием оборотных средств и целевым использованием банковских кредитов, займов, прекращением производства продукции, не имеющей сбыта;
7. Руководить разработкой мер по ресурсосбережению и комплексному использованию материальных ресурсов, совершенствованию нормирования расхода сырья, материалов, оборотных средств и запасов материальных ценностей, по предупреждению образования и ликвидации сверхнормативных запасов товарно-материальных ценностей, а также перерасхода материальных ресурсов;
8. Использовать логистический подход к координации материальных потоков предприятия, обеспечивать согласование процессов снабжения, производства, сбыта в едином процессе;
9. Использовать теорию компромиссов;
10. Организовывать и контролировать выполнение логистических процессов подразделениями предприятия;
11. Организовывать, управлять и контролировать деятельность подчиненных служб и структурных подразделений;
12. Обеспечивать и контролировать функционирование процессов согласно требованиям системы менеджмента качества;
13. Взаимодействовать со смежными подразделениями, внутренними и внешними поставщиками и потребителями;
14. Организовывать формирование системы экономических индикаторов работы предприятия, эффективности производства;
15. Определять и рассчитывать показатели результативности процессов;
16. Применять методы мотивации персонала;
17. Анализировать и прогнозировать потребности производства;
18. Контролировать ведение отчетности в соответствии с существующими стандартами, инструкциями и нормативной документацией;
19. Осуществлять работу в информационных системах.
Знания:
1. Профиль, специализация и организационная структура предприятия;
2. Производственные мощности и кадровые ресурсы предприятия, номенклатура выпускаемой продукции;
3. Основы технологии производства;
4. Принципы организации и работы производственной системы;
5. Конъюнктура рынка услуг, связанных с логистикой, снабжением, хранением, перевозкой;
6. Основные нормы трудового законодательства;
7. Локальные нормативные акты предприятия, внутреннее делопроизводство;

4. Дайын өнімді өткізу, қаржы қызметі, материалдық-техникалық қамтамасыз ету және көлік жұмысы бойынша жоспарларды орындауға арналған сметалық-қаржылық және басқа да құжаттарды, есептеулерді, белгіленген есептілікті уақытында дайындауды қамтамасыз ету;
5. Бағынысты қызметтер мен бөлімшелердің жұмысын үйлестіру;
6. Өнімнің өткізілуін, кәсіпорынның материалдық-техникалық қамтамасыз етілуін, қаржылық және экономикалық көрсеткіштерін бақылау, айналым қаражаттарын дұрыс пайдалану және банктік кредиттер мен несиелерді мақсатты пайдалану, сұраныссыз өнімді өндіруді тоқтату;
7. Материалдық ресурстарды үнемдеу және кешенді пайдалану бойынша шараларды әзірлеуге, шикізат, материалдар, айналым қаражаттары және материалдық құндылықтар қорының нормативтерін жетілдіруге, артық қорлардың пайда болуын алдын алуға және жоюға, сондай-ақ материалдық ресурстардың артық жұмсалуын болдырмауға басшылық ету;
8. Кәсіпорынның материалдық ағындарын үйлестіруде логистикалық тәсілді қолдану, жабдықтау, өндіріс және өткізу процестерін бірыңғай үдерісте келісуді қамтамасыз ету;
9. Компромисс теориясын қолдану;
10. Кәсіпорын бөлімшелерінің логистикалық процестерді орындауын ұйымдастыру және бақылау;
11. Бағынысты қызметтер мен құрылымдық бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру, басқару және бақылау;
12. Сапа менеджменті жүйесінің талаптарына сәйкес процестердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және бақылау;
13. Туыстас бөлімшелермен, ішкі және сыртқы жеткізушілермен және тұтынушылармен өзара іс-қимыл жасау;
14. Кәсіпорын жұмысының экономикалық көрсеткіштерін, өндіріс тиімділігін анықтау жүйесін қалыптастыруды ұйымдастыру;
15. Процестердің нәтижелілік көрсеткіштерін айқындау және есептеу;
16. Персоналды уәждеу әдістерін қолдану;
17. Өндіріс қажеттіліктерін талдау және болжау;
18. Есептілікті қолданыстағы стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттарға сәйкес жүргізуді бақылау;
19. Ақпараттық жүйелерде жұмыс жүргізу.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның профилі, мамандануы және ұйымдық құрылымы;
2. Кәсіпорынның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары, шығарылатын өнім номенклатурасы;
3. Өндіріс технологиясының негіздері;
4. Өндірістік жүйені ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидалары;
5. Логистика, жабдықтау, сақтау және тасымалдаумен байланысты қызметтер нарығы конъюнктурасы;
6. Еңбек заңнамасының негізгі нормалары;
7. Кәсіпорынның жергілікті нормативтік актілері және ішкі іс жүргізу қағидалары;

8. Правила внутреннего трудового распорядка;
9. Методы и принципы логистики;
10. Принципы системы менеджмента качества;
11. Принципы управленческого учета;
12. Методы и принципы логистики;
13. Основы договорной работы;
14. Основные законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, акты государственных органов, регламентирующих производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность предприятия;
15. Основы деловой и профессиональной этики;
16. Информационные технологии и программные продукты;
17. Основы электронного документооборота, сервисы обмена электронными документами;
18. Основы конфликтологии;
19. Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
20. Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение разработки и реализации мероприятий по повышению эффективности логистических процессов
Умения:
1. Проводить анализ производительности логистических операций, анализ логистических затрат;
2. Оценивать новые технологии, разрабатывать инновационные решения и организовывать их внедрение;
3. Пользоваться справочной документацией и литературой;
4. Принимать оптимальные и своевременные решения в логистических процессах;
5. Принимать решение об аутсорсинге услуг;
6. Разрабатывать и осуществлять мероприятия по повышению эффективности работы, сокращению расходов на транспортировку и хранение товарно-материальных ценностей;
7. Развивать взаимодействие с внешними логистическими системами;
8. Разрабатывать концепцию развития логистики на предприятии;
9. Определять и рассчитывать необходимые ресурсы для выполнения логистических процессов;
10. Анализировать и прогнозировать потребности производства;
11. Согласовывать нормативную, методическую и организационно-распорядительную документацию;
12. Согласовывать контрактные условия со стратегическими поставщиками и потребителями, логистическими операторами, экспедиторами;
13. Готовить и проводить презентации, совещания и семинары;
14. Проводить переговоры;
15. Осуществлять работу в информационных системах.
Знания:
1. Стратегия и перспективы развития предприятия;
2. Распоряжения, приказы внутри предприятия, прочие локальные нормативные акты, внутреннее делопроизводство;

8. Ішкі еңбек тәртібі ережелері;
9. Логистика әдістері мен қағидалары;
10. Сапа менеджменті жүйесінің қағидалары;
11. Басқарушылық есеп принциптері;
12. Логистика әдістері мен қағидалары;
13. Шарттық жұмыстың негіздері;
14. Қазақстан Республикасының негізгі заңнамалық және өзге нормативтік-құқықтық актілері, өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметті реттейтін мемлекеттік органдардың актілері;
15. Кәсіптік және іскерлік этика негіздері;
16. Ақпараттық технологиялар және бағдарламалық өнімдер;
17. Электрондық құжат айналымының негіздері, электрондық құжаттар алмасу сервистері;
18. Қақтығыс тану негіздері (конфликтология);
19. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
20. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Логистикалық процестердің тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және іске асыру
Машықтар:
1. Логистикалық операциялардың өнімділігін және логистикалық шығындарды талдау;
2. Жаңа технологияларды бағалау, инновациялық шешімдер әзірлеу және олардың енгізілуін ұйымдастыру;
3. Анықтамалық құжаттары мен әдебиеттерді пайдалану;
4. Логистикалық процестерде оңтайлы және уақтылы шешім қабылдау;
5. Қызметтерді аутсорсингке беру жөнінде шешім қабылдау;
6. Жұмыстың тиімділігін арттыру, тауарлық-материалдық құндылықтарды тасымалдау және сақтау шығындарын азайту бойынша іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру;
7. Сыртқы логистикалық жүйелермен өзара іс-қимылды дамыту;
8. Кәсіпорындағы логистиканы дамыту тұжырымдамасын әзірлеу;
9. Логистикалық процестерді орындауға қажетті ресурстарды анықтау және есептеу;
10. Өндіріс қажеттіліктерін талдау және болжау;
11. Нормативтік, әдістемелік және ұйымдастырушылық-құқықтық құжаттарды келісу;
12. Стратегиялық жеткізушілермен және тұтынушылармен, логистикалық операторлармен, экспедиторлармен шарттық талаптарды келісу;
13. Презентациялар, жиналыстар және семинарларды дайындау және өткізу;
14. Келіссөз жүргізу;
15. Ақпараттық жүйелерде жұмыс жүргізу.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның стратегиясы және даму перспективалары;
2. Кәсіпорындағы бұйрықтар, ішкі нормативтік актілер және ішкі іс жүргізу;

3. Конъюнктура рынка услуг, связанных с логистикой, снабжением, хранением, перевозкой;
4. Существующая система управления логистическими затратами;
5. Направления снижения логистических затрат;
6. Требования, принципы системы менеджмента качества;
7. Нормативная документация организации;
8. Принципы организации и работы производственной системы;
9. Методы и принципы логистики;
10. Стратегия ведения переговоров;
11. Передовой опыт национальных и зарубежных компаний;
12. Основы внешнеэкономической деятельности;
13. Логистическая терминология;
14. Основы электронного документооборота, сервисы обмена электронными документами;
15. Информационные технологии и программные продукты;
16. Основы деловой и профессиональной этики;
17. Основы конфликтологии;
18.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
19.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Планирование бюджета и анализ его исполнения
Умения:
1. Организовывать планирование затрат на выполнение логистических процессов с учетом стратегических целей, рисков и ресурсных ограничений;
2. Анализировать логистические затраты;
3. Контролировать процесс исполнения бюджета;
4. Анализировать выполнение бюджета по завершению бюджетного периода;
5. Определять необходимые ресурсы для выполнения логистических процессов;
6. Распределять ресурсы с учетом приоритетности выполнения задач;
7. Оценивать эффективность использования бюджетных средств;
8. Контролировать соблюдение финансовой дисциплины в рамках утвержденного бюджета;
9. Обеспечивать своевременное внесение изменений в бюджет при необходимости.
Знания:
1. Локальные нормативные акты предприятия, внутреннее делопроизводство;
2. Стратегия и перспективы развития предприятия;
3. Основы составления финансовых отчетов;
4. Основы экономики и анализа финансово-хозяйственной деятельности;
5. Бюджетный процесс организации;
6. Принципы управленческого учета;
7. Правила учета и распределения финансовых средств;
8. Методы прогнозирования финансовых показателей;
9. Порядок формирования и утверждения бюджета;
10.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
11.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Лидерские качества
Умение давать указания и ставить задачи подчиненным (группам)
Аналитический склад ума
Умение решать сложные задачи и проблемы
Коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Менеджер по производственной логистике
6
Начальник транспортной службы

3. Логистика, жабдықтау, сақтау және тасымалдауға байланысты қызметтер нарығының конъюнктурасы;
4. Қолданыстағы логистикалық шығындарды басқару жүйесі;
5. Логистикалық шығындарды азайту бағыттары;
6. Сапа менеджменті жүйесінің талаптары мен қағидалары;
7. Ұйымның нормативтік құжаттамасы;
8. Өндірістік жүйені ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидалары;
9. Логистика әдістері мен қағидалары;
10. Келіссөз жүргізу стратегиясы;
11. Ұлттық және шетелдік компаниялардың алдыңғы тәжірибесі;
12. Сыртқы экономикалық қызмет негіздері, қағидалары;
13. Логистикалық терминология;
14. Электрондық құжат айналымының негіздері, электрондық құжат алмасу сервистері;
15. Ақпараттық технологиялар және бағдарламалық өнімдер;
16. Кәсіптік және іскерлік этика негіздері;
17. Қақтығыс тану негіздері (конфликтология);
18. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
19. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Бюджетті дайындау және оның орындалуын талдау
Машықтар:
1. Стратегиялық мақсаттарды, тәуекелдерді және ресурстық шектеулерді ескере отырып, логистикалық процестерді орындауға арналған шығындарды жоспарлауды ұйымдастыру;
2. Логистикалық шығындарды талдау;
3. Бюджеттің орындалу процесін бақылау;
4. Бюджеттік кезең аяқталғаннан кейін бюджеттің орындалуын талдау;
5. Логистикалық процестерді орындау үшін қажетті ресурстарды анықтау;
6. Тапсырмаларды орындаудың басымдылығын ескере отырып, ресурстарды бөлу;
7. Бюджет қаражатын пайдалану тиімділігін бағалау;
8. Бекітілген бюджет шеңберінде қаржылық тәртіптің сақталуын бақылау;
9. Қажет болған жағдайда бюджетке уақытылы өзгерістер енгізуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның жергілікті нормативтік актілері, ішкі іс жүргізу;
2. Кәсіпорынның даму стратегиясы мен болашағы;
3. Қаржылық есептерді жасау негіздері;
4. Экономика негіздері және қаржы-шаруашылық қызметті талдау;
5. Ұйымның бюджеттік процесі;
6. Басқарушылық есеп принциптері;
7. Қаржы қаражатын есепке алу және бөлу қағидалары;
8. Қаржылық көрсеткіштерді болжау әдістері;
9. Бюджетті қалыптастыру және бекіту тәртібі;
10. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
11. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Көшбасшылық қасиеттер
Бағыныштыларға (топтарға)нұсқау беру және міндеттер қоя білу
Аналитикалық ойлау
Күрделі міндеттер мен мәселелерді шеше білу
Қарым-қатынас
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Өндірістік логистика менеджері
6
Көлік қызметінің бастығы

12. Карточка профессии "Начальник службы (транспортной)":
Код группы:
1325-1
Код наименования занятия:
1325-1-036
Наименование профессии:
Начальник службы (транспортной)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
прикладной бакалавриат и практический опыт 3 года или высшее образование (бакалавриат) и практический опыт работы не менее 1 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация бесперебойного перемещение различных грузов с целью обеспечения ритмичности протекания производственных процессов во всех подразделениях предприятия, снабженческих и сбытовых процессов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация работы транспортной службы предприятия;
2. Управление транспортной инфраструктурой предприятия.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация работы транспортной службы предприятия
Навык 1:
Организация процесса перевозки
Умения:
1. Определять и осуществлять построение оптимальных и наиболее эффективных маршрутов движения транспорта;
2. Организовывать диспетчерское руководство работой транспорта предприятия;
3. Обеспечивать взаимодействие транспортной, диспетчерской службы предприятий с диспетчерскими службами складов, внешними диспетчерскими службами транспортных предприятий, транспортно-логистического центра;
4. Составлять балансы грузооборота;
5. Проектировать схемы грузопотоков;
6. Выявлять нерациональные перевозки;
7. Осуществлять оперативно-календарное планирование транспортных операций;
8. Организовывать ведение и оформление путевой документации (путевые листы, журналы по учету движения), а также транспортно-сопроводительных документов.
Знания:
1. Организационная структура предприятия, структура транспортной службы предприятия;
2. Должностные обязанности сотрудников транспортной службы предприятия;
3. Производственные мощности и кадровые ресурсы предприятия, номенклатура выпускаемой продукции;
4. Стратегия и перспективы развития предприятия;
5. Характеристика парка подвижного состава предприятия;
6. Данные о грузообороте и грузопотоках предприятия;
7. Основные марки и производителей транспортных средств;
8. Структура и принципы организации документооборота;

12. Кәсіптер карточкасы "Көлік қызметінің бастығы":
Топтың коды:
1325-1
Қызмет атауының коды:
1325-1-036
Кәсіптің атауы:
Көлік қызметінің бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
қолданбалы бакалавриат және практикалық тәжірибе 3 жыл немесе жоғары білім (бакалавриат) және практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіпорынның барлық құрылымдық бөлімшелерінде өндірістік процестердің ырғақтылығын, сондай-ақ жабдықтау және өткізу процестерін қамтамасыз ету мақсатында әртүрлі жүктердің үздіксіз қозғалысын ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кәсіпорынның көлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру;
2. Кәсіпорынның көлік инфрақұрылымын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Кәсіпорынның көлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру
1-дағды:
Тасымалдау процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Көліктің қозғалысы үшін оңтайлы және ең тиімді маршруттарды анықтау және ұйымдастыру;
2. Кәсіпорын көлігінің жұмысын диспетчерлік басқаруды ұйымдастыру;
3. Кәсіпорынның көлік және диспетчерлік қызметтері мен қоймалар диспетчерлік қызметтері, сыртқы көлік кәсіпорындарының диспетчерлік қызметтері, көлік-логистикалық орталықтармен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
4. Жүк айналымының балансын құру;
5. Жүк ағындарының схемаларын жобалау;
6. Пайдасыз тасымалдарды анықтау;
7. Көлік операцияларын оперативтік-календарлық жоспарлау;
8. Жол құжаттамасын (жол парақтары, қозғалысты есепке алу жөніндегі журналдар), сондай-ақ көлік-ілеспе құжаттарды жүргізуді және ресімдеуді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы, кәсіпорынның көлік қызметінің құрылымы;
2. Кәсіпорын көлік қызметі қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері;
3. Кәсіпорынның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары, шығарылатын өнім номенклатурасы;
4. Кәсіпорынның стратегиясы және даму перспективалары;
5. Кәсіпорынның көлік паркін сипаттау;
6. Кәсіпорынның жүк айналымы және жүк ағындары туралы деректер;
7. Көлік құралдарының негізгі маркалары және өндірушілері;
8. Құжат айналымының құрылымы және ұйымдастыру қағидалары;

9. Основы информационных технологии и базовые программные продукты;
10. Способы обработки информации с использованием программного обеспечения и компьютерных средств;
11. Основы деловой и профессиональной этики;
12.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
13.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Управление процессами эксплуатации автотранспортных средств предприятия
Умения:
1. Планировать обновление парка автотранспортных средств предприятия, погрузочно-разгрузочной техники;
2. Осуществлять выбор транспортных средств, погрузочно-разгрузочной техники и контролировать процесс обновления парка;
3. Распределять транспортные ресурсы предприятия в соответствии с установленными нормами;
4. Организовывать оперативный контроль и дистанционное управление передвижением транспорта организации;
5. Организовывать процесс приемки и отправки подвижного состава, подачи под погрузку и выгрузку на погрузочно-разгрузочных пунктах предприятия;
6. Проводить анализ эффективности использования транспортных средств во времени и по производительности;
7. Взаимодействовать с внутренними и внешними поставщиками;
8. Вести учет, контроль эффективной работы транспортного хозяйства предприятия;
9. Вести учет поступающих и отправляемых грузов, а также расчетов с внешними перевозчиками;
10. Осуществлять мотивацию персонала.
Знания:
1. Организационная структура предприятия, структура транспортной службы предприятия;
2. Должностные обязанности сотрудников транспортной службы предприятия;
3. Производственные мощности и кадровые ресурсы предприятия, номенклатура выпускаемой продукции;
4. Стратегия и перспективы развития предприятия;
5. Характеристика парка подвижного состава предприятия;
6. Данные о грузообороте и грузопотоках предприятия;
7. Основные марки и производителей транспортных средств;
8. Структура и принципы организации документооборота;
9. Законодательство РК в области безопасности дорожного движения, в том числе правила дорожного движения, эксплуатации и обслуживания автотранспорта, перевозки грузов, материально-технического обеспечения, закупочной деятельности, складского учета, делопроизводства и архивирования в рамках выполняемых трудовых функций, а также гражданское законодательство в части регулирования договорных отношений и сделок между участниками рынка;

9. Ақпараттық технологиялар негіздері және негізгі бағдарламалық өнімдер;
10. Бағдарламалық қамтамасыз ету және компьютерлік құралдарды пайдалана отырып ақпаратты өңдеу тәсілдері;
11. Кәсіптік және іскерлік этика негіздері;
12. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
13. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Кәсіпорынның автокөлік құралдарын пайдалану процестерін басқару
Машықтар:
1. Кәсіпорынның автокөлік паркін, тиеу-түсіру техникасын жаңартуды жоспарлау;
2. Көлік құралдарын, тиеу-түсіру техникаларын таңдау және парк жаңарту процесін бақылау;
3. Кәсіпорынның көлік ресурстарын белгіленген нормативтерге сәйкес бөлу;
4. Ұйымның көліктерінің қозғалысын оперативтік бақылау және қашықтан басқаруды ұйымдастыру;
5. Қозғалтқыш құрамын қабылдау және жөнелту процесін, кәсіпорынның тиеу-түсіру пункттерінде тиеу және түсіруді ұйымдастыру;
6. Көлік құралдарының пайдалану тиімділігін уақыт және өнімділік бойынша талдау;
7. Ішкі және сыртқы жеткізушілермен өзара іс-қимыл жасау;
8. Кәсіпорынның көлік шаруашылығының тиімді жұмысын есепке алу және бақылау;
9. Келіп түсетін және жөнелтілетін жүктерді, сондай-ақ сыртқы тасымалдаушылармен есеп айырысуды тіркеу;
10. Персоналды ынталандыруды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы, кәсіпорынның көлік қызметінің құрылымы;
2. Кәсіпорын көлік қызметі қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері;
3. Кәсіпорынның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары, шығарылатын өнім номенклатурасы;
4. Кәсіпорынның стратегиясы және даму перспективалары;
5. Кәсіпорынның көлік паркін сипаттау;
6. Кәсіпорынның жүк айналымы және жүк ағындары туралы деректер;
7. Көлік құралдарының негізгі маркалары және өндірушілері;
8. Құжат айналымының құрылымы және ұйымдастыру қағидалары;
9. Жол қауіпсіздігі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасы, соның ішінде жол қозғалысы ережелері, автокөліктерді пайдалану және қызмет көрсету, жүк тасымалдау, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сатып алу қызметі, қойма есептері, іс жүргізу және архивтеу бойынша еңбек функцияларын орындау аясында, сондай-ақ нарық қатысушылары арасындағы келісім-шарттық қатынастар мен мәмілелерді реттейтін азаматтық құқық негіздері;

10. Основы информационных технологии и базовые программные продукты;
11. Способы обработки информации с использованием программного обеспечения и компьютерных средств;
12. Основы деловой и профессиональной этики;
13. Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
14. Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Организация процесса закупки и приобретения товаров и услуг для эксплуатации и обслуживания транспорта предприятия
Умения:
1. Определять объем необходимых потребностей в материально-технических, финансовых и иных ресурсах, в соответствии с действующими нормами и бюджетом предприятия;
2. Определять наиболее эффективные и качественные показатели необходимых товаров и услуг;
3. Организовать процедуру закупки товаров или услуг;
4. Составлять и оформлять документы для процедур выбора поставщиков и процедур закупки;
5. Составлять и оформлять договоры;
6. Четко, полно и развернуто формулировать потребности в тех или иных товарах и услугах, а также излагать их описание в письменной форме;
7. Оформлять документы в рамках выполняемых трудовых функций в полном соответствии с правилами, нормами и порядком оформления;
8. Составлять сводные учетные и отчетные документы в целях осуществления контроля и анализа данных об использовании и эксплуатации транспортных средств, состояния рынка товаров и услуг;
9. Составлять, систематизировать и актуализировать базу поставщиков товаров и услуг;
10. Использовать внутренние организационно-распорядительные документы, а также законы и нормативные акты, регламентирующие процессы материально-технического обеспечения, эксплуатации и обслуживания транспорта, перевозки грузов, безопасности транспорта;
11. Пользоваться компьютерными программами для ведения учета, систематизации и анализа данных, составления баз данных, ведения документооборота, справочно-правовыми системами, ресурсами всемирной информационной системы, оргтехникой;
12. Использовать различные средства коммуникации;
13. Вести переговоры, вести деловую переписку, соблюдая нормы делового этикета.
Знания:
1. Рынок поставщиков транспортных средств, железнодорожного подвижного состава, товаров и услуг для обеспечения их эксплуатации и обслуживания;

10. Ақпараттық технологиялар негіздері және негізгі бағдарламалық өнімдер;
11. Бағдарламалық қамтамасыз ету және компьютерлік құралдарды пайдалана отырып ақпаратты өңдеу тәсілдері;
12. Кәсіптік және іскерлік этика негіздері;
13. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
14. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Кәсіпорынның көлігін пайдалану және қызмет көрсету үшін тауарлар мен қызметтерді сатып алу және сатып алу процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Кәсіпорынның қолданыстағы нормалары мен бюджетіне сәйкес материалдық-техникалық, қаржылық және басқа ресурстарға қажетті қажеттіліктердің көлемін анықтау;
2. Қажетті тауарлар мен қызметтердің ең тиімді және сапалы көрсеткіштерін анықтау;
3. Тауарларды немесе қызметтерді сатып алу рәсімін ұйымдастыру;
4. Жеткізушілерді таңдау рәсімдері мен сатып алу рәсімдері үшін құжаттар жасау және рәсімдеу;
5. Шарттар жасау және рәсімдеу;
6. Белгілі бір тауарлар мен қызметтерге қажеттіліктерді нақты, толық және толық тұжырымдау, сондай-ақ олардың сипаттамасын жазбаша түрде баяндау;
7. Орындалатын еңбек функциялары шеңберінде құжаттарды рәсімдеу қағидаларына, нормаларына және тәртібіне толық сәйкес ресімдеу;
8. Көлік құралдарын пайдалану және пайдалану, тауарлар мен қызметтер нарығының жай-күйі туралы деректерді бақылау мен талдауды жүзеге асыру мақсатында жиынтық есепке алу және есеп беру құжаттарын жасау;
9. Тауарлар мен қызметтерді жеткізушілердің базасын құру, жүйелеу және өзектендіру;
10. Ішкі ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарды, сондай-ақ көлікті материалдық-техникалық қамтамасыз ету, пайдалану және қызмет көрсету, жүктерді тасымалдау, көлік қауіпсіздігі процестерін регламенттейтін заңдар мен нормативтік актілерді пайдалану;
11. Деректерді есепке алу, жүйелеу және талдау, мәліметтер базасын құру, құжат айналымын жүргізу, анықтамалық-құқықтық жүйелер, дүниежүзілік ақпараттық жүйенің ресурстары, ұйымдастыру техникасы үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану;
12. Әр түрлі байланыс құралдарын қолдау;
13. Іскерлік этикет нормаларын сақтай отырып, келіссөздер жүргізу, іскерлік хат алмасу.
Білімдер:
1. Көлік құралдарын, теміржол жылжымалы құрамын, тауарлар мен қызметтерді олардың пайдаланылуы мен қызмет көрсетуін қамтамасыз ету үшін жеткізушілер нарығы;

2. Принцип, алгоритм и этапы проведения закупок;
3. Основы договорной работы, правила заключения договоров;
4. Нормативно-техническую документацию, регламентирующую эксплуатацию и ремонт транспорта;
5. Устройство, назначение, конструктивные особенности, технико-эксплуатационные данные и правила технической эксплуатации транспортных средств, подвижного состава;
6. Основные марки и производителей транспортных средств;
7. Законодательство РК в области безопасности дорожного движения, в том числе правила дорожного движения, эксплуатации и обслуживания автотранспорта, перевозки грузов, материально-технического обеспечения, закупочной деятельности, складского учета, делопроизводства и архивирования в рамках выполняемых трудовых функций, а также гражданское законодательство в части регулирования договорных отношений и сделок между участниками рынка;
8. Практика применения законодательства РК по вопросам оформления первичных учетных документов, в области безопасности дорожного движения, эксплуатации и обслуживания автотранспорта, перевозки пассажиров и грузов, материально-технического обеспечения, закупочной деятельности, складского учета, делопроизводства и архивирования в рамках выполняемых трудовых функций, а также гражданское законодательство в части регулирования договорных отношений и сделок между участниками рынка;
9. Внутренние организационно-распорядительные документы организации;
10. Структура и принципы организации документооборота, в том числе с подразделениями организации, ведущими бухгалтерский учет;
11. Базовые основы информатики, построения информационных систем и особенности работы с ними;
12. Основы деловой и профессиональной этики;
13.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
14.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Организация перевозок железнодорожным транспортом
Умения:
1. Обеспечивать взаимодействие с перевозчиком по вопросам подачи вагонов;
2. Организовывать процесс получения уведомлений о времени подачи вагонов с использованием имеющихся средств связи, включая сеть электронного обмена данными с записью в книгу уведомлений;
3. Организовывать на договорной основе оказание участникам перевозочного процесса услуг подъездных путей;

2. Сатып алу принципі, алгоритмі және кезеңдері;
3. Шарттық жұмыс негіздері, шарттар жасасу қағидалары;
4. Көлікті пайдалану мен жөндеуді реттейтін нормативтік-техникалық құжаттама;
5. Көлік құралдарының, жылжымалы құрамның құрылысы, мақсаты, конструктивтік ерекшеліктері, техникалық-пайдалану деректері және техникалық пайдалану қағидалары;
6. Көлік құралдарының негізгі маркалары мен өндірушілері;
7. ҚР жол жүрісі қауіпсіздігі саласындағы заңнамасы, оның ішінде жол жүрісі, автокөлікті пайдалану және қызмет көрсету, жүктерді тасымалдау, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сатып алу қызметі, қоймалық есепке алу, орындалатын еңбек функциялары шеңберінде іс жүргізу және мұрағаттау қағидалары, сондай-ақ нарыққа қатысушылар арасындағы шарттық қатынастар мен мәмілелерді реттеу бөлігінде азаматтық заңнама;
8. Орындалатын еңбек функциялары шеңберінде бастапқы есепке алу құжаттарын ресімдеу, жол жүрісі қауіпсіздігі, автокөлікті пайдалану және қызмет көрсету, жолаушылар мен жүктерді тасымалдау, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сатып алу қызметі, қоймалық есепке алу, іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттау мәселелері бойынша ҚР заңнамасын, сондай-ақ қатысушылар арасындағы шарттық қатынастар мен мәмілелерді реттеу бөлігінде азаматтық заңнаманы қолдану практикасы нарық;
9. Ұйымның ішкі ұйымдық-өкімдік құжаттары;
10. Құжат айналымын ұйымдастырудың құрылымы мен принциптері, оның ішінде бухгалтерлік есепті жүргізетін ұйым бөлімшелерімен;
11. Информатиканың негізгі негіздері, ақпараттық жүйелерді құру және олармен жұмыс істеу ерекшеліктері;
12. Іскерлік және кәсіби этика негіздері;
13. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
14. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Теміржол көлігі арқылы жүк тасымалдауды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Вагондарды беру мәселелері бойынша тасымалдаушымен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
2. Хабарламалар кітабына жазумен электрондық деректер алмасу желісін қоса алғанда, қолда бар байланыс құралдарын пайдалана отырып, вагондарды беру уақыты туралы хабарламаларды алу процесін ұйымдастыру;
3. Тасымалдау процесіне қатысушыларға шарттық негізде кірме жолдар қызметтерін көрсетуді ұйымдастыру;

4. Контролировать обслуживание подъездного пути локомотивом предприятия и локомотивом Национального оператора инфраструктуры;
5. Принимать участие в организации маршрутов, кольцевых маршрутов;
6. Контролировать процессы подачи-уборки вагонов, подготовки вагонов (контейнеров) под погрузку;
7. Обеспечивать ритмичную погрузку, выгрузку (разгрузку) грузов, маневровую работу в соответствии с грузооборотом, а также рациональное использование подвижного состава, соблюдение технологических сроков.
Знания:
1. Правила технической эксплуатации, обслуживания и ремонта железнодорожных путей;
2. Правила перевозок грузов. железнодорожным транспортом;
3. Условия договоров подачи вагонов;
4. Порядок и сроки передачи уведомлений о времени подачи вагонов;
5. Технология работы станции примыкания;
6. Единый технологический процесс работы подъездного пути и станции примыкания;
7. Технологический срок оборота вагонов на подъездном пути;
8. Основы договорной работы;
9. Сроки (технологическое время) погрузки, выгрузки (разгрузки);
10. Порядок расчета сроков задержки подачи вагонов, уборки вагонов;
11. Порядок обслуживания подъездного пути локомотивом ветвевладельца и локомотивом Национального оператора инфраструктуры;
12. Маршруты – составы поездов установленных весов или длины, сформированные на подъездном пути предприятия;
13. Кольцевые маршруты;
14. Собственные вагоны (контейнера) предприятия;
15. Порядок подачи-уборки вагонов;
16. Порядок подготовки вагонов (контейнеров) под погрузку;
17. Правила безопасности на железнодорожном транспорте;
18.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
19.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление транспортной инфраструктурой предприятия
Навык 1:
Организация эксплуатации подъездного пути предприятия
Умения:
1. Организовывать работу подразделения железнодорожного транспорта предприятия;
2. Контролировать процессы текущего содержания подъездного пути, ремонта пути и путевого хозяйства;
3. Контролировать организацию обслуживания и ремонта железнодорожной автоматики и телемеханики, устройств связи;
4. Контролировать организацию технического обслуживания и ремонта электротехнических систем;

4. Кәсіпорынның локомотивімен және ұлттық инфрақұрылым операторының локомотивімен кірме жолға қызмет көрсетуді бақылау;
5. Маршруттарды, айналма маршруттарды ұйымдастыруға қатысу;
6. Вагондарды беру-жинау, вагондарды (контейнерлерді) тиеуге дайындау процестерін бақылау;
7. Жүктердімақты тиеуді, түсіруді (түсіруді), жүк айналымына сәйкес маневрлік жұмысты, сондай-ақ жылжымалы құрамды ұтымды пайдалануды, технологиялық мерзімдерді сақтауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Темір жолдарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қағидалары;
2. Жүктерді тасымалдау ережелері. темір жол көлігімен;
3. Вагондарды беру шарттарының талаптары;
4. Вагондарды беру уақыты туралы хабарламаларды беру тәртібі мен мерзімдері;
5. Іргелес станция жұмысының технологиясы;
6. Кірме жол мен іргелес станция жұмысының бірыңғай технологиялық процесі;
7. Кірме жолдағы вагондар айналымының технологиялық мерзімі;
8. Шарттық жұмыс негіздері;
9. Тиеу, түсіру (түсіру) мерзімдері (технологиялық уақыты);
10. Вагондарды беруді, вагондарды жинауды кешіктіру мерзімдерін есептеу тәртібі;
11. Тармақ иеленушінің локомотивімен және ұлттық инфрақұрылым операторының локомотивімен кірме жолға қызмет көрсету тәртібі;
12. Маршруттар-кәсіпорынның кірме жолында қалыптасқан белгіленген таразы немесе ұзындықтағы поездар құрамы;
13. Айналма маршруттар;
14. Кәсіпорынның меншікті вагондары (контейнерлері) ;
15. Вагондарды беру-жинау тәртібі;
16. Вагондарды (контейнерлерді) тиеуге дайындау тәртібі;
17. Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік ережелері;
18. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
19. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Кәсіпорынның көлік инфрақұрылымын басқару
1-дағды:
Кәсіпорынның кірме жолын пайдалануды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Кәсіпорынның теміржол көлігі бөлімшесінің жұмысын ұйымдастыру;
2. Кірме жолды ағымдағы күтіп ұстау, жолды жөндеу және жол шаруашылығы процестерін бақылау;
3. Теміржол автоматикасы мен телемеханикасына, байланыс құрылғыларына қызмет көрсету мен жөндеуді ұйымдастыруды бақылау;
4. Электротехникалық жүйелерге техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыруды бақылау;

5. Контролировать организацию диагностики и оценки состояния железнодорожной инфраструктуры;
6. Осуществлять взаимодействия с Национальным оператором инфраструктуры по вопросам использования подъездного пути предприятия;
7. Участвовать в процессах ввода в эксплуатацию новых объектов железнодорожного транспорта или их закрытия;
8. Обеспечивать разработку графика ремонтных работ подъездных путей и ознакомление с ним заинтересованных служб, подразделений, внешних контрагентов;
9. Контролировать процессы освещения подъездных путей в пределах занимаемой ими территории, проведение работ по очистке подъездных путей от мусора и снега, сорной растительности и остатков груза, по отводу талых и ливневых вод от верхнего строения пути и его элементов.
Знания:
1. Организационная структура предприятия;
2. Круг ведения, обязанности подразделения железнодорожного транспорта предприятия;
3. Правила технической эксплуатации, обслуживания и ремонта железнодорожных путей;
4. Правила технической эксплуатации, обслуживания и ремонта искусственных сооружений;
5. Правила согласования примыкания вновь строящихся путей к существующим подъездным путям;
6. Единый технологический процесс работы подъездного пути и станции примыкания;
7. Инструкция по движению поездов и маневровой работе на железнодорожном транспорте;
8. Инструкция по сигнализации на железнодорожном транспорте;
9. Локальные нормативные акты предприятия, в том числе инструкции, технические условия, нормы и другие нормативные документы, относящиеся к эксплуатации, проектированию и строительству пути, сооружений, устройств, подвижного состава, в том числе специального самоходного подвижного состава, а также технологического специального подвижного состава, разрабатываемые подразделениями железнодорожного транспорта предприятия;
10. Технический паспорт подъездного пути, продольный профиль пути, чертежи искусственных сооружений, схема-план с нанесенными на ней местами погрузки-выгрузки (разгрузки), с указанием специализации путей и складских площадей;
11. График проведения плановых ремонтных работ;
12. Порядок периодической инструментальной проверки плана и профиля подъездных путей;
13. Порядок обслуживания подъездного пути локомотивом ветвевладельца и локомотивом Национального оператора инфраструктуры;
14. Правила безопасности на железнодорожном транспорте;
15. Основные нормы законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Управление дорожным хозяйством
Умения:
1. Организовывать содержание и ремонт хозяйственных автомобильных дорог, включая инженерные сооружения, средства связи, дорожную разметку и указатели;

5. Теміржол инфрақұрылымының жағдайын диагностикалау мен бағалауды ұйымдастыруды бақылау;
6. Кәсіпорынның кірме жолын пайдалану мәселелері бойынша ұлттық инфрақұрылым операторымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
7. Теміржол көлігінің жаңа объектілерін пайдалануға беру немесе оларды жабу процестеріне қатысу;
8. Кірме жолдарды жөндеу жұмыстарының кестесін әзірлеуді және онымен мүдделі қызметтерді, бөлімшелерді, сыртқы контрагенттерді таныстыруды қамтамасыз ету;
9. Олар алып жатқан аумақ шегінде кірме жолдарды жарықтандыру процестерін бақылау, кірме жолдарды қоқыс пен қардан, арамшөптер мен жүк қалдықтарынан тазарту, жолдың жоғарғы құрылысынан және оның элементтерінен еріген және нөсер суларын бұру жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы;
2. Кәсіпорынның теміржол көлігі бөлімшесінің міндеттері, жүргізу шеңбері;
3. Темір жолдарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қағидалары;
4. Жасанды құрылыстарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қағидалары;
5. Жаңадан салынып жатқан жолдардың қолданыстағы кірме жолдарға жанасуын келісу қағидалары;
6. Кірме жол мен іргелес станция жұмысының бірыңғай технологиялық процесі;
7. Пойыздардың қозғалысы және теміржол көлігіндегі маневрлік жұмыс жөніндегі нұсқаулық;
8. Теміржол көлігіндегі дабыл нұсқаулығы;
9. Кәсіпорынның жергілікті нормативтік актілері, оның ішінде жолдарды, құрылыстарды, құрылғыларды, жылжымалы құрамды, оның ішінде арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды, сондай-ақ кәсіпорынның теміржол көлігі бөлімшелері әзірлейтін технологиялық арнайы жылжымалы құрамды пайдалануға, жобалауға және салуға қатысты нұсқаулықтар, техникалық шарттар, нормалар және басқа да нормативтік құжаттар;
10. Кірме жолдың техникалық паспорты, жолдың бойлық бейіні, жасанды құрылыстардың сызбалары, жолдар мен қойма алаңдарын мамандандыруды көрсете отырып, оған тиеу-түсіру (түсіру) орындары жазылған схема-жоспар;
11. Жоспарлы жөндеу жұмыстарын жүргізу кестесі;
12. Кірме жолдардың жоспары мен бейінін мерзімді аспаптық тексеру тәртібі;
13. Тармақ иеленушінің локомотивімен және ұлттық инфрақұрылым операторының локомотивімен кірме жолға қызмет көрсету тәртібі;
14. Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік ережелері;
15. Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасының негізгі нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жол шаруашылығын басқару
Машықтар:
1. Инженерлік құрылыстарды, байланыс құралдарын, жол таңбаларын және көрсеткіштерді қоса алғанда, шаруашылық автомобиль жолдарын күтіп ұстауды және жөндеуді ұйымдастыру;

2. Организовывать проведение обследований состояния хозяйственных автомобильных дорог и инженерных сооружений;
3. Участвовать в формировании бюджета на ремонт и содержание дорог и дорожных сооружений.
Знания:
1. Правила государственного учета автомобильных дорог;
2. Нормативы финансирования на ремонт, содержание хозяйственных автомобильных дорог;
3. Документы по оценке качества содержания автомобильных дорог при обследованиях;
4. Правила разработки, согласования и утверждения проектной и технической документации на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог;
5. Пpавила пользования хозяйственными автомобильными доpогами, доpожными сооpужениями и поpядок их охpаны;
6. Правила благоустройства, санитарного содержания, организации уборки территории.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Аналитический склад ума
Умение решать сложные задачи и проблемы
Ответственность
Коммуникабельность
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель группы производственной логистики
5
Ведущий специалист по планированию поставок и закупкам
13. Карточка профессии "Менеджер по транспорту (по производственной логистике)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Менеджер по транспорту (по производственной логистике)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 67. Менеджер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
практический опыт работы не менее 3 лет, предпочтительно наличие диплома FIATA "Международный Грузовой Экспедитор" или международного диплома CILT в области логистики и транспорта
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2421-0-015 - Специалист по коммерческому развитию
2421-0-021 - Специалист по эффективности производства
Основная цель деятельности:
Оптимизация логистических процессов на предприятии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

2. Шаруашылық автомобиль жолдары мен инженерлік құрылыстардың жай-күйіне зерттеу жүргізуді ұйымдастыру;
3. Жолдар мен жол құрылыстарын жөндеуге және күтіп ұстауға арналған бюджетті қалыптастыруға қатысу.
Білімдер:
1. Автомобиль жолдарын мемлекеттік есепке алу қағидалары;
2. Шаруашылық автомобиль жолдарын жөндеуге, күтіп-ұстауға қаржыландыру нормативтері;
3. Тексеру кезінде автомобиль жолдарын ұстау сапасын бағалау жөніндегі құжаттар;
4. Жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп ұстауға арналған жобалау және техникалық құжаттаманы әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары;
5. Шаруашылық автомобиль жолдарын, жол құрылыстарын пайдалану қағидалары және оларды қорғау тәртібі;
6. Аумақты абаттандыру, санитарлық күтіп ұстау, жинауды ұйымдастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Аналитикалық ойлау
Күрделі міндеттер мен мәселелерді шеше білу
Жауапкершілік
Қарым-қатынас
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Өндірістік логистика тобының жетекшісі
5
Жеткізуді жоспарлау және сатып алу бойынша жетекші маман
13. Кәсіпкер карточкасы "Көлік жөніндегі Менеджер (өндірістік логистика бойынша)":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
"Көлік жөніндегі Менеджер (өндірістік логистика бойынша)"
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
67 параграф. Менеджер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кемінде 3 жыл практикалық жұмыс өтілі, сондай-ақ FIATA "Халықаралық жүк экспедиторы" дипломының немесе логистика мен көлік саласындағы CILT халықаралық дипломының болуы құпталады.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2421-0-015 – Коммерциялық даму жөніндегі маман
2421-0-021 – Өндірістің тиімділігі жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіпорындағы логистикалық процестерді оңтайландыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Организация деятельности подчиненных служб и подразделений в соответствии со стратегическими целями предприятия в области логистики;
2. Организация логистической деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация деятельности подчиненных служб и подразделений в соответствии со стратегическими целями предприятия в области логистики
Навык 1:
Обеспечение эффективной работы подчиненных служб и подразделений
Умения:
1. Организовывать работу складского хозяйства, создавать условия для надлежащего хранения и сохранности материальных ресурсов и готовой продукции;
2. Взаимодействовать с диспетчерской службой склада;
3. Обеспечивать рациональное использование всех видов транспорта, совершенствование погрузочно-разгрузочных работ, принимать меры к максимальному оснащению этой службы необходимыми механизмами и приспособлениями;
4. Согласовывать маршруты и расписания движения транспорта предприятия в соответствии с внутренними нормативам;
5. Оценивать эффективность аутсорсинга услуг;
6. Формировать план-график технологических процессов;
7. Разрабатывать и согласовывать нормативную, методическую и организационно-распорядительную документацию;
8. Разрабатывать формы отчетности, методы ее ведения;
9. Организовывать работу по использованию и реализации вторичных ресурсов и побочных продуктов;
10. Обеспечивать своевременное составление сметно-финансовых и других документов, расчетов, установленной отчетности о выполнении планов по сбыту готовой продукции, финансовой деятельности, материально-технического снабжения и работы транспорта;
11. Координировать работу подчиненных служб и подразделений;
12. Руководить разработкой мер по ресурсосбережению и комплексному использованию материальных ресурсов, совершенствованию нормирования расхода сырья, материалов, оборотных средств и запасов материальных ценностей, по предупреждению образования и ликвидации сверхнормативных запасов товарно-материальных ценностей, а также перерасхода материальных ресурсов;
13. Использовать логистический подход к координации материальных потоков предприятия, обеспечивать согласование процессов снабжения, производства, сбыта в едином процессе;
14. Организовывать выполнение логистических процессов подразделениями предприятия;
15. Организовывать, управлять деятельностью подчиненных служб и структурных подразделений;
16. Обеспечивать функционирование процессов согласно требованиям системы менеджмента качества;
17. Взаимодействовать со смежными подразделениями, внутренними и внешними поставщиками и потребителями;

1. Кәсіпорынның логистика саласындағы стратегиялық мақсаттарына сәйкес бағынысты қызметтер мен бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру;
2. Логистикалық қызметті ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Кәсіпорынның логистика саласындағы стратегиялық мақсаттарына сәйкес бағынысты қызметтер мен бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру
1-дағды:
Бағынысты қызметтер мен бөлімшелердің тиімді жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қойма шаруашылығының жұмысын ұйымдастыру, материалдық ресурстар мен дайын өнімді тиісінше сақтау және сақтау үшін жағдайлар жасау;
2. Қойманың диспетчерлік қызметімен өзара әрекеттесу;
3. Көліктің барлық түрлерін ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету, тиеу-түсіру жұмыстарын жетілдіру, осы қызметті қажетті тетіктермен және құрылғылармен барынша жарақтандыру шараларын қабылдау;
4. Ішкі нормативтерге сәйкес кәсіпорынның көлік қозғалысының маршруттары мен кестелерін келісу;
5. Қызмет аутсорсингінің тиімділігін бағалау;
6. Технологиялық процестердің жоспар-кестесін қалыптастыру;
7. Нормативтік, әдістемелік және ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттаманы әзірлеу және келісу;
8. Есеп беру нысандарын, оны жүргізу әдістерін әзірлеу;
9. Қайталама ресурстар мен жанама өнімдерді пайдалану және сату бойынша жұмысты ұйымдастыру;
10. Сметалық-қаржылық және басқа да құжаттарды, есептерді, дайын өнімді өткізу, қаржылық қызмет, материалдық-техникалық жабдықтау және көлік жұмысы жөніндегі жоспарлардың орындалуы туралы белгіленген есептілікті уақтылы жасауды қамтамасыз ету;
11. Бағынысты қызметтер мен бөлімшелердің жұмысын үйлестіру;
12. Ресурсты үнемдеу және материалдық ресурстарды кешенді пайдалану, шикізат, материалдар, айналым қаражаттары мен материалдық құндылықтар қорларының шығынын нормалауды жетілдіру, тауарлық-материалдық құндылықтардың нормативтен тыс қорларының пайда болуын болдырмау және оларды жою, сондай-ақ материалдық ресурстардың артық жұмсалуы жөніндегі шараларды әзірлеуге басшылық жасау;
13. Кәсіпорынның материалдық ағындарын үйлестіруге логистикалық тәсілді қолдану, жабдықтау, өндіру, сату процестерін бірыңғай процесте үйлестіруді қамтамасыз ету;
14. Кәсіпорын бөлімшелерінің логистикалық процестерді орындауын ұйымдастыру;
15. Бағынысты қызметтер мен құрылымдық бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру, басқару;
16. Сапа менеджменті жүйесінің талаптарына сәйкес процестердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
17. Көршілес бөлімшелермен, ішкі және сыртқы жеткізушілермен және тұтынушылармен өзара әрекеттесу;

18. Участвовать в проведении анализа сбоев в работе, происшествий, связанных с производственными, транспортными процессами, выявлении причин и разработке мероприятий в области повышения надежности и безопасности процессов;
19. Участвовать в формировании бюджета на логистику, снабжение, хранение, сбыт, транспортировку;
20. Координировать и направлять информационные, финансовые, документальные потоки, связанные с перемещением материальных потоков;
21. Участвовать в выборе поставщиков услуг;
22. Участвовать в определении основных условий договоров с поставщиками, потребителями готовой продукции, организациями, оказывающими услуги по хранению, транспортировке, экспедиторами;
23. Участвовать в формировании системы экономических индикаторов работы предприятия, эффективности производства;
24. Определять и рассчитывать показатели результативности процессов;
25. Применять методы мотивации персонала;
26. Анализировать и прогнозировать потребности производства;
27. Контролировать ведение отчетности в соответствии с существующими стандартами, инструкциями и нормативной документацией;
28. Работать в информационных системах.
Знания:
1. Профиль, специализация и организационная структура предприятия;
2. Производственные мощности и кадровые ресурсы предприятия, номенклатура выпускаемой продукции;
3. Инфраструктура предприятия, основных поставщиков услуг;
4. Основы технологии производства;
5. Принципы организации и работы производственной системы;
6. Конъюнктура рынка услуг, связанных с логистикой, снабжением, хранением, перевозкой;
7. Существующая система управления логистическими затратами;
8. Направления снижения логистических затрат;
9. Основные нормы трудового законодательства;
10. Локальные нормативные акты предприятия;
11. Правила внутреннего трудового распорядка;
12. Методы и принципы логистики;
13. Принципы системы менеджмента качества;
14. Принципы управленческого учета;
15. Основы договорной работы;
16. Основные законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, акты государственных органов, регламентирующих производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность предприятия;
17. Основы деловой и профессиональной этики;
18. Информационные технологии и программные продукты;
19. Основы электронного документооборота, сервисы обмена электронными документами;
20. Основы конфликтологии;
21.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
22.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Планирование деятельности подчиненных служб и подразделений в соответствии со стратегическими целями предприятия
Умения:

18. Жұмыстағы іркілістерге, өндірістік, көлік процестеріне байланысты оқиғаларға талдау жүргізуге, процестердің сенімділігі мен қауіпсіздігін арттыру саласындағы себептерді анықтауға және іс-шараларды әзірлеуге қатысу;
19. Логистикаға, жабдықтауға, сақтауға, өткізуге, тасымалдауға арналған бюджетті қалыптастыруға қатысу;
20. Материалдық ағындардың қозғалысына байланысты ақпараттық, қаржылық, деректі ағындарды үйлестіру және бағыттау;
21. Қызмет көрсетушілерді таңдауға қатысу;
22. Дайын өнімді жеткізушілермен, тұтынушылармен, сақтау, тасымалдау қызметтерін көрсететін ұйымдармен, экспедиторлармен шарттардың негізгі талаптарын айқындауға қатысу;
23. Кәсіпорын жұмысының экономикалық индикаторлары жүйесін, өндіріс тиімділігін қалыптастыруға қатысу;
24. Процестердің нәтижелілік көрсеткіштерін анықтау және есептеу;
25. Қызметкерлерді ынталандыру әдістерін қолдану;
26. Өндіріс қажеттіліктерін талдау және болжау;
27. Қолданыстағы стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес есептілікті жүргізуді бақылау;
28. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның профилі, мамандануы және ұйымдастырушылық құрылымы;
2. Кәсіпорынның өндірістік қуаттары мен кадр ресурстары, шығарылатын өнім номенклатурасы;
3. Кәсіпорынның инфрақұрылымы, негізгі қызмет жеткізушілері;
4. Өндіріс технологиясының негіздері;
5. Өндірістік жүйені ұйымдастыру және жұмыс істеу принциптері;
6. Логистикаға, жабдықтауға, сақтауға, тасымалдауға байланысты қызметтер нарығының конъюнктурасы;
7. Логистикалық шығындарды басқарудың қолданыстағы жүйесі;
8. Логистикалық шығындарды төмендету бағыттары;
9. Еңбек заңнамасының негізгі нормалары;
10. Кәсіпорынның жергілікті нормативтік актілері;
11. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері;
12. Логистиканың әдістері мен принциптері;
13. Сапа менеджменті жүйесінің принциптері;
14. Басқарушылық есеп принциптері;
15. Шарттық жұмыс негіздері;
16. Қазақстан Республикасының негізгі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері, кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін регламенттейтін мемлекеттік органдардың актілері;
17. Іскерлік және кәсіби этика негіздері;
18. Ақпараттық технологиялар және бағдарламалық өнімдер;
19. Электрондық құжат айналымының негіздері, электрондық құжаттармен алмасу сервистері;
20. Конфликтология негіздері;
21. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
22. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Кәсіпорынның стратегиялық мақсаттарына сәйкес бағынысты қызметтер мен бөлімшелердің қызметін жоспарлау
Машықтар:

1. Согласовывать и контролировать выполнение планов материально-технического снабжения предприятия, сбыта готовой продукции, транспортного обеспечения процессов, оснащения служб необходимыми механизмами, приспособлениями, оборудованием;
2. Согласовывать и контролировать выполнение плана производства;
3. Участвовать в планировании производственной, снабженческой, сбытовой, транспортной, складской деятельности в соответствии с заказами потребителей;
4. Определять и рассчитывать необходимые ресурсы для выполнения логистических процессов;
5. Анализировать и прогнозировать потребности производства;
6. Ставить цели, определять задачи и контролировать их выполнение;
7. Работать в информационных системах.
Знания:
1. Локальные нормативные акты предприятия;
2. Профиль, специализация и организационная структура предприятия;
3. Стратегия и перспективы развития предприятия и отрасли;
4. Основы технологии производства;
5. Производственные мощности и кадровые ресурсы предприятия, номенклатура выпускаемой продукции;
6. Инфраструктура предприятия, основных поставщиков услуг;
7. Методы производственного планирования;
8. Принципы управленческого учета;
9. Основы экономики и анализа финансово-хозяйственной деятельности;
10. Информационные технологии и программные продукты;
11.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
12.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Осуществление контроля деятельности подчиненных служб и подразделений
Умения:
1. Осуществлять контроль над реализацией продукции, материально-техническим обеспечением предприятия, финансовыми и экономическими показателями деятельности предприятия, за правильным расходованием оборотных средств и целевым использованием банковских кредитов, займов, прекращением производства продукции, не имеющей сбыта;
2. Контролировать выполнение логистических процессов подразделениями предприятия;
3. Контролировать деятельность подчиненных служб и структурных подразделений;
4. Контролировать функционирование процессов согласно требованиям системы менеджмента качества;
5. Контролировать процесс взаимодействия подчиненных служб и подразделений со смежными подразделениями, внутренними и внешними поставщиками и потребителями;

1. Кәсіпорынды материалдық-техникалық жабдықтау, дайын өнімді өткізу, процестерді көліктік қамтамасыз ету, қызметтерді қажетті механизмдермен, құрылғылармен, жабдықтармен жабдықтау жоспарларының орындалуын келісу және бақылау;
2. Өндіріс жоспарының орындалуын үйлестіру және бақылау;
3. Тұтынушылардың тапсырыстарына сәйкес өндірістік, жабдықтау, сату, көлік, қойма қызметін жоспарлауға қатысу;
4. Логистикалық процестерді орындау үшін қажетті ресурстарды анықтау және есептеу;
5. Өндіріс қажеттіліктерін талдау және болжау;
6. Мақсаттар қою, міндеттерді анықтау және олардың орындалуын бақылау;
7. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу
Білімдер:
1. Кәсіпорынның жергілікті нормативтік актілері;
2. Кәсіпорынның профилі, мамандануы және ұйымдастырушылық құрылымы;
3. Кәсіпорын мен саланы дамытудың стратегиясы мен перспективалары;
4. Өндіріс технологиясының негіздері;
5. Кәсіпорынның өндірістік қуаттары мен кадр ресурстары, шығарылатын өнім номенклатурасы;
6. Кәсіпорынның инфрақұрылымы, негізгі қызмет жеткізушілері;
7. Өндірісті жоспарлау әдістері;
8. Басқарушылық есеп принциптері;
9. Экономика негіздері және қаржы-шаруашылық қызметті талдау;
10. Ақпараттық технологиялар және бағдарламалық өнімдер;
11. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
12. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Бағынысты қызметтер мен бөлімшелердің қызметін бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Өнімнің сатылуына, кәсіпорынның материалдық-техникалық қамтамасыз етілуіне, кәсіпорын қызметінің қаржылық және экономикалық көрсеткіштеріне, айналым қаражатының дұрыс жұмсалуына және банктік кредиттердің, қарыздардың мақсатты пайдаланылуына, өткізілмейтін өнім өндірісінің тоқтатылуына бақылауды жүзеге асыру;
2. Кәсіпорын бөлімшелерінің логистикалық процестердің орындалуын бақылау;
3. Бағынысты қызметтер мен құрылымдық бөлімшелердің қызметін бақылау;
4. Сапа менеджменті жүйесінің талаптарына сәйкес процестердің жұмысын бақылау;
5. Бағынышты қызметтер мен бөлімшелердің іргелес бөлімшелермен, ішкі және сыртқы жеткізушілермен және тұтынушылармен өзара іс-қимыл процесін бақылау;

6. Контролировать работу через систему экономических индикаторов, оценку эффективности производства;
7. Контролировать показатели результативности процессов;
8. Контролировать ведение отчетности в соответствии с существующими стандартами, инструкциями и нормативной документацией;
9. Работать в информационных системах.
Знания:
1. Профиль, специализация и организационная структура предприятия;
2. Производственные мощности и кадровые ресурсы предприятия, номенклатура выпускаемой продукции;
3. Основы технологии производства;
4. Принципы организации и работы производственной системы;
5. Основные нормы трудового законодательства;
6. Локальные нормативные акты предприятия;
7. Правила внутреннего трудового распорядка;
8. Методы и принципы логистики;
9. Принципы системы менеджмента качества;
10. Принципы управленческого учета;
11. Основы деловой и профессиональной этики;
12. Состав и структура экономических показателей, характеризующих различные стороны деятельности предприятия;
13. Информационные технологии и программные продукты;
14. Основы электронного документооборота, сервисы обмена электронными документами;
15. Основы конфликтологии;
16.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
17.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация логистической деятельности
Навык 1:
Проведение оптимизации логистических процессов
Умения:
1. Проводить анализ производительности логистических операций, анализ логистических затрат;
2. Оценивать новые технологии, разрабатывать инновационные решения и организовывать их внедрение;
3. Оптимизировать существующие и разрабатывать новые логистические схемы перемещения сырья, материалов, готовой продукции, в том числе с использованием транспортных средств предприятия и транспортных средств, принадлежащих другим лицам;
4. Пользоваться справочной документацией и литературой;
5. Принимать оптимальные и своевременные решения в логистических процессах;
6. Принимать решение об аутсорсинге услуг;
7. Руководить формированием цепочек поставок;
8. Определять и рассчитывать показатели результативности процессов;
9. Разрабатывать и осуществлять мероприятия по повышению эффективности работы, сокращению расходов на транспортировку и хранение товарно-материальных ценностей;

6. Экономикалық индикаторлар жүйесі арқылы жұмысты бақылау, өндіріс тиімділігін бағалау;
7. Процестердің нәтижелілік көрсеткіштерін бақылау;
8. Қолданыстағы стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес есептілікті жүргізуді бақылау;
9. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның профилі, мамандануы және ұйымдастырушылық құрылымы;
2. Кәсіпорынның өндірістік қуаттары мен кадр ресурстары, шығарылатын өнім номенклатурасы;
3. Өндіріс технологиясының негіздері;
4. Өндірістік жүйені ұйымдастыру және жұмыс істеу принциптері;
5. Еңбек заңнамасының негізгі нормалары;
6. Кәсіпорынның жергілікті нормативтік актілері;
7. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері;
8. Логистиканың әдістері мен принциптері;
9. Сапа менеджменті жүйесінің принциптері;
10. Басқарушылық есеп принциптері;
11. Іскерлік және кәсіби этика негіздері;
12. Кәсіпорын қызметінің әртүрлі аспектілерін сипаттайтын экономикалық көрсеткіштердің құрамы мен құрылымы;
13. Ақпараттық технологиялар және бағдарламалық өнімдер;
14. Электрондық құжат айналымының негіздері, электрондық құжаттармен алмасу сервистері;
15. Конфликтология негіздері;
16. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
17. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Логистикалық қызметті ұйымдастыру
1-дағды:
Логистикалық процестерді оңтайландыру
Машықтар:
1. Логистикалық операциялардың өнімділігін талдау, логистикалық шығындарды талдау;
2. Жаңа технологияларды бағалау, инновациялық шешімдерді әзірлеу және оларды енгізуді ұйымдастыру;
3. Шикізатты, материалдарды, дайын өнімді, оның ішінде кәсіпорынның Көлік құралдарын және басқа тұлғаларға тиесілі көлік құралдарын пайдалана отырып жылжытудың қолданыстағы логистикалық схемаларын оңтайландыру және жаңа логистикалық схемаларды әзірлеу;
4. Анықтамалық құжаттамалар мен әдебиеттерді пайдалану;
5. Логистикалық процестерде оңтайлы және уақтылы шешімдер қабылдау;
6. Қызметтер аутсорсингі туралы шешім қабылдау;
7. Жеткізу тізбегін қалыптастыруға жетекшілік ету;
8. Процестердің нәтижелілік көрсеткіштерін анықтау және есептеу;
9. Жұмыстың тиімділігін арттыру, тауарлық-материалдық құндылықтарды тасымалдау мен сақтауға арналған шығыстарды қысқарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру;

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
14. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Исполнитель:
Өзбеков С.Қ., +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
15. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Руководитель проекта:
Өзбеков С.Қ.
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Номер телефона: +7 (717) 298 33 02.
16. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 14 августа 2025 год.
17. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 23 декабря 2025 год.
18. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
19. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 год.
20. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2028 год.
Приложение 5 к приказу
Профессиональный стандарт: "Логистика пассажирских перевозок"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Логистика пассажирских перевозок" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и "Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов", утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33401), устанавливают требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) агломерационные перевозки – пассажирские перевозки, охватывающие городскую агломерацию, включая центральный город и близлежащие населенные пункты с развитой транспортной сетью;
2) система информирования – комплекс технических и программных средств для доведения до пассажиров информации о расписании, изменениях маршрутов, задержках и других событиях;
3) сменно-суточное планирование – процесс распределения работы и движения транспорта по сменам и суткам для обеспечения бесперебойного обслуживания пассажиропотока;
4) остановочные пункты – места посадки и высадки пассажиров на маршруте, включающие остановки на улицах, станциях или специализированные платформы;
5) багаж – личные вещи пассажиров, перевозимые вместе с ними в транспортном средстве;

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
14. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы:
С.Қ. Өзбеков, +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
15. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі.
Жоба жетекшісі:
С.Қ. Өзбеков
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Телефон нөмірі: +7 (717) 298 33 02.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 тамыз.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 23 желтоқсан.
18. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
19. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2-нұсқа, 2025 жыл.
20. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 31 желтоқсан.
Бұйрығына 5-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Жолаушылар тасымалының логистикасы"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Жолаушылар тасымалының логистикасы" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі №377 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33401 болып тіркелген) бекітілген Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларын бекіту туралы сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға қойылатын талаптарды белгілейді, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқыту, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) агломерациялық тасымалдар – орталық қаланы және көлік желісі дамыған жақын маңдағы елді мекендерді қоса алғанда, қалалық агломерацияны қамтитын жолаушылар тасымалы;
2) ақпараттандыру жүйесі – жолаушыларға кесте, маршруттардың өзгеруі, кідірістер және басқа да оқиғалар туралы ақпаратты жеткізуге арналған техникалық және бағдарламалық құралдар кешені;
3) ауысымдық-тәуліктік жоспарлау – жолаушылар ағынына үздіксіз қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін ауысымдар мен тәуліктер бойынша жұмыс пен көлік қозғалысын бөлу процесі;
4) аялдама пункттері – көшелерде, станцияларда немесе мамандандырылған платформаларда аялдамаларды қамтитын маршрутта жолаушыларды отырғызу және түсіру орындары;
5) багаж – жолаушылардың өздерімен бірге көлік құралында тасымалданатын жеке заттары;

6) маршрут – установленный путь движения транспортного средства с указанием начальной и конечной остановки, промежуточных пунктов и схемы движения;
7) система билетирования – совокупность процессов и технических средств для продажи, учета и контроля билетов на пассажирские перевозки;
8) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
9) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
10) диспетчерская служба – подразделение организации перевозок, осуществляющее контроль и координацию движения транспорта, и обработку информации о пассажиропотоке;
11) дорожное движение – организация движения транспортных средств и пешеходов на дорогах с целью обеспечения безопасности и эффективности перевозок;
12) путевой лист – документ, удостоверяющий выполнение рейса, содержащий информацию о маршруте, водителе, транспортном средстве и пробеге;
13) пассажир – физическое лицо, пользующееся услугами перевозчика на основании заключенного договора перевозки или ином законном основании;
14) пассажиропоток – количество пассажиров, перемещающихся по определенному маршруту, участку или направлению за определенный промежуток времени;
15) интермодальные перевозки – перемещение пассажиров или багажа с использованием различных видов транспорта, но с применением единого договора или билета;
16) инфраструктура – совокупность объектов, обеспечивающих движение пассажирского транспорта (дороги, пути, станции, остановки, терминалы, депо);
17) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
18) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
19) профессиональный стандарт (далее - профессиональный стандарт) – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
20) расписание – график движения транспортных средств, включающий время отправления, прибытия и интервал между рейсами;
21) транспорт – совокупность средств передвижения, используемых для перевозки пассажиров и багажа;
22) пригородные перевозки – транспортное обслуживание пассажиров между городом и прилегающими населенными пунктами или пригородной зоной;

6) бағыт – бастапқы және соңғы аялдаманы, аралық пункттерді және қозғалыс сызбасын көрсете отырып, көлік құралының белгіленген қозғалыс жолы;
7) билеттеу жүйесі – жолаушылар тасымалына билеттерді сатуға, есепке алуға және бақылауға арналған процестер мен техникалық құралдардың жиынтығы;
8) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
9) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
10) диспетчерлік қызмет – көлік қозғалысын бақылау мен үйлестіруді және жолаушылар ағыны туралы ақпаратты өңдеуді жүзеге асыратын тасымалдау ұйымының бөлімшесі;
11) жол қозғалысы – тасымалдаудың қауіпсіздігі мен тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында жолдарда көлік құралдары мен жаяу жүргіншілердің қозғалысын ұйымдастыру;
12) жол парағы – маршрут, жүргізуші, көлік құралы және жүгіріс туралы ақпаратты қамтитын рейстің орындалғанын куәландыратын құжат;
13) жолаушы – жасалған тасымалдау шарты негізінде немесе өзге де заңды негізде тасымалдаушының қызметтерін пайдаланатын жеке тұлға;
14) жолаушылар ағыны – белгілі бір уақыт аралығында белгілі бір маршрут, учаске немесе бағыт бойынша қозғалатын жолаушылар саны;
15) интермодальды тасымалдау – әртүрлі көлік түрлерін пайдалана отырып, бірақ бірыңғай шартты немесе билетті пайдалана отырып, жолаушыларды немесе багажды жылжыту;
16) инфрақұрылым – жолаушылар көлігінің қозғалысын қамтамасыз ететін объектілер жиынтығы (жолдар, станциялар, аялдамалар, терминалдар, депо);
17) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
18) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
19) кәсіптік стандарт (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
20) кесте – ұшу уақытын, келу уақытын және рейстер арасындағы аралықты қамтитын көлік құралдарының қозғалыс кестесі;
21) көлік – жолаушылар мен багажды тасымалдау үшін пайдаланылатын қозғалыс құралдарының жиынтығы;
22) қала маңындағы тасымалдар – қала мен іргелес елді мекендер немесе қала маңындағы аймақ арасындағы жолаушыларға көліктік қызмет көрсету;

23) городские перевозки – транспортное обслуживание пассажиров внутри города с регулярным расписанием и фиксированными маршрутами;
24) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
25) логистика – система планирования, организации и контроля процессов движения пассажиров, транспортных средств и сопутствующих ресурсов с целью обеспечения эффективной и безопасной перевозки;
26) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
27) мультимодальные перевозки – перевозки, при которых пассажир или багаж перемещается с использованием нескольких видов транспорта, с обеспечением согласованной логистики и учета времени пересадок;
28) пропускная способность – максимальное количество пассажиров или транспортных средств, которое может быть обслужено на определенном участке маршрута или в транспортной системе за единицу времени;
29) цифровые платформы – программные и интернет-сервисы для управления перевозками, продажи билетов, мониторинга транспорта и взаимодействия с пассажирами;
30) тариф – установленная стоимость проезда пассажира или перевозки багажа по определенному маршруту;
31) перевозчик – лицо, осуществляющее деятельность по перевозке грузов или пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений и указанное в перевозочных документах, владеющее на праве собственности или на ином законном основании подвижным составом, включая тяговые транспортные средства;
32) тахограф – устройство для регистрации скорости, времени движения и отдыха водителя, используемое для контроля соблюдения режима труда и отдыха.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) IT – информационные технологии;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
3) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
5) ТиПО – техническое и профессиональное образование;
6) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Логистика пассажирских перевозок.
5. Код профессионального стандарта: H135.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование:
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.21 Вспомогательная деятельность сухопутного транспорта;

23) қалалық тасымалдау – тұрақты кестесі және белгіленген маршруттары бар қала ішіндегі жолаушыларға көліктік қызмет көрсету;
24) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
25) логистика – тиімді және қауіпсіз тасымалдауды қамтамасыз ету мақсатында жолаушылардың, көлік құралдарының және ілеспе ресурстардың қозғалыс процестерін жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау жүйесі;
26) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
27) мультимодальды тасымалдар – жолаушы немесе багаж көліктің бірнеше түрін пайдалана отырып, келісілген логистиканы және трансплантация уақытын есепке алуды қамтамасыз ете отырып, тасымалданатын тасымалдар;
28) өткізу қабілеті – белгілі бір маршрут учаскесінде немесе уақыт бірлігінде көлік жүйесінде қызмет көрсетуге болатын жолаушылардың немесе көлік құралдарының максималды саны;
29) сандық платформалар – тасымалдауды басқару, билеттерді сату, көлік мониторингі және жолаушылармен өзара әрекеттесуге арналған бағдарламалық және интернет қызметтері;
30) тариф – белгілі бір маршрут бойынша жолаушының немесе багажды тасымалдаудың белгіленген құны;
31) тасымалдаушы – жүктерді немесе жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, почта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және тасымалдау құжаттарында көрсетілген, тартқыш көлік құралдарын қоса алғанда, меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде жылжымалы құрамды иеленетін тұлға;
32) тахограф – еңбек және демалыс режимінің сақталуын бақылау үшін пайдаланылатын жүргізушінің жылдамдығын, қозғалыс уақытын және демалысын тіркеуге арналған құрылғы.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) IT – ақпараттық технологиялар;
2) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
5) ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім беру;
6) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жолаушылар тасымалының логистикасы.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H135.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау:
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.21 Құрлықтағы жол көлігінің қосалқы қызметі;

52.21.9 Прочая вспомогательная деятельность сухопутного транспорта.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Логистика пассажирских перевозок" устанавливает требования к деятельности по удовлетворению потребностей пассажиров в качественных пассажирских перевозках.
8. Перечень карточек профессий:
1) Диспетчер (пассажирских перевозок) - 3 уровень ОРК;
2) Специалист по логистике (по развитию инфраструктуры пассажирского транспорта) - 6 уровень ОРК;
3) Специалист по логистике (по организации пассажирских перевозок) - 5 уровень ОРК;
4) Начальник службы (пассажирских перевозок) - 6 уровень ОРК;
5) Специалист по логистике (по проведению обследований пассажиропотоков) - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Диспетчер (пассажирских перевозок)":
Код группы:
3159-0
Код наименования занятия:
3159-0-001
Наименование профессии:
Диспетчер (пассажирских перевозок)
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:
без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и контроль за процессом диспетчерского управления автотранспортными средствами при перевозке пассажиров и багажа автомобильным транспортом
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Согласованное оперативное руководство пассажирскими перевозками
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Согласованное оперативное руководство пассажирскими перевозками
Навык 1:
Составление расписаний движения, контроль за соблюдением расписаний движения, выполнением планов перевозок, сменных заданий
Умения:
1. Составлять и корректировать расписания движения пассажирского транспорта с учетом пассажиропотоков условий эксплуатации и производственных заданий;
2. Осуществлять оперативный контроль соблюдения расписаний движения транспортных средств на маршрутах;
3. Анализировать отклонения от утвержденных расписаний и принимать меры по их устранению;
4. Контролировать выполнение планов перевозок и сменных заданий водительским составом;
5. Оперативно взаимодействовать с водителями линейным персоналом и смежными службами при нарушениях графиков движения;
6. Использовать автоматизированные системы диспетчерского управления и мониторинга для контроля движения пассажирского транспорта.
Знания:

52.21.9 Құрлық көлігінің өзге де қосалқы қызметі;
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Жолаушылар тасымалының логистикасы" кәсіптік стандарты жолаушылардың сапалы жолаушылар тасымалына деген қажеттіліктерін қанағаттандыру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды белгілейді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Диспетчер (жолаушылар тасымалы) - 3 СБШ-нің деңгейі;
2) Логистика маманы (жолаушылар көлігі инфрақұрылымын дамыту бойынша) – 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Логистика маманы (жолаушылар тасымалын ұйымдастыру бойынша) – 5 СБШ-нің деңгейі;
4) Бөлім бастығы (Жолаушылар тасымалы) – 6 СБШ-нің деңгейі;
5) Логистика маманы (жолаушылар ағынын зерттеу жөніндегі маманы) – 4 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптер карточкасы "Диспетчер (жолаушылар тасымалы)":
Топтың коды:
3159-0
Қызмет атауының коды:
3159-0-001
Кәсіптің атауы:
Диспетчер (жолаушылар тасымалы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау кезінде автокөлік құралдарын диспетчерлік басқару процесін ұйымдастыру және бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жолаушылар тасымалына келісілген жедел басшылық ету
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жолаушылар тасымалына келісілген жедел басшылық ету
1-дағды:
Қозғалыс кестесін жасау, қозғалыс кестесінің сақталуын, тасымалдау жоспарларының, ауысымдық тапсырмалардың орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Жолаушылар ағындарын, пайдалану шарттарын және өндірістік тапсырмаларды ескере отырып жолаушылар көлігінің қозғалыс кестесін жасау және түзету;
2. Маршруттарда көлік құралдарының қозғалыс кестелерінің сақталуын жедел бақылау;
3. Бекітілген қозғалыс кестелерінен ауытқуларды талдау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау;
4. Жүргізушілер құрамымен тасымалдау жоспарлары мен ауысымдық тапсырмалардың орындалуын бақылау;
5. Қозғалыс кестесі бұзылған жағдайда жүргізушілермен, желілік персоналмен және сабақтас қызметтермен жедел өзара іс-қимыл жасау;
6. Жолаушылар көлігінің қозғалысын бақылау үшін диспетчерлік басқару мен мониторингтің автоматтандырылған жүйелерін пайдалану.
Білімдер:

1. Нормативные правовые акты и локальные документы регламентирующие организацию пассажирских перевозок и диспетчерское управление;
2. Принципы формирования расписаний движения пассажирского транспорта и планирования перевозочного процесса;
3. Показатели выполнения планов перевозок и методы их контроля;
4. Причины отклонений от расписаний движения и способы их оперативного регулирования;
5. Порядок организации сменной работы водительского состава и распределения сменных заданий;
6. Функциональные возможности и правила применения автоматизированных диспетчерских систем и средств мониторинга транспорта;
7. Методики планирования и распределения сменных заданий водительскому составу;
8. Порядок проведения инструктажей и контроля допуска водителей к работе на линии;
9. Правила использования автоматизированных систем учета рабочего времени и контроля работы водителей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение согласованного оперативного руководства перевозками
Умения:
1. Осуществлять согласованное оперативное руководство пассажирскими перевозками на маршрутах;
2. Координировать действия водительского состава и линейного персонала в процессе перевозок;
3. Оперативно принимать решения при отклонениях от установленного режима движения;
4. Обеспечивать взаимодействие с диспетчерскими службами смежных подразделений и организаций;
5. Контролировать выполнение планов перевозок и соблюдение установленных графиков движения;
6. Использовать автоматизированные системы диспетчерского управления для мониторинга и регулирования перевозочного процесса.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и локальные документы регламентирующие организацию пассажирских перевозок;
2. Порядок организации оперативного руководства и диспетчерского управления перевозками;
3. Методы координации работы транспортных средств и водительского состава на маршрутах;
4. Причины нарушения графиков движения и способы их оперативного устранения;
5. Порядок взаимодействия с аварийными экстренными и смежными службами;
6. Функциональные возможности автоматизированных систем диспетчерского управления пассажирскими перевозками;
7. Правила организации пассажирских автомобильных перевозок и требования к управлению перевозочным процессом;
8. Правила дорожного движения и требования безопасности при эксплуатации пассажирских автотранспортных средств;
9. Нормы и правила режима труда и отдыха водителей пассажирского транспорта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Организация работы водителей пассажирских автотранспортных средств
Умения:

1. Жолаушылар тасымалын ұйымдастыру және диспетчерлік басқаруды реттейтін нормативтік-құқықтық актілер мен жергілікті құжаттар;
2. Жолаушылар көлігінің қозғалыс кестелерін құру және тасымалдау процесін жоспарлау принциптері;
3. Тасымалдау жоспарларының орындалу көрсеткіштері және оларды бақылау әдістері;
4. Қозғалыс кестелерінен ауытқулардың себептері және оларды жедел реттеу тәсілдері;
5. Жүргізуші құрамының ауысымдық жұмысын ұйымдастыру және ауысымдық тапсырмаларды бөлу тәртібі;
6. Автоматтандырылған диспетчерлік жүйелер мен көлікті бақылау құралдарының функционалдық мүмкіндіктері және қолдану ережелері;
7. Жүргізуші құрамына ауысымдық тапсырмаларды жоспарлау және бөлу әдістемелері;
8. Жүргізушілерге нұсқаулық жүргізу және олардың жолға шығуға рұқсат алуын бақылау тәртібі;
9. Жүргізушілердің жұмыс уақытын есепке алу және олардың жұмысын бақылау автоматтандырылған жүйелерін қолдану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Тасымалдарға келісілген жедел басшылықты қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Маршруттарда жолаушылар тасымалына келісілген жедел басшылықты жүзеге асыру;
2. Тасымалдау процесінде жүргізуші құрамы мен желілік персоналдың әрекеттерін үйлестіру;
3. Белгіленген қозғалыс режимінен ауытқу кезінде жедел шешім қабылдау;
4. Аралас бөлімшелер мен ұйымдардың диспетчерлік қызметтерімен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
5. Тасымалдау жоспарларының орындалуын және белгіленген қозғалыс кестелерінің сақталуын бақылау;
6. Тасымалдау процесін бақылау және реттеу үшін диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану.
Білімдер:
1. Жолаушылар тасымалын ұйымдастыруды реттейтін нормативтік құқықтық актілер және жергілікті құжаттар;
2. Тасымалдарды жедел басқаруды және диспетчерлік басқаруды ұйымдастыру тәртібі;
3. Маршруттардағы көлік құралдары мен жүргізуші құрамының жұмысын үйлестіру әдістері;
4. Қозғалыс кестесінің бұзылу себептері және оларды жедел жою тәсілдері;
5. Авариялық шұғыл және сабақтас қызметтермен өзара іс-қимыл тәртібі;
6. Жолаушылар тасымалын диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің функционалдық мүмкіндіктері;
7. Жолаушылар автомобиль тасымалдарын ұйымдастыру қағидалары және тасымалдау процесін басқаруға қойылатын талаптар;
8. Жол жүрісі қағидалары және жолаушылар автокөлік құралдарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік талаптары;
9. Жолаушылар көлігі жүргізушілерінің еңбек және демалыс режимінің нормалары мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Жолаушылар автокөлік құралдары жүргізушілерінің жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:

1. Организовывать работу водителей пассажирских автотранспортных средств в соответствии с планами перевозок и расписаниями движения;
2. Распределять сменные задания между водителями с учетом режима труда и отдыха;
3. Контролировать соблюдение водителями установленного режима работы и требований безопасности движения;
4. Оперативно корректировать работу водительского состава при изменении дорожной обстановки и перевозочного процесса;
5. Обеспечивать взаимодействие водителей с диспетчерской службой и линейным персоналом;
6. Использовать автоматизированные системы учета и контроля работы водителей пассажирского транспорта.
Знания:
1. Правила перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, а также другие положения и инструкции о порядке осуществления пассажирских перевозок, организации оперативного управления движением транспорта;
2. Основные нормативные правовые и нормативно-технические документы, регламентирующие порядок дорожного движения;
3. Порядок и методы получения и передачи данных об условиях и особенностях перевозок на маршрутах, состоянии дорог, особенностях движения на отдельных участках, а также сводок метеослужбы;
4. Маршрутная сеть и условия движения, обеспечивающие безопасность перевозки;
5. Схема дорог и их состояние на маршрутах движения транспортных средств;
6. Расписание движения и остановочные пункты на маршрутах движения транспортных средств;
7. Требования завода — изготовителя транспортных средств;
8. Современные способы мониторинга и контроля работы транспорта, мониторинга условий и особенностей перевозок на маршрутах, базирующиеся на использовании современного оборудования и приборов учета, системах спутникового мониторинга и прочие;
9. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии, противопожарной защиты;
10. Внутренние положения и инструкции о порядке организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом;
11. Средства вычислительной техники, коммуникации и связи;
12. Порядок ведения отчетной документации;
13. Основы экономики, организации труда и производства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Осуществление документального оформления перевозок
Умения:
1. Оформлять транспортную и учетную документацию по пассажирским перевозкам в установленном порядке;
2. Вести путевые листы и иную первичную документацию по работе пассажирского автотранспорта;
3. Контролировать правильность и полноту заполнения документов водителями и линейным персоналом;

1. Жолаушылар автокөлік құралдарының жүргізушілерінің жұмысын тасымалдау жоспарлары мен қозғалыс кестелеріне сәйкес ұйымдастыру;
2. Еңбек және демалыс режимін ескере отырып, жүргізушілер арасында ауысымдық тапсырмаларды бөлу;
3. Жүргізушілердің белгіленген жұмыс режимін және қозғалыс қауіпсіздігі талаптарын сақтауын бақылау;
4. Жол жағдайы мен тасымалдау процесі өзгерген кезде жүргізуші құрамының жұмысын жедел түзету;
5. Жүргізушілердің диспетчерлік қызметпен және желілік персоналмен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
6. Жолаушылар көлігі жүргізушілерінің жұмысын есепке алу мен бақылаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану.
Білімдер:
1. Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидалары, сондай-ақ жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыру, көлік қозғалысын жедел басқаруды ұйымдастыру тәртібі туралы басқа да ережелер мен нұсқаулықтар;
2. Жол жүрісі тәртібін реттейтін негізгі нормативтік құқықтық және нормативтік-техникалық құжаттар;
3. Маршруттардағы тасымалдардың шарттары мен ерекшеліктері, жолдардың жай-күйі, жекелеген учаскелердегі қозғалыс ерекшеліктері туралы деректерді алу және беру тәртібі мен әдістері, сондай-ақ метеорологиялық қызметтің қысқаша мазмұны;
4. Тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ететін маршруттық желі және қозғалыс шарттары;
5. Жолдардың сызбасы және олардың көлік құралдарының қозғалыс маршруттарындағы жай-күйі;
6. Көлік құралдарының қозғалыс маршруттарындағы қозғалыс кестесі және аялдама пункттері;
7. Көлік құралдарын дайындаушы зауыттың талаптары;
8. Көлік жұмысын мониторингілеу мен бақылаудың, қазіргі заманғы жабдықтар мен есепке алу аспаптарын, спутниктік мониторинг жүйелерін пайдалануға негізделген маршруттардағы тасымалдардың шарттары мен ерекшеліктеріне мониторинг жүргізудің қазіргі заманғы тәсілдері және басқалар;
9. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрттен қорғау қағидалары мен нормалары;
10. Тасымалдауды ұйымдастыру және тасымалдау процесін жедел басқару тәртібі туралы ішкі ережелер мен нұсқаулықтар;
11. Есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдары;
12. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі;
13. Экономика, еңбекті ұйымдастыру және өндіріс негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Тасымалдауды құжаттамалық ресімдеуді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Белгіленген тәртіппен жолаушылар тасымалы бойынша көліктік және есептік құжаттаманы ресімдеу;
2. Жолаушылар автокөлігінің жұмысы бойынша жол парақтарын және өзге де бастапқы құжаттаманы жүргізу;
3. Жүргізушілер мен желілік персоналдың құжаттарды толтыруының дұрыстығы мен толықтығын бақылау;

4. Осуществлять учет выполненных рейсов объемов перевозок и отработанного времени;
5. Подготавливать отчетные документы по выполнению планов перевозок и сменных заданий;
6. Использовать автоматизированные системы для оформления и хранения документации по пассажирским перевозкам.
Знания:
1. Правила перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, а также другие положения и инструкции о порядке осуществления пассажирских перевозок, организации оперативного управления движением транспорта;
2. Порядок оформления, выдачи, приема и обработки путевых листов, сменных заданий и документов по выполненным перевозкам;
3. Порядок учета технико-эксплуатационных показателей;
4. Приемы и методы делового общения, ведения переговоров;
5. Виды и назначение транспортной учетной и отчетной документации при пассажирских перевозках;
6. Порядок учета рейсов пассажиропотоков и показателей работы автотранспорта;
7. Правила хранения обработки и передачи документов по пассажирским перевозкам;
8. Правила применения автоматизированных информационных систем для ведения перевозочной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Грамотность
Способность уверенно и четко выражать собственное мнение
Внимательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Специалист по организации пассажирских перевозок
3
Оператор диспетчерского движения
10. Карточка профессии "Специалист по логистике (по развитию инфраструктуры пассажирского транспорта)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-008
Наименование профессии:
Специалист по логистике (по развитию инфраструктуры пассажирского транспорта)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее образование (бакалавриат) и практический опыт работы в транспортной или логистической отрасли не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Удовлетворение потребности населения в пассажирских перевозках
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование развития пассажирского транспорта;

4. Орындалған рейстерді тасымалдау көлемін және жұмыс істеген уақытты есепке алуды жүзеге асыру;
5. Тасымалдау жоспарлары мен ауысымдық тапсырмаларды орындау бойынша есепті құжаттарды дайындау;
6. Жолаушылар тасымалы бойынша құжаттаманы ресімдеу және сақтау үшін автоматтандырылған жүйелерді пайдалану.
Білімдер:
1. Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидалары, сондай-ақ жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыру, көлік қозғалысын жедел басқаруды ұйымдастыру тәртібі туралы басқа да ережелер мен нұсқаулықтар;
2. Жол парақтарын, ауысымдық тапсырмаларды және орындалған тасымалдар бойынша құжаттарды ресімдеу, беру, қабылдау және өңдеу тәртібі;
3. Техникалық-пайдалану көрсеткіштерін есепке алу тәртібі;
4. Іскерлік қарым-қатынас, келіссөздер жүргізу әдістері мен әдістері;
5. Жолаушылар тасымалы кезіндегі көліктік есептік және есептік құжаттаманың түрлері мен мақсаты;
6. Жолаушылар ағынының рейстерін және автокөлік жұмысының көрсеткіштерін есепке алу тәртібі;
7. Жолаушылар тасымалы бойынша құжаттарды сақтау өңдеу және беру қағидалары;
8. Тасымалдау құжаттамасын жүргізу үшін автоматтандырылған ақпараттық жүйелерді қолдану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Сауаттылық
Өз пікірін сенімді және нақты жеткізе білу
Зейін
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Жолаушылар тасымалын ұйымдастыру жөніндегі маман
3
Диспетчерлік қозғалыс операторы
10. Кәсіптер карточкасы "Логистика маманы (жолаушылар көлігі инфрақұрылымын дамыту бойынша)":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-008
Кәсіптің атауы:
Логистика маманы (жолаушылар көлігі инфрақұрылымын дамыту бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жоғары білім (бакалавриат) және көлік немесе логистика саласында кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Халықтың жолаушылар тасымалына қажеттілігін қанағаттандыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жолаушылар көлігін дамытуды жоспарлау;

2. Совершенствование городских, пригородных и агломерационных транспортных систем.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Планирование развития пассажирского транспорта
Навык 1:
Осуществление планирования развития инфраструктуры пассажирского транспорта
Умения:
1. Определять текущую и перспективную потребность населения в инфраструктуре пассажирского транспорта, в ее отдельных элементах, с учетом прогнозов территориального развития, изменения численности населения, социально-экономического развития, направлений технического и технологического развития транспорта и инфраструктуры;
2. Проводить анализ существующих характеристик и показателей работы транспорта региона, города, составлять прогнозы с учетом перспектив градостроительного развития;
3. Организовывать проведение социологических исследований для изучения транспортных предпочтений и поведения населения;
4. Разрабатывать прогнозы и перспективные планы развития инфраструктуры пассажирского транспорта, ее элементов;
5. Разрабатывать и реализовывать мероприятия по внедрению прогрессивных технологических процессов работы пассажирских терминалов;
6. Разрабатывать предложения по источникам финансирования проектов развития инфраструктуры пассажирского транспорта, в том числе на основе государственно-частного партнерства;
7. Разрабатывать предложения по внедрению новой техники и технологий, систем диспетчерского регулирования работы пассажирского транспорта, информирования пассажиров общественного транспорта, современных систем билетирования и прочие;
8. Разрабатывать предложения по повышению уровня безопасности пассажирского транспорта, дорожного движения;
9. Работать с цифровыми системами управления пассажирскими перевозками.
Знания:
1. Система стратегического планирования Республики Казахстан;
2. Основы транспортного планирования, порядок разработки градостроительных проектов комплексного планирования развития и застройки территории;
3. Технологии организации пассажирских перевозок на разных видах транспорта;
4. Современные тенденции в демографии и мобильности населения;
5. Современные подходы к организации пассажирских перевозок, в том числе в условиях городов и агломераций;
6. Современное состояние безопасности дорожного движения;
7. Знание английского языка на достаточном уровне (при необходимости) для переговоров и деловой переписки, чтения специализированной литературы;
8. Принципы цифрового планирования маршрутов, анализа пассажиропотока и транспортного моделирования;
9. Инструменты электронного документооборота, отчетности и презентации данных;

2. Қалалық, қала маңындағы және агломерациялық көлік жүйелерін жетілдіру.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жолаушылар көлігін дамытуды жоспарлау
1-дағды:
Жолаушылар көлігі инфрақұрылымын дамытуды жоспарлауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Аумақтық даму болжамдарын, халық санының өзгеруін, әлеуметтік-экономикалық дамуды, көлік пен инфрақұрылымның техникалық және технологиялық даму бағыттарын ескере отырып, халықтың жолаушылар көлігі инфрақұрылымына, оның жекелеген элементтеріне ағымдағы және перспективалық қажеттілігін айқындау;
2. Өңір, қала көлігінің қолданыстағы сипаттамалары мен жұмыс көрсеткіштеріне талдау жүргізу, қала құрылысын дамыту перспективаларын ескере отырып болжамдар жасау;
3. Халықтың көліктік қалауы мен мінез-құлқын зерттеу үшін әлеуметтанулық зерттеулер жүргізуді ұйымдастыру;
4. Жолаушылар көлігі инфрақұрылымын, оның элементтерін дамытудың болжамдары мен перспективалық жоспарларын әзірлеу;
5. Жолаушылар терминалдары жұмысының прогрессивті технологиялық процестерін енгізу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және іске асыру;
6. Жолаушылар көлігі инфрақұрылымын дамыту жобаларын қаржыландыру көздері бойынша, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде ұсыныстар әзірлеу;
7. Жаңа техника мен технологияларды, жолаушылар көлігі жұмысын диспетчерлік реттеу жүйелерін, қоғамдық көлік жолаушыларын ақпараттандыруды, билеттеудің заманауи жүйелерін және басқаларын енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
8. Жолаушылар көлігі, жол қозғалысы қауіпсіздігінің деңгейін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
9. Жолаушылар тасымалын басқарудың цифрлық жүйелерімен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының стратегиялық жоспарлау жүйесі;
2. Көліктік жоспарлау негіздері, аумақты дамыту мен салуды кешенді жоспарлаудың қала құрылысы жобаларын әзірлеу тәртібі;
3. Көліктің әртүрлі түрлерінде жолаушылар тасымалын ұйымдастыру технологиялары;
4. Халықтың демографиясы мен ұтқырлығының қазіргі тенденциялары;
5. Жолаушылар тасымалын ұйымдастырудың заманауи тәсілдері, оның ішінде қалалар мен агломерациялар жағдайында;
6. Жол қозғалысы қауіпсіздігінің қазіргі жағдайы;
7. Келіссөздер жүргізу және іскерлік хат алмасу, мамандандырылған әдебиеттерді зерделеу үшін жеткілікті деңгейде (қажет болған жағдайда) ағылшын тілін білу;
8. Маршруттарды цифрлық жоспарлау, жолаушылар ағынын талдау және көліктік модельдеу принциптері;
9. Электрондық құжат айналымы, есептілік және деректерді ұсыну құралдары;

10. Современные IT-решения в развитии транспортной инфраструктуры (умные остановки, системы информирования, цифровые платформы управления).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление планирования развития маршрутной сети пассажирского транспорта
Умения:
1. Руководить разработкой планов развития сети маршрутов движения пассажирского транспорта на основе изучения потребностей населения, планов территориального развития;
2. Предлагать новые способы, технологии организации пассажирских перевозок;
3. Участвовать в работе по предупреждению дорожно-транспортных происшествий;
4. Обеспечивать своевременную паспортизацию маршрутов и разработку расписаний движения транспорта на основе нормирования скоростей их движения и изучения пассажиропотоков;
5. Разрабатывать нормативные и методические материалы по вопросам организации работы пассажирского транспорта;
6. Получать и обрабатывать, анализировать информацию о работе транспорта на линии в части соблюдения расписаний движения, состоянии экипировки, оборудовании пассажирских терминалов, диспетчерских и остановочных пунктов, состоянии автомобильных дорог, железнодорожных путей, разворотных площадок, заездных "карманов" на каждом маршруте, об условиях для труда и отдыха водителей;
7. Обобщать и распространять передовые практики, способствующие совершенствованию организации пассажирских перевозок, повышению культуры обслуживания пассажиров.
Знания:
1. Технологии организации пассажирских перевозок на разных видах транспорта;
2. Существующая сеть маршрутов движения пассажирского транспорта, ее характеристики, расписание движения транспорта, условия движения по маршрутам;
3. Современные тенденции в демографии и мобильности населения, решении транспортных проблем городов и агломераций;
4. Современные подходы к организации пассажирских перевозок, в том числе в условиях городов и агломераций;
5. Современное состояние безопасности дорожного движения;
6. Передовая практика в сфере повышения безопасности дорожного движения;
7. Экономика транспорта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Совершенствование городских, пригородных и агломерационных транспортных систем
Навык 1:
Разработка рекомендаций по совершенствованию транспортных систем
Умения:
1. Разрабатывать предложения по развитию и совершенствованию внутригородских, пригородных, агломерационных транспортных связей, повышению пропускной способности отдельных элементов дорожной сети, терминалов;
2. Разрабатывать предложения по внедрению современных методов оплаты услуг транспорта, проезда по платным дорогам, парковки и хранения автомобилей;

10. Көлік инфрақұрылымын дамытудағы заманауи IT-шешімдер (ақылды аялдамалар, ақпараттандыру жүйелері, цифрлық басқару платформалары).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жолаушылар көлігінің маршруттық желісін дамытуды жоспарлауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Халықтың қажеттіліктерін, аумақтық даму жоспарларын зерделеу негізінде жолаушылар көлігінің қозғалыс маршруттары желісін дамыту жоспарларын әзірлеуге басшылық жасау;
2. Жолаушылар тасымалын ұйымдастырудың жаңа тәсілдерін, технологияларын ұсыну;
3. Жол-көлік оқиғаларының алдын алу жөніндегі жұмысқа қатысу;
4. Маршруттарды уақтылы паспорттауды және олардың қозғалыс жылдамдығын нормалау және жолаушылар ағынын зерттеу негізінде көлік қозғалысының кестесін әзірлеуді қамтамасыз ету;
5. Жолаушылар көлігінің жұмысын ұйымдастыру мәселелері бойынша нормативтік және әдістемелік материалдар әзірлеу;
6. Қозғалыс кестелерін сақтау бөлігінде желідегі көліктің жұмысы, жабдықтау жағдайы, жолаушылар терминалдарының, диспетчерлік және аялдама пункттерінің жабдықтары, автомобиль жолдарының, темір жолдардың, бұрылыс алаңдарының, әрбір маршруттағы кірме "қалталардың" жай-күйі, жүргізушілердің еңбегі мен демалысы үшін жағдайлар туралы ақпаратты алу және өңдеу, талдау;
7. Жолаушылар тасымалын ұйымдастыруды жетілдіруге, жолаушыларға қызмет көрсету мәдениетін арттыруға ықпал ететін озық тәжірибелерді жинақтау және тарату.
Білімдер:
1. Көліктің әртүрлі түрлерінде жолаушылар тасымалын ұйымдастыру технологиялары;
2. Қолданыстағы жолаушылар көлігі маршруттарының желісі, оның сипаттамалары, көлік қозғалысының кестесі, маршруттар бойынша қозғалыс шарттары;
3. Халықтың демографиясы мен ұтқырлығындағы, қалалар мен агломерациялардың көлік проблемаларын шешудегі қазіргі тенденциялар;
4. Жолаушылар тасымалын ұйымдастырудың заманауи тәсілдері, оның ішінде қалалар мен агломерациялар жағдайында;
5. Жол қозғалысы қауіпсіздігінің қазіргі жағдайы;
6. Жол қозғалысы қауіпсіздігін арттыру саласындағы озық тәжірибе;
7. Көлік экономикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Қалалық, қала маңындағы және агломерациялық көлік жүйелерін жетілдіру
1-дағды:
Көлік жүйелерін жетілдіру бойынша ұсынымдар әзірлеу
Машықтар:
1. Қалаішілік, қала маңындағы, агломерациялық көлік байланыстарын дамыту және жетілдіру, жол желісінің жекелеген элементтерінің, терминалдардың өткізу қабілетін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
2. Көлік қызметтеріне ақы төлеудің, ақылы жолдармен жүрудің, автомобильдерді тұраққа қою мен сақтаудың заманауи әдістерін енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу;

3. Разрабатывать рекомендации по развитию систем регулирования дорожного движения, в том числе с использованием средств телематики, спутниковой навигации;
4. Разрабатывать мероприятия по совершенствованию системы городских и пригородных пассажирских перевозок;
5. Разрабатывать предложения по развитию системы нормативной правовой и нормативно-технической документации, регламентирующей вопросы организации пассажирских перевозок и технической эксплуатации транспортных средств;
6. Организовать мониторинг и системный анализ транспортных потоков на территории агломераций, городов, прочих населенных пунктов с использованием современных информационно-коммуникационных технологий, систем математического моделирования транспортных процессов.
Знания:
1. Основы транспортного планирования, порядок разработки градостроительных проектов комплексного планирования развития и застройки территории;
2. Технология организации пассажирских перевозок;
3. Современные тенденции в демографии и мобильности населения;
4. Современные подходы к организации пассажирских перевозок, в том числе в условиях городов;
5. Современное состояние безопасности дорожного движения;
6. Современные транспортные технологии, в том числе современные системы скоростного пассажирского транспорта, основные технические характеристики современных транспортных технологий;
7. Принципы создания и развития интегрированной системы пассажирских перевозок;
8. Экономика транспорта;
9. Основы транспортного моделирования;
10. Основы логистики;
11. Методы проведения технико-экономических расчетов с применением современных средств вычислительной техники;
12. Знание английского языка на достаточном уровне (при необходимости) для переговоров и деловой переписки, чтения специализированной литературы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Консультирование органов власти, компании и населения по вопросам, связанным с городским и региональным транспортным планированием
Умения:
1. Информировать и консультировать по вопросам развития и совершенствования внутригородских, пригородных, агломерационных транспортных связей, повышения пропускной способности инфраструктуры;
2. Информировать и консультировать по вопросам системы нормативной правовой и нормативно-технической документации, регламентирующей порядок организации пассажирских перевозок и технической эксплуатации транспортных средств;
3. Консультировать по вопросам внедрения современных методов, техник и технологий, применяемых на пассажирском транспорте;
4. Оценивать и разрабатывать стратегии развития транспортной инфраструктуры, повышающие эффективность пассажирских перевозок и пропускную способность городских и региональных транспортных систем;

3. Жол қозғалысын реттеу жүйелерін, оның ішінде телематика, спутниктік навигация құралдарын пайдалана отырып дамыту жөнінде ұсынымдар әзірлеу;
4. Қалалық және қала маңындағы жолаушылар тасымалы жүйесін жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
5. Жолаушылар тасымалын ұйымдастыру және көлік құралдарын техникалық пайдалану мәселелерін регламенттейтін нормативтік құқықтық және нормативтік-техникалық құжаттама жүйесін дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
6. Қазіргі заманғы ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, көлік процестерін математикалық модельдеу жүйелерін пайдалана отырып, агломерациялар, қалалар, өзге де елді мекендер аумағындағы көлік ағындарының мониторингін және жүйелі талдауын ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Көліктік жоспарлау негіздері, аумақты дамыту мен салуды кешенді жоспарлаудың қала құрылысы жобаларын әзірлеу тәртібі;
2. Жолаушылар тасымалын ұйымдастыру технологиясы;
3. Халықтың демографиясы мен ұтқырлығының қазіргі тенденциялары;
4. Жолаушылар тасымалын ұйымдастырудың заманауи тәсілдері, оның ішінде қалалар жағдайында;
5. Жол қозғалысы қауіпсіздігінің қазіргі жағдайы;
6. Заманауи көлік технологиялары, оның ішінде жылдам жолаушылар көлігінің заманауи жүйелері, қазіргі заманғы көлік технологияларының негізгі техникалық сипаттамалары;
7. Жолаушылар тасымалдарының интеграцияланған жүйесін құру және дамыту қағидаттары;
8. Көлік экономикасы;
9. Көліктік модельдеу негіздері;
10. Логистика негіздері;
11. Есептеу техникасының заманауи құралдарын қолдана отырып, техникалық-экономикалық есептеулер жүргізу әдістері;
12. Келіссөздер жүргізу және іскерлік хат алмасу, мамандандырылған әдебиеттерді зерделеу үшін жеткілікті деңгейде (қажет болған жағдайда) ағылшын тілін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Қалалық және аймақтық көлікті жоспарлауға қатысты мәселелер бойынша билік органдарына, компанияға және халыққа кеңес беру
Машықтар:
1. Қалаішілік, қала маңындағы, агломерациялық көлік байланыстарын дамыту және жетілдіру, инфрақұрылымның өткізу қабілетін арттыру мәселелері бойынша ақпараттандыру және консультация беру;
2. Жолаушылар тасымалын ұйымдастыру және көлік құралдарын техникалық пайдалану тәртібін регламенттейтін нормативтік құқықтық және нормативтік-техникалық құжаттама жүйесі мәселелері бойынша ақпараттандыру және консультация беру;
3. Жолаушылар көлігінде қолданылатын заманауи әдістерді, техникалар мен технологияларды енгізу мәселелері бойынша кеңес беру;
4. Жолаушылар тасымалының тиімділігін және қалалық және өңірлік көлік жүйелерінің өткізу қабілетін арттыратын көлік инфрақұрылымын дамыту стратегияларын бағалау және әзірлеу;

5. Информировать и консультировать по вопросам нормативно-правовой и технической документации, регулирующей организацию перевозок и эксплуатацию транспортных средств;
6. Рекомендовать и внедрять современные методы, технологии и цифровые решения для оптимизации работы пассажирского транспорта и улучшения качества обслуживания населения.
Знания:
1. Основы транспортного планирования, порядок разработки градостроительных проектов комплексного планирования развития и застройки территории;
2. Технологии организации пассажирских перевозок;
3. Основные нормативные правовые и нормативно-технические документы, регламентирующие организацию пассажирских перевозок и техническую эксплуатацию транспортных средств;
4. Современные тенденции в демографии и мобильности населения;
5. Современные подходы к организации пассажирских перевозок, в том числе в условиях городов;
6. Современное состояние безопасности дорожного движения и методы ее обеспечения;
7. Современные транспортные технологии, в том числе современные системы скоростного пассажирского транспорта, отдельные технические характеристики современных транспортных технологий;
8. Принципы создания и развития интегрированной системы пассажирских перевозок;
9. Экономика транспорта;
10. Основы транспортного моделирования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Способность уверенно и четко выражать собственное мнение
Грамотность
Внимательность
Математический склад ума
Способность к точным расчетам
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник службы пассажирских перевозок
5
Начальник службы пассажирских перевозок
11. Карточка профессии "Специалист по логистике (по организации пассажирских перевозок)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-008
Наименование профессии:
Специалист по логистике (по организации пассажирских перевозок)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:
стаж работы по специальности не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Удовлетворение потребности населения в пассажирских перевозках
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

5. Тасымалдауды ұйымдастыруды және көлік құралдарын пайдалануды реттейтін нормативтік-құқықтық және техникалық құжаттама мәселелері бойынша ақпараттандыру және консультация беру;
6. Жолаушылар көлігінің жұмысын оңтайландыру және халыққа қызмет көрсету сапасын жақсарту үшін заманауи әдістерді, технологияларды және цифрлық шешімдерді ұсыну және енгізу.
Білімдер:
1. Көліктік жоспарлау негіздері, аумақты дамыту мен салуды кешенді жоспарлаудың қала құрылысы жобаларын әзірлеу тәртібі;
2. Жолаушылар тасымалын ұйымдастыру технологиялары;
3. Жолаушылар тасымалын ұйымдастыруды және көлік құралдарын техникалық пайдалануды реттейтін негізгі нормативтік құқықтық және нормативтік-техникалық құжаттар;
4. Халықтың демографиясы мен ұтқырлығының қазіргі тенденциялары;
5. Жолаушылар тасымалын ұйымдастырудың заманауи тәсілдері, оның ішінде қалалар жағдайында;
6. Жол қозғалысы қауіпсіздігінің қазіргі жағдайы және оны қамтамасыз ету әдістері;
7. Қазіргі заманғы көлік технологиялары, оның ішінде жылдам жолаушылар көлігінің заманауи жүйелері, қазіргі заманғы көлік технологияларының жекелеген техникалық сипаттамалары;
8. Жолаушылар тасымалдарының интеграцияланған жүйесін құру және дамыту қағидаттары;
9. Көлік экономикасы;
10. Көліктік модельдеу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Өз пікірін сенімді және анық жеткізе білу
Сауаттылық
Зейін
Математикалық ойлау
Дәл есептеу қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Жолаушылар тасымалы қызметінің бастығы
5
Жолаушылар тасымалы қызметінің бастығы
11. Кәсіптер карточкасы "Логистика маманы (жолаушылар тасымалын ұйымдастыру бойынша)":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-008
Кәсіптің атауы:
Логистика маманы (жолаушылар тасымалын ұйымдастыру бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері бойынша
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
мамандығы бойынша кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Халықтың жолаушылар тасымалына қажеттілігін қанағаттандыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Руководство разработкой и реализацией текущих и перспективных планов пассажирских перевозок
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Руководство разработкой и реализацией текущих и перспективных планов пассажирских перевозок
Навык 1:
Организация пассажирских перевозок
Умения:
1. Изучать обслуживаемый регион, объемы и направления пассажиропотоков;
2. Организовывать сменно-суточное планирование перевозок, разрабатывать расписание движения на маршрутах;
3. Разрабатывать соответствующую документацию, необходимую для открытия новых и изменения действующих маршрутов;
4. Разрабатывать дифференцированные маршрутные нормы расхода топлива для автотранспортных средств;
5. Контролировать содержание дорог в зоне работы автотранспортных средств и принимать через соответствующие государственные органы меры по приведению их в исправное состояние;
6. Участвовать в организации остановочных пунктов и обеспечивать контроль над правильностью их обустройства.
Знания:
1. Правила организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов;
2. Правила перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, а также другие положения и инструкции о порядке осуществления перевозок;
3. Руководящие материалы по вопросам технического состояния автотранспортных средств, нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты;
4. Основы математических методов планирования автомобильных перевозок;
5. Основы формирования и применения тарифов на городском пассажирском транспорте, субсидирования пассажирских перевозок;
6. Экономика и организация управления на автомобильном транспорте;
7. Основы логистики;
8. Методы проведения технико-экономических расчетов с применением современных средств вычислительной техники.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контролирование за соблюдением правил пассажирских перевозок
Умения:
1. Осуществлять контроль над выполнением условий договоров на организацию регулярных перевозок пассажиров и багажа на автобусных маршрутах;
2. Анализировать возможности снижения себестоимости пассажирских перевозок, полноту сбора доходов;
3. Производить нормирование скоростей движения автотранспортных средств, вести эксплуатационную документацию;
4. Контролировать соблюдение правил технической и производственной эксплуатации автотранспортных средств;
5. Контролировать расход топлива, горюче-смазочных материалов, запасных частей в процессе эксплуатации, проведение технического обслуживания и ремонта автотранспортных средств;
6. Разрабатывать режим труда и отдыха персонала предприятия, контролировать ведение документации по учету рабочего времени.
Знания:

1. Жолаушылар тасымалдарының ағымдағы және перспективалық жоспарларын әзірлеуге және іске асыруға басшылық жасау
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жолаушылар тасымалдарының ағымдағы және перспективалық жоспарларын әзірлеуге және іске асыруға басшылық жасау
1-дағды:
Жолаушылар тасымалын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Қызмет көрсетілетін өңірді, жолаушылар ағынының көлемі мен бағыттарын зерделеу;
2. Тасымалдауды ауысымдық-тәуліктік жоспарлауды ұйымдастыру, маршруттарда қозғалыс кестесін әзірлеу;
3. Жаңа бағыттарды ашу және қолданыстағы бағыттарды өзгерту үшін қажетті тиісті құжаттаманы әзірлеу;
4. Автокөлік құралдары үшін отын шығынының сараланған маршруттық нормаларын әзірлеу;
5. Автокөлік құралдарының жұмыс аймағында жолдарды күтіп ұстауды бақылау және тиісті мемлекеттік органдар арқылы оларды жарамды күйге келтіру жөнінде шаралар қабылдау;
6. Аялдама пункттерін ұйымдастыруға қатысу және олардың дұрыс орналасуын бақылауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жүргізушілердің еңбегі мен демалысын ұйымдастыру, сондай-ақ тахографтарды қолдану қағидалары;
2. Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидалары, сондай-ақ тасымалдауды жүзеге асыру тәртібі туралы басқа да ережелер мен нұсқаулықтар;
3. Автокөлік құралдарының техникалық жай-күйі, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау нормалары мәселелері бойынша басшылық материалдар;
4. Автомобиль тасымалдарын жоспарлаудың математикалық әдістерінің негіздері;
5. Қалалық жолаушылар көлігінде тарифтерді қалыптастыру және қолдану, жолаушылар тасымалын субсидиялау негіздері;
6. Экономика және автомобиль көлігін басқаруды ұйымдастыру;
7. Логистика негіздері;
8. Есептеу техникасының заманауи құралдарын қолдана отырып, техникалық-экономикалық есептеулер жүргізу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жолаушылар тасымалы ережелерінің сақталуын бақылау
Машықтар:
1. Автобус маршруттарында жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауды ұйымдастыруға арналған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
2. Жолаушылар тасымалының өзіндік құнын төмендету мүмкіндіктерін, табыс жинаудың толықтығын талдау;
3. Автокөлік құралдарының қозғалыс жылдамдығын нормалауды жүргізу, пайдалану құжаттамасын жүргізу;
4. Автокөлік құралдарын техникалық және өндірістік пайдалану ережелерінің сақталуын бақылау;
5. Автокөлік құралдарын пайдалану процесінде отын, жанар-жағармай материалдарының, қосалқы бөлшектердің шығынын, техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді бақылау;
6. Кәсіпорын персоналының еңбек және демалыс режимін әзірлеу, жұмыс уақытын есепке алу бойынша құжаттаманың жүргізілуін бақылау.
Білімдер:

1. Правила организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов;
2. Правила перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, а также другие положения и инструкции о порядке осуществления пассажирских перевозок;
3. Руководящие материалы по вопросам технического состояния автотранспортных средств, нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты;
4. Основы математических методов планирования автомобильных перевозок;
5. Основы формирования и применения тарифов на городском пассажирском транспорте, субсидирования пассажирских перевозок;
6. Экономика и организация управления на автомобильном транспорте;
7. Основы логистики;
8. Методы проведения технико-экономических расчетов с применением современных средств вычислительной техники.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Высокий уровень технического мышления
Организаторские навыки
Способность уверенно и четко выражать собственное мнение.
Грамотность
Внимательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник службы пассажирских перевозок
4
Диспетчер пассажирских перевозок
12. Карточка профессии "Начальник службы (пассажирских перевозок)":
Код группы:
1325-1
Код наименования занятия:
1325-1-036
Наименование профессии:
Начальник службы (пассажирских перевозок)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация обслуживания пассажиров в пассажирских терминалах, в том числе интермодальных и мультимодальных
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и управление системой обслуживания пассажиров и багажа в пассажирских терминалах, в том числе интермодальных и мультимодальных.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и управление системой обслуживания пассажиров и багажа в пассажирских терминалах, в том числе интермодальных и мультимодальных
Навык 1:
Организация обслуживания пассажиров
Умения:

1. Жүргізушілердің еңбегі мен демалысын ұйымдастыру, сондай-ақ тахографтарды қолдану қағидалары;
2. Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидалары, сондай-ақ жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыру тәртібі туралы басқа да ережелер мен нұсқаулықтар;
3. Автокөлік құралдарының техникалық жай-күйі, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау нормалары мәселелері бойынша басшылық материалдар;
4. Автомобиль тасымалдарын жоспарлаудың математикалық әдістерінің негіздері;
5. Қалалық жолаушылар көлігінде тарифтерді қалыптастыру және қолдану, жолаушылар тасымалын субсидиялау негіздері;
6. Экономика және автомобиль көлігін басқаруды ұйымдастыру;
7. Логистика негіздері;
8. Есептеу техникасының заманауи құралдарын қолдана отырып, техникалық-экономикалық есептеулер жүргізу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Техникалық ойлаудың жоғары деңгейі
Ұйымдастырушылық дағдылар
Өз пікірін сенімді және нақты жеткізе білу
Сауаттылық
Зейін
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Жолаушылар тасымалы қызметінің бастығы
4
Жолаушылар тасымалы диспетчері
12. Кәсіптер карточкасы "Бөлім бастығы (Жолаушылар тасымалы)":
Топтың коды:
1325-1
Қызмет атауының коды:
1325-1-036
Кәсіптің атауы:
Бөлім бастығы (Жолаушылар тасымалы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiмі және мамандығы бойынша кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жолаушылар терминалдарында, оның ішінде интермодальды және мультимодальды жолаушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жолаушылар терминалдарында, оның ішінде интермодальды және мультимодальды жолаушылар мен багажға қызмет көрсету жүйесін ұйымдастыру және басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жолаушылар терминалдарында, оның ішінде интермодальды және мультимодальды жолаушылар мен багажға қызмет көрсету жүйесін ұйымдастыру және басқару
1-дағды:
Жолаушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Машықтар:

1. Разрабатывать технологии, инструкции, стандарты по организации обслуживания пассажиров и багажа;
2. Производить оценку спроса на пассажирские перевозки, в том числе интермодальные и мультимодальные;
3. Организовывать работу общественного транспорта на территории терминала, работу остановочных пунктов;
4. Организовывать работу автомобилей-такси на территории терминала;
5. Организовывать движение личного транспорта на территории терминала;
6. Организовывать процессы подъезда, въезда на территорию терминала, транзитного движения, выезда с территории терминала, работу парковочных систем, стоянок;
7. Организовывать работу диспетчерской службы;
8. Организовывать работу систем информирования пассажиров;
9. Обеспечивать выполнение правил, стандартов перевозок пассажиров и багажа;
10. Внедрять новые системы обслуживания пассажиров и багажа;
11. Работать со структурными подразделениями транспортных и обслуживающих предприятий в ходе организации и осуществлении обслуживания пассажиров и багажа;
12. Работать со структурными подразделениями местных и/или центральных исполнительных органов в ходе организации и осуществлении обслуживания пассажиров и багажа;
13. Разрабатывать предложения по открытию новых либо оптимизации имеющихся маршрутов движения общественного транспорта, пересмотру расписаний движения транспорта;
14. Вести претензионное делопроизводство по вопросам обслуживания пассажиров, багажа, в том числе неисполнения условий договоров на организацию регулярных перевозок пассажиров и багажа;
15. Работать с цифровыми системами управления пассажирскими перевозками.
Знания:
1. Нормативные правовые и нормативно-технические документы в области организации пассажирских перевозок на обслуживаемых видах транспорта;
2. Сертификационные требования к юридическим лицам, индивидуальным предпринимателям, осуществляющим деятельность по обеспечению обслуживания пассажиров и багажа;
3. Сертификационные требования к юридическим лицам, индивидуальным предпринимателям, осуществляющим деятельность по техническому обслуживанию транспортных средств;
4. Технологии перевозок пассажиров, багажа и требования к обслуживанию пассажиров и багажа;
5. Передовая практика организации обслуживания пассажиров и багажа, в том числе организации интермодальных и мультимодальных перевозок, внедрения единых проездных билетов;
6. Порядок организации регулярных и нерегулярных перевозок пассажиров и багажа;
7. Маршрутная сеть регулярных перевозок пассажиров и багажа, расписание движения транспорта;

1. Жолаушылар мен багажға қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша технологияларды, нұсқаулықтарды, стандарттарды әзірлеу;
2. Жолаушылар тасымалына, оның ішінде интермодальды және мультимодальды тасымалдарға сұранысты бағалауды жүргізу;
3. Терминал аумағында қоғамдық көліктің жұмысын, аялдама пункттерінің жұмысын ұйымдастыру;
4. Терминал аумағында автомобиль-такси жұмысын ұйымдастыру;
5. Терминал аумағында жеке көлік қозғалысын ұйымдастыру;
6. Терминал аумағына кіру, кіру, транзиттік қозғалыс, терминал аумағынан шығу процестерін, тұрақ жүйелерінің, тұрақтардың жұмысын ұйымдастыру;
7. Диспетчерлік қызметтің жұмысын ұйымдастыру;
8. Жолаушыларды ақпараттандыру жүйелерінің жұмысын ұйымдастыру;
9. Жолаушылар мен багажды тасымалдау ережелерінің, стандарттарының орындалуын қамтамасыз ету;
10. Жолаушылар мен багажға қызмет көрсетудің жаңа жүйелерін енгізу;
11. Жолаушылар мен багажға қызмет көрсетуді ұйымдастыру және жүзеге асыру барысында көлік және қызмет көрсету кәсіпорындарының құрылымдық бөлімшелерімен жұмыс істеу;
12. Жолаушылар мен багажға қызмет көрсетуді ұйымдастыру және жүзеге асыру барысында жергілікті және/немесе орталық атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелерімен жұмыс істеу;
13. Қоғамдық көлік қозғалысының жаңа немесе қолда бар маршруттарын ашу, көлік қозғалысының кестелерін қайта қарау жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
14. Жолаушыларға, багажға қызмет көрсету, оның ішінде жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауды ұйымдастыруға арналған шарттардың талаптарын орындамау мәселелері бойынша наразылық іс қағаздарын жүргізу;
15. Жолаушылар тасымалын басқарудың цифрлық жүйелерімен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін көлік түрлерінде жолаушылар тасымалын ұйымдастыру саласындағы нормативтік құқықтық және нормативтік-техникалық құжаттар;
2. Жолаушылар мен багажға қызмет көрсетуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге қойылатын сертификаттау талаптары;
3. Көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге қойылатын сертификаттау талаптары;
4. Жолаушыларды, багажды тасымалдау технологиялары және жолаушылар мен багажға қызмет көрсетуге қойылатын талаптар;
5. Жолаушылар мен багажға қызмет көрсетуді ұйымдастырудың, оның ішінде интермодальды және мультимодальды тасымалдауды ұйымдастырудың, бірыңғай жол жүру билеттерін енгізудің озық тәжірибесі;
6. Жолаушылар мен багажды тұрақты және тұрақты емес тасымалдауды ұйымдастыру тәртібі;
7. Жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдаудың маршруттық желісі, көлік қозғалысының кестесі;

8. Системы диспетчерского управления пассажирскими перевозками;
9. Системы информирования пассажиров общественного транспорта;
10. Минимальный объем информации для пассажиров согласно Правилам перевозок пассажиров и багажа и стандартам на оказание услуг пассажирских перевозок;
11. Система обеспечения качества перевозок и обслуживания пассажиров;
12. Основы формирования и применения тарифов на пассажирском транспорте, субсидирования пассажирских перевозок;
13. Порядок и условия допуска пассажиров к перевозке;
14. Экономика и организация управления на различных видах транспорта;
15. Основы логистики;
16. Правила оформления перевозочных документов;
17. Порядок билетирования пассажиров;
18. Правила обслуживания пассажиров из числа инвалидов и других лиц с ограничениями жизнедеятельности;
19. Порядок перевозки и хранения багажа
20. Принципы обеспечения безопасности пассажирских перевозок, дорожного движения;
21. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ, оказываемых услуг по обслуживанию пассажиров;
22. Законодательство в части регулирования социальных и трудовых отношений, в том числе времени труда и отдыха, оплаты и нормирования труда, гарантий и компенсаций;
23. Общие положения об административных правонарушениях;
24. Основные нормативные акты в области гражданской защиты, противодействия терроризму;
25. Правила оказания первой помощи при авариях, чрезвычайных происшествиях, принцип работы системы экстренного вызова при авариях и катастрофах;
26. Требования охраны труда;
27. Требования пожарной безопасности;
28. Принципы цифрового планирования маршрутов, анализа пассажиропотока и транспортного моделирования;
29. Инструменты электронного документооборота, отчетности и презентации данных;
30. Современные IT-решения в развитии транспортной инфраструктуры (умные остановки, системы информирования, цифровые платформы управления).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контролирование качества обслуживания пассажиров и багажа
Умения:
1. Осуществлять контроль за оформлением пассажиров, багажа к перевозке, организацией посадки и высадки пассажиров;
2. Организовывать стыковку разных видов транспорта при интермодальных и мультимодальных перевозках пассажиров и багажа;
3. Определять потребности пассажиров в зависимости от вида перевозок;
4. Организовывать и контролировать работу систем организации хранения и розыска багажа пассажиров;
5. Организовывать и контролировать работу систем диспетчерского управления пассажирскими перевозками;
6. Организовывать и контролировать работу систем информирования пассажиров общественного транспорта;

8. Жолаушылар тасымалын диспетчерлік басқару жүйелері;
9. Қоғамдық көлік жолаушыларын ақпараттандыру жүйелері;
10. Жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларына және жолаушылар тасымалы қызметтерін көрсетуге арналған стандарттарға сәйкес жолаушылар үшін ақпараттың ең аз көлемі;
11. Жолаушыларды тасымалдау және қызмет көрсету сапасын қамтамасыз ету жүйесі;
12. Жолаушылар көлігінде тарифтерді қалыптастыру және қолдану, жолаушылар тасымалын субсидиялау негіздері;
13. Жолаушыларды тасымалдауға жіберу тәртібі мен шарттары;
14. Көліктің әртүрлі түрлерінде экономика және басқаруды ұйымдастыру;
15. Логистика негіздері;
16. Тасымалдау құжаттарын ресімдеу ережесі;
17. Жолаушыларды билеттеу тәртібі;
18. Мүгедектер қатарындағы және тыныс-тіршілігі шектелген басқа да адамдар қатарындағы жолаушыларға қызмет көрсету қағидалары;
19. Багажды тасымалдау және сақтау тәртібі;
20. Жолаушылар тасымалы, жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары;
21. Жолаушыларға қызмет көрсету бойынша орындалатын жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сапасына қойылатын талаптар;
22. Әлеуметтік және еңбек қатынастарын, оның ішінде еңбек және демалыс уақытын, еңбекке ақы төлеу мен нормалауды, кепілдіктер мен өтемақыларды реттеу бөлігіндегі заңнама;
23. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы жалпы ережелер;
24. Азаматтық қорғау, терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы негізгі нормативтік актілер;
25. Авариялар, төтенше жағдайлар кезінде алғашқы көмек көрсету қағидалары, авариялар мен апаттар кезінде шұғыл шақыру жүйесінің жұмыс принципі;
26. Еңбекті қорғау талаптары;
27. Өрт қауіпсіздігі талаптары;
28. Маршруттарды цифрлық жоспарлау, жолаушылар ағынын талдау және көліктік модельдеу принциптері;
29. Электрондық құжат айналымы, есептілік және деректерді ұсыну құралдары;
30. Көлік инфрақұрылымын дамытудағы заманауи IT-шешімдер (ақылды аялдамалар, ақпараттандыру жүйелері, цифрлық басқару платформалары).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жолаушылар мен багажға қызмет көрсету сапасын бақылау
Машықтар:
1. Жолаушыларды, багажды тасымалдауға ресімдеуді, жолаушыларды отырғызуды және түсіруді ұйымдастыруды бақылауды жүзеге асыру;
2. Жолаушылар мен багажды интермодальды және мультимодальды тасымалдау кезінде әртүрлі көлік түрлерінің түйісуін ұйымдастыру;
3. Тасымалдау түріне байланысты жолаушылардың қажеттіліктерін анықтау;
4. Жолаушылардың багажын сақтауды және іздестіруді ұйымдастыру жүйелерінің жұмысын ұйымдастыру және бақылау;
5. Жолаушылар тасымалын диспетчерлік басқару жүйелерінің жұмысын ұйымдастыру және бақылау;
6. Қоғамдық көлік жолаушыларын ақпараттандыру жүйелерінің жұмысын ұйымдастыру және бақылау;

7. Проводить анализ нарушений технологических процессов в ходе обслуживания пассажиров и багажа;
8. Рассматривать претензии, возникшие в ходе организации обслуживания пассажиров и багажа;
9. Разрабатывать предложения по повышению качества обслуживания пассажиров и багажа;
10. Проводить служебные расследования по вопросам и претензиям, связанным с организацией обслуживания пассажиров и багажа;
11. Принимать меры по предупреждению возникновения претензий в ходе обслуживания пассажиров и багажа;
12. Пользоваться персональным компьютером и средствами связи в объеме, необходимом для исполнения своих обязанностей;
13. Работать в информационных автоматизированных системах регистрации пассажиров и оформления багажа;
14. Работать в системах электронного документооборота;
15. Разрешать конфликтные ситуации;
16. Разрабатывать и применять системы мотивации персонала.
Знания:
1. Нормативные правовые и нормативно-технические документы в области организации пассажирских перевозок;
2. Сертификационные требования к юридическим лицам, индивидуальным предпринимателям, осуществляющим деятельность по обеспечению обслуживания пассажиров и багажа;
3. Технологии перевозок пассажиров, багажа и требования к обслуживанию пассажиров и багажа;
4. Полномочия и обязанности местных исполнительных органов в области организации пассажирских перевозок, управления коммунальной собственностью, в том числе объектами транспортной и инженерной инфраструктуры, регулирования торговой деятельности и прочие;
5. Системы диспетчерского управления пассажирскими перевозками;
6. Системы информирования пассажиров общественного транспорта;
7. Система обеспечения качества перевозок и обслуживания пассажиров;
8. Основы формирования и применения тарифов на пассажирском транспорте, субсидирования пассажирских перевозок;
9. Экономика и организация управления на транспорте;
10. Основы логистики;
11. Правила оформления перевозочных документов;
12. Порядок билетирования;
13. Правила обслуживания пассажиров из числа инвалидов и других лиц с ограничениями жизнедеятельности;
14. Принципы обеспечения безопасности пассажирских перевозок;
15. Правила дорожного движения;
16. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ, оказываемых услуг по обслуживанию пассажиров, транспортных средств;
17. Законодательство в части регулирования социальных и трудовых отношений, в том числе времени труда и отдыха, оплаты и нормирования труда, гарантий и компенсаций;
18. Общие положения об административных правонарушениях;

7. Жолаушылар мен багажға қызмет көрсету барысында технологиялық процестердің бұзылуына талдау жүргізу;
8. Жолаушылар мен багажға қызмет көрсетуді ұйымдастыру барысында туындаған шағымдарды қарау;
9. Жолаушылар мен багажға қызмет көрсету сапасын арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
10. Жолаушылар мен багажға қызмет көрсетуді ұйымдастыруға байланысты мәселелер мен шағымдар бойынша қызметтік тергеулер жүргізу;
11. Жолаушылар мен багажға қызмет көрсету барысында шағымдардың туындауының алдын алу жөнінде шаралар қабылдау;
12. Өз міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде дербес компьютер мен байланыс құралдарын пайдалануға;
13. Жолаушыларды тіркеу және багажды ресімдеудің ақпараттық автоматтандырылған жүйелерінде жұмыс істеу;
14. Электрондық құжат айналымы жүйелерінде жұмыс істеу;
15. Жанжалды жағдайларды шешу;
16. Персоналды ынталандыру жүйелерін әзірлеу және қолдану.
Білімдер:
1. Жолаушылар тасымалын ұйымдастыру саласындағы нормативтік құқықтық және нормативтік-техникалық құжаттар;
2. Жолаушылар мен багажға қызмет көрсетуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге қойылатын сертификаттау талаптары;
3. Жолаушыларды, багажды тасымалдау технологиялары және жолаушылар мен багажға қызмет көрсетуге қойылатын талаптар;
4. Жергілікті атқарушы органдардың жолаушылар тасымалын ұйымдастыру, коммуналдық меншікті, оның ішінде көлік және инженерлік инфрақұрылым объектілерін басқару, сауда қызметін реттеу саласындағы өкілеттіктері мен міндеттері және басқалар;
5. Жолаушылар тасымалын диспетчерлік басқару жүйелері;
6. Қоғамдық көлік жолаушыларын ақпараттандыру жүйелері;
7. Жолаушыларды тасымалдау және қызмет көрсету сапасын қамтамасыз ету жүйесі;
8. Жолаушылар көлігінде тарифтерді қалыптастыру және қолдану, жолаушылар тасымалдарын субсидиялау негіздері;
9. Экономика және көліктегі басқаруды ұйымдастыру;
10. Логистика негіздері;
11. Тасымалдау құжаттарын ресімдеу ережесі;
12. Билеттеу тәртібі;
13. Мүгедектер қатарындағы және тыныс-тіршілігі шектелген басқа да адамдар қатарындағы жолаушыларға қызмет көрсету қағидалары;
14. Жолаушылар тасымалының қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары;
15. Жол қозғалысы ережелері;
16. Жолаушыларға, көлік құралдарына қызмет көрсету бойынша орындалатын жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сапасына қойылатын талаптар;
17. Әлеуметтік және еңбек қатынастарын, оның ішінде еңбек және демалыс уақытын, еңбекке ақы төлеу мен нормалауды, кепілдіктер мен өтемақыларды реттеу бөлігіндегі заңнама;
18. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы жалпы ережелер;

19. Основные нормативные акты в области гражданской защиты, противодействия терроризму;
20. Правила оказания первой помощи при авариях, чрезвычайных происшествиях, принцип работы системы экстренного вызова при авариях и катастрофах;
21. Требования охраны труда;
22. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Аккуратность
Аналитический склад ума
Умение давать поручения подчиненным
Способность к самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Директор
5
Специалист по организации пассажирских перевозок
13. Карточка профессии "Специалист по логистике (по проведению обследований пассажиропотоков)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-008
Наименование профессии:
Специалист по логистике (по проведению обследований пассажиропотоков)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:
практический опыт работы не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Получение объективной информации по различным критериям оценки состояния пассажиропотоков на маршрутах регулярного пассажирского транспорта, необходимой для выработки конкретных мер по дальнейшему совершенствованию функционирования пассажирской транспортной системы города (района) в целом или ее отдельных участков и звеньев
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение обследования пассажиропотоков
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение обследования пассажиропотоков
Навык 1:
Осуществление обследования пассажиропотоков
Умения:
1. Планировать этапы и порядок проведения обследования пассажиропотоков;
2. Определять методы и инструменты для сбора данных о пассажиропотоке;
3. Организовывать работу по проведению полевых измерений и наблюдений;
4. Фиксировать количественные и качественные показатели пассажиропотоков;
5. Контролировать соблюдение методики и точности проводимых измерений;
6. Обрабатывать собранные данные с использованием установленных методов;
7. Анализировать результаты обследования и выявлять особенности пассажиропотока;

19. Азаматтық қорғау, терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы негізгі нормативтік актілер;
20. Авариялар, төтенше жағдайлар кезінде алғашқы көмек көрсету қағидалары, авариялар мен апаттар кезінде шұғыл шақыру жүйесінің жұмыс принципі;
21. Еңбекті қорғау талаптары;
22. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дәлдік
Аналитикалық ойлау
Қол астындағыларға тапсырма бере білу
Өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Директор
5
Жолаушылар тасымалын ұйымдастыру жөніндегі маман
13. Кәсіптер карточкасы "Логистика маманы (жолаушылар ағынын зерттеу жөніндегі маманы)":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-008
Кәсіптің атауы:
Логистика маманы (жолаушылар ағынын зерттеу жөніндегі маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жалпы қаланың (ауданның) немесе оның жекелеген учаскелері мен буындарының жолаушылар көлігі жүйесінің жұмыс істеуін одан әрі жетілдіру жөнінде нақты шаралар әзірлеу үшін қажетті тұрақты жолаушылар көлігі маршруттарындағы жолаушылар ағындарының жай-күйін бағалаудың әртүрлі критерийлері бойынша объективті ақпарат алу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жолаушылар ағынына тексеру жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жолаушылар ағынына тексеру жүргізу
1-дағды:
Жолаушылар ағынын тексеруді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жолаушылар ағынын тексеру кезеңдері мен тәртібін жоспарлау;
2. Жолаушылар ағыны туралы деректерді жинау әдістері мен құралдарын анықтау;
3. Далалық өлшеулер мен бақылаулар жүргізу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
4. Жолаушылар ағынының сандық және сапалық көрсеткіштерін белгілеу;
5. Жүргізілген өлшеулердің әдістемесі мен дәлдігінің сақталуын бақылау;
6. Жиналған деректерді белгіленген әдістерді қолдана отырып өңдеу;
7. Зерттеу нәтижелерін талдау және жолаушылар ағынының ерекшеліктерін анықтау;

8. Документировать результаты обследования и передавать их для последующей обработки или принятия решений.
Знания:
1. Методы обследования пассажиропотоков и требования к их проведению;
2. Нормативные документы РК в сфере транспорта и организации перевозок;
3. Принципы статистического наблюдения и формирования выборки;
4. Методы сбора, фиксации и обработки данных о пассажиропотоках;
5. Основы транспортной логистики и организации пассажирских перевозок;
6. Правила работы с измерительным и учетным оборудованием, применяемым в полевых обследованиях;
7. Требования к качеству, достоверности и безопасности данных, получаемых при обследованиях;
8. Методы анализа и представления результатов (графики, таблицы, сводные отчеты).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Планирование организационно-подготовительных работ
Умения:
1. Планировать организационно-подготовительные мероприятия перед проведением обследований пассажиропотоков;
2. Определять нормативно-расчетную трудоемкость выполнения работ по обследованию пассажиропотоков;
3. Определять необходимое количество технических средств и персонала в соответствии с выбранным методом обследования;
4. Разрабатывать графики, маршруты и схемы проведения обследований пассажиропотоков;
5. Подготавливать организационную и техническую документацию, необходимую для проведения обследований;
6. Проводить подробный инструктаж подчиненного персонала по условиям, порядку и методике выполнения обследований;
7. Обеспечивать готовность оборудования, материалов и технических средств к полевым работам;
8. Координировать взаимодействие служб и исполнителей, обеспечивая соблюдение сроков и требований подготовки.
Знания:
1. Нормативные документы РК в сфере транспорта и организации пассажирских перевозок;
2. Методы обследования пассажиропотоков и требования к их применению;
3. Принципы расчета нормативно-расчетной трудоемкости работ при обследовании пассажиропотоков;
4. Методы определения потребности в технических средствах и персонале для проведения обследований;
5. Основы статистического наблюдения, формирования выборки и фиксации параметров пассажиропотоков;
6. Методы сбора, регистрации, обработки и контроля качества данных при обследованиях;
7. Правила эксплуатации и подготовки технических средств, применяемых при полевых обследованиях;
8. Методы анализа, интерпретации и представления результатов обследований (графики, таблицы, отчеты).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Осуществление контроля за проведением обследования пассажиропотоков
Умения:

8. Сауалнама нәтижелерін құжаттаңыз және оларды кейіннен өңдеу немесе шешім қабылдау үшін жіберу.
Білімдер:
1. Жолаушылар ағынын тексеру әдістері және оларды жүргізуге қойылатын талаптар;
2. Көлік және тасымалдауды ұйымдастыру саласындағы ҚР нормативтік құжаттары;
3. Статистикалық байқау және үлгіні қалыптастыру принциптері;
4. Жолаушылар ағыны туралы деректерді жинау, бекіту және өңдеу әдістері;
5. Көлік логистикасы және жолаушылар тасымалын ұйымдастыру негіздері;
6. Далалық зерттеулерде қолданылатын өлшеу және есепке алу жабдықтарымен жұмыс істеу қағидалары;
7. Тексеру кезінде алынатын деректердің сапасына, дұрыстығына және қауіпсіздігіне қойылатын талаптар;
8. Нәтижелерді талдау және ұсыну әдістері (графиктер, кестелер, жиынтық есептер).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Ұйымдастыру-дайындық жұмыстарын жоспарлау
Машықтар:
1. Жолаушылар ағынын тексеру алдында ұйымдастыру-дайындық іс-шараларын жоспарлау;
2. Жолаушылар ағынын тексеру бойынша жұмыстарды орындаудың нормативтік-есептік еңбек сыйымдылығын анықтау;
3. Таңдалған зерттеу әдісіне сәйкес техникалық құралдар мен персоналдың қажетті санын анықтау;
4. Жолаушылар ағынын тексеру кестелерін, маршруттары мен схемаларын әзірлеу;
5. Тексеру жүргізу үшін қажетті ұйымдастырушылық және техникалық құжаттаманы дайындау;
6. Тексерулерді орындау шарттары, тәртібі және әдістемесі бойынша бағынысты персоналға егжей-тегжейлі нұсқама жүргізу;
7. Жабдықтардың, материалдар мен техникалық құралдардың дала жұмыстарына дайындығын қамтамасыз ету;
8. Даярлау мерзімдері мен талаптарының сақталуын қамтамасыз ете отырып, қызметтер мен орындаушылардың өзара іс-қимылын үйлестіру.
Білімдер:
1. Көлік және жолаушылар тасымалын ұйымдастыру саласындағы ҚР нормативтік құжаттары;
2. Жолаушылар ағынын тексеру әдістері және оларды қолдануға қойылатын талаптар;
3. Жолаушылар ағынын тексеру кезінде жұмыстың нормативтік-есептік еңбек сыйымдылығын есептеу принциптері;
4. Зерттеу жүргізу үшін техникалық құралдар мен персоналға қажеттілікті анықтау әдістері;
5. Статистикалық байқау, іріктеуді қалыптастыру және жолаушылар ағынының параметрлерін бекіту негіздері;
6. Зерттеу кезінде деректерді жинау, тіркеу, өңдеу және сапасын бақылау әдістері;
7. Далалық зерттеу кезінде қолданылатын техникалық құралдарды пайдалану және дайындау қағидалары;
8. Зерттеу нәтижелерін талдау, түсіндіру және ұсыну әдістері (графиктер, кестелер, есептер).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Жолаушылар ағынын тексеруді жүргізуді бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:

1. Осуществлять контроль за соблюдением методики проведения обследований пассажиропотоков;
2. Проверять правильность использования технических средств и инструментария при выполнении измерений;
3. Оценивать точность и полноту фиксируемых параметров пассажиропотока;
4. Отслеживать соответствие фактического хода работ утвержденным графикам и маршрутам обследований;
5. Выявлять нарушения, ошибки или отклонения в процессе обследования;
6. Принимать меры по устранению выявленных нарушений и корректировке процессов обследования;
7. Контролировать качество работы подчиненного персонала, задействованного в обследованиях;
8. Документировать результаты контроля и передавать сведения для последующего анализа или принятия решений.
Знания:
1. Технология проведения обследования пассажиропотоков, включая применение современных технических и измерительных средств;
2. Основы трудового законодательства, санитарных норм и правил, регулирующих порядок выполнения работ;
3. Основы техники безопасности при проведении полевых и измерительных работ;
4. Методические требования и стандарты качества при выполнении обследований пассажиропотоков;
5. Правила эксплуатации и проверки исправности технических средств, используемых при контроле обследований;
6. Методы оценки точности, достоверности и полноты данных, фиксируемых в процессе обследования;
7. Порядок документирования выявленных нарушений, отклонений и результатов контроля;
8. Принципы организации работы персонала и контроля исполнения ими установленной методики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Организаторские способности
Коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Специалист по организации пассажирских перевозок
3
Техник по обработке информации
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
14. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Исполнитель:
Өзбеков С.Қ., +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
15. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Руководитель проекта:
Өзбеков С.Қ.
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Номер телефона: +7 (717) 298 33 02.
16. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 3, 31 июля 2025 год.
17. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 23 декабря 2025 год.
18. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".

1. Жолаушылар ағынына тексеру жүргізу әдістемесінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
2. Өлшеу кезінде техникалық құралдар мен құралдарды пайдаланудың дұрыстығын тексеру;
3. Жолаушылар ағынының бекітілген параметрлерінің дәлдігі мен толықтығын бағалау
4. Жұмыстың нақты барысының бекітілген кестелер мен зерттеу маршруттарына сәйкестігін қадағалау;
5. Тексеру процесінде бұзушылықтарды, қателіктерді немесе ауытқуларды анықтау;
6. Анықталған бұзушылықтарды жою және тексеру процестерін түзету жөнінде шаралар қабылдау;
7. Тексерулерге тартылған бағынысты персоналдың жұмыс сапасын бақылау;
8. Бақылау нәтижелерін құжаттау және кейіннен талдау немесе шешім қабылдау үшін мәліметтерді беру.
Білімдер:
1. Қазіргі заманғы техникалық және өлшеу құралдарын қолдануды қоса алғанда, жолаушылар ағынына тексеру жүргізу технологиясы;
2. Еңбек заңнамасының негіздері, жұмыстарды орындау тәртібін реттейтін санитарлық нормалар мен ережелер;
3. Далалық және өлшеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының негіздері;
4. Жолаушылар ағынын тексеруді орындау кезіндегі әдістемелік талаптар мен сапа стандарттары;
5. Тексерулерді бақылау кезінде пайдаланылатын техникалық құралдарды пайдалану және жарамдылығын тексеру қағидалары;
6. Зерттеу процесінде тіркелген деректердің дәлдігін, дұрыстығын және толықтығын бағалау әдістері;
7. Анықталған бұзушылықтарды, ауытқуларды және бақылау нәтижелерін құжаттау тәртібі;
8. Персоналдың жұмысын ұйымдастыру және олардың белгіленген әдістемені орындауын бақылау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Қарым-қатынас
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Жолаушылар тасымалын ұйымдастыру жөніндегі маман
3
Ақпаратты өңдеу жөніндегі техник
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
14. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы:
С.Қ. Өзбеков, +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
15. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі.
Жоба жетекшісі:
С.Қ. Өзбеков
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Телефон нөмірі: +7 (717) 298 33 02.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 3 , 2025 жылғы 31 шілде.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 23 желтоқсан.
18. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.

19. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 год.
20. Дата ориентировочного пересмотра: 31декабря 2028 год.
Приложение 6 к приказу
Профессиональный стандарт: "Контейнерные перевозки"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Контейнерные перевозки" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и "Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов", утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33401), устанавливают требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) вагон – несамоходное прицепное транспортное средство, предназначенное для перевозки по железнодорожным путям;
3) оператор вагонов (контейнеров) - лицо, владеющее вагонами (контейнерами) на праве собственности или иных законных основаниях, участвующее на основе договора с перевозчиком в перевозочном процессе путем оказания услуг оператора вагонов (контейнеров) и указанное в перевозочных документах;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) грузополучатель – лицо, указанное в перевозочных документах и получающее груз;
6) грузоотправитель – лицо, указанное в перевозочных документах и отправляющее груз;
7) подвижной состав – тяговые транспортные средства (локомотивы), вагоны, самоходные и иные железнодорожные транспортные средства, предназначенные для перевозки по железнодорожным путям пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа, почтовых отправлений, а также специальный подвижной состав;
8) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
9) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
10) профессиональный стандарт (далее - профессиональный стандарт) – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;

19. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2-нұсқа, 2025 жыл.
20. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 31 желтоқсан.
Бұйрығына 6-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Контейнерлік тасымал"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Контейнерлік тасымал" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі №377 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33401 болып тіркелген) бекітілген Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларын бекіту туралы сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқыту бағдарламаларын қалыптастыруға, ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге, сондай-ақ қызметкерлер мен білім беру ұйымдары түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) вагон – темір жолдармен тасымалдауға арналған өздігінен жүрмейтін тіркемелі көлік құралы;
3) вагондар (контейнерлер) операторы – вагондарды (контейнерлердi) меншiк құқығымен немесе өзге де заңды негiздерде иеленушi және (немесе) тасымалдаушымен жасалған шарт негiзiнде вагондар (контейнерлер) операторы қызметін көрсету жолымен тасымалдау процесiне қатысатын және тасымалдау құжаттарында көрсетiлген тұлға;
4) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
5) жүк алушы – тасымалдау құжаттарында көрсетілген және жүкті алатын тұлға;
6) жүк жөнелтуші – тасымалдау құжаттарында көрсетілген және жүкті жөнелтуші тұлға;
7) жылжымалы құрам – жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды, пошта жөнелтілімдерін теміржол жолдары арқылы тасымалдауға арналған тартқыш көлік құралдары (локомотивтер), вагондар, өздігінен жүретін және өзге де теміржол көлік құралдары, сондай-ақ арнайы жылжымалы құрам;
8) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
9) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
10) кәсіптік стандарт (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;

11) клиент – лицо (грузоотправитель, грузополучатель или иное лицо), заключившее с экспедитором договор транспортной экспедиции;
12) обеспечение клиентов контейнерами – предоставление им в пользование контейнеров на станции отправления без предоставления права владения контейнерами для осуществления перевозки;
13) клиентская база – совокупность действующих и потенциальных клиентов организации, с которыми установлены либо могут быть установлены договорные отношения на оказание транспортно-логистических услуг комплекс организационных, технических и эксплуатационных мероприятий, направленных на обеспечение перевозки грузов, их обработки, хранения и сопровождения в соответствии с условиями договоров и требованиями действующих нормативных актов;
14) контейнер – универсальное транспортное оборудование многократного применения, предназначенное для перевозки грузов;
15) контейнерные перевозки – это вид грузовых перевозок, при котором транспортирование грузов осуществляется в стандартизированных грузовых контейнерах, предназначенных для многократного использования, с возможностью перегрузки контейнера между различными видами транспорта без перегрузки самого груза, в соответствии с международными и национальными нормативными актами;
16) транспортное обслуживание – комплекс организационных, технических и эксплуатационных мероприятий, направленных на обеспечение перевозки грузов, их обработки, хранения и сопровождения в соответствии с условиями договоров и требованиями действующих нормативных актов;
17) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
18) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
19) пополнение (обновление) парка – плановая деятельность по приобретению, замене и модернизации подвижного состава, контейнеров и транспортных средств с целью поддержания их в технически исправном состоянии и повышения эффективности перевозочного процесса;
20) перевозочный процесс – совокупность организационно и технологически взаимосвязанных операций, выполняемых при подготовке, осуществлении и завершении перевозок железнодорожным транспортом;
21) перевозчик – лицо, осуществляющее деятельность по перевозке грузов или пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений и указанное в перевозочных документах, владеющее на праве собственности или на ином законном основании подвижным составом, включая тяговые транспортные средства;

11) клиент – экспедитормен көлік экспедициясы шартын жасасқан тұлға (жүк жөнелтуші, жүк алушы немесе өзге тұлға);
12) клиенттерді контейнерлермен қамтамасыз ету – оларға тасымалдауды жүзеге асыру үшін контейнерлерді иелену құқығын бермей, жөнелту станциясында контейнерлерді пайдалануға беру;
13) клиенттік база – шарттардың талаптарына және қолданыстағы нормативтік актілердің талаптарына сәйкес жүктерді тасымалдауды, оларды өңдеуді, сақтауды және сүйемелдеуді қамтамасыз етуге бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық және пайдалану іс-шараларының кешені көліктік-логистикалық қызметтер көрсетуге шарттық қатынастар белгіленген не белгіленуі мүмкін ұйымның қолданыстағы және әлеуетті клиенттерінің жиынтығы;
14) контейнер – жүктерді тасымалдауға арналған бірнеше рет қолданылатын әмбебап көлік жабдығы;
15) контейнерлік тасымалдау – бұл халықаралық және ұлттық нормативтік актілерге сәйкес жүктерді қайта тиемей, әртүрлі көлік түрлері арасында контейнерді қайта тиеу мүмкіндігімен бірнеше рет пайдалануға арналған стандартталған жүк контейнерлерінде жүктерді тасымалдау жүзеге асырылатын жүк тасымалының түрі;
16) көліктік қызмет көрсету – шарттардың талаптарына және қолданыстағы нормативтік актілердің талаптарына сәйкес жүктерді тасымалдауды, оларды өңдеуді, сақтауды және сүйемелдеуді қамтамасыз етуге бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық және пайдалану іс-шараларының кешені;
17) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
18) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
19) паркті толықтыру (жаңарту) – жылжымалы құрамды, контейнерлер мен көлік құралдарын техникалық жарамды күйде ұстау және тасымалдау процесінің тиімділігін арттыру мақсатында оларды сатып алу, ауыстыру және жаңғырту жөніндегі жоспарлы қызмет;
20) тасымалдау процесі – темір жол көлігімен тасымалдарды дайындау, жүзеге асыру және аяқтау кезінде орындалатын ұйымдастырушылық және технологиялық өзара байланысты операциялардың жиынтығы;
21) тасымалдаушы – жүктерді немесе жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, почта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және тасымалдау құжаттарында көрсетілген, тартқыш көлік құралдарын қоса алғанда, меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде жылжымалы құрамды иеленетін тұлға;

22) соглашение о международном железнодорожном грузовом сообщении – это международный договор, регулирующий условия перевозки грузов в международном железнодорожном сообщении между государствами-участниками.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) ТиПО – техническое и профессиональное образование;
5) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Контейнерные перевозки.
5. Код профессионального стандарта: H136.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование:
49 Деятельность сухопутного и трубопроводного транспорта;
49.2 Деятельность грузового железнодорожного транспорта;
49.20 Деятельность грузового железнодорожного транспорта;
49.20.0 Деятельность грузового железнодорожного транспорта.
H Транспорт и складирование:
49 Деятельность сухопутного и трубопроводного транспорта;
49.4 Деятельность грузового автомобильного транспорта и предоставление услуг по переезду;
49.41 Деятельность грузового автомобильного транспорта;
49.41.0 Деятельность грузового автомобильного транспорта;
H Транспорт и складирование:
50 Деятельность водного транспорта;
50.2 Деятельность морского и прибрежного грузового транспорта;
50.20 Деятельность морского и прибрежного грузового транспорта;
50.20.0 Деятельность морского и прибрежного грузового транспорта.
H Транспорт и складирование:
50 Деятельность водного транспорта;
50.4 Деятельность речного грузового транспорта;
50.40 Деятельность речного грузового транспорта;
50.40.1 Деятельность речного грузового транспорта, кроме лесосплава.
H Транспорт и складирование:
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.2 Деятельность воздушного грузового транспорта и космического транспорта;
51.21 Деятельность грузового воздушного транспорта;
51.21.2 Деятельность грузового воздушного транспорта, не подчиняющего расписанию.
H Транспорт и складирование:
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.29 Прочая вспомогательная транспортная деятельность;
52.29.9 Прочая транспортно-экспедиционная деятельность.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Контейнерные перевозки" устанавливает требования для удовлетворения потребностей грузоотправителей/грузополучателей в обеспечении перевозок грузов в контейнерах.

22) халықаралық теміржол жүк қатынасы туралы келісім – бұл қатысушы мемлекеттер арасындағы халықаралық теміржол қатынасында жүктерді тасымалдау шарттарын реттейтін халықаралық шарт.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшы, маман және басқа да лауазымдардың біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
4) ТЖКБ – техникалық және кәсіби білім;
5) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Контейнерлік тасымал.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H136.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау:
49 Құрлық және құбырмен жүретін көліктің қызметі;
49.2 Жүк теміржол көлігінің қызметі;
49.20 Жүк теміржол көлігінің қызметі;
49.20.0 Жүк теміржол көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау:
49 Құрлық және құбырмен жүретін көліктің қызметі;
49.4 Жүк автомобиль көлігінің қызметі және көшіру жөніндегі қызмет көрсету;
49.41 Жүк автомобиль көлігінің қызметі;
49.41.0 Жүк автомобиль көлігінің қызметі.
H Көлік және қоймалау:
50 Су көлігінің қызметі;
50.2 Теңіз және су жағасындағы жүк көлігінің қызметі;
50.20 Теңіз және су жағасындағы жүк көлігінің қызметі;
50.20.0 Теңіз және су жағасындағы жүк көлігінің қызметі.
H Көлік және қоймалау:
50 Су көлігінің қызметі;
50.4 Өзендегі жүк көлігінің қызметі;
50.40 Өзендегі жүк көлігінің қызметі;
50.40.1 Ағаш ағызудан басқа, өзендегі жүк көлігінің қызметі.
H Көлік және қоймалау:
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.2 Жүк әуе көлігі және ғарыш көлігінің қызметі;
51.21 Жүк әуе көлігінің қызметі;
51.21.2 Кестеге бағынбайтын жүк әуе көлігінің қызметі.
H Көлік және қоймалау:
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.29 Өзге де көліктік қосалқы қызмет;
52.29.9 Өзге де көліктік-экспедициялық қызметтер.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Контейнерлік тасымал" кәсіби стандарты жүк жөнелтушілердің / жүк алушылардың контейнерлерде жүктерді тасымалдауды қамтамасыз етудегі қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін талаптарды белгілейді.

8. Перечень карточек профессий:
1) Оператор по обслуживанию и ремонту вагонов и контейнеров - 4 уровень ОРК;
2) Оператор диспетчерской службы (на транспорте) - 3 уровень ОРК;
3) Менеджер по транспорту (по транспортному обслуживанию) - 6 уровень ОРК;
5) Специалист по логистике (по организации контейнерных перевозок) - 5 уровень ОРК;
6) Инженер по организации перевозок (по контейнерным перевозкам) - 6 уровень ОРК;
7) Начальник отдела (Начальник контейнерной площадки) - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Оператор по обслуживанию и ремонту вагонов и контейнеров":
Код группы:
7549-5
Код наименования занятия:
7549-5-007
Наименование профессии:
Оператор по обслуживанию и ремонту вагонов и контейнеров
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 52. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 июня 2022 года № 201 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2022 года № 28475.
параграф 18. Осмотрщик вагонов - 2 разряд
Выпуск 52. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 июня 2022 года № 201 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2022 года № 28475.
параграф 18. Осмотрщик вагонов - 3 разряд
Выпуск 52. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 июня 2022 года № 201 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2022 года № 28475.
параграф 18. Осмотрщик вагонов - 4 разряд
Выпуск 52. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 июня 2022 года № 201 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2022 года № 28475.
параграф 18. Осмотрщик вагонов - 5 разряд
Выпуск 52. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 июня 2022 года № 201 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2022 года № 28475.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Вагондар мен контейнерлерді жөндеу және қызмет көрсету бойынша оператор – 4 СБШ-нің деңгейі;
2) Диспетчерлік қызметтің операторы (көліктегі) – 3 СБШ-нің деңгейі;
3) Көлік бойынша менеджер (көліктік қызмет ету бойынша) – 6 СБШ-нің деңгейі;
5) Логистика маманы (Контейнерлік тасымалды ұйымдастыру бойынша маман) – 5 СБШ-нің деңгейі;
6) Тасымалдауды ұйымдастыру бойынша инженер (Контейнерлік тасымалдау бойынша) – 6 СБШ-нің деңгейі;
7) Бөлім бастығы (контейнерлік алаңның) – 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптер карточкасы "Вагондар мен контейнерлерді жөндеу және қызмет көрсету бойынша оператор":
Топтың коды:
7549-5
Қызмет атауының коды:
7549-5-007
Кәсіптің атауы:
Вагондар мен контейнерлерді жөндеу және қызмет көрсету бойынша оператор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
52-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (52-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 15 маусымдағы № 201 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 маусымда № 28475 болып тіркелген.
параграф 18. Вагондарды тексеруші-2 разряд
52-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (52-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 15 маусымдағы № 201 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 маусымда № 28475 болып тіркелген.
параграф 18. Вагондарды тексеруші-3 разряд
52-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (52-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 15 маусымдағы № 201 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 маусымда № 28475 болып тіркелген.
параграф 18. Вагондарды тексеруші-4 разряд
52-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (52-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 15 маусымдағы № 201 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 маусымда № 28475 болып тіркелген.
параграф 18. Вагондарды тексеруші-5 разряд
52-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (52-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 15 маусымдағы № 201 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 маусымда № 28475 болып тіркелген.

параграф 18. Осмотрщик вагонов - 6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание тягового подвижного состава железных дорог
Квалификация:
Требования к опыту работы:
практический опыт работы не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
7549-5-007 - Оператор по обслуживанию и ремонту вагонов и контейнеров
Основная цель деятельности:
Контроль за техническим и коммерческим состоянием контейнеров
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Контроль и проверка технического состояния контейнеров;
2. Обеспечение ремонтных работ.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Контроль и проверка технического состояния контейнеров
Навык 1:
Осуществление проверки технического состояния и контейнеров
Умения:
2 разряд
1. Выполнять внешний технический осмотр контейнеров на контейнерных площадках;
2. Выявлять видимые повреждения корпуса и элементов контейнера;
3. Проверять состояние дверей и запорных устройств контейнеров;
4. Очищать контейнеры от загрязнений перед осмотром;
5. Выполнять устранение несложных неисправностей контейнеров;
6. Пользоваться ручным слесарным инструментом при осмотре контейнеров;
7. Соблюдать установленную технологию осмотра контейнеров;
8. Сообщать о выявленных дефектах старшему смены.
3 разряд
1. Проводить технический осмотр контейнеров в составе вагонов;
2. Выявлять неисправности элементов контейнеров при эксплуатации;
3. Устранять неисправности средней сложности;
4. Проверять состояние крепления контейнеров на вагонах;
5. Использовать измерительный инструмент при осмотре;
6. Оформлять результаты осмотра в установленном порядке;
7. Соблюдать технологию работ на пунктах технического обслуживания;
8. Взаимодействовать с персоналом пункта технического обслуживания.
4 разряд
1. Проводить полный технический осмотр контейнеров перед перевозкой;
2. Определять пригодность контейнеров к погрузке грузов;
3. Устранять сложные неисправности элементов контейнеров;
4. Проверять соответствие контейнеров требованиям перевозки грузов;
5. Контролировать качество выполненных работ;
6. Оформлять документацию по подготовке контейнеров к перевозке;
7. Использовать специализированный инструмент и приспособления;
8. Руководить работами операторов более низкой квалификации.
5 разряд
1. Выполнять технический осмотр контейнеров в условиях интенсивного движения;
2. Оценивать техническое состояние контейнеров при массовой переработке;

параграф 18. Вагондарды тексеруші-6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Темір жолдың тартқыш жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7549-5-007 – Вагон мен контейнерлерге қызмет көрсету және жөндеу операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Контейнерлердің техникалық және коммерциялық жағдайын бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Контейнерлердің техникалық жағдайын бақылау және тексеру;
2. Жөндеу жұмыстарын қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Контейнерлердің техникалық жағдайын бақылау және тексеру
1-дағды:
Контейнерлердің техникалық жай-күйін тексеруді жүзеге асыру
Машықтар:
2 разряд
1. Контейнерлік алаңдарда контейнерлерді сыртқы техникалық байқауды орындау;
2. Корпус пен контейнер элементтерінің көрінетін зақымдануын анықтау;
3. Есіктер мен контейнерлердің құлыптау құрылғыларының күйін тексеру;
4. Тексеру алдында контейнерлерді ластанудан тазалау;
5. Контейнерлердің қарапайым ақауларын жою;
6. Контейнерлерді тексеру кезінде қол слесарь құралын пайдалану;
7. Контейнерлерді тексерудің белгіленген технологиясын сақтау;
8. Анықталған ақаулар туралы аға ауысымға хабарлау.
3 разряд
1. Вагондар құрамындағы контейнерлерге техникалық байқау жүргізу;
2. Пайдалану кезінде контейнер элементтерінің ақауларын анықтау;
3. Орташа қиындықтағы ақауларды жою;
4. Вагондардағы контейнерлердің бекітілу жағдайын тексеру;
5. Тексеру кезінде өлшеу құралын қолдау;
6. Тексеру нәтижелерін белгіленген тәртіппен ресімдеу;
7. Техникалық қызмет көрсету пункттерінде жұмыс технологиясын сақтау;
8. Техникалық қызмет көрсету пунктінің қызметкерлерімен өзара іс-қимыл жасау.
4 разряд
1. Тасымалдау алдында контейнерлерге толық техникалық тексеру жүргізу;
2. Контейнерлердің жүктерді тиеуге жарамдылығын анықтау;
3. Контейнер элементтерінің күрделі ақауларын жою;
4. Контейнерлердің жүктерді тасымалдау талаптарына сәйкестігін тексеру;
5. Орындалған жұмыстардың сапасын бақылау;
6. Контейнерлерді тасымалдауға дайындау бойынша құжаттаманы ресімдеу;
7. Арнайы құрал мен құрылғыларды қолдау;
8. Біліктілігі төмен операторлардың жұмыстарына басшылық жасау.
5 разряд
1. Қарқынды қозғалыс жағдайында контейнерлерді техникалық тексеруді орындау;
2. Жаппай өңдеу кезінде контейнерлердің техникалық жағдайын бағалау;

3. Устранять сложные и комбинированные неисправности;
4. Принимать решения о выводе контейнеров из эксплуатации;
5. Контролировать соблюдение технологии осмотра и ремонта;
6. Обучать и инструктировать персонал по вопросам осмотра контейнеров;
7. Обеспечивать безопасность работ на сложных участках;
8. Взаимодействовать с диспетчерскими и эксплуатационными службами.
6 разряд
1. Проводить осмотр и ремонт контейнеров и вагонов повышенной сложности;
2. Выполнять ревизию механических и пневматических систем крепления грузов;
3. Оценивать техническое состояние специализированных контейнеров;
4. Подготавливать контейнеры и вагоны к межгосударственной передаче;
5. Контролировать соответствие контейнеров международным требованиям;
6. Руководить сложными техническими работами;
7. Принимать решения при выявлении критических неисправностей;
8. Консультировать персонал по сложным техническим вопросам.
Знания:
2 разряд
1. Назначение и основные элементы конструкции контейнеров;
2. Простейшие неисправности контейнеров и способы их устранения;
3. Порядок технического осмотра контейнеров на контейнерных площадках;
4. Требования безопасности при выполнении работ на контейнерных площадках;
5. Назначение применяемого ручного инструмента;
6. Признаки повреждений, влияющих на пригодность контейнера;
7. Правила содержания контейнеров;
8. Порядок и методы контроля и проверки технического состояния контейнеров.
3 разряд
1. Устройство контейнеров и способы их крепления на вагонах;
2. Требования к техническому состоянию контейнеров в пути следования;
3. Порядок осмотра контейнеров на промежуточных станциях;
4. Виды неисправностей средней сложности;
5. Назначение измерительного инструмента;
6. Правила эксплуатации контейнеров на железнодорожном транспорте;
7. Требования безопасности при работе на путях;
8. Документация пункта технического обслуживания.
4 разряд
1. Полные требования к техническому состоянию контейнеров перед перевозкой;
2. Технология подготовки контейнеров к перевозкам;
3. Допустимые и недопустимые повреждения контейнеров;
4. Порядок оформления документов при подготовке контейнеров;
5. Назначение специализированного инструмента;
6. Основы организации работ на пунктах технического обслуживания;
7. Требования безопасности при выполнении подготовительных работ;
8. Устройство, конструктивные особенности и основные типы контейнеров.
5 разряд
1. Особенности работы на станциях с интенсивным движением;
2. Методы оценки технического состояния контейнеров;
3. Причины возникновения сложных неисправностей;
4. Порядок принятия решений о ремонте и выводе контейнеров;

3. Күрделі және аралас ақауларды жою;
4. Контейнерлерді пайдаланудан шығару туралы шешім қабылдау;
5. Тексеру және жөндеу технологиясының сақталуын бақылау;
6. Контейнерлерді тексеру мәселелері бойынша қызметкерлерді оқыту және нұсқау беру;
7. Күрделі учаскелердегі жұмыстардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
8. Диспетчерлік және пайдалану қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау.
6 разряд
1. Күрделілігі жоғары контейнерлер мен вагондарды тексеру және жөндеу;
2. Жүктерді бекітудің механикалық және пневматикалық жүйелеріне ревизия жүргізу;
3. Мамандандырылған контейнерлердің техникалық жағдайын бағалау;
4. Контейнерлер мен вагондарды мемлекетаралық беруге дайындау;
5. Контейнерлердің халықаралық талаптарға сәйкестігін бақылау;
6. Күрделі техникалық жұмыстарға жетекшілік ету;
7. Маңызды ақауларды анықтау кезінде шешім қабылдау;
8. Қызметкерлерге күрделі техникалық мәселелер бойынша кеңес беру.
Білімдер:
2 разряд
1. Контейнер дизайнының мақсаты мен негізгі элементтері;
2. Контейнерлердің қарапайым ақаулары және оларды жою әдістері;
3. Контейнерлік алаңдарда контейнерлерді техникалық байқау тәртібі;
4. Контейнерлік алаңдарда жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік талаптары;
5. Қолданылатын қол құралының мақсаты;
6. Контейнердің жарамдылығына әсер ететін зақымдану белгілері;
7. Контейнерлерді ұстау ережелері;
8. Контейнерлердің техникалық жай-күйін бақылау және тексеру тәртібі мен әдістері.
3 разряд
1. Контейнерлердің құрылысы және оларды вагондарда бекіту тәсілдері;
2. Контейнерлердің жүру жолындағы техникалық жай-күйіне қойылатын талаптар;
3. Аралық станцияларда контейнерлерді қарау тәртібі;
4. Орташа қиындықтағы ақаулардың түрлері;
5. Өлшеу құралының мақсаты;
6. Теміржол көлігінде контейнерлерді пайдалану ережесі;
7. Жолдарда жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары;
8. Техникалық қызмет көрсету пунктінің құжаттамасы.
4 разряд
1. Тасымалдау алдында контейнерлердің техникалық жағдайына қойылатын толық талаптар;
2. Контейнерлерді тасымалдауға дайындау технологиясы;
3. Контейнерлердің рұқсат етілген және жол берілмейтін зақымдануы;
4. Контейнерлерді дайындау кезінде құжаттарды ресімдеу тәртібі;
5. Мамандандырылған құралдың мақсаты;
6. Техникалық қызмет көрсету пункттерінде жұмыстарды ұйымдастыру негіздері;
7. Дайындық жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздік талаптары;
8. Құрылғы, дизайн ерекшеліктері және контейнерлердің негізгі түрлері.
5 разряд
1. Қарқынды қозғалыс станцияларында жұмыс істеу ерекшеліктері;
2. Контейнерлердің техникалық жағдайын бағалау әдістері;
3. Күрделі ақаулардың себептері;
4. Контейнерлерді жөндеу және шығару туралы шешім қабылдау тәртібі;

5. Требования к безопасности при выполнении работ повышенной сложности;
6. Организация работ на крупных пунктов технического обслуживания;
7. Порядок инструктажа персонала;
8. Правила оформления технической и учетной документации по результатам осмотра контейнеров.
6 разряд
1. Устройство и принцип работы пневматических и механических систем;
2. Требования к контейнерам при межгосударственных перевозках;
3. Порядок передачи и приема вагонов и контейнеров;
4. Методы диагностики сложных технических неисправностей;
5. Международные нормы эксплуатации контейнеров;
6. Технология ремонта контейнеров повышенной сложности;
7. Повышенные требования безопасности при выполнении работ;
8. Нормативные требования к техническому состоянию контейнеров, допуски и критерии их исправности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Техническое обслуживание контейнеров
Умения:
2 разряд
1. Выполнять техническое обслуживание контейнеров на контейнерных площадках;
2. Очищать контейнеры от загрязнений и остатков грузов;
3. Проверять состояние дверей и запорных устройств контейнеров;
4. Устранять несложные неисправности элементов контейнеров;
5. Пользоваться ручным слесарным инструментом;
6. Соблюдать установленную технологию обслуживания контейнеров;
7. Выполнять работы под руководством оператора более высокой квалификации;
8. Соблюдать требования охраны труда при обслуживании контейнеров.
3 разряд
1. Проводить техническое обслуживание контейнеров, размещенных на вагонах;
2. Проверять состояние крепления контейнеров на вагонах;
3. Устранять неисправности средней сложности;
4. Применять измерительный инструмент при обслуживании контейнеров;
5. Оформлять результаты технического обслуживания контейнеров;
6. Соблюдать технологию работ на пунктах технического обслуживания;
7. Работать в составе бригады пункта технического обслуживания;
8. Соблюдать требования безопасности при работе на железнодорожных путях.
4 разряд
1. Выполнять полное техническое обслуживание контейнеров перед перевозкой;
2. Устранять сложные неисправности элементов контейнеров;
3. Проверять соответствие контейнеров требованиям перевозки грузов;
4. Использовать специализированный инструмент и приспособления;
5. Контролировать качество выполненных работ;
6. Оформлять документацию по подготовке контейнеров к перевозкам;
7. Организовывать работу операторов более низкой квалификации;
8. Соблюдать требования безопасности при выполнении работ.
5 разряд
1. Выполнять техническое обслуживание контейнеров в условиях интенсивной переработки;

5. Күрделілігі жоғары жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздікке қойылатын талаптар;
6. Ірі техникалық қызмет көрсету пункттерінде жұмыстарды ұйымдастыру;
7. Персоналға нұсқау беру тәртібі;
8. Контейнерлерді қарау нәтижелері бойынша техникалық және есептік құжаттаманы ресімдеу қағидалары.
6 разряд
1. Пневматикалық және механикалық жүйелердің құрылымы мен жұмыс принципі;
2. Мемлекетаралық тасымалдау кезіндегі контейнерлерге қойылатын талаптар;
3. Вагондар мен контейнерлерді беру және қабылдау тәртібі;
4. Күрделі техникалық ақауларды диагностикалау әдістері;
5. Контейнерлерді пайдаланудың халықаралық нормалары;
6. Күрделілігі жоғары контейнерлерді жөндеу технологиясы;
7. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздіктің жоғары талаптары;
8. Контейнерлердің техникалық жай-күйіне қойылатын нормативтік талаптар, олардың жарамдылығына рұқсаттар мен өлшемдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Контейнерлерге техникалық қызмет көрсету
Машықтар:
2 разряд
1. Контейнерлік алаңдарда контейнерлерге техникалық қызмет көрсетуді орындау;
2. Контейнерлерді ластанудан және жүк қалдықтарынан тазарту;
3. Есіктер мен контейнерлердің құлыптау құрылғыларының күйін тексеру;
4. Контейнер элементтерінің қарапайым ақауларын жою;
5. Қол слесарь құралын пайдалану;
6. Контейнерлерге қызмет көрсетудің белгіленген технологиясын сақтау;
7. Біліктілігі жоғары оператордың басшылығымен жұмыстарды орындау;
8. Контейнерлерге қызмет көрсету кезінде еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
3 разряд
1. Вагондарда орналасқан контейнерлерге техникалық қызмет көрсетуді жүргізу;
2. Вагондардағы контейнерлердің бекітілу жағдайын тексеру;
3. Орташа қиындықтағы ақауларды жою;
4. Контейнерлерге қызмет көрсету кезінде өлшеу құралын қолдау;
5. Контейнерлерге техникалық қызмет көрсету нәтижелерін ресімдеу;
6. Техникалық қызмет көрсету пункттерінде жұмыс технологиясын сақтау;
7. Техникалық қызмет көрсету пункті бригадасының құрамында жұмыс істеу;
8. Темір жолдарда жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау.
4 разряд
1. Тасымалдау алдында контейнерлерге толық техникалық қызмет көрсетуді орындау;
2. Контейнер элементтерінің күрделі ақауларын жою;
3. Контейнерлердің жүктерді тасымалдау талаптарына сәйкестігін тексеру;
4. Арнайы құрал мен құрылғыларды қолдау;
5. Орындалған жұмыстардың сапасын бақылау;
6. Контейнерлерді тасымалдауға дайындау бойынша құжаттаманы ресімдеу;
7. Біліктілігі төмен операторлардың жұмысын ұйымдастыру;
8. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау.
5 разряд
1. Қарқынды қайта өңдеу жағдайында контейнерлерге техникалық қызмет көрсетуді орындау;

2. Оценивать техническое состояние контейнеров при массовой обработке;
3. Устранять сложные и комбинированные неисправности контейнеров;
4. Принимать решения о выводе контейнеров из эксплуатации;
5. Контролировать соблюдение технологии технического обслуживания;
6. Обучать и инструктировать персонал;
7. Обеспечивать безопасность при выполнении работ повышенной сложности;
8. Взаимодействовать с эксплуатационными службами.
6 разряд
1. Выполнять техническое обслуживание контейнеров повышенной сложности;
2. Проводить диагностику и ремонт специализированных контейнеров;
3. Проверять соответствие контейнеров международным требованиям;
4. Подготавливать контейнеры к межгосударственной передаче;
5. Руководить выполнением сложных технических работ;
6. Принимать решения при выявлении критических неисправностей контейнеров;
7. Консультировать персонал по техническим вопросам;
8. Обеспечивать соблюдение повышенных требований безопасности.
Знания:
2 разряд
1. Конструктивные элементы контейнеров и их назначение;
2. Порядок технического обслуживания контейнеров на контейнерных площадках;
3. Простейшие дефекты контейнеров и признаки их выявления;
4. Способы устранения несложных неисправностей контейнеров;
5. Назначение и правила применения ручного слесарного инструмента;
6. Требования безопасности при выполнении работ по обслуживанию контейнеров;
7. Порядок сообщения о выявленных неисправностях контейнеров;
8. Правила эксплуатации контейнеров на контейнерных площадках.
3 разряд
1. Устройство контейнеров и узлов крепления контейнеров на вагонах;
2. Требования к техническому состоянию контейнеров при перевозке в вагонах;
3. Порядок технического обслуживания контейнеров на промежуточных станциях;
4. Неисправности контейнеров средней сложности и методы их устранения;
5. Назначение и применение измерительного инструмента;
6. Порядок оформления документации по техническому обслуживанию контейнеров;
7. Требования безопасности при работе на железнодорожных путях;
8. Порядок взаимодействия с персоналом пункта технического обслуживания.
4 разряд
1. Требования к техническому состоянию контейнеров перед перевозкой грузов;
2. Технология подготовки контейнеров к перевозкам;
3. Классификация допустимых и недопустимых повреждений контейнеров;
4. Порядок выполнения сложных операций по техническому обслуживанию контейнеров;
5. Назначение специализированного инструмента и приспособлений;
6. Порядок оформления документации при подготовке контейнеров к перевозкам;
7. Требования безопасности при выполнении работ повышенной сложности;

2. Жаппай өңдеу кезінде контейнерлердің техникалық жағдайын бағалау;
3. Контейнерлердегі күрделі және аралас ақауларды жою;
4. Контейнерлерді пайдаланудан шығару туралы шешім қабылдау;
5. Техникалық қызмет көрсету технологиясының сақталуын бақылау;
6. Қызметкерлерді оқыту және нұсқау беру;
7. Күрделілігі жоғары жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
8. Пайдалану қызметтерімен өзара әрекеттесу.
6 разряд
1. Күрделілігі жоғары контейнерлерге техникалық қызмет көрсетуді орындау;
2. Мамандандырылған контейнерлерге диагностика және жөндеу жүргізу;
3. Контейнерлердің халықаралық талаптарға сәйкестігін тексеру;
4. Контейнерлерді мемлекетаралық беруге дайындау;
5. Күрделі техникалық жұмыстардың орындалуына басшылық жасау;
6. Контейнерлердің сыни ақауларын анықтау кезінде шешім қабылдау;
7. Қызметкерлерге техникалық мәселелер бойынша кеңес беру;
8. Жоғары қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
2 разряд
1. Контейнерлердің құрылымдық элементтері және олардың мақсаты;
2. Контейнерлік алаңдарда контейнерлерге техникалық қызмет көрсету тәртібі;
3. Контейнерлердің қарапайым ақаулары және оларды анықтау белгілері;
4. Контейнерлердегі қарапайым ақауларды жою әдістері;
5. Қол слесарь құралының мақсаты мен қолдану ережелері;
6. Контейнерлерге қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік талаптары;
7. Контейнерлердің анықталған ақаулары туралы хабарлау тәртібі;
8. Контейнерлік алаңдарда контейнерлерді пайдалану қағидалары.
3 разряд
1. Вагондарда контейнерлер мен контейнерлерді бекіту тораптарын орнату;
2. Вагондарда тасымалдау кезінде контейнерлердің техникалық жағдайына қойылатын талаптар;
3. Аралық станцияларда контейнерлерге техникалық қызмет көрсету тәртібі;
4. Күрделілігі орташа контейнерлердің ақаулары және оларды жою әдістері;
5. Өлшеу құралының мақсаты мен қолданылуы;
6. Контейнерлерге техникалық қызмет көрсету жөніндегі құжаттаманы ресімдеу тәртібі;
7. Темір жолдарда жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары;
8. Техникалық қызмет көрсету пунктінің персоналымен өзара іс-қимыл тәртібі.
4 разряд
1. Жүктерді тасымалдау алдындағы контейнерлердің техникалық жағдайына қойылатын талаптар;
2. Контейнерлерді тасымалдауға дайындау технологиясы;
3. Контейнерлердің рұқсат етілген және жол берілмейтін зақымдануларының жіктелуі;
4. Контейнерлерге техникалық қызмет көрсету бойынша күрделі операцияларды орындау тәртібі;
5. Мамандандырылған құрал-саймандар мен құрылғылардың мақсаты;
6. Контейнерлерді тасымалдауға дайындау кезінде құжаттаманы ресімдеу тәртібі;
7. Күрделілігі жоғары жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік талаптары;

8. Правила контроля качества выполненного технического обслуживания.
5 разряд
1. Особенности технического обслуживания контейнеров в условиях интенсивной переработки;
2. Методы оценки технического состояния контейнеров при массовой обработке;
3. Причины возникновения сложных и комбинированных неисправностей контейнеров;
4. Порядок принятия решений о выводе контейнеров из эксплуатации;
5. Технология организации работ на пунктах технического обслуживания;
6. Требования безопасности при выполнении работ повышенной сложности;
7. Порядок взаимодействия с эксплуатационными и ремонтными подразделениями;
8. Методы предотвращения повторных неисправностей контейнеров.
6 разряд
1. Устройство и особенности эксплуатации специализированных контейнеров;
2. Международные требования и нормы эксплуатации контейнеров;
3. Порядок межгосударственной и междорожной передачи контейнеров;
4. Методы диагностики сложных технических неисправностей контейнеров;
5. Технология технического обслуживания контейнеров повышенной сложности;
6. Повышенные требования безопасности при выполнении работ;
7. Порядок технического контроля контейнеров при передаче между администрациями;
8. Требования к оформлению документации при межгосударственных операциях.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Обеспечение сохранности контейнеров при маневровых работах и погрузочно-разгрузочных операциях
Умения:
2 разряд
1. Контролировать правильное размещение контейнеров на контейнерной площадке;
2. Осуществлять наблюдение за соблюдением правил хранения контейнеров;
3. Выявлять очевидные нарушения правил крепления и расстановки контейнеров;
4. Предупреждать повреждения контейнеров при ручном перемещении;
5. Пользоваться ручным слесарным инструментом и простыми приспособлениями для безопасного перемещения контейнеров;
6. Осуществлять визуальный контроль состояния контейнеров;
7. Соблюдать правила охраны труда при работе с контейнерами;
8. Сообщать о выявленных повреждениях старшему смены.
3 разряд
1. Контролировать правильность крепления контейнеров на вагонах;
2. Проверять состояние контейнеров при погрузке и выгрузке;
3. Обеспечивать соблюдение техники безопасности при перемещении контейнеров механизированным способом;
4. Предотвращать повреждения контейнеров при перемещении между площадкой и вагоном;
5. Использовать измерительный инструмент и приспособления для контроля положения контейнеров;
6. Контролировать действия персонала при маневровых операциях;
7. Вести учет выявленных повреждений контейнеров;
8. Оформлять документацию о состоянии контейнеров.
4 разряд

8. Орындалған техникалық қызмет көрсету сапасын бақылау қағидалары.
5 разряд
1. Қарқынды қайта өңдеу жағдайында контейнерлерге техникалық қызмет көрсету ерекшеліктері;
2. Жаппай өңдеу кезінде контейнерлердің техникалық жағдайын бағалау әдістері;
3. Контейнерлердің күрделі және аралас ақауларының себептері;
4. Контейнерлерді пайдаланудан шығару туралы шешім қабылдау тәртібі;
5. Техникалық қызмет көрсету пункттерінде жұмыстарды ұйымдастыру технологиясы;
6. Күрделілігі жоғары жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік талаптары;
7. Пайдалану және жөндеу бөлімшелерімен өзара іс-қимыл тәртібі;
8. Контейнерлердің қайталанған ақауларының алдын алу әдістері.
6 разряд
1. Мамандандырылған контейнерлердің құрылысы және пайдалану ерекшеліктері;
2. Контейнерлерді пайдаланудың халықаралық талаптары мен нормалары;
3. Контейнерлерді мемлекетаралық және жоларалық беру тәртібі;
4. Контейнерлердің күрделі техникалық ақауларын диагностикалау әдістері;
5. Күрделілігі жоғары контейнерлерге техникалық қызмет көрсету технологиясы;
6. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздіктің жоғары талаптары;
7. Әкімшіліктер арасында беру кезінде контейнерлерді техникалық бақылау тәртібі;
8. Мемлекетаралық операциялар кезінде құжаттаманы ресімдеуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Маневрлік жұмыстар мен тиеу-түсіру операциялары кезінде контейнерлердің сақталуын қамтамасыз ету
Машықтар:
2 разряд
1. Контейнерлердің контейнер алаңына дұрыс орналастырылуын бақылау;
2. Контейнерлерді сақтау ережелерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
3. Контейнерлерді бекіту және орналастыру ережелерінің айқын бұзылуын анықтау;
4. Қолмен жылжыту кезінде контейнерлердің зақымдалуын болдырмау;
5. Контейнерлерді қауіпсіз жылжыту үшін қол слесарь құралын және қарапайым құрылғыларды пайдалану;
6. Контейнерлердің жағдайын визуалды бақылауды жүзеге асыру;
7. Контейнерлермен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау ережелерін сақтау;
8. Анықталған зақым туралы ауысым аға қызметкеріне хабарлау.
3 разряд
1. Вагондарда контейнерлердің дұрыс бекітілуін бақылау;
2. Тиеу және түсіру кезінде контейнерлердің күйін тексеру;
3. Контейнерлерді механикаландырылған тәсілмен жылжыту кезінде қауіпсіздік техникасының сақталуын қамтамасыз ету;
4. Алаң мен вагон арасында жылжу кезінде контейнерлердің зақымдалуын болдырмау;
5. Контейнерлердің орналасуын бақылау үшін өлшеу құралы мен құрылғыларды қолдану;
6. Маневрлік операциялар кезінде персоналдың әрекеттерін бақылау;
7. Контейнерлердің анықталған зақымдануларының есебін жүргізу;
8. Контейнерлердің жай - күйі туралы құжаттаманы ресімдеу.
4 разряд

1. Контролировать крепление и расстановку контейнеров в вагонах и на площадке;
2. Предотвращать повреждения контейнеров при погрузочно-разгрузочных операциях;
3. Организовывать безопасное перемещение контейнеров с использованием механизации;
4. Проверять состояние контейнеров перед отправкой;
5. Контролировать соблюдение техники безопасности персоналом;
6. Оформлять результаты контроля и выявленных повреждений;
7. Выполнять проверку исправности приспособлений и средств механизации;
8. Принимать решения по устранению угроз повреждений контейнеров.
5 разряд
1. Контролировать расстановку и крепление контейнеров в условиях массовой переработки;
2. Предотвращать повреждения контейнеров при комбинированных операциях;
3. Организовывать безопасную работу бригады при маневровых операциях;
4. Координировать действия персонала и машин при погрузочно-разгрузочных работах;
5. Контролировать соблюдение правил техники безопасности при высокой интенсивности операций;
6. Принимать решения о временном выводе контейнеров из эксплуатации при угрозе повреждения;
7. Вести документацию о выявленных повреждениях и аварийных ситуациях;
8. Обеспечивать сохранность контейнеров при взаимодействии с другими подразделениями.
6 разряд
1. Контролировать сохранность контейнеров при межгосударственной передаче;
2. Проводить осмотр контейнеров повышенной сложности перед и после операций;
3. Организовывать безопасное перемещение контейнеров с использованием специализированной техники;
4. Руководить работой персонала при погрузочно-разгрузочных операциях повышенной сложности;
5. Оценивать потенциальные угрозы повреждений контейнеров и принимать меры;
6. Вести документацию о техническом состоянии контейнеров и происшествиях;
7. Обеспечивать соблюдение международных требований безопасности при операциях с контейнерами;
8. Консультировать персонал по безопасной организации маневровых и погрузочно-разгрузочных операций.
Знания:
2 разряд
1. Конструкция контейнеров и уязвимые элементы;
2. Основные правила расстановки контейнеров на площадке;
3. Способы предотвращения повреждений при ручном перемещении;
4. Порядок контроля сохранности контейнеров на площадке;
5. Правила безопасной работы на контейнерной площадке;
6. Признаки повреждений контейнеров;
7. Назначение ручного инструмента и приспособлений;
8. Порядок сообщения о повреждениях.
3 разряд
1. Конструкция контейнеров и крепежные узлы;
2. Методы безопасного крепления контейнеров на вагонах;
3. Правила маневровых операций с контейнерами;
4. Признаки повреждений контейнеров средней сложности;

1. Вагондарда және алаңда контейнерлерді бекітуді және орналастыруды бақылау;
2. Тиеу-түсіру операциялары кезінде контейнерлердің зақымдануын болдырмау;
3. Механикаландыруды қолдана отырып, контейнерлердің қауіпсіз қозғалысын ұйымдастыру;
4. Жөнелту алдында контейнерлердің күйін тексеру;
5. Персоналдың қауіпсіздік техникасын сақтауын бақылау;
6. Бақылау нәтижелерін және анықталған зақымдарды ресімдеу;
7. Механикаландыру құралдары мен құралдарының жарамдылығын тексеруді орындау;
8. Контейнерлердің зақымдану қаупін жою бойынша шешімдер қабылдау.
5 разряд
1. Жаппай қайта өңдеу жағдайында контейнерлердің орналасуы мен бекітілуін бақылау;
2. Аралас операциялар кезінде контейнерлердің зақымдануын болдырмау;
3. Маневрлік операциялар кезінде бригаданың қауіпсіз жұмысын ұйымдастыру;
4. Тиеу-түсіру жұмыстары кезінде персонал мен машиналардың іс-қимылын үйлестіру;
5. Операциялардың жоғары қарқындылығы кезінде қауіпсіздік ережелерінің сақталуын бақылау;
6. Зақымдану қаупі төнген кезде контейнерлерді уақытша пайдаланудан шығару туралы шешім қабылдау;
7. Анықталған зақымданулар мен авариялық жағдайлар туралы құжаттаманы жүргізу;
8. Басқа бөлімшелермен өзара әрекеттесу кезінде контейнерлердің сақталуын қамтамасыз ету.
6 разряд
1. Мемлекетаралық беру кезінде контейнерлердің сақталуын бақылау;
2. Операция алдында және одан кейін күрделілігі жоғары контейнерлерді тексеру;
3. Мамандандырылған техниканы пайдалана отырып контейнерлердің қауіпсіз қозғалысын ұйымдастыру;
4. Күрделілігі жоғары тиеу-түсіру операциялары кезінде персоналдың жұмысына басшылық жасау;
5. Контейнерлердің зақымдану қаупін бағалау және шаралар қабылдау;
6. Контейнерлердің техникалық жай-күйі және оқиғалар туралы құжаттаманы жүргізу;
7. Контейнерлермен операциялар кезінде халықаралық қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;
8. Маневрлік және тиеу-түсіру операцияларын қауіпсіз ұйымдастыру бойынша қызметкерлерге кеңес беру.
Білімдер:
2 разряд
1. Контейнер дизайны және осал элементтер;
2. Контейнерлерді алаңға орналастырудың негізгі ережелері;
3. Қолмен қозғалу кезінде зақымданудың алдын алу жолдары;
4. Алаңда контейнерлердің сақталуын бақылау тәртібі;
5. Контейнер алаңында қауіпсіз жұмыс істеу ережелері;
6. Контейнерлердің зақымдану белгілері;
7. Қол құралдары мен құрылғыларының мақсаты;
8. Зақымдану туралы хабарлау тәртібі.
3 разряд
1. Контейнер дизайны және бекіту жинақтары;
2. Вагондарда контейнерлерді қауіпсіз бекіту әдістері;
3. Контейнерлермен маневрлік операциялар ережелері;
4. Орташа күрделі контейнерлердің зақымдану белгілері;

5. Назначение измерительного инструмента и приспособлений;
6. Порядок оформления документации по выявленным повреждениям;
7. Основы организации работы персонала при погрузочно-разгрузочных операциях;
8. Требования охраны труда при работе с контейнерами.
4 разряд
1. Конструкция контейнеров и особенности крепления при перевозке;
2. Порядок безопасной организации погрузочно-разгрузочных операций;
3. Методы предотвращения повреждений контейнеров;
4. Требования к использованию механизированных средств перемещения;
5. Типовые повреждения контейнеров и причины их возникновения;
6. Порядок оформления документации о выявленных дефектах;
7. Правила охраны труда и техники безопасности;
8. Методы контроля соблюдения технологических операций персоналом.
5 разряд
1. Особенности работы с контейнерами в условиях интенсивного движения;
2. Методы предотвращения повреждений при массовых операциях;
3. Организация работы персонала при сложных маневровых и погрузочно-разгрузочных операциях;
4. Типовые повреждения контейнеров при интенсивной эксплуатации;
5. Правила безопасного применения механизированных средств;
6. Порядок оформления документации при выявлении повреждений;
7. Требования охраны труда и промышленной безопасности;
8. Взаимодействие с эксплуатационными и ремонтными подразделениями.
6 разряд
1. Конструкция специализированных контейнеров и особенности их эксплуатации;
2. Международные требования к сохранности контейнеров при перевозках;
3. Методы предотвращения повреждений контейнеров при сложных операциях;
4. Порядок межгосударственной и междорожной передачи контейнеров;
5. Требования к организации работы персонала при сложных маневровых операциях;
6. Основы применения специализированной техники для перемещения контейнеров;
7. Порядок оформления документации о выявленных повреждениях и авариях;
8. Повышенные требования охраны труда и безопасности при международных операциях.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение ремонтных работ
Навык 1:
Определение объема и контроль качества ремонтных работ
Умения:
2 разряд
1. Определять перечень простых ремонтных работ на контейнерах;
2. Выявлять видимые повреждения и дефекты контейнеров;
3. Контролировать соблюдение простых технологических операций при ремонте;
4. Использовать ручной инструмент и простые приспособления для ремонта;
5. Сообщать о выявленных дефектах старшему смены;
6. Проверять результаты ремонта простых элементов контейнеров;
7. Соблюдать требования охраны труда при выполнении ремонтных работ;

5. Өлшеу құралдары мен құрылғыларының мақсаты;
6. Анықталған зақымдар бойынша құжаттаманы ресімдеу тәртібі;
7. Тиеу-түсіру операциялары кезінде персоналдың жұмысын ұйымдастыру негіздері;
8. Контейнерлермен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау талаптары.
4 разряд
1. Контейнерлердің дизайны және тасымалдау кезіндегі бекіту ерекшеліктері;
2. Тиеу-түсіру операцияларын қауіпсіз ұйымдастыру тәртібі;
3. Контейнердің зақымдануын болдырмау әдістері;
4. Механикаландырылған орын ауыстыру құралдарын пайдалануға қойылатын талаптар;
5. Контейнерлердің типтік зақымдануы және олардың пайда болу себептері;
6. Анықталған ақаулар туралы құжаттаманы ресімдеу тәртібі;
7. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидалары;
8. Персоналдың технологиялық операцияларды сақтауын бақылау әдістері.
5 разряд
1. Қарқынды қозғалыс жағдайында контейнерлермен жұмыс істеу ерекшеліктері;
2. Жаппай операциялар кезінде зақымданудың алдын алу әдістері;
3. Күрделі маневрлік және тиеу-түсіру операциялары кезінде персоналдың жұмысын ұйымдастыру;
4. Қарқынды пайдалану кезінде контейнерлердің типтік зақымдануы;
5. Механикаландырылған құралдарды қауіпсіз қолдану ережелері;
6. Зақымданулар анықталған кезде құжаттаманы ресімдеу тәртібі;
7. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары;
8. Пайдалану және жөндеу бөлімшелерімен өзара іс-қимыл.
6 разряд
1. Мамандандырылған контейнерлердің дизайны және оларды пайдалану ерекшеліктері;
2. Тасымалдау кезінде контейнерлердің сақталуына қойылатын халықаралық талаптар;
3. Күрделі операциялар кезінде контейнерлердің зақымдануын болдырмау әдістері;
4. Контейнерлерді мемлекетаралық және жоларалық беру тәртібі;
5. Күрделі маневрлік операциялар кезінде персоналдың жұмысын ұйымдастыруға қойылатын талаптар;
6. Контейнерлерді жылжыту үшін мамандандырылған техниканы қолдану негіздері;
7. Анықталған зақымданулар мен авариялар туралы құжаттаманы ресімдеу тәртібі;
8. Халықаралық операциялар кезінде еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің жоғары талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жөндеу жұмыстарын қамтамасыз ету
1-дағды:
Жөндеу жұмыстарының көлемін анықтау және сапасын бақылау
Машықтар:
2 разряд
1. Контейнерлердегі қарапайым жөндеу жұмыстарының тізімін анықтау;
2. Контейнерлердің көрінетін зақымдануы мен ақауларын анықтау;
3. Жөндеу кезінде қарапайым технологиялық операциялардың сақталуын бақылау;
4. Қол құралын және қарапайым жөндеу құрылғыларын пайдалану;
5. Анықталған ақаулар туралы аға ауысымға хабарлау;
6. Қарапайым контейнер элементтерін жөндеу нәтижелерін тексеру;
7. Жөндеу жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау талаптарын сақтау;

8. Вести элементарную документацию о выполненном ремонте.
3 разряд
1. Определять перечень ремонтных работ контейнеров и вагонов средней сложности;
2. Оценивать степень износа и повреждений конструктивных элементов;
3. Составлять план выполнения ремонтных работ;
4. Контролировать соблюдение технологии ремонта при стандартных операциях;
5. Проверять качество выполненных ремонтных работ;
6. Использовать измерительный инструмент и контрольные приспособления;
7. Вести документацию по ремонту контейнеров и вагонов;
8. Обеспечивать соблюдение техники безопасности при ремонте.
4 разряд
1. Определять полный перечень ремонтных работ контейнеров и вагонов;
2. Оценивать сложные дефекты и степень износа конструктивных элементов;
3. Организовывать выполнение ремонтных работ персоналом;
4. Контролировать соблюдение технологии при сложных ремонтных операциях;
5. Проверять качество выполненных сложных ремонтных работ;
6. Применять специализированный инструмент и приспособления;
7. Вести подробную документацию о ремонте;
8. Принимать решения по устранению угроз повреждений контейнеров и вагонов.
5 разряд
1. Определять объем ремонтных работ при массовой обработке контейнеров и вагонов;
2. Оценивать сложные и комбинированные дефекты;
3. Координировать работу бригады при ремонте;
4. Контролировать соблюдение технологии ремонта в условиях интенсивной эксплуатации;
5. Проверять качество ремонта элементов повышенной сложности;
6. Принимать решения о выводе контейнеров или вагонов из эксплуатации при угрозе повреждения;
7. Вести документацию о выявленных дефектах и аварийных ситуациях;
8. Обеспечивать соблюдение правил охраны труда при ремонте.
6 разряд
1. Определять объем ремонтных работ контейнеров и вагонов повышенной сложности;
2. Проводить осмотр и диагностику специализированных контейнеров и вагонов;
3. Организовывать безопасное выполнение сложных ремонтных операций;
4. Руководить персоналом при выполнении ремонта повышенной сложности;
5. Оценивать потенциальные угрозы повреждений и принимать меры;
6. Контролировать соблюдение международных и межгосударственных стандартов ремонта;
7. Вести документацию о ремонте и происшествиях;
8. Консультировать персонал по вопросам качественного выполнения ремонта.
Знания:
2 разряд
1. Конструкция контейнеров и основные элементы;
2. Виды типовых дефектов контейнеров при эксплуатации;
3. Основы технологии простого ремонта контейнеров;
4. Назначение ручного инструмента и простых приспособлений;
5. Правила безопасного выполнения ремонтных работ;
6. Способы визуальной проверки качества ремонта;

8. Орындалған жөндеу туралы қарапайым құжаттаманы жүргізу.
3 разряд
1. Күрделілігі орташа контейнерлер мен вагондарды жөндеу жұмыстарының тізбесін айқындау;
2. Құрылымдық элементтердің тозу және зақымдану дәрежесін бағалау;
3. Жөндеу жұмыстарын орындау жоспарын жасау;
4. Стандартты операциялар кезінде Жөндеу технологиясының сақталуын бақылау;
5. Орындалған жөндеу жұмыстарының сапасын тексеру;
6. Өлшеу құралы мен басқару құралдарын қолдану;
7. Контейнерлер мен вагондарды жөндеу жөніндегі құжаттаманы жүргізу;
8. Жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасының сақталуын қамтамасыз ету.
4 разряд
1. Контейнерлер мен вагондарды жөндеу жұмыстарының толық тізбесін анықтау;
2. Күрделі ақауларды және құрылымдық элементтердің тозу дәрежесін бағалау;
3. Персоналдың жөндеу жұмыстарын орындауын ұйымдастыру;
4. Күрделі жөндеу жұмыстары кезінде технологияның сақталуын бақылау;
5. Орындалған күрделі жөндеу жұмыстарының сапасын тексеру;
6. Мамандандырылған құралдар мен құрылғыларды қолдану;
7. Жөндеу туралы толық құжаттаманы жүргізу;
8. Контейнерлер мен вагондардың зақымдану қаупін жою бойынша шешімдер қабылдау.
5 разряд
1. Контейнерлер мен вагондарды жаппай өңдеу кезінде жөндеу жұмыстарының көлемін анықтау;
2. Күрделі және аралас ақауларды бағалау;
3. Жөндеу кезінде бригаданың жұмысын үйлестіру;
4. Қарқынды пайдалану жағдайында жөндеу технологиясының сақталуын бақылау;
5. Күрделілігі жоғары элементтерді жөндеу сапасын тексеру;
6. Зақымдану қаупі төнген кезде контейнерлерді немесе вагондарды пайдаланудан шығару туралы шешім қабылдау;
7. Анықталған ақаулар мен авариялық жағдайлар туралы құжаттаманы жүргізу;
8. Жөндеу кезінде еңбекті қорғау ережелерінің сақталуын қамтамасыз ету.
6 разряд
1. Күрделілігі жоғары контейнерлер мен вагондарды жөндеу жұмыстарының көлемін анықтау;
2. Мамандандырылған контейнерлер мен вагондарды тексеру және диагностикалау;
3. Күрделі жөндеу жұмыстарының қауіпсіз орындалуын ұйымдастыру;
4. Күрделілігі жоғары жөндеуді орындау кезінде персоналды басқару;
5. Ықтимал зақымдану қаупін бағалау және шаралар қабылдау;
6. Халықаралық және мемлекетаралық жөндеу стандарттарының сақталуын бақылау;
7. Жөндеу және оқиғалар туралы құжаттаманы жүргізу;
8. Жөндеуді сапалы орындау мәселелері бойынша қызметкерлерге кеңес беру.
Білімдер:
2 разряд
1. Контейнер дизайны және негізгі элементтер;
2. Пайдалану кезінде контейнерлердің типтік ақауларының түрлері;
3. Қарапайым контейнерлерді жөндеу технологиясының негіздері;
4. Қол құралдары мен қарапайым құрылғылардың мақсаты;
5. Жөндеу жұмыстарын қауіпсіз орындау ережелері;
6. Жөндеу сапасын визуалды тексеру әдістері;

7. Признаки устранения простых дефектов;
8. Порядок сообщения о выявленных повреждениях.
3 разряд
1. Конструкция контейнеров и вагонов, узлы крепления;
2. Виды повреждений средней сложности;
3. Методы и технология стандартного ремонта;
4. Порядок оценки состояния контейнеров и вагонов;
5. Назначение измерительного инструмента и контрольных приспособлений;
6. Требования к качеству ремонта;
7. Правила охраны труда при ремонте;
8. Порядок оформления документации.
4 разряд
1. Особенности конструкции контейнеров и вагонов;
2. Типовые повреждения и дефекты сложной степени;
3. Технология выполнения сложных ремонтных операций;
4. Назначение специализированного инструмента и приспособлений;
5. Порядок проверки качества ремонта;
6. Требования охраны труда при ремонте;
7. Методы устранения сложных дефектов;
8. Порядок оформления документации по сложному ремонту.
5 разряд
1. Особенности ремонта контейнеров и вагонов при массовой обработке;
2. Методы диагностики сложных и комбинированных дефектов;
3. Организация работы персонала при сложных ремонтных операциях;
4. Порядок проверки качества выполнения сложных работ;
5. Типовые повреждения при интенсивной эксплуатации;
6. Требования охраны труда при массовом ремонте;
7. Методы предотвращения повторных дефектов;
8. Порядок оформления документации о ремонте и авариях.
6 разряд
1. Конструкция специализированных контейнеров и вагонов;
2. Методы диагностики сложных технических неисправностей;
3. Международные и межгосударственные требования к ремонту контейнеров и вагонов;
4. Технология ремонта контейнеров и вагонов повышенной сложности;
5. Порядок организации работ персонала при сложных ремонтных операциях;
6. Методы контроля качества ремонта;
7. Требования охраны труда и безопасности при ремонте повышенной сложности;
8. Порядок оформления документации при международных и междорожных операциях.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление документального оформления процессов, связанных с техническим обслуживанием и ремонтом контейнеров
Умения:
2 разряд
1. Вести элементарную документацию о техническом состоянии контейнеров;
2. Заполнять простые формы актов и журналов технического осмотра;
3. Отмечать выявленные повреждения контейнеров в документах;
4. Передавать документы старшему смены или руководителю;
5. Проверять правильность заполнения простых форм;
6. Соблюдать правила хранения документов на контейнерной площадке;
7. Обеспечивать сохранность документов при их передаче;
8. Использовать стандартные формы и бланки.
3 разряд

7. Қарапайым ақауларды жою белгілері;
8. Анықталған зақым туралы хабарлау тәртібі.
3 разряд
1. Контейнерлер мен вагондардың құрылысы, бекіту тораптары;
2. Орташа күрделіліктің зақымдану түрлері;
3. Стандартты жөндеу әдістері мен технологиясы;
4. Контейнерлер мен вагондардың жай-күйін бағалау тәртібі;
5. Өлшеу құралы мен бақылау құралдарының мақсаты;
6. Жөндеу сапасына қойылатын талаптар;
7. Жөндеу кезінде еңбекті қорғау ережелері;
8. Құжаттаманы ресімдеу тәртібі.
4 разряд
1. Контейнерлер мен вагондардың дизайн ерекшеліктері;
2. Күрделі дәрежедегі типтік зақымданулар мен ақаулар;
3. Күрделі жөндеу жұмыстарын орындау технологиясы;
4. Мамандандырылған құрал-саймандар мен құрылғылардың мақсаты;
5. Жөндеу сапасын тексеру тәртібі;
6. Жөндеу кезінде еңбекті қорғау талаптары;
7. Күрделі ақауларды жою әдістері;
8. Күрделі жөндеу бойынша құжаттаманы ресімдеу тәртібі.
5 разряд
1. Жаппай өңдеу кезінде контейнерлер мен вагондарды жөндеу ерекшеліктері;
2. Күрделі және аралас ақауларды диагностикалау әдістері;
3. Күрделі жөндеу жұмыстары кезінде персоналдың жұмысын ұйымдастыру;
4. Күрделі жұмыстардың орындалу сапасын тексеру тәртібі;
5. Қарқынды пайдалану кезіндегі типтік зақым;
6. Жаппай жөндеу кезінде еңбекті қорғау талаптары;
7. Қайталанатын ақаулардың алдын алу әдістері;
8. Жөндеу және авариялар туралы құжаттаманы ресімдеу тәртібі.
6 разряд
1. Мамандандырылған контейнерлер мен вагондардың дизайны;
2. Күрделі техникалық ақауларды диагностикалау әдістері;
3. Контейнерлер мен вагондарды жөндеуге қойылатын халықаралық және мемлекетаралық талаптар;
4. Күрделілігі жоғары контейнерлер мен вагондарды жөндеу технологиясы;
5. Күрделі жөндеу операциялары кезінде персоналдың жұмысын ұйымдастыру тәртібі;
6. Жөндеу сапасын бақылау әдістері;
7. Күрделілігі жоғары жөндеу кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптары;
8. Халықаралық және жоларалық операциялар кезінде құжаттаманы ресімдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Контейнерлерге техникалық қызмет көрсетумен және жөндеумен байланысты процестерді құжаттамалық ресімдеуді жүзеге асыру
Машықтар:
2 разряд
1. Контейнерлердің техникалық жағдайы туралы қарапайым құжаттаманы жүргізу;
2. Техникалық байқау актілері мен журналдарының қарапайым нысандарын толтыру;
3. Құжаттарда контейнерлердің анықталған зақымдануын белгілеу;
4. Құжаттарды ауысымның аға басшысына немесе басшысына беру;
5. Қарапайым формалардың дұрыс толтырылуын тексеру;
6. Контейнерлік алаңда құжаттарды сақтау ережелерін сақтау;
7. Құжаттарды беру кезінде олардың сақталуын қамтамасыз ету;
8. Стандартты пішіндер мен бланкілерді қолдану.
3 разряд

1. Оформлять документацию о техническом обслуживании контейнеров и ремонте;
2. Заполнять журналы, акты и карты технического состояния контейнеров;
3. Проверять корректность заполнения документации другими сотрудниками;
4. Вести учет выполненных ремонтных работ;
5. Передавать документы в техническую службу;
6. Обеспечивать систематизацию документации;
7. Контролировать соответствие данных фактическому состоянию контейнеров;
8. Использовать измерительные данные для записи в документацию.
4 разряд
1. Организовывать оформление документации по техническому обслуживанию и ремонту;
2. Составлять подробные акты и отчеты о состоянии контейнеров;
3. Контролировать правильность и полноту документации, подготовленной персоналом;
4. Анализировать данные о ремонте и техническом обслуживании;
5. Вносить исправления в документацию при выявлении ошибок;
6. Формировать сводные отчеты по работе площадки или участка;
7. Обеспечивать систематизацию и сохранность документов;
8. Руководить процессом передачи документации в техническую службу.
5 разряд
1. Организовывать документальное оформление работ на площадке при массовой обработке контейнеров;
2. Составлять сводные и комплексные отчеты по техническому обслуживанию и ремонту;
3. Контролировать документацию всего персонала площадки;
4. Проверять соответствие документации фактическому состоянию контейнеров;
5. Анализировать данные для выявления систематических неисправностей;
6. Обеспечивать передачу документации в эксплуатационные подразделения;
7. Вести учет изменений и корректировок в документации;
8. Обеспечивать соблюдение правил охраны труда при работе с документацией.
6 разряд
1. Организовывать документальное оформление сложных и межгосударственных операций с контейнерами;
2. Формировать сводные отчеты о техническом состоянии и ремонте контейнеров повышенной сложности;
3. Контролировать соблюдение стандартов оформления документации персоналом;
4. Анализировать документацию для принятия управленческих решений;
5. Вносить исправления и уточнения в сложные отчеты;
6. Передавать документацию в межгосударственные и междорожные структуры;
7. Консультировать персонал по правилам оформления документации;
8. Обеспечивать соблюдение международных требований и правил охраны труда при работе с документацией.
Знания:
2 разряд
1. Назначение документации при техническом обслуживании контейнеров;
2. Виды документации на контейнеры;
3. Порядок заполнения актов и журналов;
4. Правила хранения и передачи документов;
5. Признаки правильного оформления документов;

1. Контейнерлерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу туралы құжаттаманы рәсімдеу;
2. Контейнерлердің техникалық жай-күйінің журналдарын, актілерін және карталарын толтыру;
3. Құжаттаманы басқа қызметкерлермен толтырудың дұрыстығын тексеру;
4. Орындалған жөндеу жұмыстарының есебін жүргізу;
5. Құжаттарды техникалық қызметке тапсыру;
6. Құжаттаманы жүйелеуді қамтамасыз ету;
7. Деректердің контейнерлердің нақты күйіне сәйкестігін бақылау;
8. Құжаттамаға жазу үшін өлшеу деректерін пайдалану.
4 разряд
1. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша құжаттаманы ресімдеуді ұйымдастыру;
2. Контейнерлердің жағдайы туралы егжей-тегжейлі актілер мен есептер жасау;
3. Персонал дайындаған құжаттаманың дұрыстығы мен толықтығын бақылау;
4. Жөндеу және техникалық қызмет көрсету деректерін талдау;
5. Қателер анықталған кезде құжаттамаға түзетулер енгізу;
6. Алаңның немесе учаскенің жұмысы бойынша жиынтық есептерді қалыптастыру;
7. Құжаттардың жүйеленуін және сақталуын қамтамасыз ету;
8. Құжаттаманы техникалық қызметке беру процесін басқару.
5 разряд
1. Контейнерлерді жаппай өңдеу кезінде алаңда жұмыстарды құжаттамалық ресімдеуді ұйымдастыру;
2. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жиынтық және кешенді есептер жасау;
3. Алаңның барлық қызметкерлерінің құжаттамасын бақылау;
4. Құжаттаманың контейнерлердің нақты жағдайына сәйкестігін тексеру;
5. Жүйелік ақауларды анықтау үшін деректерді талдау;
6. Пайдалану бөлімшелеріне құжаттаманың берілуін қамтамасыз ету;
7. Құжаттамадағы өзгерістер мен түзетулердің есебін жүргізу;
8. Құжаттамамен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау ережелерінің сақталуын қамтамасыз ету.
6 разряд
1. Контейнерлермен күрделі және мемлекетаралық операцияларды құжаттамалық ресімдеуді ұйымдастыру;
2. Күрделілігі жоғары контейнерлердің техникалық жай-күйі және жөндеу туралы жиынтық есептерді қалыптастыру;
3. Персоналдың құжаттаманы ресімдеу стандарттарын сақтауын бақылау;
4. Басқарушылық шешімдер қабылдау үшін құжаттаманы талдау;
5. Күрделі есептерге түзетулер мен нақтылаулар енгізу;
6. Құжаттаманы мемлекетаралық және жоларалық құрылымдарға беру;
7. Қызметкерлерге құжаттаманы рәсімдеу ережелері бойынша кеңес беру;
8. Құжаттамамен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғаудың халықаралық талаптары мен ережелерінің сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
2 разряд
1. Контейнерлерге техникалық қызмет көрсету кезіндегі құжаттаманың мақсаты;
2. Контейнерлерге арналған құжаттама түрлері;
3. Актілер мен журналдарды толтыру тәртібі;
4. Құжаттарды сақтау және беру ережелері;
5. Құжаттарды дұрыс рәсімдеу белгілері;

6. Основы правил охраны труда при работе с документацией;
7. Способы фиксации повреждений контейнеров;
8. Порядок обращения с документацией.
3 разряд
1. Виды и назначение документации по техническому обслуживанию и ремонту контейнеров;
2. Порядок оформления актов, журналов и карт состояния;
3. Основы контроля качества документации
4. Требования к точности и полноте записей;
5. Методы проверки соответствия документации фактическим данным;
6. Порядок передачи документации между подразделениями;
7. Правила охраны труда при работе с документацией;
8. Порядок хранения и систематизации документации.
4 разряд
1. Порядок оформления и ведения документации на техническое обслуживание и ремонт;
2. Требования к полноте и точности актов, журналов и отчетов;
3. Методы анализа информации, фиксируемой в документации;
4. Правила исправления ошибок и уточнений в документации;
5. Способы систематизации и хранения документации;
6. Взаимодействие с подразделениями по передаче документации;
7. Требования охраны труда при работе с документацией;
8. Правила оформления сводных отчетов.
5 разряд
1. Порядок оформления документации при массовой обработке контейнеров;
2. Требования к сводным и комплексным отчетам;
3. Методы анализа данных для выявления повторяющихся дефектов;
4. Правила проверки правильности и полноты документации персонала;
5. Порядок передачи документации в эксплуатационные подразделения;
6. Методы учета изменений и исправлений в документации;
7. Способы систематизации и хранения документации;
8. Требования охраны труда при работе с документацией в масштабных операциях
6 разряд
1. Виды документации при сложных и международных операциях с контейнерами;
2. Порядок оформления сводных и комплексных отчетов;
3. Требования международных и межгосударственных стандартов документации;
4. Методы контроля качества оформления документации;
5. Порядок исправления ошибок и уточнений в сложной документации;
6. Правила передачи документации между подразделениями и странами;
7. Методы анализа данных документации для управленческих решений;
8. Требования охраны труда при работе с документацией повышенной сложности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Аккуратность
Внимательность
Наблюдательность
Хорошая память
Отличное зрение
Физическая крепость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Специалист по организации контейнерных перевозок
10. Карточка профессии "Оператор диспетчерской службы (на транспорте)":
Код группы:

6. Құжаттамамен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау қағидаларының негіздері;
7. Контейнерлердің зақымдануын түзету әдістері;
8. Құжаттамамен жұмыс істеу тәртібі.
3 разряд
1. Контейнерлерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі құжаттаманың түрлері мен мақсаты;
2. Актілерді, журналдарды және жай-күй карталарын ресімдеу тәртібі;
3. Құжаттама сапасын бақылау негіздері;
4. Жазбалардың дәлдігі мен толықтығына қойылатын талаптар;
5. Құжаттаманың нақты деректерге сәйкестігін тексеру әдістері;
6. Бөлімшелер арасында құжаттаманы беру тәртібі;
7. Құжаттамамен жұмыс кезінде еңбекті қорғау ережелері;
8. Құжаттаманы сақтау және жүйелеу тәртібі.
4 разряд
1. Техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге құжаттаманы ресімдеу және жүргізу тәртібі;
2. Актілердің, журналдар мен есептердің толықтығы мен дәлдігіне қойылатын талаптар;
3. Құжаттамада тіркелген ақпаратты талдау әдістері;
4. Құжаттамадағы қателерді түзету және нақтылау ережелері;
5. Құжаттаманы жүйелеу және сақтау тәсілдері;
6. Құжаттаманы беру бойынша бөлімшелермен өзара іс-қимыл;
7. Құжаттамамен жұмыс кезінде еңбекті қорғау талаптары;
8. Жиынтық есептерді ресімдеу ережесі.
5 разряд
1. Контейнерлерді жаппай өңдеу кезінде құжаттаманы ресімдеу тәртібі;
2. Жиынтық және кешенді есептерге қойылатын талаптар;
3. Қайталанатын ақауларды анықтау үшін деректерді талдау әдістері;
4. Персонал құжаттамасының дұрыстығы мен толықтығын тексеру қағидалары;
5. Құжаттаманы пайдалану бөлімшелеріне беру тәртібі;
6. Құжаттамадағы өзгерістер мен түзетулерді есепке алу әдістері;
7. Құжаттаманы жүйелеу және сақтау тәсілдері;
8. Ауқымды операцияларда құжаттамамен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау талаптары.
6 разряд
1. Контейнерлермен күрделі және халықаралық операциялар кезіндегі құжаттама түрлері;
2. Жиынтық және кешенді есептерді ресімдеу тәртібі;
3. Халықаралық және мемлекетаралық құжаттама стандарттарының талаптары;
4. Құжаттаманы ресімдеу сапасын бақылау әдістері;
5. Күрделі құжаттамадағы қателерді түзету және нақтылау тәртібі;
6. Бөлімшелер мен елдер арасында құжаттаманы беру қағидалары;
7. Басқару шешімдеріне арналған құжаттама деректерін талдау әдістері;
8. Күрделілігі жоғары құжаттамамен жұмыс істеу кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дәлдік
Зейін
Бақылау
Жақсы жады
Керемет көру
Физикалық бекініс
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Контейнерлік тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі маман
10. Кәсіптер карточкасы "Диспетчерлік қызметтің операторы (көліктегі)":
Топтың коды:

параграф 7. Оператор диспетчерской службы
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы или общее среднее и стаж работы по специальности не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
4322-3-003 - Оператор диспетчерской (производственно-диспетчерской) службы
4322-3-004 - Оператор диспетчерской службы
Основная цель деятельности:
Осуществление оперативного учета перевозок грузов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оперативный учет перевозок грузов
2. Ведение документации
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оперативный учет перевозок грузов
Навык 1:
Ведение учета операций в ходе перевозочного процесса
Умения:
1. Осуществлять учет операций, выполняемых в процессе контейнерных перевозок, на основании поступающей оперативной информации;
2. Регистрировать данные о приеме, отправлении, перемещении и обработке контейнерных грузов в ходе перевозочного процесса;
3. Обновлять и корректировать учетную информацию по операциям перевозочного процесса при изменении условий или параметров перевозки;
4. Вести диспетчерские журналы, оперативные записи и учетные формы по операциям контейнерных перевозок;
5. Сопоставлять фактически выполненные операции перевозочного процесса с плановыми и графиковыми показателями;
6. Фиксировать и учитывать причины отклонений и нарушений в ходе выполнения операций перевозочного процесса.
Знания:
1. Порядок учета операций в ходе перевозочного процесса контейнерных грузов;
2. Технологическую последовательность операций при контейнерных перевозках;
3. Требования к оформлению учетной и диспетчерской документации по операциям перевозочного процесса;
4. Основные показатели и параметры учета операций перевозочного процесса;
5. Типовые причины отклонений и нарушений при выполнении операций контейнерных перевозок;
6. Нормативные и организационно-распорядительные документы, регламентирующие учет операций в диспетчерской службе транспорта, включая требования охраны труда и безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Информирование о ходе перевозочного процесса
Умения:

7-параграф. Диспетчерлік қызмет операторы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе мамандығы бойынша жалпы орта және жұмыс өтілі кемінде 1 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
4322-3-003 – Диспетчерлік қызмет (өндірістік-диспетчерлік) операторы
4322-3-004 – Диспетчерлік қызмет операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүктерді тасымалдауды жедел есепке алуды жүзеге асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктерді тасымалдауды жедел есепке алу"
2. Құжаттаманы жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жүктерді тасымалдауды жедел есепке алу
1-дағды:
Тасымалдау процесі барысында операциялардың есебін жүргізу
Машықтар:
1. Келіп түскен жедел ақпарат негізінде контейнерлік тасымалдау процесінде орындалатын операцияларды есепке алуды жүзеге асыру;
2. Тасымалдау процесі барысында контейнерлік жүктерді қабылдау, жөнелту, орнын ауыстыру және өңдеу туралы деректерді тіркеу;
3. Тасымалдау шарттары немесе параметрлері өзгерген кезде тасымалдау процесінің операциялары бойынша есепке алу ақпаратын жаңарту және түзету;
4. Контейнерлік тасымалдау операциялары бойынша диспетчерлік журналдарды, жедел жазбаларды және есепке алу нысандарын жүргізу;
5. Тасымалдау процесінің нақты орындалған операцияларын жоспарлы және графикалық көрсеткіштермен салыстыру;
6. Тасымалдау процесінің операцияларын орындау барысында ауытқулар мен бұзушылықтардың себептерін белгілеу және ескеру.
Білімдер:
1. Контейнерлік жүктерді тасымалдау процесі барысында операцияларды есепке алу тәртібі;
2. Контейнерлік тасымалдау кезіндегі операциялардың технологиялық реттілігі;
3. Тасымалдау процесінің операциялары бойынша есепке алу және диспетчерлік құжаттаманы ресімдеуге қойылатын талаптар;
4. Тасымалдау процесінің операцияларын есепке алудың негізгі көрсеткіштері мен параметрлері;
5. Контейнерлік тасымалдау операцияларын орындау кезіндегі ауытқулар мен бұзушылықтардың үлгілік себептері;
6. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптарын қоса алғанда, көліктің диспетчерлік қызметіндегі операцияларды есепке алуды регламенттейтін нормативтік және ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Тасымалдау процесінің барысы туралы хабардар ету
Машықтар:

1. Вести оперативный учет хода контейнерных перевозок на основании поступающей информации от участников перевозочного процесса;
2. Осуществлять сбор, обработку и актуализацию данных о движении контейнерных грузов, их прибытии, отправлении и переработке;
3. Формировать оперативные сводки, диспетчерские рапорты и учетные записи о ходе перевозочного процесса;
4. Сопоставлять фактические показатели перевозок контейнерных грузов с плановыми заданиями, графиками и нормативами;
5. Выявлять отклонения в ходе перевозочного процесса, фиксировать причины задержек, простоев и нарушений сроков доставки;
6. Информировать оперативно диспетчерскую службу и смежные подразделения о ходе контейнерных перевозок и выявленных отклонениях.
Знания:
1. Порядок оперативного учета и диспетчерского контроля перевозок контейнерных грузов на транспорте;
2. Основы технологии контейнерных перевозок и взаимодействия участников перевозочного процесса;
3. Требования к ведению диспетчерской документации и оперативной отчетности по перевозкам грузов;
4. Порядок сопоставления фактических показателей перевозок с плановыми и нормативными заданиями;
5. Основные причины нарушений перевозочного процесса и методы их учета и анализа;
6. Нормативные документы, регламентирующие деятельность диспетчерской службы на транспорте, включая требования охраны труда и безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение документации
Навык 1:
Ведение учетной документации
Умения:
1. Вести учетную документацию по контейнерным перевозкам в соответствии с установленными формами и требованиями;
2. Оформлять и регистрировать учетные документы, отражающие выполнение операций перевозочного процесса;
3. Обеспечивать полноту, достоверность и своевременность внесения данных в учетную документацию;
4. Систематизировать и хранить учетную документацию по контейнерным перевозкам в установленном порядке;
5. Вносить изменения и корректировки в учетную документацию при уточнении данных о перевозочном процессе
6. Подготавливать учетную документацию для передачи в диспетчерские, производственные и контролирующие подразделения.
Знания:
1. Виды, назначение и формы учетной документации, применяемой при контейнерных перевозках;
2. Порядок ведения и оформления учетной документации в диспетчерской службе транспорта;
3. Требования к точности, полноте и срокам ведения учетной документации;
4. Технологию контейнерных перевозок в части документального сопровождения операций перевозочного процесса;

1. Тасымалдау процесіне қатысушылардан келіп түскен ақпарат негізінде контейнерлік тасымалдар барысының жедел есебін жүргізу;
2. Контейнерлік жүктердің қозғалысы, олардың келуі, жөнелтілуі және қайта өңделуі туралы деректерді жинауды, өңдеуді және өзектендіруді жүзеге асыру;
3. Тасымалдау процесінің барысы туралы жедел қорытындыларды, диспетчерлік баянаттарды және есептік жазбаларды қалыптастыру;
4. Контейнерлік жүктерді тасымалдаудың нақты көрсеткіштерін жоспарлы тапсырмалармен, кестелермен және нормативтермен салыстыру;
5. Тасымалдау процесінде ауытқуларды анықтау, кешіктіру, тоқтап қалу және жеткізу мерзімдерін бұзу себептерін белгілеу;
6. Контейнерлік тасымалдау барысы және анықталған ауытқулар туралы жедел диспетчерлік қызметке және аралас бөлімшелерге хабарлау.
Білімдер:
1. Көлікте контейнерлік жүктерді тасымалдауды жедел есепке алу және диспетчерлік бақылау тәртібі;
2. Контейнерлік тасымалдау технологиясының негіздері және тасымалдау процесіне қатысушылардың өзара іс-қимылы;
3. Жүктерді тасымалдау бойынша диспетчерлік құжаттаманы және жедел есептілікті жүргізуге қойылатын талаптар;
4. Тасымалдаудың нақты көрсеткіштерін жоспарлы және нормативтік тапсырмалармен салыстыру тәртібі;
5. Тасымалдау процесінің бұзылуының негізгі себептері және оларды есепке алу және талдау әдістері;
6. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптарын қоса алғанда, көліктегі диспетчерлік қызметтің қызметін регламенттейтін нормативтік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Құжаттаманы жүргізу
1-дағды:
Есеп құжаттамасын жүргізу
Машықтар:
1. Белгіленген нысандар мен талаптарға сәйкес контейнерлік тасымалдау бойынша есепке алу құжаттамасын жүргізу;
2. Тасымалдау процесі операцияларының орындалуын көрсететін есепке алу құжаттарын ресімдеу және тіркеу;
3. Деректерді есепке алу құжаттамасына енгізудің толықтығын, дұрыстығын және уақтылығын қамтамасыз ету;
4. Контейнерлік тасымалдау бойынша есептік құжаттаманы белгіленген тәртіппен жүйелеу және сақтау;
5. Тасымалдау процесі туралы деректерді нақтылау кезінде есепке алу құжаттамасына өзгерістер мен түзетулер енгізу;
6. Диспетчерлік, өндірістік және бақылаушы бөлімшелерге беру үшін есепке алу құжаттамасын дайындау.
Білімдер:
1. Контейнерлік тасымалдау кезінде қолданылатын есепке алу құжаттамасының түрлері, мақсаты және нысандары;
2. Көліктің диспетчерлік қызметінде есептік құжаттаманы жүргізу және ресімдеу тәртібі;
3. Есепке алу құжаттамасын жүргізудің дәлдігіне, толықтығына және мерзімдеріне қойылатын талаптар;
4. Тасымалдау процесінің операцияларын құжаттамалық сүйемелдеу бөлігінде контейнерлік тасымалдау технологиясы;

5. Порядок хранения, учета и передачи учетной документации;
6. Нормативные правовые и организационно-распорядительные документы, регламентирующие ведение учетной документации, включая требования охраны труда и информационной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Составление отчетной документации
Умения:
1. Составлять отчетную документацию по контейнерным перевозкам на основании учетных и оперативных данных;
2. Обобщать и анализировать информацию о ходе перевозочного процесса для формирования отчетных материалов;
3. Оформлять отчетную документацию в соответствии с установленными формами, требованиями и сроками представления;
4. Проверять полноту, достоверность и логическую согласованность данных, включаемых в отчетную документацию;
5. Вносить корректировки и уточнения в отчетную документацию при выявлении расхождений или изменении исходных данных;
6. Подготавливать отчетную документацию для передачи в диспетчерские, производственные и руководящие подразделения.
Знания:
1. Виды, формы и назначение отчетной документации, применяемой при контейнерных перевозках;
2. Порядок составления, оформления и представления отчетной документации в диспетчерской службе транспорта;
3. Источники данных и способы их обобщения для подготовки отчетности по перевозочному процессу;
4. Основные показатели и параметры, используемые в отчетной документации по контейнерным перевозкам;
5. Требования к точности, полноте и срокам представления отчетной документации;
6. Нормативные правовые и организационно-распорядительные документы, регламентирующие составление отчетной документации, включая требования охраны труда и информационной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Выдержка
Коммуникабельность
Умение работать в стрессовой ситуации
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Диспетчер на транспорте
2
Водитель
11. Карточка профессии "Менеджер по транспорту (по транспортному обслуживанию)":
Код группы:
2432-0-012
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Менеджер по транспорту (по транспортному обслуживанию)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее образование (бакалавриат, специалист) и практический опыт работы не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и контроль выполнения комплекса услуг по транспортному обслуживанию грузоотправителей и грузополучателей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

5. Есепке алу құжаттамасын сақтау, есепке алу және беру тәртібі;
6. Еңбекті қорғау және ақпараттық қауіпсіздік талаптарын қоса алғанда, есепке алу құжаттамасын жүргізуді регламенттейтін нормативтік құқықтық және ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Есепті құжаттаманы жасау
Машықтар:
1. Есептік және жедел деректер негізінде контейнерлік тасымалдар бойынша есепті құжаттама жасау;
2. Есеп беру материалдарын қалыптастыру үшін тасымалдау процесінің барысы туралы ақпаратты жинақтау және талдау;
3. Белгіленген нысандарға, талаптарға және ұсыну мерзімдеріне сәйкес есептік құжаттаманы ресімдеу;
4. Есепті құжаттамаға енгізілетін деректердің толықтығын, дұрыстығын және логикалық дәйектілігін тексеру;
5. Сәйкессіздіктер анықталған немесе бастапқы деректер өзгерген кезде есепті құжаттамаға түзетулер мен нақтылаулар енгізу;
6. Диспетчерлік, өндірістік және басшы бөлімшелерге беру үшін есепті құжаттаманы дайындау.
Білімдер:
1. Контейнерлік тасымалдау кезінде қолданылатын есептік құжаттаманың түрлері, нысандары және мақсаты;
2. Көліктің диспетчерлік қызметінде есепті құжаттаманы жасау, ресімдеу және ұсыну тәртібі;
3. Тасымалдау процесі бойынша есептілікті дайындау үшін деректер көздері және оларды жинақтау тәсілдері;
4. Контейнерлік тасымалдау бойынша есепті құжаттамада пайдаланылатын негізгі көрсеткіштер мен параметрлер;
5. Есепті құжаттаманың дәлдігіне, толықтығына және ұсыну мерзімдеріне қойылатын талаптар;
6. Еңбекті қорғау және ақпараттық қауіпсіздік талаптарын қоса алғанда, есепті құжаттаманы жасауды регламенттейтін нормативтік құқықтық және ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Үзінді
Қарым-қатынас
Стресстік жағдайда жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Көліктегі диспетчер
2
Жүргізуші
11. Кәсіптер карточкасы "Көлік бойынша менеджер (көліктік қызмет ету бойынша)":
Топтың коды:
2432-0-012
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Көлік бойынша менеджер (көліктік қызмет ету бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жоғары білім (бакалавриат, маман) және практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға көліктік қызмет көрсету бойынша қызметтер кешенінің орындалуын ұйымдастыру және бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Организация транспортного обслуживания грузоотправителей и грузополучателей;
2. Контроль качества работы по транспортному обслуживанию грузоотправителей и грузополучателей.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация транспортного обслуживания грузоотправителей и грузополучателей
Навык 1:
Осуществление организации транспортного обслуживания грузоотправителей и грузополучателей
Умения:
1. Осуществлять консультирование грузоотправителей для согласования условий договоров на транспортное обслуживание и оказание услуг контейнерных перевозок;
2. Производить оформление необходимых документов для заключения договоров с юридическими и физическими лицами на транспортное обслуживание и оказание услуг контейнерных перевозок;
3. Осуществлять взаимодействие со структурными подразделениями, грузоотправителями, грузополучателями по вопросам организации контейнерных перевозок;
4. Придерживаться руководящих принципов и стандартов организации;
5. Налаживать и поддерживать контакты с транспортно-экспедиторскими, логистическими, транспортными компаниями;
6. Производить прием заявок грузоотправителей на перевозку груза в контейнерах и оказание дополнительных услуг, связанных с перевозкой груза;
7. Осуществлять сопровождение исполнения принятых заявок на перевозку груза в контейнерах с информированием грузоотправителей и грузополучателей и согласованием изменений условий перевозки груза по форс-мажорным обстоятельствам;
8. Контролировать исполнение принятых заявок на перевозку груза в контейнерах, заключенных договоров на транспортное обслуживание и оказание услуг, связанных с перевозкой груза в контейнерах;
9. Управлять персоналом;
10. Проводить анализ случаев причинения грузоотправителям и грузополучателям материального ущерба, а также поступающих жалоб от грузоотправителей и грузополучателей на качество оказания транспортных услуг;
11. Определять пути и способы решения возникающих проблем;
12. Управлять способами оплаты фрахта;
13. Минимизировать уровень затрат;
14. Проводить анализ рисков;
15. Принимать меры по предупреждению возникновения жалоб от грузоотправителей и грузополучателей с подготовкой предложений и рекомендаций по повышению качества оказываемых транспортных услуг;
16. Осуществлять ведение установленной документации и отчетности по транспортному обслуживанию и оказанию услуг, связанных с перевозкой груза в контейнерах, грузоотправителям и грузополучателям, в том числе организация хранения бланков строгой отчетности по транспортному обслуживанию и оказанию услуг, связанных с перевозкой груза;

1. Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
2. Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға көліктік қызмет көрсету бойынша жұмыстың сапасын бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастыру
1-дағды:
Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастыруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жүк жөнелтушілерге көліктік қызмет көрсету және контейнерлік тасымалдау қызметтерін көрсету шарттарының талаптарын келісу үшін консультация беруді жүзеге асыру;
2. Заңды және жеке тұлғалармен көліктік қызмет көрсетуге және контейнерлік тасымалдау қызметтерін көрсетуге шарт жасасу үшін қажетті құжаттарды ресімдеуді жүргізу;
3. Контейнерлік тасымалдарды ұйымдастыру мәселелері бойынша құрылымдық бөлімшелермен, жүк жөнелтушілермен, жүк алушылармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
4. Ұйымның нұсқаулары мен стандарттарын ұстаныңыз;
5. Көлік-экспедиторлық, логистикалық, көлік компанияларымен байланыс орнату және қолдау;
6. Жүк жөнелтушілердің контейнерлерде жүк тасымалдауға өтінімдерін қабылдауды және жүкті тасымалдауға байланысты қосымша қызметтер көрсетуді жүргізу;
7. Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларды хабардар ете отырып және форс-мажорлық мән-жайлар бойынша жүкті тасымалдау шарттарының өзгерістерін келісе отырып, контейнерлерде жүкті тасымалдауға қабылданған өтінімдердің орындалуын сүйемелдеуді жүзеге асыру;
8. Контейнерлерде жүкті тасымалдауға қабылданған өтінімдердің, көліктік қызмет көрсетуге және контейнерлерде жүкті тасымалдауға байланысты қызметтер көрсетуге жасалған шарттардың орындалуын бақылау;
9. Персоналды басқару;
10. Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға материалдық залал келтіру жағдайларына, сондай-ақ жүк жөнелтушілер мен жүк алушылардан көлік қызметтерін көрсету сапасына келіп түскен шағымдарға талдау жүргізу;
11. Туындаған мәселелерді шешу жолдары мен тәсілдерін анықтау;
12. Жалдау ақысын төлеу тәсілдерін басқару;
13. Шығындар деңгейін азайту;
14. Тәуекелдерді талдау;
15. Көрсетілетін көлік қызметтерінің сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар дайындай отырып, жүк жөнелтушілер мен жүк алушылардан шағымдардың туындауының алдын алу жөнінде шаралар қабылдау;
16. Контейнерлерде, жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға жүктерді тасымалдауға байланысты көліктік қызмет көрсету және қызметтер көрсету бойынша белгіленген құжаттама мен есептілікті жүргізуді, оның ішінде жүктерді тасымалдауға байланысты көліктік қызмет көрсету және қызметтер көрсету бойынша қатаң есептілік бланкілерін сақтауды ұйымдастыруды жүзеге асыру;

17. Обладать компьютерной грамотностью;
18. Выполнять несколько задач одновременно.
Знания:
1. Нормативно-технические и руководящие документы по организации транспортного обслуживания грузоотправителей и грузополучателей;
2. Технология взаимодействия с таможенными органами при таможенном оформлении груза;
3. Порядок ведения установленной документации;
4. Порядок оформления заявок на транспортные услуги;
5. Порядок подготовки необходимых документов для заключения договоров с юридическими и физическими лицами на транспортное обслуживание и оказание услуг, связанных с перевозкой груза в контейнерах;
6. Организация деловых контактов с грузоотправителями (грузополучателями);
7. Требования охраны труда и пожарной безопасности, санитарных норм и правил.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Формирование и обновление клиентской базы
Умения:
1. Придерживаться руководящих принципов и стандартов организации;
2. Налаживать и поддерживать контакты с транспортно-экспедиторскими, логистическими, транспортными компаниями;
3. Составлять прогноз дальнейшего развития сферы деятельности организации, ее услуг;
4. Определять наиболее важные задачи для продвижения транспортных услуг на рынке контейнерных перевозок;
5. Организовывать мониторинг развития производственных мощностей грузоотправителей;
6. Структурировать информацию о грузоотправителях и грузополучателях;
7. Анализировать большие объемы информации и базы данных о маркетинговой среде в интересах принятия маркетинговых и управленческих решений, обобщать информацию и принимать необходимые решения;
8. Осуществлять процедуры сбора, сортировки, анализа, оценки и распределения необходимой своевременной и достоверной первичной маркетинговой информации по результатам исследований.
Знания:
1. Методы проведения маркетинговых исследований по транспортному обслуживанию грузоотправителей и грузополучателей;
2. Информация о грузоотправителях (грузополучателях);
3. Методы изучения и прогнозирования спроса на транспортные услуги;
4. Организация деловых контактов с грузоотправителями (грузополучателями);
5. Требования охраны труда и пожарной безопасности, санитарных норм и правил.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль качества работы по транспортному обслуживанию грузоотправителей и грузополучателей
Навык 1:
Обеспечение контроля качества работы по транспортному обслуживанию грузоотправителей и грузополучателей
Умения:
1. Планировать собственную деятельность при проведении контроля качества работы по транспортному обслуживанию грузоотправителей и грузополучателей;

17. Компьютерлік сауаттылыққа ие болу;
18. Бір уақытта бірнеше тапсырманы орындау.
Білімдер:
1. Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі нормативтік-техникалық және басшылық құжаттар;
2. Жүкті кедендік ресімдеу кезінде кеден органдарымен өзара іс-қимыл технологиясы;
3. Белгіленген құжаттаманы жүргізу тәртібі;
4. Көлік қызметтеріне өтінімдерді ресімдеу тәртібі;
5. Заңды және жеке тұлғалармен көліктік қызмет көрсетуге және контейнерлерде жүкті тасымалдауға байланысты қызметтер көрсетуге шарттар жасасу үшін қажетті құжаттарды дайындау тәртібі;
6. Жүк жөнелтушілермен (жүк алушылармен)іскерлік байланыстарды ұйымдастыру;
7. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары, санитарлық нормалар мен ережелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Клиенттік базаны қалыптастыру және жаңарту
Машықтар:
1. Ұйымның нұсқаулары мен стандарттарын ұстану;
2. Көлік-экспедиторлық, логистикалық, көлік компанияларымен байланыс орнату және қолдау;
3. Ұйымның қызмет саласын, оның қызметтерін одан әрі дамыту болжамын жасау;
4. Контейнерлік тасымалдау нарығында көлік қызметтерін ілгерілету үшін аса маңызды міндеттерді айқындау;
5. Жүк жөнелтушілердің өндірістік қуаттарын дамыту мониторингін ұйымдастыру;
6. Жүк жөнелтушілер мен жүк алушылар туралы ақпаратты құрылымдау;
7. Маркетингтік және басқарушылық шешімдер қабылдау, ақпаратты қорытындылау және қажетті шешімдер қабылдау мүддесі үшін маркетингтік орта туралы үлкен көлемдегі ақпарат пен мәліметтер базасын талдау;
8. Зерттеу нәтижелері бойынша қажетті уақтылы және дұрыс бастапқы маркетингтік ақпаратты жинау, сұрыптау, талдау, бағалау және тарату рәсімдерін жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға көліктік қызмет көрсету бойынша маркетингтік зерттеулер жүргізу әдістері;
2. Жүк жөнелтушілер (жүк алушылар) туралы ақпарат;
3. Көлік қызметтеріне сұранысты зерттеу және болжау әдістері;
4. Жүк жөнелтушілермен (жүк алушылармен) іскерлік байланыстарды ұйымдастыру;
5. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары, санитарлық нормалар мен ережелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға көліктік қызмет көрсету бойынша жұмыстың сапасын бақылау
1-дағды:
Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға көліктік қызмет көрсету бойынша жұмыстың сапасын бақылауды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға көліктік қызмет көрсету бойынша жұмыстың сапасына бақылау жүргізу кезінде өз қызметін жоспарлау;

2. Принимать управленческие решения в нестандартных ситуациях, возникающих при проведении контроля качества работы по транспортному обслуживанию грузоотправителей и грузополучателей;
3. Определять наиболее важные задачи для продвижения транспортных услуг, связанных с транспортным обслуживанием грузоотправителей и грузополучателей;
4. Выбирать оптимальные корректирующие меры, направленные на устранение выявленных недостатков в транспортном обслуживании грузоотправителей и грузополучателей;
5. Обеспечивать повышение эффективности работы персонала, развитие его профессиональных компетенций.
Знания:
1. Экономика, организация производства, труда и управления в объеме, необходимом для проведения контроля качества работы по транспортному обслуживанию грузоотправителей и грузополучателей;
2. Технология контейнерных перевозок;
3. Формы грузовых перевозочных документов;
4. Порядок работы с информацией, составляющей коммерческую тайну;
5. Правила коммерческого осмотра контейнеров;
6. Правила хранения документов строгой отчетности и порядок составления отчетности по ним;
7. Правила делового этикета;
8. Требования охраны труда и пожарной безопасности, санитарных норм и правил.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Лидерские качества
Коммуникабельность
Аналитический склад ума
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник контейнерной площадки
5
Специалист по организации контейнерных перевозок
13. Карточка профессии "Специалист по логистике (по организации контейнерных перевозок)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-008
Наименование профессии:
Специалист по логистике (по организации контейнерных перевозок)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена) и/или подготовка по установленной программе и практический опыт работы не менее 2 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оперативное руководство и контроль за работой контейнеров
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

2. Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға көліктік қызмет көрсету бойынша жұмыстың сапасына бақылау жүргізу кезінде туындайтын стандартты емес жағдайларда басқару шешімдерін қабылдау;
3. Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға көліктік қызмет көрсетуге байланысты көлік қызметтерін ілгерілету үшін аса маңызды міндеттерді айқындау;
4. Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға көліктік қызмет көрсетуде анықталған кемшіліктерді жоюға бағытталған оңтайлы түзету шараларын таңдау;
5. Персонал жұмысының тиімділігін арттыруды, оның кәсіби құзыреттерін дамытуды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға көліктік қызмет көрсету бойынша жұмыстың сапасына бақылау жүргізу үшін қажетті көлемде экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру;
2. Контейнерлік тасымалдау технологиясы;
3. Жүк тасымалдау құжаттарының нысандары;
4. Коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратпен жұмыс істеу тәртібі;
5. Контейнерлерді коммерциялық тексеру ережелері;
6. Қатаң есептілік құжаттарын сақтау қағидалары және олар бойынша есептілікті жасау тәртібі;
7. Іскерлік этикет ережелері;
8. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары, санитарлық нормалар мен ережелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Көшбасшылық қасиеттер
Қарым-қатынас
Аналитикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Контейнер алаңының бастығы
5
Контейнерлік тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі маман
13. Кәсіптер карточкасы "Логистика маманы (Контейнерлік тасымалды ұйымдастыру бойынша маман)":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-008
Кәсіптің атауы:
Логистика маманы (Контейнерлік тасымалды ұйымдастыру бойынша маман)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіптік білім (орта буын маманы) және/немесе белгіленген бағдарлама бойынша даярлау және практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Контейнерлердің жұмысын жедел басқару және бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Формирование и контроль выполнения плана подготовки контейнеров к перевозкам;
2. Оперативное управление контейнерами.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование и контроль выполнения плана подготовки контейнеров к перевозкам
Навык 1:
Формирование плана подготовки контейнеров к перевозкам
Умения:
1. Составлять план подготовки контейнеров к перевозкам с учетом объемов грузов и графиков отправки;
2. Определять последовательность операций по подготовке контейнеров;
3. Координировать работу подразделений, участвующих в подготовке контейнеров;
4. Распределять ресурсы и рабочие задания для своевременной подготовки контейнеров;
5. Контролировать соблюдение технологических требований при подготовке контейнеров;
6. Анализировать фактическое выполнение плана подготовки контейнеров;
7. Принимать корректирующие меры при отклонениях от плана;
8. Оформлять и вести документацию по подготовке контейнеров к перевозкам;
9. Использовать информационные системы для планирования и контроля подготовки контейнеров;
10. Взаимодействовать с перевозчиками и терминальными службами для обеспечения готовности контейнеров.
Знания:
1. Технология подготовки контейнеров к перевозкам;
2. Порядок формирования плана подготовки контейнеров;
3. Виды контейнеров и требования к их состоянию для перевозки грузов;
4. Методы контроля выполнения плана подготовки контейнеров;
5. Организация работы подразделений, участвующих в подготовке контейнеров;
6. Правила оформления документации по подготовке контейнеров;
7. Нормативные требования к хранению и подготовке контейнеров;
8. Принципы распределения ресурсов и планирования работ на контейнерной площадке;
9. Информационные системы учета и контроля контейнеров;
10. Основы взаимодействия с перевозчиками и терминальными операторами для своевременной подготовки контейнеров.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контролирование выполнения плана подготовки контейнеров к перевозкам
Умения:
1. Контролировать выполнение плана подготовки контейнеров к перевозкам;
2. Проверять своевременность и полноту подготовки контейнеров;
3. Анализировать отклонения от плана и причины их возникновения;
4. Принимать меры по устранению нарушений и сбоев в подготовке контейнеров;
5. Координировать работу подразделений, участвующих в подготовке контейнеров;
6. Оценивать качество выполненных операций по подготовке контейнеров;
7. Вести учет выполненных операций и оформлять соответствующую документацию;

1. Контейнерлерді тасымалдауға дайындау жоспарын қалыптастыру және орындалуын бақылау;
2. Контейнерлерді жедел басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Контейнерлерді тасымалдауға дайындау жоспарын қалыптастыру және орындалуын бақылау
1-дағды:
Контейнерлерді тасымалдауға дайындау жоспарын қалыптастыру
Машықтар:
1. Жүктердің көлемін және жөнелту кестесін ескере отырып, контейнерлерді тасымалдауға дайындау жоспарын жасау;
2. Контейнерлерді дайындау операцияларының реттілігін анықтау;
3. Контейнерлерді дайындауға қатысатын бөлімшелердің жұмысын үйлестіру;
4. Контейнерлерді уақтылы дайындау үшін ресурстар мен жұмыс тапсырмаларын бөлу;
5. Контейнерлерді дайындау кезінде технологиялық талаптардың сақталуын бақылау;
6. Контейнерлерді дайындау жоспарының нақты орындалуын талдау;
7. Жоспардан ауытқу кезінде түзету шараларын қабылдау;
8. Контейнерлерді тасымалдауға дайындау бойынша құжаттаманы ресімдеу және жүргізу;
9. Контейнерлерді дайындауды жоспарлау және бақылау үшін ақпараттық жүйелерді пайдалану;
10. Контейнерлердің дайындығын қамтамасыз ету үшін тасымалдаушылармен және терминалдық қызметтермен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Контейнерлерді тасымалдауға дайындау технологиясы;
2. Контейнерлерді дайындау жоспарын қалыптастыру тәртібі;
3. Контейнерлердің түрлері және жүктерді тасымалдау үшін олардың жай-күйіне қойылатын талаптар;
4. Контейнерлерді дайындау жоспарының орындалуын бақылау әдістері;
5. Контейнерлерді дайындауға қатысатын бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру;
6. Контейнерлерді дайындау жөніндегі құжаттаманы ресімдеу ережесі;
7. Контейнерлерді сақтауға және дайындауға қойылатын нормативтік талаптар;
8. Контейнер алаңында ресурстарды бөлу және жұмысты жоспарлау принциптері;
9. Контейнерлерді есепке алу және бақылаудың ақпараттық жүйелері;
10. Контейнерлерді уақтылы дайындау үшін тасымалдаушылармен және терминалдық операторлармен өзара іс-қимыл негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Контейнерлерді тасымалдауға дайындау жоспарының орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Контейнерлерді тасымалдауға дайындау жоспарының орындалуын бақылау;
2. Контейнерлерді дайындаудың уақтылығы мен толықтығын тексеру;
3. Жоспардан ауытқуларды және олардың пайда болу себептерін талдау;
4. Контейнерлерді дайындаудағы бұзушылықтар мен іркілістерді жою жөнінде шаралар қабылдау;
5. Контейнерлерді дайындауға қатысатын бөлімшелердің жұмысын үйлестіру;
6. Контейнерлерді дайындау бойынша орындалған операциялардың сапасын бағалау;
7. Орындалған операциялардың есебін жүргізу және тиісті құжаттаманы ресімдеу;

8. Использовать информационные системы для мониторинга выполнения плана;
9. Взаимодействовать с перевозчиками и терминальными службами для обеспечения готовности контейнеров;
10. Разрабатывать предложения по повышению эффективности выполнения плана подготовки контейнеров.
Знания:
1. Показатели готовности контейнеров к перевозке и критерии их оценки;
2. Контрольные точки и этапы процесса подготовки контейнеров;
3. Методы оперативного контроля производственных процессов;
4. Порядок проведения выборочных и сплошных проверок выполнения работ;
5. Требования к качеству операций по очистке, осмотру и комплектованию контейнеров;
6. Причины возникновения несоответствий при подготовке контейнеров и методы их предупреждения;
7. Порядок фиксации и документирования выявленных отклонений;
8. Регламент взаимодействия с техническими и эксплуатационными подразделениями при выявлении нарушений;
9. Методы анализа выполнения плановых заданий по срокам и объемам;
10. Подходы к повышению исполнительской дисциплины при подготовке контейнеров к перевозкам.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оперативное управление контейнерами
Навык 1:
Осуществление оперативного руководства
Умения:
1. Осуществлять оперативное руководство процессами перемещения и использования контейнеров;
2. Координировать действия участников контейнерного процесса в режиме реального времени;
3. Принимать оперативные решения по перераспределению контейнеров;
4. Обеспечивать соблюдение установленных приоритетов обработки контейнеров;
5. Контролировать выполнение оперативных распоряжений и заданий;
6. Оперативно реагировать на изменения условий перевозок;
7. Управлять контейнеропотоками с учетом текущей загрузки инфраструктуры;
8. Минимизировать простои контейнеров и транспортных средств;
9. Использовать информационные системы для оперативного управления контейнерами;
10. Обеспечивать согласованность действий между логистическими и производственными подразделениями.
Знания:
1. Принципы оперативного управления контейнерными потоками;
2. Организация диспетчерского управления в контейнерных перевозках;
3. Порядок принятия оперативных управленческих решений;
4. Логика взаимодействия участников контейнерного транспортного процесса;
5. Методы балансировки загрузки контейнерного парка;
6. Показатели эффективности оперативного управления контейнерами;
7. Типовые нештатные ситуации в контейнерных перевозках и способы реагирования;
8. Возможности информационных систем оперативного управления и диспетчеризации;
9. Факторы, влияющие на ритмичность и устойчивость контейнерных перевозок;

8. Жоспардың орындалуын бақылау үшін ақпараттық жүйелерді пайдалану;
9. Контейнерлердің дайындығын қамтамасыз ету үшін тасымалдаушылармен және терминалдық қызметтермен өзара әрекеттесу;
10. Контейнерлерді дайындау жоспарын орындау тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Контейнерлердің тасымалдауға дайындық көрсеткіштері және оларды бағалау критерийлері;
2. Контейнерлерді дайындау процесінің бақылау нүктелері мен кезеңдері;
3. Өндірістік процестерді жедел бақылау әдістері;
4. Жұмыстардың орындалуына іріктеп және үздіксіз тексерулер жүргізу тәртібі;
5. Контейнерлерді тазалау, тексеру және жинақтау жөніндегі операциялардың сапасына қойылатын талаптар;
6. Контейнерлерді дайындау кезінде сәйкессіздіктердің пайда болу себептері және олардың алдын алу әдістері;
7. Анықталған ауытқуларды тіркеу және құжаттау тәртібі;
8. Бұзушылықтар анықталған кезде техникалық және пайдалану бөлімшелерімен өзара іс-қимыл регламенті;
9. Мерзімдер мен көлемдер бойынша жоспарлы тапсырмалардың орындалуын талдау әдістері;
10. Контейнерлерді тасымалдауға дайындау кезінде орындаушылық тәртіпті арттыру тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Контейнерлерді жедел басқару
1-дағды:
Жедел басшылықты жүзеге асыру
Машықтар:
1. Контейнерлерді жылжыту және пайдалану процестеріне жедел басшылықты жүзеге асыру;
2. Контейнерлік процеске қатысушылардың іс әрекеттерін нақты уақыт режимінде үйлестіру;
3. Контейнерлерді қайта бөлу бойынша жедел шешімдер қабылдау;
4. Контейнерлерді өңдеудің белгіленген басымдықтарының сақталуын қамтамасыз ету;
5. Жедел өкімдер мен тапсырмалардың орындалуын бақылау;
6. Тасымалдау жағдайларының өзгеруіне жедел әрекет ету;
7. Инфрақұрылымның ағымдағы жүктемесін ескере отырып, контейнер ағындарын басқару;
8. Контейнерлер мен көліктердің тоқтап қалуын азайту;
9. Контейнерлерді жедел басқару үшін ақпараттық жүйелерді пайдалану;
10. Логистикалық және өндірістік бөлімшелер арасындағы іс-қимылдардың дәйектілігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Контейнер ағындарын жедел басқару принциптері;
2. Контейнерлік тасымалдарда диспетчерлік басқаруды ұйымдастыру;
3. Жедел басқару шешімдерін қабылдау тәртібі;
4. Контейнерлік көлік процесіне қатысушылардың өзара әрекеттесу логикасы;
5. Контейнер паркін жүктеуді теңестіру әдістері;
6. Контейнерлерді жедел басқару тиімділігінің көрсеткіштері;
7. Контейнерлік тасымалдардағы үлгілік штаттан тыс жағдайлар және ден қою тәсілдері;
8. Жедел басқару және диспетчерлеудің ақпараттық жүйелерінің мүмкіндіктері;
9. Контейнерлік тасымалдардың ритағы мен тұрақтылығына әсер ететін факторлар;

10. Требования к оперативной отчетности и фиксации управленческих решений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контролирование за выполнением заявок клиентов
Умения:
1. Контролировать выполнение заявок клиентов на контейнерные перевозки;
2. Отслеживать статус обработки заявок на всех этапах перевозочного процесса;
3. Сопоставлять фактическое выполнение заявок с согласованными условиями;
4. Выявлять отклонения по срокам, объемам и условиям выполнения заявок;
5. Принимать меры по устранению нарушений при выполнении заявок клиентов;
6. Координировать действия подразделений и исполнителей при обработке заявок;
7. Обеспечивать приоритетное выполнение срочных и критичных заявок;
8. Использовать информационные системы для контроля выполнения заявок;
9. Информировать клиентов и заинтересованные подразделения о ходе выполнения заявок;
10. Формировать отчетность по выполнению заявок клиентов.
Знания:
1. Порядок приема, регистрации и сопровождения заявок клиентов;
2. Требования к срокам и условиям выполнения контейнерных перевозок;
3. Этапы выполнения заявок клиентов в контейнерных перевозках;
4. Показатели качества обслуживания клиентов;
5. Причины отклонений при выполнении заявок и методы их устранения;
6. Правила взаимодействия с клиентами и внутренними подразделениями;
7. Информационные системы управления заявками и перевозками;
8. Порядок документального сопровождения заявок клиентов;
9. Методы контроля сроков и полноты выполнения заявок;
10. Основы клиентского сервиса в сфере контейнерных перевозок.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Аккуратность
Логическое мышление
Работоспособность
Умение расставлять приоритеты
Хорошие навыки управления временем
Навыки планирования рабочего времени
Грамотность
Обязательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер по контейнерным перевозкам
6
Инженер по контейнерным перевозкам
4
Оператор по обслуживанию контейнеров
14. Карточка профессии "Инженер по организации перевозок (по контейнерным перевозкам)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-003
Наименование профессии:
Инженер по организации перевозок (по контейнерным перевозкам)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее образование (бакалавриат, специалист) и практический опыт работы не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение необходимого количества контейнеров в технически исправном и коммерчески пригодном состоянии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

10. Жедел есептілікке және басқару шешімдерін тіркеуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Клиенттердің өтінімдерінің орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Клиенттердің контейнерлік тасымалдауға өтінімдерінің орындалуын бақылау;
2. Тасымалдау процесінің барлық кезеңдерінде өтінімдерді өңдеу мәртебесін қадағалау;
3. Өтінімдердің нақты орындалуын келісілген шарттармен салыстыру;
4. Өтінімдерді орындау мерзімдері, көлемі және шарттары бойынша ауытқуларды анықтау;
5. Клиенттердің өтінімдерін орындау кезінде бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдау;
6. Өтінімдерді өңдеу кезінде бөлімшелер мен орындаушылардың әрекеттерін үйлестіру;
7. Шұғыл және сыни өтінімдердің басым орындалуын қамтамасыз ету;
8. Өтінімдердің орындалуын бақылау үшін ақпараттық жүйелерді пайдалану;
9. Клиенттер мен мүдделі бөлімшелерді өтінімдердің орындалу барысы туралы хабардар ету;
10. Клиенттердің өтінімдерін орындау бойынша есептілікті қалыптастыру.
Білімдер:
1. Клиенттердің өтінімдерін қабылдау, тіркеу және сүйемелдеу тәртібі;
2. Контейнерлік тасымалдарды орындау мерзімдері мен шарттарына қойылатын талаптар;
3. Контейнерлік тасымалдарда клиенттердің өтінімдерін орындау кезеңдері;
4. Клиенттерге қызмет көрсету сапасының көрсеткіштері;
5. Өтінімдерді орындау кезіндегі ауытқулардың себептері және оларды жою әдістері;
6. Клиенттермен және ішкі бөлімшелермен өзара әрекеттесу ережелері;
7. Өтінімдер мен тасымалдарды басқарудың ақпараттық жүйелері;
8. Клиенттердің өтінімдерін құжаттамалық сүйемелдеу тәртібі;
9. Өтінімдерді орындау мерзімдері мен толықтығын бақылау әдістері;
10. Контейнерлік тасымалдау саласындағы клиенттік сервис негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Дәлдік
Логикалық ойлау
Өнімділік
Басымдық бере білу
Уақытты басқарудың жақсы дағдылары
Жұмыс уақытын жоспарлау дағдылары
Сауаттылық
Міндеттеме
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Контейнерлік тасымалдау инженері
6
Контейнерлік тасымалдау инженері
4
Контейнерлерге қызмет көрсету операторы
14. Кәсіптер карточкасы "Тасымалдауды ұйымдастыру бойынша инженер (Контейнерлік тасымалдау бойынша)":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-003
Кәсіптің атауы:
Тасымалдауды ұйымдастыру бойынша инженер (Контейнерлік тасымалдау бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жоғары білім (бакалавриат, маман) және практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Техникалық жарамды және коммерциялық жарамды жағдайда контейнерлердің қажетті санын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Управление техническим состоянием контейнеров;
2. Развитие технической базы предприятия.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление техническим состоянием контейнеров
Навык 1:
Контролирование технического состояния контейнеров
Умения:
1. Организовать контроль за техническим состоянием контейнеров, их техническое диагностирование;
2. Организовать коммерческий осмотр контейнеров;
3. Контролировать соблюдение установленных сроков службы контейнеров;
4. Проверять правильность учета повреждений контейнеров, своевременность взыскания за повреждение штрафных санкций;
5. Разрабатывать планы проведения организационно-технических мероприятий по обеспечению сохранности контейнеров;
6. Вести учет рабочего и нерабочего парка.
Знания:
1. Конструкция и технические параметры контейнеров;
2. Правила перевозки контейнеров;
3. Правила технической эксплуатации транспорта, утвержденные уполномоченным органом;
4. Коммерческий осмотр контейнеров;
5. Требования эксплуатационной документации;
6. Порядок оформления и учета повреждений контейнеров;
7. Порядок взыскания за повреждение штрафных санкций;
8. Основы стандартизации, сертификации и метрологии;
9. Основы трудового законодательства;
10. Правила по охране труда и окружающей среды, санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление контроля процедур технического обслуживания и ремонта контейнеров
Умения:
1. Проводить контроль соблюдения регламентов технического обслуживания и ремонта контейнеров на всех этапах эксплуатации;
2. Оценивать техническое состояние контейнеров по результатам осмотров, дефектации и диагностических процедур;
3. Проверять качество выполненных работ по техническому обслуживанию и ремонту контейнеров;
4. Анализировать причины выявленных технических неисправностей и отклонений от нормативных требований;
5. Оформлять техническую документацию и отчетность по результатам контроля обслуживания и ремонта контейнеров;
6. Взаимодействовать с ремонтными организациями, терминалами и эксплуатационными подразделениями по вопросам технического состояния контейнеров.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, стандарты и технические регламенты, регулирующие эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт контейнеров;
2. Конструктивные особенности различных типов грузовых контейнеров и требования к их техническому состоянию;
3. Порядок проведения технических осмотров, обслуживания и ремонта контейнеров;

1. Контейнерлердің техникалық жағдайын басқару;
2. Кәсіпорынның техникалық базасын дамыту.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Контейнерлердің техникалық жағдайын басқару
1-дағды:
Контейнерлердің техникалық жағдайын бақылау
Машықтар:
1. Контейнерлердің техникалық жай-күйін бақылауды, оларды техникалық диагностикалауды ұйымдастыру;
2. Контейнерлерді коммерциялық тексеруді ұйымдастыру;
3. Контейнерлердің белгіленген қызмет ету мерзімдерінің сақталуын бақылау;
4. Контейнерлердің зақымдануын есепке алудың дұрыстығын, айыппұл санкцияларын бүлдіргені үшін өндіріп алудың уақтылығын тексеру;
5. Контейнерлердің сақталуын қамтамасыз ету бойынша ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды өткізу жоспарларын әзірлеу;
6. Жұмыс және жұмыс істемейтін саябақтың есебін жүргізу.
Білімдер:
1. Контейнерлердің дизайны және техникалық параметрлері;
2. Контейнерлерді тасымалдау ережелері;
3. Уәкілетті орган бекіткен көлікті техникалық пайдалану қағидалары;
4. Контейнерлерді коммерциялық тексеру;
5. Пайдалану құжаттамасының талаптары;
6. Контейнерлердің зақымдануын ресімдеу және есепке алу тәртібі;
7. Айыппұл санкцияларын бүлдіргені үшін өндіріп алу тәртібі;
8. Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері;
9. Еңбек заңнамасының негіздері;
10. Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау, санитария және өрттен қорғау жөніндегі қағидалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Контейнерлерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу рәсімдерін бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Пайдаланудың барлық кезеңдерінде контейнерлерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу регламенттерінің сақталуына бақылау жүргізу;
2. Тексеру, дефектация және диагностикалық рәсімдер нәтижелері бойынша контейнерлердің техникалық жай-күйін бағалау;
3. Контейнерлерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша орындалған жұмыстардың сапасын тексеру;
4. Анықталған техникалық ақаулардың себептерін және нормативтік талаптардан ауытқуларды талдау;
5. Контейнерлерге қызмет көрсету мен жөндеуді бақылау нәтижелері бойынша техникалық құжаттаманы және есептілікті ресімдеу;
6. Контейнерлердің техникалық жай-күйі мәселелері бойынша жөндеу ұйымдарымен, терминалдармен және пайдалану бөлімшелерімен өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
1. Контейнерлерді пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді реттейтін нормативтік құқықтық актілер, стандарттар және техникалық регламенттер;
2. Жүк контейнерлерінің әртүрлі түрлерінің құрылымдық ерекшеліктері және олардың техникалық жағдайына қойылатын талаптар;
3. Контейнерлерге техникалық қарап-тексерулер, қызмет көрсету және жөндеу жүргізу тәртібі;

4. Классификация повреждений контейнеров и критерии их допустимости для дальнейшей эксплуатации;
5. Требования к оформлению технической, эксплуатационной и ремонтной документации на контейнеры;
6. Основы организации контроля качества работ по техническому обслуживанию и ремонту контейнеров.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Развитие технической базы предприятия
Навык 1:
Определение потребности предприятия в подвижном составе и определение путей пополнения (обновления) парка
Умения:
1. Анализировать объемы контейнерных перевозок и прогнозировать потребность предприятия в подвижном составе;
2. Рассчитывать необходимое количество и типы подвижного состава с учетом технологических, эксплуатационных и экономических показателей;
3. Оценивать техническое состояние и степень износа существующего парка подвижного состава;
4. Обосновывать целесообразность обновления, модернизации или расширения парка подвижного состава;
5. Сравнивать различные способы пополнения парка (приобретение, лизинг, аренда, кооперация) с точки зрения эффективности;
6. Подготавливать расчеты, аналитические материалы и предложения для принятия управленческих решений по развитию технической базы.
Знания:
1. Виды подвижного состава, используемого в контейнерных перевозках, и их технические характеристики;
2. Методы расчета потребности предприятия в подвижном составе для контейнерных перевозок;
3. Показатели технической готовности, надежности и экономической эффективности эксплуатации подвижного состава;
4. Основы планирования развития технической базы и обновления парка транспортных средств;
5. Формы и механизмы пополнения и обновления подвижного состава (покупка, лизинг, аренда и др.);
6. Нормативные и методические документы, регулирующие эксплуатацию и обновление подвижного состава в контейнерных перевозках.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Аккуратность
Работоспособность
Логическое мышление
Организационные способности
Грамотность
Обязательность
Умение расставлять приоритеты
Навыки планирования рабочего времени
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник контейнерной площадкой
5
Специалист по организации контейнерных перевозок
15. Карточка профессии "Начальник отдела (Начальник контейнерной площадки)":
Код группы:
1325-1
Код наименования занятия:
1325-1-030
Наименование профессии:
Начальник отдела (Начальник контейнерной площадки)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по оперативному управлению производством не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация работы контейнерной площадки
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

4. Контейнерлердің зақымдануының жіктелуі және оларды одан әрі пайдалану үшін рұқсат ету критерийлері;
5. Контейнерлерге техникалық, пайдалану және жөндеу құжаттамасын ресімдеуге қойылатын талаптар;
6. Контейнерлерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстардың сапасын бақылауды ұйымдастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Кәсіпорынның техникалық базасын дамыту
1-дағды:
Кәсіпорынның жылжымалы құрамға қажеттілігін анықтау және саябақты толықтыру (жаңарту) жолдарын анықтау
Машықтар:
1. Контейнерлік тасымалдау көлемін талдау және кәсіпорынның жылжымалы құрамға қажеттілігін болжау;
2. Технологиялық, пайдалану және экономикалық көрсеткіштерді ескере отырып, жылжымалы құрамның қажетті саны мен түрлерін есептеу;
3. Қолданыстағы жылжымалы құрам паркінің техникалық жай-күйі мен тозу дәрежесін бағалау;
4. Жылжымалы құрам паркін жаңартудың, жаңғыртудың немесе кеңейтудің орындылығын негіздеу;
5. Тиімділік тұрғысынан саябақты толықтырудың әртүрлі тәсілдерін (сатып алу, лизинг, жалдау, кооперация) салыстырыңыз;
6. Техникалық базаны дамыту бойынша басқарушылық шешімдер қабылдау үшін есептеулер, талдамалық материалдар мен ұсыныстар дайындау.
Білімдер:
1. Контейнерлік тасымалдарда пайдаланылатын жылжымалы құрамның түрлері және олардың техникалық сипаттамалары;
2. Контейнерлік тасымалдау үшін жылжымалы құрамға кәсіпорынның қажеттілігін есептеу әдістері;
3. Жылжымалы құрамды пайдаланудың техникалық дайындығы, сенімділігі және экономикалық тиімділігі көрсеткіштері;
4. Техникалық базаны дамытуды және көлік құралдары паркін жаңартуды жоспарлау негіздері;
5. Жылжымалы құрамды толтыру және жаңарту нысандары мен механизмдері (сатып алу, лизинг, жалға алу және т. б.);
6. Контейнерлік тасымалдарда жылжымалы құрамды пайдалануды және жаңартуды реттейтін нормативтік және әдістемелік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дәлдік
Өнімділік
Логикалық ойлау
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Сауаттылық
Міндеттеме
Басымдық бере білу
Жұмыс уақытын жоспарлау дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Контейнер алаңының бастығы
5
Контейнерлік тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі маман
15. Кәсіптер карточкасы "Бөлім бастығы (контейнерлік алаңның)":
Топтың коды:
1325-1
Қызмет атауының коды:
1325-1-030
Кәсіптің атауы:
Бөлім бастығы (Контейнерлік алаңның бастығы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірісті жедел басқару бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Контейнерлік алаңның жұмысын ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Руководство деятельностью контейнерной площадки;
2. Обеспечение выполнения плана перевозок грузов в контейнерах.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Руководство деятельностью контейнерной площадки
Навык 1:
Обеспечение контроля и организации работы контейнерной площадки
Умения:
1. Организовывать производственную деятельность контейнерной площадки в соответствии с технологическими процессами;
2. Планировать и координировать работу персонала контейнерной площадки;
3. Распределять производственные задания между сменами и отдельными работниками;
4. Обеспечивать рациональное использование контейнерного парка и перегрузочной техники;
5. Организовывать прием, хранение, сортировку и выдачу контейнеров;
6. Контролировать соблюдение технологических схем обработки контейнеров;
7. Обеспечивать выполнение плановых показателей по переработке контейнеров;
8. Оперативно управлять процессами погрузочно-разгрузочных работ;
9. Обеспечивать соблюдение требований охраны труда, промышленной и пожарной безопасности;
10. Контролировать техническое состояние контейнеров и перегрузочного оборудования;
11. Организовывать взаимодействие с перевозчиками, терминалами и смежными подразделениями;
12. Принимать меры по предотвращению простоев контейнеров и техники;
13. Анализировать производственные показатели работы контейнерной площадки;
14. Выявлять узкие места в работе площадки и разрабатывать мероприятия по их устранению;
15. Обеспечивать соблюдение правил эксплуатации контейнеров и грузов;
16. Организовывать учет контейнеров и операций с ними;
17. Контролировать оформление первичной производственной и отчетной документации;
18. Обеспечивать сохранность контейнеров и грузов на территории площадки;
19. Руководить действиями персонала при нештатных и аварийных ситуациях;
20. Внедрять мероприятия по повышению эффективности и качества работы контейнерной площадки.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регулирующие деятельность контейнерных площадок;
2. Технологические процессы обработки контейнеров на контейнерных площадках;
3. Организация погрузочно-разгрузочных работ и внутриплощадочных перемещений контейнеров;
4. Типы контейнеров, их конструктивные особенности и правила эксплуатации;
5. Перегрузочное оборудование и техника, применяемые на контейнерных площадках;
6. Требования к техническому состоянию контейнеров и оборудования;
7. Правила хранения и размещения контейнеров на площадке;
8. Нормы производительности и показатели эффективности работы контейнерной площадки;
9. Основы оперативного и производственного планирования;

1. Контейнерлік алаңның қызметіне басшылық жасау;
2. Контейнерлерде жүктерді тасымалдау жоспарының орындалуын қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Контейнерлік алаңның қызметіне басшылық жасау
1-дағды:
Контейнерлік алаңның жұмысын бақылауды және ұйымдастыруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Технологиялық процестерге сәйкес контейнерлік алаңның өндірістік қызметін ұйымдастыру;
2. Контейнерлік алаң қызметкерлерінің жұмысын жоспарлау және үйлестіру;
3. Өндірістік тапсырмаларды ауысымдар мен жеке қызметкерлер арасында бөлу;
4. Контейнерлік парк пен қайта тиеу техникасын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету;
5. Контейнерлерді қабылдауды, сақтауды, сұрыптауды және беруді ұйымдастыру;
6. Контейнерлерді өңдеудің технологиялық схемаларының сақталуын бақылау;
7. Контейнерлерді қайта өңдеу бойынша жоспарлы көрсеткіштердің орындалуын қамтамасыз ету;
8. Тиеу-түсіру жұмыстарының процестерін жедел басқару;
9. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;
10. Контейнерлер мен қайта тиеу жабдықтарының техникалық жағдайын бақылау;
11. Тасымалдаушылармен, терминалдармен және аралас бөлімшелермен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
12. Контейнерлер мен техниканың тоқтап қалуын болдырмау бойынша шаралар қабылдау;
13. Контейнерлік алаң жұмысының өндірістік көрсеткіштерін талдау;
14. Алаңның жұмысындағы қиындықтарды анықтау және оларды жою бойынша шаралар әзірлеу;
15. Контейнерлер мен жүктерді пайдалану ережелерінің сақталуын қамтамасыз ету;
16. Контейнерлерді және олармен операцияларды есепке алуды ұйымдастыру;
17. Бастапқы өндірістік және есептік құжаттаманың ресімделуін бақылау;
18. Алаңның аумағында контейнерлер мен жүктердің сақталуын қамтамасыз ету;
19. Штаттан тыс және авариялық жағдайлар кезінде персоналдың іс-қимылына басшылық жасау;
20. Контейнерлік алаң жұмысының тиімділігі мен сапасын арттыру бойынша іс-шараларды енгізу.
Білімдер:
1. Контейнерлік алаңдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Контейнерлік алаңдарда контейнерлерді өңдеудің технологиялық процестері;
3. Контейнерлерді тиеу-түсіру жұмыстарын және алаңішілік орын ауыстыруды ұйымдастыру;
4. Контейнерлердің түрлері, олардың құрылымдық ерекшеліктері және пайдалану ережелері;
5. Контейнерлік алаңдарда қолданылатын қайта тиеу жабдықтары мен техникасы;
6. Контейнерлер мен жабдықтардың техникалық жағдайына қойылатын талаптар;
7. Контейнерлерді алаңда сақтау және орналастыру ережесі;
8. Контейнерлік алаңның өнімділік нормалары және жұмыс тиімділігінің көрсеткіштері;
9. Жедел және өндірістік жоспарлау негіздері;

10. Правила охраны труда, промышленной и пожарной безопасности при контейнерных перевозках;
11. Требования по обеспечению сохранности контейнеров и грузов;
12. Порядок взаимодействия с перевозчиками, экспедиторами и терминальными операторами;
13. Системы учета контейнеров и информационные технологии, применяемые на контейнерных площадках;
14. Порядок оформления производственной, транспортной и отчетной документации;
15. Методы анализа производственных показателей контейнерной площадки;
16. Причины возникновения простоев и способы их минимизации;
17. Порядок действий персонала при аварийных и нештатных ситуациях;
18. Основы управления персоналом и трудовой дисциплины;
19. Принципы рационального использования производственных ресурсов;
20. Современные методы повышения эффективности и качества работы контейнерных площадок.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление оперативного планирования работы контейнерной площадки и обеспечение выполнения плана перевозок грузов в контейнерах
Умения:
1. Осуществлять оперативное планирование работы контейнерной площадки;
2. Формировать сменные и суточные планы обработки контейнеров;
3. Координировать работу персонала и техники в соответствии с оперативными планами;
4. Распределять контейнеропотоки по зонам площадки;
5. Обеспечивать выполнение плана перевозок грузов в контейнерах;
6. Контролировать соблюдение графиков приема и отправления контейнеров;
7. Оперативно корректировать планы работы при изменении объемов перевозок;
8. Обеспечивать равномерную загрузку перегрузочного оборудования и персонала;
9. Управлять приоритетами обработки контейнеров;
10. Минимизировать простои контейнеров и транспортных средств;
11. Анализировать выполнение оперативных планов;
12. Принимать управленческие решения по устранению отклонений от плана;
13. Обеспечивать согласованность действий всех смен и подразделений;
14. Организовывать взаимодействие с перевозчиками и смежными службами;
15. Использовать информационные системы для оперативного планирования;
16. Контролировать соблюдение технологических нормативов обработки контейнеров;
17. Обеспечивать соблюдение требований безопасности при выполнении плановых операций;
18. Организовывать учет выполненных операций и объемов перевозок;
19. Подготавливать отчетность о выполнении планов перевозок;
20. Внедрять мероприятия по повышению точности и эффективности оперативного планирования.
Знания:
1. Основы оперативного и календарного планирования в контейнерных перевозках;
2. Технология работы контейнерных площадок и терминалов;

10. Контейнерлік тасымалдау кезінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары;
11. Контейнерлер мен жүктердің сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі талаптар;
12. Тасымалдаушылармен, экспедиторлармен және терминалдық операторлармен өзара іс-қимыл тәртібі;
13. Контейнерлерді есепке алу жүйелері және контейнерлік алаңдарда қолданылатын ақпараттық технологиялар;
14. Өндірістік, көліктік және есептік құжаттаманы ресімдеу тәртібі;
15. Контейнерлік алаңның өндірістік көрсеткіштерін талдау әдістері;
16. Тоқтап қалудың себептері және оларды азайту жолдары;
17. Төтенше және штаттан тыс жағдайлар кезінде персоналдың іс-қимыл тәртібі;
18. Персоналды басқару және еңбек тәртібінің негіздері;
19. Өндірістік ресурстарды ұтымды пайдалану принциптері;
20. Контейнерлік алаңдар жұмысының тиімділігі мен сапасын арттырудың заманауи әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Контейнерлік алаңның жұмысын жедел жоспарлауды жүзеге асыру және контейнерлерде жүктерді тасымалдау жоспарының орындалуын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Контейнер алаңының жұмысын жедел жоспарлауды жүзеге асыру;
2. Контейнерлерді өңдеудің ауысымдық және тәуліктік жоспарларын қалыптастыру;
3. Жедел жоспарларға сәйкес персонал мен техниканың жұмысын үйлестіру;
4. Контейнер ағындарын алаң аймақтары бойынша тарату;
5. Контейнерлерде жүктерді тасымалдау жоспарының орындалуын қамтамасыз ету;
6. Контейнерлерді қабылдау және жөнелту кестелерінің сақталуын бақылау;
7. Тасымалдау көлемі өзгерген кезде жұмыс жоспарларын жедел түзету;
8. Қайта тиеу жабдықтары мен персоналдың біркелкі жүктелуін қамтамасыз ету;
9. Контейнерлерді өңдеу басымдықтарын басқару;
10. Контейнерлер мен көліктердің тоқтап қалуын азайту;
11. Операциялық жоспарлардың орындалуын талдау;
12. Жоспардан ауытқуларды жою бойынша басқарушылық шешімдер қабылдау;
13. Барлық ауысымдар мен бөлімшелердің іс-қимылдарының дәйектілігін қамтамасыз ету;
14. Тасымалдаушылармен және сабақтас қызметтермен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
15. Жедел жоспарлау үшін ақпараттық жүйелерді қолдау;
16. Контейнерлерді өңдеудің технологиялық нормативтерінің сақталуын бақылау;
17. Жоспарлы операцияларды орындау кезінде қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;
18. Орындалған операциялар мен тасымалдау көлемін есепке алуды ұйымдастыру;
19. Тасымалдау жоспарларының орындалуы туралы есептілікті дайындау;
20. Жедел жоспарлаудың дәлдігі мен тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды енгізу.
Білімдер:
1. Контейнерлік тасымалдардағы жедел және күнтізбелік жоспарлау негіздері;
2. Контейнерлік алаңдар мен терминалдардың жұмыс технологиясы;

3. Порядок формирования планов перевозок грузов в контейнерах;
4. Методы расчета пропускной способности контейнерной площадки;
5. Нормативы обработки контейнеров и использования техники;
6. Принципы организации контейнеропотоков;
7. Показатели выполнения плана перевозок и методы их анализа;
8. Причины отклонений от планов и способы их устранения;
9. Виды и возможности перегрузочного оборудования;
10. Требования к синхронизации работы транспорта и площадки;
11. Информационные системы оперативного планирования и учета;
12. Порядок взаимодействия с перевозчиками и экспедиторскими организациями;
13. Правила охраны труда и промышленной безопасности при планировании работ;
14. Технологические ограничения контейнерной площадки;
15. Порядок учета контейнеров и грузов;
16. Основы диспетчерского управления производственными процессами;
17. Методы оптимизации производственных процессов;
18. Требования к оформлению оперативной и отчетной документации;
19. Факторы, влияющие на выполнение плана контейнерных перевозок;
20. Современные подходы к повышению эффективности оперативного планирования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение выполнения плана перевозок грузов в контейнерах
Навык 1:
Контролирование транспортных операций
Умения:
1. Контролировать выполнение транспортных операций при перевозке грузов в контейнерах;
2. Отслеживать движение контейнеров на всех этапах транспортного процесса;
3. Обеспечивать соблюдение графиков отправления и прибытия контейнеров;
4. Контролировать соответствие фактических операций утвержденным планам перевозок;
5. Оперативно выявлять отклонения в ходе транспортных операций;
6. Принимать меры по устранению нарушений и задержек перевозок;
7. Координировать действия перевозчиков, терминалов и смежных подразделений;
8. Обеспечивать своевременную обработку контейнеров на площадке;
9. Контролировать правильность выполнения погрузочно-разгрузочных операций;
10. Обеспечивать соблюдение требований безопасности при транспортных операциях;
11. Анализировать причины сбоев в выполнении плана перевозок;
12. Принимать управленческие решения по стабилизации транспортного процесса;
13. Использовать информационные системы мониторинга перевозок;
14. Контролировать ведение учета транспортных операций;
15. Обеспечивать точность данных о перемещении контейнеров;
16. Взаимодействовать с диспетчерскими и логистическими службами;
17. Контролировать выполнение договорных условий перевозок;
18. Обеспечивать минимизацию простоев контейнеров и транспортных средств;

3. Контейнерлерде жүктерді тасымалдау жоспарларын қалыптастыру тәртібі;
4. Контейнер алаңының өткізу қабілетін есептеу әдістері;
5. Контейнерлерді өңдеу және техниканы пайдалану нормативтері;
6. Контейнер ағындарын ұйымдастыру принциптері;
7. Тасымалдау жоспарын орындау көрсеткіштері және оларды талдау әдістері;
8. Жоспарлардан ауытқу себептері және оларды шешу жолдары;
9. Қайта тиеу жабдығының түрлері мен мүмкіндіктері;
10. Көлік және алаң жұмысын синхрондауға қойылатын талаптар;
11. Жедел жоспарлау және есепке алудың ақпараттық жүйелері;
12. Тасымалдаушылармен және экспедиторлық ұйымдармен өзара іс-қимыл тәртібі;
13. Жұмысты жоспарлау кезінде еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік ережелері;
14. Контейнер алаңының технологиялық шектеулері;
15. Контейнерлер мен жүктерді есепке алу тәртібі;
16. Өндірістік процестерді диспетчерлік басқару негіздері;
17. Өндірістік процестерді оңтайландыру әдістері;
18. Жедел және есептік құжаттаманы ресімдеуге қойылатын талаптар;
19. Контейнерлік тасымалдау жоспарының орындалуына әсер ететін факторлар;
20. Жедел жоспарлаудың тиімділігін арттырудың заманауи тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Контейнерлерде жүктерді тасымалдау жоспарының орындалуын қамтамасыз ету
1-дағды:
Көлік операцияларын бақылау
Машықтар:
1. Контейнерлерде жүктерді тасымалдау кезінде көлік операцияларының орындалуын бақылау;
2. Тасымалдау процесінің барлық кезеңдерінде контейнерлердің қозғалысын бақылау;
3. Контейнерлердің жөнелту және келу кестелерінің сақталуын қамтамасыз ету;
4. Нақты операциялардың бекітілген тасымалдау жоспарларына сәйкестігін бақылау;
5. Көлік операциялары барысында ауытқуларды жедел анықтау;
6. Тасымалдаудың бұзушылықтары мен кідірістерін жою жөнінде шаралар қабылдау;
7. Тасымалдаушылардың, терминалдардың және сабақтас бөлімшелердің іс-қимылын үйлестіру;
8. Алаңда контейнерлерді уақтылы өңдеуді қамтамасыз ету;
9. Тиеу-түсіру операцияларының дұрыстығын бақылау;
10. Көлік операциялары кезінде қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;
11. Тасымалдау жоспарын орындаудағы сәтсіздіктердің себептерін талдау;
12. Көлік процесін тұрақтандыру бойынша басқарушылық шешімдер қабылдау;
13. Тасымалдау мониторингінің ақпараттық жүйелерін пайдалану;
14. Көлік операцияларының есебін жүргізуді бақылау;
15. Контейнерлерді жылжыту деректерінің дәлдігін қамтамасыз ету;
16. Диспетчерлік және логистикалық қызметтермен өзара әрекеттесу;
17. Тасымалдаудың шарттық талаптарының орындалуын бақылау;
18. Контейнерлер мен көлік құралдарының тоқтап қалуын барынша азайтуды қамтамасыз ету;

19. Подготавливать оперативную информацию и отчетность о ходе перевозок;
20. Внедрять мероприятия по повышению управляемости транспортных операций.
Знания:
1. Технология контейнерных перевозок и транспортных операций;
2. Порядок организации и контроля перевозочного процесса;
3. Требования к выполнению плана перевозок грузов в контейнерах;
4. Виды транспортных операций и их технологические особенности;
5. Графики движения и схемы контейнерных маршрутов;
6. Показатели выполнения и качества транспортных операций;
7. Причины нарушений перевозочного процесса и способы их предотвращения;
8. Правила взаимодействия с перевозчиками и терминальными операторами;
9. Нормативные требования к безопасности транспортных операций;
10. Информационные системы мониторинга и учета контейнерных перевозок;
11. Порядок оформления транспортной и сопроводительной документации;
12. Требования к учету и контролю контейнеров в пути следования;
13. Основы диспетчерского управления перевозками;
14. Методы анализа выполнения плана перевозок;
15. Порядок реагирования на отклонения и нештатные ситуации;
16. Договорные условия перевозок грузов в контейнерах;
17. Факторы, влияющие на ритмичность и надежность перевозок;
18. Требования охраны труда и безопасности при транспортных операциях;
19. Показатели простоев и способы их сокращения;
20. Современные методы повышения эффективности контроля транспортных операций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Аккуратность
Умение руководить группой людей
Давать задания подчиненным
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер по контейнерным перевозкам
6
Менеджер по транспортному обслуживанию
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
16. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Исполнитель:
Өзбеков С.Қ., +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
17. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Руководитель проекта:
Өзбеков С.Қ.
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Номер телефона: +7 (717) 298 33 02.
18. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 3, 31 июля 2025 год.
19. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 25 декабря 2025 год.
20. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
21. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 год.

19. Жедел ақпаратты және тасымалдау барысы туралы есептілікті дайындау;
20. Көлік операцияларын басқаруды арттыру жөніндегі іс-шараларды енгізу.
Білімдер:
1. Контейнерлік тасымалдау және көлік операциялары технологиясы;
2. Тасымалдау процесін ұйымдастыру және бақылау тәртібі;
3. Контейнерлерде жүктерді тасымалдау жоспарын орындауға қойылатын талаптар;
4. Көлік операцияларының түрлері және олардың технологиялық ерекшеліктері;
5. Қозғалыс кестелері және контейнерлік маршруттардың диаграммалары;
6. Көлік операцияларын орындау және сапа көрсеткіштері;
7. Тасымалдау процесінің бұзылу себептері және олардың алдын алу тәсілдері;
8. Тасымалдаушылармен және терминалдық операторлармен өзара іс-қимыл ережесі;
9. Көлік операцияларының қауіпсіздігіне қойылатын нормативтік талаптар;
10. Контейнерлік тасымалдарды мониторингілеу мен есепке алудың ақпараттық жүйелері;
11. Көлік және ілеспе құжаттаманы ресімдеу тәртібі;
12. Жолдағы контейнерлерді есепке алуға және бақылауға қойылатын талаптар;
13. Тасымалдауды диспетчерлік басқару негіздері;
14. Тасымалдау жоспарының орындалуын талдау әдістері;
15. Ауытқуларға және штаттан тыс жағдайларға ден қою тәртібі;
16. Контейнерлерде жүктерді тасымалдаудың шарттық шарттары;
17. Тасымалдаудың ритақтылығы мен сенімділігіне әсер ететін факторлар;
18. Көлік операциялары кезіндегі еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптары;
19. Тоқтап қалу көрсеткіштері және оларды азайту жолдары;
20. Көлік операцияларын бақылаудың тиімділігін арттырудың заманауи әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Дәлдік
Адамдар тобын басқара білу
Бағыныштыларға тапсырмалар беру
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Контейнерлік тасымалдау инженері
6
Көліктік қызмет көрсету менеджері
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
16. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы:
С.Қ. Өзбеков, +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
17. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі.
Жоба жетекшісі:
С.Қ. Өзбеков
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Телефон нөмірі: +7 (717) 298 33 02.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 3, 2025 жылғы 31 шілде.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 12 желтоқсан.
20. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
21. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2-нұсқа 2, 2025 жыл.

22. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2028 год.
Приложение 7 к приказу
Профессиональный стандарт: "Транспортно-экспедиционные услуги"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Транспортно-экспедиционные услуги" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и "Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов", утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33401), устанавливают требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) груз – имущество, в том числе порожний собственный вагон (контейнер), принятое к перевозке с оформлением договора перевозки;
4) грузополучатель – лицо, указанное в перевозочных документах и получающее груз;
5) грузоотправитель – лицо, указанное в перевозочных документах и отправляющее груз;
6) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
7) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
8) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
9) клиент – лицо (грузоотправитель, грузополучатель или иное лицо), заключившее с экспедитором договор транспортной экспедиции;
10) транспортная логистика – совокупность взаимосвязанных действий участников перевозочного процесса по планированию и управлению транспортировкой (перевозкой) грузов от грузоотправителя (производителя) до грузополучателя по оптимальному маршруту с использованием различных видов транспорта (железнодорожного, автомобильного, морского, внутреннего водного, воздушного), включающих мониторинг за движением грузов на каждом этапе транспортировки (перевозки);

22. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 31 желтоқсан.
Бұйрығына 7-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Көліктік-экспедициялық қызметтер"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Көлік-экспедициялық қызметтер" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі №377 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33401 болып тіркелген) бекітілген Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларын бекіту туралы сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқыту бағдарламаларын қалыптастыруға, қызметкерлер мен білім беру ұйымдары түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға, сондай-ақ ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
3) жүк – тасымалдау шартын ресімдей отырып, тасымалдауға қабылданған мүлік, оның ішінде бос меншікті вагон (контейнер);
4) жүк алушы – тасымалдау құжаттарында көрсетілген және жүкті алатын тұлға;
5) жүк жөнелтуші – тасымалдау құжаттарында көрсетілген және жүкті жөнелтуші тұлға;
6) кәсіп – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі;
7) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
8) кәсіптік стандарт – ресми және (немесе) бейресми және (немесе) ақпараттық білім беруді, біліктілік пен құзыреттілік деңгейін, кәсіптік қызметтің нақты саласындағы еңбек мазмұнын, сапасын және еңбек жағдайларын ескере отырып, білімге, іскерлікке, дағдыларға, жұмыс тәжірибесіне қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
9) клиент – экспедитормен көлік экспедициясы шартын жасасқан тұлға (жүк жөнелтуші, жүк алушы немесе өзге тұлға);
10) көліктік логистика – тасымалдаудың (тасымалдаудың) әрбір кезеңінде жүктердің қозғалысына мониторингті қамтитын көліктің (теміржол, автомобиль, теңіз, ішкі су, әуе) әртүрлі түрлерін пайдалана отырып, жүк жөнелтушіден (өндірушіден) жүк алушыға дейінгі оңтайлы маршрут бойынша жүктерді тасымалдауды (тасымалдауды)жоспарлау және басқару жөніндегі тасымалдау процесіне қатысушылардың өзара байланысты іс-қимылдарының жиынтығы;

11) договор транспортной экспедиции – договор, согласно которому экспедитор обязуется за вознаграждение и за счет другой стороны (клиента, отправителя или получателя груза) выполнить или организовать выполнение определенных договором экспедиции услуг, связанных с перевозкой груза, в том числе заключить от имени клиента или от своего имени договор перевозки груза;
12) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
13) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
14) перевозка – перемещение грузов из пункта отправления в пункт назначения;
15) перевозочные документы – договор перевозки (железнодорожная транспортная накладная);
16) перевозчик – лицо, осуществляющее деятельность по перевозке грузов или пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений и указанное в перевозочных документах, владеющее на праве собственности или на ином законном основании подвижным составом, включая тяговые транспортные средства;
17) экспедитор – лицо, оказывающее услуги по организации перевозок грузов, которое может указываться в перевозочных документах в качестве плательщика перевозки на основании договора транспортной экспедиции;
18) экспедиторские документы – документы, подтверждающие передачу клиентом прав и обязанностей экспедитору, а также международные документы, в том числе принятые Международной Федерацией экспедиторских ассоциаций, признанные Международной Торгово-промышленной палатой.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Транспортно-экспедиционные услуги.
5. Код профессионального стандарта: H137.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование:
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.29 Прочая вспомогательная транспортная деятельность;
52.29.9 Прочая транспортно-экспедиционная деятельность.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Транспортно-экспедиционные услуги" устанавливает требования к знаниям, умениям, навыкам и компетенциям работников, осуществляющих выполнение определенных договором экспедиции услуг, связанных с перевозкой грузов одним или несколькими видами транспорта, а также к организации соответствующих трудовых ресурсов.

11) көліктік экспедиция шарты – экспедитор сыйақы үшін және екінші Тараптың (клиенттің, жөнелтушінің немесе жүкті алушының) есебінен экспедиция шартында айқындалған жүкті тасымалдауға байланысты қызметтерді орындауға немесе орындауды ұйымдастыруға, оның ішінде клиенттің атынан немесе өз атынан жүкті тасымалдау шартын жасасуға міндеттенетін шарт;
12) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіби міндеттерді орындауға мүмкіндік беретін дағдыларды қолдану қабілеті;
13) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жеке бірлік іс-әрекеттерді физикалық және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
14) тасымалдау – жүктерді жөнелту пунктінен межелі пунктке өткізу;
15) тасымалдау құжаттары – тасымалдау шарты (теміржол көлігі жүкқұжаты);
16) тасымалдаушы – жүктерді немесе жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, почта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және тасымалдау құжаттарында көрсетілген, тартқыш көлік құралдарын қоса алғанда, меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде жылжымалы құрамды иеленетін тұлға;
17) экспедитор – жүк тасымалдауды ұйымдастыру жөнінде қызметтер көрсететін тұлға, ол тасымалдау құжаттарында көлік экспедициясы шартының негізінде тасымалдауды төлеуші ретінде көрсетілуі мүмкін;
18) экспедиторлық құжаттар – клиенттің экспедиторға құқықтары мен міндеттерін бергенін растайтын құжаттар, сондай-ақ халықаралық құжаттар, оның ішінде халықаралық экспедиторлық қауымдастықтар Федерациясы қабылдаған, халықаралық сауда-өнеркәсіп палатасы мойындаған құжаттар.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
2) БА – басшы, маман және басқа да лауазымдардың біліктілік анықтамалығы;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Көліктік-экспедициялық қызметтер.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H137.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау:
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.29 Өзге де көліктік қосалқы қызмет;
52.29.9 Өзге де көліктік-экспедициялық қызметтер.
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Көлік-экспедициялық қызметтер" кәсіби стандарты экспедиция шартына сәйкес көліктің бір немесе бірнеше түрімен жүк тасымалдауға байланысты қызметтерді орындауды жүзеге асыратын жұмыскерлердің біліміне, іскерлігі мен дағдыларына, құзыреттеріне, сондай-ақ тиісті еңбек ресурстарын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды айқындайды.

8. Перечень карточек профессий:
1) Начальник отдела (логистики) - 6 уровень ОРК;
2) Логист - 5 уровень ОРК;
3) Управляющий транспортной компании - 7 уровень ОРК;
4) Специалист в области транспортно-экспедиционной деятельности - 5 уровень ОРК;
5) Агент по таможенному и транспортно-экспедиторскому обслуживанию - 4 уровень ОРК;
6) Экспедитор по перевозке грузов - 3 уровень ОРК;
7) Начальник агентства (транспортно-экспедиционного) - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Начальник отдела (логистики)":
Код группы:
1325-1
Код наименования занятия:
1325-1-030
Наименование профессии:
Начальник отдела (логистики)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности в области материально-технического снабжения не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Руководство работой отдела логистики транспортно- экспедиционного предприятия, рациональная организация материальных и связанных с ними информационных и финансовых потоков, оптимизация издержек, связанных с исполнением логистических операций
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство работой подразделения предприятия;
2. Организация и управление логистическими процессами;
3. Стратегическое управление логистической деятельностью.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Руководство работой подразделения предприятия
Навык 1:
Осуществление организации работы отдела
Умения:
1. Направлять, корректировать и контролировать текущую деятельность отдела в целом и отдельных его сотрудников;
2. Организовать эффективное взаимодействие отдела с другими структурными подразделениями предприятия;
3. Проводить анализ и давать оценку деятельности отдела и его сотрудников;
4. Осуществлять подбор персонала и организовывать необходимую подготовку и переподготовку сотрудников, внутреннее и внешнее обучение;
5. Вести переговоры с поставщиками и клиентами;
6. Принимать участие в рассмотрении коммерческих и претенциозных вопросов, связанных с функциями отдела логистики;
7. Обеспечивать рациональное использование производственных резервов и ресурсов предприятия.
Знания:

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Бөлім бастығы (логистика бөлімінің) – 6 СБШ-нің деңгейі;
2) Логист - 5 СБШ-нің деңгейі;
3) Жүк тасымалы компаниясының басқарушысы – 7 СБШ-нің деңгейі;
4) Көлік-экспедициялық қызметі облысындағы маман – 5 СБШ-нің деңгейі;
5) Кедендік және көліктік-экспедиторлық қызмет көрсету жөніндегі агенті – 4 СБШ-нің деңгейі;
6) Жүк тасымалы бойынша экспедитор – 3 СБШ-нің деңгейі;
7) Агенттіктің бастығы (көлік-экспедициялық) – 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптер карточкасы "Бөлім бастығы (логистика бөлімінің)":
Топтың коды:
1325-1
Қызмет атауының коды:
1325-1-030
Кәсіптің атауы:
Бөлім бастығы (логистика бөлімінің)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және материалдық-техникалық жабдықтау саласындағы мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көлік-экспедициялық кәсіпорынның логистика бөлімінің жұмысына басшылық жасау, материалдық және соған байланысты ақпараттық және қаржылық ағындарды ұтымды ұйымдастыру, логистикалық операцияларды орындауға байланысты шығындарды оңтайландыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кәсіпорын бөлімшесінің жұмысына басшылық жасау
2. Логистикалық процестерді ұйымдастыру және басқару
3. Логистикалық қызметті стратегиялық басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Кәсіпорын бөлімшесінің жұмысына басшылық жасау
1-дағды:
Бөлімнің жұмысын ұйымдастыруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жалпы бөлімнің және оның жекелеген қызметкерлерінің ағымдағы қызметін бағыттау, түзету және бақылау;
2. Бөлімнің кәсіпорынның басқа құрылымдық бөлімшелерімен тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру;
3. Бөлімнің және оның қызметкерлерінің қызметіне талдау жүргізу және бағалау жүргізу;
4. Қызметкерлерді іріктеуді жүзеге асыру және қызметкерлерді қажетті даярлау мен қайта даярлауды, ішкі және сыртқы оқытуды ұйымдастыру;
5. Жеткізушілермен және клиенттермен келіссөздер жүргізу;
6. Логистика бөлімінің функцияларына байланысты коммерциялық және жалған мәселелерді қарауға қатысу;
7. Кәсіпорынның өндірістік резервтері мен ресурстарын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету.
Білімдер:

1. Профиля, специализации и структуры предприятия;
2. Производственных мощностей и кадровых ресурсов предприятия, технологии производства услуг;
3. Основ бизнес-процессов;
4. Внутренних нормативных документов предприятия, внутреннего делопроизводства;
5. Рыночных методов хозяйствования и управления;
6. Конъюнктуры рынка, передового опыта в целях расширения производства и качества услуг, роста производительности труда;
7. Основных законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, актов государственных органов, регламентирующих производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность предприятия;
8. Международных соглашений, нормативных правовых актов, методических и нормативных материалов государственных уполномоченных органов, организаций, включая национальные компании, касающихся деятельности подразделения;
9. Основ трудового законодательства;
10. Требований к системе менеджмента качества, определенных стандартами Международной организации по стандартизации;
11. Этики профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контролирование за работой подразделения
Умения:
1. Контролировать правильность и своевременность исполнения поставленных задач сотрудниками отдела;
2. Контролировать исполнение договорных обязательств, относящихся к сфере деятельности отдела;
3. Контролировать выполнение утвержденных планов-графиков и смет;
4. Контролировать соблюдение принятых в компании стандартов внутреннего и внешнего документооборота, в том числе с поставщиками услуг, клиентами, перевозчиками, железнодорожными администрациями;
5. Контролировать соблюдение трудовой дисциплины и выполнение должностных инструкций сотрудниками отдела;
6. Контролировать правильность ведения учета и хранения документации отдела, включая первичные и сопроводительные документы;
7. Контролировать выполнение требований по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности сотрудниками отдела.
Знания:
1. Должностных инструкций сотрудников отдела;
2. Условий договоров, относящихся к сфере деятельности отдела;
3. Внутренних нормативных документов предприятия, внутреннего делопроизводства;
4. Правил по охране труда, санитарии и противопожарной защите;
5. Соблюдения установленных планов-графиков и смет работы отдела;
6. Стандартов качества выполнения работ и предоставления услуг сотрудниками отдела;
7. Правил взаимодействия с клиентами, поставщиками и другими подразделениями предприятия;
8. Порядка ведения учета и хранения документации отдела, включая отчетные и сопроводительные документы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация и управление логистическими процессами
Навык 1:
Контролирование ключевых операционных показателей логистической деятельности по перевозке грузов
Умения:

1. Кәсіпорынның бейіні, мамандануы және құрылымы;
2. Кәсіпорынның өндірістік қуаттары мен кадр ресурстары, қызмет көрсету технологиялары;
3. Бизнес-процестердің негіздері;
4. Кәсіпорынның ішкі нормативтік құжаттары, ішкі іс жүргізу;
5. Нарықтық басқару және басқару әдістері;
6. Нарық конъюнктурасы, өндірісті және қызмет көрсету сапасын кеңейту, еңбек өнімділігін арттыру мақсатында озық тәжірибе;
7. Қазақстан Республикасының негізгі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін регламенттейтін мемлекеттік органдардың актілерін;
8. Бөлімшенің қызметіне қатысты ұлттық компанияларды қоса алғанда, мемлекеттік уәкілетті органдардың, ұйымдардың халықаралық келісімдерін, нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және нормативтік материалдарын;
9. Еңбек заңнамасының негіздері;
10. Халықаралық стандарттау ұйымының стандарттарымен айқындалған сапа менеджменті жүйесіне қойылатын талаптар;
11. Кәсіби қызмет этикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Бөлімшенің жұмысын бақылау
Машықтар:
1. Бөлім қызметкерлерінің қойылған міндеттердің дұрыстығын және уақтылы орындалуын бақылау;
2. Бөлім қызметінің саласына қатысты шарттық міндеттемелердің орындалуын бақылау;
3. Бекітілген жоспарлар-кестелер мен сметалардың орындалуын бақылау;
4. Компанияда қабылданған ішкі және сыртқы құжат айналымы стандарттарының, оның ішінде қызмет көрсетушілермен, клиенттермен, тасымалдаушылармен, теміржол әкімшіліктерімен сақталуын бақылау;
5. Бөлім қызметкерлерінің еңбек тәртібінің сақталуын және лауазымдық нұсқаулықтардың орындалуын бақылау;
6. Бастапқы және ілеспе құжаттарды қоса алғанда, бөлімнің құжаттамасын есепке алу мен сақтаудың дұрыстығын бақылау;
7. Бөлім қызметкерлерінің еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптардың орындалуын бақылау.
Білімдер:
1. Бөлім қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары;
2. Бөлім қызметінің саласына қатысты шарттардың талаптарын;
3. Кәсіпорынның ішкі нормативтік құжаттары, ішкі іс жүргізу;
4. Еңбекті қорғау, санитария және өрттен қорғау жөніндегі қағидалар;
5. Бөлім жұмысының белгіленген жоспарлары-кестелері мен сметаларын сақтау;
6. Бөлім қызметкерлерінің жұмыстарды орындау және қызмет көрсету сапасының стандарттары;
7. Клиенттермен, жеткізушілермен және кәсіпорынның басқа бөлімшелерімен өзара әрекеттесу ережелері;
8. Есепті және ілеспе құжаттарды қоса алғанда, бөлімнің құжаттамасын есепке алу және сақтау тәртібін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Логистикалық процестерді ұйымдастыру және басқару
1-дағды:
Жүктерді тасымалдау бойынша логистикалық қызметтің негізгі операциялық көрсеткіштерін бақылау
Машықтар:

1. Контролировать натуральные показатели (затраты на логистику, показатели выполнения отдельных операций и процессов);
2. Оценивать/контролировать показатели эффективности работы;
3. Контролировать показатели качества логистических услуг (скорость и своевременность доставки грузов, гибкость поставки, информирование клиента, сохранность грузов и др.);
4. Формировать различные операционные отчеты;
5. Готовить аналитические материалы;
6. Организовывать и проводить управленческие мероприятия.
Знания:
1. Методов системного анализа имеющихся информационных материалов;
2. Комплексных систем контроля логистических затрат;
3. Основ менеджмента;
4. Стратегических целей и задач компании;
5. Владение методикой расчета значений операционных показателей;
6. Владение методикой расчета показателей эффективности логистической деятельности по организации перевозки грузов;
7. Международных соглашений, нормативных правовых актов, регламентирующих перевозки грузов разными видами транспорта, в том числе правил и инструкций по перевозке грузов, погрузке и разгрузке;
8. Основ трудового законодательства;
9. Правил по охране труда, санитарии и противопожарной защите;
10. Плана операционных показателей за отчетный период и фактического выполнения плана операционных показателей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Управление и организация логистической деятельности
Умения:
1. Выполнять проектирование новых, а также оптимизацию существующих логистических систем;
2. Разрабатывать и внедрять методические и нормативные материалы по логистике для конкретных подразделений предприятия, определять их функции и подлежащие выполнению операции;
3. Разрабатывать формы отчетности, методы ее ведения;
4. Формировать бюджет на деятельность по логистике;
5. Координировать и направлять информационные, финансовые, документальные потоки, связанные с логистическими процессами;
6. Формировать план-график технологических процессов;
7. Разрабатывать и внедрять проекты, направленные на снижение себестоимости операций, повышение производительности труда и эффективности операционной деятельности, качества логистических услуг;
8. Управлять рисками.
Знания:
1. Основ управления цепями поставок;
2. Основ управления международными перевозками (транспортного менеджмента);
3. Основ финансового менеджмента;
4. Процедур, форм и условий управления внешнеэкономическими сделками (управление контрактами);
5. Производственного и операционного менеджмента;
6. Основ маркетинга;
7. Методов проведения логистических исследований;

1. Заттай көрсеткіштерді бақылау (логистикаға арналған шығындар, жекелеген операциялар мен процестердің орындалу көрсеткіштері);
2. Жұмыс тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау/бақылау;
3. Логистикалық қызметтердің сапа көрсеткіштерін бақылау (жүктерді жеткізу жылдамдығы мен уақтылығы, жеткізудің икемділігі, клиентті хабардар ету, жүктердің сақталуы және т. б.);
4. Әр түрлі операциялық есептерді қалыптастыру;
5. Аналитикалық материалдарды дайындау;
6. Басқару іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Қолда бар ақпараттық материалдарды жүйелі талдау әдістері;
2. Логистикалық шығындарды бақылаудың кешенді жүйелері;
3. Менеджмент негіздері;
4. Компанияның стратегиялық мақсаттары мен міндеттері;
5. Операциялық көрсеткіштердің мәндерін есептеу әдістемесін меңгеру;
6. Жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру бойынша логистикалық қызметтің тиімділік көрсеткіштерін есептеу әдістемесін меңгеру;
7. Халықаралық келісімдер, әртүрлі көлік түрлерімен жүктерді тасымалдауды реттейтін нормативтік құқықтық актілер, оның ішінде жүктерді тасымалдау, тиеу және түсіру жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар;
8. Еңбек заңнамасының негіздері;
9. Еңбекті қорғау, санитария және өрттен қорғау жөніндегі қағидалар;
10. Есепті кезеңдегі операциялық көрсеткіштер жоспары және операциялық көрсеткіштер жоспарының нақты орындалуы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Логистикалық қызметті басқару және ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жаңа логистикалық жүйелерді жобалауды, сондай-ақ қолданыстағы логистикалық жүйелерді оңтайландыруды жүзеге асыру;
2. Кәсіпорынның нақты бөлімшелері үшін логистика бойынша әдістемелік және нормативтік материалдарды әзірлеу және енгізу, олардың функциялары мен орындалатын операцияларды анықтау;
3. Есеп беру нысандарын, оны жүргізу әдістерін әзірлеу;
4. Логистика бойынша қызметке бюджетті қалыптастыру;
5. Логистикалық процестермен байланысты ақпараттық, қаржылық, деректі ағындарды үйлестіру және бағыттау;
6. Технологиялық процестердің жоспар-кестесін қалыптастыру;
7. Операциялардың өзіндік құнын төмендетуге, еңбек өнімділігі мен операциялық қызметтің тиімділігін, логистикалық қызметтердің сапасын арттыруға бағытталған жобаларды әзірлеу және енгізу;
8. Тәуекелдерді басқару.
Білімдер:
1. Жеткізу тізбегін басқару негіздері;
2. Халықаралық тасымалдарды (көліктік менеджментті)басқару негіздері;
3. Қаржылық менеджмент негіздері;
4. Сыртқы экономикалық мәмілелерді басқару рәсімдері, нысандары мен шарттары (келісімшарттарды басқару);
5. Өндірістік және операциялық менеджмент;
6. Маркетинг негіздері;
7. Логистикалық зерттеулер жүргізу әдістері;

8. Основных принципов построения логистических систем, их функций;
9. Критериев экономической эффективности, рисков;
10. Знание современных информационно-коммуникационных технологий, в том числе программно-технических средств и методов производства, обработки, передачи и потребления информации в системах, обеспечивающих товародвижение;
11. Правил электронного документооборота;
12. Порядка страхования груза, организации хранения и охраны груза при транспортировке, страхования ответственности перевозчика.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Контролирование ключевых финансовых показателей логистической деятельности по перевозке грузов
Умения:
1. Анализировать финансовую отчетность;
2. Формировать финансовые отчеты;
3. Разрабатывать план мероприятий по достижению финансовых показателей деятельности по организации перевозки грузов;
4. Пользоваться различными корпоративными программами;
Контролировать исполнение бюджета логистической деятельности по перевозке грузов;
5. Оценивать отклонения фактических финансовых показателей от плановых значений и выявлять причины отклонений;
6. Проводить расчет экономической эффективности перевозок и логистических операций;
7. Подготавливать аналитические материалы и предложения по оптимизации затрат на перевозку грузов.
Знания:
1. Основ финансового менеджмента;
2. Методов системного анализа;
3. Методов анализа эффективности управления логистической системой;
4. Критериев оценки результативности;
5. Методики расчета финансовых показателей;
6. Экономики транспорта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Стратегическое управление логистической деятельностью
Навык 1:
Осуществление разработки стратегии логистической деятельности предприятия
Умения:
1. Определять, прогнозировать и анализировать тенденции развития логистики и управления цепями поставок;
2. Выявлять основных конкурентов и условия конкуренции на рынке перевозок грузов, оказания логистических услуг;
3. Применять методы и инструменты стратегического анализа операционной деятельности;
4. Формулировать стратегические цели и задачи предприятия в области операционной деятельности;
5. Составлять план реализации в соответствии с целями предприятия;
6. Осуществлять мониторинг реализации стратегии в области логистической деятельности.
Знания:
1. Основ стратегического менеджмента, маркетинга, организации производства, современных бизнес-технологий, финансового управления;
2. Структуры, порядка функционирования, целей и задач ведущих компаний, осуществляющих деятельность в сфере логистики;

8. Логистикалық жүйелерді құрудың негізгі принциптері, олардың функциялары;
9. Экономикалық тиімділік, тәуекелдер критерийлері;
10. Қазіргі заманғы ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, оның ішінде тауар қозғалысын қамтамасыз ететін жүйелерде ақпаратты өндіру, өңдеу, беру және тұтыну бағдарламалық-техникалық құралдары мен әдістерін білу;
11. Электрондық құжат айналымы ережесі;
12. Жүкті сақтандыру, тасымалдау кезінде жүкті сақтауды және қорғауды ұйымдастыру, тасымалдаушының жауапкершілігін сақтандыру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Жүктерді тасымалдау бойынша логистикалық қызметтің негізгі қаржылық көрсеткіштерін бақылау
Машықтар:
1. Қаржылық есептілікті талдау;
2. Қаржылық есептерді қалыптастыру;
3. Жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі қызметтің қаржылық көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу;
4. Түрлі корпоративтік бағдарламаларды пайдалану;
Жүктерді тасымалдау бойынша логистикалық қызмет бюджетінің атқарылуын бақылау;
5. Нақты қаржылық көрсеткіштердің жоспарлы мәндерден ауытқуын бағалау және ауытқулардың себептерін анықтау;
6. Тасымалдау мен логистикалық операциялардың экономикалық тиімділігін есептеуді жүргізу;
7. Жүктерді тасымалдау шығындарын оңтайландыру бойынша талдамалық материалдар мен ұсыныстар дайындау.
Білімдер:
1. Қаржылық менеджмент негіздері;
2. Жүйелік талдау әдістері;
3. Логистикалық жүйені басқарудың тиімділігін талдау әдістері;
4. Нәтижелілікті бағалау критерийлері;
5. Қаржылық көрсеткіштерді есептеу әдістемесі;
6. Көлік экономикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Логистикалық қызметті стратегиялық басқару
1-дағды:
Кәсіпорынның логистикалық қызметінің стратегиясын әзірлеуді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Логистика мен жабдықтау тізбегін басқарудың даму тенденцияларын анықтау, болжау және талдау;
2. Жүктерді тасымалдау, логистикалық қызметтер көрсету нарығындағы негізгі бәсекелестер мен бәсекелестік шарттарын анықтау;
3. Операциялық қызметті стратегиялық талдау әдістері мен құралдарын қолдану;
4. Операциялық қызмет саласындағы кәсіпорынның стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін тұжырымдау;
5. Кәсіпорынның мақсаттарына сәйкес іске асыру жоспарын құру;
6. Логистикалық қызмет саласындағы стратегияны іске асыру мониторингін жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, өндірісті ұйымдастыру, заманауи бизнес-технологиялар, қаржылық басқару негіздері;
2. Логистика саласындағы қызметті жүзеге асыратын жетекші компаниялардың құрылымы, жұмыс істеу тәртібі, мақсаттары мен міндеттері;

3. Стратегических, целевых программ, международных соглашений, нормативных правовых актов, касающихся логистики и транспортировки;
4. Состояния и перспектив международного сотрудничества в сфере транспорта и логистики;
5. Тенденций развития логистики в мире;
6. Порядка разработки стратегий, бизнес-планов, договоров, соглашений, внешнеторговых контрактов;
7. Структуры управления предприятием;
8. Принципов проектирования и построения транспортных логистических систем, формирования логистических связей;
9. Способов, приемов и методов оптимизации транспортно-логистических схем доставки грузов;
10. Основ внешнеэкономической деятельности (условия Инкотермс, Международные конвенции по транспортному праву, основы таможенного законодательства).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление мониторинга и контроля за реализацией стратегии логистической деятельности предприятия
Умения:
1. Оценивать выбранную стратегию;
2. Оценивать и контролировать выполнение стратегии и достижение целей деятельности предприятия;
3. Корректировать деятельность структурных подразделений предприятия, отдельных сотрудников, связанную с выполнением логистических операций;
4. Анализировать ключевые показатели эффективности логистической деятельности предприятия;
5. Выявлять отклонения фактических результатов логистической деятельности от стратегических показателей;
6. Формировать предложения по совершенствованию стратегии логистической деятельности предприятия;
7. Координировать взаимодействие структурных подразделений предприятия при реализации стратегии логистической деятельности.
Знания:
1. Основы стратегического управления логистической деятельностью предприятия;
2. Показатели эффективности логистической деятельности и методы их оценки;
3. Методы мониторинга и контроля выполнения стратегических планов в логистике;
4. Принципы организации и взаимодействия структурных подразделений предприятия при реализации логистической стратегии;
5. Основы финансового анализа и бюджетирования логистической деятельности;
6. Методы анализа рисков и оценки отклонений при реализации логистической стратегии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Аналитическое мышление
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Способность уверенно выражать собственное мнение
Умение принимать решения, в том числе в условиях ограниченности во времени и недостатка информации
Знание английского языка на уровне, достаточном для ведения переговоров и деловой переписки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель (управляющий) (на транспорте)
6
Руководитель группы (на транспорте)

3. Логистика мен тасымалдауға қатысты стратегиялық, нысаналы бағдарламалар, халықаралық келісімдер, нормативтік құқықтық актілер;
4. Көлік және логистика саласындағы халықаралық ынтымақтастықтың жай-күйі мен перспективалары;
5. Әлемдегі логистиканың даму тенденциялары;
6. Стратегияларды, бизнес-жоспарларды, шарттарды, келісімдерді, сыртқы сауда келісімшарттарын әзірлеу тәртібі;
7. Кәсіпорынды басқару құрылымдары;
8. Көліктік логистикалық жүйелерді жобалау және құру, логистикалық байланыстарды қалыптастыру принциптері;
9. Жүктерді жеткізудің көліктік-логистикалық схемаларын оңтайландыру тәсілдері, тәсілдері мен әдістері;
10. Сыртқы экономикалық қызмет негіздері (Инкотермс шарттары, көлік құқығы жөніндегі халықаралық конвенциялар, кеден заңнамасының негіздері).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Кәсіпорынның логистикалық қызметінің стратегиясын іске асыруға мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Таңдалған стратегияны бағалау;
2. Стратегияның орындалуын және кәсіпорын қызметінің мақсаттарына қол жеткізуді бағалау және бақылау;
3. Логистикалық операцияларды орындауға байланысты кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелерінің, жекелеген қызметкерлердің қызметін түзету;
4. Кәсіпорынның логистикалық қызметі тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін талдау;
5. Логистикалық қызметтің нақты нәтижелерінің стратегиялық көрсеткіштерден ауытқуын анықтау;
6. Кәсіпорынның логистикалық қызметінің стратегиясын жетілдіру бойынша ұсыныстар қалыптастыру;
7. Логистикалық қызмет стратегиясын іске асыру кезінде кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелерінің өзара әрекеттесуін үйлестіру.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның логистикалық қызметін стратегиялық басқару негіздері;
2. Логистикалық қызмет тиімділігінің көрсеткіштері және оларды бағалау әдістері;
3. Логистикадағы стратегиялық жоспарлардың орындалуын бақылау және бақылау әдістері;
4. Логистикалық стратегияны іске асыру кезінде кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелерін ұйымдастыру және өзара әрекеттесу принциптері;
5. Логистикалық қызметті қаржылық талдау және бюджеттеу негіздері;
6. Логистикалық стратегияны іске асырудағы тәуекелдерді талдау және ауытқуларды бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Аналитикалық ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Өз пікірін сенімді түрде жеткізе білу
Шешім қабылдай білу, оның ішінде уақыт шектеулі және ақпараттың жетіспеушілігі жағдайында
Ағылшын тілін келіссөздер мен іскерлік хат алмасуға жеткілікті деңгейде білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Басшы (басқарушы) (көлікте)
6
Топ жетекшісі (көлікте)

10. Карточка профессии "Логист":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-006
Наименование профессии:
Логист
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Рациональная организация и обеспечение функционирования логистических процессов, связанных с транспортировкой грузов с целью оптимизации транспортно-логистических процессов, управления цепями поставок минимизации совокупных затрат.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование и подготовка перевозки грузов;
2. Управление процессом перевозки грузов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Планирование и подготовка перевозки грузов
Навык 1:
Планирование перевозки грузов
Умения:
1. Рассчитывать ставки и сроки доставки на основе полученных данных в отведенное время;
2. Рассчитывать стоимость перевозки на основе имеющихся данных;
3. Взаимодействовать с транспортными и транспортно-экспедиционными организациями;
4. Разрабатывать наиболее оптимальные маршруты и способы доставки грузов от пункта отправления до пункта назначения в короткие сроки и при оптимальных затратах;
5. Работать на персональном компьютере с применением необходимых программ, включая офисные приложения, на факсимильной и копировальной оргтехнике;
6. Отправлять и принимать различные документы по электронной и обычной почте;
7. Анализировать рынок транспортных услуг, выбирать оптимальных перевозчиков и экспедиторов.
Знания:
1. Структуры коммерческого предложения;
2. Методики расчета стоимости перевозки;
3. Правил перевозки различными видами транспорта;
4. Маршрутов перевозок и условий перевозок по каждому маршруту;
5. Действующих систем тарификации основных перевозчиков по основным направлениям;
6. Системы тарифов, скидок, льгот на перевозки;
7. Основных типов и параметров (грузоподъемность, грузовместимость, габаритные размеры грузового отсека) подвижного состава различных видов транспорта, используемых в перевозках;
8. Системы организации погрузочно- разгрузочных работ, норм и нормативов операций по погрузке или выгрузке, порядка приема и сдачи грузов;
9. Правил исчисления и оплаты сборов на различных видах транспорта, таможенных платежей;

10. Кәсіптер карточкасы "Логист":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-006
Кәсіптің атауы:
Логист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Автокөлікте тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көліктік-логистикалық процестерді оңтайландыру, жиынтық шығындарды азайту үшін жеткізу тізбегін басқару мақсатында жүктерді тасымалдаумен байланысты логистикалық процестердің жұмыс істеуін ұтымды ұйымдастыру және қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктерді тасымалдауды жоспарлау және дайындау;
2. Жүктерді тасымалдау процесін басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жүктерді тасымалдауды жоспарлау және дайындау
1-дағды:
Жүктерді тасымалдауды жоспарлау
Машықтар:
1. Берілген уақытта алынған мәліметтер негізінде жеткізу ставкалары мен мерзімдерін есептеу;
2. Қолда бар деректер негізінде тасымалдау құнын есептеу;
3. Көлік және көлік-экспедициялық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
4. Жүктерді жөнелту пунктінен межелі пунктке дейін қысқа мерзімде және оңтайлы шығындармен жеткізудің неғұрлым оңтайлы маршруттары мен тәсілдерін әзірлеу;
5. Офистік қосымшаларды қоса алғанда, қажетті бағдарламаларды қолдана отырып, дербес компьютерде факсимильді және көшірмелі ұйымдастыру техникасында жұмыс істеу;
6. Электрондық пошта және электрондық пошта арқылы әртүрлі құжаттарды жіберу және қабылдау;
7. Көлік қызметтері нарығын талдау, оңтайлы тасымалдаушылар мен экспедиторларды таңдау.
Білімдер:
1. Коммерциялық ұсыныс құрылымдары;
2. Тасымалдау құнын есептеу әдістемесі;
3. Әртүрлі көлік түрлерімен тасымалдау ережелері;
4. Әрбір маршрут бойынша тасымалдау маршруттары мен тасымалдау шарттары;
5. Негізгі бағыттар бойынша негізгі тасымалдаушыларды тарифтеудің қолданыстағы жүйелері;
6. Тарифтер, жеңілдіктер, тасымалдау жеңілдіктері жүйесі;
7. Тасымалдауда пайдаланылатын әртүрлі көлік түрлерінің жылжымалы құрамының негізгі типтері мен параметрлері (жүк көтергіштігі, жүк сыйымдылығы, жүк бөлігінің габариттік өлшемдері);
8. Тиеу - түсіру жұмыстарын ұйымдастыру жүйелері, тиеу немесе түсіру жөніндегі операциялардың нормалары мен нормативтері, жүктерді қабылдау және тапсыру тәртібі;
9. Көліктің әртүрлі түрлеріндегі алымдарды, кедендік төлемдерді есептеу және төлеу қағидалары;

10. Персонального компьютера и корпоративных программ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение и подготовка документации
Умения:
1. Оформлять документацию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и международных соглашений;
2. Принимать и проверять документы, необходимые для перевозки грузов, на правильность и полноту заявляемых сведений и наличие сопроводительных документов;
3. Составлять компетентный запрос клиенту на получение документов для организации перевозки;
4. Работать с различными видами транспортно-сопроводительных и транспортно-экспедиционных документов;
5. Оформлять документы в полном соответствии с правилами и порядком оформления транспортно- сопроводительных и транспортно-экспедиционных документов;
6. Отправлять и принимать разнообразные документы по электронной и обычной почте;
7. Работать в различных корпоративных информационных системах;
8. Работать с различными финансовыми документами;
9. Вести служебную документацию в рамках выполнения должностных обязанностей.
Знания:
1. Договора транспортной экспедиции;
2. Норм основных международных соглашений и национальных нормативных правовых актов, относящихся к организации перевозок и транспортно-экспедиционной деятельности в необходимом для выполнения служебных обязанностей объеме;
3. Правил и порядка оформления транспортно-сопроводительных, транспортно-экспедиционных документов на различных видах транспорта;
4. Экспедиторские документы;
5. Перечня документов, необходимых для выполнения погрузочно-разгрузочных работ, организации перевозки;
6. Правил оформления договоров, дополнительных соглашений, приложений
7. Внутреннего и внешнего документооборота;
8. Правил оформления финансовых документов;
9. Правил оказания услуг курьерской службой и экспресс-почтой.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контролирование ключевых операционных показателей и анализ эффективности логистических процессов
Навык 1:
Осуществление претензионной работы и улучшение качества оказания логистических услуг по перевозке грузов
Умения:
1. Ввести переговоры с клиентами и определять их требования к результату (качеству) перевозки, ранжировать требования по степени значимости для клиентов;
2. Осуществлять работу с претензионной документацией профессионально;
3. Урегулировать конфликты между компанией и клиентами, подрядчиками;
4. Анализировать информацию и формировать отчеты;
5. Оформлять документы на несоответствующие условиям договора предоставленные услуги;
6. Выявлять и анализировать причины неудовлетворенности клиентов, недостаточного качества оказания услуг, и определять пути/способы улучшения качества оказания логистических услуг.
Знания:

10. Дербес компьютер және корпоративтік бағдарламалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Құжаттаманы жүргізу және дайындау
Машықтар:
1. Құжаттаманы Қазақстан Республикасы заңнамасының және халықаралық келісімдердің талаптарына сәйкес ресімдеу;
2. Жүктерді тасымалдау үшін қажетті құжаттарды мәлімделген мәліметтердің дұрыстығы мен толықтығына және ілеспе құжаттардың бар-жоғына қабылдау және тексеру;
3. Клиентке тасымалдауды ұйымдастыру үшін құжаттарды алуға Құзыретті сұрау салу;
4. Көліктік-ілеспе және көліктік-экспедициялық құжаттардың әртүрлі түрлерімен жұмыс істеу;
5. Құжаттарды көлік-ілеспе және көлік-экспедициялық құжаттарды ресімдеу қағидалары мен тәртібіне толық сәйкес ресімдеу;
6. Электрондық пошта және электрондық пошта арқылы әртүрлі құжаттарды жіберу және қабылдау;
7. Әртүрлі корпоративтік ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу;
8. Әртүрлі қаржылық құжаттармен жұмыс істеу;
9. Лауазымдық міндеттерін орындау шеңберінде қызметтік құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1. Көлік экспедициясы шарттары;
2. Қызметтік міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде тасымалдауды және көліктік-экспедициялық қызметті ұйымдастыруға қатысты негізгі халықаралық келісімдер мен ұлттық нормативтік құқықтық актілердің нормаларын;
3. Көліктің әртүрлі түрлерінде көліктік-ілеспе, көліктік-экспедициялық құжаттарды ресімдеу қағидалары мен тәртібі;
4. Экспедиторлық құжаттар;
5. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау, тасымалдауды ұйымдастыру үшін қажетті құжаттар тізбесі;
6. Шарттарды, қосымша келісімдерді, қосымшаларды ресімдеу қағидаларын;
7. Ішкі және сыртқы құжат айналымы;
8. Қаржылық құжаттарды ресімдеу ережесі;
9. Курьерлік қызмет және экспресс-почта қызметтерін көрсету қағидаларын.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Негізгі операциялық көрсеткіштерді бақылау және логистикалық процестердің тиімділігін талдау
1-дағды:
Талаптық жұмысты жүзеге асыру және жүктерді тасымалдау бойынша логистикалық қызметтер көрсету сапасын жақсарту
Машықтар:
1. Клиенттермен келіссөздерді енгізу және олардың тасымалдау нәтижесіне (сапасына) қойылатын талаптарын анықтау, клиенттер үшін маңыздылық дәрежесі бойынша талаптарды саралау;
2. Шағым құжаттамасымен жұмысты кәсіби түрде жүзеге асыру;
3. Компания мен клиенттер, мердігерлер арасындағы қақтығыстарды шешу;
4. Ақпаратты талдау және есептерді қалыптастыру;
5. Шарттың талаптарына сәйкес келмейтін ұсынылған қызметтерге құжаттарды ресімдеу;
6. Клиенттердің қанағаттанбауының, қызмет көрсету сапасының жеткіліксіздігінің себептерін анықтау және талдау және логистикалық қызмет көрсету сапасын жақсарту жолдарын/тәсілдерін анықтау.
Білімдер:

1. Основ гражданского законодательства Республики Казахстан;
2. Правовых основ транспортной, транспортно-экспедиционной и логистической деятельности;
3. Коммерческой политики компании;
4. Политики компании в области клиентского сервиса Стандарт Республики Казахстан СТ РК 2153-2011 "Критерии качества логистики. Требования и методы измерений";
5. Основ корпоративного документооборота;
6. Профессиональной терминологии, в том числе на иностранном языке.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение организации процесса перевозки грузов
Умения:
1. Формировать план-график технологических процессов;
2. Координировать и направлять информационные, финансовые, документальные потоки, связанные с организацией перевозки грузов;
3. Анализировать информацию и оперативно формировать отчеты о результатах перевозки;
4. Анализировать и проверять документы на соответствие правилам и порядку оформления транспортно- сопроводительных, транспортно-экспедиционных, страховых и претензионных документов, договоров, соглашений, контрактов;
5. Организовывать таможенное оформление и растаможивание грузов;
6. Взаимодействовать с транспортными и транспортно-экспедиционными организациями;
7. Работать в различных корпоративных информационных системах.
Знания:
1. Основ процессного управления;
2. Основ логистики и управления цепями поставок;
3. Целей компании, назначения и функций различных подразделений компании, распределения обязанностей в подразделении;
4. Корпоративных информационных систем;
5. Основ управления персоналом;
6. Основ системного анализа;
7. Методологии организации перевозки грузов в цепи поставок;
8. Норм основных международных соглашений и национальных нормативных правовых актов, относящихся к перевозкам грузов и транспортно-экспедиционной деятельности в необходимом для выполнения служебных обязанностей объеме;
9. Особенностей перевозки специальных, опасных, негабаритных грузов различными видами транспорта;
10. Знание правил и порядка оформления транспортно-сопроводительных, транспортно-экспедиционных документов, экспедиторских документов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Обеспечение организации работы с транспортными и транспортно- экспедиционными организациями
Умения:
1. Проводить мониторинг рынка транспортных и транспортно- экспедиционных организаций;
2. Определять перечень (объем) необходимых услуг на транспортном рынке;
3. Определять наиболее оптимальные способы выбора подрядчиков (транспортных и транспортно- экспедиционных организаций);
4. Осуществлять выбор подрядчика на основе критериального анализа;

1. Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының негіздерін;
2. Көлік, көлік-экспедициялық және логистикалық қызметтің құқықтық негіздері;
3. Компанияның коммерциялық саясаты;
4. Компанияның клиенттік сервис саласындағы саясаты ҚР СТ ҚР СТ 2153-2011 "Логистика сапасының критерийі. Талаптары және өлшеулер әдістері" ;
5. Корпоративтік құжат айналымының негіздері;
6. Кәсіби терминология, оның ішінде шет тілінде.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүктерді тасымалдау процесін ұйымдастыруды жүргізу
Машықтар:
1. Технологиялық процестердің жоспар-кестесін қалыптастыру;
2. Жүктерді тасымалдауды ұйымдастырумен байланысты ақпараттық, қаржылық, деректі ағындарды үйлестіру және бағыттау;
3. Ақпаратты талдау және тасымалдау нәтижелері туралы есептерді жедел қалыптастыру;
4. Құжаттарды көліктік - ілеспе, көліктік-экспедициялық, сақтандыру және шағым құжаттарын, шарттарды, келісімдерді, келісімшарттарды ресімдеу қағидалары мен тәртібіне сәйкестігін талдау және тексеру;
5. Жүктерді кедендік ресімдеуді және кедендік рәсімдеуді ұйымдастыру;
6. Көлік және көлік-экспедициялық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
7. Әртүрлі корпоративтік ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Процестік басқару негіздері;
2. Логистика және жеткізу тізбегін басқару негіздері;
3. Компанияның мақсаттары, компанияның әртүрлі бөлімшелерінің мақсаттары мен функциялары, бөлімшедегі міндеттерді бөлу;
4. Корпоративтік ақпараттық жүйелер;
5. Персоналды басқару негіздері;
6. Жүйелік талдау негіздері;
7. Жеткізу тізбегінде жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру әдіснамасы;
8. Қызметтік міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде жүктерді тасымалдауға және көлік-экспедициялық қызметке қатысты негізгі халықаралық келісімдер мен ұлттық нормативтік құқықтық актілердің нормаларын;
9. Көліктің әртүрлі түрлерімен арнайы, қауіпті, габаритті емес жүктерді тасымалдау ерекшеліктері;
10. Көліктік-ілеспе, көліктік-экспедициялық құжаттарды, экспедиторлық құжаттарды ресімдеу қағидалары мен тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Көлік және көлік - экспедициялық ұйымдармен жұмысты ұйымдастыруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Көлік және көлік - экспедициялық ұйымдардың нарығына мониторинг жүргізу;
2. Көлік нарығында қажетті қызметтердің тізбесін (көлемін) айқындау;
3. Мердігерлерді (көліктік және көліктік - экспедициялық ұйымдарды)таңдаудың неғұрлым оңтайлы тәсілдерін айқындау;
4. Критериалды талдау негізінде мердігерді таңдау;

5. Проводить конкурсные процедуры;
6. Вести договорную работу с подрядчиком (подготовка проекта договора, проверка договора на содержание, полноту и соответствие услуг, контроль наличия необходимых приложений к договору, заключение договора);
7. Осуществлять контроль качества оказания услуг подрядчиком;
8. Осуществлять контроль финансовых взаимоотношений с подрядчиком;
9. Работать на персональном компьютере с применением необходимых программ.
Знания:
1. Основ маркетинга;
2. Принципов прогнозирования и планирования в логистике;
3. Порядка разработки и заключения договоров, соглашений, структуры договорной документации;
4. Нормативных документов по организации конкурсных процедур;
5. Основных компаний на рынке транспортных и транспортно- экспедиционных услуг, их руководства и непосредственных исполнителей;
6. Профессиональных терминов, в том числе на иностранном языке;
7. Порядка оказания транспортных, транспортно-экспедиционных и логистических услуг;
8. Внутреннего и внешнего документооборота;
9. Основ критериального анализа;
10. Внутрикорпоративных информационных систем.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Контролирование ключевых операционных показателей по перевозке грузов
Умения:
1. Контролировать натуральные показатели выполнения отдельных операций и процессов;
2. Оценивать/контролировать показатели эффективности работы;
3. Контролировать показатели качества логистических услуг (скорость и своевременность доставки грузов, гибкость поставки, информирование клиента, сохранность грузов и др.);
4. Формировать различные операционные отчеты;
5. Готовить аналитические материалы.
Знания:
1. Методов системного анализа;
2. Комплексных систем контроля логистических затрат;
3. Основ менеджмента;
4. Стратегических целей и задач компании;
5. Владение методикой расчета значений операционных показателей;
6. Владение методикой расчета показателей эффективности логистической деятельности по организации перевозки грузов;
7. Международных соглашений, нормативных правовых актов, регламентирующих перевозки грузов разными видами транспорта, в том числе правил и инструкций по перевозке грузов, погрузке и разгрузке;
8. Основ трудового законодательства;
9. Правил по охране труда, санитарии и противопожарной защите;
10. Плана операционных показателей за отчетный период и фактического выполнения плана операционных показателей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:

5. Конкурстық рәсімдерді өткізу;
6. Мердігермен шарттық жұмыс жүргізу (шарттың жобасын дайындау, қызметтердің мазмұнына, толықтығына және сәйкестігіне шартты тексеру, шартқа қажетті қосымшалардың болуын бақылау, шарт жасасу);
7. Мердігердің қызмет көрсету сапасын бақылауды жүзеге асыру;
8. Мердігермен қаржылық қатынастарды бақылауды жүзеге асыру;
9. Қажетті бағдарламаларды қолдана отырып дербес компьютерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Маркетинг негіздері;
2. Логистикадағы болжау және жоспарлау принциптері;
3. Шарттарды, келісімдерді, шарттық құжаттама құрылымын әзірлеу және жасасу тәртібі;
4. Конкурстық рәсімдерді ұйымдастыру жөніндегі нормативтік құжаттар;
5. Көлік және көлік - экспедициялық қызметтер нарығындағы негізгі компаниялар, олардың басшылығы мен тікелей орындаушылары;
6. Кәсіби терминдер, оның ішінде шет тілінде;
7. Көлік, көлік-экспедициялық және логистикалық қызметтер көрсету тәртібі;
8. Ішкі және сыртқы құжат айналымы;
9. Критериалды талдау негіздері;
10. Корпоративішілік ақпараттық жүйелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Жүктерді тасымалдау бойынша негізгі операциялық көрсеткіштерді бақылау
Машықтар:
1. Жеке операциялар мен процестердің табиғи көрсеткіштерін бақылау;
2. Жұмыс тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау/бақылау;
3. Логистикалық қызметтердің сапа көрсеткіштерін бақылау (жүктерді жеткізу жылдамдығы мен уақтылығы, жеткізудің икемділігі, клиентті хабардар ету, жүктердің сақталуы және т. б.);
4. Әр түрлі операциялық есептерді қалыптастыру;
5. Аналитикалық материалдарды дайындау.
Білімдер:
1. Жүйелік талдау әдістері;
2. Логистикалық шығындарды бақылаудың кешенді жүйелері;
3. Менеджмент негіздері;
4. Компанияның стратегиялық мақсаттары мен міндеттері;
5. Операциялық көрсеткіштердің мәндерін есептеу әдістемесін меңгеру;
6. Жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру бойынша логистикалық қызметтің тиімділік көрсеткіштерін есептеу әдістемесін меңгеру;
7. Халықаралық келісімдер, әртүрлі көлік түрлерімен жүктерді тасымалдауды реттейтін нормативтік құқықтық актілер, оның ішінде жүктерді тасымалдау, тиеу және түсіру жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар;
8. Еңбек заңнамасының негіздері;
9. Еңбекті қорғау, санитария және өрттен қорғау жөніндегі қағидалар;
10. Есепті кезеңдегі операциялық көрсеткіштер жоспары және операциялық көрсеткіштер жоспарының нақты орындалуы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:

11. Карточка профессии "Управляющий транспортной компании":
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Управляющий транспортной компании
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Послевузовское образование (магистратура), высшее образование (бакалавриат, специалист) и практический опыт работы не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1210-0-044 - Директор объединения, предприятия
Основная цель деятельности:
Организация и контроль деятельности крупного транспортно-экспедиционного предприятия
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной, хозяйственной и финансово- экономической деятельностью транспортно- экспедиционного предприятия;
2. Стратегическое управление предприятием;
3. Управление договорной работой.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Руководство производственной, хозяйственной и финансово- экономической деятельностью транспортно- экспедиционного предприятия
Навык 1:
Осуществление организации работы и эффективного взаимодействия структурных подразделений предприятия
Умения:
1. Планировать и координировать деятельность структурных подразделений транспортно-экспедиционного предприятия;
2. Организовывать взаимодействие между производственными, логистическими, финансовыми и административными службами;
3. Распределять обязанности и зоны ответственности между руководителями подразделений;
4. Анализировать эффективность работы подразделений и принимать управленческие решения по ее повышению;
5. Обеспечивать выполнение производственных планов, договорных обязательств и сроков оказания услуг;
6. Организовывать внутренние совещания, деловые коммуникации и обмен информацией между подразделениями;
7. Разрабатывать и внедрять регламенты, инструкции и бизнес-процессы для согласованной работы служб;
8. Управлять конфликтными ситуациями между подразделениями и обеспечивать соблюдение корпоративных стандартов.
Знания:
1. Организационная структура транспортно-экспедиционного предприятия и функции его подразделений;
2. Основы менеджмента, управления персоналом и деловых коммуникаций;

11. Кәсіптер карточкасы "Жүк тасымалы компаниясының басқарушысы":
Топтың коды:
1210-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Жүк тасымалы компаниясының басқарушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура), жоғары білім (бакалавриат, маман) және практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1210-0-044 – Бірлестік, кәсіпорын директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Үлкен көлік-экспедициялық кәсіпорынның қызметін ұйымдастыру және бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көлік-экспедициялық кәсіпорынның өндірістік, шаруашылық және қаржы - экономикалық қызметіне басшылық жасау;
2. Кәсіпорынды стратегиялық басқару;
3. Келісімшарттар жұмысын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Көлік-экспедициялық кәсіпорынның өндірістік, шаруашылық және қаржы - экономикалық қызметіне басшылық жасау
1-дағды:
Кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Көлік-экспедициялық кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелерінің қызметін жоспарлау және үйлестіру;
2. Өндірістік, логистикалық, қаржылық және әкімшілік қызметтер арасындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
3. Бөлімше басшылары арасында міндеттер мен жауапкершілік аймақтарын бөлу;
4. Бөлімшелер жұмысының тиімділігін талдау және оны арттыру бойынша басқару шешімдерін қабылдау;
5. Өндірістік жоспарлардың, шарттық міндеттемелердің және қызмет көрсету мерзімдерінің орындалуын қамтамасыз ету;
6. Бөлімшелер арасында ішкі жиналыстар, іскерлік коммуникациялар және ақпарат алмасуды ұйымдастыру;
7. Қызметтердің келісілген жұмысы үшін регламенттерді, нұсқаулықтарды және бизнес-процестерді әзірлеу және енгізу;
8. Бөлімшелер арасындағы жанжалды жағдайларды басқару және корпоративтік стандарттардың сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Көлік-экспедициялық кәсіпорынның ұйымдық құрылымы және оның бөлімшелерінің функциялары;
2. Менеджмент, персоналды басқару және іскерлік коммуникация негіздері;

3. Технология транспортно-экспедиционной деятельности и логистических процессов;
4. Основы производственного, финансового и хозяйственного планирования;
5. Нормативные правовые акты, регулирующие деятельность транспортно-экспедиционных организаций;
6. Методы оценки эффективности деятельности подразделений и ключевые показатели KPI;
7. Принципы документооборота и информационного взаимодействия в транспортной компании;
8. Правила охраны труда, промышленной и транспортной безопасности в организации;
1.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
2.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение организации производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности предприятия
Умения:
1. Организовывать производственно-хозяйственную деятельность транспортно-экспедиционного предприятия;
2. Планировать и контролировать финансово-экономические показатели деятельности предприятия;
3. Обеспечивать рациональное использование материальных, трудовых и финансовых ресурсов;
4. Анализировать затраты, доходы и финансовые результаты деятельности предприятия;
5. Организовывать бюджетирование и контроль исполнения бюджета;
6. Обеспечивать выполнение договорных обязательств и финансовой дисциплины;
7. Принимать управленческие решения по повышению рентабельности и снижению издержек;
8. Обеспечивать взаимодействие финансово-экономических и производственных подразделений.
Знания:
1. Основы экономики предприятия и финансового менеджмента;
2. Принципы организации производственно-хозяйственной деятельности транспортно-экспедиционной компании;
3. Методы финансового планирования, бюджетирования и экономического анализа;
4. Порядок формирования себестоимости транспортно-экспедиционных услуг;
5. Основы бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
6. Нормативные правовые акты в сфере финансово-экономической деятельности предприятий;
7. Методы оценки финансовой устойчивости и эффективности деятельности предприятия;
8. Принципы управления затратами и доходами в транспортно-экспедиционной деятельности;
9.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
10.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Обеспечение выполнения всех принимаемых предприятием обязательств, включая обязательства перед бюджетом, внебюджетными фондами
Умения:

3. Көлік-экспедициялық қызмет және логистикалық процестер технологиясы;
4. Өндірістік, қаржылық және экономикалық жоспарлау негіздері;
5. Көлік-экспедициялық ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
6. Бөлімшелер қызметінің тиімділігін бағалау әдістері және KPI негізгі көрсеткіштері;
7. Көлік компаниясындағы құжат айналымы және ақпараттық өзара іс-қимыл принциптері;
8. Ұйымдағы еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және көліктік қауіпсіздік қағидалары;
9. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
10. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін ұйымдастыруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Көлік-экспедициялық кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық қызметін ұйымдастыру;
2. Кәсіпорын қызметінің қаржылық-экономикалық көрсеткіштерін жоспарлау және бақылау;
3. Материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету;
4. Кәсіпорынның шығындарын, кірістерін және қаржылық нәтижелерін талдау;
5. Бюджеттеуді және бюджеттің атқарылуын бақылауды ұйымдастыру;
6. Шарттық міндеттемелер мен қаржылық тәртіптің орындалуын қамтамасыз ету;
7. Рентабельділікті арттыру және шығындарды азайту бойынша басқарушылық шешімдер қабылдау;
8. Қаржы-экономикалық және өндірістік бөлімшелердің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Кәсіпорын экономикасы және қаржылық менеджмент негіздері;
2. Көлік-экспедициялық компанияның өндірістік-шаруашылық қызметін ұйымдастыру қағидаттары;
3. Қаржылық жоспарлау, бюджеттеу және экономикалық талдау әдістері;
4. Көлік-экспедициялық қызметтердің өзіндік құнын қалыптастыру тәртібі;
5. Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік негіздері;
6. Кәсіпорындардың қаржы-экономикалық қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
7. Кәсіпорынның қаржылық тұрақтылығы мен тиімділігін бағалау әдістері;
8. Көлік-экспедициялық қызметтегі шығындар мен кірістерді басқару принциптері;
9. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
10. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Бюджет, бюджеттен тыс қорлар алдындағы міндеттемелерді қоса алғанда, кәсіпорын қабылдайтын барлық міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету
Машықтар:

1. Обеспечивать своевременное и полное выполнение финансовых и договорных обязательств предприятия;
2. Организовывать контроль расчетов с бюджетом и внебюджетными фондами;
3. Планировать налоговые и обязательные платежи предприятия;
4. Контролировать соблюдение финансовой и платежной дисциплины;
5. Организовывать взаимодействие с налоговыми органами и внебюджетными фондами;
6. Анализировать риски невыполнения обязательств и принимать меры по их снижению;
7. Обеспечивать корректное оформление финансовых и расчетных документов;
8. Принимать управленческие решения по обеспечению финансовой устойчивости предприятия.
Знания:
1. Налоговое законодательство Республики Казахстан;
2. Порядок уплаты налогов, сборов и обязательных страховых взносов;
3. Основы финансового контроля и платежной дисциплины;
4. Порядок взаимодействия с бюджетом и внебюджетными фондами;
5. Нормативные правовые акты, регулирующие финансовые обязательства организаций;
6. Ответственность за нарушение налогового и финансового законодательства;
7. Принципы управления финансовыми рисками предприятия;
8. Основы бухгалтерского учета расчетов с бюджетом и внебюджетными фондами;
9.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
10.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Стратегическое управление предприятием
Навык 1:
Определение политики, стратегии деятельности предприятия
Умения:
1. Разрабатывать миссию, цели и стратегические приоритеты транспортно-экспедиционного предприятия;
2. Формировать долгосрочную стратегию развития предприятия с учетом рыночных условий;
3. Анализировать внешнюю и внутреннюю среду деятельности предприятия;
4. Оценивать конкурентные позиции предприятия на рынке транспортно-экспедиционных услуг;
5. Определять ключевые направления развития и инвестиционной деятельности;
6. Формировать стратегические программы и планы реализации стратегии;
7. Обеспечивать согласование стратегии предприятия с ресурсными возможностями;
8. Принимать управленческие решения на основе стратегического анализа.
Знания:
1. Основы стратегического менеджмента и долгосрочного планирования;
2. Методы стратегического анализа и прогнозирования развития предприятия;

1. Кәсіпорынның қаржылық және шарттық міндеттемелерінің уақтылы және толық орындалуын қамтамасыз ету;
2. Бюджетпен және бюджеттен тыс қорлармен есеп айырысуды бақылауды ұйымдастыру;
3. Кәсіпорынның салық және міндетті төлемдерін жоспарлау;
4. Қаржылық және төлем тәртібінің сақталуын бақылау;
5. Салық органдарымен және бюджеттен тыс қорлармен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
6. Міндеттемелерді орындамау тәуекелдерін талдау және оларды азайту бойынша шаралар қабылдау;
7. Қаржылық және есеп айырысу құжаттарының дұрыс ресімделуін қамтамасыз ету;
8. Кәсіпорынның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша басқарушылық шешімдер қабылдау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының салық заңнамасы;
2. Салықтарды, алымдарды және міндетті сақтандыру жарналарын төлеу тәртібі;
3. Қаржылық бақылау және төлем тәртібінің негіздері;
4. Бюджетпен және бюджеттен тыс қорлармен өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
5. Ұйымдардың қаржылық міндеттемелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
6. Салық және қаржы заңнамасын бұзғаны үшін жауапкершілік;
7. Кәсіпорынның қаржылық тәуекелдерін басқару принциптері;
8. Бюджетпен және бюджеттен тыс қорлармен есеп айырысуды бухгалтерлік есепке алу негіздері;
9. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
10. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Кәсіпорынды стратегиялық басқару
1-дағды:
Кәсіпорын қызметінің саясатын және стратегиясын анықтау
Машықтар:
1. Көлік-экспедициялық кәсіпорынның миссиясын, мақсаттарын және стратегиялық басымдықтарын әзірлеу;
2. Нарықтық жағдайларды ескере отырып, кәсіпорынның ұзақ мерзімді даму стратегиясын қалыптастыру;
3. Кәсіпорынның сыртқы және ішкі ортасын талдау;
4. Кәсіпорынның көлік-экспедициялық қызметтер нарығындағы бәсекелестік позицияларын бағалау;
5. Дамудың және инвестициялық қызметтің негізгі бағыттарын айқындау;
6. Стратегияны іске асырудың стратегиялық бағдарламалары мен жоспарларын қалыптастыру;
7. Кәсіпорын стратегиясын ресурстық мүмкіндіктермен үйлестіруді қамтамасыз ету;
8. Стратегиялық талдау негізінде басқару шешімдерін қабылдау.
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджмент және ұзақ мерзімді жоспарлау негіздері;
2. Кәсіпорынның дамуын стратегиялық талдау және болжау әдістері;

3. Рынок транспортно-экспедиционных услуг и тенденции его развития;
4. Принципы формирования политики и стратегии деятельности предприятия;
5. Методы оценки конкурентоспособности и стратегических рисков;
6. Нормативные правовые акты, регулирующие стратегическую деятельность организаций;
7. Основы инвестиционного планирования и стратегического развития;
8. Принципы стратегического контроля и оценки реализации стратегии;
9.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
10.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение мониторинга и контроля за реализацией стратегии предприятия и достижением основных целей его деятельности
Умения:
1. Организовывать систему мониторинга реализации стратегии предприятия;
2. Устанавливать ключевые показатели эффективности достижения стратегических целей;
3. Анализировать результаты выполнения стратегических планов и программ;
4. Оценивать отклонения фактических показателей от запланированных;
5. Подготавливать управленческую отчетность по реализации стратегии;
6. Разрабатывать и внедрять корректирующие мероприятия по итогам мониторинга;
7. Обеспечивать контроль выполнения стратегических решений руководства;
8. Принимать управленческие решения на основе результатов стратегического контроля.
Знания:
1. Методы стратегического мониторинга и контроля деятельности предприятия;
2. Системы показателей эффективности и методы их оценки;
3. Порядок формирования и анализа управленческой отчетности;
4. Принципы стратегического и операционного контроля;
5. Методы анализа отклонений и оценки достижения целей;
6. Инструменты управления реализацией стратегии предприятия;
7. Нормативные правовые акты, регулирующие деятельность организаций в части стратегического управления;
8. Основы риск-менеджмента при реализации стратегии предприятия.
9.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
10.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Управление договорной работой
Навык 1:
Заключение договоров, совершение сделок, операций со сторонними организациями, юридическими лицами от лица предприятия
Умения:

3. Көлік-экспедициялық қызметтер нарығы және оның даму үрдістері;
4. Кәсіпорын қызметінің саясаты мен стратегиясын қалыптастыру принциптері;
5. Бәсекеге қабілеттілікті және стратегиялық тәуекелдерді бағалау әдістері;
6. Ұйымдардың стратегиялық қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
7. Инвестициялық жоспарлау және стратегиялық даму негіздері;
8. Стратегияны іске асыруды стратегиялық бақылау және бағалау қағидаттары;
9. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
10. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Кәсіпорын стратегиясының іске асырылуына және оның қызметінің негізгі мақсаттарына қол жеткізуге мониторинг және бақылау жүргізу
Машықтар:
1. Кәсіпорын стратегиясын іске асыру мониторингі жүйесін ұйымдастыру;
2. Стратегиялық мақсаттарға қол жеткізу тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін белгілеу;
3. Стратегиялық жоспарлар мен бағдарламалардың нәтижелерін талдау;
4. Нақты көрсеткіштердің жоспарланған көрсеткіштерден ауытқуын бағалау;
5. Стратегияны іске асыру бойынша басқарушылық есептілікті дайындау;
6. Мониторинг қорытындысы бойынша түзету іс-шараларын әзірлеу және енгізу;
7. Басшылықтың стратегиялық шешімдерінің орындалуын бақылауды қамтамасыз ету;
8. Стратегиялық бақылау нәтижелері негізінде басқарушылық шешімдер қабылдау.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның стратегиялық мониторингі және бақылау әдістері;
2. Тиімділік көрсеткіштерінің жүйелері және оларды бағалау әдістері;
3. Басқарушылық есептілікті қалыптастыру және талдау тәртібі;
4. Стратегиялық және операциялық бақылау принциптері;
5. Ауытқуларды талдау және мақсаттарға жетуді бағалау әдістері;
6. Кәсіпорын стратегиясын іске асыруды басқару құралдары;
7. Стратегиялық басқару бөлігінде ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
8. Кәсіпорын стратегиясын іске асыру кезіндегі тәуекел-менеджмент негіздері;
9. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
10. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Келісімшарттар жұмысын басқару
1-дағды:
Кәсіпорын атынан үшінші тарап ұйымдарымен, заңды тұлғалармен шарттар жасасу, мәмілелер, операциялар жасау
Машықтар:

1. Организовывать процесс подготовки, согласования и заключения договоров с контрагентами;
2. Представлять интересы предприятия при ведении переговоров со сторонними организациями;
3. Анализировать условия договоров и оценивать правовые и финансовые риски сделок;
4. Обеспечивать соблюдение установленного порядка заключения сделок и операций;
5. Контролировать соответствие договоров стратегии и интересам предприятия;
6. Обеспечивать корректное оформление договорной и сопроводительной документации;
7. Организовывать взаимодействие с юридическими и финансовыми службами при заключении договоров;
8. Принимать управленческие решения по выбору контрагентов и условиям сотрудничества.
Знания:
1. Гражданское законодательство Республики Казахстан в части договорных отношений;
2. Виды договоров, применяемых в транспортно-экспедиционной деятельности в Республике Казахстан;
3. Порядок заключения, изменения и расторжения договоров в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4. Правовые основы совершения сделок от имени юридического лица в Республике Казахстан;
5. Методы оценки договорных и коммерческих рисков;
6. Требования к оформлению договорной и учетной документации в Республике Казахстан;
7. Нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность транспортно-экспедиционных организаций;
8. Основы деловых переговоров и коммерческой этики;
9.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
10.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение выполнения договорных обязательств организации и договорной работы
Умения:
1. Организовывать контроль исполнения договорных обязательств организации;
2. Обеспечивать соблюдение сроков и условий выполнения договоров;
3. Взаимодействовать с контрагентами по вопросам исполнения договоров;
4. Анализировать ход выполнения договорных обязательств и выявлять отклонения;
5. Организовывать претензионную и досудебную работу по договорам;
6. Обеспечивать ведение учета и хранения договорной документации;
7. Координировать работу структурных подразделений по исполнению договоров;
8. Принимать управленческие решения по минимизации договорных рисков.
Знания:

1. Контрагенттермен шарттарды дайындау, келісу және жасасу процесін ұйымдастыру;
2. Сыртқы ұйымдармен келіссөздер жүргізу кезінде кәсіпорынның мүдделерін білдіру;
3. Шарттардың талаптарын талдау және мәмілелердің құқықтық және қаржылық тәуекелдерін бағалау;
4. Мәмілелер мен операцияларды жасасудың белгіленген тәртібінің сақталуын қамтамасыз ету;
5. Шарттардың стратегия мен кәсіпорын мүдделеріне сәйкестігін бақылау;
6. Шарттық және ілеспе құжаттаманың дұрыс ресімделуін қамтамасыз ету;
7. Шарттар жасасу кезінде заң және қаржы қызметтерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
8. Контрагенттерді таңдау және ынтымақтастық шарттары бойынша басқарушылық шешімдер қабылдау.
Білімдер:
1. Шарттық қатынастар бөлігінде Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасы;
2. Қазақстан Республикасындағы көлік-экспедициялық қызметте қолданылатын шарттардың түрлері;
3. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шарттарды жасасу, өзгерту және бұзу тәртібі;
4. Қазақстан Республикасында заңды тұлғаның атынан мәмілелер жасаудың құқықтық негіздері;
5. Шарттық және коммерциялық тәуекелдерді бағалау әдістері;
6. Қазақстан Республикасында шарттық және есептік құжаттаманы ресімдеуге қойылатын талаптар;
7. Көлік-экспедициялық ұйымдардың қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері;
8. Іскерлік келіссөздер және коммерциялық этика негіздері;
9. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
10. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды)бөлу кезінде әкімшілік қалау шектері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Ұйымның шарттық міндеттемелерін және шарттық жұмысты орындауды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Ұйымның шарттық міндеттемелерінің орындалуын бақылауды ұйымдастыру;
2. Шарттарды орындау мерзімдері мен талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;
3. Шарттарды орындау мәселелері бойынша контрагенттермен өзара іс-қимыл жасау;
4. Шарттық міндеттемелердің орындалу барысын талдау және ауытқуларды анықтау;
5. Шарттар бойынша наразылық және сотқа дейінгі жұмысты ұйымдастыру;
6. Шарттық құжаттаманы есепке алуды және сақтауды қамтамасыз ету;
7. Шарттарды орындау бойынша құрылымдық бөлімшелердің жұмысын үйлестіру;
8. Шарттық тәуекелдерді азайту бойынша басқарушылық шешімдер қабылдау.
Білімдер:

1. Гражданское законодательство Республики Казахстан в части исполнения договорных обязательств;
2. Порядок контроля и учета исполнения договоров в организации;
3. Основы претензионно-исковой работы в Республике Казахстан;
4. Ответственность сторон за нарушение договорных обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5. Методы управления договорными и коммерческими рисками;
6. Требования к ведению и хранению договорной документации;
7. Нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие договорную работу организаций;
8. Порядок взаимодействия с контрагентами при исполнении и сопровождении договоров;
9. Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
10. Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Управление изменениями
Целеустремленность
Аналитическое мышление
Инициативность
Логическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
12. Карточка профессии "Специалист в области транспортно-экспедиционной деятельности":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-007
Наименование профессии:
Специалист в области транспортно-экспедиционной деятельности
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2432-0-008 - Специалист по логистике
Основная цель деятельности:
Оказание услуг в области организации перевозки грузов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование и подготовка перевозки грузов;
2. Управление грузовой и коммерческой работой.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Планирование и подготовка перевозки грузов
Навык 1:
Ведение и подготовка документации
Умения:

1. Шарттық міндеттемелерді орындау бөлігінде Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасы;
2. Ұйымдағы шарттардың орындалуын бақылау және есепке алу тәртібі;
3. Қазақстан Республикасындағы талап-арыз жұмысының негіздері;
4. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шарттық міндеттемелерді бұзғаны үшін тараптардың жауапкершілігі;
5. Шарттық және коммерциялық тәуекелдерді басқару әдістері;
6. Шарттық құжаттаманы жүргізуге және сақтауға қойылатын талаптар;
7. Ұйымдардың шарттық жұмысын реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері;
8. Шарттарды орындау және сүйемелдеу кезінде контрагенттермен өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
9. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
10. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Өзгерістерді басқару
Мақсаткерлік
Аналитикалық ойлау
Бастамашылық
Логикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
12. Кәсіптер карточкасы "Көлік-экспедициялық қызметі облысындағы маман":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-007
Кәсіптің атауы:
Көлік-экспедициялық қызметі облысындағы маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Автокөлікте тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2432-0-008 – Логистика жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру саласында қызметтер көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктерді тасымалдауды жоспарлау және дайындау;
2. Жүк және коммерциялық жұмысты басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жүктерді тасымалдауды жоспарлау және дайындау
1-дағды:
Құжаттаманы жүргізу және дайындау
Машықтар:

5. Действующих систем тарификации основных перевозчиков по основным направлениям;
6. Системы тарифов, скидок, льгот на перевозки;
7. Основных типов и параметров (грузоподъемность, грузовместимость, габаритные размеры грузового отсека) подвижного состава различных видов транспорта, используемых в перевозках;
8. Норм и нормативов операций по погрузке или выгрузке груза;
9. Правил исчисления оплаты и сборов на различных видах транспорта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление грузовой и коммерческой работой
Навык 1:
Контролирование за грузовые и коммерческие работы
Умения:
1. Контролировать рациональное использование подвижного состава и контейнеров в соответствии с установленными нормами их грузоподъемности и вместимости;
2. Контролировать организацию выполнения погрузочно-разгрузочных работ;
3. Контролировать выполнение условий договоров транспортной экспедиции;
4. Контролировать соблюдение нижестоящими работниками производственной и трудовой дисциплины, выполнение ими должностных инструкций, правил и норм по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности;
5. Контролировать своевременность и правильность оформления сопроводительных и транспортных документов при перевозке грузов;
6. Контролировать соблюдение маршрутов и графиков движения транспортных средств в процессе перевозки грузов;
7. Контролировать сохранность грузов при транспортировке, размещение и крепление их на транспортных средствах.
Знания:
1. Основных технологических процессов;
2. Должностных инструкций работников предприятия;
3. Форм отчетности и сроков представления отчетов;
4. Правил перевозки грузов;
5. Норм простоя транспортных средств и контейнеров под грузовыми операциями;
6. Положения о рабочем времени и времени отдыха работников предприятия;
7. Технических условий погрузки и крепления грузов;
8. Правил техники безопасности и производственной санитарии при погрузочно-разгрузочных работах;
9. Методики расследования и учета несчастных случаев, связанных с производством.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление организации грузовой и коммерческой работы
Умения:
1. Организовывать выполнение работ по упаковке, маркировке, погрузке, выгрузке, сортировке, завозу и вывозу грузов;
2. Разрабатывать и выполнять оперативные планы работ по погрузке, выгрузке, завозу и вывозу грузов;
3. Предлагать мероприятия по сокращению простоя транспорта под грузовыми операциями, увеличению пропускной способности и рациональному использованию складов, платформ, площадок и путей подъезда автотранспорта, рациональному использованию погрузочно-разгрузочных машин, механизмов и транспортных средств;

5. Негізгі бағыттар бойынша негізгі тасымалдаушыларды тарифтеудің қолданыстағы жүйелері;
6. Тарифтер, жеңілдіктер, тасымалдау жеңілдіктері жүйесі;
7. Тасымалдауда пайдаланылатын әртүрлі көлік түрлерінің жылжымалы құрамының негізгі типтері мен параметрлері (жүк көтергіштігі, жүк сыйымдылығы, жүк бөлігінің габариттік өлшемдері);
8. Жүкті тиеу немесе түсіру жөніндегі операциялардың нормалары мен нормативтері;
9. Көліктің әртүрлі түрлеріндегі төлемдер мен алымдарды есептеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жүк және коммерциялық жұмысты басқару
1-дағды:
Жүк және коммерциялық жұмыстарды бақылау
Машықтар:
1. Жылжымалы құрам мен контейнерлерді олардың жүк көтергіштігі мен сыйымдылығының белгіленген нормаларына сәйкес ұтымды пайдалануды бақылау;
2. Тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын ұйымдастыруды бақылау;
3. Көлік экспедициясы шарттарының талаптарының орындалуын бақылау;
4. Төмен тұрған қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібін сақтауын, олардың лауазымдық нұсқаулықтарды, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды орындауын бақылау;
5. Жүктерді тасымалдау кезінде ілеспе және көлік құжаттарының уақтылы және дұрыс ресімделуін бақылау;
6. Жүктерді тасымалдау процесінде көлік құралдарының маршруттары мен қозғалыс кестелерінің сақталуын бақылау;
7. Тасымалдау кезінде жүктердің сақталуын, оларды көлік құралдарына орналастыруды және бекітуді бақылау.
Білімдер:
1. Негізгі технологиялық процестер;
2. Кәсіпорын қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары;
3. Есептілік нысандары мен есептерді ұсыну мерзімдері;
4. Жүктерді тасымалдау ережесі;
5. Жүк операциялары кезіндегі көлік құралдары мен контейнерлердің тоқтап қалу нормалары;
6. Кәсіпорын қызметкерлерінің жұмыс уақыты мен демалыс уақыты туралы ережелер;
7. Жүктерді тиеу мен бекітудің техникалық шарттары;
8. Тиеу-түсіру жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария қағидалары;
9. Өндіріске байланысты жазатайым оқиғаларды тергеу және есепке алу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүк және коммерциялық жұмысты ұйымдастыруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жүктерді орау, таңбалау, тиеу, түсіру, сұрыптау, әкелу және әкету жөніндегі жұмыстардың орындалуын ұйымдастыру;
2. Жүктерді тиеу, түсіру, әкелу және әкету жөніндегі жұмыстардың жедел жоспарларын әзірлеу және орындау;
3. Жүк операциялары кезінде көліктің тоқтап қалуын қысқарту, өткізу қабілетін ұлғайту және қоймаларды, платформаларды, алаңдарды және автокөлікке кіру жолдарын ұтымды пайдалану, тиеу-түсіру машиналарын, механизмдер мен көлік құралдарын ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларды ұсыну;

4. Планировать распределение и последовательность выполнения погрузочно-разгрузочных работ с учетом типов грузов и характеристик транспорта;
5. Контролировать соблюдение требований к безопасности, сохранности и целостности грузов при проведении погрузочно-разгрузочных операций;
6. Организовывать использование вспомогательных средств и приспособлений для ускорения и облегчения погрузочно-разгрузочных работ;
7. Осуществлять координацию действий работников и транспортных подразделений для своевременного выполнения операций;
8. Анализировать эффективность выполнения погрузочно-разгрузочных работ и предлагать меры по повышению производительности;
9. Обеспечивать соблюдение правил охраны труда, техники безопасности и пожарной безопасности при проведении погрузочно-разгрузочных работ.
Знания:
1. Основных технологических процессов;
2. Правил перевозки грузов, правил перевозки негабаритных и опасных грузов;
3. Принципов построения транспортных тарифов на различных видах транспорта;
4. Стандартов на условия транспортировки, крепления, упаковку и маркировку грузов;
5. Технических условий погрузки и крепления грузов;
6. Грузовой перевозочной и коммерческой документации;
7. Положений о порядке охраны грузов;
8. Основ организации материально-технического обеспечения погрузочно-разгрузочных работ;
9. Норм простоя транспортных средств и контейнеров под грузовыми операциями;
10. Положения о рабочем времени и времени отдыха работников предприятия;
11. Автоматизированных систем управления грузовой и коммерческой работой;
12. Основ претензионной работы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Грамотность
Способность уверенно и четко выражать собственное мнение
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Логист
13. Карточка профессии "Агент по таможенному и транспортно-экспедиторскому обслуживанию":
Код группы:
3331-0
Код наименования занятия:
3331-0-004
Наименование профессии:
Агент по таможенному и транспортно-экспедиторскому обслуживанию
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.

4. Жүктердің түрлері мен көлік сипаттамаларын ескере отырып, тиеу-түсіру жұмыстарын бөлуді және орындаудың реттілігін жоспарлау;
5. Тиеу-түсіру операцияларын жүргізу кезінде жүктердің қауіпсіздігіне, сақталуына және тұтастығына қойылатын талаптардың сақталуын бақылау;
6. Тиеу-түсіру жұмыстарын жеделдету және жеңілдету үшін көмекші құралдар мен құрылғыларды пайдалануды ұйымдастыру;
7. Операцияларды уақтылы орындау үшін қызметкерлер мен көлік бөлімшелерінің іс қимылдарын үйлестіруді жүзеге асыру;
8. Тиеу-түсіру жұмыстарының тиімділігін талдау және өнімділікті арттыру шараларын ұсыну;
9. Тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі қағидаларының сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Негізгі технологиялық процестер;
2. Жүктерді тасымалдау ережесі, габаритті емес және қауіпті жүктерді тасымалдау ережесі;
3. Әр түрлі көлік түрлерінде көлік тарифтерін құру принциптері;
4. Жүктерді тасымалдау, бекіту, буып-түю және таңбалау шарттарына арналған стандарттар;
5. Жүктерді тиеу мен бекітудің техникалық шарттары;
6. Жүк тасымалдау және коммерциялық құжаттама;
7. Жүктерді қорғау тәртібі туралы ережелер;
8. Тиеу-түсіру жұмыстарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру негіздері;
9. Жүк операциялары кезіндегі көлік құралдары мен контейнерлердің тоқтап қалу нормалары;
10. Кәсіпорын қызметкерлерінің жұмыс уақыты мен демалыс уақыты туралы ережелер;
11. Жүк және коммерциялық жұмысты басқарудың автоматтандырылған жүйелері;
12. Талап қою жұмысының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Сауаттылық
Өз пікірін сенімді және нақты жеткізе білу
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Логист
13. Кәсіптер карточкасы "Кедендік және көліктік-экспедиторлық қызмет көрсету жөніндегі агенті ":
Топтың коды:
3331-0
Қызмет атауының коды:
3331-0-004
Кәсіптің атауы:
Кедендік және көліктік-экспедиторлық қызмет көрсету жөніндегі агенті
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.

параграф 57. Специалист таможенного оформления (Декларант)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование и практический опыт работы не менее 2 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание услуг в области организации перевозки грузов и таможенного оформления
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование и подготовка перевозки грузов;
2. Оказание услуг в сфере таможенного дела.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Планирование и подготовка перевозки грузов
Навык 1:
Планирование перевозки грузов
Умения:
1. Осуществлять анализ объема и характеристик грузов для определения оптимальных условий перевозки;
2. Составлять планы перевозок грузов с учетом маршрутов, сроков доставки и требований к сохранности грузов;
3. Координировать действия участников перевозочного процесса, включая транспортные и экспедиторские компании;
4. Определять оптимальные виды транспорта и способы транспортировки в зависимости от типа груза и требований заказчика;
5. Контролировать соблюдение утвержденного плана перевозки и при необходимости вносить корректировки.
Знания:
1. Основы организации транспортной деятельности и планирования перевозок грузов;
2. Схемы транспортной сети и основные маршруты следования грузов;
3. Условия перевозки различных видов грузов и требования к обеспечению их сохранности;
4. Порядок взаимодействия участников перевозочного процесса при планировании перевозки;
5. Основы экономики, организации производства, труда и управления, а также требования трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности при планировании перевозки грузов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение подготовки перевозки и ведение документации
Умения:
1. Осуществлять проверку контрактов и сопроводительной документации на полноту, правильность и соответствие установленным требованиям;
2. Оформлять грузовые таможенные декларации на товары различных типов в соответствии с действующим законодательством;
3. Вести учет перевозочной и сопроводительной документации, обеспечивая ее своевременное обновление и сохранность;
4. Выполнять начисление и контроль за уплатой таможенных платежей, налогов и сборов в рамках транспортной экспедиционной деятельности;

параграф 57. Кедендік ресімдеу маманы (Декларант)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіптік білім және практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және кедендік ресімдеу саласында қызметтер көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктерді тасымалдауды жоспарлау және дайындау;
2. Кеден саласында қызметтер көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жүктерді тасымалдауды жоспарлау және дайындау
1-дағды:
Жүктерді тасымалдауды жоспарлау
Машықтар:
1. Тасымалдаудың оңтайлы жағдайларын анықтау үшін жүктердің көлемі мен сипаттамаларын талдауды жүзеге асыру;
2. Маршруттарды, жеткізу мерзімдерін және жүктердің сақталуына қойылатын талаптарды ескере отырып, жүктерді тасымалдау жоспарларын жасау;
3. Көлік және экспедиторлық компанияларды қоса алғанда, тасымалдау процесіне қатысушылардың іс-қимылдарын үйлестіру;
4. Жүк түріне және тапсырыс берушінің талаптарына байланысты көліктің оңтайлы түрлері мен тасымалдау тәсілдерін анықтау;
5. Бекітілген тасымалдау жоспарының сақталуын бақылау және қажет болған жағдайда түзетулер енгізу.
Білімдер:
1. Көлік қызметін ұйымдастыру және жүктерді тасымалдауды жоспарлау негіздері;
2. Көлік желісінің сызбалары және жүктердің жүруінің негізгі бағыттары;
3. Жүктердің әртүрлі түрлерін тасымалдау шарттары және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қойылатын талаптар;
4. Тасымалдауды жоспарлау кезінде тасымалдау процесіне қатысушылардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
5. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері, сондай-ақ еңбек заңнамасының талаптары, ішкі еңбек тәртібі, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және жүктерді тасымалдауды жоспарлау кезіндегі өрт қауіпсіздігі қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Тасымалдауды дайындауды қамтамасыз ету және құжаттаманы жүргізу
Машықтар:
1. Келісімшарттар мен ілеспе құжаттаманың толықтығын, дұрыстығын және белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру;
2. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес әртүрлі типтегі тауарларға арналған кедендік жүк декларацияларын ресімдеу;
3. Тасымалдау және ілеспе құжаттаманың есебін жүргізу, оның уақтылы жаңартылуын және сақталуын қамтамасыз ету;
4. Көлік экспедициялық қызметі шеңберінде кедендік төлемдерді, салықтар мен алымдарды есептеуді және төлеуді бақылауды орындау;

5. Предоставлять грузоотправителям и грузополучателям справки и оперативную информацию по вопросам подготовки перевозки и таможенного оформления документов.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты, касающиеся таможенного дела, тарифной политики и международной перевозки грузов;
2. Международные правила заключения договоров купли-продажи товаров и порядок их применения в перевозочной и экспедиторской деятельности;
3. Методика определения таможенной стоимости товаров и порядок начисления таможенных платежей, налогов и сборов;
4. Схемы транспортной сети и основные маршруты следования грузов в международных перевозках;
5. Формы первичной документации по грузовой и коммерческой работе, а также требования трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности при ведении документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оказание услуг в сфере таможенного дела
Навык 1:
Выполнение расчетов таможенных платежей и налогов
Умения:
1. Определять размеры таможенных платежей, налогов и сборов на основании действующего законодательства и характеристик груза;
2. Выполнять расчет таможенных платежей и налогов с использованием официальных тарифов и ставок;
3. Контролировать правильность и своевременность начисления таможенных платежей и налогов;
4. Вести учет и оформление документов, связанных с уплатой таможенных платежей, налогов и сборов;
5. Предоставлять информацию и консультации грузоотправителям и грузополучателям по вопросам расчета и оплаты таможенных платежей и налогов.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты, регулирующие порядок начисления и уплаты таможенных платежей, налогов и сборов;
2. Методика определения таможенной стоимости товаров и расчета соответствующих платежей;
3. Тарифы и ставки таможенных платежей, налогов и сборов, применяемые при международной перевозке грузов;
4. Формы документации по учету и оплате таможенных платежей и налогов;
5. Требования трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности при проведении расчетов и оформлении документов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Оформление таможенной декларации
Умения:
1. Подготавливать и оформлять грузовые таможенные декларации на товары различных типов в соответствии с действующим законодательством;
2. Проверять полноту, правильность и соответствие сопроводительной документации требованиям таможенных органов;

5. Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға құжаттарды дайындау тасымалдау және кедендік ресімдеу мәселелері бойынша анықтамалар мен жедел ақпарат беру.
Білімдер:
1. Кеден ісіне, тарифтік саясатқа және жүктерді халықаралық тасымалдауға қатысты заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Тауарларды сатып алу-сату шарттарын жасасудың халықаралық қағидалары және оларды тасымалдау және экспедиторлық қызметте қолдану тәртібі;
3. Тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістемесі және кедендік төлемдерді, салықтар мен алымдарды есептеу тәртібі;
4. Көлік желісінің сызбалары және халықаралық тасымалдарда жүктердің жүруінің негізгі бағыттары;
5. Жүк және коммерциялық жұмыс жөніндегі бастапқы құжаттама нысандары, сондай-ақ еңбек заңнамасының талаптары, ішкі еңбек тәртібі, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және құжаттаманы жүргізу кезіндегі өрт қауіпсіздігі қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Кеден саласында қызметтер көрсету
1-дағды:
Кедендік төлемдер мен салықтардың есептеулерін орындау
Машықтар:
1. Қолданыстағы заңнама мен жүктің сипаттамалары негізінде кедендік төлемдердің, салықтар мен алымдардың мөлшерін анықтау;
2. Ресми тарифтер мен ставкаларды пайдалана отырып, кедендік төлемдер мен салықтарды есептеуді орындау;
3. Кедендік төлемдер мен салықтарды есептеудің дұрыстығы мен уақтылығын бақылау;
4. Кедендік төлемдерді, салықтар мен алымдарды төлеуге байланысты құжаттарды есепке алуды және ресімдеуді жүргізу;
5. Кедендік төлемдер мен салықтарды есептеу және төлеу мәселелері бойынша жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға ақпарат және консультациялар беру.
Білімдер:
1. Кедендік төлемдерді, салықтар мен алымдарды есептеу және төлеу тәртібін реттейтін заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Тауарлардың кедендік құнын айқындау және тиісті төлемдерді есептеу әдістемесі;
3. Жүктерді халықаралық тасымалдау кезінде қолданылатын кедендік төлемдердің, салықтар мен алымдардың тарифтері мен ставкалары;
4. Кедендік төлемдер мен салықтарды есепке алу және төлеу жөніндегі құжаттама нысандары;
5. Есеп айырысу және құжаттарды ресімдеу кезінде еңбек заңнамасының талаптары, ішкі еңбек тәртібі, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Кедендік декларацияны ресімдеу
Машықтар:
1. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес әртүрлі типтегі тауарларға жүк кедендік декларацияларын дайындау және ресімдеу;
2. Кеден органдарының талаптарына ілеспе құжаттаманың толықтығын, дұрыстығын және сәйкестігін тексеру;

3. Выполнять начисление таможенных платежей, налогов и сборов и контролировать их своевременную оплату;
4. Собирать и систематизировать необходимые документы для таможенного оформления грузов;
5. Предоставлять грузоотправителям и грузополучателям справки и информацию по вопросам оформления таможенной декларации.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты, регулирующие таможенное оформление и порядок уплаты таможенных платежей, налогов и сборов
2. Порядок оформления грузовых таможенных деклараций на товары различных типов
3. Требования к сопроводительной документации, включая товаротранспортные накладные, счета-фактуры и сертификаты происхождения товаров
4. Схемы транспортной сети и маршруты следования грузов, влияющие на порядок таможенного оформления
5. Требования трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности при оформлении таможенной документации
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Способность уверенно и четко выражать собственное мнение (позицию)
Грамотность
Исполнительность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
2432-0-006 Логист
14. Карточка профессии "Экспедитор по перевозке грузов":
Код группы:
3331-0
Код наименования занятия:
3331-0-009
Наименование профессии:
Экспедитор по перевозке грузов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Экспедирование грузовых перевозок
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение документального оформления приемки, сдачи грузов;
2. Документальное оформление.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение документального оформления приемки, сдачи грузов
Навык 1:
Сопровождение и контроль приемки, сдачи грузов
Умения:
1. Осуществлять приемку грузов со складов, терминалов и иных мест хранения в соответствии с сопроводительными документами на груз;
2. Проводить контроль соответствия фактического количества, состояния упаковки и маркировки грузов данным, указанным в товаросопроводительных документах;

3. Кедендік төлемдерді, салықтар мен алымдарды есептеуді орындау және олардың уақтылы төленуін бақылау;
4. Жүктерді кедендік ресімдеу үшін қажетті құжаттарды жинау және жүйелеу;
5. Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға кедендік декларацияны ресімдеу мәселелері бойынша анықтамалар мен ақпарат беру.
Білімдер:
1. Кедендік ресімдеуді және кедендік төлемдерді, салықтар мен алымдарды төлеу тәртібін реттейтін заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Әр түрлі типтегі тауарларға арналған кедендік жүк декларацияларын ресімдеу тәртібі;
3. Тауар-көлік жүкқұжаттарын, шот-фактураларды және тауарлардың шығу сертификаттарын қоса алғанда, ілеспе құжаттамаға қойылатын талаптар;
4. Кедендік ресімдеу тәртібіне әсер ететін көлік желісінің схемалары және жүктердің жүру маршруттары;
5. Кедендік құжаттаманы ресімдеу кезінде еңбек заңнамасының талаптары, ішкі еңбек тәртібі, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Өз пікірін (ұстанымын)сенімді және анық білдіру қабілеті
Сауаттылық
Орындаушылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
2432-0-006 Логист
14. Кәсіптер карточкасы "Жүк тасымалы бойынша экспедитор":
Топтың коды:
3331-0
Қызмет атауының коды:
3331-0-009
Кәсіптің атауы:
Жүк тасымалы бойынша экспедитор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүк тасымалдарын экспедициялау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктерді қабылдауды, тапсыруды құжаттамалық ресімдеуді қамтамасыз ету;
2. Құжаттық рәсімдеу.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жүктерді қабылдауды, тапсыруды құжаттамалық ресімдеуді қамтамасыз ету
1-дағды:
Жүктерді қабылдауды, тапсыруды сүйемелдеу және бақылау
Машықтар:
1. Жүкке ілеспе құжаттарға сәйкес қоймалардан, терминалдардан және өзге де сақтау орындарынан жүктерді қабылдауды жүзеге асыру;
2. Жүктердің нақты санының, қаптамасының және таңбалануының жай-күйінің тауарға ілеспе құжаттарда көрсетілген деректерге сәйкестігін бақылауды жүргізу;

3. Осуществлять сопровождение грузов в процессе перевозки с целью обеспечения сохранности и соблюдения установленных условий транспортирования;
4. Выполнять оформление приемо-сдаточной документации при передаче грузов грузополучателю в установленном порядке;
5. Участвовать в составлении актов о недостаче, повреждении или порче грузов, а также иных документов при выявлении несоответствий при приемке или сдаче грузов.
Знания:
1. Порядок приема, сопровождения и сдачи грузов при оказании транспортно-экспедиционных услуг;
2. Формы сопроводительных, товаросопроводительных и приемо-сдаточных документов на грузы и порядок их оформления;
3. Условия перевозки и хранения экспедируемых грузов, включая требования к обеспечению их сохранности в процессе транспортирования;
4. Организация погрузочно-разгрузочных работ, требования к размещению и укладке грузов на транспортных средствах;
5. Требования трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования по охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности, применяемые при сопровождении и сдаче грузов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Сопровождение грузов
Умения:
1. Осуществлять сопровождение грузов в процессе перевозки от места отправления до места назначения с целью обеспечения их сохранности;
2. Контролировать соблюдение установленных условий перевозки грузов в пути следования, включая режим хранения и требования к транспортированию;
3. Обеспечивать контроль за правильностью размещения и крепления грузов на транспортных средствах в процессе перевозки;
4. Взаимодействовать с водителями транспортных средств, работниками складов и грузополучателями по вопросам сопровождения и сдачи грузов;
5. Осуществлять оформление и передачу сопроводительных и приемо-сдаточных документов при сопровождении и сдаче грузов грузополучателю.
Знания:
1. Условия перевозки и хранения экспедируемых грузов, обеспечивающие их сохранность при сопровождении;
2. Порядок сопровождения грузов при осуществлении транспортно-экспедиционной деятельности;
3. Требования к размещению, укладке и креплению грузов на транспортных средствах;
4. Формы сопроводительных и приемо-сдаточных документов на грузы и порядок их оформления при сопровождении грузов;
5. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности, применяемые при сопровождении грузов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Контроль за соблюдением условий и порядка перевозки груз
Умения:

3. Тасымалдаудың белгіленген шарттарының сақталуын және сақталуын қамтамасыз ету мақсатында тасымалдау процесінде жүктерді сүйемелдеуді жүзеге асыру;
4. Жүктерді жүк алушыға белгіленген тәртіппен беру кезінде қабылдау-тапсыру құжаттамасын ресімдеуді орындау;
5. Жүктерді қабылдау немесе тапсыру кезінде сәйкессіздіктер анықталған кезде жүктердің жетіспеуі, бүлінуі немесе бүлінуі туралы актілерді, сондай-ақ өзге де құжаттарды жасауға қатысу.
Білімдер:
1. Көлік-экспедициялық қызметтер көрсету кезінде жүктерді қабылдау, алып жүру және тапсыру тәртібі;
2. Жүктерге ілеспе, тауарға ілеспе және қабылдау-тапсыру құжаттарының нысандары және оларды ресімдеу тәртібі;
3. Тасымалдау процесінде олардың сақталуын қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды қоса алғанда, экспедицияланатын жүктерді тасымалдау және сақтау шарттары;
4. Тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру, жүктерді көлік құралдарына орналастыруға және төсеуге қойылатын талаптар;
5. Жүктерді алып жүру және тапсыру кезінде қолданылатын еңбек заңнамасының талаптары, ішкі еңбек тәртібінің қағидалары, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүктерді сүйемелдеу
Машықтар:
1. Жүктердің сақталуын қамтамасыз ету мақсатында жөнелту орнынан межелі жерге дейін тасымалдау процесінде оларды сүйемелдеуді жүзеге асыру;
2. Сақтау режимін және тасымалдауға қойылатын талаптарды қоса алғанда, жол жүру жолында жүктерді тасымалдаудың белгіленген шарттарының сақталуын бақылау;
3. Тасымалдау процесінде жүктердің көлік құралдарына дұрыс орналастырылуын және бекітілуін бақылауды қамтамасыз ету;
4. Жүктерді алып жүру және тапсыру мәселелері бойынша көлік құралдарының жүргізушілерімен, қойма қызметкерлерімен және жүк алушылармен өзара іс-қимыл жасау;
5. Жүктерді алып жүру және жүк алушыға тапсыру кезінде ілеспе және қабылдау-тапсыру құжаттарын ресімдеуді және беруді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Сүйемелдеу кезінде олардың сақталуын қамтамасыз ететін экспедицияланатын жүктерді тасымалдау және сақтау шарттары;
2. Көлік-экспедициялық қызметті жүзеге асыру кезінде жүктерді алып жүру тәртібі;
3. Көлік құралдарында жүктерді орналастыруға, төсеуге және бекітуге қойылатын талаптар;
4. Жүктерге ілеспе және қабылдау-тапсыру құжаттарының нысандары және жүктерді алып жүру кезінде оларды ресімдеу тәртібі;
5. Жүктерді алып жүру кезінде қолданылатын еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Жүк тасымалдау шарттары мен тәртібінің сақталуын бақылау
Машықтар:

1. Осуществлять контроль за соблюдением установленных условий перевозки грузов в процессе транспортирования от пункта отправления до пункта назначения;
2. Проверять соответствие порядка перевозки грузов требованиям сопроводительной документации и условиям договора транспортной экспедиции;
3. Контролировать правильность размещения, укладки и крепления грузов на транспортных средствах в ходе перевозки;
4. Обеспечивать контроль за соблюдением режима хранения грузов при перевозке и временных остановках в пути следования;
5. Фиксировать выявленные нарушения условий и порядка перевозки грузов и участвовать в оформлении соответствующих документов.
Знания:
1. Условия перевозки и хранения экспедируемых грузов, включая требования к обеспечению их сохранности при транспортировании;
2. Порядок организации и осуществления перевозки грузов в рамках транспортно-экспедиционной деятельности;
3. Требования к размещению, укладке и креплению грузов на транспортных средствах;
4. Формы сопроводительных и приемо-сдаточных документов на грузы и порядок их оформления при перевозке грузов;
5. Требования трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования по охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности, применяемые при контроле перевозки грузов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Документальное оформление
Навык 1:
Оформление приемо-сдаточной и сопроводительной документации
Умения:
1. Оформлять приемо-сдаточную документацию при приеме и сдаче грузов в соответствии с установленными требованиями и условиями перевозки;
2. Заполнять сопроводительные документы на перевозимые грузы с обеспечением полноты и достоверности содержащихся в них сведений;
3. Проверять соответствие данных, указанных в приемо-сдаточной и сопроводительной документации, фактическим характеристикам грузов;
4. Обеспечивать своевременную передачу оформленной документации грузоотправителям, грузополучателям и иным участникам перевозочного процесса;
5. Участвовать в оформлении актов о недостаче, повреждении или порче грузов, а также иных документов, связанных с перевозкой грузов.
Знания:
1. Формы приемо-сдаточной и сопроводительной документации на грузы и порядок их оформления при осуществлении транспортно-экспедиционной деятельности;
2. Порядок приема и сдачи грузов в части документального оформления операций;
3. Требования к оформлению документов при перевозке различных видов грузов;
4. Порядок взаимодействия участников перевозочного процесса в части обмена и передачи документации;

1. Жөнелту пунктінен межелі пунктіне дейін тасымалдау процесінде жүктерді тасымалдаудың белгіленген шарттарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
2. Жүктерді тасымалдау тәртібінің ілеспе құжаттама талаптарына және көлік экспедициясы шартының талаптарына сәйкестігін тексеру;
3. Тасымалдау барысында жүктерді көлік құралдарына орналастыру, төсеу және бекітудің дұрыстығын бақылау;
4. Тасымалдау және жүру жолында уақытша тоқтау кезінде жүктерді сақтау режимінің сақталуын бақылауды қамтамасыз ету;
5. Жүктерді тасымалдау шарттары мен тәртібінің анықталған бұзушылықтарын тіркеу және тиісті құжаттарды ресімдеуге қатысу.
Білімдер:
1. Тасымалдау кезінде олардың сақталуын қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды қоса алғанда, экспедицияланатын жүктерді тасымалдау және сақтау шарттары;
2. Көлік-экспедициялық қызмет шеңберінде жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібі;
3. Көлік құралдарында жүктерді орналастыруға, төсеуге және бекітуге қойылатын талаптар;
4. Жүктерге ілеспе және қабылдау-тапсыру құжаттарының нысандары және жүктерді тасымалдау кезінде оларды ресімдеу тәртібі;
5. Еңбек заңнамасының талаптары, ішкі еңбек тәртібінің қағидалары, жүктерді тасымалдауды бақылау кезінде қолданылатын еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Құжаттық рәсімдеу
1-дағды:
Қабылдау-тапсыру және ілеспе құжаттаманы ресімдеу
Машықтар:
1. Белгіленген талаптарға және тасымалдау шарттарына сәйкес жүктерді қабылдау және тапсыру кезінде қабылдау-тапсыру құжаттамасын ресімдеу;
2. Тасымалданатын жүктерге ілеспе құжаттарды олардағы мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз ете отырып толтыру;
3. Қабылдау-тапсыру және ілеспе құжаттамада көрсетілген деректердің жүктердің нақты сипаттамаларына сәйкестігін тексеру;
4. Ресімделген құжаттаманың жүк жөнелтушілерге, жүк алушыларға және тасымалдау процесінің өзге де қатысушыларына уақтылы берілуін қамтамасыз ету;
5. Жүктердің жетіспеуі, бүлінуі немесе бүлінуі туралы актілерді, сондай-ақ жүктерді тасымалдауға байланысты өзге де құжаттарды ресімдеуге қатысу.
Білімдер:
1. Жүктерге қабылдау-тапсыру және ілеспе құжаттаманың нысандары және оларды көліктік-экспедициялық қызметті жүзеге асыру кезінде ресімдеу тәртібі;
2. Операцияларды құжаттамалық ресімдеу бөлігінде жүктерді қабылдау және тапсыру тәртібі;
3. Жүктердің әртүрлі түрлерін тасымалдау кезінде құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар;
4. Тасымалдау процесіне қатысушылардың құжаттаманы алмасу және беру бөлігінде өзара іс-қимыл жасау тәртібі;

5. Требования трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования по охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности, применяемые при оформлении документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Участие в составлении документов о недостаче, порче грузов
Умения:
1. Выявлять недостачу, повреждение или порчу грузов при приемке, перевозке или сдаче грузов;
2. Собирать необходимую информацию и данные о состоянии грузов для оформления документов;
3. Составлять акты о недостаче, повреждении или порче грузов в соответствии с установленными требованиями;
4. Согласовывать оформление актов с грузоотправителями, грузополучателями и другими участниками перевозочного процесса;
5. Вести учет и хранение оформленных документов о недостаче, повреждении или порче грузов.
Знания:
1. Порядок выявления недостачи, повреждения или порчи грузов при транспортно-экспедиционной деятельности;
2. Формы и правила оформления актов о недостаче, повреждении или порче грузов;
3. Порядок взаимодействия с грузоотправителями, грузополучателями и другими участниками перевозочного процесса при оформлении документов;
4. Требования к ведению учета и хранению оформленных документов;
5. Требования трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования по охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности, применяемые при оформлении документов о недостаче или порче грузов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Способность уверенно и четко выражать собственное мнение
Исполнительность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
2432-0-007 Специалист в области транспортно- экспедиционной деятельности
4
3331-0-004 Агент по таможенному и транспортно- экспедиторскому обслуживанию
16. Карточка профессии "Начальник агентства (транспортно-экспедиционного)":
Код группы:
1324-0
Код наименования занятия:
1324-0-015
Наименование профессии:
Начальник агентства (транспортно-экспедиционного)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.

5. Құжаттаманы ресімдеу кезінде қолданылатын еңбек заңнамасының талаптары, ішкі еңбек тәртібінің қағидалары, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүктердің жетіспеуі, бүлінуі туралы құжаттарды жасауға қатысу
Машықтар:
1. Жүктерді қабылдау, тасымалдау немесе тапсыру кезінде жүктердің жетіспеушілігін, бүлінуін немесе бүлінуін анықтау;
2. Құжаттарды рәсімдеу үшін жүктердің жай - күйі туралы қажетті ақпарат пен деректерді жинау;
3. Белгіленген талаптарға сәйкес жүктердің жетіспеуі, бүлінуі немесе бүлінуі туралы актілер жасау;
4. Актілерді ресімдеуді жүк жөнелтушілермен, жүк алушылармен және тасымалдау процесінің басқа да қатысушыларымен келісу;
5. Жүктердің жетіспеуі, бүлінуі немесе бүлінуі туралы ресімделген құжаттарды есепке алуды және сақтауды жүргізу.
Білімдер:
1. Көлік-экспедициялық қызмет кезінде жүктердің жетіспеушілігін, бүлінуін немесе бүлінуін анықтау тәртібі;
2. Жүктердің жетіспеуі, бүлінуі немесе бүлінуі туралы актілерді ресімдеу нысандары мен қағидалары;
3. Құжаттарды ресімдеу кезінде жүк жөнелтушілермен, жүк алушылармен және тасымалдау процесінің басқа да қатысушыларымен өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
4. Ресімделген құжаттарды есепке алуды жүргізуге және сақтауға қойылатын талаптар;
5. Еңбек заңнамасының талаптары, ішкі еңбек тәртібінің қағидалары, жүктердің жетіспеуі немесе бүлінуі туралы құжаттарды ресімдеу кезінде қолданылатын еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Өз пікірін сенімді және нақты жеткізе білу
Орындаушылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
2432-0-007 Көлік - экспедициялық қызмет саласындағы маман
4
3331-0-004 Кедендік және көлік-экспедициялық қызмет көрсету агенті
16. Кәсіптер карточкасы "Агенттік бастығы (көлік-экспедициялық агентігінің)":
Топтың коды:
1324-0
Қызмет атауының коды:
1324-0-015
Кәсіптің атауы:
Агенттік бастығы (көлік-экспедициялық агентігінің)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.

Параграф 65. Начальник отдела материально-технического снабжения (отдела логистики)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности в области материально-технического снабжения не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и контроль деятельности транспортно- экспедиционного агентства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной, хозяйственной и финансово- экономической деятельностью агентства;
2. Управление грузовой и коммерческой работой;
3. Стратегическое управление деятельностью агентства.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Руководство производственной, хозяйственной и финансово- экономической деятельностью агентства
Навык 1:
Обеспечение организации работы и эффективное взаимодействие подразделений, сотрудников агентства
Умения:
1. Направлять, корректировать и контролировать текущую деятельность подразделений и сотрудников агентства;
2. Обеспечить эффективное взаимодействие подразделений и сотрудников агентства;
3. Анализировать и давать оценку деятельности агентства, его структурных подразделений и отдельных сотрудников;
4. Утверждать и контролировать соблюдение стандартов внутреннего документооборота;
5. Осуществлять подбор персонала и организовывать необходимую подготовку и переподготовку сотрудников, внутреннее и внешнее обучение;
6. Планировать и распределять задачи между подразделениями и сотрудниками агентства в соответствии с целями деятельности;
7. Контролировать выполнение показателей эффективности деятельности подразделений и сотрудников агентства;
8. Принимать управленческие решения по оптимизации структуры и процессов деятельности агентства;
9. Организовывать контроль соблюдения требований трудовой дисциплины, охраны труда и корпоративных правил сотрудниками агентства.
Знания:
1. Профиля, специализации и структуры агентства;
2. Основных технологических процессов;
3. Бизнес-процессов;
4. Структуры и порядка принятия внутренних нормативных документов;
5. Норм основных законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, актов государственных органов, регламентирующих производственно-хозяйственную и финансово- экономическую деятельность агентства;

65-параграф. Материалдық-техникалық жабдықтау бөлімінің (логистика бөлімінің) бастығы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және материалдық-техникалық жабдықтау саласындағы мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көлік - экспедициялық агенттіктің қызметін ұйымдастыру және бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Агенттіктің өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасау;
2. Жүк және коммерциялық жұмысты басқару;
3. Агенттік қызметін стратегиялық басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Агенттіктің өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасау
1-дағды:
Агенттік бөлімшелерінің, қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыруды және тиімді өзара іс-қимылын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Агенттік бөлімшелері мен қызметкерлерінің ағымдағы қызметін бағыттау, түзету және бақылау;
2. Агенттіктің бөлімшелері мен қызметкерлерінің тиімді өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
3. Агенттіктің, оның құрылымдық бөлімшелерінің және жекелеген қызметкерлерінің қызметін талдау және бағалау;
4. Ішкі құжат айналымы стандарттарының сақталуын бекіту және бақылау;
5. Қызметкерлерді іріктеуді жүзеге асыру және қызметкерлерді қажетті даярлау мен қайта даярлауды, ішкі және сыртқы оқытуды ұйымдастыру;
6. Қызмет мақсаттарына сәйкес агенттіктің бөлімшелері мен қызметкерлері арасында міндеттерді жоспарлау және бөлу;
7. Агенттік бөлімшелері мен қызметкерлері қызметінің тиімділік көрсеткіштерінің орындалуын бақылау;
8. Агенттік қызметінің құрылымы мен процестерін оңтайландыру бойынша басқарушылық шешімдер қабылдау;
9. Агенттік қызметкерлерінің еңбек тәртібі, еңбекті қорғау және корпоративтік қағидалар талаптарының сақталуын бақылауды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Агенттіктің бейіні, мамандануы және құрылымы;
2. Негізгі технологиялық процестер;
3. Бизнес-процестер;
4. Ішкі нормативтік құжаттарды қабылдау құрылымы мен тәртібі;
5. Қазақстан Республикасының негізгі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің, агенттіктің өндірістік-шаруашылық және қаржы - экономикалық қызметін регламенттейтін мемлекеттік органдар актілерінің нормаларын;

6. Основ трудового законодательства;
7. Правил по охране труда, санитарии и противопожарной защите;
8. Требований к системе менеджмента качества, определенных стандартами Международной организации по стандартизации;
9.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
10.Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение организации производственно-хозяйственной деятельности
Умения:
1. Формировать ценовую политику агентства;
2. Проводить конкурентный анализ и определять и критически оценивать ценовую политику агентства;
3. Обеспечивать агентство квалифицированными кадрами, рационально использовать их профессиональные знание и опыт, создавать благоприятные и безопасные условия труда;
4. Обеспечивать агентство производственными ресурсами, их рациональное использование;
5. Утверждать и контролировать соблюдение стандартов внешнего документооборота;
6. Вести переговоры, переписку с поставщиками и клиентами;
7. Разрабатывать и внедрять проекты, направленные на снижение себестоимости операций, повышение производительности труда, качества услуг и эффективности операционной деятельности;
8. Организовывать договорную и претензионную работу.
Знания:
1. Рыночных методов хозяйствования и управления;
2. Конъюнктуры рынка, передового опыта в целях расширения производства и качества услуг, роста производительности труда;
3. Производственных мощностей и кадровых ресурсов агентства, технологии производства услуг;
4. Норм основных международных соглашений, национальных нормативных правовых актов, методических и нормативных материалов государственных уполномоченных органов, организаций, включая национальные компании, касающихся деятельности агентства;
5. Порядка заключения договоров в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
6. Основ претензионной работы;
7. Этики профессиональной деятельности;
8.Основы антимонопольного законодательства Республики Казахстан и законодательства о естественных монополиях в части, регулирующий деятельность на рынке железнодорожных перевозок и транспортно-экспедиторских услуг;
9. Порядок обеспечения недискриминационного доступа к услугам субъектов естественных монополий и пределы административного усмотрения при распределении ограниченных ресурсов (пропускной способности, подвижного состава).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Контролирование ключевых операционных показателей
Умения:

6. Еңбек заңнамасының негіздері;
7. Еңбекті қорғау, санитария және өрттен қорғау жөніндегі қағидалар;
8. Халықаралық стандарттау ұйымының стандарттарымен айқындалған сапа менеджменті жүйесіне қойылатын талаптар;
9. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
10. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Өндірістік-шаруашылық қызметті ұйымдастыруды жүргізу
Машықтар:
1. Агенттіктің баға саясатын қалыптастыру;
2. Бәсекелестік талдау жүргізу және агенттіктің баға саясатын анықтау және сыни бағалау;
3. Агенттікті білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану, қолайлы және қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау;
4. Агенттікті өндірістік ресурстармен қамтамасыз ету, оларды ұтымды пайдалану;
5. Сыртқы құжат айналымы стандарттарының сақталуын бекіту және бақылау;
6. Жеткізушілермен және клиенттермен келіссөздер, хат алмасулар жүргізу;
7. Операциялардың өзіндік құнын төмендетуге, еңбек өнімділігін, қызмет көрсету сапасын және операциялық қызметтің тиімділігін арттыруға бағытталған жобаларды әзірлеу және енгізу;
8. Шарттық және наразылық жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Нарықтық басқару және басқару әдістері;
2. Нарық конъюнктурасы, өндірісті және қызмет көрсету сапасын кеңейту, еңбек өнімділігін арттыру мақсатында озық тәжірибе;
3. Агенттіктің өндірістік қуаттары мен кадр ресурстары, қызмет көрсету технологиялары;
4. Агенттіктің қызметіне қатысты ұлттық компанияларды қоса алғанда, негізгі халықаралық келісімдердің, ұлттық нормативтік құқықтық актілердің, мемлекеттік уәкілетті органдардың, ұйымдардың әдістемелік және нормативтік материалдарының нормаларын;
5. Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес шарттар жасасу тәртібі;
6. Талап қою жұмысының негіздері;
7. Кәсіби қызмет этикасы;
8. Теміржол тасымалы және көлік-экспедиторлық қызметтер нарығындағы қызметті реттейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының және табиғи монополиялар туралы заңнаманың негіздері;
9. табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі және шектеулі ресурстарды (өткізу қабілетін, жылжымалы құрамды) бөлу кезінде әкімшілік қалау шегі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Негізгі операциялық көрсеткіштерді бақылау
Машықтар:

1. Анализировать имеющиеся информационные материалы;
2. Контролировать натуральные показатели;
3. Оценивать/контролировать показатели эффективности работы;
4. Контролировать показатели качества услуг (своевременность завоза и вывоза, погрузки и выгрузки, доставки грузов, информирование клиентов, соблюдение условий договоров транспортной экспедиции и пр.);
5. Готовить и оценивать аналитические материалы;
6. Организовывать и проводить управленческие мероприятия.
Знания:
1. Основ менеджмента;
2. Стратегических целей и задач агентства;
3. Методологии расчета значений операционных показателей;
4. Методики расчета показателей эффективности предпринимательской деятельности;
5. Норм основных международных соглашений, национальных нормативных правовых актов, регламентирующих перевозки грузов разными видами транспорта;
6. Основ трудового законодательства;
7. Правил по охране труда, санитарии и противопожарной защите;
8. Плана операционных показателей на отчетный период и фактического выполнения операционных показателей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Контролирование ключевых финансовых показателей деятельности агентства
Умения:
1. Читать, интерпретировать и анализировать финансовую отчетность;
2. Разрабатывать план мероприятий по достижению финансовых показателей деятельности агентства;
3. Пользоваться различными корпоративными программами;
4. Формировать финансовые отчеты и аналитические сводки по деятельности агентства;
5. Контролировать исполнение бюджета агентства и целевое использование финансовых ресурсов;
6. Оценивать отклонения фактических финансовых показателей от плановых значений и выявлять причины отклонений;
7. Проводить расчет экономической эффективности деятельности агентства и отдельных направлений работы;
8. Подготавливать предложения по оптимизации затрат и повышению финансовых результатов деятельности агентства.
Знания:
1. Основ финансового менеджмента;
2. Методов системного анализа;
3. Критериев оценки результативности;
4. Методики расчета финансовых показателей;
5. Экономики транспорта;
6. Основы финансового анализа и показатели финансово-хозяйственной деятельности агентства;
7. Порядок формирования и исполнения бюджета агентства;
8. Методы оценки экономической эффективности деятельности агентства и отдельных направлений работы;
9. Правила ведения финансовой отчетности и использования корпоративных информационных систем при финансовом контроле.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление грузовой и коммерческой работой
Навык 1:
Осуществление организации грузовой и коммерческой работы
Умения:

1. Қолда бар ақпараттық материалдарды талдау;
2. Табиғи көрсеткіштерді бақылау;
3. Жұмыс тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау/бақылау;
4. Қызметтердің сапа көрсеткіштерін бақылау (жеткізу және әкету, тиеу және түсіру, жүктерді жеткізу, клиенттерді ақпараттандыру, көлік экспедициясы шарттарының талаптарын сақтау және т. б.);
5. Аналитикалық материалдарды дайындау және бағалау;
6. Басқару іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Менеджмент негіздері;
2. Агенттіктің стратегиялық мақсаттары мен міндеттері;
3. Операциялық көрсеткіштердің мәндерін есептеу әдістемесі;
4. Кәсіпкерлік қызмет тиімділігінің көрсеткіштерін есептеу әдістемесі;
5. Әртүрлі көлік түрлерімен жүк тасымалдауды реттейтін негізгі халықаралық келісімдердің, ұлттық нормативтік құқықтық актілердің нормаларын;
6. Еңбек заңнамасының негіздері;
7. Еңбекті қорғау, санитария және өрттен қорғау жөніндегі қағидалар;
8. Есепті кезеңге арналған операциялық көрсеткіштер жоспары және операциялық көрсеткіштердің нақты орындалуы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Агенттік қызметінің негізгі қаржылық көрсеткіштерін бақылау
Машықтар:
1. Қаржылық есептілікті оқу, түсіндіру және талдау;
2. Агенттік қызметінің қаржылық көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу;
3. Түрлі корпоративтік бағдарламаларды пайдалану;
4. Агенттіктің қызметі бойынша қаржылық есептер мен талдамалық қорытындылар қалыптастыру;
5. Агенттік бюджетінің атқарылуын және қаржы ресурстарының мақсатты пайдаланылуын бақылау;
6. Нақты қаржылық көрсеткіштердің жоспарлы мәндерден ауытқуын бағалау және ауытқулардың себептерін анықтау;
7. Агенттік қызметінің экономикалық тиімділігін және жұмыстың жекелеген бағыттарын есептеуді жүргізу;
8. Шығындарды оңтайландыру және агенттік қызметінің қаржылық нәтижелерін арттыру бойынша ұсыныстар дайындау.
Білімдер:
1. Қаржылық менеджмент негіздері;
2. Жүйелік талдау әдістері;
3. Нәтижелілікті бағалау критерийлері;
4. Қаржылық көрсеткіштерді есептеу әдістемесі;
5. Көлік экономикасы;
6. Агенттіктің қаржылық талдау негіздері және қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштері;
7. Агенттік бюджетін қалыптастыру және атқару тәртібі;
8. Агенттік қызметінің экономикалық тиімділігін және жұмыстың жекелеген бағыттарын бағалау әдістері;
9. Қаржылық есептілікті жүргізу және қаржылық бақылау кезінде корпоративтік ақпараттық жүйелерді пайдалану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жүк және коммерциялық жұмысты басқару
1-дағды:
Жүк және коммерциялық жұмысты ұйымдастыруды жүзеге асыру
Машықтар:

1. Организовывать выполнение работ по упаковке, маркировке, погрузке, выгрузке, сортировке, завозу и вывозу грузов;
2. Организовывать справочно- информационную работу о прибывающих и отправляемых грузах, провозных платежах, сроках доставки, условиях перевозки и других вопросах перевозочных, погрузочно-разгрузочных и коммерческих операций;
3. Организовывать, корректировать выполнение оперативных планов работы по погрузке, выгрузке, завозу и вывозу грузов;
4. Организовывать работу пунктов приема- выдачи грузов;
5. Разрабатывать мероприятия по сокращению простоя транспорта под грузовыми операциями, увеличению пропускной способности и рациональному использованию складов, платформ, площадок и путей подъезда автотранспорта, рациональному использованию погрузочно-разгрузочных машин, механизмов и транспортных средств;
6. Внедрять передовые приемы и методы труда, автоматизированные системы управления грузовой и коммерческой работой, автоматизированные рабочие места работников.
Знания:
1. Основных технологических процессов;
2. Правил перевозки грузов, правил перевозки негабаритных и опасных грузов;
3. Принципов построения транспортных тарифов на различных видах транспорта;
4. Стандартов на условия транспортировки, крепления, упаковку и маркировку грузов;
5. Технических условий погрузки и крепления грузов;
6. Грузовой перевозочной и коммерческой документации;
7. Положений о порядке охраны грузов;
8. Основ организации материально-технического обеспечения погрузочно-разгрузочных работ;
9. Норм простоя транспортных средств и контейнеров под грузовыми операциями;
10. Положения о рабочем времени и времени отдыха работников предприятия;
11. Автоматизированных систем управления грузовой и коммерческой работой;
12. Основ претензионной работы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контролирование за грузовые и коммерческие работы
Умения:
1. Контролировать рациональное использование подвижного состава и контейнеров в соответствии с установленными нормами их грузоподъемности и вместимости;
2. Контролировать организацию выполнения погрузочно-разгрузочных работ;
3. Контролировать выполнение условий договоров транспортной экспедиции;
4. Контролировать соблюдение работниками производственной и трудовой дисциплины, выполнение ими должностных инструкций, правил и норм по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности;
5. Контролировать соблюдение утвержденных графиков перевозок и выполнения транспортно-экспедиционных операций;
6. Контролировать правильность размещения, крепления и сохранность грузов при перевозке и перегрузке;

1. Жүктерді орау, таңбалау, тиеу, түсіру, сұрыптау, әкелу және әкету жөніндегі жұмыстардың орындалуын ұйымдастыру;
2. Келіп түсетін және жөнелтілетін жүктер, тасымалдау төлемдері, жеткізу мерзімдері, тасымалдау шарттары және тасымалдау, тиеу-түсіру және коммерциялық операциялардың басқа да мәселелері туралы анықтамалық-ақпараттық жұмысты ұйымдастыру;
3. Жүктерді тиеу, түсіру, әкелу және әкету жөніндегі жедел жұмыс жоспарларының орындалуын ұйымдастыру, түзету;
4. Жүктерді қабылдау - беру пункттерінің жұмысын ұйымдастыру;
5. Жүк операциялары кезінде көліктің тоқтап қалуын қысқарту, өткізу қабілетін ұлғайту және қоймаларды, платформаларды, алаңдарды және автокөлікке кіру жолдарын ұтымды пайдалану, тиеу-түсіру машиналарын, механизмдер мен көлік құралдарын ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
6. Еңбектің озық әдістері мен әдістерін, жүк және коммерциялық жұмысты басқарудың автоматтандырылған жүйелерін, жұмысшылардың автоматтандырылған жұмыс орындарын енгізу.
Білімдер:
1. Негізгі технологиялық процестер;
2. Жүктерді тасымалдау ережесі, габаритті емес және қауіпті жүктерді тасымалдау ережесі;
3. Әр түрлі көлік түрлерінде көлік тарифтерін құру принциптері;
4. Жүктерді тасымалдау, бекіту, буып-түю және таңбалау шарттарына арналған стандарттар;
5. Жүктерді тиеу мен бекітудің техникалық шарттары;
6. Жүк тасымалдау және коммерциялық құжаттама;
7. Жүктерді қорғау тәртібі туралы ережелер;
8. Тиеу-түсіру жұмыстарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру негіздері;
9. Жүк операциялары кезіндегі көлік құралдары мен контейнерлердің тоқтап қалу нормалары;
10. Кәсіпорын қызметкерлерінің жұмыс уақыты мен демалыс уақыты туралы ережелер;
11. Жүк және коммерциялық жұмысты басқарудың автоматтандырылған жүйелері;
12. Талап қою жұмысының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүк және коммерциялық жұмыстарды бақылау
Машықтар:
1. Жылжымалы құрам мен контейнерлерді олардың жүк көтергіштігі мен сыйымдылығының белгіленген нормаларына сәйкес ұтымды пайдалануды бақылау;
2. Тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын ұйымдастыруды бақылау;
3. Көлік экспедициясы шарттарының талаптарының орындалуын бақылау;
4. Қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібін сақтауын, олардың лауазымдық нұсқаулықтарды, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі ережелер мен нормаларды орындауын бақылау;
5. Бекітілген тасымалдау кестелерінің сақталуын және көлік-экспедициялық операциялардың орындалуын бақылау;
6. Тасымалдау және шамадан тыс тиеу кезінде жүктердің дұрыс орналасуын, бекітілуін және сақталуын бақылау;

7. Контролировать своевременность и корректность оформления перевозочной и сопроводительной документации;
8. Контролировать выполнение требований к техническому состоянию транспортных средств и контейнеров, используемых при перевозке грузов.
Знания:
1. Основных технологических процессов;
2. Должностных инструкций работников агентства;
3. Форм отчетности и сроков представления отчетов;
4. Правил перевозки грузов;
5. Норм простоя транспортных средств и контейнеров под грузовыми операциями;
6. Положения о рабочем времени и времени отдыха работников предприятия;
7. Технических условий погрузки и крепления грузов;
8. Правил техники безопасности и производственной санитарии при погрузочно-разгрузочных работах;
9. Методики расследования и учета несчастных случаев, связанных с производством.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Стратегическое управление деятельностью агентства
Навык 1:
Осуществление мониторинга и контроля за реализацией стратегии деятельности агентства
Умения:
1. Оценивать выбранную стратегию;
2. Оценивать и контролировать выполнение стратегии и достижение целей деятельности агентства;
3. Корректировать производственно-хозяйственную и финансово- экономическую деятельность агентства, его структурных подразделений;
4. Анализировать ключевые показатели эффективности деятельности агентства в рамках реализации стратегии;
5. Выявлять отклонения фактических результатов деятельности агентства от стратегических показателей;
6. Формировать предложения по корректировке стратегии деятельности агентства с учетом результатов мониторинга;
7. Координировать деятельность структурных подразделений агентства при реализации стратегических решений;
8. Осуществлять контроль выполнения стратегических планов и программ развития агентства.
Знания:
1. Системы экономических индикаторов;
2. Показателей, характеризующих цели различных периодов реализации стратегии;
3. Сильных и слабых сторон в деятельности агентства;
4. Трудно контролируемых внешних факторов;
5. Методов стратегического анализа и оценки эффективности деятельности агентства;
6. Принципов мониторинга и контроля реализации стратегии деятельности агентства;
7. Методов выявления рисков и оценки влияния внутренних и внешних факторов на достижение стратегических целей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление разработки политики и стратегии деятельности агентства, механизма их реализации
Умения:
1. Определять политику, стратегию деятельности агентства, ставить стратегические цели развития;
2. Определять, прогнозировать и анализировать тенденции развития транспорта и рынка транспортно-экспедиционных услуг;

7. Тасымалдау және ілеспе құжаттаманы ресімдеудің уақтылығы мен дұрыстығын бақылау;
8. Жүктерді тасымалдау кезінде пайдаланылатын көлік құралдары мен контейнерлердің техникалық жай-күйіне қойылатын талаптардың орындалуын бақылау.
Білімдер:
1. Негізгі технологиялық процестер;
2. Агенттік қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары;
3. Есептілік нысандары мен есептерді ұсыну мерзімдері;
4. Жүктерді тасымалдау ережесі;
5. Жүк операциялары кезіндегі көлік құралдары мен контейнерлердің тоқтап қалу нормалары;
6. Кәсіпорын қызметкерлерінің жұмыс уақыты мен демалыс уақыты туралы ережелер;
7. Жүктерді тиеу мен бекітудің техникалық шарттары;
8. Тиеу-түсіру жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария қағидалары;
9. Өндіріске байланысты жазатайым оқиғаларды тергеу және есепке алу әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Агенттік қызметін стратегиялық басқару
1-дағды:
Агенттік қызметінің стратегиясын іске асыруға мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Таңдалған стратегияны бағалау;
2. Стратегияның орындалуын және агенттік қызметінің мақсаттарына қол жеткізуді бағалау және бақылау;
3. Агенттіктің, оның құрылымдық бөлімшелерінің өндірістік-шаруашылық және қаржы - экономикалық қызметін түзету;
4. Стратегияны іске асыру шеңберінде агенттік қызметі тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін талдау;
5. Агенттік қызметінің нақты нәтижелерінің стратегиялық көрсеткіштерден ауытқуын анықтау;
6. Мониторинг нәтижелерін ескере отырып, агенттік қызметінің стратегиясын түзету бойынша ұсыныстар қалыптастыру;
7. Стратегиялық шешімдерді іске асыру кезінде агенттіктің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіру;
8. Агенттіктің стратегиялық жоспарлары мен даму бағдарламаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Экономикалық индикаторлар жүйесі;
2. Стратегияны іске асырудың әртүрлі кезеңдерінің мақсаттарын сипаттайтын көрсеткіштер;
3. Агенттік қызметіндегі күшті және әлсіз жақтары;
4. Қиын бақыланатын сыртқы факторлар
5. Агенттік қызметінің тиімділігін стратегиялық талдау және бағалау әдістері;
6. Агенттік қызметінің стратегиясын іске асыруды мониторингілеу және бақылау қағидаттары;
7. Тәуекелдерді анықтау және стратегиялық мақсаттарға қол жеткізуге ішкі және сыртқы факторлардың әсерін бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Агенттік қызметінің саясаты мен стратегиясын, оларды іске асыру тетігін әзірлеуді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Агенттік қызметінің саясатын, стратегиясын айқындау, дамудың стратегиялық мақсаттарын қою;
2. Көлік және көлік-экспедициялық қызметтер нарығының даму үрдістерін анықтау, болжау және талдау;

3. Выявлять основных конкурентов и условия конкуренции на рынке;
4. Применять методы и инструменты стратегического анализа операционной деятельности;
5. Формулировать задачи агентства в области операционной деятельности;
6. Составлять план реализации в соответствии с целями агентства;
7. Осуществлять мониторинг реализации стратегии агентства.
Знания:
1. Основ стратегического менеджмента, маркетинга, организации производства, современных бизнес-технологий, финансового управления;
2. Структуры, порядка функционирования, целей и задач ведущих компаний, осуществляющих свою деятельность на рынке транспортно-экспедиционных услуг;
3. Стратегических, целевых программ, нормативных правовых актов, касающихся транспортировки;
4. Тенденций развития транспортной и транспортно-экспедиционной деятельности;
5. Порядка разработки стратегий, бизнес- планов, договоров, соглашений, контрактов;
6. Способов, приемов и методов оптимизации транспортных схем доставки грузов;
7. Основ внешнеэкономической деятельности (Международные конвенции по транспортному праву, основы таможенного законодательства).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Аналитическое мышление
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Способность уверенно выражать собственное мнение
Умение принимать решения, в том числе в условиях ограниченности во времени и недостатка информации
Знание английского языка на уровне, достаточном для ведения переговоров и деловой переписки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
1210-0-028 Директор (начальник, управляющий) предприятия
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
18. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Исполнитель:
Өзбеков С.Қ., +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
19. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Руководитель проекта:
Өзбеков С.Қ.
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Номер телефона: +7 (717) 298 33 02.
20. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 3, 19 августа 2025 год.
21. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 09 января 2026 год.
22. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
23. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 год.
24. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2028 год.
Приложение 8 к приказу
Профессиональный стандарт: "Складирование и хранение грузов"
Глава 1. Общие положения

3. Нарықтағы негізгі бәсекелестер мен бәсекелестік шарттарын анықтау;
4. Операциялық қызметті стратегиялық талдау әдістері мен құралдарын қолдану;
5. Агенттіктің операциялық қызмет саласындағы міндеттерін тұжырымдау;
6. Агенттіктің мақсаттарына сәйкес іске асыру жоспарын жасау;
7. Агенттіктің стратегиясын іске асыру мониторингін жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, өндірісті ұйымдастыру, заманауи бизнес-технологиялар, қаржылық басқару негіздері;
2. Көлік-экспедициялық қызметтер нарығында өз қызметін жүзеге асыратын жетекші компаниялардың құрылымдары, жұмыс істеу тәртібі, мақсаттары мен міндеттері;
3. Тасымалдауға қатысты стратегиялық, нысаналы бағдарламалар, нормативтік құқықтық актілер;
4. Көлік және көлік-экспедициялық қызметтің даму үрдістері;
5. Стратегияларды, бизнес - жоспарларды, шарттарды, келісімдерді, келісімшарттарды әзірлеу тәртібі;
6. Жүктерді жеткізудің көлік схемаларын оңтайландыру тәсілдері, тәсілдері мен әдістері;
7. Сыртқы экономикалық қызмет негіздері (Көлік құқығы жөніндегі халықаралық конвенциялар, кеден заңнамасының негіздері).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Аналитикалық ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Өз пікірін сенімді түрде жеткізе білу
Шешім қабылдай білу, оның ішінде уақыт шектеулі және ақпараттың жетіспеушілігі жағдайында
Ағылшын тілін келіссөздер мен іскерлік хат алмасуға жеткілікті деңгейде білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
1210-0-028 Кәсіпорынның директоры (бастығы, басқарушысы)
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
18. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы:
С.Қ. Өзбеков, +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
19. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі.
Жоба жетекшісі:
С.Қ. Өзбеков
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Телефон нөмірі: +7 (717) 298 33 02.
20. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 3, 2025 жылғы 19 тамыз.
21. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2026 жылғы 9 қаңтар.
22. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
23. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2-нұсқа, 2025 жыл.
24. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 31 желтоқсан.
Бұйрығына 8-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Сақтау және жүктерді сақтау"
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Складирование и хранение грузов" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и "Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов", утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33401), устанавливают требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) строповка – технологическая операция, выполняемая в процессе подъема и перемещения груза с целью соединения груза с подъемным устройством с помощью стропа, канатов, цепей, крюков или других такелажных приспособлений;
2) багаж – вещи пассажиров, перевозимые вместе с ними в процессе транспортировки, как сопровождаемые, так и несопровождаемые, в соответствии с правилами перевозки пассажиров и багажа;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) оператор вагонов (контейнеров) - лицо, владеющее вагонами (контейнерами) на праве собственности или иных законных основаниях, участвующее на основе договора с перевозчиком в перевозочном процессе путем оказания услуг оператора вагонов (контейнеров) и указанное в перевозочных документах;
5) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
6) груз – имущество, в том числе порожний собственный вагон (контейнер), принятое к перевозке с оформлением договора перевозки;
7) подъемно-транспортные машины – устройства, предназначенные для перемещения грузов в вертикальной, горизонтальной и наклонной плоскостях на ограниченные расстояния в пределах складов, предприятий, строительных площадок;
8) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
9) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
10) профессиональный стандарт (далее – профессиональный стандарт) – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;

1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Сақтау және жүктерді сақтау" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі №377 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33401 болып тіркелген) бекітілген Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларын бекіту туралы сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқыту бағдарламаларын қалыптастыруға, қызметкерлер мен білім беру ұйымдары түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға, сондай-ақ ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) арқандап байлау – арқандардың, шынжырлардың, ілгектердің немесе басқа да такелаждық құрылғылардың көмегімен жүкті көтергіш құрылғымен қосу мақсатында жүкті көтеру және орнын ауыстыру процесінде орындалатын технологиялық операция;
2) багаж – жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларына сәйкес жолаушыларды тасымалдау процесінде олармен бірге тасымалданатын, алып жүретін де, алып жүрмейтін де заттар;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) вагондар (контейнерлер) операторы – вагондарды (контейнерлердi) меншiк құқығымен немесе өзге де заңды негiздерде иеленушi және (немесе) тасымалдаушымен жасалған шарт негiзiнде вагондар (контейнерлер) операторы қызметін көрсету жолымен тасымалдау процесiне қатысатын және тасымалдау құжаттарында көрсетiлген тұлға;
5) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
6) жүк – тауарларды, халық тұтынатын тауарларды, материалдарды, жабдықтарды қамтитын, тасымалдауға, сақтауға немесе қоймада қайта өңдеуге жататын материалдық объект;
7) жүк көтергіш-тасымалдау машиналары – қоймалар, кәсіпорындар, құрылыс алаңдары шегінде жүктерді тік, көлденең және көлбеу жазықтықта шектеулі қашықтыққа жылжытуға арналған құрылғылар;
8) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
9) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
10) кәсіптік стандарт (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;

11) транспортное средство – устройство, предназначенное для перевозки по дорогам людей, грузов или оборудования, установленного на нем;
12) тара – упаковочные средства (контейнеры, ящики, коробки, поддоны), предназначенные для размещения, защиты и транспортировки груза;
13) склад – специализированный объект (помещение или площадка), предназначенный для хранения грузов, материальных ценностей и тары до момента их обработки, переработки или транспортировки;
14) ручная кладь – личные вещи пассажира, перевозимые им без сдачи в багажное отделение и предназначенные для размещения в салоне транспортного средства;
15) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
16) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
17) перевозчик – лицо, осуществляющее деятельность по перевозке грузов или пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений и указанное в перевозочных документах, владеющее на праве собственности или на ином законном основании подвижным составом, включая тяговые транспортные средства;
18) товарно-материальные ценности – материальные объекты и предметы, обладающие имущественной и/или коммерческой ценностью (товары, изделия, материалы), находящиеся на складах и учете предприятий;
19) технические условия – нормативный документ, устанавливающий требования к качеству, параметрам, испытаниям, маркировке, упаковке и другим характеристикам продукции или процесса, применяемый в РК в рамках технического регулирования;
20) погрузочно-разгрузочные работы – технологический комплекс мероприятий по перемещению грузов с транспортного средства на склад или со склада на транспорт, включая их подъем, укладку, строповку и другие операции как механизированным способом, так и вручную, при соблюдении требований безопасности.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) ТиПО – техническое и профессиональное образование;
5) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Складирование и хранение грузов.
5. Код профессионального стандарта: H138.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование:
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;

11) көлік құралы – адамдарды, жүктерді немесе өзіне орнатылған жабдықтарды жолдармен тасымалдауға арналған құрылғы;
12) қаптама – жүкті орналастыруға, қорғауға және тасымалдауға арналған орау құралдары (контейнерлер, жәшіктер, қораптар, поддондар);
13) қойма – жүктерді, материалдық құндылықтарды және ыдыстарды өңдеу, қайта өңдеу немесе тасымалдау сәтіне дейін сақтауға арналған мамандандырылған объект (үй-жай немесе алаң);
14) қол жүгі – жолаушының багаж бөлімшесіне тапсырусыз өзімен бірге алып жүретін жеке заттары, көлік құралының салонында орналастыруға арналған;
15) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
16) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
17) тасымалдаушы – жүктерді немесе жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, почта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және тасымалдау құжаттарында көрсетілген, тартқыш көлік құралдарын қоса алғанда, меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде жылжымалы құрамды иеленетін тұлға;
18) тауарлық-материалдық құндылықтар – мүліктік және/немесе коммерциялық құндылығы бар (тауарлар, бұйымдар, материалдар) қоймалардағы және кәсіпорындардың есебіндегі материалдық объектілер мен заттар;
19) техникалық шарттар – техникалық реттеу шеңберінде Қазақстан Республикасында қолданылатын өнімнің немесе процестің сапасына, параметрлеріне, сынақтарына, таңбалануына, буып-түюіне және басқа да сипаттамаларына қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құжат;
20) тиеу-түсіру жұмыстары – қауіпсіздік талаптары сақталған кезде жүктерді көтеруді, төсеуді, арқандап байлауды және басқа да операцияларды механикаландырылған тәсілмен де, қолмен де қоса алғанда, көлік құралынан қоймаға немесе қоймадан көлікке ауыстыру жөніндегі іс-шаралардың технологиялық кешені.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшы, маман және басқа да лауазымдардың біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
4) ТЖКБ – техникалық және кәсіби білім;
5) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Сақтау және жүктерді сақтау.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H138.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау:
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;

52.1 Складирование и хранение грузов;
52.10 Складирование и хранение грузов;
52.10.1 Складирование и хранение зерна.
H Транспорт и складирование:
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.1 Складирование и хранение грузов;
52.10 Складирование и хранение грузов;
52.10.2 Складирование и хранение непродовольственных товаров, кроме зерна и нефти.
H Транспорт и складирование.
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.1 Складирование и хранение грузов;
52.10 Складирование и хранение грузов;
52.10.3 Складирование и хранение продовольственных товаров, кроме овощей и фруктов.
H Транспорт и складирование:
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.1 Складирование и хранение грузов;
52.10 Складирование и хранение грузов;
52.10.5 Складирование и хранение овощей и фруктов.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Складирование и хранение грузов" устанавливает требования к деятельности рабочих и специалистов, занятым в организации и осуществлении складирования и хранения товаров.
8. Перечень карточек профессий:
1) Оператор механизированных и автоматизированных складов - 3 уровень ОРК;
2) Водитель погрузчика - 3 уровень ОРК;
3) Начальник смены - 5 уровень ОРК;
4) Грузчик - 2 уровень ОРК;
5) Начальник склада - 6 уровень ОРК;
6) Заведующий складом - 4 уровень ОРК;
7) Кладовщик - 3 уровень ОРК;
8) Водитель электротележки (электроштаблера) - 3 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Оператор механизированных и автоматизированных складов":
Код группы:
8343-9
Код наименования занятия:
8343-9-037
Наименование профессии:
Оператор механизированных и автоматизированных складов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 268. Оператор механизированных и автоматизированных складов, 2 разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.

52.1 Жүктерді қоймаға қою және сақтау;
52.10 Жүктерді қоймаға қою және сақтау;
52.10.1 Астықты қоймаға қою және сақтау.
H Көлік және қоймалау:
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.1 Жүктерді қоймаға қою және сақтау;
52.10 Жүктерді қоймаға қою және сақтау;
52.10.2 Астық және мұнайдан басқа, азық-түлік емес тауарларды қоймаға қою және сақтау.
H Көлік және қоймалау:
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.1 Жүктерді қоймаға қою және сақтау;
52.10 Жүктерді қоймаға қою және сақтау;
52.10.3 Жеміс пен жидектен басқа азық-түлік тауарларын қоймаға қою және сақтау.
H Көлік және қоймалау:
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.1 Жүктерді қоймаға қою және сақтау;
52.10 Жүктерді қоймаға қою және сақтау;
52.10.5 Жемістерді және жидектерді қоймаға қою және сақтау.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Сақтау және жүктерді сақтау" кәсіби стандарты тауарларды сақтау мен сақтауды ұйымдастыру мен жүзеге асырумен айналысатын жұмысшылар мен мамандардың қызметіне қойылатын талаптарды белгілейді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Механикаландырылған және автоматтандырылған қоймалар операторы – 3 СБШ-нің деңгейі;
2) Жүк тиеуші жүргізушісі – 3 СБШ-нің деңгейі;
3) Кезек бастығы – 5 СБШ-нің деңгейі;
4) Тиеуші – 2 СБШ-нің деңгейі;
5) Қойма бастығы – 6 СБШ-нің деңгейі;
6) Қойма меңгерушісі – 4 СБШ-нің деңгейі;
7) Қоймашы – 3 СБШ-нің деңгейі;
8) Электротележка (электроштаблер) жүргізушісі – 3 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптер карточкасы "Механикаландырылған және автоматтандырылған қоймалар операторы":
Топтың коды:
8343-9
Қызмет атауының коды:
8343-9-037
Кәсіптің атауы:
Механикаландырылған және автоматтандырылған қоймалар операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
268-параграф. Механикаландырылған және автоматтандырылған қоймалардың операторы, 2-разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.

Параграф 269. Оператор механизированных и автоматизированных складов, 3 разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 270. Оператор механизированных и автоматизированных складов, 4 разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 271. Оператор механизированных и автоматизированных складов, 5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Техническая и профессиональное образование или общее среднее образование и профессиональная подготовка по установленной программе, без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
8343-9-037 - Оператор механизированных и автоматизированных складов
Основная цель деятельности:
Организация и проведение работ по приему, внутрискладскому распределению, хранению и отгрузке грузов с использованием кранов и специальной техники различной грузоподъемности во внутрискладских помещениях, на складах, базах, участках комплектования и упаковки
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка складов и оборудования к приему грузов;
2. Обеспечение выполнения погрузо-разгрузочных работ, транспортировки и внутрискладской переработки грузов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка складов и оборудования к приему грузов
Навык 1:
Обслуживание текущих подьемно-транспортных механизмов и приспособлений
Умения:
2-й разряд
1. Осуществлять внешний осмотр подъемно-транспортных механизмов и приспособлений перед началом работы;
2. Подготавливать к работе конвейеры, тележки, электротали, лебедки и иные простые механизмы;
3. Проверять исправность канатов, цепей, крюков и захватов;

269-параграф. Механикаландырылған және автоматтандырылған қоймалардың операторы, 3-разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
270-параграф. Механикаландырылған және автоматтандырылған қоймалардың операторы 4-разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
271-параграф. Механикаландырылған және автоматтандырылған қоймалардың операторы, 5-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Белгіленген бағдарлама бойынша техникалық және кәсіптік білім немесе жалпы орта білім және кәсіптік даярлық, жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8343-9-037 – Механикаландырылған және автоматтандырылған қоймалар операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қоймаішілік үй-жайларда, қоймаларда, базаларда, жинақтау және буып-түю учаскелерінде әртүрлі жүк көтергіштігі бар крандар мен арнайы техниканы пайдалана отырып, жүктерді қабылдау, қоймаішілік бөлу, сақтау және тиеп-жөнелту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қоймалар мен жабдықтарды жүктерді қабылдауға дайындау;
2. Жүктерді тиеу-түсіру жұмыстарын, тасымалдауды және қоймаішілік өңдеуді орындауды қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Қоймалар мен жабдықтарды жүктерді қабылдауға дайындау
1-дағды:
Көтергіш-көліктік тетіктермен құрылғыларға ағымдағы қызмет көрсету
Машықтар:
2-разряд
1. Жұмыс басталар алдында көтергіш-көліктік тетіктермен құрылғыларды сыртқы тексеруді жүзеге асыру;
2. Конвейерлерді, арбаларды, электротальдарды, жүкшығырларды және басқа да қарапайым тетіктерді жұмысқа дайындау;
3. Арқандардың, шынжырлардың, ілгектердің және ұстағыштардың жарамдылығын тексеру;

4. Выполнять очистку механизмов и приспособлений от загрязнений и остатков грузов;
5. Производить смазку простых узлов и механизмов в установленном объеме;
6. Сообщать о выявленных неисправностях оператору более высокой квалификации или руководителю;
7. Соблюдать требования охраны труда при обслуживании механизмов.
3-й разряд
1. Обслуживать мостовые, козловые и переносные краны установленной грузоподъемности;
2. Проверять работоспособность погрузчиков и грузозахватных приспособлений перед началом смены;
3. Выполнять текущее обслуживание механизмов в соответствии с инструкциями по эксплуатации;
4. Определять износ узлов и деталей подъемно-транспортных механизмов;
5. Производить замену и регулировку простых съемных элементов и приспособлений;
6. Обеспечивать исправность и безопасное состояние такелажных средств;
7. Оформлять сообщения о неисправностях оборудования.
4-й разряд
1. Обслуживать подъемно-транспортные механизмы повышенной грузоподъемности и сложности;
2. Проверять и подготавливать к работе системы автоматики и пульты управления;
3. Осуществлять контроль работы механизмов в процессе эксплуатации;
4. Выявлять и устранять простые неисправности в работе автоматизированных систем;
5. Подготавливать конвейерные и штабелеобразующие механизмы к работе;
6. Обеспечивать исправность защитных устройств и блокировок;
7. Соблюдать специальные меры безопасности при обслуживании механизмов повышенной опасности.
5-й разряд
1. Организовывать и контролировать текущее обслуживание подъемно-транспортного оборудования склада;
2. Выполнять подналадку систем автоматики и контрольно-измерительных приборов;
3. Анализировать техническое состояние оборудования и принимать решения о его готовности к эксплуатации;
4. Обеспечивать согласованную работу автоматизированных складских комплексов;
5. Руководить персоналом при обслуживании и подготовке оборудования;
6. Контролировать соблюдение регламентов технического обслуживания;
7. Принимать меры по предупреждению аварий и простоев оборудования.
Знания:
2-й разряд
1. Назначение и основные виды подъемно-транспортных механизмов и приспособлений;
2. Порядок подготовки механизмов к работе;
3. Основные признаки неисправностей канатов, цепей и грузозахватных устройств;
4. Правила безопасной эксплуатации простых подъемных механизмов;
5. Назначение смазочных материалов и порядок их применения;
6. Условные сигналы при работе с подъемно-транспортными механизмами;
7. Требования охраны труда при обслуживании складского оборудования.
3-й разряд
1. Устройство и принцип работы обслуживаемых подъемно-транспортных механизмов;

4. Тетіктермен құрылғыларды ластанудан және жүктердің қалдықтарынан тазартуды орындау;
5. Қарапайым тораптар мен тетіктерді белгіленген көлемде майлауды жүргізу;
6. Анықталған ақаулар туралы біліктілігі жоғары операторға немесе басшыға хабарлау;
7. Тетіктерге қызмет көрсету кезінде еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
3-разряд
1. Белгіленген жүк көтергіштігі бар көпір, ешкі және портативті крандарға қызмет көрсету;
2. Ауысым басталар алдында тиегіштер мен жүк қармайтын құрылғылардың жұмысқа қабілеттілігін тексеру;
3. Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес тетіктерге ағымдағы қызмет көрсетуді орындау;
4. Көтеру-тасымалдау тетіктерінің тораптары мен бөлшектерінің тозуын анықтау;
5. Қарапайым алынбалы элементтер мен құрылғыларды ауыстыру және реттеу;
6. Такелаж құралдарының жарамдылығы мен қауіпсіз жай-күйін қамтамасыз ету;
7. Жабдықтың ақаулары туралы хабарламаларды ресімдеу.
4-разряд
1. Жүк көтергіштігі мен күрделілігі жоғары көтергіш-көлік тетіктеріне қызмет көрсету;
2. Автоматика жүйелері мен басқару пульттерін тексеру және жұмысқа дайындау;
3. Пайдалану процесінде тетіктердің жұмысын бақылауды жүзеге асыру;
4. Автоматтандырылған жүйелердің жұмысындағы қарапайым ақауларды анықтау және жою;
5. Конвейер және жинақтау тетіктерін жұмысқа дайындау;
6. Қорғаныс құрылғылары мен құлыптардың жарамдылығын қамтамасыз ету;
7. Қауіптілігі жоғары тетіктерге қызмет көрсету кезінде арнайы қауіпсіздік шараларын сақтау.
5-разряд
1. Қойманың көтергіш-көлік жабдықтарына ағымдағы қызмет көрсетуді ұйымдастыру және бақылау;
2. Автоматика жүйелері мен бақылау-өлшеу аспаптарын баптауды орындау;
3. Жабдықтың техникалық жағдайын талдау және оның пайдалануға дайындығы туралы шешім қабылдау;
4. Автоматтандырылған қойма кешендерінің келісілген жұмысын қамтамасыз ету;
5. Жабдыққа қызмет көрсету және дайындау кезінде персоналды басқару;
6. Техникалық қызмет көрсету регламенттерінің сақталуын бақылау;
7. Авариялар мен жабдықтардың тоқтап қалуының алдын алу жөнінде шаралар қабылдау.
Білімдер:
2-разряд
1. Көтеру-тасымалдау тетіктермен құрылғыларының мақсаты мен негізгі түрлері;
2. Тетіктерді жұмысқа дайындау тәртібі;
3. Арқандардың, шынжырлардың және жүк түсіру құрылғыларының ақауларының негізгі белгілері;
4. Қарапайым көтеру тетіктерін қауіпсіз пайдалану ережелері;
5. Майлау материалдарының мақсаты және оларды қолдану тәртібі;
6. Көтеру-тасымалдау тетіктерімен жұмыс істеу кезіндегі шартты сигналдар;
7. Қойма жабдықтарына қызмет көрсету кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
3-разряд
1. Қызмет көрсетілетін көтергіш-көлік тетіктерінің құрылысы және жұмыс принципі;

2. Регламент текущего обслуживания и осмотра оборудования;
3. Порядок эксплуатации кранов, погрузчиков и грузозахватных приспособлений;
4. Основные причины отказов и неисправностей механизмов;
5. Требования к техническому состоянию такелажных средств;
6. Правила безопасной работы при обслуживании механизмов;
7. Порядок оформления дефектных ведомостей.
4-й разряд
1. Устройство сложных подъемно-транспортных механизмов и машин;
2. Принципы работы систем автоматики и дистанционного управления;
3. Регламент технического обслуживания автоматизированного оборудования;
4. Требования безопасности при эксплуатации тяжелых и опасных механизмов;
5. Способы диагностики неисправностей оборудования;
6. Нормы износа основных узлов и механизмов;
7. Правила допуска оборудования к эксплуатации.
5-й разряд
1. Устройство, схемы и характеристики подъемно-транспортного оборудования склада;
2. Принципы функционирования автоматизированных систем управления;
3. Методы диагностики и подналадки оборудования;
4. Требования к техническому состоянию оборудования и механизмов;
5. Порядок организации и учета технического обслуживания;
6. Нормативные требования безопасности эксплуатации оборудования;
7. Методы обеспечения надежной и бесперебойной работы складских механизмов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление подготовки складов и оборудования к приему грузов
Умения:
2-й разряд
1. Подготавливать складские помещения и площадки к приему грузов по указанию оператора более высокой квалификации;
2. Очищать и освобождать зоны приема и размещения грузов от посторонних предметов;
3. Проверять наличие и внешнее состояние тары, поддонов и упаковочных материалов;
4. Подготавливать простые подъемно-транспортные механизмы и приспособления к работе;
5. Расставлять тару, поддоны и инвентарь для последующей укладки грузов;
6. Обеспечивать готовность маркировочных средств перед приемом грузов;
7. Соблюдать требования охраны труда и пожарной безопасности при подготовке складов.
3-й разряд
1. Подготавливать складские помещения и зоны хранения к приему различных грузов;
2. Проверять исправность кранов, погрузчиков и грузозахватных приспособлений перед началом работы;
3. Определять готовность стеллажей и мест хранения в соответствии с номенклатурой грузов;
4. Подготавливать оборудование для приема жидких и сыпучих грузов;
5. Обеспечивать правильное размещение тары и контейнеров в зоне приема;
6. Выявлять неисправности оборудования и сообщать о них руководству;

2. Жабдыққа ағымдағы қызмет көрсету және тексеру регламенті;
3. Крандарды, тиегіштерді және жүк қармау құрылғыларын пайдалану тәртібі;
4. Тетіктердің істен шығуы мен ақауларының негізгі себептері;
5. Такелаж құралдарының техникалық жай-күйіне қойылатын талаптар;
6. Тетіктерге қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіз жұмыс ережелері;
7. Ақаулы ведомостарды ресімдеу тәртібі.
4-разряд
1. Күрделі көтеру-тасымалдау тетіктермен машиналарының құрылысы;
2. Автоматика және қашықтан басқару жүйелерінің жұмыс принциптері;
3. Автоматтандырылған жабдыққа техникалық қызмет көрсету регламенті;
4. Ауыр және қауіпті тетіктерді пайдалану кезіндегі қауіпсіздік талаптары;
5. Жабдықтың ақауларын диагностикалау әдістері;
6. Негізгі тораптар мен тетіктердің тозу нормалары;
7. Жабдықты пайдалануға рұқсат беру ережесі.
5-разряд
1. Қойманың көтеру-тасымалдау жабдығының құрылымы, схемалары және сипаттамалары;
2. Автоматтандырылған басқару жүйелерінің жұмыс істеу принциптері;
3. Жабдықты диагностикалау және баптау әдістері;
4. Жабдықтар мен тетіктердің техникалық жай-күйіне қойылатын талаптар;
5. Техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және есепке алу тәртібі;
6. Жабдықты пайдалану қауіпсіздігінің нормативтік талаптары;
7. Қойма тетіктерінің сенімді және үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Қоймалар мен жабдықтарды жүктерді қабылдауға дайындауды жүзеге асыру
Машықтар:
2-разряд
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың нұсқауы бойынша жүктерді қабылдауға қойма үй жайлары мен алаңдарды дайындау;
2. Жүктерді қабылдау және орналастыру аймақтарын бөгде заттардан тазарту және босату;
3. Ыдыстардың, паллеттердің және орау материалдарының болуын және сыртқы жай-күйін тексеру;
4. Қарапайым көтеру-тасымалдау тетіктермен жұмысқа бейімделулерді дайындау;
5. Жүктерді кейіннен төсеу үшін ыдыстарды, поддондарды және мүкәммалды орналастыру;
6. Жүктерді қабылдау алдында таңбалау құралдарының дайындығын қамтамасыз ету;
7. Қоймаларды дайындау кезінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
3-разряд
1. Қойма үй-жайлары мен сақтау аймақтарын әртүрлі жүктерді қабылдауға дайындау;
2. Жұмыс басталар алдында крандардың, тиегіштердің және жүк қармайтын құрылғылардың жарамдылығын тексеру;
3. Жүктер номенклатурасына сәйкес сөрелер мен сақтау орындарының дайындығын анықтау;
4. Сұйық және сусымалы жүктерді қабылдауға арналған жабдықты дайындау;
5. Контейнерлер мен контейнерлерді қабылдау аймағында дұрыс орналастыруды қамтамасыз ету;
6. Жабдықтың ақауларын анықтаңыз және олар туралы басшылыққа хабарлаңыз;

7. Соблюдать технологические и безопасные условия подготовки складов.
4-й разряд
1. Подготавливать складские комплексы и автоматизированные зоны к приему тяжелых и крупногабаритных грузов;
2. Проверять работоспособность автоматизированных систем, пультов управления и механизмов;
3. Обеспечивать готовность складов к приему опасных, токсичных и сыпучих грузов;
4. Организовывать размещение оборудования и транспортных средств в зоне приема грузов;
5. Контролировать соответствие складских условий требованиям к хранению грузов;
6. Подготавливать конвейеры и штабелеобразующие механизмы к работе;
7. Обеспечивать соблюдение специальных требований безопасности при подготовке складов.
5-й разряд
1. Организовывать комплексную подготовку складов и оборудования к приему грузов в автоматическом режиме;
2. Настраивать и подготавливать системы автоматики и контрольно-измерительные приборы;
3. Контролировать готовность складской инфраструктуры к приему грузов по техническим требованиям;
4. Координировать действия персонала при подготовке складов к приему грузов;
5. Обеспечивать равномерное и рациональное использование складских площадей;
6. Осуществлять контроль соответствия принимаемых грузов установленным требованиям;
7. Принимать меры по предупреждению простоев и аварий при приеме грузов.
Знания:
2-й разряд
1. Назначение складских помещений и зон приема грузов;
2. Порядок подготовки складов и оборудования к приему грузов;
3. Основные виды тары, упаковки и поддонов;
4. Правила безопасного использования простых подъемно-транспортных механизмов;
5. Требования к размещению и штабелированию грузов;
6. Условную сигнализацию при погрузочно-разгрузочных работах;
7. Основные требования охраны труда при выполнении складских работ.
3-й разряд
1. Устройство и порядок эксплуатации обслуживаемых подъемных механизмов;
2. Технологический процесс приема и внутрискладской переработки грузов;
3. Требования к подготовке складов под различные виды грузов;
4. Порядок пользования такелажными средствами;
5. Основные физико-химические свойства принимаемых продуктов;
6. Правила загрузки и размещения грузов на стеллажах;
7. Требования охраны труда и промышленной безопасности.
4-й разряд
1. Устройство и принцип работы обслуживаемых кранов, погрузчиков и разгрузочных машин;
2. Порядок эксплуатации систем автоматики и дистанционного управления;
3. Способы подготовки складов к приему тяжелых и опасных грузов;
4. Требования к обращению с токсичными и пожароопасными веществами;
5. Технические условия размещения грузов на стеллажах;

7. Қоймаларды дайындаудың технологиялық және қауіпсіз шарттарын сақтау.
4-разряд
1. Қойма кешендері мен автоматтандырылған аймақтарды ауыр және ірі габаритті жүктерді қабылдауға дайындау;
2. Автоматтандырылған жүйелердің, басқару пульттерінің және тетіктердің жұмысын тексеру;
3. Қоймалардың қауіпті, улы және сусымалы жүктерді қабылдауға дайындығын қамтамасыз ету;
4. Жүктерді қабылдау аймағында жабдықтар мен көлік құралдарын орналастыруды ұйымдастыру;
5. Қойма шарттарының жүктерді сақтауға қойылатын талаптарға сәйкестігін бақылау;
6. Конвейерлер мен жинақтау тетіктерін жұмысқа дайындау;
7. Қоймаларды дайындау кезінде арнайы қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
5-разряд
1. Қоймалар мен жабдықтарды жүктерді автоматты режимде қабылдауға кешенді дайындауды ұйымдастыру;
2. Автоматика жүйелері мен бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және дайындау;
3. Қойма инфрақұрылымының техникалық талаптар бойынша жүктерді қабылдауға дайындығын бақылау;
4. Қоймаларды жүктерді қабылдауға дайындау кезінде персоналдың іс қимылын үйлестіру;
5. Қойма алаңдарын біркелкі және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету;
6. Қабылданатын жүктердің белгіленген талаптарға сәйкестігін бақылауды жүзеге асыру;
7. Жүктерді қабылдау кезінде тоқтап қалудың және авариялардың алдын алу жөнінде шаралар қабылдау.
Білімдер:
2-разряд
1. Қойма үй-жайлары мен жүктерді қабылдау аймақтарының мақсаты;
2. Қоймалар мен жабдықтарды жүктерді қабылдауға дайындау тәртібі;
3. Контейнерлердің, қаптамалардың және паллеттердің негізгі түрлері;
4. Қарапайым көтеру-тасымалдау тетіктерін қауіпсіз пайдалану қағидалары;
5. Жүктерді орналастыруға және жинақтауға қойылатын талаптар;
6. Тиеу-түсіру жұмыстары кезіндегі шартты дабыл беру;
7. Қойма жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғаудың негізгі талаптары.
3-разряд
1. Қызмет көрсетілетін көтергіш тетіктердің құрылысы мен пайдалану тәртібі;
2. Жүктерді қабылдаудың және қоймаішілік өңдеудің технологиялық процесі;
3. Жүктердің әртүрлі түрлеріне қоймаларды дайындауға қойылатын талаптар;
4. Такелаж құралдарын пайдалану тәртібі;
5. Қабылданатын өнімдердің негізгі физика-химиялық қасиеттері;
6. Жүктерді стеллаждарға тиеу және орналастыру ережесі;
7. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
4-разряд
1. Қызмет көрсетілетін крандардың, тиегіштер мен түсіру машиналарының құрылымы мен жұмыс принципі;
2. Автоматика және қашықтан басқару жүйелерін пайдалану тәртібі;
3. Қоймаларды ауыр және қауіпті жүктерді қабылдауға дайындау тәсілдері;
4. Улы және өрт қауіпті заттармен жұмыс істеуге қойылатын талаптар;
5. Жүктерді стеллаждарға орналастырудың техникалық шарттары;

6. Способы определения массы и характеристик грузов по внешним признакам;
7. Нормы охраны труда при выполнении работ повышенной опасности.
5-й разряд
1. Устройство и схемы погрузочно-разгрузочного и складского оборудования;
2. Принципы работы автоматизированных систем управления складом;
3. Назначение, свойства и требования к принимаемым грузам;
4. Порядок организации приемки и размещения грузов на складе;
5. Требования к качеству и безопасности принимаемой продукции;
6. Методы подналадки и регулирования систем автоматики;
7. Правила организации безопасной работы персонала склада.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение выполнения погрузо-разгрузочных работ, транспортировки и внутрискладской переработки грузов
Навык 1:
Соблюдение расстановки груза согласно планировке помещения и поэтажности складирования
Умения:
2-й разряд
1. Размещать грузы на складе в соответствии с утвержденной планировкой помещений;
2. Укладывать грузы в штабели и на поддоны с соблюдением установленной поэтажности;
3. Ориентироваться в схеме складских помещений и зонах хранения;
4. Использовать разметку и указатели мест хранения при расстановке грузов;
5. Соблюдать требования устойчивости штабелей при размещении грузов;
6. Применять подъемно-транспортные механизмы при расстановке грузов по указанию старшего;
7. Соблюдать требования охраны труда при размещении грузов.
3-й разряд
1. Размещать грузы на складе в соответствии с планировкой и номенклатурой;
2. Определять допустимую поэтажность складирования с учетом массы и габаритов грузов;
3. Контролировать правильность размещения грузов на стеллажах и в штабелях;
4. Обеспечивать сохранность грузов при расстановке и хранении;
5. Использовать подъемно-транспортные механизмы для размещения грузов на разных уровнях;
6. Выявлять нарушения схем размещения и устранять их;
7. Обеспечивать свободные проходы и проезды на складе.
4-й разряд
1. Организовывать расстановку тяжелых и крупногабаритных грузов с учетом планировки склада;
2. Контролировать соблюдение допустимой нагрузки на стеллажи и складские конструкции;
3. Размещать грузы с применением кранов-штабелеров и иных сложных механизмов;
4. Обеспечивать безопасную поэтажность складирования при многоуровневом хранении;
5. Корректировать схемы размещения грузов при изменении производственных условий;
6. Контролировать соответствие фактической расстановки утвержденным схемам;
7. Обеспечивать соблюдение требований промышленной безопасности при размещении грузов.
5-й разряд

6. Сыртқы белгілері бойынша жүктердің массасы мен сипаттамаларын анықтау тәсілдері;
7. Қауіптілігі жоғары жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау нормалары.
5-разряд
1. Тиеу-түсіру және қойма жабдығының құрылымы мен схемалары;
2. Қойманы басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің жұмыс принциптері;
3. Қабылданатын жүктердің мақсаты, қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
4. Жүктерді қабылдауды және қоймаға орналастыруды ұйымдастыру тәртібі;
5. Қабылданатын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын талаптар;
6. Автоматика жүйелерін баптау және реттеу әдістері;
7. Қойма персоналының қауіпсіз жұмысын ұйымдастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жүктерді тиеу-түсіру жұмыстарын, тасымалдауды және қоймаішілік өңдеуді орындауды қамтамасыз ету
1-дағды:
Үй-жайдың орналасуына және қойманың қабаттылығына сәйкес жүкті орналастыруды сақтау
Машықтар:
2-разряд
1. Жүктерді үй-жайлардың бекітілген орналасуына сәйкес қоймаға орналастыру;
2. Белгіленген қабаттылықты сақтай отырып, жүктерді қатарларға және поддондарға салу;
3. Қойма бөлмелері мен сақтау аймақтарының схемасын басшылыққа алу;
4. Жүктерді орналастыру кезінде таңбалау мен сақтау орындарының көрсеткіштерін пайдалану;
5. Жүктерді орналастыру кезінде қатарлардың тұрақтылық талаптарын сақтау;
6. Жүктерді үлкендердің нұсқауы бойынша орналастыру кезінде көтеру-тасымалдау тетіктерін қолдану;
7. Жүктерді орналастыру кезінде еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
3-разряд
1. Жүктерді қоймаға орналасуы мен номенклатурасына сәйкес орналастыру;
2. Жүктердің массасы мен габариттерін ескере отырып, қойманың рұқсат етілген қабаттылығын анықтау;
3. Жүктердің сөрелерде және қатарларда дұрыс орналасуын бақылау;
4. Орналастыру және сақтау кезінде жүктердің сақталуын қамтамасыз ету;
5. Жүктерді әртүрлі деңгейлерде орналастыру үшін көтеру-тасымалдау тетіктерін пайдалану;
6. Орналастыру схемаларының бұзылуын анықтаңыз және оларды жойю;
7. Қоймада еркін өткелдер мен өткелдерді қамтамасыз ету.
4-разряд
1. Қойманың орналасуын ескере отырып, ауыр және ірі габаритті жүктерді орналастыруды ұйымдастыру;
2. Сөрелер мен қойма құрылымдарына рұқсат етілген жүктеменің сақталуын бақылау;
3. Кран-қатарлағыштарды және өзге де күрделі тетіктерді қолдана отырып жүктерді орналастыру;
4. Көп деңгейлі сақтау кезінде қойманың қауіпсіз қабаттылығын қамтамасыз ету;
5. Өндірістік жағдайлар өзгерген кезде жүктерді орналастыру схемаларын түзету;
6. Нақты орналасудың бекітілген схемаларға сәйкестігін бақылау;
7. Жүктерді орналастыру кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
5-разряд

1. Организовывать и контролировать расстановку грузов по всему складу в соответствии с планировкой и поэтажностью;
2. Обеспечивать оптимальное использование складских площадей и объемов;
3. Контролировать соблюдение технических требований к нагрузкам и размещению грузов;
4. Принимать решения по перераспределению грузов при изменении складских потоков;
5. Координировать действия персонала при размещении грузов;
6. Анализировать эффективность схем складирования и вносить предложения по их улучшению;
7. Обеспечивать соблюдение требований безопасности и сохранности грузов.
Знания:
2-й разряд
1. Планировку складских помещений и назначение зон хранения;
2. Порядок размещения грузов на складе;
3. Допустимую высоту и поэтажность складирования грузов;
4. Основные способы укладки и штабелирования грузов;
5. Требования к устойчивости и безопасности штабелей;
6. Условные обозначения и разметку складских мест;
7. Требования охраны труда при складировании грузов.
3-й разряд
1. Требования к планировке и организации складских помещений;
2. Порядок размещения грузов по номенклатуре и спецификации;
3. Нормы поэтажности и нагрузки на стеллажи и перекрытия;
4. Технологию укладки и размещения грузов с применением механизмов;
5. Правила эксплуатации стеллажного оборудования;
6. Требования пожарной безопасности при складировании;
7. Основы рационального использования складских площадей.
4-й разряд
1. Технические условия и требования к многоярусному складированию;
2. Допустимые нагрузки на стеллажи, перекрытия и складское оборудование;
3. Правила размещения тяжелых, негабаритных и опасных грузов;
4. Устройство и возможности стеллажных кранов-штабелеров;
5. Нормы охраны труда и промышленной безопасности;
6. Принципы рационального размещения грузов на складе;
7. Схемы складских потоков и зонирования.
5-й разряд
1. Планировочные решения складских комплексов и их функциональное назначение;
2. Требования к поэтажности и нагрузкам при складировании грузов;
3. Принципы логистики и оптимизации складских потоков;
4. Технические характеристики складского и стеллажного оборудования;
5. Требования к безопасному и рациональному использованию складских площадей;
6. Нормативные документы по складированию и хранению грузов;
7. Методы анализа и оптимизации схем размещения грузов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение и контроль производства погрузочно-разгрузочных работ, транспортировки и внутрискладской переработки грузов с применением подьемно-транспортных механизмов и приспособлений
Умения:
2-й разряд

1. Орналасуы мен қабаттылығына сәйкес бүкіл қойма бойынша жүктердің орналасуын ұйымдастыру және бақылау;
2. Қойма алаңдары мен көлемдерін оңтайлы пайдалануды қамтамасыз ету;
3. Жүктемелерге және жүктерді орналастыруға қойылатын техникалық талаптардың сақталуын бақылау;
4. Қойма ағындары өзгерген кезде жүктерді қайта бөлу бойынша шешімдер қабылдау;
5. Жүктерді орналастыру кезінде персоналдың әрекеттерін үйлестіру;
6. Қойма схемаларының тиімділігін талдау және оларды жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу;
7. Жүктердің қауіпсіздігі мен сақталу талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
2-разряд
1. Қойма үй-жайларының орналасуы және сақтау аймақтарының мақсаты;
2. Жүктерді қоймаға орналастыру тәртібі;
3. Жүктерді жинаудың рұқсат етілген биіктігі мен қабаттылығы;
4. Жүктерді төсеу мен жинақтаудың негізгі тәсілдері;
5. Қатарлардың тұрақтылығы мен қауіпсіздігіне қойылатын талаптар;
6. Қойма орындарын белгілеу және белгілеу;
7. Жүктерді сақтау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
3-разряд
1. Қойма үй-жайларын жоспарлауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар;
2. Номенклатура және ерекшелік бойынша жүктерді орналастыру тәртібі;
3. Стеллаждар мен жабындарға қабаттылық және жүктеме нормалары;
4. Тетіктерді қолдана отырып жүктерді төсеу және орналастыру технологиясы;
5. Сөре жабдығын пайдалану ережелері;
6. Қойма кезіндегі өрт қауіпсіздігі талаптары;
7. Қойма алаңдарын ұтымды пайдалану негіздері.
4-разряд
1. Көп деңгейлі қоймаға қойылатын техникалық шарттар мен талаптар;
2. Сөрелерге, едендерге және қойма жабдықтарына рұқсат етілген жүктемелер;
3. Ауыр, габаритті емес және қауіпті жүктерді орналастыру ережесі;
4. Стеллаждық кран-стекерлердің құрылғысы және мүмкіндіктері;
5. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік нормалары;
6. Қоймада жүктерді ұтымды орналастыру принциптері;
7. Қойма ағындары мен аймақтарға бөлу схемалары.
5-разряд
1. Қойма кешендерінің жоспарлау шешімдері және олардың функционалдық мақсаты;
2. Жүктерді сақтау кезіндегі қабаттылық пен жүктемелерге қойылатын талаптар;
3. Логистика және қойма ағындарын оңтайландыру принциптері;
4. Қойма және сөре жабдықтарының техникалық сипаттамалары;
5. Қойма алаңдарын қауіпсіз және ұтымды пайдалануға қойылатын талаптар;
6. Жүктерді сақтау және сақтау жөніндегі нормативтік құжаттар;
7. Жүктерді орналастыру схемаларын талдау және оңтайландыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүктерді тиеу-түсіру жұмыстарының, тасымалдау және қоймаішілік қайта өңдеудің өндірісін көтеру-көлік тетіктері мен құрылғыларын қолдана отырып жүргізу және бақылау
Машықтар:
2-разряд

1. Выполнять погрузо-разгрузочные работы с применением подъемно-транспортных механизмов по заданию оператора более высокой квалификации;
2. Осуществлять транспортировку и перемещение грузов внутри склада в установленном порядке;
3. Выполнять сортировку, укладку и штабелирование грузов с использованием механизмов и приспособлений;
4. Применять условные сигналы при совместной работе с машинистами и операторами механизмов;
5. Соблюдать технологическую последовательность внутрискладской переработки грузов;
6. Контролировать правильность размещения грузов в пределах своей рабочей зоны;
7. Соблюдать требования охраны труда и промышленной безопасности при выполнении работ.
3-й разряд
1. Вести погрузо-разгрузочные работы с применением обслуживаемых кранов, погрузчиков и приспособлений;
2. Контролировать правильность строповки, увязки и размещения грузов;
3. Обеспечивать безопасную и рациональную транспортировку грузов внутри склада;
4. Координировать действия участников погрузо-разгрузочных работ на своем участке;
5. Выявлять отклонения от установленной технологии и принимать меры по их устранению;
6. Обеспечивать сохранность грузов при внутрискладской переработке;
7. Осуществлять первичный контроль технического состояния используемого оборудования.
4-й разряд
1. Вести и контролировать погрузо-разгрузочные работы с применением кранов и погрузчиков повышенной грузоподъемности;
2. Управлять комплексами машин и механизмов внутрискладской переработки грузов;
3. Обеспечивать согласованную работу транспортных и складских механизмов;
4. Контролировать соблюдение технологических режимов переработки грузов;
5. Обеспечивать безопасность работ при обращении с тяжелыми, сыпучими и опасными грузами;
6. Оперативно устранять нарушения в ходе выполнения работ;
7. Взаимодействовать с производственными участками и службами склада.
5-й разряд
1. Организовывать и контролировать процесс погрузо-разгрузочных работ и внутрискладской переработки грузов в автоматическом режиме;
2. Обеспечивать выполнение производственных заданий в установленные сроки;
3. Координировать работу персонала, задействованного в погрузке, транспортировке и переработке грузов;
4. Контролировать соблюдение технических и качественных требований к грузам;
5. Анализировать эффективность применяемых подъемно-транспортных механизмов;
6. Принимать решения по предотвращению простоев и аварийных ситуаций;
7. Вести учет и отчетность по выполненным погрузо-разгрузочным работам.
Знания:
2-й разряд
1. Порядок выполнения погрузо-разгрузочных работ и внутрискладской переработки грузов;

1. Біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың тапсырмасы бойынша көтеру-көлік тетіктерін қолдана отырып, тиеу-түсіру жұмыстарын орындау;
2. Белгіленген тәртіппен қойма ішінде жүктерді тасымалдауды және орнын ауыстыруды жүзеге асыру;
3. Тетіктермен құрылғыларды қолдана отырып, жүктерді сұрыптау, төсеу және жинақтау;
4. Машинистермен және тетіктердің операторларымен бірлесіп жұмыс істеу кезінде шартты сигналдарды қолдану;
5. Жүктерді қоймаішілік өңдеудің технологиялық реттілігін сақтау;
6. Өз жұмыс аймағы шегінде жүктердің дұрыс орналасуын бақылау;
7. Жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау.
3-разряд
1. Қызмет көрсетілетін крандарды, тиегіштер мен құрылғыларды қолдана отырып, тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу;
2. Жүктерді тігу, байлау және орналастырудың дұрыстығын бақылау;
3. Қойма ішінде жүктерді қауіпсіз және ұтымды тасымалдауды қамтамасыз ету;
4. Өз учаскесінде тиеу-түсіру жұмыстарына қатысушылардың әрекеттерін үйлестіру;
5. Белгіленген технологиядан ауытқуларды анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау;
6. Қоймаішілік өңдеу кезінде жүктердің сақталуын қамтамасыз ету;
7. Пайдаланылатын жабдықтың техникалық жай-күйіне бастапқы бақылауды жүзеге асыру.
4-разряд
1. Жүк көтергіштігі жоғары крандар мен тиегіштерді қолдана отырып, тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу және бақылау;
2. Жүктерді қоймаішілік өңдеу машиналары мен тетіктерінің кешендерін басқару;
3. Көлік және қойма тетіктерінің келісілген жұмысын қамтамасыз ету;
4. Жүктерді қайта өңдеудің технологиялық режимдерінің сақталуын бақылау;
5. Ауыр, сусымалы және қауіпті жүктермен жұмыс істеу кезінде жұмыстардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
6. Жұмыстарды орындау барысында бұзушылықтарды жедел жою;
7. Өндірістік учаскелермен және қойма қызметтерімен өзара әрекеттесу.
5-разряд
1. Жүктерді тиеу-түсіру және қоймаішілік өңдеу процесін автоматты режимде ұйымдастыру және бақылау;
2. Өндірістік тапсырмалардың белгіленген мерзімде орындалуын қамтамасыз ету;
3. Жүктерді тиеуге, тасымалдауға және өңдеуге тартылған персоналдың жұмысын үйлестіру;
4. Жүктерге қойылатын техникалық және сапалық талаптардың сақталуын бақылау;
5. Қолданылатын көтеру-тасымалдау тетіктерінің тиімділігін талдау;
6. Тоқтап қалулар мен төтенше жағдайлардың алдын алу бойынша шешімдер қабылдау;
7. Орындалған тиеу-түсіру жұмыстары бойынша есеп пен есептілікті жүргізу.
Білімдер:
2-разряд
1. Жүктерді тиеу-түсіру жұмыстарын және қоймаішілік өңдеуді орындау тәртібі;

2. Назначение и правила применения подъемно-транспортных механизмов и приспособлений;
3. Условную сигнализацию при выполнении погрузо-разгрузочных работ;
4. Требования к укладке и штабелированию грузов;
5. Допустимые габариты и масса грузов при транспортировке;
6. Расположение складских помещений и рабочих зон;
7. Основные требования охраны труда при выполнении складских работ.
3-й разряд
1. Технологический процесс погрузо-разгрузочных работ и внутрискладской переработки грузов;
2. Устройство и правила эксплуатации обслуживаемых подъемно-транспортных механизмов;
3. Порядок строповки и использования такелажных средств;
4. Способы визуального определения массы и центра тяжести грузов;
5. Требования к безопасной транспортировке грузов;
6. Основы организации рабочих мест при погрузке и разгрузке;
7. Требования охраны труда и промышленной безопасности.
4-й разряд
1. Технология погрузо-разгрузочных и транспортных работ с применением сложных механизмов;
2. Устройство и принцип работы обслуживаемых кранов, погрузчиков и автоматизированных систем;
3. Требования к строповке и перемещению тяжелых грузов;
4. Правила работы с сыпучими, навалочными и опасными грузами;
5. Нормы и требования промышленной безопасности;
6. Способы определения массы и характеристик грузов;
7. Порядок взаимодействия складских и производственных подразделений.
5-й разряд
1. Схемы и устройство погрузочно-разгрузочного и складского оборудования;
2. Принципы работы автоматизированных систем управления складскими процессами;
3. Назначение и свойства обрабатываемых грузов;
4. Порядок планирования и организации погрузо-разгрузочных работ;
5. Требования к качеству и сохранности грузов;
6. Нормативные требования охраны труда и промышленной безопасности;
7. Методы контроля, учета и анализа складских операций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Осуществление проверки целостности упаковки, тары и комплектности грузов
Умения:
2-й разряд
1. Проводить визуальный осмотр упаковки и тары поступающих грузов;
2. Выявлять видимые повреждения упаковки, тары и пломб;
3. Проверять наличие маркировки и соответствие ее виду груза;
4. Сверять количество мест груза с сопроводительными указаниями;
5. Сообщать о выявленных несоответствиях оператору более высокой квалификации;
6. Обеспечивать сохранность грузов при выявлении повреждений;
7. Соблюдать требования охраны труда при проверке грузов.
3-й разряд
1. Проверять целостность упаковки и тары различных грузов;

2. Көтергіш-көліктік тетіктермен құрылғылардың мақсаты мен қолдану ережесі;
3. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде шартты дабыл беру;
4. Жүктерді төсеуге және жинақтауға қойылатын талаптар;
5. Тасымалдау кезінде жүктердің рұқсат етілген өлшемдері мен салмағы;
6. Қойма үй-жайлары мен жұмыс аймақтарының орналасуы;
7. Қойма жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғаудың негізгі талаптары.
3-разряд
1. Жүктерді тиеу-түсіру жұмыстарының және қоймаішілік өңдеудің технологиялық процесі;
2. Қызмет көрсетілетін көтергіш-көлік тетіктерінің құрылысы мен пайдалану қағидалары;
3. Такелаж құралдарын тігу және пайдалану тәртібі;
4. Жүктердің массасын және ауырлық центрін көзбен көру тәсілдері;
5. Жүктерді қауіпсіз тасымалдауға қойылатын талаптар;
6. Тиеу және түсіру кезінде жұмыс орындарын ұйымдастыру негіздері;
7. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
4-разряд
1. Күрделі тетіктерді қолдана отырып, тиеу-түсіру және көлік жұмыстарының технологиясы;
2. Қызмет көрсетілетін крандардың, тиегіштердің және автоматтандырылған жүйелердің құрылымы мен жұмыс принципі;
3. Ауыр жүктерді ілмектеуге және орнын ауыстыруға қойылатын талаптар;
4. Сусымалы, үйінді және қауіпті жүктермен жұмыс істеу ережесі;
5. Өнеркәсіптік қауіпсіздік нормалары мен талаптары;
6. Жүктердің массасы мен сипаттамаларын анықтау әдістері;
7. Қойма және өндірістік бөлімшелердің өзара іс-қимыл тәртібі.
5-разряд
1. Тиеу-түсіру және қойма жабдығының схемалары мен құрылғысы;
2. Қойма процестерін басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің жұмыс принциптері;
3. Өңделетін жүктердің мақсаты мен қасиеттері;
4. Тиеу-түсіру жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру тәртібі;
5. Жүктердің сапасы мен сақталуына қойылатын талаптар;
6. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздіктің нормативтік талаптары;
7. Қойма операцияларын бақылау, есепке алу және талдау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Қаптаманың, қаптаманың тұтастығын және жүктердің толықтығын тексеруді жүзеге асыру
Машықтар:
2-разряд
1. Келіп түсетін жүктердің қаптамасы мен ыдыстарын көзбен шолып тексеру;
2. Қаптаманың, ыдыстардың және пломбалардың көрінетін зақымдануын анықтау;
3. Таңбалаудың болуын және оның жүк түріне сәйкестігін тексеру;
4. Жүк орындарының санын ілеспе нұсқаулармен салыстырып тексеру;
5. Анықталған сәйкессіздіктер туралы біліктілігі анағұрлым жоғары операторға хабарлау;
6. Зақымданулар анықталған кезде жүктердің сақталуын қамтамасыз ету;
7. Жүктерді тексеру кезінде еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
3-разряд
1. Әр түрлі жүктердің қаптамасы мен ыдыстарының тұтастығын тексеру;

2. Контролировать комплектность грузов по номенклатуре и спецификации;
3. Определять степень повреждения упаковки и возможность дальнейшего хранения;
4. Фиксировать выявленные дефекты и несоответствия установленным требованиям;
5. Обеспечивать изоляцию поврежденных грузов;
6. Контролировать правильность маркировки и идентификации грузов;
7. Соблюдать требования безопасности при проверке грузов.
4-й разряд
1. Осуществлять контроль целостности упаковки и тары тяжелых, опасных и специальных грузов;
2. Проверять соответствие комплектности грузов техническим условиям и сопроводительной документации;
3. Оценивать возможность безопасного хранения и переработки грузов с поврежденной упаковкой;
4. Организовывать изоляцию и маркировку поврежденных грузов;
5. Контролировать соблюдение требований безопасности при выявлении повреждений;
6. Взаимодействовать с ответственными службами при обнаружении несоответствий;
7. Обеспечивать выполнение корректирующих мероприятий.
5-й разряд
1. Организовывать и контролировать процесс проверки целостности упаковки, тары и комплектности грузов;
2. Анализировать результаты контроля и принимать решения о допуске грузов к хранению;
3. Контролировать соблюдение установленных требований к качеству и комплектности грузов;
4. Координировать действия персонала при выявлении несоответствий;
5. Принимать меры по предупреждению потерь и порчи грузов;
6. Обеспечивать документальное сопровождение выявленных несоответствий;
7. Контролировать выполнение корректирующих и профилактических мероприятий.
Знания:
2-й разряд
1. Виды упаковки и тары, применяемые при складировании грузов;
2. Основные признаки повреждения упаковки и тары;
3. Порядок визуального контроля грузов при приемке;
4. Назначение и виды маркировки грузов;
5. Требования к сохранности грузов при складских операциях;
6. Правила обращения с поврежденной тарой;
7. Требования охраны труда при выполнении проверочных операций.
3-й разряд
1. Порядок приемки и проверки комплектности грузов;
2. Требования к упаковке и таре различных видов грузов;
3. Способы определения комплектности по документации и маркировке;
4. Причины повреждения упаковки и способы их выявления;
5. Правила хранения грузов с поврежденной упаковкой;
6. Требования к оформлению информации о выявленных дефектах;
7. Нормы охраны труда при выполнении контрольных операций.
4-й разряд
1. Требования к упаковке и таре тяжелых, опасных и специальных грузов;
2. Нормативные документы по приемке и контролю грузов;
3. Порядок обращения с опасными и поврежденными грузами;

2. Номенклатура мен спецификация бойынша жүктердің толықтығын бақылау;
3. Қаптаманың зақымдану дәрежесін және одан әрі сақтау мүмкіндігін анықтаңыз;
4. Анықталған ақаулар мен белгіленген талаптарға сәйкессіздіктерді белгілеу;
5. Зақымдалған жүктерді оқшаулауды қамтамасыз ету;
6. Жүктерді таңбалау мен сәйкестендірудің дұрыстығын бақылау;
7. Жүктерді тексеру кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау.
4-разряд
1. Ауыр, қауіпті және арнайы жүктердің қаптамасы мен ыдысының тұтастығын бақылауды жүзеге асыру;
2. Жүктер жиынтығының техникалық шарттарға және ілеспе құжаттамаға сәйкестігін тексеру;
3. Зақымдалған қаптамасы бар жүктерді қауіпсіз сақтау және қайта өңдеу мүмкіндігін бағалау;
4. Зақымдалған жүктерді оқшаулауды және таңбалауды ұйымдастыру;
5. Зақымдануды анықтау кезінде қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау;
6. Сәйкессіздіктер анықталған кезде жауапты қызметтермен өзара әрекеттесу;
7. Түзету шараларының орындалуын қамтамасыз ету.
5-разряд
1. Қаптаманың, ыдыстың және жүктердің толықтығын тексеру процесін ұйымдастыру және бақылау;
2. Бақылау нәтижелерін талдау және жүктерді сақтауға жіберу туралы шешім қабылдау;
3. Жүктердің сапасы мен толықтығына белгіленген талаптардың сақталуын бақылау;
4. Сәйкессіздіктер анықталған кезде қызметкерлердің әрекеттерін үйлестіру;
5. Жүктердің жоғалуы мен бүлінуінің алдын алу жөнінде шаралар қабылдау;
6. Анықталған сәйкессіздіктерді құжаттамалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету;
7. Түзету және алдын алу шараларының орындалуын бақылау.
Білімдер:
2-разряд
1. Жүктерді сақтау кезінде қолданылатын қаптама және ыдыс түрлері;
2. Қаптама мен ыдыстың зақымдануының негізгі белгілері;
3. Қабылдау кезінде жүктерді көзбен шолып бақылау тәртібі;
4. Жүктерді таңбалаудың мақсаты мен түрлері;
5. Қойма операциялары кезінде жүктердің сақталуына қойылатын талаптар;
6. Зақымдалған ыдыспен жұмыс істеу ережесі;
7. Тексеру операцияларын орындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
3-разряд
1. Жүктерді қабылдау және олардың толықтығын тексеру тәртібі;
2. Әр түрлі жүктердің қаптамасы мен ыдысына қойылатын талаптар;
3. Құжаттама және таңбалау бойынша толықтығын анықтау тәсілдері;
4. Қаптаманың зақымдану себептері және оларды анықтау әдістері;
5. Зақымдалған қаптамасы бар жүктерді сақтау ережесі;
6. Анықталған ақаулар туралы ақпаратты ресімдеуге қойылатын талаптар;
7. Бақылау операцияларын орындау кезінде еңбекті қорғау нормалары.
4-разряд
1. Ауыр, қауіпті және арнайы жүктерді буып-түюге және ыдыстарға қойылатын талаптар;
2. Жүктерді қабылдау және бақылау жөніндегі нормативтік құжаттар;
3. Қауіпті және бүлінген жүктермен жұмыс істеу тәртібі;

4. Технические условия и стандарты на упаковку;
5. Требования промышленной безопасности при работе с грузами;
6. Способы предотвращения потерь и порчи грузов;
7. Порядок взаимодействия с контрольными и производственными подразделениями.
5-й разряд
1. Нормативные требования к упаковке, таре и комплектности грузов;
2. Порядок организации контроля качества приемки грузов;
3. Назначение и свойства принимаемых грузов;
4. Требования к оформлению и учету несоответствий;
5. Методы анализа причин повреждений грузов;
6. Требования охраны труда и промышленной безопасности;
7. Принципы обеспечения сохранности материальных ценностей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Инициативность
Постоянный личностный рост
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Машинист строительной техники
5
Супервайзер транспортных средств
6
Начальник смены
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
10. Карточка профессии "Водитель погрузчика":
Код группы:
8343-3
Код наименования занятия:
8343-3-001
Наименование профессии:
Водитель погрузчика
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 130. Водитель погрузчика, 2 разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 131. Водитель погрузчика, 3 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Эксплуатация и техническое обслуживание подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и механизмов железнодорожного транспорта
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование или общее среднее образование и профессиональная подготовка по установленной форме, без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

4. Қаптаманың техникалық шарттары мен стандарттары;
5. Жүктермен жұмыс істеу кезіндегі өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары;
6. Жүктердің жоғалуы мен бүлінуінің алдын алу жолдары;
7. Бақылау және өндірістік бөлімшелермен өзара іс-қимыл тәртібі.
5-разряд
1. Жүктердің қаптамасына, ыдысына және жиынтығына қойылатын нормативтік талаптар;
2. Жүктерді қабылдау сапасын бақылауды ұйымдастыру тәртібі;
3. Қабылданатын жүктердің мақсаты мен қасиеттері;
4. Сәйкессіздіктерді ресімдеуге және есепке алуға қойылатын талаптар;
5. Жүктердің зақымдану себептерін талдау әдістері;
6. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары;
7. Материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бастамашылық
Тұрақты жеке өсу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Құрылыс техникасының машинисі
5
Көлік құралдарының супервайзері
6
Ауысым бастығы
7
Учаске бастығы
8
Құрылыстың басшысы (басқарушысы)
10. Кәсіптер карточкасы "Жүк тиеуші жүргізушісі":
Топтың коды:
8343-3
Қызмет атауының коды:
8343-3-001
Кәсіптің атауы:
Жүк тиеуші жүргізушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
130-параграф. Жүк тиегіш жүргізушісі, 2-разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
131-параграф. Жүк тиегіш жүргізушісі, 3-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Темір жол көлігінің көтергіш-көлік, құрылыс-жол машиналары мен тетіктерін техникалық пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіптік білім немесе жалпы орта білім және белгіленген нысан бойынша кәсіптік даярлық, жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

8332-1-004 - Водитель погрузчика автомобильного
Основная цель деятельности:
Управление погрузчиками и грузозахватными механизмами и приспособлениями при погрузке, выгрузке, перемещении и укладке грузов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление погрузчиками и грузозахватными механизмами;
2. Техническая эксплуатация погрузчиков и грузозахватных механизмов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление погрузчиками и грузозахватными механизмами
Навык 1:
Выполнение погрузки, выгрузки грузов на всех видах транспорта
Умения:
2-й разряд
1. Управлять аккумуляторным погрузчиком при погрузке, выгрузке, перемещении и штабелировании грузов;
2. Применять съемные грузозахватные механизмы и приспособления при выполнении погрузочно-разгрузочных работ;
3. Выполнять погрузку и выгрузку грузов на автомобильном, железнодорожном и водном транспорте;
4. Осуществлять техническое обслуживание погрузчика и его механизмов в объеме текущего ремонта;
5. Выявлять простейшие неисправности в работе погрузчика и устранять их;
6. Производить зарядку аккумуляторных батарей с соблюдением установленных требований безопасности.
3-й разряд
1. Управлять тракторными погрузчиками, вагонопогрузчиками и вагоноразгрузчиками при погрузке, выгрузке и перемещении грузов;
2. Выполнять укладку грузов в штабель и отвал с применением различных грузозахватных механизмов;
3. Осуществлять погрузочно-разгрузочные работы на всех видах транспорта с соблюдением технологических схем;
4. Выполнять техническое обслуживание погрузчика и текущий ремонт всех его механизмов;
5. Определять неисправности в работе погрузчика и принимать меры по их устранению;
6. Устанавливать и заменять съемные грузозахватные приспособления и участвовать в планово-предупредительном ремонте.
Знания:
2-й разряд
1. Устройство и принцип работы аккумуляторного погрузчика;
2. Способы погрузки и выгрузки грузов на всех видах транспорта;
3. Порядок подъема, перемещения и укладки грузов в штабель;
4. Правила уличного движения и движения по территории предприятия и пристанционным путям;
5. Установленную сигнализацию при выполнении погрузочно-разгрузочных работ;
6. Элементарные сведения по электротехнике, необходимые для обслуживания погрузчика.
3-й разряд
1. Устройство погрузчиков различных типов и аккумуляторных батарей;
2. Способы погрузки и выгрузки грузов на автомобильном, железнодорожном и водном транспорте;
3. Порядок подъема, перемещения и укладки грузов в штабель и отвал;
4. Правила дорожного движения и движения по территории предприятия и пристанционным путям;

8332-1-004 – Жүк тиеуші автокөлік жүргізушісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүктерді тиеу, түсіру, орнын ауыстыру және төсеу кезінде тиегіштер мен жүк қармау тетіктермен айлабұйымдарын басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүк тиегіштер мен жүк түсіру тетіктерін басқару;
2. Тиегіштер мен жүк қармау тетіктерін техникалық пайдалану.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жүк тиегіштер мен жүк түсіру тетіктерін басқару
1-дағды:
Көліктің барлық түрлерінде жүктерді тиеуді, түсіруді орындау
Машықтар:
2-разряд
1. Жүктерді тиеу, түсіру, жылжыту және жинақтау кезінде аккумуляторлық тиегішті басқару;
2. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде алмалы-салмалы жүк қармау тетіктері мен айлабұйымдарын қолдану;
3. Автомобиль, теміржол және су көлігінде жүктерді тиеуді және түсіруді орындау;
4. Жүк тиегішке және оның тетіктеріне ағымдағы жөндеу көлемінде техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
5. Тиегіштің жұмысындағы қарапайым ақауларды анықтаңыз және оларды жойю;
6. Белгіленген қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, аккумуляторлық батареяларды зарядтау.
3-разряд
1. Жүктерді тиеу, түсіру және орнын ауыстыру кезінде тракторлық тиегіштерді, вагон тиегіштерді және вагон тиегіштерді басқару;
2. Жүктерді әртүрлі жүк түсіру тетіктерін қолдана отырып қатарға және үйіндіге салуды орындау;
3. Технологиялық сызбаларды сақтай отырып, көліктің барлық түрлерінде тиеу-түсіру жұмыстарын жүзеге асыру;
4. Тиегішке техникалық қызмет көрсетуді және оның барлық тетіктерін ағымдағы жөндеуді орындау;
5. Тиегіштің жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау;
6. Алынбалы жүк қармайтын құрылғыларды орнату және ауыстыру және жоспарлы-алдын алу жөндеуге қатысу.
Білімдер:
2-разряд
1. Батарея тиегіштің құрылғысы және жұмыс принципі;
2. Көліктің барлық түрлерінде жүктерді тиеу және түсіру тәсілдері;
3. Жүктерді қатарға көтеру, орнын ауыстыру және төсеу тәртібі;
4. Кәсіпорын аумағы мен кемежай жолдары бойынша көше қозғалысы мен қозғалыс ережелері;
5. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде белгіленген дабыл беру;
6. Тиегішке қызмет көрсету үшін қажетті электротехника бойынша қарапайым мәліметтер.
3-разряд
1. Әр түрлі типтегі тиегіштер мен қайта зарядталатын батареялардың құрылғысы;
2. Автомобиль, теміржол және су көлігінде жүктерді тиеу және түсіру тәсілдері;
3. Жүктерді қатарға және үйіндіге көтеру, орнын ауыстыру және төсеу тәртібі;
4. Кәсіпорын аумағы мен кемежай жолдары бойынша жол қозғалысы мен қозғалыс ережелері;

5. Применяемые сорта горючих и смазочных материалов, требования к их использованию;
6. Порядок обращения с кислотами и щелочами, наименования основных материалов аккумуляторного производства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение сохранности перемещаемых грузов
Умения:
2-й разряд
1. Обеспечивать устойчивое размещение грузов на вилах и других грузозахватных приспособлениях при перемещении;
2. Выполнять погрузку, выгрузку и укладку грузов с соблюдением требований по предотвращению их повреждения;
3. Подбирать и применять грузозахватные приспособления с учетом массы, габаритов и свойств груза;
4. Соблюдать допустимые режимы подъема и перемещения грузов для исключения их смещения и падения;
5. Контролировать состояние упаковки и тары при выполнении погрузочно-разгрузочных работ;
6. Соблюдать правила движения и маневрирования погрузчика, обеспечивающие сохранность грузов.
3-й разряд
1. Обеспечивать сохранность грузов при работе на тракторных погрузчиках, вагонопогрузчиках и вагоноразгрузчиках;
2. Выполнять перемещение грузов различной массы и конфигурации с соблюдением центровки и устойчивости;
3. Организовывать укладку грузов в штабель и отвал с учетом их свойств и требований к хранению;
4. Применять различные виды грузозахватных приспособлений для предотвращения повреждения грузов;
5. Выявлять риски повреждения грузов при погрузочно-разгрузочных работах и принимать меры по их снижению;
6. Обеспечивать сохранность грузов при выполнении работ на всех видах транспорта и складских площадках.
Знания:
2-й разряд
1. Основные требования к сохранности грузов при их подъеме, перемещении и укладке;
2. Свойства и особенности перевозимых и складируемых грузов, влияющие на их сохранность;
3. Способы размещения грузов на вилах и в штабеле, предотвращающие их повреждение;
4. Назначение и правила применения грузозахватных механизмов и приспособлений;
5. Требования к таре и упаковке при погрузочно-разгрузочных работах;
6. Установленные сигналы и правила движения погрузчика при перемещении грузов.
3-й разряд
1. Требования нормативных документов к обеспечению сохранности грузов при погрузочно-разгрузочных работах;
2. Свойства грузов, влияющие на выбор способов их перемещения и укладки;
3. Технологии штабелирования и складирования, обеспечивающие сохранность грузов;
4. Конструктивные особенности грузозахватных механизмов и их влияние на безопасность груза;

5. Жанар-жағармай материалдарының қолданылатын сорттары, оларды пайдалануға қойылатын талаптар;
6. Қышқылдармен және сілтілермен жұмыс істеу тәртібі, аккумулятор өндірісінің негізгі материалдарының атаулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Тасымалданатын жүктердің сақталуын қамтамасыз ету
Машықтар:
2-разряд
1. Жүктерді шанышқыларға және басқа да жүк қармау құрылғыларына орын ауыстыру кезінде орнықты орналастыруды қамтамасыз ету;
2. Жүктердің зақымдануын болдырмау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, оларды тиеуді, түсіруді және төсеуді орындау;
3. Жүктің массасын, габариттері мен қасиеттерін ескере отырып, жүк түсіретін құрылғыларды таңдау және қолдану;
4. Жүктердің орын ауыстыруы мен құлауын болдырмау үшін оларды көтерудің және жылжытудың рұқсат етілген режимдерін сақтау;
5. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде қаптаманың және ыдыстың жай-күйін бақылау;
6. Жүктердің сақталуын қамтамасыз ететін тиегіштің қозғалысы мен маневр жасау ережелерін сақтау.
3-разряд
1. Трактор тиегіштерде, вагон тиегіштерде және вагон тиегіштерде жұмыс істеу кезінде жүктердің сақталуын қамтамасыз ету;
2. Центрлеу мен тұрақтылықты сақтай отырып, әртүрлі массалар мен конфигурациялардағы жүктерді жылжытуды орындау;
3. Жүктерді олардың қасиеттері мен сақтау талаптарын ескере отырып қатарға және үйіндіге салуды ұйымдастыру;
4. Жүктердің зақымдануын болдырмау үшін әртүрлі жүк ұстағыш құрылғыларды қолдану;
5. Тиеу-түсіру жұмыстары кезінде жүктердің зақымдану тәуекелдерін анықтау және оларды азайту жөнінде шаралар қабылдау;
6. Көліктің барлық түрлерінде және қойма алаңдарында жұмыстарды орындау кезінде жүктердің сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
2-разряд
1. Жүктерді көтеру, орнын ауыстыру және төсеу кезінде олардың сақталуына қойылатын негізгі талаптар;
2. Тасымалданатын және жиналатын жүктердің олардың сақталуына әсер ететін қасиеттері мен ерекшеліктері;
3. Жүктердің бүлінуіне жол бермейтін айырларда және қатарларда орналастыру тәсілдері;
4. Жүк қармау тетіктері мен айлабұйымдарының мақсаты мен қолдану ережесі;
5. Тиеу-түсіру жұмыстары кезінде ыдысқа және буып-түюге қойылатын талаптар;
6. Жүктерді жылжыту кезінде тиегіштің белгіленген сигналдары мен қозғалыс ережелері.
3-разряд
1. Тиеу-түсіру жұмыстары кезінде жүктердің сақталуын қамтамасыз етуге қойылатын нормативтік құжаттардың талаптары;
2. Жүктердің оларды жылжыту және төсеу тәсілдерін таңдауға әсер ететін қасиеттері;
3. Жүктердің сақталуын қамтамасыз ететін жинақтау және жинақтау технологиялары;
4. Жүк түсіру тетіктерінің құрылымдық ерекшеліктері және олардың жүк қауіпсіздігіне әсері;

5. Причины повреждения грузов при перемещении и способы их предотвращения;
6. Правила эксплуатации погрузчиков, обеспечивающие сохранность грузов и устойчивость техники.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Техническая эксплуатация погрузчиков и грузозахватных механизмов
Навык 1:
Обслуживание текущих погрузчиков и грузозахватных механизмов
Умения:
2-й разряд
1. Выполнять ежедневное и периодическое техническое обслуживание аккумуляторного погрузчика и его механизмов;
2. Производить текущий ремонт погрузчика в пределах установленной квалификации;
3. Определять простейшие неисправности в работе погрузчика, грузозахватных механизмов и приспособлений;
4. Устанавливать, снимать и заменять съемные грузозахватные приспособления и механизмы;
5. Выполнять заряд аккумуляторных батарей с соблюдением требований эксплуатации и безопасности;
6. Применять эксплуатационную документацию при обслуживании погрузчика и грузозахватных механизмов.
3-й разряд
1. Выполнять техническую эксплуатацию тракторных погрузчиков, вагонопогрузчиков и вагоноразгрузчиков;
2. Осуществлять техническое обслуживание и текущий ремонт всех механизмов погрузчика;
3. Определять неисправности в работе погрузчиков и грузозахватных механизмов и принимать меры по их устранению;
4. Устанавливать, регулировать и заменять съемные грузозахватные приспособления и механизмы;
5. Участвовать в проведении планово-предупредительного ремонта погрузчиков и грузозахватных механизмов;
6. Обеспечивать исправное техническое состояние погрузчика перед началом и в процессе эксплуатации.
Знания:
2-й разряд
1. Устройство аккумуляторного погрузчика и назначение его основных механизмов;
2. Правила технической эксплуатации и обслуживания погрузчиков и грузозахватных механизмов;
3. Виды и признаки основных неисправностей погрузчика и способы их устранения;
4. Порядок установки и замены съемных грузозахватных приспособлений;
5. Основные требования охраны труда и промышленной безопасности при техническом обслуживании погрузчика;
6. Элементарные сведения по электротехнике, необходимые для обслуживания аккумуляторных батарей.
3-й разряд
1. Устройство погрузчиков различных типов и принцип работы их механизмов;
2. Правила технической эксплуатации, обслуживания и ремонта погрузчиков и грузозахватных механизмов;
3. Признаки и причины неисправностей погрузчиков и способы их устранения;
4. Применяемые сорта горючих и смазочных материалов, требования к их использованию;
5. Наименования и назначение основных материалов аккумуляторного производства;

5. Жүктерді жылжыту кезінде зақымдану себептері және олардың алдын алу тәсілдері;
6. Жүктердің сақталуын және техниканың орнықтылығын қамтамасыз ететін тиегіштерді пайдалану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жүк тиегіштер мен көтеру тетіктерінің техникалық жұмысы
1-дағды:
Ағымдағы тиегіштер мен жүк түсіру тетіктеріне қызмет көрсету
Машықтар:
2-разряд
1. Аккумуляторлық тиегішке және оның тетіктеріне күнделікті және мерзімді техникалық қызмет көрсетуді орындау;
2. Белгіленген біліктілік шегінде тиегішті ағымдағы жөндеуді жүргізу;
3. Жүк тиегіштің, жүк түсіру тетіктермен құрылғыларының жұмысындағы қарапайым ақауларды анықтау;
4. Алынбалы жүк қармау құрылғылары мен тетіктерін орнату, алу және ауыстыру;
5. Пайдалану және қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, аккумуляторлық батареяларды зарядтауды орындау;
6. Жүк тиегішке және жүк түсіру тетіктеріне қызмет көрсету кезінде пайдалану құжаттамасын қолдану.
3-разряд
1. Тракторлық тиегіштерді, вагон тиегіштерді және вагон тиегіштерді техникалық пайдалануды орындау;
2. Тиегіштің барлық тетіктеріне техникалық қызмет көрсетуді және ағымдағы жөндеуді жүзеге асыру;
3. Тиегіштер мен жүк түсіру тетіктерінің жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау;
4. Алынбалы жүк қармау құрылғылары мен тетіктерін орнату, реттеу және ауыстыру;
5. Тиегіштер мен жүк қармау тетіктеріне жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізуге қатысу;
6. Жұмыс басталар алдында және пайдалану процесінде тиегіштің жарамды техникалық жай-күйін қамтамасыз ету.
Білімдер:
2-разряд
1. Аккумуляторлық тиегіштің құрылғысы және оның негізгі тетіктерінің мақсаты;
2. Тиегіштер мен жүк қармау тетіктерін техникалық пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидалары;
3. Тиегіштің негізгі ақауларының түрлері мен белгілері және оларды жою тәсілдері;
4. Алмалы-салмалы жүк қармау құрылғыларын орнату және ауыстыру тәртібі;
5. Тиегішке техникалық қызмет көрсету кезінде еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздіктің негізгі талаптары;
6. Аккумуляторлық батареяларға қызмет көрсету үшін қажетті электротехника бойынша қарапайым мәліметтер.
3-разряд
1. Әр түрлі типтегі тиегіштердің құрылымы және олардың тетіктерінің жұмыс принципі;
2. Тиегіштер мен жүк қармау тетіктерін техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қағидалары;
3. Тиегіштердегі ақаулардың белгілері мен себептері және оларды қалай түзетуге болады;
4. Жанар-жағармай материалдарының қолданылатын сорттары, оларды пайдалануға қойылатын талаптар;
5. Аккумулятор өндірісінің негізгі материалдарының атауы мен мақсаты;

6. Порядок обращения с кислотами и щелочами при обслуживании аккумуляторных батарей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Участие в проведении ремонтных работ
Умения:
2-й разряд
1. Участвовать в выполнении планово-предупредительного ремонта погрузчика под руководством более квалифицированного специалиста;
2. Выполнять подготовительные и вспомогательные работы при ремонте погрузчика и грузозахватных механизмов;
3. Производить разборку и сборку отдельных узлов и механизмов погрузчика в пределах своей квалификации;
4. Оказывать содействие в выявлении и устранении неисправностей в работе погрузчика;
5. Использовать ручной слесарный инструмент и приспособления при проведении ремонтных работ;
6. Соблюдать требования охраны труда и безопасности при участии в ремонте погрузчика.
3-й разряд
1. Участвовать в проведении планово-предупредительного ремонта погрузчиков и грузозахватных механизмов;
2. Выполнять ремонтные работы по устранению выявленных неисправностей в пределах установленной квалификации;
3. Производить разборку, сборку и регулировку основных узлов и механизмов погрузчика;
4. Проводить контроль исправности узлов и механизмов после выполнения ремонтных работ;
5. Применять слесарный и контрольно-измерительный инструмент при ремонте погрузчика;
6. Обеспечивать соблюдение технологической последовательности и требований безопасности при ремонте.
Знания:
2-й разряд
1. Основные виды ремонта погрузчиков и грузозахватных механизмов;
2. Назначение и устройство основных узлов и механизмов аккумуляторного погрузчика;
3. Последовательность выполнения подготовительных и вспомогательных ремонтных работ;
4. Применяемый слесарный инструмент и правила его использования;
5. Признаки неисправностей механизмов погрузчика, выявляемые в процессе эксплуатации;
6. Требования охраны труда и пожарной безопасности при проведении ремонтных работ.
3-й разряд
1. Устройство и принцип работы основных узлов и механизмов погрузчиков различных типов;
2. Виды и объемы планово-предупредительных и текущих ремонтных работ;
3. Причины возникновения неисправностей погрузчиков и методы их устранения;
4. Назначение и правила применения слесарного и контрольно-измерительного инструмента;
5. Требования технической документации при проведении ремонтных работ;
6. Правила охраны труда, промышленной и пожарной безопасности при ремонте погрузчиков.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Аккуратность
Самостоятельность
Способность к саморазвитию
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Приемосдатчик груза и багажа
3
Заведующий складом
2
Грузчик

6. Аккумуляторлық батареяларға қызмет көрсету кезінде қышқылдармен және сілтілермен жұмыс істеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жөндеу жұмыстарын жүргізуге қатысу
Машықтар:
2-разряд
1. Неғұрлым білікті маманның басшылығымен тиегішті жоспарлы-алдын ала жөндеуді орындауға қатысу
2. Жүк тиегіш пен жүк түсіру тетіктерін жөндеу кезінде дайындық және көмекші жұмыстарды орындау;
3. Өз біліктілігі шегінде тиегіштің жекелеген тораптары мен тетіктерін бөлшектеуді және құрастыруды жүргізу;
4. Тиегіштің жұмысындағы ақауларды анықтауға және жоюға көмек көрсету;
5. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде қол слесарлық аспаптар мен құрылғыларды пайдалану;
6. Жүк тиегішті жөндеуге қатысу кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптарын сақтау.
3-разряд
1. Тиегіштер мен жүк қармау тетіктеріне жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізуге қатысу;
2. Белгіленген біліктілік шегінде анықталған ақауларды жою бойынша жөндеу жұмыстарын орындау;
3. Тиегіштің негізгі тораптары мен тетіктерін бөлшектеуді, құрастыруды және реттеуді жүргізу;
4. Жөндеу жұмыстарын орындағаннан кейін тораптар мен тетіктердің дұрыстығына бақылау жүргізу;
5. Тиегішті жөндеу кезінде слесарлық және бақылау-өлшеу құралдарын қолдану;
6. Жөндеу кезінде технологиялық реттілік пен қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
2-разряд
1. Тиегіштер мен жүк түсіру тетіктерін жөндеудің негізгі түрлері;
2. Аккумуляторлық тиегіштің негізгі тораптары мен тетіктерінің мақсаты мен құрылысы;
3. Дайындық және қосалқы жөндеу жұмыстарын орындау кезектілігі;
4. Қолданылатын слесарлық құрал және оны пайдалану ережелері;
5. Пайдалану процесінде анықталатын тиегіш тетіктерінің ақаулық белгілері;
6. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары.
3-разряд
1. Әртүрлі типтегі тиегіштердің негізгі тораптары мен тетіктерінің құрылымы мен жұмыс принципі;
2. Жоспарлы-алдын алу және ағымдағы жөндеу жұмыстарының түрлері мен көлемі;
3. Тиегіштердің ақауларының себептері және оларды жою әдістері;
4. Слесарлық және бақылау-өлшеу құралының мақсаты мен қолдану ережесі;
5. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі техникалық құжаттаманың талаптары;
6. Тиегіштерді жөндеу кезінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Тәуелсіздік
Өзін-өзі дамыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Жүк және багажды қабылдап-тапсырушы
3
Қойма меңгерушісі
2
Тасымалдаушы

11. Карточка профессии "Начальник смены":
Код группы:
1329-1
Код наименования занятия:
1329-1-041
Наименование профессии:
Начальник смены
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Учет и аудит
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Послесреднее образование или техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена) и практический опыт работа не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная эксплуатация оборудования прачечной/ химчистки, выполнение сменных производственных заданий, соблюдение установленной технологии и надлежащего качества стирки, глаженья, ремонта гостиничного белья и одежды гостей.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление расстановки кадров в смену;
2. Подмена операторов стиральных машин;
3. Контроль соблюдения технологии обработки белья;
4. Контроль и ответственность за правильное и экономное использование и применение моющих средств.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление расстановки кадров в смену
Навык 1:
Планирование процессов работы прачечной
Умения:
1. Осуществлять планирование численности и расстановки работников смены по этапам технологического процесса обработки и хранения изделий;
2. Организовывать работу персонала на участках приемки, сортировки, обработки, хранения и выдачи изделий;
3. Контролировать соблюдение работниками технологических инструкций, стандартов организации и правил комплектования производственных партий;
4. Обеспечивать выявление изделий с дефектами обработки и их своевременное изъятие из производственного потока;
5. Организовывать возврат неправильно принятых, некомплектных или ошибочно оформленных изделий на приемные пункты;
6. Обеспечивать учет, хранение и перемещение проверенных и забракованных изделий в соответствии с установленными правилами складирования;
7. Оформлять и контролировать ведение документации по качеству обработки изделий и производственному браку;
8. Анализировать результаты контроля качества и корректировать распределение трудовых ресурсов смены для предупреждения брака.
Знания:

11. Кәсіптер карточкасы "Кезек бастығы":
Топтың коды:
1329-1
Қызмет атауының коды:
1329-1-041
Кәсіптің атауы:
Кезек бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Есеп және аудит
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Орта білімнен кейінгі білім немесе техникалық және кәсіптік білім (орта буын маманы) және практикалық тәжірибе кемінде 1 жыл жұмыс
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кір жуу/ химиялық тазалау жабдықтарын қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалану, орындау ауысымдық өндірістік тапсырмаларды орындау, белгіленген технологиялар мен кірді, қонақ үй кірлерін және қонақтардың киімдерін тиісті түрде жуу, үтіктеу тәртібін сақтау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кадрларды ауысымда орналастыруды жүзеге асыру;
2. Кір жуғыш машиналар операторларын ауыстыру;
3. Кірлерді өңдеу технологиясының сақталуын бақылау;
4. Жуу құралдарын дұрыс және үнемді пайдалану және қолдану үшін бақылау және жауапкершілік.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Кадрларды ауысымда орналастыруды жүзеге асыру
1-дағды:
Кір жуу орнының жұмыс процестерін жоспарлау
Машықтар:
1. Ауысым қызметкерлерінің санын жоспарлауды және бұйымдарды өңдеу мен сақтаудың технологиялық процесінің кезеңдері бойынша орналастыруды жүзеге асыру;
2. Бұйымдарды қабылдау, сұрыптау, өңдеу, сақтау және беру учаскелерінде персоналдың жұмысын ұйымдастыру;
3. Қызметкерлердің технологиялық нұсқаулықтарды, ұйымдастыру стандарттарын және өндірістік партияларды жинақтау ережелерін сақтауын бақылау;
4. Өңдеу ақаулары бар бұйымдарды анықтауды және оларды өндірістік ағыннан уақтылы алуды қамтамасыз ету;
5. Қате қабылданған, толық емес немесе қате ресімделген бұйымдарды қабылдау пункттеріне қайтаруды ұйымдастыру;
6. Белгіленген қойма ережелеріне сәйкес тексерілген және жарамсыз өнімдерді есепке алуды, сақтауды және жылжытуды қамтамасыз ету;
7. Бұйымдарды өңдеу сапасы және өндірістік ақау бойынша құжаттаманың жүргізілуін ресімдеу және бақылау;
8. Сапаны бақылау нәтижелерін талдау және некенің алдын алу үшін ауысымның еңбек ресурстарын бөлуді түзету.
Білімдер:

1. Требования промышленной безопасности, пожарной и, охраны труда;
2. Нормативные и методические материалы по управлению рабочим процессом;
3. Основы планирования, стратегическое и оперативное планирование;
4. Основы экономики, организации производства, труда и управления;
5. Стандарты и положения по ведению документации на рабочих местах в прачечной;
6. Требования к качеству обработки изделий на всех этапах технологического процесса прачечной;
7. Методы и порядок технического контроля качества обработки изделий;
8. Правила приемки, складирования, хранения и транспортировки изделий;
9. Ассортимент изделий, их маркировку, виды материалов и волокнистый состав;
10. Влияние растворителей, химических материалов и красителей на изделия, фурнитуру и материалы отделки;
11. Виды производственного брака, причины его возникновения и методы предупреждения;
12. Требования к оформлению заказов, документации по качеству услуг и актов на неисправимый брак;
13. Технологические инструкции, стандарты организации, государственные стандарты и технические условия, применяемые в прачечном производстве.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение равномерной расстановки кадров в смену
Умения:
1. Обеспечивать равномерное распределение работников смены по участкам технологического процесса обработки и хранения изделий;
2. Осуществлять расстановку персонала с учетом объемов поступающих изделий и производственной загрузки;
3. Перераспределять работников в течение смены в зависимости от изменения технологических потоков;
4. Учитывать квалификацию работников и требования к качеству обработки при расстановке кадров;
5. Организовывать замещение работников при временном отсутствии с сохранением непрерывности процесса;
6. Контролировать соблюдение установленной численности персонала на каждом участке смены;
7. Обеспечивать равномерную загрузку работников для предотвращения простоев и перегрузок;
8. Корректировать расстановку кадров на основе данных учета выполненных операций и выявленного брака.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих деятельность гостиниц;
2. Трудового законодательства Республики Казахстан;
3. Требований охраны труда и техники безопасности;
4. Основ планирования, стратегическое и оперативное планирование;
5. Основ экономики, организации производства, труда и управления;
6. Структуру технологического процесса обработки, складирования и хранения изделий;
7. Нормы численности и распределения персонала по участкам смены;

1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік, өрт және еңбекті қорғау талаптары;
2. Жұмыс процесін басқару жөніндегі нормативтік және әдістемелік материалдар;
3. Жоспарлау негіздері, стратегиялық және операциялық жоспарлау;
4. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері;
5. Кір жуатын орындарда жұмыс орындарында құжаттаманы жүргізу жөніндегі стандарттар мен ережелер;
6. Кір жуу процесінің барлық кезеңдерінде бұйымдарды өңдеу сапасына қойылатын талаптар;
7. Бұйымдарды өңдеу сапасын техникалық бақылау әдістері мен тәртібі;
8. Бұйымдарды қабылдау, сақтау, сақтау және тасымалдау ережелері;
9. Бұйымдардың ассортименті, олардың таңбалануы, материалдардың түрлері және талшықты құрамы;
10. Еріткіштердің, химиялық материалдар мен бояғыштардың бұйымдарға, фитингтерге және әрлеу материалдарына әсері;
11. Өндірістік ақаудың түрлері, оның пайда болу себептері және алдын алу әдістері;
12. Тапсырыстарды, қызметтердің сапасы бойынша құжаттаманы және түзетілмейтін некеге арналған актілерді ресімдеуге қойылатын талаптар;
13. Кір жуу өндірісінде қолданылатын технологиялық нұсқаулықтар, ұйым стандарттары, мемлекеттік стандарттар және техникалық шарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Кадрларды ауысымда орналастыруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Ауысым қызметкерлерінің бұйымдарды өңдеу мен сақтаудың технологиялық процесінің учаскелері бойынша біркелкі бөлінуін қамтамасыз ету;
2. Келіп түскен бұйымдардың көлемін және өндірістік жүктемені ескере отырып, персоналды орналастыруды жүзеге асыру;
3. Технологиялық ағындардың өзгеруіне байланысты ауысым ішінде қызметкерлерді қайта бөлу;
4. Қызметкерлердің біліктілігін және кадрларды орналастыру кезінде өңдеу сапасына қойылатын талаптарды ескеру;
5. Процестің үздіксіздігін сақтай отырып, уақытша болмаған кезде қызметкерлерді ауыстыруды ұйымдастыру;
6. Ауысымның әрбір учаскесінде белгіленген персонал санының сақталуын бақылау;
7. Тоқтап қалуды және шамадан тыс жүктемені болдырмау үшін жұмысшылардың біркелкі жүктелуін қамтамасыз ету;
8. Орындалған операцияларды және анықталған некені есепке алу деректері негізінде кадрлардың орналасуын түзету.
Білімдер:
1. Қонақ үйлердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын;
3. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі талаптары;
4. Жоспарлау негіздері, стратегиялық және жедел жоспарлау;
5. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері;
6. Бұйымдарды өңдеу, сақтау және сақтаудың технологиялық процесінің құрылымы;
7. Ауысым учаскелері бойынша персоналдың саны мен бөліну нормалары;

8. Требования к качеству обработки изделий на различных этапах технологического процесса;
9. Квалификационные требования к работникам, выполняющим операции обработки и контроля качества;
10. Причины возникновения брака, связанные с неравномерной загрузкой персонала;
11. Правила организации складирования, хранения и перемещения изделий;
12. Порядок учета выполненных работ и результатов контроля качества в смене;
13. Внутренние нормативные документы организации, регламентирующие расстановку персонала и ответственность работников.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Подмена операторов стиральных машин
Навык 1:
Осуществление бесперебойности рабочего процесса
Умения:
1. Осуществлять подмену операторов стиральных машин при временном отсутствии работников;
2. Обеспечивать непрерывность технологического процесса стирки и обработки изделий в течение смены;
3. Перераспределять персонал между рабочими местами при изменении производственной нагрузки;
4. Контролировать соблюдение технологических режимов обработки изделий при подмене операторов;
5. Обеспечивать сохранение качества обработки изделий при выполнении функций подмены;
6. Согласовывать действия персонала для предотвращения простоев оборудования;
7. Оперативно устранять организационные причины остановки технологического процесса;
8. Вести учет фактов подмены и изменений в расстановке персонала смены.
Знания:
1. Оформления необходимых технологических бланков, форм, журналов, квитанций, вести картотеку;
2. Инструктировать по технике безопасности, противопожарной безопасности;
3. Технологический процесс стирки и обработки изделий в прачечном производстве;
4. Функциональные обязанности операторов стиральных машин;
5. Технологические режимы обработки изделий различных видов и ассортимента;
6. Требования к качеству обработки изделий и методы контроля качества;
7. Причины простоев оборудования и способы их предотвращения организационными мерами;
8. Правила эксплуатации стиральных машин и вспомогательного оборудования;
9. Правила охраны труда и техники безопасности при работе со стиральным оборудованием;
10. Порядок учета рабочего времени и производственных операций в смене.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контроль соблюдения технологии обработки белья
Навык 1:
Соблюдение контроля работы с документацией прачечной
Умения:
1. Контролировать ведение технологической и учетной документации прачечной в течение смены;
2. Обеспечивать соответствие записей в документации фактическому выполнению операций обработки белья;

8. Технологиялық процестің әртүрлі кезеңдерінде өнімдерді өңдеу сапасына қойылатын талаптар;
9. Өңдеу және сапаны бақылау операцияларын орындайтын қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптары;
10. Қызметкерлердің біркелкі емес жүктелуіне байланысты неке себептері;
11. Бұйымдарды қоймалауды, сақтауды және орнын ауыстыруды ұйымдастыру қағидалары;
12. Ауысымда орындалған жұмыстарды және сапаны бақылау нәтижелерін есепке алу тәртібі;
13. Персоналды орналастыруды және қызметкерлердің жауапкершілігін реттейтін ұйымның ішкі нормативтік құжаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Кір жуғыш машиналар операторларын ауыстыру
1-дағды:
Жұмыс процесінің үздіксіздігін жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жұмыскерлер уақытша болмаған кезде кір жуғыш машиналардың операторларын ауыстыруды жүзеге асыру;
2. Ауысым барысында бұйымдарды жуу мен өңдеудің технологиялық процесінің үздіксіздігін қамтамасыз ету;
3. Өндірістік жүктеме өзгерген кезде персоналды жұмыс орындары арасында қайта бөлу;
4. Операторларды ауыстыру кезінде бұйымдарды өңдеудің технологиялық режимдерінің сақталуын бақылау;
5. Ауыстыру функцияларын орындау кезінде бұйымдарды өңдеу сапасының сақталуын қамтамасыз ету;
6. Жабдықтың тоқтап қалуын болдырмау үшін қызметкерлердің әрекеттерін үйлестіру;
7. Технологиялық процесті тоқтатудың ұйымдастырушылық себептерін жедел жою;
8. Ауыстыру фактілерін және ауысым персоналын орналастырудағы өзгерістерді есепке алуды жүргізу.
Білімдер:
1. Қажетті технологиялық бланкілерді, нысандарды, журналдарды, түбіртектерді ресімдеу, картотека жүргізу;
2. Қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық;
3. Кір жуу өндірісіндегі бұйымдарды жуу және өңдеудің технологиялық процесі;
4. Кір жуғыш машина операторларының функционалдық міндеттері;
5. Әртүрлі түрдегі және ассортименттегі бұйымдарды өңдеудің технологиялық режимдері;
6. Бұйымдарды өңдеу сапасына қойылатын талаптар және сапаны бақылау әдістері;
7. Жабдықтың тоқтап қалу себептері және оларды ұйымдастыру шараларымен болдырмау тәсілдері;
8. Кір жуғыш машиналар мен қосалқы жабдықтарды пайдалану ережесі;
9. Кір жуатын жабдықпен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидалары;
10. Ауысымдағы жұмыс уақыты мен өндірістік операцияларды есепке алу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Кірлерді өңдеу технологиясының сақталуын бақылау
1-дағды:
Кір жуу құжаттамасымен жұмысты бақылауды сақтау
Машықтар:
1. Ауысым ішінде кір жуатын орынның технологиялық және есептік құжаттамасының жүргізілуін бақылау;
2. Құжаттамадағы жазбалардың кір өңдеу операцияларының нақты орындалуына сәйкестігін қамтамасыз ету;

3. Проверять правильность оформления заказов, производственных заданий и маршрутных листов;
4. Контролировать отражение в документации результатов контроля качества обработки белья;
5. Обеспечивать своевременное оформление документов по выявленному браку и возвратам изделий;
6. Организовывать учет объемов обработанного, проверенного и забракованного белья;
7. Выявлять нарушения требований технологических инструкций по данным производственной документации;
8. Корректировать организацию работы смены на основании анализа документации прачечной.
Знания:
1. Технологию обработки белья на всех этапах прачечного производства;
2. Требования к оформлению и ведению документации прачечной;
3. Формы учетной и отчетной документации, применяемые в прачечном производстве;
4. Порядок документирования результатов контроля качества обработки белья;
5. Виды производственного брака и порядок их отражения в документации;
6. Правила хранения, передачи и архивирования производственной документации;
7. Действующие технологические инструкции, стандарты организации и технические условия;
8. Ответственность работников за нарушение требований по ведению документации и соблюдению технологии обработки белья.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Контроль и ответственность за правильное и экономное использование и применение моющих средств
Навык 1:
Планирование расхода материалов прачечной
Умения:
1. Планировать потребность смены в моющих, дезинфицирующих и вспомогательных материалах;
2. Контролировать правильность дозирования и применения моющих средств на всех этапах обработки белья;
3. Обеспечивать экономное использование материалов в соответствии с установленными нормами расхода;
4. Анализировать фактический расход моющих средств по данным учетной документации;
5. Корректировать планы расхода материалов при изменении объемов и ассортимента обрабатываемого белья;
6. Контролировать соблюдение персоналом инструкций по применению моющих средств и химических препаратов;
7. Предотвращать перерасход и нецелевое использование моющих средств в смене;
8. Организовывать учет остатков и движения моющих средств в пределах смены.
Знания:
1. Виды моющих, дезинфицирующих и вспомогательных средств, применяемых в прачечном производстве;
2. Нормы расхода моющих средств в зависимости от вида белья и технологии обработки;
3. Технологические режимы обработки белья с применением химических препаратов;
4. Влияние моющих средств на ткани, фурнитуру и материалы отделки;
5. Требования по безопасному хранению и применению моющих и химических средств;

3. Тапсырыстардың, өндірістік тапсырмалардың және маршруттық парақтардың дұрыстығын тексеру;
4. Зығырды өңдеу сапасын бақылау нәтижелерінің құжаттамада көрсетілуін бақылау;
5. Анықталған неке және бұйымдарды қайтару бойынша құжаттардың уақтылы ресімделуін қамтамасыз ету;
6. Өңделген, тексерілген және жарамсыз іш киімнің көлемін есепке алуды ұйымдастыру;
7. Өндірістік құжаттама деректері бойынша технологиялық нұсқаулықтар талаптарының бұзылуын анықтау;
8. Кір жуатын бөлменің құжаттамасын талдау негізінде ауысым жұмысын ұйымдастыруды түзету.
Білімдер:
1. Кір жуу өндірісінің барлық кезеңдерінде кірді өңдеу технологиясы
2. Кір жуатын орынның құжаттамасын ресімдеуге және жүргізуге қойылатын талаптар
3. Кір жуу өндірісінде қолданылатын есепке алу және есеп беру құжаттамасының нысандары
4. Киімді өңдеу сапасын бақылау нәтижелерін құжаттау тәртібі
5. Өндірістік ақаудың түрлері және оларды құжаттамада көрсету тәртібі
6. Өндірістік құжаттаманы сақтау, беру және мұрағаттау қағидалары
7. Қолданыстағы технологиялық нұсқаулықтар, ұйымдастыру стандарттары және техникалық шарттар
8. Қызметкерлердің құжаттаманы жүргізу және киімді өңдеу технологиясын сақтау жөніндегі талаптарды бұзғаны үшін жауапкершілігі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-еңбек функциясы:
Жуу құралдарын дұрыс және үнемді пайдалану және қолдану үшін бақылау және жауапкершілік
1-дағды:
Кір жуатын орынның материалдарының шығынын жоспарлау
Машықтар:
1. Жуу, дезинфекциялау және көмекші материалдарды ауыстыру қажеттілігін жоспарлау;
2. Кірді өңдеудің барлық кезеңдерінде жуғыш заттарды мөлшерлеу мен қолданудың дұрыстығын бақылау;
3. Белгіленген шығыс нормаларына сәйкес материалдарды үнемді пайдалануды қамтамасыз ету;
4. Есепке алу құжаттамасының деректері бойынша жуғыш заттардың нақты шығынын талдау;
5. Өңделетін іш киімнің көлемі мен ассортименті өзгерген кезде материалдарды тұтыну жоспарларын түзету;
6. Персоналдың жуғыш заттар мен химиялық препараттарды қолдану жөніндегі нұсқаулықтарды сақтауын бақылау;
7. Ауысымда жуғыш заттарды шамадан тыс тұтынудың және мақсатсыз пайдаланудың алдын алу;
8. Ауысым шегінде жуу құралдарының қалдықтары мен қозғалысын есепке алуды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Кір жуу өндірісінде қолданылатын жуу, дезинфекциялау және қосалқы құралдардың түрлері;
2. Кірдің түріне және өңдеу технологиясына байланысты жуғыш заттарды тұтыну нормалары;
3. Химиялық препараттарды қолдана отырып, кірді өңдеудің технологиялық режимдері;
4. Жуғыш заттардың маталарға, фитингтерге және әрлеу материалдарына әсері;
5. Жуу және химиялық заттарды қауіпсіз сақтау және қолдану жөніндегі талаптар;

6. Порядок учета, хранения и выдачи моющих средств в прачечной;
7. Причины перерасхода моющих средств и методы их предупреждения;
8. Действующие инструкции, стандарты организации и технические условия, регламентирующие применение моющих средств;
9. Методики применения чистящих и моющих средств по разной степени загрязненности белья;
10. Нормативных и методических материалов по управлению рабочим процессом;
11. Основ планирования, стратегического и оперативного планирования;
12. Основ экономики, организации производства, труда и управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Анализировать свою работу
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Аппаратчик химической чистки 3-4 разряда
5
Заведующая прачечной/химчистки
12. Карточка профессии "Грузчик":
Код группы:
9333-1
Код наименования занятия:
9333-1-001
Наименование профессии:
Грузчик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 132. Грузчик, 2 разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 133. Грузчик, 3 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Основное среднее образование, без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
9333-2-002 - Носильщик багажа
9333-5-001 - Грузчик на производстве
Основная цель деятельности:
Погрузка, выгрузка и внутрискладская переработка грузов, перемещение ручной клади и багажа как вручную, так и с использованием простейших погрузочно-разгрузочных приспособлений и средств транспортировки
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

6. Кір жуатын бөлмеде жуғыш заттарды есепке алу, сақтау және беру тәртібі;
7. Жуғыш заттарды шамадан тыс тұтынудың себептері және олардың алдын алу әдістері;
8. Жуғыш заттарды қолдануды реттейтін қолданыстағы нұсқаулықтар, ұйым стандарттары және техникалық шарттар;
9. Кірдің ластануының әртүрлі дәрежесі бойынша тазалау және жуу құралдарын қолдану әдістемесі;
10. Жұмыс процесін басқару жөніндегі нормативтік және әдістемелік материалдар;
11. Жоспарлау, стратегиялық және жедел жоспарлау негіздері;
12. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Өз жұмысын талдау
Кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
3-4 санатты химиялық тазалау аппаратшысы
5
Кір жуу / химиялық тазалау орнының меңгерушісі
12. Кәсіптер карточкасы "Тиеуші":
Топтың коды:
9333-1
Қызмет атауының коды:
9333-1-001
Кәсіптің атауы:
Тиеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
132-параграф. Жүк тиеуші, 2- разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
133-параграф. Жүк тиеуші, 3-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Негізгі орта білім, жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
9333-2-002 – Жүк тасушы
9333-5-001 – Өндірістегі жүкші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүктерді тиеу, түсіру және қоймаішілік өңдеу, қол жүгі мен багажды қолмен де, қарапайым тиеу-түсіру құрылғылары мен тасымалдау құралдарын пайдалана отырып жылжыту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Приемка-отгрузка продукции и грузов;
2. Перемещение ручной клади и багажа пассажиров в соответствии с установленными требованиями.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Приемка-отгрузка продукции и грузов
Навык 1:
Ведение погрузки и выгрузки грузов
Умения:
2-й разряд
1. Погружать и выгружать грузы вручную с применением простейших приспособлений;
2. Выполнять сортировку, укладку, переноску, перевеску и фасовку грузов внутри склада;
3. Осуществлять подкатку (откатку) вагонов в процессе работы;
4. Открывать и закрывать люки, борта и двери подвижного состава;
5. Осуществлять очистку подвижного состава после выгрузки грузов;
6. Чистить и смазывать простейшие погрузочно-разгрузочные приспособления.
3-й разряд
1. Погружать и выгружать грузы с использованием тачек, тележек, транспортеров и подъемно-транспортных механизмов;
2. Устанавливать лебедки, подъемные блоки, временные скаты и другие приспособления для погрузки и выгрузки;
3. Обеспечивать крепление и укрытие грузов на складе и транспортных средствах;
4. Чистить и смазывать обслуживаемые средства транспортировки;
5. Использовать условную сигнализацию при погрузочно-разгрузочных работах;
6. Организовывать размещение и укладку грузов с учетом расположения складов и мест погрузки/выгрузки.
Знания:
2-й разряд
1. Порядок погрузки и выгрузки грузов вручную;
2. Порядок применения простейших погрузочно-разгрузочных приспособлений;
3. Допустимые габариты грузов при погрузке на открытый подвижной состав и автомашины;
4. Порядок укладки грузов в штабель после выгрузки;
5. Основы безопасности при ручной погрузке и разгрузке;
6. Очистка и содержание подвижного состава и приспособлений в рабочем состоянии.
3-й разряд
1. Порядок укладки, крепления и укрытия грузов на складе и транспортных средствах;
2. Порядок применения и эксплуатации средств транспортировки;
3. Основы работы с лебедками, подъемными блоками и временными скатами;
4. Условная сигнализация при работе с подъемно-транспортными механизмами;
5. Расположение складов и мест погрузки/выгрузки грузов;
6. Требования охраны труда и промышленной безопасности при работе с подъемно-транспортными средствами.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление подготовки транспортных средств к погрузочно-разгрузочным операциям и приведение в требуемое коммерческое состояние после их завершения
Умения:
2-й разряд
1. Проводить осмотр транспортного средства перед началом погрузочно-разгрузочных работ;
2. Проверять исправность дверей, люков и бортов транспортного средства;
3. Подготавливать транспортное средство к ручной погрузке или выгрузке грузов;

1. Өнімдер мен жүктерді қабылдау-тиеу;
2. Жолаушылардың қол жүгі мен багажын белгіленген талаптарға сәйкес ауыстыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Өнімдер мен жүктерді қабылдау-тиеу
1-дағды:
Жүктерді тиеуді және түсіруді жүргізу
Машықтар:
2-разряд
1. Қарапайым құрылғыларды қолдана отырып, жүктерді қолмен батыру және түсіру;
2. Қойма ішіндегі жүктерді сұрыптауды, төсеуді, тасымалдауды, артық салмақтауды және өлшеп орауды орындау;
3. Жұмыс процесінде вагондарды илемдеуді (орауды) жүзеге асыру;
4. Жылжымалы құрамның люктерін, бүйірлері мен есіктерін ашу және жабу;
5. Жүктерді түсіргеннен кейін жылжымалы құрамды тазалауды жүзеге асыру;
6. Қарапайым тиеу-түсіру құрылғыларын тазалау және майлау.
3-разряд
1. Арбаларды, арбаларды, транспортерлерді және көтеру-тасымалдау тетіктерін пайдалана отырып, жүктерді тиеу және түсіру;
2. Жүкшығырларды, көтергіш блоктарды, уақытша беткейлерді және тиеуге және түсіруге арналған басқа да құрылғыларды орнату;
3. Қоймада және көлік құралдарында жүктерді бекітуді және жабуды қамтамасыз ету;
4. Қызмет көрсетілетін тасымалдау құралдарын тазалау және майлау;
5. Тиеу-түсіру жұмыстары кезінде шартты дабылды пайдалану;
6. Қоймалар мен тиеу/түсіру орындарының орналасуын ескере отырып, жүктерді орналастыруды және төсеуді ұйымдастыру.
Білімдер:
2-разряд
1. Жүктерді қолмен тиеу және түсіру тәртібі;
2. Қарапайым тиеу-түсіру құрылғыларын қолдану тәртібі;
3. Ашық жылжымалы құрамға және автомашиналарға тиеу кезінде жүктердің рұқсат етілген габариттері;
4. Жүктерді түсіргеннен кейін қатарға қою тәртібі;
5. Қолмен тиеу және түсіру кезіндегі қауіпсіздік негіздері;
6. Жылжымалы құрам мен құрылғыларды жұмыс күйінде тазалау және ұстау.
3-разряд
1. Қоймада және көлік құралдарында жүктерді төсеу, бекіту және жабу тәртібі;
2. Тасымалдау құралдарын қолдану және пайдалану тәртібі;
3. Лебедкалармен, көтергіш блоктармен және уақытша скаттармен жұмыс істеу негіздері;
4. Көтеру-тасымалдау тетіктерімен жұмыс істеу кезіндегі шартты дабыл беру;
5. Қоймалар мен жүктерді тиеу/түсіру орындарының орналасуы;
6. Көтергіш-көлік құралдарымен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Көлік құралдарын тиеу-түсіру операцияларына дайындауды жүзеге асыру және олар аяқталғаннан кейін талап етілетін коммерциялық жай-күйге келтіру
Машықтар:
2-разряд
1. Тиеу-түсіру жұмыстары басталар алдында көлік құралын тексеруді жүргізу;
2. Көлік құралының есіктерінің, люктерінің және борттарының жарамдылығын тексеру;
3. Көлік құралын жүктерді қолмен тиеуге немесе түсіруге дайындау;

4. Обеспечивать правильное расположение грузов с соблюдением допустимых габаритов;
5. Осуществлять очистку транспортного средства после завершения погрузочно-разгрузочных операций;
6. Приводить транспортное средство в коммерческое состояние (уборка, проверка крепежей).
3-й разряд
1. Проводить осмотр транспортного средства перед началом погрузочно-разгрузочных работ с применением подъемно-транспортных средств;
2. Проверять исправность крепежей и механизмов транспортного средства;
3. Подготавливать транспортное средство к погрузке или выгрузке грузов с использованием тележек, транспортеров, лебедок и других приспособлений;
4. Контролировать правильное закрепление и расположение грузов в транспортном средстве;
5. Осуществлять уборку и смазку механизмов транспортного средства после завершения операций;
6. Приводить транспортное средство в коммерческое состояние с учетом исправности всех механизмов и крепежей.
Знания:
2-й разряд
1. Порядок подготовки транспортных средств к ручной погрузке и выгрузке;
2. Устройство дверей, бортов и люков транспортного средства;
3. Правила безопасной ручной погрузки и выгрузки грузов с соблюдением допустимых габаритов;
4. Порядок очистки и содержания транспортного средства после операций;
5. Требования к приведению транспортного средства в коммерческое состояние;
6. Основы охраны труда и безопасности при работе с транспортными средствами.
3-й разряд
1. Порядок подготовки транспортных средств к погрузочно-разгрузочным операциям с использованием подъемно-транспортных средств;
2. Устройство крепежей и механизмов транспортного средства;
3. Правила безопасной погрузки и выгрузки с использованием подъемно-транспортных приспособлений;
4. Порядок очистки и смазки транспортного средства после операций;
5. Требования к приведению транспортного средства в коммерческое состояние;
6. Основы охраны труда и промышленной безопасности при работе с транспортными средствами и подъемно-транспортными механизмами.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Проведение проверки целостности груза и тары
Умения:
2-й разряд
1. Визуально проверять целостность груза и упаковки при приемке;
2. Определять наличие повреждений тары и маркировки груза;
3. Проводить осмотр груза и тары перед ручной погрузкой или выгрузкой;
4. Сообщать о выявленных повреждениях руководителю или ответственному лицу;
5. Осуществлять сортировку поврежденных и неповрежденных грузов;
6. Соблюдать правила безопасного обращения с поврежденным грузом.
3-й разряд
1. Проверять целостность груза и тары при использовании средств транспортировки (тележки, транспортеры, подъемные механизмы);

4. Рұқсат етілген өлшемдерді сақтай отырып, жүктердің дұрыс орналасуын қамтамасыз ету;
5. Тиеу-түсіру операциялары аяқталғаннан кейін көлік құралын тазалауды жүзеге асыру;
6. Көлік құралын коммерциялық күйге келтіру (бекіткіштерді жинау, тексеру).
3-разряд
1. Жүк көтергіш-көлік құралдарын қолдана отырып, тиеу-түсіру жұмыстарын бастамас бұрын көлік құралын тексеру;
2. Көлік құралының бекітпелері мен тетіктерінің жарамдылығын тексеру;
3. Көлік құралын арбаларды, транспортерлерді, жүкшығырларды және басқа да құрылғыларды пайдалана отырып, жүктерді тиеуге немесе түсіруге дайындау;
4. Жүктердің көлік құралында дұрыс бекітілуін және орналасуын бақылау;
5. Операциялар аяқталғаннан кейін көлік құралының тетіктерін тазалауды және майлауды жүзеге асыру;
6. Барлық тетіктермен бекіткіштердің жарамдылығын ескере отырып, көлік құралын коммерциялық күйге келтіру.
Білімдер:
2-разряд
1. Көлік құралдарын қолмен тиеуге және түсіруге дайындау тәртібі;
2. Көлік құралының есіктерін, борттарын және люктерін орнату;
3. Рұқсат етілген өлшемдерді сақтай отырып, жүктерді қауіпсіз қолмен тиеу және түсіру қағидалары;
4. Операциядан кейін көлік құралын тазалау және күтіп ұстау тәртібі;
5. Көлік құралын коммерциялық күйге келтіруге қойылатын талаптар;
6. Көлік құралдарымен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік негіздері.
3-разряд
1. Көлік құралдарын көтергіш-көлік құралдарын пайдалана отырып, тиеу-түсіру операцияларына дайындау тәртібі;
2. Көлік құралының бекіткіштері мен тетіктерінің құрылысы;
3. Көтергіш-көлік құралдарын пайдалана отырып, қауіпсіз тиеу және түсіру қағидалары;
4. Операциядан кейін көлік құралын тазалау және майлау тәртібі;
5. Көлік құралын коммерциялық күйге келтіруге қойылатын талаптар;
6. Көлік құралдарымен және көтергіш-көлік тетіктерімен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Жүк пен ыдыстың тұтастығына тексеру жүргізу
Машықтар:
2-разряд
1. Қабылдау кезінде жүк пен қаптаманың тұтастығын көзбен тексеру;
2. Ыдыстың зақымдануын және жүктің таңбалануын анықтау;
3. Жүкті және ыдысты қолмен тиеу немесе түсіру алдында тексеруді жүргізу;
4. Анықталған залалдар туралы басшыға немесе жауапты тұлғаға хабарлау;
5. Зақымдалған және бүлінбеген жүктерді сұрыптауды жүзеге асыру;
6. Зақымдалған жүкпен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін сақтау.
3-разряд
1. Тасымалдау құралдарын (арбалар, транспортерлер, көтергіш тетіктер) пайдалану кезінде жүк пен ыдыстың тұтастығын тексеру;

2. Оценивать состояние упаковки перед установкой на транспорт или склад;
3. Проводить контроль крепления груза и правильность его размещения в транспортных средствах;
4. Сообщать о поврежденных грузах ответственному лицу и принимать меры по их безопасному перемещению;
5. Сортировать и изолировать поврежденные грузы при погрузочно-разгрузочных работах;
6. Соблюдать требования охраны труда и промышленной безопасности при работе с грузами и подъемно-транспортными средствами.
Знания:
2-й разряд
1. Правила визуальной проверки целостности груза и тары;
2. Признаки повреждения упаковки и груза;
3. Допустимые габариты и состояние грузов и тары при приемке;
4. Порядок действий при выявлении поврежденного груза;
5. Требования безопасности при работе с поврежденным грузом;
6. Основы маркировки и идентификации грузов.
3-й разряд
1. Порядок проверки целостности грузов и тары при работе с транспортными средствами и подъемно-транспортными механизмами;
2. Признаки повреждения грузов и упаковки, влияющие на безопасность перемещения;
3. Допустимые размеры, вес и состояние груза для безопасной транспортировки;
4. Порядок действий при выявлении поврежденного груза на складе или транспортном средстве;
5. Требования охраны труда при проверке и перемещении грузов;
6. Правила крепления и укладки грузов в транспортные средства для сохранности и безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Выполнение расстановки груза согласно планировке помещения и поэтажности складирования
Умения:
2-й разряд
1. Осуществлять размещение и штабелирование грузов на складе в соответствии с установленной планировкой;
2. Выполнять поэтажное складирование грузов с соблюдением допустимой высоты и устойчивости штабелей;
3. Производить ручную погрузку и разгрузку грузов с учетом их массы и габаритов;
4. Применять простые средства малой механизации при расстановке грузов;
5. Обеспечивать сохранность грузов при их перемещении и размещении;
6. Соблюдать требования охраны труда и промышленной безопасности при выполнении складских работ.
3-й разряд
1. Выполнять расстановку и штабелирование грузов различных видов в соответствии с технологическими схемами складирования;
2. Размещать грузы по зонам хранения с учетом планировки складского помещения и условий хранения;
3. Определять рациональную последовательность размещения грузов при приемке и отгрузке;
4. Использовать подъемно-транспортные и складские приспособления под руководством ответственного лица;
5. Контролировать устойчивость штабелей и принимать меры по предотвращению их разрушения;

2. Көлікке немесе қоймаға орнатпас бұрын қаптаманың күйін бағалау;
3. Жүктің бекітілуіне және оның көлік құралдарында дұрыс орналасуына бақылау жүргізу;
4. Зақымдалған жүктер туралы жауапты тұлғаға хабарлау және оларды қауіпсіз өткізу жөнінде шаралар қабылдау;
5. Тиеу-түсіру жұмыстары кезінде зақымдалған жүктерді сұрыптау және оқшаулау;
6. Жүктермен және көтергіш-көлік құралдарымен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау.
Білімдер:
2-разряд
1. Жүк пен ыдыстың тұтастығын көзбен шолып тексеру ережесі;
2. Қаптаманың және жүктің зақымдану белгілері;
3. Қабылдау кезінде жүктер мен ыдыстардың рұқсат етілген габариттері мен жай-күйі;
4. Зақымдалған жүкті анықтау кезіндегі іс-қимыл тәртібі;
5. Зақымдалған жүкпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары;
6. Жүктерді таңбалау және сәйкестендіру негіздері.
3-разряд
1. Көлік құралдарымен және көтергіш-көлік тетіктерімен жұмыс істеу кезінде жүктер мен ыдыстардың тұтастығын тексеру тәртібі;
2. Қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін жүктер мен қаптамалардың зақымдану белгілері;
3. Қауіпсіз тасымалдау үшін жүктің рұқсат етілген мөлшері, салмағы және жағдайы;
4. Қоймада немесе көлік құралында зақымдалған жүкті анықтау кезіндегі іс-қимыл тәртібі;
5. Жүктерді тексеру және өткізу кезіндегі еңбекті қорғау талаптары;
6. Сақтау және қауіпсіздік үшін жүктерді көлік құралдарына бекіту және төсеу ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Үй-жайдың орналасуына және қойманың қабаттылығына сәйкес жүкті орналастыруды орындау
Машықтар:
2-разряд
1. Белгіленген жоспарға сәйкес қоймада жүктерді орналастыруды және жинақтауды жүзеге асыру;
2. Қатарлардың рұқсат етілген биіктігі мен тұрақтылығын сақтай отырып, жүктерді қабаттап жинауды орындау;
3. Жүктерді олардың массасы мен габариттерін ескере отырып, қолмен тиеуді және түсіруді жүргізу;
4. Жүктерді орналастыру кезінде қарапайым шағын механикаландыру құралдарын қолданыңыз;
5. Жүктерді жылжыту және орналастыру кезінде олардың сақталуын қамтамасыз ету;
6. Қойма жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау.
3-разряд
1. Қоймалаудың технологиялық схемаларына сәйкес әртүрлі типтегі жүктерді орналастыруды және жинақтауды орындау;
2. Қойманың орналасуы мен сақтау шарттарын ескере отырып, жүктерді сақтау аймақтары бойынша орналастыру;
3. Қабылдау және жөнелту кезінде жүктерді орналастырудың ұтымды реттілігін анықтау;
4. Жауапты тұлғаның басшылығымен көтергіш-көліктік және қойма құрылғыларын пайдалану;
5. Қатарлардың тұрақтылығын бақылау және олардың бұзылуын болдырмау үшін шаралар қабылдау;

6. Участвовать в приемке и отгрузке продукции с обеспечением правильного размещения грузов на складе.
Знания:
2-й разряд
1. Правила складирования и штабелирования грузов;
2. Нормы допустимой высоты и нагрузки при поэтажном хранении грузов;
3. Основные характеристики грузов, влияющие на способы их размещения;
4. Назначение и правила использования простых средств малой механизации;
5. Требования охраны труда, пожарной и промышленной безопасности при погрузочно-разгрузочных работах;
6. Правила содержания складских помещений, проходов и зон хранения.
3-й разряд
1. Технологические схемы и способы складирования различных видов грузов;
2. Нормы допустимой нагрузки на полы, поддоны и складские конструкции;
3. Требования к совместному и раздельному хранению грузов;
4. Основы организации складского пространства и планировки складских помещений;
5. Правила безопасной эксплуатации складского оборудования и подъемно-транспортных средств;
6. Порядок действий при выявлении нарушений условий хранения и устойчивости грузов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Перемещение ручной клади и багажа пассажиров в соответствии с установленными требованиями
Навык 1:
Перемещение ручной клади и багажа пассажиров вручную и с помощью специальных тележек в соответствии с установленными требованиями
Умения:
2-й разряд
1. Перемещать ручную кладь и багаж пассажиров вручную с соблюдением установленных норм нагрузки;
2. Использовать специальные багажные тележки при перемещении ручной клади и багажа;
3. Обеспечивать сохранность ручной клади и багажа пассажиров при их переноске и транспортировке;
4. Размещать багаж на тележках с обеспечением устойчивости и предотвращения падения;
5. Соблюдать требования охраны труда и техники безопасности при выполнении работ по перемещению багажа;
6. Соблюдать правила культуры обслуживания и вежливого взаимодействия с пассажирами;
3-й разряд
1. Перемещать ручную кладь и багаж пассажиров различной массы и габаритов вручную и с применением специальных тележек;
2. Организовывать размещение багажа на тележках с учетом маршрута и очередности перемещения;
3. Выбирать безопасные способы перемещения багажа в условиях повышенного пассажиропотока;
4. Контролировать техническое состояние багажных тележек перед их использованием;
5. Обеспечивать соблюдение установленных требований к сохранности и идентификации багажа пассажиров;
6. Оказывать содействие пассажирам при погрузке и выгрузке багажа с соблюдением норм обслуживания.
Знания:
2-й разряд
1. Правила и нормы перемещения ручной клади и багажа пассажиров;

6. Тауарларды қоймада дұрыс орналастыруды қамтамасыз ете отырып, өнімді қабылдауға және жөнелтуге қатысу.
Білімдер:
2-разряд
1. Жүктерді жинақтау және жинақтау ережесі;
2. Жүктерді қабаттап сақтау кезінде рұқсат етілген биіктік пен жүктеме нормалары;
3. Жүктердің оларды орналастыру тәсілдеріне әсер ететін негізгі сипаттамалары;
4. Шағын механикаландырудың қарапайым құралдарын қолданудың мақсаты мен ережелері;
5. Тиеу-түсіру жұмыстары кезінде еңбекті қорғау, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары;
6. Қойма үй-жайларын, өту жолдарын және сақтау аймақтарын ұстау ережесі.
3-разряд
1. Жүктердің әртүрлі түрлерін сақтаудың технологиялық схемалары мен тәсілдері;
2. Едендерге, паллеттерге және қойма құрылымдарына рұқсат етілген жүктеме нормалары;
3. Жүктерді бірлесіп және бөлек сақтауға қойылатын талаптар;
4. Қойма кеңістігін ұйымдастыру және қойма үй-жайларын жоспарлау негіздері;
5. Қойма жабдықтары мен көтергіш-көлік құралдарын қауіпсіз пайдалану қағидалары;
6. Жүктерді сақтау шарттары мен орнықтылығының бұзылуын анықтау кезіндегі іс-қимыл тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жолаушылардың қол жүгі мен багажын белгіленген талаптарға сәйкес ауыстыру
1-дағды:
Жолаушылардың қол жүгі мен багажын белгіленген талаптарға сәйкес қолмен және арнайы арбалардың көмегімен жылжыту
Машықтар:
2-разряд
1. Жолаушылардың қол жүгі мен багажын белгіленген жүктеме нормаларын сақтай отырып қолмен жылжыту;
2. Қол жүгі мен багажды жылжыту кезінде арнайы багаж арбаларын пайдалану;
3. Жолаушыларды тасымалдау және тасымалдау кезінде олардың қол жүгі мен багажының сақталуын қамтамасыз ету;
4. Багажды тұрақтылық пен құлаудың алдын алу үшін арбаларға қойю;
5. Багажды ауыстыру бойынша жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау;
6. Қызмет көрсету мәдениеті мен жолаушылармен сыпайы қарым қатынас ережелерін сақтау.
3-разряд
1. Әр түрлі салмақтағы және көлемдегі жолаушылардың қол жүгі мен багажын қолмен және арнайы арбаларды қолдана отырып жылжыту;
2. Маршрутты және орын ауыстыру кезектілігін ескере отырып, багажды арбаларға орналастыруды ұйымдастыру;
3. Жолаушылар ағынының жоғарылауы жағдайында багажды жылжытудың қауіпсіз әдістерін таңдау;
4. Багаж арбаларын қолданар алдында олардың техникалық жағдайын бақылау;
5. Жолаушылар багажының сақталуына және сәйкестендірілуіне қойылатын белгіленген талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
6. Қызмет көрсету нормаларын сақтай отырып, багажды тиеу және түсіру кезінде жолаушыларға жәрдем көрсету.
Білімдер:
2-разряд
1. Жолаушылардың қол жүгі мен багажын ауыстыру ережелері мен нормалары;

2. Допустимые нормы массы при ручном перемещении грузов;
3. Устройство и правила эксплуатации багажных тележек;
4. Требования охраны труда и пожарной безопасности при выполнении погрузочно-разгрузочных работ;
5. Основные свойства и категории багажа, влияющие на способы его перемещения;
6. Правила обслуживания пассажиров и обеспечения сохранности их имущества.
3-й разряд
1. Требования нормативных документов к перемещению ручной клади и багажа пассажиров;
2. Нормы допустимых нагрузок при ручном и механизированном перемещении багажа;
3. Правила безопасной эксплуатации специальных багажных тележек;
4. Основы организации пассажирских и багажных потоков;
5. Требования охраны труда, промышленной и пожарной безопасности при обслуживании пассажиров;
6. Порядок действий при повреждении, утрате или выявлении опасных предметов в багаже.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Аккуратность
Исполнительность
Способность к самостоятельной деятельности при выполнении знакомых заданий
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Водитель погрузчика
3
Оператор загрузочной и разгрузочной установки на транспорте
13. Карточка профессии "Начальник склада":
Код группы:
1324-0
Код наименования занятия:
1324-0-020
Наименование профессии:
Начальник склада
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
параграф 59. Заведующий складом
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по учету и контролю не менее 1 года или общее среднее образование и стаж работы по учету и контролю не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Административное, хозяйственное, документационное и операционное обеспечение, поддержка и сопровождение работы среднего и крупного склада
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

2. Жүктерді қолмен жылжыту кезіндегі рұқсат етілген масса нормалары;
3. Багаж арбаларының құрылысы және пайдалану ережелері;
4. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары;
5. Багаждың қозғалу тәсілдеріне әсер ететін негізгі қасиеттері мен санаттары;
6. Жолаушыларға қызмет көрсету және олардың мүлкінің сақталуын қамтамасыз ету қағидалары.
3-разряд
1. Жолаушылардың қол жүгі мен багажын ауыстыруға қойылатын нормативтік құжаттардың талаптары;
2. Багажды қолмен және механикаландырылған жылжыту кезінде жол берілетін жүктемелердің нормалары;
3. Арнайы багаж арбаларын қауіпсіз пайдалану ережесі;
4. Жолаушылар және багаж ағындарын ұйымдастыру негіздері;
5. Жолаушыларға қызмет көрсету кезінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі талаптары;
6. Багаждағы қауіпті заттар бүлінген, жоғалған немесе анықталған кездегі іс-қимыл тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дәлдік
Орындаушылық
Таныс тапсырмаларды орындау кезінде өз бетінше әрекет ету қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Жүк тиегіш жүргізушісі
3
Көліктегі тиеу-түсіру қондырғысының операторы
13. Кәсіптер карточкасы "Қойма бастығы":
Топтың коды:
1324-0
Қызмет атауының коды:
1324-0-020
Кәсіптің атауы:
Қойма бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.
59-параграф. Қойма меңгерушісі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
тиiстi мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және есеп алу мен бақылау бойынша кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе жалпы орта білім және есеп алу мен бақылау бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әкімшілік, шаруашылық, құжаттамалық және операциялық қамтамасыз ету, орта және ірі қойманың жұмысын қолдау және сүйемелдеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Организация эффективного процесса приемки, хранения и отгрузки товаров;
2. Сопровождение процесса управления складской недвижимостью.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация эффективного процесса приемки, хранения и отгрузки товаров
Навык 1:
Осуществление организации приемки, отбора, упаковки и отгрузки товаров
Умения:
1. Планировать работу склада и его отдельных подразделений по приему, обработке, отгрузке товаров;
2. Руководить диспетчерской службой склада;
3. Организовывать приемку поступивших на склад товаров, проверку их количества и качества;
4. Организовывать отбор, упаковку и отгрузку товаров по заказам;
5. Организовывать процесс оформления и контроля товаросопроводительных документов;
6. Обеспечивать соблюдение правил оформления и сдачи приходно-расходных документов;
7. Работать с заключенными договорами на поставку, отгрузку товаров и оказание услуг;
8. Организовывать подготовку претензий на поврежденные товары и неудовлетворительное исполнение отгрузок поставщиками;
9. Обеспечивать сохранность товаров от повреждений и хищений, соблюдение режимов хранения;
10. Обеспечивать строгое соблюдение адресной системы хранения товаров во избежание пересортицы, порчи;
11. Организовывать и контролировать современную корректировку баз данных при изменении адресов хранения товаров;
12. Обеспечивать выявление неликвидов, готовить предложения или принимать решение об их возврате поставщикам, реализации или списании;
13. Своевременно предоставлять в бухгалтерию отчеты о движении товаров и остатках на складе;
14. Составлять сводные учетные и отчетные документы в целях осуществления контроля и анализа данных о работе склада;
15. Организовать и контролировать работу систем обеспечения сохранности складируемых товарно-материальных ценностей;
16. Организовывать погрузочно-разгрузочные работы на складе с соблюдением норм, правил и инструкций по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите;
17. Обеспечивать сбор, хранение и своевременный возврат поставщикам оборотной тары и другого погрузочного реквизита;
18. Организовывать процесс физической инвентаризации, в том числе составление графиков, определение порядка проведения инвентаризации, назначение ответственных лиц;
19. Пользоваться компьютерными программами для ведения учета, систематизации и анализа данных, составления баз данных, ведения документооборота;
20. Пользоваться справочно-правовыми системами, ресурсами всемирной информационной системы, оргтехникой, средствами связи;

1. Тауарларды қабылдау, сақтау және жөнелтудің тиімді процесін ұйымдастыру;
2. Қойма мүлкін басқару процесін сүйемелдеу.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Тауарларды қабылдау, сақтау және жөнелтудің тиімді процесін ұйымдастыру
1-дағды:
Тауарларды қабылдауды, іріктеуді, буып-түюді және жөнелтуді ұйымдастыруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Қойманың және оның жекелеген бөлімшелерінің тауарларды қабылдау, өңдеу, жөнелту жөніндегі жұмысын жоспарлау;
2. Қойманың диспетчерлік қызметін басқару;
3. Қоймаға түскен тауарларды қабылдауды, олардың саны мен сапасын тексеруді ұйымдастыру;
4. Тапсырыстар бойынша тауарларды іріктеуді, буып-түюді және жөнелтуді ұйымдастыру;
5. Тауарға ілеспе құжаттарды ресімдеу және бақылау процесін ұйымдастыру;
6. Кіріс-шығыс құжаттарын ресімдеу және тапсыру қағидаларының сақталуын қамтамасыз ету;
7. Тауарларды жеткізуге, жөнелтуге және қызметтер көрсетуге жасалған шарттармен жұмыс істеу;
8. Зақымдалған тауарларға шағымдарды дайындауды және жеткізушілердің жөнелтілімдерді қанағаттанарлықсыз орындауын ұйымдастыру;
9. Тауарлардың бүлінуден және ұрланудан сақталуын, сақтау режимдерінің сақталуын қамтамасыз ету;
10. Қайта сұрыптауды, бүлінуді болдырмау үшін тауарларды сақтаудың атаулы жүйесінің қатаң сақталуын қамтамасыз ету;
11. Тауарларды сақтау мекенжайлары өзгерген кезде дерекқорларға заманауи түзетулерді ұйымдастыру және бақылау;
12. Өтімсіздікті анықтауды қамтамасыз ету, ұсыныстарды дайындау немесе оларды жеткізушілерге қайтару, сату немесе есептен шығару туралы шешім қабылдау;
13. Тауарлардың қозғалысы және қоймадағы қалдықтар туралы есептерді бухгалтерияға уақтылы ұсыну;
14. Қойманың жұмысы туралы деректерді бақылау мен талдауды жүзеге асыру мақсатында жиынтық есепке алу және есеп беру құжаттарын жасау;
15. Жиналатын тауарлық-материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету жүйелерінің жұмысын ұйымдастыру және бақылау;
16. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау жөніндегі нормаларды, ережелер мен нұсқаулықтарды сақтай отырып, қоймада тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру;
17. Айналым ыдыстарын және басқа да тиеу деректемелерін жинауды, сақтауды және жеткізушілерге уақтылы қайтаруды қамтамасыз ету;
18. Физикалық түгендеу процесін ұйымдастыру, оның ішінде кестелер жасау, түгендеу тәртібін анықтау, жауапты тұлғаларды тағайындау;
19. Деректерді есепке алу, жүйелеу және талдау, мәліметтер базасын құру, құжат айналымын жүргізу үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану;
20. Анықтамалық-құқықтық жүйелерді, дүниежүзілік ақпараттық жүйенің ресурстарын, ұйымдастыру техникасын, байланыс құралдарын пайдалану;

21. Готовить предложения по внедрению новых или совершенствованию действующих информационных систем склада, автоматизации рабочих процессов;
22. Вести переговоры, деловую переписку, соблюдая нормы делового этикета;
23. Оценивать свою деятельность с точки зрения эффективности ее конечных результатов;
24. Разрабатывать подходы, включая нестандартные, к выполнению своих трудовых функций посредством использования специальных знаний и экспертных источников информации;
25. Управлять складскими операциями через информационные системы;
26. Использовать терминалы сбора данных для считывания и обработки штрихкодированной информации и электронных накладных;
27. Вести электронный учет запасов и составлять отчетности.
Знания:
1. Нормативные и методические материалы по вопросам организации складского хозяйства;
2. Стандарты и технические условия на хранение товарно-материальных ценностей;
3. Виды, размеры, марки, сортность и другие качественные характеристики товарно-материальных ценностей и нормы их потерь;
4. Правила и порядок организации погрузочно-разгрузочных работ;
5. Правила и порядок хранения и складирования товарно-материальных ценностей, положения инструкций по их учету;
6. Условия договоров на перевозку и хранение грузов, на аренду складских помещений и оборудования;
7. Порядок расчетов за оказанные услуги и выполненные работы;
8. Правила эксплуатации компьютерной и оргтехники, коммуникаций, средств связи;
9. Базовые основы информатики, построение информационных систем и особенностей работы с ними. Способы обработки информации с использованием программного обеспечения и компьютерных средств;
10. Электронный документооборот;
11. Основы экономики, организация производства, труда и управления, методы рационализации работ;
12. Основные экономические показатели складов, показатели интенсивности работы складов, ошибки поставок;
13. Правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности;
15. Устройство и функции информационных систем и других систем логистики;
16. Нормы электронной документации, учета и маркировки, в том числе цифровой маркировки товаров;
17. Основы кибербезопасности и защиты логистических данных.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение склада необходимыми техническими средствами, оборудованием, инвентарем, материалами
Умения:
1. Выявлять, определять объем потребностей склада в материально-технических ресурсах, в соответствии с действующими нормами, планами развития и бюджетом организации;

21. Қойманың жаңа ақпараттық жүйелерін енгізу немесе қолданыстағы ақпараттық жүйелерін жетілдіру, жұмыс процестерін автоматтандыру бойынша ұсыныстар дайындау;
22. Іскерлік этикет нормаларын сақтай отырып, келіссөздер, іскерлік хат алмасулар жүргізу;
23. Өз қызметін оның түпкілікті нәтижелерінің тиімділігі тұрғысынан бағалау;
24. Арнайы білім мен сараптамалық ақпарат көздерін пайдалану арқылы өзінің еңбек функцияларын орындауға стандартты емес тәсілдерді қоса алғанда, тәсілдерді әзірлеу;
25. Ақпараттық жүйелер арқылы қойма операцияларын басқару;
26. Штрихкодталған ақпаратты және электрондық шот фактураларды оқу және өңдеу үшін деректерді жинау терминалдарын пайдалану;
27. Қорлардың электрондық есебін жүргізу және есептілік жасау.
Білімдер:
1. Қойма шаруашылығын ұйымдастыру мәселелері бойынша нормативтік және әдістемелік материалдар;
2. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтауға арналған стандарттар мен техникалық шарттар;
3. Тауарлық-материалдық құндылықтардың түрлері, өлшемдері, маркалары, сұрыптылығы және басқа да сапалық сипаттамалары және олардың жоғалу нормалары;
4. Тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру қағидалары мен тәртібі;
5. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау және сақтау қағидалары мен тәртібі, оларды есепке алу жөніндегі нұсқаулықтардың ережелері;
6. Жүктерді тасымалдауға және сақтауға, қойма үй-жайлары мен жабдықтарды жалға алуға арналған шарттардың талаптары;
7. Көрсетілген қызметтер мен орындалған жұмыстар үшін есеп айырысу тәртібі;
8. Компьютерлік және ұйымдастыру техникасын, коммуникацияларды, байланыс құралдарын пайдалану қағидалары;
9. Информатиканың негізгі негіздері, ақпараттық жүйелерді құру және олармен жұмыс істеу ерекшеліктері. бағдарламалық жасақтама мен компьютерлік құралдарды қолдана отырып ақпаратты өңдеу тәсілдері;
10. Электрондық құжат айналымы;
11. Экономика негіздері, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру, жұмыстарды ұтымды ету әдістері;
12. Қоймалардың негізгі экономикалық көрсеткіштері, қоймалардың қарқындылық көрсеткіштері, жеткізілім қателіктері;
13. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормалары;
15. Ақпараттық жүйелер мен басқа логистикалық жүйелердің құрылымы мен функциялары;
16. Электрондық құжаттама, есепке алу және таңбалау, оның ішінде тауарларды цифрлық таңбалау нормалары;
17. Киберқауіпсіздік және логистикалық деректерді қорғау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Қойманы қажетті техникалық құралдармен, жабдықтармен, мүкәммалмен, материалдармен қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Ұйымның қолданыстағы нормаларына, даму жоспарларына және бюджетіне сәйкес қойманың материалдық-техникалық ресурстарға қажеттіліктерін анықтау, анықтау;

2. Обосновывать необходимость приобретения новых технических средств, оборудования, инвентаря, материалов, в том числе с проведением необходимых расчетов, подготовкой обоснований;
3. Оформлять заявки на приобретение новых, ремонт действующих технических средств, оборудования, приобретение инвентаря, материалов соответствующим службам организации;
4. Оптимизировать оборудование склада;
5. Владеть приемами комплексной проверки учетных документов, в том числе за проведенные ремонтные работы;
6. Обеспечивать распределение ответственности, назначение ответственных лиц за состояние техники, оборудования, инвентаря, сохранность материалов.
Знания:
1. Нормативные и методические материалы по вопросам организации складского хозяйства;
2. Организация погрузочно-разгрузочных работ;
3. Правила и порядок хранения и складирования товарно-материальных ценностей, положения инструкций по их учету;
4. Условия договоров на перевозку и хранение грузов, на аренду складских помещений и оборудования;
5. Правила эксплуатации техники, оборудования, нормы их ремонта, текущего обслуживания;
6. Основы экономики, организации производства, труда и управления;
7. Правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Обеспечение рационального использования объема склада (складской площади)
Умения:
1. Осуществлять зонирование складской территории на зоны приемки, хранения, комплектации и отгрузки товаров с закреплением ответственных лиц;
2. Планировать и контролировать использование складских площадей и объемов хранения;
3. Анализировать загруженность складских зон и эффективность их использования;
4. Принимать управленческие решения по перераспределению складских зон при изменении объемов товаропотока;
5. Принимать решения по объединению функциональных зон склада в условиях ограниченности складской площади;
6. Обеспечивать размещение товаров наиболее экономичным способом с учетом требований к условиям хранения и условий договоров хранения;
7. Применять методы рационализации использования складских площадей и складского объема;
8. Проводить хронометраж основных складских процессов и анализировать его результаты;
9. Оптимизировать маршруты перемещения товаров, складской техники и персонала;
10. Контролировать соблюдение утвержденных схем размещения товаров и обеспечивать их корректировку при изменении ассортимента и объемов хранения.
Знания:
1. Нормативные и методические материалы по вопросам организации складского хозяйства;

2. Жаңа техникалық құралдарды, жабдықтарды, мүкәммалды, материалдарды сатып алу қажеттілігін, оның ішінде қажетті есептеулер жүргізе отырып, негіздемелер дайындай отырып негіздеу;
3. Ұйымның тиісті қызметтеріне жаңа техникалық құралдарды, жабдықтарды, мүкәммалды, материалдарды сатып алуға, қолданыстағы техникалық құралдарды жөндеуге өтінімдерді ресімдеу;
4. Қойма жабдықтарын оңтайландыру;
5. Есепке алу құжаттарын, оның ішінде жүргізілген жөндеу жұмыстары үшін кешенді тексеру тәсілдерін меңгеру;
6. Жауапкершілікті бөлуді, техниканың, жабдықтың, мүкәммалдың жай-күйіне жауапты тұлғаларды тағайындауды, материалдардың сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қойма шаруашылығын ұйымдастыру мәселелері бойынша нормативтік және әдістемелік материалдар;
2. Тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру;
3. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау және сақтау қағидалары мен тәртібі, оларды есепке алу жөніндегі нұсқаулықтардың ережелері;
4. Жүктерді тасымалдауға және сақтауға, қойма үй-жайлары мен жабдықтарды жалға алуға арналған шарттардың талаптары;
5. Техниканы, жабдықты пайдалану қағидалары, оларды жөндеу, ағымдағы қызмет көрсету нормалары;
6. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері;
7. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Қойма (қойма алаңы)көлемін ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қойма аумағын жауапты тұлғаларды бекіте отырып, тауарларды қабылдау, сақтау, жинақтау және жөнелту аймақтарына аймақтарға бөлуді жүзеге асыру;
2. Қойма алаңдары мен сақтау көлемін пайдалануды жоспарлау және бақылау;
3. Қойма аймақтарының жүктемесін және оларды пайдалану тиімділігін талдау;
4. Тауар ағынының көлемі өзгерген кезде қойма аймақтарын қайта бөлу жөнінде басқарушылық шешімдер қабылдау;
5. Қойма алаңының шектелуі жағдайында қойманың функционалдық аймақтарын біріктіру жөнінде шешімдер қабылдау;
6. Сақтау шарттарына және сақтау шарттарының талаптарына қойылатын талаптарды ескере отырып, тауарларды неғұрлым үнемді тәсілмен орналастыруды қамтамасыз ету;
7. Қойма алаңдары мен қойма көлемін пайдалануды ұтымды ету әдістерін қолдану;
8. Негізгі қойма процестерінің уақыт кестесін жүргізу және оның нәтижелерін талдау;
9. Тауарларды, қойма техникасы мен персоналды тасымалдау маршруттарын оңтайландыру;
10. Тауарларды орналастырудың бекітілген схемаларының сақталуын бақылау және сақтау ассортименті мен көлемі өзгерген кезде оларды түзетуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қойма шаруашылығын ұйымдастыру мәселелері бойынша нормативтік және әдістемелік материалдар;

2. Стандарты и технические условия на хранение товарно-материальных ценностей;
3. Виды, размеры, марки, сортность и другие качественные характеристики товарно-материальных ценностей и нормы их потерь;
4. Правила и порядок организации погрузочно-разгрузочных работ;
5. Правила и порядок хранения и складирования товарно-материальных ценностей, положения инструкций по их учету;
6. Условия договоров на перевозку и хранение грузов, на аренду складских помещений и оборудования;
7. Основы организации производства, труда и управления, методы рационализации;
8. Показатели, используемые для оценки эффективности работы склада как технологической системы, в том числе порядок расчета коэффициента полезного использования объема склада, показателя оборота полезного объема склада, показателя оборота полезной площади склада, показателя удельной средней нагрузки на 1 м2 полезной площади;
9. Современные способы автоматизации склада, в том числе с применением технологий штрихкодирования и радиочастотной идентификации;
10. Правила и инструкции, нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Управление персоналом склада
Умения:
1. Организовывать или осуществлять грамотную расстановку персонала склада, распределение обязанностей и зон, сфер ответственности;
2. Определять сменные задания начальникам смен;
3. Организовать эффективную работу и взаимодействие персонала склада, включая разработку и внедрение систем нормирования труда;
4. Оценивать деятельность коллектива и каждого сотрудника с точки зрения эффективности конечных результатов;
5. Организовывать и осуществлять набор сотрудников;
6. Организовывать необходимую подготовку и переподготовку сотрудников, внутреннее и внешнее обучение;
7. Обеспечивать рациональную организацию труда сотрудников, в том числе с использованием технических средств;
8. Разрабатывать и внедрять систему мотивации труда сотрудников;
9. Обеспечивать поддержание трудовой и технологической дисциплины;
10. Производить оценку влияния организационно-технических мероприятий (сокращение персонала, повышение уровня оплаты) на производительность труда;
11. Вести переговоры, деловую переписку, соблюдая нормы делового этикета;
12. Разрабатывать подходы, включая нестандартные, к выполнению трудовых заданий посредством использования специальных знаний и экспертных источников информации.
Знания:
1. Профиль, специализация и структура предприятия;

2. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтауға арналған стандарттар мен техникалық шарттар;
3. Тауарлық-материалдық құндылықтардың түрлері, өлшемдері, маркалары, сұрыптылығы және басқа да сапалық сипаттамалары және олардың жоғалу нормалары;
4. Тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру қағидалары мен тәртібі;
5. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау және сақтау қағидалары мен тәртібі, оларды есепке алу жөніндегі нұсқаулықтардың ережелері;
6. Жүктерді тасымалдауға және сақтауға, қойма үй-жайлары мен жабдықтарды жалға алуға арналған шарттардың талаптары;
7. Өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру негіздері, рационализация әдістері;
8. Қойма жұмысының тиімділігін технологиялық жүйе ретінде бағалау үшін пайдаланылатын көрсеткіштер, оның ішінде қойма көлемінің пайдалы пайдалану коэффициентін, қойманың пайдалы көлемінің айналым көрсеткішін, қойманың пайдалы ауданының айналым көрсеткішін, пайдалы алаңның 1 м2-ге шаққандағы орташа жүктеме көрсеткішін есептеу тәртібі;
9. Қойманы автоматтандырудың заманауи тәсілдері, оның ішінде штрихкодтау және радиожиілікті сәйкестендіру технологияларын қолдану;
10. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нұсқаулықтары, нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Қойма персоналын басқару
Машықтар:
1. Қойма персоналын сауатты орналастыруды, міндеттер мен аймақтарды, жауапкершілік салаларын бөлуді ұйымдастыру немесе жүзеге асыру;
2. Ауысым бастықтарына ауысымдық тапсырмаларды анықтау;
3. Еңбекті нормалау жүйелерін әзірлеу мен енгізуді қоса алғанда, қойма персоналының тиімді жұмысы мен өзара іс-қимылын ұйымдастыру;
4. Ұжымның және әрбір қызметкердің қызметін түпкілікті нәтижелердің тиімділігі тұрғысынан бағалау;
5. Қызметкерлерді қабылдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
6. Қызметкерлерді қажетті даярлау мен қайта даярлауды, ішкі және сыртқы оқытуды ұйымдастыру;
7. Қызметкерлердің еңбегін, оның ішінде техникалық құралдарды пайдалана отырып, ұтымды ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
8. Қызметкерлердің еңбегін ынталандыру жүйесін әзірлеу және енгізу;
9. Еңбек және технологиялық тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету;
10. Ұйымдастыру-техникалық іс-шаралардың (персоналды қысқарту, жалақы деңгейін арттыру) еңбек өнімділігіне әсерін бағалауды жүргізу;
11. Іскерлік этикет нормаларын сақтай отырып, келіссөздер, іскерлік хат алмасулар жүргізу;
12. Арнайы білім мен сараптамалық ақпарат көздерін пайдалану арқылы еңбек тапсырмаларын орындауға стандартты емес тәсілдерді қоса алғанда, тәсілдерді әзірлеу.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның профилі, мамандануы және құрылымы;

2. Кадровые ресурсы;
3. Общие бизнес-процессы, показатели бизнес-процессов склада, производительности труда, качества, издержек;
4. Внутренние нормативные документы предприятия, внутреннее делопроизводство;
5. Рыночные методы хозяйствования и управления;
6. Основы трудового законодательства, включая системы оплаты труда, поощрения;
7. Основы договорной работы, порядок заключения, основные условия договоров об индивидуальной и коллективной материальной ответственности;
8. Требования к системе менеджмента качества, определенные стандартами Международной организации по стандартизации;
9. Этика профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Сопровождение процесса управления складской недвижимостью
Навык 1:
Сопровождение и обеспечение процессов эксплуатации, обслуживания и ремонта объектов складской недвижимости
Умения:
1. Выстраивать и организовывать работу с эксплуатационными, сервисными и аварийными службами;
2. Определять объем необходимых потребностей в материально технических, финансовых и иных ресурсах, в соответствии с действующими нормами и бюджетом организации по эксплуатации, обслуживанию и ремонту складской недвижимости;
3. Оценивать визуально состояние объекта недвижимости и систем жизнеобеспечения с целью организации проведения технической диагностики или ремонта;
4. Оценивать качество оказываемых услуг по уборке и обслуживанию помещений склада;
5. Оценивать качество выполненных работ по ремонту, эксплуатации и обслуживанию объектов складской недвижимости;
6. Составлять и оформлять документы для процедур выбора поставщиков и процедур закупки;
7. Обосновывать потребности в тех или иных товарах и услугах, в том числе с использованием расчетов;
8. Работать с заключенными договорами на поставку товаров и оказание услуг;
9. Составлять сводные учетные и отчетные документы в целях осуществления контроля и анализа данных о складской недвижимости, состояния рынка товаров и услуг по обслуживанию недвижимости;
10. Оформлять документы в рамках выполняемых трудовых функций в полном соответствии с правилами, нормами и порядком оформления, в том числе о вводе в эксплуатацию;
11. Владеть приемами комплексной проверки учетных документов, в том числе за проведенные ремонтно-строительные работы;
12. Использовать внутренние организационно-распорядительные документы, а также законы и нормативные акты, регламентирующие процессы управления и эксплуатации складской недвижимости;
13. Пользоваться компьютерными программами для ведения учета, систематизации и анализа данных, составления баз данных, ведения документооборота, справочно-правовыми системами, ресурсами всемирной информационной системы, оргтехникой;

2. Кадрлық ресурстар;
3. Жалпы бизнес-процестер, қойманың бизнес-процестерінің көрсеткіштері, еңбек өнімділігі, сапа, шығындар;
4. Кәсіпорынның ішкі нормативтік құжаттары, ішкі іс жүргізу;
5. Нарықтық басқару және басқару әдістері;
6. Еңбекақы төлеу, көтермелеу жүйелерін қоса алғанда, еңбек заңнамасының негіздері;
7. Шарттық жұмыстың негіздері, жасасу тәртібі, жеке және ұжымдық материалдық жауапкершілік туралы шарттардың негізгі талаптары;
8. Халықаралық стандарттау ұйымының стандарттарымен анықталған сапа менеджменті жүйесіне қойылатын талаптар;
9. Кәсіби қызмет этикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Қойма мүлкін басқару процесін сүйемелдеу
1-дағды:
Қоймалық жылжымайтын мүлік объектілерін пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу процестерін сүйемелдеу және қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Пайдалану, сервистік және авариялық қызметтермен жұмысты ұйымдастыру және құру;
2. Қоймалық жылжымайтын мүлікті пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның қолданыстағы нормалары мен бюджетіне сәйкес материалдық-техникалық, қаржылық және өзге де ресурстарға қажетті қажеттіліктердің көлемін айқындау;
3. Техникалық диагностика немесе жөндеу жүргізуді ұйымдастыру мақсатында жылжымайтын мүлік объектісінің және тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің жай күйін көзбен шолып бағалау;
4. Қойма үй жайларын жинау және қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау;
5. Қоймалық жылжымайтын мүлік объектілерін жөндеу, пайдалану және қызмет көрсету бойынша орындалған жұмыстардың сапасын бағалау;
6. Жеткізушілерді таңдау рәсімдері мен сатып алу рәсімдері үшін құжаттар жасау және рәсімдеу;
7. Белгілі бір тауарлар мен қызметтерге, оның ішінде есептеулерді пайдалана отырып, қажеттіліктерді негіздеу;
8. Тауарларды жеткізуге және қызметтер көрсетуге жасалған шарттармен жұмыс істеу;
9. Қоймалық жылжымайтын мүлік, жылжымайтын мүлікке қызмет көрсету бойынша тауарлар мен қызметтер нарығының жай-күйі туралы деректерді бақылау мен талдауды жүзеге асыру мақсатында жиынтық есепке алу және есеп беру құжаттарын жасау;
10. Орындалатын еңбек функциялары шеңберінде құжаттарды рәсімдеу қағидаларына, нормаларына және тәртібіне толық сәйкес ресімдеу, оның ішінде пайдалануға беру туралы;
11. Есепке алу құжаттарын, оның ішінде жүргізілген жөндеу-құрылыс жұмыстары үшін кешенді тексеру тәсілдерін меңгеру;
12. Ішкі ұйымдық-өкімдік құжаттарды, сондай-ақ қоймалық жылжымайтын мүлікті басқару және пайдалану процестерін реттейтін заңдар мен нормативтік актілерді пайдалану;
13. Деректерді есепке алу, жүйелеу және талдау, мәліметтер базасын құру, құжат айналымын жүргізу, анықтамалық-құқықтық жүйелер, дүниежүзілік ақпараттық жүйенің ресурстары, ұйымдастыру техникасы үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану;

14. Использовать различные средства коммуникации;
15. Вести переговоры, деловую переписку, соблюдая нормы делового этикета;
16. Оценивать свою деятельность с точки зрения эффективности ее конечных результатов;
17. Разрабатывать подходы, включая нестандартные, к выполнению трудовых заданий посредством использования специальных знаний и экспертных источников информации.
Знания:
1. Нормативно-правовые акты, методические материалы, положения, инструкции, другие руководящие материалы и документы, регулирующие обеспечение и эксплуатацию зданий и сооружений;
2. Нормы и правила по обеспечению пожарной безопасности и безопасности окружающей среды;
3. Общие технические характеристики и конструктивные особенности оборудования систем жизнеобеспечения;
4. Основные требований стандартов, технических, качественных и других характеристик, предъявляемых к объектам складской недвижимости;
5. Методы и правила приема-передачи, хранения и архивирования технической и иной документации;
6. Основы и принципы классификации складской недвижимости;
7. Внутренние организационно-распорядительные документы организации;
8. Структура и принципы организации документооборота, в том числе с подразделениями организации;
9. Базовые основы информатики, построение информационных систем и особенности работы с ними;
10. Способы обработки информации с использованием программного обеспечения и компьютерных средств;
11. Правила деловой переписки и делового этикета;
12. Порядок и алгоритм оформления заказов у поставщиков товаров и услуг;
13. Основные условия заключенных договоров на поставку товаров, предоставление услуг, аренду помещений в части обслуживания и эксплуатации;
14. Практика применения законодательства Республики Казахстан по вопросам оформления первичных учетных документов, пожарной и экологической безопасности, эксплуатации и обслуживания зданий и сооружений, материально-технического обеспечения, закупочной деятельности, делопроизводства, гражданского законодательства в части регулирования договорных отношений и сделок между участниками рынка в рамках выполняемых трудовых функций;
15. Внутренние организационно-распорядительные документы организации;
16. Структура и принципы организации документооборота, в том числе с подразделениями организации, ведущими бухгалтерский учет;
17. Базовые основы информатики, построения информационных систем и особенностей работы с ними;
18. Способы обработки информации с использованием программного обеспечения и компьютерных средств;

14. Әр түрлі байланыс құралдарын қолдану;
15. Іскерлік этикет нормаларын сақтай отырып, келіссөздер, іскерлік хат алмасулар жүргізу;
16. Өз қызметін оның түпкілікті нәтижелерінің тиімділігі тұрғысынан бағалау;
17. Арнайы білім мен сараптамалық ақпарат көздерін пайдалану арқылы еңбек тапсырмаларын орындауға стандартты емес тәсілдерді қоса алғанда, тәсілдерді әзірлеу.
Білімдер:
1. Ғимараттар мен құрылыстарды қамтамасыз ету мен пайдалануды реттейтін нормативтік-құқықтық актілер, әдістемелік материалдар, ережелер, нұсқаулықтар, басқа да басшылық материалдар мен құжаттар;
2. Өрт қауіпсіздігі мен қоршаған орта қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нормалар мен ережелер;
3. Тіршілікті қамтамасыз ету жүйелері жабдықтарының жалпы техникалық сипаттамалары мен конструктивтік ерекшеліктері;
4. Қоймалық жылжымайтын мүлік объектілеріне қойылатын стандарттардың, техникалық, сапалық және басқа да сипаттамалардың негізгі талаптары;
5. Техникалық және өзге де құжаттаманы қабылдау-беру, сақтау және мұрағаттау әдістері мен қағидалары;
6. Қоймалық жылжымайтын мүлікті жіктеудің негіздері мен принциптері;
7. Ұйымның ішкі ұйымдық-өкімдік құжаттары;
8. Құжат айналымын ұйымдастырудың құрылымы мен принциптері, оның ішінде ұйым бөлімшелерімен;
9. Информатиканың негізгі негіздері, ақпараттық жүйелерді құру және олармен жұмыс істеу ерекшеліктері;
10. Бағдарламалық жасақтама мен компьютерлік құралдарды қолдана отырып ақпаратты өңдеу тәсілдері;
11. Іскерлік хат алмасу және іскерлік этикет ережелері;
12. Тауарлар мен қызметтерді жеткізушілерден тапсырыстарды ресімдеу тәртібі мен алгоритмі;
13. Тауарларды жеткізуге, қызметтер көрсетуге, қызмет көрсету және пайдалану бөлігінде үй-жайларды жалға алуға жасалған шарттардың негізгі талаптары;
14. Орындалатын еңбек функциялары шеңберінде нарыққа қатысушылар арасындағы шарттық қатынастар мен мәмілелерді реттеу бөлігінде бастапқы есепке алу құжаттарын ресімдеу, өрт және экологиялық қауіпсіздік, ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану және оларға қызмет көрсету, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сатып алу қызметі, іс қағаздарын жүргізу, азаматтық заңнама мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасын қолдану практикасы;
15. Ұйымның ішкі ұйымдық-өкімдік құжаттары;
16. Құжат айналымын ұйымдастырудың құрылымы мен принциптері, оның ішінде бухгалтерлік есепті жүргізетін ұйым бөлімшелерімен;
17. Информатиканың негізгі негіздері, ақпараттық жүйелерді құру және олармен жұмыс істеу ерекшеліктері;
18. Бағдарламалық жасақтама мен компьютерлік құралдарды қолдана отырып ақпаратты өңдеу тәсілдері;

19. Правила деловой переписки и делового этикета.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение организации процесса закупки и приобретения товаров, оборудования и услуг в целях эксплуатации и обслуживания объектов складской недвижимости
Умения:
1. Определять объем необходимых потребностей в материально-технических, финансовых и иных ресурсах, в соответствии с действующими нормами и бюджетом организации по эксплуатации, обслуживанию и ремонту объектов недвижимости;
2. Организовать процедуру закупки товаров или услуг;
3. Составлять и оформлять документы для процедур выбора поставщиков и процедур закупки;
4. Контролировать процесс составления и оформления договоров на приобретение товаров, оборудования и услуг в целях эксплуатации и обслуживания объектов складской недвижимости;
5. Работать с заключенными договорами;
6. Формулировать конкретно потребности в тех или иных товарах и услугах, а также излагать их описание в письменной форме;
7. Составлять, систематизировать и актуализировать базу поставщиков товаров и услуг;
8. Владеть приемами комплексной проверки учетных документов, в том числе документов за проведенные ремонтно-строительные работы;
9. Использовать сметную документацию на содержание и ремонт объектов недвижимости;
10. Составлять сводные учетные и отчетные документы в целях осуществления контроля и анализа данных о недвижимости организации, а также ситуации на рынке недвижимости;
11. Использовать внутренние организационно-распорядительные документы, а также законы и нормативные акты, регламентирующие и регулирующие сделки с недвижимостью и управление недвижимостью;
12. Пользоваться компьютерными программами для ведения учета, систематизации и анализа данных, составления баз данных, ведения документооборота, справочно-правовыми системами, ресурсами всемирной информационной системы, оргтехникой;
13. Использовать различные средства коммуникации;
14. Вести переговоры, деловую переписку, соблюдая нормы делового этикета;
15. Оценивать свою деятельность с точки зрения эффективности ее конечных результатов;
16. Разрабатывать подходы, включая нестандартные, к выполнению трудовых заданий посредством использования специальных знаний и экспертных источников информации.
Знания:
1. Рынок услуг по страхованию, оценке, содержанию, техническому обслуживанию и ремонту объектов складской недвижимости;
2. Ценовая политика рынка на определенные категории услуг, в том числе предоставление коммунальных услуг;

19. Іскерлік хат алмасу және іскерлік этикет ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Қоймалық жылжымайтын мүлік объектілерін пайдалану және оларға қызмет көрсету мақсатында тауарларды, жабдықтар мен қызметтерді сатып алу және сатып алу процесін ұйымдастыруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жылжымайтын мүлік объектілерін пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның қолданыстағы нормалары мен бюджетіне сәйкес материалдық-техникалық, қаржылық және өзге де ресурстарға қажетті қажеттіліктердің көлемін айқындау;
2. Тауарларды немесе қызметтерді сатып алу рәсімін ұйымдастыру;
3. Жеткізушілерді таңдау рәсімдері мен сатып алу рәсімдері үшін құжаттар жасау және рәсімдеу;
4. Қоймалық жылжымайтын мүлік объектілерін пайдалану және оларға қызмет көрсету мақсатында тауарларды, жабдықтар мен қызметтерді сатып алуға шарттар жасау және ресімдеу процесін бақылау;
5. Жасалған шарттармен жұмыс істеу;
6. Белгілі бір тауарлар мен қызметтерге нақты қажеттіліктерді тұжырымдау, сондай-ақ олардың сипаттамасын жазбаша түрде көрсету;
7. Тауарлар мен қызметтерді жеткізушілердің базасын құру, жүйелеу және өзектендіру;
8. Есепке алу құжаттарын, оның ішінде жүргізілген жөндеу-құрылыс жұмыстары үшін құжаттарды кешенді тексеру тәсілдерін меңгеру;
9. Жылжымайтын мүлік объектілерін күтіп ұстауға және жөндеуге сметалық құжаттаманы пайдалану;
10. Ұйымның жылжымайтын мүлігі, сондай-ақ жылжымайтын мүлік нарығындағы ахуал туралы деректерді бақылау мен талдауды жүзеге асыру мақсатында жиынтық есепке алу және есеп беру құжаттарын жасау;
11. Ішкі ұйымдық-басқару құжаттарын, сондай-ақ жылжымайтын мүлікпен мәмілелер мен мүлікті басқаруды реттейтін және реттейтін заңдар мен нормативтік актілерді пайдалану;
12. Деректерді есепке алу, жүйелеу және талдау, мәліметтер базасын құру, құжат айналымын жүргізу, анықтамалық-құқықтық жүйелер, дүниежүзілік ақпараттық жүйенің ресурстары, ұйымдастыру техникасы үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану;
13. Әр түрлі байланыс құралдарын қолдану;
14. Іскерлік этикет нормаларын сақтай отырып, келіссөздер, іскерлік хат алмасулар жүргізу;
15. Өз қызметін оның түпкілікті нәтижелерінің тиімділігі тұрғысынан бағалау;
16. Арнайы білім мен сараптамалық ақпарат көздерін пайдалану арқылы еңбек тапсырмаларын орындауға стандартты емес тәсілдерді қоса алғанда, тәсілдерді әзірлеу.
Білімдер:
1. Қоймалық жылжымайтын мүлік объектілерін сақтандыру, бағалау, күтіп ұстау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі қызметтер нарығы;
2. Қызметтердің белгілі бір санаттарына, соның ішінде коммуналдық қызметтерді ұсынуға арналған нарықтық баға саясаты;

3. Принцип, алгоритм и этапы проведения закупок;
4. Основы договорной работы, правила заключения договоров;
5. Нормы и правила по обеспечению пожарной и экологической безопасности;
6. Общие технические характеристики и конструктивные особенности оборудования систем жизнеобеспечения;
7. Основные требования стандартов, технических, качественных и других характеристик, предъявляемых к объектам складской недвижимости;
8. Основные нормы земельного, жилищного, экологического, налогового, гражданского законодательства Республики Казахстан в части регулирования отношений со складской недвижимостью;
9. Основные нормы законодательства Республики Казахстан в области материально- технического обеспечения, закупочной деятельности, делопроизводства и архивирования в рамках выполняемых трудовых функций, а также в части регулирования договорных отношений и сделок между участниками рынка;
10. Практика применения законодательства Республики Казахстан по вопросам оформления первичных учетных документов, пожарной и экологической безопасности, эксплуатации и обслуживания зданий и сооружений, материально-технического обеспечения, закупочной деятельности, делопроизводства, гражданского законодательства в части регулирования договорных отношений и сделок между участниками рынка в рамках выполняемых трудовых функций;
11. Структура и принципы организации документооборота, в том числе с подразделениями организации, ведущими бухгалтерский учет;
12. Базовые основы информатики, построения информационных систем и особенности работы с ними;
13. Способы обработки информации с использованием программного обеспечения и компьютерных средств;
14. Правила деловой переписки и делового этикета.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Аккуратность
Самостоятельность при решении практических задач
Аналитический склад ума
Способность к самостоятельному управлению процессами своей трудовой и учебной деятельности
Способность к управлению небольшой группой людей
Грамотное оперирование информацией
Внимательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Начальник смены
14. Карточка профессии "Заведующий складом":
Код группы:
4000-0
Код наименования занятия:
4000-0-004
Наименование профессии:
Заведующий складом
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.

3. Сатып алу принципі, алгоритмі және кезеңдері;
4. Шарттық жұмыс негіздері, шарттар жасасу қағидалары;
5. Өрт және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нормалар мен ережелер;
6. Тіршілікті қамтамасыз ету жүйелері жабдықтарының жалпы техникалық сипаттамалары мен конструктивтік ерекшеліктері;
7. Қоймалық жылжымайтын мүлік объектілеріне қойылатын стандарттардың, техникалық, сапалық және басқа да сипаттамалардың негізгі талаптары;
8. Қоймалық жылжымайтын мүлікпен қатынастарды реттеу бөлігінде Қазақстан Республикасы жер, тұрғын үй, экологиялық, салық, азаматтық заңнамасының негізгі нормалары;
9. Орындалатын еңбек функциялары шеңберінде материалдық - техникалық қамтамасыз ету, сатып алу қызметі, іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттау саласындағы, сондай-ақ нарыққа қатысушылар арасындағы шарттық қатынастар мен мәмілелерді реттеу бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының негізгі нормалары;
10. Орындалатын еңбек функциялары шеңберінде нарыққа қатысушылар арасындағы шарттық қатынастар мен мәмілелерді реттеу бөлігінде бастапқы есепке алу құжаттарын ресімдеу, өрт және экологиялық қауіпсіздік, ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану және оларға қызмет көрсету, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сатып алу қызметі, іс қағаздарын жүргізу, азаматтық заңнама мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасын қолдану практикасы;
11. Құжат айналымын ұйымдастырудың құрылымы мен принциптері, оның ішінде бухгалтерлік есепті жүргізетін ұйым бөлімшелерімен;
12. Информатиканың негізгі негіздері, ақпараттық жүйелерді құру және олармен жұмыс істеу ерекшеліктері;
13. Бағдарламалық жасақтама мен компьютерлік құралдарды қолдана отырып ақпаратты өңдеу тәсілдері;
14. Іскерлік хат алмасу және іскерлік этикет ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Практикалық мәселелерді шешудегі Тәуелсіздік
Аналитикалық ойлау
Өзінің еңбек және оқу қызметінің процестерін өз бетінше басқару қабілеті
Адамдардың шағын тобын басқару қабілеті
Ақпаратпен сауатты жұмыс жасау
Зейін
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Ауысым бастығы
14. Кәсіптер карточкасы "Қойма меңгерушісі":
Топтың коды:
4000-0
Қызмет атауының коды:
4000-0-004
Кәсіптің атауы:
Қойма меңгерушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.

параграф 59. Заведующий складом
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Учет и аудит
Квалификация:
Требования к опыту работы:
техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по учету и контролю не менее 1 года или общее среднее образование и стаж работы по учету и контролю не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Административное, хозяйственное, документационное и операционное обеспечение, поддержка и сопровождение работы склада
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство работой склада по приему, хранению и отпуску товарно-материальных ценностей;
2. Управление подчиненным персоналом;
3. Сопровождение и обеспечение процесса эксплуатации, обслуживания и ремонта склада (складского помещения), противопожарных средств, оборудования и инвентаря.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Руководство работой склада по приему, хранению и отпуску товарно-материальных ценностей
Навык 1:
Обеспечение сохранности товарно-материальных ценностей
Умения:
1. Обеспечивать соблюдение установленных условий и режимов хранения товарно-материальных ценностей;
2. Контролировать правильность размещения и складирования товарно-материальных ценностей на складе;
3. Организовывать мероприятия по предотвращению порчи, утраты и повреждения товарно-материальных ценностей;
4. Контролировать состояние складских помещений, оборудования и инвентаря в целях обеспечения сохранности товарно-материальных ценностей;
5. Обеспечивать соблюдение требований пожарной безопасности и производственной санитарии при хранении товарно-материальных ценностей;
6. Осуществлять контроль доступа к местам хранения товарно-материальных ценностей;
7. Выявлять причины потерь, недостач и порчи товарно-материальных ценностей и принимать меры по их устранению;
8. Обеспечивать документальное оформление операций, связанных с сохранностью товарно-материальных ценностей;
9. Соблюдать внутренние процедуры организации в области приемки, хранения, складирования, отпуска и учета товарно-материальных ценностей.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов по обеспечению сохранности товарно-материальных ценностей при хранении;
2. Условия и режимы хранения различных видов товарно-материальных ценностей;
3. Правила размещения и складирования товарно-материальных ценностей;
4. Причины порчи, утраты и повреждения товарно-материальных ценностей и способы их предотвращения;
5. Требования пожарной безопасности и производственной санитарии на складах;
6. Порядок эксплуатации складских помещений, оборудования и инвентаря;
7. Порядок контроля доступа и ответственности за сохранность товарно-материальных ценностей;
8. Порядок оформления учетных и отчетных документов, связанных с обеспечением сохранности товарно-материальных ценностей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление приемки, учета, распределения, перемещения, выдачи товарно-материальных ценностей
Умения:
1. Осуществлять приемку товарно-материальных ценностей по количеству, качеству и комплектности;
2. Вести учет товарно-материальных ценностей при их поступлении, хранении, перемещении и отпуске;
3. Организовывать размещение и складирование товарно-материальных ценностей с учетом требований хранения и рационального использования складских площадей;
4. Обеспечивать перемещение и выдачу товарно-материальных ценностей в соответствии с установленным порядком;
5. Контролировать соблюдение режимов и условий хранения товарно-материальных ценностей;
6. Организовывать и контролировать проведение погрузочно-разгрузочных работ на складе;
7. Оформлять и контролировать правильность ведения приходно-расходной складской документации;
8. Использовать программное обеспечение для учета складских операций и отчетности
9.Систематически контролировать запасы товарно-материальных ценностей на складах и информировать руководство о длительно хранящихся товарно-материальных ценностей и новых материалов;

59-параграф. Қойма меңгерушісі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Есеп және аудит
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
тиiстi мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және есеп алу мен бақылау бойынша кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе жалпы орта білім және есеп алу мен бақылау бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Шағын қойманың жұмысын әкімшілік, шаруашылық, құжаттамалық және операциялық қамтамасыз ету, Қолдау және сүйемелдеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау және босату бойынша қойма жұмысына басшылық жасау;
2. Бағынысты персоналды басқару;
3. Қойманы (қойма үй-жайын), өртке қарсы құралдарды, жабдықтар мен мүкәммалды пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу процесін сүйемелдеу және қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау және босату бойынша қойма жұмысына басшылық жасау
1-дағды:
Тауарлық-материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтаудың белгіленген шарттары мен режимдерінің сақталуын қамтамасыз ету;
2. Қоймада тауарлық-материалдық құндылықтардың дұрыс орналасуы мен сақталуын бақылау;
3. Тауар-материалдық құндылықтардың бүлінуін, жоғалуын және бүлінуін болдырмау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру;
4. Тауарлық-материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында қойма үй-жайларының, жабдықтар мен мүкәммалдың жай-күйін бақылау;
5. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау кезінде өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;
6. Тауар-материалдық құндылықтарды сақтау орындарына қол жеткізуді бақылауды жүзеге асыру;
7. Тауарлық-материалдық құндылықтардың жоғалу, жетіспеушілік және бүліну себептерін анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау;
8. Тауарлық-материалдық құндылықтардың сақталуына байланысты операцияларды құжаттамалық ресімдеуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Сақтау кезінде тауарлық-материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптары;
2. Тауарлық-материалдық құндылықтардың әртүрлі түрлерін сақтау шарттары мен режимдері;
3. Тауарлық-материалдық құндылықтарды орналастыру және жинақтау қағидалары;
4. Тауарлық-материалдық құндылықтардың бүліну, жоғалу және бүліну себептері және олардың алдын алу тәсілдері;
5. Қоймалардағы өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария талаптары;
6. Қойма үй-жайларын, жабдықтар мен мүкәммалды пайдалану тәртібі;
7. Тауарлық-материалдық құндылықтардың сақталуына қол жеткізуді және жауапкершілікті бақылау тәртібі;
8. Тауар-материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз етуге байланысты есептік және есептік құжаттарды ресімдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Тауар-материалдық құндылықтарды қабылдауды, есепке алуды, бөлуді, өткізуді, беруді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Саны, сапасы және толықтығы бойынша тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдауды жүзеге асыру;
2. Тауар-материалдық құндылықтардың түсуі, сақталуы, орнын ауыстыруы және босатылуы кезінде олардың есебін жүргізу;
3. Қойма алаңдарын сақтау және ұтымды пайдалану талаптарын ескере отырып, тауарлық-материалдық құндылықтарды орналастыруды және қоймалауды ұйымдастыру;
4. Белгіленген тәртіпке сәйкес тауарлық-материалдық құндылықтардың орнын ауыстыруды және беруді қамтамасыз ету;
5. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау режимдері мен шарттарының сақталуын бақылау;
6. Қоймада тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру және бақылау;
7. Кіріс-шығыс қойма құжаттамасының дұрыстығын рәсімдеу және бақылау;
8. Қойма операцияларын есепке алу және есеп беру үшін бағдарламалық жасақтаманы пайдалану;
9. Қоймалардағы тауарлық-материалдық құндылықтардың қорларын жүйелі түрде бақылау және ұзақ сақталатын тауарлық-материалдық құндылықтар мен жаңа материалдар туралы басшылықты хабардар ету;

10. Сверять фактические остатки товарно-материальных ценностей с данными складского и бухгалтерского учета;
11. Обеспечивать надлежащее хранение учетных карточек и иных документов;
12. Вносить предложения по оптимизации хранения и движения товарно-материальных ценностей;
13. Участвовать в проведении инвентаризаций и подготовке отчетности по складу.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и методические материалы по вопросам складирования и хранения грузов;
2. Порядок приемки, учета, хранения, перемещения и отпуска товарно-материальных ценностей;
3. Требования стандартов и технических условий к хранению товарно-материальных ценностей;
4. Виды, качественные характеристики и условия хранения товарно-материальных ценностей;
5. Организацию и правила проведения погрузочно-разгрузочных работ на складе;
6. Порядок оформления и ведения складской учетной и отчетной документации;
7. Правила эксплуатации складского оборудования и средств вычислительной техники;
8. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности при складских работах.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление подчиненным персоналом
Навык 1:
Обеспечение организации работы подчиненного персонала
Умения:
1. Распределять обязанности между подчиненными работниками склада;
2. Организовывать работу подчиненного персонала по выполнению складских операций;
3. Контролировать соблюдение подчиненными работниками установленных регламентов и инструкций;
4. Обеспечивать координацию действий подчиненного персонала при выполнении складских работ;
5. Осуществлять контроль соблюдения подчиненными требований охраны труда и пожарной безопасности;
6. Обеспечивать своевременное доведение производственных заданий до подчиненного персонала;
7. Организовывать учет рабочего времени и выполнения заданий подчиненными работниками;
8. Принимать меры по предупреждению нарушений трудовой дисциплины подчиненным персоналом.
Знания:
1. Трудовое законодательство и нормативные правовые акты, регулирующие трудовые отношения;
2. Порядок организации труда и управления персоналом на складе;
3. Должностные обязанности подчиненных работников склада;
4. Правила внутреннего трудового распорядка организации;
5. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
6. Порядок проведения инструктажей и контроля выполнения требований безопасности;
7. Методы контроля и координации работы подчиненного персонала;
8. Ответственность работников за нарушение трудовой дисциплины и требований безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контролирование за работой подчиненного персонала
Умения:

10. Тауарлық-материалдық құндылықтардың нақты қалдықтарын қойма және бухгалтерлік есеп деректерімен салыстыру;
11. Есепке алу карточкалары мен өзге де құжаттардың тиісті сақталуын қамтамасыз ету;
12. Тауарлық-материалдық құндылықтардың сақталуы мен қозғалысын оңтайландыру бойынша ұсыныстар енгізу;
13. Түгендеу жүргізуге және қойма бойынша есептілікті дайындауға қатысу.
Білімдер:
1. Жүктерді сақтау және сақтау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер мен әдістемелік материалдар;
2. Тауар-материалдық құндылықтарды қабылдау, есепке алу, сақтау, өткізу және босату тәртібі;
3. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтауға қойылатын стандарттар мен техникалық шарттардың талаптары;
4. Тауарлық-материалдық құндылықтардың түрлері, сапалық сипаттамалары және сақтау шарттары;
5. Қоймада тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу қағидалары;
6. Қойма есеп және есеп құжаттамасын ресімдеу және жүргізу тәртібі;
7. Қойма жабдықтары мен есептеу техникасы құралдарын пайдалану қағидалары;
8. Қойма жұмыстары кезінде еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Бағынысты персоналды басқару
1-дағды:
Бағынысты персоналдың жұмысын ұйымдастыруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Міндеттерді қойманың бағынысты қызметкерлері арасында бөлу;
2. Қойма операцияларын орындау бойынша бағынысты персоналдың жұмысын ұйымдастыру;
3. Бағынысты қызметкерлердің белгіленген регламенттер мен нұсқаулықтарды сақтауын бақылау;
4. Қойма жұмыстарын орындау кезінде бағынысты персоналдың іс қимылын үйлестіруді қамтамасыз ету;
5. Бағыныштылардың еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
6. Өндірістік тапсырмаларды бағынысты персоналға уақтылы жеткізуді қамтамасыз ету;
7. Бағынысты қызметкерлердің жұмыс уақытын және тапсырмаларды орындауын есепке алуды ұйымдастыру;
8. Бағынысты персоналдың еңбек тәртібін бұзуының алдын алу жөнінде шаралар қабылдау.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы және еңбек қатынастарын реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Қоймада еңбекті ұйымдастыру және персоналды басқару тәртібі;
3. Қойма қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері;
4. Ұйымның ішкі еңбек тәртібінің ережелері;
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары;
6. Нұсқаулықтар жүргізу және қауіпсіздік талаптарының орындалуын бақылау тәртібі;
7. Бағынысты персоналдың жұмысын бақылау және үйлестіру әдістері;
8. Еңбек тәртібін және қауіпсіздік талаптарын бұзғаны үшін қызметкерлердің жауапкершілігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Бағынысты персоналдың жұмысын бақылау
Машықтар:

1. Осуществлять контроль выполнения подчиненным персоналом складских операций;
2. Проверять соблюдение подчиненными работниками установленных технологических процессов складирования;
3. Контролировать соблюдение подчиненными требований охраны труда и пожарной безопасности;
4. Оценивать качество и своевременность выполнения работ подчиненным персоналом;
5. Выявлять нарушения в работе подчиненного персонала и принимать меры по их устранению;
6. Контролировать соблюдение подчиненными работниками трудовой дисциплины;
7. Проверять правильность использования подчиненными складского оборудования и инвентаря;
8. Осуществлять контроль выполнения подчиненными работниками производственных заданий.
Знания:
1. Трудовое законодательство и нормативные правовые акты, регулирующие трудовые отношения;
2. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности при складских работах;
3. Технологические процессы складирования и хранения товарно-материальных ценностей;
4. Должностные обязанности и ответственность подчиненного персонала склада;
5. Правила внутреннего трудового распорядка организации;
6. Методы и формы контроля выполнения работ подчиненным персоналом;
7. Порядок использования складского оборудования и инвентаря;
8. Ответственность за нарушения трудовой дисциплины и требований безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Сопровождение и обеспечение процесса эксплуатации, обслуживания и ремонта склада (складского помещения), противопожарных средств, оборудования и инвентаря
Навык 1:
Сопровождение и обеспечение процесса эксплуатации и ремонта оборудования и инвентаря
Умения:
1. Обеспечивать правильную эксплуатацию складского оборудования и инвентаря;
2. Контролировать техническое состояние оборудования и инвентаря в процессе эксплуатации;
3. Организовывать проведение технического обслуживания оборудования и инвентаря;
4. Выявлять неисправности оборудования и инвентаря и принимать меры по их устранению;
5. Организовывать ремонт оборудования и инвентаря в установленном порядке;
6. Контролировать соблюдение требований охраны труда при эксплуатации оборудования и инвентаря;
7. Обеспечивать своевременное проведение осмотров и проверок оборудования и инвентаря;
8. Оформлять документацию, связанную с эксплуатацией и ремонтом оборудования и инвентаря.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и требования по эксплуатации и ремонту складского оборудования и инвентаря;
2. Правила эксплуатации складского оборудования и инвентаря;
3. Порядок технического обслуживания и ремонта оборудования и инвентаря;

1. Бағынысты персоналдың қойма операцияларын орындауын бақылауды жүзеге асыру;
2. Бағынысты қызметкерлердің қоймалаудың белгіленген технологиялық процестерін сақтауын тексеру;
3. Бағыныштылардың еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауын бақылау;
4. Бағынысты персоналдың жұмысты орындау сапасы мен уақтылығын бағалау;
5. Бағынысты персоналдың жұмысындағы бұзушылықтарды анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау;
6. Бағынысты қызметкерлердің еңбек тәртібін сақтауын бақылау;
7. Бағыныштылардың қойма жабдықтары мен мүкәммалын дұрыс пайдалануын тексеру;
8. Бағынысты қызметкерлердің өндірістік тапсырмаларды орындауын бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы және еңбек қатынастарын реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Қойма жұмыстары кезінде еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары;
3. Тауарлық-материалдық құндылықтарды жинақтау және сақтаудың технологиялық процестері;
4. Қойма қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері мен жауапкершілігі;
5. Ұйымның ішкі еңбек тәртібінің ережелері;
6. Бағынысты персоналдың жұмыстарды орындауын бақылау әдістері мен нысандары;
7. Қойма жабдықтары мен мүкәммалды пайдалану тәртібі;
8. Еңбек тәртібі мен қауіпсіздік талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілік.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Қойманы (қойма үй-жайын), өртке қарсы құралдарды, жабдықтар мен мүкәммалды пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу процесін сүйемелдеу және қамтамасыз ету
1-дағды:
Жабдықтар мен мүкәммалды пайдалану және жөндеу процесін сүйемелдеу және қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қойма жабдықтары мен мүкәммалдың дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз ету;
2. Пайдалану процесінде жабдықтар мен мүкәммалдың техникалық жай-күйін бақылау;
3. Жабдықтар мен мүкәммалға техникалық қызмет көрсетуді жүргізуді ұйымдастыру;
4. Жабдықтар мен мүкәммалдың ақауларын анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау;
5. Жабдықтар мен мүкәммалды жөндеуді белгіленген тәртіппен ұйымдастыру;
6. Жабдықтар мен мүкәммалды пайдалану кезінде еңбекті қорғау талаптарының сақталуын бақылау;
7. Жабдықтар мен мүкәммалды уақтылы тексеруді және тексеруді қамтамасыз ету;
8. Жабдықтар мен мүкәммалды пайдалануға және жөндеуге байланысты құжаттаманы ресімдеу.
Білімдер:
1. Қойма жабдықтары мен мүкәммалды пайдалану және жөндеу жөніндегі нормативтік құқықтық актілер мен талаптар;
2. Қойма жабдықтары мен мүкәммалды пайдалану қағидалары;
3. Жабдықтар мен мүкәммалға техникалық қызмет көрсету және жөндеу тәртібі;

4. Требования охраны труда при эксплуатации оборудования и инвентаря;
5. Виды складского оборудования и инвентаря, их назначение и основные технические характеристики;
6. Порядок выявления неисправностей оборудования и инвентаря;
7. Порядок организации и контроля ремонтных работ;
8. Порядок оформления документации по эксплуатации и ремонту оборудования и инвентаря.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Сопровождение и обеспечение процесса эксплуатации складского помещения и противопожарных средств
Умения:
1. Обеспечивать надлежащее состояние складского помещения в процессе эксплуатации;
2. Контролировать соблюдение установленных требований эксплуатации складских помещений;
3. Осуществлять контроль наличия и исправности противопожарных средств на складе;
4. Организовывать проведение проверок и технического обслуживания противопожарных средств;
5. Обеспечивать соблюдение требований пожарной безопасности при эксплуатации складского помещения;
6. Выявлять неисправности складского помещения и противопожарных средств и принимать меры по их устранению;
7. Организовывать взаимодействие с обслуживающими и ремонтными организациями;
8. Оформлять документацию, связанную с эксплуатацией складского помещения и противопожарных средств;
9. Осуществлять регулярное снятие показаний средств измерений, влияющих на условия хранения товарно-материальных ценностей, с последующим внесением данных в журнал контроля и учета;
10. Осуществлять снятие показаний средств измерений с периодичностью три раза в неделю в установленное регламентом времени рабочего дня.
11. Доводить до сведения руководителя информацию об отклонениях и принимать меры по их устранению;
12. Принимать участие в совершенствовании системы контроля условий хранения товарно-материальных ценностей.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и требования, регулирующие эксплуатацию складских помещений;
2. Требования пожарной безопасности к складским помещениям и противопожарным средствам;
3. Порядок эксплуатации, технического обслуживания и проверки противопожарных средств;
4. Правила содержания и эксплуатации складских помещений;
5. Виды и назначение противопожарных средств, применяемых на складах;
6. Порядок выявления и устранения неисправностей складских помещений и противопожарных средств;
7. Порядок взаимодействия с обслуживающими и ремонтными организациями;
8. Порядок оформления документации по эксплуатации складского помещения и противопожарных средств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Аккуратность
Самостоятельность
Внимательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Начальник смены
3
кладовщик
3
Водитель электроштабелера
3
Оператор механизированных и автоматизированных складов
3
Водитель погрузчика

4. Жабдықтар мен мүкәммалды пайдалану кезіндегі еңбекті қорғау талаптары;
5. Қойма жабдықтары мен мүкәммалдың түрлері, олардың мақсаты және негізгі техникалық сипаттамалары;
6. Жабдықтар мен мүкәммалдың ақауларын анықтау тәртібі;
7. Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және бақылау тәртібі;
8. Жабдықтар мен мүкәммалды пайдалану және жөндеу жөніндегі құжаттаманы ресімдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Қойма үй-жайы мен өртке қарсы құралдарды пайдалану процесін сүйемелдеу және қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Пайдалану процесінде қойма үй-жайының тиісті жай-күйін қамтамасыз ету;
2. Қойма үй-жайларын пайдаланудың белгіленген талаптарының сақталуын бақылау;
3. Қоймада өртке қарсы құралдардың болуын және жарамдылығын бақылауды жүзеге асыру;
4. Өртке қарсы құралдарға техникалық қызмет көрсету және тексеру жүргізуді ұйымдастыру;
5. Қойма үй-жайын пайдалану кезінде өрт қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;
6. Қойма үй-жайы мен өртке қарсы құралдардың ақауларын анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау;
7. Қызмет көрсету және жөндеу ұйымдарымен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
8. Қойма үй-жайы мен өртке қарсы құралдарды пайдалануға байланысты құжаттаманы ресімдеу;
9. Кейіннен бақылау және есепке алу журналына деректерді енгізе отырып, тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау шарттарына әсер ететін өлшеу құралдарының көрсеткіштерін жүйелі түрде алуды жүзеге асыру;
10. Жұмыс күнінің регламентінде белгіленген мерзімде аптасына үш рет кезеңділікпен өлшеу құралдарының көрсеткіштерін алуды жүзеге асыру.
11. Басшының назарына ауытқулар туралы ақпаратты жеткізу және оларды жою жөнінде шаралар қабылдау;
12. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау шарттарын бақылау жүйесін жетілдіруге қатысу.
Білімдер:
1. Қойма үй-жайларын пайдалануды реттейтін нормативтік құқықтық актілер мен талаптар;
2. Қойма үй-жайлары мен өртке қарсы құралдарға қойылатын өрт қауіпсіздігі талаптары;
3. Өртке қарсы құралдарды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және тексеру тәртібі;
4. Қойма үй-жайларын ұстау және пайдалану қағидалары;
5. Қоймаларда қолданылатын өртке қарсы құралдардың түрлері мен мақсаты;
6. Қойма үй-жайлары мен өртке қарсы құралдардың ақауларын анықтау және жою тәртібі;
7. Қызмет көрсету және жөндеу ұйымдарымен өзара іс-қимыл тәртібі;
8. Қойма үй-жайлары мен өртке қарсы құралдарды пайдалану жөніндегі құжаттаманы ресімдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Тәуелсіздік
Зейін
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Ауысым бастығы
3
қоймашы
3
Электр штабелінің жүргізушісі
3
Механикаландырылған және автоматтандырылған қоймалардың операторы
3
Жүк тиегіш жүргізушісі

15. Карточка профессии "Кладовщик":
Код группы:
9629-9
Код наименования занятия:
9629-9-004
Наименование профессии:
Кладовщик
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 225. Кладовщик, 1 разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 226. Кладовщик, 2 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Учет и аудит
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование или общее среднее образование и профессиональная подготовка по установленной программе, без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Прием на склад, взвешивание, хранение и выдача со склада различных материальных ценностей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство работой склада по приему, хранению и отпуску товарно-материальных ценностей;
2. Сопровождение и обеспечение процесса эксплуатации, обслуживания и ремонта складского помещения, противопожарных средств, оборудования и инвентаря.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Руководство работой склада по приему, хранению и отпуску товарно-материальных ценностей
Навык 1:
Осуществление выдачи со склада товарно-материальных ценностей
Умения:
1-й разряд
1. Осуществлять выдачу со склада товарно-материальных ценностей в соответствии с сопроводительными документами;
2. Проверять соответствие отпускаемых материальных ценностей установленной номенклатуре, ассортименту и количеству;
3. Производить взвешивание, подсчет и визуальный контроль состояния выдаваемых материальных ценностей;
4. Перемещать товарно-материальные ценности к местам отпуска вручную или с применением складских механизмов;

15. Кәсіптер карточкасы "Қоймашы":
Топтың коды:
9629-9
Қызмет атауының коды:
9629-9-004
Кәсіптің атауы:
Қоймашы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
225-параграф. Қоймашы, 1-разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
226-параграф. Қоймашы, 2-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Есеп және аудит
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіптік білім немесе жалпы орта білім және белгіленген бағдарлама бойынша кәсіптік даярлық, жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әр түрлі материалдық құндылықтарды қоймаға қабылдау, өлшеу, сақтау және қоймадан беру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау және босату бойынша қойма жұмысына басшылық жасау;
2. Қойма үй-жайын, өртке қарсы құралдарды, жабдықтар мен мүкәммалды пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу процесін сүйемелдеу және қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау және босату бойынша қойма жұмысына басшылық жасау
1-дағды:
Тауарлық-материалдық құндылықтарды қоймадан беруді жүзеге асыру
Машықтар:
1-разряд
1. Ілеспе құжаттарға сәйкес тауарлық-материалдық құндылықтарды қоймадан беруді жүзеге асыру;
2. Босатылатын материалдық құндылықтардың белгіленген номенклатураға, ассортиментке және санға сәйкестігін тексеру;
3. Берілетін материалдық құндылықтардың жай-күйін өлшеуді, есептеуді және көзбен шолып бақылауды жүргізу;
4. Тауарлық-материалдық құндылықтарды демалыс орындарына қолмен немесе қойма тетіктерін қолдана отырып жылжыту;

5. Обеспечивать сохранность материальных ценностей при их отпуске со склада;
6. Соблюдать требования охраны труда и пожарной безопасности при выдаче материальных ценностей.
2-й разряд
1. Руководить работами по выдаче товарно-материальных ценностей со склада потребителям;
2. Комплектовать партии материальных ценностей по заявкам и технологическим документам;
3. Оформлять сопроводительные документы при отпуске товарно-материальных ценностей со склада;
4. Организовывать погрузку и размещение выдаваемых грузов с соблюдением требований сохранности;
5. Осуществлять учет движения материальных ценностей при их выдаче со склада;
6. Обеспечивать соблюдение установленных правил хранения и отпуска особо ценных и опасных материалов.
Знания:
1-й разряд
1. Номенклатуру, сортамент, ассортимент хранящихся материальных ценностей, их свойства и назначение;
2. Порядок выдачи со склада различных видов материальных ценностей;
3. Способы предохранения продукции, сырья и материалов от порчи при погрузке и отпуске;
4. Правила применения складского инструмента, приборов и приспособлений;
5. Порядок противопожарной безопасности при хранении и выдаче материальных ценностей;
6. Требования охраны труда при перемещении и отпуске товарно-материальных ценностей.
2-й разряд
1. Порядок ведения складского хозяйства и организации выдачи материальных ценностей;
2. Порядок учета, движения и документального оформления отпуска товарно-материальных ценностей;
3. Правила комплектования партий различных материальных ценностей по заявкам потребителей;
4. Порядок применения складского измерительного инструмента, механизмов и приспособлений;
5. Требования противопожарной безопасности при хранении и отпуске материалов;
6. Порядок и условия хранения и выдачи кислот, химикатов, ядов и легковоспламеняющихся веществ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Определение остатков товарно-материальных ценностей
Умения:
1-й разряд
1. Определять фактическое наличие товарно-материальных ценностей на складе путем пересчета, взвешивания и измерения;
2. Сопоставлять фактические остатки материальных ценностей с данными складских документов;
3. Участвовать в проведении инвентаризации товарно-материальных ценностей;
4. Выявлять расхождения между учетными и фактическими остатками и докладывать о них руководителю;
5. Обеспечивать правильное размещение материальных ценностей для точного учета остатков;
6. Соблюдать требования охраны труда и пожарной безопасности при выполнении учетных операций.
2-й разряд

5. Оларды қоймадан босату кезінде материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету;
6. Материалдық құндылықтарды беру кезінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
2-разряд
1. Тұтынушыларға қоймадан тауарлық-материалдық құндылықтарды беру жөніндегі жұмыстарға басшылық жасау;
2. Өтінімдер мен технологиялық құжаттар бойынша материалдық құндылықтар партиясын жинақтау;
3. Тауарлық-материалдық құндылықтарды қоймадан босату кезінде ілеспе құжаттарды ресімдеу;
4. Сақтау талаптарын сақтай отырып, берілетін жүктерді тиеуді және орналастыруды ұйымдастыру;
5. Оларды қоймадан беру кезінде материалдық құндылықтардың қозғалысын есепке алуды жүзеге асыру;
6. Аса құнды және қауіпті материалдарды сақтау мен босатудың белгіленген қағидаларының сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1-разряд
1. Сақталатын материалдық құндылықтардың номенклатурасын, сұрыпталымын, ассортиментін, олардың қасиеттері мен мақсатын;
2. Әр түрлі материалдық құндылықтарды қоймадан беру тәртібі;
3. Өнімді, шикізатты және материалдарды тиеу және босату кезінде бүлінуден қорғау тәсілдері;
4. Қойма аспаптарын, аспаптары мен айлабұйымдарын қолдану ережесі;
5. Материалдық құндылықтарды сақтау және беру кезіндегі өртке қарсы қауіпсіздік тәртібі;
6. Тауарлық-материалдық құндылықтарды өткізу және босату кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
2-разряд
1. Қойма шаруашылығын жүргізу және материалдық құндылықтарды беруді ұйымдастыру тәртібі;
2. Тауар-материалдық құндылықтарды босатуды есепке алу, қозғалыс және құжаттамалық ресімдеу тәртібі;
3. Тұтынушылардың өтінімдері бойынша әртүрлі материалдық құндылықтардың партияларын жинақтау ережесі;
4. Қойма өлшеу құралын, тетіктермен құрылғыларды қолдану тәртібі;
5. Материалдарды сақтау және босату кезіндегі өртке қарсы қауіпсіздік талаптары;
6. Қышқылдарды, химиялық заттарды, уларды және тез тұтанатын заттарды сақтау және беру тәртібі мен шарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Тауарлық-материалдық құндылықтардың қалдықтарын анықтау
Машықтар:
1-разряд
1. Қайта есептеу, өлшеу және өлшеу арқылы қоймада тауарлық-материалдық құндылықтардың нақты болуын анықтау;
2. Материалдық құндылықтардың нақты қалдықтарын қойма құжаттарының деректерімен салыстыру;
3. Тауарлық-материалдық құндылықтарға түгендеу жүргізуге қатысу;
4. Бухгалтерлік және нақты қалдықтар арасындағы сәйкессіздіктерді анықтау және олар туралы басшыға хабарлау;
5. Қалдықтарды дәл есепке алу үшін материалдық құндылықтардың дұрыс орналастырылуын қамтамасыз ету;
6. Есепке алу операцияларын орындау кезінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
2-разряд

1. Организовывать работы по определению остатков товарно-материальных ценностей на складе;
2. Осуществлять контроль и сверку учетных данных с фактическим наличием материальных ценностей;
3. Обобщать результаты подсчета и взвешивания товарно-материальных ценностей;
4. Оформлять учетную и отчетную документацию по остаткам материальных ценностей;
5. Анализировать причины выявленных недостач, излишков и пересортицы;
6. Обеспечивать соблюдение установленного порядка учета и хранения товарно-материальных ценностей.
Знания:
1-й разряд
1. Номенклатуру, ассортимент и единицы измерения хранящихся товарно-материальных ценностей;
2. Основные способы определения остатков материальных ценностей на складе;
3. Порядок проведения инвентаризации и участия в ней;
4. Правила применения весового и измерительного оборудования;
5. Требования к сохранности материальных ценностей при их учете;
6. Требования охраны труда при определении остатков товарно-материальных ценностей.
2-й разряд
1. Порядок учета, хранения и движения товарно-материальных ценностей на складе;
2. Правила проведения инвентаризации и документального оформления ее результатов;
3. Методы контроля фактического наличия и остатков материальных ценностей;
4. Порядок ведения отчетной и складской документации;
5. Причины возникновения расхождений между учетными и фактическими остатками;
6. Требования противопожарной безопасности и охраны труда при учетных работах.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Проведение визуального входного контроля товарно-материальных ценностей
Умения:
1-й разряд
1. Проводить визуальный осмотр поступающих на склад товарно-материальных ценностей;
2. Определять внешние признаки повреждений, порчи и несоответствия упаковки и тары;
3. Проверять соответствие внешнего состояния товарно-материальных ценностей сопроводительным документам;
4. Отбирать и сортировать материальные ценности по видам, качеству и назначению по результатам осмотра;
5. Обеспечивать раздельное размещение товарно-материальных ценностей, не прошедших входной контроль;
6. Соблюдать требования охраны труда и пожарной безопасности при проведении входного контроля.
2-й разряд
1. Организовывать и контролировать проведение визуального входного контроля товарно-материальных ценностей;
2. Оценивать соответствие внешнего состояния поступающих материальных ценностей условиям договоров и сопроводительным документам;
3. Принимать решения о допуске, изоляции или возврате товарно-материальных ценностей по результатам входного контроля;

1. Қоймадағы тауарлық-материалдық құндылықтардың қалдықтарын анықтау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
2. Материалдық құндылықтардың нақты болуымен есепке алу деректерін бақылауды және салыстыруды жүзеге асыру;
3. Тауарлық-материалдық құндылықтарды есептеу және өлшеу нәтижелерін қорытындылау;
4. Материалдық құндылықтардың қалдықтары бойынша есептік және есептік құжаттаманы ресімдеу;
5. Анықталған кемшіліктердің, артық және қайта сұрыптаудың себептерін талдау;
6. Тауар-материалдық құндылықтарды есепке алу мен сақтаудың белгіленген тәртібінің сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1-разряд
1. Сақталатын тауарлық-материалдық құндылықтардың номенклатурасын, ассортиментін және өлшем бірліктерін;
2. Қоймадағы материалдық құндылықтардың қалдықтарын анықтаудың негізгі әдістері;
3. Түгендеу жүргізу және оған қатысу тәртібі;
4. Салмақ және өлшеу жабдықтарын қолдану ережелері;
5. Материалдық құндылықтарды есепке алу кезінде олардың сақталуына қойылатын талаптар;
6. Тауарлық-материалдық құндылықтардың қалдықтарын айқындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
2-разряд
1. Қоймадағы тауарлық-материалдық құндылықтарды есепке алу, сақтау және жылжыту тәртібі;
2. Түгендеу жүргізу және оның нәтижелерін құжаттамалық ресімдеу қағидалары;
3. Материалдық құндылықтардың нақты болуы мен қалдықтарын бақылау әдістері;
4. Есепті және қойма құжаттамасын жүргізу тәртібі;
5. Бухгалтерлік есеп пен нақты қалдықтар арасындағы сәйкессіздіктердің себептері;
6. Есепке алу жұмыстары кезінде өртке қарсы қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Тауар-материалдық құндылықтарға көзбен шолып кіру бақылауын жүргізу
Машықтар:
1-разряд
1. Қоймаға түсетін тауарлық-материалдық құндылықтарды көзбен шолып қарау;
2. Қаптама мен ыдыстың зақымдануының, бүлінуінің және сәйкес келмеуінің сыртқы белгілерін анықтау;
3. Тауар-материалдық құндылықтардың сыртқы жай-күйінің ілеспе құжаттарға сәйкестігін тексеру;
4. Тексеру нәтижелері бойынша материалдық құндылықтарды түрлері, сапасы және мақсаты бойынша іріктеу және сұрыптау;
5. Кіріс бақылауынан өтпеген тауарлық-материалдық құндылықтарды бөлек орналастыруды қамтамасыз ету;
6. Кіріс бақылауын жүргізу кезінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
2-разряд
1. Тауарлық-материалдық құндылықтарға визуалды кіріс бақылауын жүргізуді ұйымдастыру және бақылау;
2. Келіп түскен материалдық құндылықтардың сыртқы жай күйінің шарттардың талаптарына және ілеспе құжаттарға сәйкестігін бағалау;
3. Кіріс бақылау нәтижелері бойынша тауарлық-материалдық құндылықтарға рұқсат беру, оқшаулау немесе қайтару туралы шешім қабылдау;

4. Оформлять документы по результатам визуального входного контроля и выявленным несоответствиям;
5. Контролировать правильность размещения товарно-материальных ценностей после проведения входного контроля;
6. Обеспечивать соблюдение требований сохранности и безопасности при приемке материальных ценностей.
Знания:
1-й разряд
1. Номенклатуру, ассортимент и основные внешние признаки качества товарно-материальных ценностей;
2. Требования к таре, упаковке и маркировке различных видов материальных ценностей;
3. Способы выявления внешних повреждений и признаков порчи продукции и материалов;
4. Порядок проведения визуального входного контроля товарно-материальных ценностей;
5. Требования к сохранности материальных ценностей при приемке на склад;
6. Правила охраны труда и пожарной безопасности при проведении входного контроля.
2-й разряд
1. Порядок организации входного контроля товарно-материальных ценностей на складе;
2. Требования нормативной и сопроводительной документации к качеству, таре и упаковке материальных ценностей;
3. Признаки брака, повреждений и несоответствий, выявляемых при визуальном контроле;
4. Порядок документального оформления результатов входного контроля;
5. Требования противопожарной безопасности и охраны труда при приемке товарно-материальных ценностей;
6. Правила хранения и обращения с материальными ценностями, не прошедшими входной контроль.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Проведение пересчета, измерений и взвешивания товарно-материальных ценностей
Умения:
1-й разряд
1. Проводить пересчет товарно-материальных ценностей при приемке, хранении и отпуске со склада;
2. Выполнять измерения и взвешивание материальных ценностей с применением весового и измерительного оборудования;
3. Проверять исправность и пригодность весов, измерительных приборов и приспособлений перед началом работы;
4. Сопоставлять результаты пересчета, измерений и взвешивания с данными сопроводительных документов;
5. Обеспечивать сохранность товарно-материальных ценностей при выполнении измерительных операций;
6. Соблюдать требования охраны труда и пожарной безопасности при проведении пересчета и взвешивания.
2-й разряд
1. Организовывать и контролировать работы по пересчету, измерениям и взвешиванию товарно-материальных ценностей;
2. Обеспечивать применение исправного и поверенного весового и измерительного оборудования;
3. Контролировать правильность выполнения пересчета и измерений материальных ценностей;
4. Анализировать результаты пересчета, измерений и взвешивания и выявлять расхождения с учетными данными;

4. Көрнекі кіріс бақылау нәтижелері және анықталған сәйкессіздіктер бойынша құжаттарды ресімдеу;
5. Кіріс бақылау жүргізілгеннен кейін тауарлық-материалдық құндылықтардың дұрыс орналастырылуын бақылау;
6. Материалдық құндылықтарды қабылдау кезінде қауіпсіздік пен қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1-разряд
1. Тауарлық-материалдық құндылықтар сапасының номенклатурасы, ассортименті және негізгі сыртқы белгілері;
2. Материалдық құндылықтардың әртүрлі түрлерін ыдыстарға, буып-түюге және таңбалауға қойылатын талаптар;
3. Өнімдер мен материалдардың сыртқы зақымдануын және бүліну белгілерін анықтау тәсілдері;
4. Тауар-материалдық құндылықтарды көзбен шолып кіру бақылауын жүргізу тәртібі;
5. Қоймаға қабылдау кезінде материалдық құндылықтардың сақталуына қойылатын талаптар;
6. Кіріс бақылауын жүргізу кезінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары.
2-разряд
1. Қоймадағы тауарлық-материалдық құндылықтарға кіріс бақылауын ұйымдастыру тәртібі;
2. Материалдық құндылықтардың сапасына, ыдысына және буып-түюіне нормативтік және ілеспе құжаттаманың талаптары;
3. Визуалды бақылау кезінде анықталған неке, зақымдану және сәйкессіздік белгілері;
4. Кіріс бақылау нәтижелерін құжаттамалық ресімдеу тәртібі;
5. Тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау кезінде өртке қарсы қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптары;
6. Кіріс бақылауынан өтпеген материалдық құндылықтарды сақтау және олармен жұмыс істеу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Тауарлық-материалдық құндылықтарды қайта есептеуді, өлшеуді және өлшеуді жүргізу
Машықтар:
1-разряд
1. Қоймадан қабылдау, сақтау және босату кезінде тауарлық-материалдық құндылықтарды қайта есептеуді жүргізу;
2. Өлшеу және өлшеу жабдықтарын қолдана отырып, материалдық құндылықтарды өлшеу және өлшеу;
3. Жұмысты бастамас бұрын таразылардың, өлшеу аспаптары мен құрылғыларының жарамдылығы мен жарамдылығын тексеру;
4. Қайта есептеу, өлшеу және өлшеу нәтижелерін ілеспе құжаттардың деректерімен салыстыру;
5. Өлшеу операцияларын орындау кезінде тауарлық-материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету;
6. Қайта есептеу және өлшеу кезінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
2-разряд
1. Тауарлық-материалдық құндылықтарды қайта есептеу, өлшеу және өлшеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау;
2. Жарамды және сенім білдірілген салмақ және өлшеу жабдықтарын қолдануды қамтамасыз ету;
3. Материалдық құндылықтарды қайта есептеу мен өлшеудің дұрыстығын бақылау;
4. Қайта есептеу, өлшеу және өлшеу нәтижелерін талдаңыз және тіркелгі деректерімен сәйкессіздіктерді анықтау;

5. Оформлять учетную и отчетную документацию по результатам пересчета и взвешивания;
6. Обеспечивать соблюдение требований сохранности и безопасности при проведении измерительных работ.
Знания:
1-й разряд
1. Номенклатуру и единицы измерения хранящихся товарно-материальных ценностей;
2. Способы пересчета, измерения и взвешивания различных видов материальных ценностей;
3. Правила применения весового и измерительного оборудования на складе;
4. Требования к проверке исправности складского измерительного инструмента;
5. Порядок оформления результатов пересчета, измерений и взвешивания;
6. Требования охраны труда при выполнении измерительных и учетных операций.
2-й разряд
1. Порядок учета, хранения и движения товарно-материальных ценностей на складе;
2. Требования к применению, поверке и эксплуатации весового и измерительного оборудования;
3. Методы контроля правильности пересчета, измерений и взвешивания;
4. Порядок документального оформления результатов измерительных операций;
5. Причины возникновения расхождений между фактическими и учетными данными;
6. Требования противопожарной безопасности и охраны труда при выполнении измерительных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 5:
Обеспечение хранения товарно-материальных ценностей
Умения:
1-й разряд
1. Размещать товарно-материальные ценности на складе в соответствии с установленными правилами хранения;
2. Обеспечивать раздельное хранение материальных ценностей по видам, качеству, назначению и условиям хранения;
3. Поддерживать установленные условия хранения для предотвращения порчи и потерь материальных ценностей;
4. Осуществлять контроль состояния тары, упаковки и маркировки хранящихся материальных ценностей;
5. Перемещать товарно-материальные ценности к местам хранения вручную или с применением складских механизмов;
6. Соблюдать требования охраны труда и пожарной безопасности при хранении материальных ценностей.
2-й разряд
1. Организовывать и контролировать хранение товарно-материальных ценностей на складе;
2. Обеспечивать соблюдение установленных режимов и условий хранения материальных ценностей;
3. Руководить работами по размещению и перемещению товарно-материальных ценностей внутри склада;
4. Контролировать соблюдение правил хранения особо ценных, опасных и легковоспламеняющихся материалов;
5. Осуществлять контроль сохранности товарно-материальных ценностей и предотвращение потерь;
6. Принимать меры по устранению нарушений условий хранения и обеспечению сохранности материальных ценностей.
Знания:
1-й разряд

5. Қайта есептеу және өлшеу нәтижелері бойынша есептік және есептік құжаттаманы ресімдеу;
6. Өлшеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік және қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1-разряд
1. Сақталатын тауарлық-материалдық құндылықтардың номенклатурасы мен өлшем бірліктері;
2. Материалдық құндылықтардың әртүрлі түрлерін қайта есептеу, өлшеу және өлшеу әдістері;
3. Қоймада салмақ және өлшеу жабдықтарын қолдану ережесі;
4. Қойма өлшеу құралының жарамдылығын тексеруге қойылатын талаптар;
5. Қайта есептеу, өлшеу және өлшеу нәтижелерін ресімдеу тәртібі;
6. Өлшеу және есепке алу операцияларын орындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
2-разряд
1. Қоймадағы тауарлық-материалдық құндылықтарды есепке алу, сақтау және жылжыту тәртібі;
2. Таразы және өлшеу жабдықтарын қолдануға, тексеруге және пайдалануға қойылатын талаптар;
3. Қайта есептеудің, өлшеудің және өлшеудің дұрыстығын бақылау әдістері;
4. Өлшеу операцияларының нәтижелерін құжаттамалық ресімдеу тәртібі;
5. Нақты және тіркелгі деректері арасындағы сәйкессіздіктердің себептері;
6. Өлшеу жұмыстарын орындау кезінде өртке қарсы қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
5-дағды:
Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтауды қамтамасыз ету
Машықтар:
1-разряд
1. Тауарлық-материалдық құндылықтарды қоймада белгіленген сақтау ережелеріне сәйкес орналастыру;
2. Материалдық құндылықтарды сақтау түрлері, сапасы, мақсаты және шарттары бойынша бөлек сақтауды қамтамасыз ету;
3. Материалдық құндылықтардың бүлінуі мен жоғалуын болдырмау үшін белгіленген сақтау шарттарын сақтау;
4. Сақталатын материалдық құндылықтардың ыдысының, буып-түюінің және таңбалануының жай-күйін бақылауды жүзеге асыру;
5. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау орындарына қолмен немесе қойма тетіктерін қолдана отырып жылжыту;
6. Материалдық құндылықтарды сақтау кезінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
2-разряд
1. Қоймада тауарлық-материалдық құндылықтардың сақталуын ұйымдастыру және бақылау;
2. Материалдық құндылықтарды сақтаудың белгіленген режимдері мен шарттарының сақталуын қамтамасыз ету;
3. Қойма ішінде тауарлық-материалдық құндылықтарды орналастыру және өткізу жөніндегі жұмыстарға басшылық жасау;
4. Аса құнды, қауіпті және тез тұтанатын материалдарды сақтау қағидаларының сақталуын бақылау;
5. Тауарлық-материалдық құндылықтардың сақталуын бақылауды және шығындардың алдын алуды жүзеге асыру;
6. Сақтау шарттарының бұзылуын жою және материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау.
Білімдер:
1-разряд

1. Номенклатуру, ассортимент и свойства хранящихся товарно-материальных ценностей;
2. Правила и способы хранения различных видов материальных ценностей на складе;
3. Требования к таре, упаковке и маркировке при хранении товарно-материальных ценностей;
4. Способы предотвращения порчи и потерь материальных ценностей при хранении;
5. Порядок противопожарной безопасности при хранении материалов и содержании складских помещений;
6. Требования охраны труда при выполнении складских работ.
2-й разряд
1. Порядок ведения складского хозяйства и организации хранения товарно-материальных ценностей;
2. Требования нормативных документов к условиям хранения различных видов материальных ценностей;
3. Правила хранения кислот, химикатов, ядов и легковоспламеняющихся веществ;
4. Требования противопожарной безопасности при хранении материалов и содержании складских помещений;
5. Причины порчи и потерь материальных ценностей при хранении и способы их предотвращения;
6. Требования охраны труда и промышленной безопасности при организации складского хранения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Сопровождение и обеспечение процесса эксплуатации, обслуживания и ремонта складского помещения, противопожарных средств, оборудования и инвентаря
Навык 1:
Обеспечение процесса эксплуатации складского помещения и противопожарных средств
Умения:
1-й разряд
1. Поддерживать складское помещение в чистоте и порядке, обеспечивать нормальные условия хранения материальных ценностей;
2. Контролировать исправность и правильное размещение противопожарных средств на складе;
3. Обеспечивать соблюдение правил пожарной безопасности при эксплуатации складского помещения;
4. Осуществлять контроль за состоянием оборудования и инвентаря для предотвращения их порчи или повреждения;
5. Сообщать руководству о выявленных неисправностях и нарушениях условий эксплуатации складского помещения;
6. Соблюдать требования охраны труда и промышленной безопасности при эксплуатации складского помещения.
2-й разряд
1. Организовывать и контролировать процесс эксплуатации складского помещения и противопожарных средств;
2. Обеспечивать исправность и своевременное техническое обслуживание оборудования, инвентаря и противопожарных средств;
3. Контролировать соблюдение правил пожарной безопасности всеми работниками склада;
4. Проводить регулярный осмотр и контроль состояния складского помещения и оборудования;
5. Принимать меры по устранению выявленных нарушений условий эксплуатации и обеспечению безопасной работы;

1. Сақталатын тауарлық-материалдық құндылықтардың номенклатурасын, ассортименті мен қасиеттерін;
2. Қоймада әртүрлі материалдық құндылықтарды сақтау ережелері мен тәсілдері;
3. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау кезінде ыдысқа, буып-түюге және таңбалауға қойылатын талаптар;
4. Сақтау кезінде материалдық құндылықтардың бүлінуі мен жоғалуын болдырмау тәсілдері;
5. Материалдарды сақтау және қойма үй жайларын күтіп ұстау кезіндегі өртке қарсы қауіпсіздік тәртібі;
6. Қойма жұмыстарын орындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
2-разряд
1. Қойма шаруашылығын жүргізу және тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтауды ұйымдастыру тәртібі;
2. Материалдық құндылықтардың әртүрлі түрлерін сақтау шарттарына нормативтік құжаттардың талаптары;
3. Қышқылдарды, химиялық заттарды, улы және жеңіл тұтанғыш заттарды сақтау ережелері;
4. Материалдарды сақтау және қойма үй жайларын күтіп ұстау кезіндегі өртке қарсы қауіпсіздік талаптары;
5. Сақтау кезінде материалдық құндылықтардың бүліну және жоғалу себептері және олардың алдын алу жолдары;
6. Қоймалық сақтауды ұйымдастыру кезіндегі еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Қойма үй-жайын, өртке қарсы құралдарды, жабдықтар мен мүкәммалды пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу процесін сүйемелдеу және қамтамасыз ету
1-дағды:
Қойма үй-жайлары мен өртке қарсы құралдарды пайдалану процесін қамтамасыз ету
Машықтар:
1-разряд
1. Қойма бөлмесін таза және ұқыпты ұстау, материалдық құндылықтарды сақтаудың қалыпты жағдайларын қамтамасыз ету;
2. Қоймада өрт сөндіру құралдарының жарамдылығын және дұрыс орналастырылуын бақылау;
3. Қойма үй-жайын пайдалану кезінде өрт қауіпсіздігі ережелерінің сақталуын қамтамасыз ету;
4. Жабдықтар мен мүкәммалдың бүлінуіне немесе бүлінуіне жол бермеу үшін олардың жай күйін бақылауды жүзеге асыру;
5. Қойма үй-жайын пайдалану жағдайларының анықталған ақаулары мен бұзушылықтары туралы басшылыққа хабарлау;
6. Қойма үй-жайын пайдалану кезінде еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау.
2-разряд
1. Қойма үй-жайы мен өртке қарсы құралдарды пайдалану процесін ұйымдастыру және бақылау;
2. Жабдықтардың, мүкәммалдың және өртке қарсы құралдардың жарамдылығын және уақтылы техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету;
3. Қойманың барлық қызметкерлерінің өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауын бақылау;
4. Қойма үй-жайы мен жабдығының жай-күйін үнемі тексеріп, бақылауды жүргізу;
5. Пайдалану жағдайларының анықталған бұзушылықтарын жою және қауіпсіз жұмысты қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау;

6. Обеспечивать учет и документационное сопровождение состояния складского помещения, оборудования и противопожарных средств.
Знания:
1-й разряд
1. Правила эксплуатации складских помещений, оборудования и инвентаря;
2. Основы противопожарной безопасности и порядок применения противопожарных средств;
3. Требования к условиям хранения материальных ценностей;
4. Способы поддержания исправности оборудования, инвентаря и складских помещений;
5. Основы охраны труда при работе на складе;
6. Правила выявления и сообщения о неисправностях и нарушениях условий эксплуатации.
2-й разряд
1. Порядок эксплуатации складских помещений, оборудования, инвентаря и противопожарных средств;
2. Основы технического обслуживания и ремонта складского оборудования;
3. Требования нормативных документов по пожарной безопасности на складе;
4. Методы контроля состояния складского помещения и оборудования;
5. Порядок документирования эксплуатации, технического обслуживания и осмотра противопожарных средств;
6. Правила охраны труда и промышленной безопасности при эксплуатации складского помещения и оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Аккуратность
Самостоятельность
Способность к саморазвитию
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Заведующий складом
2
Грузчик
16. Карточка профессии "Водитель электротележки (электроштаблера)":
Код группы:
8343-9
Код наименования занятия:
8343-9-001
Наименование профессии:
Водитель электротележки (электроштаблера)
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 224. Машинист штабелеформирующей машины, 5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Эксплуатация и техническое обслуживание подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и механизмов железнодорожного транспорта
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническая и профессиональное образование или общее среднее образование и профессиональная подготовка по установленной программе, без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасной эксплуатации электроштабелеров при производстве погрузочно – разгрузочных работ.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

6. Қойма үй-жайларының, жабдықтар мен өртке қарсы құралдардың жай-күйін есепке алуды және құжаттамалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1-разряд
1. Қойма үй-жайларын, жабдықтар мен мүкәммалды пайдалану қағидалары;
2. Өртке қарсы қауіпсіздік негіздері және өртке қарсы құралдарды қолдану тәртібі;
3. Материалдық құндылықтарды сақтау шарттарына қойылатын талаптар;
4. Жабдықтардың, мүкәммалдың және қойма үй-жайларының жарамдылығын сақтау тәсілдері;
5. Қоймада жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау негіздері;
6. Пайдалану шарттарының ақаулары мен бұзушылықтарын анықтау және хабарлау ережесі.
2-разряд
1. Қойма үй-жайларын, жабдықтарды, мүкәммалды және өртке қарсы құралдарды пайдалану тәртібі;
2. Қойма жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу негіздері;
3. Қоймадағы өрт қауіпсіздігі жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптары;
4. Қойма үй-жайлары мен жабдықтардың жай-күйін бақылау әдістері;
5. Өртке қарсы құралдарды пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді және қарауды құжаттау тәртібі;
6. Қойма үй-жайлары мен жабдықтарын пайдалану кезінде еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Тәуелсіздік
Өзін-өзі дамыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Қойма меңгерушісі
2
Тасымалдаушы
16. Кәсіптер карточкасы "Электротележка (электроштаблер) жүргізушісі":
Топтың коды:
8343-9
Қызмет атауының коды:
8343-9-001
Кәсіптің атауы:
Электротележка (электроштаблер) жүргізушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
224-параграф. Қатар қалыптаушы машинаның машинисті, 5-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Темір жол көлігінің көтергіш-көлік, құрылыс-жол машиналары мен тетіктерін техникалық пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Белгіленген бағдарлама бойынша техникалық және кәсіптік білім немесе жалпы орта білім және кәсіптік даярлық, жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тиеу – түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде электр стабелерлерін қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Эксплуатация стеллажных кранов – штабелеров (без кабины машиниста) при производстве работ по доставке грузов со стеллажей и на стеллажи.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Эксплуатация стеллажных кранов – штабелеров (без кабины машиниста) при производстве работ по доставке грузов со стеллажей и на стеллажи
Навык 1:
Выполнение ежесменного технического обслуживания стеллажных кранов – штабелеров (без кабины машиниста)
Умения:
1. Выполнять ежесменный осмотр стеллажного крана-штабелера перед началом работы;
2. Подготавливать стеллажный кран-штабелер к пуску и работе в установленном режиме;
3. Контролировать исправность основных узлов, механизмов и систем стеллажного крана-штабелера в процессе эксплуатации;
4. Проверять уровень смазочных материалов и рабочих жидкостей, при необходимости выполнять их доливку;
5. Осуществлять проверку и очистку фильтрующих элементов оборудования;
6. Контролировать работу контрольно-измерительных приборов и устройств безопасности;
7. Выявлять неисправности в работе стеллажного крана-штабелера и принимать меры по их устранению в пределах своей компетенции;
8. Выполнять текущие регламентные работы и оформлять документацию по результатам ежесменного технического обслуживания.
Знания:
1. Устройство, назначение и принцип работы стеллажных кранов-штабелеров (без кабины машиниста);
2. Кинематические и электрические схемы управления стеллажного крана-штабелера;
3. Порядок подготовки стеллажного крана-штабелера к работе и перевода его в рабочий режим;
4. Правила ежесменного технического обслуживания стеллажных кранов-штабелеров;
5. Назначение, устройство и порядок проверки контрольно-измерительной аппаратуры и устройств безопасности;
6. Требования к смазке, регулировке и обслуживанию узлов и механизмов стеллажного крана-штабелера;
7. Основные неисправности стеллажных кранов-штабелеров и способы их выявления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление подготовки стеллажных кранов – штабелеров (без кабины машиниста) к работе
Умения:
1. Проводить внешний осмотр стеллажного крана-штабелера перед началом работы;
2. Проверять исправность узлов, механизмов и систем управления стеллажного крана-штабелера;
3. Проверять наличие и исправность устройств безопасности и сигнализации;
4. Осуществлять проверку уровня смазочных материалов и рабочих жидкостей;
5. Подготавливать стеллажный кран-штабелер к пуску в соответствии с установленным порядком;
6. Переводить стеллажный кран-штабелер в рабочий режим управления;

1. Жүктерді стеллаждардан және стеллаждарға жеткізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде стеллаждық кран – стабелерлерді (машинист кабинасынсыз) пайдалану
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жүктерді стеллаждардан және стеллаждарға жеткізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде стеллаждық кран – стабелерлерді (машинист кабинасынсыз) пайдалану
1-дағды:
Стеллаждық кран-стабелерлерге ауысым сайын техникалық қызмет көрсетуді орындау (машинист кабинасынсыз)
Машықтар:
1. Жұмысты бастамас бұрын стеллаждық кран-стекерді ауысым сайын тексеріп отыру;
2. Стеллаждық кран-стабелерді іске қосуға және белгіленген режимде жұмыс істеуге дайындау;
3. Пайдалану процесінде стеллаждық кран-стабелердің негізгі тораптарының, тетіктермен жүйелерінің жарамдылығын бақылау;
4. Майлау материалдары мен жұмыс сұйықтықтарының деңгейін тексеру, қажет болған жағдайда оларды толтыруды орындау;
5. Жабдықтың сүзгі элементтерін тексеруді және тазалауды жүзеге асыру;
6. Бақылау-өлшеу аспаптары мен қауіпсіздік құрылғыларының жұмысын бақылау;
7. Стеллаждық кран-жинақтағыштың жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды өз құзыреті шегінде жою жөнінде шаралар қабылдау;
8. Ағымдағы регламенттік жұмыстарды орындау және ауысымдық техникалық қызмет көрсету нәтижелері бойынша құжаттаманы ресімдеу.
Білімдер:
1. Стеллаждық кран-стабелерлердің құрылымы, мақсаты және жұмыс принципі (машинист кабинасынсыз);
2. Стеллаждық кранның кинематикалық және электрлік басқару схемалары;
3. Стеллаждық кран-стабелерді жұмысқа дайындау және оны жұмыс режиміне ауыстыру тәртібі;
4. Стеллаждық кран-стабелерлерге ауысымдық техникалық қызмет көрсету ережесі;
5. Бақылау-өлшеу аппаратурасы мен қауіпсіздік құрылғыларының мақсаты, құрылғысы және тексеру тәртібі;
6. Стеллаждық кран-жинақтағыштың тораптары мен тетіктерін майлауға, реттеуге және қызмет көрсетуге қойылатын талаптар;
7. Стеллаждық кран-стабелерлердің негізгі ақаулары және оларды анықтау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Стеллаждық кран-стабелерлерді (машинист кабинасынсыз) жұмысқа дайындауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жұмысты бастамас бұрын стеллаждық кран-жинақтағышты сыртқы тексеруді жүргізу;
2. Стеллаждық кран-стабелердің тораптарының, тетіктерінің және басқару жүйелерінің жарамдылығын тексеру;
3. Қауіпсіздік және дабыл құрылғыларының болуын және жарамдылығын тексеру;
4. Майлау материалдары мен жұмыс сұйықтықтарының деңгейін тексеруді жүзеге асыру;
5. Стеллаждық кран-стабелерді белгіленген тәртіпке сәйкес іске қосуға дайындау;
6. Стеллаждық кран-жинақтағышты басқарудың жұмыс режиміне ауыстыру;

7. Проверять работу стеллажного крана-штабелера на холостом ходу;
8. Выявлять неисправности, препятствующие началу работы, и принимать меры по их устранению в пределах своей компетенции.
Знания:
1. Устройство и принцип работы стеллажных кранов-штабелеров (без кабины машиниста);
2. Кинематические и электрические схемы управления стеллажного крана-штабелера;
3. Порядок подготовки стеллажного крана-штабелера к работе;
4. Требования к проверке узлов, механизмов и систем перед пуском оборудования;
5. Назначение и порядок проверки устройств безопасности и сигнализации;
6. Требования к смазке и техническому состоянию механизмов стеллажного крана-штабелера;
7. Признаки неисправностей, не допускающих эксплуатацию стеллажного крана-штабелера;
8. Требования охраны труда и промышленной безопасности при подготовке стеллажных кранов-штабелеров к работе.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Управление стеллажными кранами – штабелерами (без кабины машиниста) по доставке грузов со стеллажей и на стеллажи
Умения:
1. Управлять стеллажным краном-штабелером при выполнении операций по подаче грузов со стеллажей и на стеллажи;
2. Выполнять перемещение, подъем и установку грузов в заданные ячейки стеллажей;
3. Обеспечивать точность позиционирования грузозахватных устройств при работе со стеллажами;
4. Контролировать устойчивость и сохранность грузов в процессе перемещения;
5. Осуществлять управление стеллажным краном-штабелером в ручном и автоматическом режимах (при наличии);
6. Контролировать работу механизмов и систем стеллажного крана-штабелера в процессе эксплуатации;
7. Соблюдать установленные режимы работы и требования безопасности при управлении оборудованием;
8. Оперативно прекращать работу оборудования при возникновении нештатных ситуаций.
Знания:
1. Устройство и принцип работы стеллажных кранов-штабелеров (без кабины машиниста);
2. Кинематические и электрические схемы управления стеллажного крана-штабелера;
3. Порядок управления стеллажным краном-штабелером при выполнении складских операций;
4. Правила размещения и съема грузов со стеллажей;
5. Допустимые нагрузки и габаритные параметры грузов при работе со стеллажными кранами-штабелерами;
6. Требования охраны труда и промышленной безопасности при управлении стеллажными кранами-штабелерами;
7. Признаки неисправностей и нештатных режимов работы оборудования;
8. Порядок действий при аварийных и нештатных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Аккуратность
Самостоятельность
Способность к саморазвитию
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Приемосдатчик груза и багажа
3
Заведующий складом
2
Грузчик

7. Бос тұрған кезде стеллаждық кранның жұмысын тексеру;
8. Жұмыстың басталуына кедергі келтіретін ақауларды анықтау және оларды өз құзыреті шегінде жою жөнінде шаралар қабылдау.
Білімдер:
1. Стеллаждық кран-стабелерлердің құрылымы және жұмыс принципі (машинист кабинасынсыз);
2. Стеллаждық кранның кинематикалық және электрлік басқару схемалары;
3. Стеллаждық кран-стабелерді жұмысқа дайындау тәртібі;
4. Жабдықты іске қоспас бұрын тораптарды, тетіктермен жүйелерді тексеруге қойылатын талаптар;
5. Қауіпсіздік және дабыл құрылғыларын тексерудің мақсаты мен тәртібі;
6. Стеллаждық кран-стабелера тетіктерін майлауға және техникалық жай-күйіне қойылатын талаптар;
7. Стеллаждық кран-стабелерді пайдалануға жол бермейтін ақаулар белгілері;
8. Стеллаждық кран-стабелерлерді жұмысқа дайындау кезіндегі еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Жүктерді стеллаждардан және стеллаждарға жеткізу бойынша стеллаждық кран – стабелерлерді (машинист кабинасынсыз) басқару
Машықтар:
1. Жүктерді стеллаждардан және стеллаждарға беру жөніндегі операцияларды орындау кезінде стеллаждық кран-стеклерді басқару;
2. Жүктерді стеллаждардың берілген ұяшықтарына жылжытуды, көтеруді және орнатуды орындау;
3. Сөрелермен жұмыс істеу кезінде жүк түсіретін құрылғылардың орналасу дәлдігін қамтамасыз ету;
4. Жылжыту процесінде жүктердің тұрақтылығы мен сақталуын бақылау;
5. Қолмен және автоматты режимде (бар болса)стеллаждық кран-қатарды басқаруды жүзеге асыру;
6. Пайдалану процесінде стеллаждық кран-жинақтағыштың тетіктермен жүйелерінің жұмысын бақылау;
7. Жабдықты басқару кезінде белгіленген жұмыс режимдерін және қауіпсіздік талаптарын сақтау;
8. Штаттан тыс жағдайлар туындаған кезде жабдықтың жұмысын жедел тоқтату.
Білімдер:
1. Стеллаждық кран-стабелерлердің құрылымы және жұмыс принципі (машинист кабинасынсыз);
2. Стеллаждық кранның кинематикалық және электрлік басқару схемалары;
3. Қойма операцияларын орындау кезінде стеллаждық кран-қатарды басқару тәртібі;
4. Сөрелерден жүктерді орналастыру және алу ережесі;
5. Стеллаждық кран-стабелерлермен жұмыс істеу кезінде жүктердің рұқсат етілген жүктемелері мен габариттік параметрлері;
6. Стеллаждық кран-стабелерлерді басқару кезінде еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары;
7. Жабдықтың ақаулары мен штаттан тыс жұмыс режимдерінің белгілері;
8. Төтенше және штаттан тыс жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Тәуелсіздік
Өзін-өзі дамыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Жүк және багажды қабылдап-тапсырушы
3
Қойма меңгерушісі
2
Тасымалдаушы