Алакөл аудандық мәслихатының 2023 жылғы 30 қарашадағы "Алакөл ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" № 16-1 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 2026 жылғы 27 сәуірдегі № 62-2 шешімі
Алакөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Алакөл аудандық мәслихатының 2023 жылғы 30 қарашадағы "Алакөл ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" № 16-1 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 189343 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Алакөл ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Біржолғы әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі:
1) 15 ақпан - Кеңес әскерлерінің Ауғанстаннан шығарылған күні;
2) 26 сәуір - Халықаралық Чернобыль атом электр станциясындағы апат құрбандарын еске алу күні;
3) 9 мамыр - Ұлы Отан соғысындағы Жеңіс күні;
4) 29 тамыз – Семей ядролық сынақ полигонының жабылу күні;
5) 10 қазан – Мүгедектігі бар адамдар күні.
7-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Әлеуметтік маңызы бар аурулардың салдарынан тыныс-тіршілігінің шектелуі деп танылған тұлғалар (отбасы):
әлеуметтік маңызы бар оның ішінде: туберкулез ауруымен диспансерлік есепте тұрған адамдарға жан басына шаққандағы орташа кірісін есепке алмай - 7 (жеті) айлық есептік көрсеткіш, ай сайын;
адамның иммунитет тапшылығы вирусын жұқтырған балалардың ата-аналарына немесе өзге де заңды өкілдеріне жан басына шаққандағы орташа кірісін есепке алмай, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің 2 еселенген мөлшерінде, ай сайын;
7-тармақтың 9)-10) тармақшалары алып тасталсын;
7-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) мүгедектігі бар балалардың заңды өкілдерінің біріне және бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды санаторлық-курорттық емделуге алып (еріп) жүретін адамдарға жан басына шаққандағы орташа кірісін есепке алмай, жылына бір рет санаторлық-курорттық емделуге кепілдік берілген соманың 70 (жетпіс) пайызы мөлшерінде әлеуметтік көмек;
7-тармақтың 12) тармақшасы алып тасталсын;

О внесении изменений в решение Алакольского районного маслихата от 30 ноября 2023 года № 16-1 "Об утверждении правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Алакольского района"
Решение Алакольского районного маслихата области Жетісу от 27 апреля 2026 года № 62-2
Алакольский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Алакольского районного маслихата от 30 ноября 2023 года № 16-1 "Об утверждении правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Алакольского района" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 189343) следующие изменения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Алакольского района, утвержденных указанным решением:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Перечни праздничных дней и памятных дат для оказания социальной помощи:
1) 15 февраля - День вывода советских войск из Афганистана;
2) 26 апреля - Международный день памяти жертв аварии на Чернобыльской атомной электростанции;
3) 9 мая - День Победы в Великой Отечественной войне;
4) 29 августа - День закрытия Семипалатинского испытательного ядерного полигон;
5) 10 октября – День лиц с инвалидностью.
подпункт 6) пункт 7 изложить в следующей редакции:
"6) Лицам (семьям) признанными ограничение жизнедеятельности вследствие социально значимых заболеваний:
лицам, состоящим на диспансерном учете с социально значимым заболеванием в том числе: туберкулез без учета среднедушевого дохода в размере 7 (семь) месячных расчетных показателей, ежемесячно;
родителям или иным законным представителям детей, инфицированных вирусом иммунодефицита человека состоящих на диспансерном учете без учета среднедушевого дохода в 2 (двух) кратном размере величины прожиточного минимума, установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, ежемесячно;";
подпункты 9)-10) пункта 7 исключить:
подпунк 11) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"11) Социальная помощь на санаторно-курортное лечение одному из законных представителей детей с инвалидностью и лицам, сопровождающим лиц с инвалидностью первой группы на санаторно-курортное лечение 1 раз в год без учета среднедушевого дохода в размере 70 (семидесяти) процентов от гарантированной суммы;
подпункт 12) пункта 7 исключить;

7-тармақтың 13)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
13) Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдар күніне - 18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға (ата-аналарының біріне немесе өзге де заңды өкілдеріне) 6 (алты) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, жылына бір рет.
7. 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7.1. Жан басына шаққандағы орташа кірісі есепке алынбай, бірақ кепілдік берілген сомадан артық емес, жылына бір рет санаторлық-курорттық емделуге әлеуметтік көмек:
1) осы қағиданың 7-тармағының 1)-5) тармақшаларында көрсетілген тұлғаларға;
2) Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысқаны үшін қуғын-сүргіндерге ұшыраған тұлғаларға."
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы у.м.а. М.М.Төлегенов

подпункт 13)пункта 7 изложить в следующей редакции:
13) ко дню лиц с инвалидностью Республики Казахстан - детям с инвалидностью в возрасте до 18 лет (одному из родителей или иным законным представителям) в размере 6 (шести) месячных расчетных показателей 1 раз в год.
пункт 7.1 изложить в следующей редакции:
"7.1. Социальная помощь на санаторно-курортное лечение 1 раз в год, но не более гарантированной суммы, без учета среднедушевого дохода:
1) лицам, указанным в подпунктах 1)-5) пункта 7 настоящих Правил;
2) лицам, подвергшимся репрессиям за участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане.";
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. председателя маслихата М.М.Толегенов